Winamp Logo
גם כן תרבות Gam Ken Tarbut Cover
גם כן תרבות Gam Ken Tarbut Profile

גם כן תרבות Gam Ken Tarbut

Hebrew, Social, 1 seasons, 632 episodes, 6 days 7 hours 58 minutes
About
בין קולנוע לאינסטוש, בין פיוט לציוץ, ובין מרכז לפריפריה - גואל פינטו ואנשי דסק "כאן תרבות", עם האג'נדות, הפוליטיקה וכל מה שחשוב לדעת בתרבות בארץ ובעולם
Episode Artwork

הדילמות של המלחמה

גואל פינטו בשיחות עם פרופ' דוד אנוך על מה אומרת הפילוסופיה על ההחלטות המורכבות של ימים אלה, עם פרופ' מאיר בוזגלו שמשיב לאמירה של השר סמוטריץ' נגד לימודי הפילוסופיה ועם לירון אטיה מלהקת ה"פיל הכחול" על החיים בצל האזעקות באשקלון והקושי בגישה לממ"ד כבעל מוגבלות מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: אלעד זוהרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
03/12/202342 minutes 49 seconds
Episode Artwork

מתחילים מחדש

סיכום שבוע: אחרי שאיבד את שותפתו ובנו, עופר ברעם מחיה את בית המלאכה שנסגר בנגב המערבי | מישראל ועד ברלין: האמן בנצי ברופמן מצייר גרפיטי למען שחרור החטופים | שני אשכנזי מספרת כיצד המלחמה בישראל משפיעה על ועידת האקלים | וד"ר יואב פרומר על פעיל זכויות האדם השחור שאהד את ישראל – ונשכח מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: יובל יסוד, תמונה: בנצי ברופמן וסטודיו פיקסלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/12/202352 minutes 27 seconds
Episode Artwork

בחזרה לכ"ט בנובמבר

מיוחד: גואל פינטו בשיחות עם פרופ' מוטי גולני על ההחלטה הגורלית שיושמה רק באופן חלקי, עם אורן נהרי על היחסים המורכבים בין ישראל לאו"ם ועם רותי דירקטור על הסערה שמחולל שלט על ישראל במוזיאון בקווינס. וגם: עמוס עוז קורא קטע על כ"ט בנובמבר מתוך "סיפור על אהבה וחושך" מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: יובל יסוד, צילום: הספרייה הלאומית של ישראלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/11/202347 minutes 29 seconds
Episode Artwork

דבוקים למסכים

גואל פינטו בשיחות עם ד"ר קרני גיגי וד"ר נועה לביא על אפקט הצפייה הממושכת בחדשות, עם ד"ר רון בן טובים על שירת חיילים בארצות אחרות ועם תמר ליבנה ודועאא בסיס על הגלריה היהודית-ערבית בכברי שמארחת חיילים ללינה מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/11/202358 minutes 16 seconds
Episode Artwork

מה למדתי מהשבי

גואל פינטו בשיחות עם בני דוידזון שהיה בן 13 בזמן שנחטף ושוחרר במבצע אנטבה, עם פורת סלומון על תלמידו האמן איתן רוזנצויג שנהרג בקרבות בעזה, ועם שולי רנד שמבקש מכולנו לקחת אחריות מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/11/202347 minutes 16 seconds
Episode Artwork

"אלוהים לא חייב לי כלום"

גואל פינטו בשיחות עם ג'קי לוי שמחכה לחזרת קרובי משפחתו שנחטפו לעזה, ועם מיקי גבריאלוב שחושב על אריק איינשטיין בכל יום ורואה את הצד החיובי במלחמה מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
26/11/202343 minutes 41 seconds
Episode Artwork

איך נזכור?

סיכום שבוע: המרוץ להנצחת הטבח יצא לדרך. כיצד תיראה ההנצחה? | שיחה עם הישראלית שפרשה מוועדת האיתור של הדוקומנטה | ומיזם השירה ללוחמים מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/11/202354 minutes 4 seconds
Episode Artwork

לספר את הטראומה כדי להחלים

גואל פינטו בשיחות עם הפסיכואנלטיקן ד"ר יהודה ישראלי על מה אפשר לעשות למען החטופים כשיחזרו, עם גילת אנקורי על עבודה בתיאטרון בימי מלחמה והפניית העורף שחוו בני משפחתה בארה"ב ועם פרופ' צבי פלסר וליה חן פרלוב על המוזיקה כמזור בימי המלחמה, ועל התגובות המעורבות של הקהל מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: משה מושקוביץSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/11/202349 minutes 53 seconds
Episode Artwork

מישל וולבק בריאיון: צה"ל חייב לנצח

הסופר הצרפתי בריאיון לגואל פינטו על המלחמה בדרום: ״האנשים שחושבים שהם יכולים להכחיד את מדינת ישראל צריכים לדעת שהם טועים"; "שואה שנייה לא תקרה אך ייתכנו פוגרומים בצרפת של ימינו". וגם: ריאיון עם עידו שמיר, שצילם את ספרו של וולבק בבית שנשרף בבארי, ועם בני ציפר שאומר: "וולבק ראה סכנות הרבה לפני אחרים. צילום: עידו שמיר מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/11/202329 minutes 21 seconds
Episode Artwork

ככה לא מתקנים עוול

גואל פינטו בשיחות עם האוצר רמי טריף והמשורר פרחאת פרחאת שחושבים שהדרך להשגת שוויון לדרוזים צריכה להיות אחרת, ועם האמנית הבינלאומית, הפרופ' ברכה ליכטנברג אטינגר, שפרשה מוועדת האיתור של הדוקומנטה בגלל היחס לישראל ולטבח, ועם ד"ר יובל דרור על טיקטוק, בן לאדן ומה עושים עם כל הפייק מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/11/202355 minutes 36 seconds
Episode Artwork

איך מנציחים טבח?

גואל פינטו בשיחות עם פרופ' מעוז עזריהו על יצירת זיכרון לאומי לטבח, עם אשגר אררו על התשובה לטענות כלפי ישראל "הכובשת הלבנה" ועם עמית טריינין על המיזם להנצחת היופי ביישובי העוטף מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/11/202335 minutes 31 seconds
Episode Artwork

תרבות במלחמה

מבט על היצירות שהגיחו לחיינו מאז שבעה באוקטובר: גואל פינטו בשיחות עם רעות ברנע ונעמה ריבה על האמנות, עם פרופ' עודד זהבי על הפזמונים ועם ד"ר סיגל נאור על השירה מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/11/202343 minutes 47 seconds
Episode Artwork

לא לוותר על השלום

גואל פינטו בשיחות עם מעוז ינון שלא נואש למרות רצח הוריו בעוטף, עם אלי אליהו על שירה במלחמה, עם קרן בר גיל ושירה גלזרמן על התערוכה שמדברת את המציאות בדרום, ועם איה כורם שמוציאה שיר ורוצה לחבק את כל הישראלים מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/11/202359 minutes 54 seconds
Episode Artwork

סיגד בצל מלחמה

גואל פינטו בשיחות עם אבי ילאו על מקורות חג הסיגד ועל השאלה האם שכחו את אברה מנגיסטו, עם איש הטלויזיה חן אביגדורי שמחכה למשפחתו שנחטפה לעזה, עם במאי "פאודה" רותם שמיר על הטשטוש בין בידיון למציאות ועם רונן לן-רידר שיצר יצירה יוצאת דופן ביחד עם יובל בן ה-15 שהתחבא בנחל עוז מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: שלומי יצחקSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/11/202346 minutes 55 seconds
Episode Artwork

העתק-הדבק למאבק

גואל פינטו בשיחות עם ד"ר דינה חרובי על דמותו והגותו של פרנץ פנון, שמכתביו שואבים צעירים בעולם את ההצדקה למאבק בישראל, עם ד"ר מוטי גיגי על הסיבות שקבוצות המיעוט בקמפוסים בעולם בוחרות לצדד בחמאס, ועם השף אייל שני שבתוך בישול ארוחות לחיילים התבשר שזכה לראשונה בכוכב מישלן מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/11/202347 minutes 1 second
Episode Artwork

התעוררות האזרחיות

גואל פינטו בשיחה עם ארבע יוצרות המשתתפות בפרויקט הקולנועי-תיעודי "באין מדינה – יש אזרחים", שעוקב אחרי נשים מתנדבות ביוזמות יוצאות דופן. משתתפות: איריס זכי, יעל קיפר, הניה ברודבקר ועידית אברהמי מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיקה: נועה טייב, צילום: מיאל לביאSee omnystudio.com/listener for privacy information.
09/11/202342 minutes 51 seconds
Episode Artwork

כל שיר הוא זיכרון

גואל פינטו בשיחות עם לי אוסי ונועה יפה על פרויקט "נצח" המתחקה אחר יצירות אנשי תרבות שנרצחו, עם האמן ואוצר עוז זלוף על תפקיד מוסד האמנות בעת מלחמה ועם המוזיקאית אסתר שמיר על פתקי המלחמה שלה ששטפו את הרשתות החברתיות מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: משה מושקוביץSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/11/202341 minutes 15 seconds
Episode Artwork

משהו רקוב באקדמיה?

גואל פינטו בשיחות עם נשיא האקדמיה הישראלית למדעים, פרופ' דוד הראל, על העוינות לישראל בקמפוסים, עם פרופ' מיכאל בירנהק וד"ר יאיר בן דוד על הדילמה המוסרית שבפרסום סרטון הזוועות ועם השחקן אורי רביץ שמחכה לחזרת אמו שנחטפה לעזה מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאית שידור: אלה ניידיונובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/11/202350 minutes 51 seconds
Episode Artwork

איך קמים אחרי ה-30 הזה?

חודש לטבח 7 באוקטובר ופרוץ המלחמה: – גואל פינטו בשיחות עם הרבה ליאורה אזרחי ורד על החיים שאחרי האבל, עם הרב מישאל ציון על מדוע לא היה יום אבל לאומי, עם רונית גדיש מהאקדמיה ללשון על העברית של המלחמה ועם פרופ' דנה אריאלי ומשה גרוס על פרויקט הצילומים שכולו מחווה לעוטף מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/11/202344 minutes 33 seconds
Episode Artwork

דברים שרואים משם

גואל פינטו בשיחות עם עם ענת קורן ואוהד סטולרז' שחיים בלונדון ובברלין, וחשים היטב את רוח המלחמה המנשבת מכיוון ישראל, עם מבקר הספרות מוטי פוגל שספרו על געגוע לאחיו הפך למדריך לתחושת אבל ואובדן ועם שי-לי עטרי שחוזרת אל סרטו האחרון של בן זוגה יהב וינר, שכולו פרידה מקיבוץ שהיה וחרב מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/11/202348 minutes 51 seconds
Episode Artwork

שיעור בחיים חדשים

גואל פינטו בשיחות עם עידית דיין וגלי עשת בזק על נפש התלמידים בימי המלחמה, עם נעה ידלין על איך מספרים לעולם על החיים פה כעת, עם המוזיקאי בן דנציג שנבואתו בשיר על הדרום התממשה, ועם תלמה אליגון רוז על הגרסה החדשה ל"אין לך מה לדאוג" שמוקדשת ללוחמות מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/11/202353 minutes 18 seconds
Episode Artwork

"חשבתי שאני גר בגן עדן"

גואל פינטו בשיחות עם המוזיקאי מיכה ביטון שניצל מהטבח בנתיב העשרה ומחכה לחזור הביתה, עם רותי דירקטור על יצירות האמנות הגדולות שעוסקות במלחמות ועם דני אדאמסו שצועק את זעקתו של אברה מנגיסטו בספר ביכורים מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאית שידור: אלה ניידיונוב. צילום: VivaItalia1974See omnystudio.com/listener for privacy information.
31/10/202350 minutes 41 seconds
Episode Artwork

אני כאן, איפה הם?

גואל פינטו בשיחות עם האמנית מיכל ואעקנין על מיצב מטלטל לשחרור החטופים מעזה, עם מילנה גיצין אדירם על מערכת הסלונים הנודדת של המוזיאון הנייד "זומו", עם ד"ר עידית גוטמן מאונ' ת"א על איך מתמודדים עם חוסר ודאות ועם ד"ר דוד לוין על הנחמה שבצפייה ב"חברים" מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
30/10/202341 minutes 10 seconds
Episode Artwork

דרך ארוכה להחלמה

גואל פינטו בשיחות עם מאור אריאלי ואופק בן חיים על הריזורט בקפריסין שאליו הוטסו עשרות ניצולים מהטבח ברעים, עם ד"ר שרון שטרית על מצוקת הנפש של תושבי אופקים אחרי האסון בעירם, עם המעצבים אביטל סנטו ואור סגל על כוח הדימויים במלחמה, עם תמר אלמוג על הבחירה הפוליטית של "ווג ערביה" ועם סמדר שפי על הטענות להתנערות הביאנלה בוונציה מהפלסטינים מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/10/20231 hour 12 minutes 4 seconds
Episode Artwork

דרך ארוכה להחלמה

מאור אריאלי ואופק בן חיים על ריזורט "היער הסודי" בקפריסין שאליו הוטסו עשרות ניצולות ניצולים מהטבח ברעים מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/10/202315 minutes 59 seconds
Episode Artwork

"אם אני מפסיק לעצב - אני בוכה"

גואל פינטו בשיחה עם אביטל סנטו ואור סגל, ממובילי שני פרויקטים שמאגדים עשרות דימויים, ויצירות איור ועיצוב, שנוצרו מאז פרוץ המלחמה. 29.10.23 מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/10/202312 minutes 4 seconds
Episode Artwork

הבחירה של "ווג ערביה"

הפרשנית תמר אלמוג מספרת בריאיון לגואל פינטו ב"גם כן תרבות" מה עומד מאחורי הרקמה הערבית על שער מגזין האופנה היוקרתי. 29.10.23 מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/10/20236 minutes 56 seconds
Episode Artwork

אזעקות, חדשות, מתח: איך נוכל לישון טוב יותר?

ד"ר עמית גרין בריאיון לגואל פינטו ב"גם כן תרבות", 29.10.23 מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/10/202310 minutes 1 second
Episode Artwork

האם הביאנלה בוונציה הרחיקה את הפלסטינים?

סמדר שפי בריאיון לגואל פינטו ב"גם כן תרבות", 29.10.23 מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/10/202311 minutes 40 seconds
Episode Artwork

לשקם את אופקים

ד"ר שרון שטרית מספרת על החוויות הקשות שליוו ומלוות את תושבי אופקים שניצלו מהטבח בעירם, וטוענת לאטימות מצד השלטונות מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/10/202317 minutes 54 seconds
Episode Artwork

גם כן תרבות: סטורי של שנאה

גואל פינטו בשיחות עם תומר קאפון על מאבקו במכונה המשומנת של חמאס ברשתות, עם אילנית סוויסה מכפר עזה שמבקשת שנציע עזרה גם בעתיד ועם הצלם מיקי קרצמן שדודתו הוכרזה נעדרת עם הטבח בניר עוז מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: משה מושקוביץשודר ב25.10.2023See omnystudio.com/listener for privacy information.
26/10/202338 minutes 37 seconds
Episode Artwork

בגידת האינטלקטואלים

גואל פינטו בשיחות עם פרופ' פניה עוז זלצברגר על השמאל העולמי שבגד בשמאל הישראלי, עם מנכ"לית מוזיאון ת"א לאמנות טניה כהן עוזיאלי על הפניית העורף של עולם האמנות, עם מיכל רשף על סיקור המלחמה בעולם, עומר בן יעקב על הסכנה ברשתות החברתיות ועם יואב זהבי על ההתעלמות מישראל בכדורגל העולמי מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי שידור: תמיר צובארי ודימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/10/202355 minutes 12 seconds
Episode Artwork

גם כן תרבות: "התושבים לא יחזרו לדרום אם לא נחשוב אחרת"

גואל פינטו בשיחות עם רני בלייר שנפרד מנוף ילדותו בניר עוז, עם נדב משעלי שלא מוותר על הקולנוע באופקים, עם ד"ר רחל צורן על קריאה כמרפא, עם עדי דרימר שקיבצה הודעות אימה של חבריה בקיבוץ ליצירת אמנות, עם אברהים אבו ג'עפר על מצוקת הנפש בחברה הערבית ועם פרופ' נדב דוידוביץ על הטראומה הקולקטיבית של הישראלים, 18.10.2023 מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
18/10/20231 hour 33 minutes 15 seconds
Episode Artwork

גם כן תרבות: "לא משנה מה – אנחנו לא בסדר"

גואל פינטו בשיחות עם הקומיקאית תושבת העוטף חנה אלורו כהן שלא יודעת מתי תחזור הביתה, עם יעל אבקסיס שקוראת לשמור על הילדים של כולנו, עם פרופ' ישי רוזן-צבי על פידיון שבויים ביהדות, עם יוליה צודיקס וזואי סבר על תחושות יוצאי ברה"מ והקשר למלחמה באוקראינה, עם אסף בן דוד על החיבוק הגדול של קהל האינדינגב שבוטל, ועם סמדר יהודה גזית על מיינדופלנס כמרפא לימי המלחמה - ובכלל 17.10.2023 מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/10/20231 hour 45 minutes 54 seconds
Episode Artwork

עצמאות בהקפאה

סיכום שבוע: העבודה על מוזיאון שאמור היה לקום בבניין ההיסטורי בו הוכרזה הקמת מדינת ישראל – הופסקה. האם זה מעיד יותר מכל על מעמדה של מגילת העצמאות בעיני הממשלה? | משרד המשפטים בארה"ב החרים יצירות ממוזיאונים בטענה שנבזזו מיהודי שהושמד בדכאו – מה אפשר לעשות איתן? | עלא דקה, אחד השחקנים המצליחים השנה, מגיע לפסטיבל עכו ומככב בהצגה על הגירה מהארץ | ואחרי שכבשה את עולם המוזיקה, טיילור סוויפט מסתערת גם על בתי הקולנוע מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/09/202354 minutes 23 seconds
Episode Artwork

בחזרה למלחמה ההיא

אחרי סרט תיעודי ועלילתי עמוס גיתאי חוזר בשלישית עם תערוכה על מלחמת יום הכיפורים שהיתה לחלק בלתי נפרד מחייו ויצירתו | שיחה עם סימה קדמון וגלעד טוקטלי על "האחת", הסדרה התיעודית שמשרטטת בחדות את רגעי השיא של טייסת 201, ורלוונטית עד כאב למצב הנוכחי | לאורה ריבלין נכנסת לנעלי גולדה מאיר בהצגה חדשה, ומסתקרנת מהדילמות בחייה | וג'קי חוגי חושב שאחרי 50 שנה, אפשר לכתוב ספר על יומנו של חייל מצרי מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/09/202359 minutes 57 seconds
Episode Artwork

"האיש הזה האיש ההוא": 100 שנה להולדת נתן יונתן

זיו יונתן, בנו של המשורר שהביא לנו את "חופים", "שיר ארץ" "נאסף תשרי" ועוד רבים אחרים, מפרסם ספר שכולו שיחות עם אביו המת דרך ספרים שהוא הוריש לו בהשתתפות: דויד פרץמגישים: גואל פינטו וענת שרון בלייס, עורך: יאיר בראף, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/09/202343 minutes 20 seconds
Episode Artwork

יאיר כוכב באירוח מוזיקלי

יאיר כוכב ייסד בר ירושלמי, "תחריר", שהפך ללהקה ולמוסד תרבות נודד, שכל מהותו להביא את התרבות המזרחית והערבית אל קדמת הבמה.עכשיו הוא מוציא אלבום לציון עשור להקמת תחריר, שכולו סליחות מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
18/09/202338 minutes 28 seconds
Episode Artwork

איפה התרבות בפרס ישראל?

סיכום שבוע: האם החלטת משרד החינוך שלא לחלק השנה פרס בתחום הנוגע באמנות מעידה על יחס המדינה לתרבות? שיחה עם ד"ר אור ברק ועופר סלע | מה עומד מאחורי הסכם שיתוף הפעולה בקולנוע בין ישראל ורוסיה? ריאיון עם אנה ז'רובה ואיתי אנגל | וחזרה אל לילה אחד במחאה, בו אמן נזרק לזינזאנה, הושם במעצר, ובימים אלה מציג עם בו זוגו יצירה שכולה מאבק בין אלים לבני אדם מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
16/09/202359 minutes 24 seconds
Episode Artwork

גם כן שנה בתרבות

מיוחד: מהשפעת התרבות על המחאה בישראל, דרך השתלטות הבינה המלאכותית על חיינו, וכמובן ההצגה, התערוכה והמוזיקה הטובה ביותר: גואל פינטו וענת שרון בלייס נפרדים משנת תשפ"ג מגישים: גואל פינטו וענת שרון בלייס, עורך: יאיר בראף, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/09/20232 hours 44 minutes 44 seconds
Episode Artwork

כל סוף הוא התחלה חדשה - של מה?

מיוחד לראש השנה - המוות כסימן לחיים חדשים וצמיחה: הרבה ליאורה אזרחי-ורד על יחס היהדות למוות וללידה מחודשת | ד"ר גיל טלשיר על הרגע בו מחאות נגמרות | גיל טבת על התחדשות הטבע אחרי שנדמה שהכול אבוד | לדפנה לוי חשוב לדבר עם אנשים על מוות ועל מה שאחריו | יאיר גרבוז חושב שיש חיים אחרי מות זרמים באמנות, אבל לא בטוח שכולם זוכרים את המקור|ומיה סלע מתגעגעת לימים שבהם מבקר יכול היה לכסח מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן, בצוות: נועה רוקניSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/09/20231 hour 42 minutes 14 seconds
Episode Artwork

שירה גבריאלוב באירוח מוזיקלי

כבר 20 שנה שהיא חלק מהחיים המוזיקליים כאן ועכשיו היא מוציאה אלבום חדש ומלא גרוב, "רק אומרת". ריאיון עם היוצרתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/09/202326 minutes 43 seconds
Episode Artwork

של מי הילדה הזו

סיכום שבוע: יוצרות וכוכבות הסרט "שבע ברכות" על המנהג שלא ידענו על קיומו | האם תפקידה של התרבות לאחד את העם? | והאם המאבק באנטישמיות מנוכס לפוליטיקה?See omnystudio.com/listener for privacy information.
08/09/202359 minutes 41 seconds
Episode Artwork

רובי ואסתי נמדר בריאיון

היא תסריטאית שהביאה סדרות מצליחות כמו "מלכת היופי של ירושלים", הוא זוכה פרס ספיר שמוציא ספר חדש: שיחה עם שני אחים כותבים  See omnystudio.com/listener for privacy information.
06/09/202337 minutes 17 seconds
Episode Artwork

וייב איש באירוח מוזיקלי

עם שירה של ממש, פזמונים קליטים ויכולת לשים הכול על השולחן, הראפר אור שושנה הוא במידה רבה נער הפוסטר לשאלה "מה זה ראפ"See omnystudio.com/listener for privacy information.
04/09/202320 minutes 11 seconds
Episode Artwork

הדרך אל הנפש

איך הופכים את תלמידי ביה"ס למכילים יותר? | רננה רז מטעינה את הגוף והנפש לפני המחאה | והתהליך שמלמד אותנו להקשיב לכאבו של האחר | מיוחד: שעה לכבוד פרויקט "כאן מרגישים", בהגשת גואל פינטו וגיל מרקוביץ'See omnystudio.com/listener for privacy information.
03/09/202348 minutes 44 seconds
Episode Artwork

דניאל גרנט באירוח מוזיקלי

מי שנולד למשפחה נסיכית בתרבות הישראלית ובילה שבתות וחגים עם רונאלדו ומדונה מוציא אלבום בכורהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/08/202322 minutes 20 seconds
Episode Artwork

פרידה מיואל הופמן

ג'רמי הופמן על הקשר עם דודו | פרופ' יגאל שוורץ על הסופר ששרף את כתביו | וד"ר טל פרנקל אלרואי על השפה של הופמן מגיש: גואל פינטו, עורכים: יאיר בראף וענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן צילום: אמיל סלמן / ג'יניSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/08/202351 minutes 4 seconds
Episode Artwork

לא מוותרים על אחדות

סיכום שבוע: ארקדי דוכין חוזר עם גרסה חדשה ל"כתונת פסים" | ירדן בר כוכבא שבה לבמה | הבנאית הראשונה שמוציאה שיר בריאיון | הסופרת שמרגיזה את פוטין | וליאור אשכנזי נכנס לנעלי הרמטכ"ל דדו ב"גולדה" מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/08/20231 hour
Episode Artwork

עילי בוטנר חוזר לילדות

היצירות שלו הפכו כבר מזמן לנכסי צאן ברזל ובניגוד לאמנים אחרים, האולמות שהוא ממלא הם בזכות שיריו בלבד. עכשיו הוא מוציא ספר זיכרונות שכולו לב ואמת מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/08/202336 minutes 35 seconds
Episode Artwork

אמילי קרפל באירוח מוזיקלי

לפני 15 שנה בדיוק היא שיחררה אלבום בכורה שהפך אותה לכוכבת מיידית, אבל אז היא נעלמה ועזבה את עולם המוזיקה. עכשיו היא עם אלבום חדשSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/08/202327 minutes 27 seconds
Episode Artwork

מי שורף מוזיאון?

סיכום שבוע: מרכז מורשת בדואי ראשון ברהט נפרץ והושחת בזמן בנייתו. למה זה קורה? | וגם: שולחן עגול של סטודנטיות לאמנויות שאת עבודותיהן ראוי שתכירו מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
18/08/202355 minutes 57 seconds
Episode Artwork

נמרוד הראל בריאיון

אחד המנטליסטים הטובים בישראל, שהוביל תוכניות טלוויזיה רבות ופתח קופות, מוציא ספר חדש, "המאמין" - ומכניס אותנו קצת אל עולמו מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
16/08/202334 minutes 40 seconds
Episode Artwork

אליאב זוהר באירוח מוזיקלי

הוא רק בן 23, כבר זכה בתוכנית ריאליטי מוזיקלית, חרך את הרדיו עם געגוע למיכל שלו, והוא גם הבן של שר התרבות. עכשיו הוא מוציא אלבום חדש מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/08/202338 minutes 55 seconds
Episode Artwork

מיכאל פאוסט בריאיון

הוא שותף לעשיית היצירות החשובות "ואלס עם באשיר", "אגדת חורבן" ואפילו מופע תיאטרון-מחול. עכשיו, המאייר והאמן מציג סרט קצר וחדש על חורבן הטבע מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
09/08/202337 minutes 38 seconds
Episode Artwork

אבנר טואג באירוח מוזיקלי

לקראת אלבום שני ועבודה עם אמנים כמו רן דנקר ורביב כנר, האמן מספר על המוזיקה שמלווה את חייו מגיל צעיר ועל המשפחה מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/08/202326 minutes 8 seconds
Episode Artwork

מסע בין פיוטים

סיכום שבוע: מישאל וקנין על מסורת, סליחות ומזרחיות בעקבות פרויקט התרבות שלו | היוזמה לפרס הא.נשים לראובן אברג'ל | מה חשב יאיר שטרן על הסרט החדש על אביו מפקד הלח"י? מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/08/202355 minutes 55 seconds
Episode Artwork

נדחקים לפינה

מיוחד: בזמן שהמדינה מקדמת מסלול מואץ למפקדי צה"ל להיכנס למערכת החינוך, אלפי מורות ערביות חסרות תעסוקה. מדוע? | מאחורי החוק שמסמן את הגבר הערבי כדמון | ועד כמה אפשר להיות אמן ערבי בישראל? מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/08/202340 minutes 28 seconds
Episode Artwork

יניב זוהר ונדב פרישמן בריאיון

יוצרי "קופה ראשית" ו"לבד בבית" מספרים על שתי הסדרות שהפכו להצלחות טלוויזיוניות מפתיעות מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/08/202337 minutes 17 seconds
Episode Artwork

שירה ז' כרמל באירוח מוזיקלי

מי שהיתה חלק מרכזי בהפגנות הנשים באחרונה, הפכה ויראלית כששרה אה קפלה מאחורי יולי אדלשטיין, מוציאה אלבום חדש שכולו שירי משוררות המתעדות ומהדהדות את חווית האימהותSee omnystudio.com/listener for privacy information.
31/07/202329 minutes 53 seconds
Episode Artwork

היום שאחרי

סיכום שבוע: כיצד ייראו החיים המשותפים של מתנגדי הרפורמה ומתנגדיה? | קרב מילים בין מיילדת ימנית לפסיכולוג מהשמאל | שי צ'רקה מאבחן בציוריו את ישראל של כאן ועכשיו | ומרינה מקסימיליאן עם שיר חדש שכולו מסר של תקווהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/07/20231 hour 26 seconds
Episode Artwork

אלון אבוטבול: "אני שמש ותפקידי להאיר"

אחד השחקנים המפוארים בקולנוע הישראלי, והמצליחים בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה באמריקה, מוציא אלבום בכורה בגיל 58 מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכן See omnystudio.com/listener for privacy information.
24/07/202335 minutes 43 seconds
Episode Artwork

סוסי מחאה

סיכום שבוע: על מקומן בתרבות של החיות האציליות, העומדות בין המפגינים והשוטרים ועוברות סבל | מה עומד מאחורי החלטת נציבות שירות המדינה לפרסם רק בלשון זכר? | ופרידה מג'יין בירקין, המודל לכל מה שהוא צרפתיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/07/202356 minutes 49 seconds
Episode Artwork

הקצרים של פסטיבל הקולנוע ירושלים

שיחות עם 4 במאים ובמאיות – נאייף חמוד, שי-לי עטרי, ציביה ברקאי-יעקב ותום שובל – על קולנוע קצר, מהודק ומדויק מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/07/202356 minutes 5 seconds
Episode Artwork

יושי באירוח מוזיקלי

הוא גילה את המוזיקה בגיל צעיר, ואף ששיתף פעולה עם זמרים מובילים - מקליינשטיין דרך מוקי וקובי אפללו - ניסה לברוח וללמוד רפואה, אבל המוזיקה משכה אותו חזרה מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/07/202327 minutes 27 seconds
Episode Artwork

ומה עם הרוב?

