Winamp Logo
Business Update Cover
Business Update Profile

Business Update

Polish, News, 2 seasons, 355 episodes, 2 days, 16 hours, 45 minutes
About
Zacznij dzień z przewagą. Wersja tekstowa dostępna w newsletterze na businessupdate.pl Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, doradztwem podatkowym, poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
Episode Artwork

24.5: Francja i Niemcy chcą ujednolicić europejski rynek kapitałowy

Francja i Niemcy chcą ujednolicić europejski rynek kapitałowy; Orlen rozmawia o nowej formule współpracy przy SMR; Oaktree przejęło Inter Mediolan w wyniku niespłacenia pożyczki przez chińskiego właściciela klubu; a KE nałożyła 338 mln EUR kary na producenta Milki i Oreo za utrudnianie handlu czekoladą. 
5/24/20249 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 23.5: W kwietniu wzrosła produkcja przemysłowa

W kwietniu wzrosła produkcja przemysłowa; USA nałożą 110% podatku na elektryki z Chin; KNF nie zgadza się, aby ubezpieczyciele ponosili stratę na jakimkolwiek produkcie; a rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.
5/23/20247 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Środa, 22.5: Resort pracy proceduje minimalne wynagrodzenie na poziomie 60% średniego

Resort pracy proceduje minimalne wynagrodzenie na poziomie 60% średniego; WP zwalnia 10% załogi; PZU analizuje rolę i miejsce banków w grupie; a Scarlett Johansson wezwała Open AI do usunięcia głosu bota w najnowszej wersji Chat GPT, który brzmi jak ona.
5/22/20246 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek 20.5: Cromwell sprzedaje 6 polskich centrów handlowych za 285m EUR

Elektrownie jądrowe jednak 10 lat później?; Cromwell sprzedaje 6 polskich centrów handlowych za 285m EUR; fundusz Enterprise Investors zdejmuje z giełdy Sescom; a MF zwraca uwagę, że kasowy PIT może być niezgodny z RODO. 
5/20/20248 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Środa, 15.5: Producenci samochodów wycofują się z produkcji elektryków na rzecz hybryd

W marcu zmalało saldo w rachunku bieżącym; producenci samochodów wycofują się z produkcji elektryków na rzecz hybryd; były prezes PGZ chce konsolidować polską branżę obronną; a w 1 kw. tego roku transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych osiągnęły wartość 375 mln EUR.
5/15/20246 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 13.5: Można rozliczyć koszt psychologa w stresującej działalności

Prowadzący DG uzyskają zwolnienie z ZUS raz w roku; w MAP powstał zespół wydzielenia aktywów węglowych; spłonęło Centrum Handlowe Marywilska 44 w Warszawie; BP chce kupić stacje ładowania Tesli; a według skarbówki, koszt psychologa w stresującej działalności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
5/13/20247 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Subject: Piątek, 10.5: RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian; najpierw zostaną rozbudowane Chopin i Modlin; EBI ułatwi finansowanie firm z sektora obronnego; a od 20 stycznia 2027 możliwość udostępnienia instrukcji w formie elektronicznej zamiast dołączenia instrukcji papierowej. 
5/10/20248 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 9.5: Niemiecki transport i lotnictwo popierają CPK w Polsce

Niemiecki transport i lotnictwo popierają CPK w Polsce; Fakro buduje fabrykę w USA; Janusz Palikot próbuje dokonać transakcji na swoich restrukturyzowanych alkoholowych aktywach; a spółki Skarbu Państwa uzyskają Komitet Dobrego Zarządzania oraz członków organów wykwalifikowanych jak w komitetach audytu.
5/9/20248 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Środa, 8.5: Stawki dofinansowania PFRON wzrosną o 15%

SP potwierdził zainteresowanie wykupem aktywów węglowych od spółek energetycznych; fundusz Abris sprzedaje Scanmed; stawki dofinansowania zatrudniania niepełnosprawnych PFRON mają wzrosnąć o 15%; a szef KAS poinformował, że podział spółki przez wydzielenie nie jest niedozwoloną optymalizacją pod warunkiem, że ma swój cel gospodarczy. To tylko kilka informacji z całego wydania. Wszystkie najważniejsze wiadomości tego dnia dotyczące #gospodarka #biznes #finanse i #prawo w naszej bezpłatnej prasówce i podkaście. Na prasówkę można zapisać się na www.businessupdate.pl 
5/8/20246 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 7.5: Empik otworzy flagowy sklep w byłej Cepelii

Aktywność biznesu w usługach równoważy spowolnienie przemysłu w UE; KE zakończy procedurę naruszeniową z art. 7 przeciwko Polsce; Empik otworzy flagowy sklep w byłej Cepelii, na której mieścił się licznik długu; a według NSA fiskus nie musi obsługiwać faxu.
5/7/20247 minutes
Episode Artwork

Poniedziałek, 06.05: Bezrobocie w Polsce najniższe w UE

W kwietniu dalej słabnie produkcja w EU; Panek w restrukturyzacji przez niegospodarność pracowników; Maspex przejmuje czeską Becherovkę
5/6/20247 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Piątek 26.04: Duży spadek inwestycji VC w Polsce I kw. 2024

Koszt budowy kolei dużych prędkości w Polsce to ok. 72 mld zł; KGHM odnotował rekordową produkcję miedzi i srebra w 2023 r.; Orlen zapowiada obniżkę cen paliwa na majówkę; inwestycje VC w Polsce spadły r/r do 173 mln zł w I kw. 2024; a Sąd Najwyższy wydał wczoraj uchwałę, w której rozstrzygnął zagadnienia prawne dotyczące kredytów frankowych.
4/26/20249 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 25.4: 12 największych producentów napojów powoła wspólny podmiot dla systemu kaucyjnego

Trwają analizy możliwości rozbudowy lotniska Chopina w Warszawie; najwięksi producenci i dystrybutorzy napojów utworzą wspólny podmiot obsługujący system kaucyjny; JR Holding zainwestuje 300 mln zł w 4 lata; a USA zakazują zawierania umów o zakazie konkurencji z pracownikami.
4/25/20248 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Środa 24.04: Litwa chce być najlepszym miejscem dla inwestycji zrbojeniowych

CPK rozwinie prędkość kolei do 350 km/h; Orlen Trading Switzerland będzie próbował odzyskać przedpłaty za paliwo; Orlen VC inwestuje 5 mln EUR w producenta szybkich ładowarek EV; a w 1 kw tego roku 30% więcej firm ogłosiło niewypłacalność.
4/24/20248 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 22.4: Platforma Vinted wyśle skarbówce dane użytkowników już za zeszły rok pomimo, że nie musi

Izba Reprezentantów USA przegłosowała pomoc dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu; branża kinowa chce zlikwidowania tantiemów dla stowarzyszeń twórców filmowych; Benefit Systems inwestuje w kolejny podmiot związany z gastronomią; a platforma Vinted prześle skarbówce dane o swoich użytkownikach już za zeszły rok pomimo, że w Polsce jeszcze ustawa nie obowiązuje.
4/22/20249 minutes, 1 second
Episode Artwork

Piątek, 19.4: Rząd rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych

Izba Reprezentantów w weekend przegłosuje pakiet pomocy m.in. dla Ukrainy; mPay wesprze ukraiński bank w szybkich przelewach z Polski do Ukrainy; rumuński deweloper Speedwell wyda 1,5 mld EUR na przejęcia w Polsce; a rząd rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych.
4/19/20248 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 18.4: Zamrożenie cen prądu będzie dotyczyło wszystkich gospodarstw domowych

Zamrożenie cen prądu będzie dotyczyło wszystkich gospodarstw domowych; nie będzie kontynuacji bonu turystycznego, a wakacje kredytowe tylko w 2024; płoccy pracownicy Levisa napisali list do władz spółki w USA; bValue zebrał 90 mln EUR środków w ramach 3-go funduszu typu growth; a inflacja prawa w Polsce stanowi realny problem wpływający na zmniejszenie sprzedaży i zatrudnienia w małych firmach na korzyść korporacji.
4/18/202410 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Środa 17.04: Spadek produkcji i zwolnienia w Tesli

Wpłynęło 27 mld PLN z KPO, jednak wciąż ważą się losy Izery; przedsiębiorcy wstawiają się za budową CPK; KNF oczekuje pojawienia się Velo Banku na giełdzie; a po 23 latach batalii z organami państwa sąd przyznał rację i 12 mln zł odszkodowania wałbrzyskiemu dilerowi Seata.
4/17/20248 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 16.4: Przedsiębiorcy wstawiają się za budową CPK

Wpłynęło 27 mld PLN z KPO, jednak wciąż ważą się losy Izery; przedsiębiorcy wstawiają się za budową CPK; KNF oczekuje pojawienia się Velo Banku na giełdzie; a po 23 latach batalii z organami państwa sąd przyznał rację i 12 mln zł odszkodowania wałbrzyskiemu dilerowi Seata.
4/16/20248 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek 15.04: Nowe regulacje UE uderzą w polski sektor przetwórstwa rybnego

