Winamp Logo
Kaçık Prens: Psikoloji ve Günlük Hayat Üzerine Söyleşiler Cover
Kaçık Prens: Psikoloji ve Günlük Hayat Üzerine Söyleşiler Profile

Kaçık Prens: Psikoloji ve Günlük Hayat Üzerine Söyleşiler

Turkish, Sciences, 1 season, 167 episodes, 5 days, 11 hours, 32 minutes
About
1981 yılının muhtelif aylarında doğmuş, Milli Eğitim'in çeşitli aşamalarının travmatik (Evet, tramva değil, tramvaya girdi demek, bir ulaşım aracına başarıyla bedenini yerleştirdi demek) bir şekilde geçilmesinin ardından ODTÜ amfisinde buluşmuş iki genç irisiyiz. 30'larımızın ortasına doğru ilerlerken hala üniversite birinci sınıftaki heyecanımızı koruyoruz. Evli ve hiç çocuk babasıyız. Bu programa başlarkenki amacımız, çok para verdiğimiz yarı profesyonel mikrofonlarımızın bir nebze de olsa masrafını çıkarmaktı..Evet, neredeyse 6 kiloluk bu dev mikrofonları, cücük kadar bilgisayarlarımıza taktığımızda bir şeylerin yanlış olduğunu anlamıştık. Ancak geri iade tarihi çoktan geçtiği için yapacak tek şey kalıyordu: Programı başlatmak.. Bu podcastin amacı aslen gündelik, kahve muhabbeti diye örselenen birçok soruya, yine kahve muhabbeti tarzında, ama bilimsel dayanaklarla cevaplar aramak. 15 dakikalık bu sohbetleri, psikoloji doktorası sahibi bir taksicinin taksisindeki bir seyahat gibi düşünebilirsiniz. İki semt arası mesafe süresinde birlikte hoşça sohbet edeceğiz ve en güzeli de hiç yorulmamış olacağız. Sizden ailenize, arkadaşlarınıza, işinize ya da dersinize ayırdığınız vakitten fedakarlık etmenizi beklemiyoruz, istemiyoruz da..Televizyon denen o zaman hırsızından bizim için ve kendiniz için bir 15 dakika 'çalmanızı' istiyoruz..Çaldıkça hoşunuza giderse, belki süreyi bile uzatabilir, yeni ekipmanlar alabilir ve çoluğun çocuğun rızkını bu uğurda çarçur edebiliriz.. O yüzden bizi sevin, ama çok da değil..
Episode Artwork

167: Tavsiyeyi İşin Ustasından mı Almak Lazım?

Bir işi iyi yapmak için en iyi tavsiyeyi o işin ustasının mı vereceğini düşünüyoruz? Peki ustalardan alınan tavsiye usta olmayanlardan alınan tavsiyeye göre performansı gerçekten artırıyor mu? Artırmıyorsa niye ısrarla ustalardan tavsiye istiyoruz?
5/28/202440 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

166: Sosyal Psikolojide AI: Basit Örnekler, Sınırsız Olasılıklar

GPT-4o’nun sahne almasıyla ortamlarda AI sohbetleri yeniden ısındı. Sosyal psikoloji araştırmalarında AI’ın yeni ve henüz çok basit uygulamalarını konuştuk. Sınırını göremediğimiz olasılıklar bizi bir gün AI sevgiliyle ilişki üzerine bölüm yapmaya götürür mü sorusuna ilişkin spekülasyonlarımızı kayda geçirdik.
5/15/202446 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

165: Paralı İş mi, Anlamlı İş mi?

Önünüzde iki iş teklifi var: Birinin ücreti yüksek fakat işi anlamlı bulmuyorsunuz, diğer işi anlamlı buluyorsunuz ama ücreti düşük. Hangisini seçersiniz? Haliniz vaktiniz yerindeyse seçiminiz ne olur? Tüm bunların Matrix’te Morpheus’u satan Cypher karakteriyle ne ilgisi var? Bütün soruların cevapları yeni bölümümüzde!
4/23/202447 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

164: Sosyal Psikolojinin (Kendimizce) Beş Büyük Fikri

Her sene Mart ayında yaptığımız gibi önce olabildiğince cehaletimizle Oscar'ları yorumladık. Sonra dümeni biraz daha iyi bildiğimiz bir alana kırdık ve sosyal psikolojinin kendimizce beş büyük fikrini sıraladık.
3/12/202451 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

163: Seyirci Etkisi

Yardıma ihtiyacı olan biri var ve etrafta sadece siz varsınız. Yardım eder misiniz? Peki ya etrafta başkaları da varsa? Yardım etmeye yatkınlığınız halen aynı mı olur yoksa düşer mi? 
2/18/202445 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

162: Yeni Yıl Kararları Almasak ya da Alıp Gerçekleştirmesek?

Onuncu yılımızın ilk bölümünde yeni yıl kararlarına farklı bir perspektiften bakalım dedik. Hiç yeni yıl kararı almasak karar alanlardan bir farkımız olur mu? Kararları aldık diyelim, büyük ihtimalle hepsinin gereğini yerine getiremeyeceğiz. O durumda ne yapmak lazım?
1/7/202451 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

161: Küçük Etkileşimler

Yakın ilişkilerimizin esenliğimize etkisini bu podcastte çok konuştuk. Yakın olmadığımız tanıdıklar ya da hiç tanımadığımız insanlarla yaşadığımız günlük küçük etkileşimler de mutluluğumuzu artırıyor olabilir mi? Yeni bölümde, KONDA ile iş birliği yaptığımız Türkiye genelindeki bir araştırmamızın ışığında bu soruya yanıt aradık.
12/13/202349 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

160: İç Grup ve Aileye Karşı Tutumlarımızı Ne Belirliyor?

Yeni bölüme kendimizi ait hissettiğimiz grupların üyelerinin ahlaki ihlallerine neden sert tepki veriyoruz sorusuna cevap arayarak başladık. Laf lafı açıp nazımızın geçtiği yakınlarımıza neden sert davrandığımıza kadar geldi.
10/31/202341 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

159: Kültürlerin Oluşumunda Geçim Kaynaklarının Rolü

Bazı kültürlerin görece daha bireyci bazılarınınsa toplulukçu olmasının belirleyicilerinden biri o kültürlerin nasıl bir sosyal, fiziksel, ekonomik çevrede oluştuğu. Yeni bölümde kültürlerin oluşumunda tarihsel olarak baskın geçim kaynaklarının rolünü konuştuk. Atası buğday yetiştirenin mi pirinç yetiştirenin mi Starbucks’ta ortamın sahibiymiş gibi davranacağı sorusunu irdeledik!
10/10/202350 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

158: Dürüstlük Araştırmacıları Tarafından Kandırıldık!

Son haftalarda sosyal psikoloji ve davranışsal ekonomi alanları iki büyük araştırma yolsuzluğu ile çalkalanıyor. Ünlü bilim insanları Dan Ariely (Duke Üniversitesi) ve Francesca Gino’nun (Harvard Üniversitesi) araştırmalarında usulsüzlük olduğuna dair ciddi iddialar var. Dan Ariely’nin çalışmalarından bazılarına biz de 8 sene önceki bir bölümümüzde değinmiştik. Olayların iç yüzünü, neler yaşandığını, 8 sene önce bahsettiğimiz hangi çalışmaların artık hükümsüz olduğunu uzun uzun konuştuk. Magazini, gıybeti bol bir bölüm oldu.
8/17/202356 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

157: Çiğdemle Baş Başa 9: Dünyada Her Şey Kötüye mi Gidiyor?

Kapın bir avuç çiğdem gelin! Melih Barbie filminin çekilmesini dünyanın kötüye gittiğini gösteren kanıt olarak sundu. Gerçekten her şey kötüye mi gidiyor yoksa iyiye giden şeyler de var mı? Her şeyin kötüye gittiğini düşünmenin riskleri neler? Bu risklerden korunmak için ne yapmak gerekir? Siz iyisi mi iki avuç çiğdem alın gelin, muhabbet uzadı!
7/22/202330 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

156: İş Çok Zaman Yok

İşler birbiri ardına yığılıp hepsi nasıl yetişecek stresi başlayınca ne yapacaksınız? Önce derin bir nefes alıp ardından da bir yandan üretkenliği korurken diğer yandan veriminizi artıracak beş önerimizi dinleyeceksiniz. Sonra her şey hallolacak!
6/29/202350 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

155: O İmkânlar Bende Olsaydı…

Bu bölümün ana sorusu yine bir dinleyicimizden: Herkesin kaynaklarının, imkânlarının, sermayelerinin birbirinden farklı olduğu bir ortamda başarılı olup olmadığımıza karar vermek için kendimizi kimle karşılaştıracağız? Bu güzel sorunun yanına biz de bir bonus soru ekledik: Madem oyunu oynadığımız şartlar, kimin neyi başardığında bu kadar etkili, o halde şartları eşitlemek önemli bir toplumsal katkı. Şartları eşitlemeyi ve dezavantajlı grupları desteklemeyi amaçlayan programlar etkili oluyor mu?
6/1/202352 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

