Winamp Logo
Inspirace Baťa Cover
Inspirace Baťa Profile

Inspirace Baťa

Czech, Finance, 2 seasons, 101 episodes, 1 day 21 hours 30 minutes
About
Nadace Tomáše Bati uvádí pořad Inspirace Baťa. Dozvíte se v něm jak přemýšleš Tomáš Baťa, jak se vyvíjel jeho podnikatelský systém, jak využívat filozofii Baťa v současnoti a že baťovský odkaz není téměř vůbec o botách.Jestli máte odvahu začít budovat nejprve sama sebe, tak jste zde správně.
Episode Artwork

#101 O konferenci Baťův odkaz světu 2024

Fakultu managementu a ekonomiky, respektive Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně, a Nadaci Tomáše Bati pojí dlouholetá vzájemná spolupráce. V současné době mimo jiné společně připravují zcela jedinečnou akci – tradiční konferenci s názvem „Baťův odkaz světu: Síla lidského potenciálu a technologií“, která se uskuteční ve Zlíně ve dnech 24. – 25. dubna 2024.Toto inspirativní setkání napříč společenským spektrem nabídne široké veřejnosti neopakovatelný zážitek. Pokud vás zajímá, jak bude dvoudenní konference, konající se jednou za pět let, probíhat, určitě si poslechněte nový díl podcastu Inspirace Baťa, ve kterém vám poví všechno podstatné nejenom Gabriela Končitíková a Jakub Malovaný, ale také profesorka Drahomíra Pavelková a děkan David Tuček.
19/02/202447 minutes 34 seconds
Episode Artwork

#100 Význam úklidu

Uklidit si. Určitě vám to už někdy někdo v životě doporučil a také vás jistě i napadlo, že by to nemusel být až tak zlý nápad. Někteří z nás úklid milují, pro jiné je to spíš nutné zlo. Jak se na úklid dívá filozofie Baťa? Nešlo o úklid samotný, ale o to, jak na nás působí místo, které jsme uklidili. Jde o činnost, kterou jsme dokončili.Tomáš Baťa říkal, že nejcennější na světě je čas a nejhorší plýtvání časem je, když jej věnujeme úklidu nebo hledání věcí. Měli bychom na to mít systém. Jak baťovsky na to? To se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa.
12/02/202419 minutes 57 seconds
Episode Artwork

#99 Kde se inspiroval Tomáš Baťa

Často zaznívá otázka, kde se Tomáš Baťa inspiroval, a ještě častěji pak bývá spojován s používáním takzvaného selského rozumu. Kromě toho, že se inspiroval u mnoha a mnoha úspěšných lidí své doby, kterým jistě někdy v budoucnu budeme věnovat pozornost, tak také Baťa říkal, že vše, co člověk potřebuje pochopit pro úspěch v podnikání i v životě obecně, už dávno vzniklo v přírodě. A pokud potřebný princip nenajde v přírodě, naleznete jej ve fungující rodině. Jak toto můžeme využít dnes a co tím Baťa vlastně myslel? To se dozvíte v novém díle podcastu Inspirace Baťa.
05/02/202415 minutes 34 seconds
Episode Artwork

#98 Čeho si na lidech všímal Tomáš Baťa

Tomáš Baťa se během let naučil číst v lidech podle jejich skutků, nikoliv podle jejich slov. V roce 1929 pronesl citát: „Nikdy nedejte jen na řeči. Vždy se dívejte na vykonanou práci. Lidé mnoho mluví a hezkými slovy, ale jejich činy nestojí za nic. Mnohem jsem v životě tratil, když jsem dal jen na řeči!“ Baťa zastával názor, že je nutné se této schopnosti naučit.Jak je možné, naučit se číst v lidech podle jejich činů, a nejen podle slov? To se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa.
29/01/202422 minutes 41 seconds
Episode Artwork

#97 Příběh jedinečné vily v srdci Zlína, příběh vily Tomáše Bati

Vila Tomáše Bati patří k jedné z nejnavštěvovanějších památek ve Zlíně. Stále je v ní patrný genius loci a odráží se v ní zcela výjimečná osobnost jejího majitele. Tomáš Baťa žil ve vile společně se svou ženou Marií a jediným synem Tomášem dvacet let, a to od roku 1912 až do své tragické smrti v roce 1932.Řada z vás už toto inspirativní místo jistě navštívila, avšak určitě se mezi vámi najdou i tací, kteří nad návštěvou Baťovy vily třeba teprve uvažují. Ať už se řadíte k jakékoliv skupině, věříme, že si dnešní povídání užijete. Zajímavosti, týkající se vily manželů Baťových, vám v rámci podcastu Inspirace Baťa prozradí Gabriela Končitíková a Jakub Malovaný.
22/01/202432 minutes 7 seconds
Episode Artwork

#96 Co všechno připravuje Nadace Tomáše Bati na letošní rok?

V Baťově vile už je několik dní zase pořádně rušno. Nadace Tomáše Bati se s příchodem nového roku opět naplno pustila do práce, protože ji čekají skutečně pestré měsíce. Dá se říct, že rok 2024 bude výjimečný.Pozornost se věnuje nejenom tradičním „vlajkovým“ lodím nadace, jako jsou Večerní čaje, prvomájová oslava nebo Festival Týden Baťa, ale samozřejmě také významnému výročí firmy Baťa, od jejíhož založení letos uplyne 130 let.Na co všechno se můžete v letošním roce těšit? Co pro vás Nadace Tomáše Bati připravuje? To vám v dnešním díle podcastu Inspirace Baťa prozradí Gabriela Končitíková a Jakub Malovaný.
15/01/202439 minutes 4 seconds
Episode Artwork

#95 O baťovinách se Zdeňkem Rybkou: „Vše je neustálá změna. No, ještě, že tak!“

Zdeněk Rybka, absolvent Baťovy školy práce, který baťovské principy využíval celoživotně ve své praxi, mimo jiné také sedmnáct let jako ředitel banky. Zdeněk Rybka se narodil v roce 1927 a rozloučili jsme se s ním v roce 2022. Rozhovor, který máte dnes možnost si poslechnout, pochází z roku 2017.Rozhodli jsme se jej s vámi sdílet jako jakési novoroční poselství, protože jestli něco dnešní doba potřebuje, je to kombinace odvahy a odpovědnosti, a jestli to někdo uměl, byli to právě absolventi Baťovy školy práce. Načerpejte baťovskou energii a směle se pusťte do zlepšování vztahu sami k sobě. Hezký poslech.
08/01/20241 hour 8 seconds
Episode Artwork

#94 Nečekejte na pomyslné „až“, začněte s drobnostmi pro ostatní

Mnohdy se nám stane, že nemáme dobrou náladu, nebo cítíme něčeho nedostatek – například pozornosti, důležitosti či lidského zájmu. Nečekejte, až se vám čehokoliv dostane od druhých lidí, ale sami začněte tyto emoce vytvářet pro druhé.Tématem jedné z baťovských přednášek bylo, jak je možné změnit si energii všedního dne, kdy se necítíme úplně dobře – jako jeden z efektivních návodů bylo doporučováno, udělat pro někoho něco hezkého, malou drobnost. Takové chování změní energii u adresáta – člověka, pro kterého něco malého učiníme, a jeho radost, stane se částečně i tou naší. Budeme se cítit lépe, a to díky své vlastní aktivitě. V takovém chování je velká svoboda – nečekáme, až nám někdo změní náladu, dokážeme to sami prostřednictvím dobrých skutků pro druhé lidi.
18/12/202316 minutes 42 seconds
Episode Artwork

#93 Naučme se těšit

Tomáš Baťa často poukazoval na to, že je důležité zachovat si i v dospělosti dětské nadšení a otevřenost myšlení. Jinak tomu není u těšení. Podle filozofie Baťa je stěžejní, aby člověk neztratil schopnost těšit se.Jak to máte vy? Těšení na každodenní maličkosti nám dává pocit, že máme naplněný život. A těšení je možné naučit se. Jak? Poslechněte si další díl podcastu Inspirace Baťa.
11/12/202319 minutes 4 seconds
Episode Artwork

#92 Připomenutí podstaty filozofie Baťa

Občas se stává, že lidé, kteří mají rádi baťovskou filozofii, při všech nových informacích jaksi zapomínají na její podstatu. Není proto od věci si to hlavní připomenout. Ze správného vnímání filozofie Baťa se totiž odvíjí chápání Systému řízení Baťa a principů, které vedly ke tvorbě firemní kultury Baťa.Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že vám tato filozofie dávala jasný návod na život, není to zase až tak jednoduché – filozofie Baťa vás vedla k samostatnému a konstruktivnímu vnímání i smýšlení, které vám vždy nabízelo svobodnou volbu, jak si svůj návod na život stanovit po svém. Ptáte se, jak na to? Poslechněte si dnešní díl podcastu Inspirace Baťa.
04/12/202317 minutes 48 seconds
Episode Artwork

