Winamp Logo
Bez filtru Cover
Bez filtru Profile

Bez filtru

Czech, Social, 1 season, 175 episodes, 4 days, 12 hours, 25 minutes
About
Otevřeně o věcech, kolem nichž je úplné ticho, nebo přílišný hluk. V rozhovorech i debatách stále jdeme na dřeň. Každý čtvrtek o půlnoci silné Příběhy bez filtru o Bohu a životě ve všech jeho barvách. V neděli potom Týden bez filtru o aktuálním dění a jeho příčinách, pozadí a hodnotovém kontextu. Sledujte nás na bezfiltrupodcast.cz i na sociálních sítích FB, IG a Twitter.
Episode Artwork

V DUCHU: Duch svatý má z těch tří největší smysl pro humor

Kdo to vlastně je Duch svatý? Nebo spíš - jak se projevuje? Jaké dary, ovoce a charismata skrze něj můžeme získat? Můžeme jako křesťané mluvit jazyky a uzdravovat bližního - a pokud ano, jak se tohle v životě křesťana stane? Začíná třídílný seriál V DUCHU o darech Ducha svatého. V prvním dílu hovoří dominikán Benedikt Mohelník, autor knihy Pečeť daru Ducha svatého. Dále ředitelka Katolické charismatické obnovy Petra Petrášková a farář Českobratrské církve evangelické Ondřej Macek. Seriál přinášíme všem posluchačům zdarma. Děkujeme za podporu pro naši tvorbu na stránce herohero.co/bezfiltrubonusy. Tady také najdete k dílu krátké bonusy. Díl připravila Alžběta Havlová ve spolupráci s Jaroslavem Tomášem, Hanou Kašpárkovou a Antonínem Kánským.
5/16/20241 hour, 12 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Matky bez filtru: Je smutný, že život bez telefonu už si neumím představit

MATKY BEZ FILTRU VYCHÁZÍ KAŽDÝ MĚSÍC NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY. Jaké je mateřství ve věku digitálních technologií? Jsou součástí života a nechceme od nich děti úplně odříznout, zároveň vidíme velká rizika, která zasahují i naši každodennost. Jak se s nimi vyrovnáváme? Omezujeme a kontrolujeme, nebo dáváme volnost? Jak online svět zvládáme my samy? A co na něm vidíme pozitivního? Bětka mluví o tom, jaké stránky navštěvovala v dospívání, nebo o “detoxu”, který zažila na Yukonu. Marie vysvětluje, proč se na pohádku nejdřív podívá sama, než ji pustí dětem. A Terka prozradí, jakou hru se naučila od svých synů. Další debatu Matek bez filtru moderuje Áňa Wiewiorková. Zveme také na Matky bez filtru LIVE. Přijďte za námi 13. června do brněnského Radobaru! Začátek je v 17.00, děti jsou vítány :-) .
5/15/202411 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 62: Quo vadis, Dominiku Duko?

V polovině dubna se na pražském arcibiskupství odehrál křest knihy „Spiknutí“ o údajném pokusu odstranit prezidenta Miloše Zemana z úřadu hlavy státu. Knihu uvedl a její doslov napsal kardinál Dominik Duka, na akci dorazila třeba šéfka českých komunistů Kateřina Konečná nebo poslanec SPD Jaroslav Foldyna. V debatě pravidelných hostů Hany Svanovské, Matěje Hollana a Jiřího Zajíce rozebíráme nejen samotnou událost a její dopady, ale také osobnost kardinála Dominika Duky. Ptá se Anežka Jakubcová.
5/12/202420 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Prokop Štěpánek: Když najdu balanc, přijde facka. Rovnováhu je potřeba furt nacházet

Už jste se někdy potkali se saunovým mistrem? Pokud ne, můžete si ho teď alespoň poslechnout. Prokop Štěpánek je student fyzického divadla, artista, otec téměř dvouleté dcery a taky vášnivý saunař. Saunové ceremonie podle něj můžou mít hodně společného i s bohoslužbou. Se svou rodinou cestuje po světě, kde studuje divadlo nebo performuje. Jak mu neúspěšné přijímačky na činohru otevřely dveře k cirkusu? Projevil prý slibné pohybové předpoklady. A tak začal balacovat a nacházet rovnováhu, nejdříve s koštětem a potom v životě. Teď se snaží vybalancovat studium, herectví a péči o rodinu. Proč se mu v životě nevyplácí mít věci pod kontrolou a rovnováhu musí nacházet pořád znovu a znovu? Jak se Prokopovi proměňuje jeho pohled na víru od chvíle, kdy chtěl být knězem po moment, kdy jako otec dítěte pořádá saunové ceremonie a cestuje po světě? A jak můžete najít balanc vy sami? Poslechněte si inspirativní rozhovor s Prokopem Štěpánkem, který připravila Hana Strašáková ve spolupráci s Hanou Kašpárkovou, Marií Moreno a Antonínem Kánským. Celý rozhovor najdete na herohero.co/bezfiltrubonusy
5/9/202426 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

🎤 ⁣Týden bez filtru 61: O hostech, kteří nepřišli, a otázkách, které nepadly

📌 Celý díl na herohero.co/bezfiltrubonusy. Chtěli jsme, aby v této epizodě hovořili kardinál Dominik Duka nebo arcibiskup Jan Graubner (o akci na arcibiskupství, při níž byla představena kniha Spiknutí o exprezidentu Miloši Zemanovi) nebo Magdalena Dušková a Eliška Koldová (o jejich textu pro web A2larm: Mezi Bohem a ultrapravicí: Hnutí Pro život jako nejschopnější lobbistická skupina v Poslanecké sněmovně – textu, který v týdnu obdržel užší nominaci na Novinářskou cenu Nadace OSF). Hosté z různých důvodů pozvání nepřijali – čas, nejasný důvod, výhrady k naší novinářské práci (můžete hádat, čí důvod byl který...) Sešli jsme se proto k týmové debatě, ptali jsme se sami sebe proč, co to znamená pro naši práci a jaké otázky bychom hostům, kteří nepřišli, chtěli klást. Diskutují Anička Janošková, Jitka Uhnavá, Ondra Havlíček a Anežka Jakubcová. ODKAZY https://cbk.cirkev.cz/novinky/skoncilo-139-plenarni-zasedani-cbk_36567 https://www.christnet.eu/clanky/6957/ji_a_pije_s_hrisniky.url https://osf.cz/2024/04/29/novinarska-cena-2023-zname-uzke-nominace/ https://a2larm.cz/2023/06/mezi-bohem-a-ultrapravici-hnuti-pro-zivot-jako-nejschopnejsi-lobbisticka-skupina-v-poslanecke-snemovne/
5/5/202412 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Kluci z RadoVanu: Nesmyslný aktivity s vozíčkáři dávají smysl. Jezdit pořád do Berlína by nikoho nebavilo

Kluci z RadoVanu: Nesmyslný aktivity s vozíčkáři dávají smysl. Jezdit pořád do Berlína by nikoho nebavilo Stanují, sjíždí řeky, podnikají urbex nebo cesty do komunity Taize. To vše ale s partou vozíčkářů. Hosty aktuálního dílu Příběhů bez filtru byli Jenda Havel a Jirka Hovorka ze spolku RadoVan, který se zaměřuje na zážitkové aktivity pro lidi na vozíčku. Vedle toho v Brně provozují také cowork s asistencí a bezbariérovou kavárnu RadoBar. Na co jsou při své práci s vozíčkáři nejpyšnější? Kdy si při cestách s nimi nejvíc mákli? A proč je cestování s takto hendikepovanými lidmi lepší, než bez nich? Neformální rozhovor o tom, jaká témata lze probrat při doprovodu vozíčkáře na toaletu a proč se tak často děje, že asistenti vozíčkáře někde zapomenou, ale také o tom, že stojí za to proměnit svůj sen v práci a zkoušet věci, které nikdo předtím. Připravila Alžběta Havlová. Celý rozhovor najdete na https://herohero.co/bezfiltrubonusy.
5/2/202420 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Reportáž bez filtru: Tváře Pochodu pro život

Pochod pro život … akce vyvolávající opakovaně celou paletu emocí - radost, naději, lásku, ale taky naštvání, opovržení nebo smutek. Každoročně se této události účastní stovky lidí, podle organizátorů z Hnutí pro život i proto, aby podpořily ženy, které neplánovaně čekají dítě. Ne všichni si to ale myslí a svůj názor na místo většinou přichází vyjádřit také ti, kdo se proti Pochodu pro život vymezují. Jak tato pro někoho kontroverzní akce vypadá ve skutečnosti? A plní svůj účel? I o tom je aktuální reportáž Týdne bez filtru, kterou připravily Jitka Uhnavá a Anna Janošková.
4/28/202415 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Komentář Michala Opatrného: "Buď, a nebo" ve školství i v životě

🔔⁣KOMENTÁŘ BEZ FILTRU - Každý 26. den v měsíci na herohero.co/bezfiltrubonusy ! Navazujeme na tradici, kterou založil náš milý kolega Filip Breindl, který neočekávaně zemřel na sklonku roku 2023. Každý 26. den v měsíci (je to den, kdy se narodil) vydával svůj komentář, a my nyní chceme připomenout jeho novinářskou práci sérií komentářů připravených speciálně pro podcast Bez filtru. Počínaje dneškem bude celý rok postupně vycházet 12 komentářů od 12 osobností, se kterými se Filip přátelil, spolupracoval nebo jejichž práce si vážil. Komentáře se budou vztahovat k církevnímu, politickému i společenskému dění. Dnešní komentář připravil teolog Michal Opatrný, v celém znění jej najdete na herohero.co/bezfiltrubonusy.
4/26/20241 minute, 25 seconds
Episode Artwork

Lucie Endlicherová: Nemůžu obětovat svůj život tatínkovu umírání

Postarat se o své rodiče ve stáří. Dochovat je. Dobře se rozloučit. Většina lidí se shodne, že je to tak správně a že máme-li tu možnost, je dobré starost o své rodiče zastat. Co když už ale péče trvá velmi dlouho? Co když přichází vyčerpání? A možná i pocity, které se jen těžko vyslovují? Lucie Endlicherová, šěfredaktorka rádia 7, pečuje o svého otce už pět let. Žádní jiní příbuzní se na péči nijak významně nepodílejí. Starost o otce je tak výhradně na ní a na pečovatelské službě, která jí vypomáhá. Rozhovor o těžkostech intenzivní a dlouhodobé péče o blízkého člověka, o závažných rozhodnutích, na které je člověk sám, a o tom, kde je hranice toho, aby se dobře postaral, ale zároveň pro tuto péči nepřestal žít svůj vlastní život. Připravila Marie Moreno. !!CELÝ ROZHOVOR POSLOUCHEJTE ROVNOU NA: HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY
4/25/202431 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 60: Potrat, chudoba i změna pohlaví – podle Vatikánu rovná porušení lidské důstojnosti

Dne 8. dubna vydalo vatikánské Dikasterium pro nauku víry dokument Dignitas Infinita (Nekonečná důstojnost), ve kterém shrnuje pohledy tří posledních papežů na církevní učení v oblasti lidské důstojnosti. Nově na stejnou úroveň klade trest smrti, potrat, chudobu, změnu pohlaví nebo násilí na ženách. Co se v dokumentu píše a v čem je překvapivý? Nepoučuje církev svět v oblastech, kde má sama máslo na hlavě? A dostanou se myšlenky z dokumentu i k řadovým věřícím? Nejen o tom mluvil Ondřej Havlíček s děkanem Teologické fakulty Jihočeské univerzity Michalem Opatrným. Celý rozhovor poslouchejte na herohero.co/bezfiltrubonusy
4/21/202418 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Lucie Fuková: Od mala jsem rebelovala vůči tomu, jak by se měla typická romská žena chovat

Říká o sobě, že je hrdá Romka i hrdá Češka. Vystudovala antropologii, pracovala ve veřejné správě, v neziskovém sektoru i pro mezinárodní instituce. Nyní je Lucie Fuková první česká vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny. Vyrostla v Pardubicích ve vyloučené lokalitě, ale ve škole se s ostatními Romy příliš nesetkávala. Její romští kamarádi totiž byli tehdy automaticky umísťováni do zvláštních škol a tříd, kterým Lucie unikla zásluhou své maminky. Volný čas ale s romskou komunitou trávila zcela běžně. Necítila se někdy rozkročena mezi dvěma světy? Rozhovorem o jejich propojování, vzájemném pochopení, ale také třeba o roli ženy - Romky si připomínáme doznívající oslavy Mezinárodní den Romů, který každoročně připadá na 8. dubna. Připravila Marie Moreno.
4/18/202432 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 59: Jak porazit strach vládnoucí na Slovensku, ale i v církvi

V debatě Hany Svanovské, Matěje Hollana a Jiřího Zajíce tentokrát rozebíráme průběh a dopad prezidentských voleb na Slovensku. Co znamenají pro vývoj u našich sousedů? Jak svoji roli ve volbách zvládli slovenští křesťané? A jak porážet strach a nenávist, které se podle hostů rozlily nejen Slovenskem, ale jako hlavní zbraň je používají i mnozí křesťané? Ptá se Ondřej Havlíček. Celou epizodu najdete na herohero.co/bezfiltrubonusy
4/14/202420 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Husitský biskup Dovala: Církev jsem nikdy nebral jako to podstatné, co mě spojuje s Bohem

Juraj Jordán Dovala se narodil na Slovensku, vyrostl v římskokatolické rodině, vystudoval na Pravoslavné teologické fakultě a dnes působí jako Brněnský biskup československé církve husitské. Je ale také spisovatel, písničkář, bylinář nebo otec čtyř dětí. Kým se cítí být nejvíce? Jak ovlivnily jeho Víru různá církevní prostředí? A dá se žít naplno duchovní i rodinný život současně? To vše uslyšíte v další epizodě podcastu Příběhy bez filtru, kterou připravil Jaroslav Tomáš.
4/11/202432 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Matky bez filtru o víře: Máme šanci zprostředkovat svým dětem, že se mají na koho obrátit

Matky bez filtru jsou tentokrát o tom, jak s dětmi prožíváme svou víru. Podařilo se nám projít postem tak, jak jsme si předsevzaly? Jak u nás vypadaly Velikonoce a jak dětem vysvětlujeme Ježíšovu smrt a vzkříšení? Co se vlastně našim ratolestem snažíme zprostředkovat a jdeme na to vůbec dobře? Uslyšíte také o tom, co děláme, když s námi děti nechtějí jít do kostela, jestli je náhodou nestavíme do situace, kdy budou ostatním pro smích, a zda se v prožívání víry s potomky inspirujeme u vlastních rodičů. V neposlední řadě se dozvíte, kdo o sobě prohlašuje, že je “dobrá kostelbába” a kdo nesl na Velký pátek do kostela akuvrtačku. Matky bez filtru vycházejí každý měsíc na herohero.co/bezfiltrubonusy.
4/9/202416 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 58: Když papežova slova nepomáhají (+ jaký bude Pellegrini prezident)

👉 CELÝ DÍL NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY. Je to asi měsíc, co titulky tuzemských médií zaplnily informace jako: “Měli by mít odvahu vyvěsit bílou vlajku, řekl papež o Ukrajině” nebo “Papež František vyvolal pobouření, když vyzval Ukrajinu k vyvěšení bílé vlajky a k jednání o míru”. Co že to papež řekl, proč a jak tomu rozumět v kontextu jeho i předchozích potifikátů? Válka stále trvá – jaké poselství do světa hlava katolické církve vysílá? S novinářem Imrichem Gazdou, zástupcem šéfredaktora slovenského konzervativního deníku Postoj.sk, si o tom povídají Anežka Jakubcová a Ondřej Havlíček. V úvodu je řeč o slovenských prezidentských volbách, v průběhu Anežka i Ondra přijdou každý s jednou heretickou myšlenkou.
4/7/202421 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Hana Ulrychová: Vždyť furt někde lítám, stejně bych na vnoučata neměla tolik času!

