Winamp Logo
היסטוריה לילדים History for children Cover
היסטוריה לילדים History for children Profile

היסטוריה לילדים History for children

Hebrew, Education, 1 season, 213 episodes, 3 days, 16 hours, 20 minutes
About
סיפורן של דמויות מרתקות בהיסטוריה האנושית ובהיסטוריה היהודית-ישראלית. נשמע על ממציאים, מתקני עולם, מנהיגים שתרמו לחברה האנושית, מצביאים מפורסמים ואמנים גדולים. הפרקים בסדרה יספרו על עולמנו וגם על עולמם של אחרים. הם יאפשרו לנו להבין את המניעים והסיבות שמאחורי אירועים היסטוריים, ללמוד כיצד התמודדו אחרים עם אתגרים וקשיים אדירים ולהתוודע לתקופות ותרבויות אחרות
Episode Artwork

כינור

כינור הוא כלי נגינה מודרני אבל בעבר הרחוק היו כלי נגינה שהזכירו את הכינור של ימינו. איך התפתח הכינור, מי היו בוני הכינורות הראשונים, מה מיוחד בכינורות מסוג סטרדיווריוס ותגידו רגע, על כינורות חשמליים שמעתם? האזנה מהנה! עריכה וקריינות - יובל מלחימחקר, כתיבה ועריכת לשון – דינה בר מנחםעיצוב פסקול ומיקס – רוני קלדרוןהפקה – תומר מיכלזון, ליהיא צדוק ורני שחרתמונה - SutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/18/202425 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

המנון התקווה

סיפורו של המנון התקווה, על הגלגולים הרבים שעבר, ההשראה ללחן, המילים שהשתנו ומדוע יש אנשים שהיו רוצים להוסיף עוד בית להמנון. סיפור על ציונות, נדודים ותקווה גדולה.האזנה מהנה! עריכה וקריינות – יובל מלחימחקר וכתיבה – עדי הרריעיצוב פסקול ומיקס – רוני קלדרוןהפקה – תומר מיכלזון, ליהיא צדוק ורני שחרתמונה - נחלת הכללSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/14/202427 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

דגל ישראל

בשנה האחרונה ראינו את דגל ישראל אולי יותר מאי פעם. ברחובות, במרפסות, על רכבים ובעיתונים.הדגל שלנו הוא כחול ולבן, היום וגם מחר... אבל, מה היה בעבר?בואו הדגל וגם פיצקי מחכים לכם.האזנה מהנה! עריכה וקריינות - יובל מלחימחקר וכתיבה – עדי הרריעיצוב פסקול ומיקס – רוני קלדרוןעריכת לשון – דינה בר מנחםהפקה – תומר מיכלזון, ליהיא צדוק ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/14/202426 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

דבורה עומר

היא הייתה אחת הסופרות הכי פופולריות בישראל וכתבה קרוב למאה ספרים שונים, לפעוטות, לילדים ולבני נוער. היא החלה לכתוב שירים וסיפורים כשהייתה בת אחת-עשרה, ומאז לא הפסיקה. קראו לה דבורה עומר והיא ידעה לצייר סיפורים... האזנה מהנה! עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: תמר נויגרטן פולגרעיצוב פסקול ומיקס: רוני קלדרוןעריכת לשון: דינה בר מנחםהפקה: איל שינדלר, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/6/202424 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

אום כולתום

יש יוצרים שהשירים שלהם מרגשים אנשים בצורה יוצאת דופן. היום אני רוצה לספר לכם סיפור על זמרת שבתחילה נאלצה להתחפש לבן אבל עד מהרה הפכה לאחת הכוכבות הגדולות של הזמר הערבי. אנשים דוברי ערבית, במדינות ערב וגם במדינת ישראל, היו יושבים סביב מקלט הרדיו, מקשיבים לשיריה ובוכים מהתרגשות. שמה היה אום כלתום וזהו סיפורה. מחקר, כתיבה וקריינות: יובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםעיצוב פסקול ומיקס: רוני קלדרוןהפקה: טל ניסן, איל שינדלר ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/30/202426 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

אלן טיורינג

אלן טיורינג היה גאון. הוא התעניין במדעים ובהצפנה ועזר לבריטניה לנצח את מלחמת העולם השניה. אלן גם אהב גברים בתקופה שהדבר היה אסור במקומות רבים בעולם. סיפור על גאון אמיתי שזכה להכרה רק שנים רבות לאחר מותו. האזנה מהנה! עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: תמר נויגרטן פולגרעריכת תוכן ולשון: דינה בר-מנחםעיצוב פסקול ומיקס: רוני קלדרוןהפקה: איל שינדלר, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/23/202428 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

נחמה ליבוביץ'

נחמה ליבוביץ' הייתה אישה מיוחדת ששינתה את האופן שבו אנו לומדים את התנ"ך. אלפים מכל רחבי הארץ קראו את דבריה והאזינו לה ברדיו. היא נהגה להסביר את  פרשת השבוע בצורה מיוחדת, עם אהבה גדולה והומור. היא הייתה מורה ומחנכת של דורות רבים ועד היום אנשים מספרים עליה בהתרגשות. זהו סיפורה של נחמה ליבוביץ'.עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר כתיבה ועריכת לשון: דינה בר מנחםעיצוב פס קול ומיקס: רוני קלדרוןהפקה: איל שינדלר, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/16/202426 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של הקרקס

מביאים לכם שוב את ההיסטוריה של הקרקס - בואו לשמוע על איך נולדו האוהל, הליצנים והזירה. עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: תומר שלושעריכת לשון: סמדר כהןמיקס: אסף רפפורטהפקה: רני שחר ואיל שינדלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/9/202419 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של הביגוד

לפני כמה עשרות אלפי שנים בני אדם החלו ללבוש בגדים. אבל למה? בפרק תשמעו על אופנות שונות בהיסטוריה, האם כחול וורוד תמיד היו צבעים של בנים ובנות, מה לבשו ברומא העתיקה, בסין ובאירופה, מה היו שקיקי ריח, מדוע בגדים יפים לא תמיד טובים לסביבה וגם פיצקי מגיע לספר בדיחות... עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: תמר נויגרטן פולגרעריכת לשון: דינה בר מנחם עיצוב פסקול ומיקס: רחל רפאלי וחן עוז הפקה:  איל שינדלר, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/2/202428 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

א. ד. גורדון

הוא היה ילד סקרן שאהב מאוד את הטבע. הוא עלה לארץ ישראל בגיל מבוגר יחסית והיה לאב רוחני לחלוצים הצעירים. עד היום כשמסתכלים על התמונה שלו נדמה שהוא מנסה להגיד לנו משהו. אבל מה? מחקר, כתיבה וקריינות: יובל מלחיעריכת תוכן ולשון: דינה בר מנחםעיצוב פסקול ומיקס: חן עוזהפקה: איל שינדלר, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/26/202331 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

המלכה אליזבת' השנייה

סיפורה של המלכה אליזבת' השנייה שהייתה גם נהגת משאית, חברת "מסדר הפיל" ו"מסדר הנמר", וחובבת מושבעת של כריכים עם ריבה.זה סיפור על מלכה. מלכת אנגליה.  עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: תמר נויגרטן פולגרעריכת תוכן ולשון: דינה בר מנחםעיצוב פסקול ומיקס: חן עוזהפקה: איל שינדלר, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/19/202329 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

הסיפור של חנוכה: חלק 2

אני בטוח שאתם אוהבים סופגניות ולסובב סביבונים, אבל האם אתם מכירים את ההיסטוריה של חג החנוכה? זהו סיפור מרתק על אימפריה בינלאומית שלוחמת בצבא מורדים קטן ואמיץ. סיפור על אור בתקופה של חושך וגם מנהגי חנוכה מרחבי העולם. מוכנים לקצת אקשן? כתיבה והגשה: יובל מלחי עריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליעריכת לשון: דינה בר מנחם הפקה: ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/12/202328 minutes, 1 second
Episode Artwork

הסיפור של חנוכה: חלק 1

לכבוד החג, מביאים לכם שוב את הסיפור של חנוכה - אני בטוח שאתם אוהבים סופגניות ולסובב סביבונים, אבל האם אתם מכירים את ההיסטוריה של חג החנוכה? זהו סיפור מרתק על אימפריה בינלאומית שלוחמת בצבא מורדים קטן ואמיץ. סיפור על אור בתקופה של חושך וגם מנהגי חנוכה מרחבי העולם. מוכנים לקצת אקשן? מגיש וכותב: יובל מלחיעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליעריכת לשון: דינה בר מנחםהפקה: ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/7/202327 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

עוזי חיטמן

הוא היה מוזיקאי, כותב, מלחין וזמר. הוא יצר ויצר ויצר...  קראו לו עוזי חיטמן. היכונו לפרק מוזיקלי במיוחד... קבלו את עוזי חיטמן! מגיש: יובל מלחימחקר וכתיבה: עדי הררי ויובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםעיצוב פסקול ומיקס: רחל רפאליהפקה: איל שינדלר, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/28/202329 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

בודיקה

לאורך ההיסטוריה חיו כל מיני אנשים שנתקלו במצבים לא פשוטים. אחת מהן היתה המלכה האמיצה בודיקה. לפני כ-2000 שנה היא איחדה את השבטים במזרח אנגליה ויצאה למלחמה באימפריה הרומית.   עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: גיא פולתעריכת לשון ותוכן: דינה בר מנחםעיצוב פסקול ומיקס: רחל רפאליהפקה: איל שינדלר, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/21/202320 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

אברהם לינקולן

לכל אומה יש נשיא או מנהיג שזכורים קצת יותר מאחרים. אייברהם לינקולן היה הנשיא הששה העשר של ארצות הברית. מדוע דווקא זוכרים אותו? עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר, כתיבה ועריכת לשון: דינה בר-מנחםעיצוב פסקול ומיקס: רחל רפאליהפקה: איל שינדלר, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/14/202330 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

לסקרינה בובולינה

לסקרינה בובולינה הייתה גיבורת מלחמת העצמאות היוונית. מוכנים לסיפור מרתק? מחקר, כתיבה וקריינות: יובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת פסקול מיקס: רחל רפאליהפקה: אייל שינדלר, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/7/202327 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של הרכבות

הרכבת שינתה את העולם שלנו מקצה לקצה. אבל מי המציא את הרכבת? כמה מהר היא נסעה לפני מאה וחמישים שנה? מתי בנו את הרכבת הראשונה בארץ ישראל, מה הרכבת הארוכה בהיסטוריה  וגם האם יש רכבת מהירה יותר ממטוס?  קריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: דינה בר מנחם ויובל מלחיעיצוב פסקול ומיקס: רחל רפאליעריכת לשון: דינה בר מנחםהפקה: איל שינדלר, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/31/202331 minutes
Episode Artwork

ד"ר חנה מייזל

הד''ר חנה מייזל הייתה אישה שהיה לה חלום מיוחד. היא הייתה פורצת דרך, ציונית ו...אגרונומית. רגע, אגרו-מה? הו שלום פיצקי... עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: עדי הרריעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד: רחל רפאליהפקה: איל שינדלר, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/24/202325 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

שרלוק הולמס

היום אני רוצה לספר לכם על גיבור שבעצם מעולם לא נולד, אבל אי אפשר לדמיין את התרבות שלנו בלעדיו. הוא היה בלש שהיווה השראה לכל הבלשים שבאו בעקבותיו. קראו לו הולמס. שרלוק הולמס.  עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: תמר נויגרטן פולגרעריכת לשון: דינה בר מנחםעיצוב סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: איל שינדלר, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/17/202330 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

עדה לאבלייס

הגיבורה שלנו שילבה בין דמיון להגיון ויצרה קסמים ממספרים. כינו אותה "קוסמת המספרים". היא הייתה המתכנתת הראשונה בהיסטוריה, חזתה את טכנולוגיית ה-AI, ויש על שמה יום מיוחד בשנה שנקרא "יום עדה לאבלייס", הוא נחגג ביום השלישי השני בחודש אוקטובר, ובשנת 2023 זה יוצא בעשרה באוקטובר. ממש היום! עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: עדי הרריעריכת תוכן ולשון: דינה בר מנחםעיצוב סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: איל שינדלר, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/10/202320 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

ואסקו דה גאמה

מביאים לכם שוב את סיפורו של ואסקו דה גאמה - לפני 500 שנה הוא הפליג בעולם, בלי לדעת איך העולם נראה. הוא הראשון שהצליח להגיע מאירופה להודו בדרך הים - ואסקו דה גאמה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/5/202327 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

בנימין מטודלה

מביאים לכם שוב את המסע בעקבות יהודי אחד מספרד שחי לפני זמן רב. יום אחד החליט לעזוב את כל עיסוקיו, לארוז תרמיל ולצאת למסע. הוא נחשב לנוסע היהודי החשוב ביותר בימי הביניים. בנימין מטודלה הגיע לארץ ישראל, לעירק ואיראן של ימינו ואולי אפילו עד לסין וכל זאת לפני כתשע מאות שניםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/29/202326 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

מסעותיו של מרקו פולו

לפני שהפך למגלה ארצות אגדי, הוא היה נער סקרן שרצה להגיע לסין. משחזר סיפר סיפורים כה מדהימים, שאנשים התקשו להאמין להם. מי אתה מרקו פולו?See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/22/202321 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

קפטן קוק

בטח כבר שמעתם על מגלי ארצות, אנשים שיצאו לחקור מקומות שאיש לא ביקר בהם וחזרו כדי לתאר אותם. מביאים לכם שוב את סיפורו של אחד ממגלי הארצות המפורסם ביותר בהיסטוריה, שהגיע מכפר קטן ועני באנגליה. הוא יצא לחקור את העולם בעקבות יבשת אגדית ומסתורית אי שם באוקיינוס השקט. קראו לו ג'יימס קוק וכינויו היה "קפטן קוק". מה? לאן אתם בורחים? לא! לא קפטן הוק מפיטר פן! קפטן קוק!  הגשה: יובל מלחימחקר וכתיבה: מיכאל אוריה ויובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: רני שחר, טל ניסן ואיל שינדלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/15/202326 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

(ש.ח.) לואיס וקלארק מגלים את אמריקה

המסע הפנטסטי של לואיס וקלארק לחקר מערב ארצות הברית. האם ימצאו דובי ענק ואינדיאנים בלונדינים? האם ישרדו את המסע? בואו לפגוש את המרמיטה הנובחנית...See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/8/202329 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

שלום עליכם

שלום עליכם נולד בכלל בשם שלום רבינוביץ. הוא היה לאחד הסופרים היהודים המפורסמים בהיסטוריה ועד היום מועלים מחזות המבוססים על יצירותיו. הקלטה של פרק חי במסגרת אירוע 'בית חולים לספרים' בבית אבי חי  See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/1/20231 hour, 3 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

