Winamp Logo
[de]brief Cover
[de]brief Profile

[de]brief

Czech, News, 36 seasons, 101 episodes, 2 days, 35 minutes
About
První česko-slovenský podcast věnovaný bezpečnosti. Každý měsíc rozhovory s renomovanými hosty o bezpečnostních tématech či osobních zkušenostech z bezpečnostního prostředí. Buďte v obraze s podcastem Security Outlines [de]brief! Podcast vychází ve spolupráci s Rádiem R.
Episode Artwork

DEBRIEF 19 s Otakarem Foltýnem: Bezpilotní prostředky vyženou v budoucnu vojáky z bojiště

Tentokráte se s námi ve studiu na FSV UK baví plk. Otakar Foltýn, bývalý člen speciálních sil, dříve zastávající mimo jiné funkci náčelníka vojenské policie, který nyní působí ve Vojenské kanceláři prezidenta republiky. Na témata dojde různorodá, ovšem můžete se těšit například na komentář k zahraničním misím, akademickému působení a práci s Miroslavem Bártou, využití dronů v minulosti versus dnes na Ukrajině, ale i na vyjádření o celkovém stavu připravenosti společnosti na potenciální budoucí válečný konflikt.
4/22/20241 hour, 4 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

DEBRIEF 18 s Josefem Krausem: O civilním držení zbraní a útocích aktivních střelců nejen v ČR

Pozvání na osmnáctou epizodu podcastu Debrief tentokrát přijal Mgr. Josef Kraus, Ph.D., vedoucí programu Bezpečnostní a strategická studia katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, který mimo jiné působí i na jedné z brněnských střelnic. Podíváme se s ním na problematiku útoků aktivních střelců a držení střelných zbraní civilním obyvatelstvem, a to jak v České republice, tak i v zahraničí. Zabývat se budeme dopadem střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy na společnost a budoucí zbraňové zákony u nás. Mimo to se dozvíme i odpovědi na otázky: Jaký je nejčastější profil aktivního střelce? Jak se reguluje držení zbraní v zahraničí? A co můžeme v ČR změnit v této oblasti k lepšímu? Toto a mnohé další se dozvíte v této epizodě podcastu Debrief.
3/27/202449 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

DEBRIEF AFRICKÝ SPECIÁL: Geopolitika, stereotypy i pokora v Africkém rohu

Africký roh – kolébka lidstva, pestrá mozaika etnických skupin a jeden z nejdynamičtějších regionů Afriky. Poslechněte si jedinečný rozhovor, ve kterém se prolíná poutavá analýza geopolitiky s osobními zkušenostmi a zážitky. Do afrického speciálu podcastu Debrief přijali pozvání Veronika Zwiefelhofer Čáslavová, CEO Security Outlines, a známý slovenský cestovatel Martin Navrátil. Přeneste se s námi do zemí jako je Somálsko, Etiopie, Eritrea či Džibutsko. Zjistíte více o dopadech změny klimatu, islámského radikalismu a o vlivu zájmu Číny, Ruska a Spojených státu na nejvýchodnější africký region. Hrozí v Africkém rohu další válka? Co je to neokolonialismus a kde se s ním setkáme? Kde se nachází "Severní Korea Afriky"? Kterou zemi Martin absolutně nedoporučuje navštívit a kam se mu podařil vkročit jako prvnímu turistovi za posledních 20 let? To vše se dozvíte v africkém speciálu podcastu Debrief. Moderuje Stanislav Šturdík, vedoucí sekce subsaharské Afriky v Security Outlines.
2/12/20241 hour, 38 minutes
Episode Artwork

DEBRIEF 17 s Oldřichem Bružou: Odolnost proti hybridnímu působení

V sedmnácté epizodě podcastu Debrief jsme ve studiu přivítali mjr. v.v. Oldřicha Bružu, se kterým se s Vámi ponoříme do problematiky hybridního působení, konkrétně do informačních a vlivových operací. V prvním bloku se dozvíte více o motivaci našeho hosta pro vstup do armády, o jeho působení v AČR a o Velitelství informačních a kybernetických sil, u jehož zrodu stál. Také se dozvíte, jak se ČR staví k této problematice a jakou pozornost jí věnuje veřejnost. V dalším bloku se podíváme přes hranice na nejdůležitější světové hráče informačního válčení. Zjistíme, jak využívá informační nástroje Ruská federace a Čínská lidová republika a jaké jsou trendy, budoucnost a implikace pro ČR ve vedení informačního boje. Závěrem se budeme bavit o tom, jak můžeme zlepšit odolnost společnosti za pomoci informační gramotnosti.
1/15/202457 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

DEBRIEF 16 s Hynkem Melicharem: Pozadí izraelsko-palestinkého konfliktu a jeho možný vývoj

