Winamp Logo
Ben Okurum Cover
Ben Okurum Profile

Ben Okurum

Turkish, Literature, 1 seasons, 83 episodes, 3 days 9 hours
About
Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi ve Storytel'deki birçok kitabın sesi Deniz Yüce Başarır Ben Okurum’un her bölümünde okuduğu bir kitabı, kitabın ona hissettirdiklerini anlatıyor, alıntılar paylaşıyor ve dostlarıyla kitaplar hakkında sohbetler ediyor.
Episode Artwork

Oğluma Ahlak Üstüne Öğütler

Ben Okurum ‘un bu bölümüne ünlü psikiyatr Yankı Yazgan konuk oluyor. Deniz Yüce Başarır ve Yazgan, İspanya’nın yaşayan en ünlü felsefecilerinden biri olarak kabul edilen Fernando Savater’in Oğluma Ahlak Üstüne Öğütler adlı kitabını merkeze alarak hayat hakkında konuşuyorlar. Savater’in oğlu Amador’a bir mektup olarak kurguladığı eserden yola çıkan ikili, “nasıl hakkını vererek yaşanır?” sorusunun çevresinde dolaşıyor. Edebiyat eserleri, filozofların sözleri, psikologların deneyleri, şiirler… Bu sohbeti renklendiren ve derinleştiren diğer unsurlar. Ve tabii Başarır her zaman olduğu gibi söz konusu kitaptan can alıcı bölümleri de seslendiriyor dinleyenler için. 
04/12/20231 hour 34 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Frankenstein

Ben Okurum bu kez, Gotik edebiyatın en bilinen eserlerinden birini getiriyor kulaklarınıza. Deniz Yüce Başarır ve Sıcak Kafa adlı romanıyla tanınan yazar Afşin Kum, ilk kez 1818 yılında, üstünde yazarının imzası olmadan yayımlanan Frankenstein’ı yatırıyorlar Ben Okurum masasına. Neden yazarın imzası yokmuş derseniz… Çünkü o zamanlar henüz 21 yaşında bir genç kadın o: Mary Shelley. “Gerçek Frankenstein kimdir?” sorusunun peşinden giden sohbette, popüler kültürün edebiyatın bazı karakterlerini nasıl tek bir boyuta indirdiği meselesi de konuşuluyor. Korkunç görüntüsü ve tekinsizliğiyle korkunun vücut bulmuş hali olarak kabul edilen Yaratık ve onun yaratıcısı, tutkularına gem vuramayan doktor Frankenstein… Kim onlar? Sevdiğiniz podcastin bu bölümünde gerçek Frankenstein’la tanışacak, Başarır’ın romandan seçtiği ve seslendirdiği satırlar sayesinde onun trajedisine de hakim olacak, ruhuna dokunacaksınız. 
20/11/20231 hour 3 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Mezbaha Beş

Amerikan Edebiyatı’nın en büyük hiciv ustalarından biri ve onun İkinci Dünya Savaşı’na çok farklı bir açıdan bakan romanı bu kez ben okurum’un konusu: Kurt Vonnegut ve Mezbaha Beş. Deniz Yüce Başarır, okurunu bir satırdan öbürüne hüzünden neşeye küçük bir dokunuşla sürükleyebilen etkileyici romanı, Vonnegut’un büyük hayranı Türkiye’den bir yazarla, Aylin Balboa ile konuşuyor. Savaşın acımasız yüzünün, Vonnegut’un çalkantılı hayatının, onun alameti farikası olan kara mizahın konuşulduğu bölümde elbette romanın can alıcı bölümleri de Başarır tarafından seslendiriliyor. 
06/11/20231 hour 3 minutes 53 seconds
Episode Artwork

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu

Ben Okurum bu bölümünde İtalyan yazar Italo Calvino’nun 100üncü doğum gününü kutluyor. Deniz Yüce Başarır, Türkiye yayıncılığının deneyimli editörlerinden İshak Reyna’yı da konuk ediyor bu kutlamaya. Başarır ile Reyna’nın odağa yazarın başyapıtı olarak tanınan Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu’yu alarak yaptıkları sohbet, Calvino’nun neşesini, muzipliğini, oyunbazlığını kanıtlayan bölümlerin seslendirilmesiyle daha da renkleniyor. 
23/10/20231 hour 19 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Hadrianus’un Anıları

Ben Okurum’un beşinci sezonunun ilk konuğu Serra Yılmaz. Deniz Yüce Başarır’ın sorularıyla, yarı Fransız yarı Belçikalı, aynı zamanda Amerikan vatandaşı önemli bir kadın yazarı, Marguerite Yourcenar’ın başyapıtı olarak kabul edilen Hadrianus’un Anıları’ndan yola çıkan sohbet nerelere uğramıyor ki! Çok yönlü bir kadın yazarı çok yönlü bir sanatçıyla konuşunca normal tabii. Oyuncu, çevirmen, gurme Serra Yılmaz, 9 yaşında Latince öğrenmeye başlayan, Doğu Öyküleri, Düş Parası, Ateşler, Bir Ölüm Bağışlamak, Zenon gibi eserleriyle dünya edebiyatına büyük katkılarda bulunan, aktivistliğiyle doğanın ve kültürel değerlerin katledilmesine hep karşı çıkan, Virginia Woolf’dan Kavafis’e birçok önemli yazar ve şairin eserlerini Fransızca’ya çeviren Yourcenar eserleriyle ilgili tatlı anılarını da paylaşıyor bölümde. Büyük bir imparatorun hayatını kendi ağzından anlatan romandan çeşitli bölümler de Başarır tarafınd
09/10/20231 hour 23 minutes 14 seconds
Episode Artwork

Sineklerin Tanrısı

Dünya edebiyatının insan doğasının karanlık yanlarını ve totaliter rejimleri en iyi anlatan romanlarından biri var bu kez ben okurum’da: Sineklerin Tanrısı. William Golding’in 2. Dünya Savaşı’nda yaşananlardan etkilenerek 1954 yılında kaleme aldığı roman geçtiğimiz yüzyılın en iyi 100 romanı listelerinin tümünde, listeyi hangi mecra hazırlamış olursa olsun, yer alıyor. Deniz Yüce Başarır, romanı insan doğasının derinliklerine inerek incelemek üzere psikolog Özge Çivci’yi davet ediyor bölüme. Çivci ile Başarır, Golding’in sembollerle örülü romanındaki şifreleri çözmeye çalışırken siz de keyifli bir sohbete tanıklık edeceksiniz. Elbette, her zaman olduğu gibi romandan can alıcı bölümlere de.
10/07/20231 hour 2 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Bonzai

 Ben Okurum’un bu bölümünde Latin Amerika Edebiyatı’na yeni bir soluk getiren Şilili yazar ve şair Alejandro Zambra’nın ilk romanı Bonzai var. Deniz Yüce Başarır, kültür sanat gazeteciliğinin aktif isimlerinden Can Öktemer’le yazarın Ağaçların Özel Hayatı ve Eve Dönmenin Yolları başta olmak üzere hemen hemen tüm eserlerini masaya yatırırken, sohbet Şili’ye ve Şili halkının yaşadığı zulümlere de uzanıyor. Ve elbette şiirsel bir metin olan Bonzai’den en etkili bölümlerden birkaçı da Başarır tarafından seslendiriliyor. 
26/06/202348 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Pal Sokağı Çocukları

Macar edebiyatının dünya çocuklarına geçtiğimiz yüzyılın başında armağan ettiği çok sevilen bir roman konuşuluyor bu kez ben okurum’da. Ferenc Molnar’ın 1906 yılında yazdığı Pal Sokağı Çocukları bugün hâlâ küçük okurları nasıl etkiliyor, ana kahramanlarından Nemecsek ve Boka yıllar önce okuyanların bile zihninde canlılığını hâlâ nasıl koruyor sorularının peşindeki sohbette Deniz Yüce Başarır, Türkiye’de çocuk edebiyatının duayen isimlerinden biri olarak kabul edilen yayıncı, yazar, editör ve çevirmen Fatih Erdoğan’ı ağırlıyor. Ve elbette okuyanlara gözyaşı döktüren bu heyecanlı ve hüzünlü romandan çok etkileyici bölümler de yine Başarır’ın sesinden hayat buluyor. 
12/06/20231 hour 21 minutes 6 seconds
Episode Artwork

İskenderiye Dörtlüsü

Ben Okurum’un yeni bölümünde Çağdaş İngiliz Edebiyatı’nın en beğenilen eserlerinden biri var: İskenderiye Dörtlüsü. Justine, Balthazar, Mountolive ve Clea adlı dört romandan oluşan seri, gerek  şiirsel anlatım tarzı gerekse her kitapta ana hikayenin farklı bakış açılarını sunarak yarattığı büyük giz açısından üzerinde uzun uzun konuşmaya imkan tanıyan çok katmanlı bir eser. Yazarı Lawrence Durrell da ilginç bir kişilik elbette. Deniz Yüce Başarır, kitapseverlerin sosyal medyadan ve Kafa Dergisi’ndeki yazılarından tanıdığı Eylül Görmüş ile derinlemesine bir sohbete dalıyor bu dörtleme ve Durrell ile ilgili. İlk roman Justine’den Başarır’ın seslendirdiği, romanın tüm şiirselliğini yansıtan bölümler de dinleyenleri romana çağırıyor. 
29/05/20231 hour 18 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Muhteşem Gatsby

