Winamp Logo
גיבור תרבות Culture Hero Cover
גיבור תרבות Culture Hero Profile

גיבור תרבות Culture Hero

Hebrew, Social, 1 season, 112 episodes, 3 days, 9 hours, 50 minutes
About
ד'ר דוד גורביץ' וד'ר דן ערב משוחחים עם יונתן גת על הדמויות האייקוניות שעיצבו את הדרך שבה אנחנו צורכים, יוצרים וחיים תרבות
Episode Artwork

אקירה קורוסאווה - מחשבות נוספות

בונוס מיוחד למאזיני הפודקאסט: יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' בשיחת המשך על הטכניקה הקולנועית של קורוסאווה - מהשימוש הייחודי בסלו מושן ועד ההתמקדות בסיפורו של המת.     עורך: יונתן גת  מגישים: יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב הביאו לשידור: אבי שמאי, איל שינדלר וצח סלוצקי See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/10/202010 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

אקירה קורוסאווה: הפנט את המערב עם תרבות המזרח

יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' משוחחים על המאסטר הגדול של הקולנוע היפני שהלהיב את צופי הקולנוע בתקופה שבה הוליווד שלטה במדיום הקולנועי. איך הוא עשה זאת? אורח: נחמן אינגבר  עורך: יונתן גת  מגישים: יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב הביאו לשידור: אבי שמאי, איל שינדלר וצח סלוצקי   See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/27/202048 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

בילי ויילדר: מחשבות נוספות

יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' מתכנסים לשיחה נוספת על הבמאי ההוליוודי יוצא הדופן. והפעם: מדוע הסרט "ביטוח חיים כפול" הוא מכה בבטן האמריקאית וכיצד ויילדר מטעה את התעשייה ההוליוודית?   עורך: יונתן גת. מגישים: יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב.הביאו לשידור: אבי שמאי, איל שינדלר וצח סלוצקי See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/20/202014 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

בילי ויילדר: השמלה המתנפנפת מגלה את הוליווד במערומיה

יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב על אחד הבמאים הבולטים של ארה"ב, שהמציא כמה מהסצינות הזכורות ביותר בקולנוע האמריקאי, אבל בו בעת לגלג על הוליווד ללא רחמים. אורח: נחמן אינגבר See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/13/202054 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

שמעון פרס - מחשבות נוספות

יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' מתכנסים לשיחה נוספת על דמותו המורכבת של המנהיג המנוח. כיצד האיש שסייע למפעל ההתנחלויות הפך לאחד המנהיגים הבולטים שדגלו בחלוקת הארץ? עורך: יונתן גת מגישים: יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב  הביאו לשידור: אבי שמאי, איל שינדלר וצח סלוצקי See omnystudio.com/listener for privacy information.
5/7/20209 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

שמעון פרס: ללא מנוח, ללא ייאוש

האם הוא היה מנהיג גדול שראה למרחקים? או פוליטיקאי קטנוני וחתרן בלתי נלאה? יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' משוחחים על חייו הסוערים ומלאי הסתירות של ראש הממשלה והנשיא המנוח. אורח: פרופ' מיכאל בר זוהרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/30/202053 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

ג'ון קסווטס: מחשבות נוספות

יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' חוזרים לשוחח על ג'ון קסווטס והפעם על היחסים המוזרים שלו עם המפיק הישראלי מנחם גולן וגם על צדדיו השונים כשחקןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/22/20209 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

ג'ון קסאווטס: גיבור הקולנוע העצמאי של אמריקה

הוא הפיק בזול, צילם בלוקיישנים בודדים, השתמש בשוטים ארוכים, עם דיאלוגים מתמשכים ורבים ראו בשעתו את יצירתיו כבלתי קומוניקטיביות לצפייה. היום הוא מוגדר כאחד הבמאים החשובים בהיסטוריה. יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' משוחחים על הזן הנדיר בתעשיית הקולנוע האמריקאית. אורח: נחמן אינגברSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/1/202049 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

סטן לי - המפצח הגדול של מרכיבי גיבור העל

עם מראה תמים של סבא חביב, סטן לי הצליח לשנות את עולם גיבורי העל מהקצה אל הקצה וליצור ייקום אלטרנטיבי של קדושים בעולם חילוני. יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב מנסים להבין - איך הוא עשה את זה? אורח: אלון רוזנבלום  See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/25/202043 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

ג'יימס דין - לחיות במרד אינסופי

יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' משוחחים על האייקון הגדול של מרד הנעורים, של הבדידות ושל התפרקות התא המשפחתי האמריקאי. אורח: נחמן אינגברSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/24/202049 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

מנחם בגין | המנהיג בעל אינספור המהפכים

יונתן גת, ד"ר דן ערב וד"ר דוד גורביץ' בשיחה על האיש המורכב שחולל תפניות דרמטיות בתולדות המדינה. האיש שהביא לנו ימים של שקט ושלום וימים של מלחמה ושכול. אורח: ראש לשכתו של בגין בעבר - דן מרידור  See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/17/202055 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

ג'ודית באטלר | המגדר הוא בעל אינספור אפשרויות

היא פרצה דרך לקהילת הלהט"ב וסללה את הדרך לפילוסופיה המהפכנית של תפישת המגדר. אבל זהו רק חלק אחד מתוך המהפכה הגדולה שיצרה. יונתן גת, ד"ר דן ערב וד"ר דוד גורביץ' משוחחים על הפילוסופית יוצאת הדופן. אורחת: ד"ר עמליה זיוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/12/202055 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

טרי ג'ונס| הלב של חבורת מונטי פייתון

לאור מותו של אחד מגדולי היוצרים של הקומדיה הבריטית, יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' משוחחים על חייו ופועלו של האיש שביים את הסרטים "בראיין כוכב עליון", "הגביע הקדוש" ו"טעם החיים" ובעיקר בנה את אפקט ההלם הסוריאליסטי של חבורת מונטי פייתוןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/5/202054 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

ענבל פרלמוטר | המכשפה הטובה של הרוק הישראלי

היא היתה רק בת 26 כשעזבה את העולם אבל השאירה אחריה מורשת של מוסיקה נושכת ומוצצת דם מחד, אבל גם מציעה תהליך של הזדככות וטוהר. יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' על המכשפה הטובה של הרוק הישראלי. אורח: יואב קוטנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/29/202059 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

