Winamp Logo
Biznes Myśli Cover
Biznes Myśli Profile

Biznes Myśli

Polish, Financial News, 3 seasons, 124 episodes, 5 days, 3 hours, 53 minutes
About
Podcast o sztucznej inteligencji. Jeżeli chcesz być krok do przodu przed swoją konkurencją, usprawnić jakość produktu czy podejmować bardziej trafne decyzji, to podcast “Biznes myśli...” jest dla Ciebie. Zapraszam.
Episode Artwork

BM97 – Podsumowanie roku 2020

Ten odcinek poświęcony jest podsumowaniu roku 2020, w którym dzielimy się z Tobą przemyśleniami dotyczącymi efektywności, ale także wynikami ankiety, która niedawno było przeprowadzona na łamach Biznes Myśli. Pojawiły się także dwa konkursy, które mogą Ci się spodobać :)
12/21/20201 hour, 7 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

BM96 – Cyberataki na sztuczną inteligencję

Stabilność modeli to bardzo ważny temat. Z jednej strony pojawia się coraz więcej algorytmów, które przynoszą całkiem fajne wyniki, choć z drugiej strony może to być złudne. Mam na myśli to, że jak wdrożymy model na produkcję, to może nas zaskoczyć. W których miejscach mogą być potencjalne kłopoty? O tym dzisiaj będę rozmawiać z Adamem, który bardzo się inspiruje tymi tematami pod różnym względem. Innym ciekawym kierunkiem rozmowy są potencjalne cyberataki, które mogą się wydarzyć i zepsuć model.
12/7/202039 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

BM95– 3 krótkie historie efektywnego rozwoju

W tym odcinku poznasz 3 krótkie historie ambitnych osób, które zaczęły się efektywnie rozwijać w obszarze Machine Learning. Niech to będzie wskazówka i inspiracja. Dowiesz się także o konkretnych przykładach zastosowania narzędzi ML w biznesie, które mogą przynieść korzyść.
11/23/202059 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

BM94 – Fundacja DataWorkshop – cele i działania

Z tego odcinka dowiesz się, czym jest DataWorkshop Foundation, jaki był cel jej powstania i w którą stronę zmierza. Posłuchaj trójki gości, którzy są zaangażowani w działanie i rozwój fundacji, która koncentruje się na uczeniu maszynowym.
11/9/20201 hour, 34 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

BM93 - NLP w Amazon – porozmawiaj z Alexą

Gościem najnowszego odcinka jest Staszek Paśko - Senior Principal Software Engineer w Amazon, który pracuje nad rozwojem serwisu głosowego Alexa. Porozmawialiśmy z nim o tym, czym są technologie przetwarzania i syntezy mowy oraz jak rozwija się to pole badań i działań, jakie role spełnia i może spełniać Alexa, kto jest odbiorcą tego typu rozwiązań i jak może wyglądać przyszłość branży.
10/26/20201 hour, 7 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

BM92 – W którym kierunku rozwijamy podcast?

Cześć, to już 92 odcinek podcastu BM, za mną ponad 3 lata nagrań, 90h rozmów, wiele inspirujących spotkań z ludźmi zajmującymi się uczeniem maszynowym, AI i innymi obszarami powiązanymi, a także wiele przemyśleń, którymi mogłem się z Wami podzielić. W ciągu tych wszystkich odcinków padło wiele odpowiedzi na nurtujące pytania, ale jedno wciąż jest dla mnie zagadką. Dlatego dziś zadaję wyjątkowo pytania Tobie i ciekaw jestem Twojej odpowiedzi, opinii.
10/12/202036 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

BM 91 – Oddychaj zdrowiej dzięki Machine Learning

Odcinek #91 dotyczy naszego zdrowia i tego bez czego nie możemy żyć, czyli oddechu. Gościem jest Jan Szwagierczak, Data Scientist, który mieszka i pracuje w Kopenhadze. A nad czym pracuje? No właśnie nad tym, aby żyło i oddychało nam się lepiej.
9/28/202048 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

BM90: Czy uczenie maszynowe daje programistom nowe możliwości?

W tym odcinku wyjątkowo to Vladimir został przepytany. Dzielimy się rozmową, którą przeprowadził Jędrzej Paulus z Developer-Wannabe Podcast, na temat tego, co uczenie maszynowe może dać programistom. Nie zabrakło ważnych, filozoficznych pytań "dlaczego Python", a także tych związanych z koncepcyjnym podejściem do modnych słów takich jak AI. Ponadto dowiesz się: ✅ Dlaczego warto zainteresować się językiem Python? ✅Jak należy interpretować modne słowa Data Science, Machine Learning, AI?✅ Czym jest ML/DS, tak po ludzku dla programisty?✅ Dlaczego programiście warto zainteresować się ML/DS?✅ Od czego zacząć i jak sprawdzić, czy to dla mnie (i czy dam rady)?✅Jak wygląda rynek pracy w Polsce i jakie są zarobki w tej branże?
9/14/20201 hour, 15 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

BM89 – Jak zmusić leniwe sieci neuronowe do produkcji leków

Gościem tego wywiadu jest Stanisław Jastrzębski, który m.in. teraz dołącza do startupu Molecule.one. Jego zadaniem będzie wspieranie procesów wykorzystując nowoczesne narzędzia. Ma pewne przemyślenia, że niektóre zmiany mogą nastąpić znacznie szybciej, niż może się wydawać. Ciężko jest określić, co oznaczają te zmiany, bo można je różnie zdefiniować, ale pod koniec poznasz na to odpowiedź. Zapraszam do przeczytania całej rozmowy, żeby znaleźć odpowiedzi. Padły też bardzo fajne dyskusje na tematy dookoła: co to oznacza prowadzić projekty R&D? Jak oni sobie radzą z ryzykiem, które w tym przypadku występuje dość duże? Jakie są narzędzia, by nie wpadać w „czarne dziury” i efektywnie prowadzić projekty R&D?
8/31/20201 hour, 1 minute, 5 seconds
Episode Artwork

BM88 – Automatyzacja testów za pomocą Machine Learning

Gościem tej rozmowy jest Daniel Kornaś, który opowie o swoich doświadczeniach w branży IT, w szczególności w testowaniu software’u. W pewnym momencie swojego życia stwierdził, że w klasycznym testowaniu czegoś mu brakuje, nie jest to wystarczająco efektywne. Zaczął eksperymentować, inspirować się dostępnymi technologiami, narzędziami i m.in. wprowadził automatyzację. Później poznał uczenie maszynowe i w ten sposób zaczął rozwijać projekty. Jest to bardzo ciekawa i inspirująca historia. Gdy zaczął pracę w Nokii, to brakowało pewnego elementu, który właśnie on dodał - uczenie maszynowe oraz tzw. sztuczna inteligencja. Daniel opowie o całej ścieżce, którą przeszedł od pomysłu do wdrożenia, trudnościach po drodze oraz innych ciekawostkach.
8/17/202052 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

BM87 – Jak robić mniej, ale wytwarzać wiecej

Pewnie zastanawiasz się czasem, co zrobić, aby otrzymać więcej wartości mniejszym kosztem. Czy znana jest zasada Pareto - 20/80? Czy w projektach uczenia maszynowego i pracy z danymi również można niewielkim wysiłkiem osiągnąć dużą wartość biznesową?Jak ta zasada może wyglądać w praktyce, kiedy i jak można ją stosować omawiamy w tym odcinku.
8/3/20201 hour, 11 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

BM86 – Projekty Machine Learning – 5 etapów efektywnego procesu

Projekty, które wymagają podejścia analitycznego takie jak np. projekty Machine Learning zastawiają wiele pułapek. Jak w nie nie wpaść lub wyjść z nich obronną ręką? W tym odcinku poznasz 5 etapów, których realizacja pomaga usprawnić proces w wielu projektach, ale przede wszystkich przydaje się w tych natury niepewnej, obarczonych ryzykiem, eksperymentalnych. Ułożenie procesu w 5 kluczowych faz pomaga podejść bardziej efektywnie i analitycznie do wielu problemów, które chcemy rozwiązać, nawet jeśli jest to kupienie prezentu dla żony...
7/20/20201 hour, 12 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

BM85 – Uczenie maszynowe w twojej firmie – mity

Dlaczego tak wiele firm jest mało efektywnych? Skąd biorą się przesądy o projektach AI i jak sobie z nimi radzić? Od czego powinniśmy zacząć innowację w swojej firmie? W tym odcinku rozprawimy się z kilkoma mitami.
7/6/20201 hour, 18 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

BM84 – Kiedy i jak nauczyć się Machine Learning

W #84 odcinku poznasz 3 wyjątkowe osoby, które podzielą się swoimi przemyśleniami na temat rozwoju w zakresie uczenia maszynowego. Kiedy i jak nauczyć się ML? O czym warto pamiętać i jak może wyglądać edukacja? Jeśli rozważasz poznać praktyczne oblicze uczenia maszynowego, to warto poznać opinie osób, które już zaczęły to robić.
6/22/20201 hour, 28 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

BM83 – Jak Google i DeepMind wspierają służbę zdrowia?

Innowacja nieodłącznie wiąże się z licznymi wyzwaniami, bo wymaga pokonywania nierzadko bardzo wielu barier, zmiany utartych tematów i sposobu myślenia. O tym i nie tylko miałem okazję porozmawiać z Joanną Chwastowską z Google, która pracuje w dziale dedykowanym ochronie zdrowia i zajmuje się obecnie wraz ze swoim zespołem tworzeniem aplikacji Streams autorstwa DeepMind. Jaki problem rozwiązuje Streams i jak działa? Posłuchaj odcinka.
6/8/20201 hour, 8 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

BM82 – Statystyka w biznesie i marketingu – opowiada Janina Bąk

Statystyka umożliwia lepiej i trafniej podejmować decyzje. To bardzo ważna dziedzina nauki. Uczenie maszynowe też wykorzystuje sporo elementów ze statystyki. Dzisiaj chciałbym ten temat rozszerzyć, dlatego zaprosiłem do rozmowy Janinę Bąk, znaną i lubianę specjalistkę tej dziedziny. Janinę bardzo wyróżnia to, że potrafi mówić o tych trudnych rzeczach w sposób zrozumiały, który można łatwo przyswoić i zastosować.
5/25/20201 hour, 1 minute, 13 seconds
Episode Artwork

BM81 – Programowanie probabilistyczne

Gościem #81 odcinka jest Adam Goliński, doktorant na Oxfordzie, który prowadzi ciekawe badania m.in. na temat probabilistycznego programowania. Podzieli się swoim doświadczeniem i powie m.in. o tym, jak zainteresował się na tematem kompresji obrazu czy wideo. Wspomni też o doktoracie w Oxfordzie - czy warto, jak przebiega.
5/11/202046 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

BM80 – Jak sztuczna inteligencja może pomóc znaleźć Ci mieszkanie

Dzisiejszym gościem jest Paweł Gniadkowski, CEO firmy Obido. Jest to miejsce, które umożliwia znalezienie mieszkania do zakupu na rynku pierwotnym w wygodny dla Ciebie sposób. W 2019 r. mój zespół rozpoczął współpracę z Obido i wdrożyliśmy pierwszy model uczenia maszynowego na produkcję. Już teraz przynosi to wymierne korzyści. Dlaczego to podkreślam? Większość projektów machine learning kończy się na fazie prototypów i nigdy nie wdrażają się na produkcję. Tak się dzieje w większości przypadków. My to wdrożyliśmy i co więcej to zaczyna działać. Teraz przymierzamy się do kontynuacji współpracy przy znacznie dłuższym projekcie, z większym budżetem. Dochodzimy do drugiej części współpracy w ramach budowy laboratorium innowacyjnego.
4/27/20201 hour, 3 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

