Winamp Logo
Fitshaker Podcast Cover
Fitshaker Podcast Profile

Fitshaker Podcast

Slovak, Fitness / Keep-fit, 1 season, 183 episodes, 5 days, 5 hours, 43 minutes
About
Zdravé telo, myseľ aj vzťah k sebe samému. Rozhovormi s inšpirujúcimi hosťami vás sprevádza Andrea Peniaková. Podcast vám prináša online fitko www.fitshaker.sk
Episode Artwork

# 183 Paulína Horonyová: „Náš športový výkon je ovplyvnený genetikou až na 66 %.“

V našej DNA je zapísané úplne všetko. Vieme z nej zistiť napr. aj náš športový potenciál, teda to, na aký druh pohybu máme talent a pôjde nám ľahšie, ale aj mnohé ďalšie predispozície. V tejto epizóde sme sa na túto tému rozprávali s genetičkou Paulínou Horonyovou z DNAera. Je to analýza DNA založená na najnovších výskumoch v oblasti genetiky, ktorá dáva príležitosť spoznať a pochopiť telo. Výsledky testov genetických predispozícií prezradia aj to, ktorým oblastiam zdravia sa oplatí venovať osobitnú pozornosť, aby sme mohli prevziať zodpovednosť za svoje zdravie a namiesto čakania na možné riziká podniknúť kroky, ktoré smerujú k zdravšiemu a aktívnejšiemu životnému štýlu.  
4/19/202426 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

#182 Marcela Kramplová: „Celé telo je jeden komplex, nikdy nie je problém tam, kde ho vidíš.“

V tomto rozhovore sa povenujeme zdravým chodidlám.   Marcelka, špecialistka na pohyb a detskú hru, ktorú nájdeš najmä v jej telocvični v Bublinke, nám porozpráva nielen o tom, čo ju priviedlo k venovaniu sa pohybu s detičkami.   Ponoríme sa do témy chôdze naboso u detí, ale aj dospelých, a Marcelka nám vysvetlí, ako dokáže bosá noha správne kopírovať povrch, na ktorom stojíme, a správne nastaviť postoj tela.   V dnešnej epizóde sa dozvieš:   Prečo je poloha chodidiel taká kľúčová pre správny postoj? Je chôdza naboso rozhodujúca pri zdraví chodidla? • Na čo myslieť a na čo si dávať pozor pri chôdzi bez topánok? Na akých povrchoch a v akých podmienkach sa vyzuť a kde, naopak, nie? Prečo je pri chodení naboso dôležité cvičiť? Ako je to pri deťoch a obúvaní detských papúč doma? Aké prvé topánky sú ideálne pre dieťatko? Existujú iné spôsoby okrem chodenia naboso, ako udržiavať nohu zdravú? Ako si pri všetkých dostupných informáciách o výchove a starostlivosti o dieťatko zachovať psychickú pohodu?   Prajeme príjemné počúvanie 😊!
4/12/202429 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

#181 Lenka Siklienková: „Vyhorenie na materskej mi prinieslo návrat k sebe.“

Lenka verejne búra mýty o tom, že materstvo musí byť iba úžasným obdobím. Hovorí o pojme „vyhorenie v rodičovstve“ a o tom, ako mu predchádzať. Ako koučka, mentorka a lektorka sprevádza rodičov, ktorí sa odhodlajú ďalší deň v role mamy či otca len „neprežiť“, ale „žiť“ v úprimnosti a láskavosti k sebe i ostatným.  Hovorí tiež o témach neplodnosti, vnútorných sabotérov, celostnom a vedomom prístupe k životu. Rodičovstvo vníma ako cestu sebapoznania a sebarozvoja, aj keď môže byť v niektorých momentoch veľmi náročné. Ak je nepríjemných situácií väčšina, treba spozornieť, sledovať červené vlajky a nabrať odvahu a dostatočné odhodlanie na zmenu ešte pred tým, ako k vyhoreniu dôjde.
4/5/202439 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

#180 Jakub Chudý: Optimálna ranná a večerná rutina pre zdravie

S trénerom Jakubom Chudým sme sa veľmi zaujímavo pobavili o tom, ako kvalitu nášho spánku ovplyvňuje naša večerná rutina. A ako náš deň ovplyvňujú naše prvé ranné kroky a voľby.  Dozviete sa napríklad: * kedy ideal naposledy večer cvičiť a jesť * akú významnú úlohu zohráva svetlo ráno aj večer * ako na kvalitný spánok * prečo nezačínať ráno kávou, a ako si nastaviť dni a život tak, aby sme sa budili s energiou A omnoho viac!  
3/28/202443 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

# 179 Zuzana Kopáčiková: Perimenopauza – ako sa nás týka a čo s ňou?

V ďalšej časti rozhovoru so Zuzanou Kopáčikovou sme rozobrali, čo sa deje po fertilnom období.   Obdobie perimenopauzy nastáva spravidla 10 rokov pred menopauzou, ale môže to byť aj oveľa skôr. Na toto obdobie sa dá pripraviť. Čo robiť, aby takzvané skoky estrogénu neboli pre nás až také drastické, a ako si nevyčerpať zásoby progesterónu?   Ak si myslíte, že veľkú úlohu v tom zohráva strava, máte pravdu. Ale nie je to len o nej.   Čo vám však vieme s určitosťou povedať, je, že pravidelnosť je pre toto obdobie kľúčové slovo. A tiež to, že menopauzou sa náš život rozhodne nekončí.
3/21/202428 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

# 178 MUDr. Peter Minárik: „Keď skĺzavame k sedavému spôsobu života, váha a riziko obezity stúpa.“

Doc. MUDr. Peter Minárik, PhD., MSc., MPH., pracuje ako gastroenterológ a okrem klinickej práce posledné roky bližšie študuje problematiku obezity, výživy a zdravého životného štýlu vo vzťahu k civilizačným chorobám so špeciálnym zameraním na prevenciu zhubných nádorov.   Je autorom viacerých publikácií z oblasti výživy: Vademecum zdravej výživy, Rakovina a výživa: mýty a fakty a Rakovina a výživa: mýty a fakty 2, v ktorých dáva odpovede na základnú otázku: akým spôsobom môže taký jednoduchý krok, akým je správna úprava stravy, pomôcť zlepšiť zdravie a zvýšiť kvalitu ľudského života.   Tentoraz sme sa v rozhovore zamerali na prevenciu obezity.   Dozviete sa: Čo hovoria štatistiky o detskej obezite. Čo je úloha rodiča v procese vytvárania si zdravého vzťahu k jedlu. Ako sa vyznať v spleti chaotických a protichodných odporúčaní. Aké návyky nás vedú k zdravému životnému štýlu. Čo je to vedomé stravovanie = mindful eating.  Ako má vyzerať optimálny jedálniček. Aký je rozdiel medzi optimálnym a redukčným jedálničkom.  
3/15/202444 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

# 177 Zuzana Kopačíková: Nalaďte sa na svoju cyklickosť

Každá z nás je iná, a preto tak k sebe musíme aj pristupovať. Zdravo sa stravujeme, hýbeme sa, ale napriek tomu nám niečo v tele hapruje. Niečo, na čo sme zvyknuté a čo berieme, že je to proste tak. Náš menštruačný cyklus. V tomto podcaste preberieme ženské zdravie vo fertilnom veku, čiže asi medzi 20. a 40. rokom života. Dozviete sa: prečo je správny menštruačný cyklus dôležitou súčasťou nášho zdravia, prečo výkyvy ako silná, dlhá, nepravidelná či bolestivá menštruácia nie sú vôbec v poriadku. V tomto období sa ženy pripravujú aj na otehotnenie. Rozoberali sme i to, prečo to vždy nejde a prečo je dôležitá príprava na toto obdobie. Tento podcast vám pomôže s tým, ako si udržať svoje hormóny v rovnováhe s konkrétnymi tipmi. Nielen to, čo jesť, ale aj to, ako počas jednotlivých fáz cyklu cvičiť.
3/8/202434 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

# 176 Rady Gergeľ (Davaj makaj): Dôležitosť regenerácie po tréningu

Radovan Gergeľ je top kapacita medzi slovenskými trénermi, má svoje fitko v Košiciach (Davaj makaj), za sebou kopu certifikácií a vedie množstvo odborných prednášok pre trénerov. V tejto epizóde sme rozobrali: *Ako je vhodné tréningy počas týždňa striedať. * Či je OK robiť silový tréning každý deň? A prečo je tu dôležité vnímať aj potreby svojho tela. * Koľko trvá svalu zregenerovať. * Či je veľká svalovka v poriadku. * Aké sú najlepšie techniky na svalovú regeneráciu. * Ktoré živiny pomáhajú dobrej regenerácii. *Akú ulohu v regenerácii hrá spánok, či prísun proteínov. Prajeme príjemné počúvanie!
2/29/202444 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

# 175 MUDr. Peter Minárik: „Už 10 % redukcie nadmernej telesnej hmotnosti má enormné pozitívne účinky.“

Doc. MUDr. Peter Minárik, PhD., MSc., MPH, pracuje ako gastroenterológ a okrem klinickej práce posledné roky bližšie študuje problematiku obezity, výživy a zdravého životného štýlu vo vzťahu k civilizačným chorobám so špeciálnym zameraním na prevenciu zhubných nádorov. Je autorom viacerých publikácií z oblasti výživy: Vademecum zdravej výživy, Rakovina a výživa: mýty a fakty a Rakovina a výživa: mýty a fakty 2, v ktorých dáva odpovede na základnú otázku – akým spôsobom môže taký jednoduchý krok, akým je správna úprava stravy, pomôcť zlepšiť zdravie a zvýšiť kvalitu ľudského života. V rozhovore sme sa zamerali na problematiku obezity a jej rizík.   Dozviete sa: Kedy už hovoríme o obezite? Aké sú najvýraznejšie príčiny jej vzniku? Existujú rizikové faktory? Platí aj pri obezite, že gény sú náboje, prostredie spúšťače? Ako sme na tom s výskytom obezity na Slovensku? Aké zdravotné riziká sú spojené s obezitou? Súvisí obezita aj so spánkom či s plodnosťou? Ako súvisí s obezitou narušená črevná mikroflóra? Prečo je pohyb nevyhnutnou súčasťou zmeny a je taký dôležitý? Existujú choroby z nedostatku pohybu? Aký je postup pri liečbe obezity?
2/23/202444 minutes, 1 second
Episode Artwork

# 174 Barbara Ukropcová: „Sval je náš najväčší orgán. Venujme mu aspoň 30 minút denne.“

Doc. MUDr. Barbara Ukropcová, PhD., je lekárka a vedkyňa Ústavu experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra SAV. Venuje sa výskumu systémových a molekulárnych mechanizmov účinkov fyzickej aktivity na zdravie, ako aj využitiu cvičenia v prevencii a liečbe chronických metabolických, onkologických, kardiovaskulárnych či neurodegeneratívnych ochorení. Získala ocenenie Absolútna Slovenka roka, rovnako aj prvenstvo v kategórii veda a výskum.   V tejto epizóde sme sa rozprávali o tom, že sme stvorení na pohyb a mali by sme si ho dopriať ako liek na fyzické, ale aj duševné zdravie. Aké sú benefity pohybu. Aký druh pohybu je najefektívnejší. Ako často, v akej intenzite a kvantite cvičiť/denné a týždenné minimum. Akú úlohu zohráva genetika v tom, či máme nadváhu. Ako pohyb vplýva na náš mozog, pamäť a duševné zdravie. Ako súvisí pohyb s prevenciou proti stresu. Praktické tipy, ako sa viac hýbať pri sedavom spôsobe života.
2/16/202435 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

#173 Andrej Jeleník: „ Súcit neznamená byť len milý a láskavý, ale aj rázny. “

Andrej Jeleník  je psychológ, terapeut a certifikovaný lektor mindfulness programov. Vyše 16 rokov aktívne pracuje v oblasti psychológie, osobného rozvoja a zvládania stresu. Okrem toho má ukončený dlhodobý psychoterapeutický výcvik v procesorientovanej psychoterapii a ďalších terapeutických metódach. V tejto epizóde sme sa rozprávali o tom, čo chápeme pod pojmom súcit? Význam súcitu v živote je nespochybniteľný. Vedie nás k láskavosti a citlivému vnímaniu druhých, ale aj seba. Neznamená to však byť len milým a láskavým. Súcit má jinovú, jemnú, ale aj jangovú, ráznu formu. Pre celistvosť v živote, je dôležité uznať a rozvíjať obidva tieto aspekty. Dozviete sa: z akých rôznych perspektív sa môžeme pozerať na súcit aký je rozdiel medzi súcitom a ľútosťou čo je to rázny alebo prudký súcit ako nám hnev pomáha nastaviť hranice a aké problémy môže spôsobiť, ak si nedovolíme prejaviť ho ako zostať láskavý a súcitný, ale zároveň sa vedieť vymedziť ako pracovať s pasívnou agresiou    
2/9/202451 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

#172 Mirka Števková: „ Zodpovednosť za zdravie ma priviedla k eliminácii chémie v živote.“

Na kvalitu nášho života má vplyv všetko, čo jeme, čím sa umývame, v čom perieme, ale aj do čoho sa obliekame a čím sa obklopujeme. S Mirkou Števkovou, ktorá sa snaží minimalizovať chémiu vo svojej domácnosti a okolo seba, sme sa preto rozprávali o toxicite mnohých produkov a ťažkostiach, ktoré môžu spôsobiť. Zaujímajú ju bylinky a pracuje s aromaterapiou, ktorú aj diaľkovo študuje na austrálskej škole klinickej aromaterapie.   V tejto epizóde sa dozviete : - čo znamená netoxický život? - ako sa orientovať v zložení výrobku? - prečo by sme mali čítať etikety a dávať prednosť pravidlu „menej je viac“ - čo je to kumulatívny efekt pri používaní kozmetiky a čo môže spôsobiť?
2/3/202425 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

#171 Barbora Kyšková: „ S vegánstvom, v bežnom živote, pomáha plánovanie.“

Barbora Kyšková je sympatická foodblogerka, ktorá na svojom blogu https://rebarbora.blog/ predstavuje zdravé a zároveň neskutočne chutné jedlá. Svoj vegánsky blog plný receptov tvorí už niekoľko rokov a priviedla ju k nemu vášeň pre vymýšľanie receptov. Radosť z príparavy jedla posúva ďalej aj na svojich kurzoch varenia. V rozhovore sa dozviete: - ako začať a objavovať vegánstvo prirodzene a zdravo - čo Barbore priniesla rastlinná strava do života a prečo pri nej zostala už 12 rokov - ako si vyskladať jedálniček tak, aby nám nechýbali živiny - ako si dobre vybrať vegan produkty v obchode - tipy ako variť vegan a jednoducho Ak vás táto téma zaujíma aj z lekárskeho hľadiska, vypočujte si rozhovor, v ktorom sa Adri rozprávala s Barborou Kyškovou, ale aj s gastroenterológom Doc. Mudr. Ladislav Kuželom   #76 Barbora Kyšková a Doc. Mudr. Ladislav Kužela: Vegánstvo očami gastroenterológa a vegánky  
1/25/202456 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

#170 Marcela Kramplová: „Pohyb je potrava pre mozog.“

Dnešný podcast síce bude o bábätkách, ale veľa si v ňom nájdu aj rodičia. Pozrieme sa na vývoj a rozvoj dieťaťa do 1 roka. Rozprávali sme sa so špecialistkou na pohyb a detskú hru Marcelou Kramplovou, ktorú nájdete najmä v jej telocvični v Bublinke. (www.bublinka.org) Tvrdí, že čím viac sa budeme hýbať, tým viac náš mozog bude fungovať. V ranom detstve dokonca pohyb ovplyvňuje aj to, ako bude dieťa písať, čítať, vnímať... Okrem toho, že pohyb vyživuje náš mozog, hýbanie sa v detstve rozhoduje aj o tom, či a čo nás bude v dospelosti bolieť. Povieme si, prečo je dôležité zachádzať s bábätkom v každom veku, období inak. Rozoberieme benefity a úskalia šatkovania. Prejdeme si vývojové obdobia od narodenia po 1. rok a to, ako v ňom vieme byť nápomocní my rodičia. A odpovieme na otázky, prečo deti neposádzať, prečo je štvornožkovanie dôležité, čo všetko bez neho môžeme pokaziť a čo je dôležitejšie ako fyzicky dokonalé dieťa.
1/19/202433 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

#169 Martin Janiš: Funkčné dýchanie. Oxygen Advantage. Buteyko MC.

Martin Janiš je obľúbený tréner pôsobiaci v Žiline, s ktorým sme sa porozprávali o tom, * čo znamená dýchať funkčne * ako si to na sebe otestovať ihneď * že na dychu možno zbadať stres či choroby * čo sú metódy Oxygen Advantage a Buteyko method clinic a aký je medzi nimi rozdiel * ako zlepšiť dýchanie v noci a prečo zbystriť ak chrápete vy alebo váš muž A omnoho viac. Mrknite aj Martinov workshop v Žiline 27.1.2024, alebo ďalší v apríli v Bratislave.
1/11/202445 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

#168 Natália Germáni: Ako Jej telo zmenilo to moje

Herečka Natália Germáni musela kvôli filmu Jej telo zmeniť to svoje. Na tejto ceste jej pomohol hlavne Fitshaker, s ktorým pravidelne cvičila a vďaka nemu jej telo spevnelo a vyformovalo sa. V podcaste nám prezradila: ako sa motivovala a čo robila, keď sa jej nechcelo, čo cvičila najradšej a kedy, čo zmenila v stravovaní, ale aj to: ako sa jej žije v Amerike, čo bolo na nakrúcaní filmu ťažké a iné, ako je zvyknutá, ako vie skĺbiť prácu, deti a partnera.
1/5/202425 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

#167 Janka Balážová: ”Vysokú citlivosť dokážeme integrovať aj do pracovného života.”

Janka Baláźová sa viac ako 13 rokov venuje ľudskému potenciálu a pôsobí ako ambasádorka empatie na pracovisku a transformačná sprievodkyňa lídrov. Za posledné roky sa zameriava na tému empatie a vysokej citlivosti u ľudí. Pri svojej práci sa opiera o nástroje metodickej empatie, terapeutickej metódy rozvoja osobnosti – psychofonetiky, koučingu a kombinuje ich tiež so skúsenosťami z oblasti behaviorálneho pohovorovania a talent managementu. / thesource.sk/ S Jankou sme nahrali už viacero rozhovorov. O empatii, ďalšou témou bola vysoká citlivosť a v tejto epizóde sa dozviete viac o tom, ako integrovať svoju vysokú citlivosť do pracovného života. Nech už ste si uvedomili svoju vysokú citlivosť dávnejšie alebo práve teraz, určite ste si už prežili na vlastnej koži okrem pozitív aj mnoho negatívnych dôsledkov. Či už v podobe pociťovania stresu, ktorý znižuje vašu výkonnosť a schopnosť koncentrácie v práci, zneužívania vášho ochotného postoja, neschopnosti ignorovať pracovné stresy počas voľna a odmietnuť ďalšie pracovné povinnosti, čo rýchlo vedie k pocitom preťaženia a vyhorenia. Janka vám ponúkne tipy  na experimentovanie a inšpiráciu, aby ste postupne premenili svoju vysokú citlivosť na vášho užitočného pomocníka.   
12/28/202335 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

# 166 Mudr. Igor Brizlák: Ajurvédske Vianoce a zima 8.

S MuDr. Brizlákom sme nahrali už niekoľko podcastov, ak chcete byť v téme „viac doma“, odporúčame vypočuť si rozhovory postupne / ideálne začať Ajurvéda ako komplexný liečebný systém 1./ ale aj bez tohto postupu, vám rozhovory veľa dajú :) Ročné obdobia sú, rovnako ako ľudia, charakterizované cyklami vata, pitta a kapha. Ak chceme zdravie po celý rok, je dobré žiť v súlade s nimi, upraviť stravu, pohyb, bylinky, vnútorné nastavenie podľa cyklov, ktoré prebiehajú.  Hoci nemôžeme ovládať počasie, prispôsobením životného štýlu máme moc ovplyvniť naše zdravie, vitalitu a odolnosť voči chorobe. V zime je počasie chladné, vlhké, ťažké a život sa pohybuje pomalšie. O tom je v sezóna kapha. Keď je kapha vyvážená, dodáva silu a stabilitu telu i mysli. Táto jemná energia je zodpovedná za premazanie kĺbov, zvlhčenie pokožky a zachovanie imunity. Ale v prebytku to môže viesť k chorobám, nadmernej hmotnosti a negatívnym emóciám. Dozviete sa aj: ajurvéda a otužovanie o večne studených rukách prečo nie je vhodné zohrievať si jedlo ako si vyskladať vianočné menu aký je odkaz ajurvédy pre obdobie konca roka, aby sme ho prežili v láske a pokoji  
12/22/202351 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

# 165 Janka Balážová: „Vysoko citliví ľudia intenzívne spracúvajú rôzne vnemy, čo ich môže vyčerpávať.“

  Janka sa viac ako 13 rokov venuje ľudskému potenciálu a pôsobí ako ambasádorka empatie na pracovisku a transformačná sprievodkyňa lídrov. Za posledné roky sa zameriava na tému empatie a vysokej citlivosti u ľudí. Pri svojej práci sa opiera o nástroje metodickej empatie, terapeutickej metódy rozvoja osobnosti – psychofonetiky, koučingu a kombinuje ich tiež so skúsenosťami z oblasti behaviorálneho pohovorovania a talent managementu. Tentokrát sme sa rozprávali na tému vysoká citlivosť u ľudí. Väčšina empatov a vysoko citlivých ľudí, ani netuší, že patrí k unikátnym pár percentám z celkovej populácie. (Empati tvoria 2% a vysoko citliví ľudia 15 - 20%.) Len málokto z nich zažil v živote také situácie, kedy iní ľudia uznali či ocenili ich vysoko citlivý nervový systém, dokorán otvorené srdce či vnímanie energií a neviditeľných sfér. Celý svoj život prežívajú v nevedomosti, ako môžu žiť vo svojom strede, prejavovať svoje jedinečné vlastnosti a zároveň sa cítiť vo svete bezpečne. Častý scenár je, že sa vydávajú jednoduchšou cestou - opúšťajú svoje empatické JA. Robia to z praktických dôvodov a preto, aby zapadli medzi ostatných. Dôsledok? Roky sa emocionálne i energeticky ničia. Naučia sa skrývať svoje skutočné JA a namiesto toho si vytvoria prepracovné, no aj tak nedostatočné, brnenie. Lenže brnenie nikdy nedokáže nahradiť zdravé hranice či starostlivosť o seba.
12/14/202347 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

#164 Marián Černý (Moderný pračlovek) : Optimálna pohybová výživa

S Mariánom ste si u nás už mohli vypočuť epizódku ohľadom suplementov, a teraz vám prinášame jeho špecialitku - epizódu o pohybovej výžive.  * Aké druhy pohybov sú pre dnešného človeka najviac žiadúce? * Dá sa niečo robiť s premierou sedenia? * Čo sú najčastejšie problémy spôsobené nedostatočnou pohybovou výživou? Ak si chceš s Marianom skúsiť výživný pohyb, klikni sem: https://pohyboveranajky.sk  
12/7/202327 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

#163 Jana Kondrcová: Nutričná podvýživa a prečo diéty nefungujú.