סיכום שבוע: לא כולם בהפגנות - שיחה על אלה שעייפו מהמצב ולא מוצאים עצמם | לא רק חנה קפרא: סיפורן של נשים המודרות במרחב הוויקיפדי |כיצד נראים לימודי מוגנות מינית בחסידות? | ואיך מלבה ברבי סכסוך גיאו פוליטי במזרח הרחוק?See omnystudio.com/listener for privacy information.
14/07/202352 minutes 8 seconds
Episode Artwork

דני קרמן: הרייטינג לא מאפשר סאטירה אמיתית

הוא אייר כ-500 ספרים, כתב ב"דבר אחר" המיתולוגי במשך שנים וזכה כמעט בכל פרס אפשרי. בגיל 83, עם רטרוספקטיבה ליצירתו, הוא ממשיך ליצור במרץ בעט ודף, ורק מבקש - רק אל תקראו לי אמן.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/07/202333 minutes 1 second
Episode Artwork

עמית אולמן: "אני בצד של השפה"

ריאיון באולפן עם במאי וכוכב "העיר הזאת", הסרט עטור השבחים והשונה בנוף הקולנוע הישראלי, שיש בו גם תאטרון מעולה, מחול והרבה ספרותSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/07/202334 minutes 43 seconds
Episode Artwork

שוהם טפיארו באירוח מוזיקלי

הזמרת שבדרך לאלבום בכורה, שבמידה רבה הוא תעודת סיום לתקופת ההתבגרות שלה, מגיעה אל "גם כן תרבות"See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/07/202320 minutes 11 seconds
Episode Artwork

זה לא רק ספורט

סיכום שבוע: ההצלחה של נבחרת ישראל הצעירה חשפה נתון מדהים – כבר 47 שנה שמשלחות ישראל לאולימפיאדות לא כוללות ערבים | האם צופי הקולנוע בצרפת היו יכולים לחזות את עלייתה של צרפת באש? | ומה אפשר ללמוד מהשירה של שימבורסקה על הטלטלות בפולין וישראל? צילום: אסי קיפר, התאחדות הכדורגלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/07/202352 minutes 51 seconds
Episode Artwork

שלושה יוצרי תרבות לילדים מקבלים את החופש הגדול

הסופרת ועורכת עיתון "אדם צעיר" נטעלי גבירץ, מנהלת תאטרון אורנה פורת, יפעת יתח-רון ויוצר ההסכת "היסטוריה לילדים" יובל מלחיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/07/202327 minutes 7 seconds
Episode Artwork

המוזיקאית והשחקנית ליהי טולדנו, שכבר בכיתה י' שחררה סינגל ראשון, הגיעה להופעה ושיחה באולפן

היא מספרת על הבית המוזיקלי – אביה הוא הזמר אבי טולדנו, על פערי הדורות המוזיקליים, כיצד היא מפלסת את דרכה העצמאית ועל היחסים עם הדוד עופר לוי שבעבר דיבר נגד להט"בים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
03/07/202332 minutes 33 seconds
Episode Artwork

מהו טרור? תלוי את מי שואלים

סיכום שבוע: מתי אלימות נגד ערבים מתקבלת בציבור כ״טרור יהודי״, ומתי נעדיף להעלים עין? שיחה עם מחבר "ואנקמה" רועי שרון | הסיפור מאחורי הסרת שמה של משפחת סאקלר מבניין ביה"ס לרפואה באונ' תל אביב | על שימוש ב"מי שמאמין לא מפחד" ו"זה אני" תצטרכו לבקש אישור | ומה הסיפור של הקרב בין צוקרברג ומאסק?See omnystudio.com/listener for privacy information.
30/06/202359 minutes 18 seconds
Episode Artwork

רמי הויברגר: המערכון על יגאל עמיר התגשם

השחקן והבמאי שהיה לחלק מיצירות תרבות בלתי נשכחות חוזר אל "המלט", מדבר על החיים רגע לפני גיל 60, מאבחן מה משותף למנהיגים שלנו ומספר מה עשה בשדה חיטהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/06/202338 minutes 22 seconds
Episode Artwork

עלמה גוב באירוח מוזיקלי

רגע לפני השקת אלבום שני והופעה בבארבי, היוצרת הצעירה בשיחה עם גואל פינטוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
26/06/202320 minutes 2 seconds
Episode Artwork

בגרות בפילוסופיה

סיכום שבוע: האם האמנות מלמדת אותנו משהו והאם האושר הוא עניין רציונלי? שיחה עם מורה ותלמיד פילוסופיה | דווקא בעת רוח השיסוי: ספר חדש על התלמוד היהודי מאדיר את חשיבות המחלוקת | ללי שמר על בית אימה המשוררת שיוקם בכינרת | ואחרי שנים רבות במדע, פרופ' מל רוזנברג מגשים חלום: להוציא ספר ילדים See omnystudio.com/listener for privacy information.
22/06/20231 hour 4 minutes 9 seconds
Episode Artwork

מוחמד עלי טאהא: "אני רוצה דגל"

הסופר משוחח עם ענת שרון בלייס על קובץ הסיפורים "לשכת המקוללים" שתורגם לעברית. הוא חוזר לילדותו בכפר שחרב ב-1948, מספר על הגיבורים והגיבורות שלו וגם על הסיפור "קללה" שבו ניבא את האלימות בחברה הערביתSee omny.fm/listener for privacy information.
21/06/202322 minutes 25 seconds
Episode Artwork

אפו באירוח מוזיקלי

הוא סולן אחת הלהקות הבולטות בסצינת המוזיקה הפלסטינית האלטרנטיבית - שמשמחת עם מוזיקת פופ עם מוטיבים מזרח תיכוניים. אבל הוא גם צועד במסלול של קריירת סולו, בה הוא מעניק למאזינים את כל יופיה ועושרה של האומה הארמניתSee omny.fm/listener for privacy information.
19/06/202328 minutes 51 seconds
Episode Artwork

אלימות והדרה: להיות חרדי ברחוב הישראלי

סיכום שבוע: יהודה גרובייס, האבא של הקולנוע החרדי על השינוי הדרמטי בחיי החרדים באחרונה | אחרי יותר מ-80 שנה: סיפור המשפחה הישראלית שקיבלה חפצים אישיים בחזרה מגרמניה | ריאיון עם האמניות אנה לוקשסבקי ואולגה קונדינה שעושות חיל בתערוכות חדשות | ומה עושה בישראל הבמאי ההוליוודי בריאן סינגר?See omnystudio.com/listener for privacy information.
16/06/202355 minutes 30 seconds
Episode Artwork

הסופרות שמאחורי רבי המכר

שלושתן פרסמו את ספריהם השנה, וזכו להצלחה עצומה בקרב הקוראים, המבקרים ובמכירות - דבר נדיר בספרות המקומית. לרגל שבוע הספר, שיחה עם לילך וולך, מאיה קסלר ויונתן דה שליטSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/06/202330 minutes 52 seconds
Episode Artwork

שי פיטובסקי באירוח מוזיקלי

הוא היה מנהל קבוצת הצעירים של תיאטרון הבימה, והפך למנהל האמנותי של תיאטרון אלעד, שם בין המדבר לים, החליט לצעוד במסלול חדש עליו חלם כנער מתבגר עם גיטרה ביד. התוצאה: אלבום בכורה שכולו שירהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/06/202327 minutes 25 seconds
Episode Artwork

"אפשר להרגיש את המוות ברחובות"

אלימות בלי הפסקה בחברה הערבית: הישאם סלימאן ובילאל יוסף על החשש לצאת מהבית ועל אובדן האמון ברשויות | פאדי אמון על הפחד המתמיד של רוב חברי קהילת הלהט"ב הערבים | ואיך יוצרים אמפתיה?See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/06/202349 minutes 31 seconds
Episode Artwork

היסטוריה אלטרנטיבית

סיכום שבוע: כך נראים לימודי ההיסטוריה בבתי ספר חרדיים | אחרי השערים והמחמאות במונדיאליטו: האפליה בספורט בחברה הערבית | איפה עובר הקו הדק בין הרצון להתחבר לעולם, לבין שמירה על השפה העברית? | ושיחה עם האמנית עאישה עראר שמציגה תערוכות כמעט בכל מקוםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
09/06/202356 minutes 1 second
Episode Artwork

הסכת גאווה 08.06.2023

See omnystudio.com/listener for privacy information.
08/06/202355 minutes 47 seconds
Episode Artwork

"להוציא היום ספר להטב"קי - נחשב התרסה"

מיוחד לשבוע הגאווה: שולחן כותבים: טום סלמה, מעיין רוגל וצור גואטה על הקשיים בהוצאת יצירה להט"בקית בישראל 2023 | היוצר דותן ברום על ההסכת שמוקדש להיסטוריה קווירית | ותום ווליניץ ומושיקו ששון על הצגת הילדים שכולה גאווהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/06/202355 minutes 27 seconds
Episode Artwork

"אני יכולה להופיע על שער עיתון - אבל לא אתקבל לעבודה בחנות"

מצב הטרנסיות והטרנסים בישראל, 2023: שיחה מיוחדת עם שלוש חכמות שהגיעו לעמדה בכירה בתרבות הישראלית, ולכל אחת ואחת מהן כדאי שתקשיבו היטב -ליעוז לוי, סתו אתלן ויוענה גונן See omnystudio.com/listener for privacy information.
07/06/202333 minutes 57 seconds
Episode Artwork

בצלאל נגד בצלאל

סיכום שבוע: מה עומד מאחורי אמירת שר האוצר על הסטודנט ש"זורק צבע על הקירות"? | הזעם על ביטול אירועי שבוע הספר בת"א בסופי שבוע | נורית גלרון על השיר החדש שחיכה אצלה במגירה כמה שנים | ושולמית אפפל חוזרת עם ספר שירה שמזקק את חייהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/06/20231 hour
Episode Artwork

אפרת מישורי חוזרת עם ספר חדש

המשוררת שעשתה ספוקן וורד עוד לפני שידענו מה זה, ותמיד נתנה כבוד למילה הכתובה והמדוברת, אבל גם שיחקה איתה, מוציאה את "מישל, אגדת קיץ״, שכולו חגיגת נשיות לא מתנצלת ומאוד מחרמנתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
31/05/202342 minutes 44 seconds
Episode Artwork

אדם בתוך עצמו הוא דג

סיכום שבוע: סרט קצר של זוג קולנוענים ישראלים משתתף בפסטיבל קאן | מאחורי הקלעים של הבאת ספר התנ"ך העתיק בעולם לתצוגת קבע בישראל | בחזרה אל הספר "ערבסקות" שזוכה להערכה מחודשת | ולמה מצרים מתעסקת בצבע העור של קליאופטרה?See omnystudio.com/listener for privacy information.
26/05/202357 minutes 18 seconds
Episode Artwork

האם הקרע בעם כאן כדי להישאר?

מיוחד לשבועות: שולחן חכמים, כל אחד מייצג שבט אחר בישראל המתפוררת, ברקע המתיחות בין חילונים לדתיים. משתתפים: הרב בני פרל, הרבה ליאורה אזרחי-ורד ופרופ' נמרוד אלוני | ואיך ייראה שולחן החג שלנו בעוד עשור? מה יישאר מהמזון שאנחנו מכירים כיום? שיחה עם תמי סירקיס אקרמן, ד"ר תמי מירון וד"ר אורי מאיר צ'יזיק מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/05/20231 hour 11 minutes 27 seconds
Episode Artwork

למה התרבות הישראלית מתעלמת ממשבר האקלים?

למה התרבות הישראלית מתעלמת ממשבר האקלים?סיכום שבוע: שיחה עם לי ירון ודב חנין על הקשר בין משבר האקלים ותרבות | הציור בצרפת שמעורר סערה וגרם להתערבות הנשיא מקרון | וריאיון עם תופאחה סאבא, שמשחררת בשיריה את נפשן של נשים ערביות עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/05/202349 minutes 30 seconds
Episode Artwork

יהורם גאון: "מהמחלוקת יכול לצמוח רק טוב"

לכבוד יום ירושלים: חתן פרס ישראל, שהקדיש שירים רבים לעיר בה גדל, מוציא שיר חדש שכולו אהבה לבירה | ומרטין וייל מבקש שלא נשכח את המוסד התרבותי החשוב בעיר – מוזיאון ישראל עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/05/202333 minutes 23 seconds
Episode Artwork

"דורות חלמו על ירוסלם – אך לא מדברים על הדרך"

יום הזיכרון לנספי עליית יהדות אתיופיה: שיחה מיוחדת עם שלושה יוצרים על זיכרונות פרטיים ושל דורות קודמים. משתתפים: דגה פדר, אביבה נגוסה-טרי וגדעון אזג'ה עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/05/202328 minutes 24 seconds
Episode Artwork

דניאל סלומון באירוח מוזיקלי

אחד האמנים האהובים והמרגשים במוזיקה הישראלית כבר 25 שנה על הבמות, מוציא סינגל חדש, "חופשייה", שכל כולו שיר אהבה לארצנו עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/05/202331 minutes 48 seconds
Episode Artwork

מה צריך לסלק מהמוזיאון?

סיכום שבוע: הקוביות הלבנות, השומרים, התערוכות הקבוצתיות: כינסנו שולחן חכמות שסיפרו לנו מה ראוי למהפך | שר התרבות זוהר הוא גם אביו של זמר - כך נראה הסדר ניגוד העניינים שלו | שיחה עם עדנה מזי"א, יוצרת "משחקים בחצר האחורית", בעקבות מותה של הנאנסת משמרת יעל גרימברג | ולרגל יום הניצחון על גרמניה הנאצית: מה מצבם של הווטרנים שעוד נותרו איתנו? עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/05/202358 minutes 55 seconds
Episode Artwork

מיכאל הנדלזלץ עולה על הבמה

האיש שבמשך עשרות שנים שימש כאחד ממבקרי התיאטרון המובילים, החריפים, והמלמדים שידענו, מספר איך זה להיות שחקן   עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/05/202334 minutes 36 seconds
Episode Artwork

אמיתי אריכא באירוח מוזיקלי

שיחה עם האמן שמביא לבמה את הטקסטים, הצלילים והשפה של הדיוואן  - ספר הפיוטים של יהודי תימן - שבזכותו כולנו יכולים לדעת איך נשמענו פעם  עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/05/202323 minutes 29 seconds
Episode Artwork

ומה אם אנו שייכים לכמה שבטים?

סיכום שבוע: יוצרי הסדרה התיעודית "מדורות השבטים": הניסיון לחלק את החברה הישראלית לקבוצות – נועד לכישלון | מדוע הוסר אחד התצלומים היפים של חתן פרס ישראל מיכה בר-עם מקיר מוזיאון הסובלנות? | על הנובלה הגרפית החדשה "זמנים אחרים" | וברכות לד"ר יאצק ו"זהו זה": שיחה עם שלמה בראבא על תואר הכבוד מאונ' בר אילן מגישה: ענת שרון בלייס | עורך: יאיר בראף | מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/05/202359 minutes 12 seconds
Episode Artwork

"מלכת אמבטיה" חוזרת

5 עשורים אחרי צאת המחזה השערורייתי של חנוך לוין, שהצביע על הבעיות שעלולה ליצור המלחמה והורד מהבמות אחרי זמן קצר - מגיע לתאטרון יפו. ענת שרון בלייס בשיחה מיוחדת עם הבמאי רביע ח'ורי, השחקנים ביסאם ברומי וראמי סליבא, והמוזיקאי אליאס ג'רזוזי מגישה: ענת שרון בלייס | עורך: יאיר בראף | מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/05/202345 minutes 32 seconds
Episode Artwork

ג'קי לוי: "זה לא זמן טוב לחיבורים"

זוכה פרס התרבות היהודית בתחום מפעל חיים: "לא משנה כמה עמוק הציונות גזזה את הפאות – סימבולית – הן תמיד צומחות בחזרה" | וכלת הפרס, הפייטנית מורין נהדר, מספרת על המסע בעקבות המוזיקה היהודית של פרסSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/05/202335 minutes 7 seconds
Episode Artwork

איגי דיין באירוח מוזיקלי

המוזיקאי חוזר עם אלבום חדש, "חמדת אבות", לשירים העבריים שאנחנו הכי אוהבים ומספר על הקשר העמוק לתופים מגישה: ענת שרון בלייס | עורך: יאיר בראף | מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/05/202330 minutes 28 seconds
Episode Artwork

איך הפכו הדגל והמגילה לסמלי מאבק?

כיצד השתנה היחס שלנו לדגל המדינה בתקופה האחרונה, מה תמונת הניצחון ממלחמת ששת הימים לא מספרת והאם כולנו אחים? שיחה על הדימויים ששטפו את השיח הישראליSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/04/202350 minutes 48 seconds
Episode Artwork

איך הפכו הדגל והמגילה לסמלי מאבק?

בין זיכרון לעצמאות: כיצד השתנה היחס שלנו לדגל המדינה בתקופה האחרונה, מה תמונת הניצחון ממלחמת ששת הימים לא מספרת והאם כולנו אחים? שיחה על הדימויים ששטפו את השיח הישראלי עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/04/202349 minutes 5 seconds
Episode Artwork

"במחשבות אני כל הזמן חוזר לג'נין"

קובי ויטמן בריאיון לגואל פינטו ב"גם כן תרבות", 24.4.23See omnystudio.com/listener for privacy information.
24/04/202328 minutes 38 seconds
Episode Artwork

פרידה מיהונתן גפן

ענת בן ארי על אחיה הגדול ש"ברא לה משפחה במקום זו שלא היתה" | ירון לונדון על הענקים שעזבו אותנו בשנה האחרונה, ואיך תיראה התרבות בלעדיהם | ומשה גלעד על סוד הקסם של נהלל שהיתה לאיקון ישראליSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/04/202342 minutes 26 seconds
Episode Artwork

"מקווה שהמשואה תאיר קצת על הבעיות"

סיכום שבוע: שיחה עם נינה אבידר ווינר, שנוגעת שנים באחת הבעיות הכואבות בחברה הישראלית וגאה להדליק משואה בטקס הממלכתי מכולם | מדוע בדיוק הוחרם הפילוסוף היהודי שפינוזה? ריאיון עם דוד אופק, במאי סרט התיעודי שמנסה לגלות את התשובה | והדואט הנדיר של עפרה חזה וזוהר ארגוב, שכולו בינה מלאכותית: שיחה עם היוצרים טל פורר ואודי ענתבי על העולם המופלא שבפתחSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/04/20231 hour 20 seconds
Episode Artwork

מוזיקה וזיכרון

לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה: ממילותיה של אתי הילסום, מחברת היומן "השמיים שבתוכי" שהולחנו כעת, דרך סיפור חייו ויצירתו של המלחין מיצ׳יסלב ויינברג, שניצל מרדיפת הנאצים רק בזכות המלחין הסובייטי הנודע דמיטרי שוסטקוביץ', ועד החייאת צלילהם של מלחינים יהודים הולנדים שמעולם לא נוגנו בישראל: ראיונות עם עידית אשל, ד"ר שולמית שריד ואבנר גייגרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/04/202346 minutes 46 seconds
Episode Artwork

בעקבות המלחין מיצ׳יסלב ויינברג

ד"ר שולמית שריד בריאיון לגואל פינטו ב"גם כן תרבות", 17.4.23See omnystudio.com/listener for privacy information.
17/04/202318 minutes 49 seconds
Episode Artwork

בעקבות יומני אתי הילסום: עידית אשל באירוח מוזיקלי

אשל בריאיון לגואל פינטו ב"גם כן תרבות", 17.4.23See omnystudio.com/listener for privacy information.
17/04/202319 minutes 56 seconds
Episode Artwork

פרידה ממאיר שלו

ד"ר צור שלו, יוסי אבולעפיה, יוכי ברנדס ושהרה בלאו בראיונותSee omnystudio.com/listener for privacy information.
16/04/202352 minutes 23 seconds
Episode Artwork

הקאמבק של ביבי

סיכום שבוע: הסרט שתיעד את נתניהו בבחירות האחרונות ומעיד על המציאות שכולנו עדים לה | רעייתו לשעבר של מאיר ויזלטיר נפרדת מהאיש היפה ביותר שפגשה בחייה | המוזיאונים בעולם מתאוששים מהקורונה אבל הדרך עוד ארוכה | ספריה של אגתה כריסטי מתרוקנים מאלימות ואתניות – האם זה מתאים? | והשיר החדש של לבנת בן חמוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/04/202357 minutes 32 seconds
Episode Artwork

פרידה ממאיר ויזלטיר

פרופ' מנחם פרי על חברו הקרוב | אתי ויזלטיר על הזיכרון שתנצור ממנו | ענת שרון בלייס על יצירתו כמשורר ומתרגם | ויהלי סובול על "שוב יורד אור חקי אפרורי" עורך: יאיר בראף, מגיש: גואל פינטו, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, הפקה: מיכל שטורכן, קרדיט תמונה: משה שי, פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
02/04/202346 minutes 42 seconds
Episode Artwork

בין מחאה להשהייה

סיכום שבוע: האם דווקא המחאה בבני ברק תוליד רגע של תקווה? | כלת פרס ישראל גילה אלמגור שוקלת להחזיר את הפרס | מי ירפא ואת כולנו כשכל זה ייגמר? | ועל שפת המחאה וההפיכה עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
31/03/202358 minutes 21 seconds
Episode Artwork

זוכות וזוכי פרס ישראל

אמנות פלסטית, מוזיקולוגיה, חקר החינוך ומדעי הסביבה: מיכל רובנר, פרופ' יהואש הירשברג, פרופ' אביטל גזית ופרופ' זמירה מברך בראיונות עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
30/03/20231 hour 31 minutes 4 seconds
Episode Artwork

פרס ישראל לדקלון

האם דקלון ו"צלילי הכרם" הבינו שהם חלק ממהפכה תרבותית? | בן מוש, שותפו וחברו של דקלון, בריאיון: "הגיע הזמן שיכירו בנו" | בצלאל גלעדי, שמנגן עם דקלון 4 עשורים: הוא צנוע על הבמה ומחוצה לה | ואביבה אבידן נזכרת בלהיט המשותף "כותל המזרח" עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/03/202337 minutes 39 seconds
Episode Artwork

אולה קרבצ'נקו באולפן

רגע לפני ההכרעה במשפט זדורוב, אולה קרבצ'נקו מדברת על ההתמודדות, חובקת ספר חדש -"אגדות מארץ עוד יותר רחוקה" – וחולמת על האהבה שאולי עוד תגיע עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/03/202326 minutes 11 seconds
Episode Artwork

נועם ענבר באירוח מוזיקלי

חבר הלהקות "הבילויים" ו"אוי דיוויז'ן" שנע תמיד בין המרכז לשוליים, חוזר עם אלבום חדש – "הפניקס" עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/03/202329 minutes 33 seconds
Episode Artwork

לעזוב את הבית בגלל השלטון

סיכום שבוע: המשורר הפולני יאצק דנל על המולדת שהותיר מאחור | אחרי שאבדו עשרות שנים, שירי הילדים של לאה גולדברג רואים אור | וגלילה רון פדר עמית לא חוששת לומר: התלהמות השרים לא מובנתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/03/20231 hour 28 seconds
Episode Artwork

גם כן רמדאן

סעיד ובאשיר אבו שקרה, מהמשפחה שבניה מבכירי האמנים בישראל, בריאיון משותף | המשורר אלטייב ע'נאים על הקו המחבר בין חילוניות לבורא | זמרת האופרה נור דרוויש והקול כמתנה מאלוהים | והסדרות הכי שוות בימי החגSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/03/202352 minutes 39 seconds
Episode Artwork

סמירה סרייה ונועם שוסטר אליאסי באולפן

האחת שחקנית, השנייה סטנדאפיסטית, כל אחת אאוטסיידרית בחברה שלה. שתיהן מעזות לומר דברים שלא רבים אומרים, ועוד יותר מכך: רבים כלל לא רוצים לשמועSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/03/202341 minutes 56 seconds
Episode Artwork

מה עושים בלי אנשי רוח?

סיכום שבוע: מרוסיה של פוטין ועד גירוש יהודי ספרד - סיפוריהן של ארצות שחוו בריחת מוחות | האם השירה היא הדבר האחרון שמאחד את העם הסורי? | ועל מה בדיוק מדבר "יוניקורן" של נועה קירל?עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, מפיקה: מיכל שטורכןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/03/202351 minutes 27 seconds
Episode Artwork

יוסי מדמוני: "היצירה היא ריפוי"

יוצר הקולנוע והטלוויזיה מספר על הקשר של "איסט סייד" לשורשי משפחתו, על המאבק שלא להיתפס ככותב מזרחי, ולמי הוא מתחבר יותר – ש"ס או מרצSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/03/202338 minutes 55 seconds
Episode Artwork

אוסקר 2023

הזוכות והזוכים בפסלונים המוזהב, הלילה הגדול של האמנים האסייאתים והטוב, הרע והמכוער באופנה על השטיח האדום: גואל פינטו בשיחות עם יאיר רוה, אלעד בר נוי ושירה ברויאר על הלילה הנוצץ מכולם של הוליוודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/03/202344 minutes 11 seconds
Episode Artwork

חנן יובל באירוח מוזיקלי

הוא החל את הקריירה כשלצידו בני אמדורסקי ושלום חנוך, הביא לנו יצירות אלמותיות, ובשבועות האחרונים נקלע כמעט בעל כורחו לקרב בוץ, כשסירב להופיע בכנסת ישראל; חנן יובל בשיחה גלוית לב באולפןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/03/202338 minutes 42 seconds
Episode Artwork

לזכרו של חיים טופול

מסאלח שבתי ועד כפר הנופש לילדים עם מוגבלויות. משדר מיוחד של "גם כן תרבות" עם עדי טופול, ד"ר רפי קישון, לנה קריינדלין וד"ר הרצל גבריאל See omnystudio.com/listener for privacy information.
09/03/202348 minutes 19 seconds
Episode Artwork

לקבל פרס ברגשות מעורבים

סיכום שבוע: מיכל רובנר שמחה לקבל את פרס ישראל, אבל לא לגמרי בטוחה שתגיע לטקס | האם אנו בדרך לחרם בינלאומי על האקדמיה הישראלית? | והשחקנית לבנה פינקלשטיין בשיחה מעמיקהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/03/20231 hour 5 minutes 4 seconds
Episode Artwork

אפרת בן צור באולפן

בתנועה טבעית בין עולמות התאטרון אל השירה, היא יוצרת דמות עגולה של אמנית המשתמשת בכל ארגז הכלים שלה כדי לדבר אלינו. שיחה מרחיבת לב עם היוצרת שבשקט הפכה לחלק חשוב בתרבות הישראליתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/03/202336 minutes 33 seconds
Episode Artwork

הנשים במגילה

מיוחד לפורים: סיפורן של אסתר, ושתי וזרש, שכל אחת מהן מייצגת פן בנשיות; וגם: קרה או לא? מסע אל שורשי האמת במגילהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/03/202344 minutes 56 seconds
Episode Artwork

דני בסן באירוח מוזיקלי

הקהל שקרא "דמוקרטיה" בהיכל התרבות, חבר הילדות שהתרחק בגלל המצב הפוליטי, ההתבגרות עם אמא יקית בקריית גת והאהבה שהוא זקוק לה גם עכשיו; סולן "תיסלם" ואחד מנכסי צאן הברזל בתרבות הישראלית בריאיוןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/03/202330 minutes 35 seconds
Episode Artwork

הנשים במגילה

מיוחד לפורים: סיפורן של אסתר, ושתי וזרש, שכל אחת מהן מייצגת פן בנשיות; וגם: קרה או לא? מסע אל שורשי האמת במגילהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/03/202345 minutes 10 seconds
Episode Artwork

מאט חיימוביץ' באולפן

הוא הופיע באולמות הקונצרטים המובילים בעולם, אבל תמיד נע בין באך ללד זפלין: מצד אחד אולמות מסודרים ונגינה לצד ענקים כמו דה פרה ובארנבוים, מצד שני הופעות לילה בברים חשוכים. הצ׳לן מאט חיימוביץ באירוחSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/03/202346 minutes 56 seconds
Episode Artwork

מיכאל גריילסאמר באולפן

המוזיקאי מוציא מיני אלבום חדש, מציין 20 שנות קריירה, מספר על "אשתו היקרה" מהשיר ומדבר על התחושות מההפגנות ברחובותSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/02/202323 minutes 53 seconds
Episode Artwork

רותי דירקטור באולפן

הטענות ל"טרלול פרוגרסיבי", השפעת טעם הקהל, ילדותה והמפגש הראשון עם האמנות, והמבקרים בתערוכות שעוברים להפגנות: האוצרת הראשית במוזיאון ת"א לאמנות בשיחה אישיתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/02/202340 minutes 51 seconds
Episode Artwork

אמא שלי

לרגל יום המשפחה, החזרנו עטרה ליושנה ועשינו ריקליימינג ליום האם: שיחה עם שלוש יוצרות – במשחק, בשירה ובצילום – שהעמידו את האמהות שלהן בלב יצירתן | מיה טבת דיין על ספרה החדש "פמיניזם כפי שלימדתי את בנותיי" | והמסע שעברה האמא בקולנוע הישראליSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/02/202345 minutes 42 seconds
Episode Artwork

רוני כהן סקאלי באולפן

היא רק בת 23, יוצרת ומתפתחת בלונדון, ובין נסיעה לנסיעה תפסנו אותה כאן בישראלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/02/202323 minutes 59 seconds
Episode Artwork

פיני טבגר בריאיון

פנחס, נער בר מצווה שחי לבד עם אמו קשת היום, היוצר מערכת יחסים עם חוזר בתשובה, עומד במרכז "יותר ממה שמגיע לי" - סרט הביכורים של טבגר, שהיה מנחה "היפה והחנון" וכוכב "השיר שלנו". בריאיון הוא מספר על הנער שהוא למעשה עצמוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/02/202338 minutes 55 seconds
Episode Artwork

לאהוב בנים ואת הקב"ה

סיכום שבוע: הרגע המשמעותי בו יצא יאיר שרקי מהארון, והשפעותיו על הדתיים בישראל | חנאן עברה חרם כשהחליטה לעסוק באמנות, מריה הפכה את הסלון לסטודיו. עכשיו שתיהן זכו בפרס האמנות הגבוה בישראל | מדוע נשים מהפריפריה צובעות את שיערן לבלונדיני? | ושרים לזכרה של חבצלת חבשושSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/02/20231 hour
Episode Artwork

יאיא ורן כהן אהרונוב באולפן

יאיא ורן כהן אהרונוב באולפן  שני אחים ירושלמים, האחד ממקימי להקת ״הדג נחש״, השני איש חינוך וסופר, שחברו יחד לפרויקט ילדים שהפך לאחד מהאהובים והמעוטרים בשנים האחרונות – "ילדי בית העץ". בריאיון הם מספרים על הבית בו גדלו, על האם ניצולת השואה, ועל הרצון לדבר אל ילדים, בכל התכנים, מהשואה דרך אוטיזם ועד אהבה חד מינית, בגובה העינייםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/02/202336 minutes 24 seconds
Episode Artwork

מה למדנו

סיכום שבוע: החסמים העומדים בפני הדור הראשון להשכלה גבוהה | כפר כמא קיבלה הכרה עולמית – לא כולם שמחים |  והאמן מתי גרינברג סוגר מעגל בבת יםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/02/202355 minutes 19 seconds
Episode Artwork

שיח מנצחות

לרגל עליית הסרט "טאר": האם הסרט נאמן למציאות בכל הנוגע לחיים של מנצחות-נשים בעולם הסוער של המוזיקה הקלאסית? שולחן עגול של שתי מנצחות - טליה אילן, סיון אלבו בן חור. ותלמידה לניצוח  - חגית גלזר, דרכן ננסה להבין את את העולם שבו הן יוצרות.See omnystudio.com/listener for privacy information.
08/02/202340 minutes 43 seconds
Episode Artwork

"לולינית"

שיר הבוקר מאת ורד שם טוב, מתוך כתב העת "קול שירה אשה"See omnystudio.com/listener for privacy information.
05/02/202336 seconds
Episode Artwork

פחד ברחובות

סיכום שבוע: הרב בני לאו וד"ר ואיתי מרינברג מיליקובסקי על שבת של טרור | השף גל בן משה על הרגליים ששמים למישלן בישראל | המפיק יקי רייסנר על סרט ההמשך ל"בחורים טובים" | וספר חדש לאמא של "מיץ פטל" חיה שנהבSee omnystudio.com/listener for privacy information.
03/02/202355 minutes 46 seconds
Episode Artwork

מאיה ערד בריאיון

אחת הסופרות המוערכות בישראל חוגגת 20 שנות יצירה, מספרת על החשש שייגמרו לה הרעיונות – ועל איך נראים החיים כאן מביתה שבארה"ב צילום: שרון בכר-הירשSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/02/202341 minutes 53 seconds
Episode Artwork

אירוח מוזיקלי באולפן – המוזיקאי שחר אבן צור

המוזיקאי שחר אבן צור, מתופף להקת "מוניקה סקס", מוציא אלבום סולו חדש וגם ספר אינטראקטיבי "אגדה חיה"  - האלבום הזיאולוגי העברי הראשון, המוקדש לבעלי חיים, שחלקם בסכנת הכחדה, ומספר כיצד היצירה שלו צמחה מתוך הבית, ממחקריה של אשתו הזיאולוגית ומבנו שביקש שיכתוב שירים See omnystudio.com/listener for privacy information.
30/01/202322 minutes 3 seconds
Episode Artwork

"מרגיש זר בארץ שלי"

סיכום שבוע: שי פירון כואב את המצב | הסופר דרור משעני חוזר אל דוד לוי | ומה אומרת הפילוסופיה על העתיד שלנו?  מגיש: גואל פינטו, עורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, בצוות בר בלפר וטל ניסןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/01/202351 minutes 37 seconds
Episode Artwork

דנה מודן: הדרך שלי לתקן את העולם – להציב מראה

היוצרת והשחקנית מתארחת באולפן ומספרת על הסדרה החדשה "אבירם כץ", על הופעה מול מצלמה ומאחוריה ועל החיבור הבלתי נפרד שלה לתל אביבעורך: יאיר בראף, עורכת משנה: ענת שרון בלייס, הפקה: עמרי קפלן ומיכל שטורכן, בצוות בר בלפר וטל ניסןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/01/202339 minutes 45 seconds
Episode Artwork

טלשה באולפן

הזמרת, היוצרת ואפילו מחנכת מדברת על האלבום החדש שכולו בקשה לתת לכולנו להיות מי שאנחנוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/01/202317 minutes 49 seconds
Episode Artwork

קהילה בפוסט טראומה

יכום שבוע: הכאב אחרי פרסום הסרטון עם אברה מנגיסטו | התשובה לאבי מעוז? יוזמת המרצים להתנדבות בבתי ספר | הפרס הספרותי של חיזבאללה | ספר הביכורים של אילן גורןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/01/202353 minutes 34 seconds
Episode Artwork

ישי שריד: מבין את אלה שמחטיפים לי

הסופר מדבר על ספרו החדש "מגלה החולשות", ונזכר בהתבגרותו בצל אביו ובחיוך המבויש של יריב לוין בצבאSee omnystudio.com/listener for privacy information.
18/01/202343 minutes 51 seconds
Episode Artwork

קרן טננבאום באולפן

המוסיקאית מתארחת לרגל האלבום שבדרך, מספרת על הנגינה בכינור מגיל 4, על העבודה עם דיוויד ברוזה ושלמה ארצי ועל האתגר בכתיבת מוזיקה בעצמהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
16/01/202329 minutes 26 seconds
Episode Artwork

מדינה בחדר טיפולים

סיכום שבוע: מאות פסיכואנליטקאים יוצאים למאבק ומבהירים: אם המדינה היתה משפחה, היו שולחים לה את רשויות הרווחה | סיפורו של החפץ העתיק שארה"ב החזירה לפלסטינים | על עוזרות בית בספרות העברית | "יללת הזיכרון" של המשורר סעד אבו ע'אנם  See omnystudio.com/listener for privacy information.
13/01/202358 minutes 15 seconds
Episode Artwork

70 שנה על הבמה ולא עוצר: יעקב בודו

אחד מגדולי השחקנים בישראל מספר על החיים תחת הכיבוש הגרמני, על האישה שאהב והלכה לעולמה, ועל הפער בין משה וינטלטור למרדכי צ'יבוטרו ב"קופה ראשית" מגיש: גואל פינטו, עורכים: יאיר בראף וענת שרון בלייס, הפקה: איתי עשתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/01/202338 minutes 22 seconds
Episode Artwork

מיקי גבריאלוב: "ביאליק מלווה אותי שנים"

המוסיקאי הוותיק מתארח באולפן לרגל צאת אלבום חדש משירי המשורר הלאומי, ומספר על העבודה הארוכה עם אריק איינשטיין, יצחק קלפטר ועודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
09/01/202344 minutes 11 seconds
Episode Artwork

אוהבת חתולים מרחוק

אחד על אחד עם הסופרת מאירה ברנע גולדברג, שכתבה את סדרת הספרים המצליחה "כראמל", למרות שהיא אלרגית לחתולים. סדרת הטלוויזיה המבוססת על הספרים ומשודרת בכאן חינוכית, זכתה השבוע בשמונה פרסים בטקס פרסי הטלוויזיה לתכניות ילדים ונוער. בריאיון מספרת מאירה שחלמה להיות סופרת כמו גלילה רון-פדר, חוזרת לרגע בו התיישבה לכתוב את מה שהפך לספר הראשון בסדרה, מגלה איך זה להיות סופרת של רבי-מכר, שלא פעם נקטלת על ידי הברנז'ה הספרותית ומדברת על בנה שנמצא על הרצף האוטיסטי - וכיצד ספריה מסייעים לו ולילדים אחריםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/01/202341 minutes 5 seconds
Episode Artwork

נכנסים לעידן מיקי זוהר

סיכום שבוע: יואב קרקובסקי על שר התרבות החדש | כלות פרס ספיר אורית אילן וקרן שווץ ביום שאחרי הזכייה | פרופ' מיכל שור-עופרי על יצירות התרבות שהפכו לנחלת הכלל | בצלאל אלוני על עופרה חזה ברשימת 200 הזמרים הגדולים בהיסטוריה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
04/01/202357 minutes 49 seconds
Episode Artwork

אסתר שמיר - שרה באולפן

הזמרת אסתר שמיר מגיעה לאולפן לקראת מופע מחווה שייערך לה בצוותא. היא שרה יחד עם הגיטריסט אמיתי פריינטה ומשוחחת על הקריירה הארוכה, וההחלטות שקיבלה בדרךSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/01/202330 minutes 44 seconds
Episode Artwork

העירום יורד מהקירות

סיכום שבוע: היוצרים הלהט"בים אלון חילו, אילנה זפרן ויוסי צברי על הכוונה לשנות את חוק איסור אפלייה | ד"ר עדינה קמיאן וליאורה וייס על צנזור עבודות אמנות בירושלים | יעל יחיאלי ונועם פרתום על האקדמיה ללשון שיוצאת נגד שימוש בכתיבה רב-מגדריתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
30/12/202254 minutes 31 seconds
Episode Artwork

גם כן שנה - סיכום השנה בתרבות

תוכנית מיוחדת לסיכום שנת 2022 בקולנוע עם מבקר הקולנוע של ישראל היום ישי קיצ'לס, בטלוויזיה עם מבקרת הטלויזיה של כלכליסט, רותה קופפר, באמנות עם חוקרת התרבות דבי לוזייה, ובמוסיקה עם דפנה לוסטיגSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/12/202253 minutes 42 seconds
Episode Artwork

"זה הדמיון שמעניין אותי" - 5 שנים למותה של רונית מטלון

גואל פינטו וענת שרון בלייס בתוכנית מיוחדת לציון 5 שנים של הסופרת רונית מטלון, שהביאה לנו את "זה עם הפנים אלינו" ואת ״קול צעדינו״, ושמתה כשהיא רק בת 58. בהשתתפות בנה של רונית, הד"ר דניאל בהר, הסופרת כלת פרס ספיר ד"ר מיכל בן נפתלי שערכה ספר סיפורים של מטלון "אושר מאחורי העצים", וחוקרת הספרות, ד"ר מורן בנית שקיבלה טקטסים שכתב פליקס מטלון, אביה של רוניתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/12/202251 minutes 24 seconds
Episode Artwork

"אם נולדת במשבצת מסויימת יהיה לך קשה לצאת ממנה"

 המוזיקאי והראפר אייל טפאש באולפן. הוא בן למשפחה דרוזית מבית ג'אן שבגליל. נולד וגדל באילת ובבית ג'אן והיום הוא כותב ושר שירי מחאה נגד חוסר צדק, חוסר שיוויון, שלטון הטייקונים, אלימות, והקושי של האדם הפשוט לחיות פה במדינה. לא שר על ענייני יהודים - ערבים אלא על העוולות שנגרמות לכולם.See omnystudio.com/listener for privacy information.
26/12/202221 minutes 20 seconds
Episode Artwork

תרגום התנך לערבית מוגרבית

סיכום שבוע: הסערה סביב הקמת תא סטודנטים של מפלגת נעם לא נרגעת, ראיון עם הפרופ' אהרון צ'חנובר, זוכה פרס נובל לפיזיקה ואיש הטכניון, על הטכניון, ערכיו ותרומתו למדינת ישראל | תרגום התנ"ך למגרבית נעשה פעם ראשונה בהיסטוריה בידי פרופ' משה בר אשר נשיא האקדמיה ללשון העברית |  תערוכה במוזיאון תל אביב לאומנות  של האומן פנחס בורשטיין שאימץ את השם "מריאן", ניצול שואה שחי ויצר  אחריה בפריזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/12/202256 minutes 8 seconds
Episode Artwork

מעטים מול רבים - אחד על אחד עם אתגר קרת

נר רביעי של חנוכה ובהפעם  "מעטים מול רבים" בספרות. אתגר קרת מגיע לאולפן במלאת 30 שנה לצאת ספר ביכוריו  "צינורות"  ולקראת אירוע שיתקיים בסוף החודש לציון התאריך. ומדבר על ישראליות, על זכרונותיו מהוריו ותערוכה חדשה שהוא מקדיש לאמא שלו במוזיאון היהודי בברלין, ועל כתיבה ומקומה של הספרות בחיינו כיום.See omnystudio.com/listener for privacy information.
21/12/202239 minutes 24 seconds
Episode Artwork

גל דה-פז שרה באולפן

עם אלבום חדש, פסנתר ושלוש זמרות ליווי מגיעה גל דה-פז לאולפן, ונזכרת בשיר הראשון שהיא כתבהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/12/202222 minutes 29 seconds
Episode Artwork

הפרתנון בדרך חזרה ליוון?

