Winamp Logo
Host Radiožurnálu Cover
Host Radiožurnálu Profile

Host Radiožurnálu

Czech, Personal stories, 1 season, 195 episodes, 3 days, 16 hours, 43 minutes
About
Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář. Večerní rozhovory zpravidla moderují Zuzana Burešová a Vladimír Kroc, víkendové Patricie Strouhalová a přes týden dopoledne na moderátorské židli střídají Lucii Výbornou Petr Král a Jan Pokorný.
Episode Artwork

Infektolog: Léčbu antibiotiky je možné bezpečně zkrátit, aby se u bakterií nevyvinula rezistence

Antibiotika patří k nejužitečnějším vědeckým objevům vůbec. Jak je používat i nadále racionálně a bezpečně? Kde nemohou pomoci a nemá smysl je ordinovat? A v čem je problém, když přestanou fungovat? „Bakterie jsou velice šikovné a nejspíš evolučním vývojem si dokážou vyvinout ‚štíty‘ nebo ‚ochranné mechanismy‘, kterými dokážou antibiotikum deaktivovat,“ vysvětluje infektolog Marek Štefan, který o využití antibiotik v klinické praxi napsal knihu. Moderuje Patricie Strouhalová.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/14/202429 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Tváříme se, že svět je a priori nebezpečný. Musíme odstraňovat bariéry, říká zakladatel fondu

„Chvála kroků do neznáma.“ To má být chystaná Konference odvahy a dobrodružství. Jak důležité jsou pro budování vztahů společné zážitky? „Rádi říkáme, že dobrodružství spojuje. To, co spolu prožijeme v nějaké nepřízni, nás opravdu dokáže velmi posílit po vztahové stránce,“ popisuje jeden ze zakladatelů nadačního fondu Dobrodružné výchovy v přírodě a také prázdninové školy Lipnice, Aleš Pokorný.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/13/202427 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Jsme opak popelářů. Z odpadků po zaniklých civilizacích rekonstruujeme život, vypráví archeolog

Archeologické památky neustále mizí, přesto přicházejí nové objevy. „Máme nové technologie, třeba skenování krajiny z letadla, které nám pomůže vidět nejemnější detaily, a třeba se objevují nová mohylová pohřebiště,“ vysvětluje vedoucí Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity Jiří Macháček. K čemu všemu bude sloužit nová laboratoř archeogenetiky?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/7/202426 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Mojí nejnovější vášní je muzikál, říká skladatelka Irglová. S Hansardem nahrává novou desku

Skladatelka a zpěvačka Markéta Irglová chystá desku s irským písničkářem Glenem Hansardem. Už loni spolu absolvovali turné v Severní Americe, a při té příležitosti složili po delší době společnou píseň. „Za ty roky, co jsem psala svoje desky, jsem se jako písničkářka hodně rozvíjela, o to víc mám co nabídnout, když jsme se teď znova spojili,“ vysvětluje skladatelka, která začala pracovat i na svém muzikálu.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/6/202428 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Vajíčka jsou vajíčka. Jsou těsta, ve kterých jsou nezastupitelná, zdůrazňuje gastronomická novinářka

Gastronomická novinářka Jitka Rákosníková stála u zrodu Pražského kulinářského institutu, časopisů Apetit či Gurmet. Je také autorkou a překladatelkou kuchařek. Její studijní obor byl přitom gastronomii hodně vzdálený. Vystudovala filozofickou fakultu, obor španělština a dějepis. Dokáže si představit pečení bez vajec? Co na jejím velikonočním stole nesmí chybět? Jak správně uvařit vajíčko natvrdo? Ve víkendovém Radiožurnálu se jí ptala Patricie Strouhalová.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/31/202429 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Vypadalo to, že kvůli hlasivkám nebude zpívat. Teď si Ivan Hlas nadělil k 70. koncertní turné

Muzikant Ivan Hlas slaví 70. narozeniny a vyráží na turné nazvané podle jeho posledního alba Pramínek času. To bude křtít v Malostranské besedě. Už dvacet let hraje s Ivan Hlas Triem. Přitom to vypadalo, že kvůli problémům s hlasivkami nebude zpívat. Co se o sobě dozvěděl z filmu, který o něm natočila Alena Činčerová? Proč nechtěl slavit velkými koncerty? Ve víkendovém Radiožurnálu se ho ptal Vladimír Kroc.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/30/202427 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Historička: Vždycky mě mrzelo, že věda zůstává za dveřmi. Díky stolpersteinům se dostává k lidem

Historička Kateřina Portmann z katedry historie Technické univerzity v Liberci se zabývá problematikou československých dějin ve 20. století a světovými dějinami v československém kontextu. Střídavě žije v Česku a v Rakousku. Co pro ni znamená terénní výzkum? Proč ráda chodí na hřbitov? A jak se dostala k obřadu kladení stolpersteinů? Ve víkendovém Radiožurnálu se jí zeptala Patricie Strouhalová.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/24/202426 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Lidem v Gaze chybí úplně všechno. Život jim komplikují i nejbanálnější diagnózy, popisuje farmaceut

Farmaceut Stanislav Havlíček se právě vrátil ze své již sedmé mise Lékařů bez hranic, tentokrát z Pásma Gazy. Jak složité bylo se do Gazy dostat? Co místním lidem chybí nejvíce? Hrozí v zemi hladomor? A jak to aktuálně vypadá v Rafáhu?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/23/202427 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Kočka není nízkoúdržbový pes. Vyžaduje pozornost, říká veterinářka

Kočky vnímá jako velmi specifická, pesimistická stvoření. Přesto se na ně veterinářka Martina Načeradská zaměřuje především. Skutečně si kočka myslí, že hlavním zájmem všeho a všech je chytit ji a zabít? A jak se smířit s tím, že kočka se člověku nikdy úplně nepodřídí? To vysvětlila ve vysílání víkendového Radiožurnálu Martina Načeradská.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/17/202425 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Na jednu naši buňku přichází asi sto buněk mikrobiálních. O většině ale nic nevíme, přiznává lékař

Zdraví našich střev je klíčové pro celkový stav těla. Gastroenterolog Milan Lukáš má v tomto oboru velké mezinárodní zkušenosti. Kdy se vlastně důležitost dění ve střevech dostala do popředí zájmu lékařů? Jak staré je téma probiotik? A čím může mikrobiom ovlivňovat naši psychiku? V pořadu Host Radiožurnálu vysvětluje Milan Lukáš.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/16/202423 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Létání je nuda přerušovaná průšvihy. Není třeba řešit všechno jako v Top Gunu, říká bývalý pilot

Stává se, že piloti letadel usínají v kokpitu? Kdy je v kabině důležitý humor? A jak se dají zkušenosti kapitána dopravního letadla využít jako inspirace pro týmové lídry? „Létání je disciplína, která má samozřejmě určitou atraktivitu, ale v podstatě je to řemeslo ne až tak odlišné od jiných,“ vysvětluje bývalý pilot Stanislav Vojtíšek. Moderuje Patricie Strouhalová.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/10/202430 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Fyzioterapeutka: Pohybový aparát je vystaven naší vůli i zvůli. Práh bolesti si můžeme nastavovat

Proč musí fyzioterapeuté nejčastěji řešit důsledky psychické zátěže na fyzické úrovni? A je možné subjektivně si umanout, že nás tělo nebolí? „Pokud budu vnímat impulzy mnohem intenzivněji, potom něco, co bych v jiné situaci nevnímala jako bolest, mě najednou může bolet. Je to otázka vlastní ochoty, lenosti a otázka schopnosti duševně pracovat,“ vysvětluje doktorka Šárka Hanušová z centra fyzioterapie v Praze na Zličíně. Moderuje Vladimír Kroc.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/9/202428 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Barevné petky z kontejnerů mizí, vozím si je z cest, říká zakladatelka PET-artu Richterová

Papučka hopová, staropramenka opojná nebo broušenka novoborská. To se jmenují plastiky sochařky Veroniky Richterové vyrobené z PET lahví, které jsou aktuálně k vidění třeba na výstavě Nová PET Tropicana v pražské Botanické zahradě. „Lahve se musí umýt, odstranit etikety, vysušit, pak si je ukládám do archivu. Pro svou tvorbu musím mít velké zásoby,“ říká sochařka. K čemu všemu se ještě PET lahve dají využít v umělecké tvorbě?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/3/202427 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Nadané děti v našem školství nerozpoznáme, připravujeme se o potenciál, říká šéfka Osvětové besedy

Obecně prospěšná společnost Osvětová beseda se zabývá zejména vzděláváním a podporou vyučujících ve všech typech českých škol. Její ředitelkou je Zuzana Labudová, která si o moderních vzdělávacích systémech povídala s moderátorem Vladimírem Krocem. „Jezdím hodně po českých školách, ale snažíme se jezdit co nejvíce do zahraničí pro inspiraci,“ popisuje. Proč české děti nerady chodí do školy?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/2/202431 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

I nemocné děti si chtějí hrát. Po návštěvě klauna viditelně ožijí, pochvalují si v Hořovicích

Premiérový film Mocný zvuk, který se natáčel v hořovické nemocnici, dokumentuje práci zdravotních klaunů. Jak účinná je jejich přítomnost u nemocných dětí? Proč z jejich práce benefitují i lékaři a sestřičky? A co všechno muzikoterapie v léčbě dokáže? „Hudba zlepšuje nejenom psychiku malých pacientů, ale má vliv i na jejich vegetativní systém. Oblíbený je třeba šamanský buben,“ popisují klaunka Martina Rousová a primář oddělení následné intenzivní péče pro děti Daniel Blažek.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/25/202431 minutes
Episode Artwork

Jiří Peňás: Knihu rozhovorů s Karlem Schwarzenbergem jsem dělat nechtěl. Raději jsme cestovali

Jiří Peňás je redaktorem týdeníku Echo. Aktuálně mu vychází pátá z jeho knižních výprav, věnovaná Karlu Schwarzenbergovi. Jak nápad na literární výpravy vznikl? Kolik míst společně stihli navštívit? Čím byl kníže i celý jeho rod jedinečný? A proč výpravy nepíše jenom pro čtenáře, ale i sám pro sebe?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/202427 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Otužilecké plavání je hezká droga, říká plavkyně Kopecká

Dokáže vyhrát mistrovství světa, i když na hladině je ledová krusta. Nikola Kopecká je mistryní světa v zimním a dálkovém plavání. Jak začít využívat léčivé síly ledové vody? A jak přepnout svoji hlavu, aby takovou představu nechtěla vytěsnit a zahnat? Nikola Kopecká je hostem víkendového Radiožurnálu.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/18/202427 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Tanec je náš jazyk, musí vyjadřovat děj, říká choreograf Bubeníček

Pro Pražský komorní balet nastudoval celovečerní příběh La Strada. Tanečník Jiří Bubeníček je také choreograf a pustil se do zpracování strhujícího příběhu o lásce a krutosti z cirkusového prostředí na motivy stejnojmenného filmu Federica Felliniho. Kde všude vlastně Jiří Bubeníček získával zkušenosti? A liší se nějak atmosféra v baletu velkého italského nebo velkého německého divadla? Odpovídá ve víkendovém Radiožurnálu.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/17/202432 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Dvorní fotograf Cimrmanů Hecht vydává další knihu: Za sochami do Valče jezdím jako za příbuznými

Na jednu stranu jsou sochy stabilní a neměnné, na druhou střídají tváře podle osvětlení v různých obdobích roku. Nejen je zachycuje fotograf Petr Hecht ve své nové knize, archivu vzpomínek na 50 let tvorby. „Na výstavu člověk zapomene. Sice udělá radost na nějakou dobu, ale pak se na to zapomene. Knížka je trvalejší hodnoty,“ vysvětluje dvorní fotograf Divadla Járy Cimrmana pohnutky za jejím vydáním. Co do ní vepsal Miloň Čepelka? Jaký typ fotografie probouzí jeho fantazii? Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/11/202428 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Mystery shopping má zlepšovat služby, nikoliv být důvodem k propouštění, říká zástupce jeho asociace

Ve vztahu k zákazníkům patří Česko mezi germánské kultury, kde pragmatický přístup převažuje nad vítáním a úsměvy. Také vstřícnost obsluhy sledují a hodnotí tzv. mystery shoppeři. „Řekněme po takových třech, pěti minutách by měla toho zákazníka aktivně oslovit s nabídkou pomoci,“ doporučuje Václav Šojdel, viceprezident obchodní organizace MSPA. Kde se mystery shopping uplatňuje a proč by jeho výstupy neměly sloužit jako důvod k propouštění?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/10/202426 minutes, 1 second
Episode Artwork

I bůček je zdravá potravina, když nebude denně, vysvětluje ředitelka spolku FÉR potravina

Máte jasno v tom, co jsou to éčka nebo betaglukany? Hana Střítecká je ředitelkou spolku FÉR potravina a zná naše jídlo z pohledu chemie. Abychom ale jedli zdravě, tak hned nemusíme být odborníci. „Člověk nemusí být chemik na to, aby pochopil, že potřebuju-li růst svaly, tak potřebuju bílkovinu,“ vysvětluje. Neměli bychom se na talíř dívat také z pohledu chemické továrny, kterou je naše tělo? Jak může pomoci znalost chemie ve zdravé výživě?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/4/202430 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

V době umělé inteligence reportážní fotografii svítá naděje, říká vítěz soutěže Czech Press Photo

Krédo reportážní fotografie je maximální autentičnost, nemanipulovat a neinscenovat scény. Říká to fotoreportér ČTK a vítěz soutěže Czech Press Photo Roman Vondrouš. Ten zachytil desítky lidí, kteří přišli 26. července 2023 k Obvodnímu soudu pro Prahu 8 podpořit obviněné. „Měl jsem sekvenci 10 obrázků za vteřinu, což bylo zrovna pro tuto situaci strašně důležité, odehrálo během jedené a půl vteřiny,“ popisuje.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/3/202424 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Interiér má obrovský vliv na to, jak se cítíme, jak žijeme a jak jsme odvážní, říká desigerka

Iva Šmídová je interiérová designerka a autorka knihy Útulný domov. Proč by si lidé měli dát záležet na tom, jak vypadá jejich domov? Jaký typ podlahy bychom měli zvolit, pokud chceme doma chodit bosi? A je její byt bezchybný? „Nejde o to vytvořit dokonalý interiér. To je mýtus – dokonalost neexistuje a zabíjí kreativitu,“ popisuje Šmídová ve víkendovém Radiožurnálu.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/28/202429 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Ukazuji pokusy zejména lidem, kteří doteď netušili, že nějakou fyziku chtějí vidět, říká performer

Scenárista a performer Vojtěch Hanák popularizuje vědu v Úžasném divadle fyziky – ÚDiF. Jak experimenty vymýšlí? A jak s kolegy sestavuje představení? „Když nás někdo osloví, že by potřeboval udělat představení, které bude ukazovat proces vaření piva. Tak si sedneme a snažíme se vymyslet, které pokusy se toho týkají,“ popisuje Hanák.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/27/202430 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Rakovina děložního čípku by nemusela existovat. Část žen ale podceňuje prevenci, varuje gynekolog

Leden je měsíc povědomí o rakovině děložního čípku. Z gynekologických nádorů jde o onemocnění, kterému se dá nejlépe předejít. „Vůbec by nemuselo existovat. Máme očkování, dokážeme odhalit předrakovinová stadia. Po padesátce ale významně ubývá žen, které chodí na prevenci,“ říká vedoucí onkogynekologického oddělení 1. LF UK a VFN v Praze. Proč ženy prevenci zanedbávají? Jaké výhody přináší sebetestování na rakovinu děložního čípku? A proč má smysl očkovat i chlapce?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/21/202425 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Vody na planetě neubývá, prší ale jinak, upozorňují vodohospodáři. Jak si zajistit vodní blahobyt?

