Winamp Logo
Esmiyor Cover
Esmiyor Profile

Esmiyor

Turkish, Sciences, 4 seasons, 131 episodes, 3 days 11 hours 21 minutes
About
Esmiyor, iklim krizini ele alan ve düzenli yayınlanan bir podcast serisidir. İkinci sezonunda Garanti BBVA'nın desteklediği Esmiyor'da her hafta iklim değişikliği hakkında kritik sorularımızı yanıtlamak için bir konuk davet ediyoruz, 30 dakika sohbet ediyoruz. Keyifli dinlemeler!
Episode Artwork

Neler öğrendik? Konuk: Biz

Bir Esmiyor Podcast klasiği. Üçüncü sezonu kapatırken Derin ile Utku birlikte bu sezonda öğrendiklerini konuşuyor. Esmiyor Podcast’te ilk kaydımızı 3 sene önce yaptık. Bu sürede çok şey değişti, çok… Yüzlerce uzmanla konuştukça bizim de fikirlerimiz gelişti, değişti. Hepsini burada paylaşıyoruz. Sizlerden gelen soruları da cevaplamayı unutmadık! Keyifli dinlemeler ve dördüncü sezonda görüşürüz.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
10/11/202326 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Bu sıcaklar çarpar mı? Konuk: Ümit Şahin

Esmiyor Podcast'in üçüncü sezonunun otuz dördüncü bölümünde konuğumuz Dr. Ümit Şahin ve kendisine "Bu sıcaklar çarpar mı?" diye soruyoruz.Hayatınızda hiç "sıcak hava dalgasından dolayı hayatını kaybeden" kimse tanıdınız mı? Tahminimiz, hayır. Çünkü bu kayıplar kalp krizi veya farklı hastalıklar olarak yazılıyor. Böylece asıl sağlıksal tehlike her zaman gizli kalıyor: iklim krizi sebebiyle artan, sıklaşan, şiddet kazanan ve daha uzun sürelere yayılan sıcak hava dalgaları. İklim kaynaklı yaşanabilecek sağlık problemlerine Ümit Hoca ile konuştuk. Keyifli dinlemeler!See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
28/07/202342 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Ekoloji hikayemizin neresinde? Konuk: Burçin Yenisey Kaynaş

Esmiyor Podcast’in üçüncü sezonun yirmi sekizinci bölümünde konumuz Burçin Yenisey Kaynaş ve kendisine “Ekoloji hikayemizin neresinde? ” diye soruyoruz.Keyifli dinlemeler.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
16/06/202330 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Ne öğrendik? Konuk: Biz

Esmiyor Podcast'in otuz yedinci bölümünde konuğumuz, yok. Konuk biziz. Bu bölüm ile birlikte ilk sezonumuzu tamamlıyoruz. İlk sezonda yaptığımız otuz altı bölümde neler öğrendik, Esmiyor bizi nasıl değiştirdi, Esmiyor'u gelecekte neler bekliyor, bunların hepsini konuştuğumuz bölümümüzün başlığı: "Ne öğrendik?" Keyifli dinlemeler.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
01/10/202143 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Neden iklim grevi? Konuk: 1.5 Derece

Esmiyor Podcast'in otuz altıncı bölümünde konuğumuz 1.5 Derece'nin yaratıcıları Alara Civelek ve Duru Barbak ve kendilerine "Neden iklim grevi?" diye soruyoruz. Bu bölümümüz, 24 Eylül 2021, Cuma günü yayına girdi. Yani bir Küresel İklim Grevi gününde. Bizim de Esmiyor Podcast'i Cuma günleri yayınlamamıza ilham olan bu küresel farkındalık ve aktivizm hareketinin önemini tekrar vurgulamak istiyoruz. Bu bölümde Alara ve Duru ile iklim aktivisti olma yolculuklarını konuşarak başladık ve iklim grevinin çıkış noktasını, hedeflerini ve amaçlarını konuştuk. Binlerce kişiye ilham ve bilgi veren, farkındalık yaratan içerikler ürettikleri 1.5 Derece oluşumunu ve geleceğe dair planlarını konuştuk. Keyifli dinlemeler.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at <a href="https://art19.com/privacy#do-not-sell-
24/09/202130 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Bilimsel temel ne diyor? Konuk: Levent Kurnaz

