Winamp Logo
המעבדה The Lab Cover
המעבדה The Lab Profile

המעבדה The Lab

Hebrew, Sciences, 1 season, 990 episodes, 3 days, 5 hours, 10 minutes
About
חוקרים וחוקרות שואלים שאלות מרתקות ומתגלגלים מהן אל שאלות רבות אחרות, תחומי ידע נפגשים עם תחומים אחרים, ולעתים גם נמצאת תשובה. בכל תכנית גיל מרקוביץ תצלול עם החוקרים לעומקם של התהליכים המורכבים שמשפיעים על חיינו
Episode Artwork

מה זה ניכור הורי - פרק 3

 עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, עריכה: נעה בן הגיא, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: שאטרסטוקSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/19/202455 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

מה זה ניכור הורי - פרק 2

הסוציולוגיה של הקונפליקט - איך התפתח המושג ניכור הורי משנות ה-70 וה-80 ועד המחקרים העדכניים כיום, וגם על המחלוקות והמכחישים של התופעה. שיחה עם ד"ר ענבל קיבנסון בר-אוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, עריכה: נעה בן הגיא, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: שאטרסטוקSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/19/202449 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

מה זה ניכור הורי - פרק 1

מי הם ההורים שפוגעים בילדיהם - איך מתנהג הורה מועדף ואיך הורה דחוי, ומה עובר הילד שנלקח בשבי פסיכולוגי. שיחה עם ד"ר ענבל קיבנסון בר-אוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, עריכה: נעה בן הגיא, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: שאטרסטוק  See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/19/202443 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

קריאה בהכרזת העצמאות - פרק 1

איך מקימים מדינה - כיצד נוסח הטקסט המכונן של מדינת ישראל, מהטיוטה הראשונה שחיבר משפטן זוטר שהעתיק מהכרזת העצמאות האמריקאית, ועד הטיוטה הסופית של בן גוריון בבוקר ההכרזה, והאם מגילת הקלף האייקונית היא בכלל זיוף? שיחה עם פרופ' יורם שחר עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, עריכה: נעה בן הגיא, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום בן גוריון: בנו רותנברגSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/14/202451 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

קריאה בהכרזת העצמאות - פרק 2

מי מחק את המילה "דמוקרטית" מההכרזה, למה המילה "עצמאות" לא מופיעה בה, מה נכתב על גבולות המדינה, ולמה חוק הלאום דווקא נאמן לרוחה של הכרזת העצמאות. שיחה עם פרופ' יורם שחרעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, עריכה: נעה בן הגיא, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום בן גוריון: בנו רותנברג  See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/14/202446 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

שחורדיניות: סיפורן של נשים בפריפריה - פרק 1

"פה כולן עושות בלונד" - מי הן השחורדיניות? ומה סוד העונג החתרני הטמון בבלונד המזרחי. שיחה על אנתרופולוגיה פמיניסטית עם פרופ' פנינה מוצפי האלר מהחוג לאנתרופולגיה באוניברסטת בן גוריוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, בתמונה: פנינה רוזנבלום, צילום: מרים אלטסטר/פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/5/202448 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

שחורדיניות: סיפורן של נשים בפריפריה - פרק 2

האם הסוביקט המושפל יכול לדבר, ומה הוא אומר דרך הגוף. מהי אוטואתנוגרפיה ככלי לניתוח החברה הישראלית. שיחה עם פרופ' פנינה מוצפי האלר מהחוג לאנתרופולגיה באוניברסטת בן גוריוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, בתמונה: פנינה רוזנבלום, צילום: מרים אלטסטר/פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/5/202443 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

הפיזיקה של המלחמות - פרק 1

האם אפשר לחזות מתי תסתיים המלחמה בעזה? כשמנתחים את התפלגות ההרוגים על פני ימי לחימה בסבבים הקודמים בין ישראל לחמאס - אפשר לדעת איפה אנחנו על העקומה. שיחה עם ניל צור, חוקר ומתרגם שפות ידעעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: הדס פרוש / פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/28/202444 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

הפיזיקה של המלחמות - פרק 2

בני אדם לא מתנהגים כמו אטומים במעבדה, אבל כשמסתכלים על התנהגות אנושית אפשר לזהות דינמיקות ודפוסים, ולבחון בעיות חברתיות בכלים פיזיקליים. שיחה עם ניל צור, חוקר ומתרגם שפות ידעעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: הדס פרוש / פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/27/202444 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

להיות אמפתי - פרק 2

אוי, אוי, אוי, מה יקרה לאנושיות בעידן ה-AI - המחשב יהיה אמפתי כלפינו ואנחנו כנראה לא נשתכנע, אבל אולי הוא יצליח להפוך אותנו לאנושיים יותר. שיחה עם פרופ' ענת פרי, המחלקה לפסיכולוגיה, האוניברסיטה העבריתעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/20/202441 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

להיות אמפתי - פרק 1

מי ירגיש את הכאב שלי - מה זו אמפתיה, מה המרכיבים שלה, ואיך לאמן את עצמנו להיות אמפתיים כלפי האחר. שיחה עם פרופ' ענת פרי, המחלקה לפסיכולוגיה, האוניברסיטה העבריתעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/20/202444 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

מלחמות לבנון - פרק 2

לבנון של חיזבאללה - מאיפה הגיעו השיעים, איך הם קשורים לסכסוך הישראלי-פלסטיני, ואיך לאיראן, ומה רוצה נסראללה. שיחה עם ד"ר עבד אל-קאדר כנעאני, מרצה בכיר בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, בתמונה: נסראללה / שאטרסטוקSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/14/202448 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

מלחמות לבנון - פרק 1

ההיסטוריה המטורפת של לבנון - שמתחילה עם הצרפתים שהקימו מדינה לאליטה הנוצרית-מרונית, וממשיכה עם המעורבות הישראלית והאיראנית. מה קרה למדינה הקטנה שרצתה להיות שוויץ של המזרח התיכון וקרסה לתוך מלחמת אזרחים. שיחה עם ד"ר עבד אל-קאדר כנעאני, מרצה בכיר בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, בתמונה: נסראללה / שאטרסטוקSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/14/202447 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

המדריך לאתיקה - פרק 1

הצבא המוסרי בעולם? מאלאור עזריה, נוהל חניבעל, ועד הסרטונים שמעלים החיילים לרשתות - לצה"ל יש בעיה בהטמעת הקוד האתי במלחמה בעזה. האם הקרקע האתית נשמטת, ומה אפשר לעשות? שיחה עם פרופ' אסא כשר, ממחברי הקוד האתי של צה"ל וזוכה פרס ישראל לפילוסופיה עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: יואב קורןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/7/202440 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

המדריך לאתיקה - פרק 2

מהם כללי ההתנהגות הראויים לפוליטיקאים, איך אפשר לרסן אותם, ולמה הניסיון הזה נכשל. מה אפשר ללמוד מההצלחה הבלתי צפויה של הקוד האתי שאימצו הפרסומאים. שיחה עם פרופ' אסא כשרעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: יואב קורןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/7/202433 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

מה קרה לאבולוציה מאז דרווין - פרק 2

אנחנו בפתחו של שלב חדש באבולוציה - עידן שבו מחשב יכול לכתוב מחדש את הדנ"א של היצורים החיים. זה יכול להיות מרגש או מסוכן - השאלה במה נבחר. שיחה עם פרופ' צחי פלפל, ראש המחלקה לגנטיקה מולקולרית, מכון ויצמןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, בתמונה: צ'רלס דרוויןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/31/202434 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

מה קרה לאבולוציה מאז דרווין - פרק 1

מוצא האדם אינו מהקוף, אז ממי כן? לפי תורת האבולוציה אנחנו חולקים אב קדמון עם כל היצורים בעולם. מה הבין דרווין על היווצרות החיים ואיפה הוא פספס. שיחה עם פרופ' צחי פלפל, ראש המחלקה לגנטיקה מולקולרית, מכון ויצמן עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, בתמונה: צ'רלס דרוויןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/31/202447 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

הליברליזם כמו שלא הכרנו - פרק 4

אחרי המשברים הכלכליים, אי השוויון הקיצוני והחלשת הדמוקרטיה - האם יש אלטרנטיבה? שיחה עם פרופ' דני פילק, חוקר בכיר במכון ון ליר ומרצה במחלקה לפוליטיקה וממשל, אוניברסיטת בן גוריוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/24/202448 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

הליברליזם כמו שלא הכרנו - פרק 2

עליית הניאו-ליברליזם - השמרנות המהפכנית של רונלד רייגן ומרגרט תאצ'ר כמקרי מבחן. שיחה עם פרופ' דני פילק, חוקר בכיר במכון ון ליר ומרצה במחלקה לפוליטיקה וממשל, אוניברסיטת בן גוריוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז  See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/24/202445 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

הליברליזם כמו שלא הכרנו - פרק 1

הולדת הליברליזם וכיצד הפכה התיאוריה לצורת שלטון ולאידיאולוגיה השלטת במערב. שיחה עם פרופ' דני פילק, חוקר בכיר במכון ון ליר ומרצה במחלקה לפוליטיקה וממשל, אוניברסיטת בן גוריוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/24/202448 minutes, 1 second
Episode Artwork

הליברליזם כמו שלא הכרנו - פרק 3

הפופוליזם מאיים על המערב, ומה הסיפור שלו בישראל - מהליכוד של בגין ועד לפופוליזם של נתניהו. שיחה עם פרופ' דני פילק, חוקר בכיר במכון ון ליר ומרצה במחלקה לפוליטיקה וממשל, אוניברסיטת בן גוריוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/24/202456 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

האם כל אחד יכול לעשות רפואה גנטית בבית - פרק 2

יש מחיר לחיים: רפואה פרסונלית היא דבר יקר - על שאלות אתיות ועל הרווחים האכזריים של חברות התרופות. שיחה עם נעם באומץ, מייסד חברת נגה תרפויטיקסעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/17/202442 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

האם כל אחד יכול לעשות רפואה גנטית בבית - פרק 1

אב שבתו חלתה במחלה נדירה במירוץ נגד הזמן למציאת טיפול חדשני שיכול לרפא אותה, אבל עלול גם להביא למותה. שיחה עם נעם באומץ, מייסד חברת נגה תרפויטיקסעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/17/202447 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

תעלומות ארכיאולוגיות בירושלים - פרק 1

לפני 150 שנה החלו ארכיאולוגים לחפור את ירושלים - מה הם חיפשו, מה תפקיד המקרא בפאזל ההיסטורי של העיר, ולמה הנארטיב משתנה כל הזמן. שיחה עם פרופ' יובל גדות, ראש המכון לארכיאולוגיה, אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, תצלום: שאטרסטוקSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/10/202444 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

תעלומות ארכיאולוגיות בירושלים - פרק 2

מאיפה התחילה ירושלים - מהר הבית או ממעין הגיחון השופע - ואיך הפכה העיר היבוסית הקטנה לעיר החשובה בעולם. על תעלומת האבנים שרק קיקלופים יכולים להרים, ועל הקושי לחפור אחרי הורדוס. שיחה עם פרופ' יובל גדות, ראש המכון לארכיאולוגיה, אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, תצלום: שאטרסטוקSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/10/202436 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

הסודות של היהדות - פרק 1

מה שמרו בסוד ביהדות, ומאיפה הגיעה התפיסה הזאת - סיפורם של ספר הזוהר והמרכבה שמדברים על פני האלוהים ועל הניסיונות להתקרב אליו באופנים יוצאי דופן. שיחה עם ד"ר נטע סובולעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, ציור: חזיון יחזקאל/רפאלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/3/202447 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

הסודות של היהדות - פרק 4

על הרע בקבלה, מה ההבדל בין מיסטיקה לסוד, ועל האדרא רבא וספרים נוספים בקבלה שחורגים מפרשנויות מקובלות לתורה. שיחה עם ד"ר נטע סובולעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, ציור: חזיון יחזקאל / רפאל See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/3/202440 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

הסודות של היהדות - פרק 3

הפנים המתגלות של אלוהים - באילו טקסטים אנחנו מדמיינים את אלוהים כבשר ודם, ואיך הנראות שלו הופכת לתורת הסוד? שיחה עם ד"ר נטע סובולעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, ציור: חזיון יחזקאל / רפאלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/3/202443 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

הסודות של היהדות - פרק 2

כיצד התפתחה תורת הסוד בימי הביניים באירופה, מה מאגד ספר הזוהר, ולמי מותר לקרוא בו. שיחה עם ד"ר נטע סובולעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, ציור: חזיון יחזקאל/רפאלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/3/202441 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

החיים הסודיים של הדולפינים - פרק 1

יש להם המון זמן פנוי, יכולות למידה גבוהות במיוחד, שפה עשירה (שטרם פוענחה), חיבה למשחקים (גם מיניים), והם יודעים לשמור טינה. שיחה עם ד"ר עוז גופמן, מנהל פרויקט הדולפינים במכון ללימודי ים, אוניברסיטת חיפהעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/25/202445 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

החיים הסודיים של הדולפינים - פרק 2

לבד בים - מה מביא דולפינים ליצור קשר עם בני אדם, ומה סוד המשיכה ביניהם. וגם הרומן של הדולפינה הולי והדייגים בסיני. שיחה עם ד"ר עוז גופמן, מנהל פרויקט הדולפינים במכון ללימודי ים, אוניברסיטת חיפהעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/25/202438 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

איך עושים דיפלומטיה במלחמה - פרק 2

הדיפלומטים הגדולים של התנועה הציונית - הכישרון של הרצל, כושר השכנוע של ויצמן והריאל פוליטיק בן גוריון. שיחה עם ד"ר עמנואל נבון, מרצה ליחסים בינלאומיים, אוניברסיטת תל אביב  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: אי-פיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/18/202442 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

איך עושים דיפלומטיה במלחמה - פרק 1

מבט על ההיסטוריה הדיפלומטית של ישראל מימי דוד ושלמה ועד היום. מה ייחד את הדיפלומטיה של הממלכות היהודיות והאם היה אפשר למנוע את חורבן הבית? שיחה עם ד"ר עמנואל נבון, מרצה ליחסים בינלאומיים, אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: אי-פיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/18/202440 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

איך עושים דיפלומטיה במלחמה - פרק 4

ישראל בזירה הבינלאומית - על היחסים עם ארצות הברית, אירופה, סין והאו״ם. שיחה עם ד"ר עמנואל נבון, מרצה ליחסים בינלאומיים, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: אי-פיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/18/202435 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

איך עושים דיפלומטיה במלחמה - פרק 3

הדיפלומטיה הייחודית של ישראל מול שכנותיה והמשא ומתן החשאי והרישמי עם הפלסטינים - מאש"ף בלבנון ועד ההימור על הסכמי אוסלו ועתיד השטחים. שיחה עם ד"ר עמנואל נבון, מרצה ליחסים בינלאומיים, אוניברסיטת תל אביב  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: אי-פיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/18/202444 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

מתי תהיה ראשת ממשלה בישראל - פרק 1

משרה בעבודה שקופה - מי רוצה להיות עם הילדים אחרי הצהריים, למה גברים מביאים ונשים אוספות, ולמה למדינה נוח שחלוקת העבודה בבית תיקבע במשא ומתן בין בני הזוג. שיחה עם החוקרת הדס בן אליהו ממרכז שוות, מכון ון לירעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: יעקב סער לע"מSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/11/202443 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

מתי תהיה ראשת ממשלה בישראל - פרק 2

במלחמה הנוכחית אין כמעט נשים במוקדי קבלת ההחלטות, ובאולפנים אפשר למצוא בעיקר גברים שמסבירים את המציאות. אבל זה לא חייב להיות ככה. שיחה עם החוקרת הדס בן אליהו ממרכז שוות, מכון ון לירעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: יעקב סער לע"מ   See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/11/202443 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

מסע הנקמה של ארדואן במערב - פרק 1

מיהו רג'פ טאיפ ארדואן? הילד העני שחלם להיות כדורגלן ונשאב לפוליטיקה, שהגיע מהכלא אל ארמון אלף החדרים ואל שלטון יחיד בטורקיה. למה הטורקים עדיין מאמינים שהמנהיג שהכניס אותם לבוץ - הוא זה שיוציא אותם. שיחה עם ד"ר גליה לינדנשטראוס, חוקרת בכירה במכון למחקרי ביטחון לאומי - INSS, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: שאטרסטוקSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/4/202444 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

מסע הנקמה של ארדואן במערב - פרק 2

אירופה לא רצתה את טורקיה כחברה באיחוד, והדחייה הזאת צורבת את שלטונו של ארדואן. מה מקומה של ישראל במפת האינטרסים של טורקיה, והאם אפשר לתקן את היחסים שהחלו בירח דבש והתקלקלו. שיחה עם ד"ר גליה לינדנשטראוס, חוקרת בכירה במכון למחקרי ביטחון לאומי - INSS, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: שאטרסטוק See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/4/202440 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

לא לפחד מחיסונים - פרק 1

״החיסון הראשון״מהו בעצם חיסון ומהי מערכת rna? נתחיל מהחיסון הראשון לאבעבועות של אדוארד ג'אנר- ב 1796 ונגלה שארבעים שנה אחריו המחלה כמעט נעלמה פרופ דן פאר מאוניברסיטת תל אביב קרדיט תמונה: ShutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/28/202442 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

לא לפחד מחיסונים - פרק 2

״קורונה ופחד מחיסונים״התפתחות החיסונים. מהי ננו רפואה ההתקמות אל rna מסנג׳ר ואיך האיצו פתוח של חיסונים מ20 שנה לכזה שמאושר תוך שנה אחת? פרופ דן פאר מאוניברסיטת תל אביב קרדיט תמונה :ShutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/28/202437 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

אין לנו ביטחון מזון - פרק 2

האם החקלאות הישראלית היא עדיין נס? מה נאכל כשבישראל יחיו 16 מיליון אנשים, ואיך נבטיח עצמאות תזונתית (כדאי להתחיל לגדל אורז, שומשום וסויה). שיחה עם ד"ר לירון אמדור, יועצת בעניניי חקלאות אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/21/202442 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

אין לנו ביטחון מזון - פרק 1

המדפים בסופר מלאים אבל השפע מטעה - אנחנו בעיצומו של משבר מזון, וכמו במשבר האקלים, הקטסטרופה זוחלת לאט. למה יש בעולם פחות ופחות פירות וירקות ומזון בריא, ומה אפשר לעשות. שיחה עם ד"ר לירון אמדור, יועצת בעניניי חקלאות אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/21/202443 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

זכות היהודים על הארץ - פרק 1

העם היהודי לא קם בארץ ישראל, ודמותו הרוחנית עוצבה בעיקר כשהיה בגולה. שיחה עם פרופ' רוחמה וייס, מרצה בכירה בהיברו יוניון קולג'עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/14/202450 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

זכות היהודים על הארץ - פרק 2

המרידות הגדולות של היהודים והבחירה לחיות על החרב. עם פרופ' רוחמה וייס, מרצה בכירה בהיברו יוניון קולג'עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/14/202429 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

יורים ולא בוכים - פרק 1

פוליטיקה וצבא תמיד היו מעורבבים - ובכל זאת, מה השתנה מהממלכתיות המפלגתית של בן גוריון עד לעידן נתניהו, ואיך נלחמים כשאין מדיניות. שיחה עם פרופ' יגיל לוי, חוקר יחסי צבא וחברה, האוניברסיטה הפתוחהעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: מיכאל גלעדי/פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/7/202444 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

יורים ולא בוכים - פרק 2

מצבא העם לצבא השם - על חדירת הדת והמשיחיות לתורת הלחימה. כיצד השינוי שעובר צה"ל ניכר במלחמה הנוכחית. שיחה עם פרופ' יגיל לוי, חוקר יחסי חברה וצבא, האוניברסיטה הפתוחהעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: מיכאל גלעדי/פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/7/202449 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

