Winamp Logo
CZPodcast Cover
CZPodcast Profile

CZPodcast

Czech, Comedy, 1 season, 198 episodes, 1 day, 10 hours, 42 minutes
About
Udržte se na úzké a ostré hraně programátorských novinek s Romanem 'Dagim' Pichlíkem (GoodData) a Jiřím 'Filemonem' Fabiánem (TopMonks). Tato dvojka + zajímavý host = zaručená zábava a zdroj ponaučení. twitter: @jirifabian, @_dagi
Episode Artwork

CZ Podcast 317 - Z nuly na miliardovou firmu s Pavol "Stick" Rusnák ze SatoshiLabs

V tomto díle Filemon vyzpovídal Sticka. To by mělo stačit na to, abyste zpozorněli, protože Pavol Rusnák aka Stick je člověk s neuvěřitelným záběrem a tudíž je o kvalitní materiál postaráno. Kolik stojí HW projekt, proč dává smysl osobní soukromí, kam se ubírá bitcoin a kam se pohnul nadějný projekt vlastního procesoru TropicSquare? Užijte si to.
4/19/20242 hours, 13 seconds
Episode Artwork

CZPodcast 316 - Každý problém má technické řešení s Vojtou Ročkem

Po čase k nám zavítal známý neunavný diskutér Vojta Roček. Na přetřes přišlo spoustu zajímavých, pro některé i třeba kontroverzních témat. Kdo by měl mít právo volit, jak jedním šmahem vyřešit problémy pražské dopravy nebo Palestiny. Vojta se také zmínil, proč ho baví investovat ve východní Evropě a Asii. Zkrátka, u tohoto podcastu se nudit nebudete. Links: - EV podcast: https://www.youtube.com/watch?v=Gc-ZjJ0BPQ4 - Čína hýbe auto & elektro - mobilním světem: https://www.youtube.com/watch?v=MY64YJjAK7M - Sabina na akademiky: https://www.youtube.com/watch?v=LKiBlGDfRU8
4/15/20242 hours, 11 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 315 - Hlídač státu update s Michalem Bláhou

Po čase jsme si opět sedli s Michalem Bláhou, duchovním otcem bohulibé služby Hlídač Státu. Kam se posunul, jaké největší tunely na státní správě objevil a jak se mu žije v korporaci na druhou. Užijte si poslech.
3/11/20241 hour, 4 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 314 - Stream processing a Apache Flink

Datovy processing se zacina presouvat z batch zpracovani k streamovemu zpracovani. Apache Flink se stava go to resenim pro tento typ zpracovani dat. V tomto dile jsme se potkali s Davidem Moravkem a Janem Svobodou z Confluent.io, kteri maji s Apache Flink zkusenosti. Spolecne s Dagim se ptal Vaclav Brodec, ktery je v Ataccame zodpovedny za next generation engine pro zajisteni datove kvality.
3/2/20241 hour, 8 minutes
Episode Artwork

CZ Podcast 313 - O jednom vesmírném teleskopu z Čech (a Moravy)

Do našeho nahrávacího studia tentokrát dorazili 2 astrofyzici - světoznámý prof. Norbert Werner z Masarykovy univerzity spolu s Matúšem Kockou z námi protěžovaného Rouvy. Pánové popovídali o vývoji teleskopu QUVIK, který má za cíl zkoumání vesmíru měřením UV záření. Přišla řeč i na další zajímavá témata astrofyziky, tudíž velmi kvalitní potravu pro vaše mozky. - https://kosmonautix.cz/2023/07/quvik-bude-poskytovat-klicova-pozorovani-zdroju-gravitacnich-vln-rika-norbert-werner/
1/18/20241 hour, 9 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 312 - Zdravá strava aneb diskuze o h*vně

V tomto díle jsme s Karlem Holubem probrali všechno možné kolem stravy, diet, půstování a dlouhověkosti. Karel je ultraběžec, ajťák a člověk s neuvěřitelným rozhledem ohledně zdravého životního stylu. Jo a také vegan, ale to nikomu moc necpe. Více se můžete dočíst na jeho blogu Běžím dokud můžu -> https://karelholub.substack.com.
1/12/20241 hour, 27 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 311 - Obchodování s raketově rostoucí FTMO

Tentokráte za námi dorazili kluci z FTMO a sice spoluzakladatel a CTO Marek Vašíček a DevOps lead Andrej Paučo. FTMO je pravidelně mezi nejrychleji rostoucími firmami v Evropě a věnují se výchově nových obchodníků na burze. Ty nejlepší z nich pak sledují a sami využívají pro vlastní obchodníky. Jak přesně to funguje včetně technických detailů se dozvíte pouze u nás. Ostatně jako vždy. :)
12/9/20231 hour, 13 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 310 - Veselé příhody z oblasti B2B sales

Prodávat je těžké a v B2B zvlášť. Ale je to zároveň krásná práce s lidmi, která každý den přináší zajímavé situace. O své cestě obchodnice v B2B nám přišla popovídat Veronika Buryánek ze společnosti Logio. Verča je ostřílená a vtipná harcovnice, která mimo jiné prodávala komponenty pro ropné plošiny, nemocniční kapačky či stavěla na nohy výrobní firmu. Dala nám nahlédnout do své tašky plné užitečných tipů a triků. A to velmi zábavnou formou, užijte si to.
12/1/20231 hour, 9 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 309 - AI/ML nad sportovními daty se StatsPerform

V našich luzích a hájích operuje v pravdě babička sportovní datové analýzy společnost StatsPerform. Ovšem co se týče technologií je to absolutní světová špička, která dodává data gigantům jako Bayern Mnichov, Google či EA (Football Manager). Karel Soušek a Adam Kvita posdíleli spoustu zajímavých informací, tak si užijte poslech. A třeba doražte na meetup a společné sledování Ligy Mistrů 28.11. u nich v kanclech. https://www.linkedin.com/events/watchparty-footballdatameet-up7128769320607711232/
11/24/202357 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 308 - Neurověda s Alešem Stuchlíkem

Tentokráte opět ne IT téma a sice o stavu neurovědy v Čechách s prof. RNDr Alešem Stuchlíkem dsc. Aleš se specializuje zejména na paměť a coby vědec popularizuje nauku o lidském mozku širší veřejnosti. Vedle toho vám coby neurokouč pomůže paměť vylepšit či naopak zbavit mozek stresu. Užijte si poslech.
11/3/20231 hour, 1 minute, 37 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 300 - Live from Attacama

Upozornění: kvalita zvuku odpovídá podmínkám, měli jste dorazit osobně. Legendární a dlouho oddalovaný jubilejní díl je tu. Užijte si ho.
10/24/20231 hour, 29 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

CZPodcast 307 - Vyhoření a koučování ajťáků

V tomto díle vám psycholožka a koučka Pavla Elischerová vysvětlí fáze vyhoření a kterak jim předcházet. Dále se dozvíte jaké myšlenky se Dagimu honily na sabbaticalu a proč má celý kalendář plný 1-1 schůzek. Příjemný poslech.
10/20/20231 hour, 1 minute, 15 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 306 - AI backend generátory

Honza Sládek pracuje se svým týmem v Contemberu už několik let na nástroji pro automatické generovaní backendu. Ono také koho by pořád ty CRUDačinky bavilo psát, že? Již téměř rok využívá ke generování AI asice ChatGPT. Jak dobře to celé funguje a bude to konec backend "vyšívačů"? Příjemný poslech.
10/9/202350 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 305 - Tanečky s Google technologiema v podání Appsatori

V tomto díle nám kluci z Appsatori povyprávěli o novinkách Google nejen v oblasti AI. Dále nechali nakouknout do své vlastní produkce pro Google Marketplace a co to obnáší popř. jak moc je tato oblast lukrativní. Odkazy: https://developers.google.com/focus/ai-development https://developers.generativeai.google/products/makersuite https://cloud.google.com/vertex-ai/docs/generative-ai/learn/generative-ai-studio https://www.appsatori.eu/post/duet-ai-pro-google-workspace-spolupracujte-s-umelou-inteligenci https://signaturesatori.com/ https://www.auditsatori.com/
9/26/202350 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 304 - Převážně nevážně

Čekání je u konce, po dlouhých 4 měsících půstu jsme zpět v plné síle. Tentokráte jsme probrali Dagiho velkolepou reprezentaci České Republiky na MS v triatlonu v Nice, Filovu spektakulární dovolenou v Rusku, něco knížek a také to, že strategie není plán! Užijte si to. * https://lethain.com/eng-strategies/ * https://nemil.com/2017/08/29/the-marketing-behind-mongodb/ * https://www.amazon.com/Good-Strategy-Bad-Difference-Matters/dp/0307886239 * https://www.amazon.com/Chip-War-Worlds-Critical-Technology/dp/1982172002 * https://www.amazon.com/12-Rules-Life-Antidote-Chaos/dp/0345816021 * https://www.obchod.crew.cz/detail/komiks-863149-kosik-plny-hlav-black-label * https://www.imdb.com/title/tt11816814/
9/18/20231 hour, 1 minute, 41 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 303 - Jakub Růžička o škálování firem a náboru v Singapuru

Tentokráte k nám zavítal Jakub Růžička a to přímo ze srdce startupového světa Jihovýchodní Asie - Singapuru. Probrali jsme kulturní šoky, management tamních zaměstnanců a celkově život v této asijské metropoli.
5/10/202357 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 302 - Copak se to peče ve Filuta.ai ?

Filip Dvořák a Martin Doušek vymysleli meta AI na tvorbu kombinovaných AI pro jakýkoliv problém jakékoliv společnosti. Nebojte se, tento podcast vám to doufejme vysvětlí lépe, protože o tom kluci umí moc pěkně mluvit. Filip navíc přidal povídání o své štaci ve výzkumné organizaci PARC, tak si to užijte.
4/13/20231 hour, 4 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 301 - S ex-googlerem Filipem Hráčkem

Filip Hráček pracoval více než jednu dekádu v Google, kde byl zodpovědný za evangelizaci technologie Flutter. Po opuštění amerického chlebodárce se ihned vrhl na vývoj mobilních her pod hlavičkou své firmy Raindead. Probrali jsme všechno možné, tak si to užijte.
3/27/20231 hour, 6 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 299 - Převážně nevážně

Tentokráte jsme se sešli ve třech (Fil, Dagi a Luu Ly) a probrali Filovu cestu po Libanonu, stav IT trhu v ČR, něco knih, seriálů a psychické zdraví programátorů. Teda pokud si dobře vzpomíname. Každopádně užijte si poslech.
3/7/20231 hour, 9 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 298 - Optimalizace nákladů na cloud

Doba je zlá a tak je potřeba šetřit. Pozvali jsme si Aleše Roubíčka (TopMonks), Vojtu Vondru (Microsoft) a Marka Jalovce (Finn), kteří se s námi podělili o praktické tipy jak provozovat cloudové aplikace levněji. Toto je zkrátka nutný díl pro všechny z vás, kteří máte nějakého toho bumbrlíčka v cloudu na starost a každý měsíc čekáte s hrůzou na fakturu. Příjemný poslech.
2/10/20231 hour, 18 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 297 - AWS re:Invent 2022 aneb co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas

Konference AWS re:Invent každý rok přináší stovky hodin obsahu. Pokud jste nebyli nebo prostě nemáte náladu - nezoufejte. Martin Damovský z Attacamy a Filip Pýrek z Purple Technology tam byli a o své dojmy se s námi podělili. Anebo také ne, posuďte sami. :)
1/13/202347 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 296 - Vánoční díl live

Vánoční nadílka našich mouder bez ladu a skladu na různá témata. Natáčeno live v kancelářích Attacama. Užijte si svátky a ať vám při poslechu nepraskne žilka popř. nezaskočí kůstka.
12/23/20221 hour, 25 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 295 - Kterak z řadového vývojáře pana vedoucího udělat s Mariánem Kamenišťákem

Opět k nám dorazil Marián Kamenišťák, který se z Mews vydal na sólo dráhu vychovatele nových leaderů. Typicky za ním chodí vývojáři, kteří se najednou ocitli v pozici velitele a trochu tápou. Jaké jsou jejich typické bolístky, jaká témata se řeší a vůbec jak je Marián schopen z nich do pár měsíců udělat efektivní leadery. Je jasné, že Dagi měl také spoustu co říct. Příjemný poslech přátelé. www.kamenistak.com/mentoring
12/9/20221 hour, 4 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 294 - Tvorba matky všech API se Superface

V tomto díle jsme vyzpovídali kluky ze Superface.ai Zdeňka Němce (ex-Apiary) a Radka Novotného, kteří se pasují s nelehkým úkolem vytvoření jednotného SDK na všechna možná API. Tedy tvorbu jakési matky všech API, která zbaví nebohé programátory nutnosti studia specifických zapeklitostí veřejných API. Jak se jim daří, jak to celé funguje a jaká je podle nich budoucnost konzumace služeb. Příjemný poslech. http://superface.ai
12/2/20221 hour, 1 minute, 2 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 293 - Jak se vede Seznam.cz s Pavlem Zimou a Vlastou Pečínkou

Dnes k nám dorazili kluci, kteří kdysi stáli u zrodu Seznam.cz a jsou za něj zodpovědní i dnes. Konkrétně člen představenstva Pavel Zima a CTO Vlasta Pečínka zavzpomínali na veselá stěhování serverů z místa na místo, tenoučké internetové linky, fuckupy a pod. Samozřejmě jsme rozebrali i technologie, jak se člověk naučí stavět datové centrum a také kolik lidí se do Seznamu pravidelně hlásí. Užijte si poslech přátelé.
11/25/20221 hour, 14 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 292 - Datoví detektivové z Bizztreat

