Winamp Logo
Bruselské chlebíčky Cover
Bruselské chlebíčky Profile

Bruselské chlebíčky

Czech, News, 1 season, 94 episodes, 2 days, 6 hours, 53 minutes
About
Jak se Česku daří reparát v čele Evropy? Bruselské chlebíčky jsou autorským podcastem Českého rozhlasu. S nadhledem se každý týden díváme do kuchyně českého předsednictví v Evropské unii a servírujeme vám přehlednou formou ty nejdůležitější události okořeněné pikantnostmi ze zákulisí. Chlebíčky pro vás připravují Viktor Daněk, Zdeňka Trachtová, Filip Nerad a jejich hosté.Máte postřehy, tipy nebo připomínky? Napište nám na [email protected]
Episode Artwork

USA hodí za čas Evropu přes palubu, varuje expert

Premiér Petr Fiala (ODS) zavítá tento týden do Bílého domu na jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem. Jeho nástup do čela Spojených států v roce 2021 vyvolal v Evropské unii velké naděje na zlepšení transatlantických vztahů po jejich výrazném ochlazení za předchozí vlády Donalda Trumpa. Odborník na Severní Ameriku Jan Hornát se domnívá, že evropská očekávání spojená s Bidenem se do značné míry naplnila, i když ne úplně. A ještě chmurnější vize má do budoucna.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/15/202443 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Hodáč: Green Deal konkurenceschopnost EU nezabil. Ale ani nepomáhá

Evropská unie ztrácí konkurenceschopnost ve většině oblastí průmyslu. V novém díle podcastu Bruselské chlebíčky o tom mluví Ivan Hodáč, který v Bruselu řadu let působil jako tajemník Asociace evropských výrobců automobilů a pohyboval se i ve filmovém či potravinářském průmyslu. „Dlouho jsme to téma podceňovali a teď se konečně dostalo na stůl. Nemůže za to ale jen poslední Evropská komise, to bych jí křivdil,“ dodává.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/8/202437 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Ostravsko těží z peněz EU, nejsou ale všelék

Evropská unie to není jen Brusel, Praha nebo Berlín. Jsou to i regiony, na jejichž rozvoj dává miliardy eur. Jedním z krajů, který patří u nás k největším příjemcům unijních dotací, je ten Moravskoslezský. Bruselské chlebíčky se proto vypravily přímo do Ostravy zjistit, jak tento region z evropských peněz těží a jestli tam pomáhají měnit i pohled na unii. „Jsme skeptičtější, ale vidím pozitivní trend,“ říká Daniel Konczyna, jeden z hostů veřejné debaty v centru Pant.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/1/20241 hour, 1 minute, 41 seconds
Episode Artwork

Jaderná energetika: Renesance, nebo slepá ulička?

Pod bruselským Atomiem se konal historicky první jaderný summit. Zúčastnili se ho představitelé z téměř 40 zemí celého světa. Energie z jádra zažívá nejpozději od ruské invaze na Ukrajinu renesanci. Do diskuse ale promlouvá více okolností, třeba geografické podmínky, které neumožňují rozvoj obnovitelných zdrojů. Ne všechny země ovšem sdílí nyní převažující jaderný optimismus, který opanoval Evropskou unii.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/202430 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Velké hodnocení kandidátek do eurovoleb

Do evropských voleb zbývají necelé tři měsíce. Většina českých stran a koalic už zveřejnila alespoň část svých kandidátek a některé i svůj volební program. Autoři Bruselských chlebíčků si k nim proto už podruhé sedli a vybaveni spoustou zákulisních informací rozebrali nejzajímavější jména a momenty na kandidátních listinách, v kampaních a programových dokumentech. Našli v nich i několik ukrytých poselství pro politické konkurenty.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/18/202444 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Porošenko: Ukrajina nepotřebuje vaše vojáky, ale zbraně

Bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko i lotyšský ministr zahraničí Krišjānis Kariņš nadšeně vítají českou iniciativu na nákupy munice mimo Evropskou unii. Podle Kariņše se s nimi mělo začít už mnohem dříve. „Odpor proti nákupům mimo Evropu se zhroutil, protože si všichni uvědomili, že jinak zde bude problém, což my jsme věděli už před rokem,“ říká Kariņš ve speciální epizodě podcastu Bruselské chlebíčky, která vznikala na Kongresu Evropské lidové strany v Bukurešti.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/11/202427 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Domácí násilí a roztříštěné přístupy států EU

Roztříštěnost států unijní sedmadvacítky se projevuje v tom, jak se vypořádávají s domácím násilím. „Ambicí Evropské unie aktuálně je sjednotit jak legislativu, tak hlavně systém,“ poznamenává poslankyně hnutí STAN a spoluzakladatelka iniciativy Pod svícnem Barbora Urbanová. Násilí měla zabránit tzv. Istanbulská úmluva, jenže ne všechny evropské státy ji ratifikovaly, mezi nimi i Česko. EU tak nyní řeší, jak dokument o prevenci a potírání násilí zastoupit.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/4/202439 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Reforms versus „misused“ veto right in the EU

This week, European Parliament called for adopting institutional and financial reforms to handle extension of the EU. European Commission should come with their first kick-off next week. Czech President, however, got into hot water only for calling for a start of a debate on a possible moving to qualified majority voting. „Because we are aware of those concerns, we propose various proposals how to protect national sovereignty,“ experts Daniela Schwarzer and Olivier Costa say.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/1/202441 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Reformy kontra právo veta v EU

Evropský parlament tento týden vyzve unii k přijetí reforem, aby zvládla rozšíření na 30 a více členů. Jejich první výkop chystá Evropská komise hned vzápětí. V Česku ale prezident Pavel jen za pouhou výzvu k debatě o možném přechodu k rozhodování kvalifikovanou většinou dostal těžkou sprchu. „Jelikož jsme si vědomi obav z narušení suverenity, navrhujeme řadu opatření, jak ji chránit,“ ujišťují v nové epizodě Bruselských chlebíčků Daniela Schwarzerová a Olivier Costa.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/26/202443 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Zabarikádovaná a nedostupná Ursula von der Leyenová

Současná šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová byla mohla usednout do křesla předsedkyně podruhé. Lídři sedmadvacítky za ni alternativu nemají, soudí novinář a dlouholetý zpravodaj v Bruselu a zároveň insider evropských institucí Karel Barták. Sama se hodně soustředí na výkon a nasazení očekává i od svých spolupracovníků. „Úředníci jsou hrdí, že mají silného předsedu,“ poznamenává k tomu Barták v nové epizodě Bruselských chlebíčků.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/19/202443 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Evropa připravila regulaci umělé inteligence. „Velký bratr v EU nebude,“ tvrdí expertky

Evropská unie bude mít jako první na světě komplexní pravidla pro používání umělé inteligence. Přímo u dojednávání Aktu o AI byly diplomatky Veronika Chvála Vinklárková ze Stálého zastoupení Česka při EU a Veronika Kadlecová, která v minulosti působila rovněž na Stálém zastoupení. Shodují se, že jasná pravidla dají technologickým firmám předvídatelnost a lidem pocit bezpečí při využívání AI. Regulace tak podle nich může ve finále inovacím prospět.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/12/202446 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Akt o svobodě médií je spásná legislativa, hodnotí mediální expert