נינו רוטה | הפך את פס הקול ליצירת אומנות נעלה

הוא היה המלחין הקבוע של פדריקו פליני, הלחין את פס הקול המפורסם של "הסנדק" וכתב לחנים לעוד 150 סרטים. אבל מעטים באמת מכירים את הביוגרפיה המיוחדת שלו. יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב על "הנסיך של פסי הקול". אורח: יונתן בר גיורא   See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/27/202055 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

ערן צור חלק 2| מהאובדניות ועד הגאולה

יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב בתוכנית נוספת על אמן הרוק הגדול והפעם בשיחה על תחתיות הנפש, על הגאולה שבעזרת המילים, על נחשים, נשלים ועל הקול המיוחד שלא ניתן לשכוח. אורח: פרופ ניסים קלדרון See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/22/202051 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

ערן צור חלק 1| קינקיות בחליפה מהודרת

יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב משוחחים על אחד הגיבורים הגדולים של הרוק הישראלי, שהציע שילוב בין שירה גבוהה לשפה סליזית, בין רוך וטוהר לבין סאדו מאזו.  אורחת: קורין אלאלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/15/202048 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

לודוויג ואן בטהובן | מחשבות נוספות

נותר על רצפת העריכה: יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב מתווכחים על הסיבות שבזכותן המוסיקה של בטהובן נותרה על זמנית. על פי איזו יצירה של בטהובן נוצר הרינגטון הפופולארי בישראל?     See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/13/20208 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

לודוויג ואן בטהובן | צלילים ששינו את העולם

לכבוד "שנת בטהובן" בה מציינים 250 שנה להולדתו, יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב משוחחים על המלחין הדגול שהצלילים שלו שרדו אינספור שינויים בתרבות האנושית. מהי הנוסחה המוסיקלית שלו שמצליחה לעבור כל מכשול של אופנה ושפה? אורח: חתן פרס ישראל, הפרופ אריה ורדיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/8/202051 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

קולומבו | מחשבות נוספות

יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' מתכנסים לשיחה נוספת על הבלש המדופלם: מתי נגמרת דמותו של קולומבו ומתי מתחילה זו של השחקן פיטר פאלק? מדוע הסדרה שומרת על הסדר הקיים למרות הפורמט החדשני? ולמה הבלש המדובר הוא שכלול של מוטיב הקאובוי?   See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/7/202011 minutes, 1 second
Episode Artwork

קולומבו | השלומפר המפתיע של סדרות הבילוש

יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב מציבים בפעם הראשונה במרכז התוכנית גיבור תרבות מדומיין: הבלש הטלוויזיוני הנודע ממחלק הרצח של לוס אנג'לס. מה הפך אותו לאייקון טלוויזיוני כל כך אהוב שהשאיר אותו על המסך במשך 35 שנה? אורח: ניצב בדימוס משה מזרחיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/2/202050 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

ברטולד ברכט | מחשבות נוספות

יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב מתכנסים לשיחה נוספת על המחזאי הדגול. האם ברכט לא משמש לנו כעלה תאנה של מחאה דלוקס בתרבות הפופולארית המנחמת שדואגת שלא נצא למרד אמיתי?  See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/1/20209 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

ברטולד ברכט | אבי התיאטרון האכזרי והמהפנט

יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' משוחחים על אחד המחזאים הגדולים בהיסטוריה ("אמא קוראז'", "מעגל הגיר הקווקזי"), זה שלימד אותנו לא רק להתרגש מהתיאטרון אלא גם להסיק ממנו מסקנות דרמטיות לחייו. אורח: הבמאי אודי בן משה See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/26/201956 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

אנדי וורהול| מחשבות נוספות

יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב מתכנסים לשיחה נוספת על האיש ששינה את יחסי הגומלין בין אומנות, תקשורת וכסף. מדוע הוא כל כך העריץ את מקדונלס? ומדוע חומר הגלם האהוב עליו ביותר הוא פלסטיק?    See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/19/20199 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

אנדי וורהול | התמהוני הקדוש של הפופארט

מבקרי אומנות רבים לא הבינו אותו בתחילת דרכו, אבל גאוניותו הוכחה עם השנים ככזו שחזתה את העתיד. יונתן גת, דו ערב ודוד גורביץ' - על האיש ששילב בין הסתמי לנשגב ובין המסחרי והממוחזר לחד פעמי אורח: יאיר גרבוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/12/201954 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

ז'אק דרידה | חלק ב'

יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' מתכנסים לשיחה נוספת על מושגי העל של הפילוסוף החשוב: מדוע המושג "ארכיון" מכיל בתוכו כוח מגיע? ומדוע המילה  Différance היא מושג דואלי רב משמעות?See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/5/201914 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

גרטה תונברג | מחשבות נוספות

האם נעוריה של גרטה מעניקים לזעקה שלה עוצמה מגית? ומה כל כך רע בסוף העולם? יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב מתכנסים לשיחה נוספת על גיבורת התרבות הצעירה ביותר שכיכבה בתוכנית  See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/4/20199 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

גרתה תונברג | הילדה עם האצבע בסכר אסון האקליםRIAA TAKEDOWN

היא רק בגיל העשרה וכבר הפכה ללוחמת הגדולה של נושא האקלים, שמתריעה על האסון המתקרב, עם מיליונים רבים שהולכים בעקבותיה. יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב משוחחים על גיבורת התרבות הצעירה ביותר בסדרה ושואלים - האם היא תהפוך לאייקון זכור גם לשנים הבאות? אורח: פרופ' דני רוזנפלד  See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/27/201948 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

אל קפונה | מחשבות נוספות

מדוע הענקנו תוכנית מפרגנת לארכי פושע? האם ראוי גיבור תרבות יכול לזכות בתהילה למרות שהוא רוצח? יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב מתכנסים לשיחה נוספת על אל קפונה וגיבורי התרבות של המאפיה See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/17/201910 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