Bizztreat je sympatická parta datových detektivů, tedy lidí, kteří učí jiné firmy pracovat s daty. Za námi zavítal spoluzakladatel Jirka Tobolka a také Eva Hankusová. Řeč přišla samozřejmě na jimi používaný stack pro ETL a následnou analýzu. Dále jsme probrali nějaké ty zákaznické příběhy, velmi zajímavý interní motivační systém a Jirkovu alternativní základní školu. Zkrátka příjemný hodinový pokec s milými lidmi. A tak to má být. * www.bizztreat.com
11/18/20221 hour, 3 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 291 - Refresh s Karlem Dytrychem (nejen) o rollout Freelo do zahraničí

V tomto díle jsme po pěti letech opět přivítali Karla Dytrycha z Freelo, abychom pokecali o jejich rolloutu do zahraničí a kam se za těch pár let Freelo posunulo. Karel stojí rovněž za dalšími zajímavými aktivitami jako je meetup SaaSkari nebo podcast Z Podpalubi. Na všechno jsme se ho samozřejmě optali.
11/12/202252 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 290 - AI hrátky v zemědělství by Ullmanna

Tentokráte k nám zavítali kluci z Ullmanna startupu, který vyrábí zemědělské plečky bez použití pesticidů. Kolik takový vývoj stojí, jaký hardware je použit, jak poznat plevel od plodiny tak, aby vám stroj nevyplel vaší pečlivě opečovávané políčko atd. Velmi zajímavé povídání, enjoy! www.ullmanna.eu
11/7/202254 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 289 - Pravda je jeden velký omyl

V tomhle díle jsme trochu filozofovali, teda ne úplně my, ale náš host Filip Doušek. Poslechněte si odloupávání jedné abstraktní vrstvy za druhou a co je pravda, omyl, komprese informace a jak s tím souvisí naše vědomí. Filip Dousek - 10-Year Horizon Newsletter - https://dousek.substack.com/ Filip Dousek - Flock Without Birds - https://www.amazon.com/Flock-Without-Birds-Filip-Dousek/dp/8090785107/ Curt Jaimungal - Theories of Everything Podcast - https://www.youtube.com/c/TheoriesofEverything Ben Hunt - Epsilon Theory - Introduction https://www.epsilontheory.com/et-intro-collection/ Ben Hunt - Epsilon Theory - Proof of Plant https://www.epsilontheory.com/proof-of-plant-a-new-vision-for-crypto/ Bernardo Kastrup - Analytic Idealism - https://www.bernardokastrup.com/ Andrés Gómez Emilsson - https://twitter.com/algekalipso Andrés Gómez Emilsson - Qualia Research Institute https://qri.org/ Rupert Sheldrake - Morphic Resonance Theory - https://www.sheldrake.org/research/morphic-resonance Max Tegmark - Our Mathematical Universe (Matematický Vesmír) https://www.luxor.cz/v/1826930/matematicky-vesmir Benjamin Labatut - When We Cease to Understand the World (Strašlivá závrať) https://www.kosmas.cz/knihy/500746/strasliva-zavrat/ George Lakoff and Mark Johnson - Metaphors We Live By - https://www.nejlevnejsi-knihy.cz/kniha/metaphors-we-live-by.html Geoffrey C. Bowker and Susan Leigh Star - Sorting Things Out - https://www.amazon.com/Sorting-Things-Out-Classification-Consequences/dp/0262522950 Chuck Klosterman - But What If We're Wrong? (A co když je to jinak?) - https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/a-co-kdyz-je-to-jinak-50063676 Viktor E. Frankl - Man's Search for Meaning (Přesto říci životu ano) https://www.dumknihy.cz/a-presto-rici-zivotu-ano-214244 Marshall B. Rosenberg - Nonviolent Communication (Nenásilná komunikace) - https://www.kosmas.cz/knihy/502551/nenasilna-komunikace/
10/5/20222 hours, 12 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 288 - Filip Doušek a příběh Stories

V tomto díle jsme přivítali Filipa Douška a zakladatele firmy Stories, kolem které se točila první část našeho povídání.
9/28/202252 minutes
Episode Artwork

CZ Podcast 287 - A co dál s umělou inteligencí

Do tohoto dílu jsme pozvali Tomáše Mikolova a Martina Reháka, kteří se dlouhodobě velmi úspěšně, ať již na akademické či komerční půdě, věnují umělé inteligenci. V tomto díle se dozvíte co je marketing nebo jak daleko jsme od obecné umělé inteligence.
9/21/20221 hour, 3 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 286 - Převážně nevážně

V tomhle díle jsme se rozhodli vymlátit prázdnou slámu a protože knižek a dalších zajímavostí jsme zmínili hodně přidáváme jejich seznam. Né že by nám teda někdo věřil, že to uděláme. - Trilogie Vzpomínka na zemi (https://audioteka.com/cz/search/cycle?query=Vzpom%C3%ADnka%20na%20Zemi) - Ekonomicke bubliny (https://audioteka.com/cz/audiobook/ekonomicke-bubliny) - Ultimus (https://audioteka.com/cz/audiobook/ultimus) - Rambo, Prvni krev (https://audioteka.com/cz/audiobook/rambo-prvni-krev) - Game engine black book Wolfenstein 3D (https://fabiensanglard.net/gebbwolf3d/) - Fast inverse square root (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Fast_inverse_square_root) - Good Strategy Bad Strategy: The Difference and Why It Matters (https://www.amazon.com/Good-Strategy-Bad-Difference-Matters/dp/0307886239) -Extreme ownership (https://www.amazon.com/Extreme-Ownership-U-S-Navy-SEALs-ebook/dp/B0739PYQSS/) - High output management (https://www.amazon.com/High-Output-Management-Andrew-Grove-ebook/dp/B015VACHOK/) -Hratky s PI v Doomu (https://media.ccc.de/v/mch2022-236-non-euclidean-doom-what-happens-to-a-game-when-pi-is-not-3-14159-) - AI video clip Colorblinds (https://www.youtube.com/watch?v=pEI5lHbSSNk) - Jak vytvorit vlastni stat (https://thenetworkstate.com/) Super komiks o demonovi - https://www.databazeknih.cz/knihy/zabij-nebo-budes-zabit-zabij-nebo-budes-zabit-kniha-prvni-487130
9/13/20221 hour, 3 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 285 - Shoptet

V tomto díle jsme přivítali Tomáše Mitanu a Borka Bernarda a tématem byla e-commerce služba pro e-shopy Shoptet.
9/8/20221 hour, 6 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 284 - Pavel Moravec a Honza Čapek z Braiins a deep dive do těžby BTC

Tentokráte k nám zavítali zakladatelé společnosti Braiins, která provozuje jeden z nejstarších těžebních poolů pro BTC. Jak vlastně mining funguje, jaké jsou tam zapeklitosti a strasti popř. vektory útoků. Rozhodně zajímavé povídání i pro nefanoušky crypta či BTC. Povídání nás bavilo, takže jsme si ho protáhli na nestandardní 2 hodiny. Užijte si poslech. * https://braiins.com/os/open-source * https://help.slushpool.com/en/support/solutions/articles/77000417385-what-is-asicboost-how-to-use-asicboost- * https://www.coindesk.com/markets/2017/04/27/antbleed-bitcoins-newest-new-controversy-explained/
8/12/20221 hour, 58 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

CZPodcast 282 - MotionLab aneb generování personalizovaných videí

V tomto díle jsme uvítali Vojtu Mádra, který v MotionLab technologicky bdí nad generováním personalizovaných videí. Jeho vizí je Minority Report, kdy hlavní roli v e videích hraje přímo oslovená osoba. Enjoy.
7/25/202240 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 283 - Vividi

V tomto díle jsme přivítali Adama Blažka (Vividi) a tématem bylo rozpoznávání obrazu a stavba služby pro monitoring parkování pražských ulic, která nahradí Eltodo.
7/25/20221 hour, 9 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 281 - Objectives & Key results

V tomto díle jsme si povídali s Petrem Augustínem o frameworku pro určení priorit a topdown alignmentu přes firmu OKRs (Objectives and Key results).
6/29/202256 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 280 - Jakub Jedlinský a taje tokenomiky

V tomto díle jsme přivítali Jakuba Jedlinského ze společnosti Altlift. Tato firma pomáhá novým web3 projektům s nastavením celkové ekonomiky tokenů, simulací chování uživatel a pohybů statků tam a zpátky. Tedy přesně to, co nyní řeší parta ekonomů např. pro digitální euro. Na přetřes přišla řada zajímavých nástrojů pro sledování chování ve vámi definovaných dynamických systémech. Takže chutě do toho. * https://machinations.io/ * https://www.altlift.cz/en/ * https://minsky.sourceforge.io/manual/minsky/node2.html * https://slideslive.com/38984446/the-biggest-screw-up-of-my-life-how-i-recruited-a-global-star-to-my-company-cultureclash?ref=folder-104209
6/24/20221 hour, 3 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 279 - Daniel Cuthbert on cybersecurity

We have an opportunity to talk to Daniel Cuthbert, co-author of OWASP, Blackhat conference board member, hacker and most importantly - really nice IT fellow. Daniel will be presenting on upcoming https://www.webexpo.net/prague2022 conference in Prague, so take this as a teaser for his talk. * https://twitter.com/dcuthbert * https://owasp.org/ * https://www.blackhat.com/
5/27/202249 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 278 - Developer Experience

V tomto díle jsme se věnovali tématu, které zažívá obrovský boom a to je Developer Experience nebo zkráceně DX. Umetání cestičky vývojářům, aby měli během práce co nejméně překážek např. rychlejší a spolehlivější CI/CD, jednodušší debugging, boostraping pro psaní nových služeb, to všechno jsou jenom střípky, kterým se DX věnuje. Kde DX začíná, kde končí a hlavně proč a vyplatí se stavět platform či enabling týmy a od jaké velikosti. Hosty tohoto dílu, kteří se s námi podělili o zkušenosti byli Jakub Beneš (Productboard) a Martin Patera (Pipedrive) * https://medium.com/pipedrive-engineering/say-hello-to-devboxes-fab125cd793a * https://backstage.io/
5/4/20221 hour, 4 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 277 - Trochu Apify a trochu Burning man

Do tohoto dílu zavítal technický ředitel Apify Marek Trunkát a byl to trochu technologický pokec a trochu kulturní, protože se s námi Marek podělil o zážitky z kultovního festivalu Burning man.
4/26/202243 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 276 - ShapeUp

Máte pocit, že ve Scrumu běháte jako křeček v kole bez velkého úspěchu? Možná je na čase zkusit ShapeUp. V tomto díle s Janem Mikulou o produktově-vývojové metodologii ShapeUp. - https://basecamp.com/shapeup - Ataccama shaping process https://medium.com/ataccama-spaceup/chapter-6-from-iterations-to-tangible-results-mission-lifecycle-58f0c0e6871
4/16/20221 hour, 1 minute, 35 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 275 - vývojová prostředí z JetBrains v době post covidové

V tomto díle jsme přivítali Václava Pecha z JetBrains. Nosným tématem byl vývoj vývojových prostředí JetBrains v post covid době. Jak hodně covid ovlivnil směřovaní IDE a jaké jsou nové trendy, které přinesla práce z domova při vývoji.
4/3/20221 hour, 7 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 274 - CyberSec s Markem Šottlem

V tomto díle jsme přivítali Marka Šottla a tématem byla cybersecurity, white/black hacking, etikou hackingu a jeho motivaci . Marek pracuje pro firmu SolarWinds a proto jsme se dotkli i obřího hacku, který se v této firmě odehrál. Markův kanál o securitě https://www.youtube.com/channel/UCy0S_HftNM7Fy0ksEOUHc-Q pacu - AWS exploitation framework -> https://github.com/RhinoSecurityLabs/pacu
3/28/20221 hour, 6 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

CZPodcast 273 - Převážně nevážně

V tomto díle jsme chtě-nechtě museli probrat dění na Ukrajině, jelikož jsme v posledních dnech propadli trudnomyslnosti. Dozvíte se mimo jiné o Dagiho službě vlasti a jeho neohroženém zajištění perimetru. Také jsme dali pár tipů na knížky a filmy, abyste si alespoň něco odnesli.
3/18/202252 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 272 - Staff engineering

V tomto díle jsme si povídali o staff engineeringu. Doba kdy bylo jedinou cestou ke kariernímu přískoku přestup do management tracku je dávno pryč a staff engineering je právě cestou. https://staffeng.com
2/28/202255 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 271 - Teleportace lidí v reálném čase

V tomto díle vyzpovídal Filemon Honzu Hovoru z Pocket Virtuality. Jeho firma řeší přenosy lidí a celých prostorů na dálku v reálném čase. Řeč přišla na hackování MS Hololens, psaní vlastních 3D enginů, grafické triky či remote obsluhu Temelínu. Honza je navíc jeden ze zakladatelů studia Bohemia Interactive, takže se samozřejmě musel probrat i Operation Flashpoint, na kterém se podílel jako grafik. Rozhodně zajímavé povídání, a tak přejeme příjemný poslech.
2/18/20221 hour, 8 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 270 - Vánoční speciální vážně nevážně

Už téměř jsme se sešli na live natáčení výročního CZPodcastu ve firmě TopMonks a tak nějak probrali různá, zdánlivě zajímavá, témata. Nyní si můžete tento skvost podcasterského nebe poslechnout v klidu vašich iTunes či Spotify.
1/27/20221 hour, 19 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 269 - Pokročilé techniky v GraphQL

V tomto díle přijal pozvání Michal Sanger z Pipedrive, aby nám pověděl proč (ne)použít věci jako GraphQL Federation a jaké jiné alternativy máme. Řeč se točila i kolem jiných zajímavých GraphQL témat, takže je to absolutní muss poslech pro všechny, kteří chtějí obcovat s tímto přístupem k návrhu API. Jo a Michal je foodie, takže i to jsme probrali. Enjoy! Links: https://book.productionreadygraphql.com/ https://devcommunity.pipedrive.com/t/pipedrive-graphql-apis/4795 https://sangernatripu.cz/
12/14/202154 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 268 - Purple stack & Serverless