#91 Tip na vánoční dárek – diář Inspirace 2024

V návaznosti na úspěšnou knihu Inspirace Baťa vznikl opět unikátní diář Inspirace pro rok 2024. V letošním roce vám v diáři přinášíme to, co z baťovin – čtěte filozofie a systému řízení Baťa – oslovuje nás a také to, co bylo dobově sdíleno se spolupracovníky, a doufáme, že vám obsah diáře dodá energii i odvahu.Připravili jsme pro vás myšlenky a desatera z dobových baťovských periodik a interních dokumentů, každý týden na vás čeká inspirativní myšlenka a nový měsíc je vždy otevřen některým z baťovských desater, která nebyla doposud znovu publikována.Diář vám pomůže uvést do praxe každodenního života několik jednoduchých baťovských triků, například jak efektivně pracovat na své osobním růstu, ale také vám poradí, jak si denně uvědomit, co se vám podařilo.Další zajímavé informace o novém diáři Nadace Tomáše Bati vám prozradí v dnešním díle podcastu Inspirace Baťa spoluautoři Gabriela Končitíková a Jakub Malovaný.
27/11/202316 minutes 28 seconds
Episode Artwork

#90 O baťovinách s Lucií Tomáškovou

Lucie Tomášková působí ve společnosti Just Nahrin a pro mnoho lidí je velkou inspirací v tom, jak je možné podnikat jinak, avšak stále ve jménu baťovské služby. Lucie je mimo jiné také maminkou dvou dětí a sama o sobě říká, že kniha Inspirace Baťa jí změnila život, nejenom ten pracovní, ale také soukromý. Jak odkazu Baťa učí své kolegy, přátele či děti? To se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa!
20/11/202338 minutes 8 seconds
Episode Artwork

#89 Podstata baťovských hesel

Baťovská hesla byla všude. Někdy to mohlo působit až přehnaně – tovární zeď, stoje, denní tisk, tovární fasády, komíny, chodníky – kdekoliv to jen bylo možné. Jaký to má význam? A není efekt v důsledku opačný? Tedy takový, že ta všudypřítomná hesla člověka spíše demotivují? Popravdě ne. Když je vidět nechcete, nevidíte je – jste vůči nim imunní, avšak pokud je vidět chcete a potřebujete – inspirují vás.Baťovská rada také zněla, aby si každý vedl svůj vlastní seznam hesel a mot, která jej inspirují. Občas je dobré si v takovém vlastním seznamu zalistovat a připomenout si, co nás inspiruje, co nás ovlivňuje a naladit se znovu na tu správnou vlnu. Někdy není špatné ani dát tento náš seznam přečíst lidem v našem okolí, protože tak mají možnost nás poznat přes slova, která nás inspirují.Vyzkoušeli jste to někdy? Máte svůj seznam citátů a hesel, která vás inspirují?
15/11/202313 minutes 13 seconds
Episode Artwork

#88 Emoční stopa

Firma Baťa byla silně emoční firmou, ať už to bylo vůči spolupracovníkům nebo svým zákazníkům. Tomáš Baťa si během let začal uvědomovat jednu skutečnost, a sice že to, co po člověku zůstává trvale, nejsou jen skutky a práce, ale také emoce, které kolem sebe šířil a v druhých lidech vzbuzoval. Přemýšlíte někdy nad tím, jakou emoční stopu po sobě zanecháváte?Tomáš Baťa poznal, že je sice důležité být úspěšný a k úspěchu dovést i lidi okolo sebe, ale nejde jen o úspěch samotný, jde také o skutečnost, s jakou emocí je úspěchu dosaženo. Kdo se bude chtít vracet k činnosti, která sice byla úspěšná z pohledu určitého hodnocení, ale při její realizaci se člověk cítil zle a zažíval negativní emoce? K takové činnosti se bude s nadšením vracet jen málokdo. Pozitivní emoce jsou základem úspěchu…
06/11/202317 minutes 47 seconds
Episode Artwork

#87 Být si vědom vlastní hodnoty

Nikdo ti to nemůže dát, nikdo ti to nemůže ani vzít, pokud to sám nedovolíš, nikdo to za tebe nemůže odpracovat a nedá se to koupit. Copak to je? Vlastní hodnota, o které bychom měli vědět.Jak si vážit sami sebe nás měli naučit už rodiče. Mít úctu sám k sobě a znát svou hodnotu je základním předpokladem k tomu, aby byl člověk v dnešní době úspěšný, protože jen tak dokáže rozlišovat mezi tím, co jej činí šťastným a co již ne.Jak se naučit znát svou hodnotu v jakémkoliv věku? Poslechněte si další díl podcastu Inspirace Baťa.
30/10/202318 minutes 16 seconds
Episode Artwork

#86 Nikomu nic zadarmo

Jedna z baťovských zásad zněla: „Nikomu nesmíš dát nic zadarmo“. Baťovsky to však neznamená, že se vše přepočítá na peníze – je zde ještě něco hodnotnějšího, než jsou peníze – a to je čas a lidská energie. Vše, co pro druhé činíte, vás stojí čas a energii, a pokud vám tato činnost nevrací nadšení nebo hmotnou odměnu, je potřeba se nad tím zamyslet. Pak je zde však ještě jeden důležitý fakt – cokoliv dáte lidem zadarmo, ztratí hodnotu. A víte, přes co lidé rostou nejsilněji a nejstabilněji? Přes činnosti, u kterých museli o něco zabojovat, vyvinout úsilí a snahu. Když cokoliv dáte lidem jenom tak, nezmění se, nedojde k transformaci a spíše naopak u nich prohloubíte nezájem, lenost a lehkovážnost. „Nikomu nic zadarmo“ – ač to zní paradoxně, tak právě touto zásadou dáváte lidem největší dar – učíte je objevit vlastní sílu. Více se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa.
23/10/202318 minutes 36 seconds
Episode Artwork

#85 Vzdychací typy

Přijímací pohovor k Baťům vypadal na první pohled jako nevinné povídání o běžných tématech – jak se vám žije, co vás baví, na co se těšíte. Osobní referent, ten, kdo rozhovor vedl, však velmi pečlivě sledoval, kolikrát během pohovoru vzdychnete a jestli nejste tedy takzvaným vzdycháním typem člověka. Pokud se zjistilo, že ano, u vašeho jména se objevilo: „NEPŘIJÍMAT – VZDYCHACÍ TYP“.Kolik času a energie vám odčerpá vzdychací typ člověka a jak se takových lidí zbavit? Proč je důležité se vyvarovat spolupráci s takovými lidmi, jak se jejich životní přístup propisuje do energie celého týmu a jak se projeví ekonomicky? Na všechny tyto otázky naleznete odpovědi v novém dílu podcastu Inspirace Baťa.
16/10/202315 minutes 24 seconds
Episode Artwork

#84 Význam přátelství v životě

Filozofie Baťa se poměrně často věnovala otázce významu přátelství v životě člověka. Odlišovala přátelství od známosti a apelovala na skutečnost, že pokud má člověk v životě jednoho až dva přátele, je bohatý. Přátelství bylo považováno za jeden z hlavních pilířů spokojeného života. Tak jako jiné oblasti spokojeného života, ani přátelství se nepovažovalo za samozřejmé a lidé byli vedeni k tomu, aby jej uměli tvořit a rozvíjet. K tomuto účelu pak sloužilo i Desatero přátelství – inspirujte se a napište nám, jak kvalitní přátelské vztahy tvoříte vy.
09/10/202316 minutes 40 seconds
Episode Artwork

#83 Strach horší než rána

Baťovské heslo „Strach horší než rána“ vyjadřuje hlubokou baťovskou myšlenku, jak zhoubný vliv na naše tělo i mysl má strach. Když člověk utrží ránu – přebolí to, zahojí se a je možné jít dál, ale se strachem je to podstatně jiné. Strach v nás žije, pomalu sílí a roztahuje se nám v mysli i těle. Vytváří pocit napětí, malosti, vede k podceňování a někdy i k hrubosti.Jak strachu čelit a zbavit se jej? A jak to měl Tomáš Baťa? Bál se? Jak se strachem bojoval? To se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa. Baťovské zásady boje se strachem:1.    Když cítíte, že se bojíte něco udělat, udělejte to.2.   Když se vám zdá, že nacházíte důvod, abyste neučinili něco, co máte učinit, zavrhněte tento důvod.3.   Buďte sami sebou, ať si lidé myslí, co chtějí.4.     Pochybujete-li o své schopnosti něco vykonat, pusťte se do toho.5.     Mějte odvahu svého přesvědčení.6. 
02/10/202320 minutes 30 seconds
Episode Artwork

#82 O baťovinách s Mischel Petra Čipera, vnučkou Dominika Čipery

Osobnost Dominika Čipery není třeba znalcům baťovského odkazu příliš představovat. Nejenom o dědečkovi, ale také o poznávání Česka a snaze, aby jméno Čipera nezaniklo, jsme si povídali s jeho vnučkou.Míša Čipera – jak jsme v naší zemi její jméno počeštili, se narodila již v Kanadě a do svých tří let mluvila jen česky, později však češtinu vystřídala za angličtinu. Je všeobecnou lékařkou a trvale žije v Kanadě. Česko navštěvuje několikrát do roka a snaží se zvýšit podvědomí o odkazu Dominika Čipery, a to nejen v oblasti toho, co učinil pro firmu Baťa, ale také pro celé Československo.
25/09/202337 minutes 59 seconds
Episode Artwork

#81 Baťa dětem

Baťovská filozofie i Systém řízení Baťa jsou unikátním dědictvím, které – pokud bude dobře uchopeno – nám může pomoci vyřešit mnoho současných problémů a dilemat. Baťovský odkaz většinou oslovuje dospělé, když si k němu však sami najdou cestu. Nicméně byl to už sám Tomáš Baťa, který apeloval na skutečnost, že základem aktivit firmy Baťa je ovlivnit myšlení rodičů, aby byli nápomocni k tomu, že z jejich dětí vyrostou sebevědomé bytosti, které budou toužit obohatit svět. Jednoduše řečeno, vždy je důležité začínat u dětí, a tak jsme se i my v Nadaci Tomáše Bati rozhodli konečně spustit zážitkový program pro děti.V dalším díle podcastu Inspirace Baťa vás Gabriela Končitíková a Jakub Malovaný seznámí s tím, jak tenhle program vznikal a co je vlastně jeho cílem.
18/09/202323 minutes 56 seconds
Episode Artwork

