Winamp Logo
Kapesný Cover
Kapesný Profile

Kapesný

Czech, Education, 1 season, 12 episodes, 1 hour, 47 minutes
About
Někdo jich má málo, někdo až moc. Nejsou to nejdůležitější na světě, ale je důležité umět s nimi nakládat. Peníze. Chceš rozumět tomu, jak fungují? Zajímá tě, jak si našetřit nebo proč všechno zdražuje? Právě pro to jsme tu my - Lukefry a Julča. Dozvíš se od nás, jak se naučit hospodařit, jak nepřijít na mizinu a třeba co znamenají různé zkratky jako DPH, NFT nebo RPSN. Nový díl každé úterý a pozor - tenhle podcast můžeš ovlivnit i ty!
Episode Artwork

Kapitán Trezor zasahuje

Teď už víš, jak si vydělat, jak investovat, jak nenaletět na nevýhodné půjčky, proč je nutné platit daně a jaké všechny účty musí platit dospělí. Ještě je potřeba speciální výcvik na to, aby ti někdo jen tak nevybagroval tvoje konto. V poslední epizodě podcastové série Kapesný se dozvíš pravidla pro bezpečné platby na internetu a taky třeba co dělat, když ztratíš platební kartu. Až tuhle poslední lekci absolvuješ, můžeš se směle vydat do boje... Všechny díly podcastu Kapesný můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/13/20239 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Dolar, libra, rubl

Když jedeš do ciziny, tak tam s korunama v peněžence moc velké štěstí neuděláš, to už možná z nějakých cest víš. Různé státy prostě používají různé měny. Eura, libry, jeny, franky, kuny... Na světě existují různých měn stovky. Proč se v Česku nedá běžně platit eury a na Slovensku nebo v Německu českou korunou a jak dopadlo hlasování z minulého dílu? Na všechny tyhle otázky ti v nové epizodě Kapesnýho odpoví Lukefry a Julča... Všechny díly podcastu Kapesný můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/6/202312 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Účty kam se podíváš

Děje se to většinou jednou za měsíc. Den, kdy na účet rodičů přistane výplata. Radost vydrží do chvíle, než je potřeba zaplatit všechny účty. Nájem, plyn, splátka za auto, kroužky, školka pro mladšího bráchu, obědy v jídelně, čistírna, kupón na hromadnou dopravu, mámina permanentka do fitka, silniční daň, Netflix. Už doooooost! Vždyť z té výplaty nic nezbyde! No jo, ale účty prostě platit musíš. Tenhle díl nemůžeš rozhodně vynechat... Všechny díly podcastu Kapesný můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/30/202310 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Zaplatil jsi Daně?

Julča má podezření, že jí šéfové v práci trošku okrádají. Dostala svou první výplatní pásku a s tím, co tam viděla, moc spokojená není. Jak to, že dostala míň, než s čím počítala? Zdá se, že za to nejspíš může jakási Dana. Ale co když je to všechno jinak? Přijdou téhle záhadě Lukefry a Julča na kloub? Pusť si sedmou epizodu Kapesnýho a dozvíš se toho ještě mnohem víc... Všechny díly podcastu Kapesný můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/23/20239 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

BONUS: Na průzkumu v bance

Lukáš a Julča se vydali do banky. Do té největší a nejdůležitější v Česku. Do České národní banky, přesněji do jejího Návštěvnického centra, které 20. května 2023 slaví své první narozeniny a zve všechny posluchače Kapesnýho. Proč stojí za to tam vyrazit? Poslechni si bonusovou epizodu a všechno se dozvíš… Podrobnosti o centru najdeš taky tady: https://nc.cnb.cz/fork/ Všechny díly podcastu Kapesný můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/17/20238 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Proč letí ceny vzhůru