BM79 – Uczenie nienadzorowane oczami naukowca z DeepMind

Uczenie nienadzorowane (unsupervised learning) to dziedzina uczenia maszynowego o ogromnym potencjale, która w bliskiej przyszłości będzie nas coraz bardziej zaskakiwać. O tym właśnie rozmawiałem z Adamem Kosiorkiem, doktorem nauk z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który obecnie pracuje w DeepMind.Z tego artykułu dowiesz się:- czym jest uczenie nienadzorowane,- czym jest autoenkoder,- czym jest autoenkoder wariacyjny i czym różni się od klasycznego,- jakie możliwości i ograniczenia mają AIR i SQAIR,- jak działają autoenkodery kapsułkowe,- na co należy uważać przy eksperymentach z uczeniem maszynowym,- jak może wyglądać ścieżka dostania się do DeepMind.
4/13/202056 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

BM78 – Innowacje w handlu stacjonarnym

Handel to jeden z obszarów biznesu, które dotykają każdego z nas. Co może na tym polu zmienić technologia, jak na jego rozwój wpłyną innowacje? O tym miałem okazję rozmawiać z Marcinem Dąbrowskim, założycielem Surge Cloud oraz sklepu Take&Go, który w 2019 roku pojawił się po raz pierwszy w Poznaniu.
3/30/202050 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

BM77 – Różne oblicza Computer Vision

Dzisiejszym gościem jest Filip Piękniewski, który bardzo długo zajmuje się tematami związanymi z widzeniem komputerowym, ale robi to nie tylko używając tzw. deep learning, a ma znacznie szerszą wizję. Jego rozważania na temat świata, inteligencji i wiele innych tematów są przepiękne. Prowadzi bardzo fajny blog, na który bardzo gorąco zapraszam.
3/16/20201 hour, 30 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

BM76 – Sztuczna inteligencja i robotyzacja

Sztuczna inteligencja znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach. Tym razem poruszę temat robotyzacji. Mój gość, Marek Cygan z Nomagic, opowie o oprogramowaniu przygotowywanym w specjalnym projekcie, a także o możliwościach, jakie niesie wykorzystanie sztucznej inteligencji w tym obszarze.
3/2/202053 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

BM75: Świat akademicki, biznes oraz ML – rozmowa z Tomkiem Trzcińskim

Gdzie łączy się świat akademicki i biznes? Jak zbudować innowacyjny zespół tak, aby jego założyciel mógł skupić się na innych inspirujących rzeczach, które będą stale motywowały zespół do dalszej pracy? O tym opowie Tomek Trzciński z Tooploox, niezwykle utalentowany człowiek, który sprawia wrażenie, jakby posiadał klucz do wielu skomplikowanych rzeczy. Czasem w trakcie rozmowy zauważysz, jak pod pozorną prostotą różnych kwestii kryje się dużo ciekawych wniosków.
2/17/202053 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

BM74: Sztuczna inteligencja i autyzm

Co 59 dziecko rodzi się z autyzmem. Co to jest? Dlaczego warto wykrywać autyzm jak najwcześniej? Czy da się zdiagnozować autyzm przy pomocy uczenia maszynowego? O tym i nawet więcej, dowiesz się z dzisiejszego wywiadu. Gośćmi odcinka są Anna Anzulewicz i Krzysztof Sobota z firmy Harimata.
2/3/202047 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

BM73: Co może przynieść praktyczny kurs ML i kiedy warto spróbować

Cześć. Witam Cię w 73. odcinku podcastu Biznes Myśli. Według różnych rankingów jednym z najbardziej atrakcyjnych zawodów na rok 2020 jest specjalista od uczenia maszynowego. Nazwy stanowiska mogą być różne, ale chodzi o inteligentną obróbkę danych, wyciąganie wniosków, prognozowanie i inne podobne aktywności. Dzisiaj będzie o tym, jak tam się dostać.
1/20/202053 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

BM72: Łukasz Prokulski – dane i analizy

Gościem #72 odcinka podcastu BM jest Łukasz Prokulski, który zajmuje się zawodowo i w ramach hobby danymi, od wielu lat prowadzi także bloga i fanpage 'Dane i analizy", gdzie dzieli się przemyśleniami i praktycznymi poradami dotyczącymi danych i wizualizacji. Jeśli interesują Cię te tematy, dotykasz sam tematu danych, to ten odcinek może być dla Ciebie wartościowy.
1/6/202057 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

BM71: Podsumowanie roku 2019

Okres świąteczny jest czasem, kiedy warto zrobić podsumowanie roku, a także przemyśleć kolejne kroki i odpowiednio przygotować się na nowy rok. Dowiesz się o najciekawszych wnioskach z raportu Artificial Intelligence Index 2019* Rozkwit badań AI* Inwestycja w AI* EdukacjaTeż będzie o Pluribus (nowa wersja Libratus), AlphaStar itd.Będzie też podsumowanie BiznesMyśli oraz DataWorkshop.https://biznesmysli.pl/71
12/23/20191 hour, 5 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

BM70: Sztuczna inteligencja i bezpieczeństwo

Czy wiesz, że zgodnie z raportem Capgemini, ponad połowa osób decyzyjnych w tematach bezpieczeństwa twierdzi, że analitycy cyberbezpieczeństwa są zbyt przytłoczeni bieżącymi zadaniami, na skutek czego 23% zidentyfikowanych incydentów nie jest skutecznie zbadanych?Jak sobie z tym radzić? To bardzo zły znak, że analitycy odpowiadający za bezpieczeństwo firm nie są w stanie przetworzyć 100% znalezionych zagrożeń z odpowiednim zrozumieniem. Lekarstwem na ten problem może być właśnie sztuczna inteligencja.W tym samym raporcie można znaleźć informację, że 48% badanych szacuje, że budżety na AI w cyberbezpieczeństwie wzrosną średnio o 29% w 2020 roku. Warto zauważyć, że taki wzrost nie jest naturalnym zjawiskiem, lecz wskazuje na to, że dostrzeżono, jak ważna jest stabilizacja w tym obszarze. https://biznesmysli.pl/70
12/9/201957 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

BM69: Sztuczna inteligencja i branża ubezpieczeń

Uczenie maszynowe już zmieniło czy zmienia wiele branż. Czasem te zmiany są rewolucyjne, czasem jednak bardziej ewolucyjne. Jak sprawa wygląda w branży ubezpieczeń? Jak uczenie maszynowe wpływa na świat ubezpieczeń? Dzisiejszym gościem jest Marcin Kurczab, który jest szefem innowacyjnego laboratorium w PZU. Kieruje komórką, która właśnie tworzy innowacyjne projekty dla PZU własnymi siłami lub współpracując z partnerami. Marcin mówi, że w labie skupiają się na tym, żeby więcej robić, mniej mówić, ale oczywiście robić rozsądnie… Zresztą najlepiej posłuchać cały wywiad, bo wiele ciekawostek tam można znaleźć. Zapraszam.https://biznesmysli.pl/69
11/25/201952 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

BM68: Czy Twoja firma jest gotowa na ML?

Przygotowałem dla Ciebie omówienie 5 problemów, które mogą Cię spotkać, jeśli zdecydujesz się rozpocząć proces zaszczepienia ML w DNA Twojej firmy. Tak naprawdę problemów jest znacznie więcej, natomiast to jest pewna praktyczna esencja, która z dużym prawdopodobieństwem może Cię spotkać. Jeśli poznasz te problemy, będziesz w stanie lepiej przygotować się już na wstępie i tym samym zwiększysz prawdopodobieństwo, że Ci się uda przez nie przejść.https://biznesmysli.pl/68
11/11/201946 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

BM67: Dzieją się rzeczy z uczeniem maszynowym w Polsce

Warsztaty na żywoPojawiła się także inicjatywa lokalnych spotkań. Najpierw to był Kraków, Katowice, Warszawa, Rzeszów, Olsztyn, Wrocław. Dołączają inne miasta, w których odbędą się najbliższe spotkania:Poznań: 22 października o 18:00Łódź: 22 października o 18:30Wrocław: 23 października o 19:00Lublin: 23 października o 19:00Szykują się kolejne miasta: Szczecin, Bielsko-Biała, Białystok.Kilka słów na temat założeń grupy.To są bezpłatne spotkania dotyczące machine learning.Każda grupa posiada duży stopień autonomii i sama decyduje, jak się rozwija.W każdej grupie jest jeden lub kilku koordynatorów.Wizja jest, żeby każda grupa robiła projekty społeczne używając uczenia maszynowego. Na to też możesz popatrzeć z innej strony. Dla Ciebie to również może oznaczać poznanie ludzi z pasją (bo sama grupa jest filtrem) oraz zdobywanie doświadczenia na praktycznych projektach (co może bardzo pozytywnie wpłynąć np. na znalezienie pracy jako specjalista machine learning). Dołącz!
10/21/201940 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

BM66: Myślenie innowacyjne o ML, DWCONF i coś więcej

Zrobiliśmy to! Tak chcę rozpocząć dzisiejszy odcinek i za chwilę wszystko wyjaśnię. Dzisiaj opowiem Ci o moich przemyśleniach o osiąganiu więcej w innowacyjny sposób. Da się zastosować również w innych obszarach niż uczenie maszynowe.Dzisiejszy wpis będzie między innymi na temat mojego wystąpienia “Think out the box”. Przy czym tak się złożyło, że na samej konferencji miałem bardzo ograniczony czas i mam wrażenie, że warto jeszcze zgłębić ten temat i dodać więcej przykładów, żeby lepiej wyjaśnić, co mam na myśli.https://biznesmysli.pl/66
10/7/20191 hour, 5 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

BM65: Przypadki użycia NLP w biznesie

Poprzedni odcinek nagrałem o przetwarzaniu języka naturalnego. Przygotowałem więcej materiału niż na jeden odcinek, a więc dzisiaj będzie kontynuacja tego tematu. Dzisiaj opowiem Ci o takich zastosowaniach jak: Sentiment Analysis, Spelling Corrector, Entity (Person, Place, Brand etc ) Recognition, Text Summarization...Szczególnie skupi się na dwóch mniej oczywistych zastosowaniach: zbieranie danych i gwarancje ja jakości (jak i spójności) oraz wykrywanie oszustw w medycynie (przypadek firmy ubezpieczeniowej).Zapraszam: https://biznesmysli.pl/65
9/16/201943 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

BM64: Przetwarzanie języka naturalnego w biznesie

NLP, czyli przetwarzanie języka naturalnego może być bardzo pomocne z praktycznego punktu widzenia. Może usprawnić jakość produktu, zadowolenie klientów i ostatecznie zwiększyć wartość firmy. W obecnych czasach jest rozkwit NLP i wiele dzieje się w tym temacie. Słysząc o NLP na pewno chcesz widzieć o algorytmie Word2vec i rozumieć jak działa, bo wtedy jesteś w stanie lepiej zrozumieć, jakiego rodzaju problemy można rozwiązać. https://biznesmysli.pl/64
9/2/20191 hour, 2 minutes, 1 second
Episode Artwork

BM63: Praktyczne podejście do uczenia maszynowego

Dzisiejszym gościem jest Bartek Skorulski, która mieszka w Barcelonie. Pracował w różnych firmach oraz różnych branżach. Ma ciekawe doświadczenie praktyczne związane wprost z wdrożeniem rozwiązań uczenia maszynowego.Obecnie pracuje jako Senior Data Scientist w Alpha. Jest to firma stworzona przez Telefonikę, duży telekom międzynarodowy głównie w krajach latynoskich i pracuje w zespole, który zajmuje się zdrowiem psychicznym.https://biznesmysli.pl/63
8/19/201950 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

BM 62: Rozmowa z machine learning engineer z Netguru: obrazowanie hiperspektralne i inne

My, jako ludzie jesteśmy bardzo ograniczeni co do tego, co widzimy. To jest jakiś wąski zakres możliwości, który dostaliśmy. Niektóre zwierzęta, ptaki widzą więcej niż my. W ciągu kilku ostatnich dekad obrazowanie hiperspektralne nabierało coraz większego znaczenia i ma zastosowanie w różnych obszarach. Z tego odcinka dowiesz się, czym jest obrazowanie hiperspektralne (ang. hyperspectral imaging), jaki ma cel i gdzie może być przydatne? Dzisiejszym gościem jest Michał Marcinkiewicz. Bardzo ciekawy człowiek, który jest zaangażowany w projekty badawcze związane z uczeniem maszynowym w Netguru. Zapraszam do lektury. http://biznesmysli.pl/62
8/5/20191 hour, 19 seconds
Episode Artwork

BM 61: Jak ugryźć uczenie maszynowe od strony praktycznej?