Esmiyor Podcast'in otuz beşinci bölümünde konuğumuz Prof. Dr. Levent Kurnaz ve kendisine 'Bilimsel temel ne diyor?' diye soruyoruz. Levent Hoca ile 9 Ağustos 2021 tarihinde Hükümetler İklim Değişikliği Paneli&nbsp;(IPCC) tarafından altıncı değerlendirme raporu kapsamında hazırlanan ve tüm dünyanın merakla beklediği 'İklim Değişikliği 2021: Fiziksel Bilim Temeli' raporu hakkında konuştuk. Binlerce bilim insanının yaklaşık 8 yıllık bir emeğinin ürünü olan ve IPCC'nin 2013 tarihli beşinci değerlendirme raporuna göre çarpıcı değerlendirmeler sunan bu raporun içeriği, anlattıkları ve gelecek modeller hakkında Levent Hocamıza sorular sorduk, keyifli cevaplar aldık.Bu rapor yayınlandığı hafta kendine basında çokça yer buldu. Ama bu rapor 1 hafta konuşulacak bir rapor değil. Sorun zaten bu. Yedinci değerlendirme raporuna kadar küresel iklim krizi hakkındaki en kapsamlı bilimsel çalışmadan bahsediyoruz. Bu ara çok duyuyoruz, 'bilimi takip et'. O zaman, 'iyi dinlemeler' diyoruz.
17/09/202144 minutes 6 seconds
Episode Artwork

İklim bizi nasıl şekillendirdi? Konuk: Ezgi Altınışık

Esmiyor Podcast'in otuz dördüncü bölümünde konuğumuz evrimsel biyoloji konusunda çalışan Ezgi Altınışık. Kendisine "İklim bizi nasıl şekillendirdi?" diye sorduk. Homo sapiens'in çevresel koşulların değişikliklerine hızlı adaptasyonundan başladık, iklim şartlarının değişikliklerinin insanlığa etkilerini ve sistemsel sıkıntıları konuştuk. Kendisinin "son müdahale trenini kaçırmamamız" gerekiyor notuyla eklediği umut mesajları bizim de yüzümüzü güldürdü. Bilimsel araştırmalarda siyasetin en çok "karıştığı" alanlardan birinde çalışan Ezgi'ye aynı zamanda iklim krizinin önündeki engelleri de sorduk.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
10/09/202131 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Sen de bir şeyler yapabilir misin? Konuk: Kıvılcım Kocabıyık

Esmiyor Podcast'in otuz üçüncü bölümünde konuğumuz Kıvılcım Kocabıyık. Kendisine 'Sen de bir şeyler yapabilir misin?' diye sorduk. Kendisiyle Yuvam Dünya'nın kurucusu olarak tanışmıştık, öncelikle bu projeden bahsettik. Kültürel dönüşümden, greenwashing'e kadar bir çok farklı açıdan sivil toplum ve özellikle 'bizim' ne yapmamız gerektiğini konuştuk.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
03/09/202132 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Sivil başımıza iklim krizini alt edilebilir miyiz? Konuk: Itır Erhart

Esmiyor Podcast'in otuz ikinci bölümü Bozcaada'dan... Bozcaada Caz Festivali kapsamında gerçekleştirdiğimiz 'Kahvaltıda Podcast' etkinliğinde konuğumuz Itır Erhart'tı ve kendisine 'Sivil başımıza iklim krizini alt edilebilir miyiz?' diye sorduk. Bu canlı podcast kaydında bize konuklarımız da eşlik etti, arkadan gelen sesler onların sesleri... İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde iletişim konusunda çalışan Itır Erhart, aynı zamanda Adım Adım ve Açık Açık'ın kurucularından ve sivil toplum çalışmalarında çok aktif biri. Kendisiyle bir çok konudan bahsettik: gönüllülükten, toksik masküliniteye, kurtarıcı egosundan sosyal faydaya, oldukça geniş bir yelpazede konuştuk. İklim krizinin gönüllülük ve sivil toplum ile çözülüp çözülmeyeceğini incelemeye çalıştık. Canlı dinleyicilerimiz gibi, sizin de keyif alacağınızı umuyoruz. İyi dinlemeler.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at <a href="https://art19.com/privacy" rel="noopener noreferrer" t
27/08/202152 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Ormanlarımız için şimdi ne yapabiliriz? Konuk: Çağatay Tavşanoğlu

Esmiyor Podcast'in otuz birinci bölümünde konuğumuz Çağatay Tavşanoğlu. Orman yangınları, podcast yayınının başından itibaren işlemek istediğimiz bir konuydu. Maalesef Türkiye tarihinin en büyük yangınlarını yaşadığımız 2021 yılında bu konuyu detaylı incelemek durumunda kaldık. Bu yayınımız, 31 Temmuz 2021, Cumartesi günü, Prof. Dr. Çağatay Tavşanoğlu ile yaptığımız canlı yayının bir kaydı. Ormanlarımız için şimdi ne yapabiliriz, nelere dikkat etmemiz lazım ve ormanlarımızı nasıl koruyabiliriz gibi çok ama çok kritik soruların cevaplarını barındırıyor. ÇağatayBu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
13/08/202127 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Ormanlarımıza neler oluyor? Konuk: Doğanay Tolunay

