Winamp Logo
Český rozhlas - Věda Cover
Český rozhlas - Věda Profile

Český rozhlas - Věda

Czech, Technology, 1 season, 582 episodes, 4 days, 5 minutes
Episode Artwork

Planetárium: Temné mraky nad Blšankou: 152 let od velké povodně a letecké manévry pterosaurů, albatrosů a špačků

25. května roku 1872: Tragédie na říčce Blšance (4:12) – Příběhy hvězd: Proxima Centauri, Slunci nejbližší (18:04) – Desatero pohybů, 4. část: Králové vzduchu (23:50) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/27/202440 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Úspěch Zelené dohody? Záleží na národních politicích, máme podíl na rozhodování, říká expert Braun

V rámci Zelené dohody pro Evropu začínají do Česka proudit obrovské sumy peněz na modernizaci hospodářství nebo na pomoc zranitelným obyvatelům. Přesto je k ní společenská nálada negativní. Co je příčinou? A jak se zkratkovitě nazvaný Green Deal může změnit po červnových evropských volbách? V pořadu Leonardo Plus odpovídá ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Mats Braun.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/26/202449 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Vědci našli v mozku myší dlouhověkou RNA. Má tam zřejmě manažerskou roli

Badatelé z Německa, Rakouska a Spojených států zjistili, že některé typy RNA v mozku myší dlouho vydrží. Doufají, že objev přispěje k lepšímu pochopení stárnutí lidského mozku a jeho nemocí.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/25/202420 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Jak se operuje morbidně obézní pacient? A jak pomáhá AI při vývoji léků?

00:00 témata magazínu;00:40 robotická operace při morbidní obezitě;05:33 rozhovor s primářem Petrem Kolkem;08:17 odklad startu kosmické lodi Starliner;10:47 vývoj léku na krevní sraženiny;15:00 umělá inteligence napovídá účinky proteinů;18:43 hledání katalyzátoru oxidace zbytkového methanu.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/25/202422 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o požírání kamenů, podzemní vodě a křížení člověka

Poslechněte si:01:12 Žrali dinosauři kameny?10:33 Rozhodnutí letět k Měsíci16:35 Jak se doplňují podzemní zásoby vody?26:26 Může se hmyz pohybovat na elektřinu?34:27 Co říká DNA o křížení člověka?44:00 Čáp Venda a strach o rodinuHovoří paleontolog Vladimír Socha, geolog Václav Cílek nebo genetik Jan Pačes. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy biologa Jaroslava Petra Desatero pohybů čte Lucie Juřičková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/25/202452 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Jak nebezpečné je, že se umělá inteligence zlepšuje ve lhaní?

A jaký posun přináší nová verze chatu GPT? Jak se zapojit do projektu Biosmršť, který má za cíl zmapovat nepůvodní druhy rostlin a živočichů? A nakolik přechází léky, užívané v těhotenství, do organismu dítěte? Moderuje Martin Matějka.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/24/202425 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Online Plus: „Pohybuj se rychle a rozbíjej věci.“ To je mentalita mnoha start-upů ze Silicon Valley, míní Koubský

Právníci herečky Scarlett Johansson se ohradili proti firmě OpenAI, která měla hereččin hlas zneužít pro jednoho ze svých chatbotů. Firma uvedla, že se hlas zkopírovat nesnažila a že ho vytvořila podle jiné herečky, přesto hlas stáhla a omluvila se. Budou se podobné situace opakovat?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/24/202423 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Quest: Roguelite Hades II je prvnímu dílu podobné jako vejce vejci. Už v předběžném přístupu je ale větší

Studio Supergiant Games vypustilo v květnu do světa předběžný přístup svého roguelite akčního RPG Hades II. V něm opět míří do starověkého Řecka, respektive do jeho mytologie, kde se za záchranou své rodiny i samotného toku času vydává bohyně šílenství a nočních můr, bájná Melinoë. Do jejího dobrodružství se pustila Šárka a cestou se stihla zastavit také v kobkách psacího dungeonu Cryptmaster.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/24/202442 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Jak se dá ze vzorků lávy zjistit, které vulkány se mohou znovu probudit k životu?

Jak se mění stravovací návyky seniorů, kteří se dostanou do zařízení sociální péče? - A co může pomoct najít vědcům umělá inteligence v buňkách? Moderuje Šárka Fenyková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/23/202425 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Psychofarmaka v těhotenství? Výzkum v ostravské nemocnici by měl napovědět, jaký vliv mají na plod

Lékaři z Fakultní nemocnice v Ostravě zkoumají pupečníkovou krev maminek, které užívaly v těhotenství léky na psychiku. V nové klinické studii je zajímá mimo jiné i to, jak velké množství léku přejde přes placentu do organismu dítěte a jak ho to ovlivní. Děti pak budou výzkumníci sledovat do tří let.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/23/20243 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Negativně ovlivňuje kvalitu spánku, zvyšuje riziko usnutí za volantem i kardio-vaskulárních nemocí

Řeč je o syndromu spánkové apnoe. Jak ho lze léčit? - Filmová produkce, která uklidňuje. Jak můžou filmy a seriály přispět k psychické pohodě v neklidné době? Na to se zaměřil nový výzkum s názvem útulné diváctví. - České i evropské zemědělství se musí zásadně změnit, aby přežilo. Se změnou ale zemědělcům nikdo pořádně nepomáhá a politici pod tíhou protestů jen oslabují ekologické požadavky. Jak z toho začarovaného kruhu ven?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/22/202425 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Síťovka: Kyselá challenge pro youtubera Attacka. Dal to?

Youtuber Attack si jako malý hrál s panenkou a kočárkem, nesnídá a umí hrát na akustickou kytaru. Jaké má Attack zlozvyky? A jak zvládl kyselou challenge?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/22/20243 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Negativně ovlivňuje kvalitu spánku, zvyšuje riziko usnutí za volantem i kardio-vaskulárních nemocí

Řeč je o syndromu spánkové apnoe. Jak ho lze léčit? - Filmová produkce, která uklidňuje. Jak můžou filmy a seriály přispět k psychické pohodě v neklidné době? Na to se zaměřil nový výzkum s názvem útulné diváctví. - České i evropské zemědělství se musí zásadně změnit, aby přežilo. Se změnou ale zemědělcům nikdo pořádně nepomáhá a politici pod tíhou protestů jen oslabují ekologické požadavky. Jak z toho začarovaného kruhu ven?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/22/202425 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Názvy ulic, které připomínají sovětskou minulost, najdeme dodnes i ve východním Německu

Co k přejmenování a nepřejmenování říkají vědci? - Co je klíčové pro zajištění bezpečnosti Evropy - přineseme podrobnosti z nové analýzy, na které se podíleli experti Univerzity obrany.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/21/202425 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Dříve oázy plné života, dnes seschlá rákosina

Tak vypadá většina jihomoravských mokřadů. Vědci z Masarykovy univerzity ale začali s jejich obnovou. Jak to dělají? - Jak má vypadat příjemná a živá krajina ve městech nebo jak plánovat města inovativně a efektivně a nerezignovat na estetiku a harmonii? - A jak funguje hnojivo vyrobené z kuřecího peří? Moderuje Martin Matějka.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/20/202425 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Antivirus: Antivirus: Investovat do kryptoměn? Pravděpodobnost ztráty je vysoká

Jsou kryptoměny výhodná investice, nebo podvod? Nejznámější virtuální měna bitcoin v poslední době opět rostla na ceně a řada lidí tak zvažuje, jestli přece jen do bitcoinu nebo jiných kryptoměn vložit své peníze. Téma pro Antivirus s Janou Magdoňovou a Honzou Cibulkou.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/20/20243 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Čeští vědci jako první na světě přišli s metodou, která přemění peří na hnojivo

Češi snědí každý rok miliony kuřat. Tuny peří, které z nich zbydou, ale nemá téměř žádné využití. Končí buď ve spalovnách, nebo na kompostu, kde se ale dlouho rozkládá. Výzkumníci z Ústavu chemických procesů proto vymysleli způsob, jak by se dala nepotřebná surovina využít. Peří hydrolyzují na kapalinu, kterou lze využít třeba jako hnojivo.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/20/20243 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Červená a černá: Dva tisíce let staré obrazy z váz, vodní hladina, terejové, sépie a vodoměrky

Zachycují malby z antických váz každodenní realu? (4:26) – Historické souvislosti: Dynastie paranoie (22:54) – Desatero pohybů, 3. část: Skrz vodní hladinu (28:39) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/20/202440 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Jihočeské nebe: Květnovou oblohu zdobí Eta Akvaridy. Meteorický roj za sebou zanechává Halleyova kometa

Jedním z nejzajímavějších úkazů na květnové obloze je meteorický roj Eta Akvaridy. „Je to jeden ze dvou rojů, které souvisí s Halleyovou kometou. Jsou viditelné každý rok od konce dubna až skoro do konce května,“ uvádí jihočeská astronomka Jana Tichá.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/19/20245 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Vyživovali jsme jen rostliny. Půdní organismy tak hladoví a půda degraduje, říká biolog

V uplynulých desetiletích jsme zapomněli na to, že v půdě žijí kromě zemědělských plodin i jiné živé organismy. Pokud se jim nedaří, vede to k rozpadu půdní struktury. Nyní proto máme narušené a poničené zemědělské plochy, které mnohem obtížněji zvládaji sucha či záplavy. Jak to můžeme změnit? V pořadu Leonardo Plus odpovídá Ladislav Miko, půdní biolog a odborník na životní prostředí.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/19/202449 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Ptákům se zdají sny. Vědce překvapilo, jak jsme si v tom podobní

Když ptáci usnou, jejich mozek vysílá elektrické signály podobné jako v bdělé fázi. Unikátní studie Univerzity v Buenos Aires ze Střední a Jižní Ameriky to dokládá na přepisu aktivity ptačích svalů do zvukového záznamu.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/18/202425 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Jak vypadá Santiniho dílo v rozšířené realitě? A jak účinkuje hnojivo z peří?

00:00 témata magazínu00:30 Santiniho kaple ve virtuální realitě04:30 hnojivo z peří07:50 hvězdárna Ondřejov08:50 výzkum lékových hladin12:30 užívání psychofarmak v těhotenství16:20 indický chemik Pradeep TVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/18/202420 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o kosmickém praku, sebe-kopírující vakcíně a letu čmeláka

Poslechněte si:01:03 Jak funguje kosmický prak?16:22 Založení Akademie věd22:42 Budeme mít sebe-kopírující vakcíny?32:50 Popírá let čmeláka přírodní zákony?42:55 Čáp Venda získá úplnou rodinuHovoří zoolog Jaroslav Forejt nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy biologa Jaroslava Petra Desatero pohybů čte Lucie Juřičková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/18/202452 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Quest: Oblíbené i opomíjené: Rekapitulace her od studia Arkane, které napůl zavírá krám

Společnost Microsoft v uplynulém týdnu zavřela hned čtyři studia v rámci své herní divize: Alpha Dog Games, Roundhouse, Arkane Austin a Tango Gameworks. Zatímco po tvůrcích mobilního Mighty Doom bude truchlit asi jen málokdo, Lukáš, Šárka a Jarda se rozhodli věnovat hlasitou vzpomínku hrám od studia Arkane a rovnou je i seřadit do žebříčku.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/17/202456 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Přesně před 25 lety spatřil světlo světa první mobilní telefon se zabudovaným fotoaparátem

Dneska už je běžnou součástí. Kam spěje vývoj mobilů s fotoaparáty? A jakou roli hraje umělá inteligence? - Je doprava bezpečná pro všechny stejně? Nová případová studie ukazuje, kde by bylo potřeba zohlednit rozdílnost pohlaví. - Čím je pozoruhodný středověký zpěvník královny Elišky Rejčky? Moderuje Renata Kropáčková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/17/202425 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Sluneční bouře odstavila chytré traktory. Připomněla naši závislost na technologiích, míní Koubský

Sluneční bouře z minulého týdne, díky které jsme mohli i u nás vidět polární záři, způsobila problémy některým farmářům. Vyřadila totiž GPS signál, pomocí kterého se řídí navigační systémy chytrých traktorů. Ty zůstaly stát na poli.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/17/202423 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: V pražskému IKEMu dokážou zbavit pacineta opakovaného omdlévání

Jak přesně lékaři odpojí srdce od nadměrné aktivity bloudivého nervu? - Co by viděl člověk padající do obří černé díry? NASA zveřejnila simulaci, kterou superpočítač vytvořil pět dní, přitom běžnému notebooku by zpracování takového množství dat trvalo deset let. - Zimu v Česku nepřežilo 12 procent včelstev, což je menší číslo než loni. Co dalšího vyplynulo z průzkumu Univerzity Palackého v Olomouci mezi rekordními skoro třemi tisíci včelaři? Moderuje Renata Kropáčková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/16/202425 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Síťovka: Youtuber Attack: fanoušci našli mou adresu a zvoní na mě

Možná i ty patříš mezi sledující známého českého youtubera Attacka. Třeba se teď o něm ale dozvíš věci, které o sobě on sám ve svých videích nikdy neprozradil.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/15/20244 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Konference institutu SYRI: Vzdělávání a vědění jako mosty k odolné společnosti

Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/15/202426 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak si doma vyrobit oblak? Stačí k tomu šest běžně dostupných věcí a trochu fyzikálních znalostí

Plují nám nad hlavami oblaky, nebo mraky? To záleží na tom, kdo se na oblohu dívá. Zatímco laik většinou vidí „mrak“, meteorolog zásadně použije výraz oblak. Proč? Vysvětlení najdete v českém online meteorologickém slovníku, který zahrnuje několik tisíc odborných výrazů. Na jeho vzniku se podíleli mimo jiné i akademici z Ústavu fyziky atmosféry. Jeden z nich také vědecké reportérce Evě Kézrové názorně předvedl, že vyrobit si doma oblak, není nic těžkého.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/15/20244 minutes, 1 second
Episode Artwork

Věda Plus: Jaké benefity nám přináší chůze do každodenního života?

Jak ovlivňuje duševní zdraví? Jak je možné ji používat jako pomocníka proti stresu?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/14/202426 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Avarské ženy rodily děti svému muži i jeho bratrům a otci, popisuje archeoložka

Mezinárodní tým vědců zkoumal v uplynulých letech rozsáhlá pohřebiště na území dnešního Maďarska mezi Tisou a Dunajem, kde se v raném středověku nacházelo centrum avarské říše. Vědci analyzovali DNA z kostí a d ošli k překvapivému zjištění, že hodně nebožtíků bylo vzájemně příbuzných. Co to o avarské společnosti vypovídá, vysvětlila redaktorovi Michalu Šafaříkovi archeoložka Zuzana Hofmanová z Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/14/20243 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Fotovoltaické panely brzy dosáhnou limitu své účinnosti

Sedmdesát let stará křemíková technologie potřebuje podle vědců doplnit novými materiály. Jejich výzkum navštívíme. - Barbie ve službách charity. Známou panenku oblékla do španělských renesančních šatů šlechtičny Polyxeny z Lobkovic docentka chemie. Zkoumání a zpracování dobových materiálů je totiž jejím koníčkem.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/13/202427 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Antivirus: Antivirus: Ověření věku online je komplikované. Chránit děti před nevhodnými obsahy by měli rodiče

Jde zabránit dětem, aby se na internetu dostaly k obsahu, ke kterému by neměly? To se snaží řešit Spojené státy, Británie, Evropská unie, ale i Austrálie. Můžou sociální sítě spolehlivě ověřit váš věk? Téma pro Antivirus s Janou Magdoňovou a Janem Cibulkou.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/13/20243 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Polní terasy a vláha v krajině, první kroky živočichů na souši a zamyšlení nad sudým počtem končetin

Polní terasy a vláha (4:33) – Vrtulník pro Titan (13:43) – Mýty, omyly a novinky astronomie: BepiColombo a Merkur (18:14) – Desatero pohybů, 2. část: Cesta na souš (24:01) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/13/202440 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Jihočeské nebe: Měsíc na jeho obvyklé cestě, jen dvě planety, ale také meteorický roj nabízí noční květnová obloha

S postupujícím květnem se otepluje, a tak si mnozí lidé rádi posedí déle venku a zvednou oči k nebi. Co uvidí? Především Měsíc. Nejnápadnější těleso na noční obloze míří k novu, kterého dosáhne 15. května, úplněk nastane 23. května.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/12/20245 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Architektka: Města ztrácejí původní význam obchodu a sdružování. Přesouváme se do online prostoru

Na Zemi žije ve městech kolem 50 procent obyvatel. V roce 2050, až populace přesáhne deset miliard, bude pravděpodobně město domovem pro tři čtvrtiny lidí. Jak budou města v budoucnu vypadat? „Lidé možná budou chtít bydlet na samotě u lesa. Bohužel ale nebude tolik samot u lesa pro takové množství lidí,“ míní v pořadu Leonardo Plus architektka Zuzana Pešková, proděkanka Fakulty stavební ČVUT v Praze.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/12/202449 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Levnější a dostupnější exotické rostlinné oleje? Genetici objevili alternativu

Vědci v přírodě objevili dosud neznámý způsob syntézy mastných kyselin a jejich ukládání do zásobních tuků. Postup „okopírovali“ od americké brukvovité rostliny podobné řepce. Inovace může znamenat průlom ve výrobě speciálních rostlinných olejů. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/11/202425 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Jak pomáhá umělá inteligence najít plicní nádor? A dá se vyrobit oblak?

00:00 témata magazínu00:49 navigovaná bronchoskopie04:44 rozhovor s Jiřím Votrubou08:38 vítězství gymnazistů v soutěži NASA12:02 jak vyrobit mrakVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/11/202419 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o gekončíkovi, sledování živočichů z vesmíru a pohřbívání slonů

Poslechněte si:01:11 Proč gekončík při utržení ocasu nekrvácí?12:00 Je možné spatřit živočichy z vesmíru?20:14 První česká ocel27:00 Pohřbívají sloni mrtvé?40:00 První potomek čápa VendyHovoří zoolog Jaroslav Forejt nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy biologa Jaroslava Petra Desatero pohybů čte Lucie Juřičková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/11/202452 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Co je plevel a co užitečná rostlina?

Třeba osiky se lesníci dříve zbavovali, dnes jim ale pomáhá obnovovat lesy po řádění kůrovce. Jaké je kouzlo osiky? A proč by jí mělo podle vědců v lesích přibývat? - V Česku začaly v pondělí Týdny mediálního vzdělávání - co o podmínkách novinářské práce říká poslední zpráva o svobodě evropských médií? - Specializuje se na lov včel a může se velice rychle šířit. Invazní sršeň asijská se objevila už i v Česku. Odborníci proto teď instalují speciální pasti. Moderuje Renata Kropáčková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/10/202425 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Quest: Budovatelská strategie Cities: Skylines 2 svůj příchod nezvládla. Zaostává i po půl roce

Moderátoři Jarda Möwald a Lukáš Grygar jsou oba milovníky specifického žánru strategií, kde nad soubojovou složkou a kompetitivitou kolikrát vede rýsování a estetika. Řeč tentokrát nebude o ničem jiném než o budovatelských hrách, konkrétně pak o dvojici výrazných nových přírůstků do stavitelského žánru: Manor Lords a Cities: Skylines 2.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/10/202450 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Kybernetické útoky ruské skupiny APT28? Braňme se vůči nim společně, vyzývá NATO ve svém prohlášení

Česko a Německo jsou dlouhodobě cílem kybernetických útoků ruské skupiny APT28, která je financována ruským státem. Nyní NATO vydalo prohlášení, ve kterém vyzývá členské státy ke spolupráci. Proč až nyní? A jde se vůbec proti ruským útokům bránit?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/10/202424 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: I znečištěné plasty se dají recyklovat a nemusí končit na skládce nebo ve spalovně

Termochemická metoda přemění plastový odpad na směs uhlovodíků, ze kterých se dají plasty opět vyrobit. První funkční jednotka u nás stojí ve Dvorcích u Bruntálu a je vysoce ekologická. - Jaké jsou výzvy a možnosti tkáňového inženýrství? Jak co nejlépe nahradit poničené cévy, kůže, kosti a klouby? - Vědci z olomouckého centra CATRIN vyrobili speciální grafenový inkoust pro biosenzory. Levněji tak můžeme zjistit mikroby, antibiotika nebo znečišťující látky ve vodě.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/9/202426 minutes, 1 second
Episode Artwork

Magazín Experiment: Při testu písek, naostro třeba zbraně. Experti u Prahy testovali vlastnosti nových vojenských padáků

Vojenský technický ústav testuje nové padáky pro českou armádu. Experty zajímá jejich pevnost, odolnost i ovladatelnost. A samozřejmě rychlost otevření. Jejich funkce ověřují nejen v laboratoři, ale především přímo v terénu, shozem z právě letícího armádního letounu.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/9/20243 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Síťovka: Škoda to sníst! V Japonsku se z rýže vyrábí rozkošné onigiri

Chtěli byste taky dostávat takové roztomilé svačinky a obědy? Co je to vlastně onigiri? A který instagramový kanál je mu věnovaný?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/8/20242 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Víte, co je tzv. CAR-Tterapie?

Pacientovi s akutní leukémií se odeberou bílé krvinky a po genetické úpravě se vrátí zpět do těla. Jak se tato léčba podává? - Norští epidemiologové zkoumali, jestli může očkování proti koronaviru snížit pravděpodobnost vzniku takzvaného dlouhého covidu. K čemu dospěli? A jak vážnou nemocí dlouhý covid je? - Jaké jsou přelomové novinky v diagnostice a léčbě karcinomu ovarií. Moderuje Renata Kropáčková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/7/202426 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Konce chromozomů jsou možná klíč k novému způsobu léčby rakoviny, popisuje nobelista Thomas Cech

Za přelomové objevy o fungování RNA získal Nobelovu cenu a dědičnost zkoumá i ve svých 76 letech dál. Američan s českými předky Thomas Cech se už poněkolikáté vrátil do Brna. Tentokrát aby převzal čestný doktorát Masarykovy univerzity, ale nejen kvůli tomu. S brněnskou univerzitou totiž dlouhodobě spolupracuje.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/7/20243 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Dvojice astronautů otestuje novou kosmickou loď Boeing Starliner

První let s lidskou posádkou nabral velké zpoždění. Proč? - Spatřit u nás polární záři je velmi vzácné, přesto dnes v noci v Česku vidět byla a šance bude možná i v dalších dnech. - Pětice českých středoškoláků uspěla ve finále prestižní mezinárodní soutěže v agentuře NASA. Jak chtějí restartovat družice, které přestaly fungovat? Moderuje Tomáš Pavlíček.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/6/202426 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Antivirus: Pachatelé používají podvržená telefonní čísla k masivnímu okrádání lidí. Jak se bránit?

