Winamp Logo
Iskry Lecą Cover
Iskry Lecą Profile

Iskry Lecą

Polish, Technology, 2 seasons, 41 episodes, 23 hours, 18 minutes
About
Podcast Sieci Badawczej Łukasiewicz, w którym udowadniamy, że pomiędzy biznesem a nauką może iskrzyć! Prowadzi: Rafał Gawlikowski
Episode Artwork

Czy chcecie być dorośli? No, thanks! | Ala, Bruno, Franek, Gutek, Przemek

Z okazji Dnia Dziecka o Łukasiewiczu, nauce, wynalazkach i dorosłości rozmawiamy z dziećmi pracowników Łukasiewicz – Instytutu Tele- i Radiotechnicznego. Rozmowę prowadzi Oskar Wojtynowski z Centrum Łukasiewicz.
5/31/202420 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Ma 23 lata i trafiła na listę Forbesa

Ma 23 lata, jest studentką i pracuje w Łukasiewicz – Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP. Jest finalistką Studenckiego Nobla 2023 przyznawanego najwybitniejszym studentom kierunków technicznych w Polsce; W 2023 roku została laureatką złotego medalu Genewskiej Wystawy Wynalazków. Przyznano jej także nagrodę specjalną tajlandzkiej Narodowej Rady ds. Badań oraz nagrodę International Warsaw Invention Show (2023). Niedawno trafiła na listę 24 kobiet, które warto obserwować w 2024 roku magazynu Forbes.  Z Julią Wilk rozmawiamy o kobietach w naukach technicznych, jej doświadczeniach z pracy w męskim świecie oraz projektach, które rozwija.
3/8/202427 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Sięgamy po najlepszych, czyli olimpijczycy w Łukasiewiczu | Lorek, Lewicki

Ma 21 lat i pracuje w instytucie Łukasiewicza. Łączy to ze studiami na uniwersytecie. Jak to możliwe? Skorzystał z oferty Sieci Badawczej Łukasiewicz, którą już dwukrotnie skierowaliśmy do laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych. Z moim gościem, Piotrem Lorkiem z Łukasiewicz – Instytutu Chemi Przemysłowej, rozmawiam o tym jak został olimpijczykiem, jak wygląda jego praca w Łukasiewiczu oraz co planuje robić w przyszłości.
3/1/202414 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Grafen jednak się udał? To wyjątkowy materiał | Chlanda, Djas, Racki, Lewicki

Prawdopodobnie wielu słuchaczy słysząc grafen pomyśli: stracona szansa. Nic bardziej mylnego. Grafen ma się całkiem nieźle. Od kilku lat naukowcy Sieci Badawczej Łukasiewicz pracują nad technologią grafenu płatkowego. To bardzo obiecujący materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Jakie korzyści zapewnia grafen? W których branżach ma największy potencjał? Czy dzięki swojej wszechstronności jest materiałem przyszłości? Między innymi o tym porozmawiamy z naszymi gośćmi, którymi są: Adrian Chlanda, kierownik grupy badawczej Grafen Płatkowy w Łukasiewicz – IMiF oraz Małgorzata Djas i Adrian Racki, członkowie tej grupy. Strona internetowa G-Flake: ⁠www.gflake.shop
2/16/202441 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Mają 19 lat. W Łukasiewiczu pracują nad samochodem autonomicznym i półprzewodnikami | Barańczyk, Szymczak, Lewicki