Jaká je budoucnost vody? Právě tímto tématem se bude zabývat odborné sympozium ve věžovém vodojemu Future Tower v Kladně, kde budou přítomni i vodohospodáři Vilém Žák, ředitel asociace Sovak sdružující provozovatele vodovodů a kanalizací, a Ondřej Beneš, technický a obchodní ředitel společnosti Veolia. Proč se voda ve světě stává ohroženým zdrojem? A jak zajistit České republice i nadále vodní blahobyt? Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/20/202432 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Talent je v lehkosti. Herec by měl před kamerou rozkvést, plout a užívat si to, popisuje koučka

Před kamerou může mluvit česky, anglicky nebo francouzsky. Lenka Olšanová je herečka a herecká koučka, takže vás naučí, jak se správně tvářit a co nikdy nedělat. Co dělá herecký kouč v týmu celovečerního filmu? Neměli by už všichni na place mít průpravu dávno za sebou? A co tedy nikdy nedělat? Lenka Ošanová byla hostem víkendového Radiožurnálu.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/14/202428 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Auto je pro mě vášeň, je to umělecké dílo, říká moderátorka a módní návrhářka Marie Stará

Nejprve se vyučila módní návrhářství, poté několik let opravovala automobily, pak se ale k módě vrátila společně se soutěžemi Miss. Marie Stará vrací do českého oblékání folklór a tradice. Proč je zajímavý? Co pro ni znamenaly soutěže Miss? A čím je pro ni auto? Módní návrhářka Marie Stará byla Hostem víkendového Radiožurnálu.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/13/202430 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Každý den 10 minut pohybu navíc, pak odměna, radí sportovní lékařka. Jak si udržet váhu po zhubnutí?

Každá změna začíná v hlavě. To je oblíbená věta sportovní lékařky Marie Skalské, která přednáší na odborných fórech doma i v cizině, publikuje na téma pohybová aktivita, výživa, redukce hmotnosti a také prevence civilizačních onemocnění. „Důležité je dát si reálně dosažitelný malý cíl, i deset minut pohybové aktivity už ovlivní krevní tlak, tři minuty ovlivní rozhodovací schopnosti. I málo stačí,“ vysvětluje.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/7/202427 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Děti můžeme posílit v jejich sebehodnotě, budoucnost bude náročná, doporučuje psycholožka

Nejtěžší fáze ve výchově dětí je fáze batolecí a puberta. Alespoň to říká psycholožka a autorka knihy Milovat nestačí Šárka Miková. Jak rodiče mohou svým dětem v období puberty pomoci? „Především tím, že se budeme snažit zůstat klidní, když na nás začne puberťák chrlit emoce. I když to tak nevypadá, tak nás pořád potřebuje. Potřebuje se od nás oddělit, přitom potřebuje hledat své místo v budoucím světě. A my bychom měli být přístavem, kotvou,“ vysvětluje psycholožka.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/6/202431 minutes
Episode Artwork

Anglista Hilský, herec Preiss, vědkyně Paldus i lékařka Rusinová. Poslechněte si hosty Lucie Výborné

K letopočtu 2024 bude patřit přibližně 365 dopoledních hostů Radiožurnálu, mezi kterými určitě najdete známé osobnosti, pozoruhodné vědce, zajímavé literáty, umělce či muzikanty, ale taky docela obyčejné lidi, kteří prostě jen hoří pro svoji věc, pro svoje poslání, profesi nebo zálibu. Ve výběru hostů z uplynulého roku můžete slyšet překladatele a anglistu Martina Hilského, herce Viktora Preisse, vědkyni a podnikatelku Barbaru Paldus a lékařku Kateřinu Rusinovou.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/1/202428 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Cesta mrazivou Antarktidou? Rozhodnout se jít zpět bylo těžké, popisuje moderátorka Výborná

Pěší expedice na jižní pól takzvanou Messnerovou cestou; 1000 kilometrů mrazivou Antarktidou a zhruba v polovině prosince překvapivé, ale duchapřítomné a odvážné rozhodnutí to takříkajíc otočit. „Před rozhodnutím jsem asi osm hodin brečela,“ vzpomíná moderátorka Lucie Výborná. Posluchači jí na zmíněnou výpravu ptali a jejich otázky vybral a položil dramaturg Tomáš Černý.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/1/202436 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Zapomeňte na česnekové jednohubky. Someliér radí, které potraviny není dobré kombinovat s vínem

V Česku teď vyšla kniha Bible vína, na které se podílel i someliér Ivo Dvořák, prezident Asociace someliérů České republiky. Proč v knize původně nebyla kapitola o Česku ani o Slovensku? A které potraviny se k vínu hodí, a které bychom raději s vínem konzumovat neměli? Poslechněte si rozhovor!Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/31/202331 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Holubová: Vždyť je jedno, co si o nás kdo pomyslí. Lidi neblbnou, dění ve světě by se měli smát

Tváří v tvář špatným zprávám se Eva Holubová upíná k šibeničnímu humoru. Mimo jiné u čelních představitelů státu postrádá schopnost se uvolnit. „Lidi se snaží napodobovat a už prostě neblbnou. A my jsme přece měli strašný smysl pro humor,“ mrzí herečku, která „blbne“ s projektem Psychohrátky. Jak překonat ostych? A jak se režíruje neřízená střela typu Petr Čtvrtníček, kterého obsadila do své komedie Mě nezadusíš?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/31/202328 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Petr Janda: Omlazuje mě starost o děti. Když jsem kouřil, na jevišti jsem trpěl jako zvíře

Ve svých osmdesáti letech je praotec českého bigbítu stále při síle, před lety si ale vystoupení s kapelou Olympic vůbec nedokázal užít. „Nechci kuřákům vyhrožovat, ale já jsem nemohl ani chodit,“ vzpomíná Petr Janda na zásadní rozhodnutí s cigaretami skončit. Jak se udržuje ve formě a jak prožíval nedávné jubileum skupiny Olympic?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/30/202327 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Září v upoutávce na novinku Netflixu. Sci-fi není můj oblíbený žánr, tvrdí přesto Petr Nárožný

Herec Petr Nárožný je osobností, která nemá zapotřebí dávat rozhovory, nemá ráda odpovídání na již zodpovězené dotazy, ani Vánoce. V rozhovoru vypráví o roli v upoutávce na nový film z dílny Netflixu Rebel Moon. „Když jsem byl osloven, myslel jsem si, že se jedná o rebelující měsíc,“ vtipkuje Nárožný. V rozhovoru vzpomíná na své herecké začátky nebo vystupování se skupinou Rangers. Kdo je hercův oblíbený zpěvák ? A co pro něj znamená slovo moderátor?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/28/202335 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Pomazánka marmite vypadá jako něco, co patří do garáže. Pro Brity je ale ikonická, říká foodblogerka

Hostem vánočního vysílání je i autorka gastroglos pro web Radiožurnálu Dagmar Heřtová. Žena, která střídavě žije v Praze a v Anglii, kde také hledá staré zapomenuté recepty. Jak vypadají svátky ve Velké Británii? Kterých českých tradic se nikdy nevzdala? A jaký vztah má ona osobně k černé britské pomazánce, kterou jedni milují, a druzí nenávidí?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/26/202340 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jak s vámi kamion na Dakaru mydlí, střevní potíže mají všichni. Ale nezastavuje se, říká pilot Macík

Na tři tisíce kafí a antibiotik pro malou vesnici spotřebuje za dvoutýdenní Rallye Dakar tým pilota Martina Macíka. Ten nejčastěji dostává otázku, jak to závodníci mají s toaletou. „Po 50. kilometru čekáme, kdo z nás první pronese tu větu: hoši, mně se chce na záchod. Potom na navigátora, jak daleko ještě? Jenom 350 kilometrů, to je v pohodě,“ přibližuje druhý muž posledního ročníku slavné rallye. Jakou zátěž pro tělo závod představuje a jak se na něj Martin Macík připravuje?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/26/202328 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Vítěz MasterChefa: Vařil jsem vědomě. K vítězství mi dopomohly babiččiny kedlubny a dědův králík

Jan Albrecht vyhrál v roce 2023 televizní kulinářskou soutěž MasterChef. Vyučený kuchař ale není. Jak se dostal k vaření? Ve vánočním vysílání si s moderátorem Janem Pokorným povídal o zákulisí soutěže i o tom, proč se rozhodl vařit podle vzpomínek ze svého dětství. Co pro něj znamená vědomé vaření?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/25/202326 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Jsem takový fotograf uličník, usmívá se herec Brukner. Vyjde mu kniha fotografií

Herce divadla Járy Cimrmana Petra Bruknera určitě znáte, letos oslavil osmdesátku. A protože je také fotograf a výtvarník, tak se můžeme těšit na jeho knihu. Jmenuje se Petr Brukner a uvidíme v ní jeho fotografie ulice. „Jsem takový uliční fotograf – uličník. A guru toho je Cartier-Bressnon,“ usmívá se.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/25/202325 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Karlův most je jako jediný na světě osvětlen plynovými lampami, světlo je přívětivější, říká novinář

Tajemství Karlova mostu. Tak se jmenuje poslední kniha novináře a autora několika knížek o historii Prahy Davida Černého. „Pokud jste chtěli přejít řeku suchou nohou, tak se všichni sešli na Karlově mostě. V Praze byl jediný až do roku 1841,“ vysvětluje publicista, který si na sváteční rozhovor s moderátorkou Patricií Strouhalovou vyprávěl nejenom o zajímavostech Karlova mostu.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/24/202331 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Myšlenky na olympiádu dávají sportovci větší drive, vypráví vodní slalomář Prskavec

Na sváteční rozhovor se Radiožurnál nechal pozvat do Brandýsa nad Labem k Jiřím a Tereze Prskavcovým. Shodou šťastných náhod se jim tam podařilo koupit dům, v lokalitě je navíc první umělá slalomová dráha v Česku. „I to město je částečně vodácké, jsem hodně spokojený, lesy kolem, prostředí je příjemné pro děti,“ pochvaluje si Jiří Prskavec. A jeho žena Tereza potvrzuje: „Jsme hodně na cestách, ale také jsme hodně rádi doma.“ Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/24/202329 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Exploze emocí. Studená řeka dokáže proměnit náladu, vypráví autor knihy Mrzneme napříč Vltavou

Voda jen pár stupňů, plavání jen pár minut. Jan David je otužilec a autor knihy Mrzneme napříč Vltavou, která vypráví o cestě k otužileckému plavání průkopníka Alfréda Nikodéma. „Když chodím pravidelně a dějí se takové vnitřní výbuchy, exploze emocí, tak určitě a jednoznačně to má pozitivní vliv na moje rozpoložení, a to mě hodně baví,“ popisuje Jan David. Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/23/202328 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

S pokorou se vracíme k našim předkům. Levanduli tu pěstovali už Keltové, říká s hrdostí naturopatka

Modrofialové trsy levandule jsou symbolem léta. Projít se po levandulovém poli a načerpat klid a sílu lze ale i v zimě. Kde? V Levandulovém údolí nedaleko Berouna v samém srdci Geoparku Barrandien, které založila znalkyně bylin a naturopatka Helena Neumannová. Jak se původně pediatrická sestra dostala k levanduli? Jakým způsobem se snaží navrátit věhlas českého bylinného znalectví ve světě zpět do Česka? A jaké léčivé účinky levandule pěstovaná na našem území má?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/17/202326 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Irák je můj druhý domov. Fotit je tam ale obtížné. Ženám musí focení dovolit otec, líčí fotografka

Fotografka a dokumentaristka Jarmila Štuková se opakovaně vrací do míst, která postihla válka nebo jiné neštěstí. V Iráku ale naposledy dokumentovala, jaké naděje v sobě pěstuje mladá irácká generace. „Překvapilo mě, jaký vztah třeba mají ke korejské pop kultuře nebo kolik influencerek Irák má,“ říká. Jak obtížné je fotit lidi, které zasáhlo neštěstí? Jak se fotí hluboká mozková stimulace? A co jí dalo setkání se ženami popálenými kyselinou?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/16/202331 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Když k nám běží agresivní pes, měli bychom se otočit zády a roztáhnout na něj prsty, radí cvičitelka

Pes vždy není na první pohled nejlepší přítel člověka. I když je ale agresivní, tak pokud se mu ukáže respekt a úcta, může se jeho chování změnit. „Byl na dně a já jsem se k němu musela přiblížit, abych ho mohla z něj zvednout,“ popisuje cvičitelka Emílie Baco zkušenost se svým psem. Nyní společně pomáhají ostatním.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/10/202326 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Karel Schwarzenberg byl neuvěřitelně fotogenický, popisuje kurátor pietní výstavy a fotograf Materna

Dvacet dva předních českých fotografů a fotografek vyjadřuje svými snímky hold šlechtici a politické ikoně Karlu Schwarzenbergovi. Od soboty je k vidění v nové galerii Fragment výstava fotografií, která je pojmenována Pocta Karlu Schwarzenbergovi. „Jsou tady fotografie z doby jeho kandidatury na prezidenta, z doby, kdy byl ministr zahraničních věcí, fotky z jeho volnočasových aktivit. Prostě všehochuť,“ podotýká fotograf Dan Materna, kurátor výstavy.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/9/202329 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Psychická bolest je někdy horší než fyzická. Je těžké přijmout špatnou zprávu, vypráví Sestra roku

Říká se o ní, že její profese ji zcela pohltila a vykonává ji tělem i duší. Karolína Vaicová se stala vítězkou soutěže Sestra roku pro rok 2023 v kategorii sestra v přímé ošetřovatelské péči. Podle ní dát svého blízkého do péče někomu jinému není žádné selhání. „Nemoc v rodině mění i roli, z manželek, manželů nebo dětí se stávají pečovatelé, a služby mobilních nebo lůžkových zařízení pomohou k tomu, aby o člověka bylo dobře postaráno, a role byly zachovány,“ vysvětluje.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/3/202326 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Rostlinka, která nezvadne. Výtvarník Nosek přibližuje výstavu Květy 2018 – Stoletý příběh