154: Hiç Gelmese miydim? Gurbetin Kısa ve Uzun Vadede Düşündürdükleri

Beyin göçünün ve genç bireylerin yurt dışında yaşama isteğinin çok konuşulduğu bu dönemde 10 yıldan fazladır yurt dışında yaşayan bir dinleyicimizden samimi bir mesaj geldi. Gitmek mi kalmak mı? Gitmeden önceki beklentilerle gittiğindeki gerçekler ne kadar örtüşüyor? Kendini ne oraya ne buraya ait hissedip arada kalma riski var mı? Yeni bölümde gurbetin kısa ve uzun vadede hissettirdikleri üzerine konuştuk.
4/27/20231 hour, 4 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

153: Umutlarımızı Taze Tutabilmek İçin

6 Şubat depreminden sonra çektiğimiz ilk bölümümüzü savaş, sığınma, doğal afet gibi travma yaratma potansiyeli olan olayların etkilerini inceleyen çalışmalara ayırdık. Böylesine vahim olaylarda bile insanlarda gözlemlenen psikolojik dayanıklılık bir meslektaşımızın söylediği gibi umutlarımızı taze tutabilmemize yardımcı oluyor.
3/17/202354 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

152: Çiğdemle Baş Başa 8: Pesimizm

Bu bölümü 6 Şubat 2023 depreminden önce çekmiştik. Deprem felaketinin ardından yayınlarımıza bir süre ara verdik. Tekrar yayınlarımıza dönerken hem bu bölümü (152) hem de deprem sonrası çektiğimiz ilk bölümü (153) aynı anda yayınlamaya karar verdik. Çiğdemle Baş Başa’nın bu bölümünde konumuz pesimizm.
3/17/202319 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

151: Kendi Hayatınızda Topun Başına Geçince

Son Dünya Kupası’nda birçok maçın penaltılara kalmasıyla biz de futbolcuların penaltı atışları sırasında yaşadıkları yüksek baskı ve bu baskının performanslarına etkisi üzerine verileri inceledik. Ardından bu verilerin kendi hayatımızda yüksek baskı altında kaldığımızda bununla nasıl başa çıkacağımıza dair ne fikir verebileceğini konuştuk. Ve sonunda dedik ki, buradan çıkaracağımız dersler her şeyden önce bizi iş hayatında öngöremediğimiz performans kazalarından korur.
2/3/202350 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

150: Kimler Yeni Yıl Hedeflerini Gerçekleştirebiliyor?

Aralık sonuyla birlikte iddialı yeni yıl kararları kayda geçirildi, 1 Ocak ile birlikte de kararların peşinden koşulmaya başlandı. Biz de Kaçık Prens olarak yeni yıl kararlarınızda sizi yalnız bırakmıyoruz. 2023’teki ilk bölümümüzde, büyük bir örneklemle yapılmış bir deneyin bulguları ışığında sizleri neyin bekleyebileceğini konuştuk. İnsanlar en çok hangi konularda değişimi hedefliyor? Yeni yılın hangi ayları hedeflere bağlılığımızın düştüğü aylar? Çok spesifik hedefler koymak işimizi kolaylaştırır mı yoksa geri mi teper? Hedeflerimize ulaşmak için en gerçekçi planı nasıl yapabiliriz? Yeni yıl hedeflerinize doğru ilerlerken bu bölüm yoldaşınız olacak!
1/6/202346 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

149: Çiğdemle Baş Başa 7: Çerçeve Etkisi

“Ben bana söylenenin içeriğine bakarım, başka bir şeyine bakmam” diyorsanız tekrar düşünmekte fayda var. Bazen bir mesajın bizi ikna etmesinin sebebi muhteviyatından ziyade paketi olabilir.  
12/5/202229 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

148: Zengin Fakat Bitap

Çok para kazanmanın kişinin sağlığından, mutluluğundan çaldığına dair yaygın bir inanışımız var. Bu gerçekten böyle mi yoksa biz garibanların teselli arayışı mı? Araştırmalar ışığında, eğrisiyle doğrusuyla tartıştık.
11/25/202243 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

147: Başarısızlıktan Ders Çıkarmak

“Başarısızlıktan ders çıkarın” tavsiyesine bir itirazımız yok da neden bir türlü bunu yapamıyoruz yahu? Bu bölümde zihnimizin başarısızlıklardan ders çıkarmaya engel olan tuzaklarını ve bu tuzaklara düşmemek için neler yapabileceğimizi konuştuk.
10/30/202257 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

146: Çiğdemle Baş Başa 6: Ters Tepme Etkisi

Çok inandığımız bir şey eleştirildiğinde söz konusu fikre eskisinden daha sıkı sarılıyoruz. Çiğdemle Baş Başa’nın yeni bölümünde birçoklarına göre günümüzdeki kutuplaşmayı da artıran bu bilişsel eğilimi ele aldık.
10/11/202218 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

145: Nesin Matematik Köyü’nde Psikoloji Yaz Okulu

Eylül’ün ikinci haftasında Kaçık Prens ekibinden Emre ve Gül Sabancı Üniversitesi’nden bir grup meslektaşla birlikte Nesin Matematik Köyü’ne misafir oldu. Emre, Psikoloji Yaz Okulu kapsamında köyün “sakinlerine” bir hafta Aşk Bilimi anlattı. Yeni sezonun ilk bölümünde Melih’in sorularıyla köyde konuştuğumuz araştırmaların üzerinden geçtik. Başta Ali Nesin hoca olmak üzere tüm Nesin Matematik Köyü ekibine ve Psikoloji Yaz Okulu’nun harika öğrencilerine teşekkürlerimizle…
10/2/20221 hour, 54 seconds
Episode Artwork

144: Çiğdemle Baş Başa 5: Bilginin Laneti

Yeni sezon öncesi bir ısınma bölümü daha: Bildiğiniz bir şeyin size çok aşikâr geldiği ve karşınızdakine anlattığınızda anlamamasına şaşırıp kızdığınız oluyor ya… Sorun karşınızdakinde değil maalesef. Çiğdemle Baş Başa’da bu bölümün konusu bilginin laneti. Önemli not: Emre’nin çok önemli bir eseri masaya vurarak icra edişi Zoom’un azizliğine uğradı, yoksa şarkıyı çok güzel çalmıştı; hepiniz tak diye bilecektiniz hangi şarkı olduğunu :)
9/6/202222 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

143: Küçük İlerlemelere Hakkını Veriyor muyuz?

Yeni bir ülkede yeni evine taşınan Melih’in açılmamış kutular arasında zor şartlar altında katıldığı, yeni sezon öncesi ısınma bölümü. Önce Melih’in haklı isyanını dindirmek için insanların çağlar boyunca neden taşınmak zorunda olduğunu kısaca tartıştık, ama Melih’i yatıştıramadık. Ardından bölümün konusuna geçtik: Küçük ilerlemelere hakkını veriyor muyuz yoksa büyük hedefe ulaşılmadıkça kat edilen yolu hiçe mi sayıyoruz? Küçük ama anlamlı ilerlemeleri gözden kaçırmamak için ne yapmalıyız? Hem kendi yaşam hedeflerimizi değerlendirirken hem de etrafımızdaki kişilerin, kurumların ilerlemelerine bakarken dikkat etmemiz gereken dersler çıkardık. Bölüm sonunda Melih biraz sakinleşti!
8/25/202258 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

142: Köpürtülenler, Gölgede Kalanlar: Çok Gezmek, Çok Okumak, Paylaşmak

Kaçık Prens’in yapımcı ve sunucularından Melih Kavukçu ani bir çıkışla “Çok gezmek, çok okumak ve paylaşmak köpürtülüyor arkadaş” dedi. İçerik danışmanımız Gül Günaydın’ın da katılımıyla döktük verileri masaya, köpürtülüyorlar mı gerçekten diye tartıştık. İyi dinlemeler!
7/20/202257 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

141: Çiğdemle Baş Başa 4: Hale Etkisi

Kendinizi bir kitabın sırf kapağı güzel olduğu için içeriğinin de güzel olduğunu; bir insanın sırf görünüşü güzel olduğu için diğer özelliklerinin de güzel olduğunu düşünürken bulur musunuz bazen (ya da sıkılıkla)? Cevabınız Evetse, yalnız değilsiniz; hepimiz böyleyiz. Çiğdemle Baş Başa’nın bu bölümdeki konusu hepimize çok çektiren “hale etkisi.”
6/28/202217 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

140: Psikoloji Biliminde Kriz mi Var, Ne Var?

