Winamp Logo
DEKOMPRESOR /TECHNOLOGIA Cover
DEKOMPRESOR /TECHNOLOGIA Profile

DEKOMPRESOR /TECHNOLOGIA

Polish, Technology, 1 seasons, 68 episodes, 3 days 20 minutes
About
W coraz szybciej zmieniającym się świecie, technologie IT odgrywają ogromną rolę. Internet jest już dawno systemem nerwowym naszej cywilizacji. To co wczoraj jeszcze wydawało się pomysłem z kręgu Sci-Fi, dziś jest codziennością. A my... pomagamy, radzimy, a czasem po prostu dzielimy się swoimi obserwacjami i pasją.
Episode Artwork

Czwarta rewolucja przemysłowa i jej mroczne konsekwencje.

Raz na kilka dziesięcioleci człowiek zmienia świat za przyczyną jednego wynalazku. Czasami zmiana jest bardzo szybka i radykalna, innym razem dawkowana w czasie. Jednak w obu przypadkach zmienia się społeczeństwo, obyczaje, dzień codzienny i oblicze ludzkości. Przed nami kolejne zmiany tego rodzaju i ciężaru. Rozpoczynamy rewolucję przemysłową nr 4.
04/04/20171 hour 9 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Linux, to jedna wielka...

Tym razem ostro zetrzemy się w sprawie sensu i celu rozwoju technologii desktopowych w Linuksie. O ile do zastosowań serwerowych nie mamy zastrzeżeń, nawet więcej - nie damy powiedzieć złego słowa. O tyle Linuks na biurko, to niekończąca się opowieść o zawiedzionych nadziejach i niedopracowanych pomysłach.
11/03/20171 hour 37 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Przychodzi polityk do informatyka

Prawo, polityka i technologie. Czasami jest to mieszanina wybuchowa, innym razem coś w rodzaju zawiesiny - substancje, których nie da się w sobie rozpuścić, koegzystują obok siebie. Niedawna historia pełna jest rozmaitych e-wpadek, e-antyregulacji i rozmaitych pomyłek. W tym odcinku przedstawiamy kilka z nich, rozwijając wątek styku prawa/polityki i technologii.
19/02/20171 hour 9 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Internet przyszłości, kiedy i jaki?

Jaki będzie internet przyszłości? I czy długo przyjdzie nam na niego czekać? Już dziś na ukończeniu są projekty, które niebawem dadzą nam zupełnie inne, niespotykane w tej chwili prędkości dostępu do Internetu. Co to zmieni, czy będzie popularne i powszechne?
02/02/20171 hour 15 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Zawody przyszłości - świat za kilka lat

Sztuczna inteligencja, wirtualne światy, autonomiczne pojazdy, a może służba zdrowia? Po upowszechnieniu się silników, zawód woźnicy przeszedł do historii, ale w zamian pojawiło się zapotrzebowanie na kierowców. Czy jesteśmy obecnie świadkami kolejnej rewolucji?
18/01/20171 hour 13 minutes 40 seconds
Episode Artwork

TECHNOLOGIA (OBS) #64: Czy warto regulować zawody informatyczne?

Troszkę o CES 2017, w tym o samochodach przyszłości. A większość odcinka poświęciliśmy problemowi jakości oprogramowania i systemów tworzonych wokoło nas. Czy na wzór architektury, medycyny czy zawodów prawniczych, informatycy nie powinni być poddani urzędowemu potwierdzaniu kwalifikacji?
11/01/20171 hour 4 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Eclipse Che, Visual Studio for Mac, Windows Subsystem for Linux

Pięć lat temu nikt by nie uwierzył, w to co dzieje się dziś na naszych oczach. Windows i Linux razem, Visual Studio na Makach, Kompletne środowiska programistyczne w chmurze. Czym jeszcze świat nas zaskoczy?
20/11/201644 minutes 15 seconds
Episode Artwork

MacBook Pro Touch Bar, Microsoft Surface Studio, iPad Pro

Z tego odcinka dowiecie się dlaczego nie warto przesadzać ze słowem "produkt", co nowego od Adobe, oraz oczywiście konkretna dawka krytyki pod adresem zarówno Microsoftu, jak i Apple.
14/11/20161 hour 17 minutes 6 seconds
Episode Artwork

BBC micro:bit, atak na Internet, szkoły do reformy, cyfrowe środki antykoncepcyjne

OBS - Odcinki Bez Spinki. W nowej formule odcinka, opowiadamy o ostatnich ciekawostkach ze świata: Projekcie BBC micro:bit, ataku na serwery DNS firmy Dyn, aplikacji pomagającej określić płodność, oraz szeroko o obawach o szkolnictwo u progu rewolucji AI.
25/10/201641 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Kiedy już będziemy cyborgami...

