Winamp Logo
Hodina dějepichu Cover
Hodina dějepichu Profile

Hodina dějepichu

Czech, History, 1 season, 113 episodes, 10 hours, 41 minutes
About
Hodina dějepichu je humorný podcast časopisu Reflex o historii erotiky, sexu a sexuality. Napříč celou lidskou kulturou a historií. Od vztyčování falických obelisků ve starověkém Egyptě až po aférky v Oválné pracovně. Sex je totiž jediná věc, která nás jako druh nikdy nepřestala bavit. Podcastem provází Jan Studnička, redaktor Reflexu, komik, scénárista a publicista. A Tereza. Tereza je hezká.
Episode Artwork

Hodina dějepichu 104: Masakr na ostrově Ramree. Jak se Japonci střetli s armádou lidožravých krokodýlů - podcast

Mořský krokodýl je jedno z nejnebezpečnějších zvířat na planetě. Je to největší žijící plaz, může vážit přes tunu a dorůstat až sedmi metrů. Na něco takového rozhodně nechcete v bažinách narazit. Určitě ne, když ustupujete z bitvy a krvácíte do kalných vod rozlehlého močálu… Jediné, co by mohlo být ještě horší, je, že nenarazíte na jednu tuhle bestii, ale na stovky a stovky takových bestií.
4/8/20240
Episode Artwork

Hodina dějepichu 103: Zkáza USS Indianapolis. Jak si stovky amerických námořníků zaplavaly se žraloky - podcast

Jeden z nejčastějších iracionálních strachů, které svírají lidstvo, je strach ze žraloků. Lidi mrazí už jenom z toho, že mají vlézt do rybníka. Z velké části je za tuhle kolektivní fobii zodpovědný film Čelisti. A Čelisti zmiňují incident, který inspiroval je. Potopení USS Indianapolis.
4/1/20240
Episode Artwork

Hodina dějepichu 102: Tutanchamon byl s celou svojí rodinou vymazán z historie… Co provedl slavný faraon tak strašného? - podcast

Starověký Egypt byl prastarou civilizací táhnoucí se na ploše tisíců let. Je tedy jenom logické, že společnost nebyla vždy stejná. Proměňovala se kultura, proměňovalo se umění, dokonce se proměňovalo náboženství. Ale občas byly tyhle změny tak náhlé a tak radikální, že se společnost vzepřela i samotnému faraonovi. I když třeba až zpětně.
3/25/20240
Episode Artwork

Hodina dějepichu 101: Objev Tutanchamonovy hrobky otřásl světem… A zabil svého mecenáše - podcast

Po celé desítky let se archeologie dělala nadivoko, často dynamitem a vlastně spíš povětšinou připomínala vykrádání hrobek než reálnou vědeckou činnost. To se ale začalo měnit počátkem dvacátého století. Archeologové se začali měnit z bohatých koloniálních dobrodruhů na akademické profesionály, kteří pečlivě očišťovali a katalogizovali každý kousek vykopané historie. Ale chtělo to dobrodruha a zapáleného nadšence starých časů a metody těch nových, aby se spojily a udělaly objev, který překope to, jak vnímáme starověký Egypt i archeologii samotnou. Dnes v Hodině dějepichu, našeho podcastu o nejšťavnatějších kouscích historie, probíráme Howarda Cartera a jeho legendární objev. Tutanchamonovu hrobku. Událost, která neměla v dějinách profesionální archeologie precedens a nejspíš se ani nikdy nezopakuje. Tak poslouchejte.
3/18/20240
Episode Artwork

Hodina dějepichu slaví 100. epizodu! Co řekl Tereze Robert Rosenberg a jak vypadá lidské hříbě? - podcast

Opět k nám do podcastu o “nejšťavnatějších kouscích historie”, do Hodiny dějepichu, zavítal šéfredaktor Reflexu, aby s námi probral minulost a budoucnost podcastu. Stá epizoda má chlebíčky, cameo od štábu, alkohol… skoro to vypadá, že po stovce epizod téměř víme, co děláme.
3/11/20240
Episode Artwork

Hodina dějepichu 99: Závod o jižní pól. Soutěž, v níž jedna strana závodí a druhá provádí vědecké měření - podcast

V lednu 1911 přistály na Rossově šelfovém ledovci dvě moře. Britská Terra Nova pod velením Roberta Falcona Scotta a švédská Fram pod velením Roalda Amundsena. Celý svět sledoval soupeřící expedice, protože každého člověka na planetě zajímalo: Kdo vyhraje závod o dosažení jižního pólu?
3/4/20240
Episode Artwork

Hodina dějepichu 98: Dnešní polárníci jsou hrdinové, původní polárníci byli sebevrazi - podcast

Až padesátistupňové mrazy, nelítostný vítr, žalostné vybavení a v podstatě žádné know-how, které by vám mohlo pomoct v pekle zamrzlého dna světa přežít. Zhruba tak nějak vypadaly antarktické expedice začátkem dvacátého století. Ale Antarktida byla zkrátka jedním z posledních bílých míst na mapě a někdo tam prostě jít musel.
2/26/20240
Episode Artwork

Hodina dějepichu 97: Nejlepší přítel provází člověka už od dob mýtů a legend - podcast

Říká se, že vstup do podsvětí hlídá pes Kerberos. Říká se, že dovnitř pustí kohokoli, ale ven nikoho. Říká se, že má bezpočet hlav, dračí ocas, hady místo nohou a chrlí oheň. Taky se říká, že ho můžete oblbnout kusem žvance. Protože… je to pořád pes.
2/19/20240
Episode Artwork

Hodina dějepichu 96: Sir Arthur Conan Doyle byl Forrest Gump předválečné Anglie - podcast

Znal se s Winstonem Churchillem, Oscarem Wildem, Agathou Christie. Bojoval v zákopech první světové války, sjezdil svět. Byl vyhlášeným sportovcem i mimořádně aktivním veřejným intelektuálem. A přesto je znám jen jednou jedinou věcí: fiktivním člověkem, kterého ke konci už nemohl vystát.
2/12/20240
Episode Artwork

Hodina dějepichu 95: Arthur Conan Doyle se velmi lišil od Sherlocka Holmese, možná proto se neměli v lásce - podcast

Sherlock Holmes je naprostý kulturní fenomén. Je to dost možná nejvyobrazovanější fiktivní postava v dějinách, jediný, kdo mu možná šlape na paty, je jeho (tak trochu) londýnský (tak trochu) současník hrabě Dracula. Holmesův život je ze své podstaty mimořádně zajímavý a jeho příběhy uhranuly celé desítky generací čtenářů. Ale život jeho autora zůstává často v pozadí. Přestože nudný život rozhodně nevedl.
2/5/20240
Episode Artwork

Hodina dějepichu 94: Porost v rozkroku si upravovali už staří Římané, byla to záležitost dobrého vychování - podcast

Dámské i pánské magazíny se celá desetiletí neustále vrací k jedné otázce. Holit, či neholit? Upravovat, či neupravovat? A pokud ano, jak upravovat? Má si muž nechávat rozčepýřené hnízdo? Má se žena holit do hladka? Je ještě v kurzu devadesátková linka? Na tyhle otázky vám neodpovíme. Ale možná vás uklidní, že si je lidé kladou celá tisíciletí.
1/29/20240
Episode Artwork