V galerii Topičův salon na Národní třídě v Praze probíhá výstava Květy 2018 – Stoletý příběh, unikátní výstava porcelánu významných českých umělců. „Pro nás, a myslím i pro diváky, je nejzajímavější vidět třeba Borise Jirků jako figuralistu a Richarda Kočího jako sochaře,“ zve na výstavu výtvarník a grafik Boris Nosek.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/2/202327 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Lidé nakažení virem HIV mohou dnes žít normální život, říká ředitel České společnosti AIDS pomoc

Den boje proti AIDS připadá na pátek 1. prosince, ale už ve středu 29. listopadu budou v Praze, Ostravě, Plzni, Brně jezdit preventivní tramvaje, kde budou dobrovolníci a preventisté poskytovat informace o tom, kde a jak se testovat. „V Liberci s místním dopravním podnikem realizujeme testování, takže zvu na poslední terénní testování v letošním roce,“ říká ředitel České společnosti AIDS pomoc.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/27/202325 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Lékařka: Neplodnost je častější u mužů. Měli by chodit na vyšetření spermií stejně jako k zubaři

Neplodných párů v Česku přibývá. Aktuálně má každý pátý pár problém s početím. „Civilizační možnosti si vyžadují jiný pohled na život, na svět, takže lidé odsouvají svůj reprodukční potenciál do pozdějšího věku. Ne vlastní vinou, ale doba si to žádá,“ uvádí příčiny Milada Brandejská, lékařka oboru porodnictví a gynekologie.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/26/202327 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Hvězdy tančí pro Paraple. „Jen s podporou státu kvalitní péči nezvládneme,“ říká šéf organizace

Česká televize vysílá dvanáctou řadu taneční soutěže StarDance. Už pošesté dá této show i charitativní rozměr, a to podporou Centra Paraple. „Vozíčkáři zatančí, ale podobně jako v posledním ročníku, který byl před dvěma lety, nebudou tančit s páry, ale budou mít svoje číslo,“ říká ředitel organizace David Lukeš.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/25/202330 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Pes běhá, protože ho to baví. Canicross jde dělat i s jezevčíkem, usmívá se propagátor běhání se psy

Původně chtěl být lékařem a pracovat v laboratoři. Když si ale s manželkou pořídil náhodou tahacího psa, otevřel se mu zcela jiný svět. Co Šimona Cipra baví na běhání se psy? V čem je canicross specifický? S jakým psem se dá běhat? A co je nejtěžší ho naučit?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/19/202329 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Vrcholový sport jako Olymp a porno jako morální dno? Je to pokrytecké, říká tvůrkyně filmu Její tělo

Uprostřed týdne měl premiéru životopisný snímek Její tělo, který se volně inspiruje osudem Andrey Absolonové – nadějné skokanky do vody, která se po zranění páteře vzdala přípravy na olympiádu a po čase se začala živit jako pornoherečka. Čím její příběh fascinuje? A co mají společného svět vrcholového sportu a pornoprůmyslu? „Chtěli jsme vyprovokovat debatu. Opravdu je vrcholový sport tak čistý svět, jak se často prezentuje?“ ptá se režisérka snímku Natálie Císařovská.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/18/202326 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Kde je pravda? Utváříme si ji vlastním obrazem, mluvme s lidmi, koukejme kolem sebe, nabádá Šabatová

Poslední dvojicí svátečního speciálu je celoživotní ochránkyně lidských práv Anna Šabatová a herečka a zpěvačka Hana Holišová. Spolu si povídaly třeba o tom, proč by se nemělo heslo Pravda a láska tolik vyslovovat, ale více žít, a jaká důležitá témata přináší generace nezatížená minulým režimem. „Největší hodnotu v polistopadovém vývoji vidím ve společenské aktivitě – jedni pomáhají seniorům, další uprchlíkům… to mi dělá radost,“ říká Šabatová. Jak se dívají na dezinformace?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/17/202325 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Úkol pro nás? Hledat společnou řeč a připomínat si, že spolu musíme fungovat, říká Kovy

Karel Kovy Kovář je youtuber a moderátor. Svými edukačními videi zprostředkovává nejen mladým lidem třeba téma mediální gramotnosti. Jak podle něj právě mladá generace vnímá 17. listopad? „Současná doba je složitá, je důležité vzpomínat, ale také rýsovat podobnosti s dneškem – myslím si, že je důležité odnést si z polistopadového vývoje nějakou lekci, kriticky jej nahlížet, bavit se s těmi, kteří měli jiná očekávání,“ říká youtuber. A co si myslí o zlobě a závisti?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/17/202328 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Mysleli jsme, že současnost bude jiná. Demokracie nestojí na materiálních hodnotách, říká Mejstřík

Martin Mejstřík, někdejší studentský vůdce a pozdější senátor, a Nikola Hořejš z výzkumného ústavu STEM, který se zabývá dlouhodobou analýzou vývoje společnosti, se zamýšleli nad pojmem demokracie. „Demokracii nelze stavět na písku, musíme pojmenovat to zlo a komunismus zlo byl,“ říká Mejstřík. „Nespokojenost s demokracií je evropský fenomén, vidíme to v nástupu radikálních stran, ty hledají rychlá řešení pro lidí, kteří se nemají ekonomicky dobře,“ doplňuje Hořejš.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/17/202324 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Když jsem přijela do Česka, cítila jsem naději, že můžu žít v bezpečí, říká studentka z Krymu

Herec divadla Járy Cimrmana Petr Brukner si povídal se studentkou pracující pro spolek Díky, že můžem Adile Abljalimovou. Původně krymská Tatarka přijela s rodiči do Česka po okupaci Krymu v roce 2014. Hlavním tématem tedy byla emigrace a také různá národní historie. „Na Krymu zůstal dědeček, snažím se mu dodávat kontext, aby věděl, co v Díky, že můžem dělám – je na mě pyšný,“ říká Adile. Jak Petr Brukner vzpomíná na listopad 89? Co se pak dělo v divadle?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/17/202325 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Na ideál rovnosti mužů a žen ještě dnes trochu zapomínáme, myslí si Silvie Lauder

Další dvojicí byl spisovatel a novinář Ondřej Neff a spisovatelka a novinářka Silvie Lauder. Společně se zamýšleli nad tím, jak si vedeme v otázce svobody a také rovnoprávnosti. „Může mě vzít čert, když odněkud slyším, že je nová totalita. Přál bych si, abychom měli stroj času a dokázali jsme autory těchto výroků přenést třeba do pětasedmdesátého roku – stačilo by vystrčit nos z baráku a chtěli by zpátky,“ říká Ondřej Neff. Jak daleko se posunula debata o rovnoprávnosti?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/17/202324 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Duka: Jsou tu prvky, které naši společnost deptají mnohem víc než inflace. Chybí nám pravda a láska

U příležistosti výročí 17. listopadu se u jednoho stolu sešli kardinál Dominik Duka a filosofka Tereza Matějčková. „Líbí se mi pojem pravdy, který je spjatý s tradicí, křesťanstvím, filosofií – pravda jako svědectví. Pro mě je důležitá pravda, která je krytá zkušeností, kdy člověk může dosvědčit ‚tohle jsem zažil‘,“ zamýšlí se Tereza Matějčková. Dodává, že lidé dnes postrádají naději. Čím se podle hostů vyznačuje pojem svoboda?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/17/202328 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Paliativní péče? Snažíme se o systémovou změnu, zdůrazňují manželé Vlčkovi. Budují dětský hospic

Manželé Katarina a Ondřej Vlčkovi se v rámci své Nadace rodiny Vlčkových dlouhodobě věnují podpoře vážně nemocných dětí. V rámci své činnosti zahájili práce na výstavbě dětského lůžkového hospicu Cibulka v Praze. „Není to zařízení, kde by primárně měly děti dožít, ale je to zařízení, které má pomoct péči,“ přibližuje Katarina Vlčková. „Snažíme se, aby stát na rodiny myslel. Pracujeme na tom, aby si politici uvědomili, že tohle by mělo být prioritou,“ dodává Ondřej Vlček.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/17/202323 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Děti už nevědí, co byl kádrový posudek. Je dobře si to občas připomenout, zdůrazňuje bývalý disident

Hosty Jana pokorného byli Jan Litomiský, bývalý disident, mluvčí Charty 77, který večer převezme v Národním divadle Cenu Paměti národa, a historička Pavla Plachá z ÚSTR, která se specializuje na roky 1939–1945 a na roli žen. „Role žen je atraktivní téma, na které se lidé rádi ptají. Píše se o výrazných osobnostech nebo působení žen v rámci organizací, ale přehled chybí,“ vysvětluje. Na co bychom při zkoumání dějin neměli zapomínat?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/17/202323 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Stehlík: Naše děti čekají těžké časy. Jsme nepoučitelní, to je vlastnost, která v dějinách funguje

Prvními hosty Jana Pokorného ve speciálu Radiožurnálu k výročí 17. listopadu jsou Ester Valtrová, programová ředitelka Korza Národní, a historik Michal Stehlík. „Pro mě je důležité vidět, že se mladí zajímají o to, co se kolem nich děje, že jim to není jedno. To, že je to vůbec možné, že je to vyjádření názoru s respektem, toho si nesmírně vážím,“ říká Ester Valtrová. Jaké výzvy čekají společnost? A proč jsou k pochopení dějin důležité emoce?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/17/202324 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Pokračování filmu o psu Gumpovi je veselejší. Hraje v něm i Štěpán Kozub, přibližuje autor příběhu

Spisovatele a ochránce zvířat Filipa Rožka možná znáte jako autora knihy Gump, pes, který naučil lidi žít. Podle knihy vznikl i film v režii F. A. Brabce. A 13. 11. spatřuje oficiálně světlo světa pokračování knihy s názvem Gump: Jsme dvojka. Vychází i jako audiokniha s Ivanem Trojanem. A můžete se těšit i na film. „Nejdřív jsem nechtěl, aby to pokračovalo, pak se ve mně najednou otevřel další příběh,“ vypráví Filip Rožek. Na co se můžeme těšit? Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/13/202323 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Donosit na hrudi potřebují předčasně narozené děti, matkám pomáhá sdílení, říká ředitelka Nedoklubka

Každou hodinu se u nás narodí miminko předčasně. Namísto umístění do inkubátoru potřebují podle současného doporučení Světové zdravotnické organizace co nejvíce kontaktu s kůží rodiče. „Máme to štěstí, že v Česku jsme hodně vepředu, že na jednotlivých perinatologických centrech se snaží o to zapojovat rodiče do péče a právě maminkám, ale i tatínkům dávat miminko ke klokánkování,“ říká Lucie Žáčková, ředitelka neziskové organizace Nedoklubko založené pro jejich podporu.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/12/202327 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Šumava litera cení přeshraniční vztahy. Místní knižní tradici přiškrtil Hitler, říká spisovatel

Na sto knižních titulů uplynulého roku pojednávajících o Šumavě a česko-německých vztazích se příští týden shromáždí ve Vimperku při festivalu Šumava litera. Nejedná se ovšem o klasický knižní festival, například na autorská čtení nedojde. „Snažíme se to spíš udělat jako takovou platformu pro setkávání lidí, které opravdu zajímá Šumava,“ vysvětluje jeho organizátor a spisovatel Martin Sichinger. Co hosty ve Vimperku čeká a kam až sahá místní knižní historie?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/11/202327 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

S redukční dietou nezačínejte, když jste nemocní, radí expert na podvýživu. Jaká dieta funguje?

V pondělí začíná týden rizik malnutrice. To není jenom podvýživa, ale špatný stav výživy, který může být důsledkem nemoci, nebo nevhodné stravy. V Hostu Radiožurnálu to vysvětluje lékař Pavel Těšínský, vedoucí lékař jednotky intenzivní metabolické péče FN Královské Vinohrady. „Malnutrice je skrytý zabiják, vede ke ztrátě soběstačnosti a postihuje především starší věkové skupiny,“ vysvětluje. Jaké diety jsou škodlivé?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/5/202329 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

„V létě tři tisíce zásahů.“ Jak se horská služba připravuje na zimu?

Zimní sezóna na horách se pomalu blíží. A s ní nečekané změny počasí, sněhové laviny nebo třeba mrazy. Takové podmínky je jednoduché během lyžování nebo běžkování podcenit. I kvůli tomu se v horách každoročně stanou tisíce úrazů, ke kterým musí Horská služba vyjíždět. Stovky záchranářů a dobrovolníků se právě proto v tomto období školí, jak lidem co nejrychleji pomoci. Jak takové školení vypadá a jak úrazům předejít? To probíráme s náčelníkem Horské služby Reném Mašínem.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/5/20234 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Jsem sběratel příběhů, to mě na psaní nejvíc zajímá, vypráví spisovatel Kraus

Sebrané veteše. Tak se jmenuje nová kniha spisovatele Ivana Krause, kterou začal psát už před 50 lety. „Má choť mi knihu jednou za čas nenápadně podstrčila na stůl, podíval jsem se do ní, udělal pár škrtů, a pak jsem řekl – to nemůžu, je to blbé, nejde to. Až jsem jedno podlehl a začal se tím zabývat,“ vypráví o knize Ivan Kraus. Co plánuje se svým bratrem ve Viole?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/4/202327 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Mimo práci se zvukům vyhýbám. Nejlepší hudbou je pro mě zvuk lesa, směje se dabérka Miriam Chytilová

Herečka, dabérka a dabingová režisérka vstoupila do povědomí diváků zejména jako hlas Rachel Greenové z legendárního seriálu Přátelé. Co má na Rachel a její představitelce Jennifer Anistonové ráda? Proč bylo těžké ji nadabovat? A proč svým dcerám hereckou profesi rozmluvila?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/29/202329 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Odvykli jsme stolovat. Polévka z pěkné misky zahřeje i potěší, shodují se autorky unikátní kuchařky

Milují polévky a milují design. A proto se rozhodly oslovit přední české a slovenské designéry a spolu s nimi vytvořit knihu s polévkovými recepty z celého světa. „Polévky jsou světový hit. Konzumují se všude na světě. Česká společnost k nim má ale trochu ambivalentní vztah, a to jsme se chtěly trochu změnit,“ popisují autorky. Podle čeho volily design misek pro tu kterou polévku? Jaké předsudky o polévkách panují? A jak povýšit polévku na hlavní chod?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/28/202327 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Ledvina od živého dárce je daleko kvalitnější. Musíme si být ale jistí, že ho neohrozí, říká lékař