#80 Výstava Tvůrci fenoménu Baťa

Nadace Tomáše Bati připravila na letošní léto již potřetí velkou panelovou výstavu s názvem „Tvůrci fenoménu Baťa“, mapující důležité osobnosti, které se výrazně zasadily o rozvoj značky Baťa u nás i ve světě. Výstava byla slavnostně zahájena ve zlínském Parku Komenského 3. srpna, na den přesně 130 let od narození Dominika Čipery, který býval vnímán jako druhý nejdůležitější muž ve firmě Baťa, jako pravá ruka Tomáše Bati. Jeho vliv na rozvoj firmy Baťa byl zásadní. Mnoho vizí Tomáše Bati dokázal převést do každodenní praxe v továrně.Není žádným tajemstvím, že Tomáš Baťa byl pověstný schopností obklopovat se velmi kvalitními lidmi – kdo byli tito lidé, kteří pomáhali tvořit fenomén Baťa? Právě to se dozvíte na výstavě, která vám představí více než tři desítky osobností, jejichž jména dnes zapomínáme, nebo je vnímáme jenom skrze názvy ulic, přitom bez těchto osobností by fenomén Baťa nedosáhl své velikosti. Podle tvůrců výstavy je velmi důležité neustále poukazovat na skutečnos
11/09/202332 minutes 24 seconds
Episode Artwork

#79 Švec s posláním. Publikace o jedinečné osobnosti Tomáše Bati juniora

V pátek 1. září 2023 uplynulo patnáct let od úmrtí výjimečné osobnosti světového formátu – Tomáše Bati juniora, jediného syna Marie a Tomáše Baťových. Tomík, jak se Tomáši Baťovi juniorovi přezdívalo, se narodil v roce 1914 a takřka celý život kráčel ve šlépějích svého otce, což vyústilo ve skutečnost, že pod jeho vedením dosáhl koncern Baťa historicky největšího rozmachu. Když se ale přesto zmíní jméno Baťa, většině lidem se vybaví právě příběh jeho otce. Jistě nebylo jednoduché, být synem největšího exportéra obuvi na světě. Celoživotně se potkával se srovnáváním a často dokonce i s tím, že si jej lidé zaměňovali.Důvod je logický a pochopitelný – život Tomáše Bati juniora se odehrával v zahraničí, a to v době, kdy v naší zemi vládl komunismus a jméno Baťa muselo být zapomenuto. V zahraničí byl však Tomáš Baťa junior celosvětově známý podnikatel, a ačkoliv přijal kanadské občanství, vždy se hrd
04/09/202326 minutes 1 second
Episode Artwork

#78 Festival Týden Baťa 2023

Tomáš Baťa byl pověstný svojí schopností obklopovat se velmi kvalitními lidmi. Kdo byli tito lidé, kteří pomáhali tvořit fenomén Baťa? Právě to se dozvíte na v pořadí již sedmém ročníku Festivalu Týden Baťa, který se letos uskuteční již tradičně během babího léta, a to od 11. do 15. září 2023.Během zmíněného týdne se otevře Baťova vila celé široké veřejnosti, která se může těšit na komentované prohlídky, výstavy i nové artefakty, jež interiér vily doplní, avšak hlavní linkou celého festivalu budou opět tematické přednášky a besedy, v rámci kterých se letošního ročníku zúčastní přední čeští historikové a spisovatelé, dlouhodobě se věnující baťovskému odkazu.Jaký konkrétní program na návštěvníky čeká? Kdo všechno se objeví mezi přednášejícími? O jakých „baťovských“ osobnostech bude řeč? A čím samotný festival vyvrcholí? Nejen to vám prozradí Gabriela Končitíková a Jakub Malovaný z Nadace Tomáše Bati.
29/08/202321 minutes 47 seconds
Episode Artwork

#77 O baťovinách s primářem Pavlem Stodůlkou

Pavel Stodůlka je světově uznávaný oční chirurg, který provedl několik očních operací jako první oční chirurg na světě, v Evropě a řadu očních operací zavedl jako první v České republice. Přednáší na prestižních českých i mezinárodních očních kongresech, vyučuje na vysoké škole, vede odborné kurzy pro zahraniční oční lékaře a vlastní síť očních klinik Gemini. Je držitelem medaile Za zásluhy I. stupně i mnoha dalších prestižních ocenění ve svém oboru. V neposlední řadě je taky hrdý Zlíňák, sportovec, otec a manžel, který se ve svém osobním i pracovním životě ve velké míře řídí baťovskou filozofií.Jak náročná byla cesta primáře Stodůlky na pomyslný vrchol nejenom tuzemské oční chirurgie? Co všechno stojí za jeho nebývalým úspěchem? A jaký byl Tomáš Baťa junior pacient? Poslechněte si dnešní díl podcastu Inspirace Baťa!
17/07/202350 minutes 34 seconds
Episode Artwork

#76 Sval má jinou energii než tuk

Tomáš Baťa zastával názor, že každý člověk by měl sportovat, pokud mu to zdraví dovolí, že skrze sport rosteme, stáváme se sebevědomějšími a odhodlanějšími k vítězství. Svaly jsou důkazem sebedisciplíny. Není možné, aby za nás cvičil někdo jiný, abychom si svaly koupily, nebo, abychom je získaly rychle. Jsou výsledkem dlouhodobé práce na sobě a ochotě, vystoupit z komfortní zóny.Stejně tak má sport v podobě kolektivních her perfektní vliv na to, jakým způsobem se stavíme k výhře i prohře, jak dokážeme povzbudit celý tým a co znamená, být odhodlán pro vítězství. Jaké další benefity sport přináší podle filozofie Baťa do života jednotlivce? To se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa!
10/07/202314 minutes 58 seconds
Episode Artwork

#75 Srdcem Baťovec. Příběh Josefa Vařáka, který spojil jméno s firmou Baťa v zahraničí

Občas narazíte na člověka, který má s baťovským odkazem společného víc, než si jen dovedete představit. Skvělým příkladem je zlínský rodák Martin Zálešák – lékař, věnující se vývoji léčiv, dlouhá léta žijící ve Švýcarsku. Nedávno přišel na prohlídku do Baťovy vily a začal nám vyprávět příběh o svém prastrýci Tomáši Vařákovi, muži, jenž byl vyslán firmou Baťa během 2. světové války na Filipíny, kde se pak společně s dalšími třinácti Čechoslováky přidal k Američanům v odboji proti japonské invazi.Josef Vařák, který původně pomáhal rozběhnout v Americe novou továrnu firmy Baťa, společně s dalšími československými vojáky na Filipínách zahynul a mimo jiné už nestihl poznat svou dceru, která se nedlouho poté v zajetí narodila. Avšak byla to právě Vařákova dcera, kdo začal postupem let po původu svého otce detailně pátrat, až jednoho dne narazila na svou vzdálenou rodinu, žijící ve Zlíně. Co všechno v sobě tento dechberoucí příběh, který by se nikdy nestal, kdyby jeho hrdina nespoji
03/07/202332 minutes 35 seconds
Episode Artwork

#74 Význam baťovských desater

Baťovská filozofie je plná desater, která měla různý význam. Byla motivační, vzdělávací i instruktážní a vznikala hned několika způsoby. Autorem některých desater je samotný Tomáš Baťa nebo konkrétní vedoucí pracovníci, další pak vznikala jako kompiláty stále se opakujících situací, na jejichž řešení bylo ideální patřičné desatera vytvořit.Specifická byla ale také práce s jednotlivými desatery. Člověk si měl dané desatero přečíst a vybrat si dva body, které ním rezonovaly nejvíce - na ty se měl následně soustředit a pracovat na jejich rozvoji a posílení. Za nějaký čas se měl k desateru vrátit a přečíst si jej znovu. Tím, jak člověk pochopil a do svého života vnesl první dva body, tak se dokázal na ty zbylé podívat jinou optikou, vybrat si další a postupovat dále.Každý měl mít své životní desatero, partnerské desatero atd. Máte své desatero pro oblast, ve které chcete růst? Proč je důležité je mít? To se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa.
26/06/202316 minutes 30 seconds
Episode Artwork

#73 Nenechte se ovlivnit počasím

Stává se vám často, že je venku ošklivě a vás napadne: „No, to zase bude den“? Počasí může ovlivnit náš plán aktivit, nikoliv však naši náladu. Tomáš Baťa neměl všeobecně rád, když byla nálada jedince závislá na externích faktorech - ty totiž můžeme ovlivnit jenom stěží a podléháme tak něčemu, co je vcelku zbytečné...Jak se naučit využívat počasí, ať už je jakékoliv, ke svému prospěchu? Na to existovala ve firmě Baťa aktivní cvičení. Jak se jimi můžeme inspirovat dnes? To se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa.
19/06/202314 minutes 37 seconds
Episode Artwork