Esmiyor Podcast'in otuzuncu bölümünde konuğumuz Prof. Dr. Doğanay Tolunay. Kendisiyle Instagram hesabımızda 1 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirdiğimiz canlı yayının kaydını, podcast olarak da yayınlamamız için çok talep geldi. İşte bu bölüm şimdi Spotify'da.Bağlantımıza Artvin'de orman arazinde yaptığı saha çalışmasından katılan orman mühendisi olan Doğanay Hoca'ya "Ormanlarımıza neler oluyor?" diye sorduk. Orman yangınları neden kaynaklanır, Anadolu coğrafyasında bulunan ormanların hassasiyetleri nedir, nasıl tedbirler almalıyz konularını konuştuk. Ayrıca orman ekosistemlerini ve yangın sonrası bu ekosistemlerde oluşan zararları da sorduktan sonra, yanan orman bölgelerinin nasıl rejenere edilmesi gerektiğini konuştuk.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at <a href="https://art19.c
06/08/202155 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Plastiksiz bir hayat mümkün mü? Konuk: Işınsu Kaya

Esmiyor Podcast'in yirmi dokuzuncu bölümünde konuğumuz Işınsu Kaya ve kendisine "Plastiksiz bir hayat mümkün mü?" diye soruyoruz. Yaklaşık 115 yıl önce hayatımızda girdiğinden beri dünyayı ve hayatımızı en çok değiştiren maddelerin başında plastik geliyor (ve çimento). Bir zamanların "mucize ürünü" bugün en kalıcı ve yıkıcı çevre kirleticilerinin başında geliyor.Işınsu ile buzdolabında kullanılan tek kullanımlık plastiklere alternatif olarak geliştirdikleri Mumo Wrap'in kuruluş hikayesini ve gelecek planlarını konuştuk. Bu tarz girişimlerin artması, en büyük dileğimiz. Sonra şu "sıfır atık" projesine değindik ve hayatımızdan plastikleri ne kadar çıkarabileceğimizi ve plastik tüketimini azaltmak için neler yapabileceğimizi de konuştuk. Keyifli dinlemeler.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy
30/07/202132 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Bu sefer neden farklı? Konuk: Nüzhet Dalfes

Esmiyor Podcast'in yirmi sekizinci bölümünde konuğumuz Prof. Dr. Nüzhet Dalfes. 40 yılı aşkın süredir yer bilimleri ile ilgili çalışmalarında iklim ve paleoiklim konularını da inceleyen Nüzhet Hoca'ya geçmişte yaşanan iklim değişikliklerine de değinerek "Bu sefer neden farklı?" diye soruyoruz.Yer kürenin oluşumundan beri atmosfer kompozisyonu ve sonucunda iklim değişiyor. Dünyada yaşayan canlıların biyolojik faaliyetleri sebebiyle de iklimin değişmesi ilk değil. Siyanobakteriler veya dinazorlar tarafından salınan metan gazları bunlara iki basit örnek.Ama ölçümlerimize göre dünya tarihinde defa bir tür bu kadar hızlı, bu kadar önü alınamaz, ve en önemlisi ilk defa bir tür iklim değişikliğini bile bile gerçekleştiriyor. Bunu hayatta kalmak için gerekli biyolojik süreçlerle yapmıyor, üretim ve tüketim alışkanlıklarıyla yapıyor. Biz de Nüzhet Hoca'ya bu konuyu sorduk. Arada tabii laf lafı açtı, çok farklı yerlere gittik.Keyifli dinlemeler.Bu podcas
16/07/202131 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Peki ya kaplumbağalar? Konuk: Gözde Çilingir

Esmiyor Podcast'in yirmi yedinci bölümünde konuğumuz doğa korumacı moleküler biyolog, meraklı biliminsanı Gözde Çilingir. Biyolojik çeşitlilik ve tür koruması hakkında çalışan Gözde'ye "Peki ya kaplumbağalar?" diye soruyoruz.Esmiyor Podcast'i hazırlamanın bizim için en keyifli taraflarından biri gerçek "ologist"ler ile tanışma ve sohbet etme fırsatını bize vermesi. Uzun süredir hayranlıkta takip ettiğimiz Gözde ile Myammar'da veya Seyşeller'de kaplumbağalar hakkında yaptığı çalışmalardan, bazı türler hakkında temel bilgilerden bile ne kadar yoksun olduğumuzdan konuştuk. İklim değişikliğinin tür çeşitliliğine olan etkilerini sorarken, kendi araştırmalarında gördüğü ve gezdiği yerlerde iklim krizinin etkilerinin görülüp, görülmediğini de sorduk. Keyifli dinlemeler.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California
09/07/202135 minutes 3 seconds
Episode Artwork