Janka je známa nutričná terapeutka, ktorá aktuálne vydala skvelú knihu "Výživne o výžive." Výživa je komplexná téma a samozrejme ju v epizóde celú neobsiahneme, ale povenovali sme sa aspoň týmto dôležitým témam: * Ako si vyskladať "pestrý tanier" v každodennom jedálničku? * Aké sú dnes najčastejšie chyby v stravovaní? * Mnoho ľudí často hľadí na kalorickú alebo cenovú stránku potravín. Ako si vhodne vyberať potraviny? * Prečo diéty nefungujú? Prečo sú ale diéty stále tak veľmi populárne? * Je v súčasnosti veľa ľudí nutrične podvyživených? Čo presne nutričná podvýživa znamená? * Ako veľmi je pre absorpciu živín dôležité zdravé črevo? * Správna strava je aj veľmi individuálna. Ako zistiť, čo mi skutočne aktuálne sedí? * Ak sa po jedle cítime výrazne unavení, je to prirodzené alebo treba zbystriť pozornosť? * Ako naše trávenie ovplyvňujú iné faktory, ako napr.stres či spánok.
11/29/202353 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

#162 Tomáš Malárik: „Zdravie chrbtice ovplyvňuje celé naše telo.“

Tomáš Malárik je fyzioterapeut, chiropraktik a osteopat, ktorý odborne vedie tím rehabilitačného centra so zameraním na fyzioterapiu a ortopédiu Fyzio klinik /www.fyzioklinik.sk/. Počas štúdia fyzioterapie mal možnosť učiť sa získavať skúsenosti od najlepších doktorov a fyzioterapeutov u nás aj v zahraničí. Ak máte nejakú zaužívanú predstavu o tom, ako má vyzerať stretnutie s fyzioterapeutom, Tomáš vám ju možno naruší, ale väčšinou aj pomôže. Ako sám hovorí, ľudia k nemu chodia vtedy, keď im už nevedia poradiť inde. Aj v tejto epizóde sme sa opäť rozprávali o chrbtici o tom, ako jej zdravie a funkčnosť vplýva na zdravie celého tela.   Dozviete sa: Prečo je zdravie chrbtice tak veľmi dôležité? Ako sú pri sedení zaťažené platničky? Ako sa pri sedení mení mechanika chrbtice? Môže byť nesprávne sedenie príčinou migrén či bolestí hlavy, závratov, nevoľnosti? Môže „len“ samotné sedenie spôsobiť degeneratívne zmeny na chrbtici, ktoré sa nedajú zvrátiť späť? Ako je možné, že za bolesťami hlavy, ucha, očí, tváre, zubov, brucha, lakťov, kolien, chodidiel môže byť problém s chrbticou?  
11/23/202351 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

161 Nina Menkynová: „Konšteláciu by som doporučila aj ľuďom, ktorí sú príliš v hlave.“

Nina je terapeutka, koučka, lektorka, píše články a veľa publikuje. Okrem toho už takmer 15 rokov miluje a učí jogu. Venuje sa procesorientovanej psychológii a v súčasnosti je viacnásobnou certifikovanou absolventkou dlhodobého výcviku systemických konštelácií podľa Berta Hellingera. Systematický prístup aktívne a s veľkou úctou využíva aj v terapiách a aj ako súčasť koučovacích techník. Je aktívnou a jednou zo zakladajúcich členov Inštitútu systemickej práce a konštelácií. V tejto epizóde sa dozviete viac o systemickej práci, priebehu a stavaní si konštelácie, ale aj o benefitoch, ktoré do života môže priniesť.
11/16/202358 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

# 160 Tomáš Malárik : „Neexistuje konkrétny návod ako správne sedieť, je to pre každého individuálne.“

Tomáš Malárik je fyzioterapeut, chiropraktik a osteopat, ktorý odborne vedie tím rehabilitačného centra so zameraním na fyzioterapiu a ortopédiu Fyzio klinik /www.fyzioklinik.sk/. Počas štúdia fyzioterapie mal možnosť učiť sa získavať skúsenosti od najlepších doktorov a fyzioterapeutov u nás aj v zahraničí. Ak máte nejakú zaužívanú predstavu o tom, ako má vyzerať stretnutie s fyzioterapeutom, Tomáš vám ju možno naruší, ale väčšinou aj pomôže. Ako sám hovorí, ľudia k nemu chodia vtedy, keď im už nevedia poradiť inde. V tejto epizóde sa rozprávali o chrbtici o tom, ako na jej zdravie vplýva sedavý spôsob života. Dozviete sa: Aké následky môže mať celodenné sedenie na naše zdravie, ale aj psychiku? Čo hovoria výskumy a prax? Ako si vybrať správnu stoličku? Existuje vôbec návod na to ako správne sedieť alebo sú to už dávno zbúrané mýty? Ako je to aktuálne so sedením pri práci vo firmách a na čo máme nárok? Ako si pomôcť, ak nemáme na sedenie správne podmienky- práca z domu?
11/9/202355 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

#159 MuDr. Igor Brizlák: Ajurvéda na jeseň

Jeseň je obdobím roku, kedy v prírode dominuje váta dóša. Tá vládne elementom vzduchu a priestoru, charakterizuje ju chlad, suchosť, ľahkosť a rýchly pohyb. Počasie býva sychravé, daždivé, fúka nepríjemný studený vietor. Zvýšená váta v tele môže spôsobiť problémy ako artritída, nepravidelné trávenie, nespavosť, stratu koncentrácie a prechladnutia. Cieľom ajurvédy je dosiahnutie zdravia – stavu harmónie, sattvy – a to predovšetkým pomocou vhodne zvolenej stravy, pohybu a životného štýlu. V rozhovore s MuDr. Igorom Brizlákom sa aj v ďalšej „ajurvédskej“ epizóde dozviete, ako sa starať o svoje telo a myseľ, aby sme si toto ročné obdobie užili v pokoji, zdraví a harmónii.
11/2/20231 hour, 42 seconds
Episode Artwork

# 158 Maroš Vago: „Ak sa chceme mať viac radi, musíme sa naučiť konštantne pracovať so svojím vedomím a hĺbkou.“

Maroš Vago je psychológ, inšpirovaný učením amazonských a andských indiánskych šamanov. Vo svojej praxi vnímal, že potrebuje ísť hlbšie – k duši a duševným procesom, preto sa rozhodol odísť do Peru, kde v liečebnom centre asistoval ako supervízor pre ľudí s rôznymi duševnými ochoreniami a pracoval s drogovo závislými. Tiež sa tam učil staré šamanské techniky liečenia, ktoré mu priniesli nový pohľad na ozdravné procesy v organizme z hľadiska psychosomatiky, synergickej podpory vnútorných systémov a bunkovej komunikácie. To ho priviedlo aj k tvorbe projektu / cbdium.eu /. V rozhovore sme sa rozprávali o láske k sebe. Maroš v tejto téme neponúka instantné riešenia,  kroky ani návody, ale širší ucelený pohľad kedy a ako sa láska k sebe tvorí, vyvíja a za akých okolností má tendenciu rásť.
10/31/202336 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

#157 Martina Matejíčková: Účinky pravého kakaa na naše fyzické aj mentálne zdravie.

Vypočujte si toto pútavé rozprávanie o Martinkinej ceste (z KakawCo +) za kakaom: - prečo a ako začala so sociálnym podnikaním - ktoré kultúry kakao používajú ako spoločenský nápoj - aká bola Martinkina cesta "dostania kakaa" až na Slovensko - nespočetné benefity kakaa: vysoký obsah magnézia, polyfenolov, x-nasobne viac antioxidantov ako čučoriedky, ale aj napr.tiež stimulujúca látka theobromín, ktorá však na nás pôsobí odlišne ako kofeín - rozdiely medzi kakaom a kávou - je vhodné kávu nahradiť kakaom? A naše osobné skusenosti s kakaom, kávou, a ich účinkami na naše zdravie a psychiku. Jedna z mojich obľúbených epizód. Možno aj vaša! :))
10/27/202351 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

#156 Dida Mozoláková: „Príroda je obrovský supermarket s čerstvým tovarom.“

Dida je vyštudovaný pedagóg a niečo z tejto profesie jej zostalo, lebo cez knihy, sociálne siete či workshopy učí ľudí ako ľúbiť prírodu, jej dary a byliny. Práve tie sú jej najväčším životným koníčkom. Rada hľadá spôsoby ako prepájať lásku k prírode a domácu stravu pre dosiahnutie maximálneho benefitu pre zdravie detí a celej rodiny. Divoké jedlé byliny sa snaží jednoducho zakomponovať aj do bežnej stravy. Je autorkou knihy Liečivá sila divokých byliniek a niekoľkých e-bookov, ktoré sú dostupné aj na jej webe www.divokastrava.sk S Didou sme sa v tejto epizóde rozprávali najmä o tom, aké byliny, plody a korene nám príroda ponúka na jeseň a akými najrôznejšími spôsobmi ich môžeme spracovať a využiť.  
10/19/202354 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

#155 Zdeňka Šíp Staňková: „Deti nepotrebujú dokonalého rodiča, potrebujú človeka, ktorý je autentický a má sebareflexiu.“

Zdeňka Šíp Staňková je mamou troch detí, má za sebou 20 rokov rodičovstva, je autorkou knihy Deti jsou taky lidi a spoluautorkou dokumentu Svobodné děti. Okrem rodiny, všetok svoj čas venuje šíreniu povedomia o rešpektujúcom rodičovstve, detskej traume a slobodnom vzdelávaní. Poznať ju môžete aj zo sociálnych sietí a blogu www. detijsoutakylidi.cz. Odborníci tvrdia, že to čo zažívame v detstve tvorí našu osobnosť a budúce vzťahy. Narodíme sa s nejakými predispozíciami a genetickou výbavou, ale len prostredie, v ktorom vyrastáme tieto gény „zapína.“ V rozhovore sa dozviete ako sa v detstve budujú naše presvedčenia, zdravé hranice či sebahodnota.
10/12/202351 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

#154 Marta Rajková: „Cestovateľské sebavedomie sa buduje každou jednou cestou.“

Marta Rajková je blogerka, autorka publicisticko-dokumentárnych filmov, freelance novinárka a cestovateľka, ktorá prešla 50 krajín sveta a je spoluzakladateľkou cestovateľského portálu Travelistan. V súčasnosti má vlastnú platformu martarajkova.com. Vyštudovala právne dejiny a práca externej prekladateľky pre Súdny dvor EÚ jej pred desiatimi rokmi umožnila začať žiť ako digitálna nomádka. Najviac ju to vždy ťahalo do Ázie, najmä za outdoorovými a duchovnými zážitkami. Má za sebou niekoľko meditačných kurzov, prísny budhistický pôst aj pobyt v tme. Je autorkou knihy Krok za krokom po Himalájach a nedávno jej vyšla publikácia Cestuj srdcom s podtitulom 9  krajín Ázie s batohom a blond vlasmi. V rozhovore sa dozviete o tom, čo Marte cestovanie prinieslo do života, čo jej dodalo odvahu a sebavedomie na cestách a prečo treba počúvať volanie srdca, keď nás to niekam silno ťahá.    
10/6/202340 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

#153 Milan Sedliak ”docentko”: Vplyv cvičenia na naše hormonálne zdravie.

Milan Sedliak, športový vedec, docent na FTVŠ Univerzity Komenského v Bratislave, nám odborne, ale aj prakticky objasnil čo sú hormóny, ako fungujú, aj aké dysbalancie môžu nastať. Dôležitú úlohu tu zohráva cvičenie/pohyb, životospráva, kvalitný spánok. "Keď ste zdravý, telo má optimálne hladiny hormónov." Koľko a aký druh cvičenia je (týždenne) optimálny pre zdravie? Cvičiť aj počas menštruácie? Čo pomáha v menopauze? Nutričná deficiencia vo vrcholovom športe a jej vplyv na hormonálne zdravie. Toto sú niektoré zo zaujímavých tém, ktoré sme otvorili.   Príjemné počúvanie!
9/28/202354 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

#152 Mudr. Igor Brizlák: Ajurvéda a imunita 5.

S doktorom medicíny a ajurvédy sme sa v našom „ajurvédskom seriáli“ tentokrát rozprávali o imunite (Ojas). Funkcia Ojas nie je chápaná len ako odolnosť voči chorobám, ale voči akejkoľvek nepriaznivej fyzickej, mentálnej alebo environmentálnej zmene, ktorá by sa za normálnych okolností mohla prejaviť ako choroba. Keď je však v tele dostatok kvalitného ojas, organizmus sa dokáže s týmito zmenami účinne vysporiadať. Dôležitú rolu v budovaní imunity má aj stav mysle a emócií a preto je pre skutočne holistický koncept imunity nevyhnutné vnímanie prepojenia tela, mysle aj ducha.
9/21/202349 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

# 151 Maroš Krivosudský: „Jedzme čo najviac nespracovaných potravín a čítajme etikety.“

Maroš je odborník na výživu a wellbeing kouč, ktorý spolu s kolegami v poradni /whealth.sk/ pomáhajú optimalizovať stravovacie plány individuálnych klientov. Spolupracujú tiež s lekármi, psychológmi a trénermi. Stretnúť sa s ním môžete aj na dňoch zdravia vo firmách, ktoré organizujú po celom Slovensku. V rozhovore sme sa rozprávali o tom ako sa zorientovať v označovaní potravín na obale a etiketách. Dozviete sa aj: - ako sa nenechať zmanipulovať slovíčkam fit, protein, bez cukru alebo celozrnný a čo presne znamenajú - prečo vegan výrobky nemusia znamenať automaticky aj zdravé - po akých proteínových výrobkoch radšej nesiahať - čo všetko vieme vyčítať z tabuliek nutričných hodnôt a čo je to nutriscore - prečo je tak dôležité vyberať si kvalitné a priemyselne nespracované potraviny      
9/15/202344 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

#150 Katarína Kopunová: „Klíčky sú jednou z najvýživnejších potravín.“

Klíčky obsahujú množstvo vitamínov, minerálov, enzýmov, stopových prvkov, antioxidantov, aminokyselín a chlorofylu. Vo všeobecnosti ich môžeme rozdeliť do troch kategórií: obilniny, strukoviny a zelené klíčky. Nie sú novodobým výmyslom. Ľudstvo ich pozná už stovky, ak nie tisícky rokov. Z malinkých semienok sa rodí život a práve v prvých dňoch, keď sa semienka menia na klíčky, majú neuveriteľnú silu a kopec cenných látok pre naše telo. Klíčkovanie si zamilovala aj Katka Kopúnová, ktorá je zakladateľkou Sprout me / sproutme.sk/. Robí workshopy a učí ľudí ako si kuchyňu urobiť zelenšou a sviežejšou. V rozhovore sa dozviete ako na to, čo všetko potrebujete a kde všade ich môžete využiť.
9/7/202356 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

#149 Monika Stehlíková: „Uvoľnením hnevu sa nám sprístupní radosť a sila.“

Monika Stehlíková / tajomstvorecitela.sk/ je autorka knihy Tajomstvo reči tela, somatická psychoterapeutka, odborníčka na neverbálnu komunikáciu a sprievodkyňa na ceste k hlbokému prepojeniu sa so sebou cez telo. V tejto epizóde bude reč o emóciách hnevu, smútku a strachu. Ich prijatie je základom pre zdravo fungujúci imunitný systém, fyzické a mentálne zdravie, ale aj vzťah k sebe a nášmu okoliu.
8/31/202343 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

#148 Dušan Plichta: ”Prečo počítanie kalórií pri dlhodobom chudnutí a zdraví nefunguje.”

Dušan Plichta, zakladateľ značky Powerlogy, nám priblíži svoje vnímanie jedla a výživy tela. Čo podľa neho funguje, ak chceme dlhodobo ostať zdraví a výkonní. Tiež ako vyberať potraviny alebo aké sú optimálne raňajky ako štart dňa. Túto epizódu nájdete aj vo forme videopodcastu. Príjemné počúvanie!
8/27/202339 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

#147 Janka Balážová: „Mylne si myslíme, že empatia je o prílišnej ohľaduplnosti.”

Empatia je priama, jasná, nekompromisná a pritom veľmi úctivá a láskavá. Všetkých zúčastnených posilňuje a posúva. Podporuje ľudskosť a spája nás s druhými. Vďaka tomuto spojeniu tvoríme vždy viac. Z dvoch oddelených „svetov“ sa stane „svet“ jeden, a to silnejší a bohatší. Samozrejme, všetko závisí od našej vôle a motivácie túto schopnosť v sebe rozvíjať.  Rozhovor s Jankou Balážovou je o mylných predstavách, ktoré máme o empatii a tiež o tom, ako túto schopnosť v sebe rozvíjať skutočne a pravdivo. Janka sa viac ako 13 rokov venuje ľudskému potenciálu a posledné roky sa zameriava na tému empatie, ktorú vníma ako kľúčovú pri evolúcii biznisu. Pri svojej práci sa opiera o nástroje metodickej empatie, terapeutickej metódy rozvoja osobnosti – psychofonetiky (ktorej zakladateľom je Yehuda Tagar), koučingu a kombinuje ich tiež so skúsenosťami z oblasti behaviorálneho pohovorovania a talent managementu. Pôsobí ako ambasádorka empatie na pracovisku a transformačná sprievodkyňa lídrov.
8/18/202341 minutes
Episode Artwork

#146 Monika Stehlíková: „Keď si nevieme určiť hranice, naše srdce sa nedokáže naplno otvoriť.“

Monika Stehlíková / tajomstvorecitela.sk/ je autorka knihy Tajomstvo reči tela, somatická psychoterapeutka, odborníčka na neverbálnu komunikáciu a sprievodkyňa na ceste k hlbokému prepojeniu sa so sebou cez telo. V tomto podcaste sme zamerali pozornosť na naše srdce, lebo často počujeme alebo hovoríme, že zlomilo mi to srdce, ten človek má otvorené alebo zavreté srdce či výraz choď za hlasom svojho srdca. Sú tieto výrazy opodstatnené, čo znamenajú na úrovni tela, emócií, vzťahu k sebe či ostatným? Všetci máme v tele či sebe miesta, v ktorých stagnujeme. Miesta, ktoré nepoznáme. Miesta, ktoré odmietame. Často sú týmito miestami priestory nášho vlastného srdca. Vedci z inštitútu Matematika srdca odhalili, že ak je srdce opakovane vystavené stresu, emocionálnym búrkam či kalamitám, nemožnosti byť samé sebou a rozpínať sa, časom znecitlivie. Srdce "stvrdne", aby prežilo. Keď si to uvedomíme, vieme s tým pracovať. Ako, to vám prezradí Monika.
8/10/202353 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

#145: Diana Fabiánová/ Aleš Bednařík: „Mýty o láske nám ukazujú aj to, že na vzťahu netreba pracovať.“

V novej knihe Labyrintom lásky spovedá matchmakerka Diana Fabiánová známeho psychológa Aleša Bednaříka a genetičku s igNobelovou cenou Jarku Babkovú. V ich diskusiách dostanete množstvo odpovedí, či už ste single alebo vo vzťahu. Vychádzajú z viac než dvesto štatistík, štúdií, či prieskumov zo Slovenska, Európy a zvyšku sveta, ktoré sa týkajú singles, zoznamovania sa a života v páre. My sme si Dianu a Aleša pozvali na rozhovor a tiež chceli zistiť ako to s tou láskou, v tejto dobe, naozaj je? Dozviete sa o: - prekážkach zoznamovania sa a moderného randenia - romantických mýtoch o láske a prečo v nás vytvárajú častokrát zmätok - čo nám pomôže v tom, aby boli naše vzťahy harmonické      
8/3/202357 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

#144 Erika Zajacová: ”Ak je náš jedálniček pestrý a vyvážený, nemáme potrebu sa prejedať.”

"Strong women lift each other." Erikin obľúbený citát hovorí za všetko. Silná žena, ktorá pomáha ostatným ženám na ceste k svojej sile a spokojnosti. Citlivo nastavuje tréningový plán, jedálniček a ak je to potrebné, doporučí aj terapiu (v tom najlepšom zmysle :)) Táto mladá Žena vás očarí svojou múdrosťou a vnútornou rovnováhou. Príjemné počúvanie!
7/28/202344 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

#143: MuDr. Igor Brizlák: Ajurvéda ako liečebný systém v lete 4.

