Winamp Logo
Investiční podcast MoneyPenny Cover
Investiční podcast MoneyPenny Profile

Investiční podcast MoneyPenny

Czech, Finance, 1 season, 42 episodes, 19 hours, 15 minutes
About
Kdo neinvestuje, okrádá svou rodinu. Proto Hospodářské noviny spouští nový investiční podcast “MoneyPenny”. Autor investiční rubriky HN a oblíbeného newsletteru “Peníze HN” David Busta společně s mistrem České republiky v duoslamu Šimonem Felendou v něm budou zpovídat experty, kteří investicím rozumí.
Episode Artwork

Pokud chce portfolio manažer porazit trh, potřebuje k tomu tři věci, říká Sarnavský z Triatlety

Investiční podcast MoneyPenny se tentokrát zaměřil na aktivní správu a ptal se Alexandra Sarnavského z fondu Triatleta, proč jsou v Česku u fondů tak vysoké poplatky a proč by měla aktivní správa vůbec dávat smysl. David a Šimon také zjistili, jak fond vybírá akcie, kde hledá příležitosti a které cenné papíry naposledy koupil.
4/3/202425 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Pokud chce portfolio manažer porazit trh, potřebuje k tomu tři věci, říká Sarnavský z Triatlety

Investiční podcast MoneyPenny se tentokrát zaměřil na aktivní správu a ptal se Alexandra Sarnavského z fondu Triatleta, proč jsou v Česku u fondů tak vysoké poplatky a proč by měla aktivní správa vůbec dávat smysl. David a Šimon také zjistili, jak fond vybírá akcie, kde hledá příležitosti a které cenné papíry naposledy koupil.
2/29/202427 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Tři byty v Ostravě za cenu jednoho v Praze? Lidé se sem vrací, ceny rostou, říká Vysocký

Investiční podcast MoneyPenny se tentokrát zaměřil na nemovitostní trh ve třetím největším českém městě. Jakub Vysocký stojí v čele společnosti SIAN,která spravuje přes 700 bytů na Ostravsku. David a Šimon se ho ptali, v čem je Ostrava investičně zajímavá nebo jak si spočítat výnosové procento.
1/31/202430 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Polovinu úspor na penzi mám v bitcoinu. Čekám další býčí trh, říká Valihrach z Coinmate

Investiční podcast MoneyPenny navštívil zakladatel tuzemské kryptoměnové burzy Coinmate Roman Valihrach. David a Šimon s ním mluvili o jeho prvních investicích, vývoji prostředí pro krypto byznys nebo o nástupu nové regulace
12/18/202323 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Jak připravit děti na svět s AI? Zeptali jsme se přímo Maldonada z OpenAI

Investiční podcast MoneyPenny tentokrát navštívil ambasador společnosti OpenAI Abran Maldonado. Šimon a David se ho ptali, jaký svět tvůrce jazykových modelů ChatGPT chystá pro lidstvo. Snažili se zjistit, jak se na revoluci připravit a jak na ně nachystat děti. Maldonado mluví o nástupu digitálního člověka, replik ale třeba i etických otázkách.
10/24/202332 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Další investiční trend? Po umělé inteligenci přijde dlouhověkost, říká Šrámek

Investiční podcast MoneyPenny tentokrát navštívil Petr Šrámek, zakladatel Longevitytech.fund. Jeho fondy investují do start-upů, které se zaměřují na dlouhověkost. Šrámek stojí také za omlazovacími klinikami v USA nebo v Česku. David a Šimon se také ptali, jak si prodloužit život ve zdraví.
9/12/202328 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Prodal jsem třetinu bytů. Sázka mimo Prahu se vyplatila, ale bylo v tom štěstí, říká Váka

Investiční podcast MoneyPenny tentokrát navštívil Libor Váka, jenž vlastnil 150 bytů v celkové hodnotě 200 milionů korun. Letos třetinu prodal a chystá velkou investici financovanou v eurech. David a Šimon se Libora ptali, proč s tím nemá banka problém a kde nyní vidí investiční příležitosti.
6/15/202325 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Vsadili jsme na akcie realitního fondu, mají potenciál zdvojnásobit hodnotu, říká Semotan