Nowe rozporządzenie PE godzi w polski przemysł przetwórstwa rybnego; były członek zarządu szwajcarskiej spółki Orlenu zaprzecza zarzutom ws. niegospodarności; polski system kaucyjny będzie drugim największym w Europie; a po ogłoszeniu programu “Mieszkanie na start” niektóre ceny ofertowe wzrosły o 16%.
4/15/20247 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Środa 10.04: Amerykański Westinghouse chce budować w Polsce kolejną elektrownie jądrową

Rząd przyjął projekt “aktywny rodzic”; Westinghouse chce budować elektrownie atomowe także w drugiej lokalizacji w Bełchatowie; przedłużający trwałość owoców i warzyw Fresh Inset zebrał drugą transze finansowania w rundzie B; a według SN wierzyciel ma obowiązek upewnić się czy dłużnik jeszcze żyje, bo jeśli nie, to zostanie obciążony kosztami windykacji
4/10/20249 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Wtorek 9.04: Ponad miliard kredytu dla Atman na budowę centrów danych

Zagraniczne Inwestycje bezpośrednie zmalały w 2023 o 16,3% r/r; Polska zostanie objęta procedurą nadmiernego deficytu; Delikatesy Centrum będą uznawały karty lojalnościowe Biedronki i Lidla; Atman uzyskał 1,35 mld zł kredytu inwestycyjnego od konsorcjum polskich banków na budowę centrów danych; a na majówkę wyjedzie o 25% więcej osób niż rok temu
4/9/20248 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 8.4: Die Welt opisuje CPK jako zagrożenie dla niemieckiego lotnictwa

Niemiecki Die Welt opisuje CPK jako zagrożenie dla niemieckiego lotnictwa; McDonalds zgodził się odkupić 225 swoich restauracji franczyzowych w Izraelu od lokalnego operatora; Żywiec znalazł kupca na browar w Leżajsku, który nie stanowi konkurencji dla biznesu piwnego; a Główny Inspektorat sanitarny uznał, że restaurator nie może odmówić wejścia do restauracji psu asystującemu.
4/8/20248 minutes, 1 second
Episode Artwork

Piątek, 5.4: Południe Europy wyprzedza północ

Gospodarka południowych krajów Europy napędzana popytem na usługi osiąga lepsze wzrosty od północy; rząd przyjmie w 2 kw. “babciowe”, wspierające rodziców dzieci w wieku 12-35 miesięcy; Makarony Polskie chcą przejmować producentów dań gotowych; a SN uznał, że były właściciel rzeczy może rościć wynagrodzenie za korzystanie z mienia przed upływem terminu zasiedzenia.
4/5/20249 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 4.4: Cerberus Capital wygrał wyścig o Velo Bank

Trzęsienie ziemi na Tajwanie podnosi obawę o zakłócenia światowych dostaw mikrochipów; pierwsze raporty z audytu CPK trafiły do pełnomocnika rządu; Levis zamyka fabrykę w Płocku; fundusz Cerberus Capital wygrał wyścig o przejęcie Velo Banku; a Microsoft po kontroli europejskich organów regulacyjnych ma rozdzieli Teams od pakietu Office.
4/4/20249 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Środa 27.03: Próba postawienia Szefa NBP przed Trybunałem Stanu nabiera tempa

Wniosek o trybunał dla prezesa NBP złożony; były prezes PFR, Paweł Borys zostaje partnerem zarządzającym funduszu PE MCI; Wirtualna Polska jest w trakcie przejęcia kolejnych dwóch podmiotów; a Floryda zakazuje korzystania z mediów społecznościowych dzieciom do 14 r.ż.
3/27/20249 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 26.3: Nowym prezesem PKO BP zostanie Szymon Midera

Zagrożenie suszą w Polsce najniższe od lat; Szymon Midera zostanie prezesem PKO BP; Leszek Czarnecki traci kontrolę nad VB Leasing; a cena kakao na rynkach rośnie w marcu o 50%.
3/26/20248 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 25.3: "Kredyt mieszkaniowy #naStart" w II kwartale, znamy więcej szczegółów

Znane jest więcej szczegółów nowego programu "Kredyt mieszkaniowy #naStart"; Lidl i Aldi deklarują utrzymanie cen po podniesieniu stawki VAT na żywność; fundusz Penta rozważa wyjście z bukmachera Fortuna; Unilever chce się pozbyć lodów ze swojego portfolio; a rektor rozdający dyplomy MBA za łapówki ma zostać “małym świadkiem koronnym”.
3/25/202410 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Piątek, 22.03: MF przemebluje składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Konsumpcja w kraju się rozpędza; MF przemebluje składkę zdrowotną dla przedsiębiorców; Santander sfinansuje pożyczki w Allegro Pay; Fundusz Innowacji NATO inwestuje w polskie OTB Ventures; w lutym duże ożywienie w budownictwie mieszkaniowym; a fiskus rezygnuje ze sporów w zakresie kosztów finansowania dłużnego.
3/22/202410 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 21.03: SoftwareMind Ailleronu przjemuje spółkę IT w USA za ponad 40 mln USD

FED zapowiedział 3 obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku; w lutym ożywiła się produkcja w Polsce; Tenczynek Dystrybucja Palikota bez szans na układ; SoftwareMind Ailleronu przjemuje spółkę IT w USA za 40 mln USD; a Sąd w Amsterdamie orzekł, że holenderskie linie lotnicze KLM stosowały greenwashing w kampaniach reklamowych.
3/21/202412 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Środa, 20.3: Będzie akcyza na wyroby z nikotyną

W najbliższych dniach zostanie złożony wniosek o trybunał stanu dla prezesa NBP; Atal umożliwia rezerwacje mieszkań klientom oczekującym na wznowienie programu wsparcia kredytobiorców; Selena Gomez chce sprzedać swoją firmę beauty za 2 mld USD; a MF planuje opodatkować akcyzą wyroby, w których nie ma tytoniu, ale jest nikotyna.
3/20/20249 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Wtorek 19.03: LPP się broni, kurs spółki mocno w górę

KPO dla Izery przesunięte z części grantowej na pożyczkową; LPP uważa rozdział pt. Rosja za zamknięty i rośnie głównie dzięki nowym otwarciom sklepów Sinsay; Grupa Punkta ogłosiła przejęcie jednego z największych w Polsce likwidatorów szkód; a według KIS wszelkie wydatki na samochody rajdowe, takźe amortyzację, zaliczymy w koszty uzyskania przychodu.
3/19/202410 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 18.03: LPP mierzy się z zarzutami ws. aktywności w Rosji

W lutym inflacja niemal u celu;  LPP mierzy się z zarzutami ws. aktywności w Rosji; poseł Mentzen sprzedaje akcje po maksymalnej cenie; MAP będzie kontynuował konsolidację Azotów; a od połowy czerwca kierowcy przewozów będą musieli posiadać polskie prawo jazdy, co może zmniejszyć flotę o 30% w samej Warszawie.
3/18/202411 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Piątek 15.03: Fundusz z Nowego Jorku chce przejąć VeloBank

Kwota wolna do 60 tys. zł i stara składka zdrowotna mało prawdopodobna; Allegro redukuje zatrudnienie o 5%;  W Krakowie powstanie akcelerator innowacji obronnych NATO; Cerberus Capital Management wyłonił się jako faworyt do zakupu VeloBanku; 
3/15/202410 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Środa, 13.03: Rekordowa sprzedaż polskich obligacji w USD przy dobrej rentowności

Rekordowa sprzedaż polskich obligacji w USD przy korzystnej rentowności; od kwietnia jednak wraca 5% VAT na żywność; PwC rozwinie w Polsce shared services; PFR Ventures inwestuje 10 mln EUR w Radix Ventures; a każdy, kto sprzedaje napoje w szklanych butelkach wielorazowych, zobowiązany będzie do przyjęcia ich zwrotu.
3/13/20249 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 12.03: Zwolnienie z ZUS przez miesiąc dla zatrudniających do 10 osób

8 marca odnotowano rekordową produkcję energii z PV w wysokości 10,2 GW; PolKa wspierana przez Inpost wśród zainteresowanych obsługą systemu kaucyjnego; Netwise chwali sobie delisting; a według projektu nowe zwolnienie z płacenia przez miesiąc należności do ZUS będzie przysługiwało przedsiębiorcom, którzy zgłosili do ubezpieczenia maksymalnie 10 osób.
3/12/20248 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 11.03: Inwestujące kobiety osiągają o 2% wyższe stopy zwrotu od mężczyzn

Infosys BPM zamyka polski oddział i przenosi operacje do Indii; fundusze PE w USA inwestują w firmy doradcze, z których wykupują emerytowanych partnerów; a według UBS kobiety osiągają o 2% wyższe stopy zwrotu w inwestowaniu od mężczyzn.
3/11/20246 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Piatek 08.03: Powstał model AI lepszy niż ChatGPT

