Winamp Logo
Forbes Women Podcast Cover
Forbes Women Podcast Profile

Forbes Women Podcast

Polish, Finance, 5 seasons, 146 episodes, 2 days, 5 hours, 52 minutes
About
To audycja, w której Aleksandra Karasińska rozmawia z wyjątkowymi kobietami o pracy, karierze, pieniądzach, celach jakie stawiają sobie kobiety i o tym, co w osiąganiu tych celów pomaga. Bohaterki podcastu to kobiety, które są wzorem, wytyczają nowe drogi, przełamują stereotypy: liderki biznesu, wybitne postaci nauki czy sztuki. - Zachęcam do słuchania podcastu, do którego zapraszam wspaniałe kobiety, które mówią o swojej drodze do sukcesu. Mówią też o porażkach i problemach i o tym jak sobie z nimi poradziły. Chciałabym żeby te rozmowy były inspiracją i motywacją dla innych kobiet– mówi Aleksandra Karasińska, redaktorka prowadząca Forbes Women Polska.
Episode Artwork

Stabilny biznes z silnym partnerem

[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA] O drodze do realizacji marzeń w branży gastronomicznej opowiada Karolina Sokół, franczyzobiorczyni McDonald's Polska, zarządzająca sześcioma restauracjami w dwóch województwach: mazowieckim i podlaskim. – Idealny kandydat na franczyzobiorcę McDonald's to osoba otwarta na rozwój. Powinien być przedsiębiorczy, ambitny, uważny na potrzeby gości i zdecydowanie gotowy do podjęcia ryzyka – mówi Karolina Sokół w podcaście „Forbes Women”.
6/7/202424 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Jak różnorodność w zarządach wpływa na lepsze decyzje i innowacyjność w biznesie?

Czy kobiety powinny być w zarządach i radach nadzorczych, czy może nie? Dlaczego regulacje w tej kwestii są nam w ogóle potrzebne i jak różnorodność w zarządach oraz radach nadzorczych może wpływać na lepsze decyzje i innowacyjność w biznesie? Gościnią najnowszego odcinka „Forbes Women Podcast” jest Iva Georgijew, przewodnicząca Rady Dyrektorów Deloitte w Europie Centralnej, Liderka Klubu SheXO Deloitte. W rozmowie z Dorotą Haller gościni opowiada, dlaczego w 2011 roku założyła Klub SheXO, podkreślając ówczesny brak świadomości wśród kobiet tego, jak bardzo istotny jest networking. W jaki sposób klub pomaga kobietom w rozwoju zawodowym i wspiera je w osiąganiu wyższych stanowisk w firmach? Jak ważna jest rola mężczyzn jako sojuszników kobiet? Kluczowym tematem rozmowy jest jednak analiza raportu opublikowanego przez Deloitte „Women in the Board Room: A Global Perspective”. Raport wykazuje, jak niewielkie zmiany nastąpiły w ciągu ostatnich lat w kwestii obecności kobiet w zarządach i radach nadzorczych oraz potrzebę dalszych działań w celu poprawy sytuacji. Iva Georgijew w podcaście podkreśla znaczenie różnorodności, która zdecydowanie wpływa na lepsze decyzje i innowacyjność w biznesie. W dalszej części Dorota Haller wraz z gościnią rozmawiają o roli edukacji i budowania kompetencji w rozwijaniu kariery. Jak ważne jest eksperymentowanie i odwaga w podejmowaniu nowych wyzwań? Poza tym w podcaście padają też konkretne rekomendacje działań, które pomogą sprawić, że wszystkie i wszyscy będziemy mogli poczuć, że działamy w obszarze biznesu na równi z innymi. Więcej usłyszysz w najnowszym „Forbes Women Podcast”.
5/31/202432 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Kobiety muszą być częścią cyfrowej rewolucji

Aleksandra Karasińska zaprosiła do rozmowy Joannę Pruszyńską-Witkowską z Future Collars, żeby wymienić się doświadczeniami po dwóch bardzo wyjątkowych wydarzeniach z punktu widzenia rozwoju kobiet, których panie miały przyjemność doświadczyć z pierwszej ręki. Mowa tu o Global Summit of Women, który odbywał się w tym roku w Europie w Madrycie oraz o kongresie Impact'24, który niedawno miał miejsce w Poznaniu i gdzie wśród niesamowitego grona mówczyń i mówców można było posłuchać na przykład wystąpienia Miechelle Obamy. W tym odcinku między innymi o zmianach na rynku pracy, na które musimy się wszystkie (i wszyscy!) nastawić i o tym, że kobiety po prostu muszą być częścią cyfrowej rewolucji. Jakie umiejętności są niezbędne, żeby częścią tej rewolucji móc faktycznie być? W końcu sztuczna inteligencja i digitalizacja to teraźniejszość, nie możemy tego zatrzymać! A jeśli nie mamy umiejętności, nie będziemy w stanie zarabiać takich pieniędzy jak ci, którzy je mają. Co więc zrobić, żeby sztuczna inteligencja przestała być dla nas zagrożeniem, a raczej – budziła nadzieję? Przede wszystkim: nie panikować i stopniowo zapoznawać się z możliwościami, jakie daje nam AI. W życiu prywatnym, w pracy, w biznesie. Więcej na ten temat usłyszysz w najnowszym „Forbes Women Podcast”.
5/24/202432 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Co Unia Europejska zrobiła dla Polek i Polaków?