Investiční podcast MoneyPenny si tentokrát pozval do studia Michala Semotana z J&T Investiční společnosti. Bavili se s ním o investicích do automobilek nebo realitních investičních fondů. David a Šimon se například ptají, jak si Semotan vysvětluje, že jsou realitní fondy zdecimované, zatímco nemovitostním se pořád daří.
5/25/202328 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Z vodíku se stalo eldorádo. Reálné využití je přitom jen ve výrobě hnojiv, říká Hladký

Investiční podcast MoneyPenny tentokrát navštívil analytik Ján Hladký z Patria Finance. V rozhovoruse ho David a Šimon ptají především na potenciál vodíku jako paliva budoucnosti. Hladký je k němuna rozdíl od řady českých investorů poměrně skeptický.
5/10/202327 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Sázím poprvé více na Evropu, v USA hrozí přerozdělování bohatství, říká investor Splítek

Investiční podcast MoneyPenny tentokrát navštívil Mikuláš Splítek, portfolio manažer fondu Small Stocks Caps v české Erste Asset Management. Zaměřuje se na investice do menších amerických a evropských firem a spravuje ve fondu přes 12 miliard korun.Splítek mluví například o tom, proč nyní sází víc na Evropu a které konkrétní akcie si k tomu vybral.
4/19/202330 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

ChatGPT je stavěný na wow efekt, držme se s jeho obdivováním při zemi, říká Sara Polak

Investiční podcast MoneyPenny se tentokrát zaměřil na umělou inteligenci, o které se v posledních měsících baví snad úplně všichni.Investoři přemýšlí, jak na ní vydělat. Kapitáni českého byznysu ji implementují do svého podnikání. David a Šimon si proto pozvali Saru Polak, která se výzkumu AI věnuje, aby jim vysvětlila, jak je moc je současné nadšení z ChatGPT opodstatněné.
3/28/202329 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Firemní dluhopisy čeká těžké období. Letošní i příští rok budou vlnou krachů, říká Dočekal

Investiční podcast MoneyPenny tentokrát navštívil analytik Martin Dočekal, jenž se zaměřuje na analýzu firemních dluhopisů. David a Šimon se ho ptali, jak vůbec emise dluhopisů probíhá nebo na které dluhopisy si dávat pozor. Dočekal je také poměrně pesimistický a očekává, že v letošním a příštím roce přijde vlna krachů firem a investoři ztratí na jimi vydaných dluhopisech miliardy korun.
3/14/202334 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Jak investují nejbohatší Češi? Zamířili do dluhopisů nebo akcií, říká Koděra

Investiční podcast MoneyPenny tentokrát zjišťoval, jak investují čeští dolaroví milionáři. David a Šimon proto mluvili s Romanem Koděrou, jenž je zástupcem ředitele privátního bankovnictví J&T Banky, která výzkum provádí. Koděra mluví kromě investičních zvyklostí bohatých Čechů, také o jejich pohledu na českou burzu nebo o příležitostech v dluhopisech.
2/28/202327 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Koupil jsem naposledy akcie Plug Power, vodík má obří potenciál, říká investor Kejla

Investiční podcast Moneypenny tentokrát navštívil český investor Filip Kejla, jenž dříve pracoval pro WOOD & Company a nyní stojí za projektem Investorees, kde se věnuje wealth managementu. David a Šimon se s Kejlou bavil o tom, jak vidí investičně letošní rok a zda má smysl věnovat pozornost předpovědím analytiků.
1/24/202329 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Lidé se zlatu šklebí, je to ale zajištění před tím, že někde něco rupne, říká Pírko