İklim krizi bizi yerimizden eder mi? Konuk : Emre Eren Korkmaz

Esmiyor Podcast'in yirmi altıncı bölümünde konuğumuz Emre Eren Korkmaz, Oxford Üniversitesi'nde Uluslararası Kalkınma Fakültesinde öğretim üyesi ve yüksek lisans programında göç üzerine dersler veriyor. Bu hafta Esmiyor'un ilk gününden bu yana çok merak ettiğimiz iklim krizi - göç ilişkisi üzerine konuştuk.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
02/07/202132 minutes 2 seconds
Episode Artwork

İpler kimin elinde? Konuk : Yunus Emre Erdölen

Esmiyor Podcast’in yirmi beşinci bölümünde konuğumuz Yunus Emre Erdölen ve&nbsp;‘İpler kimin elinde?’ diye soruyoruz. Farklı bölümlerde iklim değişikliğinin aslında politik bir konu da olduğundan defalarca bahsetmiştik ve meselenin uluslararası siyaset kısmından bahsetmemek olmazdı. Yunus Emre’ye özellikle ABD siyasetinde çok konuşulan ‘fosil yakıt lobileri’nin ne olduğunu ve nasıl hala varolduklarını, son yıllarda uluslararası politikada esen yeşil ve sürdürülebilirlik rüzgarlarını ve Joe Biden’ın yeşil politikalarının gerçekçiliğini ve etkisini konuştuk.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
25/06/202134 minutes 52 seconds
Episode Artwork

En büyük engel kendimiz miyiz? Konuk: Fularsız Entellik

Esmiyor Podcast'in yirmi dördüncü bölümünde konuğumuz Fularsız Entellik'in yaratıcısı Immanuel Tolstoyevski. Immanuel 2020 yılında ilk kitabı olan "Safsatalar Ansiklopedisi: Akıl Yürütememenin Kısa Tarihi" kitabını yayınladı. Biz de kendisiyle bu kitapta sabırla tek tek açıkladığı safsataların, iklim krizinin varlığına ve çözümüne olan etkilerini konuştuk. Elimizden geldiğince akıl yürütmeye çalıştık ve iklim krizinde "en büyük engel kendimiz miyiz?" diye sorduk.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
18/06/202134 minutes 1 second
Episode Artwork

Anadolu toprakları onarılabilir mi? Konuk: Durukan Dudu

Esmiyor Podcast'in yirmi üçüncü bölümünde konuğumuz Anadolu Meraları'nın kurucularından Durukan Dudu. Durukan ile onarıcı tarım ve bütüncül yönetim kavramları üzerinden konuştuk. Tarım devrimi ile birlikte homo sapiens olarak baştan aşağı ihtiyaçlarımıza göre şekillendirmeye çalıştığımız dünyanın sınırlı kaynaklarını nasıl daha verimli ve nasıl daha ekolojik olarak kullanabileceğimize odaklandığımız bu bölümde, Durukan'a "Anadolu toprakları onarılabilir mi?" diye sorduk.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
11/06/202139 minutes
Episode Artwork

Denizlerimize neler oluyor? Konuk: Zafer Ali Kızılkaya

Esmiyor Podcast'in yirmi ikinci bölümünde konuğumuz Akdeniz Koruma Derneği'nin kurucularından ve yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdüren Zafer Ali Kızılkaya. Kendisine 'Denizlerimize neler oluyor?' diye sorduk ve kıyı ve liman mühendisi ve Pasifik Okyanusunda on yılı aşkın süre, deniz koruma alanları projelerinde araştırmacı ve sualtı fotoğrafçısı olarak çalıştıktan sonra 2010'lu yılların başından itibaren çalışmalarını Türkiye kıyılarına odaklı bir şekilde sürdürüyor. Zafer Bey ile denizlerin, okyanusların ve bu bölgelerdeki canlıların bugününü ve geleceğini konuştuk. Marmara Denizi'ndeki deniz salyası problemine de değindik, okyanusların geleceğine ve felakete adım adım giderken, nasıl süreci tersine döndürebileceğime de.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at <a href="http
04/06/202132 minutes 17 seconds
Episode Artwork