Polska zajęła 1. miejsce w rankingu cyberbezpieczeństwa NCSI; rząd podniesie wysokość renty socjalnej do poziomu wynagrodzenia minimalnego; mBank zaoferuje marketplace Morele; Biedronka ocenia że marże detalistów spożywczych będą pod presją; a KNF będzie mogła blokować rachunki osobom posiadającym kryptowaluty na 96 godzin.
3/8/20247 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Czwartek 07.03: AI już niebawem w polskich sądach przy współpracy z Microsoft

Gender Gap w Polsce ciągle wyraźne; Według RPP powrót do 5% VAT na żywność istotnie podniesie inflację; informatycy Aptiv po grupowym zwolnieniu utworzyli związek zawodowy; konsorcjum z Boryszewem wybuduje 100 GW magazynów energii; a KNF rozpoczął postępowanie wobec 5 banków za niewłaściwe obliczanie wskaźnika WIRON.
3/7/202410 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Środa, 6.03: Rząd rozważa powrót do 5% stawki VAT na żywność

Rząd rozważa powrót do 5% stawki VAT na żywność; przedsprzedaż letnich wycieczek Rainbow Tours wzrosła 27% r/r; poseł Mentzen chce sprzedać 35% swojej kancelarii za minimum 4,8 mln zł; a tiktokerka Karolina Derpieński pozywa Danone na 50 mln zł za jej parodię w wykonaniu Katarzyny Nosowskiej.
3/6/20247 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 5.03: Deficyt handlowy UE z Chinami zmalał do “jedynie” 291 mld EUR

Deficyt handlowy UE z Chinami zmalał do “jedynie” 291 mld EUR; producenci napojów i handel chcą odroczenia systemu kacyjnego o rok; WeNet z portfela Innovy przejmuje spółkę zajmującą się marketingiem internetowym od Bauer Media; a Syndyk Idea Banku domaga się 1 mld zł odszkodowania od Leszka Czarneckiego. 
3/5/20249 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek 04.03; MAP zapowiada nowych inwestorów dla Izery

Możliwa kontynuacja projektu Izera z nowymi inwestorami; Krajowa Grupa Spożywcza rozważa przejęcie wódki Starka w upadłości; Żabka przejmuje rumuńskiego dystrybutora obsługującego 12 tys. sklepów; a według KIS wygenerowana strata w przeszłości jednak obniży podatek solidarnościowy.
3/4/20247 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Piątek, 1.03: Perspektywa wykorzystania unijnych środków w ciągu 2,5 roku wydaje się być niemożliwa

Perspektywa wykorzystania unijnych środków w ciągu 2,5 roku wydaje się być niemożliwa; kilku audytorów CPK okazało się być bez doświadczenia w tego typu projektach; Everest Finanse, czyli Bocian Pożyczki trafił na listę ostrzeżeń KNF; a twórcy mają uzyskać prawo do tantiemów za odtwarzanie ich twórczości w internecie.
3/1/20248 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 29.02: Agora pozywa Google za nadużywanie pozycji na rynku reklamy

Wynik audytu CPK jednak przed wakacjami; Agora pozywa Google za nadużywanie pozycji na rynku reklamy; poseł Mentzen chce upublicznić swoją kancelarię wyspecjalizowaną w optymalizacji podatkowej; a PKP wezwało protestującego rolnika do zapłaty 1,3 mln odszkodowania za blokadę torów.
2/29/20249 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Środa, 28.02: Są chętni na przejęcie masztów Play i Plus za ponad 17 mld zł

PE zatwierdził 50 mld EUR pomocy dla Ukrainy; Synthos liczy się z odejściem Orlenu z OSGE; są chętni na przejęcie masztów Play i Plus za ponad 17 mld zł; UniCredit rozważa przejęcie Vodeno (AION Bank) Wojciecha Sobieraja; KNF wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie obrotu akcjami Merlin Group; a UOKiK zakwestionował praktyki serwisu sprzedażowego OLX.
2/28/20249 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 27.02: Polacy przestają budować domy jednorodzinne

Polacy przestają budować domy jednorodzinne; Elemental razem z Huawei odzyskają cenne surowce z elektroniki i baterii; Bielenda przejmuje kosmetyki Myia od funduszu TDJ; a w USA przepisy dotyczące zapobieganiu praniu pieniędzy po 20 latach obejmą także fundusze private equity, venture capital i fundusze hedgingowe.
2/27/20246 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek 26.02: PKB dzięki odblokowanym środkom z KPO może wzrosnąć do 4%

PKB dzięki odblokowanym środkom z KPO może wzrosnąć do 4%; Vigo Photonics ma pozyskać 457 mln zł z programu Nowoczesnej Gospodarki; Booking dominuje rynek hotelarski; operatorzy do września mają zablokować możliwość spoofingu tj. podszywania się pod numer telefonu; a Ministerstwo Finansów zaprezentowało projekt ustawy dotyczącej nadzoru nad kryptowalutami.
2/26/20248 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Piątek, 23.02: Nadchodzą dodatkowe podatki od samochodów

Środki z KPO mają dziś zostać odblokowane; rząd bada możliwości obniżenia cen paliw z wykorzystaniem Orlenu; Klarna rozpoczyna współpracę z PayU i zaoferuje odroczone płatności w Polsce i CEE; Orlen potwierdził dwie oferty na Polska Press; a jedynie co piąte polskie przedsiębiorstwo było przygotowane do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.
2/23/20249 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 22.02: Celnicy domagają się instrumentów do kontrolowania wwożonej żywności

 Celnicy domagają się instrumentów do kontrolowania wwożonej żywności; wróciło ożywienie budów mieszkań; Bechtel wykonujący elektrownie jądrowe podpisuje umowy z pierwszymi podwykonawcami; Orlen Synthos Green Energy szuka kolejnego udziałowca w joint venture; a leasingobiorcy z restrukturyzowanej spółki z grupy Leszka Czarneckiego są windykowani pomimo spłacania rat leasingowych.
2/22/202410 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Środa, 21.02: Polskie produkty mleczarskie zagrożone zamknięciem dostępu do rynku ukraińskiego

Polskie produkty mleczarskie zagrożone zamknięciem dostępu do rynku ukraińskiego; Aptiv, firma technologiczna zatrudniająca w Polsce ponad 5,5 tys. pracowników rozpoczęła masowe zwolnienia; Grupa ZPR uczestniczy w procesie wykupienia mediowej spółki Polska Press w 2021 przejętej przez Orlen; a projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie obciąży serwisów streamingowych dodatkowymi opłatami.
2/21/20249 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 20.02: Eksport polskiej żywności bije rekordy

Donald Trump uznany winnym zawyżania wartości swojego majątku by wyłudzać kredyty; Donald Tusk ma doprowadzić do postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu; kurier żywności Wolt chce wejść na rynek benefitów pracowniczych; samochodów elektrycznych przybywa 3 razy szybciej niż stacji ładowania; a UOKiK nałożył na Nextbike Polska (m.in. warszawskie Veturilo) ponad 791 tys. zł kary w związku ze stosowaniem klauzul abuzywnych.
2/20/20249 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 19.02: Chińskie Geely zwraca się do premiera z prośbą o kontynuowanie projektu Izera

Chińskie Geely zwraca się do premiera z prośbą o kontynuowanie projektu Izera; OpenAI wdraża pamięć do ChatGPT i generator realistycznych filmów video; UOKiK umożliwi konsumentom grupowe pozywanie firm; a SN uznał, że niewierność małżonka może skutkować zmniejszeniem należnej mu po rozwodzie części majątku.
2/19/20249 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Piątek, 16.02: Inflacja w styczniu zwalnia do 3,9%

Wzrost PKB Polski przyspiesza szybciej niż w Europie; w SSP dalszy ciąg przetasowań kadry; Jakub Błaszczykowski zostanie ambasadorem aplikacji mPay; EBRD udziela spółce Eko-Okna 90 mln EUR finansowania; a dane transakcyjne z platform zakupowych przekazywane do fiskusa mają obejmować także cały 2023 rok.
2/16/202410 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 15.02: PKB Polski przyspiesza szybciej niż w Europie

Wzrost PKB Polski przyspiesza szybciej niż w Europie; w SSP dalszy ciąg przetasowań kadry; Jakub Błaszczykowski zostanie ambasadorem aplikacji mPay; EBRD udziela spółce Eko-Okna 90 mln EUR finansowania; a dane transakcyjne z platform zakupowych przekazywane do fiskusa mają obejmować także cały 2023 rok.
2/15/202410 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Środa, 14.02: Polskie Elektrownie Jądrowe nawiązują współpracę z Finami

W grudniu największe spadki wymiany handlowej w 2023; Polskie Elektrownie Jądrowe nawiązały współpracę z Finami; Cedrob planuje się sprzedać za 8 mld zł; a UOKiK nałożył na firmę spedycyjną Epaka prawie 6 mln zł kary.
2/14/202410 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 13.02: Chińska propaganda w Europie? Dane Citizen Lab