Před více než čtyřmi lety jsme 173. @czpodcast zaseli semínko serverless programování. Na základě tohoto dílu se rozhodli dat serverless přístupu šanci v Purple technology a přepsali backendovou část aplikace právě na serverless funkce v AWS. V tomto díle se s námi přišli podělit o zkušenosti právě s přechodem na serverless. Purple technology toho hodně vrací komunitě. Třeba tím, že opensourceovali vlastní serverless nadstavbu https://github.com/purple-technology/purple-stack, pořádají Serverless meetup v Brně a nebo píší blog nejenom na téma serverless https://blog.purple-technology.com A pro nepamětníky odkaz 173. czpodcast o serverless https://soundcloud.com/czpodcast-1/cz-podcast-173-serverless
12/9/202152 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 267 - Parallel Garden a Skywalk systems

Jde dohromady těžba kryptoměn a hydroponické pěstování stévie? V tomto díle nám Michal Zatřepálek řekne o projektech Parallel garden a Skywalk systems, které oba tyto světy spojují.
11/27/20211 hour, 8 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 266 - APM a AppDynamics

V tomto díle přijali pozvání Marek Potočiar a Martin Mareš z AppDynamics (Cisco) a tématem našeho povídání byl Application Performance Management a obecně observabilita. Kluci pracují na nástroji či službě AppDynamics a nasdíleli s námi celou řadu zajímavých technických postřehů. No skoro všechno Java, dýchla na nás nostalgie starých dobrých časů.
11/12/20211 hour, 3 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 265 - Investování a to nejen v kryptu pro holky

V tomto díle jsme se rozhodli v našem podcastu přerušit nadvládu bílého může s kryzí středního věku a pozvali Evu Řehákovou a Soňu Parke z iniciativ Investování pro holky a Holky v kryptu. Zajímalo nás jak se holkám daří pomáhat se šířením osvěty kolem investování. - https://investovaniproholky.cz - https://holkyvkryptu.cz
11/4/20211 hour, 8 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 264 - Product design

Do tohoto dílu dorazil Honza Šrůtek a tématem byl product design ve všech podobách a odnožích od vlastního designu až po UX výzkum. Honza popisuje jak může probíhat spolupráce designu a vývoje a co všechno hraje roli.
10/27/202159 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 263 - Turris

Do toho dílu zavítal Petr Palan z projektu Turris, který pracuje na open source HW i SW založených síťových prvcích ať již se jedná o routery či firewally.
10/2/202153 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 262 - Akamai

Další díl jsme ladili více do technična, abychom nedostávali zpětnou vazbu, že jsme moc softskilloví. V tomhle díle jsme si na vás připravili C++ a HTTP 3.0, na kterém tady v Praze pracují.
9/24/20211 hour, 4 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 261 - Leadership

Do tohoto dílu přijal pozvání Pepa Starýchfojtů, fakt se tak jmenuje čestný pionýrský, a tématem byl leadership. - O čem přesně je leadership (vedení lidí) - Proč většinou selže karierní posun z pozice jsem schopný vývojář teď ze mě udělali manažera co vede lidi - Jestli se člověk leadrem rodí nebo se jím stává (growth vs fixed mindset) a jak mu k tomu případně pomoci (nebo nechat pracovat Darwina ;-) - Hromada doporučených knih (The leadership pipeline, Nastaveni mysli) a služeb pro další vzdělávání (https://www.platohq.com) - Tak ať nejste ovečky.
9/9/20211 hour, 3 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 260 - Převážně nevážně

Po době prázdninové odpočinkové přichází opět doba podcastová. V tomhle díle jsme si dali malý refresh našich zážitků.
8/17/20211 hour, 5 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 259 - Výchova programátorů v Čechách - MakeITToday

V tomto díle jsme vyzpovídali majitelku společnosti MakeItToday Janu Vyhlídalovou. Ta se věnuje bohulibé činnosti, a sice kalení dětí na programátory. A nejen dětí. Má cenu tlačit děti do programování? Není to pouze zbožné přání nerdovských rodičů? Je programátorská gramotnost nutností do budoucna? Zaposlouchejte se. PS: Omlouváme se za tižší zvuk u Jany, v příštím díle už bude setup snad bezchybný.
8/6/202142 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 258 - Převážně nevážně

V dalším díle opět převážně nevážně na různá témata.
6/11/202153 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 257 - Martin Děcký

Do dalšího dílu jsme pozvali Martina Děckého toho času pracujíhé pro čínskou technologickou firmu Huawei, kde má na starosti výzkum a v oblasti operačních systémů. Tento díl nebyl tolik o technologiích jako spíše o tom, jak se everopanovi pracuje v čínské firmě, na jake největší kulturní rozdíly narazil, důsledích čínsko americké obchodní války a jejího dopadu pro Huawei a nebo o etických dilematech.
5/14/20211 hour, 11 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 256 - Supply chain attacks

Do 256. dílu zavítal Dávid Kosť a tématem byla bezpečnost a to především oblast supply chain útoků, se kterými se v posledni době roztrhl pytel. Podívali jsme se na zoubek tomu nejvice medializovanému tedy SolarWinds, za kterým mohou stát tajné služby Ruska.
5/5/20211 hour, 10 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 255 - Převážně nevážně

V dalším díle jsme si uzurpovali čas pro sebe a dali další převážně nevážné mlácení prázdné slámy.
4/22/20211 hour, 2 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 254 - SatoshiLabs

Do 254. dílu dorazili kluci ze SatoshiLabs Tomáš Sušánka a Matěj Žák a tématem byl jejich hardware trezor pro bitcoiny a další kryptoměny.
4/9/20211 hour, 9 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

CZPodcast 253 - Cloudtalk

Do tohoto dílu jsme pozvali Josefa Podaného ze slovenského startupu Cloudtalk. Naše povídání se točilo kolem této platformy pro callcentra.
3/30/20211 hour, 18 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 252 - Ultráci

V tomto díle jsme se rozhodli dát prostor naší společné vášni v podobě vytrvalostních sportů. Vybrali jsme si opravdu zástupce extrémních disciplín a distancí v podobě ultraběžce Karla Holuba a mnohonásobného ironmana Michala Jaloveckého.
3/15/20211 hour, 26 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 251 - eSports v Čechách očima profi klanu Sazka Brute

Tomáš Muller a Filip Štěrba z profi gaming týmu Sazka Brute nám přišli povědět o tom, jak tvrdý je chlebíček firmy, zaměřené na eSports. - Dá se uživit hraním her? - Kolik takový cirkus stojí? - Kdy začít s hraním a je to perspektivní kariéra pro vaše dítko? - Jaké hry hrát, jaké nástroje používat? - Jak ukočírovat pytel mladých blech? - Fenomén blbinek za crypto - NFT? Takové a tuna dalších otázek padla a kluci vyprávěli a vyprávěli, takže tu máme další delší díl. Links: - https://www.facebook.com/brute.gg/ - https://dev.twitch.tv/extensions - https://www.eslgaming.com/ - https://liquipedia.net/counterstrike/Astralis
3/10/20211 hour, 29 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 250 - CDN77 opět

Do 250. dílu a po pěti letech od posledního nahravání dorazil Zdeněk Cendra zakladatel CDN77. Skvělé a nezvykle otevřené povídání o tom, jak postavit veleúspěšnou firmu. Tenhle díl je o podnikání v globálním měřítku a technologických výzvách. Zdenda má kadenci jako kulomet a příběhů plnou baťožinu.
2/23/20211 hour, 43 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 249 - Vlastní RISC-V procesor? Žádný problém s Codasip

Do tohoto dílu jsme pozvali kluky z brněnského startupu Codasip a tématem byl jejich nástroj pro návrh, vývoj a testování procesorů s architekturou RISC-V. Tuze zajímavé povídání, ve kterém kluci rozklíčovali, že možná doba hegemonů Intel či AMD pomalu končí.
2/23/202158 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 248 - Apache Kafka

V 248. dílu Honza Svoboda z firmy Confluent, která stojí komerčně za Apache Kafka. S Honzou jsme probrali jeho předchozí štace, pařbu v San Diegu, která byla tajnou oslavou IPO Pivotalu, a nechali se nachytřit Kafkou a probrali firmu Confluent. Zajímalo nás zdali se Confluent náhodou nebojí o svůj business a neplánuje podobně jako Elastic či MongoDB změnu licence. Zmíněné knihy Kafce: https://www.confluent.io/resources/kafka-the-definitive-guide-v2/ https://www.confluent.io/apache-kafka-stream-processing-book-bundle
2/18/202157 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 247 - Outreach

Do dalšího dílu zavítal Tomáš Bergl a Fero Kaduk z Outreach. Tématem byl tenhle zajímavý startup a vyptali jsme se opravdu na všecko - od založení pražské pobočky, přes stock option plan, proč zvolili Go, kolik mají mikroslužeb, proč chodí v Seatlu do české hospody na plzeň a nebo jak jim funguje onboarding v době covidové.
2/6/20211 hour, 17 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 246 - Karel Minařík

Kde se vzal tu se vzal po deseti letech Karmiq alias Karel Minařík a vylouplo se z toho tuze zajímavé povídání. Začali jsme krátkou rekapitulací a lovením v paměti, kdy jsme se na to naposledy s Karmiqem potkali a o čem že to bylo. Prošli jsme Karmiho cestu s firmou Elastic až po veleúspěšné IPO, tedy iniciální úpis akcií na burze v New Yourku, kde jsou kótované technologické firmy jehož součástí byl jakožto zaměstnanec číslo osm součástí. Nemohli jsme vynechat žhavé téma v podobě aktuální změny licence Elasticu, která byla vyvolaná ne úplně košer praktikami AWS. Nebyl by to Karmi, abychom se nedostali k filozofické debatě na téma open source, která s tím úzce souvisí. Délka tohoto podcastu udělá radost především rekreačním běžcům na střední a dlouhé tratě, protože se stopáž natáhla na hodinu dvacet, ale rozhodně to stojí za poslechnutí. Oznámení o změně Elasticsearch a Kibana licence: https://www.elastic.co/blog/licensing-change https://www.elastic.co/blog/license-change-clarification Specificky o historii Elasticsearch a AWS, “osobnější” pohled: https://www.elastic.co/blog/why-license-change-AWS Článek od Amazonu: https://aws.amazon.com/blogs/opensource/stepping-up-for-a-truly-open-source-elasticsearch/ Článek od právníka, který se zabývá licencemi, a který se snaží debatu trochu “zracionalizovat” — na to se prosím určitě podívej, hezky to doplňuje to debatu, kterou jsme vedli po mailu i v podcastu: https://writing.kemitchell.com/2021/01/20/Righteous-Expedient-Wrong.html Knihy: Eškol Nevo, “Poslední interview”; http://www.pistorius.cz/index.php?&p=book&id=202 Laura Spinney, “Pale Rider. The Spanish Flu of 1918 and How It Changed the World”; https://www.publicaffairsbooks.com/titles/laura-spinney/pale-rider/9781610397681/ Richard Davies, “Extreme Economies"; https://extremeeconomies.com/book
1/29/20211 hour, 20 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 245 - Jakub Pavlík

Do dalšího dílu jsme si pozvali Jakuba Pavlíka, který má za sebou několik, přesně řečeno dva, velké exity technologických firem a to TCP Cloud a Volterry. V tomto díle nám vyprávěl oba příběhy a vy se máte na co těšit, protože to Jakub okořenil pár historkami ze zákulisí.
1/25/20211 hour, 7 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 244 - Převážně nevážně

Letos naposledy, bilancování s rokem 2020, v tradičním duchu převážně nevážně.
12/30/202046 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 243 - Soukromé vzdělávání v Česku

V dalším díle s Markétou Fibigerovou (zakladatelka 1. IT Gymnázia) a Ondřejem Kaniou (výkonný ředitel společnosti JK Education a zřizovatel Pražského humanitního gymnázia a dvou amerických škol v Česku) o soukromém vzdělávání v Česku.
12/17/20201 hour, 26 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 242 - Deepnote

Do dalšího dílu jsme si pozvali Jirku Lhotku a Filipa Stollára z Deepnote. Tenhle jejich startup, který prošel Y combinatorem a získal zajímavou investici, nás totiž zaujal. Deepnote splňují totiž vlhký sen všech datascientist a to v tom, že přináší kolaborativní Jupiter compatible notebook.
12/8/202052 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 241- Umělá inteligence ve službách digitálního filozofa