İklim krizi yasa dışı mı? Konuk: Serkan Köybaşı

Esmiyor Podcast'in yirmi birinci bölümünde konuğumuz Serkan Köybaşı. İklim krizi, çevre ve sürdürülebilirlik konusunda çalışmalarıyla tanınan Serkan Köybaşı'nı, bu bölümde anayasa hukukçusu şapkasıyla davet ediyoruz. Kendisine 'iklim krizi yaşa dışı mı?' diye sorduk ve iklim değişikliğinin mevcut ekonomik ve hukuki sistemde çözümünün mümkün olup olmadığını derinlemesine tartıştık. Sonuç çok iç açıcı olmasa da, sohbet o kadar keyifliydi ki, ilk defa bir bölümümüzü noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
28/05/202134 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Bir krizi güle eğlene yenebilir miyiz? Konuk: Bozcaada Caz Festivali

Esmiyor Podcast'in yirminci bölümünde konuğumuz Gizem Gezenoglu. Gizem Gezenoğlu kariyerin ilk yıllarından beri eğlence ve kültür sektöründe çalışıyor ve Türkiye'nin en kendine has festivallerinden Bozcaada Caz Festivali'nin kurucularından. Gizem ile Bozcada macerasından, nasıl daha sürdürülebilir eğlenebileceğimden ve kültür ve sanat dünyasının iklim krizine yaklaşımından konuştuk.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
21/05/202134 minutes 37 seconds
Episode Artwork

İklim krizi bizi ofsayta düşürür mü? Konuk: Can Öz

Esmiyor Podcast'in on dokuzuncu bölümünde konuğumuz Can Öz. Socrates Dergi ve Can Yayınları'ndan tanıdığımız Can Öz ile spor ve iklim krizi ilişkisini konuştuk. Kış sporlarının kararan geleceğinden, su basan futbol sahalarına, hayati tehlike altında idman ve yarışmalara katılan sporculardan, sporun kamuoyu yaratmaktaki itici gücünün iklim krizi için nasıl harekete geçirilebileceğini değerlendirdik. Esmiyorsa bir nedeni var...Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
07/05/202134 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Nasıl gezeceğiz? Konuk: Yolda bi' Blog

Esmiyor Podcast'in on sekizinci bölümünde konuğumuz Yolda bi' Blog'un yaratıcıları Asya ve Umut, kendilerine 'nasıl gezeceğiz?' diye soruyoruz. Bu bölümle birlikte 'Aslında Konu Biziz' serimizi de sonlandırmış oluyoruz. Yıllık karbondioksit salımlarının yaklaşık yüzde 15’i ulaşımdan kaynaklanıyor ve ulaşım başlı başına sera gazı canavarı bir endüstri. Tabii ki kişisel seyahatler, geziler bunun sadece bir parçasını oluşturuyor. Ancak bunu da bir yerden konuşmaya başlamamız lazım...Bu podcast,Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
30/04/202132 minutes 12 seconds
Episode Artwork

Ne atacağız? Konuk: Kokopelli Şehirde

Esmiyor Podcast'in on yedinci, 'Aslında Konu Biziz'in dördüncü bölümünde konuğumuz Kokopelli Şehirde. İlk kez iki konuğumuz var! Kokopelli Şehirde kurucuları Yasemin Kırkağaçlıoğlu ve Elif Çatıkkaş'ı konuk ettiğimiz bu bölümde, kendilerine 'ne atacağız?' diye sorduk.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
23/04/202133 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Ne İçeceğiz? Konuk: Akgün İlhan

Esmiyor Podcast'in on altıncı bölümündeyiz. Aynı zamanda 'Aslında Konu Biziz' serimizin üçüncü bölümü... Bu bölümde konuğumuz Akgün İlhan. Konumuz 'ne içeceğiz?'Su gibi temel bir konuyu 30 dakikaya sığdırmak çok zor… Kayıt sırasında 1 saate yaklaşmış olsak da sözümüzü tuttuk ve tüm fikirleri 30 dakikaya sığdırmaya çalıştık. Ama sözümüzü de veriyoruz, su konusunun devamı gelecek!Akgün ile sohbetimize ilk olarak suyun canlılar için öneminden başladık. İlk bakışta bu kadar su bolluğu içerisinde yüzerken neden su kıtlığı yaşadığımızı sorduk. Bu kıtlığa sebep olan nüfus artışı, şehirleşme ve iklim değişikliği gibi konuları da tabii ki unutmadık.Suya bir ihtiyaç olarak baktığımızda, suyun bir temel insan hakkı olduğunu rahatça görüyoruz. Musluğu açtığımızda suyun akmasına alışkınız. Ancak bu şansımızı tüm dünya nüfusu paylaşmıyor. Akgün ile su kaynaklı kitlesel göçler ve temiz suya erişimin insan hakları tarafını da konuştuk.<br
16/04/202133 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Ne giyeceğiz? Konuk: Nil Ertürk