W 2022 roku uruchomiliśmy program „Olimpijczycy w Łukasiewiczu”. To nasza oferta dla najzdolniejszych uczniów, laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych. Wraz z rozpoczęciem studiów otrzymują możliwość pracy w naszych instytutach. Do tej pory z tej szansy skorzystało ponad 30 młodych ludzi. Przed nami kolejny rok funkcjonowania programu i jego trzecia edycja. Czy 19-latek może być niemal samodzielnym pracownikiem naukowym? Czy młodzi ludzie mogą pracować tylko w kawiarni lub w sklepie? I czy polska instytucja naukowa to atrakcyjne miejsce rozwoju ich kariery? Między innymi o tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Patrycją Barańczyk, studentką Uniwersytetu Warszawskiego i finalistką olimpiady matematycznej, pracowniczką Łukasiewicz – IMiF  oraz z Kamilem Szymczakiem, studentem tego samego uniwersytetu, trzykrotnym laureatem i falistą olimpiady informatycznej oraz pracownikiem Łukasiewicz – PIMOT.
1/26/202432 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Przyszłość sztucznej inteligencji musi zawierać powrót do korzeni | prof. Artur Dubrawski, Janusz Lewicki

Ten podcast nagraliśmy przy okazji Konferencji z Polonią, którą po raz trzeci organizowała Sieć Badawcza Łukasiewicz. Naszym gościem był profesor Artur Dubrawski, który na jednej z najlepszych amerykańskich uczelni od wielu lat zajmuje się zagadnieniem sztucznej inteligencji. Profesor Dubrawski nie tylko wspiera nasze instytuty swoim doświadczeniem, ale przyjmuje również ich pracowników w swoim zespole w Stanach Zjednoczonych. Z naszym gościem rozmawialiśmy o sztucznej inteligencji, globalnej nauce oraz potencjalne Polaków i Sieci Badawczej Łukasiewicz.
1/12/202440 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Spalanie może minimalnie wzrosnąć, czyli o nowej benzynie E10 | Piotr Wieczorek, Janusz Lewicki

Od 1 stycznia 2024 roku czekają nas zmiany na stacjach benzynowych w całej Polsce. Popularna 95 zmienia zawartość biokomponentów z 5 do 10 procent. Chodzi o tzw. benzynę E10, która zastąpi stosowaną do tej pory E5. Co to oznacza dla kierowców? Kto powinien obawiać się tej zmiany? Czy benzyna podrożeje? I w końcu, czy mamy do czynienia z prawdziwą biorewolucją, jak szumnie donoszą niektóre media? O tym rozmawiamy z naszym ekspertem Piotrem Wieczorkiem z Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Motoryzacji.
12/27/202315 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Polska daje więcej szans niż zagranica. O wyjazdach, które dają perspektywę i powrotach, które dają możliwości | Selim Oleksowicz, Małgorzata Lamperska

III Konferencja z Polonią już 20 grudnia 2023 r. w Centrum Łukasiewicz przy ul. Poleczki 19 w Warszawie. Zarejestruj się na ⁠⁠https://lukasiewicz.gov.pl/polonia⁠⁠. Nie zwlekaj! Liczba miejsc ograniczona. Przed Konferencją z Polonią rozmawiamy z naukowcami, którzy po latach spędzonych za granicą, wrócili do kraju. Mówimy o podobieństwach i różnicach, o motywacjach i o szansach. A dziś naszym gościem jest Selim Oleksowicz, Dyrektor Centrum Badawczego Materiałów Elektrotechnicznych w Łukasiewicz – Instytucie Elektrotechniki. Rozmowę prowadzi Małgorzata Lamperska z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego.
12/8/202316 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

„Rzuciłam się na głęboką wodę”. O międzynarodowym doświadczeniu w nauce | Iwona Koltsov, Janusz Lewicki

III Konferencja z Polonią już 20 grudnia 2023 r. w Centrum Łukasiewicz przy ul. Poleczki 19 w Warszawie. Zarejestruj się na ⁠https://lukasiewicz.gov.pl/polonia⁠. Nie zwlekaj! Liczba miejsc ograniczona. W Konferencji z Polonią wezmą udział Polacy z całego świata, którzy rozwijają swoje kariery naukowe poza granicami naszego kraju. Z tej okazji zapraszamy do wysłuchania rozmów z pracownikami Sieci Badawczej Łukasiewicz, którzy mają za sobą doświadczenie pracy na obczyźnie. W tym odcinku Janusz Lewicki rozmawia z Iwoną Koltsov między innymi o tym, dlaczego zdecydowała się na pobyt zagraniczny, co jej to dało i dlaczego umiędzynarodowienie to nie tylko duża wartość, ale właściwie konieczność.
12/1/202323 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Musimy być bardziej otwarci. O polskiej nauce z zagranicznej perspektywy | Janusz Lewicki, Rafał Łukasik