Ile potrzeba czasu, by z prymitywnych protez przejść do zaawansowanej rekonstrukcji ciała. A potem co nas powstrzyma, by ulepszać nasze ciała ponad biologiczne możliwości? Czy następny krok w ewolucji człowieka to integracja z technologią? A może pierwszy krok mamy już za sobą i cyborgi są już wśród nas?
22/05/20161 hour 32 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Koniec prawa Moore'a - lepszych procesorów już nie będzie?

Zgodnie z obserwacją Gordona Moore'a ekonomicznie optymalna liczba tranzystorów w układzie scalonym zwiększa się w kolejnych latach zgodnie z trendem wykładniczym. Średnio co 18 miesięcy podwaja się ilość tranzystorów upakowanych w pojedynczym układzie. Ta zależność obowiązuje już 60 lat! Jednak, wszystko co piękne kiedyś się kończy. I właśnie teraz patrzymy na załamywanie się tego prawa. Prawa, które przecież prawem nie jest.
16/03/20161 hour 32 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Era Hakera

Stało się, doczekaliśmy czasów kiedy cyfrowe przestępstwa potrafią szkodzić. I to szkodzić czasem bardziej niż stare dobre bomby lub skoki na bank. Nie bierze się już zakładników wśród pracowników. Zakładnikami są całe korporacje, lub posiadane przez te korporacje zasoby cyfrowe. W ciągu życia jednego pokolenia świat fizyczny asymilował świat cyfrowy, ze wszystkimi tego blaskami i cieniami. I wygląda na to, że te cienie są coraz ciemniejsze i bardziej przerażające.
23/02/20151 hour 20 minutes 23 seconds
Episode Artwork

LINUX - Przyszłość czy apokalipsa, czyli co dał nam Linux?

Linux od pierwszego dnia swego istnienia, przyciąga wspaniałe otwarte umysły, ale też łotrów i złodziei. Tworzy wspaniałe społeczności, ale też jest powodem zaciekłych konfliktów. Jego rozwój jest niezwykle dynamiczny i uporządkowany w jednych aspektach, a w innych totalnie chaotyczny i nie widać w nim wyższego celu czy kierunku. Czasem powstaje coś wspaniałego, innym razem kompletnie bezsensownie marnowane są zapał i zaangażowanie ludzi związanych ze społecznością Linuksa. O tym wszystkim, czyli o plusach i minusach "akcji Linux" w tym odcinku.
09/02/20151 hour 19 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Linux na desktop - jak długo jeszcze będziemy czekać?

Czy kiedyś doczekamy się na naprawdę dopracowanego desktopowego Linuksa? Świadomość istnienia tej platformy jakby rosła ostatnio, ale czy to wystarczy? Po co mi Linux na laptopie, skoro mam do wyboru Windows albo OS X? I gdzie jest granica między fanatyzmem, a sympatią do tego system. Zapraszamy na rozmowę o Linuksie widzianym oczami wiernego użytkownika i użytkownika OS X i Windows, który kiedyś do Linuksa na desktopie stracił cierpliwość. Czy od tamtej pory coś się zmieniło? Warto wracać?
14/01/20151 hour 20 minutes 58 seconds
Episode Artwork

OKTAWAVE - Polska chmura obliczeniowa

Tym razem spotykamy się z Marcinem Rudzkim z OKTAWAVE, by porozmawiać o chmurach. Cloud computing to ponoć przyszłość, która dzieje się na naszych oczach. Czym różni się to od standardowych usług hostingowych, czemu warto myśleć o chmurze "dla siebie i dla rodziny". Jak usługi SaaS, PaaS i IaaS zmieniają świat wokoło nas. I oczywiście ile to kosztuje. To wszystko (i nie tylko) w tym spotkaniu na kanale DEKOMPRESOR /TECHNOLOGIA.
17/11/20141 hour 33 seconds
Episode Artwork