V letnom období je dôležité udržiavať ohnivú pitta dóšu v rovnováhe, pretože príliš ohňa nás môže spáliť, zvonku aj zvnútra. Nasledujúce ájurvédske tipy vám môžu byť nápomocné na prežitie leta v pohode, zdraví a harmónii. MuDr. Igor Brizlák sa špecializuje na anesteziológiu a intenzívnu medicínu, dvadsať rokov pracuje aj na záchrannej zdravotnej službe. Akútna medicína má nezastupiteľné miesto pri náhlych, život ohrozujúcich stavoch. Väčšina ľudí však trpí chronickými, najmä civilizačnými chorobami, a to ho priviedlo k ajurvéde. Už 11 rokov sa venuje holistickému prístupu k liečbe chronických ochorení na princípoch ajurvédy a integratívnej medicíny.  Nahrali  sme už v poradí štvrtý rozhovor, preto ak hcete pochopiť jej základné princípy odporúčame si vypočuť predchádzajúce epizódy: #106:  MuDr. Igor Brizlák: Ajurvéda ako komplexný liečebný systém 1. https://open.spotify.com/episode/6I8Vv6DgBxZWj57WB1jnil?si=K2sQp4kwRsmiI4WIip1U3w #107: MuDr. Igor Brizlák: Ajurvéda ako komplexný liečebný systém 2. https://open.spotify.com/episode/24HMDr0km6Mk6hutdU86tG?si=AYE9f8mmQzmMxbZyDoYY6g #124: MuDr. Igor Brizlák: Ajurvéda ako liečebný systém na jar https://open.spotify.com/episode/6sfaoOmkcT1HYnW2CBDrRe?si=gwS6jxdHR_2WiQ_qHvAF9w    
7/21/20231 hour, 1 minute, 20 seconds
Episode Artwork

#142 Nina Menkynová: Objavenie a uzdravenie vnútorného dieťaťa 2.

Tento rozhovor je pokračovaním témy vnútorného dieťaťa v nás, ktorý ste mohli počúvať v minulej epizóde. Nina je terapeutka, koučka, lektorka, píše články a veľa publikuje / ninamenkynova.com/ Zameriava sa najmä na individuálny koučing, terapeutickú prácu, ale aj na tímový koučing a nadstavbové tréningy mäkkých zručností. Ako psychologicky orientovaný terapeut sa orientuje na osobnostný rozvoj, vzťahové záležitosti, facilitáciu konfliktov a profesionálny sprievod pri procesoch osobnej transformácie. Okrem toho už takmer 15 rokov učí jogu. Jogu a terapeutickú prácu jej zo začiatku ani nenapadlo prepájať. Čoraz viac však vníma prepojenia medzi našim telom a mysľou, dušou a emóciami. Pracuje s touto synergiou a využíva jej hĺbku.  Venuje sa tiež systemickým konšteláciám a aj v tejto súvislosti sme sa rozhodli rozobrať tému konceptu vnútorného dieťaťa. Dozviete sa: Čo znamená, keď je naše vnútorné dieťa zranené? Ako sa to prejavuje v dospelosti? Ako ho vieme „poliečiť“ a prerámcovať prebraté vzorce?  
7/14/202349 minutes, 1 second
Episode Artwork

#141 Nina Menkynová: „To, že máme aktívne naše vnútorné dieťa, neznamená, že nemôžeme dospieť.“

    Nina je terapeutka, koučka, lektorka, píše články a veľa publikuje / ninamenkynova.com/ Zameriava sa najmä na individuálny koučing, terapeutickú prácu, ale aj na tímový koučing a nadstavbové tréningy mäkkých zručností. Ako psychologicky orientovaný terapeut sa orientuje na osobnostný rozvoj, vzťahové záležitosti, facilitáciu konfliktov a profesionálny sprievod pri procesoch osobnej transformácie. Okrem toho už takmer 15 rokov učí jogu. Jogu a terapeutickú prácu jej zo začiatku ani nenapadlo prepájať. Čoraz viac však vníma prepojenia medzi našim telom a mysľou, dušou a emóciami. Pracuje s touto synergiou a využíva jej hĺbku.  Venuje sa tiež systemickým konšteláciám a aj v tejto súvislosti sme sa rozhodli rozobrať tému konceptu vnútorného dieťaťa. Dozviete sa: Čo znamená koncept vnútorného dieťaťa? Čo ovplyvňuje, že pri každom človeku sme trochu inou osobnosťou? Ako si dovoliť dospieť a zároveň stále vyživovať dieťa v nás? V akých prípadoch je detská energia skôr patologická a aké sú jej prejavy?
7/6/202346 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

#140 Juraj Fehervári: „Barefoot je jednou časťou skladačky zdravého životného štýlu.“

Barefoot topánky predstavujú návrat ku chôdzi naboso, pri ktorej sa stimulujú reflexné body a nervové zakončenia na chodidle, zlepšuje sa držanie tela a chrbtice, ale aj vnímavosť k sebe. Barefootová obuv navyše prináša komfort a zároveň chráni naše chodidlá pred vonkajšími vplyvmi. Na Slovensku sa výrobe „bosej“ obuvi venuje firma Be Lenka / belenka.sk/,  za ktorou stojí dvojica podnikateľov a najmä dobrých priateľov  - Juraj Fehervari a Lenka Cenigová. V roku 2017 prišli s odvážnym snom – zmeniť pohybové a obúvacie návyky ľudí, nielen na Slovensku, ale po celom svete. V rozhovore s Jurajom sa dozviete: Prečo barefoot zapadá do mozaiky zdravého životného štýlu Ako si správne vybrať a začať s bosým chodením O hodnotách firmy, dôležitosti pozitívneho nastavenia mysle v podnikaní a koncepte „karmafree“ biznisu Benefitoch nosenia bosých topánok pre zdravie Vedeckých výskumoch, z ktorých vychádzajú pri výrobe topánok Trvalo udržateľnosti a greenwashingu, ale aj kompostovateľných topánkach
6/29/202346 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

#139 Karol Kováč: „ Syndróm vyhorenia netreba podceňovať.“

Mgr. Karol Kováč, PhD. je psychológ a zakladateľ Inštitútu stresu v Trnave /istres.sk/. Na vlastnej koži si zažil ako stres dokáže ovplyvniť zdravie, a že syndróm vyhorenia sa nevyhýba ani psychológom. Sám vyhorel a svoje skúsenosti dnes pretavil do pomoci tým, ktorí zažívajú niečo podobné. V rozhovore sa dozviete: - Týka sa vyhorenie len práce?   - Ovplyvňuje to či vyhoríme genetika a typológia človeka? - Čo sa deje na úrovni mozgu, tela a emocionálneho prežívania? - Príznaky vyhorenia? energia, imunita, spánok, sexualita, priberanie - Ako z toho von? Ako dlho môže trvať liečenie? - Ako sa dostať do energetickej rovnováhy a prenastaviť si život, svoje hodnoty a priority?
6/23/202355 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

#138 Andrea Stískalová: „ Všetci chceme podať prvú pomoc, ale veľakrát nevieme ako.

Prvá pomoc často rozhoduje o živote a smrti. Mnohí z nás ju buď podať nevedia alebo sa ju boja poskytnúť. O jej dôležitosti rozprávala Andrejka, ktorá je certifikovaná inštruktorka prvej pomoci, pôvodom zdravotná sestra a školenia, na ktorých učí ako zachraňovať životy sú nielen je prácou, ale aj vášňou. Sedemnásť rokov skúseností zúročila pri výučbe kurzov a školení prvej pomoci, ale aj na online webinároch /www.tozvladnem.sk/
6/16/202346 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

#137: Ecstatic dance - ”Nejde o estetiku, ale aby sme sa v tanci dobre cítili.”

Zuzka Burdanová nám priblíži, o čom je ecstatický tanec a pozve nás na festival, ktorého sa môžete zúčastniť aj vy, už budúci týždeň, v skrytej oáze 15min od Bratislavy. Chaotický tanec v kruhu ďalších ľudí vie v nás otvoriť pocity slobody, napojenia na svoje telo, uvoľnenie od stresu. Keď si dovolíme prestať riešiť, ako v tanci vyzeráme, ale nasledujeme naplno impulzy tela (v evokatívnej) hudbe, otvára sa v nás hlbšia - múdrejšia časť nás. Príjemné počúvanie!
6/8/202330 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

#136 Lady Vivian: „Krása inej ženy nám neuberá z tej našej.

Veroniku Zelinku Mackovú poznáte, pravdepodobne, skôr pod jej umeleckým menom Lady Vivian. Je divadelnou herečkou, burlesque tanečnicou a iniciátorkou projektu Body Positive Slovakia, v rámci ktorého vedie ľudí k sebaláske a úcte k svojmu telu. Je tiež jednou z prvých členiek Bratislava Burlesque. Ako performerka precestovala takmer celú Európu a zažila úspech v Edinburgu, Londýne, Nórsku, Rakúsku, Nemecku či Taliansku. Veronika, alebo Lady Vivian sa snaží presadiť pravú, plnokrvnú krásu žien a z tohto rozhovoru to, že to o čom rozpráva aj žije, priam srší a nie sú to len prázdne reči o tom ako sa mať viac rada. Je to proces, do ktorého sa však každá z nás môže ponoriť a posunúť sa tak o krok bližšie k sebe.
6/2/202346 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

#135 Kika Belicová: „Vráťme sa do tela a mysle detí.“

Kika je nadšenec jogy a hravej edukácie detí. Práve tie ju priviedli k podstate a hlbšiemu zmyslu jej života. Od narodenia dcérky Hanky sa vzdeláva v téme alternatívne, projektové a zážitkové učenie. Robí kurzy, webináre a vyučuje deti v škôlkach i na školách. Aktuálne spolupracuje s Novoškolou v Zlatých Moravciach. Okrem toho robí kurzy detskej jogy a je autorkou knihy a edukatívnych kariet Malá Haňa / aj v angličtine/.  Kniha aj karty spolu vytvárajú koncept, ktorého cieľom je prepojenie pohybu a učenia sa hravou formou, rozvíjanie rešpektu, úcty, empatie, nadhľadu i vďačnosti. To všetko sú témy, ktoré patria nielen k joge, ale aj bežnému životu. Ruch, rýchlosť doby však neumožňuje tieto témy preberať preventívne, s plnou koncentráciou. Väčšinou sa riešia až vtedy, keď sa vyskytne nejaký problém. Príčina ostáva hlboko v detskej duši a je potrebné o nej v bezpečnom prostredí hovoriť. Viac informácií o Kike, jej projekte a knihách nájdete na malahana.sk
5/25/202340 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

#134 Marián Černý: Optimálna výživa podľa Moderného pračloveka

Mariana môžete poznať aj pod názvom "moderný pračlovek", venuje sa detailne suplementom, výžive, aj výživnému pohybu. V tejto epizóde sme sa rozprávali o *optimálnej výžive * či je potrebné užívať suplementy stravy v dnešnej dobe * top 3 suplementoch, ktoré sú podľa Mariána najdôležitejšie užívať * krvných testoch * jeho názore na kolagén A viac :) Link na článok spomínaný v epizóde: https://modernypraclovek.sk/krvne-testy-5-klucovych-testov-pre-dlhodobe-zdravie/  
5/18/202339 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

#133 Nikoleta Šimonová: „Aj pri výbere superpotravín netreba zabúdať na kvalitu a kritické myslenie.“

Ing. Nikoleta Šimonová je kopa dobrej energie, okrem toho odborníčka na výživu, absolventka SPU v Nitre, odbor Výživa ľudí, ktorá aktuálne dokončuje doktorandské štúdium. V tejto epizóde sme sa rozhodli viac porozprávať o tzv. superfoods alebo superpotravinách. Tie sa zvyknú pridávať aj do rôznych smoothie či kaší. Na tie sú odborníčky dlhoročné kamarátky Lenka a Hanka, ktoré ako aktívne pracujúce matky zamerané na zdravý životný štýl trávili veľa času prípravou plnohodnotnej stravy pre seba a celú rodinu a tak im napadlo uľahčiť si to. Ako zistíte v podcaste, ale aj na webe fitstream.eu.
5/15/202348 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

#131 Tomáš Malárik: „Ľudia sú zaskočení, keď sa ich ako fyzioterapeut pýtam napr. aj na vzťahy.“

Tomáš Malárik je fyzioterapeut, chiropraktik a osteopat, ktorý odborne vedie tím rehabilitačného centra so zameraním na fyzioterapiu a ortopédiu Fyzio klinik /www.fyzioklinik.sk/. Počas štúdia fyzioterapie mal možnosť učiť sa získavať skúsenosti od najlepších doktorov a fyzioterapeutov u nás aj v zahraničí. Ak máte nejakú zaužívanú predstavu o tom, ako má vyzerať stretnutie s fyzioterapeutom, Tomáš vám ju možno naruší, ale väčšinou aj pomôže. Ako sám hovorí, ľudia k nemu chodia vtedy, keď im už nevedia poradiť inde. Ako sa za posledné roky mení a vyvíja fyzioterapia? Akým spôsobom pracuje osteopat ? Existuje vôbec definícia a miera zdravého pohybu? Akú úlohu zohráva pri problémoch s telom psychika? Ako zistiť či je pre nás šport kompenzáciou?
5/4/202359 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

#131 Dominika a Kyra z výzvy: „Schudnutie nie je len fyzická premena, ale najmä psychická.

Dominika Hudáková a Kyra Benčičová sa zapojili do Fitshaker výziev a podarilo sa im nielen schudnúť, ale naučiť sa zdravo jesť, variť, vychutnávať si jedlo, nebáť sa ho, mať z neho pôžitok a vnímať ho ako dôležité palivo na zvládanie všetkého čo prináša každodenné fungovanie. Stali sa priateľkami a navzájom sa podporujú, samy o sebe hovoria, že sú ako sestry. Obe vyzdvihujú dôležitosť podpory a komunity okolo, ktorá je v procese zmeny životného štýlu, cvičenia a motivácie nesmierne dôležitá. Baby sú neskutočne zlaté, tak nech sa vám táto epizóda dobre počúva a možno inšpirujú aj vás!
5/2/202351 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

#130 Kornélia Šramková: ”Práca s dychom spôsobí, že tvoje telo viac ožije.”

Nel je facilitátorka terapie dychom, tzv Breathworku, ktorá je podľa jej slov priestorom na hlbšie spojenie so sebou samým. Prostredníctvom špeciálneho dychu sa dostávame do bližšieho kontaktu so svojím telom, ktoré začína vyplavovať "staré príbehy". Alebo si "len" kvalitne odpočinie. O Breathwork terapii a aj o tom, ako sa k nemu dostala Nel od práce právničky, sa dozviete v najnovšej epizóde. Príjemné počúvanie. 
4/25/202329 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

#129 Marcela Hrapková: „Liečenie traumy je dlhodobý proces, do ktorého treba zapájať aj prácu s telom.“

  Marci je psychologička a terapeutka, ktorá využíva najnovšie poznatky a výskumy neurovedy, psychiky či somatiky na pomoc ľuďom s traumou /novapsychológia.sk/. Je organizátorkou prvej Trauma online konferencie na Slovensku a v Česku a autorkou 21 dňovej somatickej cesty. Ide o sériu cvičení vychádzajúcej zo systému SE /Somatic Experience/.  V rozhovore sa dozviete: Čo je to trauma? Akým spôsobom trauma vplýva na našu nervovú sústavu? Čo znamená, že v bežných situáciách po prežití traumy nereagujeme na prítomný okamih, ale na traumu? Aké sú najvhodnejšie prístupy pri liečení traumy?  
4/21/20231 hour, 1 minute, 24 seconds
Episode Artwork

# 128 Silvia Galatová: „Pokrivené vnímanie menštruácie je pozostatok histórie, doba je však už iná.“

  Zážitok prvej menštruácie a jeho vplyv na vnímanie seba samej v ženskom tele sa donedávna vôbec vedecky neskúmal. Vyrástla generácia žien, ktoré svoj cyklus prežívala ako utrpenie, niečo nečisté, zbytočne bolestivé či nespravodlivé. Dnes máme dostatok vedeckých dát o tom, že ak je dievča na príchod svojho cyklu dobre pripravené, bude svoju cyklickosť vnímať pozitívne. Silvia Galátová  /silviagalatova.sk/ je ceremonialistka, hlavná metóda, s ktorou pracuje, je psychofonetika, ktorej autorom je terapeut izraelského pôvodu Yehuda Tagar. Štvorročný psychofonetický výcvik absolvovala v Škole empatie. Prešla tiež výcvikom kňažiek avalonského pôvodu s Katinkou Soetens a pôsobí ako dula pre o. z. Mamila. Je koučkou osobného rozvoja, lektorkou sebarozvojových programov, najmä pre ženy, lektorkou príprav na pôrod, dojčenie a rodičovstvo. Aktuálne sa zaoberá najmä témou vzťahu mamy a dospievajúcej dcéry. V rozhovore sa dozviete: - Ako bola menštruácia vnímaná v minulosti? - Aká bola úloha červeného stanu? - Čo znamená, že žena má počas menštruácie zmenené stavy vedomia, ako s tým pracovať ? - Ako ženy kolektívne využívali energiu počas menštruácie? - Existujú nejaké odkazy v mýtoch, legendách a rozprávkach? - Čo znamená cyklus bieleho a červeného mesiaca? - Ako môže rituál menarche pomôcť v živote mladej ženy? - Ako pomôcť moderným tínedžerkám prejsť pubertou tak, aby sa z nich vyvinuli sebavedomé a zdravé ženy?  
4/13/202357 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

#127 Lucia Záhorcová: „K odpusteniu nie je potrebné ospravedlnenie ani zmierenie sa s človekom.“

Lucia Záhorcová je psychologička a poradkyňa pre pozostalých, vedecká pracovníčka na Ústave experimentálnej psychológie SAV a vysokoškolská pedagogička na Katedre psychológie Trnavskej univerzity. Spolu s kamarátkou, psychlogičkou Denisou Marcinechovou, v rámci výskumu a praxe pracujú predovšetkým s odpustením, smútením, emóciami a traumou. O týchto témach sa rozhodli písať aj blog, ktorý nájdete na odpustenie.sk. Ich cieľom je popularizovať vedecky podložené informácie a priblížiť ich tak verejnosti. Spolupracujú tiež so zakladateľom Medzinárodného inštitútu odpustenia (International Forgiveness Institute – IFI), prof. Robertom Enrightom, ktorý je priekopníkom terapie, výskumu a edukácie o odpustení už viac ako 30 rokov.   V rozhovore sa dozviete: -       Aký vplyv má odpustenie na naše fyzické aj psychické zdravie -       Čo je dôležiténa na ceste k odpusteniu -       Od čoho závisí, že niekto odpúšťa tie isté situácie či boľavé skúsenosti ľahšie a niekto ťažšie -       Aké sú aj najväčšie mýty o odpustení -       Ako si urobiť si vlastný „rituál odpustenia“ -       Aká úlohu zohráva pri odpustení ospravedlnenie
4/6/202359 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

#126: Baša Števulová - ”Keď ma niečo naozaj chytí, venujem sa tomu naplno. ”

Baška je inšpirácia. Nielen tým, čo všetko stíha, a aká je dobrodružná duša, ale aj svojimi hodnotami a prístupom k životu. Ako sa od profi snowboardingu dostala k podnikaniu, čo sú jej záľuby, ale aj to, či vie relaxovať, sa dozviete v tejto pohodičkovej epizóde. 
3/29/202334 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

#125: Lucia Klebercová: „Starostlivosťou o pleť si dokážeme vyživovať aj lásku k sebe.“

Lucia Klebercová je zakladateľkou značky Dulcia Natural /dulcia.sk/. Je to ručne robená živá kozmetika založená na báze rastlinných extraktov, vysoko-efektívnych aktívnych látkach, vzácnych botanických hydrolátoch a čistých esenciálnych olejoch. Keďže tradícia bylinkárstva sa v Luckinej rodine odovzdáva naprieč generáciami, začala najskôr variť a miešať krémy sama. Priviedli ju  k tomu aj vlastné problémy s pleťou, preto začala hľadať svoje vlastné alternatívy. VLucia Klebercová, s ktorou sme sa rozprávali nielen o surovinách na výrobu prírodnej kozmetiky, ale aj o starostlivosti o pleť či o tom, prečo považuje svoju kozmetiku za výnimočnú. Ako ste sa dostali k výrobe prírodnej kozmetiky?   V rozhovore sa dozviete:   Aké boli začiatky plnenia Luckinho sna? Ako tvorila recepty jednotlivých produktov? Čo znamená pojem prírodná kozmetika? Na akom princípe funguje? Aké sú jej benefity? Aké zložky by nemala obsahovať? Prečo záleží na pôvode a kvalite jednotlivých použitých ingrediencií? Ako sa bežný človek dokáže vyznať v popise na obale? Každá pleť je iná, ako sa líši starostlivosť o jednotlivé druhy pleti? Ako sa starať o problémovú pleť? rosacea, ekzém, akné Čím sa prírodná kozmetika konzervuje, ako ju uchovávať a narábať s ňou? Prečo je dôležité používať krém s SPF? Ako nám starostlivosť o pleť môže pomôcť k sebaláske?
3/23/202345 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

#124 Mudr.Igor Brizlák: Ajurvéda ako liečebný systém v období jari 3.