"ביחד ננצח" - תקשורת בזמן מלחמה - פרק 2

סקרים  מראים שאחוז ניכר מהישראלים מאמינים בתיאוריות קונספירציה לגבי ה-7 באוקטובר. איך השפיע על כך הפייק ניוז ותנועת ה-woke האמריקאית, ואיך אפשר לתקן. שיחה עם אסא שפירא, ראש מסלול שיווק אסטרטגיה בחוג לתקשורת, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/31/202341 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

״ביחד ננצח״ - תקשורת בזמן מלחמה - פרק 1

שיווק פוליטי מתייחס אל המציאות כמוצר. על אובדן אמון כשאין אמת מאחורי הדיווח והסיסמה. שיחה עם אסא שפירא, ראש מסלול שיווק אסטרטגיה בחוג לתקשורת, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/31/202344 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

חוסן לאומי פגוע - פרק 1

איך בונים חוסן לאומי? אחד המרכיבים המרכזיים בחוסן לאומי הוא אמון בשלטון. נבדוק אותו ומרכיבים נוספים. שיחה עם פרופ' ברוריה עדיני מאוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, תצלום: אלי האנה / נחום עסיסSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/24/202341 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

חוסן לאומי פגוע - פרק 2

מה תפקיד האזרח בבניית חוסן והאם יש לנו תקווה? האזרח יכול לתרום לסביבתו המיידית אבל רק ממשלה יכולה לייצר אמון. נדבר על קו השבר. שיחה עם פרופ' ברוריה עדיני מאוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, תצלום: אלי האנה / נחום עסיסSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/24/202332 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

איפה היינו בשבעה באוקטובר - פרק 2

מה נזכור מהשבת השחורה ומה נרצה לשכוח? איזה טקסט יקריאו בגן ואיך תראה האנדרטה בכיכר. מה אפשר ללמוד על עיצוב זיכרון של טראומה לאומית מרצח רבין. סדרה עם פרופ' ורד ויניצקי-סרוסי, האוניברסיטה העברית בירושליםעורכת ומגישה: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: יונתן זינדל/פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/17/202340 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

איפה היינו בשבעה באוקטובר - פרק 1

מי אנחנו ומה סלע קיומנו - הזיכרון הקולקטיבי הוא הדבק שמדביק אותנו כאומה, אבל איך הוא נוצר, ומה הבינה הציונות שהפך את ישראל למעצמת הנצחה. סדרה עם פרופ' ורד ויניצקי-סרוסי, האוניברסיטה העברית בירושליםעורכת ומגישה: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: יונתן זינדל/פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/17/202343 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

איפה היינו בשבעה באוקטובר - פרק 4

למה נשכחה הקורונה - ולמה למרות הרצון לשכוח היא נצרבה עמוק. וגם המחקר שגילה מהם האירועים הבלתי נשכחים עבור הישראלים. סדרה עם פרופ' ורד ויניצקי-סרוסי, האוניברסיטה העברית בירושליםעורכת ומגישה: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: יונתן זינדל/פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/17/202343 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

איפה היינו בשבעה באוקטובר - פרק 3

לעולם לא נשכח? זיכרון קולקטיבי הוא דבר דינמי וסלקטיבי - ויש לו גם מגבלת מקום. כיצד עוצב זיכרון השואה מגבורת מרד גטו ורשה למשפט אייכמן, ואיך תמונות החיילים השבויים ממלחמת יום כיפור שינו אותו - או שבעצם אנחנו השתננו. סדרה עם פרופ' ורד ויניצקי-סרוסי, האוניברסיטה העברית בירושליםעורכת ומגישה: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: יונתן זינדל/פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/17/202344 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

הדרך האמריקאית: בין טרלול פרוגרסיבי לטראמפיזם - פרק 2

אמריקה של ניקסון אהבה להילחם, להרוג ולנצח. המלחמה של בוש בעיראק בישרה את נשיאותו של טראמפ, ומתי השמאל הליברלי (והיהודי) של אמריקה הפך לנאיבי וחד ממדי. סדרה עם ד״ר יואב פרומר, ראש המרכז לחקר ארצות הברית, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: מרים אלסטר/פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/10/202347 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

הדרך האמריקאית: בין טרלול פרוגרסיבי לטראמפיזם - פרק 1

על מה מבוססים היחסים בין אמריקה לישראל, מה השמאל האמריקאי שכח, ולמה המלחמה בעזה היא רגע קריטי לציפיות של האומה ששונאת לוזרים - מבת חסותה. סדרה עם ד״ר יואב פרומר, ראש המרכז לחקר ארצות הברית, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: מרים אלסטר/פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/10/202348 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

המהגרים הם יורדים? פרק 2

הדרכון ככלי נשק - לכל עסקה יש שני צדדים - מה יוצא למדינות שנותנות דרכונים לזרים? ומדוע מדינת ישראל לא מפרסמת נתונים על מספר בעלי הדרכונים הכפולים. סדרה עם ד"ר יוסי הרפז, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/3/202345 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

המהגרים הם יורדים? פרק 1

יש לי גם ארץ אחרת? איך הפכו הכמיהה לדרכון זר ומחשבות על הגירה לזהות הישראלית החדשה. מבט סוציולוגי על דרכון המורשת שטוב שיהיה לילדים. סדרה עם ד"ר יוסי הרפז, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/3/202338 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

לכו לעזה - ההיסטוריה של העיר - פרק 1

מעיר פלישתית לעיר ערבית ועד הפיכתה לרצועה ב-1948 - איך הפכה מעיר פריפריאלית שנמצאת הרחק מהתודעה הפלסטינית והיהודית - לסמל של הסכסוך. סדרה עם ההיסטוריון דותן הלויעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, תצלום: פלאש 90 See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/26/202347 minutes
Episode Artwork

לכו לעזה - ההיסטוריה של העיר - פרק 2

איך נוצרו הגבולות החדשים של עזה וההסתגרות שבאה בעקבותיהם. עזה הופכת לנקודת עיוורון בזמן שהשעון שלה מתחיל לתקתק עד לפיצוץ. האם אפשר לחשוב על שיקום ומודל חדש עבורה. סדרה עם ההיסטוריון דותן הלויעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, תצלום: פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/26/202340 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

ריפוי ומלחמה על פי לאקאן - פרק 2

הפרשנות של לאקאן את פרויד והתמקדותו בשפה. השפה היא המציאות הסמלית שבתוכה אנו חיים, ודרכה אנו יכולים לעשות שינוי וריפוי. סדרת שיחות עם הפסיכואנליטיקאי ד"ר יהודה ישראלי עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/19/202335 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

ריפוי ומלחמה על פי לאקאן - פרק 3

כל מי שעבר תרפיה לאקאניאנית יכול להיות מטפל. הצצה לחדר הטיפולים. סדרת שיחות עם הפסיכואנליטיקאי ד"ר יהודה ישראלי עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/19/202341 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

ריפוי ומלחמה על פי לאקאן - פרק 1

ימים של טראומה וקריסת הסיפור שסיפרנו על הממשי מובילים לשיחה על לאקאן ומשנתו. סדרת שיחות עם הפסיכואנליטיקאי ד"ר יהודה ישראלי עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/19/202342 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

תורת המשחקים למתקדמים - פרק 2

יישומים מתמטיים, איך מחשבים סיכויים ואפשרויות במעבדה, ומי לוחש על אוזנם של הפוליטיקאים? שיחה עם פרופ' רן סמורודינסקי, דיקן הפקולטה למדעי הנתונים וההחלטות של הטכניוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/10/20231 hour, 15 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

תורת המשחקים למתקדמים - פרק 1

לידתה של תורת המשחקים מבורל וצרמלו בתחילת המאה הקודמת שדיברו בין השאר על שח, ועד לפרס הנובל של תומס ושלינג. שיחה עם פרופ' רן סמורודינסקי, דיקן הפקולטה למדעי הנתונים וההחלטות של הטכניוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/10/202343 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

מה זאת הפרעת קשב - פרק 2

קשב ולמידה - כיצד תפקודי קשב משפיעים על למידה, ולמה עייפות ותזונה לקויה חולקות את אותם תסמינים. שיחה עם פרופ' לילך שלו מבורך מהחוג לחינוך מיוחד וייעוץ חינוכי, בית הספר לחינוך אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/3/202344 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

מה זאת הפרעת קשב - פרק 3

לקויות קשב - על המגוון הרחב של הפרעת קשב ופעלתנות יתר (ADHD), ולמה קשה להגדיר ולאבחן אותן. שיחה עם פרופ' לילך שלו מבורך מהחוג לחינוך מיוחד וייעוץ חינוכי, בית הספר לחינוך אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז  See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/3/202337 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

מה זאת הפרעת קשב - פרק 4

אימון קשב - מהם הפתרונות להתמודדות עם הפרעות קשב - מטיפול תרופתי ועד אימון קוגניטיבי. שיחה עם פרופ' לילך שלו מבורך מהחוג לחינוך מיוחד וייעוץ חינוכי, בית הספר לחינוך אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז   See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/3/202352 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

מה זאת הפרעת קשב - פרק 1

הכירו את הפרעות הקשב ותנועתיות יתר -  למה טועים בישראל ואומרים קשב וריכוז? ולמה הפרעות קשב יראו אחרת לגמרי אצל אנשים שונים. שיחה עם פרופ' לילך שלו מבורך מהחוג לחינוך מיוחד וייעוץ חינוכי, בית הספר לחינוך אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
9/3/202348 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

חידת החיים: מחומר דומם לבני אדם - פרק 4

כיצד ישפיעו העולם המודרני, הטכנולוגיה והתרופות על הגנום שלנו, והאם אנחנו דוהרים לכיוונו של הומו ספיאנס חדש? שיחה עם ד״ר דני זאבי, חוקר גנטיקה, וראש החוג לביוטכנולוגיה במכללה האקדמית הדסהעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז  See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/20/202343 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

חידת החיים: מחומר דומם לבני אדם - פרק 3

האבולוציה ממשיכה להשתכלל - בין השאר באמצעות התפתחותם של זני כלבים כמו הגולדן רטריברים ובעלי חיים אחרים. שיחה עם ד״ר דני זאבי, חוקר גנטיקה וראש החוג לביוטכנולוגיה במכללה האקדמית הדסהעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/20/202346 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

חידת החיים: מחומר דומם לבני אדם - פרק 1

איך התחילו החיים ומה יודעים המדענים על הרגע שבו מולקולות RNA שכפלו את עצמן ודומם הפך לחי, לפני כמעט 4 מיליון שנים. שיחה עם ד״ר דני זאבי, חוקר גנטיקה, וראש החוג לביוטכנולוגיה במכללה האקדמית הדסהעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז אם יש לכם רקע במדעי המחשב, תשוקה למדע ועניין לקחת חלק במחקר על הבסיס הגנטי של סוכרת נעורים הנערך במעבדתו של ד"ר דני זאבי - מוזמנים לפנות אליו - [email protected]. See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/20/202347 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

חידת החיים: מחומר דומם לבני אדם - פרק 2

המשך הסיפור - המולקולות התורשתיות הראשונות שהופיעו בכדור הארץ והשינויים הדרמטיים שגרמו לפיצול שלנו משושלת קופי האדם. סדרת שיחות עם ד״ר דני זאבי, חוקר גנטיקה וראש החוג לביוטכנולוגיה במכללה האקדמית הדסהעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/20/202339 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

אמריקה הלטינית: פוליטיקה עקובה מדם - פרק 3

הסיפור הסוער והאלים של ארגנטינה - זה פשיזם, קפיטליזם או פופוליזם? מהו פרוניזם ולמה כל כך קשה להגדיר אותו. שיחה עם ד"ר אפרים דוידי, היסטוריון של אמריקה הלטיניתעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/13/202341 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

אמריקה הלטינית: פוליטיקה עקובה מדם - פרק 1

יבשת לא שקטה - על תהליך השחרור מהקולוניאליזם ועל מלחמות האזרחים, ההפיכות הצבאיות ומאבקי האליטות שבאו אחר כך. מה כל כך מסובך בסיפור של היבשת? שיחה עם ד"ר אפרים דוידי, היסטוריון של אמריקה הלטיניתעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/13/202346 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

אמריקה הלטינית: פוליטיקה עקובה מדם - פרק 4

אמריקה הלטינית וארצות הברית - על היסטוריה של יחסי תלות וניצול, והאם ההתקרבות של אמריקה הלטינית לסין תשנה את חוקי המשחק? שיחה עם ד"ר אפרים דוידי, היסטוריון של אמריקה הלטיניתעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/13/202338 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

אמריקה הלטינית: פוליטיקה עקובה מדם - פרק 2

אף ילד לא ישן ברחוב? הסיפור המיוחד של המהפכה הקובנית והאם היא הצליחה לקיים את מה שהבטיחה ההתחלה? שיחה עם ד"ר אפרים דוידי, היסטוריון של אמריקה הלטיניתעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז  See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/13/202348 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

האם הכדורגל ישחרר את אפריקה - פרק 1

מי ישלוט באפריקה - על הקולוניאליזם והטעויות שנעשו בשיקום היבשת לאחריו. שיחה עם ד"ר איתמר דובינסקי מהתוכנית ללימודי אפריקה, אוניברסיטת בן גוריון והאוניברסיטה העברית עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/6/202346 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

האם הכדורגל ישחרר את אפריקה - פרק 2

תעשיית החלומות של הכדורגל האפריקאי - מדרוגבה וג'ורג' ואה ועד מודל הפיתוח שמציעות האקדמיות לכדורגל ביבשת (גם לנערות)עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/6/202344 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

תרומות איברים: דיון סוער - פרק 2

לתת חיים במתנה - איך מבקשים ממישהו כליה, על העמדה הבלתי אפשרית של ההזדקקות לצד אלטרואיזם וסולידריות. וגם על הפלות, פונדקאות והמתת חסד. שיחה עם ד"ר חגי בועז, חוקר במכון ון ליר ומושתל כבד וכליהעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/30/202343 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

תרומות איברים: דיון סוער - פרק 4

לב 2.0: העתיד הולך ומתקרב - עד כמה אנחנו רחוקים מהדפסה של איברים מלאכותיים וגידול חיות (חזירים בעיקר) לצורך איברים להשתלה, ומהן השאלות שייצור המוני כזה מעורר. שיחה עם ד"ר חגי בועז, חוקר במכון ון ליר ומושתל כבד וכליהעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/30/202342 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

תרומות איברים: דיון סוער - פרק 3

איך קובעים מוות מוחי ונשימתי, וכיצד הוויכוח בין הרפואה להלכה על הגדרת רגע המוות נוגע למחסור בתרומות איברים בישראל. והאם לגיטימי לתרום כליה רק ליהודים? שיחה עם ד"ר חגי בועז, חוקר במכון ון ליר ומושתל כבד וכליהעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/30/202338 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

תרומות איברים: דיון סוער - פרק 1

מיהו חולה ומיהו בריא ומי תלוי במי? על ביואתיקה ועל השתלת איברים כסיפור סוציולוגי ופוליטי. שיחה עם ד"ר חגי בועז, חוקר במכון ון ליר ומושתל כבד וכליהעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/30/202346 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

זיהום אור - פרק 3

בניגוד למשבר האקלים, לזיהום אור יש פתרונות פשוטים יחסית - אבל יש גם פוליטיקה ואינטרסים שמונעים מאיתנו פשוט לכבות את האור. שיחה עם פרופ' נעם לוין מהמחלקה לגאוגרפיה, האוניברסיטה העברית בירושליםעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/23/202346 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

זיהום אור - פרק 2

לאן נעלמו הכוכבים ושביל החלב, ואיך נראה זיהום אור כשמסתכלים עליו מהחלל. שיחה עם פרופ' נעם לוין מהמחלקה לגאוגרפיה, האוניברסיטה העברית בירושלים  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/23/202346 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

זיהום אור - פרק 1

בראשית היה חושך - ומאז אנחנו לא מפסיקים להציף את העולם באור ובתאורת לד. זיהום האור בישראל הוא מהגרועים בעולם - והוא פוגע בבריאות שלנו, בבעלי החיים ובטבע. למה צריך להפסיק לגרש את החושך? שיחה עם פרופ' נעם לוין מהמחלקה לגאוגרפיה, האוניברסיטה העברית בירושלים   עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/23/202339 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

50 גוונים של מיניות ברשת - פרק 3

אלימות, ניצול וסחיטה ברשת - המקומות המסוכנים ברשת עבור מתבגרים, וגם הכלים להתמודדות ומבט לעתיד. שיחה עם ד"ר מיכל דולב כהן, מרצה וחוקרת בתחום הפסיכולוגיה של האינטרנט, מכללת אורניםעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/16/202343 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

50 גוונים של מיניות ברשת - פרק 1

להתבגר לבד מול המסך - מה עובר על ילדים ומתבגרים בסביבה חברתית מקוונת שבה כל הרגשות מוקצנים. איך הטכנולוגיה משפיעה על יחסי הורים-ילדים, ומה חשוב ללמד כבר בטיפת חלב. שיחה עם ד"ר מיכל דולב כהן, מרצה וחוקרת בתחום הפסיכולוגיה של האינטרנט, מכללת אורניםעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז  See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/16/202345 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

50 גוונים של מיניות ברשת - פרק 2

על מיניות, פגיעות וסקסטינג (סקס בהודעות) - המחקרים מצביעים על כך ש-1 מכל 4 מתבגרים בישראל עושה סקסטינג. מה ההבדלים בין נערים לנערות, מהי מיניות בריאה ברשת, ומה הורים ומורים צריכים לדעת עליה. שיחה עם ד"ר מיכל דולב כהן, מרצה וחוקרת בתחום הפסיכולוגיה של האינטרנט, מכללת אורניםעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז  See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/16/202340 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

מה זאת חילוניות - פרק 1

מבוא לחילון: מהפרוטסטנטיות ועד בן גוריון ומגילת העצמאות - למה כל כך מורכב להגדיר מהי חילוניות ולמה ההגדרה שלה כרוכה בדת. שיחה עם ד"ר יוכי פישר, מכון ון לירעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: הדס פרוש / פלאש 90  See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/9/202346 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

מה זאת חילוניות - פרק 2

משבר החילוניות ומשבר החרדיות - מדוע הוא נוצר, ולמרות שהוא לא ישראלי, מה בכל זאת הייחוד שלנו. האם יש אור בקצה המנהרה? שיחה עם ד"ר יוכי פישר, מכון ון ליר עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/9/202340 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

מה זאת חילוניות - פרק 3

מבט אנתרופולוגי על השבט החילוני והריטואלים שלו, והמתח מול הדת שניכר בחוסר היכולת להסכים אפילו על רגע תחילת החיים ועל סופם. שיחה עם פרופ' שי לביא, מכון ון ליר See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/9/202345 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

מה זאת חילוניות - פרק 4

מאפיקורס ועד לבינה המלאכותית - איך מתמודדים עם משבר החילוניות והמוסר, והאם הסתיים תפקידה? שיחה עם פרופ' פיני איפרגן, מכון ון ליר עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/9/202343 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

זהות ישראלית מורכבת - פרק 1

על זהות, פוליטיקה ואוכל - סיפורו של היין הפוליטי והשאלה למה חשוב מאיפה הגיעו הענבים ומי בעל האדמות, ומה השימוש שנעשה במושג באלדי. שיחה עם פרופ' דניאל מונטרסקו, אנתרופולוג עירוני וחוקר אוכל וייןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, דימוי: Szurcsik JózsefSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/2/202344 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

זהות ישראלית מורכבת - פרק 3

ההתחדשות של קהילות יהודיות בעולם, החיפוש אחר זהות, וגילוי בתי הכוכב בבודפשט שהעלו סיפור יהודי שהודחק. שיחה עם האנתרופולוג פרופ' דניאל מונטרסקועורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, דימוי: Szurcsik JózsefSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/2/202339 minutes
Episode Artwork

זהות ישראלית מורכבת - פרק 2

סיפורן של הערים המעורבות בישראל, מה ייחודן ומה מקומן בהווה הישראלי ומה אפשר ללמוד מהן על העתיד של החיים פה. שיחה עם פרופ' דניאל מונטרסקו, אנתרופולוג וחוקר ערים מעורבותעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, דימוי: Szurcsik József       See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/2/202349 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