Když podvodníci volají, často předstírají cizí telefonní číslo, třeba vaší banky nebo pojišťovny. Jenže někdy volí číslo i náhodně, a mohou se trefit i do toho vašeho. Vám pak může volat podvedený člověk a chtít náhradu. Co s tím?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/6/20243 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Tůně a tůňky: Zdravá oka krajiny a první z desatera pohybů - plavání pod vodou a nástrahy potápění

Tůně a tůňky v krajině (4:36) – Příběhy se čtyřkou: Ný, natý a spol. (17:29) – Knihovnička: Fyzika je rachot (21:35) – Desatero pohybů, 1. část: Plavání a potápění (25:15) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/6/202439 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Jihočeské nebe: Erupce na Slunci mohou díky novému dalekohledu lidé vidět na vlastní oči z budějovické hvězdárny

30 tisíc lidí ročně navštíví hvězdárnu a planetárium v Českých Budějovicích. Chodí sem jednotlivci, ale také školní výpravy, kterým astronomové nabízejí například program o planetách a souhvězdích na naší obloze.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/5/20243 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Vojtko: Víra může na prvním rande otevřít debatu o hodnotách. Je to ale ta nejintimnější věc

Na kolikáté schůzce se sympatickou osobou se odvážíte zeptat na to, jak to má s vírou a jestli vůbec v něco věří? Proč to není téma běžné konverzace? „Víra je nejintimnější věc. Svůj systém víry nikomu nevysvětlíte. Je to tak iracionální, že jakékoliv racionální argumenty od partnera nás můžou bolet a velmi zraňovat,“ vysvětluje v pořadu Leonardo Plus párový terapeut Jan Vojtko.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/5/202448 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Hudba od pólů. Geolog složil smyčcový kvartet podle klimatických dat

Japonský vědec Hiroto Nagai, který se zabývá geologií a otázkami životního prostředí, složil smyčcový kvartet. Využil k tomu satelitní data o klimatu Arktidy a Antarktidy z posledních 30 let.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/4/202426 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Jaro a sport, proč to nemusí být ideální kombinace? A jak se testují padáky?

00:00 témata magazínu00:30 jak se testují padáky?04:15 záchranné padáky pro letouny08:05 infikovaná klíšťata09:55 vliv jarních výkyv teplot na zdraví14:00 rozhovor s Alešem Linhartem18:45 na čem pracuje Thomas Cech?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/4/202422 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o zlatém pokladu, jízdě na kole a opylování rostlin

Poslechněte si:01:06 Kde je nejstarší zlatý poklad?15:00 Lze rozdělit svět?21:18 Dokáží zvířata jezdit na kole?30:27 Jak vznikla spolupráce hmyzu a rostlin?42:14 Čáp Venda staví hnízdoHovoří geolog Antonín Přichystal nebo zoolog Jiří Kolibáč. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy biologa Jaroslava Petra Desatero pohybů čte Lucie Juřičková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/4/202452 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Quest: Nastal zlatý věk seriálových adaptací her? Fallout je po The Last of Us dalším příjemným překvapením

Válka. Válka se nikdy nemění. Tak zní motto postapokalyptické herní série Fallout, která se v dubnu dočkala první řady své seriálové adaptace. Šárka ji zhlédla skoro dvakrát, Jarda se dostal do poloviny a Lukáš si dopřál alespoň trailer. Co na postnukleární seriál moderátoři Questu říkají a naučil je mít rád bombu?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/3/202454 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Schizofrenii je potřeba diagnostikovat co nejdřív od prvních projevů, ideálně do půl roku

Ukázala to nová studie Národního ústavu duševního zdraví. Jak dokáže včasná léčba pacientů ovlivnit další rozvoj tohoto onemocnění? - Západočeská univerzita v Plzni oslavila 20 let existence fakulty umění a designu Ladislava Sutnara. Připomeneme si genezi jejího vzniku. - Studenti z obuvnického ateliéru ve Zlíně vytvořili unikátní obuv s podrážkami z 3D tiskárny. Jejich projekt sklízí ohlasy i v zahraničí - teď se chystají na výstavu do německého Erfurtu. Moderuje Renata Kropáčková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/3/202425 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Online Plus: EU vyšetřuje firmu Meta. Prý nedostatečně omezuje šíření podvodných reklam a dezinformací

Evropská komise otevřela oficiální řízení s firmou Meta. Podezírá ji například z toho, že na svých sítích nedostatečně omezuje šíření podvodných reklam a dezinformačních kampaní. Je problém nahlásit podvodnou reklamu na jejích sociálních sítích ve srovnání s jinými online platformami? A přeceňuje se vliv sociálních sítí?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/3/202423 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Více než devět a půl miliardy korun získali naši vědci z Evropské unie

Zároveň se stále častěji prosazují na poli tzv. excelentní vědy. Jak je na tom česká věda ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské Unie? - Evropská unie chce jít cestou snižování odpadu a opakovaného použití některých obalů. Jak to bude chtít naplnit Česko? - Míra ohrožení pylem je dnes podle Českého hydrometeorologického ústavu vysoká. Jak si dokáže medicína s pylovými alergiemi v současnosti poradit?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/202425 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Čerstvá zelenina po celý rok, úsporně a bez práce? Chytrý skleník brněnského start-upu umí zázraky

Chtěli byste si pěstovat vlastní zeleninu, ale nemáte čas ani energii? Mohl by to vyřešit chytrý a téměř samoobslužný skleník, který vyvíjí brněnský vědec David Bažout. Jeho inovace dokáže proměnit i desítky let starou skleněnou boudičku v téměř samoobslužnou továrnu na zeleninu. Ta je navíc ekologicky šetrnější než staré skleníky a spotřebuje méně energie.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/20244 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Síťovka: Britka se živí skákáním přes švihadlo. Na sítích ji sledují milióny lidí

Napadlo vás někdy, že skákáním přes švihadlo se dá slušně vydělávat?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/1/20243 minutes
Episode Artwork

Věda Plus: Riziko chytit nakažené klíště je daleko větší v městském parku než třeba v lese, ukázala data odborníků

Jestli jsou klíšťata infikovaná, testují ve Státním zdravotním ústavu. - Před 680 lety papež Kliment VI. povýšil pražské biskupství na arcibiskupství a prvním arcibiskupem jmenoval dosavadního pražského biskupa Arnošta z Pardubic. Jaké akce s výročím spojené se budou konat? - Lépe nahlédnout do lidských cév můžou čeští vědci i medici díky novému zařízení. Nejmodernější angiograf využívají v experimentální laboratoři Fyziologického ústavu v Praze na Albertově.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/30/202426 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Méně práce, víc času pro zvířata. Chytrý kravín je řešení, které si pochvalují farmáři i dobytek

Kravín na farmě rodiny Novákových v Oboře u Malšic na první pohled vypadá úplně obyčejně. Jeho tajemství se skrývá uvnitř. Tam najdete velkého modro-stříbrného robota, který se už dva roky o zvířata stará a výrazně tak šetří práci zdejšímu personálu. Krávy se k němu totiž samy chodí podojit.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/30/20244 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Antivirus: Hacktivismus je na vzestupu, upozorňuje Antivirus. Mohou se média proti hackerům bránit?

Nefunkční weby, podvržené zprávy nebo zašifrované archivy. Hackeři útočí na česká média, naposledy se to stalo minulý týden. Pod hlavičkou České tiskové kanceláře vydali dvě falešné zprávy o slovenském prezidentovi. Proč to hackeři dělají? A mají novináři šanci se bránit?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/29/20243 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Vědec Jan Dobeš už za studií objevil nový typ imunitních buněk

Při příležitosti Světového dne imunologie nás bude zajímat jak na jeho výzkum navazují vědci po celém světě? - Zjistilo se, že káva arabica je starší, než se myslelo. Od kdy se popíjí na našem území? - Belgický farmář žaluje ropnou společnost kvůli škodám, které mu způsobují dopady změny klimatu. Může uspět? Moderuje Lukáš Matoška.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/29/202425 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Kakapo soví: papoušek, který nelétá, nejmladší česká sopka, dějiny geologie a Johann Wolfgang Goethe

Kakapo soví, novozélandský papoušek který nelétá (4:26) – Procházka květnovou oblohou (21:01) – Sopka Komorní hůrka, dějiny geologie a Johann Wolfgang Goethe (26:52) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/29/202440 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Jihočeské nebe: Český astronom Zdeněk Kopal byl jedním z expertů, kteří v Americe připravovali projekt Apollo

Nejvýznamnější český astronom Zdeněk Kopal okouzlil svět vědy už jako gymnazista. Pak studoval na Univerzitě Karlově, kde se věnoval nejen astronomii, ale také numerické matematice. Své znalosti zúročil a získal stipendium nejprve na univerzitě v anglickém Cambridge, posléze na americkém Harvardu.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/28/20245 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Primatoložka: Zalidnění a vytěžování krajiny ohrožuje primáty i tradiční komunity v rovníkové Africe

Ze společné studie německých expertů a neziskové organizace Re:wild plyne, že těžba ohrožuje lidoopy v Africe mnohem víc, než se předpokládalo, a že jsme tuto hrozbu možná podcenili. Paradoxně je to způsobeno zájmem o udržitelné technologie, které vyžadují více lithia, mědi a kobaltu. Jejich těžba se totiž nejvíce dotýká zemí rovníkové Afriky „Ničí si tím své životní prostředí, které je tam právě i pro primáty,“ nastiňuje primatoložka Barbora Pafčo.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/28/202449 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Kdy něco trápí rostlinu? Vědci testují chytrou diagnostiku stresu, chorob a škůdců

Tkáně rostlin spolu komunikují pomocí chemických látek. Zachycení signálů, kterými reagují na stres, by mohlo farmářům pomoci s předstihem zjistit, zda není ohrožená úroda.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/27/202425 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment ŽIVĚ z rodinné cirkulární farmy u Tábora

00:00 Témata Magazínu00:36 Moderní technologie v zemědělství07:02 Bioplynová stanice a energetická soběstačnost12:29 Robotický inteligentní kravín16:53 Inteligentní skleník pro zahrádkáře21:17 Cirkulární farmařeníVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/27/202424 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o stvoření světa, přelstění mravenců a tanci ještěrky

Poslechněte si:01:12 Kdy byl stvořen svět?07:56 Mohou v mraveništi žít štíři?17:36 Lze běhat po rozpáleném povrchu?27:29 Prolomí kvantový počítač vaše heslo?41:13 Čáp Venda se vrací z AfrikyHovoří biolog Jaroslav Petr nebo informatik Josef Lazar. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy biologa Jaroslava Petra Desatero pohybů čte Lucie Juřičková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/27/202452 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Přizpůsobí se přirozenému tepu srdce pacientů a bude méně poškozovat jejich krvinky

Brněnští vědci vyvíjejí nové čerpadlo pro mimotělní oběh se speciálním softwarem. Čečensko zakazuje techno hudbu. Autonomní ruská republika zakázala taky veškerou hudbu nad 116 tepů za minutu. Co shoří, nezmizí. Odborníci upozorňují na negativní dopady kosmických letů na životní prostředí. Na Sibiři je desítky let studoval i český vědec. Jak asi vypadala tvář svatého Vojtěcha? Díky moderním technologiím to můžeme zjistit. Přibližnou podobu na základě lebky vytvořil mezinárodní tým vědců. Moderuje Ondřej Látal.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/26/202425 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Online Plus: BIS zabránila atentátu na slovenského prezidenta? Ne, hackeři napadli ČTK a vydali falešnou zprávu

Útočníci prolomili zabezpečení České tiskové kanceláře a na její webové stránky vložili zprávu o tom, že česká zpravodajská služba BIS zabránila atentátu na slovenského prezidenta. Falešná zpráva byla rychle odhalena a v servisu, který agentura poskytuje svým klientům, se naštěstí neobjevila.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/26/202424 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Quest: České RPG Kingdom Come: Deliverance 2 bude větší, hezčí a propracovanější, slibuje studio Warhorse

Pražské studio Warhorse po dlouhých šesti letech od vydání prvního dílu konečně oznámilo Kingdom Come: Deliverance 2. Jarda a Šárka se u té příležitosti rozhodli vyzpovídat dva z jeho tvůrců, producenta a designéra Prokopa Jirsu a hlavní charakterářku Annu Pačesovou, se kterými probrali, v čem je druhý díl ambicióznější než ten první.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/26/202455 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Teploty moří jsou už víc než rok nebývale vysoké, zažíváme další vlnu odumírání korálových útesů a dalšího mořského života

Co to bude znamenat do budoucna. - Jak je na tom zdraví českých lesů? Nejhůř se daří borovicím, nejlépe pak bukům. Čím to je? - Před 70 lety představili američtí vědci světu první prakticky využitelný fotovoltaický článek. Co všechno to tehdy ovlinilo?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/25/202425 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Váleční roboti neušetří životy vojáků, ale paradoxně mohou zhoršit zabíjení lidí, říká americký etik

Bitevní roboti měli původně snížit ztráty na bojištích. Podle technologů by se války měly změnit na boj robotů proti robotům. Ve skutečnosti se to ale nestalo. Odborníci na etiku upozorňují, že automatizovaná bojová technika může naopak ospravedlnit rozsáhlejší zabíjení. Nepochybuje o tom ani Patrick Lin z Kalifornské polytechnické univerzity, se kterým si povídal reportér vědecké redakce Martin Srb.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/25/20244 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Síťovka: Michael Jackson boduje i po smrti. Jeho hit má 1,5 miliardy zhlédnutí na YouTube

Tentokrát bude Síťovka o slavném zpěvákovi Michaelu Jacksonovi, který je zapsaný v Guinnessově knize rekordů jako nejúspěšnější interpret všech dob.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/24/20243 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Oči jsou důležitou branou, přes kterou do našeho mozku proudí informace

Co ale rozhoduje, čeho si oko všimne, když je zrakových vjemů až příliš? - Dnes je světový den meningitidy. Jak účinně před tímto onemocněním mozkových blan ochrání očkování? - A zavedeme vás do nové špičkové laboratoře na vývoj nových léčivých látek, která dnes odpoledne otvírá. Moderuje Daniela Vrbová.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/24/202425 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Proč víc než polovina gayů a leseb v Česku, jak naznačuje průzkum, trpí nějakou duševní poruchou?

Jak posilovat odolnost společnosti vůči současným bezpečnostním hrozbám? - Které snímky nabídne mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů v Olomouci? Moderuje Lukáš Matoška.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/23/202421 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Proč víc než polovina gayů a leseb v Česku, jak naznačuje průzkum, trpí nějakou duševní poruchou?

Jak posilovat odolnost společnosti vůči současným bezpečnostním hrozbám? - Které snímky nabídne mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů v Olomouci? Moderuje Lukáš Matoška.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/23/202426 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Oživení evropských lesů je investice do budoucnosti, věří zakladatelé start-upu Eco Tree

Pestrost evropských lesů za poslední století výrazně poklesla. Může za to těžba i menší počet druhů stromů. Změnit to chce francouzsko-dánský start-up Eco Tree. Už šestým rokem za dohledu odborníků vysazuje stromy, které si adoptují jednotlivci i organizace. Díky tomu vyrostlo v Evropě několik nových lesů a v nich statisíce stromů.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/23/20243 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Antivirus: Pozor na revenge porno. Smazat video nebo fotku z internetu není snadné, upozorňuje Antivirus

Máte v mobilu svoje intimní fotky? A poslali jste je někdy někomu? Třeba partnerovi, když jste se dlouho neviděli? A nemá nějaké vaše fotky i váš bývalý partner? Takzvané revenge porno, tedy pornografie z pomsty, je téma dnešního dílu Antiviru. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/22/20243 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Jak ochránit vzácné historické budovy před vlhkostí anebo požárem?

V ambitu Emauzského kláštera vědci testují speciální monitoring, který kombinuje naměřená data a automaticky vyhodnocuje riziko poškození starobylého prostoru. Jaké technologie pomáhají s ochranou památek? A proč je někdy složité prosadit jejich použití? Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci. Můžou nové odrůdy lépe čelit klimatické změně? V Praze jsou špičkoví intervenční kardiologové z celého světa. Přijeli na workshop Prague Rhythm, zaměřený na srdeční arytmie. Moderuje Renata Kropáčková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/22/202425 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Otřesy a láva. Čeští geofyzici na Islandu a budoucnost našich lesů nejen na území Českého Švýcarska

Česká síť seismických stanic REYKJANET a vulkanismus na Islandu (4:33) – Historické souvislosti: A přece se točí! (18:09) – Les minulý, les současný a les budoucí (24:16)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/22/202439 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Jihočeské nebe: Astronom Zdeněk Kopal publikoval první odborné články už v patnácti letech. Zaujaly i v zahraničí

Na duben připadá řada kosmonautických a astronomických výročí. 12. dubna 1961 vzlétl jako první člověk do vesmíru Jurij Gagarin a dvacet let po něm odstartoval první americký raketoplán. 24. dubna byl vypuštěn Hubbleův kosmický dalekohled.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/21/20245 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Pakoně jsou kvůli silnicím, plotům nebo farmám míň odolní i plodní

Migrace pakoňů je velká podívaná, která láká každý rok do Afriky stovky tisíc turistů. Vědci zjistili, že různé překážky na migrační trase způsobují, že pakoně jsou jako druh ohroženější.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/20/202425 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Jak se operuje srdeční chlopeň? A proč české koně míří do Kazachstánu?

00:00 témata magazínu00:40 operace chlopně04:34 rozhovor s kardiochirurgem Jaroslavem Benedíkem08:00 české koně v Kazachstánu09:50 pády kosmických trosek13:37 projekt Eco Tree17:13 roboti ve válceVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/20/202421 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o pohybu zvířat, kvantových počítačích a léčbě pomocí genů

Poslechněte si:01:10 Kolik pohybů zvládají zvířata?08:48 Co dokáží kvantové počítače?21:38 První železniční vagony27:39 Léčba změnou genů?40:00 Čáp Venda a dobrodružství v AfriceHovoří informatik Josef Lazar, genetik Jan Pačes nebo ornitolog Zdeněk Vermouzek. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy biologa Jaroslava Petra Desatero pohybů čte Lucie Juřičková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/20/202452 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Brněnští vědci si dovezli z Antarktidy extrémně odolné druhy lišejníků a teď by je rádi poslali do vesmíru

Proč, jak a kdy? - Místo smrků se dnes často sázejí buky, které jsou odolnější vůči klimatické změně. Bude to ale na úkor biodiverzity? Vymizí smrk z krajiny úplně? - Proč jsou čeští vědci nadšeni ze šumu, který jim poslal jejich přístroj z paluby sondy JUICE?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/19/202426 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Pokuta pro Avast je nastavená správně. Firma ji pocítí, ale nebude pro ni likvidační, soudí Koubský

Avast má zaplatit pokutu ve výši 351 milionů korun za porušení GDPR a neoprávněné zpracovávání osobních údajů svých uživatelů. Údaje prý poskytoval své dceřiné společnosti, která je následně rozprodávala pro marketingové účely.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/19/202424 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Invazní sršeň asijská se v České republice poprvé objevila v říjnu loňského roku v Plzni, nejnovější nález je z letošního února z Hrádku u Rokycan

Do vývoje speciálních pastí se zapojilo výzkumné centrum RTI Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. - Fakultní nemocnice u svaté Anny vyrobila první šarže vlastního léčebného konopí. Podle lékařů je to světový unikát.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/18/202425 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Dokážeme rozluštit řeč z myšlenek. Bát se o obsah své hlavy ale nemusíte, ujišťuje výzkumník

Kdybychom propojili lidské mozky přímo, mohlo by to odstranit nedorozumění mezi lidmi. S takovou myšlenkou se americký student Samay Lakhani z Kolumbijské univerzity pustil do výzkumu takzvaného mozkově-počítačového rozhraní. Snímat a překládat řeč mozkových buněk ale není vůbec jednoduché. Nechtěného čtení myšlenek se proto podle něj nemusíme bát.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/18/20243 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Síťovka: Formule 1 jedou až 370 km/h. Na Instagramu je sleduje 27,2 milionu lidí

Vozy bez krytých kol a bez kabiny, které dokážou jet neuvěřitelných 370 km za hodinu. To jsou formule 1.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/17/20243 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Olomoučtí vědci vyvinuli přístroj na dávkování semen do misek

Už dnes o něj mají zájem genové banky od Peru po Indii. Jak dávkovač funguje? - Před 80 lety vznikl koncentrační tábor Litoměřice, kde se měly vybudovat podzemní továrny pro válečnou výrobu nacistického Německa. Co o tom víme? - Otevírá se nová jednotka intenzivní metabolické péče a první část unikátního XXL centra. Jakou pomoc můžou lidé trpící nadváhou a obezitou využít? Moderuje Renata Kropáčková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/17/202426 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Jak pravidelný běh souvisí se strukturou chrupavky kolenního kloubu?

Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/16/202425 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Uhasí a ještě chrání. Nová hasební deka by při menších požárech mohla nahradit hasicí přístroj

Zapomenuté jídlo na sporáku nebo nedbalost při kouření. Nejen to může způsobit požár. S jeho uhašením by nově mohla pomoci speciální hasební deka, na které se podíleli také vědci z Univerzity Karlovy. Nejenže rychle uhasí menší požár, ale chrání před ním také jako štít.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/16/20243 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: V Kovohutích Příbram zpracovávají vysloužilé lithiové baterie

Jak náročná je jejich recyklace? - Jediný český studentský tým odjíždí na mistrovství světa ve sportovní robotice do amerického Houstonu. S jakým robotem? - Díky nové krabičce brněnských vědců bude možné nabíjení elektromobilů z celé ulice ve stejnou chvíli. Jak funguje? - Jaké změny čekají v nejbližší budoucnosti českou energetiku? A jak energetikům pomáhá umělá inteligence?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/15/202425 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Antivirus: Antivirus: Oběťmi nahých fotomontáží jsou i děti. Obrátit se můžete na Linku bezpečí

Rychlý nástup generativní umělé inteligence přinesl i aplikace, které nabízí, že takzvaně svléknou osoby na reálných fotografiích. Takové nástroje jsou nyní snadno dostupné a bohužel je používají i děti školou povinné ke kyberšikaně.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/15/20243 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Američan Léon Clifton, první český „sériový“ detektiv a želvy z Aldabry – jak se mají v Evropě?