(ש.ח.) המרד הגדול

לפני כאלפיים שנה יצאו תושבי ארץ ישראל היהודים למרד נגד הרומאים, האימפריה החזקה בעולם ששלטה בארץ. זה היה מרד אמיץ, מסוכן ונורא. ויש גם לקח שחשוב ללמוד ממנוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/25/202320 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

פושקין

אתם יודעים, עד לא מזמן ואולי אפילו עד ימינו, ילדים ברוסיה שאינם מסדרים את החדר, שאינם מקפלים כביסה, או שאינם עוזרים לשטוף את הכלים בבית שומעים את המשפט הבא: "ואם לא תסדר את החדר – מה אתה חושב שיקרה, פושקין יבוא לסדר את החדר במקומך? פושקין יקפל את הכביסה? פושקין ישטוף כלים?!". פושקין, פושקין, פושקין! מי זה בכלל האיש הזה?  היום אספר לכם על איש מיוחד במינו שהשפיע על רוסיה וממשיך להשפיע על העולם עד היום. הוא לא היה עוזר בית אלא דווקא אבי הספרות הרוסית, גדול המשוררים של רוסיה, מי שיצירותיו נחשבות עד היום לשיא של מופת בספרות העולמית. עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: דינה בר מנחםבדיקת עובדות והגייה ברוסית: לאוניד גבירץעיצוב פסקול ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/18/202328 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

באפלו ביל והמערב הפרוע

בטח שמעתם על המערב הפרוע - קאובוים, אנדיאנים, שודדי דרכים והמון הרפתקאות. הרבה מהסיפורים שסופרו על המערב הפרוע והפכו לסרטים בזכותו של באפלו ביל, חייל שיצר את 'מופע המערב הפרוע'. בתקופתו הוא היה האמריקאי המפורסם בעולם. הצטרפו אלי ולסוס שלי בלונדי ויחד נצא להרפתקה מסעירה במערב הפרוע. אייי אההה! עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: עדי הרריעריכת לשון: דינה בר מנחםעיצוב פס קול ומיקס: רחל רפאליהפקה: איל שינדלר, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/11/202327 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

מארק שאגאל

הוא נחשב לצייר היהודי המפורסם ביותר בעולם והיצירות שלו מעטרות את בניין הכנסת, בית חולים הדסה ומקומות רבים וחשובים ברחבי העולם. שמו היה מוישה סגל אך כשהפך מפורסם שינה את שמו למארק שאגאל. אז הנה סיפור על האומן היהודי המפורסם ביותר - מוישה. אאהה.. מארק, מארק שאגאל! עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר, כתיבה ועריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: אסף רפפורטהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/4/202324 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

חווה אלברשטיין

היום אני רוצה לספר לכם על ילדה בשם אווה שהפכה לזמרת, יוצרת, שחקנית, פזמונאית, מלחינה, מוזיקאית, סופרת ו… יו כמה דברים!!! היא זכתה בפרסים רבים על המוזיקה שלה, ואתם בטוח מכירים את השירים שלה. אז הנה סיפורה של חווה אלברשטיין, האמא של שירת ארץ ישראל! עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: דינה בר מנחםעיצוב פסקול ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/27/202327 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של הלגו

כולנו גדלנו עם קוביות לגו תחת הרגליים באמצע הלילה. אאוץ'! היום אספר לכם על חברת הצעצועים לגו, פירוש המילה לגו, מי המציא את קוביות הלגו ואיך קוביות הפלסטיק האלה קשורות לנגר הדני אולה קירק קריסטיאנסן מדנמרק. זה לא הזמן לגלות שהנגרייה שלו נשרפה, הוא החליט לעסוק בצעצועים, בני משפחתו כעסו עליו אבל בסופו של דבר הוא הקים את חברת הצעצועים הגדולה בעולם…. זה לא הזמן, תשמעו את זה בפרק… לגו לגו לגו- מתחילים! עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: גיא פולתעריכת לשון: דינה בר מנחםעיצוב פסקול ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omny.fm/listener for privacy information.
6/20/202322 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

הגננות הראשונות

תגידו זה נראה לכם הגיוני שילדים ילמדו מבוגרים? כן? היום אני רוצה לספר לכם כיצד ילדי הגן לימדו את החלוצים והחלוצות בארץ ישראל לדבר עברית. הם עשו זאת בזכות הגננות הצעירות והמופלאות שהקימו גנים עבריים ולימדו את הילדים והוריהם לדבר עברית. סיפור על גיבורות על - הגננות הראשות בארץ ישראל! עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: תמר נויגרטן פולגרעריכת לשון: דינה בר מנחםעיצוב פסקול ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/13/202331 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

איבן סינא

היום אני רוצה לספר לכם על אדם מיוחד שחי לפני מאות שנים ונחשב ל- "מייסד המדעים". הוא הפך רעיונות מדעיים נגישים לכל אדם ולימד כיצד לחקור בצורה יעילה. הוא היה רופא שחי לפני כאלף שנים, כתב אפילו בזמן שרכב על סוסו והספרים שלו על רפואה שימשו רופאים רבים ברחבי העולם במשך מאות שנים. בצעדי מחול פרסי קבלו את איבן סינא! קריינות ועריכה: יובל מלחימחקר כתיבה ועריכת לשון: דינה בר מנחםעיצוב פסקול ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/6/202324 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

נוסטרדמוס

לפני חמש מאות שנה חי רופא ואסטרולוג שחשב שהוא יודע מה יקרה בעתיד. הוא כתב נבואות על אירועים שונים והפך לסוג של נביא. אבל האם מה שהוא ניבא התרחש? היום אספר לכם על אדם שמשפחתו הייתה יהודית, אדם שגילה את העתיד ושעדיין יש סימני שאלה רבים סביב חייו. בואו נצא למסע מרתק ונגלה מי היה נוסטרדמוס עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: דינה בן מנחםעיצוב פסקול ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/30/202319 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של הפופקורן

לפני כעשרת אלפים שנה, במרכז אמריקה החל התושבים המקומיים לגדל תירס. הוא הפך למאכל חשוב כמו החיטה במזרח התיכון ומהתירס הכינו מאכלים רבים. אבל ממתי אנשים אוכלים פופקורן? ומי גילה את הפופקורן? ומה הפירוש של המילה פופקורן? ואיך קוראים לפופקורן בעברית? ולמה דווקא מוכרים פופקורן בקולנוע?  קדימה ילדים, בואו נגלה את ההיסטוריה של הפופקורן מחקר, כתיבה וקריינות: יובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםעיצוב פסקול ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/23/202328 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

ג'ראלד דארל

היום נצא למסע בעקבות ג'רלד דארל, האיש ששינה את גני החיות בעולם. המסע בעקבותיו יקח אותנו להרפתקאות מיוחדות - נפגוש נחשים באמבטיה, עקרבּים בקופסאות גפרורים, שַׂקְנָאִים בחנייה וְלֵמוּרִים בַּזָּקָן. נטייל באיי יוון, ביערות הסבוכים של אפריקה ובגני החיות של בריטניה, ונלמד איך לשמור ולהגן על חיות בסכנת הכחדה. בואו נצא למסע בעקבותיו של החוקר האנגלי ג'ארלד דארל! עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: תמר נויגרטן פולגרעיצוב סאונד ומיקס: רחל רפאליעריכת תוכן ולשון: דינה בר מנחםהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחר הציטוטים בפרק מתוך: "משפחתי וחיות אחרות" שכתב ג'ראלד דארל, תרגם יואב אבני בהוצאת הרפתקהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/16/202324 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

רעידות אדמה

רעידות אדמה מלוות את החיים על פני כדור הארץ מאז ומעולם. בעבר לא ידעו מדוע הן מתרחשות, ונהגו לחשוב שהן מתרחשות בגלל כעס האלים. היום אנחנו יודעים שרעידות אדמה הן תופעת טבע. אז אבל מדוע האדמה בכלל רועדת? מהן רעידות האדמה המפורסמות ביותר בהיסטוריה? איך קראו לרעידות אדמה בתנ"ך? ומה כדאי לעשות במקרה שאתם חווים רעידת אדמה? עריכה וקריינות: יובל מלחיכתיבה ומחקר: תמר נויגרטן פולגרעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/9/202325 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

בר כוכבא (ש.ח.)

איש היה בישראל, בר כוכבא שמו. הוא יצא למרד גדול נגד הרומאים, אבל במהלך השנים הועלו טענות שבעצם הוא המיט אסון על העם היהודי. מה בדיוק קרה שם במרד בר כוכבא?See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/8/202320 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

ברל כצנלסון

ברל כצנלסון היה אחד האנשים הנערצים ביישוב היהודי בארץ ישראל לפני קום המדינה. הוא היה פועל שהקים בנק, עיתון, חנות לפועלים, הוצאת ספרים ועוד כל כך הרבה דברים. פירוש השם ברל הוא דב ביידיש… רגע מישהו אמר דב? דב? הצילו!  עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: גיא פולתעריכת תוכן ולשון: דינה בר מנחםעיצוב פסקול ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/2/202330 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

מלחמת העצמאות (ש.ח.)

לפני 75 שנה מדינת ישראל הכריזה על עצמאותה ומיד יצאה למלחמה קשה, מול צבאות ערב. רבים חששו כי המדינה לא תשרוד יותר מכמה ימים עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר כתיבה: תומר שלוש עריכת לשון: ד"ר סמדר כהן מיקס ואפקטים: אסף רפפורטהפקה: רני שחר ואיל שינדלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/25/202326 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

(ש.ח.) הייתי ילד בשואה: אני זוכר

יובל משה מספר את סיפורו של מאיר בירנבוים. שנאלץ לשרוד בתנאים קשים במחנה באוקראינה. מאיר בן 4.5 ונאלץ להתמודד עם רעב, קור ומחלתה של אימו. מאיר שורד את המחנה ובסופו של דבר מצליח לעלות לארץ ישראל קריינות: יובל משה, כתיבה ובימוי: יובל מלחי, עריכת לשון: דינה בר מנחם, הקלטה: שלומי פאר, עריכת סאונד ומיקס: אסף רפפורט ויובל מלחיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/18/202319 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

אייזיק ניוטון

אייזיק ניוטון היה מדען שראה תפוח נופל. הוא שאל את עצמו מדוע התפוח לא התעופף לשמיים או נפל הצידה? למה התפוחים תמיד נפלו ישר למטה?  ניוטון חשב וחשב ואז החל להסביר מהם חוקי הכבידה או כח המשיכה. בעזרת אותו תפוח הוא גם הצליח להסביר על תנועתם של השמש והירח. אוי לא הוא נכנס לאולפן... אייזיק... אייזיק... עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר כתיבה: גיא פולטעריכת תוכן ולשון: דינה בר מנחם עריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/11/202320 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

איבון גולאגונג

היום נטוס לאוסטרליה ונשמע סיפור מרתק על ילדה אבוריג'ינית שהפכה לנסיכה... טוב לא בדיוק. היא הפכה לאלופת טניס, אבל הסיפור שלה מזכיר סיפור מהאגדות. זהו סיפורה של איבון גולאגונג קריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: גיא פולת ויובל מלחיעריכת תוכן ולשון: דינה בר מנחםעיצוב סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/4/202324 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

כבד השקל הזה... על ההיסטוריה של הכסף

כל היום אנחנו שומעים את המילה כסף. כסף כסף כסף כסף.  אבל כסף לא גדל על העצים, אז מי המציא אותו ומה עשו לפני שהמציאו את הכסף, מה זה סחר חליפין, כמה קרטיבים שווה רובה בועות סבון וגם הטיפים של שאול אמסטרדמסקי לילדים... האזנה מהנה! תודה גדולה לשאול אמסטרדמסקי על הטיפים החשובים!עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: גיא פולתעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/31/202325 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

דודו איפה אתה? על חיות שנכחדו מהעולם

בטח יש לכם חיה אהובה, אבל האם ידעתם שפעם היו חיות רבות שנכחדו, נעלמו מהעולם. בטוח שמעתם על דינוזאורים ועל טיגריס שנחרבי אבל מה לגבי זאב טסמני, פרת הים של שטלר, היונה הנודדת, ציפורי דודו וקואגה? היום אספר לכם על חיות שנכחדו מכדור הארץ וגם מארץ ישראל והאם בעתיד יהיה אפשר להחזירן לחיים עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: תמר נויגרטן פולגֶר ויובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/24/202328 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של בתי הספר

על ההיסטוריה של בתי ספר, מה למדו לפני אלפי שנים, הקמת בתי הספר המודרניים ומה הקשר שלהם למפעלים, בתי ספר שונים שקיימים כיום וכיצד יראו בתי הספר של העתיד? עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: תמר נויגרטן פולגֶר עריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/17/202322 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

עבד של הזמן: על ההיסטוריה של השעונים

כבר משחר ההיסטוריה אנשים רצו לדעת מה הזמן - מתי יגיע השלג או מתי יגמר הקיץ? כדי לדעת מה הזמן המציאו לוחות שנה ואז שעון שמש ושעון חול ושעון מים ושעון על קפיץ וסוללות ומגדלי שעון... הצטרפו אלי לסיפור מרתק על ההיסטוריה של השעונים!  עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר כתיבה ועריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/10/202326 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של משחקי קופסה

אני מאוד אוהב משחקי קופסה אבל מי המציא את משחקי הקופסה? זה משהו חדש או שגם פעם לפני אלפי שנים שיחקו במשחקי קופסה? על משחקי קופסה במצריים העתיקה, עידן הזהב של משחקי הקופסה, מי באמת המציא את המונופול, קטאן ומה צופן העתיד של משחקי קופסה? מחקר, כתיבה וקריינות: יובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/3/202324 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

פרנסיס דרייק: היי, עזבו את הפסל שלי!