Podľa ajurvédy  je obdobie jari symbolikou konca starého cyklu a začiatkom nového. Nedeje sa to len v prírode, ale aj v nás.  Ak si túžime udržať zdravie je dôležité zladiť sa s rytmami prírody. S Mudr. Brizlákom si môžete vypočuť už dva predchádzajúce rozhovory (Ajurvéda ako komplexný liečebný systém I. a II.), ktoré na seba nadväzujú, lebo chceme ísť v téme do hĺbky. Ajurvéda na jar III. je ich pokračovaním. Pán doktor sa špecializuje na anesteziológiu a intenzívnu medicínu, dvadsať rokov pracuje aj na záchrannej zdravotnej službe. Akútna medicína má nezastupiteľné miesto pri náhlych, život ohrozujúcich stavoch. Väčšina ľudí však trpí chronickými, najmä civilizačnými chorobami, a to ho priviedlo k ajurvéde. Už 11 rokov sa venuje holistickému prístupu k liečbe chronických ochorení na princípoch ajurvédy a integratívnej medicíny. Svojimi skúsenosťami aktuálne prispieva k naplneniu konceptu rajzdravia.sk   V rozhovore sa dozviete:   - Ako ajurvéda nazerá na jarné obdobie? Čo je preň typické – príroda, cykly, človek, tok energie nahor, spiritualita - Ako postupne zo zimy na jar zmeniť svoj denný režim a stravu?  - Akú stravu by mali zaradiť alebo obmedziť jednotlivé konštitúcie? - Ako vyvážiť prebytok kaphy po zime? Čomu sa vyvarovať a s čím naopak začať? - Ako ajurvéda nazerá na detox? - Čo je pančakarma, pre koho je určená, aké sú jej benefity aj úskalia? - Prečo bývame na jar chorí? - Aký je prístup ajurvédy k alergiám? - Prečo je vyplachovanie nosa /džala neti/ dôležité práve počas jarného obdobia? Ako funguje? Aké sú jeho účinky na fyzické, ale aj energetické telo?
3/16/20231 hour, 43 seconds
Episode Artwork

# 123 MuDr. Zuzana Vetešková: „Žijeme v dobe, kedy pre nás strava nie je liekom, ale spúšťačom ochorení.

Zuzana Vetešková Andreánska je lekárka, ktorá sa pôvodne venovala chirurgii, ale po narodení detí si uvedomila, že spojiť túto prácu s rodinu by bolo veľmi náročné. Vybrala si ich výchovu, vedenie k prírode, domoškoláctvo a postupne ju to začalo stále viac priťahovať k témam o výžive, ochrane pôdy, ekologickom a trvalo udržateľnom pestovaní na agrokruhu, pestovaní microgreens /mikrozeleniny/ či prednášaní a tvorbe workshopov pre školy. V tejto epizóde aj o tom: - Prečo je pôdny mikrobióm dôležitý a čo zabezpečuje? - Aké následky môže mať to, keď si zamoríme pôdu? - Ako sa vysporiadať s tým, že ochudobnená pôda vedie k nižším výživovým hodnotám vyprodukovaného jedla? - Čo si môžeme predstaviť pod ekologickým pestovaním na agrokruhu? /agrokruh.sk/ - Ako sa glyfosát podieľa na civilizačných ochoreniach ? - Čo sú microgreens a ako ich pestovať?
3/9/202342 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

#122 Maroš Vago: „Sebavedomie je odrazom zdravého rozpoloženia v človeku.”

Maroš Vago je psychológ, inšpirovaný učením amazonských a andských indiánskych šamanov. Vo svojej praxi vnímal, že potrebuje ísť hlbšie – k duši a duševným procesom, preto sa rozhodol odísť do Peru, kde v liečebnom centre asistoval ako supervízor pre ľudí s rôznymi duševnými ochoreniami a pracoval s drogovo závislými. Tiež sa tam učil staré šamanské techniky liečenia, ktoré mu priniesli nový pohľad na ozdravné procesy v organizme z hľadiska psychosomatiky, synergickej podpory vnútorných systémov a bunkovej komunikácie. To ho priviedlo aj k tvorbe projektu cbdium.eu O tom ako nazerajú na život, choroby, osud či vzťahy Indiáni, sa dozviete v našom prvom rozhovore.  /#97 Indiáni ti ku chorobe pogratulujú...“/ Tentokrát sme sa však rozprávali o zdravom sebavedomí. Od čoho závisí, čím je formované, do akej miery ho vieme ovplyvniť a pracovať s ním, aké sú kompenzácie nízkeho sebavedomia, ako ovplyvňuje našu prácu, výzor, riešenie náročných situácií v živote či schopnosť tvoriť naplnené vzťahy.  
3/3/202349 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

#121: Martin Navrátil: ”Keď som si zvykol, v pocite ticha a ničoho mi na Antarktíde bolo krásne”

Je jedným z najznámeších slovenských cestovateľov, precestoval viac ako 175 krajín všetkých kontinentov a poznať ho môžete aj z cestovateľského portálu Travelistan/ travelistan.sk/  Nedávno sa stal historicky prvým Slovákom, ktorý prešiel Antarktídu od pobrežia až k pólu na lyžiach s dvomi cudzincami, ktorých predtým takmer nepoznal. Na ceste strávil 53 dní, prešiel 1 047 kilometrov, schudol 13 kíl, a to všetko pri teplotách až do mínus 41 °C. V rozhovore sa dozviete ako sa pripravoval po fyzickej a psychickej stránke,  čo bolo pre neho najväčšou výzvou, ako zvládal emócie, ticho, extrémne podmienky, ale aj čo mu to dalo a ako sa aklimatizoval po príchode do civilizácie. 
2/23/20231 hour, 9 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

#120: Zuzana Klingrová: „Aj keď som jogín, to neznamená, že nemám emócie a nenaštvem sa.“

Zuzana je jednou z najznámejších lektoriek jogy v Česku aj na Slovensku, s ktorou si môžete zacvičiť aj vo Fitshaker videách. Je tiež autorkou niekoľkých kníh. Počas obdobia covidu pracovala na publikácii o jogových očistách a chudnutí vďaka joge. „Pandémia úzkosti“ ju však nasmerovala k napísaniu knihy Jógou proti stresu a úzkosti. V tomto podcaste rozoberieme túto tému z pohľadu ajurvédy a jogovej terapie.
2/16/202349 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

#119 Lesný klub: „V lesnej škôlke sú deti vedené k vzájomnej úcte a rešpektu k prírode.“

V tejto epizóde bude veselo, stretli sme sa totiž štyri ženy, ktoré si zamilovali myšlienku lesnej škôlky a výchovu detí v súlade s prírodou. Pozvanie prijali zakladateľky Lesného klubu / www.do-sveta.sk/ Alexandra Vicianová, Natália Šošková a detská psychologička Katarína Lukáčová. Koncept lesných škôlok prišiel zo Škandinávie a udomácnil sa aj na Slovensku. Pobytom vonku za každého počasia je podporovaná prirodzená odolnosť detí a ich schopnosť spolunažívať s prírodou a jej meniacimi sa cyklami. Cieľom je, aby z detí rástli emocionálne silní ľudia, ktorých spokojnosť nezávisí na meniacich sa okolnostiach, pretože vychádza z ich vlastnej hodnoty a zo spokojnosti so sebou samým. Deti sa učia spoznávať svoje vlastné hranice, chrániť si ich a zároveň rešpektovať hranice druhých ľudí. V Lesnom klube sa vyhýbajú zameriavaniu na výkon a súťaženie, chybu vnímajú ako kladnú skúsenosť, cez ktorú sa dozvedáme to, čo sme doteraz nevedeli.
2/10/202342 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

#118 Nela Pocisková: „Všetko čo sa mi nepodarí, ma ešte viac donúti k tomu, aby som sa tomu venovala.“

Nela je talentovaná umelkyňa, herečka a speváčka, ktorú poznáte zo známych muzikálov, divadelných dosiek a televíznych seriálov. Okrem všetkých rolí, ktoré v živote hrala sa za posledné obdobie najviac našla v úlohe maminy. Spolu s hercom a operným spevákom Filipom Tůmom sú rodičmi malej Lianky a Hectora. Fascinuje ju psychológia a rada číta knihy o výchove. Jej obľúbenou je Koncept kontinua od Jane Liedloffovej, ktorú odporúča mať v knižnici. Po materskej opäť začala pracovať v seriáli Nemocnica a snaží sa zladiť rodinu so svojím snom viac spievať. Prezradila, čo robí za zavretrými dverami svojej izby, keď potrebuje byť sama, aký pohyb nemá rada, prečo rada plánuje, aké výzvy si dala na tento rok, ale aj to či sa vníma ako sebavedomá, čo ju dojíma a čo by chcela robiť, ak by nespievala a neživila sa ako herečka.
2/1/202357 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

#117 Peter Kukliš: ”Ako nenásilne komunikovať svoje potreby.”

Peter Kukliš ako certifikovaný a skúsený lektor nenásilnej komunikácie a fokusingu nám v tejto epizóde predstaví jednoduché praktické kroky, ako nenásilne komunikovať s druhými. Peter má okrem príjemného hlasu, skutočne množstvo skúseností z práce s ľuďmi aj firmami, tak verím, že vám počúvanie prinesie trochu pohody aj inšpirácie. 
1/26/202330 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

#116 Martin Ďuriš: „Povedať ako sa naozaj cítim a požiadať o pomoc je neuveriteľný akt odvahy.”

Martin Ďuriš je terapeut, ktorý sa venuje holotropnému dýchaniu, transpersonálnemu prístupu  k liečeniu, jogovej terapii a biodynamickej kranio-sakrálenej terapii. V 23 rokoch Martinovi mu vstúpila do života diagnóza, s ktorou „sa mal“ potýkať doživotne. Rozhodol sa však pre bod obratu. Začal meniť svoje doterajšie presvedčenia, cestovať, meditovať a venovať sa hlbšiemu sebapoznávaniu. Na začiatku ho lákali prepracované východné systémy a bojové umenia. Študoval Health & Physical Activity Foundation Degree na Boltonskej Univerzite vo Veľkej Británii. Neskôr Svastha Yoga Therapy program v Prahe a od roku 2015- 2018 absolvoval výcvik Grof Transpersonal Training, ktorý je zameraný na transpersonálnu psychológiu a holotropné dýchanie. Na hodinách a workshopoch kladie dôraz na prehlbovanie hlbšej všímavosti, integráciu techník s bežným životom a rozvíjanie pokojnej mysle. V rozhovore sa dozviete o : Martinovej ceste k sebe cez hudbu a jej odkazy, cestovanie, rôzne druhy meditácií pobyty v tme, pohyb, holotropné dýchanie či jogu Iniciácii ako dôležitej súčasti života mužov aj žien Prenatálnom živote a bunkovej pamäti Naučenej bezmocnosti a prejavení zraniteľnosti Čo o nás prezrádza to ako dýchame Prečo sa stále málo rozpráva o tom, ako sa naozaj cítime a prečo je to nebezpečný základ pre depresie, narastajúce úzkosti a závislosti Ako dokáže hlbšie vnímanie tela ovplyvniť aj našu vnímavosť k svojim pocitom a emóciám  
1/20/20231 hour, 3 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

#115 Honza Kempa: „Pred spaním sa nastavujem na to, čo dobré mi prinesie ďalší ďeň“

Honzu Kempa, poznáte ako zábavného a akčného trénera z HIIT cvičení. Honza je fitness a kondičný tréner i tréner olympionikov a je športovcom telom i dušou. V podcaste si vypočujete aj jeho osobný príbeh, ako ho pohyb doslova vyliečil a prečo je jeho neoddeliteľnou súčasťou každý deň. Dozviete sa aj odpovede na tieto otázky:  Prečo je pre nás pohyb tak dôležitý? Ako mať správne nastavený cieľ a úspešne napredovať? Do akej miery si vieme nesprávnym pohybom ublížiť? Ako je to s otužovaním? Ako si nájsť čas na pohyb, keď ho mám tak málo?    PIKOŠKA: Číta Dalajlámu, medituje a  ráno zvykol cvičiť Päť Tibeťanov.
1/10/202340 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

#114 Mudr.Ladislav Kužela: „Aj zdravé jedenie si treba natrénovať.“

V tejto epizóde sa Adri opäť rozprávala s doc. MUDr. Ladislavom Kuželom, PhD., MPH, ktorý je uznávaným gastroenterológom, vysokoškolským pedagógom a autorom kníh – Zdravie bez liekov a Zdravé črevo a trávenie. Tentokrát prebrali tému dlhodobo udržateľného stravovania. Dozviete sa: Ako si zostaviť zdravý jedálniček? Prečo je rastlinná strava pre nás tak dôležitá? Musíme sa úplne vzdať našich obľúbených, menej zdravých jedál? Ak sa chcete dozvedieť viac, s doc. Kuželom sme nahrali aj ďalšie dva podcasty. Jeden sa venoval téme veganstva (Barbora Kyšková a Ladislav Kužela: Vegánstvo očami gastroenterológa a vegánky) a druhý bol zameraný na črevný mikrobióm (Ladislav Kužela: „Črevá rozhodnú aj o tom, či sa nám niekto páči alebo nie.“).
1/4/202348 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

#113 Zuzana Zamat: ”Materstvo môže byť aj cesta k hlbšiemu sebapoznaniu a rastu.”

Zuzka Zamat je Snová koučka a sprievodkyňa žien na ceste k sebe. Rozprávali sme sa o tom, ako sa v materstve dá vyhorieť, stratiť, no aj znova nájsť. Prečo je dôležité vnímať svoje pocity, aj vnútorné hranice a prečo je naša sebareflexia a vnútorná spokojnosť skutočne na prvom mieste. Príjemné počúvanie!   
12/28/202236 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

#112 Andrejka Peniaková: „Sebaláska alebo sebahodnota pre mňa znamená nájsť rovnováhu.“

V tejto epizóde sa budeme venovať téme sebalásky. Tentoraz s obľúbenou Fitshaker trénerkou Pilatesu, Mindfulness a Gravid Jogy a tiež s mojou podcastovou spolunahrávačkou :-) Andrejkou Peniakovou, ktorá sa práci na sebe venuje už dlhé roky. V rozhovore prezradí svoje osobné skúsenosti, čo jej pomáha, aby sa mala rada, taká aká je. Dotkneme sa aj témy materstva (keďže Aďka má malú dcérku) a práve v tomto období sa nám môžu vynárať také časti našej osobnosti, aké sme zatiaľ nepoznali.   Dozvieš sa napr. odpovede na otázky:  Ako sa mať rád/rada?  Prečo je dôležité si každý deň nájsť čas pre seba?  Aké sú Andrejkine tipy na spoločný partnerský čas? Ako sa stíšiť a pozrieť sa do seba? Ako Andrejka pristupuje k téme hraníc?  
12/20/202236 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

#111 Adriana Žiačková: „Pri cestovaní s deťmi je dôležité dobré nastavenie.”

Adrianu Žiačkovú @adriazia môžete poznať najmä ako akčnú a kreatívnu influencerku, ktorá rada cestuje, tvorí krásne makramé dekorácie @dekorazia a je maminou malého Félixa. V rozhovore sa dozviete sa viac o jej živote, čo ju nakoplo k tomu, aby nebola domased a začala cestovať, čo má rada a baví ju, ale najmä to, prečo sa vždy oplatí zbaliť a aj s dieťaťom vyraziť a objavovať niečo nové.
12/14/202241 minutes
Episode Artwork

#110 Silvia Galátová: „Rituál nesie potenciál zmeny. “

Rituál môže byť bežnou súčasťou našich dní, ale aj silným osobným transformačným zážitkom, ktorý nesie potenciál zmeny a vytvára priestor pre stretnutie s vlastnou dušou. Dáva nám možnosť ako „nové“  vedome prežiť a integrovať do nášho života. V tomto rozhovore sa dozviete o histórii, podstate, fázach, príprave a sile rituálu. So Silviou sa zameriame na rôzne druhy rituálov a keďže máme adventný a predvianočný čas aj na to, aké rituály si môžete urobiť pre seba či rodinu v tomto období. Silvia Galátová je ceremonialistka, hlavná metóda, s ktorou pracuje je psychofonetika, ktorej autorom je terapeut izraelského pôvodu Yehuda Tagar. Štvorročný psychofonetický výcvik absolvovala v Škole empatie. Prešla výcvikom kňažiek avalonského pôvodu s Katinkou Soetens a pôsobí ako dula pre o.z. Mamila. Je koučkou osobného rozvoja, lektorka sebarozvojových programov, najmä pre ženy, lektorka príprav na pôrod, dojčenie a rodičovstvo.
12/6/20221 hour, 1 minute, 37 seconds
Episode Artwork

#109 Janette Šimková: „Emočnú prípravu na sviatky netreba nechať na náhodu”

Máš v diári aj v predvianočnom období nedotknutý čas na svoje roztopaše?  Vieš s kým sa chceš cez sviatky určite stretnúť a naopak komu nechceš venovať pri punči ani päť minút svojho vzácneho života? Dobrý začiatok pre sviatky plné spokojnosti. Možno ti znie až príliš drsne, ale je to tak. Emočnú pohodu netreba nechať na náhodu a ak máš ambíciu tento rok sa na  sviatky "neroztĺcť" a zavnímať ich skutočnú hodnotu, ktorú prinášajú, vypočuj si túto epizódu. Verím, že láskavé slová koučky Janette Šimkovej / lifekoucing.sk/ Ti v tom pomôžu.  Dozvieš sa: - Prečo sa nám s Vianocami spája stres? - Ako využiť predvianočné obdobie na spojenie sa so sebou, rodinou a svojimi hodnotami? - Čo sa sa môže skrývať za vetou: "Neznášam Vianoce?" - Ako pracovať s predstavou o dokonalosti a prerfekcionizmom počas tohto obdobia - Ako vhodne priniesť do našej rodiny "vianočný update zvykov"? - Ako pustiť všetky vianočné MALA BY SOM  alebo MUSÍM
11/29/202256 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

#108 Jana Hoosová: ”Duša na mieste”

Každý môže byť kreatívny v nejakej oblasti svojho života. Janka sa našla v písaní, ku ktorému mala odjakživa blízko, no až po narodení prvého dietka a životnej kríze, prišiel ten ozajstný impulz "vypísať sa".  Písanie prinieslo veľké sepapoznania a tiež terapiu nielen jej samotnej, ale prišla aj idea vytvoriť terapeutický denník, ktorý nakoniec v spolupráci s českou psychlogičkou Eliškou Remešovou dostal skutočnú podobu. Viac sa dozviete v tejto veľmi príjemnej a osobnej epizóde. 
11/24/202228 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

#107 Mudr.Igor Brizlák: Ajurvéda ako komplexný liečebný systém 2.

V tejto epizóde nadviažeme na prvý rozhovor o ajurvéde. Opäť vám jej zákutia poodhalí Mudr. Igor Brizlák. Lekár, ktorý sa špecializuje na anesteziológiu a intenzívnu medicínu, dvadsať rokov pracuje na záchrannej zdravotnej službe a posledných jedenásť sa venuje aj ajurvéde. Dozviete sa: Akým spôsobom si môžeme harmonizovať jednotlivé dóše Aká strava je alebo nie je vhodná pre jednotlivé konštitučné typy Prečo ajurvéda vo výnimočných prípadoch, napriek tomu, že jej zameranie je vegetariánske, odporúča aj konzumáciu mäsa Prečo ajurvéda vníma kombináciu mlieka a ovocia alebo mäsa a mlieka ako toxickú Ako sa ajurvéda pozerá na hladovanie s prihliadnutím na jednotlivé konštitučné typy Čo je agni a aká je jeho úloha v tele Zlepšenie stavu mikrobiómu môže mať vplyv na naše emocionálne prežívanie a odstránenie uzkostí a depresií Dinačarija- denný režim
11/15/202248 minutes, 1 second
Episode Artwork

#106 Mudr.Igor Brizlák: Ajurvéda ako komplexný liečebný systém 1.

Ajurvéda učí, že človek sa môže vyliečiť sám spoznaním svojho tela a jeho vlastných potrieb. Od roku 1982 ju WHO uznáva ako komplexný medicínsky systém. V prvom z našich rozhovorov vám ju priblíži Mudr. Igor Brizlák, ktorý sa špecializuje na anesteziológiu a intenzívnu medicínu, dvadsať rokov pracuje na záchrannej zdravotnej službe a posledných jedenásť sa venuje aj ajurvéde. Toto slovo znamená v preklade zo sanskrtu „náuka o živote.“ Ajurvéda bola najprv zaznamenaná vo védach, najstarších zachovaných písomných prameňoch na svete. Indovia uplatňujú tento liečebný systém v každodennom živote už viac ako päťtisíc rokov.
11/9/202250 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

#105 Nina Menkynová: „Vzťah matky a dcéry je najsilnejšie a zároveň najkomplikovanejšie puto.“

Nina Menkynová je terapeutka, koučka, lektorka, píše články, veľa publikuje a okrem toho už takmer 15 rokov miluje a učí yogu. V tejto epizóde si posvietime na vzťah matky a dcéry. Jeho základom je hlboká podporná láska matky voči dcére. A naopak uznanie dcéry smerom k matke. Matka je tou najdôležitejšou ženou v živote (a to aj vtedy, ak nám to život ukazuje inak). Pudovo od nej očakávame vždy podržaný chrbát a dobro-prianie. Ako hovorí Nina, ako dcéry očakávame od našich matiek vetu: “Ži život naplno. Ži ho tak, ako som to ja vtedy nemohla alebo nevedela. Ja sa budem ticho, prajne pozerať a držať ti chrbát. Podporím ťa, ale nebudem zbytočne zasahovať. Si úžasná bytosť.” Matky naopak čakajú čosi ako: “Dala si mi nevrátiteľný dar - dar života, mami. Tuším, čo všetko ťa to stálo a vnímam tvoju náročnú cestu životom. Plne akceptujem tvoje voľby, nechcem súdiť žiadne tvoje rozhodnutie. Viem, že aj tie najnepochopiteľnejšie viedol zámer, že robíš najlepšie, ako v tej chvíli dokážeš. A dobre viem, že za každým tvojim gestom JE láska.” Žiaľ udržať tieto dve pozície je nesmierne náročné, ale dá sa to. Vypočujte si, čo nám na ceste k dobrému vzťahu s našími mamami môže byť nápomocné.
11/1/202251 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

#104 Erika Makarová: Ako pravdivo prejaviť skutočnú ja, cez zovňajšok a štýl.