III Konferencja z Polonią już 20 grudnia 2023 w Cenrum Łukasiewicz – Warszawa, ul. Poleczki 19. Zarejestruj się na https://lukasiewicz.gov.pl/polonia/ Nie zwlekaj! Liczba miejsc ograniczona. ____________ Celem tego podcastu jest udowadnianie, że na styku nauki i biznesu może iskrzyć. W tym przekonujemy również, że na styku polskiej i międzynarodowej nauki może dziać się wiele dobrego. W ramach zaproszenia do udziału w Konferencji z Polonią, którą już po raz trzeci organizuje Sieć Badawcza Łukasiewicz, gościmy prof. Rafała Łukasika, dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej, głównego organizatora konferencji. Czy polscy naukowcy mają powody do wstydu? Z czego wynikają nasze kompleksy wobec zachodu i czy są uzasadnione? A także w jakim celu organizujemy Konferencje z Polonią i dlaczego wzrost umiędzynarodowienia jest dla nas tak ważny? O to – miedzy innymi – pyta Janusz Lewicki.
11/24/202322 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Rekordowy eksport, nowi inwestorzy. W których branżach Polska może być globalnym centrum technologicznym? | Łukasz Grabowski, Agnieszka Szweda (PAIH), Jakub Kucharczuk

Kolejne rekordy w handlu zagranicznym. Znaczące inwestycje bezpośrednie. Nowe firmy technologiczne, które lokują w Polsce swoje inwestycje strategiczne? Czy to oznacza, że o Polską gospodarkę nie musimy się już martwić? Co na to wszystko polscy przedsiębiorcy? Czy napływ zagranicznych inwestycji to również szansa dla polskich naukowców? Witajcie w najnowszym odcinku podcastu Iskry Lecą Jakub Kucharczuk rozmawia o polskim eksporcie oraz o inwestycjach zagranicznych  w Polsce z ekspertami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – Łukaszem Grabowskim oraz Agnieszką Szwedą. 
7/14/202349 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Woda, wodór, węgiel – gospodarka przyszłości | Maciej Przybyła, Jakub Kucharczuk

Projekt 3W - woda, wodór, węgiel - to inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego. Celem projektu jest wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. Czy wodę, wodór i węgiel można efektywnie połączyć w pracy naukowej i biznesie? Dlaczego to właśnie te surowce wytypowano jako potencjalnie najważniejsze dla polskiej gospodarki? Jak po dwóch latach rozwija się projekt 3W. Z Maciejem Przybyłą, dyrektorem zarządzającym pionem strategii BGK, rozmawia Jakub Kucharczuk
7/6/202337 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

W Łukasiewiczu zatrudniamy najzdolniejszych olimpijczyków (Barańczyk | Borysewicz)

Nastolatka w instytucie badawczym? To wydaje się dziwne, ale w Łukasiewiczu jak najbardziej możliwe. W zeszłym roku uruchomiliśmy program dla laureatów krajowych olimpiad i ściągnęliśmy ponad dwudziestkę z nich do naszych instytutów. W tym odcinku przedstawiamy Patrycję Barańczyk - 19-letnią absolwentkę olimpiady matematycznej oraz Michała Borysewicza - mentora naukowego Patrycji. Oboje na co dzień pracują w Łukasiewicz - IMIF.
5/26/202323 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Jak przemysł i biznes wykorzystuje druk 3D? | Aleksander Kowalski (Łukasiewicz – IMN)

