Winamp Logo
8:10 Cover
8:10 Profile

8:10

Polish, History, 1 season, 938 episodes, 4 days, 7 hours, 56 minutes
About
"Ósma Dziesięć" to podcast Gazety Wyborczej. Codziennie od poniedziałku do niedzieli, dziennikarze Wyborczej opowiadają Wam historię na jeden temat. Rozmawiamy o reportażach i najciekawszych historiach, relacjonujemy o najważniejszych wydarzeniach w kraju i na świecie oraz polecamy wydarzenia kulturalne. Wszystkie odcinki znajdziecie na www.wyborcza.pl/podcast (https://www.wyborcza.pl/podcast)
Episode Artwork

Mistrzowie Słowa: Fiński wzór szczęścia

Pippi nie porównuje się do innych. Nie ma kompleksów. Być może dlatego, że nie chodzi do szkoły - w podcaście "Mistrzowie Słowa" Anna Ilczuk czyta tekst Macieja Jarkowca "Fiński wzór szczęścia", który ukazał się w ramach programu "Jutronauci". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/25/202427 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Medycyna estetyczna. Kiedy zamiast skalpela potrzebna jest psychoterapia?

Wielkie usta i nabrzmiałe policzki powoli odchodzą do lamusa. Skąd biorą się trendy w urodzie? Kto zgłasza się do klinik chirurgii plastycznej? Kiedy powinno się odmówić pacjentowi operacji plastycznej? Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej", rozmawia z dr. n. med. Joanną Wiśniewską-Goryń, chirurgiem plastycznym. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
5/24/202417 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Co zmienia nowa ustawa mobilizacyjna w Ukrainie

Ilu mężczyzn z Ukrainy podlega nowej ustawie mobilizacyjnej? Co o niej myślą walczący od ponad dwóch lat żołnierze? A co zrobić z mężczyznami, którzy nie chcą walczyć? Czy Ukraina ma pomysły na rozwiązanie kryzysu demograficznego? Czy dostawy broni z Zachodu pomaga? Co z kadencją prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego? Czy możliwe jest przeprowadzenie wyborów prezydenckich? Gościem Michała Olszewskiego, kierownika działu zagranicznego "Wyborczej" jest Anatolij Kurnosow, ekspert z Ośrodka Studiów Politycznych "Doktryna" i Polsko-Ukraińskiej Agencji Medialnej. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/23/202425 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

O teoriach spiskowych wokół zamachu na Roberta Fico

Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", rozmawia z Łukaszem Grzesiczakiem, fact-checkerem z portalu Demagog, dziennikarzem i znawcą Słowacji, o tym, co się dzieje w tym kraju po zamachu na premiera Roberta Fico. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/22/202427 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Śmierć prezydenta Iranu. Jakie przyniesie konsekwencje

Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", rozmawia z dr. Stanisławem Adamem Jaśkowskim, adiunktem w Zakładzie Iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, o katastrofie śmigłowca, w wyniku której zginęli prezydent Iranu Ebrahim Raisi i szef irańskiego MSZ Hossejn Amir-Abdollahian. Jak w Iranie przyjęto tę widomość? Kim był Ebrahim Raisi? Czy śmierć prezydenta może wpłynąć na zmianę polityki Iranu?
5/21/202417 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Kontrowersje wokół MET Gali. Czy nadszedł czas "cyfrowego gilotynowania" celebrytów

"Niech jedzą ciastka" wyszeptała jedna z amerykańskich celebrytek ubrana w kreację nawiązującą do sukni Marii Antoniny, po czym udała się na MET Galę. Jej słowa wywołały falę medialnego gniewu i krytykę tego, jak urządzony jest świat. O przepychu, odrealnionych kreacjach i niebotycznych pieniądzach za bilety wstępu na MET Galę, podczas gdy w tym samym czasie rozgrywa się dramat mieszkańców Strefy Gazy, rozmawiają Maria Korcz i Katarzyna Bielecka, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/20/202427 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Mistrzowie Słowa: Jak Michał Nogaś szukał Alice Munro, która zniknęła po Noblu

Ciepła, ale ironiczna. Tak mówią ci, którzy poznali kanadyjską pisarkę. Mówią o niej też, że jest "mistrzynią opowiadania". Zgadzam się ze zdaniem amerykańskiej pisarki Cynthii Ozick, która nazwała ją "nowym wcieleniem Czechowa". A o wywiadzie z Alice Munro marzyłem od lat. W weekendowym wydaniu 8:10 przypominamy odcinek podcastu „Mistrzowie Słowa”, w którym Piotr Głowacki czyta tekst Michała Nogasia "Zbyt wiele szczęścia". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/18/202442 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Czy seniorzy dadzą inteligentnym głośnikom drugą młodość?

Inteligentne głośniki miały zmienić naszą relację z technologią. Jednak dziś trudno oprzeć się wrażeniu, że pozostają niespełnioną obietnicą. Odsetek domów wyposażonych w takie gadżety jest wciąż niewielki i większość z nas nie ma zwyczaju rozmawiania z nimi. Jednak jest grupa społeczna, dla której rozmawianie z komputerem, telefonem czy głośnikiem jest znacznie bardziej naturalne niż stukanie w klawisze. To seniorzy. Jakie potrzeby mogą zaspokoić dzięki interfesjom głosowym i jakie problemy rozwiązać? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Jarosławem Kowalskim z Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
5/17/202425 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Min. Zalewski: Każde słowo sędziego Szmydta to słowo FSB

Arkadiusz Gruszczyński, dziennikarz "Wyborczej", rozmawia z wiceministrem obrony narodowej Pawłem Zalewskim o sprawie Tomasza Szmydta. Były sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zbiegł na Białoruś i poprosił tam o azyl polityczny. Dlaczego akurat w tym momencie? W jakim stanie są polskie służby? Do jakich dokumentów miał dostęp Tomasz Szmydt? Czy będą badane wpływy Rosji w Polsce? W jaki sposób powinniśmy z nimi walczyć? I jak działać w kwestii ochrony naszej wschodniej granicy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/16/202419 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Unia Europejska stawia na obronność. Ale w jaki sposób?

Wiele osób może o tym nie wiedzieć, ale Unia Europejska ma doświadczenie w uruchamianiu operacji wojskowych pod swoją flagą, operacji wielonarodowych. To nie jest dla Unii nic nowego. Mówi o tym gość Bartosza T. Wielińskiego, dr Marcin Terlikowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, który zajmuje się obronnością Unii Europejskiej. Rozmawiają o możliwości powrotu powszechnego poboru do wojska, o tym, co oznacza 100 miliardów euro na obronność, o których mówił Donald Tusk i o tym, dlaczego nadchodząca kadencja instytucji UE będzie przełomowa. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/15/202430 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Duży Format: Czy masturbacja przestała być tematem tabu w Polsce

Z okazji 35. urodzin "Wyborczej" wracamy do naszych głośnych reportaży, które poruszyły czytelników. W ostatnim odcinku cyklu Duży Format: Powroty Aleksandra Zbroja zaprasza na rozmowę z Mariuszem Szczygłem o jego reportażu sprzed 31 lat "Onanizm polski" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,30919203,onanizm-polski.html).
5/14/202426 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Duży Format: Historia doktor Lindy - internistki udającej psychiatrę

Z okazji 35. urodzin "Wyborczej" wracamy do naszych głośnych reportaży, które poruszyły czytelników. W dzisiejszym odcinku Katarzyna Surmiak-Domańska opowiada o doktor Lindzie - bohaterce reportażu "Cała doktor Linda! Na tropie fałszywej psychiatry" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,12701890,cala-doktor-linda-cz-ii.html). Na podcast zaprasza Aleksandra Zbroja.
5/13/202426 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Duży Format: O długu otrzymanym w dniu 18. urodzin

Z okazji 35. urodzin "Wyborczej" wracamy do naszych głośnych reportaży, które poruszyły czytelników. Dziś Rafał Grądzki przypomina sprawę Sylwestra Panka - bohatera reportażu opublikowanego w 2019 roku "Kiedyś miałem dziewczynę. Ale gdybym się z nią związał, zostałaby współdłużniczką. To nie jej garb. Wybrałem samotność" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,25181901,kiedys-mialem-dziewczyne-ale-gdybym-sie-z-nia-zwiazal.html). Jak dalej potoczyły się losy Sylwka? Na podcast zaprasza Aleksandra Zbroja.
5/10/202424 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Duży Format: Jak ksiądz egzorcysta zgotował piekło nastolatce

Z okazji 35. urodzin "Wyborczej" wracamy do naszych głośnych reportaży, które poruszyły czytelników. Dziś Marcin Wójcik wraca do bohaterki reportażu "'Fajne cycki, niezła dupa'. Jak ksiądz egzorcysta zgotował piekło nastolatce". Po publikacji prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wykorzystania Ireny, ale powołując biegłą związaną z Radiem Maryja. Na podcast zaprasza Aleksandra Zbroja.
5/9/202423 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

"I tak to się toczy" - Adam Michnik na 35. urodziny "Gazety Wyborczej"

Dokładnie 35 lat temu ukazało się pierwsze wydanie "Gazety Wyborczej". Z tej okazji zapraszamy na podcast specjalny, w którym Bartosz Wieliński rozmawia z redaktorem naczelnym "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.
5/8/202436 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Ostatnie tak łatwe matury z polskiego. Co czeka maturzystów w przyszłym roku?

Dziś rozpoczynają się matury, które potrwają do 24 maja. Przystąpi do nich ponad ćwierć miliona uczniów. O tym, co ich czeka Karolina Słowik rozmawia z Katarzyną Włodkowską, polonistką z Piły, i Magdaleną Warchalą-Kopeć, dziennikarką katowickiej „Wyborczej”. A mama jednej z uczennic Szkoły w Chmurze relacjonuje jak tegoroczną maturę będą pisać absolwenci z Katowic, którzy na egzamin musieli przyjechać do Warszawy. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/7/202418 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Co o generacji Z mówią nagłówki gazet

Katarzyna Bielecka i Maria Korcz, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, jako przedstawicielki pokolenia Z rozmawiają o pokoleniowych stereotypach z przedstawicielem milenialsów - redakcyjnym kolegą Dominikiem Łowickim. Zapraszają na "genzetowe bingo". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/6/202430 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Mistrzowie Słowa: Dancewicz czyta tekst Radłowskiej "Jestemże szczęśliwą?"