Honza Tyl povídá o projektu digitálního filozofa. Honza a jeho tým natrénoval OpenAI GPT-2 model na články a rozhovory Václava Havla, a následně nechal digitálního V.H. odpovědět na otázku odstranění sochy Koněva. Z odpovědi člověka zamrazí "Nejsem si jistý touto památkou, ale i komunistický režim zničil mnoho historických památek. Také se pokusili vymazat naši historii. Věřím, že bychom si měli všechno pamatovat, i když je to bolestivé. Proto podporuji myšlenku zachování pomníků. Musíme si pamatovat, co se stalo dříve, abychom se mohli vyhnout opakování." Nepovídali jsme si pouze o projektu digitálního filozofa, ale i o dalších projektech z Honzovi dílny. Honza si dokonce nechal vygenerovat digitálního člena vedení firmy, který se sám pojmenoval Alpha. K dokonalé bytosti bylo potřeba dodat i umělou inteligenci vygenerovanou fotku viz cover obrázek. Na konci dílu jsem Honzu požádal ať nechá vygenerovat pohádku o popelářích, protože jí každý večer vyprávím synovi. Syn řekne pouze úvod,: Mam rád pohádku o popelářích, kteří mají velké popelářské auto, kterým vyvážejí popelnice v celém městě. Popelářské auto se občas rozbije a potom musí do opravy k nejšikovnějšímu opraváři skřítku Maxíkovi. Jejich prace zacina brzo rano... Nenatrénovaný model vygeneroval dvě pohadky. Pohádka 1. Popelnice však nemají nic lepšího na práci než zasahovat do opravy. Popelnice na levé straně náklaďáku je drzé malé stvoření, které nechce čekat, až opravář opraví náklaďák. Místo toho vždy podněcuje popelnici napravo, když vidí popelářské auto. Malá popelnice napravo je stvoření s velkým srdcem a vždy věří svému příteli, popelnici nalevo. Malá popelnice nalevo říká popelnici napravo, že se popelářské auto rozpadá, a popelnice napravo zase říká popelnici nalevo, že se popelářské auto již rozpadlo. Popelnice napravo je tak přesvědčená, že se popelářský vůz již rozpadá, že se vozu bojí. Náklaďák se však nerozpadá a popelnice napravo si uvědomí, že popelnie nalevo trochu klame. A popelářské auto zůstává na ulici, po opravě, lesklé jako nové.   Pohádka 2 Je to pro ně vždy příjemná chvilka. Jednoho dne se popelnice vydala na výlet k moři. Když se vrátili domů, zjistili, že popelářské auto zmizelo. A popelnice ...? Byla velmi smutná. Popelářské auto bylo ukradeno! Nikdo nevěděl, kam se podělo. Ale popelnice musely fungovat. Pracovali tak, jako nikdy předtím! Popelářské auto samozřejmě nebylo odcizeno. Bylo to jen v opravně. Ale popelnice fungovaly tak dobře, že velmi brzy byla jejich práce hotová a oni neměli co dělat. Popelnice byly velmi šťastné! Nyní měli čas na odpočinek! Šli si hrát do lesa a plavat k moři. Byli velmi šťastní. Byli to nejšťastnější popelnice na světě. Jednoho dne k nim opravář přišel a řekl: „Moji přátelé, mám pro vás dobrou zprávu. Popelářský vůz je nyní připraven. “ Popelnice byly velmi šťastné. Byli tak šťastní, že plakali radostí. Šli do garáže, vzali popelářské auto a šli do lesa. A žili šťastně až do smrti. Konec
11/29/202058 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 240- Svelte

V tomto díle jsme pokecali o Svelte javascriptovem frameworku s Ivo Lukačovičem.
11/21/20201 hour, 11 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 239- Rouvy aneb jak si zajet Vueltu či Ironman na trenažeru z obýváku

V dalším díle dorazili kluci z Rouvy virtuálního sportovního indoor trenažeru. Povídání to bylo tuze zajímavé. Kromě kořenů téhle firmy z Vimperka, jsme se samozřejmě zajímali o technologie a business obzvláště v době Covid19 přející indoor sportovním aktivitám.
11/14/20201 hour, 9 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 238 - Na kole kolem světa II.

Díl druhý. To se jednoho dne probudíte, zajdete do bazaru, koupíte si kolo, do baťůžku k buchtám od babičky přibalíte pár EUR a na tři roky vyrazíte na cestu kolem světa. A pro jistotu to na pár kontinentech střihnete ze severu na jih. Aby to nebyla nuda a nouze o nevšední zažítky kulatá razítka si namalujete do pasu pastelkou, zkusíte přejet pouště, horské průsmyky, umrznout ve stanu, necháte se skoro sežrat žraloky, volat o pomoc uprostřed ničeho, absolvovat blízké setkání s pašeráky drog a nakonec zjistit, že cesta je cíl a to před čím jste utíkali vás stejně doběhne.
11/9/202032 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 237 - Na kole kolem světa I.

To se jednoho dne probudíte, zajdete do bazaru, koupíte si kolo, do baťůžku k buchtám od babičky přibalíte pár EUR a na tři roky vyrazíte na cestu kolem světa. A pro jistotu to na pár kontinentech střihnete ze severu na jih. Aby to nebyla nuda a nouze o nevšední zažítky kulatá razítka si namalujete do pasu pastelkou, zkusíte přejet pouště, horské průsmyky, umrznout ve stanu, necháte se skoro sežrat žraloky, volat o pomoc uprostřed ničeho, absolvovat blízké setkání s pašeráky drog a nakonec zjistit, že cesta je cíl a to před čím jste utíkali vás stejně doběhne.
11/5/202048 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 236 - Převážně nevážně

V 236. opět my dva převážně nevážně
10/26/202043 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 235 - ShipMonk David Pavlík o Amazonu, Netflixu, SpaceX a Kiwi

David Pavlík prošel pěknou řádkou technologických gigantů a zakotvil jako CTO ShipMonk. V tomto podcastu jsme probrali jeho zkušenosti z těchto firem.
9/16/202041 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 234 - Engineering praktiky

Do dalšího dílu jsme pozvali Mariana Kameništák (Mews) a probírali jsme různé praktiky, které se mu osvědčily pro vedení engineering týmů.
9/1/20201 hour, 10 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 233 - Převážně nevážně

CZ Podcast 233 - Převážně nevážně by CZPodcast
8/17/202041 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 232 - Převážně nevážně

V dalším díle převážně nevážně o naších životech a světu kolem nás.
8/10/20201 hour, 8 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 231 - Převážně nevážně

V dalším díle převážně nevážně o naších životech a světu kolem nás.
6/18/202043 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 230 - Převážně nevážně

Vypadá to, že se za hranice pěknou dobu nepodíváme, proto nás napadlo pokecat o našich cestovatelských zážitcích.
5/1/202059 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 229 - Převážně nevážně

V dalším díle během krize Covid19 opět převážně nevážně o všem možném z našich životů v karanténě.
4/24/202047 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 228 - Převážně nevážně

Převážně nevážně i v době corona krize. Fakt to neni taková tragédie, my čucháme nové přiležitosti.
4/1/202047 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 227 - Neuron soundware

V tomto díle nás přivítal Pavel Konečný ze sturtupu Neuron soundware. Kromě vývoje vlastního hardware nebo tréninku neuronových sítí jsme se nemohli vyhnout tématu umělé inteligence v autonomních systémech.
3/10/20201 hour, 1 minute, 22 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 226 - Převážně nevážně

Převážně nevážně na různá témata. V tomto díle o koronavirusu, anarchii, nákupu odstřelovačské pušky, obranném perimetru Filova domu, vstupu do aktivních záloh a Dagího flákání.
3/3/202043 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 225 - Převážně nevážně

V dalším díle náš pokec převážně nevážně na různá témata. Počínaje avokádem, které vytlačuje kokain, přes vánoce, nové digitálky a nebo tendr na dálniční známky. Užijte si to.
1/28/202049 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 224 - průmyslové IoT

V tomto díle jsme zavítali za Štěpánem Bechynským do Microsoftu, se kterým jsme probírali průmyslové využití IoT. Štěpán vyprávěl o zajímavých projektech např. optimalizaci nanášení lepidla na etikety pivních lahví. Poslední díl v roce 2019 si užijte.
12/20/20191 hour, 5 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 223 - Miloš Čermák

Do tohoto dílu zavítal Miloš Čermák, novinář, spisovatel, standup komik, běžec, autor podcastu, no zkrátka všeuměl skoro jako my dva. Pokud jste naše generace, zaznamenali jste ho možná v legendárním pořadu Zavináč, který na televizních obrazovkách referoval o Internetu. Miloš zavzpomínal na tyhle dřevní doby, komiks Hana a Hana, a k dobru přidal historku o tom, jak byl součástí experimentu Štola 88, během kterého se stal pokusným králíkem v projektu simulujícím podmínky na orbitální stanici.
12/5/20191 hour, 9 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 222 - CZ Podcast feat. Kafemlejnek

Pokud jste si mysleli, že prázdnou slámu lze mlátit jenom ve dvou, přesvědčíme vás, že to jde i ve čtyřech. Třeba o tom, nakolik se změnily konference od doby, co jsme byli programátorští elévové nebo jak komplexní disciplína vyžadující specializaci je dnešní vývoj. Chtěli jste to, máte to. My jsme na delší dobu domlátili a vracíme se k serioznímu obsahu a klukům přejeme mnoho dobrého, ať je tento díl vykopne do stratosféry českého podcastového nebe. Dali jsme do toho vše, více už pro ně udělat nemůžeme. Tak čau lidi.
11/20/20191 hour, 4 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 221 - Azure cloud

Do dalšího dílu dorazil Tomáš Kubica z Microsoftu a tématem byl Azure cloud. Začali jsme drobným exkurzem do minulosti, jak cloud computing vypadal před deseti lety, a pokračovali až do dnešních dnů k podmořským datovým centrům, chlazení olejem, spolehlivosti hardware a patchováním kernelu a hypervisoru. Bylo to tak zajímavé povídání až se nam z něj podařilo zapomenout udělat fotky. Teda kromě chlebíčků na stole, které blejskla Luu Ly. Užijte si to.
11/13/20191 hour, 11 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 220 - Panoramic

Neuvěřitelné se stalo po 220 skutkem. Do tohoto dílu dorazili kluci z Panoramic, konkrétně Tomáš Plešek a Roman Gavuliak. Povídali jsme si o jejich startupu po ose Holywood, marketing, automatizace analýza a skončili jako vždy u oplzlých vtípku na konto ňader Angeliny Jolie a trochu toho mudrovani kolem databází, AWS a softwarového stacku aneb co dům dal. Spoiler alert, hozená rukavice Kafemlejnku.
11/8/201950 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 219 - Dobyvatelé kosmu z České republiky

V tomto díle jsme přivítali Honzu Spratka (European Space Agency ) a Vaška Havlíčka (SAB Aerospace). Probrali jsme od nepodastatných témat, jako jsou úspěchy evrospkého vesmírného programu, českou stopu v něm, i ta podstatná například jestli se říká kosmonaut nebo astronaut.
10/23/20191 hour, 7 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 218 - 4n6strider

Do tohoto dílu dorazil Jindřich Karásek alias 4n6stride který se zabývá analýzou a odhalováním cyber kriminality. - https://4n6strider.it/ - https://blog.trendmicro.com/trendlabs-security-intelligence/heatstroke-campaign-uses-multistage-phishing-attack-to-steal-paypal-and-credit-card-information/ - https://www.theguardian.com/environment/2006/jan/05/energy.g2
10/16/201955 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 217 - Ivo Lukačovič

Neuvěřitelné se stalo skutkem, naše otřepaná fráze konečně není frází, protože dorazil Ivo Lukačovič. Zakladatel Seznam.cz, Windy.com nebo Melown. Tento podcast má vlastně dvě části. Technickou, kdy nám Ivo vyprávěl, jak naprogramoval Windy.com a proč ho štve, když mu někdo v odsazení mění tabulátory za mezery, jak se potkal s Angularem, single thread programováním, a zamiloval si vanilla JavaScript a Node.js. Obecnou, kdy nám vyprávěl o tom, jakou roli hrály detaily při vyjednávání o ceně za 3D modelovací startup Melown, síle říci ne, knihách, čtyřech business schůzkách za rok, klimatické změně, letadlech a vrtulnících.
10/2/20191 hour, 22 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 216 - VR svět se Somnium space

V dalším díle jsme se ponořili do virtuální reality, pokud jste naposledy slyšeli o spojení VR a Second Life je tenhle díl pro vás. Jak se takový svět virtuální reality vyrábí, jak se na něm dá vydělat, kolik je to práce, jaký headset si rozhodně nekupovat. O tom všem jsme povídali s Arturem Sychovem CEO Sominum Space.
8/7/201958 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 215 - Pipedrive

V dalším díle jsme přivítali Tomáše Řehoře z Pipedrive. Okolo tohoto estonského startupu a jeho engineering culture, mimochodem inspirované Spotify, se točila valná většina našeho povídáni. Pokud tedy necháme stranou Filovu zábavnou historku ohledně námluv v Kazachstánu a pojídání beraního ucha.
7/23/20191 hour, 5 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 214 - Google Firestore a real time databáze

V dalším díle jsme se sešli s Davidem Várou a tématem byla real time databáze Google Firestore.
6/22/20191 hour, 2 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 213 - Beat Games

Do dalšího dílu jsme zavítali za starým dobrým Splitem alias Jánem Ilavským, abychom jako poslední s křížkem po funuse, pokecali o megahitu pro virtuální realitu Beat saber, za kterým stojí s týmem Beat Games. Že se podařilo prodat milion kopií je informace známá, ale Split se nám pochlubil s tím, že i mistr tesař se někdy utne. Sem tam přeteče integer nebo se udělá drobná chybička ve for each cyklu. Nevadí, s performance tuningem pro Oculus quest pomáhal samotný John Carmack. Ten John Carmack z id software, pro nás pařany z devadesátek legenda. Víc se dozvíte v tomhle díle. - Rozhovor o Beat Saber s Jaroslavem Beckem https://video.aktualne.cz/dvtv/beat-saber-chci-aby-hra-byla-kultovni-jako-tetris-muzete-zaz/r~e3e4b9c266c811e9ae850cc47ab5f122/?redirected=1559587539 - Starší díl o Chameleon run https://soundcloud.com/czpodcast-1/cz-podcast-153-neobycejna-cesta-chameleon-run - Starší díl se Splitem a Lookymanem o indie vývoji her http://www.java.cz/article/cz-podcast-103-vyvoj-indie-her-aneb-pankacem-snadno-a-levne
6/3/201958 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 212 - Progresivní webové aplikace

V tomto díle jsme přivítali Honzu Ševčíka a Martina Nuce a tématem byly progresivní webové aplikace (PWA). Dělat či nedělat nativní, hybridní nebo progresivní aplikace? Nezabije PWA Google, nepotopí ho snad Apple kvůli obcházení AppStore? Neřěší PWA jeden problém (instalace) a tím přináší problém jiný (UX, rychlost)? Jak je to s bezpečností, rychlostí, kdy použít. Okruh otázek byl opravdu široký.
5/14/201954 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 211 - Platy v IT