Polskie MSZ nie odpuszcza ws. uzyskania reparacji od Niemiec; Port kontenerowy w Gdańsku utraci połączenie oceaniczne od 2025 roku; sektor bankowy miał 27 mld zł zysku netto w 2023; a KAS przejmuje przemyt 20 tys. elektrycznych rowerów z Chin, których cło powinno stanowić 87% ceny końcowej.
2/13/202411 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Piątek, 9.02: prezes NBP nie widzi przestrzeni do zmiany stóp procentowych w tym roku

Olaf Scholz jedzie do USA przekonywać Amerykanów o słuszności pomocy dla Ukrainy; prezes NBP nie widzi przestrzeni do zmiany stóp procentowych w tym roku; Herbapol zaczyna testować 4-dniowy tydzień pracy; polski producent przyczep Unitrailer przejął holenderskiego konkurenta; a próg przychodów zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych ma wzrosnąć z 2 do 2,5 mln EUR.
2/9/202413 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 8.02: Założenia dotyczące odpolitycznienia SSP do końca lutego

Jutro odbęda się masowe protesty rolników; Pekao SA wchodzi na Litwę; Wojas ogłasza wezwanie na akcje spółki z zamiarem wycofania z giełdy; Adam Neumann, założyciel WeWork próbuje odkupić upadłą firmę; a UOKiK wszczął postępowanie ws. naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przeciwko firmie Polskie Destylarnie z Lublina, która organizowała kampanię pożyczkową "Skarbiec Palikota".
2/8/202411 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Środa, 7.02: 8% VAT dla branży beauty może się nie udać

Według agencji Fitch, dalsze pogłębianie długu może osłabić rating Polski; Enea ogłosiła konkurs na prezesa i zarząd; założyciel i główny akcjonariusz sprzedaje 10% XTB w ABB za blisko 500 mln zł; a wprowadzenie 8% stawki VAT dla branży beauty może doprowadzić do wszczęcia postępowania naruszeniowego przez KE.
2/7/202410 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 06.02: Gender gap w Polsce to prawie 8%

Gender gap w 2022 wyniósł 7,9%; prezes Maspexu także nie jest zwolennikiem handlowych niedziel; Allegro zaczyna testy Allegro Cash we współpracy z Vodeno (AION bankiem); prezes alkoholowego JNT przeprowadza wykup menedżerski od funduszu Enterprise Investors; a prokuratura ponownie zbada sprawę fundacji Srebrna i dwóch biurowców.
2/6/202410 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 05.02: Rolnicy zapowiadają kolejny protest

Polscy rolnicy planują kolejny protest na 9 lutego; banki podnoszą opłaty za wypłaty z bankomatów; sprzedający nie porozumieli się co do podziału wpływów ze sprzedaży 50% udziałów w Mennica Tower; niemiecka sieć drogerii Douglas rozpoczyna proces IPO; a Polska ma wycofać z TSUE pozew wobec polityki klimatycznej i zakazu sprzedaży aut spalinowych do 2035 roku.
2/5/202410 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Piątek, 2.02: Rynek producentów mebli skurczył się o 6%

Akcje Orlenu rosną po dymisji Daniela Obajtka; NFOŚiGW przeznaczy 2 mld zł na rozbudowę stacji ładowania dla ciężarówek; PARP rozstrzygnął konkurs dla akceleratorów, w którym rozdzielił 260 mln zł; o 6% r/r do 64 mld zł skurczyła się wartość sprzedaży polskich producentów mebli w 2023 roku; a według NIK, w Polsce powszechne jest nielegalne wydobywanie kopalin.
2/2/20248 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 1.02: Dane PKB za 2023 wskazują na ciągle niską konsumpcję

Dane PKB za 2023 wskazują na ciągle niską konsumpcję; na nowego prezesa PZU typowani są Jakub Karnowski, Andrzej Klesyk i Cezary Stypułkowski; według Bain&Co wartość przejęć strategicznych spadła w Polsce do 10 mld USD w 2023 r.; a prezes UOKIK zarzuca spółce Vectra stosowanie postanowień abuzywnych w umowach z konsumentami.
1/31/202413 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Środa, 31.01: Losy CPK rozstrzygną się do końca 1 kw.

Losy CPK rozstrzygną się do końca 1 kw.; Amazon rezygnuje z przejęcia odkurzaczy Roomba iRobot; wartość polskiego rynku VC zmalała w 2023 roku -43%; Enea uzyskała zgodę na powództwo byłego zarządu, RN i ubezpieczyciela za poniesione szkody w wyniku inwestycji w elektrownię w Ostrołęce; a prokuratura wszczęła śledztwo ws. fuzji Orlenu z Lotosem.
1/31/20249 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 30.01: Nie wszystkie sklepy chcą handlowych niedziel

Ministerstwo Cyfryzacji powołuje zespół dedykowany sztucznej inteligencji; Rossmann nie chce niedzieli handlowych; na NWZ Enei ma zostać wyrażona zgoda na pozwy byłego zarządu; luksusowy sklep Moliera2 chce pozyskać kilkanaście milionów od prywatnych inwestorów; a TSUE orzekł, że nie można od podatnika wymagać, aby w celu odliczenia VAT przeprowadzał on dogłębną i kompleksową weryfikację swojego dostawcy.
1/29/202414 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 29.01: Kradzieże uznane za wykroczenie wzrosły o 45% w 2 lata

67% mieszkańców Choczewa popiera budowę elektrowni jądrowej w gminie; Ukraina planuje budowę 4 reaktorów jądrowych; Polimex przekłada koniec budowy bloku energetycznego w Puławach na październik; ruszył fundusz preferencyjnych pożyczek na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej z budżetem 532 mln zł; a liczba kradzieży w sklepach uznanych za wykroczenie wzrosła o 45% w stos. do 2021. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
1/29/202412 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Piątek, 26.01: Wydawnictwo WSiP zostanie przejęte przez Holendrów

Goldman prognozuje 4,2% PKB i 4% inflacji w tym roku w Polsce; Northvolt (szwedzki producent akumulatorów) otworzy w Gdańsku Centrum Skalowania Biznesu oraz ośrodek R&D; Synthos Green Energy wybuduje SMR w Wielkiej Brytanii za dotację; wydawnictwo WSiP zostanie przejęte przez holenderski Inifinitas Learning International; a Levis pozywa włoskiego producenta spodni za wszywanie czerwonej wszywki na tylnej kieszeni.
1/26/20249 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 25.01: Posłowie pracują nad zakazem sprzedaży fajerwerków

Polacy otrzymali propozycję budowy 280 km ukraińskiej autostrady; Wittchen rozwija sprzedaż w krajach DACH; Żabka ogłosiła program Disrupt Retail szukający startupów usprawniających handel detaliczny; Żywiec wciąż próbuje sprzedać browar w Leżajsku; a posłowie rozważają zakaz sprzedaży fajerwerków osobom fizycznym. 
1/25/20249 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Środa 24.01: Rząd ma problem ze sfinansowaniem laptopów dla uczniów

Rząd ma problem ze sfinansowaniem laptopów dla uczniów; polski rynek sztuki skurczył się w zeszłym roku o 23%; Unimot rozpocznie działalność w lotnictwie pasażerskim; polski fundusz PE Resource Partners inwestuje w sieć wypożyczalni samochodowych przy lotniskach; a 30% Polaków wyjedzie w tym roku na ferie zimowe. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
1/24/20248 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Wtorek 23.01: KNF nie będzie utrudniał wymiany kadry zarządzającej w bankach SP

Donald Tusk powoła pełnomocnika ds. odbudowy Ukrainy; KNF nie będzie utrudniał wymiany kadry zarządzającej w bankach SP; produkująca emitery światła Noctiluca planuje przeniesienie notowań z NewConnect na GPW; a jemeńscy rebelianci Houti kontynuują ataki na Morzu Czerwonym przez co koszty transportu wzrosły 2-krotnie w ciągu miesiąca. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
1/23/202410 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 22.01: Polska spełnia warunki do pełnego uruchomienia 76 mld EUR funduszy strukturalnych

Polska spełnia warunki do pełnego uruchomienia 76 mld EUR funduszy strukturalnych; lokalizacja pierwszej polskiej elektrowni jądrowej nie zostanie zmieniona; polski MediaCap przejmuje szwedzką agencję reklamy influencerów; a planowane w lipcu b.r. uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur zostanie odłożone w czasie. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
1/22/20247 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Piątek, 19.01: Koreańczycy kontynuują projekt drugiej polskiej elektrowni jądrowej

Borys Budka z bezpośrednim nadzorem nad Orlenem, PZU, PKO BP, KGHM i Totalizatorem Sportowym; szacowana strata NBP za zeszły rok wyniosła aż 27 mld zł; Koreańczycy kontynuują projekt drugiej polskiej elektrowni jądrowej; a w zeszłym roku liczba zarejestrowanych elektryków wzrosła o 52% r/r.
1/19/202410 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 18.01: PE przyjął dyrektywę zakazującą greenwashingu

