Winamp Logo
Český rozhlas - Digitální svět Cover
Český rozhlas - Digitální svět Profile

Český rozhlas - Digitální svět

Czech, Technology, 1 season, 178 episodes, 4 days, 16 hours, 53 minutes
About
Novinky ve světě internetu a komunikačních technologií.
Episode Artwork

Online Plus: Společnost Nvidia spustila testování lokálního chatbota, který si mohou lidé s výkonnou grafickou kartou zprovoznit na domácích počítačích

K čemu bude možné využít lokálního chatbota? A jak dlouho bude trvat, než začneme tato zařízení ovládat hlasem? Jak na úkor kvality obsahu ovlivňuje užitečnost nástrojů AI důraz na bezpečnost? Moderuje David Slížek.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/16/202423 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Mlácení prázdné Slámy. Mezigeneračnímu dramatu Sucho vládne mentální vyprahlost

Venkovský učitel Aleš, Bába z ledu Tonda a Divoký včelař Honza Vejnar tentokrát přišli do studia obzvlášť silně zavodnění. V Čelistech totiž zavládlo Sucho, které sem přinesl nový film Bohdana Slámy. Kromě toho vám moderátoři v novém díle poradí, zda máte snímek Zóna zájmu zařadit i do zóny vašeho zájmu, a zhodnotí také slepičí tanec Johna Travolty.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/16/202444 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Zákaz „hackovací hračky“ Flipper Zero? Zařízení údajně napomáhá při krádežích aut

Kanadská vláda chce zakázat prodej zařízení Flipper Zero, který využívá vysílač a přijímač v bezdrátových pásmech tak, že ho jeho uživatelé mohou využívat ke „škodění“ ostatním. Zvládne například zahltit smartphony v okolí, ovládat televize na veřejných místech nebo kopírovat přístupové karty. V poslední době ho ale údajně začali využívat i zloději aut.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/16/202423 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Quest: Fenomén Palworld si půjčuje nejen z Pokémonů, na rozdíl od nich se ale nebojí zbraní ani otroctví

Jarda s Lukášem tentokrát ve studiu přivítali vášnivého hráče Tomáše Urbánka, se kterým probrali aktuální herní trendy, třeba free-to-play střílečku The Finals, ale také hru Palworld, která si hned po svém představení vysloužila přezdívku „Pokémoni se zbraněmi“. Čím tahle dvojice uhranula miliony hráčů?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/9/202451 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Jeden život Franty mimozemšťana. Český pokus o sci-fi komedii by nezachránil ani sir Winton

Co by se stalo, kdyby E. T. přistál v běžné české obci, kterou známe z mnoha tuzemských filmů? Nejspíš by do roka nenáviděl ženy i migranty a zápolil s těžkým alkoholismem. Ani to se ovšem nestane v nové české sci-fi komedii Franta Mimozemšťan, ve které Jakub Prachař na rozdíl od Vlasty Buriala nedokáže pořádně prášit. Pozor u druhé koleje, motorák Čelistí právě přijíždí!Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/9/202441 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Označování AI obrázků? Jako kdyby se k vylhaným zprávám muselo psát, že jde o lež, hodnotí Koubský

Výtvory generativních AI modelů budou obsahovat informace o tom, že jde o uměle vytvořené nebo upravené dílo. Společnost OpenAI oznámila, že je začíná připojovat k obrázkům generovaným nástrojem DALL-E. Soubory nově obsahují skrytá metadata, která uvádějí, že jde o dílo AI. Uživatelé si mohou informaci zobrazit v různých specializovaných nástrojích.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/9/202424 minutes
Episode Artwork

Quest: Jak zahnat zimní chmury u her? Pomáhá nostalgie i nekonfliktní rutina

Únor je nejdepresivnějším měsícem v roce, kdy nedostatek slunečního svitu často začíná doléhat i na ty, kteří sezónními depresemi netrpí. Quest se zimní období rozhodl přečkat v teple domova, jak jinak než hraním. Které tituly Jardovi, Lukášovi a Šárce pomáhají vytrvat do jara?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/2/202450 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Vagínou proti patriarchátu. Jsou Chudáčci emancipační pohádka, nebo mainstreamová kamasutra?

Prvního února vládla ve studiu zlomenost. Tři chudáčci Aleš, Vít a Tomáš se sešli u mikrofonů a opět šířili jen skepsi, zmar a opičí puch. Věděli totiž, že je čeká hodně těžký rok. A že možná někoho z nich Willem Dafoe přešije na prasokohouta.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/2/202441 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Proběhla první implantace mozkového čipu. Budeme moci ovládat počítače pouhou myšlenkou?

Americká firma Neuralink, kterou vlastní podnikatel Elon Musk, se pochlubila první implantací mozkového čipu člověku. Čipy v mozku by mohly lidstvu pomoci udržet krok s umělou inteligencí nebo s obnovou funkce končetin ochrnutých lidí. Co to pro lidstvo a svět technologií znamená? A je tato informace přelomová, nebo je na závěry stále moc brzy?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/2/202423 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Quest: Japonské RPG Like a Dragon: Infinite Wealth sází na mix vážného dramatu a bizarní nadsázky

Série Yakuza se nedávno přejmenovala na Like a Dragon a pomalu se vzdaluje svým téměř dvacet let starým kořenům. Souboje inspirované reálným bojovým uměním vyměnila za hybridní tahový systém, stejně jako vystřídala hlavní hrdiny. Určitou původní DNA si ale uchovává i v osmém díle Like a Dragon: Infinite Wealth.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/26/202442 minutes, 1 second
Episode Artwork

Čelisti: Lvi nudí první. Dokument Karlos jde k zemi v prvním kole

Dost už hraní, dost už hraní, nadešel čas zápasu století: Čelisti vs Karlos. Aleš 5 kilo zhubl, Tomáš 10 přibral, Vít zkolaboval v kouřové sauně a na vážení se nedostavil. Forma pokulhávala, ale popravdě, na dokument Michala Samira a Šimona Šafránka nemusí mít člověk páru Connora McGregora, aby zápas ukončil v prvním kole. Tenhle český Tiger King z Wishe má pokročilou paradentózu.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/26/202441 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Problémy při spuštění státní aplikace eDoklady jsou tématem dnešního magazínu Online Plus

Všechny detaily celého projektu, včetně důvodů potíží při jeho spuštění, vysvětlí zástupce ředitele Digitální a informační agentury Petr Kuchař, který stál u zrodu aplikace eDoklady. Ptal se šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/26/202423 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Quest: Nepříliš nadějné vyhlídky: První The Last of Us je plné světlých zítřků, druhé může traumatizovat

Tři roky staré The Last of Us: Part II se v těchto dnech dočkává remasteru s novým herním režimem, stejně jako o sobě dalo vědět čerstvé herecké obsazení chystané druhé řady seriálové adaptace. Quest u té příležitosti ve studiu přivítal Filipa Brouka, filmového produkčního a především velkého fanouška celé série.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/19/202454 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Zemědělství vs. mystika z výprodeje. Drama Bastard tvrdě válcuje novou řadu Temného případu

Králové bramborových lidí Aleš, Vít a Tomáš zakrojili do namrzlé dánské hlízy. Rodák z Vysočiny a znalec lilkovitých plodin Tomáš pohostil kolegy produkty z proslulé sadební odrůdy Red Anna. Pochopitelně na počest severského historického snímku Bastard, v němž jsou brambory víc jak lidé.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/19/202443 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Začátek konce plastových dokladů? Už od soboty si můžete občanku uložit do mobilu

Od soboty 20. ledna mají mít čeští uživatelé možnost ukládat si údaje ze svého občanského průkazu do mobilního telefonu. Státní digitální a informační agentura spouští aplikaci eDoklady, která digitální kopii občanky ukládá a případně umožňuje se jí prokazovat.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/19/202423 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Quest: Prince of Persia: The Lost Crown je důstojným pokračováním dlouho pohřbené série

Návraty ke kořenům se ve hrách v posledních letech skloňují prakticky neustále. Jedním z nich je i čerstvý Prince of Persia: The Lost Crown, který místo 3D akčních adventur kráčí hlavně v šlépějích vyšlapaných úplně prvním dílem z roku 1989, přidává k nim ale i spoustu vlastních nápadů. Jak změna žánru perskému princi sedla?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/12/202455 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Slabomyslný trip. Drogy jsou zkratka, seriál Adikts slepá ulička

Kaiser Franz je mrtev, nad Andami padají letadla a Česká televize se pokouší o invenční a provokativní proti-drogovou osvětu. Byl to zkrátka týden plný katastrof, se kterými se Čelisti vypořádávají s typickou dávkou laskavosti a tematické gastronomie. Poučení je jasné: lepší hladovět v Andách než měnit jehly na Hlaváku.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/12/202442 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Online Plus: ChatGPT v automobilech? Volkswagen oznámil jeho zavedení do svých nových modelů

Firma Volkswagen oznámila, že nasadí ChatGPT do některých svých automobilů. Řidiči by ho pak mohli využívat pomocí hlasových povelů během řízení. Jaká rizika se s nasazením AI do automobilů pojí? A jaké výhody řidičům přinese?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/12/202423 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Quest: Čeká nás další herně nabitý rok? 2024 může být jen těžko lepší než 2023

Moderátoři Questu do roku 2024 vykročili pravou nohou a hlavně tradičně - se svou porcí vrcholně nepravděpodobných předpovědí pro světový i tuzemský herní průmysl. Kdo se loni nejvíc trefil, kdo byl úplně vedle a kdo koho odposlouchává?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/5/202445 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Konec boháčů v Anglii. Satira Saltburn se přehnaně snaží, hodí se leda k posypu chodníků

Aleš, Vítek a Tomáš letos nastoupili do studia ve skleslé náladě. Tentokrát nebylo žádné papáníčko v přímém přenosu. A hlavně hlad po kvalitní kinematografii nezahnalo takřka nic z aktuální nabídky. První novoroční díl se věnoval ambiciózním, leckde ceněným filmům, které Čelisti svorně nenáviděly.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/5/202441 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Bez signálu už ani v divočině? SpaceX vypustilo první satelity, ke kterým se připojí i běžné mobily

Pokrytí mobilním signálem v nepřístupných místech mají začít zařizovat satelity. Americká firma SpaceX oznámila vypuštění první várky družic, které jsou vybaveny technologií, díky které dokážou na oběžné dráze fungovat jako mobilní základnové stanice. Uživatelé na Zemi se k nim budou moci připojit svými normálními mobilními telefony zvládajícími standard LTE.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/5/202423 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Quest: Herní rok 2023 byl nabitý až příliš. Stihnout všechny resty letos nešlo

Po covidových ročnících charakteristických spoustou odkladů byl letošní herní rok opravdu bohatý. Her je mnoho, času a zejména stopáže málo, a tak Lukáš, Jarda a Šárka před koncem roku přispěchali s tituly, na které se v uplynulých měsících v Questu nedostalo, ale rozhodně by neměly zapadnout.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/31/202352 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Nejlepší filmy roku 2023 podle Čelistí Radia Wave: Umění jíst tvrdý chléb a milovat finské blues

Z pestré nabídky kinematografického fast foodu vybíráme tipy na cinefilní fine dining. Proč se cpát prázdnými kaloriemi, když i letos vznikl dostatek pečlivě vychucených labužnických děl, mezi kterými najdete lahodné francouzské strnady, vysoce kvalitní polský chléb se solí, melancholickou finskou pečeni na pálence či quebeckou jezerní směs s překvapením? A co takhle guláš z ještěra s pěti knedlema, ja? Něco vám tam schází? Řekněte to naší ruce!Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/29/202343 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Umělá inteligence je riziková. Regulace je na místě, shodují se experti Koubský i Lesch