1 maja obchodziliśmy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wydaje się, że kiedy Polska wchodziła do UE, nastroje były raczej entuzjastyczne. Ale jakie nastawienie mają do niej Polki i Polacy dziś? W najnowszym odcinku „Forbes Women Podcast” Dorota Haller zaprosiła do rozmowy Magdalenę Sobkowiak-Czarnecką, Podsekretarz Stanu ds. Unii Europejskiej. Według gościni nastrojem dominującym dzisiaj jest eurorealizm – już wiemy, o co w Unii chodzi i wiemy, że nie wszystko nam się podoba. Co jednak z rosnącą grupą osób eurosceptycznych, które wprost nawołują do wyjścia z Unii i które w bardzo zdecydowany sposób ją krytykują? Warto pochylić się nad tym, co jest podstawą tej krytyki i jaki wpływ na kształtowanie opinii publicznej w Polsce mają fake newsy, zauważa w rozmowie gościni. Niedługo, bo w I połowie 2025 roku, Polska kolejny raz będzie sprawować prezydencję w Radzie UE. Co Magdalena Sobkowiak-Czarnecka chce za pomocą tej prezydencji dla Polski zyskać? – Chcę, żebyśmy decyzję o tym, jaki jest nasz stosunek do Unii Europejskiej, podejmowali na faktach – komentuje w rozmowie – oraz pokazać, gdzie szukać weryfikacji informacji i które źródła są wiarygodne – dodaje. W końcu nie wszyscy z nas zdają sobie sprawę z tego, ile Unia Europejska zrobiła dla Polek i Polaków. Wielu młodych ludzi nie pamięta wyjazdów z obowiązkowym paszportem czy nikłą dostępność studiowania poza granicami naszego kraju. Oczywiście nie chodzi tylko o entuzjazm i o to, żeby akceptować absolutnie wszystko, co się w Brukseli dzieje, jak tłumaczy rozmówczyni Doroty Haller. – Też po to pracujemy w pionie europejskim, żeby te rozwiązania, które pojawiają się w Brukseli, a są niekorzystne dla Polski, zatrzymać w odpowiednim momencie – mówi w podcaście wiceministra Sobkowiak-Czarnecka. Jednak ta rozmowa to zdecydowana celebracja Polski jako dumnej członkini Unii Europejskiej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co UE robi dla kobiet i przede wszystkim nas – Polek, ale też Polaków, zapraszamy do odsłuchania. I refleksji nad tym, gdzie jesteśmy i gdzie – w kontekście równouprawnienia – być możemy.
5/10/202429 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Co zawdzięczamy czarnym protestom? #OnetAudio

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu – Bardzo długo dyskurs był ślepy na płeć i nie mówiło się, że istnieje taki podmiot jak kobieta. Ale taki podmiot istnieje, ma swoje potrzeby, swoje interesy, swoje ważne sprawy. Kiedy się o tym nie mówi, to znaczy, że jest obecny tylko jeden punkt widzenia. I to jest punkt widzenia męski – mówi w najnowszym odcinku wideocastu "Forbes Women" prof. Małgorzata Fuszara, twórczyni i prekursorka gender studies w Polsce, socjolożka, prawniczka, a zarazem laureatka nagrody Mistrzyni Forbes Women, przyznanej z okazji 5-lecia magazynu. Przełamanie wielopokoleniowego monologu to punkt wyjścia do rozmowy, w której Aleksandra Karasińska pyta swoją gościnię przede wszystkim o to, co dziś zawdzięczamy czarnym protestom. – Po pierwsze, jest cała grupa kobiet, która zaczęła mówić otwarcie o tym, że miała aborcję, pomagać otwarcie – zauważa prof. Małgorzata Fuszara. – A drugi skutek protestów to poszukiwanie przez kobiety takich sposobów dbania o swoje interesy, które da się zrealizować w rzeczywistości, z którą mamy do czynienia. Myślę na przykład o radach kobiet w bardzo wielu miastach – dodaje. Aleksandra Karasińska podkreśla, że aktywizacja zawodowa, polityczna, społeczna, kobiet, zmiany w świadomości, ale też bardzo konkretne modyfikacje prawne – jak te dotyczące in vitro czy złożone w Sejmie cztery projekty ustaw liberalizujących prawo aborcyjne – nie byłyby możliwe, gdyby nie strajki kobiet. Ponadto w tym odcinku między innymi o tym: • czy mizoginizm i ośmieszanie kobiet definitywnie zamykają drogę do rozmowy z mężczyznami, • co wynika z rekordowej frekwencji kobiet w ostatnich wyborach samorządowych, • czy siostrzeństwo – ponad partyjnymi podziałami – przeważa nad rywalizacją, o którą posądza się kobiety, • co jesteśmy winne naszym prababkom, • czym jest nowa męskość. Zapraszamy do słuchania i oglądania!
4/26/202410 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Zapraszamy do Forbes Women Book Club #OnetAudio