תיך נאת האן ואמנות הצלת הפלנטה - פרק 1

סיפור חייו של תיך נאת האן, מילדותו בוויאטנם והכתיבה המיוחדת שלו על בודהיזם, ועד הקמת "קהילת כפר השזיף" בארצות הברית, שבו חיים חיים של אי אלימות. שיחה עם חגית הרמון, מתרגמת ונזירה לשעבר על על האקטיביזם האקולוגיעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/25/202345 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

תיך נאת האן ואמנות הצלת הפלנטה - פרק 2

על בודהיזם ושמירת כדור הארץ - "הדור שלי עשה טעויות רבות. שאלנו את כוכב הלכת הזה מכם, וגרמנו לו נזק והרס עצומים. עכשיו, כשאנחנו מעבירים אותו לידיכם, אנחנו מלאי בושה. לא כך רצינו שיהיה. אתם מקבלים כוכב לכת יפהפה, ניזוק ופצוע. אנחנו מתנצלים". (זן ואמנות הצלת הפלנטה, הוצאת רדיקל). שיחה עם חגית הרמון מתרגמת ונזירה לשעברעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז     See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/25/202337 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

מיניות בחברה הדתית - פרק 3

האם המיניות הדתית שמרנית יותר? כשמסירים את השכבות שמכסות את הגוף והמיניות - זה נהיה מעניין. הצצה לתוך חדר ההדרכה המינית של זוגות. עם ד״ר מיכל פרינס, חוקרת מיניות בחברה הדתית ומדריכה לחיי אישותעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז  See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/18/202347 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

מיניות בחברה הדתית - פרק 1

למה הגוף לא נוכח בגיל ההתבגרות והאם מותר לאישה לרצות? על המעבר מאסור למותר אחרי החתונה ואיך נשים דתיות מספרות את הסיפור המיני שלהן. שיחה עם ד״ר מיכל פרינס, חוקרת מיניות בחברה הדתית עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/18/202343 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

מיניות בחברה הדתית - פרק 2

למה חשוב להקשיב לגוף, למרות הגבולות שמציבה ההלכה ומה גורם לאישה דתייה לצאת ולחקור מיניות. שיחה עם ד"ר מיכל פרינס, חוקרת מיניות בחברה הדתיתעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/18/202353 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

מיניות בחברה הדתית - פרק 4

איך להפסיק להסתכל על התקרה ולהתחיל להקשיב לגוף. הפרקטיקה והכלים שמעלים את החשק. שיחה עם ד״ר מיכל פרינס, חוקרת מיניות בחברה הדתית ומדריכה לחיי אישות עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/18/202334 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

לחשוב דרך העור - פרק 1

לצבוע, לשנות, לתקן - מראשית ימיה, לאנושות יש אובססיה עם עור. אבל מסע אל הכתיבה עליו בעולם הקלאסי מגלה שהעור הוא הרבה יותר ממעטפת. שיחה עם ד"ר אסף קרבס מהפקולטה לעיצוב שנקר ואוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/11/202343 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

לחשוב דרך העור - פרק 2

מהי "חשיבה עורית" ואיך לומדים לחשוב דרך איבר אחד על תהליכים ורשתות. שיחה עם ד״ר אסף קרבס מהפקולטה לעיצוב שנקר ואוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז   See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/11/202344 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

לחשוב דרך העור - פרק 4

איך אפשר לדבר על עור בלי להזכיר פצעים - וכך הגענו לפסיכואנליזה ולפרויד ולאני. שיחה עם ד״ר אסף קרבס מהפקולטה לעיצוב שנקר ואוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/11/202347 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

לחשוב דרך העור - פרק 3

מאפלטון ועד הוגים בני זמננו כמרלו פונטי, דלאז וגסטון בשלאר - איך מתגבשת "התיאוריה העורית״ ולמה היא נמצאת כיום בפריחה? שיחה עם ד״ר אסף קרבס מהפקולטה לעיצוב שנקר ואוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/11/202345 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

משבר מים עולמי - פרק 1

מים ראויים לשתייה היא זכות בסיסית שהופכת לפחות נגישה בעולם שצועד לתוך משבר מים חמור. על השפעת משבר האקלים והפוליטיקה, ועל בעיית השפכים של אוכלוסיית העולם ההולכת וגדלה. שיחה עם פרופ' הדס ממן, ראשת התוכנית להנדסת סביבה, מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/4/202346 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

משבר מים עולמי - פרק 2

על טכנולוגיות חדשות ופתרונות אפשריים למשבר - וגם על הדברים שאנחנו עדיין לא יודעים על המים. שיחה עם פרופ' הדס ממן, ראשת התוכנית להנדסת סביבה, מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז   See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/4/202341 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

הקעקוע ועוד סיפורים אפלים מיפן - פרק 2

הקלאסיקה - סיפורם של הסמוראים הכותבים והעלמותם - מול המודרנה - הספרות היפנית חוזה את הרעיונות הטכנולוגיים של העתיד. שיחה עם פרופ' מיכל דליות בול, מתרגמת, החוג ללימודי אסיה, אוניברסיטת חיפה עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/28/202346 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

הקעקוע ועוד סיפורים אפלים מיפן - פרק 1

הספר "הקעקוע ועוד סיפורים אפלים מיפן" מציג שלושה סופרים מרכזיים, ודרכם משתקפת התרבות היפנית על רבדיה. על הערצת הקהל ועל מלאכת התרגום עם פרופ' מיכל דליות בול, מתרגמת, החוג ללימודי אסיה, אוניברסיטת חיפה עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/28/202347 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

אלימות נגד נשים - איך עוזרים? פרק 1

האלימות הנפוצה ביותר נגד נשים היא האלימות הכלכלית. איך מזהים את הסימנים אצל נשים, מה מאפיין את הגבר האלים כלכלית, ומה הדבר הראשון שצריך לעשות כשמבחינים בסימנים? שיחה עם תמר שוורץ, מנכ"לית "רוח נשית"עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/21/202349 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

אלימות נגד נשים - איך עוזרים? פרק 2

עצמאות כלכלית יכולה להוציא נשים ממעגל האלימות - אבל איך עושים את הצעדים הראשונים לחשבון בנק, ואיך ממצים זכויות מול גברים שלא משלמים מזונות. הגישה הייחודית והפתרונות שפותחו ב"רוח נשית". שיחה עם תמר שוורץ מנכ"לית העמותהעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/21/202346 minutes
Episode Artwork

אלימות נגד נשים - איך עוזרים? פרק 3

מה אחריות המדינה כלפי אנשים עם חובות, ומה הסיכוי שהממשלה הנוכחית תקדם חקיקה חיונית למען זכויות נשים. שיחה עם תמר שוורץ, מנכ"לית "רוח נשית" עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/21/202345 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

טרור וזכויות אדם - פרק 2

מתאוריה למדיניות - מה משפיע על רמת הטרור, מה מרתיע טרוריסטים, האם יש מתאם בין זכויות אדם לטרור, ומה מלמדות הדוגמאות מרחבי העולם. שיחה עם ד"ר יריב מוהר, חוקר טרור ואלימות פוליטית, מנהל היוזמה לביטחון וזכויות האדםעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/14/202331 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

טרור וזכויות אדם - פרק 1

מהו טרור ומהי מלחמת גרילה, ולמה קשה כל כך לחקור אותם. מי יודע יותר - אנשי צבא, חוקרי זכויות אדם או פסיכולוגים, ואיך עושים סינתזה בין הגישות השונות. שיחה עם ד"ר יריב מוהר, חוקר טרור ואלימות פוליטית, מנהל היוזמה לביטחון וזכויות האדםעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/14/202347 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

ספרות ילדים לא אמיצה - פרק 3

הסופרת שלא חששה לכתוב לילדים על פוליטיקה, גירושים, והריון בגיל ההתבגרות - גלילה רון-פדר היא תופעה ייחודית וסופרת חלוצית שסבלה מהתעלמות מחקרית. עם פרופ' שי רודין מהמכללה האקדמית גורדוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/7/202340 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

ספרות ילדים לא אמיצה - פרק 2

אתה לא משלנו: הגטו הספרותי של השונים והדחויים - האם הספרות הישראלית מעודדת להכיל אחרים או כותבת עליהם בסיסמאות? ומה כל כך רע בסוף טוב. עם פרופ' שי רודין מהמכללה האקדמית גורדוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/7/202337 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

ספרות ילדים לא אמיצה - פרק 1

מה מגלים כשמשווים בין ספרות הילדים הקלאסית לספרות שנכתבת היום. איך ילד טוב צריך להתנהג, וכיצד עיצבה הספרות העברית את דמות הילד-הצבר - ומולו דני ומיכאל והילדים העצובים שלא בוכים ביצירתה של מירים ילן שטקליס. ומדוע הספרות הישראלית עדיין נרתעת מעיסוק באחרים ובמסרים אמיצים. שיחה עם פרופ' שי רודין מהמכללה האקדמית גורדוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/7/202344 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

תפיסת הביטחון הישראלית - פרק 2

מעטים מול רבים, ואיך המעטים יכולים להרתיע את הרבים ולשרוד במזרח התיכון העוין. מה העתיק בן גוריון מ"קיר הברזל" של ז'בוטינסקי, ומה התובנות מ"האינתיפאדה הערבית" הראשונה, בשנות ה-20 של המאה הקודמת. שיחה עם פרופ' יצחק בן ישראל, ראש מכון יובל נאמן ומרכז הסייבר באוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/30/202346 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

תפיסת הביטחון הישראלית - פרק 4

אנחנו בפתחו של עידן הבינה המלאכותית - איך מלמדים מכונות והאם אפשר ללמד אותן גם התנהגות מוסרית. האם ישראל תצליח לשחזר את ההצלחה שלה בתחום הסייבר גם בבינה המלאכותית, ולמה זה לא כל כך פשוט. שיחה עם פרופ' יצחק בן ישראל, ראש מכון יובל נאמן ומרכז הסייבר באוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/30/202344 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

תפיסת הביטחון הישראלית - פרק 1

מהי תפיסת הביטחון של ישראל וכיצד השפיעה הפילוסופיה המערבית והתרבות היהודית על עיצובה מימי טרום המדינה. שיחה עם פרופ' יצחק בן ישראל, ראש מכון יובל נאמן ומרכז הסייבר באוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/30/202347 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

תפיסת הביטחון הישראלית - פרק 3

על שלוש התקופות שמחלקות את ההיסטוריה הביטחונית של ישראל, ועל התקופה הרביעית - תקופת הסייבר ההתקפי. נגד אילו איומים הוא יכול לפעול, ואיך בדיוק תקפה ישראל את תוכנית הגרעין האיראנית. שיחה עם פרופ' יצחק בן ישראל, ראש מכון יובל נאמן ומרכז הסייבר באוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/30/202347 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

פרלמנט המעצבים - פרק 1

שיחה על ,Touch wood פרויקט וספר שעוסקים בשלוש מסורות עיצוב בעץ, ובוחנות אותן מתוך התרבות שלנו. על החומר ואפשרויות היצירה בו. עם פרופ' יהונתן ונטורה ראש היחידה להיסטוריה פילוסופיה ולימודים עיוניים שנקרעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, צוות התוכנית: ויויאנה דייטש וחן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/26/202339 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

פרלמנט המעצבים - פרק 2

מה בין קומיקס לעיצוב. איך מספרים סיפור, מהי המטרה של קומיקס ומדוע הוא הפך לז'אנר מרכזי כל כך בתרבות? שיחה עם אסף חנוכה, קומיקסאי וראש המחלקה לתקשורת חזותית בשנקרעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, צוות התוכנית: ויויאנה דייטש וחן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/26/202343 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

פרלמנט המעצבים - פרק 4

על עיצוב מקומי ואיך מתייחסים אליו כשאוצרים למוזיאון. שיחה עם רמי טריף, מעצב תעשייתי ואמן, אוצר המחלקה לעיצוב ואדריכלות במוזיאון ישראל עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, צוות התוכנית: ויויאנה דייטש וחן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/26/202357 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

פרלמנט המעצבים - פרק 3

מה זו טיפוגרפיה, מהם האמצעים לעיצוב כרזות טובות ומה כוחן הפוליטי? שיחה עם מיכל פאוזנר, מעצבת גרפית ומרצהעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, צוות התוכנית: ויויאנה דייטש וחן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/26/202347 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

הכדור מתחמם - פרק 3

כבר חם, אבל עוד יילך ויתחמם, במיוחד באזורינו שמתחמם מהר יותר מההתחממות הגלובלית. מדוע זה כך, ומה עוד צפוי לנו? מה סופגים מדענים מפוליטיקאים ומתעשיינים, ואיך מחנכים בני נוער לידע ללא חרדה? שיחה עם פרופ' הדס סערוני מהחוג לגיאוגרפיה וסביבת האדם, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, צוות התוכנית: ויויאנה דייטש וחן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/19/202341 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

הכדור מתחמם - פרק 4

המרחב העירוני שמתרחב ומצטופף משפיע על האקלים. על פתרונות של הצללה, ניקוז נכון של מים ושימוש במי תהום, והמלצות לא לבנות ערים חדשות. שיחה עם פרופ' הדס סערוני מהחוג לגיאוגרפיה וסביבת האדם, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, צוות התוכנית: ויויאנה דייטש וחן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/19/202338 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

הכדור מתחמם - פרק 2

הפקת אנרגיה מייצרת גזי חממה שאחראים לחלק משמעותי מהשינוי האקלימי הגדול שקורה. איזה אנרגיות חלופיות יש ומה ההשפעה שלהן. וגם - מה ממדי העלייה של מפלס הים, והאם הוא יציף את אזור החוף? שיחה עם פרופ' הדס סערוני מהחוג לגיאוגרפיה וסביבת האדם, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, צוות התוכנית: ויויאנה דייטש וחן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/19/202343 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

הכדור מתחמם - פרק 1

איך מודדים רוחות וטמפרטורה בעזרת בלונים ורוחות, מהם שקעים ברומטריים ומהן מפות סינופטיות. שיחה עם פרופ' הדס סערוני מהחוג לגיאוגרפיה וסביבת האדם, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, צוות התוכנית: ויויאנה דייטש וחן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/19/202353 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

דוגן והפילוסופים היפניים - פרק 1

שירת הטנקה וההייקו - מקורותיה ותפקידה ביפן של היום. מהכותבים של המאות הקודמות ועד לשיבטה טויו שהחלה לכתוב בשנות האלפיים, כשהיית בת 90. שיחה עם ד"ר איתן בולוקן, מתרגם שירה והגות מיפנית מהחוג למזרח אסיה באוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/5/202346 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

דוגן והפילוסופים היפניים - פרק 3

דמותו של דוגן, הנזיר שכבר בגיל 13 שאל שאלות קשות, ברח מהמנזר הבודהיסטי והקים מנזר שגם נשים יכולות להצטרף אליו. ארבע האמיתות של משנתו - ענווה, נתינה, חמלה ותבונה. שיחה עם ד"ר איתן בולוקן, מתרגם שירה והגות מיפנית מהחוג למזרח אסיה באוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/5/202344 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

דוגן והפילוסופים היפניים - פרק 4

הספק, הנתינה והשער לישיבת הזן ואימון המדיטציה - קריאה מודרכת בכתביו של דוגן. הקשבה ופרשנות לטקסטים שלימוד מורה הזן את תלמידיו, ועבודת התרגום לעברית שנמשכה 15 שנה ועדיין לא הסתיימה. שיחה עם ד"ר איתן בולוקן, מתרגם שירה והגות מיפנית מהחוג למזרח אסיה באוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/5/202345 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

דוגן והפילוסופים היפניים - פרק 2

מבוא לזן בודהיזם היפני וגלגוליו מסין והודו. עקרונותיו השונים של הזן בודהיזם והבודי סטוות, וגם ניסיונות המערב לנכס אותו. שיחה עם ד"ר איתן בולוקן, מתרגם שירה והגות מיפנית מהחוג למזרח אסיה באוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/5/202343 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

הציונות: הסיפור הנשי - פרק 4

מצבן של הנשים מראשית הציונות ועד היום. לא מעט מהדיונים העכשווים במעמד האישה דומים לדיונים מימי ראשית הציונות - על מקומה של האישה כפעילה פוליטית ומפלגתית, ועל זכויות גירושין וקניין. מהם ההישגים ועל מה עוד צריך להיאבק. שיחה עם ההיסטוריונית והחוקרת פרופ' בת שבע מרגלית שטרן ממכון שכטר למדעי היהדותעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: זולטן קלוגר / ארכיון המדינה     See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/26/202339 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

הציונות: הסיפור הנשי - פרק 1

מועצת הפועלות מתחילה את דרכה ומבדילה את עצמה מהציונית הכללית. הנשים, ובראשן עדה פישמן מיימון, הופכות לקול חשוב. איך נראים ימי טרום המדינה כשמספרים אותם מנקודת המבט של הנשים? שיחה עם ההיסטוריונית והחוקרת פרופ' בת שבע מרגלית שטרן ממכון שכטר למדעי היהדותעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: זולטן קלוגר / ארכיון המדינה     See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/26/202342 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

הציונות: הסיפור הנשי - פרק 2

הנשים כסובייקט פוליטי בקום המדינה. הדיונים על הזכות לבחור ולהיבחר, ועל דמותה של האישה והמשפחה. שיחה עם ההיסטוריונית והחוקרת פרופ' בת שבע מרגלית שטרן ממכון שכטר למדעי היהדותעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: זולטן קלוגר / ארכיון המדינה     See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/26/202346 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

הציונות: הסיפור הנשי - פרק 3

סיפורה של עדה פישמן מימון שהגיעה מבית דתי, ובתמיכת אביה ואחיה פתחה את השער לנשים שלצדה, וסיפורו של משק הפועלות הגדול. שיחה עם ההיסטוריונית והחוקרת פרופ' בת שבע מרגלית שטרן ממכון שכטר למדעי היהדות עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, צילום: זולטן קלוגר / ארכיון המדינה     See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/26/202347 minutes
Episode Artwork

האם יש מיסטיקה יהודית - פרק 1

המושג מיסטיקה יהודית הופיע לראשונה רק במאה ה-19, מה משמעותו, ומה היו הסיבות לזיהוי הקבלה והחסידות כ"מיסטיקה יהודית". שיחה עם פרופ' בועז הוס מהמחלקה למחשבת ישראל, אוניברסיטת בן גוריון בנגב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז     See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/19/202353 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

האם יש מיסטיקה יהודית - פרק 4

מבט השוואתי לתרבויות אחרות - מיסטיקה הינדואיסטית ומיסטיקה בודהיסטית בהשוואה למיסטיקה יהודית. מדוע השתמשו במונח "מיסטיקה" לתיאור זרמים שונים בתרבויות אלו? שיחה עם פרופ' בועז הוס מהמחלקה למחשבת ישראל, אוניברסיטת בן גוריון בנגבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז     See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/19/202340 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

האם יש מיסטיקה יהודית - פרק 3

עידן חדש בחקר המיסטיקה היהודית מתחיל בשנות ה-80 וה-90. מוביליו, משה אידל, יהודה ליבס וחוקרים אחרים, הרחיבו את גבולות המיסטיקה היהודית, התמקדו בהיבטים החוויתיים של הקבלה והחסידות, והדגישו את מרכזיותה של הקבלה הנבואית של אברהם אבולעפיה. שיחה עם פרופ' בועז הוס מהמחלקה למחשבת ישראל, אוניברסיטת בן גוריון בנגב  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז     See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/19/202350 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

האם יש מיסטיקה יהודית - פרק 2

גרשום שלום, שהושפע ממרטין בובר והפך לחוקר המרכזי בתחום, ראה את החוקרים האקדמיים של הקבלה כשומריה וממשיכיה של המיסטיקה היהודית. לאור תפיסותיו של שלום, נשאל האם כדאי לוותר על הקטגוריה "מיסטיקה" במחקר הקבלה והחסידות? שיחה עם פרופ' בועז הוס מהמחלקה למחשבת ישראל, אוניברסיטת בן גוריון בנגב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/19/202353 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