Tohle slovo slýcháš poslední rok asi dost často. Mluví se o něm všude - v televizi, v obchodech, doma. Co to vlastně je inflace a proč jsou kvůli ní dražší rohlíky, počítače, i máminy zázračné krémy? Jak to celé s inflací funguje, zjišťoval Lukefry přímo v České národní bance. Jenže nejdřív ze všeho hledal Julču, která prostě nepřišla na natáčení. Kde se zasekla? I to se dozvíš v tomto dílu... Všechny díly podcastu Kapesný můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/16/20237 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Rychle půjčku splácej, nezbedo

Zdá se to být lákavé a tak strašně jednoduché. Někdy stačí pár kliků na mobilu a na účtu ti přistanou peníze, které sis nevydělala. Jasně, když ti něco pošle babička za vysvědčení, tak je to úplně ok. Teda pokud netrvá na tom, že jí to do stanoveného termínu vrátíš a nepřipočte si k tomu úrok. Přesně takhle totiž fungují půjčky. Na co si půjčku rozhodně nikdy nebrat a jak mít jistotu, že na tom neproděláš i kalhoty? Ptáme se v tomhle dílu... Všechny díly podcastu Kapesný můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/9/20238 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Nauč se investovat

Když už nějaké peníze ušetříš, nemusíš je hned utratit za nové oblečení jako třeba naše Julča. Podle Luboše je ale taky dobré nenechávat je jen tak doma pod polštářem nebo v kasičce. Prý jde zařídit, aby tvoje peníze vydělávaly další peníze. Tomuhle kouzlu se říká investování a hodně z Vás se na něj Lukefryho ptalo. Dobrá zpráva je, že v tomhle díle se můžeš dozvědět, jak na to. Všechny díly podcastu Kapesný můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/202311 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Koruna ke koruně...

Fajn, vydělat si peníze je jedna věc, ale co teď s nimi? Utrácet, nebo šetřit? Co znamená pravidlo 7:2:1? A koupila si nakonec Julča sukni, kterou si vyhlídla při nákupech s kamarádkami? Tolik různorodých otázek může zodpovědět jenom další díl podcastové série Kapesný. Všechny díly podcastu Kapesný můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/25/20239 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Jak si vydělat

Možná máš taky seznam věcí, po kterých fakt hodně toužíš - nové hodinky, tablet, nebo třeba lístky na velkolepý koncert tvé oblíbené kapely. Fajn, ale tohle všechno něco stojí. Zatím ti nezbývá nic jiného, než o peníze poprosit rodiče, nebo babičku s dědou. Ale brzy přijde chvíle, kdy si budeš moct na tyhle svoje sny vydělat vlastní peníze. Jak na to? No jednoduše - nejdřív si pusť druhý díl podcastové série Kapesný. Všechny díly podcastu Kapesný můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/18/20237 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Plaveš v penězích?

Byli jsme na místě, kde se tisknou peníze! Do přísně střeženého prostoru se nedostane jen tak někdo, ale Lukefry to dokázal a zeptal se i za tebe na všechno, co tě zajímá o penězích. Jak se vyrábí? Proč jich nemůže být neomezené množství? A čím je způsobená jejich specifická vůně? Pusť si první díl podcastové série Kapesný a všechno se dozvíš! Všechny díly podcastu Kapesný můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/11/202310 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Trailer: Kapesný dostaneš každé úterý!

Někdo jich má málo, někdo až moc. Nejsou to nejdůležitější na světě, ale je důležité umět s nimi nakládat. Peníze. Chceš rozumět tomu, jak fungují? Zajímá tě, jak si našetřit nebo proč všechno zdražuje? Právě pro to jsme tu my - Lukefry a Julča. Dozvíš se od nás, jak se naučit hospodařit, jak nepřijít na mizinu a třeba co znamenají různé zkratky jako DPH, NTF nebo RPSN. Nový díl každé úterý a pozor - tenhle podcast můžeš ovlivnit i ty! Všechny díly podcastu Kapesný můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/6/20232 minutes, 54 seconds