Przyjaciółki? Kochanki? Dwie najbliższe sobie osoby na świecie - to pewne. Dulębiankę i Konopnicką połączyły pasje, poglądy i kłopoty finansowe - w tym wydaniu podcastu "Mistrzowie Słowa" Renata Dancewicz czyta tekst Renaty Radłowskiej. "Mistrzowie Słowa" to podcast, w którym mistrzowie sceny czytają mistrzów pióra.
5/4/202423 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Patryk Różycki: Chcę uciec od fantazji o ludziach ze wsi

Jak opowiadać o relacjach rodzinnych? Co można uznać za wstydliwe? Jakie tabu kryje się w polskich rodzinach? Czy jest w nich miejsce na czułość? Dlaczego polscy twórcy zazwyczaj demonizują wieś? Agnieszka Jucewicz, dziennikarka "Gazety Wyborczej", rozmawia z Patrykiem Różyckim, malarzem, performerem, podcasterem, nominowanym do Paszportu "Polityki" w kategorii sztuki wizualne. _ Wszystkim, którzy chcą obejrzeć prace Patryka Różyckiego polecamy odwiedzić jego instagram, na którym publikuje wszystkie informacje dotyczące dat i miejsc, w których będą one wystawione
5/1/20241 hour, 40 seconds
Episode Artwork

Pokolenie Sephora zawitało już do Polski

Dominik Łowicki rozmawia z Marią Korcz, dziennikarką serwisu Wyborcza.biz, autorką artykułu "Dziewięciolatka nakłada korektor, maluje rzęsy, podkreśla policzki. Film na Facebooku ogląda 150 tys. osób" (https://wyborcza.biz/biznes/7,147743,30882970,9-latki-nagrywaja-jak-robia-sobie-makijaz-i-prosza-mamo.html). Co to jest pokolenie Sephora? Dlaczego to zjawisko jest tak niebezpieczne? Jak szybko można zidentyfikować osobę w sieci? W jakim przeciętnie wieku dzieci otrzymują swoją pierwszą komórkę? I czy wprowadzenie zakazu używania telefonów komórkowych w szkołach ma sens? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/30/202416 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Katarzyna Zajączkowska: Ubrania – tanie i śmiertelnie niebezpieczne

Maria Korcz i Katarzyna Bielecka, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, rozmawiają z Katarzyną Zajączkowską, projektantką i wykładowczynią zrównoważonej mody, autorką książki i podcastu "Odpowiedzialna moda". Czym jest fast fashion? Czy uprawnione jest stwierdzenie, że opiera się na współczesnym niewolnictwie? Jak wpływa nie tylko na środowisko, ale też bezpośrednio na nasze zdrowie? I co jako konsumenci możemy zrobić, by się chronić przed jej zgubnymi konsekwencjami? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/29/202435 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Ile jest szoguna w "Szogunie"? (Gość: dr Jakub Karpoluk)

Rozmawiamy o serialu "Szogun" na Disney+, najnowszej adaptacji powieści Jamesa Clavella oraz o szogunach i ich wiernych wojownikach - samurajach. Radosław Czyż i Andrzej Kulasek z "Wyborczej TV" porównują dwie serialowe ekranizacje "Szoguna" - tę z 1980 roku i tę najnowszą. Z kolei gościem podcastu jest dr Jakub Karpoluk, japonista, filmoznawca, teatrolog i... aktor (występował w Japonii w teatrze no!), który pomoże nam prześwietlić finanse szoguna, opowie, czym się różni tachi od katany i wakizashi oraz dlaczego w Japonii nagle okazało się, że wszyscy są lub byli samurajami. Zapraszamy do słuchania tego i innych odcinków "Sobotniego seansu".
4/27/20241 hour, 6 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Nadchodzi fala renowacji i ocieplania mieszkań

Pewnego dnia na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej słyszysz, że budynek, w którym mieszkasz należy gruntownie wyremontować - ocieplić, postawić na dachu panele fotowoltaiczne a do tego podłączyć się do elektrowni na biogaz. W Niemczech wielka fala renowacji już ruszyła. Wiosną zeszłego roku tamtejszy rząd zatwierdził ustawę zakazującą montowania nowych systemów ogrzewania opartych o ropę i gaz i to już od 2024 r. Systemy grzewcze muszą działać w 65 proc. na energii odnawialnej, a całość tej operacji ma kosztować 9 mld euro rocznie (połowę tej kwoty wyłoży rząd). Kiedy ta fala dotrze do Polski? Ile będzie kosztowała i jak się do niej przygotować? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Markiem Wielgo, analitykiem serwisu RynekPierwotny.pl. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
4/26/202428 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Expose Sikorskiego. Jakie zmiany w polskiej polityce zagranicznej

Polska ma być silnym krajem Unii Europejskiej, a służbę dyplomatyczną należy odbudować. Koniec z wybieraniem między Ameryką a UE, potrzebujemy dwóch polis ubezpieczeniowych - to tezy exposé ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. W podcaście 8:10 Łukasz Grzymisławski rozmawia z Markiem Świerczyńskim, szefem działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych Polityki Insight o exposé szefa MSZ. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/25/202436 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Odczarowujemy mity wokół Zielonego Ładu (Gościni: Joanna Maćkowiak-Pandera)

W dzisiejszym odcinku cyklu "Wybierzmy naszą Europę" Ireneusz Sudak, dziennikarz "Gazety Wyborczej", rozmawia z Joanną Maćkowiak-Panderą, prezeską think tanku Forum Energii, o wprowadzanych przez Unię Europejską regulacjach dotyczących transformacji energetycznej i zmian klimatu. Jak wygląda porównanie Europy i Chin w kontekście inwestycji w odnawialne źródła energii? Jakie podeście do transformacji energetycznej ma rodzimy energochłonny przemysł? Dlaczego tak ważne jest stworzenie w Polsce strategii dla ciepłownictwa i ogrzewania budynków? Skąd tyle dezinformacji dotyczącej Zielonego Ładu? I dlaczego bezpieczeństwo energetyczne i sprawiedliwa transformacja powinny być priorytetem zarówno Komisji Europejskiej, jak i naszym krajowym? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/24/202432 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Dominika Lasota: Jak przeciwdziałać katastrofie klimatycznej

Gościnią Arkadiusza Gruszczyńskiego z "Gazety Wyborczej" jest Dominika Lasota, aktywistka Inicjatywy Wschód. Jak tłumaczy kontrowersyjne akcje aktywistów chcących zwrócić uwagę na katastrofę klimatyczną? Jakie rekomenduje działania w dziedzinie transformacji energetycznej na najbliższe 4 lata? Jak odpowiada na lęki społeczne związane z przepisami wprowadzanymi przez Unię Europejską? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/23/202422 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

O kredycie #naStart i jego społecznych konsekwencjach

Maria Korcz i Katarzyna Bielecka, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, rozmawiają o nowym pomyśle rządu na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego, czyli kredycie #naStart. Jakie są podstawowe założenia tego programu i dlaczego raczej nie rozwiąże on problemów mieszkaniowych młodych? Dlaczego kryzys mieszkaniowy dotyczy nas wszystkich? Jak wpływa na całą tkankę społeczną miast? Jakie mamy polskie i zagraniczne przykłady rozwiązywania problemów mieszkaniowych, którymi warto się inspirować? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/22/202424 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Świadectwa z getta warszawskiego

Tomasz Urzykowski zwiedza wystawę "Ślady getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy i rozmawia z jej kuratorkami. Na wystawie są drobne przedmioty wykopane z terenu getta: to pospolite narzędzia, wyposażenie domów, rzeczy osobiste, jak guziki, spinki. 100 zdjęć pokazuje getto z różnych perspektyw, z zewnątrz i od wewnątrz. Robili je żołnierze niemieccy, polscy partyzanci, żydowcy mieszkańcy, polski policjant. W drugiej części podcastu Tomasz Urzykowski rozmawia z kartografem Pawłem Weszpińskim. To rozmowa głównie o granicach getta. Nasz gość przypomina mało znany fakt, że część murów getta budowano na wszelki wypadek, zanim faktycznie wyznaczono formalne granice zamkniętej dzielnicy. Dlatego mury wyrastały także w części miasta, gdzie ostatecznie getta nie wyznaczono. Tak jak mur na jednym ze zdjęć ze Starówki. Po jakimś czasie zniknął.
4/20/202448 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Czy staniemy się cyborgami i zatrzymamy ewolucję biologiczną?

Duża część z nas ma wymienioną jakąś część ciała, jak np. soczewkę w oku. Kiedy staniemy się cyborgami i czy powinniśmy się tego obawiać? W jakim obszarze cyborgizacja nastąpi w pierwszej kolejności? Już teraz wiele porodów odbywa się za pomocą cesarskiego cięcia i w coraz późniejszym wieku. Jak wpłynie to na ewolucję biologiczną? A może nieunikniony wydaje się podział na dwie klasy - ubogich, których nie będzie stać na długie życie i naprawianie ciała, oraz warstwę uprzywilejowanych? O cyborgizacji, zahamowaniu ewolucji i możliwościach końca Homo sapiens w obecnym kształcie Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. Arturem Gunią, adiunktem z Katedry Kognitywistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
4/19/202421 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Czy polski BLIK zawojuje Europę?

W cyklu Biznes - Ludzie - Pieniądze Sebastian Ogórek, szef Wyborcza.biz, rozmawia z prezesami i prezeskami różnych firm, którzy dzielą się swoimi opiniami i historiami biznesowymi. Gościem tego odcinka jest Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności - spółki będącej właścicielem marki BLIK. Udział BLIKA we wszystkich płatnościach e-commerce na polskim rynku przekracza już 70 proc. Czy dzięki wdrażanym nowym produktom może on się jeszcze zwiększyć? Czy BLIK ma szansę stać się tak popularny również zagranicą? Od jakich krajów spółka PSP zaczyna ekspansję na rynki europejskie? Prezes Mazurkiewicz opowiada też historię użycia BLIKA, która najbardziej zapadła mu w pamięć. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/18/202424 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Dwugłowy smok: o teatrze i miłości Krystiana Lupy i Piotra Skiby

Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej", rozmawia z Sandrą Zakrzewską, dziennikarką "Wyborczej", autorką opublikowanego w "Wysokich Obcasach" reportażu o Krystianie Lupie i jego wieloletnim partnerze, aktorze Piotrze Skibie. Jak wyglądała praca nad tym reportażem? Dlaczego autorka tak dużo uwagi w swoim materiale poświęca Piotrowi Skibie? Jaką rolę w procesie twórczym u Lupy pełni cierpienie? I dlaczego obecne są tu alkohol i upokorzenie? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/17/202419 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Sterczewski: Uda nam się zalegalizować aborcję. Raz na zawsze

Gościem Arkadiusza Gruszczyńskiego z "Gazety Wyborczej" jest Franciszek Sterczewski, poseł Koalicji Obywatelskiej. Rozmawiają o ostatnim ataku Iranu na Izrael, sejmowej debacie nt. aborcji, sposobach na walkę z wykluczeniem transportowym. Poseł KO chwali też pewien pomysł, który zrealizował rząd Zjednoczonej Prawicy. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/16/202426 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

A w pośredniaku byłeś? O reformie rynku pracy

Urzędy pracy się zmieniają. Mają docierać do osób biernych zawodowo i je aktywizować. Część rolników będzie mogła zarejestrować się jako bezrobotni, a państwo ma dopłacać pracodawcom zatrudniającym emerytów. Maria Korcz i Katarzyna Bielecka, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, rozmawiają o zmianach planowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przedstawiają ciemniejszą stronę pracy osób starszych i zastanawiają się, jak będzie wyglądać ta zapowiadana aktywizacja zawodowa. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/15/202427 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Co to znaczy być w spektrum autyzmu

Czy spektrum autyzmu to zaburzenie, czy raczej inny model rozwoju? Czy ważne, jakiego używamy języka do opisywania osób nieneurotypowych i z jakimi stereotypami na swój temat mierzą się osoby będące w spektrum? Czy płeć ma znaczenie przy diagnozowaniu spektrum autyzmu i czy moment postawienia diagnozy może być uwalniający? Gościnią Urszuli Pieczek z "Gazety Wyborczej" jest Ewa Furgał, edukatorka antydyskryminacyjna i współpracowniczka wielu organizacji pozarządowych, autorka bloga "Dziewczyna w spektrum" oraz projektantka innowacji społecznej dla niepracujących dziewczyn z zespołem Aspergera ZAwodowe ZAprzyjaźnianie. Diagnozę zespołu Aspergera otrzymała dopiero w wieku 36 lat. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na [email protected].
4/13/202422 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Szukając nieoczywistych powiązań możemy znaleźć zbrodniarzy

W filmach szpiegowskich wystarczy kilka uderzeń w klawiaturę komputera, by znaleźć kryjówkę gangu, broń oraz auta, którymi się posługuje, a następnie skierować pod właściwy adres jednostkę specjalną. To już nie jest fikcja. Oprogramowanie łączące i porównujące ze sobą miliardy zostawionych przez nas śladów pozwala skutecznie ścigać oszustwa ubezpieczeniowe, pranie brudnych pieniędzy albo nawet zbrodnie wojenne. Stoją za tym tzw. grafowe bazy danych, którymi zajmują się m.in. amerykański gigant Palantir oraz notowana na warszawskiej giełdzie spółka DataWalk. Wśród klientów tej ostatniej są Departament Sprawiedliwości USA oraz ONZ. Czym są bazy grafowe i jak działają? Vadim Makarenko z firmy Statista szuka odpowiedzi u Pawła Wilczyńskiego, prezesa DataWalk. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
4/12/202428 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Andrusieczko: Ukraina broni się, robiąc to, co może

Prezydent Zełenski podpisał na początku kwietnia dekret obniżający o 2 lata wiek mobilizacyjny - do 25. roku życia, co ma wzmocnić ukraińską obronę. Jak wobec bardzo niskiej rotacji żołnierzy wygląda ich morale? Czy w Kijowie komentuje się decyzję Serhija Żadana o zaciągnięciu się na front? Jaki przekaz panuje obecnie w ukraińskich mediach? Czy Ukraina bierze pod uwagę jakiekolwiek ustępstwa terytorialne? Jaką taktykę wojenną stosuje? I z jaką reakcją Zachodu spotykają się jej działania? Łukasz Grzymisławski rozmawia z Piotrem Andrusieczko, korespondentem "Wyborczej" w Kijowie. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/11/202425 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Czy nowe prawo sprawi, że zdrożeją przejazdy na aplikację?

