Winamp Logo
Całkiem fajna audycja by Podgórska Ogólnie [JOANNA PODGÓRSKA] Cover
Całkiem fajna audycja by Podgórska Ogólnie [JOANNA PODGÓRSKA] Profile

Całkiem fajna audycja by Podgórska Ogólnie [JOANNA PODGÓRSKA]

Polish, Education, 5 seasons, 44 episodes, 2 days, 1 hour, 19 minutes
About
Jak mieć jak najdłużej "umysł jasny jak przestrzeń, ale ostry jak wierzchołek igły”? Joanna Podgórska, naukowczyni, doktor biochemii ze specjalnością neurochemiczną zabiera nas w fascynująca podróż po ludzkim organizmie. Jej goście to, tak samo jak Ona, wielcy pasjonaci i największe autorytety w swoich dziedzinach. Prawdopodobnie jakbyśmy oddali im antenę na cały dzień, to i tak by nie wystarczyło czasu, zresztą posłuchajcie sami. Partnerem audycji jest Wellbee - psychoterapia online
Episode Artwork

O mądrej suplementacji i psychiatrii żywieniowej

O co tak naprawdę chodzi w tej całej suplementacji? Czy wszyscy powinniśmy ją stosować? Asia Pogórska ze swoją gościnią, mgr Zosią Winczewską, rozmawiają o zasadach łączeniach suplementów z wybranymi lekami oraz tym, jak dbałość o konkretne witaminy i probiotyki wpływa na poprawę kondycji psychicznej. Naładowana wiedzą i praktycznymi tipami rozmowa! Sponsorem podcastu jest Perlage
4/8/20241 hour, 20 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

O przyjemności, dobrostanie i filozofii osadzonej w dobrym życiu

W tym epizodzie Asia ze swoją gościnną poruszają kwestie neurochemii szczęścia, dobrostanu, przyjemności i ekscytacji osadzonych w codziennym życiu. Partnerem jest Perlage
3/27/20241 hour, 6 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Psylocybina, mikrodawkowanie i nauka psychodeliczna

Od ostatniej rozmowy Asi z Maćkiem Lorencem minęły dwa lata i to właśnie po tym czasie spotykają się, żeby porozmawiać o updacie sytuacji psychodelików w Polsce. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie tym tematem ze strony nauki i badaczy, ale 2 jaki sposób wykorzystać te substancje mądrze? O biologicznych mechanizmach działania psylocybiny i kwestiach kulturowo-społecznych z nią związanych - PODGÓRSKA OGÓLNIE.
3/13/20241 hour, 8 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

O indywidualnej projekcji rzeczywistości i portalach do fizycznego świata - zmysły.

Tym razem Asia gościła u siebie Ulę Dąbrowską - biolożkę, popularyzatorkę nauki, edukatorkę i autorkę książek o mózgu. Weszły razem w świat biologii i schematów działania wybranych zmysłów. Mowa była o portalach do rzeczywistości, które kreowane są przez naszą biologię . A także o tym, jak nasze odczuwanie i postrzeganie może prowadzić nas na manowce.
2/29/20241 hour, 9 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Na pograniczach umysłu - o chorobie afektywnej dwubiegunowej i borderline

Asia ze swoją gościną - lek. Psychiatrą Aleksandrą Piętą, omówiła neurobiologiczne mechanizmy choroby afektywnej dwubiegunowej, porównując ją z zaburzeniami osobowości typu borderline. Dużą część rozmowy poświęciły poprawnej diagnostyce, monitorowaniu objawów i zrozumieniu przyczyn powstawania ChAD i borderline. Opowiadały także o możliwościach prowadzenia normalnego życia pomimo postawionej diagnozy, a także o związku stylu życia z zaburzeniami psychicznymi, w tym ChAD. Ogrom wiedzy, polecajki książkowe i przydatne podpowiedzi - to wszystko w tym podcaście! Sponsorem podcastu jest Cisowianka Perlage.
2/7/20241 hour, 17 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Hulający umysł a kreatywność, życiowa zajawa i medytacja

Jak czuje się Jakub Żulczyk? Odpowiada, że bardzo dobrze. Dzięki diagnozie ADHD i odpowiedniemu leczeniu jego entropiczny, rozproszony umysł zyskał kilkanaście dodatkowych minut w każdym okresie skupienia. Medytacja i praktyka koncentracji pomogły mu zrozumieć, jak funkcjonuje i myśli oraz osadzić się w teraźniejszości. Podgórska i Żulczyk rozmawiają na bliskie człowiekowi tematy związane z uważnością. Obalają fakty i mity dotyczące tzw. aktu twórczego. Zastanawiają się, jak wspierać rozhulany umysł, dlaczego znieczulamy się od czucia, jak się luzować i samoleczyć. To rozmowa o trudach i zajawkach, które przenikają się w życiu i nadają mu sens. Sponsorem podcastu jest Cisowianka Perlage.
1/24/20241 hour, 12 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Dlaczego emocje są zaraźliwe? O warunkowaniu strachu, empatii i teorii umysłu.

O tym czym są emocje, jakie są ich funkcje w naszym życiu i gdzie lokują się w mózgu rozmawia dr Asia Podgórska wraz ze swoją gościnią, prof. dr hab. Eweliną Knapską. Poruszone są kwestie różnic pomiędzy strachem, lękiem, fobią a traumą i zespołem stresu pourazowego. Prof. Knapska opowiada o swoich pionierskich badaniach wskazujących jak zwierzęta uczą się strachu i czy ludzie mogą uczyć się pozytywnych emocji. Empatia, neurony lustrzane, teoria umysłu/mentalizacji, optogenetyka, mózgi osób ze spektrum autyzmu oraz odmiennej i nieskończenie różnorodnej reakcji ludzi na te same zjawiska i odczucia – o tym wszystkim usłyszycie w najnowszym odcinku Podgórskiej Ogólnie. Sponsorem podcastu jest Cisowianka Perlage.
1/10/20241 hour, 17 minutes, 25 seconds