על ספת הפסיכולוג - פרק 3

איך הטיפול עובד - מהי ברית טיפולית עם מטפל, מה תפקידה של אמפתיה, ואיך משפיעה הפסיכולוגיה שמוצגת על מסכי הטלוויזיה על הטיפול. שיחה עם ד"ר עידית גוטמן, פסיכולוגית קלינית מאוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/12/202350 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

על ספת הפסיכולוג - פרק 4

מקרי מבחן - התמודדות עם זקנה ומוות. מדוע הפסיכולוגיה נוטה להימנע מלעסוק בהם, ומה מחירה של ההימנעות. במה תתעסק הפסיכולוגיה בעתיד. שיחה עם ד"ר עידית גוטמן, פסיכולוגית קלינית מאוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/12/202348 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

על ספת הפסיכולוג - פרק 2

מה הן תיאוריות אישיות ואילו סוגי אישיות מאבחנת הפסיכולוגיה. מה סביבתי ומה מולד, ומה הן שיטות האבחון והטיפול. שיחה עם ד"ר עידית גוטמן, פסיכולוגית קלינית מאוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/12/202352 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

על ספת הפסיכולוג - פרק 1

טיפול פסיכולוגי כפתרון אבל גם כפעולה מניעתית. מה צריך לדעת כשמגיעים לטיפול, ומהם ההבדלים בין המטפלים השונים. עיסוק בבריאות ולא רק בפתולוגיה. שיחה עם ד"ר עידית גוטמן, פסיכולוגית קלינית מאוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/12/202350 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

דור האוטיזם - פרק 2

על חשיבות האבחנה המבדלת והייחוד באיפיון מטופל עם משפחתו. נדבר על מבחנים ומבדקים ונשאל עד כמה האבחנות בבריאות הנפש מדויקות. שיחה עם ד"ר גבריאלה בינדר, פסיכיאטרית ילדים ונוערעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, עיבוד תמונה: פוגי נעים       See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/5/202353 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

דור האוטיזם - פרק 3

אבחון יתר באוטיזם - הנתונים מצביעים על עלייה תלולה באבחונים, לעיתים כי ההורים והמערכת לוחצים. ילדים שמקבלים טיפולים לא נכונים, וכיתות מלאות שפוגעות בילדים שבאמת נמצאים על הרצף. שיחה עם ד"ר גבריאלה בינדר, פסיכיאטרית ילדים ונוערעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, עיבוד תמונה: פוגי נעים       See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/5/202347 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

דור האוטיזם - פרק 1

נדבר על סטיגמות כלפי פסיכיאטרים, נשבור את הסטיגמות הנפוצות על בריאות הנפש ועל הטיפול בהן, ונשמע מה באמת קורה בטיפול. שיחה עם ד"ר גבריאלה בינדר, פסיכיאטרית ילדים ונוער עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, עיבוד תמונה: פוגי נעים    See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/5/202350 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

דור האוטיזם - פרק 4

סיפורים של מטופלים ומקרי מבחן - על ההפרעות הרווחות בקרב ילדים, על הפרעות קשב, חרדה ומה כדאי שנדע עליהן. שיחה עם ד"ר גבריאלה בינדר, פסיכיאטרית ילדים ונוערעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז, עיבוד תמונה: פוגי נעים       See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/5/202342 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

בית ספר לריגול - פרק 3

עד כמה אמנות ההסתרה והיצירתיות שבה שייכות לשכל ולרגש? סיפורים על המרגלים הרדומים באמריקה וההסתרה בחשבון האינסטגרם של בריטני ספירס. שיחה עם ד"ר גיל דוד, מומחה בינלאומי לבינה מלאכותית, למידת מכונה וסייברעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/29/202343 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

בית ספר לריגול - פרק 2

הסתרה נמצאת בכל מקום - נלמד לזהות אותה בפרסומת ואצל פוליטיקאים, ונתמקד בפרשת "עסק הביש" שבה הוסתר מידע מהציבור. שיחה עם ד"ר גיל דוד, מומחה בינלאומי לבינה מלאכותית, למידת מכונה וסייבר                                                         עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/29/202348 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

בית ספר לריגול - פרק 4

מהצפנה והסתרה בשידורי הרדיו של פעם לריגול והסתרה דיגיטליים, ועל המעבר מהעולם הישן לחדש. שיחה עם ד"ר גיל דוד, מומחה בינלאומי לבינה מלאכותית, למידת מכונה וסייברעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/29/202346 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

בית ספר לריגול - פרק 1

מורס, דיו נסתר ועוד שיטות מפתיעות - איך ריגלו בתנ"ך וביוון העתיקה; מה היתה ראשיתה של ההצפנה והמודיעין הישראלי, וסיפורו של אלי כהן. שיחה עם ד"ר גיל דוד, מומחה בינלאומי לבינה מלאכותית, למידת מכונה וסייברעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/29/202343 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

איפה האלוהים בתיאטרון - פרק 2

נשאל איך עושים תיאטרון כשהאל ולא האדם צריך להיות במרכז הבמה, ונלמד את הנוסחה לתיאטרון דתי של פול קלודל. שיחה עם פרופ' יהודה מורלי מהחוג ללימודי התיאטרון, האוניברסיטה העברית עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/22/202346 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

איפה האלוהים בתיאטרון - פרק 1

נתחיל את המסע מ"האף הארוך של הקולנוע הצרפתי". נסקור סרטים בשירות התעמולה הגרמנית והצרפתית שקידמו תיאוריות גזעניות במסווה של קולנוע טוב. נשאל האם דמות היהודי הדתי בתיאטרון החילוני בישראל ממשיכה את הקו הזה. ובין השאר, נדבר על מחזות של רנה ירושלמי. שיחה עם פרופ' יהודה מורלי מהחוג ללימודי התיאטרון, האוניברסיטה העבריתעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/22/202343 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

איפה האלוהים בתיאטרון - פרק 3

נעסוק בניסיונות של יוצרים לייצר את הנשגב. "לכל יצור יש יצירה אחת בלתי גמורה, בלתי אפשרית, והיא המפתח להכל. נדבר על ז'אן ז'נה, קלוד מונה ועל פליני. שיחה עם פרופ' יהודה מורלי מהחוג ללימודי התיאטרון, האוניברסיטה העברית  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: חן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/22/202346 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

הגליל הוא מקום קדוש - פרק 3

מהם המיתוסים שנכרכו בגליל, בין ישו ליהושע. מה היה היחס לשתי הדמויות ואיזה סיפור מספרת עליהם ההיסטוריה? שיחה עם פרופ' אלחנן ריינר מאוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: חן עוז ואלכס לויקר See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/15/202352 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

הגליל הוא מקום קדוש - פרק 1

סיפורם של העץ המערה והמעיין - מה מזהה את המקום הקדוש, מה רואה בעיניו האדם שבא אליו, ואיך הוא מפיץ את הקדושה לשאר בני האדם? שיחה עם פרופ' אלחנן ריינר מאוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: חן עוז ואלכס לויקר See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/15/202352 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

הגליל הוא מקום קדוש - פרק 2

המקום הקדוש לבדו - מקרי מבחן של מקומות קדושים. סיפורה של המערה הגלילית, והטקסטים המעטים המספרים את סיפורו של העולה לרגל פתחיה מרגנסבורג ועד למסעות בנימין מטודלה ומגילת פירנצה. שיחה עם פרופ' אלחנן ריינר מאוניברסיטת תל אביב   עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: חן עוז ואלכס לויקר See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/15/202349 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

הגליל הוא מקום קדוש - פרק 4

על "הזיארה" - העלייה לרגל בגליל ובפרט למירון, ואיך נראה מקום קדוש היום? שיחה עם פרופ' אלחנן ריינר מאוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: חן עוז ואלכס לויקר     See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/15/202350 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

אקולוגיה התנהגותית - פרק 1

שיחה על אבולציה ועל התקדמותה התמידית. ההבדל בין פתרון בעיות מיידיות להתפתחות אבולוציונית, ומה אנחנו יודעים על המודעות של בעלי חיים.אורח באולפן: פרופ' ארנון לוטם, ראש בית הספר לזואולוגיה, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: חן עוז ואלכס לויקרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/8/202342 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

אקולוגיה התנהגותית - פרק 2

מהם הכלים לבדיקת התפתחות אבולוציונית ומדוע לעיתים לא נראה אותה קורית, כמו אצל ציפורי השיר שלא לומדות לא לדגור על ביצים של הקוקיה שיהרגו את גוזליהן מאוחר יותר. אורח באולפן: פרופ' ארנון לוטם, ראש בית הספר לזואולוגיה, אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: חן עוז ואלכס לויקר                 See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/8/202343 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

אקולוגיה התנהגותית - פרק 4

השפעות התרבות כחלק מהאבולציה. יצירת שפה או תקשורת מורכבת אצל בעלי חיים. מה מאפיין דווקא את הקפיצה האבולוציונית של בני האדם?אורח באולפן: פרופ' ארנון לוטם, ראש בית הספר לזואולוגיה, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: חן עוז ואלכס לויקרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/8/202342 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

אקולוגיה התנהגותית - פרק 3

קבלת החלטות של בעלי חיים משקפת את האינטליגנציה שלהם. בעלי החיים כסוחרים המחשבים מה ירוויחו ומה יפסידו. אורח באולפן: פרופ' ארנון לוטם, ראש בית הספר לזואולוגיה, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: חן עוז ואלכס לויקרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/8/202343 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

צוחק מי שצוחק אחרון - פרק 1

אפלטון לא העריך את הצחוק וטען שהוא מנמיך את האחר. היוונים מגלים את הצחוק ומשתמשים בו לרטוריקה. שיחות עם החוקר פרופ' אריה סובר.     עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: חן עוז ואלכס לויקרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/1/202345 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

צוחק מי שצוחק אחרון - פרק 4

ייחודו של ההומור היהודי, ככזה שמתמודד עם רדיפה ומצבי קיום בלתי נסבלים. הופעתה של דמות השלומיאל שהפכה מרכזית בבדיחות. ההומור הארצישראלי ההפוך לזה היהודי מציב במרכז את הגבר החזק. לסיום- הומור ופוליטיקה, חוסר ההומור בפוליטיקה הנוכחית הוא מסוכן. שיחות עם החוקר פרופ' אריה סובר.עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: חן עוז ואלכס לויקרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/1/202338 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

צוחק מי שצוחק אחרון - פרק 3

אין כמעט צחוק בתנ"ך, אבל מונחת בו התשתית של יצירתיות וביקורתיות שיהפכו לאבני ההומור היהודי. הופעתו של הצחוק במאות ה-18 וה-19 בעקבות החסידות וההשכלה ועד הרשלה מאוסטרופולי. שיחות עם החוקר פרופ' אריה סובר.     עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: חן עוז ואלכס לויקרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/1/202344 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

צוחק מי שצוחק אחרון - פרק 2

גלגוליו של הצחוק בפילוסופיה המערבית מקאנט ועד הובס ועד הופעתם של פרויד והפסיכולוגיה והפסיכו-אנליטיקאי שהציבו לראשונה את ההומור ככלי מרכזי ומשמעותי בפנימיות האדם. שיחות עם החוקר פרופ' אריה סובר. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: חן עוז ואלכס לויקרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/1/202336 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

מה מהפנט אותנו במנהיגים? - פרק 4

בפרק הזה של הסדרה נעסוק במנהיג רע ומנהיג טוב. איך אנחנו כמונהגים נזהה מנהיגים טובים ומנהיגים רעים? מה הכוח של הכריזמה כשמדובר במנהיגים רעים? נשוחח על כך עם מחברי הספר 'מנהיגות וכריזמה', פרופ' מיכה פופר וד"ר עמרי קסטלנובו.עורך ומגיש: אמיתי פוקמן See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/28/202242 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

מה מהפנט אותנו במנהיגים? - פרק 3

בפרק הזה של הסדרה ננתח את האותות שמצליחים קמפיינרים להפעיל אצלנו ונברר האם כריזמה היא תכונה אובייקטיבית. מה התרבות הארגונית של חברות מצליחות מלמדת על המדינות ועל המנהיגים שלהן? איך החיפוש שלנו אחר "דמות גדולה" שתנהל ותציל אותנו מוביל אותנו לבחירת המנהיגים שלנו? נשוחח על כך עם מחברי הספר מנהיגות וכריזמה, פרופ' מיכה פופר וד"ר עמרי קסטלנובו.עורך ומגיש: אמיתי פוקמן See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/27/202249 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

מה מהפנט אותנו במנהיגים? - פרק 2

בפרק הזה נדבר על הייחודיות של המין האנושי סביב תופעת המנהיגות: מה הם שני היסודות הראשוניים שאנחנו מחפשים כדי ללכת אחרי דמות מסוימת? נדבר גם על מנהיגות קרובה ומנהיגות רחוקה ונתחיל לעסוק באופן שבו קמפיינרים משווקים לנו מנהיגים במהלך קמפיין. שיחה עם מחברי הספר "מנהיגות וכריזמה", פרופ' מיכה פופר וד"ר עמרי קסטלנובו.עורך ומגיש: אמיתי פוקמן See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/26/202236 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

מה מהפנט אותנו במנהיגים? - פרק 1

בסדרה זו של המעבדה ננסה להבין מדוע אנחנו נמשכים למנהיגים שלנו? איך מנהיג של קהילה מסוימת נראה בעיניה ככריזמטי וממגנט, ולקהילה אחרת הוא יראה אדם פשוט ללא יכולות הנהגה? האם תכונות של מנהיג הן בכלל תכונות אוניברסליות? נשוחח על כך עם מחברי הספר "מנהיגות וכריזמה", פרופ' מיכה פופר וד"ר עמרי קסטלנובו.עורך ומגיש: אמיתי פוקמן See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/25/202253 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

רפואה טרנס הומנית - פרק 1

ההתקדמות של הרפואה מביאה אותנו ליכולות ריפוי, מניעה ואף חדשנות (כמו מפות שמושתלות בעין האנושית) שלא הכרנו קודם לכן. פגישה ראשונה עם החידושים בתחום. עם פרופ' אריאל ראבל, מומחה לגינקולוגיה, חברת קדימה סטםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/18/202253 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

רפואה טרנס הומנית - פרק 3

יסודותיה ההיסטוריים של הרפואה הטרנס הומנית והאמונה שצריך לבדוק ולנסות חומרים ופתרונות וגם פיתוחים בתחום המוח. עם פרופ' אריאל ראבל מומחה לגינקולוגיה, חברת קדימה סטם.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/18/202250 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

רפואה טרנס הומנית - פרק 4

הרפואה החדשנית של התנועה, בעיקר זו של מפרקים ועצמות. עצות מעשיות לזיקנה רחוקה וטובה יותר. עם פרופ' אריאל ראבל מומחה לגינקולוגיה, חברת קדימה סטם. See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/18/202249 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

רפואה טרנס הומנית - פרק 2

החדשנות בעולם הרבייה, על חשיבותה של הקפאת ביציות. על גזירה ועל שימור של שחלות ועל היכולת להתעסק בתכונות של העובר. שיחה על השאלות המעשיות והאתיות של התחום. עם פרופ' אריאל ראבל, מומחה לגינקולוגיה, חברת קדימה סטם. See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/18/202243 minutes
Episode Artwork

לא עוד מלחמה - פרק 4

נעסוק בויכוח בין ההיסטוריונים על ראשיתה של הלאומיות. נשאל האם הבינה ז'אן דארק בעבור מה היא נלחמת? ונחתום בלאומיות המורכבת עם דת כאן בישראל. אורח: פרופ' עזר גת מהחוג למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב.עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: חן עוז ואלכס לויקרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/11/202249 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

לא עוד מלחמה - פרק 1

במאה הקודמת והנוכחית ירד משמעותית מספרן של המלחמות בעולם. נפריך סברות על האימה הגרעינית או על כך שמלחמות היום יקרות יותר ונסביר את טענת החוקר שככל שהתל"ג לנפש גבוה יותר, כך המדינה תלחם פחות. אורח: פרופ' עזר גת מהחוג למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: חן עוז ואלכס לויקרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/11/202249 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

לא עוד מלחמה - פרק 3

עתידן של הדמוקרטיות במאה ה-21 והשאלה הגדולה של המאה הנוכחית: האם סין תהפוך לדמוקרטיה? התשובה תתגלה כמורכבת וקשה לחיזוי. שיחה על המלחמה באוקריאנה ועל היווצרותם האפשרית של גושים הנלחמים זה בזה. אורח: פרופ' עזר גת מהחוג למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: חן עוז ואלכס לויקר             See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/11/202248 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

לא עוד מלחמה - פרק 2

ממתי בני אדם נלחמים ולמה? האסכולות הפילוסופיות מהובס ועד רוסו חלוקות. האם טבע האדם טוב או רע מנעוריו? החברות השבטיות מייצרות לנו "מעבדה" שמגלה לנו שבני האדם תמיד נלחמו. אורח: פרופ' עזר גת מהחוג למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב.עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: חן עוז ואלכס לויקרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/11/202252 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

איך אומרים "קומן סנס" בעברית? - פרק 4

הקומן סנס וחנה ארנדט. יישומים חיוביים של קומן סנס בקהילה והשמירה עליו. הסכנה באיבוד הקומן סנס ועלייתה של הדיקטטורה בעקבות כך. עם ד"ר איתי שניר מהחוג למדעי המדינה במכללה האקדמית עמק יזרעאל.עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, מפיקות: אלכס לויקר וחן עוז, תחקיר: ויואנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/4/202251 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

איך אומרים "קומן סנס" בעברית? - פרק 3

הקומן סנס בפוליטיקה, מתומס פיין והמהפכה האמריקנית ועד ימינו. עם ד"ר איתי שניר מהחוג למדעי המדינה במכללה האקדמית עמק יזרעאל.עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, מפיקות: אלכס לויקר וחן עוז, תחקיר: ויואנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/4/202251 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

איך אומרים "קומן סנס" בעברית? - פרק 1

מדוע אין למושג תרבות מתאים לעברית? מהו הקומן סנס בעיניהם של היוונים מתאלס והלאה ואיך ראה אותו רנה דקרט? עם ד"ר איתי שניר מהחוג למדעי המדינה במכללה האקדמית עמק יזרעאל.עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, מפיקות: אלכס לויקר וחן עוז, תחקיר: ויואנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/4/202252 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

איך אומרים "קומן סנס" בעברית? - פרק 2

הפילוסופיה המודרנית כמחויבת לקומן סנס. שיחה על תומס ריד הסקוטי שהיה הפילוסוף המרכזי של הקומן סנס. עם ד"ר איתי שניר מהחוג למדעי המדינה במכללה האקדמית עמק יזרעאל.עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, מפיקות: אלכס לויקר וחן עוז, תחקיר: ויואנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/4/202250 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

הקסם הצרפתי - פרק 3

הסמלים של פריז מפוזרים בכל העיר. סיפורן של השדרות, של גשר אלמה ושל התערוכה העולמית בפריז ב1889 ומגדל אייפל. שיטוט רדיופני בעיר והמלצות טובות עם החוקרת ד"ר מאיה גז.    עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/27/202251 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

הקסם הצרפתי - פרק 1

מהי פרנקופיליות? מבוא לתרבות צרפת ולחיי הנשים במדינה וגם טיפים למלתחה מוצלחת; עם החוקרת ד"ר מאיה גז.עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוז  See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/27/202246 minutes
Episode Artwork

הקסם הצרפתי - פרק 4

סיפורו יוצא הדופן של הסופר היהודי רומן גארי והימצאות השואה והיהודים בספריו. עם החוקרת ד"ר מאיה גז.עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/27/202249 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

הקסם הצרפתי - פרק 2

קולינריה צרפתית. מסעודות מבולבלות בימי הביניים ועד למרק זהות עכשווי. נגלה את הסודות העמוקים של תרבות האוכל עם החוקרת ד"ר מאיה גז.    עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוז      See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/27/202244 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

