Winamp Logo
České knihy, které musíte znát Cover
České knihy, které musíte znát Profile

České knihy, které musíte znát

Czech, Literature, 1 seasons, 36 episodes, 11 hours 36 minutes
About
Seriál stanice Českého rozhlasu Radio Prague International přiblíží díla českých spisovatelů, která prostě musíte znát. Pokud jste je náhodou ještě nečetli, poslechněte si náš seriál o tom, proč jsou tyto knihy jedinečné a stojí za to je číst. Studentům náš seriál přinese inspiraci pro psaní čtenářského deníku…
Episode Artwork

Výstřední autor vynikajících knih Ladislav Fuks

Malíř temných a hutných barev, jehož světově proslulá díla se podobají procházce na hranici reality a snu, sám o sobě byl velmi tajemný, až úzkostlivý člověk. V jeho díle i životě jsou ale v některých ohledech patrné zářivé záblesky vášně. Tak takto o spisovateli Ladislavu Fuksovi u příležitosti jeho nedožitých osmdesátin psala na začátku tohoto tisíciletí ČTK. Na konci září roku 2023 si připomínáme 100. výročí narození tohoto spisovatele, a proto se právě jeho dílu budeme věnovat v dalším díle seriálu  o českých knihách, které musíte znát.
19/09/202329 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Karel Poláček: Bylo nás pět, Okresní město

Když se v roce 2018 vybíraly České knihy století v rámci ankety Magnesia Litera u příležitosti 100. výročí vzniku Československa, vybrala odborná veřejnost do trojice nejlepších i román Karla Poláčka Bylo nás pět.
20/07/202321 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Josef Škvorecký: Zbabělci (a jiné romány)

Když v roce 1958 poprvé vyšel román Josefa Škvoreckého Zbabělci, vyvolal v tehdejším komunistickém Československu skutečnou bouři. Autor kvůli knize přišel o místo v redakci časopisu Světová literatura. Recenzenti jeho román přirovnávali k červivému  ovoci nebo prašivému kotěti a v tehdejším rozhlase ho osobně kritizoval i tehdejší československý prezident Antonín Novotný. Kniha se totiž zásadně lišila od tehdejší produkce a dodnes je pokládána za přelomovou událost v historii české literatury. Zbabělci Josefa Škvoreckého bezpochyby patří mezi české knihy, které musíte znát.
12/04/202327 minutes 48 seconds
Episode Artwork

Karel Hynek Mácha: Máj

Máj Karla Hynka Máchy patří mezi nejvydávanější knihy české historie. Asi nemůže být sebemenších pochyb, že Máchův Máj si zaslouží své místo v cyklu České knihy, které musíte znát.
17/05/202223 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Lukáš Csicsely – Jágr Legenda

Na pultech knihkupectví v poslední době přibývají životopisné komiksy. Jedním z nich je i komiksový příběh muže, který posledních 30 let patří mezi nejznámější Čechy v zahraničí. Příběh hokejisty, olympijského vítěze, mistra světa a dvojnásobného vítěze Stanleyova poháru, stále ještě hráče a také majitele hokejového kubu Rytíři Kladno Jaromíra Jágra. A právě komiks Lukáše Csicselyho nazvaný Jágr legenda jsme vybrali do dalšího dílu našeho podcastu o českých knihách, které byste měli znát.
01/04/202217 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Marek Šindelka píše verše, prózu, komiksy i scénáře

Poezii, povídky, romány, ale i filmové scénáře a komiksy píše Marek Šindelka. A je až neuvěřitelné, že ve všech žánrech dosáhl úspěchů – a to i v podobě literárních cen. Pochlubit se může Cenou Jiřího Ortena za básnickou sbírku, Magnesií Litera za povídky i za román – a dokonce i cenou Muriel pro nejlepší český komiks. I proto Marek Šindelka nemůže chybět v seriálu Radio Prague International o Českých knihách, které musíte znát. A s kým jiným bychom o dílech Marka Šindelky měli mluvit než přímo s autorem.
08/12/202127 minutes
Episode Artwork

