Winamp Logo
Bourání Cover
Bourání Profile

Bourání

Czech, Architecture, 1 season, 91 episodes, 2 days, 14 hours, 18 minutes
About
Architektura je všude kolem nás. Zásadním způsobem ovlivňuje naši psychickou pohodu. Stejný vztah, který poutá film a jeho soundtrack, spojuje architekturu a naše životy.
Episode Artwork

I.P. Pavlova je taková pohřební. O krásách metra s jeho architektkou Marií Davidovou

Před padesáti lety začalo jezdit metro. Krátce nato nastoupila do projekce Marie Davidová, která navrhovala například vestibul stanice Moskevská. Vadila ji sovětská propaganda? A co byli „mrzáčci“?Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/15/202437 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

V srdci Prahy vyroste novostavba. Nechceme to vyždímat na max, uklidňují architekti

Je to exkluzivní parcela – v historickém centru Prahy u Vltavy. Po téměř stu letech se tu má stavět bytový dům s veřejnou pasáží. Jak bude vysoký? A co tam bude pro veřejnost? Ptali jsme se architektů ze studia Peer.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/9/202445 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Taneční a kroužky šití. V „kulturáku“ měli vše. A často taky skvělou architekturu

Od Teplic po Humenné, všude mají kulturní domy – jsou jich tisíce. Které stojí za vidění? A co je s nimi dnes? O československých „kulturácích“ s Irenou Lehkoživovou a Michaelou Janečkovou.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/29/202449 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Předělat chatu nemusí být práce na celý život. Dá se to stihnout i za prázdniny

Jak vypadají české chaty? „Většinou je to slepenec více prostorů a lidé mají zažité, že takhle je to definitivní. Dělali to třeba i vlastníma rukama a neumí si ani představit, že by to mohlo být jinak,“ říká architekt Martin Štrouf.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/17/202444 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Co je příští Letná? Obchodník s realitami předpovídá velkou budoucnost Nuslím a Michli

„V bytě máte určitý pocit,“ říká obchodník s realitami Pavel Velebil. Radí se podle něj řídit. A přidá další rady, jak se pohybovat na trhu s bydlením.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/9/202442 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Motýli na Máji: ano, či ne? S historiky architektury o proměně památkové péče od dob socialismu

O aktuálních kauzách i o „památkové apokalypse“ za socialismu s pamětníkem památkové péče Josefem Štulcem a jeho o dvě generace mladším kolegou Jakubem Bachtíkem.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/2/202446 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Lidi mě mají za hezouna, ale to hlavní mám v makovici. Jak přemýšlí designér Jan Plecháč

Jan Plecháč je nejúspěšnější designér loňského roku – má titul „grand designér“ za své návrhy sklenic a váz. Mluvili jsme o skle i o tom, proč je tak málo hezkých českých předmětů.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/21/202441 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Musí mít dům v Krkonoších malá okna? Není to nutné, nežijeme před sto lety, říká architekt

„Důležité je, aby dům měl propojení s místem a ne vyžadovat, jestli je okno metr široké nebo dva metry široké,“ říká architekt Martin Šenberger ze studia Mar.s Architects. Projektoval už několik staveb v Krkonoších a mluvili jsme o tom, jaké stavby do horské krajiny patří a jak výstavbu regulovat. „Důležité je, aby domy byly navržené architektem a aby měly propojení s místem,“ říká Martin Šenberger.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/7/202447 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Jak se hledá srdce bytu? Postřehy o rekonstrukcích s duem Svobodová-Blaha

Anna Svobodová a Ondřej Blaha navrhli rekonstrukci bytu v secesní vile v Praze-Bubenči. Navštívili jsme ho a povídali si o koláži starého a nového, o bytech obecně i o rodičovství.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/26/202446 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Krása, která se dotýká ošklivosti. V ateliéru u designéra Tadeáše Podrackého

Designér Tadeáš Podracký má ateliér v bývalé městské telefonní ústředně na Žižkově. V prázdné vymrzlé budově jsme seděli u radiátoru a mluvili o tom, jak tady v zimním oblečení brousí, taví plast a přemýšlí rukama.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/15/202438 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Oblíbený most pod Vyšehradem zmizí, nahradí ho nový. Jaký bude? Prozradí jeho architektka

„Starý most nebouráme, ale přesouváme. Tím ho považuji za zachráněný,“ říká architektka Iveta Torkoniaková. Odpovídá na obavy veřejnosti z toho, že zmizí ikonická konstrukce železničního mostu pod Vyšehradem.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/5/202442 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Zkoumat dějiny architektury? V Japonsku to znamená vyšší prestiž i lepší ohodnocení