Svoboda médií se podle Evropské komise v řadě členských států EU zhoršuje. Receptem k nápravě má být nová unijní legislativa – Akt o svobodě médií, který je ve finální fázi schvalování. Podle mediálního experta Rekonstrukce státu Martina Luhana jde o svým způsobem spásnou legislativu. „Dává do ruky náboje občanské společnosti v zemích, kde svoboda médií trpí,“ tvrdí v novém vydání podcastu Bruselské chlebíčky.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/5/202434 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Reforms or death. The EU single market must change or it will be dead

Former Italian Prime Minister Enrico Letta was tasked by the EU with preparing proposals to reform the European single market to make it work better and be competitive with big economies such as the US or China. In Brussels Bites podcast of the Czech Radio, he may for the first time reveal everything what will be in his report for the special European Council in April. And adds some strong warnings about what will happen if no changes come.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/2/202416 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Reformy, nebo smrt. Jednotný unijní trh se musí změnit, jinak bude mrtvý

Bývalý italský premiér Enrico Letta dostal od Evropské unie pověření připravit návrhy reforem jednotného evropského trhu, aby fungoval lépe a obstál v konkurenci velkých světových ekonomik. V Bruselských chlebíčcích exkluzivně prozrazuje, co bude v jeho zprávě pro dubnovou mimořádnou Evropskou radu. S nutností reforem souhlasí i prezident českého Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza: „Nemáme jinou možnost, než aby se to podařilo. Už teď vidíme, jak Evropa zaostává.“Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/29/202440 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Orbán hraje proti pravidlům EU, nechce být pěšákem

Maďarská sága pokračuje. Lídři unijních zemí se sejdou na mimořádné Evropské radě, aby se znovu vrátili k debatě o tom, zda poskytnou Kyjevu 50 miliard eur. Finanční injekci, která by měla být Ukrajině podávána po čtyři roky, blokuje Viktor Orbán. Podle maďarského experta Daniela Hegedüse má pro to tři důvody: „Hlavní prioritou premiéra Orbána je udržet si moc doma a zachovat svůj autokratizující režim stabilní.“Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/22/202439 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Michelův konec není katastrofa. Lídři Orbána k vedení summitů nepustí, míní bruselský expert

Šéf Evropské rady Charles Michel schytává přehnanou kritiku za své rozhodnutí kandidovat v červnových evropských volbách a předčasně tak odstoupit z funkce. „Michel to oznámil dostatečně brzy, aby se lídři stihli rozmyslet,“ komentuje analytik bruselského think tanku Centrum evropské politiky Eric Maurice. Mírní také obavy, že by se k vedení unijních summitů mohl dočasně dostat maďarský premiér Viktor Orbán, který bude od července předsedat Radě EU.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/15/202430 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Z prezidentovy výzvy k euru jsem tančil, přiznává ministr Dvořák

Česko letos slaví 20 let členství v Evropské unii. Během roku se budou konat desítky připomínkových akcí tohoto výročí. Jeho úvod ale poznamenala vyhrocená debata o tom, zda by Česko mělo začít dělat konkrétní kroky k přijetí eura, k němuž se zavázalo už při vstupu do EU v roce 2004. Zatímco opozice nebo ODS je odmítají, ve vládním táboře za ně nejvíc bojuje ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/8/202442 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Belgie před předsednictvím: Žádná mañana, nemáme ani minutu nazbyt

Belgie 1. ledna převezme po Španělsku předsednictví Rady Evropské unie. A bude ji čekat několik hektických měsíců před červnovými evropskými volbami. „Dochází nám čas a nezbývá ani minuta nazbyt,“ říká v nové epizodě podcastu Bruselské chlebíčky belgická novinářka Veronique Lamquinová z listu Le Soir. Předsednictví podle ní poznamenají i blížící se belgické parlamentní volby, které proběhnou současně s těmi evropskými.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/18/202331 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Snažíme se hasit krize ve světě, popisuje česká velvyslankyně práci unijních diplomatů

Konflikty na Ukrajině a Blízkém východě budou opět na programu nadcházející Evropské rady v Bruselu. Nejsou ale jedinými ohnisky, která se na půdě unijních institucí řeší. Zahraniční dimenzi evropské politiky má na starosti Politický a bezpečnostní výbor (COPS), Česko v něm zastupuje Jitka Látal Znamenáčková. „Srdcem výboru a jeho zaměřením, jsou místa ve světě, kde jsou konflikty,“ říká velvyslankyně v novém díle podcastu Bruselské chlebíčky.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/11/202335 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Rok od Katargate: Europarlament reagoval slabě, zní z Transparency International

Před rokem otřásl Evropským parlamentem obří korupční skandál. Kvůli aféře Katargate padla jeho místopředsedkyně Eva Kailiová a spolu s ní skončili ve vazbě další podezřelí spojení s touto unijní institucí. U obviněných se našly doslova pytle plné peněz. Podezřelé z korumpování europoslanců jsou státy jako Katar nebo Maroko. „V porovnání se silou toho skandálu jsou přijaté změny a reformy nedostatečné,“ soudí Shari Hindsová z bruselské pobočky Transparency International.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/4/202327 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Slováci v NATO: Pomoc Ukrajině se nedrolí

I přes nárůst protiukrajinských nálad v některých členských státech se vojenská pomoc Severoatlantické aliance zatím nedrolí. Myslí si to velvyslanec Slovenska při NATO Peter Bátor i jeho kolega, diplomat Michal Adam. „Není to o tom, že by 32 států NATO každý den stejným způsobem poskytovalo pomoc Ukrajině. Ono se to vždy skládá jako skládačka. Když jeden stát na nějakou dobu trochu sníží svoji pomoc, není to nic nového,“ vysvětluje Bátor v nové epizodě Bruselských chlebíčků.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/27/202337 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Jourová a Vášáryová: Svobodu v Evropě ohrožují extremisti i umělá inteligence

Rusko, vzestup krajní pravice či kombinace dezinformací a umělé inteligence. Všechny tyto faktory se podílejí na ohrožení svobody a demokracie v Evropské unii. Shodují se na tom místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová z hnutí ANO i herečka a bývalá diplomatka Magda Vášáryová ve speciální epizodě podcastu Bruselské chlebíčky, které jsme natočili živě s publikem v pražském Divadle Na zábradlí při příležitosti výročí 17. listopadu.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/20/20231 hour, 6 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Ženy a motivační dopisy v boji o europarlament

Tři čtvrtě roku před evropskými volbami si už nejsilnější české politické strany vybraly své volební lídry a koalice Spolu se nakonec dohodla, že spolu půjde i do nich. A nebude to jediné volební spojenectví. Trojice autorů Bruselských chlebíčků proto podrobila tuto první fázi příprav na eurovolby 2024 důkladnému rozboru. Kromě spousty postřehů ze zákulisí a zajímavých souvislostí si všímá i jedné pozitivní změny: na přední místa kandidátek se prosadilo dost žen.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/13/202346 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Ukrajina vnáší do rozšiřování EU novou energii