K.Tučková: Žítkovské bohyně

Román Žítkovské bohyně přilákal do kopců na česko-slovenských hranicích davy turistů, za rok 2013 se stal nejpůjčovanější knihou v českých knihovnách. Kateřina Tučková za román také získlala cenu čtenářů v anketě Magnesia Litera, ocenění český bestseler roku 2012 i cenu Josefa Škvoreckého. Není proto divu, že jsme Žítkovské bohyně zařadili do seriálu Radio Prague International o českých knihách, které musíte znát.
03/11/202120 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Proč číst Karla Havlíčka Borovského?

Král Lávra, epigramy a vyhnanství v Brixenu – to jsou asi nejčastější asociace, které se člověku vybaví, když se řekne Karel Havlíček Borovský. Od jeho narození si připomínáme 200 let.
27/10/202139 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Karin Lednická – Šikmý kostel

Poutavý, dech beroucí, silný, poctivý, strhující - to jsou některé přívlastky z vesměs oslavných recenzí, které vyvolal románový debut Karin Lednické Šikmý kostel. Už úvodní díl zamýšlené trilogie ale nezaujal jen recenzenty – ve velké čtenářské anketě, do které přišlo skoro 120 tisíc hlasů, se stal Šikmý kostel Knihou roku 2020.
07/10/202121 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Jiří Kratochvil: Uprostřed nocí zpěv

Přestože na oficiální vydání své první knihy musel čekat až do svých 50 let, zapsal se Jiří Kratochvil nesmazatelně do historie české, respektive moravské literatury. Brněnský rodák zaujal v posledních 30 letech nejen čtenáře, ale i literární kritiky. Získal celou řadu literárních ocenění od Magnesie Litera přes cenu Jaroslava Seiferta, cenu Karla Čapka až třeba po Cenu českých knihkupců. Jiří Kratochvil rozhodně nesmí chybět v našem seriálu o českých knihách, které musíte znát.
08/09/202117 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Petra Hůlová: Paměť mojí babičce

Blesk z čistého nebe, zjevení a další podobná klišé se dají napsat o tom, jak na českou literární scénu vstoupila v roce 2002 Petra Hůlová. Ve třiadvaceti letech, jako studentka kulturologie a mongolistiky na Karlově univerzitě, vydala svůj první román Paměť mojí babičce. Za něj kromě uznání recenzentů a úspěchu u čtenářů získala i dvě prestižní ocenění – cenu Magnesia litera v kategorii objev roku a vítězství v anketě Lidových novin o knihu roku. Následně se Paměť mojí babičce dočkala i mnohých překladů a také rozhlasové četby na pokračování. Román Paměť mojí babičce rozhodně nemůže chybět v cyklu Českého rozhlasu o českých knihách, které musíte znát.
16/06/202118 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Jirotkův Saturnin nestárne

V roce 2009 hledala Česká televize nejoblíbenější knihu všech dob. Celonárodní anketu Kniha mého srdce tehdy s velkým náskokem vyhrál humoristický román Zdeňka Jirotky Saturnin. A tohle své vítězství svým způsobem obhájil i v roce 2018, kdy získal cenu Magnesia Litera pro knihu století. I proto je jasné, že Saturnin rozhodně nemůže chybět v cyklu Radio Prague International o českých knihách, které musíte znát.
19/05/202117 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Petr Hruška: poezie a „Nedělní chvilka poezie“ jsou dvě různé věci

Když jsme přemýšleli, koho pozvat a s kým o současné české poezii mluvit, bylo to rozhodování vlastně nakonec docela jednoduché – jeden z nejúspěšnějších českých básníků posledních let je totiž zároveň specialistou na českou poezii po roce 1945 v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd. Za své básně získal řadu cen a vyšly nejen u nás, ale i v mnohých překladech. Tím básníkem a literárním teoretikem je Petr Hruška.
05/05/202122 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Teorie podivnosti