CPK z wymienioną radą nadzorczą; Merlin składa wniosek o sanację; jedna z największych digitalowych agencji marketingowych WebTalk pozyskała inwestora z Indii; a Parlament Europejski przyjął dyrektywę zakazującą greenwashingu produktów. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
1/18/202410 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Środa, 17.01: ZUS zakwestionował umowy o dzieło producenta gier

Spółki SP rozdały 841 mln zł na darowizny w latach 2015-21; Wojas przymierza się do delistingu; prezes upadłego Praktikera wyprowadził ze spółki 15 mln zł; a ZUS zakwestionował umowy o dzieło producenta gier, które powinny być umowami o świadczenie usług. 
1/17/20248 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 16.01: Giełdowi deweloperzy z rekordową sprzedażą w IV kwartale

W poniedziałek rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos; w najbliższych dniach sieci telekomunikacyjne będą mogły uruchomić przesył 5g; BFG otrzymał wiążące oferty kupna VeloBanku; największy fundusz PE na świecie Black Rock przejmuje zarządzający 100 mld USD aktywów infrastrukturalnych Global Infrastructure Partners; a giełdowi deweloperzy bili rekordy sprzedaży w IV kw. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
1/16/202410 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek 15.01: Za 4 lata koniec kolejek do lekarzy? Dane MZ

Wirtualna Polska przejmuje portal Wirtualne Media; do końca I kw. zmiana ustawy o rachunkowości nakładająca na przedsiębiorstwa wielonarodowe obowiązek informowania o zapłaconym podatku dochodowym w podziale na kraje; a dopiero końcem roku ruszy nadzór KNF nad kryptowalutami. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
1/15/202410 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Piątek 12.01: Napięcia polityczne w Polsce nie odstraszają inwestorów twierdzi S&P

Według S&P napięcia w kraju nie odstraszają inwestorów; amerykański SEC zaakceptował fundusze ETF w oparciu o Bitcoina; Japończycy przejmują producenta soków Wosana od łódzkiego Avallonu; a przedsiębiorcy, którzy w 2023 r. osiągnęli z działalności gospodarczej nie więcej niż 120 tys. zł przychodu mogą złożyć wniosek o Mały ZUS do 31 stycznia. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
1/12/202410 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Czwartek 11.01: Odmrożenie cen prądu i gazu oraz przywrócenie stawek VAT może wpłynąć istotnie na wzrost inflacji

Według prezesa NBP odmrożenie cen prądu i gazu oraz przywrócenie stawek VAT może wpłynąć istotnie na wzrost inflacji; Polsat uruchamia nowy kanał telewizyjny “Polityka”; pracownicy Novatek Green Energy obciążonej sankcjami planują przejąć spółkę; a fiskus nie może odmawiać wydawania wspólnych interpretacji podatkowych. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
1/11/202411 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Środa, 10.01: Stopy bez zmian. Kiedy kolejna obniżka?

 RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian; zdaniem eBilet w zeszłym roku wydatki na rozrywkę wzrosły o 34%, a ten rok ma być rokiem festiwali; w zeszłym roku w Polsce odbyło się 366 transakcji m&a (o 25 więcej niż w 2022); a od 14 marca kierujący samochodem ponownie z powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi straci pojazd. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
1/10/20249 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 9.01: O ponad 400% wzrósł popyt na kredyty mieszkaniowe

Chiny koncentrują się na produkcji w obliczu zawodzącego sektora nieruchomości; po wprowadzeniu kryterium kapitału zakładowego na poziomie 1 mln zł, lista firm pożyczkowych zmalała o 80%; Orlen chce odkupić pozostałe udziały w Ruchu; a według Ministerstwa Finansów opłatę pobieraną za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych wykazać należy na paragonie w cenie posiłku lub napoju, a opłata jest opodatkowana tą samą stawką VAT co sprzedawany towar. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
1/9/20249 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 8.01: Inflacja w grudniu wyniosła 6,1%, a w marcu gwałtowny spadek?

Inflacja w grudniu wyniosła 6,1%, a analitycy spodziewają się 3% w marcu; program mieszkanie na start ruszy w połowie roku z budżetem 0,5 mld zł na ten rok; audytorzy big4 odpowiadają za 81% rynku krajowego ogółem; a UOKiK nałożył karę 12 mln zł na spółki z grupy HRE Investment za wprowadzanie w błąd co do ryzyka oferowanych inwestycji. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
1/8/20249 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Piątek, 15.12: Syndyk szuka kupca dla producenta wódki Starka

Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią; syndyk poszukuje kupca na producenta wódki Starka; pożyczkowy fintech Wealthon pozyskuje 32 mln zł; a Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar złożył do Premiera wniosek o przystąpienie Polski do systemu Prokuratury Europejskiej. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
12/15/20236 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 14.12: Komisja Europejska znajdzie sposób na odblokowanie środków z KPO?

Unijny komisarz obiecał znalezienie sposobów, aby pomóc Polsce w odblokowaniu środków z KPO; Romet przewiduje że 40% przyszłorocznych przychodów będzie pochodziło ze sprzedaży rowerów elektrycznych; Pure Biologics prowadzi emisję ratunkową i chce pozyskać 17 mln zł; a działająca w branży tech-capital Grupa Euvic przejęła 3 ukraińskie spółki: Artkai, 7devs oraz Lampa Software. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
12/14/20238 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 12 grudnia: Chińska marka samochodów chce wejść do Polski

Etiopia zmierza do bankructwa; Uber wygrał przetarg na obsługę taksówkarską Dworca Centralnego w Warszawie; Abris wyszedł z inwestycji w Velvet Care i przekazał spółkę kolejnemu funduszowi PE; a UOKiK wszczął postępowanie wobec OLX. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
12/12/20237 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 11 grudnia: Konsorcjum na czele z polską spółką przejmie włoski terminal przeładunkowy

Konsorcjum na czele z polską spółką przejmie włoski terminal przeładunkowy; Unia Europejska chce inwestować w półprzewodniki; Bechtel zaczął certyfikować podwykonawców i szkoli pracowników do wykonania polskiej elektrowni jądrowej;  Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
12/11/20237 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Piątek 8 grudnia: Według TSUE Sąd z urzędu ma chronić prawa frankowiczów

Francja chce się pozbyć nałogu palenia do 2032 r.; MCI zwiększa zaangażowanie do 80% w Focus Telecom za 80 mln zł; a wg TSUE Sąd z urzędu ma obowiązek chronić prawa frankowicza i nie może potrącać frankowiczom odsetek za korzystanie z kapitału banku. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
12/8/20239 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 7 grudnia: RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie

RPP utrzymała stopy na poziomie 5,75% stopy referencyjnej; Otomoto Pay sprzedało pożyczki na kwotę 360 mln zł - 20% powyżej rocznego celu; Murapol sprzeda w IPO akcje za 404 mln zł; a prezes UOKIK uznał, że Amazon stosował niezgodną z interesem konsumentów praktykę jednostronnej zmiany cennika opłat za odnowienie subskrypcji w ramach Amazon Prime i Prime Video. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
12/7/20239 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Środa, 6 grudnia: Pierwsza zbiórka crowdfundingowa po wejściu nowych przepisów

Ministerstwo Infrastruktury chce zakazać transportu podmiotom bez licencji; dziś rusza wyciąg na Kasprowym Wierchu; Elektrociepłownia Będzin otrzymała 250 mln zł kary administracyjnej za nierozliczenie praw do emisji CO2; pierwszą zbiórkę crowdfundingową po wejściu nowych przepisów przeprowadzi Kombinat Konopny; a już dziś Trybunał Konstytucyjny ponownie zajmie się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma odblokować wypłatę dla Polski środków z KPO. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
12/6/20238 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 5 grudnia: Prezes Europejskiego Banku Centralnego wstawiła się za Adamem Glapińskim

Prezes EBC Christine Lagarde wstawiła się za prezesem NBP; InPost został sponsorem klubu Premier League Newcastle United; Szejkowie i Finowie kupili portfel OZE w Polsce wielkości 1 GW; a WSA w Warszawie orzekł, że pracodawca nie może ponosić konsekwencji przestępczej działalności swojego pracownika. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
12/5/20238 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 4.12: Neonet składa wniosek o upadłość

Projekt ustawy dla rolników zapewniająca cenę produktów nie niższą od kosztów produkcji; znaczny wzrost PMI zapowiada ożywienie w przemyśle; Neonet składa wniosek o upadłość; największa austriacka firma z branży nieruchomości Signa Holding ogłosiła niewypłacalność; a NSA orzekł, że podatek od małpek (butelek wódki o małej pojemności do 300 ml) nie powinien być liczony według podwójnej stawki. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
12/4/20237 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Piątek, 1 grudnia: Duża chińska inwsetycja w Tychach