W sierpniu 2018 roku LinkedIn opublikował coroczny raport LinkedIn Workforce Report. Można w nim znaleźć wiele ciekawych informacji m.in. o pewnych umiejętnościach, na które obecnie jest duży popyt. Zauważalnie szybka jest dynamika wzrostu zapotrzebowania na specjalistów uczenia maszynowego. W skali całego kraju (USA) ten niedobór wynosi ponad 150 tys. specjalistów. Z czego ponad 30 tys. w samym Nowym Jorku i tyle samo w San Francisco. Czuć duży potencjał...W tym miejscu warto zatrzymać się na chwilę i wyjaśnić kilka kwestii.https://biznesmysli.pl/61
7/22/201959 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

BM60: Drony zmieniają branże ubezpieczeń, budowlaną i inne

Jak myślisz, czy drony to tylko zabawka? Właśnie o tym będzie dzisiaj mowa. Zaprosiłem do rozmowy Pawła Wójcika, który omówi świetne przykłady praktycznych zastosowań dronów. Mało tego, to już się dzieje, bo firma, o której mówimy, ma nazwę SkySnap i ma siedzibę w Warszawie. Polecam doczytać do końca, gdzie wspomnę o prezentach, które przygotował Paweł.https://biznesmysli.pl/60
7/8/20191 hour, 4 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

BM59: Szkoła 42, czy to edukacja przyszłości?

Dzisiaj chcę podzielić się z Tobą informacjami o projekcie szkoły 42. Wydaje się, że w Polsce jest to mało znana inicjatywa, ale warto o niej wiedzieć i zastanowić się, czy to jest dobra alternatywa dla tradycyjnego szkolnictwa. Jest to szkoła, w której nie ma nauczycieli, lekcji, zadań domowych, klas itd. Jest uczeń, komputer i projekt, który dostaje się o 8:42 i który należy oddać do 23:42 następnego dnia. Pozostałe osoby w takiej szkole otrzymują te same zadania.https://biznesmysli.pl/59
6/24/20199 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

BM58: Sztuczna inteligencja w Azji

W styczniu 2019 roku Japończycy rozpoczęli swój pierwszy test pociągu... autonomicznego. Wykorzystano do tego trasę publicznej linii kolejowej w Tokio. Pociąg zrobił dwa okrążenia po ponad 34 km każde i rozpędzał się do maksymalnej prędkości 80 km na godzinę. Takie rzeczy dzieją się w Azji. Już kiedyś robiłem odcinek na temat rozwoju w Chinach (zobacz: Chiny stają się nowym centrum świata?), teraz skupię się na wdrażaniu konkretnych rozwiązań tak zwanej sztucznej inteligencji w krajach azjatyckich. Moim rozmówcą jest Robert Siudak z Instytutu Kościuszki, który więcej o tym opowie, między innymi omawiając jeden z raportów, który współtworzył.http://biznesmysli.pl/58
6/10/201959 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

BM57: Możliwe blokery oraz rozwiązania w uczeniu maszynowym

Zbieram coraz więcej informacji zwrotnej i pytań na temat uczenia maszynowego lub blokerów, które powstrzymują przed rozpoczęciem pracy z nim. Zebrałem najbardziej aktualną listę problemów i na nie odpowiedzieć. Zastanawiam się nad najodpowiedniejszą formą. Może webinar lub kurs online?Dlaczego o tym wszystkim mówię? Podzielę z Tobą trzema problemami i jak można podejść do rozwiązywania.http://biznesmysli.pl/57
5/13/20191 hour, 11 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

BM56: 10 właściwych pytań przy wdrażaniu uczenia maszynowego

Pomagam firmom wdrażać uczenie maszynowe we właściwy sposób. Ta pierwsza część pewnie brzmi dość standardowo, natomiast na czym polega ten “właściwy sposób”? O tym będzie dzisiejszy odcinek. Przedstawię Ci 10 pytań, które zadaję zaczynając współpracę z firmą, co umożliwia zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu wdrażania projektu. http://biznesmysli.pl/56
4/29/20191 hour, 16 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

BM55: 10 mitów o sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej popularnym tematem i to dlatego pojawia się również szeregów mitów, które bardzo przeszkadzają i zaburzają obraz rzeczywistości przez to, że wpadają w pewne skrajności. Dlatego dzisiaj przygotowałam dla Ciebie 10 mitów na temat sztucznej inteligencji i moimi przemyśleniami jak to jest rzeczywiście.http://biznesmysli.pl/55
4/15/201958 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

BM54: Sztuczna inteligencja masowo zastępuje pracowników w bankach

Czy jest możliwe, że nawet ponad 50% menedżerów średniego szczebla w bankach zostanie zastąpione przez sztuczną inteligencję? Czy to znów tylko kolejne straszące prognozy, czy jednak rzeczywistość, w której już żyjemy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.Z tego artykułu dowiesz się:1. Jakie zmiany dyktuje wprowadzenie sztucznej inteligencji w organizacjach bankowych.2. W jaki sposób największy bank Rosji, Sberbank, wykorzystuje osiągnięcia technologii do rozwoju.3. Jak banki przygotowują się na zmiany związane z automatyzacjami procesów.4. Co takie zmiany oznaczają dla pracowników.http://biznesmysli.pl/54
4/1/201953 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

BM53: Komputery kwantowe i sztuczna inteligencja

Z tego artykułu dowiesz się:- czym są komputery kwantowe.- w czym tkwi potencjał komputerów kwantowych w porównaniu do klasycznych maszyn.- jak w praktyce zastosować moc komputerów kwantowych.Ray Kurzweil stworzył koncepcję krzywej, która pokazuje jak rośnie moc obliczeniowa w czasie. Przedstawione to jest w ten sposób, że zwiększa się ona w sposób wykładniczy i w pewnym momencie komputery stają się mądrzejsze lub chociażby posiadają większe możliwości obliczeniowe niż człowiek. Ten moment, tzw. one human brain ma nastąpić w 2023 roku. Niemniej obecnie możemy być przy granicach tych możliwości z uwagi na prawa natury, według których w ten sposób dalszy rozwój zwyczajnie nie będzie dalej możliwy.Aby zapewnić dalszy wzrost, koniecznym jest znalezienie innego, nowego sposobu i takim rozwiązaniem prawdopodobnie będą komputery kwantowe. Dzięki temu krzywa Kurzweila wciąż będzie mieć swoje zastosowanie.>>> http://biznesmysli.pl/53
3/18/201959 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

BM52: Czy sztuczna inteligencja pomoże Ci mieć emeryturę?

W latach 2010 - 2060 będzie to ponad 45% osób powyżej 65 lat. Emerytura może stać się marzeniem, bo kto miałby na je zarobić? Może sztuczna inteligencja?Społeczeństwo w Polsce, jak i w całej Europie się starzeje. Informacje na ten temat można znaleźć m.in. w badaniach GUS. W raporcie “Społeczne i ekonomiczne konsekwencje starzenia się społeczeństw a główne kierunki reform systemów emerytalnych w Europie” można zobaczyć odsetek osób w wieku powyżej 65 lat w odniesieniu do całości populacji. W latach 1950-2010 w Polsce to było ok. 10%, w latach 2010 - 2060 będzie to ponad 45%.1. Świat zmienia się szybciej niż myślisz.2. Uczenie maszynowe dość istotnie zmienia świat finansów (między innym zastąpi tysiące ludzi na różnych stanowiskach).3. Świat inwestycji również zmienia się i uczenie maszynowe odgrywa w tym ogromną rolę.4. Za 20-30 lat system emerytalny może ulec znaczącym zmianom (o ile w ogóle przetrwa). To oznacza, że starość milionów ludzi (i być może Twoja) może być smutna. Coś z tym trzeba zrobić.5. Chodzi mi po głowie, aby zrobić uczciwą platformę dla ludzi, która będzie łatwa w użyciu i będzie skupiać się na problemach ludzi. To będzie metryką sukcesu.6. Zrobienie takiej platformy, jest dużym wyzwaniem i ogromną odpowiedzialnością. Dlatego podchodzę do tematu bardzo ostrożnie, zbieram informację zwrotną i szukam osób, które mogą pomóc w realizacji.7. Zróbmy ten świat chociaż trochę lepszym, wykorzystując technologię.Więcej znajdziesz na http://biznesmysli.pl/52
3/4/20191 hour, 1 minute, 51 seconds
Episode Artwork

BM51: Moja podroż do sztucznej inteligencji

Przepraszam, że odcinek pojawił się we wtorek, zamiast poniedziałku. Na to są pewne przyczyny. Tym razem inaczej niż zwykle. Będzie wywiad, tylko... ze mną :).Między innymi dowiesz się:- Jak to się stało, że zajmujesz się IT i data science?- Jak wyglądała twoja nauka w początkowym okresie?- Jaką rolę odegrały studia w twoim życiu? Czy wybór uczelni miał duże znaczenie?- Kiedy zainteresowałeś się tematyką machine learning?- W jaki sposób rozwijałeś się, jeśli chodzi o tematy myślenia maszynowego?- Czy uważasz, że nadal trzeba przekonywać biznes, żeby stosować metody data science, czy raczej wszyscy już o tym wiedzą?Czy to, czym się teraz zajmujesz, robisz w pełnym wymiarze czasu, czy jeszcze pracujesz? Jak to u ciebie wygląda dzisiaj?Skąd czerpiesz pewność siebie, aby prowadzić tak wiele różnych projektów?Czy masz jakiś określony cel, który chciałbyś osiągnąć?Do usłyszenia!
2/19/20191 hour, 14 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

BM50: Przyszłość naszych dzieci

Dzisiaj poruszę trudny ale ważny temat, o którym od dawna chciałem opowiedzieć. Z tego artykułu dowiesz się:- Jakie obawy o przyszłość mamy jako rodzice.- Jakie cechy warto rozwijać u dzieci.- Jak wygląda współczesny konsumpcjonizm.- Czym jest pieniądz i jaką ma realną wartość.- W jaki sposób pogrywa się dziś z naszym zdrowiem.- Czy i jak otoczenie kształtuje człowieka.http://biznesmysli.pl/50
2/4/20191 hour, 43 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