Esmiyor Podcast'in on beşinci bölümündeyiz ve bu 'Aslında Konu Biziz' serimizin ikinci bölümü... Bu bölümde konuğumuz Nil Ertürk, konumuz ise 'ne giyeceğiz?'. Nil ile kariyerinde modaya nasıl yöneldiğini, Bey Karaköy ve Lokal Hareket'in kuruluşuna kadar geçen yolculuğu konuştuk. İklim krizi konusunda tarım, hayvancılık, ulaşım ve enerji ile en büyük yükü getiren hızlı moda sektörü ile yavaş moda akımını, sürdürülebilir moda akımlarının tüm ihtiyaçlarımızı karşılayıp, karşılamayacağını da konuştuk.&nbsp;Son beş yılda moda dünyasının gündemine oturan yavaş moda akımı (slow fashion) ve 'kıyafetlerini kim yaptı?' (who made your clothes) hareketlerini de tartıştık.&nbsp;Zaman zaman kıyafet almak hepimiz için bir gereklilik ve bunu sürdürülebilir bir şekilde yapmak için Nil'e en kritik soruyu da sormadan geçemedik: 'İklim dostu, çevre dostu ve sürdürülebilir kıyafet seçimi yapmak için, kendimize neler sormamız ve neleri dikkate almamız gerekiyor?'.Bu po
08/04/202132 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Ne yiyeceğiz? Konuk: Mehmet Gürs

Esmiyor Podcast'in on dördüncü bölümündeyiz. Aynı zamanda 'Aslında Konu Biziz' serimizin ilk bölümü... Konuğumuz ise Mehmet Gürs.&nbsp;İklim krizi ve gıda iki taraftan iç içe geçmiş durumda: Gıda üretim ve tüketim alışkanlıklarımız iklim değişikliğine sebep veren etkenlerden biri, iklim değişikliği ise gıda üretimimizi olumsuz etkiliyor. Bu içinden çıkılması güç denklemi Mehmet Gürs ile konuştuk. Kendisine şeflik yolculuğuna nasıl başladığından, Ruhun Doysun projesi ile iklim dostu yemekler hakkındaki fikirlerinden konuştuk. Yemek alışkanlıklarımızı nasıl değiştirmemiz gerektiğinden bahsettik ve gelecekte 'ne yiyeceğiz' diye sorduk.&nbsp;Ne yiyeceğiz konusunda Mehmet Gürs’ün üç tavsiyesi de şöyle oldu: (1) israfı yok et, (2) daha az tüket - bu kadarına ihtiyacın yok ve (3) mümkün olduğu kadar bitkisel temelli beslen. Çok basit, çok küçük değişiklikler. Ancak birlikte uyguladığımızda etkileri çok büyük...&nbsp;Bu podcast, Garanti BBVA hakkında rekl
02/04/202134 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Bu neyin kafası? Konuk: Sinan Alper

Esmiyor Podcast'in on üçüncü bölümünde konuğumuz Sinan Alper. Bir sosyal psikolog olan Sinan Hoca ile iklim değişikliği hakkında araştırmalar yapmaya başladığımızda ilk aklımıza gelen soruyu sorduk: 'İklim krizi gerçekten bu kadar yakınsa, bu kadar önemliyse, insanlar neden işini gücünü bırakıp bu konuya kafa patlatmıyor, bu neyin kafası?' Psikoloji de iklim değişikliği de herkesin çok bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olabildiği konular. Biz de Sinan Hoca ile konuşurken çok dikkatli olmaya çalıştık, bazen kendimizi sorguladık, bazen insan topluluklarının hareketlerini. Sonunda sosyal psikolojinin, iklim krizinin çözümüne nasıl katkıda bulunabileceğine ilişkin bir kaç somut tavsiye üzerinde durduk.&nbsp;Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at <a href="https://art19.com/privacy#do-
26/03/202133 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Bizim havalar da bir garipleşti mi? Konuk: Bünyamin Sürmeli

Esmiyor Podcast'in on ikinci bölümünde konuğumuz Bünyamin Sürmeli, nam-i diğer 'havayı koklayan adam'. İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği'nde mezun Bünyamin Sürmeli 1997 yılında radyoya telefonla bağlanarak hava durumu sunmaya başladı. "Havayı Koklayan Adam"&nbsp;lakabı bu radyo programları sırasında ünlü radyocu Geveze tarafından takıldı. 20 yılı aşkın süredir radyo ve televizyondan, şimdilerdeyse sosyal medyadan kendisinden havanın durumunun nasıl olduğunu öğreniyoruz. Biz de kendisine 'bizim havalar da bir garipleşti mi?' diye soruyoruz.&nbsp;Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
19/03/202134 minutes 49 seconds
Episode Artwork