Z pamětí amerického detektiva Léona Cliftona (4:19) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Velká rudá skvrna na Jupiteru (23:58) – Jak se mají želvy obrovské v Evropě (29:14) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/15/202439 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Jihočeské nebe: Planety se schovaly, v dubnu uvidíte na obloze jen Jupiter. Měsíc je na další cestě k úplňku

Co můžete pozorovat na dubnové obloze? Podle jihočeské astronomky Jany Tiché toho vlastně mnoho není. Měsíc pokračuje na své pouti, druhého dubna dosáhl poslední čtvrti, osmého dubna byl v novu, patnáctého doputuje do první čtvrti a čtyřiadvacátého nastane úplněk.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/14/20244 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Do pronajatého, nebo vlastního bytu? Čím je země bohatší, tím má větší podíl nájmů, uvádí expert

Ceny bytů začaly se snížením hypotečních úroků opět růst. Podle developerů bude vlastnické bydlení v Praze v budoucnu pro průměrně vydělávající občany nedosažitelné. Je ale nájemní bydlení dobrá alternativa? „Nájem je u nás považovaný za nutnost na přechodnou dobu. Čím je ale země bohatší, tím má větší podíl nájmu a nevlastního bydlení,“ vysvětluje v pořadu Leonardo Plus expert na bydlení Martin Lux.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/14/202450 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Návrat divočiny. Němci a Poláci fandí losům a zubrům

Velký průzkum mezi obyvateli regionů v okolí delty řeky Odry v polsko-německém pohraničí ukázal, že většina veřejnosti podporuje návrat velkých zvířat do přírody, zvláště pak býložravců. Mnohým by nevadil ani vlk nebo rys.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/13/202425 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Proč mít chytrý elektroměr? A kdy je speciální deka lepší než hasicí přístroj?

00:00 témata magazínu00:43 Chytrý starý elektroměr se smartboxem brněnských vědců04:46 Rozhovor s vedoucím ústavu elektroenergetiky brněnského Vysokého učení technického Petrem Tomanem8:20 Hasební deka místo hasícího přístroje11:48 Umělá hnízda pro vytírání candátů15:32 Mise Evropské kosmické agentury k Jupiteru a sonda Juice19:33 Rozhovor s americkým studentem z Kolumbijské univerzity o přímém propojení lidských mozkůVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/13/202423 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o zlodějských včelách, chaosu a černých čápech

Poslechněte si:01:14 Proč včely okrádají čmeláky?09:05 Objev Huntingtonovy choroby14:32 Proč lidé touží po chaosu?22:56 Největší Evropan všech dob29:50 Sčítání čápů černých41:36 Čáp Venda se vydá na jihHovoří biolog Jaroslav Petr, lékař František Koukolík nebo ornitolog František Pojer. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Život čápa přibližují Jiří Lábus a Zdeněk Vermouzek.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/13/202452 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Quest: Půl hodiny nebo celou noc. Karetní Balatro a strategie Against the Storm se dají dávkovat i bingovat

Šárka podlehla karetnímu šílenství jménem Balatro. Hypnotická roguelite karetka stojí na pokerových figurách, o peníze a hazard v ní jde ale až v poslední řadě. Jarda se zase snaží uspokojit netrpělivou královnu v strategii Against the Storm, kde pořád prší a hodné harpyje šijí pláštěnky. Díl obsahuje píseň vytvořenou za pomoci umělé inteligence.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/12/202448 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Česko má podle odborníků jedinečnou příležitost pomoct evropským zemím k surovinové bezpečnosti

Jakým způsobem? - Čeští vědci se zabývali otázkou, jestli je člověk zákeřnější, když je sám, nebo když je ve skupině. K čemu dospěli? - Úrodu brambor v Americe ničí nemoc. Mohla by se dostat i do Evropy? Moderuje Lukáš Matoška.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/12/202426 minutes
Episode Artwork

Online Plus: Umělá inteligence na úrovni člověka? Podle některých k tomu dojde do pěti let

Obecná umělá inteligence se stane do pěti, nebo dokonce do tří let každodenní realitou. Jak se na tohle tvrzení dívá podnikatel Elon Musk nebo třeba šéf společnosti NVIDIA? A jaké výzvy musí umělá inteligence ještě překonat?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/12/202424 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: K rozpoznání retinopatie nedonošených dětí by se v budoucnu mohla využívat i umělá inteligence

Ve spolupráci s očními lékaři z Ostravské fakultní nemocnice ji vyvíjejí vědci z tamní Technické univerzity. - Co jsou katalytické technologie, o kterých mluví čeští experti jako o vizi pro ukládání energie? -- Polární záři můžeme vidět i ve chvíli, kdy je sluneční vítr zcela klidný a ve vesmíru se neobjeví. Speciální demonstrační přístroj ji totiž dokáže udělat tady na Zemi.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/11/202425 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Polární záře v centru Prahy? Vědci z Ústavu fyziky atmosféry ji umí vyvolat na počkání

Jak si doma vyrobit oblak nebo jak zblízka vypadá velká bouře? A v čem se liší blesky na Zemi a Jupiteru? Nejen tato zajímavá témata přednášek nabídly sobotní odpolední oslavy 60. výročí vzniku Ústavu fyziky atmosféry. V sídle Akademie věd na Národní třídě v Praze blyy k vidění třeba také modely sondy Juice anebo českého Magionu. Jedinečným zážitkem bylo ale sledování polární záře, i když to nebyla ta skutečná.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/11/20243 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Síťovka: Zlatí retrívři vycvičení na selfíčka rozdávají radost i nemocným

Kevin a Katie z USA mají dva zlaté retrívry Ellie a Emmu a díky nim předávají radost ostatním, jak to jen jde, chodí s nimi potěšit děti, staré nebo nemocné lidi.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/10/20244 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně nechala asi po sto letech opravit svůj hlavní dalekohled

Pětiapůltunový přístroj se dnes po dvou letech renovace vrací do své kopule. - Jak vnímáme anonymitu na internetu a v jakých situacích cítíme potřebuje svoji online identitu skrýt? To nově zkoumají vědci z Masarykovy univerzity. - Jak pokročil vývoj elektromobilů ? to dnes předvádějí na ČVUT v Praze Dejvicích. Kromě odborného setkání tu je i výstava aut.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/10/202426 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Významnou kulturní památku v Praze chrání moderní nanotechnologie

Speciální nátěr totiž dokáže jen za pomoci světla rozkládat řasy a mechy a památka je tak stále čistá. - Umíme správně dýchat? A jaký dopad může mít špatné dýchaní na náš organismus? - Jsou vodíkové vlaky v Česku stále jen sci-fi? Vědci z VŠCHT vidí ve vodíku na českých železnicích budoucnost.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/9/202425 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Na vodík do Šluknova? Experti vybrali tratě, na kterých by mohl jezdit vlak s vodíkovým pohonem

Nejméně na čtyřech regionálních železničních linkách v Česku by mohly v budoucnu jezdit vodíkové vlaky. Ukázal to čtyřletý česko-norský průzkum vědců z Vysoké školy chemickotechnologické a Ústavu jaderného výzkumu Řež. Analyzovali tratě, kde by vodíkové vlaky byly výhodnějším ekonomickým i environmentálním řešením oproti jiným technologiím.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/9/20244 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Antivirus: Cloudová úložiště jsou užitečná, data ale zálohujte i na externím disku, doporučuje Antivirus

Mobilní telefony i počítače jsou dnes vybaveny připojením na cloudové úložiště, kam si uživatel může zdarma nebo za malý poplatek ukládat dokumenty, kontakty, e-maily nebo fotografie. Není pak potřeba řešit přeplněnou paměť, a pokud se zařízení nějak rozbije, informace je velmi jednoduché obnovit. Jenže co když o přístup k účtu se svými daty přijdeme?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/8/20243 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Historické plužiny, dědictví středověkých zemědělců a desetitisíce želv obrovských z atolu Aldabra

Plužiny, dědictví středověkých zemědělců (4:21) – Historie: Turnaj o stříbrnou hůl (17:08) – Kniha měsíce: Cesta kolem světa (21:35) – Želvy obrovské z Aldabry (25:52) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/8/202439 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Jihočeské nebe: Co je Pluto, když ne planeta? Astronomové nakonec vymysleli úplně novou kategorii vesmírných těles

Když v roce 2006 Mezinárodní astronomická unie vyřadila ze seznamu planet Pluto, stála před otázkou, kam těleso nově zařadit. Jednalo se i o diplomatický problém, protože Pluto bylo jedinou planetou objevenou na americkém kontinentě.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/7/20245 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Zdroje klimatických lží? Fosilní průmysl, odpor k regulacím a proruská propaganda, míní sociolog

Češi mají hlad po zdrojích, které jim pomáhají vysvětlovat informační chaos kolem tématu změny klimatu. Ukazuje to příklad knihy Továrna na lži, která se coby průvodce světem klimatických mýtů a dezinformací dostala do dubnového finále knižní ceny Magnesia Litera. První vydání této příručky i první dotisk se navíc vyprodaly. Kde se klimatické dezinformace berou? A jak se v nich zorientovat? V pořadu Leonardo Plus vysvětluje autor publikace, sociolog Vojtěch Pecka.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/7/202449 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Čmeláci zvládnou plnit složitější úkoly. Umí se totiž jeden od druhého učit

Čmeláci zemní zvládli vyřešit složitější úkol, který vyžadoval dva kroky. Cílem bylo otevřít nejen jednu, ale i druhou krabici a dostat se tak k potravě. Jednotlivě to ale nedokázali.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/6/202426 minutes
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment: K čemu slouží páternoster na brambory? A kdy se svezeme vodíkovým vlakem?

00:00 témata magazínu00:30 páternoster na brambory04:30 jak bramborám škodí nemoc zebra chip?08:30 nová laboratoř Biocev09:30 vodíkové vlaky13:30 polární záře v Ústavu fyziky atmosféry17:15 rozhovor s astrofyzikem Christianem StegmannemVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/6/202421 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o nejstarší Evropance, teflonu a letu hmyzu za světlem

Poslechněte si:01:09 Kde byla nalezena nejstarší Evropanka?18:17 Vynález teflonu24:28 Proč hmyz létá v noci za světlem?33:26 Jak podléháme módě?40:05 První let čápa VendyHovoří jeskyňář Jaroslav Hromas, ornitolog Grantišek Pojer nebo ekoložka Hana Hoffmeisterová. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Život čápa přibližují Jiří Lábus a Zdeněk Vermouzek.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/6/202452 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Dataři: Léky mizí v zahraničí, nelegální vývozy stát nezvládá postihovat

Datový novinář Honza Boček pokračoval v pátrání, kam mizí léky, které pak chybí v českých lékárnách. Co ukazují otevřená data? A proč se nedaří nelegální vývozy postihovat?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/5/202421 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Quest: ZX Spectrum, sausage fest a Holki. Dokument Game Story chce přiblížit českou herní historii

Nová dokumentární série Game Story mapuje vývoj českého herního průmyslu od prvopočátků v osmdesátých letech (tzv. od Fuky) až po současnost a výhled do budoucnosti. Pozadí vzniku slavných tuzemských her doplňuje o dobový kontext i virální videa. Moderátor Jarda Möwald vyzpovídal dva z jeho tvůrců, režiséra Štěpána „Foka“ Vodrážku a producenta Marka Nováka.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/5/202445 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Brněnští botanici spočítali plané druhy rostlin a zanesli je do speciální mapy

Uchovalo se v městské džungli víc druhů než ve volné krajině? - Jak může genomika a sekvenování DNA zlepšit prevenci a léčbu rakoviny? Ptáme se čerstvé nositelky ceny Czexpats in Science Markéty Tomkové. - Co způsobuje, že na Žatecku vadne chmel? Moderuje Tomáš Pavlíček.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/5/202425 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Pokrok ve vývoji kvantových počítačů: Microsoft a Quantinuum uvedly, že zvýšily jejich spolehlivost

Jak velký posun to přináší v závodě o zdokonalení kvantového počítání? Podaří se vytvořit stroje využívající kvantovou mechaniku a slibující rychlosti mnohem vyšší než současné konvenční počítače s křemíkovými čipy? A jak jsme daleko od doby, kdy se kvantové počítače dostanou na komerční trhy? Moderuje David Slížek.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/5/202423 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Člověčiny aneb Svět lidských fenoménů: Sůl nad zlato. O různých podobách majetku a bohatství

Všechny kultury na světě znají osobní vlastnictví - menších, ale i těch větších a hodnotnějších věcí. Majetek ale poměřují různými způsoby. Co jiný kraj, to jiná pravidla toho, co někdo může považovat za své. Někde jsou to auta, domy, byty, jinde třeba bumerangy, mýty nebo tetovací vzory. Martin Rychlík a Martin Soukup o tom, co vše lze vlastnit a zda ve všech kulturách existují majetkové rozdíly. Vypravíme se na aukci dobytka v Brazílii a vzpomene na vyvlastňování majetku.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/4/202422 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Švédští vědci tvrdí, že spánek a ospalost mají zásadní roli při utváření našeho pocitu toho, na kolik let se cítíme

Je to možné? - Rakouští vědci se pokusili o obecnější pohled na vývoj textů písniček za posledních 50 let. K čemu dospěli? - Jak vypadá celostátní středoškolská olympiáda v latině? Moderuje Lukáš Matoška.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/4/202427 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Bubliny ve vesmíru by mohly regulovat sluneční svit a zmírnit globální oteplování, navrhují vědci

Globální oteplování by mohly zmírnit Vesmírné bubliny, které by odrážely sluneční paprsky. Na neobvyklém projektu teď pracují vědci z Massachusettského technologického institutu. Sami přitom doufají, že k jeho realizaci lidstvo nebude muset sáhnout. Důležité je ale být připraven, říká vedoucí týmu výzkumníků, italský geoinženýr Umberto Fugiglando.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/4/20243 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Slavná znalkyně života šimpanzů Jane Goodallová dnes slaví devadesátiny

Studiu primátů v africké volné přírodě zasvětila celý svůj život. To, co zjistila, změnilo lidský pohled na myšlení i chování těchto zvířat. - Dětské říkanky pomáhají odkrýt průběh vývoje jazyka. - Vzdálená supermasivní černá díra měla podle vědců čtyři měsíce škytavku. Jak je to možné?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/3/20249 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Síťovka: Že sociální sítě nejsou pro děti? Známe jednu, která je!

Už i oblíbená barevná stavebnice má svojí sociální síť. Je určená pro uživatele do 12 let, takže vstup dětem je povolen.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/3/20242 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Slavná znalkyně života šimpanzů Jane Goodallová dnes slaví devadesátiny

Studiu primátů v africké volné přírodě zasvětila celý svůj život. To, co zjistila, změnilo lidský pohled na myšlení i chování těchto zvířat. - Dětské říkanky pomáhají odkrýt průběh vývoje jazyka. - Vzdálená supermasivní černá díra měla podle vědců čtyři měsíce škytavku. Jak je to možné?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/3/202425 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Velkomoravské šperky pod rentgenem. Každá mikroskopická rýha je svědectví, tvrdí archeologové

Do výbavy archeologů už dávno nepatří jen speciální štětec a kladívko, ale také třeba rentgen nebo elektronový mikroskop. Právě nejmodernější technologie totiž mohou poodkrýt tajemství některých nálezů. To je také důvod, proč se experti z Akademie věd nedávno pustili do výzkumu sbírky přibližně 800 velkomoravských šperků, které jsou uložené v depozitu brněnského Archeologického ústavu. Chtějí se totiž dozvědět víc o technologii jejich výroby nebo o ekonomice Velké Moravy.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/2/20241 minute, 59 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Může se i dnešní farmaceutický nebo kosmetický průmysl něčemu přiučit od dávných bab kořenářek a mnichů?

To se snaží zjistit brněnští vědci. - Geofyzikální ústav spolu s ústavem Struktury a mechaniky hornin AV ČR měří na jihozápadě Islandu sopečnou aktivitu - jakým způsobem se čeští vědci a vědkyně zapojují?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/2/202426 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Želví kolonisté v Indickém oceánu, neznámá civilizace Amazonie a pád indiánských říší

Želví kolonisté v Indickém oceánu (4:43) – Procházka dubnovou oblohou (17:25) – Amerika před Kolumbem, 4. část: Amazonská civilizace a pád indiánských říší (23:32) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/1/202440 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Jihočeské nebe: Pluto bylo skoro 80 let označováno za planetu. O status ho připravil pražský protokol

Dlouhá léta se žáci ve školách učili, že sluneční soustava má devět planet. Devátou planetou bylo Pluto, které objevil americký astronom Clyde Tombaugh v roce 1930. Jenže v roce 2006 Pluto planetou být přestalo.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/31/20247 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Kosti z předchozích staletí slouží medicíně. Vědci v nich hledali chudokrevnost

Na ostatcích obyvatel Québecu ze 17. a 18. století vědci studovali, jak moc tamní obyvatelé trpěli chudokrevností neboli anémií. Porovnávali to s kostrami dnešních lidí. Výzkum by mohl mít užitek i pro současnou medicínu.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/30/202425 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Jak lékaři bojují s Parkinsonovou nemocí? A pomůže se změnou času bílé světlo?

00:00 témata magazínu00:48 hluboká mozková stimulace u Parkinsonovy choroby04:42 rozhovor s neurochirurgem Jaromírem Mayem08:31 velkomoravské šperky pod rentgenem10:30 změna času a bílé světlo14:00 vakuová komora pro Evropskou kosmickou agenturu17:50 rozhovor s geoinženýrem Umbertem FugiglandemVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/30/202421 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o svítících květinách, umělé inteligenci a zeleném Slunci

Poslechněte si:01:02 Je libo svítící květiny?11:16 Jak narýsovat mnohoúhelníky?17:16 Jsme ohroženi umělou inteligencí?30:46 Lze spatřit zelené Slunce?40:28 Čáp Venda se vyklube z vajíčkaHovoří astrofyzik Petr Kulhánek, doktor František Koukolík nebo ornitolog Zdeněk Vermouzek. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Život čápa přibližuje Jiří Lábus.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/30/202451 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Quest: Z mrtvých po vzoru Ježíše vstávají herní postavy i série. Hledání vajíček může být celoroční zábavou

Her s velikonoční tématikou sice moc není, Jarda, Šárka a Lukáš si ale přesto našli cestičku, jak křesťanské svátky propojit se svým oblíbeným koníčkem. Vstávání z mrtvých je totiž ve hrách překvapivě prevalentním námětem, stejně jako se to v nich hemží easter eggy. Hledání skrytých odkazů a narážek se navíc nemusíte oddávat jen o Velikonocích.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/29/202452 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Slídilové roku? Mezi laureáty je Policie ČR nebo projekt MojeOdpadky.cz

Policie, motivační projekt na ekologické chování nebo systém pro biometrickou identifikaci zaměstnanců. To jsou někteří laureáti letošního ročníku anticen Velkého bratra. Každoroční soutěž pořádá sdružení Iuridicum Remedium.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/29/202424 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Člověčiny aneb Svět lidských fenoménů: Společně za tím, co nás přesahuje. O hinduistickém obřadu ve Váránasí i pohřbu Karla Čapka

Z mladých chlapců se stávají dospělí muži, z mladých dívek dospělé ženy, nebo třeba z branců vojáci. Podobné změny životního stavu zpravidla doprovázejí takzvané iniciační rituály, někdy velmi bolestivé, ba dokonce i krvavé. S Martinem Rychlíkem a Martinem Soukupem se vypravíme do indického svatého města Váránasí na hinduistický obřad posledního rozloučení. Ale vrátíme se také do českého historie a poslechneme si rovněž poslední rozloučení se spisovatelem Karlem Čapkem.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/28/202424 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Jak lákají masožravé rostliny svoji kořist například do podzemních pastí?

Ptačí vejce jsou téměř sterilní, ukazuje studie volně žijící sýkory koňadry. Co z toho vyplývá pro zoologii nebo veterinářství? - Jak může studium starých kostí přispět ke znalostem o chudokrevnosti. Moderuje Tomáš Pavlíček.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/28/202425 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Síťovka: Velikonoční tvoření. Vyrobte si ovečku z modelíny a vatových tyčinek

Tipy na velikonoční tvoření podle instagramového účtu paper.crafts.in. Vyrobte si ovečku z modelíny a vatových tyčinek, papírovou kachnu nebo králíčka z modelíny.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/27/20243 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Ze zbytků jídla můžeme mít energii

Co se děje s živočišným odpadem? Jaké jsou u nás nejčastější varianty zpracování? - Měřením kvality ovzduší na osmi místech Jihomoravského kraje se zabývá projekt AIRSENS. K jakým zjištěním se při vyhodnocování dat dospělo? - A zavítáme na řecký ostrov Santorini v Egejském moři, který je jednou z nejprozkoumanějších podmořských sopek. Přesto teď geologové zjistili, že výbuch před 1300 lety byl daleko silnější, než se dosud předpokládalo. Co to znamená? Moderuje Renata Kropáčková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/27/202426 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Když se AI učí, spotřebuje tolik energie jako město. Vědci už teď přemýšlejí, co s tím

S rozvojem umělé inteligence podle odborníků rostou i požadavky na výkon počítačů. Podle nedávného výzkumu nizozemského autora by už v roce 2027 mohly ročně spotřebovat tolik energie jako celé Nizozemsko – pokud by ovšem vývoj šel dopředu stejným tempem. Další odborníci ale upozorňují, že budoucnost může přinést i úspornější alternativy.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/27/20243 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Několik mikroskopických rýh na špercích z 9. století archeologům prozradí, jak fungovala společnost na Velké Moravě

Jak je to možné? - Jak se adaptovat na změnu klimatu v souvislosti s ochranou veřejného zdraví? V Praze se dnes koná konference zaměřená na důsledky, které může mít klimatická změna na lidské zdraví. - Mořské bouře, porucha lodi a ledové kry. S tím vším se museli vypořádat čeští vědci při expedici na Antarktidu. Místo šesti týdnů měli na výzkum jen sedmnáct dní. Co za tu dobu stihli? - Dětská Psychiatrická klinika Všeobecné fakultní nemocnice má nové terapeutické zahrady. Tam můžou pacienti sportovat, odpočívat i se vzdělávat.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/26/202425 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Poslechněte si reportáž Ondřeje Vaňury z Laboratoře výpočetní robotiky ČVUT

Umělou inteligenci využívají výzkumníci na Fakultě elektrotechnické ČVUT i při práci s roboty. Trénují je na to, aby dokázali prohledat těžko přístupná místa, jako třeba jeskyně nebo šachty. V praxi to jednou může pomoci třeba při pátrání po obětech neštěstí.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/26/20244 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Čeští vědci pátrají ve vesmíru po stopách gama záření

Jak jim v tom pomáhá Krabí mlhovina? O co vlastně jde? - Solární parky mohou podle zjištění britských vědců za jistých okolností zastavit úbytek hmyzu v krajině. Jak? A co naopak tento úbytek způsobuje? - Výprava Masarykovy univerzity na Antarktidu se po dvou měsících vrátila do Česka. Kvůli špatnému počasí nebyli vědci na výzkumné stanici ani polovinu naplánovaného času. Stihli udělat vše, co potřebovali? - Když se velký jazykový model učí nová data, spotřebuje energie jako město. Jak energeticky náročná je umělá inteligence? Moderuje Renata Kropáčková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/202425 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Antivirus: TikTok sbírá citlivé informace. Přemýšlejte, jaká oprávnění aplikaci povolíte, radí Antivirus