V šestnácté epizodě podcastu Debrief je naším hostem politolog Mgr. Hynek Melichar, Ph.D. Pan doktor působí jako odborný asistent na Katedře politologie a evropských studií Filozofické fakulty UPOL. Epizodou vás budou provázet nové hlasy moderátorské dvojice Toma a Míši. My jsme za naším hostem cestovali do malebného studentského města Olomouce, kde jsme se ptali na aktuální bezpečností téma – právě probíhající otevřený konflikt mezi Izraelem a Hamásem. V prvním bloku nám pan doktor nastíní historické pozadí konfliktu a milníky, které předcházely současné eskalaci. Dojde také na analýzu modu operandi Hamásu a prostředky, které jako nestátní ozbrojený aktér využívá. Dále se zaměřujeme na nesnadnou situaci pro vojenskou odpověď Izraele v mantinelech mezinárodního práva. Ve druhé části se pustíme do analýzy, ze které s panem doktorem přecházíme k predikcím budoucího operačního prostředí regionu. Na řadu přijde zhodnocení nejen strategických spojenectví a sousedů v regionálním bezpečnostním komplexu, ale i izraelsko-českých vztahů. Nejen na výše zmíněné se můžete těšit v této epizodě podcastu Debrief!
10/18/202356 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

BRIEF 19/2023: Postup Ukrajiny u Bachmutu/Turecké volby

Německo oznámilo zatím největší balík vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 2,7 miliardy eur. V Pákistánu vyvolalo zadržení bývalého premiéra Imrána Chána násilné protesty, které potlačila armáda. Desetitisíce migrantů se dostavily k mexicko-americkým hranicím po změně azylové a migrační politiky v USA. Členské státy organizace ASEAN se setkaly na pravidelně konaném summitu, aby projednaly bezpečnostní a ekonomické problémy v regionu. Na tyto a další novinky z uplynulého týdne se můžete těšit v této epizodě podcastu BRIEF.
5/17/202320 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

BRIEF 14/2023: Čínske cvičenie obkľúčenia Taiwanu

V priebehu veľkonočného týždňa došlo k niekoľkým bezpečnostným incidentom v Jeruzaleme a Tel Avive. Taliban vydal nariadenie zakazujúce pracovať ženám zamestnaným pod OSN. Zástupcovia Armády Českej republiky spolu s prvým námestníkom ministerky obrany prevzali v továrni spoločnosti Bell Textron prvý bojový vrtuľník AH-1Z Viper. V Paríži dôjde k výstavbe pomníka obetiam rwandskej genocídy z roku 1994, ktorej 29. výročie si v minulom týždni Rwanda pripomenula. Na tieto a ďalšie novinky z uplynulého týždňa sa môžete tešiť v tejto epizóde podcastu BRIEF.
4/10/202317 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

DEBRIEF 15 s Šimonem Pánkem: Člověk v tísni největší nevládní organizace ve střední Evropě

V patnácté epizodě podcastu Debrief je naším hostem spoluzakladatel a současný výkonný ředitel organizace Člověk v tísni, Šimon Pánek. V prvním bloku této epizody zaměřujeme na samotné aktivity organizace, a to zejména ve světle zemětřesení v Turecku a Sýrii a následnou reakci Člověka v tísni. Čemu dalšímu se ale ČvT věnuje, nejenom ve světě, ale i v České republice? Proč vzdělávat českou veřejnost v oblasti chudoby a migrace? A jaký posun sám Šimon Pánek vidí v české společnosti?  V druhé části se poté věnujeme samotnému vzniku ČvT a tomu, co bylo na začátku jeho působení nejtěžší. Dále s panem Pánkem rozebíráme i jeho osobní rovinu. Co pro něj znamenají vyznamenání a medaile, jako například ta od Senátu ČR, či Francie? A uvidíme Šimona Pánka v politice?  Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v této epizodě podcastu Debrief.
4/5/202359 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

DEBRIEF 14 s Fatimou Rahimi: Současný Afghánistán a postavení žen v zemi

Ve čtrnácté epizodě podcastu Debrief je naším hostem novinářka Fatima Rahimi. S Fatimou se v prvním bloku epizody zaměřujeme zejména na současné dění v Afghánistánu, zejména pak postavení žen ve společnosti. Dozvíte se ale také více o aktivitách Islámského státu Khorasán a jeho boji s Tálibánem.  Druhý blok pak věnujeme životu přistěhovalců v České republice a překážkám, kterým cizinci čelí při žádosti o azyl. Porovnáváme též otevřenost české společnosti během migrační krize v 2015 a současné přistěhovalecké vlny, kterou vyvolala válka na Ukrajině.  Podcast Debrief vzniká ve spolupráci s rádiem R.
3/10/20231 hour, 27 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

DEBRIEF 13 s Matějem Markem: Vstup do Aktivní zálohy a Kurz základní přípravy ve Vyškově