Nevzali ji na konzervatoř pro “nedostatek talentu”, ale už ve svých patnácti letech se spolu se svým bratrem stala jednou z nejlepších zpěvaček. Možná už tušíte, o kom je řeč. Dalším hostem Příběhů bez filtru je Hana Ulrychová, zpěvačka dua sourozenci Ulrychovi a skupiny Javory. Letos jsou na hudební scéně už 60 let, a Hanka v rozhovoru mluví o neustálém dojetí z hudby, trémě i radosti z každého koncertu. “Každé zrnko písku je pro mě nadějí,” říká Hana Ulrychová v návaznosti na text písně o Markétě Lazarové, kterou při našem rozhovoru zazpívala. V plném znění rozhovoru zazní taky píseň Nevidomá dívka, kterou pro Hanku napsal Karel Kryl. “S Karlem Krylem to bylo krásný,” poodkrývá hana Ulrychová kousek tajemství jejich vztahu. Stejně, jako s ním, se za komunismu poznala i se zpěvačkou Zuzanou Navarovou, se kterou byly blízké přítelkyně až do její smrti. Kdy si vyzkoušela povolání zdravotní sestřičky, kterou chtěla být celý život? Jak zvládla smrt svého manžela a kdo jí pomáhá nebýt sám? Jak často cvičí power jogu? Poslouchejte podcast Příběhy bez filtru se zpěvačkou Hanou Ulrychovou. Celou verzi si můžete poslechnout na webu herohero.co/bezfiltrubonusy. Děkujeme za podporu! Rozhovor připravila Hana Strašáková, spolupracovali na něm Hana Kašpárková a Antonín Kánský.
4/4/202414 minutes, 1 second
Episode Artwork

Reportáž o synodě: Laskavě a s respektem? O průběhu synody v českých diecézích

Lid Boží, který si více naslouchá a komunikuje. Vyhlíží společně nadějeplné zítřky. I tak by se dalo stručně shrnout poselství synody, kterou papež František vyhlásil v říjnu 2021. Umí si ale křesťané skutečně naslouchat? A proč by vůbec měli? V Týdnu bez filtru to rozkrýváme v další reportáži, kterou připravily Jitka Uhnavá a Anna Janošková. Celou si ji můžete poslechnout na herohero.co/bezfiltrubonusy.
3/31/202412 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Manželé Vrbovi: Srovnávání je past. S trojčaty s autismem zažijete leccos

Marii, Martě a Magdaleně je dnes 27 let a všechny se narodily s různou formou autismu: Marie má navíc ještě dětskou mozkovou obrnu a těžkou mentální retardaci, Marta má poruchu autistického spektra a Magda Aspergerův syndrom. Marie a Jiří Jsou však nejen rodiči, ale také umělci. Společně vystupují v kapele Dooušek, Marie je navíc výtvarnice a kromě tvorby svých grafik, vyučuje výtvarnou výchovu na gymnáziu. Najít cestu zpět k sobě a ke svým snům pro ni bylo velké téma. Má dnes pocit, že se jí to povedlo? V čem je péče o teď už dospělé dcery těžší a v čem naopak lehčí, než když byly malé? Jaké radosti i těžkosti Marii a Jiřímu jejich dcery přinesly? A jak se jim v nelehké životní situaci podařilo udržet manželství? Připravila Marie Moreno. V rozhovoru uslyšíte také píseň "Nechápu", kterou hosté společně zahrají. Zpěv: Marie Vrbová, hudba: Jiří Vrba, text: Jana Hubáčková !!ROZHOVOR V PLNÉ DÉLCE POSLOUCHEJTE NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY
3/28/202435 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Debata bez filtru: Budoucnost církve

Budoucnost církve. Je ve hvězdách nebo ji lze pojmenovat a naplánovat? Jaké před námi stojí výzvy a překážky, s čím se budeme muset poprat a co vypadá růžově? Kdo je za to vlastně zodpovědný? A pokud Kristus vládne dějinám, máme mu do budoucnosti vůbec co mluvit? V záznamu debaty z brněnského jezuitského kostela diskutují Pavel Konzbul, Alena Scheinostová a Marie Kolářová. Moderuje Ondřej Havlíček.
3/24/202418 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Aleš Palán: Jediný, co má smysl, je přítomnost. A věčnost

Nečekaně intimní. Takový byl rozhovor se spisovatelem a novinářem Alešem Palánem, autorem mnoha knih (Raději zešílet v divočině, Rady Pánu Bohu, jak vylepšit svět - a jiné). S Alžbětou Havlovou si povídá o tom, jak navazuje vztahy a posléze i přátelství se svými hosty v knihách. Také mluví o období před revolucí, kdy opustil školu a 2,5 roku se toulal po Československu. V druhé půlce rozhovoru hovoří o tom, jak se snaží žít naplněný život, vyrovnat se sám se sebou a svými chybami, ale také o prázdnotě a rozporuplnosti, kterou někdy pociťuje. Co mu pomáhá zůstat ten den “naživu”? Proč ho přitahují lidé na okraji společnosti? Proč mu nejde prožívat víru v kostele? A jak vznikají jeho knižní rozhovory? Plnou verzi najdete na herohero.co/bezfiltrubonusy Děkujeme za podporu!
3/21/202422 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 57: Biskup má smiřovat, věřící zase převzít zodpovědnost

V debatě Hany Svanovské, Matěje Hollana a Jiřího Zajíce rozebíráme novou generaci biskupů v české katolické církvi. Co od nich můžeme čekat? Jaké před nimi stojí výzvy? A jak z nich sejmout část práce a přesunout je na věřící? Ptal se Ondřej Havlíček, plnou verzi naleznete na herohero.co/bezfiltrubonusy.
3/17/202422 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Pavel Hošek: Moje vlastní selhávání mě učí velkorysosti

Teolog, spisovatel a táta čtyř dospělých dětí Pavel Hošek vypráví o tom, jak prožívat dobrodružství i ve všedních dnech dospělého života. Tvrdí, že on sám má v sobě dodnes kus dítěte a že neúspěch na cestě k dokonalým ideálům, pro které ho nadchnul třeba Jaroslav Foglar, ho přivedl na práh modlitby. Společně probereme, jaký je jeho Bůh, co má rád na lidech a proč tak rád přednáší. Jakou roli na rozvoji našich duší hrají příběhy? Proč je teologem? A jaké je jeho dobrá zpráva, evangelium podle Pavla Hoška? Ptal se Ondřej Havlíček. CELÝ ROZHOVOR NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY
3/14/202418 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Matky bez filtru: Ženství je pro mě síla. Nejen fyzická, je třeba i v důrazu na vztahy

Nejdřív to vypadalo, že si Bětka s Marií zařídí vlastní podcast, ale potom nás také pustily ke slovu a mohla se rozproudit debata o tom, co to pro nás znamená být ženou. V čem jsme měly někdy život jednodušší nebo složitější právě proto, že jsme ženy? Jakých ženských kvalit bychom se nerady vzdaly? Umíme (a chceme) na rodičáku vypadat upraveně a krásně? Uslyšíte také, proč si Marie na střední kreslila na oko “ropnou skvrnu”, kdo nesnáší holení nohou a kdo rád využívá ženské zbraně … A na závěr přijde jedno velké odhalení ! Téma ženství jsme pouze otevřely a rozhodně nevyčerpaly, na spoustu důležitých aspektů se nakonec vůbec nedostalo. Pokračování (snad) příště ;-) Matky bez filtru vychází pouze na herohero.co/bezfiltrubonusy.
3/12/20249 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 56: Jak křesťanské církve přispěly komunikaci o Istanbulské úmluvě

👉 20 MINUT FREE, CELÁ EPIZODA NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, tzv. Istanbulská úmluva, neprošla Senátem 24. ledna – Česko ji tedy neratifikuje. Zejména od roku 2018 se ve veřejném prostoru vedly vášnivé debaty o tom, co případné přijetí tohoto textu přinese, ať už dobrého, či apokalyptického. Do diskuse významným způsobem zasáhly i české křesťanské církve. Jak? Proč se o tom máme bavit ještě teď? Jaké souvislosti vedou k protimigračním iniciativám nebo na sousední Slovensko? Časovou osu sestavila Anežka Jakubcová, ptá se Ondřej Havlíček. Hovoří také starokatolický kněz a generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš, který v roce 2018 administroval společné prohlášení církví proti přijetí Istanbulské úmluvy.
3/10/202421 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Alžběta Johanka Petrová: Hypersenzitivita? Mysleli si, že jsem přecitlivělá, hysterická nebo divná

Celý rozhovor najdete na herohero.co/bezfiltrubonusy. Děkujeme za podporu! Píše básně, které jí přinesly mimo jiné první místo v Literární ceně Vladimíra Vokolka, loni jí vyšla druhá sbírka s názvem Rodiště. Alžběta Johanka Petrová o své tvorbě říká, že je to pro ni nutnost: narodila se totiž s přirozeně citlivější nervovou soustavou, a když se někomu snažila sdělit, jak prožívá a vnímá svět, narazila na nepochopení a limity běžného jazyka. A tak se začala vyjadřovat poezií … Náš rozhovor je tedy o tom, jak se jí žije s takzvanou hypersenzitivitou - což je dědičný povahový rys, který má v populaci zhruba 20 procent lidí. Jaká byla Alžběta v dětství? Přijalo okolí její jinakost? Proč měla obavu, že nikdy nenajde životního partnera? Povídáme si jak o těžkostech, tak o darech života s vysokou citlivostí, o Bohu, spiritualitě, a také o tom, jak hypersenzitivita ovlivnila Alžbětino mateřství. Rozhovor doprovázejí Alžbětiny básně s postní tematikou. Informace o vysoké citlivosti najdete například zde: https://www.alenawehle.cz/blog/9-o-hypersenzitivite-hsp https://nadani-citlivosti.cz/ https://psychologie.cz/strach-z-odlisnosti/
3/7/202427 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 55: S teologem Zdeňkem A. Emingerem nejen o manželství pro stejnopohlavní páry

► CELÁ DEBATA na herohero.co/bezfiltrubonusy Po měsíci se opět potkáváme při debatě, ve které aktuální dění nahlížíme prizmatem textů, které nás zaujaly. Naším hostem je tentokrát teolog Zdeněk A. Eminger. Zastavujeme se u jeho dvou posledních textů pro Proboha: Všichni jsme lidé hendikepu, všichni bojujeme a Když člověk válcuje Boha.⁣⁣⁣ Mají křesťané k veřejnosti promlouvat i skrze zákony? Co je zdravý konzervatismus? Jakou roli v našich názorech hraje strach a potřeba vymezovat se? Má církev nějaký jednotný názor? A je to hlas papeže? Máme naslouchat autoritě, nebo sami sobě? V čem si lze vzít příklad ze Západu? Diskutují Zdeněk A. Eminger, Ondřej Havlíček a Anežka Jakubcová - a občas spolu i nesouhlasí :-)).
3/3/202426 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Petr Bouška z Balancu: Myslel jsem si, že jsem rozbitej. Deprese a úzkosti jsou ale jen část mě

Petr Bouška, moderátor pořadu Balanc na Radiu Wave, mluví o duševním zdraví, psychoterapii i jeho cestě k ní. Proč si na vysoké škole přišel jako "rozbitý"? Jak pracuje s úzkostmi a depresemi teď? A proč se rozhodl sám studovat psychoterapeutický výcvik? V rozhovoru přijde řeč i na jeho zkušenosti s psychedelickými látkami. Proč psychedelika bere jako urychlovač terapie? I o tom si s ním povídá Alžběta Havlová. Zbytek rozhovoru (dalších 50 minut) najdete na https://herohero.co/bezfiltrubonusy Upozornění: Redakce podcastu Bez filtru i host Petr Bouška nikoho nenabádají k užívání jakékoli návykové látky. V rozhovoru se bavíme o osobní zkušenosti Petra s psychedeliky za terapeutickým účelem.
2/29/202421 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Reportáž: Lásku, úctu a věrnost: Domácí násilí ve stínu katolické církve

Křesťan a domácí násilí – jak se k němu postavit? Jak se proti němu bránit? Koho může postihnout a jak moc se o něm v církvi mluví? Odpovědi přináší první reportáž Týdne bez filtru, kterou pro vás nově každý měsíc bude připravovat tvůrčí dvojice Anny Janoškové a Jitky Uhnavé. Tentokrát se vydávají rozkrýt problematiku domácího násilí a toho, jak na něj nahlíží křesťané. V reportáži zamíří do nově otevřeného Centra PORT pro oběti domácího a sexuálního násilí, zazní i rozhovor s morálním teologem Jaroslavem Lormanem.
2/25/202418 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Kněz René Václav Strouhal: Život je dar a má své limity

Působí jako kněz v Moutnicích u Brna. Mimo jiné také jako vysokoškolský pedagog nebo vězeňský kaplan. Jeho bohatý a pestrý život má ale i ty temnější barvy. René Václav Strouhal prodělal infarkt a dvě mrtvice – po jedné z nich se dokonce učil mluvit. Jaký je jeho kněžský život? A jak ho zmíněné skutečnosti proměnily? Nejen to najdete v nové epizodě Příběhů bez filtru, ptá se Jaroslav Tomáš.
2/22/202439 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Debata: Proměny církví v kontextu restitucí

Jak české a slovenské církve přemýšlejí o budoucnosti? Jak hospodaří, investují a spravují půdu? Jak vidí svou roli ve společnosti? Nejen tomu se věnuje kniha „Vize zdaru, vize zmaru - Proměny církví v Česku a na Slovensku v kontextu restitucí“, kterou její autoři uvedli v lednu v brněnské Skleněné louce. Následnou debatu o tématech publikace moderovala Hana Strašáková, záznam vám nabízíme mimořádně místo standardního dílu Týdne bez filtru.
2/18/202421 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Matky bez filtru: Promarněnej den je ten, kdy vím, že jsem byla zbytečně hnusná na děti

Se začátkem postu otevíráme v Matkách bez filtru téma řádu a důslednosti. Debata se nám ovšem hned zezačátku stočí k jednomu z věčných témat rodičovské dovolené - k (ne)pořádku. Udržujeme doma řád a pořádek? Nebo jsme spíš chaotické a roztěkané? Jak jsme na tom s organizací času? Komu pomáhá psát si seznamy? Kdo raději ty méně příjemné úkoly donekonečna odkládá? Jak to u nás doma vypadá brzy ráno, když se snažíme vypravit děti do školky? A předsevzaly jsme si pro letošní půst, že to všechno (ideálně hned) změníme? (Matky bez filtru vychází každý měsíc na herohero.co/bezfiltrubonusy.)
2/16/202415 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Věra Roubalová Kostlánová: Děcák si nepamatuju, židovské kořeny zpracovávám ještě teď

Vystudovala strojárnu, ale posledních třicet let dělá psychoterapii. Pochází z pronásledované židovské rodiny a teď sama pomáhá těm, kteří prchají před válkou. Se svým prvním mužem Pavlem vázala samizdatové knihy, bojovala proti režimu a podepsala Chartu 77 i přesto, že její rodiče byli partajní komunisté. Věra Roubalová Kostlánová v rozhovoru popisuje svůj pestrý život, který ji kromě krásných chvil přinesl taky nespočet překážek. Ty ale vždy dokázala překonat a nikdy se nepřestala prát za to, co se jí zdálo správné. Proč se ve své prychoterapeutické praxi věnuje transgeneračnímu přenosu traumat a jak je zpracovala ona sama? Proč jsou židovské kořeny v mnoha rodinách tajemstvím? Jak tato traumata překonala ona sama? A jde přijmout rány komunistického režimu, i když vám rozbíjí rodinu? Jak přijímat všechny a všechno kolem sebe? Rozhovor připravila Hana Strašáková a v plném znění si ho můžete poslechnout na herohero.co/bezfiltrubonusy.
2/15/202432 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 54: Křesťan a životní prostředí; nový olomoucký arcibiskup Nuzík

Druhá únorová neděle přináší další díl Týdne bez filtru, tentokrát rozebereme dvě aktuální, i když dost rozdílná témata. Jak moc bychom se měli jako křesťané zajímat o ochranu životního prostředí a hlavně – co to vlastně v praxi znamená? Odpovídá ředitelka Ekologické sekce České křesťanské akademie Leona Svobodová. A Olomoucká arcidiecéze má nového arcibiskupa, v příštích letech ji povede dosavadní administrátor diecéze a generální vikář Josef Nuzík. Jakou má pověst, co ho v pozici moravského metropolity čeká a proč se v Česku biskupové vybírají hlavně z kněží, kteří už zastávali jiné významné funkce? Ptáme se historika a komentátora církevního dění Jaroslava Šebka. Připravil Ondřej Havlíček.
2/11/202417 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Češka žijící v Palestině: Na strach se nedá zvyknout

ROZHOVOR V PLNÉ DÉLCE POSLOUCHEJTE NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY Více než 45 let žije v palestinském Betlémě. Místo, pod jehož názvem si mnozí z nás představí asi hlavně jesličky s narozeným Ježíškem, poznala nejen jako svůj domov, ale i jako prostor, kde nad hlavou létají rakety, kolem hlavy kulky a kde rozhodně není ani klid, ani mír. Jak vzpomíná na loňský 7. říjen, kdy hnutí Hamás zaútočilo na Izrael a odveta na sebe nenechala dlouho čekat? Jaké to je, když se vám strachem rozklepou nohy tak, že nemůžete chodit? Cítí se po desítkách let života v Betlémě už jako Palestinka nebo je pořád duší Češka? A rozhodla by se pro život v Palestině, kdyby měla znovu možnost volby? Natáčel Ondřej Havlíček.
2/8/202423 minutes, 1 second
Episode Artwork

Týden bez filtru 53: Křesťanský novinář není "píárista" církve

V posledních dnech a týdnech se v česku vynořilo hned několik témat mimořádně se dotýkajících křesťanů, zejména katolíků. V centru pozornosti Týdne bez filtru stojí pastorační prohlášení ČBK k dokumentu Fiducia Supplicans od vatikánského Dikasteria pro nauku víry o žehnání pro “neregulérní” páry. Nápadně podobné prohlášení vydali také biskupové slovenští. O tématu diskutují slovenský novinář Pavol Rábara z portálu Svet krestanstva na Postoj.sk, který se nedávno ve svém textu zabýval výzvami pro křesťanské novináře, a za Bez filtru Ondřej Havlíček a Anežka Jakubcová. Celá debata k poslechu na HeroHero.co. Citované texty: https://cbk.cirkev.cz/dokumenty/deklarace-fiducia-supplicans-o-pastoracnim-vyznamu-pozehnani_286 https://cbk.cirkev.cz/dokumenty/pastoracni-vyjadreni-ceske-biskupske-konference-k-deklaraci-fiducia-supplicans_290 https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-kbs/c/pastoracne-usmernenie-konferencie-biskupov-slovenska-k-dokumentu-dikasteria-pre-nauku-viery-fiducia-supplicans https://svetkrestanstva.postoj.sk/145997/preco-je-pre-katolickeho-novinara-pisanie-o-cirkvi-vyzvou?fbclid=IwAR2M1ZMy3ZlPqGF0YtkgOPdiJiEKNLj3gsQSN3QfauhHG4gRY1JQCqKdM6g
2/4/202425 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Václav Šíma: Pod mostem žiju už 17 let. Jde to i důstojně

Václav Šíma má 73 let a z toho posledních 17 žije na ulici. Zažil blahobyt, ale taky pocit, kdy v životě udělal chybu, a přišel úplně o všechno. Dnes si přivydělává jako průvodce Prahou v sociálním podniku Pragulic a je známou pražskou postavou. Nejen v komunitě lidí bez domova je o něm známo, že udržuje pořádek, snaží se předcházet konfliktům a za záchranu dvou životů dokonce obdržel od m.č. Praha 7 vyznamenání. Co je pro Václava na ulici vůbec nejtěžší? Jak dospěl k tomu, že je i bez domova spokojený? Co to znamená, když o sobě říká, že je “bezdomovcem z vlastní vůle”? A proč by se nechtěl vrátit do doby, kdy byl bohatý? Ptá se Marie Moreno. Rozhovor v plné délce poslouchejte rovnou na herohero.co/bezfiltrubonusy.
2/1/202428 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Speciál Týdne bez filtru: A jak to bude dál?