1920lerin Amerika’sına doğru küçük bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz sevgili ben okurum takipçileri? Deniz Yüce Başarır, bu bölümde konuğu yazar Hikmet Hükümenoğlu ile birlikte Amerikan edebiyatının büyük romanı olarak kabul edilen Muhteşem Gatsby’i masaya yatırıyor. Elbette romanın yaratıcısı F. Scott Fitzgerald’ın çalkantılı hayatı da hem sohbette hem de Başarır’ın paylaştığı bilgilerde yoğun olarak yer alıyor. Ne de olsa yazar Caz Çağı’nın sembollerinden biri olarak kabul ediliyor, hatta yazdığı bir öykü kitabı sayesinde çağa adını veren de o. Kayıp Kuşak, Amerikan Rüyası kavramlarının da bolca tartışıldığı podcastte, romandan çarpıcı bölümler de her zamanki gibi Başarır’ın sesinden dinleyenlere ulaşıyor. 
15/05/20231 hour 25 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Jane Eyre

Ben Okurum ‘un bu bölümünde modern aşk romanlarının ilki olarak kabul edilen, ölümsüz eser Jane Eyre var. Deniz Yüce Başarır, dünya edebiyatının meşhur üçlüsü Bronte kardeşlerin en büyüğü olan Charlotte Bronte’in 1847 yılında yazdığı eseri, Harvard Üniversitesi’nde İngiliz edebiyatı doktorası yapan yazar Sezen Ünlüönen ile konuşuyor. Bu eğlenceli ve bilgilendirici bölüm edebiyatseverler için kaçırılmayacak bir fırsat. Üstelik Başarır, romanın en güzel bölümlerinden romantik satırlar okumayı da ihmal etmiyor. 
01/05/20231 hour 21 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Büyülü Fener

Ben Okurum ‘un bölüm konuğu bu kez oyuncu Ercan Kesal. Deniz Yüce Başarır, aynı zamanda yönetmen, senarist, yazar ve doktor olan Kesal ile başka bir sinema adamının, İsveçli yönetmen, senarist, oyun yazarı ve oyuncu Ingmar Bergman’ın hayat hikayesini anlattığı kitabı Büyülü Fener’i konuşuyor. Kitaptan çok çarpıcı bölümlerinden de paylaşıldığı podcaste, sinemanın büyüsünün hakim olduğunu söylemek yanlış olmaz herhalde. Ve çocukluk yaralarımızın, hayattaki hedef ve heveslerimizin, tiyatronun, sanatın… Kısacası, yine derin bir sohbet bekliyor ben okurum severleri.
17/04/20231 hour 7 minutes 49 seconds
Episode Artwork

İnsanın Anlam Arayışı

Ben Okurum bu bölümü popüler psikoloji kitapları alanında yıllardır tahtını kimselere kaptırmayan bir kitaba, İnsanın Anlam Arayışı’na ayırıyor. Deniz Yüce Başarır, kendisi de toplama kamplarında uzun süre bulunmuş nörolog ve psikolog Viktor E. Frankl’ın yazdığı kitabı felsefi bir bakış açısından değerlendirmek üzere akademisyen Sezgi Durgun ile derin bir sohbete dalıyor. İnsanın Anlam Arayışı, Frankl’ın toplama kamplarında yaşadıkları kadar, Üçüncü Viyana Ekolü olarak anılan, kendi geliştirdiği psikoterapi yöntemi logoterapiyi de anlatan bir kitap olduğu için, zor günlerde neye tutunacağımıza dair bir rehber olarak da görülebilir. Başarır’ın kitaptan paylaştığı can alıcı bölümler ise insana dair çok şey anlatıyor, her zaman olduğu gibi.
03/04/20231 hour 21 minutes 57 seconds
Episode Artwork

Şafakta Verilmiş Sözüm Vardı

Ben Okurum’un bu bölümünde Deniz Yüce Başarır, yazar Buket Uzuner’i ağırlıyor. Uzuner’in büyük hayranlık duyduğu, Balık İzlerinin Sesi adlı romanında kahramanlarından biri haline getirdiği Fransız yazar Romain Gary’nin konuşulduğu podcast, yazarın hayatından esintiler taşıyan Şafakta Verilmiş Sözüm Vardı adlı esere odaklanıyor ama sohbet Gary’nin diğer eserlerine de uzanıyor. Goncourt Edebiyat Ödülü’nü iki kez alabilen tek yazar olarak tanınan Gary’in diğer yazar kimliği Emile Ajar, intiharı, aşkları ve tabii her zaman başrolde olan annesi uğranılan duraklardan birkaçı. Başarır, elbette yine Şafakta Verilmiş Sözüm Vardı’dan en can alıcı bölümleri seslendirmeyi de ihmal etmiyor. 
20/03/20231 hour 30 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Çalınan Dikkat

Ben Okurum’un bu bölümünde konuk olarak ülkemizin en üretken ve saygı şair ve yazarlarından Murathan Mungan var. Deniz Yüce Başarır ile Mungan çağımızın en önemli sorunlarından birini konu olan bir kitabı konuşuyorlar. Gazeteci Johann Hari’nin kaleme aldığı Çalınan Dikkat, Neden Odaklanamıyoruz adlı kitap çevresinde gelişen sohbette, sosyal medyanın bizi esir alışından, alışkanlıklarımızı ve kültürümüzü nasıl değiştirdiğine kadar geniş bir perspektifte odaklanma sorunu, nedenleri ve çözümleri konuşuluyor. Ve elbette Başarır, her bölümde olduğu gibi yine kitaptan can alıcı bölümleri de seslendiriyor.
06/03/20231 hour 25 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde

2018 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Polonyalı yazar Olga Tokarczuk’un doğayla bütünleşmiş romanı Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde var bu kez Ben Okurum’un odağında. Deniz Yüce Başarır bu ekolojik romanı klinik psikolog Tuğçe Isıyel ile konuşuyor. Ekoloji kavramı romanın sadece bir yanını anlatıyor bize, diğer yandan da dört cinayetin izini sürüyoruz romanda ve insanlığın kendi gücüyle sarhoş olmasının sonuçlarını… Başarır’ın seslendirdiği bölümler de Tokarczuk’un şiirsel anlatımına güzel örnekler oluşturuyor.
30/01/202347 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Bülbülü Öldürmek

Dünya edebiyatının en sevilen büyüme hikâyelerinden biri var bu kez Ben Okurum’da: Amerikalı yazar Harper Lee’nin 1960 yılında yayımlanan romanı Bülbülü Öldürmek. Deniz Yüce Başarır, ırkçılık, adaletsizlik, önyargılar ve toplumsal baskılar ekseninde gelişen olayları küçük bir kız çocuğunun, Scout’un ağzından anlatan romanı, dünya çapında çizerimiz M. K. Perker ile konuşuyor. Yıllarca mesleğini Amerika’da sürdüren, hâlâ da yeni kıtanın önemli basın organlarında imzasına sık sık rastlanan Perker, romanı bu ülkenin gerçekleri ışığında tartışıyor Başarır’la. Ve Bülbülü Öldürmek’in avukatı, babası, aklıselim kahramanı Atticus da sanki bir köşeden muhabbete eşlik ediyor. Elbette sohbete Başarır’ın romandan en can alıcı bölümleri okuduğu alıntılar da eşlik ediyor. 
16/01/20231 hour 23 minutes 26 seconds
Episode Artwork

İnsan Olmak

Ben Okurum’un odağında bu kez Türkiye’de psikiyatri dendi mi ilk akla gelen isimlerden biri olan Engin Geçtan ve onun yayımlandığı 1984 yılından bu yana birçok okura ulaşmış olan kitabı İnsan Olmak var. Deniz Yüce Başarır’ın Prof Dr. Timuçin Oral ile gerçekleştirdiği sohbet, konu İnsan Olmak, konuk da psikiyatrist olunca ister istemez iyice derin sulara doğru çekiliyor. İnsanlığımıza sahip çıkmak için bulunmaz bir fırsat. 
02/01/20231 hour 16 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Martı Jonathan Livingston

Ben Okurum’da bu kez ilk kez yayımlandığı 1970 yılından beri özgürlüğe uçmak isteyen birçok okura ilham kaynağı olmuş, tüm zamanların en çok satan kitaplarından biri olarak yayıncılık tarihine geçmiş bir fenomen var: Martı Jonathan Livingston. Deniz Yüce Başarır, kitabı ve yazarı pilot Richard Bach’ı eğitmen, danışman ve yazar Yasemin Sungur ile konuşuyor. Bu bölümde, farklı olma cesaretini, bunun bedellerini, kendimize koyduğumuz sınırları düşünecek ve bölümün konuğu Sungur sayesinde kitaplara başka bir açıdan da bakmaya başlayacaksınız. 
19/12/20221 hour 6 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Memleketimden İnsan Manzaraları

Ben Okurum, bu kez Türkçe’nin büyük şairi Nâzım Hikmet’i ve onun başyapıtı Memleketimden İnsan Manzaraları’nı odağına alıyor. Deniz Yüce Başarır, Kayıp Destan’ın İzinde, Nâzım Hikmet, İdeoloji ve Yeniden Yazmak kitabının yazarı, akademisyen Erkan Irmak’a yönelttiği sorularla şairin iki önemli eseri (Memleketimden İnsan Manzaları ve Kuvayı Milliye) arasındaki ilişkinin izini sürerken, onun edebiyatına ve hayatına dair de birçok bilgiyi sunuyor dinleyicilere. Başarır’ın sesinden Nazım Hikmet şiirleri de onlara eşlik ediyor. 
05/12/20221 hour 17 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Lolita

Deniz Yüce Başarır, Ben Okurum’un yeni bölümünde yazar Şebnem İşigüzel’i konuk ediyor. Dünya edebiyatının en önemli ve en tartışmalı romanlarından biri olan Lolita hakkındaki sohbette elbette eseri yaratan Rus asıllı Amerikalı yazar Vladimir Nabokov’un hayatı, edebiyat anlayışı ve diğer eserleri de yer buluyor. Romanın sınırlarını aşan, bir popüler kültür ikonu haline gelen Lolita karakteri kadar hatta belki de daha çok, sapkın tutkusuyla hatırlanan anlatıcımız Humbert Humbert’ın da irdelendiği bu sohbeti ve Başarır’ın sesinden Nabokov’un edebi lezzeti çok yüksek cümlelerini kaçırmayın deriz. 
21/11/20221 hour 22 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Mahcubiyet ve Haysiyet