Aplikacje do zamawiania przejazdów, jedzenia czy fachowców są wygodne dla użytkowników. Za to dla osób, którzy pracują w nich jako kierowcy czy dostawcy, nie zawsze są uczciwe. Unia Europejska chce im ułatwić ubieganie się o umowy o pracę i zapewnić dostęp do wiedzy o tym, co decyduje o ich zarobkach. Z Ignacym Święcickim z Polskiego Instytutu Ekonomicznego o konsekwencjach refulacji dla zwykłych użytkowników rozmawia Maria Korcz.
4/10/202430 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Wszystko, co chcecie wiedzieć o babciowym

Arkadiusz Gruszczyński, dziennikarz "Gazety Wyborczej", rozmawia z Aleksandrą Gajewską, wiceministrą rodziny, pracy i polityki społecznej, o projekcie ustawy "Aktywny rodzic", który w tym tygodniu ma być procedowany na posiedzeniu rządu. Jak w praktyce będzie funkcjonował program wsparcia rodziców w ich aktywizacji zawodowej? Kiedy planowany jest jego start? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/9/202424 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Jak się żyje na Marsie?

Piotr Cieśliński, dziennikarz naukowy "Wyborczej", wrócił z marsjańskiego habitatu, czyli komory, która symuluje warunki życia w marsjańskiej kolonii. O to, jak się w nim czuł i czy życie na Marsie wydało mu się znośne pyta Dominik Łowicki. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/8/202431 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Mistrzowie Słowa: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik czyta reportaż Pauli Szewczyk "Jedno słowo"

Małgorzata 50 lat żyła jako mężczyzna, choć dawno wiedziała, że nim nie jest. Gdy powiedziała rodzinie: "Jestem kobietą, zmieniam się, przejdę operację", dla synów to był szok. Mateusz bał się, jak będzie wyglądać jego życie z "takim ojcem".
4/5/202426 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Idźmy na wybory!

Prosty chodnik, opieka okołoporodowa, wygodny transport, inwestycje deweloperskie... O czym decydują samorządowcy, których będziemy wybierać w najbliższą niedzielę? Czy to dobrze, że samorządy mogą wydawać swoje media? Czy ograniczenie liczby kadencji prezydentów miast to dobry pomysł? Roman Imielski, I zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", rozmawia z Różą Rzeplińską, założycielką MamPrawoWiedziec.pl. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/5/202423 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Czy wybory samorządowe - jak parlamentarne - zaskoczą frekwencją?

Paweł Gawlik, dziennikarz "Gazety Wyborczej", rozmawia z Mateuszem Zarembą, politologiem z Uniwersytetu SWPS, specjalistą od badań frekwencji wyborczej. Frekwencja w ostatnich wyborach parlamentarnych zaskoczyła wszystkich. Czy tak wysoki udział w głosowaniu utrzyma się również w wyborach samorządowych? Co mobilizuje wyborców, a co zmniejsza motywację do udziału w wyborach? Jak z przedwyborczymi wewnętrznymi tarciami radzi sobie koalicja? Jakiego układu sił można się spodziewać po wyborach w Sejmikach? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/4/202422 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Wybory w Turcji. Czy to początek końca Erdogana?

Łukasz Grzymisławski rozmawia z Marceliną Szumer-Brysz, dziennikarką, autorką książki "Turcja. Na wschód od Zachodu". W niedzielnych wyborach lokalnych w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana przegrała z opozycyjną Republikańską Partią Ludową (CHP). Jaki będzie to miało wpływ na przyszłe wybory prezydenckie w tym kraju? Kim jest Ekrem Imamoglu, dotychczasowy burmistrz Stambułu z CHP, który właśnie wywalczył reelekcję i który ma szansę zostać następnym prezydentem Turcji? Jak dziś wygląda dostęp Turków do niezależnych informacji? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/3/202423 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Studia nasze i naszych rodziców to zupełnie różne bajki

Batonik zamiast obiadu, drogi pokój zamiast miejsca w akademiku, praca zamiast nauki. To rzeczywistość dzisiejszych studentek i studentów. Dlaczego studiowanie to dzisiaj przywilej i co można zrobić, żeby studia znowu były dla wszystkich? Kasia Bielecka rozmawia z Gabe Wilczyńską i Adamem Ochwatem, działaczami związkowymi zajmującymi się sytuacją osób studiujących w Polsce. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/2/202424 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Zapraszamy do Trójki (Gość: Michał Nogaś)

1 kwietnia 2024 Trójka świętuje swoje 62. urodziny. "Świętujemy w bardzo ważnym dla naszego radia momencie" - mówi Michał Nogaś, gość wydania specjalnego podcastu "8:10". Co słychać przy Myśliwieckiej 3/5/7? Jakie plany ma 3. program Polskiego Radia na najbliższe miesiące? Jaki jest plan na misję odbudowy Trójki po latach rządów Prawa i Sprawiedliwości? Na podcast zapraszają Martyna Turska i Dominik Łowicki, którzy odwiedzili siedzibę Trójki. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/1/202432 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Mistrzowie Słowa: Maria Peszek czyta tekst Katarzyny Boni "W oku wieloryba"

Ośmiornica siedziała na kamieniu zawinięta we własne ramiona. W miękkiej czerwieni jej ciała błysnęło bursztynowe oko. Podpłynęłam bliżej, była na wyciągnięcie ręki. Rozsunęła powiekę, jej źrenica miała kształt poziomej kreski. Widziałam ją wyraźnie. A ona widziała mnie. Co jest takiego w spotkaniach z dzikimi zwierzętami, że zostają z nami na zawsze? Aldo Leopold, ojciec ekologicznego nurtu w filozofii, opowiadał, że jedno spojrzenie w oczy umierającej wilczycy - i ten dziki, zielony ogień, który gasnąc, zabierał ze sobą tajemnice znane tylko wilkom i górom - zmieniło go z myśliwego w obrońcę dzikiej przyrody.
3/30/202446 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Kryzys wodny. Co nas czeka w świecie jak z MadMaxa

W Meksyku susza trwa od lat, ale teraz stolica kraju, w której mieszka 21 mln osób, stoi przed potężnym niedoborem wody. Mówi się nawet o "dniu zero", w którym dostęp do wody pitnej utraci większość mieszkańców. Na ile to realny scenariusz? Jaki wpływ na sytuację mieszkańców Mexico City ma produkcja piwa i awokado oraz kartele narkotykowe? I czy podobne niedobory wody mogą spotkać w przyszłości także Polskę? Joanna Sosnowska z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Szymonem Opryszkiem, reporterem OKO.press, autorem książki "Woda. Historia pewnego porwania". Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
3/29/202419 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Michał Szczerba: Jarosław Kaczyński musiał zdawać sobie sprawę ze skali złodziejstwa w Funduszu Sprawiedliwości

Arkadiusz Gruszczyński, dziennikarz "Gazety Wyborczej", rozmawia z Michałem Szczerbą, posłem Koalicji Obywatelskiej, o złożonym do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomieniu w sprawie podejrzenia nielegalnego finansowania z Funduszu Sprawiedliwości kampanii wyborczej. O przeszukaniach w domach posłów Suwerennej Polski. A także o wniosku dotyczącym postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Jakie kolejne obszary będą jeszcze kontrolowane i nastąpią rozliczenia? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/28/202423 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Czy Unia Europejska pomoże uratować polski wymiar sprawiedliwości? (Gość: Michał Wawrykiewicz)

Na początek przypominamy: wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się między 6 a 9 czerwca 2024 r. A jak Unia Europejska broni się przed atakami na praworządność i wolne media? Bartosz T. Wieliński zaprasza do wysłuchania kolejnego odcinka w cyklu "Wybierzmy naszą Europę". Gościem jest mec. Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy Wolne Sądy i Komitetu Obrony Demokracji. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/27/202422 minutes
Episode Artwork

Radziwinowicz: Rosja premiuje sadystów

Michał Olszewski, szef działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", rozmawia z Wacławem Radziwinowiczem, wieloletnim korespondentem "Wyborczej" w Moskwie, o tym co zdarzyło się po ataku terrorystycznym na salę koncertową Crocus City Hall pod Moskwą. O torturach na schwytanych sprawcach zamachu i wyróżnieniach dla kremlowskich żołnierzy, którzy się tych tortur dopuścili. O sytuacji w Azji Środkowej, gdzie rozwijają się siły prawdziwie zagrażające Rosji. I o tym, czy po piątkowych dramatycznych wydarzeniach możliwe jest otrzeźwienie rosyjskiego społeczeństwa? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/26/202423 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Domowa fotowoltaika. Czy może być przyczyną konfliktu z sąsiadami?

Gościem Ireneusza Sudaka, dziennikarza serwisu Wyborcza.biz, jest Grzegorz Marek, dyrektor departamentu sprzedaży usług dystrybucyjnych w firmie Tauron Dystrybucja. Czy panele fotowoltaiczne zainstalowane u sąsiada mogą mieć wpływ na sieć elektryczną w naszym domu? Co grozi osobom, które nielegalnie zmieniają ustawienia swojej instalacji fotowoltaicznej? Co może zrobić prosument, aby jego współpraca z siecią energetyczną układała się harmonijnie? I jaką rolę w systemie pełnią magazyny energii? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/25/202420 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Paulina Bownik: Żeby ludzie cierpieli jak najmniej

Ratowała uchodźców i uchodźczynie w lasach na granicy polsko-białoruskiej koło Usnarza Górnego w sierpniu 2021 roku. Leczyła ludzi w drodze - wyczerpanych, odwodnionych, schorowanych, którzy byli niejednokrotnie wypychani z Polski. Dziś sama zmaga się z PTSD. Gościnią Agnieszki Jucewicz jest Paulina Bownik, lekarka współpracująca z Grupą Granica, laureatka Nagrody im. Doktora Marka Edelmana "za ratowanie człowieczeństwa" i zwyciężczyni plebiscytu Superbohaterki „Wysokich Obcasów”.
3/23/202457 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Jak sztuczna inteligencja i robotyka zmienią medycynę?

