Winamp Logo
Dvacet minut Radiožurnálu Cover
Dvacet minut Radiožurnálu Profile

Dvacet minut Radiožurnálu

Czech, Political, 1 seasons, 222 episodes, 3 days 18 hours 7 minutes
About
Aktuální rozhovory s aktéry nejdůležitějších kauz uplynulého dne.
Episode Artwork

Klimatická konference v Dubaji s 90 tisíci účastníky? Měli bychom se nad tím zamyslet, hodnotí Miko

S jakými ohlasy se setkalo vystoupení premiéra Fialy na klimatické konferenci COP28 v Dubaji, při němž prosazoval jadernou energetiku? Dá se konference už před skončením hodnotit jako úspěšná? Pokud ano, v čem se boj s dopady klimatických změny posunul vpřed? Tomáš Pancíř se ptal Ladislava Mika, vládního zmocněnce pro mezinárodní vyjednávání v oblasti ochrany biodiverzity, poradce prezidenta Petra Pavla, exministra životního prostředí.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
05/12/202324 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Miroslav Kalousek: Premiér Fiala neříká pravdu. Stát nemůže garantovat platy v nestátních zařízeních

Co přinese dohoda mezi premiérem Petrem Fialou a protestujícími lékaři? Může stát zajistit, aby dostali víc peněz i zdravotníci v nestátních nemocnicích? Neselhal v jednání s lékaři ministr zdravotnictví? A zachoval se premiér k ministru Válkovi fér? Tomáš Pancíř se ptal exministra financí, místopředsedy správní rady VZP Miroslava Kalouska.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
04/12/202324 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Deficit personálu nevyřešíme rušením nemocnic v regionech. Přesčasy byly, jsou a budou, říká Sohlich

Je dohoda, kterou uzavřeli Mladí lékaři České lékařské komory s premiérem Fialou, odpovědí na problémy českého zdravotnictví? Čeho chtějí dosáhnout zástupci Asociace českých a moravských nemocnic při jednání s ministrem zdravotnictví? Co mohou v nejbližších dnech očekávat pacienti v nemocnicích? Vladimír Kroc se ptal Eduarda Sohlicha, ředitele Nemocnice Hranice a místopředsedy Asociace českých a moravských nemocnic.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
01/12/202324 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Výnosy z emisních povolenek bychom měli podpořit nekonkurenceschopný průmysl, míní poslanec Hrnčíř

Je možné považovat schválený státní rozpočet na příští rok za rozumný kompromis? Jaké změny by v něm opozice udělala, kdyby mohla? Nestraší opoziční poslanci zbytečně vysokými cenami energií? Vladimír Kroc se ptal místopředsedy rozpočtového výboru, poslance hnutí SPD Jana Hrnčíře.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/11/202323 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Hejtmanka Pecková: Neregulovaný hazard dává obcím značné příjmy. Není fér, aby měly i krajské dotace

Obce mohou na svém území hazard regulovat, nebo jej zakázat obecně závaznou vyhláškou. Jaký přínos pro města provoz hazardních her má a jaké negativní dopady může mít? Měly by příjmy z hazardu putovat do státního rozpočtu? A je hazard v Česku dostatečně regulován? Vladimír Kroc se ptal hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové (STAN).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/11/202323 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Pavlův expert na domácí politiku: Prezident nemůže být u všeho. Jeho prioritou je penzijní reforma

Jak se prezident republiky Petr Pavel staví k požadavkům účastníků včerejších stávek a protestních akcí? Bude se chtít vyslovit k chystané důchodové reformě? A měl by se prezident k současným událostem aktivněji vyjadřovat? Tomáš Pancíř se ptal ředitele vnitropolitického odboru prezidentské kanceláře, politologa Tomáše Lebedy.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/11/202324 minutes
Episode Artwork

Marian Jurečka: Obavy protestujících vnímám. Vláda musí odměňování podhodnocených profesí změnit

Kromě škol se do dnešní stávky zapojili také odboráři, kteří protestují proti vysokým cenám energií, nesouhlasí s vládním konsolidačním balíčkem a záměry vlády v oblasti důchodů. Může dnešní stávka přimět vládu, aby změnila některé své plány? A co ukázala hladovka disidenta Jiřího Gruntoráda před Úřadem vlády? Tomáš Pancíř se zeptal vicepremiéra, ministra práce a sociálních věcí a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27/11/202324 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Předsedkyně samospráv: Národní dotace jsou pro malé obce klíčové. Bez nich se venkov vylidní

Sdružení místních samospráv řeší dopady konsolidačního balíčku na rozpočty obcí. Jaké změny se dají očekávat? Jak se odrazí změny sazeb DPH? A co přinesou změny v regionálním školství? Vladimír Kroc se zeptal předsedkyně Sdružení místních samospráv Elišky Olšákové, poslankyně za Starosty a nezávislé, zastupitelky Zlínského kraje a také předsedkyně mikroregionu Valašsko-Kloboucko.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/11/202324 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Slovenský expremiér: Politici ukazují, že každé dno se dá prorazit. Nečekal jsem, že to lidé přijmou

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová necelých pět měsíců před konáním předčasných voleb jmenovala vládu odborníků. V jejím čele stanul tehdejší viceguvernér slovenské centrální banky Ľudovít Ódor. Ten před necelým měsícem předal moc Robertu Ficovi (SMER-SD). Jak Slovensko nová vláda? „Očekávám, že míra právního státu opět poklesne,“ komentuje Ódor v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/11/202325 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Prezident Soudcovské unie ke snížení platů: Většina soudců podpoří kolegy, kteří žalobu podají

Česká justice je podle předsedů soudů před kolapsem. Jak se chtějí soudci bránit snížení svých platů? Budou se o ně soudit? Obejde se justice v příštím roce bez 160 administrativních míst? A jak chce Soudcovská unie zlepšit komunikaci s veřejností? Vladimír Kroc se ptal prezidenta Soudcovské unie Libora Vávry.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22/11/202324 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Šéf odborového svazu KOVO: Pondělní stávku nic neodvrátí. Ambice svrhnout vládu nemáme

Jak si odboráři představují chystanou výstražnou stávku, která je naplánována na pondělí 27. listopadu? Co konkrétního požadují od vlády? A budou ve stávkách pokračovat, pokud jim politici nevyhoví? Tomáš Pancíř se ptal předsedy nejpočetnějšího odborového svazu KOVO Romana Ďurča.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/11/202324 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Vondrák: O spolupráci do voleb jsem jednal jen s hnutím STAN. Nezařazeným poslancem ale zůstanu

Hnutí STAN půjde příští rok do krajských voleb v Moravskoslezském kraji v koalici Starostové a osobnosti pro kraj s bývalým hejtmanem zvoleným za ANO Ivem Vondrákem a jeho spolupracovníky z krajského zastupitelského klubu OK (Otevření a konstruktivní). „Jsme nově vznikající hnutí a do voleb už není moc času. Šli jsme do toho s tím, že potřebujeme partnera,“ vysvětluje Vondrák.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20/11/202324 minutes 49 seconds
Episode Artwork

Pro zaručení minimálního důchodu bude muset dojít k solidárnímu přenastavení systému, míní Rusnok

Nakolik v příštím roce porostou ceny energií? Měla by vláda dál dotovat obnovitelné zdroje, jak to po ní chce opozice? Který z více než sta pozměňovacích návrhů ke státnímu rozpočtu stojí za zvážení? A jaký dopad budou mít navrhované změny důchodového systému? Vladimír Kroc se ptal ekonoma Jiřího Rusnoka, exguvernéra České národní banky a budoucího předsedy poradního sboru rodiny Kellnerových.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16/11/202324 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Strana má právo zvolit si vedení, jaké chce. Já se těžko změním, říká zpětně k rezignaci Michálek

Jakub Michálek zůstane předsedou pirátského poslaneckého klubu. Proč po týdnu změnil své rozhodnutí? Co se odehrává uvnitř Pirátské strany? Pomohla by straně změna předsedy? A jak se daří Pirátům prosazovat jejich priority ve vládní koalici? Tomáš Pancíř se zeptal předsedy poslaneckého klubu České pirátské strany Jakuba Michálka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15/11/202325 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Šéf lékařské komory: Ministr Válek nebere lékaře vážně. Od prosince hrozí odklad plánovaných operací

Dohodnou se lékaři s ministerstvem zdravotnictví na růstu mezd? Proč se jednání lékařských odborů a ministerstva za týden nikam neposunulo? Hrozí v prosinci omezení neakutní péče v nemocnicích? A rýsuje se mezi oběma stranami kompromis? Vladimír Kroc se ptal prezidenta České lékařské komory Milana Kubka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/11/202324 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Ševčík: K odstoupení z funkce děkana nemám důvod. Fakultu nijak nepoškozuji

Osm měsíců po tom, co ho studenti vyzvali k odstoupení z funkce, zůstává Miroslav Ševčík děkanem. Jsou i kontroverzní názory vyučujících na vysokých školách chráněny akademickými svobodami? A proč akademický senát nedospěl ke stanovisku ohledně rektorova podnětu na odvolání? Vladimír Kroc se ptal děkana Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Miroslava Ševčíka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13/11/202324 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Poučení z neetického bourání petřínské vily? Vymezit památkářům, co a jak chránit, navrhuje Pospíšil

Zbourání historicky cenné vily na úpatí pražského Petřína pozastavily až protesty místních obyvatel. Proč záchranu stavby nezajistí památkáři nebo magistrát hlavního města? Jak funguje rozhodovací proces v podobných případech a kdo nese odpovědnost za zachování architektonických památek? Tomáš Pancíř se ptal náměstka pražského primátora pro oblast kultury Jiřího Pospíšila (TOP09).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/11/202324 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Jourová: Ukrajinci chtějí reformy kvůli sobě, ne kvůli Bruselu. Mají plné zuby staré Ukrajiny

Evropská komise plánuje zahájit přístupové rozhovory s Ukrajinou. Co je obsahem pravidelné hodnotící zprávy, kterou vydala? Jak bude proces přijetí probíhat? A jak se Evropská unie vypořádá s námitkami, které vůči členství Ukrajiny zní z Polska či Maďarska? Na otázky Tomáše Pancíře odpovídala eurokomisařka Věra Jourová (ANO).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
09/11/202324 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Jsem připraven převzít otěže Pirátské strany. Mým cílem je stranu semknout, oznámil plzeňský hejtman

Plzeňský hejtman Rudolf Špoták oznámil, že se chce v lednu ucházet o post předsedy Pirátské strany. Co by chtěl u Pirátů změnit? Ponechal by si jako předseda strany funkci hejtmana i post šéfa komise rozhodčích v rámci Fotbalové asociace? Měli by Piráti opustit vládní koalici? A nejde z jeho strany hlavně o zviditelnění se před krajskými volbami? Ptal se Tomáš Pancíř.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
08/11/202324 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Šéf ERÚ: Nárůst regulované složky elektřiny se domácností příliš nedotkne. Záleží na dodavateli

Proč Energetický regulační úřad před týdnem oznámil výrazné zvýšení regulované složky cen energií? Neměl úřad zároveň vysvětlit odběratelům, o kolik se tím energie prodraží, a předejít tak zbytečným obavám? A nakolik se zvýšení regulované složky dotkne domácnosti? Vladimír Kroc se ptal předsedy Rady Energetického regulačního úřadu Stanislava Trávníčka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
07/11/202324 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Desatero pro kyberbezpečnost nenavádí k bonzování, tvrdí ministr Rakušan

Namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem budou pokračovat do 22. listopadu. Minulý týden o tom rozhodla vláda. Bez prodloužení by skončily už 2. listopadu, ale kabinet na návrh ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) souhlasil s dalšími dvaceti dny. „Neumím si představit, že ve chvíli, kdy Rakousko a Polsko mají kontroly, by je Česká republika neměla. Azylový a migrační systém je nefunkční, podněcuje nelegální migraci do Evropy,“ míní Rakušan.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
06/11/202324 minutes 12 seconds
Episode Artwork

Rektor VŠE: Se Ševčíkem žádný osobní spor nemám. Hájím zájmy a dobré jméno univerzity

Odvolá, nebo neodvolá rektor Vysoké školy ekonomické v Praze děkana Národohospodářské fakulty? Jedná se o osobní spor Dvořák versus Ševčík? A proč se fakultní senát odmítl vyjádřit k podnětu rektora, byť tak původně přislíbil učinit do konce října? Vladimír Kroc se zeptal rektora VŠE Petra Dvořáka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
03/11/202324 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Oceněná filantropka Dvořáková: Peněz ve vědě je málo. Chceme, aby se mladí vědci nedrželi při zemi

Hana Dvořáková obdržela z rukou prezidenta republiky vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti vědy. Co jí přinesla spolupráce s Antonínem Holým při výzkumu antivirových látek? Jaké cíle má její Nadace Experientia? A proč se veřejná debata o české vědě pořád točí kolem financování? Vědkyně a filantropky se ptal Tomáš Pancíř.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
02/11/202323 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Dukovany za každou cenu? Hodnotu strategických investic nelze vyčíslit jen penězi, míní Drábová

Tři uchazeči podali nabídku na výstavbu pátého jaderného bloku v Dukovanech. Jaké výhody nám přinese rozvoj jaderné energetiky? Zajistí domácnostem a firmám stabilní dodávky elektrické energie? Ochrání nás před cenovými výkyvy? Tomáš Pancíř se ptal předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
01/11/202324 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Havlíček: Premiér nemá kalkulovat jen s optimistickým scénářem. Peníze na energie můžeme vzít armádě

Uděláme peklo, slibují špičky hnutí ANO kvůli vládnímu záměru vrátit systém poplatků za obnovitelné zdroje energie do stavu platného před loňským říjnem. Měl by podle hlavní opoziční strany obnovitelné zdroje nadále dotovat státní rozpočet? Tomáš Pancíř se ptal prvního místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31/10/202323 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Šéf školských odborů: Ministra chceme podpořit. Na nepedagogických pracovnících by se nemělo šetřit

Budou učitelé a zaměstnanci škol stávkovat? O jakých variantách protestu uvažují školské odbory? Jaké dopady podle propočtů odborářů bude mít návrh rozpočtu pro školství na příští rok? A nezapomíná se kvůli debatám o rozpočtu na další důležitá témata, která se školství a učitelů týkají? Tomáš Pancíř se ptal předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františka Dobšíka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/10/202324 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Ohledně trenérství s nikým nejednáme. Prioritou je teď postup na Euro, ujišťuje předseda FAČR

Jaký bude další osud trenéra fotbalové reprezentace Jaroslava Šilhavého? Jedná vedení Fotbalové asociace s jeho možnými nástupci? Jaké tlaky se odehrávají ve fotbalovém zákulisí a jak pokračují jednání o stavbě národního fotbalového stadionu v Praze na Strahově? Tomáš Pancíř se zeptal předsedy Fotbalové asociace ČR a člena výkonného výboru Evropské fotbalové unie UEFA Petra Fouska.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27/10/202324 minutes 1 second
Episode Artwork

Zásoby penicilinu máme, nemůžeme ale zaručit rovnoměrnou distribuci, vysvětluje náměstek Dvořáček

Bude do konce listopadu v lékárnách dostatek penicilinu? Bylo by dlouhodobým řešením obnovit jeho tuzemskou výrobu? A nebudou v dohledné době pacientům kromě penicilinu chybět jiné léky? Tomáš Pancíř se ptal náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/10/202323 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Poslanec Bernard: Nelze podezírat vládu, že je ve snižování deficitu pomalá. Z chyb jsme se poučili