Helena Čapková je historička umění, v Japonsku žije a vyučuje na univerzitě. Angažuje se také v záchraně památek moderní architektury, které se v Japonsku bez milosti bourají a na jejich místě se hned zase staví. „Bohužel většinou něco banálního,“ říká.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/24/202444 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Šokovalo mě to. Architekt Hlavního nádraží o jeho plánované přestavbě

Ještě jednou Hlavák. Tentokrát s posledním žijícím autorem haly Hlavního nádraží v Praze Zdeňkem Rothbauerem. „Nikdo nepředpokládal, že by se hala měla bourat,“ říká.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/17/202449 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Tipy na cesty za architekturou. Co nám poradili hosté Bourání?

Kam se vypravit za zajímavými stavbami, městy, parky? Do Kladrub nad Labem, na slovenské hrady a do šílené laboratoře současné architektury v Tiraně. A na mnoho dalších míst blízko i daleko.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/3/202432 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Jaké světlo má být doma a jaké ve městě? Studio Visualove si umí posvítit na vše

Na Vánoce má být světlo spíše teplé. Na plese nemá být do modra. Večer je lepší tlumené. Architekty Jana Macháta a Michala Oklešťka světlo fascinuje a umí vytvořit i polární záři.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/20/202340 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Nový Hlavák: Velkorysost a radost, nebo zbytečné bourání?

Vítězný návrh na přestavbu hlavního nádraží v Praze bourá část památky ze 70. let. Nabízí za to „velkorysost a radost,“ říká jedna z jeho architektek Greta Tiedje. Co je důležitější?Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/13/202348 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Proti Santům a zábradlím. Veronika Rut Fullerová čistí města od vizuálního nepořádku

Brno je hlavní město požitkářství. Patří k tomu taky vánoční trhy. Jsou kultivované? A proč má brněnský drak svítící svetr? S grafickou designérkou a aktivistkou Veronikou Rut Fullerovou o vizuálním smogu – nejen o Vánocích.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/6/202341 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

V rudé věži smrti třídili vězni uran. A pak umírali. Připomíná je zážitková expozice od studia COSMO

Tereza Kabelková a Jiří Kabelka spolu navrhují ve studiu COSMO, ale také žijí v rekonstruovaném dejvickém bytě. Mluvili jsme s nimi o památnících v Jáchymově, ale i obkladech v jejich koupelně.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/30/202344 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Hrad má patřit Praze. Ať tam jsou byty, úřady, kavárny, říká architekt Václav Hlaváček

Václav Hlaváček na Pražském hradě pracoval pod všemi prezidenty: Havlem, Klausem, Zemanem i Pavlem, stihl i konec Husáka. Jeho Studio Acht projektuje hradní rekonstrukce, a teď dokonce i novou přístavbu. Jak se staví na Hradě a co by potřeboval?Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/21/202341 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Chcete rodinný dům? Navrhněte si ho sami, radí architekti Matyáš Švejdík a Pavel Špringl

Architekti z Cake Houses chtějí lidem zjednodušit stavbu rodinného domu. Stačí do jejich webového formuláře naklikat počet ložnic a koupelen a projekt je (skoro) hotový. Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/8/202341 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

„Architektura má na nás šílenej vliv,“ říká kurátor Michal Škoda. Proto ji vystavuje pokaždé jinak

Michal Škoda zve do Domu umění v Českých Budějovicích, který znají i ve Švýcarsku. Dělá tam výstavy nejlepších světových architektů.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/25/202346 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Na střeše sila s Prokšem a Přikrylem. Navštívili jsme Automatické mlýny v Pardubicích

Opuštěné mlýny se změnily na kulturní bod Pardubic. Využilo se i silo na obilí – uvnitř betonových zásobníků vedou chodníčky a na střeše je vyhlídková terasa. „Jsme ještě na vlně euforie,“ říkají architekti Martin Prokš a Marek Přikryl, kteří proměnu sila navrhli.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/18/202342 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Kde jsou dobré parky? V Berlíně i v Koperu, v Českých Budějovicích i Brně. Co mají společného?