מחיקת צפת מההיסטוריה - פרק 1

מחיקת צפת וחכמיה רבי יוסף קארו, הא"רי והפייטנים מההיסטוריה היהודית.   עם פרופ' אמנון רז-קרקוצקין מאוניברסיטת בן גוריון.  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/20/202250 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

מחיקת צפת מההיסטוריה - פרק 4

רבי שמעון בר יוחאי, בר כוכבא ויהושע; ומה מסמל כל גיבור במסורת היהודית. מה אפשר לאמץ ממסורת צפת לחיינו? עם פרופ' אמנון רז-קרקוצקין מאוניברסיטת בן גוריון. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/20/202248 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

מחיקת צפת מההיסטוריה - פרק 2

תודעת צפת והשענותה על המשנה מול התודעה הציונית הרווחת והשענותה על המקרא.       עם פרופ' אמנון רז-קרקוצקין מאוניברסיטת בן גוריון.         עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוז                                                     See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/20/202250 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

מחיקת צפת מההיסטוריה - פרק 3

המושגים של גלות וגאולה כמרכזיים בתפיסה. הגאולה תבוא מתחושת גלות.     עם פרופ' אמנון רז-קרקוצקין מאוניברסיטת בן גוריון.       עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/20/202247 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

סקרנות הרגה את החתול - פרק 2

הדרך להעריך סקרנות משתכללת והיכולת להעביר אותה לרובוטים ולבודד אותה אצלם, נבנית. ההקבלה בין רובוט לתינוק בלמידה. פרופסור גורן גורדון, ראש מעבדת סקרנות במחלקה להנדסת תעשייה, באוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוז  See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/13/202248 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

סקרנות הרגה את החתול - פרק 1

מה זאת סקרנות? הרצון הפנימי ללמוד כמה שיותר וההתנהגות הנלווית. הניסיון למצוא נוסחא מתמטית לסקרנות, הוא בפתח המחקר הראשוני הזה. פרופסור גורן גורדון, ראש מעבדת סקרנות במחלקה להנדסת תעשייה, באוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוז  See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/13/202246 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

סקרנות הרגה את החתול - פרק 3

איך מכניסים סקרנות לרובוטים שהם ״לוח חלק״ ומעודדים למידה? פרופסור גורן גורדון, ראש מעבדת סקרנות במחלקה להנדסת תעשייה, באוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוז  See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/13/202248 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

סקרנות הרגה את החתול - פרק 4

רובוטים במערכת החינוך כמורי עזר ותומכי הוראה, הם כבר ההווה. פרופסור גורן גורדון, ראש מעבדת סקרנות במחלקה להנדסת תעשייה, באוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוז  See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/13/202245 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

סוף לסרטן? - פרק 1

איפה חקר הסרטן עומד היום? על המירוץ למחקר ועיכוב ההתפתחות הלא מבוקרת של תאים ועל הקשר לתאי המוח. וגם, על הקשר הבלתי נמנע בין המחקר לתעשייה וההיי טק. שיחות עם פרופ' רונית  סאצ'י פיינרו, ראש המעבדה לחקר הסרטן, אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוז  See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/30/202244 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

מדענים מייצרים סטייק - פרק 2

איך מתרבתים בשר. מה גורם לגדילה של תא, באילו מיכלים ומה יהיה צבעו? לסיום, מתי נאכל אותו כולנו? שיחה עם פרופסור אלדד צחור, ראש המעבדה לביולוגיה מולקולרית של התא, במכון ויצמןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/30/202251 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

מדענים מייצרים סטייק - פרק 3

גם הדגים. מהי חקלאות תאית ומה בין מעבדת ההורמונים לדגי מאכל? נתמקד בפרק על השוני של תירבות הדגים מזה של הבשר, בעקבות המגוון הגדול בדגה. שיחה עם פרופסור ברטה לבבי סיון, מהפקולטה לחקלאות מזון וסביבה, באוניברסיטת ירושליםעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/30/202248 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

סוף לסרטן? - פרק 3

המעבדה המולטידיספלינרית באוניברסיטה מנסה להשתמש אפילו בארכיטקטים כדי לייצר תרופות מונחות מטרה. הננוטכנולוגיה נמצאת בחזית המחקרים. סיכום והבנה שמיגור הסרטן עוד רחוק שנות אור. שיחות עם פרופ' רונית סאצ'י פיינרו, ראש המעבדה לחקר הסרטן, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוז  See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/30/202246 minutes
Episode Artwork

מדענים מייצרים סטייק - פרק 1

המדע הישומי על השולחן. מה שאנחנו מבינים על תאי הגזע וחקר הלב, עובר אל הצלחת. ההצלחה הגדולה וגם דעיכת מדעי הרוח עקב כך.שיחה עם פרופסור אלדד צחור, ראש המעבדה לביולוגיה מולקולרית של התא, במכון ויצמןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/30/202244 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

סוף לסרטן? - פרק 2

החיסון נגד מלנומה תופס תאוצה וגם הדפסות גידולים במלואם במודלים תלת מימדיים במעבדה, הן פריצת דרך. שיחות עם פרופ' רונית  סאצ'י פיינרו, ראש המעבדה לחקר הסרטן, אוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: תמר בנימין וחן עוז  See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/30/202245 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

סבתא, אמא, אבא - פרק 3

הולדת אב, גברים מדברים על היריון, לידה ואבהות, טקסטים מפתיעים מתוך סדנאות כתיבה. עם הפסיכולוגית החברתית ענת הרריעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר והפקה: תמר בנימין See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/23/202249 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

סבתא, אמא, אבא - פרק 2

מאה אמהות מאה זכרונות. מבט של ילדים על אמותיהם וההבנה שאם היא דמות מורכבת וגם באותה החבילה סיפורים על הורים ומתבגרים. עם הפסיכולוגית החברתית ענת הרריעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר והפקה: תמר בנימין See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/23/202251 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

סבתא, אמא, אבא - פרק 1

"הולדת סבתא", מה חשות נשים כשהן מדברות וכותבות על השלב הזה בחייהן. טקסטים ממגוון רחב. עם הפסיכולוגית החברתית ענת הרריעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר והפקה: תמר בנימיןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/23/202248 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

האם אתה יצירתי? - פרק 4

מוח ויצירתיות. מה קורה במוח שלנו בזמן יצירה? מהם הקשרים הנראים ומהי הפרעת קשב? שיחה עם ד"ר יועד קנת, מהפקולטה להנדסה בטכניוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימין See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/20/202245 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

האם אתה יצירתי? - פרק 3

חיפוש יצירתי. איך אנחנו מחפשים במוח מידע כדי לשאול שאלות ולהיות יצירתיים? הדומה והשונה מחיפוש בגוגל . שיחה עם ד"ר יועד קנת, מהפקולטה להנדסה בטכניוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימין See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/20/202253 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

האם אתה יצירתי? - פרק 2

הידע שלנו משפיע על יצירתיות. הפסיכולוג מדניק (1962) טען, חשיבה יצירתית - חיבור של מושגים אשר "רחוקים" זה מזה בזיכרון, או קשורים רק בצורה חלשה. שיחות עם ד"ר יועד קנת, מהפקולטה להנדסה בטכניוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימין  See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/18/202249 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

האם אתה יצירתי? - פרק 1

הנסיונות להגדיר יצרתיות ולהפרידה מתפקודים אחרים והמהפך בשנות ה90 שמתייחס אל היצרתיות כתזמורת עם הרבה כלים. שיחות עם ד"ר יועד קנת, מהפקולטה להנדסה בטכניוןעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימין  See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/18/202248 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

ספורט ואלימות - פרק 4

יחסי כוחות בספורט, מאמנים ומתאמנים. איך שומרים על האיזון הדק בין מותר לאסור והשתלטות יתר? שיחה עם ד"ר שלומית גיא ממכללת קייעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימין  See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/11/202240 minutes
Episode Artwork

ספורט ואלימות - פרק 3

הספורט והכדורגל הישראלי בנסיון לשפר את המעמד שלו ולהפוך אותו לשייך לכל המעמדות, לא רק לאלו הנמוכים. הנוסחא האנגלית לא ניתנת להעתקה מדויקת בישראל. שיחה עם ד"ר שלומית גיא ממכללת קייעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימין  See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/11/202242 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

ספורט ואלימות - פרק 1

הספורט כמראה חברתית. כדורגל צריך לעניין את כולנו. סיפורו של הכדורגל האנגלי בשנות ה 70 וה 80 והמהפך שעבר. שיחה עם ד"ר שלומית גיא ממכללת קייעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימין See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/11/202250 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

ספורט ואלימות - פרק 2

ועדת טיילור מציבה את הספורט כחלק מהתרבות ומקצה לו משאבים תואמים. שיפוץ אצטדיונים, הצבת מצלמות ויחס שונה בתקשורת. לא עוד חוליגנים. שיחה עם ד"ר שלומית גיא ממכללת קיי עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימין See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/11/202248 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

איך המוח מחליט? - חלק 2

שינוי התנהגות ללא חיזוקים, המדע מגלה את התופעה וחוקר את סיבותיה עד לימינו אנו. האם יש לנו מקום לערכים ואוטונומיה? שיחה עם פרופ' תום שינברג מאוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימין See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/4/202255 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

איך המוח מחליט? - חלק 3

האם המדע מדייק? מדוע לעיתים מתקבלות תוצאות שונות בניסויים חוזרים? המדע כאופציה הטובה מכל הקיימותשיחה עם פרופ' תום שינברג מאוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימין  See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/4/202256 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

איך המוח מחליט? - חלק 4

המדע יוצא מהמעבדה בעזרת המציאות המדומה ומנסה לשכלל את עצמו. עד לאן יגיע? שיחה עם פרופ' תום שינברג מאוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימין See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/4/202249 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

איך המוח מחליט? - חלק 1

מהי קבלת החלטות ואיך נראית מערכת החיזוקים במוח? איך המוח מחליט? שיחה עם פרופ' תום שינברג מאוניברסיטת תל אביבעורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימין  See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/4/202248 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

מבט פמניסטי על החינוך הגופני - חלק 4

נדבר על הגוף האנושי וכמה הוא חשוף לעיני כל במהלך שיעורי חינוך גופני. במידה מסוימת, במהלך שיעורי חינוך גופני בבית הספר, הנערות והנערים חווים כל יום מבחן על ידי חבריהם לבית הספר - ונער או נערה שלא יעמדו במבחן חווים חוויה קשה כלפי הגוף שלהם. החינוך הגופני גם מנסה להביא את הנער והנערה לתחזק ״גוף תקין״ - מטרה שמייצרת בעיות רבות. נסיים עם כמה המלצות איך ניתן לשפר את חווית החינוך הגופני לילדים ולילדותעורך ומגיש: אמיתי פוקמן See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/30/202236 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

מבט פמניסטי על החינוך הגופני - חלק 1

למה בכלל חשוב לנתח ולבקר את לימודי החינוך הגופני דרך המשקפיים של המחקר הפמניסטי? ננסה להבין מה חוות הנערות והנערים בשיעורי החינוך הגופני וכיצד החוויות האלו נשארות לשנים ארוכותעורך ומגיש: אמיתי פוקמן See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/28/202246 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

מבט פמניסטי על החינוך הגופני - חלק 3

בפרק זה נעסוק בשלושה גלים של פמניזם ושל המחקר הפמניסטי. נשתמש בגלי המחקר הפמניסטי ובביקורת של מחקר זה כדי לנתח את לימודי החינוך הגופני בישראל. האם ישנן נערות ומורות שמצליחות לשבור את המוסכמות הגבריות של החינוך הגופני שבעיקר משעתק את ערכי הספורט הגבריים?עורך ומגיש: אמיתי פוקמן See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/28/202248 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

מבט פמניסטי על החינוך הגופני - חלק 2

בפרק זה נבין כיצד החינוך הגופני הפך לשם נרדף למילה ספורט והאם זו הדרך הנכונה ללמד את השיעור הזה - ומה הקשר לגבריות. ונדבר על ההבניה החברתית של הגוף וכיצד זה מקבל ביטוי בבית הספר ובמהלך שיעורי חינוך גופניעורך ומגיש: אמיתי פוקמן See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/28/202242 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

מה זו כלכלה פוליטית? - חלק 2

הייחוד של ישראל מימי המנדט הבריטי והמחשבה הכלכלית של הארגונים הציוניים עד ההסתדרות ומדינת הרווחה הישראלית. שנות ה20 עד ה60, שהיו בהן רעיונות קנסיינים ליברליסטים ונוצרת תערובת רעיונית מקומית וגלובלית.שיחות עם אריה קרמפף פרופ' לכלכלה פוליטית ויחסים בין לאומיים, המכללה האקדמית תל אביב יפו עורכת ומגישה : רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימיןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/14/202248 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

מה זו כלכלה פוליטית? - חלק 3

ממהפכת החירום לייצוב המשק של 1985 ויסודות הניאוליברליזם ומה בין שמאל וימין כלכלי?שיחות עם אריה קרמפף פרופ' לכלכלה פוליטית ויחסים בין לאומיים, המכללה האקדמית תל אביב יפו עורכת ומגישה : רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימיןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/14/202249 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

מה זו כלכלה פוליטית? - חלק 1

מה ההבדל בין כלכלן לכלכלן פוליטי? נקודות היסטוריות של התחום ממרקנטיליזם של אדם סמית והמהפכה הקנסיינית ועד למרקסיזם של קארל מרקסשיחות עם אריה קרמפף פרופ' לכלכלה פוליטית ויחסים בין לאומיים, המכללה האקדמית תל אביב יפו עורכת ומגישה : רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימיןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/14/202253 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

מה זו כלכלה פוליטית? - חלק 4

נתחיל את הפרק עם הגדרה מדויקת של ניאוליברליזם ונסיים אותו עם המשבר הנוכחי באוקראינה. האם העולם חוזר לשני גושים ועד כמה הסיפור הגלובלי הכלכלי נגמר?שיחות עם אריה קרמפף פרופ' לכלכלה פוליטית ויחסים בין לאומיים, המכללה האקדמית תל אביב יפו עורכת ומגישה : רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימין See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/14/202246 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

על הקומיקס - חלק 4

בפרק הזה נצא ממחוזות ארצות הברית לאירופה: בזמן שבאמריקה הקומיקס צמח כטקסט של גיל הילדים והנוער, באירופה הוא עניין את האינטלקטואלים מההתחלה שחקרו וביקרו את הגרסאות המוקדמות ביותר של ספרי הקומיקס בצרפת, בבלגיה ובאיטליהעורך ומגיש: אמיתי פוקמן See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/10/202234 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

על הקומיקס - חלק 3

בפרק הזה נתמקד בהתפתחותו של הרומן הגרפי ובעיקר בספר אחד ששינה את פני הקומיקס לנצח, השומרים. איך העידן המודרני של הקומיקס הביא דמויות עמוקות יותר, והצליח לטשטש את הדיכוטומיה הבורורה בין טובים ורעים? עורך ומגיש: אמיתי פוקמן See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/9/202242 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

על הקומיקס - חלק 2

לאחר שסיימנו בתור הזהב של הקומיקס ועם המצאתו של גיבור העל, נתמקד היום בפרנק מילר, האיש שאחראי לרוב הגיבורים של מארוול ובעיקר לספיידרמן. כיצד שיקפו גיבורי מארוול את רוח המפלגה הדמוקרטית בזמן מלחמת וויאטנאם?עורך ומגיש: אמיתי פוקמןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/8/202238 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

על הקומיקס - חלק 1

נתחיל בשאלה שנראית פשוטה אבל גוררת מחלוקת שלמה: מתי הומצא הקומיקס? נעבור על רצועות הקומיקס הראשונות בעיתונות הכתובה בארצות הברית, דרך העיבודים הראשוניים של הרומנים לקומיקס (כמו טרזן) ועד להמצאתו של גיבור העל הראשון, סופרמן, ומה אפשר ללמוד על החברה המערבית מהסיפור שלו?עורך ומגיש: אמיתי פוקמןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/7/202247 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

האם הפערים הכלכליים טובים לנו? - חלק 4

מדוע בישראל פערי השכר גבוהים? וגם המשכורות בישראל לא נמוכות אבל המחקרים בישראל מראים שהשכר לא נמוך אבל המחירים גבוהים. ולבסוף מה אומרים המחקרים האם עושר מביא לאושר?  שיחות עם הפרופ נונה קושנירוביץ ראש רשות המחקר במכללה האקדמית רופין. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר וויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/17/202257 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

האם הפערים הכלכליים טובים לנו? - חלק 3

סוגים של אפלייה כלכלית. בין אפלייה סטטיסטית לאפליית טעמים. מדוע רוב המעסיקים לא יודעים שהם נוקטים באפלייה סטטיסטית? שיחות עם הפרופ נונה קושנירוביץ ראש רשות המחקר במכללה האקדמית רופין עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר וויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/17/202239 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

האם הפערים הכלכליים טובים לנו? - חלק 1

ההבדל בין מהגרי עבודה לפליטים והאופי של הגירה כלכלית בעולם.  שיחות עם הפרופ נונה קושנירוביץ ראש רשות המחקר במכללה האקדמית רופין עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר וויאנה דייטש, תמונה: See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/17/202243 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

האם הפערים הכלכליים טובים לנו? - חלק 2

מהי כלכלה אתנית ומה משמעותם של הסכמים בינלאומיים הנוגעים במהגרים?  שיחות עם הפרופ נונה קושנירוביץ ראש רשות המחקר במכללה האקדמית רופין עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר וויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/17/202240 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

דתות בסין, שלוש שהן אחת - חלק 4

מנזר שאולין והאגדות סביבו. המלחמות שהשתתפו בהם הנזירים בידיים חשופות וגם ההשפעה על סרטי ברוס לי וג'קי צ'אן. שיחות עם הפרופ מאיר שחר מהחוג ללמודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/10/202246 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

דתות בסין, שלוש שהן אחת - חלק 3

סיפורה של הדת העממית בסין. מסע אל האלים הרבים והמקדשים שנמצא בכל כפר ואל במת התיאטרון שנמצאת ליד המקדשים שבה צופים בהצגה יחד עם האל. סיפורה של המיתולגיה העממית והספר המכונן שלה"המסע אל המערב". שיחות עם הפרופ מאיר שחר מהחוג ללמודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/10/202247 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

דתות בסין, שלוש שהן אחת - חלק 2

מסעו של הבודהיזם מסין להודו וההיקסמות של הסינים מהדת שמציעה להם שחרור. שיחות עם הפרופ מאיר שחר מהחוג ללמודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/10/202252 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

דתות בסין, שלוש שהן אחת - חלק 1

דתות בלי אגו. הסינים אוחזים בכמה דתות במקביל וניגשים בכל פעם לדת שנכונה להם למצב ולרגע. מיהו קונפוציוס ואיך הוא יושב בכפיפה אחת עם דאו ובודהיזם? שיחות עם הפרופ מאיר שחר מהחוג ללמודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/10/202252 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

בינה מלאכותית תחליף את בני האדם? - חלק 2

מושגי יסוד בבינה מלאכותית. מnlp , תהליכי למידה טבעיים ועד למיונים של מידע וניתוח טקסטים. שיחות עם ד״ר יהונתן שלר מהמכון הטכנולוגי בחולון עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, ביצוע טכני: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/3/202237 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

בינה מלאכותית תחליף את בני האדם? - חלק 4

בינה מלאכותית בחדשות של ימינו. עובד גוגל מפוטר מכיון שטען שיש לה רגשות וגם שער מגזין הקוסמופליטן מעוצב על ידי בינה ולא בן אדם. פנינו לאן? שיחות עם ד״ר יהונתן שלר מהמכון הטכנולוגי בחולון עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, ביצוע טכני: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/3/202235 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