פרנסיס דרייק היה מגלה ארצות אנגלי, מהראשונים להקיף את העולם. כיצד יצא למסע, מדוע הכעיס את הספרדים, כיצד הפך לגיבור לאומי ומדוע היום מורידים את הפסלים שלו ברחבי העולם. האם הוא היה גיבור או נבל? דרייק או דרק? אולי קצת מזה וקצת מזה? אתם יודעים מה, תנו לי לספר לכם עליו ותחליטו בעצמכם מחקר, כתיבה וקריינות: יובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאלי ונועם ברלחיסהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/27/202224 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של המעליות

ידעתם שגם במצריים העתיקה עשו שימוש במעליות? על ההיסטוריה של מעליות, מתי המציאו מעליות לראשונה, הכיסא המעופף, מעליות קיטור, המעלית הבטוחה של אוטיס, מוזיקת מעליות והמעלית של העתיד! עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר כתיבה ועריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/20/202225 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

אלביס פרסלי

לפני כשבעים שנה חי זמר נועז ויצירתי שעזר ליצור סגנון מוזיקה חדש בשם רוק אנד רול. הוא היה אהוב על מיליונים, נערות התעלפו בהופעות שלו, הוא כונה "המלך" ונחשב עד היום לאחד האומנים הגדולים בכל הזמנים. אבל אז יום אחד הוא נעלם. פרק מקפיץ במיוחד! עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר כתיבה ועריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/13/202226 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

הבהלה לזהב

סיפור על גילוי הזהב במערב ארצות הברית, גלי המהגרים שהגיעו לחוף המערבי, טכניקות לגילוי הזהב, המסעות הקשים למערב ארצות הברית, העיר סן פרנסיסקו והספינות הנטושות, אוסטרליה, צ'ארלי צ'פלין, מכנסי ג'ינס ועל שבע השנים ששינו את העולם! עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאלי ונועם ברלחיסהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/6/202223 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

בודהה ומדיטציה

סיפור חייו של סידהרתא גואטמה, נסיך הודי שהפך לבודהה. כיצד הגן עליו אביו, מה קרה כשיצא מהארמון, כיצד "התעורר" ותרגילי מדיטציה שאתם יכולים לנסות יחד איתי בבית. תודה לאושרה גולמן לפיד וללימור תמיר על ההערות החשובות לפרק. מחקר כתיבה ועריכה: דינה בר מנחם ויובל מלחיקריינות: יובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםהפקה: ניר גורלי טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/29/202229 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

משחקי מחשב ומיינקראפט

על ההיסטוריה של משחקי מחשב, מתי הומצא המשחק הראשון, עידן הזהב של משחקי הארקייד, עלייתן של הקונסולות, ההיסטוריה של מיינקראפט ומשחקי מחשב בהיסטוריה מחקר כתיבה וקריינות: יובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאלי ונועם ברלחיסהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/22/202226 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

התפרצויות הרי געש, רעידות אדמה

פרק שהוקלט מול קהל בפארק עין הים בחדרה. על התפרצויות הרי געש מפורסמות בהיסטוריה, מדוע הרי געש מתפרצים? מי זאת מאגמה? לאילו דברים טובים גורמים הרי געש? והמון אורחים משעשעים... עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: תמר נויגרטן פולגרעריכת לשון והערות חשובות: דינה בר מנחםהקלטת המופע: שלומי יצחק עריכת סאונד ומיקס: רחל רפאלימפיקה בפועל: טל ניסןהפקה: ניר גורלי ורני שחר See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/15/202240 minutes, 1 second
Episode Artwork

ארנסט שקלטון - חלק 2

ארנסט שקלטון מוציא לאנטרקטיקה את אחד המסעות המפורסמים בהיסטוריה. שתי ספינות עומדות לצאת לאחד המסעות המדהימים של העת החדשה. מסע האנדורנס, טביעת הספינה, ההיחלצות והמנהיגות של שקלטון מחקר כתיבה וקריינות: יובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/8/202228 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

ארנסט שקלטון

ארנסט שקלטון נחשב לאחד ממגלי הארצות הנערצים ביותר בהיסטוריה. כבר כשהיה צעיר הוא הצטרף למסע לקוטב הדרומי ולאחר מכן הוציא מסע משלו, מסע הנימרוד. סיפור על אדם מיוחד שהיווה השראה לרבים כשהצליח להתגבר על מכשולים עצומים. בחלק השני, מסע האנדורנס.... מחקר כתיבה וקריינות: יובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאלי הפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/1/202220 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של הכדורסל

בשנת 1891 השתוללה סופה בצפון מזרח ארצות הברית, בעיירה ספרינגפילד מסצ'וסטס. על המורה לספורט, ג'יימס נייסמית' בן השלושים ואחת הוטל להמציא משחק חדש. הוא לקח שני סלי אפרסקים, חיבר אותם בגובה ומשחק חדש נולד – הכדורסל מחקר כתיבה וקריינות: יובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאלי הפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/25/202226 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

כדורגל

משחק הכדורגל הוא הספורט הפופולרי ביותר בעולם. יש משהו מיוחד בספורט הזה שמושך כל כך הרבה אנשים. אבל איך הכל התחיל? איך נולד הכדורגל? מחקר כתיבה וקריינות: יובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאלי הפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/26/202226 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

חניבעל והמלחמות הפוניות - חלק 3

חניבעל טומן לרומאים מלכודת אך נאלץ לעזוב את איטליה, מה עשה בסוף חייו והמלחמה הפונית השלישית? מחקר כתיבה וקריינות: יובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאלי הפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/19/202226 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

חניבעל והמלחמות הפוניות - חלק 2

החלק השני בסיפורו של חניבעל. הצבא הקרתגי צועד וצועד ומגיע להרי האלפים - האם יצליחו לחצות לאיטליה ולנצח את הצבא הרומי? היכונו לקרבות ובדיחות... מחקר כתיבה וקריינות: יובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאלי הפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/12/202228 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

חניבעל והמלחמות הפוניות

הוא היה אחד המצביאים הגדולים בהיסטוריה, שמו היה חניבעל בן ברקה. בשלושת הפרקים הקרובים נשמע על המלחמות הפוניות, נגלה מי היה חניבעל, נשמע על פיל המלחמה עליו רכב, על המסע הבלתי אפשרי שעשה לאיטליה, על העיר קריה חדשה או קרתגו, פיניקים, רומים, אימפריות בים התיכון... איזו חגיגה!!! רגע, מי זה נכנס לאולפן? מחקר כתיבה וקריינות: יובל מלחיעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאלי ונועם ברלחיסהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/5/202226 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

ג'. ר. ר. טולקין

הוא נחשב לאחד ממספרי הסיפורים הטובים ביותר שידע העולם. הוא ברא עולמות, יצר שפות, וכתב סיפורי הרפתקאות בלתי-נשכחים. זהו סיפורו של ג'. ר. ר. טולקין או בקיצור- טולקין עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: תמר נויגרטן פולגרעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליעריכת לשון: דינה בר מנחם הפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/28/202227 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

הרמב"ם

סיפורו של הנשר הגדול, רבי משה בן מימון, אחד האנשים המוערכים ביותר בהיסטוריה של העם היהודי. הוא היה רופא, הוגה דעות ומנהיג דגול. זהו סיפורו של הרמב"ם עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: דינה בר-מנחם ויובל מלחיעריכת לשון: דינה בר-מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאלי ונועם ברלחיסהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/21/202228 minutes
Episode Artwork

ז'ול ורן

לפני כמאתיים שנה חי סופר שכתב על כל מיני דברים מופלאים ודמיוניים שלא היו קיימים בזמנו. אך עשרות שנים לאחר מכן הם הומצאו והפכו למציאות. איך הוא עשה את זה? היום נצא למסע בעקבות הסופר ז'ול ורן עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: תמר נויגרטן פולגרעריכת לשון: דינה בר-מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/14/202227 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

יוסף חיים ברנר

הוא היה הסופר העברי הנערץ ביותר לפני כמאה שנים. כדי להעיר את העברית מתרדמתה הוא הקים את עיתון "המעורר". נשמע לכם מוזר? האזינו לסיפורו של האיש שהיו לו שמות רבים ובלעדיו אי אפשר אפילו לדמיין את העברית של ימינו- יוסף חיים ברנר. שבוע הספר שמח לכם! עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: תמר נויגרטן פולגרעריכת לשון: דינה בר-מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/7/202231 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

מוצארט

הוא היה ילד פלא שהפך מפורסם כבר בגיל 5. הוא יצא למסעות יחד עם אביו ואימו, ניגן בכל רחבי אירופה והפך לאחד המלחינים האהובים בהיסטוריה. שמו היה מוצרט והוא היה ילד הפלא של המוזיקה הקלאסית עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/31/202229 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

יורם טהרלב

יורם טהרלב היה משורר, פזמונאי, סופר, מחזאי ואפילו סטנדאפיסט. הוא כתב כמה מהשירים הכי מפורסמים בשפה העברית שאת חלקם אתם שרים עד היום. מוכנים לסיפור המרתק של יורם טהרלב? עריכה וקריינות: יובל מלחימחקר וכתיבה: שי נחמיהעריכת לשון: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחר תמונה: יורם טהרלב, ויקיפדיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/24/202231 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

אמיליה ארהארט

לפני כמאה שנים עולם התעופה היה בחיתוליו. ממש בתחילת הדרך.המטוסים היו מכונות פשוטות שטסו למרחקים קצרים והיו בהם לא מעט תקלות.באותה תקופה חיה טייסת נועזת ששברה שיאי תעופה רבים, שהעזה לעשות מה שאיש לא עשה לפניה ושעד היום כותבים עליה ו... מחפשים אותה עריכה וקריינות: יובל מלחיכתיבה ומחקר: דינה בר מנחםעריכת סאונד ומיקס: רחל רפאליהפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/17/202226 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

אלי כהן

סיפורו של המרגל הנועז אלי כהן, שנשלח למשימה מסוכנת, לרגל במדינת אויב. אלי עבר הכשרה ונשלח לסוריה, מדינת אויב, שם חי בזהות בדויה. המידע שהעביר הציל חיים רבים ועזר להגן על מדינת ישראל עריכה וקריינות: יובל מלחי, מחקר וכתיבה: דינה בר מנחם, עריכת סאונד ומיקס: רחל רפאלי ונועם ברלחיס, הפקה: ניר גורלי, טל ניסן ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/10/202225 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

הייתי ילד בשואה: המחבוא

אופיר קופלוביץ מספרת את סיפורה של אירית רומנו קופר שפורסם בעיתון משמר לילדים בשנת 1978. אירית בורחת מהגרמנים ונאלצת להתחבא באסם של איכר פולני. היא יוצאת בלילות לחפש אוכל אך יום אחד מחבואה מתגלה. אירית מספרת לאיכר על אוצר ומקווה לנס קריינות: אופיר קופלוביץ, כתיבה מחודשת לשידור: לידור יעקב, בימוי ועריכה: יובל מלחי, עריכת לשון: דינה  בר מנחם, הקלטה: שלומי פאר, עריכת סאונד ומיקס: אסף רפפורטSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/26/202216 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

הייתי ילד בשואה: אני זוכר

יובל משה מספר את סיפורו של מאיר בירנבוים. שנאלץ לשרוד בתנאים קשים במחנה באוקראינה. מאיר בן 4.5 ונאלץ להתמודד עם רעב, קור ומחלתה של אימו. מאיר שורד את המחנה ובסופו של דבר מצליח לעלות לארץ ישראל קריינות: יובל משה, כתיבה ובימוי: יובל מלחי, עריכת לשון: דינה בר מנחם, הקלטה: שלומי פאר, עריכת סאונד ומיקס: אסף רפפורט ויובל מלחיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/26/202219 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

וינסנט ואן גוך

הוא היה אומן לא מוצלח במיוחד. בתחילה צייר בצבעים כהים וחסרי חיים אך עד מהרה החל לצייר בצבעים עזים ומרגשים. חייו היו לא פשוטים ובימי חייו מכר רק ציור אחד. כיום, יותר ממאה ושלושים שנים לאחר שצייר וצייר, הוא נחשב אחד האומנים החשובים בהיסטוריה. שמו היה וינסנט ואן גוך וזהו סיפורו.... עריכה וקריינות:יובל מלחי, כתיבה ועריכת לשון: דינה בר מנחם, בימוי: שי נחמיה, עריכת סאונד ומיקס: רחל רפאלי, הפקה: ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחר .תמונה: דיוקן עצמי עם אוזן חבושה, 1889, מכון קורטולד לאומנות, לונדון, אנגליה לצפייה בציורים נוספים שך וינסנט ואן גוך : https://docs.google.com/document/d/1T1jiWiIfE_cCTWYh87Kf0O6WDW__1mbY/edit?usp=sharing&ouid=106193278933950475500&rtpof=true&sd=true  See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/19/202226 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

ממציאת האקווריום

היא נולדה בכפר מרוחק בפריז, הייתה לתופרת, חוקרת ימית ולממציאת האקווריום. רגע איך זה קרה? מתופרת לחוקרת? מצרפת לאיטליה? סיפור מרתק על זא'ן וילפרו-פאוור, האישה שהמציאה את האקווריום! עריכה, מחקר וקריינות: יובל מלחי, סאונד: אסף רפפורט, הפקה: ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/12/202222 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של האופניים

כיצד התפרצות הר געש באינדונזיה הביאה להמצאת מתקן על גלגלים. על האופניים הראשונים, משקשק העצמות, אופני פני ורבע, שיאים מדהימים ויובל מלחי עושה בלט על אופניים.  עריכה וקריינות: יובל מלחי, כתיבה ומחקר:  דינה בר מנחם, עריכת סאונד מיקס: רחל רפאלי, הפקה: ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחר, תמונה  shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/5/202227 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

רות ביידר גינסבורג

סיפורה של ילדה יהודיה שגדלה בארצות הברית ונתקלה במחסומים רבים. היא האמינה שמחסומים נוצרים ולכן אפשר גם לפרק אותם. כשהפכה לעורכת דין אף משרד מכובד לא רצה לשכור אישה לתפקיד. אבל רות לא נכנעה, ייצגה נשים וגברים בבית המשפט, הובילה שינויים פורצי דרך והפכה לסמל. זהו סיפורה המרתק. קריינות וקולות - יובל מלחי, מחקר וכתיבה - תמר נויגרטן פולגר ויובל מלחי, פיתוח תוכן - תומר שלוש, עריכת לשון - דינה בר מנחם, מיקס ואפקטים - רחל רפאלי, הפקה - ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/18/202226 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

קומיקס וגיבורי על

אוהבים קומיקס? חולמים להיות סופרגירל או סופרמן? הפרק הזה מוקדש לכם! בפרק מיוחד זה אספר לכם על ההיסטוריה של הקומיקס וגיבורי העל, אז תשימו את התחתונים מעל המכנסיים ותחזיקו חזק כי אתם הולכים לעוף! מחקר וכתיבה - תמר נויגרטן פולגר ויובל מלחי, פיתוח תוכן - תומר שלוש, עריכת לשון - דינה בר מנחם, מיקס ואפקטים - רחל רפאלי, הפקה - ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/10/202226 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

אנה פרנק

אנה פרנק נולדה לתוך אחת התקופות הקשות בהיסטוריה האנושית. את קורותיה תיעדה ביומן שהפך ליומן המפורסם ביותר בעולם. אנה פרנק הפכה לדמות מעוררת השראה עבור אנשים רבים. למרות כל הקשיים שעברה, היא לא חדלה להאמין בטוב ליבו של האדם. זהו סיפורה המרתק. עריכה וקריינות - יובל מלחי, קריינות אנה פרנק - יערה אופק (הוקלט בבי"ח רמב"ם), מחקר וכתיבה  - תמר נויגרטן פולגר, פיתוח תוכן - תומר שלוש,עריכת לשון - דינה בר מנחם, מיקס ואפקטים - רחל רפאלי, הפקה - ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/4/202225 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