Okyanuslarda neler oluyor? Konuk: Derya Akkaynak

Esmiyor Podcast'in on birinci bölümünde konuğumuz Derya Akkaynak. Urla'da doğup büyümüş, deniz sevgisini hiç kaybetmeden bir süre uçak mühendisliği yaptıktan sonra okyanus bilimine geçiş yapan Derya Akkaynak ile iklim krizinde genellike az konuşulan, ama en önemli konulardan biri olan okyanusları konuştuk. İnsanlık için bir çok 'bilinmeyen bilinmezler' içeren okyanuslar konusunda uzman Derya Hoca'nın hayatından kesitlerle süslediği bu bölümümüzün, ne kadar keyifli bir sohbet olduğunu anlatamayız. 30 dakika ayırıp dinlemeniz yeterli. Bizim tarafımızda, bitmesin istedik... Derya Hoca ile kendisini okyanus bilimine iten tutkusunu, okyanusların mevcut durumunu ve iklim krizindeki pozisyonunu ve gelişimine öncelik ettiği yeni teknolojileri konuştuk.&nbsp;Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at <
12/03/202133 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Gezegen B var mı? Konuk: Atlas Sarrafoğlu

Esmiyor Podcast'in onuncu bölümünde konuğumuz genç iklim aktivisti Atlas Sarrafoğlu.&nbsp;Henüz 11 yaşındayken Türkiye'de iklim aktivizmi ve iklim grevlerine öncülük eden ve gelecek için cumalar kampanyasını yürütmeye başlayan Atlas'a 'Gezegen B var mı?' diye soralım dedik, gördüğünüz gibi bize tek bir fotoğrafla cevap verdi... Biz de kendisiyle iklim aktivizmi hareketine nasıl katıldığını, kendisinin ve içinde bulunduğu hareketin geleceğe dair kaygılarını, diğer nesillere kırgınlığı olup olmadığını konuştuk.&nbsp;Tabii bir de Türkiye'de ve dünyada genç iklim aktivistlerinin hedeflerini ve karşılaştığı zorluklara değindik. Esmiyor Podcast fikrini ortaya atarken temel ilham kaynağımız olan tüm genç iklim aktivistlerine de bu vesileyle teşekkür ederiz.&nbsp;Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notic
05/03/202131 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Sürdürülebilir bir iş modeli mümkün mü? Konuk: Eray Erdoğan

Esmiyor Podcast'in dokuzuncu bölümünde konuğumuz Eray Erdoğan.&nbsp;Oldukça genç bir yaşta sürdürülebilir bir iş modeli takip eden Reflect Studio markasının yaratıcılarından biri olan Eray'a kendi hikayesini, sürdürülebilir iş modellerinin neleri kapsaması gerektiğini, sürdürülebilir iş modellerinin, geleneksel iş modellerine göre nasıl zorlukları bulunduğunu konuştuk. Kısaca kendisine 'Sürdürülebilir bir iş modeli mümkün mü?' diye sorduk ve arada yeşil badana (green-washing) yapanları da çekiştirdik.&nbsp;Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
26/02/202129 minutes 30 seconds
Episode Artwork

İklim krizi bizim kitlesel yok oluşumuz olabilir mi? Konuk: Çağrı Mert Bakırcı

Esmiyor Podcast'in sekizinci bölümünde konuğumuz Çağrı Mert Bakırcı. Türkiye'nin tartışmasız en üretken popüler bilim platformu Evrim Ağacı'nın kurucusu ve baş editörü olan Çağrı Mert Bakırcı'ya "İklim krizi bizim kitlesel yok oluşumuz olabilir mi?" diye sorduk.&nbsp;İklim kirizi ile kitlesel yok oluş kavramları sıklıkla birlikte kullanılıyor. Şu anda altıncı kitlesel yok oluş sürecinde olduğumuzu iddia eden kişilerin sayısı oldukça fazla. Biz de Çağrı ile insanlık olarak enerji açlığımızı doyurduğumuz metodların yol açtığı iklim krizinin yeni bir kitlesel yok oluş yaratıp, yaratmadığını konuştuk.&nbsp;Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-se
19/02/202129 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Farklı kuşaklar iklim krizine nasıl bakıyor? Konuk : Evrim Kuran