 Inflacja w listopadzie obniżyła się do 6,5%; 10  i 17 grudnia odbędzie się handel w niedzielę; w Polsce działa już około 3000 zarządów sukcesyjnych i 300 fundacji rodzinnych; w październiku udzielono rekordową wartość kredytów hipotecznych o łącznej sumie prawie 10 mld zł; a Prezes UODO stwierdził, że upublicznienie na platformie społecznościowej danych osobowych innej osoby bez jej zgody stanowi naruszenie RODO. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
12/1/20238 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 30.11: Kosztem mrożenia cen energii zostanie obciążony Orlen

Nowa koalicja zapowiada obciążenie Orlenu kosztami mrożenia cen energii; firmy wykonawcze nie pchają się do akcjonariatu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej; Resource Partners sprzedają Tołpę do Bielendy; a 40% powierzchni handlowej wynajętej w 1 połowie roku wynajęła branża modowa. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
11/30/20238 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 28 listopada: Będą specjalne oznaczenia żywności z owadami

Grupa Euvic przez  eoNetworks przejęła 98,2% udziałów w brytyjskim softwarehousie Sensi Labs; UKNF wyodrębnia komórke nadzoru nad kryptoaktywami; a według Klarny, 49% konsumentów rozpoczęło zakupy prezentów na święta. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
11/28/20237 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek 27 listopada: Polska w TOP10 inwestorów na Ukrainie w 2022 roku

Biedronka uruchamia pierwszy sklep z elektronicznymi cenówkami; Asseco chce sprzedać 18% akcji z buybacku inwestorom finansowym; a według skarbówki, reprezentatywnego zegarka nie można zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
11/27/20237 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Piątek, 24 listopada: Inwestycje polskich przedsiębiorstw wyraźnie wzrosły

Jacek Jastrzębski pozostanie przewodniczącym KNF przez kolejne 5 lat; wyraźny wzrost inwestycji przedsiębiorstw w III kwartale; PZU z rekordowymi wynikami po III kwartale; a według TSUE ws Providenta, zobowiązanie konsumenta do zapłaty nadmiernych pozaodsetkowych kosztów kredytu może stanowić nieuczciwy warunek umowny. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
11/24/20236 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 23 listopada: Pfizer pozywa Polskę na 6 mld zł

PE uznał elektrownie jądrowe za ekologiczne źródło energii;; akwizycja eZebry przez Dino może nie dojść do skutku przez ustanowione zabezpieczenie przez sąd; GPW podnosi poprzeczkę dopuszczenia do notowań na NewConnect; a Pfizer pozywa Polskę o 6 mld zł za nieodebranie kolejnych partii szczepionek. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
11/23/20237 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Środa, 22 listopada: Polskie MediRaty debiutują na giełdzie w Düsseldorfie

KE wydała pozytywną opinię o zaktualizowanym KPO i wypłaci 5 mld EUR zaliczek; ceny produkcji przemysłowej spadły 4,1% r/r w październiku; LM Pay (MediRaty), polski pożyczkodawca dla usług medycznych zadebiutował na giełdzie w Dusseldorfie z kapitalizacją 34 mln EUR; a w tym tygodniu weszła w życie dyrektywa ws. kredytu konsumenckiego mająca zapobiegać przesadnemu zadłużeniu. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
11/22/20238 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 21 listopada: Orlen kupuje od Katarczyków firmę wydobywczą za 455 mln USD

Orlen odkupuje od Kuwejtczyków spółkę wydobywczą za 455 mln USD; Abris szykuje się do sprzedaży Scanmed przy prawdopodobnej wycenie 350 mln EUR; Bain prognozuje wzrost rynku dóbr luksusowych o 8-10% do 1,5 bln EUR; a przy okazji zbliżających się promocji zakupowych, prezes UOKiK przypomina, że konsument powinien otrzymać pełną informację o oferowanych obniżkach cen. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
11/20/202311 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 20 listopada: Od nowego roku wróci VAT na żywność?

Ekonomista KO zapowiedział podniesienie podatku VAT na żywność do 5%; OpenAI zwalnia Sama Altmana z pozycji CEO, po czym negocjuje jego powrót; Wirtualna Polska chce dokupić 29% serwisu z ebookami Legimi; a według interpretacji skarbówki udział fundacji rodzinnej w spółce osobowej może skutkować sankcyjnym 25% podatkiem od dochodów. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
11/20/20236 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Piątek, 17 listopada: Firmy z USA współwłaścicielami Polskiej elektrowni jądrowej?

Zdaniem doradcy PO, wykonawcy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej powinni objąć 30% udziałów w projekcie; KE zamierza udostępnić unijną moc obliczeniową superkomputerów dla europejskich startupów; Murapol wchodzi na giełdę; a UOKiK nakłada 1,3 mln zł kary na eBilet. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
11/17/20237 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 16 listopada: Już 1/3 firm w Polsce zwolniła pracownika przez AI

Już ⅓ polskich firm zastąpiła co najmniej 1-go pracownika sztuczną inteligencją; Unilever podnosi temperaturę przechowywania lodów dla oszczędności energii; Empik przejmuje wydawcę muzycznego Jazzboy Records; a nowe umowy przywozowe paliw do UE będą mogły być zawierane tylko z eksporterami stosującymi metody nadzoru tożsame jak w UE. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
11/16/20238 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Środa, 15 listopada: Koniec nadużywania przepisów przez niepłacących najemców mieszkań?

Inflacja w USA w październiku wyniosła 3,2% i dolar gwałtownie tanieje do 4,04 zł; Google płaci Apple 36% przychodów z reklam wyświetlanych w wyszukiwarce Safari; koreański Neowitz kupuje 21% polskiego studia gamingowego Blank za 17 mln USD; a według SR najemca niepłacący czynszu dopuścił się oszustwa. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
11/15/20239 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 14 listopada: Ponad 3/4 Polaków czeka z zakupami na Black Friday

Eksport we wrześniu spada razem ze spadkiem cen; 77% konsumentów wstrzymuje się z zakupami w oczekiwaniu na black friday; jeden z potencjalnych inwestorów CPK wspiera Węgry w prywatyzacji lotniska w Budapeszcie; a Chiński producent chipów YMTC złożył pozew przeciwko swojemu amerykańskiemu rywalowi Micron Technology, zarzucając mu naruszenie ośmiu patentów. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
11/14/20238 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 13 listopada: City Handlowy wznawia proces sprzedaży bankowości detalicznej

Średnia pensja w 2025 przekroczy 8000 zł; KGHM dementuje informacje o problemie z potencjalnym  wykonawcą małego atomu; City Handlowy wznawia proces sprzedaży części detalicznej banku; a według KIS, jeśli prowadzimy działalność z domu, to część czynszu i mediów można rozliczyć w kosztach. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
11/13/20237 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Piątek, 10 listopada: Przedsiębiorcy bardziej skłonni do inwestycji z nowym rządem

Według Prezesa NBP do końca roku mało prawdopodobne obniżki stóp procentowych; 55% przedsiębiorców jest przekonanych, że z nowym rządem wzrosną inwestycje firm prywatnych; Orlen Synthos Green Energy dostało wsparcie finansowe od Departamentu Stanu USA na mały atom; a w budynku NSA w Warszawie nielegalnie funkcjonowała kopalnia kryptowalut. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
11/10/20237 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 9 listopada: Włosi jako pierwsi na świecie zakazują produkcji sztucznej żywności

 RPP pozostawia stopy procentowe na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna 5,75%); Włosi zakazują produkcji i importu syntetycznej żywności; konsultanci Accenture stworzyli związek zawodowy i uznali klienta Google za współ-zatrudniającego; udziały Krzysztofa Stanowskiego w Kanale Sportowym odkupił Maciej Wandzel; a Konfederacja Lewiatan złożyła do Komisji Europejskiej skargę na znowelizowane przepisy Prawa Farmaceutycznego. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
11/9/20239 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Środa, 8 listopada: KE sugeruje przedłużenie rekompensat cen energii do marca 2024

KE sugeruje przedłużenie rekompensat cen energii do marca 2024; Eway uruchamia sieć innowacyjnych stacji ładowania umożliwiających płatności zbliżeniowe; Google przejął polską spółkę technologiczną z Krakowa Semihalf; a Nike pozywa New Balance za naruszenie patentów. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
11/8/20238 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Piątek, 27 października: Paliwo w Polsce nadal tanie, ale ceny idą w górę.