סיכום שבוע: העיתונאי יאניס אנריצופולוס והמומחית להשבת רכוש עו"ד אלינור קרויטרו על ההסכם המתרקם בין ממשלת יוון למוזיאון הבריטי | אוקראינה קוראת להחרים את היצירה הרוסית. שיחה עם לנה קריידלין מתאטרון גשר ויאיר משיח מהתזמורת הסימפונית חיפה | הסופרות נדיה תחאוכה בושנק ויהודית קציר, שערכה את ספר ביכוריה "לובשי הגופיות" יוצאות נגד "פרס שולמית אלוני לזכויות אדם", שהציג את ספרה של בושנק כמועמד בקטגוריה של יצירה ערבית, למרות שהיא ממוצא צ'רקסי והספר נכתב בעברית | רחוב ראשון על שם סטפניה וילצ'ינסקה שעבדה עם יאנוש קורצ'אק וזכרה הושכח. נכיר אותה בשיחה עם החוקרת שואה פרופ' אסתר הרצוגSee omnystudio.com/listener for privacy information.
16/12/202258 minutes 8 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד - דורין פרנקפורט

מעצבת הבגדים האגדתית דורין פרנפורט, שעבדה עם הגדולים מכולם והגיע עד לבמת האירווזיון עם בגדים איקוניים של עפרה חזה, אבי טולדנו ויזהר כהן, מגיעה אלינו לאולפן לדבר על העשייה ועל ההחלטה לסגור את החנויות שלהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/12/202242 minutes 3 seconds
Episode Artwork

"הביכורים הספרותיים של 2022"

המועמדות לפרס ספיר לספר הביכורים של מפעל הפיס  בשיחה משולשת: נרי אלומה שכתבה עם בנה חנן אלומה את הספר "אביב משוגע" על ההתמודדות שלהם עם מחלת הנפש של חנן, קרן שווץ וספרה "פילים ולבנים" שהגיבורה שלה, אדריכלית שחוקרת מבנים נטושים,  נתקלת בתצלום משפחתי מימי המנדט הבריטי ונסחפת אחר הסיפור מאחוריו,  איילה בן לולו וספרה "מוגבל" - שתי נובלות, אחת מתרחשת במשתלה, השנייה בצבא ובכל אחת מהן אשה צעירה המנסה לגאול את עצמה מהמקום ממנו הגיעה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
13/12/202225 minutes 2 seconds
Episode Artwork

פרידה מיצחק קלפטר

קולות מטקס האשכבה וההלוויה של יצחק קלפטר, ושיחה עם חברו ללהקת כוורת המתופף והמפיק מאיר פניגשטייןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/12/202210 minutes 47 seconds
Episode Artwork

שולי רנד - שר ומספר באולפן

לקראת הופעה בפסטיבל אשדודשירה, ועם מופע אישי חדש שהוא מחזמר לאדם אחד - "תשליך", מגיע שולי רנד לאולפן לשיחה אישית ולביצוע של שתי גרסאות כיסוי לעמיר ולב ולמכשפות. על הקלידים וההפקה המוזיקלית אסף תלמודיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/12/202241 minutes 46 seconds
Episode Artwork

"שולחים לך צליל מכוון"

פרידה מיצחק קלפטר, המוזיקאי שיצר במו ידיו ומיתריו את פס הקול הישראלי.  מיקי גבריאלוב וחיים רומנו, חבריו ללהקת "הצ'רצ'ילים" מספרים על הלהקה שלהם אותה הקים בגיל 15,  חברו ללהקת "אחרית הימים" אלי מגן וחברו להרכב "צליל מכוון" שלמה יידוב. עורך המוזיקה כאן 88 מנחם גרנית מסביר מהי תרומתו של קלפטר לתרבות הישראלית, והמוזיקאי דיויד ברוזה חוזר ל"שיר אהבה בדואי", שקיבל מקלפטר והפך לשיר הכי מזוהה איתו.  צילום: פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/12/202237 minutes 54 seconds
Episode Artwork

נורית זרחי מגיבה לאבי מעוז

סיכום שבוע: המשוררת כלת פרס ישראל נורית זרחי מגיבה לח"כ אבי מעוז שדיבר במליאת הכנסת נגד שירה "היא יוסף" | שאול אמסטרדמסקי ויאיר יונה על בינה מלאכותית שיכולה לשוחח ולכתוב עבורינו | ד"ר אריאל שוויצר על "ז'אן דילמן" שהוכרז כסרט הטוב בכל הזמנים | השף רז רהב מככב ברשימת המסעדות הטובות בעולםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
09/12/202253 minutes 59 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד - עוזי וייל

הכותב, התסריטאי והמתרגם עוזי וייל, שכתב את השער האחורי, לחמישיה הקאמרית, בטיפול ולאחרונה את "החנות שיש בה הכל", מגיע לאולפן לשיחה אישית על כתיבה, גבולות הסאטירה ומתי צריך לשבור אותםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/12/202239 minutes 57 seconds
Episode Artwork

"אני רוצה שהציור יעבוד כבשר"

גואל פינטו וענת שרון בלייס חוגגים יומהולדת מאה לצייר לוסיאן פרויד, ששינה את פני הציור והראה לעולם בשלל דיוקנאות כיצד אנחנו נראים באמת. הנכד של האיש שהמציא את הטיפול על הספה, השכיב אינספור נשים וגברים, ביניהם גם בנותיו,  על הספה בסטודיו וצייר את גופם העירום כמו גם את גופו. חוץ מזה הוא גם הספיק להוליד 13 ילדים אולי יותר....ואמר אני רוצה שהציור יהיה האדם, לא כמו האדם, אלא האדם. האוצרות נירית נלסון ורותי דירקטור, הפסיכולוג אייל שדה-לביא והאמנית ניבי אלרואי משוחחים על האמן שצייר את המלכה אליזבת השנייה, כפי שהיא נראית באמת, על האמנים שהשפיעו עליו, האמניות שהוא השפיע עליהן ומדוע הוא הצייר הכי חשוב במחצית השנייה של המאה ה 20.See omnystudio.com/listener for privacy information.
06/12/202251 minutes 11 seconds
Episode Artwork

איילה אינגדשט - מנגנת באולפן

המוזיקאית איילה אינגדשט מגיעה אלינו לאולפן יחד עם הגיטריסט יונתן לוי, לקראת פסטיבל הולגב לתרבות ישראלית אתיופית והופעה בבית הקונפדרציהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/12/202225 minutes 37 seconds
Episode Artwork

המונדיאל הכי ירוק?

סיכום השבוע: פרופ' דני רבינוביץ' על מונדיאל וסביבה | ד"ר יואב פרומר על ההיסטוריה של האנטישמיות בעקבות סעודת חג-ההודיה של טראמפ | העורך אלי הירש נפרד מהסופרת תמר גלבץ | אהרון קישלס מנסה להסביר מדוע סרטי אימה מציפים את נטפליקסSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/12/202251 minutes 10 seconds
Episode Artwork

הנדסת תודעה

ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, הודיע כי תוקם רשות לזהות לאומית - יהודית בראשות ח"כ אבי מעוז ממפלגת נועם. אבל מהי הזהות הזאת? אנשי תרבות ואקדמיה, דתיים וחילוניים, מנסים לענות על השאלה מהי זהות יהודית בישראל 2022. האם יש רק זהות אחת או שקיים מנעד של זהויות וכיצד תתנהל הרשות אל מול האזרחים הערבים, הקהילה הלהט"בקית, נשים, גרים, זכויות אדם שונות שחוקקו במדינה ועוד? משתתפים: הפרופ' הנרייט דהאן-כלב, הרב אברהם סתיו, פרופ' נמרוד אלוני, המשורר והעיתונאי אלטייב ע'נאים. את השיחות מלווים המשוררים: רוני סומק, נוית בראל, בכל סרלואי, אסתי ביטון שושן, אליעז כהן וסיון בסקיןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
30/11/202249 minutes 18 seconds
Episode Artwork

"אני נזהר מהקנאים" - אחד על אחד עם אורן נהרי

העיתונאי ויו"ר פרס ספיר לספרות אורן נהרי בשיחה אישית עם גואל פינטו.בנם של איש מוסד ומורה לפסנתר, החל את הקריירה שלו במחלקת הספורט ולימים ערך ראיונות עם מדינאים ואנשי תרבות מובילים בעולם. הוא פרסם ספרים על אישים חשובים וגם על אוכל והיום הוא מספר - מה שמותר - על מאחורי הקלעים של ועדת השופטים שמעניקה את פרס הספרות החשוב ביותר. נהרי מגלה מהם הספרים שמושכים אותו, חוזר לחיפה של ילדותו, מדבר על הוריו, על האני מאמין שלו כעיתונאי ואיש תרבות וגם על החשש שלו לעתיד המדינה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
30/11/202238 minutes 1 second
Episode Artwork

ספיר וולך - מופיעה באולפן

המוזיקאית ספיר וולך, בדרך לאלבום שני, מגיעה אלינו לאולפן לשיר ולספר על הילדות בקריות מגיש: גואל פינטו, עורכים: ענת שרון בלייס ואייל שינדלר, הפקה: אניה קלזון, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי, טכנאי: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/11/202216 minutes 46 seconds
Episode Artwork

על כדורגל ומוסר

סיכום השבוע: פרופ' אביעד קליינברג, נשיא האקדמיה רופין על חטאי העבר והווה של המערב והעולם הערבי בעקבות המונדיאל | הבמאי עמוס גיתי ושי גליק מנכ"ל "בצלמו" על מחאה בעקבות אירוע בחיפה | יוגב גבאי, חבר האנסמבל ההודי של ברקלי מועמד לגראמי | ושיחה עם זוהר אורבך ממאקו על סטיבן שפילברג שחוזר לילדות  See omnystudio.com/listener for privacy information.
25/11/202252 minutes 30 seconds
Episode Artwork

מקומם של בני הקהילה אתיופיה באקדמיה

הסכת מיוחד של גם כן תרבות לכבוד חג הסיגד. נבדוק את מקומם של בני הקהילה האתיופית בישראל באקדמיה. שיחה עם ד"ר שלי אנגדאו מבית הספר לעבודה סוציאלית באונ' חיפה ועם המשפטן והדוקטורנט איציק דסה מהקליניקה למשפטים בבר אילן. נדבר גם על הסרט "אקסודוס 91" שמספר את סיפור מבצע שלמה עם השחקן שי פרדוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/11/202237 minutes 32 seconds
Episode Artwork

"במקום לתקן את החיים מנסים לתקן את הספרות" - סופרי הרשימה הקצרה לפרס ספיר לספרות 2022 באולפן

אילנה ברנשטיין וספרה "חמתו של תמוז", הסופר סמי ברדוגו  וספרו "כולנו החמישה", השניים כבר  זכו בפרס בעבר, אליהם מצטרפים הסופרת אורית אילן וספרה "אחות לפליאדות", ארי ליברמן וספרו "השתקן", צחי פרבר וספרו "אבנים". החמישה מספרים על שיחת הטלפון שבה הודיעו להם על המועמדות, על מאחורי הקלעים של הכתיבה, הפחד שמלווה את התקבלות הספר ומעמדם הרעוע של הסופרות והסופרים בישראל.See omnystudio.com/listener for privacy information.
22/11/202249 minutes 52 seconds
Episode Artwork

לאורה ריבלין - מופיעה באולפן

השחקנית לאורה ריבלין עם אלבום חדש "בעיר זרה", עם שירים שלה וחידושים לקלאסיקות - מגיעה לאולפן יחד עם ימי ויסלר ואלכס משהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/11/202222 minutes 27 seconds
Episode Artwork

מה יציג תיאטרון אום אל פאחם

סיכום השבוע: שיחה עם המנהל האומנותי המיועד של התיאטרון הרפרטוארי שיוקם באום אל פאחם הישאם סלימאן | נלווה את סינמה סבאיא בדרך לאוסקר עם מפיקת הסרט מאיה פישר | נדבר בתערוכה הצפוייה למרינה אברמוביץ' במוזיאון ת"א עם האוצר סרג'יו אדלשטיין | ונדבר על המאבק נגד פעילים אקלים שפוגעים ביצירות אמנות עם האוצרת רז סמירה - יו"ר איגוד המוזיאונים ואיקו"ם ישראל וחוקר האמנות והאוצר ד"ר דורון לוריאמגיש: גואל פינטו, עורכים: איל שינדלר וענת שרון בלייס, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
18/11/202250 minutes 36 seconds
Episode Artwork

"ספורט וושינג" במונדיאל

הסכת מיוחד לקראת משחקי גביע העולם בכדורגל. אוריאל דסקל, יורם ארבל ושרון דוידוביץ' על מקרים בעבר בהם ספורט שימש לשיפור תדמיתם של מדינות, על רגעים היסטוריים במשחקים, וגם על איך משדרים כדורגל לעיווריםמגיש: גואל פינטו, עורכים: איל שינדלר וענת שרון בלייס, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/11/202238 minutes 3 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד עם שלומית אהרון

הזמרת שלומית אהרון מגיעה לשיחה אישית באולפן אחרי קריירה ארוכה ועם שיר חדש. בשיחה היא חוזרת לילדותה עם הוריה ניצולי השואה, מספרת על אמה שהייתה זמרת והפכה לעקרת בית ועל ההחלטה שלה לשלב קריירה ואמהות. על לימודי הסיינטולוגיה שעשתה בעבר, על רצונה לחיות חיים רוחניים ועל כך שהיא עדיין זמרת רלוונטית, למרות השינויים שעבר פס הקול הישראלימגיש: גואל פינטו, עורכים: איל שינדלר וענת שרון בלייס, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
16/11/202242 minutes 5 seconds
Episode Artwork

חגיגת יום הולדת 80 לדניאל בארנבוים

הוא נולד בארגנטינה ואת ההופעה הראשונה שלו נתן בגיל 8. לאחר שמשפחתו עלתה לישראל ניסה אביו להרחיקו מהמוזיקה ושלח אותו ללמוד אגרוף אבל בארנבוים הפך לגדול המנצחים והפסנתרנים בעולם. המנצח דניאל כהן מספר על האיש שהיה המורה שלו | מבקר המוזיקה נועם בן זאב מספר על הרגע בו אמר לתזמורת ברלין לבצע יצירה של ואגנר בסיום קונצרט בפסטיבל ישראל 2001 | הצ'לנית קרני פוסטל מספרת על אשתו, הצ'לנית ז'קלין דה פרה ועל החיבור המוזיקלי בין השניים | הנגנים מור בידון ומוחמד סאלח איברהים מספרים על השיעורים במסגרת "תזמורת דיוואן מזרח-מערב", פרויקט חייו של בארנבוים, אותו כינה פרויקט נגד הבורותמגיש: גואל פינטו, עורכים: איל שינדלר וענת שרון בלייס, מפיקה: נועה רוקני, בצוות התכנית: אבי שמאי ובר בלפר, צילום Flash 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
15/11/202250 minutes 46 seconds
Episode Artwork

שי טרא ליטמן - מופיע באולפן

הראפר הצעיר שי טרא ליטמן מגיע לדבר, לשיר ולצעוק באולפן יחד עם הדי ג'יי גיא גפןמגיש: גואל פינטו, עורכים: ענת שרון בלייס ואייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/11/202226 minutes 24 seconds
Episode Artwork

"היהודים הם מספרי הסיפורים הטובים ביותר"

גורו הכתיבה רוברט מקי, האיש מאחורי מדריך הכתיבה "סיפור", שהפך לתנ"ך של הכותבים, טוען שאולי משהו ביכולת של הישראלים לספר סיפור נחלש, מהרגע שהפכנו מעבדים לאדונים. מקי יעביר בישראל את סדנת הכתיבה שלו "סדנת סיפור" בה השתתפו טובי הכותבים בעולם, והוא משוחח על העולם המשתנה וכיצד זה משפיע על הכתיבה, על הדרדרותה של הוליווד - הפוליטלי קורקט לא יציל את היצירה הנכתבת,  ועל הסדרה האהובה עליו "תרגיע" של לארי דיוידמגיש: גואל פינטו, עורכים: ענת שרון בלייס ואייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי, צילום: Wang Xu HuaSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/11/202238 minutes 14 seconds
Episode Artwork

לא נחתם חוזה עם שר התרבות הפלסטיני

סיכום השבוע: שר התרבות הפלסטיני עאטף אבו סיף טוען שהתרגום לעברית של ספרו "דורכים במקום" יצא ללא אישורו. שיחה עם כיפאח עבד אל חלים מהוצאת מכתוב | תרגום ספרות עברית לערבית עם רוני סומק ורים ענאים | מחקר מראה שספרות ערבית פורחת באנגלית עם חוקר הספרות ד"ר סמיר חאג' | ועונה חדשה ל"הכתר" ולהסכת על הסדרה עם אלעד בר נוימגיש: גואל פינטו, עורכים: אייל שינדלר וענת שרון בלייס, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי, צילום: "מכתוב"See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/11/202248 minutes 24 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד עם אורלי קסטל בלום

אורלי קסטל בלום עם רומן חדש "ביוטופ". הגיבור שלה, שפוטר מן החוג לתרבות צרפת, מתנחם בדירתו הפשוטה, בשעה שעוד ועוד מגדלים מפוארים משתלטים על תל אביב. קסטל בלום ממשיכה להציף בפני הקורא הישראלי את האמת הישראלית, וגם מדברת על הסיפורים הראשונים שכתבה עוד בבית הספרמגיש: גואל פינטו, עורכים: אייל שינדלר וענת שרון בלייס, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
09/11/202238 minutes 32 seconds
Episode Artwork

יום העירוניות העולמי

שיחה עם הסופרת איריס ארגמן שמפרסמת ספר ילדים שלישי בסדרת המכשפה רוזלינדה. הפעם המכשפה שלה עוזבת את העץ עליו התגוררה ועוברת לבניין בעיר, אחד מני רבים שצומחים בה במקום עצים. האדריכל, פרופ' ערן נוימן מספר על תערוכה חדשה שהוא אוצר במוזיאון ת"א "חורבות פוסטמודרניות" המוקדשת לשני מתחמים תל אביביים מפורסמים, שנחרבו ונבנו מחדש: מתחם הדולפינריום וכיכר דיזנגוףמגיש: גואל פינטו, עורכים: אייל שינדלר וענת שרון בלייס, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר, אבי שמאי ואניה קלזון, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/11/202224 minutes 12 seconds
Episode Artwork

שיר יפרח - פיוטים באולפן

הפייטנית הצעירה שיר יפרח תופיע בפסטיבל העוד, והיא מגיעה אלינו לאולפן עם נגנית הקאנון יעל לביאמגיש: גואל פינטו, עורכים: אייל שינדלר וענת שרון בלייס, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/11/202219 minutes 43 seconds
Episode Artwork

תאטרון מרוסיה מוצא מקלט בתל-אביב

סיכום השבוע: המזכ"ל המיתולוגי של התזמורת הפילהרמונית - אבי שושני - פורש. שיחה עם ד"ר אמיר מנדל - מבקר המוזיקה הקלאסית של הארץ | קבוצת תאטרון מסנט פטרבורג ברחה מרוסיה ופועלת בתאטרון תמונע. שיחה עם הבמאית דריה שמינה והמפיקה ליזה שקולניק | ענת שרון-בלייס נפרדת מהמשוררת חוה פנחס-כהן | האוצרת והחוקרת טלי תמיר עם ספר חדש על התנועה האומנותית הפוליטית "המשותף קיבוץ"מגיש: גואל פינטו, עורכים: אייל שינדלר וענת שרון בלייס, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: אלכס נדז'דינסקיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/11/202253 minutes 38 seconds
Episode Artwork

תאטרון פרינג' בישראל - תמונת מצב

לכבוד פתיחת פסטיבל "קיפוד הזהב" שמאגד ממיטב הצגות הפרינג' החדשות, כינסנו פאנל יוצרים לשיחה על הרווח בין הפרינג' לתאטרון הרפרטוארי, ואיך עם תקציבים צנועים יוצרים תאטרון פורץ דרך. משתתפים היוצר והמנהל האומנותי של קיפוד הזהב - מרט פרחומובסקי, הבמאית לילך דקל אבנרי, השחקנית והיוצרת מאיה בואנוס ומיכאל טפליצקי - המנהל האומנותי של תאטרון מלנקימגיש: גואל פינטו, עורכים: אייל שינדלר וענת שרון בלייס, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי, צילום: קיפוד הזהב, כאן תרבותSee omnystudio.com/listener for privacy information.
03/11/202239 minutes 51 seconds
Episode Artwork

"כאילו יש בחירה"

יום אחרי סיומו של ערב מלא במדגמים, נבדוק איך נראו משדרי הבחירות בערוצים השונים עם רותה קופפר - כתבת הטלוויזיה של כלכליסט  וניר וולף - מבקר הטלוויזיה של ישראל היום. נבדוק גם איך נראית מערכת הבחירות ברשתות החברתיות עם פרופ' קרין נהון - ראשת חטיבת דאטה ממשל ודמוקרטיה באוניברסיטת רייכמן. נשמע גם את שיר הבוקר שכתב וקרא ערן צלגובמגיש: גואל פינטו, עורכים: אייל שינדלר וענת שרון בלייס, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/11/202232 minutes 26 seconds
Episode Artwork

מנגנים באולפן: המשקפיים של נויפלד

המוזיקאי רב הפעלים שמוליק נויפלד יעלה בפסטיבל הפסנתר את המופע "המשקפיים של נויפלד 2" ומגיע אלינו לאולפן יחד עם בנו, רועי נויפלד והזמרת רום שינדלר לשיחה על מוזיקה, פרסומות וגם על "ישראל מחכה לרבין" שהוא הלחיןמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
31/10/202227 minutes 24 seconds
Episode Artwork

מי מצעיד את הספרים?

סיכום השבוע: נבחן את רשימת הספרים המומלצים של משרד החינוך עם פרופ' זוהר שביט | רועי גורמזאנו על ספרו "היוצא דופן" | יוליה צודיקס על הבמאי קיריל סרברניקוב שעובד על סרט ע"פ הספר "היעלמותו של יוזף מנגלה" של אוליביה גז | ענת שרון-בלייס פגשה אומניות אוקראיניות שהתארחו ביפו מגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/10/202251 minutes 18 seconds
Episode Artwork

מצב מדעי הרוח

פרוייקט מיוחד לפתיחת שנת הלימודים האקדמית. שיחה עם ראשי חוגי מדעי הרוח באוניברסיטאות על כמות הנרשמים, המחלקות שעולות ואלה שיורדות, ולאן מועדות פנינו? בהשתתפות פרופ' גור אלרואי – רקטור אונ' חיפה, פרופ' נירית בן אריה דבי - המשנה לדיקן הפקולטה למדעי הרוח והחברה באונ' בן גוריון, פרופ' גלי צינמון - דיקנית הפקולטה למדעי הרוח באונ' ת"א ופרופ' נסים אוטמזגין דיקן מדעי הרוח באונ' העברית  See omnystudio.com/listener for privacy information.
26/10/202242 minutes 3 seconds
Episode Artwork

סופי צדקה והבלאדים - מנגנים באולפן

סופי צדקה מגיעה אלינו לאולפן עם ההרכב שלה "הבלאדים" לשיר בעברית עתיקה. משתתפים: יניב טייכמן בעוד, יוסי ברונפמן בקנון ובן דגוביץ בכלי הקשהמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/10/202225 minutes 13 seconds
Episode Artwork

בין המתת חסד להתאבדות מרצון

סיכום השבוע: שיחה על השלכות הבחירה של חולים לסיים את חייהם עם תומי יואל פינקוביץ', אשתו של במאי התאטרון רוני פינקוביץ' ועם הפסיכולוגית שירלי אברהמי מחברת הספר "עדיף שהיה מת במלחמה" | מסע בין מצעי המפלגות עם איריס רונלי ריקליס מנכל"ית פורום מוסדות התרבות | על ההצגה "בלוברי" של נטלי צוקרמן קופל שזכתה בפסטיבל עכו | פרידה מאשת התיאטרון פנינה רינצלר עם מיה טבת דייןמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/10/202254 minutes 33 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד עם ורדי כהנא

שיחה אישית עם הצלמת ורדי כהנא על הקריירה שהחלה בצילום של אמיל גרינצוויג כשעה לפני שהוא נרצח, דרך צילומים איקוניים של אביב גפן ויאיר לפיד ועד לצילומים המשפחתיים שחשובים לה יותר מהכלמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/10/202242 minutes 23 seconds
Episode Artwork

מורין נהדר - מנגנת באולפן

בהשראת מאבק הנשים באיראן מגיעה אלינו לאולפן הזמרת מורין נהדר, ילידת איראן, עם מחווה לנשים האיראניותמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
18/10/202223 minutes 19 seconds
Episode Artwork

נשים מצביעות לימין הקיצוני

סיכום שבוע: הסופרת אנני ארנו הוכרזה כזוכה בפרס הנובל לספרות, שיחה עם פרופ' נדין קופרטי צור | ד"ר לירן הרסגור על הצבעת נשים לימין קיצוני | פרידה מהסופרת הילרי מנטל עם ד"ר נוית בראל | המנצח תום כהן על הבחירה בתזמורת ירושלים מזרח מערב כתזמורת מובילה | ד"ר יונתן שגיב על הסדרה "מפלצת" בנטפליקסמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/10/202252 minutes 17 seconds
Episode Artwork

אנני ארנו זוכה בנובל לספרות

משדר מיוחד לכבוד הזכיה של הסופרת אנני ארנו בפרס נובל לספרות. מגיש: גואל פינטו, משתתפים: ענת שרון בלייס, אלעד בר נוי ויובל אביבי, עדי שורק - הסופרת ועורכת סדרת ושתי בהוצאת רסלינג, פרופ' נדין קופרטי צור - ראש התכנית לתרבות צרפת ומרכז דניאל אברהם, פרופ' עירן דורפמן - ראש החוג לספרות באוני' ת"א והסופרת והעורכת ד"ר יערה שחורימגיש: גואל פינטו, חברי הפאנל: ענת שרון בלייס, יובל אביבי ואלעד בר נוי, עורך: אייל שינדלר, הפקה: אבי שמאי ונועה רוקני, תחקיר: איתמר ולר, צילום: רויטרסSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/10/202252 minutes 23 seconds
Episode Artwork

מבקשים סליחה מהתרנגול

לקראת יום כיפור נבקש סליחה מעולם החי ובמיוחד מהתרנגול. למה דווקא התרנגול משמש לכפרה? מדוע ש"י עגנון הודה לבעלי החיים כשהוא קיבל את פרס נובל? מדוע סופר בוחר להקדיש את יצירתו לעולם החי? וכיצד התרנגולות ביפו נותלות חלק בג'נטרפיקציה? שיחות עם הרב אברהם סתיו, ד"ר דן מישייקר, דרור בורשטיין וד"ר יערה סדצקי מהטכניוןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/10/202241 minutes 29 seconds
Episode Artwork

אהרון רזאל מנגן באולפן

המוזיקאי אהרון רזאל מגיע אלינו לאולפן עם האלבום ה-13,  לשיחה על הילדות בנחלאות ועל תחילת הדרך במוזיקה האמוניתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
03/10/202227 minutes 1 second
Episode Artwork

אחת על אחת עם אילנה זפרן

הסופרת והמאיירת אילנה זפרן מגיעה לאולפן עם החתולים וגם עם דב נמלים לשיחה על ספר ילדים חדש "נמוכונת", ועל יצירה להטבי"תמגישה: ענת שרון בלייס, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי, איור: אילנה זפרןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/09/202232 minutes 43 seconds
Episode Artwork

גם כן תרבות מתחילים מהתחלה

לכבוד השנה החדשה נחזור עם ארבעה יוצרים לרגע שבו הכל התחיל. הזמרת דיקלה תספר על הפעם הראשונה ששמעה את השיר שלה "בוקר טוב" ברדיו, השחקן סלים דאו על הרגע בו הבין שהפך לכוכב כשיצא הסרט "אוונטי פופולו", הסופרת מיכל שליו שכתבה אחת בעיתון הפכה את ספר הביכורים שלה "מלאכי עליון" לרב מכר, והצלם עדי נס שהתערוכה הראשונה שלו על חיי להטבקי"ם יצרה מהומה בתקשורתמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, תמונה: פוסטר הסרט "אוונטי פופולו" - צילום יואב קישSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/09/202254 minutes 17 seconds
Episode Artwork

בת הים הזו לא מייצגת אותי

סיכום שבוע: מחאות ברשת נגד ההחלטה של דיסני ללהק שחקנית שחורה לתפקיד בת הים הקטנה עם התסריטאית עלמה גניהר ועיתונאית הארץ נירית אנדרמן | מרגריטה לינטון זכתה באופיר עם "בת האמן" | רנן מוסינזון וד"ר מוטי זעירא על המחזות הגנוזים של יגאל מוסינזון שעלו לרשת | כלת פרס ישראל נורית זרחי בספר ילדים חדש "אגודת משוררי הרחוב"מגישות: ענת שרון בלייס ורונה גרשון תלמי, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי, צילום: ערוץ היוטיוב של דיסני, צילום מסךSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/09/202258 minutes
Episode Artwork

אחד על אחד עם עידן אלתרמן

עידן אלתרמן מבין שהוא עבר מהטלוויזיה לתאטרון וטוב לו עם זה. שיחה אישית עם הקומיקאי שנפל מכוכב אחרמגישה: ענת שרון בלייס, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/09/202239 minutes 45 seconds
Episode Artwork

יוני ליבנה מנגן באולפן

עם אלבום חדש "כדורי שינה" ולפני הופעה בפסטיבל הפסנתר מגיע אלינו המוזיקאי ומבקר הספרות יוני לבנה לאולפן, יחד עם עדן ג'משיד והפסנתרן גל שמימגישה: ענת שרון בלייס, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: אלון מקלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/09/202225 minutes 10 seconds
Episode Artwork

"לא היססתי לרגע כשכתבתי את הסיפורים"

סיכום שבוע: הוצאת הספרים ידיעות ספרים וספרי עליית הגג מוציאים מחדש את ספריו של הרב חיים סבתו, שוחחנו איתו | המאסטרו יואל לוי, שניצח על התזמורות החשובות בעולם, חוזר לנצח בחיפה | פרופ' הלל כהן על ספרו החדש "שונאים סיפור אהבה" על יחסי מזרחים וערבים ממאורעות תרפ"ט ועד לאירועי מאי 2021 | האוצרת יערה קידר עם תערוכה חדשה "מפעל החלומות: אלבר אלבז" לזכרו של מעצב העל הישראלי שהלך לעולמומגיש: גואל פינטו, עורכים: רונה גרשון תלמי ואייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: Flash90See omnystudio.com/listener for privacy information.
16/09/20221 hour 7 minutes 27 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד עם הלית ישורון

"זה היה נורא" מספרת הלית ישורון על המפגש הראשון שלה עם הכתיבה של מרסל פרוסט. שיחה עם העורכת והמתרגמת עם צאת כרך נוסף מהתרגום שלה ל"בעקבות הזמן האבוד" של פרוסטמגיש: גואל פינטו, עורכים: רונה גרשון תלמי ואייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/09/202234 minutes 23 seconds
Episode Artwork

פרידה מז'אן לוק גודאר

נפטר הבמאי הצרפתי פורץ הדרך ז'אן לוק גודאר. שיחה עם הבמאי עמוס גיתאי ועם ד"ר אריאל שוויצר - מבקר בכתב העת הצרפתי ''קאיה דו סינימה'' בו כתב גודארמגיש: גואל פינטו, עורכים: רונה גרשון תלמי ואייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: רויטרסSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/09/202226 minutes 24 seconds
Episode Artwork

"לה פלפולה גרוב" מנגנים באולפן

ההרכב "לה פלפולה גרוב" עם אלבום חדש, שעתיד לצאת לקראת ראש השנה. חברי ההרכב - דוד רגב זערור, בן מחלוף ויצחק זגזג התארחו אצלנו באולפן "גם כן תרבות" לשיחה על השורשים והופעה עם מוזיקה עיראקית כמו של פעםמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/09/202222 minutes 32 seconds
Episode Artwork

אלוהים נצור את המלך

תכנית מיוחדת של "גם כן תרבות" לציון מותה של המלכה אליזבת: מנורמן ליברכט, פרשן הבי-בי-סי, שפגש במלכה, דרך הד"ר תומר פרסיקו, שבוחן את תרומת המלכה הבריטית לתרבות העולמית, ועד השפעת המלכה על הספרות, הטלוויזיה והקולנוע עם ד"ר אלי אשד, מאיה ראכלין ואלעד בר נוימגיש: גואל פינטו, עורכת: רונה גרשון תלמי, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/09/202250 minutes 57 seconds
Episode Artwork

"ילדי האשראם לא יושתקו"

סיכום השבוע: בית המשפט פסק לטובת הסרט "ילדי האשראם", במסגרת תביעה של חברי האשראם Anandvadi  - שיחה עם יוצר הסרט יהונתן אופק ועו"ד נטע סרוסי | הבמאי גיא דוידי על סרטו "ימי תום" שמוצג בפסטיבל ונציה | כתב העת "סימן קריאה" מציין יובל שנים להיווסדו - שיחה עם ענת שרון בלייס | שיחה עם הרב אברהם סתיו על ספרו "צמחונות יהודית"מגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
09/09/202259 minutes 37 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד עם דביר בנדק

דביר בנדק מתארח באולפן "גם כן תרבות" לשיחה על הסרט "גולדה" שיעלה בקרוב ובו הוא משחק לצד הלן מירן, על הבחירה ללכת ללמוד משחק ועל הצגת היחיד שלו "כל הדברים הטובים"מגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/09/202239 minutes 29 seconds
Episode Artwork

לאה שבת - מנגנת באולפן

המוזיקאית לאה שבת חוזרת לסדרת הופעות חיות, שרה באולפן ומספרת על אהבת הקהל ומה שהמוזיקה עושה להם, ומצד שני על כך שהיום עושים מוזיקה שנשמעת כאילו יצאה מפס-ייצור, ועל הופעות שלה שהיא הופכת לכיתת אמןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/09/202226 minutes 29 seconds
Episode Artwork

העדתיות לא מתכוונת לעזוב

סיכום השבוע: ד"ר סיגל נגר-רון מהמכללה האקדמית ספיר וד"ר טליה שגיב על עדתיות בבני הדור השלישי | הסופרת אורה אחימאיר מתחברת להיסטוריה המשפחתית בספר "בסלון של ברטה" | רז סמירה - מנכלית איקום ישראל על הגדרה חדשה למושג "מוזיאון" | פרס מפעל חיים יוענק ללינה צ'פליןמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/09/20221 hour 41 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד עם רננה רז

עם הופעה חדשה בפסטיבל ישראל שחוזרת לקלטות הוידאו שמסתתרות אצלנו בארון - רננה רז מגיעה לאולפן לשיחה על הבית, על המדינה ועל העבודה על הבמהמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/09/202232 minutes 54 seconds
Episode Artwork

הנוער של ימינו...