Jak przebiegają prace nad robotem operacyjnym, nad którym naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego kierowani przez prof. Zbigniewa Nawrata pracują już trzecią dekadę? Czy lepiej być operowanym przez robota, czy człowieka? A może sztuczna inteligencja i robotyka to nadzieja dla pozbawionych lekarzy krajów trzeciego świata? Co z diagnozowaniem i odpowiedzialnością? O zastosowaniu sztucznej inteligencji w medycynie, o tym czy zastąpi doświadczonych lekarzy, a także o kierunku rozwoju robotów operacyjnych Kasper Kalinowski rozmawia z prof. Zbigniewem Nawratem, dyrektorem kreatywnym Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, nauczycielem akademickim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z Katedry Biofizyki, oraz prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Robotyki Medycznej. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
3/22/202419 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Jak sztuczna inteligencja i robotyka zmienią medycynę?

Jak przebiegają prace nad robotem operacyjnym, nad którym naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego kierowani przez prof. Zbigniewa Nawrata pracują już trzecią dekadę? Czy lepiej być operowanym przez robota, czy człowieka? A może sztuczna inteligencja i robotyka to nadzieja dla pozbawionych lekarzy krajów trzeciego świata? Co z diagnozowaniem i odpowiedzialnością? O zastosowaniu sztucznej inteligencji w medycynie, o tym czy zastąpi doświadczonych lekarzy, a także o kierunku rozwoju robotów operacyjnych Kasper Kalinowski rozmawia z prof. Zbigniewem Nawratem, dyrektorem kreatywnym Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, nauczycielem akademickim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z Katedry Biofizyki, oraz prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Robotyki Medycznej. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
3/22/202419 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Cenzurka za 100 dni dla rządu Donalda Tuska i Koalicji 15 Października

Roman Imielski, I zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", rozmawia z Iwoną Szpalą i Agatą Kondzińską, reporterkami politycznymi "Wyborczej", o pierwszych stu dniach koalicyjnego rządu. Jakie nastroje panują wśród koalicjantów a jakie wśród opozycji? Co jest największym osiągnięciem rządu a z czym sobie nie poradził? Czy obecnie działające komisje sejmowe to sukces, czy porażka? I jak układa się kohabitacja rządu z prezydentem Andrzejem Dudą? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/21/202425 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Odsłaniamy kulisy Sejmfliksu

Wybieramy się na wycieczkę do Sejmu tuż przed jego kolejnym posiedzeniem, gdy polityczny ul zamienia się w muzeum. Mikołaj Kałuszko z Wszechnicy Sejmowej oprowadza nas po Sejmie i Senacie opowiadając ciekawostki o tym budynku i jego historii - coś dla śledzących obrady i dla tych, których bardziej interesuje architektura. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/20/202431 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Obalamy mity o dwudziestolatkach na rynku pracy

Czy wszystko, czego się nasłuchaliśmy i naczytaliśmy o zetkach to prawda? Katarzyna Bielecka i Maria Korcz, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz i jednocześnie przedstawicielki generacji Z, rozwiewają najpopularniejsze stereotypy o genzetach na rynku pracy oraz zapraszają na "genzetowe bingo". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/19/202419 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Mikromobilność w Warszawie. Czy rowery i e-hulajnogi są bezpieczne?

Jarosław Osowski, dziennikarz "Gazety Stołecznej", rozmawia z Krzysztofem Gubańskim z Biura Strategii i Analiz Urzędu m.st. Warszawy o pierwszym opracowanym na tak szeroką skalę raporcie pokazującym, w jaki sposób mieszkańcy stolicy korzystają ze współdzielonych hulajnóg oraz rowerów miejskich. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/18/202416 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Polskie superfoods. Co warto jeść?

Nie musimy kupować drogich i egzotycznych produktów, żeby odżywiać się zdrowo. Jakie gwiazdy dietetyczne możemy znaleźć na polskich straganach, w sklepach spożywczych i ogródkach działkowych? Podpowiada dietetyczka Agata Lewandowska, autorka książki "Polskie superfoods. Przepisy na cztery pory roku". Sprawdzamy, które owoce są szczególnie cenione przez naukowców. Na podcast zaprasza Katarzyna Staszak.
3/16/202421 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Czy fotowoltaika jeszcze się opłaca?

W Polsce jest 1,3 mln instalacji fotowoltaicznych. Ale budowa kolejnych stoi pod znakiem zapytania. Sieci energetyczne są przeciążone, a rząd zwleka z ogłoszeniem nowych zasad wsparcia. O przyszłości rynku i warunkach brzegowych opłacalności zakupu instalacji fotowoltaicznej i o tym, czy konieczne będą zakupy przydomowych magazynów energii Ireneusz Sudak, dziennikarz serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Maciejem Borowiakiem, prezesem Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/15/202422 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Prześwietlamy karierę Krzysztofa Stanowskiego

Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej" rozmawia z Piotrem Głuchowskim, reporterem "Wyborczej", autorem opublikowanego dziś w Wolnej Sobocie reportażu na temat Krzysztofa Stanowskiego i jego Kanału Zero (https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,30782813,to-jest-wybitnie-podstepne-przygladamy-sie-kanalowi-zero.html#S.MT-K.C-B.1-L.1.duzy). Jakie podobieństwa w sposobie działania można zauważyć między Stanowskim a księdzem Tadeuszem Rydzykiem? Jakie Stanowski ma zasięgi w mediach internetowych? Kim są jego widzowie? Jakim językiem się posługuje? Od czego zaczęła się jego biznesowa kariera i na czym teraz robi pieniądze? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/14/202420 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Czy Europejska Inicjatywa Obywatelska rozwiąże problem dostępności do aborcji?

W czwartym odcinku z cyklu "Wybierzmy Naszą Europę" gościnią Natalii Waloch jest Krystyna Kacpura, szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA. Co się zmieniło po wyborach 15 października w kwestii dostępności aborcji w Polsce? Na co skarżą się Polki do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu? Jakiego wsparcia dla kobiet ze strony Unii oczekuje międzynarodowa koalicja pod przewodnictwem Słowenii, która zbiera podpisy pod Europejską Inicjatywą Obywatelską? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/13/202422 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Po co stosować filtry do wody?

W cyklu Biznes - Ludzie - Pieniądze Sebastian Ogórek, szef Wyborcza.biz, rozmawia z prezesami i prezeskami różnych firm, którzy dzielą się swoimi opiniami i historiami biznesowymi. Gościem tego odcinka jest Oleg Stasiewicz, prezes zarządu Aquaphor Poland - producenta urządzeń do uzdatniania wody. W Polsce wodę można pić bezpośrednio z kranu. Jaka to zazwyczaj woda? Dlaczego mimo że kranówka jest bezpieczna, często stosujemy dodatkowe filtry? Ile kosztuje system uzdatniania wody i kto powinien z niego korzystać? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/12/202416 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Jak wypadły Oscary i czy potrafiliśmy wytypować zwycięzców

Przedstawiamy, zwycięzców Oscarów i sprawdzamy, jak Jędrzej Słodkowski i Dawid Dróżdż z "Gazety Wyborczej" poradzili sobie z wytypowaniem, kto w tym roku zdobędzie statuetkę. Obaj nasi dziennikarze opowiadają o swoich wrażeniach z tegorocznej ceremonii wręczenia Oscarów i przedstawiają swoich oscarowych faworytów.
3/11/202430 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Dlaczego boimy się Rosji? Michnik, Radziwinowicz i Bieliaszyn opowiadają o kraju Putina

Rosjanie mimo represji i narzuconych im drakońskich praw jednak nadal mają możliwość popsucia Putinowi radości z zaplanowanego już dawno zwycięstwa w farsie zwanej "wyborami". Bartosz T. Wieliński zaprasza do wysłuchania rozmowy o Rosji właśnie na tydzień przed wyborami prezydenckimi w tym kraju. Wiktoria Bieliaszyn, Adam Michnik i Wacław Radziwinowicz wspominają również w tym odcinku Aleksieja Nawalnego, z którym znali się osobiście. Podcast powstał w ramach projektu WYBIERZMY NASZĄ EUROPĘ finansowanego ze środków Unii Europejskiej wspierających instytucje społeczeństwa obywatelskiego w działaniach na rzecz edukacji oraz promocji uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024. Wszelkie materiały i wypowiedzi zawarte w podcaście przedstawiają pogląd prowadzącego i gości podcastu. Parlament UE nie odpowiada za ich treść. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/9/202454 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Czy postać, która nie istnieje, zagrozi influencerom?

Wirtualnych influencerów jest coraz więcej - zarówno w ludzkich, jak i nieludzkich postaciach. Według różnych danych ok. 35-40 proc. osób kupiło produkt promowany przez wirtualnych influencerów, osiągają oni też wyższe wskaźniki zaangażowania, niż ci tradycyjni. Z czego to wynika? Czy wirtualna postać ma tę samą wiarygodność, co człowiek? I czy rozwój AI sprawi, że wirtualne postaci zmienią rynek marketingu? Joanna Sosnowska z "Wyborczej" rozmawia z dr Jolantą Tkaczyk, badaczką zachowań konsumenckich z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
3/8/202422 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Jak pomagać Ukraińcom, którzy żyją tuż przy froncie

Łukasz Grzymisławski rozmawia z Agatą Kondzińską, dziennikarką "Wyborczej", i Romanem Imielskim, I zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", którzy niedawno wrócili z Ukrainy. Zawieźli tam pomoc humanitarną sfinansowaną przez czytelników "Gazety Wyborczej". Jak się przygotowuje takie transporty? Jak określić bieżące potrzeby ludności? Jakie nastroje panują na wschodzie Ukrainy? I jak Ukraińcy widzą koniec wojny? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/7/202420 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Marsz milczenia po śmierci Lizy

Gościnią Natalii Waloch jest Karolina Sulej, pisarka, dziennikarka i działaczka Fundacji KRAINA - współorganizatora dzisiejszego marszu przeciwko przemocy, który pod hasłem "Miała na imię Liza" przejdzie ulicami Warszawy. Dlaczego kobiety wciąż nie czują się bezpiecznie? I jakich zmian w prawie potrzebujemy, by zwiększyć ochronę kobiet? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/6/202420 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Ile kosztuje zostanie prawnikiem?

