Winamp Logo
Data Boutique | investigace.cz Cover
Data Boutique | investigace.cz Profile

Data Boutique | investigace.cz

Czech, News, 1 seasons, 15 episodes, 10 hours 39 minutes
About
Datový podcast z dílny investigace.cz o datech, datařích, zajímavých projektech a datových vhledech. Provádí vás datový analytik Josef Šlerka.
Episode Artwork

O slovenských volbách s profesionálním sázkařem Michalem Sirovým

Slovenské volby můžou dopadnout tolika možnými způsoby, že je těžké se v tom vyznat. Od toho, že v parlamentu mohou být jen 4 strany nebo taky 10 stran. Vyhrát může Progresivné Slovensko i SMER a přesto nemusí být vítěz voleb tím, kdo bude skládat vládu. Vyznat se v slovenském volebním guláši nám v novém vydaní Data Boutique pomůže profesionální sázkař Michal Sirový.
24/09/202338 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Počítání nedůvěry

Projekt Společnost nedůvěry je světový unikát. Zkoumá totiž, jaké faktory rozhodují o tom, zda budete svět vidět skrze konspirace či nikoli. Výzkum byl proveden na vzorku téměř 4 000 respondentů a zaměřil se na jejich postoje ke dvaceti různým konspiračním teoriím. Vznikl ve spolupráci Českého rozhlasu, akademiků ze skupiny SYRI a serveru investigace.cz. Cílem bylo prozkoumat široké spektrum konspiračních narativů a neomezovat se přitom jen na vybrané typy, jako jsou dezinformace o covidu nebo ruská propaganda. Výzkum ukázal, že klíčovým faktorem pro vysvětlení víry v konspirace je důvěra či nedůvěra ve společenské instituce a systém. Čím nižší důvěru ve společnost člověk má, tím pravděpodobnější je, že bude konspiračním teoriím věřit.
14/06/202336 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Jak můžeme naučit AI něco chtít

V dalším díle podcastu Data Boutique pokračujeme s Janem Kulveitem v debatě o umělé inteligenci. Tentokrát se hlouběji zaměříme na schopnost AI samostatně jednat, tedy na koncept známý jako ‚agentnost‘. „Zjednodušeně by se dalo říct, že agent je v systému aktivní činitel, který něco chce nebo má nějaké cíle. Takhle to zní jednoduše, ale pak přijde zajímavý problém – definovat to nějak přesněji,“ popisuje výchozí situaci debaty náš host.
12/06/202339 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Přijímačky na střední školu: náraz meritokracie do zdi reality

S výzkumníkem Karlem Gargulákem z PAQ Research jsme si v novém podcastu Data Boutique povídali o současné situaci českého školství, zejména toho středního. Díky výraznému převisu poptávky nad nabídkou středních škol všeobecného vzdělávání letos zažívají tisíce dětí zásadní zklamání. Vzdělané a talentované děti nyní poznávají, že ani jejich snaha a inteligence nejsou dostatečnými předpoklady pro přijetí na vysněnou střední školu. Školský systém totiž nemění svou strukturu nabídky. Ta zůstává téměř stejná už skoro 20 let. Stát přitom své odhodlání změnit tuto situaci deklaroval již několikrát. Včetně opakovaného příslibu, že propojí školy a trh práce. Proč se reformy nedaří uskutečnit? Kdo všechno ovlivňuje současný stav a proč by se měl stát nyní zaměřit především na podporu rodičů? O tom všem je dnešní podcast.
29/05/20231 hour 1 minute
Episode Artwork

Proč začínají velké jazykové modely „myslet“ a proč je to třeba dávat do uvozovek

Jak fungují velké jazykové modely a jak je sladit se zájmy člověka? To je hlavní téma nejnovějšího dílu podcastu DataBoutique, v němž zpovídáme odborníka na umělou inteligenci z Centra teoretických studií Univerzity Karlovy Jana Kulveita. V podcastu se mimo jiné dozvíte, proč dnes už nemůžeme jednoduše mluvit o programování pokynů pro AI a místo toho čím dál častěji hovoříme o tzv. „AI Alignment“ (sladění AI s lidmi). Kulveit také vysvětluje, proč sice víme, jak je systém naprogramován, ale nevíme, co všechno umí. 
20/04/202349 minutes 23 seconds
Episode Artwork

O prezidentských volbách a datech III.