BM49: Uczenie maszynowe na DataWorkshop, pragmatyczne wejście do światu ML

Uczenie maszynowe, lub tak zwana sztuczna inteligencja jest bardzo gorącym tematem, głównie dlatego, że można dzięki niej uzyskać zauważalną wartość dodaną w biznesie. Czasem nawet może być ona kluczowa, bo dzięki temu pojawią się nowe biznesy, które zmieniają dotychczasowe reguły gry. W każdej branży obecność uczenia maszynowego jest coraz bardziej odczuwalna nie tylko na świecie, ale również w Polsce.DataWorkshop to miejsce, gdzie możesz rozpocząć swoją praktyczną przygodę z uczeniem maszynowym. Zdobyć wiedzę od praktyka. Dotychczas przeszkoliłem ponad 700 osób. Są dwa autorskie kursy online, więcej informacji na stronie http://dataworkshop.euhttp://biznesmysli.pl/49
1/21/20191 hour, 3 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

BM48: Efektywne tworzenie wizualizacji, KPI, raportów

W tym odcinku dowiesz się:- Czym jest wizualizacja?- Czy wizualizacja jest w jakikolwiek sposób powiązana z językiem?- Jakie narzędzia można wykorzystać do wizualizacji?- Czym są kluczowe wskaźniki efektywności (KPI)?- Jakie błędy najczęściej popełniamy w procesie wdrażania KPI do naszej firmy?- Kto powinien być "właścicielem" KPI w firmie?- Jakie są sposoby manipulacji z wykorzystaniem wizualizacji?- W jaki sposób należy postępować z pracownikami odpowiedzialnymi za kluczowe parametry w swojej firmie?- Czy uczenie maszynowe i AI może pomóc nam w dobraniu odpowiedniego KPI?http://biznesmysli.pl/48
1/7/20191 hour, 29 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

BM47: Przetwarzanie języka naturalnego (rownież polskiego)

Dzisiejszym tematem będzie przetwarzanie języka naturalnego. Łukasz Kobyliński jest dzisiejszym gościem, który ma doświadczenie w tym temacie, w szczególności w NLP dla języka polskiego. Rozmowa wyszła trochę dłuższa, ale warto jej posłuchać. Zapraszam!W tym odcinku dowiesz się:Czym jest NLP?- Jakie problemy biznesowe można rozwiązać stosująć NLP?- Dokładnie w jaki sposób działa przetwarzanie języka naturalnego?- Na jakim etapie jest NLP biorąc pod uwagę język polski?- Jakie instytucje oraz ośrodki badawcze pracują nad udoskonalaniem NLP dla języka polskiego?- Czy NLP można wykorzystać w sytuacjach biznesowych?- Jakie oraz jak obszerne są aktualne zasoby przetwarzania języka naturalnego z wykorzystaniem języka polskiego?- Dlaczego NLP dla języka angielskiego jest najbardziej rozbudowane?- Czym jest konkurs PolEval oraz jak wziąć w nim udział?- Jak PolEval przyczynia się do poszerzenia wiedzy na temat NLP dla języka polskiego?- Jakie zasoby i narzędzia można wykorzystać oraz gdzie je znaleźć w przypadku rozpoczęcia nauki o NLP?http://biznesmysli.pl/47
12/17/20181 hour, 10 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

BM46: Szeregi czasowe:_rozmowa z doświadczonym inżynierem z Uber

Dzisiejszym tematem będzie prognozowanie szeregów czasowych. Zaprosiłem eksperta, prawdziwego weterana który, jak to się mówi “zjadł zęby” w tym obszarze.Jest nią Sławomir Smyl. Sławek pracuje w Uberze. Jest on bardzo otwarty na świat oraz na nowoczesne metody, które potrafi adaptować. Moim głównym celem było zapytać wprost, czy metody statystyczne radzą sobie lepiej od uczenia maszynowego. Wbrew pozorom, oczekiwałem, że metody statystyczne w przypadku konkursu M4 poradzą sobie lepiej. Było tam 100 000 szeregów czasowych. Problem z tymi szeregami był taki, że one nie posiadały żadnego kontekstu, tylko samą wartość zmieniająca się w czasie.W tym odcinku dowiesz się:- Czym jest prognozowanie na szeregach czasowych (time series forecasting)?- Jakie zastosowanie mają szeregi czasowe w biznesie?- Jaka jest różnica pomiędzy statystyką a uczeniem maszynowym?- Które podejście sprawdza się najlepiej w stosunku do prognozowania szeregów czasowych?- Na co należy zwracać szczególną uwagę przy wykorzystywaniu uczenia maszynowego do prognozowania szeregów czasowych?- Czy odbywają się konkursy związane z prognozowaniem szeregów czasowych?- Jak konkursy wpływają na rozwój technologii?- Czym jest M4 Competition?- Jak działa model hybrydowy który łączy uczenie maszynowe ze statystyką?http://biznesmysli.pl/46
12/3/201858 minutes, 1 second
Episode Artwork

BM45: Sztuczna inteligencja w sprzedaży

Dzisiejszym gościem jest Michał Korzycki, który pracuje jako Head of Data Science w Schneider Electric. Opowie bardzo ciekawe i inspirujące historie oparte na własnym doświadczeniu, kiedy to prawdziwy lider bierze całe ryzyko na siebie, aby ostatecznie zostać zwycięzcą. Czasami podejście do sprawy od całkiem innej strony jest kluczem do sukcesu.  W tym odcinku dowiesz się:- Jak działa oraz czym zajmuje się firma Schneider Electric?- Jaka jest rola Michała w firmie?- W jaki sposób sztuczna inteligencja może usprawnić proces sprzedażowy?- Jak sprawnie przeprowadzić segmentację rynku na podstawie określonych danych?- W jaki sposób rozmawiać z osobami decyzyjnymi w firmach oraz biznesach, aby przekonać ich do swojego rozwiązania?- Czym jest "Joseph" oraz jaką pełni funkcję?- Jak uczyć się na własnych błędach na przykładzie przeprowadzonych iteracji?- Czy uczenie maszynowe zrewolucjonizuje proces sprzedaży w najbliższej przyszłości?http://biznesmysli.pl/45
11/19/201851 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

BM44: Prowadzący naukowiec z DeepMind o rozwoju sztucznej inteligencji

Dzisiejszym gościem jest Janusz Marecki. Pracuje on w DeepMind. Wcześniej pracował w IBM, bardzo ciekawa osoba, z bardzo fajnym, przyjacielskim podejściem do życia. Osobom, które mniej siedzą w temacie może się wydawać, że Janusz posiada czasem kontrowersyjne poglądy. Z drugiej strony jest to spojrzenie pragmatyczne. Tak, jak to widzi naukowiec pracujący w DeepMind. W tym odcinku dowiesz się:-Jak działa Janusz Marecki oraz czym się zajmuje DeepMind?-Co Januszu udało się osiągnąć IBM Research?-Czym są problemy w całości obserwowalne?-Jakie są przeszkody w procesie konstrukcji sztucznego mózgu?-Czym jest system wieloagentowy (multi-agents system)?-Jaką wartość biznesową możesz uzyskać wdrażając system wieloagentowy do swojej firmy?-Czym jest efektywność Pareto?-Na czym polega "dylemat więźnia" oraz "dylemat społeczny"?-Jak problemy sztucznej inteligencji przekładają się na otaczającą nas rzeczywistość?-Czy w przyszłości będziemy w stanie kontrolować sztuczną inteligencję?-Czym dokładnie jest AGI oraz czy jesteśmy w stanie go osiągnąć?-W jak szybkim tempie technika posuwa się do przodu?-Jakich błędów unikać podczas wyciągania wniosków z "udanych" eksperymentów? -Które dziedziny nauki lub medycyny rozwiną się najbardziej w ciągu kolejnych 5-10 lat?http://biznesmysli.pl/44
11/5/20181 hour, 4 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

BM43: Uczenie maszynowe, muzyka i logistyka...

Dzisiejszym gościem jest Adrian Foltyn, który próbuję łączyć dwa światy uczenia maszynowego oraz muzyki. Bardzo ciekawe podejście.W tym odcinku dowiesz się:-Jak uczenie maszynowe pomogło firmie HelloFresh oraz jakie korzyści przyniosłoby Twojej firmie?-Na czym polega łańcuch dostaw (Supply Chain Revolution) wykorzystywany przez HelloFresh?-W jakim stopniu umysł artysty (muzyka) jest powiązany z pracą jako Data Scientist oraz jakie można wynieść z tego korzyści? - Czy każda osoba jest w stanie rozpocząć przygodę z uczeniem maszynowym?-Jak jako Data Scientist podchodzić do problemów oraz jak efektywnie sobie z nimi radzić?-Jaki wpływ będzie miało uczenie maszynowe na logistykę w przyszłości?-Jakie są mity i legendy związane z uczeniem maszynowym?-Czym różnią się pojęcia: Machine Learning, AI, Data Science?-Jaki zabrać się za wdrażanie uczenia maszynowego w firmie z punktu widzenia decydenta?http://biznesmysli.pl/43
10/22/20181 hour, 35 seconds
Episode Artwork

BM42: Sztuczna inteligencja i taksówki

Z tego odcinka dowiesz się:- Jak optymalizacja pomogła firmie iTaxi?- Jak podnieść atrakcyjność oraz usprawnić działanie firmy wykorzystująć uczenie maszynowe oraz sztuczną inteligencję?- Jak skutecznie optymalizować algorytmy?- Czy skuteczna automatyzacja może usprawnić workflow?- Jakie są problemy oraz trudności w odpowiedniej optymalizacji algorytmów?- Jak wykorzystać podejście symulacyjne do rozwiązywania problemów?- Co powinno być priorytetem podczas doboru procesów, aby jak najbardziej odzwierciedlały rzeczywistość?- Jak efektywnie wykorzystywać testy A/B?- Jak upewnić się, że symulator działa poprawnie oraz jak odpowiednio dobrać jego parametry?- Czy zastosowanie symulatora w przemyśle innym niż logistyka jest opłacalne?- Na co należy uważać oraz jakich kosztów się spodziewać podczas wdrażania uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji do swojej firmy?- Jak będzie wyglądać postęp technologiczny w ciągu następnych 15 lat?dzisiaj jestem z bardzo ciekawą osobą. Nazywa się Tomasz Brzeziński, który pracuje w iTaxi, i dla mnie takie osoby są bardzo inspirujące, interesujące dlatego, że po pierwsze, potrafią myśleć inaczej, ale czasem widzę dwa rodzaje takich ludzi, którzy myślą inaczej. Pierwszy rodzaj to taki, który po prostu się buntuje i mówi: nie, ale za tym nic nie stoi, tylko po prostu się nie zgadza. Taki trochę nastolatek. A drugi rodzaj, który przyciąga moją uwagę to człowiek, który mówi, że można coś zrobić inaczej, i za tym stoją takie twarde, lub jak to się mówi w Polsce, grube argumenty. I to jest super ciekawa rzecz, kiedy wydaje się, że tak się robiło zawsze i przychodzi ktoś i mówi: a zróbmy to inaczej. I tłumaczy dlaczego tak jest. Dobra, już nie przeciągam tego wprowadzenia. Zapraszam do wysłuchania tego odcinka.http://biznesmysli.pl/42
10/8/20181 hour, 3 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

BM41: 10 przykładów jak sztuczna inteligencja zmienia_e-commerce

Przygotowałem dla Ciebie 10 przykładów, jak uczenie maszynowe może zmienić świat e-commerce.Z tego odcinka dowiesz się:- jakie znaczenie ma zbliżająca się rewolucja przemysłowa?- czy technologia diametralnie odmieni nasz sposób życia w przyszłości?- czy komputer może mieć wyobraźnię?- znaczenie sztucznej inteligencji (AI)- na jakich płaszczyznach wykorzystuje się uczenie maszynowe?- czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka w przyszłości w aspekcie kontaktu firma - klient?- jak zaawansowane systemy rekomendacyjne dopasowują się do swoich odbiorców/klientów?- jak bardzo sprawny oraz efektywny system rekomendacyjny może wpłynąć na sprzedaż?- jak efektywnie zwiększyć swój open rate przy pomocy uczenia maszynowego?- czy uczenie maszynowe jest w stanie zapobiec oszustwom podczas zakupów internetowych?- jak odpowiednio zarządzać katalogiem (strukturami drzewiastymi) wykorzystując potencjał uczenia maszynowego?- czy sztuczna inteligencja może stać się Twoim potencjalnym konsultantem?- który z obecnych asystentów głosowych jest najbardziej inteligentny?- czy w przyszłości będziemy robić zakupy przez Internet wyłącznie za pomocą komend głosowych?http://biznesmysli.pl/41
9/24/20181 hour, 12 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