לקראת פתיחת שנת הלימודים הבאנו לאולפן שלושה בני נוער יוצרים והפגשנו אותם עם גיבורי התרבות שלהם. נטלי רז כותבת ומנגנת משוחחת עם המשורר רוני סומק. הפסנתרן הצעיר מתן גור-נלסון פוגש את הפסנתרן הבינלאומי בוריס גיטלבורג. השחקן הצעיר רועי שפירא פוגש את המשורר והמחזאי אהרון לוין, בנו של חנוך לויןמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
31/08/202245 minutes 12 seconds
Episode Artwork

אילן וירצברג מנגן באולפן

עם אלבום סולו חדש "בתוך הרעש הגדול" מגיע אילן וירצברג לשיחה על תחנות התרבות של חייו ולהופעה באולפןמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/08/202231 minutes 31 seconds
Episode Artwork

ציור של בנקסי מבית לחם לתל אביב

סיכום השבוע: האספן קובי אברג'יל הביא גוש בטון ועליו יצירה של בנקסי מבית לחם לתל אביב | כתבת החינוך של הארץ שירה כדרי עובדיה בעקבות צמצום תוכנית הלימודים בהיסטוריה | ד"ר אבי שילון והסופרת גלילה רון-פדר על ביוגרפיות ואוטוביגורפיות | גנז המדינה לשעבר ד"ר יעקב לזוביק על הסתרת מסמכים מהציבורמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: האתר הרשמי של בנקסיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
26/08/202257 minutes 49 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד עם אלכס ליבק

צילום כבר לא יכול לשנות את העולם - אומר לנו הצלם, חתן פרס ישראל, אלכס ליבק. שיחה על המצלמה הראשונה שהוא קיבל מאביו, על פרס ישראל ומדוע אף אחד לא רוצה לדעת מה מתרחש ביהודה ושומרוןמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: Flash90See omnystudio.com/listener for privacy information.
24/08/202229 minutes 40 seconds
Episode Artwork

גילי יאלו מנגן באולפן

המוזיקאי גילי יאלו מגיע לאולפן שלנו, בפעם הראשונה עם שיר בעברית, לשיחה על הדרך שהוא עשה, על שפה, צבע והנסיון להיות מוזיקאי שלא רק מחובר למוצא שלומגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: תמיר צובריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/08/202225 minutes 32 seconds
Episode Artwork

פסוקי השטן לא עוזבים את סלמן רושדי

סיכום השבוע: מיזם הנצחה לפרופ' נחמה ליבוביץ', כלת פרס ישראל לחינוך. שיחה עם חיותה דויטש שכתבה עליה ספר | שיחה עם אלטיב ע'נאים ועם הסופר יורם מלצר בעקבות הדקירה של סלמן רושדי | זמירה פורן ציון מוציאה ספר שירה ראשון | אמן הוידאו-ארט עודד הירש ממציא את הגלגל בתערוכה חדשה בחיפהמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/08/202253 minutes 18 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד עם גילה אלמגור-אגמון

שאלות אישיות עם גילה אלמגור-אגמון בעקבות הוצאה מחודשת של הספרים "הקיץ של אביה" ו-"עץ הדומים תפוס" על הילדות הטראומטית, הקריירה האדירה, התמודדות עם איומים על חייה בעקבות התבטאויות פוליטיות ועל אירוע המחווה שיערך עבורה ביום שלישי הקרוב בסינמיטקמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: Flash90See omnystudio.com/listener for privacy information.
17/08/202243 minutes 1 second
Episode Artwork

שרון רוטר מנגנת באולפן

שרון רוטר חוזרת עם שיר חדש "מלכות" שמספר את סיפור הפינוי של חומש לפני 17 שנים. שיחה עם שרון ועם כותבת המילים והבמאית מנורה חזני. גיטרה ועיבוד: הדר מעוזמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/08/202222 minutes 44 seconds
Episode Artwork

פרידה מצביקה פיק

נפרדים מהמוזיקאי הענק צביקה פיק עם צדי צרפתי ומרגלית צנעני ששיחקו לצידו בשיער, עם חנה לסלאו שהיתה חברתו בגיל התיכון, ועם המלחינים וחוקרי המוזיקה פרופ' עודד זהבי ויונתן בר גיורא על החשיבות המוזיקלית של יצירתומגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: Flash90See omnystudio.com/listener for privacy information.
15/08/202232 minutes 59 seconds
Episode Artwork

זאב נחמה בעד אהבה ונגד גבולות

סיכום השבוע: שיחה אישית עם זאב נחמה שזוכה בפרס מפעל חיים של אקו"ם | הבמאי גיא דוידי מסביר למה הוא חתם על מכתב נגד הקרנת הסרט של חברו לאון פרודובסקי בפסטיבל לוקרנו | רוני גלבפיש אספה סיפורי פנטזיות מיניות של נשים לספר חדשמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: Flash90See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/08/202253 minutes 49 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד עם יונה אליאן

השחקנית יונה אליאן מונתה לתפקיד יו"ר ארגון אמני ישראל (אמ"י) והגיעה אלינו לאולפן. ״מדינת ישראל אוהבת את האמנים שלה מתים. רק אז היא חולקת להם כבוד״ היא אומרת. על רגשי האשם שיש לה מול הוריה ניצולי שואה, שאת סיפורם סירבה לשמוע, על האמא החרדתית שהיא, על האהבה לאותו הגבר כבר 50 שנים, ועל החזרה למגורים ביפו, לא רק כסגירת מעגל עם העיר בה נולדה וגדלה, אלא גם כאקט של שלום ושכנות עם האזרחים הערביםמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/08/202242 minutes 41 seconds
Episode Artwork

בוב דילן במרוקאית - מנגנים באולפן

נכיר את השפה המרוקאית היהודית עם משה מוסא שטרית - יוצר בשפה המרוקאית-יהודית ועם המוזיקאי אברהם כהן - מנהל אנסמבל הפיוט של מכון בן צבי לקראת הופעה בפסטיבל דוקוטקסטמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/08/202220 minutes 11 seconds
Episode Artwork

מחכים לחמור

תוכנית שלמה ששואלת - למה החמור כל כך חשוב בתרבות שלנו?נדבר עם ההיסטוריון פרופ' יעקב שביט מהחוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת ת"א שכתב את הספר "חמוריות", עם הצייר אסד עזי שעיצב את עטיפת הספר "חמור" של סמי ברדוגו והמעצבת והציירת טליה בר שציירה את החמור על עטיפת "צלם" של עינת יקיר, עם המשוררת אגי משעול שכתבה שיר על חמור בזמן מבצע צוק איתן ונכיר את שרון כהן מהחווה השיקומית "להתחיל מחדש" שמצילה חמוריםמגישים: גואל פינטו וענת שרון בלייס, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/08/202245 minutes 55 seconds
Episode Artwork

אולנה זלנסקי בהפקת אופנה על רקע הריסות אוקראינה

סיכום השבוע: ורדי כהנא ושירה ברויאר על פרוייקט אופנה שבו צילמה אנני ליבוביץ' את אולנה זלנסקי על רקע הריסות אוקראינה | המלהקת אמירה בוזגלו על ליהוק שחקנים רזים לתפקידים של דמויות גדולות גוף ומתי לשחקן מותר לשחק מי שהוא לא | נורמן לברכט על זמרת האופרה הרוסיה אנה נטרבקו שמוחרמת בעולם ותופיע בישראל | ודני אשל על אחיו האומן אבשלום בעקבות סרט תיעודי חדשמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, קרדיט תמונה: עמוד האינטסגרם של אולנה זלנסקיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/08/202254 minutes 58 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד עם זאב אנגלמאיר (שושקה)

האומן זאב אנגלמאיר שידוע גם דרך הדמויות שלו שושקה, וכעת גם חזיר הבר חורחה, מקבל את אות יקיר פסטיבל אנימיקס ומגיע אלנו לאולפן לשיחה על הדרך הארוכה שהוא עבר וגם על הורותמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: אלעד זהרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
03/08/202230 minutes 16 seconds
Episode Artwork

אומניות צעירות מדברות את הסביבה שלהן

שולחן עגול של סטודנטיות מצטיינות לרגל תערוכות סוף השנה של בתי הספר לאמנות בישראל. האחת, מדברת ביצירת האמנות שלה את החוויה של להיות מתנחלת, הנסיעה ברכבים ממוגנים, והבית הרעוע.השנייה מדברת את זהותה המזרחית, וההשלכות הרגשיות שהיו לה, ולמשפחתה, בראי הגזזת ממנה סובל הסבא.והשלישית מדברת את הזהות הנשית הערבית שלה בתוך חברה פטריאכלית שמרנית, וכותבת על הקנבס בערבית: "בואו נצא מהמסגרת, אנחנו חופשיים".שיחה עם ירדן ששון מהמחלקה לאמנות רב תחומית בשנקר, אושרת כהן מהמחלקה לקרמיקה וזכוכית בבצלאל, סג׳א מואסי מהפקולטה לאמנויות במדרשה לאמנות בית ברל וכתבת האומנות רעות ברנעמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: שלומי יצחקSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/08/202237 minutes
Episode Artwork

דודי לוי - מנגן באולפן

דודי לוי חוזר אל נוער שוליים בשיר חדש "הלהקה הקטנה מחולון" ומגיע אלינו לאולפן לשיחה על ההצלחה הפתאומית כנער והדרך עד היוםמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/08/202230 minutes 3 seconds
Episode Artwork

זמן המשוררים לזעוק למען כדור הארץ

סיכום השבוע: שיחה על שירת אקלים עם פרופ' עדי וולפסון, ורד טוהר ואלעד זרט | פרידה מאורי אורלב עם פרופ' זוהר שביט ואסתי זקהיים | 50 להרצחו של הסופר הפלסטינאי ע'סאן כנפאני עם דר' נביה אל-קאסם וסיני פתר | ודמות של דון דרייפר כמייצג גבריות עם עמית ולצרמגישה: ענת שרון בלייס, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/07/202257 minutes 27 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד עם סעיד אבו שקרה

הוא תמיד נשאר אופטימי בעשייה ועדיין מחכה למוזיאון הראשון לאומנות בחברה הערבית בישראל. מפגש עם האומן סעיד אבו שקרה לשיחה על אומנות בין מגזרים בישראלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/07/202232 minutes 20 seconds
Episode Artwork

מנגן באולפן - עומר קורן

המוזיקאי עומר קורן מגיע לאולפן עם שיר חדש שהקליפ שלו משקף את הנעשה בתעשיית מועדוני החשפנות. נשוחח גם עם ילנה דויין שעבדה במועדונים כאלה והשתקמהמגישה: ענת שרון בלייס, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/07/202233 minutes 37 seconds
Episode Artwork

הגיבורות האמיתיות שלנו

סיכום שבוע: האם משרד החינוך הכניס לבחינת הבגרות בספרות סיפור שמעודד התאבדות? האם טקסט ספרותי יכול להשפיע על תלמידים למעשה כזה? שיחה עם הסופרת גיא פינקלשטיין, ההורה דניאל רז ובתו נטלי והביבליותרפסטית ד"ר מירב רוט | כוכבה לוי, האשה שחלמה להיות סופרת, ועיתוני העולם קראו לה יצאנית הייתה למעשה גיבורת הלילה בו פרצו מחבלים למלון סבוי בתל אביב. סרט חדש של זוהר וגנר עושה צדק עם דמותה | הלכה לעולמה האמנית מאיה אטון שהציגה בישראל ובעולם. האוצרת ובעלת גלריה גבעון, נעמי גבעון מספרת על מותה הטרגי בגיל 48 ועל עבודתה האחרונה בה נראית אשה מרחפת מעל מיטהמגיש: גואל פינטו, עורכים: ענת שרון בלייס ואייל שינדלר, הפקה: אבי שמאי, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס ובר בלפר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/07/202250 minutes 45 seconds
Episode Artwork

"כל יציאה מהבית היא מטרד"

שיחת אחד על אחד עם הסופרת, המחזאית והבמאית עדנה מזי"א על ספר ילדים חדש "קוקולולי" שמספר על סבתא ונכדתה, "זוג" ההצגה חדשה שלה בבית לסין שעוסקת באלימות נפשית, מדוע היא לא סובלת את תרבות הפי.סי (כי מה שחשוב זה משבר האקלים) ועל מהפכת "מי טו" שהולכת לדעתה רחוק מדי, למרות שהיא מי שכתבה את "משחקים בחצר האחורית" שעסקה באונסמגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, הפקה: אבי שמאי, בצוות התוכנית: בר בלפר ונועה רוקני, צילום: כנרת זמורה דבירSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/07/202241 minutes 5 seconds
Episode Artwork

מנגנים באולפן - ערוץ הכיבוד

ערוץ הכיבוד הלא הם - דורמוסקל, עומר ריבק ורותם קפלינסקי, מככבים בסרט חדש ובאו להרים לנו קצת באולפן. See omnystudio.com/listener for privacy information.
18/07/202219 minutes 40 seconds
Episode Artwork

נדבקים למען כדור הארץ

סיכום שבוע: פעילי סביבה מדביקים את עצמם ליצירות אומנות. שיחה עם יניר דודזאדה ורויטל קרלין | אליאס חורי בדרך לספר חדש - שיחה עם המתרגם פרופ' יהודה שנהב שהרבני | המשורר עדן אביטבול עם ספר שירה חדש בין חילוניות ודתיות | אתר חדש לזיהוי תמונות של קורבנות השואה. בר בלפר שוחחה עם המתכנת דניאל פת | וגם אלעד בר-נוי על הדרך של נועה קירל עד לאירווזיוןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/07/202258 minutes 42 seconds
Episode Artwork

מנגנים באולפן - נטע אלקיים ועמית חי-כהן

נטע אלקיים ועמית חי-כהן מגיעים אלינו לאולפן אחרי סיבוב הופעות במרוקו. See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/07/202241 minutes 3 seconds
Episode Artwork

איך מלמדים אומנות בלי עירום

סיכום השבוע: האומנית מרים כבסה בשיחה על הגירה, נדודים ואומנות | פסיפס עתיק בלוד חזר למקומו אחרי סיור בעולם - עם הארכיאולוג ד"ר אמיר גורזלזני ועיתונאי הארץ משה גלעד | השלוחה החרדית של בצלאל חוגגת עשור עם מנהלת השלוחה רבקה ורדי | פסלים עתיקים מוחזרים לניגריה עם הארכיאולוגית גלי יפהמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/07/202250 minutes 25 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד עם הלל מיטלפונקט

התאטרון הישראלי נעשה לא מעניין יגיד לנו המחזאי והבמאי הלל מיטלפונקט. שיחה אישית על קריירה ארוכה ומעניינתמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: אלון מקלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/07/202233 minutes 36 seconds
Episode Artwork

גידי יהושע נפרד מאביו - א.ב יהושע

שלושה שבועות לאחר מותו של הסופר א.ב יהושע, גידי יהושע בנו משוחח עם גואל פינטו על החיים בצילו של הסופר הנערץ, הספרים האהובים, וההתמודדות עם המחלה והמוותמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: אריאל אילנסון, ויקיפדיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/07/202223 minutes 46 seconds
Episode Artwork

נקודה אלמונית - מנגנים באולפן

השחקן ליאור זוהר והפסנתרנית אורית דוקלר מתארחים באולפן עם מופע שמספר את סיפורו של המשורר והשחקן אברהם חלפימגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, טכנאי שידור: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/07/202219 minutes 18 seconds
Episode Artwork

"למה אני לא כותבת שירים על ערבים"

סיכום השבוע: השחקן תומר קאפון שמככב ב"דה בויז" | ד"ר יעל נידם-אורבייטו על מכתבים שהגיעו לותיקן מיהודים בזמן השואה | בן ציון גולדשטיין ואלי שטרן, עורכי "מיגו", כתב עת חרדי חדש לשירה | וסדנת תרגום לשירה עברית וערבית עם שאדיה חאמד ושזמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/07/202255 minutes 25 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד עם ש'יחה חליווה

היא אחת מהסופרות הפלסטיניות הבולטות והמעוטרות בעולם הערבי, והיא החלה את דרכה בצריף בלי חשמל בכפר בדואי לא מוכר בצפון. שיחה עם ש'יחה חליווה לכבוד שני ספרים חדשים שלה שרואים כעת אור בעבריתמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/06/202231 minutes 49 seconds
Episode Artwork

אלי גורנשטיין שר בתור סקאר

השחקן העסוק אלי גורנשטיין הגיע אלינו לאולפן לכבוד סדרת הקונצרטים "וולט דיסני א-קפלה" של האנסמבל הקולי הישראלי, לשיחה על כל הכובעים שהוא מחליף ועל הדרך שהוא עברמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/06/202226 minutes 28 seconds
Episode Artwork

HULAULA - מנגנים באולפן (בארמית!)

הצמד החדש "HULAULA" של המוזיקאים אלון עזיזי ועדי קדוסי יוצר פופ אלקטרוני בשפה הארמית(!). שניהם גילו רק לפני מספר שנים שהם נאש-דידנים והם פועלים לשימור השפה והתרבות. הם מתארחים באולפן יחד עם נתי טוביאן לשיחה על תרבותמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: תמיר צובריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/06/202219 minutes 42 seconds
Episode Artwork

מבטלים גם בפרינג'

הסכת סופ"ש: ביטול הצגה בעקבות לחץ ארגוני ימין - שיחה עם יוצרת ההצגה יעל טל ועם רחל קשת | האם פרקטיקות אומנותיות משנות את העולם? - שיחה עם ד"ר מיכל גל | שיחה עם המנהל האומנותי של התיאטרון הלאומי של הבימה - משה קפטן | ושיחה על ביטול המסעות לפולין עם פרופ׳ זהבית גרוסמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: אומרי גולןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/06/202254 minutes 20 seconds
Episode Artwork

מדברים על ספרים

הסכת מיוחד של גם כן תרבות לשבוע הספר שבו נדבר על פנים שונות של עולם הספרות. נפגוש ספרניות וספרנים מכל רחבי הארץ, נדבר בהוצאות ספרים בנושא יהדות וגם על הסוגה הפופולארית של הרומן הרומנטי האירוטימשתתפים: אמיליה קודיש מספריית לוד, סלאע אבו ג'עפר מספריית רהט, רון ניסל מספריית משגב, יעל אריאל מספריית ראש פינה, עמי ברהולץ - עורך תחום יהדות בהוצאת ידיעות ספרים, יהושע מילר - מו"ל הוצאת קורן וספרי מגיד, שרון צוהר - הסופרת והעורכת הראשית של הוצאות אדל ויהלומים, שרית חיים - הסופרת ועורכת ראשית של "מלודי" (הוצאת בת של מודן) ועם מנהלת עמוד פייסבוק "כל הרומנטיקה הזאת" שני וייסלברגSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/06/202259 minutes 59 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד עם שרה שילה

מפגש אישי עם הסופרת שרה שילה שמוציאה ספר חדש "משפט אהבה", 16 שנים אחרי שיצא ספרה "שום גמדים לא יבואו" שזיכה אותה בפרס ספירמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/06/202234 minutes 40 seconds
Episode Artwork

יגל הרוש - מנגנים באולפן

המוזיקאי יגל הרוש מתארח באולפן ומחדש את שירת הבקשותמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: תמיר צוברי, צילום: Flash90See omnystudio.com/listener for privacy information.
20/06/202223 minutes 6 seconds
Episode Artwork

הפתקים של א.ב יהושע

סיכום שבוע: אבי גיל קיבל מא.ב יהושע ארגז עם פתקים נדירים שלו ושל אביו | איך קיבל הצד הימני של המפה הפוליטית את א.ב יהושע - עם ישראל הראל | יצירתו של א.ב יהושע על המסך והבמה עם הבמאים איציק ויינגרטיין וחתן פרס ישראל רם לוי | מלחין האופרה "מסע אל תום האלף", יוסף ברדנשווילי, עם ליברית שכתב א.ב יהושע והזמר גבי שדהמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, טכנאי שידור: יובל יסוד, צילום: Flash90See omnystudio.com/listener for privacy information.
17/06/202246 minutes 7 seconds
Episode Artwork

נפרדים מא.ב. יהושע

הסכת מיוחד של גם כן תרבות עם היוודע דבר מותו של הסופר א.ב יהושע. שיחות עם עורך ספריו מנחם פרי, הסופרים חיים באר, אילת שמיר וסמי ברדוגו, הבמאים יאיר קידר וערן ריקליס, החוקרות פרופ' פניה עוז-זלצברגר וכלת פרס ישראל הפרופ' ניצה בן דב, המו"ל סלאח עבאסי ועם זהבה גלאון - נשיאת זולת ויושב ראש מרץ לשעברSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/06/20221 hour 34 minutes 33 seconds
Episode Artwork

תאמר נפאר - מנגנים באולפן

המוזיקאי והשחקן תאמר נפאר, לקראת אלבומים חדשים בארץ ובארצות הברית, ועם תפקיד משמעותי בקומדיה "חומוס פול טריילר" לצד קרן מור ומנשה נוי, מגיע אלינו לאולפן לבצע שני שירים ולשיחה על המקום שלו כאומן ועל הקבלה בחברה הערבית והיהודיתמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, טל ניסן, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: תמיר צובריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/06/202232 minutes 8 seconds
Episode Artwork

אי אפשר להיות נגן בתזמורת ולסגור את החודש

סיכום השבוע: הכנר דוד רדזינסקי עוזב את הפלהרמונית ועובר לקליבלנד | חשבון נפש עם האומן הדרוזי אסד עזי שפורש אחרי 35 שנות הוראה | היוצר נבט מזור עם פרויקט תיעודי על משחקי מחשב שעזרו לו להתמודד עם האוטיזםמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/06/202255 minutes 5 seconds
Episode Artwork

מתי נראה מצעד גאווה באום אל פאחם

הסכת מיוחד של גם כן תרבות לחודש הגאווה: מתי נראה מצעד גאווה בחברה הערבית? נבדוק עם ח"כ אבתיסאם מראענה והבמאי והתסריטאי רמי פחל | שיחה עם יהודית יהב שכתבה את "פרק ב' - אהבת נשים" על יציאה מהארון בגיל מבוגר | וגם נבדוק עם הפסיכולוגית הקלינית מרים אסוצקי אם נתוני המחקר שלה הוצאו מהקשרם בכתבה במגזין של ערוץ 14מגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/06/202238 minutes 39 seconds
Episode Artwork

"אני לא צריך יותר קהל"

בגיל 86 הלך לעולמו הרב אורי זוהר. 43 שנים חי זוהר בעולם החילוני - יצר סרטים המצוטטים עד היום, ו-44 שנים חי בעולם החרדי - שימש כעוגן עבור רבים שחזרו בתשובה. הרב דן טיומקין שליווה את זוהר שני עשורים מדבר איתנו על האיש שעבר בין העולמות. מבקר הקולנוע יאיר רווה על האיש שראה בו "רב". וחתן פרס ישראל, עודד קוטלר, שנזכר בסצנה שזוהר התעקש עליה, והיום לא הייתה עוברת מסךמגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: הדר עלוש ג'רבי, בר בלפר ואבי שמאי, טכנאי שידור: דימה קרנצוב, צילום: Flash90See omnystudio.com/listener for privacy information.
06/06/202245 minutes 45 seconds
Episode Artwork

אחד על אחד עם יואב קוטנר

יואב קוטנר בשיחה אישית עם גואל פינטו, לקראת מופע המחווה למאיר אריאל. על החיבור למוזיקה, על ילדות שנמחקה והכאה על חטא על זה שהוא לא הבין את המוזיקה של אהובה עוזרי בזמן אמתמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/06/202239 minutes 14 seconds
Episode Artwork

רביעיית כרמל - מנגנות באולפן

האופרה ״לה קונטדינה״ של המלחין יוהאן אדולף הסה מוצגת לראשונה בישראל והמבצעות, רביעיית כרמל, הגיעו אלינו לאולפן לנגן ולשוחח על האופרה הנדירה ועל הפעילות של הרביעייה הותיקהמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: תמיר צובריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
30/05/202222 minutes 19 seconds
Episode Artwork

ירושלים כבירת תרבות

הסכת מיוחד של "גם כן תרבות" ליום ירושלים | תרבות ככלי לגישור בין תרבויות עם נעמי פורטיס וזוודי נג'יב מפסטיבל מקודשת ופיל ביית |  זיכרון עליית יהודי אתיופיה לישראל עם ד"ר שמחה גתהון, יו"ר המרכז למורשת יהדות אתיופיה ועם עו"ד רוני (פנטנש) מלכאי - שקוראת להפריד בינו לבין יום ירושלים | נשווה בין ירושלים לתל אביב עם העיתונאית נרי לבנה ואיתי יעקב, כתב אופנה בYNET | ושיר בוקר של שי דותןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/05/202250 minutes 45 seconds
Episode Artwork

מחשב - צייר לי כבשה

סיכום שבוע: שיחה על גרפיקה, אמנות ואינטליגנציה מלאכותית עם המעצבת והחוקרת ד"ר יסמין רובינוביץ וארז גביש - ראש המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל | נבדוק האם מי שמייצר את האמנות הוא האומן עם דנה גילרמן | נדבר בספר "אנומליה" של ארוה לה טלייה עם עטרה אופק | נשוחח עם המוזיקאי אילן דמתי, שהוציא שיר שמתאר את חייו כבן להורים חרשים "לשיר בעולם של דממה" | ושחר אבן צור עם האלבום הזואולוגי העברי הראשוןמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/05/202250 minutes 52 seconds
Episode Artwork

המאבק על מדעי הרוח

הסכת מיוחד של "גם כן תרבות" על מצב לימודי מדעי הרוח באוניברסיטאות: באונ' תל אביב מצמצמים. נשוחח עם ההיסטוריונית ד"ר טלי ברנר ועם ד"ר רונן צדקה, שניהם מאונ' תל אביב | לפני 5 שנים ועדת שיין חיפשה ומצאה פתרונות למשבר בלימוד מדעי הרוח. שיחה עם מי שעמד בראש הועדה, היום חבר כנסת, פרופ' יוסי שיין | ושיחה עם הבלשן פרופ' אליצור בר אשר סיגל מהאונ' העברית ופרופ' חיים וייס – ראש המחלקה לספרות באונ' בן גוריון על תפקידן ועתידן של המחלקות למדעי הרוחמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/05/202249 minutes 28 seconds
Episode Artwork

אביגיל קובארי - מנגנים באולפן

הופעה של אביגיל קובארי באולפן "גם כן תרבות", יחד עם הגיטריסט זיו זק עם שיר חדש ומצמרר בדרך לאלבום חמישי מגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/05/202222 minutes 40 seconds
Episode Artwork

אייכמן: פקיד בנאלי או אמן תמרון?

