Winamp Logo
Bieganie.pl Cover
Bieganie.pl Profile

Bieganie.pl

Polish, Sports, 76 seasons, 249 episodes, 3 days, 23 hours, 30 minutes
About
Cześć! Bieganie.pl to największy polski portal tworzony przez biegaczy. Do wspólnych rozmów zapraszamy ciekawych i inspirujących ludzi z biegowego świata. Z nami pobiegniesz dalej i szybciej niż kiedykolwiek, gdziekolwiek teraz trenujesz.
Episode Artwork

Czy biegacze powinni się rozciągać? Piotr Rostkowski - Bieganie.pl

W nowej serii podcastów podnosimy merytorykę na nowy poziom. Rozmawiamy z jednym z najlepszych Trenerów w Europie o najważniejszych składnikach treningu. Piotr Rostkowski pochodzi z województwa podlaskiego, a w swojej karierz wspiął się na szczyt jako zawodnik, ale również i Trener. Sam doprowadził się do popełnienia rekordu Polski na 1500m, a w ostatnich latach tą ścieżką poprowadził Marcina Lewandowskiego. Trenował z nim również Adam Kszczot oraz Angelika Cichocka. Fundamentalne pytania w tej serii podcastów to: - Jak nie dopuścić do przetrenowania? Już dostępny: https://youtu.be/vZrnE9AHJ4s - Czy Biegacze powinni się rozciągać? - Ile i jak biegać? Jakość czy objętość kilometrów? - Żelazne zasady treningu tempowego? Spis treści: 00:00 Wstęp 00:55 Czy Biegacze rozciągają się ? 02:28 Ile i kiedy powinniśmy się rozciągać? 03:47 Jak łączyć rozciąganie z treningiem? 06:19 Rozciąganie statyczne i dynamiczne, jak stosować? 08:45 Z jaki mięśniami biegacze mają zazwyczaj problem? 10:30 W czym pomaga rozciąganie? 14:15 Test na rozciągnięcie? 15:05 Rozciągać bolesne miejsce? 18:06 Czy rozciąganie powinno być bolesne? 20:30 Czy za duży zakres ruchu przeszkadza? 21:50 Wady rozciągania 24:01 Czy rozciąganie może powodować kontuzję? 30:01 Czy dzięki treningowi będę biegać bez kontuzji i szybciej? 32:47 Podsumowanie
5/17/202433 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Czego nauczył mnie maraton? Henryk Szost, Asia Jóźwik, Ola Guzik | Podcast Bieganie.pl

Podcast inny niż wszystkie! Przy okazji 50. Ampanel Maratonu Dębno postanowiliśmy wyjść ze studia i nagrać dla Was rozmowę w pięknych okolicznościach przyrody.  Możecie w tle usłyszeć świerkające ptaki, szum wiatru, śmiech oraz zabawę dzieci, zatem pełen eksperience!  Jest to rozmowa trójki naszych maratończyków: Henryka Szosta, Asi Józwik oraz Oli Guzik. Każdy z nich ma zupełnie inne doświadczenie, staż treningowy oraz przede wszystkim cel na przyszłość.  Asia i Ola 3 tygodnie temu przebiegły maraton w Londynie. Na łamach naszego portalu mogliście przez 3 miesiące śledzić ich poczynania, a następnie sam start. Wróciły do domu z fantastycznymi wynikami, które mocno zaskoczyły nas wszystkich.  Opowiedzą o tym, jak przebiega regeneracja ich organizmów po przebiegnięciu takiego dystansu w czasie poniżej 3h oraz jakie mają cele na kolejne starty. Henryk zaś ma w swoim dorobku niezliczoną ilość przebiegniętych maratonów, co oznacza, że jest swego rodzaju „kopalnią wiedzy”. Postanowił zakończyć swoją karierę zawodniczą w miejscu, gdzie pierwszy raz wystartował na swoim koronnym dystansie. Tym miejscem jest oczywiście Dębno. Opowie o tym, czym dla niego jest sam maraton oraz czego dzięki niemu się nauczył. Po tylu latach trenowania daży ten dystans ogromnym szacunkiem i jak mówi „raz jest jego przyjacielem, a raz wrogiem”. Chce pożegnać się w stylu, w jakim przystało na maratończyka, choć nie narzuca na siebie presji.  Posłuchacie o tym, jak wyglądały jego początki z maratonem, co najmilej wspomina, czym się teraz zajmuje. Nie zabraknie również wskazówek dla początkującego maratończyka odnośnie treningu, motywacji oraz doboru butów, ponieważ nasz rekordzista Polski w maratonie jest w tym ekspertem.  Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej ciekawej i inspirującej rozmowy!
5/14/202450 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Złapałam zajawkę na bieganie! Agata Sacewicz | Podcast Bieganie.pl Women

Agata Sacewicz jest aktorką, influencerką i od niedawna również… biegaczką.  Na swoich profilach dzieli się swoim barwnym i intensywnym życiem w którym dużo podróżuje i doświadcza. Pomimo profesji, jaką się zajmuje, zdradza, że ma ogromny lęk przed… wywiadami.  Okazuje się, że codzienna praca z kamerą, nauka i odgrywanie roli stała się dla niej bezpieczną bańką, z której jednak postanowiła uciec i tym samym postawić sobie wiele wyzwań. Jednym z tych wyzwań jest również ta szczera rozmowa z Asią Jóźwik i Kasią Zawistowską. Mniej więcej 2 lata temu jej życie zmieniło się o 180 stopni. Wszystkie plany legły w gruzach. Postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i jak mówi „zacząć przeżywać życie i czerpać z niego jak najwięcej”.  Na jej profilach znajdziemy dużo materiałów z podróży po całym świecie oraz z wielu ciekawych, sportowych wyzwań. Inspiruje swoich odbiorców i swoim działami pokazuje, że warto spełniać marzenia, stawiać sobie cele i je realizować. Jej przygoda z bieganiem trwa od kilku miesięcy, a już ma na swoim koncie start w półmaratonie warszawskim oraz Wings for Life World Run w Poznaniu.  Z rozmowy dowiecie się m.in.: Kiedy w jej życiu doszło do mocnych zmian i jak na nią wpłynęły? Co daje jej bieganie? Jak wyglądały jej sportowe wyzwania? Jakie ma plany podróżnicze? Jak realizuje swoje cele mając psa? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej bardzo miłej i inspirującej rozmowy. 
5/7/202456 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Wpadłam w triathlon - Martyna Lewandowska | Podcast Bieganie.pl

Martyna Lewandowska to zawodniczka, która łączy triathlon, bieganie, pracę w korporacji i dodatkowo zajmuje się własnym biznesem. Na Instagramie możecie kojarzyć ją jako Dream Of Tomorrow. Martyna wywodzi się z czysto amatorskiego sportu i doszła do wyniku m.in. 2:58 w maratonie. Z naszej rozmowy dowiecie się jaką drogę przeszła, jak trenuje i jak łączy sport z pracą.  Z odcinka dowiesz się m.in.: Jak rozpoczęła się sportowa przygoda Martyny; W jaki sposób trenuje w trakcie przygotowań; maratońskich i triathlonowych Jak wyglądały starty i czego się nauczyła; Ile trzeba jeść startując w triathlonie; Czy sport jest ważniejszy niż praca; Jak rozwinąć własny biznes sportowy i czy warto. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy! Rozmowę prowadzi Bartek Fałkowski .
5/3/20241 hour, 4 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Świat hormonów vs. sport - dr n. med. Katarzyna Skórzewska | Podcast Bieganie.pl Women

W tym odcinku podcastu Bieganie.pl Women rozmawiamy z ginekologiem, endokrynologiem, panią dr n. med. Katarzyną Skórzewską. Rozmowa nabrała delikatny charakter konsultacji pacjenta z lekarzem. Nasze prowadzące, Kasia Zawistowska oraz Asia Józwik, postanowiły omówić najczęściej występujące zaburzenia hormonalne w naszym społeczeństwie oraz dowiedzieć się, jaki mają wpływ na uprawianie sportu. Świat hormonów rządzi naszym życiem, a więc co zrobić, aby rządziły prawidłowo? Z rozmowy dowiesz się m.in.: - Jaki sport uprawiać, aby zmniejszyć kortyzol? - Jak postępować z Hashimoto? - Jaki gruczołem jest tarczyca i jakie zaburzenia są z nią związane? - Czym charakteryzuje się nadczynność oraz niedoczynność tarczycy? - Kiedy powinniśmy robić badania? - Dlaczego coraz częściej pojawiają się nowotwory tarczycy? - Czym jest PCOS, jakie są jego przyczyny oraz jakie niesie za sobą skutki?  - Jak zmiana cywilizacyjna wpływa na organizm człowieka? - Czym jest triada atletek i jak w nią nie wpaść uprawiając sport? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
4/30/20241 hour, 1 minute, 29 seconds
Episode Artwork

Rynek biegowy wrócił do normy! Piotr Jakóbik | Podcast Bieganie.pl

Piotr Jakóbik to Rzecznik Prasowy PKO Gdynia Półmaratonu, który wraca po kilku latach przerwy na biegową mapę Polski. W naszej rozmowie przybliżymy kulisy organizacji imprez sportowych, obraz tego rynku w Polsce i jego perspektywy. Przy okazji powrotu największej, trójmiejskiej imprezy biegowej nie mogło zabraknąć pytań związanych z trudną przeszłością w czasach pandemii, gdzie organizatorzy musili podejmować ciężkie decyzje. W naszym podkaście usłyszysz o m.in.: spojrzeniu z perspektywy czasu na decyzje związane z organizowaniem Mistrzostw Świata w Gdyni; Stanie polskiego rynku imprez biegowych; Kwotach jakie wiążą się z przeprowadzeniem wydarzenia jakim jest PKO Gdynia Półmaraton; Procesie organizacji biegów; Porównaniu zagranicznych i polskich wydarzeń biegowych; Nowościach jakie czekają na uczestników PKO Gdynia Półmaratonu. Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski. Partnerem odcinka jest Sport Evolution, organizator PKO Gdynia Półmaratonu.
4/26/20241 hour, 18 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Jak wygrałam Wings For Life World Run? Katarzyna Szkoda | Podcast Bieganie.pl Women

W tym odcinku podcastu Bieganie.pl Women rozmawiamy z globalną zwyciężczynią Wings For Life World Run z 2023 roku - Katarzyną Szkodą. Kapitan Wąs dogonił naszą rozmówczynię dopiero na 55 kilometrze! Kasia wspomina ten moment ze wzruszeniem na twarzy. Chwile, kiedy wszystkie oczy były zwrócone w jej stronę są nie do zapomnienia. Kasia okazuje się być niebywale skromną kobietą. Wychowała się, jak sama twierdzi, „na blokach” w Poznaniu i już jako dzieciak brała udział w różnych zawodach sportowych, np. z okazji dnia dziecka. Systematyczne bieganie pojawiło się stosunkowo późno. Zachęcona i zmotywowana przez swoich znajomych ze studiów postanowiła zapisać się na pierwsze zawody biegowe. Szybko okazało się, że ten sport ma we krwi. Na co dzień pracuje jako specjalistka do spraw ochrony przeciwpożarowej, a po pracy - ambitna i bardzo zdolna biegaczka. W rozmowie z Asią Józwik i Kasią Zawistowską opowiada o tym, jak sport znalazł się w jej życiu, kiedy pojawiło się bieganie, co daje jej uprawianie tego sportu i czym dla niej jest.Ze wzruszeniem wspomina o swoim starcie w WFL World Run w 2023 roku, jak się do niego przygotowywała oraz tłumaczy, dlaczego w tym roku nie powalczy o obronę tytułu. Rozmowa jest bardzo szczera i intymna, ponieważ pojawia się dużo wątków psychologicznych i osobistych przemyśleń Kasi. Jesteśmy przekonani, że wiele dobrego wyciągniecie dla siebie po wysłuchaniu tej rozmowy. Serdecznie zapraszamy!
4/23/20241 hour, 22 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Nie potrafiłam wypowiedzieć zdania "To już koniec!" - Angelika Cichocka | Podcast Bieganie.pl Women

Angelika Cichocka to już niestety była lekkoatletka, ponieważ kilka dni temu oficjalnie ogłosiła pożegnanie z zawodowym sportem. Jest mistrzynią Europy na 1500m z Amsterdamu, wicemistrzynią świata na 800m z Sopotu, wielokrotną mistrzynią Polski na obu dystansach, a przede wszystkim wspaniałą osobowością polskiej lekkiej atletyki. Przez całą swoją karierę biegaczki musiała borykać się z wieloma kontuzjami i chorobami, które nie raz komplikowały jej drogę do osiągnięcia celu.  Zawodniczka SKLA Sopot w rozmowie z Asią Józwik i Kasią Zawistowską opowiada m.in. o trudnych związanych ze zmianą życia, o planach na przyszłość, emocjach związanych ze zdobywaniem medali oraz o tym, jakie grzechy popełniała podczas zgrupowań! Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy oraz podzielenia się z nami waszą opinią!  Jeśli jesteś tu pierwszy raz, koniecznie zaobserwuj po więcej!
4/16/20241 hour, 9 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Jak biega Warszawski Koks? Michał Owczarzak | Podcast Bieganie.pl

OwcaWK wstrząsnął środowiskiem biegowym dzieląc ludzi na zwolenników i przeciwników. Skąd wzięła się tak silna polaryzacja zdań?  Jak zwykle chodzi o osiągnięty wynik sportowy.  Michał Owczarzak dla większości znany jako OwcaWK, zaczynał projekt Warszawskich Koksów zafascynowany luźnym sposobem żywienia rodem ze Stanów Zjednoczonych. Jak sam mówi dla beki zaczęli dzielić się swoim życiem w internecie, nie wiedział jednak jak daleko poniesie ten projekt.  Otworzył kanał youtube w 2012 roku, który urósł do 1,22mln subskrybentów . Tak zwane Warszawskie Koksy nie boją się podejmować kolejnych wyzwań sportowych. Zaczynali od kulturystyki, a dziś trenują do maratonu. Bieganie z taką masą mięśniową nie może być proste, ale daje mnóstwo benefitów. Zastanawiasz się jakich ?  Oto lista niektorych tematów jakie poruszyliśmy: - Czy OwcaWK pobije Adama Kszczota w Maratonie? - Jak pobiec półmaraton w 1:21? - Skąd czerpać wiedzę o bieganiu?  - Jakie suplementy Owca poleca? - Jak zrobić 200mln obrotu z marką Dzik?  - Czy Owca zażywa doping? - Najważniejszy trening w przygotowaniu do półmaratonu? - Gdzie jeszcze wystartuje OwcaWK? - Jakiej techniki biegu używa Owca? - W jakich butach biega? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania podcastu.
4/12/20241 hour, 24 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Jak zakochać się w biegach górskich? - Natalia Tomasiak | Podcast Bieganie.pl Women

Do dzisiejszej rozmowy zaprosiliśmy kobietę, która góry pokochała najmocniej na świecie. To właśnie w nich postanowiła realizować swoje sportowe pasje, które bardzo szybko przerodziły się również w pracę. Natalia Tomasiak jest biegaczką górską, trenerką biegową, która oprócz samego biegania kocha m.in. ski toury i wspinanie. Jest autorką książki  „Babskie góry - kobiecy sposób na trekking, bieganie, skitoury oraz rower”. Nie jest to jedyna jej publikacja, ponieważ jest jeszcze współautorką  przewodnika dla biegaczy “Po polskich górach”, którą napisała razem ze swoim trenerem, Marcinem Świercem.  Ponadto jest szczęśliwą mamą. Należy do grupy sportowej Salomon Team i jednocześnie… pracuje w firmie Salomon. Jak to łączy?  W rozmowie z Kasią Zawistowską oraz Asią Józwik opowiada m.in.:  Kiedy zakochała się w górach? Jak godzi rolę matki z byciem sportowym trikiem? Skąd u niej zamiłowanie do sportów górskich? Jak łączy pracę zawodową z byciem zawodniczką w Salomon Team? Jak rozpoczęła pracę w Amer Sport? Jak po ukończeniu bibliotekoznawstwa trafiła do pracy w sportowej branży? jak rozpocząć bieganie w górach, aby się nie zrazić?  Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej bardzo przyjemnej i ciekawej rozmowy. Jesteśmy przekonani, że jeśli jeszcze wahacie się, czy warto wybrać się na bieg w górach - po wysłuchaniu tego podcastu zostaniecie przekonani i mocno zachęceni do uprawiania tej aktywności fizycznej. 
4/2/20241 hour, 10 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Czego można się uczyć od biegaczy górskich? - Bartłomiej Przedwojewski, Marcin Rzeszótko | Podcast Bieganie.pl

W odcinku z zawodnikami Salomon Team porozmawialiśmy o treningu biegaczy górskich, ich otwartym podejściu do życia i samego treningu. Zastanawialiśmy się co mogą wyciągnąć od górali biegacze startujący na ulicy, czy stadionie. Czy lepsze jest bieganie w górach, czy na ulicy? Sprawdź naszą rozmowę. Z tego odcinka dowiesz się: -   W czym Bartek i Marcin są podobni do znanego, drogiego garnka? - Jak wygląda rozwój biegów górskich w Polsce i na świecie? - Czym różni się młode pokolenie biegaczy, od zawodników, którzy przecierali szlaki? - Czy do biegów górskich naprawdę idą słabsi? - Skąd może płynąć otwarte podejście biegaczy górskich? - Co poza bieganiem robią zawodnicy startujący w górach? - Jak wygląda organizacja wydarzeń w tej dyscyplinie? - Jakie elementy treningowe górali mogą zaadoptować biegacze uliczni? Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski Partnerem odcinka jest Salomon
3/29/20241 hour, 11 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Czy górskie biegi ultra są dla każdego? - Katarzyna Wilk | Podcast Bieganie.pl Women

"Kasia jestem, witam ciepło i z gestem!" Przed Wami rozmowa z wulkanem energii - Katarzyną Wilk, górską biegaczką ultra, członkinią sportowej drużyny Salomon Team. Kasia jest biegaczką, która swoją pasję do tego sportu odkryła dosyć późno, bo po ukończeniu 30 roku życia. Nie przeszkodziło jej to jednak osiągnąć rewelacyjnych wyników i sięgnąć nie raz po wygraną w wielu wysokiej rangi zawodach. W roku 2021 wygrała bieg na 100km podczas Europejskiego Festiwalu Biegowego, wygrywając tym samym 100 tys. zł. W 2022 roku była najszybszą Polką podczas rozgrywanych w Tajlandii Mistrzostw Świata w biegach górskich i trailowych. Jest zawodniczką z bardzo wysoką ambicją i ogromną chęcią startowania w zawodach. Jak sama w rozmowie mówi: "W jednym miesiącu wystartowałam w trzech biegach ultra". Czy to dużo? Duża część jej serca należy do piłki ręcznej, jednak teraz zdecydowanie więcej uwagi poświęca bieganiu. W rozmowie z Kasią Zawistowską i Asią Józwik opowiada m.in.: - Który sport kocha bardziej? - Który sport jest bardziej kontuzjogenny? - Jakich sportów chciałaby spróbować? - Co jest najtrudniejsze w biegach górskich oraz dlaczego warto brać w nich udział? - Jak podchodzi do biegu na 100 km? - Jakie ma plany na nadchodzący sezon? - Ile miała najwięcej startów w roku? - Skąd jej zamiłowanie do mody? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy i podzielenia się z nami Waszą opinią.
3/26/202456 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Jeśli chcę biegać szybko, to muszę trenować mocno - Bartek Falkowski | Podcast Bieganie.pl

Nie poprawiajcie odbiorników. Wszystko jest planowo! Postanowiliśmy przesiąść naszego redaktora na drugi koniec stołu i tym razem to jego wziąć pod włos i zadać mu kilka pytań!  Bartłomiej Falkowski oprócz pracy w szkole, bycia genialnym redaktorem i podcasterem w naszej redakcji, jest przede wszystkim świetnym biegaczem! Poznał sport poprzez grę w piłkę ręczną, jednak jak sam mówi, aby zagrać, trzeba zgromadzić całą drużynę, a z tym czasem bywał problem. Postanowił zająć się sportem, którego uprawnianie zależy tylko od niego. Takim sposobem zaczął biegać. Przez długi czas był sam dla siebie trenerem. Nie potrafił nikomu zaufać na tyle, aby oddać tę rolę komuś innemu. Kiedy to się zmieniło? W tym momencie biega 30:22 na 10 km, półmaraton pokonuje w 67:31, a maraton w 2:22:42.  Jak osiągnąć takie wyniki mając na głowie mnóstwo innych zajęć? W rozmowie z Olą Guzik oraz Stanisławem Śmietaną, oprócz odpowiedzi na powyższe pytania, usłyszycie również: Kiedy rozpoczął przygodę z bieganiem? Jak poradził sobie z kryzysem? Czy wg niego ciężko trenuje? Kiedy postanowił podjąć współpracę z trenerem? Jak podchodzi do regeneracji? Jak rozpoczął współpracę z psychologiem? Jakie widzi rezerwy w swoich wynikach? Jak godzi trening z życiem prywatnym? Czy otrzymuje wsparcie od żony? Serdecznie zapraszamy Was do wysłuchania tej bardzo ciekawej rozmowy! 
3/22/202457 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Biegałam po życiówki, jednak dostałam diagnozę - Joanna Dorociak | Podcast Bieganie.pl Women

W tym odcinku podcastu Bieganie.pl Women powiemy o tym, jak nie poddać się wszelkim przeciwnościom, jakie życie rzuca nam pod nogi. Rozmawiamy z Asią Dorociak, która jest związana ze sportem praktycznie od zawsze. Zaczynała swoją przygodę od wioślarstwa. Zdobyła 3 medale mistrzostw Europy w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Niestety nie wystartowała na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Zatrzymała ją zakrzepica. Po zakończeniu sportu zawodowego, postanowiła rozpocząć przygodę z bieganiem. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu w nowy sport osiągnęła świetny wynik - 2:59:16 w maratonie. W zeszłym roku miała wystartować w maratonie w Nowym Jorku, jednak coś ją zatrzymało. W rozmowie z Asią Józwik i Kasią Zawistowską mówi o tym, że wykryto u niej stwardnienie rozsiane. Z podcastu dowiesz się o tym: - Kiedy dowiedziała się, że choruje na stwardnienie rozsiane? - Jak wygląda leczenie choroby? - Czy musiała zmienić styl życia? - Jak poradziła sobie z tą informacją? - Czy może podróżować z tą chorobą? - Jak zmieniła podejście do życia po diagnozie? - Jaką osobą jest jej mama? - Czym dla niej jest społeczność New Balance Run Club? - Czy można trenować bieganie chorując na stwardnienie rozsiane? - Czy wystartuje jeszcze w maratonie? Podcast Bieganie.pl Women napędza New Balance. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania podcastu!
3/19/20241 hour, 13 minutes
Episode Artwork

Przebiegłem wszystkie Półmaratony Warszawskie - Emanuel Zimny | Podcast Bieganie.pl

Na nieco ponad tydzień przed startem 18. Nationale - Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego gościem podcastu Bieganie.pl jest Emanuel Zimny, biegacz, który uczestniczył we wszyskich minionych edycjach oraz wystartuje w najbliższej, również jako uczestnik Mistrzostw Polski w Półmaratonie. Zimny jest biegaczem, który startuje zarówno na ulicy, stadionie, hali i w górach. Po wyczynowej przeszłości w wieku juniora i młodzieżowca obecnie bawi się bieganiem, a pasją zaraża swoich uczniów i wychowanków pracując w SP nr 8 i ZS Iwaszkiewicza w Sochaczewie oraz w Klubie Maratończyka „Aktywni” Sochaczew. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: Jak wyglądały biegowe początku Emanuela W jaki sposób zmieniło się bieganie na przestrzeni lat Dlaczego nie został zawodowym biegaczem Jak jego doświadczenie pomaga w pracy z młodzieżą W jaki sposób rozpoznać dobrego trenera dla młodych zawodników Jak zmieniał się Półmaraton Warszawski na przestrzeni lat Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
3/15/20241 hour, 10 minutes, 1 second
Episode Artwork

Czy bieganie w sztafecie jest opłacalne? - Iga Baumgart - Witan, Iwona Baumgart | Podcast Bieganie.pl Women

Ten odcinek podcastu Bieganie.pl Women napędzany przez New Balance jest szczególnie wyjątkowy, ponieważ pierwszy raz gościmy dwie, bardzo energetyczne Panie!  Mama i córka, ale też trenerka i córka… takich współprac w polskim sporcie jest bardzo mało. Przy naszych mikrofonach usiadła dziś Iga Baumgart - Witan, lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400m, mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4x400m, wicemistrzyni olimpijska w sztafecie 4x400m, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy oraz Iwona Baumgart - mama Igi, trenerka kadry narodowej biegów sprinterskich, która oprócz samej Igi, ma pod swoją opieką wiele młodych, biegowych talentów. Jedna jest wulkanem energii, druga zdecydowanie bardziej cicha i spokojna. Tworzą wspaniały duet kobiet osiągających świetne wyniki w sporcie, ale czy było tak od początku? Jak osiągnęły sukces w tej jednak trudnej relacji na linii matka - córka? Na horyzoncie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Dla Igi może to być już czwarty start. Jakie ma szanse, aby dostać się do reprezentacji? Jakie ma plany na ten sezon?  Oprócz odpowiedzi na powyższe pytania, dowiecie się również:  Jak wyglądały początki ich współpracy? Czy są dla siebie przyjaciółkami? Jak radzą sobie z porażkami? Czy Iga oraz inni zawodnicy z grupy porównują się z innymi zawodnikami? Czy ambicja pomaga Idze być z siebie zadowolonej? Czy sukces sztafety to sukces każdej z startujących zawodniczek? Co najbardziej Iga lubi w bieganiu? Jakie są trudy bycia trenerką? Jak trenować zawodniczki, które ze sobą rywalizują? Czego Igę nauczyło wojsko? Jak pogodzić życie małżeńskie, gdy dwójka jest sportowcami? Gwarantujemy, że ta rozmowa dostarczy Wam niebywale dużej dawki pozytywnej energii! Serdecznie zapraszamy do wysłuchania podcastu, który znajdziecie na wszystkich kanałach podcastowych.  Rozmowę prowadzą Kasia Zawistowska oraz Asia Józwik.  Po wysłuchaniu koniecznie dajcie nam znać, czy podobają Wam się tworzone przez nas treści.  Z biegowym pozdrowieniem! 
3/12/20241 hour, 17 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Jak zadbać o zdrowie psychiczne w życiu i sporcie - Monika Świątek | Podcast Bieganie.pl

Coraz częściej temat zdrowia psychicznego i samopoczucia mentalnego jest na tapecie. Oznacza to wzrost świadomości na temat dbania o siebie, innych oraz jak reagować, gdy pojawiają się niepokojące sygnały.  Tym razem porozmawialiśmy z Moniką Świątek, która oprócz bycia ogromną wielbicielką biegania oraz sportowego trybu życia przez co należy do grupy Asics Frontrunner, jest przede wszystkim psycholożką sportową.    Z rozmowy z Bartkiem Falkowskim dowiesz się głównie:  • Jak być pewnym siebie kiedy nam często nie wychodzi? • Jak być zwycięzcą dla samego siebie? • Dlaczego w ostatnim czasie psycholog sportu stał się tak popularny? • Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu a kiedy warto odpuścić?  • Jak zmotywować się podczas kryzysu? • Dlaczego posiadanie celu jest ważne w treningu biegowym? • Na czym polega trening „wyobrażeniowy” przed startem? • Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?  Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy! Sponsorem odcinka jest Sportano.pl - multibrandowy sklep sportowy, gdzie znajdziesz szeroki asortyment butów, akcesoriów i odzieży do biegania. 
3/8/20241 hour, 13 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Bieganie było moją terapią, a teraz... - Joanna Jabłczyńska | Podcast Bieganie.pl Women

Asia jest kobietą wielu talentów. Poza zawodem aktorki jest również radcą prawnym, aktorką dubbingową, prezenterka, triathlonistką, kolarką, pływaczka, autorką książek, ambasadorka wielu akcji charytatywnych - i to nie wszystko. Szczerze, bezkompromisowo i prawdziwie opowiada o swoich przeżyciach z bieganiem, przeżyciach dookoła biegania oraz o... udziale w jednym z najbardziej ekstremalnych triathlonów w Polsce!   Warszawianka, ale z zamiłowaniem do wsi. Podczas podcastu mianowana "ambasadorką wsi" - gdyż z niezwykłą pasją opowiada o życiu poza miejskim szumem, bieganiu po lesie "po śladach zwierząt" oraz o tym jak na wjeździe do tej miejscowości witają ją... bociany.  Asia wspomina czasy kiedy była niezwykle "zero-jedynkowa", np. podczas wbiegnięcia na Śnieżkę trzymała się na tyle ściśle swojej diety, że wolała o "suchy pysku" zbiec z góry, niż zjeść coś, co znajduje się poza ustaloną dietą. Dziś bieganie traktuje jako swoiste catharsis, jako coś co uruchamia nasze pierwotne instynkty.   Z rozmowy również dowiesz się m.in: • Jakie były Asi początki w bieganiu? • Jak przygotowywała się [lub nie] do maratonu w Nowym Jorku? • Jakie były zalecenia lekarskie w sprawie aktywności fizycznej w życiu Asi? • Czy początkowo bieganie było dla Asi wrogiem? • Jakie granice przesunęła w życiu Asia? • Czy wystartuje jeszcze w Diablaku? • Jak rozliczyła się ze swoimi błędami z przeszłości? • Gdzie znalazła SWOJE miejsce na ziemi? • Czy da radę cały czas na pełnej...? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej niezwykle inspirującej i pełnej wrażeń rozmowy. Rozmowę prowadzą Kasia Zawistowska oraz Asia Jóźwik. Pamiętaj, że niezmiennie czekamy na Twoją opinię! Jeśli cenisz tworzone przez nas treści, koniecznie daj nam o tym znać!
3/5/20241 hour, 37 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Jak jeść, by biegać szybciej - Michał Płecha | Podcast Bieganie.pl

Michał Płecha to absolwent dietetyki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Pracuje ze sportowcami zawodowymi będąc specjalistą w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, ale pomaga także amatorom biegania. Sam jest biegaczem z życiówkami 32:31 na 10 kilometrów i 15:46 na piątkę. W naszej rozmowie poruszyliśmy wątki odżywiania okołostartowego, mity dietetyczne, gorący temat diety keto, czy suplementacji i masy startowej. Michał opowiedział też jak podchodzić do badań naukowych. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: - Czym jest dieta keto i jak może wpływać na biegaczy? - Jak odżywiać się po wieczornych, trudnych treningach? - W jaki sposób zaplanować odżywianie przedstartowe? - Czy w trakcie treningu należy uzupełniać węglowodany? - Jakie ryzyko niesie trening z niską dostępnością węglowodanów? - Czy można przesadzić z suplementacją witaminą C? - Jak kontrolować masę ciała? - W jaki sposób dbać o gospodarkę żelazem? Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
3/1/20241 hour, 30 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Jak "polubić" dziecko ze sportem - Julia Badowska | Podcast Bieganie.pl Women

Do kolejnego odcinka podcastu Bieganie.pl Women napędzanego przez markę New Balance, zaprosiliśmy ekspertkę z dziedziny psychologii sportu najmłodszych, Julię Badowską. Julka jest psycholożką sportową pracującą na co dzień z młodymi zawodnikami oraz wspierającymi ich trenerami oraz rodzicami. Jest absolwentką psychologii społecznej na SWPS oraz wychowania fizycznego na AWF. Ukończyła również szkołę trenerów mentalnych „Intra” oraz studia podyplomowe z „Pozytywnej Psychologii Sportu”. Jej sportowe początki, ogromna wiedza oraz doświadczenie zdobyte we współpracy ze sportową młodzieżą sprawia, że dzisiejsza rozmowa wypełniona jest ogromną ilością wskazówek jak wprowadzić nasze dzieci do sportu, aby mogły się nim cieszyć przez długi czas i osiągać sukcesy. Z rozmowy również dowiesz się m.in:   czym Julka zajmuje się na co dzień? Skąd wybór tej specjalizacji? Czym jest superwizja i dlaczego jest ważna w pracy psychologa? Z jakimi problemami nieletnich się spotyka? Kiedy powinien pojawić się sport zawodowy? Co wnosi psychologia sportu w życie młodych zawodników? Jak rozmawiać z dzieckiem, które odniosło porażkę? Jak opanować swoje emocje względem dziecka?  Jak motywować dziecko do uprawiania sportu? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej rozmowy, która dla wielu rodziców może być mocno pouczająca i zwracająca uwagę na wiele błędów, jakie popełniają.   Rozmowę prowadzą Kasia Zawistowska oraz Asia Jóźwik.  Pamiętaj, że niezmiennie czekamy na Twoją opinię! Jeśli cenisz tworzone przez nas treści, koniecznie daj nam o tym znać.
2/27/20241 hour, 16 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Jak trenuje zwycięzca Biegu Niepodległości - Szymon Gumkowski | Podcast Bieganie.pl

Odcinek podcastu bieganie.pl, w którym gości Szymon Gumkowski, jest naszpikowany dużą dawką wiedzy treningowej, przemyśleń na temat skuteczności poszczególnych jednostek i rozwiązań, które mogą przydać się biegaczom na każdym etapie rozwoju. Szymon to biegacz, który na swoim koncie ma m.in. wygrany Bieg Niepodległości w Warszawie, czy Bieg Westerplatte. Jest także trenerem biegaczy amatorów. Z tej rozmowy dowiesz się m.in.: - Jak zaczęła się przygoda Szymona z bieganiem? - Kto namawiał go do zostawienia książek i wyjścia na trening? - Czy bieganie dwóch drugich zakresów jednego dnia to dobry pomysł? - Jak trenuje obecnie? - Czy warto robić treningi, których się nie lubi? - W jaki sposób Szymon trenuje swoich zawodników? - Co daje mu mierzenie mleczanu na treningu? - Jak łączy piwo i bieganie? - Kto jest dla niego największym wsparciem? Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
2/23/20241 hour, 1 minute, 27 seconds
Episode Artwork

Moją supermocą jest głód - Ola Mirosław | Podcast Bieganie.pl Women

Do kolejnego podcastu Bieganie.pl Women, napędzanego przez New Balance Running zaprosiliśmy Aleksandrę Mirosław - rekordzistkę świata we wspinaczce na szybkość. Chciałoby się rzec „kobieta Spiderman”! Ola do tej pory poprawiła swój rekord już 8-krotnie. Jest w tej konkurencji Mistrzynią Świata i medalistka Mistrzostw Europy w kilku kategoriach wiekowych, jednak ten najważniejszy tytuł nadal przed Nią. Posiada już kwalifikację olimpijską i w związku z tym już w sierpniu tego roku zawalczy o medal olimpijski w Paryżu! Z rozmowy dowiesz się m.in.: - Skąd wzięła motywację do wspinania? - Jak radzi sobie z brakiem cierpliwości? - Jaki ma cel w życiu? - Co we wspinaczce kocha najbardziej? - Jak radzi sobie ze stresem? - Czy jest perfekcjonistką? - Czy lubi jeść słodycze? - Jak radzi sobie z presją? - Jak wygląda jej cykl treningowy i regeneracja? - Jak poznała się ze swoim mężem? Oprócz powyższych dowiecie się również wielu ciekawostek i anegdot z życia zawodniczki. Serdecznie zapraszamy do wysłuchanie tej bardzo ciekawej rozmowy. Prowadzącymi podcast są niezmiennie: Kasia Zawistowska i Asia Jóźwik. Jeśli doceniasz treści, które dla Ciebie tworzymy, koniecznie daj nam znać! Czekamy na Twoją opinię. Wszystko co tworzymy jest z myślą o Tobie!
2/20/20241 hour, 14 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Maja Makowska - KieRUNek Barcelona | podcast bieganie.pl


