Winamp Logo
אחד ביום Cover
אחד ביום Profile

אחד ביום

Hebrew, News, 1 season, 756 episodes, 6 days, 12 hours, 41 minutes
About
החדשות מתקדמות מהר ולפעמים קשה לעמוד בקצב, להבין מי נגד מי, ולמה זה בכלל חשוב. אלעד שמחיוף משוחח עם אנשי החדשות, כדי להבין יותר טוב מה קורה סביבנו - סיפור אחד ביום. שני עד חמישי, אצלכם על הבוקר.   
Episode Artwork

מותו של התליין מטהרן

עם ההודעה על מותו של נשיא איראן איברהים ראיסי בהתרסקות מסוק, היו מי שהתאבלו על התליין מטהרן, היו כאלו ששמחו מהבשורה ואצלנו - כמובן שלא נצפו דמעות עם לכתו של האיש שנשבע להשמיד את ישראל. מה שכן, עלתה שאלה - מה יקרה עכשיו באיראן אחרי שאיברהים ראיסי מת? אז הפעם אנחנו עם פרופ' מאיר ליטבק, ראש מרכז אליאנס ללימודים איראניים באוניברסיטת תל אביב ועם חייו ומותו של נשיא אירן, ומי שנחשב, עד שלשום כלומר, למועמד מוביל לרשת את מקומו של המנהיג העליון.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/21/202424 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

הויכוח על היום שאחרי

בימים האחרונים שני חברים בקבינט המלחמה, יואב גלנט ואחריו בני גנץ, יצאו אל הציבור והאשימו את ראש הממשלה בכך שהוא בולם דיונים על החלופה השלטונית לחמאס ברצועת עזה והציגו תכניות משלהם לפתרון הסוגיה. ראש הממשלה בתורו, הגיב שההצהרות של השניים מהוות כניעה ותבוסה. וכל זה קורה, כשעדיין חברי הקבינט הזה נדרשים לקבל ביחד החלטות מהותיות שיכריעו את גורל המלחמה ואת העתיד של המדינה. אז הפעם, בעזרת כתבנו המדיני ירון אברהם, נפתח קצת את הדלת של חדר קבינט המלחמה כדי ללמוד מה בדיוק קרה שם, ואיך אפשר להמשיך לנהל מלחמה יחד בחדר כשבחוץ לא מפסיקים להאשים אחד את השני.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/20/202429 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

הסם שעוזר להיאבק בפוסט טראומה

פוסט טראומה (PTSD) היא תסמונת שעלולה לפגוע בכל אחד, ושעדיין לא נמצאה לה תרופה. אך חוקרים בישראל וגם בעולם מאמינים שישנה תרופה שתוכל לטפל באופן יעיל בטוח ב-PTSD, ושהאיכויות שלה קיבלו חיזוק במחקרים שנעשו בישראל וב-7 באוקטובר, בהתקפה על מסיבות הטבע בעוטף. והתרופה המפתיעה הזו היא MDMA, המוכרת לרבים כסם המסיבות אקסטזי. אז הפעם אנחנו עם הטיפול הפסיכיאטרי שייתכן ויפתח פרק חדש בתחום ויעזור לאנשים רבים, והכול באופן יעיל ובטוח. אורח: ד״ר רז גרוס, מומחה בפסיכיאטריה, מנהל תוכנית ההתמחות וההוראה ומנהל מעבדת החדשנות בפסיכיאטריה בבית החולים שיבא בתל השומר.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/19/202426 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

מיליארד הודים לא טועים

בהודו מתרחשות בימים האלה הבחירות הדמוקרטיות הגדולות בעולם, אולי גם הגדולות בהיסטוריה - מאות מיליונים בוחרים את ראש הממשלה של המדינה המאוכלסת ביותר בכדור הארץ. והבחירות הענקיות האלה הפכו למעניינות במיוחד כי המועמד המוביל, ראש הממשלה הנוכחי נרנדרה מודי, מתבטא במהלכן באופן שלא שמענו אותו בעבר, והמתנגדים שלו מאוד חוששים שקדנציה שלישית שלו תשנה לגמרי את המדינה, ולא בהכרח לטובה. אז הפעם, אנחנו עם הבחירות של הודו. אורחת: ד"ר רותם גבע, היסטוריונית של הודו המודרנית וחברת סגל בחוג ללימודי אסיה באוניברסיטה העברית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/16/202431 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

חשש מתסיסה בחברה הערבית

מלחמה מרובת חזיתות, מטבעה, מאלצת אותך לחלק את המשאבים, את הכוח, את תשומת הלב. אבל כשאתה מרוכז בחזית אחת אתה עלול לפספס משהו שקורה באחרת - וב-7 החודשים האחרונים ישראל נמצאת במלחמה בחמש או אפילו שש חזיתות. בשבועות האחרונים גוברים קולות בתוך מערכת הביטחון שאומרים שהעיסוק הזה שלנו בעזה, בצפון, ביהודה ושומרון, בחותים ובאירן - הכל עלול לגרום לנו לפספס תהליכים שקורים קרוב יותר לבית, בתוך החברה הערבית בישראל. אז הפעם אנחנו עם מוחמד מג׳אדלה על מה שעובר על החברה הערבית בישראל.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/15/202427 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

כמו ששם צחקנו, לא בכינו שנים

בחודש שעבר התקיים במועדון הצוותא מופע סטנדאפ. האומנים שעלו על הבמה סיפרו בדיחות, הקהל מילא את האולם בצחוק. אבל זה לא היה ערב רגיל, כי הסטנדאפיסטים כולם היו בעצם בנות ובני משפחה שכולים, והבדיחות היו על נושאים שבדר״כ לא מעלים חיוך - אובדן, אבל ושכול. אז הפעם החלטנו לדבר עם יוצרות המופע ״מה נפל עליי?״, יעל שבח ומיכל קסטן-קידר, ועם האח השכול/סטנדאפיסט יחיאל פיש, על הדרך המיוחדת שלהם להתמודד עם הכאב.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/13/202435 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

פוליטיקה של מלחמה

בזמן מלחמה, בטח אחת כמו זו שמתנהלת בשבעת החודשים האחרונים - לצד המאמץ הצבאי, והלאומי, והחברתי - יש גם פוליטיקה. וכשממילא כל התחושות שלנו מועצמות, הפוליטיקה יכולה למשוך לשני הכיוונים - לחשיבות הגדולה של הביחד, ובמקביל לבטא את הפערים הגדולים בתפיסות העולם. אז הפעם נסתכל אחורה ובעזרת עמית סגל פרשננו הפוליטי נעבור בין המלחמות השונות שניהלה ישראל - ונציץ פנימה אל הפוליטיקה שליוותה אותן. See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/12/202433 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

הוריקן באירוויזיון

בעוד שמדינות רבות איימו להחרים את התחרות וקראו לאסור על ישראל להשתתף בה, שליחתנו לאירוויזיון עדן גולן תעלה בקרוב על הבמה במאלמו להתחרות בחצי הגמר. הפעם אנחנו עם האירוויזיון הרגיש והמורכב שמתקיים השנה בצל המלחמה: מתי התחילה המסורת, איך נבנתה המיתולוגיה הישראלית סביב התחרות ולמה בכלל היא כל כך חשובה לנו? אורחים: במאי המשלחת יואב צפיר וד"ר רון לוי, חוקר מוסיקה ותרבות פופולרית באוניברסיטה הפתוחה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/9/202427 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

התרגיל של חמאס, המלכוד של ישראל

הסיפור של הימים האחרונים נראה פשוט - אופטימיות לקראת עסקה, התמהמהות של חמאס במתן תשובה, התכוננות לכניסה לרפיח והודעה של חמאס שקיבלו את תנאי העסקה להפסקת אש. אבל כשנכנסים לעומק של הדברים, מבינים שהסיפור האמיתי הוא שונה לגמרי, ושחמאס עשתה תרגיל שדוחק עכשיו את ישראל עם הגב לקיר. אז הפעם, בעזרת ירון אברהם כתבנו המדיני ואוהד חמו כתבנו לענייני ערבים, נסביר מה קרה כאן באמת.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/8/202427 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

החרם של ארדואן

בסוף השבוע האחרון טורקיה הודיעה שהיא מנתקת את קשרי המסחר שלה עם ישראל, ועוצרת את מעבר הסחורות - בשווי של כתשעה וחצי מיליארד דולר בשנה - בין המדינות. היחסים בין ישראל לטורקיה כבר ידעו משברים בעבר, אבל הסחר תמיד המשיך להתקיים, אז למה דווקא עכשיו החליט ארדואן על הצעד החריג? ואיך האמברגו ישפיע על הצרכן הישראלי? אורחים: כתבת הצרכנות מעיין פרתי, וד״ר רמי דניאל מהמכון למחקרי ביטחון לאומי. See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/7/202423 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

בין שני בתים

בית הוא זהות, המקום הבטוח, זה שזוכרים. בית הוא המשפחה. ובשואה מיליוני יהודים איבדו את חייהם, את זהותם, את המקום הבטוח שלהם, ומיליונים איבדו את הבית. הפעם אנחנו בפרק מיוחד ליום הזיכרון לשואה ולגבורה, עם שני סיפורים - שניהם סיפורי שואה, אבל סיפורי בית. בית שאבד, בית ששרד, ובשניהם, בית שנבנה מחדש.  משתתפים: יצחק ושמחה וולסטר, ניצה ניסנבוים, דרור אגוז.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/6/202431 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

טקס משואות חסר תקדים

טקס הדלקת המשואות הוא האירוע המרכזי של יום העצמאות. הוא מושך מאות אלפי צופים ויש לו מבנה ותוכן פחות או יותר קבועים. והרעיון שלו, הוא לספר את הסיפור של המדינה ושל אזרחיה. אבל השנה הוא יתקיים בפעם הראשונה בזמן מלחמה, והעובדה הזאת תשנה אותו בצורה חסרת תקדים ומעלה שאלות - איזה סיפור לספר? איך להתייחס למלחמה שמתרחשת כעת ולטרגדיה של שבעה באוקטובר? אז הפעם, נספר את הסיפור של טקס הדלקת המשואות. אורח: ד"ר עדי שרצר, עדי שרצר, חוקר את תחום הממלכתיות ומרצה בכיר בבית הספר לחינוך של האוניברסיטה העברית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/5/202430 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

מאחורי המו״מ להחזרת החטופים

בימים האחרונים נדמה כי האפשרות להגיע לעסקה שבה יוחזרו חלק מהחטופים הופכת למוחשית יותר ויותר. ועכשיו, אחרי שהונחה על השולחן הצעה ישראלית שהולכת רחוק יותר מכל אלו שקדמו לה, נותר רק לחכות בציפייה לתשובתו של אדם אחד, יחיא סינוואר. אז הפעם כתבנו המדיני, ירון אברהם, עושה לנו סדר בכל מה שצריך לדעת על המגעים שמתנהלים עכשיו מול חמאס - מה בדיוק כוללת ההצעה הישראלית, אלו שיקולים ואינטרסים מנחים כל אחד מהצדדים, ומה המשמעות של ההחלטה שתתקבל על המשך המלחמה?See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/2/202430 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

צווי המעצר של האג

בימים האחרונים ישראל קיבלה אינדיקציות שבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג יוציא צווי מעצר נגד בכירים ישראלים בצמרת המדינית והבטחונית בשל הנעשה במלחמה מול חמאס בעזה. וצווי מעצר בינלאומיים הם אפשרות שעלולה מאוד לסבך לא רק את הבכירים האלה באופן אישי אלא את ישראל כולה. אז הפעם, אנחנו שואלים מה הסיכוי שבכירים ישראלים יהיו באמת מבוקשים למעצר ברחבי העולם, ומה זה בעצם אומר? אורחים: ירון אברהם, הכתב המדיני של חדשות 12 ופרופ' עמיחי כהן, מומחה למשפט בינ"ל במכון הישראלי לדמוקרטיה ובקרייה האקדמית אונו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/1/202430 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

המחאות באוניברסיטת קולומביה

אוניברסיטת קולומביה, הממוקמת במנהטן שבניו יורק, עומדת במרכז הפגנות ענק שלא נראו בקמפוסים באמריקה כבר שישים שנה, הפגנות שכבר התפשטו משם לקמפוסים אחרים בעוד מקומות בעולם. הפעם אנחנו עם הדילמה של הקמפוס אשר בליבו עיר אוהלים למען פלסטין, ההפגנות שיש מי שמגדיר אותן אנטישמיות, והתנגשות בין ערכים, לחצים פוליטיים - וגם לא מעט כסף.  אורחים: ד״ר רוני רגב, מומחית להיסטוריה אמריקאית מהחוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית, ואלינור רייך, סטודנטית לתואר שני בעיתונות ויחסים בין לאומיים באוניברסיטת קולומביה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/29/202426 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

הקול של הגליל העליון

בקיבוץ עמיר שבצפון עמק החולה פועלת תחנת רדיו מאוד מיוחדת. רדיו קול הגליל העליון, 105.3 FM. זו תחנת הרדיו המקומית, שמשדרים בה תושבי הגליל העליון עבור תושבי הגליל העליון - בשגרה ובחירום. ובחצי השנה האחרונה השידורים שם נשמעים לגמרי אחרת. אז הפעם אנחנו מספרים את הסיפור של התחנה - אבל בעצם, את הסיפור של הגליל העליון כולו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/21/202428 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

מה עובר על הכלכלה הסינית?

במשך שנים סין נחשבה למעצמה כלכלית. אבל בשבוע שעבר, סוכנות הדירוג פיץ' הורידה את תחזית הדירוג של סין לשלילית. היא השנייה שעושה את זה, מודיס הורידה את התחזית של סין כבר בדצמבר. ורבים בעולם שואלים עכשיו את אותה שאלה - האם הכלכלה המתפתחת של סין הגיעה לתקרה שלה? אז הפעם, נסביר מה עובר על הכלכלה הסינית. אורח: ד"ר אורי סלע מהחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב וחוקר בכיר אורח במכון למדיניות ישראל-סין בINSS.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/18/202426 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

מי יציל את המשטרה?

תהליך הקריסה של המשטרה נמשך לאט לאט כבר שנים ארוכות, והמוטיבציה לשרת בה הולכת ונשחקת. הפגיעה בתנאים, המעורבות הגוברת של הדרג הפוליטי, המעמד הציבורי הנמוך ואיום הפיטורים שמרחף מעל דוחקים החוצה שוטרים, מהזוטרים ועד הדרגות הבכירות ביותר. ועכשיו, מי שנבחר לקחת את המשטרה לדרך חדשה הוא אבשלום פלד, אלא שההודעה של בן גביר על המינוי המתקרב עוררה לא מעט סימני שאלה. הפעם אנחנו עם כתבנו יוסי מזרחי, שואלים האם ניצב אבשלום פלד יוכל להציל את המשטרה?See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/17/202431 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

השוק הפרוץ של הפונדקאות בגיאורגיה

בשנים האחרונות הפכה גיאורגיה למוקד של טיפולי פוריות מתקדמים עבור זוגות ישראלים שמבקשים להביא ילדים לעולם. אך למרות הבירוקרטיה המתירנית וההליך שנחשב לזול ומהיר, חלקם מספרים על התנהלות קשה ובעיות שלא היו קורות במקומות אחרים. הפעם אנחנו עם כתבתנו יולן כהן שערכה תחקיר ובו חשפה תעשייה פרוצה ולא בטוחה, וסיפורים טרגיים של זוגות בדרך להגשמת החלום להפוך להורים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/16/202432 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

הצד של האיראנים

ישראל בלילה שבין שבת לראשון נראתה אחרת מכל הלילות. בין אם הייתם מאלה שנכנסו לפאניקה, או שחששתם בעיקר מהמפגש עם השכנה בחדר המדרגות, דבר אחד היה ברור לכולם - שמתחיל כאן משהו שלא קרה קודם לכן. אבל זה רק מה שקרה בישראל. כך אנחנו ראינו את המתקפה מכאן. כי כ-1500 קילומטר מאיתנו, צפו באירועי אותו הלילה גם אזרחי איראן, וגם הם הגיבו אליו בתחושות מגוונות ומורכבות. אז הפעם ננסה לחזור אחורה ללילה שבין שבת לראשון, רק מהצד של האיראנים. אורחת: ד"ר תמר עילם גינדין, בלשנית וחוקרת איראן. See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/15/202421 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

המתקפה האיראנית וההגנה הישראלית

זה היה לילה חסר תקדים, לילה שבו בפעם הראשונה מזה עשורים רבים ישראל הותקפה לא על ידי ארגון טרור אלא על ידי מדינה. לילה שבו מדרום ועד צפון, כולל מעל הכנסת ומעל כיפת הסלע, השמיים הוארו ביירוטים. לילה שבו נפצעה קשה ילדה, ובסיס צה״ל ניזוק באופן קל. אז רגע לפני שהלילה הזה נגמר, וכולנו מתעוררים למציאות חדשה, אנחנו עם תת אלוף במילואים צביקה חיימוביץ, לשעבר מפקד מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר - על המתקפה האירנית וההגנה הישראלית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/14/202421 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

הנסיגה מחאן יונס

בחצי השנה האחרונה, חאן יונס הפכה כמעט לבית שני עבור סרן ד״ר נפתלי גרוס, שהיה בין הכוחות הלוחמים בעיר. ואחרי שצה״ל הוציא את אחרון הלוחמים משם, נפתלי יצא עם הרבה שאלות. והשאלות האלה - כמו מה המשמעות של היציאה הזו מהעיר, או איך נראה המשך המלחמה - לא עוברות רק אצלו בראש. הפעם אנחנו עם ד״ר נפתלי גרוס ועם עופר שלח, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי וחבר הכנסת לשעבר - על היציאה של צה״ל מחאן יונס. See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/11/202423 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

הזיכוי במשפט סלומון טקה

לפני שבעה באוקטובר המתח שבין הקהילה האתיופית לרשויות החוק היה בעיצומו. שורה של אירועים ותקריות הובילה רבים מבני הקהילה להפגין ולזעוק - וכך היה גם בשנת 2019 כשסלומון טקה, צעיר בן 18, נהרג כתוצאה מירי של שוטר. בשבוע שעבר בתום משפט ארוך השוטר היורה זוכה. הפעם אנחנו עם כתבנו יוסי מזרחי, שיספר מה שכנע את השופט שקבע שהירי שהרג את טקה היה מוצדק, ועם ד״ר פקדה אבבה - שיספר לנו למה למרות זאת, רבים בקהילה האתיופית לא השתכנעו.  אורחים: יוסי מזרחי, ופקדה אבבה, ד״ר לפילוסופיה מאוניברסיטת תל אביב, עמית מחקר במכון מולד ואקטיביסט פוליטי שחקר את היחסים של העדה האתיופית עם מדינת ישראל.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/10/202431 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

המטבח של העולם

הרג שבעת העובדים של ארגון הסיוע ההומניטרי World Central Kitchen הוא טרגדיה נוראה עם השלכות מרחיקות לכת על המלחמה שמנהלת ישראל בעזה, גם בשטח וגם בזירה הבינלאומית. ויש הרבה סיבות ללמה זו תקרית עם משמעות רבה כל כך והשלכות נרחבות כל כך, ביניהן המוניטין, החשיבות והפעילות שעושה הארגון הזה בכל יום ובכל העולם. אז הפעם אנחנו עם כתבנו הצבאי ניר דבורי ועם עיתונאית האוכל והשפית רותי רוסו, בעצמה מתנדבת בWCK באזורי אסון ומלחמה, ובהם, גם בישראל.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/9/202431 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

המהפכה של פרופ׳ כהנמן

פרופ׳ דניאל כהנמן ופרופ׳ עמוס טברסקי נפגשו במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, והחלו לגבש ביחד את התאוריה שתשנה את החשיבה האקדמית בנוגע לקבלת החלטות. בניסויים שערכו, הם חשפו חוקים שמסבירים את ההחלטות הלא רציונליות שאנשים מקבלים - וכשהרעיונות פרצו גם אל תחום הכלכלה, הם היוו בסיס לתחומי מחקר חדשים, יצרו השפעה עצומה, והובילו את כהנמן אל פרס הנובל. אורח: פרופ׳ אשר כהן, נשיא האוניברסיטה העברית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/8/202421 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

אילת, אמא של נעמה

לפני חצי שנה בדיוק התעוררה ישראל לקול האזעקות, ואל האסון הגדול ביותר שידעה המדינה. מבין הסרטונים שהציפו את הרשת ב-7.10 היה אחד שבו נראתה ישראלית צעירה בשם נעמה לוי, מגואלת בדם, יחפה, נגררת בשיער, מוצאת מהרכב ומוכנסת אליו חזרה כשבחוץ מחבלים צוהלים בשמחה. ומאז היא מוחזקת בעזה, ביחד עם עוד 132 חטופים ישראלים. אז היום אנחנו בשיחה מיוחדת עם אמא של נעמה, ד"ר אילת לוי שחר.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/7/202449 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

החיים הדיגיטליים שאחרי המוות

משפחות שכולות רבות נאלצות להתמודד עם שאלה שעדיין אין לה תשובה חד-משמעית, שאלת העיזבון הדיגיטלי: למי שייכים הנכסים הדיגיטליים שנשארו מאחור? כל חשבונות המייל, פייסבוק, טיק טוק - מה קורה להם כשאנחנו מתים, מי רשאי לקבל אליהם גישה, ולמה זה מדיר שינה מעיניהם של רבים שאיבדו את יקיריהם? הפעם אנחנו מנסים להבין מה קורה לחיים הוירטואליים שלנו, אחרי שאנחנו מתים. אורחת: ורד שביט, מומחית למוות דיגיטלי ובעלת הבלוג ״אבק דיגיטלי״See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/4/202424 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

למה אנחנו שונאים אחד את השני?

אחרי השבעה באוקטובר החברה הישראלית התאחדה באופן חסר תקדים כך שנדמה היה שכל המחלוקות מאחורינו. אבל כמעט חצי שנה מפרוץ המלחמה, נדמה שהקיטוב והפילוג חזרו - והמחלוקות חריפות יותר מתמיד. אז הפעם אנחנו עם פרופ' עירן הלפרין מהמחלקה לפסיכולוגיה ומרכז אקורד באוניברסיטה העברית, ומחבר הספר "אזהרת שוליים: איך נתנו לשנאה ולקיצוניים לפרק אותנו, ואיך בונים את ישראל בחזרה", בשיחה על שנאה, קיצוניות, ועל איך והאם ניתן ליצור שינוי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/3/202427 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

מה קרה בבית של פסי?

בין הדיווחים שהגיעו מבארי ב-7.10 בלט אחד, על אירוע בני ערובה שהתרחש לכאורה בחדר האוכל של הקיבוץ, אבל למעשה היה בביתה של פסי כהן - מבנה דו קומתי עם שולחן אוכל גדול, שבו ריכזו מחבלי החמאס אזרחים שנלקחו מבתיהם. במקום התפתח קרב קשה בין המחבלים לכוחות הביטחון, ובסוף ניסיון החילוץ התגלו ממדי האסון - רק שתי נשים שרדו, ומעל מותם של האחרים מרחף צל כבד של חוסר ודאות. אורחת: כתבת חדשות 12, לי נעים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/2/202435 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

עסקת החטופים ומחאת המשפחות

בימים האחרונים חזרו מראות שלא נראו במדינה מאז אוקטובר - הפגנות גדולות וסוערות בתל אביב ובירושלים. ההפגנות האלה מגיעות בעקבות שינוי בטון של קבוצה גדולה ממשפחות החטופים שעדיין מחכות לשחרור יקיריהן שמוחזקים בעזה כבר כמעט חצי שנה. והשינוי הזה מגיע בין היתר בעקבות שינוי אחר בטון שנשמע בחדר הקבינט, בשרים ואנשי מקצוע שטוענים שאפשר להגיע לעסקה. אז הפעם אנחנו עם כתבותינו מיכל פעילן ודנה ויס על השינוי אצל משפחות החטופים והשינוי שקורה בקבינט, שיכריע אם ובאיזה אופן מתקדמים לעבר עסקה עם חמאס.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/1/202433 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

הפיגוע של דעאש ברוסיה

ארבעה חמושים פרצו בשבוע שעבר לאולם קונצרטים הסמוך למרכז מוסקבה, פתחו באש והציתו את המקום. כמאה וארבעים בני אדם נרצחו ועשרות נפצעו בפיגוע הקשה ביותר שידעה רוסיה בעשרים השנים האחרונות. הארגון שלקח אחריות על הפיגוע הוא דאעש חורסן - השלוחה האפגנית של דאעש שרואה ברוסיה אויבת מרכזית. אז הפעם אנחנו עם דאעש קיי, מי שהפכו לאחת מזרועות הטרור המסוכנות ביותר בעולם. אורח: יורם שוייצר, חוקר במכון למחקרי ביטחון לאומי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/31/202421 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

שיחה עם אתגר קרת

״עשרים שנה התפלל יחיאל־נחמן לאלוהיו. אך בבוקר של שמיני עצרת, כ"ב בתשרי תשפ"ד, חג שמחת תורה, משהו ביחיאל־נחמן נשבר״. יחיאל-נחמן הוא גיבור הסיפור ״כוונה״ שכתב הסופר אתגר קרת. זה סיפור על אמונה, על שבר באמונה, על אובדן דרך ומציאת דרך חדשה, זה סיפור על יחיאל-נחמן ובעצם על כולנו, וזה סיפור על שבעה באוקטובר - ומה שהגיע אחריו. הפעם אנחנו בשיחה עם אתגר קרת, על איך כותבים את מה שהמוח והלב מתקשים עדיין לעכל ואיך בכלל יוצרים יצירות על מלחמה כזו - בזמן שהיא עדיין נמשכת.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/28/202430 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

שובה של תסבוכת הגיוס

מדינת ישראל נמצאת עכשיו בתקופה מהקשות שידעה, של מלחמה ושל אי יציבות פוליטית וחברתית. ובדיוק עכשיו, מגיע הרגע שבו ישראל צריכה לפתור סוגייה מורכבת שמלווה אותה מהרגע שבו הוקמה - גיוס חרדים לצבא. וזה קרה לגמרי במקרה, שדווקא עכשיו, בזמן המלחמה ובזמן אי היציבות הזו, הסוגייה הזו מגיעה לצומת מכריע. אבל כל אלו מסבכים את שאלת גיוס החרדים אפילו עוד יותר מאשר קודם, ועכשיו אמורה המדינה גם למסור לשאלה המסובכת הזאת איזושהי תשובה. אז הפעם אנחנו עם יאיר שרקי ועם שלוש מילים שכבר אמרנו כאן בעבר - סערת חוק הגיוס - הגירסה העדכנית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/27/202431 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

הקרב על תעודות הלידה

בשבוע שעבר המאבק על זכויות קהילת הלהט״ב בישראל הגיע לציון דרך נוסף, כששופטי בג"ץ קבעו - בניגוד לאופן שבו פעלה המדינה - כי יש לרשום זוגות נשים כאמהות בתעודות הלידה של ילדיהן המשותפים. אלא שגם אחרי הפסיקה הדרך לרישום עדיין מסובכת, יקרה ולא תמיד אפשרית עבור זוגות חד מיניים, וגם לעובדה שהשינוי שוב מגיע מבית המשפט ולא מהכנסת עלול להיות מחיר בהמשך. אורחים: עו״ד שרון סיראי, אחת העותרות לבג״ץ; ופרופ' צבי טריגר, מומחה לדיני משפחה ולזכויות הקהילה הלהט"בית מהפקולטה למשפטים במכללה למנהל. See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/26/202422 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

השבב שישנה את העולם

לפני כמעט חודשיים, חברת נויראלינק של אילון מאסק השתילה שבב במוח של צעיר בן 21 בשם נולאנד ארבו, הנסיין האנושי הראשון שלה - שהפך ממשותק ונכה 100% - למישהו עם סוג של כוחות על. הוא יכול להזיז את העכבר במחשב, לשחק שחמט, להדליק ולכבות מוזיקה בלי להזיז אצבע - הכול דרך כוח המחשבה. וכל זה קורה באמצעות שבב קטן, בגודל של מטבע. אז הפעם אנחנו עם הסיפור של השבב שיכול לשנות את החיים של מיליונים, שיכול להפוך אותם לפשוטים יותר - וגם להביא לא מעט סכנות חדשות. אורח בפרק: פרופ' אמיר עמדי, ראש מכון ברוך איבצ'ר למוח, קוגניציה וטכנולוגיה באוניברסיטת רייכמן ומדען ראשי ומייסד של חברת רמפי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/25/202420 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

למה הישראלים כל כך מאושרים?