Generativní umělá inteligence se mezi širší zákaznickou skupinu dostala teprve před rokem. Jakým způsobem se dnes používá? Jaké regulační kroky se kolem ní chystají? O tom přišli diskutovat Kateřina Lesch, expertka na umělou inteligenci z MFF Univerzity Karlovy a redaktor Deníku N Petr Koubský.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/29/202324 minutes
Episode Artwork

Online Plus: Rok s ChatGPT: Jaké změny, pozitiva a negativa nám vzestup AI přinesl

ChatGPT, který využívá čím dál více lidí, slaví rok od vypuštění na veřejnost. Jak se za uplynulých 12 měsíců změnil? V čem jsou jeho slabiny, a naopak silné stránky? A je nadšení z nové technologie stále na místě? Na to odpoví hosté Online Plus Petr Koubský z Deníku N a Kateřina Lesch, expertka na AI z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/22/202323 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Quest: Sváteční speciál: Otestujte své herní znalosti s vánočním kvízovým Questem

Jardovou oblíbenou kratochvílí jsou vědomostní soutěže, a tak na Vánoce Lukáše se Šárkou obdaroval speciálním, na míru ušitým herním kvízem. Co Lukáš ví o roce 2012? Pamatuje si Šárka ještě něco z Assassin’s Creed?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/22/202338 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Čelisti nechávají svět světem: Modrooký Woňka versus tři vánoční čokobaroni

Sváteční filmově-kritický gourmet klub páně Stejskala svedl dohromady milovníky zpěvu, čokolády, apokalypsy, piva a smradlavých pomazánek pochybné konzistence a výrazné vůně. Vyplatí se vyrazit do kina na veselé kuplety Willyho Wonky, nebo spíš sedět doma a porcovat kýtu mečem Modrookého samuraje?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/22/202344 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Quest: Nejlepší hry roku 2023: Klasické RPG, česká skákačka, nebo Vetřelci?

Naditý kalendář by mohl naznačovat, že je herní průmysl ve vrcholné formě. Vedle plejády skvělých her ale v očekávání krize přinesl také spoustu škrtů, propouštění v celé řadě studií a rušení nadějných projektů. Jak Jarda, Šárka a Lukáš reflektují herní rok 2023?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/15/202348 minutes, 1 second
Episode Artwork

Čelisti: Laktace, kastrace, mokrý nosek. Filmová vánoční besídka servíruje místo bramborového salátu coleslaw

Jak předpověděla mistryně, zrůdná vánoční filmová besídka Čelistí je opět tu! „Dejchej, ať nebliješ“ Aleš a „Fuj, ani v hodině smrti ne“ Vítek opět mají kolem sebe samé nindže a všelijaké takové ty kung-fu karatisty. Pozvání přijali „šílenec od videa“ Tonda, „někdy v noci vstanu k pivu a k masu“ Tomáš, „vyšší IQ z 80 na 110“ Honza, „kozlí satanistka“ Adina Šulcová a „věčně nadržený neurotický neúspěšný spisovatel“ Karel Veselý. Audio pouštějte opatrně, ať vám neprdne srdce!Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/15/202345 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Podvodná reklama je od té skutečné k nerozeznání. Na YouTube se šíří lavinovou rychlostí

Na YouTube se znovu šíří podvodné reklamy, které zneužívají tváře veřejně známých lidí a firem. Proč je jejich odstraňování problematické a dá se vůbec taková podvodná reklama odhalit?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/15/202324 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Quest: Co se ve škole neučí? Strategie Last Train Home vypráví polozapomenutou kapitolu českých dějin

Jarda se vydal na strastiplnou cestu po Transsibiřské magistrále. V Last Train Home se snaží čím dál zuboženější skupinu československých legionářů dovést a dovézt zpátky domů. Jak tahle mrazivá expedice může dopadnout? Asi tak, že se nakonec s Šárkou rozhodnou zahřát v pekelných ohních třicátého výročí legendárního Dooma.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/8/202352 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Doktor Bolíto a sociopatický podvodník. True crime Křivák se skalpelem způsobuje mrazení i nevolnost

Prosincové Čelisti se rozkročily mezi vánoční pohodou a nemilosrdnými true crime dokumenty. Minisérie Křivák se skalpelem o falešném chirurgovi a jeho experimentálních transplantacích patří k těm nejdrtivějším, které Aleš a Vítek viděli. Naproti tomu z vraždy Johna Lennona dokázali dokumentaristé vykřesat jen pár nedopečených konspiračních teorií.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/8/202343 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Pokračování kauzy Xixoio: dva stíhaní a škoda skoro 340 milionů

Policie obvinila dva lidi v souvislosti s kauzou české společnosti Xixoio, která nabízela uživatelům údajnou možnost investice do firem prostřednictvím digitálního tokenu. Peníze ale podle policie firma využila na svůj provoz, provize zaměstnancům a osobní obohacení.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/8/202323 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Pět pravidel vaření pro Boha. Čelisti dávají kopačky sektám

Po dlouhých letech rozdávání nenávisti máme konečně dobré zprávy. Láska zvítězila, plamen náklonnosti se prudce vzňal. Známe váhové limity potřebné pro vesmírnou evakuaci z planety Země a také tajné recepty na jídla, které vás duchovně uzemní. Stačí jen pozorně sledovat dvě nové minisérie o internetových kultech a poslouchat Čelisti!Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/1/202343 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Ulož.to mění své fungování. „Sdílení pirátského obsahu už není atraktivní byznys,“ hodnotí Koubský

Server Ulož.to oznámil, že po letech výrazně změní způsob svého fungování. Od 1. prosince je klasickým osobním úložištěm souborů. Podle oficiálního oznámení už uživatelé nebudou moci tyto soubory veřejně sdílet ani na ně zasílat odkaz ke stažení.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/1/202323 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Quest: Česká skákačka Bzzzt okouzluje pixel artem i vypiplanou obtížností

Quest tentokrát rozebírá 2D plošinovku z českých luhů a hájů – pixelartový Bzzzt od zkušeného herního vývojáře Karla Matějky. Retrofuturistická skákačka se v mnohém inspiruje u osmdesátkových arkádových klasik, její audiovizuál a hratelnost se ale nevezou jen na vlně nostalgie.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/24/202334 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Pochopil smysl života Napoleon, nebo Vachler? O nejmrazivější bitvě u ColeSlavkova

Tomáš se rozhodl ztrestat chuťové buňky Čelistí indickými pickles ze zeleného chilli. A dostavilo se osvícení. Napřed Igor Chaun cákl blátem a na konci se dostavila i bílá paní. Dopadlo to jako u Waterloo.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/24/202342 minutes, 1 second
Episode Artwork

Online Plus: Altman zpět ve vedení OpenAI. „Tahle telenovela musela otřást důvěrou spousty lidí,“ míní Koubský

„Připoj se, prosím tě, v poledne na videokonferenci.“ To je zpráva, kterou dostal jeden ze zakladatelů firmy OpenAI a zároveň její výkonný ředitel Sam Altman. Když se 17. listopadu ke konferenčnímu hovoru připojil, dozvěděl se, že ho správní rada s okamžitou platností propouští. Teď už je díky podpoře svých zaměstnanců opět ve vedení firmy.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/24/202323 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Zabijácké karaoke: Fincher oslavuje cynický profesionalismus, Kaurismäki lásku a Stallone coleslaw

Čelisti tentokrát doporučují podchlazené zabijáky, finskou lásku a osmdesátkové akční umčo. Radost Alešovi, Tondovi i Tomášovi udělal David Fincher s chladným procedurálním thrillerem Zabiják, ale i génius sofistikované naivity Aki Kaurismäki a vlastně i bilancující Silvester Stallone. Obzvlášť když hoši zjistili, že by se mu klidně mohlo říkat Colesly.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/17/202343 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Edith Piaf po 60 letech promluví? Její umělý hlas bude doprovázet životopisný snímek

V poslední době zaznamenala umělá inteligence výrazný rozmach. V digitálním prostoru se objevují obrázky, texty, nebo dokonce zvukové záznamy. Možné je využít AI i ve filmovém průmyslu a probudit tak umělce, kteří už nejsou mezi námi, k životu.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/17/202324 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Quest: Alan Wake 2 je herní Twin Peaks. Nejen kvůli kávě a zlým dvojníkům

Na pokračování příběhu o spisovateli, kterého temné síly uvěznily v alternativní realitě tajemného jezera, si fanoušci a fanynky studia Remedy museli počkat dlouhých 13 let. Alan Wake se vrací a je strašidelnější, ale zároveň na své běsy není sám.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/10/202337 minutes, 1 second
Episode Artwork

Čelisti: Umění jíst a překrmovat strnady. Čelisti vaří guláš z Medvěda

Postupná přeměna Čelisti na gurmánský formát zaměřený na smradlavá jídla pokračuje. Vedle tradiční degustace pochutin z kuchyně rodiny Stejskalových si totiž nový díl vzal na paškál hned dvě gurmánské záležitosti – francouzskou kuchařskou romanci Umění jíst a milovat a frenetický seriálový nářez Medvěd.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/10/202343 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Online Plus: „Finanční úspory v lese Řáholci pod kořenem.“ Syntetické hlasy jsou k nerozeznání od těch skutečných

AI technologie se neustále vyvíjí a na internetu přibývají kromě uměle vygenerovaných obrázků a textů třeba i syntetické hlasy. Jejich podoba s těmi skutečnými je zarážející a poznat, že se nejedná o skutečný hlas, je téměř nemožné. Jaká rizika se se syntetickými hlasy pojí a mělo by se jejich generování omezit?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/10/202323 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Quest: Super Mario Bros. Wonder a Pikmin 4 oslavují maximální hravost. Nintendo pořád drží patent na zábavu

Postavička kníratého italského instalatéra letos oslavila 40. narozeniny a 2D plošinovky se řadí k nejstarším herním žánrům vůbec. Nintendo ale s čerstvým Super Mario Bros. Wonder dokazuje, že i po tolika letech dokáže přicházet s novými nápady, které nadchly minimálně Šárku a Lukáše. Jarda se pro změnu věnuje péči o roztomilé pišišvory v realtimové strategii Pikmin 4.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/3/202343 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Poplatky za užívání sociálních sítí mohou změnit uživatelské chování, myslí si analytik Koubský

Společnost Meta zahájí od listopadu systém předplatného pro uživatele, kteří se při používání jejich služeb nechtějí setkávat s reklamami. Nové tarify představila také sociální síť X, kterou bude možné kromě bezplatné základní verze používat také v rozšířených podobách basic a premium.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/3/202324 minutes
Episode Artwork

Quest: Míří závodní série Forza za zenit? Nejnovější Motorsport je chudší než jeho předchůdce

Do Questu tentokrát zavítal filmový, ale pro účely dílu především motoristický novinář Vašek Rybář, který u příležitosti vydání nového dílu série Forza Motorsport zhodnotí nejen rozdíly mezi řízením reálných a simulovaných vozů, ale také svou historii s nejrůznějšími závodními sériemi nebo své automobilové prvopočátky.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/27/202354 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Vědci vyzývají politiky k regulaci AI. „Naděje na úspěch je velice malá,“ myslí si Koubský

Není tomu tak dávno, co umělá inteligence stěží napočítala do desíti. Dnes zvládne vytvořit realisticky vypadající obrázky, naprogramovat software, nebo dokonce řídit roboty. Spolu s tím ale vyvstává otázka, jestli nejsou na místě větší regulace AI, aby se lidem úplně nevymkla z rukou.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/27/202324 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Před kamerou, za kamerou Mašín nesmí stát. Film Bratři jen posté opakuje, že komunisté byli zlí