סיכום השבוע: הבמאי יריב מוזר על סרט תיעודי חדש שחושף הקלטות של אדולף אייכמן | סופי צדקה על הופעה בפסטיבל לֵייט המכונה גם אירווזיון המיעוטים | הסופר דרור משעני על סרט דוקומנטרי חדש על הסופרת פטרישה הייסמית | וגם מאמר חדש בן 90 שנה של דוד פוגל. שיחה עם הסופרת והחוקרת ד"ר לילך נתנאלמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: ארכיון המדינהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/05/20221 hour 7 seconds
Episode Artwork

ארי פולמן: סרט "פיל גוד" על השואה

מפגש באולפן עם הבמאי ארי פולמן, על הדרך הארוכה עד יציאת הסרט "איפה אנה פרנק", על עתיד הקולנוע הישראלי, ועל הקשר בין הסרט לאירופה העכשווית, ששוב מוצפת בפליטיםמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
18/05/202231 minutes 47 seconds
Episode Artwork

נטע וינר - מנגנים באולפן

המוזיקאי והיוצר נטע וינר מתארח באולפן עם האקורדיון ושירים חדשיםמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
16/05/202224 minutes 1 second
Episode Artwork

אל תקרא לי גרושה

סיכום השבוע: ספר חדש לסופר מאיר שלו - "אל תספר לאחיך" | זמרת האופרה הילה פחימה על הדרך מכרמיאל לאופרה בוינה | האם הגיע הזמן להחליף את המילה גרוש/גרושה? שיחה עם פרופ' צביה ולדן ועם גורו הגרושות גאיה קורן | ושיחה לרגל יום עיון על ספרות אתיופית עם ד"ר ווביט וורקו מנגיסטומגישים: ענת שרון בלייס ועומר בן רובי, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/05/202252 minutes 13 seconds
Episode Artwork

אומנות עוזרת לשבור את הסטיגמה של מתמודדי הנפש

סיכום השבוע: שיחה עם האומנית נועה הגלעדי על מפגש בין אומנות למתמודדי נפש | שיחה עם יגאל סרנה על המפגש בין בדיון ומציאות בעקבות מותו של בנו של פול אוסטר | נבדוק למה ישראל לא מורידה מהאוויר ערוצי טלוויזיה רוסים עם ד"ר רומן ברונפמן | ושיחה עם השחקנית נעמי לבוב, מחותמי העצומה שתומכת ברבקה מיכאלימגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/05/202246 minutes 49 seconds
Episode Artwork

חשבון נפש עם עודד קוטלר

ביום העצמאות הזה חוגג עודד קוטלר יום הולדת 85, ומקבל את פרס ישראל בתחום התאטרון והמחול. שיחה אישית וחשבון נפשמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: אורן נחשון, פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
05/05/202252 minutes 26 seconds
Episode Artwork

השכול מחבר בין מגזרים

הסכת מיוחד של "גם כן תרבות" ליום הזיכרון לחללי צה"ל ופעולות האיבה שמוקדש לחיבורים בחברה הישראלית, בעקבות השוטר רס"מ אמיר חורי, שהלך לעולמו בפיגוע בעיר בני ברק ובתושייתו הציל רבים.נדבר על השכול בחברה החרדית עם העיתונאי דודי זילברשלג ועם הרב שלמה לנדאו - אח שכול והרב של מועצה אזורית מגילות תמר וקיבוץ עין גדי | נשוחח עם שני אבות שנפגשו אחרי ששניהם איבדו בנים באותו אסון - השחקן שלמה וישינסקי וחסן גדיר מביר אל מכסור בגליל | ונדבר על צלקות - כאלה שרואים וכאלה שלא עם מיכל פז יעקבסון שנפצעה בפיגוע ויזמה תערוכה בנושא, האמן חן שפירא שנפצע בהשתלטות מחבלים על בית ילדים במשגב עם ורוני גלבפיש, שאבא שלה נפצע במלחמת לבנון ואח"כ התאבדמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: דוברות המשטרהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/05/20221 hour 4 minutes 10 seconds
Episode Artwork

עדיף שאבא לא ידע איזה שירים אני כותב

סיכום השבוע: הזמר החרדי מענדל ראטה, מוציא שיר אהבה לבחורה ביידיש בלי שההורים יודעים על מה הוא שר | איתי אנגל חזר מאוקראינה ואומר "לברוח לא היה עושה לי יותר טוב" | פרידה מהמורה המיתולוגית לספרות הרצלינה יגר עם תלמידיה נועה ידלין ודורי מנור | ושיחה על המימונה עם הזמרת מור קרבסי שמחברת את המסורת להווה במוזיקה שלהמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/04/202255 minutes 29 seconds
Episode Artwork

הבית שלי הוא מחסן אומנות

סיכום השבוע: תערוכה חדשה במוזיאון העיצוב בחולון -"אוברדוז" מאוספה של גלילה ברזילי הולנדר | נכיר שיר חדש של ביאליק שגילה דן הכט | נכיר את דניאל עמית - מוסיקאי צעיר ואוטיסט גאה | ונדבר עם יונתן הירשפלד על רישום "חדש" של מיכלאנג'לומגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: ערן לויSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/04/202252 minutes 17 seconds
Episode Artwork

אהבתי כשלקחו את ה-ל' של הליכוד ועשו ממנה "לך"

סיכום השבוע: שיחה עם המעצב הותיק גדעון שגיא | אנתולוגיית שירה לסבית לראשונה בעברית. שיחה עם עורכת הספר אורית נוימייר פוטשניק והמשוררת שני פוקר | קייס נאשף שמשחק בסרט החדש "אבו-עומאר" קורא לצאת מהקלישאות | הפתקים של שלום חנוך יוצאים לאור. שיחה עם חוקרת הספרות ד"ר נוית בראלמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/04/202257 minutes 16 seconds
Episode Artwork

אנשי התרבות צריכים לשאת את הדגל לפני החיילים

הסכת מיוחד לכבוד תחילת חודש הראמדן. נפתח עם שיר של המשורר איימן כרמל אגבאריה. שיחה על מקומה של החברה המוסלמית בישראל ותפקידה של התרבות עם איהאב בלחה - ממקימי עמותת בוסתן בני אברהם מיפו, עם הנאדי ביאעה מיוזמות אברהם ועם הבמאי ושחקן קאיד אבו לטיף. נדבר עם רים ע'נאיים על ספרות ערבים לכבוד ההסכת החדש "סיפור ביום" ונכיר את תכנית הרדיו "חבל כביסה" ברדיו מכאן עם המגישות ערין בסול ומריה דה פינהמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, טכנאי שידור: דימה קרנצוב, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
03/04/202248 minutes 3 seconds
Episode Artwork

פרס ישראל למרות הכל

סיכום שבוע: פרופ' עופר גולדרייך יקבל את פרס ישראל בתחום המתמטיקה ומדעי המחשב. בג"צ הורה לשרת החינוך להעניק את הפרס, שנשלל ממנו אשתקד - ד"ר אור ברק, מומחית לענייני פרס ישראל, מסכמת את הפרשה | נמצאה גניזה חדשה בבית הקברות היהודי העתיק בקהיר - פרופ' יורם מיטל, מומחה למצרים ושימור המורשת היהודית במצרים | "נשים מתות מהלכות" - הגר בן אשר ביימה סרט עלילתי על פי סיפורן של תשע נשים שעומדות בפני הוצאה להורג בארה"ב | "קודה" הסרט זוכה אוסקר 2022 מספר על זוג הורים כבדי שמיעה, שבתם השומעת רוצה להפוך לזמרת. מגישת הרדיו, מאיה קוסובר, ששני הוריה חרשים מספרת על הצפייה המשפחתית בסרט ועל חשיבות שפת הסימניםמגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/04/202246 minutes 35 seconds
Episode Artwork

אמנים למען אוקראינה

ג'ני דנילנקו-בקר, עורכת הוידאו של "קולולם" פרויקט שירת ההמונים הגדול, ילידת אוקראינה, עזבה את חדר העריכה ויצאה ללבוב לסייע לפליטים ולגייס כסף לתרופות | האמניות מריה סאלח מחאמיד ולנה גומון, שתיהן ממוצא אוקראיני, תרמו עבודות שלהן למכירה מיוחדת שהכנסותיה יאפשרו לממן שהות של אמנים אוקראינים - פליטים - בארץ | הליצן הרפואי ירון (סנצ'ו) גושן יצא לסייע לפליטים בגבול אוקראינה–פולין, והוא מספר על אזורי אסונות אחרים בהם ביקר בעבר ומה הוא יכול לעשות למען האנשים והילדים שאיבדו את כל עולמםמגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי צילום: Flash90See omnystudio.com/listener for privacy information.
31/03/202241 minutes 15 seconds
Episode Artwork

רק לב נשבר יודע

סעיד אבו שקרה, מנהל הגלריה לאמנות באום אל פחם, מספר על מה שקורה בעיר שממנה יצאו שני המחבלים שעשו פיגוע בחדרה | הפסיכולוגית ד"ר מירב רוט משוחחת על הדרך להתמודד עם הפחד בעקבות הפיגועים | הרב בני לאו משתף בתחושות, נוכח הפיגוע שהתרחש בבני ברק, בלב הקהילה החרדית | הפיגועים בימים אלה מחזירים אותנו עשרים שנה אחורה לאינתיפדה השנייה ומבצע "חומת מגן". הסופר יפתח אשכנזי חוזר לדברים שכתב בספר שלו ולספרים נוספיםמגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי צילום: Flash90See omnystudio.com/listener for privacy information.
30/03/202250 minutes 37 seconds
Episode Artwork

"אם העברית היתה בעלת גוף הייתי נכנס איתה למיטה"

סיכום השבוע: ספר חדש לרוביק רוזנטל "מסעותי עם העברית" | דיון בשירה בפסקי דין עם פרופ' גיא מונדלק מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב | עושים כבוד לנטע אלקיים במרוקו | והשחקן יצחק חזקיה חוגג 80 ומודה שהוא כבר עייףמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: אמיר אהרוני, ויקפדיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/03/202259 minutes 59 seconds
Episode Artwork

נאום זלנסקי הוא כמו רצח שני

הסכת מיוחד על עולם התרבות בעקבות המלחמה באוקראינה | משפחתו של האומן והפסל דני קרוון במבט אישי על המלחמה - אלמנתו חוה קרוון וביתו הצלמת והאמנית תמר קרוון | שיחה בעקבות נאום זלנסקי לפני הכנסת עם המשוררת והסופרת ריטה קוגן ועם וההיסטוריון פרופ' גדעון גרייף | נדבר בסדרה שבה כיכב זלנסקי שמגיעה כעת לנטפליקס עם עמי פרידמן - כתב תרבות, ישראל היום | ונדבר מאוקראינה עם אולכסנדרה קרבצ'נקו, מפיקת הסרט "שבע נשים יוצאות למלחמה" שיוקרן במסגרת פסטיבל אפוסמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/03/202259 minutes 22 seconds
Episode Artwork

שלושה גיבורי תרבות

סיכום השבוע: תאמר נפאר, עם שיר חדש שבא חשבון עם כולם | חתן פרס ספיר, וברנר, סמי ברדוגו עם ספר חדש, אותו הוא מגדיר כלא-רומן | ורבקה זוהר חוזרת, בגיל 73, עם אלבום חדשמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: ויקיפדיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
18/03/20221 hour 17 seconds
Episode Artwork

מגלים את מגילת אסתר

נאיר זרקור על המגילה, מכמה כיוונים: נדבר בשפה שבה, נדבר בנובלה שמתחפשת לטקסט מקראי, נשאל על דמותו של היהודי בה וגם נשמע איך המגילה דווקא תרמה לתנועה הפמיניסטית. שיחה עם שלושה בני משפחה: נשיא האקדמיה ללשון העברית, חתן פרס ישראל, הפרופ' משה בר אשר, בנו פרופ' אליצור בר אשר סיגל - ראש החוג ללשון עברית באונ' העברית וכלתו הפרופ׳ מיכל בר אשר סיגל - פרופ' לתלמוד במחלקה למחשבת ישראל באוניברסיטת בן גוריון. וגם ד"ר חנה פנחסי ממכון שלום הרטמן בירושליםמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, טכנאי שידור: יובל יסוד, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/03/202241 minutes 20 seconds
Episode Artwork

מלחמת אוקראינה בויקיפדיה, אינסטגרם ובאולמות הקונצרטים

הסכת מיוחד נוסף בעקבות הלחימה באוקראינה | נגלה שרגשות גורמים למנהיגים לצאת לקרב בעקבות ספר חדש של פרופ' גדי היימן מהמחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית | צלמת העיתונות אבישג שאר יישוב חזרה מגבול אוקראינה שם צילמה פליטים נמלטים | עורך מרכזי בוויקיפדיה בשפה הרוסית נעצר - נדבר עם עומר בן יעקב - עיתונאי הארץ שמסקר דיסאינפורמציה | עולם המוזיקה הקלאסית מרחיק רוסים. שיחה עם פרופ' אריאל הירשפלד - חוקר ומבקר תרבות, פרופסור מן המניין באוניברסיטה העברית בירושלים, ועם מאסטרו עומר מאיר ולבר - מנצח, מוזיקאי ומלחין, מנהל מוסיקלי של הפילהרמונית של הבי.בי.סי, תיאטרון האופרה של פלרמו וסימפונט רעננהמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
16/03/202254 minutes 26 seconds
Episode Artwork

"עוד לא כתבתי את השיר הכי יפה שלי"

סיכום השבוע: נחגוג עם המלחין מוני אמריליו יום הולדת 90. "עוד לא כתבתי את השיר הכי יפה שלי" הוא יאמר לנו | נחזור עם הסופר חיים באר לאוקראינה משם הגיעה משפחתו | נחזור גם לספר חוות החיות עם הסופר ומבקר הספרות ד"ר אבי גרפינקל | נשאל למה מלחמה? ונדבר על ההתכתבות בין אלברט איינשטיין וזיגמונד פרויד בשיחה עם ד"ר ערן רולניק - פסיכיאטר, פסיכואנליטיקאי והיסטוריוןמגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר, לי פריד ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/03/202253 minutes 46 seconds
Episode Artwork

יוצרים תחת אש

"גם כן תרבות" מלווים את המלחמה באוקראינה. נשאל האם יצירות גדולות, משמעותיות, נולדות מתוך מלחמה, או האם היוצרות והיוצרים זקוקים לפרספקטיבה כדי לעכל את הזוועה. נשוחח עם רותי דירקטור - אוצרת לאמנות עכשווית במוזיאון ת"א, חוקרת הספרות ד"ר יעל דקל מהמעבדה הספרותית באונ' בן גוריון ועם יובל ניב – עיתונאי וחוקר מוזיקה ישראלית מידיעות אחרונות ו-ynet. נשוחח על תערוכה חדשה לחברות קבוצת "הברביזון החדש" לכבוד יום האישה במוזיאון הרצליה. נשוחח עם חברת הקבוצה האמנית אולגה קונדינה על אמנות ועל המצב ברוסיה ואוקראינה. נבקר בתחנת רדיו תרבות באוקראינה ונשוחח עם שדרנית תרבות ברדיו האוקראיני אירנה סלבינסקאיה, מהמחבוא ממנו משדר עכשיו הרדיו האוקראיני. ונשאל האם המלחמה באוקראינה מתקיימת גם בחזית הקריפטו? שיחה עם ניר הירשמן, מנהל פורום החברות של איגוד הביטקוין הישראלימגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: נועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: דובר צה"לSee omnystudio.com/listener for privacy i
09/03/202255 minutes 7 seconds
Episode Artwork

הנשכחות - הסכת ליום האישה הבין-לאומי

הסכת מיוחד ליום האישה הבין-לאומי על הנשכחות. נכיר נשות תרבות חשובות שנשכחו מלב, וראוי להאיר עליהן זרקור. נשמע את המשוררת דליה הרץ מקריאה בקולה, נכיר את המשוררת הרוסית זויה אזרוחי בשיחה עם ולרי מיכאילובסקי. נכיר את הציירת צילה ניימן בשיחה עם ד"ר רות מרקוס. נדבר בשתי מעצבות גרפיות נשכחות - אסתר ברלי-יואל ופרנציסקה ברוך בשיחה עם האוצרת ד"ר דליה מנור והחוקרת יעל סגל חרמוני. ניזכר במוזיקאית רים בנא בשיחה עם סמירה סרייה. נכיר את המשוררת רחל נגב בשיחה עם ביתה העיתונאית והסופרת אילת נגב. ונשמע את סיפורן של רבקה ראובן ואסתר מויאל מיפה בניהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/03/202258 minutes 50 seconds
Episode Artwork

על כסף, מילים וחטאים

סיכום השבוע: נבדוק מדוע הדוגמות במילון רב-מילים סובלות מהטייה מגדרית | תקופת המאסר של משה איבגי תקוצר. נדבר עם השחקנית והמחזאית נעמה שפירא | נדבר בשינוי בבגרויות מדעי הרוח עם נשיא האקדמיה למדעים פרופ' דוד הראל | נבדוק את עיתוי תרומתו של רומן אברמוביץ ליד ושם עם ד"ר תומר פרסיקו המנהל האקדמי של קולות ועמית מחקר במכון שלום הרטמן והעיתונאי אמנון הררי | ניפרד מהסופר אמנון שמוש עם לילית נגר ומכ'רם חורימגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: אלכסנדרה לויקר ונועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/03/202256 minutes 35 seconds
Episode Artwork

פסיכולוגיה בגרוש

ספר חדש לנילי עוז, "עמוס שלי", ושוב מתעורר שיח בציבור על דמותו של עמוס עוז. נשאל פסיכולוגים מובילים האם כולנו הפכנו לפסיכולוגים ומה זה אומר על מקצועם. משתתפים ד"ר מירב רוט ראש התכנית לפסיכותרפיה באונ' תל אביב, שחוקרת את הקשר בין פסיכולוגיה וספרות, פרופ' גבי שפלר פסיכולוג קליני ופסיכואנליטיקאי, דיקן ביה"ס לתארים מתקדמים במכללה האקדמית אחוה ופרופ' ענר גוברין פסיכואנליטיקאי ופסיכולוג קלינימגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: אלכסנדרה לויקר ונועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי, טכנאי השידור: רועי קנטן, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
03/03/202228 minutes 5 seconds
Episode Artwork

נמלטים מאוקראינה

חלקו השני של ההסכת שלנו על עולם התרבות והמלחמה באוקראינה. שיחה עם האומניות הישראליות זויה צ'רקסקי ואולה קרבצ'נקו - לשתיהן משפחה באוקראינה. נדבר על אנשי תרבות ברוסיה שהעזו לצאת נגד המלחמה עם הסופרת לינור גורליק. נדבר במלחמת הסושיאל עם פרופ' קרין נהון ופרופ' ענת בן דוד וגם נשאל האם צריך לבטל אומנים שתומכים בפוטין בשיחה עם המוזיקאי פרופ' עודד זהבי ועם נורמן לברכט, סופר ופרשן בנושאי מוזיקה ותרבות בבי.בי.סימגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: אלכסנדרה לויקר ונועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/03/202245 minutes 35 seconds
Episode Artwork

"גם המלחמה הזו תהיה פרק בספרי הלימוד"

הסכת מיוחד על עולם התרבות והמלחמה באוקראינה. נתחיל עם שיר של אלי אליהו, נדבר עם אנשי התרבות: אסף ברטוב, עורך סדרת "נמלה" לספרות אוקראינית - שחי בגליציה באוקראינה, אלכס צ'יצ'לניצקי - נגן טרומבון בתזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד ופרופ' רומן כצמן מהמחלקה לספרות עם ישראל, יליד ז'יטומיר שבאוקראינה. נכיר שני טיפוסים קיצוניים, שניהם אנשי תרבות שמשפיעים על ולדימיר פוטין עם המתרגם והדוקטורנט יגאל ליברנט מגיש: גואל פינטו, עורך: אייל שינדלר, הפקה: אלכסנדרה לויקר ונועה רוקני, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס, בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/03/202242 minutes 24 seconds
Episode Artwork

איזה בלאגן

סיכום שבוע: השחקנית ח'אולה דיבסי מונתה למנהלת האמנותית הראשונה של תאטרון ערבי | המשורר והמתרגם שמעון בוזגלו עם ספר שירה חדש "הרמן" על ספרות ששורדת וכזאת שלא, ועל השיר הסנסציוני שבו כתב "לא ספרתי את מספר הפעמים ששכבתי איתך אמא" | "איזה באלגן" הוא אלבום שירי ילדים חדש למוזיקאי מיקי גבריאלוב בן ה-72, שחזר לכתוב שירים, הפעם לנכדים שלו | רחלי רוטנר עם ספר ילדים חדש על התינוק שלהמגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, הפקה: אלכסנדרה לויקר ונועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/02/202259 minutes 29 seconds
Episode Artwork

"לכל קמט יש סיפור"

סיכום שבוע: דויד גרוסמן עם ספר ילדים חדש "לכל קמט יש סיפור", מספר על הקמטים של הגוף והלב שהגיעו לדפים ואומר שאנחנו חיים במדינה שיש בה אפרטהייד | הזמר והפייטן זיו יחזקאל על קונצרט של תזמורת ירושלים מזרח מערב בדובאי ועל ההצלחה של הילד הדתי מקרית אונו בעולם הערבי | ניב אדירי, המועמד לאוסקר על עיצוב פס-הקול לסרט "בלפסט" של קנת בראנה, מספר על העבודה עם הבמאי הנודע ועל החיבור האישי שלו לסרטמגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, הפקה: אלכסנדרה לויקר, נועה רוקני ואבי שמאי, בצוות התוכנית: בר בלפר, צילום: Flash90See omnystudio.com/listener for privacy information.
18/02/202256 minutes 8 seconds
Episode Artwork

"אני אובססיבי לשואה" - ראיון מיוחד עם ארול מוריס

ב-1985, בעודו מתפרנס כחוקר פרטי, ביים את הסרט "הקו הכחול הדק" שזיכה אותו בפרסים וגם עשה צדק: אדם חף מפשע שוחרר בזכותו מן הכלא. כך החלה קריירה מפוארת של הבמאי והמפיק היהודי-אמריקאי, שכוללת גם את הסרט "ערפל מלחמה", שבו ראיין את מזכיר ההגנה האמריקני רוברט מקנמארה וגם את הפקת הסרט "המספר העגול" (שביים דוד פישר) שבדק כיצד התקבע המספר שישה מיליון בנוגע ליהודים שנרצחו בשואהמגיש: גואל פינטו, עורך ראשי: אייל שינדלר, הפקה: אלכסנדרה לויקר ונועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר ואבי שמאי, טכנאי השידור: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/02/202247 minutes 13 seconds
Episode Artwork

הולנטיין דיי

"האהבה הגדולה נעשית קטנה והאהבה הקטנה נעשית גדולה". את המשפט הזה אמר המשורר אורי ברנשטיין כאשר דיבר על אהבה ארוכת שנים והוא מנסח בצורה מדויקת מהי אהבה. בשעה שלפניכם נדבר על גברים ואקסיות עם לבבות שבורים בעקבות הספרים של ננו שבתאי ויאיר אגמון, נשוחח עם אורית גידלי על ספר שירה חדש, ונברר האם היא כתבה שירי אהבה? ונקנח עם רומיאו ויוליה, הפעם תחת ידיה של הבמאית אילאיל סמל בתאטרון "גשר" מגישה: ענת שרון בלייס,  הפקה: אלכסנדרה לויקר ונועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר, טכנאי שידור: תמיר צוברי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/02/202241 minutes 34 seconds
Episode Artwork

הכיוון מזרח

סיכום שבוע: האם יש להפוך את לימודי יהדות ספרד והמזרח לדיסציפלינה נפרדת? | המשורר והסופר חנא אבו חנא הלך לעולמו וד"ר ראויה בורבארה מספרת על המורה שלה לספרות | "קולות" ההצגה שעוסקת באלימות כלפי נשים בחברה הערבית לא מוצאת חן בעיני ראש מועצת ג׳ת | תרבות בתזוזה מתמדת - מוזיאונים בגרמניה מחליפים שמות פוגעניים של יצירות אמנותמגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, הפקה: אלכסנדרה לויקר, נועה רוקני ואבי שמאי, בצוות התוכנית: בר בלפר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/02/202254 minutes 1 second
Episode Artwork

אמנות ללא תשלום

סיכום שבוע: ראש איגוד האמנים הפלסטיים ד"ר שחר כסלו והאמנית ליאת צרור מספרים על עושק האמנים ועל השינוי המתבקש בתקציב המוזיאונים | "תרבות הביטול" לשואה? בי"ס בטנסי מחרים את קומיקס השואה "מאוס" של ארט ספיגלמן. בן דודו, פרופ' מארק ספיגלמן ואמן הקומיקס מישל קישקה מדברים על האנטישמיות החדשה | רכוש נטוש – הסופרת והמחזאית שולמית לפיד, הבמאית אסי לוי והשחקנית נופר סלמאן על האם ובנותיה ועל מושג הבית בישראל מגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, הפקה: אלכסנדרה לויקר ונועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/02/202254 minutes 13 seconds
Episode Artwork

"יוליסס" בן מאה

"גם כן תרבות" חוגגת יום הולדת לספרו של ג'יימס ג'ויס, שפורסם ב2 בפברואר 1922 ושינה את פניה של ספרות המאה העשרים.  עפר שלח, שכתב את "המדריך ליוליסס", הסופרות יערה שחורי ומיכל פלג, המשורר אלטייב ע'נאיים והסופר יפתח אשכנזי מצטרפים לבלום, סטיבן ומולי ומשוטטים איתנו בין הדפים האהובים עליהם ברומן.  מגישים: גואל פינטו וענת שרון בלייס, הפקה: אלכסנדרה לויקר ונועה רוקני, בצוות התוכנית: בר בלפר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/02/202244 minutes 37 seconds
Episode Artwork

כן חרם לא חרם

סיכום השבוע: כן חרם לא חרם - רים ע'נאיים והישאם נפאע על מגוון הקולות של סופרים בעולם הערבי | עברי לידר ומירי מסיקה הוציאו שיר משותף ומדברים על מי טו | "המוסכניק שלי ערבי" - ד"ר אוריאנה עבוד-ארמלי ופרופ' יוסי יונה על צביעות וגזענות | הצלם עומר מוזר והקולנוען עמוס גיתאי על תערוכה המוקדשת למבנים נטושים בחיפה.מגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, הפקה: אלכסנדרה לויקר ונועה רוקני, חברת מערכת: בר בלפר, צילום: עומר מוזרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/01/202259 minutes 6 seconds
Episode Artwork

"על הממואר"

המשוררות והסופרות דנה אמיר, סיון בסקין וסלין אסייג מספרות על הסוגה הספרותית שפורחת בישראל. האם תרבות הריאליטי והסלפי משפיעות על האופנה הזאת או שיש כאן סיפור אחר?See omnystudio.com/listener for privacy information.
24/01/202223 minutes 39 seconds
Episode Artwork

"לא הייתה פרידה"

יבגני אריה, הבמאי ומייסד תאטרון גשר הלך לעולמו. מנכ"לית התאטרון לנה קריידלין, מחזאי הבית רועי חן והשחקניות יבגניה דודינה ואפרת בן צור חוזרים אל השעות היקרות שעשו במחיצת אחד הבמאים החשובים ביותר בתולדות התאטרון הישראלי מגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, הפקה: אלכסנדרה לויקר, נועה רוקני ואבי שמאי, חברת המערכת: בר בלפר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: גדי דגוןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/01/202226 minutes 53 seconds
Episode Artwork

שיר סאטירי על דובאי הוא פיגוע טרור?

שיר סאטירי על דובאי הוא פיגוע טרור?סיכום השבוע: בתוכנית הסאטירה "אלשוסמו" בערוץ מכאן בערבית של תאגיד השידור הישראלי שודר שיר סאטירי שמבקר את הסכם השלום הכלכלי בין ישראל לדובאי. נשוחח עם הקומיקאית והפעילה חברתית נעם שוסטר אליאסי | האם את גולדה מאיר חייבת לשחק שחקנית יהודיה ומה קורה בישראל? שולחן פתוח עם המלהקת והמורה למשחק גלית אשכול, נמרוד דנישמן מייסד שותף של תיאטרון המשולש, התיאטרון הגאה מייסודו של המרכז הגאה וצוותא ועם היוצר העצמאי ואומן הספוקן וורד יוסי צברי | רומן וסיפור קצר של חתן פרס נובל בשביס זינגר, רואים אור לראשונה. נשוחח עם המתרגמת וחושפת היצירות - ד"ר בלהה רובינשטיין | מגזין הרולינג סטון מפרסם את רשימת המוזיקאים הריווחיים של 2021. נשוחח עם ניצן פינקו, כתבת מוזיקה בגלריה של הארץמגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, הפקה: אלכסנדרה לויקר, נועה רוקני ואבי שמאי, חברות המערכת: ענת שרון בלייס ובר בלפר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/01/202256 minutes 37 seconds
Episode Artwork

ט"ו בשבט בצל משבר האקלים

נחגוג את ט"ו בשבט ונאיר זרקור על צדדים שונים של משבר האקלים.300 אלף רשיונות כריתה לעצים ניתנו השנה. נשוחח עם מי שמנסה לבלום את הכריתה - שי הרשקו - גאוגרף וממפה רשיונות כריתהנבדוק כיצד מסוקר משבר האקלים וכמה קשה לסקר את הנושא. שולחן פתוח עם שני אשכנזי - כתבת אקלים וקיימות בגלובס, צפריר רינת - כתב הסביבה של הארץ ועם אילאיל שחר ליס - סגנית מנהל חטיבת החדשות, כאן, תאגיד השידור הישראליונבדוק את עולם האופנה המזהם ותרבות הצריכה שאיבדה מזמן כל רסן עם לירוי שופן - תאורטיקן של אופנה, דוקטורנט באוני העברית ומרצה בשנקר ועם מיטל פלג מזרחי - חוקרת ומרצה לאופנה בת-קיימא באוניברסיטת ת"אSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/01/202238 minutes 44 seconds
Episode Artwork

השם הרע של פגועי הנפש

סיכום השבוע: מדוע לקרוא למישהו "משוגע" ו-"חולה נפש" זו הוצאת לשון הרע? נדבר עם הסופרת נרי אלומה, שכתבה ספר יחד עם בנה מתמודד הנפש חנן אלומה ועם העובדת סוציאלית לִילה חפר - מנהלת ההטמעה של דיאלוג פתוח ישראל | אחרי 50 שנים על הבמות איציק קלה חוזר אל הפיוטים של ילדותו. שיחה אישית על הילדות, על הבריאות ועל המוזיקה | השמלה שייכת לי: איקונוקלאזם מזרחי. שיחה עם ד"ר נועה חזן מהמחלקה ללימודי מזרח תיכון באוניברסיטת העיר ניו יורק שקוראת למזרחים להוציא את השמלות האתניות מהמוזיאונים | צילום פורטרט חדש של הדוכסית קייט מוצג בגלריית הדיוקנאות הממלכתית. נדבר על עולם הדיוקנאות עם הצייר מתן בן כנען והצלם דוד עדיקא ראש המחלקה לצילום בבצלאל | התפרסם פרוטוקול פרס נובל בספרות לשנת 1971 בה זכה המשורר הצ'יליאני פבלו נרודה. נבדוק מה מסתתר שם ומי עוד היה מועמד יחד עם מיה סלע מ"מה שכרוך"מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, הפקה: אלכסנדרה לויקר ואבי שמאי, חברות המערכת: ענת שרון בלייס ובר בלפר, צילום: כאן חדשותSee omnystudio.com/listener for priva
14/01/20221 hour 7 minutes 6 seconds
Episode Artwork

המשבר במוזיאון רמת גן - סיכום ביניים

נסכם שבוע סוער שבסופו מוסרת התערוכה במוזיאון רמת גן. שיחות שקיימנו עם עו"ד רועי ברזילי - סגן ראש עיריית רמת גן, יו"ר המוזיאון וממלא מקום מנכ"ל המוזיאון, נציגי האומנים - אפרת גל נור, עודד ידעיה ומיכל שמיר ועם מאיר אהרונסון, מי שהקים את מוזיאון רמת גן וניהל אותו עד שיצא לגמלאות מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיקים: אלכס לויקר ואבי שמאי, חברות המערכת: ענת שרון בלייס ובר בלפרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/01/202239 minutes 56 seconds
Episode Artwork

הקורונה שלך חזרה

הקורונה שוב הורסת את עולם התרבות. שוב גל של קורונה, ושוב הראשונים להפגע הם עובדי עולם התרבות. שיחות עם אומנים, מפיקים ועובדים בתחום. נדבר עם ריקי בליך - יו"ר שח"ם, רוית יעקב כהן מתאטרון ילדים ונוער "השעה", אסף מור סמנכ"ל שיווק של רשת מועדוני זאפה,  כפיר כסטוריאנו - בעל חברת הסעות, תאורן המופעים יונתן לביא וגם עם שאול מזרחי בעלי מועדון הבארבי והאומן הבינלאומי מארק אליהו שיהיה האחרון שיכבה את האור במועדון הבארבי אחרי ההופעה שלו ביום חמישי מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיקים: אלכס לויקר ואבי שמאי, חברות המערכת: ענת שרון בלייס ובר בלפר, תמונה:shutterstock See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/01/202256 minutes 13 seconds
Episode Artwork

פרידה מיורם טהרלב

נפרדים מיורם טהרלב בשיחה עם בתו - האמנית רוני טהרלב ונכדתו - הזמרת קמה ורדי. נשוחח על התנ"ך בשיריו של טהרלב עם ד"ר יוסף פריאל מאוניברסיטת בר אילן. ונשמע את מתי כספי, ירדנה ארזי, נתנאלה, רמי קליינשטיין וציפי שביט, שמספרים על שיר אחד של יורם טהרלב. See omnystudio.com/listener for privacy information.
09/01/202237 minutes 32 seconds
Episode Artwork

הילה בלום - כלת פרס ספיר

ראיון ראשון עם הילה בלום, כלת פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2021 על ספרה "איך לאהוב את בתך" שיצא בהוצאת כנרת זמורה ביתן. נשוחח גם עם מיה סלע ויובל אביבי על מקומו ומעמדו של פרס ספיר ופרסים ספרותיים אחרים מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיקים: אלכס לויקר ואבי שמאי, ביצוע טכני: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/01/202223 minutes 19 seconds
Episode Artwork

תמיר גרינברג חתן פרס יהודה עמיחי

הוא משורר ומחזאי אבל גם אדריכל וכעת הוא זוכה לכבוד של פרס יהודה עמיחי. See omnystudio.com/listener for privacy information.
02/01/20229 minutes 19 seconds
Episode Artwork

"לא רציתי יחס מיוחד כי אני ערבי"

סיכום השבוע: השחקן הותיק סלים דאו חזר מצילומי "הכתר" באנגליה | אלון דין, הנכד של הצייר חתן פרס ישראל פנחס ליטבינובסקי נאלץ להשמיד אלפי יצירות של סבו. נשוחח איתו ועם ההיסטוריון של אמנות ישראלית ד"ר גדעון עפרת | הסופרת ג'ואן דידון, קול אמריקאי חשוב, נפטרה. נשוחח עם הסופרת והחוקרת יערה שחורי | אחרי שהכיר לנו את הציפורים והחלל, בספר "עולם קטן"מכיר לנו דרור בורשטיין את עולם החרקיםמגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, הפקה: אלכסנדרה לויקר, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס ובר בלפרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
31/12/20211 hour 4 minutes 4 seconds
Episode Artwork

״בשנה האחרונה אנחנו במצב אסוני מתגלגל״

היום 3 שנים בלי עמוס עוז. אחרי שנה מאוד קשה למשפחה, ראיון ראשון עם ביתו הבכורה של עמוס עוז - פרופ' פניה עוז זלצברגרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/12/202117 minutes 56 seconds
Episode Artwork

ארכיון כאן מעלה תעריפים

מועצת "כאן" קיבלה החלטה להעלות את התעריף שנגבה מיוצרים דוקומנטריים עבור שימוש בחומרי ארכיון. נדבר עם חגית בן יעקב יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים ועם מנהלת ארכיון כאן בילי סגלSee omnystudio.com/listener for privacy information.
26/12/202122 minutes 46 seconds
Episode Artwork

הנכבה של יהודי ארצות ערב

סיכום השבוע: נדון במאמר מכונן של הסופר הלבנוני אליאס חורי באל קודס על "הנכבה של יהודי ארצות ערב" עם פרופ' דניס שרביט - ראש המכון לחקר היחסים בין יהודים נוצרים ומוסלמים באוניברסיטה הפתוחה | מדרש בן אלפיים שנה שנעלם שוחזר על ידי בינה מלאכותית - נדבר עם מיכל בר אשר סיגל - פרופ' לתלמוד במחלקה למחשבת ישראל באוניברסיטת בן גוריון | הסרט הישראלי "תא דואר 1142: הנאצים הסודיים של אמריקה" של דניאל סיון ומור לושי מתמודד ברשימה הקצרה לאוסקר הדוקומנטרי הקצר. שיחה עם מור לושי במאית הסרט | וביאנלה לאומנות נפתחת בסעודיה. האם המדינה ממרקת את חטאיה דרך אמנות? נשוחח עם ד"ר מיכל יערי - חוקרת מדינות המפרץ מהאוניברסיטה הפתוחהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/12/202145 minutes 41 seconds
Episode Artwork

שוברים את העברית

לכבוד יום השפה העברית נדבר עם שלוש יוצרות ששוברים את השפה עברית, כל אחת בדרכו. המשוררת ואומן הפרפורמנס חוֹלֶקֶט אוּרי קרין, המשורר רומן איזנברג, והסופרת כלת פרס ספיר שרה שילהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/12/202123 minutes 31 seconds
Episode Artwork

אבי נשר ו-"תמונת הניצחון"

סרט חדש לאבי נשר - "תמונת הניצחון". נשוחח עם אבי על הקולנוע הישראלי, על אהבת הקהל, ואיך גורמים לו להגיע לאולמותSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/12/202125 minutes 8 seconds
Episode Artwork

2022 תהיה סגולה

ישראל החזירה עתיקות גנובות שנתפסו בארץ למצרים. שוחחנו עם אמיר גנור - מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות | נכיר את עמנואל מוזס שמביא את הספרות והשירה העברית לקורא הצרפתי |  בפעם הראשונה בית דין בינלאומי מורה לאזברגיאן להפסיק להרוס אתר מורשת עולמי ארמני. נשוחח עם  ירון וייס - מומחה למדינות דרום הקווקז ופעיל פרו-ארמני | חברת הצבעים פנטון בחרה בסוג של סגול כצבע השנה - נבדוק איך זה ישפיע עלינו עם נירית נלסון - אוצרת ומרצה לאומנות עכשווית ואוצרות בבצלאל | בגיל 90 מוציא פרופ' אמנון רובינשטיין ספר מדע בדיוני על עולם שבו חיים חיי נצח. נדבר עם רובינשטיין על הספר, על זיקנה ועל אריכות ימיםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
16/12/202158 minutes 35 seconds
Episode Artwork

נטפליקס משנה את עולם הספורט

See omnystudio.com/listener for privacy information.
15/12/20218 minutes 21 seconds
Episode Artwork

מזרחיות מחפשת שוויון

השופטת היהודיה רות ביידר גינסבורג אמרה שהיא תהיה מרוצה רק כשכל שופטות בית המשפט העליון תהיינה נשים.האם השוויון כבר כאן? כמעט כל הזוכים בפרסים של משרד התרבות לשימור ולטיפוח תרבויות ישראל ע"ש יצחק נבון הם ממוצא מזרחי.נשוחח עם המוזיקאי יאיר דלאל שזכה בפרס מפעל חיים ומהצד השני עם העיתונאי רון כחלילי, שקורא לנו להכיר את ההיסטוריה של המאבק המזרחי ואומר שהדרך עוד ארוכה. מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיקה: תמר בנימין, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס ובר בלפרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/12/202126 minutes 17 seconds
Episode Artwork

שלומי אלקבץ מספר את רונית אלקבץ

חלקו הראשון של הסרט מחברות שחורות מציג בבתי הקולנוע. יוצר הסרט שלומי אלקבץ התארח אצלנו באולפן לשיחה על המשפחה, על הסרטים ועל להיות אח של רונית אלקבץ. הסרט יוצג כסדרה בכאן 11 בחודש פברואר. מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, הפקה: דניאל פולק, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס ובר בלפר, תמונה: מתוך מחברות שחורות סרטו של שלומי אלקבץ.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/12/202129 minutes 8 seconds
Episode Artwork

השורשים היהודיים של סופרמן

סיכום שבוע: נדבר עם גבי לוין מהארץ על אריק זמור שמתמודד לנשיאות צרפת | האקדמיה ללשון נותנת לראשונה מקום לשפת סימנים. נדבר עם בועז אחד העם - יו"ר המרכז הישראלי לחרשות ומאיה קוסובר מכאן הסכתים | דן תורן הוציא ממואר שבו הוא בוחר דווקא לא לספר הכל | רועי שוורץ מוציא ספר שבו הוא בודק את השורשים היהודיים של סופרמן מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, הפקה: אבי שמאי, גיא מחבוש, בצוות התוכנית: ענת שרון בלייס ובר בלפר, תמונה:shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
09/12/202151 minutes 35 seconds
Episode Artwork

"אני לא כותב לפי מה שחוקי או לא"

ג'ושוע כהן מחבר הספר מעורר המחלוקת "הנתניהוז" התארח באולפן שלנו לשיחה על הפער בין בדיון ומציאות. מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיק: גיא מחבוש, במערכת התוכנית: ענת שרון בלייס ובר בלפרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/12/202125 minutes 12 seconds
Episode Artwork

אתה זה הסטורי שלך

סיכום שבוע: שלחנו את נדב הלפרין להביא מסקנות רוחניות מהפסטיגל | דיברנו על מגוון והכללה בחברות הייטק עם ד"ר גלית דשא והסופר והיא ההיטק אריאל גרייזס | המשוררת עאידה נסראללה מוציאה ספר ראשון בתרגום לעברית | וחנה אזולאי הספרי חוזרת לאחור ונזכרת בסרט "נאדיה" שבו כיכבה בתפקיד נערה ערבייה מגיש: לי-אור אברבך, עורךף איל שינדלר, מפיק: אבי שמאי, חברות המערכת: ענת שרון בלייס ובר בלפר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/12/20211 hour 51 seconds
Episode Artwork

המשוררים הצעירים

גם ב-2021 יש צעירים שאש השירה בוערת בהם ולמרות הכל הם בוחרים להתייסר, לכאוב, לשבת ולכתוב. ארבעה ממי שהוכתרו כקולות החזקים והחדשים של השירה הישראלית, הגיעו אלינו לכאן לאולפן: עומר ולדמן, לריסה מילר, טינו מושקוביץ ומישל פלצ'יק. מגיש: לי-אור אברבך, עורך: איל שינדלר, מפיק: אבי שמאי, חברות המערכת: ענת שרון בלייס, בר בלפר. ביצוע טכני: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/11/202125 minutes 55 seconds
Episode Artwork

מה רואים החיילים?