Po měsíční pauze se k vám od 4. února vrátí podcast Týden bez filtru. Po smrti našeho kamaráda, kolegy a mentora Filipa Breindla jsme se museli nad podobou pořadu znovu zamyslet a postavit ho znovu na nohy, protože věříme, že by Filip chtěl, abychom na práci, kterou tak poctivě a dobře dělal, navázali podle vlastních schopností. Jak bude Týden bez filtru nově vypadat? Kdo ho pro vás bude připravovat? A jakým tématům se budeme věnovat? Poslechněte si speciální díl a dejte nám vědět, co novému formátu říkáte.
1/28/202414 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Barbora Racková: Skrze smrt rodičů jsem si uvědomila, jaké hodnoty jsou důležité

Barbora Racková jako terapeutka doprovází pozůstalé po ztrátě blízkého člověka. Před dvaceti lety, když jí bylo šestnáct let, i ona a její dva bratři ztratili při tragické autonehodě oba rodiče. Jak se dá v tak útlém věku projít takovou životní bouří - je to vůbec možné? Rozhovor připravil Jaroslav Tomáš
1/25/202432 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Matky bez filtru: Po porodu jsem se cítila jako nejsilnější žena na světě

Lednové Matky bez filtru jsou tentokrát o tom, co zažila každá máma - o porodu. Jaký byl pro Terku, Máju, Hanku a Bětku? Proč Hanka považuje ten svůj za transformační? Pomohla nám nějak přítomnost manžela? A jaké bylo pro Terku rodit dítě, které mělo jít rovnou po porodu na JIPku? Celou epizodu najdete na naší stránce herohero.co/bezfiltrubonusy Dobrý poslech přeje Bětka Havlová.
1/21/20247 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Michaela ze Zápisníku alkoholičky: Nejvíc utrpěl vztah s manželem, zachránila nás terapie

Když se řekne alkoholik, člověk si představí spoustu věcí. Ale pravděpodobně ne 26letou maminku, která žije na první pohled normálním životem. Přiznat si, že mám problém, není jednoduché pro každého. Michaela Duffková to dokázala - a tehdy také mohla začít její cesta k uzdravení. Autorka blogu Zápisník alkoholičky, dvou knih, trojnásobná maminka a zakladatelka centra Alkos na léčbu závislostí si povídá s Alžbětou Havlovou. Je pro ni těžké abstinovat? Jak její závislost ovlivnila vztah s jejím mužem? A proč by měl zpozornět každý, kdo si sám položí otázku, jestli nemá problémy s alkoholem? Celý rozhovor poslouchejte na herohero.co/bezfiltrubonusy
1/18/202429 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Debata bez filtru: Bože, štveš mě!

CELÁ DEBATA K POSLECHU NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY O upřímném vztahu s Bohem na konci listopadu 2023 v Praze debatovali Benedikt Mohelník, Mireia Ryšková a Jiří Kylar, moderoval Ondřej Havlíček. Štve je Bůh? A říkají mu to? Proč Bůh dopouští zlo? Co s tím, když mlčí? Jsou bohoslužby odrazem upřímného vztahu s Bohem, když na nich většinou Boha hlavně chválíme a děkujeme mu? Co s tím, když Bohu nerozumíme? A jak pracovat se strachem z Boha?
1/14/202426 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Malíř Pavel Čech: Plnohodnotnej zážitek, kterej váma otřásá, nezažijete před televizí

CELÁ EPIZODA JE K POSLECHU NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY Kreslil si ve škole, potom na učilišti nebo na hasičské stanici. Malířem se ale Pavel Čech stal až o mnoho let později. Proslavil se obrazy plnými starých zahrad, labyrintů, městských uliček a tajemných krajin. Jeho knihy a komiksy obdivují malí i velcí čtenáři. Jak klikatá byla cesta, která ho nakonec přivedla k vlastnímu ateliéru? Nemrzí ho, že nikdy nestudoval umění? Co má ze svého díla nejraději? Čím ho v dětství ovlivnili babička a bratranec? A jakou roli v jeho životě hrají indiáni a lesní moudrost? Ptá se a k poslechu rozhovoru třeba i o filosofii nebo o starém Brně zve Anežka Wiewiorková.
1/11/202433 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Vzpomínky na Filipa: V týmu byl jako táta, mohli jsme mu kdykoliv zavolat

Členové podcastu Bez filtru vzpomínají na zesnulého kolegu Filipa Breindla. Jaký byl jako šéf ještě na Radiu Proglas? Která vlastnost pro něj byla typická? A co nám z něj nejvíc bude chybět? Přispět do sbírky pro jeho rodinu můžete tady: https://donace.cz/projekty/podporme-rodinu-zesnuleho-novinare-filipa-breindla/
1/7/202445 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Filip Breindl: Nejsem žádný mystik

Na konci roku 2023 nečekaně zemřel náš kolega Filip Breindl. Na jeho památku proto zveřejňujeme rozhovor, který s Filipem vedla asi před rokem Bětka Havlová. Jaký Filip vlastně byl? Kdy byl nejvíc šťastný? Kde poznal svoji ženu Terezku, se kterou vychovával tři děti? Jaký byl jeho vztah k Bohu? A proč se mu mezi přáteli i kolegy neřeklo jinak než Fildo? Rozhovor je veden v uvolněném duchu, protože byl doposud dostupný pouze na platformě Herohero. Podpořit rodinu Filipa můžete tady: https://donace.cz/projekty/podporme-rodinu-zesnuleho-novinare-filipa-breindla/
1/4/202416 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Speciál Týdne bez filtru: Střípky vánoční naděje

Ve sváteční epizodě Týdne bez filtru vás zveme k tomu, abyste se spolu s námi zamysleli nad světlem, které máme v každodenním životě, a možná si ho tolik neuvědomujeme. Pojďte spolu s námi hledat (nejen) vánoční naději, pojďte s námi hledat střípky toho “světla, které na zem slétlo”. V úvodu se s knězem Jendou Krbcem a prorektorkou pro záležitosti studentů a vnější vztahy Masarykovy univerzity Janou Fialovou, manželkou premiéra, krátce dotkneme tragédie na FF UK z minulého týdne. Následují drobná nadějeplná povzbuzení od tvůrců Bez filtru: Jardy Tomáše, Bětky Havlové, Máji Moreno, Filipa Breindla, Anežky Jakubcové a Hanky Kašpárkové. Jako závěrečná tečka zazní krásná úvaha našeho posluchače, filmaře a učitele Martina Rýznara. Nadějeplné svátky!
12/25/202326 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Vánoční debata autorů podcastu

Debatu v plném znění můžete poslouchat rovnou na https://herohero.co/bezfiltrubonusy Příběhy bez filtru uzavírají letošní rok Vánoční debatou. Probereme všechno od vanilkových rohlíčků až po smysl Vánoc. Proč Hance dárky nenosí Ježíšek? Jak probíhá Štědrý den u Havlíčků? A Proč si představujeme narození Ježíše jinak, než jak se zpívá v koledách? Povídají si Hana Kašpárková a Ondřej Havlíček, moderuje Marie Moreno. Za celý tým Bez filtru Vám přejeme radostné Vánoce a šťastný nový rok. Na první díl Příběhů v novém roce se můžete těšit ve čtvrtek 4. ledna.
12/21/202321 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Matky bez filtru: Vděčnost za děti je mou nejniternější modlitbou

Co nás na životě s dětmi těší? Čemu nás naučily? A za co jsme vděčné svým manželům? Předvánoční díl Matek bez filtru konečně věnujeme tématu, které jsme dosud spíš opomíjely. Po epizodách, ve kterých jsme řešily hlavně náročnost mateřství, přicházíme se srdcem na dlani a otevíráme téma radosti a vděčnosti. Matky bez filtru vychází jednou měsíčně na platformě Herohero: herohero.co/bezfiltrubonusy
12/19/202310 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 52: Může se olympiáda vrátit k původním ideálům? A existuje neutrální sportovec?

Podcast Týden bez filtru rozebírá rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru umožnit na olympijských hrách v Paříži v příštím roce start tzv. neutrálním sportovcům z Ruska a Běloruska, tedy ze zemí vedoucích agresivní válku proti Ukrajině. Má ještě novodobý olympismus něco společného s původními antickými ideály nebo myšlenkami zakladatele moderních her Pierra de Coubertina? A svědčí těmto ideálům současné prostředí profesionálního sportu s komercí či zřetelně politickými ambicemi sportovních funkcionářů? Může sport existovat nezávisle na dění ve světě? Na tyto otázky odpovídá starosta katolické tělovýchovné organizace Orel Stanislav Juránek i tvůrci podcastu ve společném rozhovoru.
12/17/202333 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Pavel Čadek: Rodina nic, zodpovědná práce nic, cos dokázal? Občas mě to v noci budí

👉 CELÝ ROZHOVOR NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY Studoval doktorát z informatiky ve Vídni, aby se pak stal fulltime písničkářem a cestoval po republice s jedním z méně skladných nástrojů – s violoncellem. Pravděpodobně budete znát spíš jeho humorné písně, jeho nejnovější album Stepní vlk je ale hloubavé. Hudbou doprovází také inscenace divadla Al Dente, kde účinkují lidé s handicapem a které založila jeho sestra. Vyrůstal v katolickém prostředí, ale katolíkem nezůstal. Byl zasnoubený, ale neoženil se. Hostem Příběhů bez filtru je po dvou hutných seriálech písničkář, violoncellista, Brňák a skaut Pavel Čadek. Proč přestal programovat a začal se živit jako písničkář? Je s touto volbou spokojený? Neláká ho klasická hudba? Přijímá těžkosti, nebo se s nimi snaží bojovat? Cítí se ve 33 letech dospěle? Jak jako “kluk z matematického gymplu” pracoval a pracuje na své empatii? Jak prožívá seznamování po třicítce? Je věřící? A samozřejmě - co by poradil svému dvacetiletému já? Ptá se Anežka Jakubcová
12/14/202326 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Matky bez filtru: S dětmi je člověk rád, že na sex má vůbec energii

Na závěr naší série Církev v ložnici přinášíme debatu autorek (a dalších redaktorek Matky bez filtru) o metodě přirozeného plánovaného rodičovství. A taky trochu o sexuálním životě po porodu. Celý díl naleznete na adrese: https://herohero.co/bezfiltrubonusy Debata byla natáčená ještě před spuštěním seriálu, proto konkrétně nezmiňujeme název série - Církev v ložnici :) Hovoří Bětka (1 dítě), Marie (2 děti), Hanka (2 děti) a Terka (4 děti).
12/11/20235 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 51: Co chybí vládě? S Marií Jílkovou o schopnosti číst symboly a nabízet naději

Dva roky po svém jmenování vláda čelí protestům učitelů či lékařů a v průzkumech jí vyjadřuje důvěru jen zhruba pětina obyvatel. Jde o běžný výkyv v polovině funkčního období, nebo vláda některé ze svých voličů zklamala definitivně? Podcast Týden bez filtru o tom uvažuje s poslankyní Marií Jílkovou (KDU-ČSL), která reaguje i na podněty z ankety mezi (částečně zklamanými) voliči koalice Spolu.
12/10/202336 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Církev v ložnici: Není fér, abychom o tom rozhodovali my, celibátníci

Závěrečná epizoda série Církev v ložnici přináší příběhy žen, pro které PPR nikdy nebyla možností ani volbou. Promluví Monika, maminka dvou dětí, která se potýká s narkolepsií, a Lucka, lékařka a maminka dvou dětí. Uslyšíte i rozhovory s odborníky. Hovoří historik a teolog z Evangelické teologické fakulty Martin Vaňáč, sekretář Sekce pro antikoncepci a reprodukční zdraví České gynekologické a porodnické společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jan Greguš a salesián Pavel Glogar. Co přinesl výzkum, který zjišťoval reálné přijetí encykliky Humanae vitae mezi věřícími? Která antikoncepce je z teologického hlediska abortivní? A jak to tedy s tou antikoncepcí u katolíků často je? Děkujeme za podporu - finanční na stránce https://donace.cz/projekty/bez-filtru-podcast/ a nebo ve formě sdílení a sledování na sociálních sítích (FB, IG i X).
12/7/202358 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Církev v ložnici: Proč nám do toho někdo kecá?

Je metoda přirozeného plánování rodičovství opravdu vhodná pro všechny? Ve druhém díle podcastové série o antikoncepci v katolické církvi přineseme příběh manželského páru, který má s metodou PPR pozitivní zkušenost, ale také dvou žen, které se kvůli tématu antikoncepce dlouho trápily. Spolu s psycholožkou a párovou terapeutkou Andreou Múdrou a knězem Pavlem Glogarem otevřeme diskusi o tom, jak téma nejen v katolické církvi citlivě komunikovat. Připravily Marie Moreno, Alžběta Havlová a Hana Kašpárková. Podpořte vznik této série ve sbírce na platformě donace.cz nebo poslechem bonusů na herohero.co/bezfiltrubonusy
12/4/20231 hour, 9 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Církev v ložnici: Jako bych byla jen stroj na plodnost

Co to přesně znamená, když v manželském slibu říkáme, že přijmeme děti od Boha ochotně? Podle učení církve je jedinou přijatelnou možností, jak mít situaci v rukou, metoda přirozeného plánování rodičovství (PPR). Proč církev jinou antikoncepční metodu nepřipouští? A je tato metoda opravdu vhodná pro každého? Co když do našeho rozhodování vstupuje například vyčerpání nebo zdraví? Má vůbec církev do tak intimní záležitosti partnerů vstupovat? A pokud ano, jak by měla téma komunikovat, aby nedocházelo ke zraňování lidí? V prvním díle se blíže podíváme na metodu PPR, která spočívá ve sledování plodných a neplodných dnů v rámci menstruačního cyklu ženy. Uslyšíme příběh Kláry, která má s metodou osobní zkušenost. Proč se rozhodla s PPR přestat? A jakou roli v tom hrálo její svědomí? Zazní také pohled propagátorky metody PPR - gynekoložky Ludmily Lázníčkové, dále gynekologa Jana Greguše a církevního historika a teologa Martina Vaňáče. Třídílnou sérii o antikoncepci v katolické církvi připravily: Marie Moreno, Alžběta Havlová a Hana Kašpárková.
11/30/20231 hour, 6 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 50: Křesťanská média a jejich vztah k církvi

👉 CELÝ DÍL NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY Minulou neděli se v českých, moravských a slezských kostelích konala v pořadí druhá veřejná sbírka na katolické sdělovací prostředky. Kolik vynesla ta loňská a jak byla rozdělena? Jaký je vůbec rozdíl mezi křesťanským a katolickým médiem? Jaký je vztah křesťanských novinářů v k oficiálním složkám církve? Jak to, že Katolický týdeník ze sbírky čerpat nemůže? Je ČBK v komunikaci ohledně sbírky dostatečně transparentní? Diskutují Filip Breindl, člen Bez filtru a redaktor Katolického týdeníku, Vít Luštinec, novinář z nezávislého křesťanského portálu Christnet.eu, a Martin Steiner, ekonom ČBK a ředitel společnosti KatMedia. Ptá se Anežka Jakubcová. 👉 ⁣O příspěvek ze sbírky lze žádat do 15.12. 💬 ⁣Citované články o sbírce na zpravodajském webu ČBK Cirkev.cz: https://www.cirkev.cz/stale-je-mozne-zadat-o-prispevek-ze-sbirky-na-katolicka-media_29394 https://www.cirkev.cz/sbirka-na-sdelovaci-prostredky-probehne-19-listopadu_28447 https://www.cirkev.cz/sbirka-na-sdelovaci-prostredky-probehne-13-listopadu_15264 Spot TV Noe vyzývající k podpoře médií prostřednictvím veřejné kostelní sbírky, kde ve výčtu zaznívá i Katolický týdeník, byl ze sociálních sítí odstraněn.
11/26/202321 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Monika Hanych: Abychom mohly stát vedle sebe ruku v ruce

CELÝ ROZHOVOR POSLOUCHEJTE NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY. DĚKUJEME! Tříletá dcera, tři týdny na cestách. Monika Hanych se v polovině září vypravila na pouť po Evropě, sama s malým dítětem a minimem zavazadel. Krátce předtím opustila milovanou práci, ve které jako právnička zastupovala Českou republiku před Evropským soudem pro lidská práva. S Monikou si povídám nejen o jejím putování, ale také o tom, proč pro ni bylo těžké ztotožnit se s rolí matky nebo o jejím velkém pracovním nasazení během rodičovské dovolené. Jak to souvisí s přijetím dítěte, které přišlo neočekávaně i přes zdravotní problémy? Ovlivnila celá tahle situace její vztah k Bohu? A kam mámu a dceru nakonec přivedlo společné putování? Rozhovor provází úryvky z Moničina internetového zápisníku mlhavo.blog. K poslechu zve Anežka Wiewiorková.
11/23/202327 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Debata o sérii Učedníci: Až se jednou vyčasí ...

