Winamp Logo
Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha Cover
Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha Profile

Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha

Polonais, Sciences, 2 saisons, 104 épisodes, 3 jours, 45 minutes
A propos
Znajdą tu Państwo wszystko, co trzeba wiedzieć o energetyce. Zapraszam do wysłuchania moich analiz, komentarzy i wywiadów.
Episode Artwork

Pożegnanie z węglem. Czas zamykać kopalnie w Polsce

W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o węglu kamiennym – surowcu, który przez dekady był filarem polskiej gospodarki i kluczowym produktem eksportowym. To dzięki niemu rozkwitał przemysł na Śląsku, a Polska budowała swoją energetyczną potęgę. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój „Elektryfikacji” - rozważ wsparcie mnie na Patronite: https://patronite.pl/jakubwiech Jednak dziś węgiel, niegdyś symbol postępu, stał się ciężarem, który ogranicza rozwój naszego kraju, zarówno w kontekście energetyki, jak i całej gospodarki. W tym odcinku spróbuję przekonać Was, dlaczego powinniśmy jak najszybciej zakończyć jego wydobycie i postawić na przyszłość wolną od węgla.
23/10/202424 minutes, 23 secondes
Episode Artwork

Hiszpania chce zabrać Izerę. Wykorzystuje słabość Polski

W dzisiejszym odcinku poruszymy gorący temat – czy Hiszpanie próbują przejąć polską fabrykę Izery? Zgłębimy kulisy napięć między Polską a Hiszpanią dotyczących fabryki, która ma produkować polskie samochody elektryczne. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój „Elektryfikacji” - rozważ wsparcie mnie na Patronite: https://patronite.pl/jakubwiech Ale przyjrzymy się też szerszemu zjawisku – międzynarodowej rywalizacji o dominację w branży elektromobilności. To globalna gra, w której stawką są miliardy, a na arenie rywalizują najwięksi gracze: Unia Europejska, Chiny i Stany Zjednoczone. Dowiedz się, jakie strategie przyjmują poszczególne kraje i co to oznacza dla przyszłości rynku elektryków.
16/10/202429 minutes, 19 secondes
Episode Artwork

Kres ery węgla? Wlk. Brytania „kończy rewolucję przemysłową”

Dzisiaj, proszę Państwa, podzielę się z Wami wnioskami, refleksjami i obserwacjami z wizyty w Wielkiej Brytanii, gdzie oglądałem wygaszanie ostatniej działającej w tym kraju elektrowni węglowej. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój „Elektryfikacji” - rozważ wsparcie mnie na Patronite: https://patronite.pl/jakubwiech To było coś więcej niż tylko samo po prostu odstawienie jednostki wytwórczej od systemu. To był taki symboliczny koniec pewnej epoki, epoki, którą zapoczątkowała także Wielka Brytania.
09/10/202434 minutes, 19 secondes
Episode Artwork

Biznes chce atomu. Wielka zmiana na świecie

W dzisiejszym odcinku poruszamy temat, który umknął uwadze polskich mediów, a może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości energetyki – zarówno w Polsce, jak i w Europie. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój „Elektryfikacji” - rozważ wsparcie mnie na Patronite: https://patronite.pl/jakubwiech Unia Europejska i globalne elity finansowe zmieniają swoje podejście do energii jądrowej, otwierając drzwi do nowej ery rozwoju tej technologii. Czy mamy do czynienia z początkiem prawdziwego „jądrowego renesansu”? Jakie szanse niesie to dla naszej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego? O tym wszystkim usłyszycie w dzisiejszym odcinku! 🎙️🔊
02/10/202429 minutes, 51 secondes
Episode Artwork

Obajtek: nie wierzę w atom. Pytania o ceny paliw, SMR i UE

Szanowni Państwo, zapraszam do wysłuchania wywiadu z Danielem Obajtkiem - byłym prezesem Orlenu, a obecnie europarlamentarzystą PiS - specjalnie dla Elektryfikacji.
26/09/20241 heure, 9 minutes, 54 secondes
Episode Artwork

Odłączenia fotowoltaiki. „Rozwiązanie leży na stole!”