Americký Kongres nyní projednává zákon, který by mohl vést až k zákazu sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Čím si TikTok vysloužil zájem zákonodárců? A opravdu představuje, oproti jiným sociálním sítím, takové riziko? Poslechněte si pořad Antivirus.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/20243 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Andské civilizace, Inkové, uzlové písmo kipu a záhadná historie Čertova sloupu na pražském Vyšehradě

Amerika před Kolumbem, 3. část: Andská oblast (4:28) – Historie: Jak proplouvat dějinami (22:38) – Čertův sloup a vzpomínka na archeologa Bořivoje Nechvátala (28:59)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/202440 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Jihočeské nebe: Poslední neděle v březnu přináší změnu času. Je to pozůstatek doby, kdy bylo třeba šetřit svíčkami

Přechod ze středoevropského času na letní středoevropský je vždy stanoven na poslední neděli v březnu. Letos nás tedy čeká 31. března. Čas se posouvá ve dvě hodiny v noci o hodinu dopředu, na třetí hodinu. Objektivní důvody k tomu ale už moc nemáme.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/24/20243 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Půda nad zlato? Pohrdáme jí a zastavujeme ji, říká architektka

Venkovský prostor tvoří více než tři čtvrtiny rozlohy Česka. Jeho role se ale v průběhu staletí změnila, včetně obyvatelstva, které dnešním vesnicím dává novou tvář. Jak vypadá současný venkovský urbanismus? A co podobu vesnic určuje a ovlivňuje? V Leonardu Plus vysvětluje architektka a proděkanka ČVUT Zuzana Pešková, která pro pořad popsala několik středočeských obcích poblíž Kladna a na Křivoklátsku.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/24/202448 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Vědci vyrobili hamburger z hub. Přidali do něj i antioxidanty

Syntetičtí biologové z Berkeley připravili náhražku masa z hub nebo plísní. Konzumentům, včetně vegetariánů nebo veganů, tak chtěli dát příležitost ochutnat širší spektrum chutí a vůní, proteinů nebo tuků, zaměřili se také na antioxidanty.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/23/202425 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment ŽIVĚ z ČVUT: Umělá inteligence a její budoucnost

00:00 témata speciálu Magazínu Experiment;00:50 rozhovor s profesorem Jiřím Matasem z Kybernetické fakulty ČVUT;06:36 energetická náročnost nejvýkonnějších počítačů;11:03 rozhovor s Boženou Mannovou, hlavní organizátorkou soutěže v programování ICPC14:37 roboti využívající algoritmy umělé inteligence;19:28 rozhovor se zástupci českého soutěžního týmu pro evropské mistrovství v programování ICPCVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/23/202423 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o temných hvězdách, zpěvu ptáků a sčítání čápů

Poslechněte si:01:18 Existují temné hvězdy?11:24 Princip neurčitosti17:52 Ve kterých státech mají lidé stejnou motivaci?27:40 Proč na jaře ráno ptáci tak křičí?35:52 Začíná velké sčítání čápů42:45 Malý čáp Venda nám představí své příbuznéHovoří astrofyzik Petr Kulhánek, doktor František Koukolík nebo ornitolog Zdeněk Vermouzek. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Život čápa přibližuje Jiří Lábus.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/23/202451 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Quest: Předělávka od podlahy: Final Fantasy VII Rebirth mění příběh jedné z nejlepších her všech dob

Fanoušci a fanynky RPG východní provenience letos zažívají nebývale silnou sezónu - leden jim dopřál Like a Dragon: Infinite Wealth, březen přináší Dragon’s Dogma 2 a na konci února vyšla druhá část remaku legendárního JRPG z roku 1997: Final Fantasy VII Rebirth. Jak se prostřední díl plánované trilogie vydařil a jak moc se odklání od originálu, rozebírá Šárka Tmějová s Jardou Möwaldem.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/22/202440 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Vědci z Technické univerzity v Ostravě pracují na speciální senzorické zavinovačce pro miminka

Jak funguje a k čemu by se měla využívat? - Jak jinak zorganizovat práci zdravotních sester, aby nebyly přetížené a více se zapojovaly do podpory prevence, zejména osvěty pacientů? Co vyplynulo z průzkumu Národního institutu SYRI? - Čestné medaile za zásluhy v různých vědeckých oborech získali od Akademie věd geolog, historik a taky archeolog. S jedním z oceněných se spojíme. Moderuje Renata Kropáčková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/22/202426 minutes, 1 second
Episode Artwork

Online Plus: Stížnost na čínský e-shop Temu: Sdružení APEK žádá obchodní inspekci o rovné podmínky

Česká asociace pro elektronickou komerci (APEK) podala stížnost proti čínskému e-shopu Temu. Jejím předmětem má být třeba to, že e-shop nepočítá slevy podle evropských pravidel a nedostatečně informuje o možnosti reklamace nebo odstoupení od smlouvy.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/22/202424 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Člověčiny aneb Svět lidských fenoménů: Tetování a piercing. O zdobení těl i iniciačních rituálech

Tetování po celém těle, piercingy v uších, nose či na intimních místech. Své tělo si zdobí lidé po celém světě a dělají tak všemožnými, často i bolestivými způsoby. A zatímco my se chceme spíš zkrášlit a působit hezky na druhé, pro jiná etnika znamená tetování nebo propichování různých častí těla iniciační rituál. O tom, proč si tak rádi různými způsoby měníme naše těla, budou Martin Rychlík a Martin Soukup mluvit s Marií König Dudziakovou, expertkou na tetování a cyberpunk.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/21/202423 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život

Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/21/202426 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Nebojte se chybovat. Nejvíc se naučíte, když budete zkoušet těžké věci, radí expertka z Harvardu

Chyby a selhání mohou člověku přinést víc, než když se všechno povede hned. Musí to být ale ty správné chyby, říká Amy Edmondsonová z Harvardovy univerzity, odbornice na management a psychologickou bezpečnost, která nedávno navštívila pražskou soukromou školu Newton univerzity. Profesorka ekonomické fakulty je autorkou knihy o správném druhu neúspěchů, která v budoucnu vyjde i v češtině.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/21/20244 minutes, 1 second
Episode Artwork

Síťovka: Youtuber přespal v letadle předělaném na hotel. Za noc dal 11 000 Kč

Dneska se dá ubytovat leckde. Třeba v letadle, které sice už nelítá, ale rozhodně se v něm dá slušně bydlet. Jen to není úplně levná záležitost.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/20/20243 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Novinky ve vodíkových technologiích

Zda se neztratil vodík v regulaci řeší třídenní mezinárodní konference Hydrogen Days, která dnes začala v Praze. - Co by mohlo vzejít z nové spolupráce agentury Czechinvest se švýcarským Cernem? Jaký přínos by z toho mohla mít nastupující generace vědců? - S předstihem začala sezóna klíšťat a možná vás překvapí závěry výzkumu, podle kterého na infikovaná klíšťata narazíme spíše v městském parku než v lese.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/20/202426 minutes
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Zajímalo vás někdy, proč je obloha modrá? I vědcům dala odpověď zabrat

Znáte odpověď na tuto otázku? Pokud ne, tak nezoufejte. I odborníci na to nemohli dlouho přijít. Teď už ale víme, jak to je.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/20/20243 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Fyzikální ústav založil nové vědecko-technologické konsorcium Brain4Industry

K čemu poslouží malým a středním firmám? - Počty lidí s Alzheimerem se budou podle lékařů do budoucna výrazně zvyšovat. Odborníci proto připravují nové doporučené postupy, které péči o pacienty v Česku zpřehlední. - Alternativní potravinové sítě podle průzkumu SYRI využívají dvě třetiny českých domácností. Tato varianta podporuje užší vztahy mezi výrobci a spotřebiteli, udržitelné způsoby hospodaření a klade důraz na kvalitu či původ potravin. - Průvodce právy pacientů chce pomoct lidem lépe se zorientovat ve zdravotnictví. Moderuje Renata Kropáčková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/19/202426 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Co říkají vědecké modely o tom, kolik let ještě bude možné pořádat Jizerskou padesátku?

Jak kopytníci volně se pasoucí v krajině pomáhají ukládat uhlík do půdy, a tím zmírňovat změnu klimatu? - Jak bojovat s Alzheimerovou chorobou? Moderuje Lukáš Matoška.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/18/202426 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Antivirus: Limit pro platby a dvoufaktorové přihlašování. Jak se ubránit krádeži účtu na sociálních sítích?

Čtyři desítky generálních prokurátorů z jednotlivých států USA si ve společném dopise stěžují Facebooku, že nedostatečně pomáhá lidem, jejichž účty na sociální síti odcizili kyberzločinci. Proč tento typ kriminality roste a jak se proti němu bránit?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/18/20243 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Ostravští vědci vyvinuli pás pro domácí monitorování tepu nenarozených dětí

Více než deset let pracovali vědci z Fakulty elektrotechniky a informatiky ostravské Technické univerzity na vývoji monitorovacího pásu pro těhotné ženy. S jeho pomocí budou moci nastávající maminky v pohodlí domova hlídat tepovou frekvenci svého ještě nenarozeného dítěte. Pás vědci testovali na speciálně vyvinutém fantomu v podobě těhotenského bříška.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/18/20243 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Nebyli jen Mayové! Mezoamerické civilizace v hledáčku vědců a fenomén kojení cizích mláďat u žiraf

Amerika před Kolumbem, 2. část: Mezoamerika (4:18) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Hydrotermální minulost Marsu (19:58) – Fenomén tzv. alokojení u žiraf (24:58) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/18/202439 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Jihočeské nebe: Poslední člověk na Měsíci měl prarodiče z jižních Čech. Do vesmíru bral i československou vlajku

Dosud posledním člověkem, který kráčel po Měsíci, byl Eugene Cernan. Americký astronaut se narodil v březnu 1934 česko-slovenským rodičům. Babička a dědeček z otcovy strany byli emigranti z Vysoké nad Kysucou, zatímco matčin otec pocházel z Borovan v okrese Písek a matčina matka z Nuzic nedaleko Týna nad Vltavou.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/17/20246 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Válek přibývá. Zabránit jim může jedině diplomacie spojená s vojenským odstrašením, říká expert

Války a konflikty, které vloni vypukly, bohužel pokračují a některé z nich mají výbušný potenciál se propojit s dalšími konflikty a vyvolat globální krizi. Organizace International Crisis Group sídlící v Bruselu vydává každý rok seznam deseti konfliktů, které by se měly bedlivě sledovat. „Za poslední půldruhé dekády počet válek narůstá. Upozorňujeme na ně a snažíme se nastolit agendu pro politiky,“ vysvětluje pro Leonardo Plus viceprezident organizace Richard Atwood.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/17/202449 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Když geny mlčí. Také evoluce si hraje s tlačítky on a off

Ne všechny geny jsou v nás zapnuté. Rakouští a izraelští badatelé spolu s českou vědkyní při pokusech na červech-háďátkách v přírodě objevili učebnicový příklad, jak toho využívají tzv. sobecké geny. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/16/202426 minutes
Episode Artwork

Magazín Experiment: Brněnští vědci mění přes sto let používaný postup pro výpočet množství dřeva v lesích

00:00 témata magazínu00:43 3D model lesa05:13 rozhovor s Michalem Kurucem09:18 zavinovačka pro magnetickou rezonanci13:12 monitorovací pás pro těhotné ženy17:12 rozhovor s Amy EdmondsonVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/16/202421 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o samotářských včelách, raketoplánech a stopování mamutů

Poslechněte si:01:11 Poletí do vesmíru další raketoplány?12:52 Objev štěpení uranu19:53 Samotářské včely hmyzem roku31:56 Lze určit přesnou hodnotu Pí?43:57 Dokážeme stopovat mamuty?Hovoří publicista Tomáš Přibyl, zoolog Petr Šípek nebo matematik Mirko Rokyta. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/16/202452 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Quest: Herní pelmel: Deskovka Dune Imperium funguje líp digitálně, Stalker překvapivě baví i na konzolích

Jarda s Lukášem se tentokrát rozhodli Quest zasvětit ne jedné, ne dvěma, ale rovnou desítce her. Dojde mezi nimi na digitální adaptace deskových her, auto-battler s roboty na nově kolonizované planetě, ale i na pokračování pramatky všech moderních akčních adventur s otevřenými světy.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/15/202447 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: V budoucnu by pacientům s poruchou sluchu mohla pomoci biologická léčba

Vědci z Akademie věd teď zkoumají, jak by mohli v uchu opravit nebo nahradit poškozené buňky. - Praha chce kultivovat dopravní značení ve městě. Jak usměrňovat dopravu v městském prostředí, aby se utvářelo příjemné prostředí pro život? - Jen ve Fakultních nemocnicích v pražském Motole a v Hradci Králové operují kardiochirurgové srdce s pomocí robota. Co takové výkony pro kardiochirurga obnášejí?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/15/202426 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Zákaz TikToku v USA? Vynucený prodej americké firmě podstatu problému nevyřeší, myslí si Koubský

Dolní komora amerického Kongresu schválila návrh zákona, který vyžaduje, aby firma ByteDance, která vlastní TikTok, zpřetrhala vztahy s Čínou. V případě, že se tak nestane, bude sociální síti znemožněn přístup k obchodům s aplikacemi, jako je App Store nebo Google Play. Jak velké riziko sociální síť představuje? A není rozhodnutí Kongresu založené na něčem jiném než na vlastnictví sítě Čínou?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/15/202423 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Člověčiny aneb Svět lidských fenoménů: Naučte se počítat jako Papuánci! Matematika v různých místech světa

Počítání v různých podobách a s různou mírou přesnosti doprovází kultury po celém světě. Martin Rychlík a Martin Soukup budou mluvit nejen o tom, jak různá etnika na světě sčítají, odčítají, násobí a dělí, ale také o pokroku, kterého lidstvo díky znalosti matematiky dosáhlo. Vypravíme se mezi Kapauky do Západní Nové Guineje, ale i do švýcarského centra jaderného výzkumu známé jako CERN. A naučíte se také počítat do pěti. Papuánsky.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/14/202425 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Co nového víme o roli RNA při vzniku života?

Česká online sféra nenabízí jen pole pro řadu názorových střetů, ale i takzvaná "třetí prostředí", která poskytují prostor pro trpělivou diskusi mezi zastánci opačných postojů. Jak fungují? - U příležitosti dnešního Světového dne ledvin se zaměříme na nefrologii - věk pacientů s onemocněním ledvin roste. Jaké potíže pro případné transplamtace to představuje?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/14/202425 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Nedomykavost chlopně je díky chirurgickému robotovi možné řešit bez otevřené operace

Kardiochirurgové z motolské fakultní nemocnice nepotřebují při opravě dvoucípé srdeční chlopně otevírat pacientův hrudník. Nebezpečnou nedomykavost mitrální chlopně umí opravit pomocí robotické chirurgie. Stačí k tomu jen několik vpichů přes hrudní stěnu. Pacient se rychleji zotavuje a zákrok je komfortnější i pro operatéra.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/14/20243 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Síťovka: Nejdivnější restaurace světa: večeře na zubařském křesle a ze záchodové mísy

Kde najdete nejdivnější restaurace světa? Kde obsluhují roboti nebo opice a kde se můžete najíst potmě?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/13/20243 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Proč mladí lidé z generace Z plýtvají více jídlem, jak ukazují mezinárodní výzkumy?

Technici na ruzyňském letišti mají přes zimu napilno. Prakticky do posledního šroubku musejí rozebrat a zase sestavit skutečná letadla. Jak často se taková kontrola provádí? - Proč Evropa není připravená na to, jak její obyvatelstvo stárne a jak rychle se zároveň náš kontinent otepluje? Co Evropská agentura pro životní prostedí doporučuje Střední Evropě? Moderuje Daniela Vrbová.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/13/202425 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Chemické látky krystalizují ve vesmíru poprvé bez doteku lidské ruky

Podle amerických odborníků se z nich dají vyrobit například účinnější léky. - Jak mladí lidé v Česku vnímají problematiku sociálního vyloučení? Přineseme výsledky nové studie. - Brněnské VUT vyvíjí zdroj plazmatu pro pohon satelitů na velmi nízké oběžné dráze - jak to funguje, v čem by to mohlo být užitečné?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/12/202424 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Ryby na farmách jsou náchylné k infekcím. „Od antibiotik jsme přešli k očkování,“ popisuje virolog

Mořské farmy mohou být sice šetrnější k životnímu prostředí než rybolov, jsou ale také prostředím, v němž se ryby snadno nakazí viry nebo bakteriemi. „Jako u každého zvířete, které člověk chová hromadně,“ říká virolog Manfred Weidmann z Braniborské lékařské vysoké školy. Jak se snaží vědci ryby chované k lidské spotřebě před nákazou ochránit?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/12/20243 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Kolik plísní je v ovzduší škol?

A jak jejich množství ovlivňuje třeba počasí? I to budou zjišťovat vědci z Mikrobiologického ústavu spolu se studenty šesti pražských škol. - Podíváme se do nově objevené nové galaxie - jedné z nejmladších a nejvzdálenějších. Proč ji odborníci přirovnávají k americkému herci Jamesi Deanovi, který říkal žij rychle, zemři mladý? - Počet případů tuberkulózy roste. Jak významně? Moderuje Tomáš Pavlíček.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/11/202425 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Antivirus: Antivirus: Redakce hledají cesty, jak si čtenáře udržet. Proč zpravodajství ze sociálních sítí mizí?

Proč chodit na zpravodajské weby, když si vás zprávy najdou na sociálních sítích? Tam vám je navíc přefiltrují lidi, které sledujete nebo je máte v přátelích. Jenže tahle cesta ke zprávám přestává fungovat. Ze sociálních sítí se k článkům dostane čím dál méně lidí. Proč se to děje? Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/11/20243 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Amerika před Kolumbem, metody jejího zkoumání a dlouhé hledání léku pro nemocné s Alzheimerem

Před Kolumbem, 1. část: Problém metody (4:32) – Historie: Templáři (17:10) – Knihovnička: Jeruzalém (22:00) – Nezapomínejme na Alzheimera, 2. část: Hledání léků (26:24) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/11/202441 minutes
Episode Artwork

Jihočeské nebe: Jarní rovnodennost nastává koncem března, od toho okamžiku jsou dny delší než noci

Březen je měsícem jara a na jeho konci nastává jarní rovnodennost. Obvykle se uvádí datum 21. března, ale jak připomíná astronomka Jana Tichá, přesný okamžik se posouvá. Letos jarní rovnodennost nastane 20. března ve 4:06 hodin středoevropského času.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/10/20246 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Splněné přání popraveného ornitologa Veleslava Wahla. Vychází kniha Pražské ptactvo 1800–2020

Kniha Pražské ptactvo 1800–2020 navazuje na práci ornitologa Veleslava Wahla popraveného za působení v odboji. „Hlavním impulzem pro vydání bylo jeho přání, aby knížka byla zrenovována, doplněna o současné znalosti. Byl to dluh, který jsme teď konečně splatili,“ říká Ondřej Sedláček, ornitolog a odborník na praktickou ochranu přírody.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/10/202449 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Proteiny z masa a mléka můžete nahradit oříšky, ovocem nebo tofu. Bude vám ale chybět vápník

Částečné nahrazení živočišných proteinů ve stravě rostlinnými zvyšuje délku života, a zároveň by mohlo přispět ke snížení emisí skleníkových plynů. Vědci to vyvodili z dlouholetého výzkumu stravování Kanaďanů. Některým jeho respondentům, kteří omezili mléčné výrobky, ale chyběl vápník.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/9/202425 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Jak probíhá servis dopravních letadel? A jsou ryby z mořských farem zdravější?

00:00 témata magazínu00:30 Práce v servisním hangár na letišti Václava Havla04:20 Rozhovor s leteckým publicistou a pilotem dopravních letadel, Ladislavem Kellerem08:58 Převoz koní Převalského do Kazachstánu9:50 Robotická kardiochirurgie13:30 Rozhovor s přednostou kardiochirurgie v Hradci Králové, Janem Vojáčkem 17:25 Zdraví ryb v mořských farmáchVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/9/202421 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o želvách, měsících planet a tyranosaurovi s automobilem

Poslechněte si:01:11 Proč želvy v zimě nedýchají?13:30 Proč planetám stále přibývají měsíce?22:00 Vynález duralu27:44 Používají mravenci antibiotika?36:17 Udržel by tyranosaurus v tlamě automobil?42:38 Gramotnost díky chemiiHovoří zoolog Miroslav Šebela, astronom Pavel Gabzdyl nebo paleontolog Vladimír Socha. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Fobie z chemie čte Lukáš Král.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/9/202452 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Quest: Helldivers 2 ukazují, jak se má dělat hra jako služba. Skull and Bones jsou odstrašujícím příkladem

Trend her s dlouholetou podporou, novým obsahem a nejrůznějšími sezónami pozorujeme několik posledních let. Jardovi, Šárce a Lukášovi se teď na discích sešly hned dvě novinky - kooperativní střílečka Helldivers 2 inspirovaná Hvězdnou pěchotou, ale také dlouho vyvíjené pirátské dobrodružství Skull and Bones.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/8/202446 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Za jak dlouho se do české vázy dostane růže z Ekvádoru?