Najnowszy, specjalny odcinek „Forbes Women Podcast” to powrót do tradycji Forbes Women Book Club, czyli projektu, który redakcja uruchomiła jeszcze w czasie pandemii – dla podtrzymania więzi z czytelniczkami i czytelnikami. W tamtym czasie rozmowy online o najnowszych i najciekawszych publikacjach z zakresu ekonomii, psychologii, biznesu czy szeroko pojętego feminizmu cieszyły się ogromną popularnością. Z czasem pytania o inspirujące lektury stały się stałym elementem rozmów podcastowych, a dziś swoje rekomendacje wartościowych, często zmieniających spojrzenie na rozwój zawodowy i osobisty książek przedstawiają prowadzące – Aleksandra Karasińska, dziennikarka ekonomiczna, zaangażowana w promocję równości i różnorodności w biznesie, oraz Katarzyna Gaweł, Head of Diversity, Equity & Inclusion w Ringier Axel Springer Polska. – Nasze słuchaczki, czytelniczki pytają, co dalej z klubem. Dlatego wyciągnęłyśmy z półek książki, które są dla nas najbardziej przydatne, z których same najwięcej skorzystałyśmy – mówi Aleksandra Karasińska. – Dowiecie się z tego odcinka między innymi, jak mówić o sobie dobrze, jak stać się mistrzynią wystąpień publicznych, jakich dwunastu złych strategii czy błędów nie popełniać w karierze, ale też jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy. – Porozmawiamy też o tym, czym są małpy i jak nie brać ich na swoje barki, jak być odważną, odważnym i dlaczego warto zawsze zaczynać od dlaczego? – dodaje Katarzyna Gaweł. Nie będziemy zdradzać wszystkich tytułów, do przeczytania których zachęcają Aleksandra i Katarzyna. Najlepiej będzie, jeśli same/sami posłuchacie. Zapraszamy was natomiast – wraz z prowadzącymi odcinek – do zostawiania komentarzy w social mediach, wrzucania własnych propozycji ulubionych książek, serii podcastów i innych źródeł inspiracji, z których na co dzień korzystacie zawodowo i prywatnie. – Z badań wynika, że w Polsce kobiety kupują średnio więcej książek niż mężczyźni – mówi Aleksandra Karasińska. – Z badań wynika też, że dziewczynki nastolatki dużo częściej czytają dla przyjemności niż chłopcy – dodaje Katarzyna Gaweł. Zapraszamy zatem do czytania, ale także słuchania, oglądania i komentowania.
4/19/20248 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Kobiety do zarządów! Sylwia Gregorczyk-Abram #OnetAudio

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu Dorota Haller, Client Solution Director w Ringier Axel Springer Polska wraz z gościnią, Sylwią Gregorczyk-Abram – adwokatką, współtwórczynią Wolnych Sądów i działaczką na rzecz praw człowieka, rozmawiają o dyrektywie UE „Kobiety w zarządach”, która mówi, że do połowy 2026 roku co najmniej 40% stanowisk dyrektorów niewykonawczych lub 33% wszystkich stanowisk dyrektorskich ma być zajmowane przez osoby płci niedostatecznie reprezentowanej. Mówiąc wprost – w zarządach polskich spółek będzie musiało pojawić się więcej kobiet. Co to znaczy dla nas jako dla kraju oraz co ekspertka sądzi o tempie, w którym przygotowujemy się do wdrożenia tej dyrektywy? I czy jako prawniczka jest zwolenniczką wdrażania regulacji równościowych, które trochę przyspieszają tę równość płci? – Ja uważam, że to jest bezwzględnie konieczne, dlatego że kobiety muszą mieć narzędzia, które im w tym pomogą. Bez tych narzędzi może się okazać, że nie przebiją szklanego sufitu – co też nie odbiera im tego, że są merytoryczne. Bo często rzeczywiście pojawia się ten argument, że to merytoryka powinna zdecydować. Może mężczyźni są lepsi, po prostu zdolniejsi – nie, zupełnie tak nie jest. Jedno idzie z drugim. Oczywiście, że powinny być wybierane kobiety merytoryczne i temu to właśnie służy – mówi Sylwia Gregorczyk-Abram Dorocie Haller. Więcej usłyszysz w „Forbes Women Podcast”. Na epizod – oraz do głosowania w Wyborach Samorządowych, które odbędą się już w niedzielę 7 kwietnia 2024 roku – zaprasza Dorota Haller wraz z gościnią (i całą redakcją „Forbes Women Polska”).
4/5/202415 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Porozmawiajmy o pieniądzach. Elżbieta Niezgódka #OnetAudio

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu Pieniądze to w Polsce wciąż trudny temat, wręcz – temat tabu. Istnieje przeświadczenie, że nieelegancko jest o nich rozmawiać, a szczególnie trudno mówi się o nich… kobietom. 12% kobiet w Polsce doświadczyło przemocy ekonomicznej w domu, a kobiety, które domagają się podwyżki, dostają często łatkę materialistki lub osoby wyrachowanej. W końcu „o pieniądzach się nie rozmawia, pieniądze się ma”. Tylko co w momencie, w którym wykonując tę samą pracę, zarabiasz mniej niż koledzy z branży, nie zdając sobie nawet z tego sprawy? A przecież materialna autonomiczność jest podstawą wolności i bezpieczeństwa. Ola Karasińska, redaktorka naczelna „Forbes Women Polska” pyta adwokatkę specjalizującą się w ochronie praw kobiet w pracy – Elżbietę Niezgódkę o to, jak możemy rozmawiać o wynagrodzeniach oraz po co w ogóle rozmawiamy o ich jawności. Czy możemy zapytać koleżankę lub kolegę z pracy o to, ile zarabia? Czy może jednak wynagrodzenia to tajemnica firmy? I co tak naprawdę oznacza w Polsce dyrektywa o jawności wynagrodzeń? Więcej w podcaście.
3/29/202412 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Technologia a rynek pracy – jak zdobyć kompetencje na miarę rewolucji cyfrowej? Jowita Michalska #OnetAudio