בכל שנה מתפרסם מדד האושר העולמי, שמדרג את המדינות לפי רמת שביעות הרצון של התושבים שלהן מהחיים. ובכל שנה, באופן מפתיע, ישראל נמצאת גבוה ברשימה בחברת מדינות שידועות באיכות החיים הגבוהה שבהן. וגם הפעם - באחת מהתקופות הקשות ביותר שלה - ישראל מדורגת במקום החמישי בעולם. מה ההסבר לזה, למה נוצר המדד ואיך בכלל מודדים אושר? אורחת: ענת פנטי, חוקרת מדיניות אושר וול-ביינג בתוכנית למדע, טכנולוגיה וחברה באוניברסיטת בר אילן See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/24/202426 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

מחפשים את היימנוט

עוד מעט יצויין חודש מהרגע שבו היימנטו קסאו בת ה-9 נראתה לאחרונה במרכז הקליטה שבו היא גרה בצפת. חודש מאז שהיא פשוט נעלמה. וכל זמן שההיעלמות שלה נשארת בגדר תעלומה - אז זה סיפור עצוב, אבל עם סיכוי לסוף טוב. אלא שככל שהזמן עובר והמשטרה נשארת עם עוד ועוד סימני שאלה גדולים, ואלפים שמחפשים אותה לא מוצאים דבר - אז גם החשש והדאגה לשלומה של הילדה בעלת פני המלאך גוברים מאוד. הפעם, אנחנו עם יגאל מוסקו ועם ההיעלמות של היימנוט קסאו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/21/202421 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

כשלביטוח הלאומי ייגמר הכסף

מאז שהוקם המוסד לביטוח לאומי, אזרחי ישראל העובדים מפרישים לו בכל חודש חלק מהמשכורת שלהם, תוך הבטחה שהכסף הזה שהם משלמים יגן עליהם וסייע להם בעתיד כשיזדקקו לעזרה. אבל ההבטחה הזאת עומדת עכשיו בסימן שאלה. כי דו"ח חדש שפרסם המוסד לביטוח לאומי טוען עכשיו שבשנת 2036 ייגמר לו הכסף, ושהוא למעשה עומד בפני סכנה לפשיטת רגל. אז הפעם, אנחנו עם כתבתנו לענייני כלכלה עמליה דואק ועם מה שנראה כרגע כמו מסלול ההתרסקות של הביטוח הלאומי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/20/202421 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

הניצחון של פוטין

בצל המתקפה הכושלת על אוקראינה, שנתיים של מלחמה, הרוגים רבים וסנקציות כלכליות קשות - נשיא רוסיה נבחר לקדנציה חמישית ברוב מוחץ. ובעוד שבמערב מתייחסים בספקנות להישג הגדול של ולדימיר פוטין בקלפי, נראה שהציבור ברוסיה נסחף אחרי ההבטחה שלו להחזיר אותה לימיה הגדולים. אורחת: הפרשנית לענייני רוסיה, נינו אבסדזהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/19/202424 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

משבר החטיפות של ניגריה

מאז חודש מאי האחרון נחטפו בניגריה יותר מ-4,700 בני אדם. ולפני כשבוע, נחטפו מבית ספר 287 בני אדם, רובם ילדים בני 8 עד 15, שנמצאים בשבי של ארגון שזהותו עדיין לא ברורה ושדורש כופר עבור שחרורם. זו מכת מדינה בניגריה, וההסבר לה שזור בסיפורה של המדינה המאוכלסת ביותר באפריקה מהרגע שנוסדה. אז הפעם, נדבר על ניגריה שהפכה לבירה עולמית של חטיפות המוניות.  אורחת: ד"ר אירית בק, ראש התכנית ללימודי אפריקה באוניברסיטת תל אביב.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/18/202423 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

המלחמה של קריית שמונה

לאורך שנות קיומה קריית שמונה ידעה מציאות בטחונית מורכבת של איומי קטיושות וחדירות מחבלים, אבל למרות האיומים האלה תושביה נשארו וגם אחרי שנים של קשיים כלכליים, קריית שמונה הצליחה להתחיל להתפתח. אבל כל זה נקטע באוקטובר האחרון, כשרוב תושביה של העיר פונו. ועכשיו, עתידה עומד בסימן שאלה. אז הפעם, אנחנו עם המלחמה של קריית שמונה. אורחים: מנחם הורוביץ, עיתונאי חדשות 12 וגיא ורון, כתב חדשות 12 בצפון.    See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/17/202423 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

הפוליטיקה של פרס ישראל

פרס ישראל הוא הפרס היוקרתי ביותר שמעניקה ישראל. הוא נוסד בשנים הראשונות של המדינה, ובכל יום עצמאות מוענק לאזרחים פורצי דרך במגוון קטגוריות. בשל המנגנון שבו הוא מוענק, אפשר לומר שהוא הפוליטיקה תמיד ליוותה אותו. אבל השנה, שר החינוך יואב קיש החליט שפרסי ישראל לא יוענקו בקטגוריות שבהן היה אמור להיות מוענק הפרס, וכשמדובר בשינוי כזה, ובפרס כזה, אז כמובן שהתחילה מהומה ענקית. אז הפעם, אנחנו עם הפוליטיקה שמאחורי פרס ישראל. אורחות: דפנה ליאל, כתבת חדשות 12 בכנסת וד"ר אור ברק מאוניברסיטת חיפה, מומחית להוקרה ממלכתית ומחברת הספר ״פרס ישראל: הפוליטיקה מאחורי התהילה״.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/14/202425 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

הטיפול הנפשי בנפגעי הנובה

הטבח במסיבת הנובה הוליד מצב חסר תקדים, שבו מאות אנשים חוו אירוע טראומתי תחת השפעת חומרים משני תודעה. כדי לתת להם את המענה הייחודי הנדרש, הקימו פרופ׳ רועי סלומון, ראש המעבדה לחקר המודעות והעצמי במחלקה למדעי הקוגניציה באוניברסיטת חיפה, ושותפיו ליוזמה, את עמותת ״לב בטוח״ - ובמקביל להענקת טיפול הם מקיימים מחקר שיכול גם לסייע לנפגעי הנובה, וגם לפתוח צוהר לעולם חדש של ידע. לפנייה לקבלת סיוע ניתן לפנות לעמותת ״לב בטוח״ באתר - https://www.safeheartil.com/  See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/13/202422 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

המשבר ההומניטרי בעזה

אחרי חמישה חודשים של מלחמה, המשבר ההומניטרי והרעב בעזה הולכים ומחריפים - ואיתם הלחץ על ישראל להגדיל את הסיוע. ועכשיו, במקביל לניסיונות להעביר מזון במשאיות ומהאוויר, ארה"ב החליטה להקים בעצמה גם נמל. אלא שהאתגר האמיתי מתחיל דווקא אחרי שהמשלוחים נכנסים לרצועה - וככל שהמצב בה נעשה קשה יותר, כך גם מצבה של ישראל בעולם. אורחים: הכתב לענייני פלסטינים אוהד חמו, והפרשנית המדינית דנה ויס. See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/12/202424 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

דילמת אל-ג׳זירה

ערוץ החדשות הפופולרי ביותר בעולם הערבי מסית נגד ישראל ומשתף פעולה עם החמאס, אך ממשיך לשדר בארץ. האם נכון לסגור את את הערוץ שמאחוריו עומדת קטאר, המתווכת העיקרית בעסקת החטופים? מהן ההשלכות של עצירת פעילות הרשת בישראל, והאם ניתן למנוע את שידוריה באמצעות חקיקה? אז הפעם, אנחנו על אחד מגופי התקשורת המשפיעים בעולם ועל המהלך והניסיונות להפסיק את שידוריו. אורחים: ירון אברהם, כתב חדשות 12 וד"ר מיכאל מילשטיין, ראש הפורום ללימודים פלסטיניים במרכז דיין, אוניברסיטת תל אביבSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/11/202423 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

דוח אסון מירון

אסון מירון בו נספו 45 בני אדם הוא האסון האזרחי הכבד בתולדות ישראל. האסון הזה הוביל לועדת חקירה שפרסמה את מסקנותיה בשבוע שעבר. המסקנות האלה סיפקו תשובות לשאלות שעלו אחרי האסון, אבל גם השאירו שאלה אחת גדולה פתוחה - שאלת האחריות ומה משמעותה. אז הפעם, אנחנו עם הסיפור של ועדת החקירה לאסון מירון, ועם הסיפור שהתחיל כשהועדה סיימה למעשה את עבודתה. אורח: יאיר שרקי, כתב חדשות 12 לענייני חרדיםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/10/202429 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

ישראל והאו״ם: סיפור אהבה-שנאה

בחמשת החודשים האחרונים האו"ם הצליח לאכזב ולעצבן ישראלים ויהודים ברחבי העולם. ודווקא השבוע, הוא פרסם דו״ח מיוחד שקבע את מה שישראל טענה כבר מזמן, שבוצעו תקיפות מיניות נוראיות בנשים ובגברים ישראלים בשבעה באוקטובר וגם אחר כך. וישראל, צריכה להתמודד פתאום עם מצב מורכב - מה עושים כשגוף שפעל כל כך הרבה פעמים נגדך, מתייצב, גם אם חלקית, לצידך. אז הפעם, בעקבות דו״ח האום והביקורת של ישראל על הארגון אנחנו מנסים להבין משהו בסיסי יותר - מתי ולמה התפתחה התפיסה שהאו״ם נגדנו?  אורחים: כתבת חדשות 12 בארה"ב יונה לייבזון ופרופ' בני מילר, ראש המרכז לביטחון לאומי באוניברסיטת חיפה, מומחה למערכת הבינ"ל ולסוגיות מלחמה ושלום.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/7/202430 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

מהפך במצפה רמון

במועצה המקומית של מצפה רמון, יישוב קטן עם כמה אלפי תושבים בסך הכל, מתנהל מאבק בן יותר מ-20 שנה על הצביון ועל האופי של המקום. הוא כלל בריתות לא שגרתיות בין קבוצות שונות ומפתיעות, שותפים לדרך שהפכו ליריבים, ומהפך - שבו בפעם הראשונה זכה בבחירות לראשות המועצה מועמד שמזוהה עם הגרעין התורני. והסיפור המקומי הזה יכול ללמד אותנו לא מעט על תהליכים שקורים לא רק בדרום, אלא בישראל בכלל. אורחת: ד״ר רעות ריינה בנדריהם, עמיתת מחקר בטכניון ומרצה באוניברסיטה הפתוחה ומכללת ספיר.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/6/202424 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

מהאולפנה לבקו״ם: מאבק החיילות הדתיות

רק לפני כמה עשורים, המוסכמה הרווחת בציונות הדתית הייתה שמקומן של צעירות בגיל הגיוס הוא בשירות הלאומי ולא בצה״ל. יו״ר ארגון אמונה, יפעת סלע, הייתה למשל אחת משלוש בנות בלבד שהתגייסו לצבא, מתוך כ-90 תלמידות במחזור שלה. והדרך שהתחילה בצבא הפכה במרוצת השנים למשימת חייה - לסייע לנשים דתיות להתגבר על המכשולים, לפתוח בפניהן אפשרויות, ולהעניק להן את היכולת לבחור.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/5/202428 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

הבחירות המקומיות והחרדים

בצל המלחמה בעזה, הבחירות לרשויות המקומיות לא היו בראש מעייניהם של התושבים, והעניין הדל בקמפיינים התבטא גם באחוזי ההצבעה נמוכים במיוחד. אלא שבערים החרדיות התקיימה מציאות הפוכה לגמרי - דרמות פוליטיות, קרבות יצריים, וציבור שהגיע בהמוניו לקלפיות. איך מסבירים את ההבדל, ואיך התוצאות בחברה החרדית יכולות להשפיע על המדינה כולה? אורח: יאיר שרקי, כתב חדשות 12 לענייני חרדים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/4/202426 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

המהפכה של הפנתרים השחורים

מתוך תחושת הקיפוח והעוול שנגרם לעולים ממדינות ערב בישראל, צמחה בשנות ב-70 תנועת מחאה שביקשה ליצור סדר חברתי חדש וצודק יותר, ״הפנתרים השחורים״. ללא השכלה, ממון או כוח פוליטי, ואל מול התנגדות קשה, הצליחו חברי התנועה - ובהם צ׳רלי ביטון ז״ל, אחד ממנהיגיה שהלך לעולמו בשבוע שעבר - להגיע עד למוקדי קבלת ההחלטות ולחולל שינויים שעיצבו מחדש את החברה הישראלית. אורח: פרופ׳ סמי שלום שטרית, משורר וחוקר חברה ותרבות, ראש בית הספר לאומנויות הקול והמסך במכללת ספיר, יוצר הסרט  ״הפנתרים השחורים מדברים״ ומחבר הספר המאבק המזרחי בישראל. See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/3/202426 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

שאלה אחת ביום: המחשבות לא עוזבות - האם יש לי OCD?

סדרה בשיתוף האוניברסיטה העברית. לחזור על טקסים קטנים ומוזרים במהלך היום כמו לפתוח ולסגור את הדלת שבע פעמים לפני שנכנסים לחדר, לכבות ולהדליק את האור, לשטוף ידיים בלי סוף, או לסבול ממחשבות טורדניות שלא נותנות מנוח – אלו הסטריאוטיפים המוכרים של OCD, אבל יש עוד כמה דברים שעשויים להעיד גם כן על ההפרעה. למשל, התעסקות בשאלה אם בן הזוג מתאים לנו. פרופ׳ אייל קלנטרוף מהאוניברסיטה העברית מסביר מה עובר על מי שסובל מההפרעה, מתי מדובר בסתם מחשבה טורדנית ומתי בהפרעה אמיתית. וגם: איך מטפלים ב-OCDSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/1/202455 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

איתי אנגל: תמונת מצב מאוקראינה

עוד לפני המלחמה שלנו, הייתה מלחמה אחרת שהעסיקה את כל העולם - מלחמה שהשפיעה על כל העולם, שהיו רבים שחששו שתהפוך למלחמה אזורית ואולי אפילו יותר מזה, מלחמה שהשבוע מלאו לה שנתיים - מלחמת רוסיה-אוקראינה. ובשנתיים האלה איתי אנגל כתב עובדה היה באוקראינה כמה פעמים, והפעם, הוא שוב אצלנו לדבר על השלב הקריטי שאליו נכנסת עכשיו המלחמה, ואולי אחרי שנתיים - מסמל כיוון חדש שאליו היא הולכת. See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/29/202435 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

האתוס של אל-אקצא

בכל הסכסוך במזרח התיכון, יש שתי מילים שקיבלו משמעות מיתית, שיש להן פוטנציאל להדליק את כל השטח, או אפילו את האזור - אל-אקצא. ועכשיו, ההחלטה של ראש הממשלה להגביל במהלך חודש הרמדאן לא רק עלייה להר הבית של פלסטינים מהגדה, אלא גם של ערביי ישראל, גוררת אזהרות ותרחישים שמזהירים מפני הדבר הזה בדיוק - הוספת דלק לשריפה שהיא המזרח התיכון בימים אלו. אז הפעם, נדבר על מה שקורה עכשיו סביב הר הבית, אבל גם נחזור הרבה אחורה, ונבין למה אל-אקצא הוא נושא כל כך נפיץ, ואיך נוצר אתוס השמירה עליו בכל מחיר.  אורחים: כתבנו הצבאי ניר דבורי ופרופ' הלל כהן מהחוג ללימודי האסלאם והמזרח תיכון באוניברסיטה העברית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/28/202431 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

מה עושים עם שלל המלחמה?

נשקים, אמצעי לחימה, מחשבים, מצלמות, מסמכים, כספות - ועשרות מיליוני שקלים במזומן. מתקפת חמאס בשבעה באוקטובר והמלחמה בעזה שהגיעה אחריה הותירו בידי צה״ל כמויות אדירות של שלל שנתפס בשטח. מה עושים עם הפריטים שנמצאו בשדה הקרב, איך מחליטים מה להשמיד ומה לשמור, ולאן הולך כל הכסף שנתפס? אורחים: סגן מפקד היחידה לפינוי שלל, סא"ל (במיל') עידן שרון קטלר; וד"ר מאור לוי ממחלקת ההיסטוריה של צה"ל.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/27/202423 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

מחיר חדש לנורמליזציה

בימים שקדמו לשבעה באוקטובר נראה היה שישראל בדרך לעשות היסטוריה - נורמליזציה עם אחת המדינות הערביות המשפיעות ביותר במזרח התיכון, בחסות אמריקאית. בחודשים שחלפו מאז המגעים קפאו והקלפים נטרפו מחדש, אבל האינטרסים של כל הצדדים להגיע להסכם עדיין קיימים. האם יש עוד סיכוי להסכם עם סעודיה?   אורח: ד"ר יואל גוז'נסקי, חוקר בכיר בINSS וב-Middle East institute בוושיגטון ולשעבר במל״ל.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/26/202420 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

הזיכרון של ביידן

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הכריז כבר מזמן שיתמודד לכהונה שנייה, ועד כה היה נדמה שאף אחד במפלגה הדמוקרטית לא מערער על כך. אבל לפני כשבועיים, התפתח דיון סוער אצל האמריקאים סביב ביידן וסוגיית הגיל שלו - האם הוא סובל מבעיות זיכרון? האם הוא כשיר להיות מנהיג העולם החופשי? והפעם אלה לא קונספירציות, אלא דיון אמיתי שמבוסס על חקירה, וגם על הופעות פומביות של הנשיא עצמו. וזה דיון, שיכול לעלות לביידן בכהונה שנייה. אז הפעם, אנחנו עם בעיית הזיכרון של ביידן. אורחות: כתבת חדשות 12 בארה"ב יונה לייבזון ופרופ' יעל שטרנהל, ראש התכנית ללימודים אמריקאים באוניברסיטת תל אביב. See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/25/202424 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

בחירות מקומיות בצל מלחמה

בשבוע הבא יערכו הבחירות לרשויות המקומיות, שבמקור היו אמורות להיערך בסוף חודש אוקטובר. איך המלחמה השפיעה עליהן? למה ראשי ערים שהסתבכו בפלילים חוזרים למערכת הפוליטית? והאם לשלטון המקומי יש יותר מדי כוח - או פחות מדי? אז הפעם, נענה על השאלות האלה בעזרתם של כתבנו יוסי מזרחי ושל ד״ר אריאל פינקלשטיין, ראש פרויקט שלטון מקומי במכון הישראלי לדמוקרטיה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/22/202426 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

חייו ומותו של אלכסיי נבלני

אלכסיי נבלני היה לוחם שחיתויות חסר פחד והמתנגד הקולני והבולט ביותר לשלטונו של פוטין בשתים עשרה השנים האחרונות. הוא שרד ניסיון התנקשות בשנת 2020, ושנה לאחר מכן נכלא בכלא הרוסי. בשבוע שעבר, הוא נמצא מת בכלא, ועולות השערות שהאחראי למותו הוא האיש שנבלני הקדיש את חייו למאבק בו. אז הפעם, אנחנו עם חייו ומותו של אלכסיי נבלני. אורח: ד״ר ג׳ניפר שקבטור מבית הספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/21/202428 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

על ספת הקב"ן בעזה

בעשור האחרון התפתחה בצה״ל ההבנה שכמו בפגיעות פיזיות, גם בפגיעות נפשיות לזמן יש חשיבות קריטית, וטיפול כמה שיותר מהיר יכול לסייע למנוע פגיעה ארוכת טווח. וכך נולד הצלת״ק, צוות לטיפול בתגובות קרב, שמביא את המענה הנפשי לחיילים ממש עד לחזית - ואל תוך המלחמה בעזה.  אורחת: רס״ן ליאור טורחנסקי, הקב״נית הפיקודית של פיקוד דרוםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/20/202422 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

הסנקציות נגד המתנחלים

בשבועיים האחרונים ארצות הברית, בריטניה וצרפת, הודיעו כל סנקציות נגד מתנחלים קיצוניים שלפי התיאור של אותן מדינות, מסכנים את השלום, את הביטחון ואת היציבות ביהודה ושומרון. האנשים האלה, גילו יום אחד שהחשבונות שלהם מוקפאים, שהתנועה שלהם מוגבלת ושהם ברשימה מאוד לא אטרקטיבית שיש לה השלכות לא רק לגביהם, אלא לגבי מדינת ישראל כולה. אורחים: כתבנו המדיני ירון אברהם ופרופ' עמיחי כהן, מומחה למשפט בינלאומי מהקריה האקדמית אונו והמכון הישראלי לדמוקרטיה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/19/202426 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

קרב ההישרדות של נתניהו

הקריאות לא לעסוק בפוליטיקה החלו מיד עם פרוץ המלחמה, אבל בתוך זמן קצר במערכת הפוליטית חזרו לעשות בדיוק את זה. ולמעשה, במקביל לקרבות המתנהלים בעזה מתנהלת במסדרונות הכנסת מערכה נוספת - על זהות הממשלה ביום שאחרי, כשהעומד בראשה נחוש לנצח גם בקרב הזה. אורחת: דפנה ליאל, הכתבת הפוליטית של חדשות 12  See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/18/202423 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

שאלה אחת ביום: למה אנחנו מתמכרים?

סדרה בשיתוף האוניברסיטה העברית. אנשים רבים בישראל שותים אלכוהול או משתמשים בסמים, אך לא כולם מוגדרים 'מכורים'. למה יש כאלה שלא מתמכרים ואחרים שלא יכולים להפסיק? האם סמים פסיכדליים ממכרים? ומה קורה בגוף של מי שמכור?פרופ' רמי יקא, מנהל בית הספר לרוקחות בפקולטה לרפואה ומומחה להתמכרות לסמים, מסביר הכול על התופעה ומספר למה הוא הכי אוהב לחקור את הקוקאיןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/16/202443 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

הכשלונות של הרשות הפלסטינית

הרשות הפלסטינית נולדה בעקבות הסכמי אוסלו, בתקווה שתהווה גוף ממשל יציב שיעשה סדר בגדה המערבית ובעזה, ויעמוד מול ישראל בתיאום ביטחוני ובמו״מ מדיני. אלא שהשחיתות, תמיכה בטרור, והיעדר לגיטימיות מהציבור הפלסטיני דרדרו את מצבה לאורך השנים - והביאו אותה לסף קריסה. האם היא עוד יכולה לקום לתחייה, ואולי אפילו להיות חלק מ״היום שאחרי״ בעזה? אורח: פרופ׳ קובי מיכאל, חוק בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי ובמכון משגבSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/15/202426 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

מאחורי עליות המחירים

בתקופה האחרונה אנחנו רואים גל של עליות מחירים בסופרים. בלא מעט מוצרים, אבל בעיקר בפירות ובירקות. הגל הזה מגיע אחרי יישום חלקי והקפאה של רפורמה שהייתה אמורה להרחיב את הייבוא ולהוריד מחירים של תוצרת חקלאית, ואחרי ארבעה חודשים של מלחמה שהכתה קשות בחקלאות הישראלית. אז הפעם, אנחנו שואלים את כתבי חדשות 12 מעיין פרתי וגיא ורון - למה סל הקניות שלנו התייקר?    See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/14/202424 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

על ספת ההיסטוריון: איך מלחמות מסתיימות?

בשבועות האחרונים הנהגת המדינה מדברת על חתירה לניצחון המוחלט - רגע אחד שבו אפשר יהיה לבשר על השגת המטרות בהצלחה וחזרה לשגרה. אלא שאם מסתכלים על ההיסטוריה של מלחמות בישראל ובעולם, נראה שסיום הלחימה הוא לעתים קרובות אירוע מורכב, מתמשך, בעל פנים רבות, ולא פעם רחוק מהכרעה ברורה של מנצח. אז הפעם אנחנו עם פרופ׳ דני אורבך, היסטוריון צבאי מהחוגים להיסטוריה ולימודי אסיה באוניברסיטה העברית, על איך מלחמות מסתיימות - ומה זה אומר על סיום המלחמה שלנו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/13/202428 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

למה ירד דירוג האשראי של ישראל?

ביום שבת הודיעה סוכנות הדירוג מודי'ס לראשונה אי פעם על הורדת דירוג האשראי של ישראל לרמה A2. ההחלטה הזאת היא די דרמטית, ויכולה להוביל בין השאר להקשות על מדינת ישראל לקחת הלוואות ולהוביל לירדה בהשקעות בחו"ל בתעשייה הישראלית. אז הפעם, נסביר למה דירוג האשראי של ישראל ירד, מה המשמעות של ההחלטה הזאת ומה עלולות להיות ההשלכות שלה. אורח: רופ' איתי אטר, מהפקולטה לניהול על שם קולר באוניברסיטת תל אביב, עמית בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיה וראש פורום הכלכלנים למען הדמוקרטיה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/12/202426 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

הצרות של צפון אירלנד

דמיינו שאחרי עשרות שנים של מאבק עקוב מדם, אחרי סכסוך נורא שנדמה כאילו אין לו שום פיתרון, דמיינו שאחרי עשורים של הרג, והסתה, ומלחמה על טריטוריה - אחרי כל זה מגיע הסכם שלום שמוביל לעתיד שהיה נראה בלתי אפשרי. עתיד טוב יותר, בטוח יותר. ודמיינו שאחרי כמה עשורים שהסכם השלום הזה נשמר מגיע אירוע שמאיים עליו, ומאיים להחזיר שוב את המתח, את המלחמה, את הצרות.  למרות שבסיפור שתשמעו היום יש לא מעט קווי דימיון למציאות שמאוד מוכרת לנו הישראלים בעשורים האחרונים, הפעם אנחנו בצפון אירלנד שם בפעם הראשונה תעמוד בראש הממשל המקומי נציגה רפובליקנית שתומכת בפירוק הממלכה הבריטית המאוחדת ובמקומה איחוד של אירלנד כולה. הפעם, אנחנו עם ד״ר צאלה רובל מהחברה ההיסטורית הישראלית ועם מה שקורה בצפון אירלנד.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/11/202429 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

דילמת רפיח

ככל שעוברים הימים, מתקרבת החלטה מורכבת שישראל צריכה לקבל - מה לעשות עם רפיח. נתניהו וגלנט רמזו שהתקבלה כבר החלטה והנחו את צה"ל להיערך לכניסה לעיר שבדרום עזה. אבל זה לא כל כך פשוט. רפיח, מסתמנת כטריטוריה הכרחית אמנם, אבל כנראה גם המורכבת ביותר שישראל עשויה לפעול בה. אז הפעם, אנחנו עם כאב הראש הישראלי שמכונה גם רפיח העזתית. אורח: יוחנן צורף, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי, הINSS ומומחה לנושאים פלסטינים.  See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/8/202422 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

העולם של טיילור סוויפט

השבוע טיילור סוויפט עשתה היסטוריה, כשהיא הפכה לאמנית הראשונה, אי פעם, שזוכה ארבע פעמים בפרס גראמי עבור אלבום השנה. ובכלל, נדמה שהשנה האחרונה הייתה השנה הכי גדולה בקריירה של סוויפט - עם סיבוב הופעות שהוכתר לרווחי בהיסטוריה, שבירת שיאים של נתוני האזנות ועניין ציבורי בלתי פוסק שהפך אותה לאייקון תרבותי של ממש. אז הפעם, אנחנו עם העולם של טיילור סוויפט. אורח: ד״ר נדב אפל, חוקר מוזיקת פופ במכללה האקדמית ספיר, האוניברסיטה הפתוחה ואוניברסיטת בר אילן.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/7/202427 minutes
Episode Artwork

מה קרה להתגייסות החרדית?

עם פרוץ המלחמה הגיעו מאות חרדים ללשכת הגיוס, וביקשו להתגייס לצה"ל. התופעה סוקרה בהרחבה ונראה היה שאולי האירועים הקשים שחוותה המדינה ב-7.10 הובילו לשינוי מגמה בחברה החרדית. אלא שבחלוף הזמן התברר שכדי לפתור את אחת הסוגיות המורכבות והוותיקות בחברה הישראלית - השוויון בנטל השירות בצבא, דרושים פתרונות עומק ועוד שנים ארוכות של עבודה. אורח: יאיר שרקי, כתב חדשות 12 לענייני חרדיםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/6/202426 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

האחיזה של חמאס בעזה

ברקע של עסקת החטופים הנרקמת, מתרבות העדויות שחמאס לא נמצא רק מתחת לאדמה, אלא כבר מעליה, ולא רק ברפיח או באזורים שצה"ל לא הגיע אליהם, אלא גם בצפון הרצועה - מקומות שצה"ל כבר כבש וטיהר. שם, נצפו אנשי הארגון ונטען שהם מבססים מחדש את שליטתם על האוכלוסייה העזתית. אז הפעם, אנחנו עם האחיזה של חמאס ברצועת עזה. אורח: ד״ר מיכאל מילשטיין, ראש הפורום ללימודים פלסטינים במרכז דיין של אוניברסיטת תל אביב.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/5/202427 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

היסטוריה של לוחמות

לאורך ההיסטוריה, מלחמה הייתה עסק של גברים. אבל במלחמה הנוכחית של ישראל בחמאס, אנחנו רואים נשים בחזית הלחימה - מהטנקיסטיות שלחמו במחבלים בשבעה באוקטובר, ועד קצינות הקשר והפרמידיקיות שנמאות עכשיו בעזה. אז הפעם, נדבר על ההיסטוריה של נשים ישראליות בשדה הקרב, ועל האופן שבו נלחמו על זכותן להילחם. אורחות: סגן הודיה, מ״מ בגדוד 334 של חטיבת האש 282 וד"ר ענת שטרן, היסטוריונית צבאית מהמחלקה להיסטוריה באוניברסיטה הפתוחה וחברת פורום דבורה.  See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/4/202427 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

20 אחוז מהאוכלוסייה בסיכון: למה אנחנו נכנסים לדיכאון?

סדרה בשיתוף האוניברסיטה העברית.מי מאיתנו לא מצא את עצמו אי-פעם מעיד שהוא מרגיש ״בדיכאון״? בשנים האחרונות, שיעור המתמודדים עם תופעות של דיכאון ברמות שונות עולה, וכ-20 אחוז מאיתנו יחוו במהלך חייהם דיכאון קליני. מה קורה לנו כשאנחנו חווים דיכאון ולמי יש סיכוי גבוה יותר לחוות אותו? פרופ׳ נילי מור, ראש המעבדה לקוגניציה ורגש וחברת סגל במחלקה לפסיכולוגיה באונ' העברית, עונה על כל השאלות. הפרק הוקלט לפני ה-7 באוקטוברSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/2/202443 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

52 ימים בשבי: שיחה עם שרון אלוני-קוניו

חמישים ושניים ימים הוחזקה שרון אלוני-קוניו בשבי חמאס. חמישים ושניים ימים יחד עם בעלה דוד, ועם יולי ואמה בנות השלוש. שרון והבנות כבר שישים ושבעה ימים בישראל - אבל דוד, עדיין שם, יותר זמן בלעדיהן מאשר איתן. ובעצם, כל זמן שהוא שם, גם שרון עדיין שם. גם הבנות, לא בשבי פיזית כבר אומנם, אבל גם לא באמת משוחררות או חופשיות. אז הפעם, אנחנו בשיחה מיוחדת עם שרון אלוני-קוניו, שתספר לנו על הרגעים הקשים שבשבי, ועל הרגעים הקשים לא פחות שהגיעו אחריו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/1/202455 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

הקאמבק של מיקרוסופט

בסוף המאה הקודמת ביל גייטס ומיקרוסופט יצרו מהפכה טכנולוגית בתחום המחשבים. החברה הפכה למצליחה ביותר בעולם, ומייסדה הפך לאיש העשיר בעולם. אלא שעזיבתו של גייטס בתחילת המילניום, לצד שורת החלטות כושלות של המנכ״ל שהחליף אותו, פינו את הדרך ליריבה המיתולוגית אפל. ועכשיו, החברה ששינתה את העולם הצליחה לטפס שוב לפסגה - והיא רוצה לשנות אותו שוב. אורח: דני פלד, שותף מנהל בקרן ההון סיכון סטארדום ומגיש הפודקאסט ״בזמן שעבדתם״.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/31/202426 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

הלחימה בין עזה לרפיח

בזמן שבזירה המדינית האפשרות של עסקה להחזרת החטופים שוב בכותרות, הצבא ממשיך לפעול בעזה לפי חלוקה לאזורים שנמצאים בשלבים שונים של הלחימה. במזרח הרצועה נבנה אזור חיץ שנועד להרחיק את האיום מהעוטף, בצפון הסתיים הכיבוש וצה״ל עבר לפעולות ממוקדות, ובחאן יונס שבדרום מתנהלים כעת הקרבות. אלא שזירה אחת חשובה במיוחד עדיין לא טופלה, ״עורק הטרור״ שבציר פילדלפי ומעבר רפיח.  אורחים: הכתב הצבאי של חדשות 12, ניר דבורי; ד״ר ירון פרידמן, מרצה בחוג ללימודי המזרח התיכון והאסלאם באוניברסיטת חיפה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/30/202423 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

משודר באישור הצנזורה

הצנזורה הצבאית היא הגוף המוסמך בחוק לקבוע מה מותר לפרסום, ואיזה מידע עלול לפגוע בביטחון המדינה אם ייחשף. אלא שהסמכות המוחלטת שלה עלולה להזמין ניצול לרעה, ומעלה שאלות על הדרך הנכונה לשמור על ביטחון המידע, אבל גם על הדמוקרטיה.  אורחת: ד״ר תהילה שוורץ אלטשולר, מומחית למשפט תקשורת וטכנולוגיה במכון הישראלי לדמוקרטיה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/29/202425 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

הצווים הזמניים של האג

לפני כשבועיים נפתחו בבית הדין הבינלאומי בהאג הדיונים בעתירה של דרום אפריקה נגד ישראל, באשמת רצח עם של הפלסטינים בעזה. בסוף השבוע פרסם בית הדין צווים זמניים שאמנם לא הורו לעצור את המלחמה, אבל נתנו שורה של אזהרות לישראל. אז הפעם, נדבר על הצווים האלה ועל הקו שמחבר ביניהם לבין מה שעושה ומה שתעשה ישראל בעזה. אורח: פרופ׳ עמיחי כהן, מומחה למשפט בינלאומי מהמכון הישראלי לדמוקרטיה והקרייה האקדמית אונו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/28/202431 minutes
Episode Artwork

שלושה לוחמים

כשלושה וחצי חודשים אחרי פרוץ המלחמה, אלפי לוחמים כבר יצאו מעזה. יכול להיות שאי אפשר באמת להבין מה עבר עליהם שם, אבל ביקשנו להקשיב ולפחות לנסות. אז הפעם, נשמע מאפיק, יאיר ויאשה, שלושה מילואימניקים שחזרו לאחרונה מהקרבות, על איך נראית, איך מרגישה, איך נשמעת ואפילו איך מריחה המלחמה של ישראל בחמאס.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/25/202432 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

4,500 נכי צה"ל

איתי שגיא, לוחם מגלן במילואים, נפצע קשה בקרב עם מחבלים בשבוע הראשון של המלחמה. הוא חולץ במסוק, נותח וחייו ניצלו - אבל מסע השיקום שלו רק התחיל. כמו איתי, ישנם כ-4500 פצועים בגוף ובנפש שנוספו מתחילת המלחמה לרשימת החיילים שזקוקים לסיוע, וכעת מגיעה שעת המבחן של המדינה ושל אגף השיקום - שגם בזמני שגרה התקשו לתת מענה הולם לנפגעים אורחת: כתבת חדשות 12, לי נעיםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/24/202425 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

בתוך ישיבות הקבינט

הקבינט המדיני-ביטחוני הוא המקום שבו מתעצבת המדיניות הישראלית בנוגע למלחמה, ובו נקבעות המשימות שעל הצבא למלא. לנוכח הרגישות הביטחונית, הדיונים שמתנהלים בדלתיים סגורות אמורים להיות חסויים, אבל בפועל חלק גדול מהמידע דולף החוצה - ולא במקרה. אז הפעם אנחנו עם כתבנו המדיני ירון אברהם על הפוליטיקה, המתחים והאינטרסים האישיים שחודרים אל קודש הקודשים של קבלת ההחלטות בישראל.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/23/202427 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

למה איראן תוקפת במזרח התיכון?

נהוג להמשיל את השלטון האיראני לתמנון שולח זרועות ברחבי המזרח התיכון, ומנהל את הקרבות שלנו באמצעות שליחים כמו חיזבאללה, החות׳ים בתימן וגם חמאס. אלא שבשבועות האחרונים ביצעו האיראנים במו ידם תקיפות בסוריה, בעירק ובפקיסטן. אז הפעם נשאל, מה אפשר ללמוד מהתקיפות האלו על האסטרטגיה האירנית, והאם יהיו להן משמעות רחבה יותר על התחממות האזור כולו? אורח: דני סיטרנוביץ׳ עמית מחקר בתוכנית איראן במכון למחקרי הביטחון הלאומי inss ולשעבר ראש ענף איראן בחטיבת המחקר.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/22/202422 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

דילמת הפועלים הפלסטינים

מאז שבעה באוקטובר הופסקה כניסתם של עשרות אלפי הפועלים הפלסטינים שהיו מגיעים לעבוד בישראל מדי יום. וכשאובדן אחד ממקורות ההכנסה המשמעותיים של תושבי הרשות מצטרף לעצירה של העברת כספי הסילוקין והתרומות ממדינות זרות, הרש"פ מתקרבת למשבר כלכלי חמור - ובפני ההנהגה הישראלית ניצבת החלטה קשה במיוחד אורח: כתב חדשות 12 לענייני פלסטינים, אוהד חמוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/21/202425 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

שאלה אחת ביום: איך מזהים ומטפלים בחרדה?