Na trzy tygodnie przed startem KieRUNku Barcelona macie możliwość wysłuchania podcastu z osobą, która jest główną bohaterką tego wyjazdu. Maja Makowska - Sugar Woman, to biegaczka i triathlonistka, ale przede wszystkim osoba, która pokazuje, że z cukrzycą można żyć na sportowo. Szczerze, otwarcie i bez owijania w bawełnę Maja opowiedziała nam swoją historię. Z naszego podcastu dowiesz się m.in.: - Skąd pomysł na Barcelonę? - Jak wyglądają przygotowania do maratonu? - W jaki sposób Maja walczyła z zaburzeniami odżywiania? - Jak wyglądają treningi osoby chorej na cukrzycę? - O czym musi pamiętać cukrzyk podczas uprawiania sportu? - Ile żeli je cukrzyk, a ile prowadzący podcast? Partnerem podcastu i projektu KieRUNek Barcelona jest On.
2/16/202458 minutes
Episode Artwork

Jak czerpać motywację z codzienności - Joanna Jędrzejczyk | Podcast Bieganie.pl Women

W kolejnym odcinku podcastu Bieganie.pl Women napędzanym przez New Balance, gościmy Joannę Jędrzejczyk, pierwszą Polkę w organizacji MMA - UFC, mistrzyni tejże organizacji w latach 2015-2017.  Asia jest niezwykle popularną zawodniczką, która przez cały okres swojej kariery, oraz teraz już po, inspiruje wielu ludzi do wychodzenia ze swojej strefy komfortu i walki o swoje marzenia. W rozmowie z Asią Jóźwik i Kasią Zawistowską opowiada m.in. o tym:  Czy ma w planach przebiec półmaraton oraz maraton? Czy potrafi odpoczywać? Jak nauczyła się cierpliwości? Jakie ma cele po zakończonej karierze zawodniczej? Jakie ma lęki? Co zrobić, aby osiągnąć swój cel? Czy jako zawodniczka nagradzała się za sukces? Jakie wartości są dla niej najważniejsze? Czy użyła kiedyś swojej broni? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej bardzo inspirującej i skłaniającej do refleksji rozmowy!  Podcast dostępny na kanale bieganie.pl na wszystkich platformach podcastowych oraz na YouTube w formie wideo.  Podzielcie się z nami Waszą opinią!  Jest dla nas niezwykle ważna, aby móc kreować dla Was odpowiedni kontent oraz spełniać Wasze oczekiwania. Wszystko, co dla Was tworzymy, jest z myślą o Was:) 
2/13/20241 hour, 27 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Świadomość i profesjonalizm od początku kariery - Anastazja Kuś - Bieganie.pl

W kolejnym odcinku podcastu Bieganie.pl Women napędzanego przez @newbalancerunning, gościmy wschodzącą gwiazdę lekkiej atletyki, Anastazję Kuś.  Anastazja jest niezwykle utalentowaną biegaczką. W zeszłym roku, mając 16 lat zdobyła złoty medal na 400m podczas EYOF w Mariborze. Z wynikiem 53:18 zajmuje wysokie miejsce w światowej czołówce pośród juniorek biegających na tym dystansie.  Swoją przygodę ze sportem rozpoczęła od tenisa, jednak bardzo szybko zakochała się w lekkiej atletyce i to w niej chce się spełniać. Na co dzień trenuje w Olsztynie pod okiem trenerki Bronisławy Ludwichowskiej.  O co zapytały ją nasze prowadzące?  Z rozmowy dowiecie się m.in. o tym:  * Dlaczego wybrała bieganie? * Jak godzi edukację z wyczynowym sportem? * Jak wygląda jej codzienność? * Jak wspomina swojego pierwszego trenera Zbigniewa Ludwichowskiego? * Jakie ma relacje z mamą? * Jakie ma cele sportowe? * Jak przygotowuje się do startu? * Jak wygląda jej dieta i regeneracja? * Czy pozwala sobie na szaleństwa? * Jak buduje wizerunek w SM? * Jak motywuje swoich rówieśników do uprawiania sportu? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej bardzo ciekawej rozmowy!  Podcast dostępny na kanale bieganie.pl na wszystkich platformach podcastowych oraz na YouTube w formie wideo.  Rozmowę prowadzi Joanna Jóźwik oraz Katarzyna Zawistowska.  Podzielcie się z nami Waszą opinią!  Jest dla nas niezwykle ważna, aby móc kreować dla Was odpowiedni kontent oraz spełniać Wasze oczekiwania. Wszystko, co dla Was tworzymy, jest z myślą o Was ☺️
2/6/20241 hour, 4 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

od 10km do górskiego ultramaratonu - Zuzanna Bieńczak - Bieganie Women Podcast

W najnowszym odcinku podcastu Bieganie.pl Women gościnią jest Zuzanna Bieńczak, ultramaratonka, managerka społeczności Asics Frontrunner. Zuzia jeszcze 8 lat temu ze sportem miała niewiele wspólnego, jednak po swoim pierwszym starcie na 10 km wpadła jak śliwka w kompot. Bieganie stało się jej pasją i zapragnęła go jeszcze więcej. W tym momencie startuje na dystansie 100 km w górach. Czy na tym się skończy? Cytując jej wypowiedź: „Ultra to taka biała kartka, która za każdym razem zapisuje się innymi słowami. Czasem coś dodatkowo namaluje, czasem napisze niewyraźnie, czasem porwie się strona. Dlatego jest takie wyjątkowe, dlatego zawsze warto walczyć, aby zapisać kartkę w całości. Aby zobaczyć, co kryje w sobie tym razem”. - mamy pewne wątpliwości!  Jako managerka i dobra dusza społeczności Asics Frontrunner mocno zachęca do dołączenia do teamu, który przede wszystkim skierowany jest do biegaczy amatorów. „Nie ważny jest Twój wynik, nie ważna jest ilość followersów na instagramie. Ważne jest, że Twoją pasją jest bieganie!” W rozmowie z Kasią Zawistowską i Asią Jóźwik opowiada m.in.:  Jak zakochała się w bieganiu? Co sprawiło, że została w świecie sportu? Jakie ma rady dla początkujących? Czy ma wsparcie od partnera? Jak wspomina swój pierwszy bieg rzeźnika? Co sprawia, że wraca do biegów ultra? Jak przebiega sam start w górskim ultramaratonie? Czym dla niej jest bieganie z psem?  Czym jest ekipa Asics Frontrunners i jak się do niej dostać?  Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej niezwykle motywującej oraz inspirującej rozmowy! Mamy nadzieję, że porwie Was do biegania 🙂
1/30/20241 hour, 13 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Staram się być wzorem dla swoich dzieci - Julita Kotecka - Nerek | Podcast Bieganie.pl Women

Julita swoją sportową ścieżkę obrała już od najmłodszych lat. Jako zawodniczka startowała na bieżni na średnich dystansach. Szybko jednak porzuciła życie zawodniczki. Po ukończeniu fizjoterapii postanowiła zostać trenerką. Razem ze swoim mężem prowadzi sportową działalność Fit Bodies, z którym od wielu lat organizuje m.in. wyjazdy sportowe. Jest cenioną w świecie biegowym personą, która prowadzi zawodników, motywuje oraz inspiruje poprzez swoje kanały Social Media.  W rozmowie z Joanną Jóźwik i Katarzyną Zawistowską opowiada m.in. o: Otwarciu nowego studia treningowego ze swoim mężem; Swoich priorytetach w życiu; Byciu mamą i budowaniu relacji na odległość; Utrzymywaniu postanowień noworocznych; Byciu wzorem dla swoich dzieci; Swoim biegu maratońskim; Jak biegać zimą; Dlaczego rozgrzewka jest tak istotna? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy! 
1/23/20241 hour, 9 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Od zrzucania kilogramów do 14:50 na 5KM w trzy lata - Michał Żuchowski | Podcast Bieganie.pl

Michał Żuchowski to zawodnik klubu RLTL Optima Radom, który w ostatnim czasie osiągnął gigantyczny postęp na dystansie pięciu kilometrów. Jeszcze w czerwcu 2021 roku jego rekord wynosił 19:33. W listopadzie 2023 roku wygrał niepodległościowy bieg w Rykach z czasem 14:50. O tym jak notuje się taki progres, jak trenuje się z jednym z największych specjalistów w Polsce, trenerem Leszkiem Trzosem i jak łączy pracę lekarza z treningiem opowiedział w naszym podcaście. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: Kto i w jakich słowach zmotywował Michała do biegania; W jaki sposób trenował na początku przygody z treningiem; Jak trafił do trenera Trzosa; Czy można trenować na tym poziomie na odległość; Jak ułożony jest plan treningowy Michała; Czy siła biegowa daje dobre napięcie mięśniowe przed zawodami. Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski Serdecznie zaproaszamy do wysłuchania rozmowy!
1/12/20241 hour, 6 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Fizjoterapia uroginekologiczna od kuchni - Natalia Toropolska | Bieganie.pl Women

Rozpoczynamy nową serię podcastów Bieganie.pl Women! Na pierwszy ogień zapraszamy Was na rozmowę z Natalią Toropolską - fizjoterapeutką uroginekologiczną.  Natalia pracuje w zawodzie ponad 5 lat i miała do czynienia z wieloma różnymi przypadkami, którym można było zapobiedz. Na swoich kanałach chętnie dzieli się wiedzą i przekonuje, że fizjoterapia uroginekologiczna nie jest taka straszna!  W rozmowie z Joanna Jóźwik i Kasią Zawistowską opowiada m.in. o tym: Czym zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna? Jak pokonać lęk przed wizytą? Co wpływa na zbyt duże napięcie mięśni dna miednicy i jak jemu przeciwdziałać? Czy warto biegać przy PCOS? Z czym przychodzą do niej panowie? Jaki sport warto uprawiać w ciąży? Jak się do niej przygotować? Dlaczego warto ją odwiedzić prezencyjnie? W poniższym linku znajdziecie przykład, jak poprawnie wykonać ćwiczenie rozluźniające mięśnie dna miednicy: https://www.youtube.com/watch?v=K5M-5WI7VYQ Dajcie nam znać w komentarzu, czy takie treści są dla Was istotne!  Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy. Podcast znajdziecie również na YouTube w formie wideo. 
1/9/20241 hour, 8 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Jak nie dopuścić do przetrenowania - Piotr Rostkowski | Podcast Bieganie.pl

W dzisiejszej odsłonie podcastu Bieganie.pl, Adam Kszczot postanowił porozmawiać z trenerem lekkiej atletyki - Piotrem Rostkowskim. Piotr jest byłym średniodystansowcem, wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski. Po zakończonej karierze biegowej postanowił spróbować swoich sił jako trener. Pod jego skrzydłami trenowała znakomita biegaczka, prywatnie żona Piotra - Anna Zagórska -Rostkowska, oraz tacy zawodnicy jak Adam Kszczot, Angelika Cichocka, czy Marcin Lewandowski. Z dzisiejszej rozmowy dowiecie się m.in.:  Jak rozpoznać, że trening jest zbyt ciężki? Kiedy przerwać trening? Czym jest double treshold? Jak modyfikować trening, gdy pojawia się przemęczenie? Dlaczego warto mierzyć tętno o poranku? Z jaką intensywnością trenować? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy i podzielenia się z nami Waszą opinią! 
1/3/202435 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Studia i bieganie w USA - Monika Gębarzewska | Podcast Bieganie.pl

Monika Gębarzewska pracuje przy organizacji dwóch dużych imprez biegowych w Stanach Zjednoczonych. Są nimi maraton w San Francisco i kilka towarzyszących mu biegów, a także Berkeley Half marathon. Monika Gębarzewska to m.in. Mistrzyni Polski Juniorek w przełaju z 2014 roku. Po szkole średniej postanowiła wyjechać na studia do USA i tam rozwijać się zarówno sportowo jak i naukowo. W naszej rozmowie przybliżyliśmy m.in. świat akademickich biegów w lidze NCAA jak i omówiliśmy sposób aplikacji na uczelnię w USA. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: Jak wyglądała biegowa kariera Moniki w Polsce; Dlaczego zdecydowała się na studia w USA; W jaki sposób należy składać dokumenty chcąc studiować w Stanach Zjednoczonych; Czy amerykański sport uczelniany jest naprawdę tak dobrze zorganizowany; Jakie są różnice między sportem młodzieżowym w Polsce, a USA; Jak znaleźć pracę po studiach w USA; Czym zajmuje się nasza rozmówczyni; O aspektach organizacji imprez biegowych w Stanach. Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
12/29/20231 hour, 6 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Podcast świąteczny 2023 - podsumowanie roku | Podcast Bieganie.pl

Zapraszamy Was do wysłuchania podcastu, w którym spotkała się część naszej redakcji, aby podsumować wydarzenia, które razem z Wami przeżyliśmy w 2023 roku. Opowiemy o zrealizowanych projektach oraz kulisach ich powstawania, naszych celach i marzeniach na przyszły rok. Opowiemy również o tym, co wydarzyło się w świecie biegów górskich, ulicznych oraz na stadionie lekkoatletycznym. Przypomnimy Wam o najważnijeszych momentach bicia rekordów Polski, ustanawiania nowych rekordów życiowych, ale również o tym, czego nie udało się dokonać! Serdecznie zapraszamy do dołączenia do naszego świątecznego spotkania! Rozmawiali Artur Kozłowski, Karolina Obstój, Adam Kszczot, Joanna Jóźwik, Henryk Szost oraz Tomasz Koprowski.
12/23/20231 hour, 21 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Dawid Borowski - rozumiem zdanie osób skrzywdzonych wcześniej - Bieganie.pl

Tym razem odcinek, na który czekali wszyscy, poza pracownikami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Gościem podcastu bieganie.pl jest Dawid Borowski. Jest to zawodnik młodego pokolenia, który już drugi rok z rzędu nie miał sobie równych podczas Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych na krótkim dystansie. Drugie złoto w seniorskich zmaganiach przyćmione zostało kontrowersyjną decyzją PZLA dotyczącą braku powołania Mistrza Polski na Mistrzostwa Europy w Brukseli. Z tej rozmowy dowiesz się m.in.: - Jak wyglądały początki przyszłego mistrza Polski - W jaki sposób trenował jako junior - Co zmieniło się po przejściu pod skrzydła Jacka Wośka - Dlaczego warto biegać przełaje - Czy Dawid to specjalista od przełajów - W jaki sposób przygotowywał się do Mistrzostw Polski - Jak, z jego perspektywy, wyglądała rywalizacja - Co, jak i kiedy zostało mu zakomunikowane przez trenera PZLA Zbigniewa Rolbieckiego - Czy rozmawiał o braku powołania z zawodnikami, którzy to powołanie otrzymali - Jakie plany na przyszłość ma ten perspektywiczny zawodnik Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
12/21/202353 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Pozbyłem się blokad, nic mnie nie powstrzymuje - Filip Ostrowski | Podcast Bieganie.pl

Filip Ostrowski jest młodym zawodnikiem, biegaczem średniodystansowym, członkiem New Balance Team Elite, który swoimi występami na zawodach pokazuje, że ma ogromny talent do tego sportu. W 2023 roku ustanowił dwa rekordy życiowe: 1:45,30 na 800m oraz 3:36,03 na 1500m. Ten pierwszy, podczas fantastycznego występu na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie. Jest podopiecznym trenera Stanisława Jaszczaka, który wypuścił spod swoich skrzydeł wielu wybitnych średniodystansowców. W tym odcinku podcastu spotkał się z Adamem Kszczotem, byłym 800 - metrowcem, z którym porozmawiał m.in. o tym: - Co studiuje? - Jak wyglądały jego początki przygody ze sportem? - Jakie ma podejście do uprawiania sportu? - Jakim jest zawodnikiem? - Dlaczego warto biegać wolno? - Jak wygląda jego trening siłowy oraz wytrzymałościowy? - Jak trenują polscy zawodnicy? - Jakie są zalety trenowania w grupie? - Jakie ma cele na przyszły sezon? Oprócz odpowiedzi na powyższe pytania usłyszycie bardzo ciekawą rozmowę niezwykle utytułowanego biegacza jakim jest Adam Kszczot, z młodym, równie zdolnym lekkoatletą, który dopiero wchodzi do świata seniorskiego sportu i nadal go odkrywa. Koniecznie posłuchajcie!
12/18/20231 hour, 13 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Prawo rezonansu w biegu - Adrian Przybyła | Podcast Bieganie.pl

Adrian Przybyła to zwycięzca maratonu w Dębnie w 2023 roku. Zawodnik, który wywodzi się z amatorskiego biegania doszedł do wyników takich jak m.in. półmaraton w 1:06:16, czy maraton w czasie 2:22:01. Zwyciężył w legendarnym maratonie w Dębnie, ale też w wielu innych, mocnych biegach, jak np. PKO Nocny Bieg na 5 w Białymstoku. W naszej rozmowie dyskutowaliśmy o treningu, zarobkach z biegania, a także o mindfulness. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: - Jak zaczęła się przygoda Adriana z bieganiem W jaki sposób zaczynał treningi Jaki duet tworzą z trenerem Wojciechem Kopciem Kiedy pomyślał, że może zarabiać na bieganiu Jak planuje starty Jakie ma sposoby na regenerację Dlaczego nie ogląda telewizji Co robi o 5:55 Jak zareagował gdy dowiedział się o niepełnosprawności syna Gdzie będzie przygotowywać się do nowego sezonu i co planuje Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
12/15/20231 hour, 34 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Dominik Tabor - Czy można być fizjoterapeutą dla siebie | podcast bieganie.pl

W tym odcinku waszego ulubionego podcastu w jednej osobie występuje dwójka gości. Dominik Tabor to jeden z najlepszych polskich biegaczy górskich i jednocześnie prężnie działający fizjoterapeuta. Całą, długą rozmowę podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej z nich Dominik występuje w roli biegacza górskiego, który może pochwalić się sukcesami na arenie krajowej i międzynarodowej. W drugiej roli pan fizjoterapeuta Tabor opowiada o kontuzjach, wpływie rodzaju obuwia na kontuzje i wyjaśnia czym zajmuje się osteopata. Z tego odcinka dowiesz się m.in.: Jak Dominik trafił do biegów górskich W jaki sposób trenował na początku tej drogi Z jakiego powodu trafił do najbardziej rozchwytywanego trenera w biegach górskich Co, jak i kiedy jeść na biegu górskim Czy karbonowe buty pomagają w górach Czym zajmuje się osteopata Jak przeciwdziałać kontuzjom Czy można być swoim własnym fizjoterapeutą Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
12/11/20231 hour, 37 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Kraków atrakcyjnym miastem dla biegaczy z całego świata | Bieganie.pl Podcast

W pierwszym w historii bieganie.pl podcaście zdalnym, rozmawialiśmy o imprezach biegowych w Krakowie należących do Królewskiej Triady Biegowej. Głównym tematem był Cracovia Maraton, który wystartuje 21 kwietnia 2024 roku. O bieganiu w dawnej Stolicy Polski rozmawialiśmy z Panią Katarzyną Stępniewską - Walaszczyk Zastępczynią Dyrektora ds. Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych w Zarządzie Infrastruktury Sportowej w Krakowie, oraz Kacprem Piechem, biegaczem i trenerem od lat związanym z krakowskimi biegami.  Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: Dlaczego Cracovia Maraton oraz Cracovia Półmaraton Królewski przyciągają zagranicznych biegaczy Gdzie najlepiej trenować w Grodzie Kraka Jak wygląda organizacja biegu w tak dużym mieście Jakie atrakcje czekają na biegaczy oraz kibiców W jaki sposób przygotować się do zbliżającego się Cracovia Maratonu Jakie najważniejsze organizacyjne i treningowe rady mieli nasi goście Strona internetowa maratonu https://cracoviamaraton.pl Bieganie.pl jest partnerem medialnym wydarzenia. 
12/8/202359 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Jak sie zmotywować, aby osiagnąć cel w sporcie - Aleksandra Pogorzelska | Podcast "O co chodzi?"

Gościem kolejnego odcinka podcastu „O co chodzi?” jest Aleksandra Pogorzelska - psycholożka, pracująca w sporcie i biznesie, triathlonistka.  W oparciu o swoje doświadczenia sportowe i biznesowe stworzyła prestiżowe programy: Business Champion Development z udziałem Mistrzów Olimpijskich i sportu oraz Business Strategy Program optymalizujący funkcjonowanie organizacji na wszystkich poziomach. W rozmowie z ekspertem sportowym marki eobuwie.pl, Robertem Korzeniowskim, opowiada jak psychologicznie podejść do osiągania sportowych celów w zależności od pełnionej roli w życiu.  Z rozmowy dowiesz się m.in.: Skąd się bierze motywacja? Jak ją budować? Co to znaczy stawać się lepszym? Jak powinna wyglądać współpraca z trenerem? Jak utrzymać motywację, gdy nasza grupa społeczna ma inne priorytety? Ile czasu poświęcać na sport, aby utrzymać zdrowe relacje z bliskimi? Czym jest pozytywne wzmocnienie w związku? Jak motywować dzieci do sportu?   Oprócz odpowiedzi na powyższe pytania gwarantujemy, że nabierzesz dużo motywacji do spełniania swoich sportowych marzeń i złapiesz mnóstwo pozytywnej energii.  Materiał powstał we współpracy z marką eobuwie.pl 
12/6/20231 hour, 10 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Jak jeść z głową uprawiając sport - Andrea Dylong | Podcast "O co chodzi?"

Gościem kolejnego odcinka podcastu „O co chodzi?”, którego gospodarzem jest Robert Korzeniowski, ekspert sportowy marki eobuwie.pl jest Andrea Dylong - dietetyczka, interesująca się głównie żywieniem podczas biegów ultra. Jest początkującą biegaczką, sama jeszcze nie spróbowała tak długich biegów, ale mocno do nich dąży. Prowadzi również swój podcast o nazwie „Głodna ultra”. Z rozmowy dowiesz się:  Jakie żywienie stosować podczas górskich wycieczek? Jaką strategię żywieniową obrać podczas biegów ultra? Jak odżywiać się przed startem? Jak odżywiać się w trakcie wysiłku biorąc pod uwagę intensywność? Przy jakiej intensywności spada tkanka tłuszczowa? Jak odpowiednio podejść do odchudzania? Kiedy post przerywany jest dla nas dobry? Jak nie dopuścić do zaburzeń odżywiania? Oprócz odpowiedzi na powyższe pytania usłyszysz wiele ciekawostek ze świata dietetyki sportowców wyczynowych i amatorów. Gwarantujemy, że wyciągniesz dla siebie mnóstwo bardzo przydatnych informacji. Zapraszamy do wysłuchania i podzielenia się z nami Twoją opinią! Materiał powstał we współpracy z marką eobuwie.pl
11/29/20231 hour, 13 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Jak smakuje debiut maratoński - Joanna Jóźwik, Adam Kszczot, Henryk Szost | Podcast Bieganie.pl

Zapraszamy Was serdecznie do wysłuchania wyjątkowego wydania podcastu Bieganie.pl. W tym odcinku spotkali się nasi debiutanci, którzy 5 listopada w Nowym Jorku pokonali pierwszy raz dystans maratoński, czyli Asia Jóźwik i Adam Kszczot oraz doświadczony maratończyk, rekordzista Polski na tym dystansie - Henryk Szost.   W bardzo luźnej atmosferze z ogromną dawką humoru opowiadają m.in. o tym: Jak dostać się na NYC Marathon? Jak wygląda trasa maratonu? Jaka panowała atmosfera na trasie? Czy osiągneli swoje cele? Jak wygląda logistyka tak wielkiej, biegowej imprezy? Czy planują kolejny start w maratonie? Jak spędzili czas w Nowym Jorku? Jak Henryk ocenia starty naszych byłych 800-metrowców? Zapewniamy Was, że ta rozmowa dostarczy Wam dużo pozytywnej, biegowej energii.  Życzymy miłego słuchania! Materiał powstał we współpracy z New Balance Running.
11/25/20231 hour, 19 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Rola medycyny sportowej w sporcie zawodowym i amatorskim - Hubert Krysztofiak | Podcast "O co chodzi?"

W kolejnym, czwartym odcinku podcastu „O co chodzi?”, którego gospodarzem jest Robert Korzeniowski, ekspert sportowy eobuwie.pl gościmy dr hab. n. med. Huberta Krysztofiaka, lekarza specjalistę medycyny sportowej, który od wielu lat jest dyrektorem Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej. Jest również wielokrotnym uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich jako głowa medycznego teamu.  W bardzo ciekawej rozmowie z Robertem opowiada m.in. o tym: Na czym polega opieka lekarza medycyny sportowej nad sportowcem? Czym jest Wingate test i w jakim celu się go wykonuje? Czym zajmuje się medycyna sportowa w sporcie zawodowym? Jakie parametry wpływają na sukces sportowy Czy możemy trenować się sami?  Jak rozpocząć uprawianie sportu? Jak wrócić do sportu po przerwie?   Serdecznie zapraszamy Was do wysłuchania rozmowy! Podcast powstaje we współpracy z marką eobuwie.pl.
11/22/20231 hour, 5 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Na trasie sukcesu - Budowanie społeczności wokół biegów - Marek Tronina - Podcast O Co Chodzi.

W trzeciej odsłonie podcastu „O co chodzi”, który powstaje we współpracy z marką eobuwie.pl, Robert Korzeniowski - ekspert sportowy eobuwie.pl, zaprasza Was na niezwykłe spotkanie z Markiem Troniną - postacią, którą sam określa jako "Ojciec Dyrektor polskich maratonów.” Marek Tronina, będąc dyrektorem Maratonu Warszawskiego, od lat wpływa na krajobraz biegowy w Polsce. W tym odcinku skupiamy się na filozofii i przyszłości biegów ulicznych. Marek opowiedział nam o tym, jak to jest być liderem w świecie sportu, jakie wyzwania napotkał jako organizator i jakie są kluczowe cechy przywódcze w tej roli. Poruszymy także tematykę fan experience w biegach, omówimy, jak ważne jest angażowanie uczestników oraz kibiców w wydarzenia biegowe. Z tej rozmowy dowiesz się o: Zarządzaniu odpowiedzialnością przy organizacji biegów. Błędach, które Marek Tronina popełnił jako organizator i jak z nich wyciągnął lekcje. Cechach przywódczych, które są kluczowe w świecie sportu. Wsparciu potrzebnym sportowcom, szczególnie po osiągnięciu sukcesu. Budowaniu społeczności wokół biegów i znaczeniu tego procesu. Wizji Marka dotyczącej przyszłości biegów ulicznych w Polsce - czy jest możliwe, aby w jednym z biegów wzięło udział 25 tysięcy biegaczy przy wsparciu 250 tysięcy kibiców? Debiucie maratońskim Marka Troniny oraz doświadczeniu Roberta Korzeniowskiego jako organizatora maratonu. Przygotujcie się na pasjonującą rozmowę, która pokaże Wam od kulis świat organizacji biegów, liderów i niesamowitych wyzwań organizacyjnych. To będzie odcinek pełen inspiracji i praktycznych wskazówek dla każdego, kto kocha biegi i sportowy duch rywalizacji. Nie przegapcie!
11/15/202358 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Nurkuję bez sprzętu na głębokość 86m - Maria Bobela | Podcast Bieganie.pl Women

W naszym najnowszym odcinku podcastu Bieganie.pl Women gościnią jest Maria Bobela.  Swoją przygodę ze sportem wodnym rozpoczęła od nurkowania z butlą. W czasie pandemii postanowiła jednak coś zmienić i… zrzucić z siebie ciężki sprzęt do nurkowania. Marysia jest kobietą, która w niespełna 3 lata poprawiła 22 rekordy Polski we freedivingu. Jej rekord to 86m głębokości.  W rozmowie z Kasią Zawistowską i Asią Jóźwik opowiada m.in.:  Czym jest freediving? Jak wyglądały jej początki z freedivingiem? Jak wygląda ostatni wdech przed nurkowaniem? Jak przygotowuje się do startu w zawodach? Jakie są konkurencje we freedivingu? Co czuje pod wodą? Czy freediving jest dla każdego? Jak wygląda jej trening? Dlaczego pies odegrał tak ważną rolę w jej życiu?  Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy! Aby choć troszkę poczuć, co Marysia może czuć przed i podczas nurkowania, serdecznie polecamy posłuchać utwór, o którym wspomina w podcascie: Deep Blue Sea - Yehezkel Raz, Sivan Talmor. Podcast do odsłuchania na wszystkich platformach podcastowych oraz do obejrzenia na Youtube. 
11/14/20231 hour, 17 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Różnica między bieganiem, a trenowaniem? Aleksandra Guzik - Podcast Bieganie.pl

Aleksandra Guzik to trenerka personalna, pływaczka i biegaczka, która po latach zwykłego biegania, w tym roku zaczęła trenować. Naszą rozmowę przeprowadziliśmy dzień przed jej startem w 33. Biegu Niepodległości. Podcast publikujemy kilka godzin po tym, gdy podczas tych zawodów uzyskała nową życiówkę - 39:44. Znana z Instagrama jako @_olakarolina, biegaczka opowiedziała, jak zaczęła się jej przygoda ze sportem i w jaki sposób doszła do tego, że teraz sport jest jej pracą. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: Na jakie zawody była powoływana w szkole, Jak wyglądał jej pierwszy bieg, W jaki sposób dostarczyła zaproszenia na swoją osiemnastkę, Dlaczego wybrała sport jako ścieżkę swojej kariery, Jak zbudowała pokaźną grupę odbiorców w mediach społecznościowych, Czy plecy pomogły w rozwoju konta na Instagramie, Dlaczego wybrała warszawski Bieg Niepodległości, W jaki sposób pracuje ze swoimi podopiecznymi, Czy widzi jakieś różnice w treningu kobiet i mężczyzn, Jakie rady ma dla osób, które chcą czerpać radość z uprawiania sportu. Rozmowę prowadzi Bartek Falkowski. PS. Do wygrania jest tort, warto zaobserwować konto Oli na Instagramie
11/11/202357 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Czy ruch należy traktować jako lekarstwo? Ernest Kuchar - Podcast O Co Chodzi?

Drugim gościem Roberta Korzeniowskiego w serii podcastów „O co chodzi” napędzanego przez eobuwie.pl jest dr hab. Ernest Kuchar – lekarz, pediatra, dr hab. nauk medycznych, który pomaga swoim pacjentom już od ponad 20 lat. W tym czasie doktor Kuchar uzyskał między innymi specjalizację z medycyny sportowej, która pozostaje jego pasją, oraz chorób zakaźnych, którymi zajmuje się naukowo. Zawodowo jest aktywny w obu tych dziedzinach, na co dzień będąc kierownikiem Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i pomagając najlepszym polskim sportowcom w ich zmaganiach z problemami zdrowotnymi. Z odcinka dowiecie się m.in.: - Jak dozować ruch, aby było to bezpiecznie i przyjemne?   - Jak zacząć mądrze trenować? - Jak trenował Herkules? - Czy ruch powinien być przepisywany na receptę? - Jak zmieniła się długość życia w ostatnich latach i jak powinniśmy się do tego dostosować? - Jakie choroby cywilizacyjne są spowodowane brakiem ruchu? - Jaka jest bezpieczna i polecana dawka aktywności fizycznej? - Jak bezpiecznie trenować na siłowni? - Jakie są przeciwskazania do wysiłku fizycznego? - Jak wyznaczać sobie odpowiednie cele? - Na jakie „nagrody” możemy liczyć dzięki aktywności fizycznej? - Co daje posiadanie psa? - Jak znaleźć złoty środek w ilości aktywności fizycznej? - Dlaczego społeczeństwo się źle starzeje? - Dlaczego aktywność należy dozować? - Jaki wpływ na nasze zdrowie ma regularny trening? - Jak wrócić do regularnego treningu po latach pauzy? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy lub obejrzenia oraz podzielenia się z nami opinią! Partnerem cyklu jest eobuwie.pl. Podcast powstaje we współpracy i na zlecenie marki.
11/8/202356 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Niepodległa Piątka wyznacza trendy - Jakub Nowak

Na kilkadziesiąt godzin przed Otwartymi Mistrzostwami Polski w biegu na 5 kilometrów porozmawialiśmy z Jakubem Nowakiem, biegaczem i organizatorem biegu Niepodległa Piątka na PGE Narodowym. Zawodnik podzielił się z nami tym jak wygląda organizacja imprezy na takim poziomie, a także patentami na szybkie bieganie na pięć kilometrów. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: * Czy Jakub Nowak zamierza jeszcze powalczyć na wyczynowej arenie * Jak wyglądała jego zawodnicza przeszłość * Dlaczego Rysiek z serialu "Klan" mógłby być z niego dumny * Jak łączyć pracę, naukę i sport * Z czym wiąże się organizacja dużego biegu * Jakie trudności napotykają organizatorzy * Czego brakuje w polskim bieganiu * Jaką wędkę, a nie rybę, przygotowali organizatorzy i sponsor Niepodległej Piątki dla najlepszych * Jak trenować do pięciu kilometrów * Jakie są ulubione chipsy Kuby Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
11/4/20231 hour, 22 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Ile kroków dziennie trzeba przejść żeby być zdrowym? Ryszard Szul - Podcast O Co Chodzi.