רוטשילד

אחחח, לו הייתי רוטשילד… אני בטוח ששמעתם את ההורים שלכם זה אומרים את זה לפחות פעם אחת! אבל, האם אתם יודעים מי היה רוטשילד? מדוע החליט לעזור לחלוצים ומה ביקש מאנשי ארץ ישראל. הנה פרק על האיש שנקרא הנדיב הידוע ובלעדיו יתכן ומדינת ישראל לא היתה קמה. מחקר וכתיבה: תומר שלוש, עריכה וקריינות: יובל מלחי, עריכת לשון: דינה בר מנחם, מיקס ואפקטים: רחל רפאלי, הפקה: ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/29/202125 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

נעמי שמר

מכירים את ירושלים של זהב? אנשים טובים באמצע הדרך? חורשת האקליפטוס? מכירים מי עומדת מאחורי השירים הללו? התקלתי אתכם? בטח שמעתם את השם נעמי שמר, אישה בעלת כישרון נדיר. היום נשמע את סיפורה וגם את השירים שלה… בואו לקומזיץ! משתתפים: להקת חיל החינוך והנוער: איתי דן כרמלי, זוהר קרמן, אורי כולטוב, נעמי גלעדי מחקר, כתיבה ועריכת לשון דינה בר מנחם, עריכה קריינות ובימוי - יובל מלחי, עריכת סאונד ומיקס - רחל רפאלי,הפקה - ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחר. תמונה: פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/21/202139 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

המגילות הגנוזות

הכל התחיל בעז שהלכה לאיבוד. נער בדואי שחיפש אחריה גילה את אחד הגילויים המדהימים ביותר עבור העם היהודי, המגילות הגנוזות, החבויות. כתבי יד יהודים עתיקים שהוחבאו במערה ולא נתגלו אלא רק כעבור 2000 שנה.  כתבי היד העבריים הקדומים הללו ממשיכים לסקרן את החוקרים גם היום. המגילות הגנוזות שופכות אור על חייהם של אנשים שהתגוררו בארץ לפני אלפי שנים, עוד לפני שהמציאו את האייפון. ויש גם את מגילת האוצר, ואולי אתם… לא לא משנה. ייעוץ מקצועי: ד"ר אילן אבקסיס, מחקר וכתיבה: תמר נויגרטן פולגר, פיתוח תוכן: תומר שלוש, עריכה וקריינות: יובל מלחי, עריכת לשון: דינה בר מנחם, מיקס ואפקטים: רחל רפאלי, הפקה: ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/7/202126 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

יצחק שדה

הוא עבר ילדות לא קלה, הפך לשרירן בקרקס ולדוגמן, עלה לארץ והפך למנהיג והיה לאחד ממובילי המאבק להקמת מדינה בארץ ישראל. יצחק שדה היה לוחם אמיץ אך גם איש רוח. מפקד דגול שרבים ראו בו בר כוכבא של העידן החדש, איש ואגדה. אז בואו לשמוע על יצחק… יער? חורשה? אה שדה שדה… יצחק שדה מחקר וכתיבה: דגנית סנש, פיתוח תוכן: תומר שלוש, מחקר עריכה וקריינות: יובל מלחי, עריכת לשון: דינה בר מנחם, מיקס, ואפטים :רחל רפאלי, הפקה: ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/30/202124 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

הסיפור של חנוכה: חלק 2

אני בטוח שאתם אוהבים סופגניות ולסובב סביבונים, אבל האם אתם מכירים את ההיסטוריה של חג החנוכה? זהו סיפור מרתק על אימפריה בינלאומית שלוחמת בצבא מורדים קטן ואמיץ. סיפור על אור בתקופה של חושך וגם מנהגי חנוכה מרחבי העולם. מוכנים לקצת אקשן? כתיבה והגשה: יובל מלחי, עריכת סאונד ומיקס: רחל רפאלי, עריכת לשון: דינה בר מנחם, הפקה: ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/23/202128 minutes, 1 second
Episode Artwork

הסיפור של חנוכה: חלק 1

אני בטוח שאתם אוהבים סופגניות ולסובב סביבונים, אבל האם אתם מכירים את ההיסטוריה של חג החנוכה? זהו סיפור מרתק על אימפריה בינלאומית שלוחמת בצבא מורדים קטן ואמיץ. סיפור על אור בתקופה של חושך וגם מנהגי חנוכה מרחבי העולם. מוכנים לקצת אקשן?מגיש וכותב: יובל מלחי, עריכת סאונד ומיקס: רחל רפאלי, עריכת לשון: דינה בר מנחם, הפקה: ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/16/202127 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

אלכסנדר גרהם בל

כבר מגיל צעיר הוא החל להמציא מכשירים שונים. הוא השתעמם בבית ספר, למד שפת סימנים שאביו המציא ועד מהרה החל לנסות להמציא מכשיר חדש. הוא היה לפורץ דרך ולמרות שאנשים צחקו על ההמצאה שלו, כולכם משתמשים בה כיום. מחקר וכתיבה: יובל מלחי, עריכת לשון: דינה בר מנחם, מיקס: רחל רפאלי,הפקה: ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/9/202125 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

תעלת פנמה

מהיוצרים של תעלת סואץ ומגדל אייפל… קבלו אותה-תעלת פנמה, תעלה שמחברת בין האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס השקט. סיפור בנייתה כולל אינספור סיפורים מדהימים! אז חבשו את כובע פנמה שלכם והפליגו איתי לסיפור מרתק! עורך ומגיש: יובל מלחי, מיקס ועריכת סאונד: רחל רפאלי, ייעוץ: גלי שטמפר ואדווין לבריחה טרכוס, תחקיר: מיכאל אוריה, עריכת לשון: דינה בר מנחם, הפקה:  ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/2/202128 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

חנה סנש

היא נולדה לפני מאה שנים בדיוק בהונגריה שבאירופה. לאחר שחוותה קשיים כנערה יהודיה, גילתה את הציונות והתאהבה. היא עלתה לארץ, חלבה פרות וכיבסה גרביים. לפעמים גם קיללה קצת בהונגרית. חנה התנדבה למשימה מסוכנת וסיפורה הפך לאחד מסיפורי הגבורה המפורסמים ביותר בארץ. אישה שמלבד היותה צנחנית אמיצה גם כתבה בסתר. שיריה זכו לתהילה רק לאחר מותה הטרגי. See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/26/202122 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

זאב ז'בוטינסקי

זאב ז'בוטינסקי לא כל כך אהב את בית הספר. הוא הרבה להתחמק מהלימודים וללכת לדוג או לשחק שוטרים וגנבים בפארק. בגיל צעיר הפך לעיתונאי מפורסם, נסיך הנואמים, ציוני נלהב ועזר להקים ארגונים ציוניים רבים. הוא גם האמין בשיוויון בין גברים ונשים, טען כי "חרפת העוני היא חרפת האנושות" וקיווה שיום אחד יתגוררו כאן יחדיו, באושר ובעושר, יהודים, מוסלמים ונוצרים. זהו סיפורו המרתק. מחקר וכתיבה: תמר נויגרטן פולגר ויובל מלחי, פיתוח תוכן: תומר שלוש, עריכה וקריינות: יובל מלחי, עריכת לשון: דינה בר מנחם, מיקס ואפקטים: רחל רפאלי, הפקה: ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/20/202125 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

יצחק רבין

הוא נולד בארץ ישראל לפני כמאה שנה וגדל בתל אביב. הוא חלם להיות מהנדס מים אך הפך לאיש פלמ"ח, חייל, רמטכ"ל ולראש ממשלה - פעמיים. שמו היה יצחק רבין והיום אספר לכם את סיפורו המיוחד, ממלחמה לשלום.  שיר שהוקלט במיוחד לפרק - 'הו רב חובל', שירה ונגינה: גלי שם טוב, הקלטה ועיבוד: אייל שינדלר, מילים: וולט וויטמן, תרגום ולחן: נעמי שמר מחקר וכתיבה: דגנית סנש ויובל מלחי, פיתוח תוכן: תומר שלוש, עריכה וקריינות: יובל מלחי, עריכת לשון: דינה בר מנחם, מיקס ואפקטים: רחל רפאלי, הפקה: ניר גורלי, אבי שמאי ורני שחר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/12/202130 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

הביטלס

הפרק הראשון של העונה השישית של היסטוריה לילדים מספר על... חיפושיות. או יותר נכון על להקת הביטלס, הלהקה המצליחה בהיסטוריה. אהבה וחברות, שלום ואחווה, צוללת צהובה וילדה שמרחפת בשמיים זרועי יהלומים – כל אחד יכול למצוא משהו מרגש ואהוב בשיריהםעורך ומגיש: יובל מלחי, הפקה: רני שחר, אבי שמאי וניר גורלי, עריכת לשון: דינה בר מנחם עיצוב פסקול ומיקס: רחל רפאליSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/5/202131 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

פרונטירז: המוח חש אמפתיה... רגע מאיפה אתה?

קרה לכם פעם שראיתם חבר או חברה מקבלים מכה והרגשתם כאילו אתם בעצמכם קיבלתם את אותה מכה? קוראים לזה אמפתיה.האם ידעתם שאנו חשים אמפתיה כלפי אנשים הדומים לנו, יותר מאשר כלפי אנשים השונים מאיתנו? פרונטירז הינו כתב עת מדעי דיגיטילי חינמי לילדים ובני נוער. העיתון יוצא לאור בישראל על ידי מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים בניהול אקדמי של פרופ. עידן שגב, האוניברסיטה העברית בירושלים  See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/5/202118 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

פרונטירז: קורונה

מאז שזוהה הוירוס בחודש דצמבר 2019, עדיין לא יודעים מהו מקור הוירוס שגרם למגפה עולמית. אבל הוא מתפשט ברחבי העולם ולכן חשוב שנכיר אותו, נבין כיצד הוא מתפתח, האם וירוסים דומים יכולים לצוץ כפי שצצה הקורונה? בפרק נכיר גם את המילים מוטציות וווריאנטים ונברר מה קורה בישראל באביב 2021 ומה קורה במדינות אחרות דוגמת הודו וברזיל. פרונטירז הינו כתב עת מדעי דיגיטילי חינמי לילדים ובני נוער. העיתון יוצא לאור בישראל על ידי מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים בניהול אקדמי של פרופ. עידן שגב, האוניברסיטה העברית בירושלים    See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/30/202121 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

פרונטירז: כוכבים רחוקים

על כוכב הנמצא ממש רחוק מכאן אבל מסקרן מדענים רבים. שמו של הכוכב הוא טראפיסט-1 והוא נמצא 40 שנות אור מכאן. טראפיסט הוא כוכב, כמו השמש שלנו, אבל הוא הרבה יותר קטן ומקיפים אותו 7 כוכבי לכת. אז מה ההבדל בין כוכב וכוכב-לכת, כל כמה זמן כוכבי הלכת של טראפיסט-1 מקיפים אותו. כמה זמן יקח לנו להגיע לטראפיסט-1 ועוד.... פרונטירז הינו כתב עת מדעי דיגיטילי חינמי לילדים ובני נוער. העיתון יוצא לאור בישראל על ידי מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים בניהול אקדמי של פרופ. עידן שגב, האוניברסיטה העברית בירושלים לקריאת המאמר: https://kids.frontiersin.org/he/articles/10.3389/frym.2019.00056-he  See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/25/202123 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

המצאות ששינו את העולם

לפני כמה אלפי שנים החיים של בני האדם נראו שונים לגמרי. הם הלכו המון ברגל, הם הדליקו מדורות כדי לתקשר, הם תיארו אירועים שקרו להם כי לא היתה להם דרך להקליט או לצלם והם גם לא קראו כי לא היו להם ספרים.החיים של בני האדם השתנו עם השנים בזכות המצאות שהפכו את החיים לקלים יותר ומעניינים יותר. היום אני רוצה לספר לכם על כמה מההמצאות האלה, המצאות ששינו את החיים...שלכם.   הפרק הוקלט בפסטיבל תמונע און אייר מול קהל. האזנה מהנה!See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/27/202150 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

אולימפיאדה ביוון העתיקה

עוד מעט מתחילה האולימפיאדה ולשם כך נסענו לבקר ביוון העתיקה. בפרק תשמעו על המשחקים האולימפיים הראשונים, על מלחמות אתונה וספרטה, על הסוס הטרויאני, על אלים יוונים מוזרים, על דמוקרטיה, פילוסופיה והתיאטרון. מוכנים? יאללה נזוזימוס ליוונוס....אורח באולפן: סלט יווני  See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/20/202126 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

האדם הקדמון - מנבוט לאומנות

כשאנחנו אומרים האדם הקדמון, למה אנחנו בדיוק מתכוונים? היום אספר לכם על מינים קדומים של בני אדם שחיו לפני שנים רבות, חלקם ממש כאן בארץ ישראל. מי הם היו, האם הם דמו לנו ולאן הם נעלמו? אורח באולפן: אדם קדמון  See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/13/202126 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

פאני וורקמן - כובשת ההימליה

סיפורה של האישה שהוכיחה לעולם שנשים מסוגלות לעשות מה שרבים חשבו כבלתי אפשרי. פאני וורקמן טיפסה על הרי ההימלאיה לפני שהומצא ציוד טיפוס מתקדם וכל זאת בשמלה! לעתים היא ובעלה רבו עם הסבלים שלהם, לפעמים נקלעו למצבים מסוכנים, אבל פאני לא עצרה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/6/202126 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

מנחם בגין - ממלחמה לשלום

מנחם בגין היה לוחם במחתרות לפני קום המדינה. הוא הפך לראש ממשלת ישראל שהוביל להסכם שלום ראשון בין מדינת ישראל למדינה ערבית והיה לזוכה בפרס נובל לשלום. צילום: יעקב סער, לע"מSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/28/202127 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

סיידה אל חורה - מלכת הפיראטים ממרוקו

היא הייתה מלכה של שודדי ים למרות שכף רגלה מעולם לא דרכה בספינת פיראטים... היא הייתה מלכה נערצת במרוקו במשך כמעט שלושים שנה. סיפורה הלא ייאמן של סיידה אל-ח'ורה, מלכת הפיראטים ממרוקו. ציור: Oxygene Tetouan, ויקימדיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/17/202120 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

היסטוריה של המטבח

חשבתם פעם אם מטבחים תמיד נראו כמו המטבח שלנו? האם לאורך ההיסטוריה השתמשו בני אדם בתנור אפייה, במקרר, או אפילו בסכין מיוחדת לפטריות? בואו נצא למסע מרתק בין מטבחים שונים וכלי מטבח לאורך ההיסטוריה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/9/202124 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

גלילאו - המדען שגילה את סודות הכוכבים

לפני כארבע מאות שנה, ילד אחד באיטליה הביט בשמיים בסקרנות. כשגדל הוא היה לאחד המדענים הראשונים בהיסטוריה ששינה את האופן שבו אנחנו חושבים על העולם. זהו סיפורו של גליליאו גליליי. בציור: גליליי עומד מול האינקוויזיציה ברומא. צויר ב-1857 על ידי קריסטיאנו באנטיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/1/202122 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