Erika Makarová je sprievodkyňa žien na ceste k hľadaniu a prejaveniu svojho unikátneho štýlu, cez hlboké sebapoznanie. Aké sme a ako sa chceme obliekať, prezentovať a ukazovať, sme často vedeli už ako malé dievčatá, no časom to v nás bolo potlačené alebo sme na to pozabudli a možno sa vo svojom štýle teraz necítime tak úplne "my". Erika nám v tejto epizóde priblíži, čo je skutočný štýl, a prečo je dôležité mať v jednote svoje vnútorné nastavenie aj vonkajšie prejavenie. 
10/25/202248 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

#103 Zuzana Klingrová: „Joga nie sú iba jogové pozície a myslím si, že západný svet jogu občas trochu znásilňuje.“

#103 Zuzana Klingrová: „Joga nie sú iba jogové pozície a myslím si, že západný svet jogu občas trochu znásilňuje.“ S jogou to u Zuzky nebola láska na prvý pohľad, ale nakoniec, ako sama hovorí, sa stala jej dharmou alebo poslaním. V rozhovore s jednou z najznámejších lektoriek jogy v Čechách aj na Slovensku a autorkou niekoľkých kníh sa dozviete o jej ceste k joge a jogovej terapii. Počas svojej takmer pätnásťročnej praxe jogového terapeuta Zuzka videla neuveriteľné výsledky, nad ktorými sa pozastavovali aj západní lekári. Počas svojich štúdií mala možnosť nahliadnuť do lekárskych správ, ultrazvukov, EKG, EEG a iných meraní, aby sa sama presvedčila o výsledkoch tohto spôsobu liečby. Tento zdravotný pokrok sa nestane len vďaka praxi pozícií, ide o úpravu životného štýlu, ale aj zmenu naučených vzorcov správania – samskár. Dozviete sa: Čo je jogová terapia a ako sa odlišuje od klasickej lekcie jogy? Akú rolu má v jogovej terapii ajurvéda? Aké nepochopené tendencie má v rámci jogy občas západný svet? Prečo ásany nie sú ukazovateľom vyspelosti a miery vedomostí človeka na ceste jogy? Ako si vybrať dobrého učiteľa a ako sa joga učila jogy kedysi v porovnaní so súčasnosťou?
10/18/202255 minutes
Episode Artwork

#102 Monika Stehlíková: „Každý z nás si v sebe nesie istý odtlačok, lebo nikto nevyrastal v dokonalom prostredí.“

Monika Stehlíková je odborníčka na neverbálnu komunikáciu a vedomú prácu s telom. Vyštudovala tanečnú a pohybovú psychoterapiu a taktiež psychológiu. Prešla mnohými výcvikmi, kotrými je možné pristupovať k telu a mysli ako napr. Bartenieff, Laban, Feldenkreiss, Kestenberg či Continuum movement. Je autorkou knihy Tajomstvo reči tela, v minulosti prednášala najmä v korporátnom svete, dnes sa venuje predovšetkým ženám a hlbšiemu prepájaniu sa so sebou na všetkých úrovniach. V rozhovore sa dozviete: Čo znamená byť prepojená s sebou Ako vplýva to ako myslíme na to, ako sa pohybujeme Ako môžeme zmeniť vzorce správania, ktoré sa v nás „zapísali“ už v prenatálnom období či detstve? Ako presunúť svoje prežívanie z hlavy do srdca a aplikovať Monikou odporúčané techniky do každodennosti Prečo sa dobrovoľne vzdávame svojej sily a ako si u zobrať späť Čo znamená naozaj slovo sexualita a prečo vôbec nejde len o intímny akt, ale skôr o prežívanie a „šťavnatosť“ života Ako zvyšovať citlivosť k sebe a brať svoje pocity vážne
10/12/20221 hour, 2 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

#101 Magdaléna Kažimírová: „ Je to o hlave a prioritách či je žena ochotná starať sa o svoje telo pribúdajúcim vekom.“

Cvičenie v období menopauzy, pred a po päťdesiatke, aké sú jeho špecifiká a prečo je tak nesmierne dôležité. Kde nájsť motiváciu, ako nám prospieva, ktorý druh tréningu je najvhodnejší? Toto všetko sa dozviete v ďalšom z rozhovorou s trénerkou Maggie. Poznáte ju z Fitshaker videí, je odborníčkou na formovanie brucha. Maximum svojej pracovnej energie, vedomostí a skúseností venuje práci so svojimi klientami, v snahe pomáhať im pri zdokonaľovaní ich postáv, udržiavaní či zlepšovaní fyzickej kondície, postúry a celkového zdravotného stavu i duševnej pohody. Venuje sa manuálnym technikám ako je osteodynamika, dornova metóda, spinal touch, či reflexológia.
10/5/202224 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

# 100 Leila Zajac: „Ešte pred nástupom menopauzy je dobré zastaviť sa dať si svoj osobný životný audit.“

Leila Zajac je dvojnásobnou mamou, vyštudovala farmáciu a posledné roky pracovala v medzinárodnej farmaceutickej firme. Ako sama hovorí, z bludného kruhu korporátneho sveta sa rozhodla odísť a začala sa intenzívne venovať štúdiu ženského zdravia. Táto téma ju veľmi fascinuje, rovnako ako jej celá história, pretože ženské prejavy nepohody sú ešte stále a zanedbané a považované za hystériu. Momentálne študuje integrovanú a funkčnú medicínu pre ženy. Ide o profesionálny edukačný program zameraný na riešenie špecifických zdravotných problémov žien. V rozhovore sa dozviete viac o menopauze.   - prečo sa o nej ešte stále tak málo rozpráva - aké sú jej fyzické, psychické a emocionálne prejavy - kedy nastupuje a ako sa na ňu môžu pripraviť aj mladšie ženy -  ako a mení náš hormonálny systém, vzťahy, libido, sexuálny život -  ako je možné ovplyvniť jej prejavy stravou, cvičením a dobrým nastavením mysle
9/28/202238 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

#99 Patrícia Hrehušová: Je ne/poriadok v našej domácnosti zrkadlom nás?

Patrícia Hrehušová vie ľuďom pomôcť, urobiť si doma poriadok. V tejto epizóde sa dozviete, prečo je dôležité najskôr si urobit radikálny poriadok, a tiež prečo by každá vec v našej domácnosti mala mať svoje miesto a význam. Ako súvisí náš vzťah k veciam s našim vnútrom a našimi vzťahmi. O tomto sme sa pobavili v tejto veľmi inšpirujúcej časti. 
9/20/202230 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

#98 Tereza Ruth : „Cez pohybové meditácie dokážeme uvoľňovať rôzne potlačené emócie a pocity, ktoré sme si ani neuvedomovali.“

Terezka Ruth, sprevádza ženy intenzívnymi transformačnými seminármi, vychádza z učenia tantry ,tao, šamanských tradícií a nepochybne zo svojho osobného života. Jej silný príbeh a to, ako sa k tomu, čo robí dostala, si môžete vypočuť v epizóde , ktorá vyšla pred pár mesiacmi. Tentokrát sme sa rozprávali o pohybových a tanečných meditáciách. V tejto epizóde sa dozviete:    - Ako nám pohyb a tanec dokáže uvoľňovať emócie, bloky v tele, rozprúdiť stagnujúcu energiu  - Konkrétne spôsoby, ako sa cez pohyb a tanec dokážeme dostať do meditačného či katarzného stavu, vďaka ktorému je možné preliečiť telo aj dušu - V čom sú výhody tanečných meditácií oproti klasickej meditácii v sede? - Gabrille Roth – tanec 5 rytmov - Oshova dynamická a kundaliny meditácia
9/13/202241 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

# 97 Maroš Vago: „Indiáni ti pogratulujú ku chorobe, pretože vedia, že máš dosť sily na to, aby si ju prekonal a je to výchovný proces.“

Maroš Vago mal odmala blízko k bojovým umeniam, osem rokov pracoval ako osobný strážca pre najvyšších ústavným činiteľov a potom ho zavolala úplne iná cesta a rozhodol sa študovať psychológiu. Vnímal však, že na nej potrebuje ísť ďalej a hlbšie– k duši a duševným procesom. Tie sa rozhodol objavovať v šamanskej kultúre v Peru v andských horách – konkrétne v liečebnom centre s nadmorskou výškou 4000 m. n. m. za mestom Cusco, kde mal možnosť asistovať ako supervízor pre ľudí s rôznymi duševnými ochoreniami a pracovať s drogovo závislými. Počas jedného roka sa v prítomnosti amazonských a andských indiánskych šamanov učil staré techniky liečenia, ktoré si predávali liečitelia vyše 5 000 rokov , konkrétne v kmeni Quechua Shipimbo. Ide o alternatívne spôsoby liečenia na hlbokej úrovni, ktoré boli oveľa úspešnejšie, rýchlejšie a efektívnejšie ako čokoľvek, čo dovtedy zažil. Viac o tom ako nazerajú na život, choroby, osud či vzťahy Indiáni sa dozviete v rozhovore.
9/6/20221 hour, 3 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

#96 ABRAKA - veselé a originálne baby, aj legíny

Kto by ešte nepoznal obľúbenú Abraka? Abraka je slovenská značka podporujúca lokálnu výrobu a udržateľnú módu. Ich oblečenie oslavuje aktívny životný štýl a farebnými originálnymi dizajnami rozveselí aj všedný deň. Komfort a dopad produkcie na životné prostredie sú pri tvorbe kolekcií prioritou. V epizóde sa dozviete, ako baby začínali, čo všetko sa museli naučiť, aké sú ich obľúbené kolekcie, či športy a koníčky. Jednoducho, chceli sme vyspovedať tieto originálne a veselé ženy. Užite si tento príjemný rozhovor spolu s nami 😊
8/30/202230 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

# 95 Magdaléna Kažimírová: „Keď sa vytvorí svalový podklad, bruško nemá takú tendenciu držať si tuk.“

Maggie poznáte z Fitshaker videí, je odborníčkou na formovanie brucha. Maximum svojej pracovnej energie, vedomostí a skúseností venuje práci so svojimi klientami, v snahe pomáhať im pri zdokonaľovaní ich postáv, udržiavaní či zlepšovaní fyzickej kondície, postúry a celkového zdravotného stavu i duševnej pohody. Venuje sa manuálnym technikám ako je osteodynamika, dornova metóda, spinal touch, či reflexológia. V rozhovore sa dozviete:   - o dôležitosti pevných brušných svalov, stredu tela a funkcii hlbokého stabilizačného systému - ako pevné brucho napomáha k celkovému držaniu tela a môže nám pomôcť predchádzať alebo vyriešiť bolesti chrbta - ako často a intenzívne je nutné cvičiť, ak chceme vyformovať silné a štíhle brucho - do akej miery v celom procese zohráva úlohu strava - čo je viscerálny tuk      
8/23/202238 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

#94 Jan Caha: „Dobre nastavený silový tréning dokáže harmonizovať hormonálny systém.“

Ak sledujete Fitshaker, Jana Cahu už dôverne poznáte. Natočili sme s ním už niekoľko podcastov, videí a bol tiež súčasťou plavkovej výzvy. Len na pripomenutie, pre tých, ktorým toto meno zatiaľ nie je známe. Jan Caha už viac ako 15 rokov pôsobí vo fitness ako aktívny športovec, ale aj lektor a špecialista na športovú výživu a kondičný tréning. V odbore fitness tréningov je tiež vedeckým pracovníkom na doktorandskom štúdiu na Masarykovej univerzite a vedie vzdelávacie zariadenie Fitness Institut, ktoré založil v roku 2012. V rozhovore sa dozviete prečo je silový tréning tak zásadný, ako ovplyvňuje náš hormonálny systém, ako si ho vyskladať tak, aby nás bavil, bol zdravý, funkčný a účinný.  
8/16/202235 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

#93 Tomáš Eichler: „Meditácia je naša prirodzená schopnosť, nemusíme vedieť ako funguje, ale človek by si mal sám vyskúšať, čo v tomto stave zažíva.”

Tomáš Eichler hovorí, že meditácia je naša prirodzená, vrodená schopnosť, Treba ju len v sebe objaviť. „Nemusíme vedieť ako funguje meditácia, nemusíme poznať jej účinky, aby sme meditovali. Každý človek by mal meditovať ako vedec a skeptik. To znamená neveriť všetkému bez preverovania. Meditácia je experimentálna, to znamená, že človek by si mal sám vyskúšať, čo pri nej zažíva, aby vedel ako tento zážitok nemyslenia prežíva. Ten je oveľa dôležitejší ako čítanie a rozprávanie o nej.“ Svoj pohľad na svet si Tomáš tvorí prepájaním vedy a meditácie. Z oboch prameňov čerpá vo výskume, v osobnom rozvoji, ale tiež pri koučingu. Mentálne ticho mu pomohlo počas jeho života v čase vyhorenia, choroby, ale aj intenzívnom pracovnom nasadení, kedy sa dostal na osobné dno. V rozhovore sa dozviete viac o jeho príbehu, ale reč bude tiež o: - meditácii z vedeckého hľadiska - čo sa pri nej deje v našom mozgu - čo nám môže pomôcť k navodeniu si tohto stavu - ako sa nám vďaka nej dokáže zlepšiť spánok či vyriešiť si traumy - prečo je meditácia opakom potláčania seba a svojich pocitov
8/9/20221 hour, 4 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

#92: Laurence Morlon & Lenka Žabková „ Potom, čo som si oholila vlasy, pustila som predstavy o tom, akou ženou som a objavila som svoju skutočnú podstatu.“

V tomto rozhovore sa dostanete do sveta dvoch žien, ktoré spojila joga, dotyk, meditácie, dych a chuť spoznávať cez ňu svoje telo, liečiť seba aj ostatných a prežívať skutočne naplnený život. Lenka Žabková miluje pohyb, tanec a už sedem rokov vedie v Bratislave jogové štúdio Yogahouse. Posledné roky organizuje retreaty na Srílanke, kde spoznala inšpiratívnu Laurence Morlon a na prvej hodine vedela, že sa chce od nej učiť. Laurence pochádza z Francúzska, žila dlhé roky v Indii, venuje sa pralaya joge, tradičnej tantre a tancu, joge dotyku, ajurvédskym masážam a jej cesta, výzor aj vyžarovanie je viac ako neobyčajné. V podcaste sa dozviete:   Aké sú princípy pralaya jogy a ako môže pomôcť pri odbúravaní blokov z tela? Prečo sa tradične joga učila jeden na jedného, priamo od učiteľa na žiaka a nie v skupinách? Aké nové možnosti narábania s energiou prináša človeku praktikovanie tantry a prečo je vo svete toto učenie nepochopené?
8/2/20221 hour, 2 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

#91 Lýdia Ladanová: ”Keď máme svoj vnútorný systém naplnený, máme z čoho rozdávať.”

Koučka Lýdia Ladanová pomáha ľuďom rozpoznať svoje dary, zmysel a harmóniu. Na Univerzite Komenského v Bratislave 8 rokov prednášala predmet "Šťastie v práci a harmónia v živote" a založila tiež spoločnosť Happy Company, ktorej zámerom bolo rozvíjať zdravú, ľudskú a tvorivú firemnú kultúru na Slovensku. Napísala knihu NANOVO a je inšpirujúcou ženou, ktorá vám pomôže znovuobjaviť v sebe to najlepšie. V tejto epizóde sme sa rozprávali hlavne o tom, čo sú hlavné kľúče života v radosti. Prečo sa oplatí žiť svoje dary, dopriať si pravidelne kvalitný čas pre samého seba, či zistiť, kto som a čo skutočne teraz potrebujem. Príjemné počúvanie! 
7/26/202243 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

# 90 Monika Hodásová: „Ak sú k sebe partneri láskaví, aj sexualita a milovanie vyzerá úplne inak.“

Mužská a ženská energia majú prirodzene rozdielnu povahu. Keď polarita medzi partnermi funguje aj vzťah môže byť prirodzene harmonický. Pokiaľ je, ale narušená, môžu sa objaviť konflikty, nespokojnosť či problémy v oblasti sexuality. O mužsko- ženskej polarite sa Adri rozprávala s Monikou Hodásovou, ktorá je holistická sprievodkyňa, akreditovaná terapeutka metódy Cesta, absolventka tantrického výcviku, systematických konštelácií, vyštudovala TČM, pracuje s telovým odzbrojovaním a s liečením tráum. Momentálne sa najviac venuje  individuálnym terapiám a vedie sebarozvojové ženské semináre. Dozviete sa, prečo je dôležité využívať a integrovať oba princípy, čo je anima a animus, prečo kompromisy vo vzťahu nie sú vždy šťastným riešením, čo je v rámci kvalitnej a vedomej sexuality dôležité z pohľadu ženy aj muža, ale aj to, čo obe pohlavia emocionálne otvára do hlbšieho prepojenia. Reč bude aj o mužsko-ženských stereotypoch, dôležitosti odkrývania tabu a otvorenej komunikácii o sexualite s deťmi.
7/18/202242 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

# 89 Soňa Dobroňová: „S chodením naboso či barefoot je dobré začať postupne.“

Asi poznáte ten pocit úľavy, keď si po celom dni vyzujete topánky. Z najnovších výskumov vyplýva, že chôdza, beh alebo turistika naboso či v barefoot topánkach výrazne prospieva nielen našim nohám, celému telu, ale aj duši. V tejto epizóde sa Adri rozprávala s fyzioterapeutkou, športovkyňou, trénerkou plávania, triatlonistkou, milovníčkou hôr, turistiky a chodenia naboso Soňou Dobroňovou. Dozviete sa prečo je dobré vyzuť si topánky a vyskúšať chodenie naboso alebo barefooty? Čo znamená výraz earthing či uzemnenie? Aký dopad má nesprávna obuv na naše telo, jeho držanie, problémy s chrbticou, disbalancie a nervový systém?  
7/13/202241 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

# 88 Tomáš Eichler: „Dokonalý návod na spánok neexistuje, treba hľadať príčiny nespavosti.“

Tomáš Eichler je neurogenetik, kouč, spíker, učí ľudí ako meditovať a zaoberá sa procesmi súvisiacimi so spánkom. Je autorom vedeckých a vedecko-populárnych článkov, publikoval aj v prestížnom magazíne Science. Pôsobí ako vedec vo Viedni, kde spolu s kolegami skúma spánok ako jeden z najzáhadnejších procesov v tele, aby jeho zistenia mohli pomôcť ľuďom so spánkovými poruchami. V rozhovore sa dozviete ako vplýva nedostatok spánku na naše zdravie, imunitu, pamäť, koncentráciu, priberanie či vzťahy. Akú úlohu zohráva svetlo v procese prebúdzania sa či zaspávania, ako funguje náš cirkadiánny rytmus a čo všetko nám môže pomôcť k dobrému spánkovému režimu.
7/7/20221 hour, 49 seconds
Episode Artwork

#87 Zuzka Wolekova : ”Ne/funkčnosť panvového dna a jeho prepojenie s fyzickou aj emočnou rovinou.”

Zuzka Wolekova je mama 3 synov, ale aj známa fyzioterapeutka v oblasti uro-gynekologickej fyzioterapie. O panvovom dne nám porozprávala odborne, ľudsky, aj osobne. Prečo je tak dôležité venovať záujem aj tejto oblasti (často tabuizovanej)? Ako panvové dno, jeho schopnosť aktivácie aj relaxácie môže ovplyvňovať to, akí zdraví sme, ale aj kto sme - ako sa emočne ne/prejavujeme? 
6/30/202240 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

#86 Celeste Buckingham: „Prestala som sa snažiť ľuďom vyhovieť a naučila sa vychutnať si ničnerobenie.“

Celeste Buckingham je slovenská speváčka, ktorá je na scéne už vyše desať rokov. Jej korene siahajú do Iránu, Ameriky, ale aj Švajčiarska a ako hovorí s rodičmi by si mohli založiť sťahovaciu spoločnosť, lebo celý život cestujú a na jednom mieste dlho nezostanú. Posledné dva roky trávi na Madeire, kde si kúpila dom a spomalila. Cvičí, varí, chodí so psom na turistiku a baví ju spoznávať samú seba, lebo mala pocit, že pred sebou vždy utekala. Celeste je veľmi veselá a prekvapivo úprimná a to si najviac cení aj na vzťahoch. V rozhovore sa dozviete či je aktuálne v jej živote nejaký muž, ako sa stará o svoje telo aj dušu, ale aj to, kedy vyjde jej nový album, ako bude znieť a aké má plány do budúcna.
6/22/202253 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

#85 Juraj Korec: „Rolfing mi vrátil moje telo, rozvinul jeho fyzickú, psychickú a emočnú kapacitu a vyliečil zranenia.”

