Winamp Logo
Host Lucie Výborné Cover
Host Lucie Výborné Profile

Host Lucie Výborné

Czech, Personal stories, 1 season, 320 episodes, 6 days, 16 hours, 25 minutes
About
Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.
Episode Artwork

Čtvrtfinále je vždy dělítkem úspěchu a neúspěchu, tvrdí hokejový expert David Pospíšil

David Pospíšil je bývalý hokejový útočník, který hrál dvacet dva let extraligový hokej a už šestnáct let je hokejovým expertem České televize. V rozhovoru Lucie Výborné, který probíhal ve fanzóně na střeše Galerie Harfa, řeší například podstatu hokeje. „Podstata je pořád stejná, hokej se jen stává rychlejším a tvrdším,“ popisuje Pospíšil. „Proto se mi často stane, že po osmém zápase na mistrovství mám myšlenku, že stejnou větu už jsem říkal,“ dodává se smíchem. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/16/202429 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Hapkovu hudbu musíte umět zahrát, aby to sedělo, popisuje Ondřej Ruml. Chystá vzpomínkové koncerty

Ondřej Ruml zpívá swing, funky i šansony. Za pár dní v pražském divadle Hybernia odehraje vzpomínkový koncert na Petra Hapku. Na jeho písních, které vzešly ze spolupráce s textařem Michalem Horáčkem, oceňuje jejich niternost. Kromě hudby ale zpěvák taky propadl vínu a v šatně si před představením rád vychutná deci. „Mně se líbí nekonečnost toho světa, každé víno je jiné," vysvětluje. Jaké bylo jeho první setkání s Petrem Hapkou? A co čeká diváky na koncertě v Hybernii?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/15/202430 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Kéž by se do řek vrátila bohatost života. Vliv mám jako učitel sice malý, ale hluboký, přemítá Kořen

Evriromentálnímu žalu nad ztrátou krajiny dětství čelí Vladimír Kořen s nadějí. Spoléhá se, že jako moderátor, spisovatel či jako učitel může sdílet způsoby bytí ve světě, které nepovedou k ničení životního prostředí. „Ve škole je zásah malý, co se počtu týká, ale zase může být hluboký, co se týče vlivu, protože s těmi dětmi člověk tráví neuvěřitelného času,“ míní moderátor, který sepsal vzpomínkovou knihu Řeka zázraků. Díky čemu nemusí želet ztráty své milované vrby?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/14/202430 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Zažila jsem kousek opravdového života, vypráví paddleboardistka. Vyrazila i na Yukon

Na paddleboardu má za sebou tisíce kilometrů po českých přehradách, jezerech, řekách, byla i ve Skandinávii a podnikla výpravu na kanadské řeky Yukon a Big Salmon River. Monika Klemšová objevila paddleboarding v roce 2018. „Víceméně nedopatřením jsem si pořídila první paddleboard nevalné kvality, ale užili jsme si spoustu radosti a srandy se synem, pak i s dcerou. Začali jsme kratšími výlety a strašně se nám to líbilo,“ popisuje autorka knihy Na paddleboardu za snem.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/13/202432 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Plasty vdechujeme, pijeme i jíme. Kávu z papírového kelímku si raději odpusťte, radí biolog

Biolog a popularizátor vědy Jaroslav Petr za svou knihu Desatero smyslů získal cenu Magnesia Litera. Nově se na pultech knihkupectví objevila jeho publikace Desatero pohybu. Jak jsou na tom lidé z hlediska běhu? „Rychlostně na tom nejsme kdovíjak dobře, spousta zvířat nás dohoní rychle. Ale když se podíváme na vytrvalostní výkony, tam jsme na tom hodně dobře,“ přibližuje se Jaroslav Petr.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/10/202430 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Pocit, že o Rusku něco vím, se s agresí na Ukrajinu vytratil, popisuje šéfredaktor Josef Pazderka

Šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Josef Pazderka získal Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za loňský rok. Společně s Ondřejem Soukupem byl oceněn za podcast Na Východ!. V Rusku dlouhodobě pobýval jako redaktor České televize, v roce 2010 byl vyhoštěn. „V únoru 2022 veškeré vize o tom, jak ruský režim funguje, zmizely, jímá mě z toho hrůza,“ přibližuje Pazderka pocity po agresi Ruska. Kdo jsou podle něj hrdinové? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/9/202430 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Největší umění je neletět. Když ovšem intuici posloucháme, nepřijde pochvala, říká pilot Rudzinskyj

Pobyt ve vzduchu způsobuje euforické pocity, ale umíme jim říct dost? Akrobatický pilot letky Flying Bulls rád sedne do každého stroje, ale od své vážné nehody nepoletí za každou cenu. „Bylo to chyba kolegy, ale moje odpovědnost, protože já jsem měl dva dny předtím v noci varování, že nemám do té Bratislavy létat,“ vzpomíná aviatik Jan Rudzinskyj na pád jako na lekci pokory. Jak situaci prožíval a co mu pomáhá nejít za hranu?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/8/202427 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Prezident Českého červeného kříže: Nabízíme zdravotnické, psychosociální i humanitárněprávní kurzy

Lidskost, která se projevuje i v situaci válek, oáza míru, místo, kde by našli útočiště ti, kteří ve válce nebojují. To je základní myšlenka Červeného kříže, kterou nastiňuje prezident Českého červeného kříže Marek Jukl. Jakou má dnes tato organizace vlastně roli? Je důležitým hráčem v oblasti charity? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/6/202427 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Sousedík byl velikán, jakého jsme v dějinách neměli. Měl v sobě kus Edisona i Tesly, vypráví expert

Ve Vsetíně je v pátek 3. května na nádraží velká sláva. Po dvou letech prací tam otevírají nové nádraží a přijede i historická Slovenská strela, jejímž autorem je Josef Sousedík, významný český elektrotechnik a vynálezce, zakladatel elektrotechnické továrny ve Vsetíně, komunální politik, humanista a vlastenec. Na vsetínském nádraží očekává příjezd Slovenské strely také Jiří Kohutka, elektrotechnik a spoluautor knihy o Josefu Sousedíkovi.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/3/202426 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Reality show jsou jako pohádky, ty máme všichni rádi, směje se kreativní producentka Utajeného šéfa

Lucie Matějíčka Sehnalová je televizní režisérka a kreativní producentka. Stojí za úspěchem reality show Utajený šéf, jež dosahuje sledovanosti milionu diváků. „Utajený šéf pomáhá vedoucím nahlédnout na práci z jiného úhlu, pomáhá zlepšovat pracovní prostředí pro zaměstnance,“ popisuje efekt, který kromě zábavy show má. Co stojí za úspěchem jejích projektů? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/202424 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Vadí mi, že z celé Máchovy životní pouti se vytrhává jen erotično, konstatuje badatelka

„Máchův Máj ve své době nebyl pochopen, je to jako kdyby byl vržen kámen do poklidné hladiny jezera. Rozčeřil českou společnost,“ říká vypráví regionální badatelka, knihovnice a publicistka Renata Mauserová. Jak hledat příběh skutečného člověka v osudu, který známe jako romantický obraz rozervaného básníka? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/1/202428 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Vydavatelství názor neprosazují, ale očekávají. Nechci sázet hity přes kopírák, říká Mirai Navrátil

Label je kamarád, ne diktátor, kontruje zpěvák kapely Mirai přesvědčení, že by vydavatelství hudebníkům vnucovala, jak mají muziku dělat. Rozpoznatelný styl prý pomáhá se prosadit, na novém albu Tomodachi se však skupina rozhodla v rámci popu zaexperimentovat. „Stejně se pravidla té hry neustále mění, takže to, co fungovalo před dvěma třemi nebo pěti lety, není jistota,“ míní Mirai Navrátil. Co ho na ohlasech alba překvapilo? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/30/202425 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Antibiotická rezistence roste, medikaci šijeme na míru pacienta, říká klinická farmaceutka

Obor klinické farmacie má u nás světlou budoucnost – medikací je v dnešní době spousta a lékaři jsou odborníci především na svou oblast. „Každý pacient by měl mít svého klinického farmaceuta a jednou za čas jet na lékový servis, zda je medikace dobře poskládaná,“ vysvětluje vedoucí Oddělení klinické farmacie ÚVN v Praze, Irena Murínová, která se těší například z toho, že s klinikou spolupracuje i řada praktických lékařů.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/29/202426 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Manželství v dobrém i zlém? Zákruty jsme vybrali stejným smyslem pro humor, vypráví Eliška Balzerová

Herečka Eliška Balzerová slaví zásadní výročí – 27. dubna oslaví 50. výročí svatby, v květnu půlkulaté narozeniny a také 60 let na divadelních prknech. S čím člověk vstupuje na jeviště po tolika letech? „Minulý rok jsem měla novou premiéru. Byla jsem rozechvělá, ale zjistila jsem, že díky tomu, co mám za sebou, jsem byla na jevišti svobodná a šťastná,“ vypráví. Letos získala v rámci Audioknihy roku ocenění Nejlepší interpretka za načtení románu Roky od Annie Ernauxové.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/26/202430 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Kongo je nezmapované, lidé tam jezdí jen z blbosti. Jako já, vypráví autor geografického románu

V šestém ročníku soutěže o Cenu Hanzelky a Zikmunda Cestopis roku vybrala porota z 39 titulů pět nominovaných. Byl mezi nimi i geografický román Jiřího Černického Kongo severu. „Je to sonda nejenom do podstaty člověka, ale i přírody. A to mě zajímá daleko víc než cestopis,“ vysvětluje vizuální umělec Černický, který před 30 lety přešel pěšky 15 zemí Afriky.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/25/202427 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Moc si nepamatuji, tak sbírám předměty s příběhy jako mentální kotvy, přiznává Orozovič

Po celém světě sbíral inspiraci pro album Když chlap svléká tmu. Pro jeden klíčový předmět však nemusel chodit daleko, našel jej u sebe v peřinách. „V té písničce říkám: takové malé nenápadné značky. Já si vždy říkám, to nemůže být náhoda, že tam vždy něco takto zůstane,“ líčí Igor Orozovič, hudebník a herec. Jak se brání tendenci předměty hromadit? A bojí se temnoty noci?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/24/202431 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Selhat je přirozené. Další den má člověk novou příležitost to udělat jinak, radí psycholog Světlák

Snaha napodobit „vzorové“ duševní zdraví rádců z internetu může být ve skutečnosti proces na desítky psychoterapeutických sezení. „Co my se lidi snažíme naučit, je uvědomit si, že když jeden den selžu, tak je to přirozená součást lidského života, ale že v každé minutě anebo v každém následujícím dni mám zase příležitost to udělat nějak jinak,“ vysvětluje psycholog Miroslav Světlák. Jaký klíč nabízí k podpoře duševní rovnováhy? Proč se pro změnu potřebujeme nejprve zastavit?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/23/202431 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Ve staré Karviné se dobře žilo, spousta lidí by chtěla město zpátky, říká spisovatelka Lednická

Knižní série Šikmý kostel se uzavírá třetím dílem. Spisovatelka Karin Lednická se stala autorkou bestsellerů o krajině, jejíž historie je nesmírně spletitá. „Když jsem četla poválečné zápisy města Karviná, tak jsem si uvědomila, jak jsou i dnes lidé stejní,“ vypráví spisovatelka. Jak lidé v místě reagují na její románové zpracování skutečnosti? A proč mají dlouho zapomínaná místa takovou sílu?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/22/202432 minutes
Episode Artwork

Ráno potkáte v kavárně Stará škola spíš mladé. Senioři nemají čas, mají přednášky, líčí baristka

Budova bývalé školy na Smíchově, kde sídlí Elpida, působí jako dům snů. V každém patře mohou senioři najít to svoje – zábavu, vzdělávání i prostor pro posezení s přáteli. V prosinci Elpida také otevřela kavárnu Stará škola, ve které můžete za barem potkat mimo jiné sympatickou sedmdesátnici Olgu Amblerovou. Posedět si do kavárny chodí také ředitel Elpidy Jiří Hrabě. Co paní Olze práce v kavárně přináší? A co všechno může senior v Elpidě absolvovat? Poslechněte si rozhovor!Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/19/202429 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Vždy se falšuje to, co zrovna frčí. S českým rubínem z 19. století vás nepotěším, říká starožitník

Ukazovat cennosti v lepším světle, než jaké jsou doopravdy, se prý lidé snaží odedávna. Vedle umělých barevných kamenů musí starožitníci umět rozeznávat také syntetické diamanty. „Mnohokrát se mi stalo, že paní přišla, že chce něco prodat, že to má po svém bývalém, že už to nechce mít a že to jsou diamanty – a diamanty to nebyly,“ říká pražský starožitník Martin Cinolter. Jakými triky se falešný drahý kámen vyrábí a jak jej poznat?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/18/202430 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Úzkostné děti kryjí křehkost drsným obalem. Prostředí je pro zotavení důležité, míní pediatrička

Poruchami příjmu potravy či sebepoškozováním projevují úzkost ze světa děti, které se dostaly na pediatrické kliniky Thomayerovy nemocnice. „Těm dětem nepomůžeme tím, že jim dáme tablety, antidepresiva nebo léky proti úzkosti. Je to samozřejmě důležitá část, taková kotva, ale zároveň se musí pracovat na odstranění problému: snažíme se s nimi hovořit o tom, co se stalo,“ říká přednostka Lucie Gonsorčíková, která média upoutala sbírkou na vizualizaci opravy kliniky. O co šlo?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/17/202428 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Vesmíry skladatelů procházím jako slepec. Někdy se snažím jen hudbě nepřekážet, líčí dirigent

Nekonečno možností, kudy a jak se vydat, nachází v hudebních partiturách dirigent Tomáš Hanus. Když ovšem nastuduje konkrétní cestu, potřebuje se do ní plně položit. „Limitace je třeba i někdy založena na obavě, aby to dobře dopadlo, aby to, co dělá, bylo přijato. Je úžasné, pokud se dirigent dostane za tuto fázi a může prostě na drzo být tím, kým je, a riskovat,“ popisuje šéfdirigent národní opery ve Walesu. Kdy se stává dirigování hudby adrenalinovým sportem?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/16/202428 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

S Krobotem napsala hru. Jsme narození ve stejný den, spojilo nás to, vypráví herečka Marie Šoposká

Další řada seriál Oktopus se bude teprve natáčet, herečku Mariku Šoposkou ale můžeme vidět ve filmu Jiřího Mádla Vlny nebo ve Studiu DVA v divadelní hře Štíři z února, kterou napsala herečka s Miroslavem Krobotem. „Psát v dvojici je jednodušší, protože se inspirujete, jeden hodí něco, toho se chytnete, naplétáte to na sebe, jde to snáz,“ popisuje. O čem hra vypráví? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/15/202430 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Titanic měl nejprestižnější poštovní úřad na světě, popisuje expert. Získal exkluzivní artefakt

Vlastní něco, co jiný sběratel v Česku nemá. David Kopřiva je sběratel a odborník na investiční filatelii. Stal se majitelem unikátního adresního štítku z lodní pošty na palubě Titanicu. „Titanic přepravoval údajně až 6 milionů dopisů. Plavební společnost měla exkluzivní smlouvu s britskou poštou na přepravu veškeré korespondence, co šla přes Británii a britské pošty do Ameriky,“ vysvětluje David Kopřiva. Kolik poštovních artefaktů z nejslavnější potopené lodi se zachovalo?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/12/202432 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Jak se probouzí továrna na dopamin? Posloucháme neurony, jestli jdeme správně, popisuje neurolog

Rozhýbat pacienty s Parkinsonovou chorobou pomáhá hluboká stimulace mozku. Zavedením elektrody dovnitř lebky v Nemocnici Na Homolce podněcují produkci dopaminu, jehož nedostatek působí třes či ztuhlost. „I když nakrásně zafunguje hluboká mozková stimulace na zlepšení hybnosti, může se stát, že v těch psychických okruzích chybí,“ upozorňuje neurolog Robert Jech, že depresi, která se s „Parkinsonem“ často pojí, manuálním zásahem nevyřeší. Pro koho je daná léčba vhodná?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/11/202430 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Svět je často brutální místo k životu. Umění má reflektovat celou šíři reality, míní režisér Hátle

Před dvaceti lety dostali manželé Stodolovi doživotí. Scenárista a režisér Petr Hátle o nich teď natočil film. „Fascinoval mě jejich vztah, vraždili až poté, co se seznámili,“ přibližuje Hátle motivaci příběh zpracovat. Je hodně informací, které jsou podle něj jen mezi ním a protagonisotou dokumentu, které se na filmové plátno nedostanou. Proč je podle něj dobré o takových tématech natáčet? Jakým způsobem se vyrovnává s těžkými tématy, která ve svých dokumentech zpracovává?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/10/202429 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Nemůžu hrát Formana a myslet na to, co na to řeknou jeho známí, načrtává herec Patrik Děrgel

V pojednání o normalizační hře se Patrik Děrgel ujímá role kritika lidské malosti, jakým byl i Miloš Forman. „Člověka by mohlo i zamrazit tím, že se dívá na zrcadlo něčeho, co je 40 let staré, ale pořád to funguje. Když slevíme z nějakých hodnot a vzdálíme se jim, jsme jednou nohou právě v takovém rozvratu,“ uvozuje představení herec, který také účinkuje v projektu Rok Formana právě v roli slavného režiséra. Čím se jím nechal inspirovat? A proč přehnaná úcta dílo umrtvuje?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/9/202429 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

V Americe mi lidé nevěřili, že jsem ten „gypsy“ z pohádek, usmívá se klavírista Tomáš Kačo

Vyrůstal v rodině s dvanácti dětmi, vystudoval prestižní americkou školu Berklee. „Poprvé jsem slyšel vážnou hudbu na konzervatoři. Když mi pan profesor zahrál Chopina, byla to láska na první poslech. Změnilo mi to život,“ říká klavírista a skladatel Tomáš Kačo. V jakém stavu je, když improvizuje? A odráží se romský původ v jeho hudbě? Rozhovor je reprízou z května 2022.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/8/202429 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Kontaktní čočky lidé neumí používat bezpečně. Hrozí riziko až devastující infekce, varuje lékařka

Lucie Valešová je primářka oční kliniky NeoVize Praha. Během čtvrt století své profesní kariéry odoperovala více než 10 000 očních operací. „Každé operaci přikládám velký důraz a zodpovědnost. Den před operacemi vždycky jdu včas spát, nepiju kávu, dbám, abych třeba nedělala na zahradě, abych neměla třes rukou, protože bych je měla unavené... Hodně tomu přizpůsobuju svůj život, abych podala maximální výkon,“ popisuje. Čeho se lidé před operací nejvíc bojí?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/5/202430 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Brunch česky? Víkendové debužírování. Jde o to nespěchat, usmívá se autor gastromapy Lukáš Hejlík

Lukáš Hejlík je herec a propagátor gastronomie. Během svých cest po České republice mapuje podniky, a ty nejlepší z nich pak prezentuje na sociálních sítích, ve vlastní aplikaci a knihách. Nejnovější z nich, se žloutkově žlutou obálkou, se zaměřuje na trend posledních let – brunche. „Zbožňuji podniky, které mají snídaně celý den,“ zasnívá se Hejlík. Za jídlo je schopen utratit hodně peněz, tvrdí ale, že česká gastroscéna se polidšťuje a je cenově dostupná. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/4/202431 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

„Výběr herce pro roli je takové sudoku, často si role vybere sama.“ Dejvické divadlo bude v kinech

V rozhovoru s ředitelem Dejvického divadla Lukášem Průdkem, herci Zdeňkou Žádníkovou a Pavlem Šimčíkem a autorem hry Elegance molekuly Petrem Zelenkou, probrala Lucie Výborná představení, fungování divadla i to, jak se osazenstvo divadla staví k reakcím kritiky. Jak se připravují na streamování představení? „Když se přenášel Ucpanej systém, byly problémy se zvukem. Takže já budu hlavně držet palce zvukařům,“ těší se na představení Petr Zelenka. Poslechněte si celý rozhovor!Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/3/202430 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Držitel ceny Zlatý Ámos: Děti jsou informacemi přehlcené, učitel by je měl vést. Klíčová je důvěra

Učí teprve pět let, ještě mu není ani třicet, ale jeho žactvo už jej vyneslo k vítězství v anketě Zlatý Ámos. Jaká je role moderního pedagoga ve vztahu k dítěti? „Učitel by tam měl být proto, aby mu pomohl. Neměl by to být jen někdo, kdo přijde do třídy, něco odvykládá, dá písemku a zase odejde, to by byla jedna desetina práce učitele,“ myslí si Dominik Simon, který vyučuje dějepis, zeměpis a informatiku na ZŠ Antonína Baráka v Lovosicích. Jak žáky vede v práci s informacemi?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/2/202427 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Sportovce s Downovým syndromem chce zapojit do běžných klubů. Občas nepochopí situaci, připouští

Prokazují obrovský zápal a nadšení, závodit na paralympijských hrách ale nemohou a leckde nemají s kým trénovat. Zakladatel České federace sportovců Downovým syndromem se to snaží změnit. „Samozřejmě při tom tréninku není možné, aby tam byl jeden trenér. Potřebujeme asistenty,“ poukazuje Josef Filip na jedno z úskalí jejich začlenění do běžných klubů. Jak si představuje účast atletů s Downovým syndromem v závodech? A v jakých situacích narážejí na nepochopení?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/1/202430 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Otevřeným lidem Bůh odpovídá i skrze svědomí. Když to nebere, vyčistěte telefon, říká otec Timotej

Jakkoli život není procházkou růžovou zahradou, pomáhá Bůh podle otce Timoteje poutníky nasměrovat. „Když se začnu ptát na věci kolem Boha, tak to není jenom, že mi odpoví člověk. V ten moment dávám prostor samotnému Bohu, že jsem otevřel srdce,“ říká duchovní, který prošel cestou od zedníka přes službu v hradní stráži po klášter. Proč na pouti do Medžugorje odložil téměř vše, co s sebou nesl a co se mu na ní vyjevilo? Jakými způsoby může Bůh promlouvat?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/29/202432 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Po bizarní zkušenosti po smrti dítěte jsem se rozhodla pohřebnictví změnit, popisuje antropoložka

Adriana Kábová je antropoložka a pohřební průvodkyně. Už během zkoumání indonéských kultur se dostala na tradiční pohřby, při kterých se obětují zvířata. „Přestože mé téma původně nebylo pohřebnictví, v Indonésii jsem se účastnila pohřbů v první řadě,“ popisuje. Po vlastní zkušenosti s úmrtím miminka se rozhodla změnit pohřebnictví v České republice a stala se pohřební průvodkyní. Co všechno tato práce obnáší? A jak se dokázala vyrovnat se ztrátou dítěte?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/28/202431 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Psaní textů bývá vražda, ale na novou desku už jsou hotové, ubezpečuje Fiala z kapely Mňága a Žďorp

„Mám texty, které jsou blbé, nedodělané, trčí z nich snaha na dva metry, jsou překombinované,“ říká zpěvák kapely Mňága a Žďorp Petr Fiala. V rozhovoru s Lucií Výbornou vysvětluje i to, proč se od ostatních liší. „Nic jsem neuměl, ale udělal jsem to vždycky podle sebe. Učím se odnaučit to, co jsem se naučil, a říct si: teď zrovna to mám takhle, tak to pojď udělat takhle,“ usmívá se muzikant, který nedávno oslavil šedesáté narozeniny.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/27/202426 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jednoduchá odpověď bývá správná, ve vědomostní soutěži je hlavní nebláznit z kamery, říká Belladona

Spolu s Doktorem Vševědem, Kalkulátorem, Kvízovou dámou a Panem Lišákem tvoří tým lovců, kteří se snaží nachytat soutěžící ve vědomostní soutěži Na Lovu. I proto nasává Viktorie Mertová informace odevšud. „Nemám ráda, když někdo pohrdá vědomostmi z nějakého oboru s tím, že si říká, že to přece nepotřebuje,“ říká akademička Viktorie Mertová neboli Belladona. Může zábavná show vzdělávat? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/26/202427 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Když nemůžou diváci k nám, jdeme my za nimi, zve do kina na stream Dejvického divadla herec Myšička

„Dejvické divadlo nerovná se pouze Ucpanej systém,“ říká herec a umělecký šéf souboru Martin Myšička, který v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou mimo jiné mluví o hře Elegance molekuly věnované Antonínu Holému. Představení se bude podobně jako loňský Ucpanej systém přenášet do kinosálů. Jak probíhá streamování představení do kin? A jaké premiéry se chystají v Dejvickém divadle? Poslechněte si rozhovor!Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/202429 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Lidé a AI. Obrovských změn ve společnosti se dočkáme do deseti let, předpovídá publicista Koubský

V Evropském parlamentu prošlo hlasováním nařízení o umělé inteligenci – AI Act. Podoba zákonu se hledala dlouho. „Je to první zákon toho druhu na světě. V poslední době je to typické, že Evropa přijímá regulace technologií jako první. Vymezuje skupiny použití umělé inteligence, které jsou buď přísně sledované, regulované, nebo zakázané,“ přibližuje publicista Petr Koubský. Působí v Deníku N jako redaktor pro vědu a technologie. Dokáže umělá inteligence přečíst lidské emoce?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/22/202427 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Být dobrým tátou: Nebojte se říct šéfovi, že chcete být s dětmi. A dětem čas nelinkujte, radí expert