Psikoloji biliminin son 10 yılı çoğu araştırmacıya göre en büyük krizlerden birine sahne oldu. Araştırma bulgularının doğruluğunun, güvenirliğinin, tekrar edilebilirliğinin sorgulandığı bu sürede popüler medyada da kendine yer bulmuş bazı bulguların gerçeği yansıtmadığı anlaşıldı. Yeni bölümde krizin ortaya çıkışını, “tekrar edilebilir” bulgunun ne demek olduğunu ve sekiz sezonluk serüveninde Kaçık Prens’in size doğru ve güvenilir bulguları ulaştırmak için sahne arkasında nasıl kontroller yaptığını konuştuk.
6/13/202247 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

139: Çiğdemle Baş Başa 3: Adil Dünya İnancı

Hepimizin mağduru olduğu bilişsel yanılgıları konuştuğumuz Çiğdemle Baş Başa serisinin üçüncü bölümünde konumuz adil dünya inancı. Bakalım Tarkan’ın bumerang felsefesinin hayatta karşılığı var mı?
5/20/202221 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

138: Kaçan Balık

Kaçan balık neden hep büyük olur? Farkında olmadan kaçırmak veya göre göre kaçırmak fark eder mi? Balığı kaçmadan yakaladığımızda nasıl büyütebiliriz ya da en azından küçülmesini nasıl engelleriz? 
5/10/202241 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

137: Çiğdemle Baş Başa: Dunning Kruger Etkisi

Çiğdemle Baş Başa’nın 2. bölümünde yine hepimizin canını yakan bir yanılgıdan bahsettik. Hani bazı konular hakkında “o işi iyi bilirim” diye hissederiz ya… Meğerse cahil olduğumuz konularda o hissi fazla yaşıyormuşuz! 
4/19/202215 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

136: Oscar Tokadı

2022 Oscar Töreni'nde Will Smith'in Chris Rock'a attığı tokadı konuşmasak olmazdı. Rock'ın şakasıyla başlayıp Smith'in tokadıyla devam eden ve Smith'in konuşmasının ayakta alkışlanmasıyla sona eren garip silsileyi dört sosyal psikolojik süreç bağlamında inceledik. 
4/8/202252 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

135: Çiğdemle Baş Başa: Çıpalama Yanılgısı

Dinleyicilerimizin “nerede kaldınız, yeni bölüm ne zaman geliyor” şeklindeki bizi hem mutlu hem de mahcup eden serzenişlerine deva olarak yeni bir seri başlatıyoruz. Klasik Kaçık Prens bölümleri arasında Çiğdemle Baş Başa isminde bölümler yer alacak, her bölümde zihnin bir yanılgısını konuşacağız. Çiğdem kim mi? Buyurun bölümü dinlemeye…
3/31/202216 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

134: Azı Karar, Çoğu Zarar: Kendinize Ayıracak Ne Kadar Zamanınız Olmalı?

Hepimiz günlük hayatta kendimize ayıracağımız hiç boş zamanımız olmadığından yakınıyoruz. Günde kaç saat boş zamanımız olması mutluluğumuz açısından iyi? Acaba çok boş zaman sandığımız kadar iyi bir şey olmayabilir mi? Cevaplar bu bölümde!
3/19/202244 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

133: Köpürtülenler, Gölgede Kalanlar: Aşk, Anlaşarak Ayrılmak, Ayrılık Acısı

Şubat ayı Kaçık Prens dinleyicilerinin aşk-meşk işleriyle ilgili sorularını içeren bir bölüm yapmak gelenek oldu. Aşk ömür boyu sürer mi? Ayrılık iki tarafın da kararı mı? Ayrılık acısı fiziksel acı gibi mi? Bu sorular etrafında dönen gündelik sohbetlerin köpüğünü alınca geriye ne kaldığını bilimsel verilerin ışığında değerlendirdik.
2/24/202249 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

132: Biraz da Mutluluğa Yergi, Olumsuzluğa Övgü

Kaçık Prens'in önemli bir kısmını günlük hayatta nasıl daha mutlu olabiliriz sorusuna ayırıyoruz. Yeni bölümde bu soruyla ilgili bazı popüler inançları sorguladık. "Hayatınızda şunlar gerçekleşirse mutlu olursunuz" gibi tavsiyeler ne kadar doğru? Mutluluğa aşırı değer vermek tehlikeli olabilir mi? Belki de hayatı mutsuzken kötümser değil de gerçekçi görüyoruzdur; gerçeklikten bizi uzaklaştıran mutluyken taktığımız pembe gözlüklerdir. İlla kişisel gelişim yolculuğuna çıkacağım diyorsanız önce yeni bölümümüzü dinleyin!
1/15/202247 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

131: Köpürtülenler ve Gölgede Kalanlar: Yeni Yıl, Yeni Başlangıçlar?

2021'in son bölümünde içerik danışmanımız Gül Günaydın’ın da katılımıyla her yıl sonunun popüler kavramları yeni yıl hedefleri, geçmiş yıl panoramaları ve (elbette) Oscar’lık filmleri masaya yatırdık. Bunların ne kadarı köpük, ne kadarı gölgede kalıyor, ne kadarının hakkı teslim ediliyor diye tartıştık. Tabi ki yine bol bol sosyal psikoloji araştırmaları eşliğinde...
12/29/20211 hour, 2 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

130: Geçmişin Gölgesinde Karar Almak

Geçmişte yaptıklarımız ve yapmadıklarımız şimdi yaptıklarımızı ve yapmadıklarımızı nasıl etkiliyor? Önemli kararlarınızı gözden geçirmeden önce bu bölümü mutlaka dinleyin deriz. 
12/10/202155 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

129: Sanatın ve Sanatçının Dostu Kaçık Prens

Melih evin duvarında bantlı muz eserini sergilemeye karar verince, orijinal eserin sahibi Maurizio Cattelan'dan izin almam gerekir mi diye sordu. Temple Üniversitesi'nde sanat tarihi çalışan sevgili Özlem Yıldız'a sorduk. Sağolsun hem sorumuzu cevapladı, hem de bize sanatın ne olduğu ve yüzyıllar içinde nasıl evrildiğini anlattı. O bizi aydınlattıkça biz de elden geldiğince öğrendiklerimizi sosyal psikoloji çerçevesinden yorumlamaya çalıştık. Ortaya çok keyifle kaydettiğimiz yeni bölümümüz çıktı. 
11/19/20211 hour, 8 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

128: Köpürtülenler ve Gölgede Kalanlar: İyi İzlenim Bırakmak, İnsan Sarrafı Olmak, Doğru Ortamlarda Takılmak

Hepimizin insan ilişkileriyle ilgili sık duyduğu üç kavram: İyi izlenim bırakmak, insan sarrafı olmak, doğru ortamlarda takılmak. Bunlar ne kadar önemli? Günlük hayatımızdaki rolü köpürtülüyor mu yoksa gölgede mi kalıyor? İçerik danışmanımız Gül Günaydın’ın da bize katıldığı yeni bölümde masaya yatırdık.
11/5/202150 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

127: Zengin Hayat 2: Nerede Var, Kimde Var, Olmasa Olmaz mı?

Zengin hayat üzerine ikinci bölümde kimlerde zengin hayatı görüyoruz, hangi durumlarda psikolojik zenginlik artıyor gibi sorularla yola çıktık; hayatı zenginleştirelim derken başımıza gelebilecek kaygı ve streslerden bahsettik, en sonunda da tadında zengin hayatın bir ölçüsü var mıdır acaba diye düşündük.
10/15/202151 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

126: Mutlu Hayat ve Anlamlı Hayattan Başka Üçüncü Bir Yol Var mı?

Şimdiye kadarki bölümlerimizde psikolojik esenlik deyince ya "mutlu hayat"tan ya da "anlamı hayat"tan bahsettik. Sekizinci sezonun ilk bölümünde üçüncü bir yol olabilir mi diye konuştuk ve "zengin hayat"ı tanımlayıp anlamaya çalıştık. 
9/17/202158 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

125: Kayıp Cüzdan Döner mi Dönmez mi?

Kayıp bir cüzdan bulunuyor. İçinde para yok ama sahibinin iletişim bilgilerini içeren bir kart var. Sizce cüzdan geri döner mi? Peki ya içinde 15$ olsa, geri dönme olasılığı artar mı yoksa azalır mı? Ya içindeki para 100$ olsa? Önce tahmininizi yapın, sonra gelin 40 ülkedeki 355 şehirde 17000'den fazla cüzdan "kaybedilerek" yapılmış bir deneyin sonuçlarına birlikte bakalım.  
6/28/202148 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

124: Futbolun Bizi Ayırdığı ve Birleştirdiği Zamanlar

Bu bölümde çok özel bir konuğumuz vardı. Tardini, S Sport ve Socrates'ten tanıdığımız Türkiye'nin tartışmasız en iyi spor yorumcularından Emre Özcan ile futbolun saha içinde ve dışında insanları ne zaman ayırdığı ve ne zaman birleştirdiği üzerine konuştuk. İçerik danışmanımız Gül Günaydın'ın da katılımıyla futbolun birleştirici gücüne ilişkin bazı araştırma sonuçlarını inceledik; bir futbolcunun bir şehre transferinin şehirdeki ayrımcılığı nasıl indirdiğine ilişkin çarpıcı istatistikler bize cesaret verdi!
6/5/20211 hour, 5 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

123: Başkaları için İyi Bir Şey Yapmanın Mutluluğa Etkisi

Birisi için iyi bir şey yapmanız o kişiyi mutlu eder; bunda bir sürpriz yok. Acaba bu sizi ne kadar mutlu eder? Mesela başkaları için bir şey yapmak sizi kendiniz için bir şey yapmaktan daha fazla mutlu edebilir mi? Buyrun bu konudaki araştırmalara birlikte bakalım. 
5/28/202144 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

122: Tam Kapanmayı Nasıl Geçirmeli?

Gotham ahalisinin gökyüzüne fener tutup Batman'ı çağırması misali, dinleyicilerimizden tam kapanmaya ilişkin acil kodlu mesajlar aldık. Hemen mikrofon başına geçip tam kapanmayı evde nasıl geçireceğimiz ile ilgili birkaç küçük hap bilgiyi içeren kısa bir bölüm kaydettik. Sağlıklı günler, iyi dinlemeler.
5/4/202121 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

121: Olumsuz Geri Bildirimle Nasıl Başa Çıkılır?