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu Wiele z nas odczuwa ogromny strach i niepewność w związku z rewolucją, która dzieje się na naszych oczach i tym, jak bardzo pod wpływem technologii zmienia się rynek pracy i sama praca. Aleksandra Karasińska rozmawia z Jowitą Michalską (Digital European Union Ambassador, Chapter Ambassador at Singularity Group oraz Founder & CEO of Digital University) o tym, jak każdy i każda z nas może już dzisiaj zacząć przygotowywać się do tych zmian i przekuć je na własną korzyść. Jak myśleć o sobie i o swojej pracy, żeby przetrwać współczesne kryzysy i uodpornić się na zawirowania na rynku pracy? Czy i komu sztuczna inteligencja odbierze zatrudnienie? Jak zdobyć pożądane teraz kompetencje, te na miarę rewolucji cyfrowej? Na „Forbes Women Podcast” zaprasza Aleksandra Karasińska – redaktorka naczelna „Forbes Women Polska”. 
3/22/202416 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Coś poszło nie tak? To nawet lepiej! Joanna Chmura #OnetAudio

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu Ten moment po czymś, ale jeszcze przed czymś. Niepokojąca pustka i niepewność, towarzyszące podejmowaniu życiowych, czasem bardzo trudnych, decyzji. Krótko mówiąc, zmiana – czyli coś, co stale nam towarzyszy, a zarazem coś, czego się zwykle boimy, bo nie wiemy, co nam przyniesie. Jak przygotować się do zmiany i jak przejść przez moment pustki, która następuje po podjęciu trudnej decyzji i przed przyjściem nowego? Po co nam żałoba i jej praktykowanie nie tylko po stracie bliskiej osoby, lecz także… po narodzinach dziecka czy innych momentach, które wiążą się ze zmianą? Czy rzeczywiście docenianie drobnych rzeczy ma wzmacniającą moc? Co nam daje zaglądanie w najciemniejsze zakamarki naszego życia i siebie samej? Na te i wiele innych pytań w najnowszym epizodzie „Forbes Women Podcast” odpowiadają prowadząca Katarzyna Gaweł i jej gościni Joanna Chmura – psycholożka, trenerka, coach i autorka książki „To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szanse”. Książka będąca inspiracją do rozmowy to nie tylko psychologiczny przewodnik po takich wątkach jak autentyczność, samoświadomość, szczęście, wdzięczność, stawianie granic, relacje z najbliższymi, z własnym ciałem czy z pieniędzmi, lecz przede wszystkim podróż po marzeniach, emocjach, nadziejach i rozczarowaniach. I jednocześnie mapa, dzięki której możemy poznać siebie od podszewki. – Moja książka i nasza rozmowa to zaproszenie także do trudnych momentów w życiu i do tego, żeby uparcie i skrycie, jak w piosence, szukać pozytywów, dobrych stron i sensu w sytuacjach, w których wydaje nam się, że jest tylko ciemna piwnica – mówi Joanna Chmura. Żeby zacząć, trzeba się czasem cofnąć. Żeby budować, trzeba się czasem zdekonstruować. Przykład? Bycie w zgodzie ze sobą. Brzmi prosto, trudniej z realizacją. – Każdy lider, liderka mówi „Bądź autentyczny, bądź autentyczna”. Ale jak znaleźć w sobie odwagę, żeby szczerze i otwarcie mówić o swoich doświadczeniach i w równym stopniu zarówno o sukcesach, jak i o porażkach? – zastanawia się Katarzyna Gaweł. – Po pierwsze, żebym w ogóle mogła być sobą, muszę wiedzieć, kim jestem. Więc ta praca zaczyna się jeszcze wcześniej. Samoświadomość i autorefleksja to absolutna podstawa. Gdybym miała powiedzieć, jaka umiejętność uratuje świat, to jest to właśnie autorefleksja. Dlatego zapraszam, żeby zainwestować w siebie, sięgając po narzędzia, które pomagają nam siebie zrozumieć – odpowiada Joanna Chmura. Z czym jeszcze się mierzymy? Choćby ze wdrukowanymi schematami myślowymi, których nie jesteśmy świadomi i świadome, skłonnością do tworzenia czarnych scenariuszy, gdy mózg dorabia brakujące informacje oraz brakiem pewności siebie. A na tym, oczywiście, nie koniec. I nad rozmową, i nad książką „To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szanse” unosi się duch Brene Brown, psycholożki, badaczki i autorki takich bestsellerów, jak „Dary niedoskonałości”, „Rosnąć w siłę” czy „Odwaga w przywództwie”. Nie bez przyczyny – Joanna Chmura jest jedyną w Polsce certyfikowaną facylitatorką metodologii The Daring Way™ oraz Dare to Lead™, stworzonych przez amerykańską ekspertkę, która doradzała m.in. szefom Microsoftu, IBM, Pixara, Google’a, Gates Foundation czy siłom specjalnym amerykańskiej armii. Co z Brene znajdziemy w podcaście i książce? Na pewno zachętę do proszenia o pomoc, pochwałę wrażliwości, zaproszenie do odkrywania najmroczniejszych zakamarków siebie, bo – jak mówi Joanna Chmura – jest duża szansa, że znajdziemy skarb w miejscu, w którym najmniej się go spodziewamy.   Poniżej dodatkowo notki bio rozmówczyń. Można dodać do opisu, jednak niekoniecznie. Moim zdaniem zrobi się za dużo tekstu. Joanna Chmura – psycholożka, trenerka, coach, autorka książki „To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szanse”. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Twórczyni unikalnej platformy rozwojowej www.onmyway.pl. Autorka popularnych webinarów: „Emocje kocham i rozumiem” oraz „Talk to me” – cyklu rozmów z osobistościami świata nauki, sztuki i mediów. Jest jedyną w Polsce certyfikowaną facylitatorką metodologii The Daring Way™ oraz Dare to Lead™ stworzonych przez Brené Brown z Uniwersytetu w Houston. Katarzyna Gaweł, Head of Diversity, Equity & Inclusion w Ringier Axel Springer Polska, dziennikarka i współprowadząca „Forbes Women Podcast”. Posiada 15-letnie doświadczenie w komunikacji. Od kilku lat wspiera równy głos kobiet i mężczyzn w mediach #EqualVoice, bo wierzy, że media mają ogromny wpływ na świadomość społeczeństwa w zakresie równości. Prelegentka na konferencjach biznesowych, gdzie dzieli się wiedzą i doświadczeniem z zakresu równych szans, praw kobiet i mężczyzn, różnorodności, równości i inkluzywności oraz komunikacji.
3/15/202432 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Forbes Women Podcast w nowej odsłonie