Deniz Yüce Başarır, Ben Okurum’un yeni bölümünde edebiyat eleştirmeni Ömer Türkeş’i konuk ediyor. Çağdaş Norveç edebiyatının en önemli isimlerinden Dag Solstad’ı konu edinen sohbetin odağında yazarın Türkçede ilk yayımlanan kitabı Mahcubiyet ve Haysiyet var ama elbette laf lafı açıyor ve yazarın diğer kitapları da kendilerini anımsatıyor. Bu bölüm, Solstad’ın yeni çağın getirdikleriyle uyum sağlayamayan, hayal kırıklığı içindeki kahramanlarını sevenler ya da dünyanın gidişatından çok da memnun olmayanlar için biçilmiş kaftan. Elbette Mahcubiyet ve Haysiyet’ten güzel alıntıların eşliğinde…
07/11/20221 hour 21 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Adınla Çağır Beni

Deniz Yüce Başarır, Ben Okurum’un yeni bölümünde yazar Karin Karakaşlı’yı konuk ediyor. İki arkadaş 2017 yılında beyazperdeye de aktarılan Mısır asıllı Amerikalı yazar Andre Aciman’ın çok ses getiren romanı Adınla Çağır Beni’yi konuşuyorlar. Karakaşlı’nın romanın unutulmaz kahramanı Elio’yu kendi anılarından bir parça gibi anlattığı sohbet, aşktan, tutkudan, hayal ve saplantılarımızdan yola çıkıp, hafızanın derinliklerine kadar uzanıyor. Elbette romandan en güzel bölümlerden bazılarının eşliğinde. 
24/10/20221 hour 14 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Küçük Kara Balık

Ben Okurum’un bu bölümünde dünya çocuk edebiyatının en sevilen masallarından biri var. Deniz Yüce Başarır, İranlı yazar Samed Behrengi’nin dünyanın en devrimci balığı olarak da tanınan Küçük Kara Balık’ını yazar arkadaşı Mine Söğüt ile konuşuyor. Özgürlük, adalet, eşitlik, ezen ve ezilenler gibi kavramlar etrafında dönen sohbet, İran’daki protestolara da uğruyor. Ta 1968 yılında yayımlanmış olan bir eserin insanlığın değişmeyen yaralarına nasıl dokunduğunu duymak için dinlemek ve üzerinde bolca düşünmek gerek. 
10/10/20221 hour 4 minutes 53 seconds
Episode Artwork

Küçük Prens

Deniz Yüce Başarır, bu kezkonuğu yazar Mahir Ünsal Eriş ile birlikte dünya edebiyatının en çok okunan kitaplarından birine yatırıyor masaya: Fransız yazar Antoine de Saint Exupery’nin 1943 yılında yayımlanan felsefi eseri Küçük Prens. Aynı zamanda pilot olan yazarın macera dolu hayatının eserlerindeki izini de süren bölüm, çocukluğun o masum çağına davet ediyor Ben Okurum dinleyicilerini. Başarır’ın Küçük Prens’ten okuduğu bölümler ise belki de herkesin kendisiyle yüzleşmesi için bir fırsat.
04/07/20221 hour 15 minutes 57 seconds
Episode Artwork

Havada Bulut

Deniz Yüce Başarır, bu kezkonuğu yazar Ayfer Tunç ile ülkemizde modern öykücülüğün kurucularından biri olarak kabul edilen Sait Faik Abasıyanık’ın dünyasına giriyor. Yazarın Havada Bulut adlı öykü kitabından hareketle tüm eserleri arasında dolaşan ikilinin sohbeti sizi 40lı 50li yılların İstanbul’una götürecek. Sait Faik ile beraber Beyoğlu sokaklarında dolaşacak, Burgazada’nın kahvehanelerde oturacak, balıkçılarla muhabbet edeceksiniz. Belki bir meyhanede iki tek de atarsınız, kim bilir! Sait Faik öykülerinin sıcaklığını, samimiyetini hissetmek, büyüsünde kaybolmak isteyenler için kaçırılmaz bir fırsat. Elbette öykülerden kısa bölümler de var programın içinde. 
20/06/20221 hour 33 minutes 1 second
Episode Artwork

Buddenbrooklar

Deniz Yüce Başarır, bu kezkonuğu gazeteci yazar Ahmet Tulgar ile Alman ve dünya edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Thomas Mann üzerine sohbet ediyor. Yazarın henüz 26 yaşındayken yayımladığı ilk romanı Buddenbrooklar, Bir Ailenin Çöküşü de bölümün esas kızı. Tulgar, hayran olduğu yazarı ve ailesini detaylı bir şekilde, büyük bir coşkuyla anlatırken, Başarır da sorularıyla sohbeti derinleştiriyor. 1835-1877 yılları arasında geçen, tüccar bir ailenin dört neslini anlatan Buddenbrooklar, Almanya’nın toplumsal hayatına dair de müthiş ipuçları içeriyor. Ben Okurum’un yeni bölümü Başarır’ın kitaptan seslendirdiği bölümlerle birlikte, edebiyat klasiklerini sevenler için yine bir hazine niteliğinde. 
06/06/20221 hour 34 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Çoluk Çocuk

Ben Okurum’un yeni bölümü bu kez rock’n roll dünyasına götürüyor dinleyenleri. Beat kuşağının en önemli isimlerinden, Punk’ın vaftiz anası olarak anılan şair, şarkıcı, söz yazarı, ressam ve aktivist Patti Smith’in önce sevgilisi ömür boyu da dostu olan fotoğraf sanatçısı Robert Mapplethorpe ile anılarını anlattığı Çoluk Çocuk adlı kitabı odağına alan bölümde Deniz Yüce Başarır’ın konuğu radyocu, yazar Ayça Şen. 1967 yılında New York’ta tanışan ve birlikte üreten iki genç sanatçının aşkını merkeze alan kitapta elbette 68 ruhu da esiyor, 70lerin renkli, isyankâr havası da. Ve Bob Dylan, Janis Joplin, Alan Ginsberg, Jimi Morrison, Andy Warhol gibi isimler dolaşıyor hem satır aralarında hem de bölüm boyunca. Ve tabii Başarır, yine, her zaman olduğu gibi bu anıların en can alıcı bölümlerinden bazılarını seslendiriyor. 
23/05/202253 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Büyük Umutlar

Edebiyatla sinemayı buluşturan bir Ben Okurum bölümü var bu kez karşınızda. Deniz Yüce Başarır, konuğu senarist, yazar Başar Başaran ile 19. Yüzyılın edebiyat yıldızı Charles Dickens’in edebiyat tarihçileri tarafından roman tekniği açısından en başarılı romanı olarak kabul edilen Büyük Umutlar’ı konuşuyor. Hem de sadece edebi açıdan değil, romanın sinema ve dizi uyarlamalarına da uzanarak. Pip’in çocukluktan yetişkinliğe aynı zamanda da yoksulluktan beyefendiliğe evriliş hikayesine bir de bu gözle bakmanın edebiyat ve sinemaseverleri mutlu edeceği kesin. Tabii ki bu yolculukta Başarır’ın romandan okuduğu bölümler de eşlik edecek dinleyenlere.
09/05/20221 hour 18 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Sofranız Şen Olsun

Ben Okurum bu kez mutfağa giriyor. Takuhi Tovmasyan’ın Sofranız Şen Olsun adlı kitabından yola çıkan sohbette, Ermeni mutfağının güzel ve bugün artık tarih olmuş tarifleri, şen sofraları arzı endam ediyor. Tabii Tovmasyan’ın ailesinden anılarla birlikte. Deniz Yüce Başarır’ın yazar Jaklin Çelik’i konuk ettiği bölümde yemeğin birleştirici gücünü hissedecek, neşelenecek, zaman zaman da hüzünleneceksiniz. Kaybettiklerimizi hatırlayıp özlem de duyabilirsiniz. 
25/04/20221 hour 1 minute 57 seconds
Episode Artwork

Anna Karenina

Ben Okurum’un bu bölümünde konu, Rus ve Dünya Edebiyatı’nın en önemli romanlarından biri olan Anna Karenina. Eserleri kadar, inişli çıkışlı hayatı, var oluş sancılarıyla da tanınan edebiyat dehası Lev Tolstoy’un bu ölümsüz aşk hikâyesini Deniz Yüce Başarır, yazar Murat Gülsoy ile konuşuyor. Meşhur “Mutlu aileler birbirlerine benzerler, her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır” cümlesiyle başlayan roman, okuruna çok karakterli, çok kapsamlı, uzun soluklu, geniş ve derinlikli bir edebiyat şöleni sunar tüm edebiyatseverlerin de bildiği gibi. Başarır ve Gülsoy’un sohbeti de romanın izinden genişliyor, derinleşiyor. Ve tabii ki, her zaman olduğu gibi sohbete kitaptan çok güzel bölümler de eşlik ediyor. 
11/04/20221 hour 26 minutes 46 seconds
Episode Artwork

Klara ve Güneş

Ben Okurum’un bu bölümünde Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Japon asıllı İngiliz yazar Kazuo Ishiguro ve onun 2021 yılında yayımlanan son romanı Klara ve Güneş var. Deniz Yüce Başarır, konuğu sinema ve tiyatro oyuncusu Deniz Türkali ile sadece Ishiguro ve roman hakkında sohbet etmekle kalmıyor, başlıkta da adı geçen romanın robot karakteri Klara’dan yola çıkarak günümüzdeki teknolojik gelişmelerin dünyamızı ne yönde değiştirebileceğine dair, yapay zeka, gen mühendisliği, çevre kirliliği, ırkçılık gibi konuların da yer aldığı derin bir söyleşiye imza atıyor. Klara ve Güneş’den Başarır’ın seçtiği ve seslendirdiği bölümler de bu sohbete ayrı bir renk katıyor. 
28/03/20221 hour 8 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Soğukkanlılıkla