Sněmovna od středečního rána jedná o základních parametrech státního rozpočtu na příští rok. Vláda počítá se schodkem ve výši 252 miliard korun. Je vládní návrh zodpovědný, poctivý a realistický? Nepomáhá si vláda čarováním s čísly, jak tvrdí někteří opoziční politici? A budou se poslanci snažit významnější částky ve státním rozpočtu přesouvat? Tomáš Pancíř se ptal Josefa Bernarda (STAN), předsedy rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/10/202324 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Česká velvyslankyně v Izraeli: Cílem izraelské pozemní operace je zbavit Hamás vlády v Gaze

Kdy zahájí Izrael v Pásmu Gazy pozemní operaci? Jaký bude osud rukojmí zadržovaných ozbrojenci z palestinského teroristického hnutí Hamás? A jak distribuovat humanitární pomoc obyvatelům Pásma Gazy, aniž by se dostala do rukou Hamásu? Vladimír Kroc se ptal české velvyslankyně v Izraeli Veroniky Kuchyňové Šmigolové.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/10/202323 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Zdechovský: V Evropě je řada lidí, kteří jsou napojení na Hamás. Musíme je odsud dostat pryč

Životní podmínky v Pásmu Gazy se každým dnem zhoršují. Evropský parlament minulý týden mimo jiné proto vyzval k pokračování humanitární pomoci proudící do této oblasti. Může Unie zajistit, aby její pomoc směřující do Gazy nekončila v rukou radikálního hnutí Hamás? „Musíme ale být v kontrole velmi důrazní a nesmíme nechat Hamás, aby tu pomoc rozkradl, jako se to v minulosti několikrát stalo,“ tvrdí europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/10/202323 minutes 49 seconds
Episode Artwork

Jan Přáda: Protest zatím neodvoláme. Vláda řeší přesčasy a směny, ostatní požadavky smetla ze stolu

Odvolají lékaři svůj prosincový protest proti nadměrnému počtu přesčasů? Stačí snížit jejich přesčasovou práci na úroveň před letošním říjnem? Nemělo by ministerstvo zdravotnictví také snížit byrokratickou zátěž lékařů? Vladimír Kroc se ptal předsedy Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jana Přády.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20/10/202324 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Množství štěnic se vrací do normálu, nejde o invazi. Běžná chemie na ně nefunguje, říká odbornice

Jsou krvelačné, přes den se skrývají, v noci sají krev. Čelí Evropa invazi štěnic, nebo jde o přehnanou paniku? Jak jsme na tom s rozšířením tohoto parazita v Česku? Vladimír Kroc se ptal Terezie Arnoldové, zástupkyně vedoucího národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci Státního zdravotního ústavu.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19/10/202324 minutes
Episode Artwork

Senátor Hraba: Pavel Simon je zkušeným soudcem, rozhodnutí Senátu mě ale po debatách nepřekvapilo

Proč se Pavel Simon nestane ústavním soudcem? Co se nelíbilo senátorům? Pochybil konzultační panel prezidenta? A měla by se na kandidáty uplatňovat přísnější kritéria než u jiných soudců? Vladimír Kroc se ptal senátora ústavně-právního výboru Zdeňka Hraby z klubu ODS a TOP 09.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18/10/202323 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Dostálová z ANO: Nastavit pětikoalici zrcadlo je na místě. Rakušan by měl řídit jiný resort

Opozice nemá v Poslanecké sněmovně dost hlasů na to, aby svrhla vládu. Proč přesto svolává schůzi s cílem hlasovat o nedůvěře vládě Petra Fialy? Provinil se ministr Rakušan tím, že vlastní šifrovaný telefon? Nebo má opozice ještě další zásadní výtky k činnosti vlády? Tomáš Pancíř se ptal Kláry Dostálové z hnutí ANO, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17/10/202324 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Upravovat už budeme maximálně spotřební daně, třeba z tichého vína. Ostatní už ne, míní Fiala

Co by pro sousední země, jako je Česko, znamenal odchod národně konzervativní strany Právo a spravedlnost do opozice? Jaké dopady bude mít čerstvě schválený konsolidační balíček na české občany a domácnosti? A proč nemá vláda vyšší popularitu v průzkumech veřejného mínění, přestože má ve Sněmovně vysoké zastoupení? Hostem pondělních Dvacet minut Radiožurnálu byl premiér Petr Fiala (ODS).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16/10/202332 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Radek Vondráček: S označením daňový balíček jsme se trefili. Místo škrtů vybere stát peníze od lidí

Poslanecká sněmovna dnes schválila dlouho diskutovaný konsolidační balíček. Smíří se s vládními úspornými opatřeními opozice? Kde by šetřila ona? A v jakém duchu se nesla rozprava o návrhu zákona? Vladimír Kroc se zeptal člena předsednictva hnutí ANO a poslance Radka Vondráčka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13/10/202324 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Ideologie nad ekonomikou. Polské volby jsou o bezpečí, válka hraje ve prospěch vlády, říká novinářka

Nedělní parlamentní volby v Polsku rozhodnou, zda se strana Právo a spravedlnost udrží u moci, nebo po osmi letech odejde do opozice. Co by znamenalo vítězství dosud vládnoucí garnitury? Čím bude výsledek polských voleb důležitý pro sousední země a pro celou Evropskou unii? Vladimír Kroc se ptal polské novinářky Kláry Klinger Kosmaly z deníku Gazeta Prawna.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/10/202324 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Dětský psycholog: Odborníků bude stále málo. Dětem ale můžeme pomoci i respektem a milým chováním

Proč se školáci stále více utápějí v depresích? Z čeho pramení dětské úzkosti a jak se jim dá předejít? A jak zajistit účinnou prevenci duševních problémů mládeže při akutním nedostatku specializovaných psychologů a psychiatrů? Vladimír Kroc se ptal Václava Mertina, psychologa zaměřeného na děti a mládež.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/10/202324 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Biskup Holub: Na biskupské synodě se bude jednat i o možnosti žehnat stejnopohlavním párům

Minulý týden začalo ve Vatikánu generální shromáždění biskupské synody. Jaká očekávání má katolická církev od tohoto shromáždění? Měla by se církev více otevřít ženám? A měla by připustit žehnání svazkům osob stejného pohlaví? Tomáš Pancíř se ptal plzeňského biskupa Tomáš Holuba.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/10/202323 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Násilí se z Izraele může rozrůst i do Evropy. Měli bychom se připravit, varuje Pojar

Palestinské teroristické hnutí Hamás si pro sobotní útok proti Izraeli počkalo na padesáté výročí zahájení války na Yom Kippur, kdy arabští sousedé zaskočili nicnetušící izraelskou obranu. „Izraelci budou ještě dlouho studovat, proč nezafungovala obrana. Budou vyšetřovat, proč se to stalo, co se stalo. Je to skutečně velký úder, pro Izraelce srovnatelný s 11. zářím,“ vysvětluje Tomáš Pojar, poradce pro národní bezpečnost a bývalý velvyslanec v Izraeli.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
09/10/202323 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Jak budovat vztah žáků k dějepisu? Učit je bádat nebo začít od současnosti, navrhuje historik Činátl

Dvě třetiny učitelů dějepisu s žáky neprobírá nejnovější dějiny a podle zjištení České školní inspekce to samotným žákům vadí. Jak motivovat pedagogy, aby se tak důležité části výuky více věnovali? Jak se osvědčil projekt Dějepis+, který měl výuku moderních českých dějin zlepšit? A proč budí tolik vášní nová učebnice soudobých dějin pro deváté třídy? Tomáš Pancíř se ptal historika Kamila Činátla z ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
06/10/202324 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Ekonom Stroukal: Vláda propad zmírnila, ale nezastavila. V budoucnu musí přijít další konsolidace

Je tempo konsolidace veřejných financí dostatečné a přitom sociálně únosné, jak tvrdí Národní ekonomická rada vlády? Které rady ekonomických expertů vláda nepřijala? Nezaostává Česko v podpoře vědy, výzkumu a vzdělání? Vladimír Kroc se ptal člena Národní ekonomické rady vlády, ekonoma Dominika Stroukala.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
05/10/202324 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Plaga: Celý národ učitelům závidí. Realita je ale taková, že budou mít ještě méně, než vláda říkala

Vláda podle ministra školství dodrží slib udržet platy učitelů ve výši 130 % průměrné mzdy. Neměly by se ale zvýšit mzdy i dalším nepedagogickým pracovníkům ve školství? Navázala vláda Petra Fialy na politiku předchozí vlády, která platy ve školství zvyšovala? Vladimír Kroc se ptal bývalého ministra školství za hnutí ANO Roberta Plagy.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
04/10/202324 minutes 46 seconds
Episode Artwork

Nový šéf Úřadu práce: Příspěvky vyřízené z gauče, poradenství klientům a úbytek administrativy

Jaké změny čekají Úřad práce pod novým vedením? Je možné přetíženým úředníkům nějak ulehčit? Kdy se to projeví na spokojenosti žadatelů o dávky, kteří často čekají na vyřízení žádostí dlouhé měsíce? Vladimír Kroc se ptal generálního ředitele Úřadu práce Daniela Krištofa.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
03/10/202324 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Česku chybí dlouhodobé strategie, které by od sebe vlády přebíraly, upozorňuje prezident Petr Pavel

Hostem speciálního vysílání Dvaceti minut Radiožurnálu je prezident republiky Petr Pavel. Jak vidí českou politiku zevnitř po šesti měsících ve funkci hlavy státu? Co podle něj ukázaly víkendové slovenské volby? Co řekne na plénu Evropské unie ve Štrasburku? A bude kandidovat v dalším volebním období? Poslechěte si rozhovor Jana Pokorného.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
02/10/202331 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Trump lhal o svém majetku, nesmí podnikat. Verdikt soudu ale jeho podporu neohrozí, říká zpravodajka

Podle rozhodnutí newyorského soudu z tohoto týdne bývalý americký prezident Donald Trump při budování svého realitního impéria podváděl. Proč exprezident rozsudek odmítá a jak se hájí? A jak rozhodnutí souvisí s dalším procesem, který se Donalda Trumpa rovněž týká a který začne už v pondělí? Vladimír Kroc se ptal zpravodajky Deníku N ve Spojených státech Jany Ciglerové.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/09/202325 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Politolog Pehe: Na Západ jsme se úplně nevčlenili. Střední Evropa se v krizích rozhoduje emocionálně

Od osobnosti knížete Václava se mimo jiné odvozuje tradice západního ukotvení českého státu. Kde stojí Česko dnes? Jsme součástí civilizace, kterou jsme si zvykli označovat za západní? Vladimír Kroc se ptal politologa Jiřího Pehe.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/09/202324 minutes
Episode Artwork

Martin Rozumek: Kontroly migranty nezastaví. Převaděči jsou vždy napřed. Chce to celoevropský systém

Německá policie s okamžitou platností zavádí na hranicích s ČR a Polskem zesílené pružné a mobilní kontroly. Cílem je zabránit převaděčům v dopravování migrantů do Německa. Jak budou tyto kontroly vypadat a v čem se budou lišit od stálých hraničních kontrol? Vladimír Kroc se zeptal ředitele Organizace pro pomoc uprchlíkům Martina Rozumka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27/09/202324 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Ministr Dvořák: Budoucí europarlament bude zřejmě méně zelený. To ovlivní další klimatické kroky

Co přinesla dnešní návštěva předsedkyně Evropské komise v Česku? Má český premiér pravdu, že se zatím nepodařilo nasměrovat členské země EU k inovacím? Vydrží ochota politiků k zásadnějším opatřením na ochranu klimatu i v době kampaně před evropskými volbami? A jak se postaví Česko k návrhu na reformu EU? Tomáš Pancíř se ptal ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/09/202323 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Vakcinolog Dražan: Rizikové kategorie by se měly nechat očkovat na covid-19 co nejdříve

Ministr zdravotnictví i vakcinologové doporučují rizikovým osobám další dávku očkování proti covidu-19. Kdo, kdy a kterým typem vakcíny by se podle tohoto doporučení měl nechat očkovat? A jak se projevují nejnovější varianty covidu? Tomáš Pancíř se ptal dětského lékaře a vakcinologa Daniela Dražana.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/09/202323 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Země v klimatickém varu: naše účast na řešení by měla odpovídat spotřebě fosilních paliv, říká Miko

Co všechno se má v České republice změnit, abychom plnili vědci doporučené klimatické cíle? S čím se český prezident představil na summitu udržitelnosti počátkem týdne v New Yorku? Kam se naše země řadí v boji za udržitelný život? Tomáš Pancíř se ptal Ladislava Mika, poradce prezidenta republiky a bývalého ministra životního prostředí.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22/09/202324 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Nacher: Koalice nás bude válcovat. Při hlasování o konsolidačním balíčku bych ale nehrál na rychlost

Poslanecká sněmovna v pátek zahájí třetí čtení široce diskutovaného konsolidačního balíčku. Jak dlouho jednání potrvá? Jaká bude taktika sněmovní opozice? Které změny balíčku opoziční poslanci navrhují a má některý z jejich návrhů reálnou šanci na schválení? Tomáš Pancíř se ptal člena rozpočtového výboru Sněmovny a místopředsedy hnutí ANO Patrika Nachera.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/09/202324 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Pavel Simon: Argumenty mě zatím nevedou k závěru, že bych měl na post ústavního soudce rezignovat

Prezidentský kandidát na ústavního soudce Pavel Simon čelí kritice některých senátorů. Vadí jim některá jeho starší soudní rozhodnutí i soukromé aktivity. Má být ústavním soudcem ten, komu v minulosti Ústavní soud několik rozsudků zrušil? A je prověřování profesionální minulosti a osobního života kandidátů do Ústavního soudu přiměřené významu funkce, o niž se ucházejí? Ptal se Tomáš Pancíř.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20/09/202324 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Multifunkční hala v Brně: Chceme hostit mistrovství. Je to celostátní investice, tvrdí radní

Městská společnost Arena Brno spouští stavbu multifunkční haly pro více než 13 tisíc lidí. Může si město dovolit dvoumiliardový úvěr, který si stavba vyžádá? „Pro město je to výdaj zhruba ve výši jedné miliardy korun ročně, což bezpochyby a bez problémů ustojí,“ ujišťuje Petr Kratochvíl (ODS), brněnský radní a šéf Areny Brno.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19/09/202323 minutes 53 seconds
Episode Artwork

Skepticismus Čechů k Evropské unii? Dědictví Václava Klause, míní pirátský lídr eurovoleb Kolaja

Jaké složení bude mít Evropský parlament po volbách v příštím roce? Kolik mandátů může mít v Evropském parlamentu česká Pirátská strana? A co budou Piráti v těchto volbách považovat za úspěch? Vladimír Kroc se ptal europoslance Marcela Kolaji, nově zvoleného volebního lídra Pirátské strany.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18/09/202324 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Sport není otloukánek v koutu. Věřím, že vláda jeho dotace neseškrtá, tvrdí šéf národní agentury

Vláda z úsporných důvodů hodlá snížit dotace do sportu. Ředitelé velkých sportovních organizací v otevřeném dopise premiérovi Petru Fialovi (ODS) varují před kolapsem některých sportovních klubů. „Věřím, že to číslo nebude tak kritické. Na druhou stranu bych chtěl zodpovědně říct, že šetřit právě na sportu bych považoval za velmi krátkozraké, protože on společnosti dává výrazně víc, než od ní bere,“ argumentuje předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15/09/202323 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Generál Míka: Jednotná evropská flotila stíhaček F-35 bude mít do budoucna větší odstrašující účinek