S krajinářskými architekty Markétou a Petrem Veličkovými jsme se také sešli v jednom dobrém parku. Je to park Čtyři dvory v Českých Budějovicích, který navrhli. Nic se tu nesázelo, vše vyrostlo přirozeně.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/12/202342 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Co dělá designér v době nadbytku? Matyáš Barák vytváří produkty z palet a trubek od klimatizace

„Mám rád věci, ale trochu mě děsí, když je jich moc,“ říká designér Matyáš Barák. Do každého interiéru podle něj patří hezká váza a hezká lampa. Ale nemusí jich být dvacet.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/4/202337 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Jak funguje čtvrť bez aut? Byt bez podzemní garáže může být až o milion levnější

Květoslav Syrový je dopravní inženýr, ale nenavrhuje dálnice. Spíše opatření pro chodce a cyklisty. Podílí se také na nové čtvrti bez aut v Liberci. K čemu je to dobré? A kam jezdí autem on?Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/27/202341 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Příroda pracuje, člověk odpočívá. Zahrady podle krajinářské architektky Terezy Rapsové

Zahrady, navržené v souladu s okolní přírodou, se o sebe starají tak trochu samy. Jak si ovšem přenést do vlastní zahrady ty správné druhy? Mluvili jsme o tom s krajinářskou architektkou Terezou Rapsovou z ateliéru YYYY.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/20/202340 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Jak pracoval nejvýkonnější poválečný architekt? Sto let od narození Karla Pragera

Architekt Karel Prager změnil podobu centra Prahy i dalších míst. Jsou jeho stavby smělé, nebo arogantní? A jaký byl on? Letos by se dožil právě sta let, a tak na něj v Bourání vzpomínal jeho kolega Zbyšek Stýblo.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/23/202347 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Šlechtici sbírali rostliny, jako dnešní boháči sbírají auta. Růže byla trendy už ve středověku

Kamila Krejčiříková se zabývá navrhováním historických zahrad. Podle starých kronik, dopisů i fotografií ví, co se tam pěstovalo. A něco z toho je pořád v módě.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/16/202337 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Sahejte na vodu. Pokud není u dna šedivá. S projektantem o vodních stavbách pro lidi i zvířata

Projektant vodních staveb Tomáš Havlíček z Atelieru Fontes dává prostor vodě. Rozšiřuje koryta řek, aby se k nim dostali lidé, a ptákům umí navrhnout ptačník. A také tůňky a meandry.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/9/202340 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Hřbitov, kde můžete mít svatbu. Navštívili jsme nejnovější pražské pohřebiště v Suchdole

Je tu barokní kaple se zahradou, hrobová místa a sad. Vše je přístupné a průchozí. „Líbí se mi, že tady není cítit tíživá atmosféra. Hraje si to s krajinou,“ říká architekt Jakub Červenka ze studia OBJEKTOR.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/26/202343 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Barvy, pyramidy a klidně nevkus. Devadesátky v architektuře. Čím nás baví?

Architekty Alžbětu Žabová a Petr Bureš mají rádi architekturu 90. let a natočili o ní podcast Mluvící objekty. „V té době byla architektura zábavná,“ říkají. Pak přišla větší kvalita a taky trochu nuda.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/19/202341 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Dlouhé dny na lešení. O dobrých a špatných rekonstrukcích hradů s architektem Václavem Girsou

Hrady a zámky jsou oblíbené kulisy českých prázdnin. Za socialismu se často rekonstruovaly tak, že se do nich „nalilo hodně betonu“. Jak se to dělá dnes?Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/12/202345 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Pivovar v Libni? Lidé o něm neví. Pozvánka do zapomenuté industriální stavby, kde bude divadlo

Haly, tančírna a obrovské prostory pod zemí. To je Zámecký pivovar v Libni. Divadelní studio ALTA ho otvírá pro veřejnost a rekonstruuje podle návrhu ateliéru 22:22 architekti. Přímo v pivovaru jsme si povídali nejen o něm, ale i o bílé stodole a o andělích.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/28/202343 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

„Ukázalo se, že jsem docela zručnej.“ Jak bohemista rekonstruoval stodolu podle architektů z BYRA

Studio BYRÓ architekti Jana Holuba a Tomáše Hanuse vytvořilo dva projekty, které se všem líbí a internet je miluje. Je to chata v Sušici a stodola pod Šumavou. Tam jsme se společně vypravili a povídali si s výhledem na louku.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/21/202343 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Kam dát postel v malém bytě? Se studiem Reaktor o malých i velkých projektech

Studio Reaktor má už pětatřicet lidí a navrhuje kanceláře i velké bytové projekty. Mluvili jsme o nich, ale také zavzpomínali na začátky, kdy si architekt Jakub Heidler navrhl byt o dvaceti metrech.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/14/202340 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Jaká lednička dlouho vydrží? Ta, která nebude nudit, říká designér Jan Čtvrtník