Ben Okurum’un bu bölümde Deniz Yüce Başarır kurgu dışı bir romanı ele alıyor. Ünlü Amerikalı yazar Truman Capote’nin yeni bir edebi tür olarak ortaya attığı Soğukkanlılıkla dünya edebiyatında true crime (gerçek suç hikâyeleri) alanında öncü olarak kabul ediliyor. Başarır, bu ilginç ve etkileyici eseri Meçhule Giden Gemi adında true crime podcasti hazırlayan genç yayıncı arkadaşları Deniz Altunay ve Olcay Mağden ile konuşuyor. Romanın konusu, her ne kadar bir aileden dört kişiyi birden vahşice öldüren iki katilin idama kadar varan hikâyesi ise de, yazar Capote’nin renkli kişiliği ve hayatı Ben Okurum’un bu bölümünde eğlence ve neşe de vaat ediyor. 
14/03/20221 hour 8 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Kürk Mantolu Madonna

Ben Okurum’un bu bölümünde Türk edebiyatının en çok okunan romanlarından biri var: Kürk Mantolu Madonna. Sessiz, sakin ve sanatsever Türk genci Raif Efendi ile güçlü, sıra dışı kadın karakter Maria Puder arasındaki aşkı anlatan ve genç kuşakların da sevgisini kazanan tam 82 yaşındaki bu romanla insan ruhunun derinliklerine dalmaya hazır olan tüm dinleyiciler Ben Okurum’un bu bölümünü çok sevecekler. Deniz Yüce Başarır ve konuğu şair, yazar Haydar Ergülen yazarlığı kadar siyasi kişiliği, iniş çıkışlı hayatı ve trajik ölümüyle de çok ilgi çeken Sabahattin Ali’yi sadece bu roman ekseninde değil tüm eserlerine bakarak derinlemesine irdeliyorlar. Ve her zaman olduğu gibi romanın en güzel bölümlerinden bazıları yine Başarır’ın sesinden podcast severlere romanı yaşatıyor. 
28/02/20221 hour 31 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Şato

Ben Okurum’un bu bölümünde dünya edebiyatının en gizemli, en merak edilen kişiliklerinden biri var: Franz Kafka. Deniz Yüce Başarır, 20. Yüzyılın başlarında Avrupa’ya hakim olan modernleşme sancılarını anlattığı eserleriyle okurlarını karanlık, tekinsiz ortamlara çağıran Kafka’nın, sözlüklere armağan ettiği kafkaesk kavramını en çok hak eden romanlarından biri olan Şato’yu masaya yatırıyor bu kez. Sohbet konuğu ise tam bir Kafka hayranı olan şair, yazar, tıp doktoru Altay Öktem. Kafka’nın hayatından izlerin eserlerinin kafa karıştırıcı kurgusuna karıştığı programda, kendinizi ve toplumu sorgulamak için bol bol fırsat bulacak, Şato’dan Başarır’ın seslendirdiği bölümlerde Kafka’nın ürpertici sesini duyacaksınız. 
14/02/20221 hour 15 minutes 49 seconds
Episode Artwork

Bir Alman’ın Hikâyesi

Deniz Yüce Başarır, Ben Okurum’un bu bölümünde 2021 yılında okuyup, en sevdiği kitaplardan birini konu olarak seçiyor. Bir anı kitabı bu: Bir Alman’ın Hikâyesi, Hatırladıklarım (1914-1933). Yazarı, Naziler iktidara geldiğinde ülkesinden kaçmak zorunda kalan, İngiltere’de gazetecilik yapmaya ve ülkesinde yaşananlarla ilgili yazmaya başladığında ailesini korumak için adını bile değiştiren Sebastian Haffner. Başarır, dünya tarihinin en yıkıcı dönemlerinden birine tanıklık eden kitabı gazeteci ve yayıncı Cem Erciyes ile konuşuyor. İkilinin sohbeti sadece Bir Alman’ın Hikayesi ile sınırlı kalmıyor elbette, kitaplar kitapları çağırıyor, faşizmin dünyada kol geziyor ama tatlı anılar da kendini gösteriyor. Ve elbette Ben Okurum’un olmazsa olmazı, kitaptan alıntılar da yine Başarır’ın sesinde hayat buluyor. 
29/01/20221 hour 8 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım

Ben Okurum’un bu bölümünde aslında bir değil dört roman birden var. Deniz Yüce Başarır, müstear isimle yazdığı bilinen İtalyan yazar Elena Ferrante’nin tüm dünyada çok ilgi gören dörtlemesi Napoli Romanları’nın birinci kitabı Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım’dan yola çıkan programda, Ferrante’nin çevirmeni Eren Yücesan Cendey’i ağırlıyor. Romanların merkezinde yer alan Lenu ve Lila adlı kadın karakterler kadar, Napoli’nin tekinsiz sokaklarının şiddeti, annelik ve kadınlık kavramlarının hassas dengesi, arkadaşlık, toplumsal çürüme gibi konuları da kapsayan sohbet, Başarır’ın her zamanki gibi romandan okuduğu alıntılarla renkleniyor.
17/01/20221 hour 5 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

Ben Okurum’un bu bölümünde Çek asıllı Fransız yazar Milan Kundera’nın ünlü yönetmen Philip Kaufman tarafından sinemaya da uyarlanan başyapıtı Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği var. Merkezdeki karakterleri Tomas ile Tereza aracılığıyla aşkı, hayatı, varolmanın anlamını sorgulatan bu modern klasiği Deniz Yüce Başarır’ın yorumlarıyla dinlemek, editör arkadaşı Handan Akdemir ile yaptığı neşeli sohbete katılmak içinizde bir hafiflik duygusu oluşturacak. Edebiyat lezzeti de cabası!
29/12/202158 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Körlük

1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Portekizli yazar Jose Saramago’nun sinemaya da uyarlanan romanı Körlük var bu kez Ben Okurum’da. Deniz Yüce Başarır, dünya edebiyatının metaforlarla yüklü bu önemli eserini yazar ve çevirmen Fuat Sevimay ile konuşuyor. Bilinmeyen bir ülkede başlayan bir körlük salgını sırasında bir göz doktoru ve onun, çevresindeki herkesin aksine, kör olmayan eşinin merkezinde durduğu romanda, insanoğlunun zaafları, şiddete eğilimi, acımasız yanları irdeleniyor. Başarır ile Sevimay’ın sohbeti de salgınlardan edebiyata, insanların birbirine körlüğünden romanın karakterlerine kadar geniş bir çerçevede ilerliyor ve romandan bölümlerle zenginleşiyor. 
14/12/20211 hour 13 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Şeker Portakalı

Ben Okurum’un bu bölümünde, Türkiye’de yıllardır en çok okunan kitaplar arasında yer alan Şeker Portakalı var. Deniz Yüce Başarır, Brezilyalı yazar Jose Mauro de Vasconcelos’un 1968 yılında kaleme aldığı eseri Can Çocuk Yayınları editörü Mehmet Erkurt ile konuşuyor. Ana kahramanı 5 yaşındaki Zeze’nin birçok okurun yüreğine dokunan bazen hüzünlü bazen de hınzır maceralarından alıntılarla renklenen sohbet, Şeker Portakalı ile de sınırlı kalmıyor; hayatımızda sevgi ve şefkatin gerekliliğinden, çocuk edebiyatına kadar uzanıyor. 
30/11/20211 hour 8 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Hamlet

Deniz Yüce Başarır, Ben Okurum’un bu bölümünde tiyatro dünyasının önemli isimlerinden gazeteci, yazar, çevirmen ve dramaturg Zeynep Avcı’yı konuk ediyor. Dünya edebiyatının en tanınmış kalemi William Shakespeare hakkında birçok yeni bilgiyi edinebileceğiniz sohbetin odağında ise yazarın ünlü eseri Hamlet var. Tüm dünya dillerine çevrilmiş, dünyanın nerdeyse tüm sahnelerinde sergilenmiş oyunun karakterlerine, yazıldığı döneme dair merak ettikleriniz varsa, yüzyılları aşıp gelen Shakespeare replikleri ve mısraları ilginizi çekiyorsa kaçırılmaması gereken bir Ben Okurum bölümü bu. Tiyatronun ve edebiyatın büyülü dünyasında gezinmeye seven dinleyiciler için harika bir tur. 
13/11/202156 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Kucaklaşmanın Kitabı

Deniz Yüce Başarır, Ben Okurum’un bu bölümünde Nasıl Olunur adlı podcastiyle tanınan gazeteci yazar Nilay Örnek ile Latin Amerika’nın güçlü sesi, başka bir gazeteci yazar Eduardo Galeano hakkında neşeli ve dolu dolu bir sohbete imza atıyor. İkilinin odağında Galeano’nun Kucaklaşmanın Kitabı adlı eseri var. Ama söz konusu Latin Amerika olduğunda, elbette diktatörler, sömürge düzeni, açlık, haksızlıklar, direniş de giriyor devreye. Ama güzellikler de var işin içinde. Şiirsel dili, insanın ufkunu genişleten yaklaşımıyla Eduardo Galeano’yu tanımak ve edebiyatın büyülü dünyasına adım atmak için kaçırılmayacak bir fırsat. Kitaptan Başarır’ın okuduğu alıntılar da cabası.
27/10/202156 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Çavdar Tarlasında Çocuklar