Potřebuje Česko americké stíhačky F-35? V čem jsou lepší než jiné stíhací letouny, například nejnovější verze švédských gripenů? Kolik nákup F-35, jejich provoz a nutné úpravy vojenských základen budou stát? A co bude se stávajícími gripeny, které zatím česká armáda využívá? Tomáš Pancíř se ptal brigádního generála Jaroslava Míky, který nákup letounů F-35 vyjednával.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/09/202323 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Ministr školství: Platy učitelů porostou. Otevřeně ale říkám, že 130 procent průměrné mzdy to nebude

Jak pokračuje vyjednávání o rozpočtu na školství v příštím roce? Kolik budou brát učitelé? Co čeká školníky, asistenty pedagogů nebo personál školních jídelen? A nezastiňují debaty o penězích podstatnější změny, které by české školy a hlavně žáci a studenti potřebovali? Tomáš Pancíř se ptal ministra školství Mikuláše Beka z hnutí STAN.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13/09/202324 minutes 14 seconds
Episode Artwork

Češka o zemětřesení v Maroku: Na některé vesnice úřady zapomněly, maročtí úředníci jsou pomalí

V pátek večer zasáhlo centrální Maroko zemětřesení o intenzitě 6,8 stupně. Jedná se tak o nejsilnější zemětřesení, které od roku 1900 oblast zasáhlo. Pozůstalí po obětech prohledávají sutiny holýma rukama. Reagovala marocká vláda na katastrofu příliš pomalu? A proč Rabat váhá s přijetím nabízené mezinárodní pomoci? Vladimír Kroc se ptal Terezy Huclové, která střídavě žije v Česku a Maroku a provozuje cestovní kancelář Zažít Maroko.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/09/202324 minutes 1 second
Episode Artwork

Výše letošního schodku je jen symbolická. Záleží, kam Česko míří, tvrdí ekonom Hampl

Tempo inflace v Česku podle dat Českého statistického úřadu mírně zpomalilo. Meziroční inflace byla v srpnu 8,5 procenta, v červenci to bylo 8,8 procenta. „Toto číslo je v souladu s tím, co očekávala centrální banka. Analytici jsou ale nervózní, jak dopadne lednová inflace, která bude určující pro to, jak bude vypadat příští rok,“ vysvětluje předseda Národní rozpočtové rady, bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/09/202324 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Ekonom: Vláda měla sama pozdržet platnost důchodové novely. Nahrává opozici na ústavní žalobu

Prezident Petr Pavel podepsal přes výhrady důchodovou reformu. Učinil tak o den později, než s tím počítala vláda. Platnost se tudíž posouvá o měsíc a vláda varuje před miliardovými ztrátami v rozpočtu. „Cena jednoho měsíce nebude znamenat čtyři miliardy korun. Je to o řád méně. Dopad bude ve stovkách milionů korun,“ oponuje ekonom Vladimír Bezděk, prezidentův poradce a bývalý předseda důchodové komise.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
08/09/202324 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Předseda Mladých lékařů: Práce 26 hodin v kuse se nedá vydržet. Lékaři jsou vyčerpaní a vyhořelí

Čeští lékaři protestují proti vládnímu záměru legalizovat jejich směny nad rámec běžné pracovní doby. Kdy se přesčasové práce stávají pro lékaře příliš vysilující? Mohou poznamenat jejich vlastní zdraví? Jak velká část lékařů je radikální natolik, že by kvůli přesčasům byla ochotna dát výpověď? A jak vypadají běžné směny v tuzemských nemocnicích? Tomáš Pancíř se ptal radiologa Martina Kočího, předsedy spolku Mladí lékaři.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
07/09/202324 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Ekonom Jurajda o konsolidačním balíčku: Jde o maximum možného v rámci snahy o šetření a škrtání

Vládní koalice se v tomto týdnu ve Sněmovně snaží posunout takzvaný konsolidační balíček do závěrečného schvalování. Je vládní návrh nastavený správně? Jsou projednávané úspory dostatečné? Jak si vysvětlit váhání prezidenta nad změnami pravidel pro předčasné důchody? A jaké další úpravy český důchodový systém potřebuje? Tomáš Pancíř se ptal Štěpána Jurajdy, ekonoma působícího v institutu CERGE-EI a donedávna náměstka ministryně pro vědu a výzkum Heleny Langšádlové (TOP 09).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
06/09/202324 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Místopředseda STAN: Veřejnoprávní média placená státem by byla cestou k Orbánovu Maďarsku

Vládní koalice přichází s dlouho očekávanou velkou mediální novelou. Jak se podle ní upraví výše koncesionářských poplatků, které platí diváci a posluchači veřejnoprávní televize a rozhlasu? A jak je možné placení těchto poplatků kontrolovat? Vladimír Kroc se ptal poslance Jana Laciny, místopředsedy hnutí STAN.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
05/09/202323 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Ředitel kyberúřadu: DDoS útoky jsou nepříjemné. Cílem útočníků je znepřístupnit weby, ne ukrást data

České bankovní instituce se v posledních dnech staly cílem masivních kybernetických útoků. Co bylo cílem útočníků? Jak může stát zajistit bezpečnost on-line prostředí? A co se změní přijetím nové legislativy, která mimo jiné upravuje pravomoci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost? Vladimír Kroc se ptal ředitele NÚKIB Lukáše Kintra.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
04/09/202324 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Hašek: Konec kariéry jednoho ruského sportovce není víc, než statisíce ukrajinských životů

Zápas fotbalové Plzně v předkole Evropské konferenční ligy proti soupeři z Kazachstánu opět rozvířil debatu o tom, za jakých okolností mají mít ruští a běloruští sportovci možnost účastnit se sportovních akcí v Česku. Vláda rozhodla o tom, že čtyři ruští a běloruští hráči soupeře Plzně mohli dostat české vízum. „Tito čtyři hráči jsou i ruští občané, takže reprezentují i tuto zemi a její činy,“ nesouhlasí s vládním rozhodnutím bývalý hokejový brankář Dominik Hašek.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
01/09/202322 minutes 53 seconds
Episode Artwork

Petr Dvořák: Jsem rád, že se nezávislost a respekt ČT podařilo udržet. Odchod lidí ji ale bude bolet

Za měsíc končí po 12 letech v čele České televize generální ředitel Petr Dvořák. V jakém stavu ji předal svému nástupci? Proč se mu nepodařilo obhájit svůj mandát? Kam postoupily debaty o zvýšení koncesionářských poplatků? A jaké za 12 let v čele televize zažil politické tlaky? Moderuje Tomáš PancířVšechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31/08/202323 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Šéf zdravotního výboru: Zásah policie v IKEM by tamní péči neměl ovlivnit. Válek situaci nepodcenil

Po článcích o někdejším podnikání rezignoval ředitel pražského Institutu klinické a experimentální medicíny a v úterý přímo v nemocnici hledali důkazy policisté i inspektoři GIBS. Co se v nemocnici děje a dělo? Proč se v únoru situací na neveřejném zasedání zabývali senátoři? Jsou v pozadí sporů v IKEM lobbistické skupiny, jak tvrdí jeho bývalý ředitel? A nepodcenil ministr zdravotnictví situaci? Tomáš Pancíř se ptal předsedy senátního zdravotního výboru Romana Krause (ODS).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/08/202323 minutes 57 seconds
Episode Artwork

Věra Jourová: Digitální platformy neměly žádnou odpovědnost, teď se podřídí unijním pravidlům

V Evropské unii nově platí Akt o digitálních službách, který zásadně reguluje chování největších společností působících v kyberprostoru. Jaké jsou první odezvy na jeho zavedení? A proč by podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové mohl být Dominik Hašek dobrým eurokomisařem?Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/08/202324 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Předseda Rady OSN pro lidská práva: Válka na Ukrajině nezastiňuje jiné světové konflikty

Daří se vyšetřovací komisi OSN dokumentovat válečné zločiny na Ukrajině tak, aby jejich pachatelé mohli být odsouzeni? Nezapomíná světová veřejnost kvůli válce na Ukrajině na porušování lidských práv v dalších částech světa? Tomáš Pancíř se ptal Václava Bálka, předsedy Rady OSN pro lidská práva.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/08/202324 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Šéfka potravinářů: Jsme příliš závislí na dovozu. Mělo by to být varováním do budoucna

Podle premiéra Fialy (ODS) se dá očekávat, že ceny potravin budou klesat, například máslo, mléko nebo cukr už zlevňují. Jak se budou vyvíjet ceny masných a obilných výrobků? Využily potravinářské firmy situace a zdražily v uplynulém roce více, než musely? A proč je některé zboží levnější v sousedních zemích? Tomáš Pancíř se ptal Dany Večeřové, prezidentky Potravinářské komory ČR.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/08/202323 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Senátorka Chalánková: Istanbulská úmluva není nutná. Její přijetí by mohlo narušit tradiční role

Co vadí skupině senátorů na takzvané Istanbulské úmluvě? Proč budí mezinárodní smlouva o potírání násilí vůči ženám a domácího násilí tolik emocí? A jak silnou pozici v horní komoře Parlamentu odpůrci Istanbulské úmluvy mají? Tomáš Pancíř se ptal senátorky z klubu ODS a TOP 09 Jitky Chalánkové.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/08/202323 minutes 55 seconds
Episode Artwork

Jakub Frydrych: Kratom patří na seznam zakázaných látek. Zregulovala by se tím bezbřehá dostupnost

Patří psychotropní látky, jako je kratom a HHC marihuana na seznam zakázaných látek? Mají zůstat volně dostupné, nebo by se měl jejich prodej regulovat? Vladimír Kroc se ptal ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/08/202323 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Šabata: Dění na Slovensku? Jen další bitva v policejní válce. Pro společnost je to traumatizující

Minulý týden provedla elitní jednotka slovenské policie razii, při které vyšetřovatelé obvinili současné a bývalé pracovníky bezpečnostních služeb včetně ředitelů civilní tajné služby SIS a Národního bezpečnostního úřadu. Proč ztratil šéf slovenské tajné služby důvěru prezidentky i premiéra? A jak zasáhne dění v bezpečnostních složkách do blížících se voleb na Slovensku? Vladimír Kroc se ptal odborníka na slovenskou politiku, šéfredaktora deníku Právo Petra Šabaty.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22/08/202324 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Odepsat zaměstnanecké benefity? Stát by víc ztratil, než ušetřil, říká předseda odborářů Středula

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů věří, že se zítra odpoledne dohodne s vládou na podobě tak zvaného konsolidačního balíčku. Co chtějí odboráři na schůzce prosadit? Proč se tolik zasazují o zachování současné podoby zaměstnaneckých benefitů? Poslechněte si rozhovor vedený Vladimírem Krocem.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/08/202324 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Zájemců o program Oprav dům po babičce nebudou hned tisíce. Bude fungovat dlouhodobě, tvrdí Valdman

Program Oprav dům po babičce se rozeběhne už v září. Ministerstvo životního prostředí v něm chce rozdělit až 40 miliard korun. Komu pomůže? „Program umožňuje realizovat projekty energetických úspor pro domácnosti, které nemají naspořené finanční prostředky dopředu,“ vysvětluje ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Lidé v domácnostech budou díky němu moci získat na zelenou rekonstrukci svého obydlí jak dotaci, tak podle ministerstva i výhodný úvěr.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18/08/202324 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Klimatolog: Klimatická změna v Česku? Dotýká se nás pár extrémních projevů. Bude ale problém s vodou

Jaké důsledky klimatických změn kolem sebe v nejbližší době uvidíme? Je letošní léto oproti těm budoucím nejchladnější? A co označuje setrvačnost klimatického systému? Vladimír Kroc se ptal Radima Tolasze, vedoucího oddělení klimatické změny Českého hydrometeorologického ústavu, experta Světové meteorologické organizace pro klimatická data a databáze a českého zástupce v panelu pro změnu klimatu při OSN.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17/08/202323 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Hejtman Půta: Rozdělování daní pro kraje je téměř dvacet let staré, neodpovídá současnému stavu

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se na úterní schůzce zatím nedohodl se zástupci měst a obcí na tom, jak bude vypadat daň z nemovitosti nebo případná úprava rozpočtového určení daní. Kraje požadují, aby se výnosy z daní dělily podle sedmi kritérií, která by každý rok počítalo Ministerstvo financí. „Rozdělování daní pro kraje je pevně nastaveno z roku 2004. Za posledních téměř 20 let se ale v různých regionech mnohé změnilo,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16/08/202323 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Rektorka UK: Vysoké školy v Česku jsou značně podfinancované. Ztrácíme nejlepší akademiky

Jak by mělo být optimálně nastaveno financování vysokých škol? Proč chce vláda z rozpočtu školství oproti letošku pro rok 2024 ubrat skoro 30 miliard korun? A jak se akademické prostředí vypořádává se sexuálním obtěžováním? Vladimír Kroc se ptal Mileny Králíčkové, rektorky Univerzity Karlovy a předsedkyně České konference rektorů.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15/08/202323 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Příliš mnoho uzenin. Vedle buřtů by jich táborníci tolik jíst neměli, říká hygienička Svrčinová

Jaká kritéria uplatňuje hygienická služba na stravování účastníků letních táborů? Jak se mění hygienické požadavky na prostory a provoz zařízení pro vzdělávání dětí a co to bude školy stát? Hlavní hygieničky Pavly Svrčinové se ptal Vladimír Kroc.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/08/202312 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Vobořil: Přístup k drogám se mění, lidé rozpoznávají mezi měkkými a tvrdými. Kokain je věc statusu

Psychotropní látky kratom a HHC jsou na českém trhu stále dostupné, sněmovna by se ale měla zabývat návrhem zákona, který bude jejich užívání regulovat. V jaké fázi se nachází možnost legalizace marihuany? A je namístě uvažovat i o legalizaci kokainu? Vladimír Kroc se ptal národního protidrogového koordinátora a ředitele společnosti Podané ruce Jindřicha Vobořila.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/08/202324 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Vondrášek: Oběť nesmí mít pocit, že policista není připraven ji ochránit. Co jsem řekl, byla chyba

Policejní prezident se omluvil za svá slova o tom, že si ženy velmi často vymýšlejí oznámení o sexuálním násilí. Z jakých statistik vycházel? Jak bude chtít přesvědčit oběti těchto činů, aby se nebály obrátit na policii? Jak využívá policie moderní technologie včetně automatického rozpoznávání obličejů? A povedou vládní úsporná opatření k propouštění policistů a ke snižování jejich platů? Tomáš Pancíř se zeptal policejního prezidenta generálporučíka Martina Vondráška.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/08/202325 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Workoholik není ideální zaměstnanec. Rozkládá kolektiv a hrozí mu vyhoření, upozorňuje psychiatr

Velkou pozornost vyvolala sebevražda vedoucího oddělení z libereckého krajského úřadu, který v dopise na rozloučenou varoval před workoholismem. Jak vzniká závislost na práci? Jak mají k workoholikům přistupovat jejich šéfové? Jak jim mohou pomoci jejich blízcí? A jak si nastavit vztah k práci, aby to bylo zdravé? Tomáš Pancíř se zeptal psychiatra a psychoterapeuta Tomáše Rektora.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
09/08/202323 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Vlček: Řady hasičů se doplňovat daří, jde i o prestiž. Finance jsou třeba především na provoz a mzdy