Przed Państwem pierwszy odcinek podcastu „O co chodzi?” napędzanego przez markę eobuwie.pl, którego prowadzącym jest wielokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym, Robert Korzeniowski. Na dzień dobry gościem Roberta jest Ryszard Szul - trener lekkiej atletyki I klasy, ekspert w dziedzinie fizjologii wysiłku sportowego oraz wieloletni przyjaciel naszego mistrza. Z rozmowy dowiesz się m.in.: - Dlaczego warto chodzić? - Czy chodzenie obniża wiek biologiczny? - Z jaką intensywnością chodzić, aby budować wytrzymałość? - Jak codzienne czynności domowe wpływają na nasz organizm? - Ile kroków dziennie wykonać oraz w jakiej intensywności? - Jak robić cardio na siłowni? - Z jaką intensywnością chodzić, aby redukować tkankę tłuszczową? - Jakie treningi i jak często wykonywać? - W jakich butach chodzić? - Dlaczego monitorowanie tętna jest tak ważne? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy oraz podzielenia się z nami waszą opinią! #WspółpracaReklamowa z  @eobuwiepl 
11/1/202353 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Robię na złość cukrzycy, uprawiam sport - Maja Makowska | Podcast Bieganie.pl Women

W najnowszym podcaście Bieganie.pl Woman gościmy Maję Makowską, kobietę, która w świecie diabetyków wprowadziła nie lada rewolucję. Jako pierwsza kobieta na świecie ukończyła podwójnego Ironmama chorując na cukrzycę typu I. Swoją postawą pokazuje, że coś, co na pozór wydawało się kiedyś niemożliwe, jest do zrealizowania i to, jak sama dumnie podkreśla „z cukrem na poziomie 100”. W rozmowie z Kasią Zawistowską i Asią Jóźwik opowiada m.in.: - O początkach choroby w czasach szkolnych. - Dlaczego życie z cukrzycą jest „zaplanowaną spontanicznością”? - Jak funkcjonować z chorobą na co dzień? - Jak poradziła sobie z depresją i bulimią? - Jak jej organizm reagował na różny wysiłek fizyczny? - O życiu intymnym przy cukrzycy. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
10/31/20231 hour, 8 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Gorzki smak Wicemistrzostwa Polski - Emilia Mazek

Emilia Mazek przeszła drogę od amatorki do Wicemistrzyni Polski w maratonie. Zdobywając srebrny medal Mistrzostw Polski w Maratonie spełniła ostatnie ze swoich pierwotnych, maratońskich celów. Nam zdradziła jak trenuje, próbowała odpowiedzieć na pytanie czy jest amatorką, a także przybliżyła swój ostatni start podczas maratonu w Poznaniu. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: - Jaka jest tradycja promaratońska u Emilii - Jak w skrócie wyglądał jej rozwój biegowy - Jakie trzy cele miała przed swoim pierwszym maratonem - Czy jest jeszcze amatorką - Od kiedy może zaliczać się do grona elity polskich biegów - Jak wyglądał początek jej pracy z trenerem Januszem Wąsowskim - W jaki sposób trenowała do Mistrzostw Polski - Skąd wiedziała, że jest w życiowej formie - Jak przebiegła rywalizacja na trasie 22. Poznań Maratonu - Czy zawodniczka jest zadowolona ze swojego osiągnięcia - Jakie plany ma na najbliższy czas i czy myśli dalekosiężnie. Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
10/28/202357 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Meta jest dopiero na mecie - Katarzyna Solińska | Podcast Bieganie.pl

Katarzyna Solińska w tym sezonie osiągnęła ogromny sukces w postaci zajęcia szóstego miejsca w biegu na 170 kilometrów podczas festiwalu UTMB. Dla polskiej zawodniczki to największy sukces w dotychczasowej karierze. Biegaczka, mimo przeszłości lekkoatletycznej do świata biegów górskich wchodziła jako amatorka. W kilka lat dotarła do ścisłego, światowego topu w kobiecym bieganiu górskim na długim dystansie. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: Jak wyglądały początki amatorskiego biegania Kasi? Czy decyzja o porzuceniu pracy w korporacji była trudna? Jakie błędy popełniała na początku swojej przygody? W jaki sposób podchodzi teraz do treningu? Co zmieniła od poprzedniego UTMB? Jaką strategię żywieniową przyjęła na trasie? W jaki sposób rozmawia ze sobą podczas długiego wysiłku? Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski, który poleca aby fragment rozmowy zaczynający się mniej więcej w 68 minucie podcastu włączać sobie za każdym razem gdy czeka was ważny start.  Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy! Podcast powstał we współpracy z marką ON oraz Coros.
10/20/20231 hour, 19 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Jak trenować, aby unikać kontuzji - Maciej Wojtkowski | Podcast W Rytmie Biegania

Naszym kolejnym i już ostatnim gościem wyjątkowego wydania podcastu W Rytmie Biegania, który został zrealizowany w obecności publiczności w Concept Store Eobuwie.pl jest Maciej Wojtkowski, fizjoterapeuta, trener New Balance Run Club. Maciek ma ogromne doświadczenie w pracy z profesjonalnymi lekkoatletami. Pod jego skrzydłami trenują tacy zawodnicy jak Kriscina Cimanowska, czy Krzysztof Kiljan.  W rozmowie z Adamem Kszczotem oraz Asią Jóźwik opowiada m.in. o tym:  Czy trener musi odpocząć od zawodnika? Czym charakteryzuje się trening sprinterski?   Jak poprawić szybkość reakcji? Jak przygotować się do ćwiczeń szybkościowych? Które partie ciała są najbardziej zaniedbywane przez biegaczy?  Dlaczego pojawiają się kontuzje? Jak reagować na pojawiający się ból? Jakie ćwiczenia wykonywać?  Materiał powstał we współpracy z marką New Balance oraz Eobuwie.pl Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
10/18/202340 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Lubię biegać szybko i konkretnie - Pia Skrzyszowska | Podcast Bieganie Women

W najnowszym odcinku podcastu Bieganie Women gościmy wybitną lekkoatletkę, płotkarkę - Pię Skrzyszowską. Pia jest młodziutką biegaczką, która swoim talentem od początku pokazywana, że jest w stanie wedrzeć się do światowej elity. W zeszłym roku w niespełna kilkadziesiąt minut zdobyła dwa medale na Mistrzostwach Europy - złoto na swoim koronnym dystansie, oraz srebro w biegu sztafetowym 4x100m. W rozmowie z Kasią Zawistowską i Asią Jóźwik zdradza m.in.: Jak się do niej zwracać? Jak to jest trenować ze swoim tatą? Za co kocha płotki? Jak poradziła sobie z kontuzją? jak podchodzi do współpracy z psychologiem? Jakie ma plany na najbliższy sezon startowy? Jak spędziła poprzednie wakacje? Dlaczego chce wyjechać do Australii? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej sympatycznej rozmowy!
10/17/20231 hour, 2 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Maraton w 2:28 przy pełnym etacie - Paweł Machowski | Podcast Bieganie.pl

Podcast Bieganie.pl tym razem gości Pawła Machowskiego, kapitana adidas Runners Warsaw, który pod koniec września, w Berlinie, ustanowił swój nowy rekord życiowy w maratonie wynoszący 2:28:51. W luźnej atmosferze, przy pysznych, kanaryjskich ciastkach porozmawialiśmy o treningu, zaufaniu do trenera, organizacji jednego z najważniejszych biegów na świecie i o wzajemnych relacjach między markami sportowymi.  Z tego odcinka dowiesz się m.in.: Dlaczego warto wyjechać na Gran Canarię Jak regenerować się po maratonie W jaki sposób zorganizowany jest BMW Berlin Maraton Co w treningu maratońskim zmienił Paweł wraz z trenerem Mikołajem Raczyńskim Jak do zmian podszedł sam zawodnik W jaki sposób zaplanować logistycznie udział w takim biegu Jak wyglądał przebieg rywalizacji Czy praca w branży biegowej ma same plusy Jak do konkurencji i innych marek podchodzi Paweł Z czym przychodzić na podcast do redaktora Falkowskiego Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski Partnerem podcastu jest adidas runners.
10/13/20231 hour, 20 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Szybki sprint jest wtedy, gdy jesteś luźny - Anna Kiełbasińska | Podcast W Rytmie Biegania

Kolejnym gościem naszego niecodziennego wydania podcastu „W Rytmie Biegania”,  nagranego w Concept Store Eobuwie w obecnosci publiczności jest Anna Kiełbasińska. Ania jest wicemistrzynią olimpijską, oraz wicemistrzynią świata. Ma na swoim koncie również wiele medali Mistrzostw Europy. Startuje w biegach od 60m po 400. Jako profesjonalistka niezwykle świadoma swojego ciała, w rozmowie z Adamem Kszczotem i Asią Jóźwik opowiada m.in. o tym: Czym jest stan flow? Jak radzić sobie z kontuzjami? Jak reagować na sygnały organizmu? Jak prawidłowo zrobić skan ciała? Jak opanować stres? Jak regeneruje się po sezonie startowym? Czym jest floating? Czy każdy negatywny komentarz jest hejtem? Czy sportowiec jest egoistą? Jak trenuje u Laurent’a Mouwly? Czy social media pomagają sportowcom? Cała rozmowa została przeprowadzona w Concept Store eobuwie LIVE, stąd w nagraniu można usłyszeć dźwięki dochodzące z tętniącej życiem ulicy. Materiał powstał we współpracy z marką eobuwie.pl oraz New Balance.  Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
10/11/202350 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Kulisy treningu sprinterskiego - Marek Rożej | Podcast W Rytmie Biegania

Zapraszamy Was do wysłuchania zupełnie nowej, niecodziennej odsłony podcastu „W Rytmie Biegania”, tym razem napędzanego przez eobuwie.pl oraz New Balance! Zaprosiliśmy publiczność, w której obecności mieliśmy przyjemność porozmawiać z trójką znakomitych gości. W tym podcaście naszym gościem jest Marek Rożej trener m.in. wicemistrzyni świata na 400m, Natalii Kaczmarek. Pod jego skrzydłami trenuje również Joanna Linkiewicz, znana z rewelacyjnych wyników w biegu na 400m ppł. W rozmowie z Adamem Kszczotem i Asią Jóźwik zdradza m.in.: - Jak trafił do lekkiej atletyki? - Jak ważna jest rozmowa z zawodnikiem? - Czym charakteryzuje się polska szkoła treningowa? - Jakie jednostki treningowe są najważniejsze dla sprintera? - Jakich zawodników najlepiej się trenuje? - Czym jest talent do biegania? - Jaka jest rola trenera podczas zawodów? - Jak ważna jest współpraca z psychologiem sportowym? - Czy cykle treningowe są powtarzane? - Jak ważne jest samopoczucie w treningu? - Czy mamy dobrą infrastrukturę do trenowania w Polsce? Cała rozmowa została przeprowadzona w Concept Store eobuwie, stąd w nagraniu można usłyszeć dźwięki dochodzące z tętniącej życiem ulicy.
10/6/202352 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Żadna przeszkoda nie jest mi straszna - Katarzyna Jonaczyk | Podcast Bieganie.pl Women

W najnowszym podcaście Bieganie.pl Women gościmy Katarzynę Jonaczyk, kobietę, dla której pokonywanie przeszkód jest wielką przyjemnością. Kasia ma tytuł Mistrzyni Świata na torze OCR100, dwukrotną Mistrzynią Europy na tym samym torze, „Last Woman Standing” ostatniej [ósmej] edycji Ninja Warrior Polska oraz pierwszą kobietą w Polsce, która doszła do Power Tower w tym programie. Od zawsze niezwykle aktywna, chciała uczestniczyć w każdych sportowych zajęciach. Ostatecznie z tańców przeszła do biegów OCR. Ale zaraz… Czym są biegi OCR i jak dużo wspólnego mają z bieganiem przez przeszkody i czy jest to właściwie sport również dla kobiet? Z podcastu dowiecie się również: - Jak rozpoczęła treningi do Ninja Warrior Polska; - Jaki ma stosunek do swojego ciała; - Jak się przygotowuje do zawodów; - Jak wygląda start w zawodach OCR; - Czy kobieta ma szansę przebić się w tej dyscyplinie; - Czy ma czas na życie towarzyskie; - Ile dostaje mistrzyni świata w biegu OCR i czy da się z tego żyć; - Czy tak intensywne treningi i praca na dwa etaty odbijają się na zdrowiu. Rozmowę prowadzą Asia Jóźwik oraz Kasia Zawistowska. Serdecznie zapraszamy do rozmowy!
10/3/20231 hour, 30 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Przychodzi biegacz do fizjoterapeuty - Paweł Szczygieł, Mateusz Świerk | Podcast Bieganie.pl

Ten odcinek podcastu bieganie.pl poświęcony jest zdrowiu biegacza. Fizjoterapeuci Paweł Szczygieł i Mateusz Świerk z gabinetu Fizjobox opowiedzieli o tym jak ważne jest wsparcie fizjoterapeuty, z jakimi problemami przychodzą pacjenci i co można na nie poradzić. Wykorzystałem też doświadczenie obu gości w sporcie osób niepełnosprawnych, by porozmawiać na temat problemów i realiów związanych z tym tematem. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: Czym jest kontuzja; Jak rozpoznać dobrego fizjoterapeutę; Z jaką częstotliwością i kiedyś zjawić się u specjalisty; Jak zachować sprawność; Które sposoby regeneracji są najlepsze; Jak samemu uniknąć kontuzji; Z jakimi problemami zmagają się osoby niepełnosprawne w sporcie; Jak wygląda praca fizjoterapeuty w para kadrze. Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
9/29/20231 hour, 14 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Zapowiedź 45. NN Maratonu Warszawskiego - Marek Tronina, Artur Kobuszewski | Podcast Bieganie.pl

Tuż przed Wielkim Biegiem, jak przyjęło się nazywać Maraton Warszawski oraz przed Nice To Fit You Warszawską Dychą, która kolejny raz jest imprezą towarzyszącą, możecie wysłuchać rozmowy z Dyrektorem Biegu Markiem Troniną i członkiem Drużyny Wielkiego Biegu Arturem Kobuszewskim. Prezes Fundacji Maraton Warszawski odpowiadał nawet na najtrudniejsze pytania, a Artur, znany w środowisku jako Biegowy Wariat, pokazał, że jest prbwidzwym pasjonatem biegania. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: Jak nasi rozmówcy oceniają zupełnie nową trasę Co czeka maratończyków i biegaczy na dychę w tym roku Czy w projekcie Team Up Europe! wszyscy zgłoszeni biegacze byli wcześniej w kręgu zainteresowań Kto będzie zagrzewał biegaczy do walki Jakie elementy będą składały się na kolejne edycję Maratonu Warszawskiego Jak daleko sięgają plany organizatorów 45. Nationale - Nederlanden Maratonu Warszawskiego Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
9/22/20231 hour, 56 seconds
Episode Artwork

Jak wrócę do swojego kraju, to pójdę do więzienia - Kryscina Cimanowska | Podcast Bieganie.pl Women

Wracamy do Was po wakacyjnej przerwie z nową energią! Do naszego pierwszego podcastu w tym sezonie zaprosiliśmy kobietę niezwykłą, pełną pozytywnej energii pomimo wielu niefortunnych wydarzeń w jej życiu. Krystina Cimanowska, choć jeszcze jakiś czas temu Tsimanovskaya, jest białoruską lekkoatletką, sprinterką, która od kilku miesięcy wzmocniła swoją obecnością reprezentację Polski na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie. Razem z nowymi koleżankami z drużyny zajęła 5. miejsce w sztafecie 4x100m. Dosłownie dwa lata temu dość głośnym echem obiły się wydarzenia podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio, kiedy to Krystina postanowiła nie wracać do swojego kraju. Swoje miejsce odnalazła na warszawskim AWFie, gdzie trenuje od tamtej pory. W rozmowie z Asią Jóźwik i Kasią Zawistowską opowiada m.in. o tym: - Jak wspomina sytuację z IO w Tokio? - Jak wyglądały jej pierwsze lata w Polsce i z czym musiała się zmagać? - Jak została przyjęta przez polskich kibiców oraz polskich lekkoatletów w drużynie? - Dlaczego nie słyszała przez kilka lat? - Jak zmaga się z bulimią? - Dlaczego nie może wrócić do swojego kraju… Przed Wami rozmowa, jakiej jeszcze w naszym portalu nie było. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania!
9/19/20231 hour, 10 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Nie popełniam już tych błędów - Sabina Jarząbek | Podcast Bieganie.pl

Sabina Jarząbek to sześciokrotna medalistka mistrzostw polski na różnych dystansach oraz reprezentantka Polski na ME w przełajach w 2022 roku. Złote medale MP zdobywała na 5 kilometrów oraz w przełaju. Na początku września wygrała Praską Piątkę przy Nocnym Półmaratonie Praskim. Podopieczna Zbigniewa Nadolskiego opowiedziała nam o tym jak wyglądała jej dotychczasowa kariera i jakie cele obrała na najbliższy czas. Rozmowa odbyła się tuż po spotkaniu zawodników grupy adidas gdzie Sabina uczyła się gotować oraz stosować techniki mindfullness. Wyciszenie, skupienie i wdzięczność będziecie mogli usłyszeć w głosie zawodniczki, ale dało się też wyczytać to z jej mowy ciała rozmawiając w studiu bieganie.pl. W tej rozmowie poruszyliśmy tematy: Jak wyglądały początki Sabiny w sporcie; Skąd pomysł na starty w siedmioboju; O braku powołania na Mistrzostwa Świata; W jaki sposób stara się podchodzić do zawodów pod kątem mentalnym; Jakie błędy popełniała i z których wyciągnęła już wnioski; W jaki sposób trenuje i czy jest to lekki trening; Jakie cele przyświecają jej na najbliższy czas. Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski Serdecznie zapraszamy do wysłuchania podcastu!
9/15/20231 hour, 13 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Jak wygląda ewolucja obuwia biegowego - Paweł Matysiak | Podcast Bieganie.pl

Ten odcinek podcastu bieganie.pl poświęcony jest rozwojowi obuwia biegowego. Temat od kilku sezonów budzi różne emocje za sprawą wprowadzenia nowych technologii. Czy naprawdę są powody, by niektórzy czuli się pokrzywdzeni faktem, że "za ich czasów tego nie było". Jak wyglądała ewolucja butów, jakie są perspektywy na dalszy rozwój i jak dobierać buty dla własnych potrzeb. Z tego odcinka dowiesz się m.in.: - Ile butów ma w domu specjalista od obuwia? - Jak wyglądał rozwój butów biegowych na przestrzeni lat? - Czy obecne zasady można uznać za sprawiedliwe? - Jak doradca w sklepie biegowym rozmawia z klientami? - Co charakteryzuje dobry but? Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
9/1/20231 hour, 17 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Usłyszałem, że jestem zbyt ambitny - Mateusz Lipiński | Podcast Bieganie.pl

Mateusz Lipiński to bardzo szybki, polski biegacz amator, który swoją biegową pasją zaraża także innych pracując w sklepie biegowym Natural Born Runners. Jego wysoki poziom sportowy (m.in. 14:49 na 5 kilometrów) nie pozwala na razie myśleć o reprezentowaniu kraju na imprezach międzynarodowych, jednak mimo to Mateusz otarł się o występ na Mistrzostwach Świata. Zawodnik przez kilka miesięcy biegał jako przewodnik osoby niewidomej z zadatkami na występ podczas Mistrzostw Świata w Paryżu. Niestety, na ostatniej prostej Lipiński został skreślony z udziału w imprezie. Decydujące, według przewodnika, były aspekty poza sportowe i… zbyt duża ambicja.  Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: - Jak trenuje Mateusz; W jaki sposób został partnerem biegowym niewidomego zawodnika; Na czym polega współpraca takiego duetu; Jak wyglądają zgrupowania i polskie realia sportu niepełnosprawnych; Czy ambicja to coś złego; Jaki poziom sportowy pozwala myślec o medalach na Mistrzostwach Świata w kategorii niewidomych; Czy alkohol to coś co łączy się z bieganiem. Rozmowę prowadzi Bartek Falkowski. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
8/18/202354 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Dobór butów okiem fizjoterapeuty - Szczepan Figat | Podcast W Rytmie Biegania

Gościem odcinka specjalnego podcastu „W Rytmie Biegania” napędzanego przez eobuwie.pl, prowadzonego przez Adama Kszczota i Macieja Kurzajewskiego, jest Szczepan Figat - fizjoterapeuta i były lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 800m, który zaczynał swoją karierę od zawodu masażysty. Figat to znane nazwisko wśród warszawskich biegaczy, którzy cenią jego zdolności do szybkiego przywracania ich do formy. Szczepan nie tylko prowadzi przychodnię „Fizjoterapia Figat”, ale także Akademię Zdrowego Biegania. Jest twórcą autorskiego programu „Wzorowa technika biegu”, który kładzie nacisk na właściwe wzorce ruchowe. Wkrótce nasi młodzi wrócą do szkół i zajęć wychowania fizycznego. Jakie obuwie sportowe dla nich wybrać? Oprócz odpowiedzi na powyższe pytanie, z dzisiejszego podcastu dowiesz się m.in.: - Jak Szczepan rozpoczął karierę fizjoterapeuty? - Czym jest fizjoterapia i czy można szybko pomóc pacjentowi? - Czym jest Smarter Diagnostics i jak pomaga w diagnozie? - Jak fizjoterapia ewoluowała przez lata? - Jakie ćwiczenia są dobre dla stóp naszych dzieci? - Jak reagować na wczesne fazy rozwoju dziecka? - Jak dobrać odpowiednie obuwie sportowe? - Czy warto używać specjalnych wkładek do butów? - Jakie nawyki przyjąć podczas długiego siedzenia? - Czy zmienia się nasze podejście do uprawiania sportu? Zachęcamy do wysłuchania rozmowy! Materiał powstał przy współpracy z marką eobuwie.pl w ramach kampanii „Do szkoły, gotowi, start!” #podcast #WRytmieBiegania #eobuwie #bieganiepl #współpraca
8/16/20231 hour, 4 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Jak trenuje mistrz Polski na milę - Kamil Rowiński | Podcast Bieganie.pl

W tym odcinku podcastu bieganie.pl rozmawiamy z Mistrzem Polski Amatorów na dystansie jednej mili. Kamil Rowiński zdobył ten tytuł podczas warszawskiej edycji imprezy 1MILA. Kamil poza wysokim poziomem sportowym, charakteryzuje się także ciekawym sposobem na udzielanie wywiadów. W naszej rozmowie to także on zadawał pytania. Z tego odcinka dowiecie się m.in.: - Skąd w Kamilu zamiłowanie do biegania dystansów średnich i 5 kilometrów i brak typowego dla amatora umiłowania do maratonu Czy bieganie „w pałę” to dobra droga na początek przygody z treningiem; Kto ma talent do biegania i czym on jest; Czy każdy może biegać szybko; Jak wygląda trening Kamila; Czy sama czynność biegania powinna dawać radość; Co kryje się za tajemniczą nazwą „Bomba Squad”; Jakie korzyści przynosi bieganie w grupie. Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
8/11/20231 hour, 10 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Lubię różnych rzeczy próbować - Mateusz Mosiewicz | Podcast Bieganie w Kulturze

Aktor, absolwent Łódzkiej Filmówki, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Występował na wielu polskich scenach teatrów repertuarowych i offowych. Uczestnik licznych festiwali teatralnych w Europie. Współtwórca spektakli „Jesteśmy przynętą, Kochanie!”, „Tylko to, co zrobić należało” i warsztatów teatru dokumentalnego „To miasto, to moja opowieść”. Najbardziej rozpoznawalny z telewizji, m.in z seriali „Zakochani po uszy” i „Papiery na szczęście”. Ambasador biegu „Poland Business Run”. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in: - jak duży wpływ na warsztat aktorski ma uprawianie sportu, - skąd się wzięło u Mateusza zamiłowanie do aktywnego stylu życia, - o łączeniu aktywności fizycznych w życiu prywatnym, - o wózkach do biegania z dziećmi, - jak podejść do sceny intymnej granej przez aktora w serialu, filmie lub teatrze, - o tegorocznej edycji biegu "Poland Business Run", - o tym wszystkim i nie tylko. Prowadzący: Paweł Wolsztyński Zapraszam serdecznie!
8/6/202348 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Sport a depresja - Jakub Jezierski | Podcast Bieganie.pl

Czy można w kilka tygodni przygotować się do Ironmana? Jak sport wpływa na zdrowie psychiczne sportowców. Na te tematy, a także o tym ile różnych dyscyplin może trenować nastolatek, porozmawialiśmy z Jakubem Jezierskim. Jest on trenerem biegania, byłym sprinterem, który w sześć tygodni postanowił przygotować się do pełnego dystansu IM w Gdyni. O tym jak wpadł na ten niecodzienny pomysł, o tym jak sport może psuć jak i wspierać rozwój psychiki sportowca usłyszycie w tym odcinku podcastu bieganie.pl. Z tego odcinka dowiesz się dodatkowo m.in.: - Jak wyglądały początki sportowe Jakuba W jaki sposób młody sportowiec znosi ciężkie kontuzje; Czy można pokonać drużynowy bieg ultra bez trenowania długich dystansów; Jak wpada się na pomysł przygotowania się do triathlonu w parę tygodni; W jaki sposób rozpoznać symptomy depresji; Jak sport wpływa na dobrostan psychiczny; Czy aktywność fizyczna może wspierać proces leczniczy; Jak trenować do IM nie mając doświadczenia w tym sporcie. Jeśli zauważyłeś u siebie lub u kogoś ze swojego otoczenia oznaki świadczące o możliwej depresji poszukaj pomocy. Poniżej podajemy miejsca, gdzie możesz udać się po wsparcie: - https://grajzglowa.pl pierwsza fundacja wspierająca zdrowie psychiczne sportowców - tel.: 116 123 Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00 Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
8/4/20231 hour, 12 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Mateusz Gos i Artur Błasiński - Jak trenuje Mistrz Polski - podcast bieganie.pl

Mateusz Gos i Artur Błasiński to duet, który odpowiada za wlanie w serca kibiców nadziei, że polskie biegi długie mają lepszą przyszłość. Zawodnik wraz z trenerem RLTL Optimy Radom zdobyli w tym roku złoty medal seniorskich mistrzostw Polski na 10 000 metrów oraz oczywiście złoto w kategorii młodzieżowej. Taki sam medal Gos zdobył w rywalizacji młodzieżowców na 5 000 metrów, a do startu w seniorskiej imprezie na tym dystansie przystępuje jako lider krajowych tabel. Na swoim koncie ma też świetny występ podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Finlandii. W naszej rozmowie poruszyliśmy temat treningu Mateusza, czy sposobu prowadzenia zawodników przez trenera Błasińskiego. Z podcastu dowiesz się m.in.: Jak zaczęła się przygoda z bieganiem u Mateusza W jaki sposób trafił do trenera Błasińskiego Jak wygląda filozofia trenerska szkoleniowca RLTL Optimy Radom W jaki sposób działa radomski klub i jak pozyskuje młodzież Jakie braki w wyszkoleniu ma Mistrz Polski Jak wygląda przykładowy tydzień treningów Mateusza Gosa Jakie perspektywy ma przed sobą zawodnik z Warki Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
7/28/20231 hour, 12 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Alicja Pyszka - Bazan – lubię wyzwania, przechodzę na triathlon pro | podcast bieganie.pl

W tym odcinku podcastu bieganie.pl rozmawiamy z Alicją Pyszką-Bazan, triathlonistką znaną w mediach społecznościowych jako Fit Ala. Alicja ma na swoim koncie rekord świata na dystansie podwójnego Ironmana i zdobyła między innymi Wicemistrzostwo Europy na dystansie 70.3 IM w kategorii Age Group. W najbliższym czasie Pyszka-Bazan zadebiutuje w kategorii Pro! Nasza rozmowa, poza aspektami sportowymi, dotyka także tematów budowania marki osobistej, kreowania wizerunku i mierzenia się z hejtem w internecie. Dowiesz się także, jak wyglądała kariera sportowa zawodniczki, w jaki sposób trenowała pływanie, czym jest bikini fitness i skąd pomysł na triathlon. Z tego podcastu dowiesz się między innymi: • Jak kreować wizerunek w mediach społecznościowych • Jak wygląda praca związana z obecnością sportowca w mediach • Czy można się uodpornić na hejt • Jak przygotować się do ultra dystansu w triathlonie • Czym ultra różni się od połówki IM • Dlaczego Alicja miała uraz do treningu pływackiego • Co sprawiło, że zainteresowała się fitness bikini • Jak wygląda zmaganie się z zaburzeniami odżywiania • Jakie plany triathlonowe stawia sobie Fit Ala Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski.
7/22/20231 hour, 19 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Zdrowie psychiczne w sporcie - Daria Abramowicz | Podcast Bieganie.pl Women

W najnowszym odcinku podcastu Bieganie.pl Women gościmy znakomitą psycholog sportową - Darię Abramowicz. Daria jest psychologiem wielu sportowców z różnych dyscyplin, jednak znana jest najbardziej ze współpracy z Igą Świątek. Sportowcy narażeni są na ogromną presję, narzucaną przez otoczenie, ale również wywołaną własnym perfekcjonizmem. Ciągła pogoń za lepszym wynikiem, lepszą dyspozycją, wyżej, dalej, mocniej… Odpowiednie przygotowanie mentalne u sportowców to nie tylko mistrzostwo w danej dyscyplinie sportu, ale również radzenie sobie z porażką, akceptacją gorszych dni i zdrowym zakończeniem sportu zawodowego. Coraz głośnej mówi się o tym, że zdrowie psychiczne musi iść w parze z fizycznym. Daria w rozmowie z Asią Jóźwik opowiada m.in. o tym, jak sama przygotowuje się do bycia psychologiem sportowym na najwyższym poziomie, jak wyglada jej współpraca z Igą, jakie techniki stosuje, jak stara się edukować społeczeństwo oraz jak poradzić sobie z presją i popularnością będąc na szczycie. W rozmowie pada wiele ważnych wątków, które odnoszą się również do innych dziedzin codziennego życia. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!
7/18/20231 hour, 26 seconds
Episode Artwork

Rozwój sportu poprzez naukę - Jakub Adamczyk | Podcast Bieganie.pl

Gościem kolejnego odcinka naszego podcastu jest prof. Jakub Adamczyk. Jakub Adamczyk to doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej, profesor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie jest Kierownikiem Zakładu Teorii Sportu i Dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego. Pracował również w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W przeszłości specjalizował się głównie w biegu na 400 m przez płotki, zdobywając brązowy medal mistrzostw Polski w Bydgoszczy 2006 r. i złoty medal w sztafecie 4×400 m w 2002 r. w Szczecinie. W biegu na 400 m przez płotki dziesięć razy występował w finale mistrzostw Polski. Aktualnie pracę naukową łączy z treningami i startami w kategorii masters na dystansach sprinterskich, zdobywając medale mistrzostw Europy i świata oraz poprawiając kolejne rekordy Polski. W rozmowie z Jakubem Jelonkiem prof. Adamczyk zdradza, kiedy możemy już skorzystać ze zdobyczy nauki, a kiedy wciąż musimy czekać na kolejne wyniki badań. Z odcinka dowiesz się ponadto: Jak AWF Warszawa pomaga sportowcom łączyć naukę z treningami? Jak wygląda współpraca uczelnia-klub? Dlaczego warto trenować i startować w kategorii masters? Dlaczego tak trudno stworzyć „Model Mistrza"? Czym charakteryzują się wybitni sportowcy? Kto najwięcej skorzysta z butów z karbonową wkładką? Czy można już wykorzystywać badania genetyczne w sporcie? W jaki sposób możemy ocenić poziom regeneracji? Czy trenerzy PZLA wiedzą, że zawodnik „zarwał noc"? Jak prowadzić trening w kategoriach masters? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy u podzielenia się z nami Waszą opinią!
7/14/202339 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Wszystko o butach do biegania - Mateusz Łękawa | Podcast W Rytmie Biegania

Gościem kolejnego odcinka podcastu "W Rytmie Biegania", napędzanego przez eobuwie.pl, jest Mateusz Łękawa - biegacz, ekspert biegowy, prawdziwy znawca butów do biegania. Według nas zna je dosłownie na wylot. Jest amatorem, który ma na swoim koncie przebiegnięty maraton w czasie 2:28. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, z bieganiem związany jest od najmłodszych, szkolnych lat.Patrząc na przekrój butów biegowych, które oferują nam producenci,niejednokrotnie łapiemy się za głowę, ponieważ wybór jest coraz większy i nie wiemy, które wybrać.Mamy więc nadzieję, że ta rozmowa ułatwi wam to zadanie. Mateusz, jako część ekipy eobuwie, w której jest kierownikiem kategorii Sport Performance, w rozmowie z Adamem Kszczotem i Maciejem Kurzajewskim zdradza wiele ciekawostek, np. który kolor butów biegowych sprzedaje się najczęściej we Francji, czy w Bułgarii. Opróczpowyższych nowinek, z rozmowy dowiesz się:Czy istnieją idealne buty biegowe?Jakie buty wybierają Polacy i czym kierują się przy ich wyborze?Jak zmienia się technologia butów biegowych?Jakich butów możemy spodziewać się w przyszłości?Czym różnią się buty z poszczególnych półek cenowych?Jak wybrać odpowiednie buty trailowe?Jak dbać o buty biegowe?Jak wybrać idealne buty dla siebie?Jak działa usługa esize.me w ramach aplikacji eobuwie.pl?Kiedy zareklamować buty? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, ponieważ jest ona pigułką wiedzy dla każdego biegacza, szczególnie początkującego. Materiał powstał we współpracy z marką eobuwie.pl.
7/12/202357 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Nie boję się ciężkiej pracy - Natalia Kaczmarek | Podcast W Rytmie Biegania

Gościem najnowszego odcinka podcastu "W Rytmie Biegania" napędzanego przez eobuwie.pl jest Natalia Kaczmarek - zawodniczka NB Team Elite, lekkoatletka, która swoimi wynikami na 400m chce wyprzedzić Irenę Szewińską. Mistrzyni olimpijska, wicemistrzyni Europy na 400m oraz multimedalistka mistrzostw Europy oraz świata w sztafecie 4x400m, rekordzistka Polski w hali na 400m. Natalia bez żadnych kompleksów wdarła się do światowej czołówki biegaczek na 400m i utrzymuje się w niej od kilkunastu miesięcy, potwierdzając swoją wysoką klasę na każdych zawodach. Zawodniczka trenera Marka Rożeja w rozmowie z Adamem Kszczotem i wyjątkowo Jakubem Jelonkiem, opowiada m.in. o tym: - jak wyglądały jej początki z bieganiem, - jak podchodzi do treningu, - jakie jednostki treningowe są dla niej najważniejsze, - jak się regeneruje, - jak przygotowuje się mentalnie do zawodów, - jakie buty wybiera do treningu, - jak podchodzi do prowadzenia social mediów, - jak wygląda związek lekkoatletów, - jakie ma rady dla początkujących biegaczy oraz wiele innych, ciekawych tematów. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej inspirującej rozmowy. Materiał powstał we współpracy z marką eobuwie.pl
7/5/20231 hour, 8 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Równowaga i balans w sportowym życiu - Marta Szostak | Podcast Bieganie.pl Women

W najnowszym odcinku Bieganie.pl Women gościmy Martę Szostak - nauczycielkę jogi i ruchu, trenerkę medyczną.   Marta posiadając ogromną wiedzę z psychologii sportu oraz doświadczenie z praktyki jogi stara się uczyć jak wprowadzić równowagę i harmonię podczas uprawiania sportu i nie tylko. Poprzez różne zajęcia uczy świadomości ciała i ruchu. Szuka połączeń między tzw. tradycyjnymi formami jogi a współczesną nauką o ruchu i człowieku.  Przygodę ze sportem rozpoczęła od karate, jednak z czasem postanowiła poszukać więcej spokoju i równowagi, którą odnalazła w jodze.  Marta od 5 lat prowadzi zajęcia jogi dla społeczności adidas Runners Warsaw, które od prawie roku odbywają się w Sports Base Warsaw. Uczy Jogi, która podąża za człowiekiem.  Z rozmowy z Kasią Zawistowską i Asią Jóźwik dowiesz się m.in.:  - Czym jest joga, skąd się wywodzi oraz jakie są metody nauczania? - Czy zajęcia jogi w adidas Runners Warsaw są tylko dla biegaczy? - Jak zadbać o dobrostan psychofizyczny? - Czym jest odpoczynek i jak odpowiednio podchodzić do regeneracji ciała i umysłu? - Czym jest AR Mindset Corner oraz do kogo skierowane są zawarte w nim treści? - Czym jest medytacja i czy można ją praktykować w ruchu?   Materiał powstał we współpracy z marką adidas. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
7/4/20231 hour, 11 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Jak trenuje wyczynowy amator - Krzysztof Żygenda | Podcast Bieganie.pl

Krzysztof Żygenda - jak trenuje wyczynowy amator | podcast Bieganie.PL Krzysztof Żygenda to kapitan adidas Runners Tricity, grupy zrzeszającej biegaczy z Trójmiasta i okolic. Rozmawialiśmy z nim na dzień przed jego świetnym występem podczas Warsaw Track Cup gdzie pobił swój rekord życiowy na dystansie 5000 metrów. Od teraz wynosi on 14:34,71. Krzysiek, który nie posiada przeszłości lekkoatletycznej szybko przebił się do szerokiej, polskiej czołówki. Porozmawialiśmy zarówno o tym jak kieruje się dużą grupą biegową pod egidą światowej marki, jak i o treningu, który doprowadził go do aktualnej formy. Nie zabrakło też filozoficznych rozważań.  Z tego odcinka dowiesz się m.in.: Jak wyglada praca kapitana adidas Runners; Dlaczego bieganie w grupie jest efektywne? Czego od amatorów mogliby uczyć się wyczynowcy; Czy przeszłość lekkoatletyczna ma znaczenie w dorosłym sporcie? Kim jest amator, a kim wyczynowiec? Jak trenuje Krzysiek? O czym świadczy umiejętność wymiotowania na treningu? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!
6/30/20231 hour, 27 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Trenuję ciężko, ale mądrze - Szymon Żywko | Podcast Bieganie.pl

Szymon Żywko to najszybszy polski biegacz na dystansie 5000 metrów od ośmiu lat. Wynikiem 13:51,25 uzyskanym w Karlsruhe poprawił o pół minuty swoją wcześniejszą życiówkę. Ten sezon dla zawodnika AZS UMCS Lublin jest kompletną nowością. Biegacz od tego roku jest skreślony ze szkolenia PZLA, podjął też regularną pracę jako programista, a także pierwszy raz na poważnie łączy 1500 i 5000 metrów. W naszej rozmowie poruszyliśmy tematy organizacji zagranicznych i polskich mitingów, braku powołania na Drużynowe Mistrzostwa Europy, a także treningu, czy relacji w środowisku biegowym. W tym odcinku podcastu usłyszysz: - Dlaczego polskie mitingi odstają od tych organizowanych za granicą; - Jak zbudować kulturę biegową; - Jakie korzyści daje bieganie w silnej stawce; - Co Szymon sądzi o braku powołania na Drużynowe Mistrzostwa Europy; - Czy brak szkolenia centralnego okazał się czymś dobrym; - Jak wygląda trening na obozie kadrowym; - Jakie relacje łączą wyczynowych biegaczy w Polsce; - W jaki sposób, pod okiem Mirosława Barszcza, trenuje Szymon. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!
6/23/20231 hour, 24 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Potrzebujemy liderów w lekkiej atletyce - Robert Korzeniowski | Podcast W Rytmie Biegania