BM40 Przemyslaw Chojecki – doktor po Oxfordzie

Dzisiejszym gościem jest Przemysław Chojecki, który przez dłuższy czas mieszkał za granicą, najpierw we Francji, potem w Anglii, gdzie uczył się na Oxfordzie. Następnie jednak zdecydował się wrócić do Polski. Napisał też 2 książki, w których dzieli się swoimi przemyśleniami. Ma ciekawe cele, chce zbudować ogólną sztuczną inteligencję. Jest współzałożycielem Ulam.ai. O tym wszystkim i nawet więcej będzie w tym odcinku. Zapraszam do wysłuchania.Z tego odcinka dowiesz się:- jakie są różnice pomiędzy polską, brytyjską i francuską edukacją?- czy są jakieś specjalne korzyści dla biznesu związane z prowadzeniem biznesu związanego ze sztuczną inteligencją?- czym jest tak ogólna sztuczna inteligencja i czy kiedyś uda się ją stworzyć?- jak można zastosować sztuczną inteligencję w naszym codziennym życiu?- czym zajmuje się Ulam.ai?- co to jest DeepAlgebra i czemu ma służyć?- jaki problem rozwiązuje projekt Aimee?- czy sztuczna inteligencja spowoduje, że modelki stracą pracę?- czym są komputery kwantowe?- czy zastosowanie komputerów kwantowych może wpłynąć na rozwój uczenia maszynowego?- jak technologia może wpłynąć na życie ludzi w ciągu najbliższych 10-20 lat?http://biznesmysli.pl/40
9/10/20181 hour, 1 minute, 6 seconds
Episode Artwork

BM39: 10 przykładów jak uczenie maszynowe może pomóc Twojemu biznesowi

10 przykładów jak uczenie maszynowe może pomóc Twojemu biznesowiZ tego odcinka dowiesz się:- jak uczenie maszynowe może pomóc Twojemu biznesowi?- czym są szeregi czasowe?- jakie problemy rozwiązuje możliwość prognozowania popytu w przedziale czasowym?- jakie problemy w biznesie może rozwiązać predykcja sprzedaży w przedziale czasowym?- czy można przewidzieć, ilu klientów zamierza odejść w pewnej perspektywie czasowej?- czy dzięki prognozowaniu można usprawnić pracę w call center?- kto może skorzystać z prognozowania ilości awarii w przedziale czasowym?- czy jest możliwość przewidzenia, jakie będzie zanieczyszczenie powietrza?- od czego zależy dynamiczna zmiana cen?- czy można przewidzieć wystąpienie choroby?- dlaczego warto zapisać się na najbliższą edycję kursu „Praktyczne uczenie maszynowe” na DataWorkshop?http://biznesmysli.pl/39
8/27/201856 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

BM38: Sztuczna inteligencja i prawo

Dzisiejszym gościem jest Martyna Czapska, która jest prawnikiem i jako jedyna w moim otoczeniu zajmuje się prawem związanym z tak zwaną sztuczną inteligencją. Nasza rozmowa mogła być znacznie dłuższa, bo tyle ciekawych wątków rodziło się po drodze. Być może warto będzie nagrać jeszcze jeden odcinek za jakiś czas, na przykład za rok, myślę, że wtedy pojawi się wiele nowych ciekawostek. Co o tym myślisz?Z tego odcinka dowiesz się:- czy prawo nadąża za zmianami związanymi ze sztuczną inteligencją?- jakie wyzwania, możliwości, czy zagrożenia wiążą się z nadaniem praw robotom?- czy robot może posiadać akt urodzenia, obywatelstwo, a nawet indeks wyższej uczelni?- czy można sklonować robota?- czy będzie możliwe uzyskanie obywatelstwa, takiego samego jak ma człowiek – przez robota?- czy człowiek powinien być informowany o tym, że jest obsługiwany przez robota?- czy są przepisy regulujące istnienie robotów w społeczeństwie?- kiedy na polskich drogach będą jeździły samochody bez kierowców?- do kogo należą prawa autorskie w przypadku utworu wykonanego przez sztuczną inteligencję?- jakie są warunki harmonijnej koegzystencji ludzi i sztucznej inteligencji?- dlaczego warto skorzystać z kursu „Praktyczne uczenie maszynowe” na DataWorkshop?http://biznesmysli.pl/38
8/13/20181 hour, 8 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

BM37: Czy sztuczna inteligencja rozumie co mówisz do niej?

Dzisiejszym gościem jest Bartosz Ziółko CEO firmy Techmo. Firma tworzy kilka rozwiazań, jedno z nich to transformacja głosu w tekst, wiem, że to rozwiązanie jest stosowane w kilku większych firmach lub bankach w Polsce, nie będę wymieniać nazw, ale tę informację mam ze sprawdzonych źródeł. Dlaczego zdecydowali się na lokalnego dostawcę? Bo po prostu działa lepiej niż więksi gracze. Chociaż muszę przyznać, że dodatkowo sam Bartek jest bardzo ciekawą i inspirującą osobą. Bardzo fajnie się z nim współpracuje, sprawdziłem to w trakcie przygotowanie się do tego odcinka :).Z tego odcinka dowiesz się:- dlaczego warto przeczytać „Innowatorów” Isaacsona?- czym zajmuje się prezes małej firmy?- czy można połączyć biznes ze światem akademickim?- czym jest ASR, TTS i biometria głosowa?- jak działa system automatycznego rozpoznawania polskiej mowy?- w jaki sposób możemy zamienić tekst na mowę?- czy można zidentyfikować i zweryfikować mówiącego?- jak nadążać za zmieniającą się rzeczywistością?- czy smartfony za 5 lat będą nam w ogóle potrzebne?- czy jest możliwe zamówienie Ubera, mówiąc do aplikacji?- dlaczego warto zapisać się na kurs praktycznego uczenia maszynowego na DataWorkshop?http://biznesmysli.pl/37
7/30/20181 hour, 3 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

BM36: Hubert Rachwalski, CEO Nethone o walce z oszustwami

Technologia rozwija się szybko, co tworzy wiele możliwości, ale również wyzwań. Oszustwa stają się coraz większym problemem i to dla wszystkich stron: biznesu, klientów, jak również banków.Dzisiejszym gościem jest Hubert Rachwalski – CEO z Nethone, który opowie więcej o tym, jak dużym problemem są oszustwa i jak można sobie z nimi radzić.Z tego odcinka dowiesz się:- z jakich lektur można czerpać inspiracje?- co to jest fraud i fraud płatniczy?- jakie są sposoby na zwalczanie fraudu?- jak duży jest rynek rynek FDP – fraud detection and prevention- co jest przyczyną, że ilość fraudów płatniczych cały czas rośnie?- jak wygląda świat fraudsterów?- czym zajmuje się spółka Nethone i na jakich rynkach działa?- czy podejście Amerykanów do kart płatniczych jest inne niż Polaków?- dlaczego uczenie maszynowe powinniśmy wykorzystywać w przyszłości?- czy uczenie maszynowe może pomóc w walce z fraudem płatniczym?- jak duże są straty finansowych związane z fraudem płatniczym na kartach kredytowych?- jakie są prognozy odnośnie rynku FDP na najbliższą dekadę?- dlaczego warto wziąć udział w kursie „Praktyczne uczenie maszynowe”?http://biznesmysli.pl/36
7/16/20181 hour, 5 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

BM35: Andrzej Sobczak o RPA - profesor, praktyk, pasjonat

W raporcie „Ramię w ramię z robotem” przygotowany przez McKinsey i Forbes można w nim znaleźć sporo ciekawych rzeczy, zacytuję jedną z nich: „Nawet 49 proc. czasu pracy w Polsce (odpowiednik 7,3 mln miejsc pracy) może zostać zautomatyzowane do 2030 r. dzięki zastosowaniu istniejących dziś technologii”, co prawda później dodają, że są pewne ograniczenia i może być tego trochę mniej. Dlatego zdecydowałem się podjąć temat automatyzacji, żeby pokazać, jak to wygląda teraz i czego możemy się spodziewać.Z tego odcinka dowiesz się:- czy da się łączyć świat akademicki ze światem biznesu?- czym jest RPA?- jaki problem rozwiązuje RPA?- w jakich obszarach RPA najbardziej się sprawdza?- w jakich instytucjach, branżach w Polsce najczęściej stosowane są roboty?- jakie są korzyści zastąpienia pracy człowieka przez pracę robota?- jak najlepiej zacząć wdrażanie RPA w firmie?- jakie są najpopularniejsze na rynku narzędzia RPA?- kiedy opłaca się pisać swoje własne narzędzia?- czy RPA przyczyni się do tego, że część osób straci pracę?- czy zawód developer RPA, to zawód tymczasowy czy na kilka lat?- w jakim czasie usługi kognitywne trafią na produkcję?- jak wygląda przyszłość RPA?- dla kogo jest kurs Data Workshop?http://biznesmysli.pl/35
7/2/201858 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

BM34: Sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwa i hackerzy

Cyberbezpieczeństwo zwykle ma dwa bieguny, mam na myśli to, że ma dwie skrajności. Pierwszy i chyba najbardziej popularny biegun – to totalna ignorancja. Drugi to próba naprawienia i zrozumienia, że sytuacja jest kiepska, kiedy już coś poszło nie tak. Pomyślałem, że warto poruszyć ten temat również w kontekście tak zwanej sztucznej inteligencji, bo te dwa tematy już zaczynają się krzyżować.Z tego odcinka dowiesz się:- czym jest cyberbezpieczeństwo- jakie wyzwania czekają ludzi, gdy roboty przejmą naszą pracę- jaki związek ma uczenie maszynowe z cyberprzestępczością- dlaczego powstała cyberprzestępczość i dlaczego jest niebezpieczna- czy uczenie maszynowe może pomóc w walce z cyberprzestępczością- jakie są efekty ataków hakerskich- jak wyglądają statystyki odnośnie cyberincydentów- na czym polega atak DDoS- jaka jest różnica pomiędzy atakiem hakerskim a cyberincydentem- czym zajmuje się firma Grey Wizard- jak dbać o bezpieczeństwo swoich danych w sieci- czy cyberataki mają tendencję wzrostową- czy programy zabezpieczające przed cyberprzestępczością wpływają na szybkość strony- jak ocenia kurs „Praktyczne uczenie maszynowe” jeden z jego uczestnikówhttp://biznesmysli.pl/34
6/18/201855 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