Olumsuz geri bildirim kendimizi geliştirmek için iyi bir fırsat, ama moral bozucu. Bir yandan yarattığı kötü duygularla başa çıkarken, diğer yandan yaptığımız işi nasıl geliştireceğiz? Reçeteyi bu bölümde tartıştık. Geri bildirimi verene de bir çift lafımız oldu tabii...
4/27/202157 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

120: Burçin Acer ve Özgür İnceoğulları ile Nostalji Üzerine

90'larda televizyonun, şimdiyse podcast'in efsanesi Men-E-Men'in muhteşem ikilisi Burçin Acer ve Özgür İnceoğulları ile nostalji hakkında konuştuk. Nostalji iyi bir duygu mu? Mutluluğumuzu nasıl etkiliyor? Bu soruları geçmişten anekdotlar ve bilimsel araştırmalar ışığında masaya yatırdık.
4/1/20211 hour, 2 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

119: Gatsby'nin Yolu Yol Muydu? Çok Para Kazanma İsteği

Çok para kazanma isteği sosyal çevrenizi ve mutluluğunuzu nasıl etkiler? Öz saygınızı paraya ve iş başarısına endekslerseniz kazanır mısınız, kaybeder misiniz? Cevapları sohbetimizde.
3/9/202148 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

118: "Sevgili Yaptı, Bizi Unuttu" Demeden Önce...

Arkadaşlık ilişkilerinin sağlık ve esenliğe etkileri neler? Yeni bir romantik ilişkiye başlamak arkadaşlık ilişkilerimizi nasıl etkiliyor? Bu bölümde ele aldık.
2/8/202144 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

117: Köpürtülenler ve Gölgede Kalanlar: Akıllı (SMART) Hedefler

Konumuz bu sefer bizzat Melih Kavukçu'dan! Şirketlerin Akıllı (SMART) Hedef uygulamaları sosyal psikoloji perspektifinden bakınca köpürtülüyor mu yoksa hakkını vermek mi gerekir? Gül Günaydın ile masaya yatırdık.
1/20/202158 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

116: Psikolojinin Direksiyon Başındaki Hali

2020’nin son bölümünde, konuğumuz Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Nebi Sümer’le direksiyon başındaki psikolojimizi konuştuk. 2021’in sağlıklı, mutlu bir yıl olması dileklerimizle..
12/28/202058 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

115: Köpürtülenler ve Gölgede Kalanlar: Freud, Erken Yaşantı, Bilinçaltı, Rüyalar

Köpürtülenler ve gölgede kalanlar serimizde, psikolojideki bazı popüler kavramları kısaca ele alıp gördükleri ilgiyi hak ediyorlar mı yoksa köpürtülüyorlar mı tartışacağız. Bu formattaki her bölüme Gül Günaydın da konuk olacak. Serimizin ilk bölümünde Freud, erken yaşantı, bilinçaltı ve rüyalara yer verdik, iyi dinlemeler! :)
12/7/202054 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

114: Neden Yıldızlar Hep Parlasın İstiyoruz?

Çocukluğumuz Tsubasa aşağı Tsubasa yukarı diye geçti. Takım kazanınca değil, Tsubasa atınca coştuk. Peki futbolcu olsun olmasın yıldızın başarısına bu aşk neden? Cevabı bu podcast bölümümüzde.
11/20/202039 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

113: Kararlarımızı Yazı Tura Atarak Versek?

Bir ekonomist hayat değişiklikleri ile ilgili karar vermekte zorlanan insanlardan kararlarını yazı tura atarak vermelerini istedi, insanlar da bunu yaptı desek inanır mısınız? Buyrun bu bölüme.
10/27/202042 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

112: Büyüklerimiz Sokağa Çıkma Yasağından Nasıl Etkilendi?

65+ büyüklerimiz pandemi nedeniyle sokağa çıkma yasağına takıldılar. Peki bu onların psikolojisini nasıl etkiledi? Northeastern Üniversitesi öğretim üyesi ekonomist Bilge Erten, okyanusun diğer ucundan telefonla Kaçık Prens Podcast’e bağlanıp bu sorunun cevabını bizimle paylaştı.
9/30/202045 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

111: Ekonomik Krizlerin Psikolojik Sağlığa Etkileri

Pandemi süresi uzadıkça sebep olduğu global ekonomik krizin psikolojik sağlığımız üzerindeki etkileri daha da merak edilir oldu. Fikir vermesi için, bu bölümde geçmişteki büyük ekonomik krizlerin psikolojik etkilerini inceledik.
9/17/202048 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

110: Arkadaş Sayısı Paradoksu

Sizce insanlar 500 milyon like’ı olan adamla arkadaş olmak ister mi? Peki bu adam karşınıza çıksa siz onunla arkadaş olur muydunuz? Bu bölümümüzde masaya yatırıyoruz.
9/3/202041 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

109: İş Yerinde Güven

Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Arzu Wasti ile sohbetimizin 2. kısmında iş yerlerinde yöneticilerin güven hissini nasıl tahsis edebileceği üzerine konuştuk. Keyifli dinlemeler!
8/17/202044 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

108: Çalışanların Gözünden Evden Çalışma

Bu bölümde Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Arzu Wasti ile çalışma hayatı üzerine konuştuk. Keyifli sohbetimizin birinci kısmında Arzu'nun evden çalışmayı metaforlar üzerinden ele alan araştırmasını masaya yatırdık.
8/6/202052 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

107: Üniversite Tercihi Stresi

Üniversite tercihi yapan adaylara Kaçık Prens desteği! ;) Stres çekmek yerine kafa rahatlığı ve gönül ferahlığıyla tercihinizi yapmak istiyorsanız bu bölüm sizler için.
7/27/202037 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

106: II. Power Podcast Festivali Canlı Bölüm

Kaçırdık diye üzülmeyin.. ama sevinmeyin de.. Tam olarak spesifik bir duygu yüklemenizi gerektirecek bir durum yok. Her şeyin kaydını kuydunu aldık, bölüm olarak yayınladık. Ama dinledikten sonra gülümseyin, orada bir duygu beklentimiz var. ;)
7/20/202031 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

105: Son Samuray Algoritmaya Karşı: Geleceği Tahmin Etmek Mümkün mü?

Makineli tüfekten psişik sistemlere teknolojinin her türlüsüne karşı duran Tom Cruise misali, klasik veri analizi yöntemlerini yepyeni makine öğrenmesi algoritmalarının karşısına koyduk ve hangisi geleceği daha iyi tahmin eder diye bu bölümde tartıştık.
7/7/202041 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

104: Kendini Bir Yere Ait Hissetmenin Dört Farklı Yolu

Kendimizi bir yere ait hissetmek temel bir ihtiyaç. Bu bölümde bu ihtiyacı karşılamanın dört farklı yöntemini konuştuk. Bakın bakalım sizin yöntemleriniz hangileri? :)
6/18/202047 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

103: Bekarlık Bekara, Evlilik Evliye Güzel

Uzun süreli ilişkilerin sağlık ve esenliğe etkilerini önceki bölümlerde konuşmuştuk. Peki hayatlarında uzun süreli ilişki düşünmeyen insanlar mutlulukları için ne yapmalı? Cevapları bu bölümde.
5/25/202046 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

102: Üç Kıtadan Korona ve Sonrasına Dair İzlenimler

Bu bölümde online ödeme firması Stripe'ın Güneydoğu Asya operasyonları kurucusu ve direktörü Piruze Sabuncu konuğumuz oldu. Dünyanın üç ayrı köşesinden korona ve sonrasına dair izlenimlerimizi paylaştık.
5/4/20201 hour, 8 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

101: İnsanlar, Şempanzeler ve Gorillerde Orta Yaş Krizi

Yaşımız ilerledikçe daha uyumlu mu oluyoruz daha kızgın mı? Bu bölümde hem bu sorunun cevabını hem de insanlar ve şempanzelerdeki orta yaş krizini tartıştık.
4/22/202043 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

100: Ve Dalya! Kaçık Prens'ten Neler Öğrendik?

Veeee dalya dedik!! 100. bölümde Melih, Emre ve Gül Kaçık Prens'in en önemli derslerini seçtiler. Yüz bölüm boyunca sabreden, dinleyen herkese çok teşekkürler! :)
4/15/202042 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

99: Koronavirüs (Covid19) Salgınının Psikolojik Etkileri

Koronavirüs salgınının hayatımızda getirebileceği değişiklikleri psikoloji çerçevesinden konuştuk.
3/23/202051 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

98: Yedisinde Neysek Yetmişinde O muyuz?

Yaşam boyunca geçirdiğimiz kişilik değişikliklerini ele aldık. Hangi hayat değişikliklerinin kişiliğimizi nasıl ve neden etkilediğini konuştuk.
3/5/202054 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

97: Aşk Üzerine Merak Ettikleriniz

Tutkulu tutkusuz tüm aşıklar için aşk ve sevgi üzerine merak ettiklerinizi cevapladık. Soruları sosyal medyadan derleyen Sabancı Üniversitesi Pazarlama ve Kurumsal İletişim Birimine teşekkür ederiz.
2/14/20201 hour, 2 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

96: Mavi Bölgeler: Yüz Yaşına Kadar Nasıl Yaşanır?