Jaký dopad mají klasické řezané květiny na životní prostředí a jaké existují alternativy? - Jak vypadá diskuse o překonávání genderových stereotypů a co ukazují data o rovnosti pohlaví? - Na víkendové akci v Plzni budou programátorské týmy pomáhat lidem s handicapem. Co chtějí vyvinout? Moderuje Renata Kropáčková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/8/202426 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Online Plus: První AI malware? Červ Morris 2 se dokáže šířit sám pomocí chatbota

Skupina výzkumníků otestovala prvního AI červa, který se dokáže šířit prostřednictvím aplikací založených na generativní umělé inteligenci. Měl by údajně zvládnout infiltrovat uživatelské zadání a vkládat do něj vlastní pokyny, které mu poslouží k jeho šíření.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/8/202423 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Člověčiny aneb Svět lidských fenoménů: Jak se hraje na luk? Hudba napříč světadíly

Lidé po celém světě si život zpříjemňují hudbou. Nechají se unášet emocemi, které v nich vyvolává, nehledě na to, zda ji poslouchají při rituálních obřadech, nebo na koncertě ve sportovní hale. Martin Rychlík a Martin Soukup promluví o pestrosti, kterou se může rozeznít hudba napříč světadíly. Uslyšíte hrát původní obyvatele Austrálie na bumerangy i africké Kungy na tětivy svých luků. Dozvíte se, jaké české interprety si nejvíce oblíbili Papuánci z kmene Nungon.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/7/202425 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Teorie, že první člověk přišel z Afriky do Evropy přes současné území Španělska, už neplatí

Čeští vědci odhalili, že první lidé kolonizovali Evropu z východu na západ, tedy přes Blízký východ a dál pak přes oblast Ukrajiny. - Málo živočichů toho umí tolik, co hadi. Na to, proč příroda hadům tak přála, odpovídá výzkum, který zveřejnil časopis Science. - Vědci radí, abychom zčásti omezili živočišné proteiny ve stravě. Proč? A co to pro naše tělo může znamenat? - Nejteplejší únor, rekordní teplota moří - planeta zažívá další teplotní rekordy, jak uvádí evropská služba Copernicus, více si povíme s klimatologem. Moderuje Šárka Fenyková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/7/202426 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Věděli jste, že hudba se dá poslouchat celým tělem? Vyzkoušeli jsme první haptické zvukové křeslo

Cítit jakýkoli zvuk přímo na těle dokáže první haptické zvukové křeslo německé společnosti Sensit!. Vyzkoušet si ho mohli návštěvníci Týdne inovací. Pomocí speciálního softwaru umí převést tóny na hmatatelný zážitek a například lidé se sluchovým handicapem si díky němu mohou vychutnat hudbu. Využívat by jej mohli ale třeba také hráči počítačových her nebo řidiči v autech. A dobře poslouží i jako relaxační křeslo.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/7/20243 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Síťovka: Instastar alpaka Alfie vám zaručeně zvedne náladu

Už jste někdy slyšeli o alpace? A co o alpace jménem Alfie? Ano, je to další čtyřnohá instagramová star, kterou sleduje bezmála půl milionu lidí.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/6/20242 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Černý kašel v Česku je na vzestupu

Od začátku roku v Česku prudce přibývá případů tohoto onemocnění. Zeptáme se na detaily. - Budeme mluvit i o chemii - konkrétně o prvcích, které jsou do periodické tabulky seřazeny přesně 155 let. Mnohé z nich ale vědci tehdy ještě neznali, přesto už tam měly své místo. Jak je to možné? - Jak se může proměnit Ostravsko díky vědě? Technici a přírodovědci se propojí se sociálními vědci v projektu REFRESH. Moderuje Ondřej Látal.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/6/202425 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Téměř každá pátá žena se podle psychiatrů setká s poporodní depresí

Specializovaný dotazník pomáhá rodičkám počínající potíže odhalit. Kde ho rodičky mohou vyplnit? - Dermatologové varují před trendem z TikToku: děti používají kosmetiku pro dospělé, která může nezvratně poškodit pleť. Na co si rodiče mají dát pozor? - Člověk pospává, občas komunikuje s lékaři a přitom má za uchem otevřenou lebku. I tak může nově vypadat operace, při které lidem se špatným sluchem doktoři dají kochleární implantát. Moderuje Daniela Vrbová.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/5/202426 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Už žádná bolavá záda. Operatéry na ostravské kardiologii chrání před rentgenovým zářením nový oblek

Kardiologové v Městské nemocnici v Ostravě už několik týdnů používají na sále nový typ ochranného obleku, který nahrazuje těžkou olověnou zástěru vážící několik kilogramů. Má v sobě větší vrstvu olova a zaručuje lékařům lepší ochranu proti radiaci. A aby byl také komfortní, visí na speciální konstrukci ze stropu a lékař se do něj nasune jen ve chvíli, kdy se rentgenuje.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/5/20243 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Antivirus: Sdílet děti na sociálních sítích? Pro dítě je to jen ztráta soukromí, odrazuje psycholožka

Každý den sledujete, jak tráví čas, co jí, jak si hrají, v čem jsou oblečené a jak rostou. Někteří rodiče sdílí životy svých dětí od narození na sociálních sítích. Někteří jen aby se pochlubili a sdíleli to s přáteli, rodiče influenceři na sdílení svých dětí můžou vydělávat i peníze. Jaké dopady má sdílení potomků na dětskou psychiku? Jsou v tom rizika? A můžou rodiče své děti využívat k byznysu?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/4/20244 minutes
Episode Artwork

Věda Plus: Budou i Češi dostávat vyplacenou klimatickou dividendu?

Jak tato finanční kompenzace uhlíkových daní funguje v Rakousku? - Umělá inteligence se stává čím dál běžnějším nástrojem českých zaměstnanců. K čemu ji využívají? Moderuje Lukáš Matoška.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/4/202425 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Trojice satelitů LISA, lovec gravitačních vln s českou účastí - a strašák jménem Alzheimer

LISA na lovu gravitačních vln, 2. část: Český příspěvek (4:35) – Procházka březnovou oblohou (17:39) – Nezapomínejme na Alzheimera, 1. část: Není cesty zpátky (24:10)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/4/202440 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Jihočeské nebe: Každý čtvrtý rok je přestupný, tedy o den delší. Neplatí to ale úplně vždy

Oběh Země kolem Slunce trvá přibližně 365 a čtvrt dne. Proto vznikly přestupné roky, které se uplatňovaly už v antickém juliánském kalendáři a přidávají jednou za čtyři roky den navíc – 29. únor, aby se rozdíl vyrovnal. Má to ale ještě výjimky.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/3/20246 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Vojtko: Zostuzování vrstevníky i sociální sítě. V pubertě se nejvíce rozvíjí náhled na vlastní tělo

Vnímání vlastního těla je podle průzkumů v západoevropské kultuře výrazně neuspokojivé. Například loni bylo mezi dospívajícími zjištěno, že 19,6 procenta dívek a 6,8 procenta chlapců vykazuje významnou nespokojenost. Daleko vyšší poměry jsou u dívek. Co to zapříčiňuje? V pořadu Leonardo Plus odpovídá párový terapeut Jan Vojtko.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/3/202450 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Rybí šupiny se můžou hodit při čištění vody nebo k předávání tajných zpráv

V rybích chovech nebo potravinářských provozech zůstává jako odpad velké množství rybích šupin. Vědci ze Singapuru zkoumali jejich vlastnosti a hledali způsob, jak je druhotně využít. S pomocí tohoto materiálu dokázali čistit vodu nebo vytvořit tajné písmo.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/2/202426 minutes
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Jak funguje kochleární implantát? A dá se poslouchat hudba celým tělem?

00:00 témat magazínu00:30 kochleární implantát04:00 foniatrička Petra Kalitová08:30 haptické křeslo12:00 oblek pro kardiology16:00 mobilní laboratořVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/2/202420 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o pálení kopřiv, římském betonu a životě na Venuši

Poslechněte si:01:11 Proč nás pálí kopřivy?10:48 Vyráběli beton už Římané?18:34 Český vynálezce raket24:31 Byl na Venuši život?36:16 Vnímají delfíni elektrické pole?43:20 Proč se bojíme fluoridu?Hovoří bioložka Veronika Hýsková, chemik Jan Havlík nebo biochemik Martin Ferus. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Fobie z chemie čte Lukáš Král.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/2/202452 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Quest: Propouštění v herním průmyslu je trend i honba za růstem, říká herní designérka Eva Grillová

Ačkoliv herní průmysl rok od roku roste, v posledních měsících prakticky neuběhl týden, kdy některé z prominentních studií či vydavatelství neoznámilo, že se chystá snižovat stavy, ruší rozpracovaný projekt či že rovnou zavírá. Jarda, Lukáš a Šárka si o nepříjemném trendu a jeho důvodech popovídali s herní vývojářkou Evou Grillovou.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/1/202452 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život

Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/1/202426 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Apple ukončil vývoj samořídících aut. „Pověst technologického průkopníka je minulostí,“ míní Koubský

Firma Apple končí s vývojem vlastních samořídících elektromobilů. S odvoláním na svědectví zaměstnanců firmy o tom napsala agentura Bloomberg. Oficiálně se Apple ke zprávám nevyjádřil. Dosud ani oficiálně nepotvrdil, že na vývoji aut pracuje.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/1/202423 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Člověčiny aneb Svět lidských fenoménů: Jmenuji se, tedy jsem! Když máme jméno, stáváme se zkrátka někým

Od Kopčema přes Jakuba po Elišku. Jména si dávali lidé už v pravěku. Sice neznáme jméno toho, kdo jako první rozdělal oheň, ale potřeba nějak si mezi sebou říkat, je vlastní lidem všech dob a všech kontinentů. Když máte jméno, stáváte se zkrátka někým. Jak si říkají Papuánci, Indiáni, ale také my, Češi? Jaroslav Foglar v archivní nahrávce vzpomene na vznik jeho skautské přezdívky Jestřáb a zazní i jedno nezvyklé jméno potomka podnikatele Elona Muska.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/29/202425 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Dnes je světový den vzácných onemocnění

nevyléčitelnými chorobami trpí na světě asi 300 milionů lidí. Některým pomáhají léky z krevní plazmy. Je dostatek jejích dárců? - Kdyby nebyl 29. únor, měli bychom Vánoce v červenci. Sladit kalendář s ročním obdobím zkoušeli lidé po staletí. Proč vlastně nakonec stačí jednou za čtyři roky den navíc? - Co ukazují data z digitálních přihlášek na střední školy o stavu oborové soustavy středních škol? Jak inovovat nabídku oborů, aby odpovídala potřebám trhu i poptávce uchazečů?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/29/202426 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: I lékaři potřebují své vynálezce. „Inovace jsou moje vášeň,“ říká americký expert na endoskopii

Pro klasickou chirurgii je hlavním nástrojem skalpel. Modernější lékařské přístupy se ale snaží lidské orgány co nejvíce zachovat. Kalifornský lékař Kenneth Binmoeller je držitel stovky patentů v oblasti endoskopie, při které lékaři vstupují do lidského těla skrze trávicí soustavu. Své novinky představil i na pražských endoskopických dnech.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/29/20243 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Síťovka: Facebook a WhatsApp slaví narozky

V únoru oslavil Facebook 20 let a WhatsApp 15 let. Kolik má Facebook a WhatsApp dnes uživatelů? A kdo tyto sítě založil? Poslechněte si tento díl Síťovky a vše se dozvíte.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/28/20243 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Usnadňují pohyb po městě, ale zároveň nám někdy překážejí

Řeč je o e-koloběžkách. V Ostravě teď přišli na způsob, jak je elegantně uklidit, ochránit před nepřízní počasí a ještě dobít. - Vliv digitálních technologií na takzvaný wellbeing - tedy celkovou osobní pohodu - budou zkoumat vědci z Olomouce. K čemu můžou dospět? - Výzkumníci v Brně budou příštích pět let studovat důsledky sepse. Onemocnění přežije až 85 procent lidí, velká část z nich se ale potýká s různými následky. Může jít například o deprese, ale i chronické bolesti. - Věděli jste, že správnou léčbu pro pacienty už několik let v nemocnicích neurčuje ošetřující lékař? Na starosti to má takzvaný klinický farmaceut.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/28/202426 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Čeští vědci zkoumají novou studenou válku

Snaží se zjistit, jak může krize identity vést k válkám a jak tomu můžeme předejít. - Krajina Českého Švýcarska byla před rokem a půl zasažená rozsáhlým požárem. Co přinášejí nová data národního parku zaměřující se na cestovní ruch? - Nebezpečné honičky nebo pokládání pásů propichujících pneumatiky by za pár let mohlo být minulostí. Čestí vědci totiž pro policii vyvíjejí systém zastavování aut na dálku. Jak funguje?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/27/202426 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Krávy méně dojí, divočáci ničí pole, země vysychá. Tak vypadá klimatická změna v praxi české farmy

Letošní únor je dalším extrémně teplým měsícem v řadě. Podle meteorologů je v Česku zatím nejteplejším za posledních nejméně sto let, a to s velkým náskokem. Problém to není jen pro milovníky lyžování, projevuje se to i závažnějším způsobem. Jak změna klimatu dopadá na činnost českých zemědělců, zjišťoval klimatický zpravodaj Jan Kaliba na farmě, která získala už několik ocenění za regenerativní hospodaření.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/27/20243 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: K zobrazování nádorů by lékaři už nemuseli používat radioaktivní látky a léky na rakovinu by mohli vyvíjet efektivněji

To vše díky nové luciferáze vyvinuté českými vědci. Co je na ní tak zvláštního? - Odborníci upozorňují na necitlivý způsob lesního hospodaření ve Ždánickém lese a Chřibech na jihovýchodní Moravě. Proč jsou právě tyto oblasti ohrožené? A co by pomohlo situaci změnit? - Olomoučtí vědci odhalili počínající vývoj nových druhů z mikroskopické řasy. Moderuje Tomáš Pavlíček.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/26/202426 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Antivirus: Antivirus: Hackerskou skupinu LockBit se rozbít nepodařilo. Útočí i v Česku

„Hackli jsme hackery,“ hlásaly minulý týden titulky světových médií. Mezinárodní tým bezpečnostních složek údajně rozbil hackerskou skupinu LockBit, která útočila, šifrovala a vydírala své oběti po celém světě. Jenže navzdory zásahu skupina funguje dál a už oznámila, že zaútočila na další oběti a postupně začne zveřejňovat jejich data.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/26/20244 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Starobylé kamenné kříže v krajině a gravitační vlny letící prostorem: jak je hledat a zachytit

Kamenné kříže v naší krajině (4:20) – Historické souvislosti: To je sebevražda, napsali... (20:42) – LISA na lovu gravitačních vln, 1. část: Jak chytit vlnu (27:25) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/26/202440 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Jihočeské nebe: Jakou barvu mají hvězdy? Ty chladnější jsou oranžové až červené, teplejší modrobílé a žlutavé

Lidské oko je zařízeno tak, že když jsou světelné zdroje slabé, přejde víceméně do černobílého vidění. Proto při pohledu na tmavou noční oblohu vidíme hvězdy většinou jen jako třpytící se bíložluté body. Jenom u nejjasnějších z nich rozeznáváme nějaký odstín.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/25/20246 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Písně inspirované lidovou hudbou zažívají renesanci, říká muzikoložka Velická

Na letošní rok připadla výročí mnoha českých skladatelů. Nejen jejich přínos připomíná Rok české hudby. „Ten má být skrze připomenutí našich velikánů také podnětem k tomu, abychom hudbou žili,“ říká pro Leonardo Plus muzikoložka a šéfredaktorka hudebního nakladatelství Bärenreiter Praha Eva Velická. Co je pro českou píseň typické a jak pronikla do světa?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/25/202449 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: 140 tisíc lidí na světě ročně usmrtí hadí jed. V Indii chybí osvěta

V indickém státě Tamil Nadu se uskutečnil výzkum, který má přispět k lepší informovanosti o možnostech prevence před uštknutím hady. Studie se zúčastnilo 535 lidí z vesnických komunit. Většina z nich hledá způsob, jak se útokům hadů bránit, ale jako prevenci používají neúčinné, někdy i pochybné postupy.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/202425 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Čeští vědci vyvíjejí pro policii systém zastavování aut na dálku

0:00 témata Magazínu Experiment00:34 zastavování ujíždějících aut na dálku04:28 rozhovor s Jakubem Haraštou8:31 změna klimatu a dopady na farmáře12:05 vesmírné technologie v archeologii15:32 nové metody v endoskopiiVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/202419 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o rostlinných protilátkách, dýchání kapaliny a pavoučím kanibalismu

Poslechněte si:01:01 Pošleme sondu k Venuši?11:53 Lze dát rostlinám velbloudí protilátky?19:20 Objev radioaktivity25:44 Můžeme dýchat kapalinu?37:33 Dokáže pavouk přelstít pavouka?43:20 Příroda nebo laboratoř?Hovoří biochemik Martin Ferus, imunolog Václav Hořejší nebo fyziolog Tomáš Petrásek. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Fobie z chemie čte Lukáš Král.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/202451 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Kolik toxických chemikálií - ftalátů

pesticidů nebo těžkých kovů - mají v těle české děti? To začal zkoumat Státní zdravotní ústav. - Vznikla unikátní databáze architektek, které působily na našem území od roku 1945 - jak se v historickém kontextu mění postavení žen v české architektuře? - Když se večer podíváte na nebe, možná uvidíte mikroúplněk. Proč se Měsíc v tuhle dobu zdá menší a méně jasný? Moderuje Tomáš Pavlíček.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/23/202425 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Studenti informatiky se díky simulacím učí čelit kybernetickým hrozbám

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost loni v Česku evidoval rekordních 262 kybernetických útoků. Za nárůst mohly především DDoS útoky, tedy okamžité zahlcení systému enormním množstvím požadavků. Experty, kteří budou umět podobným hrozbám čelit, vychovávají na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Studenti si v tamní nové kybernetické laboratoři mohou v uzavřené síti vyzkoušet, jak si poradit s nejrůznějšími typy kybernetických útoků.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/20/20244 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Ingenuity - první vrtulníček na Marsu a letošní plány výzkumu Sluneční soustavy od Jupiteru dál

In memoriam Ingenuity (4:27) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Běžel čas v mladém vesmíru pomaleji? (19:23) – Kosmonautika 2024, 7. část: K Jupiteru a ještě dál (25:16) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/19/202439 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Jihočeské nebe: Kosmický let dosud absolvovalo celkem 608 lidí. Nejvíc astronautů pocházelo z USA

Za kosmický prostor se podle mezinárodních úmluv považuje vše, co je výše než 100 kilometrů nad povrchem Země. Jako kosmický let se uznává buď nejméně jeden oblet Země, nebo let kosmickým prostorem trvající minimálně 90 minut.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/18/20245 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: České zdravotnictví na tom nikdy nebylo lépe. Nevíme ale, zdali se to podaří udržet, soudí lékař

Do 25 let se má počet lidí v Česku nad 65 let zdvojnásobit. Z prognóz vyplývá, že do roku 2050 má přibýt milion seniorů, z nichž by mělo asi 350 tisíc být závislých na péči jiných osob nebo institucí. Jaký zdravotnický systém bychom v té době měli mít? V pořadu Leonardo Plus vysvětluje expert na efektivitu zdravotního systému a přednosta Ústavu veřejného zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Michal Koščík.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/18/202449 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Homo sapiens se dostal do našeho regionu dřív, než se odstěhovali neandrtálci

Tak trochu „náš“ anatomicky moderní člověk doputoval do střední Evropy přinejmenším před 47–45 tisíci lety. Potvrdily to výzkumy ze známé archeologické lokality v Durynsku. Geneticky byla tamní populace blízce příbuzná ženě, jejíž lebka z téže doby byla nalezena v jeskyni Zlatý kůň u Koněprus.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/17/202425 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment ŽIVĚ: Bezpečnost v online světě

Co jsou to kyberútoky, jak se chránit před ztrátou dat a jak se připravují noví experti v tomto oboru? Poslechněte si speciální živé vysílání z Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Základy kybernetické bezpečnosti probrali vědečtí reportéři Radiožurnálu s Josefem Horálkem, docentem oboru Aplikovaná informatika.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/17/202422 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o míchání genů, plavání prasat a falešných farmách

Poslechněte si:01:06 Jde smíchat buňky dvou organismů?11:40 Lze vydržet nízký tlak v horách?18:45 První odhad velikosti Slunce24:04 Doplavala prasata až na Madagaskar?32:12 Největší omyly spojované s dinosaury41:59 Jsou přírodní farmy opravdu přírodní?Hovoří genetik Jan Pačes, fyziolog Tomáš Petrásek nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Fobie z chemie čte Lukáš Král.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/17/202452 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Nemocnice by před nebezpečnými viry mohl chránit „ostnatý drát“

Vědecké týmy z Univerzity Rovira i Virgiliho ve Španělsku a australské RMIT vyvinuly nový nanomateriál, který by měl proti virům fungovat podobně jako ostnatý drát proti nezvaným návštěvníkům. Otestovali ho na čtveřici virů typu HPIV, které způsobují parainfluenzu, parachřipku. Toto onemocnění často napadá malé děti a zejména v rozvojových zemích pro ně bývá i smrtelné. Vakcína neexistuje, takže ochrana zejména v porodnicích a dětských nemocnicích by byla velmi potřebná.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/15/20242 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Hodina na sále a do dvou měsíců je pacient znovu na nohou. Endoprotéza kotníku je malý zázrak

Kotník patří k nejsložitějším kloubům v lidském těle, přesto i za něj umí lékaři voperovat náhradu, se kterou se teď může pacient pohybovat skoro jako dřív. Ve Fakultní nemocnici v Motole se endoprotézy hlezna, jak se kotníku odborně říká, dělají přibližně dvacet let. Nyní nabízejí pacientům nový typ náhrady, která se vkládá ze strany, a díky níž je zachována lepší hybnost. Za poslední rok a půl už s novým hlezenním kloubem z nemocnice odešlo třicet pacientů.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/13/20243 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Biologické invaze a jak o nich učit, chystaná mise sondy Hera k Didymu a další poslové k planetkám

Jak učit o biologických invazích (4:27) – Historie: Ledová povodeň roku 1784 (17:19) – Kniha: Krakonošova družina (22:08) – Kosmonautika 2024, 6. část: K planetkám (27:02) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/12/202441 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Jihočeské nebe: V únoru už přibývá světla, stále se ale ještě hezky ukazují zimní souhvězdí

Jak říká pranostika, na Hromnice o hodinu více. V únoru už skutečně pozorujeme, že se prodlužují dny. „Pokud si to spočítáme přesně, tak to prodloužení oblouku slunce na obloze od východu do západu skutečně odpovídá pranostice, ale pořád jsou noci dost dlouhé na to, abychom se mohli dívat na oblohu,“ dodává jihočeská astronomka Jana Tichá.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/11/20244 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Příroda je jeden z kapitálů. USA i Čína jej měří a spojují s výkonností hospodářství, říká expert

Organizace spojených národů vytvořila koncept, který se zabývá takzvaným účetnictvím přírodního kapitálu. Cílem je zjistit, jak ekosystémy ovlivňují ekonomiku a společnost. Proč je to důležité a jak to můžeme měřit? V pořadu Leonardo Plus vysvětluje Tomáš Baďura z institutu Czech Globe, který se věnuje environmentální ekonomii.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/11/202449 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Ochranné materiály v akci. Oblek s ventilací a „ostnatý drát“ proti virům

00:00 témata magazínu;00:27 ochranný oblek s ventilací;04:32 k čemu se ochranné obleky hodí?07:29 jak ČVUT láká studentky na technické obory?10:33 nový způsob náhrady kloubu kotníku;14:11 nový ochranný materiál „propichuje“ viry.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/10/202420 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Dopravu v buňkách zajišťují „chytré dálnice“. Jsou důležité i pro zdraví mozku

Španělským vědcům se podařilo zjistit, jak se v lidských buňkách tvoří takzvané mikrotubuly. Po jejich povrchu se dopravují látky na delší vzdálenosti, a to je důležité zvláště pro činnost mozku. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/10/202425 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o hmyzu v zimě, přežití ve vakuu a schopnosti paúhořů