Polski crowdfunding rozmowa z fundujesz.pl

Finansowanie społecznościowe jest coraz bardziej i bardziej popularne i skuteczne. Serwisy takie jak kickstarter.com czy indiegogo.com finansują bardzo często pomysły niezwykłe, radykalne i takie, które z innych źródeł nie mogły pozyskać finansowania. To po prostu działa. Nic więc dziwnego że i w Polsce ta forma finansowania jest od dawna bardzo popularna. Do rozmowy o tym jak to wygląda w Polsce, czy jest to przyjazne finansowaniu społeczościowemu miejsce zaprosiliśmy Bartosza Sokolińskiego i Wojciecha Mądrego z www.fundujesz.pl.
27/10/201451 minutes 53 seconds
Episode Artwork

bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

Są z nami już od co najmniej dekady. Stały się tak naturalną częścią codzienności jak woda w kranie, czy 100 programów kablówki. Komórki, tablety, oraz od niedawna inteligentne zegarki. Urządzenia, które w dosłownym stopniu zasługują na miano mikro-komputerów. A jeśli komputer, to dane, bezpieczeństwo danych i troska o naszą prywatność. Postaramy się porozmawiać o tym, jak danych nie stracić, zachować ich poufność oraz jak bardzo bezpieczni możemy się czuć.
12/10/20141 hour 11 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Wirtualizacja level HARD

Tym razem rozmawiamy o tym, jaką przyszłość mają usługi wirtualnych stacji roboczych. Czy wirtualne konsole i rozrywka dostępna w postaci "transferu pikseli" ma sens. Oraz co zrobić jeśli chcemy zagrać w grę, lub odpalić oprogramowanie, które nie działa na naszym komputerze lub systemie operacyjnym. Dodatkowo: Czy Windows 9 będzie darmowy?
29/09/201452 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Wakacje z Apki

Czy smartphone może pomóc na wakacjach? Z tym pytaniem rozpoczynamy dzisiejsze spotkanie. Jak się przekonacie, "mądry" telefon może bardzo wiele, też w dziedzinie, w której nie podejrzewalibyście że może być pomocny.
04/08/201457 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Ucywilizować zakupy - aplikacje zakupowe - lista zakupów

Zakupy - współczesna wersja polowania, w cyfrowym świecie pozostały ciągle bardzo "analogowe". A może nie? Tym razem porozmawiamy jak można w zakupowe szaleństwo wprowadzić trochę elektronicznej ogłady. Czy za pomocą prostych aplikacji da się oszczędzać czas, zdrowie i pieniądze.
07/07/20141 hour 15 minutes 14 seconds
Episode Artwork

Legalna muzyka i słuchanie w sieci

Kiedyś słuchało się muzyki z płyt, potem z radia i kaset. Żeby podzielić się ze znajomymi muzyką, trzeba było im pożyczać swoje kasety. Kiedy pojawił się internet, zrobiło się niewyobrażalnie wygodniej. Od początku było w nim pełno muzyki. Wszyscy chyba pamiętają Napstera. Rewolucja przyniosła mnóstwo dyskusji, jak to piracki internet spowoduje bankructwo artystów. Długo zapowiadane i wyczekiwane w Polsce Google Music weszło na polski rynek 29 maja. Co jeszcze mamy do dyspozycji, jeśli chcemy posłuchać legalnie muzyki czy podcastów?
16/06/20141 hour 8 minutes 36 seconds
Episode Artwork

WWDC2014 Relacja na żywo.

Zapraszamy na relację Live z WWDC 2014. Spodziewamy się zobaczyć nowy OS X 10.10, drobne poprawki w iOS, który tym razem ma otrzymac numer 8. Poza tym, z różnych stron słychać o jednym uniwersalnym MacBooku Air z Retiną. A może Apple zdecyduje się też na uaktualnienie linii Mac Mini? Kto wie...
02/06/20142 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Piwo z Internetu

Z jednej strony mamy twórców treści, którzy wyróżniają się z ogółu. Z drugiej mamy odbiorców, którzy czasem chcieliby wyrazić swoje uznanie dla twórcy inaczej niż za pomocą komentarza pod artykułem. A czasem, czasem po prostu chcemy komuś spotkanemu w Sieci postawić piwo. Ale jak przesłać piwo przez Internet? Dzisiaj porozmawiamy o wszelkich systemach gratyfikacji dostępnych Internautom.
26/05/20141 hour 4 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Ciemniejsza strona internetu.