W dzisiejszym odcinku poruszamy temat, który budzi duże emocje wśród prosumentów i zwolenników odnawialnych źródeł energii – polska fotowoltaika. Wielu z nas słyszało o problemach związanych z odłączaniem prosumentów oraz interwencjach operatorów. Skąd się brały i jak temu można zaradzić? Ten odcinek jest sponsorowany przez Defence24. Czy te sytuacje mogły zostać inaczej rozwiązane? Czy istniejące technologie i systemy mogły zapobiec tym problemom? W poszukiwaniu odpowiedzi rozmawiam z moim gościem – panem Leszkiem Plichem, prezesem Green Tech Group.
25/09/202443 minutes, 37 secondes
Episode Artwork

Prof. Góralczyk: Chiny lepsze od UE w polityce klimatycznej

W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się jednemu z najciekawszych graczy na arenie globalnej - Chinom. Kraj ten odgrywa kluczową rolę w trwającej transformacji klimatycznej, będąc absolutnym liderem w rozwoju źródeł odnawialnych, energetyki jądrowej oraz w wydatkach na politykę klimatyczną. Ale, co może wydawać się paradoksem, Chiny są również potęgą węglową, co stawia je w wyjątkowej pozycji na mapie walki z globalnym ociepleniem. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój „Elektryfikacji” - rozważ wsparcie mnie na Patronite: https://patronite.pl/jakubwiech W tym odcinku zestawimy te dwie perspektywy - Chiny jako lidera zielonej energii oraz jednocześnie jako kraj wciąż mocno zakorzeniony w energetyce opartej na węglu. Czy Chiny są już rzeczywiście liderem transformacji klimatycznej, czy może nadal funkcjonują w ramach starych, przemysłowych realiów? Odpowiedzi na te pytania poszuka z nami prof. Bogdan Góralczyk - wybitny ekspert w dziedzinie Chin i jeden z najbardziej cenionych badaczy Państwa Środka.
18/09/202454 minutes, 27 secondes
Episode Artwork

Raport Draghiego. Federalizacja UE nieuchronna?

W dzisiejszym odcinku skupimy się na przełomowym raporcie autorstwa Mario Draghiego, który rzuca światło na poważne wyzwania gospodarcze i polityczne stojące przed Europą. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój „Elektryfikacji” - rozważ wsparcie mnie na Patronite: https://patronite.pl/jakubwiech Draghi alarmuje, że Europa zaczyna zostawać w tyle za Chinami i Stanami Zjednoczonymi w kluczowych obszarach, takich jak innowacje technologiczne i transformacja energetyczna. Zastanowimy się, co dokładnie raport ten oznacza dla przyszłości naszego kontynentu i jakie kroki powinniśmy podjąć, aby nadrobić ten dystans. Moim gościem będzie dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Polskiej Sieci Ekonomii, z którym omówimy nie tylko diagnozę sytuacji, ale także potencjalne rozwiązania.
14/09/202455 minutes, 56 secondes
Episode Artwork

Polski atom - gdzie dokładnie jesteśmy?

W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o temacie, który był jednym z ważnych zagadnień podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu - polskim projekcie jądrowym. Otrzymałem wiele pytań od Was, dotyczących stanu realizacji budowy elektrowni jądrowych w Polsce, dlatego postanowiłem poświęcić temu odcinkowi więcej uwagi. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój „Elektryfikacji” - rozważ wsparcie mnie na Patronite: https://patronite.pl/jakubwiech 📊 Podzielę dzisiejszy podcast na trzy kluczowe części: 1. Co zostało już zrobione? Zbadamy, jakie konkretne działania podjęto do tej pory w ramach polskiego projektu atomowego. Omówię rolę rządu oraz to, ile faktycznie udało się zrealizować. 2. Plany na przyszłość i wątpliwości. Przedstawię, co czeka nas w przyszłości, jakie są prognozy i plany na rozwój energetyki jądrowej, ale również przyjrzę się zagrożeniom, które mogą opóźnić realizację projektu. 3. Ciekawostki i plotki z Karpacza. Na koniec podzielę się z Wami nieoficjalnymi informacjami i plotkami, które krążą w branży, a które usłyszałem podczas rozmów na Forum Ekonomicznym oraz wizyty w jednej z fabryk mogących odegrać kluczową rolę w budowie polskich elektrowni jądrowych.
11/09/202446 minutes, 18 secondes
Episode Artwork