Evropská komise ve středu představí velkou zprávu o pokrocích kandidátských států na cestě do Evropské unie. Podle expertů z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Jany Juzové a Žigy Faktora se unijní exekutiva bude velmi snažit prezentovat hodnocení optimisticky – zejména v případě Ukrajiny. „I pokud ty podmínky nebudou splněny na sto procent, tak komise bude mít snahu spíše vyzdvihnout úsilí a pokroky,“ předpovídá Jana Juzová v nové epizodě podcastu Bruselské chlebíčky.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/6/202354 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Diamanty nebo Rusové z českého seznamu? EU chystá další balík protiruských sankcí

Evropská unie připravuje 12. balík protiruských sankcí kvůli válečné agresi na Ukrajině. Ten zatím poslední přijala letos v červnu. O nové sadě restrikcí začala unie jednat v těchto dnech a chce ji mít schválenou do konce roku. Česko tam podle vrchního ředitele ministerstva zahraničí Davida Koneckého prosazuje zařazení šesti lidí, které má na národním sankčním seznamu. „Pracujeme na tom, ale bude to rozhodnutí 27 členských zemí EU,“ říká v podcastu Bruselské chlebíčky.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/30/202346 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Tanky v Gaze vyvolají velkou krizi, očekává unijní exdiplomat

Evropská unie má tradičně na Blízkém východě speciální roli a mohla by v budoucnu sehrát roli i při mírových vyjednáváních, věří expert na EU a Blízký východ z think tanku CEPS James Moran, který v minulosti působil i jako velvyslanec EU v Egyptě či Jordánsku. Teď v době války mají ale v Izraeli primát Spojené státy. Evropské výzvy ke zdrženlivosti by proto měly být dobře koordinované s Američany, říká v nejnovější epizodě Bruselských chlebíčků.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/23/202324 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Česku chybí v EU vize. Dopadá to i na pracovní trh, varuje Rafaj

Česká republika měla po revoluci vizi přechodu na tržní hospodářství a vstupu do Evropské unie a NATO. „Dneska takovouto vizi, která by nás měla posunout dál a sjednotí se na ní většina lidí, nemáme,“ upozorňuje prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Tato chybějící idea kam dál má pak negativní dopady i na ekonomiku. Jak se to konkrétně projevuje na trhu práce nebo na unií ražené dekarbonizaci hospodářství?Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/16/202336 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Kaczyński versus Tusk

V neděli se konají parlamentní volby v Polsku. Výsledek souboje mezi vládními konzervativci Jaroslawa Kaczyńského a opozicí vedenou expremiérem a bývalým šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem bude důležitý také pro Evropskou unii. Určí totiž i to, zda budou pokračovat spory mezi Varšavou a Bruselem o polské soudní reformy nebo silné napětí ve vztazích s Berlínem. „Tentokrát se hraje skutečně o hodně,“ upozorňuje z Polska analytik Asociace pro mezinárodní otázky Michal Lebduška.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/9/202335 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Může se Petr Pavel stát hlasem střední Evropy?

V Evropském parlamentu promluví ve středu po téměř desetileté pauze český prezident. Naposledy této příležitosti využil Miloš Zeman. „Prezident jede představit Českou republiku jako aktivního evropského hráče,“ říká o plánované cestě ředitel hradního zahraničního odboru Jaroslav Zajíček, host nejnovější epizody podcastu Bruselské chlebíčky.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/2/202333 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Co přinesou Evropské unii slovenské volby?

Slováci jdou tento týden k volbám. Jejich hlasování rozhodne nejen o dalším vnitropolitickém vývoji země, ale výsledek bude důležitý i pro EU. Pokud by se k moci vrátil hlavní favorit voleb, bývalý premiér Robert Fico, mohlo by to zkomplikovat další unijní pomoc Ukrajině nebo posílit protibruselské křídlo v sedmadvacítce. Slovenský novinář Andrej Matišák, ale tak výrazný obrat ve slovenské unijní politice nečeká.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/25/202334 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

EU hledá recept na boj proti dezinformacím

Válka na Ukrajině změnila v Evropské unii pohled na Rusko a jeho hrozby. Šíření dezinformací se EU sice věnovala už před aktuální ruskou agresí, boj s ním ale mezi hlavní priority nepatřil. To se teď podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Dominika Presla změnilo. Jak a nakolik můžou dezinformace ovlivnit nastávající důležité volby v Evropě, to rozebírá další epizoda Bruselských chlebíčků, jejichž host si boj s dezinformacemi v praxi vyzkoušel i v české státní správě.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/18/202332 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Výroční projev šéfky komise bude nakopnutí před cílem, předpovídají europoslanci Peksa a Niedermayer

Předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou čeká poslední ostře sledovaný projev o stavu unie v tomto volebním období. Ve středu ho pronese k europoslancům ve Štrasburku. Vyslechnou si ho i europoslanci Luděk Niedermayer (TOP 09) a Mikuláš Peksa (Piráti). „Chtěl bych v projevu slyšet, jakým způsobem se nám podařilo odbourat závislost na fosilních palivech,“ doufá Peksa. Pro Niedermayera je zase zásadní téma ekonomiky. Poslechněte si nejnovější Bruselské chlebíčky.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/11/202331 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Brusel je obří včelín, kde se vyměňují informace a drby

Unijní instituce po měsíčních prázdninách pomalu ožívají. A v budově Stálého zastoupení Česka při Evropské unii se mezitím zabydlela staronová tvář – Alice Krutilová. Dění v EU se věnuje dlouhodobě, nyní se stala novou mluvčí stálého zastoupení v Bruselu. „Bruselská novinářská bublina je obrovská kontinuální síť networkingů a káv, kde si všichni vyměňují informace a drby,“ říká v nové epizodě Bruselských chlebíčků.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/4/202333 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Předsednictvím získalo Česko v Bruselu větší respekt. Dokazuje to i Euro 7, říká velvyslankyně

Česká republika má v Bruselu novou velvyslankyni ve výboru COREPER I Lucii Šestákovou. V unijní metropoli patřila k tahounům týmu na stálém zastoupení, který měl vloni na starosti české předsednictví. Teď se posunula do nejvyšší diplomatické ligy v EU. Po několika měsících v nové funkci tvrdí, že úspěšně zvládnuté předsednictví dodalo Česku v Bruselu větší váhu a v těchto Bruselských chlebíčcích to dokládá například děním kolem sporné normy Euro 7.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/28/202328 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Česko přijme euro ze zoufalství, až mu nic jiného nezbyde, soudí ekonom Špicar

První české předsednictví v Evropské unii v roce 2009 přispělo navzdory svému rozpačitému průběhu k výraznému nárůstu popularity unie v Česku. To loňské druhé – navzdory všem svým všeobecně uznávaným úspěchům – podle průzkumu STEMu výrazněji pozitivnější vnímání EU u nás nepřineslo. To samé platí o vztahu k euru, které si přeje stále ani ne čtvrtina Čechů. Proč a co se s tím dá dělat? O tom jsou tyto letní Bruselské chlebíčky s „dělníkem evropské integrace“ Radkem Špicarem.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/21/202339 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Zateplování domů je potřeba. V dekarbonizaci by nám mohlo být inspirací už i Polsko, říká Sedlák