Ceny paliw w Polsce idą w górę i nie są już najniższe w UE; kolejny ważny etap na formalnej drodze do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju – jest decyzja lokalizacyjna, w weekend przestawiamy czas na zimowy – zdecydowana większość Polaków tego nie chce; Biedronka planuje ekspansję na Słowację; Kalifornijski sąd potwierdził, że użytkownicy mogą pozywać media społecznościowe za uzależniające scrollowanie.  Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/27/20239 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 26 października: Stany USA pozywają właściciela FB i IG. Chodzi o zdrowie psychiczne młodzieży

Średnia siła nabywcza Polaków ciągle wyraźnie poniżej średniej europejskiej; USA pozywają Meta (Facebook) za szkodliwość jej aplikacji wobec dzieci; 4F traci sponsoring lekkoatletów na olimpiadzie na rzecz Adidasa; a Sąd Najwyższy uznał za niezgodne z prawem organizowanie bibliotek i czytelni w celu obchodzenia niehandlowej niedzieli. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/26/20238 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Środa, 25 października: Firmy z Francji i Australii strategicznymi inwestorami CPK

Rząd przedłuży wakacje kredytowe na 2024 z kryterium wielkości udzielonego kredytu; Luka w VAT w 2021 spadła do 1,7 mld EUR; międzynarodowi zarządzający lotniskami zainwestują w CPK; a Zbigniew Jakubas z powiązanymi funduszami ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Newag.  Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/25/20238 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 24 października: Niemcy zaostrzają politykę migracyjną. Kanclerz zapowiada masowe deportacje

NIemcy zaostrzają politykę migtacyjną; we wrześniu rozpoczęto budowę ponad 19 tys. mieszkań (+20% r/r); spółka opodatkowana estońskim ryczałtem nie musi sporządzać i publikować informacji o realizowanej strategii podatkowej nawet wtedy, gdy jej roczne przychody przekroczyły 50 mln EUR. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/24/20237 minutes, 1 second
Episode Artwork

Poniedziałek, 23 października: Czołowa firmie PE debiutuje na giełdzie w Amsterdamie

Orlen VC wraz z innymi funduszami inwestuje 20 mln zł w startup Cthings oferujący rozwiązania przemysłowe oparte na 5g; jeden z największych funduszy PE w Europie CVC capital partners planuje pozyskać 1 mld EUR w debiucie giełdowym. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/23/20238 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Piątek, 20 października: Niemcy złamali prawo UE wysyłając odpady do Polsk

Rząd przedłuży wakacje kredytowe na cały 2024; PFR dofinansował Pesę Bydgoszcz łącznie 1,5 mld zł; a według KE Niemcy naruszyli prawo unijne w zakresie składowania odpadów poprzez wysłanie ich do Polski. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/20/20237 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 19 października: Tanie marki sieciówek wygrywają ze znanymi brandami

Goldman Sachs ocenia, że zmiana władzy nie obniży znacząco dużego deficytu budżetowego; Rafako jednak przygotowuje wniosek o upadłość; Fundusz VC Movens Capital robi 5x money na inwestycji w Fenige; a marki własne w sieciach handlowych rosną znacznie szybciej niż znane brandy. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/19/20238 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Środa, 18 października: Wyniki wyborów dobre dla oceny kredytowej kraju.

Moody’s ocenia, że wyniki wyborów pozytywnie wpłyną na ocenę kredytową kraju; Wenezuela przeprowadzi demokratyczne wybory prezydenckie by złagodzić amerykańskie sankcje; Dino przejmuje 75% w internetowej drogerii eZebra; a rejestracje samochodów z wtyczką wzrosły już o 39% r/r. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/18/20238 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 17 października: Prawie 100 firm w śledztwie w sprawie technicznego zboża z Ukrainy

Polacy marnują 5 mln ton żywności rocznie; Joe Biden spotka się w piątek z Ursulą von der Leyen; KI Chemistry przekracza 95% w akcjonariacie Ciechu i przeprowadzi przymusowy wykup; a Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo wobec prawie 100 firm, które miały sprowadzać zboże techniczne z Ukrainy. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/17/20238 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 16 października: Obietnice wszystkich partii groźne dla równowagi długu publicznego – Fitch

Według agencji Fitch, obietnice wszystkich partii mogą skutkować niezrównoważeniem długu publicznego w długim terminie; odszkodowanie za przejęcia udziału Gazpromu w EuRoPol Gazie ma wynieść 787 mln zł; Prokuratura stawia akt oskarżenia 12 sprawcom na raz w związku z nielegalną reklamą alkoholu.  Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/16/20237 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Piątek, 13 października: Ministerstwo Finansów przeprowadzi rewizję interpretacji skarbówki dotyczących estońskiego CIT

37% młodych Polaków myśli o założeniu działalności gospodarczej; wierzyciele Palikota naliczyli 339 mln zł zadłużenia we wszystkich jego firmach; PFR Ventures i BGK tworzą dwa nowe wehikuły inwestycyjne; a Ministerstwo Finansów ma przeprowadzić rewizję interpretacji skarbówki dotyczących estońskiego CIT. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/13/20238 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 12 października: CPK zwróci się już po 12 latach?

EY szacuje, że CPK zwróci się po 12 latach; brand Wólczanka ze stajni VRG zmieni się w Well; w 3 kw. na polskim rynku miały miejsce 94 transakcje m&a. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich
10/12/20238 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Środa, 11 paź∂ziernika: InPost zostanie sponsorem Tour de France

InPost od przyszłego roku zostanie sponsorem Tour de France; Polska wywłaszczy rosyjskie udziały w EuRoPol Gaz; Oferty na VeloBank złożyły Ms Galleon Sołowowa i 2 amerykańskie fundusze; a 21% pracowników obawia się utraty pracy po implementacji AI. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/11/20237 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 10 października: Bank centralny Izraela staje w obronie szekla

Izrael wydaje 45 mld USD na obronę Szekla w obliczu wojny z Palestyną; UE przyjęła dyrektywę zwiększającą z 32% do 42,5% zużycie energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym; rynek Venture Capital spadł o 40% w 1 poł 2023 do około 875 mln zł; a według orzeczenia. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/10/20236 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 9 października: Fabryka Izery stanie na 114 ha w Jaworznie

ElectroMobility Poland kupuje 114 ha w Jaworznie za 128 mln zł pod fabrykę Izery; Ionway (Volkswagen + Umicore) wybuduje fabrykę katod za 1,7 mld EUR w Nysie; polski, największy producent ciastek w CEE Dr Gerard zostaje sprzedany do hiszpańskiego Adam Foods;
10/9/20236 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Piątek, 6 października: Ukraina na razie zawiesza skargę na Polskę do WTO

Ukraina zawiesza skargę do WTO na Polskę, Słowację i Węgry; Chiny na drodze do opanowania rynku samochodów elektrycznych ; ZUS rozpoczyna kontrole przedsiębiorców.  Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/6/20236 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 5 października: Stopy procentowe znowu w doół, inflacja moze spaść poniżej 7%

RPP obniża stopy procentowe o 25 pb do 5,75% zgodnie z oczekiwaniami analityków; Facebook wprowadzi w UE opłaty za konto bez reklam w wysokości 14 EUR; Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/5/202310 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Środa, 4 października: Polska jednym z krajów z największą liczba kontroli skarbowych

Analitycy zgodnie spodziewają się kolejnego obniżenia stóp procentowych o 25-50 pb.; Da Gama ASI zarządzany przez Vinci ma 450 mln zł finansowania dla firm na ekspansję zagraniczną; niemieckie skórzane klapki Birkenstock celują w wycenę 10 mld USD w IPO na NYSE; a Polska zajęła 2 miejsce w rankingu OECD pod względem liczby kontroli skarbowych w 2021 roku. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/4/20239 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 3 października: Google zdominuje rynek AI?

W USA wygasają covidowe wakacje kredytowe 40 mln Amerykanów dla pożyczek studenckich; lotniskowe sklepy Baltona w restrukturyzacji wypracowały w 1 poł. roku 40 mln zł zysku; Speed UP i Impera Alfa wraz założycielami wychodzą ze startupu Grafik Optymalny; a dyrektor generalny Microsoft zeznał przeciwko Google, że ten wykorzystując przewagę zdominuje także rynek instrumentów AI. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/3/202310 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 2 października: Niespodziewanie duży spadek inflacji. Pomogły ceny paliwa

Inflacja we wrześniu wyniosła 8,2% wspierana niską ceną paliwa i jest to 5 miesiąc z rzędu, gdy ceny nie rosną m/m; Francja wśród najbardziej zadłużonych krajów UE; UOKiK zgodził się na przejęcie Skarbiec Holding przez lubelską Perłę; a w sierpniu liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 244% r/r do 1,3 mln. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
10/2/202311 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Piątek, 29 września: SPAR wycofuje się z Polski

Rząd przyjął budżet na 2024 z deficytem na poziomie 4,5% PKB, przy 3% wzrostu PKB i 6,6% inflacji; SPAR wycofuje się z polskiego rynku i sprzedaje 212 sklepów, 2 centra logistyczne i zakład produkcyjny dań gotowych; 95% konsumentów uważa, że możliwość odbioru zakupów w paczkomacie InPostu to kluczowa motywacja przy zakupach online; a według KIS, spółka może rozliczyć koszty zarządzania świadczone przez udziałowca. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
9/29/20239 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 28 września: Janusz Palikot przedstawił plan spłaty 166 mln zł wierzycielom