Investiční podcast MoneyPenny se v novém díle zaměřil na investiční strategii takzvaných managed futures, kterou ve svém fondu Champions Fund používá Štěpán Pírko, ředitel společnosti Bohemian Empire. V minulém roce mu pomohla zhodnotit prostředky fondu o čtvrtinu. David a Šimon se s Pírkem bavili také o investicích do zlata nebo kde Pírko sbírá informace pro své rozhodování.
1/10/202333 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Berňák dosáhne od příštího roku dál. Zvýší se také limity pro osvobozené příjmy, říká Eisenwort

Investiční podcast MoneyPenny si pozval daňového poradce Lukáše Eisenworta ze společnosti EK Partners. David a Šimon se ptali, jak danit investice a co nového nás čeká od příštího roku. Nezapomněli se zeptat ani na danění frakčních akcií a možnosti, jak legálně snížit svůj daňový základ.
12/6/202222 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Pro fondy investující do start-upů přišel zlomový okamžik. Ukáže se, jestli umí vytvářet nové Apply

Investiční podcast MoneyPenny se tentokrát zaměřil na svět start-upů, do nichž investují takzvané venture capital fondy. Jde vůbec o jedny z nejrizikovějších investic, které jsou ale schopné ročně vynášet 19 procent. O světě start-upů jsme se bavili s Vukem Vignjevićem a Martinem Hudečkem ze společnosti RSJ Investments, kteří do těchto fondů investují.
11/22/202231 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Horší časy přichází a s nimi čas rekvalifikací. Úspěch v programování je otázkou charakteru, říká Wachtlová

Investiční podcast MoneyPenny se tentokrát zaměřil na investice do vzdělání. A jedním z nejzajímavějších způsobů, jak si zajistit vyšší mzdu a jisté pracovní místo, je naučit se programovat. Barbora Wachtlová z Green Fox Academy pak Davidovi se Šimonem vysvětluje, co by se měli naučit, pokud chtějí vydělávat hodně peněz.
11/8/202225 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Z Wall Street do traktoru. Zychová našla investiční zálibu v českých farmách, přidat se může každý

Investiční podcast MoneyPenny tentokrát navštívila Kateřina Zychová z Verdi Capital, jež má zkušenosti z velkých bank na Wall Street i v Londýně. Po návratu do Čech založila Verdi Capital a věnuje se jak investicím do akcií, dluhopisů, tak do private equity a nově rozjíždí i fond zaměřený na investice do českých farem. V podcastu vysvětluje, jak byznys funguje.
10/25/202227 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Všechny akcie jsem prodal už na začátku roku a i teď jsem pesimista, říká Stroukal

Investiční podcast MoneyPenny přináší rozhovor s ekonomem Dominikem Stroukalem. David a Šimon se s ním bavili o tom, jak na trzích vznikají cenové bubliny a proč vznikat budou. Stroukal prozradil, jak si na současné propady vsadil už na začátku roku a co má ve své krabičce poslední záchrany pro případ, kdy by přišla zombie apokalypsa.
9/27/202225 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

V Česku jsou dnes dva korunové indexové fondy, které dávají smysl, říká finančnice Janatová

Investiční podcast MoneyPenny vám tentokrát přináší rozhovor s nezávislou finanční poradkyní Michalou Janatovou, která má též zkušenosti s tvorbou investičních produktů. Dříve pracovala v ČSOB a vytvořila například fond kopírující index pražské burzy. Je také jedním z mála lidí v Česku, kteří získali celosvětový certifikát CFA, určený pro investiční odborníky.
9/13/202222 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Inzertní ceny bytů se od těch skutečných moc neliší, velkým slevám nevěřte, říká Šitera z Valuo

Investiční podcast MoneyPenny se v novém díle věnuje situaci na nemovitostním trhu. David a Šimon si pozvali Radka Šiteru ze společnosti Valuo, která se zabývá analýzou cen na českém trhu. Říká, kde má ještě nyní smysl do bytu investovat, jak se ceny vyvíjí a co čekat do budoucna. Dozvíte se také, kam jít bydlet, když nemáte peníze na byt v Praze.
8/30/202232 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Půlku portfolia bych vsadila na současné, půlku na nežijící umělce, říká galeristka Margolin