Katolicko-halloweenský speciál pořadu Čelisti vyzývá k masovému rozkopávání dýní, ale nabízí také recept na stylové pochoutky mozekslaw a coleslawhulák. Naštěstí do studia nebylo potřeba přivolat otce Virgulaka, aby provedl exorcismus Vítka, Aleše a Tondy. Kromě exorcistického true crime dokumentu s manžely Warrenovými ale ve studiu přišlo na přetřes také drama Bratři od režiséra Tomáše Mašína.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/27/202340 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Quest: Marvel’s Spider-Man 2 je příslibem multiverza i nejlepší komiksovou hrou za dlouhou dobu

Na motivy komiksů vzniklo a vzniká množství videoher, asi nejoblíbenějším superhrdinským adeptem na adaptaci je přitom přátelský soused Spider-Man. Proč je zrovna pavoučí muž ideálním kandidátem na herního protagonistu? O tom si Jarda se Šárkou povídají s komiksovým vydavatelem, publicistou a spisovatelem Jirkou Pavlovským.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/20/202357 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Anatomie DiCapriova pádu. Scorsese se vrací do formy, ale jeho novinka není bez problémů

Pěstitel Ed Currie vyšlechtil novou nejpálivější papričku na světě. Ale do studia Čelistí zatím nedorazila a tak museli Aleš, Vít a Tomáš degustovat pouze utopence se sedmi o něco méně zrůdnými druhy chilli. Pokrm plný překvapení je navnadil na další nevděčnou misi: nenechat se oslnit celou řadu filmů, které se perou o nejprestižnější ceny.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/20/202343 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Drony Amazonu míří do Evropy. Zásilky budou zatím doručovat ve Velké Británii a Itálii

Americká společnost Amazon chystá zavedení svých doručovacích dronů v Evropě. Firma oznámila, že se dohodla s leteckými regulátory v Itálii a ve Velké Británii, a její drony v těchto zemích tak mohou začít doručovat.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/20/202324 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Quest: Assassin's Creed Mirage představuje bezkrevný návrat ke kořenům vyčerpané série

Herní sága Assassin's Creed stihla od roku 2007 přijít s dvanácti velkými tituly i bezpočtem odboček, prodat přes 200 milionů kopií a také z přímočarých lineárních příběhů z historických měst narůst v gigantická otevřená RPG na mapách celých států. V třináctém díle série se s podtitulem Mirage vrací na začátek - metaforicky i doslovně.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/13/202345 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Blafuj jako Beckhamová. Čelisti opět hrají nefér hru

Kdo by to byl tušil, že se nám nebude chtít odcházet z naklizené posh domácnosti Davida a Victorie. Nekopové z Čelistí pustili zase jednou do svého života koření jménem fotbal a na rozdíl od následné večerní blamáže české reprezentace v Albánii nelitovali ani minuty. K dokonalosti chybí totiž čtyřdílnému seriálu Beckham už jen rychlodabing Vlasty Vláška. Vítejte v kuřecí Tiraně!Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/13/202341 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Ujistěte nás, že na X efektivně zasahujete proti dezinformacím o Izraeli, vyzvala EU Muska

V poslední době se po sociální síti X, dříve Twitter, šíří obrázky či videa, která mají údajně zobrazovat útok na Izrael. Dost často s konfliktem ale vůbec nesouvisí, jsou z jiné oblasti, nebo dokonce z videoher.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/13/202324 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Quest: Čestmír Strakatý: Jsem hudební snob. Diablo IV je jedna z nejlepších věcí, co jsem kdy slyšel

„Hry mě pořád dokážou chytit, ale už je umím i pustit,“ říká moderátor Čestmír Strakatý. K videohrám se dostal na začátku 90. let díky své mamince a jejímu pracovnímu počítači, zejména sérii Diablo ale pravidelně propadá i v dospělosti. V Questu promlouvá nejen o svých herních začátcích, ale i o svých kontroverzních názorech na české hry či dabing.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/6/202347 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Sexuální výchova opět mistrovsky spojuje erotiku a umenie s trochou didaktičnosti a coleslawu

Čelisti se tentokrát vrátily k Sexuální výchově. Konkrétně ke čtvrté a závěrečné sezóně britského seriálu, která mimo jiné ukazuje, že příkoří k životu patří. Hlavně k Alešovu a Vítkovu. Namísto opičího hada se tentokrát připlazil detektivní Ještěr v podání Benicia del Tora a s Wesem Andersonem jsme si zanotovali tradicionál „Jednou budem (Roald) Dahl, já vím.“Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/6/202342 minutes, 1 second
Episode Artwork

Online Plus: Svoboda internetu oslabuje, uvádí průzkum. „Internet je takový, jaký je svět,“ komentuje to Koubský

Podle čerstvě vydaného průzkumu Freedom on the Net, který vydává americká nezisková organizace Freedom House, svoboda internetu oslabuje. Míru svobody v on-line prostředí sleduje od roku 2009 v celkem 70 zemích světa a od té doby každý rok konstatuje, že je internet o něco méně svobodný než dřív. Letošní zpráva si všímá nárůstu cenzury a omezování přístupu k internetovým službám v zemích, jako je Írán, Čína, Myanmar nebo Filipíny.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/6/202324 minutes, 1 second
Episode Artwork

Quest: Už i Mortal Kombat má své vlastní metaverzum. Kdo je teď zlý a kdo má dvojče?

Mortal Kombat naskočil s letošním ročníkem na trend ignorace číselných řad, a tak po jedenáctce následuje jednička. Studio NetherRealm se na konci minulého dílu rozhodlo restartovat vesmír a s ním i změnit některé staré pořádky, jako i uctít některé z těch vůbec nejstarších.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/29/202353 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Online Plus: České školství je v přístupu k AI liberální. Učitelé myslí realisticky, chválí pedagogy Koubský

Třetina učitelů na základních školách využívá ve výuce nástroje umělé inteligence, vyplývá to z výzkumu Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Do studie se zapojily dva tisíce pedagogů ze všech českých škol a výsledky vypovídají o velmi liberálním přístupu k novým technologiím ve vzdělávání.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/29/202324 minutes, 1 second
Episode Artwork

Čelisti: Androidi podle Cimrmana. Stvořitel je plný atmosférických obrazů, scénář psala kuna

„Tvoje máma tě vykastrovala,“ vítá tradiční sampl ve studiu Tomáše. Ten však tentokrát přinesl na ochutnání trochu pálivých plodů z vlastní zahrádky, takže Alešovi radostně oznamuje: „Já zase vykastruju tebe.“ A předjímá, že tento díl Čelistí – jako obvykle – bude komponovaným pořadem plným bolesti.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/28/202343 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Quest: Skoro jako úplně nová hra. Datadisk Phantom Liberty povyšuje Cyberpunk 2077 na další úroveň

Futuristické RPG Cyberpunk 2077 přivítá příští týden své první a zároveň poslední příběhové rozšíření. Šárka měla možnost datadisk Phantom Liberty dohrát v předstihu, k ruce dostala i nový update, který tři roky starý titul zásadně mění k lepšímu, a o obojím se v Questu pořádně rozpovídá.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/22/202351 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Přemazání Bodu obnovy. Čelisti v Brně zabily Serial Killer

Netradiční místo, netradiční formát. S výhledem na Jošta, Moravskou galerii a pestrou brněnskou galérku zahájily Čelisti v srdci Brna hodinovou vražednou pouť aktuálními seriály a filmovými novinkami. Sestava Aleš, Vít a Šárka popíjela rurální švédskou Černou vodu a loupala nahnilé Banány českého žánrového seriálu, který se bodu obnovy hned tak nedočká.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/22/202358 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Nejbezpečnější internet na světě? Britský zákon chce bojovat s dětskou pornografií skenováním zpráv

Budeme zemí s nejbezpečnějším internetem na světě, slibuje vláda Velké Británie po přijetí nového zákona Online Safety Bill. Ten dává provozovatelům on-line služeb, zejména sociálních médií, řadu nových povinností, například opatření, která mají na internetu chránit nezletilé skrze ověřování věku. Také mají zefektivnit boj proti zneužívání dětí on-line.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/22/202324 minutes
Episode Artwork

Quest: Mrštná a nekompromisní. Mechanická odysea Armored Core VI: Fires of Rubicon vám nedá vydechnout

Nový díl Questu se zaobírá zejména novinkou od studia FromSoftware, Armored Core VI: Fires of Rubicon, do které se pustil Lukáš a hned v úvodních minutách dostal pekelně naloženo od obří helikoptéry. Skřípění robotických kolosů společně s Jardou a Šárkou doprovodí i odpovědi na nejdůležitější posluchačské dotazy na původ Jardovy bájivé lhavosti i věrohodnosti herních recenzí.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/15/202356 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Koubský: Musk je posedlý uvažováním o konci světa. Proto znemožnil ukrajinský útok na ruskou flotilu

Miliardář Elon Musk svým rozhodnutím loni znemožnil ukrajinské armádě zaútočit na ruskou flotilu u města Sevastopol. S odkazem na čerstvě vydaný Muskův životopis to napsala americká média. Musk posléze informaci potvrdil. Šlo podle něj o to, že nepovolil rozšíření pokrytí internetovým připojením ze své satelitní sítě Starlink právě na oblast Sevastopolu, i když jej o to ukrajinská vláda žádala. Ukrajinské automatické námořní drony se bez připojení nemohly dostat k cíli.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/15/202323 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Kolik bylo ve Spartě bukanýrů? Pirátská fantasy One Piece je první dobré hrané anime

Aleš, Vít a Tomáš se rozhodli dezinfikovat studio proti covidu a jiným virům tajnou gastronomickou zbraní. V odéru ragbistické šatny se odvíjelo nejsmradlavější vysílání v dějinách Čelistí. Zamořeno bylo hůř než v podpalubí pirátské plachetnice, na které vyplul Tomáš hledat poklad.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/14/202344 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Rozhodně nejsi zvaná na můj coleslaw! Adam Sandler uklohnil dobrou teenagerskou dramedii s jarmulkou

Aleš, Tonda a Tomáš poprvé v historii Čelistí živě ve studiu požili salát coleslaw. Chroupání ručně krájeného zelí s kapkou fenyklu doprovázelo hodnocení nejnovějšího pokračování hororu Sestra o vraždící jeptišce i překvapivě kompetentní dívčí teenagerské dramedie Rozhodně nejsi zvaná na mou Bat Micvu!, za kterou stojí komik a producent Adam Sandler.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/10/202340 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Quest: V rozlehlém vesmíru Starfieldu je radost bloumat. Nové sci-fi RPG se bude hrát ještě za deset let

Letošní herní rok je až nad očekávání bohatý a nemine měsíc, aby nevyšel co jeden, ale mnohdy i vícero titulů, které si alespoň na několik dní zvládnou podmanit hráčský diskurz. Září v tomto ohledu nepochybně patří Starfieldu, sci-fi RPG od studia Bethesda, v jehož vesmíru se můžete svobodně ztratit a dát naplno průchod svému vnitřnímu objevitelství.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/8/202351 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Koubský: Je obtížné namalovat jasnou čáru, co vše je organizovaná ruská propaganda a má se blokovat

Celkem šest firem označila Evropská komise za tzv. strážce přístupu, anglicky gate keepers. Jde o firmy Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta a Microsoft. Evropská komise jim stanovuje nové povinnosti, zároveň zveřejnila studii o nedostatečné regulaci ruské propagandy na sociálních médiích.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/8/202324 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Talkshow Čelistí: Aromatický dýchánek s Viktorem Palákem, Adinou Šulcovou a Michalem Blaškem