Poslechněte si:01:15 Co dělá hmyz v zimě?10:13 Lze přežít ve vakuu?21:15 První objevy dinosaurů26:29 Jak dokázat Velkou Fermatovu větu?40:34 Je paúhoř genovým inženýrem?47:47 Kde se bere touha po přírodě?Hovoří zoolog Petr Šípek, fyziolog Tomáš Petrásek nebo matematik Mirko Rokyta. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Fobie z chemie čte Lukáš Král.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/10/202452 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Fyzika nemusí být nudná a složitá, stačí zapojit umění, tvrdí rakouský fyzik

Michael Hoch jezdí po světě s workshopy pro školy, ve kterých dětem vysvětluje fyzikální jevy. Vědu přibližuje pomocí umění a neviditelné dělá viditelným. Inspirací mu byla desetiletá práce ve špičkové evropské laboratoři pro jaderný výzkum ve švýcarském CERN, kde si uvědomil, že částicová fyzika může být atraktivním uměleckým dílem.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/8/20243 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Brněnští vědci vyvíjejí revoluční řešení spánkové apnoe. Na rozdíl od masky se vejde do kapsy

Pacienti trpící syndromem zástavy dechu neboli spánkovou apnoí možná budou spát pohodlněji. Vědci v Brně totiž vyvíjejí malý elektronický přístroj, který by mohl nahradit velké přetlakové masky. Ty si pacienti nasazují na celou noc. Mnoho z nich ale při spánku tlačí, a tak je často přestávají používat. Nový přístroj by pacienty naproti tomu neměl omezovat skoro vůbec.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/6/20244 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Od pralesů k horám: Tisíce druhů jihoamerických žab a letošní plány výzkumu Merkuru, Venuše a Marsu

Od Amazonie k Andám: Tisíce druhů jihoamerických žab (4:41) – Procházka únorovou oblohou (23:50) – Kosmonautika 2024, 5. část: Merkur, Venuše a Mars (29:53) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/5/202441 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Jihočeské nebe: Po 43 Sovětech a 43 Američanech se do vesmíru dostal první zástupce jiné země – Vladimír Remek

2. března 1978 vzlétl do kosmu českobudějovický rodák Vladimír Remek. Na oběžné dráze strávil sedm dní, 22 hodin a 18 minut. Byl prvním kosmonautem z jiné země než Sovětského svazu a USA.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/4/20247 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Roboti nezvládají věšet prádlo. Pomoct jim může umělá kůže fungující jako touchpad, popisuje vědec

Roboti mohou mít mnoho podob a jejich vývoj zdánlivě kopíruje evoluci člověka. Funkční humanoidní robot je tak pro vědce a techniky doposud velkou výzvou. Proč tomu tak je? „Věci, které jsou pro člověka naprosto přirozené, jako je chůze do schodů, jsou pro stroj z mnoha důvodu komplikované,“ popisuje pro Leonardo Plus Tomáš Svoboda, vedoucí Katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/4/202448 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Akvaristé ročně nakoupí 55 milionů mořských živočichů, některé patří k ohroženým druhům

Britští vědci vyčíslili, jaký vliv má na přírodu obchod s rybami a dalšími mořskými živočichy pro akvária. Roční výtěžek z prodejů činí 2,15 miliard dolarů. Údaje badatelé sbírali ve snaze přispět k větší udržitelnosti obchodu s mořskými druhy. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/3/202425 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o jaderném odpadu, plavání žraloků a křížení medvědů

Poslechněte si:01:13 Kam s jaderným odpadem?15:40 Musejí žraloci neustále plavat?21:32 První obeplutí Afriky27:35 Proč se kříží lední a hnědý medvěd?36:42 Odměna za Velkou Fermatovu větu44:43 Jak vydělat na chemofobii?Hovoří fyzička Dana Drábová, zoolog Jan Andreska nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Fobie z chemie čte Lukáš Král.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/3/202452 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak souvisí lanovka, ptačí cvrlikání a laser? Francouzský fyzik za toto spojení dostal Nobelovu cenu

Francouzský nobelista Gerard Mourou zavítal v týdnu do Česka. Nobelovu cenu za fyziku získal v roce 2018 za vývoj a studium laseru – proudu světla, jehož pulsy trvají miliontinu miliardtiny sekundy. Reportérka Karolína Burdová se s ním setkala v laserovém centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/1/20243 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Slouží několik hodin, ale rozkládají se staletí. Český start-up vymýšlí, co s vysloužilými tenisáky

V Melbourne skončil tenisový grandslam Australian Open. Hráči jen během tohoto turnaje spotřebují asi 50 tisíc míčků. Celosvětově se jich každý rok vyrobí asi 400 milionů. V přírodě se rozkládají asi 400 let a představují tedy velké množství odpadu. Jejich produkce navíc zanechává obří uhlíkovou stopu. Bílý sport se proto snaží zmírnit zátěž, kterou tenisáky představují pro planetu. Recyklací tenisových míčků se po zahraničním vzoru zabývá také český start-up Dropp.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/30/20243 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Máme hosty: Česko zůstává na chvostu Evropy v podílu vědkyň. Brzdí je stereotypy a předsudky

OSN už před lety vyhlásila Mezinárodní den dívek a žen ve vědě. Ten upozorňuje na jejich zásadní roli v této oblasti a má je inspirovat k vědecké dráze. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/30/202410 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Nový „závod o Měsíc“, sluneční sonda Parker Solar Probe jako držitel rekordů a výzvy paleogenetiky

Kosmonautika 2024, 4. část: Měsíc a librační body (4:22) – Historie: Řecko-perské války (20:54) – Sluneční rekordman Parker Solar Probe (26:54) – Paleogenetika (33:02) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/29/202440 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Jihočeské nebe: Spousta kosmického smetí obklopuje Zemi. Astronomové už přemýšlí, jak ve vesmíru uklidit

Kolem naší planety létá spousta kosmického smetí. „Jsou to statisíce a miliony už nefunkčních družic, jednotlivých odpalovacích stupňů raket, polorozpadlých částí družic a ještě menších částeček těch vraků. Obklopují Zemi takovým prstencem,“ popisuje astronomka Jana Tichá.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/28/20244 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Biolog: Spojené jako kostky lega. Ocásek ještěrky je odolný, ale umí se utrhnout ve správnou chvíli

Často máme dojem, že my lidé jsme na planetě tvory nejdokonalejšími, ale při zkoumání jiných živočichů zjistíme, že se jim v některých ohledech ani zdaleka nevyrovnáme. Nedokážeme rychle regenerovat a vyléčit si sami fatální zranění, neumíme v případě nebezpečí odhodit část těla a zařídit si to tak, aby nám okamžitě narostla nová. Jak to jiní živočichové umí? To vysvětluje pro Leonardo Plus biolog Jaroslav Petr.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/28/202449 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Mravenci v subsaharské Africe léčí rány unikátní medicínou. Mají i antibiotika

Vědci z Lausanne a Würzburgu popsali, jak jeden druh mravenců z Afriky dokáže léčit záněty s pomocí hojivých látek ze žlázy na hrudi. Ke zranění dochází při lovu termitů.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/27/202425 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: K čemu letiště potřebují auta s pěti koly?

00:00 témata magazínu00:38 brzdné vlastnosti ranvejí04:44 rozhovor s Jan Pospíšil08:46 výroba procesorů do aut12:23 recyklace tenisových míčků16:27 rozhovor s Gerardem MourouVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/27/202420 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o matematickém problému, lepidlu budoucnosti a spánku tučňáků

Poslechněte si:01:13 Příběh Velké Fermatovy věty13:14 Kolikrát vyšli krabi z moře?20:53 Vysokoteplotní supravodivost26:53 Lepidlo budoucnosti34:34 Proč tučňáci nedokáží spát?41:49 Co je to chemofobie?Hovoří matematik Mirko Rokyta, genetik Jan Pačes nebo chemik Jan Havlík. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Fobie z chemie čte Lukáš Král.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/27/202454 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak vzniká nafta? Nejprve je potřeba vysoká teplota, pak přijde na řadu vodík a taky platina

Zhruba šest hodin trvá, než se ze surové ropy stane motorová nafta. Je to ale nekončící proces, na který bezprostředně navazuje například výroba síry. V každé rafinérii jsou proto, možná překvapivě, nejdůležitější kilometry potrubí. Třeba v Kralupech nad Vltavou zabírá technologie pro zpracování ropy v podstatě jen nepatrnou plochu.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/25/20244 minutes
Episode Artwork

Magazín Experiment: Česko by mělo být nezávislé na ruské ropě od roku 2025. Jak chce nahradit ropovod Družba?

V EU platí od prosince 2022 v důsledku ruské agrese na Ukrajině zákaz dovozu ropy z Ruska. Do Česka nicméně surovina stále proudí ropovodem Družba, který má z embarga dočasnou výjimku. S dovozem ruské ropy bychom mohli skončit na sklonku roku 2024. Co úplné odstřižení v praxi znamená a jak dobře je Česko připraveno na případné výpadky dodávek, vysvětluje Jiří Palice, vedoucí oddělení obchodu a plánování společnosti MERO ČR, provozovatele české části ropovodu Družba.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/23/20243 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Neposeda s rezavým ocáskem: Pták roku rehek domácí, česká zima a soukromé firmy na cestě do vesmíru

Pták roku, rehek domácí (4:24) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Jak hledat život na exoplanetách (19:16) – Kosmonautika 2024, 3. část: Aktivity soukromníků (24:40)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/22/202439 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Život na Marsu? Na astronauty by čekaly ostré kameny, toxický prach i smrtící záření, popisuje vědec

Jak reálná je výprava člověka na Mars, nebo dokonce kolonizace Marsu? „Představte si kamenitou poušť, kde je množství ostrých načervenalých kamenů. Ve sci-fi je vše snadné, reálně ale musíte na Mars dostat obrovské množství vybavení,“ vysvětluje Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd, geolog, spisovatel a popularizátor vědy, člen poradního panelu Evropské kosmické agentury pro výběr sond k průzkumu naší sluneční soustavy.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/21/202449 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Někteří ptáci víc riskují při hledání potravy. Jespáci se to učí v prvním roce života

Ptáci se nerodí s tím, zda budou mít experimentátorskou nebo víc „zápecnickou“ povahu. Na jespácích rezavých u pobřeží Německa vědci ověřili, že více či méně odvážný přístup se formuje postupně.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/20/202425 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment ŽIVĚ z Centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi

0:00 Témata Magazínu Experiment;0:47 Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi;5:35 Řízení ropovodů Družba a IKL;10:14 Konec závislosti na ruské ropě a změny v přepravě a skladování;13:46 Zpracování ropy v rafinerii;17:48 Bezpečnostní opatření strategického objektu České republiky.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/20/202421 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o bahenních sopkách, sobím oku a stuhovém blesku

Poslechněte si:01:14 Jsou na Marsu bahenní sopky?12:22 Stavěli se dinosauři na zadní?19:53 Jak vypadá mozek? 25:38 Mají sobi „zimní“ oko?33:43 Jak vzniká stuhový blesk?43:08 Zachrání vysavače oxidu uhličitého klima?Hovoří geolog Petr Brož, paleontolog Vladimír Socha nebo fyzička Ivana Kolmašová. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Petra Daniše Klima je příležitost čte Jan Kovařík.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/20/202452 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Česká družice slaví 2 roky na orbitě. „Máme ve vesmírném průmyslu obrovský potenciál,“ říká expert

Na oběžnou dráhu se česká družice VZLUSAT 2 dostala 13. ledna 2022 a je tam stále. Navazuje tak na svoji úspěšnou předchůdkyni VZLUSAT 1, která obíhala zeměkouli úctyhodných pět let, přestože obvyklá životnost těchto malých družic bývá kolem roku a půl. Zároveň je to jediná česká družice, která pořizuje snímky naší planety ve vysokém rozlišení.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/18/20242 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Méně hlučný supersonik. NASA představila prototyp tichého nadzvukového letounu X-59

Po mnoha letech vývoje přišla americká NASA a výrobce letadel Lockheed Martin s novým typem nadzvukového letadla X-59. Stroj s výrazně dlouhou a špičatou přídí má být hlavně tišší než dosavadní nadzvuková letadla. Například letoun Concorde měl zakázáno létat plnou rychlostí nad obydlenou pevninou právě kvůli nadměrnému hluku. Stroj teď čekají zkoušky ve vzduchu. Podle konstruktérů mají ověřit, o kolik se hlučnost podařilo reálně snížit.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/16/20244 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Spor o mramory aneb Dědictví lorda Elgina a výběr z očekávaných nových družic na zemské orbitě

Spor o Elginovy mramory (4:25) – Příběhy se čtyřkou: Hlávkova nadace (19:58) – Kniha: Ostrov v plamenech (24:20) – Kosmonautika 2024, 2. část: Družice na orbitě (29:00)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/15/202441 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Jak zabránit korupci? Digitalizace, transparentnost a poradenství s veřejnými zakázkami, radí vědci

Fenomén korupce zajímá nejen policii České republiky, ale i vědce. Jednou z nich je i socioložka Kristýna Bašná, která se svým týmem v uplynulých třech letech zkoumala různé formy uplácení a zneužívání postavení. Zaměřila se na šest různých sektorů veřejného života v Česku včetně sportu, školství nebo i zdravotnictví. Ve kterém je nejrozšířenější? Vysvětluje pro Leonardo Plus Kristýna Bašná ze sociologického ústavu Akademie věd.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/14/202449 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Průlom v módním průmyslu? Bundy nebo kabelky z mikrobiální celulózy se zatím moc neosvědčily

Bakterie z biologického odpadu mikrobiologové naučili produkovat celulózu. Z ní nechali vyrobit oblečení, třeba bundy nebo kabelky. Na širší uplatnění ve výrobě textilu to ale zatím nevypadá. Postup od vývoje k výrobě ve velkém by se protáhl třeba na 15 let.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/13/202425 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Pražský IKEM získal nejmodernější magnetickou rezonanci. Bude sloužit pro pokusy in vivo

00:00 témata experimentu00:32 nejmodernější magnetická rezonance04:44 rozhovor s lékař Janem Křížem09:05 česká družice na orbitu VZLUSAT 212:02 nadzvukové letadlo X-5916:15 chytrá elektřina v AfriceVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/13/202419 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o vodě na Měsíci, likvidaci buněk a ledových mouchách

Poslechněte si:01:12 Pochází voda na Měsíci ze Země?10:32 Živí se Pták roku pavouky?18:37 První rozhlasové vysílání24:15 Prodloužíme si věk likvidací buněk?35:27 Ledové mouchy bez křídel43:38 Šílenství skryté v našem oblečeníHovoří geolog Günter Kletetschka, ornitolog Zdeněk Vermouzek nebo imunolog Václav Hořejší. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Petra Daniše Klima je příležitost čte Jan Kovařík.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/13/202454 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Ženský hlas je v telefonu v průměru méně srozumitelný, zjistili vědci

Když posloucháte hlas, kterému je špatně rozumět, je to vyčerpávající. Například letoví dispečeři mají přestávku už po dvou hodinách práce, aby se kvůli únavě nepřeslechli. Náročná je i práce operátorů a dalších profesí, které musí denně odbavit velké množství hovorů přes telefon, hlasovou aplikaci nebo vysílačku. Jak navíc vědci zjistili, současné technologie o něco víc zkreslují výše položené hlasy. Přestože bychom rozdíl na první poslech nepoznali, může to působit potíže.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/11/20243 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Vědecký tým v Praze vrátil ochrnutým potkanům cit. Obnovit motorické nervy je těžší, říká neurovědec

Po poranění míchy je možné obnovit některá nervová spojení. Průlomové experimenty letos zaznamenali vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. Podílel se na nich i přední neurovědec James Fawcett, který kromě pražského ústavu působí také na univerzitě v Cambridge.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/9/20244 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Po stopách miliony let starých ohňů a očekávané dění na kosmických stanicích na zemské orbitě

Stopy pradávných ohňů (4:26) – Procházka lednovou oblohou a pozorovatelské tipy na celý rok (19:14) – Kosmonautika 2024, 1. část: Dění na kosmických stanicích (25:34)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/8/202441 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Říct ve správný okamžik správnou věc? Je v pořádku to udělat až později, radí terapeut Vojtko

Jako lidé nemáme pouze kognitivní inteligenci, která se měří takzvaným inteligenčním koeficientem IQ. Je jich mnoho druhů a už od 90. let minulého století se psychologové věnují například inteligenci emoční. Jaké má stupně? A jak jich můžeme dosáhnout? Pro Leonardo Plus vysvětluje párový terapeut Jan Vojtko.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/7/202449 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Sobi, buřňáci nebo želvy reagují na změnu klimatu podle pohlaví

Samci a samice řady živočichů reagují mnohdy odlišně na klimatickou změnu. V severských oblastech například taje věčně zmrzlá půda, a když se ochladí, polární sobi nemůžou k potravě. Samice pak migrují na sever, kde je ale víc predátorů.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/6/202425 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Neznámá bílá látka? Díky nové metodě mohou mít lékaři i policie do dvou minut jasno

00:00 témata magazínu00:30 přenosný policejní kufřík04:30 rozhovor s Mojmírem Baroňem09:15 hlasové technologie12:45 lidský hlas a mozek15:10 neurovědec James FawcettVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/6/202419 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Co dokáže přenosný policejní kufřík? A jak zlepšit přenos lidského hlasu?

00:00 témata magazínu00:30 přenosný policejní kufřík04:30 rozhovor s Mojmírem Baroňem09:15 hlasové technologie12:45 lidský hlas a mozek15:10 neurovědec James FawcettVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/6/202419 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o pilulce na omládnutí, hvězdicích a vlivu sopek na počasí

Poslechněte si:01:14 Proč má hvězdice pět cípů?09:18 Kolik je vody na Měsíci?20:07 Když se kalendář vymkne kontrole26:45 Pilulka na omládnutí36:44 Ovlivňují sopky počasí?44:45 Pomůže maso ze zkumavky?Hovoří astronom Pavel Gabzdyl, meteorolog Martin Novák nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Petra Daniše Klima je příležitost čte Jan Kovařík.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/6/202454 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Nová generace výpočetní techniky? Kvantové počítače využívají ke zpracování dat jevy kvantové fyziky

Data reprezentují kvantové bity neboli qubity. Jak kvantové počítače modelují složité fyzikální systémy? A jaké informace nám mohou v budoucnu poskytovat o jejich chování? Kde se kvantové počítače využívají a jaký je jejich potenciál? Hosty pořadu Leonardo Plus jsou vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský a informatik Jakub Mareček z ČVUT. Moderuje David Slížek.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/31/202349 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Studio Leonardo: Když se dítě přichází svěřit s problémem, rodiče by měli zachovat klid a být laskaví, radí odborníci

V Česku dosud chyběla ucelená data o stavu duševního zdraví dětí. Odborníci z Národního ústavu duševního zdraví ve spolupráci s Českou školní inspekcí provedli monitoring duševního zdraví žáků na základních školách v České republice. Jak reagovat, když si dítě řekne o pomoc? A jak jim pomoci, i když si o to neřeknou? Ve druhém dílu povídání pro Studio Leonardo vysvětlují terapeutka Magdalena Lukasová a odborný pracovník Matěj Kučera.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/30/202323 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: K rozvoji mozku našich pravěkých předchůdců možná přispěla zkvašená strava

Když naši pravěcí předci a příbuzní začali konzumovat kvasící stravu, zejména ovoce, přispělo to zřejmě ke zmenšování jejich střev a zvětšování mozků. Lidská trávicí soustava je dnes o 60 procent menší než trávicí soustavy ostatních primátů, mikrobiom máme méně bohatý než lidoopi, zato mozek třikrát větší.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/30/202325 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Výběr toho nejlepšího z roku 2023

Poslední letošní Magazín Experiment přináší ohlédnutí za reportážemi, které pro vás během právě končícího roku připravili reportéři naší vědecké redakce. Zavede vás znovu za špičkovými experty do pražského IKEM, do „kobky“, kde čeští vědci střeží přesný čas, nebo taky až po kolena do studené vody šumavského potoka.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/30/202318 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o dinosauří chatrči, kohoutovi v zrcadle a Járu Cimrmanovi

Poslechněte si:01:08 Co říká na dlouhověkost matematika?08:02 Goddardova raketa14:04 Chatrč z dinosauřích kostí21:33 Pozná se kohout v zrcadle?31:06 Vědecký humor z archivu36:51 Nový výzkum díla Járy CimrmanHovoří matematik Petr Klán, paleontolog Vladimír Socha nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/30/202354 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Jak se stavěl Chrám sv. Víta? Dlouho a hotový byl až 11 let po vzniku Československa

Chrám sv. Víta je symbolem nejen Prahy – stal se ikonickou značkou, takže si neuvědomujeme, že po staletí byl ruinou a dnešní podobu má až od roku 1929. Kdo ho dostavěl a za jakých okolností probere přímo na místě s architektem Zdeňkem Lukešem Markéta Ševčíková. (repríza)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/24/202349 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Studio Leonardo: Už od pradávna lidé žehrali na nepatřičné slavení Vánoc, dokládá religionista

Náboženství stmeluje komunity a udržuje tradice napříč staletími. Co se s ním ale stane, pokud tyto komunity zaniknou nebo začnou věřit v něco jiného? Umírá? Typickým příkladem je šíření křesťanství v Evropě.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/23/202323 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o podepsaných vejcích, vůni mincí a barvě ryb

Poslechněte si:01:02 Podepisují si ptáci vejce?09:18 Velkoletadlo Ilja Muromec15:45 Proč mince voní?26:04 Jak ryba pozná svou barvu?Sherlock Holmes a Watsonův případ (do 30. 12. 2023)Hovoří biolog Jaroslav Petr, chemik Jan Havlík nebo genetik Jan Pačes. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/23/202336 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Pravý, nebo padělek? Bez fyzikálněchemické analýzy by se kriminalisté mohli jen dohadovat

Fyzikální chemie je disciplína, díky níž dokážou kriminalističtí experti odhalit třeba padělané obrazy nebo drahé kameny. Využívá poznatky z obou vědních disciplín, aby zkoumala vlastnosti, složení a stavbu předmětů na té nejzákladnější úrovni, tedy na úrovni molekul a atomů. Co všechno je k tomu potřeba, zjišťoval reportér Ondřej Vaňura.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/21/20233 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: I předměty mají své „otisky prstů“. Díky mechanoskopii mohou přispět k usvědčení pachatele

Úplný základ zkoumání stop z místa činu představuje mechanoskopie. Toto odvětví kriminalistiky podrobně analyzuje veškeré technické pomůcky a použité předměty, které by mohly vést k usvědčení pachatele. Každý nástroj má totiž charakteristické vlastnosti, podle nichž se dá identifikovat na základě stop, které po sobě při použití zanechal.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/19/20233 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Sonda Euclid, temná hmota a geometrie vesmíru. Léčiva ve vodách, kde se tam vzala a co s nimi

Nový evropský kosmický dalekohled Euclid (4:42) – Historické souvislosti: Tři králové a křížová výprava (21:04) – Léčiva ve vodách, kde se tam vzala a co s nimi (27:04) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/18/202343 minutes
Episode Artwork

Leonardo Plus: Oteplení planety o půl stupně může znamenat hranici mezi životem a smrtí, říká analytička

Máme za sebou nejteplejší rok v historii měření. A nově také rok, kdy se lidstvo poprvé dohodlo, že kvůli závažnosti změny klimatu přestane využívat ropu, plyn a uhlí. „Samotný akt je odsouhlasen všemi vládami světa, je to opravdu velký úspěch,“ chválí Romana Jungwirth Březovská, analytička klimatického týmu Asociace pro mezinárodní otázky a expertka Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/17/202350 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Studio Leonardo: Nemusíme odpouštět hned. Trauma musíme zpracovat jak na rozumové, tak emoční úrovni, míní expertky

Odpustit? je název podcastové série zpěvačky a autorky Ridiny Ahmedové o těžkých životních výzvách a hledání klidu. Je ale vždycky možné a hlavně žádoucí odpouštět? A co se stane s myslí a tělem člověka, který to nedokáže nebo nechce? Poslechněte si Studio Leonardo s psychoterapeutkou Danielou Vodáčkovou a s lékařkou a výzkumnicí Julií Dobrovolnou z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/16/202323 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Kvůli dinosaurům stárneme rychleji, přesto můžeme být dlouhověcí

Někteří plazi nebo obojživelníci nestárnou tak rychle jako lidé, myši nebo žirafy. Vědci zkoumali, jak k tomu mohla přispět éra, kdy prapředky savců ohrožovali dinosauři.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/16/202325 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment ŽIVĚ z Kriminalistického ústavu

00:00 Témata Magazínu Experiment00:46 Rozhovor s ředitelem Kriminalistického ústavu Lubošem Kothajem05:21 Podstata mechanoskopie09:46 Balistická zkušebna a rozhovor s Martinem Valentou13:53 Falšování obrazů a fyzikální chemie17:23 Mobilní Live ScanVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/16/202320 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o největším žralokovi, heliovém dešti a sladidlu proti imunitě

Poslechněte si:01:16 Největší žralok všech dob11:30 Prší na planetách helium?20:00 Jak namnožit DNA?25:49 Oslabuje umělé sladidlo imunitu?37:17 Nejvýše žijící savec44:49 Polovina Země zpátky příroděHovoří imunolog Václav hořejší, paleontolog Štěpán Rak, astronom Michal Švanda nebo astrofyzik Petr Kulhánek. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Klima je příležitost čte Jan Kovařík.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/16/202354 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Tablet místo volantu? Na polygonu v Milovicích se testuje první auto řízené systémem drive by wire

Aby autonomní auto jelo bezpečně samo, potřebuje podle odborníků téměř 30 senzorů. Mnohé z nich se testují v České republice, konkrétně na ploše bývalého letiště v Milovicích. Jedním z prvků autonomního řízení, který tady prověřují, je i ovládání vozu pomocí tabletu namísto volantu.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/14/20233 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Experty na středomořskou kuchyni jsou Švédové, ukázal průzkum. Jak jíst zdravě a přitom udržitelně?