Wszystkie odcinki w całości w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu. 8 marca to nie bez przyczyny data, którą Aleksandra Karasińska, Katarzyna Gaweł i Dorota Haller wybrały na premierę nowej odsłony podcastu Forbes Women. W dzień, który jest okrzyknięty świętem kobiet, rozmawiają o tym, czy jako kobiety – Polki – rzeczywiście mamy co świętować. Dlaczego pewny siebie mężczyzna jest uznawany za lidera, a pewna siebie kobieta raczej za osobę wręcz arogancką oraz jak sobie radzić ze stereotypami społecznymi dotyczącymi płci? – Wynikają one moim zdaniem z wychowania, począwszy od wczesnej edukacji – mówi Dorota Haller – Chłopiec w krótkich spodenkach z procą jest fajnym rozrabiaką, a dziewczynka ma dygnąć nóżką – dodaje – Więc nie bez przyczyny mówi się o tym, że są męskie branże, co jest kompletnym absurdem, bo nie ma męskich i kobiecych branż. – Od dziewczynek wymaga się, że mają być miłe i przez to wyrabia się w nich wręcz chorobliwą potrzebę bycia lubianą – mówi Aleksandra Karasińska. Co więcej, jak zauważa Katarzyna Gaweł, kobiety są dużo bardziej hejtowanie w sieci – Kiedy zmieniłam w zeszłym roku stanowisko, to usłyszałam bardzo dużo rzeczy na swój temat, ale nie odnośnie do merytoryki – że jestem brzydka, stara. Niektórzy zadawali pytanie: co ona w ogóle o tym wie? Jak biała blondynka mogła kiedykolwiek spotkać się z jakimikolwiek objawami dyskryminacji? Więc jak ja mogę zajmować kwestią równości i inkluzji? – mówi Kasia Gaweł. No więc... jak 70-letni mężczyzna może mówić o sferze reprodukcyjnej kobiet albo o cyklu menstruacyjnym?    W drugiej części rozmowy prowadzące poruszają kwestię potrzeb, o których kobiety często nie potrafią rozmawiać czy to w domu, czy to w pracy i przepraszania za właściwie wszystko, które jest nagminne w języku kobiet niezależnie od zajmowanego stanowiska czy statusu społecznego. – Znam prezeski, które są fantastyczne, zarządzają gigantycznymi koncernami międzynarodowymi i mają obłędne wyniki; są innowacyjne, są świetnymi liderkami, a zespoły idą za nimi w dym – natomiast one dziesięć razy dziennie przepraszają za wszystko – mówi w podcaście Aleksandra Karasińska – niezależnie od tego, gdzie jesteś w karierze, problem z postrzeganiem siebie i pewnością siebie jest u kobiet obecny.  Jakie więc mamy dostępne narzędzia, które pozwalają kobietom sięgnąć po więcej, sięgnąć po swoje, które polecają prowadzące?  Poza tym w podcaście: o tym, dlaczego w Polsce wciąż jest ogromna luka płacowa, która sprawia, że kobiety zarabiają mniej na tych samych stanowiskach, z tym samym wykształceniem, z tym samym doświadczeniem i wykonując tę samą pracę, co mężczyźni, tylko dlatego, że są kobietami oraz o tym, dlaczego kobiety wciąż nie są w oczach mediów wystarczającymi ekspertkami, żeby komentować otaczająca nas rzeczywistość na równi z mężczyznami. Więcej – w podcaście. Na „Forbes Women Podcast” zapraszają Aleksandra Karasińska, Dorota Haller i Katarzyna Gaweł. Fot. Aneta Lepa, FB: Aneta Lepa, Instagram: aneta_lepa_fotograf
3/8/202430 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