W tym odcinku porozmawiamy o tym, co dzieje się w internecie tam, gdzie nie zaglądamy. Pod wierzchnią warstwą internetu, z którego korzystamy na co dzień, działają gangi hakerów. Co robią? Jak bardzo nas to dotyczy? Najpierw podzielimy się z Wami kilkoma znaleziskami z internetu z ostatniego tygodnia, a potem naszym gościem ponownie będzie Alex, specjalista od bezpieczeństwa w sieci.
19/05/20141 hour 5 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Scena Atari. Produkcje na osiem bitów wczoraj i dziś.

Ponownie gościem Dekompresora jest Daniel “Dely” Koźmiński i tym razem skupiamy się na demoscenie, a zwłaszcza najbardziej produktywnej -- atarowej.
05/05/20141 hour 6 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Atari. Jeden z najpiękniejszych komputerów naszej młodości.

Po odcinku o komputerach wymarłych, a potem po inauguracji kanału o grach dostaliśmy od Was dużo sygnałów, żeby więcej pogadać o ośmiobitowcach. Zaprosiliśmy więc do dzisiejszego odcinka osobę, która wie o Atari chyba wszystko, co się da -- Daniel “Dely” Koźmiński, na scenie od 1999 r., prowadzi forum atari.org.pl.
14/04/201457 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Internetowa walka dobra ze złem (Phishing, Hacking, DDOS, Spam)

W tym odcinku chcemy popatrzeć na internet nie od strony użytkowników, tylko z punktu widzenia tych, którzy internetu nadużywają. Najpierw podzielimy się z Wami kilkoma znaleziskami z internetu z ostatniego tygodnia, a potem naszym gościem będzie specjalista od bezpieczeństwa Janusz Urbanowicz.
07/04/201456 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Wirtualna rzeczywistość rodzi się na naszych oczach.

Nie ma miesiąca, by na polu rzeczywistości wirtualnej nie wyrosły nowe sadzonki. Jak to na wiosnę... ale czy to oznacza, że jesienią będziemy zbierać wirtualne plony? Czy rok 2014 można już nazywać Rokiem Rzeczywistości Wirtualnej? Co nas niebawem czeka? O tym dzisiaj.
31/03/201453 minutes 25 seconds
Episode Artwork

ROCK! w DEKOMPRESORZE oraz IEM 2014

Gość specjalny - Rock! (Remigiusz Maciaszek), którego na pewno znacie z bloga Ja, Rock! oraz niezliczonych filmów publikowanych na Youtube od ładnych paru lat. Do rozmowy włączył się też Dawid „DJYano" Maron z padtv.pl.
20/03/201456 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Komputery wymarłe - obumarłe gałęzie rozwoju informatyki.

To co dziś mamy na biurkach, w kieszeniach czy centrach obliczeniowych, to efekt bardzo burzliwych ponad 30 lat rozwoju technologi informatycznych. Niektóre platformy, czy rozwiązania, mimo tego że wyprzedzały swoje czasy przykrył kurz dziejów. Duch innych po dziś dzień żyje w dobrze znanych nam dziś produktach. A czasem... zapomniana platforma odradza się na nowo.
17/03/20141 hour 11 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Home automation - automatyczne systemy zarządzania domem.

Inteligentny dom to marzenie stare jak sama technika. Inteligentne budynki (biurowce) już od dawna istnieją. Logika sterująca budynkiem potrafi oszczędzać energię, optymalizować pracę wind (by oczekiwanie było jak najkrótsze). A czy w naszych domach i mieszkaniach możemy już liczyć na inteligencję tychże? W jakim zakresie? A może dałoby się samodzielnie wyposażyć nasze domy w odrobinę inteligencji?
10/03/20141 hour 2 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Koniec Mt.Gox oraz Project Ara

I stało się, jedna z największych giełd Bitcoin ogłosiła bankructwo. A mimo tego, Bitcoin ma się całkiem dobrze. O co tu chodzi? Oraz - Google Project Ara, na początku wyglądało jak skazany na porażkę pomysł, a teraz jest jednym z ważniejszych tematów ostatnich dni...
03/03/201445 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Jaki będzie mobilny 2014’ty

Wspólnie z Moniką Mikowską z jestem.mobi, porozmawiamy o opublikowanym przez nią niedawno raporcie "Marketing mobilny w Polsce 2013/2014". A poza tym, zastanowimy się co może przynieść nam rok 2014. Nowe technologie, nowe pomysły, aplikacje zaktualizowane lub nowe. Sprawdzimy razem co w mobilnej trawie piszczy.
24/02/20141 hour 4 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Sklep internetowy open source - dla kogo i czy warto?