Jan Čtvrtník pracoval na designu vařičů, ledniček i dalších spotřebičů. Co všechno se na nich dá vymyslet? A jak se žije českému designérovi na německé vsi?Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/7/202343 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Férová mzda, basket a inspirace z Afriky. Reportáž z bienále architektury

Neplacené přesčasy či práce bez pracovní smlouvy. Pracovní podmínky architektů kritizuje česká expozice na bienále architektury. Na co upozorňují další země?Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/31/202330 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Dříve slum, dnes bydlení se zahradou. Prošli jsme pražské nouzové kolonie s Davidem Platilem

Nejchudší obyvatelé Prahy žili v nouzových koloniích. Byly to vyloučené lokality a „bahno Prahy“, jak popisuje jejich fanoušek a znalec David Platil. Dnes by tam ovšem klidně bydlel.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/16/202338 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Sázejte stromy, vsakujte déšť. Jaké jsou další rady pro vnitroblok od spolku Bieno?

„Pro nás je cílem živý vnitroblok,“ říká Bára Týcová. Spolu s Michalem Křivohlávkem vedou spolek Bieno, který lidem pomáhá jejich vnitrobloky oživit a zlepšit.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/3/202344 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Černý mordor, nebo město v zeleni? Projeli jsme Ostravu s architekty z MAPPA

Ostrava „krásnější, obytnější a udržitelnější“, tak by měla vypadat, podle architektů Zuzany Paclové a Ondřej Vysloužila, kteří pracují pro Městský ateliér prostorového plánování MAPPA. Ukázali nám místa, která taková už jsou.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/26/202344 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Obavy z požárů dřevostaveb jsou prý přehnané. Víme, jak dřevo hoří, říká architekt Matyáš Cigler

Matyáš Cigler studoval architekturu v Norsku, kde jsou ze dřeva téměř všechny domy. Pracoval jako tesař a věří, že dřevo je budoucnost stavění. Proto o něm napsal knihu s názvem Dřevo!Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/18/202342 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Existují i developeři, kterým nejde jen o zisk? Architekti Machar&Teichman prý takové znají

Základem dobrého bytu je kvalitní dispozice, na ní se nedá šetřit, říkají Pavel Machar a Radek Teichman. Navrhli už přes tři sta bytů a vždycky se snažili „vyjít z toho se ctí.“Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/5/202343 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Nuselský most jsem projektoval po práci. Musel jsem to zkusit, vzpomíná projektant Vítek

Před šedesáti lety navrhl Jan Vítek podobu Nuselského mostu. Na otevření ho ovšem nepozvali. „To víte, zapomněli,“ říká. Předseda ÚV KSČ ale na místě chybět nemohl.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/29/202343 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Zenový byt se saunou a zahradou. Architekti ze studia Tvary si ho vytvořili v paneláku

Tenhle ostravský byt milují sociální sítě a sbírá tisíce srdíček. Jaký je skutečně? Navštívili jsme ho a povídali si s jeho architekty Lucií Šponarovou a Ondřejem Slowikem.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/22/202339 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Vlastní byt v Praze? Máte-li příjem sto třicet tisíc měsíčně. Jaká jsou čísla z trhu s bydlením?

Bydlení je drahé. V Praze je ještě dražší. Co s tím? Jak se pohybovat po trhu s byty a nájmy radí analytik Milan Roček.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/15/202340 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Co je důležité pro dobrý byt? A co ho zabije? Se Schwestern o interiérech a sesterství

Spaní na patře ano či ne? Home office v obýváku? Sestry Monika Cihlářová a Iveta Šalamounová aka studio Schwestern navrhly úpravy ve více než třiceti bytech. Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/8/202341 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Přednost mají muži. Historička umění Helena Huber-Doudová o tom, jak se svět architektů bránil ženám

„Ženy nemají prostorové cítění, chybí jim logika a řád. Ke stavebnímu umění by se neměly vůbec přibližovat. To se o sobě dozvídaly architektky v minulých desetiletích. A někdy ještě dnes,“ říká historička architektury Helena Huber-Doudová.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/1/202341 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

„Paninko, vydíte, ten projekt by byl zbitečnej.“ Instagramový Delniq ví nejlíp, jak se staví

Instagramový účet Delniq přináší fotky odfláknutých a všelijak nezvládnutých stavebních prací. Opravdu se na českých stavbách takhle „bastlí“?Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/23/202342 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Není to trochu artwashing? O budově pro kontroverzního investora a další tvorbě studia Ječmen