קליאופטרה מלכת מצרים

היום נכיר את סיפורה המדהים של קליאופטרה השביעית שהיתה מלכת מצרים. היא היתה חכמה, נבונה ובעלת יופי יוצא דופן והיא הצליחה לקשור קשרים ברחבי העולם. בציור קיסר נותן לקלאופטרה את כס המלכות של מצרים. ציור של פייטרו דה קורטונה משנת 1637See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/25/202124 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

פנחס רוטנברג - האיש שחישמל את ישראל

כמעט כל המכשירים בהם אנחנו משתמשים זקוקים לחשמל כדי לפעול. עד לפני כמאה שנה, בארץ שלנו לא היה חשמל בכלל. ואז הגיע לכאן פנחס רוטנברג. הוא היה איש רב פעלים, מנהיג וגם יזם. הכינוי שדבק בו היה "הזקן מנהריים". בעזרת עקשנות והתמדה, הוא הצליח לחשמל את ארץ ישראל ולהביא לנו את האור. בצילום: תחנת הכח בנהריים, זולטן קלוגר מאוסף הספרייה הלאומיתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/18/202123 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

אלכסנדר ינאי ושלומציון המלכה

גם כאן, בארץ ישראל, היו פעם מלכים ואפילו מלכות. היום נספר לכם על מלך ומלכה - אלכסנדר ינאי ושלומציון המלכה - המלכים ה(כמעט) אחרונים של העם היהודי בארץ ישראלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/11/202123 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

ד"ר הלנה כגן

היום נכיר אישה שכונתה "דוקטור פלא" ו-"מושיעת הילדים". היא היתה דמות מוכרת בירושלים ומי שהיתה רופאת הילדים הראשונה בארץ ישראלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/4/202122 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

לודוויג ואן בטהובן

היום נספר את סיפורו של אחד מהמלחינים הגדולים והאהובים ביותר, מלחין שנחשב בעיני רבים לגדול מכולם אי פעם, לודוויג ואן בטהובן. בגיל צעיר הוא איבד את שמיעתו ובכל זאת המשיך לדמיין צלילים ולכתוב מוסיקה מדהימהציור: Joseph Karl Stieler, 1820See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/27/202127 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

בובי פישר - אלוף השחמט

בפרק הפעם נשמע את סיפורו של ילד יהודי שכבר בגיל צעיר היה שחקן שחמט מהטובים בעולם. הוא שינה את עולם השחמט וזכור כאחד מגדולי השחמטאים בכל הזמנים. צילום: Bild Bundesarchiv, Ulrich Kohls, Ulrich / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de,  ויקימדיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/20/202124 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של הממתקים

בפרק הזה נכיר איך התפתחו הממתקים שאנחנו אוהבים, איזה ממתקים אכלו פעם ואפילו, מה היה הממתק האהוב על האדם הקדמון.  עורך ומגיש: יובל מלחי, תחקיר, כתיבה ועריכת לשון: דינה בר-מנחם, עיצוב פסקול: רחל רפאלי, הפקה: רני שחר ואיל שינדלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/6/202123 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של פארקי שעשועים

בפרק הזה נעוף למעלה, למטה ולכל הכיוונים, נגלה איך הומצאו הגלגל הענק, רכבת ההרים ושאר המתקנים האהובים. בצילום הגלגל הענק הראשון בשיקאגו. ההסכת "היסטוריה לילדים" יוצא להפסקה קצרה. נשוב בקרוב עם פרקים חדשים ומרתקים!  See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/19/202128 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

אדיסון וטסלה

לפני יותר ממאה שנים, שני ממציאים התחרו בינהם - מי מהם יהיה האיש שימציא מערכת חשמלית שתאיר את העולם במקום נרות שעווה. זהו סיפור התחרות בין תומס אדיסון לבין ניקולה טסלהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/12/202122 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

יום הבסטיליה

יום העצמאות של צרפת נקרא יום הבסטיליה. מה זה בכלל בסטיליה ולמה לא קוראים לו פשוט יום העצמאות? בואו נצא למסע ברחובות פריז לפני יותר מ-200 שנים....See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/5/202123 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

הקוסם הארי הודיני

בפרק הפעם נספר על הקוסם המפורסם בעולם שביצע מעשי קוסמות ותרגילי היחלצות שחלקם היו מסוכנים מאוד, שמו – הארי הודיניSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/29/202024 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

אלכסנדר זייד

בין עמק יזרעאל לרכס הכרמל נמצא פסל של גבר רוכב על סוסתו ומשקיף לאופק. זהו פסלו של אלכסנדר זייד - איש שהפך לסמל ולדמות אגדית של שומר עברי. זה סיפורו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/22/202028 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

חוקרות הקופים באפריקה

הפעם נספר לכם על שתי נשים, חוקרות בעלי חיים חשובות - דיאן פוסי וג'יין גודול - חוקרות קופים וגורילות. מחקריהן היו פורצי דרך בהבנתנו את חיי הגורילות ואופיין. המחקר שלהן גרם לנו לחשוב מחדש לא רק על החיות שאותן חקרו, אלא גם על עצמנו - בני האדם. See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/15/202028 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

נובו שיראזה

איך נהיים "מגלי ארצות"? היום נספר לכם על נוֹבּוּ שירָאזָה, ילד מיפן שחלם לגלות את העולםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/1/202025 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

אריק איינשטיין

סיפורו של הזמר ישראלי הגדול בכל הזמנים. לאורך השנים אריק איינשטיין שר שירים רבים, לגדולים ולקטנים, ושיריו ביטאו יותר מכל את הרוח הישראלית. אבל איך הפך מילד ביישן שנמשך לספורט לכוכב עולם הבידור ולבעל מעמד כה חשוב?  צילום: יעקב סער / לשכת העיתונות הממשלתיתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/25/202035 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של המכונית

מאז המצאת הגלגל, האדם שיפר את יכולת השינוע שלו כדי להביא אנשים וסחורות במהירות גבוהה יותר ויותר למרחקים גדולים יותר ויותר ובכמה שפחות מאמץ. אבל עד לפני כמאתיים שנים אנשים עדיין נסעו ממקום למקום והעבירו סחורות בעזרת בהמות. אבל אז הדברים החלו להשתנות, מהר יותר ומהר יותר ומהר יותר עד ש... אתם יודעים מה, בואו, אספר לכם על המצאת המכונית!See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/18/202025 minutes, 1 second
Episode Artwork

רחל ינאית בן-צבי

היא היתה מהמנהיגות החשובות של היישוב היהודי בארץ ישראל בתחילת המאה שעברה. אבל לא רבים מכירים את סיפורה. היא נולדה במקום אחר עם שם אחר אבל היא היתה מהפכנית. היא בחרה לעצמה שם חדש ועזרה להקים את מדינת ישראל צילום: תמר הירדני, ויקימדיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/5/202030 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

המסע לחלל

איך הגיע האדם אל החלל? הפעם נספר את הסיפור של האנשים שהעזו לחשוב רחוק... וגבוה... פרק חי שהוקלט לפני קהל מצומצם באולפני כאן בחג פורים, רגע לפני הסגר הראשון כתבו והגישו: יובל מלחי ותומר שלוש, עיצוב פסקול: אסף רפפורט ורחל רפאלי, הפקה: איל שינדלר ורני שחרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/28/202033 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

בנימין מטודלה

הפעם נצא למסע בעקבות יהודי אחד מספרד שחי לפני זמן רב. יום אחד החליט לעזוב את כל עיסוקיו, לארוז תרמיל ולצאת למסע. הוא נחשב לנוסע היהודי החשוב ביותר בימי הביניים.  בנימין מטודלה הגיע לארץ ישראל, לעירק ואיראן של ימינו ואולי אפילו עד לסין וכל זאת לפני כתשע מאות שניםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/21/202024 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

גולדה מאיר

גולדה מאיר הייתה אישה פורצת דרך שהייתה גם ראש הממשלה של מדינת ישראל. הדרך שלה לפסגה לא הייתה קלה, למעשה היא הייתה קשה. אבל גולדה הצליחה להתגבר על מכשולים וקשיים רבים. זהו סיפורה. תחקיר וכתיבה: תומר שלוש, תחקיר עריכה וקריינות: יובל מלחי, עריכת תוכן ולשון: דינה בר מנחם, מיקס ואפקטים: רחל רפאלי, הפקה: רני שחר ואיל שינדלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/14/202025 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

קפטן קוק

בטח כבר שמעתם על מגלי ארצות, אנשים שיצאו לחקור מקומות שאיש לא ביקר בהם וחזרו כדי לתאר אותם. אחד ממגלי הארצות המפורסם ביותר בהיסטוריה הגיע מכפר קטן ועני באנגליה. הוא יצא לחקור את העולם בעקבות יבשת אגדית ומסתורית אי שם באוקיינוס השקט. קראו לו ג'יימס קוק וכינויו היה "קפטן קוק". מה? לאן אתם בורחים? לא! לא קפטן הוק מפיטר פן! קפטן קוק!  מחקר, כתיבה והפלגה לאוסטרליה בגיגית – מיכאל אוריה ויובל מלחי, עריכת לשון ושינה בתוך כיס של קנגורו – דינה בר מנחם, מיקס, אפקטים ומלחית סודית על הספינה של קפטן קוק – רחל רפאלי, הפקה והאנשים שמכריחים אותי לאכול כרוב - רני שחר ואייל שינדלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/5/202025 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של הדינוזאורים

כשאנחנו מספרים על אנשים שחיו בעבר, אנחנו מספרים על ההיסטוריה של עצמנו, של בני האדם. אבל גם לטבע ולחיות יש היסטוריה משלהם! הרבה לפני שהופיעו בני אדם על כדור הארץ, הופיעו צמחים ובעלי חיים. בימי קדם, חיו בעלי חיים מיוחדים מאוד, ביניהם - הדינוזאורים. אבל תחשבו על זה לרגע: אם איש מעולם לא ראה דינוזאור חי, אז איך אנחנו יודעים שהם היו קיימים? ומה אנחנו בכלל יודעים על דינוזאורים? בואו נגלה... מחקר כתיבה וסוג של דינוזאור צמחוני – תומר שלוש, עריכה קריינות וממציא שמות של דינוזאורים – יובל מלחי, עריכת לשון וקרובת משפה של הטי רקס – דינה בר מנחם, מיקס אפקטים וחוקרת מאובנים של כרוב – רחל רפאלי, הפקה ומאלפי מאובנים של דינוזאורים - רני שחר ואייל שינדלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
9/29/202025 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

פרונטירז: לראות מבלי לראות

יש לכם כוח על. בדוק.לכח הזה קוראים התמרה חושית והוא מאפשר לנו לראות מבלי לראות.סקרנים? האזינו לפרק ושמעו על המצאה ישראלית יוצאת דופן המאפשרת לאנשים לראות מבלי שהם רואים דבר. סקרנים? אה בעצם כבר אמרתי את זה קודם…האזנה מרתקת!  פרונטירז הינו כתב עת מדעי דיגיטילי חינמי לילדים ובני נוער. העיתון יוצא לאור בישראל על ידי מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים בניהול אקדמי של פרופ. עידן שגב, האוניברסיטה העברית בירושלים לקריאת המאמר: https://kids.frontiersin.org/he/article/10.3389/frym.2013.00012-he/pdf תודה לכותב המחקר פרופסור אמיר עמדי עריכת המאמר לשידור – מיכאל אוריה, עריכה וקריינות – יובל מלחי, עריכת לשון – דינה בר מנחם, מיקס ואפקטים – אסף רפפורט, מפיק ראשי – רני שחר, תודה לצוות מוזיאון המדע ופרונטירז – פרופ' עידן שגב, מאיה הלוי וד"ר גליה זר כבודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
9/24/202018 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

פרונטירז: קסם תאי הגזע

דמיינו לעצמכם שאתם צועדים ברחוב כשלפתע, ממש מולכם, מגיח אדם שנראה בדיוק כמוכם. נשמע כמו מדע בדיוני? אז זהו, שכבר לא. שיבוט, או יצירת העתקים של בני אדם אפשרי ויתכן כי יקרה בשנים הקרובות. מדענים כבר הצליחו לשבט או לשכפל חיות שלמות. בפרק הקרוב תשמעו על תאי גזע ועל אחת מפריצות הדרך החשובות בהיסטוריה. זוהי פריצת דרך שעשויה לשנות את כל מה שהכרנו על הדרך שבה נוצרים חיים חדשים בעולם, וכזאת שעשויה להאריך ואולי גם להציל את החיים של כולנו. רופאים מאמינים שבזכות התגליות המרעישות על תאי הגזע והיכולת ליצור כל איבר בגוף באמצעות תאי הגזע העובריים, יהיה ניתן בעתיד לייצר איברים שלמים במעבדות וכך לחסוך את הצורך בתרומת איברים. פרונטירז הינו כתב עת מדעי דיגיטילי חינמי לילדים ובני נוער. העיתון יוצא לאור בישראל על ידי מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים בניהול אקדמי של פרופ. עידן שגב, האוניברסיטה העברית בירושלים   מוזיקה   Mוusic from https://filmmusic.io/l urking-sloth-by-alexander-nakarada-from-filmmusic-io5413-stalker–by-rafael-krux179-flight-pack-1—46-segeln-by-sascha-ende503-epic-trap-intro-by-sascha-endefreedom-by-alexander-nakarada-from-filmmusic-io5025-beauty-flow-by-kevin-macleod~the-show-must-be-go-by-kevin-macleod-from-filmmusic-io404-bahnstreik-by-sascha-ende3635-deliberate-thought-by-kevin-macleodHall of the Mountain KingLoopstertotal-happy-up-and-sunny-by-sascha-ende-from-filmmusic-iomagic-drops–by-rafael-krux-from-filmmusic-io3558-covert-affair-by-kevin-macleod3495-cheery-monday-by-kevin-macleodLicense: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/  See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/23/202019 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