Yayımlandığı 1951 yılından bu yana okurların gönlünde kurulduğu tahttan asla aşağı inmeyen, 16 yaşındaki ağzı bozuk, isyankar ve maceraperest kahramanı Holden Caulfield sayesinde genç okurları da cezbeden bir kült roman var Ben Okurum’un bu bölümünde: Çavdar Tarlasında Çocuklar. Ya da Türkiye’de ilk yayımlandığı ismiyle Gönül-Çelen. Deniz Yüce Başarır, romanı ve mahremiyetine çok önem veren gizemli yazarı J. D. Salinger’ı Türk tiyatro ve sinemasının önemli ismi Ahmet Mümtaz Taylan ile konuşuyor. Usta oyuncunun esere duyduğu sevgiyi yansıtan muhabbet sizi de içine alacak. Ayrıca bölümün güzel bir sürprizi daha var: romandan bazı bölümleri Taylan’ın sesinden dinleyebileceksiniz. 
30/06/20211 hour 8 minutes 53 seconds
Episode Artwork

Miras

Norveçli yazar Vigdis Hjorth’un 50 yaşlarındaki kadın kahramanının çocukluk travmasından yola çıkan romanı Miras var bu kez Ben Okurum’un odağında. Deniz Yüce Başarır, yazarın gerçek hikayesini yansıttığı için ülkesinde büyük tartışmalara neden olan ve çok satan romanı, klinik psikolog Deniz Bolşoy ile konuşuyor. Bolşoy kitapta bahsi geçen karakterlere mesleğinin çerçevesinden bakarken, Başarır’ın da romanın edebi yönlerine vurgu yaptığı sohbet hassas konular etrafında dönüyor ister istemez. Romanın kahramanı Bergjlot’un travması babasından kaynaklanıyor, ama yarasını sağaltmayı başaramayışı annesinden ve onun hikayesine karşı duyarsız kalmayı tercih eden kız kardeşlerinden. Bir miras hikayesi gibi başlayan kitapta, geçmişin karanlık izlerine doğru yol alıyor okurlar. Sarsıcı bir roman Miras. 2016 yılında ülkesi Norveç’te yayımlanan, 2019’da da İngilizceye çevrilerek dünyanın birçok köşesine ulaşan
14/06/202146 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Dorian Gray’in Portresi

Dünya Edebiyatı’nın en provokatif yazarlarından birinin hayatına tanıklık ediyoruz Ben Okurum’un bu bölümünde. Konumuz, İrlandalı oyun, öykü ve roman yazarı, şair Oscar Wilde. Deniz Yüce Başarır, bölüm konuğu yazar Hamdi Koç ile sohbetlerinde Wilde’ın biricik romanı Dorian Gray’in Portresi’ni programın odağına alırken, aynı zamanda yazarın cesur ve pervasız hayatından olayları da paylaşıyor. Ne de olsa, hayatının üç yılını homoseksüellik ve ahlaksızlık suçlamasıyla hapiste geçirmiş bir sanatçıdan söz ediyoruz. Ressam Basil Hallward’ın genç ve güzel bir delikanlı olan Dorian Gray’e tutkusu ve bu tutkuyu onun resmini yaparak sanatına aktarma çabalarından yola çıkan roman, Basil’in arkadaşı Lord Henry’in devreye girmesiyle bambaşka bir yöne doğru gelişir. Lord Henry, Dorian’ı hayattaki en önemli şeyin gençlik ve güzellik konusunda ikna edecek, onu hayatın zevklerini kendine hiçbir sınır koymadan yaşama
31/05/202155 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Orlando

Sadece İngiltere’nin değil dünya edebiyatının da en etkin yazarlarından biri olan Virginia Woolf’un, yayımlandığı dönemden başlayarak hep tartışma konusu olmuş romanı Orlando’nun konu edildiği yeni bölümüyle karşınızda Ben Okurum. Deniz Yüce Başarır, Woolf’un yazarlık serüvenini aktarırken, kadınlık ve erkeklik rollerimize dair de önemli konulardan söz ediyor. Konuğu gazeteci, yazar Ece Temelkuran’ın da elbette hem Orlando’nun edebi lezzeti hem de cinsel kimliklerimiz hakkında söyleyeceği önemli şeyler var. Ne de olsa kadın Virginia Woolf kadın hareketinin sembol isimlerinden biri. Romandan alıntılarla renklenen bu sohbeti dinlerken, sadece bir romanın içine girmeyecek, aynı zamanda yazarının hayatının izlerini de sürecek ve insan doğası hakkında bol bol düşüneceksiniz. 
17/05/202151 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Ben Okurum’un bu bölümünde Türkçe’nin en büyük yazarlarından biri var: Ahmet Hamdi Tanpınar.Deniz Yüce Başarır’ın, bir Tanpınar tutkunu olan, verdiği dersler, yazdığı kitaplar ve kurduğu Ahmet Hamdi Tanpınar Merkezi ile bu tutkusunu dolu dolu yaşayan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi rektörü Handan İnci ile gerçekleştirdiği coşkulu söyleşi, yazarın en eğlenceli eseri Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nden yola çıkıyor ama elbette diğer eserlerini de ihmal etmiyor. Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün başta ana kahramanı Hayri İrdal olmak üzere, tüm renkli karakterlerinin eşliğinde romandan cümlelerle renklenen bölümü dinlerken, zaman kavramı hakkında düşündüğünüz kadar, yalan dolan hayatlar hakkında da düşünmek için bayağı fırsatınız olacak. Tanpınar’ın geniş ve derin evrenine davetlisiniz.
03/05/20211 hour 14 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Gülün Adı

Ben Okurum bu bölümde, İtalya’nın 20. yüzyılda yetiştirdiği en önemli entelektüel olarak kabul edilen yazar, felsefeci, akademisyen Umberto Eco’nun baş yapıtı Gülün Adı’nı odağına alıyor. Eco, 1980 yılında yayımlanan bu romanda, o güne kadar biriktirdiği Orta Çağ, Hristiyanlık, estetik, göstergebilim alanındaki bilgilerini alıp, bir polisiye roman örgüsünün içine oturtuyor. Deniz Yüce Başarır, başrollerinde Sean Connery ve Christian Slater’in oynadığı 1986 yılındaki film uyarlamasıyla da hakkında çokça konuşulan, dünyanın en çok satan romanlarından biri olan Gülün Adı’nı, Türkiye’nin polisiye edebiyattaki bir numaralı ismi Ahmet Ümit ile konuşuyor. Söz konusu, Eco gibi çok yönlü bir kültür adamı ve onun ufuk açıcı romanı olunca, sohbet elbette dallanıp budaklanıyor ve mizahtan, iktidara, korkulardan, kitaplara kadar uzanıyor. Başarır</strong
20/04/202159 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Masalların Büyüsü

Ben Okurum’un edebi türler arasındaki yolculuğu sürüyor. Deniz Yüce Başarır bu bölümde de masal anlatıcısı ve yazar konuğu Judith Malika Liberman ile birlikte masalların hayatımızdaki yeri hakkında renkli, neşeli ve yararlı bir sohbeti taşıyor kulaklarınıza. Avusturya doğumlu Amerikalı psikolog Bruno Bettelheim’ın Masalların Büyüsü adlı kitabını odağına alan sohbet, çocuklarımıza masal okumanın geliştirici etkilerinden yola çıkıp, masalları psikanaliz gözlüğüyle irdelemeye dek uzanıyor. Kitabın alt başlığının Masalların İşlenişi, Önemi ve Psikanalitik Anlamları olduğunu da belirtirsek, hem ne kadar ilginç bir kitapla hem de ne kadar ilginç bir sohbetle karşı karşıya olduğumuzu daha iyi anlatmış oluruz herhalde. Başarır’ın her zamanki gibi kitaptan çeşitli alıntıları da okuduğu bölümde, hayatımıza biraz masal katmaya çalışıyor, masalların bize aşıladığı umuta tutunuy
06/04/20211 hour 1 minute 41 seconds
Episode Artwork

Hayvan Çiftliği

Ülkemizde hemen hemen her yayınevinin George Orwell kitapları yayımlamaya başladığı 2021 yılında Ben Okurum da bu bölümünü İngiliz yazarın ünlü eseri Hayvan Çiftliği’ne ayırıyor. Yergi edebiyatının en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen romanın tarihi göndermelerini, Orwell’in macera dolu hayatını ve elbette bu hayatın sonucunda ortaya çıkan diğer eserlerini de irdeleyen bir bölüm bu. Deniz Yüce Başarır, Bir Peri Masalı alt başlığını da taşıyan romandan günümüze ve aslında her devire gönderme yapan çok ilginç bölümleri seslendirirken, hem bu kitabın hem de Orwell’in meşhur distopyası 1984’ün çevirmeni Celal Üster ile gerçekleştirdiği sohbet de dinleyenlerin ufkunu genişletiyor. İnsanları alt edip, yönetime geçen hayvanların akıbetini merak ediyor, Orwell’in cesur hayatının izlerini sürmek istiyorsanız buyrun Ben Okurum’a…
23/03/202147 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Günler Aylar Yıllar

Ben Okurum’un bu bölümünde Çinli yazar Yan Lianke’nin ülkesinde en tanınan eserlerinden biri olan Günler Aylar Yıllar var. Büyük bir kuraklık yüzünden tüm köy halkının terk ettiği topraklarda kör köpeğiyle birlikte tek başına kalan yaşlı bir adamın var oluş mücadelesini anlatan roman, masalsı ve şiirsel bir lezzet veriyor dinleyenlere. Ülkesi Çin’de 1997 yılında yayımlanan novella, Türkiye’de 2020 yılında okurlarla buluştu ve yılın en önemli edebiyat eserlerinden biri olarak dikkatleri üzerine çekti. Deniz Yüce Başarır bu eseri, gazeteci, televizyoncu, radyocu ve yazar Bedia Ceylan Güzelce ile konuşuyor. Ve elbette bu metafor yağmurundan bazı güzel parçaları da dinleyenlerle paylaşıyor. 
08/03/202140 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Barbarları Beklerken