AI. Nowe zawody, szansa dla kobiet #OnetAudio

„Zmienią się wszystkie procesy, w dużej części prace zostaną zautomatyzowane. Będą inne zawody: Manager AI, Robot Manager, managerowie odpowiedzialni za pozyskiwanie danych. Na rynku pracy wygrają ci, którzy potrafią używać AI” – mówi Maria Parysz, ekspertka IA w najnowszym odcinku podcastu Forbes Women. W tym odcinku rozmawiamy o sztucznej inteligencji, czyli temacie który zdominował 2023 rok. Czy świat nauki przestał nadążać za biznesem w rozwoju sztucznej inteligencji? Jak AI wpłynie na rynek pracy? Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie? Jak zmienia się praca managerów i jakie tworzą się nowe zawody? Do studia zaprosiłem Marię Parysz, która zrealizowała ponad 100 projektów AI-owych na całym świecie, pracowała w tym obszarze dla największych globalnych marek. Jest współzałożycielką i dyrektor generalną LogicAI, wykładowczynią i badaczką, autorką książki „AI for Managers”. Coraz szybszy rozwój sztucznej inteligencji zwiastuje nie tylko rewolucyjne zmiany dla naszego społeczeństwa, ale także – równie wielkie – dla prowadzenia i zarządzania biznesem. Korzystanie z najnowszych rozwiązań technologicznych to w wielu branżach już nie luksus, a konieczność. Dziś wyrównywaniu szans sprzyja rozwój technologii, a branża daje ogromne możliwości dla kobiet. Rozwój sztucznej inteligencji, jaki obserwowaliśmy w ostatnim czasie, pokazał, że to biznes wpływu. Potrzeba mnóstwa nowych pomysłów biznesowych, które mogą pozytywnie wpłynąć na wiele różnych branż. W dziedzinie AI kobiety startują właściwie na równych szansach co mężczyźni. To jest pierwszy taki obszar technologiczny, gdzie tak jest, bo specjalistów od sztucznej inteligencji wdrażanej biznesowo po prostu do tej pory nie było. W 2017 roku kiedy Kanada ogłosiła swoją strategię rozwoju AI i przeznaczyła na to ogromne fundusze, Maria Parysz podjęła decyzję o założeniu własnej firmy i przeprowadzce. Zaczęła od współpracy ze światowym gigantem luksusu z Paryża, LVMH. Pomagała w tworzeniu algorytmów sprzedażowych i uczyła menedżerów, jak pracować z AI. „AI bardzo pomogła w sukcesie LVMH, między innymi dzięki tej technologii właściciele stali się jednymi z najbogatszych ludzi na świecie, a firma podbija z dużymi sukcesami Azję i nowe rynki” – opowiada Maria Parysz w rozmowie z Olą Karasińską w wywiadzie dla Forbes Women i w naszej rozmowie do podcastu. W podcaście skupiamy się na tym, jak AI zmienia biznes i co to oznacza dla managerów. To że zmiany się wydarzą i że trzeba do tego pociągu wsiąść, jest pewne. Nie oznacza to jednak, że musimy się całkowicie przekwalifikować czy zapomnieć o swoich dotychczasowych kompetencjach. Doświadczenie w HR, w sprzedaży, w marketingu czy kompetencje miękkie, ale uzupełnione o umiejętności korzystania z AI, będą dawać nam zupełnie nowe szanse na rynku pracy. „Praca zmieni się na sto procent. Zmienią się struktury organizacyjne, zmieni się profil pracy. Będziemy mieć AI managerów, Robot Managerów, managerów, którzy będą odpowiedzialni za pozyskiwanie danych. Będą menagerowie, którzy będą odpowiedzialni za tworzenie doświadczeń opartych na tzw. HCI: Human-Computer Interaction. Dyskutujemy z ONZ, jak w ogóle przedstawić te nowe stanowiska, żeby zachęcić ludzi do wchodzenia do sztucznej inteligencji – bez strachu, badziej z chęcią, że ich kariera się zmieni. A to że ta kariera się zmieni, jest gwarantowane – mówi Maria Parysz.” Maria Parysz twórczyni społeczności Kaggle Days, zgromadzenia top specjalistów z ponad 14 milionów ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jako CEO stworzonych przez siebie firm przoduje w rewolucyjnych projektach z zakresu Data Science dla czołowych światowych przedsiębiorstw i rządów, zdobywając tytuły w międzynarodowych konkursach Data Science. Jest także współzałożycielką RecoAI, otrzymującej nagrody za innowacyjne rekomendacje oparte na sztucznej inteligencji, oraz właścicielką Elephant AI, który jest wiodącym graczem w transformacji cyfrowej i oferuje najbardziej poszukiwane kursy z zakresu AI dla managerów. Jako pasjonatka edukacji, Maria koncentruje się na tworzeniu przyszłości w obszarze AI, IT i innowacji. Jej działania obejmują rolę wykładowcy AI i profesora wizytującego w prestiżowych instytucjach w Kanadzie, Irlandii, Polsce, Kenii i Stanach Zjednoczonych. Angażuje się także w wolontariat, szczególnie popierając młodych przedsiębiorców AI, np. poprzez inicjatywy Google for Startups.  
1/26/202414 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Nikt nie chce pracować poniżej swoich kompetencji #OnetAudio