Mieszkanie blisko uczelni, kurs rysunku czy rekomendacja znajomemu prawnikowi. To tylko przykłady rzeczy, które przydają się przy rozpoczynaniu kariery. Są takie zawody, do których wejście wciąż kosztuje. I często nie chodzi tylko o pieniądze na podręczniki. Ile jest prawdy w tym, że lekarze, prawnicy czy architekci to zawodowe "kliki"? I jaki mają w tym udział darmowe praktyki? Katarzyna Bielecka i Maria Korcz, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, rozmawiają o patologiach, z którymi spotykają się stażyści. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/5/202429 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

O piętnastej edycji Nagrody im. Kapuścińskiego w rocznicę urodzin reportera

Jak zmienia się reportaż? Czy reporter może pracować tylko zza biurka? Dlaczego reportaż wymaga podróży i spotkania? Co dziś pozostało ze spuścizny Kapuścińskiego? Urszula Pieczek rozmawia z Katarzyną Surmiak-Domańską. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/4/202422 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

"To nie my jesteśmy naćpani wolnym rynkiem". Byliśmy w Squacie Zaczyn na Kamionku

W 8:10 na weekend wyławiamy perły z naszego archiwum podcastów. Tym razem przypominamy odcinek podcastu "Warszawa nadaje". Policjanci i ochroniarze wyeksmitowali osoby, które squatowały w opuszczonej piekarni na warszawskim Kamionku. A my wracamy do podcastu, w którym Kuba Chełmiński z "Gazety Stołecznej" poszedł tam z mikrofonem. Przedstawiamy tę historię widzianą z jednej i z drugiej strony. O tym, jak się rozwiązuje tego rodzaju konflikty w różnych krajach, jak squaty traktuje prawo, skąd się one wzięły, opowiada w drugiej części podcastu prof. Piotr Sałustowicz z Uniwersytetu SWPS.
3/2/202459 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Srebrne treści cyfrowe to nie tylko Anioł Pański w południe

Wielu z nas pamięta czasy, gdy Facebook był uważany za modny serwis dla młodzieży. Tymczasem internet starzeje się razem z nami. Dla pokoleń pamiętających czasy "przedinternetowe" wejście do cyfrowej przestrzeni często oznacza wyzwania. Senior - w powszechnej opinii - jest osobą, która "nie nadążą", czyli nie rozumie nowych mediów i ich ekspresji. Listy zabawnych gaf popełnianych przez starsze osoby w sieci można znaleźć na forach. Jednak badacze zwracają uwagę na to, że generowane przez osoby starsze treści nierzadko są wartościowe, bo najczęściej właśnie osoby starsze są ekspertami w wielu dziedzinach. Trzeba jedynie znaleźć sposób na wypracowanie i dopasowanie formy, w której mogliby się dzielić swoimi spostrzeżeniami. Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z dr. Piotrem Toczyskim, autorem książki "Srebrne treści cyfrowe". Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
3/1/202429 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

O co chodzi w strajku rolników?

Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Krystyną Naszkowską, dziennikarką "Gazety Wyborczej", o przyczynach protestu rolników. Które zapisy z "Zielonego ładu" tak ich bulwersują? Jak rozwiązać problem magazynów zapchanych zbożem? I kto naprawdę odpowiada za zatkanie się rynku europejskiego? Z kolei Dominik Łowicki z "Wyborczej" przepytuje rolników bezpośrednio na warszawskim strajku. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/29/202450 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Prof. Portnow: Europa nie zazna spokoju z Putinem. Będzie nowa rzeczywistość

Gościem Bartosza T. Wielińskiego jest prof. Andrij Portnow, ukraiński historyk związany z Uniwersytetem Viadrina, dyrektor Centrum Studiów Polsko-Ukraińskich na Viadrinie. Czy Europa zazna spokoju z Putinem? Ile ten spokój mógłby trwać? Dlaczego stosunki polsko-ukraińskie się tak drastycznie pogorszyły? Co zostało zaniedbane? Jak europejskie elity myliły się odnośnie Ukrainy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/28/202429 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Czy Trump ma nominację w kieszeni i czy jest w stanie wygrać z Bidenem

Łukasz Grzymisławski, dziennikarz "Gazety Wyborczej", rozmawia z Janem Smoleńskim, amerykanistą z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, o prawyborach w Stanach Zjednoczonych. W ostatnią sobotę Donald Trump pokonał Nikki Haley w Karolinie Południowej, gdzie jego rywalka była niegdyś gubernatorką. Haley nie rezygnuje jednak z walki o republikańską nominację, oceniając, że Donald Trump nie ma szans pokonać Joego Bidena w wyścigu o Biały Dom. Co na ten temat mówią sondaże? Jak przebiega kampania wyborcza w USA? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/27/202425 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Lidl kontra Biedronka. Ostateczne starcie

Maria Korcz, Katarzyna Bielecka i Piotr Miączyński z serwisu Wyborcza.biz przyglądają się konfliktowi dwóch wielkich sieci dyskontowych - Biedronki i Lidla. Na czym polega starcie marketingowe tych dyskontów? I jak na rynku odnajduje się trzeci wielki gracz - Żabka? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/26/202423 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Mistrzowie Słowa: Oksana Zabużko

Dwa lata temu rozpoczęła się w Ukrainie wojna na pełną skalę. Zapraszamy do wysłuchania ukraińskiej mistrzyni pióra - Oksany Zabużko i jej eseju pochodzącego z książki "Planeta Piołun", której premiera miała miejsce dzień przed rozpoczęciem wojny. To tekst, w którym wybitna autorka pisze, że zwycięstwo należy do tych, którzy lepiej opowiedzą historię. Solidarni z Ukrainą, Ukraińcami i Ukrainkami wierzymy w ich niezależną historię, samodzielną kulturę i odrębną tożsamość. Esej "Ukraina - własnym głosem" pochodzi ze zbioru tekstów "Planeta Piołun", który ukazał się nakładem Wydawnictwa Agora 23 lutego 2022 roku.
2/24/20248 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Czy można się całkiem wyleczyć z depresji?

Dlaczego depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym i na jakie znaki u rodziny czy znajomych być wyczulonym, żeby nie przegapić choroby? Jak wygląda leczenie depresji? Jak odróżnić depresję od obniżenia nastroju czy chandry? Które terapie w przyszłości wydają się być najbardziej obiecujące? O depresji, jej leczeniu, tym dlaczego częściej dotyka kobiety Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" w Światowy Dzień Walki z Depresją rozmawia z prof. Dominiką Dudek, kierownik Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
2/23/202424 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

PiS się sypie. Czy dotrwa do wyborów prezydenckich?

Roman Imielski, I wicenaczelny"„Gazety Wyborczej", i Agata Kondzińska, reporterka polityczna "Wyborczej", rozmawiają o tym, kiedy nastąpi koniec Prawa i Sprawiedliwości. Czy Monika Pawłowska, która przyjęła mandat po Mariuszu Kamińskim, jest porażką Kaczyńskiego? Kogo poszczególne partie wystawią jako kandydatów w wyborach prezydenckich? I jak sobie radzi z rządzeniem Koalicja 15 Października? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/22/202421 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Chcemy być jak szlachta. I nie pracować. O skróconym tygodniu pracy

Jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Zachodnie firmy, również te z siedzibami w Polsce, coraz częściej kuszą krótszym tygodniem pracy. Co musiałoby się stać, żeby był możliwy w skali kraju? Eksperci pytają: jak mogą nam w tym pomóc migranci? A my pytamy: jak my możemy pomóc migrantom? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/21/202431 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Dlaczego 18-letni Iwan stracił nogi w rębaku?

Aleksandra Szyłło rozmawia z Bartoszem Józefiakiem, reporterem "Dużego Formatu", współautorem reportażu: https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,30700797,wspolne-sledztwo-duzego-formatu-i-uwagi-tvn-dlaczego-18-letni.html, o młodym chłopaku z Ukrainy, który pracując na czarno w fabryce mebli w Kępnie, ulega poważnemu wypadkowi i traci obie nogi. Jaka jest historia Iwana i jego rodziny? Jak wygląda przestrzeganie praw pracowniczych w polskich fabrykach? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/20/202423 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Czy Rosjanie będą kiedyś stawiać pomniki Aleksiejowi Nawalnemu?

Łukasz Grzymisławski rozmawia z Wiktorią Bieliaszyn i Wacławem Radziwinowiczem, dziennikarzami "Gazety Wyborczej", o tym, jakim politykiem był Aleksiej Nawalny. Dlaczego wrócił do Rosji, wiedząc, z jakim wiąże się to niebezpieczeństwem? Czy jego śmierć może wpłynąć na postawę rosyjskiego społeczeństwa? Jak długo w Rosji przetrwa pamięć o Nawalnym? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/19/202422 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Jak słodka niczym wata cukrowa piosenkarka country stała się kulturowym fenomenem - Taylor Swift

Zaczynała jako słodka jak wata cukrowa z posypką piosenkarka country, dziś jest kulturowym fenomenem analizowanym przed ekspertów. Oprócz tego, że od lat sprawia, że rzesze dziewcząt i kobiet niezmiennie płaczą i śmieją się przy jej piosenkach, jest w stanie też sprawić, by miliony ludzi poszły głosować przeciw zamordystycznym zapędom trumpowców. Jej ostatnia trasa koncertowa tylko w USA wygenerowała dochód taki jak Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, dzięki czemu Stanom Zjednoczonym w ostatnim kwartale roku wzrosło PKB. Jakby tego było mało, recenzenci całkiem serio piszą o niej jako o następczyni Boba Dylana czy Bruce’a Springsteena, a na amerykańskich uniwersytetach jej tekstom poświęca się seminaria literaturoznawcze. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Taylor Swift.
2/17/202438 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Dlaczego wciąż nie ma przepisów chroniących dzieci przed złym wpływem social mediów

Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej", rozmawia z mecenasem Mikołajem Sowińskim, prawnikiem specjalizującym się w nowych technologiach, o tym, jak serwisy społecznościowe szkodzą zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży oraz dlaczego wciąż nie wprowadzono prawa, które by temu skutecznie zapobiegało. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
2/16/202419 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Podróż do Somalii. Państwa, które dźwiga się z upadku

Łukasz Grzymisławski rozmawia z Julią Parfiniewicz z Polskiej Akcji Humanitarnej i Maciejem Czarneckim, dziennikarzem działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", którzy właśnie wrócili z Somalii. Opowiadają o tym, jakim miejscem jest dziś ten kraj, z jakimi problemami zmagają się jego mieszkańcy, a także jakie paradoksy można zaobserwować w życiu Somalijczyków. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/15/202420 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Jak Unia Europejska broni osoby LGBT+ w Polsce? Rozmowa z Bartem Staszewskim

W drugim odcinku cyklu “Wybierzmy Naszą Europę” Bartosz T. Wieliński rozmawia z Bartem Staszewskim, aktywistą społeczności LGBT, szefem Fundacji Basta monitorującej dyskryminację w mediach o tzw. strefach wolnych od LGBT, które zaczęły pojawiać się na mapie Polski w latach 2019-2020, a w apogeum politycznej kampanii nienawiści wymierzonej w osoby LGBT "strefy" obejmowały jedną trzecią Polski. Czy na razie jedynym skutecznym sposobem na przekonanie samorządów do wycofania się z uchwał jest ultimatum Komisji Europejskiej związane z wypłacaniem regionalnych funduszy spójności? Jak wygląda obecna sytuacja osób LGBT+ w Polsce? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/14/202431 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Afryka gola, czyli cud w Wybrzeżu Kości Słoniowej

Marcin Wesołek rozmawia z Michałem Zichlarzem, autorem bloga "Afryka gola" i wybitnym znawcą afrykańskiego futbolu, o tym, co wydarzyło się na zakończonym właśnie Pucharze Narodów Afryki. Jak to możliwe, że drużyna, która w trakcie imprezy zwolniła trenera, sięgnęła po trofeum? Jak bardzo afrykańska piłka podobna jest do europejskiej? Ile geopolityki było na tegorocznym Pucharze Narodów Afryki? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/13/202419 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Jak się żyje w mieszkaniu po Wałęsie. O mierzeniu się z ciężarem legendy

Dominik Łowicki rozmawia z Michałem Toczkiem, reżyserem nagradzanego na festiwalach filmowych krótkiego metrażu z Sebastianem Stankiewiczem "Być kimś". Film opowiada o elektryku wprowadzającym się wraz z rodziną do mieszkania, w którym dawniej lokatorem był Lech Wałęsa. Jak powstawał ten obraz i czy jest szansa na rozwinięcie tematu w film pełnometrażowy? A także jak doświadczenie reporterskie zebrane w dziale wideo "Wyborczej" pomaga Michałowi Toczkowi w pracy na planie filmowym? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/12/202425 minutes, 1 second
Episode Artwork

Sobotni seans: Im lepsza muzyka, tym lepsza biografia? Filmy i seriale o gwiazdach muzyki (gość: Gorg)

Liczą się hity czy tragiczne historie? Biografie znanych muzyków pełne są i tego, i tego, ale w tych naprawdę dobrych produkcjach szczerość bierze górę. Radosław Czyż, Agata Piasecka i Łukasz Kamiński dzielą się ulubionymi filmami i serialami o gwizdach rapu, rocka, popu i punka. Z kolei Andrzej Kulasek pyta Marcina "Gorga" Krasowskiego z Vavamuffin o polskie reggae i o to, czy można zrobić dobry film o Bobie Marleyu.
2/10/202452 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: O pierwszej na świecie reklamie wygenerowanej przez AI

Pierwsza na świecie reklamówka telewizyjna w całości wygenerowana przez AI powstała w Polsce. Stojące za nią agencja i studio produkcyjne to polskie firmy. Reklamodawca też jest lokalną firmą. Jednak w tym projekcie chodzi o znacznie więcej niż tylko reklamę. Ile osób potrzebuje sztuczna inteligencja, żeby nakręcić film? Czy wzór krawata bohatera albo kolor rajstop bohaterki można zmienić jednym kliknięciem? Co mówią ludzie, gdy widzą reklamę "nakręconą" przez AI? Marcin Łunkiewicz, szef studia Mimo.ooo opowiada w rozmowie z Vadimem Makarenką z firmy Statista, jak pracował nad 30-sekundowym spotem i jakie konsekwencje nowa technologia może mieć dla świata telewizji i kina. Spojler: świat kina będzie musiał nauczyć się żyć bez planu filmowego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
2/9/202448 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Kto zarobił na sprzedaży Lotosu Saudyjczykom i kto za to zapłaci?

Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z Andrzejem Kublikiem, dziennikarzem "Gazety Wyborczej", o tym, kto znalazł się w nowym składzie zarządu PKN Orlen i czym ten tymczasowy zarząd zajmie się w pierwszej kolejności. Dlaczego doszło do transakcji sprzedaży Lotosu koncernowi Saudi Aramco? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/8/202423 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

"Moje nazwisko jest na stole". Magdalena Biejat o prezydenturze Warszawy

Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z wicemarszałkinią Senatu i współliderką partii Razem - Magdaleną Biejat. Czy będzie kandydatką lewicowej koalicji na prezydentkę Warszawy? Jaki ma pomysł na miasto? Jakie widzi podstawowe bolączki stolicy i jakie proponuje rozwiązania? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/7/202426 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Studniówki jak wesela?

Katarzyna Bielecka i Maria Korcz, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, rozmawiają o tym, jak wyglądają teraz bale maturalne, ile kosztują i kogo wykluczają ze szkolnej społeczności. Czy studniówki powinny wrócić do szkół? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/6/202422 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Dlaczego dinozaury wyginęły i co było tego przyczyną?

Dinozaury rządziły Ziemią przez około 150 mln lat, a ok. 66 mln lat temu wymarły wraz z 3/4 ówcześnie żyjących gatunków. Które gatunki na tym zyskały? A może dinozaury i tak musiały wymrzeć, bo za długo wykluwały się z jaj? Czy potrafimy odtworzyć szczegóły tej katastrofy? A może współcześnie żyją zwierzęta, które stąpały obok dinozaurów? O mitach narosłych wokół dinozaurów, jakby wyglądał świat, gdyby przetrwały oraz o przyczynach i konsekwencjach ich wymarcia Kasper Kalinowski z działu Nauka "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. Mateuszem Tałandą z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przy okazji polecamy naszym słuchaczom wystawę "Jurassic Adventure", która od kilku lat jeździ po Europie, potwierdzając fakt, że dinozaury fascynują nie tylko paleontologów. Od września 2023 r. gości po raz pierwszy w Polsce. Jest pokazywana w warszawskim Muzeum Nowa Praga przy ul. Jagiellońskiej 82a. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/5/202422 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Sobotni seans: Głos jakiegoś pokolenia. O serialach milenialsów (goście: K. Wiśniowska, M. Baranowski)

Kto jest głosem pokolenia milenialsów? Które seriale pokazują ich dobrze i czemu Lenie Dunham jednak nie udało się zostać głosem tego pokolenia? O popkulturowym przedstawieniu swojego pokolenia w podcaście "Sobotni seans" rozmawiają dziennikarze Wyborcza TV Agata Piasecka i Radosław Czyż oraz Justyna Suchecka z TVN 24. A Katarzyna Wiśniowska i Marek Baranowski, czyli scenarzyści "Kiedy ślub?", zdradzają, ile ze swoich doświadczeń przenieśli na ekran.
2/3/20241 hour, 6 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Czy powinniśmy się obawiać powrotu odry i chorób zakaźnych?

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o 30-krotnym wzroście zachorowań na odrę w 2022 r. - czy powinniśmy się tego obawiać? Dlaczego w wielu krajach odra pojawia się po okresie, gdy już uznano ją za chorobę wyeliminowaną? Jak wygląda sytuacja w Polsce? Czy dysponujemy danymi na temat innych chorób zakaźnych, w tym ospy? O przyczynach wzrostu zachorowań na odrę, chorobach zakaźnych oraz o tym, jak zmienić sytuację Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych oraz pediatrą. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
2/2/202418 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Lubnauer: Świat się zmienia, polska szkoła też musi

Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z Katarzyną Lubnauer, wiceministrą edukacji, o pakcie edukacyjnym zaprezentowanym w Sejmie i postulatach organizacji młodzieżowych dotyczących zmian w szkolnictwie. Jedną z istotniejszych kwestii jest zdrowie psychiczne uczniów. Czy psycholog w każdej szkole to program możliwy do zrealizowania? Czy zostanie zmniejszona podstawa programowa? I jaką politykę planują rządzący, jeśli chodzi o wynagrodzenia nauczycieli? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
2/1/202422 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Przychodzi von der Leyen do Orbana, czyli jak może wyglądać Europa po czerwcowych wyborach

Pierwszy odcinek z cyklu "Wybierzmy naszą Europę". Gościem Bartosza Wielińskiego z "Wyborczej" jest Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR). Jak może wyglądać Europa po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego? Dlaczego partie prawicowe i populistyczne rosną w siłę? Jaka jest droga dla partii demokratycznych? Jakie wyzwania stoją przed Europą dziś? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
1/31/202425 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Zegar zagłady: do końca 90 sekund

Drugi rok z rzędu wskazówki na zegarze zagłady pokazują 90 sekund do północy, najmniej od 1947 r. A na horyzoncie pojawia się nowe, nieznane dotąd zagrożenie - sztuczna inteligencja. Symboliczny zegar to idea naukowców, którzy w czasie II wojny światowej pracowali w projekcie "Manhattan" przy konstrukcji bomby atomowej. Po zrzuceniu ładunków jądrowych na Hiroszimę i Nagasaki w 1945 r., założyli oni magazyn "Bulletin of the Atomic Scientists" poświęcony broni jądrowej i jej roli w polityce oraz utrzymaniu światowego bezpieczeństwa. O zegar zagłady, który bije od 1947 r. Michał Nogaś pyta Dominika Uhliga z biqdata.wyborcza.pl. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
1/30/202420 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Jak pięćdziesięciolatkowie szukają pracy?

Czy można mieć za duże kwalifikacje, żeby znaleźć pracę? Jak przygotować swoje CV? Jakie zalety mają pracownicy 50+? Jakie koszty osobiste ponoszą osoby, które tracą pracę? Bartosz Józefiak rozmawia z Ewą Pągowską, autorką tekstu o szukających pracy pięćdziesięciolatkach. Tekst do przeczytania w "Dużym Formacie": https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,30588432,piecdziesiecioletni-bezrobotni-wysylaja-po-100-200-cv-mamy.html Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
1/29/202418 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Jacek Świdziński, laureat Paszportu Polityki 2023

Jacek Świdziński jest rysownikiem, scenarzystą, kulturoznawcą, członkiem niezależnej grupy komiksowej Maszin, współpracuje z wydawnictwem Kultura Gniewu. Minimalistyczna kreska to jego znak rozpoznawczy. Siłą jego komiksów jest sposób prowadzenia narracji. Najnowszy "Festiwal" opowiada o słynnym Festiwalu Młodzieży w 1955 r. i opiera się na wielu źródłach dokumentalnych. Świdziński pokazuje, jak projekt propagandowy wymyka się spod kontroli i staje się momentem otwarcia nowej epoki. Maluje relacje międzyludzkie, a także polskie traumy i lęki tamtych czasów. Na rozmowę z laureatem Paszportu Polityki 2023 w kategorii "Książka" zaprasza Michał Nogaś.
1/27/20241 hour, 22 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Fotel z grzybni, stolik z bakterii - oto przyszłość wystroju wnętrz?

Czy krzesło z grzybni może być wygodne? Czy lampa z grzybni będzie dawać dobre światło? Z grzybnią, bakteriami i innymi biomateriałami coraz częściej eksperymentują projektanci. Jak powstają meble z biomateriałów? Czy grzybnia to materiał przyszłości? O tym rozmawia Joanna Sosnowska z "Wyborczej" z Natalią Piórecką, interdyscyplinarną projektantką z uniwersytetu w Innsbrucku. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
1/26/202418 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Najdroższy las w Polsce. Dlaczego Lasy Państwowe kupiły las od parafii w Zakopanem?

Dwie działki o łącznej powierzchni 10,15 hektarów w centrum Zakopanego kosztowały 4,2 mln zł. Dlaczego parafia pozbyła się terenu i na co wyda tak duże pieniądze? Leśnik z Małopolski, który zna kulisy transakcji, mówi: - Teren jest mocno podzielony drogami i ścieżkami. W dodatku ustanowiono tam służebności przejazdu, przechodu i przegonu (np. bydła). Drzewostan jest dosyć lichy, a na środku jest coś, co w żargonie leśników nazywamy "halizną", czyli taka trochę łąka, a trochę dziura w drzewostanie. Głównie rosną tam jodły i świerki. Te ostatnie w dodatku już wypadają. W dzisiejszym odcinku podcastu "8:10" Dominik Uhlig pyta Aleksandra Gurgula, autora książki "Podhale. Wszystko na sprzedaż", o Lasy Państwowe, które kupiły las od parafii w Zakopanem. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
1/25/202419 minutes
Episode Artwork

Jak Ukraińcy oceniają wizytę Donalda Tuska w Kijowie?

Łączymy się z Kijowem. Gościem Romana Imielskiego, pierwszego naczelnego "Wyborczej" jest korespondent Piotr Andrusieczko. W poniedziałek premier Donald Tusk odwiedził Kijów. Co o tej wizycie mówią ukraińscy politycy, prezydent Wołodymyr Zełenski, a także ukraińskie społeczeństwo? Jak będą się kształtować relacje na linii Warszawa-Kijów w przyszłości? Jakie kwestie pozostają sporne? Co stanie się z blokadą na granicy polsko-ukraińskiej czy ze sporną kwestią zboża? A jak wygląda sytuacja na froncie? Czy Ukraińcy nadal schodzą do schronów? Co się dzieje w czasie ataków na Charków czy Kijów? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
1/24/202420 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Dlaczego coraz więcej dzieci próbuje odebrać sobie życie?

W ubiegłym roku ponad 2100 dzieci i młodzieży próbowało popełnić samobójstwo. To więcej niż w zeszłym roku. Dlaczego tak jest i jak można temu przeciwdziałać? O tym Michał Nogaś rozmawia z Dominikiem Kucem z Fundacji GrowSPACE, który przedstawił raport o próbach samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Jeżeli przeżywacie kryzys psychiczny, zostawiamy Wam kilka przydatnych numerów. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111 (całodobowy, bezpłatny),
Kryzysowy Telefon Zaufania – 116 123 (od poniedziałku do piątku od godz. 14 do 22),
Telefoniczne Centrum Wsparcia – 800 70 2222 (całą dobę),
Bezpłatny telefon (800 12 12 12) i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka – czynny całą dobę,
Telefon zaufania dla osób starszych – 22 635 09 54 (poniedziałki, środy i czwartki w godz. 17–20). Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
1/23/202425 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Czy raport Oxfam to "lewacka ideologia”?