Gościem najnowszego odcinka podcastu „W Rytmie Biegania” napędzanego przez @eobuwie jest Robert Korzeniowski, człowiek, którego zasługi dla polskiego sportu ciężko policzyć. Jest przede wszystkim czterokrotnym mistrzem olimpijskim, trzykrotnym mistrzem świata w chodzie sportowym. Robert po zakończeniu kariery sportowej rozpoczął pracę w redakcji sportowej TVP, gdzie w 2007 roku stworzył kanał TVP Sport. Zbudował klub sportowy RK Athletics, który od wielu lat szkoli zawodników od najmłodszych lat. Organizuje również zawody sportowe, jak Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup 2023. O co zapytała go nasz dwójka prowadzących? W podcaście posłuchacie m.in. o tym: - Jak zmieniły się buty na przestrzeni lat? - Jakie buty poleca do uprawiania sportu? - Jak w dzisiejszych czasach podchodzimy do wychowania dzieci? - Jak wychowanie przez sport wpływa na dzieci? - Jakich wartości uczy sport? - Czy pandemia wpłynęła na zwiększenie aktywności fizycznej wśród ludzi? - RK Athletics - czym się charakteryzuje? - Jak postrzega teraźniejszą kadrę PZLA z perspektywy trenera? - Jaki ma pomysł na „medalodajność” kadry narodowej? - Jak usprawnić działanie klubów lekkoatletycznych? - Jak ulepszyć szkolenie zawodników? Materiał powstał we współpracy z marką eobuwie.pl. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy! Podcast dostępny również na Youtube w formie wideo.
6/21/20231 hour, 25 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Budowanie wartości marketingowej - Monika Płaczkowska | Podcast Bieganie.pl Women

Do kolejnego odcinka podcastu Bieganie.pl Women nasze dwie prowadzące, Asia Jóźwik i Kasia Zawistowska, zaprosiły kobietę, która o szeroko pojętym marketingu sportowym wie bardzo dużo! Jest nią Monika Płaczkowska należąca do teamu SPORTFIVE, wiodącej agencji marketingowej w sporcie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tej branży nie tylko polskiej, ale i zagranicznej, wie, jak rozwijać potencjał marketingowy, który w wielu obszarach jest w dalszym ciągu słabo wykorzystany. Z rozmowy dowiecie się m.in.: - Czy spotkała się z nierównym traktowaniem w pracy; - Jak wyglądają zarobki kobiet w sporcie; - Skąd wynikają dysproporcje w płacach; - Jak uatrakcyjnić zawody biegowe i lekkoatletyczne; - Jakie strategie obierają firmy wspierające sport; - Jak budować swoją markę osobistą; - Czy sportowiec może być influencerem; - Jak wykorzystywać media społecznościowe; - Jaki kontent jest najbardziej wartościowy dla odbiorców; - Jak pozyskać sponsora. Podcast dostępny również na YouTube w formie wideo. Serdecznie zapraszamy!
6/20/20231 hour, 33 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

W czasie wolnym biegam ultramaratony - Oswald Rodrigo Pereira | Podcast W Rytmie Biegania

Gościem najnowszego odcinka podcastu „W Rytmie Biegania” napędzanego przez @eobuwie jest Oswald Rodrigo Pereira - dziennikarz, filmowiec, reporter wysokogórski, biegacz, himalaista. Urodzony w Belgii pół Polak, pół Portugalczyk, po ukończeniu studiów prawniczych swoje miejsce zawodowe odnalazł w dziennikarstwie. Jak sam powiedział: „Poszukiwanie najbardziej nurtujących ludzkich historii i inspirujących dokonań zaprowadziło mnie tam, gdzie nigdy nie myślałem, że wyląduję – pod najwyższe góry świata” Od 2018 roku jeździ na wyprawy jako filmowiec. Relacjonował Narodową zimową wyprawę na K2. Uczestniczył potem w trzech wyprawach z ramienia programu PHZ im. Artura Hajzera: Nanda Devi East, Lhotse i Batura Sar. Zimą 2020/21 roku był świadkiem triumfu i tragedii na K2. Latem 2021 roku wrócił z kamerą pod drugą najwyższą górę świata. Wspiął się do Obozu 3 (7300 m). Wszedł też na Broad Peak bez wspomagania się tlenem z butli. Ostatnio wrócił z wyprawy MAD SKI Project 2023 z Bartkiem Ziemskim, podczas której obaj weszli na szczyty dwóch ośmiotysięczników, Dhaulagiri oraz Annapurnę, bez wspomagania się tlenem, z których to Bartek zjechał na nartach. W niezwykle ciekawej rozmowie z Adamem Kszczotem i Maciejem Kurzajewskim opowiada m.in.: - Jak wyglądały jego początki z bieganiem? - Skąd u niego zamiłowanie do himalaizmu? - Czy himalaizm jest sportem? - Jak przygotowuje się do wypraw? - Jak ważna jest hipoksja w przygotowaniach do wyprawy? - Czy wspinanie się jest dla biegaczy? - Jakie są zagrożenia w górach? - Dlaczego wspina się bez dodatkowego tlenu? - Jak zareagował na zetknięcie się ze śmiercią w górach? - Jak spędza czas pomiędzy wyprawami? Materiał powstał we współpracy z marką eobuwie.pl Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy! Podcast dostępny również na Youtube w formie wideo.
6/14/20231 hour, 8 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Ile błędów musi popełnić biegacz? Wybiegani Niewygadani Podcast

Ile błędów musimy popełnić? O tym rozmawiają Mikolaj Raczyński i Stasiek Śmietana w najnowszym odcinku podcastu Wybiegani Niewygadani! Z dzisiejszego odcinka dowiecie się: - Jak wyciągać wnioski po nieudanych startach? - W jaki sposób wprowadzać zmiany w planie treningowym? -Jakie błędy treningowe popełniali Stasiek i Mikołaj? - ile czasu potrzeba, żeby ocenić skuteczności planu treningowego?
6/11/202349 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Aleksandra Lisowska - Wreszcie jestem pewna siebie | podcast Bieganie.pl

Aleksandra Lisowska to Mistrzyni Europy w maratonie. Tytuł ten zdobyła w zeszłym roku, po niesamowicie widowiskowym biegu podczas mistrzostw w Monachium. Na swoim koncie ma też wiele medali na krajowym podwórku. Jako jedyna z polskiej kadry maratońskiej wypełniła minimum na najbliższe Mistrzostwa Świata w Budapeszcie i przyszłoroczne paryskie Igrzyska Olimpijskie. Ola jest również ambasadorką marki PUMA. Zawodniczka w naszej rozmowie pokazała się jako pewna siebie, spokojna i bardzo inspirująca osoba. Nie zabrakło pytań o trening w Kenii, Portugalii i Polsce. Dowiecie się też, w jaki sposób przygotowuje się specjalnie do imprez mistrzowskich rozgrywanych w lecie. Wróciliśmy też do trudnych chwil i sytuacji z maratonu w Dębnie, gdzie zostały złamane przepisy, a Lisowskiej nie uznano wyrównania rekordu Polski. Z podcastu dowiesz się m.in.: * Jak zawodniczka trenera Jacka Wośka ocenia pierwszą część sezonu * W jaki sposób przygotowywała się do maratonu w Rotterdamie i dlaczego nie pobiegła w Sewilli * Czy warto ufać zegarkom na maratonie * Czego nauczyła się w ostatnich latach * Z kim biegaczka zamierza rozpocząć współpracę * Dlaczego warto być spokojnym i pewnym sukcesu * W jaki sposób zamierza przygotować się do MŚ W Budapeszcie * Dlaczego latem biega w dwóch koszulkach * Jak z perspektywy czasu ocenia sytuację w Dębnie * Czy ze swojej perspektywy powinna wystartować na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio * Jak ocenia współpracę z nowym sponsorem technicznym PUMA Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
6/9/20231 hour, 13 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Jak rozbiegać Kobiety? Weronika Zielińska - Podcast W Rytmie Biegania

W najnowszym odcinku podcastu „W Rytmie Biegania” napędzanego przez eobuwie.pl, Adam Kszczot oraz Maciej Kurzajewski gości byłą lekkoatletkę, biegaczkę, trenerkę personalną, zawodniczkę ASICS FrontRunner - Weronikę Zielińską. Weronika swoją trenerską ścieżkę obrała dość nieoczekiwanie, gdyż plan był zgoła inny - chciała zostać projektantką wnętrz. W swojej działalności mocno zachęca wszystkie kobiety, nie tylko do biegania, ale po prostu do aktywności fizycznej. W niezwykle ciekawej i wypełnionej bardzo dużą ilością praktycznych informacji rozmowie opowiada m.in. o zbliżającym się Irena Women’s Run, który odbędzie się już 24.06.2023 o godzinie 9.00 w Warszawie. Każda kobieta powinna spróbować swoich sił na dystansie 5km, bez presji, bez ocen. Dla siebie i dla własnej satysfakcji. Rozmowa na pierwszy rzut oka skierowana jest głównie do kobiet, jednak to panowie dzięki niej mogą zrozumieć, jak ważne jest wsparcie, pomoc i zrozumienie dla drugiej płci. O co Weronikę zapytali nasi prowadzący? Dowiecie się m.in.: - Czym jest Irena Women’s Run? - Dlaczego mniej kobiet uprawia sport? - Jakie potrzeby zaspokajają treningi dla kobiet? - Dlaczego tak ciężko trenować naszych bliskich? - Jak motywują się kobiety? - Jak Weronika trafiła do sportu wyczynowego? - Jakie ma podejście do biegów dlugich? - Jak wygląda sport kobiet biorąc pod uwagę mentruację? - Czy trenować w czasie miesiączki? - Co zrobić, gdy miesiączka jest bardzo bolesna? - Jak rozpocząć bieganie? - Jakie bariery i ograniczenia stawiają sobie kobiety? - Ile po ciąży potrzebujemy czasu, aby wrócić do treningu? Materiał powstał we współpracy z marką eobuwie.pl oraz ASICS. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy! Podcast dostępny na wszystkich kanałach podcastowych oraz na Youtube w formie wideo.
6/7/20231 hour, 25 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Realizuję się mając trójkę dzieci - Edyta Litwiniuk | Bieganie.pl Women

Zapraszamy na premierę nowego odcinka podcastu Bieganie.pl Women, którego bohaterką jest Edyta Litwiniuk! Fit mama, kobieta, która jest wulkanem energii, a do tego za sprawą wszystkich swoich aktywności sprawia, że daleko jej do stereotypowej „matki Polki”. Przygodę ze sportem rozpoczęła od biegów sprinterskich w klubie sportowym. Postanowiła jednak pójść w stronę naukową, kończąc warszawski AWF. Jest dietetyczką, szkoleniowcem, wykładowcą akademickim, trenerką fitness, biegania, kulturystyki... i wielu innych dyscyplin sportu. Jako sportowiec teraz spełnia się w triathlonie, ale czy sport ponad wszystko? W rozmowie z Asią Jóźwik i Kasią Zawistowską, oprócz odpowiedzi na powyższe pytanie, dowiecie się rownież m.in.: - Jak godzić sportowe oraz zawodowe życie z rodzinnym? - Czy otrzymuje wsparcie od męża? - Jak wspomina okres trenowania sprintów? - Jak została naczelną magazynu „Shape”? - Dlaczego wybrała triathlon? - Skąd motywacja do trenowania i wspierania Polek? - Czym dla niej jest rodzina? - Jak wychowuje swoje córki? - Dlaczego jeździ busem? - Czy przy natłoku obowiązków znajduje czas dla siebie? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy! Podcast dostępny również na Youtube w formie wideo.
6/6/20231 hour, 13 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Konrad Taber - Jak łączyć bieganie i podróżowanie | podcast Bieganie.pl

Konrad Taber solidne, amatorskie bieganie łączy ze startami w ciekawych miejscach na świecie. Swoją życiówkę w półmaratonie (1:12:49) ustanowił, co prawda, w dość popularnym Berlinie, jednak ma też na swoim koncie mniej oczywiste biegi. Półmaraton w Dubaju, start w Baku, czy bieg sylwestrowy w Nowym Jorku, który startował razem z fajerwerkami oznaczającymi zmianę daty. Jeśli zamierzasz bieganie łączyć ze zwiedzaniem to ten odcinek jest dla Ciebie. Dowiesz się m.in.: * Gdzie szukać interesujących startów * Jak zaplanować wyjazd na zawody * Czym biegi zagraniczne różnią się od polskich * Jak to jest biegać w Baku wśród ludzi w jeansach i mokasynach * W jaki sposób planować treningi na urlopie Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
6/3/20231 hour, 3 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Chcę motywować innych do biegania - Monika Kaczmarek | Podcast W Rytmie Biegania

W najnowszym odcinku podcastu „W Rytmie Biegania” napędzanego przez eobuwie.pl, Adam Kszczot oraz Maciej Kurzajewski gości lekkoatletkę, biegaczkę, zawodniczkę ASICS FrontRunner - Monikę Kaczmarek. Bieganie w świecie Moniki istnieje już od 20 lat. Zaczynała od biegów średnich na bieżni, postanowiła jednak spróbować swoich sił na ulicy. Specjalizuje się głównie w biegu na 10km. O co zapytał ją nasz duet prowadzących? Posłuchacie m.in. o tym: Jak zaczęła przygodę z lekką atletyką? Kiedy postanowiła przejść z bieżni na biegi uliczne? Jaką rolę spełnia ASICS Front Runner? Czy bieganie znów staje się popularne? Jakie buty wybiera do treningu? Za co najbardziej kocha bieganie? Jak łączy pracę z wyjazdami treningowymi? Jak reaguje na trening wysokogórski? Jak podchodzi do treningu siłowego i uzupełniającego? Czy warto wprowadzać treningi regeneracyjne do planu treningowego? Czy warto wybierać gotowe treningi z aplikacji, czy współpracę z trenerem? Jak reaguje na kontuzje? Materiał powstał we współpracy z marką eobuwie.pl oraz ASICS. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!
5/31/20231 hour, 1 minute
Episode Artwork

Newsy Biegowe #33 - Dobre występy Polaków we Włoszech, rozegrano MP na 5000 metrów.

Cotygodniowe zestawienie wiadomości ze świata biegania 29.05.2023r. Newsy Biegowe to cykl krótkich podcastów informacyjnych, z których dowiecie się wszystkiego o najważniejszych biegowych wydarzeniach z poprzedniego tygodnia. Z tego odcinka dowiecie się: * Jak szybko biega licealista z USA * Jakie wyniki uzyskali Polacy we Włoszech i Belgii * Kto zdobył medale na MP U20 i U23 w Piasecznie * W jaki sposób zawodnicy będą awansować do finałów podczas MŚ w Budapeszcie * Czy to koniec z sezonem halowym jaki znamy * Jakie imprezy odbędą się w Warszawie w najbliższy weekend Newsy Biegowe prowadzi Bartłomiej Falkowski
5/29/20234 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Swords Athletics - czym jest biegowe crew? - Podcast Bieganie.pl

Karol Klepacki i Patryk Deba to współzałożyciele SWORDS ATHLETICS biegowego crew - kolektywu sportowo - towarzyskiego, które jest paczką przyjaciół, wśród których wszystko kręci się wokół biegania, ale bieganie to nie jest wszystko. W naszej luźnej rozmowie rozwialiśmy czym jest biegowe crew, a także doszliśmy do tego, że można tworzyć ekipę nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jeśli lubisz estetyczne i ciekawe materiały na sociale to także usłyszysz jak robić dobry content. Z tego odcinka dowiesz się m.in.: Co różni crew od klubu biegowego Dlaczego warto spróbować spotkań w takim gronie Jak trenuje się w SWORDS ATHLETICS W jaki sposób tworzyć ciekawe materiały na social media O tym, że Polaków ze SWORDS znają nawet w Japonii Czym jest Border to Hel, flagowa impreza organizowana przez SWORDS Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
5/27/20231 hour, 14 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Zdrowe podejście do biegania - Artur Kozłowski | Podcast w Rytmie Biegania

Naszym kolejnym gościem podcastu „W Rytmie Biegania” napędzanego przez eobuwie.pl jest redaktor naczelny portalu bieganie.pl - Artur Kozłowski. Artur oprócz bycia ”szefem” naszej rozbieganej redakcji jest również trenerem oraz organizatorem obozów sportowych. Przygotowuje wielu zawodników do zdobywania ich biegowych celów. Sport jest w jego życiu od ponad 20 lat. Jest utytułowanym maratończykiem, dwukrotnym mistrzem Polski, uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro oraz zwycięzcą Orlen Warsaw Marathon w 2016 roku. Jest posiadaczem fantastycznych życiówek: 2:10.58 w maratonie, 1:03.36 w półmaratonie, 28:48 na 10 km oraz 13.46 na 5 km. Trenując i osiągając powyższe wyniki przyznaje, że musiał równolegle pracować. Jak sam twierdzi: „Jest bardzo trudno być wyczynowym biegaczem w Polsce”. Dlaczego? Oprócz odpowiedzi na powyższe pytanie, z rozmowy Artura z Adamem Kszczotem oraz Bartkiem Falkowskim dowiecie się również: Kim jest przeciętny, polski biegacz? Jak łączył pracę z wyczynowym trenowaniem? Jak jego organizm zareagował na zakończenie wyczynowego biegania? Jak zmieniły się buty startowe na przestrzeni ostatnich lat? Jakie partie mięśni biegacz powinien wzmacniać na siłowni? Dlaczego biegacz powinien badać krew, oraz które parametry są najważniejsze? Z jakimi problemami mierzą się biegacze amatorzy? Jak rozpoznać zmęczenie organizmu? Dlaczego warto biegać z paskiem do mierzenia tętna? Jakie błędy popełnił jako początkujący trener? Czy plan treningowy musi być bezwzględnie wykonany? Jaki informacje w internecie odnośnie biegania są najbardziej wiarygodne? Jak podejść do treningu wysokogórskiego? Jak wygląda praca redaktora naczelnego bieganie.pl oraz z jakimi wyzwaniami musi się mierzyć? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!
5/24/20231 hour, 6 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

1000 km na 4 pustyniach - Julita Ilczyszyn Podcast Bieganie Women

Nasze studio podcastowe odwiedziła niezwykle barwna, charyzmatyczna i energetyczna kobieta. Kobieta, która jako pierwsza Polka przebiegła 4 pustynie w skrajnie ekstremalnych warunkach klimatycznych, na każdej 250km. Zdobywczyni 4 Deserts Grand Slam. Jednym słowem kobieta petarda. Na co dzień jest nauczycielką wychowania fizycznego oraz instruktorką indoorcycling. Skąd u Niej chęć podejmowania tak ekstremalnych wyzwań? Tego, oraz odpowiedzi na poniższe pytania, zadane przez Asię Jóźwik i Kasię Zawistowską, dowiecie się w podcaście: - Czym jest 4 Deserts Grand Slam? - Jak trafiła do lepiej atletyki? Jak pokonuje swoje lęki? - Czego uczą ją starty w tak ekstremalnych zawodach jak Runmagedon na 42 km? - Dlaczego ludzie podejmują takie wyzwania? - Dlaczego start w Namibii wspomina najlepiej? - Jakie są zasady i kary w czasie startów na pustyniach? - Jak wspomina spotkanie z pingwinem i foką? - Jaki jest koszt startu w takich zawodach? - Czy podjęłaby jeszcze raz takie wyzwanie? - Czym dla niej jest zielone winogrono? - Jak wspomina start w Gruzji? - Czym jest dla niej jabłko? - Czy ważne są wkładki do butów? - Jak wyglądały przygotowania do poszczególnych startów? Serdecznie zapraszamy Was do wysłuchania podcastu, który znajdziecie na każdej platformie podcastowej oraz na YouTube w formie wideo. Jakie Wy zadalibyście pytanie Julicie?:) Piszcie w komentarzach!
5/23/20231 hour, 15 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Wszyscy jesteśmy zabiegani - Ewa Abart - Podcast Bieganie w Kulturze

Podcast Bieganie w Kulturze powrócił po krótkiej przerwie. Zapraszamy na rozmowę Pawła Wolsztyńskiego z lektorką Ewą Abart. Lektorka, wokalistka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka oraz producentka filmowa. Wydała m.in. dwa albumy pt. Retrospekcja oraz Lucky Days. Jako lektorka audiobooków przeczytała dla nas niezliczoną ilość książek takich jak m.in. „Pianistka” Elfriede Jelinek, „Sztuka Kochania” Michaliny Wisłockiej czy ostatnią wydaną książkę „MY TRANS” Piotra Jaconia. Matka dwójki dzieci, córka aktora oraz żona reżysera filmowego. Ogólnie z kulturą na „TY”. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in: - jak Ewa Abart znajduje czas na rekreacyjne bieganie, - czy po pandemii COVID 19 ilość słuchaczy audiobooków i podcastów wzrosła? - czy audiobooki są w stanie zastąpić tradycyjne czytanie książek w przyszłości - o rasizmie i dyskryminacji sportowców i nie tylko.
5/21/202342 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Maciej Jagusiak - Chciałbym, by biegacze mieli świadomość ruchu | podcast bieganie.pl

Maciej Jagusiak, lepiej znany jako Pan Jagoda, to trener biegania metodą POSE. Jako jeden z pierwszych w Polsce rozpropagował metodę opisaną przez Nicholasa Romanova. W naszym podcaście porozmawialiśmy o tym czym jest metoda POSE, która wywołuje skrajne emocje w środowisku biegaczy. Z rozmowy dowiesz się m.in.: * Czym jest metoda POSE * Jakie były początki Macieja * lle kosztował kurs u Romanova * O tym czy Romanov jest szarlatanem • Czy Panu Jagodzie nie ciąży "łatka wyznawcy POSE" * Co jest najważniejsze by uzyskać biegowy postęp * Jak wprowadzić POSE do swojego biegania * Z kim współpracuje nasz rozmówca Rozmawiał Bartłomiej Falkowski
5/20/20231 hour, 23 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Znów wygrałem Wings For Life World Run - W Rytmie Biegania Podcast

Gościem najnowszego odcinka podcastu „W Rytmie Biegania” napędzanego przez eobuwie.pl jest Dariusz Nożyński - zwycięzca 10. edycji Wings for Life World Run. Ukończył rywalizację jako drugi zawodnik na świecie, pokonując tym samym 68,39 km w czasie 4h 10 min. W świecie biegania jest od ponad 20 lat, jednak biegi ultra pojawiły się w jego życiu dopiero od 2017 roku, kiedy to zadebiutował w Wings For Life i zajął drugie miejsce. Do tej pory startował głównie w maratonach i biegach krótszych. Bieganie, pomimo świetnych wyników, traktuje amatorsko. Na codzień pracuje w branży IT. W rozmowie z Adamem Kszczotem i Bartkiem Falkowskim zdradza m.in.: Czy jako biegacz sprawdza parametry krwi? Jak podchodzi do startu w Wings for Life i jak ocenia rywalizację podczas tegorocznej edycji? Czy zwraca uwagę na poprawną technikę biegu? Jak odpowiednio przygotować się do Wings for Life World Run? Jak godzi treningi z życiem zawodowym? Jak odżywia się w trakcie biegu? Czy zmaga się z kontuzjami? Za czyją sprawą trafił do biegów ultra? Jakie stawia sobie cele i czym się motywuje? Jakie ma metody treningowe? Jak wygląda jego plan treningowy do startu w biegu na 100 km? Jak zareagował na trening wysokogórski? Czy chce zostać profesjonalnym zawodnikiem ultra? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej ciekawej rozmowy! Materiał powstał we współpracy z marką eobuwie.pl
5/17/20231 hour, 12 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Sportowiec w social mediach - Katarzyna Kiełbasińska - podcast Bieganie.pl

W tym odcinku podcastu Bieganie.pl rozmawiamy z Katarzyną Kiełbasińską. PR Account Manager w agencji SNOW PR, managerką Anny Kiełbasińskiej. Nasza rozmówczyni opowiada o tym dlaczego sportowiec zawodowy musi pamiętać o tym, że budowanie wizerunku to część jego pracy. W odcinku jest także sporo wskazówek, które mogą pomóc w prowadzeniu mediów społecznościowych i szukaniu sponsora niezależnie, czy mówimy o mistrzu olimpijskim, czy biegowym influencerze. Z odcinka dowiesz się m.in.: • Czy polscy sportowcy "potrafią w PR" • Czym zajmuje się manager sportowy • Jak wygląda współpraca na linii sportowiec - manager • W jaki sposób prowadzić social media • Jak kreować swoją markę osobista • Jak szukać sponsora • Od jakiej liczby followersów można liczyć na zainteresowanie sponsora • W jaki sposób utrzymywać relacje z już znalezionym sponsorem • O tym czy warto brać każdą współpracę • Na jakich współpracach warto się wzorować
5/13/20231 hour, 41 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

249 Maratonów w 249 Krajach - Wojtek Machnik - Podcast W Rytmie Biegania

Gościem najnowszego odcinka podcastu „W Rytmie Biegania” napędzanego przez eobuwie.pl jest Wojtek Machnik - podróżnik, który postawił sobie cel przebiegnięcia 249 maratonów w 249 krajach. Jest rekordzistą świata w pokonaniu maratonu w maksymalnie małych, 5m pętlach! Jak sam mówi: „tu nie liczy się czas biegu, liczy się dobiegnięcie do mety”.Zaczynał pracę od korporacji, jednak tam szybko się wypalił. Postanowił ją zmienić na taką, która będzie połączeniem biznesu i pasji do aktywnego podróżowania.Założył biuro podróży Go4adventures, które zajmuje się organizacją wypraw do różnych zakątków świata, od czysto turystycznych po sportowe.  W rozmowie z Adamem Kszczotem oraz Maciejem Kurzajewskim zdradza m.in.: Dlaczego zaczął biegać? Kiedy zdecydował się połączyć pracę z biegową pasją? Czy lubi podejmować ryzyko? Ile maratonów przebiegł w jednym roku? Gdzie spędził pandemię koronawirusa? Jaki maraton przebiegł w czasie pandemii? Czego wg. Niego uczą podróże? Jak często wymienia paszporty? Na jakim jest etapie realizacji swojego projektu? Kiedy znajduje czas na trening? Jak się motywuje? Który maraton poleca? Podcast znajdziecie na wszystkich platformach podcastowych oraz na Youtube w formie wideo.Materiał powstał we współpracy z marką eobuwie.pl
5/10/202355 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Robię zdjęcia i płaczę ze wzruszenia - Aleksandra Szmigiel | podcast Bieganie.pl Women

Dziś w naszym studio porozmawiamy z gościem, który najważniejsze momenty w sporcie uwiecznia na zawsze. To osoba, która widzi największe emocje z boku, ale jednocześnie również w nich jest! ALEKSANDRA SZMIGIEL - utytułowany fotograf aktualnie pracujący m.in. dla agencji Reuters, była lekkoatletka, mama 6-letniego Franka [który być może pójdzie w ślady mamy] i... niezwykle skromna, ale jednocześnie nieziemsko utalentowana osoba. Z rozmowy z Asią Jóźwik i Kasią Zawistowską dowiecie się m.in.: - Co bieganie dało Oli w życiu i gdzie ją zaprowadziło? - Czy kondycja jest potrzebna w pracy fotografa sportowego? - Jaka jest etyka pracy w tym zawodzie? - Czy cierpliwość fotografa sportowego powinna być cechą dominującą? - Dlaczego zakończyła swoją karierę sportową i stanęła po drugiej stronie obiektywu? - Czy Ola pracowała kiedyś w bieganie.pl? - Kto odciągał Olę od pomysłu bycia fotografem? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej inspirującej rozmowy!
5/9/202359 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Chciałam mieć czas dla bliskich - Joanna Dorociak | podcast Bieganie.pl

Joanna Dorociak to multimedalistka Mistrzostw Polski w wioślarstwie, trzykrotna medalistka Mistrzostw Europy w tej dyscyplinie, w tym wicemistrzyni Starego Kontynentu z 2018 roku w dwójce podwójnej wagi lekkiej. W trakcie przygotowań do Igrzysk w Rio wykryto u niej zakrzep co wykluczyło ją z udziału w tej najważniejszej imprezie. Od 2019 roku Dorociak, najpierw w ramach podtrzymania aktywności, potem już z bardziej usystematyzowanym planem, realizuje się w bieganiu. W debiucie maratońskim złamała trzy godziny (2:59:16) i była pierwszą Polką w Maratonie Warszawskim. W tym samym 2019 roku wygrała też Bieg Niepodległości w Warszawie z czasem 35:57. Rok później zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in. dlaczego nie została wyczynową biegaczką, w której konkurencji łatwiej było o medal MP, a także jak wyglądał z jej perspektywy London Marathon. Rozmowę prowadzi Bartek Falkowski.
5/5/20231 hour, 6 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Niskowęglowodanowa dieta u biegacza - Bracia Rodzeń - Podcast W Rytmie Biegania

Gośćmi najnowszego odcinka podcastu „W Rytmie Biegania” napędzanego przez markę eobuwie.pl są Łukasz i Mateusz Rodzeń - bracia bliźniacy - lekarze. Sami o sobie mówią: "Nasze całe życie wypełnione było węglowodanami, słodyczami, pączkami, często też stresem/kortyzolem, co doprowadzało do codziennej walki o utrzymanie koncentracji oraz świeżości umysłu oraz klarownego myślenia. Kończyło się to klasycznym jedzeniem w regularnych odstępach, wypijaniem hektolitrów kawy oraz nagradzaniem się słodyczami za stres i znoje całego dnia”. Postanowili to diametralnie zmienić poprzez zmianę stylu życia oraz przede wszystkim - stylu odżywiania. Wyznają zasadę i przekonują o niej wspierając się licznymi badaniami naukowymi, że ograniczenie węglowodanów pozytywnie wpływa na poprawę zdrowia metabolicznego. Wydali książkę pt. „Metoda odchudzania Braci Rodzeń”, w której krok po kroku tłumaczą, jak przejść na styl niskowęglowodanowy. W rozmowie z Adamem Kszczotem oraz Maciejem Kurzajewskim zdradzają m.in.: - Kiedy postanowili zmienić swoje życie? - Czym jest styl niskowęglowodanowy i jakie przynosi korzyści? - Czy można uprawiać bieganie stosując styl niskowęglowodanowy? - Czy trzeba jeść 5 posiłków dziennie? - Co oznacza post przerywany? - Czy śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia? - Co powinno być najważniejszym składnikiem naszej diety? - Jak mądrze robić zakupy? - Jak wdrożyć styl niskowęglowodanowy do swojej diety? - Jak ograniczyć cukier w swojej diecie? - Jak ważna jest suplementacja witaminy D? Podcast znajdziecie na wszystkich platformach podcastowych oraz na Youtube w formie wideo. Materiał powstał we współpracy z marką eobuwie.pl
5/3/20231 hour, 19 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Chcę zrobić coś niezwykłego - Adrian Kostera - Podcast W Rytmie Biegania

Gościem najnowszego odcinka podcastu „W Rytmie Biegania”, napędzanego przez markę eobuwie.pl, jest Adrian Kostera – ultratriathlonista, biegacz, trener, tata… człowiek niezwykły, który zanim postawił sobie bardzo ambitny sportowy cel, przez 15 lat palił papierosy i sport był mu daleki. Postanowił jednak diametralnie zmienić swój styl życia. Dokonał rzeczy, która na samą myśl wywołuje zawrót głowy… przebiegł 100 maratonów w 100 dni, ukończył na 3 miejscu dziesięciokrotny Ironman. Ma również na swoim koncie rekord świata w pięciokrotnym Ironmanie. Drodzy, to dopiero początek. Adrian postawił sobie znacznie wyższy cel. Zamierza pobić rekord Guinnessa w najdłuższym triathlonie świata. W ciągu roku, jako pierwszy na świecie, chce przepłynąć 1205 km, przejechać na rowerze 31132 km i przebiec 7833 km w ramach "Wyzwanie 365 Triathlon". W rozmowie z Adamem Kszczotem i Maciejem Kurzajewskim zdradza m.in.: Od czego zaczęła się przygoda z triathlonem? Jak długo przygotowywał się do zrobienia 100 maratonów w 100 dni? Co napędza go do działania i niepoddawania się? Czym dla niego jest stawianie sobie tak ambitnych sportowych celów? Jak reaguje na opinie ludzi na swój temat? Jak przygotowuje się do zrobienia najdłuższego triathlonu świata? Jak często zmienia buty biegowe? Jaki jest koszt realizacji projektu 365Triathlon? Jakie ma plany po ukończeniu wyzwania? Jakie ma rady dla początkujących biegaczy? Co jest najważniejsze w biegach ultra? Jakie ma inne pasje? Podcast do odsłuchania na wszystkich platformach podcastowych oraz na YouTube w formie wideo. Cykl W Rytmie Biegania powstaje we współpracy z marką eobuwie.pl. Dotychczas zrealizowaliśmy ponad 30 inspirujących rozmów z ludźmi ze świata sportu, 8 odcinków bonusowych, a jeszcze wiele przed nami!
4/26/20231 hour, 14 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

W drodze na Mount Everest - Magda Madej - Podcast Bieganie Women

Mamy to! Podcast o wyprawie Magdy Madej na Everest - już dostępny dla Was! Niedawno zapowiadaliśmy, a dziś mamy przyjemność zaprosić Was do oglądania/słuchania tej rozmowy, z której dowiecie się m.in.: czy można z Kasprowego zjechać na nartach wprost do szkoły? skąd się bierze tak wielka miłość do gór, żeby wybierać się na Dach Ziemi? czy większe ryzyko jest w Himalajach czy na ruchliwej drodze w Warszawie? ile kosztuje wyprawa na Everest? czy można przyzwyczaić się do dyskomfortu? jak wyglądają przygotowania do takiej wyprawy? co było najtrudniejsze w Himalajach do tej pory i czego Magda obawia się najbardziej przed Everestem? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych niesamowitych historii usłyszycie właśnie w tym podcaście. Gość: Magda Madej Prowadzące: Asia Jóźwik i Kasia Zawistowska #podcast #bieganiepl #bieganieplwoman #everest #mounteverest #climbing
4/25/20231 hour, 7 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Co jeść, żeby szybko biegać - rozmowa z Michałem Płechą - Wybiegani Niewygadani

W najnowszym odcinku podcastu "Wybieganiu i niewygadani" gościem Staśka i Mikołaja był Michał Płecha, dietetyk pracujący między innymi ze sportowcami w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, a w wolnych chwilach ambitny biegacz amator. Po przesłuchaniu odcinka dowiecie się: - Czy i kiedy warto biegać na czczo? - Ile śniadań je Mikołaj w dniu startu? - W jakim sposób przeprowadzić ładowanie węglowodanami? - Jakie produkty warto wybierać przed startem? - Dlaczego Michał nie zatrzymał po wbiegnięciu na metę? - Jak trenować jelita?
4/22/20231 hour, 8 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Olszewski & Brzeziński przed Wings For Life - Podcast Bieganie.pl