אל קפונה | הוליד את ז'אנר סרטי המאפיה

הוא היה אלים, מאיים, סוחט וגם רוצח, אבל אל קפונה כבר מזמן הפך לדמות שהתרבות מחבקת כאייקון מאפיה בידורי. יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' על הפיכתו של המנוול לגיבור על אורח: עורך אתר "פוסטה" - אמיר זוהרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/11/201949 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

יאיר רוזנבלום | אלכימאי של בידור ומיליטריזם

יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב על האיש שהצליח לייצר ערבוב בלתי אפשרי בין קרנבל, ציונות, פופ, צה"ל ואקסטזה והזניק את הלהקות הצבאיות לעידן חדש שבו הטעם התרבותי הישראלי נקבע על פי רצבא. אורחים: אפרים שמיר וד"ר שמואליק טסלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/3/201950 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

אנייס ורדה | חצתה את הגבול בין הדוקו והדמיון

יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב משוחחים על הבמאית שבישרה על הגל החדש בקולנוע הצרפתי, לימדה אותנו שאין דבר כזה "סרט דוקומנטרי אובייקטיבי" וחשפה את העובדה שמאחורי כל צילום מסתתרת נקודת מבט של איש אחד, שיש לו חלומות, פחדים, שאיפות ותשוקות. אורח: נחמן אינגברSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/7/201953 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

וולט דיסני | האשליה שמשרתת את הסדר הישן

קטע בונוס למאזיני הפודקאסט: יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב משוחחים על נושאים נוספים שלא שודרו בתוכנית הרדיו, כמו הסרטים "ספר הג'ונגל" ו"פנטזיה". האם דוד ישתכנע להתרגש מהצפייה בהם למרות הביקורת?See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/2/201912 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

וולט דיסני | האיש שמוכר לנו פנטזיה שווה לכל נפש

יש כאלה שחושבים שהוא הציע לנו תכנים מלאי קסם ודמיון, זמן משפחתי איכותי וערכים חינוכיים, אחרים חושבים שהוא גדול משחיתי התרבות האמריקאית, שרידד אותה לתחתית הקיטש הממוסחר. יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב מנסים להבין לאיפה הלונהפארק של וולט דיסני הוביל אותנו? אורח: דורון פישלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
9/22/201949 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

שולמית אלוני | פורצת הדרך של זכויות האדם בישראל

מרבים להציג אותה כאשת שמאל, אבל שולמית אלוני היתה הרבה יותר מרק נציגה של מחנה השלום. היא היתה המחנכת הגדולה לזכויות האזרח, הלוחמת הגדולה של זכויות הלהט"ב והכוהנת הראשית של המלחמה החילונית. אורחת: יוצרת הדוקומנטרי על חייה של אלוני - ענת סרגוסטיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
9/4/201944 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

אפרים קישון | מחשבות נוספות

יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב מתכנסים לשיחה נוספת עם ירון לונדון על חייו ויצירתו של אפרים קישון לכבוד ציון יום הולדתו See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/18/201911 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

אפרים קישון | הומור קטלני על המליצה הפקידותית

לציון יום הולדתו, מתכנסים יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב לשיחה על הסאטריקן המהולל שלגלג על הישראלי החאפר, ומהצד השני היה מאוהב בדימוי הצבר הישראלי. אורח: ירון לונדון See omnystudio.com/listener for privacy information.
8/7/201951 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

מאיר אריאל חלק 3 | ההזייה חילצה אותו מהגיהנום

לכבוד יום השנה לזכרו של מאיר אריאל, מתכנסים שוב יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב לשיחה נוספת על כתיבתו הייחודית. כיצד אריאל שיחק בעבודת הבימוי בשיריו ואיך הדמיון פתר לו את בעיות חייו?See omnystudio.com/listener for privacy information.
7/23/201915 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

אלביס פרסלי | הכניס את הסקס לתוך המוסיקה

הוא הביא איתו תשוקה, ליבידו ואנרגיה שטרם נראו בבמות המוסיקה בארה"ב והזיז מאות מליוני ישבנים בכל רחבי העולם. מה היה סוד העוצמה שהפך אותו למלך הרוקנרול? והאם אותה עוצמה היא זו שדרדרה אותו לתהום? אורח: מבקר המוסיקה אבישי מתיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/8/201947 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

מישל פוקו | מחשבות נוספות

 יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב בשיחה נוספת על הפילוסוף, שהוכיח שהחברה "הנאורה" שואבת את הכוח שלה דווקא מהיכולת לקבוע באופן שרירותי מי נורמלי, מי סוטה ומי מורחק מהחברה  See omnystudio.com/listener for privacy information.
6/23/201911 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

מישל פוקו | החופש להיות מי שאני לא

לכבוד שבוע הגאווה, משוחחים יונתן גת דוד גורביץ' ודן ערב על הפילוסוף מישל פוקו, שהסביר לנו שההגדרות "הומו" ו"סטרייט" הן חלק מדיכוי ומאבק כוח, שהכשיר את המונח "סאדו מזוכיזם", ששיכלל את הביטוי "קוויר" ונחשב לאחד האנשים החשובים בקידום הרעיוני של מעמד קהילת הלהט"ב. אורח: הפרופ' למשפטים וממקימי הפורום ללימודי להט"ב ותיאוריה קווירית באוניברסיטת ת"א: אייל גרוסSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/10/201950 minutes
Episode Artwork

צ'רלי צ'פלין | גדול אומני הבמה בכל הזמנים

מה הפך את צ'פלין לאייקון עולמי, שמזוהה על ידי כמעט כל בן אנוש, גם 100 שנים אחרי שיצר את דמות הנווד? יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב בשיחה על ההומלס שהפך לאיש המשולם ביותר בהוליווד, על צדדיו האפלים והנסתרים ואבל בעיקר על האיש שידע יותר מכל אחד אחר - לערבב ולמזג בכי וצחוק. אורח: ניסים דייןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/6/201950 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

קוקו שאנל | עיצובים פשוטים, מהפכה גדולה

חייה של קוקו שאנל היו סוערים וקיצוניים ודווקא העיצובים שלה היו מעודנים ושקטים. יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב מנסים לפענח את סוד עוצמתה של האשה ששינתה את נראות האשה לאורך מאה שנים. אורחת: כתבת האופנה גאלה רחמילביץ' See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/24/201947 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