סיכום השבוע: בדקנו איזה הצגות רואים החיילים במסגרת תרבות יום א' שחזרה לפעילות אחרי פגרת קורונה ארוכה - שיחה עם שי בר יעקב מבקר התיאטרון של ידיעות אחרונות | שערוריית פרס ישראל לפרופ' עודד גולדרייך ממשיכה - ועדת הפרס עתרה לבג"ץ נגד אי הענקת הפרס. ד"ר אור ברק, מומחית לענייני פרס ישראל תדבר על הסכנה בפוליטיזציה של הפרס | בסוף השבוע הזה מתקיים ביישוב הבדואי כסייפה פסטיבל קיימות ותרבות. המשורר סעד אבו ר'אנם ידבר איתו על כמה קשה להשיג שם ספרים | הסופר יותם ראובני נפטר השבוע. גיסתו, יהודית ראובני, שהכירה אותו מילדות תספיד | ולסיום קוריאה כובשת עוד ועוד תחנות תרבות. אחרי פרזיטים ומשחקי הדיונון, להקת BTS זכתה בתואר הרכב השנה בפרסי המוזיקה האמריקאים(!). ד"ר ליאורה צרפתי מהחוג ללימודי מזרח אסיה באוני' ת"א תלמד אותנו איך עושים את זה מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מםיק: אבי שמאי, חברות המערכת: ענת שרון בלייס ובר בלפר, ציךום" פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
25/11/202151 minutes 28 seconds
Episode Artwork

מועמדי פרס ספיר 2021

שידור מיוחד של גם כן תרבות עם 5 המועמדים שנבחרו לרשימה הסופית לפרס ספיר 2021 של מפעל הפיס.איתנו באולפן: שמעון אדף עם ספרו "הלשון נושלה", יניב איצקוביץ עם ספרו "אף אחד לא עוזב את פאלו אלטו", הילה בלום עם ספרה "איך לאהוב את בתך", בוריס זיידמן עם ספרו "תחנות ביניים", ודרור משעני עם ספרו "אמונה". הכירו את הסופרים והספרים. מגיש: גואל פינטו,  עורך: איל שינדלר, מפיק: אבי שמאי, חברות המערכת: ענת שדרון בלייס ובר בלפר, ביצוע טכני: אלעד זוהרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/11/202139 minutes 52 seconds
Episode Artwork

"האנטישמיות היא דת חדשה"

ברנאר אנרי לוי, מהפילוסופים הנחשבים ביותר בעולם, אומר בראיון מיוחד לגם כן תרבות ״הפחד שלי הוא למות מבלי להגשים את המוטל עלי״. את סרטו התיעודי החדש שיוצג במסגרת פסטיבל הקולנוע היהודי הוא מגדיר כפרויקט הכי רדיקלי ופוליטי שלו. בלב הסרט מסע שעשה ברנאר אנרי לוי מניגריה, דרך כורדיסטאן ואוקראינה, ועד לוב ואפגניסטן - אל לב המלחמות הנשכחות המתקיימות ברגעים אלה על פני הגלובוס, אל שדות הקטל ומעשי הטבח, שאיש מאיתנו לא רואה. ״המערב נלחם באיסלאמיסטים עם הדלקת נרות נשמה״ הוא אומר מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיק: אבי שמאי, תמונה: Ali MahdaviSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/11/202131 minutes 28 seconds
Episode Artwork

גם לגבר מגיע יום משלו?

סיכום השבוע: כתריאל שחורי, מי שניהל את קרן הקולנוע למה לא מספיק לתת הטבות מס כדי שהפקות קולנוע וטלווזיה מהעולם יגיעו לישראל | האומן הישראלי המצליח יגאל עוזרי שמציג כעת בישראל על היפר ריאליזם ומחירים יצירות | נבדוק למה צריך יום לגברים עם תמיר אשמן | ספר חדש מעזבונה של מורן וורנשטיין - "סוף טוב" - יוחאי מי-טל שערך יהיה איתנו | וגם המעצב אהרון גניש על סרט קצר שמספר את סיפורו בפסטיבל הקולנוע הגאהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/11/202158 minutes 6 seconds
Episode Artwork

מעמד ההייטקיסטים

מעמד חברתי חדש בישראל, כזה שדווקא המגיפה העולמית האירה את המפריד בנינו: מי שיש להם, ומי שאין להם. נדבר על המעמד החדש ועל ההשפעה שלו על ההיררכיה בחברה הישראל עם פרופסור מיכל פרנקל מהאוניברסיטה העברית, לשאול אולמרט - יזם הייטק ומחבר הספר מוכרי החלומות ואריס בשארה דוקטורנטית לסוציולוגיה באונ' תל אביב מגיש גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיק: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/11/202132 minutes 21 seconds
Episode Artwork

כשארווין יאלום בכה

ארווין יאלום, מהפסיכאטרים המוכרים והמוכרים בעולם, הכיר את מי שתהיה רעייתו לפני 75 שנים, בגיל 14. סיפור אהבה גדול מהחיים, לסופרת והחוקרת מרלין יאלום, שנמשך עד שהתגלה בה סרטן אלים והיא בחרה לשים קץ לחיים. יאלום היה לצידה כשמתה וספר את נשימותיה. ראיון מיוחד עם ארווין יאלום עם צאת התרגום העברי של ספרם המשותף של ארווין ומרלין "עניין של מוות וחיים". מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, תרגום: בר בלפר, צילום:  Reid YalomSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/11/202131 minutes 4 seconds
Episode Artwork

״אני לא מוכנה לשאת עלי אות קין״

כל הפרסים הסיפרו מגיעים ליבשת אפריקה. רות ונסקה שטרן - חוקרת ספרות אפריקה תגיד אם זה רק עניין אופנתי | נפטר הזמר הסורי סבאח פחרי, חשובי הזמרים בעולם הערבי. נדבר עם הפייטן והרב דוד מנחם ועם המנצח תם כהן על שירים שלו שזלגו אל עולם הפיוטים הספרדי היהודי | האנטר ביידן, בנו של נשיא ארה״ב עשה הסבה מאיש עסקים, לצייר, וציורים שלו נמכרים בסכומים אדירים. מבקרת האמנות דנה גילרמן תדבר בו: אמן, או רק בן של | ראיון עם השחקנית והיוצרת, יעל מסנר, שאחיה יובל, הורשע באונס, ומת לפני כחודש. על הפער והקרבה בין להיות אשה, להיות יוצרת, ולהיות אחות של אנס מורשע. היא תגיד: "אני לא מוכנה לשאת עלי אות קין" | ולסיום אשכול נבו זוכה בפרס או. הנרי היוקרתי על הסיפור הקצר שלו "לימונדה" מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיק: אבי שמאי, חברות המערכת: ענת שרון בלייס ובר בלפר, ביצוע טכני: משה מושקוביץ,צילום: ויקיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/11/202154 minutes 27 seconds
Episode Artwork

"הייתי בת 8 כשאבא שלי התאבד ולא סיפרו לי כלום"

משפחה של שמונה פליטים אפגניים מתגוררת בביתה של אסתר ספרן פויר בוושינגטון ארה״ב. ״אחרי השואה גם אני הייתי פליטה - אף מדינה לא רצתה אותנו, אז איך אני לא אעזור לפליטים אחרים״ היא אומרת.אסתר ספרן-פויר היא אימו של הסופר המוערך ג׳ונתן ספרן פויר שספר הביכורים שלו "הכל מואר כמעט כולו בדיוק, והיא מפרסמת בימים אלה ממואר אודות משפחתה שכולו אמת. ב-"אני רוצה שתדעו שאנחנו עוד כאן", היא יוצאת למסע בעקבות אביה שהתאבד, ומגלה כי היתה לו אשה אחרת ולשלה יש חצי אחות. מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיק: אבי שמאי, חברות המערכת: ענת שרון בלייס ובר בלפר, ביצוע טכני: משה מושקוביץ  See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/11/202123 minutes 8 seconds
Episode Artwork

בראש של הילדה יאיוי קוסמה

שלחנו ציורים שציירה קוסאמה בגיל 5 לתרפיסטית וחוקרת ציורי הילדים - מיכל וימר, מבלי שתדע מי צייר אותם, וביקשנו ממנה לפענח אותם, להבין האם מחלת הנפש שקוסאמה לוקה בה נראתה כבר אז. גם עם מירב רוט פסיכולוגית קלינית ופסיכואנליטיקאית, ראש התכנית לפסיכותרפיה באוני' ת"א שוחחנו על הקשר בין מחלת הנפש לגאונות באמנות. כל זאת לקראת התערוכה של קוסאמה במוזיאון תל אביב שתפתח בקרוב מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיק: אבי שמאי, חברות המערכת: ענת שרון בלייס ובר בלפר, ביצוע טכני: משה מושקוביץSee omnystudio.com/listener for privacy information.
09/11/202115 minutes 58 seconds
Episode Artwork

שירה עברית בפרסית

סיכום השבוע: "דמו של רבין הותר" אומר חזי כאלו, מי שהיה ראש האגף הלא יהודי בשב"כ בזמן הרצח |  משרד החינוך שוקל להוציא מהבגרות החיצונית מקצועות הומניים - ד"ר סיגל פרלמן מדרך רוח תגיב | נכיר את עולם המחול פלסטיני עם ראג'י בטחיש | ללי (ציפי) מיכאלי תספר על אוסף משיריה יצא באיראן | ורון לוי יממורי, במאי הסרט "bridging troubled waters" יספר איך נלחמים בציד לוויתנים על ידי שיתוף פעולה מגישה: ענת שרון-בלייס, עורך: איל שינדלר, מפיקים: אבי שמאי וגיא מחבושSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/11/202156 minutes 16 seconds
Episode Artwork

צא דיבוק צא

סיכום השבוע: בעקבות מותה של צעירה בטקס גירוש שדים בתל שבע, נשוחח עם עיזאת אבו רביעה על גירוש שדים בתרבויות שונות | נעשה כבוד למיכה שטרית ודנה מודן שזכו בפרס מפעל הפיס | וחנה לסלאו לא עוצרת לרגע מגישה: ענת שרון-בלייס, עורך: איל שינדלר, מפיקים: אבי שמאי, גיא מחבושSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/10/202145 minutes 28 seconds
Episode Artwork

"זה לא המשטרה, זה אנחנו"

סיכום השבוע: השחקנית לינה פעאור מבקרת את החברה הערבית בצורה קשה ובלי להשפיל עיניים | איש הרוח, מיכה גודמן, מצטרף כחבר לועדת שר התקשורת לבחינת הרשתות החברתיות | רן דנקר יהיה איתנו, בלי שמלה אבל עם שיר חדש | ונתכונן לועידת האקלים שתתכנס בגלזגו עם ד"ר אבנר גרוס מגיש גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיק: אבי שמאי, תמונה: דורון ברסקיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/10/202153 minutes 9 seconds
Episode Artwork

הציונות הרסה את האשכנזים, המזרחים והערבים

האמן פריד אבו שקרה, מבכירי הציירים בישראל, בן למשפחת אבו-שקרה המפורסמת, בשיחה כואבת על הארץ שהוא אוהב: "את האחד מטפחים, את השני מקפחים", הוא אומר.  בימים אלה מציג אבו שקרה במסגרת יריד "צבע טרי", תערוכה בליבה קיום משותף, ומשלבת עבודה של אמנים ישראלים ופלסטינים. מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיק: אבי שמאי, צילום: מירי הולצמןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/10/202117 minutes 29 seconds
Episode Artwork

"כולנו שבורים וזה נהדר"

במאי האנימציה זוכה האוסקר כריס לנדרת' הגיע לפסטיבל קולנוע דרום של בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר. והוא סיפר לאיל שינדלר איך מחצינים טראומה נפשית לפגמים גרפיים ולמה עדיף שסרט דוקומנטרי יהיה מצוייר. מגיש: גואל פינטו: עורך: איל שינדלר, מפיק: אבי שמאי, תמונה: צילום מסך מתוך הסרט Ryan של Chris LandrethSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/10/202111 minutes 58 seconds
Episode Artwork

"זה לא ראפ - זה טרור"

"אני רוצה שיגידו שאני פורץ דרך" אומר לנו רביד פלוטניק שהוציא לאחרונה אלבום חדש ומסעיר.  מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיקL אבי שמאי, תמונה: יח"צSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/10/202117 minutes 26 seconds
Episode Artwork

מוסד הזוגיות לאן?

המשוררת אמירה הס עם ספר אוטוביוגרפי חושפני | נציין 700 שנה למותו של המשורר האיטלקי הגדול דנטה אלגיירי | נבדוק למה צה"ל מפחד מעברית רב מגדרית | ואריק ברמן יגיע לאולפן לחשיבה מחדש על מוסד הזוגיות משתתפים: אמירה הס, מיכל שומר, נעם פרתום, פרופ' גור זק, אריק ברמן, דור דניאל (גיטרה) מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיק אבי שמאי, במערכת: ענת שרון בלייס ובר בלפרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/10/202159 minutes 59 seconds
Episode Artwork

"אני משוחח עם אחיותי המתות"

"אני מפחד מהמחשבה שאני אמות והכל ימשיך הלאה". אחרי שבספרו ״חבלים״ הוא השיב לחיים את אימו, בספרו החדש ״צל ידו״, אביו חוזר מן המתים. נדבר על מוות, אבל בעיקר על הדרך בה אנחנו, כבוגרים, מעכלים סודות משפחתיים: מה קורה לסופר, בן 76, שלפתע מגלה כי אימו היתה בהריון עוד לפני שנישאה. מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיק: אבי שמאי, במערכת: ענת שרון בלייס ובר בלפר, תמונה: משה שי, פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
14/10/202116 minutes 1 second
Episode Artwork

"העולם כולו עירום עכשיו"

"המוח שלו פורנוגרפי״, כך אומר לנו הצלם הבינלאומי ספנסר טוניק, בתגובה לדברי ח״כ מהציונות הדתית על הגעתו לישראל ועל צילום העירום ההמוני והפומבי שיצלם ביום ראשון בערד: ״הוא כנראה  צפה ביותר מידי סקס באינטרנט״, יגיד טוניק, ״כשאני יוצר את העבודות שלי אני חושב על הדימוי של בני האדם כדשא, כאבנים, בטבע. אבל בשבילו הגוף הוא רק במצב מיני״. ספנסר טוניק בראיון מיוחד. מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, צילום: שלומי בנעטיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/10/202122 minutes 40 seconds
Episode Artwork

״אני משוגעת, אני אמיצה״, אמירה הס מסכמת את חייה

See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/10/202116 minutes 47 seconds
Episode Artwork

אומנות שנוגעת בנפש

שבוע בריאות הנפש העולמי יחל היום - 10 באוקטובר. נדבר עם יוצרות ויוצרים שחווים הם בעצמם, או בני משפחותיהם, התמודדות-נפש, ותוך כדי שהם חושפים עצמם, הם עוזרים גם לנו. נכיר שתי יצירות חדשות שעוסקות באמא שסבלה מהתמודדות נפש. היוצרים מדברים את הכאב של האמהות שלהן, ועל חייהם שלהם. הזמרת דניאל רובין, שהוציאה לאור את האלבום: "האלבום שיעיר את אמא", והשחקן אמיתי קדר, מציג בתיאטרון תמונע את ״היומנים של אמא״    רומן חדש: ״כל העומרים שהיו לה״, מספר את סיפורם של חיים ורותה שושבים שבעה על בנם, עומר, ששם קץ לחייו לאחר שנים ארוכות של מחלת נפש. נשוחח עם הסופרת אורנה ורכובסקי, ועם עינת לוצאטי, אחותו של דרור לוצאטי שעל פי סיפורו נכתב הספר. נכיר גם את סיפורו של הראפר נתנאל צ'ונה שכתב מילים קשות, חושפניות, שלא הסתירו כלום מהמאזינים. ילדות קשה, שירות צבאי ששבר אותו לרסיסים, אשפוזים שפוצצו אותו בכדורים - עד המוות מדום לב בגיל 30. עכשיו, אלבום חדש, ״צ'ונה לוגיה״, שנעשה מתוך החומרים שנמצאו בתוך המחשב שלו לאחר מותו, והלב נשבר. נ
10/10/202151 minutes 27 seconds
Episode Artwork

"אם הייתי הומו היו מתייחסים לכל מילה שלי"

הסופר והעורך גבריאל מוקד נלחם על ביתו. זכויות רבות בתרבות העברית יש לגבריאל מוקד. הוא נולד בפולין ב-1933, נכלא בגטו ורשא, הוא ואימו הצליחו להימלט ולהסתתר תחת זהות נוצרית, אביו נרצח על ידי הנאצים. בשנת 1946 עלה לישראל, אז, בעצת ידידו, המשורר דוד אבידן, החליף את שם משפחתו ממונבז למוקד.  הוא שימש כסגנו של אלכסנדר פן, בעריכת המוסף הספרותי של ״קול העם״, והוא אחראי בלעדי לגילויים של משוררים שהתרבות העברית לא היתה אותו דבר בלעדיהם: יונה וולך, מאיר ויזלטיר, מאיה בז׳רנו, ורבים אחרים היום, כשהוא בן 88, הוא יושב בדירתו, בדד, מתנייד בכסא גלגלים, מצבו הכלכלי קשה, ואף את דירתו, המשמשת כארכיון עצום לתרבות, הוא עלול להפסיד.See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/10/202112 minutes 12 seconds
Episode Artwork

איך אקבל את פרס ישראל?

אהרון קשלס מציג סרט חדש "דרומית לגן עדן" וידבר איתנו על הקושי לעבוד עם האולפנים הגדולים של הוליווד ועל הנתק מנבות פפושדו. נלמד על הטרנד החם בעולם האומנות, מכירת יצירות אומנות בצורה דיגיטלית - הNFT. ונדבר על הבעיות והמגבלות בדרך שבה עובד כיום פרס ישראל. עד סוף חודש אוקטובר אפשר להגיש מועמדויות לפרס ישראל.  ד"ר אור ברק, מומחית לענייני פרסי ישראל ומחברת הספר "פרס ישראל - הפוליטיקה מאחורי התהילה" ומיטל פלוטניק מי שהובילה יחד עם שרון מייבסקי ב2018 את הקמפיין להגשת מועמדות לפרס ישראל ידברו איתנו. ועל טכנולוגיות הNFT נלמד מד"ר מילי פרי, מומחית מדיניות בלוק צ'יין ונשמע מסטיב נסימה - מייסד ובעלים של חלל האמנות נסימה לנדאו איך הטכנולוגיה החדשה משנה את העבודה שלו. מוזמנים לבקר בגלרייה החדשה בכתובת https://oncyber.io/vvd מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיק: אבי שמאי, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/10/202158 minutes 21 seconds
Episode Artwork

א.ב יהושע: "אני מייחל למוות"

הסופר, חתן פרס ישראל, א.ב יהושע מייחל למוות.רגע לפני גיל 85, ובשעה שמחלת הסרטן עושה שמות בגופו, הסופר, חתן פרס ישראל, עושה חשבון נפש: עם אימו, עולה צעירה ממרוקו, שאודותיה מעולם לא כתב, עם בני דורו, הסופרים עמוס עוז ויהושע קנז, אליהם הוא מתגעגע, ועם פרס נובל לספרות שעליו הוא כלל לא חולם. מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיק: אבי שמאי, חברות מערכת: ענת שרון בלייס ובר בלפר, תמונה: יוסי זמיר, פלאש 90לצפיה בסרטו של יאיר קידר "הפרק האחרון של א.ב יהושע": https://www.youtube.com/watch?v=WtfpK9Ex_LY  See omnystudio.com/listener for privacy information.
06/10/202125 minutes 10 seconds
Episode Artwork

"יד ושם הפכה למגדל שן שאינו נגיש לציבור"

השבוע לפני 80 שנה החל הטבח הנורא בבאבי יאר. יו"ר יד ושם הנכנס דני דיין בראיון מיוחד על מעמדו ועתידו של יד ושם, קורא להנגיש את יד ושם לאזרחי ישראל ולכל תושבי העולם וחושף שהוא היה מועמד להיות יו"ר יד ושם עוד בתחילת שנת 2020 ורה"מ נתניהו פסל את הבחירה בו וניסה למנות את אפי איתם.עוד בהסכת הסופרת צרויה שלו על הספר החדש "הפליאה" וגורי אלפי בפעם הראשונה כבמאי בסרט "עוד סיפור אחד" מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, הפקה: אבי שמאי, במערכת התוכנית: ענת שרון-בלייס ובר בלפר. צילום: פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
30/09/202158 minutes 58 seconds
Episode Artwork

#חיי_ערבים_חשובים

 קצרצרים, של מחמוד שקיר שרואה אור עכשיו בעברית. משתתפים: שירין פאלח סעב, כתבמגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיק: אבי שמאי, במערכת התוכנית: ענת שרון-בלייס ובר בלפר, ביצוע טכני: שלומי יצחקת הארץ 21, מוחמד שקור - שחקן ומנחה סדנאות במרכז "נא לגעת", לואי ותד עורך התרגום של הספר "הולכת כמו נעמי קמפבל" של מחמוד שקיר שיצא בהוצאת מכתוב, סהל אלדבסאן שחקן בהצגה "קלאבשט - אזיקים" שזכתה בציון לשבח בפסטיבל עכו, וראודה סולימאן המנהלת האמנותית של תיאטרון יפו. משתתפים: שירין פאלח סעב, כתבת הארץ 21, מוחמד שקור - שחקן ומנחה סדנאות במרכז "נא לגעת", לואי ותד עורך התרגום של הספר "הולכת כמו נעמי קמפבל" של מחמוד שקיר שיצא בהוצאת מכתוב, סהל אלדבסאן שחקן בהצגה "קלאבשט - אזיקים" שזכתה בציון לשבח בפסטיבל עכו, וראודה סולימאן המנהלת האמנותית של תיאטרון יפו מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיק: אבי שמאי, במערכת התוכנית: ענת שרון-בלייס ובר בלפר, ביצוע טכני: שלומי יצחק  See omnystudio.
26/09/202146 minutes 37 seconds
Episode Artwork

באה מאהבה

יהודית רביץ, שוברת שתיקה ומספידה את גרי אקשטיין שהפיק עבורה את ״דרך המשי". בעקבות מקרי הרצח במגזר הערבי ומחאת הרשת #חייערביםחשובים״, סעיד אבו שקרה, מנהל גלרית אום אל פאחם מספר שהוא חושש לשלומו של בנו בכל פעם שהוא יצא מן הבית.משה אדרי, מאנשי המפתח של הקולנוע הישראלי זוכה בפרס מפעל חיים, ועושה חשבון נפש.ולסיום: הסיפור הלא ייאמן על הנאצי אלברט שפאר שכמעט גרם להוליווד להפיק סרט על חייו  See omnystudio.com/listener for privacy information.
25/09/202141 minutes 27 seconds
Episode Artwork

חגי לוי הופך את ברגמן

חגי לוי עם גרסה חדשה ל"תמונות בחיי נישואין" של ברגמן בהיפוך מגדרי.  הפייטן מני כהן מהתזמורת האנדלוסית אשדוד מגיע אלינו לחבר את הפיוטים לנעמי שמר ויואב יצחק ושש אמניות ערביות בתערוכה קבוצתית חדשה מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיקה: עדן בן ארי, חברות המערכת: ענת שרון בלייס ובר בלפר See omnystudio.com/listener for privacy information.
17/09/202145 minutes 20 seconds
Episode Artwork

סליחה מכדור הארץ

לקראת יום כיפור יצאנו למסע אקולוגי לבקש סליחה ומחילה מכדור הארץ והטבע שמקיף אותנו. ביקרנו בהרי ירושלים השרופים, פגשנו אדריכל קניונים שיוצא נגד תרבות הצריכה, שמענו על כשלון הטבעונות ודיברנו עם דור העתיד. מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיקה: עדן בן ארי, חברות צוות התוכנית: ענת שרון בלייס ובר בלפר, טכנאי השידור: שרון לרנר See omnystudio.com/listener for privacy information.
14/09/20211 hour 36 minutes 1 second
Episode Artwork

מגדלים נופלים מקימים תרבות

תכנית מיוחדת של "גם כן תרבות" לציון 20 שנה להפלת מגדלי התאומים. עידו ישעיהו, מבקר הטלוויזיה של וואלה תרבות, ייספר לנו על ייצוג האסון בטלוויזיה האמריקאית בזמן אמת. ד"ר אריאל קוך- חוקר תנועות קיצוניות באוניברסיטת רייכמן יסביר לנו איך תאוריות קונספירציה הגיעו לזרם המרכזי. ד"ר צילה זן בר צור - חוקרת תרבויות במרכז אסיה תספר מה קרה ליוצרות תרבות באפגניסטן ב20 השנים האחרונות. וענת שרון בלייס  ממליצה מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיקה: עדן בן ארי, במערכת התוכנית: ענת שרון-בלייס ובר בלפרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/09/202143 minutes 9 seconds
Episode Artwork

גם כן שנה

מסכמים את תשפ"א עם היוצרים שבדרך כלל לא עומדים מול אור הזרקורים. האנשים שעמדו מאחורי העטיפה של הספר, המוזיקה של ההצגה או הליהוק של הסרט שאהבנו. משתתפים: אמרי זרטל שעיצב את עטיפת הספר 'דבר שמתחפש לאהבה' של גליה עוז, אפרת בן צור שהלחינה את המוזיקה להצגה 'מתאבל ללא קץ' של ארי פולמן וחנוך לוין, ניצן K-KOV שהפיק מוזיקלית את 'יהלומים' ו-'טרילילי טרלהלה' של נועה קירל ואילן פלד, רועי שאלתיאל שצילם את 'יאג' של אוהד נהרין, גלית אשכול שליהקה את "לשחרר את שולי" של שלישיית מה קשור, מאיה בואנוס שהכינה את הגרסה הישראלית של המיצג 'מאצ'ו מן' בפסטיבל ישראל, עמית סטרטינר שעורך ומפיק את 'קופה ראשית' והיחצנית הדס שפירא שהביאה אליכם עשרות ארועי תרבות השנה.   מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיקה: עדן בן ארי, טכנאי: מיכאל אולשונג, חברות המערכת: ענת שרון בלייס ובר בלפר See omnystudio.com/listener for privacy information.
05/09/20211 hour 17 minutes 50 seconds
Episode Artwork

חוזרים לבית הספר

פתחנו את שנת הלימודים בהצצה לתיכון ירדני בסדרה 'תיכון מרוואבי לבנות' שכבשה את נטפליקס. שירין פלאח סעב ממיזם הארץ 21 סיפרה לנו מדוע הסדרה הזאת כל כך חשובה. לרגל הקרנת הסרט 'יורש הקעקועים' בפסטיבל ירושלים שוחחנו עם במאית הסרט אורית אופיר רונאל, ועם וואסים ראזוק שמגיע משושלת ארוכה של מקעקעים  בירושלים על הסיפור המרתק. וגם: בעקבות התביעה המשפטית מצד הבחור שהצטלם כתינוק בעירום לעטיפת האלבום של נירוונה, שוחחנו עם הצלמת ורדי כהנא ועם המומחה לפרטיות ילדים ד"ר סאני כאלב, ובדקנו מה מותר ואסור לעשות עם הצילומים של הילדים שלכם כדי להמנע מתביעה משפטית בעתיד.  לסיום בחרנו לחגוג את הגרסה המחודשת של תוכנית הילדים האלמותית 'פרפר נחמד' יחד עם המנחה החדש אורי בנאי, והבובנאית איילת לוין שעומדת מאחורי דמותה של נולי. מגיש: גואל פינטו, עורך: איל שינדלר, מפיקה: עדן בן ארי, טכנאי: תמיר צובארי, ובצוות התוכנית: ענת שרון-בלייס ובר בלפרSee omnystudio.com/listener for privacy inform
02/09/202150 minutes 28 seconds
Episode Artwork

נשף מוזיאוני

השבוע בדקנו מה הופך את תערוכת 'הנשף', במוזיאון העיצוב בחולון, להצלחה מסחררת, ומה יכולים ראשי עולם האמנות ללמוד ממנה? וגם: האם המשחקים האולימפיים בטוקיו יזכרו בתור המשחקים המרגשים ביותר שהיו לנו, וכיצד זה קשור למגיפת הקורונה?  לסיום נגענו בשאלה מדוע גם ב־2021 עולם התרבות הישראלי, הן במוזיקה והן בתיאטרון, ממשיך להדיר נשים מגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, מפיקה: עדן בן ארי, טכנאי: שלומי יצחק See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/08/202152 minutes 18 seconds
Episode Artwork

שלח לי פרח

 ״שר התרבות אמר דברים מאוד יפים על הסרט, אבל בחר לכתוב אותם דרך העיתון, במקום לשלוח פרח, או ברכת מזל טוב״, אמר נדב לפיד, במאי הסרט 'הברך', שקבלת הפנים שזכה לה עם הזכייה בפסטיבל קאן, מעידה בעיניו ״על מצב התרבות העגום בישראל״. האזינו לשיחה המיוחדת, לרגל עליית הסרט לאקרנים מגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, מפיקה: עדן בן ארי, טכנאי: תמיר צובארי See omnystudio.com/listener for privacy information.
05/08/202154 minutes 36 seconds
Episode Artwork

לא סוף דבר: 40 שנה למותו של יעקב שבתאי

אורלי פוקס שבתאי וד"ר חמוטל שבתאי הן בנותיו של יעקב שבתאי, אחד היוצרים החשובים בספרות הישראלית. בכנות שובה לב סיפרו השתיים על החיים  עם  אבא דואג ועוטף. בהמשך שוחחנו עם ד"ר  הורביץ שחשף עבורנו מחזות שכתב שבתאי וטרם ראו אור, וגם: למה רעייתו של שבתאי פנתה לתיאטרון הקאמרי וביקשה להוריד מחזה שכתב?  מגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, מפיקה: עדן בן ארי, טכנאי: תמיר צובארי See omnystudio.com/listener for privacy information.
04/08/202137 minutes 40 seconds
Episode Artwork

גבוה יותר, חזק יותר

טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים נדמה לרבים ״משעמם״, אבל היה שזור כולו במוטיבים תרבותיים יפנים שכמעט ואינם מוכרים לנו: לכבוד שבוע האולימפיאדה הסכת מיוחד על אמנות, שירה, וקולנוע, יפניים מגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, מפיקה: עדן בן ארי, טכנאי: שלומי יצחק See omnystudio.com/listener for privacy information.
29/07/202151 minutes 33 seconds
Episode Artwork