BM33: Łukasz Siatka - ex Googler, Facebooker

Z tego odcinka dowiesz się:- czym zajmuje się Łukasz Siatka,- co to jest to TPU i jakie problemy rozwiązuje,- czy TPU ma przewagę nad GPU,- jak w praktyce wykorzystywane jest TPU,- co zrobić, żeby wejść w świat deep learningu,- kiedy opłaca się kupować własną kartę, a kiedy lepiej przejść na chmurę,- na czym polega rola sound engineera,- jakie są największe wyzwania w uczeniu maszynowym,- które obszary w uczeniu maszynowym rozwijają się najszybciej,- jak wdrożyć uczenie maszynowe w swoim biznesie,- czym zajmuje się organizacja Machine Learning Study Group,- jakie są stanowiska w Facebooku, czy podobnej wielkości firmach, związane z uczeniem - maszynowym i analizą, jakich kompetencji wymagają,- od czego zacząć naukę uczenia maszynowego i gdzie się uczyć.Dzisiaj chciałem szerzej poruszyć temat infrastruktury, również zająć się Google. Już dawno temu chciałem zaprosić Łukasza, który jest dzisiejszym gościem, jednak pewne ograniczenia, nie do końca zależne od Łukasza, spowodowały, że trochę się to przeciągnęło w czasie. Dobra wiadomość jest taka, że udało się nam spotkać i nagrać odcinek. Łukasz wcześniej pracował w Google, teraz pracuje w Facebooku, wykonuje wiele różnych ciekawych rzeczy, dla mnie jest taką skrzynką pełną wiedzy, bo potrafi odpowiedzieć na wszystkie pytania. Być może ma jakieś limity, ale jak na razie nie udało mi się go zaskoczyć, jego wiedza jest tak szeroka, że nasze rozmowy mogłyby trwać wieczność.Co jakiś czas mamy okazję wspólnie działać na różnych eventach, hackatonach i są to zawsze bardzo inspirujące spotkania i rozmowy, dlatego pomyślałem, że fajnie byłoby zaprosić Łukasza, żeby podzielić się z większym gronem. Ta rozmowa była momentami bardzo techniczna, ale się nie przerażajcie, bo było również sporo wskazówek biznesowych, jak i edukacyjnych, czyli jak się zabrać do uczenia maszynowego.Zapraszam: http://biznesmysli.pl/33
6/4/20181 hour, 8 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

BM32: DataWorkshop i praktyczne uczenie maszynowe

Inwestycja w uczenie maszynowe teraz, jest warte co najmniej tyle, jak inwestycja w telefony komórkowy 5-7 lat temu. Natomiast jak do tego zabrać się? Polecam przesłuchać opinię osób, które przerobili kurs praktyczne uczenie maszynowe na DataWorkshop.Z tego odcinka dowiesz się:- czym zajmowałem się na etacie i czy łatwo było z niego zrezygnować,- kiedy rozpocznie się trzecia edycja kursu Data Workshop i czym będzie się różnić od poprzednich edycji,- jakie mam plany na ten rok i gdzie będziecie się mogli ze mną zobaczyć,- kim z zawodu są uczestnicy drugiej edycji kursu DataWorkshop,- dla kogo jest ten kurs i jak praktycznie wykorzystać tę wiedzę,- jakie trudności uczestnicy mieli podczas nauki Pythona,- jakimi wrażeniami z kursu mogą się podzielić,- czy to, czego się nauczyli pomoże im w realizacji planów zawodowych,- jak widzą przyszłość sztucznej inteligencji.http://biznesmysli.pl/32
5/21/20181 hour, 20 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

BM31: Sztuczna inteligencja i nauki społeczne

Z tego odcinka dowiesz się:- czym zajmuje się Konrad Błaszkiewicz,- czym są obliczeniowe nauki społeczne Computational Social Science,- jakie są większe problemy do rozwiązania w obszarach psychologii, socjologii,- jak smartfony zmieniają badania psychologiczne,- jaki ma cel i jaki problem ma rozwiązać program Menthal,- czy ludzie piszą prawdę w kwestionariuszach,- czy smartfony mogą pomóc w badaniach nad depresją i wczesnym jej wykrywaniu,- co robią najbardziej inspirujące osoby z dziedziny Computational Social Science,- co może pomóc poznać, co myślą i czują dzieci z autyzmem,- jakie informacje o człowieku można poznać analizując jego aktywność na Facebooku,- jakie zastosowanie mogą mieć badania na sieciach społecznościowych w biznesie,- czy w sieciach społecznościowych można się schować,- jak naukowcy podchodzą do tematu etyki,- do jakich celów można wykorzystać badania prowadzone w sieciach społecznościowych.http://biznesmysli.pl/31
5/7/20181 hour, 8 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

BM30: Czy komputer potrafi czytać Twoje myśli?

Jak myślisz, czy można czytać Twoje myśli? Być może już są technologie umożliwiające czytanie Twoich myśli, a może nawet więcej – narzucanie własnych myśli. Czy osoba, która jest sparaliżowana, może zagrać w piłkę nożną czy na przykład zrobić sobie kawę wykorzystując siłę myśli? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym odcinku.Z tego odcinka dowiesz się:jak to się dzieje, że osoby niepełnosprawne mogą poruszać przedmioty siłą myśli,co się dzieje z naszym mózgiem, gdy przestajemy go używać,czy myśli są materialne,czy możemy przekazywać nasze myśli innym ludziom,jak dbać o mózg, by dobrze nam służył,dlaczego ludziom jest się trudno porozumiewać,czy telepatia istnieje,jakie są rodzaje integracji z mózgiem,czy czepek EEG potrafi czytać myśli ludzi,czy mózg odbiera informacji poza naszą świadomością,jak można wykorzystać interfejs mózg-komputer w leczeniu padaczki,czy BCI to ratunek dla osób niepełnosprawnych,czy Twój mózg może udać się na Marsa,jakie są różne zastosowania integracji mózgu.http://biznesmysli.pl/30
4/23/20181 hour, 15 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

BM29: Sztuczna inteligencja w edukacji

Historycznie tak się złożyło, że w naszej cywilizacji (mówię „nasza”, bo raczej było ich więcej niż jedna, ale to zostawiam do rozważenia przez Ciebie) przez dłuższy czas większość ludzi nie miała dostępu do wiedzy czy nawet informacji.W ostatnich czasach sytuacja niby zaczęła się poprawiać, ale to „niby” jest kluczem. Okazuje się, że obecne podejście jest być może jeszcze groźniejsze niż wcześniejsze.Można to zobrazować w ten sposób, że nauczycielka chodzi z nożyczkami i obcina myśli, które wykraczają poza standard. Wtedy wszystkie dzieci zaczynają myśleć podobnie. Mało tego, taka nauczycielka robi to nieświadomie, bo ktoś wcześniej zrobił jej to samo w dzieciństwie.Wynikiem tego zabiegu jest to, że człowiek przestaje być jednostką twórczą, czyli człowiekiem i staje się jedynie maszyną. Po zakończeniu szkoły są jeszcze studia, gdzie „zabawa” jest kontynuowana i po studiach pojawia się „żołnierz”, który potrafi tylko wykonywać polecenia. Oczywiście taki żołnierz jest przekonany, że jest jednostką niezależną… Tylko czemu w takim razie sens większości sprowadza się do samonapędzającej spirali konsumpcji. Po prostu chce się coraz więcej kupować, kupować i jeszcze raz kupować. Do tego jeszcze wrócę.Jak już powiedziałem, obecnie jest taki standard tworzenia żołnierzy, ludzi, którzy w zachowaniu, myśleniu i działaniu zachowują się jak klony. Albert Einstein kiedyś powiedział: „Każdy jest geniuszem, ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia„.Pewnie każdy z nas na lekcjach historii czytał, że niewolnictwo skończyło się tysiące czy setki lat temu. Czy tak naprawdę się stało? W języku polskim sens słowa „niewolnictwo” to brak woli. Jak myślisz, czy obecny system edukacji dostarcza do świadomości ważność woli?Nowoczesny system edukacji produkuje idealnych konsumentów. Kraje, tak zwane zachodnie, zrobiły bardzo duży postęp w tym kierunku. Polska próbuje je gonić, tylko pytanie, czy tędy droga?Serdecznie zapraszam. http://biznesmysli.pl/29
4/9/201858 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

BM28: Cyborgi

O czym myślisz kiedy słyszysz słowo cyborg? Brzmi to dość groźnie - jednak, czy my wszyscy nadal jesteśmy normalni? Gdyby zapytać człowieka, który żył 200 czy nawet 100 lat temu, to on z całą pewnością powiedziałby, że my wszyscy jesteśmy cyborgami :) Sama definicja słowa “cyborg” jest dość rozmyta i ma wiele tłumaczeń.Spróbujmy dzisiaj chociaż w niewielkim stopniu dotknąć tematu cyborgów i wyjaśnić o co w tym chodzi. Dzisiejszym gościem jest Ula Skiepko, która jest bardzo aktywną osobą. Ostatnio wspólnie zorganizowaliśmy wydarzenie, widziałem, że czytała też książkę. Zapytałem o czym ona była - odpowiedź: o biopolityce. Nasza rozmowa była dość krótka, ale inspirująca - już wtedy wiedziałem, że chcę ją zaprosić, ponieważ ma wiele do powiedzenia w tym temacie.http://biznesmysli.pl/28
3/26/201856 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

BM27: Autonomiczne samochody

Dzisiejszym tematem są samochody autonomiczne. To jest jedna z najbardziej widocznych gałęzi jeśli chodzi o zmiany w przyszłości. Gościem jest Karol Majek - jeden z najlepszych znanych mi specjalistów w tym zakresie w Polsce. Co bardzo mnie cieszy jest on praktykiem.Poruszyliśmy wiele tematów, zaczynając od tego czy nasze dzieci będą potrzebować prawo jazdy i kończąc na bardziej śmiesznych, ale jednak kreatywnych tematach - np. rozmawiając o autonomicznych trampkach.Karol przygotował dla Ciebie prezent - “Samochody autonomiczne”, ale o tym więcej będzie na końcu. Wtedy powiem też trochę o pierwszej rocznicy BiznesMyśli.http://biznesmysli.pl/27
3/12/201852 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

BM26: Scoring, systemy rekomendacyjne po analizę listów Warren'a Buffet'a

Dzisiejszym gościem jest Mateusz Grzyb, który pracuje jako Data Scientist w ITImagination.Poruszyliśmy kilka wątków. Pierwszy to scoring w branże finansowej. Mateusz podzielił się swoją doświadczeniem jak wraz z zespołem dobierają algorytmy. W skrócie chodziło o trzy rzeczy: interpretowalność, dokładność i stabilność algorytmów. Omówił dla przykładu zalety i wady drzew decyzyjnych czy regresji liniowej w tym zagadnieniu.Następny poruszyliśmy temat systemów rekomendacyjnych, gdzie Mateusz wyjaśnił jakie są dostępne rozwiązania. Również omówił wady i zalety poszczególnych rozwiązań.Mateusz prowadzi blog, gdzie można znaleźć ciekawe artykuły związane z analizą danych. Omówiliśmy dwa, jeden związany z bokserem Ali a drugi na temat inwestycyjny i analizie listów Warrena Buffeta.Aha... i również jest prezent. Chcesz go dostać? Zapisz się na newsletter.Zapraszam do wysłchuania.http://biznesmysli.pl/26
2/26/201858 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

BM25: Data Driven Organisation

Gościem odcinka jest Wojtek Ptak - CTO w FreshMail. Wojtek podzielił się swoim doświadczeniem, który zbiera przez dłuższy czas. Dlatego przygotuj się na dużą dawkę wiedzę. W tym odcinku, między innymi dowiesz się, o co chodzi z data driven organization. Dlaczego jest tak ważna kultura w zespole i jak zmierzyć gdzie jesteś. Uważam, że jeśli jesteś, na stanowisku kierowniczym to musisz przesłuchać ten odcinek. Również ten odcinek może być inspirujący dla osób, które pracują w zespole i czują, że to musi działać inaczej. Znajdziesz konkretne wskazówki, również informację do lektury, z której można wyciągnąć więcej.
2/12/20181 hour, 16 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

BM24: Jak stosować używać uczenie maszynowe w praktyce?