Hodina dějepichu 93: Rasputin zemřel tak, jak žil… narozdíl od carské rodiny - podcast

17. července 1918 ve dvě ráno probudí carskou rodinu její věznitelé s tím, že se mají zabalit, protože se budou znovu stěhovat. Poté co si Romanovci zabalí svých zbývajících pět švestek, bolševici je vedou do sklepa, kde mají čekat, než přijede odvoz. Cestou po schodech dolů děti vidí vulgární nákres jejich matky souložící s rodinným přítelem a nedávno zesnulým svatým mužem Grigorim Rasputinem. Je to ta druhá nejhorší věc, která se jim tu noc stane.
1/22/20240
Episode Artwork

Hodina dějepichu 92: K tomuhle oltáři se modlí carevna, říkal prý Rasputin o svém penisu - podcast

Boney M o Rasputinovi zpívali, že byl milenec ruské carevny a nejlepší milenec celé širé Rusi. V nejnovější epizodě Hodiny dějepichu se podíváme, jestli je něco z toho pravda, kde se takové řeči vůbec v Rusku braly a jaký měly vliv na carskou rodinu a Rasputina samotného. A nebude to hezký poslech.
1/15/20240
Episode Artwork

Hodina dějepichu 91: Rasputin: Světec, který kázal lásku a pomáhal dětem, nebo démon, který otrávil mysl carovi a spal s carevnou? - podcast

V historii není mnoho postav, které by si vysloužily takovou fascinaci pozdějších generací jako Grigorij Jefimovič Rasputin. Stojí na pochybné hitparádě společně s monstry a velikány, jako byl Adolf Hitler, Jindřich VIII. nebo Julius Caesar. A stejně jako oni je Rasputin opředen hned několika vrstvami propagandy a mýtů. Těžko se tak rozmotává, jestli byl skutečně zlý čaroděj, nebo svatý muž.
1/8/20240
Episode Artwork

Hodina dějepichu 90: Poslední ruský car Mikuláš II. byl nejspíš dobrý člověk, ale mimořádně mizerný vládce - podcast

Ruští carové drželi po celou svou historii v rukách ohromnou moc, která přichází s ohromnou zemí. Ale řídit takovou zemi může být obtížné, obzvlášť pokud ji zdědíte v době velkých, důležitých světových událostí a změn. Pak Rusko vždy vyžaduje silného a bystrého vládce. Mikuláš II. nebyl ani jedno. Ale byl nejspíš milující otec, což jeho konec dělá o to tragičtějším.
1/1/20240
Episode Artwork

Hodina dějepichu 89: Narodil se Kristus pán… Ale kdy a kde, to úplně přesně nevíme - podcast

Narození spasitele, zrození Páně. Příběh o tom, jak se narodil Ježíš Kristus, je jednou z nejznámějších a nejdůležitějších storek v historii lidstva. Znáte to, betlém, jesličky, zvířátka, andělé, tři králové… Ale je něco z toho fakticky pravda? O tom si dnes budeme povídat v Hodině dějepichu.
12/25/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 88: Vánoční příměří roku 1914 je jednou z nejkouzelnějších historek dvacátého století… Ale odehrálo se vůbec? - podcast

Půl roku nic než bláto, krev, utrpení, zatopené zákopy, krysy, odporné jídlo, konstantní bombardování a umírající kamarádi. Není divu, že po několika měsících měli vojáci na západní frontě první světové války všeho po krk. Ale místo obvyklé vzpoury se jejich utrpení přetvořilo v něco mimořádně lidského.
12/18/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu SPECIÁL: Láska nebeská. Ten nejlepší vánoční film, nebo narychlo poslepovaná antologie bez podstaty? - podcast

Devět příběhů o lásce, dvě hodiny a pár minut, nekonečné množství britských hereckých hvězd a k tomu kopa vánoční nálady. To je ve velice hrubých číslech dvacet let starý film Láska nebeská. Funguje ještě tahle klasika? Nebo nefungovala nikdy a antologie volně propojených příběhů vždycky držela pohromadě jen silou vůle?
12/11/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 87: Foot fetish měl spisovatel Scott Fitzgerald i filozof Filostratos, úchylka na nohy je stará jako lidstvo samo - podcast

Mužům se obecně líbí ženské nohy, to je stará známá věc. Ostatně proto existují rozparky na šatech. Kdyby se mužům nohy nelíbily, všechny šaty by byly od pasu široké a měly by kapsy. Spousta žen by to považovala za ideální svět. Nicméně máme i muže, kterým se líbí jedna konkrétní část nohou, a to od kotníků dolů. Možná jste na internetu (či v ložnici) už na foot fetiš narazili… ale nemyslete si, že je to nějaká novinka.
12/4/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 86: Prohráli Australané válku s ptáky? Nebo jen remízovali a větší prohru utrpěla Čína? - podcast

Máme pro vás dnes v našem podcastu Hodina dějepichu hned dvě fantastické věci. Zaprvé téma, které je samo o sobě boží. Australští veteráni z první světové proti armádě padesátikilových ptáků? Prostě bomba. Ale hlavně máme spolupráci se serverem VínoKrál.cz a speciálně s naším podcastem si urvete naprosto fantastickou slevu. Tak poslouchejte!
11/27/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 85: Poslední bitva druhé světové války. Wehrmacht bojoval společně s Američany proti SS - podcast

Píšou se poslední dny nejničivějšího konfliktu v dějinách lidstva. Adolf Hitler je po smrti, třetí říše se rychle hroutí a všichni významní nacisté se pokoušejí co nejdřív vzít roha z Evropy. Ti, kteří nemají jinou možnost než zůstat, jsou odhodlaní bojovat do posledního momentu a vzít s sebou do pekel tolik spojeneckých vojáků, kolik budou schopni. Zbytky Hitlerovy SS se rozhlížejí po krajině, aby doslova našli kopec, na kterém jsou ochotni umřít.
11/20/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 87: Hrad Itter. Pevnost, ve které náckové drželi francouzské VIP vězně - podcast

Představte si hrad v Rakousku. Uvnitř hromada francouzských politiků, vysoce postavených důstojníků, chorvatský údržbář, český kuchař a SS stráže. A kolem zuří poslední dny druhé světové války. A odtud je příběh už jenom divnější.
11/13/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 83: Bicykly odvezly ženy k emancipaci… A možná i k orgasmu - podcast

Vývoj ženských práv je jednou z mimořádně zajímavých kapitol lidských dějin. Je až hrozivé, kdy se ženy alespoň technicky postavily v západní společnosti na stejnou úroveň mužů… a je vážně bizarní, co tomuhle procesu předcházelo. A v čem všem našly ženy nečekanou pomoc.
11/6/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu OTÁZKOVÝ SPECIÁL: Proč Honza nekouká na porno, kdy měla Tereza naposledy sex a o čem je jejich kniha? - podcast

Speciální otázkový speciál Martina Bartkovského, ve kterém zpovídá moderátory podcastu Hodina dějepichu Jana Studničku a Terezu Kujovou. I když středobodem povídání měla být kniha, která právě Hodině dějepichu vychází, dostalo se i na sledování porna, sexuální zážitky i na zkušenosti z živých vystoupení. Poslechněte si otázkový speciál, který má skoro hodinu.
10/30/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 82: Čingischán má příběh jak z filmu. Únos manželky, zrada pokrevního bratra a spousta mrtvých - podcast

