Winamp Logo
בחירות בקטנה Cover
בחירות בקטנה Profile

בחירות בקטנה

Hebrew, News, 1 season, 16 episodes, 3 hours, 20 minutes
About
בבחירות האלה נדמה שכבר שמענו הכול. אז איך זה שכל כך קשה להבין מה קורה פה? הנה משהו שעוד לא שמעתם: ״בחירות בקטנה״, ההסכת שסוגר לכם פינה ומתמצת את כל מה שחשוב לדעת בדרך לקלפי. בפרקים קצרים וממוקדים אפרת שפירא רוזנברג תצייד אתכם במפה לניווט במבוך הפוליטי, ותסקור את קורות המשבר הנוכחי, שיטת הבחירה ותעודת הזהות של כל מפלגה. עוד בחירות? בקטנה, אנחנו לגמרי על זה.
Episode Artwork

הסלקטור: אחוז החסימה

הוא יצר את הרשימה המשותפת, הצית את המשבר הפוליטי וגורם למועמדים מכל הקשת הפוליטית להזיע ולפנות למצביעים בזעקות שבר. אחד השחקנים המרכזיים ביותר במערכת הפוליטית הוא בכלל מספר: 3.25%, הרף שעליו עומד אחוז החסימה. כיצד המספר הזה עיצב את המפה הפוליטית, ואיך הוא יכול להשפיע על הבחירה האישית שלנו?
10/9/202217 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

השיטה: למה לי פוליטיקה עכשיו?

בשביל להבין איך המשחק הפוליטי עובד, נתחיל מהוראות ההפעלה: איך בעצם מקימים ממשלה, ולא פחות חשוב – איך מפילים אותה? למה אנחנו לא מצביעים ישירות למועמד לראשות הממשלה, כמו באמריקה? ואיך יכול להיות שבבוקר שאחרי הבחירות עדיין לא יודעים מי ניצח? בפרק הזה נכיר את חתיכות הפאזל של שיטת הבחירה הישראלית, וננסה להבין איך הן מתחברות.
10/9/202216 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

בל"ד

בקצה השמאלי של הקשת הפוליטית ניצבת בל"ד – המפלגה שמבקשת להפוך את ישראל למדינת כל אזרחיה. כשברקע חברי מפלגה לשעבר שהסתבכו בעבירות ביטחוניות, בל"ד עומדת מדי בחירות בסכנת פסילה ובמרכז דיון סוער בנוגע ללגיטימיות שלה. האם היא תצליח להישאר במירוץ, ולדלג מעל המשוכה האחרונה - אחוז החסימה?
10/7/20228 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

הבית היהודי

פעם היתה מפלגה אחת שייצגה כמעט את כל הסרוגים – המפד"ל. אבל הכיפה הזאת נפרמה ללא מעט קצוות, שנאלצות להילחם לא פעם על חייהן. אחד הקצוות הללו היא הבית היהודי – המפלגה שקיבלה מתיחת פנים בזכות בנט ושקד, אך נזקקה לניתוח שלאחר המוות בעקבות עזיבתם. כעת שקד חזרה בשביל להוביל את המפלגה, בניסיון לפנות לדתיים הלאומיים המתונים. האם היא תשרוד את הבחירות?
10/7/202211 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

חד"ש-תע"ל

השותפות היחידה שנותרה מהרשימה המשותפת היא זו של מפלגות חד"ש ותע"ל, בראשות אחמד טיבי ואיימן עודה, הרצים יד ביד לבחירות. למרות לא מעט פערים אידיאולוגיים, שתי המפלגות פועלות יחד לקידום הקמת מדינה פלסטינית, ועד כה התמידו בסירובן לתמוך בכל קואליציה. האם הפיצול מבל"ד יישנה את התמונה, ויהפוך את טיבי ועודה ללשון המאזניים?
10/6/202210 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