Kontynuując temat sklepu internetowego, tym razem opowiemy Wam jak buduje się sklep na bazie silnika open source. Jakie elementy składowe musi zawierać sklep przeznaczony na Polski rynek. Ile dostaniemy, a co trzeba napisać samodzielnie. Odcinek wspierać będzie swoją wiedzą i doświadczeniem Michał Bialik.
17/02/20141 hour 9 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Sklep internetowy w Polsce - co i jak?

To może zróbmy sklep internetowy? Taka myśl pojawia się bardzo często, kiedy myślisz o uruchomieniu jakiegoś własnego biznesu prawda? Sklep internetowy wydaje się takim prostym i szybkim pomysłem. Nie trzeba szukać lokalu, pracowników, załatwiać dziesiątek zezwoleń... prawda? Czy aby na pewno to takie proste?
10/02/20141 hour 1 minute 6 seconds
Episode Artwork

Czy Google będzie budować roboty?

Google hurtowo kupuje firmy związane z robotyką i sztuczną inteligencją. Zatrudnia ludzi, którzy uważani są za najlepszych na świecie ekspertów w tych dziedzinach. Po co? Co potentat na rynku wyszukiwarek może mieć wspólnego z robotami? Zapraszamy na kolejny DEKOMPRESOR Live.
02/02/201447 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Flipboard, feedly, Pocket, Evernote - jak zarządzać informacją

W tym odcinku zastanawiamy się czy da się jakoś zapanować nad ogromem codziennie dostępnej informacji. Aplikacje, serwisy, metody filtrowania/wyszukiwania wartościowych treści. Mówimy też o protokole RSS i Atom, po co zostały wymyślone i dla kogo. Oraz o aplikacjach składających nam codzienną cyfrową gazetę i takich, które pozwalają zapisać coś do przeczytania na później.
27/01/201450 minutes 14 seconds
Episode Artwork

Modele dystrybucji mediów w Internecie

Zapraszamy dziś o 21:00 na spotkanie live. Główne tematy na dziś to: modele dystrybucji mediów w Internecie. Porozmawiamy min. o modelu subskrypcyjnym (w tym subskrypcji gier), oraz o innych pomysłach na legalną dystrybucję mediów w sieci.
20/01/201458 minutes 49 seconds
Episode Artwork

Internet i prawo autorskie, ciekawostki z CES 2014

Zapraszamy dziś o 21:00 na kolejne spotkanie live. Główne tematy na dziś to: czy pobieranie muzyki/video z internetu jest nielegalne, oraz ciekawostki z CES 2014
13/01/20141 hour 6 minutes 6 seconds
Episode Artwork

CES 2014, Aura, NOTCH, Pebble, Philips hue, Cobra JumPack

Zapowiadaliśmy niespodzianki. Oto pierwsza z nich. Od dziś zapraszamy na cykliczne spotkania, co poniedziałek o 21oo
06/01/201423 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Polska mobilna - rozmowa z Moniką Mikowską

Z Moniką Mikowską, autorką bloga jestem.mobi o rozwiązaniach mobilnych i mobile marketingu, rozmawiamy o polskim rynku usług mobilnych. O problemach, ciekawostkach, doświadczeniach i oczekiwaniach. Oraz o prowadzeniu agencji marketingu mobilnego mobee dick.
02/12/201355 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Roboty kroczące, uczące się systemy, sieci neuronowe, neuro procesory i mózg dla Terminatora...

Czy jesteśmy daleko od pomysłów rodem z Sci-Fi i "elektro mózgów"? Ile brakuje nam jeszcze by dać robotom mózg podobny do naszego? Co właściwie robi sieć neuronowa, czy istnieją samo uczące się maszyny?
20/11/20131 hour 7 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Technicznie o OS X 10.9 Mavericks

Timer coalescing - co to takiego i jakie ma znaczenie. Compressed memory - czy kompresja pamięci ma sens i dlaczego. Czemu wcześniej nie była stosowana. App Nap, oraz inne technologie oszczędzania energii w systemach operacyjnych na podstawie rozwiązań zastosowanych w OS X 10.9
11/11/201345 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Biometria (hack na iPhone 5S Touch ID)