Čingischán je pravděpodobně nejúspěšnější dobyvatel všech dob. Jeho impérium se rozprostíralo po většině euroasijského kontinentu. Většina měst, která Alexandr Veliký pojmenoval po sobě, dřív nebo později padla do rukou Čingischána nebo jeho následovníků. Málokdo ale ví, co Čingischán dělal předtím, než se stal chánem.
10/23/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 81: Mongolský nájezdník by vás dokázal zastřelit z koňského hřbetu v pěti letech - podcast

Až do vynálezu střelného prachu neexistovalo na bojišti nic strašidelnějšího a vražednějšího než horda mimořádně schopných jezdců s luky. Pohybují se extrémně rychle, v životě se k nim nedostanete včas a oni vás budou zasypávat šípy a couvat před vámi nějakých pět tisíc kilometrů.
10/16/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 80: Agatha Christie byla geniální autorka a žena, kterou jste vážně nechtěli naštvat - podcast

Se dvěma miliardami prodaných výtisků je Agatha Christie jedním z nejprodávanějších autorů v dějinách lidstva. Všichni znáte její postavy slečnu Marplovou, Hercula Poirota… Ale nejspíš nevíte nic o jejím osobním životě. Což je škoda, protože vedla život mimořádně zajímavý.
10/9/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 79: Vlad III. Dracula vs. veškerá moc Osmanské říše. Valašské tažení skončilo nejasnou remízou - podcast

Od maličké zemičky na Balkáně bylo mimořádně stupidní postavit se nezměrné síle nejsilnější velmoci regionu – Osmanské říši. Turecké impérium, s nímž nedokázaly pohnout ani sjednocené síly křesťanstva, se ale vydalo na pochod do Valašska jenom proto, aby zjistilo, že jej čeká absolutní peklo.
10/2/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 78: Reálný Dracula měl rád dvě věci: Svou zemi a napichování lidí na kůl - podcast

Podle všeho neměl Bram Stoker nejmenší ponětí o tom, kdo byl kníže Dracula. Pouze přečetl to jméno na dovolené, přišlo mu cool a pojmenoval tak svého záporáka. Vlastně jen náhodou se stalo, že jediné, co může dorovnat příšernost a krvavost upířího hraběte… je jeho reálný jmenovec.
9/25/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 77: Příběh reálné Pocahontas není pohádka, ale horor na několika úrovních - podcast

Zpívající zvířata, kouzelné stromy, písničky o škodlivosti rasismu a přenádherná lovestory. To je v kostce animovaná Pocahontas od Disneyho. Je to vlastně jediný známý disneyfilm, který se nezakládá na legendě nebo už existující knize, ale na reálném historickém příběhu. Takže přirozeně jsou mezi filmem a realitou značné rozdíly.
9/18/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 76: Stalin: Churavé dítě, neposlušný student, socialistický Robin Hood a nakonec krvavý diktátor - podcast

Všichni máme rádi ucelené příběhy, kde má něco začátek a konec, příčinu a následek. Tahle lidská tendence se promítá do zkoumání historie obzvlášť. Lidé chtějí vědět, co udělalo ze Stalina to krvavé monstrum, kterým se nakonec stal. Ale má vůbec tenhle “záporák” svou “origin story”?
9/11/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 75: Stalinova smrt stála život stovky lidí, ale jinak to byla poměrně zábavná fraška - podcast

Josif Vissarionoviš Stalin je mnohými považován za jednoho z nejbrutálnějších a nejkrvavějších diktátorů v dějinách světa. Jeho válka s Hitlerem proti sobě postavila dvě monstra, každé z opačné strany politické barikády. Ale zatímco Hitlerova smrt byla dramatická a rámovala konec druhé světové, Stalinova smrt představovala námět na jeden z nejlepších komediálních filmů posledních let.
9/4/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 74: Byla Kateřina Veliká mocná a osvícená vládkyně… nebo jenom pletichářka s markeťáckým talentem? - podcast

Napoleon údajně řekl, že historie je jenom soubor lží a pohádek, na nichž se všichni shodneme. Jako u drtivé většiny historických výroků je i u tohoto často rozporováno jeho autorství, ale základní premisa je nejspíš, ať je sebecyničtější, v zásadě pravdivá. Naštěstí máme archeology a historiky, kteří občas zvládnou nahlédnout mezi řádky kronik a oficiálních dokumentů a zpochybnit zaběhlý narativ.
8/28/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 73: James Marion Sims celá léta mučil černé otrokyně, aby se z něj pak stal otec moderní gynekologie - podcast

Historie medicíny je zábavné čtení, pokud tedy máte rádi černý humor. Můžete být zaskočeni, jak pokročilá byla římská či aztécká chirurgie, můžete žasnout nad tím, jak zkreslené představy měli středověcí felčaři o lidském těle. A můžete se děsit toho, jak až do doby v podstatě nedávné nikdo neměl nejmenší tušení, co se děje ženám mezi nohama. A někdo to netuší dodnes.
8/21/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 72: Praví asasíni byli fanatičtí muslimové se zálibou v hašiši, do slámy z výšky ale nejspíš neskákali - podcast

Jen málo fanatických sekt lidské historie si vysloužilo takový popkulturní obraz jako právě asasíni, tajemné společenství vrahů a atentátníků sídlící v horách Blízkého východu. Byly jim věnovány filmy, romány a samozřejmě celá série mimořádně úspěšných videoher. Ale co jsou jen středověké legendy a co pravda?
8/14/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu LIVE: Turky obléhaná Vídeň už musela jíst krysy. Zachránil ji až zásah okřídlených jezdců - podcast

J. R. R. Tolkien se ve svém psaní často inspiroval historií. Občas je inspirace trochu obskurní, občas je nad slunce jasná. Jako třeba bitva o Minas Tirith, jedna z nejikoničtějších bitev fantasy literatury, kdy rohanská jízda dorazí právě včas, než skřeti proniknou do města… Ta má inspiraci zcela zřetelnou. Tentokrát vám přinášíme záznam z live vystoupení Hodiny dějepichu v pražském Rock Café o dobývání Vídně. 
8/7/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 71: Ulice Štrasburku sevřel taneční mor, stovky lidí trsaly bez kontroly nad svým tělem - podcast

Taneční mor zní jako pokračování Rocky Horror Picture Show, ale jedná se o historickou událost. Chorobu, která sevřela celé středověké město do svých spárů a odmítala ho pustit po celé léto.
7/31/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 70: Anekdota o kanibalisticko-incestních aristokratech baví a pohoršuje už přes sto let - podcast

Přijde takhle rodina k talentovému agentovi s tím, že pro něj mají výstup, s nímž by se rádi dostali na pódium. Agent je tedy vyzve, ať ho předvedou… a od té chvíle je historka jenom a jenom horší. Právě jste slyšeli začátek nejlegendárnějšího vtipu současnosti.
7/24/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 69: Na ostrově Nazino měl vzniknout socialistický ráj, proměnil se v kanibalistické peklo - podcast

