Winamp Logo
Český rozhlas - Příroda Cover
Český rozhlas - Příroda Profile

Český rozhlas - Příroda

Czech, Sciences, 1 season, 488 episodes, 21 hours, 10 minutes
Episode Artwork

Planetárium: Temné mraky nad Blšankou: 152 let od velké povodně a letecké manévry pterosaurů, albatrosů a špačků

25. května roku 1872: Tragédie na říčce Blšance (4:12) – Příběhy hvězd: Proxima Centauri, Slunci nejbližší (18:04) – Desatero pohybů, 4. část: Králové vzduchu (23:50) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/27/202440 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Jedna z nejstarších českých obor byla v Ledenicích na Českobudějovicku. Zbyl po ní jen název ulice

Nejstarší lovecké obory si zakládali panovníci a příslušníci nejvýznamnějších šlechtických rodů už ve 13. a 14. století. V českých zemích to byla například královská obora v Praze nebo obora u západočeského Lokte. Mezi nejstarší obory v Čechách počítáme také tu v jihočeských Ledenicích, která patřila pánům z Landštejna.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/27/20241 minute, 43 seconds
Episode Artwork

Východočeské výlety: Vzácní skokani zelení uprostřed zástavby. Přírodní zahrady jsou rájem pro lidi i zvířata

Zahrada Pod břízou v Horním Jelení, zahrada na Korunce v Čermné nad Orlicí nebo zámecký park v Chroustovicích – to jsou místa východních Čech, která veřejnosti po většinu roku zůstávají uzavřená. Skrývají přitom ale mnoho zajímavostí. Výjimečně své brány otevřou 8. a 9. června při příležitosti Víkendu otevřených zahrad.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/26/202426 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Pojďte s námi do zoo: Guerézy jsou primáti bez palců, jihlavská zoo pro ně listí na zimu mrazí

Palec je pro primáty velmi důležitý. Guerézy je na rukách ale nemají. V opozici ho mají u nohy. Je to důsledek jejich potravní specializace.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/26/20243 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Úspěch Zelené dohody? Záleží na národních politicích, máme podíl na rozhodování, říká expert Braun

V rámci Zelené dohody pro Evropu začínají do Česka proudit obrovské sumy peněz na modernizaci hospodářství nebo na pomoc zranitelným obyvatelům. Přesto je k ní společenská nálada negativní. Co je příčinou? A jak se zkratkovitě nazvaný Green Deal může změnit po červnových evropských volbách? V pořadu Leonardo Plus odpovídá ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Mats Braun.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/26/202449 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Vltavín: Já jsem se tady neprozřetelně a zbytečně vdala, vzpomínala na České Budějovice herečka Květa Fialová

V magazínu Vltavín nás čeká další procházka rozhlasovým archivem. Pustíme si rozhovor s herečkou Květou Fialovou a její vzpomínky na českobudějovické divadelní angažmá, navštívíme Vřesce, táborské Muzeum čokolády a připomeneme legendárního rožmberského archiváře a kronikáře Václava Březana.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/26/202432 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Vědci našli v mozku myší dlouhověkou RNA. Má tam zřejmě manažerskou roli

Badatelé z Německa, Rakouska a Spojených států zjistili, že některé typy RNA v mozku myší dlouho vydrží. Doufají, že objev přispěje k lepšímu pochopení stárnutí lidského mozku a jeho nemocí.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/25/202420 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o požírání kamenů, podzemní vodě a křížení člověka

Poslechněte si:01:12 Žrali dinosauři kameny?10:33 Rozhodnutí letět k Měsíci16:35 Jak se doplňují podzemní zásoby vody?26:26 Může se hmyz pohybovat na elektřinu?34:27 Co říká DNA o křížení člověka?44:00 Čáp Venda a strach o rodinuHovoří paleontolog Vladimír Socha, geolog Václav Cílek nebo genetik Jan Pačes. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy biologa Jaroslava Petra Desatero pohybů čte Lucie Juřičková.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/25/202452 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: První zábavní vlak vyjel z Budějovic do Hluboké nad Vltavou v září 1868. Málem se ale nevrátil

Se zahájením pravidelného železničního provozu na trati České Budějovice – Plzeň se začaly konat také zábavní výlety za památkami a uměním. První takový zábavní vlak vyrazil 8. září 1868 z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou. Cestujícím však na konci dne do smíchu příliš nebylo.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/24/20241 minute, 49 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Výzkum zatopených jezer po těžbě uhlí, myslivecká mluva a posluchačský příběh

Rozhovor o rybářském výzkumu zatopených jezer po těžbě hnědého uhlí, povídání o myslivecké mluvě a další posluchačský příběh přináší magazín Máme rádi zvířata. K poslechu zve Martin Hlaváček.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/23/202434 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: V Dunajovické hoře těžili kámen i železnou rudu. Pak se z kamenolomu stalo veřejné koupaliště

Ano, i v rovinaté krajině lze nalézt vesnici v podhůří. Dunajovice na Třeboňsku takovou výsadu určitě mají. Vyvyšuje se nad nimi totiž Dunajovická hora s pouhými 504 metry nad mořem.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/23/20241 minute, 37 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Fungi, Demigods Who Reach for the Stars. A Talk With Peter McCoy at the AFO 59 in Olomouc

AFO 59 hosted podcast Podhoubí live with Peter McCoy. Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/22/202450 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Houby jsou polobozi, co sahají po hvězdách. Živé Podhoubí s radikálním mykologem Peterem McCoyem

Peter McCoy je předním světovým propagátorem aplikované mykologie. Poznatky o houbách kumuluje přes dvacet let v grassrootové organizaci Radical Mycology a šíří je skrze knihy Radical Mycology: A Treatise on Seeing and Working with Fungi nebo The Mycocultural Revolution. Je ředitelem Fungi Film Festivalu a provozuje mykologickou školu s laboratoří Mycologos v oregonském Portlandu. Následuje ukázka z velkého olomouckého rozhovoru.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/22/202447 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Objevené a zase ztracené Černotínské jeskyně jsou stále výzvou pro speleology

Zbrašovské aragonitové jeskyně a známá Hranická propast nemusí být zdaleka jedinými podzemními dutinami Hranického krasu. Už v polovině předminulého století prý objevili nadšení amatéři rozsáhlé jeskyně na katastru Černotína. Ty však později zmizely a dodnes se přesně neví, kde by vchod do údajného rozsáhlého labyrintu mohl být.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/22/20243 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Ze Zlatokorunského rukopisu 160 písní čerpal i Erben. Od té doby je ale zpěvník nezvěstný

Obec Zlatá Koruna je proslavena nejen klášterem. Z hudebního hlediska jí věhlas přinesl takzvaný Zlatokorunský rukopis 160 písní, z něhož čerpal do své sbírky i Karel Jaromír Erben. Majitelem zpěvníku byl houslista František Hůlka a sepsal jej jeho otec Ondřej.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/22/20241 minute, 46 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Silné zemětřesení zasáhlo jižní Čechy v roce 1590. Chvěly se domy, praskalo sklo a zvony zněly

Jižní Čechy jsou v mnoha ohledech klidný kraj, a tak i otřesy země jsou tu vzácné. Výjimečnou událostí bylo zemětřesení 7. března 2024 u Mirotic na Písecku, které pocítili obyvatelé v širokém okolí. Jedno z největších v minulosti přišlo v roce 1590.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/21/20242 minutes, 1 second
Episode Artwork

Planetárium: Červená a černá: Dva tisíce let staré obrazy z váz, vodní hladina, terejové, sépie a vodoměrky

Zachycují malby z antických váz každodenní realu? (4:26) – Historické souvislosti: Dynastie paranoie (22:54) – Desatero pohybů, 3. část: Skrz vodní hladinu (28:39) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/20/202440 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Milísko je zjemnělé označení města Milevsko. Odkud se lidový název vzal, ale není jasné

Mezi místa, která jsou v obecné paměti známá pod jiným, řekněme lidovým označením, patří také Milevsko na Písecku. Místní a lidé z okolí mu už několik desetiletí říkají poněkud zjemněle Milísko. O původu tohoto označení se před sto lety hojně psalo na stránkách regionálních novin.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/20/20241 minute, 38 seconds
Episode Artwork

Pojďte s námi do zoo: Levharti jsou dobrým důvodem pro zimní návštěvu jihlavské zoo

Levharti mají mnoho poddruhů a celá řada z nich je kriticky ohrožená. V Zoologické zahradě v Jihlavě je možné vidět dva poddruhy levhartů – cejlonského a perského.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/19/20243 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Vyživovali jsme jen rostliny. Půdní organismy tak hladoví a půda degraduje, říká biolog

V uplynulých desetiletích jsme zapomněli na to, že v půdě žijí kromě zemědělských plodin i jiné živé organismy. Pokud se jim nedaří, vede to k rozpadu půdní struktury. Nyní proto máme narušené a poničené zemědělské plochy, které mnohem obtížněji zvládaji sucha či záplavy. Jak to můžeme změnit? V pořadu Leonardo Plus odpovídá Ladislav Miko, půdní biolog a odborník na životní prostředí.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/19/202449 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Vltavín: Kaple andělů strážných sloužila jako úkryt pro největší klášterní poklady ve Zlaté Koruně

Historie zlatokorunského kláštera byla zprvu spojená s úspěchy, ale několikrát zažil těžké chvíle. Vypálili jej husité, po zrušení při josefínských reformách se z něj stala slévárna a dílny. Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/19/202429 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Ptákům se zdají sny. Vědce překvapilo, jak jsme si v tom podobní

Když ptáci usnou, jejich mozek vysílá elektrické signály podobné jako v bdělé fázi. Unikátní studie Univerzity v Buenos Aires ze Střední a Jižní Ameriky to dokládá na přepisu aktivity ptačích svalů do zvukového záznamu.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/18/202425 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o kosmickém praku, sebe-kopírující vakcíně a letu čmeláka

Poslechněte si:01:03 Jak funguje kosmický prak?16:22 Založení Akademie věd22:42 Budeme mít sebe-kopírující vakcíny?32:50 Popírá let čmeláka přírodní zákony?42:55 Čáp Venda získá úplnou rodinuHovoří zoolog Jaroslav Forejt nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy biologa Jaroslava Petra Desatero pohybů čte Lucie Juřičková.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/18/202452 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Tyhle obří housenky do ruky neberte. Koušou!

Jednoho z našich největších motýlů není snadné spatřit. Jeho housenky jsou sice krásné, ale dokážou zničit nejeden strom. Jak se jich zbavit? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/17/20243 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: „Jihočeské Pompeje“ zničil požár založený husity. Dnes na místě stojí Sezimovo Ústí

V jižních Čechách existovalo ve středověku město, které si v odborných kruzích vysloužilo označení „jihočeské Pompeje“. Jeho zkázu, k níž došlo 30. března 1420, však neměla na svědomí sopka, nýbrž výbuch husitské revoluce. Řeč je o městě Ústí, které vzniklo u soutoku Lužnice a Kozského potoka.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/17/20241 minute, 45 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Návštěva sovince v Borových Ladech, problémy fen v době březosti a zvířecí námluvy

Autorka magazínu Máme rádi zvířata navštívila sovinec v Borových Ladech na Šumavě, který národní park otevřel po sedmiměsíční zimní přestávce. Pak s veterinářkou Lucií Míkovou probrala problémy, které se objevují u fen v době březosti, a také zjistila něco o zvířecích námluvách žiraf, lvů a koček. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/16/202418 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: V krčmě U Kokota se scházeli lapkové, Kokotem se nazývala i předsunutá věž hradu Choustník

Hanlivě vyznívající podstatné jméno kokot znamenalo u našich prapředků kohouta, ale přeneseně i to, čím se mnozí nelichotivě častují ještě dnes. Přesto se s tímto názvem můžeme na jihu setkat i v místním pojmenování, a to dobře čtyřikrát.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/16/20241 minute, 36 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Horní Újezd prý měl kapli již v dobách příchodu Cyrila a Metoděje

Horní Újezd je malebnou vesnicí na rozhraní Moravské brány a Valašska, která skrývá mnohá tajemství. Například kolem stavby místního kostela.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/15/20243 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Za pozdní příchod na robotu, pasení na panském nebo odmlouvání dostávali poddaní „pětadvacet“

Uprostřed obce Komařice na Českobudějovicku stojí renesanční zámek, který se v současné době opravuje. Jako své sídlo si jej v polovině 16. století vystavěl rod Kořenských z Terešova, předtím zde bývala tvrz. V roce 1623 jej koupil cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě. Cisterciákům patřil až do první pozemkové reformy, na jejímž základě jej koupila rodina Chalušů.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/15/20242 minutes
Episode Artwork

Podhoubí: Na ryby, nebo na rave? Monika Búřilová, Jolana Humpálová a Prokop Pithart v Podhoubí live

Chceme jít na party, ale ledovce tají. Chceme něco dokázat, ale nikdy si nevyděláme na vlastní byt. Chceme být Evropa, ale Evropu obchází strašidlo krajní pravice. Chceme chránit přírodu, ale invazní druhy jsou tu doma. Jak se mladí lidé vyrovnávají s prožitky spojenými se sérií krizí včetně klimatické, bytové nebo krize biodiverzity? Proč je potřeba zapojit radikální imaginaci a tvořit komunity?Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/14/202455 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Co je to liger? Obrovský kříženec, který by se v přírodě nenarodil

Vzniká křížením lva a tygra. Jakou má povahu a co si o tomto křížení myslí zoologové? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/14/20243 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Křížem krajem: Alej dobra nad Hrádkem vás dovede až ke zvoničce svatého Izidora

Z dobrých nápadů se rodí dobré věci. Někdy dokonce celé aleje. Přesně takovou Alej dobra byste našli na kopci nad slezskou obcí Hrádek, cestou na Filipku. Roste v ní 41 jabloní krajových odrůd, jedna hrušeň a jeden javor klen. Alej je symbolem pospolitosti místních obcí. Každá z nich zasadila jeden strom.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/14/20243 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Každý opuštěný hrad se rychle stal cílem nájezdů lidí z okolí. Brali trámy, cihly i kamení

Když panstvo nadobro opustilo některý už nepotřebný hrad, jako by lidem z okolí řeklo: Berte si. A lidé neváhali. Brali trámy, vždyť jinak by shnily, odváželi cihly a kamení v malém i ve velkém. Někde dokonce vybudovali až ke zřícenině novou pevnou cestu, aby mohli přijet s vozem a nakládat materiál přímo ze zbořených zdí.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/14/20241 minute, 48 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Polní terasy a vláha v krajině, první kroky živočichů na souši a zamyšlení nad sudým počtem končetin

Polní terasy a vláha (4:33) – Vrtulník pro Titan (13:43) – Mýty, omyly a novinky astronomie: BepiColombo a Merkur (18:14) – Desatero pohybů, 2. část: Cesta na souš (24:01) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/13/202440 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Panenka Marie Podsrpenská, kterou vzýval farář Otík v trilogii Slunce, seno…, stojí ve Strakonicích

Ve známé trilogii Slunce, seno… se objevuje řada skutečných jihočeských míst a reálií, nebo se tam o nich alespoň mluví. Znalci těchto filmů si jistě vybaví slovo síbrťák nebo vzývání faráře Otíka: Panenko Marie Podsrpenská, vidíš to? K osvětlení obojího se musíme vypravit do Strakonic.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/13/20241 minute, 41 seconds
Episode Artwork

Pojďte s námi do zoo: Lva v jihlavské zoo neuvidíte, má to jasné důvody

Lev je natolik charismatické zvíře, že ho řada zoologických zahrad chová. V jihlavské zoo ale tuto kočkovitou šelmu neuvidíte.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/12/20243 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Architektka: Města ztrácejí původní význam obchodu a sdružování. Přesouváme se do online prostoru

Na Zemi žije ve městech kolem 50 procent obyvatel. V roce 2050, až populace přesáhne deset miliard, bude pravděpodobně město domovem pro tři čtvrtiny lidí. Jak budou města v budoucnu vypadat? „Lidé možná budou chtít bydlet na samotě u lesa. Bohužel ale nebude tolik samot u lesa pro takové množství lidí,“ míní v pořadu Leonardo Plus architektka Zuzana Pešková, proděkanka Fakulty stavební ČVUT v Praze.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/12/202449 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Vltavín: V Novohradských horách pašoval před válkou i Kilian Nowotny, později slavný šumavský převaděč

Kniha Finanční stráž v Novohradských horách publicisty Jana Ciglbauera přináší příběhy strážců hranic i pašeráků. My se v magazínu Vltavín vypravíme po jejich stopách.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/12/202429 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Východočeské výlety: Pochází plechový rytíř z rodu Pernštejnů? Poslechněte si, jak se stavěla pardubická radnice

Cesta k modernímu městu. Tak se jmenuje nová publikace Východočeského muzea v Pardubicích. S týmem jejích autorů jsme si prošli centrum města. Zajímá vás, jak se proměnilo Pernštýnské náměstí a jeho blízké okolí?Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/11/202426 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Levnější a dostupnější exotické rostlinné oleje? Genetici objevili alternativu

Vědci v přírodě objevili dosud neznámý způsob syntézy mastných kyselin a jejich ukládání do zásobních tuků. Postup „okopírovali“ od americké brukvovité rostliny podobné řepce. Inovace může znamenat průlom ve výrobě speciálních rostlinných olejů. Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/11/202425 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o gekončíkovi, sledování živočichů z vesmíru a pohřbívání slonů

Poslechněte si:01:11 Proč gekončík při utržení ocasu nekrvácí?12:00 Je možné spatřit živočichy z vesmíru?20:14 První česká ocel27:00 Pohřbívají sloni mrtvé?40:00 První potomek čápa VendyHovoří zoolog Jaroslav Forejt nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy biologa Jaroslava Petra Desatero pohybů čte Lucie Juřičková.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/11/202452 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Obří sekvojovce umí hasit požáry a můžete je obdivovat i v Česku. Kde?