פרונטירז: תורת המשחקים

כולנו אוהבים לשחק. יש ריגוש מסוים בתחרות. כולנו אוהבים לחשוב על מזימות ומהלכים ערמומיים כדי לגבּור על היריב וכולנו גם אוהבים לנצח. האמת היא – שאנחנו אוהבים את כל זה כל כך ולכן אנחנו בעצם משחקים כל הזמן. גם במציאות היום-יומית. ישנו ענף מתמטי שלם שעונה לשם ”תורת המשחקים“ – בואו ללמוד איך לשחק טוב יותר ואיך באמת לנצח! פרונטירז הינו כתב עת מדעי דיגיטילי חינמי לילדים ובני נוער. העיתון יוצא לאור בישראל על ידי מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים בניהול אקדמי של פרופ. עידן שגב, האוניברסיטה העברית בירושלים תודה לכותב המחקר פרופסור דויד מקאדמס (David McAdams) https://kids.frontiersin.org/he/article/10.3389/frym.2017.00066-he   עריכת המאמר לשידור – מיכאל אוריה, עריכה וקריינות – יובל מלחי, עריכת לשון – דינה בר מנחם, מיקס ואפקטים – אסף רפפורט, מפיק ראשי – רני שחר, תודה לצוות מוזיאון המדע ופרונטירז – פרופ' עידן שגב, מאיה הלוי וד"ר גליה זר כבוד מוזיקה: Mוusic from https://filmmusic.io/ childplay-by-sascha-ende-from-filmmusic-io play-a-little-game-decision-by-sascha-ende-from-filmmusic-io 4383-sneaky-adventure-by-kevin-macleod sugar-fairies–by-rafael-krux-from-filmmusic-io 2 5414-cookies–by-rafael-krux 558-covert-affair-by-kevin-macleod 395-time-is-now-by-sascha-ende 179-flight-pack-1—46-segeln-by-sascha-ende 67-history-and-future-by-sascha-ende 404-bahnstreik-by-sascha-end 3664-divertissement—pizzicato-from-the-ballet-sylvia-by-kevin-macleod 3495-cheery-monday-by-kevin-macleod License: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/22/202021 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

פרונטירז: קרחונים נמסים

דמיינו לרגע שאתם מביטים מהחלון שבחדריכם ומגלים לפתע שהים מקיף אתכם מכל עֵבֶר. לתופעה הזו קוראים עליית מפלס הים. התרחיש של עליית מפלס הים אולי נשמע לכם תרחיש דמיוני אבל עבור לא פחות מכ-250 מיליון איש ברחבי העולם, רבע מיליארד אנשים, וחיות רבות, התרחיש הזה עשוי להתרחש ממש בקרוב. בפרק תשמעו על עליית מפלס הים, סוגי קרחונים שונים והאם הם באמת נמסים, מה היא התחממות גלובלית, איך היא עלולה להשפיעה עלינו וכיצד מדענים מנסים להתמודד עם התופעות הללו. לקריאת המאמר:  https://kids.frontiersin.org/he/article/10.3389/frym.2017.00041-he פרונטירז הינו כתב עת מדעי דיגיטילי חינמי לילדים ובני נוער. העיתון יוצא לאור בישראל על ידי מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים בניהול אקדמי של פרופ. עידן שגב, האוניברסיטה העברית בירושלים תודה לכותב המחקר פרופסור מרטין סיגר (Martin John Siegert). עריכת המאמר לשידור – מיכאל אוריה, עריכה וקריינות – יובל מלחי, עריכת לשון – דינה בר מנחם, מיקס ואפקטים – אסף רפפורט, מפיק ראשי – רני שחר, תודה לצוות מוזיאון המדע ופרונטירז – פרופ' עידן שגב, מאיה הלוי וד"ר גליה זר כבוד מוזיקה Childplay by Sascha EndeLink: https://filmmusic.io/song/2974-childplay Play A Little Game (DECISION) by Sascha EndeLink: https://filmmusic.io/song/249-play-a-little-game-decision- Eternal Story  by Rafael KruxLink: https://filmmusic.io/song/5432-eternal-story- Lurking Sloth by Alexander NakaradaLink: https://filmmusic.io/song/4785-lurking-sloth The Show Must Be Go by Kevin MacLeodLink: https://filmmusic.io/song/4509-the-show-must-be-go Total Happy Up And Sunny by Sascha EndeLink: https://filmmusic.io/song/555-total-happy-up-and-sunny All Music License: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0    See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/20/202022 minutes, 1 second
Episode Artwork

פרונטירז: מיקרובים גיבורי-על

האם אתם מאמינים בפיות?פיית השיניים? טינקרבל? מיקרובים?תפלאו אבל בעולם שלנו יש שדונים ופיות. אין להם שרביט או אבקת קסמים אבל יש להם את היכולת להעניק לנו כוחות-על. הכירו את המיקרובים או בעברית – יצורונים. על אף שאנשים רבים בטוחים שהמיקרובים הם רעים, למעשה בלעדיהם כלל לא היו יכולים להתקיים חיים על פני כדור הארץ. בפרק תשמעו על פלנקטון של בובספוג, דיונון עם פנס בבטן, מי מגן על הקואלות והמלחמה של הצפרדע. מוכנים? היכון הכן מיקרוב! אל המיקרוב ומעבר לו! פרונטירז הינו כתב עת מדעי דיגיטילי חינמי לילדים ובני נוער. העיתון יוצא לאור בישראל על ידי מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים בניהול אקדמי של פרופ. עידן שגב, האוניברסיטה העברית בירושלים מוזיקה   Childplay by Sascha EndeLink: https://filmmusic.io/song/2974-childplayLicense: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/     Play A Little Game (DECISION) by Sascha EndeLink: https://filmmusic.io/song/249-play-a-little-game-decision- Eternal Story  by Rafael KruxLink: https://filmmusic.io/song/5432-eternal-story- Lurking Sloth by Alexander NakaradaLink: https://filmmusic.io/song/4785-lurking-sloth The Show Must Be Go by Kevin MacLeodLink: https://filmmusic.io/song/4509-the-show-must-be-go Total Happy Up And Sunny by Sascha EndeLink: https://filmmusic.io/song/555-total-happy-up-and-sunny License: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/  See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/16/202022 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

פרונטירז: המדע מאחורי 'הכרת תודה'

שאלה. אתם נוטים להכיר תודה ביום יום שלכם? שיש לכם אוכל על השולחן, שהאוטובוס הגיע בזמן, שיש לכם מזגן בבית? לאחרונה מדענים גילו שבני אדם אשר נוטים להכיר תודה במהלך חיי היום-יום שלהם, הם אנשים שמחים יותר ובריאים יותר.איך זה בדיוק עובד? מדוע אנשים שאומרים תודה לעיתים קרובות הם שמחים ובריאים יותר?בפרק נספר לכם על תרגיל שהיינו רוצים שתבצעו – הכרת תודה יומית, למשך שבועיים. חושבים שתצליחו ותשתפו איתנו את התוצאות? תודה! תודה רבה! אלפי תודות! ממש תודה! תתווודדהההה!!!! פרונטירז הינו כתב עת מדעי דיגיטילי חינמי לילדים ובני נוער. העיתון יוצא לאור בישראל על ידי מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים בניהול אקדמי של פרופ. עידן שגב, האוניברסיטה העברית בירושלים כותבי המאמר – פרופסור וויליאם קילגור (William D. S. Killgore) ואחרים – למאמר המקורי 'הכרת תודה'   עריכה לשידור – מיכאל אוריה, עריכת תוכן ולשון – דינה בר מנחם, עריכה וקריינות – יובל מלחי, עיצוב סאונד, מיקס ואפקטים – אסף רפפורט, תודה לצוות מוזיאון המדע – מאיה הלוי וד"ר גליה זר כבוד. מפיק ראשי – רני שחר מוזיקה בפרק: Childplay by Sascha Ende Link: https://filmmusic.io/song/2974-childplay License: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ Play A Little Game (DECISION) by Sascha Ende Link: https://filmmusic.io/song/249-play-a-little-game-decision- License: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ Eternal Story  by Rafael Krux Link: https://filmmusic.io/song/5432-eternal-story- License: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ Lurking Sloth by Alexander Nakarada Link: https://filmmusic.io/song/4785-lurking-sloth License: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ The Show Must Be Go by Kevin MacLeod Link: https://filmmusic.io/song/4509-the-show-must-be-go License: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ Total Happy Up And Sunny by Sascha Ende Link: https://filmmusic.io/song/555-total-happy-up-and-sunny License: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/14/202019 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

פרונטירז: מהפכת הדנ"א העתיק

רוצים להאכיל ממותה? אולי בקרוב תוכלו לעשות זאת… בגוף שלנו יש ספר מתכונים שנקרא דנ"א (DNA). אותו דנ"א מכיל הוראות ייצור לגוף שלנו כמו למשל מה יהיו צבע העיניים שלכם, אורך האף, גובה ומבנה גוף. כיום, בזכות פיתוחים טכנולוגים חדשים, מדענים למדו להפיק דנ“א ישירות מִשְׂרִידים של בני אדם וחיות שחיו לפני זמן רב. היכולת לקרוא דנ”א עתיק מאפשרת לנו ללמוד עובדות חדשות על חייהם של הקדמונים, כמו למשל כיצד התפתח האדם הַנִיאָנְדֶרְטַלי ומדוע נכחדו הממותות. המהפכה גם מאפשרת לנו להשיב לחיים חיות שנכחדו. האם יום אחד נוכל לבקר בגן החיות ולהאכיל ממותה. נשמע כמו מדע בדיוני? אז זהו, שזה כבר לא כל כך בדיוני. לקריאת המאמר מהפכת הDNA העתיק – https://kids.frontiersin.org/he/article/10.3389/frym.2019.00024-he פרונטירז הינו כתב עת מדעי דיגיטילי חינמי לילדים ובני נוער. העיתון יוצא לאור בישראל על ידי מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים בניהול אקדמי של פרופ. עידן שגב, האוניברסיטה העברית בירושלים תודה לכותבי המאמר יואב מהטוב ופרופסור לירן כרמל מהאוניברסיטה העברית בירושליםעריכה לשידור – ד"ר ענבל לנדסברג, עריכת לשון – דינה בר מנחם, עריכה וקריינות – יובל מלחי, מיקס ואפקטים – אסף רפפורט, ניהול ובימוי – שיר וייצמן, תודה לצוות מוזיאון המדע, למאיה הלוי, טל בר לב וד"ר גליה זר כבוד. תודה לצוות קטעים – לרני שחר, שיר ויצמן ולויקטוריה אקסלרוד.   מוזיקה: Music from filmmusic.io67-history-and-future-by-sascha-ende5413-stalker–by-rafael-krux4783-foam-rubber-by-alexander-nakarada5414-cookies–by-rafael-krux404-bahnstreik-by-sascha-ende3918-inspired-by-kevin-macleod3635-deliberate-thought-by-kevin-macleod5025-beauty-flow-by-kevin-macleod4760-cold-journey-by-alexander-nakarada4210-phantom-from-space-by-kevin-macleod5413-stalker–by-rafael-kruxsugar-fairies–by-rafael-krux-from-filmmusic-iothe-shimmering-by-lilo-sound-from-filmmusic-io3788-funkorama-by-kevin-macleod4383-sneaky-adventure-by-kevin-macleod3495-cheery-monday-by-kevin-macleodLicense for the music above: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0  See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/7/202032 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

פרונטירז: המאבק בחיידק

חיידקים הם צורת החיים השכיחה ביותר על פני כדור הארץ. הם נמצאים על העור, בתוך הפה, באף ויש לנו גם חיידקים במערכת העיכול. המשקל הכולל של החיידקים אצלנו בגוף הוא כפי הנראה בין אחד לשלושה קילוגרם. למרות שיש חיידקים רבים שהם גם 'טובים', יש גם חיידקים לא נחמדים, חיידקים רעים. נגד החיידקים הללו אנחנו משתמשים באנטיביוטיקה, חומר שהורג חיידקים. אבל לפעמים החיידקים האלה מצליחים לגבור על האנטיביוטיקה. אז איך נלחמים בחיידקים החכמים האלה? לקריאת המאמר המאבק בחיידק – https://kids.frontiersin.org/he/article/10.3389/frym.2018.00043-he פרונטירז הינו כתב עת מדעי דיגיטילי חינמי לילדים ובני נוער. העיתון יוצא לאור בישראל על ידי מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים בניהול אקדמי של פרופ. עידן שגב, האוניברסיטה העברית בירושלים תודה לכותבת המחקר פרופסור מיטל רכס. תודה לבן צפיר שהתארח אצלנו וסקר את המאמר.עריכה לשידור – ד"ר ענבל לנדסברג, עריכת לשון – דינה בר מנחם, עריכה וקריינות – יובל מלחי, מיקס ואפקטים – אסף רפפורט, ניהול ובימוי – שיר וייצמן, תודה לצוות מוזיאון המדע, למאיה הלוי, טל בר לב וד"ר גליה זר כבוד. תודה לצוות קטעים – לרני שחר, שיר ויצמן ולויקטוריה אקסלרוד  מוזיקה Music from filmmusic.io3661-distant-tension-by-kevin-macleod – Copy3664-divertissement—pizzicato-from-the-ballet-sylvia-by-kevin-macleod503-epic-trap-intro-by-sascha-ende3480-cartoon-pizzicato-by-kevin-macleod179-flight-pack-1—46-segeln-by-sascha-ende3558-covert-affair-by-kevin-macleod4400-space-fighter-loop-by-kevin-macleod5025-beauty-flow-by-kevin-macleod5801-elegy-for-violin-and-piano-by-rafael-krux4952-cinema-blockbuster-trailer-15-by-sascha-ende404-bahnstreik-by-sascha-ende3635-deliberate-thought-by-kevin-macleod3340-acid-trumpet-by-kevin-macleodHall of the Mountain King3625-deadly-roulette-by-kevin-macleod3788-funkorama-by-kevin-macleod3495-cheery-monday-by-kevin-macleodLicense for the music above: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/3/202022 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

פרונטירז: אנשים שזוכרים הכל

יש לתופעה הזאת שם מוזר, זכרון אוטוביוגרפי עילאי. זוכרים מה אכלתם לארוחת בוקר לפני שנה? לא מצליחים? ומה אם הייתם זוכרים כל יום בחיים שלכם בצורה כזאת? מה אכלתם, מה עשיתם ואת מי פגשתם. וגם מה היה מזג האוויר ואיזה שירים שמעתם באותו יום. מוזר נכון? זה בדיוק המקרה של אנשים בעלי זכרון אוטוביוגרפי עילאי. איך זה משפיע עליהם? האם זאת ברכה או קללה? מה המדע יכול ללמוד מהתופעה הזאת? תתפלאו דווקא די הרבה. לקריאת המאמר אנשים שזוכרים כמעט הכל – https://kids.frontiersin.org/he/article/10.3389/frym.2018.00055-he פרונטירז הינו כתב עת מדעי דיגיטילי חינמי לילדים ובני נוער. העיתון יוצא לאור בישראל על ידי מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים בניהול אקדמי של פרופ. עידן שגב, האוניברסיטה העברית בירושלים תודה לכותבי המחקר Navid Reza Ghaffari ופרופסור -James Lafayette McGaugh. תודה למיקה אינגל שהתארחה אצלנו וסקרה את המאמר.  עריכה לשידור – ד"ר ענבל לנדסברג, עריכת לשון – דינה בר מנחם, עריכה וקריינות – יובל מלחי, מיקס ואפקטים – אסף רפפורט, ניהול ובימוי – שיר וייצמן. תודה לצוות מוזיאון המדע, למאיה הלוי, טל בר לב וד"ר גליה זר כבוד. תודה לצוות קטעים – לרני שחר, שיר ויצמן ולויקטוריה אקסלרוד. מוזיקה Music from filmmusic.io179-flight-pack-1—46-segeln-by-sascha-ende3558-covert-affair-by-kevin-macleod5025-beauty-flow-by-kevin-macleod3664-divertissement—pizzicato-from-the-ballet-sylvia-by-kevin-macleod3788-funkorama-by-kevin-macleod3454-bossa-antigua-by-kevin-macleod3340-acid-trumpet-by-kevin-macleod3625-deadly-roulette-by-kevin-macleod3918-inspired-by-kevin-macleod3495-cheery-monday-by-kevin-macleodLicense for the music above: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/27/202019 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