Nefrologie je obor, který studenty medicíny příliš neláká. Přitom se za poslední desetiletí o mnoho posunul. Při selhání ledvin tak lékaři už zdaleka nejsou bezmocní. Daleko častěji upřednostňují transplantaci orgánu od živých dárců. „Pacient na dialýze zažívá předčasné stárnutí – jeho orgány stárnou rychleji než u jiných pacientů a dožití je v porovnání s transplantací téměř poloviční,“ popisuje Ondřej Viklický, přednosta Transplantcentra a přednosta kliniky v IKEM.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/22/202329 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Nové album Monkey Bussines v češtině? Musíme mít brilantní texty, předjímá zpěvačka Černochová

Zpěvačka Tereza Černochová vydala album Slečna náročná, na koncertní turné se ale nechystá. Místo toho připravuje vystoupení s kapelou B-Side Band, s nimiž oslaví i nedožité narozeniny svého otce Karla Černocha. „Ke swingové muzice mám také vlohy po tátovi. B-Side Band mají dar, že umějí hrát starou muziku moderně. A to je pro mě ještě víc rajcovní,“ těší se Černochová.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/21/202326 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Brazilci si myslí, že jiné jazyky neznají stesk. Není tam jen festival a strach, říká spisovatelka

Zachytit vjem místa se Lucie Brejšová na cestách snaží všemi smysly. „Neposlouchám svojí hudbu, ráda poslouchám hudbu toho místa, ať už jsou to zvuky, hlasy, jazyk nebo právě hudba – byť se mi třeba ani nelíbí, jsem ráda, že je součástí mé cesty,“ říká spisovatelka, která se sedm let zkušeností s Brazílií v dobrých i stinných stránkách pokusila propsat do románu Město nad městem. Proč je to kniha o stesku?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/15/202328 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Jak si pamatovat? Vytvořit si asociaci a opakovat. Paměť omezuje stres, říká autor Dokonalé paměti

Probudit v lidech fantazii se na kurzech paměťových technik snaží Jakub Pok. „Když si pod jménem něco představím, co mi připomíná, udělám z toho nějaký symbol, nějaký obraz k něčemu si to připodobním, tak ta asociace mi zvedne pravděpodobnost uložení do paměti,“ vykládá autor knihy Dokonalá paměť. Proč zejména jména a čísla člověku v paměti zapadnou? A jak o paměťové struktury pečovat?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/14/202330 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Za svou kariéru jsem neměl oblíbeného koně, na všechny jsem stejně tvrdý, ohlíží se trenér Váňa

Jako žokej získal osm trumfů na Velké Pardubické, nyní je Josef Váňa starší na dostizích jako trenér s desetiletým ryzákem Lodgian Whistle. „Je to tempový kůň a určitě půjde vpředu dostihu, má rád, když na skoky vidí. Ale v dostihu jsou super koncoví koně. Sám jsem na to zvědavý,“ říká trenér Váňa, který si zároveň přeje, aby všichni koně i jezdci zůstali zdraví.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/8/202316 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Pro zrakově postižené svět není jen ohrožující místo. Důležitý je spontánní pohyb, vypráví lektorka

Dříve sbírala medaile z paralympiád, teď ilustruje knížky nebo se věnuje pohybové gramotnosti nevidomých. „Důležité je, aby zrakově postižené dítě zažívalo odmalička spontánní pohyb,“ říká zakladatelka neziskové organizace Rozhledna a lektorka zrakově postižených Pavla Kovaříková, která je od 15 let nevidomá. Proč je pro zrakově postižené důležitý pohyb?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/7/202326 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Miloš Vacík: Pořád žiju v rytmu samby. Vášnivě jsem se ale zamiloval i do skla. Je to dobrodružství

Bubnovat toužil už jako malý kluk. Naplno k hudbě ale vystudovaný výtvarník Miloš Vacík zběhl, až když objevil krásu brazilské samby. Pestrost jejích rytmů studoval přímo v Brazílii. Jeho orchestr Tam Tam Batucada brzy oslaví 25 let existence, jeho škola samby 20 let. Proč se může sambu naučit každý? Proč může samba i léčit? A čím Miloše Vacíka uhranulo sklo? Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/1/202325 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Založit v 65 letech kapelu je nádhera. Na počátku byl netradiční dárek od syna, vzpomíná Imran Zangi

Medicína, hudba, kaligrafie, malování, film a skladatelství. To jsou některé z aktivit rodinného dua hudebníků Imrana a Filipa Zangiových. Odkud čerpají inspiraci pro svoji muziku? Jak znějí konga? A jak se přihodí, že oslavenec dostane k narozeninám jako dárek kapelu?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/30/202328 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

99 Zvířat bez Kaliny. Věnoval nám život, teď nás tu nechal jako sirotky, říká zpěvačka Jelínková

Bez předčasně zesnulého frontmana Jana Kaliny vyráží kapela Sto Zvířat na tour a křtít jeho poslední album. „Když jsem si stěžovala, že bychom mohli zvolnit, že už taky mám něco nalítáno a že bych potřebovala volnější tempo, co se týče frekvence hraní, tak mi říkal: buď ráda, že se ještě jezdí,“ vzpomíná zpěvačka Jana Jelínková na náznaky, kdy tušil, že se jej nedožije. Jak se s jeho odchodem kapela vyrovnává a co bude se Zvířaty dál?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/24/202327 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Gondík cestovatelem po americkém Západě: Zažíváte obrovskou pokoru, příroda vytvořila nepochopitelné

Tak jako okouzlil národní park Joshua Tree před více než třiceti lety skupinu U2, která po něm pojmenovala album, zapůsobil i na českého herce Dalibora Gondíka. „Dojde vám, že ta síla je naprosto nezměrná a nepochopitelná pro člověka. Takže vy tam tak stojíte, jste malej a říkáte si: děkuji matičko Přírodo, že tady na tu chviličku můžu být,“ líčí své pocity z výpravy po západě Spojených států amerických. Které přírodní úkazy jej uhranuly? A jaké klima tam v létě panuje?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/23/202327 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Lidé mokřady vnímali jako líhniště komárů, přitom jde o obrovskou zásobárnu vody, říká ekoložka

„Uvádí se, že ve 20. století zaniklo 1,9 milionů km mokřadů po celém světě, to je 24 rozloh České republiky,“ upozorňuje Kateřina Berchová-Bímová z Katedry aplikované ekologie Fakulty životního prostředí ČZU, která se zabývá vlivem člověka na přírodu a na přírodě blízká společenstva. V rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou mluvila nejenom o významu mokřadů, ale také o invazivních rostlinách nebo zelených střechách.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/17/202328 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Děti potřebují především informaci, v čem jsou dobré, říká odborník. Jak se dělá dobrá škola?

Jak se dělá dobrá škola? Odpověď na zdánlivě jednoduchou otázku hledá dokumentární seriál České televize. Jeho spoluautorem je dramaturg, scenárista a publicista, spoluzakladatel informačního centra o vzdělávání EDUin Tomáš Feřtek. „V našich podmínkách není jedna správná cesta k dobré škola, to znamená, že cesty jsou různé,“ nastiňuje sdělení dokumentárního cyklu.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/16/202329 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

„Trému mám i před uklízečkou opřenou o smeták.“ Připomeňte si Yvonne Přenosilovou

Boty proti lásce, Roň slzy nebo Mně se líbí Bob. V pondělí 11. září zemřela ve věku 76 let zpěvačka a moderátorka Yvonne Přenosilová. Připomeňte si ji v rozhovoru s Hankou Shánělovou z roku 2010. Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/11/202326 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Kdybych poslouchal lékaře, neběhal, necvičil a nedělal nic, tak už dneska nechodím, tvrdí Arsov

Kadeřník Tomáš Arsov se narodil s vrozenou vývojovou vadou dolních končetin. Dnes pomáhá dětem a rodičům se stejnými potížemi jako patron spolu Achilleus a svůj příběh popsal v knize Když vlasy poslouchají. „Je to ortopedická vada, žádné psychické postižení. Nebylo mi příjemné se limitovat tím, že bych neměl nic dělat. Vždycky když mi v životě někdo řekne, že něco nemůžu, tak je to pro mě kopanec. Vždycky reaguji: ‚Hele, já vám ukážu, že to dokážu‘,“ říká kadeřník Arsov.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/10/202330 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Hudbu sice popisuje matematika s fyzikou. Je to ale umění, které přichází shůry, míní zpěvačka

V sedmnácti letech vyhrála hudební soutěžní festival Porta. Dnes mladá muzikantka, textařka, zpěvačka a skladatelka Tereza Balonová vydává svoje druhé autorské album Lampiony. „Stejnojmenná úvodní píseň pro mě shrnuje velké téma, které se na desce objevuje víckrát – naděje,“ říká tvůrkyně Bolonová, která mimo jiné studuje hudební výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/9/202324 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Dan Materna: Na vysněnou fotku jelena jsem čekal 12 let. Fotit klubko štěňat je oproti tomu hračka

Fotografku Veroniku Souralovou a fotografa Dana Maternu nespojuje pouze jejich povolání a soutěž Czech Press Photo, ale také láska ke psům. O životě zlatých retrívrů právě vydávají v pořadí již čtvrtou knížku. Jak vznikl nápad společně fotit a psát knihy o retrívrech? Kde se u nich vzala náklonnost k tomuto plemeni? A dokážou retrívři léčit?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/3/202330 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Včela je důležitější než med. I když jí pomáhá čmelák, je nejdůležitějším opylovačem, říkají včelaři

Včelařství Domovina na Vysočině provozují manželé Alena a Josef Kölblovi. Původně začínali s osmi úly, dnes jich mají na dvě stě. Kudy vedla cesta ke společnému koníčku? Jak jde práce skloubit s péčí o tři děti? Jaké nové metody včelaření používají? A proč úplně chybí lesní med?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/2/202329 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Chci se vypravit vlakem do Londýna, říká 11letý IT specialista a cestovatel. Rád opravuje počítače

V 11 letech cestuje sám bez rodičů a bez doprovodu, začal ale už v osmi letech. Rád se všude vydává sám a nejlíp se cítí, když se dívá ve vlaku z okna. Mladý IT specialista a cestovatel Dominik Petr by se chtěl vypravit do Londýna, ale nejdříve si na cestu musí našetřit. „Většinou mě lidé podpoří, ale rád pomůžu i zdarma,“ vypráví. Chtěl by se živit i cestováním?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/27/202325 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Baví mě hrát nové věci, ale texty musím vysedět, přiznává Marek Eben. S bratry vydává nové album

„Moje pozornost je rozdrobená na různých políčkách – Star Dance, Plovárna, divadlo, televizní projekty,“ říká moderátor, muzikant a herec Marek Eben, který ale nezapomíná na psaní textů a na kapelu Bratři Ebenové, která po devíti letech vydává nové album Co my víme. „Je to odraz covidové doby,“ říká Marek Eben.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/26/202330 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Expertka: Malé děti by se neměly při koupání dlouze louhovat. Esenciální olej je líheň alergenů

Tělová mléka, denní krémy, opalovací krémy, deodoranty – to všechno bychom měli během léta využívat. Než se ale kosmetika dostane od vývojářů na pulty prodejen, je to dlouhý a složitý proces. Značnou část tvoří expertní toxikologická analýza. „Obavu, že budete dlouhodobě něco používat a ono se to velice negativně podepíše na vašem zdraví, bych vyloučila. Samozřejmě do toho nemůžeme zahrnovat alergie,“ míní Lenka Průšová, formulátorka a hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/20/202328 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Kvalitní pepř má především chutnat, ne jen pálit. Rozpoznat ho může i laik, říkají podnikatelé

Klára Dohnalová a David Pavel jsou fascinováni pepřem. Jejich start-up pomáhá chudým rodinám pěstitelů v rámci fair trade a jejich světově unikátní lyofilizovaný zelený pepř se solným květem získal „gastro Oscara“ – Zlatou vidličku v prestižní mezinárodní gastronomické soutěži. „Fascinovalo nás, že Kambodžané dokážou vzít stonek čerstvého pepře, vložit ho na pánev a usmažit s čerstvými krevetami,“ popisují oba zkušenost, díky které začali podnikat.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/19/202332 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Dítě má projít průpravou. Podle toho si pak vybrat sport, radí ortoped

„Dětem nevybírejte sport, který jim nepasuje,“ doporučuje ortoped Vojtěch Havlas, k jehož hlavním odborným zájmům patří sportovní traumatologie dětí a dospělých. Je také lékařem basketbalové reprezentace a s moderátorkou Patricií Strouhalovou si povídal třeba o tom, jak udržet klouby v kondici do vysokého věku, jak správně vybrat pro děti sport a také o tom, která jsou nejčastější letní zranění.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/13/202330 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Šperky designuji i podle svých snů, o amuletech nepochybuji, vypráví šperkař žijící v Mexiku

Slyší na jméno Diego, narodil se v Karlových Varech, ale už skoro 23 let žije v Mexiku. Vyrábí šperky a věří v sílu amuletu. „Vůbec o tom nepochybuji, je to stará věc, je to můj úhel pohledu na život,“ říká Jakub Diego Lovacký, který vyrábí šperky ze zlata, stříbra, ale také slonoviny z mamuta nebo drahokamů. Jak funguje technika ztraceného vosku? Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/12/202328 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Cestování je radost, která obohacuje. Nejlepší je pojmout cestu jako cíl, radí moderátorka Objektivu

Žurnalistiku vystudovala na Cameron univerzity ve Spojených státech ve státě Oklahoma. Od roku 2006 moderuje a dramaturgicky připravuje cestovatelský pořad ČT Objektiv. Co jí na žurnalistice přitahuje? Čím je pro ni cestování? A kde ve světě by dokázala žít natrvalo?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/6/202328 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Lucie Suchá: Toužila jsem po obrazu Srncové. Byl ale tak drahý, že jsem raději začala sama malovat

To jsem celá já. Tak se jmenuje retrospektivní výstava v galerii starého zámku v Hořovicích malířky, grafičky, fotografky a nově také keramičky Lucie Suché. Čím se její tvorba vyznačuje? Proč jsou popisky jejích obrazů delší než A4? A proč maluje hřbitovy vesele?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/5/202326 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

„Ne každý umí žít a milovat jako Don Giovanni.“ Herečka Arzumanová zve na Letní Grébovku Divadla MA

Slavný svůdník Don Giovanni, komediální postavy Harlekýn či Kolombína, jednoaktová hra bratří Čapků, psychologická detektivka z prostředí anglické šlechty nebo reálné postavy z období 2. světové války. Na taková představení se mohou diváci těšit na Letní Grébovce s Divadlem MA. „Do představení se snažím komponovat přírodní kulisy,“ vysvětluje zakladatelka divadla, režisérka, herečka a tanečnice Marianna Arzumanová.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/30/202328 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Když se člověk na pódiu zblázní, patří to tam, vypráví Malátný z kapely Chinaski