סדרה בשיתוף האוניברסיטה העבריתתופעות של חרדה ופוסט טראומה הן לא דבר חדש ומאז ה-7 באוקטובר הן גם הלכו וגברו. איך יודעים לזהות את ההבדל בין פחד לחרדה? האם ניתן לטפל בחרדה ללא טיפול תרופתי והאם אפשר באמת להעלים את התקפי הפאניקה? פרופסור יהונתן הפרט, פסיכולוג קליני מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית' מסביר את כל מה שחשוב לדעת. חשוב להדגיש- הפרק הוקלט לפני ה-7 באוקטוברSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/19/202434 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

הניצחון הראשון של טראמפ

במפלגה הרפובליקנית התחילו השבוע הבחירות למועמד לנשיאות, ובמרכזן, שוב דונלד טראמפ. אדם אחד שיכול בהחלט להיות שוב הנשיא הבא של ארצות הברית, או לחילופין, אסיר שיושב בכלא באשמת המרדה. אז הפעם, אנחנו עם הפריימריז הרפובליקניים באיווה, ועם הדרך הארוכה משם ועד לבית הלבן. אורחות: יונה לייבזון, שליחת חדשות 12 לארה"ב ופרופ' יעל שטרנהל, ראש התוכנית ללימודים אמריקניים באוניברסיטת תל אביב.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/18/202429 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

למילואים וחזרה: יומן אישי

עשרות אלפי מילואימניקים גויסו בשבעה באוקטובר ובימים שבאו אחריו. ברגע אחד הם התנתקו מהבית, מהמשפחה, מהעבודה, מהשגרה ויצאו להילחם ולהגן בדרום ובצפון. גם אצלנו, במערכת אחד ביום, דני נודלמן עלה על מדים. ועכשיו, כמו רבים אחרים, חזר לשגרה של לפני - אבל במציאות של אחרי. אז היום אנחנו עם יומן מיוחד של אזרח, מילואימניק, ושוב אזרח, על שני העולמות האלה והמעבר המורכב ביניהם. See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/17/202429 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

תקציב המלחמה

582 מיליארד שקלים זה תקציב המדינה לשנת 2024, שנה שתהיה שנת מלחמה, ובמקביל גם שנה של התמודדות עם אירועי המלחמה. שנה צבאית מורכבת, וכלכלית, ואזרחית, ומדינית ומה לא. התקציב הזה אושר אתמול בממשלה אל מול קולות של רבים שאומרים שכן, 582 מיליארד שקלים זה המון, זה לא מספיק, ובמיוחד שהאופן שבו הכסף הזה מחולק, הוא לא נכון. הפעם, אנחנו הפרשנית הכלכלית שלנו קרן מרציאנו, ועם תקציב המדינה לשנת 2024.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/16/202424 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

למה דרום אפריקה נגד ישראל?

בשבוע שעבר הציגה דרום אפריקה את הקייס שלה בפני בית הדין הבינלאומי לצדק - קייס שמאשים את ישראל ברצח עם, ובאפרטהייד. וזה לא מקרי שדווקא דרום אפריקה היא זו שהתייצבה נגד ישראל. זה סיפור שלא התחיל ב-7 באוקטובר אלא כבר לפני שנים, כשדרום אפריקה היתה בעצמה תחת משטר אפרטהייד. אז ביום ה-101 של מלחמת אוקטובר 23, אנחנו עם אלון ליאל - לשעבר שגריר ישראל בדרום אפריקה, שהיה שם, ויכול להסביר לנו למה, בעצם, הדרום אפריקאים כל כך נגדנו. See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/15/202430 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

שיחה עם ילדי בארי

נירי (6) עמוס (9) ותום (11) גאז הם אחים ששרדו את המתקפה על בארי, ומאז הם וההורים שלהם גרים במלון בים המלח יחד עם שאר המפונים מהקיבוץ. בשיחה מיוחדת עם גדעון אוקו הם מספרים על מה שהם עברו ב-7.10, על ההסתגלות למציאות החדשה שנכפתה עליהם ועל המחשבות והתקוות שלהם לעתיד. (צילום: מיכה בריקמן)See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/14/202431 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

טיקטוק לוקחת צד

לצד זירות הקרב של המלחמה עם חמאס בעזה מתקיימת זירת מאבק נוספת: טיקטוק. וכשאחת הרשתות החברתיות הפופולריות בעולם מוצפת בתכנים שתומכים בצד הפלסטיני, ומציגים באור שלילי את ישראל, נוצרת בעיה קשה להסברה הישראלית במאבק על דעת הקהל בעולם.  אורחים: עמרי ברק, יזם בתחום התוכן ומסקר רשתות חברתיות בחדשות 12; ודני בולר, יוצר תוכן בטיקטוק.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/11/202420 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

בין עזה להרווארד

מתקפת הטרור של חמאס ב-7 באוקטובר, והמלחמה שהיא הציתה, לוותה בפרץ של הפגנות פרו-פלסטיניות וגילויי אנטישמיות בקרב סטודנטים בקמפוסים ברחבי ארה״ב. מהאירועים האלו התפתחה סערה ענקית שהובילה להתפטרות שתי נשיאות באונברסיטאות היוקרתיות ביותר, ושיכולה להשפיע על מערכת הבחירות, על תקציבים של מיליארדי דולרים, על דור המנהיגים הבא של ארה״ב ועל אופייה של המדינה כולה.  אורח: פרופ׳ אודי זומר, החוג למדע המדינה באוניברסיטת תל אביב. See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/10/202421 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

הזירה העיראקית

במסגרת שלל הזירות של המלחמה של ישראל בחמאס, שמתפרשת כבר מעזה ללבנון, לתימן ואפילו להאג, אולי היה קשה קצת לשים לב להתעצמות הלחימה גם בעיראק. מיליציות מקומיות תוקפות בה את הצבא האמריקאי, שתוקף אותן בחזרה, ובאמצע, כטב"ם עיראקי אפילו שוגר לעבר ישראל. אז הפעם, אנחנו עם הזירה העיראקית של המלחמה. אורח: ד"ר רונן זיידל, חוקר עיראק במרכז דיין באוניברסיטת תל אביב.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/9/202422 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

שלושה חודשים למלחמה: שיחה עם עופר שלח

לפני שלושה חודשים, כשההלם מה-7 באוקטובר עוד טרי, היו רבים שהשוו את המלחמה מול החמאס למלחמה אחרת שנגררנו אליה, לפני 50 שנה, מלחמת יום הכיפורים. היום, שלושה חודשים אחרי, אפשר אולי להתחיל להשוות את המלחמה בעזה דווקא למלחמה אחרת. גם אז ביקשנו להשמיד תשתית טרור פלסטינית, לעקר את הכוח שלה בגבול, וגם שם ריחף סימן שאלה מעל היום שאחרי: מלחמת לבנון הראשונה. אז ביום ה-94 של מלחמת אוקטובר 23 אנחנו עם מי שלחם בלבנון אז, עופר שלח, היום חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי - ויחד נסתכל אחורה לשנות ה-80 בצפון, וגם קדימה לחודשים והשנים קרובות בגבול עזה ולבנון.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/8/202430 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

האם ישראל תואשם ברצח עם?

השבוע יחלו דיונים בתביעה של דרום אפריקה נגד ישראל לבית הדין הבינלאומי בהאג, בגין ביצוע רצח עם בעזה. מדובר באשמה שמורכב במיוחד להוכיח אותה, ולהחלטה נגד ישראל יכולות להיות משמעויות הרות גורל למלחמה בחמאס. אז הפעם, אנחנו בניסיון להבין מה בדיוק טוענת התביעה, וכיצד ישראל יכולה להשיב לה. אורח: פרופ' עמיחי כהן, מומחה למשפט בינלאומי מהמכון הישראלי לדמוקרטיה והקרייה האקדמית אונו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/7/202431 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

התקיפות המיניות בשבעה באוקטובר

אזהרה: חלק מהתיאורים בפרק קשים להאזנה.השמועות התחילו כבר ב-7 באוקטובר, ואז הגיעו גם עדויות ראשונות של צוותי ההצלה והתקשורת התחילה לדווח אל מול שתיקה צבועה של ארגונים בינלאומיים. בשבוע שעבר הגיעה כנראה החותמת האחרונה - כתבת תחקיר מקיפה של הניו יורק טיימס על מעשי האונס השיטתי שביצעו מחבלי חמאס בישראליות. על התחקיר חתומה גם ענת שוורץ - יוצרת דוקומנטרית ישראלית שנכנסה למסע הזה די במקרה. בכל מקום שבו היו - נכתב שם - בין אם במסיבת הנובה, בבסיסי צה״ל או בקיבוצים - מחבלי חמאס התעללו באכזריות ובאופן מכוון בנשים. אז ביום ה-90 למלחמת אוקטובר 23, אנחנו עם ענת שוורץ, עם התחקיר שעשתה לניו יורק טיימס ועם התמונה המזעזעת שמתגלה בו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/4/202434 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

שובה של עילת הסבירות

בחודש ספטמבר התכנס בג"ץ בהרכב חסר תקדים של חמישה עשר שופטים כדי לדון בעתירות נגד החוק לביטול עילת הסבירות. השבוע, ניתן פסק הדין ובג"ץ ביטל את החוק. אז הפעם אנחנו כאן על תקן אלו שמנסים לעשות סדר, בעזרת יובל אראל כתב המשפט של N12. נסביר מה הוחלט, למה, מה המשמעויות ולאן הולכים מכאן.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/3/202427 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

הנשיא שיציל את ארגנטינה?

בזמן שארגנטינה נמצאת בפשיטת רגל, כשכמעט חצי מהאזרחים מתחת לקו העוני וכשדור צעיר גדל באווירת ייאוש - צמח חאוויר מיליי, מנהיג בלתי צפוי ובלתי מרוסן. מיליי, תומך נלהב של ישראל, מתכנן לעשות מהפכה ביחסים בין המדינות וגם לנקוט בצעדים שנויים במחלוקת בניסיון להוציא את מדינתו מהבוץ. אז הפעם, אנחנו עם הנשיא החדש של ארגנטינה.    אורח: פרופ' רענן ריין, היסטוריון של ספרד ושל אמריקה הלטינית מאוניברסיטת ת"אSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/2/202431 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

מגדלת כנפיים: יומן פרידה מאיתי סעדון ז"ל

יש עכשיו בישראל המון הורים שמצד אחד מייחלים להודעה ומצד השני חרדים מהודעה. הם מייחלים להודעה שתבשר שהכל בסדר, שהילד שלהם בסדר, שיצא להתרעננות, שהצליח לרגע להתחבר ולעדכן שהוא מחוץ לשטח האש, שהוא בריא. ובמקביל הם חרדים מהודעה אחרת, זו שמלווה בדפיקה בדלת, בקצינים מבשרים, זו שאומרת שההודעה הראשונה מהילד כבר לא תגיע, ששום דבר כבר לא יהיה בסדר. את ההודעה הזו, הנוראה, קיבלו ההורים של סמ"ר איתי סעדון, בן 21, מפקד טנק בגדוד 52 חטיבה 401. שבועיים לפני שאמור היה להשתחרר מצה״ל, ולהתחיל את המסלול בדרך לחלום שהיה לו מאז שהיה ילד - להיות טייס, איתי נהרג בעזה. אמא של איתי, ליאת, ליוותה אותו לאורך כל הדרך ותיעדה את המסע שלו בבלוג שלה "מגדלת כנפיים - מיומנה של אמא לטייס בפוטנציה". אז היום היא תקרא עבורנו את היומן שכתבה בזמן שאיתי ז"ל יצא בעקבות החלום שלו לקבל כנפיים של טייס, וכדבריה קיבל עכשיו כנפיים של מלאך.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/1/202428 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

המצור הימי של החות'ים

מיצרי באב אל מנדב הם מסדרון צר בחלקה הדרום מזרחי של תימן, שמוביל לים האדום. אם רוצים להגיע לים התיכון דרך תעלת סואץ, אין דרך לעקוף אותו. העובדה הזו מסבירה איך יכולים החות'ים מתימן ששולטים על המיצרים האלו לאיים על הכלכלה העולמית, למה דווקא מול האיום הזה התגבשה קואליציה בינלאומית, ולמה דווקא זו הזירה שיכולה לשנות את יחסי הכוחות העולמיים, הרבה מעבר למזרח התיכון. אז הפעם, אנחנו עם האיום על הסחר הימי במיצרי באב אל מנדב. אורחים: כתבתנו לענייני צרכנות מעיין פרתי וד"ר גיא לרון, מרצה בכיר במחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/31/202327 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

במקום בו אני גר: שיחה עם ג׳ימבו ג׳יי

במרץ האחרון, ג׳ימבו ג׳יי, עומר הברון, ישב בחדר העבודה שלו בקיבוץ אור הנר וכתב את השיר ״במקום בו אני גר״: ״הטעם של החופש מדגדג את האפים הרטובים, העיניים פעורות בהפתעה, הבעלים העייפים לא מבינים איך, איך לא עצרה אותם חומה או רצועה״. אחרי שבעה באוקטובר, השיר הזה הפך ליצירה אחרת לגמרי, עם משמעות חדשה - כמו רבות מהיצירות שכתב על הבית והחיים בעוטף עזה באלבומו החדש ״אה וואו״. אז ביום השמונים ושלושה למלחמת אוקטובר 23 אנחנו עם שיחה מיוחדת. רום אטיק העורך שלנו מדבר עם ג׳ימבו ג׳יי, על הבית בדרום, על סתלבט בקיבוץ, וגם על מוזות ותותחים רועמים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/28/202335 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

משפטי שבעה באוקטובר

רבים מבין אלפי המחבלים שחדרו בשבעה באוקטובר לישראל וביצעו פשעים וזוועות נוראיות קיבלו את הסוף הראוי להם - מוות - אבל רבים אחרים צפויים לקבל את הסוף שרק מדינה דמוקרטית יכולה להעניק להם - מעצר ומשפט. ומתברר שיש לא מעט אתגרים סביב ההעמדה לדין של המחבלים שנתפסו. אז ביום ה-82 למלחמת אוקטובר 23 - יובל אראל, כתב המשפט של N12, עם השאלות שנצטרך לענות עליהן לפני שיצאו לדרך משפטי שבעה באוקטובר.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/27/202327 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

חיים של מפונים

בדרך כלל כשמדברים על מלחמות עם פליטים, אנחנו רגילים לחשוב על מדינות רחוקות, אבל מאז 7 באוקטובר יש כ-130 אלף פליטים ממש פה, בישראל. 130 אלף אנשים שפונו מהבתים שלהם לעיר אחרת, לסביבה אחרת, ולא יודעים איך ומתי יוכלו לחזור. אז הפעם, כתבנו יוסי מזרחי מביא את סיפורם של הפליטים הישראלים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/26/202330 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

דעת הקהל הפלסטינית

הרבה שנים סיפרו לנו שהרחוב הפלסטיני - ברובו - לא תומך בחמאס, ושמה שחשוב לו זה החיים עצמם - הכלכלה, החינוך התשתיות. שאם אלה יהיו טובים ומשופרים, תרד התסיסה והתמיכה בארגון הטרור. אבל אז הגיע הטבח הנורא של שבעה באוקטובר, ובמסגרת הקונספציות שקרסו - גם התפיסה הזו. סקר חדש מגלה תמיכה גדולה ומדאיגה מאד של האזרחים בעזה ובאיו״ש במעשי חמאס. אז הפעם, אנחנו צוללים אל תוך עמדות הציבור הפלסטיני.  אורח: ד"ר מיכאל מילשטיין, ראש הפורום ללימודים פלסטיניים, מרכז דיין באוניברסיטת ת"א.     See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/25/202322 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

השיחות על היום שאחרי

בימים האחרונים נשמעים דיווחים על ניסיון להתניע מו״מ לשחרור חטופים, פגישות סודיות בבירות אירופיות - וכמעט במקביל הודעה של חמאס שלא יהיה מו״מ עד שהמלחמה תיגמר. במקביל ראש המל״ל אומר שישראל לא פוסלת את שילוב הרשות הפלסטינית בעזה ביום שאחרי, והאמריקנים מדברים על רשות פלסטינית חדשה ברצועה. בקיצור, יש ערפל קרב על מה שבדיוק קורה מאחורי הקלעים. הפעם, אנחנו עם כתבנו המדיני ירון אברהם שיקח אותנו אל השיחות שמתנהלות רחוק מהעין - ויקבעו את הגורל של המלחמה בין ישראל לחמאס. See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/24/202331 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

מה שקורה ב-X

אילון מאסק, הבעלים של רשת X, הבטיח להפוך אותה למגדלור של חופש ביטוי ואמת. ועכשיו, במיוחד סביב המלחמה של ישראל בחמאס, מאסק מתמודד עם טענות שהיא הפכה לזירה מלאה בפייק ניוז, בשנאה, אפילו בעידוד טרור - עד כדי כך שהאיחוד האירופי הודיע שהוא פותח נגדה בחקירה. אז ביום ה-76 למלחמת אוקטובר 23, אנחנו עם עמרי ברק - על מה שקורה באחת הזירות החשובות והעוינות, של מה שאנחנו הישראלים אוהבים לקרוא דעת הקהל העולמית - רשת X. See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/21/202326 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

תיק ההשקעות של חמאס

בשנת 2018 יחידה מיוחדת של המוסד חשפה דוחות כספיים שהובילו לאופן שבו חמאס מממן את עצמו. מה שהתגלה בסופו של דבר היה תיק השקעות מגוון ועשיר שכלל בין היתר חברת בנייה באלג'יריה, גורדי שחקים באיחוד האמירויות וחברת נדל"ן שנסחרת בטורקיה. בשיא, התיק הגיע לפי ההערכות לשווי של יותר מחצי מיליארד דולר. ולמרות כל מה שהתגלה - דבר לא נעשה בעניין. השבוע הפרטים נחשפו בתחקיר של ה"ניו-יורק טיימס" ואפשר ללמוד מהם המון על חמאס, על הקונספציה הכושלת, על 7 באוקטובר, ועל התוכניות של האויב שלנו ליום שאחרי. אז הפעם, אנחנו עם הביזנס של חמאס. אורחת: שלומית ווגמן רטנר, לשעבר ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, כיום סמנכ"לית בחברת ראפיד וחברת פורום דבורה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/20/202321 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

געגועיי לקיסינג׳ר

ד״ר הנרי קיסינגר היה היועץ לביטחון לאומי ושר החוץ האמריקני, אבל הוא היה יותר מזה: הוא הפך לשם נרדף לדיפלומטיה, אבל גם למלחמות, ואחרי שהלך לעולמו לאחרונה בגיל מאה, הסיפור שלו מקבל אולי משמעות נוספת. הפעם, אנחנו עם ד״ר ערן לרמן, מרצה במרכז האקדמי שלם, וסגן נשיא מכון ירושלים לאסטרטגיה וביטחון - על המורכבות הקיסינג׳רית שבמידה רבה עיצבה את השכונה שלנו עד היום.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/19/202327 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

הרופאה של הילדים שחזרו מהשבי

ד״ר אפרת ברון הרלב היא רופאת ילדים כבר כמעט 30 שנה. היא מנהלת את מרכז שניידר לרפואת ילדים - אז היא ראתה כבר מחלות, פציעות, טרגדיות, וגם ניסים. אבל לטפל בילדים שחוזרים אחרי שבועות ארוכים בשבי - בזה לא היא, ולא אף רופא אחר, התנסו מעולם. אז ביום ה-73 למלחמת אוקטובר 23, אנחנו עם הרופאה שטיפלה, יחד עם הצוות בבית החולים, בסבתא אחת, 6 אמהות ו-19 ילדים שחזרו מהשבי בעזה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/18/202331 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

האינטרס המצרי בעזה

לא מעט מדינות מעורבות בדרך כזו או אחרת במלחמה בין ישראל לחמאס, אבל מעטות המדינות שמושפעות באופן ישיר כל כך כמו מצרים. מצרים שגובלת בעזה, מתווכת שנים בין ישראל לחמאס ושמדברים עליה כמי שצריכה לקלוט פליטים מעזה ואולי להיות חלק מהמנגנון שינהל את הרצועה ביום שאחרי. הפעם, איך חווים את המלחמה השכנים שלנו בדרום, שבשבוע שעבר גם ערכו בחירות לנשיאות? ובכלל, מה קורה מאז שבעה באוקטובר במצרים?  אורחת: ד"ר מירה צורף, מרצה בכירה בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה וחוקרת בכירה במרכז דיין של אוניברסיטת תל אביבSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/17/202325 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

הקרב בסג'עיה

עשרה חיילים נהרגו בקרב הזה, בסג׳עיה, מעוז של טרור ומחבלים בצפון הרצועה. עשרה שכל אחד מהם עולם ומלואו, ובסך הכל מאה וחמישה עשר עולמות כאלה, מאה וחמישה עשר חיילים שנהרגו מאז תחילת המתקפה הקרקעית בעזה. הפעם אנחנו עם פרשננו הצבאי ניר דבורי, על הפעילות שעושה עכשיו צה״ל בעזה, והפעילות שעוד יעשה בימים, בשבועות הבאים ואולי גם יותר.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/14/202325 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

החות'ים נגד ישראל

67 ימים אל תוך המלחמה מול חמאס, ישראל מוצאת את עצמה במלחמה מול אויב נוסף - החות'ים בתימן. הם שולטים בבירה צנעא, בחופי הים האדום ובעוד מעוזי מפתח במדינה. במסגרת העימות הזה, החות'ים תוקפים ספינות שעוברות במיצרי באב אל מנדב, נתיב ימי חשוב, והודיעו שמבחינתם כל ספינה שתעשה את הדרך לכיוון ישראל תיעצר. וזאת, כבר ממש לא רק בעיה ישראלית. אז הפעם, אנחנו עם האיום מדרום חצי האי ערב - החות'ים. אורחת: ענבל נסים לובטון, עמיתת מחקר בפורום לחשיבה אזורית ומלמדת באוניברסיטה הפתוחה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/13/202325 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

ירדן חזרה הביתה

חודש אחרי תחילת המלחמה דיברנו עם רוני רומן, שאחותה ירדן נחטפה מבארי במתקפת החמאס על ישראל. 55 ימים הוחזקה ירדן בעזה, עד ששוחררה בעסקה וחזרה לחיק משפחתה, בן זוגה אלון ובתה גפן. הפעם אנחנו שוב עם רוני, על החזרה של ירדן, התחושות שמלוות את המשפחה, וגם על כרמל גיסתה של ירדן שעדיין מוחזקת בעזה, יחד עם 136 חטופים נוספים. See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/12/202329 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

ישראל מתחמשת

יותר מחודשיים עברו מאז ה-7 באוקטובר. לרקטות כבר איכשהו התרגלנו, אבל החדירה לישראל, הפלישה לבתים - אלו יצרו טראומה של ממש. הטראומה הזו, יחד עם מדיניות ממשלתית ובמיוחד של שר אחד בממשלה, הובילה לזינוק בבקשה לרישיונות לנשק של אזרחים ואזרחיות - זה, אולי, מחזק את תחושת הביטחון אבל יש עם זה לא מעט בעיות אחרות. אז ביום ה-66 למלחמת אוקטובר 23, יוסי מזרחי מספר לנו מה קורה כשמדינה שלמה מתחמשת. See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/11/202333 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

הבעיה עם אונר״א

אונר"א, סוכנות הסעד של האו"ם לפליטים פלסטינים, היא ארגון די חריג, במיוחד בהשוואה לארגונים אחרים שפועלים למען פליטים. במלחמה הזו יש לה נוכחות די משמעותית, והיא מצליחה לעצבן את כל הצדדים. חמאס גונבים ממנה ציוד שמיועד לסיוע הומניטרי, ובישראל זועמים עליה כשמתברר פעם אחר פעם שחמאס משתמשים במתקני הארגון לצרכים צבאיים. גם הפלסטינים בעזה פרצו בזעם למחסן ענק של הארגון כשגילו שיש שם כמויות גדולות של אוכל וציוד שיושב בארגזים ולא מועבר לתושבים. אז הפעם, אנחנו עם הסיפור של אונר"א. אורחת: ד״ר מיכל חטואל רדושיצקי, מרצה בבית הספר למדע המדינה באוניברסיטת תל אביב וחברה מייסדת בפורום דבורה: נשים במדיניות חוץ וביטחון לאומי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/10/202327 minutes, 1 second
Episode Artwork

המצב של חמאס בעזה

חודשיים למלחמה, למה שבישראל מבטיחים שהיא הדרך לסוף של חמאס. וסוף של ארגון צבאי כזה, יכול להגיע בכמה אופנים. בניצחון צבאי, בהשמדת היכולות, בחיסול של הבכירים, או - בתהליך שבו האזרחים יתנערו ממנו, ימרדו נגדו, אולי אפילו יפילו אותו - זה כבר קרה בעולם, ומי שרוצה להיות מאוד אופטימי יכול לקוות שזה מתחיל לקרות גם בעזה. הפעם, אנחנו עם אוהד חמו על מה שקורה, ומה שאולי יקרה ברצועת עזה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/7/202320 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

ממלכת ירדן בין הטיפות

מאז החלה מלחמת אוקטובר 23, ממלכת ירדן מנסה לתמרן בין כל המורכבויות שהיא מכילה בתוכה. מדינה עם רוב פלסטיני, שיש לה שלום ושיתופי פעולה עם ישראל, הנהגה ידידותית לישראל - אבל רחוב שהוא כנראה הכי רחוק מזה. ביום ה-61 למלחמה אנחנו עם ד״ר רוני שקד ממכון טרומן באוניברסיטה העברית - על ירדן, השכנה ממזרח, והקשר שלה עם הפלסטינים. See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/6/202326 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

36 שעות בעזה: שיחה עם איתי אנגל

סרטי המלחמה של איתי אנגל עסקו באזורי קרב מסוכנים בכל העולם, מסוריה ואפגניסטן ועד לבוסניה ואוקריאנה. אבל הפעם אנגל יצא לסקר מלחמה שנמצאת הרבה יותר קרוב לבית - המלחמה בעזה. בסרט שיצר ושודר בתוכנית עובדה הוא נכנס לרצועה יחד עם סיירת חטיבת הנגב, ובילה איתם יום, לילה ועוד יום בפעולה מסוכנת ומסובכת בבית חנון. הפעם, נקבל הצצה למה שקורה בעזה, ולאיך באמת מרגישה מלחמה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/5/202342 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

הקהילה הגאה נלחמת

הקהילה הלהט"בית נמצאת במוקד של דיונים שונים מאז שהתחילה המלחמה של ישראל מול חמאס. אם זה תחושות הבגידה והאכזבה אל מול גילויי שנאה לישראל של קבוצות להט"ביות בעולם, או ההתמודדות עם הקושי של לוחמים להט"בים שממלאים את חובתם, בזמן שאינם מקבלים שוויון זכויות מהמדינה שהם מסכנים את חייהם עבורה. אז הפעם אנחנו עם הסיפור של אדם ליטאור מור, לוחם תותחנים במילואים, שהוא במידה רבה גם הסיפור של לוחמים ולוחמות להט"בים אחרים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/4/202323 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

הקורבנות התאילנדים

קהילת מהגרי העבודה מתאילנד בישראל מנתה לפני ה-7 באוקטובר כ-30 אלף בני אדם. במתקפה נרצחו לפחות 45 מהם, עשרות רבות נפצעו או נחטפו, ואלפים החליטו להקשיב לממשלת תאילנד ולעזוב את ישראל בזמן המלחמה. אז הפעם, אנחנו עם החטופים, הקורבנות, והשורדים מהשבת הנוראה בתוך קהילת מהגרי העבודה מתאילנד.  אורחת: ד"ר יהל קורלנדר מהמכללה האקדמית תל חי וחברה בקבוצת סיוע לעובדי חקלאות. See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/3/202319 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: המזכיר של קיבוץ בארי

רבים מהמקומות שהפכו ב-7 באוקטובר למטרה, רבים מהאנשים שנרצחו או נחטפו - היו חברים בקהילות. כאלה שבהן כולם מכירים את כולם, גדלו ביחד, אכלו ביחד, חיו ביחד. ומצד אחד, קהילה זה כוח שאפשר לרתום אותו לשיקום אחרי טראומה. אבל קהילה היא גם דבר שברירי, בטח כשהיא נעקרה מהבית שלה, כשחלק מהחברים אינם, כשהיא צריכה עכשיו לקבל החלטות קשות ומורכבות לגבי העתיד. אז ביום החמישים וחמישה של מלחמת אוקטובר 23, אנחנו עם גילי מולכו, המזכיר של קיבוץ בארי - על איך, ואם, אפשר יהיה לשקם את הקהילות האלה שנפגעו בשבעה באוקטובר, ומאז.See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/30/202327 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: קרן מרציאנו על הכספים הקואליציוניים

בעיצומה של המלחמה נערך שלשום בלילה דיון בממשלה - דיון על תקציב המדינה. הוא נפתח בכל המילים הנכונות והטובות, המאחדות - אבל בפנים, חבל על הזמן. שרים האשימו אחד את השני שהם שקרנים, שהם שונאי חרדים, איימו להתחשבן עם שרים אחרים. וכל זה בזמן שהפוליטיקאים בישראל אומרים בשבועות האחרונים שוב ושוב - ביחד ננצח. אז ביום ה-54 למלחמת אוקטובר 23 אנחנו עם הפרשנית הכלכלית שלנו קרן מרציאנו על תקציב 2023, תקציב המלחמה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/29/202328 minutes, 1 second
Episode Artwork

ישראל במלחמה: היסטוריה של שבויים

אחרי ארבע פעימות של שחרור חטופים, התחלנו להיחשף לתמונות הבלתי נתפסות של אזרחים חוזרים מהשבי - ילדים וילדות, אימהות ונשים מבוגרות. אלה תמונות שאין טעם לחפש בהן היגיון, אלא אולי רק הקשר שישפוך אור על הפרקטיקה של לקיחת שבויי מלחמה וחטיפות אזרחים. אז הפעם, חזרנו אחורה כדי להבין מתי התחילו לקחת שבויים במלחמות, איך התייחסו אליהם, באיזה אופן נוצרו החוקים ולמה.  אורח: פרופ׳ דני אורבך, היסטוריון צבאי מהחוגים להיסטוריה ולימודי אסיה באוניברסיטה העברית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/28/202324 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

עסקת החטופים: היום הרביעי

בזמן ששלוש פעימות של שחרור חטופים כבר יצאו לפועל והפעימה הרביעית נמצאת עוד לפנינו, חמאס ביקש להאריך את ההפוגה בלחימה ולדון בשחרור חטופים נוספים. מאחורי כל אחת מהפעימות האלה, נמצא מנגנון רגיש ומורכב שמתנהל מול ארגון טרור שמנסה לדחוק את ישראל לפינה. הפעם, אנחנו עם כתבנו המדיני ירון אברהם, על איך עובד מנגנון העסקה, על הדיונים שמתנהלים בישראל, ועל מה שיכול להגיע בשלבים הבאים. See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/27/202329 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: הטיפול בילדים שחזרו מהשבי

אחרי סוף שבוע מורט עצבים ו-7 שבועות בשבי חמאס, 26 חטופים ישראלים ו-15 זרים הוחזרו מעזה לישראל. בין החטופים ששוחררו ואלו שעוד ישחוררו בעתיד, יש לא מעט ילדים - שדרך השיקום שלהן תהיה ארוכה, מורכבת ושונה, כזו שמציבה את אנשי הטיפול מול סוגיות שלא נתקלו בהן בעבר. אז הפעם אנחנו שואלים איך צריך לטפל בילדים שחוזרים משבי חמאס?  אורח: פרופ׳ אשר בן אריה, דיקן בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית ומנכ"ל מכון חרוב. See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/26/202319 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: עסקת החטופים

היה נדמה שהכל היה כבר מוכן לקראת ההפוגה, לקראת שחרור החטופים - אלא שלקראת חצות הגיעה ההודעה שהעסקה לא תצא לפועל לפני יום שישי. הפעם, אנחנו עם הפרשנית המדינית שלנו דנה ויס, שמסבירה לנו את העסקה שבתקווה, תביא החל ממחר עשרות חטופים ישראלים בחזרה הביתה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/23/202322 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: הדילמה של הצלב האדום

בישראל עלתה להצבעה עסקת חילופים שאמורה להחזיר הביתה לפחות 53 חטופים, אבל עוד לפני שישובו למשפחותיהם - הם יפגשו את אנשי הצלב האדום, שיהיו שם לקבל אותם, לדבר איתם - ולהעביר אותם מעזה בחזרה לישראל. הפעם אנחנו עם ד"ר שי דרומי, מרצה לסוציולוגיה וחוקר ארגונים הומניטריים באוניברסיטת הארוורד, עם הסיפור של ארגון הצלב האדום. See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/22/202323 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: מנהרות החמאס

בעשורים האחרונים חמאס חפר מאות קילומטרים של מנהרות בניסיון לחדור לישראל, לשמור על גורם ההפתעה ולהתחבא מצה"ל עמוק בבטן האדמה. למרות הניסיון לפגוע ברשת המנהרות במבצעים קודמים, הן נותרו גורם משמעותי ביותר גם במלחמה הזו, והפעם, ישנן הערכות שנמצאים בהן גם חטופים ישראלים. איך נראית הלחימה מתחת לאדמה ובמה שונה היא שונה משדות קרב אחרים? הפעם, אנחנו עם המלחמה בעזה תחתית.  אורחים: ד"ר דפנה ריצ׳מונד ברק מרצה בכירה בבית ספר לאודר לממשל דיפלומטיה ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן, ונתנאל גולדפדר ,לוחם לשעבר בהנדסה קרבית. See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/21/202323 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

הסיפור של חיזבאללה: חלק שני

מאז שהתחילה המלחמה כל העיניים מופנות לגבול הצפוני שלנו, בוחנות ומנסות להבין בעיקר עניין אחד - מה נסראללה רוצה? אחרי התרסקות הקונספציה מול חמאס, ישראל רוצה לדעת האם נסראללה פרגמטי, או האם הוא חדור שנאה שמערפלת היגיון ויגרור אותנו למלחמה בחזית נוספת. אז הפעם, נספר את הסיפור של ארגון חיזבאללה בשני פרקים.  אורח: פרופ׳ אייל זיסר, מומחה ללבנון וסוריה מאוניברסיטת תל אביב.    See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/20/202327 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

הסיפור של חיזבאללה: חלק ראשון

מאז שהתחילה המלחמה כל העיניים מופנות לגבול הצפוני שלנו, בוחנות ומנסות להבין בעיקר עניין אחד - מה נסראללה רוצה? אחרי התרסקות הקונספציה מול חמאס, ישראל רוצה לדעת האם נסראללה פרגמטי, או האם הוא חדור שנאה שמערפלת היגיון ויגרור אותנו למלחמה בחזית נוספת. אז הפעם, נספר את הסיפור של ארגון חיזבאללה בשני פרקים. אורח: פרופ׳ אייל זיסר, מומחה ללבנון וסוריה מאוניברסיטת תל אביב. See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/19/202325 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: סערה אמריקנית

התגובות בארה"ב על המתרחש בין ישראל לעזה מאז ה-7 באוקטובר נעות על קשת רחבה, מתמיכה בלתי מעורערת בישראל מצד הנשיא ביידן, ועד להתנגדות לפעולות צה"ל ואנטישמיות של ממש בקמפוסים באוניברסיטאות. מה עומד מאחורי העמדות השונות ולמה דווקא המלחמה בישראל הבליטה את השסעים בציבור הדמוקרטי? הפעם, דעת הקהל בקמפוסים, בתקשורת, בקהילה היהודית  ובוושינגטון.  אורחת: פרופ׳ יעל שטרנהל, ראש התכנית ללימודים אמריקנים באוניברסיטת תל אביב   See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/16/202332 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: מה רוצה קטאר?