סמי שלום שטרית | הדון קישוט של המאבק המזרחי

הוא מאמין שהמהפכה הציונית היתה אסון לעדות המזרח, הוא מתעקש להגדיר את עצמו כ"יהודי ערבי", חושב שבישראל רוצים לאשכנז את כולם, כולל את אלוהים ואת ההתנגדות הכי גדולה הוא מקבל דווקא ממזרחים. ולמרות זאת, הוא פרץ דרך וסדק חומות של אטימות, לטובת תפיסה חברתית חדשה, שאת ניצניה כבר רואים בימים אלה.  אורח: רון כחלילי  See omnystudio.com/listener for privacy information.
4/16/201953 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

וודי אלן | הבמאי שהפך את דמותו לז'אנר

במשך עשורים שלמים הוא משפיע על התרבות הפופולארית וזה קורה לא רק בזכות היותו במאי קולנוע מוערך, אלא גם בגלל השאלה - מתי הסרט של אלן מסתיים ומתי מתחילה הביוגרפיה האישית? לאן מתגלגלת השערוריה הטורנית שלו ומתי היא הופכת לפיקציה קולנועית? יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב, על האיש שהפך לארכיטיפ של היהודי הניו יורקי הנוירטי ולימד אותנו שלוזר זה סוג של הצלחה. אורח: דורון רוזנבלוםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/11/201950 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

מרלון ברנדו | הימר על חייו לטובת עולם המשחק

יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' חוזרים אל אחד הסמלים הגדולים והחשובים של הקולנוע האמריקאי, שעוד בחייו היה עטור תהילה ופרסים. ולמרות כל אלה - לא הצליח להשתחרר מהדרך אל האבדון. אורח: ניסים דייןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/8/20191 hour, 1 second
Episode Artwork

רנה מגריט | הצייר שמטעה אותנו מכל כיוון

ציוריו נחשבים לפופולאריים בכל רחבי העולם, ורבים רואים בהם מופת אסתטי. אבל מאחורי מכחולו של מגריט מסתתרים מסרים חתרניים ומטלטלים. יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב מפרקים את הציורים ומסבירים. אורח: יאיר גרבוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/1/201947 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

גלן גולד | פסנתרן האלים

הוא הוגדר כאחד הפסנתרים הגדולים בכל הזמנים ותואר כאדם אקצנטרי, משונה ומלא קפריזות. אז מה כל כך ייחודי בנגינתו לעומת פסנתרנים רבים אחרים? יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב מסבירים. אורח: פרופ' אריה ורדי See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/23/201853 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

גולדה מאיר | הקאמבק המפתיע של הגיבורה הטרגית

לציון 40 שנה למותה, מתכנסים יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב לשיחה על האשה שהדגימה חזות תקיפה, גאה ומלאת ביטחון, אבל בפועל היססה, נגררה ונכשלה בקבלת ההחלטות החשובה ביותר בתפקידה. אז מדוע דווקא הימין מאמץ אותה לחיקו? אורחים: שרת המשפטים איילת שקד והשר לשעבר ד"ר יוסי ביילין   See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/12/201856 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

בנקסי | עושה צחוק מהאומנות והיא מחזירה לו בהערכה

הוא שומר על אנונימיות ולמרות זאת הוא אחד האומנים המפורסמים בעולם. בין היתר כי הוא מנצל את כל המרחבים - הציבורי והווירטואלי כדי לצחוק ממעשי האומנות ומטבע האדם. אלא שהצחוק הזה הופך ליצירת אומנות בפני עצמה. אורח: אמן הרחוב רמי מאיריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/21/201850 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

אורלי קסטל בלום | השיגעון הוא השפוי החדש

היא המשחררת הגדולה של הספרות העברית המכופתרת, והכניסה לתוכה עולם משלה, שפה משלה, הגיון משלה ועל הדרך לקחה את קוראיה למחוזות הטירוף, כמו שאף סופר ישראלי לא עשה זאת לפניה. והטירוף השתלם לכל הצדדים. אורח: הסופר ישי שרידSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/13/201848 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

אריאל זילבר | המוזיקה ניצחה את הקנאות

מצד אחד, הוא מעמודי התווך של המוזיקה הישראלית. מצד שני, הוא הפך לדמות רדיקלית ופגע באוכלוסיות רבות בציבור הישראלי. אבל בסופו של דבר, המוזיקה האפילה על הקיצוניות וגם זילבר נכנע לכישרונו שלו. אורח: יהודה עדר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/6/201850 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

פדריקו פליני | מנהל הקרקס הגדול של הקולנוע

לציון 25 שנה למותו של הבמאי האיטלקי האגדי, מתכנסים יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב לשיחה על היוצר שהצליח להפוך את הקולנוע לחוויית חלום אמיתית, כפי שהאדם חש בשנתו, בה היופי, הכיעור, האבסורד והעונג רוקדים יחד. אורח: נחמן אינגבר. תודה מיוחדת לעמית איצקר, ד"ר דרור יזהר, עמרי חורש ולסינמטק תל אביב על עזרתם לתוכניתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/31/201851 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

הרב עובדיה יוסף | מחשבות נוספות

קטע בונוס: בהמשך לשידור התוכנית על אודות הרב עובדיה יוסף ז"ל, יונתן גת כינס שוב לאולפן את ד"ר דוד גורביץ' וד"ר דן ערב לשיחה נוספת על השפעתו של הרב על התרבות הישראלית: מהערכה רבה יותר למסורת ועד לשמיעת מוסיקה ים תיכוניתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/16/20188 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

הרב עובדיה יוסף | ליכד את הספרדים - הרתיע את החילונים

הוא גרם לספרדים רבים ליישר את הגב ולהתגאות במוצאם, החזיר רבים בתשובה והציע לשיטתו מתינות ספרדית במקום קשיחות הלכתית אשכנזית, אבל גם פגע ברגשות החילונים, קילל והעליב אנשי ציבור והרתיע רבים בחברה הישראלית. לציון 5 שנים ללכתו של המרן - יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' מדברים על סוד עוצמתו של הרב עובדיה כמנהיג רוחני, שעורר רגשות עזים מכל הכיוונים. אורחים: השר לשעבר מטעם ש"ס - הרב שלמה בניזרי והפרשן לענייני חרדים של חדשות 10 - אבישי בן חיים    See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/4/201851 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