Kapela Chinaski připravila o prázdninách open air turné po památkách. A jeden z koncertů pod širým nebem se konal na Hradě Potštejn, kde frontmana kapely Michala Malátného zastihl s mikrofonem moderátor Vladimír Kroc. V čem jsou koncerty na open air turné jiné? „Hlavně hrajeme spoustu nových písniček, když jedete na festival a hrajete hodinu, tak musíte zahrát ty nejznámější věci a na nové nikdo není moc zvědavý,“ říká frontman kapely, která příští rok bude slavit 30 let.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/29/202326 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Psychiatrička: Děti nás potřebují zažít v extrémních emocích. Všechno si nahrají jako vzorec

Je bláhové si myslet, že náš život řídí rozum, ale jsou to emoce, míní psychiatři. A zvládání emocí je o to těžší, když jste rodič. „Ve velkých emocích nedokážeme vědomě vymýšlet, co je nejlepší řešení, takže se pak chováme automaticky a napácháme si v životě potíže,“ vysvětluje psychiatrička Alena Večeřová Procházková, která je autorkou knihy Pomoc dětské duši.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/23/202327 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Freisler: Venezuela má největší naleziště ropy. Nemůže ji ale získávat, protože těžaře vyhnala

Venezuela byla v 50. letech čtvrtou největší ekonomikou na světě. Teď je na západní polokouli po Haiti druhou nejchudší zemí. „Působil jsem tam od roku 2015 a zdálo se mi, že toto je opravdu totální pád civilizace, že už se to musí zhroutit, ale nezhroutilo,“ komentuje své zkušenosti zahraniční redaktor Českého rozhlasu Eduard Freisler, který je i autorem knihy Venezuela – rozklad ráje.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/22/202331 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Klasická hudba jako pastva i pro oči? Prostředí Krumlova dotváří zážitek, věří ředitelka festivalu

Na více než dva týdny ožívají kulisy Českého Krumlova stejnojmenným festivalem klasické hudby. Co na něm návštěvníky čeká? „To město ani nemusím představovat, je opravdu unikátní, pod UNESCem už 30 let. Skýtá v sobě několik prostředí, ať už vnitřních či venkovních, my letos využíváme dvanáct z nich,“ načrtává dějiště jeho ředitelka Gabriela Rachidi. Jakými způsoby propojuje hdubu s vizuálnem a které umění je hudební manažerce nejbližší? A kdo ji v kariéře nejvíc ovlivnil?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/16/202324 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Trabant mění za „žábu“ Luaz: Nejméně vhodné auto na dálkové expedice, směje se cestovatel Přibáň

Význačnou žlutou barvu, spojenou s výpravami trabantem kolem světa, ponese i nové vozidlo režiséra a náčelníka cestovatelů Dana Přibáně na cestě do Mongolska. „Ona má strašnou výhodu, že neděsí lidi: že když člověk někam přijede, tak je legrační. To je strašně dobrý pocit, si myslím, daleko lepší když se vám smějí, než když se člověka bojí,“ vysvětluje. Proč zvolili zrovna sovětské armádní vozidlo Luaz a proč cestovatelské rockery tentokrát tlačí čas? Co je na cestě čeká?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/15/202328 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Chůze naboso je skvělá. Nosit žabky je ale šílenství, upozorňuje lékař. Jak pečovat o nohy?

Péči o nohy se věnuje už 25 let. Co všechno řeší obor podologie? Jak se starat o nohy v létě? A v čem lidé nejvíce chybují? „Nejhorší je kůži nohou změkčit v teplé vodě a pak vzít kovovou rašpli. Lepší je o nohy pečovat nasucho a jednou za měsíc navštívit odborníka,“ radí prezident České podologické společnosti Jaroslav Fešar. Jak fungují nehtová rovnátka?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/9/202326 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Olmo Omerzu: Spiritualita, dokument i inteligentní mainstream. Různorodost filmů mě překvapila

Filmový režisér Olmo Omerzu letos svůj film na karlovarském festivalu neměl, zato se však chopil role porotce hlavní soutěže po boku herečky Patricie Clarksonové. Jaký pro něj byl soutěžní týden v mezinárodní porotě s jedenácti filmy v hlavní soutěži? Co na letošní filmové nabídce nejvíce oceňoval?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/8/202323 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Nedivím se, že mě diváci někdy neměli rádi. Naivky jsem ale hrát nechtěla, přiznává Daniela Kolářová

Cenu prezidenta karlovarského festivalu dnes převezme za mimořádný přínos české kinematografii herečka Daniela Kolářová. Radost filmovým fanouškům udělala i tím, že s sebou přivezla kultovní snímek Kulový blesk. „Chtěla jsem poděkovat hercům, kteří už nejsou mezi námi,“ říká. Jak Daniela Kolářová vzpomíná na natáčení komedie dua Smoljak–Svěrák? Co jí přinesla spolupráce s Jaromírem Hanzlíkem? A jak se cítila jako politička?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/8/202324 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Talkshow Jana Pokorného: Manžele Adamczykovy a Miraie Navrátila spojuje víc než StarDance

Do své talkshow na festivalu v Karlových Varech pozval Jan Pokorný snowboardistku Evu Adamczykovou s hercem Markem Adamczykem a hudebníka Miraie Navrátila, který do Karlových Varů přiletěl rovnou z Londýna. Všechny tři hosty spojuje soutěž StarDance, kterou Mirai absolvoval a Adamczykovy letos čeká. „Chodil jsem trénovat čtyřicet hodin denně, dvoufázově,“ popisuje Evě a Markovi Mirai. Chtěli odmalička být těmi, kým jsou dnes? A jaký je snowboardový svět?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/7/20231 hour, 6 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Vetřelec může být muž v masce, anebo vaše tchyně. Važte si jí, směje se tvůrce snímku Přišla v noci

Invaze matky do života dospělého syna. Komedie, nebo horor? Svůj nový film Přišla v noci přišli do mobilního studia R-stream na karlovarském filmovém festivalu představit herečka Annette Nesvadbová a režisér a scenárista Jan Vejnar. „Všichni vyvíjíme na realizaci náročné projekty. Tentokrát jsme to ale chtěli udělat jinak. Rychle a zalevno,“ smějí se tvůrci filmu, který vznikl v rekordním čase a s minimálními prostředky. Jaká další specifika snímek má?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/7/202325 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Jiří Mádl jako režisér? Byla jsem z něj nadšená, hodnotí Marika Šoposká natáčení filmu Vlny

Do Karlových Varů přijela Marika Šoposká představit společně s Miroslavem Krobotem nový seriál OKTOPUS. Objeví se také ve filmu Dvě slova jako klíč. „Je to volné pokračování filmu Úsměvy smutných můžu, kde jsem hrála manželku hlavního hrdiny, Davida Švehlíka. Přidávají se další mužské postavy, pro rodinu tam není prostor, film je o něčem jiném,“ popisuje. Za sebou má také roli ve snímku Jiřího Mádla Vlny o událostech roku 1968 v Československém rozhlase.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/7/202324 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Bojujeme s předsudky. Filmové fondy by měly mít v ženy větší důvěru, apelují producentky

V Karlových Varech je osm mezinárodních premiér českých snímků. Ani jeden z nich ale není režírovaný ženou, pouze za jedním z nich stojí producentku. Z analýzy datového týmu serveru iROZHLAS.cz vyplývá, že režisérky stojí pouze za desetinou českých filmů a jenom za šesti procent těch hraných. „V dokumentárním filmu jsou režisérky mnohem úspěšnější, ale jen proto, že se pohybujeme v nižších rozpočtech,“ potvrzují data producentky Julie Žáčková a Maja Hamplová.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/6/202325 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Na začátku mě živilo rádio. K větším rolím jsem se dostal díky alkoholu, směje se Ivan Trojan

Na festival v Karlových Varech přijel Ivan Trojan především proto, aby podpořil Klub nemocných cystickou fibrózou. „Už šestnáct let jsem patronem. Medicína a věda jdou kupředu, a dnes dokonce existuje lék, který pomáhá, nevyléčí, ale léčí. Díky léku se pacientům líp dýchá a mohou se dožít vyššího věku,“ vysvětluje Ivan Trojan. Jaký vztah má k rozhlasu? A jak se liší herectví ve Vinohradském a Dejvickém divadle?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/6/202330 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Postavy se mi nikdy nevymkly z rukou, ale objevuji v nich sama sebe, popisuje herečka Barešová

Herecká dráha Denisy Barešové začala Dismanově rozhlasovém dětském sboru. Ačkoliv se nyní naplno věnuje filmovému a televiznímu herectví a brzo nastoupí do angažmá Národního divadla v Praze, rozhlas neopouští. Natočila pro něj například podcastovou sérii Rozchod. „Dali jsme úplně pryč rozhlasový přednes a šli po autenticitě. Byla to krásná a hluboká práce,“ vzpomíná BarešováVšechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/5/202326 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Točí film o rozhlase a sovětské invazi. „Tehdy se lidé začínali bavit, nemazali se s tím,“ říká Mádl

Scenárista a režisér Jiří Mádl je právě uprostřed natáčení celovečerního filmu Vlny. Snímek pokryje příběh vysílání Československého rozhlasu v 60. letech. Ukáže tak i události pražského jara a invazi vojsk Varšavské smlouvy. „Četl jsem knihu Od mikrofonu k posluchačům a měl pocit, že to je polovina synopse k filmu, kterou mi někdo dává,“ popisuje Mádl první impuls k natáčení.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/5/202325 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Judit Pecháček: Jsem vděčná filmová divačka. I ve špatném filmu dokážu najít něco, co mě inspiruje

Na karlovarském festivalu se herečka Judit Pecháček, známá pod svým dívčím jménem jako Judit Bárdos, objeví ve dvou snímcích – v krátkometrážním filmu Ostrov svobody, kde ztvárňuje jednu z hlavních rolí, a poté ve vedlejší roli ve filmu Přišla v noci, který má na festivalu premiéru. Podle čeho si vybírá role? A proč nechce hrát v divadle?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/5/202323 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Snímek Brutální vedro je o úzkosti, které čelí mladší generace, říká filmový režisér Hospodářský

Od Slunce se odštěpí žhnoucí kus, který se blíží k planetě Zemi. A ta se začíná výrazně oteplovat. Tak začíná studentský film Brutální vedro, který se v úterý poprvé promítal na festivalu v Karlových Varech. „Film je platforma, za kterou si je možné dosadit cokoliv, co člověku přijde jako podstatný a všeobjímající problém, který sdílí s ostatními,“ vysvětlují ve dvojrozhovoru svůj záměr režisér filmu Albert Hospodářský a producent Ondřej Lukeš.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/4/202324 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Šaty z piva mě nejdřív vyděsily, přiznává Geislerová. Chystá film o vztahu matky a postiženého syna

„Atmosféra Varů je opravdu specifická a člověk potřebuje být tady, aby to pochopil,“ usmívá se herečka Aňa Geislerová, která byla v neděli odpoledne hostem Hanky Shánělové v mobilním studiu Radiožurnálu na MFF Karlovy Vary. Na zahájení letošního ročníku zazářila na červeném koberci v originálních šatech vyrobených z piva. Jak vznikaly a co s nimi bude dál? A čím ji nadchl scénář filmu Karavan, který právě natáčí, že na něj vydržela čekat pět let?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/4/202314 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

David Prachař o roli ve filmu Citlivý člověk: Na sklonku života se člověk vrací tam, kde nikdy nebyl

Herec David Prachař přijel na karlovarský festival se snímkem Citlivý člověk, který je v hlavní soutěži. A v rozhovoru s moderátorem Janem Pokorný si pochvaluje například to, že byl při natáčení obklopený mladými lidmi. „Nejen že nepochybují, ale nemají zatuhlé názory starců,“ vysvětluje. O čem film Citlivý člověk vypráví?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/4/202328 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Po pěti špatných filmech si začnete pokládat existenciální otázky, říká o své profesi kritička Kiang

Filmoví kritici musejí na karlovarském festivalu zhlédnout několik filmů denně. Jejich úkolem je ukázat divákům, co mohou od filmů očekávat, a čím byl pro ně zajímavý. „Nesmíme zapomínat na to, že nezáleží, jestli se nám film líbil nebo ne. Jde především o naše pocity,“ dodává kritička Jessica Kiang.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/3/202326 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Eliška Křenková: Dělá nám problém respektovat jinakost druhých lidí

V areálu továrny se najde mrtvé novorozeně, které má mužské i ženské pohlavní orgány. Manželka ředitele továrny Helena pátrá na vlastní pěst. Postavu Heleny ve filmu Úsvit ztvárnila herečka Eliška Křenková. Ta na otázku Jana Pokorného, co si po zhlédnutí máme o filmu myslet, odpovídá: „Nikdy jsme nebyli moderní.“ Co tím má vlastně na mysli?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/3/202326 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Ženy mají dnes ve filmovém průmyslu větší šanci uspět s krátkometrážními animacemi, soudí výtvarnice

Mezinárodní úspěchy české animace jsou nepřehlédnutelné. Například snímky výtvarnice Diany Cam Van Nguyen byly uváděné na festivalu v Locarnu. Film Electra s herečkou Zuzanou Částkovou byl ve světové premiéře uveden na festivalu v Cannes. Daria Kashcheeva byla se svým předcházejícím filmem Dcera nominovaná na Oscara. „Naše krátké animované filmy jsou úplně srovnatelné s mezinárodními snímky. Nejsme nijak pozadu, a na to můžeme být hrdí,“ myslí si Diana Cam Van Nguyen.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/2/202326 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Bude to určitě velmi sledované, odhaduje herečka Mauréry. Hraje ve filmu o Andree Absolonové

Slovenská herečka a zpěvačka Zuzana Mauréry je známá i z českých filmů. Hraje například ve filmu Muž, který stál v cestě o politikovi Františku Kreieglovi. Na filmovém festivalu v Karlových Varech ale přijela promovat film Její tělo, který vypráví příběh bývalé skokanky do vody a později pornoherečky Andrey Absolonové. „Bude to určitě velmi zajímavé a velmi sledované,“ říká Zuzana Mauréry.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/2/202324 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

„Umění je práce jako každá jiná.“ V Česku se schyluje k protestům jako v USA, míní filmový tvůrce

Filmařka Sára Zeithammerová napsala pro iVysílání České televize minisérii Pět let v režii. Úspěch jejího scénáře ji samotnou překvapil. „Chtěli jsme natočit příběh, za kterým bychom si mohli stát,“ říká. Že tvorba scénáře není vůbec jednoduchá činnost potvrzuje v dvojrozhovoru režisér Tomáš Klein, který v neděli uvede svůj nejnovější snímek Citlivý člověk na festivalu v Karlových Varech. Nehledě na náročnost tohoto povolání žijí tvůrci často ve finanční nejistotě.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/1/202327 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Nádherný pás obrazů z celého světa, chválí spisovatel Formánek film Dvě slova jako klíč

Dvě slova jako klíč. Tak se jmenuje známá kniha spisovatele Josefa Formánka. A teď na motivy knihy vznikl i stejnojmenný film, který natočil režisér Dan Svátek a který má premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech. Co všechno je na filmu zajímavého? Například to, že se tvůrcům podařilo přesvědčit francouzského herce Pierra Richarda. „Hraje tam francouzského kněze, který je povolaný sloužit v New Yorku,“ přibližuje spisovatel Josef Formánek. Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/1/202324 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Architekt: U rozvojových projektů se zapomíná na zapojení místních a na pochopení jejich potřeb

Staví střední školu ve venkovské oblasti Zambie Kashitu. Architekt Jan Tilinger zaštiťuje projekt za České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) a Lukáš Bejček je doktorandem na Stavební fakultě ČVUT, kde se věnujete sociálním aspektům udržitelné výroby a je technologem výroby nepálených cihel. A právě z nich se postaví ona škola. Projekt podporuje nezisková organizace New Renato Community Society, která již v Kashitu dlouhodobě působí.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/25/202329 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Závodnice Pokorná: Je škoda, že se holky k flat tracku tak neodváží. Ráda bych se s nimi porovnávala

Na pražském stadionu Markéta pojedou v sobotu odpoledne všechny tři mistrovské třídy ve flat tracku. „Je to blízké motokrosu, i když se jezdí jenom pořád dokola v oválu. Motorka ale s vámi pracuje a musíte se s ní sžít,“ říká jediná česká závodnice v této disciplíně Lucie Pokorná.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/24/202330 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Čím déle klíště saje, tím se zvyšuje riziko, vysvětluje infektolog. Jak vypadají příznaky boreliózy?