Ve speciální 13. epizodě podcastu Debrief sdílí moderátor podcastu Matěj Marek svoje zkušenosti z Aktivních záloh (AZ) a především Kurzu základní přípravy (KZP), který se koná ve Vyškově. V této epizodě se dozvíte, jak Matěj postupoval v přijetí do AZ, či co musel natrénovat před KZP. Nejdůležitější část se pak věnuje samotnému KZP, kdy Matěj popisuje nejen jeho konkrétní průběh, ale i co by doporučil si vzít s sebou a co mu naopak přišlo zbytečné. Věříme, že tato epizoda pomůže některým našim posluchačům nejen v rozhodování o vstupu do AZ, ale i v přípravě na kurz ve Vyškově.    Podcast Debrief vzniká ve spolupráci s rádiem R.
1/25/20231 hour, 28 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

DEBRIEF 12 s Ivem Zelinkou: Komunikace s veřejností, rozvoj AČR a budoucnost výsadkového vojska

Ve dvanácté epizodě podcastu Debrief hovoříme s podplukovníkem Ivo Zelinkou, který nám prozradí zákulisní informace z jeho současného působení na ministerstvu obrany o budoucnosti Armády ČR. Posluchačům vysvětlí, co ho inspiruje v jeho aktivitě na sociálních sítích i jak se mu pracuje na podobě nového náborového centra. Chybět nebude ani debata o nezvládnutém ruském výsadku u Hostomele a jeho významu pro budoucnost výsadkových vojsk. Podcast Debrief vzniká ve spolupráci s rádiem R.
12/13/20221 hour, 28 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

DEBRIEF 11 s Lenkou Martínkovou: Současná situace a život v Iránu očima bezpečnostní expertky

V jedenácté epizodě podcastu Debrief diskutujeme s Lenkou Martínkovou, studentkou doktorského programu Mezinárodní vztahy a evropská politika, o současné situaci v Íránu. Lenka se specializuje na Írán a v této epizodě nám přiblížila zejména aktuální dění spojené s masivními protesty proti současnému režimu v zemi. Protesty probíhají již od začátku podzima a jejich spouštěčem byla násilná smrt Mahsi Amini. Dále se v epizodě zabýváme osobními zkušenostmi, které Lenka získala v rámci svého pobytu v Íránu a zaměřujeme se i na odhad budoucího vývoje v zemi. Podcast Debrief vychází ve spolupráci s Rádiem R.
11/19/20221 hour, 28 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

DEBRIEF 10 s Jiřím Kotoučkem: Výsadkářem ve Francouzské cizinecké legii

V desáté epizodě podcastu Debrief hovoříme s Jiřím Kotoučkem, alias Pavlem Kalavským, bývalým příslušníkem 2. výsadkového regimentu (2e REP) Francouzské cizinecké legie, o jeho mnohaletých zkušenostech z této notoricky známé součásti francouzských ozbrojených sil. V první polovině se zaměřujeme na samotný počátek Jiřího působení v Legii, od rekrutačního procesu a základního výcviku až po jeho první působení u 2e REP na Korsice. V druhé polovině detailněji rozebíráme jeho nasazení v zahraničních misích a to, co obnáší přechod zpět do civilního života. Podcast Debrief vychází ve spolupráci s Rádiem R.
9/22/20221 hour, 52 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

BRIEF 26/2022: Napětí mezi Albánií a Íránem

Ministři obrany Indie a Číny prohlásili, že se jejich vojáci stahují z oblasti pramenů řeky Ghághra Na argentinskou viceprezidentku Cristinu Fernández de Kirchnerovou byl minulý čtvrtek spáchaný neúspěšný atentát. Ukrajinští představitelé uvedli, že během soboty bylo v Charkovské oblasti na východě země osvobozeno rozsáhlé území. V mosambické provincii Nampula došlo k útoku, během kterého byla zastřelena italská jeptiška. Na tyto a další novinky z uplynulého týdne se můžete těšit v této epizodě podcastu BRIEF.
9/12/202219 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

DEBRIEF 01 s Josefem Krausem: Dopady současného dění v Afghánistánu na regionální bezpečnostní dynamiku a politiku Íránu

V pilotní epizodě podcastu Debrief diskutujeme s Josefem Krausem, bezpečnostním expertem na problematiku regionů Blízkého a Středního východu, o tom, jaká panuje v Afghánistánu bezpečnostní situace po převzetí moci v zemi hnutím Tálibán. Mimo toho, zdali se Tálibán udrží u moci, se v první části podcastu dozvíte i o tom, jakým způsobem se po stažení Spojených států mění bezpečnostní dynamika celého regionu. Kdo převezme post Spojených států? V druhé části se debata přesouvá na Írán - regionální mocnost, která s Afghánistánem přímo sousedí. Jakým způsobem ovlivňuje aktuální dění v Afghánistánu utváření íránské zahraniční a domácí politiky? Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete v této epizodě podcastu Debrief. Podcast Debrief vychází ve spolupráci s Rádiem R.
10/19/20211 hour, 16 minutes, 40 seconds