Ministerstvo životního prostředí si i přes kritiku dál stojí za programem dotací na komplexní zateplování Oprav dům po babičce. Na dotaz Českého rozhlasu potvrdilo, že žádné výraznější změny neplánuje. Program vyvolal kritiku mimo jiné kvůli objemu prostředků, které chce ministerstvo vyhradit z evropských peněz. „Můžeme to otočit i pozitivně, pozornost pro potřebné opravy budov je nyní vysoká,“ říká poradce ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL) Martin Sedlák.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/14/202333 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Odchody komisařů za kariérou nejsou neobvyklé. Von der Leyenovou mohou paradoxně posílit

Přeběhy eurokomisařů daleko před koncem funkčního období na posty mimo komisi nejsou ničím mimořádným a docházelo k nim i v minulosti. Hostem Bruselských chlebíčků je šéfredaktorka serveru Euractiv Aneta Zachová. Plánované odchody dvou výkonných místopředsedů podle ní nemusí šéfku komise Ursulu von der Leyenovou poškodit. „Samozřejmě se objeví kritika, že se jí rozpadá tým pod rukama, ale na druhou stranu by to mohlo vést i k jejímu posílení,“ uvedla Zachová.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/7/202327 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Aby EU byla supervelmoc, nesmí být jen supermarket, říká politický geograf Romancov

Ursula von der Leyenová prohlásila svou Evropskou komisi za komisi geopolitickou. Za důležitého geopolitického hráče by chtěli mít Evropskou unii také lídři Německa nebo Francie. Politický geograf Michael Romancov v Bruselských chlebíčcích ale upozorňuje, že to zatím funguje hlavně v ekonomické oblasti. V zahraniční politice a bezpečnostních otázkách EU silná není. Proč a jak by to šlo změnit? Tomu se věnuje letní vydání našeho podcastu.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/31/202338 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Média podle většiny Čechů nejsou nestranná. Politici tím veřejnost léta masírují, říká expertka

Česká média podle víc než dvou třetin lidí příliš straní vládě nebo opozici. Vyplývá to ze společného výzkumu agentury STEM a Institutu EUROPEUM, do kterého měly Bruselské chlebíčky možnost jako první nahlédnout. Data potvrzují setrvalý trend klesající důvěry v média, Česko je na tom v některých ohledech hůře než Polsko nebo Slovensko. Podle expertky na média Alice Němcové Tejkalové z FSV UK v Praze to souvisí krom jiného s útoky politiků na novináře. Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/24/202336 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Rey: EU na Latinskou Ameriku zapomněla, summitem chce vztahy oživit. Čína ji ale předběhla

Do Bruselu míří bezmála tři desítky latinskoamerických lídrů na summit mezi Evropskou unií a Společenstvím latinskoamerických a karibských států. Sedmadvacítka se tak podle experta na Latinskou Ameriku Martina Reye snaží oživit vztahy, které dlouho zanedbávala. „Evropská unie se orientovala prioritně na jiná témata, nebo dokonce na jiné světové oblasti,“ říká Rey v pořadu Bruselské chlebíčky. V Latinské Americe tak získala náskok Čína.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/17/202334 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Švédsko je před summitem NATO v kleštích Turecka, komentuje expert Jireš

Ani těsně před začátkem summitu hlav států NATO v litevském Vilniusu není jasné, zda lídři dají zelenou švédskému vstupu do aliance. Všichni čekají na rozhodnutí tureckého prezidenta. „Možná si prezident Erdogan nechává přímo do Vilniusu překvapení a oznámí, že se Švédsko může stát členem,“ říká ředitel sekce obranné politiky a strategie na ministerstvu obrany Jan Jireš. Švédsko je podle něho teď kvůli vyjednávání s Tureckem v kleštích, protože naráží na limity své ústavy.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/10/202349 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Česko by s eurem zvládlo inflaci lépe. Že do eurozóny nevstoupilo, je vina politiků, říká Švejnar

Možnost vést si vlastní měnovou politiku Česku nepomohla inflaci lépe zvládnout, právě naopak, hodnotí ekonom Jan Švejnar z Kolumbijské univerzity v New Yorku. Pokud jde o růst cenové hladiny, Česko patří k nejhůře se vyvíjejícím ekonomikám zemí EU. „Značnou část jsme si přitom přivodili sami,“ konstatuje Švejnar v novém díle Bruselských chlebíčků. Řeč v něm byla i o tom, jak je Česko připravené na dekarbonizaci a co stojí v cestě dlouhodobé prosperitě země.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/3/202331 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Dvořák: Češi mají rádi smrádek a teploučko. Odpor k migrantům není rasismus, spíš xenofobie

Část obyvatel Česka podle ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka z hnutí STAN není schopna rozlišovat mezi islámem a radikálním islamismem. „Spíš než rasismus je to trochu xenofobie. My Češi jsme rádi v tom našem smrádku a teploučku. Tady se všichni známe. A všechno cizí je nám podezřelé,“ říká Dvořák v další epizodě Bruselských chlebíčků. Zdůrazňuje, že podporou unijní migrační reformy vláda přesně naplnila cíle předchozího kabinetu Andreje Babiše z hnutí ANO.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/26/202328 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Dění v Bruselu je mnohem důležitější než to v Česku. Média to musí pochopit, říká Michal Půr

České předsednictví loni oživilo zájem médií o unijní politiku. Po mnohaleté pauze některé z komerčních titulů dokonce obnovily posty bruselských zpravodajů. S odstupem času se ale mnohé redakce zase vracejí k přehlížení zpráv z EU. „To, co se děje v Bruselu, je přitom mnohem důležitější, než co odehrává v Česku,“ upozorňuje vedoucí projektu Datarun, moderátor a podcaster Michal Půr, který byl hostem speciálního vydání Bruselských chlebíčků k prvnímu výročí jejich vzniku.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/19/202348 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Maďarsko bez předsednictví? Pohlavek Orbánovi a projev frustrace EU z jeho politiky, tvrdí odborník

Evropská unie řeší patálie s příštími předsednictvími. Nastupující španělské kvůli předčasným volbám neví, kdo ho povede a s jakými prioritami. Maďarské za rok by si evropští poslanci přáli zrušit úplně. Vyzvali proto členské státy, aby Budapešti předsednictví odebraly. „Už je to frustrace z neustálého přetahování se s Maďarskem o otázky právního státu a podpory Ukrajiny,“ vysvětluje v Bruselských chlebíčcích Žiga Faktor, vedoucí bruselské kanceláře think-tanku Europeum.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/12/202328 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Kdo, co a za kolik? Jourová si chce posvítit na financování neziskovek či univerzit cizími státy

Neziskové organizace, univerzity či média možná v budoucnu budou muset zveřejňovat své financování v případě, že peníze přijímají od cizích států. Počítá s tím balík na ochranu demokracie, který právě dokončuje tým viceprezidentky Evropské komise Věry Jourové. „Nechceme nikoho stigmatizovat nebo dávat nálepky. Ale chceme, aby veřejnost věděla, kdo na čem pracuje pro cizí státy,“ uvedla Jourová v rozhovoru pro Bruselské chlebíčky.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/5/202333 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Povinně víc chránit přírodu v zemích EU? V Česku dostala nejvíc na frak zemědělská krajina, říká Mik