Pokud sledujete náš seriál České knihy, které musíte znát, pravidelněji, tak asi víte, že jeho součástí jsou nejen rozhlasové rozhovory s ukázkami z  rozebíraných knih, ale také videa. Ta připravuje Pavla Horáková, dlouholetá redaktorka zahraničního vysílání Českého rozhlasu, ale v posledních letech také úspěšná spisovatelka. Její první román Teorie podivnosti získal v roce 2019 cenu Magnesia litera pro nejlepší prózu. Po úspěchu v Česku vychází Teorie podivnosti i v cizích překladech a bez pochyby patří mezi české knihy posledních let, které musíte znát.
24/03/202118 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Román Radky Denemarkové o těžkých hodinách v životě a vztahu Evropy k Číně

Radka Denemarková je jedinou českou spisovatelkou, která dokázala získat cenu Magnesia Litera ve 4 různých kategoriích – za prózu, za publicistiku, za překlad i hlavní ocenění za knihu roku. To získala v roce 2019 za skoro 750tistránkový román Hodiny z olova – a právě ten jsme vybrali do dalšího dílu cyklu o českých knihách, které musíte znát.
23/02/202116 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Krátké povídky Jana Balabána vydají za celý román

Možná že odcházíme – tak se jmenuje nejúspěšnější kniha ostravského autora Jana Balabána. Vyšla v roce 2004, Jan Balabán za ní získal cenu Magnesia Litera, vyhrál anketu Lidových novin o knihu roku, byl nominován na Státní cenu za literaturu. Po jeho smrti byla kniha dokonce zvolena českou knihou desetiletí. Krátké, často jen pěti-, šestistránkové povídky uspěly jak u kritiků, tak u čtenářů.
29/01/202114 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Michal Viewegh: vše od humoru po politiku

Více než 30 titulů, přes 1,5 miliónů prodaných výtisků, překlady do více než 15 jazyků. To jsou statistiky jednoho z nejúspěšnějších českých spisovatelů polistopadové éry Michala Viewegha. V roce 1993 získal za Báječná léta pod psa literární cenu Jiřího Ortena. V dalších letech se nejen Báječná léta pod psa, ale i další knihy jako Účastníci zájezdu, Román pro ženy a další dočkaly také úspěšných filmových verzí. Proto Michal Viewegh rozhodně nemůže chybět v našem cyklu o českých knihách, které stojí za to si přečíst.
23/12/202020 minutes 46 seconds
Episode Artwork

Čapkova Bílá nemoc jako koronavirové proroctví

Neznámá nemoc, která je velmi nakažlivá, přišla z Číny, rychle se rozšířila do celého světa, ohrožuje hlavně starší lidi a vědci po celém světě na ni hledají lék. To není shrnutí koronaviru v roce 2020, ale popis bílé nemoci, o které před 80 lety napsal Karel Čapek divadelní hru. Pandemie koronaviru oživila zájem o tohle Čapkovo dílo. I proto mu věnujeme další díl našeho cyklu o český knihách, které musíte znát.
09/12/202019 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Jáchym Topol: Chladnou zemí

V roce 2009 napsal novinář, básník, hudebník a spisovatel Jáchym Topol svou novelu Chladnou zemí. Během 10 let od svého vydání se tahle knížka dočkala překladů do 20 jazyků a autorovi přinesla i dvě prestižní ocenění – Cenu Jaroslava Seiferta a také cenu britského PEN klubu.  Nejen proto jsme jí vybrali do dalšího dílu našeho cyklu o českých knihách, které musíte znát.
25/11/202019 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Milan Kundera: Žert