במלחמה שישראל נמצאת בה כעת מעורבות כמה שחקניות, שהאינטרסים של רובן די ידועים לנו. אבל יש מדינה אחת, שחקנית מרכזית באזור, שהאינטרס שלה לא ממש ברור. המדינה הזו מצד אחד השקיעה מיליארדים בחמאס ומארחת את מנהיגיו בבירתה, אבל מצד שני היא גם מנהלת מגעים לשחרור חטופים ונמצאת בקשר רציף עם ישראל ועם ארצות הברית. אז הפעם אנחנו שואלים - מה בעצם רוצה קטאר? אורחת: ד"ר מורן זגה, חוקרת מדינות המפרץ באוניברסיטת חיפה ומכון מיתווים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/15/202325 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: שיחה עם אילנה דיין

בשבוע שעבר אילנה דיין ערכה כתבה מיוחדת לתוכנית עובדה מתוך עזה. היא פגשה שם את החיילים והמפקדים, ראתה מקרוב את רוח הלחימה, את מה שהצליח הצבא להשיג באזורי הקרב, ואת מה שעדיין לא. הפעם ב"אחד ביום": אילנה דיין על מה שהרגישה וראתה בעזה, ומה שהיא מרגישה ורואה גם בחוץ.See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/14/202337 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

יומן אבל

יש המון דרכים להתמודד עם אבל ושכול, יש את מי שייסגרו, ומי שדווקא ייפתחו. את מי שיעדיפו לשמור על הזיכרון אישי ופרטי, ומי שיעדיפו לחלוק אותו עם העולם. יש את מי שיפעלו בדרך אחת, ומי שיפעלו באחת. יש אנשים שמתמודדים עם אובדן ביצירה, בבנייה, ביוזמה - יש המון דרכים - ויש את הדרך של נוגה, נוגה פרידמן, לכתוב. בן הזוג שלה, רנ״ג עידו רוזנטל, לוחם שלדג, היה בדרך לקיבוץ בארי יחד עם חיילים נוספים שהתאגדו לצוות. הם נתקלו בעשרות מחבלים שניסו לעשות את הדרך מבארי לעלומים - הקרב שהתנהל שם היה מטווח קצר, הוא הציל חיים רבים של אזרחים ישראלים, והוא עלה לעידו בחייו.  ומאז, נוגה כותבת, זו הדרך שלה להתמודד עם הכאב ועם השכול. היא כותבת על עידו, על הילדים, על עצמה. אז ביום השלושים-ושמונה למלחמת אוקטובר 23, אנחנו עם יומן האבל של נוגה פרידמן שתקריא כאן בקולה את הדברים שכתבה אחרי שעידו נהרג. See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/13/202323 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

אחד ביום: הזעקה של הבדואים

המלחמה שפרצה בשביעי באוקטובר טלטלה את כל חלקי החברה הישראלית. ביניהם, גם שתי חברות שיש ביניהן שוני אבל גם לא מעט דמיון - החברה הבדואית והחברה הדרוזית. שתיהן ספגו אבדות קשות ושתיהן גם התגייסו למאמצים בחזית ובעורף. אז הפעם, אנחנו בשיחה עם כתבנו יוסי מזרחי על המלחמה מהעיניים של החברה הבדואית והחברה הדרוזית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/12/202322 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: היסטוריה של אנטישמיות

בחודש שעבר מאז ה-7 באוקטובר ותחילת המלחמה, האנטישמיות בכל רחבי העולם הגיע לשיא. אנחנו רואים למשל קריאות אנטישמיות בהפגנות, סימון בתים של יהודים בברלין ובפריז במגני דוד וגם ניסיון של ממש לפגוע ביהודים. אז הפעם, אנחנו צוללים להיסטוריה של השנאה שמופנית כלפי העם היהודי כבר אלפי שנים. אורח: ד"ר לב טופור, עמית מחקר במכון ISGAP ובמכון וולף בקיימברידג׳.See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/9/202319 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: המשחק הסיני במזרח התיכון

בניגוד לארה"ב ואירופה שתמכו בישראל באופן מיידי עם תחילת המלחמה, סין בחרה שלא לגנות את חמאס על המתקפה וקראה להפסקת אש מידית. העמדה שלקחה סין מייצגת את הקשר ארוך השנים שלה עם הפלסטינים שמאחוריו נמצאת גם אידיאולוגיה, אבל בעיקר האינטרסים של סין במזרח התיכון והמאבק שלה מול ארה"ב.  אורח: ד"ר אורי סלע מהחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב, וחוקר בכיר אורח במרכז למדיניות ישראל סין בINSSSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/8/202325 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: מחכים לירדן בבית

חודש עבר מאז אותו בוקר שבת שבו החיים של כולנו התהפכו. חודש מאז שנטבחו באכזריות 1400 ישראלים, ומאז שנכפתה עלינו מלחמה קשה מול חמאס. וגם, חודש מאז ש-241 ישראלים וישראליות נחטפו לעזה. נשים, גברים, ילדים וקשישים, שביניהם גם נמצאת גם ירדן רומן שבילתה את ערב החג עם משפחתה בקיבוץ בארי. אז הפעם, אנחנו בשיחה עם רוני, אחותה של ירדן.See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/7/202327 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: לשמור על השותפות קרובות

מאז שהחלה המלחמה לפני חודש, רוב תשומת הלב של ישראל מופנית בעיקר לאויבות. לחמאס שבעזה, לנסראללה שבלבנון, לאיראן ואפילו לתימן. אבל בתקופה הזאת, כדאי להתבונן גם על מה שקורה אצל בעלות הברית שלנו במזרח התיכון - המדינות הערביות המתונות שמנהלות קשרים עם ישראל. מדינות שהמלחמה בעזה מובילה אותן למצבים מורכבים, שיכולים להשפיע מאוד גם עלינו. אז הפעם, אנחנו עם הדילמות של השותפות הערביות של ישראל. אורחת: קסניה סבטלובה, פרשנית לענייני ערבים, עמיתת מחקר ב-Atlantic Council ומנכ"לית עמותת ROPES.See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/6/202323 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: הסיפור של יחיא סינוואר

יחיא סינוואר היה מראשוני החברים בארגון חמאס. לאחר שבילה יותר מ-20 שנה בכלא הישראלי, הוא השתחרר בעסקת שליט והפך למנהיג החמאס בעזה. כעת, הוא נחשב לאחד היעדים המרכזיים של ישראל לחיסול, בניסיונה למוטט את שלטון הארגון בעזה. הפעם: אוהד חמו על האיש שבמידה רבה מגלם בעצמו את האופן שבו ישראל ראתה את חמאס בשנים האחרונות, ואת הקונספציה שהתנפצה במתקפת הפתע.See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/5/202328 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: המתווך של עסקת שליט

כבר מעל לשלושה שבועות שכ-240 ישראלים חטופים בעזה, כשלא ידוע לנו מה מצבם ולא ברור כיצד הם ישוחררו. ד"ר גרשון בסקין תיווך בעסקה לשחרור גלעד שליט ויש לו גישה והיכרות עם בכירים בחמאס. וגם הפעם, הוא מנסה להשתמש בקשרים שלו כדי להביא לשחרורם של החטופים. אז הפעם, אנחנו בשיחה עם האיש שמכיר מקרוב את האויבים מעזה, ואת האתגרים שעומדים בפני מדינת ישראל במשימתה להביא את כל החטופים הביתה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/2/202332 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: שיחה עם מוחמד מג׳אדלה

אחרי 7 באוקטובר משהו השתנה ביחס של החברה הערבית כלפי חמאס ודרך המאבק שלהם בישראל. מנהיגים ערבים מכל הקשת הפוליטית יצאו כמעט מיד בגינויים פומביים, ואזרחים ערבים רבים הביעו התנגדות למעשים וסולידריות כלפי הנפגעים בישראל. ובכל זאת, בארץ נשמעו חששות מתרחיש דומה לשומר חומות, והערבים מצאו את עצמם חשים במבחן נאמנות למדינה. הפעם, אנחנו עם מוחמד מג'אדלה על החברה הערבית בישראל בזמן המלחמה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/1/202330 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: קולות מהמילואים

מאות אלפי אזרחים עזבו את חייהם הפרטיים עם תחילת הלחימה והתגייסו למילואים. הם השאירו מאחוריהם את הבית, המשפחה והעבודה, והתייצבו בבסיסים השונים כדי למלא תפקיד הכרחי בהגנה על הבית. אז הפעם ב"אחד ביום", אנחנו עם המילואימניקיות והמילואימניקים על החזרה למדים, הקשיים, והמשמעות שהם מוצאים אחרי יותר משלושה שבועות במילואים. See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/31/202323 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: מדינה בטיפול

כבר מה-7 באוקטובר, היה ברור שישראלים רבים יזדקקו לסיוע נפשי כדי להתמודד עם הטראומה שחוו. במקביל, גם היה ידוע שמערך בריאות הנפש לא ערוך להתמודד עם העומס, והמוני אנשי מקצוע מהתחום התייצבו מיד להתנדב כדי לגשר על הפער האדיר שנוצר. אבל למעשה זה לא מפתיע, מאחר שעוד לפני המלחמה אותו מערך לא תפקד כראוי. אז הפעם, אנחנו עם יובל אראל ועם הסיפור של מערך בריאות הנפש בזמן מלחמה. אורחים: נועה קורמן יאיר, פסיכולוגית קלינית, ד"ר שי איתמר, פסיכולוג קליני בכיר בבית החולים איכילוב, ד"ר גלעד בודנהיימר, מנהל אגף בריאות הנפש במשרד הבריאות, ד"ר ירדן לוינסקי, הפסיכיאטר הראשי של חטיבת הקהילה בשירותי בריאות כללית, ד"ר הדס שהרבני סיידון מארגון "אין בריאות נפש בלי דמוקרטיה".See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/30/202326 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: הצד של איראן

ישראל נמצאת בעיצומה של מלחמה נגד החמאס אבל ברור לה שארגון הטרור בעזה הוא רק חולייה בשרשרת שנקראת ציר ההתנגדות. הציר שמכיל את חיזבאללה, תימן, חלקים בסוריה ובעיראק, הציר שבסופו של דבר מגיע ליריב הגדול ששולט בהכל - לאיראן. הפעם, אנחנו עם התפקיד שמשחקת איראן במלחמה שמנהלת ישראל.  אורח: ד"ר רז צימט, מומחה לאיראן מהמכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) ומרכז אליאנס ללימודים איראנים באוניברסיטת ת"אSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/29/202322 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: הסיפור של מירב ורומי

בתחילת הלחימה, מיטוט שלטון החמאס עמד בראש סדר העדיפויות של הממשלה. השבת החטופים אפילו לא הוגדרה כאחת ממטרות המבצע. אבל בימים האחרונים ראינו התפתחויות משמעותיות בנושא: 4 חטופות שוחררו, יש דיווחים על עסקה גדולה יותר בדרך וישראל הצהירה שהשבת החטופים נמצאת כעת בראש סדר העדיפויות. ובכל הזמן הזה נמצאות עשרות משפחות שכל ידיעה בנושא מטלטלת אותן מהיסוד. משפחות הנעדרים והחטופים. הפעם, אנחנו עם מירב לשם גונן - אמא של רומי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/26/202331 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: המתגייסים החרדים

לפני ה-7 באוקטובר, חלק מהנושאים שתפסו את מרכז השיח הציבורי היו הפרדה מגדרית, חוק הגיוס וכספים קואליציוניים למפלגות החרדיות. המתחים האלו לא נעלמו, אבל המציאות החדשה שהביאה איתה אותה שבת, הובילה גם למציאות חדשה ביחס שבין חרדים לחילונים. מציאות שבין השאר, הובילה לכך שללכת הגיוס הגיעו השבוע 120 חרדים, ויש עוד רבים שמחכים ברשימת ההמתנה. אז הפעם, אנחנו עם כתבנו יאיר שרקי ועם ההתגייסות החרדית. See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/25/202326 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה, להיות ישראלי בחו"ל

ב-7 באוקטובר, בזמן שישראל התעוררה לאחד הבקרים הקשים ביותר בתולדותיה, בשאר העולם התנהגו כרגיל. מאז ישראלים רבים שמתגוררים במדינות אחרות מתקשים למצוא את מקומם, כשהלב, המחשבות והמשפחה נמצאים פה בארץ. הפעם ב"אחד ביום": שיחות על איך זה מרגיש להיות ישראלי בחו"ל בזמן המלחמה, ומה עושים כדי להרגיש קצת יותר קרובים. See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/24/202326 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: על ספת ההיסטוריון

בעוד חמישים שנה הנכדים שלנו ילמדו בספרי ההיסטוריה על המלחמה שאנחנו חווים בימים אלו. אין לדעת איך ההיסטוריה תזכור אותה, אבל כבר עכשיו המלחמה בחמאס גוררת השוואות למלחמות עבר. אז הפעם, אנחנו מסתכלים אחורה ושואלים מה אפשר ללמוד מההיסטוריה על המלחמה הנוכחית. אורח: פרופ' דני אורבך, היסטוריון צבאי מהחוגים להיסטוריה ולימודי אסיה באוניברסיטה העברית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/23/202329 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: היום שאחרי חמאס

ממשלת ישראל הבהירה שהמלחמה הזו לא עומדת להסתיים כמו הסבבים האחרים מול עזה, שהפעם היא מתכוונת למוטט לחלוטין את שלטון החמאס ולכונן שם סדר חדש. אולם זה אומר שכבר עכשיו ישראל צריכה לקבל החלטות קשות ולבחור מה יקרה ברצועה אחרי שחמאס יפול - וכל אחת מהאפשרויות שעומדות על הפרק, יותר בעייתית מהאחרת. הפעם, ד"ר מיכאל מילשטיין, חוקר בכיר במכון למדיניות ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן ובאוניברסיטת תל אביב, על האפשרויות שעומדות בפנינו, ביום שאחרי הניצחון. See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/22/202327 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: סיכום השבוע השני עם עופר שלח

כמעט שבועיים חלפו מאז תחילת המלחמה, וגם השבוע, התנהלה לחימה קשה - בעזה ובישראל. גם השבוע מאות משפחות קברו את יקיריהן, 199 חטופים עדיין נמצאים בשבי חמאס, ובכל יום נורו מאות רקטות מעזה. וכשהחזית הצפונית מתחממת, והפעולה הקרקעית נראית מעבר לפינה - נחת בישראל הנשיא ביידן. הפעם, אנחנו בשיחה עם עופר שלח על השבוע השני של מלחמת אוקטובר 23, והאופן שבו הוא - אולי - ישפיע על השבועות שיגיעו אחריו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/19/202326 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: הסיפור של נמרוד

מאז יום שבת ההוא, הנורא, השחור, אנחנו שומעים לא מעט סיפורי זוועה. אנחנו שומעים לא מעט על הרג, הרס, אובדן וכאב. אבל במלחמה יש גם עוד סיפורים. בכל מלחמה, וגם בזו, יש סיפורי גבורה. סיפורי גבורה צבאיים, סיפורי גבורה אזרחיים, וכאלה שמשלבים בין השניים. אז הפעם, אנחנו עם סיפור בדיוק כזה. הסיפור של נמרוד פלמח. הפרק מכיל קולות שהוקלטו בזירת קרב.See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/18/202327 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: שיחה עם דני קושמרו

כשאירועי 7 באוקטובר החלו, דני קושמרו הגיע לאולפני חדשות 12 בנווה אילן והחל ביום שידורים שהוא כנראה לא יישכח כל חייו. מאז הוא מלווה את המלחמה מהשטח, משדר את התמונות והתחושות הקשות מעוטף עזה. הפעם ב"אחד ביום", נדבר באופן קצת אחר עם חבר ועיתונאי, הפעם נדבר עם דני קושמרו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/17/202325 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: להציל את חיות העוטף

בתוך התופת שחוו יישובי העוטף בשבוע שעבר, בין ההרוגים, הפצועים, השבויים, הנעדרים והנזק העצום שנגרם - היו גם בעלי חיים שנותרו מאחור. כעת, מתנדבים שלקחו על עצמם להשיב מעט תקווה למשפחות שחייהן השתנו, עושים הכל כדי להחזיר אליהן את חיות המחמד האבודות. אורחים: דייגו אנגלברט, שארבעה מבני משפחתו נעדרים, עיני פצ׳רסקי מ״כלבי גיבורים״ של חמ״ל ״אחים לנשק״, ובן עוזרי, מתנדב בחילוץ הכלבים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/16/202317 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: שיחה עם שמרית מאיר

שמרית מאיר, פרשנית לענייני ערבים, הייתה עד לפני כשנה וחצי יועצתו המדינית של ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט. בתפקידה, היא התעסקה בסוגיית חמאס ברצועת עזה, ובקשרים שלו עם אויבים אחרים של מדינת ישראל. הפעם: שמרית מאיר על הזירה שישראל עומדת בפניה, והמטרות האפשריות של המלחמה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/15/202330 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: הנעדרות והנעדרים

חמישה ימים אחרי תחילת הלחימה, מאות ישראלים עדיין מוגדרים נעדרים. חלק נחטפו על ידי חמאס ונמצאים בעזה, אחרים איבדו את חייהם באחד ממוקדי הקרב, ומעטים שנמצאים בחיים ועדיין לא יצרו קשר עם משפחותיהם. הפעם, נדבר עם אייל אשל, שבתו רוני, החיילת, נעדרת מאז יום שבת, על המאמצים שלו לקבל תשובות מהמדינה ולהשיב את ביתו הביתה.  אורחת נוספת: רקפת עצמון, מנהלת המוקד למשפחות נעדרים מטעם משרד הרווחה והביטחון החברתי. 118 - מוקד משרד הרווחה והביטחון החברתי שתוגבר במענה של מוקדנים ועובדים סוציאליים למען האוכלוסייה105 - מוקד מרכז משפחות הנעדרים של המשרד בשיתוף משטרת ישראל ופיקוד העורףSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/12/202325 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: חזית הפייק ניוז

מאז תחילת הלחימה רצות ברשתות אינספור הודעות קוליות, טקסטים, לינקים לסרטונים בטיקטוק, בטלגרם ובווטסאפ - פיסות מידע דרמטיות שעוברות מיד ליד וטוענות שהגיעו מיודעי דבר. אבל הבעיה היא, שהן פשוט לא נכונות. הפעם, אנחנו בזירה נוספת שבה נערכת המלחמה, לא בדרום, לא בגבול המתחמם בצפון, אלא במציאות שנוצרת אצל כולנו בכיס, בטלפונים, המציאות האמיתית של הפייק ניוז. אורחים: אחיה שץ, מנכ"ל פייק ריפורטר, ויובל פלוטקין, עיתונאי וחוקר שמועות וקונספירציות    See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/11/202327 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: להתמודד עם הטראומה

כמעט כל ישראלי הושפע באופן ישיר או עקיף מהאירועים הקשים של הימים האחרונים. חלק איבדו את יקיריהם, חלק מכירים אנשים שנפגעו במתקפה, ואחרים שיושבים במקלטים, מודאגים מהעתיד לבוא. אז הפעם, אחנו מסתכלים אל הנפש של ישראל, הנפש הפצועה והעצובה, הפעם אנחנו עם מה שמכונה מצב של טראומה לאומית.  אורחת: פרופ' רבקה תובל משיח, יושבת ראש ההיגוי של ארגון נט"ל וחברת סגל באוניברסיטת בר אילן.  אם אתם חשים חרדה ולחץ על רקע האירועים הביטחוניים אל תישארו אם זה לבד. חייגו לקו הסיוע של נט"ל - 1800-363363. See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/10/202324 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: קריסת הקונספציה

בשנים האחרונות התקבעה בישראל התפיסה שמחוות אזרחיות כלפי עזה ייענו בשקט יחסי. שאם המציאות הכלכלית ברצועה תהיה נוחה יותר - לשלטון החמאס לא יהיה אינטרס בהסלמה משמעותית. אך בזמן שישראל איפשרה לפועלים עזתיים לצאת לעבוד, חמאס תכנן את המתקפה הגדולה ביותר שלו נגדה. הפעם: איך קרסה הקונספציה הישראלית בנוגע לחמאס בעזה? אורח: ד״ר מיכאל מילשטיין, ראש הפורום ללימודים פלסטינים במרכז דיין באוניברסיטת ת"א וחוקר בכיר במכון למדיניות ולאסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן. See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/9/202331 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

ישראל במלחמה: היום הראשון

אתמול קרה מה שמעולם לא דמיינו שנחווה בימי חיינו. יישובים שלמים נכבשו, משפחות שלמות ישבו בשקט כי מעבר לדלת מחבלים שרוצים לטבוח בהן. יש הרבה שאלות - איך זה קרה, ולמה, ומה לא נעשה. שאלות שאי אפשר באמת לספק להן תשובות עכשיו, בסוף היום הראשון של מלחמת אוקטובר 23. אז הפעם, נקשיב לתושבים בדרום, לחוויות שלהם, למה שקרה שם אתמול - ביום שאחריו ישראל כבר לא תהיה אותו הדבר.See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/8/202320 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

שידור חוזר: רצח מעבר לגדר, פרק חמישי ואחרון

המון מידע חדש נחשף עד כה, אבל העד החשוב ביותר שיכול לשנות את התמונה, חאדר אבו עסב, סירב לשתף פעולה עם עורכות הדין של ג'מיל מחשש לחייו. וזמן קצר אחרי שהן פנו אליו ונפגשו איתו, הוא נרצח. אבל המסע של ג'מיל סרור לא נעצר כאן. במסגרת העבודה על הסדרה הזו התגלה עוד מידע, שעבקבותיו, מאז ששידרנו את הסדרה לראשונה לפני כמעט שנה - ג'מיל סרור פנה לפרקליטות באמצעות עורכות דינו, ודרש לפתוח בחקירה מחודשת ולשחרר אותו. See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/5/202319 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

שידור חוזר: רצח מעבר לגדר, פרק רביעי

הפרק הרביעי של רצח מעבר לגדר ממשיך עם הרגע הדרמטי שבו עצרנו בפרק הקודם - המפגש בין עורכות הדין של ג'מיל, לבין האדם שטען שהגרסה שלו יכולה לשנות את כל התמונה. אבל עוד לפני כן, אחרי חודשים של שיחות טלפון מהכלא, המפגש הראשון עם הגיבור של הסיפור, ג'מיל, בתוך כותלי בית הסוהרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/4/202317 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

שידור חוזר: רצח מעבר לגדר, פרק שלישי

אחרי שהורשע ברצח של אנואר גת ונכנס למאסר עולם, ג'מיל סרור טוען כבר שנים לחפותו - והוא לא לבד. במחנה הפליטים שועפט יש רבים שמאמינים לו, גם במשפחה שלו, אבל יותר מעניין מזה, במשפחה של הנרצח. הם מאשימים בכלל אדם אחר - את מוחמד פואד אבו עסב, שסומן כרוצח ונענש במקביל לג'מיל בתוך מחנה הפליטים. אז בפרק השלישי אנחנו עם הקייס נגד ג'מיל. למה הוא בכל זאת הורשע בבית המשפט, ואיך למרות כל הטענות נגדו, הוא הצליח לשכנע רבים שהוא חף מפשע.See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/3/202321 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

שידור חוזר: רצח מעבר לגדר, פרק שני

היום אנחנו עם הפרק השני של ״רצח מעבר לגדר״, פרויקט מיוחד של אחד ביום שהעלינו כאן לפני כמעט שנה, ואנחנו ממשיכים היום עם הסיפור של ג׳מיל סרור - אסיר עולם שיושב בכלא על רצח של שכן שלו. האירוע התחיל בגלל ריב מטופש בין שתי משפחות, משפחת סרור ומשפחת אבו עסב, על כלב. אנואר גת ניסה להרגיע את הרוחות - ואז נורה ונהרג. אתמול שמעתם מה קרה במערכת המשפט הישראלית. בני משפחת אבו עסב התייצבו במשטרה, טענו שג׳מיל סרור הוא הרוצח. ג'מיל הועמד לדין, הורשע ונכנס לכלא. היום נשמע על מציאות מקבילה - מערכת מקבילה. כמה דקות בסך הכל מפרידות בין בית המשפט המחוזי בירושלים שבו נשפט ג'מיל - לבין העולם המקביל הזה. שם ג׳מיל באמת נמצא חף מפשע, ואדם אחר בכלל הואשם, הורשע, ונענש על הרצח של אנואר גת.See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/2/202321 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

שידור חוזר: רצח מעבר לגדר, פרק ראשון

לפני כמעט שנה העלנו כאן את הסדרה "רצח מעבר לגדר" – סיפור בחמישה פרקים על סכסוך משפחות אלים, רצח של אדם חף מפשע, חקירה משטרתית עם לא מעט בעיות, ואדם אחד שטוען עד היום שהוא לא הרוצח. הכל – בחצר האחורית של ירושלים. מאז ששידרנו את הסדרה, המידע שנחשף בה הוביל לכמה התפתחויות בפרשה. אז עכשיו כש"אחד ביום" בחופשת חגים קצרה, החלטנו אותה להעלות אותה שוב, ובסוף נגיע גם לכמה התפתחויות חדשות שקרו מאז השידור המקורי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/1/202324 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

הפרקים האהובים: על מאיר שלו

״אחד ביום״ בחופשת חגים קצרה, אבל זו הזדמנות טובה לחזור לפרקים שאהבתם במיוחד.  הנשיא לשעבר ראובן ריבלין הכיר את מאיר שלו קודם כל כקורא, כשהתאהב בספריו הראשונים. הסופר אתגר קרת, ראה בו חבר קרוב והכי יתגעגע לנגב איתו חומוס בתל אביב. הסופרת דורית רביניאן נהגה להעתיק עמודים שלמים מהספרים שלו כנערה - רק כדי להרגיש את המילים שכתב באצבעות. הפעם אנחנו עם שלוש שיחות על סופר אחד, מאיר שלו, שהלך לעולמו.  הפרק שודר במקור ב-17.4.2023. See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/28/202331 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

הפרקים האהובים: המלחמה ששינתה את המזרח התיכון

״אחד ביום״ בחופשת חגים קצרה, אבל זו הזדמנות טובה לחזור לפרקים שאהבתם במיוחד.  לפני 20 שנה נחתו הכוחות האמריקאים בעירק והפילו את משטרו של סדאם חוסיין. ההשתלטות נמשכה שבועות אחדים, אבל זאת הייתה רק יריית הפתיחה לשורה של אירועים שעיצבו מחדש את המדינה, את האזור, ואת העולם כולו. הפעם: איתי אנגל, כתב עובדה, על איך נראתה מהשטח המציאות שהציתה את תגובת השרשרת - מהפלישה של ארה"ב, דרך התרחבות דעאש ועד הקמת הציר השיעי שמאיים על ישראל.  הפרק שודר במקור ב-19.3.2023. See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/27/202336 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

הפרקים האהובים: יחי המלך החדש

״אחד ביום״ בחופשת חגים קצרה, אבל זו הזדמנות טובה לחזור לפרקים שאהבתם במיוחד.  אומרים על המלך צ׳ארלס שהוא מחזיק בשיא: האיש עם ההתמחות הארוכה בעולם. 74 שנים הוא חיכה להיות מלך. התכונן, למד, נערך. ועכשיו ההתמחות הסתיימה, ובעוד מספר ימים יערך טקס ההכתרה. ויש מי שיגיד שהכהונה שלו יותר חשובה אפילו מזו של אימו, כי צ׳ארלס הפך להיות מלך בתקופה שבה מלוכה רחוקה מלהיות קונצנזוס. הפעם, אנחנו עם הסיפור של המלך צ׳ארלס.  הפרק שודר במקור ב-4.5.2023See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/26/202323 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

הפרקים האהובים: המדען שיצר עכבר

״אחד ביום״ בחופשת חגים קצרה, אבל זו הזדמנות טובה לחזור לפרקים שאהבתם במיוחד.  במעבדה במכון ויצמן הצליחו לקרוא תיגר על אחד התנאים הבסיסיים ביותר של יצירת חיים - המפגש בין זרע לביצית, ויצרו עובר של עכבר ללא הפריה ומחוץ לרחם. ואולי, בעתיד הלא כל כך רחוק, פריצת הדרך המדעית הזאת תפתח צוהר לעולם חדש ומלא אפשרויות, מבשורה ענקית לבעיות פוריות ועד איברים זמינים ובטוחים להשתלה. אורח: מוביל המחקר, פרופ' יעקב חנא מהמחלקה לגנטיקה מולקולרית במכון ויצמן - שמאז שידור הפרק הצליח לייצר במעבדה עובר סינטטי וממשיך לפרוץ דרך שיכולה לשנות את המדע. הפרק שודר במקור ב-10.8.2022. See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/21/202325 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

הפרקים האהובים: סערה בלוח שחמט

״אחד ביום״ בחופשת חגים קצרה, אבל זו הזדמנות טובה לחזור לפרקים שאהבתם במיוחד.  מגנוס קרלסן הנורבגי קטף את תואר אלוף העולם בשחמט כבר בגיל 21, ומאז הוא נחשב למלך הבלתי מעורער של הענף. אבל בחודשים האחרונים הוא הפסיד במפתיע לשחקן צעיר עם עבר בעייתי - וקרלסן טוען בתוקף שהוא רימה במשחקים נגדו. הפעם: תככים, אגו, חקירות ומשפט על סך עשרות מיליוני דולרים, בדרמה הענקית בענף השחמט העולמי. הפרק שודר במקור ב- 14.11.2022. See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/20/202325 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