Świat zmienia się szybciej niż myślisz, to już chyba wiesz…. Ale zmiany z definicji potrzebują kogoś, jak na razie jeszcze cały czas chodzi o ludzi, kto będzie je realizował. Przez to, że świat tak dynamicznie pędzi do przodu są dość duże braki chociażby w takich obszarach jak sztuczna inteligencja (w szczególności uczenie maszynowe).Sytuacja jest czasem paradoksalna, kiedy firmy oferują gigantyczne kwoty dla specjalistów, żeby zaprosić ich do swojego zespołu. Oczywiscie, fajnie jest kiedy Twoja firma to Google czy Microsoft, gdzie roczny zysk wynosi blisko 100 miliardów dolarów. Natomiast, jak sobie radzić w sytuacji, kiedy Twoja firma jest w Polsce i jej obroty są mniejsze o 3 lub nawet 5 zer? :)Również z drugiej strony, jeśli jesteś ambitnym człowiekiem, który chce wejść w temat uczenia maszynowego, ale jest to zbyt trudne. Być może już nawet były pierwsze próby, tylko po nich pojawiła się wiedza teoretyczna, brakowało zrozumienia jak ją wykorzystać i teraz czujesz się zagubiony.Mam dobrą wiadomość dla Ciebie...http://biznesmysli.pl/24
1/29/20181 hour, 8 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

BM23: Czy Chiny stają się nowym centrum świata?

Kiedy słyszysz słowo ”Chiny”, to o czym myślisz? Prawdopodobnie, o chińskich tanich produktach, które zalewają rynki i widzisz ten słynny napis “made in China”. Pewnie przychodzi Ci do głowy myśl, że Chiny to królestwo podróbek. Zwykle, na tym kończy się wiedza przeciętnego obywatela, tak zwanych, krajów zachodnich, np. Europy czy Stanów Zjednoczonych.Celem tego odcinka jest pokazanie, że żyjemy w czasach kiedy wiele rzeczy zmienia się i raczej będziemy świadkami przesunięcia centrum bogactwa, przynajmniej materialnego, ze Stanów Zjednoczonych do Chin. Mało tego, zmienia się sposób działania Chin, wcześniej było to przede wszystkim kopiowanie innych, teraz jest to już tworzenie i promowanie trendów, również w tematach związanych ze sztuczną inteligencją.Czy jest to możliwe? Poświęćmy trochę czasu, żeby lepiej zrozumieć kontekst. Zacznijmy, oczywiście, od “pieniążków” :). Jak się mówi: “kto płaci, ten zamawia muzykę”.http://biznesmysli.pl/23
1/15/201857 minutes
Episode Artwork

BM22: Sztuczna inteligencja w przemyśle

Dzisiejszym gościem jest Teresa Kurek, która pracuje w Transition Technologies i miała możliwość budować model do optymalizacji... (uwaga!) pracy młyna węglowego. Zapraszam do wysłuchania tego odcinka, dowiesz się więcej o problemie, jak i rozwiązaniu, nad którym pracowała Teresa wraz ze swoim zespołem.Ciekawy jestem, jak przemysł zmieni się za jakieś 5-10 lat. Opór do zmian, zwykle istnieje w głowach osób, które kierują - czyli kadra kierownicza. To są ludzie, już w starszym wieku, które naturalnie są bardzo konserwatywne. Akurat, w większości przypadków, to dobrze, no bo jak “szalony nastolatek” zacznie sterować ciężkim przemyślem, to nic ciekawego z tego nie wyniknie. Z drugiej strony, ciężko już jest ignorować ML. Myślę, że największą motywacją do zmian - jak to często bywa - jest konkurencja. Tylko po co czekać kolejne 5-10 lat i potem próbować nadrobić to, co być może będzie trudne do nadrobienia? Co o tym sądzisz?
12/25/201750 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

BM21: Sztuczna inteligencja i etyka, ludzi i roboty... rozmowa z Greg Albrecht

Greg Albrecht jest naszym dzisiejszym gościem. Jest to człowiek, z jednej strony dość mocno powiązany z biznesem (jest inwestorem), ale również ze światem technologicznym. Jest on partnerem funduszu inwestycyjnego, który specjalizuje się na projektach związanych z danymi (ich analizą, przetwarzaniem, wyciąganiem wniosków itd). Natomiast z drugiej strony, jest człowiekiem nieco innym od ludzi, których spotyka się na co dzień. Poruszyliśmy wiele ciekawych i ważnych tematów, czy obecne zachownie człowieka, nie jest przypadkiem "chorobą" dla ziemie albo czy sztuczna intelingencja zrobi nas bardziej szczęśliwymi ludźmi?Zapraszam do wysłuchania.http://biznesmysli.pl/21
12/11/201758 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

BM20: Sztuczna inteligencja coraz sprawniej zarządza dźwiękiem

Paweł Cyrta zajmuje się uczeniem maszynowym już kawał czasu. Ale ciekawostka jest taka, że zajmuje się głównie dźwiękiem i tematami powiązanymi, takimi jak synteza mowy lub brand sound design. Między innymi, rozmawialiśmy o sieci neuronowej WaveNet, co ciekawe w międzyczasie wyszła nowa wersja sieci, która jest jeszcze bardziej sprawna. Jak szybko ten świat rozwija się. Zapraszam do wysłuchania.http://biznesmysli.pl/20
11/27/20171 hour, 26 seconds
Episode Artwork

BM19: Czy sztuczna inteligencja ma intuicję?

Dzisiejszym gościem jest Łukasz Kuncewicz. Rozmowiamy na różne tematy, między innymi czy sztuczna inteligencja ma intuicję? Również dotykamy tematu co będzie w najbliższej przyszłości, czy da się powstrzymać rozwój i jak to zmienia się w czasie?Próbowaliśmy odczarować mity i uczeniu maszynowym. Również poruszliśmy temat, jak sobie radzić z tak zwanymi czarnymi pudłami, czyli brakiem interprtacji w modelach. Komputer mówi jak trzeba zrobić, i często może mieć racje, ale my nie jesteśmy w stanie zrozumieć w jaki sposób ta decyzja została podjęta.Zapaszam do wysłuchania.http://biznesmysli.pl/19
11/13/20171 hour, 4 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

BM18: Justyna Janicka i Rzeczywistość Wirtualna

Rzeczywistość wirtualna czy rozszerzona jest kolejnym tematem, który staje się coraz bardziej zauważalny. Już teraz wiadomo, że nasze życie w bliskiej przyszłości będzie związane w ten czy inny sposób z tą rzeczywistością. Już od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie nagranie odcinka o rzeczywistości wirtualnej, również dostałem taką prośbę, więc w tym materiale udało się to zrealizować.Justyna Janicka jest ze start-upu 1000 realities, który ma bardzo duże ambicje :) Podczas naszej rozmowy poznasz odpowiedzi na pytania: czym jest VR/AR? Czego mamy się spodziewać w najbliższym czasie? Jakie to ma korzyści dla biznesu już teraz? Jak wygląda procedura wdrożenia i jakie są koszty? Poruszymy także wiele innych tematów. Co więcej, Justyna przygotowała dla Ciebie prezent, dowiesz się o tym jak można go dostać na samym końcu.http://biznesmysli.pl/18
10/30/201754 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

BM17: Anna Wróblewska o łączeniu światów: biznes, programowanie i nauka

Dzisiejszym gościem jest Anna Wróblewska, która próbuje łączyć trzy światy: biznes, programowanie i naukę. Pracuje ona na Politechnice Warszawskiej, a także od ponad 3 lat jest ekspertem analizy danych (data scientist) w firmie Allegro. Co więcej, jest autorką ponad 35 publikacji w polskich i międzynarodowych czasopismach.Zapraszam do wysłuchania.http://biznesmysli.pl/17
10/16/201757 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

BM16: 10 praktycznych porad jak uczenie maszynowe może usprawnić Twój biznes

Każdy przedsiębiorca bardzo się cieszy, kiedy działalność firmy zaczyna nabierać tempa. Ale czy to naprawdę jest miernikiem sukcesu? A może jednak w naszych czasach to porażka, która tylko potrzebuje czasu, aby się ujawnić. Byłem lojalnym klientem firmy, która, można powiedzieć, jest liderem w swojej branży, ale jednak mnie zawiodła. Co takiego mogło się wydarzyć, że jeden przypadek zrujnował budowane przez kilka lat zaufanie?Jak machine learning, czyli uczenie maszynowe mogłoby uratować tę sytuację. Dzisiaj opowiem o tym, jak uczenie maszynowe może pomóc Ci w jak najlepszy sposób dostarczać bardziej wartościowe produkty lub usługi, a przede wszystkim jak może ono wspomóc twoją pracę, gdy biznes się rozrasta.Na koniec mam prośbę. Proszę poleć ten artykuł co najmniej jednej osobie, dla której będzie on równie wartościowy. Będę za to bardzo wdzięczny, myślę, że podobnie poczuje się osoba, które go polecisz. Dla Ciebie to tylko chwila, a być może komuś pomożesz. Jak często możemy komuś pomóc w tak łatwy sposób?http://biznesmysli.pl/16
10/2/201751 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

BM15: Google wants to democratize AI

This episode is an experiment. First of all the whole episode will be in English. But that’s not all. Today will be two guests instead of one. They both are working at Google, but they do different things.Ido Green is focusing on sharing experience how to start use Google Home (and related topics, like Google Assistant).Sara Robinson shares her experience about using Google Cloud, she is focusing on big data and machine learning stuff.http://biznesmysli.pl/google-wants-democratize-ai
9/25/201752 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

BM14: Norbert Biedrzycki o Smart City, Shared Economy, Blockchain...

Norbert Biedrzycki jest w branży IT od mniej więcej 20 lat. Zajmuje się prowadzeniem projektów, przedsięwzięć, start-upów, inwestycji oraz zarządzaniem spółkami. Przez ostatnie kilkanaście lat zarządzałem różnymi, dużymi spółkami IT w Polsce i za granicą. Takie firmy jak Atos w Polsce, przedtem ABC Data, Sygnity, McKinsey, Oracle.Poruszyliśmy wiele ciekawych tematów, takie jak, inteligentne miasta (smart city), blockchain czy ekonomia dzielona (shared economy).Również dotknęliśmy tematu przyszłości zawodów. Trener sztucznych inteligencji to zawód przyszłości. Zawody, które znikają to, tak jak powiedziałem, prawnicy, kierowcy, długofalowo księgowi, itp. Zawody, które wymagają powtarzalnych czynności, które są jasno zdefiniowane, na pewno będą przez maszyny przejmowane. Zawody, które wymagają kreatywności, spojrzenia inaczej na dany temat, empatii na pewno będą się rozwijać. Trend jest taki, że ludzie, którzy obsługują innych w skomplikowanych tematach, na pewno będą niezbędni chociażby z powody inteligencji emocjonalnej.http://biznesmysli.pl/norbert-biedrzycki-o-smart-city-shared-economy-blockchain
9/11/201752 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