„Ať markeťáci dělají reklamu na Fidorku, nebo politickou kampaň, měli by se přiznávat k tomu, co dělají,“ tvrdí David Klimeš v souvislosti s posledními prezidenskými volbami. Česká republika si za prezidenta zvolila Petra Pavla, jeho výhře ale předcházela drsná a chaotická kampaň Andreje Babiše. To mimo jiné rozebírá Josef Šlerka v poslední epizodě mimořádné podcastové série spolu s politoložkou z Masarykovy univerzity Lenkou Hrbkovou, novinářem Davidem Klimešem, volebním sázkařem Michalem Sirovým a sociologem Danielem Prokopem.
31/01/202349 minutes 19 seconds
Episode Artwork

O prezidentských volbách a datech II.

„Petr Pavel vede podle průzkumů o 16 % bodů. V Evropě se ještě nestalo, aby takový náskok stáhl volební protivník za měsíc, natož za týden,“ tvrdí Michal Sirový. Česká republika stojí před druhým kolem prezidentských voleb, které proběhne již tento víkend. O tom, jak dopadlo první kolo a co nás čeká v kole následujícím, společně hovoří v mimořádné podcastové sérií Josef Šlerka s politoložkou z Masarykovy univerzity Lenkou Hrbkovou, novinářem Davidem Klimešem, volebním sázkařem Michalem Sirovým a sociologem Danielem Prokopem.
23/01/20231 hour
Episode Artwork

O prezidentských volbách a datech I.

Českou republikou rezonuje nadcházející volba nové hlavy státu. Tématem se zabývá i Josef Šlerka ve své mimořádné podcastové sérii. S politoložkou Lenkou Hrbkovou z Masarykovy univerzity, novinářem Davidem Klimešem, volebním sázkařem Michalem Sirovým a sociologem Danielem Prokopem z výzkumné organizace PAQ Research, hovořili například o nových okolnostech nadcházející volby a dynamice, kterou vytvářejí tři vedoucí kandidáti.
09/01/202353 minutes 45 seconds
Episode Artwork

O cenách energie a jejich stropování.

„Máme něčeho málo a zároveň to všichni potřebujeme. Protože je toho málo, je to drahé. Otázka proto zní, jak pomoci lidem, kteří na to nemají.“ Těmito slovy popisuje v našem podcastu ekonom Filip Pertold výchozí situaci současné energetické krize. Podle jeho názoru by jeden z klasiků ekonomie, Milton Friedman, poradil české vládě, aby neřešila cenu energií, ale soustředila se na pomoc lidem, jimž hrozí pád do neudržitelné chudoby. Cena je totiž důležitým nositelem informací o situaci na celém trhu. Primárním dopadem a projevem probíhající energetické krize je prudký růst cen prakticky všech forem energie. Proč zvolila naše vláda právě zastropování cen energií i přesto, že měla v rukou celou řadu možností? A proč jsou vítězem vládního řešení především distributoři energie, jako je ČEZ? To se dozvíte v našem aktuálním podcastu. Rozhovor s ekonomem think tanku IDEA Filipem Pertoldem moderuje datový analytik investigace.cz
22/09/202225 minutes 42 seconds
Episode Artwork

O psychologii a šíření dezinformací a konspirací

Pravdivost dezinformací a konspirací nezajímá ani ty, co je vytvářejí, ale ani ty, co je konzumují. Jejich smysl musíme hledat v lidské reakci na strach a obraně před ním. A stejně jako dezinformace nelze postavit na faktech, nelze je fakty vyvrátit. Tvrdí to host dalšího dílu podcastu Data Boutique, psycholog masových komunikací Peter Lelovič. Moderuje datový analytik investigace.cz Josef Šlerka.
07/07/202259 minutes 47 seconds