Merkel zniknęła. Kryzys energetyczny to też jej wina

Dzisiaj, Mili Państwo, skupimy się na postaci Angeli Merkel, która do niedawna była uznawana za najpotężniejszą kobietę w Europie, a być może także na świecie. Merkel, jako kanclerz Niemiec przez 16 lat, odegrała kluczową rolę w kształtowaniu niemieckiej polityki energetycznej oraz miała znaczący wpływ na decyzje w Unii Europejskiej. Jednak po zakończeniu swojej kariery politycznej, Merkel wycofała się z życia publicznego. Dzisiejszy odcinek będzie analizą jej rządów i ich wpływu na kryzys energetyczny, który dotknął Europę w 2022 roku. Zastanowimy się, czy decyzje Merkel przyczyniły się do tego kryzysu, oraz czy przewidywała ona możliwe konsekwencje swojej polityki. Czy Angela Merkel widziała nadchodzące zagrożenia? Czy mechanizmy państwowe zawiodły, nie wspierając kanclerz w odpowiednim zarządzaniu ryzykiem? Dziś przeprowadzimy swoiste sądzenie nad jej rządami, odpowiadając na te pytania i wiele innych. Zapraszam do wysłuchania!
28/08/20241 heure, 4 minutes, 39 secondes
Episode Artwork

Przemysł ucieknie na Słowację? Węgiel opóźnia Polskę

Dziś rozpoczynamy nowy cykl w „Elektryfikacji”, poświęcony rozwojowi Polski. W kolejnych odcinkach będę rozmawiał z ekspertami z różnych dziedzin, którzy podzielą się swoimi perspektywami na kluczowe aspekty, wpływające na rozwój naszego kraju. Będziemy analizować, które inwestycje są kluczowe, a które mogą być przesunięte lub zredukowane. Zastanowimy się, jak globalne wydarzenia wpływają na Polskę i w jakich obszarach powinniśmy działać proaktywnie. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o wpływie polityki klimatycznej na Polskę, szczególnie w kontekście deindustrializacji w kraju i Europie. Czy faktycznie ma ona miejsce? Jakie są jej konsekwencje? Moim gościem jest dr Adam Juszczak, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zapraszam do słuchania!
21/08/202441 minutes, 58 secondes
Episode Artwork

Jak działa system energetyczny? Wyjaśnia prezes PSE

W dzisiejszym odcinku zagłębimy się w działanie systemu elektroenergetycznego i odpowiemy na pytania: skąd bierze się prąd w naszych gniazdkach, jak powstaje energia i jak cały proces jest koordynowany oraz kontrolowany. Naszym gościem jest Grzegorz Onichimowski, szef Polskich Sieci Elektroenergetycznych, który wprowadzi nas w tajniki funkcjonowania tego skomplikowanego systemu. Zapraszamy do słuchania!
15/08/202444 minutes, 14 secondes
Episode Artwork

Polityka klimatyczna: cała prawda. O co w niej chodzi?

Mili Państwo, dziś poruszymy temat, który w Polsce jest często źle rozumiany i wypaczony - opowiem czym naprawdę jest polityka klimatyczna. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój „Elektryfikacji” - rozważ wsparcie mnie na Patronite: https://patronite.pl/jakubwiech Słuchając komentarzy polityków, dziennikarzy i ekspertów z branży energetyczno-klimatycznej, dostrzegam głębokie niezrozumienie tego, czym są regulacje klimatyczne. W tym odcinku wyjaśnimy, że polityka klimatyczna to znacznie więcej niż tylko ratowanie klimatu. Choć redukcja emisji gazów cieplarnianych jest ważna, stoi ona na drugim, a nawet trzecim miejscu. Na pierwszym miejscu znajduje się gospodarka, ponieważ polityka klimatyczna to przede wszystkim polityka gospodarcza. Wyjaśnimy więc, jak te regulacje wpływają na gospodarkę i jakie mają dalekosiężne konsekwencje. Zapraszam do słuchania!
07/08/202441 minutes, 58 secondes
Episode Artwork

Rosja traci energetyczną broń. Katastrofa Putina

W dzisiejszym odcinku zagłębimy się w historię rosyjskich prób budowania potężnej dźwigni nacisku politycznego, gospodarczego i wywiadowczego na Europę. Przez ponad 30 lat Rosjanie starali się przywrócić swoje wpływy na Starym Kontynencie, dążąc do odtworzenia strefy wpływów przypominającej zasięgiem czasy imperium Romanowów. W tym odcinku odkryjemy szczegóły rosyjskiego planu, który przez trzy dekady kształtował politykę Władimira Putina i jego poprzedników. Opowiemy o tym, jak Rosjanie niemal podbili Europę dzięki swoim surowcom energetycznym i dlaczego ich plan ostatecznie legł w gruzach w ciągu zaledwie jednego roku.
31/07/202454 minutes, 31 secondes
Episode Artwork