Sekvoje a sekvojovce patří mezi největší stromy světa. V čem jsou ještě tyto stromy výjimečné? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/10/20243 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Lovit ryby z řeky Malše u vesnice Plav na Českobudějovicku mohl po staletí pouze jediný selský rod

Obec Plav, nazývaná původně Plavo, je starobylá vesnice ležící asi osm kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic v sousedství obce Doudleby. Pravěké osídlení dokazují mohyly ze střední doby bronzové, které byly odkryty v místním lese. Zvláštní název obce vznikl údajně podle toho, že na místo připlavali na voru tři bratři a založili zdejší osadu.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/10/20241 minute, 57 seconds
Episode Artwork

Křížem krajem: Pro návštěvníky už je po zimě otevřený i Flascharův důl u Oder

Flascharův důl u Oder na Novojičínsku zahajuje další sezónu. V historii teprve čtvrtou. Během léta nabídne i vylepšení pro návštěvníky. Rozšířenou naučnou stezku a nové posezení. Byli jsme u toho, když do dolu dorazili jedni z prvních návštěvníků.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/9/20242 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/9/202428 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Rodák z Vitějovic zvaný Kudlička prý už v 18. století létal na vlastnoručně zhotoveném kluzáku

„Byl již asi 50 let stár, zhotovil si křídla, přivázal je na sebe a vylezl na střechu své chalupy. Pak roztáhnul křídla a pustil se do povětří.“ Zní to jako pohádka? Možná. Nicméně takovéto svědectví podal jeden starý pamětník v knize Zábavy myslivecké o Vítu Fučíkovi, rodákovi z Vitějovic.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/9/20241 minute, 40 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Čertův náramek, ranec, kopyto i kámen mezi paneláky. Řada čertovských kamenů je v Blatné a okolí

V oblasti kolem města Blatná na Strakonicku najdeme v krajině řadu volně ležících kamenů různých velikostí či kamenných útvarů, mnohdy bizarních. Nejznámější je bezesporu kadovský viklan, který je chráněn jako přírodní památka.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/8/20241 minute, 43 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: I paní, která jde z trhu a čouhá jí pórek z tašky, může jít na demonstraci za klima, věří Gaillyová

K potřebě hlasu seniorů v klimatickém hnutí dospěla v roce 2018, když se objevily první velké protesty Fridays for Future. Brněnská buňka studentských klimatických stávek ji zvala k řečnickému pultu a bylo jasné, že k legitimizaci protestních akcí studentů je potřeba i starších autorit. Ostatně na západ od nás nejsou protesty nebo přímé akce za klima doménou jen nejmladší generace, ale celého demografického spektra.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/7/202436 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Vraždy, plenění, loupeže. Detaily o trestné činnosti ve středověku známe díky popravčí knize

Z řad vyšší šlechty usedlé v krajích jmenoval král v období středověku takzvané poprávce. Ti byli pověřeni soudními pravomocemi s hrdlením právem nad zemskými škůdci, lapky a zločinci. Rožmberkové, kteří si nárokovali tuto pravomoc jako první poprávci hned po panovníkovi, získali roku 1349 takové kompetence od Karla IV. pro Plzeňský kraj.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/7/20241 minute, 25 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Tůně a tůňky: Zdravá oka krajiny a první z desatera pohybů - plavání pod vodou a nástrahy potápění

Tůně a tůňky v krajině (4:36) – Příběhy se čtyřkou: Ný, natý a spol. (17:29) – Knihovnička: Fyzika je rachot (21:35) – Desatero pohybů, 1. část: Plavání a potápění (25:15) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/6/202439 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Osada u Tábora se jmenovala Záchod. Když slovo začalo nabývat dnešního významu, udělali z ní Náchod

Mnohá významná místa mají v jižních Čechách své jmenovce. Tak třeba Náchod není jen východočeské okresní město s velkým zámkem, nýbrž i vesnice kousek od Tábora. Ve 14. století patřila Rožmberkům a později královskému městu Táboru.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/6/20241 minute, 45 seconds
Episode Artwork

Východočeské výlety: České Libchavy jsou starodávné místo plné legend

V dávných dobách vedly Českými Libchavami dokonce dvě obchodní stezky. Na místě dnešního kostela se prý zastavil svatý Metoděj, biskup Vojtěch sloužil mši a z tvrze na kopci vedla lanovka.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/5/202424 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Pojďte s námi do zoo: Pulci žabiček v jihlavské zoo dostanou každý svoji vlastní vaničku, návštěvníci je ale vidět nemůžou

V teráriích jihlavské zoologické zahrady návštěvníci uvidí jenom dospělé žabičky. O vajíčka a pulce se chovatelé starají v zázemí.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/5/20243 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Vojtko: Víra může na prvním rande otevřít debatu o hodnotách. Je to ale ta nejintimnější věc

Na kolikáté schůzce se sympatickou osobou se odvážíte zeptat na to, jak to má s vírou a jestli vůbec v něco věří? Proč to není téma běžné konverzace? „Víra je nejintimnější věc. Svůj systém víry nikomu nevysvětlíte. Je to tak iracionální, že jakékoliv racionální argumenty od partnera nás můžou bolet a velmi zraňovat,“ vysvětluje v pořadu Leonardo Plus párový terapeut Jan Vojtko.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/5/202448 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Vltavín: Jaroslav Hašek narukoval do kasáren v Budějovicích, která původně vznikla jako developerský projekt

V magazínu Vltavín se vydáme po jihočeské stopě spisovatele Jaroslava Haška a připomeneme reálné postavy a místa, která jsou s ním v kraji spojena.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/5/202434 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Hudba od pólů. Geolog složil smyčcový kvartet podle klimatických dat

Japonský vědec Hiroto Nagai, který se zabývá geologií a otázkami životního prostředí, složil smyčcový kvartet. Využil k tomu satelitní data o klimatu Arktidy a Antarktidy z posledních 30 let.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/4/202426 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o zlatém pokladu, jízdě na kole a opylování rostlin

Poslechněte si:01:06 Kde je nejstarší zlatý poklad?15:00 Lze rozdělit svět?21:18 Dokáží zvířata jezdit na kole?30:27 Jak vznikla spolupráce hmyzu a rostlin?42:14 Čáp Venda staví hnízdoHovoří geolog Antonín Přichystal nebo zoolog Jiří Kolibáč. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy biologa Jaroslava Petra Desatero pohybů čte Lucie Juřičková.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/4/202452 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Náklu patrně dala jméno osada na kůlech, která zde stávala už v pravěku

Náklo patří k nejstarším vesnicím na střední Moravě. Patří také k nejstarším farním vsím, kde je doložen kostel. To vše z této pozoruhodné obce dělá místo, kudy kráčely dějiny.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/3/20243 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Hradní pán nestrpěl, aby mu Žid nahlížel do komnat. Proto vznikla na strakonickém hradě „trucbašta“

Zajímavou epizodou ve stavebním vývoji strakonického hradu je existence krátkého úzkého křídla, zakončeného válcovou věží zvanou trucbašta. Křídlo zbudovali v osmdesátých letech 19. století maltézští rytíři neboli johanité, jimž hrad patřil už od středověku.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/3/20241 minute, 28 seconds
Episode Artwork

Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Minerálka z Lázní Libverda

Z Hejnic není daleko do Lázní Libverda, kde ochutnáme tamní minerální pramen.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/20243 minutes
Episode Artwork

Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Výlet na Obří sud

Navštívíme Obří sud, výletní místo nejen lázeňských hostů.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/20242 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Legenda o vzniku hejnické baziliky

Cestou z mostu k hejnické bazilice připomeneme legendu o vzniku tohoto poutního místa.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/20243 minutes
Episode Artwork

Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: V chrámu Navštívení Panny Marie v Hejnicích

Hejnickou baziliku si prohlédneme i zevnitř.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/20243 minutes, 1 second
Episode Artwork

Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Hejnice a kamenný most

První zastavení v Hejnicích patří kamennému mostu přes řeku Smědou.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/20243 minutes
Episode Artwork

Křížem krajem: V Třinci se návštěvníkům otevřely dřevěnky z nejstarší kolonie pro pracovníky železáren

V Třinci na Borku zpřístupnili opravené dřevěnky, které v minulém století obývali dělníci železáren se svými rodinami. Původně jich bylo dvacet, dochovaly se dvě a z těch se stal originální skanzen. Roubenky jsou vybavené jako v době, kdy se v nich ještě žilo. Dnešní návštěvník může zjistit i to, na jak malém prostoru dokázaly žít rodiny často s mnoha dětmi.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/20242 minutes, 1 second
Episode Artwork

Podhoubí: Zeleň stíní a odpařuje vodu. Česká města postupně prorůstá modro-zelená infrastruktura

Sálající asfalt, nad kterým se tetelí rozžhavený vzduch, vyprahlé a vyšlapané trávníky, kotouč oranžového slunce v oparu prachu… Léto už se blíží a v mnoha městech naší republiky bude vypadat nějak takhle. Klimatická změna eskaluje efekt tepelného ostrova města, který zhoršuje kvalitu života obyvatel a ohrožuje zdraví. Řešením je modro-zelená infrastruktura.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/202429 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Z původní obce Slavkov na Libavsku zůstal stát jen kostel a bývalá škola

Osada Slavkov leží na náhorní plošině Oderských vrchů ve výšce těsně pod 600 metrů. Je to osada bezesporu horská, kde v minulosti převládalo větrné a drsné počasí. Patřily k ní však i daleké výhledy a čerstvý vzduch.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/20243 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Křížem krajem: Návštěvníci Slezské Harty můžou opět využít vyhlídkové plavby

Lodní doprava na Slezské Hartě už zase začala vozit návštěvníky. Ve středu tam začala plavební sezóna. Kromě běžných vyhlídkových tras můžou lidé navštívit třeba tematické plavby. Správci lodní dopravy taky připravují nové trasy. Jednu z lodí navíc řídí místní rodák.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/20242 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Rozhovor s ředitelem Zoo Hluboká Vladimírem Pokorným

Hostem pořadu Máme rádi zvířata je současný ředitel Zoo Hluboká Vladimír Pokorný. Zahradu vede od roku 2000. Za jeho působení vzniklo mnoho nových expozic, například jihoamerický pavilon Matamata nebo expozice palearktické fauny Nová setkání. Pod jeho vedením vzrostla návštěvnost až na 280 tisíc lidí ročně a Zoo Hluboká se stala nejnavštěvovanějším turistickým místem na jihu Čech. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/202428 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Kostel v Mláce stojí nezvykle stranou od vesnice. Vznikl na místě, kde lupiči přepadli mladou dívku

Poněkud nezvykle u lesa a stranou od samotné vesnice stojí kostel Zasnoubení Panny Marie v Mláce na Jindřichohradecku. K objasnění jeho vzniku i polohy se musíme podívat k roku 1710.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/20241 minute, 27 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Velký Máj dostal jméno patrně od pastevců, kteří sem vyháněli svá stáda právě v květnu

Jesenické horské vrcholy mají různá jména a různé osudy. Tak jako Velký Máj, málo známá hora, kterou stojí za to navštívit nejen v květnu.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/1/20243 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Lidé se několikrát snažili pěstovat vinou révu na jihu Čech. Nejdéle vydržela vinice na Hluboké

Jestliže jižní Čechy něčím rozhodně nejsou, pak vinařským krajem. Chybí jim vhodná půda, podnebí a dostatek sluníčka. Ale v minulosti se tady lidé o pěstování vinné révy pokoušeli, zejména v klimaticky příznivějších obdobích 16. století.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/1/20241 minute, 52 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Čtyři Dvory byly samostatnou obcí. Status města ale nezískaly a nakonec se staly součástí Budějovic

Čtyři Dvory, lidově Čtyrák, jsou od roku 1952 součástí města České Budějovice. V minulosti se však jednalo o samostatnou obec, která počtem obyvatel převyšovala leckterá okolní města i městečka.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/30/20241 minute, 48 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Chovat doma veverku je zakázané. Jak můžete zachránit mládě v nouzi?

Proč jediným opravdovým veverčím domovem je les? Co se stane s malými veverkami, které vypadnou z hnízda, nebo jak dlouho je malá veverka ochotná se kamarádit s člověkem? Moderuje Veronika Hájková. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/29/202435 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Kakapo soví: papoušek, který nelétá, nejmladší česká sopka, dějiny geologie a Johann Wolfgang Goethe

Kakapo soví, novozélandský papoušek který nelétá (4:26) – Procházka květnovou oblohou (21:01) – Sopka Komorní hůrka, dějiny geologie a Johann Wolfgang Goethe (26:52) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/29/202440 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak velký byl titanoboa? Vyhynulý megahad žil na území dnešní Kolumbie

Největší had, který kdy žil, měl úctyhodné rozměry. Čím se živil? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/29/20242 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: „Herky prodali, v tichosti a pracovitosti žijí.“ Koněspřežka zničila živnost a bujarý život formanů

Osady Dolní Svince, Horní Svince a Prostřední Svince leží přibližně jedenáct kilometrů severovýchodně od Českého Krumlova a dnes patří pod střediskovou obec Dolní Třebonín. V minulosti obec proslula rovněž jako sídlo formanů.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/29/20241 minute, 41 seconds
Episode Artwork

Východočeské výlety: Ochranáři Bohdanečský rybník odbahňovali 16 let

Bohdanečský rybník vznikl okolo roku 1470. Za období Viléma z Pernštejna, který jeho rozlohu navýšil na zhruba 300 hektarů, to byl jeden z největších rybníků na Pardubicku. Dnes zabírá už jen asi třetinovou plochu. Jeho role v místní krajině je ale nepostradatelná.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/28/202425 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Pojďte s námi do zoo: Nezodpovědné chování návštěvníků zoo může vést až k vyřazení některých zvířat z chovu

Návštěvníci v zoologické zahradě by měli být ohleduplní. Víc zvířat uvidí lidé, kteří do zoo přijdou ráno a budou se chovat tiše.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/28/20243 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Primatoložka: Zalidnění a vytěžování krajiny ohrožuje primáty i tradiční komunity v rovníkové Africe

Ze společné studie německých expertů a neziskové organizace Re:wild plyne, že těžba ohrožuje lidoopy v Africe mnohem víc, než se předpokládalo, a že jsme tuto hrozbu možná podcenili. Paradoxně je to způsobeno zájmem o udržitelné technologie, které vyžadují více lithia, mědi a kobaltu. Jejich těžba se totiž nejvíce dotýká zemí rovníkové Afriky „Ničí si tím své životní prostředí, které je tam právě i pro primáty,“ nastiňuje primatoložka Barbora Pafčo.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/28/202449 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Vltavín: Mlynáři bývali nositelé pokroku, lidé vážení a ctění, bez kterých se ostatní prostě neobešli

Prostřednictvím magazínu Vltavín navštivte mlýn v Hněvkovicích na Českobudějovicku. Ve své zachovalé podobě je jediný na řece Vltavě. Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/28/202428 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Kdy něco trápí rostlinu? Vědci testují chytrou diagnostiku stresu, chorob a škůdců

Tkáně rostlin spolu komunikují pomocí chemických látek. Zachycení signálů, kterými reagují na stres, by mohlo farmářům pomoci s předstihem zjistit, zda není ohrožená úroda.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/27/202425 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o stvoření světa, přelstění mravenců a tanci ještěrky

Poslechněte si:01:12 Kdy byl stvořen svět?07:56 Mohou v mraveništi žít štíři?17:36 Lze běhat po rozpáleném povrchu?27:29 Prolomí kvantový počítač vaše heslo?41:13 Čáp Venda se vrací z AfrikyHovoří biolog Jaroslav Petr nebo informatik Josef Lazar. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy biologa Jaroslava Petra Desatero pohybů čte Lucie Juřičková.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/27/202452 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Létají opravdu vlaštovky nízko, když má pršet?

Určitě jste tak někdy slyšeli poučku, že když létají vlaštovky nízko, bude pršet. Je to pravda?Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/26/20243 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: V Česku je jen pět staveb zasvěcených svaté Voršile, tři z nich se nachází na jihu Čech

Svatá Voršila neboli Uršula žila podle legendy ve 4. století. Společně se svými společnicemi byla při plavbě lodí přepadena a zabita pohanskými Huny. V České republice máme jen pět staveb, které jsou jí zasvěceny. A hned tři z nich objevíme v jižních Čechách.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/26/20241 minute, 29 seconds
Episode Artwork

Křížem krajem: Ve Staré Bělé si u rozkvetlé třešně vytvořili kiss point

Vrtochy počasí kazí plány zamilovaným. Blíží se první máj, ale do té doby můžou třešně odkvést, nebo květy zničí mráz a dvojice se nebudou mít pod čím políbit. V Ostravě-Staré Bělé se proto manželé Jandovi rozhodli vytvořit u své okrasné třešně speciální líbací místo s předstihem. Na chodníku udělali křídou růžové srdce s nápisem kiss point.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/25/20241 minute, 41 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Rybářský výzkum zatopených jezer a živočichové, kterých v přírodě výrazně ubylo

V magazínu Máme rádi zvířata budeme pokračovat s povídáním o rybářském výzkumu zatopených jezer po těžbě hnědého uhlí v severních Čechách a k tomu přidáme rozhovor o některých druzích živočichů, které výrazně snížily svůj stav v naší přírodě, a to zejména vlivem intenzivního zemědělského hospodaření. K poslechu zve Martin Hlaváček.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/25/202432 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Přírodní památka poblíž Prachatic nese název U poustevníka. Skutečná poustevna tu ale nikdy nebyla

Roku 1992 byla jižně od Rohanova u Prachatic vyhlášena přírodní památka U poustevníka. Na tomto území lze najít podmáčené smrčiny a olšiny a další chráněné rostliny. Název by mohl evokovat, že zde v minulosti stála poustevna. Bylo tomu tak v lidovém podání, o poustevnu v pravém slova smyslu ale nešlo.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/25/20241 minute, 43 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Mikýř, Půr, FOMO. Platforma Re-set rozplétá mediální sítě Daniela Křetínského

Podle časopisu Forbes 208. nejbohatší člověk světa a 2. nejbohatší Čech Daniel Křetínský byl se svým holdingem po propuknutí energetické krize vlastními slovy „odsouzen k růstu“. Aktiva EPH s válkou na Ukrajině nabobtnala na dvojnásobek, zatímco domácnosti chudly. Portfolio EPH je široké, jádro ale tvoří energetika a podle platformy Re-set energetika špinavá. Co to znamená, když největší současný český byznysmen soustřeďuje mediální moc?Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/24/202438 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Velešínský vikář Theofil Hostounský zaplatil přestavbu kostela a proslul jako legendární silák

Jihočeské městečko Velešín proslulo v 19. století jako rodiště vlasteneckého spisovatele Josefa Vlastimila Kamarýta. Zhruba o sto let dříve, od roku 1732 působil na velešínské faře vikář Theofil Ignác Hostounský, který byl mužem schopným a činorodým. Pocházel z Plzně a byl potomkem zchudlého šlechtického rodu, který užíval predikát z Kosmáčova. Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/24/20241 minute, 53 seconds
Episode Artwork

Křížem krajem: Krnov skládá novou mapu, která má lidem město ukázat očima místních

Nová turistická mapa má ukázat, že Krnov není jenom Cvilín. Sami Krnované totiž rozhodnou, co na ni bude a tipů už teď poslali přes tisíc. Mapa má ukázat zhruba 30 míst z oblastí gastra, památek i přírody. Návrhy můžou lidé posílat do konce dubna. Zájemci do ní poprvé nahlédnou příští turistickou sezónu.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/23/20242 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč vlci vyjí na měsíc? Možná budete zklamaní

Proč by to dělali? Jak je to s vlky a jejich vytím si povíme v dalším díle podcastu Zvídavec. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/23/20243 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Za 30 stříbrných prodal rytíř Častolar vodu z potoka u Křemže. Mlynáři pak prý plivali na jeho hrob

Že vám potok nikdo nemůže vzít? Něco o tom věděli staří mlynáři z Křemže. Roku 1591 se Vilém z Rožmberka rozhodl přilepšit svým mlýnům na Chvalšinském potoce a nechal také výrazně zvětšit panský mlýn v Březovíku. Aby měl dost vodní síly, dohodl se s rytíři Častolary, kteří vládli okolo Křemže, a odkoupil od nich za 30 stříbrných grošů část vody Křemežského potoka.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/23/20241 minute, 59 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak velký byl megalodon a který žralok se mu dnes skoro vyrovná?