הפרקים האהובים: המדענית שנלחמת באלצהיימר

  פרופ׳ מיכל שוורץ ממכון ויצמן, שהתבשרה לאחרונה על קבלת פרס ישראל במדעי החיים, עברה מסע ארוך בדרכה אל עבר תרופה לאלצהיימר. זה מסע שיש בו מדע, יש בו פילוסופיה, ובעיקר יש בו המון עקשנות ואמונה - כי אולי היום המסע הזה יכול לשנות את החיים של מאות מיליונים ברחבי העולם - אבל כשהתחיל הוא נראה אחרת לגמרי. הפרק שודר במקור ב-22.3.2023. See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/19/202325 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

הפרקים האהובים: סופו של הסנדק

״אחד ביום״ בחופשת חגים קצרה, אבל זו הזדמנות טובה לחזור לפרקים שאהבתם במיוחד.  במשך 30 שנה הרשויות חיפשו אחריו, ובאיטליה כבר היו בטוחים שלא ימצאו אותו לעולם. ואז, במקום שבו נולד וגדל - "הבוס של הבוסים" במאפיה הסיציליאנית נתפס ונעצר בזמן שהגיע לביקור במרפאה. הפעם, כתב עובדה איתי אנגל והעיתונאי כרמל לוצאטי עם הסיפור של מתיאו מסינה דנארו והקוזה נוסטרה. הפרק שודר במקור ב-18.1.2023. See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/18/202331 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

יומן מלחמה: לפגוש את הצד השני

ההיסטוריה של מלחמת יום הכיפורים מלאה בסיפורים על קרבות ומעשי גבורה, אבל היו בתוכה גם כמה אירועים מסוג אחר, קטנים ומלאי משמעות, של מפגשים אישיים בשדה הקרב בין חיילים ישראלים לחיילי האויב. אז הפעם אנחנו עם ארבעה סיפורים יוצאי דופן - על משחק השחמט בשטח האויב, מלחמת העקיצות בקשר, ארוחת הצהריים המפתיעה בתעלה, והלירה שאולי עוד תחזור למצרים. הפרק הופק בסיוע מחלקת הדאטה של N12, ופרויקט "יומן מלחמה" - יומן הזיכרונות המשותף ממלחמת יום הכיפורים https://kipur.n12.co.ilSee omnystudio.com/listener for privacy information.
9/14/202333 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

דיון היסטורי בבג"ץ

באופן חסר תקדים, התכנסו שופטי בית המשפט העליון בהרכב מלא לדון ביוזמה הראשונה שהגיעה לפתחם מהמהפכה המשפטית - החוק לביטול עילת הסבירות. ובאולם ריחפו שאלות הרות גורל ליחסים בין הרשויות בישראל: האם בג"ץ מוסמך לבטל חוקי יסוד, והאם הוא ישתמש בסמכות הזאת נגד תיקון החוק שנועד לצמצם את יכולתו להפעיל ביקורת שיפוטית?  אורח: יובל אראל, כתב המשפט של n12. See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/13/202333 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

המהפכה המשפטית ודילמת המורים

לפני כשבועיים נפתחה שנת הלימודים והשנה היא מביאה איתה סוגיה מורכבת במיוחד. המהפכה המשפטית נוכחת גם בבתי הספר ומציבה בפני המורים שאלות - האם לעסוק בה? מה לומר? האם לחשוף את העמדות שלהם? אז הפעם, אנחנו עם הדילמה של המורות והמורים והשאלה איך מלמדים את המהפכה המשפטית. אורחים: שירה גינוסר, מורה למחשבת ישראל בתיכון אילון בחולון, ירון אסולין, מורה לאזרחות בישיבת כפר הרא"ה, נועה פוקסמן, מנהלת חטיבת הבינייים הדתית לבנות אוולינה דה רוטשילד בירושלים, ומורה לאזרחות וחוה טרייטל, מפתחת תוכן בארגון ״מהפכת הקשב״.See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/12/202324 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

רעידת האדמה במרוקו

רעש האדמה במרוקו נמדד בעוצמה של 6.8 בסולם ריכטר - ועד כה עלה בחייהם של לפחות אלפיים בני אדם ויותר מאלפיים פצועים. לפי ארגון הבריאות העולמי האסון השפיע על 300 אלף בני אדם, רבים נותרו ברחוב, ללא קורת גג. ובזמן שמרוקו קיבלה הצעות לסיוע משורה של מדינות, כולל ישראל - היא סירבה להן בנימוס. הפעם, אנחנו עם רעידת האדמה במרוקו שגבתה את חייהם של אלפי תושבים.  אורחים: אוהד חמו, פרופ׳ שמואל מרקו מהחוג לגיאופיזיקה באוניברסיטת תל אביב ונחמי גיינס, מנכ״לית עמותת איילים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/11/202323 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

כנופיות אל סלוודור ו״הדיקטטור המגניב בעולם״

כמו מדינות רבות באמריקה הלטינית, אל סלוודור סבלה במאה ה-20 מתקופה של אלימות קשה. המשטר הצבאי, ומלחמת אזרחים ארוכה שגבתה את חייהם של עשרות אלפי תושבים, הותירו את המדינה מפורקת - ובחלל שנותר צמחו ארגוני הפשע והפכו את המדינה לאחת המסוכנות בעולם. ואז הגיע נאיב בוקלה, צעיר כריזמטי שנבחר לנשיא, והחליט לנצח את הכנופיות בכל מחיר - כולל רמיסה של זכויות האדם אורח: ד״ר מאוריסיו דימנט, החוג ללימודי ספרד, פורטוגל ואמריקה הלטינית במכון טרומן של האוניברסיטה העברית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/10/202322 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

המחאה מתעוררת בסוריה

בשבועות האחרונים התמלאו רחובות סוריה במפגינים שקוראים להפיל את אסד, על רקע המשבר הכלכלי החמור שפוקד את המדינה. אלא שבמקביל למשבר הפנימי, ואחרי שנודה בעקבות הפשעים הקשים שביצע נגד העם שלו במלחמת האזרחים - אסד דווקא זוכה לקבלה מחודשת בעולם הערבי. האם גל המחאה יצליח לסחוף את המדינה המפורקת ולכונן שלטון חדש? אורחת: ד״ר כרמית ולנסי, ראש התוכנית הצפונית במכון למחקרי ביטחון לאומי, אוניברסיטת תל אביבSee omnystudio.com/listener for privacy information.
9/7/202319 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

חוזרים לירח

בשנים האחרונות יש פריחה בסרטי החלל שיוצאים בהודו - וזה קורה במקביל לזה שהודו בעצמה, הפכה למעצמת חלל. מעצמה שעכשיו הצטרפה למועדון יוקרתי - והפכה למדינה הרביעית בעולם שהצליחה להנחית חללית על הירח. הפעם אנחנו עם  ד"ר עדי ניניו גרינברג, יועצת מדע בסוכנות החלל הישראלית, במשרד החדשנות המדע והטכנולוגיה וכתבנו אסף יחזקאלי, עם המשימה ההודית לירח - ועם המטרה של האנושות כולה לחזור לשםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
9/6/202324 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

הקרב על שיטת הסניוריטי

במשך 75 שנים הייתה בבית המשפט העליון שיטה מוסדרת  - שיטת הסניוריטי, שבה הנשיא הוא השופט הוותיק. אלא שעכשיו השיטה הזו מתערערת מבפנים כשהשופט יוסף אלרון הודיע בהודעה חסרת תקדים שגם הוא, לא הוותיק בהרכב, רוצה להתמודד על הירושה. אז הפעם, אנחנו עם הקרב על שיטת הסניוריטי. אורחים: כתבנו יובל אראל וד"ר גיא לוריא, עמית מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
9/5/202320 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

הסכסוך באריתריאה מגיע לתל אביב

הרבה אנשים היו המומים מהמראות שיצאו ביום שבת מדרום תל אביב. פסטיבל אריתראי שיצא מכלל שליטה הוביל לעימותים אלימים, פצועים, ואפילו לירי חי מידי שוטרים. אבל זירת הקרב הזו לא נולדה ברגע אחד, היא תוצאה של תהליך עמוק ומסמלת מאבק ארוך בתוך המדינה האפריקאית. הפעם ב"אחד ביום": המהומה שהגיעה מאריתריאה ומה עומד מאחוריה.  אורחים: פרופ' גליה צבר, חוקרת הגירה ופליטות באוניברסיטת תל אביב, וכתבנו גלעד שלמור  See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/4/202334 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

"איני יכול עוד": 40 שנה להתפטרות של בגין

לפני 40 שנה כינס רה"מ מנחם בגין את ישיבת הממשלה, שבה הודיע על התפטרות מתפקידו. עד היום לא ברור מה בדיוק גרם לצעד שטלטל אז את המדינה, אבל קדמו לו חודשים של הידרדרות שהייתה ידועה בזמן אמת רק למעטים. אז הפעם אנחנו עם ד"ר אבי שילון ממכללת תל חי, מחבר הביוגרפיה של בגין, על האירועים שהובילו את המנהיג המיתולוגי לנקודת השבירה, וההסתגרות שאחריהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
9/3/202331 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

30 שנה לאוסלו - הפרוטוקולים נחשפים

לפני שלושים שנה התכנסה ממשלת ישראל בראשות יצחק רבין לישיבה גורלית שבה אושרו הסכמי אוסלו. במשך עשורים היו הפרוטוקלים מאותה ישיבה חסויים - אך השבוע ארכיון המדינה חשף אותם לציבור. אז הפעם אנחנו עם פרשננו הפוליטי עמית סגל, ועם הפרוטוקולים של ישיבת הממשלה ששינתה את ישראל. See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/31/202328 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

מחאת "צדק לרפאל"

מותו של רפאל אדנה בן ה-4 בתאונת פגע וברח עורר זעם בקרב בני העדה האתיופית, והצית מחאה חריפה. אבל מאחורי הקריאות למצות את הדין עם הנהגת הפוגעת, עומדת גם דרישה עמוקה יותר - לשים קץ לאפליה שממנה סובלת הקהילה בישראל, עוד מהעשורים הראשונים של המדינה. אורחים: כתבתנו לענייני משפט לי נעים, ופקדה אבבה, אקטיביסט פוליטי ודוקטורנט לפילוסופיה באוניברסיטת ת"א.See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/30/202329 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

160 נרצחים בחברה הערבית

מאז תחילת השנה נרצחו 160 בני אדם מהחברה ערבית, מספר ששובר שיא עגום ומדמם. הפשיעה גואה והמשטרה מתקשה לתת מענה, למרות שרק בשנה שעברה היה נדמה שמספרי הנרצחים מתחילים לרדת. אז הפעם, אנחנו עם האלימות בחברה הערבית, ובשיחה עם תומר לוטן - מנכ״ל המשרד לביטחון פנים בממשלה הקודמת, ומי שהיה מהוגי ומיישמי התוכנית למיגור האלימות בחברה הערבית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/29/202337 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

הרצח של יואל להנגהל

אפילו במדינה שאלימות לא זרה לה, הרצח של יואל לנגהל היה חריג, וגרם לזעזוע. עשרה חודשים עברו מאז - המשטרה חקרה, חשודים נעצרו, הוגש כתב אישום - אבל יכול להיות שדווקא האירוע הזה, יסתיים ללא הרשעה, וללא צדק. כי יכול להיות שלא יהיה כאן פיתרון, לפחות לא משפטי, לשאלה מי רצח את יואל. הפעם אנחנו עם אייל גונן כתב ״עובדה״ על הרצח והתוצאה האפשרית בבית המשפט - שאולי תזעזע לא פחות. See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/28/202341 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

גלי הכבידה החדשים

במשך אלפי שנים חוקרים שאלו את עצמם שאלה מסקרנת: למה דברים נופלים למטה? מאריסטו וארכימדס ועד גלילאו וניוטון. וזה לקח המון זמן, אבל האנושות הבינה שכדי להבין למה דברים נופלים למטה שווה להסתכל לכיוון ההפוך - למעלה. הפעם אנחנו עם ד״ר יאיר הרכבי, מהחוג לאסטרופיזיקה באוניברסיטת ת״א, והגילוי שמסעיר את עולם המדעSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/27/202321 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

35 קורבנות טרור

שנת 2023 עדיין לא הסתיימה, אבל כבר השבוע, באמצע חודש אוגוסט, נשבר שיא עגום במיוחד: 35 נרצחים בפיגועים מתחילת השנה. שנת 2023 הוכתרה השבוע כשנת הטרור המדממת ביותר מאז 2005. ומה שמוסגר תחילה כגל טרור, מתברר כהרבה יותר מעוד גל, אלא יותר כזרמים אדירים שמשפיעים על המציאות מעבר לקו הירוק - וגם בתוכו. הפעם: ד"ר מיכאל מילשטיין, חוקר בכיר במכון למדיניות ואסטרטגיה של אוניברסיטת רייכמן ובאוניברסיטת ת"א, עם התבוננות רחבה על התהליכים שמאחורי המספרים, מה הוביל למציאות הנוכחית ומה עוד עלול לקרות? See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/24/202328 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

הדוח שסיבך את שטראוס

לפני שנתיים בדיוק חברת "שטראוס" פרסמה דוחות כספיים ובהם רמזה שהיא שוקלת להעלות מחירים. עכשיו היא מואשמת שבעצם כך ניסתה לאותת למתחרים שלה שכדאי שגם הם יישרו קו ויעלו מחירים לצרכנים. הדיווח הזה עומד במרכזה של חקירה פלילית שעשויה להסתיים בכתב אישום ואפילו בעונשי מאסר. הפעם, החקירה נגד שטראוס וההשלכות שלה על המשק.   אורח: דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים וכיום מנכ"ל המכון הישראלי לתכנון כלכליSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/23/202322 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

לדרבי החרדי חוקים משלו

בקרוב ייערכו הבחירות לרשויות המקומיות, שברוב המדינה לא נחשבות לרוב לאירוע מסעיר במיוחד. אבל דווקא בקרב המגזר החרדי הן מעוררות עניין רב, עם מאבקי כוח, מערכי אינטרסים של המפלגות השונות ושיעור הצבעה גבוה במיוחד. אז הפעם, אנחנו עם יאיר שרקי על הבחירות המקומיות במגזר החרדי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/22/202322 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

אין מקום בכלא

במשך שנים מתקני הכליאה בישראל הלכו ונעשו צפופים יותר, ולפני כעשור בג״ץ התבקש להתערב והגדיר את מרחב המחיה המינימלי הנדרש - 4.5 מטרים רבועים לאדם. אלא שבפועל היעד הזה רק הולך ומתרחק. מספר האסירים והעצורים עולה, בתי סוהר חדשים אינם נבנים, ובגלל העומס אנשים מוחזקים בתחנות המשטרה לזמן ממושך בצפיפות ובתנאים קשים, עוד לפני שהורשעו בפשע כלשהו. אורחים: פרופ׳ אורן גזל-אייל מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה; עו״ד נתנאל לגמי, הממונה הארצי על ייצוג עצורים בסנגוריה הציבורית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/21/202335 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

למה מחירי השכירות עולים?

לראשונה מזה שנים המגמה בענף הנדל"ן משתנה, ומחירי הדיור מתחילים לרדת - לכאורה חדשות טובות ומשמחות. אבל הריבית שהצליחה לעצור את שוק הדירות למכירה תדלקה את שוק השכירות, ועכשיו אלו שמשלמים את המחיר הם דווקא החלשים מבחינה כלכלית, ואלו שאין ביכולתם לרכוש דירה משלהם. אורח: שמאי המקרקעין אוהד דנוס. See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/20/202319 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

השעה הקשה של צה״ל

בימים האחרונים גורל המהפכה המשפטית של ממשלת נתניהו נמצא בסימן שאלה. החרדים דורשים הקפאה, גם במחיר התפטרות של שר המשפטים לוין, שר הביטחון גלנט מצהיר שיפעל לחקיקה בהסכמה רחבה, אבל אם תשאלו את בכירי מערכת הביטחון - דבר אחד בטוח: גם אם החקיקה לא תושלם - הנזק לצבא כבר נעשה, ואת מה שקרה בצה"ל בקיץ האחרון יהיה קשה מאוד להחזיר לאחור. הפעם אנחנו עם ניר דבורי ושאלת הכשירות של צה"ל. See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/17/202316 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

הקיץ החם בהיסטוריה

חודש יולי האחרון נמדד כחם ביותר שהיה אי פעם, ועם שריפות ענק במקומות כמו הוואי וקנדה וגלי חום קיצוניים גם פה בישראל, נראה שזה רק ילך ויחמיר. אז הפעם, אנחנו עם הקיץ החם ביותר בהיסטוריה. אורח: ד"ר עמיר גבעתי, מומחה אקלים והידרולוגיה מאוניברסיטת תל אביב.See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/16/202321 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

קיץ אחד ביער

בכל שנה עשרות אלפי בני נוער וילדים בישראל יוצאים למחנות הקיץ של הצופים. זו חוויה שהם מחכים לה כל השנה ומתכוננים אליה במשך כמה חודשים, השיא של כל הפעילות. 9 ימים ביער שבהם הילדים הם אלה שמנהלים את הכל, הם אלה שדואגים לחניכים הצעירים יותר, הם אלה שצריכים להחליט בין טוב ורע. הקיץ הזה ליווינו שבט צופים אחד במחנה שלו וחזרנו לספר לכם מה בדיוק קורה ביקום המקביל הזה - ואיך זה אולי בכל זאת מתקשר למה שקורה אצלנו הגדולים.   See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/15/202342 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

ממזרח ירושלים לקמפוס הר הצופים

בשבוע שעבר הודיע שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שהחליט להוציא מתוכנית החומש למזרח ירושלים סעיף תקציבי חשוב, שנועד לסלול את דרכם של סטודנטים ערבים לאקדמיה הישראלית. ולמרות שהצעד עורר ביקורת מצד גורמים מקצועיים במערכת הביטחון, במשרד החינוך, במוסדות ההשכלה הגבוהה, בעיריית ירושלים וגם בתוך משרד האוצר עצמו - ההחלטה עומדת בעינה. אורח: ד"ר דוד קורן, מנכ"ל מכון ירושלים למחקרי מדיניות ומרצה במחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בר אילן. See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/14/202326 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

מחדל הסיוע לחיילים עם פוסט טראומה

חודשים אחדים אחרי אחרי שאיציק סעידיאן הצית את עצמו מול אגף השיקום, עברה רפורמת ״נפש אחת״ שנועדה לשפר את תהליך ההכרה והסיוע לחיילים לשעבר שסובלים מפוסט טראומה. אלא ששנתיים עברו מאז, הביקורת הקשה על משרד הביטחון הולכת ומתגברת - ובשבוע אחד שמו קץ לחייהם שני נפגעים, בר כלף ואור דוניו. הפעם: כתבתנו לי נעים על הקשיים, הבעיות והפתרונות שלא מיושמים בטיפול במתמודדי הנפש של צה״ל.  לסיוע בעקבות פוסט טראומה מהצבא, היכנסו לאתר של עמותת "לא מפקירים פצועים בשטח", או התקשרו ישירות למנכ"ל חיים הלד בטלפון - 0546507079See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/13/202327 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

רפורמת התחבורה של מירי רגב

מאז שמונתה לתפקיד, שרת התחבורה קידמה את הרפורמה בתעריפי התחבורה הציבורית והכריזה על קידום קו רכבת מהיר בין קריית שמונה לאילת. רגב טענה שהיא פועלת לקידום הפריפריה, אך גורמי מקצוע העבירו ביקורת על המהלכים, בין היתר אחרי שסירבה לקדם את פרוייקט המטרו לפני שקיבלה תקציב ראשוני לתכניות שלה. אז הפעם, כתב "תכנית חיסכון" גל חן, ותמיר כהן, לשעבר רכז מטרו ותשתיות לאומיות באגף התקציבים באוצר, עם התוכניות של מירי רגב לעתיד התחבורה של ישראל, ועם המבקרים שטוענים שעדיף לשרה לחשב מסלול מחדש.See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/10/202325 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

הגברים החרדים יוצאים לעבוד

בשבוע שעבר פורסם ש-55% מהגברים החרדים עובדים, נתון שיא. בדרך כלל, נתונים כאלה של תעסוקה ואבטלה הם די יבשים - אבל כאן יש הרבה יותר. יש כלכלה, יש סוציולוגיה, יש אמונה, דת, היבטים ביטחוניים, מגדריים. ה-55% האלה מכילים בתוכם המון משמעויות. אז הפעם אנחנו עם תעסוקת הגברים החרדים בישראל, שיש בה הרבה יותר מרק מספרים.  אורחים בפרק: כתבנו יאיר שרקי ואיציק קרומבי, מנהל מרכזי תעסוקה וחדשנות לחרדים ומחבר הספר "כשהחרדים יהיו רוב".See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/9/202324 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

הנאשם טראמפ

באופן חסר תקדים, מחלקת המשפטים של ארה"ב הודיעה שהנשיא לשעבר, דונלד טראמפ, יעמוד לדין בפעם השלישית. ועכשיו, אחרי שהואשם בהחזקת מסמכים מסווגים ובתשלום דמי שתיקה, הוא ניצב בפני האישום החמור ביותר עד כה - ניסיון לשנות את תוצאות הבחירות ולחתור תחת השיטה הדמוקרטית כולה.  אורחות: שליחת חדשות 12 לארה״ב יונה לייבזון, וד"ר יעל שטרנהל, ראש התוכנית ללימודים אמריקניים באוניברסיטת ת"א. See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/8/202325 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

המלכוד של בג"ץ

בשמונת החודשים שעברו מאז שיריב לוין הכריז על הרפורמה במערכת המשפט, שופטי בית המשפט העליון בעיקר שתקו. אבל עכשיו שטף של עתירות מכניס את בג"ץ למערכה, עם דיונים נפיצים במיוחד בחוקי יסוד - וההרכב הרחב ביותר שכונס בתולדות המדינה. אז הפעם, אנחנו עם יובל אראל על המלכוד של בג"ץ. אורחים: פרופ' יניב רוזנאי, מומחה למשפט חוקתי מאוניברסיטת רייכמן ופרופ' עודד מודריק, לשעבר סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב ויועץ מיוחד למשרד AYRSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/7/202327 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

החומר שאולי ישנה את העולם

עולם המדע נרעש בשבוע האחרון אחרי שקבוצת חוקרים הכריזה שהגיעה לפריצת דרך: פיתוח של חומר בעל מוליכות על. אלא שמאז עלה חשש שההכרזה של החוקרים לא מבוססת, וכעת מדענים ברחבי העולם מנסים להבין האם מדובר בתגלית אמיתית או לא. הפעם: פרופ' הדר שטייברג, מומחה לפיזיקה מהאוניברסיטה העברית, עם LK-99, החומר שאולי ישנה את העולם.See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/6/202329 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

סיפורה של המכת"זית

בחודשים האחרונים, מאז שהחלה המשטרה להשתמש בה במחאה הנוכחית, עומדת מכונית ההתזה בלב הביקורת של המפגינים על כך שמופעלת נגדם אלימות מופרזת. אלא שהכלי הזה נועד דווקא להחליף אמצעים אחרים ואלימים יותר לפיזור הפגנות. איפה נולדה המכת"זית בתצורתה הנוכחית, מה הדרך הנכונה להשתמש בה והאם הביקורת כלפי השוטרים מוצדקת? אורח: כתב המגזין של חדשות 12, יוסי מזרחיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/3/202326 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

חוק התקשורת של השר קרעי

לאחרונה פרסם שר התקשורת שלמה קרעי את הרפורמה שלו, בכל מה שקשור לנושא השידורים בישראל. קשת, יחד עם רשת ותאגיד השידור הישראלי מושפעות מהחוק הזה והוציאו הודעה משותפת וחריגה שמותחת עליו ביקורת, לצד שחקניות אחרות בשוק שבירכו עליו. הפעם אנחנו עם ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, מומחית למשפט תקשורת וטכנולוגיה מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, ועם חוק התקשורת - ננסה להבין מה התוכניות של הממשלה ומה התוכניות של שר התקשורת לערוצי הטלוויזיה וחברות החדשות בישראל?See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/2/202330 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

רוסיה, אוקראינה, וההסכם שקרס

לפני שנה, באמצע המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, נחתם הסכם שנועד להבטיח שאוקראינה תוכל להמשיך לייצא חיטה ודגנים לשאר העולם. לפני שבועיים רוסיה סירבה לחדש אותו, מה שמעמיד בסכנה את הביטחון התזונתי של מדינות רבות שתלויות באספקת התבואה האוקראינית. אז הפעם, אנחנו עם קריסתו של ההסכם שעלולה להוביל למשבר מזון עולמי. אורחת:  ד״ר ג'ניפר שקבטור מבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן, ויועצת לבנק העולמי בענייני רוסיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/1/202323 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

תוכנית ההכרעה של סמוטריץ'

בשנת 2017 כתב חבר הכנסת דאז בצלאל סמוטריץ' את התוכנית שלו להכרעת הסכסוך בין ישראל לפלסטינים: חזון לפיו צד אחד יוותר על השאיפות הלאומיות שלו, וצד שני ישלוט בכל השטח - במדינה אחת. כעת, לאחר המסר שהעבירה ארה"ב לישראל לפיו הסכם עם סעודיה ידרוש צעדים לטובת הפלסטינים - חזרנו לאותה תוכנית, ולמי שהפך בינתיים לשר בכיר בממשלה עם יכולת לעצב את המציאות לפי אותה תפיסת עולם.  אורח: ד"ר מיכאל מילשטיין - חוקר בכיר באוניברסיטאות ת"א ורייכמן ובעבר יועצו של מתאם פעולות הממשלה בשטחים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/31/202332 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

הרגע שבו הוליווד נעצרה

המשבר בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה האמריקאית התחיל לפני כמה חודשים, בסכסוך על שכר בין התסריטאים לבעלי האולפנים. המו"מ בין הצדדים נתקע, אבל עכשיו האירוע התפתח לממדים שלא נראו בהוליווד מאז 1960 - השבתה מוחלטת בשיתוף עם איגוד השחקנים. מה דורשים השובתים ומתי ירימו שוב את המסך? אורחת: ד"ר רוני רגב, מומחית לארה"ב מהחוג להיסטוריה באוניברסיטה העבריתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/30/202327 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

הקרב על קידום נשים בישראל

הרשות לקידום מעמד האישה הוקמה לפני 25 שנים כדי לסמן לעולם שישראל נאבקת באפליה מגדרית, ובין היתר העלתה מודעות לקידום נשים והייתה מעורבת בתהליכי חקיקה בכנסת. אלא שתקציבים מועטים ומינויים שנויים במחלוקת הגבילו את השפעתה לאורך השנים, ועכשיו - מכורח נסיבות פוליטיות - היא מפורקת ועוברת לידיה של השרה מאי גולן, בצעד שמתקבל בביקורת חריפה מצד ארגוני הנשים. אורחות: כתבתנו הפוליטית דפנה ליאל; ופרופ׳ רות הלפרין קדרי, המייסדת ועומדת בראש מרכז רקמן לקידום מעמד האישה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן, וחברה בפורום המרצות והמרצים למשפטים למען הדמוקרטיה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/27/202329 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

הצעת חוק יסוד: לימוד תורה

בוקר אחרי שעבר החוק לביטול עילת הסבירות, הגיעה הצעה לחוק יסוד חדש - להגדיר לימוד תורה כערך עליון. יש מי שטענו שחוק כזה לא צריך בכלל לעלות, לפחות לא בעיתוי הזה. יש מי שטענו שאין מצב שהוא יעבור. אבל ההצעה פורסמה, ועוררה איתה דיון על הערך של לימוד תורה מול הערך של שוויון בשירות המדינה. הפעם, אנחנו עם יאיר שרקי והצעת החוק שעוררה סערה פוליטית וציבורית. See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/26/202326 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

האיש שנתן השראה לרוטמן: ראיון עם פרופ׳ יואב דותן

אחרי הצבעה סוערת בכנסת, החוק לביטול עילת הסבירות עבר בקריאה שלישית. הוא הוציא המונים לרחובות, הוביל למחאות נרחבות ולתחושות מורכבות בציבור הישראלי. בחודשים שהובילו לרגע הזה, ח"כ רוטמן הרבה לצטט איש אחד כהצדקה לחוק - הפרופ' יואב דותן, מומחה למשפט מהאוניברסיטה העברית. אז הפעם אנחנו בשיחה עם החוקר שנתן השראה לחוק לביטול עילת הסבירות - ומה שהוא באמת חושב על היוזמה.  See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/25/202335 minutes
Episode Artwork

ביטול עילת הסבירות: שאלות ותשובות

חצי שנה של הכנה לחקיקה ומחאות נרחבות יגיעו היום לשיא כשהחוק לביטול עילת הסבירות יעלה להצבעה בכנסת. מה אומר החוק החדש? האם בג"ץ יוכל לפסול אותו? ומה הסיכוי שהצדדים יצליחו בכל זאת להגיע לפשרה? הפעם ב"אחד ביום", לקראת ההצבעה הגורלית בכנסת - ענינו לשאלות שלכם, המאזינים, על חוק עילת הסבירות. אורחים: פרשננו הפוליטי עמית סגל, כתב המשפט של N12 יובל אראל, פרופ׳ אדם שנער, מרצה למשפט חוקתי באוניברסיטת רייכמן, ועו"ד ענת טהון אשכנזי, מנהלת המרכז לערכים ומוסדות דמוקרטיים במכון הישראלי לדמוקרטיה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/24/202326 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

ארצות הברית וישראל: בין ערכים לאינטרסים

המסר של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן לישראל בשבוע האחרון היה ברור: יש לעצור את החקיקה עד להשגת הסכמה רחבה בציבור. האם יש תקדים להתערבות כזאת בענייני הפנים של ישראל, כמה השפעה יכולה להיות לארה"ב על המהפכה המשפטית, ואילו שיקולים מנחים את הצדדים במערכת היחסית האסטרטגית הזאת? אורח: פרופ' איתן גלבוע, מומחה לארה"ב באוניברסיטת בר אילן וחוקר בכיר במכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחוןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/23/202325 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

ההכרעה בפרשת איאד אל-חאלק

מותו של איאד אל-חלאק, צעיר ערבי על הרצף האוטיסטי, מירי של לוחם מג"ב בעיר העתיקה בירושלים עורר סערה ציבורית בשנים האחרונות. נגד הלוחם התנהל משפט בגין המתה בקלות דעת, אבל כעת, שלוש שנים אחרי האירוע, הוא זוכה מאשמה. מה היה רצף האירועים שהוביל לתוצאה הטראגית באותו בוקר, ומה עומד מאחורי החלטת בית המשפט לשחרר את הנאשם לחופשי?See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/20/202323 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

האוהל של חיזבאללה

לפני כמה חודשים הגיעו לגבול של ישראל עם לבנון חבורת צעירים והקימו שם שני אוהלים. הם ישבו שם ימים ולילות, שבועות וחודשים. סוג של חופשה - אבל כזו שעלולה להוביל למלחמה. הצעירים האלה הם פעילי חיזבאללה והקמפינג הזה עדיין קורה בצד הישראלי של הגבול - וזו לא הפעילות היחידה שראינו שם בתקופה האחרונה. הפעם: גיא ורון ואורנה מזרחי, חוקרת בכירה במכון למחקרי ביטחון לאומי, עם מה שקורה בגבול בינינו לבין לבנון - ומה שקורה בינינו לבין חיזבאללה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/19/202325 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

להבין את מחאת הטייסים

סביב המהפכה המשפטית נולדו לא מעט מחאות, אבל יש מחאה אחת שהפכה כנראה לאפקטיבית ומדוברת יותר מאחרות. זו מחאה שהובילה לדיונים סוערים על המצב הביטחוני של ישראל, על המבנה החברתי של הצבא ושל המדינה בכלל, על פריביליגיה, על פטריוטיות, על אשכנזים ומזרחיים, על ימין ושמאל - וכל זה סביב כמה מאות אנשים בסך הכל. אז הפעם ב"אחד ביום", ננסה להבין את מחאת הטייסים. אורח: סגן אלוף במילואים עומר דנק, נווט קרב בחיל האוויר.   See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/18/202330 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

הבעיה עם החברות הממשלתיות

חשמל, מים, תשתיות, דואר - תפקודן של החברות הממשלתיות נוגע לשירותים חיוניים שכל תושב במדינה צורך מדי יום, ואחרי שנים ארוכות שבהן היעילות נפגעה מכך שפוליטיקאים השתמשו בהן כמקור למינוי מקורבים, הכיוון הלך והשתפר. אלא שעכשיו מתנהל קרב חדש במסדרונות הממשלה על השליטה באותם גופים שמחזיקים בנכסים של עשרות מיליארדי שקלים, ועל זהות האנשים שיעמדו בראשן. אורחת: עמליה דואק, הכתבת הכלכלית של חדשות 12See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/17/202330 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

תעלומה בנחלאות (חלק ב׳)

בשנת 2011 החלה להתפתח בנחלאות, שכונה קטנה וקהילתית במרכז ירושלים, פרשה שטילטלה את תושביה ושינתה את החיים במקום עד היום. מה שהתחיל בעדות של ילד אחד על תקיפה מינית התגלגל במהירות לעשרות רבות של סיפורי זוועות, לדיווחים על רשת פדופיליה מסתורית שפועלת באזור, לאלימות קשה - ולאירוע טראגי ובלתי הפיך שהאמת לגביו עדיין מחכה לצאת לאור.  הפעם: לימור פנחסוב, כתבת עובדה ויוצרת הסדרה ״המפלצת מהסמטאות״, עם החלק השני והאחרון של סיפור תעלומת תקיפות הילדים בנחלאות.See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/16/202339 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

תעלומה בנחלאות (חלק א')

בשנת 2011 החלה להתפתח בנחלאות, שכונה קטנה וקהילתית במרכז ירושלים, פרשה שטילטלה את תושביה ושינתה את החיים במקום עד היום. מה שהתחיל בעדות של ילד אחד על תקיפה מינית התגלגל במהירות לעשרות רבות של סיפורי זוועות, לדיווחים על רשת פדופיליה מסתורית שפועלת באזור, לאלימות קשה - ולאירוע טראגי ובלתי הפיך שהאמת לגביו עדיין מחכה לצאת לאור.  הפעם: לימור פנחסוב, כתבת עובדה ויוצרת הסדרה ״המפלצת מהסמטאות״, עם החלק הראשון מתוך שניים של סיפור תעלומת תקיפות הילדים בנחלאות.See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/13/202324 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

איך המשטרה מתמודדת עם המחאה?