Letošní ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti byl věnovaný oblíbenému smyslu Aleše Stuchlého a Víta Schmarce, tedy čichu. Známí ctitelé všeho, co strašně smrdí, tak pozvali svoje hosty do hájemství camembertu, kanálů, veslařských šaten a veřejných záchodků, kde vedle rozvinuté filmové kultury bují i kultury méně vítané.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/4/202359 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Quest: Gamescom je oslavou her i nekonečnou frontou. Nejzajímavější atrakce schovává za zavřenými dveřmi

Šárka se vrátila z největší herní výstavy Gamescom 2023, která se každoročně koná v německém Kolíně nad Rýnem, kam láká statisíce zájemců o videohry, cosplay i herní průmysl jako takový. Hráči a hráčky si na ní letos mohli vyzkoušet nadcházející tituly jako Cyberpunk 2077: Phantom Liberty, Stalker 2 nebo Black Myth: Wukong, ty nejzajímavější hry se ale schovávaly v zákulisí, nebo dokonce mimo prostory samotného výstaviště.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/1/202346 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Brutální vedro chce být generační výpověď. Ze zapoceného debutu vám knoflík u poklopce asi neupadne

Nový díl Čelistí je věnovaný hlavně sportu, který Tonda nenávidí. Právě pro něj je ale určená třetí sezóna seriálu Neslýchané, protože ukazuje, jakými všemožnými problémy je profesionální sport prolezlý. Alešovi z českého filmového debutu Brutální vedro zase vyschlo v hrdle tak, že ho překřtil na Brutální vědro.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/1/202343 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Koubský: Když zakážeme politikům lhát ve veřejném prostoru, tak už od nich neuslyšíme ani slovo

Služba X, dříve známá jako Twitter, oznámila, že znovu začne zobrazovat placenou politickou reklamu ve Spojených státech. Firma ji globálně zakázala koncem roku 2019 s tím, že dosah politických prohlášení si mají politici zasloužit, a ne koupit. Dnes firma vlastněná podnikatelem Elonem Muskem změnu vysvětluje tím, že chce umožnit co nejširší svobodu slova.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/1/202323 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Quest: Nezabiješ. Pacifismus prospívá i hrám plným zbraní

Kolem blížící se velehry od studia Bethesda se točí celá řada debat. Jardu s Lukášem ale nejvíce zaujala ta, kde se rozebírá nemožnost hru dokončit, aniž byste v rozlehlém sci-fi vesmíru někoho neodpravili. Tvůrci anoncují nepřeberné herní možnosti, ale nakonec se zase všechny seběhnou do ústí laserové pušky?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/25/202354 minutes, 1 second
Episode Artwork

Online Plus: Konec algoritmů? Meta kvůli regulaci EU nabídne uživatelům možnost sledovat obsah i bez nich

Další velká sociální média přicházejí se změnami, které musí zavést kvůli evropské regulaci Akt o digitálních službách. Společnost Meta oznámila, že evropským uživatelům nově nabídne možnost sledovat většinu obsahu na Facebooku či Instagramu bez toho, že by jim jej předvybíraly algoritmy. Jak již dříve zprovozněné chronologicky řazené příspěvky, tak i stejně řešené řazení krátkých videí reels, tzv. stories anebo výsledků vyhledávání.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/25/202324 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Quest: Baldur's Gate III je nejpropracovanější RPG za dlouhá léta a hodlá měnit encyklopedie her na hrdiny

Pokud se v květnu zdálo, že je o letošní nejlepší hře roku s příchodem The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom předem rozhodnuto, srpen tímto zdáním zvládl solidně otřást. RPG Baldur's Gate III v těchto dnech ovládlo internet i mozky hráčů a hráček po celém světě, mimo jiné i mozek Davida Vávry, který moderátorské trojici ve složení Jarda, Lukáš a Šárka vysvětluje, v čem nový přírůstek do staré série mění pravidla hry.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/18/202358 minutes
Episode Artwork

Čelisti: Too Hot to Händel: Přitáhne sexy reality show spíš milovníky barokní hudby, nebo salátu coleslaw?

Aleš, Tonda a Šárka v nových Čelistech oslavují extrémní sporty, drag i barokní hudbu. Došlo na strhující dokument o free divingu, novou sezónu RuPaul's Drag Race All Stars i návrat Sexu ve městě. Nejdůležitějšími tématy týdne ale byla eroticko-vážnohudební reality show Too Hot to Handle a zpráva o Alešově a Tondově chystaném podcastu o salátu coleslaw.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/18/202344 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Robotaxíky zablokovaly v San Franciscu dopravu. Návštěvníci festivalu totiž přetížili mobilní síť

Samořídící taxíky způsobily velkou dopravní zácpu v americkém San Franciscu. Asi deset vozů zůstalo stát na křižovatce rušných ulic a zablokovaly tam dopravu. Firmě Cruise, která robotické taxíky provozuje, trvalo asi 20 minut, než se jí podařilo situaci vyřešit.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/18/202323 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Český film #annaismissing chce být o mladých influencerkách, ale ve skutečnosti si obul tátovy boty

Už je to pár let, co #martyisdead. Tvůrci této webové minisérie nám ale teď předkládají nový problém: #annaismissing. Vypovídá příběh pohřešované influencerky něco o nástrahách internetu a současné mladé generaci? Nebo si tvůrci při natáčení obuli tátovy boty? Na tyto palčivé otázky odpoví „kluci akorát, co se uměj prát – znáte jistě takové“ Aleš, Tonda a Honza.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/11/202346 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Online Plus: TikTok umožní vypnutí doporučovacího algoritmu. Na něm ale stál celý jeho úspěch, říká Koubský

Sociální síť TikTok v EU umožní uživatelům zapnout řazení příspěvků i bez doporučovacího algoritmu. Firma změnu oznámila na svém blogu. Jde o reakci na evropskou regulaci Akt o digitálních službách, která upravuje to, jak mají velké online platformy zacházet s nelegálním obsahem, jak mají moderovat příspěvky uživatelů, jak mají lidem vysvětlovat mechanismy algoritmického doporučování obsahu a další věci.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/11/202322 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Quest: Česká karetka Beecarbonize je ideálním úvodem do problematiky klimatické změny

Pražské studio Charles Games se do hráčského povědomí zapsalo především vzdělávacími historickými adventurami Attentat 1942 nebo Svoboda 1945, jejich nejnovější počin s názvem Beecarbonize si ovšem klade za cíl pobavit a poučit o tématu neméně palčivém, ale mnohem současnějším: O klimatické krizi a možnostech, jak ji zvrátit.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/4/202352 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Kam zmizel ten starý song? Minulé životy jsou plochý melodramatický šlágr

Za sklem studia Radia Wave došlo k hromadnému přeměřování injonů. O co jde? Vedle duchovního rozměru je to i trochu laciná korejská balící fráze. Očekávané melodrama režisérky Celine Song Minulé životy díky ní zapomeneme nejspíš dřív než Antonín Tesař Minari.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/4/202340 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Aplikace z vás udělá Barbie, při tom ale shromažďuje osobní údaje. K čemu všemu je pak může použít?

Používání populární aplikace, která fotku obličeje uživatele promění ve stylizovanou panenku Barbie, je pastí na osobní údaje. Ve svém varování to uvedlo polské ministerstvo digitalizace a v Česku o možném riziku napsal deník Hospodářské noviny. Nejméně dvě podobné aplikace se objevily v souvislosti s populárním filmem a lidé začali houfně na sociálních sítích sdílet fotky, které jejich pomocí vytvořili.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/4/202323 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Quest: Růžové hry: Jak se Barbie otiskla ve videohrách? Slavná panenka inspirovala i herní hrdinky

Filmová Barbie vzala kina útokem, její předobraz se ale ve videohrách objevuje už od 80. let. Ikonická panenka se z prvopočátků v módních salonech vydala dobýt svět coby archeoložka, veterinářka nebo třeba detektivka. Není ale zdaleka jedinou herní hrdinkou, která klame nevinně perfektní tváří, ale přitom se o sebe dokáže postarat sama. Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/28/202351 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Koubský: Musk je impulzivní a potrhlý boháč. Zatím se mu jen daří ničit dobře zaběhnutou značku

O Twitteru, který už není Twitterem, je tentokrát magazín Online Plus. Zaměří se ale také na škodlivost smartphonů ve školách, zaznamená, jak je to s umělou inteligencí v mobilech, nebo vysvětlí, k čemu je ověřování totožnosti skenem oka v jednom z tokenů.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/28/202323 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Quest: Nastává renesance taktických her? Jagged Alliance 3 i Aliens: Dark Descent nesou svěží vítr

Lukáš, Šárka i Jarda rádi taktizují, ať už v reálném čase anebo na tahy, na vesmírné lodi či kdesi v Africe. Žánr taktických her se probouzí z delšího než zimního spánku, aby v letních vedrech servíroval rovnou dvojité osvěžení – jedno je návratem devadesátkové klasiky, v tom druhém se to hemží Xenomorfy.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/21/202353 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Růžová atomovka se hodí ke všemu. Jede největší bomby léta Oppenheimer nebo Barbie?

Aleš, Vítek a Tomáš vyrazili na nejvýbušnější prázdninové premiéry. Smetla je víc nukleární vlna nebo záplava růžové? Nemilosrdný holič Barbenheimer rozséval radost i zkázu jak v říši kvantových procesů, tak v umělohmotném Barbínově.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/21/202340 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Al se teď poprvé dozví i o vlastní existenci, popisuje odborník Koubský

Vývojářům generativních AI systémů docházejí data, která potřebují k trénování svých systému. Dosud všechny velké AI chatboty, jako je chatGPT, Google Bard nebo Claude, pracovaly s daty, které firmy stáhly z internetu. Šlo o konverzace na sociálních sítích, obsah Wikipedie a dalších encyklopedií, digitalizované knihy, texty z blogů a další zdroje.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/21/202323 minutes
Episode Artwork

Online Plus: Proč česká policie testuje software na rozpoznávání obličejů se dozvíte z magazínu Online Plus

Zmíní se také o dalším A.I. chatbotu, který umí česky. Okomentuje právní ochranu předávání dat předávaných firmami z Evropské unie do Spojených států amerických. A zamyslí se nad tím, že Seznam získal do svého portfolia deník Právo. Novinky z virtuálního světa i ze světa médií zmapovali Petr Koubský z DeníkuN, kterého se ptá šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/14/202324 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Quest: O Indiana Jonesovi, ale bez něj. Archeolog s bičem inspiroval celé herní série

Do kin nedávno zamířil Indiana Jones a nástroj osudu, pátý díl filmové série o legendárním archeologovi. Ačkoliv se dočkal celé řady vlastních herních adaptací, Jarda, Šárka a Lukáš tentokrát sáhli po hrách, které si s sebou nesou jeho inspiraci a atmosféru, ale nikoliv jméno.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/14/202346 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Nová Mission: Impossible vytáhla AI z hlubokých devadesátek. Aspoň, že Tom Cruise pořád krásně běhá

Čelisti ve složení Aleš, Vítek a Tonda se tentokrát věnují hlavně vybavení domácností. S Tomem Cruisem se pustili do hledání klíčů, ale dojde i na špatně zavřené dveře a milostné pletky se židlí. Aleš na závěr doporučí svou oblíbenou pedofilní školku v Texasu a Vítek zase poradí, jak v Bulharsku sehnat kvalitní hrobku.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/14/202341 minutes, 1 second
Episode Artwork

Online Plus: Expert Koubský: Policie testuje software na rozpoznávání obličejů? To je už za hranou