Dünyada yüz yaşın üzerinde en fazla insanın yaşadığı bölgelerin özelliklerini bu bölümde inceledik.
1/23/202048 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

95: Bilim İnsanının Psikolojisi

Bilim insanı kendi isteklerini, önyargılarını ne kadar bir kenara bırakabiliyor? Bilim insanı da olsa, insan insan mıdır? Gayri Safi Fikirler Podcast'le ortak bölümümüzde masaya yatırdık.
1/4/202059 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

94: Mamak, Çinçin, Maltepe: Büyüdüğümüz Çevrenin Etkileri

Öngörülemez ortamlarda (misal Çinçin'de) büyüyen çocukların ergenliğe erken ulaştığını, yetişkinlikte daha yüksek öfke ve ebeveynlikte sıkıntılar yaşadıklarını nedenleriyle konuştuk.
12/24/201954 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

93: Mutlulukta Dalgalanmalar

Neden bazıları için küçücük bir olay dünyanın sonu ya da en güzel şeyi olabilirken, bazıları ise modunu aynı şekilde koruyabiliyor? Günlük mutluluğumuzdaki iniş çıkışları, çevremizde olup bitene hassasiyetimizi ve çocukların yetiştikleri ortamdan nasıl etkilendiklerini konuştuk.
12/5/201958 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

92: Başkalarına Neden Güveniyoruz?

İnsanlara neden güvendiğimizi anlamaya ve anlatmaya çalıştık.  Arkasındaki mekanizmaya odaklanaraktan, tek tek basaraktan, bade süzerekten, inci dizerekten anlatıyoruz.
11/11/201950 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

91: Stresin Bağışıklık ve Hastalıklara Etkisi

Hazır nezle, grip mevsimindeyken ele alalım dedik: Stres bağışıklık sistemimizi ve hastalığa yakalanma riskimizi nasıl etkiliyor? Erken önlem almak için dinleyin deriz. ;)
10/22/201951 minutes
Episode Artwork

90: Düğün Hazırlıkları Gelini Neden Yedi Bitirdi?

Bu bölüm karar vermekte zorlananlara gelsin o zaman.. Her kararda kılı kırk yarmak mı yoksa çok kasmadan germeden, seçimini çabukçacık yapıp geçmek mi? Bu vesileyle düğününde her şey düzgün gitsin diye ince ince planlar yapan gelinlerin başına gelenleri de masaya yatırdık.
9/26/201952 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

89: Mutlu Olma Stresi

Mutlu olmalıyım, mutlu olmalıyım diye takıntı yapıp kendini yiyip bitirenler, bu bölüm sizin için. Mutlu olmayı hayatının amacı haline getirenler gerçekten mutlu oluyor mu? Yoksa bunun stresine girip büsbütün mü dipsiz kuyulara düşüyor? Mutlu olma stresine neler, kimler sebep oluyor? Cevapları sezon finalimizde.
6/26/201948 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

88: Kısıtlı Kaynaklar Davranışı Nasıl Etkiler?

Şirin köyünde neden herkes Şirine'ye meftun? Temel bir ekonomik önerme der ki, kısıtlı kaynağa talep artar. Peki bu temel önermenin davranışlara yansıması nasıl oluyor? Eş seçiminden turist ve tüketici davranışlarına kadar geniş bir yelpazede kaynak kısıtlılığının davranışlara etkisini ele aldık.
5/27/201945 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

87: Çalışma Hayatına İlişkin Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl daha üretken olabiliriz? Mutluluğun yolu üretkenlikten mi geçiyor? Çok çalışmak çok üretmek midir? Erteleme davranışını nasıl engelleriz? Bu bölümde Girişimci Muhabbeti Podcast'ten Barış Koçdur'un derlediği çalışma hayatına ilişkin sıkça sorulan soruları tartıştık.
5/6/201956 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

86: Girişimciliğin Psikolojisi

Bu girişimci insanı nasıl biriymiş? Ne yer, ne içer, ne solurmuş? Psikolojisi nasılmış? Cevapları Girişimci Muhabbeti Podcast'le ortak bölümümüzde.
4/18/20191 hour, 26 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

85: Hasetle Nasıl Başa Çıkılır?

İnsanımızın nazarla mücadelesi yüzyıllardır süregeliyor. Biz de, çevremizdekilerin bize haset duymasını nasıl engelleriz masaya yatırarak bu mücadeleye desteğimizi esirgemiyoruz.
3/19/201947 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

84: Günlük Hayatın Stresleri

Günlük hayatın stresinin üzerimizdeki etkilerini en aza indirmek için neler yapmak lazım? Cevapları bu bölümümüzde.
2/24/201956 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

83: Sahne Işığı Etkisi: Tüm Gözler Üzerimizde Mi?

Hepimiz "dünya bir sahnedir, bizler de oyuncuları" fikrine fazlaca kapılsak da başkaları aslında bizi düşündüğümüz kadar izliyor mu, davranışlarımızı farkediyor mu? Bölümümüzün konusu olumlu ve olumsuz sonuçlarıyla "sahne ışığı etkisi."
2/4/201946 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

82: Azim-2: Tutku ve Çok Çalışma

Cilala parlat, cilala parlat... Karate Kid'deki Daniel gibi 10000 saat azimle ve sabırla cilalayıp parlatırsak yaptığımız işin üstadı olabilir miyiz? Bu bölümde masaya yatırdık.
1/13/201949 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

81: Şans, Kısmet

Başardıklarımızda ya da başaramadıklarımızda, seçimlerimizde veya başımıza gelenlerde şansın/kısmetin etkisi ne kadar? Kontrolümüz altında olmayan faktörler (mesela doğuştan gelen özelliklerimiz, büyüdüğümüz çevre, karşımıza çıkan insanlar, içinde bulunduğumuz statüko, bizi çevreleyen sosyal ağ) hayatımızı ne kadar etkiliyor? Bu bölümde tartıştık.
12/31/201849 minutes, 1 second
Episode Artwork

80: Kaçık Prens'in Perde Arkası ve Mutlu İlişkinin Üç Sırrı: Podcast Festivali Sohbetimiz

Power FM'in Podcast Festivali evsahipliğinde gerçekleştirdiğimiz ilk canlı podcast'te Kaçık Prens'in perde arkasını ve mutlu ilişkinin üç sırrını tartıştık. Katılamayanlar için Burçin Acer moderatörlüğündeki sohbetimiz burada...
12/18/201847 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

79: Televizyon İzlemek Gerçekten Mutsuz Ediyor mu?

"Ben evde hiç televizyon açmıyorum"cular, "çocuğa hiç izletmiyoruz"cular!! Televizyonun günlük hayattaki mutluluğumuza etkisini tartıştığımız bu bölüm sizler için. 
11/13/201843 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

78: Uyumlu Olmanın Zararları Olabilir mi?

Rahmetli Adile Naşit ve Münir Özkul neden hep orta direk rollerde karşımıza çıktı? Neden Erol Taş'ı daha çok kodaman rollerde izledik? Belli ki uyumlu insanların maddi olarak biraz sıkıntılı bir durumu oluyor. Nedenleri, bu programda... Çiçek gibi dinleyicilerimizin dikkatine: Borca, harca batma riskine dikkat!
10/26/201842 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

77: Uzun Yaşamanın Sırrı ve "Marshmallow" Üzerine

Bölümün ilk kısmında uzun yaşamanın sırlarını, ikinci kısmında ise Ülker Halley ve Eti Puf'un içindeki şekerlemenin insan davranışı üzerindeki rolünü tartıştık.
10/7/201848 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

76: İlişkide Güvensizlik Hissi Nasıl Aşılır?

Eşiniz/sevgiliniz onu sevmediğinizden ya da ayrılmak isteyeceğinizden mi korkuyor? Yoksa ıssız adam havasında ilişkiden mi kaçıyor? Sevdiceğinizde ilişkiye güven tesisini usul usul nasıl sağlayacaksınız? Ve tabii koca yaz neden adam gibi bir pop şarkısı çıkmadı? Merak ettiğiniz tüm bu soruların cevabı yeni sezonun ilk bölümünde.
9/17/201848 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

75: Hayır Demenin Yolları

Karşı tarafı kırmadan ve şakakları beyazlatmadan nasıl hayır denir? Hayır diyemeyip oradan oraya sürüklenenler... Hayat kısa, size kalması için bu bölümü kaçırmayın!!
7/9/201848 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

74: Kendini İnandırma

Gerçekten Badi Ekrem'in Kung Fu tekniği ile soğuğu ve sıcağı kafamızdan silmek mümkün mü? Kendimizi istediğimiz şeylere ne kadar iyi inandırabiliriz? Bunu engellemek olası mı? Değilse ne yapılmalı? Tüm bu sorulara cevap aradık.
6/12/201855 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

73: Zihnin Kısa Yolları

İnsan beyninin sınırlarını, kısayollarını ve tuzaklarını konuştuk. Ne aklımıza gelen ilk şeye atlayacağız ne de deli gibi analizler kovalayacağız. Peki ne yapacağız? Dinleyelim, görelim (yani duyalım)!
5/10/201854 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

72: Hayvanlar Alemi

Aile babası tarla farelerinden, romantik ve sergüzeşt titi maymunlarına, pavyoncu babunlardan tüccar lapin balıklarına geniş bir spektrumu ele aldık. Doktor Lapin'in ticari zekası önünde şapka çıkardık, hatta oğlan karne hediyesi olarak bisiklet istedi... Öyle bir balıkmış yani...
4/23/20181 hour, 2 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