מוטי קירשנבאום | שילב בין אמפתיה לגיחוך כלפי הטבע האנושי

יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' משוחחים עם ירון לונדון על האיש שהקים את הטלוויזיה הישראלית, אבל גם צחק עליה ב"ניקוי ראש"; ערך את "מבט" אבל לעג לפומפוזיות של החדשות ב"לונדון וקירשנבאום" ומעל הכל היה מספר הסיפורים האולטימטיבי קטעים מתוך "לונדון וקירשנבאום" - באדיבות ערוץ 10See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/20/201856 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

גאולה כהן: הדון קישוטית האחרונה בפוליטיקה הישראלית

היא התנגדה להסכם השלום עם מצרים, נזפה ברוה"מ מנחם בגין ז"ל ולא היתה מוכנה לוותר על אף שעל. אבל למרות דעותיה הקיצוניות - גאולה כהן היא מנהיגה אידאליסטית מרתקת, מזן ייחודי, שכמעט ולא נשאר ממנו בפוליטיקה המקומית. אורחת: שרת החינוך והתרבות לשעבר לימור לבנת   See omnystudio.com/listener for privacy information.
9/13/201852 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

אינגמר ברגמן | חודר לנפש הצופה במבט קולנועי אחד

יונתן גת, דן ערב ודוד גורביץ' משוחחים על הבמאי האגדי, שאת ילדותו הקשה ויחסיו הרעועים עם הוריו הצליח לתרגם לאומנות גדולה, בה נפש הדמות נחשפת מול המצלמה כפי שטרם נעשה בעבר בקולנוע. לא נותר לנפשו של הצופה אלא להחשף גם היא אחרי הצפייה המטלטלת. אורח: נחמן אינגברSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/29/201853 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

מדונה | מערבבת פופ מתוחכם עם פרובוקציה זולה

האם היא אמנית גדולה ופורצת דרך בז'אנר הפופ? או בסך הכל אשת עסקים ממולחת שיודעת איך למכור את עצמה להמונים? האם היא התוצר של הקליפ? או בכלל זו שהמציאה את הקליפ מחדש? ומה עושים כשכל התשובות נכונות?  יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב חוגגים 60 למדונהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/13/201850 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

מלכת אנגליה | מוכיחה שאנו זקוקים לעולם האגדות

הבריטים נושאים אליה עיניים, מדורי הרכילות רודפים אחרי כל פיסת  מידע והעולם כולו לא פוסק מלהתעניין בה, אבל האמת היא שאנחנו יודעים על אליזבט השנייה מעט מאוד. אז כיצד היא משמרת את מעמדה הזה במשך 65 שנה? אורח: אורן נהריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/7/201847 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

סטנלי קובריק | יוצר אריזה מהפנטת ובתוכה קפסולת רעל

לציון יום הולדתו ה-90, יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב חוגגים את יצירות המשורר הגדול של הזוועה האסתטית. מה מטריד אותנו באמת ב"תפוז מכני"? מה קובריק ניסה להגיד ב"2001: אודיסאה בחלל"? ואיזה מסר מחריד באמת עומד מאחורי דמותו של ד"ר סטריינג'לאב? אורח: נחמן אינגברSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/27/201856 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

מאיר אריאל - חלק 2 | משורר מועד ונופל

כיצד הפך מאיר אריאל בשנותיו האחרונות מאיש הרוח והאינטלקטואל הליברל לאדם פוגעני עם אמירות הומופוביות קיצוניות? איזה כאבים מלבינים בשיר "נשל הנחש" ומה מסתתר מאחורי המשפט "בסוף כל משפט שאתם אומרים בעברית, יושב ערבי עם נרגילה"? יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב עם הקלטות נדירות וחשיפות חדשות על חייו ויצירתו. אורח: יואב קוטנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/24/201849 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

מאיר אריאל - חלק 1 | נע בין כאב לאופוריה, בין המראה להתרסקות

לכבוד יום השנה ללכתו של הזמר והמשורר המנוח, יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב מציגים פענוח חדש לשיריו של מאיר אריאל, כפי שטרם נשמע בעבר וגם הקלטות נדירות ששופכות אור שונה על יצירתו. תוכנית ראשונה מתוך שתי תוכניות לזכרו אורח: כותב הביוגרפיה של מאיר אריאל - פרופ' ניסים קלדרוןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/17/201847 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

ז'ורז' ברסאנס | מנגינות תמימות, מסרים קטלניים

תחת המעטה של הטרובדור הלא מזיק, ז'ורז' ברסאנס הצליח להעביר מסרים נגד השלטונות, המשטרה, בתי המשפט, נגד הבורגנים ובעד גנבים ונערות ליווי. התוכן הבוטה גרם לתחנות הרדיו לגנוז את שיריו, אבל כמו כל אנרכיסט טוב, לא ניתן היה לעצור אותו. וגם לא את אהבת הקהל. אורחים: עמנואל הלפרין ומחבר הספר "ז'ורז' ברסאנס שר בעברית" - ראובן וימרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/9/201848 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

יוסי בנאי | "חיבור מופלא בין תרבות גבוהה לפופולארית"

מעטים האמנים שהצליחו לחבר כל כך הרבה קצוות בתרבות הישראלית בכזו מיומנות. בין תל אביב לירושלים. בין ירושלים לפריז. בין הגשש החיוור לבין המחזות של איבסן. בין שאנסונים מתקתקים לבין הסוראליזם של ניסים אלוני. אורחים: רבקה מיכאלי ודורון רוזנבלוםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
7/2/201851 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

שלמה ארצי | "הדיאודורנט הלאומי של ישראל"

הוא פיצח את טעם האמצע של הקהל הישראלי והפך לפופולארי שבין זמרי המדינה. האם זה הצליח לשלמה ארצי בגלל שהוא נוגע בזרם המעמקים של החברה הישראלית? או בגלל שהפך לממתיק מלאכותי שנותן לנו להרגיש טוב עם עצמנו בכל מצב, בלי נקיפות מצפון? אורחים: דני רובס ואבישי מתיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/26/201852 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