Když máme klíště, tak se objeví lokální reakce. Flek je menší, svědí, pálí, někdy i bolí a objevuje se poměrně záhy potom, co odstraníme klíště. „To je moment, kdy bychom k lékaři chodit neměli,“ říká infektolog Milan Trojánek. „Ale pokud se flek objeví s větším časovým odstupem, řekněme třeba týdny, je poměrně velký, zvětšuje se nad pět centimetrů, nesvědí, nepálí, nebolí, tak to už může být projev lymeské boreliózy.“ Jsou na obzoru nějaké protilátky?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/18/202327 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Současný tanec není intelektuálno, lidé si to musí užívat, říká ředitelka festivalu KoresponDance

12 představení, 7 tvořivých projektů pro děti, 15 světových tanečních filmů a 10 workshopů pro veřejnost a profesionály. To je festival KoresponDance chystaný v Praze a Žďáru nad Sázavou, který se letos vydá po stopách architektů Pragera a Santiniho. Diváci se budou moci podívat i na vystoupení akrobatiky Elišky Brtnické, kde hrají prim architektonické objekty. „Práce se symboly je hodně stejná u architektury a u současného tance,“ říká ředitelka festivalu Marie Kinski.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/17/202329 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Tanec a právo je krásná synergie. Obojí mi dovoluje být kreativní, říká advokátka Gabriela Donati

Mistryně republiky ve street dance, zakladatelka taneční skupiny, úspěšná advokátka s vlastní advokátní kanceláří. Jak jde podle Gabriely Donati dohromady tanec a právo? S jakými problémy se na ni obracejí lidé ze smíšených manželství? Co se aktuálně nejvíce řeší v oblasti rodinného práva? A jedná vždy advokát v našem zájmu? Ptala se Patricie Strouhalová.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/11/202325 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Retuš fotek byla dřív normální. V roce 1948 dokonce Masarykovi domalovali brýle, říká archivář ČRo

Za sto let existence rozhlasu v Česku vznikly tisíce fotografií. Do objemné fotoknihy nazvané Rozhlasto je uspořádal se svými kolegy vedoucí archivu Českého rozhlasu Tomáš Dufka. Jak vypadala rozhlasová studia před desítkami let? A které fotografie nesou nejsilnější příběhy? Ptal se Vladimír Kroc.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/10/202331 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Růže provázejí lidstvo od antiky, vždycky byly symbolem, popisuje expert. Jak je použít v kuchyni?

Červen je měsícem, kdy začínají kvést růže. V české flóře jich roste čtrnáct druhů. „Rozlišovat mezi nimi je možná i pro odborníky někdy obtížnější, než se na první pohled zdá,“ podotýká expert a arborista Martin Vlasák. Popisuje zároveň, jaký symbolický význam má tato květina v historii lidstva.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/4/202327 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Zlínský festival je moje srdeční záležitost. Film je tu na každém kroku, pochvaluje si herec Čenský

Filmovým festivalem pro děti a mládež ve Zlíně už dvacet let provází moderátor a herec Jan Čenský. Každoroční cesta do Zlína pro něj ale není jen o této kulturní akci. „Miluji tady Zoo Lešná, tu si nikdy nenechám utéct, pak parky, kde se příjemně pobývá,“ popisuje herec.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/3/202315 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Šéf Barrandov Studia: Každý trouba v zahraničí umí postavit ateliéry. Česko ale má i skvělé filmaře

Ve Zlíně třetím dnem pokračuje 63. ročník Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež. Nenavštěvují jej však nejen diváci, ale také tvůrci a producenti. „Je pro mě těžké v tuto chvíli chválit českou kinematografii. Myslím, že má skutečně obrovské rezervy,“ říká při návštěvě ve Zlíně generální ředitel Filmových studií Barrandov Petr Tichý.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/3/202315 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Pletí je nejbezpečnější, doporučuje zahradník. Které květiny na zahradě nejvíce voní?

Květen je pro zahradníky nejvíce náročným měsícem – příroda na jaře nabízí ideální souhru podmínek, kdy všechno roste a dá se snadno upravit. A právě zahradníci se snaží stihnout všechno ve velice krátkém období. K nim patří – jak ostatně sám přiznává – zahradník a pedagog Eduard Chvosta. „Když na jaře zasadíme rostlinu, tak se ujímá lépe, než když ji zasadíme v létě. A to platí i o rostlinách, které na zahradě nechceme mít.“Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/28/202326 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

První bezpečný SPAM? Upozorňujeme na rizika, která se v létě mohou stát, říká šéf Centra Paraple

V Malešickém parku se koná už 23. ročník Běhu pro Paraple. A v neděli následuje Aukce pro Paraple. Za celkem 12 aukcí se už podařilo vybrat přes 12 milionů korun. Na co všechno je potřeba vybírat prostředky? „Pomáháme více lidem. Paraple začínalo jako ambulantní centrum, dnes je už ve službě sociální rehabilitace 18 lidí. A tam je potřeba zajistit odpovídající péči,“ vysvětluje ředitel centra David Lukeš.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/27/202329 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Ne přísnost, ale komunikace a vzájemný respekt učí děti být samy sebou, nabádá psychoterapeutka

„Děti musíme umět podpořit,“ říká autorka konceptu magnetické rodičovství, strategická ředitelka Nadačního fondu La vida loca a také odborná garantka projektu Nadace OSF Právo ohrožených dětí na vlastní životní příběh. Paradoxně ona sama však zažila přísnou, i když milující výchovu. V čem je podle Dominiky Boček magnetická výchova přínosná?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/21/202327 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Šéfkuchař Drdel: Chipsy z bramborových slupek nebo prach z řepy. Plýtvání potravinami je zbytečné

Jak být soběstačný v kuchyni a jak co nejméně plýtvat potravinami? Přesně na těchto otázkách postavil své kulinářské umění Pavel Drdel, majitel strakonické restaurace Sůl a řepa. „V práci je pro mě největší výzvou zelenina. Přemýšlím, jak ji zpracovat od kořene až po nať,“ říká. Co se naučil v Itálii? A setkal se při své práci se závistí nebo s nepochopením? Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/20/202327 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Rakovinu prsu dokážeme ve většině případů vyléčit, ale prevence je stále stěžejní, říká gynekolog

Rakovina prsu seznala obrovský pokrok v prognóze a má účinnou léčbu, v žádném případě by se ale neměla podceňovat prevence. A to v oblasti u děložního hrdla i u prsu. Zdůrazňuje to přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF a VFN David Cibula. „Na prevence by se mělo chodit v každém věku, a to je na tom to důležité. To znamená nevzdávat to ve 40, 45 nebo v 50 letech,“ doporučuje.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/14/202325 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Antarktická stanice je dobře vyladěná na přebývání vědců. Největší luxus je myčka, vypráví fotograf

Redaktor a fotograf časopisu National Geographic Hynek Adámek se po 18 letech vrátil do Antarktidy. Do červnového čísla české mutace chystá obsáhlou reportáž. „Snažím se ukázat, čím je Antarktida dnes zajímavá, proč tam jezdit a že to není žádný výlet. A také ukázat naší stanici, že máme být na co hrdí, že náš dům v Antarktidě je odolný, praktický a hezký.“ Na co si dát na Antarktidě pozor?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/13/202327 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Na lezení mě vždycky bavilo to, že soupeřem nejsou závodníci, ale sama cesta, přiznává Adam Ondra

Adam Ondra už roky posouvá hranice lezení. Je čtyřnásobným mistrem světa. Obdivuhodného výsledku dosáhl i na loňských Olympijských hrách v Tokiu, kde skončil šestý. Zároveň je ale i tátou. Jak vrcholovému lezci změnil život roční syn? Je výhodou, nebo brzdou, když si profesionální sportovec vaří sám? A jak se spřátelit se sociálními sítěmi, když je zrovna nemilujete, ale zároveň je potřebujete? I o tom si Vojtěch Bidrman povídal s Adamem Ondrou.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/7/202327 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Obraz nemusí jenom viset na zdi. Moje obrazy si jde i poslechnout, říká k výstavě HraJeTo Jan Homola

Kytarista, zpěvák a skladatel kapely Wohnout Honza Homola se nevěnuje jenom hudbě. Na svém kontě má také řadu výtvarných děl, o čemž svědčí právě otevřená interaktivní výstava HraJeTo v pražské TwinArt galerii. Jak vznikl nápad, aby obrazy mluvily? A kdo stojí za projektem Art 332? Vladimír Kroc zpovídal nejenom autora vystavených děl, ale i kurátorku výstavy Renatu Mužíkovou.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/6/202328 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

„Domácí blázen, miláček žen.“ První kuchyňský robot byl obrovský a vyráběl se ve Zbrojovce

Kdy se začala v české gastronomii řešit štíhlost a kalorie? Podle kurátorky podsbírky Gastronomie Národního zemědělského muzea Jitky Sobotkové byla v dřívějších dobách motivace obrácená. „Co nejvíce zasytit tak, aby člověk vydržel na poli celý den a měl energii na polní práce,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou. Bez jakých ingrediencí, které jsou pro nás dnes běžné, se kuchařky dříve musely obejít?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/30/202325 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

„S cestovkami nezažijete takové dobrodružství,“ říká fotograf Hon. Získal cenu za cestopis roku

Náš evropský deník 2. Tak se jmenuje kniha plná dobrodružství, fotografií a kreseb, která získala cenu Hanzelky a Zikmunda. Autorem je fotograf a spisovatel Štěpán Hon, který se svým dětmi, Andělou, Adamem a Marií, zavítal do studia Radiožurnálu. Kdy vznikla rodinná tradice cestovat nazdařbůh s dětmi? A co takový způsob života dává potomkům do budoucna?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/29/202326 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Dcery Radka Pilaře: Probírat se tátovým archivem bolí i po 30 letech. Krása jeho děl ale zahřívá

Právě dnes před 92 lety se narodil významný představitel českého výtvarného umění Radek Pilař. Tvůrce Rumcajse a Večerníčka se kromě ilustrací věnoval i grafice, malbě, filmové tvorbě a režii. Mimo jiné založil katedru animované tvorby a videa na FAMU a Asociaci videa a intermediální tvorby. Za svoji práci získal řadu prestižních ocenění. Jak na svého tatínka vzpomínají jeho dvě dcery?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/23/202329 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Někdo z nás má hendikep, všichni jsme ale postiženi muzikou. Kapela the Tap Tap slaví 25 let

Orchestr The Tap Tap letos oslaví čtvrtstoletí své existence. Kolik muzikantů se v kapele za tu dobu vystřídalo? Jsou všichni hendikepovaní? Jaký je příběh nejslavnější písně Řiditel autobusu? A jak se změnil přístup české společnosti k lidem s postižením? Vladimír Kroc si povídal s bubeníkem, moderátorem a mluvčím skupiny Ladislavem Angelovičem a manažerem a kapelníkem Šimonem Ornestem.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/22/202328 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Emoce je dobré ventilovat, ale nezahlcovat tím okolí, doporučuje psychiatrička

V dnešní době jsou u psychiatra nejvíce frekventované úzkostné poruchy, je potřeba ten bludný kruh rozetnout, což se mnohokrát podaří až u psychiatra, konstatuje přednostka Kliniky psychiatrie Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc Klára Látalová. Je lepší dát průchod svým emocím – vybrečet se, vykřičet se? A které léky nesou v sobě riziko vzniku závislosti?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/16/202328 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

S Kocábem si už 25 let dlužíme, že napíšeme operu, přibližuje nový projekt textař Horáček

Vyhnání ďáblů z Arezza. Tak se bude jmenovat opera, na kterém pracuje textař a libretista Michal Horáček a hudební skladatel Michael Kocáb. Na co se diváci mohou těšit? „Bude to mít duchovní základ, ale také, řekl bych, dokumentární. Jsme svědky toho, že je potřeba vyhnat ďábly z Ukrajiny. To je naprosto nezbytné,“ nastiňuje textař. Na jakých dalších projektech pracuje? A o čem bude pořad Hudební svět Michala Horáčka v Českém rozhlase? Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/15/202327 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Slabá večerní chvilka při hubnutí? Emoce se dá obrátit v silnou vůli, míní nutriční terapeutka

Bedlivě se sledovat, radí hubnoucím nutriční terapeutka Soňa Vojtíšková. Vážit se doporučuje každý den, zároveň ovšem zdůrazňuje význam práce s emocemi. „Zásadní trénink, který u nás v ordinaci probíhá, je emoční obrana proti síle hormonu chuti, který nás přepadne právě v odpoledních večerních hodinách,“ předestírá jeden ze zdrojů špatných stravovacích návyků. Pakliže chceme hubnout, jakým potravinám se před spaním vyhnout?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/9/202323 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Onkologie budí strach, ten chci odbourat. Pacienta mezi blízkými mívá většina lidí, říká výtvarnice