עולם האומנות כמרקחה

תביעה משפטית הוגשה נגד מוזיאון הלובר, מוזיאון ד'אורסה, ומשרד התרבות הצרפתי, לצורך  השבת יצירות אמנות התלויות במוזיאונים, ושייכות ליורשים יהודים. מדוע דווקא צרפת, לעומת מדינות אירופיות אחרות, מערימה קשיים מול יורשים יהודים של אמנות בזוזה? בהמשך התייחסנו לדיפ פייק בסרט תיעודי חדש על השף אנתוני בורדיין, הפותח פתח לסכנות המטשטשות בין קולנוע עלילתי לזה התיעודי, וגם: פורנהאב, אתר הפורנו העולמי, בעקבות יצירות העירום הגדולות בהיסטוריה מגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, מפיקה: עדן בן ארי, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
22/07/202137 minutes 52 seconds
Episode Artwork

בשביס, סיפור אהבה

30 שנים למותו של חתן פרס נובל לספרות, גדול הסופרים הידיים, יצחק בשביס זינגר. נכדתו, ביתו של בנו יחידו, מספרת לנו על מאחורי הקלעים של המשפחה שבשביס-זינגר זנח, על אהובותיו הרבות, על הליבידו, ועל חיק האם שחיפש כל חייו מגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, מפיקה: עדן בן ארי, טכנאית: חן עוז See omnystudio.com/listener for privacy information.
21/07/202125 minutes 8 seconds
Episode Artwork

חתונמי

שתי תזמורות, בנות חמישים שנים כל אחת, עומדות בפני שבר מול המצב הכלכלי פוסט-קורונה, ומחליטות להתחתן, וליצור תזמורת קלאסית אחת: מה זה מעיד על יחסנו ליצירות קלאסיות, והאם יש להן תקווה? וגם: 'ערים', סדרה תיעודית המעמידה מול המצלמה גברים המעידים על יחסם למיניות, ועל התפיסה הגבריות שלהם דרך הביצועים המיניים. לסיום נתייחס גם לדה-וינצ'י: מדוע דווקא הוא, 500 שנים לאחר מותו, ממשיך לתפוס כותרות ברחבי העולם? מגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, מפיקה: עדן בן ארי, טכנאי: אלעד זוהר • קרדיט לתמונה: יונתן זינדל פלאש90See omnystudio.com/listener for privacy information.
15/07/202144 minutes 21 seconds
Episode Artwork

העם רוצה

בציון עשור למחאת רוטשילד נשאלת השאלה מדוע יוצרי התרבות ממעטים לעסוק במחאה החברתית הגדולה בישראל, וגם: מדוע המגזר הדתי-ציוני נמנע להגיע אליה, ומה ההשפעות שלה עלינו כחברה? מגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, מפיקה: עדן בן ארי, טכנאית: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/07/202147 minutes 53 seconds
Episode Artwork

דניאל עוז: ״אנחנו על הקרשים״

בריאיון ראשון מאז פרסום ספרה של גליה עוז, 'דבר שמתחפש לאהבה', מספר דניאל עוז על התחושות המשפחתיות הקשות: ״אני צריך להתחיל להגן עלי ועל המשפחה שלי. זה לא דבר שיכול לעבור בשתיקה״. וגם, סיגלית לנדאו, מבכירות האומניות בישראל, שמוכרת בעיקר בעבודותיה הפוליטיות והסביבתיות, הפתיעה רבים כשנגלה שהיא הפסלת שנבחרה לפסל את דמותו של הנשיא היוצא ראובן ריבלין, בשיחה איתנו היא אומרת: ״לא הייתי מסכימה לפסל פנים של אף נשיא אחר״ מגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, מפיקה: עדן בן ארי, טכנאי: תמיר צובארי See omnystudio.com/listener for privacy information.
08/07/202150 minutes 43 seconds
Episode Artwork

בשם השם

המשכן לאמנות עין חרוד מחליט לצנזר עבודה בה נראה היוצר, גרגורי אבו, שורף נייר עליו מופיע שם השם המפורש: האם תפקידו של מוזיאון ליצור שיח או ליצור דיאלוג, האם על מנהליו ואוצריו להתפטר? האזינו לוויכוח. וגם: האקדמיה ללשון העברית מחליטה בצעד דרמטי כי מעתה ״גרב״ תוכר הן כזכר והן כנקבה, האם יש לבטל את המוסד כליל? ומוזיאון הרייקסמוזיאום באמסטרדם מציג את ״משמר הלילה״ כפי שלא ראינו, כפי שרמברנדט התכוון   מגיש: גואל פינטו, עורכת: ענת שרון בלייס, מפיקה: עדן בן ארי, טכנאית: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
30/06/202150 minutes 15 seconds
Episode Artwork

גאווה 2021

האם עולם הפרסום ״חטף״ את חודש הגאווה, רידד את מסריו, והכל למען מטרות כלכליות שבינם לבין מסרי הכלה ושוויון, אין ממש?; שני גברים אמיצים, שניהם באים מהעולם החרדי, מעידים מול מצלמות הסרט התיעודי 'הטיפול' על טיפולי ההמרה ששברו את רוחם;  ולסיום נשאלת השאלה האם תנועת 'מי טו' הגיעה סוף סוף אל קהילת הלהט"בק הישראלי, זאת נוכח עדויות רבות על הטרדות מיניות בתוך הקהילה המחייבות חשבון נפש. האזינו מגיש: גואל פינטו עורכת: אסתי רימון ימני מפיקה: עדן בן ארי  See omnystudio.com/listener for privacy information.
24/06/20211 hour 50 seconds
Episode Artwork

סוכן חשאי

פטירתו של הדיפלומט אריה מקל החזירה אותנו אל  'פטריק קים', סדרת הספרים המאוד מצליחה של שנות ה־80. מקל, היה כותב הצלילים שלה. הסופר אייל מגד, שגם לקח חלק בכתיבת הצללים של הסדרה המפורסמת סיפר לנו על מאחורי הקלעים, וגם: מדוע ישראל אינה משמרת בתים וחדרי עבודה של גדולי סופרינו? חיים הזז, הראשון שזכה בפרס ישראל לספרות, זוכה לבית חדש. לסיום: היכונו להתפשט: ספנסר טוניק מגיע לביקור בישראל מגיש: גואל פינטו, עורכת: אסתי רימון ימיני, מפיקה: עדן בן ארי, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/06/202146 minutes 32 seconds
Episode Artwork

צ'אדור נוטף מי גשם

גואל פינטו בשיחה עם ריטה על הספר שכתבה ובו סיפורי משפחה נודדים בין ילדותה בטהרן לחייה בישראל; וגם: שיחה מיוחדת עם הבמאי ארי פולמן, שסרטו 'איפה אנה פרנק' יוקרן בפסטיבל קאן. מגיש: גואל פינטו, עורכת: אסתי רימון ימני, פיקה: עדן בן ארי, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
20/06/202148 minutes 55 seconds
Episode Artwork

מהפכת מי טו גאה

האם מהפכת מי טו מתחילה לקרות בעולם הלהטב"קי? שוחחנו עם שניים ממחולליה; בהמשך נגענו בשאלה כיצד מבטאות יצירות אמנות המוצגות בגלריית אום אל פחם את מקומם של המיעוטים והנידחים בחברה, נושא נוסף בו עסקנו היה השפעת האינסטגרם על תרבות האוכל במערב, ולסיום: איך אפשר בלי לחקור את סוד הקסם של הסדרה הצרפתית 'לופן' שיוצאת בעונה שנייה? מגיש: גואל פינטו, עורכת: אסתי רימון ימיני, מפיקה: עדן בן ארי, טכנאי: אלון מקלר, צילום: מרים אלסטר פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
17/06/202149 minutes 26 seconds
Episode Artwork

ריאיון אישי ומיוחד עם אריה גולן

בפעם ראשונה על במה אחת, מגיש האקטואליה המוביל בישראל ומגיש התרבות המוביל בישראל בשיחה אחד על אחד על השינויים שעברו התקשורת והרדיו בעשורים האחרונים. גואל פינטו מראיין את אריה גולן, זוכה פרס סוקולוב, שהיה שם בכל הצמתים החשובים בהיסטוריה הישראלית מאז שנות ה-60. הקלטה מפסטיבל תמונע   See omnystudio.com/listener for privacy information.
17/06/202145 minutes 39 seconds
Episode Artwork

העורכים: אילנה המרמן ויובל שמעוני

העורכים שגילו את כוכבי הספרות העברית מספרים על מאחורי הקלעים ועל הדברים שאיש אינו יודע. סדרה מיוחדת של "גם כן תרבות" לרגל שבוע הספר. עם ענת שרון בלייס וגואל פינטוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/06/202123 minutes 3 seconds
Episode Artwork

העורכים: עליזה ציגלר ונורית זרחי

העורכים שגילו את כוכבי הספרות העברית מספרים על מאחורי הקלעים ועל הדברים שאיש אינו יודע. סדרה מיוחדת של "גם כן תרבות" לרגל שבוע הספר. עם ענת שרון בלייס וגואל פינטוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/06/202124 minutes 39 seconds
Episode Artwork

העורכים: יגאל שוורץ וצרויה שלו

העורכים שגילו את כוכבי הספרות העברית מספרים על מאחורי הקלעים ועל הדברים שאיש אינו יודע. סדרה מיוחדת של "גם כן תרבות" לרגל שבוע הספר. עם ענת שרון בלייס וגואל פינטוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/06/202128 minutes 5 seconds
Episode Artwork

העורכים: מוקי רון ואילנה ברנשטיין

העורכים שגילו את כוכבי הספרות העברית מספרים על מאחורי הקלעים ועל הדברים שאיש אינו יודע. סדרה מיוחדת של "גם כן תרבות" לרגל שבוע הספר. עם ענת שרון בלייס וגואל פינטוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/06/202124 minutes 39 seconds
Episode Artwork

עידן ועידנים

כיצד ייזכר בנימין נתניהו, מה ייכתב בביוגרפיה עליו עם סיום כהונתו, ומה הוביל למפלתו? סביב שאלות הרות גורל אלו שוחחנו עם הביוגרף ד"ר אבי שילון, שחיבר את הביוגרפיות על דוד בן גוריון ומנחם בגין; בהמשך התייחסנו לרגע כניסתו של ראש ממשלה חובש כיפה ראשון, שהיה אמור היה לשמח את מגזר חובשי הכיפה בישראל, אז על מה, ולמה, מלחמות היהודים? וגם: שלומי אלקבץ, מחזיר את אחותו, רונית אלקבץ, לחיים, בסרט חדש, שיציג בפסטיבל קאן. הגעגוע, שלו, ושלנו, גדול מנשוא. האזינו מגיש: גואל פינטו, עורכת: אסתי רימון ימיני , מפיקה: עדן בן ארי, ביצוע טכני:  שלומי יצחק, תמונה:יונתן זינדל, פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/06/202152 minutes 9 seconds
Episode Artwork

מיומנו של מוכר הספרים

זה שמו של הספר שזכה בפרס בוקר הערבי. עליו ועל עולם ספרותי שאינו מוכר לישראלים ספרה ד"ר ראוויה בורברה; נועה, בתו של האמן דני קרוון שהלך לעולמו, ספדה לו; ולבסוף, אל סיסטמה, פרויקט עצום ללימוד מוסיקה קלאסית בוונצואלה שהוכתם בעקבות חשיפת מקרים של ניצול מיני. מגיש: גואל פינטו, עורכת: אסתי רימון ימיני, מפיקה: עדן בן ארי, טכנאי: שרון לרנר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
03/06/202144 minutes 59 seconds
Episode Artwork

אלפיים זריחות לשמש

כבר מעל ל־2,450 ימים שאברה מנגיסטו נמצא בשבי החמאס: אנתולוגית שירה חדשה מוקדשת למנגיסטו ומביעה געגוע וגם הכאה על חטא. ממשלת צרפת מחלקת 300 יורו לכל אזרח בן 18 לרכישת מוצרי תרבות. האם המניע פוליטי, ומה יהיו ההשלכות על הכלכלה? וגם: האם אחרי קורונה אנו מחכים לפלישת חייזרים?  מגיש: גואל פינטו,עורכת: אסתי רימון ימיני ,מפיקה: עדן בן ארי ,טכנאי: שלומי יצחק תמונה:המשפחה  See omnystudio.com/listener for privacy information.
27/05/202143 minutes 43 seconds
Episode Artwork

יש תקווה לפיוס?

בימים שבהם הארץ בוערת מבית ומחוץ, שוחחנו על השסעים בחברה הישראלית עם הסוציולוג פרופ' סמי סמוחה והיוצר התיעודי רון כחלילי; שאלנו את הרב ישראל מאיר לאו האם אפשר לפייס בין הדתות והלאומים החיים פה; ביררנו עם פרופ' גבריאלה שלו מדוע נכשלת ההסברה הישראלית; והמשכנו לעסוק בשאלה מה יעלה בגורלם של הפסלים ששכנו במוזיאון תפןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/05/202158 minutes 47 seconds
Episode Artwork

מדינה במלחמה

בשבוע של הפגזות טילים מעזה והתנגשויות אלימות בין אזרחים ערבים ויהודים בתוך ישראל, שוחחנו עם סעיד אבו שקרה ממוזיאון אום אל פחם שבפיו יש מסר של פיוס ותקווה; אירחנו את בני ציפר לשיחה גלויה על מעמדו בעולם הספרות וקרבתו לבני הזוג נתניהו; וספדנו, בעזרתה של ד"ר קציעה אלון, למשורר אהרון אלמוג מגיש: גואל פינטו, עורכת: אסתי רימון ימיני, מפיקה עדן בן ארי, ביצוע טכני,ף תמיר צובארי, צילום: עדן לב אריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/05/202148 minutes 15 seconds
Episode Artwork

משושנה דמארי לעמוס עוז

במשך עשרות שנים טיפח ומימן סטף ורטהיימר את המוזיאונים הפתוחים, בהם הוצבו עשרות פסלים חשובים. עם ההחלטה לסגור אותם, מחפשים הפסלים בית, ואנשי אמנות נותרו עם שאלות. וגם, מדוע יוצרי הקולנוע התיעודי המקומיים התאהבו בסוגת הדיוקנאות לאנשי תרבות מוכרים, האם מדובר בהלך-רוח כללי, או החלטה של מנהלי רשתות טלוויזיה? האזנה נעימה מגיש: גואל פינטו, עורכת: אסתי רימון ימיני, מפיקה: עדן בן ארי, ביצוע טכני: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/05/202156 minutes 21 seconds
Episode Artwork

מיתוס ומציאות

כצנלסון אמר עליו שהיה ישו-היהודי, שלקח על עצמו את התחלואי התנועה הציונית. 100 שנים לרציחתו של יוסף חיים ברנר, הסכת מיוחד שבוחן את הפיכתו למיתוס, ועל הסופר שהיה, כך אם לא היה נרצח, אף פעם לא היה הופך לביאליק מגיש: גואל פינטו, עורכת: אסתי רימון ימיני, מפיקה: עדן בן ארי, ביצוע טכני: שרון לרנר,צילום:ויקיפדיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/05/202134 minutes 9 seconds
Episode Artwork

הרלן קובן :"אני לא רוצה שאנשים יקראו את הספר שלי ויגידו 'הוא איש שמאל מטורף'"

ענק ספרי המתח מספר בריאיון ב"כאן תרבות" על הסיבה שהוא מעדיף לכתוב בידור ולא לנקוט בעמדה פוליטית, על הביקורת שמושמעת כלפיו, ועל אהבתו לטלוויזיה הישראלית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
03/05/202137 minutes 11 seconds
Episode Artwork

זה לא דה-וינצ׳י

ראיון בלעדי עם אנטואן ויטקין, במאי הסרט התיעודי שמשגע את העולם ,המגלה  שמוזיאון הלובר קבע כי ״סלבטורה מונדי״ לא צויר על ידי דה-וינצ׳י; ' פרופ' יורם מיטל על זקן בניה של הקהילה היהודית בקהיר שהלך לעולמו; ועל אנסמבל תיאטרון לקידום נוער בסיכון הנמצא בסכנת סגירה מגיש: גואל פינטו. עורכת: אסתי רימון ימיני, מפיקה: עדן בן אריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/04/202158 minutes 8 seconds
Episode Artwork

'סיפור עכאא'י'

זה שמו של הרומן החדש של איאד ברגות'י, שבפרוס חודש הרמדאן מדבר על האלימות בחברה הערבית בצד התקווה לחיים משותפים; שיחה על השבת יצירות אמנות בזוזות לבעליהן עם שתי אוצרות ומומחית להשבה ושימור מורשת. מגיש: גואל פינטו, עורכת: אסתי רימון ימיני, מפיקות: תמר בנימין ועדן בן אריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/04/202149 minutes 30 seconds
Episode Artwork

תחרות בדלתיים סגורות

רק שנים לאחר שהמשורר היהודי הדגול, פרץ מרקיש, הוצא להורג באשמת בגידה במולדת, נודע הדבר לבנו. עכשיו בספר חדש, דוד מרקיש, מספר את סיפור משוררי וסופרי יהדות רוסיה. וגם: ירידה של 70% במספר המבקרים במוזיאונים ברחבי העולם: מה אפשר ללמוד מכך? וסתיו אטלן בספר שירה חדש שמכשף את המבקרים מגיש: גואל פינטו, עורכת: אסתי רימון ימיני, מפיקה: תמר בנימיןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/04/202150 minutes 24 seconds
Episode Artwork

מות אדם

נדב הלפרין על גדול משוררי פולין, אדם זגייבסקי, שהלך לעולמו; פרופ' עידן דרשוביץ, הטוען שכתבי יד עתיקים של ספר דברים הם הקדומים ביותר שנמצאו אי פעם; הסופר והמוזיקאי גון בן ארי, יוצר שנותן ביטוי לבני דורו; וד"ר אור ברק על הכוונה לעגן את פרס ישראל בחקיקה מגיש: גואל פינטו, עורכת: אסתי רימון ימיני, מפיקה: תמר בנימין  See omnystudio.com/listener for privacy information.
25/03/20211 hour 54 seconds
Episode Artwork

המודרים והמצונזרים

תחושת הדרה מימין, תחושת צנזורה משמאל, בקשה לבטל את משרד התרבות מימין, בקשה להכלה משמאל. לכבוד יום הבוחר, כינסנו א.נשי תרבות, מן הימין ומן השמאל, וביקשנו שיענו על הקשיים הנוגעים לתרבות בישראל מגיש: גואל פינטו, עורכת: אסתי רימון ימיני, מפיקה: תמר בנימין, ביצוע טכני: תמיר צובארי צילום אבי אוחיון, לעמSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/03/202159 minutes 58 seconds
Episode Artwork

שיגעון ה -NFT

יובל רואש עם הטכנולוגיה המאפשרת בעלות על יצירות דיגיטליות; רים ע'נאים על הסערה שחוללה בעולם הערבי כשתרגמה את הספר "רודף העכוזים"; בני ציפר ופרופ' נדין קופרטי צור בשאלה האם לגיטימי לפרסם את כתבי לואיס פרדינאן סלין, שהיה אנטישמי וגזען; רומן ביכורים של שאול אולמרט על החלום האמריקאי ושברוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
18/03/202158 minutes 6 seconds
Episode Artwork

סוף טוב לפרשת המוזיאון לאמנות האסלאם?

עידית עמיחי על הפתרון המסתמן לפרשה שחשפנו: הפריטים יקרי הערך לא יימכרו; סמירה סרייה ומוחמד זועבי על התבטאויות להט"בופוביות של ח"כים ערבים; יהודית רותם על הסקנדל סביב הענקת פרס ישראל לחקר הספרות לפרופ' ניצה בן-דב; ומרים מלאכי על הסיפור המופלא של הציירת ההודית היהודייה אמריטה שר גיל מגיש: גואל פינטו. עורכת: אסתי רימון ימיני. מפיקה: תמר בנימין. טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/03/202148 minutes 23 seconds
Episode Artwork

סקס אחר

ד"ר ורד אריאל נהרי ויוסי צברי, על השאלה מי ראוי שיתרגם את שירתה של אמנדה גורמן; ג'וליה פרמנטו ואילנה ברנשטיין, על אנתולוגיית סיפורים בנושא סקס; חנה וזאנה גרינוולד ומוריה בשארי ליפשיץ, על ההצגה "יולדות" שעוסקת בפרשת ילדי תימן; ודויד פרץ על אלבום חדש לניק קייב, שיצא בהפתעה. מגיש: גואל פינטו, עורכת: אסתי רימון ימיני, מפיקה: תמר בנימין בצוע טכני: תמיר צובארי, צילום: יח"צ מפעל הפיס/ רוני טהר לב הבאה לשידור: אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/03/202153 minutes 59 seconds
Episode Artwork

מפרס ישראל לפרס ספיר

שתי שיחות עם הזוכים השבוע, בפרסים הספרותיים החשובים בישראל: כלת פרס ישראל, הסופרת והמשוררת נורית זרחי, וחתן פרס ספיר, הסופר סמי ברדוגו מגיש: גואל פינטו, עורכת: אסתי רימון ימיני, בצוע טכני: תמיר צובארי, צילום: יח"צ מפעל הפיס/ רוני טהר לב הבאה לשידור: אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/03/202137 minutes 21 seconds
Episode Artwork

פרס ישראל לבת אדם

עם כלת פרס ישראל לשנת תשפ"א בתחום אמנות הקולנוע, היוצרת מיכל בת אדם; הבמאי נדב לפיד שלא יוכל לצאת מהארץ כדי לשפוט בפסטיבל ברלין; דפנה לוסטיג על התפרקות הרכב המוזיקה דאפט פאנק; ד"ר יעל חסון וקרן ידעיה במחקר על תקרת הצלולואיד. מגיש: גואל פינטו, עורכת: אסתי רימון ימיני, מפיקה: תמר בנימין, צילום: יוני המנחם, הבאה לשידור: אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/02/202154 minutes 2 seconds
Episode Artwork

גליה עוז מדברת לראשונה על עמוס עוז

ריאיון ראשון ואישי עם הסופרת גליה עוז על "דבר שמתחפש לאהבה", הממואר שהוציאה ובו היא מעידה על האלימות וההתעללות שהפנה כלפיה וכלפי אמה עמוס עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/02/202132 minutes 43 seconds
Episode Artwork

ערבי.ה טוב.ה?

על פסילת מועמדות היוצרת אבתיסאם מראענה לכנסת, עם רנא אבו פריחה וזוהייר בהלול; רומן אפי מאת זאב סמילנסקי, בנו של ס.יזהר; ספר שירה שכתב עדי וולפסון ובו שירים לבנו, שעבר שינוי מגדרי; ופיוט מרגש לכבוד הבאבא חאקי, בשיחה עם נכדו, איציק סודרי ועם מאיר בוזגלו, בנו של מחבר הפיוט ר' דוד בוזגלו. מגיש: גואל פינטו, עורכת, אסתי רימיון ימיני, מפיקה: תמר בנימין, הביא לשידור: נתנאל ינובר תמונה: מאת Accesomat - נוצר על ידי מעלה היצירה, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13253111See omnystudio.com/listener for privacy information.
17/02/202153 minutes 30 seconds
Episode Artwork

תרבות בכנסת?

הסופר ניר ברעם ופרופ' אריה אלדד דנים האם אנשי תרבות בעבר ובהווה מתאימים להיות ח"כים; יום הולדת לברטולד ברכט, גדול מחזאי גרמניה, עם פרופ' גד קינר; פרשנות מקורית לסרט "ילדי גן העדן" מפי פרופ' יהודה מורלי; קוואמי ואלון לוטרינגר עם ביצועים חדשים לשירי יעקב רוטבליט. מגיש: גואל פינטו, עורכת, אסתי רימיון ימיני, מפיקה: תמר בנימין  צילום:oren Ben Hakoon הבאה לשידור: אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/02/202149 minutes 56 seconds
Episode Artwork

התנ"ך של כולנו

חתן פרס ישראל הטרי לחקר המקרא, פרופ' יאיר זקוביץ', על כך שהתנ"ך ומוסר הנביאים הם נכס ששייך לכולנו; הלית ישורון עם ספר טיוטות מעיזבונו של אביה, המשורר אבות ישורון; ד"ר אוון כהן מסביר מה הקשר בין התפשטות הקורונה לבין השפות המדוברות;  איאד ברגותי על ספר חדש בסדרת מכתוב, "האיגרות". מגיש: גואל פינטו, עורכת: אסתי רימון ימיני, מפיקה: תמר בנימין, צילום: Noam Revkin Fenton Flash90, הבאה לשידור: אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/02/202151 minutes 47 seconds
Episode Artwork

פרס ספיר 2021

ריאיון משותף עם חמשת המועמדים לפרס ספיר לשנת 2020: יוסף בר יוסף, סמי ברדוגו, גיא עד, יעקב צ' מאיר ורועי חן מגיש: גואל פינטו. עורכת: אסתי רימון ימיני. מפיקה: תמר בנימין. טכנאי: תמיר צובארי. הבאה לשידור: אבי שמאיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/02/202141 minutes 50 seconds
Episode Artwork

"זיכרון בסלון" בערבית

לרגל יום השואה הבינלאומי, שיחה עם יוסף חדאד, יוזם אירוע הזיכרון בהשתתפות ערבים מישראל וממדינות ערב ועם נורה אלוואדי מדובאי; ד"ר יובל קרניאל ניתח מכתב פתוח הקורא שלא לפרסם ספרי זיכרונות של אנשי ממשל טראמפ; אילאיל סמל ואיתי סגל על יצירות שכתבו במסגרת חממת הגידול למחזאות של עיריית ת"א יפו; ופרופ' גבריאל בן שמחון עם ספרו, הרומן הישראלי הראשון שיתפרסם במרוקו מגיש: גואל פינטו, מפיקה: תמר בנימין, מביא לשידור: נתנאל ינובר, צילום: Zack Wajsgras Flash90See omnystudio.com/listener for privacy information.
27/01/202149 minutes 32 seconds
Episode Artwork

למה לישראלים לא אכפת ממשבר האקלים?

בעקבות הצעדים שנוקט ממשל ביידן בעניין משבר האקלים ולרגל ט"ו בשבט, תוכנית מיוחדת של גם כן תרבות: מתי סוגיות אקלימיות וסביבתיות ייכנסו לשיח הפוליטי והחברתי בישראל, איך משוררים קשורים לסיפור הזה, ומה שנת הקורונה לימדה אותנו על חשיבות הטבע העירוניSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/01/202145 minutes 5 seconds
Episode Artwork

נאום הכתר

בשבוע ההשבעה של נשיא ארה"ב הנכנס, ג'ו ביידן, שוחחנו עם ההיסטוריון פרופ' ערן שלו על הנאומים הבולטים בטקסים הללו;  הסופרת ד"ר ראוויה בורברה עם הרומן שלה על אהבת אישה יהודייה וגבר ערבי; האוצרת שלומית שטיינברג על יצירות אמנות שגרמניה תחזיר לבעליהן היהודים; מנכ"לית תיאטרון גשר, לנה קריידלין, והשחקנית נעמי פרומוביץ', על המחזה "השחף" של צ'כוב.See omnystudio.com/listener for privacy information.
20/01/202150 minutes 51 seconds
Episode Artwork

קונספירוחניות

בעקבות ניסיון ההשתלטות על גבעת הקפיטול, ד"ר עידו הרטוגזון על הקשר בין הימין הקיצוני, תיאוריות קונספירציה וניו אייג'; ד"ר מירב רוט על פריחת הטיפול הפסיכולוגי מרחוק; יערה שחורי ויובל יבנה עם הספר "כל שירי ט.כרמי"; תמי ברנשטיין על שני סרטי אנימציה מצליחים; רם מזרחי וספא חתחות באלבום היפ הופ עם ראפרים יהודים וערבים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
13/01/202154 minutes 12 seconds
Episode Artwork

תחל שנה וברכותיה?

איך תראה שנת 2021 ובמה יעסקו אנשי התרבות? כינסנו את ד"ר חמוטל שבתאי, ד"ר עפרי אילני ואלי אשד לדיון עתידני; המשוררת אפרת מישורי בשיחה על החיים ועל השירה; ופרופ' יהודה שנהב על ספרו "פועלים בתרגום".See omnystudio.com/listener for privacy information.
06/01/202151 minutes 3 seconds
Episode Artwork

למה לי פוליטיקה עכשיו?

מהי אמנות פוליטית והאם היא משפיעה בכלל, עם האמנים ראידה אדון, ציבי גבע  ואיתי זלאיט; השחקנית חנה לסלאו שפטה בפסטיבל הסרטים בירושלים ושפעה אופטימיות למרות המצב; האוצרת שלומית שטיינברג על התערוכה החדשה "מלח הארץ"; ותהילה שוורץ אלטשולר על אמן קומיקס שדמות שיצר הפכה לסמל ניאו נאצי ברשתSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/12/202057 minutes 48 seconds
Episode Artwork

פרידה מיעקב אגמון

גילה אלמגור מספרת על הדייט והנשיקה הראשונה עם האיש שממנו לא נפרדה כמעט שישה עשורים; צדי צרפתי, גלית גיאת וארז נבון, בנו של הנשיא נבון, נזכרים בהפקה של "בוסתן ספרדי"; אלי עמיר מעלה זכרונות מהריאיון שערך איתו אגמון ב"שאלות אישיות"; ועדי ארבל וירון פריד על הליווי מאחורי הקלעים. מגיש: גואל פינטוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/12/202052 minutes 58 seconds
Episode Artwork

על מפתח סול וצלצולי פעמונים

כוח הריפוי של המוזיקה ללוחמים שלקו בפוסט טראומה עם אביחי הולנדר ומישאל ברנד; סרט תיעודי על  אהובה עוזרי עם מפיק המוזיקה משה דעבול; תערוכה של הציירת רוני טהרלב; חיפושים אחרי דיוקן עצמי של ון גוך עם ד"ר עדינה קמיאן;  וד"ר צמרת לוי דפני על הסדרה הטורקית "אתוס".See omnystudio.com/listener for privacy information.
09/12/202058 minutes 43 seconds
Episode Artwork

שעת נעילה

האם הסדרה על מלחמת יום כיפור זדונית ומסולפת או משקפת נאמנה את הכאוס ששרר אז? על כך  נדב העצני ויאיר שלג; על הארכיון של חנה סנש סיפר חזי עמיאור מהספריה הלאומית; הצגה של הרולד פינטר מועלית בערבית עם רביע ח'ורי וענת חדיד; ולקינוח מופע אישי חדש, "ילד תיאטרון", לעידו מוסרי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
02/12/20201 hour 29 seconds
Episode Artwork

יוצרות מתוך הפצע

ביום המאבק באלימות נגד נשים אירחנו את אתי רומנו וליאור גל כהן, שתי נשים שכותבות מתוך הפצע שלהן; חשפנו מכירת ציורים מזויפים של רפי לביא בעזרת האוצר הבכיר יונה פישר, ושוחחנו על זיופים באמנות עם ד"ר דורון לוריא; ספרנו על תרגום חדש לשיריה של  נלי זק"ש עם דינה פון שוורצה מסתאי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
25/11/202053 minutes 35 seconds
Episode Artwork

מחג הקולנוע ועד חג הסיגד

הבמאית רותי פרי-בר עם סרטה "אסיה", הזוכה הגדול בטקס פרסי אופיר וייצג אותנו באוסקר; היזמית הקהילתית יובי טשומה-כץ על הגדה לחג הסיגד; הבמאי אדוארדו פונטי עם גרסתו ל"כל החיים לפניו", בו מככבת אימו סופיה לורן; והזמרת הפייטנית הדס פל-ירדן עם שירי לדינו יפיפיים שזכו לחידוש.See omnystudio.com/listener for privacy information.
19/11/202058 minutes 31 seconds
Episode Artwork

כי האדם עץ השדה

רגעי אנושיות וגעגוע למי שהלכו מאיתנו, עם אגי משעול שספדה למשורר נתן זך; שמוליק עומר התרפק על זכר רעייתו, הסופרת דבורה עומר; ליאור דיין סיפר על יחסיו עם אביו המנוח, יוצר הקולנוע אסי דיין; והבמאי איתן פוקס על איך מצא את הקול שלו, בסרטו החדש "סאבלט".See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/11/202054 minutes 8 seconds
Episode Artwork

מלחמת תרבות

על המתח בין האסלאם לרפובליקה הצרפתית, עם פרופ' נדין קופרטי צור ופרופ' מישל קישקה, וגם עם האמן סעיד אבו-שקרה שהחזיר לצרפת את תואר האבירות; שניים מהנושים של "הבימה", ללי שמר ודניאל לפין, מוחים על גזל כספם; ודנה קסלר על השחקן האגדי שון קונרי שנפטר השבוע.See omnystudio.com/listener for privacy information.
05/11/20201 hour 1 minute 12 seconds
Episode Artwork

זה ניכוס תרבותי, יא חביבי

שיחה עם היוצרות אבתיסאם מראענה וסמירה סמייה על משמעות הניכוס מהתרבות הערבית אל המוזיקה הישראלית; המלחין יונתן בר גיורא על המוזיקה שכותבים לסרטים; המפיק וחוקר מוזיקת הרגאיי גיל בונשטיין על המשורר המהפכן ממוצא ג'מייקני לינטון קווסי ג'ונסון; ד"ר ננה אריאל עם "הספר הכי משעמם בעולם"; והמאיירות בתיה קולטון ורותו מודן על תערוכת איור ספרי ילדיםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/11/202053 minutes 24 seconds
Episode Artwork

האם שכיות החמדה יישארו בארץ?