PEJ + Bechtel + Westinghouse podpisały umowę na projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce; Janusz Palikot przedstawił 5-letni plan spłaty 166 mln zł wobec wierzycieli; a McKinsey zapłaci 230 mln USD kary za doradzanie firmom produkującym leki opioidowe. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
9/28/20239 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Środa, 27 września: GPW zawiesza notowania spółek ASI

Niemcy wznowią kontrolę na granicy z Polską i Czechami, a Polska na granicy ze Słowacją; GPW zawiesza notowania ASI wobec niejasnych przepisów o funduszach wchodzących 29 września; Unimot prowadzi rozmowy ws. nabycia 37,5% niemieckiej rafinerii Schwedt; a Komisja Europejska przyjęła środki ograniczające stosowanie mikrodrobin plastiku celowo dodawanych do produktów, np. w kosmetykach. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
9/27/202310 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 26 września: Prawie połowa transakcji mieszkaniowych to zakupy inwestycyjne

W sierpniu zamówienia w przemyśle spadły o 19,2% r/r; 45% mieszkań kupionych w 2 kw. było zakupionych w celach inwestycyjnych, a PKOBP przewiduje wzrost cen transakcyjnych o 10-15% w tym roku;  Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
9/26/202310 minutes, 1 second
Episode Artwork

Poniedziałek, 25 września: Jest decyzja środowiskowa dla elektrowni jądrowej w Polsce

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce uzyskała decyzję środowiskową; Ciech rozpoczął produkcję materacy dla klientów detalicznych; kapitał zakładowy CPK został podniesiony o 11,5 mld zł przez wniesienie PPL i pozyskanie 3,6 mld zł z nowej emisji; a fiskus w zeszłym roku 212 razy uzyskał dostęp do kont bankowych podatników. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
9/25/20239 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Piątek, 22 września: Szybki wzrost budów meiszkań

W sierpniu ceny skupu produktów rolnych były niższe o -19% r/r; liczba rozpoczętych budów nowych mieszkań w sierpniu wzrosła o +40% r/r; TSUE ws. kredytów frankowych orzekł o obowiązku informowania konsumenta o wszystkich ryzykach; a od 25 września operatorzy komórkowi będą musieli przeciwdziałać podszywaniu się pod cudze numery. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
9/22/202310 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 21 września: Zakaz działalności dla Deloitte Audyt

Wakacje kredytowe przedłużone, Deloitte Audyt w Polsce z decyzją o zaprzestaniu działalności na 3 lata; europejski gigant private equity CVC Capital Partners szykuje IPO na listopad; a NSA oddalił skargę kasacyjną spółki Bisnode na karę UODO ok 1 mln zł za przetwarzanie danych z ogólnodostępnych baz. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
9/21/202310 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Środa, 20 września: Baltic Power pozyskała 3,6 mld EUR

Ukraina nakłada embargo na polskie warzywa i owoce; port lotniczy w Olsztynie będzie obsługiwał spożywcze cargo do ZEA; Baltic Power pozyskał 3,6 mld EUR finansowania dłużnego od konsorcjum 25 instytucji finansowych; a Parlament Europejski przyjął nowelizację przepisów dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED III). Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
9/20/202311 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 19 września: Michał Sołowow przejmie VeloBank?

Według Reutersa, UE może się uzależnić od chińskich baterii tak, jak od rosyjskich źródeł energii przed wojną; MAP z Węglokoksem wybuduje stalownie za 5 mld zł w Rudzie Śląskiej; Michał Sołowow jest zainteresowany kupnem VeloBanku; a Microsoft zwolni z odpowiedzialności użytkowników swojej sztucznej inteligencji, jeśli ta naruszy czyjeś prawa autorskie. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
9/19/20239 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek 18 września: CPK zasilone 3,7 mld zł ze Skarbu Państwa

Skrót: Polskie Porty Lotnicze zostaną wniesione do CPK, a Skarb Państwa dokapitalizuje spółkę 3,7 mld zł; wzrośnie liczba Polaków zatrudnionych w Komisji Europejskiej, UE blisko zawarcia umowy o wolny handlu z krajami Mercosur Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
9/18/20239 minutes
Episode Artwork

Piątek, 15 września: Płaca minimalna w góre

Płaca minimalna od stycznia 2024 wzrasta do 4 242 zł, a od lipca do 4 300 zł; EBC podnosi stopy % o 25 pb w obawie przed rosnącymi cenami żywności i energii; Polska ma szansę stać się liderem produkcji wodoru.
9/15/20238 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 14 września: Niemiecka gospodarka najsłabsza w G7

Niemcy w recesji najsłabszą gospodarką G7 z -0,4% PKB w tym roku; CPK kupił już 1 000 ha w programie dobrowolnych nabyć; nawet 40% Polaków uważa, że istnieją okoliczności przy których niezwracanie długu może być akceptowalne; a Rolls Royce pozwał producenta patelni za porównanie luksusowej marki do ich produktów. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
9/14/202310 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Środa, 13 września: OKAM uruchamia giga inwestycje na Żerańskim FSO w I kw. 2025

PE przyjął wzrost zużycia energii ze źródeł odnawialnych z 32% do 42,5% w 2030; OKAM uruchamia giga inwestycje na Żerańskim FSO w 1 kw 2025 zaczynając od 2000 mieszkań na 11ha z 62ha tam zgromadzonych; Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
9/13/20238 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 12 września: Wszystko wskazuje na to, że USA unikną recesji

Wszystko wskazuje na to, że USA unikną recesji; Orlen Synthos i Emirates Nuclear Energy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zawarły porozumienie ws. współpracy przy SMR; Szwedzka Lyvia przejmuje w Polsce trzecią spółkę związaną z IT; a UOKiK postawił zarzuty Carrefour i Auchan za obciążanie dostawców kosztami transportu towaru z centrum dystrybucyjnego do sklepów.. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
9/12/20239 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 11 września: Niebawem kolejna obniżka stóp procentowych?

W tym wydaniu m.in.: przedwyborcze obietnice, niebawem kolejna obniżka stóp procentowych? zapowiada się zacięta walka na rynku super żywności. Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
9/11/20239 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Piątek, 8 września: Dobre dane z gospodarki USA

Dane gospodarcze USA pozwalają FED podwoić prognozę wzrostu PKB dla USA w tym roku; 4-tą propozycją wyborczą rządzących jest 1 mld zł dofinansowania wycieczek szkolnych; Polsat wyemituje obligacje o wartości 820 mln zł
9/8/20238 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Czwartek, 7 września: Radykalna obniżka stóp procentowych o 75 pb. mocno osłabia złotego;

Radykalna obniżka stóp procentowych o 75 pb. mocno osłabia złotego; kolejną ofertą wyborczą rządzących jest “Lokalna Półka”; Danone inwestuje 230 mln zł w produkcję żywności szpitalnej w Opolu; Asseco Poland zaprasza do sprzedaży 19% akcji; a Sąd Pracy będzie mógł zobowiązać pracodawcę do dalszego zatrudniania pracownika, aż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego.
9/7/202310 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Środa, 6 września: Polsce grozi procedura nadmiernego deficytu, strajk na Poczcie Polskiej, Huawei obchodzi snkcje

Wersja tekstowa (newsletter) na www.businessupdate.plDisclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
9/6/202315 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Wtorek, 5 września: 5 mld złotych rocznie dla bloków

Wersja tekstowa (newsletter) na www.businessupdate.pl Disclaimer: Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich.
9/5/202311 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Poniedziałek, 4 września: Ceny 4-ty miesiąc nie rosną. Stopy % zostaną obniżone w tym tygodniu?

Wersja tekstowa (newsletter) na www.businessupdate.pl Disclaimer:  Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich. #biznes #finanse #prawo #rynki
9/4/202311 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Przerwa wydawnicza do września

Wersja tekstowa (newsletter) na www.businessupdate.pl Disclaimer:  Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich. #biznes #finanse #prawo #rynki
7/9/20231 minute, 18 seconds
Episode Artwork

Sportano nie zgadza się z wyborem Sports Direct przez syndyka GO Sport - Business Update w piątek, 16.12

Zacznij dzień z przewagą w piątek, 16.12.2022. Wersja tekstowa z linkami do źródeł (newsletter) na www.businessupdate.pl Disclaimer:  Business Update to subiektywny zbiór wiadomości. Dokładamy wszelkich starań aby przedstawiane informacje były rzetelne, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawdziwość i zgodność z faktami. Każda z informacji powinna być zweryfikowana samodzielnie przez słuchacza. Przedstawiane informacje nie są poradą prawną, nie stanowią doradztwa podatkowego, nie są poradą inwestycyjną, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Wydania Business Update powstają na podstawie ogólnodostępnych informacji, które nie stanowią przedmiotu praw autorskich. #biznes #finanse #prawo #rynki
12/16/202210 minutes, 59 seconds