#72 „Dýchám život“ aneb pár baťovských minut na to, jak poznat sám sebe

Člověk by měl mít hlavně velmi kvalitní vztah sám se sebou. K sobě samým bychom měli cítit pochopení, úctu a taky bychom měli umět sami sebe podporovat. Bohužel nás to nikdo neučí, většina z nás k takovému poznání dospívá až časem. Abychom však takového poznání mohli vůbec dosáhnout, je důležité, mít na sebe čas. Tomáš Baťa takové momenty nazýval chvílemi, kdy dýchal život. Jak se naučit dýchat život? To se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa. 
12/06/202316 minutes 11 seconds
Episode Artwork

#71 Poučit se dá od každého. Aneb ta jedna vteřina „před“

Tomáš Baťa často hovořil o tom, že pokud se člověku stane, že si myslí, že mu některá situace, člověk či věc nemají co dát, aniž by tomu věnoval šanci, ochuzuje jedině sám sebe. Poučit se dá od každého – z každé situace i emoce. Důležité je, mít dostatečně otevřenou mysl, abychom takové poučení vůbec byli schopni rozeznat. Jak vytrénovat mysl, aby primárně viděla příležitosti k učení než ke kritizování? To se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa!
05/06/202317 minutes 6 seconds
Episode Artwork

#70 Hraní společenských her a filozofie Baťa

Myslíte si, že hraní společenských her nemá s filozofií Baťa mnoho společného? Nenechte se mýlit! Tomáš Baťa zastával názor, že hraní her je skvělý způsob, jak posilovat vztahy během aktivity, která nás navrací do dětských let. Měli bychom se takové aktivitě věnovat pravidelně, a to zejména se svým životním partnerem, případně dětmi. Napadlo vás někdy, jaké by to bylo, zahrát si nějakou hru před poradou?S jednou dobovou baťovskou hrou vás dneska seznámíme, avšak také vás zapojíme do diskuse, zda se pustit do realizace druhé. Za váš názor budeme velmi rádi. 
29/05/202327 minutes 31 seconds
Episode Artwork

#69 Nová baťovská výstava – Tomáš Baťa a jeho Zlín

V dubnu letošního roku byla ve Svitavách otevřena nová baťovská výstava s názvem Tomáš Baťa a jeho Zlín.  Možná vás napadla otázka, proč právě ve Svitavách. Odkaz Baťa oslovuje mnohé a oslovil také mladou studentku Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, nadějnou grafičku – Janu Šivákovou, která je rodačkou právě ze Svitav. Jana v prvním ročníku navštěvovala předmět Systém řízení Baťa, kde se vůbec poprvé potkala s odkazem a filozofií Baťa, a to ji uchvátilo natolik, že se rozhodla v rámci svého studia vytvořit panelovou výstavu o Tomáši Baťovi, jeho odkazu a životě ve Zlíně.Jak výstava vznikala? Co bylo pro její autorku nejzajímavější? A kde všude můžete výstavu vidět? Nejen to se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa! 
22/05/202321 minutes 16 seconds
Episode Artwork

#68 Knižní novinka Nejkrásnější povolání

Nadace Tomáše Bati právě v těchto dnech vydává reprint unikátní knihy s názvem Nejkrásnější povolání a rozšiřuje tak nabídku v rámci Edice Baťa.Není žádným tajemstvím, že firma Baťa v rámci vzdělávání svých spolupracovníků opakovaně přinášela zajímavé zahraniční tituly v českém jazyce, mezi které se řadí zrovna tak i Nejkrásnější povolání. Za nejkrásnější povolání bylo považováno to, které pomáhalo naplňovat lidské sny a touhy – prodavačství, obchodní činnost a služba zákazníkovi všeobecně. Nenechte se však mýlit, že tato kniha bylo určena jen lidem v obchodě, naopak. Čím je tento text zajímavý a inspirativní? V čem vlastně spočívá jeho nadčasovost? A jakým tématům se jednotlivé kapitoly věnují? Nejen to vám v dnešním díle podcastu Inspirace Baťa prozradí tvůrčí tým Nadace Tomáše Bati – Gabriela Končitíková a Jakub Malovaný!Kniha by nevznikla bez podpory Miroslava Zadáka ze společnosti ATT INVESTMENTS, který byl mimo jiné hostem jednoho z dřívějších dílů podcast
15/05/202327 minutes 13 seconds
Episode Artwork

#67 O baťovinách s Ľubomírem Švecem

Firma Švec GROUP, sídlící ve Vráble na Slovensku, letos oslaví třicet let od svého založení. V jejím čele je po celou dobu Ľubomír Švec, který se baťovskými principy inspiruje od svých profesních začátků. Od samosprávy dílen a zásad vnitropodnikového účetnictví během třiceti let vytvořil filozofii, ve které se firma zaměřuje na rozvoj fyzického, mentálního a duševního zdraví svých spolupracovníků. Jeho snem je dostat baťoviny také mimo firmu, a to do komunitního života a zejména do základních a středních škol. Jak se mu to daří? A co Ľubomíra Švece inspiruje k těmto krokům? To se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa!
09/05/202352 minutes 41 seconds
Episode Artwork

#66 Nejen odborník, ale zejména skvělý člověk – principy kariérního růstu ve firmě Baťa

V současnosti si většinou kariérní růst spojujeme s nutností prohlubovat znalosti a odbornost. Ve firmě Baťa znamenala však odbornost, dostatek zkušeností a znalostí pouze polovinu předpokladu pro kariérní růst, druhá polovina byla podmíněna osobností člověka.Firma Baťa střežila, aby se na vedoucí pozice nedostávali lidé, kteří nebyli dostatečně vyzrálí. Pro vedoucí pozici bylo žádoucí, aby byl člověk zejména vzorem inspirativní lidské osobnosti, která je hodna následování. Panoval názor, že člověk si nikdy nevytvoří vztah k druhému člověku jen na základě jeho pozice, ale na základě toho, jaká je osobnost a jaký je jeho přístup k lidem. Důležitou podmínkou růstu byla také podmínka, že vyšší pracovní pozice byly ve firmě podmíněny finanční garancí. Jednoduše řečeno, nemohli jste zastávat pozici, za kterou jste nemohli ručit finančně. Lidé si pravidelně spořili, aby mohli vedoucí místo zastávat.S těmito i dalšími principy kariérního růstu u Baťů se seznámíte v dalším díl
02/05/202319 minutes 33 seconds
Episode Artwork

#65 O baťovinách s Petrem Zelíkem

Jaké to je, podnikat ve vůni čaje? Na tuto otázku nám dá odpověď Petr Zelík, majitel a zakladatel společnosti Oxalis, zprvu malé rodinné firmy, která se postupně vypracovala v renomovaného dovozce, zpracovatele a distributora nejenom sypaných čajů, ale i výběrové kávy.Své první profesní zkušenosti získal Petr Zelík, působící v oboru třicet let, ve slušovickém zemědělském družstvu, jehož hlavním představitelem byl František Čuba. Možnost, věnovat se výrobě čajů, jej nadchla natolik, že následně založil vlastní firmu, která si dneska klade za cíl, posílit čajovou kulturu nejen v Česku.Která baťovská zásada je Petru Zelíkovi nejbližší? A proč se inspiruje právě baťovskou filozofií? To se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa!
24/04/202348 minutes 41 seconds
Episode Artwork

#64 Tradice prvomájových oslav ve firmě Baťa

S oslavami prvního máje začal Tomáš Baťa v roce 1924. Jednalo se víceméně o jeho osobní protest. Oslavy ve městě totiž pořádala komunistická strana a Tomáš Baťa nesouhlasil, že oslava svátku práce by měla být pouze v gesci této strany, a tak se rozhodl uspořádat vlastní. Součástí prvomájových oslav byl vždy také bohatý kulturní program a sjížděly se na ně tisíce lidí z celého Československa.Baťovskou tradici oslav prvního máje udržuje Nadace Tomáše Bati již od svého založení. Dále tedy pokračuje v myšlence Tomáše Bati zakladatele, který považoval za důležité poděkovat spolupracovníkům a občanům města Zlína za celoroční práci. V současné době nabízí oslavy v Baťově vile již tradičně dopolední program pro děti, který je plný her a soutěží, za které čeká na každého soutěžícího odměna. Součástí je ale také bohatý doprovodný program pro dospělé návštěvníky.Všechny vás srdečně zveme, přijďte si užít krásné dopoledne společně s námi. Letošní program najdete na <a href='https:
17/04/202316 minutes 30 seconds
Episode Artwork

#63 Čas je tím nejcennějším, co máme. Jak jej začít vnímat jako hodnotu?