Niedługo przed kolejną edycją biegu Wings for Life World Run porozmawialiśmy ze światowym zwycięzcą biegu w 2017 roku i dwukrotnym lokalnym zwycięzcą w Polsce i Kanadzie Bartoszem Olszewskim. Drugim gościem jest Błażej Brzeziński - aktualny mistrz Polski w maratonie, który w tym roku zadebiutuje w tym nietypowym biegu. W naszej rozmowie poruszaliśmy tematy związane zarówno z Wings for Life, jak i ogólnie z bieganiem. Dlatego wcale nie musisz uciekać przed samochodem prowadzonym przez Adama Małysza, by wynieść z tej rozmowy coś dla siebie. Tematy, które poruszyliśmy to m.in.: • Dlaczego bieg Wings for Life jest tak wyjątkowy • Czy bieg ma dużą wartość marketingową i start w nim to dobra reklama • Czy można robić siku podczas biegu • Jak duża presja była wywierana na Warszawskiego Biegacza przed starem w Mediolanie • Co z promocją polskich biegaczy na polskich biegach • Jak żywieniowo przygotować się do takich zawodów • Dlaczego żywienie to kluczowy aspekt w bieganiu Parterem odcinka jest Philips Sound, producent sportowych słuchawek o konstrukcji otwartej Philips A7607. Globalny partner biegu Wings for Life World Run, w którego słuchawkach usłyszysz swoją ulubioną muzykę, ale też zbliżającego się Adama Małysza.
4/21/20231 hour, 15 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Mam predyspozycje do biegów ULTRA - Julian "Ogień" Majchrzak - W Rytmie Biegania Podcast

W kolejnym odcinku podcastu "W Rytmie Biegania" wspieranego przez markę eobuwie.pl, gościmy pozornie zwykłego biegacza amatora. Jednak jego podejście do sportu oraz osiągane wyniki sprawiają, że staje się niezwykły! Julian Majchrzak - zawodnik Asics FrontRunner, biegacz amator, który oprócz wielkiej miłości do sportu pasjonuje się również muzyką. Oprócz biegania, postanowił spróbować swoich sił w triathlonie, gdzie również osiągnął świetne rezultaty. Jednak to nie koniec  poszerzania swoich sportowych zainteresowań - planuje również wystartować w biegu ultra. Pisze wiersze oraz tworzy teksty do muzyki hip-hopowej. Sam o sobie mówi, że uwielbia zarażać innych pasją do biegania. O co zapytali go Adam Kszczot i Maciej Kurzajewski? Z rozmowy dowiecie się m.in.: - Jak zaczął biegać? - Jak przygotował się do pierwszego maratonu? - Skąd wzięła się ksywka "ogień"? - Czy rodzinne korzenie w sporcie są ważne? - Czy amator powinien mieć dobrze przygotowany plan treningowy? - Dlaczego kolor butów do biegania jest istotny? :) - W jakich butach biega? - Jak łączy pracę z treningami? - Jakie stawia sobie sportowe cele? - Jakie treningi pozwoliły mu zbliżyć się do 3h w maratonie? - Jakie ma inne zainteresowania? Partnerem dzisiejszego odcinka jest marka ASICS. Podcast dostępny jest we wszystkich platformach podcastowych oraz w wersji wideo na YouTube
4/19/202356 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Cała prawda o biegaczach w wojsku - Szymon Dorożyński. Podcast Bieganie.pl

Szymon Dorożyński to polski biegacz długodystansowy, który na swoim koncie ma kilka medali Mistrzostw Polski. Ten najcenniejszy zdobył w 2019 roku gdy podczas MP na 5 kilometrów nie miał sobie równych. Historie powtarzane w kuluarach przez osoby związane z biegami mówią, że to tam Szymon nagrabił sobie u Henryka Szosta, który był tego dnia drugi. Dorożyński w ostatnich miesiącach dwukrotnie był na obozie w Kenii. Nasza rozmowa odbyła się prosto po powrocie do Polski z drugiego zgrupowania gdzie przebywał ze swoim nowym trenerem Jackiem Kostrzebą. W mediach społecznościowych na kilka tygodni przed jego drugim wyjazdem przeszła lekka burza gdy zawodnik ogłosił, że środki na obóz zbiera na internetowej zbiórce. M.in. ten temat poruszyliśmy w naszej rozmowie. Z podcastu dowiesz się m.in.: • Jak wyglądało zgrupowanie w Kenii • Dlaczego trening w Iten tak wiele wnosi • Skąd pomysł na internetową zbiórkę • Czy Szymon powtórzyłby ten krok • Jak w jego oczach wygląda sprawa dopingu w Kenii • Czy biegacz w wojsku ma dobrze • W jaki sposób zawodnik finansował wyjazd na obóz • Co zmieniło się w treningu po zmianie trenera • Czy Jacek Kostrzeba to trener, który w PZLA może więcej Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
4/15/20231 hour, 10 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Bieg 12h jest już dla mnie sprintem - Patrycja Bereznowska - W Rytmie Biegania Podcast

W najnowszym podcaście „W Rrytmie Biegania”, którego partnerem jest marka eobuwie.pl, gościem Adama Kszczota i Macieja Kurzajewskiego jest Patrycja Bereznowska - biegaczka ultra, nieoficjalna rekordzistka świata w biegu 24h, która mówi o sobie, że bieg 12h już jest dla niej sprintem. Patrycja jest doktorem nauk rolniczych w dziedzinie zootechniki. Na początku trenowała jeździectwo, biegi pojawiły się jej życiu dopiero od 2007 roku. Na swoim koncie ma już 13 medali mistrzostw świata i Europy w biegu 24h indywidualnie i drużynowo. W 2019 roku poprawiła rekord trasy ekstremalnego biegu Badwater. Warto nadmienić, że trasa Badwater wynosi 217 km (135 mil) ze startem na wysokości 85 m p.p.m. w pobliżu jeziora Badwater i metą zlokalizowaną na wysokości ok. 2550 m n.p.m. pod szczytem Mount Whitney. Zawody odbywają się co roku w połowie lipca, kiedy warunki pogodowe są najbardziej ekstremalne, a temperatury mogą przekroczyć nawet 55°C. W rezultacie bardzo niewiele osób, nawet doświadczonych maratończyków, jest w stanie ukończyć ten wyczerpujący bieg. Z tej niezwykle inspirującej i ciekawej rozmowy dowiecie się m.in.: Jak wyglądały przygotowania do Badwater? Jak nastawić się mentalnie i przetrwać bieg ultra? Czy można liczyć na wsparcie kibiców w czasie takich biegów? Jak ważne jest przygotowanie mentalne do ciągłego wysiłku przez tak długi okres czasu? Co jest ważne w fizycznym przygotowaniu do biegu ultra? Jak wygląda regeneracja? Jak często zmienia buty w przy tak długich biegach i jak przygotować stopy? Jak wygląda żywienie przy takim starcie? Czy trenuje z trenerem? Ile trwają i jak wyglądają przygotowania do biegu 24h? Czy można utrzymać się z biegów ultra? Jak biegi ultra wpływają na jej zdrowie? Po wysłuchaniu podcastu, koniecznie dajcie nam znać, ile wynosił wasz najdłuższy bieg w życiu!
4/12/20231 hour, 13 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Sport jest piękną chwilą - Sofia Ennaoui - Bieganie Women Podcast

Naszą pierwszą gościnią najnowszego formatu podcastu Bieganie Women jest Sofia Ennaoui - biegaczka średniodystansowa, multimedalistka mistrzostw Europy, finalistka mistrzostw świata. Lekkoatletyczny sezon halowy już dawno się skończył, jednak ten, w wykonaniu Sofii był bardzo udany, dlatego chcemy do niego wrócić. Po poprawieniu rekordu Polski na 1000m, zdobyła brązowy medal w biegu na 1500m podczas Halowych Mistrzostw Europy, uzyskując wynik niewiele gorszy od halowego rekordu Polski 4:04,06. W rozmowie z Asią Jóźwik i Kasią Zawistowską zdradza nam, jakimi wartościami kieruje się w życiu, co sprawia, że jest tak dobrą biegaczką oraz jakie znaczenie w jej życiu odegrały kobiety. Oprócz powyższych, dowiecie się również: - Czym dla Sofii są zdobyte medale? - Jak wyglądały jej początki z lekką atletyką? - Na czym polega sukces współpracy od początku z jednym trenerem? - Jak radzi sobie z trudnościami? - Czy sport wymaga w jej życiu dużo wyrzeczeń? - Czy będąc zawodowym sportowcem można zbudować stały związek? - Jaki wpływ na jej sportowe życie miały kontuzje? - Czy bieganie jest dla niej pracą? - Czy regeneracja w życiu wyczynowego sportowca jest najważniejsza? - Jakie ma plany po karierze? Jakim była dzieckiem i jak wspomina dzieciństwo bez ojca? Jakie są jej największe wady? A Wy o co zapytalibyście Sofię? :) Podcast dostępny na Spotify, Apple Podcast, Youtube …
4/11/20231 hour, 3 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Czym jest rozwój biegowy? Wybiegani Niewygadani Podcast

Stasiek i Mikołaj wracają z drugim sezonem podcastu „Wybiegani niewygadani”. W najnowszym odcinku porozmawiali o szeroko rozumianym rozwoju biegowym. Po przesłuchaniu podcastu dowiecie się: - czy Stasiek poprawił życiówkę na 5km, - jak można rozumieć rozwój biegowy, - czy rozwój to zwiększanie dystansu czy poprawa na krótszych dystansach, - na jakie postępy wynikowe można liczyć, - dlaczego bieganie „lubi” cierpliwość. - czy można rozwijać się biegowo nie poprawiając swoich wyników. Zapraszamy!
4/10/202350 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Kryminały nie pozwalają mi przestać biec - Zuzanna Grupa "Zaksiążkowane" - Podcast Bieganie.pl

W nowej odsłonie podcastu bieganie.pl, Bartek Falkowski rozmawia z nietypową gościnią, która uwielbia biegać, ale hasło „wynik sportowy” jest jej kompletnie obce. Jak sama przyznaje: „Nigdy nie zakłada czasu biegu ani dystansu”.  Zuzanna Grupa jest wielką pasjonatką czytania książek. Tworzy kanał pt. Zaksiążkowane, w którym wraz z siostrą opowiada o najnowszych i najciekawszych pozycjach wydawniczych. Zuzia, oprócz spędzania czasu przy książce, uwielbia również założyć słuchawki, puścić ulubiony rodzaj audiobooków, założyć buty i biec przed siebie. Jest również ambasadorką najnowszej kampanii adidas „W bieganiu liczysz się Ty” mówiącej o tym, że najważniejsza jest nasza własna motywacja i nasze cele.     Z tej niezwykle luźnej i przyjemnej rozmowy dowiesz się m.in.: - Czym dla Zuzi jest bieganie? - Jak słuchanie audiobooków wpływa na organizm podczas biegu? - W czym bieganie jest podobne do czytania książki? - Ile Zuzia czyta książek w ciągu roku? - Czy warto łączyć pracę z pasją? - Dlaczego warto słuchać audiobooków w czasie biegania? - Jak najlepiej rozpocząć przygodę z bieganiem?   A Wy lubicie słuchać kryminały w czasie biegania, czy jednak wybieracie nasze podcasty? 🙂
4/7/202343 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Bezinwazyjny pomiar mleczanu dzięki Q-LAC - Mateusz Delikat - Nie o Bieganiu Podcast

W dzisiejszym podcaście „Nie o bieganiu” gościem Adama Kszczota jest Mateusz Delikat, założyciel firmy Q-LAC Sport Science oraz twórca innowacyjnego urządzenia, które małymi krokami rewolucjonizuje rynek technologii sportowej. Sensor Q-LAC, jest urządzeniem, które daje dostęp do danych i parametrów, które do tej pory były dostępne tylko z poziomu laboratorium. Za jego pomocą, dzięki analizie zmienności natlenienia mięśni oraz nieinwazyjnemu badaniu stężenia kwasu mlekowego podczas wysiłku, jesteśmy w stanie dobierać intensywność, długość treningu oraz zadane ćwiczenia znacznie świadomiej, niż to było do tej pory. Czego dowiesz się z tej inspirującej rozmowy: Skąd przyszedł pomysł na stworzenie takiego urządzenia? Którzy sportowcy mogą z niego skorzystać? Jak wygląda urządzenie i jak z niego korzystać? Czy Q-LAC może pomóc w adaptacji wysokogórskiej? Czym różni się pomiar Q-LAC w porównaniu ze standardowymi, znanymi metodami? Jak interpretować strefy intensywności treningu? W jaki sposób urządzenie zbiera dane na temat natlenienia organizmu? Jak wyglądały początki kariery młodego przedsiębiorcy? Jakie były etapy rozwoju start-upu oraz jakie możliwości i zagrożenia czekają przed nim? Na co zwrócić uwagę, decydując się na start-up? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej wartościowej i merytorycznej rozmowy, która obfituje w cenne wskazówki. Jesteśmy przekonani, że dla wielu z Was będzie źródłem motywacji do uwierzenia we własne możliwości i poszukiwania rozwiązań łączących pracę z pasją!
4/6/20231 hour, 44 seconds
Episode Artwork

Historia sukcesu wybieganego na przeszkodach - Bogusław Mamiński - Podcast W Rytmie Biegania

W Kolejnej odsłonie podcastu „W Rytmie Biegania” napędzanego przez eobuwie.pl rozmawiamy z ikoną lekkiej atletyki Bogusławem Mamińskim.Bogusław jest wicemistrzem Świata, wicemistrzem Europy, Złotym medalistą Pucharu Świata w biegu na 3000m z przeszkodami.To były szef wyszkolenia kadry Polski w biegach średnich i długodystansowych, trener, organizator„Biegnij Warszawo”.W rozmowie z Adamem Kszczotem i Maciejem Kurzajewskim przybliża nam, jak w nietypowy sposób trafił do lekkiej atletyki i w jak niesamowicie krótkim czasie wskoczył na międzynarodowy poziom w biegach średnich.Z rozmowy dowiemy się m.in.:- Jak zmieniło się obuwie sportowe na przestrzeni lat?- Dlaczego warto przywrócić system biegów przełajowych?- Jak wyglądał system szkoleniowy w latach 80?- Jak wyglądał czas wolny w czasach, gdy nie było internetu?- Jakie błędy popełniają zawodnicy i trenerzy w dzisiejszych czasach?- Jak osiągnąć sukces w bieganiu na najwyższym poziomie?- Jak stosować trening wysokogórski?- Dlaczego amatorzy powinni głównie trenować rekreacyjnie?- Jak duże cele stawiać sobie będąc amatorem?- Jak przygotować się do maratonu?- Jak wygląda „Biegnij Warszawo” z perspektywy organizatora?- Czy wraca frekwencja w biegach ulicznych?- Jak przebiegał kontrakt Bogusława we Włoszech?- Co zależy zmienić w szkoleniu krajowym, aby poprawić wyniki w biegach średnich i długich w Polsce?Serdecznie zapraszamy do rozmowy pełnej pięknych wspomnień oraz porad popartych wieloletnim doświadczeniem.
4/5/202359 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Dlaczego trenerzy go nienawidzą? Jacek Ksiąszkiewicz i Sebastian Nowicki | podcast Bieganie.pl

Gdy chce się osiągnąć coś więcej to trzeba iść nowymi ścieżkami. Jacek Ksiąszkiewicz jest tego najlepszym przykładem. Jako trener biegania, który od lat udziela się na forum Bieganie.pl jako Yacool, wraz ze swoim zawodnikiem Sebastianem Nowickim, opowiadają o tym jakie metody stosują w swoim treningu. Yacool znany jest z nieoczywistych i często kontrowersyjnych, w myśl "tradycyjnego treningu" tez. Nasza rozmowa odbywa się kilka godzin po wygranej Sebastiana Nowickiego w New Balance Biegu na Piątkę. Z tego odcinka dowiesz się m.in.: Dlaczego Nowicki zaufał osobie, która nie wywodzi się z biegania, a jej metody są niestandardowe Jakie są założenia "szkoły Yacoola" Dlaczego dla Sebastiana jest ona lepsza od wcześniejszego szkolenia w kadrze Czy lądowanie przed środkiem ciężkości jest naprawdę złe Ile kilometrów biega Nowicki Czy Sebastian jest królikiem doświadczalnym O tym czy BPS może trwać cały rok Czy ból pośladków to dobry sygnał Jak żyje i trenuje się w Kenii Rozmowę prowadzi Bartek Falkowski. Clickbaitowy tytuł podsunął w żartach Jacek, ale pasuje jak ulał. 
3/31/20231 hour, 20 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Jak trenują sędziowie - Szymon Marciniak od kulis - W Rytmie Biegania Podcast

W Rytmie Biegania powraca z drugim sezonem, którego pierwszym gościem w nowej serii jest Szymon Marciniak - arbiter międzynarodowy, sędzia klasy UEFA Elite, najwyżej oceniany polski sędzia piłkarski w historii.  Szymona Marciniaka nie trzeba przedstawiać ani polskim ani zagranicznym fanom piłki nożnej. W roli głównego arbitra prowadził najważniejsze wydarzenia piłkarskie na świecie począwszy od meczów ligowych, po mecze pucharowe, ligę europy oraz ligę mistrzów. Szerszej publiczności dał się poznać podczas sędziowania zeszłorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze, wówczas jako główny arbiter sędziował mecze w fazie grupowej, w 1/8 finału oraz w wielkim finale: Argentyna vs Francja. Szymon Marciniak (42l.) związany jest ze sportem od dziecka. Początkowo uprawiał kolarstwo, następnie występował na pozycji obrońcy w piłkarskiej Wiśle Płock, z którą wywalczył 4. miejsce na mistrzostwach Polski Juniorów. Karierę arbitra rozpoczął w wieku 21 lat kończąc kurs sędziowski i sędziując na najniższych szczeblach rozgrywkowych w polskiej lidze. Swój pierwszy mecz w ekstraklasie poprowadził w 2009 roku mając 28 lat. Od tamtej pory nieprzerwanie sędziuje mecze ekstraklasy, które liczą już ponad 350 spotkań. Był głównym arbitrem finału Pucharu Polski oraz Superpucharu Polski.   W 2011 roku został powołany do poprowadzenia Mistrzostw Europy U-17. W tym samym roku zadebiutował również w Lidze Europy, a już rok później w rozgrywkach FIFA w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2014. Od 20 lipca 2015 roku, jako pierwszy Polak w historii, staje się sędzią klasy UEFA Elite, w której znajduje się zaledwie 27 najlepszych sędziów z Europy. Szef sędziów FIFA, Pierluigi Collina określił sędziowanie Szymona Marciniaka podczas Finału MŚ w Katarze jako „nieprawdopodobnie trafne i dobre”, wskazując również, że „był silniejszy od technologii”, nawiązując do tego, że Polak w żadnej ze swoich kluczowych decyzji nie potrzebował pomocy systemu VAR. Były angielski sędzia piłkarski Howard Webb mecz w wykonaniu Marciniaka uznał za „najlepszy sędziowski występ w historii Mistrzostw Świata”. W rozmowie Adama Kszczota i Macieja Kurzajewskiego z Szymonem poruszamy tematy nie tylko biegowe. Wielu fanów piłki nożnej znajdzie tu masę niewspominanych wcześniej anegdot i historii. Szymon jest wulkanem energii i niezwykle charyzmatyczną osobą.  Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: Jak osiągnął tak duży sukces? Jak Szymon utrzymuje wysoki poziom wytrenowania przez cały rok? Ile kilometrów pokonuje Szymon podczas meczu piłki nożnej? Dlaczego sędziowie biegają „siedemdziesiątki piątki”? Czy Marciniak jest bardziej szybkościowcem czy wytrzymałościowcem? Czy zamierza w przyszłości przebiec maraton? Jak biegowo trenują sędziowie? Który piłkarz ma cechy prawdziwego lidera? Który piłkarz zostaje „po treningu”? W jakich butach wychodzi na treningi i czy zakłada też buty karbonowe? Czy używa wkładek do butów? Kto dał Marciniakowi propozycję zakończenia kariery po finale mundialu? Jaka jest różnica pomiędzy sędziowaniem polskiej i zagranicznej ligi? Podcast W Rytmie Biegania powstaje we wspópracy z marką eobuwie.pl  Nasza rozmowa dostępna jest we wszystkich platformach streamingowych oraz na YouTube.
3/29/20231 hour, 3 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Bieganie Women - odcinek premierowy – Joanna Jóźwik i Katarzyna Zawistowska - Podcast Bieganie.pl

Podcasty Bieganie.pl zostały wzbogacone o nowy format dedykowany głównie kobietom, który w początkowej fazie będzie ukazywał się w co drugi wtorek począwszy od 28.03.2023r. Zapraszamy do pierwszego odcinka podcastu prowadzonego przez jedną z najlepszych biegaczek średniodystansowych w historii polskiej lekkiej atletyki – Joannę Jóźwik oraz członkinię redakcji Bieganie.pl – Katarzynę Zawistowską ambasadorkę największego biegu przeszkodowego w Polsce “Runmageddon”. Już dziś o 20:00 premiera pierwszego odcinka na naszych platformach streamingowych w formie podcastu oraz na YouTube w formie wideo. „Poznajmy się” – tak brzmi hasło pierwszego odcinka tej serii. Jaka jest historia biegowa Asi i Kasi? Jakie są ich pasje? Co je łączy i… dokąd w życiu biegną? Te, oraz wiele innych pytań zostanie zadanych w studio, które tym razem rozświetliło się na kolor różowy. Jednak niech to Was nie zmyli, bo tematyka rozmów będzie trudna, pikantna, babska i ta „spoza strefy komfortu”.  W kolejnych odcinkach zobaczycie m.in.: Sofię Ennaoui, Magdalenę Madej czy Aleksandrę Szmigiel. Cieszę się niezmiernie, że mogę wykorzystać moje doświadczenie sportowe, aby zaprosić do nas największe i najbardziej wartościowe nazwiska – dodaje Joanna Jóźwik. JJ&KZ to duet, który od początku wiedział, że trzeba coś wspólnie stworzyć. Od pomysłu do realizacji nie minęło wiele czasu. Studio zmieniło swój wystrój, powstała lista gości i zaczęto nagrania. Możemy zdradzić z kuluarów, że nazwiska, które pojawią się w naszym studio mają ogrom wiedzy i  inspiracji, które chcemy przekazać dalej. Podcast ten będzie kręcił się nie tylko dookoła bieżni, wyników i rekordów. Chcemy tutaj poruszać tematy, które w sportowych podcastach często są pomijane i mogą być niewygodne. Chcemy żeby było szczerze, konkretnie i kobieco, ale jednocześnie zapowiadamy, że męska część widowni również znajdzie coś dla siebie.  Gośćmi naszej audycji będą: sportsmenki, mamy, psycholożki, celebrytki, trenerki, biznesmenki, pasjonatki przeróżnych sportów – jednym słowem, kobiety z misją i celem. Jesteśmy również otwarci na propozycje od naszych czytelników, dlatego dajcie znać kogo chcielibyście usłyszeć,  bo przecież wszystko robimy z myślą o Was i dla Was. Śmiało piszcie na social mediach w DM lub na adres [email protected]
3/28/20231 hour, 5 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Wiosna przychodzi z 17. Nationale Nederlanden Półmaratonem Warszawskim | podcast Bieganie.pl

Na godziny przed startem 17. Nationale Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego i New Balance Biegu na Piątkę rozmawiamy z Markiem Troniną, prezesem Fundacji Maratonu Warszawskiego. To on stoi za rozwojem i sukcesem zarówno Półmaratonu jak i Maratonu Warszawskiego. Drugim gościem jest Tomasz Zyśko, pracownik Nationale Nederlanden, ale także biegacz startujący z sukcesami w biegach ultra. Jako patron medialny imprezy porozmawialiśmy z gośćmi m.in. o: Co nowego czeka na biegaczy biorących udział w wydarzeniu Dlaczego warto wystartować w Warszawie Jak wyglądał proces pozyskiwania nowego sponsora tytularnego Dlaczego mając dużego i bogatego sponsora pakiety startowe nie kosztują kilkudziesięciu złotych Jakie nadzieje na wyniki dają biegacze zaproszeni do elity biegu Czy korporacja to dobre miejsce dla biegacza Jakimi pracownikami są biegacze Jak trenować do ultra i łączyć to z pracą O dwudziestoletniej historii Fundacji Maratonu Warszawskiego Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
3/24/20231 hour, 23 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Biznes, Podatki i Sport - Podcast Nie o Bieganiu - gość: Sławomir Mentzen

NIE O BIEGANIU to nowy cykl podcastów tworzonych przez bieganie.pl. Dążenie do celu, inwestycja w siebie, nieustanny rozwój - to cechy, które często przypisujemy sportowcom. Mogą one też stanowić motto do działania również poza sportem, stąd idea aby zaproponować Państwu - naszym czytelnikom i słuchaczom, zainwestowanie czasu w odsłuchanie podcastów z gośćmi, których wspólnym mianownikiem jest bieganie i którzy podzielą się w nich swoją wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem, historiami i opiniami na nurtujące nas powszechnie tematy nie związane z bieganiem. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli nowa seria pozwoli Państwu rozwijać własną „formę” nie tylko w bieganiu lub da powód i inspirację do biegania, choć dla jednej osoby spośród tych co jeszcze nie zaczęli. Z rozmowy dowiecie się m.in.:  - czym dla Sławomira jest bieganie; - jak dzieli czas pomiędzy wiele biznesów? - dlaczego warto używać wszystkich kanałów social media; - czy bycie influencerem jest ciężką pracą; - Czy tiktok jest medium społecznościowym dla dzieci; - Czy sportowiec może być przedsiębiorcą; - Czy w Polsce można otrzymać zapłatę w kryptowalutach; - Jakie są ulgi podatkowe dla sponsorów sportu; - Jakie koszty biegacze mogą rozliczać w ramach prowadzenia działalności; - Czy wystartuje w piwnej mili; - Dlaczego nie odbiera telefonów; - Ile czasu poświęca rodzinie. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.
3/23/202354 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Bieganizm - Jak biegać w zgodzie z naturą | podcast bieganie.pl

Joanna Kowalczyk - Bednarczyk autorka bloga Bieganizm.com to propagatorka biegania, życia w zgodzie z naturą, dbania o środowisko i diety wegańskiej. W naszym bardzo edukacyjnym podcaście porozmawialiśmy o tym czy bieganie pozwala być bardziej wrażliwym na kwestie związane z naturą. Jako długoletnia weganka Joanna obszernie omówiła tez wpływ takiej diety na nas i bieganie. Z naszej rozmowy dowiecie się m.in.: Czy biegacze są bardziej wrażliwi na doświadczanie natury Jak być biegaczem, który jest dobry dla środowiska naturalnego W jaki sposób poznać firmy sportowe, którym naprawdę zależy na ochronie środowiska Dlaczego dieta wegańska może być dobra dla biegacza Na co zwrócić uwagę wybierając dietę bez produktów odzwierzęcych Co wegańskiego zjeść po treningu Jak łączyć rodzinę, pasję i pracę w myśl zasady work-life balance Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski Partnerem odcinka jest marka On Running
3/21/202357 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Fotografia sportowa od kulis - Pawel Skraba - podcast Bieganie w Kulturze

Paweł Skraba - dziennikarz i fotoreporter specjalizujący się w tematyce sportowej. Dzięki fascynacji jaką jest sport uwiecznia dla nas niezliczoną ilość zdjęć z największych imprez sportowych na świecie. Fotografuje również wydarzenia muzyczne takie jak Opener Festiwal w Gdyni, czy Fest Festiwal w Chorzowie. Jest współautorem m.in. książki Pawła Fajdka pt. "Petarda. Historia z młotem w tle". To człowieki o wielu talentach oraz dobry duch naszych sportowców startujących na największych arenach sportowych. "Myślę, że najlepsze fotografie powstają na obrzeżach wydarzeń. Fotografując w różnych sytuacjach, zawsze najciekawsze zdjęcia powstawały nie w samym centrum wydarzeń tylko w ich otoczeniu ” Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: -jaka jest różnica pomiędzy fotografowaniem imprez sportowych, a uwiecznianiem wydarzeń muzycznych -jak tworzy się biura prasowe dla największych imprez sportowych w naszym kraju - co to jest dziennikarstwo sportowe i z czym taka praca się wiąże - o współpracy w tworzeniu książek o Pawle Fajdku i Otylii Jędrzejczak - o tym kto jest zdaniem Pawła Skraby jest najbardziej fotogenicznym sportowcem w naszym kraju - o tym jak się robi jedne z najpiękniejszych zdjęć sportowych, które potem publikowane są w mediach na całym świecie To wszystko i nie tylko... Zapraszamy! Prowadzi: Paweł Wolsztyński
3/19/202351 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Aleksander Wiącek: nie jesteśmy krajem gdzie są same "dupy wołowe" | podcast Bieganie.pl

Aleksander Wiącek to aktualny brązowy medalista mistrzostw Polski na 5000 metrów. Na swoim koncie ma też złoty medal na tym dystansie. Jego życiówka na 12,5 okrążenia to 14:05,20. Od drugiej połowy 2022 roku trenuje w zagranicznej grupie biegowej prowadzonej przez irlandzkiego trenera Emmetta Dunleavy'ego. W naszej rozmowie skupiliśmy się na tym jak wygląda współpraca w międzynarodowej grupie biegowej. Z rozmowy dowiesz się m.in.: • Jak Aleksander trafił pod skrzydła zagranicznego trenera • Jaka jest częstotliwość kontaktu z trenerem • Czym różni się polskie i irlandzkie podejście do treningu • Jak ocenia współpracę z PZLA • Czy system kwalifikacji na imprezy międzynarodowe jest wg niego dobry • Czy wykonuje badania wydolnościowe i jak mierzy intensywność treningu • Jak wyglądał przykładowy mikrocykl przed niedawnym pobiciem halowej życiówki na 3000 metrów • Jaki trening na siłowni wykonuje Wiącek i czy irlandzki trener daje mu wolną rękę w tej kwestii • Jakie ambitne plany ma na najbliższy czas i całą karierę Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
3/17/20231 hour, 7 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

O fenomenie biegu Wings for Life - Paweł Januszewski - podcast bieganie.pl

Paweł Januszewski to m.in. były Mistrz Europy w biegu na 400 metrów przez płotki. Po zakończeniu wyczynowej kariery propaguje bieganie, głównie wśród amatorów. Jest dyrektorem sportowym polskiej edycji charytatywnego biegu Wings for Life, którego kolejna edycja odbędzie się już 7 maja w Poznaniu. Miejsca w biegu stacjonarnym już dawno zostały wyprzedane. Cały czas można jednak zgłosić chęć udziału w biegu wirtualnym, z którego środki również pomogą w walce z przerwanym rdzeniem kręgowym. Portal bieganie.pl jest partnerem medialnym tej szczytnej imprezy. Z naszej rozmowy dowiecie się m.in.: Czym zajmuje się dyrektor sportowy Jak powstała idea biegu Wings for Life Co wpłynęło na ogromną popularność imprezy w Polsce Czym zajmuje się fundacja Wings for Life Kto jest beneficjentem biegu Czy komuś udało się już pomóc wykorzystując opłaty wnoszone przez biegaczy Jak jeszcze można wziąć udział w biegu Jakie wskazówki dla uczestników ma dyrektor sportowy Paweł Januszewski Dlaczego w WfL tylko zwycięzca zostaje uhonorowany Czy ktoś zastąpi kiedyś Adama Małysza w roli kierowcy pościgowego Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski Wszelkie informacje o biegu https://www.wingsforlifeworldrun.com/pl?viewerCountry=
3/14/20231 hour, 5 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Jak wygląda trening maratończyka? Henryk Szost „W Rytmie Biegania” [BONUS]

Gościem 22 odcinka była legenda polskiego maratonu Henryk Szost. Trzykrotny olimpijczyk (Pekin 2008, Londyn 2012 i Rio de Janeiro 2016) to aktualny rekordzista kraju. 4 marca 2012 roku w japońskim Ōtsu pobiegł w czasie 2:07:39. Jeśli chodzi o Igrzyska Olimpijskie, to najlepszy był dla niego start w Londynie, gdzie zajął 9. miejsce i był najlepszym z Europejczyków. Jest sześciokrotnym mistrzem Polski seniorów. Trzy tytuły zdobył w maratonie, a po jednym w biegu na 5000 m, półmaratonie i biegu ulicznym na 5 km. Z bonusowego nagrania dowiecie się: Ile biegać kilometrów tygodniowo, by złamać 3 godziny w maratonie W jakim tempie robić długie wybieganie Ile powinny trwać przygotowania do maratonu Kiedy należy stosować tapering Kiedy zrobić najcięższy trening przed maratonem Jakie stosować suplementy diety trenując do biegów ulicznych Kiedy zrobić pierwszy trening po maratonie Cykl „W Rytmie Biegania” powstał we współpracy z marką eobuwie.pl. To projekt edukacyjny skierowany do wszystkich biegaczy, bez względu na poziom wytrenowania.
3/1/20236 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Andrzej Popiel - Ultramaratończyk i aktor: „wybiegłem przed dom” podcast Bieganie w Kulturze

Andrzej Popiel- to aktor, który ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Współpracował m.in. z Jerzym Stuhrem, Mikołajem Grabowskim czy Maciejem Wojtyszko. Swoje pierwsze kroki na scenie stawiał w wieku 5 lat. Ponadto udziela się jako aktor dubbingowy, konferansjer oraz lektor, a także pojawia się w filmach i serialach. Jest też trenerem personalnym, a także ambasadorem oraz kapitanem charytatywnej sztafety Poland Business Run oraz Flexistav Biegu Ultra Granią Tatr. Andrzej Popiel jest dzisiaj z nami. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: - jak to się stało, że Andrzej Popiel zaczął biegać - czym się różnią indywidualne starty w zawodach od biegów charytatywnych - czy bieganie pomaga w codziennych obowiązkach zawodowych (praca przed kamerą, praca głosem, dbanie o wizerunek aktora) -o jednym z najpiękniejszych biegów miejskich w Polsce jakim jest Bieg Trzech Kopców w Krakowie -o przygodach Andrzeja Popiela związanymi z biegami ultramaratońskimi - o biegach charytatywnych (m.in. Poland Business Run) To wszystko i nie tylko... Zapraszamy Prowadzi: Paweł Wolsztyński
2/26/202353 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Jak łączyć bieganie z pracą i życiem rodzinnym? Marcin Fudalej „W Rytmie Biegania” [BONUS]

W 20 odcinku naszym gościem był Marcin Fudalej. To były polski lekkoatleta, który w 2003 roku został wicemistrzem kraju na 1500 m. Obecnie realizuje się jako manager sportowy. Pracuje nie tylko z polskimi, ale i zagranicznymi zawodnikami. Pełnił też funkcję dyrektora sportowego, takich wydarzeń, jak Orlen Warsaw Marathon czy Mistrzostwa Świata w Półmaratonie w Gdyni. Z bonusowego nagrania dowiecie się: Gdzie znaleźć bazę managerów sportowych Co robić, by poprawiać rekordy życiowe Jak ważny jest odpoczynek przed maratonem Ile biegać w przygotowaniach do 10 km i maratonu Jak łączyć pracę zawodową z bieganiem Jak zachęcać dzieci i młodzież do treningu Cykl „W Rytmie Biegania” powstał we współpracy z marką eobuwie.
2/22/20235 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Newsy Biegowe 20.02.2023 – Rekordy świata, rekord Polski, spełnione marzenie 140 minut

Newsy Biegowe to cotygodniowy cykl krótkich podcastów gdzie przedstawiane są wydarzenia biegowego świata z minionego tygodnia. Informacje te dotyczą zarówno świata wyczynowego biegania jak i biegów masowych oraz lifestylowych ciekawostek. Z tego odcinka dowiecie się: • Ilu Polaków, tak jak Adam Nowicki, pobiegło maraton poniżej 2:10 w XXI wieku • Jak długo trwała droga do 140 minut Andrzeja Witka • Kto poprawił leciwe, halowe rekordy świata • Jak szybko biegano w barcelońskiej połówce • Czy Mistrzostwa Świata w przełajach były mistrzostwami całego świata • Gdzie wystartuje świeżo upieczony rekordzista Europy na 5 kilometrów. Newsy Biegowe przygotował Bartłomiej Falkowski.
2/20/20234 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Czy warto mieć trenera? Andrzej Wołkowycki - Bonus W Rytmie Biegania