71: Yaşasın Yemek Yemek: Gıdalarla İlgili Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Toplam 2 haftalık tatilde People dergisine poz veriyor gibi fotolara sahip olmak için boğazından kesenler, bir beden küçük gelinlik alıp içine girmeye and içenler. Sağlıklı besleneyim, kendime ve çoluğuma çocuğuma iyi gıda yedireyim diye stres yapanlar. Sorularınızı işin uzmanı Doç. Dr. Mecit Öztop hocaya yönelttik. Siz de gıdalarla ilgili doğru bildiğimiz yanlışları merak ediyorsanız bölümümüz kaçmaz!
4/2/201852 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

70: Ayran Gönüllü Yarim

Baharın gelmesiyle gönül yayları gevşiyor. Floral (çiçek gibi) bir kayıtla, royal (kral gibi) bir bölümle ele aldık: Neden ayran gönüllü oluyoruz? Bizi bekleyen riskler neler? Herkese boncuk dağıtmalı mıyız? Büyük kabahatten kendimizi nasıl sakınmalıyız?
3/19/201855 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

69: Bebek-Ebeveyn Arasındaki Duygusal Bağ

Çocuklukta bağlanma denilen şey nedir? Anne-baba ve bebekler arasındaki duygusal bağın nasıl oluştuğunu tartıştık.
3/5/20181 hour, 3 seconds
Episode Artwork

68: Her Şeyi Kendinde Hak Görmek

Çevrenizde sürekli her şeyi kendine hak görenler mi var? Yoksa siz hep bir haksızlığa uğradım psikolojisinde misiniz? E ne mi yapacaksınız? Tabii ki bölümümüzü dinleyip çözüme ulaşacaksınız. Hayır ne olacaktı ki başka?
2/5/201853 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

67: Herkeste Bir Kendine Güven

Her şey Bob Ross adındaki ressam amcanın yıllar önce TRT'deki Resim Sevinci programıyla başladı. Yarım saat içinde "Şuradan bir nehir geçsin, buraya bir ağaç koyalım" derken muhteşem doğa resimleri yapıyordu. O kadar kolay çiziyordu ki, sanki hepimiz yapabilirmiş, sanki hepimiz ortalamanın üstünde birer ressammışız gibi hissettirdi. Peki rahmetli Bob Ross olmasaydı da yine kendimizi ortalamanın üstünde görür müydük? Cevabı bu bölümde...
1/16/201847 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

66: Aşinayım Sana, Doyamıyorum

Neden sürekli dönüp dolaşıp ilişkilerimiz iyi de bitse kötü de bitse aynı kişilere dönme eğilimimiz var? Neden memnun olmadığımız halde aynı deterjanı almaya devam ediyoruz? Neden birilerine giydirip giydirip sonra yine gidip onlarla görüşüyoruz? Senenin bu son bölümünde aşinalık etkisini inceledik.
12/26/201752 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

65: Azim

Garavel ustayı ağaca çıkartan, Rocky'ye greyder gibi adamı kendi evinde dövdürten o ilahi gücü tartıştık: Azim! Mermer muhabbetine girmeden, elegan biçimde sürdürmeye çalıştığımız bu kaydı bulmak için gram azmetmenize gerek yok, buradan gümüş kaşıkla sunuyoruz.
12/11/201757 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

64: Evdeki Bulguru Bırakamamak: Statüko Yanlılığı

Siz de durduğu yerde duran, olduğu yerde kalanlardan mısınız? Yoksa kimseyi beğenmeyip bekar kalanlardan mısınız? Statüko bölümümüz sizin için gelsin!
11/28/201753 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

63: Yalnızlık

Yalnızlık paylaşılmaz herkesle kaynaşılmaz diyen Duman mı daha çok merhabaya ihtiyaç var diyen üstat Charlie Brown mı haklı? Yalnızlık bölümümüzde ele aldık.
11/13/201758 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

62: Son Pişmanlık Neye Yarar?

Hangi durumlarda daha çok pişmanlık duyarız? Bölümümüz keşke diyenler için...
10/31/201743 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

61: Terslikler Niye Hep Beni Buluyor?

"Terslikler de hep beni buluyor!" diyenlerden misiniz? Durumunuzu masaya yatırdık, reçeteyi yazdık.
10/2/201751 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

60: Gurbet

Kuzey'in Kralı Melih ve Ejderhaların Babası Emre'nin yepisyeni sezonu bugün itibariyle açılmış bulunuyor. Aşk, tutku, entrika, macera ve daha birçok şeyi bulamayacağınız bu bölümde gurbet konusuna eğildik ve önümüzdeki programlarda neler tartışabileceğimizi istişare ettik. Lokum gibi, limonata gibi bir bölümle karşınızdayız.
9/10/201757 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

59: Kendinin Sosyal Psikoloğu Olmak

Günlük hayattaki problemlerimize bir sosyal psikolog gibi nasıl yaklaşırız? Sosyal psikolojinin temel prensiplerini kullanarak bu bölümde kendi söküğümüzü dikmeye çalışacağız.
7/23/201746 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

58: Metin Hara ve Hafıza

Metin Hara ve Adriana Lima ilişkisinden yola çıktık ve hafızamıza neden güvenmemeliyiz konusunu konuştuk.
7/16/201753 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

57: Çöpçatanlar ve Konuşmayı Çatamayanlar

Çöpçatanlık konusunda ne kadar becerikliyiz, onu konuştuk. Yani her şeye pek bir hevesli, pek bir inisiyatif adamıyız ama doğru mu yapıyoruz bu işleri? Bir de, neden bu networking aktivitelerine, kokteyllere gidip, köşede tüm şam fıstıklarını gömdüğümüzü ama bir türlü ilk adımı atıp "kaynaşamadığımızı" masaya yatırdık.
6/11/201750 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

56: Niye Öyle Yaptılar? Başkalarının Davranışlarını Anlamlandırmak

Bilgi yarışmalarındaki insanlar bilemeyince hangimiz gömmedik onları? Hemen kişiliklerine saldırmadık mı? Diğer faktörleri ne kadar dikkate aldık? Hata mı yaptık? Bu bölümde masaya yatırıyoruz.
5/17/201745 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

55: Taşınmanın Psikolojik Etkileri

Hani bazen diyoruz ya "alıp başımı gideceğim" diye... Sık sık alıp başını gitmenin de psikolojik etkileri var. Bu bölümde taşınmanın ve taşınma sıklığının psikolojik etkilerini tartışıyoruz. Mesele bir nakliyeci bulmaktan daha öte. Yaşam uzunluğuyla bile ilgisi var. Dikkatli olmak lazım :)
5/1/201746 minutes, 1 second
Episode Artwork

54: Nil "Benden Sana"nın Düşündürdükleri

Nil Karaibrahimgil'in bizdeki yeri ayrı. Güzelim şarkısı çocuk-ebeveyn ilişkisi başta olmak üzere insan davranışı üzerine çok şey düşündürdü, biz de bölümümüzü şarkının aklımıza getirdiklerine adadık.
4/18/201748 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

53: Sosyal Karşılaştırma

Kendimizi başkalarıyla karşılaştırma konusunu masaya yatırdık, içini açtık, iyice kurcalayıp kapattık. Calculus'ten kim kaç almış, kimler eğrinin altında kalmış, hepsi bu programda!!!
3/12/201745 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

52: Bilkent Sohbetinin Düşündürdükleri

Efsanevi Bilkent Psikoloji Topluluğu sohbetlerimizin ikincisinin kritiğini yaptık. Yine harika bir organizasyondu ve yine hep beraber çok eğlendik. Sohbet sırasında gelen dinleyici sorularını bu bölümde tekrar ele aldık.
2/19/201746 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

51: Harcamak ve Biriktirmek: Dinleyici Soruları

Harcamalarımız ve birikimlerimiz ile ilgili konuştuğumuz kimi şeyler kafaları karıştırmış. Kimi dinleyici daralıp online alışverişin dibine vururken, kimi de bir hırka bir lokmaya geçmiş. Güce denge getirmesi için Luke Skywalker ile bu bölümü çektik: Ne kadar dark side? Ne kadar jedi'lik medaylık? Bu dönemde Deathstar'a para gömülür mü yoksa galaktik emlak fiyatları balonu mu mevcut? Tatooine artık gözde bir bölge mi? Alderaan patlamasından sonra fiyatlar yükseldi mi? Tüm bunları enine boyuna tartıştık işte.
1/8/201744 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

50: Para, Para, Para...

Yılbaşı indirimi, sene sonu indirimi, sezon ortası indirimi derken %50+%10'lar, %50+%30'lar, %70'ler sürekli baş veriyor hepimizin maillerinde, SMS'lerinde. Kredi kartına abanıp sonra ekstre gelince ağlamak yerine şu bölümü dinle bari de kenara üç beş koyuver. Bu haftaki sohbette zorunlu bireysel emekliliğin ardındaki sır perdesini ve para biriktirmenin neden zor olduğunu da aydınlatıyoruz.
12/13/201648 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

49: Değişerek Gelişmek

Kişinin değişmesi, kendini geliştirmesi mümkün mü? Yoksa 7'sinde neyse 70'inde de o muyuz? Değişerek gelişmenin, başarısızlık korkusuyla mücadele etmenin, gelen mermileri havada durdurmanın, kaşık bükmenin ve Death Star yok etmenin incelik ve teknikleri üzerine bombastik ve zımbasal bir kayıt yaptık!
11/13/201644 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

48: Yeşil Görmeyen Gözler

Rezidansta yaşayıp boş zamanını AVM'lerde geçiriyorsan, bu bölüm tam sana göre! Yeşil görmenin; ağacı, çiçeği, böceği sevmenin ve dışarıda zaman geçirmenin faydalarından bahsediyoruz. Sen iyisi mi kulaklığı tak da parkta bir banka oturup bizi dinle!
11/2/201642 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

47: Bir Huzur Ver

Kimler huzur verir, kimler vermez? Huzur vermeyenden nasıl kaçılır? Huzurun adresi bu programda. Konuğumuz Gamze Baray hocamız da yorumlarıyla bu programı renklendirdi, ışıldattı!
9/25/201653 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

46: Artistik Patinaj

Artistlik yapmanın doğası, çeşitleri ve bizlere getirebileceği zararları tartıştık. Hepimizin içindeki o isyankar, atarlı, zaman zaman da havalı çocuğu söndürmeye geldik!!
9/1/201644 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

45: Herkesin Yaptığını Neden Yapıyoruz?