Niemcy w kryzysie energetycznym - i bez planu

W dzisiejszym odcinku kontynuujemy naszą serię o sytuacji energetycznej i klimatycznej w różnych krajach Europy. Tym razem skupimy się na Niemczech. Omówimy obecną sytuację w niemieckiej gospodarce i energetyce, która, mówiąc eufemistycznie, jest bardzo zła. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój „Elektryfikacji” - rozważ wsparcie mnie na Patronite: https://patronite.pl/jakubwiech Od dwóch lat Niemcy borykają się z permanentnym kryzysem energetycznym, który jest nie tylko gospodarczy, ale również polityczny. Kiedy Rosjanie zaczęli odcinać dostawy gazu do Niemiec, niemiecka wizja transformacji energetycznej, czyli Energiewende, praktycznie się załamała. Niemcy do dzisiaj nie są w stanie podnieść się z tej katastrofy. W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się: • Jak Niemcy mogą poradzić sobie z obecną sytuacją? • Jakie są możliwe opcje wyjścia z kryzysu? • Jak głęboki jest ten kryzys w niemieckiej gospodarce i energetyce? Spróbujemy zrozumieć wyzwania, przed którymi stoi jedno z największych państw Europy i jakie kroki może podjąć, aby się z nich wydostać.
24/07/202446 minutes, 14 secondes
Episode Artwork

Jak Francja została atomowym mocarstwem?

W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o Francji, kraju, który często przytaczam jako przykład i punkt odniesienia w kontekście energetyki. Dlaczego? Ponieważ Francja, druga największa gospodarka Unii Europejskiej i siódma gospodarka świata, może pochwalić się niemal bezemisyjnym systemem elektroenergetycznym.
17/07/202429 minutes, 42 secondes
Episode Artwork

Polityka klimatyczna Niemiec spowolni? "Spadło zainteresowanie"

Mili Państwo, po ostatnich zawirowaniach związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego, nadszedł czas, by przyjrzeć się naszemu zachodniemu sąsiadowi - Niemcom. W dzisiejszym odcinku zagłębimy się w dynamikę polityczną Niemiec - co się tam dzieje, jak obecna sytuacja polityczna wpłynie na politykę Niemiec w kontekście Unii Europejskiej, szczególnie w odniesieniu do Europejskiego Zielonego Ładu? Ponadto spróbujemy prognozować, czego możemy spodziewać się w nadchodzącym roku, kiedy odbędą się wybory do Bundestagu. Naszym gościem jest Patrycja Anna Tepper, analityczka Instytutu Zachodniego, która pomoże nam odpowiedzieć na te wszystkie pytania.
10/07/202443 minutes, 51 secondes
Episode Artwork

Kita: Meloni chce zielonego konserwatyzmu w polityce klimatycznej UE

W dzisiejszym odcinku kontynuujemy naszą serię analiz politycznych krajów Europy, starając się zrozumieć i złożyć w całość skomplikowaną układankę europejskiej sceny politycznej. Tym razem skupimy się na Włoszech. Naszym gościem jest Kacper Kita – redaktor serwisu Nowy Ład, analityk oraz autor książek. Porozmawiamy o aktualnej sytuacji politycznej we Włoszech, perspektywach na przyszłość oraz o tym, jakie tematy podejmować będzie Giorgia Meloni na poziomie unijnym.
03/07/202447 minutes, 12 secondes
Episode Artwork

Partia Pracy nie jest popularna, a Brexit nie był wielką klęską?

Szanowni Państwo, kontynuujemy serię rozmów z ekspertami, dotyczącą polityk międzynarodowych oraz wewnętrznych poszczególnych państw Europy w kontekście zmian, jakie na Starym Kontynencie zachodzą od ostatnich miesięcy. A dzisiaj bierzemy na tapet Wielką Brytanię. Za chwilę, dosłownie za kilka dni w tym kraju odbędą się wybory, więc przyjrzymy się temu, kto ma największe szanse wygrać, kto ma największe szanse przegrać oraz jaka będzie Wielka Brytania po tych wyborach parlamentarnych. Przeanalizujemy politykę klimatyczną tego państwa - tą toczoną po Brexicie oraz tą, którą spodziewamy się otrzymać od nowego brytyjskiego rządu. Jak się bowiem okazuje, Wielka Brytania - o czym prawie się w Polsce nie mówi - jest europejskim liderem, jeżeli chodzi o kreowanie polityk klimatyczno-energetycznych, jeżeli chodzi o narzucanie tempa transformacji, jeżeli chodzi o wytyczanie jej kierunków. Jak to się ma do obecnej sytuacji politycznej Zjednoczonego Królestwa? O tym rozmawiamy z panem doktorem Przemysławem Biskupem, analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz wykładowcą Szkoły Głównej Handlowej.
01/07/202458 minutes, 10 secondes
Episode Artwork