İsimsiz bir imparatorluğun sınır kasabasını yöneten ve artık emekliliği için gün sayan bir hakimin hayatı, Sivil Savunma güçlerinin kasabaya gelmesiyle değişir. İmparatorluk çölde yaşayan göçebelerin, yani Barbarlar’ın ayaklanacağını düşünmektedir. Gelen albay tehlikenin boyutlarını öğrenmek için tutuklamalara, işkencelere başlayınca kasabada ve hakimde huzursuzluk artar. 2003 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi J. M. Coetzee’nin filme de çekilen önemli eseri Barbarları Beklerken böyle başlıyor işte. Güney Afrika doğumlu yazarın ömrü boyunca insan hakları savunucusu olduğu düşünülürse, Deniz Yüce Başarır’ın romandan okuduğu bölümler ve konuk yazar Yavuz Ekinci ile sohbetinden dinleyenlerin aklında yaşadığımız dünya ile ilgili nasıl sorular kalacağını şimdiden tahmin edebilirsiniz belki de. Günahkar dünyamıza dair bir roman ve bir söyleşi bekliyor sizi bu kez Ben Okurum’da.
23/02/202148 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Şiirler/Behçet Necatigil

Ben Okurum’un bu bölümünde şiir var. Hem de Türkçe’nin en büyük şairlerinden birinin Behçet Necatigil’in şiirleri var. Hayatı boyunca hiçbir edebi akıma katılmamış, edebiyat öğretmenliği yaptığı okulu, ailesi, odası ve sınırlı sayıda dostuyla geçirdiği ömrünü şiire vakfetmiş, denemeleri, çevirileri ve radyo oyunlarıyla da her zaman edebiyata hizmet etmiş olan bu büyük ustayı anmanın tam da zamanı. Deniz Yüce Başarır, şiire çok ihtiyacımız olduğunu düşünerek Necatigil’i bir başka büyük şairle, Hilmi Yavuz’la konuşuyor. Sohbet derin ve tatlı. Bol bol da şiir var aralarda. O zaman buyrun Ben Okurum’un Behçet Necatigil’den Şiirler’e.
11/02/202158 minutes 12 seconds
Episode Artwork

Fahrenheit 451

Bilimkurgu edebiyatının en sevilen örneklerinden biri olan Fahrenheit 451, aynı zamanda yazarı Ray Bradbury’nin de en önemli eseri. İtfaiyecilerin yangınları söndürmekle değil, kitapları yakmakla görevli oldukları bir dönemde geçen romanı aslında kitaplara yazılmış bir aşk hikayesi olarak da tanımlamak mümkün. Deniz Yüce Başarır, Ben Okurum’un yeni bölümünde bu distopyayı ve yazarını öykü ve romanlarında fantastik ögelere bolca yer veren bir başka yazarla, Doğu Yücel’le konuşuyor. Başarır’ın bilimkurgu romanı olmanın yanı sıra, şiirsel bir dile de sahip olan Fahrenheit 451’den seslendirdiği bölümler de tam kitapseverlerin kulağına layık. Sansürün kol gezdiği, kültür endüstrisinin insanların beynini uyuşturduğu, kimsenin birbiriyle sıcak bir ilişki kuramadığı, kitap okumak isteyen üç beş kişinin de cezalandırıldığı bu romanla ilgili Ben Okurum bölümünü dinlemek ve Fahrenheit 451’i okumak için belki d
28/01/202152 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Kafesteki Kuş Neden Şakır Bilirim

Ben Okurum bu kez, şair, yazar, şarkıcı, dansçı, aktivist, gazeteci, oyuncu Maya Angelou’nun 7 kitaplık otobiyografi serisinin ilk kitabı olan Kafesteki Kuş Neden Şakır Bilirim’le geliyor kulaklarınıza. Angelou’nun 3 yaşından 17 yaşına kadar olan hayatını anlattığı kitap, ırkçılık, aşağılanma, yok sayılma, taciz, tecavüz da dahil olmak üzere şiddetin her türünü barındırıyor aslında. Ama tüm bu yaşananlardan güçlü bir kişilik olarak sıyrılmayı başarmış anlatıcı ve baş kahramanı ve sıcak anlatımı sayesinde aynı zamanda okuruna umut ve direnç de aşılıyor. Kadına ve çocuklara yönelik şiddetin hayatımıza egemen olduğu bir dönemde, kesinlikle dinlenmesi gereken bir ben okurum bölümü bu. Çünkü Deniz Yüce Başarır’ın konuğu psikolog Nilüfer Devecigil. Bir edebiyat eserinden yola çıkıp, güncel sorunlara değinerek psikolojiyi öne alan sohbete, elbette her zaman olduğu gibi kitaptan güzel bölüm
18/01/20211 hour 36 seconds
Episode Artwork

Tutunamayanlar

1974 yılında 40 yaşındayken aramızdan ayrılan, hayattayken hiçbir kitabı tekrar baskı yapmayan ama özellikle 90’lı yıllardan başlayarak Türkiye’nin en çok okunan yazarları arasına giren Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden biri Oğuz Atay var Ben Okurum’un bu bölümünde. Ve tabii onun roman sanatının boyutlarını genişleten kült romanı Tutunamayanlar. Arkadaşı Selim Işık’ın intiharının ardından arkadaşının neden kendini öldürdüğü, neden tutunamadığı sorusunun peşinden uzun bir yolculuğa çıkan Turgut Özben, onu tanıyan birçok kişiye ulaşacak, onunla ilgili bir sürü yeni bilgi edinecek ama yine de gerçek resmi tamamlayamayacaktır. Ve bu arada kendini de sorgulamaya başlar Turgut. Bu yolculuk biraz da onun kayboluşu ya da kendini buluşudur. Deniz Yüce Başarır, kurgu ve dilde büyük deneyler yapan, okurunu özgürlüğe çağıran, bu önemli romanı Türkiye’nin en sevilen yazarlarından biriyle, Hakan Günday il
07/01/202155 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Gurur ve Önyargı

Ben Okurum’un bu bölümünde 200 yılı aşkın süredir romantik hayatımızı etkileyen bir yazar var: Jane Austen. Filmlere, dizilere, başka edebiyat eserlerine ve birçok popüler malzemeye konu olan eserleriyle başta İngilizlerin ama sonra tüm dünyanın vazgeçemediği, milyonlarca okurun kalbinde ayrı bir yeri olan Austen’ın, belki de en sevilen romanı Gurur ve Önyargı ile eğlenceli bir bölüm bekliyor ben okurum sevenleri. Jane Austen’ın romanlarında kullandığı mizahi dil Deniz Yüce Başarır’a da sirayet ediyor sanki. Ve tabii gazeteci, yazar, çevirmen konuğu Aslı Perker’e de. Fakir kız zengin oğlan ikileminin anneannesi Austen’a sadece bu sınırlar içinde değil, daha geniş bir açıdan bakmak, onun kadın algısıyla ilgili başkaldırısını daha derinden hissetmek ve kendinizi onun sözcüklerine bırakmak için buyrun yeni ben okurum bölümüne…!
29/12/202055 minutes 14 seconds
Episode Artwork

Narziss ve Goldmund

Deniz Yüce Başarır, hayatta eğer bir kitap okuyacaksanız, bunu okuyun dediği kitabı, Narziss ve Goldmund’u masaya yatırıyor bu kez. Alman-İsviçreli yazar Hermann Hesse’nin en sevilen yapıtlarından biri olan Narziss ve Goldmund, birbirine hiç benzemeyen iki gencin dostluğu üzerine kurulu. Goldmund küçük yaşında manastıra bırakılmış, kendini düşünce ve dine adamaya niyetli olduğu halde aslında cüretkar, maceracı, özgür ruhlu biridir. Narziss ise manastırda bir öğretmen adayı. Ve o  Goldmund’u tanıdıkça manastır hayatının ona göre olmadığını, onun ruhunda başka rüzgarlar estiğini fark eder ve arkadaşını bu yönde cesaretlendirir. Biri gidecek, diğeri kalacak ama dostlukları uzaktan da olsa hep sürecektir. Bir varoluş hikayesi olarak da okunabilecek romanı, Başarır Türkiye’nin önemli editörlerinden Sevengül Sönmez ile konuşuyor. Romandan güzel bölümler, kitapla ve yazarla ilgili aydınlatıcı bilgil
17/12/202051 minutes 49 seconds
Episode Artwork

Yalnız Bir Avcıdır Yürek

Ben Okurum’un bu bölümünde belki de dünyanın en güzel isimli kitaplarından biri geliyor kulaklarınıza: Yalnız Bir Avcıdır Yürek. Carson McCullers’ın henüz 23 yaşındayken yayımladığı bu ilk romanı, 30’lı yılların Amerikası’nda, Güney Eyaletlerinden birinde, sağır dilsiz bir adamın çevresinde toplanan bir grup insanın hikayesini aktarıyor bize. Irkçılığın, yoksulluğun, yalnızlığın kol gezdiği bu kasvetli sokaklarda insana dair öyle çok şey anlatmış ki McCullers, bu modern klasik ben okurum sevenleri mest edecek. Yazarın hayat hikayesi ise başka bir roman konusu adeta. Deniz Yüce Başarır elbette her zamanki gibi çok güzel paragraflar seslendiriyor ve dinleyicileri, romanı en az onun kadar seven konuğu yazar Irmak Zileli ile derin bir sohbetin içine çekiyor
08/12/202044 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Martı

Dünya tiyatro tarihinin en önemli piyes yazarlarından ve aynı zamanda modern öykünün öncülerinden biri olan Anton Çehov arz-ı endam ediyor bu kez Ben Okurum’da. 1896 yılında ilk sahnelenişinden bu yana dünya üzerindeki birçok önemli tiyatro topluluğunun repertuarında yer alan Martı, bölümün esas kızı. Ama elbette söz konusu Çehov olunca, yazarın diğer önemli tiyatro eserleri Vanya Dayı, Vişne Bahçesi ve Üç Kız Kardeş’den ve öykülerinden de söz etmeden duramıyor Deniz Yüce Başarır ve konuğu tiyatro oyuncusu Akasya Asıltürkmen. Repliklerin havada uçuştuğu, sahne tozunun kulis tozuna karıştığı, bir yazarın, edebiyat ve tiyatro tarihinin izinde bir yolculuğa hazır mısınız?
27/11/202042 minutes 12 seconds
Episode Artwork