Česká policie už téměř rok testuje software na rozpoznávání obličejů, tvrdí nevládní nezisková organizace na ochranu lidských práv Iuridicum Remedium. Policisté podle nich nástroj provozují jen na základě interního pokynu policejního prezidenta, detaily ale odmítají zveřejnit.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/14/202324 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Quest: Final Fantasy XVI se nebojí být epické ani konsensuálně poplivat kořeny své série

Může se zdát k nevíře, když se titul, který měl být v osmdesátých letech labutí písní studia Square, dočkává v těchto dnech již patnáctého číslovaného pokračování. Final Fantasy XVI nejednoho staromilce naštve, zároveň ale dokazuje, že má tenhle japonský opus i po 36 letech pořád co nabídnout.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/7/202336 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Anatomie filmových vzestupů a pádů. Vypouštíme toxický hadí plyn z Varů

Ústřední otázkou letošních Karlových Varů bylo: Už jsi se dnes zálohoval? Každý z čelistní crew ke svému bodu obnovy přistoupil po svém. Aleš nahrával svou duši na langoše, Tomáš ji rozpouštěl v pivu a Vít vmíchával do kávy.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/7/202346 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Threads zatím do Evropy nevstoupily. Nemají dobře připravené moderování obsahu, odhaduje Koubský

V noci na čtvrtek 6. července ve stovce zemí světa odstartovala aplikace Threads, která je v podstatě kopií Twitteru a nabízí velmi obdobné možnosti. Aplikace je napojena na službu Instagram, kterou provozuje společnost Meta, uživatelé se tak mohou přihlásit svými přihlašovacími údaji z Instagramu a služba jim nabízí možnost sledovat ty účty, které už sledují právě i na Instagramu.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/7/202323 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Quest: Součástí zážitku v české legionářské strategii Last Train Home bude utrpení i naděje

Jarda s Lukášem tentokrát v pražském studiu přivítali výpravu z brněnského studia Ashborne Games. Quest navštívil jeho zakladatel Petr Kolář společně s marketingovým manažerem Dominikem Jíchou, aby představili chystaný debut Last Train Home o československých legionářích na Sibiři.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/30/202347 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Jaké měl Indiana Jones číslo kartičky do videopůjčovny? Největší Nástroj osudu je rychlodabing

Čelisti se rozhodly vyčistit svoje videohlavy a odplísnit všechny staré kazety. Na konci června totiž startuje nový podcast, za kterým stojí Aleš a Tonda a který se jmenuje VHSky: Těžko je smazat. Jak nesmazatelně se vzpomínky na éru videa vepsaly do našich mozílů, to se dozvíte v analogovém speciálu. A zjistíme také, jaké artefakty si Indiana Jones odvezl z dovolené v (starověkém) Řecku.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/30/202342 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Hackerský útok na weby Českého rozhlasu nejspíš byl politicky motivovaný, soudí Koubský

Weby Českého rozhlasu na den vyřadil hackerský útok. Vyděračský virus zašifroval multimediální data na serverech dodavatelské firmy Algotech, která provozuje redakční systém Drupal. Útočníci poškodili zálohy dat, takže se údaje musí obnovovat z jiných zdrojů a weby dosud fungují v omezeném režimu. Pachatelé neposlali požadavky na výkupné, nabízí se proto hypotéza, zda útok neměl narušit online přenos konference Média a Ukrajina, kterou Český rozhlas v ten den pořádal.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/30/202323 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Quest: Herní léto se muselo obejít bez výstavy E3, ale ne bez zajímavých oznámení

Ačkoliv se největší videoherní výstava E3 měla po covidové pauze letos fyzicky vrátit do Los Angeles, byla namísto toho bez náhrady úplně zrušená. Vydavatelé se přesto rozhodli dodržet tradici a druhý červnový týden tak patřil tiskovým konferencím plným nových trailerů, oznámení a také dem k vyzkoušení.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/23/202353 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Zrcadlo, pověz mi, na koho spadlo vyšší IQ? Na novou řadu seriálu Black Mirror určitě ne

Aleš, Vít i Tomáš dorazili do studia ve stavu duševního i fyzického rozkladu. Na náladě jim nepřidalo ani sledování nové řady Black Mirror. Nakonec ale pohlédli do černých zrcadel svých duší a po vzoru pilota F1 Verstappena odjeli závod sice s mrtvým ptákem, ale vítězně.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/23/202342 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Kvantové počítače jako hudba budoucnosti? Rychlost vývoje technologií dokáže překvapit, míní Koubský

Regulace AI v Evropě, možné rozdělení Googlu, problémy Twitteru s hudebními vydavateli a další pokrok kvantových počítačů okomentují v pořadu Online Plus David Slížek a Petr Koubský.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/23/202324 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Quest: Diablo IV je jako pytlík chipsů. Jak ho jednou otevřete, nedá se přestat

Zatímco Jarda a Lukáš s ponorem do nejnovějšího dílu akčního RPG ještě vyčkávají a Šárka v něm teprve smočila prsty u nohou, šéfproducentka portálu mujRozhlas.cz a vrchní pekelnice Anna Vošalíková se do něj už potopila naplno. V Questu se tak vyzpovídá ze svých čerstvých zážitků.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/16/202348 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Tvarově jednoduché a krátké podcasty se v Česku poslouchají nejvíce, potvrzuje výzkum

Jaké formáty podcastů nejvíce rezonují v tuzemsku? Nejen to popisuje výzkum agentury Nielsen. Úspěšné bývají i amatérské projekty, distribuce nemusí být závislá na platformě Spotify, vysvětluje redaktor Deníku N Petr Koubský. Myslí si, že umělá inteligence vtrhne i do odvětví hudby, o což se již pokouší společnost Meta.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/16/202323 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Ty máš teda pěknou sebeironii. Michael J. Fox v žánru životopisů tvrdě sestřelil Arnolda

Čelisti se tentokrát nesly ve znamení náhlých poklesů a vzestupů inteligence. A taky pádů transformerských hromad kovošrotu. Ale ani to s Vítkem, Alešem a Tomášem neotřáslo. Na rozdíl od dokumentu o herci Michaelovi J. Foxovi. Jmenuje se Still, ale v klidu u něj nebudete ani vteřinu.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/9/202340 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Koubský: Nové brýle od Apple jsou jen začátkem úspěchu. Bude třeba upravit technologii, váhu i cenu

Vision Pro – tak se jmenuje nový headset od firmy Apple, který slibuje mnohé. Umí promítat nový obsah do zorného pole, jako by visel volně v prostoru. Ovládání probíhá pohybem očí či drobnými gesty rukou. Brýle jsou vybaveny dvanácti kamerami, šesti mikrofony a pěti senzory, které uživateli zprostředkují rozšířenou realitu. Na svou přední stranu umí promítat video s očima uživatele, aby dotyčný lépe zapadl do společnosti. Na trh však přichází i s několika nedokonalostmi.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/9/202323 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Quest: Návrat legendy: Moderní předělávka System Shocku není jen lekcí herní historie

Lukáš, Šárka i Jarda si libují ve hrách žánru immersive sim, jehož kořeny na počátku devadesátých let položily tituly jako Ultima Underworld nebo System Shock. Právě druhý jmenovaný se v těchto dnech dočkal přepracovaného vydání, které hře obléká moderní kabátek nejen po grafické stránce.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/2/202355 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Hořký konec neseriózních lidí. V Boji o moc vyhrává na celé čáře divák

Roky nás na televizní obrazovce provází Royovi, kteří v souboji extrémních miliardářských rodin uvrhli do zapomnění i ropný klan Ewingů. Televizní zpravodajství, zábavní parky, výletní lodě, soukromá letadla – mají všechno, ale není jim to dost. Podobně jako osazenstvo Čelistí posílené Janem Vejnarem to totiž v jádru nejsou seriózní lidé. Na mindráky by to byla remíza, na tučnost konta Royovi filmově kritický magazín poráží. Jenže prachy (a vlasy) nejsou všechno!Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/2/202340 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Koubský: Lidstvo má k dispozici řadu jiných způsobů, jak se vyhubit, než že se nám z rukou vymkne AI

Skupina vědců a dalších osobností vydala veřejné vyjádření o možných rizicích umělé inteligence. Je velmi stručné a říká: „Zmírnění rizika vyhynutí v důsledku umělé inteligence by mělo být globální prioritou spolu s dalšími riziky společenského rozsahu, jako jsou pandemie a jaderná válka.“ Vyjádření podepsala řada zástupců firem a výzkumných institucí, které se zabývají vývojem AI.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/2/202324 minutes, 1 second
Episode Artwork

Quest: 300: Rozjímání o hrách. Quest slaví společně s bývalými moderátory

Nejen Český rozhlas v těchto dnech slaví významné jubileum. Quest sice na vlnách Radia Wave neběží 100 let, ale má s tímto dílem na kontě už 300 epizod. Jarda se Šárkou a Lukášem Grygarem si proto do studia pozvali bývalé moderátory, Lukáše Kunceho a Vojtu Dřevíkovského, s nimiž zavzpomínají na nejpamátnější momenty v sedmileté historii herního pořadu.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/26/202344 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Když Ritchie zvážní, Diesel ztratí mimiku. A Jodorowsky promění výkaly ve zlato

Psychomagická seance Čelistí se zvrhla v cestu snovou krajinou plnou andělů smrti, modrých chobotnic, hvězd s oteklými obličeji a klaunů, kteří rozdávají dětem kouzelný bílý prášek. Bavili se všichni, i muž, který stál v cestě. Jmenoval se František (Dobrota) a svíral v ruce pivní Kriegel.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/26/202340 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Občanka v mobilu: Obavy nejsou na místě. Kdyby nás stát chtěl sledovat, může už teď, míní Koubský

Už příští rok se mají čeští občané dočkat možnosti nosit s sebou občanku a další úřední průkazy v mobilním telefonu. Na mobilní aplikaci eDokladovka, která to má umožnit, začne pracovat nová státní Digitální a informační agentura, která má digitalizaci státu na starosti. Vláda teď schválila usnesení, které start prací na prototypu umožní. I když ještě nejsou schváleny potřebné novely zákonů.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/26/202324 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Quest: Je o hře roku rozhodnuto už v květnu? The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom nezklamala

Herní konzole od japonského Nintenda v tuzemsku kvůli železné oponě nemají dlouholetou tradici, stejně jako se k nám se zpožděním dostaly i jejich ikonické série. K těm mimo jiné patří i The Legend of Zelda, jejíž čerstvý přírůstek Tears of the Kingdom má rozhodně potenciál prolomit kletbu a přilákat třeba i skeptiky, pro které je Switch pořád jen dětskou hračkou.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/19/202345 minutes
Episode Artwork

Čelisti: Stmívání pro introvertní kanibaly. Lidojedská romance Lucy Guadagnina se vám zakousne Do morku kostí

Čelisti se tentokrát zakously do melancholických, unikavých, ale uhrančivých filmů. Kromě delikátního ohlédnutí za fenoménem devadesátkových rodinných dovolených v Turecku ve filmu Aftersun to byla hlavně kanibalská romance Lucy Guadagnina Do morku kostí, která vstupuje na pouhý měsíc do českých kin. A podle Aleše a Tondy je to opravdu radost až na kost.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/19/202343 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Texty vytvořené AI nelze bezpečně odlišit od výtvorů lidí, tvrdí výzkumníci