Esmiyor Podcast'in yedinci bölümünde konuğumuz kuşak araştırmaları konusunda çalışan ve “Telgraftan Tablete” ve “Z: Bir Kuşağı Anlamak” isimli kitapların yazarı Evrim Kuran. Profesyonel hayatını farklı kuşakları anlamaya ve kuşak araştırmalarına veren Evrim Kuran’a, “Farklı kuşaklar iklim krizine nasıl bakıyor?” diye soruyoruz. Kendisi ile kuşaklar arasındaki bakış açısı farklılıklarını, bebek patlaması (baby-boomer) kuşağından, Z kuşağına (gen-Z) farklı kuşakların iklim krizi algısını ve Z kuşağına yüklenen 'dünyayı kurtarma borcunu' konuştuk. Bir de kuşaklar arasındaki kültür, zihniyet farklılıklarına da değindik.&nbsp;Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com
12/02/202130 minutes
Episode Artwork

Türkiye'de iklimin sesini duyan var mı? Konuk: Barış Doğru

Esmiyor Podcast'in altıncı bölümünde konuğumuz İklim Haber ve EKOIQ platformlarının kurucusu ve genel yayın yönetmeni Barış Doğru. Kendisi ile iklim değişikliği, çevre ve sürdürülebilirlik hakkında habercilik yapmanın zorluklarını, Türkiye'deki iklim değişikliği algısını, bu konuların politik düzlemdeki yankılarını ve geleceğe dair umutlarını konuştuk. Barış Doğru'ya "Türkiye'de iklimin sesini duyan var mı?" diye soruyoruz.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
29/01/202131 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Dünyayı sen mi kurtaracaksın? Konuk: Selin Gören

Esmiyor Podcast'in beşinci bölümünde konuğumuz Selin Gören. Genç bir iklim aktivisti olan Selin'e "Dünyayı sen mi kurtaracaksın?" diye sorduk. Kendisiyle bu soru çerçevesinde iklim krizi ile nasıl tanıştığını, genç iklim hareketine nasıl katıldığını, diğer kuşaklar ile iklim konusunda nasıl iletişimde olduklarını konuştuk ve genç iklim aktivistlerinin karar alıcılarından neler beklediğini öğrenmeye çalıştık.&nbsp;Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
22/01/202131 minutes 6 seconds
Episode Artwork

İklimin değiştiğini nereden biliyoruz? Konuk: Burcu Özsoy

Esmiyor Podcast'in dördüncü bölümünde konuğumuz Doç. Dr. Burcu Özsoy. Kendisi TÜBİTAK’ın Kutup Araştırmaları Enstitüsü müdürü ve bilimsel araştırmalar amacıyla toplam 6 kez Antarktika, bir kez de kuzey kutup bölgesini ziyaret etmiş.&nbsp;Bu bölgelerde yapılan bilimsel araştırmalar, iklim değişikliğini ve buna sebep olan karmaşık süreçleri anlayabilmemiz için bizlere çok önemli veriler sağlıyor. Esmiyor Podcast'te yapacağımız sohbetlerin tamamının temelinde yer alan problemi, iklim krizini, işte bu veriler sayesinde algılıyoruz.&nbsp;Burcu Hoca ile de bu araştırmaları ve araştırmaların yapıldığı koşulları konuşacağız ve kendisine ‘İklimin değiştiğini nereden biliyoruz?’ diye soracağız.Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at <a href="https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-i
15/01/202130 minutes 28 seconds
Episode Artwork

İklim krizi kurmaca olmasın sakın? Konuk: Özgür Mumcu

Esmiyor Podcast'in üçüncü bölümünde konuğumuz Özgür Mumcu. Kendisine "İklim değişikliği kurmaca olmasın sakın?" diye sorduk ve komplo teorileri hakkında konuştuk. 21'inci yüzyılda artmaya başlayan komplo teorisi inançları ve anlamsız komplo teorilerinden nasıl korunabileceğimiz tartıştık. Tabii en önemlisi, iklim değişikliğinin neden komplo teorilerine konu edildiğini anlamaya çalıştık.&nbsp;Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
08/01/202131 minutes 57 seconds
Episode Artwork

İklim gerçekten değişiyor mu? Konuk: Levent Kurnaz

Esmiyor Podcast'in ikinci bölümünde konuğumuz Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürü, Prof. Dr. Levent Kurnaz.&nbsp;Kendisi ile iklim değişikliği bilimine kısa ve basit bir giriş yaptık. Çok teknik konuşmadık ve “İklim gerçekten değişiyor mu?” sorusu üzerinde durduk.&nbsp;Bu podcast, Garanti BBVA hakkında reklam içerir.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
01/01/202130 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Neden?

Esmiyor Podcast&apos;i neden başlattık, nasıl bir yapı kurguladık ve neleri sorgulamayı düşünüyoruz? See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
14/12/20206 minutes 7 seconds