Lidstvo čelí masovému vymírání druhů. Mohlo by jít o jednu z největších podobných událostí v dějinách planety. Tentokrát je pachatelem člověk, který drasticky mění životní podmínky na Zemi. Do konce století by podle nejčernějších scénářů mohlo až polovině všech druhů hrozit vymření. Změnit dosavadní kurz by mohla světová dohoda o ochraně biodiverzity, kterou koncem roku pomohla v kanadském Montrealu dojednat Česká republika.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/29/202339 minutes, 1 second
Episode Artwork

Evropské unii Erdogan vyhovuje, nemusí řešit vstup Turecka, tvrdí znalkyně poměrů

Turecko čeká druhé kolo prezidentských voleb. V něm se utká stávající autoritářská hlava státu Recep Tayyip Erdogan s opozičním kandidátem Kemalem Kiliçdarogluem. Výsledek hlasování bude důležitý i pro EU, i když Turecko není členskou zemí. Ačkoli Kiliçdaroglu slibuje demokratické změny a zlepšování vztahů s unií, mnoha evropským politikům vyhovuje autoritář Erdogan, míní politoložka Lucie Tungul.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/22/202340 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Sankce na čínské firmy? Varování EU, na které Peking zareaguje neadekvátně, míní expertka

Evropská komise zařadila nově do návrhu 11. sankčního balíku proti Rusku i čínské firmy. Podle Bruselu pomáhají Rusku obcházet na něj uvalené sankce kvůli invazi na Ukrajinu. Peking návrh pobouřil. „Pokud dáte Čínské lidové republice tři různé možnosti, neochvějně si vybere tu špatnou,“ odhaduje další kroky komunistické velmoci expertka na Čínu z Asociace pro mezinárodní otázky Ivana Karásková v podcastu Bruselské chlebíčky.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/15/202334 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Pesticidy v ukrajinské pšenici? Nafouknutá bublina, zemědělcům jde jen o tržby, namítá ekonom

Z ukrajinské pšenice nepečeme. To je vývěska, na kterou se dá narazit i před českými pekárnami. Nález zbytků pesticidu chlorpyrifosu v zásilce ukrajinského obilí na Slovensku vyvolal v Česku a dalších unijních zemích obavy o bezpečnost potravin dovezených z Ukrajiny. „Je to jen nafouknutá mediální bublina,“ upozorňuje ekonom Tomáš Maier z České zemědělské univerzity v Praze. Zemědělci se podle něj jen snaží nález zneužít ve snaze vytlačit levnější konkurenci z trhu.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/8/202334 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Weber praises Czech government: it does politics of the EPP

A year before elections to the European Parliament, the largest government party in the Czech Republic, the Civic Democrats, faces several dilemmas. There are thoughts in the air about a possible change of a group in the European Parliament: from the European Conservatives and Reformists to the European People's Party. „Czech government really does politics of EPP. That's why I have a good relationship with Prime Minister Petr Fiala,“ says Manfred Weber, the head of the EPP.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/3/202324 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Šéf evropských lidovců: ODS dělá naši politiku. Koalice Spolu je pro zbytek Evropy pozitivní symbol

Rok před volbami do Evropského parlamentu si největší vládní stranu ODS začínají nenápadně namlouvat evropští lidovci. Ve vzduchu jsou tak úvahy o možném přestupu ODS z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) do v současnosti největší skupiny – Evropské lidové strany (EPP). „Vláda v Česku dělá politiku EPP. Proto mám s Petrem Fialou dobré vztahy,“ říká v rozhovoru pro Bruselské chlebíčky šéf evropských lidovců Manfred Weber.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/1/202325 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Regulace umělé inteligence je správná, v EU do ní ale chybí investice, upozorňuje expert

Svět zažívá boom ve využívání umělé inteligence. Evropská unie pro ni už několik let chystá pravidla, od nichž si slibuje, že podpoří rozvoj těchto technologií a zároveň omezí jejich rizika. Členské státy se na podobě tzv. Aktu o umělé inteligenci dohodly na konci českého předsednictví, teď své stanovisko ladí europoslanci. Podle Daniela Šitery z Ústavu mezinárodních vztahů ale jen regulace nestačí. „Byl bych rád, kdybychom do tohoto sektoru začali víc investovat,“ říká.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/24/202334 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Zelené technologie mohou vést k závislosti na Číně. Evropská unie rychle hledá alternativy pro dovoz

Evropa se bolestivě zbavuje své dřívější závislosti na dovozu fosilních paliv z Ruska. Podle unijní exekutivy může pomoci Zelená dohoda. Sama Evropská komise ale varuje: pozor, abychom závislost na ropě a plynu jen nenahradili závislostí na jiných surovinách, které jsou třeba pro zelené technologie. „Výchozí pozice Evropské unie není příliš dobrá,“ varuje analytik Tomáš Jungwirth Březovský. Podle něj světu hrozí dotační válka.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/17/202331 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Autor memů o EU: S Čechy sdílím temný humor. Nápady na vtipy v unii nedocházejí

Mezi evropskými politiky a zaměstnanci unijních institucí zná projekt DG MEME asi každý. Generální ředitelství pro vtipy o sedmadvacítce si pomocí memů utahuje z představitelů institucí i členských států. Autor projektu – Ital Fabio Mauri – byl přitom dlouho inkognito. „Měl jsem pocit, že eurokrati nebudou úplně rádi, že si z nich někdo dělá srandu. A měl jsem naprostou pravdu,“ říká v novém vydání podcastu Bruselské chlebíčky.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/10/202323 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Osa Praha-Varšava-Řím může mít budoucnost, českou politiku v EU neohrožuje, tvrdí šéf AMO

V Evropské unii funguje řada více či méně formálních sdružení a koalic. Premiér Petr Fiala (ODS) se nově začal před summity scházet s pravicovými lídry z Itálie a Polska. „Pro Českou republiku je tento formát zajímavý už z toho hlediska, že jde o uskupení, ve kterém je se dvěma většími zeměmi, které mají výraznější potenciál,“ říká výkonný ředitel Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál v podcastu Bruselské chlebíčky, který se zaměřil i na další spojenectví v současné EU.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/3/202330 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Bude v EU povinné zateplit si dům? Babičky s tím nikdo obcházet nebude, myslí si energetický expert

Chystané zpřísnění pravidel pro zateplování v Česku vzbudilo emoce. Změny ale ještě zdaleka nemají jasnou podobu. O finální podobě legislativy teprve začnou vyjednávat unijní státy a europoslanci. Podle energetického experta Petra Holuba by byla lepší varianta, na které se loni shodly země EU: „Pozice Rady se týká průměru budov a nepůsobí, že by se vztahovala na jednotlivé domy.“ Co se dá opravdu od chystané normy čekat a koho se dotkne? Poslechněte si Bruselské chlebíčky.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/27/202333 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Landovský: EU a NATO tvoří skvělý tandem. Evropská armáda není potřeba