Texty vytvořené umělou inteligencí se nedají bezpečně rozpoznat od výtvorů lidí. Na základě své studie to tvrdí výzkumníci z americké univerzity v Marylandu. Podle jejich testů při detekci zklamaly všechny dnes nejpoužívanější metody od zkoumání textů jinou neuronovou sítí až po tzv. watermarking, tedy metodu, při které se do textu vkládají člověkem nerozpoznatelné signály, ze kterých má být možné určit, že text vytvořil stroj.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/19/202323 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Quest: Laserová revoluce? Star Wars Jedi: Survivor vás nechá poskládat světelný meč snů

Jarda, Šárka i Lukáš mají všichni rádi Star Wars, a tak si samozřejmě vzali na paškál nejnovější přírůstek do jejich herního univerza. Star Wars Jedi: Survivor přímo navazuje na čtyři roky starou hru s podtitulem Fallen Order a jak to tak s pokračováními bývá, nedělá toho mnoho jinak.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/12/202348 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Upálení v Dé mol. Snímek Noc 12. je neotřelou detektivkou bez rozhřešení

Kdo vyrazil mezi španělské ptáčky? A vzal sebou mývalí klobásy? Nebo výkaly? Aleš s předstihem oslavil narozeniny během vysílání Čelistí – pochopitelně nenávistí. Především k červené barvě. Kolik za to schytal kopanců a plivanců? Dnešní vysílání přichází přímo z městečka Dildo v zátoce Početí. A provází ho otázka, zda Dominic Moll natočil svou novinku v Dé mol. Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/12/202343 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Rozšířená realita? Nový AI model Mety dokáže „rozštěkat“ fotku psa a chce přenášet i pachy

Společnost Meta, která provozuje Facebook, Instagram či WhatsApp, oznámila vytvoření nového AI modelu, který dokáže kombinovat data z více rozdílných vstupů – text, zvuk, obraz a data například ze senzorů měřících teplotu, hloubku prostoru nebo pohyb. Zatímco současné nejznámější modely obvykle propojují dva druhy dat, kdy na základě textů dokážou vytvořit například obrázek, model ImageBind se učí propojovat až šest dimenzí.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/12/202323 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Quest: Upírská střílečka Redfall pije krev po litrech. Místo strachu šíří hlavně nudu

Jarda, Lukáš i Šárka se velmi těšili do virtuálního massachusettského městečka Redfall obsazeného upírským božstvem v metafoře na elitní jedno procento. Namísto sociální kritiky ale nová hra studia Arkane servíruje takovou porci chyb, nedodělků a přešlapů, až terč maluje na čelo spíš sama sobě.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/5/202346 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Strážci multikina Galaxie naposledy startují tátovu Volhu! Vyhlíží studio Marvel konec zlatých časů?

James Gunn s třetími Strážci Galaxie završuje nejen svou vesmírnou trilogii, ale i práci pro studio Marvel na hodně dlouhou dobu. Trojice modifikovaných zvířátek Aleš Stuchlý, Vít Schmarc a Jan Vejnar startuje drtičku na dřevo a chystá se skartovat všechny posluchače, kteří během vysílání neprožívají spontánní celotělový orgasmus. Na druhé straně už na ně čeká čerstvě zesnulá královna kyberprostorového sexu Jerry Springer.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/5/202343 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Přihlašování bez hesla. Passkeys je bezpečné, ale jen dokud mi někdo neukradne telefon, říká Koubský

Budoucnost, kdy k přihlašování k digitálním službám nebudeme potřebovat hesla, je zase o něco blíž. Společnost Google oznámila, že všem svým uživatelům zpřístupnila přihlašování k jejich Google účtům přes tzv. přístupové klíče, anglicky passkeys. V praxi to znamená, že uživatel k přihlášení nepotřebuje heslo, ale svou totožnost potvrdí například naskenováním otisku prstu, obličeje nebo zadáním PIN kódu.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/5/202323 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Quest: Sbohem vážným apokalypsám. V Dead Island 2 je se zombíky po letech zase zábava

Trvalo to skoro deset let od prvotního oznámení, ale postapokalyptická akce Dead Island 2 pod taktovkou studia Dambuster konečně vyšla. Jak se liší od ostatních titulů přetékajících bývalými lidmi lačnícími po mase i mozcích a jak si hraje s klasickými klišé? Oproti vážně pojatým zombie apokalypsám vlastně s až překvapivou grácií.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/28/202346 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Posedlost, láska, závist. Základní instinkty se probudily v Olomouci

Na Hané jsou Čelisti jako doma. Vedle pojídání vyhlášených tvarůžkových tataráků už poněkolikáté zasmradil filmově kritický magazín svou verbální pyrotechnikou doprovodný program Academia Film Olomouc. Letošním tématem festivalu byla intimita, o které Čelisti dokáží zasvěceně mluvit i hodinu a půl.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/28/20231 hour, 10 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Koubský: Modrá ikona na Twitteru vyvolala chaos. Typický Musk – dělá věci narychlo a neřeší důsledky

Twitter uživatelům z jejich profilu smazal modré ikony tzv. ověřeného účtu, které získali podle pravidel platných před tím, než se majitelem služby stal podnikatel Elon Musk. Modrou fajfku teď mají jen účty, které Twitteru platí předplatné (přes 200 korun měsíčně). Služba jejich totožnost nijak neověřuje, stačí jen, aby při registraci zadali telefonní číslo. Změna se neobešla bez komplikací.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/28/202324 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Ve-při, shorty, hovězí. Čelisti beefují s talenty českého filmu

Po delší době bylo opět ve studiu Radia Wave dosaženo koncentrace tří hostů na metr čtvereční. Vedle oblíbené dvojice Tomáš „Náš kamarád ze školky“ Stejskal a Jan „Dobrotivý cholerik“ Vejnar nás historicky posílila not like the other girls kentusačka a čerstvá Famačka Adina Šulcová, režisérka kultovních DIY kraťasů Modlitba za Brianu a Spiknutí holčičích ho*en.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/21/202344 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Quest: Super Mario Bros. ve filmu adaptacím her ostudu nedělá. Je ale hlavně přehlídkou easter eggů

Česká kina momentálně promítají hned dva filmy úzce spjaté s herními světy. Hraný Dungeons & Dragons: Čest zlodějů, inspirovaný populárním stolním RPG, a animovaný Super Mario Bros. ve filmu. Zejména kvůli druhému jmenovanému si Quest na pomoc povolal herní vývojářku a „nintedoložku“ Karolinu Komárkovou. Jak zvládl Mario svůj přechod z herních konzolí na plátna kin?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/21/202345 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Pozor na falešné weby napodobující státní instituce. Působí velmi přesvědčivě, hodnotí Koubský

V Česku stoupá počet pokusů vylákat z lidí jejich citlivá data pomocí podvržených webů napodobujících stránky státních institucí. Ve své situační zprávě za březen o tom informoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Jeho ředitel Lukáš Kintr pak v ČT řekl, že ve spolupráci se správcem české národní domény sdružením CZ.NIC už úřad nechal od loňského srpna zablokovat kolem pěti stovek podobných domén.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/21/202323 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Bílí muži neumějí skákat. Ve snímku Air ale aspoň skvěle prodávají boty

Aleš měl svátek a na oslavu rozdával v Čelistech tvrdé fungicidní medikamenty. Brzy po odhalení nejkrásnějšího infarktu v dějinách kinematografie došlo na nejzásadnější otázku aktuálního dílu: Čí kecky si nazul nejslavnější basketbalista všech dob Michael Jordan? Samozřejmě tátovy.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/14/202343 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Masarykova univerzita podporuje studenty ve využívání AI. „Inspirace pro ostatní,“ hodnotí Koubský

Masarykova univerzita vydala stanovisko k používání umělé inteligence jejich studenty i pedagogy, americká veřejnoprávní rozhlasová stanice NPR odešla z Twitteru kvůli nálepce od Elona Muska a redakce Seznam Zprávy zveřejnila zásadu pro práci s AI nástroji – redaktoři například nebudou zveřejňovat texty generované AI. Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/14/202323 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Quest: Střílečka Atomic Heart je ruská skrznaskrz. Na kvality svých vzorů ale jen aspiruje

Vydání střílečky Atomic Heart provázela řada kontroverzí. Od financování vývoje z fondu GEM Capital bývalého vrchního představitele ruské energetické společnosti Gazprom, přes vyhýbavý postoj autorského studia Mundfish k vyjádření stanoviska ohledně invaze na Ukrajinu, po rasistický klip, který šlo ve hře nalézt. Může být navzdory okolnostem Atomic Heart skvělá hra?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/7/202355 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Vydatný fantasy junk. Filmový Dračák má charisma i obratnost

Přerostlý kudúk Aleš a paladin v zácviku Vít si tentokrát načrtli cestu filmovou jeskyní, ve které dávají rosolové krychle dobrou noc. Cíl? Najít Čest zlodějů. Ti jí kupodivu mají tolik, že by naplnila i sedm pytlů beztíže.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/7/202343 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Itálie vyšetřuje společnost OpenAI z porušení GDPR. Hrozí v Evropě zákaz jejích služeb?

Itálie zablokovala automatizovaný konverzační nástroj ChatGPT americké firmy OpenAI. Italský úřad pro ochranu osobních údajů a služby s okamžitou platností zakázal zpracovávat data italských uživatelů a OpenAI jim na základě tohoto příkazu přestala umožňovat přístup k ChatGPT.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/7/202324 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Quest: Která herní série by měla skončit a jaké studio je nejlepší? Quest odpovídá na dotazy posluchačů

Pořad Quest, který se na vlnách Radia Wave už skoro sedm let věnuje počítačovým hrám, až doposud nikdy neměl dotazovou sekci. Jarda, Šárka a Lukáš skoro tři sta dílů neodbavili otázky vás, věrných posluchačů a posluchaček, ale čas odpovědí konečně nadešel.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/31/202355 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Kdo je největší „slídil“? Anticenu Velkého bratra získal letos například Microsoft nebo Seznam.cz

Už po osmnácté na největší narušovatele soukromí upozornila anticena Velkého bratra, která vyhlásila laureáty za rok 2022. „Řada firem nebo organizací se nám v nominacích opakuje, ale pořád máme přísun možných nových vítězů,“ říká Jan Vobořil, výkonný ředitel sdružení luridicum Remedium, které anticenu organizuje. Kdo mezi je vítězi a proč? A jakých pokroků jsme v ochraně soukromí za uplynulý rok dosáhli?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/31/202323 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Quest: Herní jaro ve znamení temné pestrosti. Redfall posílá na lov upírů, Diablo IV je zase návratem domů

Šárka se vrátila z Varšavy s čerstvými dojmy z upírské střílečky Redfall od studia Arkane. Ona i Jarda si navíc vyzkoušeli uzavřenou betu Diabla IV, které se v červnu chystá znovu rozpoutat klikací peklo na počítačích i konzolích. Jak se podle nich rýsuje letošní hráčské jaro?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/24/202341 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Krvavý reparát Johna Wicka. Čtvrtý díl zabijácké série štěká i kouše

Málo se ví, že nikdo z týmu Čelistí nevlastní psa, a to navzdory tomu, že jejich mokry nosek máme všichni rádi. Vztah k akční sérii John Wick, která začala mrtvým štěnětem, je tak velice ambivalentní. Čtvrté pokračování festivalu několikanásobných průstřelů hlavy se nám ale zakouslo tvrdě přímo do rozkroku. A místo divácké bolesti přineslo nával blaha, jaký dávno nepociťujeme ani při scrollování Pornhubem.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/24/202341 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Když ji vidím, tak ji poznám. Ale definovat dezinformaci neprůstřelně je nemožné, soudí Koubský

Nový zákon, který by měl v Česku stanovit tresty za šíření dezinformací, možná vůbec nevznikne. Na základě informací od poslanců vládní koalice to napsal server Aktuálně.cz. Je podle něj stále pravděpodobnější, že koalice zákon ani nepošle k projednání do Poslanecké sněmovny. Proti šíření dezinformací se totiž podle poslanců dá bojovat i jinými způsoby než speciálním zákonem.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/24/202323 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Quest: Příšera, potvora, enemák. Proč je zabíjení ve hrách zábavné a co to vypovídá o hráčích?