Kolik měřil a vážil? Které živočichy lovil? A kdy vyhynul? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/22/20242 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Otřesy a láva. Čeští geofyzici na Islandu a budoucnost našich lesů nejen na území Českého Švýcarska

Česká síť seismických stanic REYKJANET a vulkanismus na Islandu (4:33) – Historické souvislosti: A přece se točí! (18:09) – Les minulý, les současný a les budoucí (24:16)Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/22/202439 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Matriky z jihočeských obcí najdete v digitálním archivu. Celkem je k dispozici téměř sedm tisíc knih

O tom, že archivy nejsou zastaralou institucí, svědčí fakt, že ty jihočeské si zvolily cestu moderního zpřístupňování historických písemností. Když roku 2007 zahájil Státní oblastní archiv v Třeboni dlouhodobý proces digitalizace archiválií, zařadily se mezi první paměťové instituce svého druhu v České republice.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/22/20241 minute, 31 seconds
Episode Artwork

Křížem krajem: U chaty Skalka nad Jablunkovským průsmykem vzniklo nouzové tábořiště

Novou službu mohou už letos využít návštěvníci Těšínských Beskyd. U turistické chaty Skalka, v Chráněné krajinné oblasti Beskydy, vzniklo nouzové tábořiště. Tedy ohraničený prostor v přírodě, kde je možné legálně a bezplatně přenocovat ve stanu i si rozdělat oheň, což je při běžném bivakování zakázáno.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/21/20242 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Pojďte s námi do zoo: I zvířata v zoo si občas musí od návštěvníků odpočinout

Občas se stává, že návštěvníci v zoo narazí na zákaz nebo zábranu, že někam nemohou. Uzávěry jsou většinou dočasné, na pár dní, hodin i na pár týdnů.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/21/20243 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Vltavín: S nápadem postavit Černou věž v Budějovicích přišel purkmistr Quirin, jejího dokončení se nedožil

V magazínu Vltavín vystoupáme na českobudějovickou Černou věž. Vysvětlíme, jak to bylo doopravdy s jejím zčernáním, a pak z těch sedmdesáti metrů nad povrchem sestoupíme dolů do šachty Marie, 250 metrů pod povrch.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/21/202432 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Pakoně jsou kvůli silnicím, plotům nebo farmám míň odolní i plodní

Migrace pakoňů je velká podívaná, která láká každý rok do Afriky stovky tisíc turistů. Vědci zjistili, že různé překážky na migrační trase způsobují, že pakoně jsou jako druh ohroženější.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/20/202425 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o pohybu zvířat, kvantových počítačích a léčbě pomocí genů

Poslechněte si:01:10 Kolik pohybů zvládají zvířata?08:48 Co dokáží kvantové počítače?21:38 První železniční vagony27:39 Léčba změnou genů?40:00 Čáp Venda a dobrodružství v AfriceHovoří informatik Josef Lazar, genetik Jan Pačes nebo ornitolog Zdeněk Vermouzek. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy biologa Jaroslava Petra Desatero pohybů čte Lucie Juřičková.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/20/202452 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Svinov na Mohelnicku byl odedávna spojen s těžbou hrnčířské hlíny, železné rudy i grafitu

Malá vesnička Svinov na Mohelnicku nemá s vepři nic společného. Nese patrně jméno svého zakladatele jménem Svin. Přesto se její jméno stávalo často terčem posměchu. K přejmenování obce na Hochfeld, o které místní usilovali na přelomu 19. a 20. století však nedošlo a obci jméno zůstalo až doposud.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/19/20244 minutes, 1 second
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč se otylce hnědé přezdívá naštvané avokádo?

Pohled na ni každého zaručeně rozesměje. Tahle žabka je zajímavá i tím, že neumí plavat a na hladině se udrží díky tomu, že se nafoukne jako balónek. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/19/20242 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Kozla vodili po městě, pak ho shodili z věže. Krutý zvyk udržovali v Trhových Svinech do roku 1850

Na jihu Čech se dlouho uchovaly také kruté pohanské obyčeje – obřadní zabíjení zvířat v rámci nejrůznějších svátků během roku. Jedním z nich bylo shazování kozla z kostelní věže a jeho následné zabití členy řeznického cechu.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/19/20241 minute, 20 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Rataje u Těšetic byly podle jména vesnicí dávných oráčů

Osada Rataje se rozkládá na rovinaté půdě v nivě kolem soutoku Šumice a Blaty. Dnes je obec součástí nedalekých Těšetic, s nimiž po staletí sdílela také část své historie.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/18/20244 minutes
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Bizoni američtí žijí u Lipna a proč se říká, že někdo kouká jako jelen

V magazínu Máme rádi zvířata se vypravíme na pastviny nedaleko Lipna nad Vltavou, kde žijí bizoni američtí. Také bude řeč o nádorech v dutině ústní psů a o úsloví „kouká jako jelen“. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/18/202415 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Ostrůvek lásky je na rybníku Vajgar v Jindřichově Hradci. Vznikl jako netradiční dar k narozeninám

Kypru se přezdívá ostrov lásky, neboť na něm byla podle legendy vyvržena z moře bohyně lásky a krásy Afrodita. Také v jižních Čechách bychom našli drobný ostrov s tímto přízviskem. Jeho pojmenování však nesouvisí s bohyní, ani s legendou, ale se skutečnými lidmi.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/18/20241 minute, 25 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Bělotín býval vesnicí na cestě i na hranicích

Bělotín budí trošku dojem, jakoby už do olomouckého kraje nepatřil. Snad je to polohou za evropským rozvodím, jehož památník u staré cesty z Hranic na Ostravu mimochodem náleží do katastru Bělotína.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/17/20244 minutes
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Klíčumburk se říkalo starému zámku ve Lnářích. Nad vstupem do sídla byl totiž vytesán klíč

Ve Lnářích na Strakonicku stojí vedle sebe mezi rybníky dva zámky. Těsně kolem nich vede hlavní silnice na Plzeň. Drobnější, takzvaný starý zámek v sobě ukrývá původní středověkou tvrz, která zdejšímu panstvu sloužila od 14. století.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/17/20241 minute, 27 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Rys v mrazáku šéfa mysliveckého sdružení nebo tygří masox: wildlife crime se u nás bagatelizuje

Českými médii několikrát za rok proběhne kauza usmrcení dravých ptáků pomocí karbofuranem otrávených návnad. V roce 2021 za to byl poprvé v Česku někdo odsouzen, tresty ale nejsou dostatečné, a tak se případy objevují každým rokem znovu. Samotné držení karbofuranu je přitom trestné. Stejně tak záhadně mizí rysi, kteří se pak najdou třeba v mrazáku šéfa jednoho z mysliveckých sdružení. České soudy tyto případy stále bagatelizují.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/16/202435 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Na nejstarší mapě je 49 jihočeských míst – osm hradů, tři řeky, ale i některé menší obce

Není tajemstvím, že první mapu Českého království vydal v roce 1518 Mikuláš Klaudyán. Je otočená jihem nahoru a není nijak zvlášť podrobná. Jihočeských míst napočítáme na Klaudyánově mapě 49, většinou města a městečka. Ta větší jsou rozlišena symboly podle převládajícího náboženství obyvatel. Třináct míst má značku katolickou, šest je označeno kalichem.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/16/20241 minute, 49 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč ptáci nejvíc zpívají ráno?

Nechtějí nás tím naštvat a probudit. Má to hned několik důvodů. Některé vás možná překvapí. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/15/20242 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Američan Léon Clifton, první český „sériový“ detektiv a želvy z Aldabry – jak se mají v Evropě?

Z pamětí amerického detektiva Léona Cliftona (4:19) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Velká rudá skvrna na Jupiteru (23:58) – Jak se mají želvy obrovské v Evropě (29:14) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/15/202439 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Jindřichohradecký okres měl 68 obcí, pak najednou 242. Mohly za to územněsprávní reformy

Nástup komunistického režimu v roce 1948 znamenal zásadní změnu fungování tehdejší společnosti. Včetně územněsprávního členění republiky. Nové krajské uspořádání, platné od ledna 1949, se na jihu Čech významně dotklo okresu Jindřichův Hradec.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/15/20241 minute, 38 seconds
Episode Artwork

Pojďte s námi do zoo: V jihlavské zoo samce kudlanek před samičkami při páření chrání, k zakousnutí nabízejí sarančata

Při chovu kudlanek se v jihlavské zoo snaží chránit samečky. Po páření totiž samičky své partnery sežerou. „Samečků většinou nebývá tolik, samičky jsou životaschopnější,“ vysvětluje chovatelka tropického pavilonu jihlavské zoo Petra Škarková.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/14/20243 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Do pronajatého, nebo vlastního bytu? Čím je země bohatší, tím má větší podíl nájmů, uvádí expert

Ceny bytů začaly se snížením hypotečních úroků opět růst. Podle developerů bude vlastnické bydlení v Praze v budoucnu pro průměrně vydělávající občany nedosažitelné. Je ale nájemní bydlení dobrá alternativa? „Nájem je u nás považovaný za nutnost na přechodnou dobu. Čím je ale země bohatší, tím má větší podíl nájmu a nevlastního bydlení,“ vysvětluje v pořadu Leonardo Plus expert na bydlení Martin Lux.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/14/202450 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Vltavín: Horními městy jihu Čech byly například Kašperské Hory, Adamov, Rudolfov, České Budějovice i Krumlov

Slyšeli jste někdy o Horním cechu? Ti historicky zkušenější a dlouhodobější posluchači Vltavínu už asi tuší, že se budeme bavit o dolech a dolování.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/14/202430 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Východočeské výlety: Palác Hybských, Gočárův Grand i Anglobanka. Stavby, které změnily Pardubice

Cesta k modernímu městu. Tak se jmenuje nová publikace Východočeského muzea v Pardubicích, S týmem jejích autorů jsme si prošli centrum města. Zajímá vás, jak se proměnilo náměstí Republiky?Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/13/202420 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Návrat divočiny. Němci a Poláci fandí losům a zubrům

Velký průzkum mezi obyvateli regionů v okolí delty řeky Odry v polsko-německém pohraničí ukázal, že většina veřejnosti podporuje návrat velkých zvířat do přírody, zvláště pak býložravců. Mnohým by nevadil ani vlk nebo rys.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/13/202425 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o zlodějských včelách, chaosu a černých čápech

Poslechněte si:01:14 Proč včely okrádají čmeláky?09:05 Objev Huntingtonovy choroby14:32 Proč lidé touží po chaosu?22:56 Největší Evropan všech dob29:50 Sčítání čápů černých41:36 Čáp Venda se vydá na jihHovoří biolog Jaroslav Petr, lékař František Koukolík nebo ornitolog František Pojer. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Život čápa přibližují Jiří Lábus a Zdeněk Vermouzek.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/13/202452 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Čechovice u Velkého Týnce mohly být i lázeňskou obcí

Čechovice jsou v současnosti osadou Velkého Týnce. V minulosti to byla samostatná osada, jejíž historie sahá hluboko do 14. století a dost možná ještě dál.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/12/20243 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: „Přehradní mánie“ pohltila jižní Čechy na počátku 20. století. Každá obec chtěla mít svou přehradu

Koncem 19. století zasáhla jižní Čechy série velmi ničivých povodní, v jejichž důsledku začaly být ve velké míře regulovány řeky. A vzniklo také neuvěřitelné množství projektů na stavbu nových přehradních nádrží.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/12/20242 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Kostel sv. Barbory v Zábřeze patří mezi nejstarší stavby celého města

Patrně jednou z vůbec nejstarších staveb města Zábřeha je filiální kostel sv. Barbory. Najdeme jej na okraji historického centra města, na půvabném místě u parku, který býval kdysi starým zábřežským hřbitovem.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/11/20243 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/11/202429 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Oběšený sládek i vyhlášené pivo, za kterým se jezdilo zvláštním vlakem, patří k historii Plavnice

Plavnice je malá osada v sousedství Kamenného Újezda na Českobudějovicku, která leží jen asi 1,5 kilometru jihovýchodním směrem. Už od 16. století patřila Rožmberkům.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/11/20241 minute, 44 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Zmizelá osada Drakov patřila hutníkům i krásné Pavle s černými vlasy

Červená turistická značka a cyklotrasa dnes míří z Rejvízu kolem Černé Opavy směrem do Mnichova. Milovníky této krajiny provází také nedávno zprovozněná naučná stezka Údolím lapků z Drakova, která na deseti zastaveních představuje přírodní zajímavosti i krásy tohoto kraje.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/10/20243 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Chytrá kavka si dokáže zapamatovat nebezpečného člověka. Jak ji poznat od vrány?

Hledají si partnera na celý život. Jak moc jsou inteligentní a společenské? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/10/20243 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Na šumavskou trať z Vodňan přes Prachatice do Vimperka a Volar vyjel první vlak v říjnu 1893

Region okolo šumavské Zlaté stezky zůstával v budování dopravní infrastruktury proti průmyslovějšímu okolí pozadu. Zatímco provoz na trati z Českých Budějovic do Plzně byl zahájen roku 1868, trať od Písku přes Prachatice do Volar byla téhož roku teprve zvažována.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/10/20241 minute, 38 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Do Česka přišla renesance solární energetiky. Teď ještě rozhýbat vítr

Zatímco Německo o Velikonocích odstavilo sedm bloků hnědouhelných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 3,1 GW a dohromady vyrobilo v roce 2023 přes 52 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů, český energetický mix už léta relativně stagnuje s podílem kolem 40 % z hnědouhelných elektráren a podobně z jádra. Na druhou stranu se ledy hýbou v solární energetice, kde přibylo 1000 MgW instalovaného výkonu.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/9/202425 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: „Místo hrozných muk bědujících zatracenců.“ Peklo můžete navštívit u Netolic i Pelhřimova

Věřte tomu, nebo ne, ale v jižních Čechách můžete navštívit Peklo. A dokonce hned na několika různých místech. Nemusíte mít ale strach, jedná se o pouhé osady či samoty, které si toto označení nesou z minulosti.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/9/20241 minute, 39 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Holubi si nenávist nezaslouží. Jsou to úplně normální ptáci, myslí si ošetřovatelka

Jak poznat, které volně žijící zvíře potřebuje naši pomoc? A jak řešit soužití lidí a holubů ve městech? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/8/202435 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Historické plužiny, dědictví středověkých zemědělců a desetitisíce želv obrovských z atolu Aldabra

Plužiny, dědictví středověkých zemědělců (4:21) – Historie: Turnaj o stříbrnou hůl (17:08) – Kniha měsíce: Cesta kolem světa (21:35) – Želvy obrovské z Aldabry (25:52) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/8/202439 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Hasičský buditel Jakub Alois Jindra sepisoval předpisy a také navrhl podobu stejnokrojů pro sbory

V Počátkách visí na jednom z domů pamětní deska, na níž je text tohoto znění: Jakub Alois Jindra – buditel českého dobrovolného hasičstva. Jindra byl synem panského šafáře a narodil se roku 1853 na zámku Bzí u Dolního Bukovska. V Počátkách a později v Kamenici nad Lipou působil jako učitel, v obou městech navíc vyvíjel mimořádnou spolkovou a veřejnou činnost. Nejvíce se však proslavil v hasičství.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/8/20241 minute, 40 seconds
Episode Artwork

Východočeské výlety: Malebné chaloupky v Betlémě v Hlinsku a na Veselém kopci jsou jako z pohádky

Romantika starých časů dýchne na každého, kdo navštíví Betlém v Hlinsku nebo skanzen na Veselém kopci. Půvabné roubené a zděné chaloupky jsou také oblíbeným cílem filmařů a tvořily tak kulisy řady pohádek a jiných filmů.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/7/202425 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Pojďte s námi do zoo: Samice kudlanek kladou vajíčka do přírodní montážní pěny, mláďata po vylíhnutí čeká akrobacie

Kudlanky hierodula venosa z Jávy jsou jedny z největších na světě, dospělí jedinci mají kolem deseti centimetrů. V jihlavské zoo se právě teď líhnout mláďata.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/7/20242 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Zdroje klimatických lží? Fosilní průmysl, odpor k regulacím a proruská propaganda, míní sociolog

Češi mají hlad po zdrojích, které jim pomáhají vysvětlovat informační chaos kolem tématu změny klimatu. Ukazuje to příklad knihy Továrna na lži, která se coby průvodce světem klimatických mýtů a dezinformací dostala do dubnového finále knižní ceny Magnesia Litera. První vydání této příručky i první dotisk se navíc vyprodaly. Kde se klimatické dezinformace berou? A jak se v nich zorientovat? V pořadu Leonardo Plus vysvětluje autor publikace, sociolog Vojtěch Pecka.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/7/202449 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Vltavín: Do Písku přijelo historicky úplně první auto kvůli soudnímu procesu s Leopoldem Hilsnerem

Ve Vltavínu se budeme věnovat dopravě. A to napříč věky. Začneme dalším vyprávěním o koněspřežce, tentokrát na trase České Budějovice – Kerschbaum, pak připomeneme stavitele Dominika Cometu a jeho Budějovickou bránu v Třeboni, zemské stezky přes hranice a nakonec první automobil, který kdy vjel do města Písku.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/7/202428 minutes, 1 second
Episode Artwork

Laboratoř: Čmeláci zvládnou plnit složitější úkoly. Umí se totiž učit jeden od druhého

Čmeláci zemní zvládli vyřešit složitější úkol, který vyžadoval dva kroky. Cílem bylo postupně otevřít dvě krabice a dostat se tak k potravě. Jednotlivě to nedokázali.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/6/202426 minutes
Episode Artwork