Tomáš Baťa považoval čas za rozhodující aspekt všech činností a uměl jej přenést jak do dílenského systému, tak zejména do firemní kultury. Ta považovala za stěžejní, aby lidé vnímali čas jako nejcennější kapitál, který mají.Baťova filozofie definovala efektivní využití času takto: „Máte tendenci říkat, že nemáte čas na svůj rozvoj? Nelžete si! Každý má 24 hodin denně ke svému rozvoji. Nepromrhejte je věčným čekáním na ‚čas‘ a příležitost. Nikdy nepřijdou. Jsou tu dnes, v tento moment.“Nejedná se o to, že každou vteřinu svého života máte věnovat práci, růstu a tvoření. Odpočívejte, ale odpočívejte vědomě, a to s lehkostí, bez myšlenek na práci. Jak začít vnímat hodnotu čase se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa.
10/04/202315 minutes 8 seconds
Episode Artwork

#62 Základní pravidlo firemní kultury Baťa – 8-8-8

Je zajímavé pozorovat, jak se od roku 1925 začala firemní kultura ve společnosti Baťa měnit. Tomáš Baťa postupně dospívá k názoru, že se mnoho energie soustředilo na rozvoj a zdokonalení strojů, technologie výroby a kvality zboží. Jen zlomek pozornosti byl však věnován rozvoji člověka. Najednou, po 31 letech v podnikání, se proto začíná vracet na začátek a ptát se, co je posláním jeho činnosti a dospívá k názoru, že se musí soustředit na budování osobnosti člověka. Aby bylo vůbec možné člověka budovat, musí na to mít energii, proto vznikl názor, naučit se řídit pravidlem 8-8-8. Nezapomínejte, že občas nepotřebujete změnit radiálně život, občas jenom stačí, snažit se dodržovat 8-8-8. Možná zjistíte, že nejste nešťastní a ztracení v životě, možná jste jen nevyspaní a přepracovaní. Více se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa.
03/04/202320 minutes 32 seconds
Episode Artwork

#61 Naučte se říkat "ne"

Naučit se ovládat umění, jak říkat „ne“, bylo velmi zásadní pro chápaní filozofie i systému řízení Baťa. Odpovědný a charakterní člověk nemůže vyhovět každému, avšak nemůže zároveň na všechno říkat „ne“, protože by se nerozvíjel.Umění říkat „ne“ souvisí také se schopností vážit si svého času a stanovení si priorit – učíme se jej celý život a je úzce spjato s vnímám vlastní sebehodnoty. V dalším díle podcastu Inspirace Baťa se dozvíte, jak tomu bylo u Baťů.
28/03/202318 minutes 1 second
Episode Artwork

#60 Charakter

To, co firma Baťa považovala za nejcennější na každém spolupracovníkovi, byl jeho charakter. Firma zastávala názor, že charakter se jen těžko učí, že je možné jej pouze rozvíjet. V charakterním člověku spatřovala cestu, jak budovat firemní stabilitu, která by byla předpokladem k překonání krize.Charakterní člověk se vykazoval třemi hlavními znaky: 1) Ví, že v životě není nic zadarmo a proto neočekává, že nebude muset pracovat, ale bude se mít dobře. 2) Nepotřebuje být u práce hlídaný, protože dokáže splnit to, co slíbil. 3) Umí zavčasu říci, že něco nezvládá, nestíhá, nebo neumí. Nečeká, až to zjistí nadřízený, ale umí sám předejít tomu, že není úkol dokončen – umí si říct o pomoc a přiznat vlastní nedostatek.Být charakterní, to je nikdy nekončící proces, který člověk rozvíjí celý život. Základem je snaha, učit se každý den a pracovat sám na sobě.
20/03/202319 minutes 28 seconds
Episode Artwork

#59 Baťův pedikér. Aneb jak vznikl u Baťů obor pedikúra

Často zaznívá otázka, kde Tomáš Baťa hledal schopné spolupracovníky, nebo jak vznikaly jednotlivé obory, ve kterých firma Baťa podnikala. Občas svou roli sehrála náhoda, nebo by se dalo říci, že také schopnost Tomáše Bati, který viděl příležitosti tam, kde by ji jiní hledali jen marně. Přesně takovým způsobem vznikl ve firmě Baťa i obor pedikúra, se kterým je významným způsobem spojeno jméno František Kocourek. Údajně, když se Tomáš Baťa s Františkem Kocourkem potkal, měl prohlásit: „Co s Vámi, pane Kocourku, když jste ten polovičatý doktor, to byste se u nás mohl věnovat pedikúře.“ Firma Baťa pak ve 20. a 30. letech provedla údajně největší výzkum na světě, mapující lidská chodidla. Příběh Františka Kocourka je velmi důležitý a byl objeven téměř náhodou.Poslechněte si podcast s Jakubem Neradilkem, který je pravnukem Františka Kocourka a rozhodl se na jeho činnost navázat.A víte, že v roce 2020 vznikla výstava Baťův pedikér, která je dostupná nejenom fyzic
13/03/202333 minutes 12 seconds
Episode Artwork

#58 Baťovo desatero ženám

Tomáš Baťa považoval ženskou energii za výjimečnou. Velmi si žen vážil. Zastával názor, že nic nedokáže vylepšit svět více než jemná ženská energie. Za jeden z hlavních úkolů společnosti považoval nutnost vytvořit znovu takové podmínky, ve kterých bude ženám opět umožněno se naplno rozvíjet a objevovat svou podstatu.V roce 1927 také vytvořil Desatero ženám. Seznamte se s jeho podstatou a nezapomínejte na skutečnost, že čím více bude umožněno ženám, aby rozvíjely svou jemnou ženskou energii, tím lépe se bude dařit světu.
06/03/202320 minutes 36 seconds
Episode Artwork

#57 Snažte se dodávat své mysli, co nejvíce zdravých informací

Rada Tomáše Bati zní: „Čtěte zdravé knihy, poslouchejte zdravou hudbu a sledujte zdravé filmy.“ Slovo „zdravé“ bychom v dnešní době nejlépe nahradili slovem „pozitivní“.Stejně, jako se firma Baťa snažila své spolupracovníky vzdělávat o důležitosti toho, co jí, protože jídlo je základním zdrojem pro tělo, jinak tomu nebylo ani u potravy „duchovní“. Podněty, kterými, jednoduše řečeno, krmíme svou mysl, silně ovlivňují naše vnitřní nastavení a optiku, kterou se pak díváme na svět.Podle filozofie Baťa by se měl člověk aktivně zajímat o to, jaké podněty jej ovlivňují, a snažit se na sebe nechat působit jenom takové, které jej vedou k pozitivním emocím. Více se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa.
27/02/202318 minutes 34 seconds
Episode Artwork

#56 Rozhovor s Gabrielou Končitíkovou, novou ředitelkou Nadace Tomáše Bati

Gabriela Končitíková, oblíbená lektorka odkazu Baťa a hlavní tvář podcastu Inspirace Baťa, tentokrát nečekaně usedla do takzvaného křesla pro hosty. Ptáte se, proč? Od letošního února totiž převzala pomyslné ředitelské žezlo v Nadaci Tomáše Bati, a tak jí její kolega Jakub Malovaný položil pár „vstupních“ otázek. Nahlédněme společně za nadační oponu…Chcete se dozvědět, co všechno funkce ředitele Nadace Tomáše Bati obnáší? Zajímá vás, jaké má Gabriela Končitíková plány s nadací nejenom pro letošní rok, ale taky dlouhodobě? Pusťte si povídání!
20/02/202333 minutes 47 seconds
Episode Artwork

#55 Transparentnost – nejvyšší stupeň baťovské transformace

Transparentnost je považována za jeden z hlavních pilířů filozofie Baťa. Mnoho lidí je fascinováno transparentním odměňovacím systémem, transparentním kariérním růstem, transparentní komunikací a transparentním sdílením ve firmě Baťa. Základním předpokladem pro to, aby mohl být proces ve firmě transparentní, je připravenost lidí na tuto situaci. Mnoho lidí nedokáže být transparentními sami k sobě a jen těžko by snášeli transparentnost v okolním světě.Transparentnost v systému řízení byla podpořena transparentností ve firemní kultuře a filozofii. Začínala vždy u transparentnosti každého jednotlivce. Základní stupně byly definovány jako:-       Transparentnost v cítění -       Transparentnost v myšlení-       Transparentnost v činech a slovechJaké jsou vaše zkušenosti? Budeme rádi za sdílení a inspiraci dalších posluchačů podcastu Inspirace Baťa.
13/02/202319 minutes 31 seconds
Episode Artwork

#54 Osobní příklad

Není možné, změnit trvale chování druhých lidí jenom prostřednictvím nejrůznějších nařízení, vyhlášek či předpisů. Takové vynucené chování je nutné kontrolovat, a cokoliv podléhá kontrole, mnohdy čeká jen na moment, kdy to kontrolováno nebude, aby se mohlo s činností přestat. Ideální stav nastává, když se chtěné chování stane běžnou součástí kultury, kterou chápou všichni stejným způsobem. Taková změna možná je a aby byla trvalá a časem vnímaná za standard – existuje jedna cesta, a to osobní příklad. Filozofie Baťa zastává názor, že trvalá změna je možná pouze osobním příkladem.Jak se stát osobním příkladem pro své okolí? A jak se nebát být vzorem pro druhé? Osobní příklad jako základ kariérního růstu u Baťů a předpoklad leadershipu. Jaké jsou vaše zkušenosti? Budeme rádi za sdílení a inspiraci dalších posluchačů podcastu Inspirace Baťa.
06/02/202315 minutes 43 seconds
Episode Artwork

#53 Akceptace únavy

Únava - známe ji všichni a většina z nás se s ní snaží nějakým způsobem bojovat a překonávat ji. V rámci baťovské filozofie se ji však snažili pochopit a hledat její příčiny. Přijetí stavu, kdy se cítíme unavení, bylo základním předpokladem pro pochopení, že je něco možná špatně, že je potřeba změna. Nehovoříme zde o normální únavě, kterou cítíme po náročném dnu, sportovním výkonu, nebo prohýřené noci. Taková únava je zcela normální a její příčina je naprosto zjevná.Mnohým z nás se však občas v životě stane, že jsme unavení z života samého, a to je velmi silný varovný signál. Filozofie Baťa rozlišovala mezi možnými příčinami, mezi které řadila:-       únavu, způsobenou nedostatečným časem na své koníčky-       únavu, způsobenou nedostatečnou pozorností k vlastním emocím-       únavu, způsobenou nesprávnou komunikacíJaké jsou vaše zkušenosti? Budeme rádi za sdílení a inspiraci dalších posluchačů podcastu Inspirace Baťa. 
30/01/202317 minutes 50 seconds
Episode Artwork