Doménou Davida Škrobánka jsou lidské zdroje. Po rozvodu ukončil kariéru v Londýně a rozhodl se mít v životě na prvním místě své děti. Být dobrým tátou se stalo jeho tématem i srdečním projektem. Dobrý táta natáčí podcasty, organizuje konference a snaží se proměňovat pohled společnosti na roli táty. Jak to udělat, aby táta mohl být blízko, pokud je stále vnímán hlavně jako živitel rodiny? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/21/202432 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Když dostanu roli, musím se jí probolet a proplakat, vypráví držitelka Českého lva herečka Peková

Přišla v noci a obrátila život rodiny podle svého. Herečka Simona Peková získala za hlavní roli ve filmu Přišla v noci Českého lva. „Režisér pan Pavlíček mi nabídli roli, řekl mi, o čem by to mělo být, a mě to vyrazilo dech,“ vypráví herečka, podle které se při natáčení sešla sofistikovaná parta s absolutní svobodou tvorby. Je to pro ni životní role? A co znamená žít na hraně komedie a hororu? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/20/202431 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Veterán afghánské mise: Alespoň jsme policisty naučili číst. S Petrem Pavlem si rozumíme beze slov

Plukovníka Karla Klinovského pojí s prezidentem Petrem Pavlem společný výcvik a ocenění válečným křížem za osvobození francouzských vojáků. Své další zahraniční mise ale považuje za neuzavřené. „Zdá se mi, že to vždy skončilo bez jasného konce, bez toho, že by se něco vyřešilo a že jsme dokonce vytvořili golemy, ke kterým jsme zahodili šémy,“ zamýšlí se plukovník, který mimo jiné v Afghánistánu cvičil policii. Jak se vyrovnával s pocitem nezdaru či s vypětím po úspěšné misi?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/19/202433 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Smetana se stal předmětem propagandy už za svého života, upozorňuje autorka dokurománu Štráfeldová

Friedrich řečený Bedřich. Tak se jmenuje dokumentární román o Bedřichu Smetanovi publicistky Mileny Štráfeldové, která se v knize mimo jiné zamýšlí nad tím, proč byl hudební skladatel tolikrát propagandisticky zneužit. „Myslím si, že trochu nadzvednu naše vlastence,“ domnívá se autorka, podle které se o hudebním skladateli dá zjistit stále hodně nových věcí, například doposud nebyly vydány Smetanovy deníky.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/18/202424 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Deníky i rodinné filmy. V záběrech z Protektorátu je cítit společenská nálada, přibližuje režisér

Dva roky připravoval režisér Ondřej Veverka dokument My, občané Protektorátu. Třídílnou sérii tvoří soukromé filmové materiály, zápisky deníků a korespondence. „V zahraničí je práce se soukromými materiály populární. U nás vzniklo Soukromé století, ale z Protektorátu jsem nic nenašel. Udělal jsem si rešerše a našel jsem stovky filmů,“ vypráví a odhaluje, že chystá pokračování. „Pokud máte doma amatérské filmy z 50. let nebo deníky, korespondenci, ozvěte se nám,“ vyzývá.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/15/202430 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Dítě v nemocnici: Když je vzhůru, měl by u něj rodič mít své místo, zdůrazňuje iniciátorka projektu

Ágnes Bučinská Němečková je iniciátorkou projektu Být spolu je normální. Bojuje za naplnění zákonného práva rodičů být s dětmi v nemocnici. „Snažíme se rodičům pomáhat, jak s tématy pracovat i jak snižovat míru traumatu, kterou si třeba děti z nemocnice kvůli separaci od rodičů odnáší,“ vysvětluje. Motivuje ji k tomu i osobní zkušenost, kdy byla ve třech letech tři měsíce bez rodičů v léčebně. „Vím, jaké to na mně zanechalo následky. Nerada bych, aby se to dělo dalším dětem.“Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/14/202428 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Do Ypsilonky mě vždycky táhla skvělá parta lidí, ohlíží se herec Vacek. Divadlo slaví šedesátiny

Divadlo Ypsilon slaví šedesát let. A k hercům, kteří zažili atmosféru souboru, určitě patří Petr Vacek, který na svá léta v divadle zavzpomínal v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. „Mistři světa jako Lábus, Kaiser, Termerová mě vzali jako sobě rovného. Celá léta jsem měl pocit, že to je normální, pak jsem přešel do jiného divadla, a zjistil, že to tak není. Ypsilonka byla strašně rovnostářská, vzpomíná herec, který nyní působí i v Divadle Na Jezerce. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/13/202431 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Proud vydráždí pohyb, přibližuje průkopník elektroakupunktury. Pacientům obnovuje kontrolu těla

Když nohy odstřižené poraněním míchy pod proudem náhle ožívají, nemůže tomu pacientka rehabilitačního lékaře Petera Olšáka ani uvěřit. V čem kouzlo spočívá? „Když je dráždění optimální, může pacient sám přebírat kontrolu nad tím pohybem. A jakmile jehly vytáhneme a proud už tam není, tak může ten pohyb sám udělat, aniž by na to potřeboval jakoukoliv jinou pomoc,“ popisuje lékař. Čím se jeho metoda od elektroakupunktury odlišuje? A jak sama terapie probíhá?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/12/202429 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Pravdomet je nebezpečná zbraň, usmívá se Macháček. Hraje v seriálu o paranormálních jevech

Lístky na pražský koncert jarního turné kapely MIG 21jsou vyprodané, zpěváka Jiřího Macháčka ale můžete aktuálně sledovat v novém seriálu o paranormálních jevech, který se jmenuje To se vysvětlí, soudruzi!. „Je to snaha podívat se na 80. léta s nadhledem, divák by se mohl povznést nad vzpomínku na tu dobu. Mohlo by mu to přinést úsměv na tvář,“ říká Jiří Macháček. Poslechněte si celý rozhovor. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/11/202428 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Po 9. dílu nám spílali. Skutečnost ale byla ještě tragičtější, říká spoluautor Četnických humoresek

Plukovník ve výslužbě Michal Dlouhý měl zájem o historii už od školních let. Na vysoké škole začal psát o československých četnících. „V té době jsem se začínal zajímat o historii četnictva a vzalo mě to natolik, že mě to drží už 35 let,“ vypráví. Je spoluautorem předloh k seriálu Četnické humoresky či Zločiny Velké Prahy a autorem řady knih z četnického prostředí. V čem byla profese četníka náročná a proč detektivové na četníky žárlili?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/8/202430 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Vymírání amatérského fotbalu? Musíme v mladých vzbudit entuziasmus, míní fotbalista Horváth

Pavel Horváth, fotbalista a trenér, je nově i fotbalovým expertem Radiožurnálu Sport. Během své sportovní kariéry vyhrál sedm ligových titulů ve třech zemích světa. Začínal ve Spartě, hrál za Plzeň a Slavii, dostal se do týmů v Portugalsku, Japonsku a Turecku. „Troufnu si říct, že se domluvím japonsky na jídle, cestování a fotbalu, s mými Japonci se domluvím,“ směje se Horváth. Kam rád chodil na kávu v Lisabonu? A proč dnes amatérský fotbal v Česku vymírá? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/7/202431 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Někdejší kulisáci oporami Cimrmanů. Stojí za to na ně do divadla jít, říká režisér Cimrmanů zblízka

Jako domácí video se točil nový dokument o legendárním souboru. „Původně jsem myslel, že si nastuduji někde na internetu, jak se to sestříhá,“ říká Marek Šimon, dříve především kulisák. Jak v Divadle Járy Cimrmana získal svou první hereckou roli? „Jak mají všichni zafixovaní Jaroslava Weigela a ty staré bardy, myslím si, že právě teď přišla doba těch mladších,“ doplňuje režisér Filip Nesládek, který dokument Cimrmani zblízka složil dohromady. Co mu posloužilo jako klíč?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/6/202428 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Fotografka Slámová nafotila šok z domu rozpůleného raketou: „Příběhy držíme Ukrajinu v povědomí“

Aby zprostředkovala zkušenost, která umožní lidem doma se do situace na Ukrajině vcítit, potřebuje fotografka Majda Slámová zachytit živé emoce tamní hrůzy. „V momentě, kdy tam přijedeme třeba dva dny po útoku, už to není tak aktuální, ty emoce už tam nejsou a hrozně složitě se ten příběh vysvětluje,“ vrací se fotografka ke svědectví o útoku na Dnipro. Jak se dostala k momentkám oceněným na Czech Press Photo? A kde dál ve světě zaznamenává boje, které se jí dotýkají?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/5/202430 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Letos máme hezkou kolekci filmů, všechny jsem dokoukal, usmívá se Eben. Bude moderovat České lvy

„Člověk má dva plány, na jednom kanále má naladěného hosta, a na druhém osu rozhovoru. A teď se snaží obojí udržet, aby to teklo vedle sebe. Ne vždycky se to povede,“ popisuje profesi moderátora Marek Eben. Nejenom filmoví fanoušci se na něj mohou těšit na předávání Českých lvů, které bude po deseti letech moderovat. V rozhovoru s Lucií Výbornou se rozpovídal také o nové desce, zemědělství nebo o golfu.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/4/202432 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Pro řízení vlaku byly potřeba i kolíčky od prádla, směje se strojvedoucí. Jak se profese proměnila?

Spisovatel Jaroslav Rudiš ho charakterizuje jako „legendu na trati“. Pavel Židlík byl vlaky okouzlen od malička. „Už ve dvou letech jsem věděl, že budu strojvedoucí. Co jsem se narodil, neměl jsem jinou touhu,“ vypráví a dodává, že řídit poprvé vlak byl neopakovatelný pocit. „Bylo to pro mě naprosto vzrušující. Pocit, že se ta velká hmota, síla stroje, dá do pohybu, to mě fascinovalo. Bylo to úžasné. A je to úžasné doteď,“ popisuje s úsměvem. Poslechněte si rozhovor!Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/1/202429 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Kryl sekal slovy jako šavlí, uměl tít do živého. Snažím se ho připomínat, přibližuje zpěvák Uličník

Krylovy písně pohnuly dobou i lidmi. Zpěvák David Uličník uvede zkraje března ty nejslavnější v původním akustickém kytarovém podání. „Kryla jsem poslouchal, když mi bylo patnáct, mnohým textům jsem nerozuměl, ale přijal jsem jeho postavu básníka,“ vysvětluje Uličník. Je možné nějak Krylovy písně aktualizovat? Jaká je jejich hudební stránka z pohledu aranžéra? A kteří herci se během turné přidají recitací Krylových textů? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/29/202434 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Křižovatka kultur, náboženství i střetávání mocností. Blízký východ lepší nebude, míní arabistka

Jestli chce někdo vidět některé země Blízkého východu, tak by si měl pospíšit. Říká to překladatelka a arabistka Lenka Hrabalová, podle které region zažil období míru a klidu, nyní se ale situace zhoršuje. „Když se v Iráku snažíte něco zlepšit jako mladý člověk, co má nějaké naděje, znamená to buď migraci, nebo reálné ohrožení života,“ vysvětluje. Jak si tenhle kout země zamilovat i přes problémy, které pro svět často představuje?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/28/202435 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Ten druhý Moravec, František. Inicioval Anthropoid i činnost odboje v Británii, připomíná historik

V předvečer obsazení Československa vzal šéf vojenského zpravodajství František Moravec archivy a odletěl s nimi do Británie. Zahájil odboj a pro BBC začal rozebírat dění na bojišti. „Velice logicky argumentuje, že Německo nemá možnost válku vyhrát, protože ta operace je tak velká, že to nemůže svými zdroji zvládnout. Tento způsob práce s informacemi je velkou školou i pro současnost,“ míní Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu, který vydal sborník Moravcových analýz.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/27/202432 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Světu dokážeme konkurovat, ale potřebovali bychom plavecké centrum, přeje si plavkyně Seemanová

České plavkyni Barboře Seemanové chybělo k bronzové medaili na mistrovství světa v plavání v Kataru pouhých třináct setin sekundy. I čtvrté místo ale považuje za obrovský úspěch. „Člověk si říká, co vlastně těch třináct setin je, to pomalu není ani mrknutí. Měla jsem mít delší nehty a ono by to třeba dopadlo,“ usmívá se čtyřnásobná Plavkyně roku. Jak se těší na olympiádu? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/26/202425 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Máte podezření, že někdo týrá dítě? Nemusíte nic prokazovat, ale nahlaste to, vyzývá advokátka Hrdá

Advokátka Lucie Hrdá v roce 2022 získala ocenění Právník roku v kategorii PRO BONO. Specializuje se na trestní právo, domácí násilí, stalking a rodinné právo. „Setkala jsem se s mnoha bývalými oběťmi násilí, když byli dětmi. Říkali, že věděli, že všichni okolo to vědí, a čekali, že jim někdo pomůže, ale nikdo jim nepomohl. Měli bychom jako společnost víc dbát na ochranu dětí,“ naléhá Lucie Hrdá.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/23/202429 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Dvakrát jsem Evce Stardance zakázal, potřetí už to nešlo, směje se trenér reprezentace Jelínek

Dovedl Evu Adamczykovou k vítězství na její první olympiádě. Marek Jelínek je trenér České snowboardcrossové reprezentace. „Měl jsem štěstí na skvělé profesory na Fakultě tělesné výchovy a sportu,“ zdůvodňuje, proč je tak úspěšným trenérem. Kromě Adamczykové dovedl ke světovému vítězství i neslyšícího Tomáše Pazderu. Čím se mu podařilo vyvolat takový zájem o tenhle sport i u veřejnosti? A jak se vymýšlejí pravidla snowboardcrossu?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/22/202425 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Svíčky pro Ukrajinu vytopí i malou místnost. Kosmický inženýr Jan Lukačevič pomáhá lidem ve válce

Obecně je známý jako kosmický inženýr, teď je ale také koordinátorem výroby svíček pro Ukrajinu. Jan Lukačevič na ní spolupracuje se Skauty. „Vyrábíme takzvané zákopové svíčky. Důležitý je i proces výroby, který jsme pojali jako integrační aktivitu, už máme čtyřicet míst,“ přibližuje Lukačevič projekt Světlo a teplo pro Ukrajinu. Čím ho zaujala iniciativa výroby svíček pro vojáky na frontě? V čem se liší od běžných svíček a jaký účel přesně mají?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/21/202425 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Představitel vraha Hojera: Lidé mi děkují, že se mě bojí. Psychický přetlak potřebuji vymlátit

Nad kočírováním vlivu role na osobní život se zamýšlí Petr Uhlík, představitel sériového vraha ze seriálu Metoda Markovič. „Když mě ale lidé zastavují, děkují za hereckou práci, nikoli za to, že si myslí, že jsem Hojer, čehož jsem se reálně bál, že se může stát,“ říká herec známý také ze seriálu Adikts. Proč nepochyboval, zda náročnou roli vzít a jak se vyrovnává s psychickými přetlaky, které z ní pramenily?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/20/202426 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Talentované ženy v hudbě jsou, jen se o nich nemluví, říká Kateřina Marie Tichá. Vydává album Plamen

„Nikdy nevíte, z jaké písničky se stane hit. Zjistíte, že lidé si zamilovali píseň a v životě by vás nenapadlo, že je bude bavit,“ vypráví písničkářka a básnířka Kateřina Marie Tichá, která vydává nové album Plamen. Jaké je pro ni zpívat v mužské kapele? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/19/202425 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Nepál buď milujete, nebo nenávidíte. Nejhorší zážitek byla horečka dengue v Jakartě, říká cestovatel

Vystudoval speciální pedagogiku a fyzioterapii, povahou je velký dobrodruh. Ačkoli Martina Bitmana velmi naplňuje práce vychovatele v Jedličkově ústavu, kde se věnuje dětem s hendikepem, rád se také vydává na cesty. „Je to zdravá droga. Když nejsem půl roku nebo rok někde na cestě, je to se mnou k nevydržení,“ popisuje s úsměvem. O svých zážitcích napsal knihu Deset let na cestách. Poslechněte si rozhovor!Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/16/202428 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Film Sucho není souboj ideologií. Problém krajiny je společný nás všech, říká režisér Bohdan Sláma

Oceňovaný režisér a scenárista Bohdan Sláma v rozhovoru s Lucií Výbornou mluví o svém novém filmu Sucho. Ve snímku se řeší témata spojená s krajinou, zemědělstvím, ale i mezilidské vztahy a složitost komunikace rodičů s dětmi. „Film není ekologickou agitací, to, co se děje s krajinou, je společné pro všechny,“ popisuje Sláma myšlenku snímku. Proč neumí hlavní hrdinové filmu mluvit se svými dětmi? A jak může mezigenerační komunikaci pomoci hudba?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/15/202427 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Po padesátnici by měl zaměstnavatel skočit. Má nadhled i zkušenost, shrnuje autorka Kapsová

Lenka Kapsová je překladatelka, pedagožka a autorka knihy Padesátka. V knize rozhovorů se ženami se zabývá menopauzou a změnami, které toto období nejen ženám přináší. „Ženy mají spoustu rolí, které se během menopauzy proměňují, čímž přináší šanci na vitální přeměnu,“ popisuje Kapsová, jakým způsobem je možné se změnami pracovat. Co je pro ženy v menopauze nejnáročnější? A má termín druhá míza pozitivní konotace? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/14/202429 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Hitler v díře u Kašperku? Zalíbilo se mi vyřizování účtů s někým, kdo už na mě nemůže, říká Goldflam

Odmala byl Arnošt Goldflam snílkem plně pohrouženým do příběhů. Do své nové knihy příběhů ze Šumavy si vymyslel bezmocného Hitlera. „Líbilo se mi, že jsem mohl psát o něčem, o čem se tolik nepíše. Každý ví, jaký to byl netvor, co všechno zapříčinil,“ vysvětluje spisovatel opakující se motiv své tvorby. Jak Hitler prahnoucí po kašperském zlatu dopadne? A jak si Arnošt Goldflam jako malý obohacoval své čtenářské zážitky?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/13/202433 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Přišla tma, teď jsem zase na světle, pochvaluje si Anna K. Vydala nové album Údolí včel

Před šesti lety vydala Anna K. společně se svým partnerem Tomášem Varteckým album Světlo, teď vyšlo Údolí včel. Mezi tím se stala spoustu věcí. „Zabrzdilo nás dost nepříjemných situací, moje onemocnění, covid, bylo to blbé a temné období. Po albu Světlo to šlo zase do tmy, teď jsem zase na světle. Takhle to je celý můj život,“ vypráví zpěvačka, která na jaře chystá sérii koncertů.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/12/202431 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

S hemofilií jsem se naučil žít. Vnímám to jako superschopnost, říká Daniel. Chystá se na Mont Blanc

Student matematiky Daniel Šimek trpí od narození hemofilií – onemocněním srážlivosti krve. Kvůli tomu se musel v dětství vzdát některých aktivit, u kterých hrozilo zranění. Podle svých slov však rozhodně nežije ve strachu ze zranění. „V permanentní obezřetnosti ano, ale v permanentním strachu se žít úplně nedá,“ usmívá se a vysvětluje, že díky dobře nastavené léčbě může žít jako zdravý člověk. Proč se s dalšími hemofiliky rozhodl podniknout výstup na Mont Blanc?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/9/202422 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Genetické nůžky jsou budoucnost lidstva. Spoustě lidí zachrání život, přibližuje vědkyně Ressnerová

Alžběta Ressnerová je genová inženýrka, která byla na stáži v prestižní laboratoři Berkeley v Kalifornii. Zde metodou CRISPR-Cas9, také zvanou genetické nůžky, zkoumá, jakým způsobem dopravit opravené buňky na správné místo v těle člověka. Ressnerová si myslí, že takto půjde uzdravit nevyléčitelně nemocné. „V ideálním případě by CRISPR pomáhal zachraňovat životy bez ohledu na sociální postavení,“ doufá vědkyně. Jak se staví k etické otázce upravování genů?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/8/202431 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

„V extrémní vysílenosti člověk pozná svoje limity.“ Novinářka Uhlová jela za levnou prací do Evropy

Novinářka Saša Uhlová v loňském roce odjela za prací do zahraničí, konkrétně do Německa, Irska a Francie, kde pracovala v drsných podmínkách. Vznikla z toho reportážní kniha Hrdinové kapitalistické práce v Evropě. „Žijeme ve společnosti, kde je velká část lidí nucená pracovat tam, kde nechce, žít život, který si vlastně nevybrali. A není to dobré pro společnost,“ říká Saša Uhlová, čerstvá laureátka novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/7/202432 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Lněnička: Postavu do sebe musí herec vpustit. Roli empatického vyšetřovatele jsem svlékal dlouho

O tom, jak by měl vypadat slavný český kriminalista v seriálu Metoda Markovič, měl jeho představitel Petr Lněnička jasno hned. Těžší pro něj bylo se posléze od role oprostit. „Dlouho a dlouho jsem se zbavoval obarvených vlasů, to mě kupodivu velice zaměstnalo i psychicky. Bylo zvláštní dívat se na sebe do zrcadla a vidět tam pořád někoho jiného,“ líčí herec jednu z vrstev role, jíž postupně shazoval. Jaké pro něj bylo vžít se do empatického vyšetřovatele?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/6/202429 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Lidé s negativním postojem ke stárnutí umírají dřív, upozorňuje socioložka. Jak dobře stárnout?

„Stárnutí je naše budoucnost, má smysl to obejmout, protože nás to stejně čeká. Je lepší mít vyhlídku do budoucnosti zahalenou optimismem než scénářem zkázy,“ radí socioložka se zaměřením na stárnutí Lucie Vidovićová z Masarykovy univerzity v Brně. Proč se stále předpokládá, že starší člověk ztrácí společenskou hodnotu? A jak se připravit na stáří a dobře prožívat stárnutí? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/5/202432 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Pohyb mi dává optimismus a elán. Nepřemýšlím o tom, jestli mě něco bolí, říká 77letá krasobruslařka

Krasobruslařka Jana Přibylová se vrátila ze Zimních her v Lombardii v Itálii hned se dvěma medailemi, a to v úctyhodném věku. Letos v květnu oslaví 78. narozeniny. Na závodech byla nejstarší závodnicí. Pochvaluje si, že sport jí přispívá ke zdraví. „Lidi mi říkají: Ty se máš, ty jsi zdravá, tak můžeš sportovat. Ale já říkám: Já jsem neseděla doma. Ty pro to musíš něco udělat,“ zdůrazňuje Jana Přibylová. Co ji přivedlo po padesáti letech znovu na stadion?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/2/202425 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Dostat se ke světským je zázrak, chci nabourávat předsudky, vysvětluje literární dokumentaristka

Sama o sobě říká, že je holka z tradiční vesnice, kde byla pouť a kolotoče důležitým středobodem roku. Kamila Hladká napsala knihy o hornických vdovách nebo řádových sestrách. Ve své poslední knize Lidi od kolotoče popisuje právě život lidí od kolotočů, světských. „Chci zachytit prostředí, které mi připadá vzrušující a provokativní, bez klišé a glorifikace,“ popisuje Hladká. Čím je specifická její metoda psaní knih? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/1/202432 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Z Austrálie do Česka ve staré aerovce. Náhradní kanystry mi šestkrát zachránily kůži, vypráví pilot

Letec Richard Santus přiletěl z Austrálie do Česka s historickým letadlem Aero 145. Během cesty se setkal s rizikovými situacemi, když se jednou rozhodl neriskovat, ocitl se na jeden den v indonéském vězení. To ale nebyl hlavní důvod, proč s letadlem přistál v Česku o několik týdnů později. „Státy, které jsme museli proletět, jsou přelidněné, a proto musí mít polovojenské, aby byli schopni udržet disciplínu. A my jsme byli v jejich světě systémová anomálie,“ vypráví.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/31/202431 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Ani na DAMU mě nezkrotili. V Dobrém ránu se šňupal ovocný cukr, prozrazuje herečka Zlatohlávková

Role „nastřelené“ moderátorky Radky Vrbíkové v komediálním seriálu Dobré ráno, Brno! vnesla její představitelce do života kromě odpočinku od dětí také nevítaný zájem bulvárních médií. „Bulvár skutečně použil jen moje vlastní jméno – ne jméno postavy – a říkali tam, že Zuzana Zlatohlávková každé ráno šňupe koks. Pro mě to byl šok,“ vzpomíná herečka na křivdu. Jak ji bulváru oplatila? A jaké pro Zuzanu Zlatohlávkovou bylo posléze bulvární novinářku hrát?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/30/202433 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

„Kachnaři nám psali z celého světa.“ Česká ženská posádka dojela Dakar ve starém Citroënu

Společně byly první česká ženská posádka na Dakaru. Pilotka Bára Holická a navigátorka Lucie Engová jely ve starém Citroënu 2CV zvaném Kachna. „Brečely jsme, člověk si to uvědomí zpětně, když nás všichni vítali,“ popisují první dojmy, když dojely do cíle. Co bylo potřeba s takovým autem udělat, aby vůbec v poušti obstálo? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/29/202431 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Markovič byl světově výjimečný kriminalista. Vrazi měli chuť se mu svěřit, popisuje scenárista série