פרונטירז: רובוטלף

עטלפים הם חיה מדהימה. הם יודעים לנווט בעזרת הדים כדי לדעת היכן הם נמצאים. האם מדענים יצליחו לבנות רובוט שעובד בדיוק כמו עטלף? ואם כן, מה אפשר לעשות עם רובוט שכזה? התשובה בוודאי תפתיע אתכם. בואו להכיר את הרובוטלף וגם לשמוע איך יראה העתיד בעוד 50 שנה. לקריאת מאמר הרובוטלף – https://kids.frontiersin.org/article/10.3389/frym.2020.00007 פרונטירז הינו כתב עת מדעי דיגיטילי חינמי לילדים ובני נוער. העיתון יוצא לאור בישראל על ידי מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים בניהול אקדמי של פרופ. עידן שגב, האוניברסיטה העברית בירושלים תודה לכותב המחקר פרופסור יוסי יובל מאוניברסיטת תל אביב. תודה לילדה זיו ברונשטיין שהתארחה אצלנו וסקרה את המאמר.  עריכה לשידור – ד"ר ענבל לנדסברג, עריכת לשון – דינה בר מנחם, עריכה וקריינות – יובל מלחי, מיקס ואפקטים – אסף רפפורט, ניהול ובימוי – שיר וייצמן, תודה לצוות מוזיאון המדע, למאיה הלוי, טל בר לב וד"ר גליה זר כבוד. תודה לצוות קטעים – לרני שחר, שיר ויצמן ולויקטוריה אקסלרוד    מוזיקה: Music from filmmusic.io 4210-phantom-from-space-by-kevin-macleod 503-epic-trap-intro-by-sascha-ende Loopster-by-Kevin-Macleod Hall of the Mountain King 67-history-and-future-by-sascha-ende 3650-dirt-rhodes-by-kevin-macleod rollin-at-5-by-kevin-macleod fuzzball-parade-by-kevin-macleod 67-history-and-future-by-sascha-ende 179-flight-pack-1—46-segeln-by-sascha-ende 3558-covert-affair-by-kevin-macleod 3635-deliberate-thought-by-kevin-macleod 3664-divertissement—pizzicato-from-the-ballet-sylvia-by-kevin-macleod 3625-deadly-roulette-by-kevin-macleod 3918-inspired-by-kevin-macleod 3495-cheery-monday-by-kevin-macleod License for the music above: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/  See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/24/202026 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

פרונטירז: מסכים או ספרים?

ההסכת היסטוריה לילדים יצא לחופשת קיץ. בזמן הפגרה נביא לכם סדרה בשיתוף מוזיאון המדע על שם בלומפילד בירושלים והמגזין פרונטירז - הסכת מדע לצעירים עם יובל מלחי. בטח גם אתם שמעתם בזמן האחרון כמה הטלפון החכם מזיק לנו וכל מיני המלצות שילדים יהיו פחות מול מסכים. האם המחקרים האחרונים באמת תומכים באמרה הזאת? היום נצא למסע בעקבות המוח, נראה כיצד קריאה משפיעה עליו, לאילו דברים שליליים היא גורמת ומה באמת עדיף לנו – מסכים או ספרים. לקריאת המאמר מסכים או ספרים – https://kids.frontiersin.org/he/article/10.3389/frym.2018.00066-he   פרונטירז הינו כתב עת מדעי דיגיטילי חינמי לילדים ובני נוער. העיתון יוצא לאור בישראל על ידי מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים בניהול אקדמי של פרופ. עידן שגב, האוניברסיטה העברית בירושלים תודה לכותבת המאמר פרופסור משנה ציפי הורוביץ קראוס מהטכניון, תודה לילדה יעל לקס שהתארחה אצלנו וסקרה את המאמר, עריכה לשידור – ד"ר ענבל לנדסברג, עריכת לשון – דינה בר מנחם, עריכה וקריינות – יובל מלחי, מיקס ואפקטים – אסף רפפורט, ניהול ובימוי – שיר וייצמן, תודה לצוות מוזיאון המדע, למאיה הלוי, טל בר לב וד"ר גליה זר כבוד, תודה לצוות קטעים – לרני שחר, שיר ויצמן ולויקטוריה אקסלרוד See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/20/202025 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

פרונטירז: המוח חושב בגדול!

ההסכת היסטוריה לילדים יצא לחופשת קיץ. בזמן הפגרה נביא לכם סדרה בשיתוף מוזיאון המדע על שם בלומפילד בירושלים והמגזין פרונטירז - הסכת מדע לצעירים עם יובל מלחי. המוח שלנו הוא אחת מהתופעות המרתקות ביותר שהופיעו על פני כדור הארץ. כיום מדענים פועלים כדי לאסוף ולארגן את כל המידע שצברו מדענים על המוח שלנו בפרויקט המוח האנושי האירופי. האם בקרוב נבין את המוח טוב יותר ונוכל לרפא מחלות עצביות? האם נוכל לבנות רובוטים המסוגלים ללמוד כמונו? ובכלל, איך עומד להראות העתיד?  הכל בפרק שלפניכם. לקריאת המאמר 'המוח חושב בגדול' –  https://kids.frontiersin.org/he/article/10.3389/frym.2013.00008-he   פרונטירז הינו כתב עת מדעי דיגיטילי חינמי לילדים ובני נוער. העיתון יוצא לאור בישראל על ידי מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים בניהול אקדמי של פרופ. עידן שגב, האוניברסיטה העברית בירושלים תודה לכותב המחקר פרופסור עידן שגב מהאוניברסיטה העברית בירושלים תודה לילד אלון לאופר שהתארח אצלנו וסקר את המאמר עריכה לשידור – ד"ר ענבל לנדסברג  עריכת לשון – דינה בר מנחם עריכה וקריינות – יובל מלחי מיקס ואפקטים – אסף רפפורט ניהול ובימוי – שיר וייצמן תודה לצוות מוזיאון המדע, למאיה הלוי, טל בר לב וד"ר גליה זר כבוד. תודה לצוות קטעים – לרני שחר, שיר ויצמן ולויקטוריה אקסלרוד    מוזיקה Music from filmmusic.io 503-epic-trap-intro-by-sascha-ende Hall of the Mountain King fuzzball-parade-by-kevin-macleod rollin-at-5-by-kevin-macleod 3650-dirt-rhodes-by-kevin-macleod sweeter-vermouth-by-kevin-macleod 191-oktoberwalzer-by-sascha-ende Loopster-by-kevin-macleod wholesome-by-kevin-macleod 3872-hidden-agenda-by-kevin-macleod 4210-phantom-from-space-by-kevin-macleod 503-epic-trap-intro-by-sascha-ende 179-flight-pack-1—46-segeln-by-sascha-ende 3495-cheery-monday-by-kevin-macleod License for the music above: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/      See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/17/202024 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

לאה גולדברג

היא למדה עברית רק בנעוריה ולמרות זאת הפכה לאחת הנשים החשובות ביותר בתולדות הספרות העברית. חייה היו קשים ולא פשוטים אבל אפילו אתם מכירים בעל פה שירים וסיפורים שלה. תתכוננו להתאהב בלאה גולדברג.See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/3/202027 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

סטנלי וליוינגסטון מגלים את אפריקה - חלק ג'

דייויד ליוינגסטון גילה מקומות חדשים באפריקה שלא היו ידועים לאנשי אירופה. כשהוא הלך לאיבוד הנרי מורטון סטנלי יצא לחפש אותו. שניהם יהפכו לאנשים מפורסמים מאוד בימי חייהם. חלק שלישי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/27/202024 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

סטנלי וליוינגסטון מגלים את אפריקה - חלק ב'

דייויד ליוינגסטון גילה מקומות חדשים באפריקה שלא היו ידועים לאנשי אירופה. כשהוא הלך לאיבוד הנרי מורטון סטנלי יצא לחפש אותו. שניהם יהפכו לאנשים מפורסמים מאוד בימי חייהם. חלק שני.See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/20/202019 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

סטנלי וליוינגסטון מגלים את אפריקה - חלק א'

דייויד ליוינגסטון גילה מקומות חדשים באפריקה שלא היו ידועים לאנשי אירופה. כשהוא הלך לאיבוד הנרי מורטון סטנלי יצא לחפש אותו. שניהם יהפכו לאנשים מפורסמים מאוד בימי חייהם. חלק ראשון.See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/13/202024 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

חיים נחמן ביאליק

הייתה לו ילדות קשה ומשבגר הפך לחוטב עצים. שם לבד ביער, הבין חיים הצעיר כי הוא רוצה להיות ציוני, לכתוב בעברית ואולי יום אחד לעלות לארץ ישראל. הוא הפך למשורר הלאומי. חיים נחמן ביאליקSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/9/202032 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

משה מונטיפיורי

הוא היה סוג של גיבור על לפני כמאתיים שנה. הוא נסע למקומות רבים כדי לעזור להציל ולתמוך בקהילות יהודיות. שמו היה משה מונטיפיורי. אה כן ואני שר בפרק אז זהירות על האוזניים...See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/29/202031 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

ואסקו דה גאמה

לפני 500 שנה הוא הפליג בעולם, בלי לדעת איך העולם נראה. הוא הראשון שהצליח להגיע מאירופה להודו בדרך הים - ואסקו דה גאמה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/21/202026 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

רחל המשוררת

היא הייתה נערה צעירה שיצאה למסע לחיפוש עצמי. היא החליטה לעבור לארץ חדשה, ללמוד שפה חדשה, ולקבל על עצמה מקצוע חדש. היא הפכה למשוררת מפורסמת שכתבה שירים נוגעים ללב. רחל המשוררתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/11/202028 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

המגנה כרטה

פעם אנשים האמינו שמלכים ושליטים הם מעל לחוק, הם לא צריכים לציית לאותם חוקים שכל שאר האנשים היו מחוייבים לציית להם. עד שחבורה של ברונים אנגלים החליטו לשנות את המצב.  איור: יהונתן יהודה פייןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/4/202020 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

פרדה אקלום

פרדה אקלום נולד וגדל באתיופיה. הוא נאלץ לברוח מהמדינה לסודאן השכנה, שם הוא פגש איש מוסד והשניים החלו לסלול את הדרך לעליית יהודי אתיופיה למדינת ישראלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/21/202027 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

מספרי הסיפורים

רבות מהאגדות שאתם מכירים בעל-פה התפרסמו בזכות האחים גרים ובזכותו של הנס כריסטיאן אנדרסן. מי היו האנשים האלה ולמה דווקא הם התפרסמו? וגם סיפור על חייל הבדילSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/14/202027 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

הנרייטה סאלד

בישראל מציינים את יום האם או יום המשפחה ב-ל' בשבט מכּיוון שזהו יום מותה של אישה שילדים רבים ראו בה אימא, אף שלא היו לה ילדים משלה. הנה לפניכם סיפורה המרגש של הנרייטה סאלדSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/7/202024 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

מקצועות שחלפו מהעולם

מה תרצו להיות כשתהיו גדולים? יכול מאוד להיות שהעבודה בה תעבדו עדיין לא קיימת. כך גם מקצועות רבים נעלמו מהעולם. היום נגלה מה הייתם יכולים להיות אם הייתם נולדים לפני כמאתיים שנה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/30/202026 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

הנער שרתם את הרוח

הוא היה נער צעיר שגדל באפריקה. להוריו לא היה מספיק כסף לשלם עבור בית הספר והוא נאלץ ללמוד לבדו בספרייה. ההמצאה שלו שינתה את כפרו והפכה אותו לאחד האנשים המפורסמים בכל היבשת. ויליאם קמקוומבה הוא הנער שרתם את הרוח.See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/22/202018 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

הלן קלר

הלן קלר התחרשה והתעוורה בגיל צעיר. בעזרת מורה קשוחה ועקשנית היא למדה לתקשר עם הסביבה ושינתה את העולם. בשנות החמישים הגיעה הלן קלר לביקור בארץ ישראל. מדוע כל מי שפגש בה הזיל דמעות?See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/1/202021 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

הילארי ונורגיי מטפסים על האוורסט

אדמונד הילארי גדל כילד לא ממש מקובל בניו זילנד, לפני כתשעים שנה. הוא הפך לאחד האנשים המפורסמים בעולם ויחד עם טנזינג נורגיי השניים העפילו ראשונים לפסגת האוורסט צילום: Jamling Tenzing Norgay, ויקימדיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/26/202022 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

סיפורים ושיחות לימי קורונה

פרק מיוחד של היסטוריה לילדים שמכיל מלבד סיפורים היסטורים גם שיחות על החיים בזמן הבידודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/24/202055 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

היסטוריה לילדים - 59 - המילטון

אלכסנדר המילטון גדל בשכונת עוני באי נידח. הוא יהפוך לאחד האנשים החשוּבים בעולם Cתקופתו וילמד אותנו שאם מישהו מזמין אתכם לדו-קרב פשוט תגידו לא!See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/11/202023 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

ליידי הֶסטֶר לוסי סטנהופ

היא הייתה נערה אנגלייה שהחיים הרגילים שעממו אותה. אז היא יצאה למסע למזרח התיכון, חיפשה אוצר אבוד באשקלון, התעלמה מסכנות וכונתה מלכת המדבר. זהו סיפורה של ליידי הסטר לוסי סְטֶנְה֫וֹפּ, מלכּת המדבר.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/4/202020 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

הרב קוק

לפני כֶּמאה וַחַמישים שנה החלו יֶהודים לחשוב על מֶדינה מִשלהם בֶּאֶרץ ישראל. יהודים אחרים התנגדו לרעיון. ואז הגיע אדם שהיה לגשר איתן. הרב קוק.  See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/27/202024 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

יוסף טרומפלדור

הוא נדד בין יבשות וַאַרצות, היה לוחם וּמְפקד בִּשְני צְבאות, הֶאמין בַּעַבודת הַאדמה וּבהַגנה עצמית, ולא הִפסיק לַחְלום וְלֶאֶהוב את ארץ ישראל. זהו סיפורו של אדם מיוחד במינו - יוסף טרומפלדור.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/20/202025 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

הארייט טאבמן

היא נולדה בארצות הברית לפני מאתיים שנה. היא היתה שפחה גיבורה ששינתה את גורלם של עבדים רבים. קראו לה הארייט טאבמן - סבתא משה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/12/202021 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של הגלידה, הארטיק והפיצה