„Milá Markéto, optimismus je opium lidstva. Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij. Tvůj Ludvík“ Tento krátký text napsaný na pohlednici změní život hrdinovi jednoho z nejslavnějších českých románů 20. století. Milan Kundera příběh o nevydařené pomstě, a nejen o ní, napsal v polovině 60. let a pojmenoval ho jednoduše - Žert. Kvůli cenzuře se dostal ke svým českým čtenářům až dva roky po dokončení. O tři desetiletí později ho čtenáři francouzského deníku LeMonde zařadili v anketě mezi padesát nejlepších světových knih 20. století.
11/11/202017 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Strhující román B.Bellové o Jezeru, které nechcete navštívit

Cenu Evropské unie za literaturu, nejprestižnější české literární ocenění Magnesia litera v kategorii Kniha roku, už skoro dvě desítky překladů do cizích jazyků a nadšení kritiky i čtenářů – tím vším se může pyšnit jedna z nejzajímavějších českých knih posledních let, Jezero, které napsala Bianca Bellová. A tak je jasné, že tenhle temný příběh odehrávající se v apokalyptických kulisách vysychajícího jezera nemůže chybět v našem cyklu o Českých knihách, které musíte znát.
28/10/202016 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Bohumil Hrabal: Příliš hlučná samota

Postřižiny, Ostře sledované vlaky, Obsluhoval jsem anglického krále – to jsou některé z knih Bohumila Hrabala, které získaly svou popularitu i díky svým filmovým podobám. Autor těchto knih, Bohumil Hrabal, je nejpřekládanějším českým spisovatelem 20. století. Z jeho bohatého díla jsme do našeho cyklu vybrali knihu z roku 1976, která ale na své oficiální vydání v tehdejším Československu musela 13 let čekat. Příliš hlučnou samotu.
14/10/202021 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Miloš Urban: Sedmikostelí

Román o vraždách v pražských kostelech a fascinaci gotikou přitahuje si získal popularitu od Latinské Ameriky po Koreu.
01/10/202017 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Jediný český laureát Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert

Od roku 1901 se uděluje Nobelova cena za literaturu. Za tu dobu ji obdržel jediný Čech, který se shodou okolností narodil ve stejném roce, kdy se Nobelova cena udělovala poprvé. Tím jediným českým laureátem Nobelovy ceny za literaturu je Jaroslav Seifert. Je jasné, že jeho sbírky básní i díky tomu rozhodně nemohou chybět v našem cyklu České knihy, které musíte znát.
16/09/202017 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Havlovy hry, které musíte vidět

Václav Havel patří bezpochyby mezi celosvětově nejznámější Čechy 20. století. Může za to samozřejmě jeho politická role a příběh disidenta, který se stal prezidentem a symbolem pádu komunistických režimů v Evropě v roce 1989. Ale nejenom to. Václav Havel totiž byl a je jedním z nejhranějších českých dramatiků v zahraničí. Podle aktuálního soupisu, který připravil Institut umění – divadelní ústav a ústav pro českou literaturu, se jeho hry dočkaly už více než  1100 zahraničních uvedení, a to v 60 zemích všech kontinentů kromě Antarktidy.
02/09/202013 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Povídky Oty Pavla

Začínal jako sportovní redaktor Československého rozhlasu, ve svých knihách popisoval cestu fotbalové Dukly Praha mezi mrakodrapy i pohádkový příběh, kterak Jiří Raška získal pro Československo historicky první zlatou medaili na zimní olympiádě. Největší popularitu mu ale přinesla Berounka, zlatí úhoři a povídky vycházející z jeho života. Přestože ho trápila psychická nemoc a dožil se jen 42 let, jeho knihy jsou populární i o půl století později.
30/06/202016 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Ladislav Fuks: Spalovač mrtvol

Když se řekne Spalovač mrtvol, asi každému se vybaví Rudolf Hrušínský.
16/06/202016 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Europeana: Bláznivé dějiny bláznivého století