Sovětský svaz dělal pár věcí dobře. Začátky vesmírného programu, vojenské přehlídky a gulagy. Pozor, neříkáme, že gulagy byly dobrá věc, jen že Sověti to svoje zrůdné souostroví uměli dělat. Dělali ty svoje příšernosti dobře. Většinou. Dnes si můžete poslechnout příběh gulagu, který se skutečně nepovedl.
7/17/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu na karlovarském festivalu: Karlovy Vary jsou produktem lázeňství a stockholmského syndromu Karla IV. - podcast

Historie většiny regionů v Česku je utopena v krvi. Jsme v srdci Evropy, během dějin se tu bojovalo tolikrát, na tolika místech, tolik stran proti sobě, že se tomu zkrátka nejde vyhnout. Každý český region je utopen v krvi. Kromě Karlovarského kraje, ten je utopen v minerálce. A krvi.
7/10/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu na karlovarském festivalu: Charlie Chaplin byl lidská zrůda s obřím penisem - podcast

Když Harvey Weinstein kdysi v rozhovoru tvrdil, že Charlie Chaplin je jeho vzor, neměli jsme ještě tušení, co tím vlastně myslí. Ale po poslechu této epizody Hodiny dějepichu bude pro vás celá situace o něco jasnější.
7/3/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 68: Královna ze Sáby měla poměr s králem Šalamounem aneb Jak se Archa úmluvy dostala do Etiopie - podcast

Královna ze Sáby je pro většinu z nás jen vágně povědomý termín. Bible s ní nakládá jako s naprosto třetiřadou postavou, v Koránu na tom není o moc lépe. Ale existuje verze její legendy, kdy hraje mnohem větší roli. Téměř biblických rozměrů. A ano, hraje v tom roli sex.
6/26/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 67: Mají inteligentní lidé více sexu? Méně sexu? Můžete si vybrat studii dle gusta - podcast

Marilyn Vos Savant je člověk s nejvyšším naměřeným IQ v historii, podle některých testů její inteligenční kvocient dosahuje někam na dvě stě dvacet. Z běžné konverzace byste to ale neřekli, působí jako „normální“ bystrá žena. Ani její vztahy nejsou nijak výjimečné kromě toho, že jako celebrita randila s jinými celebritami. Nemá tedy inteligence žádný vliv na vaši sexualitu? Těžko říct, když se neshodneme na tom, co „inteligence“ doopravdy znamená.
6/19/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 66: Sex v autě je stejně starý jako automobil samotný - podcast

Před pár lety se internet zajímal o to, jestli sex mezi Rose a Jackem v Titanicu je první “sex v autě” v historii. Zaprvé ne, protože Titanic je fiktivní příběh. (V oceánu přeci nejsou žádné ledovce.) A zadruhé – ne! Člověk měl sex v autě v podstatě od chvíle, kdy automobil vznikl! To už je prostě v lidské povaze.
6/12/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 65: Bizarní historie motorismu. Bez aut budou města pod tlustou vrstvou koňského trusu - podcast

Raná historie automobilů je protkaná bizarními sporty, sázkami a výlety. Vlastně si v prvopočátku nebylo lidstvo ani doopravdy jisté, k čemu má takový automobil vlastně sloužit. Vědělo se ale jedno: Bylo by fajn, kdyby auta trochu nahradila koně, protože města téměř zanikla v souvislé vrstvě koňských koblih.
6/5/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 64: Hernán Cortés hrál napřed s Aztéky deskovky, načež vypálil jejich město do základů - podcast

První kontakt mezi španělskými objeviteli a domorodými Aztéky skončil krvavou válkou, při níž byla ztracena většina aztécké kulturní historie. Dalo se tomuhle konfliktu předejít? Čí je tenhle konflikt doopravdy vina? A měl tenhle spor vůbec nějakého vítěze? To všechno v epickém vyvrcholení aztécké trilogie Hodiny dějepichu.
5/29/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 63: Hernán Cortés sice bojoval s Aztéky, ale jeho největším problémem byly vždy ženy - podcast

Byla to válka s Aztéky, co conquistadora Hernána Cortése zapsalo do učebnic dějepisu. Ale byly to ženy, které mu umožnily tuhle válku vyhrát či dokonce vůbec začít. Na obou stranách Atlantiku se Cortés oddával milostným dobrodružstvím, které poznamenaly jeho kariéru, osobní život i samotnou historii.
5/22/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 62: Vytrhávání srdce a vtírání chilli do genitálií, Aztékové byli šílená společnost - podcast

Aztécká říše byla velice specifická společnost, která byla v mnoha ohledech naprosto cizí evropskému vnímání světa. Jejich náboženství, jejich stravování, válčení, všechno bylo naprosto odlišné od našeho kontinentu. Ale některé věci jsou naprosto univerzální. Jako nedotknutelná vládnoucí třída či pošahané sexuální zákony.
5/15/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 61: Nejdůležitější sex v dějinách lidstva se odehrál před sto dvaceti tisíci lety… Mezi různými živočišnými druhy - podcast

Mezidruhové křížení zní jako něco, co dělají jen nepříčetní devianti. A máte naprostou pravdu. Ale kdysi nám mezidruhové křížení zachránilo život. Nám jako lidstvu… A dost možná vám před třemi lety.
5/8/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 60: Desítky tisíc lidí byly popraveny kvůli podezření z lykantropie! Byly to sérioví vrazi nebo oběti pověr? - podcast

Vlkodlaci! Nebezpečné pověry, stršidelný folklor nebo zastaralý nýhled na duševní nemoci? O tom bude dnešní Hodina dějepichu a připravte se… tahle epizoda bude obsahovat extenzivní množství snězených dětí. 
5/1/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 59: Stimulace anusu jazykem patří v současnosti mezi nejpopulárnější intimní kratochvíle, ale datuje se až do starověku - podcast

Rimming neboli rim job nabral v posledních letech na popularitě. Stal se jednak významnou součástí internetové pornografie, ale také neoddělitelnou částí moderní meme culture. Protože přiznejme si, může to být sexy, ale hlavně je to mimořádně humorná praktika.
4/24/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 58: Cosplay je nádherná ukázka fanouškovství a taky multimilionový průmysl - podcast

Cosplay je dnes neoddělitelnou součástí všech větších nerdovštějších akcí, ať už jsou to premiéry filmů, vydávání her nebo, a to především, nejrůznější sci-fi, fantasy a komiksové “conventions”, takzvané cony. Podívejte se s námi do podivné a překvapivě hluboké historie cosplaye.
4/17/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 57: Velikonoce jsou oslava jara a plodnosti. Ale co má tedy zajíček společného s Ježíšem? - podcast

Všichni víme, že na Velikonocích je něco hluboce sexuálního. Vystrčit zadek, omladit proutím, ten vyrýsovanej polonahej frajer na kříži… Ale kolik té sexuality vzniklo samo od sebe a kolik je pevnou a základní součástí velikonočních svátků?
4/10/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu SPECIÁL Gilmorova děvčata: Proč milujeme seriál, ve kterém si dvě bulimičky neumí vybrat muže?! - podcast