Jak série Učedníci vznikala? Co nás nejvíc překvapilo? Jaké změny v kněžské formaci by podle nás šly udělat hned? Je podle nás lepší olomoucký, nebo pražský seminář? A lze to vůbec zvenčí takto hodnotit? Odpovídáme v debatě tvůrců této série - redaktorů Anežky Wiewiorkové a Ondřeje Havlíčka, ale také editorky Hany Kašpárkové. Na závěr dojde také na plácání se po ramenech a jedno moudro ;) Celou debatu poslouchejte na herohero.co/bezfiltrubonusy.
11/20/20237 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Učedníci, čtvrtý díl: Vychovávat reformátory

V závěrečném dílu série Učedníci si položíme otázku, zda stačí k formaci bohoslovců pouze muži-klerici, anebo by bylo prospěšné zapojení také laiků a žen. Různými pohledy našich hostů ale také nahlédneme na možnou budoucnost kněžských seminářů. Na herohero.co/bezfiltrubonusy naleznete také bonusovou debatu tvůrců o tom, jak série vznikala, co je nejvíc překvapilo a jaké změny by ve formaci kněží provedli oni sami.
11/19/202349 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Učedníci, třetí díl: Začátek kněžství neustojí každý

Třetí díl série Učedníci věnujeme formaci již vysvěcených kněží. Ta je podle vatikánského dokumentu Ratio fundamentalis nezbytnou podmínkou pro dobré vykonávání kněžské služby a dokument se jí věnuje poměrně obšírně. Existují u nás možnosti dalšího systematického vzdělávání pro kněze? Mají na to vůbec čas a sílu? A kdo se věnuje těm, kteří před sebou mají několik let ve funkci spirituála či rektora semináře, což na ně klade velmi vysoké nároky? V rozhovorech s bohoslovci, jejich představenými, kněžími v praxi, biskupy nebo psychoterapeutem popisujeme stav a problémy institucí, kde jsou formováni budoucí katoličtí kněží. Zajímá nás skutečný stav věcí a se všemi zúčastněnými hledáme, kam dál. Pojďte hledat s námi. Čtyřdílnou podcastovou sérii připravili a k poslechu zvou Anežka Wiewiorková a Ondřej Havlíček. Na herohero.co/bezfiltrubonusy najdete rozhovor s bývalým a současným spirituálem konviktu - s Petrem Vrbackým a Josefem Novotným si povídal Ondřej Havlíček. (Části, které jsme použili v sérii Učedníci, v tomto rozhovoru neuslyšíte.) Jací absolventi by podle nich měli z konviktu vycházet? V čem spočívá práce spirituála? A jak vnímají kněžský seminář?
11/16/202343 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Matky bez filtru: Manžel by chtěl, aby byl doma klid, bez práce bych ale nebyla spokojená

CELÝ TENTO DÍL SI MŮŽETE POSLECHNOUT NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY Jsme kolegyně a kamarádky, prožíváme spolu své pracovní i mateřské nasazení. Kvůli práci se často setkáváme na hřištích nebo v kavárnách s dětským koutkem. A právě o tom dnes budeme mluvit: jaké to je, když na mateřské pracujeme? Proč to potřebujeme, a platíme za to doma nějakou daň? Třetí epizodu seriálu Matky bez filtru připravila Hana Kašpárková, zvukovou úpravu provedl Tonda Kánský. Děkujeme také, že nás předplácíte - díky vám můžeme v projektu Bez filtru pokračovat v tvorbě.
11/14/20236 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Učedníci, druhý díl: Nevíme si rady

V další části série o kněžských seminářích se podíváme na otázku důvěry a autority, zamíříme opět za kněžími z praxe a pokusíme se popsat některé schopnosti a dovednosti důležité pro výkon kněžství ve 21. století. S brněnským biskupem Pavlem Konzbulem a bývalým rektorem pražského semináře Janem Kotasem představíme práci Komise pro kněžstvo při České biskupské konferenci, zaměříme se na problém generačních rozdílů mezi formátory a bohoslovci a prozkoumáme, kdo je zodpovědný za to, aby semináře odpovídaly současným potřebám.
11/12/20231 hour, 2 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Učedníci, první díl: Ve velké krizi se rozlomí ledy

Kněze v církvi nutně potřebujeme. Máme na ně velmi vysoké nároky, stěžujeme si, že často nezvládají naslouchat, chovají se autoritativně a neumí se podělit o práci a zodpovědnost. Téměř nic ale nevíme o tom, jestli je vůbec někdo učí opak a neptáme se biskupů, jak v přípravě budoucích kněží v seminářích reflektují potřeby dnešní doby. A to jsme se rozhodli změnit. K čemu jsou vedeni budoucí kněží? Nejen to je otázka, kterou se zabýváme v prvním dílu série o českých kněžských seminářích. Podíváme se na to, jak a čím žijí současní bohoslovci, kdo je formuje a na co jsou připravováni. V prvních dvou dílech se zaměřujeme na současnou podobu kněžských seminářů v Praze a Olomouci, na otázky řádu, uplatňování autority a důvěry. Odpovědi hledáme se seminaristy, jejich představenými, s kněžími z praxe, biskupy či psychoterapeutem. Pojďte hledat s námi! Podcastovou sérii můžeme zveřejnit v celé délce díky drobným přispěvatelům a vám, kteří si nás předplácíte na herohero.co/bezfiltrubonusy. Děkujeme!
11/9/202343 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Debata v Olomouci: Jeden Bůh, mnoho církví. Jak na ekumenu?

ZÁZNAM CELÉ DEBATY Z OLOMOUCE NALEZNETE NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY Jsme jako křesťané svorni v jednom duchu, jak se zpívá ve známé písni? A poznají nás ostatní po lásce? Nejen po tom jsme pátrali ve společné veřejné diskuzi s katolickým biskupem Tomášem Holubem, evangelickým farářem Jakubem Helebrantem z dua Pastoral Brothers a a předsedou Ekumenické rady církví Tomášem Tyrlíkem. Pokud chcete příště debatu zažít naživo, v pondělí 27. listopadu budeme v Praze debatovat s Benediktem Mohelníkem, Jiřím Kylarem a Mireiou Ryškovou o upřímném dialogu s Bohem. V sedm večer začínáme v Družinském sále na adrese Ječná 2 (za kostelem sv. Ignáce na Karlově náměstí). Těšíme se, že se s vámi na debatě potkáme!
11/7/202316 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 49: Synoda aneb jak to Duchu svatému nekazit

Úspěch průlomové metody dialogu v církvi, nebo nenaplněná očekávání? Za skončeným shromážděním světové synody ve Vatikánu se ohlíží podcast Týden bez filtru v debatě s knězem a pastorálním teologem Michalem Kaplánkem, aktivní účastnicí synodálního procesu Magdalenou Volkovou a Filipem Breindlem, tentokrát v roli novináře sledujícího vatikánské dění. Mění se něco v církvi? Umíme si lépe naslouchat? Dokážeme být synodální církví i ve farnosti a diecézi? Moderuje Anežka Jakubcová, celý záznam je na předplatitelské platformě herohero.co/
11/5/202332 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Václav Uher: Čerstvý vozíčkář vždycky věří

CELOU EPIZODU NAJDETE NA HEROHERO. POKUD MÁTE PŘEDPLATNÉ, MŮŽETE ZAMÍŘIT ROVNOU TAM 🙂 herohero.co/bezfiltrubonusy V sedmnácti letech zemřel a znovu se narodil - alespoň tak Václav Uher popisuje skutečnost, jak moc se mu změnil život, když si při pádu z borovice poškodil míchu. Studoval v té době na lesnickém učilišti a chtěl být dřevorubcem jako jeho táta. Jak ale sám říká - ten den se jeho život stal vášnivě jiným. V rozhovoru si povídáme o tom, co pro něj znamená víra nebo jak se proměnil jeho pohled na Boha. Jak se srovnal s tím, že se neobejde bez pomoci druhých? Jak přijmout svůj vlastní život se vším všudy? A jak vypadají dny, kdy se to Vaškovi zrovna nedaří? Přijde řeč i na vztahy, humor a v neposlední řadě na titul Vaškova blogu a knihy - proč je pojmenoval Zalitý kaktus? Ptá se Anežka Wiewiorková. Blog Václava Uhera: https://zalitykaktus.blogspot.com/
11/2/202326 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 48: Číhá ďábel v halloweenských dýních?

CELÁ EPIZODA NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY. Pokud si nás předplácíte nebo to máte v plánu, doporučujeme zamířit rovnou tam. Čeká na vás kompletní díl prodloužený o pasáže z autorské debaty i výpovědi hostů. Děkujeme! Médii se minulý víkend prohnala zpráva o rozšlapaných dýních v kurdějovské farnosti v Brněnské diecézi. Čin měl na svědomí tamní kněz a bývalý exorcista Jaromír Smejkal, který se za něj později omluvil. Ospravedlnil svoje konání tak, že jednal podle své víry a v dýních viděl satanovo dílo. Číhá ďábel skutečně v halloweenských dýních, na stránkách Harryho Pottera nebo ve cvicích jógy? A když ne tam, tak kde? Jak to rozlišit? V aktuální epizodě Týdne bez filtru toto téma otevíráme v autorské debatě Anežky, Aničky a Filipa. Na konkrétní podněty se ptáme také kněze a terapeuta Jindřicha Kotvrdy a teologa, religionisty a starokatolického kněze Petra Jana Vinše.
10/29/202330 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Šéfredaktor Portálu: Víra se nedá předávat, není to almara po prababičce

Rozhovor s šéfredaktorem Portálu Martinem Bedřichem o prostředí, kde má každá kniha ambici měnit lidské životy a zároveň musí svým tvůrcům vydělat na živobytí. Rozhovor o práci dlouho do noci a o tom, proč to vlastně práce není. Rozhovor o křesťanství jako otevřeném a svobodném světě, který nezakazuje, ale naopak otevírá možnosti, co všechno se smí. Rozhovor o víře, která se nedá předávat jako almara po prababičce. Připravil Ondřej Havlíček.
10/26/202331 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 47: Polskem prochází sekularizace – může být i šancí pro církev?

Změní se s předpokládanou výměnou polské politické reprezentace i velmi úzký vztah tamní katolické církve a státu? A je Polsko stále katolické, nebo spíše poznamenané sekularizací? Odpovědi na tyto otázky zaznívají v aktuálním podcastu Týden bez filtru, a to od religionisty Davida Václavíka a také Arkadiusze Zające, Poláka působícího v neziskové organizaci Kolegium východní Evropy. V bonusu pak ještě rozhovor s polonistkou a překladatelkou Natálií Raclavskou.
10/22/202341 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Bez filtru o svatých: V dětství to byly morbidní postavičky, teď je pro mě svatost každodennost

Hanka by se ráda svatou stala, Anežka se jako dítě svatých bála a Ondra se spíš než u svatých inspiruje u vlastních prarodičů. Co dalšího si o svatých myslíme? Proč jsou nám někteří svatí proti srsti? Zažili jsme my sami v životě urpení? A jak žít lepší život? Při příležitosti blížícího se svátku Všech svatých přinášíme debatu autorů podcastu O svatosti aneb jak se stát lepším člověkem? Připravily Alžběta Havlová a Marie Moreno. Druhou polovinu debaty najdete na www.herohero.co/bezfiltrubonusy. Děkujeme, že nás na této platformě podporujete.
10/19/202325 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 46: Arabsko-izraelský konflikt očima křesťanské Evropy? Náboženskou otázku nelze škrtnout, i když jí nerozumíme.

Celá hodinová debata na https://herohero.co/bezfiltrubonusy. S Evou Taterovou, která se Blízkému východu věnuje ve své akademické a vědecké práci, a Pavlem Mikšů, bývalým šéfredaktorem Proglasu, který v Izraeli žil během studia teologie, řešíme situaci v Izraeli a Palestině v kontextu fenoménu Svaté země, kde se střetává úcta s nároky tří světových náboženství. Kde v konfliktu stojí tamější i zahraniční křesťané? Jak se ke komplikované situaci postavit a můžeme jí vůbec porozumět? Která ze stran si zaslouží naši podporu? Může se Vatikán stát prostředníkem vyjednávání o míru? Poslechněte si příspěvek Bez filtru k široké debatě o eskalaci arabsko-izraelského konfliktu, ke kterému došlo minulou sobotu ze strany radikálního palestinského hnutí Hamás.
10/15/202332 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Sexuální pracovnice: Když mě zákazník respektuje, nepřipadám si pak jako kus masa

Zuzana začala s prostitucí před deseti leti. Během studií na vysoké škole se ocitla v situaci, kdy neměla na nájem a hrozilo jí, že skončí na ulici. Po čase založila Spolek pro ochranu žen, který sexualní pracovnice podporuje, pomáhá jim změnit profesi a snaží se o systémové změny. Podle jejich údajů v ČR tvoří až polovinu sexuálních pracovnic matky samoživitelky. Zuzana Spolek vede, zároveň si však stále vydělává jako sexuální pracovnice. Proč je pro ni tak těžké s prostitucí skončit? Jak se k ní chovají zákazníci? A změnil se po tolika letech v sexbyznyse její pohled na lásku a na vztahy? Připravila Marie Moreno. Druhou polovinu rozhovoru najdete na herohero.co/bezfiltrubonusy. Děkujeme za vaši podporu.
10/12/202336 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Matky bez filtru: Nadávám v koupelně, bouchám pěstí do stěny. Hněvem si ale nechci uzavřít cestu ke svým dětem

CELÝ TENTO DÍL SI MŮŽETE POSLECHNOUT NA HEROHERO.CO/BEZFILTRUBONUSY Je nás pět a v součtu máme 10 dětí. Terka čtyři, Mája s Hankou po dvou a Bety s Áňou každá zatím jedno. Po měsíci se znovu potkáváme u mikrofonu, abychom se sdílely, podpořily, a poradily se, jak na to, co s tím a dneska hlavně co se sebou. Mluvit totiž budeme o hněvu. V jakých situacích se nedokážeme ovládnout? Proč nám někdy nepomáhá ani dostatek času pro sebe? A jak to máme s fyzickými tresty? Poslechněte si druhý díl Matek bez filtru. (Tento pořad vychází pouze na herohero.co/bezfiltrubonusy.)
10/11/20236 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 45: Chtěli papeže dostat do úzkých, odpověděl v duchu evangelia

Má se církev řídit především pastorační láskou ke konkrétním lidem, nebo trvat na neměnnosti své nauky? Papež František se kloní k první možnosti, jak vyplynulo i z jeho odpovědi na tzv. dubia (pochybnosti) pěti kardinálů, kteří jeho pohled na roli církve ve světě nesdílejí. Jejich pohnutky a také podnět kardinála Dominika Duky rozebereme v rozhovoru s teologem Michalem Opatrným a se sinoložkou Magdalénou Rychetskou přiblížíme komplikovaný vztah hongkongského kardinála Josepha Zena k směřování církve za Františkova pontifikátu. Bonus na HeroHero: přečetli jsme pro vás zajímavé zahraniční komentáře.
10/8/202332 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Martina V. Kopecká: Nezpovídala jsem se z toho, že miluji ženu, ale ze života ve lži

Zpověď farářky - tak zní název nové knihy rozhovorů s Martinou Viktorií Kopeckou. Mladá farářka v ní mimo jiné říká, že miluje ženu. Proč se rozhodla promluvit o své sexuální orientaci? Jak to přijala její církev a z čeho má teď obavy? O tom si s ní povídá Alžběta Havlová. V druhé půlce rozhovoru si povídáme o tom, proč si před nějakou dobou musela nastavit ve farářské funkci hranice, ale taky o její partnerce Andrei a dalším. Najdete na https://herohero.co/bezfiltrubonusy
10/5/202333 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 44: Slovenské volby, konzervatismus a návrat Roberta Fica