V jakém stavu je Hasičský záchranný sbor České republiky? Daří se nabírat nové členy? Najdou se finanční prostředky k jejich lepšímu finančnímu ohodnocení? A v čem je problematické vnitřní garážování elektromobilů? Vladimír Kroc se ptal generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
08/08/202323 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Zdrženlivost Ústavního soudu je na místě, nevyřeší všechny bolesti světa, říká jeho předseda Baxa

Co znamená, že chce nový předseda Ústavního soudu funkci pojmout „civilněji“? V čem hodlá navázat na předchůdce Pavla Rychetského? A jak by rád zvýšil „uživatelskou přívětivost“ a srozumitelnost této instituce? Josefa Baxy nastupujícího do čela Ústavního soudu se ptal Vladimír Kroc.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
07/08/202324 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Považujeme Romy za občany druhé kategorie, projevila se jejich frustrace, hodnotí situaci Fuková

Co dělá stát pro to, aby se neopakovaly konflikty mezi Romy a Ukrajinci? Má pravdu komisařka Rady Evropy, když tvrdí, že Romové v Česku čelí diskriminaci téměř ve všech aspektech života? A měli by se někteří politici vládní koalice omluvit Romům za výroky o zneužívání dávek? Hostem je zmocněnkyně vlády pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
04/08/202324 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Okamura: Kdyby se hospodařilo řádně, nemuseli by se teď důchodci okrádat. Chystáme ústavní stížnost

Vedení SPD kritizuje změny v podmínkách předčasných důchodů a valorizací penzí, které vládní koalice prosadila ve sněmovně, a slibuje, že udělá maximum pro zrušení těchto změn. Co konkrétně v tomto směru chystá? Dokáže v tomto volebním období SPD ve sněmovně prosadit alespoň některý ze svých návrhů? Tomáš Pancíř se ptal předsedy hnutí SPD Tomia Okamury.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
03/08/202323 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Petr Hladík: Oprav dům po babičce je dobře nastavená dotace. Vyvážený poměr odpovědnosti a pravomocí

Dotační program Oprav dům po babičce je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše špatně nastavenou sólo akcí ministra životního prostředí, o které by ještě měla vláda debatovat. Mohou se podmínky dotací ještě změnit? Nebude to staré lidi nutit, aby převedli své domy na děti a vnoučata? A nevydělají na celém programu nejvíce bohatí, kteří si díky dotaci opraví chaty a chalupy? Tomáš Pancíř se zeptal ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
02/08/202325 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Blažkův náměstek: Zákon o ochraně whistleblowerů je nutný. Budu ale rád, když podání bude co nejméně

Oznamovatelé protiprávního jednání jsou od úterý chráněni zákonem před případnou odvetou, zejména ze strany zaměstnavatelů. Na jaká oznámení se ochrana vztahuje? Jak mají postupovat lidé, kteří o nepravostech vědí? A jak splňují firmy a veřejné instituce podmínky v souvislosti s daným zákonem? Tomáš Pancíř se ptal Antonína Stanislava (ODS), náměstka ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
01/08/202323 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Kauza Kolářík: Nikdy jsme si nehráli na Mirky Dušíny. Není pravda, že jsme nereagovali, říká Bartoš

Poškodí Pirátskou stranu situace kolem bývalého náměstka ministra vnitra, který fyzicky napadl svou asistentku? Jak silné slovo mají Piráti ve vládní koalici? A zaspal český stát v reakci na požáry na ostrově Rhodos, jak tvrdí místopředseda Asociace cestovních kanceláří? Předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše, ministra pro místní rozvoj, se ptal Tomáš Pancíř.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31/07/202324 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Expert: Hrozba lesních požárů v Česku dál poroste. Nejrizikovější oblastí je jižní Morava

V Česku v posledních letech výrazně roste počet lesních požárů. Jak by na to měli reagovat majitelé lesů? Jakou roli může v prevenci a zvládání lesních požárů hrát stát? A které tuzemské oblasti jsou nejrizikovější? Na otázky Tomáše Pancíře odpovídal Aleš Erber, lesnický poradce, správce lesních majetků a expert České zemědělské univerzity na klimatickou změnu.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/07/202324 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Ředitel Sdružení pro bankovní karty: Bezhotovostní platby budou dříve či později všude

Má mít zákazník vždy možnost vybrat si, jestli chce platit hotově, nebo kartou? Čím banky motivují drobné živnostníky, aby umožňovali bezhotovostní transakce? A jakou roli v této problematice hraje zrušení elektronické evidence tržeb? Vladimír Kroc se ptal výkonného ředitele Sdružení pro bankovní karty Romana Kotlána.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27/07/202324 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Rychetský: Rád bych po sobě nechal čistý stůl. Nástupci přeji, aby nezatrpkl, když bude přehlasován

Za necelé dva týdny skončí ve funkci jeden z pěti nejvyšších ústavních činitelů Česka. Jak fungoval tribunál pod jeho vedením? Komu by rád přenechal svou kancelář? Jak pestré je složení ústavních soudců? A měli by být ústavními soudci i bývalí politici? Tomáš Pancíř se ptal předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/07/202324 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Nemůžeme měnit pravidla hry během rozbouřené doby, kritizuje Juchelka novelu důchodového pojištění

Co vadí hnutí ANO na vládním návrhu změny pravidel pro odchod do předčasného důchodu? Jak dlouho chce opozice zdržovat schvalování této novely ve sněmovně? A jak by opozice konkrétně novelu pozměnila? Tomáš Pancíř se ptal Aleše Juchelky (ANO), místopředsedy poslaneckého klubu a stínového ministra práce a sociálních věcí.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/07/202324 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Španělsko mezi socialisty a krajní pravicí. O vládě rozhodnou separatisté, říká Ferenčíková

Co čeká Španělsko po včerejších parlamentních volbách? Vyplatilo se dosavadnímu premiérovi rozhodnutí vyhlásit volby na letní prázdniny, kdy v některých částech země teploty přesahují 40 stupňů Celsia? A bude mít komplikované povolební vyjednávání vliv na současné španělské předsednictví EU? Tomáš Pancíř se ptal Kateřiny Ferenčíkové, spolupracovnice České televize ve Španělsku.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/07/202324 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Přírodovědec: Roklanská chata by měla zmizet. Nerozumím, proč ministr Hladík její demolici odložil

Šumavský národní park v pátek oficiálně navštívil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Spekulovalo se, že se chystá odvolat z postu ředitele největšího českého národního parku Pavla Hubeného. Zároveň se také rozhodl odložit likvidaci Roklanské chaty. „Politici vidí chatu jako záchytný bod, kterým by mohli argumentovat, že to bude osvěžovna pro turisty. Je ale ve velmi cenné oblasti,“ soudí přírodovědec Jakub Hruška z Akademie věd České republiky.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/07/202324 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Vláda je k občanům v nouzi lhostejná, říká ředitelka Platformy pro sociální bydlení Bírová

Sociální a poradenské služby musí kvůli nedostatku financí omezovat svou činnost, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň odmítá vrátit miliardy korun do Evropského sociálního fondu a ponechává je ve fondu vyhrazeném infrastrukturním projektům, kam je převedla vláda Andreje Babiše. Čím argumentuje? Má Česko dostatečné rezervy na systémové ukončování bezdomovectví? Vladimír Kroc se ptal ředitelky Platformy pro sociální bydlení Barbory Bírové.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20/07/202324 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Cháron i Kerberos. Zní to apokalypticky. Lidstvo si ale s extrémními vedry poradí, věří ředitel ČHMÚ

Španělsko, Itálie a další země na jihu Evropy zažívají teploty přesahující čtyřicet stupňů Celsia. Obyvatelé některých asijských zemí už dnes žijí kvůli vedru v podmínkách dosahujících hranic lidské existence. Neotepluje se planeta rychleji, než vědci předpokládali? A přesunou se neúnosná vedra i do Evropy? Vladimír Kroc se ptal ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Marka Riedera.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19/07/202324 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Danuše Nerudová: Důchodci trpí neschopností předchozích vlád. Na systémovou reformu už je pozdě

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) věří, že letošní schodek rozpočtu by se mohl udržet ve výši 295 miliard korun. Je to reálné? Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) slibuje od příštího roku průměrný důchod ve výši téměř 21 tisíc korun. Je vládní návrh na úpravu důchodového systému dostatečně ambiciózní? A dají se navrhované úpravy považovat za reformu důchodového systému? Vladimír Kroc se ptal ekonomky a bývalé předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudové.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18/07/202324 minutes
Episode Artwork

Změny v úsporách? Už jen kosmetické. Výnosy z hazardu v obci nahrávají korupci, míní poslankyně STAN

Poslanecká sněmovna pustila do druhého čtení vládní návrh zákona, který má pomoci státu snížit strukturální deficit hospodaření o bezmála 150 miliard v následujících dvou letech. Proti tzv. konsolidačnímu balíčku mají ale výhrady i někteří poslanci vládních stran. Co chtějí změnit a jak budou při projednávání balíčku postupovat? Vladimír Kroc se ptal členky poslaneckého rozpočtového výboru, ekonomky Hany Naiclerové z hnutí STAN.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17/07/202323 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Marek: Tvrzení vlády, že výrazně napomohla snížit inflaci, je přehnané. Její zásluhy jsou omezené

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v červnu zpomalil na 9,7 procenta z květnových 11,1 procenta. Nižší byla inflace naposledy v prosinci 2021. Pod deset procent se dostala poprvé od loňského ledna. „Odezněl silný nákladový šok v podobě vysokých cen energií, který jsme zažívali v loňském roce,“ vysvětluje příčiny David Marek, člen Národní ekonomické rady vlády, poradce prezidenta Petra Pavla a hlavní ekonom společnosti Deloitte.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/07/202323 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Překladatelka Anna Kareninová: Překlad Kunderových knih spočívá v restaurování jeho češtiny

V úterý v Paříži zemřel Milan Kundera. Bylo mu 94 let. Spisovatel teprve v posledních letech života svolil, aby jeho francouzsky psané romány vycházely i v českém překladu. Z jakého důvodu si nepřál, aby jeho knihy byly překládány do češtiny? Jak náročný byl světoznámý autor při kontrole překladů do své mateřské řeči? Vladimír Kroc se ptal Anny Kareninové, která romány Milana Kundery překládala.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13/07/202320 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Kopečný: Zájem českých firem podílet se na obnově Ukrajiny je enormní. Cílem mise je navázat kontakt

Tři desítky českých podnikatelů jednají v těchto dnech na Ukrajině o zapojení českých firem do obnovy země čelící ruské invazi. Jaké možnosti na Ukrajině pro české podnikatele jsou? Jak těžké je uspět v konkurenci firem z celého světa? Kolik bude obnova Ukrajiny v příštích letech stát a jak na to přispěje ČR? Tomáš Pancíř se ptal vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáše Kopečného.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/07/202323 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Politoložka Tungul: Erdogan použil vstup Švédska do NATO k rozšíření manévrovací pozice

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v předvečer summitu NATO ve Vilniusu přislíbil podporu vstupu Švédska do aliance. Proč se turecký lídr uvolil švédskou žádost o přijetí podpořit, když ji předtím dlouho odmítal? A na čí stranu se Turecko staví v otázce Ukrajiny? Tomáš Pancíř se ptal Lucie Tungul, politoložky a odbornice na Turecko.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/07/202324 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Ohroženi vysokým schodkem? Nízkopříjmoví cítí, že se nebudou moci o stát opřít, míní ekonomka Horská

Podle průzkumu agentury Median pro Český rozhlas se téměř tři čtvrtiny Čechů obávají dopadu vysokého rozpočtového schodku na jejich finanční situaci. Jak rozpočtový deficit ovlivňuje naše domácí rozpočty? Jak vláda odpovídá na obvinění, že ožebračuje národ, jak často připomíná opoziční hnutí ANO? Tomáš Pancíř.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/07/202324 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Expertka: Vojenský zásah v Džanínu se Izraeli nepovedl. Potyčky s Palestinci budou pokračovat

Izrael nasadil tento týden do nebývale rozsáhlé operace v uprchlickém táboře v Džanínu na palestinském území přes tisíc vojáků. Podle premiéra Benjamina Netanjahua nešlo o jednorázovou akci. Budou skutečně následovat další vojenské razie? A jak citelné ztráty představoval zásah izraelské armády pro radikální palestinské skupiny? Vladimír Kroc se ptal Ireny Kalhousové, ředitelky Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
07/07/202323 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Šéf destinační agentury: Udržitelnost Krušnohoří je o kompromisu mezi ochránci přírody a investory

Bezmála před rokem založily Ústecký a Karlovarský kraj Destinační agenturu Krušnohoří. Ta si stanovila za cíl zajistit jednotnou propagaci celého pohoří a podporovat udržitelný turismus. „Často se zapomíná na místní obyvatele a na obce, což jsou v této hře také důležití hráči,“ podotýká ředitel agentury Štěpán Javůrek.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
06/07/202324 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Ředitel filmového archivu: Nejenom Forman a Chytilová. Zrcadlem společnosti jsou i amatérská videa

Národní filmový archiv nedávno oslavil osmdesát let své existence. Kolik filmů a dalších předmětů získal za tu dobu do svých sbírek? Jaký je zájem o starší české filmy? Jak pokračuje digitalizace starých snímků a proč zmizely z YouTube desítky klasických českých filmů?Tomáš Pancíř se ptal ředitele Národního filmového archivu Michala Breganta.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
05/07/202324 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Šalomoun: Lex ČEZ se legislativní radě nestihl dát. Mám o něm pochybnosti, ale vyřeší je až Sněmovna

Vláda v polovině května schválila kontroverzní návrh, kterému se přezdívá lex ČEZ II, novela zákona o přeměnách obchodních společností a družstev. Norma má usnadnit rozdělení společnosti většinovým akcionáře. „Na posouzení novely Legislativní radou vlády zkrátka nebyl čas, protože pokud předkladatel na vládě něco navrhne a ta to schválí, tak už to rada nemá jak posoudit,“ vysvětluje Michal Šalomoun (Piráti), ministr pro legislativu a předsedy Legislativní rady vlády.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
04/07/202324 minutes 12 seconds
Episode Artwork

Kolik získá Fond audiovize od Netflixu? Teprve zjistíme, jaký tu mají platformy obrat, říká Baxa

Jak se vládní škrty dotknou české filmové tvorby? Ovlivní výši pobídek, jimiž Česko tradičně láká k natáčení zahraniční filmové štáby? Jak bude fungovat nový státní fond audiovize a jaké projekty podpoří? Tomáš Pancíř se ptal ministra kultury Martina Baxy, místopředsedy ODS.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
03/07/202324 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Nejsem přítel dotací do zemědělství, Nekula je ale nastavil spravedlivě, míní jeho nástupce Výborný

Cílem nově nastupujícího ministra zemědelství má být pokles cen potravin. Je nutné kvůli tomu zvyšovat podíl domácí potravinářské produkce, o což má nový šéf resortu také usilovat? A proč se při jeho nástupu nemluví o zemědělské dotační politice, která velmi zaměstnávala dosavadního ministra Zdeňka Nekulu? Marka Výborného z KDU-ČSL, od včerejšího dne ministra zemědělství České republiky, se ptal Vladimír Kroc.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/06/202325 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Daň z nemovitosti může zůstat obcím celá. „Konsolidaci to neovlivní,“ tvrdí ministr financí Stanjura