Giełzak: Francja może się zdestabilizować

Szanowni Państwo, rozpoczynamy cykl wywiadów dotyczących europejskiej polityki i tego, jak wygląda sytuacja polityczna w Europie po wyborach do europarlamentu. Zaczynamy od Francji. Francja jest ciekawa, dlatego że tam doszło do przesilenia politycznego. Po wyborach do europarlamentu prezydent Macron rozwiązał parlament i wkrótce będą tam nowe wybory. I o tym porozmawiałem z panem Marcinem Giełzakiem, współautorem podcastu "Dwie Lewe Ręce" (POLECAMY!), a także publicystą, komentatorem i autorem książki "Wieczna Lewica". Zapraszam!
26/06/202450 minutes, 54 secondes
Episode Artwork

Czy Zielony Ład uderzy w przemysł chemiczny Europy?

Dzisiaj spojrzymy na europejską gospodarkę w dobie transformacji energetycznej i zrobimy to przez pryzmat przemysłu chemicznego. Zastanowimy się nad tym, czy przemysł chemiczny będzie uciekać z Europy w obawie przed regulacjami, czy może jest dla niego przyszłość na Starym Kontynencie oraz jak wyglądają europejskie możliwości konkurencyjne w zakresie takich właśnie branż jak produkcja wyrobów chemicznych. Będziemy też myśleć nad tym, co można poprawić w europejskich regulacjach, takich jak Europejski Zielony Ład, żeby spółkom pracującym np. w sektorze chemicznym żyło się i działało lepiej. A na te wszystkie pytania odpowie pan Piotr Szlagowski-Budacz, dyrektor strategii w Qemetica (dawniej CIECH). Zapraszam do naszej rozmowy. [Materiał powstał we współpracy płatnej z firmą Qemetica (dawniej CIECH)]
12/06/202437 minutes, 20 secondes
Episode Artwork

Przestańmy robić z siebie ofiarę Unii

Dzisiaj, mili Państwo, porozmawiamy o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. A dokładniej - o roli Polski w Europie. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój „Elektryfikacji” - rozważ wsparcie mnie na Patronite: https://patronite.pl/jakubwiech Mam nadzieję, że ten odcinek będzie przyczynkiem do rozmyślań na temat tego, co zrobić w niedzielę 9 czerwca, jeżeli chodzi o głosowanie do Parlamentu Europejskiego. Musimy wspólnie zastanowić się, co zrobić, żeby Polska przestała robić z siebie ofiarę w Unii Europejskiej, a zaczęła wreszcie robić politykę europejską.
05/06/202435 minutes, 28 secondes
Episode Artwork

Polska może być energetycznym mocarstwem

W tym odcinku w ośmiu punktach pokażę, dlaczego mamy ogromne szanse na to, żeby stać się prawdziwą potęgą energetyczną. Oczywiście na skalę naszych możliwości, ale na skalę wystarczającą, żebyśmy sobie zapewnili dobrobyt i porządne, dobre życie w rozwijającej się cały czas gospodarce.
29/05/202451 minutes, 54 secondes
Episode Artwork

Rozpoczyna się zielona wojna handlowa

W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o czym powinna być polska kampania do Parlamentu Europejskiego. Te wybory są bardzo ważne, bo odbywają się w warunkach w zasadzie już otwartej wojny handlowej, ponieważ, Mili Państwo, rozpoczęła się pierwsza zielona wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Europą a Chinami. Stawką w tej rozgrywce są przewagi konkurencyjne wynikające z technologii transformacji energetycznej. Już teraz widzimy, jak padają pierwsze salwy tej wojny. Widzimy, jak te trzy potężne gospodarki biorą się za łby, żeby te przewagi konkurencyjne sobie po prostu wydzierać. I o tym właśnie porozmawiamy dzisiaj. Zapraszam!
22/05/202432 minutes, 15 secondes
Episode Artwork

Politycy straszą Zielonym Ładem. Po co?