ניסים אלוני | מחשבות נוספות

קטע בונוס שלא שודר בתוכנית המקורית: מדוע ניסים אלוני נכשל בקופות לעומת חנוך לוין שסחף את הקהל? ד"ר דוד גורביץ', ד"ר דן ערב ויונתן גת מנסים להסבירSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/17/20187 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

ניסים אלוני | המלך הגולה של התיאטרון הישראלי

הוא נחשב למכשף הגדול של התיאטרון. אבל את הקסמים שלו היה לו קשה לרקוח. הקהל התנגד, השחקנים עשו לו את המוות, התיאטרונים נבהלו. אבל למרות הכל - הכישוף הצליח. תוכנית מיוחדת לציון 20 שנה למותו. אורחים: השחקן משה בקר ובמאי הדוקו "היה היה מלך" דורון ג'רסיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/13/201858 minutes, 1 second
Episode Artwork

מוחמד עלי | הרבה יותר מאגרוף ברזל

ישנם לא מעט אלופי עולם בתחום האגרוף, אבל רק אחד מהם הפך לאייקון ענק כמו מוחמד עלי. והסיבות לכך הן הרבה מעבר למיומנות בזירה. אורחת: פרשנית קרבות האגרוף לינוי בר גפןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/5/201847 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

גיבור תרבות | חוגגים שנה של גיבורים

אז איך אנחנו בוחרים את הגיבורים שעליהם אנחנו מדברים בכל שבוע? מי הוא גיבור וודאי ומי פסול מראש? למה בחרנו לדבר על סטיב ג'ובס ולא על ביל גייטס? על לידי גאגא לפני מדונה? לכבוד שנה לתוכנית "גיבור תרבות", צוות התוכנית מגלה את כל הפרטים מאחורי הקלעים. ערן סבאג, מגיש "חיים של אחרים" ואלון עידן, עורך מדור הדעות של "הארץ" מצטרפיםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/22/201852 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

ז'אק דרידה | לימד אותנו שהטקסט בורא את המציאות

הוא הסביר שכל מילה שאנחנו בוחרים - מחביאה בתוכה אינטרסים, מנגנוני כוח ומניפולציות. ואם נדע לפרק אותן - ניפטר מחולאים רבים. הגישה החדשנית הזו הפכה אותו לאחד הפילוסופים החשובים והמרתקים של חמישים השנים האחרונות. אורח: מתרגם הספר "על הגרמטולוגיה" בהוצאת "רסלינג" וכתבי דרידה נוספים - פרופ משה רוןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/8/201851 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

דליה רביקוביץ' | שברי זכוכית עטופים במטפחת משי

לאחר שאביה נהרג בתאונת דרכים כשהיתה בת 6 בלבד - היא נשאה את תחושת האובדן לאורך כל חייה כמו צלב על גבה. את הסבל הזה המירה לכמה מהשירים היפים ביותר בתולדות השירה העברית. אורחים: המשורר ישראל בר כוכב וח"כ לשעבר יעל דייןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/1/201851 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

אלפרד היצ'קוק | חשף שהאימה חייה בתוכנו תמיד

הוא ידוע כגדול הבמאים של סרטי המתח. שלט ביד רמה בכל פריים, התעלל בשחקניו והסכים לגלות לקהל את כל הסודות שמאחורי הקלעים. אך בסופו של דבר, יצירות המופת שלו הצליחו בעיקר כי הן אינן מבשרות טוב על הטבע האנושי. אורח: נחמן אינגברSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/25/201851 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

חנה ארנדט | הגדירה מחדש את תפישת הרוע

היא אחת הפילוסופיות השנויות ביותר במחלוקת. חלק רואים בה כמקטינת אכזריות הנאצים בשואה, באמירתה כי רובם צייתו לפקודות. אחרים רואים בדעותיה עניין מורכב יותר ומסמנים אותה כאחת מפורצות הדרך של החשיבה המחודשת על הרוע האנושי. אורח: עורך הדין אביגדור פלדמןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/9/201852 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

אלברט איינשטיין | פרץ את גבולות המעבדה והצית את הדמיון

ההיסטוריה ידעה לא מעט מדענים וחתני פרסי נובל, אבל איינשטיין הפך לאייקון עולמי. מה הפך את המדען הגדול שמעטים יודעים להסביר את תורתו - לגיבור תרבות? אורח: הפיסיקאי ד"ר בועז קרני הראלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/29/201851 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

חיים גורי | המשורר הלאומי שביצע סיבוב פרסה

הוא כתב כמה מהמשירים המכוננים של הקמת המדינה והמלחמה על הארץ. אבל דבר מה קרה בדרך והמשורר הלאומי השאיר את מעריציו מאחור. אורח: אורי אבנריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/14/201852 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

פרנץ שוברט | יצר חיבור פלאי בין הסבל ליופי

הוא חי בסך הכל 31 שנים, היה עני, חולה ומדוכא ובכל זאת הצליח לכתוב כמה מהיצירות המפוארות ביותר בתולדות המוסיקה הקלאסית ולהחשב עד היום כאחד מגאוני המלחינים משחר האנושות. אורחת: מנהלת הקתדרה למוסיקה - ד"ר אסתרית בלצןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/6/201851 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

מרגרט תאצ'ר | כריזמתית, סרקסטית וחסרת רחמים

היא היתה יד הברזל של השיטה הקפיטליסטית. חלק ראו בה כמושיעת בריטניה, אחרים ראו בה אסון. כך או כך, מרגרט תאצ'ר היתה אחת הפוליטיקאיות הבולטות והמשפיעות של המאה ה-20. אורחת: ח"כ שלי יחימוביץ'See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/21/201846 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

זוהר ארגוב | הרומנטיקן הגדול של האבדון

למרות שגדל בתנאים קשים ולמרות עברו הפלילי הקשה - הוא פרץ את הדרך לזרם תרבותי גדול שהושתק עד הגעתו לבמה. האם משימתו הושלמה? אורחים: אביהו מדינה ודני דותןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/6/201851 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