Meteor: Meteor o nejstarší Evropance, teflonu a letu hmyzu za světlem

Poslechněte si:01:09 Kde byla nalezena nejstarší Evropanka?18:17 Vynález teflonu24:28 Proč hmyz létá v noci za světlem?33:26 Jak podléháme módě?40:05 První let čápa VendyHovoří jeskyňář Jaroslav Hromas, ornitolog Grantišek Pojer nebo ekoložka Hana Hoffmeisterová. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Život čápa přibližují Jiří Lábus a Zdeněk Vermouzek.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/6/202452 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Kostel sv. Michaela v Otaslavicích byl s farou kdysi propojen dokonce podzemní chodbou

Kostely jsou v obcích povětšinou jedněmi z nejstarších památek a to i přesto, že z těch původních se někdy dodnes zachovalo jen torzo. K nejstarším památkám obce patří i kostel sv. Michala v Otaslavicích, jehož stopy nacházíme už v listinách ze 14. století.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/5/20243 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Operace partyzánské skupiny Šumava II přispěly k osvobození Vodňan či Prachatic

Šumavu jako pohoří na hranicích Česka, Rakouska a Německa všichni známe. Málokdo už ale ví, že jméno pohoří si do svého názvu vypůjčila partyzánská skupina, která působila za druhé světové války na území jižních Čech.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/5/20241 minute, 43 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Žďárský Potok je nejen východiskem turistů do hor, ale i památkovou rezervací

Žďárský Potok je dnes místní částí obce Stará Ves v okrese Bruntál. Nachází se pod sedlem Skřítek pod silnicí I/11, v oblasti nad ústím Slatinného potoka do Podolského potoka v nadmořské výšce kolem 700 metrů.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/4/20243 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Rarity ze záchranné stanice v Rozovech u Temelína, která patří k hlubocké zoologické zahradě

V seriálu o historii a současnosti Zoo Hluboká pokračuje povídání o záchranné stanici v Rozovech. Hosty pořadu jsou vedoucí stanice Petr Skála a zooložka Markéta Jariabková. Chybět nebudou ani rarity, se kterými se v záchranné stanici v posledních letech setkali.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/4/202428 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Originálně řešený most přes výběžek rybníka Dvořiště je zřejmě jediný svého druhu u nás

Nejprve nevyhovující dřevěná lávka, pak nic a nakonec originálně řešené tři mosty v jednom. Tak by se dala charakterizovat unikátní stavba mostního objektu přes jižní výběžek rybníka Dvořiště, spojující Dolní a Horní Slověnice na Českobudějovicku.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/4/20241 minute, 33 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Výroba džín spotřebuje 8 000 litrů vody. Chceme, aby lidé o vodě přemýšleli, říkají H2Ospodáři

Proč a jak šetrně hospodařit s vodou? Kolik vody spotřebuje jedno spláchnutí na záchodě? Moderuje Denisa Kimlová. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/3/202438 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Klimarádi: Někdy je třeba překročit zákon, aktivismus posunul debatu o hnědém uhlí

Projekt Klimarádi vyrůstá z prostředí Klimatické žaloby, která už pět let adresuje nejvyšší státní instituce. Žaloba je namířena na Vládu České republiky a čtyři ministerstva a vyjadřuje nespokojenost s nesouladem mezi klimatickými závazky a proklamacemi na jedné straně a se skutečným politickým jednáním příslušných orgánů. Klimarádi se průtahy ve sporu rozhodli využít působením zdola a propojením světa práva a vzdělávání s klimatickou změnou.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/3/202435 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Pokud se vydáte do Svojanova na Bouzovsku, autem tam nedojedete. Do celé vsi platí zákaz vjezdu

Některé obce a osady jsou plné ruchu okolního světa, jiné jsou jakoby stranou lidského hemžení. Vedou do nich úzké silničky, které tam končí, a dál už je jen pár chaloupek, les a louky, za nimiž se někde opět objeví civilizace. To je i případ Svojanova, vesničky nad údolím Třebůvky, v půvabné krajině bouzovské vrchoviny.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/3/20244 minutes
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Nejen Aš, v Čechách je také Eš. Jak vznikl úsporný název osady poblíž Pacova, ale není zcela jasné

V knihách rekordů se obvykle jako obec s nejkratším jménem u nás uvádí Aš, město na západě republiky. Nic proti, ale v jižních Čechách existuje osada se stejně krátkým názvem Eš. Najdeme ji poblíž Pacova a v historii patřila k panství známého hradu Kamene. Asi jen málo je známo, že v Eši stával zámeček a opodál byly přechodně v provozu malé lázně.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/3/20242 minutes, 1 second
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Dokáže had škrtič usmrtit a spolknout člověka? Jak se dostat z jeho sevření?

Opravdu svou oběť zabijí udušením? A kolik vlastně váží nejtěžší had světa? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/2/20244 minutes
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Pro odchov lososů vzniklo v Čechách 30 umělých líhní, polovina z nich byla na Šumavě a v Pošumaví

Lososi se dříve běžně vyskytovali v horních tocích Vltavy a Otavy a patřili k vyhledávaným pochoutkám. V 19. století, kdy se zdokonalovaly formy lovu a zároveň se začaly budovat jezy, lososi z českých řek mizeli. Tehdy přišel uznávaný vědec Antonín Frič s nápadem zřídit umělé líhně, v nichž by se lososi odchovávali a následně do řek vypouštěli.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/2/20241 minute, 42 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Želví kolonisté v Indickém oceánu, neznámá civilizace Amazonie a pád indiánských říší

Želví kolonisté v Indickém oceánu (4:43) – Procházka dubnovou oblohou (17:25) – Amerika před Kolumbem, 4. část: Amazonská civilizace a pád indiánských říší (23:32) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/1/202440 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Vimperský Haselburg patří mezi nejlépe dochované předsunuté dělostřelecké bašty na našem území

Haselburg je předsunutá dělostřelecká bašta, která měla za úkol chránit vimperský hrad. Vznikla zřejmě krátce po roce 1479, kdy byl Vimperk na žádost Petra Kaplíře ze Sulevic povýšen na město. Ten v rámci celkové modernizace hradu usiloval i o jeho opevnění, přičemž obranu nebezpečně převýšené severní a severovýchodní strany měla zajistit právě tato předsunutá bašta.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/1/20241 minute, 26 seconds
Episode Artwork

Východočeské výlety: Do Zalíbeného se vrátili jeřábi. Nalákaly je obnovené vodní nádrže

Vodní nádrže Velký a Malý Černý nedaleko Hlinska u obce Zalíbené loni získaly novou podobu. „Předtím tady byl napřímený zahloubený vodní tok. Je to velmi cenné území z hlediska živočichů i rostlin, protože se nacházíme v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy,“ popisuje vodní hospodář Ladislav Bis. O území vlastněné církví se stará společnost Diecézní lesy Hradec Králové.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/31/202425 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Pojďte s námi do zoo: Ovce valašská je původní české plemeno a patří ke genetickým rezervám

V jihlavské zoo můžete potkat i domácí zvířat. Chovají tam například obce valašské. Je to z toho důvodu, že se jedná o naše původní plemeno, které se řadí k takzvaným genetickým rezervám, takže už je to i vzácné plemeno.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/31/20243 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Vltavín: K výbavě jednoho z legendárních průvodčích na koněspřežce patřila i láhev s kořalkou

Pokud jste dosud neslyšeli o šlechtickém rodu Přehořovských z Kvasejova, který měl ve svém erbu papouška, pak si pusťte magazín Vltavín. V něm také rozpleteme několik zajímavých letopočtů spojených s koněspřežnou dráhou a staročeským pivem.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/31/202430 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Kosti z předchozích staletí slouží medicíně. Vědci v nich hledali chudokrevnost

Na ostatcích obyvatel Québecu ze 17. a 18. století vědci studovali, jak moc tamní obyvatelé trpěli chudokrevností neboli anémií. Porovnávali to s kostrami dnešních lidí. Výzkum by mohl mít užitek i pro současnou medicínu.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/30/202425 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Meteor: Meteor o svítících květinách, umělé inteligenci a zeleném Slunci

Poslechněte si:01:02 Je libo svítící květiny?11:16 Jak narýsovat mnohoúhelníky?17:16 Jsme ohroženi umělou inteligencí?30:46 Lze spatřit zelené Slunce?40:28 Čáp Venda se vyklube z vajíčkaHovoří astrofyzik Petr Kulhánek, doktor František Koukolík nebo ornitolog Zdeněk Vermouzek. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Život čápa přibližuje Jiří Lábus.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/30/202451 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Z Kalvárie nad Pobučím se rozhlížel i generál Laudon

Pobučí je nevelká osada patřící dnes pod správu nedalekého Jestřebí. Jedná se však o velmi starou obec, jejíž historie sahá patrně až do 13. století. Sama osada je položena v kopcích Zábřežské vrchoviny s dalekými výhledy. Jeden z těchto kopců nese pozoruhodné jméno Kalvárie.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/29/20243 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Jeden z posledních němých filmů se natáčel v Budějovicích, tisk ho popisoval jako silně erotický

Éra němých filmů končila někdy v polovině trvání první Československé republiky. Jeden z úplně posledních neozvučených filmů Osud tří srdcí se natáčel na jihu Čech, v Českých Budějovicích a blízkém okolí.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/29/20241 minute, 39 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Zlatý Potok klame jménem. Zlato ve zdejším potoce totiž bohužel není

Osadu Zlatý Potok najdeme v severozápadním koutě Šumperska. Obec se vine do kopce nad řekou Moravou po svazích masívu Jeřábu. Dnes je tato obec místní částí Malé Moravy.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/28/20243 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Výzkum v zatopených jezerech po těžbě, malé šelmičky v myslivecké mluvě a lov ryb na plavanou

V magazínu Máme rádi zvířata uslyšíte první část povídání o výzkumu jihočeských vědců na zatopených jezerech po těžbě hnědého uhlí v severních Čechách. Další díl myslivecké mluvy zaměříme na malé šelmičky a na závěr se se zkušeným sportovním rybářem vydáme na lov ryb na plavanou. K poslechu zve Martin Hlaváček.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/28/202436 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Nejstarší česky psanou královskou listinou je smlouva, kterou roku 1394 podepsal Václav IV. v Písku

Počátky královského hradu v Písku spadají do první poloviny 13. století. Mezi rezidencemi českých králů měl ve středověku obrovský význam. Svědčí o tom mimo jiné pravidelné návštěvy našich nejpřednějších panovníků.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/28/20241 minute, 30 seconds
Episode Artwork

Od Pradědu na Hanou: Kaple dostala jméno podle kapličky, stávala tu však i hospoda a kovárna

Kaple je částí obce Čelechovice na Hané ležící na spojnici mezi Prostějovem a Litovlí u hanácké velehory Velký Kosíř. Vsí projíždí lokálka Prostějov - Senice na Hané - Olomouc a je výchozím místem pro výlety nejen na Kosíř, ale i do okolní krajiny.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/27/20243 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Petr Vok prodal Rudolfu II. Český Krumlov i okolní vesnice, ale archiv si nechal odvézt do Třeboně

Ve víru historických událostí měl Petr Vok z Rožmberka podle smlouvy ze září 1600 prodat a postoupit své sídelní panství českokrumlovské císaři a králi Rudolfu II. K předání došlo o rok později.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/27/20241 minute, 33 seconds
Episode Artwork

Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Gestemanská zahrada

Podíváme se do Getsemanské zahrady u rádelského kostela.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/26/20243 minutes
Episode Artwork

Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Milíře

Startovním místem březnových toulek je osada Milíře, část obce Rádlo. V osadě Milíře je podle Wikipedie 31 adres a trvale hlášeno 7 obyvatel.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/26/20242 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Ten pravý Císařský kámen

Vydáme se Císařský kámen, ze kterého se císařpán Josef II. skutečně rozhlížel po okolí.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/26/20243 minutes, 1 second
Episode Artwork

Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Rozhledna Císařský kámen

Místo, odkud se rozhlížel Josef II., nahradila současná rozhledna na Císařském kameni.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/26/20243 minutes
Episode Artwork

Křížem krajem: Ostravský dopravní podnik chystá k 130. výročí MHD ve městě desítku akcí

Ostravská městská doprava slaví 130 let od první jízdy. Tehdejší tramvaj byla parní a její trasa vedla v podstatě přes tři města. A možná vás překvapí i to, že kdysi ostravské tramvaje jezdily dokonce přes několik států. Za vším je historie.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/26/20242 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Na jihu Čech stálo asi deset větrných mlýnů. Zůstala jen zřícenina na kopci Větrák u Mladé Vožice

V jižních Čechách teče dost potoků a říček, takže se tu stavěly vodní mlýny, jichž v minulosti existovaly stovky. Přesto zde vzniklo i několik mlýnů na pohon větrem, konkrétně asi deset.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/26/20241 minute, 40 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Andské civilizace, Inkové, uzlové písmo kipu a záhadná historie Čertova sloupu na pražském Vyšehradě

Amerika před Kolumbem, 3. část: Andská oblast (4:28) – Historie: Jak proplouvat dějinami (22:38) – Čertův sloup a vzpomínka na archeologa Bořivoje Nechvátala (28:59)Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/202440 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Kde se v krávě bere mléko a má opravdu 4 žaludky?

Co se musí s mlékem udělat, než doputuje do regálů v obchodě? A je to jediný spolehlivý zdroj vápníku? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/20243 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Jihočeská vlastivěda: Zrušení roboty připomíná památník u Vrcovic na Písecku. Postavili ho na louce, ale dnes už je v lese

Zrušení poddanství a roboty v roce 1848 znamenalo definitivní zánik středověkého feudálního systému. Rozsáhlé správní reformy, které následovaly, se dotkly také samosprávy jednotlivých vesnic, z nichž se staly obce s volenými obecními představenými.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/20241 minute, 30 seconds
Episode Artwork

Pojďte s námi do zoo: Kukang Movie je vizitkou úspěchů i nezdarů české snahy o ochranu outloňů v Indonésii

Kukang Movie je časosběrný dokumentární film o ochraně přírody, odhodlání, nezdarech a taky o přátelství. Ukazuje práci české organizace, která chrání outloně v Indonésii.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/24/20243 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Půda nad zlato? Pohrdáme jí a zastavujeme ji, říká architektka

Venkovský prostor tvoří více než tři čtvrtiny rozlohy Česka. Jeho role se ale v průběhu staletí změnila, včetně obyvatelstva, které dnešním vesnicím dává novou tvář. Jak vypadá současný venkovský urbanismus? A co podobu vesnic určuje a ovlivňuje? V Leonardu Plus vysvětluje architektka a proděkanka ČVUT Zuzana Pešková, která pro pořad popsala několik středočeských obcích poblíž Kladna a na Křivoklátsku.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/24/202448 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Vltavín: Umělecký úspěch, ale také ztráta manželky, syna a finanční problémy. To byl život Oskara Nedbala

V magazínu Vltavín si poslechněte vyprávění o životě hudebního skladatele Oskara Nedbala, jaký erb měl rod Bechyňů z Lažan, jak to bylo se středověkými hladomornami na hradech, s bezdomovci v Písku v 19. století a co a kde byly Šejby.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/24/202429 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Východočeské výlety: Výlet po stopách pardubických Židů

Předválečná židovská obec v Pardubicích nebyla velká, ale byla pevně vetkaná do městské společnosti. Příznivá atmosféra první republiky umožnila Židům bez omezení studovat, pracovat, vstupovat do spolků a sportovních organizací, rapidně vzrostl počet smíšených manželství a dětí v těchto svazcích narozených. Druhou světovou válkou a s ní přicházejícím holokaustem se všechno změnilo.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/23/202433 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: K Zoo Hluboká patří i záchranná stanice Rozovy

V dalším díle seriálu o historii a současnosti Zoo Hluboká se budeme věnovat záchranné stanici Rozovy. Hosty pořadu jsou šéf stanice Petr Skála a veterinář Emanuel Krejcar.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/21/202434 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Znáte „medvědokočku“ binturonga? Málo známá šelma pomáhá sázet fíkovníky

U nás není příliš známý. Pojďmě se o něm něco dozvědět. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/19/20243 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Nebyli jen Mayové! Mezoamerické civilizace v hledáčku vědců a fenomén kojení cizích mláďat u žiraf

Amerika před Kolumbem, 2. část: Mezoamerika (4:18) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Hydrotermální minulost Marsu (19:58) – Fenomén tzv. alokojení u žiraf (24:58) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/18/202439 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Válek přibývá. Zabránit jim může jedině diplomacie spojená s vojenským odstrašením, říká expert

Války a konflikty, které vloni vypukly, bohužel pokračují a některé z nich mají výbušný potenciál se propojit s dalšími konflikty a vyvolat globální krizi. Organizace International Crisis Group sídlící v Bruselu vydává každý rok seznam deseti konfliktů, které by se měly bedlivě sledovat. „Za poslední půldruhé dekády počet válek narůstá. Upozorňujeme na ně a snažíme se nastolit agendu pro politiky,“ vysvětluje pro Leonardo Plus viceprezident organizace Richard Atwood.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/17/202449 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/14/202434 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Amerika před Kolumbem, metody jejího zkoumání a dlouhé hledání léku pro nemocné s Alzheimerem

Před Kolumbem, 1. část: Problém metody (4:32) – Historie: Templáři (17:10) – Knihovnička: Jeruzalém (22:00) – Nezapomínejme na Alzheimera, 2. část: Hledání léků (26:24) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/11/202441 minutes
Episode Artwork

Leonardo Plus: Splněné přání popraveného ornitologa Veleslava Wahla. Vychází kniha Pražské ptactvo 1800–2020

Kniha Pražské ptactvo 1800–2020 navazuje na práci ornitologa Veleslava Wahla popraveného za působení v odboji. „Hlavním impulzem pro vydání bylo jeho přání, aby knížka byla zrenovována, doplněna o současné znalosti. Byl to dluh, který jsme teď konečně splatili,“ říká Ondřej Sedláček, ornitolog a odborník na praktickou ochranu přírody.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/10/202449 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Obojkování jelenů, onemocnění očí u psů a pověra spojující datly s poklady

Magazín Máme rádi zvířata připomene historii i současnost obojkování jelenů na Šumavě. Veterinářka Lucie Míková bude mluvit o slzení, které může signalizovat vážné onemocnění očí u psů. Na závěr rozebereme pověru spojující datly a poklady. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/7/202419 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Tajemná ryba které vidíte do hlavy. Proč má strašík maloústý průhledné „čelo“?