Evropská unie a Severoatlantická aliance se podle velvyslance Česka při NATO Jakuba Landovského dobře doplňují. V kolektivní obraně by ale mělo mít nadále převahu NATO. „Pojďme využít synergií mezi nevojenskými nástroji Evropské unie a vojenskými nástroji NATO tak, aby celá situace působila neprodyšně,“ uvedl Landovský. Nová evropská armáda podle něho potřeba není. Posunul se Západ blíž střetu s Ruskem? Poslechněte si celé Bruselské chlebíčky.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/20/202331 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Dohoda o Severním Irsku v Británii udělá tečku za brexitem, tvrdí velvyslankyně v Londýně

EU a Spojené království se dohodly na řešení vleklých sporů o Severoirský protokol brexitové smlouvy. Zatímco britský premiér Rishi Sunak a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová to vyzdvihovali jako velký průlom a nový začátek vzájemných vztahů, na ostrovech se čekal velký odpor. Ten ale překvapivě nepřišel. „Sunakovi se podařilo dohodu vykomunikovat předem a pak ji dobře vysvětloval v parlamentu,“ soudí velvyslankyně v Británii Marie Chatardová.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/13/202324 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Zákaz spalovacích motorů není problém, výrobce víc ohrožuje EURO 7, varuje bývalý manažer Škodovky

Má to být poslední evropská emisní norma, podle které se bude vyrábět i po roce 2035. Návrh standardu EURO 7 ale budí emoce a automobilky varují před zdražováním. Česko a další země chtějí návrh normy proměnit. „Hrozí exodus výrobců aut z Evropy,“ kritizuje bývalý vysoký manažer společnosti Škoda Auto Bohdan Wojnar. Výkonný ředitel Asociace pro elektromobilitu ČR Lukáš Hataš ale kontruje: „Automobilky si za další zpřísňování mohou samy.“Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/6/202344 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Prouza: USA kvůli sporům s Čínou obětovaly evropský průmysl. Hrozí zničení celého ekosystému výroby

Unijním lídrům už měsíce leží v hlavně americký protiinflační zákon. USA se na základě něho chystají v dotacích a daňových úlevách nalít miliardy do svých zelených technologií, což může znamenat fatální konkurenci pro podniky v Evropské unii. „Evropský průmysl se stal náhodnou obětí Spojených států při jejich snaze zbavit se závislosti na Číně,“ říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/27/202331 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

EU reagovala na ruskou invazi raketově, teď nesmí Ukrajinu zklamat, upozorňuje expert

Ruská vojenská agrese proti Ukrajině trvá už skoro rok. Nevyprovokované napadení státu sousedícího s Evropskou unií představovalo v mnoha oblastech obrovskou výzvu i pro samotnou unii a její členské země. „EU ukázala i vlastnosti, ve kterých není moc silná, jako je kreativita a inovace, protože v přístupu k Ukrajině překročila některá procedurální tabu,“ hodnotí reakci sedmadvacítky na konflikt seniorní analytik think-tanku Evropské hodnoty David Stulík.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/20/202339 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

V Bruselu chybí čeští experti na vlivných místech. Česko má šanci využít předsednictví k nápravě

České republice v Bruselu dlouhodobě scházejí lidé na úřednických a manažerských místech v institucích EU. Pracuje jich tam výrazně méně, než kolik by odpovídalo velikosti země. Pozitivní obraz, který za sebou zanechalo nedávné předsednictví, je pro Čechy příležitost, jak dosavadní zaostávání napravit. Vzpomínka na úspěchy Čechů a Češek ale za pár měsíců vybledne, varuje šéfka Zastoupení Evropské komise v České republice Monika Ladmanová.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/13/202335 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Vít Rakušan: Evropa migraci zanedbala. Musí ji proto řešit i hraničními ploty

Evropská unie podle ministra vnitra Víta Rakušana z hnutí STAN zanedbala pozitivní motivaci třetích zemí, kam chce vracet neúspěšné žadatele o azyl. Státy v Africe či Asii proto v mnoha případech odmítají spolupracovat. Proto teď Unie musí přistoupit k restrikcím. Rakušan o tom mluví v prvním vydání pořadu Bruselské chlebíčky po skončení českého předsednictví.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/6/202335 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Zdařené předsednictví vláda nezvládla prodat lidem

Historicky druhé české předsednictví v Radě EU naplnilo pět z devíti možných kritérií úspěšnosti, které si stanovili autoři podcastu Bruselské chlebíčky. Česku se podařilo udržet jednotu EU v podpoře Ukrajiny napadené Ruskem. Předsednictví také úspěšně dojednávalo kroky v řešení energetické krize. A posouvalo návrhy v klimatické oblasti. Komunikace evropských témat na domácí půdě se ale vládě nedařila, což byla podle autorů podcastu jedna z největších slabin předsednictví.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/2/202347 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Velvyslanci v Bruselu: Česko muselo bouchnout do stolu

České předsednictví je téměř u konce. Do historie se zapíše mezi ty nejaktivnější. A unijní špičky o něm současně mluví jako o jako jednom z nejschopnějších. „V Česku převládl pocit, že do Bruselu se jezdí plakat nebo vyhrožovat. Já doufám, že teď už všichni vědí, že se tam chodí vyjednávat,“ hodnotí velvyslankyně při EU Edita Hrdá, která byla hostem Bruselských chlebíčků spolu s velvyslancem Jaroslavem Zajíčkem. Co se dělo v zákulisí vyjednávání v EU?Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/26/202242 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Německo už není evropským lídrem

Německo se v posledních měsících při vyjednávání klíčových otázek EU ocitá často v opozici – naposledy při zdlouhavém vyjednávání o mechanismu proti výkyvům cen plynu. Podle ředitele výzkumu Ústavu mezinárodních vztahů Jakuba Eberleho po loňském nástupu kancléře Olafa Scholze Němci ztratili schopnost dojednávat kompromisy. „Německo teď není lídrem, ale nemyslím si, že by bylo zásadním nebo největším blokátorem evropské politiky,“ hodnotí v nové epizodě Bruselských chlebíčků..Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/19/202229 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Palmový olej? Větší problém pro pralesy je maso

Do Česka a dalších zemí EU už nebude možné dovážet palmový olej, kávu, kakao a další vybrané produkty spojené s vypalováním deštných lesů. Na zpřísnění pravidel pro dovoz předběžně shodly unijní státy a europoslanci. „Je to obrovský průlom,“ hodnotí v podcastu Bruselské chlebíčky ochránce přírody Tomáš Ouhel. Poradce Potravinářské komory ČR Jiří Brát ale upozorňuje, že daleko větší podíl na odlesňování mají jiné produkty než palmový olej.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/12/202233 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

České předsednictví je obsahově vyprázdněné, hodnotí marketingová expertka

Do konce českého předsednictví v Radě Evropské unie zbývá necelý měsíc. A podle marketingové expertky Denisy Hejlové vláda komunikaci navenek příliš nezvládla. „Česká republika si neodpracovala své domácí úkoly. Nešla do toho dostatečně připravená, neměla připravené ideové podklady,“ říká v nové epizodě Bruselských chlebíčcích expertka, která vede Katedru marketingové komunikace a public relations Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/5/202232 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Síkela: Levný plyn je minulostí, možná je to dobře