בינה מלאכותית תחליף את בני האדם? - חלק 3

מקרה מבחן -הבינה המלאכותית מקבלת 150 אלף תאורים של חלומות שינה מכל העולם מנתחת  אותם ומוצאת את קוי הדמיון בין כל החולמים . שיחות עם ד״ר יהונתן שלר מהמכון הטכנולוגי בחולון עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, ביצוע טכני: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/3/202243 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

בינה מלאכותית תחליף את בני האדם? - חלק 1

רגע לידתה של הבינה המלאכותית המדמה חשיבה אנושית וחיבורו של מבחן טיורינג שבודק מי אדם ומיהו מחשב? שיחות עם ד״ר יהונתן שלר מהמכון הטכנולוגי בחולון   עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, ביצוע טכני: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/3/202240 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

מי את אשת לוט? - חלק 2

איך מביטים פרשני המקרא המוקדמים והמאוחרים בסיפור. האשמה של אשת לוט וגם מגוון השמות שניתנו לה. שיחה עם הד"ר נגה בן ששון ביבליותרפיסטית מאוניברסיטת חיפה עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויוטנה דייטש, הפקה: אבי שצאי, ביצוע טכני: תמיר צובארי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/26/202245 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

מי את אשת לוט? - חלק 1

הסיפור המקראי, והמבט האסור לאחור כפי שמופיע במקרא. שיחה עם הד"ר נגה בן ששון ביבליותרפיסטית מאוניברסיטת חיפה עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויוטנה דייטש, הפקה: אבי שצאי, ביצוע טכני: תמיר צובארי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/26/202239 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

מי את אשת לוט? - חלק 3

אזכורים של אשת לוט בכתיבה העכשווית משימבורסקה ועד סיוון הר שפי. שיחה עם הד"ר נגה בן ששון ביבליותרפיסטית מאוניברסיטת חיפה עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויוטנה דייטש, הפקה: אבי שצאי, ביצוע טכני: תמיר צובארי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/26/202237 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

מי את אשת לוט? - חלק 4

סיפור אשת לוט ככלי טיפולי. תגובות קוראים צעירים ומבוגרים לטקסט והפחד מהמבט אחורה אל טראומות החיים. שיחה עם הד"ר נגה בן ששון ביבליותרפיסטית מאוניברסיטת חיפה עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויוטנה דייטש, הפקה: אבי שצאי, ביצוע טכני: תמיר צובארי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/26/202246 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

המהפכה הקופרניקאית שינתה את העולם - חלק 4

המחיר ששילם גלילאו על תמיכתו בקופרניקוס היה כבד. שנים אחר כך מכירה הכנסיה בתגלית. עולם המדע ממשיך לחקור בעקבותיה ומחכה למהפכה הבאה גילוי חיים על כוכבי הלכת . שיחות עם פרופ צבי מזא"ה אסטרונום ופיזקאי באוניברסיטת תל אביב עורכת ומגיש: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיק: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/23/202242 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

המהפכה הקופרניקאית שינתה את העולם - חלק 3

תולדות חייו ומהלכיו המדעיים  של קופרניקוס, איש הכנסיה הפולני שישב מרחק רב מכל מוקדי האקדמיה. שיחות עם הפרופ צבי מזא"ה אסטרונום מאוניברסיטת תל אביב עורכת ומגיש: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיק: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/19/202244 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

המהפכה הקופרניקאית שינתה את העולם - חלק 2

המהפכה המדעית שבסופה הבינו האסטרונומים,  ובעקבותיהם האנושות כולה, כי תנועות הכיפה והשמש הן תנועות  מדומות ונובעות מסיבוב כדור הארץ סביב צירו ותנועתו מסביב  לשמש, בפרק הזה נדבר על רתיקוס וג'ורדנו ברונו. שיחות עם הפרופ צבי מזא"ה אסטרונום מאוניברסיטת תל אביב עורכת ומגיש: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיק: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/19/202247 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

המהפכה הקופרניקאית שינתה את העולם - חלק 1

אריסטו האמין שהכל סובב סביב כדור הארץ, אבל החישובים המתמטיים לא תאמו את תפיסתו. הוצעו מגוון פתרונות מרתקים לעניין. שיחות עם הפרופ צבי מזא"ה אסטרונום מאוניברסיטת תל אביב עורכת ומגיש: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיק: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/19/202247 minutes
Episode Artwork

האם בני אדם יכולים לשחות בדבש? - חלק 3

מחקרים על זרימה בחומר הרך מראים מערבולות שדומות לסופת טורנדו בתוכן וגם שימושים מוכרים בחומר רך כמו במסכי האל סי די המוכרים לנו. שיחה עם הד״ר נעמי אופנהיימר מהמחלקה לפיזיקה אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/12/202244 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

האם בני אדם יכולים לשחות בדבש? - חלק 2

איך חוקרים חומרים רכים כמו דבש או קצף גילוח ומהם הכוחות הפועלים עליהם. שיחה עם הד״ר נעמי אופנהיימר מהמחלקה לפיזיקה אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/12/202235 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

האם בני אדם יכולים לשחות בדבש? - חלק 1

שיחה על מצבי הצבירה שלמדנו עליהם בשיעור כימיה וגם על החומר הרך ( קצף גילוח או דבש) מצב הצבירה שבין נוזל למוצק שיחה עם הד״ר נעמי אופנהיימר מהמחלקה לפיזיקה אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאיתמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/12/202234 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

העולם הדיגטלי שולט בנו - חלק 3

התראות הטלפון הפכו אותנו למכורים. מדוע אנחנו אוהבים לייקים  וצלילי טלפון והאם פרויד וסקירה חזו את העידן הדיגטלי? שיחה עם הד״ר לירז מרגלית חוקרת פסיכולוגית העוסקת בחקר התנהגות עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, מפיק: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/6/202242 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

העולם הדיגטלי שולט בנו - חלק 4

לא הכל פסימי. שיטות שכל אחד  יכול לבצע כדי להקטין את השפעות הטכנולוגיה. שיחה עם הד״ר לירז מרגלית חוקרת פסיכולוגית העוסקת בחקר התנהגות עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, מפיק: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/6/202235 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

העולם הדיגטלי שולט בנו - חלק 1

מי שהיתה יועצת לחברות דיגיטל והפכה לחוקרת חסרונות הרשת, תספר על המהפך של הטכנולוגיה ממדיה שמשרתת אותנו למדיה שמשתמשת בנו והופכת אותנו למוצר.שיחה עם הד״ר לירז מרגלית חוקרת פסיכולוגית העוסקת בחקר התנהגות עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, מפיק: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/6/202249 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

העולם הדיגטלי שולט בנו - חלק 2

כיצד מהנדסים את ההרגלים שלנו וכיצד משתמשים ״בפרופיילניג" כדי לשלוט בנו. שיחה עם הד״ר לירז מרגלית חוקרת פסיכולוגית העוסקת בחקר התנהגות עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, מפיק: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/5/202243 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

הפרטיות מתה - חלק 2

נבדוק מי הם גורמיי הכוח בזירה הטכנולוגית. נשאל מה משמעות מסד הנתונים הגדול ואיך היכולת המדויקת לסווג אותנו לסוגים שונים של בני אדם (פרופיילינג) מצירה את יכולתנו להיות פרטים שונים? שיחות עם הד"ר למשפטים מיקי זר עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויטנה דייטש, תמונה:shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/29/202242 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

הפרטיות מתה - חלק 4

השוואה בין התנהלות הפיראטים הימיים לאורך ההיסטוריה לבין ההתנהלות בין מדינות חברות והאקרים בזירה הטכנולוגית של היום. החוקים הבינלאומיים הלא מוסדרים של אז ושל היום. שיחות עם הד"ר למשפטים מיקי זר עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויטנה דייטש, תמונה:shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/29/202234 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

הפרטיות מתה - חלק 1

אנחנו חיים בחברה שבה עוקבים אחרינו כל הזמן. בצל הטכנולגיה, נגדיר מחדש את מושג הפרטיות והאינדיבדואליזים ונלמד שאין אפשרות לקיים חברה פוליטית שאין בה אינדיבידואלים. שיחות עם הד"ר למשפטים מיקי זר עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויטנה דייטש, תמונה:shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/29/202241 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

הפרטיות מתה - חלק 3

התנגדות ואקטיביזם- חוסר שיתוף פעולה עם מאגרי מידע ועם איסוף הנתונים מגיע בכל מיני צורות. איך מגיב לכך הממסד המשפטי? שיחות עם הד"ר למשפטים מיקי זר עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויטנה דייטש, תמונה:shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/29/202244 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

האם הפילוסופיה תחליף את הפסיכולוגיה? - חלק 1

הידע הפילוסופי נמצא בכל מחשבה שלנו, איך משתמשים בו נכון? על חשיבות הכרתן של תיאוריות פילוסופיות והתאמתן עם חיינו.  סדרת שיחות עם הד״ר שלומי ששון מהאוניברסיטה העברית עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/22/202243 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

האם הפילוסופיה תחליף את הפסיכולוגיה? - חלק 4

גורל מול בחירה חופשית. בחינה פרקטית של הפילוסופיה בחיי היום יום.  מושגים של אהבה שינויים וקונפלקטיים ביין אישיים בחדר הייעוץ הפילוסופי. גם איך קוראים היום בעידן המהיר שלנו טקסטים פילוסופיים? סדרת שיחות עם הד״ר שלומי ששון מהאוניברסיטה העברית עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/22/202239 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

האם הפילוסופיה תחליף את הפסיכולוגיה? - חלק 3

ההבדל בין פסיכולוגיה לפילוסופיה ועל מונח  דיכוטומיית השליטה - ההתמקדות במה שאנחנו שולטים בו בלבד.וגם על הדרך הפילוספית בה השתמש ויקטור פרנקל בזמן השואה . סדרת שיחות עם הד״ר שלומי ששון מהאוניברסיטה העברית עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/22/202241 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

האם הפילוסופיה תחליף את הפסיכולוגיה? - חלק 2

מהי פילוסופיה יישומית ומהי הסטואה? מסע ממרקוס אורליוס ומשל המערה ועד האקזיסטנציאליזם.סדרת שיחות עם הד״ר שלומי ששון מהאוניברסיטה העברית עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/22/202251 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

"צדיק ורע לו" - חלק 2

מה קורה כשבאמצעה של הכתיבה.  אשתו של החוקר חווה מיפרצת מוחית? כשהאישי מתערבב עם האקדמי. שיחה עם הד״ר חן מרקס חוקר מרצה לספרות חז״ל, מכללת עמק יזרעאל. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, הפקה: אבי שמאי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/15/202246 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

"צדיק ורע לו" - חלק 1

קורס אקדמי שהתחיל בשאלה היכן היה האלוהים בשואה התרחב לחקירה בטקסטים רבים מגלות מודע בתימן ועד איוב. שיחה עם הד״ר חן מרקס חוקר מרצה לספרות חז״ל, מכללת עמק יזרעאל. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, הפקה: אבי שמאי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/15/202242 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

"צדיק ורע לו" - חלק 4

השאלה כיצד יגיב האדם הטוב לרע היא מהותית. בגלות נוסע בתימן התאבדו כל היהודים כשהבינו שהרע תיכף יגיע אליהם . האם קורבן אנושי אישי הוא פתרון לעצירת הרוע? שיחה עם הד״ר חן מרקס חוקר מרצה לספרות חז״ל, מכללת עמק יזרעאל עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, הפקה: אבי שמאי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/15/202244 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

"צדיק ורע לו" - חלק 3

מקרים קיצוניים של טוב ורע ביהדות מאיוב לחורבן הבית. האם לשאלת הסבל הלאומי יש תשובות אחרות מאלה של הסבל האישי? שיחה עם הד״ר חן מרקס חוקר מרצה לספרות חז״ל , מכללת עמק יזרעאל  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, הפקה: אבי שמאי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/15/202238 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

איך מבדילים בין טוב לרע? - חלק 2

שיפוט מוסרי הוא אוניברסלי ויש לו שלושה שלבים: השלב ראשון- הבחנה בין שני צדדיםשלב שני - החלטה  מיהו הילד ומי המבוגר בסיטואציה או מי החזק/חלש בסיטואציהשלב שלישי - ציפיות . כיצד הצד החזק פעל ביחס לצד החלש ואיפה יש הפרה? סדרת שיחות עם הפסיכואנליטיקאי והפילוסוף ענר גוברין מאוניברסיטת בר אילן. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/8/202242 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

איך מבדילים בין טוב לרע? - חלק 3

הפרק  עוסק  בשיפוט המוסרי בשנה הראשונה לחיים. באמצעות מפגש בין הילד לדמות המטפלת בו, הילד מאמץ ייצוג פנימי של כללים הקובעים כיצד יש לפרש מעשים טובים או רעים. . סדרת שיחות עם הפסיכואנליטיקאי והפילוסוף ענר גוברין מאוניברסיטת בר אילן עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/8/202238 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

איך מבדילים בין טוב לרע? - חלק 1

מסע אל פילוסופיית המוסר והשיפוט המוסרי. השיחה מתחילה בשיפוט המוסרי ובצו הקטגורי של קאנט ,ממשיכה עם דייויד יום,  שטוען שאנחנו שופטים בעזרת הרגש ומגיעה לתאוריות עכשוויות שמשלבות בין השניים. סידרת שיחות עם הפסיכואנליטקאי והפילוסוף ענר גוברין מאוניברסיטת בר אילן. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/8/202247 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

איך מבדילים בין טוב לרע? - חלק 4

דרכים ליעול השיפוט המוסרי. העמקת הידע שלנו על הצדדים המעורבים בנושא- הדיאדה. העמקת הידע שלנו בנוגע למורכבות יחסי הכח . סידרת שיחות עם הפסיכואנליטקאי והפילוסוף ענר גוברין מאוניברסיטת בר אילן עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/8/202239 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

מדור לדור - חלק 1

מסע אל הדורות בארץ ישראל . מדור הצבר המשמעותי והלאה. נבדוק  תמונה שיטתית של תהליכי יצירתו של דור בארץ, ונבחן את האופן שבו ביקשו מורים ומחנכים, פוליטיקאים וסופרים לעשות זאת. פרופסור עוז אלמוג סוציולוג והיסטוריון אוניברסיטת חיפה עורעת ומגישה:רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויואנה דייטש. צוות : חן עוז ואבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/1/202245 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

מדור לדור - חלק 3

"כל שקרי האקדמיה" כשלון המוסד האקדמי בשיתוף וחלוקה של ידע . הקליקות הסגורות והתורמים הנעלמים, האקדמיה פניה לאן? פרופסור עוז אלמוג סוציולוג והיסטוריון אוניברסיטת חיפה  עורעת ומגישה:רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויואנה דייטש. צוות : חן עוז ואבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/1/202250 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

מדור לדור - חלק 2

הדורות ממשיכים . סקערה של דור x y וz ומבט אל דור הטכנולגיה הנוכחי ומושגיו הביקורתיים שמעוררים תקווה בלבו של החוקר. פרופסור עוז אלמוג סוציולוג והיסטוריון אוניברסיטת חיפה עורעת ומגישה:רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויואנה דייטש. צוות : חן עוז ואבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/1/202240 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

מעמדה החשאי של ישראל במזרח התיכון - חלק 4

הקשר הארוך עם האמירויות, חשיבותה של ארהב ביחסים החשאיים , והאם ישראל כבר לא ״פילגש״? שיחות עם פרופ' אלי פודה מהחוג  ללימודי האסלאם והמזה"ת באוניברסיטה העברית ומכון מתווים עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויואנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstock See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/24/202235 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

מעמדה החשאי של ישראל במזרח התיכון - חלק 3

מקרי מבחן, מתימן ללבנון ומצריים והיחסים המיוחדים עם איראן עד המהפכה , שאף כללו  אפשרות למכור לה נשק. שיחות עם פרופ' אלי פודה מהחוג  ללימודי האסלאם והמזה"ת באוניברסיטה העברית ומכון מתווים עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויואנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstock See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/24/202242 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

מעמדה החשאי של ישראל במזרח התיכון - חלק 2

ישראל לא הייתה כה מבודדת ומוחרמת למעשה, מאז הקמתה ב-1948, היא שיתפה פעולה עם מדינות ומיעוטים מאחורי הקלעים. שיחות עם פרופ' אלי פודה מהחוג  ללימודי האסלאם והמזה"ת באוניברסיטה העברית ומכון מתווים   עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויואנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstock See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/24/202246 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

מעמדה החשאי של ישראל במזרח התיכון - חלק 1

תסמונת ״הפילגש״ והשימוש הרווח בשם השינוי במחלוקת בידי פוליטיקאים רבים.  שיחות עם פרופ' אלי פודה מהחוג  ללימודי האסלאם והמזה"ת באוניברסיטה העברית ומכון מתווים  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויואנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstock See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/24/202241 minutes
Episode Artwork

״מעבדות לחירות?״ - פרק 4: מי משמר את אשליית החופש?

משברים כלכליים ובריאותיים בשנים האחרונות מערערים את הסדר הקיים. המחאות בעולם ובישראל גרמו לעובדים לדרוש בחזרה את רשת הביטחון של המדינה – אז מדוע הרשת הזו לא נפרסת? נבדוק מי הגורמים והמוסדות בישראל בעלי האינטרסים המנוגדים לאנשים העובדים. עם פרופסור דני גוטווין מאוניברסיטת חיפה. מגיש: אמיתי פוקמןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/19/202235 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

״מעבדות לחירות?״ - פרק 3: מתי הוקמה בישראל מדינת הרווחה ומדוע כשלה?