Slováci mají za sebou předčasné parlamentní volby – na vrchol se, jak mnohé průzkumy předvídaly, vrací SMER Roberta Fica. Hostem Týdne bez filtru je Imrich Gazda, zástupce šéfredaktora slovenského konzervativního deníku Postoj. Natáčeli jsme v pátek, proto naše témata volební výsledky přesahují – povídáme si o slovenském konzervatismu, o dialogu s jinými proudy názorového spektra, o tom, jak do veřejné politické debaty vstupuje katolická církev a jestli by případné (a my už víme, že finální) vítězství Roberta Fica znamenalo návrat Slovenska do područí mafiánských a oligarchických struktur. V bonusu natáčeném v neděli ráno výsledky komentujeme s Markem Pospíšilem, bývalým předsedou Mladých lidovců Jihomoravského kraje. Výživnou debatu najdete na https://herohero.co/bezfiltrubonusy.
10/1/202340 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Darina Bártová: Po kněžském svěcení jsem si uvědomila, že si v duchovním životě musím hrábnout hlouběji

Žena knězem. V mnoha církvích samozřejmost, jinde předmět nekonečných diskuzí. V české starokatolické církvi čerstvá možnost, kterou využila také Darina Bártová. Rozhovor o podstatě a významu kněžství, o její pozici v církvi a reakcích na svěcení, ale také o těžkém průběhu covidu, při kterém prý neměla ani sílu se bát nebo mluvit k Bohu. Ptá se Ondřej Havlíček. Na Herohero.co BONUS: Kdo jako jediný může na Darinu Bártovou mluvit hned po ránu? Proč má ráda zrovna keltské modlitby? Co naposledy probírala s Hospodinem? A jak vést konstruktivní debatu o v církvi tak kontroverzním tématu, jako je svěcení žen? Odpovědi čekají v pokračování rozhovoru na Herohero.
9/28/202327 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 43: Autorita, která dává růst – já a můj biskup

V jakém vztahu je obyčejný věřící katolík ke svému biskupovi, jak by spolu mohli komunikovat a co znamená účast laiků na říjnové celosvětové biskupské synodě – debatu na tohle téma vedli tvůrci podcastu Týden bez filtru, k nimž se přidal David Macek, člen církevního hnutí Communione e Liberazione a organizátor festivalu Meeting Brno. BONUS na HeroHero: Glosujeme některé pozoruhodné výroky z poslední doby.
9/24/202335 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Michal Apetauer: Proč do CityHouse chodí ateisté? Nevyvyšujeme křesťanskou ideologii

Bylo jich patnáct a začínali v obýváku, dnes k nim do CityHouse na nedělní bohoslužby přijdou klidně tři stovky lidí. Chtějí být otevřenou a srozumitelnou církví: oslovit třeba i ty, kteří se křesťanství vysmívají. CityHouse založili před pěti lety manželé Kamila a Michal Apetauerovi. “Není pro nás měřítko, co dělají ostatní. Formu chceme přizpůsobit potřebám, které vnímáme ve společnosti,” říká o svém sboru Michal. V rozhovoru vypráví o tom, jakou roli podle něj ve víře hrají rozum a emoce, jaké to je, být pastorem v jednadvacátém století nebo jak mluvit o Bohu uprostřed sekulární společnosti. Přijde řeč také na jeho osobní cestu víry nebo na zázraky. Druhou část rozhovoru uslyšíte na Herohero: https://herohero.co/bezfiltrubonusy. Proč Michal Apetauer skončil s rapováním? Jaké to je, být pastorem a zároveň manželem a otcem? A co by opravdu přál katolické církvi? Kniha, o které je řeč v rozhovoru - Andreas Ebert, Richard Rohr: Enneagram Podcast CityHouse: https://open.spotify.com/show/3nBzOLnVhQpwwhOZDutrSe
9/21/202348 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 42: Umělá inteligence? Všechno zkoumejte a dobrého se držte

Fejková fotka papeže v bílé péřové bundě, seminární práce téměř bez námahy, ale také obavy z toho, že technologický vývoj (opět) předbíhá ten společenský. Existuje na umělou inteligenci (AI) nějaký specificky křesťanský pohled? A je spíš nadějeplný, nebo apokalyptický? O tom si povídáme v aktuální epizodě Týdne bez filtru s Františkem Štěchem, teologem a vědcem, který se zabývá teologickou interpretací kyberprostoru, umělé inteligence a digitálních technologií. Přidáváme také pár autorských pohledů - celou debatu Filipa, Ondry a Anežky pak nejdete v bonusu na Hero Hero.
9/17/202336 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Matky bez filtru: Manželství po dětech je jako žonglování s míčky. Dusno často dělám já

Povídání pěti matek, pěti autorek našeho podcastu je tak trochu mateřská smršť a rozhodně je bez filtru. ⁣Poslechněte si ukázku z našeho nového pořadu. Tématem prvního dílu Matek bez filtru je manželství po dětech. Jak se s příchodem dětí jejich manželství změnilo? Kvůli čemu mají ve výchově s partnery neshody a jak naopak vztahy utužují? Proč mají občas pocit, že jejich manželství visí na vlásku? A jaké je pro věřícího člověka vychovávat dítě s nevěřícím partnerem? Celý díl najdete už nyní na https://herohero.co/bezfiltrubonusy. Děkujeme za vaši podporu!
9/15/20239 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Tomáš Petráček: Prý pohřbívám svou církevní kariéru. Nemoc mě ale naučila, že jsou podstatnější věci

Historik a kněz Tomáš Petráček je hostem úvodního dílu nové sezony podcastu Příběhy Bez filtru. O vážné nemoci v jeho 20 letech, která mu změnila pohled na život, ale taky o jeho postoji a názorech, které jsou trnem v oku některým z vedení katolické církve, si s ním povídá Alžběta Havlová. Jak prožívá vyhazov z Katolické teologické fakulty? Proč je podle něj podstatné, aby v církvi vždy zaznívalo více názorů? A má nějaké obavy z další perzekuce? Druhou půlku rozhovoru naleznete na herohero.co/bezfiltrubonusy. Děkujeme!
9/14/202337 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 41: Hájit tradiční rodinu není nic špatného, podstatný je respekt a empatie

Jsou Židé a křesťané na Západě pod tlakem kvůli tomu, že obhajují tradiční rodinu a manželství? Je na místě srovnávat západní krizi rodiny s oběťmi války na Ukrajině? Týden bez filtru v debatě tvůrců reaguje na slova kardinála Dominika Duky z bohoslužby v Koclířově a jeho sociálních sítí, přináší také pohled rabína Davida Maxy, který na vyjádření emeritního pražského arcibiskupa reagoval.
9/10/202337 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 40: Papež nepotěšil ani ruské katolíky

Kritiku vyvolala papežova slova k mladým ruským katolíkům, aby se stali dědici velkého Ruska Petra Velikého a Kateřiny II., panovníků 17. a 18. století, kteří Rusko pozvedli mnoha reformami, ale také utlačovali obyvatele dobytých území. Jak na tato slova reagovali ti, kterým byla určena? Ohlasy přinášíme v rozhovoru s Katarínou Džunkovou, která petrohradské katolíky zná velmi zblízka. K tomu debata tvůrců podcastu o výhodách a nevýhodách spontánních papežských projevů. Bonus na HeroHero se věnuje cestě papeže Františka do Mongolska.
9/3/202351 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Do nové sezóny – debata Bez filtru na konci prázdnin

S jakými novinkami vstupuje podcast Bez filtru do své druhé sezóny? Kdo bude nováčkem týmu, kterou známou knihu připomíná pracovní název připravovaného seriálu a pro koho je významné číslo 26? Pozveme také na nový bonusový seriál a naši předplatitelé na HeroHero uslyší, zda budeme na podzim v podcastech čerpat také z prázdninových zážitků.
8/31/202332 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Nový pořad: Matky bez filtru

Od září začíná nový seriál Matky bez filtru. O partnerství, vzteku, sourozeneckých vztazích, ale třeba i o tom, kde je v tom všem Pán Bůh a naše víra. Nový pořad o našich vzestupech a pádech v životě s dětmi poslouchejte každý měsíc na platformě herohero.co/bezfiltrubonusy Děkujeme za Vaši podporu ♥
8/29/20231 minute, 29 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 39: Statečným se může stát každý – vůči zlu, na které stačí

Mimořádné hrdinství, s nímž osm lidí na Rudém náměstí v Moskvě 25. srpna 1968 protestovalo proti sovětské invazi do Československa, inspirovalo aktuální vydání Týdne bez filtru: O statečnosti v běžném životě hovoříme s teologem Zdeňkem Emingerem, přičemž nevynecháváme ani aktuální kauzu kolem Katolické teologické fakulty UK. O hrdinství svých krajanů hovoří v bonusu na HeroHero také ruský historik a politolog Andrej Zubov – a srovnává se svým odchodem do exilu.
8/24/202326 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Novinář Jiří Pasz o duševních nemocech: Klidně o sobě řeknu, že jsem blázen. Chodit k psychiatrovi je normální

Jirka Pasz je novinář, který se věnuje lidskoprávním tématům, ale časté je u něj taky téma duševního zdraví. Sám totiž žije od dětství s ADHD. Za knihu Normální šílenství dostal i Národní psychiatrickou cenu. Žil a psal například z Ugandy, Nepálu nebo Vietnamu, natočil stovky rozhovorů. Proč se o sobě nestydí říct, že je blázen? A proč stigma psychických onemocnění pořád tak velké? První živý rozhovor Příběhy Bez filtru připravila Alžběta Havlová. Debata proběhla v květnu v Radobaru, který provozuje spolek Radovan.
8/17/202355 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Kristina Ambrožová: Ukrajina bude naši pomoc potřebovat ještě mnohem víc

Kristina Ambrožová je ředitelkou Střediska humanitární a rozvojové spolupráce při Diakonii Českobratrské církve evangelické. V rámci své práce nedávno navštívila Ukrajinu. Dnešní díl nebude tedy tolik o příběhu jedné ženy, ale jedné země zkoušené válkou.
8/10/202333 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 38: Má kněz domov?

Léto je časem, kdy dochází k přesunům kněží mezi farnostmi. Co to znamená pro vztahy duchovních s farníky a umožňuje to vůbec kněžím, aby se někde cítili být doma? Debatu nedávno odstartovala úvaha faráře v Rokytnici nad Rokytnou Jana Krbce. Tento podcastový tvůrce a náš bývalý kolega v aktuálním vydání Týdne bez filtru o tématu diskutuje s Pavlem Kafkou, generálním vikářem brněnské diecéze, který má právě přesuny kněží na starosti. Nezapomeňte na bonusovou část debaty pro naše podporovatele na HeroHero!
8/3/202320 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 37: Myslet si něco jinak neznamená myslet si to blbě. To musí církev ukázat mladým

V Lisabonu za pár dní startují Světové dny mládeže. Mnozí mladí na ně ale nevyrazí, třeba protože jim tento způsob prožívání víry nevyhovuje nebo je něčím odrazuje. Jak pracovat s mládeží, kterou tradiční pastorace není schopná pojmout? Co je vůbec cílem pastorace mládeže? A umíme to v Česku? Debatují salesián Libor Všetula a redaktor Filip Breindl. Ptá se Ondřej Havlíček
7/27/202334 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Karel Satoria o trapistickém klášteře: Šel jsem tam, abych zachránil svou duši

Samota jako něco, co netíží. Samota, ve které člověk není sám. Takovou zkušenost popisuje Karel Satoria v rozhovoru s Hanou Strašákovou. Co ho přivedlo do trapistického kláštera? Může být ve společenství s tak přísnými pravidly člověk sám sebou? Proč je vlastně samota důležitá? Máme právo cítit se osaměle? A co s tím vším má společného modlitba?
7/20/202352 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 36: Istanbulská úmluva a manželství pro všechny? Veřejný dialog pořád neumíme, ale žitá realita je naštěstí jinde.

Chtěli jsme natočit odlehčenou prázdninovou debatu. Ale taky jsme (i na váš popud) chtěli okomentovat dění posledních týdnů - postupující ratifikaci Istanbulské úmluvy, projednávání "manželství pro všechny" a množství navazujících prohlášení, petic, výroků a debat. Vzhledem ke komplexnosti a turbulentnosti tématu jsme se tentokrát zaměřili na úroveň veřejného dialogu spíš než na argumenty a fakta - s příslibem pokračování a odpovědí na vaše i naše palčivé otázky na podzim. Takže nebojte, u téhle epizody se nevytočíte, ať už stojíte v názorovém spektru kdekoli :-). Diskutují Anežka Jakubcová, Filip Breindl a Hanka Svanovská jako host.
7/13/202340 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Otcové bez filtru: Moje slova mají obrovskou moc. Syn byl jako na obláčku, když jsem mu řekl, že jsem na něj pyšný

František má dvě děti, Filip tři a Luboš sedm. Kdo je z nich nejtrpělivější a u koho doma je naopak Itálie? Bojí se, že něco ve výchově svých dětí pokazí? Daří se jim vždy dobře balancovat mezi rodinou a kariérou? A je pro otce těžší vdávat dceru nebo ženit syna? Po úspěšné debatě o mateřství si tentokrát Marie Moreno pozvala svého bratra, svého kolegu z Bez filtru a svého kamaráda, aby promluvili o radostech i strastech otcovství. V bonusové části rozhovoru na herohero.co si můžete poslechnout rozhovor s jejich manželkami.
7/6/202349 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Katolické pasti: Nejtěžší bylo hledat pravdu

Proč jsme se do Katolických pastí vůbec pustili? Je výsledek podle našich představ? Co bylo na tvorbě nejtěžší? A proč editorka Hanka považuje vznik seriálu málem za důkaz boží existence? Poslouchejte společnou debatu všech autorů o tom, jak vznikal seriál Katolické pasti.
6/29/202352 minutes, 1 second
Episode Artwork

Katolické pasti 5: Pocit slasti jsem si zakazovala

Sex. Buď o něm nemluvíme vůbec nebo se stává středobodem našeho duchovního života a častým tématem ve zpovědnici. V čem může předmanželská čistota prospívat a v čem škodit? A co masturbace? - je to hřích nebo také součást zdravého sebepoznávání? Připravuje katolická církev mladé na život se zdravou sexualitou nebo je svým přístupem spíš zraňuje? A co když se velká očekávání střetnou s realitou a přijde zklamání, rozčarování a nepochopení? Zazní reálné příběhy, téma okomentujte psycholožka Andrea Múdra a jáhen Jan Špilar. Poslední díl seriálu Katolické pasti připravily Alžběta Havlová a Marie Moreno, editovala Hana Kašpárková. Další reálné příběhy a zkušenosti na téma předmanželská čistota najdete na našem profilu na HeroHero. V pořadu byly použity úryvky písní Elán: Zanedbaný sex, dále Čistá jak studánka.
6/22/20231 hour, 13 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Katolické pasti 4: Profesionalita je v církvi podceňovaná. Chodit do kostela nestačí

Neprofesionalitu a pocit, že si v církvi všechno zvládneme udělat “na koleni”, jsme si pojmenovali jako čtvrtou z katolických pastí. Při přípravě jsme narazili na řadu dalších, které s ní souvisí: velká centralizace moci na biskupstvích, nucení kněží a biskupů do ekonomické a manažerské práce, na kterou nikdy nebyli připravováni, nebo na past vlastní laxnosti, kdy si rádi stěžujeme, že ti nad námi vůbec hospodařit neumí, ale sami přitom aktivně neděláme mnoho pro to, abychom starost o zajištění církve vzali do vlastních rukou. O tom všem hovoříme s Janem Lerchem, členem ekonomické rady farnosti sv. Jakuba v Brně, který má zároveň v projektu oprav farního kostela na starost finanční záležitosti, s Lukášem Jakubcem, který samosprávám a firmám radí v oblasti projektového řízení, dotací a investic a má zkušenosti i s církevními projekty, a s Martinem Navláčilem, který se v rodinné stavební firmě setkával s církevními institucemi jako s klienty a v současnosti se prostřednictvím nadačního fondu Teovia zasazuje o podporu farností, které se snaží o udržitelné financování, ale také podporu projektů, které působí v křesťanském prostředí. Jedním z podporovaných projektů je také podcast Bez filtru.
6/15/202338 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Katolické pasti 3: Bála jsem se, že přijdu do pekla

Harry Potter, jóga, tetování.. Jsou to přístupové cesty pro ďábla, nebo neškodné věci, kterými se v církvi navzájem děsíme - a možná i manipulujeme? Třetí díl seriálu Katolických pastí se zaměřuje na ďábla a strašení zlem. Přináší příběh Veroniky, která ve strachu z ďábla vyrůstala. Tomáše, který byl nepřímo svědkem exorcismu. A odborné pohledy exorcisty Jaromíra Smejkala, biskupa Tomáše Holuba a terapeuta a kněze Jindřicha Kotvrdy. Bonusový obsah - aneb co se do dílu nevešlo - naleznete na platformě hero.co Díl připravila Alžběta Havlová a Filip Breindl.
6/8/20231 hour, 5 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Katolické pasti 2: Hájit člověka, ne instituci