Neden başkalarının yaptığına biz de uyuyoruz? Arkadaş baskısı neden yeri geliyor insana çiçekli gömlek giydiriyor? Cevapların hepsi bu programda...
8/22/201648 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

44: Hayat Beni Neden Yoruyorsun? Hayatı Basitleştirmek

Hayatı kolaylaştırmanın, sırtımızdan günlük yaşamın getirdiği yükleri atmanın yollarını tartışacağız diye başladık, Brexit'ten girdik, Euro 2016 finalinden çıktık. Açılışımızı yine büyük üstat Serdar Ortaç ile yaptık. Neler konuştuk neler!!!
7/12/201648 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

43: İtibar

İtibarın, sadece kodamanlara has bir kavram olmadığını, hepimizin şöyle ya da böyle bir itibarımızın olduğunu konuştuk. Şu sonuca vardık: Atarlı olmak kazandırır. Efendi olmayın teyzemin evlatları!
6/15/201644 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

42: Uykusuz Her Gece

Çok rezil bir uyku mu çektiniz? Bir önceki gece sanki sopa yemişsiniz gibi mi kalktınız? Kendinize niye hiç dinlenemiyorum diye sormadınız di mi? Böyle bayaa kalkıp giyinip işe gittiniz... Neyse ki probleminizin kaynağını ve çözüm yollarını biz size anlatıyoruz. Emre'nin İngiliz yayın mecrası Independent'a konu olan araştırması da bu programda...
5/15/201645 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

41: Halden Anlamak

Halden anlamak sizin bizim bildiğimiz gibi bir şey değilmiş. Öyle, kim daha çok sefillik çekti, kimin sınavı daha kötü geçti gibi felakette yarışmakla olmuyormuş meğer. Nasıl mı oluyormuş? Cevabı bu bölümde...
4/17/201641 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

40: İlişkiler Fiziksel Sağlığı Nasıl Etkiliyor?

Konumuz romantik ilişkilerin fiziksel sağlığımız üzerindeki olumlu etkisiydi ama konu nereden, nasıl döndü dolaştıysa önce babalarımıza, sonra da Michael Douglas ve sülalesine geldi. Douglas ailesinin sanatçı kimliğini övüp yaşam tarzlarını yerin dibine soktuğumuz gıybet dolu bu programda sevgilimizin, eşimizin nasıl olup da sağlıklı olmamızı sağladığını da masaya yatırdık.
3/30/201653 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

39: Romantik İlişkiler Konulu Bilkent Sohbeti

Bilkent Psikoloji Topluluğu'nun organizasyonuyla Kaçık Prens dinleyenleriyle buluştu. Katılanlarla romantik ilişkileri tartıştık, çok güldük, çok eğlendik. Katılamayanlar için, buluşmanın kritiği ve tartışmalı pozisyonları bu bölümde...
3/10/201647 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

38: Mutluluğu Artırmanın Belki En Kolay Yolu: Teşekkür Etmek

Teşekkürü bir borç bilenlerin, güleryüzlü olanların, şükretmenin, minnettarlık göstermenin ve anın güzelliklerinin farkında olanların programı burada...
2/24/201649 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

37: Güzel Hayaller Kurmanın Zararı Var mı?

Güzel hayaller kurmak özgürlükse, özgür ve mutluyuz hepimiz! Şaka şaka!!! Kurmayın o kadar hayal... Zararlıymış, göbeğiniz düşermiş... İşte bilimsel sebepleri bu programda...
2/9/201650 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

36: Neden Hep Aynı Kuyuya Düşüyoruz?

Şifresini yanlış girdiği halde ısrarla aynı şifreyi girmeye devam edenler, eski sevgilisiyle 235. kez denemeye karar verenler, ördek olduğu halde insanları, keçi olduğu halde kuzuları takip edenler, öyle bir arabaya binebilenler, binmese miydik, yapmasa mıydık diyenler, tabureleri alıp salonun ortasına dikenler, tabure barın belkemiğidir diyenler, bu bölüm sizlere gelsin!
1/20/201648 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

35: Başarı Listesi

90'lı yıllarda sevdiklerine karışık kaset dolduran zihniyete ithafen biz de sevdiklerimize (size) karışık bir "başarı listesi" hazırladık. Tüm listelerin en güzel kısımlarını alıp "lord of the list" tadında bir şey oluşturduk. Bu listeye uyup da başarıya ulaşanlar: İngiltere Kralı, rahmetli başkan Kennedy, taçsız kral Pele, Beckenbauer, Kaleci Myer, Nadia Comaneci, Bridget Bardot ve Fenerbahçeli Cemil!!!
1/10/201653 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

34: Aldatma 2: Kıskançlık (ve Dinleyici Soruları)

Aldatma serimizin ikincisi, dinleyici isteklerine cevap verdiğimiz bir bölüm oldu. Karıncayı incitmeden dokunduk dinleyicinin merak ettiği aldatmayla ilgili birçok hassas konuya. Erotik filmler ve kıskançlığa da değindik. Üstat Darth Vader ile kurduğumuz telefon bağlantısı da tuzu biberi oldu!
12/23/201547 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

33: İlişkilerde "Büyük Kabahat" Aldatma

Bu bölümün konusu, romantik ilişkilerde "büyük kabahat" neden işlenir? Aldatmaya kimler daha yatkın? Çözümü var mı? Aşk her şeyi affeder mi? Ayrıca bir de alternatif açılış marşı bulduk. Japonca olduğunu belirtelim de spoiler olsun!
12/16/201550 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

32: Hayata Atılmak

Bu bölümde "hayata atılmanın zorlukları" konusunu işledik. Dedik ki zaten çok matah bir şey olsa caretta caretta gibi kabuğumuzu kendimiz kırar, çıkardık. Biri kafamızdan tutup çekip çıkarmazdı!
11/29/201545 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

31: Seçmek ya da Seçmemek

Hayatta tüm alternatifleri ve fırsatları değerlendirmeye çalışanların hazin sonunu işlediğimiz bölüm. "Büyük Hilmi"lik ne kadar stresliymiş, bunu farkettik bu bölümde!!
11/20/201545 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

30: Ebeveynlik

Bu bölümde ebebeynlik konusunu yaklaşık 2,5 saat enine boyuna tartıştık. ABD ve Avrupa'nın çeşitli üniversitelerinden yaklaşık 12 kişilik bir uzman kadrosu (yaklaşık diyoruz çünkü 10'dan sonrasını saymakta zorlanıyoruz) merak ettiğiniz her şeyi tüm detaylarıyla yanıtladı. Lakin post etmemizin ardından TDK, "ebebeyn" değil "ebeveyn" olacak diye bu 2,5 saatlik aydınlatıcı külliyata el koydu. Neticesinde de sadece 3 kişi ve bir köpeklik kadromuzla 45 dakikalık yeni bir kayıt almak zorunda kaldık. Anne-baba olmak matah bir şey midir? Dünyanın en güzel şeyi mi, en zor şeyi mi? Cevapları bu programda...
10/25/201548 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

29: Bekar Kalma Korkusu

Bu bölümde bekarlık korkusunu tartıştık. Araknafobia gibi, bunun da bilimsel dayanakları olduğundan ve gerekli önlemler alındığında çiçek gibi bireyler olabileceğimizden bahsettik. Bir de modern futbola ve lanet olası federal 4-4-2 sistemine giydirdik!
9/27/201544 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

28: Stresle Başa Çıkma 2

Stresle başa çıkmak için neler yapmalı sorusunu masaya yatırdığımız serinin ikinci programı...
9/16/201538 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

27: Stresle Başa Çıkma 1

"Stresle nasıl başa çıkarız?" sorusunu masaya yatırdığımız serinin ilk programında tatilden işe ya da okula dönmek zorunda olan gergin kitlelerin sesi, umudu olacağız bu hafta...
8/22/201545 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

26: Uzanmışım Kumsala: Tatilimizi Güzelleştirmek İçin Ne Yapmalı?