Nová kriminální série Metoda Markovič: Hojer z dílny Voyo Originál byla uvedena v hlavní soutěži mezinárodního festivalu Serial Killer. Po jednoznačném rozhodnutí zahraniční poroty vyhrála. Od 26. ledna je k vidění na Voyo. Slavný kriminalista strávil u policie 36 let, z toho 13 let šéfoval pražské mordpartě. Pod jeho vedením mělo 1. oddělení stoprocentní objasněnost vražd. Nejen o výjimečné Markovičově metodě vypráví scenárista a producent oceněného seriálu Jaroslav Hruška.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/26/202432 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Najít balanc mezi životem na hraně a nudou. Útrapy na Dakaru mi dávají klid, přiznává jezdec Podmol

Mistr světa ve freestyle motokrosu Libor Podmol se z Dakaru vrátil se šrámem nad okem, potlučeným tělem, vyřízenýma rukama a bez druhého rychlostního stupně. „To je možná i důvod, proč se lidi vrací na Dakar – to, jak trpíš, ti dodává klid,“ přemýšlí nad tím, co mu tento extrémní závod přináší. Kde bere sílu na to pokračovat v závodu? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/25/202431 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Dnes by Palach nejspíš přežil. Pacientům pomáhá i virtuální realita, říká specialista na popáleniny

„Na pacientovi nás zajímá, co bude za rok a půl, zda se vrátí do zaměstnání a do společnosti, jaká bude kvalita jeho života,“ vysvětluje přednosta kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze Robert Zajíček, podle které je rovněž zásadní, když klinika dokáže komunikovat se záchrannou službou před převozem pacienta. Jak moc se v každodenní praxi potkává s válečnými zraněními? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/24/202425 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Hvězdu Palacha a Zajíce obepínají dlaně žen. Nesou tíhu jejich oběti, vysvětluje autor pomníku Vávra

Vyjádřením vděku za oběť mladých životů je pomník Janů Palacha a Zajíce, který na popud evangelického sboru v Děčíně vznikl k výročí 55 let od jejich sebeupálení na protest proti sovětské okupaci. Neoslavuje však jen hrdinství mladých mužů. „Přišlo mi, že v tom je určitý přesah: že jsou to stateční muži, ale samozřejmě ženy nesou tu tíhu, ženy cítí ztrátu těch lidských životů,“ popisuje autor pomníku, architekt a spisovatel David Vávra. Co vše se snažil do návrhu zakódovat?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/23/202430 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Genealogie jde kupředu. Dokáže najít žijící příbuzné i rozpohybovat fotku předka, říká genealožka

Spolupracovala na obou řadách televizních cyklu Tajemství rodu a možná dokáže o vaší rodině detektivně vypátrat a najít víc, než byste si mysleli. „Když byl člověk velmi slušný, má jenom základní záznamy, ale když někdo něco provedl, tak se díky soudnímu řízení nebo policejním záznamům dozvíme i o jeho charakteru, který v matrice zapsán není,“ přibližuje genealožka Helena Voldánová. Kdo dnes nejvíce pátrá v rodokmenech? Poslechněte si rozhovor!Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/22/202430 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Na své stáří myslete už ve čtyřiceti, radí ředitel organizace Elpida. Ta nabízí seniorům nejen kurzy

Jiří Hrabě, ředitel neziskové organizace Elpida, která podporuje seniory v aktivním životě, říká, že pokud chceme mít dobré a naplněné stáří, je potřeba na něj myslet už teď. Jak o něm přemýšlet? „Jsou to obyčejné věci: pěstovat dobré přátelské vztahy, mít dobré vztahy v rodině. Důležité je mít také plán, čemu se chci věnovat, mít koníčky. Lidé se často do důchodu těší, že si odpočinou od pracovního stereotypu, ale po třech týdnech si říkají: takhle to bude pořád dál?“Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/19/202432 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Zemřel herec Norbert Lichý, miláček nejen ostravského publika. Připomeňte si ho v rozhovoru

Ve věku 59 let zemřel herec Divadla Petra Bezruče v Ostravě Norbert Lichý, který patřil k nejvýraznějším postavám ostravské divadelní scény. Poslechněte si rozhovor z roku 2015. „Ti šikovní odchází do Prahy, a tak k nám stále chodí noví lidé s novým názorem na divadlo, je to prima a jsem tady doma,“ shrnuje herec v rozhovoru z roku 2015.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/18/202430 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Psát pro rozhlas je jako mít cukrovku a jít do cukrárny, směje se Jarchovský. Napsal hru Olmerka

„Dobrosrdečnost”, tímto slovem charakterizují pamětníci zpěvačku Evu Olmerovou. Scenárista Petr Jarchovský o této jazzové zpěvačce napsal třídílnou rozhlasovou sérii Olmerka, která má premiéru 21. ledna na Vltavě. „Nechtěl jsem vypravovat skličující příběh o velké hvězdě, která se ničí alkoholem, ale zaměřit se na její zrození předtím, než se dostane na křižovatku života,“ vysvětluje Jarchovský. Co všechno je ve hře fabulace? Poslechněte si rozhovor!Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/18/202430 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Člověka to nutí zamyslet se nad křehkostí života, říká o seriálu Smysl pro tumor herec Březina

Vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, potom přišlo studium na pražské DAMU, má za sebou větší i menší role v seriálech a filmech, kus dobré práce odvedl i na divadle. Herce Filipa Březinu byl na Štědrý večer k vidění v pohádce Klíč svatého Petra a aktuálně je v ČT hrdinou seriálu Smysl pro tumor. „Herecky to bylo těžké, ale mám rád výzvy,“ vypráví herec, který běhá i ultramaratony. Poslechněte si rozhovor!Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/17/202430 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Těhotnej kuchař: Mým talentem je prořízlá huba. Videa krájení se spoustou keců kolem nemám rád

Těhotnej kuchař sytí poptávku po tipech na vaření krátkými, hláškami prošpikovanými videorecepty. Jeho videa na sociálních sítích posbírala na milion a půl sledujících. „Spousta mužů mi psala, že dřív spálili i vodu na čaj, a že ty recepty jsou tak blbuvzdorné, že už začínají kralovat v kuchyni místo manželek,“ těší influencera Jaroslava Vajgla, tvůrce Těhotného kuchaře. Nakolik splývá se svojí internetovou personou? A jaké strategie Těhotnému kuchaři v moři obsahu zabírají?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/16/202429 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Slovo feminismus nepoužívám, pro některé je to jako červený hadr, říká spisovatelka Denemarková

Dala jsem tomu absolutní nezávislost a svobodu, říká ke své nové knize Čokolodová krev spisovatelka Radka Denemarková. Román psala deset let, ale má nápady na další knihy. „Chci se věnovat intenzivně psaní, protože v hlavě se mi toho děje hodně a chci to stihnout, dokud mi to myslí a dokud je tam posedlost… Za skutečnou literaturu člověk ručí svým životem,“ vysvětluje. Co všechno v naší společnosti zůstalo z 19. století?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/15/202431 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Nejste spokojení v práci? Překonejte strach ze změny a oslovte kariérního poradce, radí expertka

Věra Stojar je ženou mnoha profesí. Kromě toho, že je kariérovou poradkyní, založila také organizaci Inspirace Zlín, je hybatelkou Festivalu IQ Play a poté, co na internetu objevila starou hračku, kterou si pamatovala z dětství, začala hračky sbírat, načež sbírka přerostla až do podoby výstavy Retrohrátky. „Kariérové poradenství, výstavy, akce, je to o těch dětech, dává mi to smysl. Když se budeme věnovat dětem, budujeme si šikovnou, kvalitní generaci,“ říká Věra Stojar.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/12/202426 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

S hubnutím nespěchejte. Tělo bychom neměli vnímat jako problém, přibližuje výživová poradkyně

Lenka Vymlátilová je výživová poradkyně a lektorka. Sama si prošla nejrůznějšími dietami, až našla zdravý způsob hubnutí a udržení váhy v organizaci STOB, kde je dnes i lektorkou. „Nadbytek kolem nás utlumuje, nevnímáme vnitřní hlas, který říká, jestli jsme nasyceni,“ zamýšlí se nad hlubší podstatou přejídání. Jaký postup se jí u klientů osvědčil? A proč jsou podle ní při hubnutí důležité emoce? Poslechněte si rozhovor!Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/11/202432 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Boj se zlem je součást reality. Nejtěžší období je prvních deset až dvanáct týdnů, říká psycholožka

Co je to krizová intervence? Stabilizuje, pomáhá lidem přejít přes těžké hodiny a dny. Psychicky i prakticky – obléknout se, najíst se, jít do práce. Říká to v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou psycholožka a psychoterapeutka Yvonna Lucká, která se denně potkává s lidmi, kteří vyhledávají odbornou pomoc. Jak probíhá krizová intervence po těžkých tragickcých událostech? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/10/202429 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Jsem „držka“ a nesnáším blbost. Když mlčím, je to konec, říká o sobě s úsměvem Dagmar Pecková

Hlas se opotřebovává a mejdan na jevišti jednou skončí, uvědomuje si operní pěvkyně Dagmar Pecková. Sama už nezpívá a věnuje se činohře, slávu opery šíří jako manažerka festivalu Zlatá Pecka v Chrudimi. „Kultura, s tím nám sem nechoďte. To my tady nemůžeme hrát, na to by nám nechodili lidi,“ popisuje Pecková mentalitu, s níž se potýká v roli organizátorky i na prknech Národního divadla. O čem je její poslední představení? A jak se liší divadelní kultura u nás a v zahraničí?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/9/202432 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Pankáče v sobě násilným procesem potlačuju, přiznává herec Jeřábek. Hraje ve hře o krizi padesátníků

„Hraji tam chlapíka, který se do trojky trošku přifaří,“ popisuje herec Tomáš Jeřábek popisuje divadelní hru Petra Zelenky Fifty, kterou uvádí Dejvické divadlo. Podle herce jde o velmi povedené představení, které se bude divákům líbit, zároveň si pochvaluje přípravu další novinky Dejvického divadla – hru napsanou podle filmu Ztratili jsme Lenina. Na jakých dalších projektech oblíbený herec pracuje? A proč ho baví být součástí standupů? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/8/202429 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Klíčovou profesí ve filmu je „špinič“. Televize je iluze, usmívá se šéf scénického provozu ČT

Jak vypadá zákulisí seriálů a filmů v České televizi? Společně s Pavlem Hénikem, vedoucím scénického provozu ČT, ho v rozhovoru prozkoumává Lucie Výborná. „Každý desátý člověk, kterého potkáme na Kavčích horách, spadá do scénického provozu,“ popisuje Pavel Hénik a vypočítává pestrou škálu profesí od truhlářů, sochařů, rekvizitářů přes maskéry až po experty na speciální efekty.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/5/202430 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

V budoucnu bude pro práci klíčová kreativita a představivost, říká autor knihy Budoucnost nepráce

Pomáhá různým firmám zavádět digitální inovace včetně AI. Filip Dřímalka je manažer zabývající se novými trendy a inovacemi, aktuálně vydal knihu Budoucnost nepráce. „Moderní technologie nemusí být strašákem, důležité je přijít na to, v čem spočívá moje přidaná hodnota,“ vysvětluje. Jaké dovednosti učí své dvě děti? A jak může každý využívat AI ve svůj prospěch? Poslechněte si rozhovor!Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/4/202429 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Řídit kamion? Nejlacinější cestovka na světě, usmívá se řidič Vykouřil

Volant náklaďáku drží od roku 1979, z okénka kamionu vidí víc než silnici, má skvělé fotografické oko a má rád lidi – řidič kamionu Zdeněk Vykouřil je hostem moderátorky Lucie Výborné. Co má na své profesi rád? „Pokud mě nezabije někdo jiný, tak za tím volantem umřu. Jsem mezi lidmi, pokecám si s nimi,“ vypráví. Jak vzpomíná na uprchlickou krizi roku 2015? A dovede vysvětlit některé jevy na silnicích související právě s kamiony? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/3/202428 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Studuj, cvič, pracuj na sobě. S Bohem ruku v ruce člověk dokončuje stvoření světa, říká kněz Vácha

Jak Marek Orko Vácha poukazuje, i podle výkladů indiánů či psychologa Carla Gustava Junga je jednodušší pomoci druhému člověku než se vypořádávat s vlastními problémy. „Ano, milovat bližního, to je výborné, na to my křesťané samozřejmě slyšíme. Ale ona ta věta z evangelia má ještě druhou půli: jako sebe samého. A to není úplně jednoduchá věc,“ dodává kněz. Jak se podle něj účastníme na božím plánu a co znamená lenost srdce, před níž v souvislosti se sebepřijetím varuje?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/2/202434 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

To nejlepší z Hosta Lucie Výborné: Anglista Hilský, herec Preiss, vědkyně Paldus i lékařka Rusinová

K letopočtu 2024 bude patřit přibližně 365 dopoledních hostů Radiožurnálu, mezi kterými určitě najdete známé osobnosti, pozoruhodné vědce, zajímavé literáty, umělce či muzikanty, ale taky docela obyčejné lidi, kteří prostě jen hoří pro svoji věc, pro svoje poslání, profesi nebo zálibu. Ve výběru hostů z uplynulého roku můžete slyšet překladatele a anglistu Martina Hilského, herce Viktora Preisse, vědkyni a podnikatelku Barbaru Paldus a lékařku Kateřinu Rusinovou.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/1/202428 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Cesta mrazivou Antarktidou? Rozhodnout se jít zpět bylo těžké, popisuje moderátorka Výborná

Pěší expedice na jižní pól takzvanou Messnerovou cestou; 1000 kilometrů mrazivou Antarktidou a zhruba v polovině prosince překvapivé, ale duchapřítomné a odvážné rozhodnutí to takříkajíc otočit. „Před rozhodnutím jsem asi osm hodin brečela,“ vzpomíná moderátorka Lucie Výborná. Posluchači jí na zmíněnou výpravu ptali a jejich otázky vybral a položil dramaturg Tomáš Černý.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/1/202436 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Nejen sklárna! Jak je rod Harrachů spojen s čokoládou i mecenášstvím vypráví kastelán Martin Rejman

Národní památkový ústav vyhlásil rok 2023 jako Rok Harrachů. Národní muzeum 12. prosince instalovalo bustu Jana Nepomuka Harracha. „Byl prvním ředitelem v budově Národního muzea. Vždycky tvrdil, že se cítí s Muzeem být jedno tělo, jedna duše,“ vypráví kastelán zámku Hrádek u Nechanic Martin Rejman. „Odkaz Harrachů je na našem území neustále živý a tento rok propojil neuvěřitelné množství dobrých lidí, kteří ten odkaz s sebou nesou dál.“ Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/29/202324 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Rekonstrukce katedrály Notre-Dame postupuje, příští rok by měla být dokončena, potvrzuje zpravodaj

Stálý zpravodaj ve Francii Martin Balucha popisuje atmosféru francouzského hlavního města před vánočními svátky. „Na trzích se prodává bižuterie, vánoční ozdoby, ale také pochutiny, jako jsou třeba sýry,“ přibližuje zboží prodejců v okolí katedrály Notre-Dame. Ta se po požáru v roce 2019 stále rekonstruuje. Díky cyklostezkám, které jsou mnohdy širší než pruhy pro auta, je možné si památky v srdci Paříže užít ze sedla kola. Jak si kolo půjčit? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/21/202333 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Tanec je hrozně hezká věc, že skoro nejde, aby lidé kolem toho byli zlí, říká vítězka StarDance

Spolu s Dominikem Vodičkou se stala královnou televizního parketu. Herečka Darija Pavlovičová zvítězila v aktuálním ročníku soutěže StarDance. „Na začátku jsem se bála, dlouho mi trvalo, než jsem si zvykla na veškerý tlak a stres, ale naučila jsem se s tím nějakým způsobem pracovat. Jsem ráda, že jsem nevypadla na začátku a mohla jsem si tím celým projít, protože mi to hrozně moc dalo,“ popisuje. Sypou se už nabídky na taneční angažmá?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/20/202324 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Řemeslo mi umožňuje vtisknout do skla duši lesa a vyvolat chuť si sáhnout, přibližuje umělecký sklář

Přírodní prvky na vícero smyslových úrovních inspirují tvorbu Jana Plecháče, uměleckého ředitele sklárny Moser. „V lese sahám na stromy, koukám na všechny možné detaily, miluji les,“ líčí designér, který si ve společnosti přehlcené technologiemi všímá tendencí zklidnit se, které chce jít naproti vytvářením struktur, nad kterými se člověk pozastaví. Jak se umělci daří experimentovat v konzervativním oboru? A jak na něj působí veřejný prostor v Praze oproti zahraničí?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/19/202324 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Hypertenze bílého pláště existuje, měřte si krevní tlak i doma, doporučuje internista

Cílem projektu Srdce v hlavě je především to, abychom si uvědomili, že máme jednom jedno srdce a že bychom se o něj měli dobře starat. Garantem projektu je internista Miroslav Souček, který se věnuje především krevnímu tlaku. „Důležité je hlídání rizikových faktorů, abychom neměli vysoký krevní tlak, nebyli obézní, přestali kouřit. A zdravý životní styl znamená, abychom se dostatečně pohybovali, střídmě jedli a udržovali si váhu,“ říká.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/18/202329 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Postavil si loď a obeplul na ní svět. Příběh Richarda Konkolského je fascinující, říká životopisec

Po biografii o cestovateli Miloslavu Stinglovi, za kterou získal ocenění Magnesia Litera, se publicista Adam Chroust rozhodl zpracovat příběh nejslavnějšího českého mořeplavce Richarda Konkolského. „Příběh je natolik fascinující, že jsem nechápal, že ještě není zpracovaný,“ přiznává. Nejen o tom, jak mořeplavec svou první plachetnici postavil ve sklepě bohumínského paneláku, vypráví kniha Richard Konkolski: Být první, kterou označuje autor jako cestopis životem.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/15/202334 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Podání ruky je na Aljašce zákon. Jsem hrdý, že jsem součástí tamní komunity, vypráví rybář z Moravy

Už 22 sezón strávil lovem ryb na Aljašce. Rodák z Morávky u Ostravy Vojtěch Novák popisuje náročné začátky v továrně na kuchání ryb a drsnou romantiku života na lodi. Na moři tamní lovci tráví i deset měsíců, přesto je to práce, kterou podle Vojtěcha Nováka dělají jen ti, kdo ji milují. „Když přistanu na Aljašce, moje srdce a duše mi říkají – tady jsi doma,“ zasní se Novák. Co ho na životě na Aljašce tolik okouzlilo? Poslechněte si rozhovor!Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/14/202324 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Slovo je největší lék. Studenty medicíny učíme komunikovat i s agresivním pacientem, říká odbornice

Učí budoucí lékařky a lékaře, jak mají komunikovat nejenom s pacienty, ale třeba i s rodiči dětí. Šárka Tomová je odbornou asistentkou v Ústavu ošetřovatelství 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol a tímto tématem se dlouhodobě zabývá. „V krátkém čase, kdy je lékař v přímém kontaktu s pacientem, by se měl naučit maximálně využít čas a porozumět pacientovi,“ vysvětluje. Jak mluvit s pacientem, který se domnívá, že zná víc? Poslechněte si rozhovor!Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/13/202322 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Veterán se kupuje stejně jako umění – když je na trhu, ne když ho chci, přibližuje sběratel

Označení veterán může nést auto udržované po třicet let od jeho výroby v původním stavu. Tradice starání se o taková vozidla v Česku sahá do 60. let. „Nebyla nová vozidla nebo jich bylo strašně málo, tak se snažili ta vozidla vyrobená před druhou světovou válkou udržovat dále v pojízdném stavu,“ vysvětluje ředitel galerie Veteran Car Miroslav Kotlařík. Jaké výhody se s vlastnictvím veterána pojí? A jak se zorientovat na trhu s takovými vozy?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/12/202324 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Nahé scény nemají být lascivní. Diváci jsou prací těla ohromeni, zve Rosťa Novák na nové představení

R.I.E. – Rest in euphoria, neboli Odpočívej v euforii. Tak se jmenuje nové představení Cirku La Putyka, které vymyslel a režíroval principál Rosťa Novák mladší. „Chtěl jsem udělat představení pro dospělé, některá témata, která tam otevíráme, nebo scény, které tam jsou, ještě děti nemusí vidět,“ vysvětluje s tím, že představení otevírá témata, která rezonují ve společnosti – gender, environment. Jak se tvořil projekt, který má mezinárodní obsazení?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/11/202326 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Napůl houba, napůl červ. Afrodiziakum převrátilo život Bhútánců, vypráví cestovatel Rudolf Švaříček

Cestuje po celém světe se svou agenturou, aktuálně připravil výstavu Tajemná Indonésie a audioknihu Tamtamy času, kde hlasem populárních herců promlouvají také Hanzelka se Zikmundem nebo Miloslav Stingl. Cestovatel Rudolf Švaříček si oblíbil Bhútán, ale opakovaně jezdí třeba i do Etiopie. Co zažil na vysokohorských trecích? A kolikrát ho postihla malárie? Poslechněte si celý rozhovor!Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/8/202329 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Nad rolí ve filmu Tancuj Matyldo jsem neváhala, přiznává herečka Rázlová. V čem ji inspiruje Roden?

Herečka Regina Rázlová je herečka a pedagožka. Za svoji kariéru působila v řadě televizních, filmových a divadelních rolí. V současné době je možné ji vidět v novém snímku Tancuj Matyldo. Ztvárnila v něm hlavní roli ženy zasažené Alzheimerovou nemocí. „I komedie má dvě strany reflektoru, světlo a stín, důležité je nebrat se moc vážně,“ popisuje herečka. Co je podle ní dobré herectví?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/7/202329 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

V maličkém světě je zlato modré, vypráví biochemička. Proč kovy fungují jinak v nanosvětě?