BM13: Naukowiec Computer Vision z DeepMind - Mateusz Malinowski

Gościem dzisiejszego odcinku jest naukowiec z DeepMind - Mateusz Malinowski. Który międy innymi kilka lat temu zdefiniował Visual Turing Test, który nabiera coraz większą popularność i ważność.DeepMind z rozwiazaniem AlphaGo naprawdę zrobiło ogromne wrażenie i już wydaje się, że sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej mocniejsza. A w tym czasie nadal są problemy które dla sztucznej inteligencji są bardzo trudne. Między innymi znane jako paradoks Moraveca. Jak mówił jeszcze Marvin Minsky - „Generalnie, najmniej jesteśmy świadomi tych rzeczy, które nasze umysły robią najlepiej.” i dodaje „Jesteśmy bardziej świadomi prostych procesów, które nie działają dobrze, niż złożonych procesów, które działają bezbłędnie.”No właśnie i taki jeden z przykładów, gdzie sztuczna inteligencja wygląda albo wyglądała bardzo słabo to rozumienie relacji. Prosty przykład. Jest stół gdzie stoi szklanka wody, kubek i talerz. Każdy z nich ma położenie, materiał z którego zbudowany i kształ.Załóżmy talerz stoi za kubkiem. Jeżeli zapytam dziecko które ma kilka lat lub mniej: “Co jest za kubkiem?”. Odpowie będzie - . talerz. Dla nas to zadanie brzmi absurdalnie proste, ale jest bardzo trudne dla maszyny. Rozumienie, takich rzeczy przez maszyny jest koniecznie dla zbudowanie mocnej sztucznej inteligencji i dlatego między innymi DeepMind pracuję nad tym. Mateusz, to jeden z naukowców który pracuje nad tym problem. Zapytałem go czy nadal to jest wyzwaniem i jakie są postępy. Mateusz powiedział:"Można powiedzieć, że było wyzwaniem. W celu takiego relacyjnego wnioskowania przez maszyny, stworzyliśmy moduł, który nazwaliśmy Relation Networks. Jest to sieć neuronowa, która rozważa dwa obiekty na obrazie, porównuje te obiekty ze sobą za pomocą kilku warstwowej sieci neuronowej, a następnie agreguje wszystkie te reprezentacje takich par w celu stworzenia jednej reprezentacji globalnej całego obrazu. Za pomocą tak zbudowanej sieci neuronowej otrzymaliśmy wyniki, które są w zasadzie lepsze niż ludzkie odpowiedzi..."Więcej o tym i innych tematach dowiesz się w naszej rozmowie.http://biznesmysli.pl/13
8/28/201756 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

BM12: Sztuczna inteligencja w Stanford

Dzisiejszym gościem jest Łukasz Kidziński. Który przez dłuższy czas mieszka za granicą, teraz mieszka w Dolinie Krzemowej. To jest człowiek, który rozwija swoją pasję - machine learning. Teraz jest w Stanford gdzie robi bardzo ciekawy projekt. Jest pozytywnym człowiekiem i ma super podejście do życia. Łukasz mówi: “Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, więc dobrze wybierać rzeczy, które dalej będą dla nas wartościowymi. Mamy ogromną liczbę możliwości, to warto podejmować dobre wybory.”Łukasz opowiadał o tym jaka jest różnica życia w Polsce i Dolinie Krzemowej. Poruszyliśmy również tematy etyczne i bezpieczeństwa. Bardzo fajnie to Łukasz ujął: “... strach przed sztuczną inteligencją może faktycznie wpłynąć na jej rozwój. Mogą pojawić się ustawy, które zupełnie nie mają sensu, więc jest pewne ryzyko na tym poziomie. Ale szczerze, zamiast bać się sztucznej inteligencji, lepiej bać się ludzkiej głupoty.“Dowiesz się więcej na czym polega różnica w myśleniu w Polsce i Dolinie Krzemowej. Dlaczego akurat tam powstaje tyle ciekawych projektach. Jak to wpływa na uczenie maszynowe i inne tematy. Zapraszam.
8/14/201751 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

BM11: Sztuczna inteligencja i bankowość

Według KPMG 45% a może nawet i 75% prac w finansowym sektorze będzie wykonywane przez roboty w najbliższe 15 lat. Mówiąc bardziej precyzyjnie, przez tak zwany Robotic Process Automation (RPA). Dzisiaj o tym, ale nie tylko będzie mowa.Gościem podcastu jest Ernest Wagner, który od 2004 stworzył kilka firm: agencję interaktywną, software house, technologiczny dom doradczy i kilka startupów w modelu SaaS. W 2015 roku stworzył zespół, który uruchomił bank mobile-first o nazwie Loot.io oceniony jako jeden z najgorętszych startupów w UK. Zarządza projektami IT od ponad 16 lat. Od 2014 roku doradza klientom w tematach związanych z danymi i sztuczną inteligencją. Od początku 2017 roku odpowiada za sztuczną inteligencję w ING Banku Śląskim.Ernest posiada doświadczenie na skrzyżowaniu kilku dziedzin: sztuczna inteligencja, finanse, startupy. Dlatego ta rozmowa czasem była trochę o innych, ale bardzo ciekawych tematach. Na przykład Ernest mówi:“Bąbel na rynku startupowym niewątpliwie istnieje, może podobny do tego, jak w latach 90-tych, nawet większy, bo jest dużo więcej pieniędzy w tym rynku technologicznym teraz. Wielu mądrych inwestorów, moim zdaniem i których szanuję, przewiduje krach w tym sektorze w najbliższym czasie.”Również na samym końcu dowiesz się jak dostać bezpłatną godzinną konsultację ze mną.Już nie przedłużam i zapraszam do wysłuchania.
7/31/201755 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

BM10: Aleksandra Przegalińska z MIT o sztucznej inteligencji

Aleksandra Przegalińska jest doktorem filozofii, a teraz prowadzi badania w MIT. Żyjemy w bardzo ciekawych czasach, cytując Olę: "Myślę że jesteśmy na etapie wykuwania jakiegoś nowego paradygmatu, jeżeli o to chodzi, bo rzeczywiście doszliśmy do ściany".Poznasz również opinie Oli na temat, czy Test Turinga już jest zaliczony, czym jest dolina niesamowitości i jak wyglądają najnowsze tematy w tym obszarze. Również o tym, co to jest microtargeting, co potencjalnie pomogło Donaldowi Trumpowi, prezydentowi Stanów Zjednoczonych, wygrać wybory. Zapraszam wysłuchania...
7/17/201750 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

BM9: Filip Stachura, CEO Appsilon Data Science, o sztucznej inteligencji

Filip Stachura to młody, utalentowany i otwarty na wyzwania człowiek. Niestety (albo stety) zwykle tacy ludzie wyjeżdżają z kraju. Filip też przez jakiś czas pracował w Kalifornii. Ale jednak wrócił do Polski i postanowił tu w Polsce zająć się tematami związanymi z analizą danych. Filip ma bardzo ambitne plany o tym i więcej dowiesz się w tym odcinku. Zapraszam!
7/3/201746 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

BM8: Sztuczna inteligencja i IBM – rozmowa z Piotrem Pietrzakiem – CTO w IBM

Piotr Pietrzak który jest CTO w IBM zgodził się podzielić się swoim doświadczeniem. Dowiesz się więcej o słynnej grze kiedy maszyna wygrały w szachy Garry Kasparov'ego, o zwycięstwu Watson w grze Jeopardy i wele innych tematów. Gorąco zapraszam.
6/19/201752 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

BM7: Rozmowa z Barbarą Fusińską – Data Solution Architect w Microsoft

Dosłownie dwa tygodnie temu skończyła się konferencja Google I/O. To coroczne technologiczne wydarzenie, gdzie Google chwali się swoimi wynalazkami, po raz pierwszy odbyła się w roku 2008. W tym roku właściwie nie było żadnych wynalazków... W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że Google przemyśla "wszystkie" swoje produkty w kontekście AI first. Wzór jest bardzo prosty, bierzesz dowolny produkt dodajesz AI i dostajesz wow :).Dzisiaj gościem jest Barbara Fusińska, która jest Data Solution Architect w Microsoft.Więcej znajdziesz na stronie - http://biznesmysli.pl/sztuczna-inteligencja-microsoft/
6/5/201749 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

BM6: Sztuczna inteligencja w księgowości

Software is eating the world, czyli po polsku oprogramowanie zjada świat. To słynny artykuł napisany przez Marca Andreessena. Dosłownie tydzień temu na konferencji CEO Nvidia powiedział „Software Is Eating the World, but AI Is Going to Eat Software”, czyli „oprogramowanie zjada świat, ale sztuczna inteligencja zamierza zjeść oprogramowania”.AI ma ogromny wpływ na nasze życie już teraz. Świat zmienia się szybciej niż myślisz, pozwolę sobie użyć tej frazy jeszcze raz. Dzisiaj porozmawiamy o temacie, który raczej znają wszystkie biznesy (niezależnie od branży czy wielkości). To jest temat księgowości, a w szczególności faktur.Notatki są dostępne na http://biznesmysli.pl/6.Zapraszam!
5/22/201734 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

BM5: Inteligentny asystent sprzedaży

Inteligentny asystent to bardzo gorący temat. Tym zajmują się również duzi gracze. Podam Ci kilka przykładów. Amazon stworzył Echo oraz dosłownie kilka tygodnie temu dodali nową funkcję Echo Look który pomoże ubierać się. Google ma Home, Apple ma Siri, Microsoft ma Cortanę, Facebook ma M itd.Dzisiaj rozmowa będzie o Edwardzie, który jest tworzony przez firmę 2040. Tomek Wesołowski jest CEO tej firmy i zgodził się podzielić się swoim doświadczeniem. Zapraszam!
5/8/201741 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

BM4: Sztuczna inteligencja w biznesie

Sztuczna inteligencja w biznesie to alchemia 2.0. AI zajmuję pozycję numer jeden w liście trendów na rok 2017 według Gartner. Co ciekawe, kolejne pozycję również są związane ze sztuczną inteligencją np. inteligentne aplikacje, inteligentne rzeczy, rozszerzona rzeczywistość itd. Sztuczna inteligencja w biznesie ma coraz większy wpływ. Firmy które nie wykorzystują uczenia maszynowego już przegrywają swojej konkurencji, a w najbliższych latach przegrają z konkurencją w większości przypadków.Mówi się, że większość (lub już nawet wszystkie) firmy z listy Fortune 500 już używa uczenia maszynowego i właśnie dzięki temu są na tej liście. Ilość firm który używają uczenia maszynowego rosną wykładniczo. Są takie frazy jak Web First lub Mobile First (teraz jest bardzo popularne) ale zaczyna się kolejny AI First (czyli pierwsza firma w tej branży która zaczęła używać sztuczną inteligencję).Gorąco zapraszam.Vladimir
4/18/201749 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

BM3: Sztuczna inteligencja i ekonomika

Czy wiesz, że nadchodzi do nas czwarta rewolucja przemysłowa? Czego masz się spodziewać, jak to wpłynie na Twoje życie i co możesz zrobić, żeby było dobrze?Możliwe scenariusze:1) Kapitalizm 2.0 - ludzkość zniknie2) Raj na Ziemi - ludzkość raczej zniknie3) Superczłowiek- zbawienie i szczęście dla wszystkichZapraszam do wysłuchania i proszę podziel się swoją opinią. Dziękuję Ci bardzo.Vladimir
3/27/201751 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

BM2: Wprowadzenie do sztucznej inteligencji

Czemu teoria o sztucznej inteligencji już była w latach 50-ych ubiegłego stulecia, a dopiero teraz to zaczęła nabierać obroty. O tym będzie rozmowa dzisiaj…Czy wiesz że już może za 35 lat komputer może być znacznie mądrzejszy niż najmądrzejszy człowiek na Ziemię? Czy to jest pytanie z fantastyki naukowej? Jeszcze 10 lat temu, odpowiedź była zdecydowanie tak… a teraz, wygląda coraz bardziej realistyczne.
3/14/201724 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

BM1: Zaczynamy!

To jest pierwszy odcinek Biznes Myśli... Dowiesz dla kogo jest ten podcast produkowany. Trochę o mnie i moim doświadczeniu oraz mojej motywacji. Zapraszam!
3/14/201718 minutes, 10 seconds