„Minimálně pro tuto zimu můžeme říct, že to zvládneme,“ říká v novém vydání Bruselských chlebíčku ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Jak Česko zatím zvládá radikální transformaci v dodávkách zemního plynu a jak dlouho budou české domácnosti a firmy muset poradit s drahými energiemi a potřebou úspor? Problémy touto zimou totiž velmi pravděpodobně neskončí.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/28/202237 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Sedláček: Evropa je loď bláznů. V cíli je ale první

Česko se ani víc než tři desítky let po sametové revoluci necítí v Evropě jako doma. Prvotní nadšení z návratu do Evropy podle politoložky Vladimíry Dvořákové velmi rychle opadlo. Ekonom Tomáš Sedláček zase zdůrazňuje, že Česko svoji svobodu a cestu do Evropské unie získalo velmi levně. Hosté druhého živého natáčení podcastu Bruselské chlebíčky se tentokrát sešli 17. listopadu v Divadle Na zábradlí.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/21/202255 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Přibáň: Čekat návrat Britů do EU by bylo naivní

Nový britský premiér Rishi Sunak musí krátce po nástupu do čela vlády řešit hned několik problémů způsobených brexitem. Londýn stále porušuje rozlukovou dohodu s Evropskou unií. Brusel kvůli tomu britské vládě hrozí žalobami. Kam až by mohl spor vygradovat? Jak vážné problémy způsobuje brexit v Severním Irsku? A proč se Velká Británie do Evropské unie v dohledné době nevrátí? Poslechněte si novou epizodu Bruselských chlebíčků s právníkem a sociologem Jiřím Přibáněm.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/14/202238 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Orbán dostal poprvé nůž na krk, říká analytička

Problémy Maďarska s porušováním principů právního státu se táhnou už řadu let, v posledních měsících se však situace vyhrotila. „Orbán má poprvé za více než deset let, kdy je v Maďarsku premiérem, nůž na krku,“ říká v nové epizodě Bruselských chlebíčků ředitelka pro výzkum Asociace pro mezinárodní otázky Pavlína Janebová. Maďarský premiér si to podle ní uvědomuje a snaží se, aby jeho země nepřišla o přístup k unijním penězům.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/7/202230 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Elektroauto si budou moci dovolit i v Bruntále, věří vládní zmocněnec

České předsednictví má na kontě první velký vyjednavačský úspěch v klimatické politice EU. Dohodlo finální podobu postupného ukončení prodeje nových aut se spalovacími motory po roce 2035. „V Česku se to často překládá, jako že odteď už budou jenom elektromobily a nic jiného. Tak tak to ale není,“ upozorňuje v nové epizodě Bruselských chlebíčků poradce ministryně životního prostředí Ladislav Miko. Dá se očekávat, že elektromobily postupně výrazně zlevní, předpovídá.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/31/202234 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Fialův přítel na telefonu: Nelze válčit na ukrajinské i klimatické frontě zároveň

Kvůli tlaku na dosažení Zelené dohody zapomněla Evropská unie na budování energetické bezpečnosti. Myslí si to alespoň poradce premiéra Petra Fialy Ondřej Krutílek, který je sám členem ODS a zároveň pracuje jako asistent europoslance Alexandra Vondry. V podcastu Bruselské chlebíčky říká, že klimatická politika Evropské unie není příčinou současné energetické krize, ale ani nepomáhá jejímu řešení.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/24/202227 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Česko se pokouší odblokovat migrační reformu EU

Česká republika přišla s novým pokusem pohnout s reformou evropské azylové politiky, na které si předchozích patnáct předsednictví vylámalo zuby. Povinné relokace dál zůstávají politicky mrtvé. V české veřejné debatě jsou přitom takzvané kvóty stále nepochopené. „Obávám se, že osvěta v této oblasti nefunguje,“ říká expert na migraci Vít Novotný z Centra Wilfrieda Martense v Bruselu v nové epizodě Bruselských chlebíčků.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/17/202231 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Předsednictví zatím skóruje. Vydrží to do konce?

Česku se v první polovině předsednictví Rady EU dařilo – a velkou zásluhu na tom mají úředníci a diplomaté, shodují se hosté speciálního vydání Bruselských chlebíčků: bruselská zpravodajka Hospodářských novin Kateřina Šafaříková, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar, bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla a analytik Českého rozhlasu Filip Nerad.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/10/20221 hour, 6 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Pojar: Česko čeká summit, jaký ještě nezažilo

V Praze se tento týden sejdou nejvyšší představitelé víc než čtyř desítek zemí. Pozvánku dostaly všechny evropské státy s výjimkou Ruska a Běloruska. Celkem Pražský hrad očekává přes dva tisíce lidí. Půjde o historický první zasedání v novém formátu. Česká republika z toho vytěží dobrou reklamu, řidiči by se ale ve čtvrtek a v pátek měli Praze spíše vyhnout, varuje premiérův šerpa Tomáš Pojar. V Bruselských chlebíčcích nastiňuje, co od pražského summitu čekat.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/3/202229 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Bartoň: Oživme zombie rozpočtových pravidel EU

Evropská komise se v říjnu chystá navrhnout reformu dosavadního dohledu nad hospodařením států EU. Podle Komise čeká Evropu éra rychlejšího zadlužování. Na ozdravení veřejných financí proto chce dát vládám víc času. Fakticky to bude znamenat konec pravidel a situaci to v dlouhém období zhorší, varuje hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň v nejnovější epizodě podcastu Bruselské chlebíčky.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/26/202233 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Jak skončí unijní Člověče, nezlob se ministra Beka?

Evropská unie by podle ministra pro evropské záležitosti za hnutí STAN Mikuláše Beka měla minimálně částečně opustit systém jednomyslného rozhodování. „Chceme-li rozšíření Evropy, není to možné bez nějakých změn v rozhodovacích procesech. České předsednictví je si toho vědomo,“ říká v dalším vydání Bruselských chlebíčků Bek, který si při natáčení zahrál s autory podcastu unijní „deskovku“.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/19/202233 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Za drahé energie může Putin, ne Němci, říká analytička

Ministři unijních zemí se minulý týden na mimořádné schůzce svolané Českém shodli, jakým způsobem zasáhnout do trhu s elektřinou. „Je to signál trhu i Putinovi, že se EU neštěpí,“ říká analytička Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a Centra pro dopravu a energetiku Kateřina Davidová. Co by předběžně navrhnutá řešení v praxi znamenala? Pocítíme je v účtech za elektřinu? A nekomplikuje Evropě situaci i německý odchod od jádra?Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/12/202234 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Lipavský: Prohraná válka by Rusko mohla změnit

Ministři zahraničí zemí EU v Praze minulý týden kromě zrušení evropsko-ruské vízové dohody řešili, jak do budoucna naložit se vztahy s Moskvou. „Řada politiků v Evropě vystřízlivěla,“ říká šéf české diplomacie Jan Lipavský z Pirátů v podcastu Bruselské chlebíčky. Prozrazuje v něm, co se odehrávalo v zákulisí pražské schůzky. Co prozradí o stížnostech na šéfa unijní diplomacie? A ví, jakou dostal v diplomatických kruzích přezdívku?Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/5/202229 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Češi a vztah k EU. Proč chceme být druhé Švýcarsko?