Poznáte pravdu a pravda vás osvobodí. Co když je ale bolavá? Co když postavit se pravdě čelem znamená přiznat si, že se v našich katolických společenstvích děje něco špatného a že v nich možná není bezpečněji než jinde? Proč mluvit o problémech, a nezaměřovat se hlavně na “to hezké”? Třeba proto, abychom znovu neublížili těm, kteří si z církevního prostředí nesou nějaké zranění. A abychom problému do budoucna uměli předejít. Host, kterému říkáme Karel, na různých místech v církvi zažil manipulaci a zneužití moci. Martina Vintrová a Marek Drábek doprovázejí oběti-přeživší sexuálního zneužívání (nejen) ze strany duchovních. Hovoříme s nimi o tom, proč je pro nás těžké si problémy v plné míře přiznat a mluvit o nich, když přece "toho dobrého je víc". 2. epizodu ze seriálu Katolické pasti připravili Anežka Wiewiorková, Anežka Jakubcová, Hana Kašpárková a zvukař Tonda Kánský. Hlasem provází Jarda Tomáš.
6/1/20231 hour, 12 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Katolické pasti: Jsem dobrý katolík. A vím, kdo není

Jana je právnička a vyrůstala v katolické rodině. Její partner věřící není a jeho postoj se opakovaně stával tématem pro její věřící známé či rodinu. Eva zase vypráví o tom, jaké konfrontace přináší v její rodině postoj jednoho z příbuzných, velmi zapáleného a současně nekompromisního muže, s vyhraněným názorem na cokoli od očkování proti covidu přes vhodné oblečení do kostela, podávání eucharistie na ruku až po legitimitu papeže Františka. Můžeme druhé posuzovat podle toho, jak žijí svůj život? Proč máme potřebu dělit se na konzervativní a liberální? A neztrácíme pod tíhou všech našich názorů a přesvědčení jeden druhého? Oba příběhy svými komentáři ukotvuje kněz a salesián Michael Martinek. Připravili Marie Moreno a Filip Breindl. Hlasem provází Jaroslav Tomáš.
5/25/202358 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 35: Zločin a trest, odpuštění a nový začátek

Má smysl předčasně propouštět z vězení pachatele závažných trestných činů? Jak v takových případech pracovat s oběťmi těchto skutků? A jak se jako křesťané máme v takových situacích vypořádat s požadavky odpuštění, milosrdenství a spravedlnosti? Týden bez filtru reaguje na kauzu vítkovských žhářů.
5/21/202337 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Magnus MacFarlane-Barrow: Kdybych věděl, co mě s Mary’s Meals čeká, utekl bych

Jak se stane, že se z introverta a rybáře stane ředitel neziskovky, která živí dva a půl milionu dětí? Rozhovor s Magnusem MacFarlanem-Barrowem o tom, jak rozpoznat životní příležitosti, proč je podle něj dobré občas vystoupit z komfortní zóny, ale hlavně cítit ze své práce a poslání radost. Na platformě herohero.co najdete bonusové vyprávění o jeho manželce Julii a jeho velké rodině. Připravila Alžběta Havlová. Dabing: Štěpán Sedláček. Anglický originál naleznete v podcastových aplikacích.
5/18/202347 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

EN: Magnus MacFarlane-Barrow: I would have run if I knew what was coming with Mary's Meals

English original of the interview with Magnus MacFarlane-Barrow. How does an introvert and a fisherman become the director of a non-profit that feeds two and a half million children? An interview with Magnus from Mary's Meals about how to recognize life's opportunities, why he thinks it's good to step out of the comfort zone sometimes, but above all to feel joy from your work and mission. On the herohero.co platform you will find a bonus story about his wife Julia and his large family. Prepared by Alžběta Havlová.
5/18/202350 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 34: Jsme povrchní? Reagujeme na podněty posluchačů

Po dvou hutných dílech nabízíme čistě debatní epizodu Týdne bez filtru. Na základě podnětů, které nám píšete, se zamýšlíme nad přístupem k tvorbě podcastu. Bavíme se o povrchnosti, o potřebě citovat Písmo a Katechismus, Ondra otevírá Kodex kanonického práva a pátrá po tom, jestli se může nazývat katolíkem.
5/14/202333 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Matky bez filtru: Nejnáročnější je zvládat vlastní vztek. Je to to nejtěžší, ale i nejhezčí, co mě potkalo

Při příležitosti svátku matek vydáváme debatu o mateřství, u níž se sešly tvůrkyně našeho podcastu Alžběta Havlová, Marie Moreno, Hana Kašpárková a Tereza Pospíšilová. Co je pro ně na mateřství nejtěžší? V čem si naopak jako mámy věří? Jaké náročné období prožívala Bětka hned po porodu? A jak to vypadá u Marie doma, když jí dojde trpělivost? Poslouchejte tentokrát opravdu třeskutou a zároveň velmi upřímnou debatu o tématu, které nám nedá spát. Bonusové pokračování debaty najdete na našem profilu na herohero.co
5/11/202355 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 33: Jak se nezaplést? Katolíci a Orbán

Jaký vztah mají katolíci v Maďarsku k vládě Viktora Orbána? Proč podle některých kněží platí církev vysokou cenu za privilegované postavení před státem? A může v tom něco změnit návštěva papeže Františka v Budapešti?
5/7/202342 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Filip Marek: Ve vězení jsem hledal způsob, jak se zabít

Mimo to, že je dnes Filip Marek vrcholovým trenérem Alpského lyžování, je také pěstounem svých vlastních vnuček a člověkem s hlubokou vírou. Nebylo tomu tak ale vždy, aby si uvědomoval Boží přítomnost ve svém životě. Co bylo jeho největší dno, na které si sáhl? Jak se dá po zkušenosti s vězením vrátit zpět do života a co všechno musíte změnit? Nejen tyto otázky zazní v dnešním díle Příběhů bez filtru. Připravil Jaroslav Tomáš.
5/4/202342 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 32: Potřebují křesťané svou politickou stranu? A je to KDU-ČSL?

V poslední epizodě podcastu Týden bez filtru jsme se bavili o tom, jak má být hlas křesťanů slyšet ve veřejném prostoru, a jaké snahy jsou naopak kontraproduktivní. Pojďme se tentokrát věnovat druhé straně téže mince. Potřebují křesťané svou politickou stranu? A je to KDU-ČSL, která by se podle březnového volebního modelu společnosti Kantar pro ČT se 3 % hlasů nedostala do poslanecké sněmovny? Uslyšíte debatu autorů podcastu – Anežky Jakubcové, Filipa Breindla a Ondry Havlíčka, komentář expertky na politickou komunikaci Alexandry Alvarové a rozhovor s Helenou Martinkovou, předsedkyní mládežnické organizace KDU-ČSL – Mladých lidovců
4/30/202346 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Dobrovolnice Anna a Tereza: Je jedno, kde člověk je a kolik toho udělá, důležité jsou vztahy

Anna Bártů a Tereza Sovová se před pár týdny vrátily z ročního dobrovolnického pobytu na Papui Nové Guinei, kde žily v salesiánské komunitě a učily a ošetřovaly místní děti a dospívající. Co za roční pobyt dokázaly? Jak se změnil jejich vztah k lidem, Bohu i sobě samým? Jaké to je, když se člověk na druhém konci světa zamiluje? Co se naučily o modlitbě? A v čem je Papuánci inspirují? Ptá se Ondřej Havlíček.
4/27/20231 hour, 22 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 31: Jak mluvit o potratech?

Jak by křesťané měli projevovat své postoje a nebýt přitom kontraproduktivní? Mají akce typu Pochodu pro život vůbec smysl nebo jde jen o překřikování? A zajímá vůbec někoho, co si církev nebo křesťané myslí? Debatují autoři podcastu Týden bez filtru Anežka Jakubcová, Filip Breindl a Ondřej Havlíček.
4/23/202331 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Ivan Bartoš: Modlím se za vážný věci, ne za politiku. Syna jsme si vymodlili

S politikem Ivanem Bartošem o duchovních i duševních tématech si povídá Alžběta Havlová. Co jej v 18 letech přivedlo ke křesťanství? Jde ve vysoké politice zůstat dobrým člověkem? Proč před osmi lety přestal pít alkohol? A je pro něj stále aktuální téma panických atak, o kterých mluvil v rozhovoru pro Radio Wave před 9 lety? Část rozhovoru naleznete tradičně na kanálu Hero hero, odkaz zde: https://herohero.co/bezfiltruzslngyuqlx Díky za vaši podporu!
4/20/202341 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 30: Pastorace pro LGBTQ+ v brněnské diecézi

Od 1. února letošního roku má brněnská diecéze kněze odpovědného za pastoraci pro komunitu LGBTQ+. Je jím salesián Zdeněk Jančařík – a právě on je hostem 30. epizody podcastu Týden bez filtru. Jaké nejdůležitější a nejtěžší úkoly pro sebe ve své nové úloze vidí? Co církev lidem s menšinovou sexuální identitou může nabídnout? Jsou hranice dogmat, morální teologie a katechismu neměnné? V úvodu dílu na tento brněnský pastorační krok reagují Hanka Svanovská a Hanka Strašáková, naše kamarádky a kolegyně, které za sebou mají veřejný coming out. Autorskou debatu Anežky, Filipa a Ondry k tématu najdete tentokrát celou na předplatitelské platformě Hero Hero. Dobrý den a podnětný poslech.
4/16/202336 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Josef Hurt: Realita kněžské služby v Sudetech? Suchý záchod, rozpadlý kostel, věřících pět a půl

Kněz, psychoterapeut, publicista a bývalý jezuita Josef Hurt na vlastní kůži ve své službě poznal drsnou duchovní realitu Sudet. V rozhovoru otvírá téma kněžské samoty, kterou intenzivně prožíval během čtyřleté kněžské služby v Kryrech - místě, kterému se v severních Čechách přezdívá "apendix" - svět tam totiž prý už končí. Jak se cítil na opuštěné faře vedle polorozpadlého kostela? Jak se má kněz realizovat v místě, kde by se věřící dali spočítat na prstech jedné ruky? A existuje samota, ve které už ani Bůh není? Poslední díl seriálu o bolestech celibátu připravila Marie Moreno. Bonusový rozhovor o syndromu vyhoření u kněží najdete na herohero.co
4/13/202349 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Cítím se dobře ve své církvi

Máme rádi katolickou církev a cítíme se dobře v jejím společenství, říkají tvůrci Týdne bez filtru ve velikonoční debatě. „Církev si nese vybojované zápasy i výzvy, které stojí před ní, také různá pochybení. Cítím se za to spoluodpovědná, za ty skvělé i špatné věci. Jsem toho součástí,“ zaznělo od Anežky Jakubcové. Jak to mají ostatní? A jak vy?
4/9/202321 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Vladimír Šagi Záleský: Nemůžu uspokojit potřeby všech lidí

Rozhovor s knězem Vladimírem Záleským - Šagim o přehnaných nárocích na kněze, objevování sebe sama a přátelstvích. Jak si lidé představují ideálního kněze? Má smysl snažit se jejich představám dostát? A co myslí tím, že farnost není divadlo jednoho herce? Ptá se Ondřej Havlíček. V bonusu na Herohero je řeč o tom, zda může někdy kněz vystoupit ze své role a na chvíli si odpočinout a být jen normálním člověkem, a o radách začínajícím kněžím. Dojde taky na doutníky, pivo, jednu dávnou zamilovanost a momenty rozhodování o vlastním životě.
4/6/202354 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 29: Svatost je víc než projít zkoumáním komise

Santo subito! Volání po svatořečení Jana Pavla II. zaznívalo hned po smrti tohoto papeže přesně před 18 roky. Jak přemýšlíme o svatých? Nestávají se v našich očích spíše legendami než lidmi, kteří nebyli dokonalí ve všech ohledech? Téma otevíráme v souvislosti se současným děním kolem odkazu Jana Pavla II., zazní k němu debata tvůrců podcastu i rozhovor s teologem a historikem Martinem Vaňáčem.
4/2/202335 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Václav Vacek: V semináři říkali, že farnost je manželka. Takže jsem desetkrát rozvedený

Zasvěcený život vede k nejedné bolesti. Po tématech vyhoření a potlačované sexualitě přináší tvůrci podcastu Bez filtru třetí díl seriálu Když celibát bolí, jímž je poslušnost a hierarchie v církvi. Hostem je kněz a emeritní letohradský farář Václav Vacek, ptá se Jaroslav Tomáš.
3/30/202346 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 28: Hranice mezi Českem a Slovenskem – hranice mezi Západem a Východem?

Deklarované bratrství, geopolitická a historická blízkost – a paradoxně možná jen kusé informace, se kterými se spokojíme. Co vlastně víme o Slovensku? Jak si různé, mnohdy protichůdné zprávy o tamním dění vykládat? Jsme na jedné lodi, nebo se máme něčeho obávat? A co s tím má společného slovenský konzervatismus a náboženský tradicionalismus? O tom je další Týden bez filtru s Anežkou Jakubcovou, Filipem Breindlem, Ondrou Havlíčkem a Grigorijem Mesežnikovem, politologem a komentátorem z Inštitútu pre verejné otázky, který žije na Slovensku a pochází z Ruska.
3/26/202335 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jan Pacner: Při usínání mi nechybí sex, ale někoho držet za ruku

Druhý díl seriálu Když celibát bolí: O vztahovosti a sexualitě v kněžství mluví vojenský kaplan a kněz Jan Pacner. Jde nahradit partnerský vztah vztahem s Kristem? Proč je pro něj celibát těžší teď, než na začátku? A jak pracuje s nevybitou sexuální energií? Osobní rozhovor s ním vede Alžběta Havlová. Bonusový rozhovor k tomuto tématu uslyšíte na herohero.co – co mu bylo v rozhovoru nepříjemné? A co si myslí o zdobrovolnění celibátu? Moc díky za vaši podporu, díky které můžeme tvořit dál!
3/23/202354 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 27: Deset let papeže Františka. Začátek nové éry, nebo rozkol církve?

Jorge Mario Bergoglio je už deset let papežem Františkem. Je svým reformním chováním nadějí na novou tvář církve nebo ji spíš rozděluje? Co se mu povedlo a co naopak opomíjí? A jaké zásadní myšlenky přinesl katolíkům, ale i celému světu? Probíráme v debatě našeho kolegy Filipa Breindla, který dění ve Vatikánu sleduje pro Katolický týdeník a taky politologa Mariána Sekeráka, který se dlouhodobě zaměřuje na církevní dění. Připravil Ondřej Havlíček.
3/19/202338 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Angelika Pintířová: Vyhoďte všechny prášky a pořádně se modlete, říkali sestrám s depresí

Boromejka Angelika Pintířová je doslova sestra v akci. Dělá vychovatelku, učí, moderuje v Českém rozhlasu. V minulosti pracovala jako zdravotní sestra, studovala na FF UK a později na DAMU. Jezdí na běžkách, hraje fotbal se svými svěřenci a nezapomíná se radovat ze života. Minimálně v posledních letech si na to dává pozor - aby vyvážila práci s odpočinkem a nebrala si toho víc, než může stihnout. Přiměla ji k tomu zkušenost s depresí a úzkostmi. Dokázala se v těch nejtěžších chvílích modlit? Jak se vypořádala s návštěvou u psychiatra a s braním antidepresiv? Jsou ženy, které se rozhodly zasvětit svůj život Bohu, obzvlášť náchylné k vyhoření? S Angelikou Pintířovou si povídá Anežka Wiewiorková.
3/16/202352 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 26: Dostanou se ženy k oltáři teprve tehdy, až tam nebude žádný muž?

Jak v církvi směřovat k rovnoprávnosti a harmonii žen a mužů, co může křesťanskému společenství dát ženský pohled, jak být v církvi vstřícnější k ženám, které nesměřují k manželství ani zasvěcenému životu? Tvůrci Týdne bez filtru tyto otázky rozebírají ve společné debatě i s Pavlou Holíkovou z Brna, která publikuje a překládá texty zaměřené na postavení žen v církvi.
3/12/202334 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Hejtman Jan Grolich: Jsem cíťa. Dojmu se i u reklamy

Vystudoval práva, pracoval v marketingové agentuře, ale taky třeba jako stand-up komik. Když byl starostou ve Velaticích, přejmenoval svou rodnou obec na Las Velas a říkal si Cool starosta. Po deseti letech starostování se z něj stal hejtman Jihomoravského kraje. Řeč je o Janu Grolichovi. Proč si někdy jako hejtman připadá bizarně? Co má nejradši na své ženě? Chce být prezidentem? A proč mu při rozhovoru ukápla slza? Ptá se Marie Moreno. Bonusové pokračování tohoto rozhovoru najdete na našem profilu na herohero.co
3/9/202351 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 25: Plzeňské milosrdenství pro rozvedené. A co na to další diecéze?

V Plzeňské diecézi se od první neděle postní mění přístup k rozvedeným lidem žijícím v novém vztahu. Biskup Tomáš Holub to vyhlásil pastýřským listem, v němž se odkazuje na osmou kapitolu apoštolské exhortace o lásce v rodině Amoris laetitia papeže Františka z roku 2016 - mluví o milosrdenství pro rozvedené, o pozvání ke svátosti smíření a možnosti svatého přijímání, o pastýřích milosrdenství, kteří mají takové lidi doprovázet. Proč až teď a proč jen v jedné diecézi? Jsou pozvolné změny ty nejlepší? A co s tím má společného "pohoršení", o kterém církev často mluví? Odpovědi hledá 25. část podcastu Týden bez filtru. Autorskou debatu Filipa, Ondry a Anežky doplňuje rozhovor s Jindřichem Fenclem, vedoucím Pastoračního centra Plzeňského biskupství. www.bip.cz/milosrdenstviprorozvedene
3/5/202334 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Sarah Haváčová: Před konverzí jsem neznala hloubku, kterou herectví nabízí

Na pouti do portugalské Fatimy se jí změnil život: potkala Boha. Herečka Sarah Haváčová o své zkušenosti vypráví otevřeně a autenticky. Mluvíme spolu o tom, jak se dnes s Bohem setkává při své práci - ať už hraje ve filmu, v seriálu nebo v Národním divadle. Jak se pro ni proměnil divadelní svět? Jde ono zvláštní nastavení, do kterého se dostává poutník na své pouti, zažít i v běžném životě mezi prací a odpočinkem? A jaký je podle ní Bůh? Foto: Jan Hromádko
3/2/202336 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 24: Neplodit děti a zachránit planetu? A co na to křesťanství?