Dzisiaj, mili Państwo, porozmawiamy o tym, jak politycy traktują nas - Polaków, Polki, polskich wyborców - jak, za przeproszeniem, bezrozumne bydło, które trzeba straszyć. Zastanowimy się nad tym, jak w kampanii do Parlamentu Europejskiego wygrywa ten, kto straszy nas najbardziej... Zielonym ładem.
15/05/202434 minutes, 25 secondes
Episode Artwork

Clarkson uwierzył w globalne ocieplenie. Takich może być więcej

Szanowni Państwo, dzisiaj porozmawiamy o historii pewnej znanej postaci, mianowicie o historii Jeremiego Clarksona, który ostatnio zainteresował świat swoim oświadczeniem na temat zmiany klimatu. Ten popularny brytyjski dziennikarz odciął się kompletnie od swoich poprzednich poglądów na temat globalnego ocieplenia. Nazwał to wszystko żartem, częścią swojej postaci scenicznej i oznajmił, że wierzy w to, że zmiana klimatu zachodzi. Wierzy w to, że atmosfera Ziemi się ociepla i nie chce już być kimś, kogo moglibyśmy nazwać denialistą klimatycznym.
08/05/202426 minutes, 23 secondes
Episode Artwork

Skąd przerwa w "Elektryfikacji"?

Mili Państwo, na wstępie bardzo Państwa przepraszam - w ostatnich dwóch tygodniach "Elektryfikacji" nie było z przyczyn zdrowotnych. Niedługo wracamy z nowymi odcinkami!
25/04/20243 minutes, 1 secondes
Episode Artwork

Węgiel niszczy polską gospodarkę i politykę

Szanowni Państwo, tematem dzisiejszego odcinka "Elektryfikacji" jest węgiel. Węgiel, czyli surowiec, który przez długie, długie dekady był postrzegany jako polskie bogactwo narodowe, jako polski hit eksportowy, jako taki motor dla naszej gospodarki, dla naszego stylu życia i poziomu tego życia. Natomiast dzisiaj jest on kulą u nogi. I w tym odcinku postaram się opowiedzieć, dlaczego tak jest.
03/04/202436 minutes, 54 secondes
Episode Artwork

Polska 100 lat za Francuzami. Wnioski znad Sekwany

Polska debata na temat transformacji energetycznej znacznie odstaje od tej, która toczy się w innych krajach UE. Tracimy przez to szanse na potencjalne korzyści. Szczególnie mocny kontrast widziałem podczas podróży do Francji, o której chciałbym Wam dziś opowiedzieć.
27/03/202436 minutes, 26 secondes
Episode Artwork

„Dyrektywa wywłaszczeniowa”?! To fake news!

Od pewnego czasu w przestrzeni medialnej jesteśmy bombardowani kosztami, jakie mamy ponieść ze względu na transformację energetyczną. To rzekomo olbrzymie kwoty i różni publicyści dokonują czasami niezwykle, powiedziałbym, mało uczciwych zagrywek, rzucając Państwu jakieś dane, które mają obrazować Wasze ciężary, jakie będziecie ponosić, jeżeli chodzi o transformację energetyczną. Podczas gdy w rzeczywistości sprawa wygląda czasami zupełnie, zupełnie inaczej. Postanowiłem ruszyć z cyklem rozmów i materiałów, które rozjaśnią trochę tę sytuację, pokażą, czego naprawdę mamy się spodziewać, jeżeli chodzi o koszty związane z transformacją energetyczną w szerokim rozumieniu. Dzisiejszy odcinek jest pierwszym odcinkiem z tej serii, a dzisiaj porozmawiamy o tzw. dyrektywie EPBD, czyli dyrektywie, która nazywana jest w Polsce "dyrektywą wywłaszczenia". O tym wszystkim porozmawiam z panem Bartłomiejem Orłem, byłym pełnomocnikiem premiera do spraw programu Czyste Powietrze. Zapraszam na rozmowę.
20/03/202443 minutes, 22 secondes
Episode Artwork

Povagowani manipulują ws. elektryków

Mili Państwo, dzisiaj zajmiemy się filmem, który na swoim kanale YT umieścili Povagowani, a który dotyczy rzekomego zmierzchu samochodów elektrycznych. Będę analizował ten materiał i zastanowimy się wspólnie, czy faktycznie samochody elektryczne upadają, czy elektromobilność się chowa tam, skąd przyszła. Wielu z Państwa zwracało moją uwagę właśnie na ten film. Podsyłaliście mi go i pytaliście, jaka jest moja opinia o tezach tam stawianych, więc teraz prześledzimy argumenty autora tego materiału i zastanowimy się, na ile są trafne, na ile są poprawne.
13/03/20241 heure, 3 minutes, 32 secondes
Episode Artwork

Izera kontratakuje! „To nie będzie tylko samochód…”