החוק לביטול עילת הסבירות עבר בתחילת השבוע בכנסת בקריאה ראשונה, מה שהוביל המוני אזרחים ליום מחאה נרחב: מאה מוקדים ברחבי הארץ, רבבות מפגינים לאורך כל היום, ועשרות עצורים. אז הפעם אנחנו עם השוטרים שניצבים מול המפגינים, ועם הקו הדק שבין הניסיון לאפשר להפגנה להתנהל - לבין הניסיון לעצור אותה. אורחים: כתבת N12 ענבר טוויזר, ניצב בדימוס אהרון אקסול, מפקד מחוז ת"א לשעבר במשטרת ישראל ופרופ' תמר הרמן מהאוניברסיטה הפתוחה והמכון הישראלי לדמוקרטיה, חוקרת מחאה ותנועות חברתיות להאזנה חוזרת לפרק של "אחד ביום" בנושא עילת הסבירות לחצו כאןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/12/202326 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

מגפת משככי הכאבים

לפני שלושה שבועות, הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב הסירה מעליה את השם של משפחת סאקלר היהודית-אמריקאית שתרמה למוסד במשך שנים. זה קרה בעקבות מעורבותם של הסאקלרים במגפת משככי הכאבים שמשתוללת בארצות הברית כבר כמעט שלושים שנה. עכשיו, הסכנה שגם פה בישראל תפרוץ מגפה דומה מעלה חשש בקרב מומחים. אז הפעם, אנחנו עם מגפת האופיואידים.  אורחים: ד"ר איתי בבלי, מרצה על אתיקה ובריאות הציבור באוניברסיטת בריטיש קולומביה ודניאל דולב, עיתונאי אתר "שומרים". See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/11/202329 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

מה קרה לצוללת טיטאן?

בספטמבר 1985, הופיעו על המסכים תמונות ראשונות של הטיטאניק, 73 שנים אחרי שפגעה בקרחון וטבעה. ומאז המקום הזה, 4 קילומטר מתחת לפני המים בצפון האוקיינוס האטלנטי, הפך למוקד שבו מבקרים חוקרים ותיירים. בחודש שעבר, משלחת כזו של חמישה נוסעים עלתה על כלי שיט וניסתה לחזור אל שרידי הטיטאניק. את הסוף - כולם כבר יודעים. הפעם אנחנו עם הגילויים החדשים על טביעתה של טיטאן, הצוללת הפרטית של חברת "אושן גייט".See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/10/202327 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

סיכום עדות מילצ׳ן

תיק 1000 הגיע בשבועות האחרונים לנקודה חשובה כשאל דוכן העדים בברייטון-אנגליה עלה עד המפתח ארנון מילצ׳ן. מה טען המיליארדר שהיה חברם הטוב של בני הזוג נתניהו, איך השפיעה הנוכחות של רעיית ראש הממשלה באולם, ומה הקשר להדלפה בתיק 4000? הפעם, כתב המשפט יובל אראל עם סיכום עדות מילצ׳ן.See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/9/202333 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

סוד הברינקס: פרק חמישי ואחרון

ביוני 2014, כששער הכלא נטרק מאחוריו, אילן מצא עצמו כאסיר משוחרר בן 44, בלי בת זוג, ילדים, או מקצוע - ועם אות קין על המצח. כזה שמאוד קשה להעלים.  אחרי השחרור, אילן מתחיל לבנות מחדש את החיים שלו כאדם חופשי. הוא עוזב את דירת אימו בנווה יוסף, ושוכר דירה קטנה לא רחוק משם. הצעד הבא הוא חיפוש עבודה - ולאסיר משוחרר עם רזומה לא מחמיא זו, כבר בעיה קשה. בראייה לאחור ספק רב אם השוד הזה השתלם לאילן, לא כלכלית ולא אישית. הוא שילם מחיר יקר כמו כל עבריין. רק שכאן, בגלל שניסה לעבוד על כולם, לעשות צחוק מהמערכת - הוא שילם מחיר כפול ומכופל כשהמערכת סירבה לשחרר.  בפרק האחרון בסדרה, לנו נשאר עוד חוב קטן: לגלות להיכן התגלגלו שקי הכסף, האם הפשע השתלם ובעיקר - איפה אילן קופרמן סגל נמצא היום? See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/6/202326 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

מאחורי המהומות בצרפת

במשך עשרות שנים נבנה בצרפת מתח סביב המהגרים המוסלמים שהגיעו למדינה, ההשתלבות שלהם באוכלוסייה המקומית, והזהות הלאומית שלהם. המתח הזה הגיע בשבוע שעבר לשיא חדש אחרי ששוטרים ירו למוות בנער ממוצא אלג'יראי, ורבבות מפגינים יצאו לרחובות במחאת ענק אלימה. וגם כעת כשהרוחות נרגעו, נראה שהפיצוץ הבא הוא רק עניין של זמן. הפעם, פרופ׳ דניס שרביט, מומחה לצרפת וראש התכנית לתואר שני ללימודי דמוקרטיה באוניברסיטה הפתוחה - עם המהומות בצרפתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/5/202323 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

מבצע בג׳נין

 מאז האינתפיאדה השנייה הפך מחנה הפליטים ג'נין למוקד לטרור ולפעילות של צה"ל נגד מחבלים. גם התקיפה של צה"ל אתמול לפנות בוקר כוונה נגד פעילי טרור: צה"ל שילב בין מתקפה אווירית, שלא נעשתה קודם לכן בג'נין, לבין כניסה קרקעית של כוחות. הפעם, אוהד חמו וניר דבורי על מבצע ״בית וגן״.See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/4/202320 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

סוף להעדפה המתקנת בארה״ב

בשנות ה-60 של המאה הקודמת החלו ליישם בארה״ב מדיניות של העדפה מתקנת לקבלת אפרו-אמריקנים למוסדות ההשכלה הגבוהה. אלא שעם השנים עלו התנגדויות לכך, בטענה לאפליה כלפי מועמדים בעלי נתוני קבלה גבוהים יותר שנותרו בחוץ. ביהמ״ש העליון הכשיר בעבר את הפרקטיקה בטענה שהצורך בגיוון גובר על האפליה, אבל פסיקה חדשה שמה סוף לתוכנית, והיא עשויה לעצב את החברה האמריקנית מחדש. אורחת: פרופ׳ סיגל אלון, המחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב.See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/3/202329 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

עובר ולא שב

עליית הריבית החדה בשנה האחרונה הביאה איתה רווחי ענק לבנקים, אבל מהצד השני הלקוחות שמחזיקים את הכסף בעו"ש המשיכו לראות אותו "יושב" בחשבון בלי להניב דבר. בכנסת החליטו לפעול בנושא, אבל החקיקה הדליקה נורה אדומה אצל נגיד בנק ישראל, שהחליט לנקוט צעד חריג במיוחד כדי לעצור אותה. אורחות: כתבתנו הכלכלית עמליה דואק, וד"ר מורן אופיר, מרצה בכירה באוניברסיטת רייכמן וחוקרת החלטות פיננסיותSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/2/202329 minutes
Episode Artwork

סוד הברינקס: הפרק הרביעי

במרץ 2007, אחרי השוד שהסעיר את המדינה והמשפט המתוקשר - ניתן גזר הדין של אילן קופרמן סגל. ביהמ״ש העליון גזר עליו עונש של 9 שנות מאסר, ועוד שנתיים אם לא יחזיר את הכסף - 11 שנים בסך הכל, ואילן קופרמן סגל החל לרצות את המאסר הארוך שנגזר עליו. למרות שאילן לא היה אדם בעל חזות עבריינית, שלא עמד מאחוריו אף ארגון שיגן עליו, למרות שנכנס לבתי כלא אלימים וקשים - אילן לא הצליח להיפרד מהיהירות שטבועה אצלו עמוק, וגרם ללא מעט בלאגן. בדרך כלל האלימות הופנתה כלפי אילן ולעיתים קרובות הוא נקלע לקטטות, תקיפות, סכסוכים עם אסירים - וחטף כהוגן, בעיקר משותפים לתא שרצו לשים ידם על הכסף. במקביל למרדף של האסירים בתוך בית הסוהר - הרחק משם, מחוץ לכלא, התרחשו סריקות וחיפושים רחבים בהרבה. השכונה של אילן, נווה יוסף, שהיתה עד לשוד בגדר שום מקום, הפכה פתאום למוקד עניין ועלייה לרגל. תושבי השכונה פקחו עיניים, חידדו אזניים, חיפשו כל רמז אפשרי או הברקה יצירתית שתהפוך אותם ברגע למיליונרים. השכונה התמלאה בכתבים שבאו לסקר את מאמצי החיפוש ובסתם סקרנים מכל רחבי הארץ, שהחליטו לנסות את מזלם - ואנחנו, יצאנו בעקבותיהם.See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/29/202335 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

הוויכוח על עילת הסבירות

עילת הסבירות אומצה במשפט המנהלי בישראל כדרך של בית המשפט להעביר ביקורת על החלטות של הרשות המבצעת. במשך השנים היא התרחבה באופן שנוי במחלוקת - וכעת הקואליציה מנסה לצמצם אותה כחלק מהרפורמה המשפטית, בעוד שהאופוזיציה טוענת שמדובר בצעד מסוכן והרסני. הפעם: מהי עילת הסבירות, כיצד התפתחה והיכן עומד הוויכוח עליה בימים אלה? אורחים: כתבתנו בכנסת דפנה ליאל ופרופ' אדם שנער מבית הספר למשפטים באוניברסיטת רייכמןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/28/202324 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

להילחם בפשע שעוד לא קרה

השימוש במעצרים מנהלייים נועד לאפשר לכוחות הביטחון למנוע פגיעה באזרחים לפני שהיא מתרחשת, גם במחיר הפרת זכות העצור להליך משפטי הוגן. ועכשיו, הפרקטיקה השנויה במחלוקת שהייתה שמורה להגנה מטרור עשויה להגיע גם לידיו של השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, ולהעניק לו ולמשטרה אפשרות לעקוף את בית המשפט. אורח: ד"ר ערן שמיר-בורר, מנהל המרכז לביטחון לאומי ודמוקרטיה במכון הישראלי לדמוקרטיה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/27/202324 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

המרד של כוח וגנר

מאז שהחלה לפני כשנה וחצי, הפלישה הצבאית של רוסיה לאוקראינה נתקלה בקשיים רבים. אבל בסוף השבוע האחרון הגיע הכישלון הרוסי לנקודת שפל שקשה היה להעלות על הדמיון - ״כוח וגנר״, יחידת שכירי החרב שנלחמת למען פוטין ברחבי העולם, הסיטה את כוונות הנשקים שלה מקייב, והפנתה אותן לעבר מוסקבה. אורח: פרופ׳ דני אורבך, היסטוריון צבאי מהחוגים להיסטוריה ומזרח אסיה באוניברסיטה העבריתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/26/202326 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

מאחורי מחאת העדה הדרוזית

פרויקט הצבת הטורבינות בגולן הצית התנגדות חריפה בקרב הדרוזים שגרים באזור. אלא שמהר מאוד ההפגנות התלקחו באזורים נוספים, כשבני העדה ברחבי הארץ החליטו להצטרף, ולזעוק על הבעיה העמוקה יותר שמתבססת אצלם כבר שנים - האכזבה הקשה מהיחס שנותנת להם מדינת ישראל. אורחים: כתבנו בצפון גיא ורון, וד"ר סלים ברייק, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטה הפתוחהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/25/202332 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

סוד הברינקס: פרק שלישי

אחרי שהעצור אילן קופרמן סגל והחוקר מאיר ממן נכנסו לחדר החקירות של משטרת זבולון, הם התיישבו משני צידי השולחן. הם יבלו ביחד בחדר החקירות הקטן יום יום והרבה שעות בכל יום, כך שלושה שבועות ברציפות, יישבו אחד מול השני וינהלו משחק מוחות מורט עצבים. ממן ישאל, יכוון ויקשיב הרבה. אילן, ידבר בלי סוף יתרברב, יקטר וינסה לערער את הביטחון של ממן. כל צד משחק את חלקו במשחק כשהעובדות ברורות, אבל לחוקר כל כך ותיק ומנוסה יש מטרה שהיא מעבר להודאה וכתב אישום. ממן יעשה הכל כדי לענות על השאלה - איפה הכסף? האזינו לפרק השלישי. See omny.fm/listener for privacy information.
6/22/202331 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

מי יציל את טבריה?

לטבריה היו את כל הנתונים כדי להפוך לעיר תיירותית ומשגשגת, אך במקום זאת היא הפכה במהלך השנים לענייה ומוזנחת. כעת, לקראת הבחירות לרשויות המקומיות שיערכו בעוד מספר חודשים, מתנהל שם קרב שהוא גדול יותר אפילו מהעיר עצמה. קרב שהגיע גם לכנסת ושיכול לשנות את החוקים של השלטון המקומי כולו. אז הפעם, גיא ורון ויגאל מוסקו עם הקרב על ראשות עיריית טבריה.See omny.fm/listener for privacy information.
6/21/202332 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

האלימות במסגרות לגיל הרך

בשנים האחרונות נחשפים בזה אחר זה סיפורי התעללות במסגרות לגיל הרך, חלקם כוללים אלימות מילולית וחלקם פגיעות פיזיות של ממש בתינוקות ובפעוטות. והמקרה המזעזע האחרון שהתגלה היה זה שהתרחש באילת, בפעוטון של אילנה קובר, המואשמת כעת בכ-380 פגיעות שונות ב-23 ילדים. אז הפעם: התופעה הקשה של אלימות כלפי ילדים חסרי ישע - ומה צריך ואפשר לעשות כדי לעצור אותה. אורחות: כתבת n12 איילת ברון, ומייסדת המיזם ״שומרת הטף״ הדס חכימי.See omny.fm/listener for privacy information.
6/20/202325 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

האיש ששינה את איטליה

בשבוע שעבר, מול אלפי אנשים, הובא הארון של סילביו ברלוסקוני אל הקתדרלה הראשית של מילאנו. בין המוזמנים היו מנהיגי עולם, בעלי ברית פוליטיים, וגם אויבים. היו אנשים שראו בברלוסקוני המושיע של איטליה, ואנשים שראו בו את כל מה שרע באיטליה של העשורים האחרונים. הפעם אנחנו עם כרמל לוצאטי והסיפור של סילביו ברלוסקוני - האיש שעיצב מחדש את התקשורת, העסקים, והפוליטיקה של איטליה - ובעצם את איטליה כולה.See omny.fm/listener for privacy information.
6/19/202328 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

הדרמה שמאחורי הדרמה בכנסת

ביום רביעי הכריזו הכותרות על ״דרמה בכנסת״. היו דיווחים על התייעצויות במשרד רוה״מ, היו תככים, הצבעה חשאית, ח״כים מורדים, נתניהו צעק על חברה במפלגה שלו, ובאופוזיציה דיברו על תרגיל מסריח ושבירת אמון. וככה, במשך שעות נראה שבאמת התרחשה דרמה גדולה - אבל איתה גם עלו המון שאלות. הפעם, בעזרת דפנה ליאל, נבין מה היה כל כך דרמטי בדרמה הגדולה שקרתה בשבוע שעבר בכנסת. See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/18/202330 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

סוד הברינקס: פרק שני

שלושה ימים בלבד אחרי שנעלם עם רכב משוריין ובו כמעט חמישה מיליון שקלים, השודד אילן קופרמן סגל התקשר לעורך דין מחיפה וביקש ממנו לסייע לו בתהליך ההסגרה למשטרה.  החוקר שהיה ממונה על החקירה, מאיר ממן, נתן לקופרמן לדבר כמה שרצה. השניים האלה, בילו יחד שעות ארוכות בחדר החקירות. ממן למד להכיר לעומק את הבחור שעבד על המערכת. הלך איתו שנים אחורה, לילדות, לשכונה, ניסה לחדור לו מתחת לעור - הכל במטרה לגרום לאילן להודות בפשע ולגלות את הסוד הגדול - היכן החביא את הכסף.  אז גם אנחנו רצינו להבין מי האיש - וחזרנו להתחלה - למקום שבו נולד הסיפור הזה. בפרק השני נחזור לשכונה בחיפה שבה גדל קופרמן, נכיר את האנשים שהקיפו אותו בילדותו אותו וננסה להבין: איך מתעצבת דמות של שודד מיליונים?See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/15/202336 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

להיות להט״ב בחברה הערבית

עורווה אדם יצא מהארון בגיל 17, וחווה מיד את המציאות הקשה שמלווה צעירים להט"בים רבים בחברה הערבית. אבל אחרי שנאבק על עצמו, והצליח להתקבל מחדש בכפר שבו גדל, הוא החליט לקחת את המאבק צעד קדימה - ולהילחם למען חברי הקהילה האחרים שזקוקים לתמיכה. הפעם: הבדידות, הפחדים, הסכנות והתקווה לשינוי של קהילת הלהט"ב בחברה הערבית בישראלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/14/202324 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

הנאים השכנים בעיניך?

אחרי שמשפחה ערבית ביקשה להצטרף ליישוב קציר, ונתקלה בסירוב בגלל מוצאה, הסדירה הכנסת בחוק את הוועדות שבוחנות קבלת חברים חדשים לקהילה. אלא שהפרקטיקה הזאת הייתה ונותרה שנויה במחלוקת, ועכשיו צפויה אפילו להתרחב אל יישובים רבים וגדולים יותר ברחבי הארץ. הפעם: השאלות סביב חוק ועדות הקבלה הקהילתיות. אורחים: ד"ר עמיר פוקס, מרצה בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיה; ועמית יפרח, מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל.See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/13/202323 minutes, 1 second
Episode Artwork

לנצח את הפרעות האכילה

בשנות ה-60 של המאה הקודמת התפתח בתעשיית האופנה מודל היופי הנשי של רזון. אותו מודל הוביל במהירות להתפרצות רחבה של בעיה נפשית, בדרך כלל בקרב נשים צעירות, של הפרעות אכילה. 10 שנים לאחר מכן כבר היה מדובר במגפה של ממש, שמתפתחת ומקבלת צורות שונות - מאנורקסיה ועד בולמיה. הפעם: בעקבות המוות של הדוגמנית לשעבר קארין באומן, אנחנו מדברים על הפרעות אכילה.  אורחות: מיכל, שסבלה במשך שנים מהפרעת אכילה ותשתף אותנו בסיפור שלה, ופרופ' יעל לצר, ראש בית הספר לעבודה סוציאלית לשעבר באוניברסיטת חיפה, חוקרת ומטפלת בתחום של הפרעות אכילה. הקימה וניהלה את המרכז להפרעות אכילה בבית חולים רמב"ם, והיום מנהלת את המחקר שם.See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/12/202330 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

השבב ששווה טריליון

בשבועות האחרונים עלתה אנבידיה לכותרות אחרי שהפכה לפרק זמן קצר לחברה ששוויה טריליון דולר. מאז השווי הספיק לרדת מעט, אבל היא לא רחוקה משם. והסיפור שלה הוא לא רק סיפור על חברת טכנולוגיה שהצליחה להתגבר על מכשולים בדרך להצלחה ענקית, הוא סיפור על מה שהוגדר כ"נפט של המאה העשרים ואחת", הרכיב הכי חשוב, שמקדם טכנולוגיות, כלכלות, מדינות, שיכול להוביל למלחמות ולהניע את העולם - שבבים. הפעם, דני פלד - שותף מנהל בקרן ההון סיכון "סטארדום" ואחד ממגישי הפודקאסט "בזמן שעבדתם", עם הסיפור של אנבידיה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/11/202324 minutes
Episode Artwork

סוד הברינקס: פרק ראשון

לפני 20 שנים אירוע אחד העסיק מדינה שלמה: שוד של כמעט 5 מיליון שקלים שבוצע על ידי עובד חברת "ברינקס". השודד הורשע וישב 11 שנים בכלא, אבל הכסף מעולם לא נמצא. הסוד הגדול שמור היטב אצל אדם אחד - שודד הברינקס המסתורי. בסדרה חדשה של "אחד ביום" יוסי מזרחי יוצא למסע אחרי האיש בעל אלף הזהויות ואולי, בסוף, גם נקבל תשובה על השאלה: איפה הכסף?See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/8/202325 minutes
Episode Artwork

מישהו הפסיק את הזרם

ביום שישי האחרון, בזמן ששרב כבד שרר ברחבי הארץ, מאות אלפי ישראלים נותרו ללא חשמל. זה קרה אומנם ביום חם במיוחד, אבל צריכת החשמל לא הייתה הגיעה לשיאים חדשים - ובכל זאת, אצל רבים החשמל נותק. על מי מוטלת האחריות לעמוד בביקושים, כיצד זה קשור לרפורמה שעבר השוק בשנים האחרונות, ואיך מונעים מתרחישים דומים לקרות שוב קיץ הקרוב? הפעם: איך קרה שלישראל נגמר החשמל?  אורחים: כתב תוכנית חיסכון גל חן וד"ר עמית מור, מנכ"ל אקו אנרג'י ומרצה בכיר באוניברסיטת רייכמן ובטכניון.See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/7/202321 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

דרושים: רופאות ורופאים

אין מספיק רופאות ורופאים בישראל, וכמו שהדברים מתנהלים עכשיו המחסור רק ילך ויגבר - זו המסקנה המדאיגה שעולה מדוח שפרסם לפני כמה ימים ה-OECD על צוותי הרפואה בישראל. ואת המציאות הזאת פוגשים מדי יום אזרחים ישראלים שזקוקים לשירותי רפואה שונים, ונאלצים לחכות חודשים ארוכים ולפעמים אפילו שנים כדי לקבל מענה. אבל מה הוביל למצב הזה, ואיך אפשר להדביק את הפער? אורחים: כתבת הבריאות של תוכנית חיסון, יולן כהן; ופרופ׳ חגי לוין מבית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית והדסה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/6/202321 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

מהפכת הרכבים החשמליים

ב-2035 היה אמור להתחיל פרק חדש בשוק המכוניות האירופאי. הרגע שבו התחום ישנה את פניו - ויעבור לשליטה כמעט מלאה של המנוע החשמלי, במקום בנזין או דיזל. אבל בתקופה האחרונה באירופה יש קרב בין המדינות. כי לא מדובר בשינוי מינורי - אלא שינוי בכלכלות, ביחסי כוחות בין מדינות. השינוי הזה יוביל לאימפריות שיוולדו - וכאלה שיקרסו. הפעם, אנחנו עם גיל מלמד ומהפכת הרכבים החשמליים. See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/5/202327 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

בקרוב: סוד הברינקס

ביום חמישי הקרוב תעלה כאן סדרה חדשה מבית N12.  בקיץ 2003 שוד אחד בחיפה הסעיר מדינה שלמה. מאבטח שהתקבל לעבודה בחברת הברינקס רק כמה ימים קודם לכן, שדד שיריונית של החברה - ונעלם עם שקי מזומנים בשווי 4.7 מיליון שקלים. אחרי שהתגלתה זהותו האמיתית של השודד הוא הסגיר את עצמו למשטרה, נחקר ונשפט ל-11 שנות מאסר. אבל עד היום, גם אחרי 20 שנים של חיפושים אחר המטמון - מיקום הכסף נשאר בגדר תעלומה. הסדרה החדשה של יוסי מזרחי, ״סוד הברינקס״, תשודר בשבועות הקרובים, בכל יום חמישי - במהלכה נחפור לעומקו של הסיפור המדהים של השוד, ושל השודד המסתורי משכונת נווה יוסף בחיפה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/4/20231 minute, 44 seconds
Episode Artwork

הבית החדש של ישיבת חומש

מלבד היציאה מעזה, תוכנית ההתנקות ב-2005 כללה גם פינוי של ארבעה יישובים בשומרון ובהם היישוב חומש. אלא שבתוך זמן קצר מהפינוי החלה לפעול שוב הישיבה שבמקום, ועכשיו - 18 שנים אחר כך, ואחרי מאבקים משפטיים ופיזיים ממושכים על השטח, המבנה הוקם מחדש באישון לילה לא רחוק ממקום מושבו המקורי - בחסות המדינה וכוחות הביטחון. הפעם: יובל אראל עם הסיפור של חומש ושינוי הכיוון שהוא עשוי לסמל.  See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/4/202320 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

המרוץ של דה סנטיס

מאז שהתמנה למושל פלורידה, הצליח רון דה סנטיס לצבוע את המדינה המתנדנדת באדום רפובליקני בוהק. ועכשיו, כשההחלטה מי יוביל את המפלגה בבחירות לנשיאות מתקרבת, הוא הודיע שיתמודד מול טראמפ - ושואף לקחת את ההצלחה בזירה המקומית כל הדרך אל הבית הלבן.  אורח: פרופ׳ אודי זומר, ביה״ס למדע המדינה והמרכז לחקר ארה״ב, אוניברסיטת ת״אSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/1/202323 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

לימודי ליבה: הדילמה החרדית

לעיתים, למתבונן מבחוץ החינוך החרדי נדמה כמערכת סטטית, קבועה. אבל האמת היא שלאורך השנים עברו עליו לא מעט שינויים. יש היום זרמים שונים, מוסדות שונים, הבדלים בין המינים, ויש גם שתי תנועות שהולכות בכיוונים הפוכים - אחת שדוחפת לשמר את המצב הקיים, ואחת שדווקא מביעה ביקוש הולך וגובר ללימוד מקצועות הליבה בבתי הספר. הפעם אנחנו עם הדילמה החרדית - ליבה או לא?See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/31/202325 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

החיים שאחרי המוות

כשפותחה הטכנולוגיה שמאפשרת לקחת זרע מאדם שנפטר ולהביא ממנו צאצאים, החלו להגיע הבקשות ממשפחות שרצו לייצר המשכיות ליקיריהם שמתו. אלא שהיכולת הזאת - שמלווה בדילמות ובשאלות אתיות בנוגע לרצון המנוח ולטובת הילד - מעולם לא הוסדרה בחוק הישראלי. ועכשיו, הורים לגברים שנפטרו מבקשים מהמדינה לאפשר להם להביא נכדים לעולם, והצעת החוק בנושא זוכה להסכמה רחבה בכנסת. אורחים: פרופ' צבי טריגר, מומחה לדיני משפחה מהפקולטה למשפטים במכללה למנהל; וברוך בן יגאל, אביו של סמ"ר עמית בן יגאל שנהרג בפעילות מבצעית של צה"ל.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/30/202324 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

הקרב על באחמוט

ספק אם לפני שהתחילה המלחמה בין רוסיה לאוקראינה רבים בעולם הכירו את העיר באחמוט שבמזרח אוקראינה. העיר הקטנה הזו, שרק לפני שנה חיו בה 70 אלף תושבים, נחרבה בשבוע שעבר לחלוטין. לאחר מכן, כוח ווגנר הודיע כי הוא כבש את העיר, והיא כעת נשלטת על ידי רוסיה. הפעם, כתב עובדה איתי אנגל עם הקרב הארוך והקשה ביותר במלחמה, בעיר שהפכה לסמל עבור שני הצדדים - הקרב על באחמוט.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/29/202333 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

לשבת עם שמפניה: מאחורי הראיון עם אבישי רביב

28 שנים אבישי רביב לא חשף את את הסיפור שלו, לא פירט את החלק שלו באחד האירועים החשובים והטראומטיים בתולדות מדינת ישראל. הפעם, בעקבות הסרט שהכין עמרי אסנהיים לתוכנית "עובדה", אנחנו עם הסיפור של סוכן השב"כ ופעיל הימין הקיצוני לשעבר אבישי רביב, אחת מדמויות המפתח בחקירת רצח ראש הממשלה יצחק רבין.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/28/202342 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

המחדלים בכלא גלבוע

מהרגע שבו התגלתה הבריחה מכלא גלבוע בספטמבר 2021, התחיל מצוד בן 8 ימים אחרי האסירים שנמלטו. בשב"ס הודיעו על שורה של שינויים בעקבות הבריחה והשר לביטחון הפנים לשעבר עמר בר-לב החליט להקים ועדת בדיקה. השבוע, ועדת הבדיקה הזו הגישה את המסקנות הסופיות שלה. הפעם אנחנו עם כתבת עובדה שרית מגן והמחדלים שקשה להאמין שקרו באחד מבתי הכלא הכי שמורים במדינה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/24/202332 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

למה המחירים ממשיכים לעלות?