#52 Význam jídla

Jídlo vnímá filozofie Baťa jako základní zdroj energie a předpoklad emoční stability. Firma Baťa se aktivně snažila o vzdělávání svých spolupracovníků v oblasti stravování. Tomáš Baťa sám na sobě pozoroval, jak jej ovlivňuje množství a kvalita jídla. Kvalitně se najíst, bylo považováno za základní přípravu na pracovní den.Také často zaznívala myšlenka: „Jídlo spojuje“ - společné sdílení jídla bylo vnímáno jako významný element, ovlivňující tvorbu mezilidských vztahů. Mohli jste se potkat také s názorem, že společná příprava jídla je základním prvkem, jak si vylepšit partnerský vztah.Desatero baťovských myšlenek o zdravém stravování:1.     Střídmost je základ. 2.     Pravidelnost je nutnost. Když se tělo hlásí o jídlo, je pozdě. 3.     Zajímejte se o vyrovnanost své stravy. 4.     Naučte se vnímat svůj stravovací rytmus. Analyzujte své stravování. 5.     Nepodléhejte chutím. 6.     Dodržujte pitný režim. <
23/01/202319 minutes 50 seconds
Episode Artwork

#51 Spánek je základ

První osmičkou v baťovském pravidle 8-8-8 je spánek. Baťovská filozofie radí: „Než se rozhodneš, tak se ujisti, že dobře spíš!“ Spánek je základní zdroj energie, která ovlivňuje naši emoční stabilitu a ta zapříčiňuje, jak v životě komunikujeme, jak vnímáme svět a situace v něm. Schopnost věnovat pozornost kvalitě spánku je prvním krokem v budování sebe sama.Připravujete se na spánek? Je to vaše priorita? Co vám pomáhá mít kvalitnější spánek? Sdílejte s námi vaše tipy a triky a inspirujte se baťovským desaterem kvalitního spánku.
16/01/202314 minutes 54 seconds
Episode Artwork

#50 Denní plán a jak mít pocit z dobře vykonané práce

Jaký byl běžný den ve firmě Baťa? Často zaznívá nadšení z nadstandardních mezd, které firma vyplácela. Je však důležité si uvědomit, že ve firmě také bylo údajně až pětinásobné pracovní tempo než kdekoliv jinde. Jak si udržet nadšení z odvedené práce a neupadnout do situace, kdy se ji snažíte vykonávat jen rychle a bezmyšlenkovitě? Je důležité najít takový způsob, který umožní lidem zažívat nadšení z práce a pocit, že je smysluplná, užitečná a zvládnutelná. Jedním z klíčových baťovských pravidel je takzvaný 70 % denní plán. Poslechněte si, v čem spočíval.
09/01/202324 minutes 23 seconds
Episode Artwork

#48 Baťovské Vánoce

Ač by se na první pohled mohlo zdát, že předvánoční čas v baťovském Zlíně byl hektický, není tomu tak. Filozofie Baťa často hovořila o tom, jak je potřebné se na vánoční svátky připravit, a to zejména ve své mysli. Nejen studentkám Baťovy školy práce bylo kladeno na srdce, že důležitější než uklizená domácnost a několik druhů vánočního cukroví, je pro rodinnou vánoční pohodu důležitá dobrá nálada. Lidé se měli soustředit na setkávání, společné zážitky a celkovou vánoční atmosféru. A právě o tom je dnešní díl podcastu Inspirace Baťa – užijte si vánoční svátky po baťovsku a hlavně s těmi nejbližšími. Jak řekl sám Tomáš Baťa: „Během svátků vánočních buďme laskaví, laskaví zejména vůči sami sobě.“
02/01/202314 minutes 40 seconds
Episode Artwork

#49 Disciplína nám dává svobodu

„V disciplíně je svoboda“ – motto, které je jedním ze základních pilířů baťovské filozofie. Bohužel, mnozí lidé mají pojem disciplína spojený s něčím nepříjemným a časově náročným. Tomáš Baťa ji však vnímal jako něco, co do každodenního života přinese uvolnění a klid. Nemuset přemýšlet nad věcmi a situacemi, které se opakují, neztrácet čas hledáním a úklidem. Disciplinovanost tak v konečném důsledku přináší více času na příjemné chvíle podle vašich představ.Disciplinovanost vychází z malých kroků, které si člověk postupně přidává do svého života.A aby se vám s disciplínou lépe začínalo, uvádíme Desatero budování sebe sama:Desatero budování sebe sama1.     Stanovte si svůj cíl. I ten nejmenší dosažený cíl je tisíckrát přínosnější než velké nesplněné cíle. 2.     Pokud se sebevýchovou začínáte, stanovte si dosažitelné cíle. Jejich dosažení vás motivuje. <p
02/01/202319 minutes 9 seconds
Episode Artwork

#47 Tip na vánoční dárek – knižní novinka „Viděl jsem Baťu růst“

Nejnovější kniha Nadace Tomáše Bati s názvem „Viděl jsem Baťu růst“, kterou napsal Eduard Malota, přináší zcela ojedinělý pohled na podnikatelský fenomén Baťa. Eduard Malota byl občanem města Zlína, přítelem a spolupracovníkem Tomáše Bati, ale v jisté době také konkurentem firmy Baťa. A právě toto jsou podstatné důvody, proč jde o zcela unikátní text – vždyť ze všech uvedených rolí měl Malota jedinečnou možnost sledovat rozvoj firmy Baťa – její růst i překonávání těžkých časů v době první světové války, v době hospodářských a společenských krizí.Autor se v maximální míře snažil o nezaujatost. Jeho snaha je obdivuhodná, přihlédneme-li ke skutečnosti, že firmu Baťa mohl později vnímat jako hlavní důvod vlastního podnikatelského neúspěchu a nakonec i krachu. Autor necítil potřebu zavděčit se jím Tomáši Baťovi, či firmě Baťa, jedná se čistě o jeho osobní zpověď.Jak s odstupem několika
12/12/202218 minutes 52 seconds
Episode Artwork

#46 Jak hluboce chtěla firma Baťa rozvíjet vliv na osobnostní růst?

Často zaznívá otázka: „Jak dál chtěla firma Baťa posilovat vliv na růst osobnosti jednotlivce a měnit nejenom firemní kulturu v továrně, ale také tu celospolečenskou v baťovských městech?“ Mnohé z vás možná překvapí odpověď: „Už nikam dál.“ Tomáš Baťa několikrát řekl, že stačí ovlivnit jednu jedinou generaci, která vychová a změní tu následující. Nejlépe tuto jeho myšlenku vystihuje to, jakým způsobem bylo koncipováno vzdělání ve firmě Baťa.Vzdělávání se stalo nástrojem, jak změnit smýšlení jednotlivce, který dokáže svým osobním příkladem ovlivnit své okolí – partnera a děti. Firma si uvědomovala, že pokud se jí podaří změnit myšlení jednotlivce, pak je důležité jen jediné, a sice aby tato změna nebyla narušována v dalších sférách jeho života. Proto se vzdělání stalo komplexním a byly do něj zahrnuti partneři, přenášelo se na děti a postupně samozřejmě prosakovalo napříč celou firmou. Jak to celé fungovalo v praxi, to se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa.
05/12/202216 minutes 19 seconds
Episode Artwork

#45 Baťovské vnímání ročních období

Tak, jako mnoho jiného, i baťovské vnímání celého kalendářního roku, rozbíjelo stereotypy. Firma plánovala aktivity, zejména ty rozvojové a vzdělávací, v souladu s ročními obdobími a s ohledem na to, kterým aktivitám je člověk během jednotlivých období přirozeně nakloněn a otevřen. Například nebylo vůbec vhodné začínat s hubnutím a fyzickým cvičením v lednu, protože v dřívějších dobách patřil měsíc leden k měsícům, ve kterých člověk bojoval s nedostatkem světla, nízkými teplotami a musel šetřit zdroji – zejména potravou. Takových principů je v rámci vnímání ročních období u Baťů několik a přesně jimi se řídi také nový diář Inspirace pro rok 2023.Diář zároveň nabízí skvělý způsob, jak si přesně evidovat svých 8-8-8 a jak nám tento balanc ovlivňuje naši náladu. Uvnitř najdete místo na zapisování tří věcí, za které se chválíte, ale taky prostor, jak si stavit a zejména s radostí dodržovat své tři denní návyky do minuty. Kromě baťovských myšlenek na vás čekají i unikátní ilustrac
28/11/202216 minutes 31 seconds
Episode Artwork

#44 O baťovinách se Stanislavem Knotkem

Ve 44. dílu podcastu Inspirace si představíme osobnost Tomáše Bati juniora. Na jeho bohatý život a pracovní úspěchy zavzpomíná osoba více než povolaná – JUDr. Stanislav Knotek, právník, který jej zastupoval v Česku a na Slovensku.„Tomáš Baťa junior mě přijal jako rodinného právníka. Jeho důvěra ke mně rostla. Byl to z jeho strany posun z ryze komerčního vztahu k lidskému. Stal jsem se jeho důvěrníkem. Byl jsem suchou vrbou. Vypovídal se z lidských i osobních starostí jako každý jiný. Byl to velký člověk, byl příjemným společníkem, moudrým učitelem a spravedlivým soudcem.“Jak Tomáš Baťa junior vnímal svůj návrat do Československa? A jak se vyrovnával s neustálým srovnáváním s jeho otcem? Poslouchejte!
25/11/202241 minutes 14 seconds
Episode Artwork