Biometria - rodzina technologii przyszłości. Czy świat, który będzie nasz rozpoznawał na każdym kroku jest realny w niedalekiej przyszłości? Jeśli tak to może już dziś warto przygotować się na wszechobecne niebawem technologie biometryczne. Jakie cechy indywidualne warto badać i jak się to robi. Oraz niedawna informacja o złamaniu Touch ID w najnowszym iPhone 5S.
21/10/201348 minutes 49 seconds
Episode Artwork

iPhone 5S, Webflow, Canva, Google Web Designer, Google Hummingbird

Wracamy po wakacyjnej przerwie! Postanowiliśmy rozpocząć drugi sezon DEKOMPRESORA odcinkiem realizowanym na Google Hangouts Live (HD). A w odcinku znajdziecie min. informacje o nowych zupełnie darmowych narzędziach dla webmasterów.
09/10/201337 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Rzeczywistość wirtualna

Wirtualna rzeczywistość od lat fascynowała twórców sci-fi. Bardzo często można było też usłyszeć głosy że jesteśmy już o krok od spełnienia tego marzenia. Niestety głosy te słyszymy od co najmniej 10 lat, a rychłego upowszechnienia się VR na razie nie ma się co spodziewać. Jednak nowo powstające technologie dają świeżą nadzieję, budzą też nowe pytania. O tym wszystkim i nie tylko, w tym odcinku.
17/08/20131 hour 17 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Jak zrobić stronę www?

Strony internetowe ewoluują wraz z całym Internetem. W tym odcinku zapraszamy na wędrówkę po obecnie zauważalnych trendach, dobrych praktykach i standardach obecnych w sieci WWW. Czy wiecie po co i dlaczego powstał HTML 5? W tym odcinku DEKOMPRESORA o tym, oraz staramy się podpowiedzieć rozwiązania tym, którzy tworzą strony. Podpowiadamy też tym, którzy stron potrzebują, a nie mają wiedzy technicznej. Zapraszamy.
23/07/20131 hour 1 minute 36 seconds
Episode Artwork

Ewolucja interfejsów użytkownika

Drugi odcinek video, pełen wizualizacji futurystycznych interfejsów użytkownika :) Zapraszamy do zastanowienia się wspólnie z nami jaką drogę przeszliśmy od kart perforowanych i mechanicznych interfejsów wsadowych, do czytania naszych myśli, interfejsów konwersacyjnych. A co czeka nas w przyszłości?
03/07/20131 hour 24 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Podsumowanie Pixel Heaven 2013, demoscena, gry, zabytki informatyki

Pierwszy odcinek, który nie tylko słychać ale i wydać :-) Jesteśmy tydzień po Pixel Heaven 2013, więc nie mogliśmy nie zrobić podsumowania. Wspominamy stare czasy, opowiadamy o tym co widzieliśmy i jakie wrażenie wynieśliśmy w imprezy oraz kogo spotkaliśmy na miejscu. Poza tym, kilka aktualnych newsów.
24/06/20131 hour 56 seconds
Episode Artwork

Wirtualizacja - komputer w komputerze cz. 2

Po odcinku o wirtualizacji na stacjach roboczych, przyszła pora by zająć się tym co skrywają serwerownie/centra danych. Tutaj rozwiązania wirtualizacyjne są o wiele bardziej skomplikowane ale i dużo ciekawsze niż to co dostępne jest dla użytkowników komputerów PC. O ile w domach mamy styczność z wirtualizacją typu drugiego, wirtualizacja "serwerowa" to prawie zawsze Hiper nadzorcy typu pierwszego. Zapraszamy do wysłuchania tego odcinka jeśli chcesz wiedzieć więcej.
18/05/20131 hour 10 minutes 8 seconds
Episode Artwork

(e)dukacja - nauczanie on-line

Wiedza i nowe umiejętności czekają na nas, trzeba jedynie umieć po nie sięgnąć. Bardzo wiele cennych informacji, wiedzy zamkniętej w przystępnej i nie nudzącej formie czeka na kilku powstałych w ostatnich latach platformach edukacji on-line. Co ciekawe, często nie musimy płacić ani złotówki. O tym skąd czerpać wiedzę i umiejętności, oraz na jakie platformy kształcenia na odległość warto zwrócić uwagę, w tym odcinku DEKOMPRESORA. Zapraszamy.
05/05/201346 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Wirtualizacja - komputer w komputerze cz. 1