Jarda, Lukáš a Šárka ve studiu tentokrát přivítali herního vědce Jaroslava Švelcha. Společně probrali jeho novou knihu Player vs. Monster, která mapuje historii herních protivníků za uplynulé půlstoletí, nejoblíbenější příšery, které se jim vryly do paměti, ale i co obnáší výzkum videoher jako takových.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/17/202349 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Sedíme, čekáme na smrt a užíváme si to. Klusák a Pecháčková ve filmu Velké nic vystihli éru covidu

Aleš, Tonda a Vítek sice natáčeli Čelisti ve studiu Radia Wave, ale nejraději by vysílali z betonového komplexu pod berlínským krematoriem, kde na konci března proběhne projekce legendárního Satanského tanga s živou hudbou. Byli by tam chráněni nejen před špatnými filmy, ale i před covidem, o kterém Vít Klusák a Marika Pecháčková natočili na české poměry výjimečný dokument Velké nic.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/17/202343 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Koubský: Vymýšlení si a fantazírování novému jazykovému modelu GPT-4 zůstalo, přesto je tam posun

Firma OpenAI tento týden zpřístupnila vybraným uživatelům novou generaci jazykového modelu GPT-4, která má být přesnější, spolehlivější, ale stále ne bezchybná. Podle společnosti má výrazně posílené mechanismy, které zabraňují tomu, aby model poskytoval odpovědi na nevhodný či nepovolený obsah. Mělo by jej tedy být mnohem těžší různými triky k něčemu podobnému přimět. Systém by si také měl méně vymýšlet nebo dávat nesmyslné reakce.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/17/202323 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Quest: Moderní předělávka ikonické strategie Pharaoh: New Era dává na odiv, v čem je její originál lepší

Remaky, remastery a všemožné další rebooty herních klasik jsou v kurzu. K navrátivším legendám se nově připojila i milovaná egyptská budovatelská strategie Pharaoh z roku 1999, kterou Jarda řadí k nejlepším hrám všech dob. Proč se na tenhle seznam Pharaoh: A New Era navzdory snahám tvůrců nedostane?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/10/202353 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Vřískot v temných uličkách. Slasherová klasika nešetří krví a zábavou

Horory mají v Čelistech na růžích ustláno. To platí i o čistokrevné legendě Vřískot, která se za ty roky úspěšně proječela až do šestého filmu. Trio Aleš, Vít a neznámý kamarád ze školky Tomáš brousí nože a míří tentokrát do New Yorku, kde se tvrdě kostí nejen filmoví vědci, ale i zákony franšízy. Je tam skoro tak nebezpečno jako kolem myčky Petra Kolečka!Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/10/202342 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Francie chce omezit sdílení fotografií dětí jejich rodiči na internetu

Francouzští zákonodárci projednávají návrh zákona, který by měl ochránit děti před rodiči, kteří na internetu sdílejí příliš mnoho jejich fotografií. O návrhu napsal francouzský deník Le Monde. Zákon má zahrnout ochranu soukromí dítěte mezi povinnosti rodičů. Potomci by zároveň měli mít právo do zveřejňování svých snímků mluvit, a to na úrovni, kterou umožňuje jejich věk a zralost.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/10/202324 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Quest: Superhrdinské Marvel’s Midnight Suns jsou napůl randící simulátor, napůl taktická tahová strategie

Jarda, Lukáš a Šárka si tentokrát vzali na paškál taktické RPG z komiksového univerza, Marvel’s Midnight Suns. Jak se studiu Firaxis povedlo zkombinovat simulátor běžného života superhrdinů s komplexním soubojovým systémem, který do klasické formulky netradičně zamíchal karty?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/3/202353 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Pěsti ve tmě bez Rockyho. Creed III dává bomby na spodek, ale zápas končí plichtou

Stallone pověsil definitivně Rockyho rukavice na hřebík a čelistní trio Vít, Aleš a Tomáš se pouští do středně těžkého sparringu na téma, jak si herec Michael B. Jordan ve snímku Creed III poprvé nazul režisérské boty. „Jaké máš skóre v profesionálním boxu?“ ptá se na úvod Vítek Tomáše. „0-15,“ odpovídá nejpovolanější expert-teoretik na capáky, háky a zvedáky. Desetitisíce gigantických hadů tyranizují Ameriku. Čelisti tyranizují Česko.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/3/202339 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Koubský: TikTok může podléhat požadavkům vedení Číny. Nedá se na něj z hlediska bezpečnosti spoléhat

Evropská komise zakázala svým zaměstnancům používat na pracovních zařízeních sociální síť TikTok. V tiskové zprávě to vysvětlila tím, že cílem opatření je chránit komisi před hrozbami v oblasti kybernetické bezpečnosti a takovými kroky, jež mohou být zneužity ke kybernetickým útokům proti institucionálnímu prostředí Komise.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/3/202323 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Quest: Inspiruje mě výtvarné umění i snění, říká autor průzkumnické hry Afterglitch Vladimír Kudělka

Možnost si tvořit po svém bez ohledu na případný úspěch je pro herního vývojáře Vladimíra Kudělku prioritou. Svojskosti tak dal průchod jak ve svém debutu Rememoried z roku 2015, tak i v nedávné explorativní sci-fi adventuře Afterglitch. V obou případech se ale dostavil i onen případný úspěch – první hra mu vydělala dost na vývoj druhé, která se dočkala rovnou dvou nominací na ocenění prestižního festivalu nezávislých her IGF.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/202351 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Enormní kytovec Aronofsky. Velryba je film, který žere sám sebe

Ex-mumie Brendan Fraser se vrátil ze zapomnění, navlékl na sebe stopadesátikilový kostým a předvedl nejlepší výkon své herecké kariéry. Škoda jen, že se tak nestalo v povedenějším filmu než ve Velrybě Darrena Aronofského. Trio čelistních Achabů harpunuje další emocionální pornografii tvůrce, jehož filmy jsou enormním zážitkem především pro milovníky manipulace. Na featu Strýček Jedlička. Dost už hraní, dost už hraní!Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/202343 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Google čelí obvinění z napomáhání teroristům. Na YouTube totiž doporučoval jejich videa

Nejvyšší soud USA řeší nyní případ, který může zásadně ovlivnit podobu internetu. Rozhoduje o tom, zda mají internetové platformy odpovědnost za obsah, který na něj uživatelé nahrávají. Konkrétně jde o žalobu, kterou na společnost Google podali pozůstalí po 23leté americké studentce zavražděné v roce 2015 při teroristickém útoku v Paříži.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/202323 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Quest: Jak se od dob Člověče, nezlob se! změnila pravidla? Deskovky můžete hrát, i když nemáte kamarády

Jarda, Lukáš a Šárka tentokrát ve studiu přivítali svého kolegu, moderátora Wavu, miláčka posluchačského publika a milovníka deskových her všeho druhu, Jardu Petříka. Ten si s Jardou-nehostem zanotoval ohledně módních trendů i stálic na stolním poli a Lukáše se Šárkou se společně pokusili přesvědčit, že jsou deskové hry zábava.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/17/202355 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Už se nám navaluje. Jedovatá norská novinka Je mi ze sebe špatně se vysmívá kultuře influencerů

Komu čeští tvůrci pomažou obličej psími výkaly? Proč není dobrý nápad pojmenovat kočku Lucifer? A na co by se Tonda podíval radši než na Pamelu Anderson? Odpověď přináší čelistní úderka ve složení Aleš, Tonda a Šárka hned vzápětí: na VHSkovou kolekci, kterou ve svém dokumentárním portrétu Pamela: Příběh lásky hrdě představí plavovlasá star.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/17/202345 minutes
Episode Artwork

Online Plus: Koubský: SpaceX omezí užívání své satelitní sítě na Ukrajině. Musk tím ukazuje nepochopení konfliktu

Firma SpaceX podnikatele Elona Muska chce omezit používání své satelitní sítě Starlink pro vojenské účely na Ukrajině, informovala o tom britská BBC. Podle provozní ředitelky SpaceX Gwynne Shotwellové válečné využití porušuje podmínky služby. Ukrajinská armáda satelitní připojení totiž využívá nejenom pro vlastní komunikaci, ale údajně také pro navádění dronů na pozice ruské armády.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/17/202324 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Quest: Hogwarts Legacy je skvělý první pokus. Těží z nostalgie generace, která vyrostla na Harrym Potterovi

Generaci největších fanoušků a fanynek Harryho Pottera už dávno není -náct. Na herní splnění své fantazie o virtuálním studiu na škole čar a kouzel v Bradavicích si od dokončení filmové ságy museli počkat skoro dvanáct let. Hogwarts Legacy hravě zvládne splnit některé jejich sny, v jiných aspektech ale výrazně pokulhává.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/10/202345 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Bez kalhot a v Korzetu. Měla císařovna Sissi oslavit čtyřicítku se striptérem Magic Mikem?

V Čelistech Aleš, Vítek a Tonda odkládají svršky i utahují šněrovačky – stejně jako hrdinové dvou největších filmových novinek tohoto týdne. Steven Soderbergh a Channing Tatum znovu natáčeli Bez kalhot, už třetí díl série věnované pánskému striptýzu. Herečka Vicky Krieps ve filmu Korzet naopak udělala z císařovny Sissi frustrovanou hlavu rakouského „bezmocnářství“.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/10/202341 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Microsoft a Google do vyhledávačů začlenily nové AI. Velké změny ale zatím nepřináší, míní Koubský

Vyhledávání informací na internetu se zásadně změní. Firmy Microsoft a Google oznámily, že do svých vyhledávačů začleňují nová AI rozhraní, která dokážou na základě psaných dotazů vyhledat a zkombinovat požadované informace a zformulovat je do jednoduchého textu. AI konverzační roboti se mají objevit i v dalších službách, jako jsou kancelářské aplikace nebo prohlížeče.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/10/202323 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Někdo klepe na dveře. A strašně to smrdí koncem světa

Vomitační čelistní speciál navštívila trojice jezdců Apokalypsy a degustátorů aromatického camembertu. Aleš, Vít a Tomáš se tentokrát naladili na biblickou a spirituální notu. Po zádušní pivně-rumové mši za pankáče Petra Hoška došlo na další zneklidňující vizi z útrob M. Night Shyamalana. Jeho značně uzrálá komořina Někdo klepe na dveře tentokrát udeřila přesně na solar (Plexis). Dejte si pozor, komu otevíráte dveře chatky!Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/3/202344 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Francie chce mít na olympiádě kamery rozpoznávající podezřelé chování. Stojí za zásah do soukromí?

Francie se začala připravovat na letní olympiádu, která v zemi proběhne v roce 2024. Součástí bezpečnostních opatření mají být chytré kamerové systémy vybavené softwarem na rozpoznávání obrazu. Ty mají v reálném čase sledovat dění v ulicích Paříže a automaticky upozorňovat na podezřelé chování lidí, a to například na osamoceně položená zavazadla, vznik davové paniky a dalších rizikových situací.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/3/202324 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Quest: Croc, velitelka Shepard, Hejhači Mišima. Která herní postava by nejlíp vykonávala prezidentský úřad?