Investiční podcast MoneyPenny se tentokrát zaměřil na investice do umění. David a Šimon se v něm moc nevyznají, proto si pozvali galeristku Katie Margolin  z Katie Feygie Art Gallery, jež skládala uměleckou sbírku i marockému králi.
8/9/202228 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Investoři mého ražení vymírají, říká Hájek, v jehož fondu má peníze skoro sto tisíc Čechů

Investiční podcast MoneyPenny přináší rozhovor s Jánem Hájkem, jenž řídí největší český akciový fond určený pro drobné investory v Česku. David a Šimon se Hájka ptali, jak se mu daří udržovat solidní výnosy, co si myslí, že čeká trhy, na které akcie nyní sází a proč.
7/26/202236 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

V Číně hrozí výbuch. Nový ekonomický plán neuspěje a lidé touží po pomstě, říká Etzler

Investiční podcast MoneyPenny přináší rozhovor s novinářem Tomášem Etzlerem, jenž patří mezi největší znalce čínského režimu. Čína provádí radikální ekonomické reformy a bez snahy pochopit jejich záměr a dopady je investování do tamních akcií šílenství.
7/12/202232 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Nájmy razantně zvyšovat nejde, lidé by to neutáhli. Měníme proto byznys model, říká šéf Investownu

Investiční podcast MoneyPenny přináší rozhovor s Alanem Pockem Vyšínem, jenž šéfuje investiční platformě Investown, která za rok fungování nabrala na 50 tisíc klientů. David a Šimon se s ním bavili o tom, proč firma nyní tak radikálně mění svůj byznys model.
6/28/202219 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Jsem až znechucený, kolik akcií lze teď levně nakoupit. Nevíme, co brát dřív, říká Gladiš

Investiční podcast MoneyPenny přináší rozhovor s Danielem Gladišem, jenž patří mezi české investiční legendy. David a Šimon si s ním povídali o tom, jak využívá současných propadů nebo proč se řada technologických akcií už nikdy nevrátí na své vrcholy. Gladiš je hlavním portfolio manažerem Vltava Fund, jenž spravuje dvě miliardy korun.
6/14/202229 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Snaží se lidi inspirovat jako Musk. Na návštěvu našeho soběstačného domu se čeká měsíce, říká Hořický

V novém dílu investičního podcastu MoneyPenny se David a Šimon zaměřili na investice do fotovoltaiky, jejichž návratnost se díky současným vysokým cenám elektřiny významně zrychlila. O částečné či úplné energetické soběstačnosti se bavili s Jakubem Hořickým z projektu Český soběstačný dům.
5/31/202228 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Finanční trhy jsou utažené jako při velkých krizích v minulosti, říká Štěpán Hájek z XTB

Investiční podcast MoneyPenny se zaměřil na aktuální dění na finančních trzích, které zažívají turbulence. Mnoho drobných investorů vnímá současné propady jako příležitost nakupovat akcie. S analytikem Štěpánem Hájkem jsme se proto zaměřili na aktuálně nejperspektivnější sektory.
5/17/202224 minutes
Episode Artwork

Internetové návody, jak si vyjednat vyšší mzdu, jsou škodlivé. Dělá se to jinak, říká vyjednávač Pařík

Naučit se vyjednávat je jedna z nejlepších investic vůbec. Proto si tentokrát David a Šimon pozvali do investičního podcastu MoneyPenny profesionálního vyjednavače a absolventa Harvardu Radima Paříka.
5/3/202225 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Usnul jsem na gauči a stálo mě to tisíce dolarů, říká autor Kryptoinsideru Petr Lukáč