Tohle Bourání jsme natáčeli v budově Telegraph v Olomouci. Z bývalé továrny vznikla galerie, coworking, kavárna a kulturní sál. Řada lidí se však kvůli osobě investora budově vyhýbá.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/8/202342 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Topíme jednou za tři dny. Petr Klápště obývá pasivní dům a připravuje města na změny klimatu

„Architektura je obal na lidský život,“ říká Petr Klápště. Jeho práce je zjišťovat, jak lidé žijí a jaký by ten obal měl být. Na přání a potřeby se ptá lidí na participačních setkáních a snaží se, aby se naplnily.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/30/202341 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Věžák o dvaceti patrech ze dřeva? Nejsložitější je přesvědčit, že to jde

Architekt Filip Sudolský pracuje ve stockholmském ateliéru White Arkitekter, který navrhl druhou nejvyšší dřevostavbu světa, kulturní dům Sara ve městě Skelleftea. A také mnoho dalšího dřevěného.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/18/202338 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Lze sbírat domy a vystavovat architekty jako živé exponáty? V Muzeu umění Olomouc to zkusili

Martina Mertová je kurátorka architektonické sbírky v Muzeu umění Olomouc. Architekturu sbírá, vystavuje a taky aktivně bojuje za to, aby byla krásnější – přinejmenším v Olomouci.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/11/202340 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

V Evropě by měla být všechno rekonstrukce. Lenka Holcnerová budí k životu staré domy v Portugalsku

Architektka Lenka Holcnerová vyrazila do Lisabonu původně na erasmovský semestr. Teď tam žije již třináct let, má tam svůj ateliér, řadu realizací a další chystá. Třeba přeměnu býčí arény na bazén.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/4/202340 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

22 rad z roku 22. Jak bydlet, zařizovat, stavět a cestovat za architekturou. A jak z toho mít radost

Vybrali jsme nejrůznější rady, návody a hacky, které v Bourání letos pronesli naši hosté. A které by byla škoda nechat zmizet s rokem 2022.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/28/202239 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

V teplejším světle je člověk uvolněnější. Se světelným technikem nejen o žárovkách a vánoční výzdobě

Petr Žák se zabývá světlem a ví, jak nasvítit gotickou katedrálu, křižovatku i výstavu. V novém Bourání ovšem poradí i se světlem v domácím obýváku, kde je teď skoro celý den tma.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/20/202237 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Rozšířit balkony, zvětšit obýváky. Jak se dá z paneláku udělat bydlení snů

Panelák v Hostivaři je lepší než byl – má větší balkony a lepší výhled do zeleně. Byli jsme tam na návštěvě u paní Ditrychové a mluvili o něm s Davidem Pavlištou z ateliéru re:architekti.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/14/202238 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Smějí se architektům a dávají dopaminové šoky. Tajní kritici z Instagramu dorazili do studia

Vytvářejí legrační memy, kritizují všechno i sebe a postují to na instagramové účty @dynamickyblok a @adamngebrian. Drží se v anonymitě, takže svá jména neřekli. Ale prozradili toho nakonec docela dost.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/7/202239 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Fialová s panelákovou zelenou? Nebojte se barev v interiéru. Slovenský ateliér Grau se také nebojí

Andrej Oláh a Filip Marčák vedou v Bratislavě studio Grau, které navrhlo řadu kaváren a restaurací. Nejnovější je Bárik, který slibuje stát se novým bratislavským kávovým spotem. Jak se změnila kávová kultura a jak interiéry kaváren na Slovensku? A nevadí, když Banská Bystrica vypadá jako Amsterdam? V interiérech od Grau můžete ochutnat asijskou kuchyni i langoš. Řeč však nebyla jen o jídle, ale také o akustice nebo světle.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/23/202240 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

S rekonstrukcí nechvátat. Musí to uzrát, radí oceňovaní architekti. Svůj domov budovali 8 let

Architekti Bára a Jiří Weinzettlovi rekonstruovali svůj dům v Trhových Svinech. Dva roky projektovali a dalších šest let stavěli. Teď za něj získali Českou cenu za architekturu. Kolik je to stálo času a peněz?Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/16/202236 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Sebedůvěra dnešních studentů architektury je značná, říká architekt Jiří Suchomel

Architekt Jiří Suchomel dostal Státní cenu za přínos architektuře – mimo jiné za své nízkoenergetické stavby, které navrhoval už v 80. letech. Nejen na to vzpomíná v novém díle Bourání.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/9/202241 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Králíci, husy a vápenné omítky. Jak žije a pracuje architekt Vojtěch Kmošek na staletém statku