V dalším díle zasedli za natáčecí pultík Kateřina Bláhová, Luu Ly a Honza Klat. Tématem byly platy v IT. Nehoráznost, opulentnost, všechno stranou, v tomhle díle se totiž dozvíte nejenom jak se pohybují platové úrovně, proč jsou PHP vývojáři chudí příbuzní, že nejvíc se rentuje být SAP konzultantem, proč se někdy těžko přidává, že spravedlivý systém odměňování neexistuje a kdo by prozradil měsíční výplatu sousedovi. Tenhle díl je lehce kontroverzní, tak si ho užijte. - Platy v PHP, průzkum https://medium.com/@klatys/platy-php-vývojářů-2018-c136e92b78de
5/1/20191 hour, 6 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 210 - Roumen, kočka a kvantový počítač

V tomto díle se uskutečníl velký návrat a to nikoliv velkého blondýna s červenou botou, ale našeho zakládajícího člana Roumena, který se dal do holportu s Petrem Dvořákem ve startupu Wultra. Naše povídání se nemohlo točit kolem ničeho jiného než bezpečnosti. Nakousli jsme nové hrozby v podobě mobilního malware, který utočí na mobilní bankovnictví. Potom nás kluci trochu pomotali v eliptických křivkách, a přes otevření boxu se Schrödingerovou kočkou jsme skončili u kvantového počítače. - Když tučňáci netančí, aneb jak získat nejlepší lidi do technologické firmy, značka “levně”. https://medium.com/@wultra/když-tučňáci-netanč%C3%AD-aneb-jak-z%C3%ADskat-nejlepš%C3%AD-lidi-do-technologické-firmy-25a5f0fc619b - Mobilní malware je stále chytřejší, aneb proč už vaše mobilní bankovnictví nemusí být bezpečné https://medium.com/wultra-blog/mobiln%C3%AD-malware-je-stále-chytřejš%C3%AD-aneb-proč-už-vaše-mobiln%C3%AD-bankovnictv%C3%AD-nemus%C3%AD-být-bezpečné-f6f522f880d5 - Můj útěk z firemního krysího závodu https://medium.com/wultra-blog/můj-útěk-z-firemn%C3%ADho-krys%C3%ADho-závodu-599094dc3b19 - Kniha kódů a šifer: Tajná komunikace od starého Egypta po kvantovou kryptografii https://www.goodreads.com/book/show/10112121-kniha-k-d-a-ifer - Quantum Computing for High School Students https://www.amazon.com/Quantum-Computing-High-School-Students/dp/1775390411
3/26/20191 hour, 4 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 209 - Digitální identita, elektronické volby a proč jsme 15 let za Estonskem

Tuze zajímavý host zavítal do tohoto dílu. Povídali jsme si s Jiřím Bulanem (https://twitter.com/jiribulan) o digitální identitě, elektronických volbách, stavu elektronizace naší státní správy. Nevynechali jsme otázku soukromí a bezpečnosti například s ohledem na manipulaci. V závěru jsme se dotkli Facebooku, trollích farem a velkého čínského bratra. Příjemný poslech.
3/19/20191 hour, 5 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 208 - školení, dokumentace

Do 208. dílu dorazil Radim Šnajdr a Vilém Vatrt z Quadientu a téma bylo školení, dokumentace no prostě všechno co jsme si jako mladí elévové zažili. Jaké bylo naše překvapení, že nástroje, se kterými jsme pracovali ještě my, jsou stále používané. Ať žije DocBook! V podcastu ukázal Vilda své lingvistické dovednosti, můžete se těšit na zdravici ve španělštině a portugalštině.
3/15/20191 hour, 12 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 207 - Svět IoT s Energomonitorem

Do 207. dílu dorazil Pavel Štorek a David Majda z Energomonitoru a tenhle díl je dalším ze světa IoT. Probrali jsme historii projektu včetně všech pivotů, architekturu, bezpečnost no prostě všechno co by nás, a doufejme i vás, mohlo zajímat.
3/1/20191 hour, 9 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 206 - AI v sítce basketbalových košů

CZ Podcast 206 - AI v sítce basketbalových košů by CZPodcast
2/21/201949 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 205 - Mews

Do tohoto dílu dorazil Richard Valtr a Jiří Helmich a kecali jsme o startupu Mews, který narušuje stojaté vody hospitality managementu, kde není neobvykle dělat rezervace po faxu. Další vtipné historky uvnitř. Před použitím netřepat.
1/22/201958 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 204 - Pull requesty, merge requesty a jiné mudrování nad podstatou týmového vývoje

V novém roce s novým elánem jsme se sešli, abychom podebatovali trochu v duchu převážně nevážně a tak trochu vážně na téma kolaborativního vývoje v týmu. Může být vůbec vývoj nekolaborativní činnost? S Alešem Roubíčkem alias Raroušem jsem se do tématu zakousli a začali od pull requestů, pěkně přes domnělé či skutečné problémy v doručování hodnoty zákazníkům. Ultimátní odpověď zdali pull requesty, jak na code review a párové programování nedostanete, ale přesto jsme se snažili nabídnout širší pohled, protože to není černobílé.
1/16/20191 hour, 1 minute, 11 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 203 - Testování na produkci

Do 203. dílu jsme pozvali Lukáše Křečana, Martina Damovského a Zdeňka Mertu a bavili se o testování na produkci. Techniky (postupy) - Canary release https://martinfowler.com/bliki/CanaryRelease.html - Blue Green deployment https://martinfowler.com/bliki/BlueGreenDeployment.html - A/B testing https://en.wikipedia.org/wiki/A/B_testing - Tap recording - Shadowing http://blog.christianposta.com/microservices/advanced-traffic-shadowing-patterns-for-microservices-with-istio-service-mesh/ - Feature toggles https://martinfowler.com/articles/feature-toggles.html - Synthetics (Specialni ucty) - Exploration Testing https://en.wikipedia.org/wiki/Exploratory_testing - Chaos testing https://principlesofchaos.org Nástroje - Diffy https://github.com/twitter/diffy - Istio https://istio.io Zdroje Knihy - The DevOps Handbook: How to Create World-Class Agility, Reliability, and Security in Technology Organizations - Accelerate: The Science of Lean Software and DevOps: Building and Scaling High Performing Technology Organizations - Lean Enterprise: How High Performance Organizations Innovate at Scale - Building Microservices: Designing Fine-Grained Systems Články - https://medium.com/@copyconstruct/testing-in-production-the-safe-way-18ca102d0ef1 - https://blog.turbinelabs.io/deploy-not-equal-release-part-one-4724bc1e726b - https://blog.turbinelabs.io/deploy-not-equal-release-part-two-acbfe402a91c - https://martinfowler.com/articles/microservice-testing/ - http://blog.christianposta.com/microservices/advanced-traffic-shadowing-patterns-for-microservices-with-istio-service-mesh/ - https://githubengineering.com/move-fast/
11/27/20181 hour, 3 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 202 - Balena.io

Pamatujete si ještě Resin, ten aplikační server? Ten byl zastaralý snad už v době kdy jsme byli na střední. No nic, když se objevil na scéně Robert Vojta alias Zrzka, řekli jsme si proč ne. No a nakonec není Resin jako Resin, protože to je Balena. Balena.io je služba pro vývoj, nasazení a správu IoT zařízení. Zrzka nám představil hodně netradiční firemní kulturu, jak probíhal příjímací pohovor, onboarding v plně distribuované firmě nebo jazyk Rust, ve kterém aktuálně programuje.
11/21/20181 hour, 5 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 201 - Snyk.io

V tomto díle jsme přivítali u nahrávacího pultíku Mílu Votradovce ze startupu Snyk.io (serie B, 20M$), který poskytuje službu na kontrolu zranitelností v 3rd party knihovnách a open source technologiích. Asi poprvé jsme naťukli téma DevSecOps. - Talk Snyk CEO o tom, co vlastně dělají a proč (https://www.youtube.com/watch?v=iXA14OFXxZA) - Mílovo talk z PyconuCZ o Snyku a Pythonu (https://www.youtube.com/watch?v=03FODN78s38&list=PLyde45Tox-Ncur9YAqc86Sq_tRVCAehYw&index=16&t=0s) - Mílovo blog (https://blog.shrug.cz/); tam je zatím spíš takové povídání o životě v Londýně a stěhování, ale časem tam snad přibudou i nějaký techničtější.
11/14/201855 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 199.1 - DevOps fuckups

Do 199. dílu dorazil Martin Podval a Lukáš Křečan z Liftaga a kecali jsme o DevOps fuckupech aneb jak kreativně sestřelit produkci a ani se u toho moc nenadřít. Všechny postavy vystupující v tomto díle jsou smyšlené a jejich podobnost se skutečnými postavami je čistě náhodná. Včetně Javičky. - https://blog.kamil-zmeskal.cz/2018/10/nasledky-planovane-odstavky-el-energie.html - https://about.gitlab.com/2017/02/10/postmortem-of-database-outage-of-january-31/ - https://slideslive.com/38907920/zonky-devops - https://slideslive.com/38907918/sre-in-apiary - https://slideslive.com/38907919/devops-zkusenosti - https://slideslive.com/38907917/extremni-devops Zmiňované nástroje - https://logentries.com/ - https://www.omnisci.com/ - https://www.pagerduty.com Pro zájemce o práci v Liftagu - https://www.startupjobs.cz/startup/liftago
10/23/20181 hour, 7 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 199 - K8s, mikroslužby, Ops as a service

V dalším díle jsme se potkali s Markem Bartíkem, Barborou Kalouskovou z Revolgy. S Filemonem jsme si střihli fake vyjednávání s dodavetelem Kubernetes clusteru, pustili pár mouder o lambda funkcích a architektuře. Doufáme, že se vám tento podcast bude líbit.
10/7/20181 hour, 8 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 198 - Převážně nevážně

V dalším díle přinášíme pel mel novinek a téma, zdali se můžete stát ajťákem v 45. - Novinky Apple, review od Petra Máry - https://www.youtube.com/watch?v=l37ESyADhR4 - Amazon Web Services Hiring Engineers For ‘Big, Audacious Space Project - https://www.geekwire.com/2018/beyond-cloud-amazon-web-services-hiring-engineers-big-audacious-space-project/ - Google Discontinuing 'Inbox by Gmail' in March 2019 - https://www.macrumors.com/2018/09/13/google-discontinuing-inbox/ - Z nuly na miliardu za rok a půl. Český startup Ytica spolkl americký obr - http://www.forbes.cz/z-nuly-na-miliardu-za-rok-a-pul-cesky-startup-ytica-spolknul-americky-obr/ - https://soundcloud.com/czpodcast-1/cz-podcast-184-ytica - Doom 2's final secret revealed after 24 years - https://www.cnet.com/g00/news/doom-2s-final-secret-revealed-after-24-years/?i10c.encReferrer=aHR0cHM6Ly90LmNvL0JCNGZDOVBKYVc%3D&i10c.ua=1&i10c.dv=14 - Pro umělou inteligenci budeme možná tím, čím jsou pro nás šimpanzi, tvrdí Musk v tříhodinovém rozhovoru. 12 nejzajímavějších věcí, které řekl - https://byznys.ihned.cz/c7-66239550-qrorq-66f6c2b1e888632 - Man is wired up to 700 sensors to capture every single detail of his existence - https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2588779/Is-connected-man-planet-Man-wired-700-devices-capture-single-existence.html - JetCast 7 - Beatboxers - https://vimeo.com/2416790 - Knížky - Atlasova vzpoura https://www.goodreads.com/book/show/23427595-atlasova-vzpoura - Ready player one https://www.goodreads.com/book/show/9969571-ready-player-one - Game Engine Black Book, Wolfenstein 3D https://www.goodreads.com/book/show/36165638-game-engine-black-book-wolfenstein-3d
9/18/201852 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 197 - Lukáš Kroc, ze SpaceX do CreativeDock

Chtěli jste někdy posílat věci do kosmu, zajímalo vás, jak to chodí v jedné ze společností výstředního génia Elona Muska? V tomhle díle jsme přivítali Lukáše Kroce, který pracoval tři roky ve společnosti SpaceX jako softwarový vývojář. Jak složité bylo projít přijímacím pohovorem, hádanka kterou musel řešit, softwarový stack, simulační raketa, na které se běhaly testy, workoholismus a další témata.
8/22/201855 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 196 - Převážně nevážne o udržitelné motivovanosti

V dalším díle jsme se v duchu naší tradice rozhovorů panů Bouvarda a Pécucheho pustili do tématu udržitelné motivace. Přesto doufáme, že zde naleznete alespoň trochu inspirace pro vás a lidi kolem vás. Příjemný poslech a těšíme se na vaše komentáře. Jo a jsme mediální partneři DevFestu https://2018.devfest.cz/.
8/15/201859 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 195 - Na slovíčko s Michalem Šrajerem

Někteří hosté se k nám vracejí doslova jako bumerang do ruky zkušeného aboridžince, no a my je s radostí vítáme jako v případě Michala Šrajera alias Šrakyiho. Obzvláště když má o čem povídat. V tomhle díle jsme povídali o mDevCampu a jeho karbonové stopě tedy zero waste abychom byli přesnější, tyrkysovým organizacím, Chi runningu a nebo půstům. Šrakyi byl od té dobroty, že nám věnoval jeden volňásek na mDevCamp, takže pozorně poslouchejte a odpovědi posílejte na czpodcast zavináč gmail. A nebojte vaše osobní data zpracujeme jako GDPR káže. - mDevCamp https://mdevcamp.eu/ - Chi Running http://www.behbezusili.cz/ - Budoucnost organizací (Reinventing Organizations) - https://www.goodreads.com/book/show/33411716-budoucnost-organizac - Opuštěná společnost - https://www.goodreads.com/book/show/35823815-opu-t-n-spole-nost-esk-cesta-od-masaryka-po-babi-e - A přesto říci životu ano - https://www.goodreads.com/book/show/10613450-a-p-esto-ci-ivotu-ano - QA meetup https://www.facebook.com/events/1935475393339632/ - Konference Block stars http://www.block-stars.com/
5/28/201850 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 194 - ShowMax