בעקבות החשיפה בתוכניתנו, נדחתה מכירה פומבית של קרוב ל-300 פריטים נדירים מאוצרות המוזיאון לאמנות האסלאם. עסקנו בכך השבוע עם פרופ' אמנון להבי, מומחה לדיני קניין בינלאומי, עם ד"ר חוסני אל חטיב שחאדה, מומחה לאמנות ותרבות האסלאם, נדים שיבאן, מנכ"ל המוזיאון. וד"ר דותן גורן, חוקר תולדות א"י, על הנדבנית מקימת המוזיאון.See omnystudio.com/listener for privacy information.
29/10/20201 hour 1 minute 40 seconds
Episode Artwork

תרבות למכירה

האם אפשר למנוע את מכירת הפריטים מאוסף המוזיאון לאמנות האסלאם ומדוע המדינה מפקירה את המוזיאונים? בעקבות החשיפה אצלנו, שיחה עם יהודית ענבר, לשעבר בכירה במשרד התרבות, ועו"ד עדנה הראל פישר; על מות אילנה רובינא והאגדה המשפחתית ספרה כרמית גיא; האוצרת והמרצה נירית נלסון על האומנית השחורה סימון לי, שתייצג את ארה"ב בביאנלה בוונציהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/10/202052 minutes 36 seconds
Episode Artwork

הישג עולמי, אובדן מקומי

המתרגמת  מכבית מלכין והמשוררת סבינה מסג על לואיז גליק כלת פרס נובל לספרות; הסופר א.ב יהושע ספד לחברו יהושע קנז; ירון לונדון על סרטו התיעודי "רצח בקולנוע צפון"; ופרופ' יהודה סומר כהן על שליחותו החברתית של המוזיקאי דיוק אלינגטון.See omnystudio.com/listener for privacy information.
15/10/20201 hour 1 minute 50 seconds
Episode Artwork

הסופר א.ב. יהושע על יהושע קנז - הריאיון המלא

"יהושע קנז היה חבר קרוב מאוד, הוא היה תמיד בליבי, גם עמוס עוז חסר לי מאוד. היינו שלושתנו קשורים אחד לשני, גם בסעודות גם במפגשים ואין לי עם מי לדבר עליו עכשיו. זאת אבידה קשה.&nbsp;אני מוכן ללכת גם אני. אני לפעמים מקנא בהם. הימים הם כל כך מבולבלים וקשים לפעמים אני מקנא במתים. כשאשתי נפטרה לפני ארבע שנים -היא היתה קשורה מאוד ליהושע &nbsp;- באתי לבשר לו על מותה, אמרתי לו 'יהושע איקה נפטרה' וראיתי שהוא כבר לא קולט את הידיעה והבנתי שחל ניתוק. בארבע חמש שנים האחרונות כבר אי אפשר היה לתקשר איתו זה היה כל כך עצוב. אבל הנה הוא הלך לעולמו וטוב לו.&nbsp;אני לא בעד למשוך את החיים כמסטיק. הסיפור הראשון שכתבתי נקרא 'מות הזקן' ובו מתואר זקן שמתעקש לחיות והחליטו דיירי הבית לקבור אותו. המוות הוא חלק מהחיים וצריך לשאת אותו בתוכך ולא לפחד ממנו ולהגיד צריך בסוף למות".&nbsp;למה אתה לא פוחד מהמוות?"כיוון שהגיעה השעה. למה לפחד מהמוות? צריך למשוך את זה עוד ועוד ועוד? יש סוף. אנשים מתרגזים כשאני אומר את זה. אני מקנא באנשים שגמרו את המשמרת שלהם".See <a href="https://omnystudio.com/liste
13/10/202014 minutes 42 seconds
Episode Artwork

פרס נובל 2020: משדר מיוחד לזכייתה של לואיז גליק

מהדורה מיוחדת של גם כן תרבות לרגל זכיית המשוררת האמריקאית-יהודייה בנובל לספרות. בהגשת גואל פינטו ובהשתתפות מיה סלע, יובל אביבי, ענת שרון בלייס, אלעד בר-נוי, אגי משעול, יונתן ברג, נוית בראל, יואב ורדיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/10/20201 hour 15 minutes 26 seconds
Episode Artwork

אושפיזין בסוכה

בת אל קולמן, משוררת מוזיקאית ועיתונאית. פרופ' עודד זהבי, מלחין ומוזיקאי. אבתיסאם מראענה מנוחין, במאית קולנוע וטלוויזיה ואשת תוכן. הם ואורחיהם, בסוכה שלנו, בחול המועד סוכותSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/10/20201 hour 1 minute 8 seconds
Episode Artwork

שנה חדשה, דף חדש

ד"ר מירב רוט, על איך נמצא בימי הסגר כוחות נפש לפתוח שנה חדשה; הסופרת וההיסטוריונית פרופ' פניה עוז והעורך יונתן אמיר, דנו האם הלכנו רחוק מדי עם המחיקה התרבותית ; היוצרת טלי קרק קוראת לסופרים את יצירותיהם כחלק מתהליך הכתיבה שלהם; יוענה גונן מ"הארץ" סקרה דימויי טרנסקסואלים בספרות ובתרבות; הסופרת יעל הדיה והסדרה שיצרה, "חמישים", המועמדת לפרס אמי הבינלאומי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
01/10/202059 minutes 50 seconds
Episode Artwork

אייקוני תרבות

השבוע נפרדנו מרות ביידר גינסבורג, שופטת ביהמ"ש העליון האמריקאי, בשיחה עם ג'ולי כהן, יוצרת הסרט התיעודי עליה "RBG"; עם המשורר ארז ביטון הפלגנו בזיכרונותיו לספר הקלאסי "הר הקסמים" מאת תומאס מאן; שוחחנו על כתיבה, זהות ושייכות עם המשוררת איאת אבו שמיס; ופרופ' נדין קופרטי צור, על הדרישה בצרפת להעביר את עצמות פול ורלן וארתור רמבו, לפנתיאון.See omnystudio.com/listener for privacy information.
24/09/202057 minutes 22 seconds
Episode Artwork

מכירה פומבית במוזיאון לאמנות האסלאם

בצעד יוצא דופן מעמיד המוזיאון לאמנות האסלאם עשרות פריטים מאוסף המוזיאון למכירה פומבית בסות'ביס בלונדון, מחשש לפשיטת רגל. ריאיון עם מנהל המוזיאון, נאדים שיבאןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/09/202010 minutes 53 seconds
Episode Artwork

יצירה בימי קורונה?

הפעם עם ארבעה יוצרים מחוננים: אוהד נהרין, המנהל האמנותי של להקת המחול בת שבע, שובר שתיקה בת שנתיים בשיחה על גאגא, יאג ופוליטיקה; הסופרת ג'וליה פרמנטו צייזלר מוקסמת מאלנה פרנטה; האמן החזותי כרם נאטור על זכייתו בפרס קיפר של קרן וולף לאמנות; והאמן הרב תחומי הדס עפרת על תערוכת פרפורמנס ייחודית בפסטיבל ישראל.See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/09/202058 minutes 28 seconds
Episode Artwork

דלדול הרוח

לרגל פתיחת שנת הלימודים תשפ"א, ד"ר סיגל נאור פרלמן, מעמותת "דרך הרוח", על מעט השעות שמקדישה מע' החינוך ללימודי תרבות ואמנות; מאי ערו, מנהלת תחום שפות בעמותת "יוזמות אברהם" על הבעיות והאתגרים בלימוד השפה הערבית; הסופר והמשורר ד"ר אלמוג בהר והמחזאית אילנית סוויסה עם ההצגה "אנא מן אל יהוד"; ח"כ יאיר לפיד על הסדרה שכתב בעבר, "החופש האחרון" ועל הקשר שלו לכתיבה ולתרבות.See omnystudio.com/listener for privacy information.
03/09/202054 minutes 6 seconds
Episode Artwork

הציור הוסר מהקיר

דורון רבינא, האוצר הראשי של מוזיאון ת"א, על הסרת ציור של יעקוב מישורי מקירות מרפאה; הדיי עפאים, חקלאי ושף הסביר מהו המקור "יהודה" שהוענק ליינות המיוצרים באזור זה; הסופר יניב איצקוביץ' על ספרו החדש "אף אחד לא עוזב את פאלו אלטו"; הבמאי ירון זילברמן בטעימה מהסדרה המנומונטלית על מלחמת יום הכיפורים, "שעת נעילה"; ויוצר הקולנוע ג'אד נאמן עם ספר שירים ראשון בגיל 83See omnystudio.com/listener for privacy information.
13/08/20201 hour 1 minute 14 seconds
Episode Artwork

הסיפור שלא סופר

לרגל 15 שנה להתנתקות מגוש קטיף, המשוררת בת אל קולמן והעיתונאי יאיר אטינגר על היצירה בעקבות המשבר; יוליה צודיקס על קלאסיקות בראש רשימת הקריאה בבתי הכלא ברוסיה; מיכל נקר, מנכ"לית מרכז שזר, עם מכתבי אהבה לרגל ט"ו באב; מעצב האופנה אבי עמרם, הלביש את ביונסה לאלבומה הוויזואלי; העיתונאי חנוך מרמרי וספרו, על התמכרות לרכיבת אופנייםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/08/202058 minutes 51 seconds
Episode Artwork

על שנאה ועל נחמה

בשבוע הסוער של ההפגנות והמחאה החברתית בצל משבר הקורונה, אירחנו ערב ט' באב, את הסופר מאיר שלו לשיחה על שנאה בתנ"ך ובספריו, ועל האלימות, השנאה והפילוג בעם בימינו אנו. את הנחמה מצאנו בשיחה עם המשוררת רחל שפירא, שמלאו לה 75 שנים, ששיריה היפים, מזה כמה עשורים, פסקול חיינו בארץ הזאת.See omnystudio.com/listener for privacy information.
29/07/202050 minutes 40 seconds
Episode Artwork

פנים רבות לישראליות

השבוע עסקנו בשאלות זהות ושייכות: הסופרת והמשוררת הבדווית הפלסטינית שייח'ה חליווה, ששיר שכתבה בערבית נכנס לראשונה לבחינת הבגרות בספרות; ד"ר יצחק בנימיני וד"ר רפאל זגורי אורלי על הקמת תנועה מזרחית דמוקרטית של אנשי רוח; האוצרת רותי דירקטור על ציורי קיר של פיקסו באוסלו, שעלולים להיהרס; ומנכ"לית האתר פוליטיקלי קוראת, מאיה רומן, חזרה לסרט "קלולס",במלאת לו 25 שנים.See omnystudio.com/listener for privacy information.
22/07/202057 minutes 15 seconds
Episode Artwork

חירות, שוויון ואחווה

לרגל יום הבסטיליה ובצל משבר הקורונה, ארחנו את הסופר אלי עמיר שהתקומם על מצב המדינה ועולם התרבות; פרשן המוזיקה של הבי.בי.סי, נורמן לברכט, סיפר על גאונות בטהובן, לרגל 250 שנים להולדתו; השחקנית רבקה מיכאלי מתגעגעת לחברתה המשוררת נעמי שמר וחידשה שיר שלה; וחבר מועצת העיר חיפה, רג'א זעאתרה, על ההחלטה לקרוא רחוב על שם הזמרת אום כולתוםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
16/07/20201 hour 1 minute 3 seconds
Episode Artwork

זה ניכוס תרבותי, יא חביבי

שיחה עם היוצרות אבתיסאם מראענה וסמירה סמייה על משמעות הניכוס מהתרבות הערבית אל המוזיקה הישראלית; המלחין יונתן בר גיורא על המוזיקה שכותבים לסרטים; המפיק וחוקר מוזיקת הרגאיי גיל בונשטיין על המשורר המהפכן ממוצא ג'מייקני לינטון קווסי ג'ונסון; ד"ר ננה אריאל עם "הספר הכי משעמם בעולם"; והמאיירות בתיה קולטון ורותו מודן על תערוכת איור ספרי ילדיםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
09/07/202053 minutes 24 seconds
Episode Artwork

על פסים וכוכבים

על רקע הסרת סמלים המזוהים עם העבדות ולקראת ה-4 ביולי, שוחחנו עם&nbsp; פרופ' ערן שלו על משמעויות הדגל האמריקאי; פרופ' חנה נוה פירשה את&nbsp; היחס לצבעים השחור והלבן והשינויים שעובר מיתוס היופי; המשורר שמעון בוזגלו סיפר על שירים להטב"קיים בעולם היווני-רומי; פרופ' גדעון טיקוצקי ערך מסע בעקבות נתיבי חייו של מחבר "הנסיך הקטן"; ואורן נהרי הספיד את הקומיקאי היהודי-אמריקאי קרל ריינרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/07/202056 minutes 12 seconds
Episode Artwork

סופרי כל ישראל, התאחדו!

בעיית התמלוגים על השאלת ספרים- מרים פוזנר מנהלת מח' הספריות בעיריית ת"א יפו והסופר חגי ליניק קרא לחבריו להתאחד; רן לוי, מגיש ההסכת "עושים היסטוריה" על כתב יד וויניץ'; ד"ר יפעת מור, מומחית למדיה דיגיטלית, על האם האינסטגרם מעודד תמונות חשופות; תום כהן וקובי אוז לקראת מופע משותף; האוצרת ד"ר סמדר שפי והאמנית האלה אבו קישק על התערוכה "מאות פעמים"See omnystudio.com/listener for privacy information.
25/06/202055 minutes 42 seconds
Episode Artwork

יום שחרור העבדים

בראי המחאות האנטי גזעניות של ימינו, ההיסטוריונית ד"ר יעל שטרנהל ספרה על יום שחרור העבדים בארה"ב, וחוקרת התרבות נועה מנהיים עסקה בהתמודדות תעשיית הספרות העולמית עם המחאה. הפרשן הבכיר בדה מרקר, סמי פרץ ,יצר סדרה תיעודית על ההחלטות הכלכליות שעצבו את החברה הישראלית. איש כאן תרבות, נדב הלפרין, הביא לנו מהאלבום החדש של בוב דילן. ואמן הקומיקס, מישל קישקה, סיפר על מאייר מגזין "מאד" אל ג'אפה, שפורש בגיל 99See omnystudio.com/listener for privacy information.
18/06/202054 minutes 6 seconds
Episode Artwork

הסרת גיבורי האתמול

המחאה בעקבות רצח ג'ורג' פלויד בארה"ב מביאה לגל הסרת סמלים, פסלים וסרטים שמאדירים נושאים וגיבורים גזעניים. שיחה עם ד"ר חיים דעואל לוסקי, ד"ר דן ערב וכרמן אלמקייס עמוס; המשוררים רוני סומק ואסף מאיר על שירים שכתבו במחאה על רצח פלסטינים חסרי ישע; המשוררת רחל חלפי מתגעגעת לדודה, המשורר אברהם חלפי, שחלפו 40 שנה ללכתו; ומר אדווין שוקר, סגן נשיא הקהילה היהודית בבריטניה, על אתרי המורשת בעיראק מולדתו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/06/202057 minutes 4 seconds
Episode Artwork

בית האמיצים עולה באש

בשבוע הסוער של ההפגנות באמריקה (בתגובה לרצח ג'ורג' פלויד), שוחחנו על ספרות וגזענות עם ד"ר מימי חסקין וענת שרון בלייס; על הפואמה שהפכה להמנון האמריקני עם פרופ' ערן שליו; עטרה אופק סיפרה כיצד הפכה את אביה ד"ר אוריאל אופק ליו טיובר; עם אתי אנטה ואבי קושניר על השירים היפיפיים ב"זהו זה!"&nbsp;See omnystudio.com/listener for privacy information.
03/06/202059 minutes 9 seconds
Episode Artwork

בין שירה למשפט

מדוע בוחרים שופטים לצטט בפסקי דין, ממיטב השירה העברית? עם פרקליט המדינה לשעבר, עו"ד שי ניצן, וחוקרת הספרות ד"ר לילך נתנאל; שיחה עם הזוכות בפרס רוזנבלום לאומנויות הבמה לשנת 2020 בתחום המחול, רינה שיינפלד ורונית זיו; גליה דורון על לוחות גילגמש עתיקים; וד"ר רות קלדרון, על תיקון ליל שבועות וירטואלי שעוסק ביצירתו של נתן אלתרמן.See omnystudio.com/listener for privacy information.
31/05/202059 minutes 10 seconds
Episode Artwork

פול אוסטר בראיון מיוחד

הסופר האמריקאי המוערך, מתראיין על אמריקה של טראמפ, על איך הפך לסופר ועל הקשר ליהדות ולישראל: "אני מרגיש אכזבה גדולה. אני לא ממש רוצה להיכנס לפוליטיקה הישראלית, אבל כשאני חושב על ישראל האומללה אני עצוב מאוד שאלה פני הדברים היום. תמיד הייתי תומך נלהב בשלום בין הישראלים לפלסטינים, התפללתי שלפלסטין תהיה מדינה משלה. עכשיו עם התוכניות לסיפוח חלקים בגדה אנחנו הולכים לכיוון הפוך ממה שהיה אפשר לקוות לו"See omnystudio.com/listener for privacy information.
26/05/202035 minutes 43 seconds
Episode Artwork

פרופיל שר התרבות הנכנס

הבמאי בן שני שרטט את דיוקנו של שר התרבות והספורט הנכנס, חילי טרופר; פרופ' אביעד קליינברג ניפץ מיתוסים מקובלים על תקופת ימי הביניים; חמוטל גורי ספרה על הסדרה "מיס אמריקה" שבמרכזה דמותה של הפעילה האנטי פמיניסטית פיליס שלאפלי; גילי בר הלל סמו חגגה יום הולדת 120 לספר "הקוסם מארץ עוץ"; והאוצרת שלומית שטיינברג על ציירת איטלקיה ששברה שיא מכירות בסותבי'ס.See omnystudio.com/listener for privacy information.
21/05/202059 minutes 50 seconds
Episode Artwork

ערות?

רב המכר "ערות- נשים מדברות מיניות" מקבל פנים וקול על המסך. שיחה עם יוצרות הסדרה, תמר מור סלע ועדי ארבל; על רופאה תוניסאית שהונצחה על שטר ספרה מקבולה נסאר; על המשורר כסייבורג, במלאת 25 שנה למותו של דוד אבידן, התפייט גלעד מאירי; על לוחמת הרזיסטנס האחרונה שהלכה לעולמה ספרה פרופ' רנה פוזננסקי; ואת השינוי בחלוקת התפקידים בין גברים ונשים בעקבות משבר הקורונה נתחה פרופ' דפנה הקר.See omnystudio.com/listener for privacy information.
14/05/202053 minutes 28 seconds
Episode Artwork

יוצרים בינלאומיים בזמן הקורונה

השבוע אירחנו שני יוצרים בינלאומיים ענקים. הסופרת הקנדית מרגרט אטווד מדברת על היום שאחרי הקורונה, על סקס עם רובוטים ועל הכתיבה שלה. הצלם האמריקאי ספנסר טוניק, שמשמש כשופט בתחרות צילומי ים המלח, מספר מדוע הוא מצלם אנשים בעירום ועל הצילום כאקט אקטיביסטי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
07/05/202056 minutes 21 seconds
Episode Artwork

ספנסר טוניק לטוויטר 6.5.20

See omnystudio.com/listener for privacy information.
05/05/202056 seconds
Episode Artwork

מי יציל את עולם התרבות

הבמאי אבי נשר קורא להצלתו של עולם התרבות הקורס תחת משבר הקורונה; פרופ' עירן דורפמן מעלה הרהורים ספרותיים ופילוסופיים על הריחוק החברתי שנכפה עלינו; הבמאית טליה לביא יצרה קומיקס מחיות אמבט; הדרמטורוג והוסופר רועי חן סיפר במפגש זום על דמות האם ביצירותיו; המלחין והמוזיקולוג פרופ' משה זורמן ניגן וסיפר על שירים אייקונים ליום הזיכרון.&nbsp;See omnystudio.com/listener for privacy information.
30/04/202052 minutes 39 seconds
Episode Artwork

בין שואה לבידוד

השבוע צוין יום הזיכרון לשואה בתנאי הבידוד של הקורונה. שוחחנו עם ההיסטוריון פרופ' עומר ברטוב, שחקר את רצח היהודים בידי שכניהם בבוצ'אץ', עירו של עגנון; הפסיכולוגית ד"ר מירב רוט דיברה על הקשר בין השואה, הבדידות והבידוד בימי הקורונה; ד"ר עופרי אילני סיפר על הטבע שחוזר ומשתלט סביבנו לרגל יום כדור הארץ; והסופר דרור בורשטיין הסביר למה המצב הנוכחי הוא גם דיסטופיה וגם אוטופיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
26/04/202050 minutes 8 seconds
Episode Artwork

התבוננות פנימה

משבר הקורונה כהזדמנות לבחון תהליכי עומק בתרבות. חוקר העתיד רועי צזנה על תהליכים גלובליים ביום שאחרי, הסופרת שהרה בלאו נעה בין ת"א לבני ברק, המשורר והמוזיקאי ויסאם ג'ובראן בשיחה על תרבות ערבית עכשווית, המלחין עודד זהבי והאוצרת רותי דירקטור מציעים דרך להאזנה והתבוננות עמוקה במוזיקה ובאמנות.See omnystudio.com/listener for privacy information.
07/04/202051 minutes 2 seconds
Episode Artwork

"סוף העולם בלוז"

כיצד משפיע המשבר המתמשך של מגפת הקורונה על היבטים שונים בחיינו? ההיסטוריונית והמסאית פרופ' פניה עוז, ניתחה השפעתו על קריסת חומות החברה החרדית; הסופר אתגר קרת הקריא סיפור שטרם פורסם; ד"ר עדינה קמיאן סיפרה על ציור של ואן גוך שנגנב דווקא עכשיו; המשוררת מיה טבת דיין עם שיר שנכתב מתוך הסגר; וציינו יובל שנים למותו של נתן אלתרמן, בשיחה עם ד"ר גידי נבו, על שירתו העיתונאית.See omnystudio.com/listener for privacy information.
02/04/202057 minutes 36 seconds
Episode Artwork

סופה של האהבה?

הסוציולוגית, פרופ' אווה אילוז, מחברת הספר "סופה של האהבה", על השפעת הקורונה על היחסים החברתיים, על חידלון האהבה ועל החירות כתעתוע; הפסיכולוגית ד"ר מירב רוט על מה שמחולל המשבר לנפש; המשורר מאיר ויזלטיר בשיר נבואי שכתב ובדברי תוכחה וצביקה הדר על החזרה של הקומדי סטור.See omnystudio.com/listener for privacy information.
26/03/202057 minutes 39 seconds
Episode Artwork

קריאת התעוררות

מה מלמד אותנו משבר הקורונה בו נתון העולם על יחסינו עם הטבע ועל עצמנו? שיחות מעוררות מחשבה בצילו של המשבר על ההיבט האקולוגי, עם ד"ר ליה אטינגר ועל מה שצופן לנו היום שאחרי עם ד"ר אשר עידן; שיחות מעוררות השראה עם השחקנית יבגנייה דודינה ועם המלחין עודד זהבי; ולבסוף, השף והמסעדן ישראל אהרוני מספר על תחנות אוכל בחייוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/03/202053 minutes 19 seconds
Episode Artwork

"מאמי" חוזרת

בשבוע בו צוין יום האישה הבינלאומי, שוחחנו עם הבמאית קרן ידעיה, שעיבדה את אופרת הרוק האייקונית "מאמי", לסרט מוזיקלי נוקב ועכשווי. לרגל חג פורים, חוקרת התלמוד ד"ר רות קלדרון בשיחה על דמותן של ושתי ואסתר. שיחה עם יעל מאלי על פרשת השבוע בראי האמנות. וסרט תיעודי של רפאל לומס, על ילדים דרום סודנים שגורשו מישראל ויצרו פרויקט אמנותי.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/03/202057 minutes 44 seconds
Episode Artwork

מצג שווא של אחדות?

שיחה על התחושות המעורבות בקרב קהילת יוצאי אתיופיה בעקבות בחירת השיר שתשיר עדן אלנה בארוויזיון; עסקנו בהיבט הרטורי בסבב הבחירות האחרון; בעולם האמנות סיפרנו על פורטרט של רפאל ועל אמן מיצב נחשב; ולרגל 100 שנה לקרב תל-חי, שיחות על פסל האריה השואג ושירי טרומפלדור.See omnystudio.com/listener for privacy information.
05/03/202058 minutes 50 seconds
Episode Artwork

מעוץ לי גוץ לי ועד לגועליציה

התכנית "גם כן תרבות" חוגגת יום הולדת 120 למשורר אברהם שלונסקי, המרדן הגדול ואדריכל הספרות העברית. שיחה עם נכדתו על שירתו ועל חייו הסוערים. שיחות על הצד הדתי הפחות מוכר בכתיבתו, על חידושי הלשון הרבים ומשובבי הנפש שלו, ועל כתיבתו לילדים, שהפכה לקלאסיקה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
04/03/202047 minutes 53 seconds
Episode Artwork

אחרי 20 שנה

במלאת 20 שנה למותה של עופרה חזה, כינסנו לשיחה את המפיק הבריטי שהביא להצלחתה הבינ"ל ואת אנשי המוזיקה של כאן גימל, לשיחה על השורשים מהם ינקה ועל השפעותיה; דברנו עם ראידה אדון, האמנית הפלסטינית הראשונה שמציגה במוזיאון ישראל; שיחה על הנגשה קוגניטיבית של מוזיאונים; ופרס מפעל חיים של אקו"ם למלחין עודד זהביSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/02/202053 minutes 49 seconds
Episode Artwork

ש"י עגנון - 50 שנים לפטירתו

ליאור אשכנזי, תמר איש שלום, יוסי צברי, מסקי שיברו, יבגנייה דודינה ,קובי אריאלי ואפרת בן-צור קוראים קטעים מספריו. רחלי אידלמן, מו"לית הוצאת שוקן עם הפכים שמאחורי פרס נובל ופרסום ספריו; מרצה לספרות שחי בסין ומלמד עגנון, חש שתיאוריו את המגפות בירושלים של 1910, מבטאים את מצבו אל מול נגיף הקורונה; כיצד מלמדים עגנון בבתי הספר בארץ; ועל הפתקאות שעגנון רשם כשצותת לשיחות חולין, בזמן שכתב את "שירה".See omnystudio.com/listener for privacy information.
20/02/20201 hour 3 minutes 54 seconds
Episode Artwork

"טראמפ יותר גרוע ממה שאני חושב עליו"

31 שנים בדיוק לאחר שהוצא נגדו גזר דין מוות בגין הספר "פסוקי השטן" שכתב, מדבר רושדי עם גואל פינטו ב"גם כן תרבות" ויוצא נגד טראמפ: "בכל פעם שנדמה לך שהגעת איתו לתחתית, אתה מגלה שיש עוד לאן לרדת". נגד מנהיגי העולם: "הם משקרים כי זה אפקטיבי", ונגד הצנזורה העצמית של הדור הצעיר: "לפני 31 שנים הצנזורה הגיעה מהימין, עכשיו היא מגיעה גם מהשמאל"See omnystudio.com/listener for privacy information.
18/02/202043 minutes 32 seconds
Episode Artwork

"הרשימה השחורה"

חשיפת 'גם כן תרבות' מגלה כי במשרד התרבות יש רשימה המחלקת אמנים פלסטיים לנחשבים-יותר ונחשבים-פחות. האם זו הדרך של משרד התרבות להדיר אמנים ערבים ומיעוטים? האזינו לשיחה, ולתגובת ראש מנהל תרבות שקובעת "הרשימה היא אנכרוניסטית, ולא עושים בה שימוש". וגם: החלטה מעניינת של ברנס אנד נובל להחליף עטיפות של קלאסיקות ספרותיות, מ"רומיאו ויוליה" ועד "פרנקנשטיין", לעטיפות שבמרכזן גיבורים שחורים. האזינו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/02/202052 minutes 29 seconds
Episode Artwork

"סארטר הוא שק מנופח באוויר"

מדוע אמר ג'ורג' אורוול על ז'אן-פול סארטר, מגדולי הפילוסופים הצרפתים, כי הוא "שק מנופח באוויר", ומדוע איים "להכניס לו בעיטה טובה"?. עם צאת החיבור המרשים של סארטר "מחשבות על השאלה היהודית", בתרגום לעברית, שיחה מעניינת שנוגעת לצרפת של 1944 אבל גם לזו של 2020. וגם: האם יד-ושם נתנה יד לעיוות הזיכרון ההיסטורי בשם מניעים פוליטיים?. אם קוראים בעיון את מכתב ההתנצלות ששלח המוסד השבוע, התשובה היא כן. שיחה שגם בסופה אין עדיין תשובה לשאלה: מי נתן את ההוראה?. ועוד דברים, האזינו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
06/02/202058 minutes 18 seconds
Episode Artwork

קוף אחרי בנאדם

שלושים-ושניים מקומות קדושים מוזכרים במסמך "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ: מדוע צוינו דווקא המקומות האלו, איזה הוחסרו, ומדוע?. רם לוי, הבמאי שהביא לנו את "לחם" ו"חרבת חיזעה", מגיע לגיל 80, ולראשונה מביים סרט לקולנוע. בשיחה, בעקבות "המתים של יפו", הוא מספר על בית הוריו שלימד אותו להיות אדם. ודיוויד לינץ', בסרט קצר, בנטפליקס, חוקר קופיף קטן. מה זה הדבר הזה?. כל הפרטים בפנים, האזינוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
30/01/20201 hour 1 minute 11 seconds
Episode Artwork

השרה רגב אף פעם לא ביקרה אצלנו

עשרות שנים לאחר שהוקם, מוזיאון תפן, שממומן כולו על ידי בני משפחת סטף ורטהיימר, עומד להיסגר. אוצרת המוזיאון, רותי אופק, מספרת על התסכול, על חוסר העזרה מהמועצה האזורית, על שרת התרבות שמעולם לא ביקרה בו, ועל האוספים הרבים של המוזיאון שמחפשים עכשיו בית. גם על יעקב אחימאיר וירון לונדון, שני בכירים בתקשורת, שקיבלו השבוע הודעה על הורדת התוכניות שהגישו: האם מדובר בגילנות, אפליה בגלל גיל?, ומדוע אנשי תקשורת נשארים בתפקידם הרבה אחרי גיל הפנסיה?. עוד דברים, האזינו לנו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
16/01/202057 minutes 24 seconds
Episode Artwork

מכורה שלנו

מדוע זנחנו את השירה הלירית של לאה גולדברג, איזה יצירות שלה אנחנו זוכרים, ואילו אנחנו שוכחים, האם ראוי לחטט בחיי האהבה שלה כדי להבין את יצירתה, ומיהי המשוררת החיה התאומה שלה? משדר מיוחד של "גם כן תרבות", לציון יובל למותה של המשוררת, הסופרת, העורכת, והציירת, לאה גולדברג. האזינוSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/01/202044 minutes 36 seconds
Episode Artwork

"קול של דור כלשהו"

"אנחנו דור שמדלגים מעליו", אומרת דנה ספקטור, שיחד עם דנה קסלר, סופדת לסופרת אליזבת' וורצל, מחברת "דור הפרוזק", שמתה השבוע. האם נבואותיה של וורצל בנוגע לדור הזה, ההתמכרות ל"מגיע לי", הגשימו את עצמן?. לציון יום הולדתו של אליעזר בן יהודה, בחנו מדוע אמנים רבים - ממיכל נאמן ועד רפי לביא - בחרו לכתוב על ציורים שלהם, ומהו הערך המוסף שאנחנו מקבלים באמנות פלסטית שמילים נכתבות בה. ועוד דברים, האזינו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
09/01/202054 minutes 50 seconds
Episode Artwork

ואלס עם חנוך לוין

לראשונה, אחרי בימוי סרטים מצליחים, בניהם "ואלס עם באשיר", שהיה מועמד לאוסקר, מגיע ארי פולמן אל התיאטרון, ומביים הצגה של חנוך לוין. פולמן היה אורחינו, שוחח על החיבור ללוין, וגם על הסרט שהוא מביים ב-7 השנים האחרונות, אודות אנה פרנק: "אמא שלי אמרה לי", הוא מספר, "אם לא תעשה את הסרט הזה, אני אמות מחר". וגם: רפובליקת הספרות בצרפת גועשת עם פרסומו של ספר חדש, בו מספרת המחברת על אונס שנאנסה על ידי מי שהיה מבכירי הספרות בצרפת במאה הקודמת. האם תנועת מי-טו תגיע סופסוף לרפובליקה הצרפתית? האזינו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
02/01/202048 minutes 40 seconds
Episode Artwork

הים איננו שקט

לציון שנה למותו של הסופר עמוס עוז, הנשיא ראובן ריבלין מקריא שיר געגוע שכתב דניאל, בנו של הסופר. פרקליט המדינה היוצא, שי ניצן, מדבר על המסע שיצא אליו בעקבות "פה ושם בארץ ישראל", והפרופ' יגאל שוורץ מציע קריאה חדשה לספריו של עוז: קריאה שבמרכזה תחושת הבגידה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
29/12/201956 minutes 4 seconds
Episode Artwork

סיפורי עזה

פרויקט אינטרנטי חדש מביא קולות ופיסות חיים של כותבות וכותבים שחיים בעזה, ומאפשר לקורא הישראלי להבין את מה שהחדשות לא משדרות. עמותות השירה בישראל סובלות מקיצוץ תקציבי רחב, וזה בשל כניסת שחקנים חדשים אל המגרש, מגרש שתקציבו הראשוני זעום גם כך. ו"פאודה", עלתה לשידור עם עונתה השלישית: אבי יששכרוף מיוצריה, מסתובב בעולם, וחולם על הקובה של סבתא שלו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
26/12/201951 minutes 52 seconds
Episode Artwork

"פחות", אבל "בוא"

השבוע בחר מילון וובסטר ב &ndash; "THEY", כמילת השנה. שוחחנו על הבחירה ועל משמעותה הא-בינארית. פאנל מומחים לענייני מילים, בחרו את מילת השנה שלהם בעברית. בהמשך אירחנו את עמית סגל, איש חדשות 12, לשיחה על הסדרה "ימי בנימין", שמפענחת את דמותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
19/12/201954 minutes 39 seconds
Episode Artwork

מלכת כוויית

שייחה חוסיין חליווה, סופרת בדואית המתגוררת ביפו, זכתה באחד מפרסי הספרות החשובים בעולם הערבי. "ניסו להדיר אותה", אומר הד"ר באסיליוס בווארדי, ששוחח איתנו על הזכייה. מסמך הקשור לשואה הוסר ממכירה פומבית שבה היה אמור להימכר: האם הגיע הזמן לחוקק חוק שיסדיר את עניין השכר במסמכים הקשורים לשואה בפרט ולעם היהודי בכלל? וגם: שנתיים לאחר מותה, רואה אור ספר חדש של רונית מטלון. בעלה לשעבר, שהביא את הספר לדפוס, מדבר על החששות שהיה לו ולמשפחתו. צילום: שאטרסטוקSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/12/201955 minutes 41 seconds
Episode Artwork

המסע אל ההר

השבוע חגגו הישראלים יוצאי אתיופיה את חג הסיגד. שוחחנו בתוכנית עם העיתונאי והסופר דני אדינו אבבה על ספרו "המסע שלא תם". חגגנו יום הולדת 70 לשלמה ארצי, בין השאר שיחה עם יאיר שרגאי, שהפיק את האלבום המיתולוגי "גבר הולך לאיבוד". שוחחנו עם בתו של הסופר יצחק בר משה על פגישתה המרגשת עם אבו מאזן ועם פרופ' אורי ש' כהן על הכתיבה הפרוזאית של נתן אלתרמן. לבסוף שיחה עם המוזיקאית והג'אזיסטית ענת כהן, המועמדת לפרס הגראמי. צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90See omnystudio.com/listener for privacy information.
28/11/201953 minutes 4 seconds
Episode Artwork

חג הסיגד: המסע לא תם

הסכת מיוחד של "גם כן תרבות" לרגל חג הסיגד: שיחה עם הרב ד"ר שרון שלום על המשמעויות הרוחניות של החג, על הקשר של יוצרת המוזיקה העכשווית אבבה דסה למסורת של יהדות אתיופיה, על ירושלים מדומיינת והממשית בעולמה של המשוררת אברש בן ברוך ועל המסע שלא תם: סיפור החיים המופלא של העיתונאי והסופר דני אדינו אבבה.See omnystudio.com/listener for privacy information.
28/11/201945 minutes 9 seconds
Episode Artwork