במקביל לצמיחת מודל מדינת הרווחה בעולם, בארץ ישראל שחווה מלחמות ומשברים, מתפתחת התנהלות אחרת בין המדינה לאזרחיה. לא כל הפועלים בארץ נהנים מהגנה ומהפירות שהשיגו הפועלים בעולם. המצב משתנה כאשר מפלגת העבודה חוששת לאבד את השלטון – אז תוקם בישראל באמת מדינת רווחה שתגן על הפועלים. זו תהיה אפיזודה קצרה עד לעליית הליכוד ולהפרטות בתקופת רבין השנייה . עם פרופסור דני גוטווין מאוניברסיטת חיפה. מגיש: אמיתי פוקמןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/17/202242 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

פרק 2: המהפכה התעשייתי והולדת מדינת הרווחה

הפועל שהתחיל כאיכר או כאדם שעובד תחת גילדה, עכשיו בודד בעולם אפל. המפעלים העצומים שהוקמו במהפכה התעשייתית שואבים את כוחו ומכלים את שריריו. הוא חי בתנאים ירודים ומת בגיל צעיר – עד אשר הפועלים מצליחים להתארגן, להקים ארגוני עובדים ומפלגות פועלים ולדרוש הטבות בתנאי העבודה. הסדר הקיים מתערער בין מלחמות העולם ומהמשבר צומחת מדינת הרווחה . עם פרופסור דני גוטווין מאוניברסיטת חיפה. מגיש: אמיתי פוקמןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/17/202248 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

״מעבדות לחירות?״ - פרק 1: סדר עולמי חדש

נתחיל את המסע שלנו עם בני ישראל במצריים וננסה להבין את צורת העבודה בתקופת המקרא. נמשיך באבולוציה של המשטרים דרך הפאודליזם כדי להבין את יחסי הכוחות של העבודה ואת מקומו של האדם הפשוט, הפועל שמבצע את העבודה עצמה. עם פרופסור דני גוטווין מאוניברסיטת חיפה. מגיש: אמיתי פוקמןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/17/202242 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

סיפורם של דגי הים התיכון - חלק 2

נבין את בית הגידול המערבי והמזרחי של הים התיכון נשמע על טבלאות גידוד וגני ספוגים. שיחה עם הד״ר שבי רוטמן ממוזיאון הטבע באוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויואנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/10/202239 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

סיפורם של דגי הים התיכון - חלק 4

שמורות הטבע הימיות שומרות מפני דיג עודף. דיג בישראל לא מהווה ביטחון תזונתי . סוגי דיג וגם יתרונותיו האפשריים של דיג. פרופ יוני בלמקר, מוזיאון הטבע באוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויואנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstock See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/10/202236 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

סיפורם של דגי הים התיכון - חלק 1

נבין את בית הגידול המערבי והמזרחי של הים התיכון נשמע על טבלאות גידוד וגני ספוגים. שיחה עם הד״ר שבי רוטמן ממוזיאון הטבע באוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויואנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstock .See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/10/202240 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

סיפורם של דגי הים התיכון - חלק 3

ההתחממות המסיבית של הים התיכון כמעבדה עולמית לשינוי אקלים . דרכי המחקר של השפעות ההתחממות ותחזיות. עם הפרופ׳ יוני בלמקר ממוזיאון הטבע באוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויואנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/10/202241 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

חורים שחורים - חלק 1

ההיסטוריה  של החורים השחורים וחשיבותו של שדה הכבידה ביצירתם. ד״ר בני טרכטנברוט אסטרופיסקאי מאוניברסיטת תל אביב.  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויואנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/3/202236 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

חורים שחורים - חלק 3

סוגי חורים שחורים והקשר בין גודל הגלקסיה שבה הם נמצאים לגודלם. ד״ר בני טרכטנברוט אסטרופיסקאי מאוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויואנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/3/202239 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

חורים שחורים - חלק 4

מותם של כוכבים שחורים והיווצרותם של חדשים . שיחה על עתיד הידע שלנו . ד״ר בני טרכטנברוט אסטרופיסקאי מאוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויואנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/3/202238 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

חורים שחורים - חלק 2

כיצד מזהים חורים שחורים? מהאבל ועד טלסקופים בחלל ועד למדידות הגז שמקיף אותם. ד״ר בני טרכטנברוט אסטרופיסקאי מאוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויואנה דייטש, הפקה: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/3/202238 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

הולכים לישון - חלק 3

הפרעות בשינה ופתרונן. מכדורי שינה ועד לטיפולי לטיפול קוגנטיבי התנהגותי וחשיבה חיובית. ד"ר קרן אור חןמהחוג לפסיכולגיה בחיפה ומקימת המרכז לחשיבה חיובית בצפון . עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיק: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/27/202237 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

הולכים לישון - חלק 4

חלומות. חשיבות החלומות, האפשרות לכוון תוכן אל החלום וגם דרכי פרשנות. ד"ר קרן אור חן מהחוג לפסיכולגיה בחיפה ומקימת המרכז לחשיבה חיובית בצפון עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיק: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/27/202243 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

הולכים לישון - חלק 2

טיפוסי שינה קצרי טווח וארוכי טווח הם שונים לחלוטין. וגם מהי סביבה מייטבית לשינה? על חשיבות של החושך והתנאים הנכונים . ד"ר קרן אור חן מהחוג לפסיכולגיה בחיפה ומקימת המרכז לחשיבה חיובית בצפון עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיק: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/27/202242 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

הולכים לישון - חלק 1

מה קורה לנו כשאנחנו נרדמים? מסע אל שלבי השינה והיקיצה. ד"ר קרן אור חן מהחוג לפסיכולגיה בחיפה והמרכז לחשיבה חיושית. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, מפיק: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/27/202241 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

איך הכסף עיצב את העולם? - חלק 2

הולדת הבנקים המיסים המשונים כמו מס על חזה גדול אינפלציה וכסף מודפס. הרגעים בהיסטוריה שנולד הצורך. משה פרל מנכל איגוד הבנקים ועיתונאי לשעבר. סופר ומרצה באוניברסיטת תל אביב. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/20/202245 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

איך הכסף עיצב את העולם? - חלק 4

הווה. עידן הביטקויין. הפערים ההולכים וגדלים. הצריכה דוהרת קדימה ומה הפתרון? הצורך באמנה חברתית חדשה  בסגנון מדינת הרווחה של פעם. משה פרל מנכל איגוד הבנקים ועיתונאי לשעבר. סופר ומרצה באוניברסיטת תל אביב. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/20/202233 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

איך הכסף עיצב את העולם? - חלק 1

אל המהפכה החקלאית והיכולת של האדם לשלוט על הטבע לצרכיו..מהציידים לקטים אל המהפכה החקלאית והיכולת של האדם לשלוט על הטבע לצרכיו. משה פרל מנכל איגוד הבנקים ועיתונאי לשעבר . סופר ומרצה באוניברסיטת תל אביב. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/20/202244 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

איך הכסף עיצב את העולם? - חלק 3

מהולדת העבדות שהפכה בני אדם למוצר, עד למהפכה התעשייתית ששינתה את פני העולם . משה פרל מנכל איגוד הבנקים ועיתונאי לשעבר. סופר ומרצה באוניברסיטת תל אביב. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/20/202239 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

האם פוטין הוא מקיאווליסט? - חלק 4

״הדיונים״ הטקסט הנוסף של מקיאוולי עוסק בחירות וברפובליקה ולא סותר את הנסיך. כיצד?  הדוקטור ניקול הוכנר המחלקה למדע המדינה והתכנית ללימודי תרבות באוניברסיטה העברית עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויואנה דייטש, הפקה אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/13/202250 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

האם פוטין הוא מקיאווליסט? - חלק 3

מלחמת רוסיהה אוקריאנה. האם על שולחנו של פוטין מונח עותק של הנסיך? ניתוח של המלחמה.הדוקטור ניקול הוכנר המחלקה למדע המדינה והתכנית ללימודי תרבות באוניברסיטה העברית עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויואנה דייטש, הפקה אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/13/202242 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

האם פוטין הוא מקיאווליסט? - חלק 2

"הנסיך " מהו מכתב המתנה למדיצי והעם הוא מכוון רק אל השליט האכזר ומתיר לו אכזריות או שמא גם לעם? הדוקטור ניקול הוכנרהמחלקה למדע המדינה והתכנית ללימודי תרבות באוניברסיטה העברית עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויואנה דייטש, הפקה אבי שמאי  See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/13/202243 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

האם פוטין הוא מקיאווליסט? - חלק 1

מיהו מקיאוולי ובעיקר מקיאוולי יוצא מהכלא וכוצב במתנה עצות לבית מדיצי..הדוקטור ניקול הוכנר המחלקה למדע המדינה והתכנית ללימודי תרבות באוניברסיטה העברית עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויואנה דייטש, הפקה אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/13/202243 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

אופנה מזהמת - חלק 1

אופנה היא המזהמת מספר 2 אחרי הנפט. סיפור אסון ראנה פלאזה בבנגלדש שבן נהרגו יותר מאלף פועלות כסממן לתעשייה .מיטל פלג מזרחי החוג למדיניות ציבורית אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר; ויואנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/6/202240 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

המעבדה אופנה מיטל פרק 4 לשידור

רגולציה ואסטרטגיות של פתרון למשבר האופנה . חוק הקיימות הראשון בעולם באופנה שעולה בימים אלה בניו יורק. מיטל פלג מזרחי החוג למדיניות ציבורית אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר; ויואנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/6/202236 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

אופנה מזהמת - חלק 2

הסיבות למשבר הגדול - פירוט הנזקים האקולוגיים משדה הכותנה עד לגזירה של הבד ועד למדף שלנו. מיטל פלג מזרחי החוג למדיניות ציבורית אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר; ויואנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/6/202241 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

אופנה מזהמת - חלק 3

אופנה בישראל ומשמעותה תרומת הרשתות  החברתיות לזיהום. מיטל פלג מזרחי החוג למדיניות ציבורית אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר; ויואנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/6/202240 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

מה אתם יודעים על הגוי? - חלק 2

מעזרא ונחמיה אל הספרים החיצוניים בתנ״ך ואל חז״ל הופעתו של מושג הגוי כמושג בינארי הם ואנחנו . פרופ ישי רוזן צבי ראש החוג לפילוסופיה יהודית ולמוד באוניברסיטת תל אביב ומכון הרטמן. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/27/202238 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

מה אתם יודעים על הגוי? - חלק 1

יציאה למסע. לידתו של מושג הגוי בספר דברים כעם שלנו וגם השימושים  בנוכרי ובגר פרופ ישי רוזן צבי ראש החוג לפילוסופיה יהודית ותלמוד באוניברסיטת תל אביב ומכון הרטמן . עורכת ומגישה: רונה גרשןו, תחקיר: ויויאנה דייטש, הפקה: אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/27/202246 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

מה אתם יודעים על הגוי? - חלק 4

 השימושים העכשווים במושג הגוי , מחוק השבות ועד גיור ומחשבות על שינוי. פרופ ישי רוזן צבי ראש החוג לפילוסופיה יהודית ולמוד באוניברסיטת תל אביב ומכון הרטמן עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, הפקה אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/27/202234 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

״מי שלא חולם כועס״ - מסע אל פשר החלומות - חלק 3

חלומות אצל מבוגרים וילדים, ותכני חלום בזמן קורונה  ד״ר קובי סגל פסיכולוג ואנליטיקאי מרצה בבר אילן ובאוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/20/202249 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

״מי שלא חולם כועס״ - מסע אל פשר החלומות - חלק 1

עובדות על חלומות, והיסטוריה של חקר החלומות מאריסטו   דרך פרויד .  ד״ר קובי סגל פסיכולוג ואנליטיקאי מרצה בבר אילן ובאוניברסיטת תל אביב. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/20/202243 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

״מי שלא חולם כועס״ - מסע אל פשר החלומות - חלק 4

חלומות ואמנות, יצירה כסוג של מצב חלום מקרסוואה לאגי משעול ד״ר קובי סגל פסיכולוג ואנליטיקאי מרצה בבר אילן ובאוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/20/202250 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

״מי שלא חולם כועס״ - מסע אל פשר החלומות - חלק 2

עובדות על חלומות, והיסטוריה של חקר החלומות מאריסטו  דרך פרויד . ד״ר קובי סגל פסיכולוג ואנליטיקאי מרצה בבר אילן ובאוניברסיטת תל אביב. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/20/202247 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

שייקספיר במבט לאחור - חלק 3

אדפטציות תיאטרון וקולנוע מודרניות לשקספיר נאמנותן לרוחו וגם שימושים פוליטיים פרופסור אמריטוס אבי עוז חוקר שקספיר ובמאי הבית בתיאטרון אלפא. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, חחקיר: ויויאנה דייטשSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/13/202245 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

שייקספיר במבט לאחור - חלק 1

הרגע בהיסטוריה בו פועל שייקספיר , רגע השינוי המעמדי מאפשר את נצחיותו. מי היה שקספיר ובאיזו תקופה פעל? פרופסור אמריטוס אבי עוז חוקר שקספיר ובמאי הבית בתיאטרון אלפא.  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, חחקיר: ויויאנה דייטשSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/13/202241 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

שייקספיר במבט לאחור - חלק 2

האם יש סתירה בין הרומנטי לבין הפוליטי והמהפכני? פרופסור אמריטוס אבי עוז חוקר שקספיר ובמאי הבית בתיאטרון אלפא. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, חחקיר: ויויאנה דייטשSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/13/202244 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

שייקספיר במבט לאחור - חלק 4

צלילה לעומק שלושה מחזות מעניינים בקורפוס השקספירי פרופסור אמריטוס אבי עוז חוקר שקספיר ובמאי הבית בתיאטרון אלפא. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, חחקיר: ויויאנה דייטשSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/13/202242 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

חיפושיות פרפרים ועשים - חלק 1

מהם  חרקיo , כיצד  אוספים  אותם ומהי חשיבותם הגדולה  בשרשרת המזון ? עוז ריטנר מנהל אוסף הרכיכות והפרפראים במוזיאון הטבע. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/6/202237 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

חיפושיות פרפרים ועשים - חלק 3

 מיהם העשים?  הקבוצה הענקית בטבע מונה סוגים רבים. על חיי הלילה שלהם, המחושים המיוחדים והראייה בשחור ובלבן.  עוז ריטנר מנהל אוסף הרכיכות והפרפראים במוזיאון הטבע. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/6/202239 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

חיפושיות פרפרים ועשים - חלק 2

בעלי כנפיים מכוסות בקשקשים. נלמד על חקיינות מתוחכמת  של פרפרים שמחכים כל מה שהם רואים בסביבתם בטבע. עוז ריטנר מנהל אוסף הרכיכות והפרפראים במוזיאון הטבע. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/6/202245 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

חיפושיות פרפרים ועשים - חלק 4

מיהן חיפושיות הזבל? מיהי פרת משה רבנו ומיהן חיפושיות מפציצות? על הייחוד של הקבוצה ועל נסיונות ההישרדות מול התחממות כדור הארץ .עוז ריטנר מנהל אוסף הרכיכות והפרפראים במוזיאון הטבע.  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/6/202242 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

מה אתם לא יודעים על ביון, מאבות הפסיכואנליזה? - פרק 4

״המכיל והמוכל״ יחסים וזוגיות בכתבי ביון. קריאה בשידור בטקסט  שלו על אליס המאוהבת . ד״ר גילית הורוביץ, פסיכואנליטיקאית ממכון תל אביב לפסיכואנליזה. מחברת הספר ״על מציאות חושית ונפשית- עיונים בכתבי ביון״. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטשSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/30/202241 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

מה אתם לא יודעים על ביון, מאבות הפסיכואנליזה? - פרק 2

המהפכה הראשונה של ביון. הפסיכואנליזה היא נקודת מחשבה עכשווית ומעשית על החיים שאינה מעוגנת רק בעבר. ד״ר גילית הורוביץ, פסיכואנליטיקאית ממכון תל אביב לפסיכואנליזה. מחברת הספר ״על מציאות חושית ונפשית״ . עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטשSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/30/202244 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

מה אתם לא יודעים על ביון, מאבות הפסיכואנליזה? - פרק 3

המהפכה השנייה של ביון. המושג "o" .  ההבנה שיש הבדל בין מציאות חיצונית לתפיסה . ד״ר גילית הורוביץ, פסיכואנליטיקאית ממכון תל אביב לפסיכואנליזה. מחברת הספר ״על מציאות חושית ונפשית- עיונים בכתבי ביון״. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטשSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/30/202250 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

מה אתם לא יודעים על ביון, מאבות הפסיכואנליזה? - פרק 1

פרויד ומלאני קליין, עולם הפסיכואנליזה שביון נכנס אליו. מיהו ביון ומדוע לא שמענו עליו? ד״ר גילית הורוביץ, פסיכואנליטיקאית ממכון תל אביב לפסיכואנליזה. מחברת הספר ״על מציאות חושית ונפשית- עיונים בכתבי ביון״. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטשSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/30/202244 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

סרטי בורקס הם תרבות היידיש - חלק 4

ניאו בורקס ופוסט בורקס. ההתקדמות של במאים וסופרים מזרחיים בני ימינו, האם היא מספיקה? פרופ רמי קמחי מבית הספר לתקשורת המונים אוניברסיטת אריאל עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, הפקה אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/16/202237 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

המעבדה סרטי בורקס חלק 3 לשידור

ההשוואה בין הסרטים לבין סופרי היידיש י. ל פרץ שלום עליכם והסיפור של המעברה כסיפור השטטל. פרופ רמי קמחי מבית הספר לתקשורת המונים אוניברסיטת אריאל עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, הפקה אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/16/202243 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

סרטי בורקס הם תרבות היידיש - חלק 2

ההשוואה בין השטטל ובין מה שמתרחש בסרטי הבורקס. סרטי הבורקס לא מאפיינים את המזרחים אחא את תרבות היידיש. פרופ רמי קמחי מבית הספר לתקשורת המונים אוניברסיטת אריאל עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, הפקה אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/16/202231 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

סרטי בורקס הם תרבות היידיש - חלק 1

מהם סרטי הבורקס ? מחזור של סרטים עם  סימנים ודיון של מודרניות ופרה מודרניות . פרופ רמי קמחי מבית הספר לתקשורת המונים אוניברסיטת אריאל עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, הפקה אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/16/202240 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

מה אנחנו לא יודעים על אתיופיה? - חלק 2

המאבק האתיופי הופך ללאומי וגזעי ומחריף כל הזמן. עם ד״ר דוד רטנר חוקר אתיופיה וקרן אפריקה עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/9/202238 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

מה אנחנו לא יודעים על אתיופיה? - חלק 3

חלקם המושתק של העולים מאתיופיה במאבקים והמרכזיות שלו בחייהם. מדוע ישראל משתיקה זאת? עם ד״ר דוד רטנר חוקר אתיופיה וקרן אפריקה עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/9/202248 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

מה אנחנו לא יודעים על אתיופיה? - חלק 1

ארץ במאבק תמידי. סיפורה של החזית העממית וחבל טיגראי עם הד״ר דוד רטנר חוקר אתיופיה וקרן אפריקה   עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/9/202240 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

ממלכת יהודה 600 שנים תחת שלטון האמפיריות - חלק 4

גלות יהויכין לא רוקנה את הארץ מתושביה אלא רק האליטה שגלתה לבבל. הארץ לא ריקה, הלב ריק. הפריפריה קיימת, לידתה של מיתוס הארץ הריקה.הפרופ' עודד ליפשיץ, ראש המכון לארכיאולוגיה אוניברסיטת תל אביב, הסטוריון של תקופת המקרא.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/2/202252 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

ממלכת יהודה 600 שנים תחת שלטון האמפיריות - חלק 3

השלום האשורי והתיאור שלו בכרוניקות הבבליות שהן כמו יומני חדשות. עלייתה של בבל. הפרופ' עודד ליפשיץ, ראש המכון לארכיאולוגיה אוניברסיטת תל אביב, הסטוריון של תקופת המקרא.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/2/202247 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

ממלכת יהודה 600 שנים תחת שלטון האמפיריות - חלק 2

ממלכת אשור שולטת שלטון משוכלל ויעיל על יהודה. הפרופ' עודד ליפשיץ, ראש המכון לארכיאולוגיה אוניברסיטת תל אביב, הסטוריון של תקופת המקרא.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/2/202246 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

ממלכת יהודה 600 שנים תחת שלטון האמפיריות - חלק 1

חורבן בית ראשון ובית שני הסיפור מעבר לסיפור המקראי, בעזרת ארכיאולוגיה וטקסטים חיצוניים. התחלנו בכיבוש אשור את יהודה. הפרופ עודד ליפשיץ, ראש המכון לארכיאולוגיה אוניברסיטת תל אביב, הסטוריון של תקופת המקרא.    See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/2/202244 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

הפסיכולוגיה מאחורי סכסוכים - חלק 4

הסיפור שאנחנו מספרים על המאבק מאפשר לנו לחוש בנוחות. כיצד שוברים את הנרטיב האחד ומאפשרים סיפורים שונים? מי יהיו סוכני השינוי? שיחה עם פרופ דניאל ברטל פרופסור אמריטוס ונשיא האגודה הבינלאומית לפסיכולוגיה פוליטית. עורכת ומגישה: רונה גרשות תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/26/202152 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

הפסיכולוגיה מאחורי סכסוכים - חלק 3

התמקדות "בסכסוכים בלתי נשלטים" שמאפניהם הם אלימות משכם לפחות על פני דור אחד , ויש בהם מטרות קיומיות ועוד. מיהם סוכני הסכסוכים האלה ומה מטרתם? שיחה עם פרופ דניאל ברטל פרופסור אמריטוס ונשיא האגודה הבינלאומית לפסיכולוגיה פוליטית. עורכת ומגישה: רונה גרשות תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/26/202152 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

הפסיכולוגיה מאחורי סכסוכים - חלק 2

קיומם של סיפורים שונים לגבי הסכסוך . הממסד שמנחיל סיפור אחד והצורך הפסיכולוגי של אנשים להיצמד אליו.שיחה עם פרופ דניאל ברטל פרופסור אמריטוס ונשיא האגודה הבינלאומית לפסיכולוגיה פוליטית. עורכת ומגישה: רונה גרשות תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/26/202146 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