כבר שנתיים שברחבי העולם מתמודדים עם עליית המחירים שהחלה אחרי מגפת הקורונה, ויוקר המחיה ממשיך לעלות בארה"ב, באירופה וגם בישראל. אבל בעוד שמדינות אחרות כבר מצליחות לבלום את האינפלציה - בארץ המגמה מסרבת להשתנות, והסוף לא נראה באופק אורחות: כתבת תוכנית חיסכון מעיין פרתי, וד"ר נדין בודו טרכטנברג, לשעבר המשנה לנגידת בנק ישראל ומרצה לכלכלה גלובלית באוניברסיטת רייכמן. See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/23/202325 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

הפרישה של איימן עודה

8 שנים בלבד אחרי שנבחר לראשונה לכנסת, בשבוע שעבר הודיע בהפתעה ח"כ איימן עודה על פרישתו. הוא אמנם לא יעזוב מיד, אבל כשהכנסת הנוכחית תסיים את דרכה, גם יו"ר מפלגת חדש, ומי שייסד ועמד בראש הרשימה המשותפת - יעזוב. הוא יפרוש עם כמה הישגים, עם כמה כשלונות, ועם לפחות תואר אחד בטוח - האיש ששינה את הפוליטיקה הערבית בישראל. הפעם, מוחמד מג'אדללה עם הסיפור של איימן עודה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/22/202328 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

הבעיה עם הכספים הקואליציוניים

חלוקת כספים קואליציוניים היא פרקטיקה נהוגה בממשלות ישראל: מפלגת השלטון שומרת סכום מסויים מתקציב המדינה, ומחלקת אותו לשותפות שלה לקידום מטרותיהן. אז מה גרם הפעם לאגף התקציבים באוצר לפרסם חוות דעת נגד הכספים הקואליציונים שיחולקו בתקציב הנוכחי, ולקבוע כי הם עלולים לפגוע בכלכלה הישראלית? הפעם: העורכת הכלכלית קרן מרציאנו וראש אגף התקציבים באוצר לשעבר שאול מרידור עם חלוקת הכספים הקואליציוניים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/21/202328 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

הפספוס הגדול של ירושלים

מימיה הראשונים של המדינה הוצבו סמלי השלטון של ישראל במכוון בירושלים, ואפילו הוקמה עבורם קריית הלאום - אזור מתוחם שנועד לרכז בתוכו את המוסדות, המשרדים וגופי המדינה החשובים. אלא שבמקום להתבסס כמוקד הפעילות הציבורית של ישראל, מעמדה של ירושלים רק הולך ודועך, רחובות קריית הלאום שוממים - ואחד הכלים החזקים ביותר לפיתוח העיר יורד לטמיון אורחת: ד"ר שרית בן-שמחון פלג, סמנכ"ל המחקר במכון ירושלים למחקרי מדיניותSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/18/202322 minutes
Episode Artwork

הוויכוח על קרן הארנונה

בימים אלו מעוררת הארנונה, המס שכולנו מכירים היטב, מאבק שהוביל להרבה רעש ולשביתה ברשויות המקומיות. זה קורה אחרי שבממשלה החליטו להוציא לפועל תוכנית מאוד שנויה במחלוקת, שנולדה מתוך מצוקת הדיור בישראל. תכנית שתיקח חלק מכספי הארנונה - ותחלק אותם מחדש. הפעם אנחנו עם עמליה דואק והוויכוח על קרן הארנונה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/17/202322 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

המבחן של ארדואן

בתקופה הארוכה שלו בשלטון, רג'פ טאיפ ארדואן עיצב את טורקיה בדמותו וביסס את המעמד שלו כמנהיגה הבלעדי של המדינה. ועכשיו, אחרי 20 שנים של כהונה, קבוצת מפלגות שחברו זו לזו כדי להפיל אותו מקווה לנצח בבחירות, ולהצעיד את טורקיה בדרך חדשה ואחרת לגמרי. הפעם: עורך דסק החוץ, ערד ניר, עם הקרב על השלטון בטורקיה והמבחן הגדול של ארדואןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/16/202326 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

שובם של החיסולים הממוקדים

מבצע "מגן וחץ" התחיל בחיסול ממוקד של שלושה בכירים בג'יאהד האיסלאמי בעזה, ולאורך ימי המבצע ישראל המשיכה לחסל בכירים בארגון הטרור. לפי הדיווחים, גם בשיחות להפסקת אש נושא החיסולים הממוקדים היה במוקד - אם ישראל מוכנה או לא להודיע שתוותר על הכלי הזה בארסנל שלה. ויש הרבה מה להגיד על הפרקטיקה הזו, על האפקטיביות המבצעית שלה, על החוקיות המשפטית, המוסריות, ועל היתרונות והחסרונות. אז הפעם - יובל אראל עם מדיניות החיסולים הממוקדים של ישראל - בעבר ובהווה.  אורחים: בכיר השב"כ לשעבר שלום בן חנן, עו"ד מיכאל ספרד - מומחה לזכויות אדם, ועו"ד פנינה שרביט ברוך - חוקרת במכון למחקרי ביטחון לאומי ובכירה לשעבר בפרקליטות הצבאית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/15/202323 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

צריך לדבר על דיכאון אחרי לידה

אחרי שאמא צעירה ובנה התינוק נמצאו ללא רוח חיים בחיפה, במה שנחקר כרצח והתאבדות, צפה מחדש תופעה נפוצה שחשוב וצריך לדבר עליה יותר - דיכאון אחרי לידה. מהם הגורמים לתופעה? איך מבדילים בין דכדוך חולף לבין דיכאון שמצריך טיפול? ולאן אפשר לגשת כדי לקבל עזרה? אורחות: ליאור דוגה, וד"ר רינה בינה, ראש מגמת שיקום ובריאות בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/14/202326 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

לגדול בעוטף עזה

עוד סבב לחימה בין ישראל לעזה החל, והמתח אומנם מורגש בכל הארץ. אבל אלו שמרגישים אותו יותר מכולם הם תושבי עוטף הרצועה - ביניהם גם לא מעט ילדים ובני נוער שנאלצים לחיות תחת איום ביטחוני. הפעם, פרופ' מולי להד עם ההתמודדות שעומדת בפני הילדים, כיצד המתח משפיע על הגילאים השונים, ומה ההורים יכולים לעשות כדי להקל במעט על ילדיהם.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/11/202323 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

הדרך למבצע ״מגן וחץ״

עם תחילתו של המבצע הנוכחי, אחרי שצה"ל חיסל שלושה בכירים בג'יאהד האיסלאמי בעזה - לימודים הופסקו בדרום, מקלטים נפתחו, אירועים בוטלו - וכולם חיכו. חיכו לתגובה שאולי, כנראה, עוד תגיע. כי זה הרי לא הסבב הראשון, וסביר להניח שגם לא האחרון. הפעם אנחנו עם ירון אברהם ואוהד חמו, על היממה הראשונה של מבצע ״מגן וחץ״. See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/10/202328 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

המרוץ לרבנות הראשית

מוסד הרבנות הראשית קיים בישראל עוד מהימים שלפני הקמת המדינה, ולא תמיד החזיק במעמד המרכזי שיש לו היום בציבוריות הישראלית. אבל כשהזרמים הדתיים השונים הבינו את כמות ההשפעה, הסמכות והכוח שמתלווים למעמד - נפתח ביניהם הקרב על זהות הרב הראשי. אז הפעם, לקראת תום עשור של כהונה, יאיר שרקי על הבחירות המתקרבות לרבנות הראשית בישראלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/9/202328 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

המהפך ההודי

מאז שנות החמישים של המאה ה-20 הייתה סין המדינה המאוכלסת ביותר בעולם, תואר שגם עזר לה להפוך למעצמה כלכלית בעלת כוח עבודה אדיר. אבל בשבועות האחרונים הכריזה סוכנות של האו"ם שסין כבר לא עומדת בראש טבלת האוכלוסין, ומי שעקפה אותה היא השכנה - הודו. אז הפעם, מה התואר החדש אומר על הודו, ומה הוא אומר על מי שלראשונה ירדה למקום השני?  אורחים: ד"ר אושרית בירודקר, מומחית למדיניות החוץ והביטחון של הודו, עמיתת מחקר בכירה במכון ירושלים לביטחון ואסטרטגיה(JISS), וד"ר אורי סלע מהחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב וחוקר בכיר אורח במרכז גילפורד גלייזר למדיניות ישראל-סין ב-INSS.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/8/202321 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

מי נכנס למועדון ה-5?

תכנית "לתת חמש", תכנית הדגל שהנהיג נפתלי בנט כשר החינוך, נועדה לעודד תלמידים לגשת ל-5 יחידות מתמטיקה בבגרות. מאז ועד היום, מספר התלמידים האלו כבר הכפיל את עצמו. במונחים ישראליים, זו אחת התוכניות הממשלתיות הותיקות שקיימות כאן - כזו ששורדת כבר 8 שנים. ודווקא זה מאפשר לבדוק עד כמה היא הביאה לשינוי אמיתי. הפעם אנחנו שואלים: מי נכנס למועדון ה-5?See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/7/202322 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

יחי המלך החדש

אומרים על המלך צ׳ארלס שהוא מחזיק בשיא: האיש עם ההתמחות הארוכה בעולם. 74 שנים הוא חיכה להיות מלך. התכונן, למד, נערך. ועכשיו ההתמחות הסתיימה, ובעוד מספר ימים יערך טקס ההכתרה. ויש מי שיגיד שהכהונה שלו יותר חשובה אפילו מזו של אימו, כי צ׳ארלס הפך להיות מלך בתקופה שבה מלוכה רחוקה מלהיות קונצנזוס. הפעם, אנחנו עם הסיפור של המלך צ׳ארלס. See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/4/202323 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

הדרך לחינוך חינם לפעוטות

הורים רבים בישראל משלמים אלפי שקלים עבור מעונות לילדים מתחת לגיל 3 - ולחלקם זה נוגס במשכורת באופן שהופך את היציאה לעבודה לכמעט בלתי משתלמת. בקמפיין הבחירות הבטיח נתניהו לטפל בסוגייה באמצעות חינוך חינם לפעוטות, וכעת בתקופה שבה יוקר המחייה משתולל, משיקה הממשלה את הצעד הראשון של התוכנית. הפעם, עמליה דואק עם התוכנית לחינוך חינם עד גיל 3. See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/3/202322 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

64 קורבנות

בשנים האחרונות האלימות והפשיעה הפכו לנושא מרכזי בחברה הערבית, ובשנה הנוכחית מספר מקרי הרצח אפילו הכפיל את עצמו ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. בראאה, אמיר ואדם - אם ושני בניה הקטנים מטייבה, הם האחרונים שהתסוופו לרשימה, והפתרון שישים קץ לשפיכות הדמים לא נראה באופק. הפעם: מוחמד מג'אדלה על המציאות הקשה, הניסיונות למגר את התופעה - והסיבות לכישלוןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/2/202328 minutes
Episode Artwork

הסערות בפוקס ניוז

תביעת הענק שהגישה חברת דומיניון נגד פוקס ניוז הסתיימה בסערה ציבורית והסכם פשרה על סך 787 מיליון דולר. אחריהם, הגיעו גם פיטורים של מגיש מרכזי. אבל מעבר לכסף והכותרות, הסכם הפשרה פתח בארצות הברית ויכוח - האם הצ׳ק הזה, על סך מיליוני דולרים, משמעותו הודאה בטעות - או אסטרטגיה ישנה להיחלצות מצרות. הפעם ב"אחד ביום" אנחנו עם קרן בצלאל וד״ר שי אטיאס, מרצה בביה״ס לתקשורת באוניברסיטת בר אילן על הסערות שעובר גוף החדשות הימני-שמרני בארה"ב, הרשת הנצפית והמשפיעה פוקס ניוז.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/1/202331 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

מה לעשות עם חאן אל אחמר?

על כביש אחת, כרבע שעה נסיעה מזרחה ממעלה אדומים, יש מקום אחד קטן, שחיים בו רק מאות בודדות של תושבים - אבל המקום הזה כבר הפך לסמל. הוא נושא על הגב שלו מילים גדולות כמו משילות, החוק הבינלאומי, הסכסוך הישראלי פלסטיני - כולם מתנקזים לאותו מקום קטן על כביש אחת. ועכשיו, המקום הזה יעמוד שוב במרכז דיון של בג״ץ - ושוב הממשלה תעמוד למבחן ביחס שלה אליו. הפעם: יובל אראל על סימן השאלה הגדול שנמצא מעל מתחם חאן אל אחמר.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/30/202325 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

מלחמת הגנרלים בסודן

אחרי עשרות שנים של מלחמות פנימיות עקובות מדם בסודן, ועם נפילתו של הדיקטטור ששלט במדינה במשך תקופה ארוכה, נראה היה שהמדינה סוף סוף מתחילה להשתקם. אלא שהמחלוקת סביב השאלה מי מבין שני הגנרלים החזקים בסודן יוביל אותה בדרכה החדשה, הציתה שוב קרבות קשים שקורעים את המדינה המשוסעת מבפנים. האזינוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/27/202320 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

משני צידי הדלת

עליזה כהן איבדה את בנה שלומי כשפיקד על פעילות בשטחים לפני 21 שנים, והפצע שנפער באותו היום מסרב להירפא. את ההודעה על נפילתו מסרו לה אנשי מערך המודיעים של צה"ל, הגוף שאליו הצטרפה סרן (במיל') בלהה בכרך - אחרי שחוותה אסון אישי משלה. הפעם: פרק מיוחד ליום הזיכרון על הכאב שמחכה משני הצדדים של הדלת, והדפיקה שמשנה חיים לנצח. אורחת נוספת: אלוף משנה רעות קורן, ראש מערך הנפגעים בצה"ל.  רב סרן שלומי כהן באתר ההנצחה יזכור טוראי אוהד בכרך באתר ההנצחה יזכורSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/25/202329 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

החיים הכפולים של יהונתן גפן

אומרים עלינו, הישראלים, שיש לנו גן מיוחד - ה"יהיה בסדר" . שתמיד נהיה כאלה. שגם אם נמשיך לנוע בין ייאוש לתקווה, יהיה בסדר. זה חלק מהסיפור של כולנו - העם שחרט את התקווה על ההמנון הלאומי שלו - וזה גם הסיפור של אדם אחד שהצליח לנסח את התקווה הזו, את ה"יהיה טוב" הזה, ליצירות - שהפכו בעצמן לחלק מה-DNA של כולנו. הפעם ב"אחד ביום" אנחנו עם לירון זייד ומיקי גבריאלוב - על חייו של יהונתן גפן. See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/24/202331 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

האם ישראל מוותרת על גיוס חרדים?

שאלת גיוס החרדים לצה"ל מלווה את החברה הישראלית מהקמתה, ועד היום לא נמצא הפתרון למחלוקת סביב השוויון בנטל בשירות בצבא. ועכשיו, אחרי ניסיונות רבים, מונחת על השולחן הצעה חדשה - אלא שהמשמעות שלו עלולה להרחיק את צה"ל ממודל של צבא העם, ולהפוך אותו בפועל לצבא מקצועי. הפעם: יאיר שרקי על היוזמה להורדת גיל הפטור והוויכוח שהיא מעוררת.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/23/202323 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

הוויכוח על המשמר הלאומי

אחת ההבטחות הבולטות של איתמר בן גביר לבוחריו הייתה הקמה של משמר לאומי, גוף ביטחוני עצמאי שיעסוק בענייני פנים וישיב את תחושת הביטחון לאזרחי ישראל. למה בכלל צריך ארגון כזה בישראל, וממה חוששים המתנגדים להקמת ארגון שיהיה כפוף ישירות למשרד לביטחון לאומי? הפעם, כתבתנו דפנה ליאל ותת אלוף במיל' ד"ר מאיר אלרן, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי, אוניברסיטת ת"א, עם הוויכוח על הקמת המשמר הלאומי. See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/20/202325 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

מדינת ניו-יורק נגד טראמפ

אחרי שהיה לנשיא האמריקני הראשון שעמד פעמיים להדחה בבית הנבחרים, דונלד טראמפ שוב הסתבך באופן חסר תקדים - והפך להיות גם הראשון אי פעם שמואשם בעבירה פלילית. האם השערורייה הנוכחית שכוללת רומן עם שחקנית פורנו, כסף גדול וניסיון השתקה תהיה זו שתמנע ממנו להתמודד שוב לנשיאות - או שאולי דווקא תחזק אותו? הפעם: ערד ניר וד"ר יעל שטרנהל מאוניברסיטת ת"א על השערורייה האחרונה של המועמד הרפובליקני לנשיאותSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/19/202329 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

שואה, מלחמה, עצמאות

בשדות הקרב של מלחמת העצמאות היו חיילים רבים. בהם גם חיילים שנלחמו על מדינה שרק קמה, שלא נולדו בה, וחלקם אף לא דיברו את שפתה. הם הסתערו למענה עם מעט ניסיון בלוחמה, הרגו ונהרגו עבורה, והכל שנים בודדות אחרי הזוועות שעברו באירופה. אז הפעם אנחנו עם הסיפור שבמשך עשרות שנים לא סופר - סיפורם של ניצולי השואה שלחמו בקרבות תש"ח, והיו לאחד מעמודי התווך המרכזיים בבניין המדינה אורחים: שורד השואה והעיתונאי הוותיק צבי גיל, שלחם במלחמת העצמאות; ופרופ׳ חנה יבלונקה, היסטוריונית במוזיאון לוחמי הגטאות ובאוניברסיטת בן גוריון.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/18/202330 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

על מאיר שלו

הנשיא לשעבר ראובן ריבלין הכיר את מאיר שלו קודם כל כקורא, כשהתאהב בספריו הראשונים. הסופר אתגר קרת, ראה בו חבר קרוב והכי יתגעגע לנגב איתו חומוס בתל אביב. הסופרת דורית רביניאן נהגה להעתיק עמודים שלמים מהספרים שלו כנערה - רק כדי להרגיש את המילים שכתב באצבעות. הפעם אנחנו עם שלוש שיחות על סופר אחד, מאיר שלו, שהלך השבוע לעולמו. See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/17/202331 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

למה חמאס ירתה מלבנון?

גם במציאות כאוטית כמו זו שבישראל יש סוג של סדר, חלוקת תפקידים ברורה - חיזבאללה תוקף מלבנון, חמאס מעזה. אלא שבפסח האחרון נורו 34 רקטות לעבר יישובי הגליל - והפעם לא היה זה הארגון של נסראללה. הפעם: כתבנו בצפון גיא ורון וד"ר מיכאל מילשטיין, חוקר בכיר במכון למדיניות ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן ובאוניברסיטת תל אביב, על הסניף הפחות מוכר של תנועת חמאס, ומה שעומד מאחורי המתקפה בצפוןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/16/202322 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

הדרך למהפכה: פרק שלישי

המהפכה החוקתית, שבה בג"ץ קבע שיש לו את הסמכות לפסול חוקים של הכנסת שסותרים חוקי יסוד, הובילה לתקופה בת שלושה עשורים של יחסים עדינים בין המערכת המשפטית והפוליטית. אז הפעם אנחנו עם יובל אראל והפרק השלישי בסדרה, על התקופה שבין המהפכות, תקופה של שינויים קטנים, צעד אחר צעד, בדרך למהפכה הבאה - המהפכה המשפטית. האזינוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/4/202337 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

מחאת הפנסיה הצרפתית

על פניו, ליוזמה של עמנואל מקרון להעלאת גיל הפנסיה בשנתיים יש היגיון כלכלי ברור. אבל כשמחברים מסורת תרבותית שמקדשת את היציאה לגמלאות, נשיא שצובר מוניטין של פגיעה בשכבות החלשות, וחקיקה שמתבצעת בדרכים עקלקלות - מתקבל מתכון למשבר הגדול ביותר שחווה הנשיא הצרפתי המכהן. הפעם: המחאה סביב החוק שמבעיר את רחובות צרפת.  אורחים: ראש דסק החוץ ערד ניר, ופרופ' דניס שרביט, ראש התוכנית ללימודי דמוקרטיה באוניברסיטה הפתוחה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/3/202326 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

הזיכוי של זדורוב

16 שנים אחרי שנשלח לכלא בגין רצח הנערה תאיר ראדה, ואחרי שהורשע שלוש פעמים - רומן זדורוב נמצא זכאי במשפט החוזר ושוחרר לביתו. מה הפך את התיק הזה לכל כך מורכב מבחינה משפטית, אילו ראיות חדשות הטו את הכף לטובתו, ואיך תשפיע הפרשה על מערכת המשפט הישראלית כולה? הפעם: הדרך של רומן זדורוב לחופשי וסימני השאלה שנותרו באוויר אורחים: כתב המגזין יוסי מזרחי, כתב הפלילים ברהנו טגניה, ופרופ' יורם רבין, נשיא המכללה למנהל ומומחה למשפט פלילי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/2/202327 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

הדרך למהפכה: פרק שני

המהפכה החוקתית של נשיא ביהמ״ש העליון לשעבר אהרון ברק שינתה את היחסים בין הרשויות בישראל. היא אפשרה לבית המשפט לבטל חוקים שפוגעים בזכויות אדם, והמחלוקת עליה משמשת עד היום ככלי נשק בוויכוח על המהפכה המשפטית הנוכחית. הפעם ב״אחד ביום״ אנחנו עם החלק השני בפרויקט המיוחד שלנו "הדרך למהפכה" ואחרי שבפרק הראשון דיברנו על החטא הקדמון, הנסיבות שהובילו לכך שלישראל אין חוקה - הפעם יובל אראל עם המהפכה שלפני המהפכה המשפטית - המהפכה החוקתית של בג״צ.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/30/202336 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

הצעת החוק לאיזוק אלקטרוני

בשבוע שעבר עלתה הצעת חוק שמתגלגלת בכנסת כבר לא מעט זמן. שורה ארוכה של יוזמים מהקואליציה והאופוזיציה העלו אותה לאורך השנים במטרה להגן על נשים, אבל כעת השר לביטחון לאומי בן גביר דרש להתנגד לה כי רצה להביא הצעה חדשה משלו, ובסופו של דבר היא נפלה על חודו של קול. הפעם, כתבתנו מיכל פעילן ועו"ד קרן הורוביץ, מנכ"לית מרכז רקמן לקידום מעמד האישה באוניברסיטת בר אילן, עם הצעת החוק לאיזוק אלקטרוני במקרים של אלימות במשפחה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/29/202329 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

הימין שאחרי העצירה

אחרי שבועות של מאבק ציבורי, המתנגדים למהפכה המשפטית רשמו הישג עם ההודעה של רה"מ נתניהו על עצירת החקיקה. אלא שמה שנתפס בצד אחד כהצלחה, היה עבור הצד השני - ציבור רחב של מצביעי הקואליציה - מקור לאכזבה, והוכחה לכך שהבחירה הדמוקרטית שלהם שווה פחות. אז הפעם: קולם של תומכי הרפומה אחרי הדחייה, ויאיר שרקי על מחאת הנגד של הימיןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/28/202325 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

הלילה שבו המחאה השתנתה

הסיפור האמיתי של ליל אמש הוא כנראה הספונטניות. פרץ בלתי נשלט של אנרגיה, של תסכול או כעס שהוביל רבבות לרחובות בלילה, והכל בגלל שראש ממשלה מהליכוד - שתומך ומקדם את המהפכה המשפטית - פיטר את שר הביטחון, גם הוא מהליכוד - שתומך במהפכה המשפטית אבל קרא להקפיא אותה. לילה שבו יואב גלנט, האיש שבעצמו כנראה לא היה מאמין שהפיטורים שלו יובילו ללילה שראינו - הפך, אחרי שבועות ארוכים של מחאות המוניות, לאיש שעיצב מחדש את המחאה נגד המהפכה המשפטית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/27/202324 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

לעבוד פחות, להשיג יותר

התפיסה המקובלת לגבי משך הזמן שאדם צריך לעבוד בשבוע השתנתה לאורך ההיסטוריה, ולאחרונה נכנסה לשלב חדש עם התפתחות שצוברת פופולריות ברחבי העולם - קיצור שבוע העבודה לארבעה ימים בלבד. מה העלו הניסויים השונים שנערכו, איך משיגים יותר בפחות זמן, והאם זה יכול לעבוד בישראל?  אורחים: פרופ' שרון טוקר, מומחית ללחץ ושחיקה מהפקולטה לניהול על שם קולר באוניברסיטת ת"א; שגב בר-און, מנכ"ל מרכז הפיתוח של חברת סייג' בישראל.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/26/202322 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

הדרך למהפכה: פרק ראשון

מהרגע ששר המשפטים לוין הכריז על הרפורמה המשפטית, ישראל נכנסה לסחרור. אבל המהפכה הזו לא נולדה באותו רגע אחד, התומכים בה טוענים שהיא התחילה בעקבות מהפכה אחרת שהתרחשה במערכת המשפט, כזו שלטענתם החלישה את הדמוקרטיה ושיבשה את מאזן הכוחות בין הרשויות בישראל - המהפכה החוקתית. הפעם, פרוייקט מיוחד של "אחד ביום" בשלושה חלקים, יובל אראל, כתב המשפט של N12 ייקח אותנו מההתחלה אל המהפכה החוקתית של בג"צ. פרק ראשון: במגילת העצמאות הופיעה התחייבות לכתוב חוקה למדינת ישראל הצעירה, אך השנים חלפו וחוקה מעולם לא נכתבה. מה השתבש בדרך? איך פעלו השופטים בלעדיה לאורך השנים, ומכוח מה החלו להעביר ביקורת שיפוטית על חוקי הכנסת והחלטות הממשלה? See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/23/202335 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

המדענית שנלחמת באלצהיימר

פרופ׳ מיכל שוורץ ממכון ויצמן, שהתבשרה לאחרונה על קבלת פרס ישראל במדעי החיים, עברה מסע ארוך בדרכה אל עבר תרופה לאלצהיימר. זה מסע שיש בו מדע, יש בו פילוסופיה, ובעיקר יש בו המון עקשנות ואמונה - כי אולי היום המסע הזה יכול לשנות את החיים של מאות מיליונים ברחבי העולם - אבל כשהתחיל הוא נראה אחרת לגמרי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/22/202325 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

המוחות שמעצבים את המדיניות

לחוקים שעוברים בכנסת יש פנים - הח"כים ושרי ממשלה שמזוהים עם היוזמות השונות שעולות לדיון. אבל מאחורי הקלעים, ולפעמים בתפקיד לא פחות חשוב משל נבחרי הציבור, עומדים מכוני חשיבה שפועלים במיוחד כדי להשפיע על קבלת ההחלטות. איך נוצרו גופי המחקר האלו, מה מקור הכוח שלהם ומה התפקיד שלהם בדמוקרטיה הישראלית? הפעם: הסיפור מאחורי מכוני החשיבה שמעצבים את המדיניות בארץ. אורחת: ד"ר שרית בן שמחון פלג, מומחית לממשל ומדיניות ציבורית וסמנכ"לית המחקר במכון ירושלים למחקרי מדיניות.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/21/202329 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

המשבר שלנו, בעיניים שלהם

בנאום לאומה ציטט חסן נסראללה את נשיא המדינה הרצוג, ואמר כי חבית הנפץ הישראלית על סף פיצוץ. וזה לא רק הוא, העולם הערבי כולו, האויבים והידידים של ישראל, מסתכלים מקרוב, מנתחים ופועלים על סמך מה שקורה אצלנו בתקופה האחרונה. הפעם, אנחנו עם כתבנו ניר דבורי ועם ד״ר מיכאל מילשטיין - חוקר בכיר במכון למדיניות ואסטרטגיה, אוניברסיטת רייכמן ובאוניברסיטת תל אביב, לשעבר בכיר באמ״ן - עם איך העולם הערבי רואה את הויכוח סביב המהפכה המשפטית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/20/202323 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

המלחמה ששינתה את המזרח התיכון

לפני 20 שנה נחתו הכוחות האמריקאים בעירק והפילו את משטרו של סדאם חוסיין. ההשתלטות נמשכה שבועות אחדים, אבל זאת הייתה רק יריית הפתיחה לשורה של אירועים שעיצבו מחדש את המדינה, את האזור, ואת העולם כולו. הפעם: איתי אנגל, כתב עובדה, על איך נראתה מהשטח המציאות שהציתה את תגובת השרשרת - מהפלישה של ארה"ב, דרך התרחבות דעאש ועד הקמת הציר השיעי שמאיים על ישראלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/19/202336 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

הריצה אל הבנק

בימים האחרונים שוק ההון העולמי עסוק בסיפור אחד - מה קרה לסיליקון ואלי בנק. הבנק ה-16 בגודלו בארה"ב, שכבר 40 שנה נותן שירותים לחברות הייטק בכל העולם - ובסוף שבוע אחד פשוט קרס ומחק מאות מיליארדי דולרים. הפעם ב"אחד ביום" אנחנו עם גל חן, כתב תוכנית חיסכון - כדי להבין איך בנק ותיק ומבוסס נמחק תוך 48 שעות והאם זה יכול לקרות גם בישראל.  אורח: גיא הורוביץ, שותף מייסד בקרן הון סיכון DTCP.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/16/202319 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

החברה החדשה של אירן

דווקא אחרי מגמה ממושכת של התקרבות בין ישראל לסעודיה, ותקווה שגם היא תצעד בדרך של הסכמי אברהם, הגיעה מהמפרץ הפרסי בשורה מפתיעה - היא ואירן מחדשות את היחסים הדיפלומטיים ביניהן אחרי נתק של שנים. מה עומד מאחורי הצעד, איזו מעצמה רקמה את המהלך מאחורי הקלעים, והאם מי שחברה לאויבת של ישראל יכולה להיות גם ידידה שלה? הפעם, הסכם נרמול היחסים בין סעודיה ואירן.  אורחים: הפרשנית המדינית דנה ויס, ופרופ' עוזי רבי, ראש מרכז דיין ללימודי המזה"ת באוניברסיטת ת"א.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/15/202327 minutes
Episode Artwork

היום שבו הרשויות יתנגשו

בזמן שהקואליציה מעבירה במהירות את חוקי המהפכה המשפטית, מרחף מעל הכנסת צילו של בית המשפט העליון - והשאלה האם יחליט להתערב בחקיקה. ואם זה יקרה - החשש מתרחיש שבו הרשות המחוקקת והרשות השופטת ייכנסו למאבק יהפוך למוחשי, ובפתח יעמוד מצב קיצוני שטרם נראה בישראל - משבר חוקתי. אורחים: כתב המשפט של n12 יובל אראל, ופרופ' אייל גרוס, מרצה למשפט חוקתי ומשפט בינלאומי בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת ת"א.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/14/202321 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

המחאה בגיאורגיה

בימים האחרונים מתחוללת דרמה בגיאורגיה בעקבות חוק שנוי במחלוקת, מחאות גדולות ואלימות, וניצחון, גם אם זמני, למפגינים על פני הממשלה. אלא שההתנגשות הזו לא נולדה עכשיו, למעשה היא שיא נוסף במתיחות בין הנהגה פרו רוסית לבין ציבור גדול שרוצה להתרחק מרוסיה. אז הפעם, ערד ניר וד"ר ג׳ניפר שקבטור מאוניברסיטת רייכמן על חוק הסוכנים הזרים בגיאורגיה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/13/202326 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

תאוריית המעבדה חוזרת

במשך שנים התאורייה המקובלת בנוגע למקור הקורונה הייתה שהנגיף דילג מחיה, כנראה עטלף, אל בני האדם בשוק האוכל בווהאן שבסין, ומשם התפשט ברחבי העולם. אלא שעכשיו הסבר חלופי שהיה שמור לחובבי הקונספירציות מקבל תמיכה מתוך הממשל האמריקני. אז הפעם: הדיון שנפתח מחדש על מקור המגפה, וההשלכות שלו על בריאות הציבור - ועל יחסי הכוחות הפוליטיים במעצמה החשובה בעולם. אורחים: פרופ׳ אודי זומר, מרצה בבית הספר למדע המדינה והמרכז לחקר ארה"ב באוניברסיטת ת"א, ופרופ' אורן קובילר, וירולוג מביה"ס לרפואה של אונ' ת"א וחבר עמותת מדעת.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/12/202322 minutes
Episode Artwork

מחאות המילואימניקים

השירות בצה"ל הוא אחד הנושאים היחידים בישראל שנותרו בגדר טאבו. אבל עכשיו, משהו השתנה - קבוצות של לוחמים במילואים אומרים בגלוי שהם מסרבים להתייצב בגלל המהפכה המשפטית וההשלכות שלה על הדמוקרטיה הישראלית. מולם, אלפי מילואימניקים יצאו בקריאה נגדית - ממשיכים לשרת. יש שיחות עם המפקדים הבכירים ביותר בצה"ל, יש דאגה שנשמעת שם, ויש פוליטיקאים - שקראו לחיילי המילואים בשלל כינויים ושמות ואפילו שלחו אותם ללכת לעזאזל. אז הפעם, אנחנו עם שלוש שיחות עם שלושה מילואימניקים, על השירות, על המחאה, ועל המדינה.  See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/9/202320 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

הוויכוח על עונש מוות למחבלים

חוק עונש מוות למחבלים, שהיה לאחת מהבטחות הבחירות המרכזיות של עוצמה יהודית, נכנס להליך חקיקה וכבר עבר את ההצבעה הטרומית בכנסת. אבל אל מול הטענה שמדובר בכלי חשוב, הכרחי ומוסרי להילחם בטרור, ניצבות גם אזהרות על כך שהנזק עולה על כל תועלת אפשרית. הפעם, הוויכוח המורכב על ענישת מחבלים והשאלות שהוא מעלה על דת, ביטחון, פסיכולוגיה ומשפט.     אורחים: הכתבת הפוליטית של חדשות 12 דפנה ליאל, ופרופ' בועז סנג'רו, מרצה במכללות האקדמיות גליל מערבי וספיר, ראש המכון לבטיחות במשפט הפלילי ומייסד האתר ״ביקורת מערכת המשפט הפלילי״. See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/8/202325 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

המהפכה המשפטית: השלב הבא

החלק הראשון של המהפכה המשפטית מתקרב לסיומו, עם ההתקדמות בשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים ובחקיקה שתאסור על בג"ץ להתערב בחוקי יסוד. במקביל, גם הלחץ הציבורי שמופעל על הממשלה מתחזק, והקריאות לעצור את החקיקה ולגשת להידברות מתגברות. מה יהיה המהלך הבא של הקואליציה, איך מקווים מארגני ההפגנות לעצור את דהירת הרפורמה, ומה מייחד את המחאה בישראל? אורחים: כתב המשפט של N12 יובל אראל; כתב "אולפן שישי" יגאל מוסקו; ופרופ' עירן הלפרין, פסיכולוג חברתי-פוליטי מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, מרכז אקורד.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/7/202327 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

שבוע בצפון השומרון

על שטח לא גדול התנקזו בשבוע האחרון שורה של אירועים קשים. האחים הלל ויגל יניב נרצחו בידי מחבל, מתיישבים יהודים הגיעו לחווארה והציתו מבנים ורכוש, מאות יהודים עלו למאחז אביתר, שאחר כך פונה. 7 ימים סוערים בשטח שבו שלוש צלעות שנמצאות כל הזמן ביחד - צה״ל, אוכלוסייה פלסטינית ומתיישבים יהודים. הפעם ב"אחד ביום" אנחנו עם ניר דבורי ואוהד חמו - על המציאות המתוחה והמסובכת בצפון השומרון.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/6/202333 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

העין הישראלית בחלל

פרופ' אלי וקסמן, ראש המחלקה לפיזיקת חלקיקים ואסטרופיזיקה במכון ויצמן, נמשך מאז ומתמיד אל תעלומות מדעיות, ואל הניסיון לפתור אותן בדרכים יצירתיות. אז כשהוא קיבל הצעה לחקור נושא לבחירתו שיביא לפריצת דרך, זאת הייתה ההזדמנות שלו לצלול לתופעה שמתרחשת כל הזמן, אבל חומקת מעינם של המדענים - פיצוצים בחלל. וכך נולד הטלסקופ הישראלי הראשון שישוגר לחלל, פרויקט שמבטיח לשנות את כל מה שאנחנו יודעים על מה שקורה שם למעלה, בין הכוכבים. אורחת נוספת: ד"ר נעמה חריט יערי, פיזיקאית גרעין ממכון דוידסון לחינוך מדעי, ומנהלת המשימה החינוכית של פרויקט אולטראסאט.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/5/202324 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

על הזכות לאמץ

לפי החוק בישראל רק זוגות של גברים ונשים מורשים לאמץ ילד. עם השנים נולדה פרקטיקה שדרכה גם זוגות חד מיניים יכולים לאמץ, אבל הם נאלצים להמתין זמן רב יותר ובתור נפרד מהזוגות האחרים. ולמרות שהמדינה הסכימה בעבר לתקן את המצב הקיים, בשבוע שעבר נפלה בכנסת הצעת חוק שמטרתה לאפשר לזוגות להט"בים לאמץ באופן שוויוני. אז הפעם, כתבת הרווחה מיכל פעילן, פרופ' צבי טריגר מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, ושי גורטלר עם המאבק של זוגות חד מיניים לאימוץ. See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/2/202325 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

המהפכה המשפטית של פולין

אחרי עשרות שנים של חיים תחת משטרים טוטאליטרי, עם נפילת ברית המועצות, פולין יצאה לדרך חדשה, דמוקרטית. אבל בשנת 2015 כשמפלגת חוק וצדק זכתה בבחירות והנהיגה מהפכה משפטית מקיפה - הכל השתנה. הפעם ב״אחד ביום״ אנחנו עם יוסי מזרחי והתהליכים האנטי דמוקרטיים שעוברת פולין - שיש מי שמשווה אותם לתהליכים שעוברים על ישראל. See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/1/202330 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

התקציב החדש

אחרי יממה סוערת בתוך חדר הישיבות, הגיעו חברי הממשלה להסכמה על תקציב המדינה החדש. מה אפשר ללמוד מחלוקת הכספים על סדר העדיפויות של מקבלי ההחלטות, איך תשפיע הרפורמה המשפטית על קופת המדינה, ואילו נושאים נותרו ללא מענה? הפעם: עורכת הכלכלה של חדשות 12, קרן מרציאנו, על התוכנית הכלכלית שתעצב את החיים בישראל בשנתיים הקרובותSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/28/202325 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

איך עוצרים את ההסלמה?