Druhé kolo historicky třetí přímé volby prezidenta České republiky je v plném proudu. Do Questu sice nezavítá Marcela Augustová, ale Jarda s Šárkou a Lukášem se rozhodli rozseknout odvěkou otázku: Která postava z četných herních světů by na příštích pět let usedla do prezidentského křesla, kdyby nebyla pouze fiktivním shlukem pixelů?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/27/202345 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Chcíply dobrý víly z Inisherinu. V McDonaghově novém filmu irské zlo povstalo z nitra

Aleš vítá nového stálého hosta pořadu Honzu Vejnara a hned dojde k veřejnému odhalení, že je to rozvedená žena a krásná blondýna. Poté Čelisti pietně pohřbí legendárního alkoholika Čurdu, který zásadně nešel pod 8 promile, a vzápětí se vydají do země, kde je tráva věčně zelená a pivo jedině černé. Novinka Martina McDonagha Víly z Inisherinu opět stojí na výkonech Colina Farrella a Brendana Gleesona a také na tom, že tito dva venkované spolu přestali chodit na pintu stoutu.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/27/202345 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Google si od zadavatelů reklam ponechává až 30procentní provizi. Jde o nepřiměřený zisk, míní úřady

Americké ministerstvo spravedlnosti podalo civilní žalobu na Google. Společnost podle ní porušuje pravidla hospodářské soutěže a za posledních 15 let si vytvořila monopol na některé technologie pro online reklamu. Google podle žaloby nákupy konkurenčních firem systematicky likvidoval konkurenci. K posílení své dominantní pozice podle amerického úřadu používal nezákonné a protisoutěžní postupy, aby provozovatelům webů znemožnil využívání jiných technologií.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/27/202324 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Quest: Principy věžové obrany. Žánr tower defense ušel od arkádových automatů dlouhou cestu

Žánr tower defense alias věžová obrana tvoří společně se spoj tři a manažerskými tycoony jeden z pilířů bezplatných her v prohlížeči. Jejich vývoj ovšem neskončil ani v osmdesátých letech na automatech, ani u freewarových titulů na sociálních sítích a mobilech. Tower defense hry nezmizely – jen se v žánrovém mixu distribuovaných titulů přetavily v herní mechanismy.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/20/202351 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Invaze lidských chorošů. Seriál The Last of Us rozhodně není na houby

Přední mykologové varují, že až se v nás rozhodnou uhnízdit houby, budeme ještě rádi vzpomínat na viry. Čelisti v sobě už dlouhé roky pečlivě pěstují kvalitní mycelium, proto se s velkou vervou vrhly na nový seriálový hit The Last f of Us, v němž na lidstvo útočí houboví mutanti. Kdo bude hostit Jidášovo ucho a kdo se změní v hřib satan? Trio Vít, Tomáš a Tonda servíruje prvotřídní zombie smaženici!Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/20/202341 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Koubský: Algoritmicky řazený feed umožňuje lépe cílit reklamu. A o to provozovateli Twitteru jde

Twitter udělal pro své uživatele další nečekanou změnu. Řadu alternativních možností, přes které se dá do aplikace dostat, firma nečekaně od svých služeb odstřihla. Je tedy nejspíš možné, že se na platformu bude moci chodit už jen v její oficiální mobilní aplikaci.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/20/202324 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Dramaturgové vztahových reality shows jsou cynické zrůdy a Drag Race ovládly TikTok queens

Aleš, Tonda a Šárka tentokrát ponořili své mokré nosky do formátu dating reality shows, ale zrekapitulovali také nejnovější sezóny RuPaulových dragových soutěží. Šárka hned zkraje všechny případné účastníky podobných formátů varuje: Nemyslete si, že dramaturgové těchto pořadů jsou nějací lidumilové – jsou to cynické zrůdy. Stejně jako moderátoři pořadu Čelisti.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/13/202348 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Umělá inteligence ve školách. Zakazovat, nebo začít efektivně využívat?

Některé školy si nevědí rady s novými AI nástroji, jako je například konverzační chat GPT. Školský odbor radnice v americkém New York City (NYC) vydal zákaz používání tohoto nástroje v místních školských zařízeních, a to jak studentům, tak i pedagogům. Úřad svůj krok zdůvodnil obavami z dopadů používání AI systémů na vzdělávání dětí.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/13/202324 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Quest: Škola čar a kouzel, lovci upírů i návraty na vesmírné stanice. Herní plán roku 2023 zvěstuje hojnost

Moderátoři Questu oslavili příchod nového roku po svém – očekáváním chystaných letošních titulů, ale především již tradičními predikcemi herních věcí budoucích a zároveň zhodnocením předpovědí loňských a předloňských. A že by se v některých překvapivě přesných pesimistických odhadech raději mýlili! Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/6/202344 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Loupat zápletku jako cibuli. Pokračování krimi Na nože ztratilo šarm, k breku ale místy nutí

Aleš se rozhodl upravit svůj body mass index vypouštěním tělních tekutin horem i spodem, a tak nastoupila k mikrofonům netradiční trojice Šárka, Tomáš a Vítek. Zprvu bylo třeba probrat všechny zásadní incidenty sužující v uplynulých dnech a týdnech Brňany. Vzápětí ale došlo na položení neméně zásadní otázky: jak se loupe skleněná cibule? No, blbě.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/6/202345 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Koubský: Twitter nyní hledá každý dolar. Možná proto chce povolit politickou reklamu

Twitter chce ve Spojených státech zrušit některá omezení politické a aktivistické reklamy. Politickou reklamu zakázal v roce 2019 se zdůvodněním, že dosah politických idejí se nemá kupovat, ale politici si jej mají sami zasloužit. Proč se reklamy podobného typu vrací na Twitter?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/6/202324 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Quest: Herní rok 2022 byl plný důvodů, proč se těšit na 2023. Bilancujeme hry, které přesto zvládly vyjít

Jarda se Šárkou se sešli u silvestrovského speciálu bez chlebíčků a šampaňského, aby si společně hezky zabilancovali uplynulý rok. Seznali, že mezi spoustou smutných událostí poskytl hrám hromadu odkladů a dalších příležitostí se těšit na ten příští, který by po letmém pohledu do herního kalendáře měl být mnohem našlapanější.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/30/202250 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Seznam.cz se bude k Právu stavět k jako čistě komerční záležitosti, předpokládá Koubský

Největší český internetový portál Seznam.cz usiluje o koupi vydavatelství, které vydává papírový deník Právo. Tuto transakci nyní prověřuje a posuzuje antimonopolní úřad. Pokud ji schválí, stane se Seznam kromě vydavatele online médií a provozovatele rádií a televize také majitelem tištěných novin. Bude mít změna vlastníka na noviny nějaký vliv?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/30/202224 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Papej masíčko! Porcujeme a bilancujeme filmy a seriály, které to letos zabily

Čelisti se rozhodly věnovat poslední díl roku 2022 nejen kinematografické bilanci, ale i ženám. Mají se posluchačky bát? No samozřejmě! Populárně-naučná historická exkurze Vítka s Alešem vede rovnou do mělkých rovů pod prasečím chlívkem Belle Gunnessové, lidského sekáčku na maso. Na spravení chuti pak nalévá nadrogované víno od Leonardy Cianciulli, dámy holdující obdobnému vražednému hobby i ručním pracím. Je libo lidské mýdélko nebo sušenky s masíčkem?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/29/202226 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Rok 2022 v online světě

Také rok 2022 byl ve znamení zdokonalování umělé inteligence. Právě to, kam tento fenomén směřuje, shrnuje speciál Rok v online světě. Šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek si pozval experta na strojové učení Jiřího Maternu a redaktora Deníku N Petra Koubského.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/26/202253 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Quest: Diablo se dá interpretovat jako vrcholně křesťanská hra, říká farář Petr Wagner

Advent vrcholící Štědrým dnem patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům, a tak si Jarda s Lukášem do studia tentokrát pozvali Petra Wagnera, jednoho z moderátorů pořadu Hergot!, ale také faráře Československé církve husitské. Společně probrali nejen to, jestli muži a ženy víry mohou hrát hry, ale společně přišli i na to, jak všudypřítomné jsou v nejpopulárnějších titulech biblické náměty.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/23/202247 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Koubský: Musk je jako silný chlapeček, který je na pískovišti nový a chce, aby bylo odteď po jeho

Elon Musk zavedl na sociální síti Twitter nové pravidlo – zakázal poskytování informací o poloze lidí v reálném čase. Firma kromě toho také zablokovala několik účtů, které zveřejňovaly informace o poloze soukromých letadel veřejně známých osobností včetně majitele Twitteru. Tyto účty provozoval dvacetiletý americký student Jack Sweeney. Musk mu pohrozil právními kroky, jelikož dle něj na základě zveřejněných informací někdo pronásledoval auto, ve kterém jel miliardářův syn.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/23/202224 minutes, 1 second
Episode Artwork

Quest: The Game Awards si existenci obhájí snáz než Oscaři. Stávají se nejdůležitější herní událostí roku?

Minulý týden, v noci na 9. prosince, se podeváté v řadě předávaly ceny The Game Awards. Sošku za nejlepší hru roku 2022 si odneslo studio FromSoftware za Elden Ring, který se ocenění dočkal v dalších třech kategoriích. Nejvíc nominací proměnil God of War Ragnarök s šesti výhrami.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/16/202237 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Kdes byla, když jsme tě celý rok hledali? Masivní filmová vánoční besídka láme kosti

Celý rok jsme ji hledali a konečně jsme se dočkali. Filmově kritický drag aneb zrůdná vánoční besídka Čelistí je opět tu! Rozhlasové královny Aleše „Somra“ a „smrad jak v Hongkongu“ Tondu doplňují „někdy v noci vstanu k pivu a k masu“ Tomáš Stejskal, „tak sa na mňa prilepila“ Šárka Gmiterková, ale také Kárl „pletení a háčkování zdar“ Veselý a Honza „neviděls moje prášky“ Vejnar. Audio pouštějte pouze na vlastní nebezpečí!Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/16/202244 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Loutka Komunistické strany Číny a digitální opiát. Američtí zákonodárci chtějí zakázat TikTok

Američtí zákonodárci mají na stole návrh zákona, který by po případném přijetí zakázal provoz sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Za návrhem stojí republikánský senátor Marco Rubio, v Kongresu ale mají doplňující legislativu navrhnout také jeden demokratický a jeden republikánský poslanec.Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/16/202224 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Burtonův algoritmus. Seriál o hrdé kentusačce Wednesday jsou generické režisérské omalovánky

„Kdopak to už nemluví?“ naráží Aleš na odchod herečky Kirstie Alley, pro kterou bylo údajně nejtěžším životním rozhodnutím nemít poměr s Johnem Travoltou. Stejný problém řešil i Vítek, ale nakonec se taky ovládl. „Já myslel, že scientologové neumíraj. To mě u Kirstie trošku zamrzelo,“ snaží se Tonda zamluvit dotaz, jak to měl s Travoltou on. Co dalšího kromě drbů a youtubového kanálu Fakin Truemen Show chlapci svými hrubými ksichty tento týden nakoukali? A stálo to za to?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/9/202243 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Online Plus: EU chce bojovat proti zneužívání dětí na internetu. Nenaruší navrženým nařízením soukromí uživatelů?

Rodiče by se měli vzdělávat v online světe a poté své poznatky předávat dětem, aby je naučili, jak v něm bezpečně fungovat. To, se ale bohužel příliš často neděje a děti se tak stávají oběťmi kyberútoků a sexuálních predátorů. V takto vyhroceném případě už ale musí zasáhnout policie. Je však stát schopný postihovat sexuální predátory? A jaká preventivní opatření mohou pomoci?Všechno z tématu Digitální svět můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/9/202223 minutes, 58 seconds