זיגמונד פרויד | מהפכן של הלא מודע

הוא אחד המפכנים הגדולים ביותר בתולדות האנושות, גילה לנו את הלא מודע ופיתח טיפול פורץ דרך להקל על הסובלים מדיכאון. אז מדוע היה אדם לא מאושר בעצמו? אורח: פרופ' יורם יובלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/1/201849 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

מרלן דיטריך | מהפנטת, מתוחכמת ואכזרית

היא לא רק התגלמות המושג "פאם פאטאל", היא גם האשה שהציעה טשטוש גבולות בין אשה לגבר, בין גרמניה לארה"ב ובין הזוהר לדקדנס. אורח: נחמן אינגברSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/24/201846 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

נעמי שמר | "הקונצנזוס הוא רק למראית העין"

מתחת למושג "הזמרת הלאומית" מבעבעים קונפליקטים רבים שנובעים משיריה. דוד גורביץ', דן ערב ויונתן גת בוויכוח על מורשת שמר. אורחים: מירי אלוני וכותב הביוגרפיה על חיי שמר - ד"ר מוטי זעיראSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/15/201850 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

אורי אבנרי | הרבה מעבר לפלקאט השמאל

הוא אחד הדוברים הבולטים של השמאל, אבל אישיותו מורכבת הרבה יותר. ודרך הרצון להכתיב שיח פוליטי חדש - הוא הפך על פניו את עולם העיתונות הישראלי. אורחות: ענת סרגוסטי ושרית ישי לויSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/4/201852 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

אדית פיאף | שירה גדולה כבולה במפח נפש

היא מגלמת את האגדה הקלאסית - הילדה העזובה שצמחה מהרחוב והפכה לזמרת השנסונים הגדולה בתבל. אבל כמה מהמיתולוגיה סביבה היא אכן אמיתית וכמה ממנה זו רק אגדה?See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/26/201744 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

סלבדור דאלי | מהבולטים שבמשחררי הדמיון

הוא מזוהה עם האוונגרד, הסוריאליזם והטירוף, אבל גם נתפש היום כאמן קלישאתי וממוסחר. שלא בצדק. דאלי הוא מחולל זרם אומנות שלם, הרבה מעבר לתחום הציור. אורח: יאיר גרבוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/19/201747 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

חוה אלברשטיין | זמרת שלא מפסיקה למרוד בעצמה

היא על הבמות כבר מעל 50 שנה, לא מפסיקה להתחדש ולשנות סגנונות, אבל לא מוכנה להשתעבד לקהל. יונתן גת, דוד גורביץ' ודן ערב חוגגים לה יום הולדת 71 יחד עם צדי צרפתי ונורית הירשSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/13/201748 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

גארי יורופסקי | "הגורו שמטלטל לנו את המצפון"

הוא משווה בין רצח בעלי חיים לשואה ועומד במרכזה של טלטלה תרבותית ומוסרית כלל עולמית. את המהפכה הזו כל אחד מאיתנו מרגיש בבטן. אורחת: מיקי חיימוביץ'See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/7/201751 minutes, 1 second
Episode Artwork

עמיר לב | "רוקיסט מינימליסט עם בשורה גדולה"

הוא לא זקוק למילים רבות כדי לצייר תמונה אפוקליפטית חזקה וכל מה שהוא מבטיח לנו אלה חיים קטנים ועננים שחורים. אורחים: אריאל זילבר ורם אוריוןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/29/201749 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

אופרה ווינפרי || "נגעה בסנטימנט ששווה מיליארדים"

יש לה 3 מיליארד דולר בבנק, קהל עצום שיעשה כל מה שהיא תמליץ עליו ונשיא אחד שרשום על שמה. האם אופרה ווינפרי עוזרת לקהל שלה או מנצלת אותו? אורחת: אודטהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/23/201750 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

אסי דיין | "מהליכה בשדות ועד הקפיצה מהחלון"

הוא היה הישראלי היפה, בן למשפחת אצולה והשתמש בכל כישרונו כדי לסדוק את הטוהר הזה. מה שנשאר מהכל הן יצירות פאר קולנועיות ומורשת מבריקה. אורח: נפתלי אלטרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/20/201749 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

מנשה קדישמן || "רועה שהיה גדול מסך הכבשים שצייר"

הוא מזוהה יותר מכל עם אייקון הכבשה המפורסם ששוכפל באלפים, אבל מנשה קדישמן היה אמן מורכב הרבה יותר ממה שנדמה. אורחים: יאיר גרבוז ודני דותןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/15/201751 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

אום כולתום || "ביטאה רגש שנמצא בין רבעי הטונים"

היא כונתה "כוכב המזרח" והופעותיה היו למיתוס. איך ישראלים רבים הצליחו להעריץ זמרת שקראה להשמדת ישראל? אורחים: ניזאר אלכאטר, איל שגיא ביזאווי וגלית גיאתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/14/201752 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

דוד גרוסמן || יצירותיו משפיעות על כל תחומי התרבות

הוא כותב כבר 35 שנה, כתביו הפכו להצגות, סרטים ולהיטים מוסיקליים, קולו מהדהד גם במדורי הדעות והספרות, ופרס מאן בוקר הוא רק בונוס. אורח: פרופ' מנחם פריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/10/201749 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

ליידי גאגא || כישרון, מגלומניה, וויזואליות וטראש

היא אייקון חוצה יבשות ושברה שיא גינס כאשה המחופשת ביותר בגוגל. האם היא עשתה את זה רק בזכות המוסיקה? אורחים: אביעד רוזנבוים ומאיה בוסקילהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/6/201743 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

קוונטין טרנטינו || הפך את הקיטש לז'אנר מרענן

המוכר בספריית הוידאו שראה אינספור סרטים, הצליח לנתב את כל הידע הקולנועי ליצירת אפקט קולנועי חדשי הקרוי על שמו. אורח: נחמן אינגברSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/2/201751 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

שייקה אופיר || "לימד אותנו מה זה בידור רציני"

הוא כונה לא פעם גדול אמני הבמה של ישראל בכל הזמנים. אבל האם הזמן שחלף השכיח אותו מהציבור? תוכנית מיוחדת לציון 30 שנה למותו של שייקה אופיר ז"לSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/16/201751 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