Czy druk 3D zastąpi tradycyjną produkcję przemysłową, a może nie tylko przemysłową, ale również produkcję żywności? W ostatnich latach wiele kontrowersji wzbudzały również doniesienia o druku, broni i innych niebezpiecznych przedmiotów, dzięki właśnie takim drukarkom. Dziś rozmawiamy z Aleksandrem Kowalskim, liderem Grupy Badawczej Technologii Przyrostowych w Centrum Zaawansowanych Technologii Materiałowych, które znajduje się w Łukasiewiczu – Instytucie Metali Nieżelaznych. Aleksander Kowalski na co dzień zajmuje się drukarkami 3D. Program prowadzi Rafał Gawlikowski.
5/19/202334 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Czarne Złoto, czyli dlaczego warto zrobić płytę hip-hopową o Łukasiewiczu? (Oparek | Krzyżanowska)

Wydaliśmy płytę! To nie oznacza, że zamieniamy się w wytwórnię muzyczną. Chcemy w ten nietypowy sposób uczcić, postać Ignacego Łukasiewicza, naszego patrona — któremu poświęcony jest muzyczny poemat podlany sosem hip-hopowym w oldschoolowym stylu. To nie pierwszy raz, gdy decydujemy się na niestandardową ścieżkę promocji Łukasiewicza. Na początku tego roku wystartowaliśmy z Awatarem Łukasiewicza, o którym rozmawialiśmy również w innym odcinku podcastu z Krzysztofem Noworytą. W tym odcinku gośćmi Rafała Gawlikowskiego są: Joanna Oparek - poetka i dziennikarka oraz Monika Krzyżanowska producentka muzyczna. Posłuchaj całej płyty Czarne Złoto na: Youtube Spotify
5/12/202330 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Polski naukowiec na MIT. Dlaczego warto pojechać na staż do najlepszej uczelni na świecie? | Krzysztof Rajczykowski

MIT – ten skrót chyba zna każdy z nas. Uczelnia z Bostonu to jedna z najlepszych, jeżeli nie najlepsza uczelnia na świecie. Dzisiaj rozmawiamy z Krzysztofem Rajczykowskim z Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych. Bohater naszego dzisiejszego odcinka był już czterokrotnie na bostońskiej uczelni i podzieli się dzisiaj z nami swoim sposobem, jak znaleźć się na wschodnim wybrzeżu, czyli tam, gdzie bije serce technologiczno-naukowej rewolucji. Zaprasza Rafał Gawlikowski.
4/28/202335 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Telemedycyna rewolucjonizuje świat. Pandemia tylko przyśpieszyła nieuchronne procesy | Ewa Kawiak-Jawor, Jakub Kucharczuk

Telemedycyna rewolucjonizuje świat. Pandemia tylko przyśpieszyła nieuchronne procesy, które zmieniają wiele obszarów opieki zdrowotnej. To już nie tylko systemy do zdalnej obsługi pacjenta, ale i sztuczna inteligencja zaprzęgnięta do diagnozy schorzeń. Jak telemedycyna zmieni system ochrony zdrowia? Które technologie są najbardziej obiecujące? Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy i diagnostów? I wreszcie - czy rewolucja technologiczna upora się wreszcie z kolejkami do polskich lekarzy? W dzisiejszym odcinku podcastu Sieci Badawczej Łukasiewicz Iskry Lecą, Jakub Kucharczuk rozmawia z dr Ewą Kawiak-Jawor, kierowniczką Działu Badań Naukowych w Łukasiewicz – ORGMASZ, która w swojej pracy zajmuje się wykorzystaniem nowych technologii w medycynie i zdrowiu.
4/21/202333 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Nauka w cieniu wojny. Jak pracują ukraińscy naukowcy? | prof. Roman Zakusylo, dr Waldemar Witkowski