#43 O baťovinách s Patrikem Lančaričem

Městské divadlo Zlín se dlouhodobě věnuje v rámci své regionální linky mimo jiné také fenoménu Baťa. Diváci měli v uplynulých letech možnost poznat příběh Tomáše Bati zakladatele prostřednictvím inscenace Baťa Tomáš, živý (2014), opomenutý však nebyl ani osud Jana Antonína Bati, jemuž patřila inscenace Já, Baťa (2017), a v neposlední řadě uvedli zlínští divadelníci stále aktuální představení o Tomáši Baťovi juniorovi, které nese název Baťa III (2022).Dnes se v rámci podcastu Inspirace Baťa opět zastavíme u inscenace „prostřední“ s názvem Já, Baťa. Nejenom o Janu Antonínu Baťovi se totiž rozpovídal Patrik Lančarič, režisér inscenace a taky umělecký šéf zlínského divadla, se kterým uděláme pomyslnou tečku za naší podzimní sérií divadelních rozhovorů.Jak úspěšný slovenský režisér k mnohdy až dramatickému příběhu Jana Antonína Bati přistupoval? Jak vnímá jeho osobnost, na kterou část veřejnosti stále nahlíží rozporuplně? Jaké bylo setkání s rodinou Jana Antonína Bati po
14/11/202241 minutes 14 seconds
Episode Artwork

#42 Schopnost sdílení jako základ tvorby firemní kultury společnosti Baťa

Jak se tvořila firemní kultura ve společnosti Baťa? Základem se stala schopnost naučit každého jednotlivce sdílet nejen pracovní zkušenosti, ale také ty osobnostní. Tímto způsobem vznikaly manuály, desatera i učební texty, nemluvě o zaznamenávaní znalostí, zkušeností, postupů ale také pocitů. Firma se snažila, aby její kultura sílila a nestalo se, že bude rozmělněna nově příchozími. Nově příchozí tedy dokázali nasávat autentické zážitky svých předchůdců a vytvářet si vztah k firmě na základě jejich zkušeností. Vedení společnosti Toyota, které se hlásilo k inspiraci odkazem Baťa, se v pozdějších letech přiznalo, že podstatná část filozofie Baťa zůstala jimi opomenuta – schopnost sdílet a na základě sdílení posilovat firemní kulturu.
10/11/202219 minutes 28 seconds
Episode Artwork

#41 Exportní škola – rozhodovalo odhodlání

Jakými vlastnostmi musel disponovat člověk, kterého firma Baťa vybrala pro práci v zahraničí? Co bylo stěžejním předpokladem pro to, aby byla člověku svěřena důvěra zastupovat firmu Baťa?Firma Baťa nikdy nepodporovala rozdělování partnerů či dokonce rodin, a proto byl-li člověk vybrán pro práci v zahraničí a rodina souhlasila, připravovali se na zahraniční pobyt všichni členové. Exportní škola tak byla první oficiální vzdělávací institucí firmy, která vzdělávala oba partnery.Jak škola fungovala a jak jednotlivé principy využívat dnes? To vše se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa.
31/10/202219 minutes 10 seconds
Episode Artwork

#40 O baťovinách s Tomášem Vaňourkem

Co všechno má společného odkaz Baťa, objevování a cestování? Ačkoliv se to možná na první pohled nemusí zdát, tak věřte, že skutečně mnoho. A právě o tom je dnešní díl podcastu Inspirace Baťa, ve kterém byl hostem mladý cestovatel Tomáš Vaňourek, hlavní tvář projektu Expedice Z101.Tomáš Vaňourek už víc jak rok a půl brázdí napříč Afrikou ve stopách pánů Hanzelky a Zikmunda, jejichž dílo nejenom, že kopíruje, ale primárně důkladně rozšiřuje. Prostřednictvím fotografií či videí ukazuje, jaký byl svět před pětasedmdesáti lety a jaký je dnes. Na cestě už zažil mnohé – prošel nejrůznějšími těžkými situacemi a na vlastní kůži zjistil, že dobrodružství číhá na každém rohu a život často závisí na jedné jediné vteřině, jednom jediném rozhodnutí.Během cesty po africkém kontinentu samozřejmě narazil i na baťovskou stopu. Na vlastní oči viděl, jak si dnes stojí baťovské filiálky a pochopil, k čemu sloužila baťova Exportní škola.Při výběru lidí pro práci v zahraničí bylo tot
24/10/202240 minutes 19 seconds
Episode Artwork

#39 O baťovinách s Rostislavem Markem

Městské divadlo Zlín se dlouhodobě věnuje v rámci své regionální linky mimo jiné také fenoménu Baťa. Diváci měli v uplynulých letech možnost poznat příběh Tomáše Bati zakladatele prostřednictvím inscenace Baťa Tomáš, živý (2014), opomenutý však nebyl ani osud Jana Antonína Bati, jemuž patřila inscenace Já, Baťa (2017), a v neposlední řadě uvedli zlínští divadelníci stále aktuální představení o Tomáši Baťovi juniorovi, které nese název Baťa III (2022).Dnes se v rámci podcastu Inspirace Baťa zastavíme u inscenace „prostřední“ s názvem Já, Baťa, pojednávající o Janu Antonínu Baťovi. Toho na jevišti ztvárnil zkušený herec Rostislav Marek. Jak moc pro něho bylo náročné nastudovat postavu, na jejíž osud se část veřejnosti stále dívá rozporuplně? Jak on sám vnímá muže, který firmu Baťa převzal po tragické smrti Tomáše Bati? A jak tento výpravný divadelní počin přijala široká divácká obec a rodina Jana Antonína Bati? Poslouchejte!
18/10/202239 minutes 17 seconds
Episode Artwork

#38 Když mladý muž potkal mladou ženu

V kontextu filozofie baťovské služby je vám již známá důležitost vztahů v rámci firemní kultury Baťa. Nejednalo se nikdy jen o vztahy pracovní, ale také ty soukromé. Jak firma nahlížela na partnerské vztahy a proč se snažila edukovat oba partnery? Podle čeho si měla baťovská žena vybrat muže, co od něj měla očekávat a jak měla pracovat sama na sobě, aby svému muži byla také nejbližší přítelem a životní oporou? V poslední řadě, se vždy apelovalo na skutečnost, že vztahy jsou založeny na celoživotní a vzájemné práci, kterou nesmí ani jeden z partnerů podceňovat. Více se dozvíte v novém díle podcastu Inspirace Baťa. 
10/10/202216 minutes 22 seconds
Episode Artwork

#37 O baťovinách s Gustavem Řezníčkem

„Baťa na prknech, která znamenají svět“ – rozhovor s hercem Gustavem ŘezníčkemMěstské divadlo Zlín se dlouhodobě věnuje v rámci své regionální linky mimo jiné také fenoménu Baťa. Diváci měli v uplynulých letech možnost poznat příběh Tomáše Bati zakladatele prostřednictvím inscenace Baťa Tomáš, živý (2014), opomenutý však nebyl ani osud Jana Antonína Bati, jemuž patřila inscenace Já, Baťa (2017), a v neposlední řadě uvedli zlínští divadelníci stále aktuální představení o Tomáši Baťovi juniorovi, které nese název Baťa III (2022).Dnes se v rámci podcastu Inspirace Baťa vrátíme na pomyslný začátek do roku 2014 a společně s hostem, hercem Gustavem Řezníčkem, zavzpomínáme na první díl zmiňované trilogie, a sice na představení Baťa Tomáš, živý, ve kterém si Gustav zahrál roli Tomáše Bati, zakladatele.Jak tuto roli v rámci své dlouholeté herecké kariéry Gustav Řezníček vnímal? Byla v něčem jiná než ostatní? Co mu bylo při práci inspirací? A odnesl si něco z baťov
10/10/202240 minutes 50 seconds
Episode Artwork

#36 Každodenní život v Baťově škole práce

Jaké to bylo, být mladým mužem či mladou ženou, nebo-li studentem v Baťově škole práce? Úspěch mladých lidí ve firmě Baťa byl zasloužený a velmi tvrdě odpracovaný. Úspěšné absolvování Baťovy školy práce bylo podmíněno mnoha faktory. Je známo, že studenti pracovali osm hodin v továrně, studovali večerní školu a museli bydlet na internátě. Jaký byl každodenní režim a jak náročné bylo tuto školu studovat? Vše se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa.
26/09/202223 minutes 22 seconds
Episode Artwork

#35 O baťovinách s Radovanem Králem

Městské divadlo Zlín se dlouhodobě věnuje v rámci své regionální linky mimo jiné také fenoménu Baťa. Diváci měli v uplynulých letech možnost poznat příběh Tomáše Bati zakladatele prostřednictvím inscenace Baťa Tomáš, živý (2014), opomenutý však nebyl ani osud Jana Antonína Bati, jemuž patřila inscenace Já, Baťa (2017), a v neposlední řadě uvedli zlínští divadelníci stále aktuální představení o Tomáši Baťovi juniorovi, které nese název Baťa III (2022).Titulní roli – postavu Tomáše Bati juniora – nastudoval herec Radovan Král, který je zlínskému divadlu věrný více jak dvacet let, a jak sám v podcastu přiznává, byla to výzva, ze které měl nejprve obavu.Jak se mu postava Tomíka zkoušela? Kde čerpal potřebnou inspiraci? A do jaké míry se na inscenaci podepsalo prostředí, ve kterém se hraje, a sice Památník Tomáše Bati, kde se tak symbolicky znovu potkává syn se svým otcem pod maketou letadla Junkers F 13? Poslouchejte!
19/09/202231 minutes 4 seconds
Episode Artwork