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk

Ben Okurum’un bu bölümünde insanı daha adıyla çarpan bir roman var: Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk. İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanyası’nın en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen  Wilhelm Genazino’nun eserinin kahramanı Gerhard ile birlikte Frankfurt sokaklarında gezinirken, hayatı ve mutluluğu sorgulayacak, Başarır’ın seslendirdiği bölümlerdeki titiz ve güçlü saptamalarına katılmadan edemeyeceksiniz. Bölüm konuğu ise yine bir yazar: romanları ve öyküleriyle edebiyatseverlerin yakından tanıdığı Hakan Bıçakcı.
16/11/202041 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Suç ve Ceza

Ben Okurum yaz tatilinin ardından kitapseverlerin kulaklıklarına geri dönüyor. Hem de dünya edebiyat tarihinin en önemli, en tanınmış eserlerinden biriyle: Suç ve Ceza.Deniz Yüce Başarır, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin bu ölümsüz eserini Türkiye’nin en çok okunan yazarlarından biriyle, Zülfü Livaneli ile konuşuyor. Romanın kendi kadar ünlü kahramanı Raskolnikov’un ruhundaki karmaşaya tanık olmak, 19. yüzyıl Rus edebiyatının derinliklerine dalmak, Dostoyevski’nin çalkantılı hayatı hakkında bilgi edinmek için bu keyifli sohbeti kaçırmayın! Suç ve Ceza’nın en can alıcı bölümlerinden bazılarını Başarır’ın sesinden dinleme fırsatı da cabası. 
03/11/202048 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Momo

Ben Okurum’un bu bölümünde çocuk edebiyatının klasikleşmiş eserlerinden biri var: Momo. Tüm dünya çocuklarının ve gençlerinin çok sevdiği bir roman kahramanı aynı zamanda Momo. Yazarı Michael Ende’nin de dediği gibi her yaştan okura hitap ediyor üstelik. Sadece dinleyerek insanlara ilham veren, hayattan zevk almalarını, kendilerine güvenmelerini sağlayan Momo’nun, insanların zamanlarını çalmak için çeşitli dalavereler yapan Duman Adamlar’la giriştiği mücadele gerçekten de 9’dan 99’a kadar her yaştan okur için zaman kavramı ve hayat üzerine bir kez daha düşünme fırsatı sunuyor. Deniz Yüce Başarır tam 43 dile çevrilmiş romanı çocuk kitapları yayıncısı ve yazarı Zeynep Sevde ile konuşuyor. Elbette her zaman olduğu gibi kitaptan alıntılar da onlara eşlik ediyor. 
17/07/202039 minutes 49 seconds
Episode Artwork

Yeraltı Demiryolu

Amerika Birleşik Devletleri’nde George Flyod isimli siyahi vatandaşın bir polis memuru tarafından öldürülmesinin ardından başlayan olaylar, tüm dünyanın gündeminde ve ortalık durulmak bilmiyor. Deniz Yüce Başarır da Ben Okurum’da bu kez edebiyat aracılığıyla ırkçılığın, ayrımcılığın geçmişine bir göz atmak için yola çıkıyor. Yeraltı Demiryolu ve Nickel Çocukları adlı son iki romanıyla iki kez Pulitzer Edebiyat Ödülü’nün sahibi olan Colson Whitehead, 19. yüzyılda bir plantasyondan kaçmayı başaran köle kız Cora’nın hikayesini anlattığı başyapıtıyla bölümün odağına yerleşiyor. O dönemde Amerika’nın Kuzey eyaletlerinde yaşayan ve kölelik sisteminin bitmesi gerektiğini inanan insanların Güney’deki kölelere yardım elini uzatmak için kurdukları gizli bir örgütün adından yola çıkan Yeraltı Demiryolu sohbetin konusu. Başarır’a bu bölümde her iki kitabın da çevirmeni olan Begüm Kovulmaz eşlik ediyor. Ve Ben Okurum’da hep olduğu Başarır’ın seslendirdiği bölümler de dinleyenleri yazarın dünyası
07/07/202037 minutes 57 seconds
Episode Artwork

İlk Aşk

Rus edebiyatının yaşadığı dönemde gölgede kalmış ama özellikle Babalar ve Oğullar adlı romanıyla bir temel taşı olmayı başarmış önemli ismi İvan Sergeyeviç Turgenyev’in İlk Aşk adlı otobiyografik özellikler taşıyan novellası var Ben Okurum’un bu bölümünde. Yazar Yektan Kopan ile Deniz Yüce Başarır hem Turgenyev’i, hem bu novellayı hem de onun başyapıtı olarak kabul edilen Babalar ve Oğullar’ı yatırıyorlar masaya. Tabii bu sohbette 19. yüzyıl edebiyatı hatırı sayılır bir yer kaplıyor. İlk Aşk’ın o tekinsiz beklentilerinin bedeninizi sarmasına, başınızda yeniden kavak yelleri esmesine hazırsanız, kitaptan bölümlerle perçinlenen bu edebiyat keyfini kaçırmayın… 
02/07/202049 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Tutku

Ben Okurum’un yeni bölümünde Deniz Yüce Başarır konuğu ve eski dostu Can Kozanoğlu ileİngiliz yazar Jeanette Winterson’ın Tutku adlı romanına odaklanıyor. Masalsı dili, tarihi olayları ve kişilikleri, sıradan insanların hayatlarıyla birleştiren ilgi çekici kurgusuyla Tutku, edebiyatseverler için tadına doyulmaz bir haz sunuyor. Gazeteci, televizyoncu, sosyolog ve yazar Kozanoğlu ‘Winterson okurken kolay kolay yüzeye çıkamazsınız’ diyor sohbetin bir yerinde. Bu cümle, Ben Okurum’un sadık dinleyicilerine hem sohbetle hem romanla hem de Winterson’la ilgili çok şey söylüyordur eminiz. Başarır’ın romandan seçtiği ve seslendirdiği bölümler de bu edebiyat keyfini tamalıyor her zamanki gibi.  
25/06/202040 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Mutfak Zevkinin Son Günleri

Refik Halid Karay ‘ın 1938’den ölümüne kadar çeşitli dergi ve gazetelerde yazdığı ve kitaplaşmamış metinlerinden oluşan Memleket Yazıları serisinden bir kitapla, Mutfak Zevkinin Son Günleri ile devam ediyor Ben Okurum. Dinleyiciler bu kez Deniz Yüce Başarır ile birlikte çarşı pazara çıkıyor, sebze meyveleri seyrediyor, gösterişli konaklarda ağırlanıp, dört başı mamur sofralara kuruluyor. Üstelik bu olağanüstü lezzet yolculuğunda ünlü gurme ve seyahat yazarı Mehmet Yaşin de onlara eşlik ediyor. Karay gibi engin bir kültüre, keskin bir zekaya sahip, Türkçe’nin tüm inceliklerine hakim bir kalemi daha yakından tanımak isteyen yeme-içme meraklıları, yani şikemperverler için, bulunmaz bir fırsat bu. 
16/06/202038 minutes 57 seconds
Episode Artwork

Usta ve Margarita

Ben Okurum’un bu bölümünde Rus edebiyatının en önemli isimlerinden biri, Mihail Bulgakov ve onun ölümünden ancak çeyrek asır sonra yayımlanabilen romanı Usta ve Margarita var. Romanın kahkaha ile gerilim, özgürlük ile esaret arasında gidip gelen karnaval coşkusundaki dünyasına girmek için bir ilk adım olarak da düşünebilirsiniz bu bölümü. Deniz Yüce Başarır, fanteziyle gerçekleri biraraya getiren eserin büyük hayranı oyuncu Merve Engin ile sıcak bir sohbet gerçekleştiriyor ve sanatlar arasında küçük bir yolculuğa çıkarıyor dinleyenleri. Kitaptan okuduğu neşeli ve gerçeküstü bölümler de sohbetin tuzu biberi.
04/06/202031 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Aşkın Celladı

Irvin Yalom, varoluşcu psikoterapinin yaşayan en önemli temsilcilerinden biri. Ben Okurum’un bu bölümünün konusu da, Nietzsche Ağladığında ve Divan gibi romanlarıyla da dünya çapında bir şöhrete sahip olan psikiyatrın, seanslarına katılan on hastasının terapi hikayelerini içeren kitabı Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri.  Deniz Yüce Başarır’ın konuğu de bir psikoterapist: Gülcan Özer. Dolayısıyla konu psikolojinin, varoluş sancılarımızın çevresinde dolaşıyor, terapi odasından geçiyor, ölümün kaçınılmazlığına, yalnızlığımıza, özgürlük ve anlam arayışımıza gelip dayanıyor. 2020 yazı için gerekli gücü bulabileceğimiz bir söyleşi, güçlü kalemiyle hastalarıyla sınırla kalmayıp, birçok kişinin ruhuna dokunan bir terapist ve onun ilgi çekici kitabından bölümler dinleyenleri bekliyor. 
27/05/202043 minutes 46 seconds
Episode Artwork