Mija ponad rok od bestialskiej agresji Rosji na Ukrainę. Wojna dotknęła również ukraińskich naukowców.  W tym odcinku rozmawiamy z prof. Romanem Zakusylo z Shostka Institute of Sumy State University z południowo-wschodniej Ukrainy. Drugim gościem jest emerytowany zastępca dyrektora ds. badawczych dr Walderamar Witkowski z Łukasiewicz – IPO, który jest opiekunem pobytu ukraińskiego naukowca w instytucie.
4/14/202341 minutes, 1 second
Episode Artwork

Trendy technologiczne, które zmienią świat. Polska może być w nich liderem | Dominika Bagińska-Chyłek

Dzisiaj rozmawiamy o trendach ekonomicznych, które zmienią polską gospodarkę. Okazją do rozmowy jest raport: "7 trendów ekonomicznych, które zmienią świat. Czy Polska może w nim być liderem?" wydany przez Łukasiewicz — ORGMASZ. Raport został przygotowany przez kilkunastu naukowców Sieci Badawczej Łukasiewicz.Co w najbliższej dekadzie zmieni świat? Dowiesz się tego z najnowszego odcinka naszego podcastu!  https://orgmasz.pl/2023/03/29/raport-trendy/Gościem odcinka jest Dominika Bagińska-Chyłek (Łukasiewicz — ORGMASZ).Rozmowę prowadzi Jakub Kucharczuk.
3/31/202331 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Chat GPT napisze za ciebie sprawozdanie? Co oferują najnowsze modele sztucznej inteligencji? | Jakub Kucharczuk, Maciej Szymkowski

Open AI opublikował najnowszy model sztucznej inteligenci chat GPT 4. Na jakim etapie rozwoju są różne modele AI? Kto w tym wyścigu technologicznym zaszedł najdalej? Które branże ta technologia najbardziej zmieni? Gościem Jakuba Kucharczuka jest Maciej Szymkowski z Lukasiewicz – PIT.
3/20/202337 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Czy czeka nas inwazja awatarów? O tym jak AI zmienia świat nauki i kultury. | Krzysztof Noworyta

Gościem dzisiejszego odcinka jest Krzysztof Noworyta związany ze studiem TW1N, wcześniej z Platige Image. Okazją do naszej rozmowy jest premiera Awatara Łukasiewicza, którego współautorem jest Krzysztof. Cyfrowe byty, które mogą wchodzić z nami — ludźmi w interakcję, mogą nam pomagać, edukować czy pracować w usługach.
3/10/202337 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Jak robić międzynarodowe projekty naukowe? | Katarzyna Banyś (Łukasiewicz –PORT)

„Horyzont Europa” jest największym w historii Unii Europejskiej międzynarodowym programem wspierającym prowadzenie badań naukowych oraz tworzenie innowacji. Do 2027 roku na nowatorskie rozwiązania przeznaczone zostanie prawie 100 miliardów euro. Takie środki pozwalają na wsparcie przełomowych badań wykorzystujących nowoczesną infrastrukturę, ale także umożliwiają testowanie kosztochłonnych technologii w różnych obszarach. Dla wielu polskich instytucji „Horyzont Europa” to wciąż jednak program owiany pewną tajemnicą. W jaki sposób przełamać to tabu? Gdzie szukać pomocy i partnerów? I wreszcie gdzie tkwi tajemnica sukcesu w pozyskiwaniu europejskich środków? O największych wyzwaniach związanych z pozyskiwaniem funduszy europejskich rozmawiają: Jakub Kucharczuk i Katarzyna Banyś (Łukasiewicz – PORT). https://lukasiewicz.gov.pl
3/3/202328 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Czy zabraknie nam wody? (Andrzej Jarząbek | Renata Żyłła )