נעמי פולני || "מלכת לול התרנגולים המוזהבים"

היא הקימה את הלהקה הצבאית הראשונה, המציאה את "התרנגולים" וכעת היא חוגגת 90. ומה נשאר לנו מיצירות המופת של נעמי פולני? אורחים: יהורם גאון וגברי בנאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
8/2/201749 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

דיויד לינץ' | "סירס לחלוטין את אפקט הספוילר"

דיויד לינץ' ידוע כבמאי חריג: מצד אחד הקהל והמבקרים מתקשים להבין את תכניו ומצד שני הוא זוכה לפופולאריות עצומה. איך זה הצליח לו? אורח: ארי פולמןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
6/29/201746 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

לאונרד כהן | "רומנטיקן עם תשוקה לאלימות"

מאחורי החזות המלנכולית של לאונרד כהן, הסתתרו גם צד אפל של תשוקה להרג. אז איך זה מתיישב עם האדם שהזמין את כולנו לרקוד איתו וואלס? אורח: ערן צורSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/17/201743 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

ג'ון קליז | "הפך את הכעס לז'אנר חדש של הומור"

כוכב "מונטי פייתון" הוא קומיקאי ענק, אך הוא מודה שהוא איש כועס ומדוכא. איך תרגם את המצב הנפשי שלו ושל הבריטים לז'אנר חדש של קומדיה? אורח: גורי אלפיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
5/12/201746 minutes, 1 second
Episode Artwork

אנגלה מרקל || "המנהיגה היבשושית שמדהימה את אירופה"

כיצד האשה המכונה "חסרת הכריזמה" הצליחה לסחוף את העם הגרמני, לעשות מהפך באירופה ולייצר זיכרון קולקטיבי חדש לחלוטין עבור המדינה שעברה השחור רודף אותה. אורחת: ח"כ ציפי לבניSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/27/201745 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

וירג'יניה וולף || "התאבדה - וגיבוריה נותרו חיים"

היא פרצה את הדרך בסגנון הספרותי ההיסטורי שלה, היתה מודל פמיניסטי לנשים רבות, נשברה בדרך והתאבדה בקפיצה לנהר. אבל הז'אנר הספרותי שלה, חי ונושם מתמיד. אורחת: הסופרת רונית מטלוןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/20/201743 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

פיטר סלרס | "שחקן הקולנוע הגדול בהיסטוריה"

הוא הצליח לגלם כל דמות, לפעמים את כל התפקידים הראשיים במקביל, והיה נחשב לשחקן בעל אלף הפרצופים. אלא שפיטר סלרס נותר ללא אישיות משל עצמו. אורח: ג'וליאן שגראןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/13/201745 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

אדוארד סנודן | "הוכיח שאנחנו אוהבים להיות במעקב"

הטכנאי האפור של ה-CIA שהפך למרגל, הימם את העולם כשחשף שממשל ארה"ב עוקב אחרי כולנו, כל הזמן ובכל מקום. אז למה אנחנו לא פועלים כנגד זה? אורח: עו"ד אביגדור פלדמןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
4/6/201737 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

אגתה כריסטי | "הסופרת הכי נמכרת אחרי אלוהים"

כמעט 100 שנים אחרי שפרסמה את ספרה הראשון, כריסטי היא עדיין הסופרת הנמכרת ביותר בהיסטוריה וזו שפיצחה את השילוב המושלם בין אימה ובידור. איך היא עשתה זאת? האזינו. אורח: הסופר דרור משעניSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/30/201740 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

יונה וולך | "השאירה לנו פצצות מילוליות מתקתקות"

האשה החידתית שפרצה דרך בשירה העברית והצליחה להקסים את הקהל ולהרתיע אותו באותה מידה, נשארת פרובוקטיבית ומטלטלת עד היום. אורח: יגאל סרנהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/23/201748 minutes
Episode Artwork

סטיב ג'ובס | "פיתה אותנו להעדיף סלולר על זוגיות"

קפדן, גאון, נביא, אובססיבי, מטורף, שקרן, גנב, בוגדני, רשע ומבשר הטכנו-קפיטליזם. סטיב ג'ובס הלך מאיתנו ב-2011 אבל הוא נשאר חלק מאיתנו עד היום ורוחו מרחפת מעל כל כיס שנושא בתוכו סמארטפון. אורח: גיא לררSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/16/201744 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

חנוך לוין 2 | "האמין ביצירת כיף מסבל"

היחסים המעוותים בין גברים ונשים במחזותיו, אי האמונה בהנאה ועל הרגע שבו חדל להיות יוצר פוליטי פרובוקטיבי ומוחרם והפך דווקא ליקיר הקהל הרחב. אורחת: תיקי דייןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/8/201736 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

חנוך לוין 1 | "האומן הגדול של ההחמצה"

למרות ששחט את כל הפרות הקדושות שלנו, חנוך לוין נותר המחזאי הפופולארי ביותר בישראל, גם שנים רבות לאחר מותו. חלק ראשון: על התענוג שבהחמצה וההתעללות כצורך קיומי. אורח: רמי ברוךSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/1/201735 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

מרילין מונרו | "ההתגלות האלוהית של החילונים"

מתחת לזוהר הבוהק שהקיף אותה הסתתרו ילדות קשה, התמודדויות נפשיות וחלומות שבורים. ובכל זאת, היא הפכה לאשה הנחשקת ביותר בהיסטוריה. אורחים: עדי ברקן ונחמן אינגבר.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/14/201741 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

פרנץ קפקא | "מת כפי שהרג את גיבוריו"

קפקא היה אמנם הסופר שהכיר לנו צורות חדשות של ייאוש, אבל בחייו הפרטיים נחשב דווקא לחברותי וחסר גבולות. כך לפחות ידעו לספר בבתי הזונות של פראג. אורח: אביגדור פלדמן.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/24/201742 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

אורי זוהר | "החלום הישראלי שהתפורר"

מהג'וינטים בצריף של אביגדור, דרך חבורת לול וסרטי המופת שביים ועד ההטפה הדתית. אורי זוהר הוא האיש שעשה הכל, התחרט, וחזר על הכל שוב. אורח: נחמן אינגברSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/24/201741 minutes, 32 seconds