Na základě vlastní zkušenosti s onkologickou léčbou připravuje Eliška Podzimková seriál Plešouni, který má zejména dětem, ale i blízkým pacientů přiblížit, o co jde. „Vždy, když o projektu mluvím, tak se do publika zeptám, kdo má kolem sebe někoho v blízkosti, kdo si třeba léčbou prochází či prošel. Přihlásí se většinou třeba 90 % lidí, což je hodně,“ poukazuje výtvarnice. Jaký typ strachu se dětem na onkologii honí hlavou? A proč jí Malý princ nepřipadá nutně depresivní?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/8/202326 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Pro mezinárodní umělce otevíráme nový region. Praha je pro ně zajímavá, objevují ji, říká galeristka

„Měli jsme spoustu výstav a od začátku jsme věděli, že se ani jedna věc neprodá, ale musíme to dělat, protože se to musí dělat. A je to správně,“ říká spolumajitelka DSC Gallery, investiční expertka a galeristka Olga Trčková, podle které správný galerista má ukazovat svět autora, být s ním v dialogu a být součástí jeho světa. Je investice do moderního umění zábavou bohatých snobů?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/2/202326 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Vivaldi byl pankáč své doby, říká muzikant Dvořák. Zve na Vivaldianno The Show

Muzikant, režisér a producent Michal Dvořák se na dva měsíce přestěhoval do Divadla Hybernia v Praze. Včera tam totiž mělo světovou premiéru Vivaldianno The Show. „Benátky tam jsou, ale ve velmi moderním hávu,“ pochvaluje si muzikant, který v projektu spojuje multižánrovou show a barokní hudbu. V rozhovoru s moderátorem Vladimírem Krocem se ale rozpovídal i o tom, jaké má plány kapela Lucie. Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/1/202328 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Ředitel fondu farem: České farmy jsou investičně velmi zajímavé. Zhodnocení nabízejí třeba soláry

Živí se jako farmář. Vede vlastní farmu. V investičním fondu Verdi Fond Farem je ale zároveň vysoce postaveným manažerem. Jaké možnosti investování do farem a zemědělské půdy dnes investoři podle Tomáše Trávníčka mají? Proč jsou české farmy z hlediska investic lákavé? A proč je rozvoj zemědělských farem oborem budoucnosti?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/26/202328 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Nejradši mám gorilu Kambu. Narodila se v Africe a má slabost pro chlapy, směje se primátolog

V sobotu 25. března zahajuje pražská zoologická zahrada novou sezonu a Radiožurnál bude u toho! Do pražské Troji vyrazí pojízdné studio R-stream. Zoo láká k návštěvě a Radiožurnál k poslechu rozhovorů přímo z místa, nebo ve vysílání od 10 do 16 hodin. Poslouchejte rozhovory s ředitelem zoo Miroslavem Bobkem, kurátory savců a kopytníků i chovateli primátů a luskounů. První luskouní mládě v Evropě čeká při příležitosti zahájení sezony křest. Buďte u toho s námi!Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/20237 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Pro své šupiny jsou luskouni nejpašovanějšími savci. Přitom je to jen placebo, vysvětluje chovatel

V sobotu 25. března zahajuje pražská zoologická zahrada novou sezonu a Radiožurnál bude u toho! Do pražské Troji vyrazí pojízdné studio R-stream. Zoo láká k návštěvě a Radiožurnál k poslechu rozhovorů přímo z místa, nebo ve vysílání od 10 do 16 hodin. Poslouchejte rozhovory s ředitelem zoo Miroslavem Bobkem, kurátory savců a kopytníků i chovateli primátů a luskounů. První luskouní mládě v Evropě čeká při příležitosti zahájení sezony křest. Buďte u toho s námi!Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/20238 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Kurátorka kopytníků: Žirafy jsou velmi konzervativní. Strach ve stádu odbourává zvídavá Anička

V sobotu 25. března zahajuje pražská zoologická zahrada novou sezonu a Radiožurnál bude u toho! Do pražské Troji vyrazí pojízdné studio R-stream. Zoo láká k návštěvě a Radiožurnál k poslechu rozhovorů přímo z místa, nebo ve vysílání od 10 do 16 hodin. Poslouchejte rozhovory s ředitelem zoo Miroslavem Bobkem, kurátory savců a kopytníků i chovateli primátů a luskounů. První luskouní mládě v Evropě čeká při příležitosti zahájení sezony křest. Buďte u toho s námi!Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/20237 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Kurátor savců: Zoologické zahrady se snaží o chov luskounů už 160 let. Je to nesmírně náročné

V sobotu 25. března zahajuje pražská zoologická zahrada novou sezonu a Radiožurnál bude u toho! Do pražské Troji vyrazí pojízdné studio R-stream. Zoo láká k návštěvě a Radiožurnál k poslechu rozhovorů přímo z místa, nebo ve vysílání od 10 do 16 hodin. Poslouchejte rozhovory s ředitelem zoo Miroslavem Bobkem, kurátory savců a kopytníků i chovateli primátů a luskounů. První luskouní mládě v Evropě čeká při příležitosti zahájení sezony křest. Buďte u toho s námi!Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/202312 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Zahájení sezony mě vždy naplňuje nervozitou. Těším se na přírůstky, říká ředitel pražské zoo Bobek

V sobotu 25. března zahajuje pražská zoologická zahrada novou sezonu a Radiožurnál bude u toho! Do pražské Troji vyrazí pojízdné studio R-stream. Zoo láká k návštěvě a Radiožurnál k poslechu rozhovorů přímo z místa, nebo ve vysílání od 10 do 16 hodin. Poslouchejte rozhovory s ředitelem zoo Miroslavem Bobkem, kurátory savců a kopytníků i chovateli primátů a luskounů. První luskouní mládě v Evropě čeká při příležitosti zahájení sezony křest. Buďte u toho s námi!Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/202312 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

„Učitel má být režisér, žáci mají rozhodovat.“ Autoři projektu Mapa otevírají nové možnosti výuky

Tři věci, které jsou ve škole často opomíjeny, jsou komunikace, kreativita a kooperace – mají se ve škole cvičit, ale moc se to nedělá. To je názor zakladatele Didaktické dílny Miroslava Slowika. A s ním souhlasí i učitel dějepisu Martin Brzóska: „Zbytečností je ve školství tolik, že se v tom děti utápí jako v moři.“ Oba dva stojí za pilotním projektem Mapa, který žákům nabízí možnost rozhodovat o tom, jak by měla výuka vypadat.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/19/202332 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Napsal jsem vzpomínky, které se nedají brát vážně, říká Žantovský ke knize S prominutím řečeno

S prominutím řečeno je název nové knihy Michaela Žantovského, ve které popisuje svá někdejší setkávání se světovými osobnostmi politiky nebo kultury. „Psal jsem to s pocitem humoru a lásky. Věřím a doufám, že by se Václav Havel zasmál, kdyby to četl,“ říká spisovatel, překladatel a diplomat . Jak něco takového popisovat, aniž by to znělo nabubřele? A proč se rozhodl tyto vzpomínky vůbec vydat?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/18/202327 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Přidaná hodnota toulání se? Ticho přírody je nejlepším učitelem, myslí si moderátorka Toulavé kamery

„Stalo se takovým fenoménem, že rodiny hledají aktivity pro své děti, jak ty malé caparty zabavit. Právě ony vyžadují, aby tam pro děti byla nějaká lákadla, na které je nalákají, že teda s nimi na ty výlety půjdou,“ zamýšlí se Iveta Toušlová, průvodkyně pořadem Toulavá kamera, který se na obrazovkách České televize objevuje už 20 let. Nakolik se během nich proměnil? A jak vytížená moderátorka od práce odpočívá?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/12/202325 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Lazury jako průlet galaxií. Restaurátor musí vnímat nejjemnější nuance, líčí malířka Vybíralová

Dynamická rychlokresba vynesla Věrce Vybíralové zařazení mezi stovku nejvýznamnějších současných českých umělců. Ač začínala jako restaurátorka, její podpis nesou murály v ulicích Prahy, koncept dřevořezbářské výstavy na Křivoklátě či komiks reprezentující Českou republiku v New Yorku. „Moje duše je navyklá tomu dokázat udělat to nejpodstatnější v poměrně krátkém čase,“ popisuje svůj způsob práce. Co ji na malbě okouzluje?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/11/202327 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Vzalo mě to, bylo to krásné, říká Soukalová. Štafeta biatlonistek převzala dodatečně bronz ze Soči

Na olympiádě v Soči byly čtvrté, ale měly být třetí. Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková po ruském dopingovém skandálu mají bronz. Jaké to je, když přijde spravedlnost po tak dlouhé době? V dějišti světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě si s bývalými biatlonistkami vyprávěla moderátorka Zuzana Burešová. Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/5/202326 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Ledviny jsou čistící mechanismus těla, za den vypijte až 2,5 litru tekutin, doporučuje nefroložka

Za poslední roky jsme udělali obrovský krok dopředu z hlediska léků, pochvaluje si nefroložka, místopředsedkyně České nefrologické společnosti a autorka kolem stovky prací a přehledových článků Romana Ryšavá, která patří k nejcitovanějším odborníkům v oboru nefrologie. V rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou mluvila například o tom, co všechno je pro ledviny dobré a kdy bychom se měli nechat ledviny vyšetřit.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/4/202322 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Na Tenerife je cimbál exotika, vypráví folkloristka. Ukazuje tamní kulturu v Česku

Rodačka z Nového Jičína Monika Srncová je na Tenerife jako doma. Žije tam už 18 let a s projektem Šuhajky přibližuje českou kulturu na Kanárských ostrovech. „Jak jsem tady strašně dlouho, tak mi chyběla česká hudba a lidové písně,“ popisuje houslistka a folkloristka, která na Kanárské ostrovy přivezla dokonce i cimbál. Zároveň propaguje tradiční muziku z Kanárských ostrovů po celé České republice. Nejenom o tom si s ní vyprávěl moderátor Vladimír Kroc přímo na Tenerife.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/25/202327 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Zemřel režisér Juraj Jakubisko. Poslechněte si ho v rozhovoru Radiožurnálu

Když po něm v dětství stříleli, přirovnával kulky ke kapkám vody. A první akt prý nakreslil v 16 letech. Řeč je o známém slovenském režisérovi Juraji Jakubiskovi. Proč odložil šály a nosí už jen klobouk? A jak se připravuje na natáčení filmu Slovanská odysea? Také na to se ho ve vysílání Hosta Radiožurnálu zeptal moderátor Petr Král.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/25/202329 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Literární i vlastivědné omalovánky z Krkonoš. Díky vydavatelství OBLAK se s nimi učí děti ve školách

Překladatelka Blanka Kučerová založila vydavatelství OBLAK před několika lety. Kromě vlastivědných omalovánek a slepých map z Krkonoš se věnuje i těm literárním, inspirovala se mimo jiné Babičkou nebo Májem Karla Hynka Máchy. Původně vystudovala kroatistiku a překládala například hry chorvatského dramatika Mira Gavrana. Kde všude zanechali v Krkonoších svůj odkaz Harrachové? A jak literární omalovánky vznikaly? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/19/202327 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Horní Mustang je díky modré obloze a barevně oblečeným lidem velmi fotogenický, popisuje cestovatel

Oblast, která donedávna bývala královstvím. Cestovatel a fotograf Filip Weber se rozhodl Horní Mustang navštívit poté, co si přečetl knihu Tajemný Mustang. Z Nepálu se vrátil na podzim. Kdysi se tam však prakticky nedalo dostat, neboť se v bývalém království usídlili tibetští partyzáni. „Když Čína obsadila Tibet, partyzánské jednotky sídlily v oblasti Mustangů, financovala je americká CIA. Proto byl cizincům vstup zakázán,“ vysvětluje dobrodruh. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/18/202327 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Ke stoprocentní čokoládě se musíte projíst, vysvětluje podnikatelka. Jak poznat kvalitní čokoládu?

V roce 2015 založila čokoládovou manufakturu, v následujících letech si ze světa přivezla přes 50 medailí a v roce 2018 získala její tmavá čokoláda světové zlato. Jaká byla cesta Michaely Dohnálkové k výjimečné čokoládě? „Na začátku jsou kvalitní suroviny, kakaové boby, a pak také šetrné zpracování,“ vysvětluje zakladatelka manufaktury Míšina čokoláda.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/12/202330 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Na mých obrazech se vlasy stávají účesem psychiky, říká malířka Sedlo. Zve na výstavu Kadeřnictví

Malířka Klára Sedlo o sobě říká, že se pohybuje na pomezí pop surrealismu a symbolismu. Její zálibou je ale i psychologie, která se do její tvorby významně promítá. „Zajímám se hlavně o úzkostné poruchy, hlavně o obsedantně kompulzivní poruchu, kterou také mám. Do obrazů to chci implementovat, ale propisuje se to tam i přirozeně,“ přibližuje malířka, jejíž aktuální výstavu Kadeřnictví si můžete prohlédnout ve vestibulu stanice metra Můstek v Galerii Mega.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/11/202327 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Jídlo dokáže zabít. Chybujeme při jeho skladování, rozmrazování i při domácí konzervaci, upozorňuje

Vystudovala medicínu a složila doktorát z molekulární biologie a genetiky. Laboratoří je ale pro ni i její kuchyně. Její vášní je totiž vaření a psaní knih o jídle. O chemických a biologických procesech, které probíhají v potravinách při jejich zpracování, přednáší Kamila Procházková i na svých seminářích. Jaké nejčastější chyby při vaření děláme? A proč je tak nebezpečné domácí konzervování?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/5/202327 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Fotograf Kevin V. Ton: Obcházím staveniště, prach a špínu. Chci zaznamenat, jak rychle se Praha mění

Grant Prahy, druhou hlavní cenu fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo, získal za mapování pražské výstavby volný fotograf Kevin V. Ton. Co pro něj ocenění znamená? Proč se rozhodl na čas vyměnit humanistickou fotografii za pražská staveniště? A jak těžké je pro něj fotografovat lidi žijící na okraji společnosti?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/4/202326 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Tři jídla denně a dostatek bílkovin, doporučuje odborník na výživu. Jak překonat vlčí hlad?