Jednym z gości „W Rytmie Biegania” był trener Andrzej Wołkowycki. Spod jego skrzydeł wyrośli mistrzowie 800 m, wśród nich Joanna Jóźwik (brązowa medalistka mistrzostw Europy 2014), Artur Kuciapski (wicemistrz Europy 2014) i Mateusz Borkowski (halowy wicemistrz Europy 2021). Z bonusowego nagrania dowiecie się: Czy warto mieć trenera Kiedy zawodnik popełnia najwięcej błędów Jak biegać, by dawało to jak najlepsze efekty Kiedy robić ostatni trening przed startem na 5 lub 10 km Ile powinien wynosić kilometraż w zależności od trenowanego dystansu Jak biegać szybciej dystans 1 km Czy zawodnik musi mało ważyć Jaki zrobić trening, by poprawić szybkość Dlaczego warto biegać Ile odpoczywać po zakończonym sezonie Jaka jest najlepsza odżywka Cykl „W Rytmie Biegania” powstał we współpracy z marką eobuwie.pl. To projekt edukacyjny skierowany do wszystkich biegaczy, bez względu na poziom wytrenowania.
2/15/20238 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Najważniejsza jest... droga - Krzysztof Domaradzki. Podcast Bieganie w Kulturze

Krzysztof Domaradzki. Pisarz i dziennikarz- twórca łódzkiej trylogii kryminalnej o komisarzu Tomku Kawęckim (Detoks, Trans, Reset) oraz thrillerów Sprzedawca i Przełęcz. Pracuje w magazynie Forbes. Piszę m.in. o biznesie sportowym, a także współtworzył ranking „50 NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH LUDZI W POLSKIM SPORCIE”. Uzależniony od sportu i opowiadania dobrych historii. Obiecuje, że kiedyś zaszyje się w górach. Raczej prędzej niż później. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in: - jak dziennikarz sportowy stał się pisarzem, - czy pisanie powieści ma coś wspólnego z bieganiem, - o bohaterze książki pt. "Przełęcz", który pragnie złamać "maratońską trójkę" - o obsesji Krzysztofa Domaradzkiego (czyli bieganiu) - dlaczego tak trudno przebić się polskim lekkoatletom w "rankingach popularności" i dlaczego inne dyscypliny mimo gorszych wyników mają większy wpływ na naszą sportową rzeczywistość? Rozmawia Paweł Wolsztyński.
2/13/20231 hour, 1 minute, 4 seconds
Episode Artwork

Sport mnie wychował - Sergiusz Sobczyk Triathlonista - Podcast Bieganie.pl

Nie od dziś wiemy, że bardzo mocny akcent w triathlonie odgrywa bieganie. Jednak czy jest ono najważniejsze? Jak jest traktowane przez triathlonistów? Gościem podcastu Bieganie.pl jest Sergiusz Sobczyk, znakomity trener, nauczyciel, triathlonista, 4. zawodnik Mistrzostw Świata w 1/2 Iromnana.  Z naszej rozmowy dowiesz się m.in: - Czy triathlon jest modny? - Jak triathlon stał się sposobem na życie? - Gdzie jest granica pomiędzy triathlonem amatorskim, a zawodowym? - Jak wygląda trening triathlonisty? - Jak to jest z tym rozciąganiem? - Od biegacza do triathlonisty. Jak zacząć? Odpowiedzi na powyższe pytania i wiele innych znajdziecie w dzisiejszej rozmowie. Serdecznie zapraszamy! Rozmawia Bartłomiej Falkowski.
2/11/20231 hour, 33 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Jak biegać szybko i bezpiecznie dla zdrowia? Anna Kiełbasińska „W Rytmie Biegania” [BONUS]

W 17 odcinku „W Rytmie Biegania” gościliśmy Annę Kiełbasińską. Znakomita sprinterka ma za sobą najlepszy rok w karierze. Na mistrzostwach Europy zdobyła aż trzy medale – srebrne w sztafetach 4x100 m i 4x400 m oraz brązowy na 400 m. Na mistrzostwach świata w Eugene zajęła 8. miejsce i była drugą najlepszą Europejką. 18 czerwca w Paryżu pobiegła na 400 m w czasie 50,28 s. - to trzeci najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Z bonusowego nagrania dowiecie się: Jakie są najważniejsze ćwiczenia siłowe Jak ważna jest sfera mentalna Jakie są najbardziej potrzebne odżywki Na co zwracać uwagę poza treningiem Co jeść, by zadbać o mięśnie po treningu Jak wygląda idealny trening szybkościowy Cykl „W Rytmie Biegania” powstał we współpracy z marką eobuwie.pl. To projekt edukacyjny skierowany do wszystkich biegaczy, bez względu na poziom wytrenowania.
2/8/20235 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Biegaczy trzeba umieć słuchać - Artur Kobuszewski "Biegowy Wariat" Podcast Bieganie.pl

Dlaczego Biegaczy trzeba umieć słuchać? W najnowszym podcaście Bieganie.pl nasz gość: Artur Kobuszewski znany jako „Biegowy Wariat” prywatnie trener biegaczy oraz specjalista od biegowego sprzętu opowiada o tym w rozmowie z Bartłomiejem Falkowskim. W życiu Artura bieganie pojawiło się przy 93 kg wadze. Wówczas wziął się za swoje zdrowie zmieniając swoje codzienne przyzwyczajenia. Obecnie Bieganie to praca, pasja i sposób na życie. Motywuje ludzi do biegania, wspiera jako trener początkujących oraz doradza w zakresie sprzętu biegowego. Z naszej rozmowy dowiesz się: - Jak łączy pracę i pasję w jednym zajęciu, - czym jest przesyt biegania? - co o butach wiedzą polscy biegacze? - jak zmienił się rynek butów biegowych? - różnica pomiędzy trenerami wywodzącymi się z amatorskiego i zawodowego sportu. - jak wyglądają przygotowania Artura przed TOKIO Marathon? Rozmawia Bartłomiej Falkowski.
2/4/20231 hour, 7 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Dieta biegacza w pigułce - Katarzyna Biłous W Rytmie Biegania [BONUS]

W 2022 roku wyemitowaliśmy 25 odcinków naszego podcastu „W Rytmie Biegania”. Teraz mamy dla was małą niespodziankę. Przygotowaliśmy kilka bonusowych nagrań, które nie były do tej pory publikowane. Katarzyna Biłous - dietetyczka i biegaczka, konsultantka wielu polskich biegaczy i triathlonistów była gościem 16 odcinka w cyklu "W Rytmie Biegania". Dziś publikujemy nieemitowany wcześniej bonus do podcastu, w którym poruszamy ważne zagadnienia dietetyczne takie jak: Jakie są negatywne skutki picia alkoholu? Ile pić wody podczas treningu? Kiedy należy pić wodę, a kiedy izotonik? Jaką rolę odgrywa białko w diecie biegacza? Kreatyna w suplementacji - kiedy stosować? Witaminy i suplementy - o czym pamiętać? Co jeść przed startem na zawodach? Biegunka przed starem - o czym pamiętać ? Cykl „W Rytmie Biegania” powstał we współpracy z marką eobuwie.pl. To projekt edukacyjny skierowany do wszystkich biegaczy, bez względu na poziom wytrenowania.
2/1/20237 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

W życiu trzeba mieć szczęście - Krzysztof Wolsztyński. Podcast Bieganie w Kulturze

Krzysztof Wolsztyński- były lekkoatleta, najmłodszy trener w historii Reprezentacji Polski w biegach średnich i długich, a obecnie dyrektor generalny największych imprez lekkoatletycznych w Polsce i na świecie, a także organizator Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy "Serca Bicie". Jest gościem podcastu Bieganie w Kulturze. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: - czym się różni organizacja imprezy lekkoatletycznej od przygotowania festiwalu muzycznego -jak to się stało, że Krzysztof Wolsztyński został najmłodszym trenerem w historii reprezentacji Polski w biegach długich, -o współpracy z Ireną Szewińską w pozyskiwaniu wielkich imprez sportowych, - czy sport napędza kulturę i sztukę, - o stolicy polskiej lekkoatletyki, -czego możemy się spodziewać na najbliższych imprezach organizowanych przez Krzysztofa Wolsztyńskiego w 2023r.
1/29/20231 hour, 10 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Czy doping na świecie jest powszechny? - Polska Agencja Dopingowa w podcaście Bieganie.pl

Dr Michał Rynkowski Dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej & Katarzyna Kopeć Ziemczyk - Specjalistka ds. komunikacji i PR są gośćmi dzisiejszego podcastu Bieganie.pl. POLADA odpowiada za walkę z dopingiem w polskim sporcie. Zwalczanie tego procederu polega nie tylko na ściganiu sportowych oszustów i złodziei, ale także na edukacji, która ma minimalizować ryzyko sięgnięcia po zakazane środki i metody. Agencja organizuje także coroczny bieg Biegam z Czystą Przyjemnością, z którego środki wspierają różne dziedziny sportu. W tym roku bieg stacjonarny odbędzie się 15 kwietnia. W dniach od 9 do 15 kwietnia możliwy jest udział wirtualny. Beneficjentami zeszłorocznego biegu są wszelkie osoby potrzebujące wsparcia psychologicznego w sporcie. POLADA wsparła telefon zaufania Fundacji Graj z Głową, czyli projekt Rozmowy dla Głowy. Sportowcy, ich rodzice, trenerzy i wszystkie inne związane ze sportem osoby mogą uzyskać wsparcie psychologów jak i przeszkolonych sportowców wyczynowych. Z tego odcinka dowiesz się m.in. Czym jest nielegalny doping Co decyduje o wpisaniu środka na listę zakazaną Czy doping jest powszechny Kenia jest zła, a może za biedna na tuszowanie procederu Jak nie stać się przypadkowym dopingowiczem Dlaczego Jakub Krzewina został zawieszony i czym jest system ADAMS Od kiedy walczy się z dopingiem Czy można porównywać wyniki obecnych i starych mistrzów Jak skażony dopingiem, również w Polsce, był sport w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Po co sportowcom telefon zaufania Zapisy i informacje Biegam z Czystą Przyjemnością https://biegamzczystaprzyjemnoscia.pl/ Rozmowy dla Głowy - kalendarz konsultacji https://rozmowydlaglowy.calendesk.net/ Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
1/27/20231 hour, 37 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Jak biegać ultramaratony? Roman Ficek „W Rytmie Biegania” [BONUS]

Bohaterem 21 odcinka był znakomity ultramaratończyk Roman Ficek. Członek teamu Hoka One One Poland jest rekordzistą Łuku Karpat. Dystans 2300 km pokonał w 39 dni i 11 godzin. Jest też zdobywcą Korony Gór Polskich Zimą. Z bonusowego nagrania dowiecie się: Co jest najważniejsze w biegach ultra Ile biegać kilometrów w przygotowaniach do ultramaratonu Jak powinien wyglądać tapering przed zawodami Jak ma wyglądać regeneracja dla ultramaratończyka Jakie zażywać odżywki Jak wygląda plan treningowy ultramaratończyka Jak dobrać odpowiednie obuwie Cykl „W Rytmie Biegania” powstał we współpracy z marką eobuwie.pl. To projekt edukacyjny skierowany do wszystkich biegaczy, bez względu na poziom wytrenowa
1/25/20237 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Sekret szybkiego biegania - Natalia Mierzlikin Podcast Bieganie.pl

W podcaście bieganie.pl gościliśmy biegaczkę, która mimo wywodzenia się z amatorskiego sportu weszła na bardzo wysoki poziom biegowy. Natalia to zwyciężczyni m.in. biegu na 10 kilometrów przy Maratonie Warszawskim, czy Garmin Półmaratonu Gdańskiego. Jej życiówki to m.in. 17:21 na 5 kilometrów, 35:59 na dychę i 1:17:23 w półmaratonie. Natalia opowiedziała nam jak z osoby, która miała dwójkę z wychowania fizycznego na świadectwie maturalnym zmieniła się w kogoś kto rywalizuje z biegaczkami trenującymi od dziecka. Porozmawialiśmy m.in. o: -  Początkach biegowej przygody -  Rozwoju myśli treningowej -  Jak wygląda jej standardowy tydzień treningowy -  Czy trzeba biegać zabawę biegową by biegać szybko -  Pierwszym w życiu obozie -  Tezie, że każdy może biegać szybciej -  Łączeniu pracy i treningu -  Szukaniu równowagi między sportem, a życiem Rozmawiał Bartłomiej Falkowski
1/23/20231 hour, 4 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Jak mierzyć intensywność treningu? Wybiegani Niewygadani Podcast

W najnowszym odcinku podcastu "Wybiegani niewygadani" Stanisław Śmietana i Mikołaj Raczyński porozmawiali o różnych pomiarach intensywności treningu biegowego. Po przesłuchaniu rozmowy dowiecie się jakie są wady i zalety opierania treningu na tempie, tętnie, samopoczuciu, mocy biegowej i pomiarze mleczanu. Zapraszamy do wysłuchania i oceny!
1/22/202344 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Najstarszy Maraton w Polsce - Dębno - okiem Stanisława Lenkiewicza

Stanisław Lenkiewicz to wieloletni dyrektor najstarszego polskiego maratonu, a Grzegorz Kulbicki to burmistrz Dębna, w którym w tym roku będzie rozgrywany już po raz 49. Maraton Dębno. W rozmowie z Bartkiem Falkowskim rozmawiamy o kulisach powstawania maratonu w Dębnie oraz o tym jak impreza stała się najbardziej kultowym maratonem w Polsce. Z rozmowy dowiecie się: - jak mała impreza może konkurować z wielkimi maratonami - jak buduje się budżet maratonu i jak wygląda pomoc samorządu - czy orgnizacja Mistrzostw Polski to nobilitacja czy raczej ciężar - czy zawodnicy z przeszłością dopingową powinni startować w Dębnie - czy to prawda, że Henryk Szost planuje zakończyć karierę w Dębnie, a Jan Huruk pobiec swój pierwszy maraton na polskiej ziemi - co zobaczyć i wypić przy okazji maratonu w Dębnie - jak wyglądają plany rozwoju najstarszego maratonu w Polsce
1/20/20231 hour, 2 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Jak psychiczne nastawić się do zawodów? Dariusz Nowicki „W Rytmie Biegania” [BONUS]

W 2022 roku wyemitowaliśmy 25 odcinków naszego podcastu „W Rytmie Biegania”. Teraz mamy dla was małą niespodziankę. Przygotowaliśmy kilka bonusowych nagrań, które nie były do tej pory publikowane. W 15 odcinku gościliśmy Dariusza Nowickiego – psycholog sportowy, który współpracował z takimi zawodnikami, jak Robert Korzeniowski, Mateusz Kusznierewicz, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski czy Krzysztof Hołowczyc. Jest konsultantem kadry olimpijskiej, a ze słuchaczami „W Rytmie Biegania” podzielił się swoją wiedzą na temat treningu mentalnego. Z bonusowego nagrania dowiecie się: Jak poradzić sobie z przedstartowym stresem? Na czym skupić uwagę podczas biegu? Jak długo budować rutynę przedstartową? Czy warto robić wizualizację? O czym myśleć, gdy przychodzi kryzys? Jak traktować okres regeneracji? Jak poradzić sobie z sukcesem i porażką? Cykl „W Rytmie Biegania” powstał we współpracy z marką eobuwie.pl. To projekt edukacyjny skierowany do wszystkich biegaczy, bez względu na poziom wytrenowania. eobuwie.pl – partner portalu bieganie.pl – przygotował dla wszystkich czytelników i słuchaczy podcastów kod zniżkowy na zakupy w sklepie internetowym eobuwie.pl. -20% od ceny pierwotnej z kodem: BIEGANIE2023  Kod przysługuje na zakup butów biegowych w sklepie internetowym www.eobuwie.pl - rabat liczy się od ceny pierwszej. Kod jest ważny do 31.03.2023
1/18/20236 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Biegam, bo muszę. Piotr Dębowski w cyklu Bieganie w Kulturze.

Zapraszamy na drugi odcinek cyklu „Bieganie w Kulturze”. Gościem Pawła Wolsztyńskiego jest Piotr Dębowski- polski dziennikarz i komentator sportowy. Specjalizuje się w piłce ręcznej, siatkówce, tenisie stołowym oraz łyżwiarstwie szybkim. Komentował niezliczoną ilość zawodów międzynarodowych, a także konkurencji olimpijskich. Z tych, które od razu przychodzą na myśl to m.in. Liga Światowa w piłce siatkowej, czy pamiętne zwycięstwo Zbigniewa Bródki na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Opowiada nam o swoim osobistym stosunku do biegania oraz czy to bieganie pomaga w komentowaniu i uprawianiu zawodu jakim jest dziennikarstwo. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: - jaki jest osobisty stosunek Piotra Dębowskiego do biegania - jak bieganie wpływa na aparat mowy i pomaga w komentowaniu zawodów sportowych - jak komentuje się biegi maratońskie - kto zainspirował Piotra do tego, że rozpoczął swoją przygodę z bieganiem - czy bieganie ma pozytywny wpływ na zdrowie naszego gościa.
1/16/20231 hour, 13 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Nie można nakładać na siebie presji, że coś muszę - Mateusz Kaczor - Podcast Bieganie.pl

Mateusz Kaczor to lider krajowych list na 5 kilometrów w sezonie 2022. W ubiegłym roku zdobył cztery medale Mistrzostw Polski, w tym złoto na uliczną piątkę. Zawodnik RLTL Optimy Radom to jeden z najbardziej perspektywicznych polskich zawodników. Sam o sobie mówi, że jest wyczynowym amatorem. Przez długi czas łączył mocne bieganie z pracą fizyczną. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: Ile można zarobić na bieganiu Czym są tak zwane "ciche biegi" Jak wygląda dzień Mistrza Polski Skąd Mateusz czerpie wiedzę i inspirację do układania treningów Jakie cele obrał sobie zawodnik z Radomia Co może zastąpić trening siłowy Czy zaczynając bieg bardzo szybko czuje strach czy ekscytację W jaki wynik celuje w maratonie Rozmowę prowadzi Bartłomiej Falkowski
1/13/20231 hour, 1 minute, 7 seconds
Episode Artwork

Jakie suplementy są najważniejsze dla biegacza? Tomasz Mikulski „W Rytmie Biegania” [BONUS]

Bohaterem 14 odcinka był doktor Tomasz Mikulski, pracownik Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej w Polskiej Akademii Nauk i lekarz PZLA. Zna się na sporcie nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Sam trenuje biegi długodystansowe, a na koncie ma maratony, Ironmany czy górskie maratony rowerowe. W rozmowie z Adamem Kszczotem i Maciejem Kurzajewskim mówił o prozdrowotnych praktykach, które mogą nam zapewnić lepszą formę. Doktor Mikulski opowiadał o tym, jak ważny jest sen, a także co robić, by radzić sobie ze zmęczeniem. Z bonusowego nagrania dowiecie się: Ile należy pić podczas treningu? Co lepsze – woda czy izotonik? Jak często możemy stosować żele w trakcie maratonu? Jakie zrobić badania przed rozpoczęciem treningów? Czy młodzi zawodnicy mogą przyjmować suplementy? Ile powinno być witaminy D3 w organizmie? Jak powinna wyglądać regeneracja? Ile biegać, by startować w ultra maratonach? Jakie są najważniejsze suplementy diety dla biegaczy? Jakie zrobić badania krwi? Czy warto robić badania wydolnościowe? Czy warto biegać z pulsometrem? Cykl „W Rytmie Biegania” powstał we współpracy z marką eobuwie.pl. To projekt edukacyjny skierowany do wszystkich biegaczy, bez względu na poziom wytrenowania.
1/11/20239 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

EXTRA BONUS - Dlaczego powinniśmy kontrolować swój organizm - Natalia Regulska W Rytmie Biegania

W 2022 roku wyemitowaliśmy 25 odcinków naszego podcastu „W Rytmie Biegania”. Teraz mamy dla was małą niespodziankę. Przygotowaliśmy kilka bonusowych nagrań, które nie były do tej pory publikowane. Gościem 13 odcinka (link tutaj) była Natalia Regulska, położna na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka, a także Asics Front Runnerka. W rozmowie z Adamem Kszczotem i Maciejem Kurzajewskim mówiła o swojej pracy i jak ją łączy z bieganiem, a także o zdrowych nawykach i badaniach, niezbędnych przy aktywnym trybie życia. Z bonusowego nagrania dowiecie się: Jak przygotować się do maratonu? Czy warto trenować rano? Na jakiej nawierzchni biegać? Ile czasu poświęcać na siłę biegową? Czy warto korzystać z rad trenera? Jak zmotywować się do treningu? Cykl „W Rytmie Biegania” powstał we współpracy z marką eobuwie.pl. To projekt edukacyjny skierowany do wszystkich biegaczy, bez względu na poziom wytrenowania. Rozmawia Adam Kszczot i Maciej Kurzajewski
1/5/202311 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Skialpinizm jest całym moim życiem - Anna Tybor - Podcast bieganie w kulturze  

Witaj w pierwszym odcinku nowego cyklu podcastów "Bieganie W Kulturze" portalu Bieganie.pl. Autorem i prowadzącym jest Paweł Wolsztyński – z zawodu aktor, a z zamiłowania biegacz i spiker lekkoatletyczny. Dzięki rozmowom z naszymi gośćmi zajrzymy do świata filmu, teatru, literatury, malarstwa, fotografii i architektury. Pierwszym gościem naszej serii jest Anna Tyobr. Anna Tybor to wielokrotna mistrzyni Polski w skialpinizmie. Kocha góry i sztukę. Niedawno udało jej się zdobyć ośmiotysięcznik Manaslu i zjechać ze szczytu na nartach. Pochodzi z Zakopanego, a obecnie trenuje i pracuje we Francji. Anna Tybor jest jednocześnie niesamowitą narciarką wysokogórską, ale także czynnie pracującą architektką. Do wyprawy na Manaslu przygotowywała się przez kilka lat. Niektórzy określają ją jako „Andrzej Bargiel w spódnicy”. Trening biegowy jest dla niej jednym z ważniejszych elementów przygotowania jej do zawodów i wypraw wysokogórskich. Pracowita, wytrwała i za wszelką cenę dążąca do wyznaczonych przez siebie celów. Anna Tybor! Z naszej rozmowy dowiesz się m.in.: - czym dla Anny Tybor jest narciarstwo wysokogórskie? - czy w skialpinizmie bieganie jest potrzebnym elementem do uprawiania tej dyscypliny? - o wyprawie na ośmiotysięcznik Manaslu - czy góry i architektura mają ze sobą coś wspólnego - o skialpinizmie jako nowej dyscyplinie na XXV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026 Rozmowę prowadzi Paweł Wolsztyński
1/1/20231 hour, 23 minutes
Episode Artwork

Świąteczny Podcast Bieganie.pl

W tym szczególnym dla wszystkich czasie redakcja Bieganie.pl spotkała się aby przy wspólnym stole porozmawiać i podsumować to co działo się w 2022 roku z perspektywy portalu Bieganie.pl. O tym co wydarzyło się w biegowym świecie, o sportowych emocjach, o tym jak wygląda praca naszego portalu i jakie są plany na 2023 rok, co najlepiej i co najgorzej wspomina nasza redakcja? Jak to bywa przy wigilijnym stole, nie odbyło się bez sprzeczek. Zapraszamy do wysłuchania naszej świątecznej rozmowy, w której udział wzięli: - Karolina Obstój - Artur Kozłowski - Adam Kszczot - Bartłomiej Falkowski - Henryk Szost - Łukasz Telejko - Maciej Kurzajewski - Mikołaj Raczyński Wszystkim naszym słuchaczom i czytelnikom składamy życzenia: Wesołych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia! 
12/24/20221 hour, 48 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Biegowy Rock’n’roll Dominiki Stelmach - W Rytmie Biegania podcast

Dominika Stelmach - jedna z najbardziej wszechstronnych biegaczek w Polsce, która w swoim dorobku sportowym ma tytuły Vice Mistrzyni Świata w biegach górskich, Mistrzostwo Polski w Maratonie, wielokrotne mistrzostwo polski w Ultramaratonie górskim, zwycięstwo i rekord w biegu Wings For Life. Multimedalistka wielu imprez biegowych, również tych nietypowych jak tytuł najszybszej kobiety w biegu na szczyt Wieży Eiffla. Dominika jest gościem podcastu W Rytmie Biegania, który powstaje we współpracy z marką eobuwie.pl Aktywność sportowa towarzyszy Dominice Stelmach od dziecka. Początkowo trenowała łyżwiarstwo figurowe, a następnie bieganie przez płotki. W sportowym duchu dorastała i rozwijała swoje pasje do momentu przejścia do szkoły średniej, w której sport zastąpił imprezowy styl życia. Jak sama przyznaje - zawsze żyła na maxa, w wieku 22 lat Dominika wróciła do biegania i już została w nim na dobre zbierając co raz to większe sportowe laury i wyróżnienia. Zapraszamy do przesłuchania rozmowy z Dominiką Stelmach, z której dowiecie się więcej o jej sylwetce, historii i podejściu do biegania. * jak zaczęła się jej historia z bieganiem? * dlaczego rzuciła pracę w korporacji by zająć się w 100% bieganiem? * jak trenuje do biegów ULTRA? * jak wyglądała jej ścieżka rozwoju w bieganiu? * za co lubi bieganie po górach? * jakie najtrudniejsze biegi miała w karierze? * jak pogodzić bycie mamą dwójki dzieci z wyczynowym bieganiem i wyjazdami? * jak wspomina wrażenia z jednego z najtrudniejszych biegów świata - Comrades Marathon? * Dlaczego ważny jest trening siłowy wg. Dominiki Stelmach? W Rytmie Biegania to projekt edukacji biegowej, który powstał przy współpracy z marką eobuwie.pl
12/21/20221 hour, 30 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Bieganie to przede wszystkim wartości. Ola i Błażej Brzezińscy - Podcast Bieganie.pl

Aleksandra Brzezińska to liderka tegorocznych, maratońskich list w naszym kraju. Wraz ze swoim mężem i trenerem Błażejem Brzezińskim opowiedzieli o tym jak wyglądały ich przygotowania do maratonu w Walencji. Krok po kroku przeanalizowali całe przygotowania ze szczegółowym omówieniem jednego z trudniejszych mikrocykli. W drugiej części rozmowy o tym czym jest kobiecość, jak wygląda bieganie i sport z perspektywy kobiety. O emocjach, pasji, ale i dyskryminacji oraz zagrożeniach porozmawialiśmy zarówno z Olą jak i Błażejem.
12/19/20221 hour, 25 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Mistrzowska para biegaczy - Aleksandra i Błażej Brzezińscy - W Rytmie Biegania Podcast

 Na co dzień stanowią parę, w domu też wisi pare mistrzowskich medali, a w tabelach znajdziecie pare ich znakomitych wyników. Gośćmi najnowszego odcinka Podcastu W Rytmie Biegania, który powstaje we współpracy z marką eobuwie.pl jest Błażej i Aleksandra Brzezińscy. Błażej Brzeziński - aktualny Mistrz Polski w Maratonie, zwycięzca 39. PZU Maratonu Warszawskiego, reprezentant kraju na imprezach rangi mistrzostw świata i europy, wielokrotny medalista Wojskowych Mistrzostw Świata, zawodowy żołnierz Wojskowego Zespołu Sportowego. REKORDY ŻYCIOWE 10km: 29:28 półmaraton: 1:03:49 maraton: 2:11:27 Aleksandra Brzezińska - Mistrzyni Polski w Maratonie i biegach przełajowych, wielokrotna medalistka mistrzostw polski, Wojskowa Mistrzyni Świata w drużynie maratońskiej REKORDY ŻYCIOWE 5km: 16:05 10km: 32:41 półmaraton: 1:12:11 maraton: 2:28:09 W dzisiejszym podcaście rozmawiamy o: > przygotowaniach do treningu maratońskiego, > o tym jaki wpływ na dyspozycję sportowca ma seks? > jak powinna wyglądać współpraca na lini trener=zawodnik? > jak wygląda work-life-balance w sportowym małżeństwie? > jak trenuje mistrzowskie małżeństwo? > jak wyglądała ścieżka treningowa Oli? To i jeszcze więcej w dzisiejszym odcinku W Rytmie Biegania - premiera o 20:00
12/14/20221 hour, 15 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Dlaczego warto biegać przełaje? Dariusz Boratyński i Piotr Książkiewicz - Podcast Bieganie.pl

Dariusz Boratyński to aktualny Mistrz Polski w biegu przełajowym na długim dystansie. Nie był to pierwszy przełajowy medal w dorobku zawodnika trenera Jacka Wośka, który świetnie radzi sobie w tego typu biegach. Piotr Książkiewicz, poza solidnymi amatorskimi wynikami, jest przede wszystkim współtwórcą największego polskiego cyklu biegów przełajowych - City Trail. Goście korzystając ze swojego bogatego doświadczenia opowiedzieli o tym dlaczego przełaje są tak ważnym środkiem treningowym i jak podejść do tego typu biegów. Z wielu stron, co chwilę słychać, że bieganie krosów jest kluczowe w rozwoju biegów długodystansowych. Spróbowaliśmy krótko wyjaśnić jak to robić. Z naszej rozmowy dowiesz się m.in: - jak wpleść treningi przełajowe w przygotowania do wiosennych startów, - jakie rodzaje treningów najlepiej realizować w terenie? - czym powinna się charakteryzować idealna przełajowa trasa ? - z czym wiąże się organizacja dużego biegowego cyklu imprez? Podcast prowadzi Bartłomiej Falkowski
12/11/202256 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Najczęstsze błędy biegaczy - Wybiegani Niewygadani

Błędy są czymś zupełnie normalnym, każdy jest popełnia, zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani. Cała sztuka polega na tym, żeby wyciągać z nich wnioski i nie powtarzać. W najnowszym odcinku podcastu "Wybiegani niewygadani" Stasiek i Mikołaj porozmawiali o najczęstszych błędach biegaczek i biegaczy. Zapraszamy do przesłuchania, może dzięki temu uda się Wam uniknąć jakichś błędów i szybciej dotrzeć do upragnionego celu.
12/10/202252 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Jak dobrze pobiec Maraton? Henryk Szost - W Rytmie Biegania Podcast

Henryk Szost - rekordzista Polski w Maratonie. Człowiek legenda biegów ulicznych w Polsce. Najrówniej biegający w historii kraju Maratończyk, z aktualnym rekordem Polski wynoszącym 2:07:39 jest gościem podcastu W Rytmie Biegania, który powstaje we współpracy z marką eobuwie.pl Szost na dystansie maratońskim zadebiutował 15 kwietnia 2007 w Dębnie zostając wicemistrzem Polski i wywalczając minimum na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, podczas których zajął 34 miejsce. 4 marca 2012 w japońskim Ōtsu podczas maratonu Lake Biwa uzyskał wynik 2.07:39 s. poprawiając ówczesny dziewięcioletni rekord Polski. Na igrzyskach olimpijskich w Londynie zajął dziewiąte miejsce – najlepsze spośród Europejczyków. Henryk Szost karierę sportową rozpoczynał od biegania na nartach, następnie pojawiły się biegi górskie, podczas których zdobył m.in. 4 miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów. O tym dlaczego warto zmieniać trenerów, o różnicach w szkołach treningowych, suplementacji, przygotowaniach do maratonu oraz wielu, wielu innych rozmawiamy w najdłuższym dotąd podkaście w tej serii. Z naszego podcastu dowiesz się: stara czy nowa szkoła maratońska jest lepsza? dlaczego warto zmieniać trenerów? jak wykorzystać potencjał butów karbonowych? jak poradzić sobie z kryzysem podczas maratonu? jak hipoksja pomaga w bieganiu? jak wygląda współpraca z zawodowcami i amatorami? jaki jest poziom polskich biegów długich? Nasza rozmowa dostępna jest na wszystkich platformach podcastowych oraz w formie wideo na YouTube.
12/7/20221 hour, 34 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Miliony wybiegane na ulicy - Leszek Bebło - W Rytmie Biegania

Gościem podcastu „W Rytmie Biegania” jest Leszek Bebło – utytułowany maratończyk, którego ciężko było dogonić. Sam o sobie mówi, że wychodząc na rozbiegania… zaczynał się ścigać. Ciężko było Go dogonić, ciężko było Go zatrzymać i równie ciężko mógł trenować. Biegał nawet 260 km tygodniowo. Zdobycie biegowo Śnieżki to był Jego chleb powszedni.    W podcaście dowiadujemy się m.in.:   - ile zarobił podczas swojej największej wygranej? - gdzie maratończyk z życiówką 2:09:42 pracuje dziś i jak zarabia na życie? - jak Leszek przygotowywał się w ostatnim tygodniu przed maratonem? - jaka dieta przed startem w maratonie sprawia, że „nie można podnieść nogi do góry”? - kto aktualnie przetrzymuje dzienniczki treningowe Leszka?   - jaka była główna motywacja Leszka do startów w maratonach?   Nasza rozmowa dostępna jest na wszystkich platformach podcastowych i na YouTube!   Cykl powstaje we współpracy z marką eobuwie.pl
11/30/202253 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Mam ciężki charakter - Marcin Chabowski - podcast Bieganie.pl

Marcin Chabowski to wielokrotny mistrz Polski, zawodnik z życiówką maratońską 2:10:07, olimpijczyk z Tokio, czwarty zawodnik Mistrzostw Europy 2016 na dystansie półmaratonu. Od lat swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się także z amatorami prowadząc ich stosując swój program treningowy Chabowski Athletic Training System. Marcin jest wyjątkowo wyrazistą postacią w polskim środowisku biegowym. Sam przyznał w naszej rozmowie, że potrafi wywołać skrajne emocje. To wszystko sprawia, że od lat jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej interesujących polskich biegaczy długodystansowych. Z naszej długiej, merytorycznej i wyjątkowo emocjonalnej rozmowy dowiesz się m.in.: - skąd w jego podejściu bierze się tak duży nacisk na elementy treningu siłowego - jak ocenia zalecenia Jerzego Skarżyńskiego - dlaczego Tomasz Lewandowski jest, wg niego, najlepszym polskim trenerem - czy uważa, że ma ciężki charakter - jaki wpływ na wynik ma strona mentalna - jak wygladała pomoc PZLA w jego karierze - jakie ma plany na najbliższe dwa lata? Rozmawiał Bartłomiej Falkowski
11/27/20221 hour, 44 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Wprowadzenie do treningu po roztrenowaniu. Wybiegani Niewygadani Podcast

Stasiek i Mikołaj podążają za kalendarzem biegowym, dlatego w najnowszym odcinku podcastu "Wybiegani niewygadani" porozmawiali o wprowadzeniu do treningu. Po przesłuchaniu odcinka dowiecie się: - co to jest wprowadzenie do treningu, - czy każdy musi dzielić rok biegowy na części, - jak powinno wyglądać wprowadzenie, - jak wracać do "normalnych" intensywności i objętości, - czym jest baza biegowa, - co wspólnego z bazą biegową ma "Pan Tadeusz", - kiedy i jak planować kalendarz startowy.
11/25/202241 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Jak trenować by robić to dobrze? - Michał Bartoszak w Rytmie Biegania.

Michał Bartoszak - lekkoatleta, 6 krotny mistrz polski w biegu na 5000 m, 3000 m z przeszkodami i w biegach przełajowych, halowy mistrz polski w biegu na 1500 m, obecnie trener i manager ds. Rozwoju marki Saucony - jest gościem kolejnego odcinka podcastu W Rytmie Biegania, który powstaje we współpracy z marką eobuwie.pl Z naszym gościem poruszamy najważniejsze zagadnienia związane z jego podejściem treningu i regeneracji, porównujemy realia treningowe lat 90 i współczesnych oraz podpowiadamy jak należy trenować, aby osiągnąć wymarzone efekty na zawodach sportowych. Z tej rozmowy dowiesz się: - dlaczego 2:12 w maratonie określa jako „kulawy” wynik? - czy mógłby trenować z Kipchoge? - dlaczego nie pojechał na Igrzyska Olimpijskie mimo zdobytego minimum? - jak trenować by zdobyć upragniony wynik? - jak ocenia buty karbonowe? - dlaczego karbon to główny konkurent jego wyników? - jak wyglądał jego American Dream lat 90?
11/23/20221 hour, 1 minute, 20 seconds
Episode Artwork

Czy bieganie to sport zespołowy? Andrzej Witek i Joanna Witek.