Bu haftaki konumuz "Tatil"! Tatilde çalışmak iyi midir? Tatilin makbulü ne kadar sürmeli? Tatile huysuz tiplerle çıkarsak ne yapmalı? Ve sahilden ayak fotosu göndermek psikolojik olarak sağlıklı bir şey mi? Cevapları bu programda...
6/20/201545 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

25: Oy Verme Psikolojisi

Teşebbüsü Şahsi ve Adem-i Merkeziyet Cemiyeti fikirleri ışığında seçme, seçilme ve karar mekanizmalarında davranışsal psikolojinin rolünü konuştuk. Fırkalara bulaşmadan, cihanşümul bir hasbihâl gerçekleştirdik, ama nedense sohbet direkt Sarah Palin'de takıldı kaldı.
6/4/201545 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

24: Sosyal Reddedilme

Çocukluğunda top oyunlarında pas alamayan tüm dinleyicilerimize ithaf ediyoruz bu programı. Bugün yaşadığınız tüm o yalnızlık çocukken size top atılmamasındanmış. Keşke kesselerdi topunuzu. (Hepinizi manasında değil, plastik küre manasında.)
5/11/201543 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

23: Plasebo Etkileri

Neyi tartıştık? Placebo etkisini... Peki ne dedik? Placebo şartlanmadır, ama olmayabilir de! Daha ilacı görür görmez, hatta doktor yolunda iyileşen biriyseniz bu bölüm tam size göre...
4/23/201540 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

22: Ezik miyiz Lan Biz? Kendine Güven

Kendine güven ve bu güveni nasıl yansıtmamız gerektiğini konuştuk. Veeee çok büyük bir tüyo verdik... Sosyal medyada sadece "bakıcı" olarak takılırsan mutsuz olursun. Ya aktif katılım yap, ya da hesaplarını kapat!! Ayrıca "Ezik miyim lan ben?" testi bu haftaki programın başında ücretsiz olarak uygulanmakta... Siz de dinleyin, soruları not edin, kendinize sorun, ve ezikometredeki yerinizi tayin edin!
4/5/201544 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

21: O Ses Kaçık Prens: Kimin Sesi Daha Çekici?

Bu hafta uzmanımız Mehmet Harma ile birlikte sesin psikolojisini tartıştık. Hangi ses ozelliklerinin daha seksi ve güvenilir algılandığı, sesimizin duygularımızı nasıl ele verdiğini konuştuk. Hani bazıları vardır ya, keşke hep fotoğraflarda kalsa dediğimiz, keşke hiç konuşmasa/gülmese diye dua ettiğimiz... Üzülmeyin, suç ne sizin, ne de onun... Suç o sesin frekansında! Daha fazlası ve Kaçık Prens'in en çekici sesi Emre'nin mi Melih'in mi sorusunun cevabı bu programda.
3/29/201549 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

20: İlk İzlenimler

Tarihi program. İlk defa programa konuk aldık! Elbise mavi-siyah mı, sarı-beyaz mı; ilk izlenimlerin hislerimiz ve kararlarımız üzerindeki etkisi ne kadar, Melih'in yayın esnasındaki Ayı Yogi seslendirmesi ilk beşe girer mi? O havalı ceketi alıp o kremleri sürmeli miyiz? Hepsini içerik danışmanımız Gül Günaydın'la tartıştık.
3/8/201547 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

19: Güç Ne Getirir, Ne Götürür?

Bu hafta güç manyaklığını konuştuk. Neden kimi insanlar güce tapar ve hiç doymak bilmezken misal biz evde ayakları uzatıp Survivor izlemekten gocunmuyor, hatta keyif alıyoruz? Hangimizde bir sıkıntı var? Bu programda masaya yatırdık.
2/17/201541 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

18: Hile, Hurda, Yalan

Neden yalan söyleriz? Neden hile yaparız? Hile, hurda ve ahlaksızlık yapana bir ikinci şans tanınmalı mıdır? Cevaplar hep bu haftaki sohbette! "Masum Değiliz" şarkısı eşliğinde dinlenmesi tavsiye olunur...
1/27/201550 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

17: Uzun Süreli Romantik İlişkiler Pilava mı Benzer?

Melih bir pilav metaforu kurdu, biz de uzun süreli romantik ilişkilerin risklerini, bu ilişkileri ayakta tutmak için ne yapılması gerektiğini bunun üzerinden tartıştık. Dinleyin de pilavınızın dibi tutmasın!
1/10/201553 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

16: Yeni Yılda Aldığımız Kararlar

Her sene yılbaşından önce planlar yapıp, önemli kararlar alıp, kendimize sözler verip sonra neden uygulayamıyoruz? Dinlemeden yeni yıla girmeyin. ;)
12/30/201445 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

15: Uzak Mesafeli Romantik İlişki

Uzak mesafeli romantik ilişkilerde gergin günler: Cuma ve Cumartesi. Ne yaptı? Kimlerle çıktı? Kaçta döndü? Uzaktan ilişkileri olanlar! Manitanızla skype, zoom yapmadan bir dinleyin deriz.
12/24/201441 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

14: Ritüeller

Ritüellerimizle barıştık bu hafta. Orta yaşlılığı kutsadık ve kurumsal hayatın da sevilebileceğini muştuladık.
12/8/201440 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

13: Dedikodu

Bizden duymuş olmayın ama "dedikodu yapmanın dayanılmaz hafifliği" bölümü podcaste konmuş diyorlar.. ben diyenlerin yalancısıyım.. lütfen aramızda kalsın, kimseye dağıtmayın..
11/24/201446 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

12: Yan Gelip Yatma Yeri

Hayatta yan gelip yatma yeri ve zamanı var mıdır? Hem günlük işlerin stresini azaltmak hem de üretkenliğimizi artırmak için çare yan gelip yatmak mıdır? Bizim ipimizle kuyuya inmek yerse dinleyin, daha keyifli ve üretken bir hayatınız olsun!
10/31/201441 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

11: Kumarcı Zarından Niye Uzak Düşemez?

Bu sohbette konumuz bağımlılıklar... Dinleyin, Melih'in başına gelen sizin de başınıza gelmesin.
10/15/201420 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

10: Aynı Anda Çok İş Mümkün mü?

Hem televizyon izleyip hem kaşar doğramaya çalışırken parmağını kesen Melih kardeşimin yaralı parmağına işiyor, "multitasking" denen şey (aynı anda çok iş yapmak) mümkün mü tartışıyoruz.
9/18/201436 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

09: Eşlerimizi Nasıl Seçiyoruz-3

Sevgilinizle ilk çıktığınız akşam nasıl bir film seçmeli? Barda saat kaçta insanlar daha çekici görünür? Üniversitede sevgili bulmak için kim nerelerde yürüyüş yapmalı? Sportif faaliyetin her türlüsü faydalı mı? Bu bölümde tartışıyoruz.
9/3/201420 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

08: Eşlerimizi Nasıl Seçiyoruz-2

Romantik partner seçimi konusundaki sohbet serimizin ikincisi... Yavaş yavaş dananın kuyruğunun kopacağı yere geliyoruz: Hangi durumlarda karşınızdakinin sizi çekici bulma olasılığı artar?
8/9/201438 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

07: Eşlerimizi Nasıl Seçiyoruz-1

Romantik partnerlerimizi, eşlerimizi nasıl seçiyoruz sorusunu sonunda enine boyuna masaya yatırdık. Hem de tüm engellemelere rağmen: Konstantin'den Myers-Briggs'e uzanan karanlık bir örgüt programın ortasında internet bağlantımızı kesti, sorunu çözüp yine devam ettik! :)
7/18/201445 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

06: Dünya Kupası ve Spor Psikolojisi

Bu bölümde Dünya Kupası'na ve spor psikolojisi araştırmalarına değindik. Suarez rakibini niye ısırdı? Cezası fazla mıydı? Almanya maçından sonra Brezilyalılar yastan çıkabilecek mi? Emre'ye, rektöre kampüsün bir kısmını satarak parayı Arjantin'e yatırmasının üniversite için iyi bir yatırım olacağını söylemesi aklını kim verdi? Cevapları bu bölümde.
7/11/201443 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

05: Ayrılık

Ayrılığı her iki eş de ister mi, yoksa birinin isteği ile mi olur? Ayrılığın nedeni her zaman başka biri mi? Adım adım ayrılığa giden yol nasıl? İlişkiyi yıpratmamak için neler yapmak lazım?
6/19/20141 hour, 2 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

04: Geride Kalanların Yası

Yasın altında yatan psikolojik süreçler neler? Hayat gerçekten eskisi gibi olmuyor mu? Kaybımıza sıkışıp kalma riskimiz ne kadar? Kaçık Prens ölüm ve ayrılığın ardından geride kalanların yasını tartışıyor.
5/27/201439 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

03: Mutluluk Nedir?

İki bölümdür mutluluğu konuşuyoruz ama mutluluk nedir? Sadece haz duygusu mu yoksa daha fazlası da var mı? Sıra bu soruyu cevaplamaya geldi..
5/19/201427 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

02: Mutluluk Nasıl Ölçülür?

Bilim adamları mutluluğu nasıl ölçüyor? Güzel olaylar yaşadığımızda mutluluğumuzu nasıl daha da artırırız? Peki kötü olaylar yaşayınca olumsuz duygularımızı nasıl azaltırız? Örneğin, kolonoskopi nasıl daha az acı verir? Yine geniş bir yelpazeyle karşınızdayız!
5/7/201424 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

01: Parayla Saadet Olur mu?

Çok para kazanmak mutluluk getirir mi? İnsan parasını neye harcarsa daha mutlu olur? Gelir eşitsizliği insanları neden mutsuz eder? Melih ve Emre parkta kendilerine yanaşan amcalara 20 Euro'yu verselerdi mutlu olurlar mıydı? Kaçık Prens ilk bölümüyle yayın hayatına başlıyor!
4/16/201431 minutes, 53 seconds