Začal se vysílat v roce 2000 a působil jako naprosté zjevení. Dvě ženy, matka s dcerou, které se navíc jmenují stejně, mezi sebou střílí dialogy kadencí kulometu. U toho se ládují nekonečným množstvím fast foodu a bojují o muže svého života, které v další chvíli odhánějí. To je seriál Gilmorova děvčata, který buď nenávidíte, anebo milujete i přes všechny jeho chyby. Právě o něm se baví moderátorka Hodiny dějepichu Tereza Kujová s hostem Martinem Bartkovským. Jan Studnička se nezranil, pouze měl jiné povinnosti a regulérní epizodu Dějepichu dostanete příští týden.
4/3/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 56 John Harvey Kellog vynalezl cereálie, aby vás odnaučil masturbovat… a selhal - podcast

Zavřít penis do klece a provést klystýr, to byl v podstatě lék na všechno. Alespoň v sanatoriu vyhlášeného lékaře Johna Harveyho Kelloga, člověka, který vynalezl kukuřičné a pšeničné lupínky proto, aby lidem překazil chuť na sex. A to je jenom malá část jeho kariéry. 
3/27/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 55: Z prostitutky královnou pirátů! Čeng Š' pokořila armády i impéria - podcast

V září 1809 obklopily spojené námořní síly Číny a Portugalska malou zátoku hrozivě pojmenovanou Tygří tlama. Stovky čínských džunek, pět portugalských brig a jedna fregata. Piráti zahnaní do zátoky v podstatě neměli nejmenší šanci. Jenže měli na své straně jednu nepopiratelnou výhodu. Velitele jménem Čchang Bao a pirátskou královnu Čeng Š'.
3/20/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 54: Jeskyně plná incestních kanibalů. Pravda, strašidelná báchorka nebo britská propaganda? - podcast

Pokud jste viděli Hory mají oči nebo Krvavou stezku nebo Home, ten díl Akt X, kde Mulder se Scullyovou vyrazí na venkov, aby rozprášili incestní rodinu mutantů, pak jste nejspíš fandové hororového žánru hicksploitation. A budete milovat nejnovější epizodu Hodiny dějepichu.
3/13/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 53: Co byl ve skutečnosti Trójský kůň? Obří socha koníka, zemětřesení nebo beranidlo? - podcast

Řecká armáda beztak ztratila stovky a dost možná tisíce lidí na pobřeží Malé Asie a kolem se povaluje spousta lodí, se kterými nikdy nikdo neodpluje domů. Takže z nich Řekové poskládají ohromného dřevěného koně, do jehož nitra se uschová padesát nejelitnějších válečníků z celého Řecka. Mezi nimi Odysseus a spartský král Meneláos. A teď se budou několik hodin modlit, aby se Trójané nerozhodli spálit tu věc na popel.
3/6/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 52: Nejšílenější úchylky světa! Lidi vzrušují slepí lidé, hrdinové, vrazi, stromy i strkání mravenců do penisu - podcast

Lidská sexualita je jemně řečeno pestrá. Neexistuje snad na světě objekt, činnost, myšlenka nebo koncept, které by někoho nevzrušovaly. A chudáci sexuologové musejí ty častější úchylky pojmenovávat a klasifikovat. Podívali jsme se na pár těch nejzajímavějších.
2/27/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 51: Když se odmítnete vzdát své sexuální otrokyně, dostanete mor, říkají staré řecké báje - podcast

Toto je příběh z dob, kdy antičtí bohové byli malicherní a krutí. Ale nejde o Herkula, místo toho pokračujeme v našem podcastu Hodina dějepichu s příběhem o dobývání Tróji, neporazitelného města, proti kterému vyrazila neporazitelná armáda. Aby získala zpátky nejkrásnější ženu na světě. 
2/20/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 50: Král musí zabít dceru, aby měl větry. Iliada je mnohem divnější a divočejší příběh, než jste si mysleli - podcast

Trója je neporazitelné město a Řecko má neporazitelnou armádu. Jen tyhle dvě věty vám pravděpodobně stačí k tomu, abyste věděli, že máte zaděláno na jeden z nejlepších příběhů všech dob. Ale Iliada má mnohem víc cool částí. Třeba tu, kde musí král zabít svou dceru, aby měl větry.
2/13/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 49: Mata Hari je vzpomínána jako nebezpečná špionka a svůdná tanečnice, ale nebyla ani jedno - podcast

Když se řekne Mata Hari, představíte si jakousi ženskou verzi Jamese Bonda? Promiskuitní agentku, která udělá všechno pro dokončení mise? Která svými činy zachrání, nebo naopak pošle na smrt tisíce lidí? Neviníme vás. Ale mýlíte se.
2/6/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 48: Gejša není prostitutka, je to luxusní společnice, která má občas sex za peníze - podcast

O gejšách panují u nás na západě hromady legend a pověr. Ta nejstálejší je o tom, že gejša je v podstatě japonská prostitutka. Což gejša samozřejmě není, gejša je primárně luxusní společnice, která vám poskytne oduševnělou konverzaci, hru na hudební nástroj a prastarý čajový rituál. Což ale neznamená, že taková gejša nemá občas sex za peníze.
1/30/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu + Přepište dějiny LIVE 47: Hledá se prezident. Značka: Sexy! - podcast

Záznam druhého podcastového vystoupení v Rock Café s názvem Hledá se prezident, zn. sexy. Protagonisté Hodiny dějepichu se opět spojili s podcastem Přepište dějiny a hledají odpověď na otázku, který z prezidentů byl tzv. nejvíc prcatelný. Účinkují: Jan Studnička, Tereza Kujová, Martin Groman a Michal Stehlík.
1/23/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 46: Císař Caligula měl nejdivnější smysl pro humor v historii, vyhlásil válku moři a házel své občany lvům - podcast

Císař Caligula je jedna z nejznámějších postav historie z těch nejhorších možných důvodů. Přitom měl tak slibný start! Chlapec ze skvělé rodiny, milovaný svými blízkými i veřejností, vystřídal na trůně nenáviděného tyrana. Ale během několika málo let se ukázalo, že bude pravděpodobně ještě horší než jeho předchůdce.
1/16/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 45 - Římská dekadence: Císař Augustus uvěznil vlastní dceru, císař Tiberius vlastnil pedofilní ostrov - podcast

Římská říše byla grandiózní naprosto ve všem, mimo jiné i ve svých excesech. Spousta pochybných historiků a ještě pochybnějších vlastenců mluvívá o tom, že to byla právě tahle dekadence, hesonismus, který nakonec vedl k pádu Říma. Ale to je omyl. Říše byla zkažená od svého vzniku.
1/9/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu 44: Po smrti Alexandra Velikého se svět rozpadl v chaos, faraon kradl mrtvá těla, politici psali princeznám neslušné návrhy a čarodějky bojovaly s amazonkami - podcast

Co se stane, když umře vládce světa? Přesně před touhle otázkou stáli králové, generálové a politici po smrti Alexandra Velikého. Kdo může nahradit někoho, o kom se většina známého vesmíru domnívala, že ani není člověk, ale polobůh? Kdo má dost síly na to, aby usedl na Alexandrův trůn? Všichni měli stejnou odpověď: já.
1/2/20230
Episode Artwork

Hodina dějepichu - otázkový vánoční speciál: Spali jsme spolu někdy a v čem jsme konzervativní? - podcast