Kolera Günlerinde Aşk

Bu kez Ben Okurum’un konusu, büyülü gerçekçilik akımının tüm dünyada tanınmasını sağlayan Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez’in sinemaya da uyarlanan, çok sevilen romanı Kolera Günlerinde Aşk. 1800’lü yılların sonunda başlayıp, 1900’lü yılların ilk yarısına kadar süren bir aşkın hikayesini anlatan roman, masalsı havası, zengin tasvirleri ve özellikle de renkli karakterleriyle podcasti bir edebiyat şölenine çeviriyor yine. Üstelik Deniz Yüce Başarır’ın konuğu romanlarında büyülü rüzgarlar estirmeyi seven bir yazar: İsmail Güzelsoy. Güzelsoy’un Marquez tutkusu ve coşkusu dinleyenleri de heyecanlandıracak, Başarır’ın romandan okuduğu bölümler de kitapseverlerin burnuna Karayipler’in acıbadem kokusunu getirecek. 
20/05/202035 minutes 44 seconds
Episode Artwork

At Çalmaya Gidiyoruz

Deniz Yüce Başarır, bu kez ülkemizde de çok sevilen Norveçli yazar Per Petterson’un bol ödüllü romanı At Çalmaya Gidiyoruz’u ele alıyor. Hem bir baba-oğul hikayesini anlatan hem de zaman zaman 2. Dünya Savaşı yıllarına uzanan romanda doğa da büyük rol oynuyor. Ben Okurum’un bu bölümünde Başarır’ın sohbet arkadaşı ise yazar Müge İplikçi. Tabii her zaman olduğu gibi kitaptan alıntılar da dinleyicileri romanın dünyasına çağırıyor. 
12/05/202034 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Veba

Korona ve karantina günlerinin hatırlattığı bir modern klasik var bu kez Ben Okurum’un gündeminde: Veba. Deniz Yüce Başarır, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Albert Camus’nün başyapıtı olarak kabul edilen, dünya edebiyatının bu güçlü eserini yazar dostu Mario Levi ile konuşuyor. Bir salgının bir kentin yaşantısını nasıl değiştirdiğini, tehlike karşısında farklı karakterlerin nasıl farklı tepkiler gösterdiğini anlatan; acıyı, hüznü, umudu büyük bir dengeyle okura sunan bu büyük romanın baş kişisi Doktor Rieux, kent halkına yardım etmek için insanüstü bir mücadele veriyor. Tıpkı şu yaşadığımız zorlu günlerde tüm saygın sağlık çalışanlarının yaptığı gibi. Başarır’ın, Veba’dan çarpıcı bölümleri de dinleyenlerle paylaştığı bölüm, Camus’yü tanımak isteyen okurlar için bir giriş niteliği taşıyor. 
05/05/202037 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Günlerin Köpüğü

Ben Okurum’un bu bölümünde bir kült roman var. 1947 yılında yayımlandığında çok da ilgi görmeyen ama yıllar içinde Fransa’nın ve dünya edebiyatının en sözü edilen romanlarından biri haline gelen, nesilden nesile aktarılan Günlerin Köpüğü. Deniz Yüce Başarır, bu çılgın, sınır tanımaz, romantik kitabı ve tabii onun hayata ve tüm kurum ve kurallara meydan okuyan yazarı Boris Vian’ı hem edebiyat ve hem de müzik dünyasından tanıdığımız Tuna Kiremitçi ile konuşuyor. Elbette romandan kısa bölümler ve yazar hakkında bilgiler eşliğinde. 
28/04/202031 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları

Nobel Edebiyat Ödülleri için her yıl favoriler arasında yer alan ama henüz ödüle kavuşamayan Japon yazar Haruki Murakami’nin sevilen romanlarından biri, Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları Ben Okurum’un bu bölümünün konusu. Deniz Yüce Başarır kitabı, oyuncu arkadaşı Sevinç Erbulak’la konuşuyor. Erbulak’ın Murakami’ye aşkını bir kez daha itiraf ettiği bölümde, duygular, itiraflar ve tabii alıntılar da var.   
21/04/202027 minutes
Episode Artwork

Nohut Oda Bakla Sofa

Ben Okurum bu kez Korona günlerine özel bir çocuk kitabı bölümüyle geliyor. Deniz Yüce Başarır, resimli kitapların efsane ikilisi Julia Donaldson ile Axel Scheffler’in birlikte çalıştığı ilk kitap olan Nohut Oda Bakla Sofa’yı çocuk kitapları yazarı Tülin Kozikoğlu ile konuşuyor. Ama sohbet bu tek kitapla sınırlı kalmıyor, resimli kitapların hayatımızdaki yerinden, çocuklarımıza kitap okumanın keyfine ve gerekliliğine kadar birçok konuyu da kapsıyor. Ve Başarır, Donaldson&Scheffler ikilisinin çeşitli kitaplarından tadımlık bölümler de okuyor podscastin bu bölümünde.
14/04/202040 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Ülkenin Sonuna

Ben Okurum’un bu bölümünde Deniz Yüce Başarır’ın anlatacağı kitap, İsrailli yazar ve pasifist David Grossman’ın bir destan olarak da nitelendirilebilecek romanı Ülkenin Sonuna. Temelde oğlunu askere gönderen bir annenin, kötü bir haber almamak için kendini yollara vuruşunun hikayesi olan roman, Orta Doğu meselesine, savaşa, aile olmaya ve dostluğa dair çok şey söylüyor. Başarır, romanı Cumhuriyet Kitap Eki’nin eski editörlerinden Eray Ak ile konuşuyor. 
26/03/202032 minutes 52 seconds
Episode Artwork

İstiridye Üstü Girit

Deniz Yüce Başarır, Ben Okurum’un bu bölümünde yazar eşi Başar Başarır’la yapıyor kitap muhabbetini. Konu da Byron Ayanoğlu’nun İstiridye Üstü Girit adlı biraz anı, biraz yemek, biraz da kurgu içeren kitabı. Girit’in doğası, lezzetleri, tarihi de var kitapta ama en çok Byron Ayanaoğlu’nun orta yaş krizi nedeniyle Yunanlı köklerine uzanan macerasında başına gelen ilginç ve eğlenceli olaylar var. Ve tabii Başarırlar’ın sohbeti de bu eğlenceli maceranın etrafında gelişiyor. 
18/03/202032 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Ben Okurum’un bu bölümünde Deniz Yüce Başarır bir edebiyat fenomenini, Stefan Zweig’ı mercek altına alıyor. 1942 yılında Avrupa’nın faşizm ve savaşın etkisiyle geldiği durumdan ötürü depresyona girip, karısıyla birlikte intihar eden yazarın Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu adlı ülkemiz okurları tarafından da çok sevilen novellası ise bölümün esas kızı. Başarır, konuğu psikiyatr Alper Hasanoğlu ile bu eseri ve Zweig’ın tüm kitaplarında psikolojinin yerini derinlemesine irdeliyor. 
02/03/202031 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Yedi Yıl

Yapıtları 37 dile çevrilen ünlü İsviçreli yazar Peter Stamm’ın Yedi Yıl adlı romanıyla devam ediyor Ben Okurum. Deniz Yüce Başarır, ilk bakışta klasik bir aşk üçgenini anlatıyor gibi görünse de, hayata ve insana dair derin gözlemler içeren, duru ve akıcı bir roman olan Yedi Yıl hakkında konuşmak üzere, bu kez kitabın çevirmeni Regaip Minareci’yi davet ediyor mikrofona; elbette romandan çarpıcı bölümleri seslendirmeyi de ihmal etmiyor. 
18/02/202025 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Ağaçların Gizli Yaşamı

Ben Okurum’un bu bölümünde baş rolde orman var. Hayatını ormanlara adamış Peter Wohlleben’in ağaçlarla ilgili bilmediğimiz gerçekleri akıcı bir dille anlattığı Ağaçların Gizli Yaşamı, insanın doğaya çektirdiği ıstırabın sonuçlarını çarpıcı bir biçimde gördüğümüz şu günlerde okunması ve üzerinde konuşulması gereken kitaplardan biri. Deniz Yüce Başarır ağaçları ve onların gizli dünyasını eczacı komşusu Pelin Yüceyaltırık ile konuşuyor. 
11/02/202022 minutes 5 seconds
Episode Artwork

İstanbullu Rum Bir Ailenin Mutfak Serüveni

Deniz Yüce Başarır Ben Okurum’da bu kez arkadaşlarıyla birlikte yazarı Marianna Yerasimos’un ‘tat anıları ile anıların tatlarının iç içe geçtiği bir hikâye’ olarak tanımladığı İstanbullu Rum Bir Ailenin Mutfak Serüveni’nin tarifleriyle mutfağa giriyor. Çevirmen Omca Korugan ve akademisyen Aybek Korugan ile kitabın içinden anılarla zenginleşen sohbetlerin de yer aldığı bölüm hem hayatın hem de yemeklerin lezzeti peşinde koşanların çok ilgisini çekecek.  
04/02/202022 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Kirpinin Zarafeti

Ben Okurum’da bu bölümün ana kahramanı Fransız felsefeci ve yazar Muriel Barbery’nin ülkesinde milyonlar satan ve yayımlandığı bütün ülkelerde çok ilgi gören romanı Kirpinin Zarafeti. Deniz Yüce Başarır, sınıf ve yaş farkına rağmen dost olan iki kadın karakterin izini süren ve yazarının felsefi yaklaşımını da satırlara taşıyan roman hakkında ipuçları verdiği bu bölümde, yazar dostu Nermin Yıldırım ile kitap hakkında sohbet ediyor. 
04/02/202022 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Mandarinler

Deniz Yüce Başarır Ben Okurum’un bu bölümünde feminizmin öncülerinden kabul edilen yazar Simon de Beauvoir’ın eşi Jean Paul Sartre ve arkadaşları Albert Camus gibi ünlü kişilikleri de satırlarına taşıdığı söylenen ünlü romanı Mandarinler’i anlatıyor. Romandan can alıcı paragrafların Başarır tarafından seslendirildiği bölümün konuğu ise deneyimli gazeteci Milliyet Sanat Dergisi’nin Yayın Yönetmeni Filiz Aygündüz. 
04/02/202025 minutes 7 seconds