Wikipedia podaje że: Wirtualizacja umożliwia efektywniejsze wykorzystanie istniejących zasobów sprzętowych środowiska informatycznego poprzez dowolne (w ramach możliwości sprzętowych czy programowych oraz założeń projektowych) modyfikowanie cech wirtualizowanych zasobów, dostosowując je do wymagań użytkownika. Ale... o co tak naprawdę chodzi? W tym odcinku podcastu DEKOMPRESOR zajmujemy się wirtualizacją przeznaczoną na desktop.
19/04/20131 hour 3 minutes 18 seconds
Episode Artwork

BIG DATA - Tsunami danych

Przez najbliższe 5 lat, ilość danych zgromadzonych w Internecie wzrośnie o 800%. Szacuje się również, że na głowę każdego mieszkańca Ziemi przypada około 5TB danych, gromadzonych w Internecie oraz rozmaitych systemach informatycznych. Czy Internet czeka swoiste tsunami danych, które zaleje wszystko i wszystkich? Oraz czy są sposoby by sobie z tym radzić - o tym w tym odcinku.
25/03/20131 hour 24 minutes 2 seconds
Episode Artwork

(SUPER) KOMPUTERY

Superkomputery - czy wiecie do czego są stosowane? Jak się je buduje, pod kontrolą jakich systemów operacyjnych pracują? Ile pobierają energii elektrycznej i co z tego mamy? Symulacje klimatu, wybuchu bomby jądrowej - to wszystko jest możliwe dzięki super komputerom, w tym odcinku rozmawiamy właśnie o nich.
18/03/201359 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Komputery jakie znacie, część 2

Druga część odcinka o komputerach PC, zachęcamy do odwiedzenia linków pod odcinkiem - między innymi o różnicach pomiędzy kartami ATI/AMD a nVidia. Ponadto w odcinku: obudowy, zasilacze, wyświetlacze - jak wybrać. Oraz o ekranach typu Retina.
06/03/201342 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Komputery jakie znacie, część 1

Pierwsza część (druga niebawem) rozmowy o komputerach. O tym co właściwie robi procesor, po co w komputerze jest pamięć i jakie są jej rodzaje. Jak dobrać pod własne potrzeby odpowiedni procesor, płytę główną, pamięć RAM, czy dysk twardy. Czy da się poprawić osiągi laptopa? To wszystko w tej części.
27/02/201359 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Roboty, czy to już dziś?

Witajcie po zimowej przerwie, z nowym zapałem zabieramy się za kolejny temat. Tym razem roboty - czy w 2013 roku możemy już mówić że roboty są wśród nas? A może mamy już pewne komponenty, z których można by budować przyszłe androidy? Co to jest robot? Dlaczego tak boimy się robotów, które przypominają człowieka? To wszystko w tym odcinku.
14/02/20131 hour 4 minutes 46 seconds
Episode Artwork

IPv6 oraz Internet of Things - idzie nowe!

Nowy protokół komunikacyjny w Internecie, czyli IPv6. Do tego rozwój koncepcji 'Internet of Things' - czy to wszystko oznacza że w Internecie idzie nowe? Czy dzieje się coś fundamentalnego, co może zmienić to jak myślimy o tym medium? Co w takim razie z prywatnością? Czy trzeba będzie opracować nowe rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa danych i ochrony prywatności?
17/01/20131 hour 15 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Rzeczywistość rozszerzona

Jak podaje Wikipedia - Rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality) to system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. W tym odcinku podcastu DEKOMPRESOR rozmawiamy jak taka technologia mogłaby zmienić nasze życie. Jakie dziedziny życia już starają się adaptować tę nową technologię, oraz co czeka w działach badawczych kilku bardzo znanych firm.
20/12/20121 hour 5 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Cyber terroryzm, cyber wojna - co nas czeka?