הציונות הדתית

על פי חלק מהסקרים, הרשימה הימנית והשמרנית ביותר על המפה תהפוך לשלישית בגודלה בכנסת. האם העמדות שהיא מייצגת הולכות ומתקרבות לקונצנזוס הישראלי, ועד כמה היא מייצגת את המגזר שהיא קרויה על שמו?
10/3/202213 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

ש"ס

כשזה מגיע לש"ס, הכול מתחיל בבית הספר, או ליתר דיוק – באפלייה של תלמידות ספרדיות בבתי הספר החרדיים. המפלגה שקמה בשל הקיפוח העדתי בחברה החרדית הרחיבה עם השנים את קהל מצביעיה, אליו הצטרפו גם דתיים ומסורתיים. האם היא מיטיבה עם השכבות החלשות כפי שהיא מצהירה? ומי עשוי לעקוף אותה מימין?
10/3/202212 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

יהדות התורה

הרשימה שמייצגת את החרדים האשכנזים היא בעצם שידוך בין שתי מפלגות רחוקות למדי – אגודת ישראל החסידית ודגל התורה הליטאית. לא רק שהמפלגות חלוקות על לא מעט סוגיות מהותיות כמו לימודי ליבה, חלק ממצביעיהן אף לא דוברים את אותה השפה. האם החיבור ביניהן ישרוד את המחלוקות ואת שינויי העומק בחברה החרדית?
10/3/202211 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

יש עתיד

לא מעט מפלגות מרכז צצות מדי בחירות כמו פטריות אחרי הגשם, ונעלמות כלעומת שבאו. לכן רבים הופתעו מכך שיש עתיד לא מיהרה להיעלם מהמפה הפוליטית, ואפילו החלה למצב את עצמה כמפלגת שלטון. כיצד הפך מקימה יאיר לפיד רייטינג למנדטים, והאם העמדות שלו הן ביטוי לפופוליזם או דווקא לעמוד שדרה פוליטי?
10/3/202212 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

העבודה

העבודה היתה למפלגת שלטון במשך עשרות שנים, אך מאז רצח רבין היא מתקשה לשחזר את מעמדה. כיום עומדת בראשה מרב מיכאלי, שמניפה את דגלי הפמיניזם, זכויות העובדים והשוויון ללהט"ב, בעוד שבפן המדיני נראה שמפלגת השמאל הוותיקה פונה יותר ויותר מרכזה. האם הפעם כוחה יישחק או ייתחזק?
10/3/202210 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

מרצ

מפלגת מרצ פונה למצביעים שהלב שלהם בשמאל, בזמן שהיא עצמה בסיכון לדום לב. המפלגה החברתית שמבקשת "לשים סוף לכיבוש" מתנדנדת שוב סביב אחוז החסימה, וניצבת מול השאלה הטעונה – האם קיים עדיין שמאל בישראל?
10/3/20229 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

הליכוד

בימים שבהם היו כאן ערוץ אחד ומפלגת שלטון אחת, ממשלת ימין נראתה כמו חלום רחוק. מפלגת הליכוד הצליחה לשנות את זה, במהפך היסטורי שהדיו מורגשים עד ימינו. האם אחרי עשרות שנות שלטון המהפך הזה הושלם, או שעדיין האליטות הן ששולטות? ועד כמה הפלונטר הפוליטי יפגע במעמדו של מנהיגה הכמעט בלתי מעורער?
10/3/202215 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

ישראל ביתנו

אחד המחוללים של הפלונטר הנוכחי הוא בין השחקנים הכי חידתיים ולא צפויים על המגרש הפוליטי – יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. העמדות של המפלגה שהוא מנהיג ייחודיות בנוף הישראלי – ימין מדיני מצד אחד, לצד תמיכה בהפרדת דת ומדינה מצד שני. כיצד השילוב הזה עשוי לשנות את המפה הפוליטית?
10/3/20229 minutes, 48 seconds