פרק טעים במיוחד על ההיסטוריה של הגלידה והפיצה. איך זה קשור ל]פוקצ'ה, מאיפה השם פיצה מרגריטה וגם כל מיני ירקות מגיעים לאולפן ומנסים להפריע לנו...See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/5/202023 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

ויקינגים

מי היו הויקינגים? שבטים אכזריים שפשטו על ערי אירופה או עם של חקלאים תמימים? בואו נצא למסע בעקבות הויקינגיםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/30/202021 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

שרה אהרונסון

לפני קצת יותר ממאה שנה, חיה בארץ ישראל  מֶרגלת וְלוחמת שניסתה לְהֵאָבק בְּאימפריה שלמה. היא הייתה אישה יְהודייה ושמה היה שרה אהרוֹנסון. הפרק הוקלט מול קהל מפרגן בפסטיבל הבינלאומי לסרטי ילדים ונוער בסינמטק תל אביבSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/23/202030 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

אליעזר בן יהודה

אליעזר בן יהוד֫ה. אוֹמנם הוא לא היה הראשון או היחיד שחידש מילים בעברית, אבל לא סתם מכנים אותו "מֶחַיֶיה הַשפה הַעברית". See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/15/202024 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

מגלן

האזינו לסיפורו של אחד ממגלי הארצות המפורסמים בהיסטוריה - פרדיננד מגלן - האיש שרצה להקיף את העולם. הוא הצליח אבל גם נכשלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/25/201920 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

המרד הגדול

לפני כאלפיים שנה יצאו תושבי ארץ ישראל היהודים למרד נגד הרומאים, האימפריה החזקה בעולם ששלטה בארץ. זה היה מרד אמיץ, מסוכן ונורא. ויש גם לקח שחשוב ללמוד ממנוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/11/201920 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

מלחמת קרים

בעיר העתיקה בירושלים ישנו סולם בין 200 שנה שאסור להזיזו. למה? זה קשור למלחמה בשם מלחמת קרים שהחלה בגלל מריבה בירושלים...See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/3/201924 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

נלי בליי

נלי בליי הייתה אישה מיוחדת שחיה לפני כמאה וחמישים שנה. היא הפכה לעיתונאית חוקרת, הכניסה את עצמה לבית משוגעים כדי לכתוב מה מתרחש בתוך כתליו ואפילו יצאה לבדה להקיף את העולםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/27/201918 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

המוות השחור

לפני כשבע מאות שנה התרחש באירופה אחד האסונות הגדולים בַּהיסטוריה. המוות השחור. והוא פגע ביהודים בצורה נוראית. בפרק תכירו גם את חולדי וירסי, חיות המחמד שלי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/20/201919 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

דונה גרציה

לפני כחמש מאות שנה, באירופה של ימי הבּיניים, נולדה ילדה שלא באמת ידעה מי היא. היא הפכה לאשת עסקים עשירה, ואחת היהודיות הגדולות בהיסטוריהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/13/201917 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

מכונת הדפוס של גוטנברג

עד לפני כמה מאות שנים היה מסובך להעתיק ספרים. ואז הגיע בחור צעיר ועקשן בשם יואהן גוטנברג שרצה להמציא לכך מכונה. והוא שינה את העולםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/6/201918 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

המהפכה התעשייתית

עד לא מזמן, כמעט כולם עסקו בחקלאות. ואז הגיעה מהפכה ששינתה את העולם שלנו מקצה לקצה. המהפכה החלה באנגליה, ובהתחלה, לא כולם אהבו אותה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/30/201922 minutes
Episode Artwork

המירוץ לקוטב הדרומי

לפני כמאה שנה התקיים מרוץ מיוחד בין שתי משלחות. מי יהיה הראשון להגיע לקוטב הדרומי באנטרטיקה. המסע היה מרתק ומסוכן ובסוף היה מנצח אחד.הפרק הוקלט לפני קהל בספריית בית אריאלה בתל אביב.See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/23/201931 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של האצטקדים, בני האינקה והמאיה

מאות שנים לפני הגעת האירופאים ליבשת אמריקה, התגוררו ביבשות אלה תרבויות אחרות. מי הן היו ואילו דברים מופלאים השאירו מאחוריהןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/28/201925 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

מלחמת העצמאות

לפני 70 שנה מדינת ישראל הכריזה על עצמאותה ומיד יצאה למלחמה קשה, מול צבאות ערב. רבים חששו כי המדינה לא תשרוד יותר מכמה ימים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/7/201925 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

תל אביב

לפני קצת יותר ממאה שנה היא הייתה ערימה של חול. איך הפכה תל אביב לעיר, ואיך זה קשור לצדפים ולגזוז?See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/21/201918 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

בר כוכבא

איש היה בישראל, בר כוכבא שמו. הוא יצא למרד גדול נגד הרומאים, אבל במהלך השנים הועלו טענות שבעצם הוא המיט אסון על העם היהודי. מה בדיוק קרה שם במרד בר כוכבא?See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/31/201920 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

משבר הצבעונים של הולנד או צבעוני-מאניה!

סיפור על פרח ששיגע את הולנד, וגרם לבועה כלכלית. רגע מה זו בועה כלכ.. תיכף תבינו הכל.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/17/201917 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

הארמדה הספרדית

סיפור על קרב ימי עצום ומרתק בין הספרדים לאנגלים, שהתרחש לפני 430 שנה. מי היה אמור לנצח בקלות, מהן ספינות אש ומה באמת קרה שם.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/27/201816 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

מדינת היהודים באררט

נח מרדכי נולד וגדל בארצות הברית לפני כמאתיים שנים. הוא ראה את מצבו של העם היהודי, והחליט להקים עבורו מדינה, מול מפלי הניאגרהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/13/201816 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

האחים רייט

סיפורם של שני אחים סקרנים, בעלי חנות לתיקון אופניים, שרצו להמציא כלי טיס ולשנות את העולםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/29/201823 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

הטייסת היהודיה שהפכה לאגדה

לידיה ליטבק הייתה נערה יהודייה, קטנה וצנומה, שאהבה לטוס. ואז הגיעה מלחמת העולם השנייה ולידיה הפכה לטייסת קרב נערצתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/22/201816 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

הרב שהיה לשודד ים

שמואל פאלאצ'י נולד וגדל במרוקו. הוא כעס על מלך ספרד ויצא לנקום בו עם צי של שודדי ים. חלקם יהודים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/15/201815 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

לואיס וקלארק מגלים את אמריקה

המסע הפנטסטי של לואיס וקלארק לחקר מערב ארצות הברית. האם ימצאו דובי ענק ואינדיאנים בלונדינים? האם ישרדו את המסע? בואו לפגוש את המרמיטה הנובחנית...See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/8/201827 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

מסעותיו של מרקו פולו

לפני שהפך למגלה ארצות אגדי, הוא היה נער סקרן שרצה להגיע לסין. משחזר סיפר סיפורים כה מדהימים, שאנשים התקשו להאמין להם. מי אתה מרקו פולו?See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/1/201820 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

הקוף שהפך לגיבור מלחמה

בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, התגייס לצבא הבריטי קוף קטן וחמוד בשם ג'קי, שעתיד היה להפוך לגיבור מלחמהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/25/201811 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

צבא הרפאים של ארצות הברית

על יחידה סודית של צבא ארצות הברית, במלחמת העולם השנייה, שהיתה ולא היתה...See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/18/201817 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

רעידת האדמה בליסבון

האחד בנובמבר 1755 היה יום חג בליסבון, פורטוגל. לפתע החל רעש מוזר שעמד לשנות את העולםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/10/201813 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

אלכסנדר מוקדון

אלכסנדר מוקדון היה מצביא ומדינאי גדול שלרגע אחד שלט בעולם ולכן נקרא גם "אלכסנדר הגדול"See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/4/201818 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

ההיסטוריה של הקרקס

"היסטוריה לילדים" חוזרת לעונה חדשה! ובפרק הראשון והמפתיע נגלה איך נולדו הזירה, האוהל והליצניםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
9/13/201818 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

צ'ארלי צ'פלין

צ'ארלי צ'פלין נולד ללמשפחה ענייה מאוד. למרות ילדותו הקשה הוא הפך לאחד האנשים המצחיקים ביותר בעולם. לפניכם סיפור חייו המרתק של האיש שלימד את העולם לצחוק - צ'ארלי צ'פליןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/1/201820 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

צ'יו ג'ין

בתחילת המאה הקודמת סין לא הייתה עצמאית. צְ'יוֹ גִ'ין בחרה להילחם למען עצמאות סין ולמען זכויות נשים. עד היום היא נחשבת לאחת הגיבורות הגדולות של סיןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/30/201819 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

מיכאלאנג'לו

מיכאלאנג'לו חי עד לגיל שמונים ושמונה ובימי חייו הפך לכוכב וגדול אומני הרנסנס. הוא ידע לפסל, לצייר ולעצב בדרכים לא רגילות. אבל חייו של האומן אינם קליםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/21/201719 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

סעדיה גאון

הרב סעדיה גאון חי לפני יותר מאלף שנים. הוא היה אדם חכם שלא הסכים לקבל מוסכמות רבות וקרא תיגר עליהן. בימיו קמו לו שונאים ומתנגדים אך הוא לא ויתרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/21/201716 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

אריסטו

אדם שהשפיע רבות על העולם, חי לפני אלפי שנים. הוא לא היה הוגה הדעות הראשון, אך מחשבותיו ורעיונותיו משפיעים עלינו עד עצם היום הזהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/21/201716 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

יוהאן סבסטיאן באך

יוהאן סבסטיאן באך אהב לנגן בצורה שונה ממוזיקאים אחרים בימי חייו. עד היום הוא נחשב לאחד מאבות המוזיקה המודרנית בהעולם המערבי. פרק מלא במוזיקה ושמחהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/21/201720 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

צ'ארלס דרווין

צ'ארלס דארווין היה חוקר טבע צעיר שיצא לפני כמאתיים שנים למסע ארוך על גבי ספינת מחקר. הוא חזר ממסעו עם תובנות, שטלטלו את העולםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/4/201720 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

ז'אן דארק

ז'אן דארק נולדה בצרפת, לפני כשש מאות שנים, בתקופה שצרפת נלחמה נגד אנגליה. היא שמעה קולות, ראתה חזיונות ועד מהרה הפכה לגיבורת צרפתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
9/22/201715 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

אמלין פנקהרסט

לפני כמאה שנה אסור היה לנשים להצביע בבחירות בבריטניה. הן היו אזרחיות לא שוות. אחת הנשים הללו החליטה שמספיק דיבורים, והגיע הזמן לעשות מעשיםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
9/15/201716 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

אלברט איינשטיין

הוא היה ילד סקרן שלא הסתדר בבית ספר. מוריו אמרו עליו שלא יצא ממנו כלום. למרות זאת הוא השפיע על המאה ה-20 יותר מכל אדם אחר. קראו לו אלברט איינשטייןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
9/9/201720 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

כריסטופר קולומבוס

כריסטופר קולומבוס היה מלח איטלקי שהאמין כי אם יפליג מערבה יגיע ליבשת הודו מצידה השני. לאחר שמצא תמיכה כלכלית למסע, הרים מפרש והפליג אל עבר הלא נודעSee omnystudio.com/listener for privacy information.
9/2/201718 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

ג'ינגיס חאן

לפני קרוב לאלף שנים נולד במונגוליה ג'ינגיס חאן, שאיחד את השבטים המונגולים והפך אותם לגדודי צבא אימתניים. ממלכתם הייתה מהממלכות הגדולות שראה העולםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/12/201728 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

מרטין לותר קינג

לפני כחמישים שנה אסור היה לשחורים בדרום ארצות הברית לשתות ממזרקת מים של לבנים או להיכנס לקולנוע מאותה כניסה. ואז מרטין לות'ר קינג שינה את ההיסטוריהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/7/201727 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

לאונרדו דה וינצ'י

לאונרדו דה וינצ'י היה צייר מוכשר, מהנדס, מדען, חוקר, מנתח ופסל. התובנות שלו היו מתקדמות מדי לזמנו. קראו לו האדם הסקרן בהיסטוריהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/4/201727 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

גנדי

מהטמה גנדי היה עורך דין פשוט שהחליט להתנגד לרוע באי-אלימות. הוא נלחם בגזענות ולאחר מכן בשלטון הבריטי בהודו, בפעולות לא אלימות, והביא לשינוי עצום בעולםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/22/201725 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

לנין

אחד המהפכנים המפורסמים נקרא בכינוי 'לנין'. עוד מילדות חש לנין כי שלטון הצאר הרוסי אינו דואג לעמו, ושאף להחליפו, בשיטת ממשל חדשה לגמרי, שהעולם טרם ראה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/15/201723 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

פלורנס נייטינגייל

סיפורה של פלורנס נייטינגייל, שבעזרת חמלה וסטטיסטיקה שינתה את עולמינו בתקופה בה נשים היו אמורות להתחתן, להביא ילדים ולנהל את משק הבית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/8/201722 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

מארי קירי

היא דילגה מעל מכשולים רבים אך נחישותה הפכה אותה לאישה הראשונה שזכתה בפרס נובל, והיחידה שזכתה בשני פרסי נובל, בתחומים שונים! שמה היה קירי וסיפורה מרתקSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/1/201719 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

וינסטון צ'רצ'יל

ווינְסְטוֹן צ'רצ'יל היה אדם צבעוני ומנהיג בעל אישיות ייחודית, שחי בִּבְִּריטניה לפני כְּמאה שנה והִטְביע את חותמו על העולם שאנו חיים בו כַּיום.See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/24/201719 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

דוד בן גוריון

מי הוא אותו בן-גוריון שכל כך הרבה מקומות בישראל נקראים על שמו? האזינו לסיפור מרתק על ילד, נער ואדם, שהיה לראש הממשלה הראשון של מדינת ישראלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/12/201717 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

אלינור רוזוולט

הגברת הראשונה של ארצות הברית במשך 12 שנים, נאבקה כל חייה למען זכויות נשים, ילדים, יהודים שעלו לארץ ישראל וּלמען זְכויות אדםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/9/201724 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

ג'ורג' וושינגטון

המתיישבים באמריקה פתחו במלחמה כנגד בריטניה, במטרה להכריז על עצמאותם. חוואי בשם ג'ורג' וושינגטון הנהיג אותם והוא עמד להפתיע את העולם כולוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/3/201718 minutes
Episode Artwork

בנימין זאב הרצל

סיפור על איש גבוה, בעל זקן ארוך, שכתב ספרון נועז עלַ מדינה חדשה, מדינת היהודים. חבריו שקראו את רעיונותיו חשבו שהשתגע אבל עד מהרה הפך חזונו למציאותSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/27/201723 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

נפולאון בונפרטה

רבים ראו בנפולאון כובש אכזר ועריץ, אך היו גם שראו בו משחרר ושליט נאור או חכם. איך אפשר לחשוב דברים הפוכים על אותו בן אדם? אולי אתם תעזרו לנו להחליט?See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/16/201722 minutes, 44 seconds