Proč se dlouho nevědělo, že má tahle hlubokomořská ryba průhlednou hlavu? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/6/20242 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Odpadky na silnicích ohrožují lišky. Jejich osud může ovlivnit každý z nás

Proč se nejčastěji ocitají lišky na záchranných stanicích? Jak jim můžeme pomoci my lidé? A který nový film vám představí liščí říši? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/5/202434 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Trojice satelitů LISA, lovec gravitačních vln s českou účastí - a strašák jménem Alzheimer

LISA na lovu gravitačních vln, 2. část: Český příspěvek (4:35) – Procházka březnovou oblohou (17:39) – Nezapomínejme na Alzheimera, 1. část: Není cesty zpátky (24:10)Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/4/202440 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Vojtko: Zostuzování vrstevníky i sociální sítě. V pubertě se nejvíce rozvíjí náhled na vlastní tělo

Vnímání vlastního těla je podle průzkumů v západoevropské kultuře výrazně neuspokojivé. Například loni bylo mezi dospívajícími zjištěno, že 19,6 procenta dívek a 6,8 procenta chlapců vykazuje významnou nespokojenost. Daleko vyšší poměry jsou u dívek. Co to zapříčiňuje? V pořadu Leonardo Plus odpovídá párový terapeut Jan Vojtko.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/3/202450 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/29/202429 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Kde žije nejvzácnější ryba světa? Chrání ji vysoké ploty

Ďáblova díra fascinuje nejen tím, že v ní žije kriticky ohrožená rybka. Ví někdo, co se ukrývá na jejím dně? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/29/20243 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Rok 2024 patří motýlům. Na zahradu je přilákáte květinami, kopřivami i bodláky

K čemu slouží pestrobarevná motýlí křídla? Existují tažní motýli? A jak můžete motýlům pomoci mobilní aplikací? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/26/202432 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Starobylé kamenné kříže v krajině a gravitační vlny letící prostorem: jak je hledat a zachytit

Kamenné kříže v naší krajině (4:20) – Historické souvislosti: To je sebevražda, napsali... (20:42) – LISA na lovu gravitačních vln, 1. část: Jak chytit vlnu (27:25) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/26/202440 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Písně inspirované lidovou hudbou zažívají renesanci, říká muzikoložka Velická

Na letošní rok připadla výročí mnoha českých skladatelů. Nejen jejich přínos připomíná Rok české hudby. „Ten má být skrze připomenutí našich velikánů také podnětem k tomu, abychom hudbou žili,“ říká pro Leonardo Plus muzikoložka a šéfredaktorka hudebního nakladatelství Bärenreiter Praha Eva Velická. Co je pro českou píseň typické a jak pronikla do světa?Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/25/202449 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Natura: Co je skutečně ekologické zboží nebo služba aneb jak poznáte, že nejde o greenwashing

Poptávka po zboží a službách šetrných k životnímu prostředí i našemu zdraví roste a s tím bohužel i tzv. greenwashing – tedy ekologické přikrášlování. Firmy své produkty a služby s oblibou označují předponami eko, bio nebo green a opatřují je vlastními certifikáty o domnělé udržitelnosti nebo tvrzeními, že jsou ekologické. Evropský parlament proto v lednu schválil zákon, který greenwashing zakazuje.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/202423 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Méně známé druhy ryb, myslivecká mluva a rybářský příběh

Povídání o méně známých a drobnějších druzích ryb, zajímavosti z myslivecké mluvy a příběh rybáře, který sice vyjel na ryby, ale tak trochu se ztratil, přináší magazín Máme rádi zvířata. K poslechu zve Martin Hlaváček.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/22/202437 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Čím je zvláštní albatros? Několik let nemusí přistát a hledá partnera na celý život

Jaké má albatros rozpětí křídel? A jak může spát za letu? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/21/20244 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč není rozkošný kynkažu dobrý mazlíček? Paris Hilton by mohla vyprávět

Kde žije? Čím se živí? A co má společného s Paris Hilton? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/20/20242 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Ingenuity - první vrtulníček na Marsu a letošní plány výzkumu Sluneční soustavy od Jupiteru dál

In memoriam Ingenuity (4:27) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Běžel čas v mladém vesmíru pomaleji? (19:23) – Kosmonautika 2024, 7. část: K Jupiteru a ještě dál (25:16) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/19/202439 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: České zdravotnictví na tom nikdy nebylo lépe. Nevíme ale, zdali se to podaří udržet, soudí lékař

Do 25 let se má počet lidí v Česku nad 65 let zdvojnásobit. Z prognóz vyplývá, že do roku 2050 má přibýt milion seniorů, z nichž by mělo asi 350 tisíc být závislých na péči jiných osob nebo institucí. Jaký zdravotnický systém bychom v té době měli mít? V pořadu Leonardo Plus vysvětluje expert na efektivitu zdravotního systému a přednosta Ústavu veřejného zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Michal Koščík.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/18/202449 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Natura: Sucho coby Damoklův meč aneb Dopadneme jako ve filmu Šílený Max?

Naše planeta se otepluje, navíc docela závratným tempem. Loňský rok překonal všechny dosavadní rekordy a byl nejteplejším rokem, jaký byl kdy na zeměkouli naměřen. Podle meteorologické služby Evropské unie Copernicus bylo v posledních 12 měsících o více než 1,5 stupně Celsia tepleji než v době před průmyslovou revolucí. Hranice 1,5 stupně je přitom podle vědců zlomová, aby se zabránilo fatálním negativním dopadům na život na Zemi.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/17/202423 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak ovlivňuje klimatická změna prostředí, ve kterém žijeme?

Co můžeme udělat, abychom zmírnili průběh a dopady klimatické krize? Proč se planeta otepluje? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/16/20243 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/15/202429 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Hrozila mu amputace. Záchranáři se nevzdali a vzácného orla zachránili. Teď hnízdí v Německu

Za poslední rok přijaly záchranné stanice do péče přes 30 zraněných orlů mořských. Co je ohrožuje? A jak dopadl orlí samec, kterému hrozila amputace? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/12/202431 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Biologické invaze a jak o nich učit, chystaná mise sondy Hera k Didymu a další poslové k planetkám

Jak učit o biologických invazích (4:27) – Historie: Ledová povodeň roku 1784 (17:19) – Kniha: Krakonošova družina (22:08) – Kosmonautika 2024, 6. část: K planetkám (27:02) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/12/202441 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Příroda je jeden z kapitálů. USA i Čína jej měří a spojují s výkonností hospodářství, říká expert

Organizace spojených národů vytvořila koncept, který se zabývá takzvaným účetnictvím přírodního kapitálu. Cílem je zjistit, jak ekosystémy ovlivňují ekonomiku a společnost. Proč je to důležité a jak to můžeme měřit? V pořadu Leonardo Plus vysvětluje Tomáš Baďura z institutu Czech Globe, který se věnuje environmentální ekonomii.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/11/202449 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Natura: Praha je v oblasti biodiverzity unikát. V žádné jiné metropoli nenajdete sady a pastviny plné ovcí

Živá a čistá příroda uprostřed Prahy? Možná se vám to zdá jako protimluv, ale není – pokud hledáte louky plné kvetoucích trav, pastviny s ovcemi, kozami a kravami, sady plné třešní, hrušní a jabloní, políčka plná bylin, čisté rybníky a pestré lesy, najdete je právě v našem hlavním městě.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/10/202423 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Ještěrka nebo had? Fascinující scinky můžete chovat i doma

Kde scinkové žijí, čím se živí a můžete je chovat i doma? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/9/20243 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Zábavné historky ze života veterináře, který pracuje v hlubocké zoo

Čtyřicet let, tak dlouho vykonává veterinární praxi v Zoo Hluboká veterinář Emanuel Krejcar. Už pro magazín Máme rádi zvířata vzpomínal na své pracovní začátky, teď se posuneme v čase o něco dál. O zábavné historky nebude nouze. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/8/202433 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Od pralesů k horám: Tisíce druhů jihoamerických žab a letošní plány výzkumu Merkuru, Venuše a Marsu

Od Amazonie k Andám: Tisíce druhů jihoamerických žab (4:41) – Procházka únorovou oblohou (23:50) – Kosmonautika 2024, 5. část: Merkur, Venuše a Mars (29:53) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/5/202441 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Roboti nezvládají věšet prádlo. Pomoct jim může umělá kůže fungující jako touchpad, popisuje vědec

Roboti mohou mít mnoho podob a jejich vývoj zdánlivě kopíruje evoluci člověka. Funkční humanoidní robot je tak pro vědce a techniky doposud velkou výzvou. Proč tomu tak je? „Věci, které jsou pro člověka naprosto přirozené, jako je chůze do schodů, jsou pro stroj z mnoha důvodu komplikované,“ popisuje pro Leonardo Plus Tomáš Svoboda, vedoucí Katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/4/202448 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Natura: Vlci a jejich budoucnost u nás

Po stopách vlků se vypravil ekologický magazín Natura. Už proto, že se o ně při nedávných cestách v regionech zajímal i prezident Petr Pavel a vyzval k zajištění rovnováhy mezi zájmy chovatelů a počtem vlků. Po tom, jaká je budoucnost těchto velkých šelem v naší krajině, na Šumavě pátrala Markéta Ševčíková.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/3/202423 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Co obnáší chov korálovky pruhované a další zajímavosti ze světa zvířat

Magazín Máme rádi zvířata zavede do domácnosti chovatel hada, konkrétně korálovky pruhované kalifornské. Pak přidá informace o tom, jak poznat a léčit kokcidiózu u ptáků, a také vysvětlení čínského přísloví, které se týká vzácnosti raků. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/1/202417 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Nový „závod o Měsíc“, sluneční sonda Parker Solar Probe jako držitel rekordů a výzvy paleogenetiky

Kosmonautika 2024, 4. část: Měsíc a librační body (4:22) – Historie: Řecko-perské války (20:54) – Sluneční rekordman Parker Solar Probe (26:54) – Paleogenetika (33:02) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/29/202440 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Biolog: Spojené jako kostky lega. Ocásek ještěrky je odolný, ale umí se utrhnout ve správnou chvíli

Často máme dojem, že my lidé jsme na planetě tvory nejdokonalejšími, ale při zkoumání jiných živočichů zjistíme, že se jim v některých ohledech ani zdaleka nevyrovnáme. Nedokážeme rychle regenerovat a vyléčit si sami fatální zranění, neumíme v případě nebezpečí odhodit část těla a zařídit si to tak, aby nám okamžitě narostla nová. Jak to jiní živočichové umí? To vysvětluje pro Leonardo Plus biolog Jaroslav Petr.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/28/202449 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Natura: Invaze výrobků, označených jako eko končí. Europarlament schválil zákon zakazující greenwashing

Greenwashing už pronikl do všech odvětví obchodu i průmyslu, a přestože by podle překladu mělo jít o „zelené vymývání mozků“, jde spíš o „lakování nazeleno“.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/27/202423 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Je slepýš had? Může se dožít až 30 let

Slepýš křehký je v Česku silně ohrožen a likvidovat ho je nezákonné. Kde na něj můžete nejčastěji narazit? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/26/20243 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Exteriér srnčí zvěře v myslivecké mluvě a lov ryb na dírkách

Magazín Máme rádi zvířata pokračuje v seriálu o myslivecké mluvě, řeč bude o exteriéru srnčí zvěře. K tomu přidáme povídání o lovu ryb na dírkách. K poslechu zve Martin Hlaváček.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/25/202434 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Neposeda s rezavým ocáskem: Pták roku rehek domácí, česká zima a soukromé firmy na cestě do vesmíru

Pták roku, rehek domácí (4:24) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Jak hledat život na exoplanetách (19:16) – Kosmonautika 2024, 3. část: Aktivity soukromníků (24:40)Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/22/202439 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Život na Marsu? Na astronauty by čekaly ostré kameny, toxický prach i smrtící záření, popisuje vědec

Jak reálná je výprava člověka na Mars, nebo dokonce kolonizace Marsu? „Představte si kamenitou poušť, kde je množství ostrých načervenalých kamenů. Ve sci-fi je vše snadné, reálně ale musíte na Mars dostat obrovské množství vybavení,“ vysvětluje Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd, geolog, spisovatel a popularizátor vědy, člen poradního panelu Evropské kosmické agentury pro výběr sond k průzkumu naší sluneční soustavy.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/21/202449 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Natura: Jak se žije v ekologických organizacích: Veronica z Brna a Hostětína

Liší se pohled veřejnosti na změny v životním prostředí i v závislosti na jejich věku? Setkávají se ekologové a ekoložky z Ekologického institutu Veronica s tím, že boj za lepší klima je záležitostí mladých? Co přivedlo absolventy pedagogiky nebo marketingové komunikace do neziskové organizace, která se věnuje mimo jiné klimatickému vzdělávání dospělých?Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/20/202423 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinář Emanuel Krejcar se už čtyři desítky let stará o zvířata v hlubocké zoo

Hostem pořadu Máme rádi zvířata je veterinář Emanuel Krejcar. Už neuvěřitelných 40 let ošetřuje zvířata v hlubocké zoologické zahradě. Povídání o jeho práci je součástí seriálu o historii i současnosti Zoo Hluboká. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/18/202433 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Spor o mramory aneb Dědictví lorda Elgina a výběr z očekávaných nových družic na zemské orbitě

Spor o Elginovy mramory (4:25) – Příběhy se čtyřkou: Hlávkova nadace (19:58) – Kniha: Ostrov v plamenech (24:20) – Kosmonautika 2024, 2. část: Družice na orbitě (29:00)Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/15/202441 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Jak zabránit korupci? Digitalizace, transparentnost a poradenství s veřejnými zakázkami, radí vědci

Fenomén korupce zajímá nejen policii České republiky, ale i vědce. Jednou z nich je i socioložka Kristýna Bašná, která se svým týmem v uplynulých třech letech zkoumala různé formy uplácení a zneužívání postavení. Zaměřila se na šest různých sektorů veřejného života v Česku včetně sportu, školství nebo i zdravotnictví. Ve kterém je nejrozšířenější? Vysvětluje pro Leonardo Plus Kristýna Bašná ze sociologického ústavu Akademie věd.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/14/202449 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Natura: Nekácejte staré stromy. Můžou nám pomáhat v boji proti následkům změny klimatu

Strom toho umí mnoho: je domovem pro živočichy, působí jako protihluková bariéra, zvlhčuje vzduch, vyrovnává teplotní extrémy a působí i jako přirozený filtr škodlivých látek.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/13/202423 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Můžou zvířatům ublížit mrazy? Je nutné je nějak chránit? Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/11/202428 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Jaký je rozdíl mezi magmatem a lávou, jak vznikají sopky a proč se jim říká vulkány?

Tenhle díl podcastu Zvídavec bude pěkně žhavý! Prozradíme, jak se rodí sopky a co všechno o nich lidé (ne)vědí. Další epizody najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/11/20243 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Po stopách miliony let starých ohňů a očekávané dění na kosmických stanicích na zemské orbitě

Stopy pradávných ohňů (4:26) – Procházka lednovou oblohou a pozorovatelské tipy na celý rok (19:14) – Kosmonautika 2024, 1. část: Dění na kosmických stanicích (25:34)Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/8/202441 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Říct ve správný okamžik správnou věc? Je v pořádku to udělat až později, radí terapeut Vojtko

Jako lidé nemáme pouze kognitivní inteligenci, která se měří takzvaným inteligenčním koeficientem IQ. Je jich mnoho druhů a už od 90. let minulého století se psychologové věnují například inteligenci emoční. Jaké má stupně? A jak jich můžeme dosáhnout? Pro Leonardo Plus vysvětluje párový terapeut Jan Vojtko.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/7/202449 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Natura: Biodiverzita 2024 aneb konec života na planetě?

V Česku by už letos mohla vzniknout nová chráněná území – Soutok na jihu Moravy a také největší CHKO Krušné hory. Na globální i evropské úrovni vzniká legislativa, která se věnuje obnově člověkem poničené přírody. Je to cesta, jak zastavit rychlý úbytek živočišných a rostlinných druhů? Co jsou v současnosti zásadní kroky, které povedou k obnově biodiverzity? Jaká je praxe v Národním parku Šumava?Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/6/202423 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Sokolí mláďata, králíci pomocníci, osel ochranář. Připomeňte si nejlepší reportáže roku 2023

První lednové vydání magazínu Máme rádi zvířata je vzpomínkové. Do výběru nejlepších reportáží loňského roku se dostala například výprava za sokolími mláďaty na komín českobudějovické teplárny. Také připomeneme návštěvu chovatelky teddy králíků, kteří pomáhají dětem s psychickými problémy, kočku birmu posvátnou, která se kamarádí se špringršpanělem, a osla, který dokáže ochránit stádo ovcí před vlky. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/4/202423 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Vlk, který vypadá jako vysoká liška? Seznamte se s vlkem hřivnatým

Čím se živí? Jaké zvíře svou chůzí připomíná? Kde žije a jak mu přezdívají domorodí indiáni? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/3/20242 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Nová generace výpočetní techniky? Kvantové počítače využívají ke zpracování dat jevy kvantové fyziky

Data reprezentují kvantové bity neboli qubity. Jak kvantové počítače modelují složité fyzikální systémy? A jaké informace nám mohou v budoucnu poskytovat o jejich chování? Kde se kvantové počítače využívají a jaký je jejich potenciál? Hosty pořadu Leonardo Plus jsou vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský a informatik Jakub Mareček z ČVUT. Moderuje David Slížek.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/31/202349 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Natura: Národní park na Křivoklátsku bude, tvrdí ministr Hladík

Nejcennějším historickým bohatstvím každého národa a každé země jsou památky a nedotčená příroda. Proto vyhlásil americký prezident Grant v roce 1872 Yellowstone jako první národní park na světě, proto se pak díky švédskému parlamentu objevilo v květnu 1909 prvních devět národních parků v Evropě.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/30/202323 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Jiří Marek z Písku musí v období těsně před koncem roku na ryby, i kdyby se dělo cokoli

V magazínu Máme rádi zvířata zazní vyznání sportovního rybáře Jiřího Marka z Písku, který v období těsně před koncem roku musí na ryby, i kdyby se dělo cokoli. Dále se budeme věnovat myslivecké mluvě, dozvíte se, jak se hodnotí trofejní kusy jelení zvěře, a ještě přidáme příspěvek posluchače Blahoslava Voharčíka o jeho setkání s užovkami. K poslechu zve Martin Hlaváček.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/28/202324 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Walliská černonosá ovce vypadá jako plyšák. Kde žije?

Pochází ze Švýcarska a je nápadně podobná animované ovečce Shaun. Čím vším je zajímavá? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/26/20232 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Jak se stavěl Chrám sv. Víta? Dlouho a hotový byl až 11 let po vzniku Československa

Chrám sv. Víta je symbolem nejen Prahy – stal se ikonickou značkou, takže si neuvědomujeme, že po staletí byl ruinou a dnešní podobu má až od roku 1929. Kdo ho dostavěl a za jakých okolností probere přímo na místě s architektem Zdeňkem Lukešem Markéta Ševčíková. (repríza)Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/24/202349 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Natura: Sami jsme původně ryby, přitom o nich moc nevíme. Proč jsou Češi tak fixováni na kapra?