Plánovaný konsolidační balíček, který ve středu schválila vláda, zamíří nejpozději zítra do Poslanecké sněmovny. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) připouští, že v návrhu může dojít ke změnám, ale jen v případě, že se na nich dohodnou všechny strany koalice. Jednou z nich může být i ponechání celého výnosu z daně z nemovitosti obcím. „Opatření je rozpočtově neutrální,“ kvituje návrh po jednání se Svazem měst a obcí Stanjura.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/06/202323 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Lukl: Daně z nemovitostí náleží obcím, ne státu. Obce za něj odvádí práci, příjem by jim měl zůstat

Vláda v rámci úsporného balíčku hodlá zvýšit daň z nemovitostí, měl by vyšší výnos připadnout městům a obcím. „Ministru financí Stanjurovi jde o zhruba 10 miliard korun, které by chtěla vláda díky zvýšení daně z nemovitostí přivést do státního rozpočtu,“ vysvětluje předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Pokud se tato částka najde jinde, je podle Lukla připraven výnos z daně samosprávným celkům ponechat. Svaz navrhuje úpravu v dani z příjmu právnických a fyzických osob.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/06/202323 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Rektor VŠE: Chystám se odvolat děkana Ševčíka. Každý má právo na názor, on ale nerespektuje oponenty

Akademický senát Vysoké školy ekonomické potvrdil pravomoc rektora odvolat jednoho z děkanů školy, Miroslava Ševčíka. Poškozuje vystupování docenta Ševčíka, který se objevil na protivládní demonstraci, při níž byla stržena ukrajinská vlajka, dobré jméno celé vysoké školy? Proč se nemalý počet studentů a zaměstnanců školy kritizovaného děkana zastává? Vladimír Kroc se ptal rektora VŠE Petra Dvořáka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27/06/202324 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Šéf CERMAT: Přihlášky na střední školy v roce 2024 chceme digitalizovat a zavést prioritizaci škol

Přijímací řízení na střední školy letos rozvířilo veřejné diskuse. Měly by se přijímací zkoušky uzpůsobit jednotlivým typům škol nebo mají zůstat jednotné? Kdy budou přijímací zkoušky a maturity digitalizovány? A bude didaktické přijímací testy vyhodnocovat umělá inteligence? Vladimír Kroc se ptal ředitele příspěvkové organizace ministerstva školství CERMAT Miroslava Krejčího. Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/06/202324 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Jahn z vedení Škody Auto: Nebudeme vyrábět jen auta se spalovacími motory. S elektromobily počítáme

Co znamenají změny ve strategii koncernu Volkswagen pro největší českou automobilku Škoda Auto? Bude se v rámci koncernu soustředit na auta s klasickými spalovacími motory, jak psala minulý týden německá média? A co bude znamenat očekávaný rozvoj elektromobilů pro český automobilový průmysl? Tomáš Pancíř se ptal člena představenstva Škody Auto a prezidenta českého Sdružení automobilového průmyslu Martina Jahna.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/06/20231 hour 8 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Ředitelé českého a slovenského rozhlasu: Během války pomáháme ukrajinským veřejnoprávním médiím

Jaké dopady má pokračující válka na Ukrajině na česká a slovenská média veřejné služby? Jak pomáhá český a slovenský rozhlas ukrajinským kolegům? A jak se veřejnoprávní média vypořádávají s hackerskými útoky? Tomáš Pancíř se na konferenci Média a Ukrajina ptá generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala a generálního ředitele Rozhlasu a televízie Slovenska Ľuboše Machaje.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22/06/202324 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Zmocněnkyně pro lidská práva: Istanbulská úmluva je závazek. Odmítnutí by znamenalo reputační riziko

Co by pro Českou republiku znamenala ratifikace, nebo naopak odmítnutí Istanbulské úmluvy? Nestačí v boji s násilím vůči ženám stávající české právní předpisy? Co by následovalo poté, kdyby Parlament úmluvu ratifikoval? A co vypovídají o stavu české společnosti reakce na nedávnou smrt mladého Roma v Brně? Tomáš Pancíř se ptal vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/06/202323 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Šéf bankovní asociace: Česká ekonomika je na křižovatce. Největší šance k její proměně je Green Deal

Čistý zisk bank v prvním čtvrtletí klesl o bezmála dvě a půl miliardy korun. „Bankám stouply náklady na financování tím, že platí více na spořících účtech a termínovaných vkladech a zároveň je malinko utlumena úvěrová činnost,“ vysvětluje v rozhovoru Jan Juchelka, nově zvolený prezident České bankovní asociace a generální ředitel Komerční banky.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20/06/202324 minutes 14 seconds
Episode Artwork

Šéf inspekce životního prostředí: Zasahující složky byly při havárii na Bečvě špatně koordinovány

Jaké poučení si vzaly úřady z ekologické havárie na řece Bečvě? Dozví se veřejnost, co se skutečně stalo? Proč více než dva roky od události neznáme skutečného viníka? A jak se mění pod novým vedením Česká inspekce životního prostředí? Vladimír Kroc se ptal Petra Bejčka, ředitele České inspekce životního prostředí.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19/06/202323 minutes 49 seconds
Episode Artwork

Jaškin v KHL? Ani návrat do české ligy by mu šanci reprezentovat na MS nezajistil, říká Hadamczik

Český hokejista Dmitrij Jaškin hrající v KHL sdělil, že by rád reprezentoval Česko na Mistrovství světa 2024 v Praze. V předvečer výročí ruské invaze na Ukrajině ale nastoupil v dresu připomínajícím vojenskou uniformu a vystupoval ve videu adresovanému ruské armádě. Za jakých okolností by se v českém týmu mohli objevit hokejisté, kteří dosud hrají v ruské KHL? Tomáš Pancíř se ptal prezidenta Českého svazu ledního hokeje Aloise Hadamczika.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16/06/202323 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Pokud budeme diskutovat civilizovaně, tak tu ruská propaganda nenatropí takovou paseku, míní Pojar

Ruským dezinformacím věří v Česku asi desetina lidí. Vyplývá to z unikátního výzkumu Českého rozhlasu a zpravodajského serveru iROZHLAS.cz, který připravili výzkumníci Národního institutu SYRI. „Myslím si, že ta procenta nesvědčí o velkých úspěších ruské propagandy. Zároveň je ale musíme brát vážně a musíme se starat o to, aby to číslo nenarůstalo,“ komentuje výsledky šetření vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15/06/202324 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Zdechovský: Migrační reforma neřeší příčinu, ale pouze důsledek. Jednotný přístup Unie však oceňuji

Poslanecká sněmovna se z podnětu hnutí ANO schází kvůli reformě migračních pravidel Evropské unie. Lídři ANO i SPD mluví o přijetí reformy ministry vnitra členských zemí jako o zradě a selhání české vlády. Co na nedávno schválené změně vadí europoslanci Tomáši Zdechovskému (KDU-ČSL)? Měl ji podle něj ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) odmítnout? A může fungovat flexibilní solidarita? Vladimír Kroc se ptal Tomáše Zdechovského.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/06/202323 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Stříž: Žádný ze soudů nekonstatoval, že by byla trestní řízení v kauzách na Úřadě vlády nezákonná

Přesně před deseti lety spustili elitní policisté za přítomnosti olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana na Úřadu vlády operaci, která vedla k pádu tehdejšího kabinetu. Některé větve kauzy ale skončily sproštěním obžaloby či zastavením trestního řízení. „Klíčové pro mě je, že u zásadních kauz, kde se trestní právo střetlo s výkonem politiky, došlo k odsuzujícím rozsudkům,“ podotýká v rozhovoru nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13/06/202323 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Předseda Národní rozpočtové rady: Inflace je mor. Teď bojujeme o to, aby se u nás nezabydlela

Proč vysoká inflace klesá neochotně a pomalu? Jak efektivní mohou být vládní úsporná opatření? Budou nově ohlášené úpravy ke zkrocení deficitu stačit? Vladimír Kroc se ptal předsedy Národní rozpočtové rady a bývalého viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/06/202323 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Generální ředitel ČT: Na Kavčí hory nepřináším revoluci. Důraz chci klást na digitalizaci televize

Co přinese nová tvář v čele České televize? Které programy se změní, které budou posíleny a které třeba i zaniknou? Jak bude vypadat nová veřejnoprávní platforma spojující televizi s rozhlasem a tiskovou agenturou? Vladimír Kroc se ptal nově zvoleného generálního ředitele ČT Jana Součka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
09/06/202324 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Vláda má jednat dopředu, ne na požádání, myslí si odborářka zdravotníků

Proč si odboráři stěžují, že s nimi vláda nejedná o dopadech avizovaných úsporných opatření? Jak by měla komunikace s vládou vypadat, aby s ní byli odboráři spokojeni? Podaří se dialog navázat příští úterý na společné schůzce? Vladimír Kroc se ptal Dagmar Žitníkové, předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
08/06/202324 minutes 1 second
Episode Artwork

Reportér Boháč: Voda z Kachovky spláchla toxiny a miny neznámo kam. Následky jsou gigantické

Zahraniční pozorovatelé se snaží odhadnout, kdy začne očekávaná ukrajinská protiofenzíva. V jakých podmínkách budou ukrajinské jednotky bojovat, pokud chtějí vytlačit okupační síly? A jak do příprav protiútoku zasáhlo protržení Kachovské přehrady a jeho katastrofální důsledky? Tomáš Pancíř se ptal válečného reportéra a šéfredaktora serveru Voxpot Vojtěcha Boháče, který se právě z Ukrajiny vrátil.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
07/06/202324 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Jsem optimista. Věřím, že nový generální ředitel ČT bude zvolený do června, tvrdí Ježek

Rada České televize bude volit nového generálního ředitele. Výsledné jméno nového šéfa instituce se ale podle mediálních analytiků nedozvíme. „Zítra máme výraznou šanci zúžit výběr kandidátů z pěti na dva. Zda některý z poslední dvojice bude schopen získat potřebných 10 hlasů z celkových 15 nemám tušení. Pokud se mezi nimi nebudeme schopni rozhodnout, tak nastane pravděpodobně přerušení schůze,“ říká místopředseda Rady České televize Vlastimil Ježek.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
06/06/202323 minutes 57 seconds
Episode Artwork

Blažkův náměstek k chystané novele: Děti mají právo vyrůstat bez násilí. Rodiče nekriminalizujeme

Ministerstvo spravedlnosti chce novelou zákona označit fyzické a psychické trestání dětí za nepřijatelné. Proč zmíněná novela nezavádí za nepřijatelné chování vůči dětem žádné postihy? Jak si chce poradit třeba s nedávným tvrzením ministra práce a sociálních věcí, který se zastával možnosti dítě ve výjimečných případech potrestat pohlavkem nebo plácnutím přes zadek? Tomáš Pancíř se ptal Karla Dvořáka (STAN), náměstka ministra spravedlnosti Pavla Blažka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
05/06/202324 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Zajíček: Investice do dopravy jsou nutnost. Jinak hrozí, že se z nás stane skanzen uprostřed Evropy

Hospodářská komora, která sdružuje 16 000 firem i podnikatelů, má od středy nového šéfa, dosavadního místopředsedu ODS Zdeňka Zajíčka. Jak se pod jeho vedením instituce změní? Není nový prezident komory ve střetu zájmů? Jak by podnikatelé chtěli změnit vládní úsporný balíček? A jak si Hospodářská komora představuje změny českého školství nebo nový portál pro podnikatele? Moderuje Tomáš Pancíř.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
02/06/202323 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Ústavní soudce Wintr: Progresivista nejsem. Jsem ale liberálnější než většina Senátu

Senát schválil nominaci tří nových ústavních soudců. Jaké byly okolnosti schvalování? Proběhlo rozhodování řádně i přesto, že soudci Daniela Zemanová a Josef Baxa nejprve neuspěli u ústavně právního výboru? Proč měl Jan Wintr vůči spolukandidátům optickou výhodu? Rozhovor s budoucím ústavním soudcem vedl Tomáš Pancíř.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
01/06/202323 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Plukovník: Protiruská ofenziva? K operačnímu úspěchu by vedla vzdušná převaha. Tu ale Ukrajina nemá

Už několik dní se objevují zprávy o chystané ukrajinské protiofenzivě, která by mohla zvrátit vývoj konfliktu ve prospěch Kyjeva. Jakými zbraněmi a v jakém směru mohou ukrajinské jednotky zaútočit? Má ukrajinská armáda šanci vytlačit nepřítele z celého svého území?Vladimír Kroc se ptal plukovníka generálního štábu v záloze Zdeňka Petráše.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31/05/202324 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Prezidentův poradce: Žádný prezident nevybírá ústavní soudce sám. Pavel Senátu vysvětlí svůj výběr

Prezident Petr Pavel zítra osobně v Senátu podpoří své tři kandidáty na ústavní soudce Jana Wintra, Josefa Baxu a Danielu Zemanovou. Minulý týden však senátní ústavně právní výbor schválil jen Jana Wintra. Jakými argumenty hodlá prezident vybrané kandidáty hájit? A podle jakých kritérií jsou kandidáti vybíráni? Vladimír Kroc se ptal profesora Jana Kysely, který vede prezidentův panel odborníků vybírající kandidáty pro Ústavní soud.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/05/202324 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Politoložka: Turecká prezidentská kampaň byla neférová. Erdogan bude pro každého obtížným spojencem

Turecký prezident Erdogan si vítězstvím v druhém kole zajistil dalších pět let v úřadě. Co čeká zemi, v níž téměř polovina voličů podpořila kandidáta opozice Kiliçdaroglua? A jak ovlivní Erdoganovo vítězství mezinárodní politiku? Vladimír Kroc se ptal Lucie Tungul, politoložky a odbornice na Turecko z Palackého univerzity v Olomouci.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/05/202324 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Pražský radní Klecanda: Kolik dětí se na střední školu nedostalo bez digitalizace zápisu nevidíme

Je na pražských středních školách dost míst pro všechny uchazeče, jak říká vedení města? Proč se tedy rodiče a děti, které neuspěly napoprvé při přijímacích zkouškách, řadili do dlouhých front a stěžovali si na nedostatek možností? Jak bude vypadat nový školní rok na středních školách a především: kolik míst bude připraveno v Praze a Středočeském kraji napřesrok? Vladimír Kroc se ptal Antonína Klecandy (STAN), pražského radního pro oblast školství.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/05/202323 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Nedůstojná nejistota přijímaček. V dětech vytváříme pocit, že na ně společnost kašle, varuje expert

Proč se letošní přijímačky na střední školy neobešly bez stresu a zmatků? Mělo by se ustoupit od povinných jednotných testů? A co všechno se dá změnit do příštího školního roku? Vladimír Kroc se ptal Tomáše Feřtka, odborného konzultanta a člen správní rady informačního centra o vzdělávání EDUin.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/05/202324 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Hostem je senátorka Daniela Kovářová

Před ústavně právním výborem senátu se dnes představuje trojice kandidátů na místa ústavních soudců navržená prezidentem. Jak se senátorům trojice uchazečů zamlouvá? Zvolil prezident pro svůj výběr správná a srozumitelná kritéria? Moderuje Tomáš Pancíř.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/05/202322 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Šnobr: Vláda vystupuje jako zákonodárce i jako akcionář v soukromé společnosti ČEZ. To nás děsí