הרבה דם כבר נשפך בחודשים הראשונים של 2023, והחשש לשנה רוויה באלימות מתגבר לנוכח התקרבות חודש הרמדאן הנפיץ. ההתחממות בשיאה, וביום שבו כונסה ועידת חירום להרגעת הרוחות, שני אחים נרצחו בפיגוע, עשרות בתים ורכבים הוצתו בכפר חווארה והפלסטינים דיווחו על הרוג מירי. אז הפעם: כתבינו אוהד חמו ומוחמד מג'אדלה על ההסלמה הביטחונית - והאם עוד אפשר לעצור אותהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/27/202329 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

מי יחקור את החוקרים?

שלושים שנים אחרי שהוקמה, היחידה שאמונה על חקירה והעמדה לדין של שוטרים שביצעו עבירות בדרך לעבור מהפכה. האם השינויים שכוללת הצעת החוק של ח"כ משה סעדה, סגן ראש היחידה לשעבר, יעזרו לתקן את הבעיות המובנות במח"ש - או שיפגעו בעצמאות שלה ויכניסו שיקולים פוליטיים אל חדרי החקירות? אורח: ד"ר גיא לוריא, עמית מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/26/202316 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

30 דונם בבנימין

30 דונם זה לא שטח קטן, אבל כדי ש-30 דונם יכילו בתוכם חלק גדול מסיפור הסכסוך הישראלי-פלסטיני, משבר פוליטי שעלול לפרק את הממשלה, עשרות שנים של חוקים והיסטוריה, דם, אדמה וגידולים חקלאיים - כשכל זה מתנקז למקום אחד אפשר להבין שאלו לא סתם 30 דונם. הפעם ב״אחד ביום״ אנחנו עם ירון אברהם, ד״ר רונית לוין שנור מאוניברסיטת רייכמן וקובי אלירז - עם הפינוי של הכרם בבנימין. האזינוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/23/202332 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

שנה למלחמה באוקראינה

כמה ימים לפני יום השנה לפתיחת המלחמה באוקריאנה הגיע לקייב נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. הוא הצטלם, נאם, הכריז על סיוע - וכשעזב את אוקראינה הגיעה התגובה של פוטין. ואם הייתה תקווה שביום השנה למלחמה אפשר יהיה לדבר על רגיעה, על התכנסות לסיום או לפחות לנוסחה שתוביל לרגיעה ואז לסיום, אז לא, אולי להפך. הפעם, נינו אבסדזה ואפרת לכטר עם השנה שהסתיימה ועם השנה שמתחילה במלחמה באוקראינה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/22/202325 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

מתי מחאות מצליחות?

השבוע השני של קידום הרפורמה המשפטית יצא לדרך, ושוב לווה במחאה גדולה מחוץ לכנסת וברחבי הארץ. אבל האם למפגינים יש באמת את הכוח לשנות את המציאות? הפעם: דנה ויס וח"כ לשעבר רחל עזריה על הדרך שבה הקולות ברחובות מתורגמים לשינוי בפועל של המדיניות.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/21/202325 minutes
Episode Artwork

למה הרפורמה חשובה לחרדים?

המהפכה המשפטית של הממשלה מזוהה בעיקר עם נתניהו, לוין ורוטמן, אבל היא לא הייתה יוצאת לפועל בלי הרוח הגבית שהיא מקבלת מראשי המפלגות החרדיות - שנחושים לסגור חשבון ארוך שנים עם בג"ץ. הפעם: כתבינו דפנה ליאל ויאיר שרקי על המשמעויות הנרחבות של הרפורמה בענייני דת ומדינה, ועל ההשפעה המכרעת שלה על זהותה היהודית של ישראלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/20/202327 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

הבינה של האינטרנט

הקרב שמתחולל בין הענקיות גוגל ומייקרוסופט על הבינה המלאכותית הוא קרב על המקלדת שלנו, המידע שלנו, ובעיקר על המון כסף. הפעם' אנחנו עם עורכת tech12 אילאיל בן צור, על העולם המסעיר של הבינה המלאכותית, אבל בעיקר על האופן שבו צ'אט GPT משנה את הדרך שבה אנחנו משתמשים באינטרנט, ומאיים על מי שבמשך יותר מ-20 שנה הייתה השם הנרדף לחיפוש באינטרנט - גוגל. See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/19/202323 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

דור ה-Z הפלסטיני

רק בשבועות האחרונים תלמיד כיתה ז׳ משועפט דקר למוות לוחם מג״ב, נער בן 14 דקר ופצע נער בעיר העתיקה ונער בן 13 מסילוואן ירה במשפחה ופצע אב ובנו בעיר דוד. הצעירים הפלסטינים הללו הם עצמאים, מושפעים מהרשתות החברתיות, מהסתה וכעס - ועד לא מזמן היו מתחת לרדאר של כולנו. הפעם אנחנו עם ד״ר מיכאל מילשטיין וסאמר סינג׳ילאווי על דור ה-Z הפלסטיני.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/16/202328 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

מאמצי החילוץ בטורקיה

רעידת האדמה בטורקיה ובסוריה גבתה נכון לעכשיו כמעט 40 אלף קורבנות, עם כמאה אלף פצועים וכמיליון בני אדם שנותרו ללא בית. משלחות מכל העולם, וגם מישראל, הגיעו לסייע באזורי האסון וגילו תמונות קשות של כאוס וחוסר נוכחות בולט של הרשויות המקומיות. הפעם, כתבנו יוסי מזרחי ומפקד מחלקת חילוץ במילואים אורי ציטיאטי על עבודות החילוץ בין ההריסות בטורקיה ועל התקווה להציל חיים. אורחת נוספת: ד"ר גליה לינדנשטראוס, חוקרת בכירה במכון מחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב. See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/15/202324 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

המהפכה המשפטית יוצאת לדרך

המחלוקת הציבורית סביב הרפורמה שמקדמת הממשלה במערכת המשפט הגיעה לשיא, עם צבר אירועים שהתרחש בתוך יממה אחת - החל מנאומו של נשיא המדינה, שקרא להידברות בין הצדדים, דרך ההצבעה הסוערת בכנסת, ועד מחאת הענק ברחובות ירושלים. הפעם: הקולות והמשמעויות מ-24 השעות שהיו הצעד הראשון במהפכה המשפטית, ויעצבו את המסלול שבו תצעד ישראל בתקופה הקרובהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/14/202324 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

חוק דרעי 2

אחרי שבג״צ קבע שהמינוי של אריה דרעי לשר לא סביר בגלל ששוב הורשע בעבירה פלילית, יו"ר ש״ס שרטט תוכנית פעולה: אם ייסגרו את הדלת, ניכנס מהחלון, ייסגרו את החלון - נפרוץ את התקרה. הפעם ב"אחד ביום" אנחנו עם יאיר שרקי וד"ר עמיר פוקס על הניסיון הנוסף של דרעי לחזור לממשלה, במה שנקרא חוק דרעי 2. ניסיון שעלול, אם שואלים את היועמ"שית, להוביל לזה שבפעם הראשונה בתולדות המדינה בג״צ יפסול חוק יסוד.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/13/202321 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

הוועדה מאחורי המהפכה המשפטית

מאז שהודיעה הממשלה על הרפורמה במערכת המשפט, נכנסה ועדת החוקה של הכנסת למרתון דיונים אינטנסיבי כדי להפוך את החזון למציאות, ולגבש הצעת חוק שתעלה להצבעה במליאה. ומה שקורה בחדר הישיבות מייצג במידה רבה את מה שקורה בחוץ - הרוחות סוערות, הצדדים נאבקים בנחישות, והמהפכה המשפטית דוהרת קדימה.  הפעם: יובל אראל ודפנה ליאל עם הקולות מהמקום שבו מתעצבת מחדש הדמוקרטיה הישראלית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/12/202322 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

זה סופו של כל בלון

כשתושבי מונטנה שבארה"ב הסתכלו השבוע לשמיים, וראו שם בלון לבן ענק מרחף, האוויר התמלא מיד גם בסימני שאלה. וזה מובן, כי לא היה מדובר בבלון רגיל - אלא באמצעי מיוחד לאיסוף מודיעין שהגיע אליהם מסין. האמריקאים יירטו את הבלון, והאירוע שהפך לתקרית דיפלומטית פתח שלב חדש בהיסטוריה הארוכה של קרבות הריגול בין המעצמות. אורחים: כתב החוץ אסף יחזקאלי וד"ר אורי סלע, מרצה בחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב, וחוקר בכיר אורח במרכז למדיניות ישראל-סין ב-INSSSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/9/202329 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

האסון שיפגיש בין ישראל וסוריה?

בתוך רצף הדיווחים על אסון רעידת האדמה בטורקיה ורוסיה, יצא גם דיווח אחד יוצא דופן - לפיו משטר אסד פנה לישראל, דרך גורם מתווך, וביקש מישראל סיוע. הפעם ב״אחד ביום״ אנחנו עם דנה ויס וד״ר כרמית ולנסי - בעקבות השאלה איך בכלל מסייעים למדינת אויב, מה האינטרסים מאחורי הקלעים ואיך מוודאים שאם אכן מעבירים סיוע - הוא יגיע לידיים הנכונות? See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/8/202317 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

רעידת האדמה בטורקיה

רעידת אדמה קטלנית הכתה אתמול בטורקיה וסוריה והביאה לאלפי הרוגים ולהרס רב ברחבי המדינה. האם טורקיה הייתה מוכנה לרעש האדמה? איך נראית ההתגייסות העולמית לסיוע? ועד כמה אופי היחסים בין ישראל לטורקיה משפיע על יציאתה של משלחת ישראלית? הפעם, עורך חדשות החוץ ערד ניר, ומנהל משלחת חילוץ, ערן מגן, עם אחת מרעידות האדמה החזקות ביותר שנמדדו בעולם בשנים האחרונות. See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/7/202317 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

ניגוד העניינים של נתניהו

הממשלה החדשה הצהירה שהרפורמה המשפטית עומדת בראש סדר העדיפויות שלה. אלא שלפי חוות דעת של היועצת המשפטית לממשלה, לעומד בראשה, בנימין נתניהו, אסור בכלל לעסוק בנושא בגלל המשפט שמתנהל נגדו. מה כולל הסדר ניגוד העניינים של נתניהו, איך מסבירה היועמ"שית את עמדתה, והאם חוות הדעת שלה עשויה להשפיע על קידום הרפורמה? אורחים: כתבתנו הפוליטית, דפנה ליאל, וד"ר עמיר פוקס, חוקר בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/6/202320 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

על כנפי נשרים

הרעלות, ציד ורשת החשמל בישראל הובילו לכך שבשנים האחרונות אוכלוסיית הנשרים בארץ נעלמת, ולמרות המון תוכניות וניסיונות - חלקם ממש יצירתיות אגב - זה לא ממש מצליח. אז הפעם, אנחנו מרימים את העיניים למעלה ומסתכלים על הקרב הבלתי נגמר בניסיון להחזיר את הנשרים לישראל.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/5/202322 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

שאלה אחת ביום: איך המוזיקה משפיעה על המוח שלנו?

סדרה בשיתוף האוניברסיטה העברית. מה ההבדל בין שיר ערש לשיר אוהדים באצטדיון? האם כדאי להשמיע מוצארט לעובר ברחם? והאם מוזיקה באמת מפתחת את המוח? הפרופסור רוני גרנות, מהחוג למוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית, מספרת לִדרור גלוברמן למה עם השנים אנחנו נוטים יותר ויותר דווקא למוזיקה רועשת, ומה בהעדפות המוזיקליות שלנו אוניברסלי ועד כמה הן תלויות תרבות. וגם: איך נשמעות צורות?See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/3/202339 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

היורשת של קים?

ביום הראשון של שנת 2023 הגיע שליט צפון קוריאה קים ג׳ונג און למפגן ראווה במתקן טילים גרעיניים. אבל מה שמשך הפעם את תשומת הלב היתה ילדה קטנה שהופיעה לצידו - לא ברור מה שמה או בת כמה היא - אבל הכינוי שהודבק לה בדיווחים הרשמיים היה "הבת האהובה ביותר על קים". וזה כבר הספיק לכלי תקשורת בכל העולם כדי לתהות - האם מדובר במנהיגה הבאה של צפון קוריאה? הפעם: ד"ר ליאורה צרפתי, ראש החוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת ת"א, על סיפורה של השושלת הצפון קוריאנית.  See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/2/202322 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

הסוד של יחידת המסתערבים

כשריקי, חיילת במג"ב, קיבלה הצעה להצטרף למבצע הסתערבות מיוחד היא קפצה מיד על ההזדמנות. אבל אחרי שיצאה לשטח עם סגן מפקד היחידה, האמת שמאחורי הפעילות התגלתה - והסתבר שכישורי ההונאה שנועדו לאויבים הופעלו גם נגדה. הפעם: כתב עובדה עומרי אסנהיים על הסוד של יחידת המסתערבים. האזינוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/1/202331 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

מכתב הכלכלנים

בימים האחרונים התחלף השיח המשפטי סביב הרפורמה שמוביל שר המשפטים יריב לוין בשיח כלכלי. ביקורת נשמעה מענף ההייטק, מנהלי קרנות נקטו בצעדי מחאה, וכמעט 300 כלכלנים חתמו על מכתב נגד השינויים הצפויים במערכת המשפט. אז הפעם, ננסה להבין את טענות הכלכלנים. למה הם דואגים מהמהפכה המשפטית - ומה התומכים ברפורמה חושבים שהכלכלנים הבינו לא נכון. אורחים: נועה רויכמן ופרופ׳ צבי אקשטיין - דיקאן בית הספר לכלכלה וראש מכון אהרון באוניברסיטת רייכמןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/31/202322 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

השכלה בהפרדה

ב-2011 החליטה המועצה להשכלה גבוהה לפתוח ברחבי הארץ מסלולי לימוד נפרדים לגברים ולנשים, כדי לאפשר ליותר חרדים וחרדיות להירשם ללימודים אקדמיים ולהשתלב בשוק העבודה. אלא שבמרוצת השנים התוכנית לא עמדה ביעדים שהוצבו לה, והפגיעה בשוויון שנלוויתה אליה הלכה והתעצמה. למרות זאת, שלושה קמפוסים חדשים של לימודים בהפרדה צפויים להיפתח - והוויכוח על היוזמה שוב מתעורר. אורחים: ד"ר יופי תירוש. סגנית דיקאן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א; וד"ר יעקב בן שמש, מרצה למשפט ציבורי בקרייה האקדמית אונו. See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/30/202328 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

תקופת הסלמה

קשה להכיל מציאות שבה יהודים יוצאים להתפלל בבית הכנסת בערב שבת ו-7 מהם נרצחים ביריות. מציאות שבה משפחה מסתובבת ברחוב ו-2 מהם נפצעים קשה מאש שירה ילד בן 13. שני הפיגועים שקרו בסוף השבוע בירושלים הם חלק מהמציאות הזו שבה אנחנו חיים, מציאות שאי אפשר לקבל - וכזו שהיום ננסה, מעט, להבין. הפעם ב״אחד ביום״ אנחנו עם ניר דבורי ואוהד חמו, על תקופת ההסלמה שהובילה לשני הפיגועים בירושלים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/29/202323 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

מדוע סין הסירה את הגבלות הקורונה?

עד לאחרונה המשיכה סין להיאבק בנחישוות בקורונה, ונצמדה למדיניות הנוקשה של "אפס הדבקה" גם הרבה אחרי שבשאר העולם כבר חזרו לשגרה. אבל אז הציבור מאס בסגרים, בבידודים ובבדיקות, הממשל הסיר כל ההגבלות - ובתי החולים החלו לעלות על גדותיהם. הפעם: ד"ר מיכל זלצר לביד מהחוג ללימודי אסיה באוניברסיטת בר אילן, על שינוי הכיוון הקיצוני של סין, והמחיר הכבד שהוא גובה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/26/202320 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

המערב מחמש את אוקראינה

במשך כמעט שנה נשיא אוקראינה זלנסקי עמד מעל לכל במה אפשרית וביקש מהמערב לשלוח לארצו נשק שישמש במלחמה נגד רוסיה. ארה"ב ואירופה העבירו - אך גם נזהרו כל הזמן שלא לחצות את הקו האדום של פוטין. אלא שעכשיו יש עדויות לשינוי - במערב מדברים לראשונה על העברה של נשק התקפי מתקדם, של טנקים וטילי הגנה מתקדמים לידי האוקראינים. אז הפעם אנחנו שואלים מה השתנה? למה אחרי חודשים שבהם המערב סיפק לאוקראינה נשק כדי שלא תפסיד, דווקא עכשיו הוא מוכן להעביר לה נשק שאיתו גם תוכל לנצח. אורח: ד"ר שי הר-צבי, חוקר בכיר במכון למדיניות ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/25/202321 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

אות חיים מאברה מנגיסטו

יותר משמונה שנים חלפו מאז שצעד אברה מנגיסטו מביתו שבאשקלון אל הגבול עם עזה, חצה את הגדר ונלקח בשבי החמאס. ועכשיו, ביום שבו נכנס הרמטכ"ל החדש לתפקידו, פרסם ארגון הטרור לראשונה תיעוד של הישראלי כשהוא פונה למצלמה ושואל: "איפה המדינה?" הפעם: כתבת עובדה, נעמה פרי, על הנסיבות הטרגיות שהובילו את מנגיסטו לידיו של ארגון הטרור, והשאלות הקשות על התנהלות הצבא ומקבלי ההחלטות.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/24/202330 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

ענקיות ההיי טק מתכווצות

רק ב-3 השבועות הראשונים של שנת 2023, פוטרו כ-55 אלף עובדים בחברות הטכנולוגיה בעולם - 2,500 עובדים ביום. והם פוטרו מחברות כמו גוגל, אמזון, פייסבוק - חברות שהיה נדמה שהן כבר כל כך חזקות, שלא יכול לקרות להן דבר. הפעם ב"אחד ביום" אנחנו עם אילאיל בן צור, העורכת הראשית ב-tech12 - על גל הפיטורים בענף ההייטק.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/23/202323 minutes
Episode Artwork

עוברים לדין תורה

לפי החוק הישראלי, בתי הדין הרבניים מוסמכים לעסוק בנישואים וגירושים. אבל יוזמה של הממשלה החדשה, שמעוגנת בהסכמים הקואליציוניים, קוראת להעניק להם עוד סמכויות - כאלה שיאפשרו להם לדון גם בעניינים אזרחיים, ויהפכו אותם למעין מערכת משפט מקבילה. מה עומד מאחורי הצעד, מה טוענים הצדדים בוויכוח שמתנהל סביבו, ואיך הוא ישפיע על החברה הישראלית?   אורחים: פרופ׳ רות הלפרין קדרי, מומחית לדיני משפחה ומייסדת מרכז רקמן לקידום מעמד האישה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן; הרב פרופ׳ רון קליינמן, מומחה למשפט עברי ולדיני נזיקין בקריה האקדמית אונו ויו"ר הוועדה הישראלית של האיגוד הבין-לאומי למשפט עברי. See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/22/202326 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

שאלה אַחת ביום: מה קורה במוח כשנשבר לנו הלב?

סדרה בשיתוף האוניברסיטה העברית. מה נשבר כשנשבר הלב? האם כל השיער שלי יכול להלבין בן-לילה? הפרופסור חרמונה שורק, מומחית בקשר בין הגוף והנפש וזוכת פרס ״אמת״ למדעי המוח, מספרת לדרור גלוברמן מתי התגובה שלנו ללחץ זהה לתגובות של עולם החי ואיך זה נראה כשהגוף מקבל הודעות מהמוח ופֿועל על פיהן.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/20/202333 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

פסילת דרעי השנייה

11 שופטי בג"צ דנו אתמול בעניינו של יו"ר ש"ס אריה דרעי, דיון שבסופו קבעו כי לא סביר שדרעי יכהן כשר אחרי שהסתבך בפלילים בפעם השניה - וכי על ראש הממשלה נתניהו לפטר אותו. וכך, ההיסטוריה חזרה על עצמה, ומה שקרה ב-1993 - קרה בשנית. הפעם אנחנו עם יאיר שרקי ויובל אראל על הפסיקה של בג"צ, וההשלכות המשפטיות והפוליטיות שלה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/19/202325 minutes
Episode Artwork

סופו של הסנדק

במשך 30 שנה הרשויות חיפשו אחריו, ובאיטליה כבר היו בטוחים שלא ימצאו אותו לעולם. ואז, במקום שבו נולד וגדל - "הבוס של הבוסים" במאפיה הסיציליאנית נתפס ונעצר בזמן שהגיע לביקור במרפאה. הפעם: כתב עובדה איתי אנגל והעיתונאי כרמל לוצאטי עם הסיפור של מתיאו מסינה דנארו והקוזה נוסטרהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/18/202331 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

החור שנסגר

דוח של האו״ם שפורסם בשבוע שעבר מצביע על כך שהאנושות הצליחה לצמצם משמעותית את החור באוזון, ולמעשה שעד שנת 2066 החור מעל אנטרטיקה ייסגר כמעט לחלוטין. מדינות ברחבי הגלובוס, מדענים וגם התעשייה שילבו ידיים והצליחו לפתור כמעט לגמרי את אחת הבעיות הסביבתיות המדוברות ביותר בעשורים האחרונים. הפעם, פרופסור קולין פרייס, ראש מיזם האקלים באוניברסיטת ת"א, עם המאבק להצלת שכבת האוזון, ומה אפשר ללמוד ממנו על הטיפול במשבר האקלים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/17/202318 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

הדמוקרטיה של אורבן

בשנים האחרונות הונגריה הפכה ממדינה דמוקרטית וליברלית, למקום שאליו משווים את ישראל אלו שטוענים שהדמוקרטיה בארץ נמצאת בסכנה. והמהפך הלאומי הזה בהונגריה סובב כולו סביב אדם אחד, וסביב המהפך שהוא עצמו עבר במהלך חייו הפוליטיים. אז הפעם, ערד ניר וד"ר דניאל ויינר, מרצה במחלקה ליחסים בינלאומיים ובפורום אירופה של האוניברסיטה העברית, עם הסיפור של ויקטור אורבן, ובמידה רבה עם הסיפור של הונגריה כולה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/16/202332 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

מי יממן את בתי הספר החרדיים?

בסעיף קטן בהסכם הקואליציוני בין הליכוד ויהדות התורה טמון שינוי דרמטי לאופן שבו מתנהלת ומתוקצבת מערכת החינוך בישראל: הרשויות המקומיות יחויבו לממן את מוסדות הלימוד החרדיים, שגם יקבלו עצמאות חסרת תקדים בתכנים. אבל ברשויות המקומיות מתנגדים לצעד שיעלה להן עשרות מיליוני שקלים - והכריזו במכתב התנגדות חריף שלא יסכימו למהלך. הפעם: פרופ׳ לטם פרי-חזן, מומחית לחינוך החרדי מהחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך באוניברסיטת חיפה, על הרפורמה בתקצוב מוסדות החינוך. See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/15/202320 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

הסנקציות על הרשות הפלסטינית

שר האוצר סמוטריץ' הודיע שיעביר כמעט 140 מיליון שקלים למשפחות של קורבנות טרור ישראלים - אלא שמאחורי המהלך, יש סיפור מדיני חשוב, כי הכסף הזה שייך לרשות הפלסטינית, וישראל הייתה אמורה להעביר אותו אליה. וזה קורה בזמן שיש ממשלת ימין חדשה בישראל, שחברים בה מדברים על הרשות הפלסטינית אחרת משישראל דיברה בעבר, בזמן שהרשות עצמה נמצאת במשבר ובסכנה ממשית לקריסה. וכל הנסיבות האלה עלולת לגרום לכך שההודעה של שר האוצר תביא את שני הצדדים למסלול התנגשות. אז הפעם אנחנו עם כספי הסילוקין.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/12/202325 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

למכירה: תעלת סואץ

תעלת סואץ היא אחד הנכסים הלאומיים החשובים ביותר של מצרים. כ-10% מהתעבורה הימית בעולם עוברת מדי יום בנתיב הצר שמחבר בין אסיה והאוקיינוס ההודי למזה"ת ואירופה, והתנועה הערה מזינה בדרך את קופת האוצר המצרית. אך מעבר לחשיבותה הכלכלית והאסטרטגית למדינה - הבעלות על התעלה היא מקור גאווה, ומסמלת יותר מכל עבור העם המצרי את ריבונותו. אלא שעכשיו, 67 שנים אחרי ששוחררה משליטתם של הבריטים, היא עלולה לעבור שוב לידיה של מעצמה זרה. אורחת: ד"ר מירה צורף, מרצה בכירה בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה וחוקרת מצרים במרכז דיין באוניברסיטת תל אביבSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/11/202328 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

פרשת שי אביטל

סוכן הדוגמניות שי אביטל הוסגר מהולנד לישראל בשבוע שעבר, אחרי שנמלט בזמן שעשרות נשים טענו שהטריד או תקף אותן מינית, ובזמן שבמשטרה דרשו לחקור אותו. מאז שנחת עוד שתי נשים התלוננו נגדו, הצטרפו לכשלושים נשים אחרות, אבל פרק הזמן הזה שבו היה אביטל בחו"ל, שינה את הכל. הפעם, חיים אתגר וברהנו טגניה, עם פרשת סוכן הדוגמניות שי אביטל.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/10/202333 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

סופו של הקו השחור

בשנת 2017, ברשות המים הגיעו למסקנה ברורה - חייבים להציל את הכנרת, שכבר שנים היתה במגמת התייבשות. אז, נולדה התוכנית שיצאה לדרך בימים האחרונים: העברת מים דרך המוביל הארצי ממתקני התפלה, אל הימה. הפעם ב"אחד ביום" אנחנו עם ד"ר עמיר גבעתי, גיורא שחם ומנחם הורוביץ - על התוכנית שתשים סוף לדרמה סביב מפלס הכנרת, ושלמעשה מבשרת את מותו של המושג שבמשך עשרות שנים הפחיד את הישראלים - הקו השחור.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/9/202320 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

מהפכה משפטית

מיד עם כניסתו לתפקיד, הכריז שר המשפטים לוין על רפורמה רחבה במערכת המשפט. ביטול עילת הסבירות, חקיקת פסקת התגברות, שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, והגבלת היועמ"שים בכנסת - צעדים שלשיטת הקואליציה הנכנסת נועדו לקחת את הכוח מידי הרשות השופטת, ולהחזיר אותו אל נבחרי הציבור. אלא שמנגד יש המתריעים כי מדובר במהלך מסוכן, כזה שמאיים על הדמוקרטיה הישראלית. הפעם: הויכוח על המהפכה המשפטית שתעצב מחדש את שיטת המשטר בישראל. See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/8/202322 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

שאלה אחת ביום: למה אנחנו לא מצליחים במולטי-טסקינג?

סדרה בחסות האוניברסיטה העברית.מה עוד אתם עושים ממש ברגעים אלו, חוץ מלהקשיב לפרק של ״שאלה אחת ביום'״? נוהגים, רצים, שוטפים כלים - מותחים את המולטי-טסקינג שלכם לקצה היכולת. אבל האם אתם באמת יכולים לעשות שני דברים מלאים בו בזמן? והאם נשים באמת טובות בזה יותר? מה קורה לנו כשאנחנו ממצמצים? ומה תרוויחו אם תצליחו להתעלם מהודעה שקיבלתם בוואטסאפ? הפרופסור איילת לנדאו, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג למדעי הקוגניציה והמוח באוניברסיטה העברית, מסבירה לדרור גלוברמן למה אנשים תופסים את הזמן אחרת, ולמה אנחנו לא מסוגלים לשבת לקרוא. See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/6/202340 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

מלחמת הכוכבים של סין וארה"ב

לפני יותר מ-50 שנה נחתו האמריקנים על אדמת הירח ונעצו בה את דגלם, ועכשיו הם מזהירים שמעצמה אחרת מתקרבת אל הכוכב - ועלולה לקחת עליו בעלות. הפעם, ד"ר אורי סלע, מרצה בחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת ת"א וחוקר בכיר אורח ב-INSS, על הדרך שעשתה תעשיית החלל הסינית, מהצעדים הראשונים שנעשו דווקא על אדמתה של ארה"ב, ועד הפיכתה למתחרה הגדולה שמאיימת על הפעילות שלה בחללSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/5/202325 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

האו״ם הולך להאג

לאורך שנות קיומה יש למדינת ישראל יחסים מורכבים למדי עם האו"ם, אפשר אפילו לכנות אותם יחסי אהבה-שנאה. והשבוע נפתח עוד פרק בתולדות היחסים המורכבים האלה - עוד הצבעה בעצרת הכללית של האו"ם בעניינה של ישראל. הפעם, אנחנו עם ירון אברהם וד"ר טל מימרן - וההחלטה של האו"ם לבדוק את מה ששם מגדירים "חוקיות הכיבוש הישראלי בשטחים".See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/4/202326 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

להיות להט״ב דתי

המינוי של אמיר אוחנה לתפקיד יו"ר הכנסת גרר תגובות קשות מרבנים וח"כים מהציבור החרדי, והציף שוב את המתח בין הדת לזהות המינית בישראל. אבל מול האנשים שמתעקשים ששני העולמות לא יכולים להתקיים יחד, עומדים לא מעט אנשים שמסרבים לבחור, ממשיכים להאבק וממשיכים לדרוש את זכותם להיות גם וגם  - גם יהודים דתיים, וגם להט"ב. אז היום, אנחנו מביאים את הסיפור שלהם.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/3/202328 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

הסיפור של בית שמש

עם השבעת הממשלה צפו מחדש גם סוגיות של דת ומדינה ומעליהן ניצבת שאלה גדולה, שבמידה כזו או אחרת מעסיקה את ישראל מאז שקמה: האם אפשר בכלל לחיות ביחד? ובעיר אחת לא גדולה בישראל, בין תל אביב לירושלים, אותו קרב בדיוק מתנהל כבר שנים - קרב על אופיה הדתי או החילוני של העיר. ואולי, הקרב הזה יכול ללמד אותנו לא מעט גם על מה שקורה בתמונה הגדולה, במדינת ישראל. הפעם ב״אחד ביום״: אנחנו עם שי גל - והסיפור של העיר בית שמש.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/2/202330 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

ארבע שעות בפרו

יש הרב