Nemít děti a tak ochránit planetu. Environmentální antinatalismus inspiruje část mladé generace. Vlastní děti nebo příroda a životy ostatních? Jak to jde dohromady s křesťanstvím? A může být cestou rozhodnutí pro celibát s motivací chránit planetu? Zjišťujeme v novém dílu podcastu Týden bez filtru v autorské diskuzi a taky v rozhovoru s biologem, etikem a katolickým knězem Markem Orko Váchou. Připravil Ondřej Havlíček.
2/26/202333 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Eutanazie? I paliativní péče má své meze, říkají lékaři Slámovi

Proč je podle paliativních lékařů Ondřeje a Reginy Slámových uzákonění eutanazie v ČR jen otázkou času? V jakých případech při své práci narazili na meze jejich léčby? A jak na dobrovolné ukončení života manželé nahlížejí optikou své víry? O tom si s nimi v rozhovoru, který navazuje na předešlý díl o paliativě a umírání, povídá Alžběta Havlová. Bonusový díl pro vás máme na herohero.co - nad eutanazií se zamýšlí také redaktoři podcastu v diskuzi s hostem Veronikou Chválkovou, které na rakovinu umřeli oba rodiče. Díky za vaši podporu!
2/23/202349 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 23: Důchody, důstojné stáří a co na to stát

Zkoušíme něco nového! Týden bez filtru je s mnoha provázanými zvuky a formáty náročným podcastem, jak na čas a financování, tak na soustředěný poslech. Proto jsme se rozhodli otestovat sebe i vás a nejnovější epizodu postavit pouze na autorské debatě Filipa, Ondry a Anežky. Povídáme si o plánovaných důchodových reformách, zvyšování věku odchodu do penze, důstojném stáří i sociálním státu. Snad něco málo faktů, provázáno našimi úvahami a názory a okořeněno humorem. Nás to bavilo moc a jsme zvědaví, jak se díl líbí vám. PS: Na Hero hero jako bonus pro předplatitele pokračujeme, tentokrát na téma sexualizovaného násilí.
2/19/202344 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Lékaři Slámovi: Žijte autenticky a milujte, shodují se lidé před smrtí

Aby lidé v závěru života měli pocit hotovosti a naplněnosti. Právě o to se snaží manželé a přední paliativní lékaři Ondřej a Regina Slámovi. Čeho lidé před smrtí nejvíc litují? Kde je hranice mezi reálnou pomocí a prodlužování utrpení? A proč jejich děti neberou jako samozřejmost, že se člověk dožije dospělosti? Se známými paliativními lékaři si povídá Alžběta Havlová. Co se do podcastu nevešlo, najdete na herohero.co
2/16/202348 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 22: Hlas opomíjených a sen o budoucí církvi

Podcast Bez filtru oslovil některé účastníky Evropského synodálního setkání v Praze. Postrádá debata o směřování katolické církve nějaký podstatný hlas? Je důležitější strukturální reforma nebo náprava vztahů a komunikace? A jaký sen o budoucí církvi některé osobnosti mají?
2/12/202352 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Rabín David Maxa: Víra není v židovství na prvním místě. Důležitá je praxe, která víru zpětně ovlivňuje

Ve dvaatřiceti letech je rabín David Maxa jednou z nejvýraznějších postav české židovské komunity. Stíhá pastoračně pečovat o několik židovských obcí, věnovat se předávání židovské tradice dětem a mládeži nebo se zapojovat do aktivit mezináboženského dialogu. Jak jeho cestu za židovskou vírou ovlivnila jedna návštěva hřbitova nebo to, že si hrál s vláčky? Co to znamená, když se o židovství mluví jako o žité tradici? A co ho vedlo k rozhodnutí stát se rabínem? Nejen o svých vlastních zkušenostech a životních zážitcích, ale taky o židovství jako náboženství, na které se česká veřejnost dívá trochu jako na skanzen, si s rabínem Davidem Maxou povídal Ondřej Havlíček.
2/9/202343 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 21: Zanedbaná hodnotová výchova

Zanedbali jsme jako společnost hodnotovou výchovu? Jak to můžeme napravit? Shodneme se vůbec na nějakých hodnotách? Jakou roli v tom hraje církev, škola nebo instituce prezidenta? Po tom pátrá nový díl Týdne bez filtru. Zanedbanou hodnotovou výchovu totiž jako hlavní problém porevolučního Česka pojmenoval ještě v předvolební debatě nyní už zvolený prezident Petr Pavel. Těma rozebíráme v autorské diskuzi, ale taky s školním kaplanem z Vyšší odborné školy publicistiky Karlem Satoriou a studenty Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí. Připravil Ondřej Havlíček.
2/5/202348 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Olga z Ukrajiny: Projeli jsme městem, do něhož v zápětí spadla raketa. Nebylo cesty zpět, ale ani vpřed

Brzy to bude rok, co Olga se svou desetiletou dcerou Nasťou utekla před válkou z ukrajinského Záporoží. Saša - manžel Olgy a tatínek Nasti musí na Ukrajině zůstat. Každý den může být povolán do boje. Olga s Nasťou teď bydlí v Brně v pronajatém bytě, naučily se česky, Olga chodí do práce a Nasťa do školy. Na co člověk myslí, když mu jde o život? A jaké to je být v bezpečí, ale zároveň se bát o manžela, kterému každý den nad hlavou létají rakety? Markéta z Brna spolu s manželem a dvěma malými dětmi Olgu s Nasťou ubytovala u sebe doma, když do Česka přijely. Po půl roce společného soužití se z nich stali přátelé. Co všechno ale Markéta zvažovala, než otevřela svůj domov úplně cizím lidem? A jak vidí příběh Olgy a její rodiny z "druhé strany?" Ptá se Marie Moreno. (Bonusový rozhovor s Nasťou najdete na našem herohero profilu.)
2/2/20231 hour, 10 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 20: Město, nebo venkov? Nebo jde o něco jiného?

Právě skončené prezidentské volby znovu poukázaly na rozdělení tuzemské společnosti. Je to střet města s venkovem, centra s periferií, nebo jde o něco jiného? Poslechněte si debatu tvůrců podcastu Týden bez filtru – původem z podhůří Krušných hor, Jeseníků a z obce ve východních Čechách – a rozhovor s etnologem Otou Poloučkem z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, který se českému venkovu dlouhodobě věnuje.
1/29/202341 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Druhý díl o rozvodu s paní Janette: Odpustit nejde ze dne na den, je to proces

Jaké to je, když manželství skončí? Jak o tom mluvit s dětmi? A jakou roli hraje v tom všem víra? Poslouchejte druhou část rozhovoru s paní Janette, která si v životě prošla bolavým obdobím rozvodu.
1/26/202348 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 19: Církev apolitická?

V době mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb přinášíme zamyšlení nad tím, jakou roli v diskusích má nebo by měla mít církev - ať už jako instituce různých denominací, jejich osobnosti a autority nebo každý křesťan za sebe. Poslechněte si autorskou debatu Anežky, Ondry a Filipa a vyjádření několika křesťanských osobností. Jakub z Pastoral Brothers na konec prozradí, proč si s kolegou Karlem dali "politický detox" od sociálních sítí.
1/22/202337 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

První díl o rozvodu s paní Janette: Byla jsem schopná skočit pod vlak

Paní Janette si prošla v životě bolavým obdobím rozvodu. Jak strmá a těžká může být v manželství cesta, která vede k jeho konci? Poslouchejte první část rozhovoru, ve které projdeme zásadní chvíle od počátku vztahu k jeho samotnému zániku.
1/19/20231 hour, 19 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 18: Vystřízlivění po prvním kole aneb jak se srovnat s prohrou svého kandidáta

První kolo prezidentské volby přineslo kromě dvou postupujících kandidátů také celou řadu zklamaných nebo naštvaných voličů, jejichž kandidát se do druhého kola nedostal nebo je trápí, že se tam dostal někdo, koho nemají rádi nebo se za něj dokonce stydí. Co s tím? Odpovídáme v nejnovějším dílu pořadu Týden bez filtru v rozhovoru s psychologem z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Janem Širůčkem a také v autorské debatě Anežky, Filipa a Ondry. Jak v sobě pracovat s pocity zklamání, frustrace nebo vzteku? Proč má část lidí po volbách pocit, že na jejich názoru nezáleží a ostatní se jim vysmívají? A jak těmto lidem pomoci nebo aspoň nepřitěžovat? Co by měli dělat kandidáti, kteří postoupili do druhého kola, aby na svou stranu dostali právě zklamané nebo naštvané voliče? A jak se učit prohrávat? Připravil Ondřej Havlíček.
1/15/202346 minutes, 1 second
Episode Artwork

Petr Václavek: Seš nástroj, kterým protéká božská energie

Každý má možnost v sobě najít něco, co ho přesahuje. Ať už tomu říkáme Bůh, energie, duch, nebo jinak. S Petrem Václavkem si v dalším dílu povídáme právě o duchovnu. O jeho cestě ze zamlžených sudet přes úspěšného kreativce a stavitele rizikových podniků až ke studiu šamanství. Jakou roli hrála v Petrově duchovní cestě psychedelika? Proč považuje církve za škatulky a žijeme jen ve svém stínu? Na konci dojde i na sv. Františka z Assisi. A uslyšíte i Petrova psa Lišku. :) Poslechněte si mystický rozhovor. Slova, která při něm visí ve vzduchu, možná dostanou smysl až při delším rozjímání.
1/12/20231 hour, 2 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Markéta Irglová: Za písničky vždycky děkuju. Nikdy nezapomínám na to, že odněkud přišly

Na turné byla poprvé v patnácti, o pár let později dostala jednu z hlavních rolí ve filmu Once, pro který s irským hudebníkem Glenem Hansardem složili mimo jiné píseň Falling Slowly, která jim přinesla Oscara. S Markétou Irglovou si povídáme nejen o hudebních začátcích a o tom, jaké to bylo, stát se v dospívání slavnou, ale taky o tom, odkud k ní přicházejí melodie písní. Jak se v ní zrodila důvěra ve vlastní schopnosti? Jaké je nejhlubší přání jejího srdce? Jak pozná, že je v její tvorbě přítomen Bůh? A jaký podle ní je? (Poslední část rozhovoru o Markétině rodině, manželství s Islanďanem a trojnásobném mateřství najdete na Herohero.)
1/9/202340 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 17: Díky Benediktovi jsme svobodnější v úvahách o modernizaci papežství

Rakouský sociolog náboženství, pastorální teolog a autor knihy o církevní reformě papeže Františka PAUL ZULEHNER je exkluzivním hostem podcastu Týden bez filtru. „Lze zcela určitě říci, že rezignace Benedikta XVI. (v roce 2013) byla důležitým příspěvkem k modernizaci papežského úřadu,“ řekl o nedávno zesnulém emeritním papeži. Co po něm církev zdědila, rozebíráme také v debatě tvůrců podcastu.
1/8/202340 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru BONUS: Hlava versus srdce

Místo plánované novoroční pauzy vám nabízíme bonusovou debatu autorů podcastu Týden bez filtru - Anežky, Filipa a Ondry. Natočili jsme ji před Vánoci pro epizodu, která nakonec nevznikla, a řekli jsme si, že by byla škoda povídání vůbec nevydat. O rozhodování hlavou, nebo srdcem mluvíme nejdřív v souvislosti s tématem dárcovství, pak je řeč o politice a nakonec jsme i trochu osobní. Hezký poslech a úspěšný nový rok!
1/1/202336 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Debata autorů podcastu Příběhy bez filtru: Cesta od smrti k životu. Nebo naopak?

Sedmidílnou podcastovou sérii Od smrti k životu uzavíráme speciální vánoční debatou redaktorů našeho podcastu. V čem nás rozhovory o smrti a o životě změnily? Kdo z hostů nejvíc inspiroval Jardu? Jaká knížka už v dětství přiměla Bětku přemýšlet o smrti? A kdy Áňa nejvíc vnímá radost ze života? Odpovědi nejen na tyto otázky nabízí naše vánoční debata, ve které se svých kolegů ptal Ondra Havlíček.
12/29/202243 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 16: Vánoční speciál

Čím to je, že právě Vánoce se staly svátky, které neminou prakticky nikoho? Jak si je nezkazit komerčními tlaky a jak přibližovat jejich křesťanskou podstatu? A dokázali bychom se bez Vánoc obejít? Na Boží hod vánoční přinášíme jako speciál našeho podcastu záznam debaty ze Staré radnice v Brně, v níž vystoupili farářka Církve československé husitské Sandra Silná a psycholožka Zuzana Masopustová. Moderuje Filip Breindl.
12/25/20221 hour, 17 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Iva Korábová: Člověk se dotkne prostoru, kde se odehrávají zázraky

Koho jiného se ptát na život a zrození než ženy, která byla u mnoha porodů? Maminka tří dětí Iva Korábová má více než desetileté zkušenosti v roli duly a komunitní porodní asistentky. Proč je podle ní chvíle, kdy dítě přichází na svět, zázračná? Co se děje v prvních okamžicích člověka? Povídáme si také o tom, že se ženy při porodu leckdy ocitají v prostoru mezi životem a smrtí, nebo o tom, jaké to je, položit si na hruď právě narozené miminko. Závěrečný rozhovor ze série Od smrti k životu, který vychází těsně před Štědrým dnem, připomíná neobyčejnost a vzácnost toho, že jsme přišli na svět. (Ruch v pozadí rozhovoru jsou koledy, které k nám dolehly ze Zelného trhu.)
12/22/20221 hour, 4 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 15: Jak příběh beatifikované Isabely Campos nasvítil problém necitlivé komunikace církve

“Raději zemřela, než aby se vzdala a selhala v ctnosti čistoty “ – píše se v české verzi textu na oficiálním informačním portálu Svatého stolce Vaticannews o beatifikaci Isabel Cristiny Mrad Campos, brazilské dívky, která byla v roce 1982 zabita násilníkem ve svém bytě a minulou sobotu byla blahořečena jako “mučednice čistoty”. V čem je tato věta a související debata, která se rozpoutala nejen na sociálních sítích, problematická a jak může ublížit obětem sexuálního násilí? Proč o intimních tématech církev často komunikuje necitlivě? Jak správně chápat pojem čistota? Hovoříme o tom s Jiřím Kylarem, předsedou spolku Někdo Ti uvěří, a Marií Kolářovou, kancléřkou pražského arcibiskupství a církevní právničkou. Zdroje zmiňované v podcastu: https://www.vaticannews.va/cs/cirkev/news/2022-12/beatifikace-brazilske-laicky-isabel-cristiny-mrad-campos-novodo.html https://www.vaticannews.va/en/church/news/2022-12/pope-praises-heroic-example-blessed-isabel-cristina-mrad-campos.html https://www.christnet.eu/clanky/6699/znasilnene_mucednice.url?fbclid=IwAR1sfTiu6hs-MGudc42JXH1E3n7NPpzFpKDoQNWTzmh0eDL3agN4Zn6E5BY
12/18/202244 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Rostislav Konopa: Po úrazu jsem vše zapomněl, moje kotva v paměti jsou deníky

V pětadvaceti letech se byl Rostislav Konopa projet na kole, měl nehodu a ztratil paměť – nadobro. Nepamatoval si nic. Jaké je to přijít o album vzpomínek, které nosíme ve své mysli? O vztahy, které jsme budovali? Může být na této zkušenosti i něco kladného? Poslouchejte nový díl podcastu Příběhy bez filtru, který je součástí série Od smrti k životu.
12/15/202243 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 14: Fotbal a naše duše

V Kataru probíhá Mistrovství světa ve fotbalu a my se v souvislosti s ním zamýšlíme, jak podstatný je sport a pohyb pro rozvoj našich duší. Připravil Ondřej Havlíček.
12/11/202226 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Vozíčkář Jiří Čeloud: Smyslem života je samotný bytí. I nesamostatného člověka

Kde vzít sílu žít, když už život nikdy nebude jako dřív? O tom se bavím s Jiřím Čeloudem, instruktorem soběstačnosti a terapeutem z Centra Paraple, které se věnuje lidem po úrazu páteře. Jirka sám je od 16 letech na vozíku, kvadruplegikem se stal po skoku do vody. V rozhovoru se zamýšlíme, proč má život podle něj cenu, i když je člověk plně závislý na ostatních, mluvíme o jeho vlastní zkušenosti i příbězích jeho klientů. O jeho rodině, smyslu života i jeho nové rodičovské roli si s ním povídá Alžběta Havlová.
12/8/202244 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 13: Správná slova pro ruskou krutost

Používáme správné termíny, když mluvíme o nelidském počínání ruských agresorů na Ukrajině? A je třeba se vyjadřovat správnými výrazy? Jak si nezvyknout na válku, neupadnout do lhostejnosti, ale také si ji nepřipouštět k tělu víc, než je nezbytné? Týden bez filtru s etikem Danielem Novotným o dávání Ruska do souvislosti s terorismem , o přiměřenosti při sledování války potom v debatě tvůrců podcastu a s Mikulášem Minářem.
12/4/202243 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Kolčavovi: Porod mrtvého syna byl krásný zážitek. Bylo to jedinkrát, kdy jsme se s ním mohli setkat

Petra a Šimon Kolčavovi přišli čtyřikrát v těhotenství o miminko. Přesto je jejich povídání snad více o životě než o smrti. Šimon je praktický lékař a Petru tato zkušenost dovedla k práci v perinatálním hospicu Dítě v srdci. Čím vším si na cestě za vlastními dětmi museli projít? Jak se cítí matka, která porodí mrtvé dítě? A kolik dobra jejich čtyři synové na světě zanechali? 4. díl seriálu Od smrti k životu připravila Marie Moreno.
12/1/202254 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 12: Jaké materiální kulisy potřebují vaše Vánoce?