Zabývá se manipulací světla v nanorozměrech pomocí plasmonických nanočástic. A za občanské aktivity získala biochemička Vladimíra Petráková Cenu Madeleine Albright. „Známe slovíčko odliv talentů, cítíme, že to je něco špatného, ale my říkáme, že to nemusí být špatné v momentu, kdy s vědci jsme v kontaktu a pomůžeme jim třeba s návratem. A to dělá organizace, kterou jsem založila,“ vysvětluje důvody ocenění. O co přesně v její vědecké činnosti jde a čemu to pomáhá?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/6/202328 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Kodym: „Vzpomínky na devadesátky mám ostré.“ Keithu Richardsovi věnoval kytaru podepsanou Zappou

Vydáním vzpomínkové fotoknihy a koncertem k 30. výročí alba Černý kočky mokrý žáby se kapela Lucie navrací do 90. let. „O devadesátkách se říká, že kdo si z nich něco pamatuje, tak je neprožil. Ale já jsem opakem, protože jsem kupodivu většinu 90. let strávil tak, že jsem se nedotkl alkoholu ani žádné lehké drogy, které v tom showbyznysu putovaly,“ říká její kytarista, zpěvák a skladatel Robert Kodym. Jak vzpomíná na legendární strahovský koncert s Rolling Stones?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/5/202325 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Seriály jsou moje obživa, Národní divadlo kotva a dabing noční můra, usmívá se herečka Preissová

Přelomový školní rok 1989/1990 zvídavýma očima malé holky z jihomoravské vinařské vesnice. To je část anotace knihy herečky Martiny Preissové nazvané Mají v nebi skleničky? Jak ale říká v rozhovoru s moderátorem Vladimírem Kroce, knížka není tolik o sentimentu jako spíš o úsměvu a humoru. „Dvojakost dvou světů, naprostého venkova a městského života mezi uměním, toho jsem byla součástí a mezi tím jsem přebíhala,“ vypráví.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/4/202327 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Archeolog přeplul Egejské moře v replice pravěkého člunu. Příroda vědce překvapila

Experimentální archeolog Radomír Tichý působí na katedře archeologie na Univerzitě Hradec Králové a je také ředitelem Archeoparku ve Všestarech. Na replice pravěkého člunu přeplul v rámci Expedice Monoxylon Egejské moře. „Na archeologii je krásné, že vždycky se dá ještě něco najít. Většinu máme ve skutečnosti před sebou,“ říká s úsměvem Radomír Tichý. K jakému nálezu došlo v polovině října? A co zjistila čtvrtá Expedice Monoxylon?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/1/202325 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Přetížení 10G během půl vteřiny. Když ztrácím periferní vidění, musím povolit páku, popisuje letec

Akrobatický a bývalý bojový pilot Martin Šonka je vicemistr světa a mistr Evropy a Česka v akrobatickém létání. V současnosti učí v Centru leteckého výcviku v Pardubicích novou generaci pilotů a pilotek. „Vyrostl jsem díky tátovi na knížkách o našich letcích v Anglii a chtěl jsem být jako oni – být stíhací pilot a zachraňovat svět.“ Jaké to je letět obrovskou rychlostí hlavou dolů? A co znamená greyout? Poslechněte si celý rozhovor. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/30/202326 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Na bezpečný porod v některých zemích stačí 800 korun, vybízí Pánek. Startuje projekt Skutečný dárek

Knížka pro děti ze sociálně vyloučených rodin, podpora farmářů v rozvojových zemích nebo příspěvek na solární elektrárnu, která zásobuje školu. Člověk v tísni spouští další ročník charitativního e-shopu Skutečný dárek, o kterém s moderátorem Janem Pokorným mluvil ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. „Je to dárkový certifikát, který je možný si vybrat podle toho, co je člověku blízké,“ přibližuje. Poslechněte si rozhovor!Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/29/202327 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Když jsem nastupoval do Ředitelství silnic a dálnic, mělo pověst horší než Pankrác, směje se mluvčí

Potkáte ho zásadně ve žluté vestě, na briefingu často s termoskou a buchtou pro novináře. Pro tiskového mluvčího Ředitelství silnic a dálnic je jeho práce splněný sen, jinde by se prý moc nudil. „Dělat někde na tropickém ostrově správce milionářské rezidence, to bych asi shnil, možnost bavit se s lidmi je nádhera,“ říká Jan Rýdl. Jak čelí nazlobeným komentářům řidičů na českých silnicích? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/28/202325 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Voldánová: Konto Bariéry jsou příběhy, které trhají srdce na kusy. V 99 procentech dokážeme pomoct

Po dvaceti letech opustila Jolana Voldánová televizi a vydala se na volnou nohu. Když Božena Jirků, dnes bývalá ředitelka Nadace Charty 77, za sebe hledala náhradu, oslovila právě ji. „Je to výzva. Volná noha byla báječná, ale když přišla tahle nabídka, řekla jsem si, že znova zkusím naskočit do proudu, který mě někam ponese, jehož budu součástí a kde se budu snažit ho nějak korigovat. Na to se těším,“ usmívá se.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/24/202329 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Je mi dobře v New Yorku mezi podivíny s nepravděpodobnými příběhy, usmívá se hudebník Pivec

Z brněnského paneláku na pódium vedle Gregory Portera. Světoznámý hudebník a producent Ondřej Pivec je držitelem ceny Grammy, žije už 13 let v New Yorku a do zvuku hammondek se zamiloval během studia na gymnáziu. Hraje v afroamerickém kostele při bohoslužbách, koncertuje a čím dál raději pracuje ve studiu. „Z hlediska produktivity je studiová práce víc vidět a to já v této životní fázi mám rád,“ říká hudebník. Co ho teď nejvíc baví na roli producenta? Poslechněte si rozhovor!Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/23/202330 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Šamani v pravěku věděli něco víc. Znali přírodu i počasí, nastiňuje autor knihy Šaman ze země mamutů

Napodruhé se přenesl do doby lovců mamutů a navázal na bestseller Ztracen v zemi mamutů. Nová kniha spisovatele a popularizátora vědy Pavla Radosty se jmenuje Šaman ze země mamutů, ve které se přenášíme přibližně 25 tisíc let zpátky. „Věda se posouvá, hlavně analytické metody. Ale u knížek je zásadní příběh, který je napínavý, barvitě napsaný, že děti a dospěláky chytne a budou to číst jako každou jinou knížku s chutí,“ vysvětluje. Bude další pokračování?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/22/202330 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Najít pachatele a zneškodnit ho. Infekce provázejí lidstvo od nepaměti, přibližuje primářka

Primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice na Bulovce Hana Roháčová mluví nejen o koronaviru, ale také o chřipce, kterou podle ní není radno brát na lehkou váhu. „Lidé mají za to, že když mají rýmu nebo je škrábe v krku, tak mají chřipku, ale to není chřipka. Chřipka je onemocnění horečkou, bolestmi svalů, kloubů, člověk není schopen v podstatě ničeho,“ popisuje příznaky. Jak se před infekčními onemocněními chránit? A co primářka dělá, když zrovna neničí parazity?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/21/202331 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Každou druhou stránku jsem se smál nahlas, pochvaluje si ilustrátor Čapek knihu Zdeňka Svěráka

Čerti nejsou – nová kniha Zdeňka Svěráka měla být původně scénář k filmu. I proto se prý kniha dobře ilustrovala světoznámému výtvarníku a ilustrátorovi Jindrovi Čapkovi. „Jsou tam dvě záporné postavy, jeden je čert, druhý opravdový baron, ale těžko bych odpověděl na otázku, který z nich je větší prevít,“ přibližuje Zdeněk Svěrák. Platí i v dnešní době, že pohádkový příběh musí mít dobrý konec?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/20/202331 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Z fotky lze dnes vyrobit pornografickou nahrávku. Lidé se tím druhým mstí, říká student Stanfordu

Matyáš Boháček v minulosti vyvinul aplikaci, která pomáhá neslyšícím, dnes studuje na Stanfordské univerzitě v Kalifornii, kde se mimo jiné zabývá umělou inteligencí, dezinformacemi a obranou proti nim. „Generátor AI se zatím neumí smát. Je to dobrý indikátor toho, že mluvíte s člověkem,“ přibližuje Matyáš Boháček. Jak může umělá inteligence změnit svět filmu? A jak se obrázky dají zneužít? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/16/202325 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Jsem celoživotní čokoholik. Chuť se tříbí, ale musíte mít i dar, popisuje výrobkyně čokolády

První tabulku čokolády vytvořila v kuchyni a dnes vede ženský tým v čokoládové manufaktuře. Michaela Dohnálková má za svoje laskominy nejednu světovou cenu. Její čokoláda získala nejvyšší ocenění – tři hvězdy v nejprestižnější světové gastro soutěži v Anglii. „Byla to čokoláda sametová, je hodně česká a vymysleli jsme ji k výročí sametové revoluce,“ vypráví podnikatelka. Jak přicházejí čokoládové nápady?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/15/202325 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Knír málokomu sluší. Budí zvědavost a tím se šíří osvěta, říká koordinátor fondu Muži proti rakovině

Listopad je měsícem zasvěceným mužskému zdraví. Po celý měsíc probíhá charitativní akce Movember, která dělá osvětu prevenci a léčbě rakoviny varlat a prostaty a také získává peníze na moderní léčbu. Jiří Hofreiter je koordinátor Nadačního fondu Muži proti rakovině, který akci Movember pořádá. Poslechněte si rozhovor s kreativcem, příležitostným DJ a nově také autorem knihy Buďsbohem o mužském zdraví, o nastavení dobrého marketingu i o síle sdílení.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/14/202321 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Pokračování filmu o psu Gumpovi je veselejší. Hraje v něm i Štěpán Kozub, přibližuje autor příběhu

Spisovatele a ochránce zvířat Filipa Rožka možná znáte jako autora knihy Gump, pes, který naučil lidi žít. Podle knihy vznikl i film v režii F. A. Brabce. A 13. 11. spatřuje oficiálně světlo světa pokračování knihy s názvem Gump: Jsme dvojka. Vychází i jako audiokniha s Ivanem Trojanem. A můžete se těšit i na film. „Nejdřív jsem nechtěl, aby to pokračovalo, pak se ve mně najednou otevřel další příběh,“ vypráví Filip Rožek. Na co se můžeme těšit? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/13/202323 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Děti motivuji hudbou. Romské děti sboru Čhavorenge na sobě musí pracovat, popisuje Ida Kelarová

Zpěvačka, muzikantka a sbormistryně Ida Kelarová je první Romkou, která byla oceněna vysokým státním vyznamenání – 28. října převzala rukou prezidenta republiky státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury, výchovy a školství. „Když ceremoniál začal, zahrály žesťové nástroje, zamrazilo mě, jak to bylo silné. Po dlouhé době jsem v ten moment ucítila hrdost, kterou jsem už dlouho necítila. To bylo krásné,“ vypráví Ida Kelarová. V čem je výjimečný její sbor Čhavorenge?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/10/202328 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Čím méně se hýbu, tím je mi hůř, říká kaskadérka. V 63 letech skáče z letadla a bojuje s padouchy

Sportovkyně, kaskadérka, lektorka. Hanu Dvorskou těžko zastihnete jen tak sedět. Nám se ji povedlo hodinu udržet před mikrofonem, a tak jsme se dozvěděli, jak se vyvíjí kaskadérství nebo proč je lepší dělat jakoby nic, když je všechno špatně. Stále usměvavá ve svých 63 letech válčí na place s padouchy a divou zvěří, stejně tak jako mimo kameru musí bojovat s rakovinou. Hana Dvorská napsala knihu Život se mnou pěkně cvičí, kterou příští týden pokřtí. O čem v ní vypráví?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/9/202330 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

I mezi velkými zvířaty jsou simulanti, koním se třeba nechce makat, usmívá se veterinářka

Věnuje se terénní diagnostice koní, chirurgii, stomatologii, od roku 2014 je veterinární lékařkou v zoologické zahradě Děčín. Lýdia Suková zážitky ze své praxe napsala do knihy Veterinářka vypráví. Jak si srnka může myslet, že je člověk? „Zvířata se učí od rodičů, nebo od těch, které za rodiče považují. Když třeba srnka nevyrůstá se svou přirozenou matkou, a chování ji učí lidé, nebo třeba pes, tak si myslí, že je pes. A když to neklapne, tak přesedlá na člověka,“ vysvětluje.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/8/202333 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

U nás doma se ke slovu nedostanete. Všichni mluví najednou a nahlas, směje se Ivana Chýlková

Ivana Chýlková je bez vší pochybnosti šarmantní žena a také žena mnoha talentů. Na divadle je nepřehlédnutelnou herečkou, také zpívá, ve Stardance se proměnila v energickou tanečnici. Jak ale vypadá její život mimo pódium? Co dělá ráda ve volném čase? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/7/202330 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Umělá inteligence bude rozumět emocím, lidskou podobu bychom měli tabuizovat, zamýšlí se kybernetik

Kybernetik a filosof Jan Romportl si už svět bez umělé inteligence nedovede představit. „AI potřebujeme, abychom udrželi osmimiliardovou civilizaci důstojně pokupě,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou. Zároveň ale upozorňuje, že AI je nutné tvořit tak, aby její hodnoty byly sladěné s hodnotami lidí. „Politici o AI moc erudovaně nemluví. Pochopte základy, jak AI funguje, pak požadujte, aby politici jasně deklarovali svůj názor,“ doporučuje.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/6/202329 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Zaniklé obce jsou fenomén Krušnohoří. Pět set let tam žili lidé, energie nezmizela, říká spisovatel

Štěpán Javůrek, ředitel Destinační agentury Krušnohoří, si po třicítce sedl k počítači a bez průpravy napsal tři romány. Jeho posledním vydaným románem je Sudetský dům II. „Chtěl jsem psát jen první díl. Nicméně při psaní knihy jsem si uvědomil, že to nejde ukončit. Odsunem Němců neskončil příběh nových osadníků – Čechů, ale naopak v mnoha ohledech teprve začal,“ popisuje spisovatel.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/3/202331 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Japonci jsou šťastní při precizní práci, Turci s rodinou, říkají cestovatelé zkoumající štěstí

Psycholožku Kristýnu Tronečkovou a marketéra Matouše Hurtíka spojila vášeň pro cestování a hledání štěstí. Společně se tedy vydali do Turecka, Kostariky a Japonska a učili se poznávat pomocí introspektivních rozhovorů tamní společnost. Jak popisují štěstí Kostaričani? A co potřebují ke spokojenosti Japonci? Kristýna a Matouš společně vydali knihu Naše cesty za štěstím, kde tento fenomén zkoumají. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/2/202329 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Když je někdo statečný a odvážný, máme tendenci to relativizovat, všímá si režisér filmu o Mašínech

Režisér Tomáš Mašín debutoval výpravným dramatem 3 sezóny v pekle, které bylo nominováno na 11 Českých lvů, z toho tři proměnilo. Teď přichází do kin jeho film Bratři, který vypráví příběh skupiny bratří Mašínů. „Myslím si, že 50. léta jsou v české kinematografii dost dietně zpracována. Měl jsem zato, že brutální, krvelačný komunismus je potřeba ukázat, ale přemýšlím jako režisér, který miluje dramatické příběhy,“ vypráví režisér Tomáš Mašín.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/1/202330 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

S hudbou je to jako s jízdou na kole. Jdete si to užít, ale stejně se sedřete, směje se houslista

Nejúspěšnější houslista své generace Josef Špaček si v devíti letech zahrál s Josefem Sukem, později studoval na prestižním Curtisově hudebním institutu. Koncertuje v nejslavnějších hudebních domech, ale nedá dopustit ani na intimní atmosféru domácích koncertů. „Vážná hudba vybízí k zamyšlení, a proto si myslím, že je důležité k tomu společnost vést – a v Česku to děláme dobře,“ myslí si houslový virtuos. Jak vzpomíná na první setkání s Jiřím Bělohlávkem?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/31/202334 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Do příběhu jsme chtěli dostat mazanost českých špionů, přibližuje novinářka seriál Extraktoři

Extraktoři spolupracují s mezinárodními vládními organizacemi, pomáhají řešit problémy, které nelze řešit oficiální cestou. I Česko takové má. Alespoň podle stejnojmenného seriálu, který zpracoval například příběh dvou unesených Češek v Pákistánu. „Jarda Kmenta přinesl asi osm námětů, vybrali jsme tři motivy, které se v seriálu Extraktoři objevují,“ vypráví novinářka, scenáristka a kreativní producentka platformy Voyo Lenka Szántó, která se na vzniku série podílela.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/30/202327 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Na 3D tisku srdce teenagerům vysvětlíme, co budeme operovat. Lépe zákrok akceptují, říká kardiolog

Profesor Jan Marek patří k mezinárodně uznávaným odborníkům v dětské kardiologii a diagnostice vrozených vad srdce. Je nositelem stříbrné medaile Jana Masaryka. Od ministra zahraničních věcí dostal cenu Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Pár let před padesátkou vyměnil kariéru úspěšného lékaře v dětském kardiocentru v Motole za post v jedné z nejlepších dětských nemocnic na světě – Great Ormond Street Hospital v Londýně. V čem je tak výjimečná?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/27/202331 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Na roztroušenou sklerózou máme co nabídnout. Fungují moderní léky, jóga i meditace, říká neuroložka

Celý profesní život se věnuje léčení roztroušené sklerózy, pro pacienty s tímto onemocněním vytvořila systém péče. Neuroložka Eva Kubala Havrdová se svými pacienty cvičí i jógu, která dělá dobře jak jí, tak jejím pacientům. „Každý si v tom najde to svoje, pacienty to baví. Vede to k tomu, že si své tělo uvědomí a začnou vnímat jeho signály,“ vysvětluje. Jak uznávaná lékařka a odbornice překonává pocit nekonečného boje s nemocí, nad níž dosud není možné definitivně zvítězit?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/25/202330 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Frustraci vítám. Ve chvíli, kdy mě věci štvou, se dokážu nejvíc naučit, přiznává Marek Adamczyk

Marek Adamczyk je oblíbeným filmovým i divadelním hercem. Není tomu tak dávno, co se kvůli natáčení seriálu oblékal do potápěčského neoprenu, dnes se převléká do tanečního kostýmu. Na parketě ho diváci mohou vídat každou sobotu večer v soutěži Stardance, ve které soupeří o první místo i se svou ženou Evou Adamczykovou. Učí se tančit spolu? A jaký má vztah k soutěžení? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/24/202329 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

V USA je zbraní více než obyvatel. Letošní průměr jsou dvě masové střelby denně, říká zpravodaj

Američané považují zbraně za přirozenou součást života, říká reportér České televize David Miřejovský. V USA působil čtyři a půl roku, za tu dobu pokrýval spoustu témat, která se týkala zbraní. A tak vznikla kniha Amerika na mušce. „Američané by měli hledat celospolečenský konsensus jak dál, protože situace, která tam panuje, není dobrá, je třeba s ní něco dělat. Amerika skutečně v posledních letech neví jak dál,“ říká v souvislosti s problematikou držení zbraní v USA. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/23/202329 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Přivítání byl silný zážitek. Komunita drží spolu, prozrazují mistři světa Perušič a Schweiner

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner přivezli z mistrovství světa v Mexiku zlato. Spolu hrají již od roku 2015 a přiznávají, že tvořit tolik let týmovou dvojici je ve sportu spíše rarita. Neobvykle dlouho jsou také pod vedením stejného trenéra, Itala Andrey Tomatise. „Od začátku nás oba trošku i od některých světových týmů odlišovalo, že jsme byli schopni dlouhodobě sportu hodně dávat, pracovat s velkým množstvím motivace a odhodlání,“ popisuje Ondřej Perušič.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/20/202332 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Být matkou je dobrý předpoklad ke zvládnutí vojenského výcviku, usmívá se vojákyně v aktivní záloze

Na vojnu chtěla už jako malá holčička, ale tehdy jí v rodině vysvětlili, že holky na vojnu nechodí. Na vojnu se přece jenom dostala, jen o pár let později. Když její dcery trochu odrostly, vydala se na třítýdenní vojenský výcvik do Vyškova. Dnes je vojákyní v aktivní záloze. Petru Horákovou Krištofovou můžete spatřit v bahně v plné polní i na diplomatických večírcích. Je zakladatelkou Nadačního fondu Apolena. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/19/202327 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Cukr se dá zahnat úpravou životního stylu a pohybem, radí diabetolog. Jak předcházet cukrovce?

Ze začátku si jí nevšímáte, ale pak vás zlomí. Cukrovka. Diabetolog Martin Prázný se přidává ke kolegům, kteří apelují, abychom její riziko opravdu nepodcenili. „Statistiky říkají, že máme asi milion sto tisíc osob, které mají cukrovku nebo k ní směřují,“ říká. Jak cukrovce předcházet?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/18/202329 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Když se mlčí, taky se povídá. A někdy víc, než když se kecá, vypráví Jiří Anderle

Jiří Anderle, výtvarník, grafik, dlouholetý autor rozhlasového cyklu Láska za lásku o vyprávění, příbězích, rozjímání a hudbě byl uveden do rozhlasové síně slávy. „Jsem po tátovi Chod, patriotismus mám v genech,“ odpovídá na otázku, proč v dobách své největší slávy neuprchl ze země. Co pro něj vlastně znamená sláva? A jaké bylo jeho přátelství s Bohumilem Hrabalem? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/17/202327 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Psal jsem to, jako bych byl holka, to mě bavilo, vypráví o své nové knize Gazely spisovatel Hartl

Po bestsellerech Malý pražský erotikon, Okamžiky štěstí nebo 15 roků lásky přichází spisovatel Patrik Hartl s další knihou Gazely. Vypráví o zajímavých ženách, spolužačkách postav jedné z Hartlových knih Prvok, Šampón, Tečka a Karel. „Věděl jsem, že budu psát o úseku života v polovině mezi pubertou a důchodem, že mě zajímá, jak na problémy středního věku reagují holky,“ přibližuje Hartl.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/16/202331 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Leopold Hilsner není vrah Anežky Hrůzové. Mám důkaz o rozporech ve spisu, odhaluje badatel Mareš

Jaroslav Mareš je reportér, badatel, spisovatel. Na pultech knihkupectví se v příštích dnech objeví jeho nová kniha Největší záhady zločinu. „Když se do toho člověk ponoří, snaží se odstranit legendy a zbude tam malý zbyteček – racionální jádro, něco, co se skutečně stalo, a nevíme, jak to bylo. Pokoušet se to pospojovat, aby to dávalo smysl, to je úžasná práce, hrozně mě to baví,“ popisuje svou práci se záhadami Jaroslav Mareš.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/13/202332 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Lov na brouky je podobný jako lov tygra, říká neurochirurg Beneš. Je to větší adrenalin než operace?

Vladimír Beneš je neurochirurg, ale se stejným zanícením dokáže mluvit o entomologii, tedy o vědě zabývající se studiem hmyzu. Lovit brouky se vydal do Asie, Afriky i Ameriky, v kanceláři se mu to hemží různými druhy menších či větších tvorů. „Mám pocit, že člověk by neměl dělat nudné věci. Nemůžu sedět doma a koukat do zdi, potřebuju nějakou aktivitu,“ svěřuje se. Jak vypadá takový lov na brouky? A co pro něj znamená poctivost? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/12/202329 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Pozor na šmejdy v psychologii, v mnoha případech lidem uškodí, varuje klinický psycholog

O psychiku je potřeba se starat. Stejně tak, jak si myjeme ruce nebo se staráme o své tělo. Říká to klinický psycholog Radek Ptáček, podle kterého náš mozek potřebuje vědět, kdy pracuje a kdy odpočívá. A když se nám to nedaří, je důležité nebát se a vyhledat pomoc. „Včasná návštěva odborníka může být zcela rozhodující pro naše psychické i fyzické zdraví a sociální pohodu,“ doporučuje. Jak ale rozeznáme správného odborníka, zejména když je jich nedostatek?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/11/202331 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Hudebník musí mít hlavu otevřenou inspiraci a nestrkat do toho pazoury, usmívá se Jindra Polák

Jindra Polák je frontman známé kapely Jelen, která letos vydala novou desku Všechno bude dobrý a v prosinci ji čeká velký koncert v O2 Areně, kterým oslaví 10 let existence. Ačkoli se na desce objevují písně jako Na špatným hrobě a v textech se objevuje loučení i smrt, její poslání vyznívá optimisticky. Jaké umělce na desce uslyšíme? Poslechněte si celý rozhovor včetně malého koncertu ve studiu.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/10/202330 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Chtěl jsem slézt z plakátů a neusilovat o to být slavný, přiznává Jan Svěrák

Filmový režisér Jan Svěrák napsal knihu Světakrásy a natočil i stejnojmenný film. Zatím ho ale vidělo asi deset lidí. „Když jsem natočil Po strništi bos, rozhodl jsem se, že už nebudu nic dokazovat a že se budu starat o jiné věci, které jsem zanedbával,“ přiznává. Na kreativitu ale nezapomněl, začal psát krátké texty – úvahy a povídky. Proč se do psaní pustil? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/9/202331 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Trať jsme stavěli sami. Rozdávat radost je naše motto, říká zakladatel Kolínské řepařské drážky

Tomáš Vanča je zakladatel Kolínské řepařské drážky. Když už tu dávno řepařská drážka nebyla, chodil po trati a natíral výstražná zařízení, aniž by tu cokoli bylo. „Byla tady jen dvoumetrová lebeda, původní náspy nebyly ani vidět a byla tu skládka. Věřil jsem, že by se malodráha mohla obnovit. Natíral jsem výstražné kříže a někteří lidé si mysleli, že jsem se zbláznil. Já se jim nedivím,“ usmívá se Tomáš Vanča. Kdo původně drážku vybudoval? A jak se podařilo ji obnovit?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/6/202329 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Kdybychom se báli, co na nás za každým obloukem čeká, nemůžeme to dělat, přiznává strojvedoucí

Pavel Daniš a Vojtěch Daniš, otec a syn, oba strojvedoucí. To jsou další hosté, kteří v rámci seriálu Týden na kolejích, díky kterému jste na Radiožurnálu mohli slyšet příběhy lidí, jejichž život je úzce spojen se železnicí, hovoří o své profesi a o lásce k železnici. Je práce strojvedoucího opravdu taková romantika, jak si mnozí z nás představují? Jak vypadá pohled z kabiny strojvedoucího? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/5/202331 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Parní lokomotiva je symbióza topiče a strojvedoucího, vypráví historik lokomotiv

Výtvarníka a historika lokomotiv Bohumíra Goldu živí grafika, reklama, design a malba. Parní lokomotivy se ale staly jeho celoživotní vášní. „Před sestrojením parní lokomotivy se lidé přibližovali koňmo nebo pěšmo, pak parní lokomotiva sblížila všechny lidi na světě,“ přibližuje vznik parních lokomotiv. Jak je náročné obsluhovat parní lokomotivu?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/4/202331 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

V jídelním voze se potkává celý svět, říká vrchní jídelního vozu. Jízda ve vlaku je jako divadlo

Učil se na hospodského, studoval divadelní a filmová studia a od dětství ho to táhlo k železnici. A právě tahle kombinace dala vzniknout tomu, že se Pavel Peterka stal vrchním jídelního vozu. Z rozhovoru je jasné, že nejde jen o to navařit cestujícím ve vlaku. Vlak je pro něj tak trochu divadlo. A místo, kde se potkává celý svět. Co o něm vypráví spisovatel Jaroslav Rudiš? A jak zní člověk, pro kterého je práce největším koníčkem? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/3/202332 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

I cesta je cílem, baví mě šílené jízdy, vypráví spisovatel Rudiš. Napsal Návod pro použití železnice

„Ve vlaku se stanete součástí jiného světa a potkáte spoustu zajímavých lidí,“ vypráví spisovatel Jaroslav Rudiš, který ve vlaku nejen píše, ale také relaxuje. Jeho kniha Návod pro použití železnice se stala v Německu před dvěma lety bestsellerem, nyní vychází v Česku. Co všechno můžeme zažít v jídelním voze? I o tom mluvil s moderátorkou Lucíí Výbornou ve vlaku do Vídně, která tímto zahájila speciální Týden na kolejích.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/2/202337 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Nejen šarlatáni, alchymií se zabýval i Isaac Newton, říká spolutvůrce seriálu Alchymisti

Zdeněk Sikač je chemik, astronom a astrofotograf. Je jedním z tvůrců podcastu Alchymisti, který připravilo Rádio Junior. „Cílem podcastu bylo především seznámit posluchače s některými významnými postavami a naznačit, jak rozdílný přístup v alchymii mohli mít,“ přibližuje Zdeněk Sikač. Jaké má mezi alchymisty favority? A co nového se sám dozvěděl?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/29/202329 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Chválit tehdejší nádheru hor? Nechci dnešní generaci ubírat radost z putování, říká Miloslav Nevrlý