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu „Ukrainka w Polsce nie musi być sprzątaczką. Wspieramy kobiety, rozwijamy ich kompetencje. To wspólny interes i korzyść dla polskiej gospodarki” – mówi Julia Bogusławska, założycielka fundacji „Ukrainka w Polsce”. Polski rynek pracy wciąż czeka wielkie wyzwanie i wielka szansa, by wykorzystać pełen potencjał wykwalifikowanych pracowniczek. A to, że Ukrainki świetnie radzą sobie na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich, potwierdzają historie bohaterek opisywanych ponad rok temu w Forbes Women. Wtedy o radach dla uciekających przed wojną Ukrainek opowiadały cztery kobiety, które przed laty rozpoczęły w Polsce nowe życie, a teraz osiągają sukcesy na wysokich stanowiskach. Takich przykładów jest dużo, ale stereotyp Ukrainki-sprzątaczki jest wciąż silny, szczególnie po masowym napływie ukraińskich uchodźców do Polski. Od 2022 kobiet Ukrainek pracujących poniżej swoich kompetencji mamy mnóstwo. Do rozmowy w najnowszym odcinku podcastu Forbes Women zaprosiłam Julię Bogusławską: Ukrainkę z Donbassu, Polkę z Wrocławia. Julia zdobywała doświadczenie zawodowe m.in. przy ONZ, jest przedsiębiorczynią oraz twórczynią projektu „Ukrainka w Polsce”. „Kobiety Ukrainki zostały szczególnie dotknięte przez wojnę. W Polsce zaczynają od nowa, zwykle same z dziećmi. Choć w Ukrainie często zajmowały wysokie stanowiska, lub prowadziły własne firmy. Tutaj nie znają języka, zwyczajów, ani rozwiązań prawnych. Uczą się wszystkiego od zera. A dodatkowo towarzyszy im stres, niepokój o przyszłość i bliskich zostawionych w Ukrainie” – mówi moja gościni. „Ukrainka w Polsce” powstała, aby pomagać kobietom ukraińskim w Polsce osiągnąć stabilizację i niezależność finansową w nowym kraju. Aby mogły zbudować nowe życie wolne od traumy wojny i niepewności. Aby tak się stało, musimy wyrównywać szanse na rynku pracy i tworzyć warunki rozwojowe dla Ukrainek w Polsce oraz ich dzieci i młodzieży, którzy w Polsce będą wchodzić w dorosłość. To jest misja i główny cel fundacji. A jaka jest historia Julii? Nie planowała założenia fundacji. Los wojenny połączył ją ze wspaniałymi Polkami z Soroptimist International oraz Ukraińcami z Fundacji Ukraina, które jako pierwsi poparli inicjatywę na rzecz edukacji Ukrainek w Polsce. „Ukrainka w Polsce” nie rekrutuje Ukrainek w Polsce i nie uratuje Ukrainy od wojny, ale pokazuje drogę i możliwości dla zawodowej samorealizacji dla kobiet w Polsce. Wyboru dokonują same. Udzielenie się w zajęciach projektu, otworzenie się na polski świat, próba samorealizacji – to już jest pierwsze zwycięstwo Ukrainek dla samych siebie – czytamy na stronie fundacji https://ukrainkawpolsce.pl/ „W naszym projekcie skupiliśmy się na dziewczynach z wyższym wyksztalceniem. Wiele osób zostawiło na Ukrainie swoją działalność gospodarczą, swoje kariery. Dla kobiet nie ma nic gorszego niż degradacja zawodowa. Dlatego uczymy je jak prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, jak prowadzić biznes, jak go promować. To ważne, aby dać tym dziewczynom wybór. Mając jedno życie, możesz mieć drugą szansę. Tej pomocy nigdy nie będzie za dużo. Kolejki do nauki języka czy pomocy psychologicznej, którą prowadzimy, nigdy się nie kończą – tłumaczy Julia Bogusławska.   . Julia Bogusławska - Ukrainka z Donbassu, Polka z Wrocławia, magister prawa publicznego oraz stosunków międzynarodowych. Od 2002 r. zdobywała doświadczenie zawodowe przy ONZ w UNAIDS/UNDP w Kijowie, EUBAM w Odessie, a także w innych projektach międzynarodowych. Od 2013 r. związana z branżą biznesową we Wrocławiu. W 2016 r. rozpoczęła własną działalność gospodarczą w zakresie marketingu. Od marca 2022 r. jest twórczyni projektu „Ukrainka w Polsce”, który stał się fundacją. Głównym celem organizacji jest integracja Ukrainek w Polsce w polskie społeczeństwo, rozwój osobisty oraz zawodowy i włączanie Ukrainek w polskie zawodowe i biznesowe środowisko poprzez edukację. Fundacja prowadzi szerokie portfolio warsztatów i treningów związanych z budowaniem własnej marki, otwarciem, legalizacją i rozwojem biznesu w Polsce.   Katarzyna Gaweł, Head of Diversity, Equity & Inclusion (DEI) w Ringier Axel Springer Polska, dziennikarka i współprowadząca podcast Forbes Women. Posiada 15-letnie doświadczenie w komunikacji. Od kilku lat wspiera równy głos kobiet i mężczyzn w mediach #EqualVoice, bo wierzy, że media mają ogromny wpływ na świadomość społeczeństwa w zakresie równości. Prelegentka na konferencjach biznesowych, gdzie dzieli się wiedzą i doświadczeniem z zakresu równych szans, praw kobiet i mężczyzn, komunikacji oraz różnorodności, równości i inkluzywności.
1/19/202413 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Czy można się godnie rozwieść? Czy to w ogóle możliwe? #OnetAudio