Stavební firmy vydělají víc, když staré zbourají a nahradí novým. Často se vyhazují staré dveře, krovy, podlahy. „Když tam pak přijdeme, vidíme, že tam žádný vážný problém není,“ říká architekt Vojtěch Kmošek.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/2/202237 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Z Ósaky 1970 do dnešního Berlína. Cestování v prostoru a čase s historikem architektury Hojdou

Rozumí teoretici architektuře? A mohou se k ní vyjadřovat? „Politologové přeci také mluví o politice,“ říká historik architektury Ondřej Hojda. Jako teoretik často vidí to, čeho si architekti zaboření v projektech nemůžou všimnout.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/26/202239 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Městský architekt je práce pro toho, kdo má zvládnuté ego, myslí si Daria Balejová

Vchod do školy, vzor na chodníku, lavička, převlékárna u vody, čtyři stromy před nádražím. To jsou konkrétní vylepšení, která pro Řevnice navrhla městská architektka Daria Balejová. Svou práci definuje jako „stokrát skoro nic“ – ovšem soustředěné do veřejných míst tří a půl tisícového městečka to každý den ovlivňuje život jeho obyvatel.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/19/202240 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Dům za cenu bytu v paneláku. A do zimy. To si přáli rodiče architekta Ondřeje Palenčára

Aby se ušetřilo, pracovala na stavbě celá rodina a Ondřej Palenčár ji řídil. Jak věděl, co má dělat? „Nevěděl,“ směje se. „Studovali jsme to na Youtube a v časopisech.“Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/5/202237 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Nejlepší design je obyčejný otvírák a nejlepší zdroj světla je na nebi, myslí si v Hipposdesign

Radim Babák a Ondřej Tobola založili studio a vybrali si název Hipposdesign a logo s hrochem. Jak se to stalo uslyšíte v Bourání, mají ovšem s hrochy něco společného? „Jsme často podceňovaní. Hroch vypadá, že jen tak leží v louži a nic nechystá. Ale je to zabiják,“ říká Radim Babák.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/21/202239 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Lidé si víc hlídají osobní vesmírky, ploty rostou. Postřehy Veroniky Zapletalové o chatařství

Veronika Zapletalová je sochařka, fotografka a malířka. Poslední léto strávila na venkově a malovala chalupy a chaty. Za značné pozornosti kolemjdoucích. „Úplně každý, kdo šel kolem, se zastavil a řekl: ‚Jé to je hezký namalujete mi taky můj dům? Mně ještě zbyla barva',“ směje se umělkyně. V Bourání probereme vtipné historky z vesnice i venkovskou výstavbu.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/14/202237 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Studenti v bytě s bývalými bezdomovci. S Architekty bez hranic o projektech, které spojují

„Normálně za architektem přijde klient s nějakým zadáním. My se spíš snažíme všímat si problémů a být hybateli změny,“ říkají Karolína Kripnerová a Pavlína Suchá ze spolku Architekti bez hranic.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/6/202241 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Jsme přesyceni pohodlím, říká architekt Jan Tyrpekl. Jeho odpovědí je dům na stromě

Jan Tyrpekl vytvořil dům-hnízdo, útulnu na betonovém bunkru a tree-house schovaný mezi stromy. Malé stavbičky vzbudily velký zájem. Proč lidi baví a zajímají? „Standard ve kterém dnes žije střední třída je vysoký. Ale pohodlím jsme přesyceni,“ říká architekt.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/24/202237 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Dřív se stromy v ulicích pěstovaly kvůli kráse. Teď mají za úkol zachránit nás před vedrem

Jako když vás strčí do tvrdého kriminálu –⁠ takhle nějak se prý cítí stromy ve městě. S arboristou Davidem Horou a dendrologem Josefem Součkem o tom, jak stromům ulehčit život v ulicích.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/17/202242 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Architekt Josef Smutný koupil zchátralý pivovar v Rudníku. Nechtěl, aby ho někdo zboural

„Je v tom kus architektské nadutosti a ješitnosti,“ říká Josef Smutný o svém rozhodnutí zrekonstruovat starý pivovar. Chce dokázat, že tuhle památku lze zachránit a vrátit jí život.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/10/202237 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Když chatu, tak zajímavou. Umělec Jan Fabián je staví