Investiční podcast MoneyPenny tentokrát navštívil Petr Lukáč. S autorem oblíbeného podcastu Kryptoinsider si David a Šimon povídali o investicích, divokých spekulacích i nových regulacích, které se na kryptosvět chystají. Velkou Lukáčovou devízou je jeho nadhled,který ve světě, kde panuje těžká rivalita a sektářství, je poměrně vzácná schopnost.
4/19/202228 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Místo kapesného dávám synovi akcie. Musí mě ale přesvědčit, že ví, co chce koupit, říká Burda

Investiční podcast MoneyPenny se v novém dílu zabývá alternativními investicemi a jako experta si David se Šimonem pozvali Martina Burdu, ředitele společnosti Sirius Investments. Burdova firma investuje často do různých alternativních fondů, jejichž vedení si dobře prověřuje, a tak se občas dozvídá různé eskapády.„Dostali jsme jednou informaci o tom, že newyorského manažera fondu, se kterým jsme jednali, zatkli s kokainem v autě,“ popisuje Burda jednu z příhod. V podcastu také mluví o tom, jak vede k investicím svého syna: místo kapesného mu kupuje akcie, pokud dokáže ale svého tátu přesvědčit, že jde o akcie dobré firmy.
4/5/202223 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Vsadil jsem se, že akcie budou na konci roku v minusu, měla by to být snadná výhra, říká Šura

Investiční podcast MoneyPenny přináší rozhovor s matadorem českých kapitálových trhů Jaroslavem Šurou. David a Šimon se s ním bavili především o českých akciích, ale i o jeho pohledu na současné dění na trzích. Šura pokládá za jednu z nejzajímavějších a nejbezpečnějších investic na českém trhu aktuálně akcie Monety. Do zlata by nešel.
3/22/202224 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Znuděné opice patří do koše. V metaverzu podnikejte, říká Sychov ze Somnium Space

Investiční podcast MoneyPenny přináší rozhovor s Arturem Sychovem, šéfem české firmy Somnium Space, která patří k pionýrům na poli metavesmíru a patří ke světové špičce. David a Šimon se s ním baví o tom, co se dá v metavesmíru dělat, k čemu je a jak se probrat současným přehnaným nadšením a zjistit, co má smysl. Sychov také přibližuje, jak je na tom s metavesmírem Facebook.
3/8/202225 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Vyfotí se u mého zvonku a pak vyhrožují, říká Plecháč. Investičních podvodníků přibývá

Investiční podcast MoneyPenny se tentokrát podíval na zoubek investičním podvodníkům, kterých v poslední době rychle přibývá. Své zkušenosti s nimimá i investor Petr Plecháč z TradeCZ. David a Šimon se s ním ale bavili také o tom, jak se dívá na trhy obchodník a investor. Plecháčova YouTube tvorba je oblíbenázejména mezi drobnými investory.
2/15/202224 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Doba nekončícího růstu akcií je pryč, říká Vávra. Nováčci odchází, on vydělává

Investiční podcast MoneyPenny přináší rozhovor se známým shortařem Alešem Vávrou, portfolio manažerem Metatron Long-short Equity Fund. David a Šimon se s ním bavili o tom, jak by se mohly v následujících měsících chovat trhy. Vávra také popisuje, co všechno obnáší sázky na pokles akcií a které má aktuálně vyhlídnuté. Jeho fond zaměřený právě na shortování v nynějším prostředí rekordně vydělává.
2/1/202227 minutes, 1 second
Episode Artwork

Buďte novým Kolumbem, digitální kontinenty lze vytěžit a obývat stejně, jako tomu bylo kdysi

Ukazuje se, že i dneska lze objevovat nové světadíly, akorát nemají materiální podobu. „Z digitálního světa vzejdou noví miliardáři a lidé, o nichž budeme v budoucnosti slyšet,“ myslí si miliardář milující filozofii Václav Dejčmar. Jeho investiční aktivity mají široký záběr, působí v investiční společnosti RSJ, postavil galerii DOX nebo má i resort na Zanzibaru.David a Šimon s ním v novém díle podcastu MoneyPenny mluvili mimo jiné právě o potenciálu kryptoměn proměnit svět na lepší místo. Podle spolumajitele RSJ má totiž Česko potenciál být světovým kryptohubem.
1/18/202227 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Rodí se více dětí. Uvědomělí rodiče jim spoří a investují už od kolébky