Od mládí se rád toulal. Prvně po starých částech Prahy, ale pak objevil hory. Pro skauty a trampy je jeho práce neochvějně známá, přesto se mu podařilo celý život zůstat stranou široké pozornosti. Za spisovatele se prý nepovažuje a možná ani netuší, kolika čtenářům jeho knihy změnily život. Ornitolog, cestovatel, zoolog a skaut Miloslav Nevrlý mluví o krajinách, které prošel, i lidech, které se pro něj stali důležitými. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/28/202328 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Život po životě je víra, kdyby to tak nebylo, Bůh by se stal faktem, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut a pedagog Pavel Kolář je i autor publikací jako Labyrint pohybu nebo Posilování stresem. V poslední knize Řeka pod hladinou se ale představuje jako autor románu. „Psaní v tomto žánru vás nějakým způsobem rozvíjí a obohacuje, je to vstup do nějaké fantazie. Bylo to pro mě osvěžující a fajn pocit, když to vyšlo,“ přiznává v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/27/202330 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Dáváte bacha? „Na rizika na silnicích připraví řidiče virtuální pomůcky,“ popisuje instruktor

Učme se přežít, Dávám bacha – projekty, které ponoukají řidiče k tomu, aby se na silnicích chovali ohleduplněji. Hostem je šéfinstruktor Jiří Novotný, který bude mluvit o kampaních, které se snaží edukovat řidiče, o nových virtuálních pomůckách, které dokážou méně zkušené řidiče připravit na rizikové situace, o mentorech za volantem i mladších žácích. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/26/202326 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

„Čtyřicet procent samizdatu prošlo bytem nevidomého Klementa Lukeše,“ vypráví Pavel Kosatík

Dvacet let se spisovatel Pavel Kosatík ptal pamětníků na muže jménem Klement Lukeš – člověk od mládí nevidomý, ale přes handicap bojoval i proti totalitnímu režimu. Kniha se jmenuje Zápasy slepého muže. „Koho historie alespoň trošku baví, mohl by v tom vidět příběh, že se člověk může zachránit sám, ale nesmí to vzdát,“ přibližuje svou novou knihu Pavel Kosatík. Jak on sám vzpomíná na život v totalitním režimu? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/25/202323 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Vztahy mezi skateboardisty jsou úžasné, jsme parta. Poradím soupeřům i na závodě, říká Vilém Jakeš

Vilém Jakeš je devatenáctiletý skateboardista, člen reprezentace ve skateboardingu, mistr republiky do 23 let ze Skate klubu Moravia Polešovice. Ještě v sezóně 2019 hrál hokej, pak ale přešel ke skateboardu. „Jakmile začal covid, hokej stopnul, hledal jsem něco, čím se zabavit,“ vypráví. Přestože je jeho otec Vilém Jakeš hokejovým trenérem, přiznává, že je rád, že se jeho syn rozhodl skateboard vyzkoušet. Jaké byly pro oba začátky Vilémovy nové sportovní kariéry?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/22/202332 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Posiluji každý den. Abych mohla zpívat i nějak vypadala, usmívá se zpěvačka Marika Gombitová

Narodila se ve východním Slovensku, ve třinácti začala zpívat se svými bratry ve skupině Matador, brzy začala vypomáhat otci v kostele při hře na varhany. Právě tam sahají její hudební začátky. I přes neštěstí, které ji v mládí postihlo, se jí podařilo udržet na slovenské hudební špičce. Zkraje příštího roku si zazpívá v pražské O2 Aréně. S Marikou Gombitovou si povídá Lucie Výborná nejen o vášni k hudbě. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/21/202324 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Otevřená debata v naší společnosti chybí. Měli bychom se tím vážně zabývat, vyzývá teolog Petráček

„Celý svůj život jsem mezi mladými lidmi, v mnoha směrech jsou skvělí, vůbec nesdílím katastrofické vize, že každá generace je horší a mládež upadá,“ říká katolický kněz, historik a teolog Tomáš Petráček, podle kterého politické elity selhávají – apelují na primitivní pudy, hecují emoce. „Je to otázka společenských a mediálních elit, aby se tomu postavily,“ nabádá kněz. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/20/202332 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Ber, nebo nech být, řekla agentka. Tak jsem to vzal, vzpomíná na první zahraniční roli herec Vašut

Herec Marek Vašut se poprvé objevil ve filmu, když mu bylo pět let. Je významným českým filmovým a divadelním hercem a dabérem, zahrál si v několika zahraničních filmech. Jak se za ta léta v showbyznysu změnil jeho přístup k herectví? A je pro něj stárnutí palčivé téma, nebo na něj nahlíží spíše s humorem? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/19/202331 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Ve skupině lidí s Alzheimerovou chorobou jsem se začala zvedat ze dna, vypráví klientka Věra

Probíhá Týden paměti, který pořádá Česká alzheimerovská společnost. Psycholožka společnosti Eva Jarolímová při té příležitosti zavítala do studia Radiožurnálu společně se svou klientkou paní Věrou. „Když se poruchy krátkodobé paměti zhoršují, je potřeba to diagnostikovat. Tak, jak to děláme v našem projektu Dny paměti,“ doporučuje Eva Jarolímová. Jak paní Věře společnost pomohla a co může pomoci lidem s demencí? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/18/202334 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Houby jsou úplně všude, šokovalo mě to. Nové druhy musíme kvůli popisu ochutnávat, říká mykolog

Doktor Jan Holec je mykolog, kurátor sbírky hub Přírodovědeckého muzea Národního muzea a také předseda České vědecké společnosti pro mykologii. Na houbách ho fascinuje jejich tajemnost. „Když si vezmete kytky, je to trošku nudné. Jdete na lokalitu a kytka tam skoro vždycky je. Kdežto u nás je to neskutečná loterie. Člověk neví, kdy to zaplodí,“ vypráví. Kolik je u nás hub? A jakou novou houbu objevil Jan Holec na Šumavě?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/15/202334 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Najednou stojíte na pevné zemi, mluví o transplantaci novinářka Kalenská. Napsala knihu rozhovorů

Novinářka Renata Kalenská napsala mnoho knih, ta nejnovější se jmenuje Orgány nepatří do nebe. Jsou to rozhovory s transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem a jeho pacienty. Kalenská ale v knize také odhaluje vlastní příběh – v roce 2018 ji byla transplantovaná ledvina a slinivka od zemřelého dárce. „Nedokázala jsme se na transplantaci těšit, měla jsem to v hlavně postavené tak, že abych mohla žít, musí někdo zemřít,“ vypráví.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/14/202332 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Smrt vztahy neruší. Pacienty si nesu s sebou, přiznává lékařka. Jak probíhá rozhovor s paliatrem?

Kateřina Rusinová je lékařka a přednostka Kliniky paliativní medicíny 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. S Lucií Výbornou si v části rozhovoru vyměnila role, když s ní vedla hodnotovou anamnézu. Jak takový rozhovor probíhá? Jak těžké je mluvit o nepříznivých prognózách? A co všechno může stát za slovem naděje? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/13/202332 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Dezinformace je moderní šmejdství. Dřív se prodávaly hrnce, teď se prodává strach, říká novinářka

Koronavirová krize, válka na Ukrajině, volby – události, které se staly pastvou pro dezinformátory. V roce 2021 vznikl projekt Ověřovna, který se původně zaměřoval na ověřování dezinformací o politicích. Ověřovna ale funguje i dva roky poté a práce má stále dostatek. „Pokud začnete konzumovat dezinformační weby, dostanete se do bubliny, ve které vás masírují stále stejnými informacemi. Když je pak uslyšíte z více stran, začnete o tom přemýšlet,“ upřesňuje Jana Magdoňová.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/12/202329 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Mám mnoho tváří. A akordeon dýchá se mnou, vypráví muzikantka Havelková. Jak vzpomíná na cirkus?

První akordeon dostala v 11 letech. Teď se s akordeonem v náručí stává slavnou sólovou zpěvačkou. „Poslouchala jsem Radúzu, s rodiči jsme chodili na její koncerty, byla pro mě bohyní a chtěla jsem být jako ona,“ vypráví Rozálie Havelková, zpěvačka, která vyrostla za zvuků swingové hudby, kterou provozuje její otec Ondřej. Na čem aktuálně pracuje? A kdy přijde další deska? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/11/202334 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Historická lokomotiva Kafemlejnek je pýchou jaroměřské Výtopny. Čemu železničáři říkají bobík?

Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři vede spolek nadšenců, jejichž vášní je železnice. Všichni jsou takříkajíc od fochu – Bohuslav Škoda pracuje jako dispečer, Pavel Černý je strojvedoucí. Milovaným „bobíkům“, jak se lokomotivám říká, se věnují ve svém volném čase. „Každá lokomotiva má charakteristický zjev či vlastnost a podle toho dostávají přezdívku – třeba Zamračená nebo Bardotka,“ upřesňuje šéf muzea Bohuslav Škoda. Jak vypadá pravá vášeň ke strojům?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/8/202334 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Užívání auta, spotřeba masa, volba zaměstnání. Klima máme pořád v rukou, vyzývá klimatolog

Bioklimatolog Miroslav Trnka upozorňuje, že se zvyšuje extremita horkých vln, epizody sucha střídají povodně. Dobrá zpráva ale podle něj je, že začínáme v Česku změnu klimatu vnímat jako problém. „Snažíme se preferovat i ty politické strany, které si to dávají do programu. To je veliký posun. Velký posun vidíme i v naší evropské komunitě. Od složitých debat se dostáváme ke skutkům,“ konstatuje Miroslav Trnka. Jak můžeme změnit své chování k větší šetrnosti?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/7/202331 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

V tichu vakua by člověk zešílel. V terapii používám i metal nebo punk, vypráví muzikoterapeut Lipský

Ticho je ozdravné, ale zároveň člověk ke svému životu potřebuje určitou dávku šumu a ruchu, říká muzikoterapeut a ředitel Centra sociálních služeb v Tloskově Matěj Lipský. Během terapie se někdy snaží za pomoci hudby vrátit člověku paměť, aktivovat ho zpátky. „Někdy to dokonce naskočí včetně vůní,“ potvrzuje. Jak vzpomíná na svého dědečka, slavného herce Lubomíra Lipského?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/6/202329 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Do vesmíru bych nikdy neletěl, přiznává programátor David Pavlík, který pracoval ve SpaceX

David Pavlík je český vývojář, který působil ve vývojářských a manažerských pozicích v Microsoftu, Amazonu, Netflixu a také SpaceX. Do Česka se vrátil v roce 2018, pracoval pro Kiwi.com, logistickou firmu ShipMonk a teď je ve společnosti Nano Energies. Jaké to je podílet se na vývoji raket směřujících do vesmíru? Pracovat vedle Elona Muska? A letěl by někdy do vesmíru? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/5/202328 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Přeji si pořád dělat něco nového, i když je to třeba blbější, přiznává režisér Hřebejk

Na festivalu WiFič Ven v Bílovicích u Zlína si Lucie Výborná povídala s režisérem kultovních filmů Janem Hřebejkem. Baví ho spolupráce s Petrem Jarchovským, připravil slovenský seriál Vítěz a pracovně se dotkl i tématu mafie. „Máme několik filmových projektů, ale přiznám se, že mi ohromně vyhovuje práce pro televizi, protože výrobou se to už neliší,“ vypráví režisér. Na čem nyní pracuje?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/4/202326 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Umělá inteligence je větší převrat než průmyslová revoluce. Dojde k civilizační změně, říká odborník

Ze své šíře aktivit Karel Kostka upřednostňuje titul učitel. Je ale také zakladatelem a provozovatelem soukromých škol, malířem, spisovatelem a výjimečný je také tím, že je jedním z mála lidí s IQ přes 200. V životě dá hodně na intuici a nebojí se chyb. „Největší chyba našich škol je, že žáky za chybu trestáme. To je úplně špatně! Chyba je nejlepší nástroj, abychom se něco naučili. Studenti pořád řeší známky – ne, jestli to vědí, ale jestli to vyšlo v písemce,“ popisuje.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/1/202334 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Spím venku, abych nenarušil rytmus. Lehnu, kam dojdu, říká 64letý chodec, který ušel přes 2 000 mil

Čtyřiašedesátiletý Petr Ozogán za 48 dní obešel Českou a Slovenskou republiku. Dříve pracoval jako horník i programátor, dnes si zpestřuje penzi několikatýdenními cestami pěšky nebo na kole po české a slovenské krajině. „Český les je pustý a tajemný, Šumava zase drsná… Chození je zkrátka lepší než sedět doma,“ myslí si účastník ultramaratonu 1000 Miles Adventure. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/31/202331 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Smíšená štafeta je pestřejší a zábavnější, pochvaluje si bronzová atletka Petržilková

Na atletický stadion ji přivedl až učitel na vysoké škole. Přesto Tereza Petržilková teď slaví senzační medaili z mistrovství světa. „Začala jsem si mety postupně krůček po krůčku nastavovat výš a výš,“ říká atletka a členka české smíšené štafety, která přivezla z mistrovství světa bronzovou medaili. Dá se začít s vrcholovým sportem i v dospělosti? A co musí člověk obětovat, aby běhal rekordy?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/30/202329 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Gateway se bude jako jediná nacházet mimo oběžnou dráhu, říká o stanici popularizátor kosmonautiky

Okolo Měsíce je v poslední době rušno. Před pár dny dosedl na povrch Měsíce přistávací modul indické sondy Čandraján-3. O přistání, které skončilo neúspěchem, se pokoušel i ruský modul Luna-25, ten ale kvůli zatím neznámé chybě při brzdícím manévru zanikl při nárazu na povrch Měsíce. V roce 2031 by měla být funkční kosmická stanice Gateway. V jaké jsme jako lidstvo fázi? A čím přispěje při budování Česká republika? Hostem je popularizátor kosmonautiky Dušan Majer.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/29/202330 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Dárek pro Putina? Dávám si pozor, aby to nezesměšňovalo válku, říká organizátor sbírky Ondráček

Za sebou má 33 let práce v médiích a jeho velkou zálibou jsou speciální projekty – například Ježíškova vnoučata, aktuálně Dárek pro Putina. Spoluzakladatel této sbírky Martin Ondráček ale také pracuje na novém projektu Zapojme Ukrajinu. „Jednou válka skončí a v den, kdy bude podepsáno příměří nebo ruská kapitulace, musíme vypnout Dárek pro Putina. Zapojme Ukrajinu je projekt, který má pomáhat na civilní úrovni,“ vysvětluje Martin Ondráček.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/28/202330 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Šumava je krásná, ale nebezpečná. Ten zážitek bude vždy spojený s rizikem, říká šéf národního parku

Chráněná krajinná oblast Šumava slaví 60 let. Ředitelem Správy Národního parku je Pavel Hubený, který na Šumavu nastoupil už v 80. letech. Co by chtěl, aby lidé věděli o národním parku? „Že je to nádherné území, které vyžaduje respekt. Jít do toho lesa nebo krajiny s tím, že jsem tam host, že celý systém si žije sám pro sebe. Myslím, že většina lidí to dělá, ale někteří to nedělají, ti by se mohli změnit,“ směje se Pavel Hubený.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/25/202330 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Zajít si na letiště třeba do oblíbené kavárny. Letiště se transformují do jiné role, říká ředitel

Jiří Pos je od léta 2021 šéfem Letiště Praha. Stejný post zastával v letech 2011–2014. Z kanceláře má výhled na runway. „Je to důležité. Člověk musí mít pořád pocit, že se něco děje, případně, že se něco děje špatně,“ popisuje svou práci. Rád se prochází i jen tak po letišti. „Cestování, místa, kde se potkává více lidí, jsou pro mě zdrojem inspirací a relaxu. Taky se dívám, jestli všechno funguje,“ usmívá se.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/24/202332 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Někdy maluji i 24 hodin. Když skončil Zelený Raoul, celý den zvonil telefon, vzpomíná kreslíř Mareš

Karikaturista, kreslíř a malíř Štěpán Mareš 28 let maloval Zeleného Raoula, provokoval a komentoval dění české politiky na stránkách časopisu Reflex. Teď má výstavu v galerii Tančící dům – až do 25. září tam jsou k vidění jeho kresby a malby, z nichž některé čelily žalobě nebo pobouření společnosti. „Po roce nám chodily stovky dopisů, pohledů, nikoho nás nenapadlo, že to budeme dělat dalších 28 let,“ vzpomíná Štěpán Mareš.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/23/202332 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Mozku nejvíc pomůže fyzický pohyb a učit se novým věcem, radí trenérka paměti

Eva Fruhwirtová je trenérka paměti, zakladatelka Mozkoherny, fascinuje ji mozek a moderní technologie. „Mozek je úžasný orgán. Říká se ‚Za vším hledem ženu‘, já říkám ‚Za vším hledej mozek‘. Je fascinující se o něj zajímat, je to velké dobrodružství!“ říká Eva Fruhwirtová. Upozorňuje, že mozek je velmi komplexní, protože bychom ho měli trénovat v různých oblastech. „Je potřeba být všestranný, nezaměřit se na jednu činnost,“ radí. Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/22/202330 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Když dítěti vyřešíme vadu v časném věku, změní mu to život, vypráví plastický chirurg

Kam se dnes posouvá plastická chirurgie? Například cestou supermikrochirurgie, do oblasti, která ještě před nedávnou dobu nebyla technicky uchopitelná. Tomuto oboru se věnují například ve Fakultní nemocnici v Olomouci. „Jsou to výkony na strukturách, které jsou menší než 0,8 milimetru, většinou se jedná o cévy a nervy o průměrech půl milimetru,“ přibližuje primář oddělení plastické chirurgie Bohumil Zálešák.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/21/202327 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Když na raftu někdo něco říká, znamená to, že se fláká, směje se raftař. Začíná mistrovství Evropy

Libor Peška je několikanásobný mistr Evropy v raftingu, pracuje také na povodí Vltavy a je vedoucím vodáckého oddílu. Rafting je sport, ve kterém Češi patří ke špičce, medaile ze všech šampionátů jdou do vyšších desítek. Na závody si Libor Peška musí brát z práce dovolenou. „Tenhle model se mi líbí. Chodím do práce a jako zábavu mám ten sport. Zároveň mám vnitřní povinnost něco předat – proto i ten vodácký oddíl,“ vypráví. Jaké dovednosti děti v oddíle učí?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/18/202327 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Zapomněli jsme, že by půda, na níž pracujeme, měla být nachystaná i pro další pokolení, říká sedlák

Roman Koutek má na Hané kousek od Olomouce rodinný grunt, o nějž se staral už jeho děda. Jako jeden z prvních zemědělců u nás začal pěstovat třeba sóju. „Když přejedu hranice, vidím u každého druhého stavení ceduli s nabídkou, co daný sedlák prodává. My takto komunikovat ještě neumíme,“ srovnává. Jak se dívá na klimatickou změnu nebo na naši zemědělskou krajinu? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/17/202326 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Kvůli zranění jsem skončil, teď mě baví adrenalin. Chytil mě autocross, vypráví hokejista Tlustý

Působil devět sezon v zámořské NHL, nastupoval za Toronto, Carolinu, Winnipeg a New Jersey, hrál i za českou reprezentaci. Slibně rozjetou kariéru ale před pár lety zastavilo fatální zranění. „Během hokejové kariéry se člověk naučí přijímat rány, pak i rozdávat, je to součást hry,“ říká hokejista Jiří Tlustý, kterému se jeden takový „hit“ stal osudným. Jak se těší na Zápas legend v Litvínově?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/16/202329 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Mít jen heslo už dnes nestačí, radí bezpečnostní expert. Jak nejlépe zabezpečit svá data?

Už se vám někdy stalo, že jste v digitálním světě naletěli podvodníkovi? Zablokování bankovní karty, změnu hesel, ale i vážnější kybernetické útoky už nejspíš řešil každý z nás. Jak zajistit, aby z našeho přístroje neunikla žádná data? „Silné heslo by mělo být dostatečně dlouhé a tvořené z nahodilých slov, která by neměla být nijak spojená s vaší osobou,“ doporučuje Radek Šichtanc, ředitel útvarů bezpečnosti ve společnosti O2. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/15/202330 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

V 19. století chodili do hor majetnější, obyčejné lidi to nenapadlo, vypráví autor knihy Na Jeseníky

Na historika a zaměstnance vědecké knihovny v Olomouci Jiřího Glonka vypadla v archivu první mapa Jeseníků z roku 1881. A pak z toho vznikla kniha Na Jeseníky, která má 560 stran. „Naše představa romantismu je zcestná, hory byly mnohem více osídleny od středověku, mnohem více využívány,“ vypráví historik. Jak se proměnily Jeseníky v průběhu staletí?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/14/202329 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Světelné znečištění vzrostlo o 100 procent. Ničíme biorytmus sobě i živočichům, tvrdí expert

Hynek Medřický je podnikatel, světelný expert a bojovník proti nadužívání bílého světla i svícení obecně. Inspirovat bychom se podle něj měli životem našich předků, kteří se více řídili rytmem střídání dne a noci. „Normy vytváří světelný průmysl, který chce vyrábět více a více svítidel,“ kritizuje Medřický. Proč je důležité pracovat jen za světla a na spánek se 90 minut připravovat? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/11/202333 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Maxim Velčovský: Vetešnictví potřebuju k životu, každá čtvrť by měla jedno mít

Maxima Velčovského brali rodiče v dětství prožitém v socialismu do ateliérů různých umělců. „Byl jsem okouzlen momentem svobody a možností výpovědí. Uvědomil jsem si, že to chci dělat,“ říká uznávaný designér. Proč se vyrábí stále nové věci, i když jsme jimi už zahlceni?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/10/202330 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Drábová o Záporožské jaderné elektrárně: Musela jsem si osvěžit vědomosti o jaderných útocích

Dana Drábová už měsíce uklidňuje své publikum na sociálních sítích, že radiační situace na Ukrajině zůstává normální. „Kdyby se situace změnila, okamžitě mažu do práce," říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Kde je možné tyto informace dohledat? Co všechno spadá pod pojem jaderná bezpečnost? A jakou roli by v případě úniku radiace hrálo počasí?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/7/202330 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Krkonošská plátna oblékala i osadníky divokého západu! Byla pověstná, vypráví odborník

Společně s Jakubem Kašparem z Krkonošského národního parku se podíváme do části Krkonoš, která není příliš frekventovaná. „Jsme v Pasekách nad Jizerou. Je to kouzelné místo, nabité příběhy a pozitivní energií lidí, kteří tu žili a žijí. Je známé i lidem, kteří četli povinnou literaturu. Zapadlí vlastenci Karla Václava Raise se odehrávají tady. Památník zapadlých vlastenců je fara, která je jedním z hlavních míst, kde se knížka odehrává,“ vysvětluje Jakub Kašpar.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/3/202327 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Tělocviků se třídou, kde seděla Samková nebo Charvátová, jsem se nemohl dočkat, vzpomíná trenér Suk

Aleš Suk je trenér olympioniků, tělocvikář i vášnivý lyžař. V rekonstruované modré roubené chalupě v Dolní Branné, ve které je zřízeno Muzeum lyžování, si s Lucií Výbornou povídal o svých svěřencích a svěřenkyních, o tréninkových technikách nebo o tom, co všechno může sport člověku dát do života. Poslechněte si čtvrteční rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/3/202328 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

50. léta? Nejen procesy, chceme ukázat, jak obrovsky se změnila společnost, říká o výstavě historik

Od konce června je v Národním muzeu k vidění výstava Padesátá léta. „Dějiny jsou rozporuplné. Mnoho z těch, kteří byli v 50. letech nadšenými komunisty, se pak v 70. letech stalo disidenty. Velmi těžko se nám to přijímá. Výstava se pokouší v dobrém nutit nás k přemýšlení, co lidé chtěli, kam to došlo, jak si s tím negativně poradila komunistická strana,“ přibližuje historik a pedagog Michal Stehlík.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/2/202328 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Vaňková Kvitová: Jako malá jsem míčky na tréninku z nudy zabíjela do rohu, dnes je to gró mé hry

Dvojnásobnou wimbledonskou vítězku a olympijskou medailistku Petru Vaňkovou Kvitovou vyzpovídal na WTA v pražské Stromovce moderátor Jan Pokorný. Ptal se na její úspěchy, ale i nemoci, zranění a dny, kdy se úplně nedaří. Jak moc ovlivňuje její výkon třeba horko a vlhko? A co si odnesla z tréninků se svým tatínkem? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/1/202322 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Na ukrajinsko-polské hranici jsme vařili v největším hrnci v Evropě, říká kuchař

Lukáš Bauer je kuchař. Vaří v rámci dobročinné organizace Jídlo pro všechny, se kterou se snaží jezdit tam, kde je největší hlad. Na jaře 2022 strávil dva týdny na ukrajinsko-polské hranici, kde rozdával jídlo uprchlíkům z válkou soužené Ukrajiny. „Na hranicích jsem viděl dobro v lidech propletené s nenávistí a zlem,“ říká Lukáš Bauer. Jaké zážitky si odsud odvezl? A pro koho vaří teď? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/31/202326 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Primátům připravujeme ovocné zmrzliny. Každý by měl mít stejnou, mohli by si závidět, říká výživářka