Protože Vánoce jsou svátky klidu, míru a pokoje, místo klasické epizody Hodiny dějepichu, našeho podcastu o historii sexu, sexuality a erotiky, vám přinášíme rozhovorový speciál. Autoři podcastu budou odpovídat na profesionální otázky svého kolegy… i na vaše zvrhlé dotazy. 
12/26/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 43: Pravá historie Vánoc- Santa Claus byl v Česku dřív než Ježíšek a Mikuláš je patronem prostitutek - podcast

Hodně se toho namluví o tom, že Vánoce ztratily svůj smysl, svůj původní význam. Mluví se o komercializaci svátků, o amerikanizaci Vánoc. Ale je to skutečně pravda? A jaký je opravdu původní smysl Vánoc? Inu… chlastání.  
12/19/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 42: Alexandr Veliký byl paranoidní alkoholik, který dobyl svět ve třiceti letech - podcast

Alexandr Veliký je možná největším dobyvatelem všech dob. Nad velikostí, drzostí a úspěchem jeho válečného tažení se dodnes tak trochu tají dech. Města, království, celé říše se hroutily pod podrážkami jeho sandálů. A pro jeho fenomenální úspěch je hned několik důvodů. Mezi nimi i alkoholismus, paranoia a záchvaty megalománie.
12/12/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 41: Alexandr Veliký měl mimořádně vražednou a výjimečně incestní rodinu - podcast

Většinou když vyprávíte příběh citlivého mladého chlapce, který měl těžké dětství, vlastní matka jím manipulovala a otec byl promiskuitní alkoholik a násilník… většinou to končí tím, že chlapec v dospělosti zabije spoustu lidí, sám spadne do alkoholu a umře předčasně. Ale neplatí to jen pro sériové vrahy, platí to i pro slavné vojevůdce. Jako byl Alexandr Veliký.
12/5/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu LIVE: Proč jsou nacisté dodnes tak sexy? Na to se pokouší odpovědět Hodina dějepichu i Přepište dějiny - podcast

Během listopadu proběhla v pražském podniku Rock Cafe dvě živá vystoupení – podcastové crossovery mezi reflexáckým podcastem Hodina dějepichu a jejich kolegy z podcastu Přepište dějiny. Tématem obou večerů bylo, co je vlastně na nacistech tak přitažlivého. Protože, ruku na srdce, i vy v sobě chováte jistou temnou… fascinazi.
11/28/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 40: Zvířata jsou strašná prasata - Delfíni znásilňují, chobotnice si trhají penisy a dikobrazi na sebe močí - podcast

Co to byla “oplodňovací bedna”, jak se včela může stát královnou a jakou úžasnou superschopnost má slepice? To všechno se dozvíte v dnešním speciálním díle Hodiny dějepichu, který se věnuje zvířecímu sexu. Jakože… sexu mezi zvířaty, ne tomu, co děláte, když má pan manžel narozeniny. 
11/21/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 39: Socialistické Československo zevrubně zkoumalo ženský orgasmus… a jestli se dá léčit homosexualita - podcast

Málo se to ví, ale socialistické Československo bylo světovým průkopníkem ve studiu sexuologie. Komunistický režim chtěl mít spoustu šťastných a spokojených socialistických lidí  a k tomu byly v jeho očích potřeba dvě věci: rovnost a orgasmus.
11/14/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 38: Velikost penisu nebo chuť spermatu – co udělalo ze Sexu ve městě kult? - podcast

Sex ve městě sloužil jako přechod mezi érou devadesátkových televizních seriálů a érou “quality TV”. Jasně, nejsou to Sopranovi, ale díky HBO a showrunnerovi Michaelu Patricku Kingovi se podařilo s velkým rozpočtem vytvořit ojedinělý “lexikon moderní ženy” v ojedinělém prostředí pozdně devadesátkového New Yorku. Což je taky důvod, proč už to nikdy nebude znovu fungovat.
11/8/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 37: Historie vibrátoru - Vyvinuli ho unavení doktoři, nebo nadržené feministky? - podcast

Vibrátor je dnes nedílnou součástí každé domácnosti. Nebo minimálně obvyklou součástí domácnosti. Ale málokdo se zajímá o to, odkud se tahle užitečná věcička vlastně vzala. Máte jednu populární verzi a jednu pravdivou verzi.
10/31/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 36: James Bond - Špionážní legenda, která znásilněním přivede lesbu k heterosexualitě - podcast

James Bond je pojem. Dvanáct románů, dvě sbírky povídek, sedmadvacet filmů, a když jste velkorysí v počítání, tak celkem dvanáct herců. Agent 007 je zkrátka jedna z hlavních postav kánonu západní popkultury. A s takovým objemem příběhů je téměř zaručené, že se sem tam objeví nějaký příšerný přešlap. 
10/24/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 35: Ian Fleming a první Bondovka na světě - Jak jeden mrtvý bezdomovec porazil celou fašistickou armádu - podcast

10/17/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 34: Zavři oči a mysli na Anglii! Špiona Dahla malém odrovnalo množství sexu v práci - podcast

Po jedné extra náročné noci, během které musel mít britský špion Roald Dahl sex hned několikrát, aby dostal z žen žádané informace, volá agent svému nadřízenému a vysvětluje, že už prostě nemůže. Dostane podle legendy krátkou, ale všeříkající odpověď: “Zavři oči a mysli na Anglii.”
10/11/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 33: Alžběta I. byla panenská královna, za kterou lezl otčím do postele - podcast

Vždycky když se mluví o tom, že nic takového jako patriarchát neexistuje, je dobře vzpomenout někoho, jako je Alžběta I. Mimořádně úspěšná žena, která se zapsala do historie jako jeden z nejúspěšnějších, nejprohnanějších, nejchytřejších a nejkompetentnějších vládců historie. Takže se o ní celá staletí tvrdilo, že byla muž. Protože žádná žena by přece nemohla takhle úspěšně vést zemi, že?
10/3/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 32: Mezigalaktické lety a anální sondy! Mimozemšťané nás “unášejí” už skoro sto let - podcast

UFO, mimozemšťané, únosy, experimenty na lidech… to není něco, co bychom si běžně spojovali se sexem. Tak proč se všechna “svědectví” i studie o únosech mimozemskou inteligencí točí kolem odběrů spermat, oplodňování a strkání sond do zadku?  
9/26/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 31: Eva nebyla první žena, Adamova bývalka byla doslova sexuální démon - podcast

Lilith je jméno, které možná znáte z popkultury. Možná jako sexy démonku, možná dokonce víte, že to měla být Adamova první žena. Ale víte, že Lilithiny kořeny jsou starší než celá Bible? Vítejte u dalšího dílu Hodiny dějepichu. 
9/19/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 30: Královna Alžběta II. měla vášnivý vztah. Do prince Philipa se zamilovala už ve 13 letech - podcast

9/13/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 29: Z otrokyně císařovnou - Roxlana se prosouložila z harému až do sultánova paláce - podcast

V nejnovějším díle Hodiny dějepichu se podíváme do místa, o kterém si nechávali zdát perverzáci po celá staletí. Včetně nás. Podíváme se totiž do říšského harému Osmanské říše… abychom zjistili, že to zas taková pohádka nebyla. 
9/5/202235 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu 28: Osmanská říše je nejslavnější muslimský stát historie. Plný teplých sultánů a pedofilních vojáků - podcast