Do 194. dílu dorazil Antonín Král ze ShowMaxu a tématem byl samozřejmě tenhle startup, jeho technologie a vůbec samotný zrod. Tonda se rozpovídal jak dělali CDNku v Africe pomocí autobusů, jak vypadá jejich architektura mikroslužeb a nebo jak se první obsah na VHS páskách vozil na červeném skůtru Vespa po Káhire během Arabského jara. - ShowMax engineering blog https://tech.showmax.com/
5/16/201857 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 193 - Jak to chodí v Netflixu

Tentokrát jsme využili krátké návštěvy Martina Chalupy, který toho času zařezává v americkém Netflixu. Řeč přišla na pohovory do rozličných hot IT firem v Silicon Valley a jak v nich uspět. Zároveň jsme zabrousili i do osobních témat jako co vymyslet pro ženu, aby se s vámi v US nenudila. Omluvte jen prosím naše poněkud divně položené hlasy - oba jsme natáčeli s lehkou virózkou. :)
4/22/20181 hour, 2 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 192 - Řekni mi co čteš

Na slovíčko Bantere, o čtení a knihách s Lubošem Račanským. Odkazy na většinu zmiňovaných knih a článků: - Stručná historie času (Stephen Hawking) - Nikdy nedělej kompromis (Chris Voss) - Pád nebes (Reinhold Messner) - Příběh strýčka Martina (Patrick Zandl) - Mise Afhánistán (Tomáš Šebek) - Kniha kódů a šifer (Simon Singh, Petr Koubský) - Laskavé bohyně (Jonathan Littell) - Zatím dobrý (Jan Novák) - Ztracené dívky (Alan Moore, Melinda Gebbie) - Tomáš Baťa: Úvahy a projevy http://tomasbata.org/uvahy-projevy/ - Kniha o mužství (Steve Biddulph) - Effective Java (Joshua Bloch) třetí edice - Vetřelec Probuzení (Tim Lebbon) - Motýlek (Henri Charrière) - Příběhy skutečné odvahy (Bear Grylls) - Můj příběh (Alex Ferguson) - To snad nemyslíte vážně! (Richard P. Feynman, Ralph Leighton) - Snad ti nedělají starosti cizí názory (Richard P. Feynman) - Release It! Second Edition (Michael Nygard) - Šifra mistra Leonarda (Dan Brown) Nakonec Bible (i s odkazy ke stažení do auta) Bible 21 - audio Nový zákon https://www.bible21.cz/ke-stazeni/audio Tóra - pět knih Mojžíšových (Jaroslav Achab Haidler) https://www.torah.cz/ Příběhy mrtvého moře (Zenon Kosidowski) Náboženství pro ateisty (Allain de Botton) - z toho jsem si vypsal rozsáhlejší poznámky https://blog.zvestov.cz/k%20zamy%C5%A1len%C3%AD/2012/12/23/nabozenstvi-pro-ateisty.html Kašpárkova kritika Taleba https://finmag.penize.cz/recenze/334689-nasazovat-vlastni-kuzi-je-dulezite-ale-taleb-je-dulezitejsi Společné čtení knih https://blog.zvestov.cz/software%20development/2018/02/27/spolecne-cteni-knih.html Object-Relational Mapping is the Vietnam of Computer Science https://blog.codinghorror.com/object-relational-mapping-is-the-vietnam-of-computer-science/
4/3/20181 hour, 3 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 191 - Převážně nevážně o čisté kuchyňce

Další díl s pořadovým číslem 191. je tu. Opět jsme naladili převážně nevážně o věcech, které řešíme. - Arcade city, asi to bude podvod File http://bit.ly/2pslzfo - Běh integračních testů https://twitter.com/tlamr/status/973974500013461505 - LaunchDarkly služba pro fázované releasy https://launchdarkly.com/ - Feature flags technika od Martina Fowlera https://martinfowler.com/articles/feature-toggles.html - Limitace chaos engineeringu https://medium.com/production-ready/the-limitations-of-chaos-engineering-2a74816c0df3 - Teorie rozbitych oken https://en.wikipedia.org/wiki/Broken_windows_theory - Fackup s Windows Vista https://hackernoon.com/what-really-happened-with-vista-4ca7ffb5a1a - Win DB filesystem od Billa Gatese http://www.zdnet.com/article/bill-gates-biggest-microsoft-product-regret-winfs/ - Dunbárova konstanta o maximalní velikosti skupiny a sociálních vazeb https://en.wikipedia.org/wiki/Dunbar%27s_number
3/21/20181 hour, 2 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 190 - Spaceti

Přátelé a milí posluchači, milovníci mluveného slova a zajímavého obsahu. Přinášíme vám naší vaší show s pořadovým číslem 190. V tomto díle přijal našel pozvání Ondřej Plevka ze startupu Spaceti, který byste trochu zjednodušeně mohli chápat jako pouhou, v uvozovkách pouhou, navigaci uvnitř budov. Nic by nebylo vzdálenější realitě, Ondřej se rozpovídal o konceptu takzvaného well-being, který jejich řešení v podobě vlastního hardware a software přináší. Více si již musíte poslechnout sami, ať se vám tento díl libí. Zmiňované knihy a linky - kniha Blackout, zítra bude pozdě https://www.goodreads.com/book/show/35715909-blackout-z-tra-bude-pozd - kniha Doktor na Everstu https://www.goodreads.com/book/show/318753.Doctor_on_Everest - kniha Surviving the Extremes: What Happens to the Body and Mind at the Limits of Human Endurance https://www.goodreads.com/book/show/359434.Surviving_the_Extremes - článek Lessons from Silk Road: don't host your virtual illegal drug bazaar in Iceland https://www.theverge.com/2013/10/14/4836994/dont-host-your-virtual-illegal-drug-bazaar-in-iceland-silk-road - článek Velká bitcoinová loupež na Islandu. Zmizelo 600 těžebních počítačů https://zpravy.idnes.cz/island-kradez-pocitacu-tezba-bitcoinu-kryptomeny-fvt-/zahranicni.aspx?c=A180303_072227_zahranicni_fer - článek Do Evropy a ještě dál. Spaceti pečuje o lidi uvnitř budov a oslňuje tím svět http://www.forbes.cz/spaceti-projekt-mladeho-podnikatele/
3/6/201850 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 189 - AI a jiné droboty

Do 189. dílu dorazil tuze zajímavý host a to Martin Vejmelka. Martin má za sebou bohatou vědeckou činnost, pracoval v Avastu a aktuálně zakotvil v startupovém AI inkubátoru ceai.io.
2/28/20181 hour, 2 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 188 - Anarchokapitalismus

Tentokráte jsme se pozastavili nad tématem anarchokapitalismu a základních lidských práv. Může lidská společnost fungovat čistě na tržních principech? Jsou anarchokapitalisté sobci? Můžete sežrat k večeři svého souseda, pokud s tím bude souhlasit? Na tyto a tunu dalších otázek odpověděl guru všech ankapistů Urza a zdatně mu v některých bodech oponoval Karel Holub.
1/26/20181 hour, 10 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 187 - Metapodcast o podcastingu s Danem Tržilem

V této epizodě jsme si pozvali Dana Tržila z podcastu Proti proudu a probrali jsme naše motivace a tipy & triky. Jestli vás zajímá, proč vlastně točíme podcasty, co nás inspiruje a jaké nahrávací kung-fu jedeme, zaposlouchejte se.
1/15/201847 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 186 - Za nomádem a yesmanem Břeťou Kuperou

Za natočením dílu 186 jsme vyslali Filemona daleko na sever do Finska. Zde toho času dlí nomád, programátor a fulltime táta pěti dětí Břéťa Kupera. Ten vám mimo jiné prozradí, jak se žije v socialistickém ráji Finsku, kterak utíkat před africkým voodoo nebo jak vystudovat bakaláře kung-fu. Zkrátka jak si užívat života plnými doušky.
1/3/201849 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 185 - Rekola

V posledním díle a jubilejním dvacátém díle v roce 2017 k nám zavítal Vít Ježek s tuze zajímavým projektem sdílení kol s názvem Rekola. Vítek nám popsal cestu k tomuto projektu, která pochazí z recesistických akcí s leitmotivem v podobě oživení veřejného prostoru. Vítkovo poutavé povídaní stoji za pozornost.
12/30/201757 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 184 - Ytica

V dalším díle jsme zavítali za partičkou Šimona Vostrého do jeho nové firmy Ytica. Pro nás to bylo shledání se starými známými dušemi Václavem Hanžlem, Pavlem Šuchmannem se Zoomu ze 101. dílu, který bohužel lehce znehodnotilo Filemenovo nahravačské umění. Tenhle podcast se vyplatí poslouchat až do konce kdy kluci nechávají nehlédnout pod technickou pokličku.
12/19/20171 hour, 5 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 183 - SmartLook

Neskutečné se stalo skutkem po 183. a v tomhle rozevlátém díle jsme přivátali Vladimíra Šanderu Ondru Macheka z brněnského startupu SmartLook. Jejich sajtu ani nezkoušejte pokud máte nainstalovaný adBlocker, protože kluci makají na vlhkém snu každého marketera či obchodníka, nástroji který nahrávat a analyzovat chování uživatele na webu. Ambice nemají menší než porazit rivaly v podobě zavedených firem jako je HotJar.
12/13/201756 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 182 - Převážně nevážně

V mikulášském díle opět převážně nevážně na různá témata z našich mrzkých životů.
12/6/201744 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 181 - od Atari k Mall.cz, Ondřej Fryc

Do 181. dílu dorazil podnikatel, investor a mimo jiné zakladatel Mall.cz Ondřej Fryc. Kromě jeho záčátků s programováním na Atari a podnikání v roce 1988 pod křídly Svazarmu jsme se dostali samozřejmě k Mall.cz a Reflex capital. Ondra poodhalil na základě čeho si vybírá startupy, největší fuckup Mall.cz při přechodu na SAP a jak funguje v malém českém rybníčku s dalšími venture kapitalisty.
11/8/201747 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 180 - Dart a Flutter

Kdrindapana toto letí v 180. dílu vaší naší oblíbené show dorazil Tomáš Zvěřina řečený Tomucha (https://twitter.com/tomucha) a povídali jsme si o programovacím jazyku Dart a frameworku Flutter.io určeném pro mobilní aplikace, ve ktrém právě zmíněný Dart využijete. Nech se páčí.
10/26/201753 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 179 - Apify

V tomhle díle jsme opět zabrousili do české startupove rodiny a vytáhli na pokec Jana Čurna a Jakuba Baladu, kteří stojí za cloud scrapovacím nástrojem Apify.
10/18/201750 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 178 - Elm

Jelikož Dagi dovolenkuje, střihnul si díl 178. Filemon solo. Ale protože by vás samotný nejspíš nebavil, pozval si Robina Pokorného. Ten se rozmluvil o zajímavém jazyku Elm, který mimo jiné pomáhá old-school programátorům lépe nabootovat do kouzelného světa funkcionálního programování. Vedle toho Robin nasdílel něco ze svého života a dalších zajímavých javascript zvířátek v této, občas nepřehledné, zoo. Užijte si to a omluvte kavárenský šum v pozadí.
9/28/201743 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 177 - Převážně nevážně (ne)jenom o vzdělávání

Převážně nevážne tentokrát o vzdělávání.
9/19/20171 hour, 3 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 176 - Freelo

Jsou tři kamarádi z Pardubic a vytvořili freelo.cz – aplikaci na řízení projektů pro freelancery a malé týmy. Tuhle partičku ve složení Honza Kulda, Karel Borkovec, Karel Dytrych jsme si pozvali na naší základnu do lahůdkářství Sváček - ne, tohle není foodie podcast - a natočili další díl naší show. Člověk si říká JIRA, Basecamp, Trello a hle, český projekt.
9/14/201754 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 175 - Rossum.ai

Naše prázdninové cestování po českých startupech s globálními ambicemi nás tentokrát zavedlo do Rossum.ai. V tomhle díle se na scéně opět objevuje aplikace umělé inteligence. Hosty byli pánové Petr Baudiš, Tomáš Gogár, mimochodem oba se solidním akademickým pozadím a jménem v AI světě. Rossum vyvíjí technologii, která umožňuje strojům číst dokumenty podobným způsobem, jako to dělají lidé. Konkrétně pak pomáhá počítačům lépe porozumět struktuře a sémantice celého dokumentu, což se tvůrci aktuálně snaží využít v případě automatického čtení a zpracování faktur.
8/25/201754 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 174 - Gamee

V čase prázdnin jsme zvolili oddechové téma a zavítali na kus řeči do nadějného českého startupu Gamee, který staví social gaming platformu s globálními ambicemi. https://www.gameeapp.com/
8/9/201751 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 173 - Serverless

V tomhle díle jsme se s Robertem Vojtou alias Zrzkou pustili do serverless a probrali naše zkušenosti s tímto přístupem. Co funguje, co nefunguje a proč to není univerzální řešení všech problémů.
6/21/201759 minutes, 1 second
Episode Artwork