Nejpřekládanější česká kniha po roce 1989 má v aktuálním vydání necelou stovku stránek. Nemá žádného vypravěče, není členěná na kapitoly a nenajdete v ní ani jednu přímou řeč. Přesto dokázala obsáhnout celé dvacáté století se svými válkami, myšlenkovými směry, vynálezy a banalitami.
03/06/202016 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Z historie komiksu: násilný Ferda Mravenec, výchovný Mirek Dušín a západní Kája Saudek

Mirek Dušín, Punťa, Muriel, Fifinka, Alois Nebel, Ferda Mravenec, nebo sestry Dietlovy. To jsou některé postavy z úspěšných českých komiksů posledního století.
20/05/202022 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Franz Kafka: Proces

Jedním z autorů, jehož jméno je úzce spojeno s Prahou, je německy píšící právník a spisovatel Franz Kafka, který se narodil zde, na Starém Městě v roce 1883. Dílo, které po sobě zanechal, sice není rozsáhlé co do objemu, přesto je Kafka považován za jednoho z nejvýznamnějších světových autorů 20. století. O jeho zřejmě nejznámějším románu Proces mluvíme s germanistkou Jindrou Broukalovou z Univerzity Karlovy.
06/05/202017 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Druhé město Michala Ajvaze: magické, zábavné i dobrodružné

Druhé město Michala Ajvaze je v našem seriálu prvním reprezentantem literatury 90.let minulého století, tedy období, kdy čeští spisovatelé po dlouhé době mohli tvořit naprosto svobodně, mimo politický kontext. Druhé město není oddechovým čtením pro každého, i když je to kniha plná fantazie, magie, ale i zábavného dobrodružství.
16/04/202018 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Čapkova Válka s mloky jako varování nejen před fašismem

Katastrofa dosáhla celosvětových rozměrů... O jaké apokalypse psal Karel Čapek v roce 1936? S Tomášem Samkem z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy mluvíme o antiutopickém alegorickém románu Válka s mloky.
01/04/202017 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Klapzubova jedenáctka: odlehčená lekce zdravé ctižádosti a vlastenectví

“Člověk musí pořád chtít něco víc a někam výš. Po celý život." To bylo prosté životní krédo chalupníka Klapzuby z dolních Bukviček. Hmotným bohatstvím neoplýval, ale osud obdařil jeho a manželku Marii jedenácti zdatnými a zdravými syny. A protože slovy autora příběhu Eduarda Basse ve své chudobě nevěděl co s nimi, udělal z nich fotbalové družstvo. Z rovné loučky udělal hřiště “…prodal kozu, koupil za to dva míče a kluci začali trénovat.” Věhlas rodinného týmu rostl s úspěchy nejdřív na regionální, později celonárodní a nakonec světové úrovni.
18/03/202012 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Markéta Lazarová Vladislava Vančury: avantgarda a klasika zároveň

Román Vladislava Vančury Markéta Lazarová vyšel v roce 1931. Stal se prakticky přes noc nejdiskutovanějším dílem doby. Čtenáři Lidových novin ji vyhlásili knihou roku, Vladislav Vančura za ni dostal Státní cenu za literaturu. Do povědomí nejširší veřejnosti vstoupila znovu po několika desetiletích, kdy ji podle scénáře Františka Pavlíčka zfilmoval František Vláčil.
03/03/202015 minutes 27 seconds
Episode Artwork

J.Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka jsou pravděpodobně nejúspěšnějším českým románem všech dob. Spousta Čechů se přitom za Švejka stydí. Švejka všichni znají, ale zdaleka ne každý ho četl. Odkud se berou tyto paradoxy? Proč stojí za to přečíst si celý román, a nejenom se bavit filmem s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli?
19/02/202014 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Božena Němcová: Babička

Když Božena Němcová v polovině 19. století psala Babičku, jen stěží mohla doufat, že se její snivé obrazy z venkovského života zařadí nejen do zlatého fondu české literatury, ale najdou si čtenáře po celém světě. Babička dodnes zůstává jednou z nejpřekládanějších českých knih.
03/02/202011 minutes 25 seconds