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu „Można się godnie rozwieść. Ważna jest postawa naszych pełnomocników, czyli adwokatów. Jeżeli reprezentuje nas osoba, która realnie podchodzi do życia, która nie będzie przedłużała procesu, to jesteśmy w stanie dogadać się z drugą stroną” – mówi adwokat Małgorzata Lewandowska w najnowszym odcinku podcastu Forbes Women.  Średnio w Polsce rozwodzi się 30 tysięcy par rocznie i jest to w miarę stała liczba w ciągu ostatnich lat. Co ciekawe, pozwy rozwodowe częściej wnoszą kobiety – od lat 90. już dwie trzecie rozwodów wychodzi z inicjatywy kobiet. W 2020 roku było to ponad 66% pozwów. Równocześnie maleje liczba ślubów, bo w Polsce, podobnie jak w całej UE, coraz częściej żyjemy w związkach nierejestrowanych, partnerskich. W nowym odcinku podcastu rozmawiamy o rozwodach: jak rozwieść się godnie, bez szukania zemsty, bez tracenia energii i z jak najmniejszą szkodą dla dzieci. Oraz o związkach nierejestrowanych, partnerskich, na które, jak pokazują dane, decyduje się coraz więcej par. Kwestia o tyle ważna, że prawo w żaden sposób nie chroni takich związków, więc sami musimy zadać o nasze bezpieczeństwo finansowe czy możliwość dziedziczenia. Moją gościnią jest Małgorzata Lewandowska, adwokat, autorka wielu artykułów oraz publikacji książkowych w tym „Rozwód po polsku - jak rozwieść się godnie i zgodnie z prawem”, prywatnie pasjonatka realnego i biznesowego podejścia do prawa. Dlaczego się rozwodzimy? Trzy najczęstsze powody, które podaje Główny Urząd Statystyczny, to: niezgodność charakterów (46,3% przypadków), niedochowanie wierności małżeńskiej (20,6%) i nadużywanie alkoholu (14,1%). Te trzy aspekty odpowiadają za 81% rozwodów w Polsce. Dwa pierwsze, najczęściej deklarowane przez osoby składające pozwy, jak tłumaczy moja gościni, opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu, są jednak efektem, a nie przyczyną. I wynikają tak naprawdę z braku umiejętności komunikowania się. Gdy decyzja już zapadła - chcemy się rozwieść - co należy w pierwszej kolejności zrobić, żeby jak najlepiej przygotować się do procesu? Co to znaczy dobry adwokat/adwokatka i jak takiego znaleźć? Kogo powinniśmy się radzić i gdzie szukać wsparcia? A co z finansami, wspólnym kontem bankowym, podziałem majątku – czy to się dzieje równolegle z rozwodem, czy są to sprawy, które możemy uporządkować szybciej, sprawniej? Co z mediami społecznościowymi, różnymi dostępami, do których miał lub mógł mieć dostęp współmałżonek/współmałżonka? A co, gdy mamy dzieci? Czy tutaj cała procedura wygląda znacząco inaczej? Jakie rozwiązania w podziale opieki są dla nich najbardziej korzystne? Jak zminimalizować straty, które każdy rozwód funduje naszym dzieciom? Co z alimentami? Kiedy możemy o nie wnioskować i w jakiej wysokości? Czy możemy je negocjować, gdy mamy już zasądzone? Kiedy nam się w ogóle należą? Pytań pojawia się mnóstwo. Z moją gościnią przechodzimy przez najważniejsze zagadnienia, oczywiście nie wyczerpując tematu. A po naszej rozmowie mam takie poczucie, że adwokacji często muszą wchodzić w różne role i bywać terapeutami czy socjologami.   Małgorzata Lewandowska – adwokat zajmująca się prawem rodzinnym i gospodarczym. Posiada ponad 17 lat doświadczenia na sali sądowej, które zdobywała również jako asystentka sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Nauk Prawnych PAN. Autorka wielu artykułów oraz publikacji książkowych w tym „Rozwodu po polsku - jak rozwieść się godnie i zgodnie z prawem”. Autorka podcastu „Na zakręcie”. Aktywnie prowadzi kanały w mediach społecznościowych wspierając potrzebujących i dzieląc się swoją wiedzą. Laureatka wielu konkursów i wyróżnień. W 2022 r. otrzymała m.in. Lidera Prawa w zakresie świadczonych usług. W 2021 r. została wyróżniona przez Forbes Women Polska jako Mistrzyni LinkedIn. Prywatnie pasjonatka realnego i biznesowego podejścia do prawa. Katarzyna Gaweł, Head of Diversity, Equity & Inclusion (DEI) w Ringier Axel Springer Polska, dziennikarka i współprowadząca podcast Forbes Women. Posiada 15-letnie doświadczenie w komunikacji. Od kilku lat wspiera równy głos kobiet i mężczyzn w mediach #EqualVoice, bo wierzy, że media mają ogromny wpływ na świadomość społeczeństwa w zakresie równości. Prelegentka na konferencjach biznesowych, gdzie dzieli się wiedzą i doświadczeniem z zakresu równych szans, praw kobiet i mężczyzn, komunikacji wewnętrznej oraz różnorodności, równości i inkluzywności.
1/12/202416 minutes, 33 seconds