CZ Podcast 172 - Uživatelské komunity

Lojza Holub, coby podcastový panic, se v tomto díle rozpovídal o Google User Group Jihlava a nelehké cestě k jejímu vytvoření. Zároveň se natáčení zúčastnili Lojzovi hosté z celé ČR, kteří přispěchali s vlastními názory na budování uživatelských komunit. Tento rozverný díl jsme pro vás natočili společně s klukama z podcastu DevMinutes přímo v v lese kdesi v lůně Vysočiny.
6/21/20171 hour, 4 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 171 - Převážně nevážně

Na další díl jsme se těšili jako dva malí smradi na prázdniny, ale byly toho fakt moc. Hosti nejsou, ale tenhle díl vás doufejme bude bavit, protože je opět o našich aktivitách. A příště fakt už budou hosti.
6/7/201755 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 170 - postřehy z Vietnamu

V tomto díle jsme přijali pozvání od Roberta Macháčka a zaletěli za ním do Saigonu ve Vietnamu. Robert už tam hodně let bydlí a nedávno si rozjel místní softwarovou firmu. Jaké to v sobě skrývá nástrahy i potěšení se vybrečel v tomto podcastu Filovi na rameně.
5/7/201741 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 169 - s Michalem Bláhou nejenom o eGovernmentu

Do tohoto dílu jsme pozvali Michala Bláhu, který stojí za hromadou zajímavých a úspěšných projektů, Atlas.cz, Energomonitor, Hlidacsmluv.cz, abychom jmenovali některé z nich. Byla to jedna z mála příležitosti během, které jsme se mohli zeptat na téma pro nás neprobádané a to na poslední Maichalovu aktivitu v oblasti eGovernment. Odkazy: - http://www.lupa.cz/clanky/caroline-jarrett-gds-jak-navrhnout-formulare-aby-je-vyplnil-i-negramotny/
4/24/20171 hour, 50 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 168 - Převážně nevážně

V tomhle díle jsme to vzali převážně nevážně. Témata oscilují od práce na stavbě, sport, audioknihy až po muzeum herních konzolí.
3/29/201745 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 167 - Machine learning startups

At the episode 167. we interviewed Bradford Cross (Google, Flightcaster, Prismatic) who leads machine learning and big data venture capital fund http://www.ceai.io. We have been discussing various topics - Scala vs. Clojure, Prismatic acquistion by LinkedIn, machine learning at scale etc. One of the key topics was about a culture in startups distributed between Sillicon Valley and Central Europe. An excellent talk worth to listen.
3/6/20171 hour, 2 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 166 - Stories

Jednoho čtvrtečního odpoledne vzal Filemon svůj velmi malý mikrofón a vyrazil s ním k I.P. Pavlova vyzpovídat partičku kolem startupu Stories. Konkrétně jsme vyzpovídali Vojtu Ročka, Petera Fedoročka a Filipa Douška. Zajímá vás, co za analytická kouzla peče jeden z nejzajímavějších startupů v České Republice? K tomu se dále dozvíte, co to znamená exponenciální tým, proč se kluci vykašlali na AWS a jak krájejí nekonečný prostor a hledají v něm zajímavá místa. Kluci mají neortodoxní názory a nezdráhají se o ně s vámi podělit. Takže se připravte na díl ostrý jako břitva. - storiesx.launchrock.com
2/20/20171 hour, 12 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 165 - Sonda do jádra Mono, Micro, Unikernely

Tentokrát jsme zavítali na akademickou půdu MFF UK za Martinem Děckým z Katedry distribuovaných a spolehlivých systému. Naše povídání se točilo především kolem jádra operačního systému a jeho architektuře takže jsme se dostali od monolitické architektury, přes microkernely až po unikernely. Dotkli jsme se Dockeru, virtualizace a cloudu. To všechno jsou totiž témata, se kterými architektura operačních systému resp. jádra dost úzce souvisí. * Seznam unikernel projektů: http://unikernel.org * Seznam microkernel projektů: http://microkernel.info * Katedra distribuovaných a spolehlivých systémů MFF UK: http://d3s.mff.cuni.cz/ * Partnerský program MFF UK (spolupráce s průmyslem): http://www.matfyz.cz/partneri * Microkernel devroom @ FOSDEM: https://fosdem.org/2017/schedule/track/microkernels_and_component_based_os/
2/8/20171 hour, 8 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 164 - Etický hacking

Do dalšího dílu jsme pozvali Radovana Vacka ze společnosti Insighti (https://www.insighti.com) a tématem byl white hat hacking či etický hacking aneb jak si nasadit hackery do firmy a ještě jim za to zaplatit.
1/26/201752 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 163 - 10 let jsme tu pro vás

Výročí si zaslouží speciální díl a ten vám právě přinášíme. Trocha rekapitulace, hosté z prvních dílů. Užijte si to a doufáme, že to s námi vydržíte minimálně dalších deset let!
1/17/20171 hour, 11 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 162 - Hacking mozku

Do 162. dílu jsme pozvali Janku Chudlíkovou (http://www.jankachudlikova.com/) a věnovali se hackingu mozku. Janka nám vysvětlila jak funguje mozek a co musíme udělat pro to, abychom přeprogramovali mozkové synapse a nebyli sami sobě největší překážkou.
12/20/201659 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 161 - Starlift a cesta do startupů v Silicon Valley

S Lenkou Kučerovou o projektu StarLift, který zajišťuje stáže do startupů v Silicon Valley a to nejenom pro čerstvé absolventy.
12/7/201653 minutes
Episode Artwork

CZ Podcast 160 - Site Reliability Engineering

DevOps je mrtvé, ať žije Site Reliability Engineering (SRE). Do tohoto dílu jsme pozvali Ladislava Prskavce, který vede SRE tým v Apiary a je tedy osobou více než povolanou, aby nám o tomto novém přístupu něco prozradil.
11/29/201653 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 159 - In-memory grid Hazelcast

Další díl byl spíše technicky zaměřený a věnovali jsme se in-memory gridu Hazelcast, o kterém jsme se bavili s Jaromírem Hamalou a Vladimírem Schreinerem, kteří na této technologií pracují. Někdo by si mohl řící, že Hazelcast je obyčejná cache, ale to je jenom jede z use casu. Povídali jsme si o CAP principle, distribuci kódu k datům a dalších vychytávkách. Po Filemonovsku jsme zabrousili do fungování remote firmy, stock options a dalších detailů. Koukněte na hazelcast.org, stáhněte si jeden JAR a Hazelcast vyzkoušejte Pokud vás zaujal Hazelcast Jet, distribuovaný data processing framework? Pište Vladimírovi: [email protected] Chcete se k nám přidat? Pište Járovi na [email protected]
11/23/201654 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 158 - Honza Javorek nejenom o Pythonu

V čísle 158. jsme přivítali Honzu Javorka (http://honzajavorek.cz/), známou to postavu české Python scény, se kterým jsme se bavili nejenom o tom, proč právě Python nebo o tom, jak tu vybudoval jeho komunitu, ale zabrousili jsme i do jeho pracovního projektu Dredd v Apiary a schizofrenii mezi světem Pythonu a JavaScriptu, kterou tedy vůbec netrpí.
10/19/201655 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 157 - Umělá inteligence v boji proti síťovým hrozbám

V dalším díle jsme zavítali do společnosti Cisco a to konkrétně do týmu Cognitive Threat Analytics za Jaroslavem Gergičem a Martinem Grillem a bavili jsme se o jejich řešení k odhalování síťových hrozeb pomocí umělé inteligence.
10/7/20161 hour, 24 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 156 - Co se kutí v CreativeDock

Do tohoto dílu jsme pozvali Martina Pejšu a Miroslava Essera, kteří se s námi podělili o zkušenosti se stavbou startupu pro korporace. Tihle chlapci nezačínali skromně, ale hned se svým prvním nápadem na energetického operátoru potřebovali seed investici půl miliardy. Po lehčím vystřízlivění do reality začali stavět startupy pro korporace, expandovali na čínský trh a rozjeli vlastní venture kapitál pro zajímavé startupové a inovační projekty.
9/19/201645 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 155 - Product management and digital nomadic lifestyle

155. episode with Charles Du (ex-Apple and ex-NASA product manager) about his product management career and digital nomadic lifestyle.
9/2/201642 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 154 - RTSmunity kurzové sázky třeba na headshot v Counter strike

Se 154. dílem jsme zavítali na návštěvu do RTSMunity (http://www.rtsmunity.com/), firmy která na základě matematického modelu poskytuje live sázkové kurzy na zápasy v počítačových hrách. Vtipně a zároven poutavě nás tímhle dílem provází zakladatel firmy Pavol Krasnovský. Promo konferenci: - http://2016.geecon.cz/ - http://www.barcamphk.cz/ - http://jopenspace.cz/
8/24/201648 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 153 - Neobyčejná cesta Chameleon run

Představte si, že máte 48 hodin, během kterých máte udělat hru. Navíc si zlomíte ruku, takže tomu musíte uzpůsobit game design. A protože jste pecháček, tak vám nějací floutkové nakonec ukradnou zdrojové kódy a hru začnou vydávat za vlastní. Takle začíná příběh hry Chameleon run, za kterou host tohoto dílu Jan "Split" Ilavský vyhrál Apple Design Award. - Stranky hry http://www.chameleonrun.com/ - Splituv https://twitter.com/split82 - Luu Ly a její https://zezivotarecruiterky.com/
8/15/201654 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 152 - Hacking geolokačních služeb

Zkoušeli jste si někdy představit, co se stane, když vám někdo začne rušit nebo dokonce manipulovat se signálem GPS? Americké námořnictvo to jednou zkoušelo. Jenom to při cestě na hot dog v přístavu zapomněli vypnout a výsledkem byl totální chaos, do kterého se město položilo. V tomto díle jsme přivítali předního českého kryptoanalytika Tomáše Rosu, který nám opět velmi poutavě povídal o hackingu geolokačních služeb. - předlouhá, zastřešující prezentace: http://crypto.hyperlink.cz/files/rosa-qubit-2016.pdf - článek v magazínu IEEE Spectrum: http://spectrum.ieee.org/telecom/security/protecting-gps-from-spoofers-is-critical-to-the-future-of-navigation - příklady, jak vypadá HW platforma SDR (Software-Defined Radio), kde každá z nich je použitelná pro námi diskutované útoky: https://www.ettus.com, http://www.nuand.com, https://greatscottgadgets.com/hackrf/ - konkrétní projekt na GitHub, kde je k dispozici generátor falešného signálu GPS: https://github.com/osqzss/gps-sdr-sim
8/9/20161 hour, 9 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 151 - Jak to chodí v Instagramu

Do 151. dílu jsme pozvali Lukáše Čamru, který pracuje pro Instagram, a povídali si o jejich vývojařské kultuře a hodnotách, které určují nejenom samotný proces vývoje nebo příjmací pohovor.
7/8/201655 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 150 - mDevCamp stereo s Digit.cz

V dalším díle, jubilejním 150., jsme rádi přijalo pozvánku na konferenci mDevCamp.cz od Michala Šrajera a natočili díl společně s klukama z Digit.cz. Byl z toho zajímavý pel mel o našich začátcích a pohromách. Samozřejmě jsme se s klukama trochu štengrovali. Video je k dispozici http://slideslive.com/38897398/digit-czpodcast-live-cz
6/27/201652 minutes, 1 second
Episode Artwork

CZ Podcast 149 - small talk volume II.

Převážně nevážně doufejme o věcech zajímavých, další update z naší dílny.
6/15/201625 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 148 - small talk volume I.

Převážně nevážně doufejme o věcech zajímavých, další update z naší dílny.
6/14/201629 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 147 - PowerAuth a Zingly

Do dalšího dílu jsme pozvali Petra Dvořáka (už asi potřetí) a probírali jsme jeho aktuální projekty Zingly (http://zingly.cz/) a PowerAuth (http://powerauth.com/). Obzvláště bychom v tomto díle vypíchnuli přístup, který Petr razí při vývoji produktů. Velmi inspirativní, stará dobrá práce, poslechněte si. Tenhle chlápek ma určitě co sdělit a teď nemyslíme jenom technologicky, ale i jak o svém businessu přemýšlí. Mimochodem je to minimálně pankáč tim, jak o tom přemýšlí. A o tom punk vlastně je ;-). Mimochodem zveme nás na setkání nebo konfery kde nas muzeze potkat osobne: - http://backendisti.cz/ - http://mdevcamp.cz/ - http://jopenspace.cz/
6/8/201653 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 146 - Sapho

Sapho is an application development platform that allows IT to create micro apps that keep employees up-to-date with the important information they need and the actions they must take to do their job. We've visited the Sapho's CZ office at Prague and interviewed a Silicon Valley veteran Peter Yared and Lukas Burkon about their mission.
5/29/201648 minutes, 1 second
Episode Artwork

CZ Podcast 145 - Člověk versus stroj na šachovém poli

Člověk versus stroj na šachovém poli je díl, ve kterém jsme vyzpovídali Václava Vávru. Zkusili jsme nakouknout do různých oblastí počítačového šachu, historie od mechanického turka po Deep Blue, až po budoucnost. - https://www.youtube.com/watch?v=gDe-uHsEMn8 - http://virutorchess.blogspot.cz/2014/05/chess-engine-so-what-is-it-that-youre.html
5/19/20161 hour, 33 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 144 - Živě s Jakubem a Dušanem ze Silicon Valley

Tento díl je Filemonův solo kapr ze San Francisca. Vyzpovídal v něm Jakuba Nešetřila ze společnosti Apiary.io a Dušana Vítka ze společnosti Portadi. Oba kluci žijí v San Franciscu, kde se starají o své vlastní firmy. Takže povídání jako břitva, navíc v prostorách velmi zajímavého startup inkubátoru Heavy bit. Ale nejdříve vám Filemon představí jednu aktuální a kulervoucí konferenci v květnu. Zkrátka není nač čekat, hurá do poslouchání.
5/19/20161 hour, 15 minutes, 1 second
Episode Artwork