W najnowszym odcinku porozmawiamy o wodzie. Jest to zasób, który staje się powoli tak ważny, jak inne surowce energetyczne jak ropa czy gaz. Niewątpliwie jesteśmy w trakcie globalnego kryzysu wodnego. Jak możemy mu przeciwdziałać? Odpowiedź na to pytanie udzielą naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz. W pierwszej części rozmowy Andrzej Jarząbek z Łukasiewicz  −  ORGMASZ przedstawi głównie wyzwania związane z polityką wodną w Polsce, a drugiej części  Renata Żyłła z Łukasiewicz − ŁIT opowie o projektach związanych z tą tematyką realizowanych w łódzkim instytucie.
2/17/202350 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Polka, która stworzyła globalny biznes AI. Spotkaj się z nią na Konferencji z Polonią | Maria Parysz

Data is the new oil. To hasło znane już od wielu lat i pokazuje, że to dane są najcenniejszą walutą przyszłości a może i teraźniejszości. Dzisiaj moim gościem będzie Maria Parysz Twórczyni i liderka społeczności Kaggle Days, dyrektor generalna LogicAI oraz Elephantai.io, doktorantka DCU (Dublin) w dziedzinie sztucznej inteligencji i edukacji technologicznej. Z moim gościem też porozmawiam o tym, jak czuję się w roli naukowca, który prowadzi biznes. Jeżeli ta rozmowa wam się podobała i macie ochotę na więcej, to przypominamy, że 15 grudnia organizujemy Konferencję z Polonią. Podczas której Maria Parysz będzie jedną z prelegentek. Udział w konferencji jest bezpłatny. Można w niej wziąć udział zarówno stacjonarnie w Warszawie w siedzibie Łukasiewicz — Instytut Lotnictwa, jak i w formie online. Zapisy na stronie: www.konferencjazpolonia.lukasiewicz.gov.pl
12/9/202236 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Money, money, money czyli skąd brać pieniądze na badanie w nauce i w biznesie | Dorota Chlebosz, Agnieszka Horbaczewska-Juchniewicz

W tym odcinku rozmawiamy o pieniądzach. 100 mld euro z programu Horyzont Europa to kwota, która może elektryzować polską naukę i biznes, ale to nie jedyne środki, po które mogą sięgnąć przedsiębiorcy i naukowcy. Dziś Rafał Gawlikowski wspólnie ze swoimi gośćmi rozkłada na czynniki pierwsze różne źródła finansowania nauki i badań B+R, zarówno te krajowe, jak i międzynarodowe. Goście odcinka: Dorota Chlebosz — Główny Specjalista ds. Doskonałości Naukowej, Centrum Łukasiewicz Agnieszka Horbaczewska-Juchniewicz  — Ekspert ds. źródeł finansowania, współpracownik Departamentu Finansów, Centrum Łukasiewicz Napisz do nas na: [email protected]  https://lukasiewicz.gov.pl/ Sieć Badawcza Łukasiewicz. Łączymy naukę z biznesem.
12/2/202228 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Z Cambridge do Łukasiewicz-PORT. Dlaczego polscy naukowcy wracają?

Kiedyś kierunek migracyjny był jeden. Zachód. Od jakiegoś czasu ta sytuacja się zmienia. W 2020 roku o 176 tysięcy spadła liczba Polaków przebywających czasowo za granicą. Ten trend dotyczy również nauki. Dzisiaj porozmawiam z polskim naukowcem, który wyjechał z Polski w latach 90 i wrócił… do Wrocławia. Dzisiaj pracuje w Łukasiewicz-PORT. Gościem Rafała Gawlikowskiego jest: dr Michał Malewicz - dyrektor Life Scienies and Biotechnolog Centre w Łukasiewicz – PORT.  Centrum, którym zarządza składa się z pięciu zespołów badawczych i trzech zespołów usług naukowych ukierunkowanych na badania molekularnych mechanizmów chorób neurologicznych i onkologicznych. Z Polski wyjechał w 1997 i wrócił po 24 latach pracować w Łukasiewicz - PORT. W czasie swojej kariery za granica pracował w takich renomowanych instytucjach jak: Karolinska Institutet (Szwecja), Ludwig Cancer Research (Szwecja), University of Cambridge (Anglia) czy Genome Biologics (Niemcy)
11/18/202219 minutes, 59 seconds