Na závěr týdne se v Safari Parku ve Dvoře Králové podíváme do kuchyně. Rozlehlá kuchyně je bezobalová, bezpalmová, spousta věcí se připravuje z domácích zdrojů. Vedoucí výživy Monika Ptáčková s kolegyněmi připravuje jídlo pro tři tisíce zvířat. „Na výživáře se ne každý hlásí. Já jsem po škole přišla do zoo s tím, že jsem si na místo v zoologii chtěla počkat, pak shodou okolností poptávali výživáře a já jsem to jako mladý odvážný člověk na sebe vzala,“ usmívá se.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/28/202331 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Koupit si lvíče domů není láska ke zvířatům. Nechováme je, abychom si je mazlili, říká zooložka

Odbornice na šelmy a primáty Gabriela Linhart pracuje v Safari Parku ve Dvoře Králové. Vypráví, že ke zvířatům měla blízký vztah odmalička. „Už tenkrát mě zlobilo, jak se vyzdvihovalo, že člověk je mimo živočišnou říši, že jsme něco extra. Považovala jsem naopak vždycky člověka za určitý druh v lecčems podobný nebo stejný jako zvířata. V přírodě je to mnohdy jednodušší, zvířata jsou přímější,“ říká Gabriela Linart. Na které zvíře byste si u výběhu rozhodně měli počkat?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/27/202332 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Nosorožec bílý možná ještě někde žije, Jižní Súdán není zcela probádaný, naznačuje šéf projektů zoo

Od koordinace týmů, které odebírají vajíčka bílým nosorožcům, až po shánění leteckého benzínu v Jižním Súdánu. I to obsahuje práce šéfa mezinárodních projektů safari parku Dvůr Králové. „V terénu jsem poznal, zač je toho loket a jaká to je práce,“ popisuje Jan Stejskal, jehož prvním úkolem v roce 2014 bylo zjistit, zda reprodukční orgány severního bílého nosorožce jsou stále funkční a zda existuje naděje, že se dokáží rozmnožit. Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/26/202333 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Zvířata mají smysl pro humor a ráda si z nás dělají legraci, věří ředitel zoo

Celý týden přináší Lucie Výborná rozhovory ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové, dalším z hostů je její ředitel Přemysl Rabas. „Jsem přesvědčen, že zoologická zahrada dnes bez toho, aby přispívala k záchraně zvířat, nemá právo existovat,“ říká. Co rozhodlo, že se z učiliště rozhodl jít studovat veterinu? A co je podle něj hlavní povinností zoologických zahrad? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/25/202331 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Lvi nejsou ňuňací a žirafy vás nekousnou, jsou jen zvědavé, vítá na safari Dvůr Králové průvodkyně

V safari parku Dvůr Králové začínají Africké dny a Radiožurnál je celý týden u toho. V pondělí moderátorku Lucií Výbornou provází její kolegyně ve zprávách Jana Petrová, která dělá i průvodkyni safari. Společně se vydaly trasou, kam mohou jet návštěvníci vlastními auty. Ještě před tím ale ředitel ZOO Přemysl Rabas nastínil akci Africké dny. V čem je královédvorské safari unikátní? A jaká je oblíbená pochoutka žiraf?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/24/202331 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Hru prožívám uvnitř, v obličeji ale nehnu brvou, přiznává vítězka Wimbledonu Vondroušová

Tenistka Markéta Vondroušová je v historii třetí Češkou, která si odvezla vítěznou trofej z dvouhry z Wimbledonu. Za vítězství prý vděčí klidné hlavě, kterou si na turnaji dokázala udržet, i lidem kolem sebe, kteří jí pomáhají mít nadhled. „Na zápasy jsem chodila bez tlaku, až v semifinále jsem byla hodně nervózní, více než ve finále,“ prozradila. Jaké pocity na kurtu zažívala, jaká byla večeře šampionů a opravdu si její trenér bude muset na tělo vytetovat jahodu?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/21/202333 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Co je české hygge? Knihovny, spolky, taneční i pletení, představuje autor knihy Štěstí po česku

Novinář a spisovatel Milan Tesař byl výraznou tváří týdeníku Reflex a otcem Zeleného Raula. V současné době je vedoucí kulturní rubriky týdeníku FORUM. Letos mu vyšla kniha Štěstí po česku. „Zjistil jsem, že spousta českých ‚nej‘ jsou retro věci,“ usmívá se. „Kdybych dnes dostal nabídku napsat 50 českých nej, váhal bych, protože jsme objevili umělou inteligenci, ta to napíše za tebe. Mohl bych jí konkurovat jen dvěma způsoby – osobní vzpomínkou a humorem,“ dodává.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/20/202331 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

V Izraeli musíte nabídnout to nejlepší, průlomem byl národní balet, ohlíží se šéf Českého centra

Dvacet let pracoval jako zahraniční zpravodaj a novinář v Českém rozhlase. Pak se Robert Mikoláš stal kulturním diplomatem, v červenci končí jako šéf Českého centra v Izraeli a nastupuje do Říma. „Začal jsem si říkat, že mí strážní andělé jsou unavení. Po tolika letech, co jsem vídával utrpení po celém světě, člověk jenom mění názvy a počty. Najednou to nebylo ono. Pak se objevila nabídka výběrového řízení na post ředitele Českého centra v Izraeli,“ vzpomíná.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/19/202326 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Emocemi v hlase dokážou moderátoři a herci umělou inteligenci přebít, říká režisér

Projekt Gott navždy, ve kterém se podařilo vytvořit hlas Karla Gotta pomocí umělé inteligence, se promítl i do rozhovoru s Alešem Vrzákem, šéfrežisérem Českého rozhlasu. Působil totiž v nejužším týmu, pod nímž celý projekt obživl. „Poslechl jsem si na 380 písní Karla Gotta a uvědomil jsem si, jak je mám pod kůží, i když jsem je nikdy cíleně neposlouchal, něco miluji, něco nenávidím.“ Co ho na umělé inteligenci fascinuje? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/18/202331 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Zúčastnil se závodu veteránů Le Mans Classic: Vytáhli jsme z Aero Minor 120, kolem svištěly jaguáry

Na veteránském závodu Le Mans Classic závodil i vedoucí lékař sportovní reprezentace a milovník veteránů Jaroslav Větvička. Vůz Aero Minor Sport z roku 1949 prohnal po dráze jako řidič. Řídit v noci za deště v otevřeném závodním vozu bylo dramatické, ale zážitky byly úžasné. „Bylo tam čtvrt milionu lidí, 800 historických závodních vozů se prohánělo po dráze, organizátoři to perfektně připravili a všechno klaplo,“ pochvaluje si závod Le Mans Classic. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/17/202329 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Na Papui Nové Guineji pracuji na výzkumu, našla jsem si manžela a zažila přepadení, vypráví bioložka

Bioložka Kateřina Sam pracuje se svým výzkumem na Papui Nové Guineji i v Austrálii. Zkoumá tam potravní sítě, což znamená výzkum na jeřábu nad korunami stromů i číslování a kontrolování jednotlivých listů. Na Papui Nové Guineji si našla i manžela. Jak zvládla po přepadení doputovat se svázanýma rukama do civilizace? „Neměla jsem ani tak strach sama o sebe jako o to, abych nepřišla o ruce,“ popisuje. Jak se cítí v místní komunitě? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/13/202328 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Snažíme se vyvrátit mýtus, že šimpanzi jsou zlá zvířata. Jsou úžasní, jen nepochopení, říká zooložka

Zooložka Jana Pluháčková se původně chtěla věnovat psychologii lidí, ale nakonec dala ve svém oboru přednost psychologii zvířat, a to především šimpanzům. Své zázemí má v ostravské zoo. „Snažíme se chovat nejen návštěvnicky atraktivní zvířata, ale zejména ta, která nás potřebují. Fungujeme jako archa,“ popisuje. Kde vzniklo povědomí, že šimpanzi jsou potížisté?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/30/202329 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Po polární noci začíná Slavnost slunce. To nejkrásnější, co jsem na cestách viděl, vypráví musher

Asi před 12 lety skončil fotograf a polární průvodce Jan Hvízdal s prací v kanceláři a vydal se do světa. Učarovala mu hlavně místa, kde je věčná zima. Uplynulé tři roky pracoval jako profesionální průvodce na Špicberkách, teď dělá podobnou práci na lodích směřujících k odlehlým místům země. Řekl o sobě, že na začátku kariéry byl hrozný musher, který psům nevěřil, ale to se změnilo. „To přijde s tím, když vám nafackujou Špicberky,“ směje se Jan Hvízdal.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/29/202332 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Kdybych nehrál na kytaru, byl bych asi alkoholik, usmívá se Rudy Linka. Začíná Bohemia JazzFest

Prestižní americký magazín Downbeat ho zařadil mezi nejlepších deset jazzových kytaristů na světě, v Česku založil festival Bohemia JazzFest. „Každý den, když vstanu, vezmu do ruky kytaru a hraju. Jenom držet ten nástroj je uklidňující,“ přiznává jazzový kytarista Rudy Linka. Kdo letos přijdete na jazzový festival? A jak Rudy Linka vzpomíná na život v New Yorku?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/28/202330 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Zabíjet není přirozené, vysiluje to. Na frontu vozíme chleba a naději, vypráví ukrajinský pastor

Ukrajinský pastor, pekař a dobrovolník Oleg Tkačenko se často objevuje v reportážích zpravodaje Martina Dorazína. Znají se asi rok a půl. „Dělá něco navíc než z povahy své práce a pastorského působení,“ popisuje Martin Dorazín. A Oleg Tkačenko doplňuje: „Měli jsme pekárnu 600 metrů od fronty. Každý den jsem chodil ke klukům do zákopů, každý den jsem viděl následky nočních bojů.“ Oba dva mluvili o válce s moderátorkou Lucií Výbornou na konferenci Média a Ukrajina v Praze.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/27/202330 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

V jisté kvantitě je toxické vše, konstatuje vědkyně a podnikatelka. Vyvíjí dermokosmetiku i na akné

V mládí potkávala držitele Nobelových cen díky svému slavnému otci – vědci, pak vystudovala Standfordovu universitu. Je autorkou více než 40 patentů a své předchozí firmy dokázala prodat za velké peníze. Kanadsko-česká vědkyně a podnikatelka Barbara Paldus nyní usiluje o průlom v oblasti kosmetiky. „Teď budeme mít produkty na akné, příští rok specifické produkty na ekzémy, psoriázu a růži,“ popisuje s tím, že důležité je vyvíjet produkty v kontextu udržitelnosti.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/26/202330 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Učme děti digitální detox. Kdo je závislý na mobilu, nezíská z něj pravdivé informace, říká filozof

Ján Markoš vystudoval filozofii a evangelickou teologii na Karlově univerzitě, byl šachovým velmistrem i trenérem. Minulý rok u nás vyšla jeho kniha Síla rozumu v bláznivé době. „Budu rád, když přispěje ke změně vnitřních názorů a zároveň k zvnitřnění, že je tu informační svět, na který nejsme intuitivně, evolučně připravení, a musíme na sobě pracovat,“ říká Ján Markoš. Ve finále knihy je 21 strategií, jak chránit svobodu v 21. století. Které to jsou?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/23/202329 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Írán má obrovský turistický potenciál a Peršané cizince milují, vypráví průvodce

V sedmnácti letech ho uchvátil Írán. Dnes je Vladimír Váchal cestovatel, zkušený průvodce, tlumočník a abstraktní malíř. „Je to krásná země se špatnou pověstí, jejíž největším pokladem je pohostinnost místních lidí,“ popisuje. „Írán je země, která si turisty vybírá sama. Do Íránu jede člověk, který ví, že ta země má co nabídnout a že to bude jiné, a chce ji zažít. Ta země je tak specifická, že si vybírá specifický okruh návštěvníků,“ vypráví Vladimír Váchal.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/22/202328 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Psychiatr Praško: Pohyb snižuje napětí, pravidelné cvičení je skoro stejně účinné jako antidepresiva

Berounská nemocnice otevírá nové Centrum duševní rehabilitace. Součástí týmu centra je i psychiatr a psychoterapeut Ján Praško. „Byla to nabídka, jak vytvořit na zelené louce něco, co bych si představoval, jak by péče měla vypadat,“ popisuje centrum, které je podle něj takový chytrý dům, který umí spoustu věcí, například cirkadiální rytmus. Co to přesně znamená? A jak se posunula psychiatrická péče u nás? Poslechněte si rozhovor. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/21/202331 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Jsem furt stejný blázen a snílek, chtěl bych mít koncert ve Wembley, usmívá se Marek Ztracený

Prý si chce dát pauzu a nějaký čas o něm neuslyšíme. Zpěvák Marek Ztracený ale překvapil fanoušky a vyprodal své koncerty v pražském Edenu. „Každý koncert je jiný, nechci továrnu na dobré koncerty, dělám to srdcem,“ vypráví v rozhovoru s moderátorem Janem Pokorným. Nebyla to jenom taktika? Jak si představuje svoji pauzu? A co hodlá teď dělat? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/20/202323 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Adam zpívá, já šeptám, usmívá se Ondřej Havelka. S Adamem Plachetkou nazpívali desku Nebe na zemi

Ondřej Havelka nazpíval společně s operním pěvcem Adamem Plachetkou a písně Osvobozeného divadla. „Nejvíc mě baví autenticita. Když vznikají improvizace a komunikace s publikem, je to nejživější,“ přibližuje Ondřej Havelka. Adam Plachetka dodává: „Koketovali jsme i s variantou, že bychom imitovali jejich forbíny, ale nemuselo by to být relevantní. Stačí, že kopírujeme muziku.“ Jak zpěváci sladili hlasy a které písně vybrali? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/19/202332 minutes
Episode Artwork

Korn: Koncert v O2 areně? To je projekt, který jsme si vysnili. Jsou tam efekty, které nikdo nemá

Jiří Korn už několik desítek let patří mezi českou hudební špičku. Svým přístupem k muzice, tanci i k módě dokázal být vždycky napřed. Leoš Mareš o něm řekl, že jeho profesionalita jde až za hranice představitelného. „Myslím, že až takový nejsem. Mám rád, když jsou věci připravené. Nejradši bych zkoušel o několik měsíců déle, než zkoušet mohu, ale nejsem přesvědčený o tom, že jsem až tak dokonalý,“ směje se Jiří Korn, který v pondělí chystá koncert v O2 areně.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/16/202326 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Ve filmu pořád kreslíme krajinky, pojďme vzít nové plátno a začít s něčím jiným, říká herec Šafařík

V jedenácti letech odešel do Prahy studovat balet, později se proslavil rolí kouzelníka Žita, rok studoval na herecké škole v Americe, dva roky si v Německu vydělával uklízením hotelových pokojů. Dnes mu do kin přichází povídkový film O malých věcech, který napsal a zrežíroval. „Snažil jsem se pod velkou lupou nahlížet na křehké struktury jednotlivých vztahů,“ přibližuje herec Denis Šafařík. Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/15/202333 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Útok gorilího samce? Musíte zůstat stát a nehýbat se, vypráví parazitoložka zážitky z džungle

Zkoumá mikrobiom primátů a při tom zjistila, že v džungli má každý svůj strach. Barbora Pafčo v pralese střední Afriky pracovala zhruba rok – poznala život v pralese, stavěla chýše a setkala se tváří tvář s gorilami. „Může se stát, že sedíte, pozorujete gorily, a ony přijdou klidně na metr od vás,“ vypráví. Jaké je to s pygmeji stopovat gorily nížinné? A proč se výzkumem goril často zabývají ženy?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/14/202329 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Šaty pro pěvkyni jsou pracovní oděv. Při nádechu se hrudník zvětší o 10 centimetrů, říká návrhářka

Dvorní švadlena Magdaleny Kožené, pro kterou navrhuje koncertní kostýmy už třicet let, spoluzakladatelka značky E.Daniely, absolventka ateliéru výtvarného oděvnictví na VŠUP. Tvorbu Daniely Flejšarové můžete aktuálně vidět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. „Jednou jsem ušila šaty se sametovými pruhy ve výstřihu a Magdalena mi o koncertové pauze volala, že se v nich nedá zpívat. Tak jsem dojela a během pauzy je přešila,“ vzpomíná s úsměvem návrhářka. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/13/202331 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Zastavit se je někdy větší výkon, než jít se všemi vpřed, zamýšlí se filozofka Matějčková

„Žijeme ve společnosti, ve které je důležitá specializace – ať každý dělá to, co umí. Problém je, že když budu stále dělat jen to, co umím, tak se nic dalšího nenaučím. A to je škoda,“ říká filozofka Tereza Matějčková. Co vlastně znamená slovo rezignace? A proč by mohla být v určitých situacích pro člověka přínosná? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/12/202332 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Krunýř trilobitů inspiroval vývojáře k brnění, vypráví expert. Jaké měli trilobiti superschopnosti?

Středobodem zájmu paleontologa Lukáše Laibla jsou trilobiti. K pravěku si našel svoji cestu už v dětství právě díky slavnému filmu. „Pro mě je paleontologie taková cesta do pravěku, ale musím cestovat ve své mysli. Z kamene se pokouším zrekonstruovat živé zvíře,“ vypráví Lukáš Laibl. Jak vnímá dnešní vymírání některých živočišných druhů? A kam vzít děti, když jim chceme pravěk přiblížit?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/9/202331 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Smích je všude stejný. Cimrmanovské publikum se směje často a krásně, říká herec Táborský

Čtyřikrát se hlásil na DAMU. Uznávaný herec, dabér a také režisér Miroslav Táborský má nezaměnitelný hlas, projev i mimiku. Vystudoval kromě herectví také fyziku, dnes hraje v několika pražských divadlech. Momentálně ho diváci televize mohou vídat v cestopisu Stopy Járy Cimrmana. „Hraju tam zvědavého cimrmanologa amatéra,“ přibližuje herec. Jaká představení ho čekají v létě? A jak vzpomíná na své mladší spolužáky z DAMU?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/8/202323 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Hory jsou nebezpečné hřiště, nejtěžší je umět to otočit, vypráví horský vůdce Karel Kříž

Jaký je rozdíl mezi Bohem a horským vůdcem? Bůh si nemyslí, že je horský vůdce, usmívá se nad vtipem horský vůdce Karel Kříž, jehož nejdůležitější prioritou je dovést klienta z hor zpět dolů. „Otočení je někdy bolestivé pro klienta i pro horského vůdce. Ale je to věc, kterou prostě musí umět udělat,“ říká. Jak se vydat do hor, i když člověk nemá zkušenosti? A proč by člověk nikdy neměl zapomenout, že hory jsou nebezpečné? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/7/202329 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Máte dvě možnosti: buď zešílet, nebo žít v přítomnosti, popisují zakladatelé fondu ztrátu syna

V roce 2018 si syn začal stěžovat na bolest v koleni, v srpnu téhož roku se ze sportovce stal těžce nemocný pacient. O dva roky později Kryštof zemřel na rakovinu. Po jeho smrti se manželé Abelovi rozhodli založit nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa, který pomáhá rodinám čelícím závažné diagnóze. „Podhoubím, na němž nadace vznikla, byla představa, co dělá samoživitelka z vesnice, která má dvě děti doma a jedno na Bulovce,“ říká Tibor Abel. Jak lze takovou situaci zvládnout?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/6/202331 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Když něco hodně dře, tak je lepší to pustit, doporučuje Bára Poláková. Vydává album ON/OFF

Jak stárnu, tak jsem si víc uvědomila, že nic nejde urvat. A že to, co urveme, tak z toho stejně nemáme radost, ať je to práce, vztah, různé situace v našem životě, vypráví herečka a zpěvačka Bára Poláková, když přijde řeč na písničku Nech bejt v novém albu ON/OFF. Jak se zrodilo album? A kolik nevyužitých textů leží v šuplíku Báry Polákové? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/5/202330 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Ulice vám jenom sebere, nic nedá. Ale cítím se svobodný, vypráví pan Václav. Jak se žije pod mostem?

Hlasujte pro tento podcast v soutěži Podcast roku. Podpořit nás můžete do 5. června na webu podcastroku.cz.Václavu Šímovi bude 73 let a z toho už 17 let žije v Praze pod Hlávkovým mostem. „Já to považuji za svůj domov, nic mi tady neschází. Člověk si musí umět poradit – nemám vodu ani elektřinu. Ale jsou různé baterky, svíčky... v zimě je to horší,“ vypráví. Potkat ho můžete jako průvodce v rámci projektu Pragulic nebo třeba i v Městské knihovně, kam si chodí číst noviny. „Jsem v obraze. Od lidí tady se nic nedozvím...“ Jak se stal bezdomovcem? A proč odmítl sociální bydlení?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/2/202325 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Občas si zakřičím a kopnu do kulisy, aby mi nerupnula hercna, usmívá se režisér Janek Jirků

Hlasujte pro tento podcast v soutěži Podcast roku. Podpořit nás můžete do 5. června na webu podcastroku.cz.Režisér převážně dětských představení Janek Jirků rád vypráví příběhy. V Divadle v Dlouhé bude mít za pár dní premiéru Amberville, plyšová gangsterka o silném bratrském poutu. „Na první pohled je to krásné plyšové město s barevnými ulicemi. Ale když se zvedne kanál a zaleze se do podzemí, zjistíte, že i tohle město má svá tajemství a temnoty,“ říká. Kdy se v něm zrodila touha vyprávět? A jaké vlohy musí člověk mít, aby dělal dobré hry pro děti? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/1/202334 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Ve vztahu je důležitá tolerance, usmívá se herec Navrátil. Hraje v divadelní komedii Chlapi sobě

Hlasujte pro tento podcast v soutěži Podcast roku. Podpořit nás můžete do 5. června na webu podcastroku.cz.Herec Oldřich Navrátil patří k hercům, kteří kromě své profese i velice rádi fyzicky pracují. Do studia Radiožurnálu přišel se svou vestou, bez které nikdy nevychází z domu, a s moderátorkou Lucií Výbornou se rozpovídal o trampingu, o divadle, a také o nejnovější komedii Chlapi sobě, která má v červnu premiéru ve Studiu DVA. Proč se místu, kde rád pobývá, říká Údolí skřeků?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/31/202328 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Jeleni kvůli lidem změnili chování, jsou z nich noční tvorové, říká náměstek ze Správy KRNAPu

Hlasujte pro tento podcast v soutěži Podcast roku. Podpořit nás můžete do 5. června na webu podcastroku.cz.Krkonošský národní park letos slaví šedesát let! Jde o náš nejstarší národní park a zároveň nejnavštěvovanější, minulý rok ho podle statistik navštívilo přes dvanáct milionů turistů. „Krkonoše jsou pověstné overturismem, mezi Luční a Sněžkou půjdete pořád ve štrůdlu. Zkuste sejít z hlavního hřebenu,“ radí Jakub Kašpar, náměstek ředitele Správy KRNAP. Proč není obliba vždy výhrou? A proč je špatná zpráva, že ubývá lavin? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/30/202328 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Džíny měly v historii štěstí, jejich cesta ale není bez poskvrny, vypráví kurátor retro výstavy

Hlasujte pro tento podcast v soutěži Podcast roku. Podpořit nás můžete do 5. června na webu podcastroku.cz.150 let už nosíme džíny. Z Tuzexu bývaly za totality výhra. Michal Petrov je novinář a publicista, který napsal 3 knihy Retro CS a je kurátorem výstavy v Retro muzeu Praha. „Džíny začaly svou cestu světem se strašným hříchem. Měli bychom s oblečením lépe hospodařit, second hand není sprosté slovo,“ radí. Kdo si mohl džíny z Tuzexu dovolit? A proč nás retro tolik zajímá?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/29/202329 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Baťův kanál? Původně opuštěná vodní cesta. V únoru si tam připadáte jako na Aljašce, vypráví kapitán

Šulcovi na Baťově kanále nejen pracují, ale i žijí. Jan Šulc už od roku 1997. „Od školky jsem tvrdil, že budu námořní kapitán. Od deseti let jsem tvrdil, že budu říční kapitán, a v patnácti jsem dovezl domů v první den prázdnin loď. Celé prázdniny jsem ji brousil, aby za deset let mohla vyplout po Baťově kanále,“ vypráví. Jak může vypadat rodinná dovolená na lodi? A je nějaké místo, které má Jan Šulc na Baťově kanále nejraději?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/26/202327 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Během zápasu jsem se držela dobře, jsem pořád konkurenceschopná, říká Strýcová

Barbora Strýcová patří mezi světové tenisové jedničky. V roce 2019 vyhrála v ženské čtyřhře v jejím milovaném Wimbledonu, o dva roky později ohlásila konec kariéry. V březnu tohoto roku sdělila, že se krátkodobě vrátí a odehraje oblíbené turnaje: „Končím kvůli sobě, mám to tak nastavené. Plánovanými turnaji chci udělat za svou kariérou tečku,“ říká o comebacku na trávník. Jaký byl návrat po covidu a těhotenství? A jak moc je pro ni vítězství důležité? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/25/202329 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Za pár desetiletí budeme mít laserové elektrárny s čistým zdrojem energie, věří vědec

V ELI Beamlines v Dolních Břežanech mezinárodní tým vědců provozuje jedny z nejintenzivnějších laserových systémů. Šéfem centra je Bedřich Rus, který se v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou rozhovořil i o novince – laseru L4. „Chceme ho používat pro výzkum termojaderné syntézy, v kosmickém výzkumu a také v protonové terapii,“ popisuje.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/24/202334 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Pěstování kávy trvá několik let. Nenechte se odradit, když vám některá nechutná, radí pražič