Abychom ušetřili planetu a lidské zdraví, měli bychom změnit stravovací návyky. Ukazují to výzkumy českých akademiků i zahraničních odborníků. Ti jako dobrý vzor doporučují středomořskou stravu. Co je na ní zdravého, to zjišťoval řecký filmař Alexandros Merkuris. Jeho dokument Dokonalé jídlo se nedávno promítal na pražském festivalu populárněvědních filmů.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/12/20234 minutes, 1 second
Episode Artwork

Planetárium: Radioaktivní „oko“ na Měsíci, ukrytá Theia a další povídání ve skrytu šachtových hrobek Abúsíru

Tajemství Měsíce a zničené planety Theiy (4:51) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Pohledy do černých děr (21:58) – Ve skrytu šachtových hrobek egyptského Abúsíru (27:24) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/11/202341 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Studio Leonardo: Češka mapovala požáry v Kanadě. „Když létáte nad ohněm, máte pak kouř v celém letadle,“ popisuje

Letošní lesní požáry v Kanadě se projevily i tisíce kilometrů daleko a viditelně znečistily ovzduší i v jižněji položených amerických městech. Počet požárů byl v zemi letos víceméně stejný. Co bylo jiné, byl jejich rozsah, jak popisuje v pořadu Studio Leonardo i Eliška Vlčková, absolventka oboru geoinformatika, která požáry monitorovala z letadla a data předávala vládám dvou kanadských provincií.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/9/202323 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Od bolesti zad by mohl pomoct nový roztok s kyselinou hyaluronovou

00:00 témata magazínu00:32 řízení auta tabletem04:15 senzory pro autonomní auta07:15 aplikace rozpoznávající nemoci11:20 přípravek proti bolesti zad15:30 rozhovor se Zdeňkem Čechem19:29 dokument Dokonalé jídloVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/9/202323 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Zelené pesticidy nové generace? Vědci objevili novou komunikaci u rostlin

Voskový obal rostlin, takzvaná kutikula, chrání rostliny před vyschnutím. Badatelé z Toronta zjistili, že navíc vysílá dosud neznámé signály. Doufají, že jako postřik na polích by mohly mást škůdce.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/9/202325 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o zahradách chobotnic, civilizaci bez elektřiny a masu z laboratoře

Poslechněte si:01:08 Zahrady chobotnic09:03 Proč se do benzinu dávalo olovo?14:48 Odolala by česká rozvodná síť sluneční erupci?25:58 Smrtící zbraň na ocasech stegosaurů34:08 Budeme krmit kočky a psy masem z laboratoře?44:33 Nové poznatky o ZemiHovoří paleontolog Vladimír Socha, astronom Michal Švanda nebo bioložka Lucia Schiller. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Klima je příležitost čte Jan Kovařík.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/9/202353 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Satelitní data je čím dál snazší zneužít, upozorňuje etik. Jak sbírat data z vesmíru smysluplně?

Satelitní data, která posílají družice na Zemi ve stále větším množství, mohou být užitečná i riziková zároveň. Odhalí například usychající lesy, ale mohou také posloužit jako návod pro žháře. Pravidla pro využívání dat z vesmíru jsou nedostatečná, tvrdí etik Patrick Lin z Kalifornské polytechnické univerzity, člen poradního orgánu americké vlády pro vesmírné záležitosti. Diskutoval o tom i s českými odborníky v pražském centru pro environmentální a technologickou etiku.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/7/20233 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Octomilka už získala šest Nobelových cen. Při výzkumu ji využívají také čeští neurovědci

Octomilka obecná není jen nepříjemný hmyz. Jako modelový organismus se v poslední době stále častěji uplatňuje také ve výzkumu, a to nejen kvůli rychlému rozmnožování. S drozofilou neboli ovocnou muškou pracují také na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Zkoumají na ní genetické příčiny neurovývojových onemocnění, především poruchu intelektu a autismus.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/5/20233 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Vyznavači ohně: krasci, kouřomilky a další pyrofilní hmyz. Hrobka královského písaře v Abúsíru

Málo známý pyrofilní hmyz (4:35) – Příběhy s trojkou: Bostonské pití čaje (20:25) – Kniha: Stopy evropských zvířat (24:25) – Hrobka královského písaře v Abúsíru (28:25)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/4/202342 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Konvalinka: Příroda nepočítá s tím, že tu budeme do devadesáti

Během stárnutí dochází v našem těle k tak složitým dějům, že jim vědci zatím dostatečně nerozumí. I po desítkách let výzkumů lidstvu stále chybí účinná léčba na Alzheimerovu chorobu, upozorňuje Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/3/202349 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Je moderní zasněžování šetrnější? A jak pomáhá octomilka v neurovědě?

00:00 témata magazínu00:30 zasněžování a moderní technika04:30 vliv sněhu na prostředí08:30 octomilka obecná12:20 usychající lesy16: 00 Rodrigo da CostaVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/2/202318 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Studio Leonardo: Antropolog: Migrace lidí je z biologického pohledu výhodná. Ukáže se to ale až po mnoha generacích

Jak pravěké události a procesy jako klimatické změny či kulturní inovace souvisí se současnou genetickou rozmanitostí člověka? Příčiny těchto jevů zkoumá biologický antropolog Viktor Černý z Archeologického ústavu Akademie věd. V oblasti Sahelu se zabývá populační historií a kontakty kočovných pastevců a usedlých zemědělců.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/2/202323 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Experimentální lék pomáhá dětským pacientům žít déle s vlastním inzulínem

Studie u osmiletých a starších dětí s nedávno zachyceným diabetem vychází z testů protilátky proti jednomu typu bílých krvinek, které tělu pacientů škodí. Její dětští účastníci si dokázali udržet vlastní inzulín ještě další dva roky od zahájení studie. Zprávu o tom zveřejnil prestižní časopis The New England Journal of Medicine.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/2/202325 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o největších blescích, albatrosech a zemském klimatu

Poslechněte si:01:01 Kde jsou nejdelší a největší blesky?10:56 Oxid dusnatý jako lék16:06 Obří sluneční bouře moderní éry25:55 Prosinec v zrcadle pranostik36:13 Proč albatrosi hledají vlny?43:50 Body zlomu zemského klimatuHovoří fyzička Ivana Kolmašová, astronom Michal Švanda nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Klima je příležitost čte Jan Kovařík.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/2/202354 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: V propojení kosmických technologií a byznysu je velký potenciál, věří organizátoři Czech Space Weeku

Až do soboty se v Praze a Brně koná 6. ročník festivalu Czech Space Week, kde se zájemci mohou seznámit s českými vesmírnými technologiemi a dalšími aktivitami. O víkendu si tak třeba mohli návštěvníci brněnské části festivalu vyzkoušet, jak vypadá simulace vesmírného prostředí například na mezinárodní vesmírné stanici.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/30/20233 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Informuje, objedná, přesměruje. Pacienty volající do FN Motol bude vítat voicebot Irena

Fakultní nemocnice v Motole bude mít nového robota, přesněji řečeno voicebota. Po telefonu bude virtuální Irena pacientům pomáhat zodpovídat jejich dotazy týkající se nemocnice i jejich zdravotního stavu. Personálu by tak měla usnadnit jeho každodenní práci.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/28/20233 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Ostrovy za obzorem. Navigace domorodých plavců Pacifiku a akustická výprava za „pšoukáním“ tetřívků

Navigace domorodých mořeplavců Oceánie (5:07) – Procházka prosincovou oblohou (22:30) – S mikrofonem za tetřívky obecnými aneb O „pšoukání“ kohoutků (28:35) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/27/202343 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Studio Leonardo: Čínská vláda investuje ročně miliardy dolarů do dezinformačních kampaní

S cílem manipulovat s informacemi v internetových diskusích čínská vláda investuje ročně miliardy dolarů do dezinformačních kampaní. Kampaň běží i ve státních médiích a na oficiálních stránkách zastupitelských úřadů v zahraničí. Co je cílem těchto kampaní a lze je považovat za nástroj čínského diplomatického arsenálu?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/25/202323 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Nejmenší částice vzduchu mírně brzdí klimatickou změnu. Ve městech ale ničí zdraví

Nejmenší částice vzduchu o velikosti do 100 až 200 nanometrů dlouho vydrží v podobě aerosolů a můžou tak přispět k částečnému zmírnění klimatické změny. Materiáloví chemici z Vídně v nové studii upozorňují, že lepší znalost vzniku a chování aerosolů by mohla pomoci zpřesnit klimatické modely.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/25/202325 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o elixíru mládí, předení koček a nekonečném požáru

Poslechněte si:01:09 Najdeme elixír mládí?12:24 Je světlo vlna, nebo částice?18:06 Obří sluneční bouře zachycená v grónském ledu31:43 Jak předou kočky?39:58 Když hoří země pod nohamaHovoří mikrobioložka Helena Tlaskalová-Hogenová, astronom Michal Švanda nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/25/202353 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Otevřené hlavy: „Videohry jsou totálními uměleckými díly současnosti,“ říká hvězdný kurátor Hans Ulrich Obrist

Těžko vyslovit spojení současné umění, aniž by za rohem nečekal švýcarský kurátor Hans Ulrich Obrist. Od devadesátých let v neúnavném tempu o umění píše, vydává knihy a pořádá výstavy. Posledních 13 let se podílí na chodu věhlasné londýnské galerie Serpentine, kde propojuje současné umění mimo jiné s videohrami. V rozhovoru proto řešíme, co má společného Richard Wagner s Elden Ringem, proč má smysl dělat umění i uprostřed klimatické krize.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/23/202337 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Letový provoz mohou řídit jen lidé s přirozeným talentem orientace v prostoru a čase, říká dispečer

Sobotní akce virtuálního řízení letového provozu Česká 30 se kromě desítek pilotů sedících doma u svých simulátorů zúčastnili také amatérští řídící letového provozu. Akce české divize virtuální letecké organizace IVAO se letos poprvé konala na Dopravní fakultě ČVUT v Praze. Tam vyučuje také zkušený letový dispečer Stanley Schmidt, kterého se reportéři Ondřej Vaňura a Martin Pařízek zeptali, jak náročné je řídit letový provoz a co je k tomu vlastně potřeba.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/23/20233 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Pilotem nanečisto. Vojenské letecké simulátory připraví letce do bojových misí

Simulátory armádní techniky jsou dnes už neodmyslitelnou součástí výcviku pilotů nebo třeba posádky bojových vozidel. Armáda České republiky využívá takzvané full-mission simulátory, na jejichž vývoji spolupracuje s výrobci techniky. Věrně napodobují nejen samotné stroje, ale i prostředí konkrétního místa. Reportér Magazínu Experiment Michal Šafařík si vyzkoušel, jak se takové simulátory ovládají.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/21/20233 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Skřítci, elfové a výtrysky: Bouřkové přízraky pod hranicí ionosféry a druhá výprava za vůní lanýžů

Bouřkové přízraky pod hranicí ionosféry (4:55) – Historické souvislosti: Pohádka o žluté hvězdě a bílém slunci (24:01) – Putování za vůní lanýžů, 2. část (30:04) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/20/202340 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Architektka: Naši předkové dávali rádi na odiv majetnost. Jejich domy ale bývaly zdobené jen zpředu

Středobodem většiny tradičních měst jsou náměstí. Hlavním důvodem, proč vznikala, byl obchod. V minulosti měla ale sídla rozdílná práva, takže byť existovaly vesnice s rozměrným centrálním prostorem, nebyl využíván pro trhy. Obchod se rozvíjel například v Telči, které pro Leonardo Plus popisuje architektka Zuzana Pešková: „Naši předkové dávali velmi rádi na odiv, co si mohou nebo nemohou dovolit. Ve zdobných štítech budov dávali najevo svoji bohatost,“ zmínila.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/19/202349 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Studio Leonardo: Hyperprotektivní rodič je riziko. Dítě si nezíská psychickou odolnost, shodují se experti

Děti jsou po narození zcela závislé na okolí. Jak ale postupně rostou, mnozí rodiče se ochrany nechtějí vzdát, odborníci je proto nazývají hyperprotektivními. Zdravá výchova by ale měla například zahrnovat i vystavení frustraci ze života. „To je totiž úplně v pořádku. Dítě získá psychickou odolnost,“ vysvětlují psycholožka Magdalena Lukasová a výzkumník Matěj Kučera z Národního ústavu duševního zdraví.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/18/202323 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Divocí koně snižují schopnost horských rašelinišť uklízet emise

Rašeliniště v australských horách mnohem hůře uchovávají uhlík, pokud po nich běhají divocí koně. I když rašeliniště pokrývají jen tři procenta zemského povrchu, je v nich uloženo kolem 30 procent světových zásob uhlíku, mnohem víc než v lesích.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/18/202325 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment ŽIVĚ z akce Česká třicítka na pražské ČVUT

00:00 témata speciálu00:59 rozhovor s organizátorem akce Jindřichem Šiklem05:18 řízení letového provozu virtuálně09:54 výcvik dispečerů a rozhovor se Stanley Schmidtem13:30 simulátory české armády17:49 řízení letišť na dálku a rozhovor s Jakubem KrausemVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/18/202321 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o seismologii, strategii dravců a přežití konce světa

Poslechněte si:01:10 Co dokázala seismologie za 60 let?14:04 První železnice20:04 Lze věřit umělé inteligenci?34:51 Proč se dravci ukazují kořisti?43:13 Muž, který přežil konec světaHovoří geofyzik Jiří Zahradník, matematik Mirko Rokyta nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/18/202355 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Otevřené hlavy: Účinný aktivismus musí překračovat hranice států. Agnes Gagyi o východní Evropě, levici a klimatu

Socioložka Agnes Gagyi, která působí na univerzitě v Göteborgu, patří k výrazným hlasům nové generace evropské levice. Věnuje se sociálním hnutím ve střední a východní Evropě, jejich vztahu k celosvětové aktivistické scéně na západ i na jih, a otázkám geopolitické integrace našeho regionu. V rozhovoru se proto bavíme třeba o tom, jak souvisí rozšiřování Evropské unie včetně Česka se stále platnou ekonomickou hierarchií západního světa.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/16/202333 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Moderní výuka může být dostupná všude, říká inovátorka. Její multimediální učebna se vejde do batohu

Kvalitní vzdělávání v 21. století často vyžaduje přístup k elektřině a internetu. Dostat je do nejodlehlejších míst teď už nemusí být nákladné, říká britsko-finská podnikatelka Yesika Aguilerová. Spolu s týmem dalších mladých lidí vyvinula například přenosnou multimediální učebnu s vlastní elektrárnou. Obojí se dá doslova sbalit na cesty letadlem nebo pěšky divočinou. Svoje vize představila tento týden na konferenci mladých inovátorů v Praze.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/14/20234 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Stromy předků: Genealogie čili rodopis a první putování za vůní lanýžů

Genealogie čili rodopis (4:22) – Mýty, omyly a novinky astronomie: 100 let planetárií (20:05) – Putování za vůní lanýžů, 1. část (25:37) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/13/202341 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Terapeutizování partnerů je past 21. století. Intimita může být i o tajemství, míní terapeut Vojtko

Lidé vytvářejí partnerské vztahy nejen kvůli zalíbení, ale i kvůli péči, do níž patří i vzájemné svěřování se. I to by ale mělo mít hranice. Když se jeden partner tomu druhému stane terapeutem, může to vytvořit řadu komplikací. „V tu chvíli nemá čas pro sebe, pro vlastní sebereflexi a neustále musí být v pozoru, co se tomu partnerovi nebo partnerce děje,“ popisuje příklad párový terapeut Jan Vojtko.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/12/202349 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Studio Leonardo: Čína omezuje výzkumníky, kteří se zabývají utlačováním Ujgurů. Ti ale našli způsob, jak to obejít

Ujgurové jsou v Číně stále utlačovanou menšinou, jejíž lidská práva stát bezohledně porušuje. Ačkoliv jim média už nevěnují tak velký prostor, vědci a výzkumníci se jimi zabývají neustále. Životu ujgurské menšiny se z velké části věnoval například mezinárodní projekt Sinofon, do kterého se zapojili i čeští vědci. Výzkumník Ondřej Kučera z Univerzity Palackého v Olomouci v pořadu Studio Leonardo shrnuje, jakým způsobem studie v těžko přístupných oblastech probíhají.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/11/202323 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Mozek brankářů zpracovává zrakové a sluchové podněty rychleji, než je běžné

Fotbaloví brankáři se musí umět rozhodnout ve zlomku sekundy. Vědci z Dublin City University doložili, že hlavně proto sportovci tohoto zaměření vnímají a zpracovávají smyslové podněty jinak než ostatní populace, i než jejich spoluhráči z pole.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/11/202326 minutes
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jaká je budoucnost biočipů? A budeme si brzy dělat řidičák ve virtuální realitě?

00:00 témata magazínu00:40 terénní biosenzor detekující bakterie v jídle04:55 události Týdne Akademie věd09:10 VR simulátor jízdy v autě12:48 recyklace vícedruhového textilu16:42 přenosná multimediální učebna s elektrárnouVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/11/202321 minutes, 1 second
Episode Artwork

Meteor: Meteor o umělé inteligenci, nových zvířatech a plameňácích

Poslechněte si:01:08 Jak funguje umělá inteligence?11:52 Do nitra hmoty díky rentgenu17:10 Nová zvířata naší přírody28:18 Jak se bránit virům?35:00 Kamarádí se plameňáci?41:45 Lze odšpuntovat jezero?Hovoří matematik Mirko Rokyta, zoolog Jan Andreska nebo genetik Jan Pačes. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/11/202354 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Otevřené hlavy: „Kvůli klimatické krizi žijeme v celosvětové filozofické laboratoři,“ říká filozof Brian Massumi

Možná už jste na pojem afekt narazili. Jsou to předvědomé smyslové počitky, na jejichž základě se formují emoce, které dokážeme pojmenovat. Afekty se zabývá směr současného myšlení, který má prsty nejen v umění nebo hudbě, ale taky queer teorii, feminismu či zkoumání politiky. Jakmile se o afekty zajímáte, nejspíš narazíte na texty filozofa Briana Massumiho. Spojuje abstraktní myšlení s prostorem a pohybem a ukazuje na úroveň zkušenosti ze světa, které si běžně nevšímáme.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/9/202339 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak správně topit tuhými palivy? Osvojte si desatero správného topiče

Pevná paliva patří sice stále k nejdostupnějším zdrojům vytápění, ani jim se však nevyhnul nedávný rekordní nárůst cen energií. Navíc jsou zdrojem lokálního znečištění ovzduší a také přispívají ke klimatické krizi. Přitom jejich dopad na kvalitu ovzduší i změnu klimatu je možné omezit, a ještě přitom ušetřit. Jak na to, s tím poradí desatero, které vzniklo na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/9/20234 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Odhalí rez na suchu i pod hladinou. Čeští vědci upravují laboratorní spektrometr pro průmysl

Mohly by zjistit první známky rzi pod lakem aut anebo pod hladinou ponoru u lodí. Takzvané Mössbauerovy spektrometry dnes dokážou zjistit přesné chemické složení hornin nebo léků s obsahem železa, ale třeba taky odhalit falzifikáty starých obrazů. V industriální výrobě ovšem své uplatnění zatím nemají. Vědci z Univerzity Palackého proto dostali tříletý grant, aby tuto vědeckou laboratorní techniku připravili také pro průmysl.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/6/20234 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Mokré království. Rašeliniště Jizerských hor a vzpomínka na astronoma Josipa Kleczka

Jizerskohorská rašeliniště (4:28) – Příběhy s trojkou na konci: Stěrače stírají (19:29) – Knihovnička: Náčelník (23:32) – Vzpomínka na astronoma Josipa Kleczka (27:42) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/6/202342 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Nahradí umělá inteligence učitele? Pokud je extrémně špatný, tak určitě, připouští pedagog

Asistent založený na umělé inteligenci (AI), který bude pomáhat s učením takovým tempem, jakým to žák potřebuje. I tak by mohlo v budoucnu vypadat personalizované vzdělání, kde moderní technologie doplní běžnou výuku. Budou ale děti v budoucnu vůbec ještě chodit do školy? „Potřebujeme mít sociální kontakt, abychom zdravě vyrůstali. Umělá inteligence nás nepohladí,“ vysvětluje Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/5/202349 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Studio Leonardo: Civilizace, státy, komunity mají možnost ovlivnit zdraví jednotlivců, uvádí sociální epidemioložka

Absence sociálních kontaktů, nejisté bydlení nebo délka a kvalita vzdělávání. To vše ovlivňuje lidské zdraví. Společenské nerovnosti se odráží na kvalitě života populace a na psychickém i fyzickém zdraví jednotlivců. Jaký vliv na zdraví mají diskriminace a sociální nerovnosti nebo dostupnost veřejné zdravotní péče? V pořadu Studio Leonardo odpovídá sociální epidemioložka Dominika James Šeblová.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/4/202324 minutes
Episode Artwork

Laboratoř: Nejen řasy z asijské kuchyně, Evropané dřív konzumovali vodní rostliny

Mořské řasy a chaluhy jsou čím dál populárnější svou výživnou hodnotou i zdravotními účinky. Vědci z Glasgow a Yorku na vzorcích zubního kamene z 28 evropských archeologických nalezišť potvrdili, že těsně před nástupem zemědělství, asi před 8 tisíci lety, se vodní rostliny ve světě, včetně Evropy, konzumovaly běžně. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/4/202325 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o zoologických zahradách, jaderné elektrárně a brontosaurovi

Poslechněte si:00:58 Příroda jako vášeň14:06 Výklad snů19:58 Jak se staví jaderná elektrárna?33:14 Jak velký byl brontosaurus?41:42 Příběh jedné přehradyHovoří zoolog Miroslav Bobek, fyzička Dana Drábová nebo paleontolog Vladimír Socha. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/4/202354 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: I biozemědělství někdy znamená pro přírodu víc škody než užitku. Jak pěstovat a neničit?