Mezi typické atributy vánočních svátků patří od nepaměti ryba. Ryba jako křesťanský symbol, ryba jako postní jídlo, ryba a především kapr coby česká národní tradice. Jenže co o rybách vůbec víme?Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/23/202323 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Jak zoo v Hluboké nad Vltavou zachraňovala puštíky bělavé

Bývalý ředitel hlubocké zoologické zahrady Vladimír Holas vypráví o záchraně puštíka bělavého. Program na udržení této nápadné sovy v naší přírodě totiž patří mezi jeho významné počiny v době, kdy zoo vedl. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/21/202328 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Sonda Euclid, temná hmota a geometrie vesmíru. Léčiva ve vodách, kde se tam vzala a co s nimi

Nový evropský kosmický dalekohled Euclid (4:42) – Historické souvislosti: Tři králové a křížová výprava (21:04) – Léčiva ve vodách, kde se tam vzala a co s nimi (27:04) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/18/202343 minutes
Episode Artwork

Leonardo Plus: Oteplení planety o půl stupně může znamenat hranici mezi životem a smrtí, říká analytička

Máme za sebou nejteplejší rok v historii měření. A nově také rok, kdy se lidstvo poprvé dohodlo, že kvůli závažnosti změny klimatu přestane využívat ropu, plyn a uhlí. „Samotný akt je odsouhlasen všemi vládami světa, je to opravdu velký úspěch,“ chválí Romana Jungwirth Březovská, analytička klimatického týmu Asociace pro mezinárodní otázky a expertka Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/17/202350 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Natura: Praha a stromy. Proč některá stromořadí mizí a čím jsou nahrazována?

Hlavní města ve většině zemí Evropy se pomalu stávají neobyvatelnými: potýkají se s narůstajícím prachem, hlukem a exhalacemi, v létě se kvůli přehřátým autům a spuštěným klimatizacím mění v rozžhavené tepelné ostrovy. Zlepšit podmínky k životu by mohly vzrostlé stromy, ale těch velkých a dospělých v metropolích ubývá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/16/202323 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/14/202326 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Kde se během zimy schovává hmyz a co tam dělá?

Od jara do podzimu je hmyzu všude plno a pak se najednou ochladí a nikde nic. Rozhodně to ale neznamená, že by všechen uhynul. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/14/20233 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Radioaktivní „oko“ na Měsíci, ukrytá Theia a další povídání ve skrytu šachtových hrobek Abúsíru

Tajemství Měsíce a zničené planety Theiy (4:51) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Pohledy do černých děr (21:58) – Ve skrytu šachtových hrobek egyptského Abúsíru (27:24) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/11/202341 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Natura: Lipová alej ve městě? Zapomeňte na minulost, málokteré druhy stromů v současných městech přežijí

Stromy ve městech vnímáme spíš jako dekorativní prvky, a přitom bychom se bez nich dnes neobešli. V létě ochlazují a zvlhčují rozpálené ulice, čistí vzduch a poskytují stín, v zimě se stávají bariérami proti větru a sněhu.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/9/202323 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Vánoční setkání se sovou Rozárkou a také připomínka, že cukrovím zvířatům nepřilepšíme

Magazín Máme rádi zvířata v duchu vánočním. Představíme vám Rozárku, sovu pálenou, která je středem pozornosti na adventních trzích v Českých Budějovicích. Veterinářka Lucie Míková připomene, že cukroví, vánočka a další vánoční dobroty nejsou zdravým mlsáním pro zvířecí mazlíčky. Dozvíte se, jak moc je pro šéfa Rybářství Nové Hrady Lubomíra Zvonaře důležitá kapří šupina pod talířem se štědrovečerní večeří i na rybách v rybníce. K poslechu zve Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/7/202319 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Vyznavači ohně: krasci, kouřomilky a další pyrofilní hmyz. Hrobka královského písaře v Abúsíru

Málo známý pyrofilní hmyz (4:35) – Příběhy s trojkou: Bostonské pití čaje (20:25) – Kniha: Stopy evropských zvířat (24:25) – Hrobka královského písaře v Abúsíru (28:25)Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/4/202342 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Konvalinka: Příroda nepočítá s tím, že tu budeme do devadesáti

Během stárnutí dochází v našem těle k tak složitým dějům, že jim vědci zatím dostatečně nerozumí. I po desítkách let výzkumů lidstvu stále chybí účinná léčba na Alzheimerovu chorobu, upozorňuje Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/3/202349 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/30/202330 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Ostrovy za obzorem. Navigace domorodých plavců Pacifiku a akustická výprava za „pšoukáním“ tetřívků

Navigace domorodých mořeplavců Oceánie (5:07) – Procházka prosincovou oblohou (22:30) – S mikrofonem za tetřívky obecnými aneb O „pšoukání“ kohoutků (28:35) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/27/202343 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: V Česku žije jedovatý savec rejsec. Člověku ale neublíží

Určitě znáte jedovatou zmiji. Dokážete ale vyjmenovat alespoň tři jedovaté savce? O této zvláštní skupině zvířat si budeme povídat s doktorem přírodních věd Milošem Anděrou. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/27/202332 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Rozkošní damani jsou příbuzní slonů. Voňavou směs jejich moči a trusu domorodci žvýkali

Proč jde z těchto rozkošných zvířátek někdy strach? A kde byste je našli? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/27/20233 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Natura: Šumava je otevřená učebnice. I nás překvapuje, jak se příroda chová, říká ředitel správy NP Šumava

Národní park Šumava letos oslavil 32 let od svého založení, Chráněná krajinná oblast Šumava 60 let existence a už při jejím zakládání bylo jasné, že podobné horské smrčiny, pralesy, slatě, rašeliniště a karová jezera nemají v Evropě obdoby.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/25/202323 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Se zkušeným rybářem na lovu dravých ryb a nahlédnutí do prvního městského holubníku na jihu Čech

V magazínu Máme rádi zvířata se se zkušeným rybářem vydáme na lov dravých druhů ryb. Dále se dozvíte, jak probíhá zarybňování rybářských revírů a odkud se berou násadové ryby. Na závěr navštívíme první jihočeský městský holubník, který se nachází vedle autobusového nádraží v Českých Budějovicích. K poslechu zve Martin Hlaváček.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/23/202341 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Skřítci, elfové a výtrysky: Bouřkové přízraky pod hranicí ionosféry a druhá výprava za vůní lanýžů

Bouřkové přízraky pod hranicí ionosféry (4:55) – Historické souvislosti: Pohádka o žluté hvězdě a bílém slunci (24:01) – Putování za vůní lanýžů, 2. část (30:04) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/20/202340 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč listy stromů na podzim mění barvu?

Jak strom pozná, že se mění roční období? Co způsobuje změnu barvy listů? A proč by se mělo spíše říkat, že se listy odzeleňují? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/20/20233 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Architektka: Naši předkové dávali rádi na odiv majetnost. Jejich domy ale bývaly zdobené jen zpředu

Středobodem většiny tradičních měst jsou náměstí. Hlavním důvodem, proč vznikala, byl obchod. V minulosti měla ale sídla rozdílná práva, takže byť existovaly vesnice s rozměrným centrálním prostorem, nebyl využíván pro trhy. Obchod se rozvíjel například v Telči, které pro Leonardo Plus popisuje architektka Zuzana Pešková: „Naši předkové dávali velmi rádi na odiv, co si mohou nebo nemohou dovolit. Ve zdobných štítech budov dávali najevo svoji bohatost,“ zmínila.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/19/202349 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Natura: Česká republika je v Evropě jediná, která nemá jednotný systém nakládání s odpady

To řeší každá obec, město i městská část po svém. Ekologický magazín Natura se vypravil do míst, které jsou pozitivním příkladem. Spolek Arnika totiž vyhlašuje každý rok soutěž Odpadový Oscar  a snaží se upozornit na města a obce, které efektivní cestu našly a jsou díky tomu krásné, čisté a navíc ušetří. Dnes se podíváme do dvou z nich. Naturu připravila Markéta Ševčíková.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/18/202323 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak velká je nejmenší rostlina na světě? Drobnička je u nás kriticky ohrožená

Asi už sám název napoví, že to nebude obr z říše rostlin. Jak malá ale drobnička skutečně je? Kde ji můžete spatřit? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/17/20232 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Jaká byla hlubocká zoologická zahrada na konci 20. století

Hostem magazínu Máme rádi zvířata je bývalý zoolog a ředitel zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou Vladimír Holas. Zoo šéfoval od roku 1990 do roku 2000. Právě o této době vypráví Jitce Cibulové Vokaté.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/16/202337 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Tajemství veverek z filmu Karlík a továrna na čokoládu

Také máte rádi film režiséra Burtona o návštěvě neuvěřitelné továrny na cukrovinky? A zaujala vás scéna s desítkami veverek louskajícími ořechy? Známe jejich tajemství!Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/15/20232 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Stromy předků: Genealogie čili rodopis a první putování za vůní lanýžů

Genealogie čili rodopis (4:22) – Mýty, omyly a novinky astronomie: 100 let planetárií (20:05) – Putování za vůní lanýžů, 1. část (25:37) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/13/202341 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Terapeutizování partnerů je past 21. století. Intimita může být i o tajemství, míní terapeut Vojtko

Lidé vytvářejí partnerské vztahy nejen kvůli zalíbení, ale i kvůli péči, do níž patří i vzájemné svěřování se. I to by ale mělo mít hranice. Když se jeden partner tomu druhému stane terapeutem, může to vytvořit řadu komplikací. „V tu chvíli nemá čas pro sebe, pro vlastní sebereflexi a neustále musí být v pozoru, co se tomu partnerovi nebo partnerce děje,“ popisuje příklad párový terapeut Jan Vojtko.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/12/202349 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Natura: Bytový dům 21. století? Nízkoenergetický, se zelenými střechami a podporující mezilidské vztahy

Udržitelné pasivní domy mohou urbanisticky zapadat i do centra města. Tři takové s celkem 156 „zdravými byty“ vznikly na místě původního sídla České námořní plavby v pražských Strašnicích. Novostavba Green Port Strašnice vyhrála v kategorii Náš domov v 5. ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards a zaujme využitím přírodních materiálů, zelenými střechami, množstvím zeleným ploch i komunitními prostory pro setkávání, odpočinek a městské zahradničení.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/11/202323 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/9/202330 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Mokré království. Rašeliniště Jizerských hor a vzpomínka na astronoma Josipa Kleczka

Jizerskohorská rašeliniště (4:28) – Příběhy s trojkou na konci: Stěrače stírají (19:29) – Knihovnička: Náčelník (23:32) – Vzpomínka na astronoma Josipa Kleczka (27:42) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/6/202342 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Roztomilý kuskus dokáže drsně bránit své teritorium. Kam za ním vyrazit v ČR?

Už jste někdy viděli kuskuse? Víte, kde žije a čím se živí? Napovíme, že rozhodně ne kuskusem. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/6/20232 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Nahradí umělá inteligence učitele? Pokud je extrémně špatný, tak určitě, připouští pedagog

Asistent založený na umělé inteligenci (AI), který bude pomáhat s učením takovým tempem, jakým to žák potřebuje. I tak by mohlo v budoucnu vypadat personalizované vzdělání, kde moderní technologie doplní běžnou výuku. Budou ale děti v budoucnu vůbec ještě chodit do školy? „Potřebujeme mít sociální kontakt, abychom zdravě vyrůstali. Umělá inteligence nás nepohladí,“ vysvětluje Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/5/202349 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Natura: Ekologická vozovna tramvají nebo brněnský lesopark vyhráli letošní Adapterra Awards

Adapterra je slovní hříčka, ve které se ukrývají slova: přizpůsobení a země. Stejně se pak jmenuje celorepubliková soutěž, kterou už popáté vyhlásila ekologická Nadace Partnerství. Cílem je najít lidi, kteří vymysleli a uvedli v život systém opatření, která nás mají připravit na extrémní výkyvy počasí v podobě sucha, veder, náhlých změn teplot nebo bleskových povodní.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/4/202323 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Návštěva u chovatelů skotského náhorního skotu a proč se říká „urousaný jako káně“

Co obnáší chov skotského náhorního skotu, řasy jako okrasa i příčina zdravotního problému a původ úsloví „urousaný jako káně“. To jsou témata magazínu Máme rádi zvířata. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/2/202317 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Lojové koule v plastové síťce jsou nebezpečné pro ptáky i psy

Čím je dobré ptáky na zimu přikrmovat? Kterým dalším zvířatům může uškodit síťka z lojové koule? A proč jim let do tepla trvá déle než let zpáteční? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/1/202340 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Chtěli byste doma psa pralesního? Roztomilý chlupáč uloví i kapybaru

Je to kuna? Je to medvídek? Ne, je to vzácná psovitá šelma – pes pralesní. Můžete ho potkat i u nás? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/31/20233 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Ježci teď mohou být i ve vaší zahradě. Nedávejte jim mléko, může jim ublížit

Jak poznat, že ježek potřebuje vaši pomoc? A kterým krmivem mu můžete přilepšit? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/30/202332 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Nová hnízdiště pro rarohy velké a jantar, zkamenělé slzy pravěkých stromů

Hnízdiště pro rarohy velké (4:21) – Procházka listopadovou oblohou (20:48) – Jantar: Zkamenělé slzy pravěkých stromů (25:59) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/30/202340 minutes
Episode Artwork

Leonardo Plus: Izraelská věda je na světové špičce, teď se ale zastavila. Studenti dostávají povolávací rozkazy

Věda a výzkum jsou v Izraeli velmi podporovanými obory. Izrael do nich investuje přes 5,5 procenta HDP, což je v žebříčku celosvětových výdajů významný podíl. Výzkum se ale s probíhajícím konfliktem zastavil. „Většina mých studentů jsou povolaní, čekají buďto na hranici Libanonu, nebo na hranici Gazy,“ popisuje česko-izraelský vědec a pedagog Jakub Abramson z Weizmannova institutu.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/29/202349 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Natura: Chceme z vysazování alejí vytvořit celonárodní hnutí. Za každého občana strom, říká otec projektu

Naše republika má narozeniny a jak je lépe oslavit než sázením stromů? Některé iniciativy pořádají sbírky na nové semenáčky do zničených lesů, do sázení se dokonce za podpory masivní reklamy zapojily i některé firmy, aby povinně snížily svou uhlíkovou stopu.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/28/202323 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Invazní druhy ryb, téma přemnožení zvěře a příběh s krahujcem

V magazínu Máme rádi zvířata budeme mluvit o invazních druzích ryb. Dále znovu otevřeme téma černé a srnčí zvěře, abychom oponovali názorům, že za její větší množství mohou myslivci. A ještě nabídneme další z příběhů Blahoslava Voharčíka ze Žirovnice, tentokrát s krahujcem. K poslechu zve Martin Hlaváček.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/26/202332 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Krajina má paměť. Když obnovíme zaniklý mokřad, vyrostou v něm stejné rostliny, překvapuje biolog

Proč je v naší přírodě potřeba zakládat nové mokřady? Kteří chránění živočichové v nich žijí? Co to jsou vlastně mokřady a kde je najdeme? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/24/202331 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Meandry a uran: Ploučnice v proměnách času a pterosauří vzpomínka na paleontologa Oldřicha Fejfara

Řeka Ploučnice v proměnách času (4:24) – Historické souvislosti: Válčit s Bohem (21:43) – Nebe plné pterosaurů a vzpomínka na paleontologa Oldřicha Fejfara (27:37)Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/23/202342 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Zeleň na „Kulaťáku“ zůstane. V nové zástavbě budou obchody, kavárny i kultura, popisuje architektka

Vítězné náměstí bylo navrženo před sto lety. Projekt architekta Antonína Engela na zástavbu Dejvic se datuje do roku 1924. Ústředním bodem mělo být kruhové náměstí, kterému se začalo říkat „Kulaťák“. Původně měl uprostřed plochy stát obelisk, dnes jím projíždí tramvaje. Náměstí ovšem čeká proměna. „Ke stoletému výročí si tato část nadělí novou zástavbu na bázi konceptu profesora Engela,“ říká architektka Zuzana Pešková z ČVUT.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/22/202348 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Natura: Břízy už mají 1,5 metru. Tak rychlá obnova po požáru překvapila i mne, říká ředitel parku

Mohutné skalní věže, brány, stěny, rokle a bludiště, monumentální pískovcová brána a na ně navázaný biotop. Pokud myslíte, že to vše najdete jen ve Spojených státech, jste na omylu – jde o relativně malé území o rozloze 80 kilometrů čtverečních na jihozápadě Šluknovského výběžku. Na Děčínsku, mezi obcemi Hřensko, Chřibská a vesnicí Brtníky.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/21/202323 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Nejmenší a asi nejzanedbanější zoologickou zahradou v Československu byla kdysi hlubocká zoo

Hostem magazínu Máme rádi zvířata je bývalý zoolog a ředitel zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou Vladimír Holas. Nastoupil v době, kdy to byla nejmenší a asi nejzanedbanější zoo v Československu. Jeho vzpomínání je součástí seriálu o historii současné Zoo Hluboká. Ve studiu ho doplní současný zástupce ředitele Roman Kössl. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/19/202329 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak obrovská je manta obrovská a proč se jí říkalo ďábelská ryba?