Češi jsou známí jako největší euroskeptici v Evropské unii. Ale platí tato nálepka skutečně? Kde nebo spíš u koho je její původ? A může vztah Čechů k unii změnit současné předsednictví v Radě EU? O tom autoři podcastu mluví se sociologem a ředitelem agentury STEM Martinem Buchtíkem.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/29/202227 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Ať se europarlament přestěhuje do Brna, vyzývá Kolaja

Mezi europoslanci vězí nekonečný spor o to, zda je pro jejich práci lepší se přestěhovat do Bruselu, nebo na zasedání pravidelně dojíždět. Zastánci druhé varianty argumentují potřebou zůstat v kontaktu s voliči a českým prostředím. Hosté Bruselských chlebíčků, europoslanci Marcel Kolaja (Piráti) a Ondřej Kovařík (ANO) se ale shodují, že je výhodnější žít v Bruselu, přestože zvyknout si na svéráznost belgického hlavního města není jednoduché.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/22/202232 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Houska: Češi chtějí změnu EU, nefunguje ale špatně

Europoslanci se pokouší resuscitovat systém, kdy by volbami do Evropského parlamentu mohli voliči rozhodnout o tom, kdo se stane šéfem Evropské komise. Ten v předchozích volbách zavrhli premiéři zemí sedmadvacítky. Podle novináře Ondřeje Housky to je dobře. Za absurdní pokládá, aby voliči rozhodovali o tom, kdo vede unijní exekutivu. V Bruselských chlebíčcích mluvíme i o tom, jaký mají čeští europoslanci vliv a zda je posilování pravomocí Evropského parlamentu chyba.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/15/202232 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Jourová: Chystáme mediální zákon. Státům se nebude líbit

Česko historicky poprvé obsadí uvnitř Evropské komise vlivné místo šéfa jednoho z kabinetů. Podcastu Bruselské chlebíčky to exkluzivně potvrdila místopředsedkyně Komise Věra Jourová (ANO). Kdo se jím stane? Co Jourová odpovídá na zvěsti, že měla být s příchodem nové vlády z funkce odvolána? A kam by mohla z jednoho z nejvýše postavených míst v Unii jednou zamířit? Odpovědi si poslechněte v nejnovějším díle Bruselských chlebíčků.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/8/202232 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Kdo z Čechů v Bruselu tahá za nitky?

Možnosti Česka prosazovat své zájmy v připravované evropské legislativě závisí do velké míry na tom, jak čeští politici, diplomaté a úředníci dokážou shromažďovat informace a už předem v zákulisí vyjednávat. Jenže právě v tom má Česko stále mezery. Kdo má v evropských institucích skutečný vliv? Kdo v pozadí tahá za nitky a co by mělo Česko dělat, aby bylo vlivnější? O tom je první speciální letní díl Bruselských chlebíčků.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/1/202225 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Pokud Evropskou unii plyn položí, nemá tu co dělat

Uprostřed letních veder hledají unijní představitelé cesty, jak zajistit, aby Evropané příští zimu nemrzli. Podle zvláštního velvyslance Česka pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky může energetická krize Evropské unii svým způsobem prospět. „Tento svět není přátelské místo. Pokud se už Evropa probudí ze svého snění, že ji všichni milují, jak je obklopena přáteli, tak to bude jenom dobře,“ říká v dalším vydání Bruselských chlebíčků.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/25/202225 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Evropa si došlápne na „Velkého bratra“

K cílení reklamy už sociální sítě nebudou moci využívat citlivá osobní data. Státy EU se chystají schválit rozsáhlou reformu, která to má zajistit. Úřady by navíc mohly získat přístup k informacím, jak utajované algoritmy online platforem fungují. Narovnají tyto změny prostředí, ve kterém o nás IT firmy vědí mnohem víc než my o nich? A proč chce Česko vyjednat vůbec první regulaci umělé inteligence na světě? Odpoví další Bruselské chlebíčky. A dojde i na pornografii.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/18/202225 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Česko začíná vyjednávat unijní klimatický balíček

Dražší osobní auta, dražší pohonné hmoty, dražší létání, dražší zboží z dovozu. Klimatický balíček Evropské unie může mít řadu nepříjemných důsledků a je na českém předsednictví, aby dojednalo jeho přesnou podobu. Začne s tím nejspíš v nejbližších dnech. Jaké nástrahy na Česko čekají, v Bruselských chlebíčcích rozebírají Viktor Daněk a Zdeňka Trachtová. A připomenou taky, proč si Andrej Babiš v klimatickém balíčku oblíbil broučky.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/11/202223 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Češi zase bez perspektivy pro Brusel?

V Litomyšli v pátek odstartovalo české předsednictví v Radě EU a Bruselské chlebíčky byly u toho. Autoři podcastu si tentokrát povídají s ředitelku Odboru pro české předsednictví v EU na Úřadu vlády Alicí Krutilovou o tom, jak ve službách státu udržet mladé perspektivní lidi, kteří teď pracují na organizaci předsednictví. Po prvním českém předsednictví v roce 2009 se to státu totiž ve velké míře nepodařilo.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/4/202224 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Evropa řeší, čím bude topit v zimě

Země Evropské unie se chtějí v příštích letech zbavit ruského plynu, ale možná se bez něj nedobrovolně ocitnou už v červenci. Je na to Evropa připravená? Budeme muset v zimě sáhnout po „bruntálských raketách“? Viktor Daněk a Zdeňka Trachtová spolu s Filipem Neradem o tom mluví v druhém díle Bruselských chlebíčků. A vzpomínají také, jak Mirek Topolánek při první plynové krizi musel klepat na komůrku sluhy turkmenského diktátora.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/27/202224 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Putin se nezastavil dřív a nezastaví se ani teď, varuje šéfka europarlamentu

Válečné předsednictví. Co bude moct Česko jako předsednická země EU ovlivňovat na poli unijní zahraniční politiky? A otevře Sedmadvacítka náruč Ukrajině? V první epizodě podcastu Bruselské chlebíčky to Viktor Daněk a Zdeňka Trachtová probírají s politologem Tomášem Weissem. Je pravděpodobné, že se Evropa stane v budoucnu akceschopnější? A co si o tom všem myslí šéfka europarlamentu Roberta Metsolaová, která poskytla Radiožurnálu rozhovor.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/20/202219 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Bruselské chlebíčky každé pondělí na váš stůl. Poslechněte si nový podcast Radiožurnálu

Evropská politika zůstává trochu stranou veřejného zájmu, je totiž často nesrozumitelná a složitá. Bruselské chlebíčky vám ji budou podávat stravitelným způsobem. Budeme vám přinášet zákulisní informace a zajímavosti od našich spolehlivých zdrojů v bruselských kruzích. Dozvíte se, kdo doopravdy rozhoduje a má vliv, ale třeba také to, kdo z eurokomisařů sbírá dinosauří vejce nebo na jednáních z nudy štrikuje ponožky, a jak se české vláda v Bruselu ve skutečnosti daří.Všechny díly podcastu Bruselské chlebíčky můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/13/20224 minutes, 48 seconds