Mgr. art. Juraj Korec, ArtD. je absolventom VŠMU v Bratislave. Od ukončenia magisterského štúdia v odbore pedagogika moderného tanca pôsobil ako performer, choreograf a pedagóg v popredných európskych tanečných divadlách a získal mnohé medzinárodné ocenenia. Vďaka štúdiu metódy ROLFING® v nemeckom Mníchove sa v roku 2011 stal prvým certifikovaným rolferom™ na Slovensku. Intenzívna práca s vlastným telom v tanci a denné praktizovanie jogy v ňom prebudili záujem o pohybové terapie. Počas rokov skúseností v tanečnej profesii bol často nútený vyhľadať zdravotnú pomoc. To všetko boli impulzy, ktoré ho priviedli k štúdiu tohoto systému, ktorý vníma telo komplexne ako celok. V tejto epizóde sa dozviete ako môže rolfing pomôcť aj vám a prečo sa ho oplatí vyskúšať.  
6/14/202236 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

# 84 Eva Mamrillová: „Jin joga je skvelým doplnkom k dynamickým cvičeniam, prináša uvoľnenie a zahĺbenie sa do seba.“

Jin joga je založená na taoistickom poňatí energie Jin a Jang, opačných a zároveň doplňujícich sa princípoch v prírode i živote. Jin je stabilný, nehybný a skrytý aspekt vecí; jang je naproti tomu meniaci sa, aktívny a pohyblivý. Z burácajúceho sveta jangu (dynamiky) v jin joge obraciame pozornosť dovnútra. Lekcia pozostáva z ásan, ktoré uvoľňujú napätie najmä v dolnej časti tela ako sú boky, panva, vnútorné stehná a bedrová časť chrbtice a zotrváva sa v nich aj päť minút. V pozícii je dôležité uvoľniť všetko napätie vo svaloch, uvoľniť myseľ a naladiť sa na svoj dych, ktorý prirodzene plynie. O histórii jin jogy, o jej pôsobení na meridiány, emócie, na naše telo aj myseľ sa dozviete v rozhovore s lektorkou mindful jin jogy, Evkou Mamrillovou.  
6/8/202237 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

#83 Anči Strike : ”Môžem robiť čo má baví, aj vďaka môjmu mužovi.”

V tejto epizóde sme si pokecali s tanečníčkou Anči Strike, ktorá má okrem iného, mnoho ďalších schopností "vo vrecku" - je napríklad aj textilná dizajnérka a laktačná poradkyňa. Zatancovať si s ňou môžete sexy dance na opätkoch, ale aj ako mamina s bábätkom na materskej. Anči pôsobí ako naplnená žena žijúca svoj zmysel, v tejto epizóde nám porozprávala podrobnejšie o svojej ceste. Ostala dojatá pri rozprávaní o tom, že to čo robí, môže robiť aj vďaka jej nápomocnému a skvelému mužovi. Anči má 2 synov, no pôsobí ako mladé žieňa, ktoré má šmrnc. Ako to dokáže, prezradí v podcaste. 
5/31/202234 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

#82 Jan Caha: „Najzásadnejšie je uvedomiť si, čo je pri cvičení a zdravom stravovaní môj hnací motor!”

Jan Caha už viac ako 15 rokov pôsobí vo fitness ako aktívny športovec, ale aj lektor a špecialista na športovú výživu a kondičný tréning. V odbore fitness tréningov je tiež vedeckým pracovníkom na doktorandskom štúdiu na Masarykovej univerzite a vedie vzdelávacie zariadenie Fitness Institut, ktoré založil v roku 2012. V rozhovore sa dozviete ako nazerá na aktuálny fitness svet a komunitu, v čom vníma jeho úskalia a ako vidí jeho ďalší vývoj, aby prinášal do života ľudí viac zdravého pohybu, stravovania, relevantných informácií a menej extrémov.
5/24/202233 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

#81 Barbora Švidraňová: „Stretávam stále viac otvorených mužov, ktorí tak nedbajú na ego a testosterón.“

Barbora Švidraňová je speváčka v kapele Basie Frank a tiež známa divadelná a seriálová herečka. Je členkou Mestského divadla Žilina, kde ju aktuálne môžete vidieť v predstavení Anna Karenina. Okrem toho hrá v nitrianskom divadle a seriáli Oteckovia. V podcaste prezradí, aké situácie ju v živote priviedli k „zmúdreniu“, kedy pocítila silu ženy v sebe, či je pripravená na vzťah s mužom a akú má o partnerstve predstavu. Keďže sa rada venuje aj veciam medzi nebom a zemou, dozviete sa ako spiritualita ovplyvnila jej prácu, ale aj to ako sa dostala po pôrode späť do formy a naučila sa lepšie vnímať  a mať rada svoje telo.
5/18/202246 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

#80 Veronika Kamenická: „PMS zažíva až 75% žien, ale nie je to normálne.“

Intímne poznať svoj cyklus znamená intímne poznať svoje telo a samú seba. Zladenie sa s cyklami nášho tela je kľúčom k odomknutiu a využitiu plného ženského potenciálu. Ženy prekvitajú práve vtedy, keď žijú v súlade s prirodzeným vnútorným rytmom tela. To že sme zvyknuté každý deň fungovať v tom istom režime a mať na seba rovnaké očakávania čo sa týka produktivity, kreativity, výkonu a častokrát tlačíme na pílu aj keď naše telo nemá kapacitu, býva častou príčinou PMS symptómov, hormonálnej nerovnováhy, nepravidelného a bolestivého cyklu či iných zdravotných komplikácií. Nielen o týchto témach, ale aj o strave a pohybe, ktorým si vieme podporiť jednotlivé fázy cyklu, tak aby sme sa cítili dobre fyzicky aj psychicky, sa dozviete v rozhovore s Veronikou Carr Kamenickou, holistickou poradkyňou zdravia a lektorkou jogy, ktorá sa venuje ženám a pomáha im k prinavráteniu hormonálnej rovnováhy.
5/11/202253 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

#79 Ladislav Kužela: „Črevá rozhodnú aj o tom, či sa nám niekto páči alebo nie.“

Doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH je uznávaný gastroenterológ, autor mnohých odborných publikácií a vysokoškolský pedagóg. Najnovšie ste sa možno stretli s knihou Zdravie bez liekov. V rozhovore sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o črevnom mikróbome alebo mikrobiote. To, že sedemdesiat percent imunitného systému sa nachádza v črevách ste už asi počuli. Rovnako ako vetu láska ide cez žalúdok a zdravie cez črevo. Spoznajte orgán, ktorý sa dostáva do popredia pozornosti odborníkov a ktorý nás ovplyvňuje viac, než sme si donedávna dokázali predstaviť. Mikrobióm, teda spoločenstvo mikroorganizmov, ktoré si pestujeme v sebe, mnohí nazývajú aj svojím vnútorným tamagoči. Treba sa o neho neustále starať, odmenou však býva zdravie a celková pohoda. Črevný mozog totiž ovplyvňuje mnoho oblastí, ako napríklad imunitu, metabolizmus, výkonnosť či dokonca psychiku. Od stavu nášho črevného mikrobiómu záleží, či sa u nás prejavia niektoré závažné civilizačné a chronické choroby, obezita, alergie alebo intolerancie.
5/4/202244 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

#78 Ingrid Rehorovská a Tina Penxová:„Zlé dýchanie u detí môže mať vplyv aj na nesprávny vývin čeľuste a zubov!”

Dych je absolútny základ nášho života. Mnohí si to však uvedomíme až vtedy, keď sa nemôžeme nadýchnuť – z akýchkoľvek dôvodov.  V poslednom čase sa čoraz viac stretávame s problematikou „zlého dýchania“ u detí. Pokiaľ nie je u dieťaťa diagnostikovaná choroba obmedzujúca dýchanie, mnohokrát je to o zlozvykoch, alebo psychosomatického pôvodu, tzn. preberanie emócií, strachov, starostí od rodičov. Dieťa je veľmi citlivá bytosť a obrovská „špongia“, ktorá nasáva informácie, pocity, emócie, zážitky, čokoľvek okolo neho šuchne. Často v neprospech seba. Preto je dobré už v útlom detstve vnímať ako dýcha. V rozhovore vám odborníčka na zdravé dýchanie Tina Penxová a MuDr. Inga Rehorovská prezradia prečo by sme mali vnímať ako naše deti dýchajú a akým spôsobom, dychovými cvičeniami a hrami ich môžeme k správnemu dýchaniu viesť. Dozviete sa viac aj o rozdieloch medzi dýchaním nosom a ústami, o čeľustnej ortopédii, miofunkčnej terapii a aký veľký dopad môže mať nesprávny dych na vývin čeľuste a zubov.  
4/26/202250 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

#77 Bartek Dobrodej Krzewiński : „Divoké jedlé rastliny dnes ľudia nezbierajú, lebo ich väčšinou nepoznajú.“

Jar je ideálny čas na zbieranie divokých jedlých rastlín. Teraz sú totiž najmladšie, a teda aj najchutnejšie. Vedeli ste, že pri prechádzke po lúke je väčšina byliniek aj burín, ktorými je obsypaná jedlých? V tejto epizóde sa dozviete aj to, čo všetko sa dá v prírode zjesť, ktoré “buriny” sú najchutnejšie, ktoré stromy majú jedlé listy, kvety, plody či puky, ako zjesť v prírode žihľavu, aby ste sa nepopŕhlili, ako si urobiť divoký “zelený jačmeň”, “divoké”zelené smoothie, nátierky, nakladaný medvedí cesnak či palacinky z bazy? Prečo by sme mali konzumovať viac zeleného, ktoré rastliny sú jedovaté a ako sa najlepšie naučiť ich spoznávať ? Ing. Bartek Dobrodej Krzewiński je etnobotanik, milovník prírody, vyštudovaný lesník a ochranár prírody, lektor kurzov o divokých jedlých a liečivých rastlinách, ktorým sa venuje už od detstva. Už desať rokov robí prednášky a semináre a v lete mu vyjde kniha Divoké jedlé rastliny, v ktorej zosumarizoval svoje dlhoročné poznatky a skúsenosti z tejto oblasti.
4/19/202245 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

#76 Barbora Kyšková a Ladislav Kužela: Vegánstvo očami gastroenterológa a vegánky

O vegánstve nájdete množstvo protichodných názorov či výskumov. Cieľom tejto epizódy je  pozrieť sa naň s nadhľadom ako na jednu z možností stravovania, ktorá nemusí vyhovovať každému. Adri sa rozprávala s dlhoročnou vegetariánkou, teraz už vegánkou Barborou Kyškovou ReBarbora - veganblog, ktorá tvorí zdravé chutné vyvážené recepty a na kurzoch “Tvoja cesta k vegánstvu” vedie ľudí ako postupne a prirodzene prejsť na vegan stravu tak, aby telo dostalo všetko čo potrebuje. Odborný pohľad nám do debaty vniesol Doc. MuDr. Ladislav Kužela, PhD.,MPH.,ktorý ako píše vo svojej knihe, Zdravie bez liekov, po infarkte prehodnotil svoj vzťah k jedlu a ako „zarytý mäsožravec“ objavil liečivú silu rastlinnej výživy.  
4/12/202246 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

#75 Monika Hodásová: „Nestačí, že sa zdravo stravujeme, väčšina ľudí má potlačené emócie, ktoré majú obrovský vplyv na naše zdravie.

Monika Hodásová je holistická sprievodkyňa, inštruktorka jogy, vyštudovala TČM v Brne, akreditovaná terapeutka metódy Cesta od Brandon Bays, absolventka tantrického výcviku, ktorá s pracuje s liečením tráum. Pravidelne píše články do slovenských časopisov zameraných na zdravie a sebarozvoj. Sama si prešla náročným obdobím, kedy kvalita jej života bola vyjadrovaná počtom liekov, ktoré konzumovala a operačných zákrokov, ktoré absolvovala. Povedala si, že dosť a začala hľadať iné spôsoby ako porozumieť svojmu telu a duši. Také, ktoré ho vnímajú celostne. V podcaste sa dozviete, že telo je úžasný nástroj, ktorý nám dáva najavo, keď niečo nie je v poriadku, ale v rýchlom tempe nášho života nám táto informácia často uniká. Dozviete sa tiež prečo podľa Moniky afirmácie nefungujú, prečo nepotláčať hnev a uznať a prežívať akúkoľvek emóciu.
4/3/202243 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

#74 Tami Šimončíková Heribanová: „Mojim cieľom je byť čo najviac sama sebou”

Tami Heribanová je krásny človek. Okrem toho aj slovenská spisovateľka a novinárka, mamina Emilky žijúca s manželom a fotografom Braňom striedavo v Portugalsku a na Slovensku. Napísala niekoľko kníh napr. Predavačky bublín, Bola to len láska , Pendleri, Misia Eva, prísne tajné či najnovšiu monografiu Prípad Erich Kästner: lyrikou proti totalite. Bola dlhoročnou redaktorkou časopisu EMMA, v posledných rokoch pracuje pre VOGUE Portugal.  Jej časté návštevy u „dedkovcov“ na dedine prehĺbili jej vzťah k prírode, ktorá je miestom, kde si vždy dobije baterky. Jej vášňou sú dejiny odievania a už niekoľko rokov zbiera kroje.      
3/28/202251 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

#73 Tina Penxová- „Dychom dokážeme ovplyvňovať naše fyzické, mentálne i psychické zdravie!“

Dych je ovplyvňovaný všetkým a ovplyvňuje všetko v našom živote. Lektorka zdravého dýchania Tina Penxová, mala len 7 rokov, keď som sa ocitla v nemocnici s prvým astmatickým záchvatom. To bol začiatok jej príbehu o dychu. Vo svojej práci sa zameriava najmä na vedomú prácu s dychom ako aj správny spôsob dýchania. Uprednostňuje holistický prístup k zdraviu jedinca. Ak sa chcete o súvislosti medzi dychom, zdravím a kvalitou nášho života dozvedieť viac, túto epizódu si nenechajte ujsť.
3/21/202244 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

#72 Anabela Meľo /mamymimodavu/: ”Rozhodla som sa, že k svojmu dieťaťu budem stopercentne úprimná!”

Anabele Meľo je vyštudovaná novinárka a choroba z povolania mi ostala aj na materskej.Preto založila blog a IG profil mamymimodavu.sk. Prečítala desiatky odborných kníh o materstve, prešla množstvo kurzov, webinárov a absolvovala konzultácie s odborníkmi. Okrem toho sa učí na svojich vlastných „krušných“ chvíľach, aby mohla ženám posunúť ďalej všetko, čo vie. Robí to inak a rada podporí všetky mamy, ktoré sa občas cítia, že sú v tom také samy. V rozhovore sa dozviete o dôležitosti vzťahovej väzby medzi rodičom a dieťaťom, hovorení pravdy, sebaláske, fungovaní detského mozgu, novom nazeraní na výchovu s väčším rešpektom a láskou, nastavovaní hraníc, ale aj zdravej sexualite, ktorá má taktiež korene už v detstve.
3/16/202248 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

#71 Boris Bajer: „Správnou životosprávou a pohybom môžeme ovplyvniť aj našu genetiku.“

MuDr. Boris Bajer PHD. je lekár a výživový špecialitsa, ktorý si v minulosti sám prešiel obdobím obezity, poruchami príjmu potravy či diétami. Aj vďaka tomu sa začal venovať výžive, životospráve a pomoci druhým s rovnakými problémami. Všetky svoje poznatky zosumarizoval do knihy Medicína výživy. V rozhovore sa dozviete najnovších štúdiách a informáciách o antiage strave, dôležitosti pohybu a ďalších faktoroch, ktoré majú vplyv na dlhovekosť, ale aj to do akej miery má vplyv na naše zdravie genetika a čo môžeme ovplyvniť my sami?
3/7/202239 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

#70 Tereza Ruth: “Sila ženy sa ukrýva aj v jej zraniteľnosti.”

Tereza Ruth sa ženskému svetu venuje už vyše pätnásť rokov. Vedie celodenné aj víkendové semináre, ale aj tanečno-pohybové meditácie zamerané na prehlbovanie spojenia sa so živou ženskou podstatou prostredníctvom práce cez jednotlivé ženské archetypy. Žena je prirodzene intuitívna, táto jej schopnosť je však v zahltení povinnosťami vo svete zameranom na výkon častokrát potlačená a cíti sa akoby „odpojená od seba“.  Čo to vlastne znamená a ako nám dokáže pomôcť tanec, hlas, meditácie v pohybe či prepájanie lona a srdca? O maternici sa v tao joge hovorí ako o emočnej hube. Absorbuje naše emócie, ktoré neboli vedome prežité a boli potlačené. Týkajú sa predovšetkým tém sexualita, všeobecné prijatie ženstva, materstvo, partnerské a rodinné vzťahy či traumatický pôrod. Tieto nespracované emócie je možné z maternice uvoľniť vďaka dychovým, vizualizačným, energetickým cvičeniam, tancu či hlasu. V opačnom prípade môžu viesť ku gynekologickým ochoreniam ako sú zápaly, cysty, myómy prípadne menštruačné problémy. Uvoľnenie týchto emócií navracia silu a život do ženskej maternice. Rovnako ako vitalitu, radosť, tvorivosť a ženskosť.  Ak ste čítali knihu Ženy, ktoré behali s vlkmi, tak už asi tušíte, o čom bude táto epizóda a ak nie, možno práve teraz nastal čas prelistovať si ju a objaviť ďalšiu "komnatu ženskej duše."
2/28/202244 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

#69 Veronika Ragan: „Nemyslím si, že v prežívaní ženskej emocionality sú hranice, prejavte čo naozaj cítite, aj radosť, aj hnev!“

Veronika Ragan je psychologička a koučka. Venuje sa individuálnemu a párovému poradenstvu. Založila si instragramový profil spomiluj, na ktorom sa prihovára verejnosti s témou duševného zdravia  „ľudskou rečou“. V tejto epizóde sa dozviete o syndróme „dobrého dievčaťa“, dôležitosti prejavov ženskej emocionality, slobodnom prežívaní svojho života bez pocitov, že s nami nie je niečo v poriadku, keď nezapadneme do každej spoločensky akceptovateľnej  a „dobrej škatule.“
2/16/202234 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

#68 Lenka Mančíková: „Bezlepkové kváskovanie vie pomôcť aj pri zdravotných problémoch.“

Foodblogerka Lenka Mančíková upiekla svoj prvý koláč, keď mala 21 rokov, ale už vtedy sa jej veľmi nepozdávalo, že do receptov išlo priveľa bielej múky, cukru či masla. Tak si začala tvoriť zdravepecenie.sk po svojom. Miluje chlieb a sladké, preto chce, aby to, čo upečie bolo aj nutrične nabité a využíva rôzne múky a ich kombináciu. Fascinovalo ju, ako môže vzniknúť len z múky a vody taký zázrak ako chlieb, preto sa tiež naplno venuje kváskovaniu, písaniu kníh a kurzom na túto tému. V rozhovore sme si posvietili na bezlepkové kváskovanie, na čo si dať pozor pri výbere múk, ako si vyrobiť a starať sa o kvások, že to nie je žiadna raketová veda, ale keď viete ako na to, zamilujete si to aj vy.
2/6/202242 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

#67 Janka Kondrcová: „Výživu treba prispôsobiť svojim potrebám a nehľadať len jeden návod.“

  Koľko ľudí, toľko návodov. Na zdravie či stravovanie. Ako sa zorientovať v spleti výživových prístupov, diét, výskumov, trendov, ktoré si častokrát aj protirečia? Aj na to vám v rozhovore odpovie výživová špecialistka Janka Kondrcová. Zároveň vám možno zbúra zopár zaužívaných mýtov z oblasti výživy. Janka sa vzdeláva na fakulte Agrobiológie a potravinových zdrojov v odbore Výživa ľudí a spolupracuje s gastroenterologickou ambulanciou doc.MUDr. Ladislava Kuželu PhD, MPH.  
1/31/202245 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

# 66 Vanda Gallo: „Pocity po pôrode sú ako na húsenkovej dráhe, baby blues mi pomohla prekonať joga.”

Vanda Gallo je lektorka jogy, pranajámy a meditácie. Do života jej prišla už v útlom veku, kvôli zdravotným komplikáciám, ktoré jej spôsobil náročný pôrod jej mamy. Neskôr sa venovala modelingu a cestovaniu po svete. Jedného dňa ju to prestalo napĺňať a a rozhodla sa ísť do Indie. Odvtedy tam bola nespočetne veľakrát a učeniu jogy sa venuje naplno. Momentálne žije v zahraničí, má malú dcérku Miu. V rozhovore otvorene rozpráva o tom ako si dovolila uvidieť pôrod aj inak ako bolestivú skúsenosť, prečo rodila doma, ako jej v prípravách pomohla joga a prečo odkazuje ženám, aby sa nebáli požiadať o pomoc, ak majú popôrodné baby blues alebo depresiu.  
1/23/202239 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

#65 Diana Ho Chi: ”Keď som otvorila tému násilia vo vzťahu, ženy mi písali a ďakovali!”