CZ Podcast 143 - Jak se žije v Rockaway

Na odpolední dýchánek jsme dorazili Rockaway a povídali si s Viktorem Kusteinem o projektech, vývojářích, kultuře no prostě o všem co je v tomto startupovém hnízdě k mání.
4/29/201649 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 142 - Tom Krcha

V díle 142. jsme chtě nechtě museli sednout na letadlo a vyrazit za velkou louži. Využili jsme totiž pozvání na nátáčení s Tomem Krchou (Adobe), a tak si mohl Filemon popovídat o jeho začátcích, coby evangelizátora až po současné dění kolem jeho nejnovější hračky - nástroje Adobe Experience Design. Tom také zmínil něco málo o životě v San Franciscu, kde již 3 roky přebývá. Linky * [twitter.com/tomkrcha](https://twitter.com/tomkrcha) * [http://www.adobe.com/products/experience-design.html](http://www.adobe.com/products/experience-design.html)
4/6/201645 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 141 - Tips and tricks to get hired

The world has changed, programmers are in the driving seat of the hiring vehicle. The battle for talent is merciless, blood is shed all around. This practical episode of our show will teach you * how to be hired for a dream salary * how to search for a job anonymously and without any extra effort needed * how awesome recruiter can be your best friend * nasty tricks of average recruiters * new trends in hiring and where it all goes
3/21/20161 hour, 4 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 140 - Návštěva v datovém centru TTC

V 140. díle jsme dorazili na návštěvu do datového centra firmy TTC (http://www.ttc-teleport.cz/), kterým nás laskavě provedl Radek Majer. Chvilkami jsme si připadali jako Alenka v říši divů. Lokalita datového centra byla mírně utajena a Dagi s vybitým mobilem bloudil jako pes Goro v Tokiu. Další zádrhel nastal při průchodu přes ochranku, protože Filemon s sebou nosí zásadně a jenom propadlý řidičák. A pak už to šlo ráz - chlazení, transformátory, elektroinstalace, špinavá optika, čistá optika, záložní zdroje, systém hašení požáru, racky, bezpečnost. Videa z naší procházky * https://www.youtube.com/watch?v=0WHfvuRc3Y4 velín datového centra * https://www.youtube.com/watch?v=c_C67zI5egA chaos monkey v praxi a zásah * https://www.youtube.com/watch?v=9LHX3UWX1Sg Bezpečnost II. * https://www.youtube.com/watch?v=nMWzPjlQ85o Bezpečnost * https://www.youtube.com/watch?v=kiC5thyliD0 UPS, Zdroje energie
3/16/20161 hour, 11 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 139 - NFC, čipování aneb první krok na cestě ke kyborgům

S Janem Hubíkem z Paralelní Polis (https://www.paralelnipolis.cz) na téma NFC čipování a další rozšíření lidského těla jako první krok na cestě ke kyborgům. Povídali jsme si nejenom o technologii, ale i jejích dopadech na lidskou rasu a etickém rozměru těchto modifikací.
3/8/20161 hour, 55 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 138 - Všeobecná umělá inteligence s Markem Rosou a GoodAI

Do 138. dílu jsme pozvali Marka Rosu, zakladatele Keen software (herní studio, mimo jiné Space engineers), a vyzpovídali ho z vývoje všeobecné umělé inteligence, do které se pustil se svojí firmou GoodAI. Podcast o robotických autech je dobrý vstup do oblasti umělé inteligence z kategorie "narrow", ale vývoj všeobecné umělé inteligence je ještě o stupínek výšše. V tomhle díle máte poměrně unikátní možnost poslechnout si jak se futuristické myšlenky mění v realitu.
2/16/20161 hour, 56 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 137 - Petr Šimeček a Vojta Roček

Do tohoto dílu jsme si pozvali Petra Šimečka a Vojtu Ročka, kteří převzali ihned kontrolu nad natáčením, a proto se dozvíte úplně všecko, co jste kdy chtěli vědět. Probrali jsme toho opravdu dost počínaje výslovností, Amazonem, cloudem, stavěním firmy, Keboolou (neplést s virem Ebola), spánkem a konče budoucností českých startupů v roce 2016.
2/5/20161 hour, 20 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 136 - CDN77

Do 136. dílu se nám podařilo ulovit Zdeňka Cendru a Veroniku Miňovskou z firmy CDN77 a bylo to povídání tuze zajímavé. CDN je alias pro Content Delivery Network, kterou se rozhodl Zdeněk vybudovat a provozovat v celosvětovém měřítku. Kromě toho, že to je technicky složité (evidentně záleží na úhlu pohledu, jak vás Zdeněk přesvědčí) - děláte distribuovaný systém, který musí škálovat v prostředí internetu, plus řešíte první nejtežší počítačový problém, invalidaci cache - musíte zároveň bojovat s konkurencí v podobě velkých hráčů jako je Akamai a spol. Dva rozhovory se Zdeňkem Cendrou - http://www.forbes.cz/podnikat-zacal-v-15-dnes-ma-kontroverzni-podnikatel-cendra-stamilionovy-byznys/ - http://connect.zive.cz/clanky/zdenek-cendra-cesky-internet-uz-se-nesjednoti/sc-320-a-177465/default.aspx
2/2/20161 hour, 4 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 135 - Livesport

Do dalšího dílu jsme si pozvali Petra Buriana a povídali si o Livesport a jeho škálování pro desítky milionů uživatelů, jejich stacku a vývoji.
1/14/201654 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 134 - Vánoční speciál Future of work

Ve vánočním speciálu jsme chtěli zrekapitolovat rok 2015, zazpívat koledy a využít pohostinnosti firmy Avast, která byla tentokrát naším hostitelem. Nakonec se z toho stalo natáčení před živým publikem a kromě okrajové rekapitulace jsme zavedli řeč na téma future of work. Doufáme, že se vám tento trochu delší díl bude líbit a v čase vánočním vám poskytne novou pastvu pro vaše uši a mysl.
12/18/20151 hour, 13 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 133 - Angular.js

Do dalšího dílu jsme pozvali Víťu Plška a Milana Lempera z Angular.cz a povidali si překvapivě o frameworku Angular. Povídání na czJUGu, kde mluvíme o angularu i s ukázkama kódu : http://www.angular.cz/akce/jug-24-03-2015/ Zajímavé věci tweetujeme od nedávna na : https://twitter.com/angular_cz Twitter: https://twitter.com/toddmotto https://twitter.com/pascalprecht https://twitter.com/kentcdodds Styleguide: https://github.com/johnpapa/angular-styleguide Zajímavé zdroje taky postupně aktualizujeme zde: https://docs.google.com/document/d/1-kNAVllzvJ5MB1DJCC6CE3DOksslcimmdBirW3wKIe4/edit?usp=sharing
12/7/201546 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 132 - Co se peče v SocialBakers

Při natáčení 132. dílu jsme se vypravili do úžasných prostor firmy SocialBakers a natočili jsme pro vás neméně úžasný díl o tom co se u nich kutí, teda vlastně peče. Tuze zajímavé a hutné povídání s Eduardem Kuncem a Josefem Šlerkou. Probrali jsme nejenom jejich produkt, ale zrabrousili jsme do technologií a hlavně jsme poměrně hutně rozčísli téma spolupráce s univerzitami a peciválství nebo bojácnosti českých vývojářů chcete-li.
12/1/20151 hour, 2 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 131 - Textová analytika s Geneea

Do 131. dílu dorazil Jiří Hana a Petr Hamerník z firmy Geneea (http://www.geneea.com/), která pracuje na textové analytice. Analýza sentimentu během hokejového Mistrovství světa v Praze nebo dobrého vojáka Švejka a jeho cesty do Haliče. To všechno jsou příklady, na kterých nám Jirka s Petrem ilustrovali možnosti jejich enginu. Vizuální představu o tom, co v podcastu probíráme můžete získat z této prezentace https://prezi.com/kznk1ot_5lcm/webexpo-2015-geneea-postavte-si-vlastni-textovou-analytiku
11/27/201555 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 130 - Ember.js

Do 130. dílu jsme pozvali Adama Kloboučníka, Vojtěcha Jasného, Daniela Hejla a povídali si o javascriptovém frameworku Ember.js. - Co je Ember -- full stack Framework -- autor Yehuda, zkusenosti z RoR -- MVC, KVO -- complete vision -- Ember Data - Historie v GD -- proc jsme vybrali? -- SproutCore -- Vlastni framework, KVO -- skoleni Yehuda+Tom -- srovnani s bootstrapem do Reactu? - Co je dobre -- sane defaults -- ember testing -- elegantni a rychla nahrada za selenium -- pratelska a otevrena komunita - Co je dobre -- ember-cli -- spolecna struktura ember projektu -- pripraveny cely stack vcetne buildu atd. -- infrastruktura addonu - Co je spatne -- shared mutable state -- library vs. framework -- handlebars - low expressivity -- defaults -- hrozne mala adopce ve srovnani s Reactem - Co dal -- porovnani s reactem -- library vs framework -- komponenty vs MVC -- duraz na global immutable state -- ember jde podobnym smerem, glimmer, components, DDAU etc.
11/20/201553 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 129 - Bitcoin, block chain a kryptoměny

Do 129. dílu jsme pozvali Karla Fillnera (https://twitter.com/btctip_cz) a povídali si o kryptoměnách konkrétně Bitcoinu a technologii block chain. - Novinky o Bitcoin http://cointelegraph.cz/ - Bitcoin a kryptoměny http://btctip.cz/ - Má bitcoin budoucnost, nebo leží na smrtelné posteli? http://bit.ly/1SI4a9V - Block chain https://en.wikipedia.org/wiki/Block_chain_(database)
11/10/20151 hour, 2 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 128 - Borek Bernard a VersionPress

Do tohoto dílu jsme pozvali Borka Bernarda (https://twitter.com/borekb) a tématem byl jeho projekt VersionPress (http://versionpress.net). Kromě technické stránky jsme se zajímali o to, jak se mu povedlo získat investici pro tento projekt. Mimochodem v tomto díle jsme rovněž osvětlili stock options a odpověděli na dotazy z minulého dílu. Za všechny ohlasy samozřejmě děkujeme. * Airbnb, My $1 Billion Lesson https://arenavc.com/2015/07/airbnb-my-1-billion-lesson/ * Rozhovor o investici http://www.separatista.net/wordpress/osobnosti/borek-bernard-versionpress * VersionPress TechCrunch http://techcrunch.com/2015/10/26/versionpress/
11/5/201551 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 127 - Master and Commander refresh

Tento díl jsme si uzurpovali jenom pro sebe a probírali jsme naše projekty, knihy které nas zaujaly a vůbec jsme tlachali. Zmiňované knihy: - Running Lean (http://leanstack.com/books/) - Hard things about hard things (http://www.amazon.com/The-Hard-Thing-About-Things/dp/0062273205) - Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu (https://www.kosmas.cz/knihy/196186/globalni-samoobsluha-jeff-bezos-a-vek-amazonu/) - Masters of Doom (http://www.amazon.com/Masters-Doom-Created-Transformed-Culture/dp/0812972155) - Big short (https://www.kosmas.cz/knihy/179102/big-short/) Sledujte nas na http://www.goodreads.com/
10/27/20151 hour, 5 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 126 - Zonky.cz děláme banku v pěti lidech

V tomto díle jsme se podívali na startup Zonky zaměřený na mikropůjčky, u kterého nás zujal nejenom produkt, ale i to, že postavili bankovní aplikaci v pěti lidech. Naším otázkám trpělivě čelili Lucie Tvarůžková a Petr Vlček.
10/21/20151 hour, 8 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 125 - Productboard

Do tohoto dílu jsme pozvali Huberta Palana ze startupu Productboard a povídali jsme si o trnité cestě, kterou musí každá myšlenka urazit než se z ní stane plnohodnotný produkt.
10/16/201553 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

CZ podcast 124 - ajťákem v Malajsii

Do 124. dílu jsme pozvali Jana Šnajdra alias @snycz a tématem byla všehochuť od informační bezpečnosti až po to, jaké bylo býti ajťákem v Malajsii.
9/18/20151 hour, 1 minute, 19 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 123 - hardwarové hračky

Do dalšího podcastu jsme pozvali Martina Malého a Boba Koutského a povídali jsme si o hardwarových hračkách na Arduinu a dalších kitech. Tuze zajímavé povídání o domácím bastlení a světě tranzistorů, ledek a vůně tištěných spojů a pájení. Odkazy: Arduino https://www.arduino.cc/ Raspberry PI https://www.raspberrypi.org/ Adafruit https://www.adafruit.com/ Sparkfun https://www.sparkfun.com/ Hackerday https://hackaday.io/ Arduino.cz http://arduino.cz/ fpga.cz http://fpga.cz/ whdl.cz http://vhdl.cz/
9/4/201556 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 122 - Štěstí v práci

Do dalšího dílu jsme pozvali Michala Šrajera a tématem bylo štěstí v práci.
8/21/20151 hour, 12 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 121 - Czechitas holčičí emancipace v IT

Do dalšího dílu jsme nepozvali jednoho hosta, ale hosty rovnou dva, Zuzanu Dostálovou a Ditu Přikrylovou z projektu Czechitas (facebook.com/czechitas), který se velmi úspěšně snaží o ženskou emancipaci v IT. Povídání to bylo jako vždy zajímavé a plné energie a nám nezbývá než smeknout klobouk před tím co holky dělají a jak se jim daří. Sympaticky to působí i ve světle toho, že na to není potřeba evropských dotací z rozvojových fondů pro genderovou vyváženost a podobných nesmyslů.
8/14/201558 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

CZ Podcast 120 - youradio.cz

Do dalšího dílu jsme pozvali Lubora Zoufala a tématem bylo personalizované internetové rádio Youradio a dalších zajímavých projektech mediální skupiny Lagardere.
7/22/20151 hour, 3 minutes, 45 seconds