Využije vyhozená okna, sádrokarton i vlnitý plech. Vytváří z něj volné umění i stavby na bydlení. Umělec a architekt Jan Fabián je bytostný recyklátor. „Recyklace je mi blízká a přirozená,“ říká.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/4/202235 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Celé Slovensko se pohnulo. Spolek Čierne diery udělal ze zanedbaných památek trend

Čierne diery jsou populární – na Instagramu mají 44 tisíc sledujících. Vydávají také grafiky, z nichž se stal sběratelský artikl a jsou vyprodané za několik minut. Jejich knih o architektuře se prodá tolik jako knížek z červené knihovny. Přitom se zaměřují na málo známé památky: poválečné stavby nebo staré továrny. Jak to je možné?Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/11/202240 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Nadšenci na Slovensku pracují za instituce. I za cenu sebezničení

Vyjeli jsme tentokrát do Bratislavy na průzkum tamní architektonické scény. Architekti Martin Jančok a Michal Janák ze studia Plural mluví nejen o tom, co mají na Bratislavě rádi, ale i o svých experimentálních vilách.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/5/202237 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Koupit si byt v paneláku? Může mít neuvěřitelnou kvalitu, říkají architekti Neuhäusl a Hunal

David Neuhäusl a Matěj Hunal jsou architekti, kteří o všem hodně přemýšlejí, ať už dělají trendy bistro, rekonstrukci bytu v paneláku nebo rodinný dům. „Důležitá je čistota myšlenky,“ říká Hunal. Jejich interiéry znají návštěvníci bistra KRO Kitchen v Praze na Vinohradech nebo nového bistra An na Hradčanské. „Šéfkuchaři jsou nejlepší klienti,“ myslí si architekt David Neuhäusel. Proč? I to vysvětluje v rozhovoru.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/29/202239 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Best of česká architektura 2020–2021. Co přináší nová ročenka nejlepších tuzemských staveb?

Vyšla ročenka Česká architektura, výběr staveb z posledních dvou let. Letos selekci udělala architektka Pavla Melková a pomáhala jí její dcera, také architektka, Tereza Melková. Společně o nových vydařených stavbách mluvily v Bourání. A nebály se slova krása.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/23/202239 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Praha má nový Metropolitní plán. Hájí zájmy obyvatel, nebo developerů?

Jak se má v Praze stavět? Jak vysoké by měly budovy být a kde by měly stát? To určí nový Metropolitní plán. Jak se v něm ale vyznat a na co si dát pozor? O tom mluvíme v Bourání s architekty Tomášem Veselým a Annou Vinklárkovou.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/16/202239 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Stará kůže, modrozelená barva a kachlová kamna. Jak v roubence vytvořit romantiku a ne kýč?

Lucie Amossé si s rodinou koupila roubenku, která vypadá trochu jako z filmu. Jak ji filmová architektka upravila? Proč se nebát barev ani vjet na pozemek s bagrem? A kam se vydat do antiku?Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/9/202237 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Tramvaje neuslyšíte. Vltavská filharmonie bude světová kvalita, říkají odborníci

Praha má návrh Vltavské filharmonie. Od začátku téhle cesty uplynulo už víc než deset let a teď už je jasné, jak bude vypadat a kdo ji bude projektovat. Bude to kodaňské studio BIG architekta Bjarka Ingelse.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/25/202238 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Kolik má být doma stupňů a jsou ve vedru lepší rolety, nebo žaluzie? I tohle ví energetický expert

Jelikož většině lidí právě přišel další dopis z plynáren o zvýšení cen, do Bourání jsme pozvali experta na energie. Michal Čejka mluvil o tom, jak za ně ušetřit, ale taky jak rekonstruovat a jak stavět, abychom příští zimy tolik neplatili. A zjišťovali jsme také, proč jsou zateplené domy často tak ošklivé.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/19/202239 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Co s krtkem? Zvyknout si a skamarádit se. Pro Ferdinanda Lefflera je na zahradě hlavní mír

Bourání s příchodem května tematicky vyrazilo za zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem. Ptali jsme se hlavně na to, jak pozvednout vlastní zahradu nebo dvorek, terasu či balkon. Děláme to pro sebe, ale každý strom a keř je dobrý i pro planetu – Ferdinand tomu říká udržitelný hedonismus.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/11/202239 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Staré továrny jsou svědci zanikající doby. Kde je ještě vidět a navštívit?