#34 O baťovinách s Dodo Gombárem

„Baťa na prknech, která znamenají svět“ – rozhovor s režisérem Dodo GombáremMěstské divadlo Zlín se dlouhodobě věnuje v rámci své regionální linky mimo jiné také fenoménu Baťa. Diváci měli v uplynulých letech možnost poznat příběh Tomáše Bati zakladatele prostřednictvím inscenace Baťa Tomáš, živý (2014), opomenutý však nebyl ani osud Jana Antonína Bati, jemuž patřila inscenace Já, Baťa (2017), a v neposlední řadě uvedli zlínští divadelníci stále aktuální představení o Tomáši Baťovi juniorovi, které nese název Baťa III (2022).Pod první a také závěrečnou inscenací z baťovské trilogie je autorsky i režijně podepsaný uznávaný režisér Dodo Gombár, který byl hostem úvodního podcastu z připravované takzvané divadelní série.Jak těžké bylo pro Dodo Gombára najít správný klíč k inscenování baťovského příběhu? Z jakých materiálů vycházel? A přineslo mu baťovské téma i něco do osobního života? Poslouchejte!
12/09/202234 minutes 39 seconds
Episode Artwork

33# Festival Týden Baťa 2022

V rámci připomenutí 90 let od posledního vzletu Tomáše Bati a taky 700 let od založení města Zlín bude šestý ročník Festivalu Týden Baťa věnován vizím Tomáše Bati při budování továrních průmyslových měst v tuzemsku i ve světě.Hlavním tématem festivalu, který proběhne od 12. 9. do 16. 9. ve vile Tomáše Bati, bude představení vize průmyslového města, realizace a život v současných baťovských městech. Přednášková i výstavní činnost se tentokrát zaměří na doposud méně známé skutečnosti z baťovských měst.Na jaký konkrétní program se můžete těšit? Kdo se objeví mezi přednášejícími? A čím samotný festival vyvrcholí? Nejen to vám prozradí Gabriela Končitíková a Jakub Malovaný z Nadace Tomáše Bati.
06/09/202221 minutes 23 seconds
Episode Artwork

#32 O baťovinách s Evou Klabalovou

Evu Klabalovou propojuje s Tomášem Baťou mnohem víc, než jen „pouhá“ výroba obuvi. Oběma je totiž vlastní schopnost podívat se na tradiční odvětví výroby naprosto nevšedním způsobem. Eva je první ženou, která se stala hostem podcastu Inspirace Baťa - její přístup k životu, k podnikání a taky k lidem je velmi inspirující. Zaposlouchejte se proto do rozhovoru, ve kterém tato křehká žena, která ve svém mladém věku získala řadu ocenění, prozrazuje, co všechno z baťovské filozofie čerpá.
29/08/202238 minutes 40 seconds
Episode Artwork

#31 Baťova škola práce pro mladé muže

V roce 1925 založila firma Baťa nový typ školy – Baťovu školu práce pro mladé muže. Jednalo o reakci Tomáše Baťu na situaci, která na trhu s obuví vznikla. Mnoho domácností, které byly do té doby závislé na oboru švec začalo pozvolna krachovat. Baťa si uvědomil, že na něj bude nahlíženo jako na hlavního viníka a zároveň věděl, že nová doba, která přinášela pásovou výrobu se už nenavrátí k původní domácí výrobě obuvi. Cestu spatřoval v založení školy, která pomůže vzdělat syny ševců, jak vyrábět obuv novým způsobem. Kapacita pro první ročník bylo 200 studentů, ale nepřihlásilo se ani 80 chlapců, pořád platilo známé: „ještě není tak zle, abych dal kluka studovat na ševce“.Velmi rychle se však svět dozvěděl, že u Baťů se neučí být ševcem. Jak fungovala Baťova škola práce pro mladé muže se dozvíte v dalším díle podcastu Nadace Tomáše Bati, Inspirace Baťa. 
22/08/202226 minutes 5 seconds
Episode Artwork

#30 O výstavě „Buď prvním!"

O výstavě, která nese název po ikonickém baťovském hesle „Buď prvním!“, si povídali její spoluautoři Gabriela Končitíková a Jakub Malovaný. Výstava představuje průkopnické aktivy, které proslavily Zlín celosvětově, a připomíná 90. výročí úmrtí Tomáše Bati způsobem, který pro něj byl tak typickým – skrze průkopnictví.Cílem výstavy je definovat hlavní aktivy firmy Baťa, které ve své činnosti uplatnila jako první, nebo se mezi první zařadila. Zaměřuje se na definování prvenství firmy Baťa, a to nejen v oblasti technologií, inovování nebo výroby, ale také co se pracovních podmínek a běžného života v zahradním městě týče. Opomenuta není ani oblast architektury, stavitelství, výroby, distribuce, exportu, personálních principů, služeb zákazníkovi, obchodních technik a nástrojů reklamy.Výstavu naleznete v Parku Komenského a prohlédnout si ji můžete do 30. září 2022 anebo i online na webu www.budprvnim.cz. 
20/08/202219 minutes 2 seconds
Episode Artwork

#29 Zásadní baťovské publikace se dočkaly nového vydání

Baťovský odkaz je možné studovat z mnoha a mnoha výborných knih, ale bezesporu tím nejlepším způsobem, jak pochopit fungování filozofie a systému řízení Baťa, je začíst se do primárních publikací, které firma Baťa vydávala čistě pro své vlastní potřeby.Dnes se ale k takovým knihám běžný čtenáře dostane jenom stěží, proto jsme se v rámci 90. výročí od posledního vzletu Tomáše Bati rozhodli, že takové tři zásadní brožury znovu uvedeme na trh. Proč byly vybrány právě tyto knihy? A čím jsou tak výjimečné? Nejen na to se Gabriely Končitíkové ptal Jakub Malovaný z Nadace Tomáše Bati. Inspirujte se baťovským odkazem v jeho původní podobě. Knihy můžete zakoupit na e-shopu Nadace Tomáše Bati.
08/08/202231 minutes 1 second
Episode Artwork

#28 Leadership podle filozofie Baťa

Tomáš Baťa zastával názor, že měnit chování lidí je možné pouze osobním příkladem a že lidé nebudou nikdy dělat více, než je ochoten pro danou věc učinit šéf sám. Na vedoucí pozice ve firmě Baťa bylo možné se vypracovat pouze tehdy, pokud člověk prokazoval kvalitní výsledky ve svém profesním životě, ale zároveň byl-li také příkladem charakterního a morálního člověka. Jak využívat principy baťovského leadershipu dnes a jak se stát osobním příkladem pro své okolí, to se dozvíte v dalším díle podcastu Inspirace Baťa.
01/08/202218 minutes 11 seconds
Episode Artwork

#27 Filozofie baťovské reklamy

„Můžeš prodávat zlaté hodinky za deset korun, ale když o tom nikomu neřekneš, je to k ničemu.“ To byla slova Tomáše Bati o významu reklamy. Baťovská reklama se řídila striktními pravidly, jejichž základem bylo přesvědčení, že reklama musí být více než pouhá informace o výrobku a ceně. Reklama musí vzbuzovat emoce a být zákazníkovi milá. Jaké byly principy baťovské reklamy se dozvíte v novém díle podcastu Inspirace Baťa. 
18/07/202221 minutes 59 seconds
Episode Artwork

#26 Osobnost prodavače

Osobnost prodavače„Náš zákazník – náš pán!“ – ikonické heslo firmy Baťa.Jak firma Baťa vybírala spolupracovníky vhodné na pracovní pozice prodavač a obchodní zástupce? Proč právě tito lidé patřili mezi nejintenzivněji vzdělávanou skupinu pracovníků ve firmě? A co bylo hlavním předpokladem pro úspěch na poli obchodu ve firmě Baťa?To se dozvíte v novém díle podcastu Inspirace Baťa. 
11/07/202218 minutes 31 seconds
Episode Artwork

#25 O baťovinách s Jakubem Malovaným

Podcast Nadace Tomáše Bati s názvem Inspirace Baťa v novém!V prvním díle druhé řady podcastů vám oficiálně představíme našeho nového kolegu Jakuba Malovaného. Jakub je pro nás ale víc než jen nový kolega. Vybrali jsme si ho, aby nám pomáhal dále šířit a rozvíjet nejen baťovské myšlenky, ale také základní poslání nadace – tedy podporovat kulturní život ve Zlíně. Doufáme, že naše baťovské nadšení a Jakubův vřelý vztah k umění bude skvělou kombinací, jak propojit baťovskou inspiraci s kulturním životem nejenom ve Zlíně.Jaká byla dosavadní Jakubova profesní cesta? Co pro něj znamená baťovský odkaz?  A jaká je jeho představa o působení v nadaci? To i mnohem více se z rozhovoru dozvíte! Jakub Malovaný je publicista, redaktor a spisovatel. Pro Nadaci Tomáše Bati pracuje jako PR a projektový manažer. V letech 2013-2019 byl členem uměleckého souboru Městského divadla Zlín. Je autorem několika knih. Dlouhodobě se věnuje publicistické činnosti, na svém kontě má stovky č
04/07/202252 minutes 13 seconds