Jakékoli zemědělství je velký zásah do přírody, výjimkou není ani biozemědělství, které páchá obrovské škody na rozmanitosti druhů. Ukazuje to například výzkum vědců z cambridgeské univerzity publikovaný v roce 2018. Jak najít řešení udržitelné pro lidstvo i pro přírodu? Na to hledali odpověď nizozemští filmaři Karsten de Vreughd a Hidde Boersma. Na pražském festivalu populárněvědeckých filmů se s nimi setkal reportér Martin Srb. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/2/20234 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Otevřené hlavy: „Sociální sítě znají jen přátelství založená na podobnosti,” říká novomediální teoretička Wendy Chun

Kritikům technologií se někdy vyčítá, že nemají dostatečné technické znalosti. U Wendy Chun z kanadské Simon Fraser univerzity to neplatí, protože vystudovala jak anglickou literaturu, tak systémové inženýrství. Ve své práci propojuje kritickou teorii, otázky moci nebo dohledu s důslednou znalostí statistiky a vnitřku sociálně-mediální mašinérie, v níž se odehrává část života. V rozhovoru jsme kromě myšlenkových kořenů silicon valley rozebírali i vztah nových médií a těla.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/2/202329 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Změna času není přirozená. Přechod na letní čas víc bolí naše tělo i psychiku, vysvětluje psycholog

V noci ze soboty na neděli skončil letní čas a všichni jsme si museli přeřídit hodinky o jednu hodinu nazpátek. Původně střídání času šetřilo elektrickou energii, šlo především o efektivnější využívání přirozeného světla. Jak ale taková změna působí na lidské tělo? Právě světlo a jeho pravidelné střídání je totiž pro náš biorytmus klíčovým faktorem.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/31/20233 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Nová hnízdiště pro rarohy velké a jantar, zkamenělé slzy pravěkých stromů

Hnízdiště pro rarohy velké (4:21) – Procházka listopadovou oblohou (20:48) – Jantar: Zkamenělé slzy pravěkých stromů (25:59) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/30/202340 minutes
Episode Artwork

Leonardo Plus: Izraelská věda je na světové špičce, teď se ale zastavila. Studenti dostávají povolávací rozkazy

Věda a výzkum jsou v Izraeli velmi podporovanými obory. Izrael do nich investuje přes 5,5 procenta HDP, což je v žebříčku celosvětových výdajů významný podíl. Výzkum se ale s probíhajícím konfliktem zastavil. „Většina mých studentů jsou povolaní, čekají buďto na hranici Libanonu, nebo na hranici Gazy,“ popisuje česko-izraelský vědec a pedagog Jakub Abramson z Weizmannova institutu.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/29/202349 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Studio Leonardo: Nejsme odsouzeni k zániku. Ještě není pozdě změnit současnou trajektorii, říká biochemik Hessen

„Největší hrozbou pro naši planetu je domněnka, že ji zachrání někdo jiný.“ Těmito slovy zakončuje své přednášky host Studia Leonardo, expert na koloběh uhlíku v přírodě Dag Hessen, který působí jako profesor na Univerzitě v Oslu. Co můžeme čekat v dalších 30 letech na planetě, která ztrácí biodiverzitu a stále se ohřívá? V norské metropoli s ním natáčel redaktor Jakub Lucký.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/28/202323 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Neandrtálské geny v nás zvyšují citlivost na bolest. Vědci to vyčetli ze staré DNA

Lidé, kteří jsou nositeli tří variant jednoho konkrétního genu zděděného od neandrtálců, jsou citlivější na bolest. Přišel na to mezinárodní tým vedený badateli z University College London. Tento gen je základem neuronů, které zachycují signál z poškozené tkáně.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/28/202325 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Jak drony pomáhají vyhledat zdroj radioaktivního ohrožení? A jaký vliv má na člověka změna času?

00:00 témata magazínu00:45 autonomní drony s detekcí radiace04:48 rozhovor s Karlem Prchalem z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži09:08 střídání letního a zimního času12:29 částečné zatmění Měsíce16:40 vliv biozemědělství na příroduVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/28/202321 minutes, 1 second
Episode Artwork

Meteor: Meteor o tekuté krajině, ostravském uhlí a tlustých opicích

Poslechněte si:01:04 Matematika jako vášeň16:22 Objev uhlí na Ostravsku23:07 Listopad v zrcadle pranostik32:20 Existují tlusté opice?41:04 Život na senzitivních jílechHovoří matematik Mirko Rokyta nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/28/202354 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Otevřené hlavy: „Lidé v raných společnostech byli politicky vyspělejší, než jsme my,” říká archeolog David Wengrow

Specialitou archeologa Davida Wengrowa je stavět omílaná tvrzení o dějinách lidstva na hlavu. V knize Dawn of Everything, kterou napsal s Davidem Graeberem, je terčem představa, že s civilizací nutně přichází hierarchie. Co když mohou takzvaní lovci a sběrači nabídnout demokracii víc, než starověké Řecko? V rozhovoru jsme řešili nenápadnou historickou každodennost vymazanou uctíváním vladařů, sociální experimenty původních obyvatel Ameriky i pozoruhodné nálezy na Moravě.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/26/202329 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Na brněnské farmě pomáhá robot-agronom. Kontroluje rostliny, rozeznává choroby a monitoruje úrodu

Na brněnském festivalu kutilů a vynálezců Maker Faire byl k vidění také robotický farmář Fravebot. Na jeho vývoji se podílejí i brněnští zemědělci. Reportéři Magazínu Experiment se byli podívat přímo na jejich farmě.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/26/20233 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Nedělá chyby, ale neumí improvizovat. Americký pár si místo spoluhráče vyrobil robotického bubeník

Na festivalu Maker Faire, který se konal o víkendu, určitě nikdo nepřehlédl, a hlavně nepřeslechl třímetrového robotického bubeníka Maxe. Hraje s ním skupina Ponytrap, která si ho taky sama vyrobila.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/24/20233 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Meandry a uran: Ploučnice v proměnách času a pterosauří vzpomínka na paleontologa Oldřicha Fejfara

Řeka Ploučnice v proměnách času (4:24) – Historické souvislosti: Válčit s Bohem (21:43) – Nebe plné pterosaurů a vzpomínka na paleontologa Oldřicha Fejfara (27:37)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/23/202342 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Zeleň na „Kulaťáku“ zůstane. V nové zástavbě budou obchody, kavárny i kultura, popisuje architektka

Vítězné náměstí bylo navrženo před sto lety. Projekt architekta Antonína Engela na zástavbu Dejvic se datuje do roku 1924. Ústředním bodem mělo být kruhové náměstí, kterému se začalo říkat „Kulaťák“. Původně měl uprostřed plochy stát obelisk, dnes jím projíždí tramvaje. Náměstí ovšem čeká proměna. „Ke stoletému výročí si tato část nadělí novou zástavbu na bázi konceptu profesora Engela,“ říká architektka Zuzana Pešková z ČVUT.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/22/202348 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Studio Leonardo: Hispánští farmáři nemají stejná práva. V Kalifornii pracují na polích i děti, upozorňuje historička

Po celá staletí funguje kalifornské zemědělství díky práci Mexičanů a dalších latinskoamerických, ale i asijských národností. Doposud ale nemají stejná práva jako ostatní lidé pracující v zemědělství. „Nevztahuje se na ně řada federálních zákonů, takže třeba nejsou chráněni proti přesčasům, mají výjimky pro dětskou práci,“ vysvětluje Sarah Waldová, literární historička z Univerzity v Oregonu.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/21/202324 minutes, 1 second
Episode Artwork

Magazín Experiment: ŽIVĚ z Maker Fairu v Brně: Robotický bubeník Max, farmář Fraverbot i myoelektrické protézy rukou

00:00 témata magazínu00:52 rozhovor s Vojtěchem Kolaříkem z Maker Faire05:29 třímetrový robotický bubeník Max08:55 rozhovor s Hubertem Trýskou a Františkem Zerzáněm z Z-Bionics12:48 robotický farmář Fravebot16:39 rozhovor s Adamem Otáhalem a Janem Tomanem z CanSatVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/21/202320 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Myš slyší podobně jako člověk. Vědci to zkusí využít proti stárnutí sluchu

Myši potřebují k přežití dobrý sluch. Nový výzkum pod vedením vědců z Univerzity Johnse Hopkinse dokládá, že když jsou tato zvířata vystavena různým zvukům najednou, mají dobře propojenou pravou a levou hemisféru. U hluchých myší takové propojení nenašli.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/21/202325 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o tajných agentech termitů, putování rostlin a genetikovi s DNA

Poslechněte si:00:54 Genetika jako vášeň16:11 Vynález žárovky22:13 Tajní agenti mezi termity29:55 Jak rostliny putují mezi kontinenty?42:17 Lze bojovat s lávou pomocí výbušniny?Hovoří genetici Jan a Václav Pačesovi, biolog Jaroslav Petr nebo botanička Helena Štorchová. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/21/202354 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Otevřené hlavy: „Budoucnost bude patrně hodně pitomá,“ říká kritik technologií Max Read

Max Read glosuje technologicko-společenské dění s výmluvností spisovatele, hloubkou analytika a zanícením geeka. Jeho newsletter Read Max patří k nejlepším místům, kde si číst o sociálních sítích, byznysových změnách v Silicon Valley nebo umělé inteligenci. A taky filmech a knížkách, protože Read je nejen novinář, ale taky scenárista a velký fanoušek všeho popkulturního.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/19/202324 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Nasadíme astronomii uši, popisují astrofyzikové novou metodu výzkumu vesmíru

Výzkum gravitačních vln a špičkových astronomických technologií se přiblíží k českým hranicím. V saské Lužici vyroste nové německé výzkumné centrum pro astrofyziku. Pomůže to nejenom německé, ale i české a polské vědě, říká astrofyzik z Německého elektronového synchrotronu Christian Stegmann, představitel vznikajícího Německého centra pro astrofyziku.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/19/20234 minutes
Episode Artwork

Magazín Experiment: Půjčí si váš vzhled, ale přemýšlí sám. Digitální dvojče bude mít časem každý, věří experti na AI

Povídat si sám se sebou, a přitom nevědět, co mi moje digitální dvojče odpoví. I to umí umělá inteligence, která byla hlavním tématem letošního Týdne inovací. Velkou pozornost poutal právě personalizovaný avatar, který může být digitální kopií například nějaké známé osobnosti, která ovšem komunikuje podle sebe. A pro začátek to tvůrci vyzkoušeli sami na sobě.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/17/20233 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Ománem šly dějiny: vědci, pěstní klíny a kamenné pyramidky. Paleontologova dobrodružství v Maroku

Omán: Archeologové v pouštích jižní Arábie (4:22) – Astronomie: Přijdeme jednou o Měsíc? (22:11) – Zkamenělý pravěk Maroka, 2. část: Paleontologova dobrodružství (27:41) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/16/202339 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: „Chcete mít spolu děti? Vždyť ona je postižená.“ Lidé s hendikepem bojují s předsudky, říká Vojtko

Po emocích, intimitě a partnerství touží lidé bez rozdílu, ale někteří to mají těžší. Ať už kvůli předsudkům, nebo proto, že o nich rozhoduje někdo druhý. Čím si ve vztazích procházejí lidé s hendikepem a jejich partneři? „Mnoho mých klientů na terapii vysvětluje, že se musí vypořádávat se svým okolím. Panují mýty, že tito lidé nejsou sexuálními bytostmi,“ vysvětluje párový terapeut Jan Vojtko.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/15/202349 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Studio Leonardo: Káva má kromě kofeinu i 2000 účinných látek. Za den můžete vypít až šest šálků, tvrdí lékař

Káva byla v historii považována za ďáblovo dílo i buržoazní přežitek. Ještě v minulém století se o ní studenti medicíny učili, že patří mezi zlozvyky. To se změnilo až na přelomu tisíciletí. „Káva je úžasný nápoj, který ve správné dávce okolo čtyř až šesti šálků denně a dvě až tři sta miligramů kofeinu má pozitivní účinky,“ vysvětluje lékař Pavel Kohout.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/14/202323 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Umělá inteligence pomáhá s ochranou ptáků. Rychle třídí data

Umělá inteligence začíná být užitečným nástrojem při studiu ekologie, chování a vztahů v ptačích společenstvech. Například americká Cornellova univerzita s pomocí AI zpracovává údaje od více než 900 tisíc pozorovatelů ptáků, chtěla by tak lépe zacílit ochranu ptáků.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/14/202325 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Transplantace plic v podání těch nejlepších. Nahlédněte s námi přímo na operační sál v Motole

00:00 témata magazínu00:39 reportáž z transplantace plic04:38 Ondřej Viklický z IKEMu o budoucnosti transplantací08:40 největší raketa českých studentů12:20 uměle-inteligentní digitální dvojče15:56 Výzkumné centrum pro astrofyziku v LužiciVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/14/202319 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o vlčí smečce, chuti chobotnic a vědci na Marsu

Poslechněte si:01:14 Mars jako vášeň14:23 Má vlčí smečka vůdce?21:17 První český přístroj v kosmu26:48 Proč potravinám škodí kyslík?34:38 Vnímají chobotnice chuť chapadly?43:32 Prérie vrací úderHovoří geofyzik Petr Brož, chemik Jan Havlík nebo genetik Jan Pačes. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/14/202355 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Padá antihmota k zemi stejně jako hmota? Fyzikům z CERNu se podařil jedinečný experiment

Na antihmotu působí gravitace stejně jako na obyčejnou hmotu. Zjistili to vědci z evropského výzkumného centra CERN. Antičástice se navzájem přitahují, přestože mají úplně opačné vlastnosti než běžné částice. Jak na to vědci přišli a proč je výsledek jejich pokusu důležitý i pro další bádání o tom, jak funguje vesmír? Fyzika Franka Simona z technologického institutu v Karlsruhe, člena experimentální komise LHC v CERN, se ptal vědecký reportér Martin Srb.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/12/20234 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Mobil bez bakterií a fasáda bez graffiti. Brněnští vědci představili samočisticí povrchy

Páteční noc byla pro české výzkumníky sváteční. Už po devatenácté totiž připravili Noc vědců a na ní přes dva tisíce experimentů, přednášek, výstav a prohlídek. To vše pro desetitisíce návštěvníků, mezi kterými byl i reportér Experimentu Michal Šafařík. Ten se vypravil na brněnské Vysoké učení technické, kde ho – stejně jako další návštěvníky – zaujaly hlavně samočisticí materiály z expozice tamní chemické fakulty.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/10/20233 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Zkamenělý pravěk Maroka: trilobiti, další fosilie v poušti a pár zajímavostí z historie kalendáře

Zkamenělý pravěk Maroka, 1. část: Svět trilobitů (4:18) – Historie: Příběh streptomycinu (20:33) – Knihovnička: Když Brnem táhli mamuti (25:40) – Z dějin kalendáře (30:31) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/9/202341 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Politici jako by netušili, že tu jsou mladí lidé. Přehlíží jejich představy, míní historička

Snížení byrokracie, posílení sebevědomí, zlepšení systému vzdělávání a strategické investice jsou cestou, kterou se má Česko podle premiéra Petra Fialy (ODS) vydat. Pro širší restart je ale mimo jiné důležité, aby se Česko například odstřihlo od dotační ekonomiky. „Dotace deformují trh. Podnikatelé si to moc dobře uvědomují, ale samozřejmě je využívají, pakliže hrají v jejich prospěch,“ domnívá se historička ekonomie Antonie Doležalová.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/8/202348 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Studio Leonardo: Předsudky jsou pro duševně nemocného mnohdy horší než samotná diagnóza, upozorňuje výzkumník

Povědomí o duševních onemocněních se v posledních desetiletích v Česku výrazně zvýšilo, ale stále přetrvávají předsudky vůči lidem, kteří se s nimi potýkají. Přitom zkušenost s duševní poruchou má u nás skoro polovina populace. „Lidé nepečují o své duševní zdraví. A pokud se u nich nebo u jejich blízkých duševní onemocnění objeví, tak ho vůbec nejsou schopni poznat,“ říká Petr Winkler, ředitel Národního ústavu duševního zdraví.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/7/202327 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Kosatky hrají divokou hru se sviňuchami, dál přitom konzumují ryby

Tichomořský klan kosatek z oblasti kolem Vancouveru a Seattlu patří k ohroženým populacím. Zbývá už jen 75 jedinců ve třech rodinných skupinách. Nová studie uvažuje o tom, proč a jak trápí mláďata jiného druhu kytovce, sviňuchy. Vědci to považují za kulturní fenomén.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/7/202325 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Kam se poděli šumavští pstruzi? Vědci mapují původní lokální rybí populaci

00:00 témata magazínu00:30 Noc vědců04:25 jak funguje DotPad?08:30 mapování pstruhů na Šumavě12:30 čím je specifický český pstruh?16:30 experimenty s antihmotouVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/7/202320 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o světélkující sepiole, pekle na Venuši a fotce s dinosaury

Poslechněte si:01:03 Dinosauři jako vášeň13:43 Záměrný přenos cholery18:58 Kde se na Venuši vzalo peklo?31:16 Proč světélkuje sepiola?41:41 Není kouře bez ohněHovoří paleontolog Vladimír Socha, astronom Zdeněk Mikulášek nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/7/202354 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Odolá teplotám až 1000 °C a hodí se i pro 3D tisk. V Liberci vyvinuli nový žáruvzdorný materiál

Vědci Technické univerzity v Liberci vyvinuli žáruvzdorný materiál, který dokáže prodloužit životnost konstrukcí při požáru. Zvyšuje tak šance na záchranu lidí i bezpečnost hasičů. Nový geopolymerní kompozit vydrží teploty až 1000 °C a před požárem už chrání například ocelové nosníky plynového zásobníku v Praze-Satalicích. A testují ho i krajští profesionální hasiči ve speciálním výcvikovém kontejneru v Raspenavě na Liberecku.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/5/20233 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Antivirus pro vaše informace. Česká aplikace vás upozorní na dezinformační články

Potkali se v roce 2020, když je týdeník Euro zařadil mezi dvacítku nejtalentovanějších Čechů do dvaceti let. Tři čeští studenti se zájmem o umělou inteligenci dali hlavy dohromady a vyvinuli aplikaci, která pomáhá uživatelům upozornit na dezinformace ve zpravodajských článcích. Díky Verifee si tak může kdokoli ověřit, jestli zprávě, kterou zrovna čte, může důvěřovat, nebo by si měl informace raději ještě ověřit.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/3/20233 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Obrazy z pravěké keramiky, Kristiánova legenda a její význam pro historii: co bychom bez ní nevěděli

Obrazy z pravěké keramiky a jejich možný význam (4:21) – Procházka říjnovou oblohou (21:11) – Stále záhadný Kristián, 2. část: Co kdyby byl mladší, než se říká? (26:38) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/2/202341 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč mají staří lidé větší uši a nos než ostatní?

Všimli jste si toho někdy? Také vám to vrtalo hlavou? Dožívají se snad vysoké věku jen lidé s velkýma ušima a nosem? To rozhodně ne. Jak to tedy je? Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/2/20233 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Studio Leonardo: Umění pomáhá společnosti myslet kolektivně. To se hodí v debatě o nutné změně, říká skotský režisér

Divadlo, film, literatura a další kulturní kanály nabízejí dobrý prostor i prostředky, jak mluvit o složité a vnitřně rozporuplné problematice změny klimatu. To je pro lidi ve výsledku možná důležitější než grafy emisí nebo popisy nových technologií. Jaká úskalí však číhají při uměleckém zpracovávání takové problematiky? A jak se mají divadla připravit na nové klimatické podmínky – a proč vlastně?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/30/202323 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Vražedná matematika. Vědci popsali, jak masožravky mění tvar podle kořisti

Botanici a matematici z Oxfordu spojili síly, aby prozkoumali, jak láčkovky, masožravé rostliny původem z jihovýchodní Asie, přizpůsobují svůj vzhled hmyzu, který konzumují. Ze studie plyne, že na úpravách svého zažívacího ústrojí nešetří.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/30/202325 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Magazín Experiment: Magazín Experiment: K čemu slouží hluková mapa dálnice? A jak naučit mobil poznat dezinformace?

00:00 témata Magazínu Experiment;00:43 hluková mapa dálnice D1;04:58 rozhovor s Vítězslavem Křivánkem, autorem mapy;09:15 aplikace odhalující dezinformace;13:11 3D modely orgánů;17:16 nový žáruvzdorný materiálVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.