V Česku se stále více lidí oddává pití výběrové kávy. Jak vypadá cesta kávového zrna vypěstovaného farmáři na kávových plantážích, než se jeho chuť rozehraje na jazyku zákazníka? Co znamenají termíny light roast, honey metoda nebo cupping? To vše popisuje milovník kávy a vrchní pražič z babického Coffeespotu Jaromír Borýsek. „Pěstování kávy je dlouhý proces a jedna chyba může mít destruktivní vliv pro celou sklizeň. Nepomáhá ani změna klimatu,“ doplňuje Jaromír Borýsek.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/23/202327 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Vážná muzika vůbec není o depce, usmívá se kytarový virtuos Brabec. V 70 vyráží na 70 koncertů

Kytarový virtuos Lubomír Brabec nedávno oslavil 70. narozeniny. Při té příležitosti od února do prosince vyrazil na koncertní turné, které obsahuje 70 koncertů. „Myslím si, že to můžu uhrát, mám významné hosty a moc se na to těším. Je hezké, když člověk může lidem hrát,“ vypráví. Co všechno je zajímavého na Vivaldiho koncertu D dur? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/22/202331 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Jak se změnil sport, hudba i životní styl za 10 let? Otevřeli jsme schránku s předpovědí budoucnosti

Ve čtvrtek 18. května ve 20:15 oslavil Český rozhlas 100 let. Minutu poté byla otevřena časová schránka se vzkazy z roku 2013. Tisíce posluchačů tipovaly, jak bude vypadat život za deset let, tedy dnes. Anketa byla rozdělena do několika částí a každá část měla svého patrona. Někteří z nich byli hosty speciálu Radiožurnálu a Dvojky, kterým posluchače provádí Lucie Výborná a Dalibor Gondík. Jak jsme si mysleli, že bude Česko v roce 2023 vypadat? A čím žijí dnes patroni ankety?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/19/202355 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Vyprávíme příběhy, co je lidstvo lidstvem, jen s jinou technologií, popisuje moderátor Jan Pokorný

Český rozhlas slaví 100 let. Ve speciálním dílu se Lucie Výborná dostavila do Národního technického muzea, kde probíhá výstava 100 let je jen začátek. Vystaveny jsou prastaré rozhlasové přístroje, jedním z nich je blattnerfon k zaznamenání zvuku: „Velkou rychlostí v něm běžel kovový pásek ostrý jako žiletka. A když se přetrhl, mohli jste přijít klidně o prst,“ říká dramaturg. Vydejte se na cestu za hlasy z minulosti i současnosti, pro které se práce v rozhlase stala posláním.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/18/20231 hour, 16 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

V rádiu jsem mnohokrát přestřelil, ale mám dar sebereflexe, přiznává moderátor Evropy 2 Leoš Mareš

Za mikrofonem Evropy 2 v Ranní show už 25 let sedí Leoš Mareš. Tentokrát zasedl do studia Radiožurnálu k rozhovrou s Lucií Výbornou. „Že radiové vysílání slaví sto let, jsou i moje narozeniny. Vysílám pocitem a srdcem,“ říká oblíbený moderátor, kterého sice baví práce například promotéra, ale rádio je jeho největší láskou. Jaká byla atmosféra v rádiu Evropa 2, když začínal? A jak se poprvé dostal za mikrofon? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/17/202335 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Stáří je pro muzikanta nepříjemný zádrhel, plešatění pracovní nekázeň, směje se Michael Kocáb

Jméno Michaela Kocába si spojujeme s melodiemi i politikou. Hudebník, občanský aktivista i politik promluví o aktuální práci na opeře, ale také o tom, jaký vztah má k Českému rozhlasu. „Obrovskou výhodou je – i když dnes už to stoprocentně neplatí, že tu nejsou kamery, takže se člověk může soustředit jen na tu podstatu a moderátora,“ říká muzikant. Jak je pro něj rozhlas důležitý z historického hlediska? A v čem mu pomáhá poslech vážné hudby?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/16/202329 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Vždycky jsem byl bavič třídy, publikum bavím rád, přiznává herec Martin Finger

Český rozhlas slaví 100. narozeniny. Na stanici Dvojka začíná třídílná série Petra Vodičky nazvaná Chyceni v éteru, která vypráví skutečný příběh zakladatelů rozhlasu a zavede posluchače na místo, kde skupina nadšenců odstartovala pravidelné rozhlasové vysílání. Hlavní roli inženýra Svobody hraje herec Martin Finger. Jak je důležité mít dobré kolegy? A jaké mystické věci se budou odehrávat v Činoherním klubu?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/15/202334 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Český národní tým je teď ten můj. Čeští hokejisté jsou umělci, pochvaluje si trenér Jalonen

Česká reprezentace hraje v pátek 12. 5. první zápas na světovém šampionátu v hokeji, a to pod taktovou trenéra národního týmu Kariho Jalonena. Jak vnímá český tým? „Roman Červenka je fantastický kapitán, ví, co se v šatně děje. Ale je tu spousta dalších hráčů a je zajímavé, že každý je svým způsobem jiný. Někdo je v šatně tišší, ale na ledě bojovný a hraje za všechny. Někdo dělá legraci... Je potřeba, aby zůstali takoví, jací jsou v normálním životě,“ vypráví Kari Jalonen.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/12/202326 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

V Paříži jsem neměla co jíst, ale po večerech jsem chodila do opery, vzpomíná výtvarnice Skala

Vyrůstala v intelektuální rodině v centru Prahy, vystudovala dvě vysoké školy, zamilovala se do koní, které ji provází celým životem. V roce 1983 odjela s kufříkem do Paříže, a už se nevrátila. Pracovala v koňském cirkuse i ve filmu vedle Polanského. Spřátelila se s indiány, za kterými dodnes jezdí. „Vedou velice těžký život, v krajině nemají vodu, ale přesto by ji nikdy neopustili, znamená pro ně víc než domov,“ říká výtvarnice a spisovatelka Martina Skala. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/11/202333 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Otravujeme se nikotinem. Je to jed, který nemá žádnou bezpečnou dávku, varuje pneumoložka

Hodně lidí stále kouří klasické cigarety, oblíbené jsou ale různé alternativy cigaret, jako jsou likvidy nebo zahřívaný tabák. Podle pneumoložky Martiny Koziar Vašákové ale neznáme dlouhodobý efekt těchto náhražek. „Lidé se chronicky otravují nikotinem. Pokud zatížíme populaci vysokými dávkami nikotinu, které všichni považují za zdravou alternativu kouření, nevíme, co to udělá za 30 let,“ říká pneumoložka Martina Koziar Vašáková.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/10/202327 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

„Já a podpatky? Špatný,“ směje se Eva Adamczyková. S manželem budou oba soutěžit ve Stardance

Snowboardcrossařku Evu Adamczykovou nejčastěji potkáte v přírodě. Trénuje na horách, jezdí na koních a v mezičase na čerstvém vzduchu kydá hnůj. Na konci léta se začne připravovat na další řadu Stardance. Soupeřit bude mimo jiné se svým manželem Markem Adamczykem. „Teď jsem byla půl roku pryč a pak ještě na měsíc odjela ke koním, ale Marek je zvyklý, že se málo vídáme,“ směje se talentovaná sportovkyně. Jak vzpomíná na období, kdy se rehabilitovala po zlomení obou kotníků?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/9/202331 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Jachting není nutně luxus. Může být levnější než kemp v Itálii, vypráví námořní kapitán

Co by měli vědět lidé, kteří se letos rozhodli, že si najmou plachetnici a udělají si dovolenou? Poradit se s někým, kdo něco ví. A tím člověkem je například námořní kapitán Jiří Zindulka, který je hostem moderátorky Lucie Výborné. „Dovolená na lodi je úžasná, ale chce to, aby byla vybraná posádka, která má stejný cíl. Při klasických charterových plavbách bývá problém v tom, že se tam sejdou lidé a každý chce něco jiného. Ale to prostě nejde,“ vysvětluje.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/8/202324 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Lidi raději bonzují, než aby přihlásili svůj zlozvyk, popisuje autorka Národní sbírky zlozvyků

Kateřina Šedá je oceňovaná umělkyně, sociální architektka, projekty realizuje po celém světě, vystudovala grafiku na AVU v Praze. Zabývá se spojováním lidí. „Snažila jsem se o to už jako dítě. Nic jiného celý život nedělám. Razím teorii, že když si koupíte obraz nebo sochu, máte hezčí byt. Ale když potkáte správného člověka, máte hezký celý svět. To si myslím, že je pořád výtvarné umění,“ popisuje Kateřina Šedá, mimo jiné i autorka Národní sbírky zlozvyků.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/5/202331 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Velký bratr už nemusí být stát, ale i technologická korporace, varuje oceněný datový žurnalista

Díky jeho vytrvalosti začaly úřady zveřejňovat údaje o kriminalitě nebo o hromadné dopravě. Díky znalostem v IT a právu pomáhá vysvětlovat složité věci srozumitelně. Datový novinář Jan Cibulka získal Novinářskou křepelku, ocenění pro mladé žurnalisty do 33 let. „Některé údaje jsou legální, ale přesto nechceme, aby se o nás věděly veřejně,“ odpovídá na to, proč je důležité mít kontrolu nad tím, jaké údaje a kam zadáváme. Kolik toho o nás vědí nadnárodní firmy? Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/4/202328 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Na Sibiři věří ve sněžného člověka. Je to duchovní bytost, vypráví autor knihy Po stopách lidojeda

Etnolog Tomáš Boukal podnikal za národy Mansů, Chantů nebo lesních Něnců pravidelné výpravy na Sibiř. Výsledkem výprav je mnoho odborných publikací i několik knih. Ta poslední se jmenuje Po stopách lidojeda. Co se stane, když je člověk sám v lese, stovky kilometrů nikde nikdo, a najednou přijde dobré, nebo špatné stvoření? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/3/202330 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Pokud nevydržíte tvrdou školu v kuchyních Londýna, nemáte na to. Kodaň je jiná, popisuje kuchařka

Když bylo Kristíně Nemčkové sedmnáct, vyhrála soutěž MasterChef Česko. Absolvovala prestižní kuchařskou školu Le Cordon Bleu v Londýně, pracovala v michelinských restauracích. Dnes je demi chef de partie v kodaňské restauraci Geranium. „V kuchyni londýnského Story vládla tvrdá ruka, ale v Kodani zjišťuji, že to tak být nemusí,“ říká Kristína o zkušenostech ze světově známých restaurací. Co ji Londýn naučil? A chutná cizincům naše svíčková? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/202334 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Umíral jsem trémou, žádné čtecí zařízení tehdy nebylo, vzpomíná hlasatel a moderátor Roman Víšek

V době, kdy existovala jenom jedna televize a jedno rádio, mu bylo 17 let. Coby vyznavač punku na konci 80. let chodil s červeným čírem a měl drzost vstoupit do rozhlasu a televize na konkurz hlasatele. Za dva měsíce zazvonil telefon, že ho přijali. Hostem moderátorky Lucie Výborné je Roman Víšek. „Byla to velká chvíle, v té době na televizní obrazovce nebylo příliš tváří,“ vzpomíná legendární hlasatel.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/1/202331 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Hilský: Kniha Shakespearova Anglie byla nenapsatelná a Shakespeare nepřeložitelný. A to mě baví!

Nedávno mu bylo osmdesát a má hotový kompletní překlad celého Shakespeara. Zatím poslední kniha profesora Martina Hilského nese název Shakespearova Anglie: Portrét doby. Pracuje už ale na další. „Tahle kniha si řekla o pokračování. Protože Shakespeare zemřel v roce 1616, ale to, co se v Anglii dělo po jeho smrti – vzniká konstituční monarchie, probíhá revoluce, což je obrovské drama,“ přibližuje profesor Hilský.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/28/202335 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Trpíval jsem trémou a doufal, že v divadle vypadne jistič, přiznává herec David Matásek

David Matásek je dlouhodobým hercem Národního divadla, ale známý je i z televizní obrazovky. Před kamerou hraje často detektivy, v soukromí hledá hlavně řád a klid. Je puntičkářem a také včelařem. Přes zaplněná políčka v diáři se mu přesto daří nacházet bílá místa na charitativní činnost nebo projížďku na Vespě třeba až do Terstu. Jaké má plány a jak se mu daří? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/27/202330 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Býval jsem velký smíšek a brebta, ohlíží se za rozhlasovou kariérou herec Preiss

Český rozhlas slaví sto let vysílání, v anketě tak posluchači mohli vybrat Neviditelné herce století – vyhrála Hana Maciuchová a Viktor Preiss. Co charakterizuje neviditelné herce rozhlasu? „Musí mít k tomu médiu láskyplný, pozitivní vztah, musí to chtít dělat. Nějakým způsobem je to pohltilo, něco jim to dává, něco jim to bere,“ popisuje rozhlasový, divadelní i filmorvý herec Viktor Preiss. Jak vzpomíná na své kolegy neviditelné herce? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/26/202332 minutes, 1 second
Episode Artwork

Nabubřelé ego je iluze. Až pochopíme, že nejsme extra výjimeční, přijde pohoda, říká psycholog

Mindfulness je schopnost být vědomý v přítomném okamžiku. V dnešní zrychlené době, kdy se na nás stále hrnou informace ze světa, je těžké zušlechťovat si svůj vnitřní svět. Přitom je dokázáno, že i několika málo minutami procvičování mindfulness denně prospíváme našemu duševnímu zdraví. „Jde o to plně si uvědomovat, že moje hlava vytváří spoustu konstruktů a že je nemusím brát tak vážně,“ radí klinický psycholog Miroslav Světlák. Jak praktikovat mindfulness v praxi?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/25/202330 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Nechci být šokující za každou cenu. K písním přistupuji perfekcionisticky, přiznává zpěvačka Lenny

První písničku složila, když ji bylo jedenáct, první Cenu Anděl dostala v roce 2016, do studia Radiožurnálu přinesla sošku sedmou. Zpěvačce Lenny teď končí turné, na jednom z koncertů se dokonce vznášela s klavírem nad pódiem. „Tyto typy koncertů, kde se dějí takové psí kusy, jsou ojedinělé, jde do nich spousta peněz, energie a technologie, takže je to nákladná záležitost. Ale efekt to udělalo,“ popisuje s úsměvem zpěvačka Lenny v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/24/202335 minutes, 1 second
Episode Artwork

Bláznivý nápad, pak nominace na Grammy. Lawsona jsme k CD přemluvili během letu, říká producent

Pochází z hudební rodiny, ale rozhodl se vydat v hudebním světě jinou cestou. Rostislav Čapek pódium vyměnil za dílnu a stal se úspěšným výrobcem hudebních nástrojů. „Je pro mě vždycky překvapení a zázrak, že na moje nástroje hrají lidé úplně po celém světě. Je fantastické, že i lidé v Japonsku na ně hrají v rádiu, v televizi nebo v hospodě. Stejně tak v Americe, v České republice, v Norsku... To je úžasné,“ říká s úsměvem výrobce nástrojů. Jaký unikátní koncert chystá?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/21/202327 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Fotka na látce i na skle. Alžběta Jungrová na výstavě ukazuje různé formy fotografického řemesla

Fotografka Alžběta Jungrová zve na výstavu fotografií s názvem I believe. V prostoru staré prádelny Všeobecné fakultní nemocnice, kde výstava probíhá, nabízí netradiční koncept vystavování. „Fotky visí jako prádlo zavěšené ze stropu a divák prochází fotografickým labyrintem ze šňůr,“ popisuje Alžběta Jungrová. Co všechno je na výstavě k vidění? A fotí Alžběta Jungrová i na mobil? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/20/202323 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Moje cena ostatní Romy nakopne, že má smysl psát, věří nositel ceny Magnesia Litera Banga

Kniha Skutečná cesta ven zrála 15 let. Napsal ji Patrik Banga, muzikant, spisovatel a programátor, který je také prvním romským autorem, který získal ocenění v soutěži Magnesia Litera. „Jedna fáze byla knihu napsat, dlouho to trvalo a furt jsem to odkládal. Pak nastal ping pong s editory, pak přišli grafici a vydalo se,“ popisuje zrod knihy. Jaké bylo jeho dětství na Žižkově? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/19/202324 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Youtuberství se dá dělat dlouho. Dokud je člověk ochoten se přizpůsobit, usmívá se youtuber Lukefry

Lukáš Fritscher alias Lukefry je oblíbený youtuber a influencer. S Českým rozhlasem pravidelně spolupracuje na podcastech nejen pro dospívající – Filtr zábavnou formou vzdělával posluchače v mediální gramotnosti, Polštář zase v sexuální výchově. Jeho nový podcast Kapesný se zabývá finanční gramotností. „Hlavní motivací, proč jsme se do podcastu pustili, bylo otevřít témata, o kterých se ve škole moc nemluví,“ popisuje Lukefry. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/18/202324 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Zahradní architekt o jedlé zahradě: Domácí cider, čatní nebo vajíčka jsou přece nejlepší dárek

Zahradní architekt Ferdinand Leffler vytváří zahrady pro lidi po celémsvětě. Před několika lety propadl kouzlu zahrady, která je i k jídlu. „Na zahradě je skvělé, když nemáte z terasy přehled o celé zahradě, což je jeden z neduhů českých zahrad, že se dělají obvodové prstence a velké trávníky,“ přibližuje. Kde se nejčastěji nechá inspirovat? A jak se podle něj dá jednoduše vytvořit příjemná zahrada? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/17/202327 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Téměř každý šlechtic měl lapkovskou družinu. Přepadání považovali za legální, usmívá se archeolog

Archeolog a šlechtic Ludvík Belcredi 20 let prozkoumával hrad Skály, dalších 10 let fakta zpracovával. Nyní je představuje v knize Hrad Skály. Vydal své tajemství. „Výzkum hradu Skály se stal jedním z největších výzkumů nejen u nás, ale i v Evropě. Byl prozkoumán nejen hrad, ale i celé okolí v rozsahu čtyř pěti hektarů,“ popisuje Ludvík Belcredi. Jak se stalo, že se na hradě usídlili lapkové?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/14/202329 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Špatný je herec, který nevydrží dvě hodiny ostudy. U záporáků je co hrát, pochvaluje si herec Dvořák

Jiří Dvořák jde z role do role ve filmu i na divadle, tančí, dělá ambasadora projektu, který cvičí s onkologicky nemocnými pacienty, skládá básně. V minisérii Volha si zahrál zápornou roli vyšetřovatele StB. „Hledám si zase jiné cestičky, jak pojmout záporáka,“ říká. Jak se mu takové role hrají? A co zajímavého ho teď čeká? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/13/202328 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Při poslechu mého hlasu se prý dobře usíná. Teď už to beru jako lichotku, usmívá se Matouš Ruml

Proslavily ho role v seriálu Comeback a Ulice, je členem divadelního spolku Kašpar, hraje Rain Mana v Divadle Na Fidlovačce, a také bude moderátorem galavečera Neviditelný herec století v Národním divadle. „Je to velký úkol a zodpovědnost, nejsem klasický moderátor, takže je to pro mě pocta a zároveň velká výzva,“ přiznává herec Matouš Ruml.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/12/202326 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Podle vůně jsem poznal, že je moje žena těhotná, popisuje písničkář a parfumér. Jak míchá vůně?

Voxel, vlastním jménem Václav Lebeda, je český folk-popový zpěvák, písničkář a také parfumér. Co ho dovedlo k této profesi a jak dlouho se jí věnuje? Kolik vůní rozpozná a jak se vyrábí parfém na míru? „Je velmi náročné poznat vůni bez vizuálu, mnohdy nepoznáte ani růži,“ říká Václav Lebeda. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/11/202333 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Smrt je pozitivní karta. Ale vrchol nevkusu je koronavirus tarot, vypráví sběratel karet

Nejstarší dochovaná zmínka o hracích kartách je ve statutách Arnošta z Pardubic – zákaz přechovávání v domě hráčů v karty a kostky. S kouzelníkem a sběratelem tarotových karet Pavlem Langerem listujeme nejenom historií karet. Například smrt je podle něj velmi pozitivní karta. „Naděje na něco lepšího,“ vypráví kouzelník, který si do své sbírky musel koupit například koronavirus tarot, kde jako jeden ze symbolů místo poháru jsou toaletní papíry a jako trumf je použit Trump.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/10/202330 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Farář z Neratova: Léta jsme byli součástí barokních relikvií, dnes lidé chápou, že jsme pozemští

Když přišel do Neratova poprvé, vypadal tamní kostel spíše jako tajemný hrad, zřícenina bez střechy s hromadou suti. Přesto si prostor zachoval původní mystičnost a vznešenost, vyprávěl o bolesti, která se krajem prohnala. Dnes do Neratova přijíždějí lidé z celé republiky. „Dovnitř vejdou unavení lidé, ale pak se narovnají a začnou koukat kolem sebe a zapalovat svíčky – říkám tomu neratovský zázrak,“ popisuje farář v Neratově Josef Suchár. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/8/202331 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Roztočoví alergici, pozor i na mořské plody, varuje lékařka. Co radí v období kvetoucích stromů?

S přicházejících jarem jsme venku, máme z toho radost, stromy začínají kvést. Ovšem nemalá část obyvatel této republiky si povzdechla a vyrazila pro léky na sennou rýmu... „S pylovou alergií mají největší potíže mladiství, tzn. pubertální děti, mladí dospělí. Posléze se to zlepšuje. Ale jsou výjimky, máme pacienta, který přišel až po sedmdesátce,“ přibližuje Dana Čechová z Ústavu imunologie a mikrobiologie 1. LF a VFN. Jakou roli hraje v alergologii psychika?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/6/202329 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Hrál jsem i červenou papriku v reklamě. A věřil, že jednou přijde Arvéd, usmívá se herec Kern

„Arvéd Smíchovský je svým způsobem pořád se mnou, pořád se k němu vracím,“ přiznává herec Michal Kern, který za hlavní roli ve filmu Arvéd získal Českého lva. „Je to úspěch, ale jen za tuto konkrétní roli. Neznamená to, že bych byl nějak výrazně talentovaný herec. Vnímám spíš, že jsem svůj osobní život dostal pod kontrolu,“ dodává herec. Jaké další projekty ho čekají? A jak vzpomíná na přípravu a na natáčení filmu Arvéd? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/5/202332 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Mnoho lidí spěchá do důchodu, my na to nemáme ani pomyšlení, říkají manželé Hrdličkovi

Milan a Ivana Hrdličkovi pracují jako pojišťovací poradci a založili Spolek panstva na tvrzi Žíželeves, aby zachránili tamní kostel sv. Mikuláše. Potkat je můžete nejčastěji v historickém kostýmu, které si sami šijí a navštěvují v nich zámky a kulturní akce. „Líbily se nám korzety, krinolíny, krásné sukně, hlubší výstřihy, a tak jsme si začaly tajně – aby se to nedozvěděli naši manželé – šít kostýmy ze starých záclon,“ vzpomíná Ivana na začátky spolku.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/4/202331 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Kraví oči a vepřové rypáčky. Mexickou kuchyni i celou zemi představuje autorka už ve druhém průvodci

Chystáte se na cestu do Mexika? Spisovatelka a novinářka Eva Kubátová doporučuje zaměřit se nejdříve na menší část, a pak se do Mexika vracet a postupně poznávat další místa. O zemi a její kultuře se také dozvíte v druhém díle Mexikopedie, abecedáři mexické kultury. „Mexiko nelze procestovat během tří neděl ani tří let, je to obrovská země, kde jsou přesuny dlouhé,“ říká autorka knihy. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/3/202326 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Největší pitomosti v příběhu jsou pravda. Třeba kontroly podprsenek, vypráví producent seriálu Volha

Od neděle 2. dubna poběží v České televizi filmová retro série Volha. Česká televize si seriálem připomíná 70. výročí zahájení vysílání. „Je to komedie. Sice hořká, ale komedie,“ usmívá se kreativní producent Josef Viewegh. Hlavní postavou příběhu je Stanislav Pekárek, který má tři přání: řídit Volhu, jezdit pro Hulizu a vozit Karla Gotta. V roli Pekárka se objeví Kryštof Hádek.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/1/202326 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Jak se vábí sovy? Kulíšek má napoleonský komplex, klidně vás napadne, popisuje ekolog

Ondřej Sedláček je biolog, ekolog a ornitolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Lucie Výborná s ním vyrazila do podvečerních brdských lesů nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem. Tam společně vyčkávali na sovy a jejich houkání. „Kulíšek je velmi nervní a hodně agresivní mrňous. Ornitologové si na kroužkování mláďat radši berou helmu,“ popisuje ornitolog nejmenší sovu. Jak se dají sovy přivolat? A jak vznikla pověra o zlověstném houkání? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/30/202328 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

„Existuje více než 50 odstínů rzi,“ tvrdí výtvarník Feri. Z plechu vytváří obrazy pomocí chemikálií

Děčínský výtvarník Martin Feri tvoří grafická díla, jejichž základem je ocelový plech a spousta chemikálií – rez prostupuje vrstvami díla a vytváří ojedinělé struktury. „V plechu jsem našel správný projev, kterým bych se chtěl vyjadřovat,“ vysvětluje původně vystudovaný sklář, který nyní vytváří i velkoformátové plechy. Co vyjadřuje obraz s názvem Giorofrekvence uniklá z myšlenky bdící muňky?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/29/202325 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Laviho jsem na chvíli opustil, chci zůstat normální, usmívá se herec Štáfek. Hraje ve filmu Zatmění

Ve filmu Vyšehrad hraje fotbalistu Laviho, v komedii Zatmění velkého grázla. Jakub Štáfek má za sebou mnoho zajímavých rolí, herectví ale nestudoval. Jak se člověk stane hercem, když ho to nikdo neučí? „Dívá se na kolegy, jak hrajou, je vhozenej do té vody, musí se naučit plavat. Relativně mi to šlo, chápal jsem princip, učil jsem se za pochodu,“ vypráví herec, který se probojoval i do MMA.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/28/202330 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Většina Haškových rukopisů skončila v kamnech, vypráví historik. Co všechno o Haškovi nevíme?