Pięciu najbogatszych ludzi świata wzbogaciło się jeszcze bardziej, a pięć miliardów najuboższych ludzi zubożało. To najgłośniejsza informacja z nowego raportu Oxfam. Dziennikarki wyborcza.biz Maria Korcz i Kasia Bielecka rozmawiają o kontrowersjach, jakie - nawet wewnątrz naszej redakcji - wzbudził ten raport. I o tym, jak czytać takie raporty, czy można je nazywać ideologicznymi i co to w zasadzie znaczy, że jakiś raport jest „ideologiczny”. 
 Chcemy opowiadać o ekonomii trochę inaczej, niż się do tego przyzwyczailiśmy. Dla humanistów, dla krytyków Leszka Balcerowicza, dla jego fanów też i wreszcie dla tych, którzy nie mają pojęcia, kto to jest Leszek Balcerowicz. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
1/22/202422 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Sobotni seans: Wszystkie drogi prowadzą do Berlina (Gościni: Renata Kopyto)

To miasto było bohaterem kina od czasu, gdy obrazy wprawiono w ruch. Jak Berlin ukazywano w filmach i serialach? Czego możemy się z tego nauczyć o kinematografii? Niemieckiej i nie tylko. Rozmawiają: Radosław Czyż, Agata Piasecka i Aliaksandr Rayeuski, dziennikarze "Wyborczej". O programie Tygodnia Filmu Niemieckiego i problemach społecznych w Niemczech, o których tamtejsze kino opowiada, rozmawiają Piotr Guszkowski, dziennikarz "Wyborczej", i Renata Kopyto, kierowniczka Domu Norymberskiego w Krakowie, współorganizatorka Tygodnia Filmu Niemieckiego.
1/20/20241 hour, 2 minutes
Episode Artwork

Jutronauci: Co trzeba zmienić, żeby na polskich drogach było bezpieczniej?

Często mamy do czynienia z przeświadczeniem, że wypadki nie zdarzają się nam, ale innym, ale w rzeczywistości tysiące osób co roku ginie w wypadkach na polskich drogach. Dlaczego Skandynawowie i skandynawskie przepisy mogą być wzorem dla wszystkich kierowców? Jakich potrzebujemy zmian w przepisach, budowie dróg i edukacji kierowców oraz czy Polacy naprawdę są "niereformowalni", jak straszyli niektórzy eksperci? Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej", rozmawia z Łukaszem Zboralskim, redaktorem naczelnym portalu Brd24.pl, dziennikarzem specjalizującym się w bezpieczeństwie ruchu drogowego i infrastrukturze. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
1/19/202424 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Czy Jarosław Kaczyński zrozumiał, że PiS przegrało wybory?

Historia o Wąsiku i Kamińskim to historia o nadużywaniu zaufania społecznego. Z czego wynika więc twarda reakcja PiS-u na uwięzienie Wąsika i Kamińskiego? O czym świadczy zachowanie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ułaskawienia Wąsika i Kamińskiego? Jak była władza nie chce oddać władzy? Dlaczego Kaczyński znów wrócił na pozycję lidera PiS-u? Roman Imielski, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", rozmawia z Agatą Kondzińską, dziennikarką polityczną, komentatorką działań PiS-u z "Wyborczej".
1/18/202422 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Gen. Koziej: Bezpieczeństwo kraju nie może stać się polem bitwy dwóch partii

Czy istnieje alternatywa dla NATO? Czy Europa zwiększyła nakłady na obronność? Jak na tym tle wypada Polska? Czy obecna sytuacja w polskiej polityce sprzyja budowaniu obronności? Jak wygląda sytuacja na froncie ukraińskim? Gościem Bartosza T. Wielińskiego z "Gazety Wyborczej" jest Stanisław Koziej, gen. brygady w stanie spoczynku, b. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta i szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
1/17/202431 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

RPA kontra Izrael. Wszystko, co musimy wiedzieć o tym procesie

RPA oskarża Izrael o popełnienie ludobójstwa. To jeden z najważniejszych procesów w historii ONZ, a wniosek Republiki Południowej Afryki jest szczegółowy i merytoryczny. Tak twierdzi gościni Michała Nogasia, czyli Małgorzata Andrzejczak-Świątek, naukowczyni i prawniczka, która na Instagramie publikuje jako Pani od praw człowieka. Co oznacza to oskarżenie i dlaczego państwem, które oskarżyło Izrael, jest akurat Republika Południowej Afryki? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
1/16/202426 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Jak może potoczyć się polityczna awantura o budżet państwa

Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej", rozmawia z Piotrem Miączyńskim, dziennikarzem ekonomicznym serwisu Wyborcza.biz, o zamieszaniu wokół budżetu na 2024 rok. Czy rządzący zdążą z jego przyjęciem do 29 stycznia i przedłożeniem go prezydentowi? Co wspólnego z budżetem ma sprawa Wąsika i Kamińskiego? I dlaczego za rok może nas czekać ostre cięcie wydatków? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
1/15/202420 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Katarzyna Jasiołek "Tkanina. Sztuka i rzemiosło"

Tkanina - traktowana często jako niższa forma sztuki - leży na pograniczu malarstwa czy rzeźby, ale dysponuje też własnymi środkami wyrazu. Wysoką rangę zyskała dzięki wybitnym artystkom światowego formatu, jak choćby Magdalena Abakanowicz i Jolanta Owidzka. Jednocześnie tkanina pozostała bliska zwykłym ludziom - w każdym domu obecne przecież były dywany, gobeliny, zasłony, makaty… Katarzyna Jasiołek omawia wycinek wielkiej historii tkaniny, ale za to bardzo ważny - ponieważ właśnie polscy artyści zrewolucjonizowali światową tkaninę artystyczną. Na rozmowę z autorką książki zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
1/13/202457 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Generacja Zet. Czy mamy do czynienia z "seksualną recesją"?

Czym różni się życie seksualne generacji Zet od innych pokoleń? Dlaczego zetki do relacji podchodzą z większym dystansem i akceptują ich nietrwałość? W tym pokoleniu spadł również odsetek przelotnych kontaktów seksualnych - co jest tego przyczyną? Dlaczego rośnie odsetek młodych osób identyfikujących się jako LGBT? O seksualności pokolenia Zet oraz o tym, czy to rzeczywiście najbardziej samotna generacja w historii Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. hab. Grzegorzem Iniewiczem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
1/12/202421 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Frasyniuk: Dla gości jak Kamiński i Wąsik nie ma w więzieniu litości. Tym się różnią od więźniów politycznych

Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z Władysławem Frasyniukiem, działaczem opozycji demokratycznej w czasach PRL, o byłych szefach MSW - Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku - skazanych za nadużycia władzy w czasie pierwszych rządów PiS, którzy po szesnastu latach rozpoczęli odbywanie dwuletniej kary więzienia. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
1/11/202426 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Czy powrót Trumpa do Białego Domu oznaczałby faszyzację USA

Łukasz Grzymisławski rozmawia z Maciejem Czarneckim, dziennikarzem "Wyborczej" zajmującym się polityką amerykańską. Według wielu komentatorów stawką w najbliższych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych będzie demokracja. Czego można się spodziewać po Donaldzie Trumpie w przypadku jego ewentualnego dojścia do władzy? Czy w ogóle będzie mógł wystartować w wyborach prezydenckich? Czy jego kontrkandydatka - Nikki Haley - jest w stanie mu zagrozić? Jak będzie przebiegała kampania wyborcza? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
1/10/202425 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Czy pożegnamy fajerwerki? Zakaz ich używania możliwy do wprowadzenia

Michał Nogaś rozmawia z dr Agnieszką Gruszczyńską, prawniczką, kierowniczką interdyscyplinarnych studiów podyplomowych prawa zwierząt na Uniwersytecie SWPS. Co roku w okolicach sylwestra giną setki spłoszonych wystrzałami petard i fajerwerków zwierząt. Odpalone materiały pirotechniczne wpływają też na zanieczyszczenie powietrza. Czy wprowadzimy zmiany w prawie zakazujące ich używania? Czy prawa zwierząt powinny być wpisane do konstytucji? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
1/9/202426 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Ile nas kosztują katastrofy klimatyczne i jak im zapobiegać

Jakub Chełmiński rozmawia z prof. Szymonem Malinowskim z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego o raporcie organizacji Christian Aid, która co roku podsumowuje skutki ekonomiczne katastrof klimatycznych. Dlaczego na liście najdroższych katastrof znajdują się głównie kraje globalnego Południa? W jakim stopniu zagrożenie katastrofami dotyczy Polski? I jakie rozwiązania systemowe przyczyniłyby się do poprawy sytuacji klimatycznej? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
1/8/202418 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Jakich seriali nie możemy się doczekać w 2024? I komu wolno śmiać się z "1670"?

Powrót "Detektywa", "Shogun", kontynuacja "Squid Game" i długo wyczekiwany finał "Stranger Things". Czy to wszystkie najciekawsze serialowe premiery tego roku? Oczywiście, że nie! W drugiej części swoimi reakcjami na internetowe dyskusje wokół serialu "1670" dzielą się jego twórcy: Jakub Rużyłło i Maciej Buchwald. Prowadzi Radosław Czyż.
1/6/20241 hour, 9 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Jak pokolenia Z i Alfa definiują luksus na nowo

Zegarek to komunikat. Można z niego wyczytać wiele o osobie, która go nosi - status społeczny, zarobki, wykształcenie, typ osobowości. W każdym razie tak kiedyś było, ale współcześni młodzi są pragmatyczni, wyczuleni na brak odpowiedzialności i sprawiedliwości oraz troszczą się o klimat. Cenią doświadczenie ponad posiadanie i szybko urządzają się w wirtualnej rzeczywistości. Czy na pewno potrzebują superdrogich rzeczy, żeby manifestować swój styl życia? Może za 15 lat dadzą rodzicom na święta wycieczkę do luksusowego wirtualnego spa? - Niekoniecznie - mówi Tomasz Bartnik, partner w firmie O11E specjalizującej się w doradztwie marketingowym. W rozmowie z Vadimem Makarenką z firmy Statista burzy stereotypy i pokazuje rolę luksusu w życiu młodych. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
1/5/202426 minutes
Episode Artwork

Paweł Wroński w nowej roli - odsłania tajemnice gmachu MSZ

Gościem Doroty Wysockiej-Schnepf jest Paweł Wroński - do niedawna dziennikarz i publicysta "Gazety Wyborczej", a obecnie rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który opowiada o wyzwaniach stojących przed resortem dyplomacji i próbie odbudowy polskiej polityki zagranicznej. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
1/4/202426 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Jakiego rodzaju pomoc humanitarna będzie potrzebna na świecie w 2024 roku

Łukasz Grzymisławski rozmawia z Heleną Krajewską, rzeczniczką prasową Polskiej Akcji Humanitarnej, o ogromnych potrzebach pomocy humanitarnej w Strefie Gazy oraz o systemowej pomocy w Ukrainie i innych częściach świata. Według raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej w 2024 roku wsparcia będzie potrzebowało blisko 300 mln osób. Główne przyczyny kryzysów humanitarnych to wojny, zmiany klimatu i kryzysy ekonomiczne. Niestety, ze względu na skalę kryzysów tylko część z potrzebujących otrzyma pomoc. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
1/3/202422 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Kamil Bałuk "Dawno temu w telewizji"