Když se v české pohádce jde „bojovat s Turkem”, myslí se tím Osmanská říše. Po celá staletí se Svatá říše římská (tedy my) řezala s Osmanskou říší (tedy s Turkem) o to, kdo je víc Řím a kdo bude kontrolovat východní Evropu. Ale na to, v jak úzkém kontaktu jsme byli, že jsme strávili v sousedství Osmanské říše sedm set let, se toho o ní moc nenapovídá. A už vůbec ne o jejím sexuálním životě.
8/29/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 27: Casanova byl Forrest Gump osmnáctého století… A taky guru Jára osmnáctého století - podcast

Giacomo Casanova byl světákem své doby. Sjezdil Evropu, hodně toho viděl, spoustu lidí potkal a většinu z nich ojel. Jenže Casanovův příběh je mnohem zajímavější než jeho reputace. Tak pojďme trochu hlouběji. He he he.
8/22/202234 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu 26: Afrodiziaka mohla být v historii cokoli – od jahod po tygří penis - podcast

Afrodiziaka neboli přípravky na zvyšování potence, sexuální výdrže i libida obecně jsou tady s námi od nepaměti. V podstatě od chvíle, kdy máme civilizaci, máme i přípravky i afrodiziaka. Ale zatímco u jiných léků si neříkáme “Tohle brali na migrénu už staří Indové!” k látkám, které mají povzbudit libido, takhle kritický postoj nemáme.
8/15/202237 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu 25: John F. Kennedy byl válečný hrdina, zachránce světa a neskutečný kurevník - podcast

Když nemáte příliš představivosti, profilujete frajera podle toho, kolik žen dokáže dostat do postele. Když máte trochu představivosti, budete si ho nejspíš vykreslovat podle toho, jak je úspěšný v práci, jestli je  pohledný, vtipný a sympatický. Když máte chorobnou představivost, budete poměřovat frajera podle toho, kolikrát zachránil svět. A snad jenom jedna osoba v historii splňuje všechny tyhle definice.
8/8/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 24: Co je to pornokracie aneb Jak byla jedna žena příbuzná sedmi papežů a s dalšími třemi spala - podcast

Existuje legenda o tom, že katolická církev měla v temném středověku ženskou papežku. Ale je to skutečně jenom legenda. Pravda je daleko bizarnější. Jedna dostala na papežský trůn dva syny, dva vnuky a další tři příbuzné. A s minimálně dalšími třemi papeži měla poměr. Dámy a pánové, Marozie Tuskulská.
8/1/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 23: Nejsvětější vagina na světě: Měla někdy katolická církev ženskou papežku? Tak trochu! - podcast

Kdybychom měli na tuhle otázku odpovědět fakticky, museli bychom říct, že ne. Ale jak víme, historie je zamotaná a komplikovaná. I když se netýká podivné religiózní organizace, která funguje bezmála dva tisíce let.
7/25/202233 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu 22: Jak vzniklo japonské porno s chobotnicemi a jak souvisí s atomovou bombou? - podcast

Co má společného hraničně zoofilní pornografie, japonské legendy, atomová bomba a Matthew Perry? Na první pohled nic, ale dohromady složí příběh vzniku jednoho z nejobskurnějších typů pornografie, takzvané tentai. Neboli porno s chapadly. Vítejte u další Hodiny dějepichu.
7/19/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 21: Jindřich VIII. byl celý život ve skvělé kondici, vůbec neměl nadváhu, a navíc měl obří penis… aspoň to tvrdil - podcast

Říká se, že studenti historie nikdy neodpustí Jindřichu VIII., že měl jenom šest žen. Ale upřímně, dovedete si představit, jak by vypadala tehdejší Anglie, kdyby se ten blb oženil ještě dvakrát?! Měli bychom pravděpodobně dvě další popravené nevinné dívky… a dost možná další dvě náboženství k tomu.
7/11/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 20 - filmový speciál: Sharon Stone neměla tušení, že bude v Základním instinktu vidět její přirození - podcast

Filmový festival v Karlových Varech je v plném proudu a i my jsme se nechali strhnout leskem a slávou stříbrného plátna. Proto jsme se v nejnovějším díle pořadu našeho podcastu Hodina dějepichu rozhodli podívat na několik slavných erotických filmů, abyste měli po večerech na co koukat, ať už jste v hotelu ve Varech nebo jste zůstali doma.
7/4/202243 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu 19: Sexuální panny začaly jako pomoc nebohým námořníkům a skončily jako zneužívaní roboti - podcast

Když se řekne „sexuální panna“ nebo pejorativněji „šukací panna“, všichni si vybavíme ty nebohé nafukovací blondýny s… hm… řekněme překvapenými výrazy. Jenže před několika stoletími takhle sexuální panny vůbec nevypadaly. A upřímně takhle nevypadají ani dnes. A nejspíš by vám to dnes už dokázaly samy říct.
6/27/202233 minutes, 1 second
Episode Artwork

Hodina dějepichu 18: Piráti měli svou vlastní republiku, kde měli svůj hlas černoši, ženy i homosexuálové. Vydržela jen pár let - podcast

Ne, tohle není titulek odkazující k nějakému podivnému Liberlandu, který si před lety na studiích založil Ivan Bartoš s kamarády… myslíme reálné piráty. S šavlemi, pistolemi, galérami, stěžněmi a syfilisem. Ti cool piráti. Právě o nich si totiž dnes budeme povídat v našem podcastu.
6/20/202239 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu 17: Hitler chtěl, aby na něj ženy močily, Goebbels o to přišel s MILFkou, Himmler podváděl ženu se sekretářkou aneb Všechna tajemství NSDAP - podcast

Nacisté byli zrůdy a vrchní vedení Třetí říše byli arci zrůdy. To víme. Ale přes to všechno to byli taky lidé. To neříkáme proto, abyste je litovali, kdepak. Ať se ti parchanti na věky smaží v pekle, kde jim démoni sypou potkany do trenýrek… Ale znamená to, že měli své sexuální záliby, slabůstky a úchylky.
6/13/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 16: Nacistická líheň na árijské děti. Na hradě v Bavorsku oplodňovali důstojníci SS německé dívky podle přísného rozvrhu - podcast

Každé malé dítě ví, že nacisté rozdělovali lidstvo na rasy nadřazené a podřadné. Znakem těch nadřazených byly takzvané nordické rysy, tolik omílané modré oči a blonďaté vlasy. Jenomže když začali náckové dobývat Evropu s tím, že potřebují víc “životního prostoru” pro svoje nordické polobohy, zjistili, že jich vlastně tolik nemají.
6/6/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 15: V počátcích Drákuly byl Zikmund Lucemburský. Upíři se zrodili z vášně a zakázané homosexuální lásky - podcast

Minulý týden to bylo přesně sto dvacet pět let, co vyšel jeden z nejvlivnějších románů nejen hororové žánru, ale literatury obecně. Dracula od Brama Stokera. Příběh plný hrůzy, lásky, boje o přežití a metafor… většinou sexuálních metafor.
5/31/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 14: Sex ve vesmíru je zatím nemožný, můžeme být rádi, že se tam zvládneme vy$#@t - podcast