Proč se v minulém týdnu propadly akcie ČEZu o osm procent? Co pro minoritní akcionáře znamená návrh zákona, který snižuje hranici hlasů potřebnou pro rozdělení ČEZ? Vyplatí se měnit strukturu polostátní energetické společnosti touto cestou? Nabízejí se vládě jiné, lepší možnosti? Vladimír Kroc se ptal Michala Šnobra, minoritního akcionáře ČEZu a expert na energetiku investiční skupiny J&T.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/05/202324 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Premiér Fiala: Negativní odezvu na úsporný balíček jsem čekal. Případné chyby opravíme

Balíček úsporných opatření připravený vládou vzbudil uznání některých ekonomů, ale také vážné pochybnosti. Bude vláda ochotna ještě upravit návrh předložených úsporných opatření? Proč vláda přistoupila ke zvýšení daně z alkoholu, ale ponechala nulovou daň na víno? Vladimír Kroc se ptal premiéra Petra Fialy (ODS).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22/05/202329 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Nejsme před bankrotem, snižovat schodek rozpočtu bychom mohli polovičním tempem, míní Havlíček

Vláda podle premiéra Petra Fialy nebude při projednávání úsporného balíčku a reformy důchodového systému ustupovat žádnému nátlaku. Co by chtěla opozice na vládních opatřeních změnit? Nabízí se nějaká lepší cesta, kterou by se Česko mohlo dostat k nezadlužené budoucnosti? Tomáš Pancíř se ptal Karla Havlíčka, předsedy stínové vlády hnutí ANO a bývalého ministra průmyslu a dopravy.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19/05/202323 minutes 53 seconds
Episode Artwork

Marian Jurečka: Ozdravný balíček je vyvážený a sociálně citlivý. Prostor pro změny nevidíme

Před týdnem vláda představila návrh důchodové reformy a úsporného balíčku a slíbila, že o něm povede racionální debatu. O několik dní později ale premiér řekl, že se nic zásadního na návrzích měnit nebude. Jaký smysl v tom případě mají jednání s opozicí nebo sociálními partnery? Jak se úsporný balíček a důchodová reforma odrazí ve výdajích domácností a ve výši důchodů? Tomáš Pancíř se ptal vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18/05/202320 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Předseda ČSSD: Reforma penzí je nastavena špatně. Představa, že se dá vyžít z 8 000, je nepřijatelná

ČSSD kritizuje vládní návrh penzijní reformy i úsporného balíčku a podpořila odbory, které vyhlásily stávkovou pohotovost. Mohou vládní návrhy pomoci ČSSD, aby se vrátila do parlamentu? Proč sociální demokraté nedokázali změnit penzijní systém podle svých představ, když osm let vedli ministerstvo práce a sociálních věcí. A změní blížící se sjezd název strany? Tomáš Pancíř se ptal předsedy ČSSD Michala Šmardy.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17/05/202324 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Ministr školství: Na vysoké školy chodí příliš staří studenti. I proto navrhuji zrušení deváté třídy

Dostanou učitelé od nového roku platy, jaké si zaslouží? Jak chce ministr školství řešit nedostatek míst na základních školách a gymnáziích v některých oblastech Česka? Tomáš Pancíř se ptal nového ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka (STAN).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16/05/202324 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Volby v Turecku jsou demokratické, ale neférové. Turci mají vysokou volební morálku, říká zpravodaj

Koncem května čeká Turecko druhé kolo prezidentských voleb. Stávající turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dopadl ve včerejších prezidentských volbách lépe, než předpovídaly průzkumy, podle kterých měl větší vyhlídky na vítězství jeho soupeř Kemal Kiliçdaroglu. Proč se volební předpovědi nevyplnily? Proč bylo sčítání hlasů v Turecku provázeno tolika protichůdnými informacemi? Tomáš Pancíř se ptal zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Turecku Štěpána Macháčka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15/05/202324 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Ministr financí: Ozdravným balíčkem to nekončí. Snižování byrokracie a rušení agend bude pokračovat

Opoziční strany, odbory, ale třeba i podnikatelé mají vážné výhrady k vládnímu konsolidačnímu balíčku, který má snížit rozpočtový deficit. Podaří se vládě uhájit navržená úsporná opatření při projednávání v Poslanecké sněmovně a při nátlaku různých zájmových skupin? Také na to se Jana Klímová zeptala architekta navrhovaných změn, ministra financí Zbyňka Stanjury ve speciálním vydání 20 minut Radiožurnálu.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/05/202324 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Ministr Válek: Tresty za nelegální vývoz léků zpřísníme. Cílem je ochránit nás před nedostatkem lék

Podle zjištění reportérů Radiožurnálu mizí z Česka ilegální cestou léky v hodnotě stovek milionů. Může stát nežádoucímu úniku zamezit? Pomůže novela zákona o léčivech? A kdy bude v Česku dostatek antibiotik? Tomáš Pancíř se ptal ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP09).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/05/202324 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Nerudová: Správné by bylo zrušit všechny daňové výjimky. Náš daňový systém je příliš složitý

Již zítra vláda veřejnosti představí konsolidační balíček, který má ušetřit státnímu rozpočtu v příštím roce nejméně 120 miliard korun. Je správné rušit celou řadu daňových slev, k čemuž se podle neoficiálních zjištění vláda chystá? A můžeme očekávat systémovou změnu penzí? Tomáš Pancíř se ptal ekonomky a specialistky na daňovou soustavu Danuše Nerudové.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/05/202324 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Mladí lidé nejsou k politice lhostejní, naopak. Je třeba tomu jít naproti, vyzývá prezident Pavel

Ministr financí seznámil prezidenta s návrhem vládního konsolidačního balíčku. Ten ho projednává se svými poradci, chce se o něm bavit i s guvernérem České národní banky. Jak prezident nahlíží na vládní návrh i současnou situaci v České republice? A jak může podle něj Česko dál pomoci Ukrajině? Poslechněte si speciální rozhovor Jana Pokorného.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/05/202328 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Místopředseda ÚS: Na námitku vůči Rychetskému mají poslanci ANO právo. Rozhodovat se bude měsíce

Ústavní soud se zabývá stížností poslanců ANO, kteří se na něj obrátili kvůli novele zákona snižující červnovou valorizaci penzí. Ovlivní rychlost projednání to, že aktuálně chybí pětina ústavních soudců? Promítne se personální oslabení i do řešení běžných případů? Poslanci navíc chtějí z projednávání vyloučit předsedu soudu Pavla Rychetského. Jak velkou komplikaci to představuje? Tomáš Pancíř se ptal Vojtěcha Šimíčka, místopředsedy Ústavního soudu.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
09/05/202323 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Vystupoval jsem pod legendou. Jen manželka a rodiče věděli, co skutečně dělám, popisuje šéf BIS

Bývalý prezident Miloš Zeman sedmkrát odmítl vládní návrh povýšit ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku do generálské hodnosti. Jaké je hodnost konečně obdržet? S Koudelkou se Radiožurnál sešel v jeho kanceláři pár hodin poté, co ho prezident republiky na brigádního generála povýšil. Poslechněte si celý rozhovor, který s ním vedl Jan Pokorný.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
09/05/202325 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Stehlík: Konec války? Na vojenské oběti osvobození zapomínat nesmíme. I navzdory dnešní agresi Ruska

Lidé v celém Česku si dnes připomínají 78. výročí konce 2. světové války. Ovlivňuje upomínku posledních květnových dnů aktuální ruská invaze na Ukrajině? Proč se více a více otevírá prostor pro překrucování historie? A proč zkoumání nedávné historie vyvolává silné emoce, jaké vidíme třeba okolo Ústavu pro studium totalitních režimů? Tomáš Pancíř se ptal vojenského historika, ředitele Památníku Lidice a předsedy Rady ÚSTR Eduarda Stehlíka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
08/05/202324 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Odborník: Víno má narozdíl od piva nebo lihovin vazbu na původ. Spotřební daň může vinařství pohřbít

Svaz vinařů protestuje proti zavedení spotřební daně na víno. Proč by právě tiché víno mělo být výjimkou oproti tomu šumivému? Jak velkou roli ve vinařství představuje původ suroviny a proč není klíčový i pro pěstitele chmelu? Může zavedení daně pohřbít moravská vinařství? A měl by se stát pokusit o snížení spotřeby alkoholu, ve které Češi dlouhodobě vedou? Na otázky Tomáš Pancíře odpovídal Martin Chlad, prezident českého Svazu vinařů.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
05/05/202324 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Šéfka finanční správy: Špatnou pověst máme kvůli tlaku na výběr daní. Teď je nutné si navzájem věřit

Je možné, aby berní úřady získaly přívětivější tvář a k výběru daní přistupovaly vstřícněji? Jak si mohou získat důvěru veřejnosti? A kdy bude spuštěn nový daňový informační systém? Vladimír Kroc se ptal generální ředitelky finanční správy Simony Hornochové.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
04/05/202323 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Poslanec Výborný: Pokud chceme přibrzdit vlak, konsolidovat musíme. Veřejnost ale tleskat nebude

Vládní koalice intenzivně projednává takzvaný konsolidační balíček. Jak daleko jednání pokročila? Zruší se v budoucnu deváté třídy základních škol? A měl by se zvýšit pracovní úvazek učitelů? Vladimír Kroc se ptal předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL a bývalého ředitele gymnázia Marka Výborného.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
03/05/202324 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Gregorová: Ohledně zahájení procesu přijetí Ukrajiny není v Unii odpor, Evropa z toho může jen těžit

Co může přinést návštěva předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové v Praze? Jak by měla pokračovat pomoc unijních zemí Ukrajině a jakou roli může sehrát Česko? Je reálné zahájit přístupové rozhovory s Kyjevem ještě letos? A jaký by měl být postoj sedmadvacítky k Číně? Vladimír Kroc se ptal poslankyně Evropského parlamentu Markéty Gregorové (Piráti).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
02/05/202324 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Stehlík a Groman: Svátek práce není Nerudův fejeton a kulturní revolta. Jeho počátky jsou dělnické

Co slavíme prvního máje? Jaké jsou historické okolnosti tradice prvomájových oslav a jakými podobami si od svého zrodu prošla? Vladimír Kroc se ptal historika Michala Stehlíka a publicisty Martina Gromana, spoluautorů podcastu Přepište dějiny.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
01/05/202323 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Jiří Hamza: Olympiáda bez Rusů a Bělorusů? Kolektivní vina je sice tvrdá, ale je to důležitý signál

Český olympijský výbor neschvaluje účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách v Paříži. Jak dlouho výboru trvalo toto rozhodnutí schválit? Jak se k věci postaví Mezinárodní olympijský výbor v čele s prezidentem Thomasem Bachem, který sdělil, že za splnění určitých podmínek by ruští a běloruští sportovci na olympiádě startovat mohli? Vladimír Kroc se ptal prezidenta Českého svazu biatlonu Jiřího Hamzy.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/04/202324 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Ministryně pro vědu: Musíme motivovat zahraniční firmy, aby výnosy reinvestovaly do výzkumu

V programovém prohlášení vláda slíbila zvýšení celkových výdajů na vědu i výzkum. Daří se vládě tento slib naplnit? Kolik peněz dostanou čeští vědci na příští rok? Vladimír Kroc se ptal ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27/04/202324 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Alexandr Vondra: Zpoplatnění emisí je pochopitelné. Tempo je ale moc rychlé. Potrápí i střední třídu

Co přinese evropská reforma trhu s emisními povolenkami? K čemu má sloužit uhlíkové clo? A ochrání nejchudší občany Evropské unie Sociální klimatický fond? Vladimír Kroc se ptal europoslance z ODS Alexandra Vondry.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/04/202324 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Plaga: Agenda přešlapuje na místě. Nastupující ministr musí být tvrdý ve vyjednávání o rozpočtu

Rezignujícího ministra školství Vladimíra Balaše ve funkci nahradí Mikuláš Bek. Jaká témata jsou pro nastupujícího šéfa resortu nejpalčivější? A jaké nové role přináší do vzdělávacího systému novela zákona o pedagogických pracovnících? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídal Robert Plaga, předseda Rady Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství a bývalý ministr.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/04/202324 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Středula: Požadavek na zvýšení mezd inflaci nezpůsobil. Vláda nejedná podle navrhovaných postupů

Šéf odborových svazů Josef Středula představil prezidentu Pavlovi postoj odborářů k výši minimální mzdy, probrali ale také inflaci, valorizaci penzí nebo změnu komunikace mezi odborovým svazem a prezidentem. Jaké jsou požadavky odborářů? Stojí za rekordní inflací zvyšování mezd? Vladimír Kroc se ptal Josefa Středuly, předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/04/202324 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Místopředseda sněmovny: Andrej Babiš si dělá, co chce. Není to normální a nebudeme to tolerovat

Poslanec a předseda hnutí ANO Andrej Babiš podle stížnosti místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) hrubě porušil jednací řád sněmovny, když počátkem března nerespektoval povolenou délku vystoupení a odmítl opustit řečniště. Jaké jsou konkrétní body stížnosti? Co je potenciálním trestem pro Andreje Babiše? Rozhovor s Janem Bartoškem, který stížnost podal, vedl Tomáš Pancíř.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/04/202324 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Vedení ÚSTR prosazuje svou ideologii, jak vykládat pohnuté dějiny, kritizuje senátor Krsek

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) musí v poslední době řešit řadu problémů. Senátoři svým usnesením vyzvali vládu, aby rychle dořešila chybějící sídlo Ústavu. Dvě desítky jeho zaměstnanců daly výpověď kvůli sporu s ředitelem této instituce. Působení vedení Ústavu v otevřeném dopise kritizovalo také 150 historiků. O co jde v současném sporu a kde by měl Ústav pro studium totalitních režimů nově sídlit? Tomáš Pancíř se ptal historika a senátora Martina Krsky (SEN 21).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20/04/202323 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Předseda Zemědělského svazu: Ukrajině je třeba pomáhat. Ne ale za cenu, že zničíme naše zemědělství

Na Slovensku dnes začal platit zákaz dovozu obilí a dalších vybraných zemědělských produktů z Ukrajiny. Podobné opatření už přijalo také Polsko, Maďarsko a Bulharsko. Mělo by stejně reagovat i Česko? Jaké dopady má vývoz ukrajinského obilí na český a evropský trh? Liší se kvalita ukrajinského a českého obilí? A nesnaží se čeští a další unijní zemědělci vydělat na válce na Ukrajině? Tomáš Pancíř se ptal předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19/04/202324 minutes 2 seconds
Episode Artwork

K plýtvání potravinami přispívají vysoké ceny a promoční akce, kritizuje Mikoška ze Svazu obchodu

Jaký je další osud potravin, které se v supermarketu neprodají a jsou přitom vhodné ke konzumaci? Proč se u nás stále plýtvá jídlem navzdory vysokým cenám? Mění se nějak zvyky a nároky zákazníků? Vladimír Kroc se ptal Pavla Mikošky, viceprezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu a ředitele kvality obchodního řetězce Albert. Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18/04/202324 minutes 14 seconds
Episode Artwork

Novinář Kundra: Podstata Vrbětic se nezměnila. Stále platí, že za výbuchem stála ruská tajná služba