הפסיכולוגיה מאחורי סכסוכים - פרק 1

היסטוריה של סכסוכים בעולם אילנד אלג'יר וישראל, תגלה קווים זהים. למשל דה לגיטמציה של האויב. שלילת האנשיות מן הקבוצה השניה והרשיון להרוג. בנוסף גם ערך הפטריוטיזם. שיחה עם פרופ דניאל ברטל פרופסור אמריטוס ונשיא האגודה הבינלאומית לפסיכולוגיה פוליטית . עורכת ומגישה: רונה גרשות תלמי, תחקיר ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/26/202150 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

זיכרון ושיכחה - פרק 5

דרכים לשפר ולשמר זיכרון . האם המוח הוא כמו מחשב? בין השאר פעילות אירובית של הגוף וטיפים לשליפה טובה של ידע. הפרופ אלי וקיל מהמחלקה לפסיכולוגיה וחקר המוח אוניברסיטת בר אילן עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי,תחקיר : ויויאנה דייטש ,טכנאי; ארז שלוםתמונה:shutterstock   See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/9/202150 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

זיכרון ושיכחה - פרק 4

פגיעות זכרון והאם ניתן לתקן חלק מהן . הפרעה בזכרון הדקלרטיבי והפרעות קשב . נדבר גם על סוגים רבים של הפרעות זכרון, אלצהיימר אמנזיה ועוד. הפרופ אלי וקיל מהמחלקה לפסיכולוגיה וחקר המוח אוניברסיטת בר אילן עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי,תחקיר : ויויאנה דייטש ,טכנאי; ארז שלוםתמונה:shutterstock See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/9/202146 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

זיכרון ושיכחה - פרק 3

תפקידה החשוב של השיכחה כמי שמאפשרת לנו להמשיך לתפקד וליצור. העמקה בסוגי זכרון שונים. הפרופ אלי וקיל מהמחלקה לפסיכולוגיה וחקר המוח אוניברסיטת בר אילן עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי,תחקיר : ויויאנה דייטש ,טכנאי; ארז שלוםתמונה:shutterstock See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/9/202136 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

זיכרון ושיכחה - פרק 2

כיצד אפשר למדוד איכות זכרון  ולאבחן . האם מה שרואים בקולנוע על איבוד זיכרון הוא אמיתי ? מה המדד לאמיתותו של הזכרון בבתי המשפט ובמשפטי אונס למשל הפרופ אלי וקיל מהמחלקה לפסיכולוגיה וחקר המוח אוניברסיטת בר אי עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי,תחקיר : ויויאנה דייטש ,טכנאי; ארז שלוםתמונה:shutterstock See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/9/202146 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

זיכרון ושיכחה - פרק 1

סוגי זיכרון  סמנטי ואפיזודי זכרון ופרוטיביות ואיך מושפע הזכרון שלנו מידע והקשרים? הפרופ אלי וקיל מהמחלקה לפסיכולוגיה וחקר המוח אוניברסיטת בר אילן עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי,תחקיר : ויויאנה דייטש ,טכנאי; ארז שלוםתמונה:shutterstock   See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/9/202144 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

ילדים ופוליטיקה - פרק 2

שיטת שיחה וכתיבה שהיא בסגנון הג׳ז על פי זלי גורוביץ. תגובות הילדים לפוליטיקה ולפגיעות מיניות ואיך מטפלים בהם? עם הד״ר תמר ורטה זהבי מחברת הספר ״אני ילדה פוליטית ״ בהוצאת רסלינג.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/8/202139 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

ילדים ופוליטיקה - פרק 3

סיפורים מאבקים והעברה של גיבורים כמו מנדלה  או ראובן  אברג׳יל מהפנתרים השחורים . איך כותבים להם? עם הד״ר תמר ורטה זהבי מחברת הספר ״אני ילדה פוליטית ״ בהוצאת רסלינג.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/8/202130 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

ילדים ופוליטיקה -פרק 1

הכל פוליטי-  מהי הפוליטיקה בעיני ילדים והאם אפשר שלא לדבר איתם עליה? הגדרות הפוליטיקה כאינטראקציה חברתית מימי אריסטו ועד ימינו . פוליטיקה בגנים , האם יש נושא לא ראוי? שיטת שיחה וכתיבה שהיא בסגנון הג׳ז על פי זלי גורוביץ. תגובות הילדים לפוליטיקה ולפגיעות מיניות ואיך מטפלים בהם? עם הד״ר תמר ורטה זהבי מחברת הספר ״אני ילדה פוליטית ״ בהוצאת רסלינג.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/8/202145 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

מוזיקה וקונפליקט - חלק 4

המחאה ברוטשילד מול מחאת הדיור בעגמי וביפו . ההבדל בין המחאות והמפגשים המוזיקליים בכל אחת מהם. מהו מושג הבית שעולה ממחאות הדיור?  דר נילי בלקינד אתנו מוזיקולוגית, אוניברסיטת קולומביה עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/25/202135 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

מוזיקה וקונפליקט - חלק 3

מוזיקה רוויה בערכים ומלאה בסממני כוח. איך זה בא לביטוי במאבק הישראלי פלשתיני?  דר נילי בלקינד אתנו מוזיקולוגית, אוניברסיטת קולומביה  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/25/202142 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

מוזיקה וקונפליקט - חלק 2

דיון על ז'אנרים , סוגות לא משנות כשמגיעים לפוליטיקה. השימוש בהם הוא שמשנה ונותן להם כח. דר נילי בלקינד אתנו מוזיקולוגית, אוניברסיטת קולומביה  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/25/202151 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

מוזיקה וקונפליקט - חלק 1

מה חוקרים אתנו מוזיקולוגים? מהם גבולות לאומיים ומהם גבולות של מוזיקה ומה קורה כשמנגנים על הגבול עצמו במחסום קלנדיה? ד"ר נילי בלקינד אתנו מוזיקולוגית, אוניברסיטת קולומביה עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/25/202146 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

מה זאת הנדסה? - חלק 3

האקדמיה והתעשיה. עתידה של התעשיה הוא בשותף פעולה פורה עם האקדמיה. מדוע ישראל עוד לא שם ומה יש עוד לעשות? שיחות עם פרופ' יוסף בן עזרא דיקן הפקולטה להנדסה במכון הטכנולוגי חולון. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/18/202134 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

מה זאת הנדסה? - חלק 2

המהנדס כמוביל בתחומי הטכנולוגיה והבינה המלאכותית. ממצלמות דיגיטליות עד למכוניות חשמליות שהן התחום המרכזי היום. מעמדו של המהנדס עולה. שיחות עם פרופ' יוסף בן עזרא דיקן הפקולטה להנדסה במכון הטכנולוגי חולון.  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/18/202142 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

מה זאת הנדסה? - חלק 1

פרק ראשון - ההיסטוריה של ההנדסה טרום  החשמל. ההבדל בין תחום הפיזיקה להנדסה. המנוע החשמלי ותחילתה של המהפכה ההנדסית. שיחות עם פרופ' יוסף בן עזרא דיקן הפקולטה להנדסה במכון הטכנולוגי חולון.  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/18/202145 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

״זקנה בעתיד״ חלק 4

סופרי המדע הם שחזו את עליית תוחלת החיים, היינלין אסימוב וסר ארתור סי קלארק. נדבר עליהם ועל רפואה שתעסוק במחיקת המערכת החיסונית ותעלה הרבה כסף. האם זו תהיה רפואה לעשירים בלבד? עם  הגרונטולג הד"ר יעקב בן שאול . מגישה ועורכת : רונה גרשון תלמי תחקיר ויויאנה דייטשSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/11/202141 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

״זקנה בעתיד״ חלק 3

נפתח ברגע מותח העצה הרביעית לאריכות שנים טובה. ואלה הן -הורדת מתח, רפואת מניעה, תזונה בריאה וים תיכונית,  פעילות גופנית מתונה איבחון מוקדם של מחלות יצירת חברה וקהילה. הגדרת מטרות לטווח ארוך, כסף שינה טובה מודעות להישרדות. נסביר את כולן. עם  הגרונטולוג הד"ר יעקב בן שאול מגישה ועורכת : רונה גרשון תלמי תחקיר ויויאנה דייטש  See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/11/202145 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

״זקנה בעתיד״ חלק 2

פורשים את הסימנים לזיקנה וממשיכים  ל-10 הדיברות  לאריכות ימים טובה, בינהן כמובן תזונה. עם הגרונטולג הד"ר יעקב בן שאול מגישה ועורכת : רונה גרשון תלמי תחקיר ויויאנה דייטש    See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/11/202150 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

״זקנה בעתיד״ חלק 1

פרק ראשון מיהו זקן  ומהי זקנה פותלגית? מדוע שמונה שנים מערוב חיינו יקבעו את זיקנתנו? נדבר על מבדק שמאפשר לכל אחד מאיתנו לקבוע האם הוא זקן. עם  הגרונטולג הד"ר יעקב בן שאול מגישה ועורכת : רונה גרשון תלמי, תחקיר ויויאנה דייטשSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/11/202149 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

לדינו כאן ועכשיו - חלק 4

"מבוסתן ספרדי לימינו", תחיית הלדינו התיאטרון, הרומנסות ופתגמים כדרך ללב הקהל. יצחק נבון וחוק הרשות ללדינו . שפת החקתייה - המרוקנית והלדינו ולסיום מבט אל עתיד אופטימי. עם פרופ שמואל רפאל , דיקן הפקולטה למדעי היהדות באוניברסיטת בר אילן וראש מכון סלטי לחקר הלדינו עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/4/202137 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

לדינו כאן ועכשיו - חלק 3

איך כותבים לדינו? המאבק על שאלת הכתב העברי או הלועזי? הכרעת האקדמיה לשתי הצורות והבעייתיות שבה. השאלה כמה לדינו יודעים דוברי הלדינו. הגדרת המושג"שפה למחצה" עם פרופ שמואל רפאל, דיקן הפקולטה למדעי היהדות באוניברסיטת בר אילן וראש מכון סלטי לחקר הלדינו.    See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/4/202141 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

לדינו כאן ועכשיו - חלק 2

"הקהילות של הלדינו" - דוגמאות לקהילות כקהילת הבולגרים והטורקים, הגדרתם של חברי הקהילות  "היהודים הבלתי נראים" אלא שמשוחחים את השפה רק בינם לבין עצמם ולא בעולם החיצוני.  סיפורה של עיתונות הלדינו. שיחה עם פרופ שמואל רפאל, דיקן הפקולטה למדעי היהדות באוניברסיטת בר אילן וראש מכון סלטי לחקר הלדינו.                                    עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstock  See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/4/202142 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

לדינו כאן ועכשיו - חלק 1

"הלדינו שפת המרפסות"  היכן נולדה הלדינו ומהן הגבולות הגיאוגרפיים שלה . שיחה על ילדותו של החוקר ביון שיחות המרפסת של הלדינו ועל היותה שפת הספרדים ללא מולדת.  שיחה עם פרופ שמואל רפאל, דיקן הפקולטה למדעי היהדות באוניברסיטת בר אילן וראש מכון סלטי לחקר לחקר הלדינו. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstock  See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/4/202144 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

עיצוב חברתי מכליל - פרק 4

עיצוב בעתות משבר בכלל ובקורונה בפרט. המסיכות והחבילות המגיעות עד הבית וגם עיצוב רפואי, פרוטזות, מכשרי שמיעה ומשקפיים. עם פרופ' יהונתן ונטורה מהחוג לעיצוב תעשייתי מכליל במכללה האקדמית הדסהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/28/202143 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

עיצוב חברתי מכליל - פרק 3

על החלוציות בתחום בעיצוב ובאקדמיה בישראל והדוגמאות לנעשה כאן בארץ. ועל הקשר האפשרי בין עיצוב חברתי לכסף ופרנסה. עם הפרופ' יהונתן ונטורה מהחוג לעיצוב תעשייתי מכליל במכללה  האקדמית הדסהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/28/202140 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

עיצוב חברתי מכליל - חלק 2

מהו התהליך העיצובי? מרגע הגיית המוצר ועד השלמתו והיכן נכנסת האידאולוגיה והערכים לתהליך. עם הפרופ יהונתן ונטורה מהחוג לעיצוב תעשייתי מכליל במכללה האקדמית הדסהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/28/202142 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

עיצוב חברתי מכליל - חלק 1

תפקידו של המעצב כמתווך בין הלקוח לשותפי העיצוב וההשתמעויות הפוליטיות ההיסטוריות של כל בחירה עיצובית. עם הפרופ יהונתן ונטורה מהחוג לעיצוב תעשייתי מכליל במכללה האקדמית הדסהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/28/202147 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

הורות מיטבית - חלק 4

חשיבותה של קריאה. ממודל מחומש ההורות. בחירה  טובה של ספרים לילדים  ובעיקר הדרך לדבר על טקסטים בצורה שמעצימה את הילדים.   על כוח הריגשי והמוסרי הנובעים מקריאה ותרגומם לחיי היום היום. פרופ דורית ארם ראש המעבדה לחקר הגיל הרך אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstock  See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/21/202147 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

הורות מיטבית - חלק 3

אוריינות בין הורים לילדים. הפעם איך מלמדים כתיבה ואיך לימוד כתיבה נכון במשחקים פשוטים ישפיע על כל תהליכי הלמידה אחר כך. פרופ דורית ארם ראש המעבדה לחקר הגיל הרך אוניברסיטת תל אביב עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/21/202141 minutes, 1 second
Episode Artwork

הורות מיטבית - חלק 2

ממשיכים עם מודל  חמשת השלבים ויישומיו. בפרק הזה נדבר על ארבעה עקרונות נוספים לשותפות. מנהיגות הומנית , מי אוחז בהגה. אהבה ללא תנאי והתנהגויות אהבה. עידוד לעצמאות - חולשה בחברה הישראלית. הנהגת כללים - כללים ולא גבולות . גבולות הם לא התנהגויות. הפרופ דורית ארם ראש המעבדה לחקר הגיל הרך בבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב    See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/21/202143 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

הורות מיטבית - חלק 1

האם יש בכלל הורות מיטבית ואיך היא מוגדרת? הצגת המודל המחומש בעל חמישה עקרונות וכלים כל העקרונות עוסקים  במודעות. העקרון הראשון בפרק הזה הוא של שותפות . מיהם המטפלים המטפלים ומיהם השותפים? הפרופ דורית ארם ראש המעבדה לחקר הגיל הרך בבית הספר לחינוך אוניברסיטת תל אביב    עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/21/202141 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

מדיניות מקרקעין ודיור - חלק ה

מה נעשה עם הצפיפות העירונית ואיך לבנות נכון. מכאן אל המגזר החקלאי, הכעס הלא מוצדק על הקיבוצים- ניפוץ מיתוסים. פרופ רחל אלתרמן מתכננת ערים ומשפטנית פרופסור אמריטה בטכניון  חוקרת בכירה במוסד שמואל נאמן. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/15/202155 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

מדיניות מקרקעין ודיור - חלק ד

 דיור עירוני מחיר למשתכן העדפת הקנייה על השכירות ומי מנסה לגרום לנו לחשוב אחרת . מגדלים והבעיות  הרבות הכרוכות במגורים במגדלים הגבוהים שרובנו נגור בהם בעתיד. פרופ רחל אלתרמן מתכננת ערים ומשפטנית פרופסור אמריטה בטכניון  חוקרת בכירה במוסד  שמואל נאמן. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/15/202151 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

מדיניות מקרקעין ודיור - חלק ג

״חוק המקרקעין החוק הגרוע במערב ״. רשות מקרקעי ישראל, בעלות וריכוזיות לאומית כגורמים להאטה והצורך במתן כוח לרשויות המקומיות. פרופ רחל אלתרמן מתכננת ערים ומשפטנית פרופסור אמריטה בטכניון  חוקרת בכירה במוסד שמואל נאמן. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/15/202138 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

מדיניות מקרקעין ודיור - חלק ב

הגיאופוליטיקה של ישראל ויחסי יהודים ערבים ובראשם חוקים שמעבירים לידי המדינה קרקעות שלא עובדו וגם תביעות  על קרקעות. חוק התכנון והבניה והתחדשות עירונית . המונופול על מקרקעי ישראל והביקורת עליו ועל הפרטת הקרקעות. פרופ' רחל אלתרמן מתכננת ערים ומשפטנית פרופסור אמריטה בטכניון  חוקרת בכירה במוסד שמואל נאמן.  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויואנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/15/202146 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

מדיניות מקרקעין ודיור - חלק א

מדיניות מקרקעין בישראל והירושה מימי המנדט והתורכים. הייחוד של ישראל כמדינה שרוב קרקעותיה בבעלות המדינה. תהייה מדוע חשובה ההשוואה אל העולם הרחב למרות השוני באופיין של מדינות. פרופ רחל אלתרמן מתכננת ערים ומשפטנית פרופסור אמריטה בטכניון  חוקרת בכירה במוסד  שמואל נאמן. עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/15/202146 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

פמיניזם דת ומוסר - חלק ד

מהם החסמים של הפמיניזם הדתי. שיחה על תאולוגיית העקידה האומרת שהמוסר לעיתים בקונפליקט עם צו האל וצריך להקריבו למען ההלכה.שיחה על התאוריה המהותנית שמשמעה כשאת נולדת אישה ישנו סט של תוכנות ותפקידים. שיחה עם הד״ר רונית  עיר שי, ראשת החוג למגדר בר אילן ועמיתה במכון הרטמן עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטשד, תמונה: הדס פרוש, פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/7/202149 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

פמיניזם דת ומוסר - חלק ג

מהם החסמים של הפמיניזם הדתי. שיחה על תאולוגיית  העקידה האומרת שהמוסר לעיתים בקונפליקט עם צו האל וצריך להקריבו למען ההלכה.שיחה על התאוריה המהותנית שמשמעה כשאת נולדת אישה ישנו סט של תוכנות ותפקידים. שיחה עם הד״ר רונית  עיר שי, ראשת החוג למגדר בר אילן ועמיתה במכון הרטמ עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: וויאנה דייטשד, תמונה: הדס פרוש, פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/7/202146 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

פמיניזם דת ומוסר - חלק ב

מהי הביקורת  המרכזית והבונה של הפמיניזם על העולם הדתי מהם כלי השיח ומהם ההשגים שהושגו עד ימינו? שיחה עם הד״ר רונית עיר שי, ראשת החוג למגדר בר אילן ועמיתה במכון הרטמן  עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: וויאנה דייטשד, תמונה: הדס פרוש, פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/7/202147 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

פמימיזם דת ומוסר - חלק א

מהי ההסטוריה בין  השלושה האלה? מה בין נומוס, החוק וההלכה לבין נרטיב העולם הערכי והפילוסופי וכיצד הם ישפיעו האחד על השני. שיחה עם הד״ר רונית עיר שי , ראשת החוג למגדר בר אילן ועמיתה במכון הרטמן . עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: וויאנה דייטשד, תמונה: הדס פרוש, פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/7/202145 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

חינוך הומניסטי - חלק 2

מטרות העל של החינוך ההומינסטי והתכנים שנלמדים בו. מה ההבדל בין ספרים גדולים לספרים טובים. חשיבותם של הטקסטים בחינוך. הד״ר יפתח גולדמן , ראש למודי החינוך במכללה האקדמית דוד ילין בירושלים עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/12/202147 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

חינוך הומניסטי - חלק 3

שיטת החינוך ההומניסטית. תפקידו של המורה ומקומו של התלמיד כעומד במקום הראשון. שיחה על הבדלים ממערכות חינוך פתוחות ודמוקרטיות. הד״ר יפתח גולדמן , ראש למודי החינוך במכללה האקדמית דוד ילין בירושלים עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/12/202139 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

חינוך הומניסטי - חלק 4

בין מוסר לחינוך הומניסטי . מהו האדם המוסרי? האם אנחנו רוצים לדבר על חינוך מוסרי? קאנט ושילר ושיח הבחירה המוסרית. הד״ר יפתח גולדמן , ראש למודי החינוך במכללה האקדמית דוד ילין בירושלים עורכת ומגישה: רונה גרשון תלמי, תחקיר: ויויאנה דייטש, עריכת סאונד: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.