Dzisiaj porozmawiamy o elektromobilności, tym razem przez pryzmat najsłynniejszego polskiego projektu samochodu elektrycznego - Izery. Będziemy mówić o tym, na jakim etapie znajduje się Izera i co ten projekt tak naprawdę może przynieść polskiej gospodarce. Bo - jak się okazuje - to nie jest tylko samochód elektryczny. To może być początek budowy pewnego sektora w polskiej gospodarce.
06/03/202447 minutes, 27 secondes
Episode Artwork

Czy zbankrutujemy przez Zielony Ład? [KOMENTARZ]

Europejski Zielony Ład będzie oznaczał wysokie koszty związane z transformacją. Jak je finansować? Odpowiedzi jest kilka.
03/03/202443 minutes, 14 secondes
Episode Artwork

SMR-y ofiarą walki w PiS? Prezes OSGE oskarża

Dzisiaj porozmawiamy o temacie, który był już poruszany w kilku odcinkach podcastu "Elektryfikacja", mianowicie o polskich SMR-ach, które ma zamiar budować spółka Orlen oraz spółka Synthos. Jesteśmy teraz świadkami otworzenia się kolejnego rozdziału tej bardzo ciekawej sagi. Sagi dotyczącej projektu, który teoretycznie powinien być realizowany jak najszybciej - bo dotyczy bezpieczeństwa energetycznego państwa, pozwala dekarbonizować szybko przemysł i jest realizowany we współpracy z partnerami amerykańskimi. Jednak ten projekt z jakiegoś powodu zastygł po negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. I dzisiaj przyjrzymy się możliwym motywom wydania takiej, a nie innej opinii ABW. Przyjrzymy się temu dzięki wywiadowi, który udzielił mi pan prezes Rafał Kasprów, szef spółki Orlen Synthos Green Energy, która zajmuje się tym przedsięwzięciem.
28/02/202438 minutes, 53 secondes
Episode Artwork

Filmy, książki i gry „nie widzą” energetyki

W dzisiejszym odcinku zastanowimy się, dlaczego we współczesnej kulturze - we współczesnym filmie, literaturze i popkulturze - tak mało jest energii. Dlaczego bohaterowie filmów nie zatrzymują się po to, żeby zatankować samochody albo zatrzymują się bardzo rzadko? Z czego to wynika i jakie są te interpretacje oraz reprezentacje energii w różnych tekstach kultury? O tym rozmawiam z panią Moniką Lubińską, która zajmuje się naukowo tym właśnie tematem.
21/02/202432 minutes, 14 secondes
Episode Artwork

"Władca Pierścieni" jako opowieść na Wielki Post

Dzisiaj w "Elektryfikacji" porozmawiamy ze szczególnym gościem, bowiem wydajemy ten podcast w szczególny dzień - w Środę Popielcową, czyli początek Wielkiego Postu. Ale porozmawiamy na - być może - nietypowy temat, czyli zastanowimy się, czy "Władca Pierścieni" jest dziełem katolickim i dziełem proekologicznym. Jak patrzeć na postać jego autora przez pryzmat tego, co zarysował na kartach swojego najważniejszego dzieła? Zastanowimy się nad kreacją poszczególnych postaci i możliwymi analogiami do Starego czy Nowego Testamentu. A o tym wszystkim porozmawiam z księdzem profesorem Stanisławem Adamiakiem, który jest rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, a także autorem książki "Teologia Tolkiena".
14/02/202450 minutes, 27 secondes
Episode Artwork

Polski „elektryk” już jest (i nie jest to Izera)

Dzisiaj po raz kolejny w "Elektryfikacji" porozmawiamy o elektromobilności, a dokładniej - o polskim samochodzie elektrycznym. Tak - polski samochód elektryczny już powstał i jeździ - a nawet bije rekordy! Ale nie, to nie Izera, tylko eVanPL! [Ten odcinek jest nagrywany we współpracy płatnej z redakcją Defence 24] Jak się okazuje, Polska ma samochód elektryczny, który nie jest ideą, tylko czymś znacznie bardziej zaawansowanym niż Izera. Jest w zasadzie jeżdżącym prototypem. Porozmawiamy właśnie o nim, czyli o samochodzie eVanPL, a porozmawiamy o tym z Panem Albertem Gryszczukiem, Prezesem Zarządu spółki InnovationAG S.A.
07/02/202438 minutes, 38 secondes
Episode Artwork