Přesně před dvěma lety seznámil tehdejší premiér Andrej Babiš veřejnost se zjištěním, podle něhož za výbuchem vojenského skladu ve Vrběticích stála ruská tajná služba GRU. Dočká se někdy Česko od Ruska omluvy a odškodného? Jak se v uplynulé době proměnily aktivity ruských špionů na území západních států? Vladimír Kroc se ptal reportéra týdeníku Respekt Ondřeje Kundry.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17/04/202323 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Riziko boje o Tchajwan je vysoké. Evropa na Číně urychleně snižuje závislost, poukazuje analytička

Čínská vojenská plavidla v minulém týdnu opět obklíčila Tchajwan a čínské vojenské letouny nacvičovaly napadení ostrova. Má pravdu francouzský prezident Emmanuel Macron, který při návštěvě Číny řekl, že Evropa se nemá nechat vtáhnout do konfliktů, které se jí netýkají? Má Evropská unie k Tchajwanu ohrožovanému Čínou jednotný postoj? Vladimír Kroc se ptal Ivany Karáskové, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a poradkyně místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/04/202323 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Ekonom Musil: Ekonomika stagnuje. Existují 3 kroky, jak snížit rozpočtový deficit o 212 miliard

Inflace v Česku v březnu mírně zpomalila a ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo výhled české ekonomiky pro letošní rok. Jaký to bude mít dopad na státní rozpočet? Jak by měla vláda snižovat rozpočtový schodek? A jak se bude na definitivní podobě vládních rozpočtových opatření podílet Národní rozpočtová rada? Tomáš Pancíř se ptal ekonoma Petra Musila, člena Národní rozpočtové rady.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13/04/202323 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Šéfka svazu měst a obcí: Logika výběru rušených poboček České pošty nám není známá

Vláda dnes schválila nařízení, které umožní poště zrušit 300 poboček. Ministerstvo financí včera oznámilo, že uzavře 77 regionálních pracovišť finančních úřadů. Co to bude znamenat pro města a obce? Jak s jejich vedením jedná vláda o svých záměrech? Tomáš Pancíř se ptal výkonné ředitelky Svazu měst a obcí Radky Vladykové.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/04/202323 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Ekonom: Věk odchodu do důchodu by měl být navázán na naději dožití. Na velkou reformu je pozdě

Čeští politici stále diskutují o důchodové reformě, někteří odborníci ale soudí, že na skutečnou reformu už je pozdě. Proč? Dočkají se v budoucnu všichni rovných penzí? Jak správně nastavit třetí důchodový pilíř? A jak lze srovnat rozdíly ve výši důchodů mezi ženami a muži? Hostem Vladimíra Kroce byl ekonom Vladimír Bezděk, poradce prezidenta Petra Pavla v otázkách důchodové reformy, rozpočtové politiky a finančního sektoru.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/04/202324 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Ředitelka nadačního fondu: Stále se vybírají rekordní částky, jsme národ lidí s dobrým srdcem

Češi neváhají štědře podporovat charitativní a humanitární projekty. Nezchladila naše nadšení vysoká inflace? Kde a jak získávají neziskové organizace peníze na svoji činnost? Vladimír Kroc vítá ve velikonočních Dvaceti minutách Radiožurnálu ředitelku Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabrielu Drastichovou.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/04/202323 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Publicista Biler: Prezident svým podcastem zaštiťuje Křetínského agendu, bez ohledu na jeho obsah

Jak si vedl Petr Pavel v prvním měsíci v prezidentské funkci? Byl rozhodný, nebo spíše rozpačitý? Pokud udělal chyby, tak v čem? Tomáš Pancíř se ptal sociologa, novináře a spisovatele Stanislava Bilera.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
07/04/202324 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Řehka: Nelze vyloučit konflikt mezi Ruskem a NATO. Pokud mobilizace vyvolává paniku, je něco špatně

Severoatlantická aliance přijala do svých řad Finsko. Jak se změní příchodem země, která má přes tisíc kilometrů dlouhou hranici s Ruskem? Je Česko připraveno na možný vojenský konflikt? A jak by vypadala případná mobilizace? Tomáš Pancíř se ptal Karla Řehky, náčelníka Generálního štábu Armády České republiky.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
06/04/202324 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Poslankyně Naiclerová: Anonymní oznámení nejsou udavačství. Pomohla odhalit více než polovinu kauz

Měl by se zákon, který chrání oznamovatele protiprávního jednání neboli whistleblowery před případnou odvetou zejména ze strany zaměstnavatelů, vztahovat také na anonymní oznamovatele? Je možné a správné chránit osobu, která se skrývá za anonymní vyjádření? Tomáš Pancíř se ptal poslankyně Hany Naiclerové (hnutí STAN), která patří mezi zastánce ochrany anonymních oznamovatelů. Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
05/04/202323 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Zpravodajka: Trump má mezi republikány vyšší podporu než před obviněním. Kandidovat může i z vězení

Jako první americký exprezident si Donald Trump v těchto dnech u manhattanského soudu vyslechne obžalobu. Jaké body jsou její součástí? Pomůže Trumpovi trestní stíhání v další cestě do Bílého domu? A může jako potenciálně odsouzený vůbec znovu kandidovat? Tomáš Pancíř se ptal Jany Ciglerové, zpravodajky Deníku N ve Spojených státech.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
04/04/202324 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Kordová Marvanová: Pavlův postup při výběru soudců má svá rizika, nechat si poradit je ale v pořádku

Prezident Petr Pavel vybírá nástupce trojice ústavních soudců, kterým během následujícího měsíce skončí mandát. Pro výběr kandidátů zvolil proceduru, kterou kritizuje například bývalý předseda Senátu Petr Pithart. Jaká kritéria by měli ústavní soudci splňovat? A kdo jsou možní adepti, mezi kterými prezident hledá? Tomáš Pancíř se ptal senátorky a místopředsedkyně senátního ústavně-právního výboru Hany Kordové Marvanové.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
03/04/202324 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Expert: Umělá inteligence změní chod společnosti. Firmy vyvíjejí černé skříňky, do kterých nevidí

Signatáři jako Elon Musk nebo Steve Wozniak vyzývají v petici vývojáře, aby dočasně pozastavili práci na systémech umělé inteligence. Proč půlroční pauzu požadují a bude stačit k tomu, aby zastavila překotný technologický vývoj? Jaká rizika umělá inteligence představuje například na trhu práce? Vladimír Kroc se ptal Víta Janiše z Mendelovy univerzity, jednoho z českých signatářů výzvy. Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31/03/202324 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Jihočeský hejtman: Dělit peníze krajům podle počtu obyvatel je nesmysl. Jsou spravedlivější kritéria

Jak může vláda v době vysoké inflace a vysokého zadlužení účinně pomáhat méně rozvinutým regionům? Pomohla by změna v rozdělení daňových výnosů mezi kraji? Vladimír Kroc se zeptal hejtmana Jihočeského kraje a předsedy Asociace krajů Martina Kuby z ODS.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/03/202324 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Ukrajinský diplomat: Vstup do EU podporuje 90 procent Ukrajinců. Musíme ale provést hodně reforem

Co by Ukrajina v tuto chvíli potřebovala od západních spojenců včetně Česka nejvíc? Neslábne po čtrnácti měsících války podpora Ukrajiny? A je představitelné právě teď uvažovat o členství Ukrajiny v Evropské unii? Tomáš Pancíř se ptal Jevhena Perebyjnise, náměstka ukrajinského ministra zahraničí a bývalého velvyslance Ukrajiny v České republice.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/03/202322 minutes 46 seconds
Episode Artwork

Předseda odborového svazu: Platy pedagogů jsou nedůstojné. Často si musí přivydělávat druhou prací

Na třinácti fakultách českých vysokých škol proběhla stávková pohotovost vyhlášená Vysokoškolským odborovým svazem. Cílem akce s názvem Hodina pravdy bylo upozornit na nízké platy univerzitních učitelů. Jaký byl program protestu? Proč se současná situace týká především humanitních a společenskovědních oborů? A jaké jsou požadavky akademiků? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídal historik a předseda odborového svazu Petr Baierl.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/03/202323 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Noel Curran: Rádio není pomník, ale dynamické médium, které je třeba chránit před politickým vlivem

Jak přesvědčit veřejnost, aby podporovala veřejnoprávní rozhlas a televizi, když v těžkých ekonomických dobách nikdo nechce utrácet? Co všechno mohou veřejnoprávní média v dnešní době nabídnout? A jaký vztah má Evropská vysílací asociace (EBU), která sdružuje veřejnoprávní vysílatele, k ruským médiím? Petr Dudek se u příležitosti konference Radiodays Europe ptal generálního ředitele EBU Noela Currana.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27/03/202324 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Ostravský primátor Macura: Funkci opustím pravděpodobně už v dubnu, sám ale rezignovat nehodlám

V únoru opustil hnutí ANO a v úterý jej vyloučili z klubu ostravských zastupitelů tohoto hnutí. Jaké jsou jeho další politické plány vzhledem k tomu, že společně s dalšími vyloučenými zastupiteli zakládá nový klub? Bude se svými bývalými kolegy z hnutí politicky spolupracovat? Chtěl by v čele Ostravy zůstat? Primátora Tomáše Macury se ptal Tomáš Pancíř.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/03/202324 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Zdechovský: Sankce vůči Rusku jsou účinné asi ze 70 procent. Ty nové míří na energetiku

Lídři zemí Evropské unie budou na právě probíhajícím bruselském summitu diskutovat například konec výroby spalovacích motorů. Proč Česko emisní normu Euro 7 odmítá? Jak bude vypadat pomoc Ukrajině v následujících měsících? A jak plánují zástupci sedmadvacítky zvyšovat tlak na Moskvu? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/03/202324 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Putin se vůči Číně dostává do závislé pozice, míní expert na čínskou ekonomiku

Čínský vývoz do Ruska za rok 2022 stoupl téměř o 13 procent. Budou se vzájemné obchodní vztahy Ruska a Číny dál prohlubovat? Nestává se Rusko ekonomickým vazalem Číny? Dá se odpověď vyčíst z moskevských jednání Vladimira Putina s jeho čínským protějškem? Vladimír Kroc se ptal Viléma Semeráka, odborníka na čínskou ekonomiku z výzkumného centra CERGE-EI.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22/03/202324 minutes 1 second
Episode Artwork

Bývalý viceguvernér ČNB: České banky jsou zdravé. Krize se obávat nemusíme

Švýcarská banka Credit Suisse, řadící se mezi nejvýznamnější evropské banky, byla o víkendu uzavřena a převzata konkurentem UBS. Ustojí bankovní trh pád tak klíčové instituce? Mohou se problémy sektoru prolnout i do zdejšího bankovnictví? Vladimír Kroc se ptal ekonoma Pavla Kysilky, bývalého viceguvernéra České národní banky a generálního ředitele České spořitelny.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/03/202325 minutes 12 seconds
Episode Artwork

Klimatolog: Fatalismus nesdílím. Lidstvo má pořád ještě možnosti, co s klimatickou změnou dělat

Oteplení planety o 1,5 až 2 stupně Celsia lze zabránit odbouráním produkce skleníkových plynů. Jaká je pravděpodobnost, že se to lidstvu podaří? Nezbyde nám než se na zhoršující se životní podmínky adaptovat? V čem je v pořadí šestá souhrnná zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu při OSN jiná než ty předchozí? Vladimír Kroc se ptal vedoucího oddělení klimatické změny Českého hydrometeorologického ústavu Radima Tolasze.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20/03/202324 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Šéf ovocnářů: Zmizí milion ovocných stromů. Náklady na produkci jablek mnohonásobně stouply

Proč se čeští sadaři s obtížemi prosazují proti dovozu jablek z Polska? Je silná konkurence důvodem, proč někteří ovocnáři v Česku letos nejspíš skončí? Kdo nebo co stojí za vysokou cenou českých potravin? Vladimír Kroc se ptal Martina Ludvíka, předsedy Ovocnářské unie a viceprezidenta Agrární komory.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17/03/202324 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Ústavní právnička: V otázce valorizace zvolil Pavel přístup chytrého horáka. Je to adekvátní reakce

Změna valorizace důchodů míří k Ústavnímu soudu. Návrh na zrušení novely zákona chystá opoziční hnutí ANO. Pokud by ho opoziční poslanci nepodali, obrátí se na Ústavní soud prezident Petr Pavel. Jaké šance odpůrci novely mají? Co všechno bude Ústavní soud posuzovat? A je správné, když prezident podepíše zákon, u kterého má sám pochybnosti, že by mohl být protiústavní? Tomáš Pancíř se ptal Marie Zámečníkové z katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty v Brně.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16/03/202324 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Prezident Pavel se v novele valorizací dostal vinou vlády do prekérní pozice, tvrdí Nacher z ANO

Vládní koalice prosadila ve Sněmovně i v Senátu novelu o zmírnění červnových valorizací penzí, kterou se dnes rozhodl podepsat prezident Petr Pavel. Také chce, aby zákon přezkoumal Ústavní soud. Jaké námitky vedly opozici k odporu proti vládnímu záměru? Čím se zástupci hnutí ANO snažili přesvědčit prezidenta Pavla, aby zmírnění valorizací vetoval? Tomáš Pancíř se ptal Patrika Nachera, poslance hnutí ANO a člena rozpočtového výboru Sněmovny.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15/03/202324 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Investiční bankéř: SVB není poslední krachující banka. Krize se týká i těch evropských

Krach amerických Silicon Valley Bank a Signature Bank podle analytiků není začátkem nové finanční krize. Co tedy jejich pád znamená například pro startupy? A proč zatím nefunguje efekt silné koruny, na který vsadila Česká národní banka? Vladimír Kroc se ptal investičního bankéře Ondřeje Jonáše.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/03/202324 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Europoslanec Kovařík: Nová emisní norma není realistická. Ohrozí budoucnost automobilového průmyslu

Jaký výsledek má Českem svolaná schůzka ministrů dopravy vybraných členských zemí EU ve Štrasburku? Proč naše vláda odmítá navrhovanou podobu nové emisní normy Euro 7, kterou sama v době předsednictví prosazovala? A je budoucnost osobní dopravy v elektromobilitě? Vladimír Kroc se ptal europoslance za hnutí ANO Ondřeje Kovaříka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13/03/202324 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Ministr Hladík: Z Green Dealu se stal strašák i kvůli politikům. Moc alternativ ale nemáme

Green Deal je společností přijímán s rozpaky. Proč je nezbytným plánem, který musí přijmout i česká veřejnost? Jaké kroky obnáší a jak se k němu staví vláda? A proč je nutné zřídit nový národní park Křivoklátsko? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídal nově jmenovaný minist životního prostředí Petr Hladík.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/03/202324 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Vohralíková: V kanceláři prezidenta chci změnit mezilidské vztahy. Noví lidé představují svěží vítr

Co obnášely přípravy na inauguraci? Jak se změní Kancelář prezidenta republiky po nástupu nové hlavy státu? Co ukazuje trestní oznámení, které na své nedávné kolegy podal těsně před koncem mandátu Miloše Zemana dosavadní šéf prezidentské kanceláře? A jak se za dobu působení Petra Pavla změní areál Pražského hradu? Tomáš Pancíř se ptal nastupující hradní kancléřky Jany Vohralíkové.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
09/03/202324 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Výroba syntetických paliv je energeticky mnohonásobně náročnější než těch fosilních, říká odborník