Czy oprogramowanie może być bronią? W tym odcinku podcastu DEKOMPRESOR chcemy Wam przedstawić zarys historii rozwoju cyber przestępczości. Jak pojawienie się pierwszych poważnych wirusów w latach '90 ma się do tego co dzieje się dzisiaj. Czy już teraz możemy wyciągnąć jakieś wnioski? I czy mamy wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju? A jeśli tak to jaki? Dodatkowo, wyjaśniamy ważniejsze hasła związane z tematem.
04/12/20121 hour 14 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Wolne oprogramowanie, ruch Open Source

Ten odcinek rozpoczynamy od Richard Stallman "Free software Song". Odcinek poświęcony jest przede wszystkim ruchowi Open Source - czyli jaki wpływ na dzisiejszy świat ma oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym. Czy wokoło nas jest miejsce na Wolne Oprogramowanie?
20/11/20121 hour 30 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Neutralność sieci - segmentacja, ograniczenia i przywileje, czy to powinno dotyczyć Internetu?

Czy wyobrażasz sobie konieczność decydowania, z której części Internetu będziesz korzystać? Co będzie jeśli załamie się dotychczasowy model biznesowy, na którym opiera się funkcjonowanie dostawców internetu? Czy istnienie piractwa usprawiedliwia blokowanie usług? Kiedy "darmowe" znaczy złe? A kiedy "preferowane" znaczy monopol. O tym (ale nie tylko) w tym odcinku.
26/10/20121 hour 14 minutes 58 seconds
Episode Artwork

RAID, NAS, S.M.A.R.T. - Backblaze, DropBox - jak uchronić się przed utratą danych.

Ten odcinek poświęciliśmy odpowiedzi na pytanie: jak uchronić się przed utratą ważnych danych. Staramy się wyjaśnić podstawowe pojęcia takie jak RAID, NAS, opowiadamy też o awaryjności dysków twardych. Co to jest archiwizacja off-site, czy można łączyć kilka rozwiązań - to wszystko w tym odcinku naszego podcastu.
17/10/20121 hour 26 minutes 32 seconds
Episode Artwork

RFID, NFC, QR Code i inne technologie - czy to działa?

Zajmiemy się tym razem technologiami RFID, NFC, QR Code oraz znanymi wszystkim od dawna kodami kreskowymi. Które z tych technologii faktycznie ułatwiają nam życie, a które są lub były jedynie ciekawym pomysłem? A może na niektóre rozwiązania trzeba zwyczajnie jeszcze poczekać? Co przyniesie przyszłość, co mamy już teraz, oraz co odkryli redaktorzy prowadzący popularny program "Pogromcy Mitów". A także smaczek: Passbook.
10/10/20121 hour 2 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Era Post PC, czy bez komputera można się już obejść?

Wyobraźmy sobie że nagle znikają wszystkie komputery. Pozostają nam tylko urządzenia takie jak telefony, tablety, smart tv, konsole. Czy w takim świecie dałoby się (z perspektywy zwykłego użytkownika) przeżyć? A może wcale nie byłoby to trudne i obarczone wieloma wyrzeczeniami?
27/09/20121 hour 7 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Anonimowość w internecie, zachowanie prywatności - czy to jest w ogóle możliwe?

W tym odcinku opowiemy Wam do czego strony Internetowe potrzebują plików cookie, czyli popularnych ciasteczek. Czy powinniśmy się ich bać? Dowiecie się też jak jeden ruch dominującej w świecie PC korporacji może zniweczyć bardzo ciekawy pomysł. Jak zachować anonimowość w sieci, czy to jest w ogóle możliwe a jeśli tak to do jakiego stopnia? Czy troska o anonimowość to początek cyber paranoi? Czy może raczej dobrze rozumiana zapobiegliwość?
13/09/20121 hour 3 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Światowy i Polski system DNS, posiadanie domen, domena jako część marki

Tematem odcinka są domeny - od systemu dns, poprzez rynek domen, kończąc na posiadaniu domen(y) jako takich. Opowiadamy kto kontroluje światowy i polski system serwerów nazw (DNS), jak rejestruje się domenę. Jak obsługuje się domeny technicznie.
11/09/20121 hour 4 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Hasła w sieci, nowy dock do iPhone, Samsung nie zmienia polityki

Głównym tematem odcinka są hasła w sieci. Dowiecie się jak poradzić sobie z koniecznością posiadania wielu kont w serwisach internetowych i jak zabezpieczyć się przed utratą konta. Opowiemy też historię dziennikarza piszącego do największych sieciowych serwisów newsowych - Mata Honana, który stracił wszystkie swoje dane, dostęp do konta Google, iCloud oraz dostęp do profilu na Twitterze - wszystko za sprawą wymierzonego w niego ataku.
05/09/20121 hour 4 minutes 17 seconds