Ak cvičíte s fitshaker.sk, Dianu Ho Chi,  ako trénerku sexy body, jogy či flexibility určite poznáte. Vietnamské korene sa postarali o jej exotický zjav a disciplínu v živote. Má kopec energie a okolo seba silnú ženskú komunitu, v ktorej ženy nielen cvičia, ale sa aj navzájom podporujú. V rozhovore sa dozviete aj to, kedy zo svojej inakosti urobila výnimočnosť, ako sa stará o svoje telo aj dušu, či prispôsobuje svoj nabitý kalendár aj svojmu ženskému cyklu a prečo, keď do vzťahu vstúpi násilie, treba sa zdvihnúť a odísť.
1/17/202233 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

#64 Elier Ramos: „Kuba je miesto hriešneho tanca, chýba mi, ale chcel som od života viac!“#

Elier Ramentol Ramos je rodák z Kuby, DJ, profesionálny tanečník, dance & fitness inštruktor, lektor latino tancov salsa a bachata, ktoré učí vo svojom bratislavskom Dance & Fitness štúdiu by Ramos Studio. Pre Fitshaker si pripravil tanečné videá, ku ktorým hrá jeho autorská hudba. V rozhovore sa dozviete, prečo sa rozhodol odísť z Kuby, akí sú ľudia, ktorú tam žijú, ako sa dostal na Slovensko, ale aj čo iné by robil, ak by netancoval. Elier tiež prezradí, že prečo tanec v páre prirovnáva k hre medzi mužom a ženou, v ktorej je dôležitá komunikácia.   
1/11/202231 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

#63 Emma Drobná: „Terapia je pre mňa cestou sebapoznania a veľmi ma baví!“

Je jednou z najúspešnejších slovenských speváčok a napriek tomu, že vystupovanie na pódiu miluje, na začiatku svojej kariéry to pre ňu, ako introverta, bola výzva. Dnes je šťastnejšia ako kedykoľvek predtým aj vďaka terapii. Tú vníma ako dôležitú súčasť práce na sebe a rozhodnutie pre ňu, považuje za jedno z najlepších v živote. Otvorene hovorí, že prežila aj obdobie, kedy necítila svoju hodnotu a pri otázkach vzťahov, zo skúsenosti cíti, že do partnerstva je dobré vstupovať z pozície „pohodlnej samoty.“ V rozhovore s Adri sa tiež dozviete, aký pohyb ju teraz teší najviac, či si vie predstaviť život na Ibize, kde za posledné obdobie spolu priateľom trávia veľa času, ale aj to ako prežíva vianočný čas.
12/27/202135 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

#62 Lucia Pajszerova a Martin Vrabko : Ako žiť naplnené vzťahy z pohľadu Tantry

Lucia a Martin sa dlhé roky venujú Tantre, robia workshopy, semináre, dokonca aj online kurzy. Nájdete ich na stránke www.intimne-umenia.sk. Dozviete sa, že Tantra je hlavne o plnom prežívaní toho, čo sa deje práve teraz. Tiež sme sa pobavili o tom, čo je skutočná intimita, aj ako zažívať autentické a naplnené vzťahy (či už partnerské, s blízkymi ľuďmi, či so samým sebou) . Dáme si aj pár praktických cvičení. Príjemné počúvanie! 
12/19/202137 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

#61 Tinka Karmažín: Napečte si na Vianoce zdravo, ale aj naozaj chutne

Tinka Karamažín je neskutočne sympatická žena, ktorá má svoj blog Tinkine recepty, je autorkou mnohých kníh o varení, pečení, ale aj bylinkách. Tie s obľubou zvykne zakomponovať aj do receptov. Jej filozofiou je variť naozaj zdravo, rýchlo a chutne. Dá sa to aj na Vianoce. Prezradí ako nahradiť klasický cukor či múku v receptoch a nakombinovať ich tak, aby sa vám to podarilo a výsledok bol nielen chutný, ale aj výživný. Dozviete sa tiež ako vianočne napiecť pre bezlepkáčov či veganov.
12/12/202145 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

#60 Miriam Latečková: Bylinkové recepty na najčastejšie detské ochorenia od fytoterapeutky

Rastie počet rodičov, ktorí sa snažia svoje deti liečiť čo najprírodnejšie bez zásahu chemických liekov. Je však nutné ponoriť sa do témy hlbšie a nechať si poradiť od odborníka.  V rozhovore s terapeutkou čínskej medicíny a fytoterapeutkou Miriam Latečkovou sa dozviete, v akej forme, množstve  a veku môžete deťom zavádzať bylinky do života a pomôcť im tak pri liečbe najčastejších detských ochorení. Reč bude aj o konkrétnych bylinkách a receptoch, ktoré môžete použiť na ceste ku zdraviu vašich detí.
12/6/202152 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

#59 Janka Travelhacker : Slnko na cestách, aj v sebe.

S Jankou Travelhacker, ktorá je známa pre svoj blog o cestovaní, kde nájdete mnoho trefných rád a tipov, sme sa pobavili o cestovaní - aby sme vám kúsok slnka priniesli aj do týchto šedivejších dní. Janka dala aj tipy, kam cestovať túto zimu pre tých, ktorí cestovať chcú a môžu. Zároveň tiež tip na to, ako si priniesť kúsok slnka k sebe, tam, kde ste práve teraz. Krásne počúvanie prajeme. 
11/28/202128 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

#58 Miška Začková : Čaro esenciálnych olejov

Miška Začková sa venuje aromaterapii 17rokov, má mnoho odborných vedomostí, skúsenosti z praxe, a dokáže o esenciálnych olejoch s vášňou rozprávať hodiny. Dozviete sa, ako vybrať kvalitný olej, akým spôsobom ho používať, prečo nám niektoré oleje voňajú a iné nie, alebo napríklad tiež - prečo nepoužívať na oleje aromalampu, ale difuzér. Viac sa dozviete v tejto epizóde, a tiež na www.terramia.sk
11/21/202138 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

#57 Miriam Latečková: Vydymovanie ako liečivý proces a rituál

Vydymovanie alebo používanie byliniek na rituálnu prax je jedným z najstarších spôsobov využitia byliniek, živíc a vácnych drevín. Naša história a tradície sú bohaté na využívanie magickej sily bylín a obsahujú ich všetky staré slovanské herbáre. Rovnako má veľkú tradíciu v Indii, Južnej Amerike a v malých obmenách po celom svete. V  súčasnosti sa tiež čoraz častejšie používa na čistenie priestorov a pri meditácii. Terapeutka čínskej medicíny a autorka knihy Bylinky z babičkinej záhrady, Miriam Latečková, vám prezradí čo všetko môžeme vydymovať, ako nám táto technika pomáha na dennej báze, ale aj pri joge alebo inej duchovnej praxi.
11/14/202141 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

#56 Vierka Ayisi: ”Prácou na sebe dokážeme zmeniť naše podvedomé vzorce správania!”

Vierka Aisy na ceste svojho života pochopila, že jej  poslaním je vedenie ostatných, aby prebývali vo vnútornom mieri, šťastí, zdraví a harmónií, vedomí si princípov samoliečenia a fungovania svojho vlastného vnútra. Stretnúť je môžete na hodinách jogy, meditácie, zvukoterapie či synchronizácie srdca. V rámci svojich workshopov prednáša a organizuje ženské diskusné kruhy na témy vnútornej radosti, harmónie a sily. Je súčasťou "harmonického komanda"  a v rámci štyridsaťdňovej Harmonickej výzvy vás prevedie technikami, ktoré vás dokážu napojiť  sa na svoje hlbšie ja. Prezradí aj to, ako si dobíja baterky ona sama, prečo rada trávi čas v prírode a nemá rada zimu.
11/7/202153 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

#55 Andrej Jeleník: Smútok. Prečo je dôležité dovoliť si ho cítiť, objasňuje psychológ.

Dovoľujete si cítiť smútok? Naša kultúra príliš "tlačí" na prezentovanie najmä pozitívnych prejavov, čo ak však práve cítime napríklad smútok a potrebujeme ho skutočne cítiť a prejaviť? A ako to vôbec (bezpečne) urobiť? Vnútorná autenticita a zraniteľnosť, môže byť cesta k skutočnej s-pokojnosti, a práve o tom je táto epizóda s psychológom Andrejom Jeleníkom.  
10/30/202125 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

#54 Barbara Sviežená: „Emočné jedenie je jedným z najčastejších dôvodov priberania!”

Barbara Sviežená: „Emočné jedenie je jedným z načastejších problémov, prečo priberáme!“   Barbara Sviežená sa pôvodne zaoberala výskumom v oblasti genetiky a molekulárnej biológie, ale osobné problémy so zdravím, váhou, vylučovaním potravín a experimentovaním ju doviedli na cestu hľadania tej správnej výživy pre seba a teraz aj ostatných. V rozhovore sa dozviete viac o emočnom jedení, ktoré je jedným z najčastejších dôvodov priberaniana váhe. Zmarí všetku našu snahu zdravo sa stravovať a dosahovať výsledky, po ktorých túžime. Pri prežívaní silných negatívnych emócií, ako je úzkosť, stres alebo žiaľ, majú niektorí ľudia tendenciu sa prejedať. Vypočujte si, čo je príčinou tohto správania, ako rozpoznať, že už ide o problém a ako sa z tohto kruhu dostať ?!
10/24/202136 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

#53 Saša Ragas: Ako a prečo sa pripraviť na prvé mesiace s bábätkom.

Toto je "must" pre všetky tehotné a čerstvé mamičky. Saška Ragas, ktorú môžete poznať z www.babybalance.sk, je žena s rokmi skúseností a vedomostí z oblasti podpory správneho vývinu bábätiek, ktorá sa jednoducho skvele počúva! Tentokrát sme sa pobavili o tom, čo robiť s bábätkom prvé mesiace po pôrode a prečo je dôležité vedieť, ako sa oň starať. Inšpirujúci rozhovor, ktorý vás naladí na vaše bábätko. Dajte o ňom vedieť aj svojím tehotným kamarátkam! 
10/18/202135 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

#52 Miriam Latečková: Bylinky a imunita na jeseň

Miriam Latečková je mamina troch dievčat, vyštudovaná filozofička  a takmer 15 rokov sa venuje alternatívnej medicíne. Za túto dobu mala možnosť spoznať a naučiť sa viacero techník potrebných pre pomoc ľuďom so zdravotnými problémami. Od poradenstva v oblasti stravovania, liečby jedlom, cez sviečkovanie, moxovanie až po klasickú čínsku medicínu vrátane akupunktúry, čínskej dietetiky a fytoterapie. Ako veľká milovníčka byliniek a alternatívnej liečby založila projekt Babičkina záhrada a je autorkou kníh Bylinky z babičkinej záhrady, Bylinkár a Herbár. V rozhovore sa dozviete, aké bylinky vám pomôžu na jeseň posilniť vašu imunitu.  
10/10/202141 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

#51 Mirka Luberdová: O vyliečení syna, zdravej strave, modelingu aj ženskej ceste

Mirka je známa ako žena, ktorá mala deti pomerne mladá. Jej syn Riško prekonal leukémiu a v tom čase na onkológii vyzerala  ako podivín, keď sa vo veľkom začala zaujímať o zdravú stravu, ktorou chcela podporiť jeho liečbou zdevastovanú imunitu. Dnes je to inak, aj jej pričinením v spolupráci s docentom Viktorom Bielikom a SAV vypracovali výživový plán pre onkopacientov.  Pre jej dcérku Izabelku chce byť príkladom maminy, ženy, ktorá miluje svoje telo a stará sa oň po všetkých stránkach, lebo ako modelka si prešla aj hladovaním a extrémami, o ktorých otvorene hovorí, že jej v tom čase ničili zdravie. Mirka je veľmi úprimná a v rozhovore prezradila aj to, že v ťažkom období si prešla aj rôznymi terapiami a posledné dva roky chodí na ženské kruhy a objavuje pravdivé hlbiny a zákutia svojej divokej duše. PIKOŠKY: Má dvoch vlčiakov Artemis a Draga.
10/4/202132 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

#50: Zuzana Ondrisova: Tvárová jóga ako cesta k vonkajšej aj vnútornej kráse

Tvárová jóga napomáha nielen vyzerať skvele, ale aj cítiť sa skvele. To, ako sa vnútorné cítime síce ovplyvňuje to, ako vyzeráme a ako sa "tvárime" , ale funguje to aj naopak. S lektorkou tvárovej jógy, Zuzanou Ondrisovou, sme sa sa porozprávali o tom, čo je tvárová jóga, pre koho je vhodná a aj aká bola Zuzkina cesta j nej. 
9/26/202128 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

#49: Maroš Molnár: ”Žena by sa mala o seba starať a páčiť sa sama sebe!”

Maroš  Molnár trénoval najlepších slovenských športovcov, je autorom knihy Gauč alebo šťastie, ktorá je návodom na lepší a aktívnejší život, poznáte ho z TV show, v ktorej pomáha chudnúť extrémne obéznym ľuďom a inak je to sympaťák, s ktorým sa dá rozprávať aj celý deň. V rozhovore s Adri sa dozviete ako sa stravuje on aj jeho rodina, prečo je pre ženy dôležitý aj silový tréning, ako nestrácať motiváciu k cvičeniu, ale aj to prečo odporúča otužovanie a vedomú prácu s dychom cez dychové cvičenia.   POKOŠKA: Dlhé roky otužuje a odporúča to ako skvelý prostriedok k lepšej imunite.
9/19/202128 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

#48: Romana Benčíková: Život bez manipulácie

Romanka Benčíková zo "život bez manipulácie" nám pomohla hlbšie nazrieť do vzťahu s manipulátorom (či už je to partnerský vzťah, rodič-dieťa, kamaráti..), prečo daná osoba koná ako koná, ako manipulátora odhaliť, pochopiť a vzťah s ním ukončiť alebo zmeniť. Verte, že ak sa takáto situácia netýka priamo vás, niekto vo vašom okolí si s ňou možno nevie rady. V podcaste sa dozviete veľmi užitočné informácie, ktorých je v slovenských knihách a webe skutočne nedostatok. 
9/12/202124 minutes, 1 second
Episode Artwork

#47: Lucia Lužinská: O liečivej sile dychu a hlasu so speváčkou a jogínkou Luciou

Život začíname prvým nádychom a končíme výdychom a to ako dýchame „medzitým“ má zásadný vplyv na naše fyzické aj mentálne zdravie. Veľa lekárov celostnej medicíny tvrdí, že keby mali dať ľuďom jednu radu pre zdravý život znela by: „Naučte sa správne dýchať.“  Lucia Lužinská ako herečka, speváčka a jogínka pracuje s dychom celý svoj život. V rozhovore porozpráva o svojej ceste k sebe cez hlas, správnych technikách dychu, pranajáme, o liečivom potenciále hlasu, ktorý sa skrýva v každom z nás.  Dozviete sa aj ako sa dostala k spievaniu mantier, joge a prezradí ako kreatívne "jazzovo" uspávala svoje deti.
9/6/202141 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

#46: Denise Charbo: Viac ženská a uvoľnená cez brušné tance?

S brušnou tanečnicou, jogínkou a kultúrnou antropologičkou v jednom - Denise Charbo, sme sa rozprávali o tom, ako nás brušné tance môžu naučiť cítiť sa byť viac ženskou a viac uvoľnenou. Zašli sme však aj do histórie brušných tancov a tiež k Deniskinmu 3-ročnému pobytu/výskumu v kmeni Ratvov v Indii. Prajeme príjemné počúvanie. 
8/29/202135 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

#45: Veronika Hanáková: Káva a jej vplyv na tréning a zdravie

Milujete kávu? Nielen krásne vonia, ale jej účinky dokážeme využiť aj pri tréningu. Nie je však káva ako káva. O tom, na čo dbať pri jej výbere, pražení, dávkovaní či naozaj pomáha pri spaľovaní tukov, a či má pozitívne účinky pre naše zdravie sa Adri rozprávala s Veronikou Hanákovou, výživovou špecialistkou, ktorá vyštudovala biochémiu.
8/23/202130 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

#44: Zuzana Woleková: O diastáze s fyzioterapeutkou Zuzkou

Zuzka Woleková je fyzioterapeutka špecializujúca sa na uro-gynekologickú fyzioterapiu. Sprevádza ženy od prvej menštruácie až za menopauzu. Je odborníčkou aj na tému diastázy, s ktorou sa mnohé ženy stretávajú práve po pôrode. Porozprávali sme sa o tom, čo je diastáza, ako ju riešiť, aké cviky sú vhodné a naopak nevhodné. Viac o Zuzke nájdeš na gynfyzio.sk
8/15/202132 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

#43: Eva Tóth: Technika na uvoľnenie napätia, stresu aj tráum, ktorú možno nepoznáš

Eva Tóth je certifikovaná lektorka metódy TRE, ktorá je založená na aktivovaní neurogénneho chvenia - trasení telom. Pozdieľali sme okrem iného aj osobné skúsenosti s touto technikou. Či už ju poznáte alebo nie, stojí za to si o nej vypočuť a možno v budúcnosti aj vyskúšať. Príjemné počúvanie! 
8/1/202131 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

#42: Ivan Kubán: O veľkej sile malých zmien, ale aj chi-kungu, meditácii a hudbe

Ešte pred pár rokmi ste mohli počuť o mene Billy Hollywood ako jednom z najznámejších producentov hudby a DJs na Slovensku. Ivan Kubán dnes žije pokojný život na Liptove, venuje sa naplno chi- kungu, meditáciám, dychovým cvičeniam a hudbu tvorí stále. Má však skôr meditačný charakter, pričom sa sústreďuje najmä na frekvenčné zvuky, ktoré určitým spôsobom vplývajú na mozog a teda aj na energiu celého tela. Lebo aká je naša myseľ, taká bude aj naša energia a vyžarovanie.
7/26/202130 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

#41: Lucia Moncman: „Akokoľvek miluješ svoje deti, na prvom mieste si Ty! “

Lucka je chodiaca energia a optimizmus, ale aj dvojnásobná mama, ktorá vyštudovala odbor kondičné trénerstvo a založila Fit Mama projekt. Ukazuje mamičkám, že materská nemusí byť stereotypná, ale môžu si ju aj s deťmi aktívne užiť.  Vytvára komunitu žien a detí, v ktorej sa nerozoberajú len plienky, zuby a príkrmy. Asi viete, čo máme na mysliJ Ukazuje, že aj po pôrode sa dá opäť dostať do formy a cítiť sa žensky a sebavedomo, pričom vychádza z vlastnej skúsenosti, kedy pri druhom tehotenstve pribrala 35 kíl. Tvrdí, že len ak má žena naplnené všetky svoje emocionálne, psychické aj fyzické potreby, je pripravená vytvárať pekné rodinné zázemie a viesť k spokojnému životu aj deti.
7/18/202132 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

#40: Žufaňa: O jedle, o sebe a svojich vášňach

V novej epizóde boli hosťkami baby z bistra Žufaňa a porozprávali sme sa o jedle z rôznych uhlov pohľadu, tiež o tom, ako vyzerá Žufaňa teraz, aké má ďalšie plány, a aké iné vášne ešte tieto kreatívne a reflexívne ženy majú.
7/4/202134 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

#39: Zuzana Vráblová: Wakeskating je životný štýl a komunita

Zuzana Vráblová je šesťnásobnou majsterkou sveta vo wakeskatingu. Aj keď je tento šport známy najmä za Atlantickým oceánom, mladá usmievavá Slovenka naň, vďaka svojim úspechom, upozorňuje aj u nás. Miluje adrenalín, vodu, životný štýl a celú komunitu ľudí okolo wakeskatingu. V rozhovore  prezradí ako s ak nemu dostala, ako vyzerajú jej tréningy a čo ju na to celom baví najviac.
6/28/202125 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

#38 Milan Lieskovský: Ako urobiť z cvičenia párty?

Sú DJ-i, ktorí žijú zdravo, na akcii nepijú a keď skončí zbalia sa a idú domov. Milan Lieskovsky je jedným z nich a na Slovensku patrí k tým najuznávanejším. Zároveň je už nejaký ten rok súčasťou Fitshaker tímu, zvukovo sa stará o podcasty a vo videách ho môžete vidieť ako z cvičenia robí jednu veľkú párty. V rozhovore sa dozviete aj to ako sa dá skĺbiť práca DJ-a s pravidelným režimom a rodinou, čím by bol keby nebol DJ, ale aj to prečo ho volajú „tyčinkár“.
6/21/202128 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

#37: Michaela Králiková: ”Výživu musí dostávať nielen telo, ale aj duša.”

S Miškou Králikovou, ktorú poznáte možno z oblasti gastra, sme dali veľmi úprimný rozhovor o tom, ako nás ťažké obdobia v živote môžu posunúť a posilniť, ak sa nebojíme byť zraniteľní a zdieľať svoje vnútro s tými správnymi osobami.
6/13/202133 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

#36: Vedátor Samuel Kováčik: Čo má veda a šport spoločné? Pozrieme sa na benefity pohybu.

Samuel Kováčik, aktuálne veľmi známy ako Vedátor. Nájdete ho na sociálnych sieťach a tiež v jeho Vedátorskom podcaste, kde objasňuje rôzne zaujímavé javy a úkazy jednoduchšou pochopiteľnou formou aj ľuďom, ktorí sa do danej témy až tak možno nerozumejú. Samuel je veľmi príjemný a ľudský chalan, teoretický fyzik, ktorý má okrem iného rád aj vytrvalostný beh. A aj preto sme sa pobavili o tom, aký pohyb je pre človeka vhodný a prečo, ako pohyb ovplyvňuje výkon mozgu alebo aj o tom, čo má veda a šport spoločné.
6/6/202136 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

#35: Zuzana Mátheová: O liečivej delfínoterapii

Delfínoterapia sa označuje aj ako DAT – Dolphin Assisted Therapy. Má pozitívny vplyv na zvýšenie našej životnej sily a kreativity ako aj na celkovú psychickú pohodu a vyrovnanosť. Ide o kontakt človeka s delfínom, ktorý dokáže podporiť liečebné procesy. V tejto epizóde si vypočujete rozhovor so Zuzanou Mátheovou, ktorá  je špeciálna pedagogička, delfínoterapeutka, inštruktorka potápania a pri svojej práci využíva aj soundhealing. Teda vibráciu, rezonanciu a frekvenciu tibetských misiek a gongov, ktoré majú schopnosť zharmonizovať telo aj myseľ.
5/30/202125 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

#34: Catrice Cat: Objav sebavedomie a ženskú silu pomocou Burlesque.

Catrice Cat je jedna z pár žien, ktoré na Slovensku robia Burslesque show – vystúpenia, kurzy a v tomto období samozrejme aj online hodiny. Burlesque ťa naučí uvoľniť sa do svojho tela, svojej ženskosti aj zvodnosti. Je to o tom, dovoliť si byť ženská, nech vyzerám akokoľvek. Prijať svoju vlastnú podobu ženskosti a rovnako tak krásnu rôznorodosť ostatných žien.
5/23/202131 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

#33: Veronika Hanáková: Prečo ne/vyskúšať prerušovaný pôst?!