Kde manty žijí a jsou nějak nebezpečné? Seznamte se s fascinující obyvatelkou moří. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/19/20233 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Ománem šly dějiny: vědci, pěstní klíny a kamenné pyramidky. Paleontologova dobrodružství v Maroku

Omán: Archeologové v pouštích jižní Arábie (4:22) – Astronomie: Přijdeme jednou o Měsíc? (22:11) – Zkamenělý pravěk Maroka, 2. část: Paleontologova dobrodružství (27:41) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/16/202339 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: „Chcete mít spolu děti? Vždyť ona je postižená.“ Lidé s hendikepem bojují s předsudky, říká Vojtko

Po emocích, intimitě a partnerství touží lidé bez rozdílu, ale někteří to mají těžší. Ať už kvůli předsudkům, nebo proto, že o nich rozhoduje někdo druhý. Čím si ve vztazích procházejí lidé s hendikepem a jejich partneři? „Mnoho mých klientů na terapii vysvětluje, že se musí vypořádávat se svým okolím. Panují mýty, že tito lidé nejsou sexuálními bytostmi,“ vysvětluje párový terapeut Jan Vojtko.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/15/202349 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Natura: Přírodu nechráníme – a filmy o ní netočíme – kvůli ní, ale především kvůli sobě

V Brně proběhl minulý týden už 49. ročník mezinárodního festivalu filmů s ekologickou tematikou Ekofilm. Je to nejstarší a také největší festival svého druhu na světě, jezdí na něj tvůrci ze všech koutů zeměkoule a snaží se přijít na to, jak lidstvo přimět, aby nad otázkou životního prostředí – a naší rolí a budoucností v něm – začalo víc přemýšlet.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/14/202323 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/12/202330 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Co dokáže sup? Spořádá až 1,5 kg masa, stráví i kosti a nevadí mu ani zvíře nakažené morem

Dokáže sup lovit, nebo jí jen mršiny? A jak to, že dokáže sníst i shnilé maso? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/10/20233 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Zkamenělý pravěk Maroka: trilobiti, další fosilie v poušti a pár zajímavostí z historie kalendáře

Zkamenělý pravěk Maroka, 1. část: Svět trilobitů (4:18) – Historie: Příběh streptomycinu (20:33) – Knihovnička: Když Brnem táhli mamuti (25:40) – Z dějin kalendáře (30:31) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/9/202341 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Politici jako by netušili, že tu jsou mladí lidé. Přehlíží jejich představy, míní historička

Snížení byrokracie, posílení sebevědomí, zlepšení systému vzdělávání a strategické investice jsou cestou, kterou se má Česko podle premiéra Petra Fialy (ODS) vydat. Pro širší restart je ale mimo jiné důležité, aby se Česko například odstřihlo od dotační ekonomiky. „Dotace deformují trh. Podnikatelé si to moc dobře uvědomují, ale samozřejmě je využívají, pakliže hrají v jejich prospěch,“ domnívá se historička ekonomie Antonie Doležalová.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/8/202348 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Natura: Permakultura je jako celostní medicína, říká zakladatel permafarmy Franěk

Víte, co je to permakultura? Spojuje v sobě anglická slova permanent (trvalý) a agriculture (zemědělství) a jde o styl přístupu k zemědělství, přírodě a životnímu prostředí usilující o trvalou udržitelnost nebo spíš o regeneraci přírodních zdrojů. Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/7/202323 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Dechberoucí podívaná. Kde najdete jeskyni se svítícími červy?

Když v této jeskyni zvednete hlavu, jako byste koukali na hvězdné nebe. Má to ale i méně romantickou stránku. Jakou? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/6/20232 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Plachý a neagresivní škrtič. Krajta královská je oblíbeným domácím mazlíčkem řady lidí

Krajta královská patří k oblíbeným domácím mazlíčkům. Jde totiž o plachého a neagresivního škrtiče, navíc patří k menším hadům, méně náročným na prostor. V magazínu Máme rádi zvířata to potvrzuje chovatel Lukáš Libert. Dále se dozvíte, co způsobuje vytváření močových kamenů u psů a proč se osobě, která má vyprovokovat hledaného zločince, říká volavka. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/5/202319 minutes
Episode Artwork

Planetárium: Obrazy z pravěké keramiky, Kristiánova legenda a její význam pro historii: co bychom bez ní nevěděli

Obrazy z pravěké keramiky a jejich možný význam (4:21) – Procházka říjnovou oblohou (21:11) – Stále záhadný Kristián, 2. část: Co kdyby byl mladší, než se říká? (26:38) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/2/202341 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč mají staří lidé větší uši a nos než ostatní?

Všimli jste si toho někdy? Také vám to vrtalo hlavou? Dožívají se snad vysoké věku jen lidé s velkýma ušima a nosem? To rozhodně ne. Jak to tedy je? Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/2/20233 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Havýš rohatý je podivná, ale krásná rybka. Čím je nebezpečný?

K čemu tahle ryba potřebuje rohy? Proč může být havýš pro ostatní ryby v akváriu nebezpečný? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/29/20233 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Úsměv od vody, změny, které čekají sportovní rybáře, a zajímavosti o budoucnosti zvířecí výživy

Magazín Máme rádi zvířata přináší jeden „úsměv od vody" rybáře Tomáše Kepra z Českých Budějovic. Pak se budeme věnovat budoucnosti zvířecí (ale možná i lidské) výživy prostřednictvím hmyzího proteinu. Na závěr bude řeč o novele vyhlášky zákona o rybářství, která přinese určité změny pro sportovní rybáře. K poslechu zve Martin Hlaváček.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/28/202333 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Poprvé bájnou krakatici vyfotili v roce 2004. Dokáže ulovit vorvaně?

Kolik tento přízrak z hlubin měří a jak loví? A proč toho o ní moc nevíme?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/28/20233 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Štiky nikdy nevylučují exkrementy tam, kde loví. Co dalšího o nich možná nevíte?

Proč štiky vyhledávají speciální místa, když chtějí „na velkou“? A uchylují se někdy ke kanibalismu? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/27/20234 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Lichtag poprvé ve filmu ukázal setkání člověka s bílým žralokem bez klece. Viděly to milióny lidí

Jak se Steve obrnil proti strachu při potápění se žraloky? Vypravte se s námi na ostrov Aldabra. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/25/202333 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Když Brnem táhli mamuti: galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos a spor o Kristiánovu legendu

Když Brnem táhli mamuti - Galerie Zdeňka Buriana (4:38) – Historické souvislosti: Bhárat, Indie... a zase Bhárat (19:01) – Stále záhadný Kristián, 1. část: Legenda (24:31) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/25/202341 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Ochladí oxidy síry planetu? Nemyslím si, směje se vědec. Lepší je investovat do obnovitelných zdrojů

Vlny veder, požáry, které přišly dřív než obvykle, na některých místech planety naopak silné deště a záplavy. Červenec 2023 byl vůbec nejteplejším měsícem od začátku měření. Za horky ale nestojí jen spalování fosilních paliv a produkce oxidu uhličitého, ale paradoxně i hromadné odsiřování. „Malinké kapičky kyseliny sírové vytváří vzduch bělejší, a tak na zem dopadne méně slunce,“ vysvětluje Jan Hollan z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/24/202348 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Natura: Udržitelný život v praxi aneb Jak žít ekologicky, ekonomicky a příjemně

Pokud patříte k lidem, kteří chtějí svět tvořit a měnit, ne jen pasivně přihlížet, a není vám lhostejná budoucnost planety, určitě jste si všimli, že probíhá Evropský týden pro udržitelný rozvoj. Do této akce, které se naše republika účastní od roku 2015, se vždy zapojuje přes 20 evropských států a letos poprvé do ní projektem Udrž to aneb Sedm dní pro planetu vstoupil i Český rozhlas. A samozřejmě i Český rozhlas Plus a pořad Natura.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/23/202323 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Bývalý zoolog hlubocké zoo vzpomíná na 70. léta, kdy zahrada vypadala úplně jinak než dnes

Pokračuje seriál o historii jihočeské Zoo Hluboká. Řeč bude o období, kdy se uvažovalo o zrušení zahrady a nakonec ji převzal krajský národní výbor. Na 70. léta v zoo, která tehdy vypadala úplně jinak než dnes a měla řadu nedostatků, vzpomíná bývalý zoolog Pavel Jezdinský, doplní ho současný zástupce ředitele Roman Kössl.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/21/202341 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Člověk za den spotřebuje neskutečných 4 500 litrů vody. Jak je to možné?

Kolik vody je potřeba na výrobu 1 litru mléka? Co všechno tvoří naši vodní stopu? A co se dá dělat pro její snížení? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/20/20234 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Vlna: Vodní lůzr Hana Řičicová nabírá body na hnoji. Radio Wave se účastní projektu Udrž to!

Moderátorka Vlny Hana Řičičová se zúčastnila projektu Českého Rozhlasu Udrž to!. Jejím úkolem bylo najít tři způsoby, jak změnit své každodenní návyky, aby byly ekologičtější. Ukázalo se, že kromě kompostování a procházek po přírodě ji nejvíce pálí spotřeba vody.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/18/202330 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Ropuchy mají dobrou paměť. V ČR žijí tři druhy, naučte se je rozeznat

Které tři druhy ropuch můžete potkat v České republice? Podle čeho se zbarvují? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/18/202331 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Ústecké objevy: jak se dostat k lithiu, barokní dveře v muzeu a další nálezy depozitární archeologie

Lithium a ústecká univerzita (5:25) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Výtrysky a sluneční vítr (19:08) – Barokní dveře a další objevy depozitární archeologie (24:44) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/18/202338 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Konvalinka: Neškodná přírodní látka? Úplná pitomost. I odvar z třezalky může odbourávat účinky léků

Není léku, který by neměl vedlejších účinků. Vědci se je snaží popisovat stejně dobře jako účinky záměrné. Ty neočekávané ovšem nemusí být vždy negativní a třeba přírodní látky nemusí být vždy pozitivní. „Například třezalka zrychluje odbourávání některých látek v organismu, takže pokud třeba berete pravidelně některé léky, dáte si na ně odvar z této byliny, tak přestanou fungovat,“ upozorňuje biochemik Jan Konvalinka.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/17/202349 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Natura: Udržitelný život chceme přeměnit v mainstream, říká zakladatel Envirofestu

Co vás napadne, když se řekne udržitelný rozvoj? Některé nic, jiní si řeknou, že už se z toho stává klišé. A pak jsou ti, pro které jsou naopak slova jako udržitelnost a udržitelný život natolik zásadní, že se rozhodnou uspořádat festival.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/16/202323 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Bezodpadový život dospělým často vštípí děti. Naučte se věci znovu používat, apeluje Zerowasters

Jak probíhá Týden bez odpadu? Jak začít s udržitelným životem? A co je to swap? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/14/202337 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/14/202330 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Z krunýře nemohou vylézt a dožívají se i 150 let, překvapuje ochranářka želv

Jak pomáhá mořským želvám sázení stromů na pobřeží? Z jakého živočicha se vyvinuly? A proč chodí tak pomalu? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/12/202333 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Indická cesta do vesmíru, touha po tmavém nebi a rady zkušeného astronoma

Indická cesta do vesmíru (4:35) – Historie: Joe Valachi a porušení omerty (19:05) – Kniha měsíce: Katáriové. Impérium lovců mamutů (23:34) – Touha po tmavém nebi (28:21) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/11/202341 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Kapok sloužil jako výplň plovacích vest, dnes se z něj šije outdoorové oblečení. Na čem roste?

Vypadá jako nadýchaná vata a našli byste ho v tobolkách mohutného stromu vlnovce pětimužného. Ten je opravdu fascinující. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/11/20233 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Natura: V Národním parku Podyjí mizí voda

Národní park Podyjí je nejmenším národním parkem v Česku a také jediným na Moravě. Kaňon řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem s hluboce zaříznutými meandry reprezentuje jedno z posledních zachovalých starých říčních údolí ve střední Evropě.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/9/202323 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Joe Valachi a porušení omerty aneb Komu říkají mafiáni pentito?

Členové mafiánských klanů newyorského podsvětí měli ve svých rodných listech často obce jako Corleone, Palermo a podobné. Jak mafie funguje se však dlouho příliš nevědělo.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/9/20233 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/7/202330 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Člunozubec umí hodiny bez hnutí stát a ulovit i mládě krokodýla. Proč se ho místní bojí?

Kolik měří jeho mohutný zobák? A jaké zvuky vydává? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/5/20233 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Chovatel pouští svého papouška ara navolno. Občas „loví“ cyklisty a běžce, směje se

Václav Peričevič dopřává svému papouškovi Ara ararauna volnost. Taková důvěra je možná jen díky velké lásce. Jak se k ní dopracovat? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/4/202332 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Podnikavý kočí, podvržené pravěké písmo z Žatecka a devadesátiny tajemné lochneské nestvůry Nessie

Podvržené pravěké písmo z Žatecka (4:19) – Procházka zářijovou oblohou (16:24) – Devadesát let od prvního široce publikovaného setkání s lochneskou nestvůrou (21:40) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/4/202339 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Uloví i lenochoda a inspirovala tvůrce filmů Harryho Pottera. Znáte skutečnou harpyji?

Harpyje pralesní dokáže ulovit i opici a možná vám bude tento pták někoho připomínat. Co má společného s filmy o Harrym Potterovi? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/4/20233 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Natura: Krkonošská tundra měnící se v tajgu a šakali v Podyjí. Změna klimatu mění i české národní parky

Globální změnu klimatu a její následky řešíme většinou v poměru k místu, v němž žijeme. Když je vedro, přemýšlíme nad formami ochlazení, přijdou lijáky a řešíme zatopené garáže a sklepy, v zimě zvažujeme, jak ušetřit a nezmrznout. Jak se ale globální změna klimatu a s ní spojené výkyvy počasí projevují v místech s nejvyšší ochranou – tedy v našich národních parcích? Budou ještě za 20 nebo 50 let vypadat stejně jako dnes?Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/2/202323 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Osel, který dokáže ohlídat před vlky stádo ovcí nebo krav

Osel poitouský je nejmohutnějším plemenem domácího osla. Svými rozměry předčí mnohá plemena koní.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/31/202321 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Zářivě růžový slimák se stal hvězdou vyhaslého vulkánu. Kde na něj narazíte?

Slimáky moc lidí neobdivuje. Tenhle krasavec, kterého vědci oficiálně objevili teprve v roce 2013, je ale jiný případ. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/31/20233 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Víte, že existují modré včely? Jakou barvu má jejich med?

Když se řekne včela, každého napadne žlutá a černá. V Austrálii to ale neplatí. Tam jsou i modré. Čím ještě se liší od včel medonosných? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/29/20232 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Po stopách našich prvních křesťanů: Již staří Germáni? Cyrilometodějská mise v tradici a skutečnosti

Byli mezi našimi Germány i naši první křesťané? (4:39) – Historické souvislosti: Advocatus Dei vs. advocatus diaboli (20:27) – Cyrilometodějská mise a Velká Morava (25:39) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/28/202340 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Nejvyšší má 19 metrů. Podivuhodné sukulenty a rady, jak je pěstovat

Krásná ozdoba každé domácnosti nebo zahrady, která nevyžaduje moc práce. Nebo ano? Poslechněte si největší zajímavosti o sukulentech. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/26/202325 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Natura: S metrákem nové podlahové krytiny si domů přinesete i 20 kg jedovatých ftalátů, říká lékař a ekolog

Tušíte, co všechno vdechnete při čekání na přechodu pro chodce na rušné křižovatce a že by vám nestačil ani respirátor s výdechovým ventilem? Víte, kolik toxických látek se uvolňuje z některých typů podlahových krytin a koberců z PVC a co všechno obsahují neškodně vypadající papírové obaly v fastfoodech?Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/26/202323 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Natura: "Když si domů přinesete metrák nové podlahové krytiny, přinesete si i 20 kg jedovatých ftalátů", říká lékař a ekolog MUDr. Miroslav Šuta

Tušíte, co všechno vdechnete při čekání na přechodu pro chodce na rušné křižovatce a že by vám nestačil ani respirátor s výdechovým ventilem? Víte, co všechno obsahují  neškodně vypadající papírové obaly v fastfoodech? Nenápadné, ale zákeřné toxiny jsou všude kolem nás a často o nich ani nevíme. A jsou celoživotním tématem muže, který je profesí lékař a srdcem ekolog. Na pátrání po toxinech se s ním vydala Markéta Ševčíková.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/26/202323 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak dlouho žije andulka a dokáže se naučit mluvit?

Co všechno víte o nejrozšířenějším papouškovi v lidské péči? Umí andulka mluvit a čím ji krmit?Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/25/20233 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Jak se daří mořským orlům na jihu Čech

Jak se daří mořským orlům na jihu Čech? Připravila Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/24/202317 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Je macarát jeskynní potomek draků? Žije až 100 let a bez jídla vydrží roky

Jaké to asi je, celý život strávit ve tmě? Své o tom ví tajemný tvor olm, zvaný také macarát jeskynní. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/24/20232 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč vlk nikdy nesežere havrana? O jejich tajemném přátelství věděli už indiáni

Jak to, že vlk nikdy úmyslně nezabije havrana nebo krkavce a ani by je nikdy nesežral? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/23/20232 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Kolumbus je považoval za mořské panny. Proč se kapustňákovi přezdívá mořská kráva?

Kapustňák je mírumilovný a důvěřivý tvor, který spadá do řádu sirén. Je taky jedním ze dvou savců na světě, který má pouze šest krčních obratlů.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/22/20233 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Jitrocel poslouží jako náplast a řebříček zastaví drobné krvácení. Naučte se využívat bylinky

K čemu se využívají jedovaté byliny? Kterým bylinkám se přezdívá rostlina pocestných a rostlina dřevorubců? Jak použít jitrocel jako náplast? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/21/202330 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Lovci mamutů podle malíře Libora Baláka a známé-neznámé kmeny Amazonie podle Mnislava Zeleného

Do starší doby kamenné s Liborem Balákem (4:29) – Astronomie: Matoucí astronomická terminologie (22:29) – Mnislav Zelený a ztracené indiánské kmeny Amazonie (27:49) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/21/202341 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Natura: Rys ostrovid. Bystrozraký a bystrosluchý samotář, po němž touží pytláci

Když mluvíme o návratu velkých šelem do naší přírody, každý řeší vlky a medvědy, ale málokdo si vzpomene na rysa ostrovida. Zahlédnout tuto největší středoevropskou a velmi plachou divokou kočku ve volné přírodě je téměř nemožné a odborníci detekují jeho pobyt podle stop, chlupů a trusu. Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/19/202323 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Užitečné informace o krmivech pro psy a kočky, zajímavosti o okounovi říčním a posluchačský příběh

Magazín Máme rádi zvířata přináší povídání o krmivech pro psy a kočky, vydáme se poznávat okouna říčního a ještě přidáme posluchačský příběh Marie Martschini z Českých Budějovic o kocourovi, který rád navštěvoval sousedy. K poslechu zve Martin Hlaváček.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/17/202328 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Existovali jednorožci? Za jejich roh lidé vydávali zub narvala

Zub narvala jednorohého měl sloužit jako důkaz existence jednorožců. Jeho majitel je přitom sám opředen tajemstvím. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/16/20233 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: V Africe zbývá už jen 7 000 gepardů, český pár cestovatelů se zapojil do jejich ochrany

Hana a Jaroslav Karlíkovi z České Třebové si v Africe našli domorodé přátele i srdcový projekt. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/14/202335 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Kosmonauti a kosmické karamboly, které dobře dopadly, staří čínští hvězdáři a vznik Krabí mlhoviny

Kosmické karamboly s dobrým koncem (4:11) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Čím nás vesmír orazítkoval? (16:43) – Staří čínští astronomové a hvězda–host (26:27) - ReprízaVšechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/14/202341 minutes
Episode Artwork

Natura: Ochranářská fotografie aneb jak se fotí zvířata?