Za první tři čtvrtletí loňského roku se narodilo více dětí než v roce předešlém. Podle průzkumů pak většina rodičů svým dětem nějaké peníze odkládá. Ideálně by ale měli začít už od kolébky, aby i menší měsíční částky vytvořily dítěti zajímavý kapitál.V novém díle investičního podcastu MoneyPenny se proto David, Šimon a jeden neurotický robot podívají na to, jak dětem nejlépe investovat. Jejich hostem je Radim Krejčí, šéf investiční platformy Portu.
1/4/202223 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Mladí milionáři zatím nezažili na trzích skutečný kolaps, proto hodně riskují

Dolaroví milionáři se od svých chudších vrstevníků zase tolik neliší. Stejně jako oni nikdy nezažili skutečný kolaps na akciovém trhu, a tak vyhledávají rizikovější investice.V novém díle investičního podcastu MoneyPenny se proto autor mezi čtenáři oblíbeného newsletteru Peníze HN David Busta společně se svým kolegou Šimonem Felendou a jedním neurotickým robotem podívají na to, jak investují čeští dolaroví milionáři a v čem se od nich inspirovat.Myšlením bohatých lidí je provede Vratislav Svoboda, ředitel privátního bankovnictví J&T Banky, která se výzkumu mezi nejbohatšími Čechy a Slováky aktivně věnuje už několik let. Nejnovější Wealth Report vyšel na začátku prosince.
12/21/202129 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Odstěhujte se na ostrov a žijte tam jako rentiéři. Zjistili jsme, jak to udělat

Kdo neinvestuje, nikdy se rentiérem nestane. V novém díle investičního podcastu MoneyPenny se proto autor mezi čtenáři úspěšného newsletteru Peníze HN David Busta společně se svým kolegou Šimonem Felendou a jedním neurotickým robotem podívají na to, jak se rentiérem stát a odstěhovat se třeba na nějaký pěkný ostrov.Pomůže jim s tím Petr Syrový, jenž se ve společnosti Fichtner stará o majetky lidí, kteří se snaží rentiérství dosáhnout. Probrali jsme, jak dlouho to zpravidla trvá a že je to dosažitelnější sen, než by se mohlo leckomu zdát.
12/7/202125 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Naše bohatství je papírové. Technoking Musk to otestoval jako první

Kdo neinvestuje, okrádá svou rodinu. Proto Hospodářské noviny spouští nový investiční podcast “MoneyPenny”. Autor investiční rubriky HN a oblíbeného newsletteru “Peníze HN” David Busta společně s kolegou Šimonem Felendou v něm budou zpovídat experty, kteří investicím rozumí.Do druhé epizody podcastu si pozvali Tomáše Pfeilera, portfolio manažera společnosti Cyrrus. Bavili se spolu o konkrétních akciích, které se nyní vyplatí sledovat. Probrali situaci na finančních trzích i Muskovu novou kratochvíli.
11/23/202125 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Vzdělání mi vyneslo 31 000 procent, pak jsem přestal počítat...

Kdo neinvestuje, okrádá svou rodinu. Proto Hospodářské noviny spouští nový investiční podcast “MoneyPenny”. Autor investiční rubriky HN a oblíbeného newsletteru “Peníze HN” David Busta společně se svým kolegou Šimonem Felendou v něm budou zpovídat experty, kteří investicím rozumí.Do úvodní epizody podcastu si pozvali Daniela Drahotského, který svůj první milion vydělal už v polovině devadesátých let. Po nástupu do J&T Banky spolupracoval s Patrikem Tkáčem. Následně vedl i J&T Investiční společnost, kterou provedl bouřlivým obdobím pandemie.
11/8/202122 minutes, 34 seconds