Vždy tu a tam dostane NASA na nějaké tiskovce otázku: “Jak je to vůbec tam nahoře se sexem? Zkoušíte to?” A astronauti se vždycky pochechtávají a šéfové vesmírných programů mávají rukama a pak říkají: “Tak! Další otázka!” Jenomže pokud chceme doopravdy letět na Mars, dřív nebo později se nad tím budeme muset seriózně zamyslet. 
5/23/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 13: Viktoriánští gentlemani sbírali fotografie nahotinek, první pornofilm ukázal kotníčky - podcast

Během svého zuřivého kolonizování Dálného východu se parta britských důstojníků pustila na lov tygra, který je zavedl hluboko do nitra divoké indické džungle. V jeskyních zakrytých staletí starým příkrovem pralesa objevili ohromný komplex jeskynní a chodeb… plný nádherných nástěnných maleb. A velká část z nich měla jemně řečeno sexuální podtext.
5/16/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu 12: Nad čím masturboval pračlověk? A co za prasárny viselo v ložnici Caesarovi? - podcast

V nejnovějším díle Hodiny dějepichu jsme se rozhodli, že se podíváme na porno. To nezní nějak extra vědecky, dokud vám neprozradíme, že jsme se dívali na pornografii pravěku a starověku. A víte co? I tak to byla poměrně vzrušující půlhodinka.
5/9/202235 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu 11: Padesát odstínů šedi je nejhorší kniha, jakou jste kdy (ne)četli - podcast

Padesát odstínů šedi je původně knižní trilogie, která vznikla jako erotická parodie na Stmívání, napsala ji žena, která si říká Snow Dragon Ice Queen, a celosvětově se toho prodalo sto padesát milionů kusů. A o takovém bizáru musíme v našem podcastu Hodina dějepichu mluvit.
5/2/20220
Episode Artwork

Hodina dějepichu: Speciál z erotického veletrhu Erofest 2022 - podcast

Erotický veletrh Erofest je gigantická akce, která se konala v pražských Letňanech a nejspíš obsahuje největší procento odhalené kůže na návštěvníka. Možná kromě těch festivalů na Mácháči. Je to dvoudenní slavnost erotických hraček, pornografie, sexu, nahoty, bizarních fetišů, netradičních představení a dělají tam popcorn zdarma. Což jsme s Hodinou dějepichu nemohli vynechat. A tentokrát jsme vzali nejen mikrofon, ale i kameru. Takže konečně uvidíte, že je Tereza hezká.
4/25/202235 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu 10: Penis ukazovali Vikingové veřejně, ženy pleskali přes obličej jen květinou - podcast

Vikingové jsou jedním z nejpopulárnějších historických témat. Éra severských nájezdníků je nesmrtelně zapsána do kultury Skandinávie, Velké Británie a koneckonců celé Evropy. Krutá krvežíznivá monstra, mírumilovní obchodníčci, obrovští válečníci i prohnaní taktici, tak je vyobrazují knihy a hry. Ale na jejich milostný život se často zapomíná.
4/18/202229 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu 9: Ve starověké Spartě nebyly nevěstince ani masturbace. Semenem se nesmělo plýtvat - podcast

Starověk byl plný armád, vojenských jednotek, válečníků a zabijáků. Byla to neklidná série století a státy musely být ochotny sebrat své občany a poslat je někam do polí, aby si tam lidé navzájem vráželi kusy ostrého dřeva, mědi a železa do těla. Ale jeden stát povýšil tuhle krvavou činnost na umění. Dokonce na životní filozofii. THIS. IS. SPARTA!
4/11/202228 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu 8: Velrybí kost v penisu, obcování s otroky i dřevěná noha. Zakladatelé USA byli v posteli pěkní hříšníci - podcast

Spojené státy jsou skutečně bizarní země. Založená na principech humanismu a demokracie… ale jedna z posledních, které zrušily otroctví. Země postavená na spolupráci imigrantů a lidí různých backgroundů, ale dodnes zjizvená občanskou válkou. A její zakladatelé tyhle rozpory nádherně zrcadlí.
4/4/202231 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu 7: Hippies měli sex kdekoli a kdykoli. I během koncertů. Zničily je drogy a nemoci, Woodstock byl jejich pohřeb - podcast

Hodina dějepichu, náš podcast o historii sexu, sexuality a erotiky, se tento týden vydá do šedesátých let dvacátého století. Konkrétně se budeme věnovat hnutí hippies, lidem, kteří pro nás provedli sexuální revoluci. Anebo to byla banda blbečků, co se dva roky sjížděla v parku, a to je všechno. Těžko říct!
3/28/202232 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu 6: Sex v Rudé armádě byl krutý. Vojáci mohli mít prostitutku i polní manželku, ale holky s odstřelovačkou byly zapovězeny - podcast

Komunistická doktrína Sovětského svazu velice přísně kázala rovnost mezi pohlavími. A politické vedení SSSR tuhle zásadu většinou dodržovalo. V těch nejextrémnějších podobách, které byly ve všech jiných světových armádách téměř nemyslitelné.
3/21/202245 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu 5: Sex ve středověku byly i holubí vnitřnosti v klíně, mnichy znásilňovali démoni - podcast

Když se řekne středověk, nejspíš se vám vybaví udatní rytíři ve zbrojích, co zachraňují sličné dámy v nesnázích. Jenomže se ukazuje, že rytíři ve skutečnosti dámy spíše unášeli. A takhle je to v dějinách v podstatě se vším.
3/14/202241 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu 4: Sexuálně divoký západ. Kovbojové se běžně znásilňovali, městům vládly prostitutky - podcast

Když se řekne „Divoký západ”, pravděpodobně vidíte v duchu nějaký westernový výjev. Saloon, Clinta Eastwooda, pistolnický souboj… možná náčelníka Apačů. Realita ale byla mnohem temnější, podivnější a zajímavější. 
3/7/202230 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu 3: Proč chtěla CIA shazovat kondomy na východní blok? A jaké jsou nejdivnější chutě? - podcast

Kondom, prezervativ, guma, prcguma, všichni známe, všichni jsme prošli rychlou sexuální výukou, ať už to bylo ve škole, s kamarády nebo to byl dvouminutový sebevzdělávací rychlokurz těsně před první akcí. Ale jak je kondom starý? Ten, co máte v peněžence čtyři roky, víme, ale jako koncept?
2/28/202228 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu 2: Bible je plná prostitutek, incestu a smilstva. Kdo byl Onan a byl Ježíš gay? - podcast

Byl Ježíš v celibátu, měl poměr se ženou, s kamarádem nebo se všemi dvanácti apoštoly? A proč je v Bibli tolik incestu? A je normální, aby člověka vzrušovala křídla? I takhle hlubokými otázkami se zabývá dnešní epizoda podcastu Hodina dějepichu. 
2/21/202223 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Hodina dějepichu: Sv. Valentýn se rodil z krve a utrpení. Na počátku byli psi stažení z kůže i římské orgie - podcast

Vítejte u prvního dílu pořadu Hodina dějepichu, našeho nového Reflex podcastu o historii sexu, sexuality a erotiky. A když už nám kalendář dává tu možnost, tak se v prvním díle podíváme na to, jaký vliv má Den svatého Valentýna na naše sexuální životy a kde se vůbec den lásky zrodil. Spoiler alert: obsahuje to válku s Germány, slepé lidi a psi stažené z kůže.
2/14/202221 minutes, 40 seconds