Jak a v čem může pomoci fotografování zvířat k ochraně přírody? V Natuře vysvětlí zoolog, někdejší kurátor savců v ZOO Praha a nyní fotograf-ochranář Vít Lukáš. Mluvila s ním Markéta Ševčíková.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/12/202323 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak rychle by musel člověk běžet, aby překonal sprint brouka svižníka?

Jak rychle běží svižník – jeden z nejrychlějších tvorů na zemi? A můžete ho potkat i v České republice? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/11/20233 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Návštěva u chovatele vestfálských nosných slepic a informace o úrazech očí u koček

Vestfálské nosné slepice se u nás téměř nechovají. Jedním z mála chovatelů je Karel Jedlička z Drahotešic na Českobudějovicku. Navštívila ho autorka pořadu Máme rádi zvířata Jitka Cibulová Vokatá. Dále v magazínu zazní informace o úrazech očí u koček a také se dozvíte, jestli se mláďata něco radši učí od svých otců.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/10/202316 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč šeredný rypoš lysý fascinuje vědce? Nestárne a necítí bolest

Kde žije rypoš lysý? Čím se živí? Co má společného s rostlinami a včelami? A kdo vlastně řídí život v rypoším hnízdě? Poznejte rypoše lysého trochu blíž.Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/9/20234 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Největší zajímavosti o spánku zvířat. Kdo dřímá 20 hodin denně a kdo i za letu?

I zvířata potřebují spát. Něktrá spí dlouho, jiná krátce a některá to zvládnou dokonce za letu. Jen si to poslechněte. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/8/20233 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Planetárium: 150 let od objevu Země Františka Josefa, další arktická dobrodružství a stínové divadlo na Měsíci

150 let od objevu Země Františka Josefa, 2. část: Expedice (4:25) – Příběhy s trojkou: Výbuch sopky Krakatoa (20:55) – Rychle běžící stíny: Průvodce po Měsíci (26:15) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/7/202342 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Klára Notaro: Politické zvíře aneb loučení s medvědem

Kdo slavný se ve Francii skrývá pod jménem Yuan Meng? Je to zpěvák, politik, nebo úspěšný podnikatel? Nápovědou je, že Yuan Meng miluje bambusové výhonky ... ano, je to medvěd strakatý, čili panda velká.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/6/20233 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Naše tělo nepostřehlo, že už nejsme lovci a sběrači, říká biolog Petr

Naši předkové, a nejen ti lidští, žili celý svůj život v pohybu. „Dnes si říkáme, že bychom měli jíst pravidelně v malých porcích třeba pětkrát denně, ale takhle naši předci vůbec nežili. Když se dostali k mršině nebo něco ulovili, tak se nacpali k prasknutí, protože nevěděli, kdy se jim to zase povede,“ říká biolog a genetik Jaroslav Petr v pořadu Leonardo Plus. Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/6/202349 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Natura: Jak čelit extrémním vedrům ve městech? Ulice zahřívají i parkující auta a výpusti klimatizací

Globální změna klimatu přináší extrémní výkyvy počasí, které budou čím dál výraznější, a chceme-li přežít, musíme se přizpůsobit neboli adaptovat. Jenže to, že si upravíme vlastní dům nebo byt, nestačí, musíme změnit i prostředí kolem sebe, své město, krajinu, ve které žijeme, i svá pracoviště. Proto ekologická Nadace Partnerství už popáté vyhlásila soutěž Adapterra Awards.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/5/202324 minutes
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/3/202332 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Tahle zvířata už nikdy nikdo neuvidí. Proč vyhynul pták dodo zvaný blboun nejapný?

Na světě žije spousta krásných zvířat, smutnou pravdou ale je, že nebýt člověka, bylo by jich tu daleko víc. Proč už nepotkáte ptáka dodo nebo zebru kvaga? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/2/20234 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Zamrzlá moře Arktidy, rakousko-uherská polární expedice a vzpomínka na archeologa Jiřího Waldhausera

150 let od objevu Země Františka Josefa,1. část: Tajemný sever (4:35) – Procházka srpnovou oblohou (18:54) – Český ráj očima archeologa: In memoriam Jiří Waldhauser (24:42)Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/31/202342 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Karbon (CZ): Růst či nerůst: jak zachovat blahobyt a nezničit si přitom planetu?

Zatímco 10 % nejbohatších lidí má na svědomí zhruba 50 % všech emisí skleníkových plynů, na spodní polovinu světové populace připadá 12 % emisí. Vyplývá to z údajů databáze globálních nerovností World Inequality Database. Množství vypouštěných emisí tedy úzce souvisí s blahobytem. Je možné zachovat hospodářský růst a zároveň snížit emise oxidu uhličitého na nulu? A lze zajistit kvalitní život pro všechny obyvatele planety bez ekonomického růstu? To jsou otázky pro dvanáctý – poslední – díl česko-německého podcastu Karbon. Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/27/202324 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Jak se vyrábí krmiva pro domácí mazlíčky, posluchačský příběh a zajímavosti o koroptvi

Návštěva výrobny vlhkých krmiv zejména pro psy a kočky v Chotovinách. Posluchačský příběh, který vznikl v rodině našeho přispěvatele Blahoslava Voharčíka ze Žirovnice. A na závěr zajímavosti o koroptvi polní. K poslechu magazínu Máme rádi zvířata zve Martin Hlaváček.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/27/202328 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Každé třetí sousto jídla máme díky včelám. Proto jsou nejdůležitější organismus na světě

Ve které jeskyni jsou znázorněny první zmínky o včelaření? Jak jsou včely staré? A kolik medu vyprodukuje jedna včela za celý život? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/25/202341 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Medardova kápě a další pranostiky a co všechno jsou podle meteorologů srážky: meteorologický speciál

Medardova kápě a další pranostiky podle Jana Munzara (4:20) – Historické souvislosti: První telefonní rozhovory (22:50) – Srážky aneb Co padá z oblaků (28:08) - ReprízaVšechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/24/202342 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Co ukazují nové výzkumy biochemické podstaty života?

Proč by dnešní vědecké časopisy měly potíž uznat objev DNA?  Co přispělo k tomu, že se mezi badateli přestává mluvit o odpadní části naší dědičné informace? Hostem pořadu je Jan Konvalinka, biochemik a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Moderuje Martina Mašková.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/23/202349 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Natura: Ondřej Přibyla aneb Milovník Duny, šachu a přesných dat

„Příroda je pro mě víc o fyzikálních procesech než o zvířátkách, víc o průchodu záření atmosférou a chemii rozpouštění CO2 v oceánech,“ popisuje čerstvý laureát Ceny Josefa Vavrouška za výjimečný počin na poli ekologie. Tím je web a projekt Fakta o klimatu, kterým se snaží se svými kolegy přinášet relevantní, pravdivé a na vědeckých výzkumech postavené informace o globálních změnách klimatu i o tom, co to přináší.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/22/202323 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Jiří Andreska byl v 60. letech 20. století ředitelem hlubocké zoo. Na tu dobu vzpomíná jeho žena

Magazín Máme rádi zvířata přináší vyprávění devadesátileté Eriky Andreskové, manželky Jiřího Andresky, ředitele zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou v 60. letech minulého století. Pokračuje tak cyklus o historii zoo. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/20/202324 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak často útočí kosatky na lidi? A proč je zvláštní, že mají „babičky“?

Kosatka je všestranný predátor. Při lovu je velmi vynalézavá a lovecké zkušenosti předává i svým mladým. Je to také inteligentní a sociální tvor. Poznejte ji blíž. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/20/20233 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Příběhy z historie astronomie: Dalekohledy před Galileem a cesta Jamese Cooka za Venuší až na Tahiti

Dalekohledy „před dalekohledem“ (5:08) – Vulkán: planeta, kterou odepsal Einstein (20:10) – Kapitán James Cook, cesta na Tahiti a přechod Venuše přes Slunce (25:54) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/17/202340 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Bodlíni z Madagaskaru připomínají zvláštní ježky. Čím jsou zajímaví?

Žijí pouze na dvou místech na světě a jsou opravdu zvláštní. Poznejte tahle zajímavá zvířátka. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/17/20233 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Mladí ochránci vybízejí k procházkám: Ztráta kontaktu s přírodou je to nejhorší, co nás může potkat

Martin je předsedou a duší spolku Pestré Polabí. Společně s bratrem Pavlem je baví chránit přírodu. Cílem spolku je podpora biodiverzity v krajině východního Polabí. Co to vlastně je biodiverzita? A co může každý z nás udělat pro to, aby se nám tady žilo hezky? Moderuje Jitka Slezáková, ČRo Pardubice. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/16/202334 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Psychoterapeut Jan Vojtko hovoří o vývoji partnerského vztahu od zamilovanosti až po období, ve kterém spolu dvojice začne tvořit plány do budoucna

Jak zásadní rozdíl je mezi tolerancí a respektem nebo kolik existuje teorií o tom, podle čeho si vybíráme životního partnera? Moderuje Šárka Fenyková.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/16/202324 minutes
Episode Artwork

Názory a argumenty: Martin Fendrych: Poslední generace probouzí nenávist. Chyba

Sociální sítě nadzvedlo video z Německa. Odehrává se ve Stralsundu na hlavní silnici Heinrich Heine Ring. Klimatičtí aktivisté z hnutí Poslední generace tam blokovali dopravu nedaleko supermarketu.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/15/20233 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/13/202327 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Japonské sněžné opice zvládají mrazy a milují teplé koupele. Čím se ale v zimě živí?

Makak červenolící je kromě člověka nejseverněji žijící primát. Musel se tak přizpůsobit sněhu a mrazu. Jak? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/11/20233 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Švábi a krkavci. Čeští vědci na průzkumu novoguinejských jeskyní a létající lupiči ze skládek odpadu

Jeskynní šváb z Nové Guineje (4:58) – Historie: 120 let Staré dámy (17:15) – Kniha: Za neznámými tvory amazonských lesů (22:34) – Skládky odpadu a létající lupiči (26:30) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/10/202343 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Návštěva kočičího útulku a informace o onemocnění jater, které postihuje psy i kočky

V magazínu Máme rádi zvířata navštívíme kočičí útulek v Českých Budějovicích, kde v současnosti žije devatenáct koček. Veterinářka Lucie Míková popíše portosystémový zkrat, tedy onemocnění jater, které se vyskytuje například u psů a koček. Na závěr vysvětlíme, na jakém základě asi vzniklo přirovnání, že někdo jí jako vrabec. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/6/202318 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Družice SLAVIA, hledání surovin v kosmu a druhá návštěva tajemného Göbekli Tepe: chrámy nebo obydlí?

Česká kosmická mise SLAVIA a pátrání po surovinách mimo Zemi (4:45) – Procházka červencovou oblohou (18:08) – Tajemné Göbekli Tepe, 2. část: Chrámy nebo obydlí? (23:31) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/3/202341 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Kde můžete spatřit rehka domácího a kde vzal své jméno?

Šedý nenápadný ptáček může přistát i na vaší zahrádce. Pojďme se o něm dozvědět něco víc. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/30/20233 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/29/202335 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Která rostlina je nejjedovatější na světě? Roste i u nás

Jakou látku obsahuje? A může být někdy i zdraví prospěšná? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/28/20233 minutes, 1 second
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Dokážou piraně opravdu zabít člověka a ohlodat ho na kost?

Ve filmech i seriálech, naposledy například v hororovém hitu Wednesday, vystupují piraně jako krvežíznivé ryby, se kterými se rozhodně nechcete koupat. Jak je to doopravdy? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/27/20233 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Fantastické cesty: hledání života mimo naši planetu a monumentální stavby z tureckého Göbekli Tepe

Antologie Life Beyond Us: Život mimo nás (4:36) – Příběhy hvězd: Arktur, Strážce Medvěda a Supermanova rodná hvězda (18:53) – Tajemné Göbekli Tepe, 1. část (23:44) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/26/202339 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Česko prochází bouřlivým obdobím, cestu z tohoto stavu hledá filosof a ekonom Tomáš Sedláček

Česká ekonomika na místě přešlapuje, dusí nás plno věcí, které jsme si neuklidili, hodnotí současné hospodářské výsledky ekonom a filozof Tomáš Sedláček v pořadu Leonardo Plus. Co bychom podle něj měli změnit, abychom se posunuli dál?Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/25/202349 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Natura: Ceny Josefa Vavrouška: Doyen televizní ekožurnalistiky, popularizátor vědy a čistič přírody

Nejlepší tuzemští filmaři mají každý rok České lvy, nejlepší divadelníci ceny Thálie, hvězdy pop music Zlaté slavíky a ekologové mají Ceny Josefa Vavrouška. Josef Vavroušek byl prvním ministrem životního prostředí po sametové revoluci a už před ní se v tuzemské ekologii i budování občanské společnosti velmi výrazně angažoval.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/24/202323 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Setkání s mistryní světa v rybolovné technice a zajímavosti o parmách a podoustvích

V magazínu Máme rádi zvířata představíme dva druhy říčních ryb, parmu a podoustev, a také mnohanásobnou mistryni světa v rybolovné technice Kateřinu Markovou z Písku. Na závěr bude řeč o kunách, se kterými asi mnozí mají ne zcela pozitivní zkušenosti. K poslechu zve Martin Hlaváček.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/22/202331 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Ploskovice a Tábor: kameny spadlé z nebe, hornický Měděnec a popularizace montánní archeologie

300 let od pádu meteoritů u Ploskovic a další zajímavosti (4:36) – Historie: Machiavelliho Vladař (18:53) – Za horníky do Krušných hor, 4. část: Po stopách (23:44) Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/19/202341 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Vypravte se na pouť po pražských kavárnách, které ovlivnily historii

Historik architektury Zdeněk Lukeš v Leonardu Plus popisuje proměny významných pražských kaváren. Poslechněte si pouť po ikonických interiérech, kde se koncentrovalo české myšlení a ve kterých se odehrála řada událostí, které formovaly naši národní identitu a kulturu.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/18/202349 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Natura: Pavouci nejsou vždy kanibalové a mloci jsou mistři v dlouhověkosti, říká zoolog a fotograf Lukáš

Vít Lukáš je mužem několika profesí. Především je to zoolog – léta působil v pražské zoo jako kurátor primátů, pak pracoval na tvorbě nových sbírek v Národním muzeu. Je to ale i dobrodruh a cestovatel – projel Afriku i Asii a téměř celou Jižní Ameriku a 10 let žil v Chile. Je to také vědec a pedagog – založil úspěšnou přírodovědeckou stanici, vyučoval na dvou vysokých školách a vedl několik výzkumných projektů.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/17/202323 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Provopočátky ZOO jsou spjaté s Adolfem Schwarzenbergem a jeho výpravami do Afriky

Druhá část seriálu s Romanem Kösslem o historii a současti ZOO Hluboká nad Vltavou. Připravila Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/15/202323 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Co je to echolokace a kdo ji využívá?

Jak echolokace funguje? Kteří živočichové ji využívají? A k čemu jim slouží? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/13/20233 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Klub Rádia Junior: Jarních rojů včel se nemusíte bát, nejsou útočné, jen hledají nové místo, uklidňuje včelař

Jak včely vyrábí med? Jakým tanečkem se dorozumívají? To vše nám prozradí včelař Evžen Báchor. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/12/202331 minutes, 1 second
Episode Artwork

Planetárium: Život mezi štolami, v izolaci i na orbitě: Domy středověkých horníků, samota a její vliv na člověka

Za horníky do Krušných hor, 3. část: Život středověkého horníka (4:25) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Supernova ve Větrníku (22:23) – Z karantény až do vesmíru (27:29)Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/12/202342 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Proč nemáme u Vltavy české Silicon Valley? Legislativa hází vědě klacky pod nohy, tvrdí Konvalinka

Hlavní problém české vědy je, že tu sice máme excelentní vědu, skvělé ústavy a vynikající univerzitní pracoviště, ale pořád je jí málo a je obklopena průměrnými nebo podprůměrnými lidmi, soudí ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Jan Konvalinka.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/11/202349 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Natura: Senioři jako ekologičtí aktivisté? Proč ne: chtějí míň aut, víc zeleně a empatie

Pod označením ekologický aktivista si většinou představíte studenty, případně mladé lidi, kterým je do 30 let. Ekologičtí aktivisté jsou už dnes i mezi dětmi školou povinnými a např. v mezinárodním hnutí Fridays for Future. Jejich členové protestují proti necitlivosti dospělých ke klimatické budoucnosti. A je tam i mnoho těch, kterým ještě nebylo 18 let. Existují ale ekologičtí aktivisté i mezi seniory.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/10/202323 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Návštěva chovatelky zakrslých králíků a otázky o očkování zvířat

S magazínem Máme rádi zvířata navštívíte chovatelku zakrslých králíků, kteří vypadají jako plyšoví medvídci. K tomu přidáme informace o tom, jakou reakci může u zvířat vyvolat očkování, a také vysvětlení, proč asi vzniklo rčení „děvče jako kuna“. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/8/202319 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Planetárium: Hašply, mlátky, křesanice: Návštěva krušnohorských dolů a konec projektu Poklad na stříbrném Labi

Za horníky do Krušných hor, 2. část: V podzemí (4:16) – Historie: Balon bratří Montgolfiérů (20:26) – Kniha: Montánní archeologie (25:07) – Poklad na stříbrném Labi (28:42)Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/5/202342 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Medicína a etika. Jak často se věda dostává pod tlak ideologií a společenských objednávek?

Jsou dnešní lékaři lépe eticky vyzbrojeni, než byli například jejich nacističtí předchůdci? A můžeme se spolehnout, že pro dnešní medicínu je klíčová pravda? Hostem Leonarda Plus je bioetik a katolický duchovní Marek Vácha.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/4/202349 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Natura: Šaty v podobě matky země i nekonvenční divadlo: Dětští vítězové CO2 ligy se představili v Senátu

Naše společnost se mění a s ní i náš vztah k životnímu prostředí. Ve druhé polovině minulého století se o ekologii zajímala minorita, dnes se environmentalistika učí na univerzitách a z řady středoškoláků jsou ekologičtí aktivisté. Jak ale tuto problematiku vnímají děti školou povinné? Vědí, co se děje s klimatem, jak rychle mizí některé druhy rostlin a zvířat, jaký problém představují nezničitelné odpady, a tuší, na jaké planetě budou žít, až dospějí? Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/3/202324 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Máme rádi zvířata: Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/1/202328 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak dlouho žije jepice a co během toho času stihne?

Jsou jepice důležité pro ekosystém? Čím se dospělá jepice živí? A co je to bentos? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.Všechno z tématu Příroda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.