Muzeum literatury zahájilo sérii jednodenních výstav neobvyklých archiválií. První z nich byla věnována Švejkovi a Jaroslavu Haškovi, návštěvníci na ni mohli vidět originální rukopis Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. „Od roku 1957, kdy rukopis Památník národního písemnictví získal darem, nebyl nikdy vystavován,“ přibližuje archivář Památníku národního písemnictví, literární historik Petr Kotyk, který se dílem Jaroslava Haška dlouhodobě zabývá.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/27/202330 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Dialog s pachatelem trestného činu? Pro oběti moment, kdy si zažily spravedlnost, říká právnička

Restorativní justice zdůrazňuje, že trestný čin primárně nenarušuje právní normy, ale způsobuje újmy a narušuje mezilidské vztahy. „Mění životy obětí, jejich blízkých i pachatelů a jejich rodin,“ popisuje právnička a předsedkyně Institutu pro restorativni justici Petra Masopust Šachová. „Mediace je jeden z hlavních nástrojů mediace – setkávají se lidé, které potkal trestný čin, a hovoří o tom, co se stalo,“ vysvětluje Petra Masopust Šachová.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/24/202332 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Dotek čistého zla, vzpomíná novinářka Holcová na smrt Kuciaka. Dokument o vraždě novináře jde do kin

Investigativní novinářka Pavla Holcová byla spolupracovnicí novináře Jána Kuciaka, který byl v únoru 2018 zavražděn spolu se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou. „Po jejich vraždě jsme všichni potřebovali něco udělat,“ říká novinářka Pavla Holcová. Proč se stala jednou z hlavních postav dokumentu Kuciak: Vražda novináře? A jak dnes funguje mafie?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/23/202330 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Úspěšně transplantujeme i 70leté pacienty s leukémií. Registr dárců je třeba široký, popisuje primář

„Vstupem do registru se stávám potenciálním dárcem. Stávám se vlastně permanentní šancí pro pacienty na celém světě,“ vysvětluje Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců a primář hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň. Jaké jsou ideální poměry pro to, aby byl člověk přijat do registru dárců kostní dřeně? A co takové rozhodnutí obnáší? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/22/202330 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Řeka je živel. Musíte mít neustále jedno oko otevřené, říká majitel historických říčních lodí

Věže, mosty, housle a lodě patří mezi nejkrásnější výtvory lidstva, říkal kdysi spisovatel František Nepil. Několik historických říčních lodí lze spatřit i v pražském holešovickém přístavu. Stará se o ně Robert Fiala. „Ke všem lodím mám neskutečnou úctu, jde o krásný výrobek,“ usmívá se lodník. Dají se ještě historická plavidla v Česku koupit? A na co je třeba se na řece připravit? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/21/202329 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Z exekutorů neděláme arciďábly, poukazujeme na špatný systém, říká poradce seriálu V exekuci

Jsou známé případy, kdy se ze stokorunové pokuty stal mnohatisícový dluh. Takových případů se všiml mimo jiné expert na dluhovou problematiku Radek Hábl, který nechal práce v mezinárodních korporacích a našel smysl v neziskových projektech. „Když se podíváme 15 let zpátky, předmětem vymáhání pohledávek nebylo vymoci dlužnou částku, ale vydělat na celém procesu vymáhání,“ říká odborný poradce seriálu V exekuci a zakladatel Institutu prevence a řešení předlužení.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/20/202331 minutes, 1 second
Episode Artwork

Jménem jsem Mann, duší Aškenazy. Mannové byli českoslovenští vlastenci, vypráví spisovatel

Literát a filmař Jindřich Mann má slavný rodokmen. Je synem Ludvíka Aškenazyho, vnukem Heinricha Manna a prasynovcem Thomase Manna. Za české vydání románu Poste restante získal v roce 2013 cenu Egona Erwina Kische. Aktuálně je na pultech jeho nový román Stříbrný kouzelník. V čem je podstata dobrého vyprávění příběhů? „Můj otec říkal, že příběh má mít duši. Má mít svého anděla, který v příběhu je,“ přibližuje Jindřich Mann. Jaký názor má na literární tvorbu svých předků?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/17/202331 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Kriegel chtěl Únor tvrdý, prosazoval revoluci se vším všudy, říká historik Groman

Bádání o Františku Krieglovi věnoval 20 let. „Během Lidových milic byl tím tvrdým komunistou, který řekl ne, toto má být revoluce se vším všudy – až pamětníci ho později stylizovali do toho rozumného,“ říká publicista a historik Martin Groman. Jaký byl František Kriegel? A co všechno autor knihy Kriegel: Voják a lékař komunismu vypátral v archivech?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/16/202329 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Postava zdravotní sestry se mě držela. Mám v sobě stejnou temnotu, přiznává herečka Melíšková

Za ztvárnění postavy zdravotní sestry v minisérii Podezření si herečka Klára Melíšková odnesla svého pátého Českého lva. „S třemi dioptriemi jsem hrála jako v mlze a myslím si, že právě takto hlavní postava fungovala, že byla hodně uzavřená v sobě,“ popisuje herečka ztvárnění postavy Hany Kučerové. Jak se na roli připravovala a v čem jí při hraní pomohly „rodinné konstelace“? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/15/202327 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Rapidní propad v síle i vytrvalosti. Po 100 letech se v Česku opět testovala fyzická zdatnost dětí

Rychlost, síla, vytrvalost. V roce 1923 testovali tělocvikář a sokol Emanuel Roubal se synem Janem, lékařem, fyzické schopnosti tehdejší československé mládeže. Odborníci z Technické univerzity v Liberci se na jejich odkaz rozhodli přesně po 100 letech navázat. „Vybrali jsme opravdu základní soubor pohybových testů, které nám zjistí základní pohybové schopnosti,“ popisuje během testů na plzeňském stadionu spolugarant studie Lukáš Rubín. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/14/202326 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Měli bychom posílit ženský pohled na válku, říká ředitel Divadla Archa. Uvádí hru ukrajinské autorky

Ukrajinská spisovatelka napsala text reportující o každodenním životě ve válce na Ukrajině. Ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab text spolu s režisérkou Janou Svobodovou přenesli na jeviště. Jaký ohlas měl divadelní esej Osm krátkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum na festivalu Akcent? A jaký nejsilnější moment při něm Ondřej Hrab zažil? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/13/202330 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Rozhlas nás zviditelnil. V televizi si mysleli, že si z nich dělám srandu, směje se Ivan Mládek

V ateliéru Ivana Mládka se sešla celá kapela Banjo Band i s Lucií Výbornou, aby společně pokřtili novou desku Poslední Křeč. Co odpovídá Ivan Mládek na otázku, zda kapela stojí hodně při sobě? „V žádném případě. My se nekamarádíme. Základ je, že na sebe neděláme podrazy. Nikdy jsme neudělali. Až na výjimky, že jo,“ směje se. „Lidi jsem vybíral podle toho, jak jsou snesitelní,“ dodává s úsměvem. Proč desku nazvali Poslední křeč? A proč se rozhodl utéct z Československa?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/10/202334 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

O umělé inteligenci musíme přemýšlet jako o mimozemšťanovi, říká novinář Koubský

Chatovat s umělou inteligencí si v aplikaci ChatGPT vyzkoušelo už přes 100 milionů uživateů. „Je to první zkušenost lidstva s inteligentní bytostí, která není člověk. Může nám ledacos říct o nás samých, ale bude chvíli trvat, než si to zpracujeme,“ říká Petr Koubský, redaktor Deníku N pro vědu a technologie. Má umělá inteligence emoce? A jak se vypořádá s etikou? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/9/202333 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Do ústavu nepůjdou, chci vybudovat chráněné bydlení, plánuje pěstounka dětí s Downovým syndromem

Pěstounka Ivana Součková má tři vlastní děti a vychovává další dvě s Downovým syndromem. „Z kojeneckého ústavu jsme přivezli dvou a půl letou Míšu. Nejdříve se bála, po měsíci a půl se začala usmívat,“ popisuje paní Ivana, která měla zpočátku hodně práce i s Davídkem. Ten ale nedávno vyhrál konkurz a bude hrát ve filmu po boku Ani Geislerové. Co bude s pěstounskými dětmi, až jim bude 18 let? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/8/202331 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Děti v Afghánistánu dostávají místo jídla prášky na spaní, popisuje Bendl z Lékařů bez hranic

Mezinárodní vojenské jednotky z Afghánistánu odešly, ale Lékaři bez hranic, jejich pacienti a chudoba zůstali. Na devítiměsíční misi je v Afghánistánu i Tomáš Bendl, manažer komunikace Lékařů bez hranic. „Po práci cvičím a čtu, abych se nezbláznil,“ směje se. Jak moc je pro lékaře nebezpečné teď působit v Afghánistánu? A jaké problémy zemi aktuálně sužují? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/7/202325 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Český lev za kameru filmu Poslední závod: Točil jsem i po pás zapadlý ve sněhu, popisuje Střítežský

Kameraman, který se nechá vláčet sněhem, aby natočil famózní záběr. To je Jan Baset Střítežský, který za práci na filmu Poslední závod režiséra Tomáše Hodana získal Českého lva. „Nejprve řeším, co točím, a pak jak to budu točit,“ přiznává kameraman, který pracoval mimo jiné na filmech Okupace, Alois Nebel nebo Fair Play. Jak se mu točilo v závějích Krkonoš? A kolik času věnuje čtení scénáře, aby dostal správné nápady? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/6/202333 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Zavolat a vyhrožovat. Člověka ponižují na produkt, vypráví infiltrátorka ze seriálu V exekuci

Exekuci má v České republice zhruba 670 tisíc lidí. Česká televize začala vysílat šestidílný seriál V exekuci. Filmová producentka Martina Štruncová se pro tento seriál stala infiltrátorkou. „Cílem projektu je ukázat různá odvětví exekučního byznysu. V každém díle si vyzkouším jiné povolání, co konkrétně, nemůžu prozradit,“ vysvětluje Martina Štruncová. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/3/202327 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Dobrou hudbou špatný film nezachráníte. Někdy hraje ticho mnohem víc než hudba, říká Muchow

O hudbu k dění na pódiu během vyhlašování Českých lvů se postará Jan P. Muchow se svou kapelou The Antagonists. „Připravili jsme si na každou kategorii filmovou hudbu, kterou jsem dělal já nebo Marek Doubrava. Třeba když zvítězí nominant, který už několik lvů má, zahrajeme skladbu It’s always you. Je to spíš takový interní humor,“ vypráví Muchow. A co se stane, když si pro sošku půjde on sám? A jak se dá hudbou vyjádřit trapno? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/2/202333 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Chytré hodinky ty klasické nevytlačí. Je do nich zakleto půl tisíciletí, vypráví hodinář

S hodinařinou si můžeme spojit slova jako přesnost a trpělivost. Hodinář Jaromír Ondráček k tomu ale přidává i zodpovědnost a to nejdůležitější – lásku k řemeslu. „Není problém něco opravit, ale vědět, jak to opravit. Přijít na to, kde je problém, co se stalo a jak je možné, že to nechodí,“ vypráví hodinář, který učí na Střední škole průmyslové, technické a automobilní v Jihlavě, která jako jediná v Česku učí hodinářského řemesla. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/1/202333 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Autor unikátních záběrů z pražské zoo odhalen. Při prvním pohledu jsem zůstal užaslý, říká Bobek

Ředitele pražské zoo Miroslava Bobka v posledních týdnech zaměstnával kromě jiného zajímavý úkol – rozluštit, kdo je autorem amatérského filmu ze 30. let, na kterém jsou záznamy z pražské zoo. „Léta vedl Oddělení palných zbraní a kulometů ve Vojenském technickém a leteckém ústavu. To natáčení měl evidentně jen jako koníčka, ovšem na velmi vysoké úrovni,“ říká o autorovi. Co s materiálem zoo chystá a jakých dalších novinek se v zoo dočkáme? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/28/202328 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Děti Nagana: Fascinace ikonami a hokejový boom. Vzal jsem to jako část historie, přibližuje režisér

Píše se rok 1998, v Japonsku vrcholí turnaj století, Češi vyhrávají, doma propuká davové šílenství. A jedenáctiletý Dominik, kluk z rodiny, která není úplně v pořádku, nadšeně sleduje svého idola Dominika Haška. Chtěl by hrát hokej, ale doma se to nesetkává s pochopením. Tak začíná film Děti Nagana režiséra Dana Pánka, který ve scénáři vychází ze svých životních zkušeností. „Vždycky jsem chtěl hrát hokej, svůj nesplněný sen jsem hodil na papír a natočil ho,“ vypráví.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/27/202330 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Znovu Nagano: Poslechněte si speciální talkshow k výročí českého hokejového úspěchu

K 25. výročí slavného hokejového finále v Naganu přichystal Radiožurnál a Radiožurnál Sport akci Znovu Nagano. Dvouhodinovou talkshow provedli moderátoři Lucie Výborná a Jan Pokorný. K rozhovorům dorazili i olympijští vítězové Martin Procházka, David Moravec, Robert Reichel, Roman Čechmánek, Josef Beránek i trenér Slavomír Lener. Poslechněte si záznam z hokejového večera.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/202323 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Znovu Nagano: Poslechněte si speciální talkshow k výročí českého hokejového úspěchu

K 25. výročí slavného hokejového finále v Naganu přichystal Radiožurnál a Radiožurnál Sport akci Znovu Nagano. Dvouhodinovou talkshow provedli moderátoři Lucie Výborná a Jan Pokorný. K rozhovorům dorazili i olympijští vítězové Martin Procházka, David Moravec, Robert Reichel, Roman Čechmánek, Josef Beránek i trenér Slavomír Lener. Poslechněte si záznam z hokejového večera.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/202326 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Kroupa: Naši neprůstřelnou vestu nosí i Zelenskyj. Češi se projevili jako veliký, solidární národ

Už rok probíhá válka na Ukrajině. Od jejího začátku Češi přispívají v různých sbírkách na pomoc Ukrajině. Jednu z nich pořádá i organizace Post Bellum – Paměť národa. „Naše sbírka je 3. největší. Češi poslali přes Paměť národa na Ukrajinu zhruba půl miliardy korun v podobě různého obranného vojenského materiálu. Člověka strašně povzbuzuje, že se Češi semkli a řekli si: týká se nás to,“ říká ředitel organizace Mikuláš Kroupa. Jakou další pomoc Post Bellum organizuje?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/202330 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Každý vůdce Ruska chce vstoupit do dějin. Jaderná zbraň je pojistka světového míru, tvrdí odborník

V pátek 24. února si připomeneme první výročí ruské invaze na Ukrajinu. Vlastislav Bříza mladší, bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně, hovoří nejen o tom, jak důležitou roli hraje hrozba jaderného ničení v dějinách, ale třeba i o Putinově představě, že během pár dní dobude Ukrajinu. „Ruské federaci vycházelo všechno, co chtěla, a Putin měl mnoho důvodů domnívat se, že mu vyjde i zabrání Ukrajiny,“ popisuje Bříza. V jakém stavu je ruská armáda?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/23/202335 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Nemá cenu se litovat. S úsměvem se to zvládá lépe, říká otec rodiny, kterou zasáhla těžká autonehoda

Novinář Luboš Kreč si se svou dcerou založil instagramový profil Thea a táta. Skrze něj sdílí situace ze svého života po loňské autonehodě, kdy Thea skončila na vozíku. Zatím není jasné, jestli bude moci opět chodit. I přes nešťastnou událost se ale na vše dívají optimisticky. „Theuška to bere ohromně sportovně, nikdy neklesala na mysli, neměla deprese nebo něco takového,“ popisuje její tatínek. Jak vypadá život rodiny po vážné nehodě? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/22/202333 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Spoléhal jsem na kluky, že vždycky dají o jeden gól víc, než já dostanu, ohlíží se Dominik Hašek

Šestkrát vyhrál Vezinovu trofej pro nejlepšího maskovaného muže ligy, dvakrát Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče vůbec. Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu, který v Naganu v šesti zápasech proti nejlepším hokejistům planety inkasoval jen šest gólů a doslova vychytal pro naši zemi zlatou olympijskou medaili. A dnes legendární brankář Dominik Hašek stále hraje Šefce Nový Knín. „Pořád se na ledě cítím dobře, hraju obránce, tak si s sebou neberu brankářskou výstroj,“ vypráví.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/22/202335 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Je ostudou myslivců, že se u nás polák velký stále loví. Jde o ohrožený druh, diví se ornitolog

„Rybníky v Česku jsou často jen velká káď s kalnou vodou a kolmými břehy, kde se chovají kapři. Pro žádný jiný život tam už nezbývá místo,“ upozorňuje Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické. To platí třeba pro poláka velkého, kterému vyhovují pozvolné břehy a rákosiny. Podle ornitologa může ale ptákům obecně škodit i světelný smog ve městech nebo olověné broky. Proč se stal polák velký ptákem roku? A kdo má zapotřebí trávit ptáky? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/20/202329 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Přijímačem z roku 1958 jsme dobyli svět. Největší úspěch měl ve Velké Británii, říká kurátor sbírek

René Melkus je kurátorem sbírek elektrotechniky, informatiky a akustiky Národního technického muzea, které ke stému výročí rozhlasového vysílání připravuje výstavu „100 let je jen začátek – Český rozhlas 1923–2023“. Výstava bude pro veřejnost otevřena od 17. 5. 2023 do 1. 1. 2024. „Pokud chcete, aby něco přežilo další věky, aby se z toho radovali naši potomci, dejte to prosím do muzea, nenechávejte si to doma. U nás mají přístroje právní ochranu,“ vyzývá René Melkus.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/17/202325 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Speciální senzor pod kůží cukrovkářům výrazně zvyšuje kvalitu života, vysvětluje diabetolog Šoupal

Diabetolog Jan Šoupal je první muž, který v roce 2018 implantoval speciální podkožní senzor, jenž pomáhá diabetikům. „Vypadá to jako malá kapslička, která se implantuje pacientovi do podkoží a půl roku dokáže každých pět minut informovat o vývoji glukózy v organismu,“ doplňuje vědecký sekretář České diabetologické společnosti. Proč přibývá tolik pacientů s diabetem pod 30 let a jak může diabetikům pomoci vyšetření oční kamerou? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/16/202330 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

UFO nejsou jen zelení mužíci. Americká vláda selhala v bezpečnosti, myslí si prezidentka skeptiků

Nad severní Kanadou a Aljaškou byly sestřeleny neidentifikovatelné objekty. Zprávy o tom se dostaly na titul webových serverů a znovu rozdmýchaly spoustu teorií o mimozemšťanech. Religionistka a prezidentka Evropské rady skeptických organizací Claire Klingenberg zůstává při zemi a poukazuje na organizaci NORAD. „Když se řekne mimozemšťané, všichni přestanou vnímat obrovskou chybu a díru v bezpečnosti.“ Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/15/202333 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Sedět v redakci mě nebaví. Atmosféru dokáže rádio přenést někdy lépe než televize, říká Dorazín

Martin Dorazín, zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu, včera získal novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2022. Vysílal v přímém přenosu dění na Majdanu v roce 2014, dnes už téměř rok přináší zpravodajství z válkou zasažené Ukrajiny. „Chci být tam, kde se děje historie. Ať je to jakkoli nebezpečné, je důležité o tom podávat nějaká svědectví, mluvit s lidmi přímo na místě,“ popisuje. Kde se v něm bere klid, když svět kolem zuří? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/14/202334 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Jiří Dědeček: Rýmovat ve spaní je jednoduché. První mi v hlavě běží slova, pak až obrazy

Jiří Dědeček je umělcem mnoha tváří – písničkář, textař, prozaik i překladatel. V minulosti několik let vystupoval s Janem Burianem. Vydal několik alb, mimo jiné Prší nám do Campari nebo Žalozpěv pro lehký holky. 13. února letos slaví 70. narozeniny. Vytvořil k nim novou píseň? „Když mi bylo asi 25 let, napsal jsem: Miláčku, až budem starý, na žlučník budeme mít Karlovy Vary a na srdce Poděbrady,“ směje se. Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/13/202331 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Antidepresiva mi zachránila život, přiznává režisér. Svou depresi přenesl do virtuální reality

Režisér a scenárista Ondřej Moravec od mládí bojuje s depresemi. „Boj s depresí nemůžete úplně vyhrát, ale můžete nad ní vyzrát, když víte, jak se vyhýbat některým situacím, aby se vám nedělalo špatně,“ popisuje. Depresivní svět představuje v animovaném filmu Tmání. K zobrazení zážitků film využívá virtuální realitu. „Chci spojit intenzivní téma s intenzivním médiem,“ vysvětluje. O čem je jeho nový filmový projekt, který se natáčel na Ukrajině?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/10/202327 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Film o průkopníkovi potápění jde do kin. „Že jsme přežili je malý zázrak,“ říká akvanaut Gross

Konstruktér a vynálezce Pavel Gross má významný podíl na rozvoji potápění v Československu i ve světě, kromě toho se svým kolegou Jaroslavem Kohoutem sestrojil ponorku, která natočila latimérii podivnou. Do kin jde v těchto dnech film Akvanaut, který zachycuje jeho život. „Když jsem poprvé viděl moře, byl to emocionální šok. Přečetl jsem hory verneovek, ale když na mě poprvé dýchnul ten jódový vzduch, věděl jsem, že tady jsem doma,“ popisuje své první setkání s mořem.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/9/202335 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Stále je šance někoho vyprostit, zdůrazňuje kynoložka. Jak záchranářští psi pomáhají v Turecku?

Turecko a Sýrii postihlo rozsáhlé zemětřesení a záchranáři hledají osoby uvězněné pod troskami. Pomáhají jim při tom záchranářští psi, kteří lezou třeba po třicetimetrových hromadách suti. A k tomu je potřeba speciální výcvik, který začíná už u dvouměsíčního štěněte. „Trvá dva až pět let, než si pes utvrdí chuť najít člověka v jakýchkoliv podmínkách,“ potvrzuje kynoložka Judita Vyskočilová, která přišla do studia Radiožurnálu s francouzským ovčákem Jarinkem. Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/8/202329 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Na jevišti se cítím svobodně, vše dělám naplno, říká herec Kokorský ze seriálu Dobré ráno, Brno!

Představitele moderátora Cyrila v seriálu Jana Prušinovského z prostředí brněnské televize lze vidět i v představeních divadel Feste nebo Husa na provázku. S režisérem nespolupracoval poprvé, objevil se také v jeho dramatu Chyby. V jakých situacích seriál odkazuje k parodii? A co Ondřeje Kokorského baví na herectví? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/7/202329 minutes, 1 second
Episode Artwork

Závislost na sociálních sítích nebo alkoholu či drogách? Projevy jsou totožné, tvrdí adiktolog

Právě probíhá Suchej únor – kampaň podporující alkoholovou abstinenci. V poslední době je však jasně vidět, že mezi závislými nejsou jen určité kategorie. „Za poslední tři roky je opravdu enormní zájem a nárůst počtu uchazečů o léčbu. Máme plné kapacity,“ říká Ondřej Sklenář, adiktolog a ředitel obecně prospěšné organizace Magdaléna, která léčí lidi ze závislostí. Co za závislostmi stojí? A jak může pomoci okolí závislého? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/6/202330 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

V každém těle probíhá boj s nádorovými buňkami, říká imunoložka. Co ovlivňuje náš imunitní systém?

Sobota 4. února bude Světovým dnem boje proti rakovině. Co je smyslem těchto dnů? „Poukázat na to, že ten boj vedeme všichni spolu. Vědci v laboratořích se snaží zlepšit naše poznání a vyvinout nové technologie. Lékaři každý den léčí pacienty. Je to systém, který se snaží to, co vnímáme jako fatální onemocnění, dovést do stavu, kdy budeme o nádorových onemocněních hovořit jako o nemocích, které dokážeme léčit,“ říká imunoložka Jitka Palich Fučíková. Co je to imunoterapie?Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/3/202325 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Dcery klaunů v jednom představení. Pantomima mě fascinuje, říká Vanda Hybnerová o hře Slávy dcery

Inscenace Slávy dcery v pražském divadle La Fabrika otevírá témata otcovství, slávy i geniality. „Žít ve stínu slavného otce? Když člověk opustí pubertu a zjistí, že ten jeho rodič je opravdu dobrý, je to velká škola,“ komentuje ústřední motiv hry režisérka a herečka Vanda Hybnerová. Jak představení vzniklo a proč je jeho název dvojsmyslný? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Host Lucie Výborné můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/2/202324 minutes, 39 seconds