Česko podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) nepodpoří zákaz prodeje aut se spalovacími motory v Evropské unii v roce 2035, pokud nedostanou výjimku auta poháněná syntetickými palivy (tzv. e-paliva). Jak náročné je tato paliva vyrábět? A dají se využít i v autech se spalovacími motory? Tomáš Pancíř se ptal docenta Pavla Šimáčka, odborníka na paliva z Vysoké školy chemicko-technologické.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
08/03/202325 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Konec v čele Sněmovny si vůbec nepřipouštím, říká k hlasování o odvolání Pekarová Adamová

Co ukázal poslední týden jednání Poslanecké sněmovny? Nelitují koaliční poslanci toho, že nebyli vstřícnější, když změny jednacího řádu v minulém volebním období chystal tehdejší předseda Sněmovny Radek Vondráček? A co by pro vládní koalici znamenalo, kdyby snížení valorizace důchodů narazilo u Ústavního soudu? Tomáš Pancíř se ptal předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
07/03/202323 minutes 57 seconds
Episode Artwork

Protidrogový koordinátor: Problém závislostí se neřeší systémově. Investovat by se mělo do prevence

V Praze chybí asistenční střediska pro drogově závislé, což má dalekosáhlé důsledky. Kdo a jak by měl situaci řešit? Je tento problém i v jiných částech republiky? A odkdy a za jakých podmínek bude v Česku legální prodej marihuany? Tomáš Pancíř se ptal národního koordinátora pro protidrogovou politiku Jindřicha Vobořila z ODS.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
06/03/202324 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Valorizace funguje jako sněhová koule, není možné ji pozastavit, vysvětluje ekonom Pertold

Kdy nás demografický vývoj doopravdy donutí zabývat se špatně fungujícím systémem penzí? Co čeká český důchodový systém v příštích letech, až začne odcházet do důchodu generace tzv. Husákových dětí? A opravdu nemohla vláda přistoupit ke změně valorizace penzí dříve než na počátku tohoto roku? Tomáš Pancíř se ptal Filipa Pertolda, ekonoma z výzkumného centra CERGE-EI, který je rovněž členem poradního týmu ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
03/03/202323 minutes 57 seconds
Episode Artwork

Fiala: Ani nezávislí experti neupozorňovali, že by valorizace důchodů vyšplhala do takových částek

Jaká bude další taktika vládní koalice proti opozičním obstrukcím ve Sněmovně? Proč vláda neřešila dopady valorizací důchodů dříve? Jak daleko jsou koaliční debaty o úpravách daní? A jak bude vypadat spolupráce vlády s novým prezidentem? Tomáš Pancíř se ptal premiéra a předsedy ODS Petra Fialy.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
02/03/202323 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Senátor Canov: S nižší valorizací důchodů problém nemám. Vadí mi protiústavnost a to, že vláda spala

Poslanecká sněmovna projednává na mimořádné schůzi návrh vlády na snížení červnové valorizace důchodů. Pokud poslanci návrh podpoří, bude o něm rozhodovat Senát. Může v horní komoře vládní návrh narazit? Je vládní novela snižující valorizaci důchodů v souladu s ústavou? A je v pořádku ji přijímat ve stavu legislativní nouze? Tomáš Pancíř se ptal senátora Michaela Canova ze Starostů pro Liberecký kraj.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
01/03/202324 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Analytik Stulík: Čínský mírový plán není proveditelný. Navíc vychází vstříc Rusku

Čína představila mírový plán nazvaný Čínské stanovisko k politickému urovnání ukrajinské krize. Co je obsahem dvanáctibodového dokumentu? Je plán výhodný spíše pro Rusko a jak se k němu staví ukrajinský prezident Zelenskyj? A může Čína být důvěryhodným partnerem v otázce mírových jednání? Tomáš Pancíř se ptal analytika bezpečnostního centra Evropské hodnoty a bývalého diplomata Davida Stulíka.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/02/202325 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Poslankyně Kocmanová: Vláda by v otázce změny klimatu mohla být ambicióznější. Pomohl by nový zákon

Tématem dnešního semináře v Poslanecké sněmovně byla možná podoba českého klimatického zákona. Potřebuje Česká republika speciální klimatický zákon? Proč by měl vzniknout? A dělá současná vláda pro ochranu klimatu maximum? Tomáš Pancíř se ptal poslankyně a místopředsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Kláry Kocmanové (Piráti). Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27/02/202323 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Petr Pavel: Putin věřil, že Ukrajinu porazí v řádu dní. Spoléhal na pomalou reakci Západu

V den výročí ruské invaze na Ukrajinu zvolený prezident Petr Pavel reflektuje uplynulý rok. Jak zpětně hodnotí své předpovědi v rámci vývoje války? Byly státy Severoatlantické aliance připraveny na ozbrojený konflikt? Je namístě očekávat ze strany Ruska stupňující se agresi a nepředvídatelnost, nezávisle na tom, jak se konflikt bude vyvíjet? Je Česko připraveno na potenciální rozšíření války na území NATO? Rozhovor s nastupující hlavou státu vedl Tomáš Pancíř.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/02/202324 minutes 1 second
Episode Artwork

Okamura: I kdybychom ve Sněmovně měli spát, budeme bránit tomu, aby Fialova vláda okradla důchodce

Jak přistoupí opoziční poslanci ke sněmovnímu jednání o snížení valorizace důchodů? Proč opozici vadí návrh, aby část členů mediálních rad volili místo poslanců senátoři? A jak se chce hnutí Svoboda a přímá demokracie bránit ohlášené snaze Andreje Babiše přetáhnout voliče SPD k hnutí ANO? Tomáš Pancíř se ptal předsedy hnutí SPD, poslance Tomia Okamury.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/02/202323 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Šimon Pánek: Pomoc Čechů Ukrajině byla fenomenální. Bohužel to nekončí. A i obnova země potrvá roky

Organizace Člověk v tísni vybrala za loňský rok na pomoc Ukrajině před dvě miliardy korun. Co Ukrajinci v současné době potřebují nejvíce? Jakým způsobem se daří dostat pomoc do těžko dostupných oblastí? A jak se válka podepisuje na duševním zdraví ukrajinských obyvatel? Tomáš Pancíř se ptal Šimona Pánka, ředitele společnosti Člověk v tísni, který se právě z Ukrajiny vrátil.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22/02/202323 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Odborník: Nárůst cen plynu neočekávám. Roli hraje i ochota najít náhradu za ruský plyn

Cena plynu systematicky klesá, rekordních úrovní v Evropě už podle odborníků nedosáhne. Jaké jsou faktory ovlivňující ceny energií? K čemu by muselo dojít, aby opět začaly výrazně růst? A jak se Česku podařilo zbavit závislosti na ruském plynu? Tomáš Pancíř se ptal Martina Záklasníka, odborníka na energetiku a bývalého generálního ředitele české pobočky skupiny E.ON.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/02/202323 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Juchelka z ANO: Měnit pravidla hry v průběhu je nefér. Jsme proti snížení valorizace důchodů

Vláda podpořila snížení červnové valorizace důchodů, poslanci ANO ale s návrhem nesouhlasí. Jak budou probíhat jednání v Poslanecké sněmovně, během kterých se už nyní očekávají obstrukce? Proč zástupci hnutí kritizují vládní boj s inflací? Obrátí se v případě schválení návrhu na Ústavní soud? Tomáš Pancíř se ptal Aleše Juchelky, místopředsedy poslaneckého klubu hnutí ANO a stínového ministra práce a sociálních věcí.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20/02/202324 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Udženija: Funkci starostky opustím. Primátor Svoboda poslancem zůstane kvůli zákonům o Praze

Hlavní město Praha má po skoro pětiměsíčním povolebním vyjednávání nové vedení. Jak stabilní nová koalice bude? A dokáže se shodnout třeba na konkrétních změnách parkovacího systému nebo na podobě sociální a bytové politiky? Moderuje Tomáš Pancíř.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17/02/202324 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Jakub Jankto: Svým prohlášením jsem chtěl pomoct i ostatním. Tváří LGBT komunity ale být nechci

Záložník českého národního týmu a pražské Sparty Jakub Jankto jako první český profesionální fotbalista veřejně oznámil, že je homosexuál. Na jeho video na sociálních sítích reagovaly nejslavnější fotbalové kluby světa. Podporu českému fotbalistovi vyjádřily i fotbalové organizace FIFA a UEFA. Jak dlouho se k veřejnému oznámení odhodlával? Překvapily ho reakce? Jak reagovali jeho spoluhráči? Poslechněte si celý rozhovor.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16/02/202324 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Hejtman Kulhánek: Zásadní je pro nás školství či zdravotnictví. Setkání s Pavlem není jen formalitou

Tři týdny před inaugurací vyrazil zvolený prezident Petr Pavel na cestu do Karlovarského kraje. Jak vznikal její program? Co si od návštěvy budoucího prezidenta slibuje krajské vedení? Podporuje vláda region a jeho obyvatele dostatečně? A může vůbec kraji, který je v mnohých demografických i ekonomických statistikách nejhorší v rámci celé republiky, nějak reálně pomoci prezident? Tomáš Pancíř se ptal hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (za STAN).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15/02/202324 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Analytik: Moldavsko je izolované, teď ale volá o pomoc. Rusko v něm plánuje převrat už déle než rok

Moldavsko během dneška na několik hodin uzavřelo svůj vzdušný prostor. Důvodem jsou obavy ze státního převratu iniciovaného Ruskem, na jehož riziko upozornila prezidentka země Maia Sanduová i Volodymyr Zelenskyj. Z jakých informací vychází? Dokáže situaci v zemi, na kterou dopadá energetická krize i rekordně vysoká inflace, stabilizovat nová vláda v čele s premiérem Receanem? Vladimír Kroc se ptal Pavla Havlíčka, analytika Asociace pro mezinárodní otázky.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/02/202323 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Guvernér ČNB: Na inflační cíl dvou procent se dostaneme příští rok. Teď se soustředíme na korunu

Složení rady České národní banky se mění. Nehrozí, že se z ní stane názorový monolit? Ceny potravin rostou rychleji, než se odhadovalo. Proč? Jakými kroky lze inflaci zpomalit a co představují tzv. inflační očekávání? A proč úrokové sazby zůstavají beze změny, i navzdory doporučení Mezinárodního měnového fondu? Guvernéra ČNB Aleše Michla se ptal Vladimír Kroc. Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13/02/202323 minutes 55 seconds
Episode Artwork

Budoucí velvyslankyně v Izraeli: Možný přesun české ambasády je spíš symbolický krok

Martina Stropnického ve funkci velvyslance v Izraeli nahradí diplomatka Veronika Kuchyňová Šmigolová. Jak hodnotí vládou zvažovaný krok přesunout českou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma? Proč se stupňuje izraelsko-palestinský konflikt? A jaké jsou v současnosti česko-americké vztahy? Budoucí české velvyslankyně v Izraeli a ředitelky Odboru amerických států na ministerstvu zahraničí se ptal Vladimír Kroc.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/02/202323 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Schillerová: Babiš se teď zaměří na regiony. Havlíček premiérem? Takto se naše kroky číst nedají

Hnutí ANO představilo strategii svého dalšího politického působení. Předsedou zůstává Andrej Babiš, navenek ale budou hnutí zastupovat 1. místopředseda Karel Havlíček a šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová. Jak bude v praxi model fungovat? A jak hnutí hodnotí prezidentskou předvolební kampaň? Vladimír Kroc se ptal místopředsedkyně hnutí ANO Aleny Schillerové.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
09/02/202323 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Náměstek pro územní rozvoj: Praha musí stavět. Chceme také více propojit veřejnou dopravu

Dočká se Praha konečně nové rady? Jaká je strategie územního rozvoje hlavního města? Jaké výhody spatřuje vedení metropole v Pražské developerské společnosti, která by měla postavit osm tisíc bytů na městských pozemcích? A jak se změní pražská doprava? Vladimír Kroc se ptal staronového náměstka pro územní rozvoj a územní plán Petra Hlaváčka (STAN).Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
08/02/202324 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Stát na zemětřesení Turky vůbec nepřipravil. Lidé umírají i kvůli neinformovanosti, říká odbornice

Zemětřesení v Turecku a Sýrii si vyžádalo na tisíce mrtvých a raněných. Jeho zničující dopady jsou tak rozsáhlé mimo jiné proto, že mnohé oběti žily v zastaralých domech špatně odolávajících otřesům. Může turecké vedení včetně prezidenta Erdogana očekávat kritiku kvůli laxnímu zajištění bezpečnosti obyvatelstva před zemětřesením? A může mít neštěstí vážné politické dopady? Vladimír Kroc se ptal Lucie Tungul, odbornice na Turecko z Univerzity Palackého v Olomouci.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
07/02/202324 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Poradce premiéra: Rozpočet potřebuje ozdravnou kúru. Může dojít k úpravě valorizace penzí

Členové Národní ekonomické rady vlády (NERV) jednali s premiérem Petrem Fialou (ODS) a zástupci ekonomických resortů o tom, jak konsolidovat státní rozpočet. Jaká opatření na základě doporučení NERVu vláda přijme? Dojde k úpravě valorizace penzí nebo výše výchovného? Vladimír Kroc se ptal Davida Havlíčka, poradce premiéra a koordinátora Národní ekonomické rady vlády.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
06/02/202324 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Šéf NKÚ: V auditu na Hradě jsme žádnou oblast nevynechali. Jsem ale připraven s Pavlem diskutovat

Zvolený prezident republiky Petr Pavel chce podrobit auditu hospodaření prezidentské kanceláře a jejích příspěvkových organizací. Kdy se dozvíme výsledky auditu hospodaření Kanceláře prezidenta republiky, Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány provedeného Nejvyšším kontrolním úřadem? Proč se závěry kontroly zabývá policie? A připadá v úvahu případný další audit, který žádá Petr Pavel? Vladimír Kroc se ptal šéfa NKÚ Miloslava Kaly.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
03/02/202323 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Nerudová: Vlastní politická strana je jednou z variant. Konkrétní nabídka z Hradu zatím nepřišla

Danuše Nerudová sice nepostoupila do druhého kola prezidentských voleb, podařilo se jí však získat přes 700 tisíc hlasů. Využije svůj potenciál k další politické kariéře? Hodlá spolupracovat s vítězem prezidentských voleb Petrem Pavlem? Nebo zamíří do Senátu? Ekonomky a bývalé rektorky brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudové se ptal Vladimír Kroc.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
02/02/202324 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Michal Berg: Kauza Bečva? Ani po dvou letech od havárie se nenašla vůle zpřísnit legislativu

Okresní soud ve Vsetíně začal tento týden projednávat případ havárie na řece Bečvě z 20. září 2020. Mohou být obžalovaná firma Eenergoaqua a její ředitel skutečnými viníky? Má soud k dispozici důkazy umožňující spravedlivý rozsudek? Co je cílem petice Spravedlnost pro Bečvu? Vladimír Kroc se ptal Michala Berga, vsetínského zastupitele a spolupředsedy Strany zelených.Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
01/02/202323 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Nový ústavní soudce: Předseda Ústavního soudu by měl být v politických otázkách zdrženlivější

Ústavního soud bude mít po roce patnáctého ústavního soudce. Bude jím Jan Svatoň, který působí na Katedře ústavního práva Masarykovy univerzity. Zbývá jen jeho oficiální jmenování prezidentem republiky. Jak hodnotí kroky dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana, které vyvolaly spory nad výkladem ústavy? Bylo by dobré ústavu měnit? Nově schváleného ústavního soudce Jana Svatoně se ptal Tomáš Pancíř. Všechny díly podcastu Dvacet minut Radiožurnálu můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31/01/202323 minutes 22 seconds