Je prerušovaná hladovka, alebo intermittent fasting naozaj účinná, alebo je to len ďalší trend? Aké má benefity pre naše telo, ale aj psychiku, čo sa pri prerušovanej hladovke v tele vlastne deje, pre koho je a pre koho nie je vhodná a ako na ňu reagujú ženy v porovnaní s mužmi. Na všetky tieto otázky v tejto epizóde odpovie výživová špecialistka, ktorá vyštudovala biochémiu a výživu Veronika Hanáková.
5/16/202135 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

#32: Matej Olejár: Obľúbený Fitshaker tréner nielen o tabate.

Obľúbený tréner (aj) na Fitshakeri vás v tejto epizóde namotivuje, pobaví a tiež donúti zamyslieť. Jednoducho všetko to, čo poznáte aj z jeho tréningov, len obšírnejšie. Matej nám odhalil viac zo svojho života, akým športom sa v živote venoval, čo ho baví a vyživuje a prečo práve TABATA zakotvila v jeho trénerskom živote. Pri počúvaní sa budete usmievať asi rovnako ako ja, keď som ho spovedala a počúvala. Vychutnajte!  
5/10/202136 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

#31: CZ Markéta Gajdošová O intuitívnom stravovaní a pod.

Je zvláštne, že treba hovoriť o niečom pre nás tak prirodzenom ako je intuícia. V kontexte života, kedy vládla hlava, racio, výživové tabuľky, váha, kalórie je však návrat k počúvaniu svojho tela a jeho potrieb nevyhnutný. Naše prababičky by sa možno len pousmiali, ale zároveň by nám silno držali prsty, aby sme toľko „neriešili.“ Výživová špecialistka a koučka Markéta Gajdošová vám v rozhovore prezradí, prečo je intuitívne stravovanie práve to, k čomu by sme mali smerovať pri voľbe toho, čo si dávame na tanier. Upozorňuje však aj na to, že aj tu sú určité hranice, ktoré je dobré mať nastavené. Samozrejmosťou je konzumácia skutočných potravín, uvedomelá voľba, hormonálne, metabolické, fyzické a najmä psychické zdravie.
5/2/202124 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

#30: Zdenek Štepánek: Behávaš? Chceš behať? Nebaví ťa beh? V tomto podcaste ťa pre beh inšpiruje tréner bežcov

Zdenek Štepánek – tréner bežcov, nám komplexne porozprával o tom, prečo je beh poslednú dobu taký populárny. Ako správne behať, dýchať, podporiť svoj výkon, ale aj akým spôsobom nezabúdať beh kompenzovať. Zdeňka poznám osobne, je to nielen super tréner, ale aj skvelý človek, ktorý ťa povzbudí či už beháš alebo nebeháš, a táto epizóda je veľmi príjemnou polhodinou strávenou s ním. Tak príjemné počúvanie!
4/25/202131 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

#29: Veronika Cifrová Ostrihoňová: O výzvach, joge a ženách

Veronika sa priznala, že v živote je na seba dosť prísna  a v športe si rada dáva výzvy. Miluje knihy, jogu a ľudské príbehy. V rozhovore sme sa porozprávali aj o tom, ako sa k nej dostala, prečo sa snaží zaradiť do svojho dňa meditáciu, ako ju dcéra priviedla k tomu, že má viac rada svoje telo a cvičí najmä preto, aby bolo zdravé a funkčné. To vizuálne je až príjemný bonus. Prebrali sme aj výchovu, ako sa dá zvládnuť jej pracovné nasadenie s materstvom, feminizmus a že čierny humor je u nich doma prirodzenou súčasťou, vďaka ktorej aj ťažšie situácie zvládajú v pohode a s nadhľadom.
4/18/202142 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

#28: Janette Šimková: S obľúbenou koučkou o tom, ako byť so sebou konečne spokojná

So Janette sme sa pobavili vcelku do hĺbky. O tom, ako sa o seba v živote skutočne vedieť postarať, ako byť spokojnejší človek, ako sa vedieť o samého seba oprieť... Zažijete veľmi príjemné, pokojné a inšpiratívne počúvanie, ktoré pomôže zamyslieť sa a prípadne nakopnúť k zmene.
4/11/202137 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

#27: Valentína Sedileková: O zdravom vzťahu k jedlu a svojom boji s anorexiou

Je tenká hranica medzi tým byť fit, cvičiť, zdravo žiť a posadnutosťou vlastným výzorom a nazeraním na seba cez optiku trendov štíhlych a občas aj nereálnych vyšportovaných tiel. Poruchy príjmu potravy sú skrytou hrozbou, ktorú si nepripúšťame a všetko sa môže spustiť už v detstve. Ako môžu rodičia vychovávať deti, aby mali zdravý vzťah s jedlu, ako pomôcť človeku, o ktorom tušíme, že má tento problém a ako sa nebáť požiadať aj o odbornú pomoc, ktorá tu vždy je? Aj o tom sa Adri rozprávala s Valentínou Sedilekovou, ktorá sama zažila, aký je život s poruchami príjmu potravy a teraz pomáha ďalším ľuďom s podobným problémom vďaka projektu Chuť žiť. Odborný pohľad na celú vec v tomto otvorenom a úprimnom rozhovore priniesla psychiatrička a terapeutka Magdaléna Frecer.
4/4/202144 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

#26: Peťo Švaral: Ako zladiť úspešný biznis a spokojný rodinný život

Zakladateľmi projektu Fitshaker sú Peťo Švaral s manželkou Luckou. Vyspovedali sme Peťa, ako to celé začalo, čo a kto všetko je súčasťou Fitshakeru, aké sú ďalšie biznis aj osobné vízie a plány.  
3/29/202129 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

#25: Tina: Speváčka sa podelila o to, ako prežila pobyt v úplnej tme

Je veľa spôsobov sebapoznávania a každý by si mal vybrať ten, ktorý mu vyhovuje. Terapia tmou, nie je pre každého, ale stojí za to spoznať ju. V tichu a tme pred sebou nemáme kam ujsť. Podnety bežných dní pominú a človek môže upriamiť svoju pozornosť naplno do svojho vnútra. Napriek tomu, že nevidí, má príležitosť nahliadnuť na všetko, čo vedome alebo nevedome odkladal do zásuviek svojej mysle a čakalo to na otvorenie, vyliečenie a prijatie. Speváčka Tina sa podelila o svoju skúsenosť z pobytu v tme. Ako pobyt prebiehal, čo prežívala a čo jej dal, si môžete vypočuť v rozhovore s Adri.
3/21/202133 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

#24: Denisa Lipovská: Mamička, podnikateľka, motivátorka. Kde berie energiu?

Akčnosť Denisky Lipovskej môžeš mrknúť napríklad na jej instagrame. Denisa je mama dvoch krásnych detí, influencerka a motivátorka, bývalá trénerka a majsterka Európy v Bikini Fitness, no a tiež zakladateľka detského centra HappyBee. Rozhovor s touto dynamickou ženou ťa nakopne do čohokoľvek sa práve púšťaš. Rozprávali sme sa však hlavne o cvičení a životospráve, takže epizóda je motiváciou pre všetky ženy, ktoré chcú byť v ešte lepšej forme.  
3/14/202130 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

#23: Zdenka Havettová: Ako je to naozaj s detoxikáciou tela na jar?

Jar a jeseň je na očistu tela ideálne obdobie, prečo je to tak? Ako by sme si mali v tomto období prispôsobiť jedálničiek a ako vplýva jedlo na naše emócie a prežívanie odpovie Zdenka Havettová. Absolvovala štúdium výživy v Nemecku, Holistickú školu a školu Tradičnej čínskej medicíny v Brne. V priebehu štúdia založila projekt Ide o Tvoje zdravie, ktorý je zameraný na podporu zdravia bežne dostupnými potravinami. Fascinovalo ju, že podľa Číňanov neexistuje jasná hranica medzi liekom a jedlom a väčšina chorôb môže byť zmiernená či vyliečená aj vďaka vhodne zvolenej strave. O výživu sa začala zaujímať po ťažkých alergických záchvatoch, z ktorých sa dostala a dnes pomáha na ceste za zdravím ďalším ľuďom.
3/7/202130 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

#22: Martina Novotná: BEZOBALiS inšpiruje ako na udržateľnosť zdravým rozumom a pomalými krokmi

S Martinkou Novotovou z obchodíku Bezobalis sme sa porozprávali o udržateľnom životnom štýle - prečo a načo? Táto téma je pre mnohých stále nie moc atraktívna, avšak - je to jedna z najdôležitejších tém, nad ktorými treba veľa premýšľať, debatiť a konať. Tak šup, vypočuť si troška inšpirácie a začať meniť seba a okolie po malých krôčikoch už dnes. 
2/28/202130 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

#21: Mary a Ady Bartalos: Prečo sa vzali už po troch mesiacoch známosti a ako posilňujú svoj vzťah k sebe

Herečka Mary Bartalos je známa zo slovenskej filmovej, seriálovej aj divadelnej scény, s ktorou sa na chvíľu rozlúčila a začala sa naplno venovať vzťahu s manželom Adym a ich malému synovi Noelovi. Ady je tréner movementu a práve láska k pohybu spojila aj túto dvojicu. Spoločne vedú malé  kreatívne štúdio s veľkým srdcom a rodinnou atmosférou, v ktorom môžu svoje schopnosti rozvíjať všetci  nadšenci rôznorodého pohybu. V rozhovore s Adri prebrali movement, na akých základoch je postavený, aký má presah do každodenného života a čo ich na ňom fascinuje.  Tiež prezradili prečo sa vzali už po troch mesiacoch známosti, ako posilňujú svoj vzťah k sebe a vychovávajú Noela.
2/21/202142 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

#20: Denisa Zlevská: Z pohľadu psychoterapeutky - Ako nájsť a udržať lásku vo vzťahoch

Psychoterapeutka Denisa Zlevská nám prezradí, ako vyzerá láska vo vzťahu, ako druhému lepšie porozumieť, ako vo vzťahoch rásť. Mať dobré dlhodobé vzťahy je totiž jeden zo základných pilierov spokojného života, a je preto fajn, aby sme sa v nich "naučili chodiť". Tento podcast nás to síce nenaučí, ale prinesie nám inšpiráciu a tipy, čo si začať na sebe všímať a čo možno začať robiť trochu inak. Lebo slovami Denisky, "láska je zručnosť". 
2/14/202135 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

#19: Nina Menkynová: Návod ako bojovať proti stresu a úzkosti pomocou jogy

Stres nie je jednoznačne negatívny, ale aj mobilizujúci a dokáže veci posúvať vpred tým správnym smerom. Čo však, ak trvá pridlho a stáva sa z neho úzkosť a paralyzuje nás. Nina Menkynová, terapeutka a jogínka, v rozhovore vysvetlí ako nám môže joga, konkrétne ásany, techniky a terapeutické nástroje pomôcť naučiť sa s ním pracovať. Nahliadneme aj do oblasti partnerských vzťahov, meditácie a preberieme život v súčasnosti, ktorý nám síce dáva zabrať, ale zároveň ponúka prijímať dennodenné výzvy, prekonávať ich a v konečnom dôsledku z nich vyjsť ako silnejšie osobnosti.
2/7/202135 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

#18: Zuzka z Jednoduchyporod.sk: Na pôrod môžeš mať pekné spomienky. Ako na to?

Zuzka sa venuje predpôrodnej príprave pre budúce maminky, sama je mama a viac o nej nájdete aj na jej stránke www.jednoduchyporod.sk. Jej cieľom je priniesť ženám podporu pre ľahší pôrod, pre dôveru v jeho proces, vo svoje telo. Ako pracovať so strachmi a ako sa uvoľniť pred pôrodom, ako sa pripraviť, prezradí Zuzka v tejto epizóde. A dôležité slová od Zuzky - nakoniec nemá zmysel hodnotiť pôrod ako dobrý alebo zlý, ale čo má zmysel je, aký mala žena POCIT z pôrodu.
1/31/202130 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

#17: Andrejka Peniaková: Spoznaj jednu z najobľúbenejších tréneriek na Fitshakeri

Andrejka je obľúbená inštruktorka, s ktorou si cez Fitshaker môžete zacvičiť pilates, jogu a gravid jogu. V tomto výnimočnom podcaste ju vyspovedala jej dobrá kamarátka, rádiová spíkerka a inštruktorka jogy Adri Špronglová. Dozviete sa, ako sa Andrejka dostala na cestu precvičovania, čo ju ovplyvnilo, kto je pre ňu inšpiráciou, ako sa pripravuje na rolu maminy, ale aj to ako sa tieto dve baby spoznali a či si sadli od prvého momentu.
1/24/202128 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

#16: Andrej Jeleník: Psychológ radí ako zvládať svoje myšlienky a pocity - mindfulness

Psychológ Andrej Jeleník nám priblíži techniku, ktorá nám pomáha zvládať stres, myšlienky, pocity. Pomáha nám spomaliť a plnšie vnímať to, čo sa deje. Mindfulness, bdelá pozornosť, srdečný pohľad na svet. Viac o tom, ako zažívať vo svojom živote pohodu a spokojnosť sa dozviete od psychológa v tejto epizóde. Príjemné počúvanie.   
1/18/202127 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

#15: Diana Hô Chí: Top trénerka radí ako má vyzerať zdravý jedálniček

Obľúbená trénerka, s ktorou si môžeš zacvičiť aj na www.fitshaker.sk, nám priblížila svoj život, cvičenie aj životosprávu. Pre mnohých je táto žena vzor, dozvieš sa však, že je za tým okrem lásky k športu aj veľké odhodlanie a disciplína. Dianka nás tiež motivuje k Novoročnej výzve, ktorá začína 11.1.2021. V tejto výzve sa venujeme formovaniu postavy, zdravému jedálničku a chudnutiu za pomoci profi trénerov a nutričnej koučky. 
1/10/202123 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

#14: Jaro Pávek: Ako si vybrať vhodný štýl jogy a inštruktora?

So známym a obľúbeným učiteľom jogy Jarom Pávekom sa rozprávame o tom, čo je esenciou jogy, ako si vybrať vhodný štýl a inštruktora, prečo mužov vidíme na hodinách jogy (zatiaľ) pomenej, ale tiež o ďalšej Jarovej vášni, ktorou je jedlo. Jaro je zakladateľ konceptu PRAKRITI, ktorý spája jogu, bistro, kaviareň a viac, v Petržalke. 
1/3/202131 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

#13: Marián Miezga, Robo Jakab a Lukáš Latinák: Vianočné partičkovo

Marián Miezga, Robo Jakab a Lukáš Latinák v špeci vianočnej epizóde pre Fitshaker. Poďte sa spolu s nami v týchto zvláštnych časoch uvoľniť pri počúvaní vianočných historiek skvelých slovenských hercov a zabávačov. Prajeme pekné sviatky! 
12/27/202041 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

#12: RNDr. Barbara Sviežená, PhD.: Tipy od nutričnej koučky ako sa stravovať počas Vianoc

Motivátorka, lektorka a nutričná koučka RNDr. Barbara Sviežená, PhD. nám v tomto "výživnom" podcaste pripomenie zásady výživnej stravy, ktorá podporuje naše zdravie a vitalitu. Na Barbaru sa môžete tešiť aj v Novoročnej výzve s Fitshaker, ktorej cieľom je vrátiť nás po Vianociach k zdravej strave a komplexnému pohybu. Túto inšpirujúcu ženu nájdete na stránke www.barbarasviezena.sk alebo tiež vyzivapreteba.sk. 
12/20/202036 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

#11: Babsy Jagušák: Rozhovor o udržateľnejšej móde a rady ako správne nakupovať oblečenie

Barbara Jagušák (Heribanová) - moderátorka, mama, venujúca sa téme slow fashion a udržateľnosti, nám v tejto epizóde priblíži, prečo je potrebné zaujímať sa o to, kde a ako nakupujeme oblečenie. Aký má fast fashion ekologický dopad, čo je to swap a prečo si pozrieť dokument The True Cost. Tiež nám prezradí svoj tip na udržateľnejšie Vianoce, ale tiež svoju lásku k sladkému, ktorú na nej však vôbec nie je vidno. 
12/13/202029 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

#10: Daniela Krušinská Trudičová: Ženy sú cyklické. Čo to znamená?

Daniela Krušinská Trudičová je certifikovanou lektorkou @Cylickej ženy a s nadšením ukazuje ženám, ako žiť s radosťou a ľahkosťou v súlade so svojím cyklom. Pomáha ženám pochopiť a prijať seba a pomáha aj mužom, pochopiť lepšie ženy. 
12/6/202047 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

#9: Matúš Špirko: Pribral a schudol 25 kíl, aby pochopil ľudí s obezitou

Tréner Matúš Špirko. Človek snažiaci sa viesť ľudí k zdraviu tým, že sa ich snaží pochopiť a zároveň motivovať. Napísal dve knihy a vidieť môžete aj jeho film PREMENA, ktorý popisuje jeho experiment dobrovoľného pribratia a následného schudnutia 25 kg. Film, aj sám Matúš, vám napomôže vidieť proces chudnutia - premeny - životného štýlu, novými očami. 
11/29/202023 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

#8: Lucia Nosko: Soundhealing - liečenie zvukom pomocou tibetských spievajúcich misiek

Soundhealing alebo liečenie zvukom, je nielen krásny spôsob relaxácie a upokojenia, ale je to aj možnosť zostúpiť hlbšie do seba či otvoriť priestor k sebauzdraveniu. Viac nám o tom rozpovie Lucka Nosko. 
11/22/202034 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

#7: Chalani z FitKids: Ako mať FIT deti?

Chalani z FitKids o tom, ako udržovať deti fit. Aký pohyb je pre deti najvhodnejší. A ako pohyb ovplyvňuje a formuje našu personalitu a naše návyky do dospelosti. Viac o nich aj na www.fitkids.sk
11/16/202027 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

#6: Michaela Davidovičová: S Wim Hof k lepšej imunite. Ako na otužovanie?

Lektorka Wim Hof metódy na Slovensku, Michaela Davidovičová nám pozdieľa svoju cestu k spriateleniu sa s chladom. Otužovanie, dýchanie, príroda, lepšia imunita, čistejšia myseľ. Toto všetko a viac prináša aktuálne veľmi populárna Wim Hof metóda a ja som rada, že nám ju predstavila práve táto žena, ktorá (mimochodom) prišla v októbri na nahrávanie nášho rozhovoru v šatách a sandálkoch. 
11/8/202029 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

#5: Nikol Chovancová: Ako nám jóga a koučing umožňujú žiť plnší život

Lektorka jogy a koučka Nikol Chovancová nám porozpráva ako aplikuje princípy jogy do bežného života a ako nám koučing dokáže v živote otvoriť oči a nasmerovať dobrým smerom. Nikol je tiež lektorkou v našom online fitku www.fitshaker.sk, kde si s ňou môžete zacvičiť jogu alebo sa pridať do 6-týždňovej Harmonickej výzvy, ktorá vás posilní a podporí na vašej ceste životom. Viac tiež na www.harmonickavyzva.sk - začíname 9.11.2020. 
11/1/202024 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

#4: Dominika Morávková: ”Predstavujem si, že ľudia mi prajú.”

Krásna, talentovaná a pohodová herečka Dominika Morávková o tom, ako sa udržuje fit, fyzicky aj duševne. Podcastu sa zúčastnil aj jej malý synček Damián, ktorý občas maminu dopĺňal, čo však veríme, že nenaruší vaše príjemné počúvanie. Dominika dá aj herecké tipy na to, ako si aj v bežnom živote môžeme dovoliť prejaviť sa viac vo svojej autentickosti, či ako pracovať so svojimi emóciami (či emóciami našich detí). 
10/25/202021 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

#3: Oľga Bartalská: Ako ostať pri cvičení dlhodobo

Top trénerka HIIT cvičení Oli Bartalská, s ktorou si môžete zacvičiť osobne v jej fitku v Malackách alebo tiež v našom online fitku na www.fitshaker.sk. Oli ti v podcaste porozpráva o najdôležitejšom aspekte cvičenia - ako pri ňom ostať dlhodobo. Ako a prečo je dobré každý deň nachádzať motiváciu a disciplínu v tom, čo robíme. Okrem tréningových a stravovacích tipov, prezradí aj niečo viac o sebe. Príjemné počúvanie :)
10/18/202028 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

#2: Katka Runa: Ako sa zbaviť porovnávania sa s inými?

Katarína Runa, sprievodkyňa žien na ceste za lepším a plnším životom, v tomto podcaste porozpráva o tom, prečo je dôležité mať sa rada. Ako porovnávanie sa, odmietanie a strach obmedzujú naše plné žitie a hlavne - čo s tým môžeme urobiť. Katku môžete nájsť aj na jej stránke www.katarinaruna.sk, a taktiež aj v rámci Fitshaker Harmonickej výzvy, ktorú štartujeme v novembri 2020. 
10/11/202029 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

#1: Fredy Ayisi: O tom, prečo je dobré naučiť sa spomaliť a ako na to

Niekoľkonásobný majster sveta v karate. Tanečník. Jogín. Človek spätý s pohybom, rozumejúci svojmu telu a vnímajúci svoju intuíciu. Fredy Ayisi nám v tomto podcaste porozpráva o jóge, čo ho na jeho ceste inšpirovalo, aj pre koho je jóga vhodná. A aj o tom, že niekedy je výzvou vytrénovať zdanlivo jednoduchú schopnosť - zastaviť sa a spomaliť. 
10/1/202023 minutes, 20 seconds