Lukáš Beran, Benjamin Fragner a Jan Zikmund z Výzkumného centra průmyslového dědictví zkoumají staré průmyslové stavby –⁠ pivovary, komíny, vápenky i trafostanice. Co je na nich zajímavého? A proč je nemáme bourat, ale znovu využít?Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/4/202241 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Nejsou to cedule, ale služba pro veřejnost. Praha bude mít nový orientační systém

Praha bude mít nové orientační cedule v metru, nové směrovky v ulicích, tabule v tramvajích či jízdní řády. V Bourání chystaný orientační systém představili jeho autoři, grafici Tomáš Machek a Richard Jaroš ze studia Side2.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/27/202236 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Skejťáci nejsou feťáci. Co všechno musí vysvětlovat architekti skateparků z U/U Studia?

Martin Hrouda a Jiří Kotal jsou architekti a taky skejťáci. Když své aktivity spojili, vzniklo U/U Studio, které se specializuje na projektování skateparků. V Praze je nejnovější na Vltavské, budují se ale po celé republice. „Tomu bych nikdy nevěřil,“ říká Hrouda.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/7/202235 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Česká města staví městské byty. Jak to probíhá v Českých Budějovicích?

Studio Malý Chmel navrhlo bytové domy do Českých Budějovic. Jak se tam bude bydlet, kolik bude nájem a v čem budou lepší než jiné byty? O tom jsme mluvili v tomto Bourání s Miroslavem Chmelem, Zdeňkem Chmelem a Danem Struhaříkem.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/31/202237 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Kontroverze je dobré znamení, říkají architekti kritizované i obdivované pražské Kunsthalle

V Praze vznikla největší tuzemská soukromá galerie Kunsthalle. S jejími architekty Zuzanou Drahotovou a Janem Schindlerem jsme mluvili o tom, jak se stavěla i co všechno se při tom bouralo.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/23/202237 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Potřebujeme vítězství a pak začne renovace. Ukrajinští architekti o stavbách, městech a hrozbách

V Bourání jsme si tentokrát povídali s architekty z Ukrajiny – o nových stavbách, věžácích, interiérech a městech. A taky o tom, jak se budou obnovovat po válce. Volodymyr Voievodin a Vasyl Nikolyshyn vystudovali architekturu v Praze, po válce se ale chtějí vrátit domů a pomoct.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/17/202239 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Jak zacházet s poválečnou architekturou? Kdo to zmrší, ať je za burana, říká Vladimir 518

5,6 kg poválečné moderny. To je kniha Architektura 58–89, kterou jsme do studia donesli skoro rovnou z tiskárny. Mluvili jsme o ní s Vladimirem 518, který ji chystal víc než deset let, a taky s památkářem Matyášem Kracíkem z Národního památkového ústavu. Poslechněte si Bourání o knize, o minulosti i o budoucnosti poválečných staveb.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/9/202239 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Automatické mlýny v Pardubicích čeká proměna. Jak nový majitel vrací život starému objektu?

Bourání jsme tentokrát natáčeli v Automatických mlýnech v Pardubicích. Tento opuštěný průmyslový areál se mění v novou čtvrť. Vylezli jsme po lešení na střechu a dostali ujištění, že v roce 2023 se odtud bude moct rozhlédnout úplně každý.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/3/202259 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Již brzy! Nový děkan FA ČVUT Hlaváček chce rozjet vlaky na letiště a dostat svou školu mezi nejlepší

V Česku vystuduje architekturu každý rok několik set absolventů. Co budou dělat? Uživí se? Nejen na tyto otázky se v aktuálním Bourání ptala Karolína Vránková Dalibora Hlaváčka, který je od začátku února novým děkanem Fakulty architektury ČVUT.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/202237 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Plast není špatný. Ale my ho zneužili, říká designér Jiří Pelcl

Bourání se tentokrát vypravilo do ateliéru Jiřího Pelcla, jehož interiér si designér sám navrhl. Spíš než o samotné architektuře jsme však mluvili o věcech „uvnitř“ –⁠ Pelcl totiž od 80. let navrhuje nábytek, skleničky a porcelán. Nyní se za svou tvorbou ohlíží na velké výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/16/202238 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Náves a rybník. Architekti ze studia monom navrhli satelitní městečko jinak

Silnice, ploty a za nimi roztodivné domky, každý jiný. Tak většinou vypadá nová výstavba na vesnicích kolem Prahy. „Existuje spousta špatných příkladů. A teď se musí stát spousta dobrých,“ říká architekt Michal Bernart ze studia monom. S kolegy se tedy pokusili v Tvoršovicích satelit pojmout lépe. Nový areál teď sbírá na sociálních sítích stovky lajků. Jak se tam žije? Zajeli jsme se podívat.Všechny díly podcastu Bourání můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/1/202235 minutes, 31 seconds