Andrzej Witek to zawodnik startujący zarówno na ulicy jak i odgrywający coraz większą rolę w biegach górskich na międzynarodowej arenie. Wraz z żoną Joanną tworzą team "140 minut”. Nazwa ta nawiązuje to pierwszego i priorytetowego celu, czyli przebiegnięcia przez Andrzeja maratonu poniżej 2 godzin i 20 minut. Ostatnie międzynarodowe sukcesy skłoniły zespół Witków do zmiany marki osobistej na Andrzej Witek - Szybciej. Ma to pomóc w lepszej identyfikacji zawodnika w środowisku biegaczy górskich. Witek w ostatnim czasie został najlepszym sprinterem finału prestiżowej serii Golden Trail Word Series. W tym roku zajął też drugie miejsce w Wielkiej Prehybie, czy siódme na słynnym festiwalu biegowym UTMB na dystansie 42 kilometrów. W tej rozmowie porozmawialiśmy m.in. o: - finale Golden Trail World Series oraz sposobie kwalifikacji na zawody - specyfice pracy osoby odpowiedzialnej za support zawodnika podczas startu - budowaniu marki osobistej w przypadku biegacza wywodzącego się ze sportu amatorskiego - roli członka teamu biegaczy amatorów niebędącego trenerem - różnicy poziomów w biegach ulicznych i górskich w Polsce i za granicą - pieniądzach, które można zarobić na bieganiu reprezentując poziom Andrzeja
11/18/20221 hour, 9 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Manager w sporcie - jaka jest jego rola? Marcin Fudalej W Rytmie Biegania

Marcin Fudalej polski lekkoatleta, specjalizujący się w biegach średniodystansowych i długodystansowych, dziś manadżer sportowy najlepszych zawodników oraz mentor, który wskazuje kierunki rozwojowe w obszarze budowy marki osobistej jest gościem podcastu W Rytmie Biegania, który powstaje we współpracy z marką eobuwie.pl Marcin jako sportowiec dawał wielkie nadzieje, które zostały zweryfikowane przez powtarzające się kontuzje. Po sportowej karierze - agent zawodników zarówno Polskich jak i zagranicznych, dyrektor sportowy największych polskich imprez sportowych tj. Orlen Warsaw Maraton czy Mistrzostw Świata w półmaratonie w Gdynia. Sportową karierę zaczynał ze znanymi zawodnikami Aleksandrem Wośkiem (dziś trener Aleksandry Lisowskiej) czy Wiolettą Frankiewicz. O sobie mówi, że jest przewodnikiem zawodników - nie lubi stwierdzenia “agent”. W trakcie swojej kariery zawodowej wspiera i wspierał najlepszych polskich zawodników tj.: Klaudia Siciarz, Mateusz Borkowski, Damian Czykier, Iwona Lewandowska, Mariola Ślusarczyk, Paulina Kaczyńska, a przed 2016 Aleksandra Lisowska. Jego życiówki w bieganiu: 800 m: 1:48.05, 1500 m 3:41.44, Maraton: 2:33:39/1:09:15 Z tej rozmowy dowiesz się: jakie cechy osobowości powinien posiadać każdy sportowiec? jak wygląda współpraca na linii menager - zawodnik? czym zajmuje się manager biegaczy i jaka jest rola managera sportowego? czy amator i zawodowiec na tych samych zawodach sportowych to zdrowa rywalizacja? jak budować markę osobistą zawodnika? ile zarabia manager sportowy? jak zacząć bieganie z pozycji amatora? ile kosztuje uprawianie biegania na wysokim poziomie?
11/16/20221 hour, 21 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Co to znaczy "szybko" na 5km? - Wybiegani Niewygadani

W poprzedni weekend odbyły się Mistrzostwa Polski na 5km w biegu ulicznym. To był jeden z najszybszych biegów na 5km w Polsce od wielu lat. W najnowszym odcinku podcastu “Wybiegani i niewygadani” Stasiek i Mikołaj porozmawiali o właśnie o “ulicznej piątce”. Po przesłuchaniu odcinka dowiecie się: jak przebiegały Mistrzostwa Polski na 5km, czy poziom polskich biegów jest wysoki, ilu Brytyjczyków biega 5km poniżej 16 minut, czy tylko wyczynowcy mogą szybko biegać, jak (nie)trenować do 5km.
11/11/202258 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Czy bieganie ULTRA jest dla wariatów? Roman Ficek - W Rytmie Biegania

Roman Ficek biegacz dystansów ULTRA, reprezentant teamu Hoka One One Poland, autor własnych wypraw długodystansowych, rekordzista Łuku Karpat, zdobywca Korony Gór Polskich Zimą - jest gościem kolejnego odcinka podcastu W Rytmie Biegania, który powstaje we współpracy z marką eobuwie.pl. Pasja do biegania po górach to jego drugie imię. Każdy kto biega w górach zna Romana Ficka i to nie bez przyczyny. Tylko jemu udało się najszybciej w historii zdobyć Łuk Karpat: trasę liczącą 2300 km pokonał w 39 dni i 11h. Jest to najszybsze zdobycie tego łańcucha górskiego ze wsparciem i był to pierwszy w historii taki bieg od początku do końca bez przerwania. W dzisiejszej rozmowie poruszamy szereg ważnych aspektów dotyczących górskiego biegania: - czy bieganie ultra jest dla wszystkich? - jak wygląda plan treningowy Romana Ficka? - dlaczego umysł i ciało powinny być tak samo wytrenowane? - euforia ultra biegacza - czym jest? - jak wygląda formuła treningowa przed biegiem ultra? - jak wygląda odżywianie na długich dystansach? - co zrobić podczas otarć lub mikrokontuzji w trakcie długich biegów?
11/9/20221 hour, 21 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Jak trenuje mistrzyni? Anna Kiełbasińska W Rytmie Biegania

Anna Kiełbasińska - vice mistrzyni Olimpijska, vice mistrzyni Świata i Europy oraz multimedalistka mistrzostw Polski, jest gościem podcastu W Rytmie Biegania, który powstaje przy współpracy z marką eobuwie.pl Anna Kiełbasińska latami odkrywała swój talent sprinterski pod okiem trenerów: Edwarda Bugały,Michała Modelskiego. Dziś podopieczna Jarosława Skrzyszowskiego & Szwajcara - Laurenta Meuwly’ego, na co dzień trenująca w grupie zawodniczek tj.: Lieke Klaver, Femke Bol, Ajla Del Ponte oraz siostry Ellen i Léa Sprunger opowiada nam o swoim podejściu do biegania, planach treningowych czy wsparciu psychologa sportowego. Z naszej rozmowy dowiecie się wiele na temat relacji trener= zawodnik, różnicy w polskim i zagranicznym szkoleniu, treningu siły, którego jej dotychczas brakowało, analizie badań i efektów treningowych w przełożeniu ich na plan treningowy. Dodatkowo: * Jak ocenia współpracę z zagranicznym trenerem? * Czy trener hybrydowy to szansa dla zawodowych sportowców? * Jaka jest rola PR i budowy marki osobistej w sporcie zawodowym? * Jak wyglada trening siły, szybkości i wytrzymałości w wykonaniu Ani Kiełbasińskiej? * Dlaczego nazywa się psychofanką swoich biegów? Rozmawiają Adam Kszczot i Maciej Kurzajewski.
11/2/20221 hour, 8 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Roztrenowanie w treningu biegacza - Wybiegani Niewygadani

W najnowszym odcinku podcastu "Wybiegani niewygadani" Stasiek i Mikołaj porozmawiali o roztrenowaniu. Po wysłuchaniu rozmowy dowiecie się: - Czym jest i w jakim celu stosuje się roztrenowanie? - Czy każdy potrzebuje roztrenowania? - Czy roztrenowanie polega tylko na “leżeniu plackiem”? - Czy trzeba obawiać się utraty formy podczas roztrenowania? - Czy przerwę wymuszoną kontuzją lub chorobą można traktować jako roztrenowanie? Jak zacząć trenować po roztrenowaniu?
10/28/202256 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Jak trenują mistrzowie? Trener Andrzej Wołkowycki W Rytmie Biegania

Andrzej Wołkowycki trener roku 2021 m.st. Warszawy. Autor 3-go oraz 7-go wyniku wszechczasów w Polsce na 800m kobiet (3. Joanna Jóźwik 1:57,37 , 7. Ewelina Sętowska 1:58,98). Niegdyś trener Artura Kuciapskiego, który zdobył medal mistrzostw Europy w Zurichu oraz aktualnie Mateusza Borkowskiego. Wybitny trener zawodników bieżniowych, w ostatniej dekadzie specjalizujący się w treningu do 800m. Ogromne objętości kilometrażu oraz siły to główne wizytówki w jego planie treningowym. Jest gościem kolejnego odcinka W Rytmie Biegania, który realizujemy wspólnie z marką eobuwie.pl   Z rozmowy dowiesz się: - jak pracować nad szybkością u długodystansowca,   - jak ważna jest szybkość u długodystansowca, czy pod 10km to tylko wytrzymałość?   - czym różnią się treningi na bieżni od treningu ulicznego ?   - jak wplatać trening siłowy - po tempie/przed tempem?   - czym różni się trening kobiet i mężczyzn? Kogo łatwiej doprowadzić do medalu? - jaka jest najważniejsza cecha fizyczna i psychiczna mistrza ? - Ile km miesięcznie powinien biegać amator? - Jak technologie butów wpłynęły na trening i starty? - jak trener rozwija swoją wiedzę?   W Rytmie Biegania powstaje we współpracy z marką eobuwie.  Prowadzą rozmowę: Adam Kszczot i Maciej Kurzajewski
10/26/20221 hour, 17 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Bieganie daje moc, jedzenie daje siłę - Kasia Biłous W Rytmie Biegania

Katarzyna Biłous - dietetyczka i biegaczka, konsultantka wielu polskich biegaczy i triathlonistów , prywatnie mama dwójki dzieci, regularnie pojawiająca się mediach biegowych oraz mainstreamowych jest gościem najnowszego odcinka podcastu W Rytmie Biegania, który powstaje we współpracy z marką eobuwie.pl Najnowszy odcinek to dietetyczny poradnik dla wszystkich biegaczy. Porozmawialiśmy z Kasią o tym dlaczego warto skorzystać z pomocy dietetyka i jak rozpocząć współpracę z nim, czy warto prowadzić dzienniczek dietetyczny i jak zwracać uwagę na jakościowe produkty żywnościowe. Zapytaliśmy również o idealną wagę maratończyka, suplementację witamin i redukcję tkanki tłuszczowej u kobiet i mężczyzn. Z naszej rozmowy dowiesz się również jak powinno wyglądać odżywianie biegacza jesienią. Tematy, które również poruszamy w rozmowie to: jak zmieniło się żywienie sportowców? kiedy kończy się granica odchudzania? co jest ważniejsze przy odchudzaniu - dieta czy aktywność fizyczna? liczyć czy nie liczyć kalorii? jak ocenić nasz bilans energetyczny? jakie suplementy działają? jak zadbać o jelita? co z alkoholem w diecie biegacza? Rozmawiają Adam Kszczot i Maciej Kurzajewski
10/19/20221 hour, 18 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

2:36 w maratońskim debiucie – analiza treningu - Wybiegani Niewygadani

Ten odcinek podcastu „Wybiegani niewygadani” ma niespotykaną strukturę, bo Mikołaj wyjątkowo wystąpił w roli gościa i wraz z Pawłem Machowskim odpowiadał na zadawane przez Staśka pytania dotyczące treningu maratońskiego. Paweł biega już wiele lat, ale dopiero od kilku tygodni może nazywać się maratończykiem. Na „królewskim dystansie” zadebiutował w Warszawie z czasem 2:36:49. Po przesłuchaniu odcinka dowiecie się: - czy 2:30 w maratonie to wynik niedostępny dla biegaczy amatorów, - jak wyglądały przygotowania Pawła do debiutu maratońskiego, - czy Paweł jest zadowolony z czasu jaki uzyskał na mecie, - jak trenować żywienie i picie przed maratonem, - dlaczego przed debiutem w maratonie warto „obiegać się” na krótszych dystansach, - jak z Pawła perspektywy wyglądał Maraton Warszawski, - co - znając ostateczny rezultat - Mikołaj zmieniłby w przygotowaniach. Zapraszamy!
10/14/20221 hour, 17 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Jak przesunąć granice własnego organizmu? Dr Tomasz Mikulski - W Rytmie Biegania

Dr Tomasz Mikulski - pracownik Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej w Polskiej Akademii Nauk, lekarz PZLA, ULTRA sportowiec i praktyk treningu wyskościowego jest gościem podcastu W Rytmie Biegania, który powstaje we współpracy z marką eobuwie.pl Wytrawny sportowiec, który na swoim koncie ma takie zawody jak UTMB, Maratony, IronMan, biegi na orientacje, górskie maratony rowerowe oraz wspinaczkę wysokogórską podzielił się z nami swoim doświadczeniem sportowym oraz obserwacjami klinicznymi, które praktykuje od wielu lat. Doświadczenie zdobywał nie tylko w laboratorium, ale również na zgrupowaniach kadry PZLA i regularnych konsultacjach medycznych. Wyjątkowo uważny badacz i obserwator. W badaniach prowadzonych w instytucie PAN poznał na wskroś ludzkie możliwości i metabolizm wysiłku, wszystko dzięki swojej pasji do ruchu zaszczepionej w młodym wieku. Jak sam twierdzi - bez przetestowania wszystkiego na sobie, nie mógłby pomagać i doradzać innym. Z tej rozmowy dowiesz się m.in.: - Czym jest deprywacja snu - jak zarządzać regeneracją przy długotrwałym wysiłku? - Dlaczego warto sięgać "po przerwę" przed startem? - Jak podejmować rozsądne decyzje podczas zmęczenia? - Jak metabolicznie powstaje ściana podczas długotrwałych wysiłków? - Jak euforia biegacza potrafi wpłynąć na wynik maratonu? - Jak suplementować węglowodany? - Jak wiązania sznurówek mogą wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo biegu? - Dlaczego trenował do „odcięcia”? Rozmowę prowadzi Adam Kszczot i Maciej Kurzajewski
10/5/20221 hour, 16 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Bieganie okiem biegającego fizjoterapeuty - Wybiegani Niewygadani

Gościem podcastu Bieganie.pl „Wybiegani niewygadani” (wyjątkowo prowadzonego tylko przez Mikołaja) był Mateusz Baran, który na co dzień łączy pracę fizjoterapeuty z treningiem biegowym. Jego wyniki (15:09 na 5000m i 2:29 w maratonie) mogą robić wrażenie! Po przesłuchaniu dowiecie się: - co daje łączenie pracy fizjoterapeuty z treningiem biegowym, - z jakimi problemami biegaczki i biegacze zgłaszają się do fizjoterapeutów, - co jest przyczyną większości kontuzji, - jak technika biegu wpływa na kontuzje, - czy łatwo można zmienić technikę biegu, - jak korzystać z pistoletu i wałku do masażu, - kto zdaniem Mateusza ma bardziej ekonomiczną technikę biegu – Eliud Kipchoge czy Jakob Ingebrigsten.
10/1/202255 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Ostatnia prosta przed maratonem - Kasia Gorlo Olszewska i Marek Tronina

Już za tydzień 44. Maraton Warszawski czyli najpopularniejszy w Polsce bieg uliczny. W podkaście Bieganie.pl rozmawiamy z Katarzyną Gorlo-Olszewską oraz Markiem Troniną o organizacji imprezy, nowych formatach biegowych, taktykach biegowych oraz o tym jak spędzić ostatni tydzień przed biegiem. Z tej rozmowy dowiesz się również: - jaką kondycję mają polskie biegi długie? - skąd pomysł na nowy format biegu na 10km? - jak grupa biegaczy New Balance Run Club przygotowywała się do Maratonu i biegu na 10 km? Zapraszamy do wysłuchania
9/18/20221 hour, 5 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Siłownia w treningu biegacza - Wybiegani Niewygadani Podcast

Wybiegani Niewygadani to podcast o treningu biegowym, w którym o skomplikowanych kwestiach rozmawia się w formule łatwo, prosto i na temat. Przez tematy treningowe prowadzą Was wybiegani i niewygadani Mikołaj Raczyński i Stasiek Śmietana. W tym odcinku Stasiek i Mikołaj porozmawiali z Arturem Kuciapskim, który w 2014 roku był wicemistrzem Europy na 800m, a obecnie jest trenerem biegania i przygotowania motorycznego. Po przesłuchaniu dowiecie się: - czy "buty z karbonem" są dobre dla każdego, - jak trenował wicemistrz Europy na 800m, - czy skipy i wieloskoki to bezpieczne ćwiczenia, - jak często wykonywać treningi siły i siły biegowej. - jak wprowadzać elementy siłowe do treningu biegaczy amatorów, - w jakim biegu ulicznym wystartować, żeby zmierzyć się z Arturem. www.bieganie.pl
9/16/202245 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Kiedyś i dziś - jak zmieniło się bieganie w Polsce? - Jacek Gardener

Gościem odcinka jest Jacek Gardener, który jest jednym z pierwszych w Polsce sprzedawców sprzętu biegowego i właścicielem jednego z najstarszych sklepów specjalistycznych w Warszawie - JacekBiega. Maratończyk z życiówką 2:32 w latach 90. jeździł po biegach i sprzedawał buty z bagażnika, aby następnie założyć wspomniany sklep, zostać trenerem, uruchomić klub biegowy i do dziś uczestniczyć w organizacji wielu biegów. Czy warto biegać ze sródstopia? Jak biegać z kontuzją i kto może to robić? Ile par butów mieści się w bagażniku Fiata Uno? Kiedy można się nazywać trenerem biegania? Jak zachować się na szlaku stanąwszy oko w oko z niedźwiedziem? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
6/24/202256 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Kontuzja rozcięgna podeszwowego - jak postępować? - Damian Danielski

W tym odcinku omawiamy zapalenie rozcięgna podeszwowego – kontuzję dość popularną, ale przede wszystkim niesłychanie uciążliwą. Uraz ten jest zazwyczaj przewlekły i ma tendencję do nawracania, dlatego znalezienie metod na jego uniknięcie, znajomość profilaktyki i sposobów leczenia wydają się być szczególnie istotne. W rolę eksperta wcieli się dziś mgr Damian Danielski – szef zespołu medycznego COLUMNA MEDICA, fizjoterapeuta ortopedyczny ze specjalizacją OMPT. Absolwent licznych szkoleń z zakresu terapii manualnej i treningu medycznego.
6/15/202252 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Wszystko, co biegacze powinni wiedzieć o żelazie - Zofia Piotrowicz

Jako biegacze jesteśmy szczególnie narażeni na deficyty żelaza, a to właśnie ono bierze ogromny udział w transporcie tlenu i wpływa na produkcje energii w naszych mięśniach. Jak więc monitorować i uzupełniać ewentualne niedobory, które przyczyniają się do spadku wydolności znacznego odsetka naszej biegowej populacji? O wszystkim, co biegacz powinien wiedzieć o gospodarce żelaza dowiecie się z tego odcinka podcastu, którego gościem jest dietetyk sportowy Zofia Piotrowicz. Partnerem odcinka jest Europejski Festiwal Biegowy „Dwa Beskidy”, który 24-26 czerwca odbędzie się w Krynicy-Zdrój.
6/9/20221 hour, 4 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Jak wraz z wiekiem powinniśmy modyfikować trening? - Aneta Lemiesz

To oczywiste, że wraz z wiekiem zmienia się nasze ciało. Jak więc z upływem lat modyfikować trening biegowy, aby był on skuteczny i zgodny z parametrami naszego organizmu? O wyjaśnienie poprosiliśmy Anetę Lemiesz - biegaczkę, trenerkę i rekordzistkę świata w kategorii masters. Z podcastu dowiesz się: Jak powinna kształtować się objętość i liczba akcentów w treningu czterdziestolatka? Czym różni się ilość od jakości w regeneracji? Jak planować starty, gdy nie jesteśmy już najmłodsi? Dlaczego będąc pacemakerem należy słuchać Sifan Hassan, a nie organizatora mitygu? W podcaście w różnych rolach pojawiają się: Adam Kszczot, Stanisław Jaszczak, Zbigniew Król, Sifan Hassan i Patryk Sieradzki. Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
5/26/202253 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Polski biegacz na biznesowej mapie świata - Witold Kowalski

Witold Kowalski wprowadził do Polski i przez trzynaście lat zarządzał Nike Poland, filią światowego lidera rynku sportowego. To właśnie w tamtych latach w naszym kraju nastąpiła transformacja biegania, które ze sportu niszowego zamieniło się w masowy. Gość odcinka, opowiedział o prekursorskich działaniach i funkcjonowaniu firmy na ówczesnym rynku, a także porównał je do dzisiejszych realiów biegowego biznesu. Z podcastu dowiecie się: Jakim konsumentem jest Polski biegacz na tle swoich odpowiedników ze świata? Czy marka 4F ma szansę przebić się na światowe rynki? Jak wyglądała organizacja pierwszej imprezy Run Warsaw? Dlaczego aktualnie Nike nie działa w bieganiu na terenie Polski? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
5/24/20221 hour, 4 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Dla kogo są treningi grupowe? - Łukasz Oskierko & Paweł Machowski

Czy trening w grupie jest wyłącznie dla osób poczatkujących? Jak biegać w grupie, aby trening był korzystny zarówno dla słabszych jak i mocniejszych? Jakie wyzwania stoją przed trenerami? Miedzy innymi na te pytania odpowiedzieli Łukasz Oskierko i Paweł Machowski w rozmowie z Kubą Pawlakiem. Opiekunowie społeczności adidas Runners podzielili się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i wskazówkami dla biegaczy. Skłamalibyśmy jednak mówiąc, że rozmowa skupiła się wyłącznie na aspektach merytorycznych. Z takimi gośćmi nie mogło obyć się bez kilku biegowych anegdotek.
5/19/20221 hour, 14 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Siła biegowa - Jak trenować, aby biegać szybciej? - Piotr Rostkowski

Kolejny odcinek podcastu Bieganiepl o zabarwieniu treningowym i merytorycznym. Dziś na tapet bierzemy siłę biegową jako kluczowy element w dążeniu do szybszego biegania. Jak ją trenować?  Kiedy to robić?  Co będzie skuteczne, a co może być niebezpieczne? O to wszystko zapytaliśmy Piotra Rostkowskiego, który jest skarbnicą wiedzy o treningu biegowym. Pod jego opieką znajdują się nie tylko uznane firmy takie jak Marcin Lewandowski czy Angelika Cichocka, ale również utalentowani juniorzy i młodzieżowcy. Co najważniejsze, trener potrafi i lubi dyskutować o niuansach treningowych, więc dziś przed wami solidna porcja "treningowego mięska". Smacznego!
5/12/20221 hour, 8 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Bieżnia lekkoatletyczna w treningu długodystansowca - Bartosz Olszewski

Bartosz Olszewski aka Warszawski Biegacz jak mało kto łączy światy biegów ulicznych z bieżnią. Biegacz, trener i bloger nie tylko został niedawno czwartym zawodnikiem mistrzostw Polski w maratonie, ale jest również ambasadorem najlepszej imprezy bieżniowej dla amatorów - 1MILA. W tym odcinku Bartek wyjaśnia rolę bieżni lekkoatletycznej w treningu do biegów długich. Jakie jednostki warto na niej robić, jak określić założenia i intensywność treningów na tartanie oraz jak w wartościowy sposób łączyć treningi ze znajomymi na różnym poziomie zaawansowania? Z podcastu dowiecie się również: Dlaczego mimo zajęcia 4. miejsca ocenia mistrzostwa Polski w maratonie jako smutne? Kiedy uzasadnione jest zejście z trasy biegu? Jaki jest efekt treningowy 40 kilometrowego wybiegania? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak W podcaście w różnych rolach pojawiają się: Kasia Gorlo-Olszewska, Bartek Falkowski, Piotr Mielewczyk, Paweł Machowski i Paweł Olszewski.
4/25/20221 hour, 13 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Media, wizerunek i sponsorzy czyli realia pozasportowych obowiązków sportowca - Marcin Lewandowski

Kilkanaście lat na szczycie polskich i światowych biegów uprawnia Marcina Lewandowskiego do roli eksperta nie tylko w aspekcie treningu, ale również funkcjonowania na styku dwóch światów - sportu i biznesu. Jak wyglądają realia pozasportowych obowiązków atlety, których jak przyznaje nasz gość, bywa tyle iż zdarzało mu się ukrywać je przed trenerem? Jak według mistrza odnajdować się we współczesnym świecie mediów i kreować swój wizerunek? Z tego odcinka dowiecie się również: Jakie zmiany wprowadził w treningu, aby mimo upływu lat walczyć o sportowy progres? Dlaczego treningi przed Tokio 2020 pokazywały, że forma jest na rekord Europy? Jakie treningi wykonuje pod okiem psychologa, aby lepiej się regenerować? Jaka jest najbardziej prawdopodobna data zakończenia jego sportowej kariery? Jak reagował na medialne zaczepki Henrika Ingebrigstena? Dlaczego nigdy nie odpowiedział na niepochlebny komentarz lub wpis w Internecie? Czy macie szansę stanąć z nim na bieżni oko w oko podczas tegorocznej edycji 1MILA? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak W odcinku w różnych rolach pojawili się: Agata Korzemiacka, Hicham El Guerrouj, Bernard Lagat, Asbel Kiprop, Noureddine Morceli, Noureddine Morceli, Timothy Cheruiyot , Filip, Henrik i Jakob Ingebrigtsen, Piotr Rostkowski, Adam Kszczot, Dariusz Nowicki,
4/21/20221 hour, 6 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Kiedy biegacz potrzebuje trenera? - Marcin Rzeszótko

Gościem tego odcinka jest jeden z czołowych polskich biegaczy górskich - Marcin Rzeszótko. Zawodnik, który z powodzeniem rywalizuje w prestiżowych międzynarodowych biegach jest również trenerem biegaczy narciarskich i organizatorem. Sam trenuje pod okiem Andrzeja Orłowskiego, do którego przylgnęła łatka specjalisty od górali. Jak wygląda ich relacja i proces treningowy który wspólnie realizują? Czy istnieje poziom sportowy, od którego biegacz powinien mieć trenera? Jak znaleźć odpowiedniego? Jakie cechy wziąłby od najlepszych polskich biegaczy? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak W odcinku pojawiają się: Pau Capell, Francesco Puppi, Andrzej Orłowski, Bartek Przedwojewski, Martyna Kantor, Krzysztof Bodurka, Marcin Kubica, Miśka Witowska, Dominika Stelmach, Marcin Świerc , Kamil Leśniak, Nienke Brinkman. *** Partnerem odcinka jest marka The North Face
4/8/20221 hour, 13 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Jak planować starty kontrolne? - Piotr Książkiewicz

Piotrek Książkiewicz jest organizatorem setek, jeśli nie tysięcy biegów na terenie całej Polski, a największy cykl, który jest jego dzieckiem to City Trail z Nationale Nederlanden. Nasz gość to też bardzo dobry biegacz. Łącząc pracę z treningiem w ubiegłym roku wykręcił w Dębnie 2:33 w maratonie i 32 minuty na dychę. Głównym wątkiem odcinka są starty kontrolne. Postaraliśmy się dowiedzieć czy i kiedy warto je robić, jak powinniśmy je planować oraz co mogą powiedzieć o naszym potencjale w kontekście docelowych zawodów? Słuchając dowiecie się: - dlaczego system podatkowy w Polsce nie sprzyja organizowaniu biegów? - dlaczego mistrzowie Polski w biegach górskich i ulicznych nie dostają żadnych nagród od Związku? - jak wpleść treningi na rowerze w plan przygotowań do biegu? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
3/31/20221 hour, 18 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Regeneracja w treningu biegacza - Justyna Święty-Ersetic

Zapraszamy na rozmowę z jedną z najlepszych, najbardziej utytułowanych oraz najbardziej rozpoznawalnych biegaczek w naszym kraju Justyną Święty-Ersetic. Justyna to oczywiście filar sztafety 4x400, zwanej też aniołkami Matusińskiego, a dzięki udziale również w sztafecie mieszanej srebrna i złota medalistka olimpijska z Tokio. Czy w związku z tymi sukcesami czuje się już spełniona jako sportowiec? Czy takie rzeczy jak utrata halowego rekordu Polski, który właśnie z powrotem do niej wrócił, na tak wysokim poziomie jaki reprezentuje może być motywacją do jeszcze cięższej pracy i czy to w ogóle możliwe? Jak u Justyny wygląda aspekt regeneracji, który według wielu jest tym co odróżnia amatora od wyczynowca? Czy możemy z jej doświadczeń czerpać jakąś naukę dla naszego amatorskiego treningu? Tego wszystkiego staraliśmy się dowiedzieć rozmawiając z nią tuż przed wylotem na Halowe Mistrzostwa Świata, z których jak wiemy wróciła już z brązowym krążkiem na szyi. Spotkaliśmy się przy okazji kampanii marki adidas, której Justyna została ambasadorką i premiery najnowszego buta biegowego Solarglide 5. Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak.
3/28/202248 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Jak przełamać wynikową stagnację? - Jacek Kostrzeba

Jacek Kostrzeba to trener, który w zawodzie przepracował już 32 lata i ma na koncie pokaźną liczbę osiągnięć. Mimo to nie spoczywa na laurach, wciąż szuka ścieżek rozwoju, a co jeszcze ważniejsze, sam chętnie dzieli się doświadczeniem. W tym odcinku trener radzi jak szukać przyczyn oraz jakie zmiany wprowadzić w sytuacji, gdy nasz trening nie przynosi spodziewanych rezultatów, a wyniki stoją w miejscu. Co wyróżnia szkołę Jacka Kostrzeby na tle innych trenerów? Jaka jest rola poszczególnych bodźców treningowych w koncepcji? Czym powinien różnić się trening biegacza po 40-tce? Jak poznać, że trenujemy za ciężko względem możliwości? Co w tym sezonie planuje zmienić w treningu Krystiana Zalewskiego, aby miał szansę walczyć o rekord Polski w maratonie? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak *** W odcinku w różnych kontekstach pojawiają się: Krystian Zalewski, Henryk Szost, Marek Jakubowski, Angelika Mach, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Michał Rozmys, Katarzyna Jankowska, Kenenisa Bekele. Sponsorem audycji jest New Balance.
2/25/20221 hour, 47 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Jak opanować przedstartowy stres? - Małgorzata Hołub-Kowalik

Gościem odcinka jest Małgorzata Hołub-Kowalik - niesamowita sportsmenka, jedna z najbardziej rozpoznawalnych biegaczek w naszym kraju, która z ostatnich igrzysk przywiozła dwa sztafetowe medale. Zawodniczka opowiedziała nam o swoich doświadczeniach w zakresie kontrolowania emocji oraz przybliżyła specyfikę treningu sprintera. Czy istnieje wspólny mianownik lub uniwersalne zasady, które dotyczą zarówno treningu sprintera jak i długasa? Jak wyglądają poszczególne akcenty w treningu pod czterysetkę? Jak stres zrujnował jej pierwsze mistrzostwa Polski? W jaki sposób zarządza emocjami, startując na największych imprezach? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak. Sponsorem audycji jest New Balance.
2/15/20221 hour, 12 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Analiza treningu rekordzisty - Henryk Szost

10 lat mija od nabieganego w japońskim Otsu rekordu Polski w maratonie (2:07:39). Z okazji okrągłej rocznicy tego wydarzenia odwiedziliśmy Muszynę, skąd pochodzi autor wyniku Henryk Szost. Wspólnie z rekordzistą przeanalizowaliśmy metody treningowe, dzięki którym doszedł do historycznego rezultatu: Jakie są główne założenia filozofii treningowej, którą stosował? Które treningi były kluczowe w przygotowaniach? Jak rozkładały się akcenty treningowe i jaki kilometraż wynikał z planu? Dodatkowo Szost analizuje plusy i minusy największych kandydatów do pobicia rekordu oraz rzuca ostatnie wyzwanie w swojej biegowej karierze! Komu? W odcinku w różnych kontekstach pojawiają się: Marcin Chabowski, Dariusz Kruczkowski, Adam Draczyński, Tomasz Grycko, Szymon Kulka, Mariusz Giżyński, Adam Nowicki, Krystian Zalewski, Kamil Jastrzębski, Marek Jakubowski, Leonid Shvetsov, Kamil Karbowiak, Stefano Baldini, Grzegorz Gajdus, Bogusław Mamiński, Antoni Niemczak, Jan Huruk i Karolina Nadolska. Sponsorem audycji jest New Balance.
2/4/20221 hour, 31 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Przychodzi biegacz do lekarza - dr n. med. Jarosław Krzywański

Gościem odcinka jest dr n. med. Jarosław Krzywański - szef zespołu medycznego opiekującego się kadrą narodową polskich lekkoatletów. Korzystając z wieloletniego doświadczenia w pracy z biegaczami na różnym poziomie zaawansowania, dowiedzieliśmy się między innymi tego: do jakiego poziomu należy redukować masę ciała? co może oznaczać brak miesiączki u szczupłej biegaczki? czy trenując w hipoksji kierować się poziomem mleczanu czy tętnem? kiedy najlepszym specjalistą będzie dla biegacza "doktor czas"? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
1/22/20221 hour, 6 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Mam swoją filozofię - Karolina Nadolska

Gościem odcinka jest biegaczka długodystansowa Karolina Nadolska - najlepsza Polka podczas olimpijskiego maratonu #Tokyo2020, rekordzistka Polski i wielokrotna medalistka mistrzostw kraju. Zawodniczka barwna, wyrazista i szczera, która równie skutecznie opiera się trendom i nowinkom treningowym, co mediom społecznościowym. Karolina opowiedziała nam miedzy innymi o tym: Na czym bazuje jej trening i dlaczego nie dotyka prędkości startowych? Jak z powodu macierzyństwa odwrócili się od niej sponsorzy? Czy opłaca się spędzić urlop w górach, aby podbić formę przed startami? Dlaczego wiosną nie wystartuje w maratonie? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
1/19/20221 hour, 18 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Cierpliwość w treningu biegowym - Mikołaj Raczyński

Gościem odcinka jest Mikołaj Raczyński - autor tekstów z zakresu treningu na Bieganie.pl, biegacz amator z powodzeniem trenujący wielu ambitnych zawodników. Nasz rozmówca, znany w biegowym środowisku jako "Biegający Filozof" opowiedział nam miedzy innymi o tym: jak zatracił proporcje między życiem prywatnym, a bieganiem dlaczego w jego filozofii treningu nie funkcjonuje pojęcie "drugi zakres"? z jakiego powodu nie przemawia do niego kultowa szkoła "Skarżyńskiego"? czym skutkuje w bieganiu brak cierpliwości i dlaczego dotyczy tak wielu biegaczy? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
1/7/202253 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Lekkoatletyce brakuje wyrazistych postaci - Tomasz Smokowski

Gościem odcinka jest Tomasz Smokowski - organizator biegowej imprezy 1 MILA, maratończyk, dziennikarz i komentator sportowy, twórca i tworzywo w Kanale Sportowym, były szef działu sportowego Canal Plus. Z Tomkiem rozmawiamy między innymi o tym: dlaczego lekkoatletyka nie jest królową transmisji sportowych? czy trudno jest skomentować maraton? dlaczego na najpopularniejszym miejskim stadionie Stolicy nie skorzystamy z toalety? z jakiego powodu wyczynowi biegacze są anonimowi dla amatorów? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
1/4/20221 hour, 1 minute, 59 seconds
Episode Artwork