Takzvaný intermitentní fasting, neboli přerušované hladovění, je dnes sice velmi populární, ale z dlouhodobého hlediska vede spíše k obezitě. Alespoň to tvrdí odborník na výživu Pavel Suchánek, podle kterého stačí, když budeme jíst třikrát denně, dodržovat pohybovou aktivitu a pravidelný přísun bílkovin. Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti stravování? A proč je pro organismus přínosný suchý únor? Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/29/202323 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Probírali jsme kosti Otce vlasti. Karel IV. byl ortopedické muzeum, přibližuje profesor Bartoníček

Co vše se dá vyčíst z kostí panovníků? „Mnozí historikové se domnívali, že Jiří z Poděbrad otrávil Ladislava Pohrobka a Vlčkovy nálezy ukázaly, že Ladislav Pohrobek zemřel na akutní leukémii,“ připomíná výzkum proslulého antropologa ortoped Jan Bartoníček. Ceněný odborník na lopateční kost na jeho práci navázal ve zkoumání ostatků Karla IV. Kterému českému králi se zranění lopatky stalo osudným?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/22/202331 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Z byznysmenů dělali malé kluky. Toulali jsme se jako kočovní komedianti, vzpomíná Kraus s Munzarovou

„Když dva a půl tisíce Francouzů vstane, to si pak musíte v šatně otřít oči,“ vybavuje si novinář a scénárista Ivan Kraus na nejsilnější zážitek z tisíců představení, která se svojí manželkou, loutkoherečkou Naďou Munzarovou, odehráli v exilu po vypuzení z Československa. Jak odchod a návrat po letech prožívali? Co dělá domov domovem a jak zůstat spolu i po více než padesáti letech?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/21/202326 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Zemřel bývalý šéf české sekce rádia Svobodná Evropa Pavel Pecháček. Poslechněte si archivní rozhovor

Ve věku 82 let zemřel ve Spojených státech novinář a manažer Pavel Pecháček, který byl řadu let ředitelem a později prezidentem československého a českého oddělení rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). O jeho úmrtí informoval jeho přítel a novinář Přemysl Hrubý s odvoláním na žurnalistovu rodinu. Poslechněte si archivní rozhovor s Pavlem Pecháčkem z roku 2010 k výročí vysílání Rádia Svobodná Evropa.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/18/202328 minutes, 1 second
Episode Artwork

V Libyjské poušti jsem si sáhl na dno, říká cestovatel. Objevuje svět ve stopách Hanzelky a Zikmunda

Expedice Z101. Tak se jmenuje projekt dobrodruha Tomáše Vaňourka, který se opět vydal na cestu po stopách Hanzelky a Zikmunda. V Asii už byl, nyní má za sebou také africkou etapu z Tuniska do ostrovních rájů. „Asijská cesta byla vlastně přípravou na africkou cestu, chtěli jsme si vyzkoušet, zda to vůbec bude možné. Sám pan Zikmund říkal, že tak, jak procestovali Afriku tehdy oni, už dneska možné není,“ říká cestovatel, který své zážitky popisuje v knize Expedice Z101.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/14/202328 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Převychovat se dá každý baskervil. Nutná je k tomu ale komunikace a škola hrou, radí cvičitelka psů

Demolují nábytek, štěkají do roztrhání těla, nebo dokonce koušou. Proč se někteří psi chovají nevhodně? „Většinou jde o špatně nastavená pravidla chování hned na začátku vztahu mezi majitelem a psem,“ říká instruktorka psů, k níž chodí psi na převýchovu. Co je ve výchově psa nejdůležitější? Jak se dá zvíře vychovat hrou a proč je důležitý i trest?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/8/202332 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Divadlo je krásné, ale obraz je napořád, říká malující herec Filip Čapka k výstavě Face to Face

Herec Filip Čapka se pro herectví narodil. Zajímat ho ale začaly i štětce. Původně maloval do šuplíku, autentičnost jeho děl ale přesvědčila fotografa Jiřího Machta, aby jej oslovil a přizval ke spolupráci na výstavě Už je nejhůř II. Společný pohled na svět nyní ukazují na výstavě portrétů Face to Face v pražském Rock Café.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/7/202327 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Tělocvik z roku 1932 a přednáška Karla Čapka. Nahlížíme pod pokličku rozhlasového archivu

Naučit se být archivářem a rozhlasovým zvukařem nelze, to je diagnóza, tvrdí Miloslav Turek, který ví hodně o tom, jak se kdysi natáčelo a co se dá najít za zvukové poklady. Jaké to například je, když týdny posloucháte politické procesy z 50. let? A co zajímavého v nedávné době nalezl v rozhlasovém archivu? Poslechněte si rozhovor moderátora Jana Pokorného s rozhlasovým archivářem Miloslavem Turkem.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/1/202329 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Každé hokejové utkání bylo příběhem, který jsem se snažil barvitě vylíčit, říká reportér Procházka

Rozhlasem prošla řada opravdových osobností, které se vyznačovaly tím, že dokázaly svůj obor posunout o kus dál. K nim patří sportovní reportér Aleš Procházka, kterého konec roku zastihl v Síni slávy českého hokeje vedle brankáře Petra Břízy, útočníků Patrika Eliáše a Davida Moravce. „Hlásili se ke mně hrdě jako já k nim. Tak to byl pro mě velmi milý dáreček,“ přiznává legendární reportér v rozhovoru s moderátorem Janem Pokorným.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/1/202328 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Na komunikaci s pacientem se trochu zapomíná, přitom jde o princip medicíny, říká kardiolog Neužil

Primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil jako první na světě zavedl v roce 2012 bezdrátový kardiostimulátor do pravé komory srdeční, deset let na to zavedl první dvoudutinový bezdrátový kardiostimulátor. Rád ale také píše povídky s autobiografickými prvky, letos vyšla v pořadí jeho druhá kniha V hlavní roli srdce. „Když jsem si to přečítal zpátky, tak mě překvapilo, jak jsme období covidu pokořili a snažili se vývoj a výzkum táhnout dopředu,“ říká.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/31/202227 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

„Chtěl jsem přiložit ruku k dílu.“ Muž opravil Tatru a věnoval ji ukrajinské nemocnici

V listopadu 2022 přivezl profesionální řidič autobusu Lukáš „Šakal“ Janata na Ukrajinu Tatru 815. Pořídil ji na bazaru a půl roku opravoval, aby mohla pomáhat Ukrajincům zasaženým válkou. „Tatrovky jsou úžasná auta. Co projede tank, to projede tatrovka. Uvezou neuvěřitelně moc. Zatím se s nimi dělaly projekty, které slouží k zábavě. Ale dnešní doba na zábavu není moc udělaná. Teď to bude chtít spíš řešit krize a pomáhat,“ říká Lukáš Janata.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/29/202228 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Váňová: Lidé se začali chovat nepochopitelně, národ se rozdělil, ale Čapek se snažil dávat naději

Učím se od něj neztrácet viru v lidi, slušnost a být zodpovědná za to, co dělám. To řekla bývalá a dlouholetá ředitelka památníku Karla Čapka Kristina Váňová o slavném spisovateli. „Dá se říci, že Karel Čapek byl jednou z prvních obětí té hrozné doby v prosinci 1938, rozhodně by jakékoliv věznění nepřežil,“ naznačuje.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/28/202232 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

„Odpočinek je nejlepší trénink.“ 55letý ironman přivezl medaili z Ladackého maratonu

Pětinásobný železný muž Jan Mikuláš Řepa nerezaví ani po pětapadesátce, kterou nedávno oslavil. Letos absolvoval Ladacký maraton, což je nejvýše položený závod svého druhu na světě. Jak se dá natrénovat dálkový běh ve výšce tři a půl tisíce metrů? „Vysoká nadmořská výška se natrénovat nedá, buď k tomu člověk má dispozice, nebo nemá,“ vysvětluje s tím, že důležité je především se na výšku klimatizovat. Jaké to je běžet maraton krajinou Malého Tibetu?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/27/202231 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

„Ozdoby z březové kůry.“ V Betlémské kapli se otevírá tradiční vánoční výstava

Vánoce z papíru vystřižené. To je letošní podtitul výstavy betlémů v Betlémské kapli v Praze. Více než 40 let ji organizuje Blahoslav Lukavec, který za tu dobu mohl vidět, jak lidé nosili betlémy z různých materiálů – papírové, dřevěné. „Letos se nám také podařilo sehnat betlém vyrobený z kopřiv,“ pochvaluje si organizátor výstavy v rozhovoru s moderátorem Vladimírem Krocem. Proč by si měli návštěvníci na letošní výstavu nosit vlastní ořechy?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/26/202232 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Dříve se mu říkalo Rýbrcoul. Krakonošův původ se rozklíčovat nepodaří, říká scenáristka nové pohádky

Na Boží hod vánoční uvádí Česká televize pohádku Krakonošovo tajemství režiséra Petra Bebjaka, autorkou scénáře je televizní dramaturgyně a producentka Barbara Johnsonová. Podle ní je Krakonoš bytost nesmírně tajemná. „Je tam obrovský prostor pro autora pohádky, kterému se otevírá desítky různých dveří. A které dveře jsou mu blízké, tak těmi se vydat a vytvořit pohádku,“ vysvětluje. Co to byly Vlašské knihy?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/26/202226 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

I kouzla se posouvají dopředu. Baví mě staré triky v novém kabátě, vypráví iluzionista Hadaš

Kouzlí od pěti let, přes dvacet let profesionálně, přesto ho vše záhadné a tajemné nejenom fascinuje, ale také rozčiluje. „Staré principy kouzel známe dlouho, ale v současné době moderních technologií i kouzla se posouvají dopředu. A některá kouzla ani nevím, jak se dělají,“ přiznává iluzionista a kouzelník Jiří Hadaš, který často žasne, co mladí kouzelníci dokážou vymyslet.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/25/202226 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

„Visel jsem na trámu a koukal, jak se houpe zvon.“ Při natáčení hlasu zvonu může jít i o život

Rozhlasový redaktor Radek Rejšek, zvonař Petr Rudolf Manoušek a zvukař Libor Ščerba už mnoho let pro Český rozhlas nahrávají hlasy českých a moravských zvonů. Tisíce a tisíce nahrávek už jsou v rozhlasovém archivu. A další přibývají. A to i díky listopadové cestě do Bakova nad Jizerou a do Harrachova. Právě tu pro sváteční vysílání Radiožurnálu mapoval dramaturg Českého rozhlasu Tomáš Černý.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/24/202228 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

„Toužím po smíchu z hlediště,“ přiznává herečka Janžurová. Jak se hraje v komedii Jezinky a Bezinky?

„První reprízy nás ubezpečily, že se tomu lidé bezstarostně smějí, i když jde o lidské životy,“ říká o slavné crazy komedii Jezinky a Bezinky herečka Iva Janžurová. Ve hře Josepha Kesselringa, kterou českému publiku poprvé představil Jan Werich, vystupuje ve Studiu DVA po boku Evy Holubové. Co ji na slavné komedii tolik zaujalo? A jak se jí spolupracovala se svou dcerou, která hru režírovala? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/24/202226 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

K Vánocům patří vůně cukroví. A když se nepeče, tak mám dobrou fintu, radí autorka kuchařek

U Jany Florentýny Zatloukalové nesmí na Vánoce chybět stromeček, vánočka, bramborový salát, vinná klobása a vánoční filmy. A advent? „To je pro mě doba sladkých chutí, vůní, tajemných příslibů,“ říká autorka kuchařek v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou. Jak na kakaové rohlíčky? Jak vylepšit česnekovou pomazánku? A co všechno se smí dát do bramborového salátu?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/18/202225 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Vystupuji především s harmonikou, nic po vás nechce, říká zpěvačka Havelková. Vydává album Korzetiér

Furt někdo na mě tlačil s nějakou definicí, co to vlastně je. Tak jsem to popsala jako morbidní šanson – volbou slov a tématem je to někdy dost morbidní, říká o své tvorbě zpěvačka, akordeonistka, herečka a tanečnice Rozálie Havelková, která vydává debutové album Korzetiér. Co ji naučilo cirkusáctví? A o čem je její hra Rozladěné držky?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/17/202229 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Lidé znají Radegasta kvůli pivu. O slovanských bozích vědí pramálo, říká režisérka nové pohádky

Platí za uznávanou zpěvačku lidových písní za doprovodu cimbálových muzik. Spolek pro zachování valašských tradic jí udělil titul valašská dcerka za propagaci Valašska v kultuře a umění. Daří se jí ale i na režisérském poli. Její pohádka Největší dar je právě k vidění v českých kinech. Co pro Martu Gerlíkovou znamenají tradice? A proč se rozhodla pro žánr pohádky?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/11/202226 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Veronika Opatřilová: Nejsem jenom queer autorka. LGBT tematika je mi ale blízká

Původně studovala španělštinu. Návštěva drsného severu a krása švédského jazyka ale zapříčinily, že začala překládat švédské autory. Ve Švédsku se částečně odehrává i děj jejího posledního románu Počkej na moře, věnovaný tématu homosexuální lásky. Čím si Veronika Opatřilová vysvětluje oblíbenost severských detektivek? Proč ji tolik fascinují odlehlé ostrovy? A jak se podle ní změnilo postavení LGBT komunity ve společnosti?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/10/202227 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Některé děti se chtějí za klaunem do nemocnice vrátit, vypráví šéfka zdravotního klauna

Pro mnohé jsou Vánoce čas volna, to ale neplatí pro zdravotní klauny. Budou chodit do nemocnic, nově i do ambulancí a do léčeben dlouhodobě nemocných. A přibyl projekt Přezuvky máme!, kdy chodí klauni za nemocnými dětmi domů. „Cílem je, aby někdy i poslední fáze života dítěte nebyla smutkem a čekáním na konec, ale aby tam byla hezká vzpomínka,“ přibližuje ředitelka organizace Zdravotní klaun Kateřina Slámová Kubešová.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/4/202227 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Emoce jsou tady pro to, aby nám dávaly energii, říká kouč. Co je to Brain-Based Coaching?

Potřebujeme se naučit zvládat emoce, pojmenovat je, přehodnotit si situaci. Pak je pozornost zaměřená nikoliv na to, co mě ohrožuje, ale co mi může přispět, vysvětluje kouč a odborník na fungování mozku v sociálním prostředí Vladimír Tuka. Právě emoce jsou podle něj určitým barometrem. Ale se je naučit regulovat?Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/3/202230 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Poškození míchy je obrovský zásah do života. Změní vám ho ze dne na den, říká ředitel Centra Paraple

Centrum Paraple pomáhá již téměř třicet let lidem, kteří utrpěli poškození míchy a pohybují se tak na vozíku. Jeho zakladatelem je Zdeněk Svěrák. Letos se ale také potýká se zdražováním energií a inflací. „Musíme zajistit provoz, aby lidé měli kde být. Nemůžeme snižovat teplotu, jak se doporučuje, protože lidé s poškozením míchy často mývají problémy s termoregulací,“ upozorňuje ředitel centra David Lukeš.Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/27/202229 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Chronická migréna působí i 15 záchvatů měsíčně. Lidé ji neléčí správně, říká zakladatelka organizace

V Česku záchvaty migrény postihují několikrát ročně zhruba 1,5 milionu lidí. Ti s chronickou formou se s nimi mohou setkat až patnáctkrát do měsíce. Pacienti jsou často vystaveni bagatelizování nemoci, ačkoli do 19. století byla brána jako běžné onemocnění. „Kolem migrény se točí neuvěřitelné množství mýtů, například, že se máte napít nebo jít na procházku a ono to přejde,“ popisuje zakladatelka organizace Migréna-help Rýza Blažejovská. Všechny díly podcastu Host Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/26/202228 minutes, 41 seconds