Wszystkie kłopoty Obajtka i Orlenu. NIK, Aramco, ceny paliw

Zapraszam do wysłuchania specjalnego wydania "Elektryfikacji" - komentujemy na szybko, bo dzieje się bardzo dużo wokół Orlenu. W zasadzie są dwie kluczowe kwestie, które chcę dzisiaj poruszyć: raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący szeroko pojętego bezpieczeństwa w sektorze paliwowym (a także w zakresie fuzji w Lotosu oraz Orlenu) oraz koniec prezesury Daniela Obajtka w tej największej polskiej spółce. Zapraszam!
05/02/202450 minutes, 18 secondes
Episode Artwork

Arabia Saudyjska rezygnuje z ropy naftowej

Arabia Saudyjska to jedno z najważniejszych państw Bliskiego Wschodu. Jej polityka ma poważny wpływ na cały region, jest to również kraj będący w zainteresowaniu USA i Rosji. Jednocześnie Arabia Saudyjska rozpoczyna potężną transformację swojej gospodarki. Państwo to - będące największym dostawcą ropy do Polski - chce odejść od polegania na tym surowcu. Z czego wynika ta decyzja? Jak wygląda obecna polityka wewnętrzna i zewnętrza KAS? Jakie znaczenie ma Arabia Saudyjska dla Waszyngtonu i Moskwy? O tym rozmawiam z Jakubem Katulskim, autorem podcastu Stosunkowo Bliski Wschód.
24/01/202450 minutes, 53 secondes
Episode Artwork

Matysiak: w sprawie CPK za mało mówimy o kolei

Tematem dzisiejszego odcinka będzie wykluczenie komunikacyjne. To problem bardzo poważny, dotykający milionów Polek i Polaków, który rzutuje na ich możliwości rozwojowe. Wykluczenie komunikacyjne jest problemem bardzo złożonym i wpływa na bardzo wiele płaszczyzn naszego życia. O tym temacie dzisiaj rozmawiamy z posłanką Pauliną Matysiak z Partii Razem. Pani posłanka jest członkinią Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, a także przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym.
22/01/202451 minutes, 18 secondes
Episode Artwork

Jak sztuczna inteligencja wspiera odbiorcę i dostawcę prądu. O transformacji energetyki

Dzisiaj porozmawiamy o transformacji energetycznej, ale w zupełnie innym wymiarze. Porozmawiamy o tym, jak cyfryzacja zmienia systemy elektroenergetyczne, jak spółki sprzedające energię elektryczną zbierają przy okazji coraz więcej danych, które mogą zostać użyte np. do tego, żeby nasza sieć elektroenergetyczne była bardziej elastyczna. Już w tym momencie w niektórych miejscach na świecie zdarza się, że sprzedawcy energii elektrycznej wysyłają do swoich klientów sygnały informujące o tym, że w danych godzinach energia będzie bardzo droga. Prosząc, żeby wtedy akurat zminimalizować jej swoją konsumpcję. Czy tak będzie w Polsce? Ten odcinek powstał we współpracy płatnej z grupą Defence24.
12/05/202341 minutes, 12 secondes
Episode Artwork

Apokalipsa klimatyczna, która zmiotła całe cywilizacje

Tematem dzisiejszego odcinka jest... upadek cywilizacji. Tak, proszę Państwa, porozmawiamy o tym, jak upadają cywilizacje, ale nie tak generalnie. Skupimy się na tych cywilizacjach, które upadły ze względu na zmiany klimatu. Bo historia ludzkości zna przypadki wielkich organizmów państwowych, narodowych, społecznych, które zachwiały się i upadły ze względu na zmiany klimatyczne. Porozmawiamy o tym, jak klimat Ziemi zmieniał funkcjonowanie ogromnych organizmów gospodarczych i politycznych i przekształcał to, co znamy jako historia polityczna Ziemi. Będziemy drobiazgowo opisywać różne przyczyny upadku cywilizacji i zastanawiać się, jakie analogie między tymi wydarzeniami z przeszłości a dzisiejszym stanem naszej cywilizacji można wysnuć.
05/04/202338 minutes, 6 secondes
Episode Artwork

Gazowa broń Rosji. Jak Gazprom pomagał Putinowi

To będzie opowieść o geopolityce, o szpiegach oraz o prominentnych politykach, którzy za petrodolary zobowiązali się służyć Rosji. To będzie opowieść w stylu powieści sensacyjnej - bo tak należy opowiadać o tym, co Rosja, Gazprom i Putin robili w ostatnich dekadach z gazem ziemnym. W tym odcinku będziemy mówić o tym, jak Rosja posługiwała się gazem jako bronią polityczną w ciągu ostatnich 70 lat w Europie i jak Rosja może wpływać na naszą politykę i gospodarkę dzisiaj. 
23/11/202233 minutes, 1 secondes