Kompendium suplementacji dla biegacza - Zofia Piotrowicz

Ten odcinek podcastu poświęcony jest suplementacji. Dietetyk sportowy bloku wytrzymałości PZLA oraz autorka tekstów dla Bieganie.pl Zofia Piotrowicz opowiedziała nam o tym: czego brakuje biegaczom, aby wykrzesać maksa ze swoich możliwości? co fizjologicznie ogranicza ich w treningu i na zawodach? na jakie suplementy niepotrzebnie wydajemy pieniądze? czy eksperymentując z suplementami możemy sobie zaszkodzić? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
1/1/20221 hour, 14 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Małe rzeczy tworzą sukces - Bogusław Mamiński

Gościem odcinka jest Bogusław Mamiński - wicemistrz świata i Europy w biegu przeszkodowym (PB 8:09.18), finalista igrzysk w Moskwie oraz Seulu, długodystansowiec wszechstronny, który po kilku tygodniach treningu potrafił na swoje 50-te urodziny złamać 3 godziny w maratonie. Po zakończeniu kariery wyczynowej był zaangażowany w rozwój polskiej lekkiej atletyki, pełnił na początku XXI wieku rolę trenera blokowego wytrzymałości w PZLA. Ale to nie wszystko. Sport amatorski był dla niego tak samo fascynujący jak sport wyczynowy. Nasz gość organizował pierwsze wielkie biegi masowe nad Wisłą i do dziś jest zaangażowany w wiele biegowych inicjatyw m.in. Biegnij Warszawo. Zapraszamy na spotkanie z Bogusławem Mamińskim. Jak młody chłopak poradził sobie z presją olimpijskiego stadionu na Łużnikach? Czym różnią się współczesne metody treningowe od tych stosowanych w latach 80-tych? Czemu metoda małych kroków sprawdza się najlepiej? Kto ma dzisiaj szansę na sukces w biegowym świecie? Co była stawką jego maratońskiego zakładu z kolegami? Jak wspomina swoją karierę i czy czuje się dziś doceniony?
12/18/20211 hour, 15 seconds
Episode Artwork

Jak przygotować się do ultra? - Dariusz Nożyński

Bieg ultra wymaga od biegacza precyzyjnej logistyki i skrojonego na miarę treningu. Ale czy są one skomplikowane? Mistrz Polski w biegu na 100 kilometrów Dariusz Nożyński twierdzi, że nie i zdradza nam swój przepis na długie i szybkie bieganie. Czym różnią się przygotowania do ultra od maratońskich? Dlaczego ultras powinien biegać maraton "na zawołanie"? Jakie są sposoby na hartowanie organizmu?  Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
12/17/20211 hour, 5 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Przewodnik po Valencia Marathon - Bartek Olszewski

Valencia Marathon to jedna z najszybszych imprez biegowych na świecie. O tym dlaczego jest to dobre miejsce do ustanowienia życiówki na królewskim dystansie oraz czy Walencja pozwala połączyć bieganie z turystyką rozmawiamy z Bartkiem Olszewskim. Popularny "Warszawski Biegacz" z perspektywy uczestnika opowiedział między innymi o: plusach i minusach tych zawodów specyfice trasy logistyce i kosztach pizzy i churrosach Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
12/10/20211 hour, 44 seconds
Episode Artwork

Rozmowa z Kamilem Jastrzębskim przed Maraton Valencia

Na niewiele ponad dobę przed Maratonem w Walencji rozmawiamy z jego uczestnikiem i mistrzem Polski na tym dystansie z 2020 roku Kamilem Jastrzębskim. Kamil opowiedział nam o przygotowaniach, założeniach na start oraz o tym jak planuje świętować jeśli uda się zrealizować ambitny plan. Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
12/3/202119 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Czym szprycują się biegacze? - Andrzej Pokrywka

Gościem odcinka jest dr Andrzej Pokrywka główny ekspert ds. antydopingu z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej, pracownik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant naukowy POLADA. Z rozmowy dowiecie się między innymi tego: jak popularny jest doping wśród biegaczy amatorów? z jakimi środkami eksperymentują biegacze, aby osiągnąć swój sportowy wyczyn? jakie zagrożenia wiążą się ze stosowaniem dopingu? ile jest prawdy w Netflix'owskim "Ikarze"? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
11/27/20211 hour, 9 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Jak oszukują biegacze? - Jarek Żórawski

Gościem odcinka jest Jarosław Żórawski - sędzia biegowy z 20-letnim doświadczeniem. Z rozmowy dowiecie się między innymi o:   - popularnych, a także wyszukanych metodach na oszustwa w biegach  - kontrowersjach podczas ostatnich imprez rangi mistrzowskiej  - reakcjach zawodników na dyskwalifikację  - trudnych decyzjach przed jakimi stają sędziowie zawodów biegowych   W rozmowie w różnych kontekstach pojawiają się: Jarek Bieniecki, Robert Celiński, Emil Dobrowolski, Michał Krawczyk, Mekhissi-Benabbad, Krystian Zalewski, Marcin Lewandowski, Szymon Kulka, Adam Kszczot, Monika Jackiewicz, Karolina Nadolska, Aleksandra Lisowska, Izabela Paszkiewicz, Angelika Mach.   Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak *zdjęcie tytułowe Grzegorz Grabowski
11/21/202158 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Jak wytrenować wytrzymałość? - Jacek Wosiek

Wytrzymałość jest kluczowa dla biegacza długodystansowego. Co determinuje tę cechę? Jak ją trenować w zależności od dystansu, na którym planujemy startować? Czy wystarczy wytrenować wytrzymałość, aby dobrze pobiec maraton? Na te pytania odpowiedział Jacek Wosiek - trener podwójnej mistrzyni Polski w maratonie Aleksandry Lisowskiej, która w tym roku wyrównała dwudziestoletni rekord kraju. W rozmowie znajdziecie wskazówki dla zaawansowanych oraz początkujących biegaczy.  Zaprasza Kuba Pawlak
11/18/202157 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Jak trenować, aby biegać szybko? - Dariusz Kruczkowski

48 medali Mistrzostw Polski, w tym 24 złote to wynik, którym może pochwalić się niewielu biegaczy. Jednym z nich jest gość tego odcinka Dariusz Kruczkowski. Trudno o drugiego tak uniwersalnego biegacza, gdyż wygrywał na hali, na stadionie, w przełajach, na ulicy i w biegach górskich. Były zawodnik, a obecnie trener zdradza swoją receptę na sukces i przedstawia cenne dla poczatkujących oraz zaawansowanych biegaczy narzędzia treningowe.  - Co jest podstawą poprawy wyników w bieganiu?  - W jakie pułapki wpadamy przy monitoringu parametrów treningu?  - Jak dobrać bodźce treningowe do poziomu zaawansowania?  - Dlaczego kiedyś było więcej biegaczy na wysokim poziomie?  W odcinku w różnych kontekstach pojawili się: Henryk Szost, Wiesław Kiryk, Bogusław Mamiński, Krzysztof Tschirch, Radosław Dudycz, Paweł Czerniak, Bartek Przedwojewski, Leszek Bebło i Arkadiusz Gardzielewski.  Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
11/12/20211 hour, 11 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Jak budować bazę pod maraton? - Adam Nowicki

Gościem odcinka jest nasz najlepszy reprezentant jeśli chodzi o tegoroczny olimpijski maraton Adam Nowicki. Spotkaliśmy się w Jakuszycach, gdzie zawodnik rozpoczyna treningi do najbliższego sezonu i porozmawialiśmy właśnie o tym, jak taki wstępny okres przygotowań powinien wyglądać. - Jak kształtuje się tempo i kilometraż oraz kiedy pojawiają się akcenty? - Na jakich ćwiczeniach uzupełniających warto się skupić? - Co rozprasza naszych wyczynowców w przygotowaniach? - Ile obozów klimatycznych przysługuje za występ na igrzyskach? W odcinku w różnych kontekstach pojawili się: Marcin Chabowski, Arkadiusz Gardzielewski, Henryk Szost, Kamil Karbowiak, Krystian Zalewski, Kamil Jastrzębski, Letesenbet Gidey, Zbigniew Murawski. Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
11/10/202153 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Jak trenować do biegów górskich? - Andrzej Orłowski

Gościem odcinka jest trener najlepszych polskich biegaczy górskich Andrzej Orłowski. W pełnej przykładów, narzędzi i treningowego mięska rozmowie, w której znalazło się miejsce na kilka anegdot, porozmawialiśmy między innymi o tym: - jaka jest specyfika wysiłku biegacza górskiego? - jakie elementy przygotowań różnią górali od biegaczy płaskich i w którym procesie jest więcej miejsca na ryzyko i eksperymenty? - do czego służą poszczególne nietypowe metody, z których znany jest warsztat trenera? - po czym poznać dobrego biegacza górskiego? W odcinku w różnych kontekstach pojawili się: Bartek Przedwojewski, Marcin Kubica, Andrzej Witek, Radek Kłeczek, Henryk Szost, Dominika Stelmach, Marcin Rzeszótko, Marcin Lewandowski, Adam Kszczot, Kamil Leśniak, Dawid Malina i Martyna Kantor. Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
11/5/20211 hour, 36 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Dlaczego zabrakło mnie w Tokio - Adam Kszczot

Na sukces w sporcie składa się wiele czynników. Jak pokazał przykład Adama Kszczota w kontekście Igrzysk w Tokio, nawet duże doświadczenie i świadomość treningowa nie dają gwarancji, że wszystkie one złożą się w odpowiednim momencie. - Co dzieje się w głowie sportowca, gdy mija kolejne znaki ostrzegawcze pokazujące, że coś w najważniejszym momencie nie idzie po jego myśli? - Jak wygląda proces budowania formy i gdzie szuka się dróg ratunku, gdy mająca prowadzić do niej autostrada zaczyna podążać w niewłaściwym kierunku? - Czy można być spełnioną gwiazdą sportu bez udanych Igrzysk w sportowym CV? Na szczerą rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
11/3/202152 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Jak złamać trójkę w maratonie? - Artur Kozłowski

Człowiek lubi wyznaczać granice, a następnie starać się je przełamywać. W bieganiu było tak kiedyś z barierą 4 minut na milę czy 2 godzinami w maratonie (pękła tylko nieoficjalnie). W sporcie amatorskim często słyszy się o granicy 40 minut na dychę lub 3 godzin w maratonie. W dzisiejszym podcaście pochylimy się nad tą drugą: - Czy jest osiągalna dla każdego? - Kiedy można na poważnie zacząć myśleć o jej pokonaniu? - Jak się przygotować i na co zwrócić uwagę podczas samego biegu? - Jaki bieg wybrać aby zwiększyć szanse powodzenia? Naszym ekspertem jest trener, a w niedalekiej przeszłości multimedalista MP na wielu biegowych dystansach, zwycięzca Orlen Warsaw Marathon, olimpijczyk z Rio, maratończyk z życiówką 2:10 oraz człowiek którego lubią wszyscy, niczym zupę pomidorową - Artur Kozłowski! Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
10/23/20211 hour, 12 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Skazany na sukces - Patryk Dobek

Gościem odcinka jest pierwszy Polak, który przywiózł olimpijski medal w biegach średnich, Patryk Dobek. Tegoroczny Halowy Mistrz Europy opowiedział między innymi o tym: - dlaczego losy rekordu Polski są w rękach Zbigniewa Króla? - co oznacza jego groźna mina na starcie? - czy zamieniłby halowe mistrzostwo Europy na rekord Polski? - co dał mu trening w hipoksji? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
10/14/202159 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Przewodnik po London Marathon - Marcin Wacko

London Marathon to jeden z sześciu najbardziej prestiżowych maratonów należących do World Marathon Majors. Jednym z jego uczestników był w tym roku Marcin Wacko, któremu na miejscu kibicowała Zofia Wawrzyniak-Wacko. Znana poznańska biegowa para opowiedziała nam o swoich wrażeniach, wskazówkach i poradach dla osób, które chciałyby w przyszłości wystartować lub kibicować biegaczom nad Tamizą.
10/11/20211 hour, 3 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Nie jestem wyhodowany jak bracia Ingebrigsten - Marcin Lewandowski

Najlepszy polski biegacz ostatnich lat bez podziału na dystanse - Marcin Lewandowski znów odwiedził nasz podcast. Jak zawsze bez gryzienia w język opowiadał o tym:   Dlaczego bieganie jest trudniejsze do uprawiania niż piłka nożna?  Co się dzieje z finansami, gdy Lewandowskiemu powinie się noga?  Dlaczego tak ważne jest, aby trener widział twarz swojego zawodnika podczas treningu?  O jaką radę Mo Farah prosił trenera Tomasza Lewandowskiego?   Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
10/7/202151 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Czasem więcej widzę się z Krzysiem niż ze swoimi dziećmi - Krzysztof Król

Krzysztof Król to trener klubowy jednej z największych nadziei polskiej bieżni - Krzysztofa Różnickiego oraz kadry narodowej U18, U20, U23 bloku wytrzymałości. W naszym podcaście opowiedział między innymi o tym: - skąd czerpie inspiracje do treningu juniorskiego rekordzisty Polski? - dlaczego wielu obiecujących juniorów nie przełożyło dyspozycji na karierę seniorską? - kto zdecydował o rezygnacji Różnickiego z Igrzysk w Tokio i jakie były podstawy dla takich ustaleń? - czy da się przełożyć trening Jakoba Ingebrigstena na polskie warunki? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
9/29/202156 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

To było spełnienie marzeń - Artur Kuciapski

Oto nowy #PodcastBieganiepl chętnie potowarzyszy Ci na kolejnym treningu! Jego gościem jest były doskonały biegacz średniodystansowy Artur Kuciapski, który na co dzień pomaga ruszyć naprzód biegaczom z grupy adidas Runners Warsaw. - Jak wspomina pierwsze treningi u boku Lewandowskiego i Kszczota? - Co ze świata pro przeniósłbyś na poziom amatorski, a co odwrotnie? - Czym różniły się warsztaty dwóch trenerów spod ręki których wychodzili najlepsi polscy średniacy - Jaszczaka i Wołkowyckiego? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
9/10/202155 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Kompendium żywienia na maraton i półmaraton - Zofia Piotrowicz

Zbliżają się jesienne starty, a jak wiadomo szykowaną miesiącami formę najłatwiej zniweczyć jednym złym żywieniowym posunięciem. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompendium żywienia okołostartowego do półmaratonu i maratonu, a do tego odcinka zaprosiłem dietetyczkę pracującą na co dzień z biegaczami i triathlonistami, autorkę bieganie.pl - Zofię Piotrowicz - jak odżywiać się na trasie biegu aby wycisnąć z siebie maksa w dniu startu? - co robić aby uniknąć kłopotów żołądkowych? - ile płynów przyjmować i czy decydować się na wodę czy na izotonik? - czy są lepsze i gorsze żele energetyczne? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
8/29/20211 hour, 5 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Jak nowo narodzona - Angelika Mach

Angelika Mach to jedna z najlepszych długasek w kraju, która w kategorii "postęp" jest niekwestionowaną tegoroczną liderką. Z naszą reprezentantką z Tokio porozmawialiśmy między innymi o tym: -ile kilometrów miesięcznie robiła przed maratonem w Dębnie, gdzie przesunęła życiówkę o 10 minut? - jak zmotywować się do biegania, gdy wyniki są gorsze niż 8 lat wcześniej? - jak wyglądał olimpijski maraton od kuchni? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
8/20/202148 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

"Nie było aż takiej bomby" - rozmowa z Anią Kiełbasińską

Rozmawiamy z Anią Kiełbasińską – srebrną medalistką z Tokio, gdzie wystąpiła w biegu eliminacyjnym żeńskiej sztafety 4x400, a od kilku dni drugą najszybszą Polką na 400 m w historii, która ustępuje tylko Irenie Szewińskiej: - skąd takie zaskoczenie na mecie biegu, w którym o blisko sekundę poprawiła życiówkę? - dlaczego nie skupiła się na tym biegu i jakie były tego konsekwencje? - co czuła dowiadując się o braku udziału w finałowym biegu sztafety w Tokio? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
8/17/202124 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

„Trener wierzył bardziej niż ja” - rozmowa z Patrykiem Dobkiem

Rozmawiamy z pierwszym polskim medalistą olimpijskim na średnim dystansie Patrykiem Dobkiem - Jaka była taktyka i motywacja ze strony trenera przed finałem w Tokio? - Dlaczego nie je pieczywa? - Jak zaprocentował trening w garażu? - Czy stać go na pobicie rekordu Polski Pawła Czapiewskiego Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
8/14/202129 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Rozmowa z Kathariną Steinruck

Na dwa dni przed olimpijskim maratonem w Sapporo porozmawialiśmy z reprezentantką Niemiec Kathariną Steinruck. Zawodniczka z tegoroczną życiówką na poziomie 2:25:59 opowiedziała nam między innymi o tym: - dlaczego rywalizacja w Sapporo będzie szalona - swoim "zabawowym" podejściu do sobotniego biegu - tym czego spodziewać się po zawodach w tak wymagających warunkach atmosferycznych - swoich przygotowaniach i treningu wysokościowym - motywacji w postaci mamy, która jest byłą maratonką i aktualną trenerką Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak - wywiad nagrany jest w języku angielskim oraz łamaną angielszczyzną prowadzącego ;)
8/5/202118 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Rozmowa z Arkiem Gardzielewskim - nie bardzo nam do śmiechu

Rozmawiamy z Arkiem Gardzielewskim mistrzem Polski w maratonie z Dębna i naszym reprezentantem w tej konkurencji na Igrzyskach w Tokio, który wystartuje w Japonii w niedzielę 8 sierpnia. - jak przebiegły przygotowania do imprezy czterolecia? - jakie nastroje panują w ekipie polskich długasów? - co zrobili aby przygotować się na niezwykle trudne warunki jakich spodziewamy się w Sapporo? - jaki jest plan na ten bieg? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
7/28/202115 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Nie zmieniłam nic - Angelika Sarna

Angelika Sarna jedną nogą już w Tokyo, a drugą jeszcze w nowym odcinku naszego podcastu! Tuż przed wylotem na imprezę czterolecia udało się nam zaprosić naszą eksportową ośmiusetmetrówkę na szczerą rozmowę! Jeżeli jesteście ciekawi jakie uczucia, emocje i wyzwania kłębią się w sercu naszej zawodniczki w ostatnich godzinach przed wylotem na największe sportowe wyzwanie w jej karierze, to już teraz zapraszamy do odsłuchu.
7/17/202142 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Bieganie nie jest dla każdego - Szczepan Figat

Jak biegać długo i zdrowo? Odpowiedź znajdziecie w tym odcinku #PodcastBieganiepl!!!   Jego gościem jest Szczepan Figat, który jest kopalnią wiedzy o ciele, technice i treningu biegacza. W warszawskiej siedzibie adidas Runners Warsaw opowiedział nam o tym:  - co biegacze mogą czerpać od wyczynowych sportowców, a czego absolutnie nie powinni?  - czy należy za wszelką cenę dążyć do idealnego wzorca ruchu, skoro nawet mistrzowie miewają z tym duże problemy?  - „im krótszy dystans tym dłuższa rozgrzewka" - co dokładnie powinniśmy przez to rozumieć?  - czy to prawda, że najdłuższe biegi najbardziej obciążają nasz układ ruchu?   Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
7/10/202156 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Bałem się przegrywać - Mateusz Borkowski

Bieg na 800m wydaje się być aktualnie jedną z najmocniej obsadzonych konkurencji lekkoatletycznych w Polsce. O specyfice tego niezwykle ciekawego dystansu opowiedział nam w Adidas Runners Warsaw jeden z najmocniejszych biegaczy specjalizujących się w 2 stadionowych okrążeniach - Mateusz Borkowski! - jak doskonali swoje „mocne kopnięcie” na finiszu? - jakie to uczucie rywalizować ze swoimi idolami z dzieciństwa, takimi jak Marcin Lewandowski? - która z jego cech charakteru najbardziej przeszkadza w wyczynowym sporcie? - czy to prawda, ze pierwsze zawody na 600m wygrał biegnąc w dżinsach? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
6/23/202147 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Nie jestem żadną królową - Dominika Stelmach

Dominika Stelmach to jedna z najbardziej uniwersalnych biegaczek w Polsce. Zdobywała medale na płaskich maratońskich trasach, w górach, a nawet na Wieży Eiffla. W dzisiejszym odcinku, który nadajemy wprost z siedziby adidas Runners Warsaw, zapytaliśmy Dominiki nie tylko o to, jak przygotować się do tak różnorodnych wyzwań, ale również: - jaka jest specyfika biegów odbywających się na pętlach? - jak wspomina swój niedawny występ w Lidze Mistrzów biegów górskich czyli Golden Trail Series? - czy reaguje na internetowe zaczepki Marcina Chabowskiego? - dlaczego mimo spełnienia kryterium PZLA, nie jest pewna występu na Mistrzostwach Świata w biegach górskich? - jakie ma wskazówki dla miejskich biegaczy przygotowujących się do górskich wyzwań? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
6/18/20211 hour, 2 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Niewidomy w karty nie gra - Jakub Orłowski

- Gdzie sport i bieganie spotykają się z przepisami prawa? - Jakie mamy prawa i obowiązki jako uczestnicy biegów? - Czy musimy ślepo zgadzać się na regulaminy organizatorów? - Jakie pułapki czekają na młodych sportowców w ich pierwszych kontraktach? Na te pytania odpowiedział w dzisiejszym odcinku Jakub Orłowski, który jest biegającym prawnikiem pracującym na co dzień w kancelarii adwokackiej Orłowski & Mikuliszyn. Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
6/12/202151 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Zaczęłam ufać sobie - Joanna Jóźwik

W tym odcinku pozostajemy w kręgach biegów średnich i rozmawiamy z jedną z najbardziej rozpoznawalnych biegaczek w Polsce - Joanną Jóźwik. Nasza utytułowana osiemsetka opowiedziała nam między innymi o tym: - jakie są największe bolączki polskiego systemu szkolenia? - dlaczego regulacje dotyczące poziomu testosteronu są krzywdzące dla obu stron? - co jest jej cechą dominującą i jak ją kształtuje na treningach? - jakich metod używa psycholog, aby budować u niej motywację, mimo przeszkód i kontuzji? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
6/8/202140 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Wróciłem z niebytu - Adam Czerwiński

Gościem odcinka jest Adam Czerwiński - biegacz, który w swojej karierze przeszedł z wieloma sukcesami przez bieżnię, ulicę, a nawet biegi górskie, aby aktualnie skupić się na byciu wyczynowym pacemakerem. - Dlaczego nie opłaca się zostać mistrzem Polski? - Na czym polegają niesprawiedliwe wyjątki w powołaniach PZLA? - Czy lepiej czuł się na obozach z grupą Lewandowskiego czy Kostrzeby? - Jakie są różnice w podejściu Marcina Lewandowskiego, a Michała Rozmysa? - Co ma zrobić zając, gdy zawodnicy go nie kleją? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
5/29/20211 hour, 6 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Przyjeżdżałem i lufa - Paweł Czapiewski

Gościem odcinka jest Paweł Czapiewski: rekordzista Polski w biegu na 800m (1:43.22 – rekord już jest pełnoletni), brązowy medalista mistrzostw świata (2001) i halowy mistrz Europy (2002). Powiedzieć, że Paweł to chodząca skarbnica historii i biegowych anegdot, to nie powiedzieć nic: - dlaczego był mistrzem Polski w nienadawaniu się do 800m? - dlaczego Marcin Lewandowski nie rokował na dobrego biegacza? - czemu maraton nie jest dla ludzi twardych? - jak trener Zbigniew Król zmienił go z zająca w geparda - dlaczego podczas Igrzysk za wcześnie poszedł na pełnej k***ie Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
5/21/20211 hour, 22 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Są rezerwy! - Kamil Karbowiak

Kamil Karbowiak to świeżo upieczony wicemistrz Polski w maratonie. Spośród wszystkich zawodników, którzy nabiegali minimum olimpijskie to on jest zdecydowanie najmłodszy. Czy czuje się więc "nadzieją polskich biegów długich"? Dlaczego pierwszy żel podczas maratonu przyjął na 35. kilometrze? Po którym starcie tyłem schodził po schodach? Kto ćwiczył w obozowym pokoju, gdy Kamil leżał w łóżku? Z czego wynikała złość po najlepszym maratonie w życiu? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
5/10/202148 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Odliczam optymistów - Patrycja Bereznowska

Gościem odcinka jest Patrycja Bereznowska – chyba najbardziej rozpoznawana ultraska w Polsce, ze względu na liczne sukcesy i rekordy oraz udział w najbardziej spektakularnych zawodach, jak legendarny Badwater w Dolinie Śmierci. Porozmawialiśmy między innymi o tym: - Czy czuje zazdrość o rozgłos i popularność jakiej próżno szukać wielu sportowcom dyscyplin olimpijskich? - Jakie są różnice w treningu do ultra w porównaniu do treningu maratońskiego? - Jaka jest kluczowa jednostka treningowa w przygotowaniach do najdłuższych dystansów? - Jakimi sztuczkami przekonać głowę, aby zmusiła ciało do kontynuacji wysiłku? - Jak kończą w biegach ultra "optymiści"? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
5/5/20211 hour, 17 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Sam jak palec - Marcin Chabowski

„Chaboś” to najszybszy polski maratończyk w 2021 roku. Od 21 lat biegacz wyczynowy, ale nie zawodowy, multimedalista mistrzostw Polski, żołnierz Marynarki Wojennej, trener biegania, coach i miłośnik kotów. W podcaście opowiedział między innymi o tym: - czy z trudnego charakteru można wyrosnąć? - co ma wspólnego z Davidem Beckhamem? - jak konsultuje plany startowe z teściową? - dlaczego maraton to nie dwa półmaratony? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
4/27/20211 hour, 7 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Przegląd karbonów - Które buty z węglową płytką są najlepsze?

Wśród producentów butów do biegania trwa wojenka na karbon. Coraz to nowsze rozwiązania i większa liczba rynkowych graczy sprawia, że warto zgłębić temat zanim zdecydujemy się wydać pół średniej krajowej na nowe startówki. Redaktor bieganie.pl Bartek Falkowski porównuje dla technologie oraz dzieli się subiektywnymi wrażeniami z testów flagowców Nike, adidas i ASICS. Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
4/27/202127 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Trening już jest, potrzeba materiału - Tomasz Kozłowski

Trener Tomasz Kozłowski miał pod swoimi skrzydłami wielu utalentowanych zawodników, którzy łącznie zdobyli na mistrzowskich imprezach worek medali. Spotkaliśmy się na Stadionie Miejskim w Międzyzdrojach, a trener opowiedział między innymi o tym: - w czyich planach treningowych widniało "BC1 + surówka z czerwonej kapusty"? - dlaczego lepiej nie dotrenować niż przetrenować? - który zawodnik trafił pod opiekę trenera wyeksploatowany jak "zdarta kobyła"? - kto z wybitnych polskich maratończyków miał "motor nie do zdarcia", a kto "brak głowy do biegania"? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
4/24/202159 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Trafić w dzień konia - Arkadiusz Gardzielewski - trafić w dzień konia

Gościem odcinka jest topowy polski długas Arek Gardzielewski - multimedalista mistrzostw Polski oraz międzynarodowych imprez wojskowych na różnych dystansach. Jak motywująco może zadziałać "nigdy nie będziesz sportowcem" usłyszane od własnego ojca? Del Piero czy Bergkamp - koszulka którego piłkarza przyniosła mu szczęście na zawodach? Kto z dwójki Gardzielewski i Chabowski jest lepszym masażystą? Jak skręcił tę nieszczęsną kostkę na trasie w Walencji? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak i Marta Gorczyńska
3/30/202151 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Sport uratował mi życie - Robert Gajda

Gościem odcinka jest dr n. med. Robert Gajda - kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny sportowej, ale również biegacz będący multimedalistą mistrzostw Polski, mistrzem świata medyków i rekordzistą Polski wśród lekarzy. W naszej rozmowie odpowiedzieliśmy między innymi na pytania: Co jest ważniejsze na zawodach w kategorii masters - dobra forma czy brak kontuzji? Jaki trening realizować, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem? Czy nauka potrafi rozpoznać cechy mistrza biegania? Czy sportowy zegarek może pomóc nam monitorować również stan zdrowia? Jaka ilość sportu może nam zaszkodzić? Jakie są objawy zdrowotne w amatorskim sporcie, których pod żadnym pozorem nie można lekceważyć? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
3/21/20211 hour, 13 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Polski trail czyli biegi trailowane - Sławek Konopka

Gościem odcinka jest Sławomir Konopka - charyzmatyczny organizator cyklu biegów terenowych Tour De Zbój, zrzeszającego aż 7 imprez biegowych, gdzie od lat zawodnicy ścigają się w pięknych okolicznościach przyrody. W rozmowie Sławek zaprasza nas do świata biegów, w których próżno szukać asfaltu i uchyla kulisy ich organizacyjnych realiów. Co pociąga nas w biegach ultra i ilu startującym w nim zawodnikom brakuje odpowiedniego przygotowania? Czy da się wytrenować ciało na najdłuższe dystanse i jak należy je "rozgrywać"? Kiedy przychodzi czas na pierwsze biegi powyżej 100km? Czy w Polskich realiach organizacja biegów terenowych to biznes czy pasja? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
3/18/20211 hour, 10 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Liczy się robota - Bartek Falkowski

Bartek Falkowski jak mało kto potrafi połączyć ciężki i obszerny objętościowo trening z pracą zawodową. Przemycając rozwiązania treningowe podpatrzone u światowej elity biegaczy uzyskał w ostatnim czasie imponujący progres. Na czym polega filozofia jego treningu i czemu zawdzięcza przełamanie wynikowej stagnacji? Czy zamieniłby bieganie maratonów przez dziesięć lat na poziomie 2:20 na jeden z wynikiem 2:15? Czy jego słabość do słodyczy to już uzależnienie? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
2/26/20211 hour, 12 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Nie chcę być normalna - Julita Kotecka

Julita Kotecka to przesympatyczna biegaczka, która największe sukcesy odnosiła w biegach średnich. Gdy lekkoatletyczny świat stał się dla niej zbyt mały, przeszła na drugą stronę rzeki i stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych trenerek i popularyzatorek biegania w Polsce. W tym odcinku dumna mama i żona opowiedziała nam swoją biegową historię: - dlaczego jako nastolatka postanowiła się zbuntować i ile trwał jej rozbrat ze sportem? - jakie błędy popełniała jako początkujący trener amatorów? - co jest kluczowe w przygotowaniach maratońskich? - czy kobiecie trudniej jest wcielić się w rolę trenera? Na rozmowę zapraszają Marta Gorczyńska i Kuba Pawlak
2/16/20211 hour, 12 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Świat okiem biegacza - Florian Pyszel

Florian Pyszel to biegacz, trener, podróżnik i korepetytor matematyki, będący autorem podcastu "Świat okiem biegacza". W tym odcinku postanowiliśmy połączyć nasze "radiowe" doświadczenia, aby poznać lepiej naszą "konkurencję" ;) Dzięki temu usłyszycie m.in.: - jak sympatyczny chłopak z internetowego słuchowiska zmienia się w biegowego brutala? - dlaczego nie może poradzić sobie z przedstartowym stresem i jak się on u niego objawia? - któremu biegaczowi rzuca buńczuczne wyzwanie na 2021 rok? - najdłuższy dowcip, którego pointę wciąż analizujemy - o najbardziej kontrowersyjnym cieście świata Na rozmowę zapraszają Kuba Pawlak i Kuba Wiśniewski
2/11/202155 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Zakładam buty i lutuję! - Krystian Zalewski

Krystian Zalewski to utytułowany przeszkodowiec, którego kariera zmierza ku ulicznym biegom długim. Ta zmiana, oraz sukcesy i szumne zapowiedzi kolejnych sprawiły, że był on najczęściej wymieniany przez słuchaczy jako potencjalny gość naszego podcastu. Jak plan treningowy przygotowany dla Krystiana przez Jacka Kostrzebę ocenił słynny Renato Canova? Co przekonało go, że jest w stanie skutecznie zaatakować brodaty rekord Polski Henryka Szosta w maratonie? Jak odpowiada na liczne zarzuty o zbyt eksploatujący trening, lub za szybkie "przedłużanie"? Co sądzi o dopingu technologicznym? Na rozmowę zapraszają Kuba Pawlak i Kuba Wiśniewski
2/11/20211 hour, 11 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Kluczem do sukcesu jest balans - Anna Kiełbasińska

Gościem tego odcinka jest Ania Kiełbasińska, utytułowana biegaczka, której horyzonty sięgają daleko poza sport. Jak odnajduje równowagę pomiędzy sportową i prywatną sferą życia i dlaczego balans jest kluczem do jej sukcesu? - dlaczego nie należy bać się odważnych decyzji i po czym poznać, że przyszedł na nie czas? - jak można jednocześnie nie lubić i "jarać się" bieganiem? - jak pozasportowe pasje mogą pomóc w karierze? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
2/11/202147 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Nie myśl, rób! - Bartek Olszewski

Bartek Olszewski a.k.a. Warszawski Biegacz, to "zwyczajny" chłopak z Jelonek, na którego poradach zaczynała swoją przygodę ze sportem rzesza osób. Rozgłos przyniosły mu zwycięskie starty zagraniczne, w tym najgłośniejszy - Wings For Life, którego jak zaskakująco twierdzi, nie skonsumował w pełni. - jak buduje wytrzymałość, będącą jego cechą wiodącą? - dlaczego na treningu ceni sobie bardziej dobre towarzystwo, niż idealnie wkomponowaną w plan jednostkę? - jak zmieniło się internetowe środowisko biegaczy i dlaczego nie zagląda już na Facebooka? - jak odpowiada na zaczepki internautów dotyczące jego diety? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
2/11/20211 hour, 4 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

W bieganiu brakuje dziś zabawy - Marek Jakubowski

Trener Marek Jakubowski to żywa legenda polskich biegów długich. Jego wychowankowie mają na koncie grubo ponad setkę medali mistrzostw Polski, a również na arenie międzynarodowej bliscy byli sprawienia kilku niespodzianek. Korzystając z tak niezwykłego spotkania, w tym odcinku podcastu postaraliśmy się dowiedzieć: - czy to prawda, że trener zwyciężył na zawodach samego Bronka Malinowskiego? - 2:13 u panów czy 2:30 u pań - co jest bardziej wartościowym wynikiem w maratonie? - co jest miarą sukcesu trenera biegów długich? - jak zmieniał się system biegów w Polsce na przestrzeni pięćdziesięciu lat i dlaczego nie umiemy nawiązać do wielu wyników sprzed dziesięcioleci? - czy przed maratonem obowiązkowo trzeba walnąć treningową trzydziechę? Na rozmowę zaprasza Kuba Wiśniewski i Kuba Pawlak
2/11/202151 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Nie boję się marzyć - Kornelia Lesiewicz

Kornelia Lesiewicz to aktualnie jedna z największych nadziei polskich biegów. 17-latka zaliczyła fantastyczny sezon, okraszony zaskakującymi wynikami, po których niejednemu mogłoby zaszumieć w głowie. Czy tak stało się w jej przypadku? - Jak reaguje na porównania do Ireny Szewińskiej? - Co stoi za ostatnimi sukcesami i czy nie przyszły zbyt wcześnie? - Na jakie przyjęcie przez starszych kolegów i koleżanki może liczyć w Polsce młody lekkoatleta? - Dla jakiego przysmaku potrafi złamać założenia diety? Na rozmowę zapraszają Marta Gorczyńska i Kuba Pawlak
2/5/202148 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Moje pokolenie zostało zaprzepaszczone - Artur Kozłowski

Artur Kozłowski to multimedalista mistrzostw Polski oraz olimpijczyk z Rio, który jako jedyny Polak zwyciężył prestiżowy Orlen Warsaw Marathon. 22-lata kariery pozwalają mu szeroko patrzeć na bieganie, a swoimi spostrzeżeniami podzielił się z nami w tym odcinku podcastu: - dlaczego ciężki charakter sprzyja dobrym wynikom w sporcie? - dlaczego pokolenie długasów z Szostem, Chabowskim i Giżyńskim nie osiągnęło wyników na miarę możliwości? - jak negocjuje się o finansach w trakcie trwania biegu maratońskiego? Na rozmowę zaprasza Kuba Pawlak
2/3/20211 hour, 3 minutes, 33 seconds