V pátek Black Friday, v neděli začátek adventu – zvláštní souhra dvou dnů, které svým poselstvím řekněme brnkají každý na zcela jinou strunu lidské existence. Jsme konzumní společnost? A je to špatně? Co když se kvůli zhoršující se ekonomické situaci domácností budeme muset s Vánočními přípravami uskromnit? A co když nemusíme, ale chceme? Obejdou se svátky bez dárků? Do začátku adventu nabízíme epizodu podcastu Týden bez filtru, u které můžete přemýšlet, jaké hranice materiálním přípravám na Vánoce nastavit tam u vás. Hovoříme se socioložkou Helenou Kubátovou a v anketě se zástupci tří různých socio-ekonomických skupin: důchodcem Tomášem, mladou maminkou Hankou a single Lucií.
11/27/202240 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Tomáš Kotrlý: Důstojné rozloučení je jako první pomoc

Jaké je běžné zacházení s tělem za dveřmi pohřební služby? Proč se z pohřbů vytrácí důstojnost a rituály? A proč vůbec potřebujeme udělat tečku za životy našich blízkých? Kvalifikovaný hrobník, kvalifikovaný spalovač mrtvol, kvalifikovaný pracovník pro přepravu ostatků… Nejen to má ve svém životopise Tomáš Kotrlý. Jeho každodenní pracovní náplní ale není kopání hrobů. Pracuje jako státní úředník, je odborníkem v oblasti pohřebnictví na Ministerstvu pro místní rozvoj. Zasadil se o reformu zákonů v oblasti pohřebnictví. Zároveň je vystudovaným teologem a říká, že důstojné péči o mrtvé tělo by se měli učit už děti na základní škole. Sám ale jedno dítě ztratil, jeho žena potratila a v té době ještě nebylo možné plody nenarozených dětí pohřbít. I tohle následně Tomáš Kotrlý změnil. Poslechněte si rozhovor o smrti z pohledu profesního. Možná, že si hned po poslechu koupíte hrobku, nebo budete při pohřbu svých blízkých dávat pozor na věci, které by vás předtím ani nenapadly. A jak říká Tomáš Kotrlý: Kdo chce tohle slyšet, musí být otrlý.
11/24/202257 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 11: Drogy mezi teenagery

Mezi dětmi se opět víc rozjely drogy. Nebo se o tom aspoň více mluví. Jaké návykové látky jsou teď na školách populární? Čím děti táhnou a jak se k nim dostávají? A co bychom s tím měli a mohli dělat jako dospělí? Ptáme se dětské adiktoložky Venduly Loo a Míny s Čedarem, dvou teenagerů, kteří mají s drogami vlastní zkušenosti.
11/20/202243 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Ivana Antalová: Strach ze smrti nám bere svobodu

Její dcera si letos na jaře vzala život. Ivana Antalová v rozhovoru otevřeně mluví o pocitech spojených se sebevraždou vlastní dcery i o tom, jak to ovlivnilo její vztah s Bohem i potřebě žít život nejlépe, jak to jde. Dá se na smrt zvyknout? Zmizí někdy bolest ze smrti blízkého člověka? A co je to tedy ta smrt? Ptá se Ondřej Havlíček.
11/17/202258 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 10: Kdo mluví za křesťany?

Mají mít všichni křesťané, církev obecná, jeden hlas? Kdo jím mluví a co říká? Co když nesouhlasíme s autoritami své vlastní církve? Tyto a další otázky pokládáme svým hostům i sami sobě nejen v souvislosti s vyjádřeními trnavského arcibiskupa Jána Orosche, který svým kněžím rozeslal interní oběžník, v němž polemizoval, zda byly oběti říjnového homofobního útoku na bratislavský gaybar nevinné a zda například nekonzumovaly drogy. (Za své formulace se před pár dny omluvil.) Uslyšíte pohled Petra Jana Vinše, starokatolického kněze a generálního sekretáře Ekumenické rady církví, mluvili jsme s římskokatolickým knězem, dokumentaristou a šéfredaktorem Radia Proglas Janem Hanákem a sešli se ke společné autorské debatě. Nechybí očekávané události příštího týdne, tentokrát očima Ondry Havlíčka.
11/13/202244 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Martin Vaňáč: Největší rodičovskou výzvou pro mě je dělat zásadní rozhodnutí ohledně kluků sám

Martin Vaňáč má dva syny, které už 14 let vychovává sám. Když totiž bylo mladšímu 10 měsíců a staršímu 3 roky, umřela jejich maminka na rakovinu. Martin se o ni staral až do její poslední chvíle doma. Jak se dá zvládnout postarat se o umírající manželku a o dvě malé děti zároveň? A Přinesla tato těžká zkouška jeho rodině i něco dobrého? První díl podcastové série Od smrti k životu připravila Marie Moreno.
11/10/20221 hour, 2 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 9: Nebýt publikem špatné politické reality show

Sledujeme ještě běžnou politickou soutěž, nebo spíše jakousi talentovou reality show? Není tam příliš mnoho cílení na emoce nebo taktizování před publikem, jímž se stáváme, místo abychom byli občany a voliči? Anebo to tak vlastně bylo vždycky, politika měla a má svou mediální podobu a otázkou spíše je, zda je špatný ten konkrétní formát oné reality show? V Týdnu bez filtru pohled politologa, ředitelky Televizního institutu a také obvyklá debata tvůrců podcastu.
11/6/202243 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Tamara Valešová: Rozhodování je součást našeho zrání

Udělat rozhodnutí není vždycky úplně jednoduché, a to, co nás v takových chvílích brzdí a svazuje, bývá strach. Strach z neznámého, z okolí, možná i z Boha. Jak se tomu postavit? Nemáme za sebe raději nechat rozhodnout někoho jiného, nebo dokonce náhodu? O strachu z velkých životních rozhodnutí si povídáme s psycholožkou a terapeutkou Tamarou Valešovou.
11/3/202236 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 8: Co je to vlastenectví?

S Martinem C. Putnou, studenty 3.A Biskupského gymnázia v Brně a také mezi autory tohoto podcastu probíhá diskuze o tom, co je to vlastenectví, jak se projevuje a co s tím, když kolem sebe vidíme tolik lidí, kteří se láskou k vlasti ohánějí a přitom se za jejich chování musíme spíš stydět. Připravili Anežka Jakubcová, Filip Breindl a Ondřej Havlíček.
10/30/202239 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

S Markétou Daley: S dětmi na trailu jsem v sobě objevila neuvěřitelnou sílu

Víc než dva tisíce kilometrů zdolala Markéta Daley společně s manželem a třemi malými dětmi na Pacifické hřebenovce v USA. Proč se na cestu vydali? Jaké superschopnosti v sobě jako máma objevila? O cestování s dětmi, rodičovství, ale taky adopci jejich syna Joshui si s Markétou, rodačkou z Česka, povídala Alžběta Havlová. Chcete mít náš rozhovor i s obrazem? Zaregistrujte se na stránce herohero.co a uvidíte videorozhovor i s fotkami a videi z jejich cesty. Zaplatíte každý měsíc 5 euro a dostanete extra obsah k našim podcastům. Díky za vaši podporu! Zdroj fotky: Markéta Daley
10/27/202259 minutes, 1 second
Episode Artwork

Týden bez filtru 7: Křížová cesta čínských křesťanů

Co čeká čínské křesťany po sjezdu komunistické strany? Jak v praxi naplňuje generální tajemník a prezident země Si Ťin-pching svá slova o tom, že režim musí aktivně vést náboženství k tomu, aby byla slučitelná se socialistickou společností? A jaká úskalí má čínsko-vatikánská dohoda o pravomocích při jmenování biskupů, prodloužená po uzávěrce tohoto podcastu?
10/23/202243 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Petr Glogar a Václav Rouček v debatě o tom, co dělá muže mužem

Co dělá muže mužem? Jak se z chlapce stává muž? Prospěla by naší společnosti obnova iniciačních rituálů přechodu do dospělosti? I na to se ptá v novém dílu podcastu Příběhy bez filtru Ondřej Havlíček. Za svými hosty vyrazil do Prahy, do debaty totiž pozvání přijal katolický kněz, terapeut, organizátor kurzů mužského rituálu přechodu do zralé dospělosti a představený kláštera bosých karmelitánů Fortna Petr Glogar. Spolu s ním diskutuje Václav Rouček - hudebník, designér a autor podcastu Pochlap se na Radiu Wave. Jaké je to být mužem ve 21. století? Co nás definuje? A je vůbec potřeba odlišovat nějaké mužské a ženské vlastnosti či schopnosti?
10/20/202256 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru SPECIÁL: Nenechat panovat nenávist

Vražda dvou mladých mužů minulý týden v Bratislavě spustila i v českém veřejném prostoru diskuzi o právech menšin, o manželství pro všechny a nakonec také o tom, kdo je a není homofob. Kde se bere nesmyslná nenávist vůči lidem z LGBTQ+ komunity? Proč je diskuze třeba o manželství pro všechny tak vyhrocená? A kde je hranice mezi konzervativním názorem a homofobií? Diskutují autoři podcastů z projektu Bez filtru Anežka Jakubcová, Alžběta Havlová a Filip Breindl, pozvání přijala také literární publicistka a komentátorka veřejného a církevního dění Hana Svanovská, která se cítí být součástí LGBT komunity. Debatu připravil a moderuje Ondřej Havlíček.
10/17/202233 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 6: Naše svoboda a vaše svoboda. Patří uražené cítění k soudu?

Ústavní soud v úterý nedal za pravdu Dominiku Dukovi a Ronaldu Němcovi, kteří chtěli omluvu od brněnských divadel - hry chorvatského režiséra Olivera Frljiče uvedené v květnu 2018 prý omezily svobodu jejich náboženského vyznání. Patří dotčené náboženské cítění před soud? Kdo má mluvit za křesťany? Jak se ohradit, ale nerozpoutávat kulturní války? Jaká je role umění a je univerzální odpovědí (opět) dialog? Odpovědi hledají autoři podcastu ve vzájemné debatě a v rozhovorech s publicistou Petrem Vizinou a kunsthistoričkou Miriam Kolářovou, která jedno z představení před 4 roky zhlédla.
10/16/202241 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Bez filtru debata s autory KADAS MANA: Kniha změnila i naše životy

Kniha KADAS MANA s podtitulem Pět rozhovorů o Bohu mimo kostely vyjde v nakladatelství cesta 20.října. Ve speciálním díle se sešli téměř všichni autoři knihy (zároveň tvůrci podcastu Příběhy bez filtru). Proč právě název Kadas mana? Co spojuje Jana Špilara, Zdeňka Papouška, Lucii Endlicherovou, Matěje Nového a TIMA s Bohem? Poslouchejte nový díl Příběhů. Ptá se Jaroslav Tomáš.
10/13/20221 hour, 2 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 5: Jak se shodnout?

Na Pražském hradě proběhl dvoudenní summit zástupců Evropské unie a také dalších evropských států. Jak se vlastně v diplomacii a politice dochází ke shodě? A jak shodu hledat v mezilidských vztazích? Ptáme se bývalé diplomatky Magdy Vášáryové a mediátora Robina Brzobohatého. V druhé části pořadu nabízíme naše pohledy na vztahy pražského arcibiskupa s prezidentem a také výhled Anežky Jakubcové do dalšího týdne.
10/9/202244 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Josef Bartošek: Všechna náboženství se vztahují k jedné duchovní podstatě

Co mají všechna náboženství společná? A není ve výsledku jedno, k jakému náboženství se hlásíme? O tom bude mluvit farář Českobratrské církve evangelické Josef Bartošek. Jeho velký zájem nejen o východní náboženství jej dovedla až ke studiu džinismu. O tom ale řeč nebude. Alžběta Havlová si s Pepou třeba povídá o tom, co z východních směrů čerpá pro svou praxi evangelického faráře, co si myslí o reinkernaci, a taky co na jeho nestandartní názory říkají lidé z jeho sboru. „Pouze slabá víra se potřebuje ostře vymezovat vůči svému okolí,“ myslí si Josef Bartošek.
10/6/202247 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 4: Může být válka spravedlivá?

Jsou ještě nějaké etické otazníky u zahraničních dodávek zbraní na obranu napadené Ukrajiny? V jakém postavení jsou vůči válce či naší společnosti ruští muži, kteří opustili svou zemi, aby se vyhnuli mobilizaci? A jak se válečné dění propisuje na tuzemskou dezinformační scénu? Za odpověďmi jsme se tentokrát vydali na brněnskou Univerzitu obrany a za lidmi z projektu Zvol si info.
10/2/202238 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Lucie Ambrozková: Věřím, že se zemřelým manželem máme stále krásný vztah

Paní Lucie Ambrozková je ředitelkou a spoluzakladatelkou Centra pro rodinu a sociální péči v Hodoníně. Mimo to také matka pěti dětí. Nemluvili jsme jenom o práci. V rozhovoru také otevíráme jednu nelehkou kapitolu jejího života. Na začátku letošního roku se totiž paní Lucie musela rozloučit se svým manželem, který podlehl zákeřné nemoci. Jak těžký je odchod milovaného člověka? Poslouchejte nový díl Příběhů bez filtru. Připravil Jaroslav Tomáš.
9/29/202256 minutes, 1 second
Episode Artwork

Týden bez filtru 3: Proč (ne)chodíme volit?

Můžeme se stále vymlouvat na dědictví komunismu? Kde je hranice mezi privátním a veřejným, na čem se musíme domluvit? S jakou prosbou, o které se nemluví, se poslanci obracejí na senátory? Jak zvýšit důvěru v politiky a jak poznáme ty dobré? Na otázky rozkrývající souvislosti voleb a občanské angažovanosti odpovídají sociolog Pavel Pospěch, nejmladší senátorka a jedna z mála žen v horní parlamentní komoře Adéla Šípová i ukrajinské ženy na útěku z válkou sužované vlasti.
9/25/202243 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Psycholog Roman Hytych: Žít dobrý život je cesta po ostří nože

Ve snech viděl už jako dítě věci, které se zažívají spíš na tripu. Nejen to přivedlo psychologa a psychoterapeuta Romana Hytycha k zájmu o Buddhovo učení, který ho dovedl k dvouletému pobytu v klášterech v Barmě a na Srí Lance. Povídali jsme si o strachu ze smrti, o meditaci, ale také třeba o chození po vodě.
9/22/202245 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 2: O důvěře v české soudy, spravedlnosti i presumpci neviny

Důvěřují lidé českým soudů? Co je to spravedlnost a nespravedlnost? A může se obyčejný člověk postavit před soudem mocnému politikovi? Nejen na tyto otázky se snaží hledat odpovědi nový díl podcastu Týden bez filtru. Hosty jsou předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, občanská aktivistka Jana Filipová a občané města Brna.
9/18/202239 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Rudolf Brančovský: Otec pro mě představoval ohrožení, jako dítě jsem se naučil spoléhat na Boha

Výtvarník, hudebník a frontman skupiny Poletíme? se nedávno přestěhoval z rušného Brna na vesnici, založil rodinu a staví si dům. Ne vždy však jeho život plynul v poklidu. Jak v dětství prožíval komplikovaný vztah se svým otcem? Jak vzpomíná na období, kdy se pral s úzkostnou poruchou? A proč je pro něj někdy těžké před ostatními mluvit o Bohu? Rozhovor o těžkostech, které dokážou mnohdy formovat celý život, ale i tom, jak se z nich dá růst, neztratit optimismus a naději. Připravila Marie Moreno.
9/15/202259 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Týden bez filtru 1: Svetr a soudržnost. Jak projít krizí a neztratit mnoho?

Co víme o zdolávání krizí z historie? Má smysl lidi odkazovat na svetr navíc? Jakou dobrou zprávu by před zimou od politiků rádi slyšeli studenti? Týden bez filtru k atmosféře nejistoty před zimou, okolnostem energetické krize, ale i dalším událostem včetně skonu Alžběty II.
9/11/202240 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Bez filtru startuje!

Pokračování podcastu Na dřeň je tu! Každý čtvrtek silné Příběhy Bez filtru, v neděli potom publicisticko-zpravodajský Týden Bez filtru. Už od 11. září!
9/1/20221 minute, 49 seconds