Jakie triki podczas wywiadów w "Na każdy temat" stosował Mariusz Szczygieł, późniejszy zdobywca Nike? Co o telewizji sądził tata scenarzystki "M jak miłość" i "Klanu", Ilony Łepkowskiej? Dlaczego "Miodowe lata" kręcono w teatrze? Ile "do fejmu" na pierwszym roku studiów dodawała praca w "Rowerze Błażeja"? O czym myślała Magda Mołek w studiu powodziowym we Wrocławiu? Co ukrywali kandydaci z "Randki w ciemno" i za jaką kwotę Jacek Kawalec zgodziłby się zagrać Kawalca? Dostawali tysiące listów, ich kolejne występy w prime time z zapartym tchem śledziło jednocześnie nawet kilkanaście milionów Polaków! Kamil Bałuk w dziesięciu rozmowach o tym, co działo się "dawno temu w telewizji", przypomina stojących w świetle reflektorów ówczesnych bohaterów zbiorowej wyobraźni i jej kreatorów, ukrytych zazwyczaj przed publicznością. Pokazuje nieoczywiste kariery oraz kulisy najsłynniejszych programów i seriali. Tropi zmiany mentalności, przełamywanie kolejnych barier i tematów tabu. Rozjaśnia drugą, ukrytą za kamerami, stronę srebrnego ekranu. A przede wszystkim skupia się na rozmówcach i na tym, w jaki sposób poradzili sobie z popularnością, co dała im praca w telewizji i jak łatwo było wpaść w jedną tematyczną szufladkę. Na rozmowę z Kamilem Bałukiem, autorem "Dawno temu w telewizji", zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
12/30/202356 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Co nas czeka w technologiach w 2024 roku

Jaka sztuczna inteligencja może pomóc ludziom, a jaka jest dla nas groźna? Jak będzie ją regulować Unia Europejska? O wyzwaniach internetu w 2024 roku Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej", rozmawia z Krzysztofem Madejskim, szefem IT "Wyborczej". Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
12/29/202318 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Moja odwaga: Prof. Bogdan de Barbaro w podcaście Agnieszki Jucewicz

Dzisiaj gościnnie w "8:10" zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka podcastu Agnieszki Jucewicz "Moja odwaga". Rozmowa z profesorem Bogdanem de Barbaro to wstęp do cyklu rozmów o różnych obliczach odwagi, ale także i o lęku, bo nie ma jednego bez drugiego. I o nadziei. Bo póki jest nadzieja na zmianę, póty będziemy się odważać. "Dziś aktem odwagi jest ryzyko wynurzania się poza swoją bańkę. Dopuszczenia: a może ten, kto myśli odwrotnie ode mnie, w jakimś fragmencie ma rację?" - mówi gość Agnieszki Jucewicz. Nowy odcinek co dwa tygodnie w piątek.
12/28/20231 hour, 3 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Nirvana czy Pearl Jam? Piotr Jagielski o grunge'u

Grunge. Brudny, chropawy rock and roll, wyrosły z miłości do punka i heavy metalu. Długie włosy, wojskowe buty i flanelowe koszule miały być symbolami buntu pokolenia, które w gazetach, telewizjach i stacjach radiowych uparcie nazywano straconym "pokoleniem X". Szczycił się swoją odmiennością i sarkastycznym, mrocznym poczuciem humoru. Kapele nie stroiły się w szaty rockmanów i były dumne z tego, jak bardzo nie pasują do sławnych zespołów z MTV. Jednak z muzyki zwykłych dwudziestolatków i młodych buntowników grunge przerodził się w końcu w towar globalnego rynku, a nagły sukces okazał się dla niektórych śmiertelną pułapką. Piotr Jagielski jest przewodnikiem po zawiłych losach grunge’u. Pisze nie tylko o największych gwiazdach sceny, jak Nirvana, Pearl Jam czy Soundgarden, ale z wnikliwością śledzi również losy jej prekursorów. Jego książka jest przede wszystkim opowieścią o grupie przyjaciół z miasta na końcu świata, którym udało się podbić rynek muzyczny. Jest też przestrogą, by uważać, czego się pragnie - spełnienie marzeń może okazać się przekleństwem. Na fascynującą rozmowę z Piotrem Jagielskim o wielkich zespołach rodem z Seattle zaprasza Jędrzej Słodkowski. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
12/27/202345 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Sobotni seans: Najlepsze seriale 2023 roku to...

Oto najlepsza serialowa dwudziestka! Całkowicie subiektywny ranking redakcji "Wyborczej TV" w sam raz na Święta. Każdy ma prawo się nie zgodzić z naszą opinią, ale my chcieliśmy wybrać właśnie tak. Długo wyglądało na to, że zwycięzcę poznaliśmy już na początku roku, ale rywalizacja okazała się dużo bardziej zacięta. W rankingu uwzględniliśmy także seriale, których światowa premiera odbyła się w 2022 roku, ale w Polsce pokazano je dopiero rok później, dlatego nie chcieliśmy ich pomijać. Więcej przeczytacie tu: https://wyborcza.pl/7,90535,30520674,wybralismy-oto-najlepsze-seriale-2023-wg-redakcji-wyborczej.html. Na podcast zapraszają: Radosław Czyż, Andrzej Kulasek i Agata Piasecka.
12/23/202356 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Czy przestaniemy znęcać się nad karpiem?

Sprzedaż żywych karpi jest już zakazana we Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu. Ale w pozostałych polskich miastach wciąż można znaleźć tę rybę, często trzymaną i sprzedawaną w nieludzkich warunkach. Czy za 100 lat przyszłe pokolenia będą zaszokowane tym, że przed świętami samodzielnie zabijaliśmy karpie we własnych domach? Czy będą w szoku, że rzeki nie miały podmiotowości prawnej? I czy kupowanie pieska pod choinkę to naprawdę dobry pomysł? O tym wszystkim rozmawia Joanna Sosnowska z "Wyborczej" z Karoliną Kuszlewicz, adwokatką pracującą na rzecz zwierząt i przyrody. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
12/22/202321 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Jarosław Kurski: Jak ja się cieszę, że dożyłem chwili, gdy mogę patrzeć na koniec tego reżimu

Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z Jarosławem Kurskim, I zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", o bieżących wydarzeniach, czyli wyroku dla Kamińskiego i Wąsika, okupacji budynków telewizji publicznej przez PiS, odwołaniu Jacka Kurskiego z Banku Światowego w Waszyngtonie, ale również o śmierci Pawła Adamowicza i powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki, a także o powodach jego rezygnacji z kierowania redakcją "Wyborczej". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
12/21/202323 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Dlaczego Unia Europejska toleruje proputinowskie działania Viktora Orbána

Gościem Łukasza Grzymisławskiego jest Tomasz Bielecki, korespondent "Gazety Wyborczej" w Brukseli. Podczas ostatniego szczytu unijnego Viktor Orbán zablokował uchwalenie pakietu pomocowego dla walczącej z Rosją Ukrainy. Czy to veto jest kartą przetargową w sprawie unijnych funduszy dla Węgier zablokowanych z powodów praworządnościowych? Jaką grę realizuje premier Węgier? Czy kraje Unii mają plan B w razie dalszego studzenia entuzjazmu USA w sprawie pomocy Ukrainie? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
12/20/202326 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Michał Marszał: Nie zakochuję się w politykach

Michał Nogaś rozmawia z Michałem Marszałem, pierwszym śmieszkiem RP, o absurdach polityki, zmianach w TVP i wreszcie o tym, jak wyglądała organizacja seansu posiedzenia sejmowego w kinie. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
12/19/202325 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Pandora Gate zatacza szersze kręgi. Jak chronić młodych w sieci?

Największy skandal w historii polskiego YouTube’a, Pandora Gate, zaczął się we wrześniu i ujawnił wykorzystywanie seksualne nieletnich przez gwiazdy serwisu, a kolejne odsłony zdają się nie mieć końca. Coraz więcej skrzywdzonych osób nabiera odwagi, by opowiedzieć swoją historię. Bartosz Józefiak rozmawia z Katarzyną Włodkowską, autorką reportażu "’Wysyłał nudesy, ja też’ 14-latek zaczyna się okaleczać. Nowe kręgi w aferze Pandora Gate" opublikowanego na łamach "Dużego Formatu" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,30486122,wysylal-nudesy-ja-tez-14-latek-zaczyna-sie-okaleczac-nowe.html), o tym, jak chronić młodzież i dzieci przed drapieżnikami seksualnymi w sieci. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
12/18/202325 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Piotr Pytlakowski o "Strefie niepamięci"

W lutym 2021 roku jeden z najwybitniejszych polskich reporterów, Piotr Pytlakowski wyrusza na wyprawę po wschodnim Mazowszu i Podlasiu, miastach i miasteczkach "szkalu śmierci", gdzie w 1941 roku doszło do rzezi mieszkańców, tych żydowskich przez tych polskich. Gnali swoich sąsiadów uliczkami, gwałcili kobiety, zdzierali suknie, swetry i buty, aby nic się nie zmarnowało. Bo zbrodni towarzyszył rabunek. Sprawcy wyrywali sobie z rąk co cenniejsze dobra. Przykrywali się pierzynami jeszcze ciepłymi po poprzednich właścicielach, wzuwali zdobyczne obuwie, stroili się w futra. Żydowskie połowy miasteczek, place, domy, sklepy i warsztaty nagle straciły właścicieli. Opuszczone posesje, przeważnie w centrach, przy głównych rynkach, atrakcyjnie zlokalizowane, szybko przejęli Polacy. Jak dzisiaj wygląda życie w miejscach mordu i grabieży. Jak cudze stało się nasze? Jak działają mechanizmy pamięci, które pozwoliły wyprzeć w niepamięć żydowską przeszłość? Piotr Pytlakowski w swojej reporterskiej podróży nie szuka i nie udziela łatwych ani pocieszających odpowiedzi. Za to przywraca zbiorowej pamięci historie, które nigdy nie powinny zostać zapomniane. Na rozmowę z autorem "Strefy niepamięci" zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
12/16/202353 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Co zmieni płacenie za Facebooka i Instagrama?

Facebook wprowadzi płatną wersję swojego serwisu w Europie w marcu przyszłego roku i wcale nie będzie pierwszy. Użytkownicy takich sieci jak Snapchat czy Reddit już mogą płacić za brak reklam i dodatkowe funkcjonalności. Z usługi Snapchat+ korzysta już 5 mln osób. Z kolei płatną wersję serwisu X (dawniej Twitter) wybrało - według nieoficjalnych szacunków - ok. 444 tys. użytkowników. Jakie skutki będzie miało powstanie sieci społecznościowych różnych prędkości? Czy ta zmiana pogłębi nierówności w dostępie do informacji? Czy zakwestionuje dotychczasowy biznes reklamowy, co uderzy w influencerów? A może skończy się na zwykłym "śledzeniu premium"? Vadim Makarenko z firmy Statista szuka odpowiedzi u Filipa Konopczyńskiego z Fundacji Kaleckiego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
12/15/202326 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Kwaśniewski: Koalicja 15 Października to nie tylko chwyt retoryczny. Zmiana porównywalna do 89 r.

Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z byłym prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim o tym, jak będzie wyglądała kohabitacja prezydenta Dudy z rządem Donalda Tuska oraz jakie najważniejsze wyzwania stoją przed nowym gabinetem? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
12/14/202325 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Polska ma wprowadzić regulację związków jednopłciowych - zawyrokował Trybunał w Strasburgu

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł w sprawie pięciu polskich par jednopłciowych, które w 2017 roku złożyły w ETPC skargę przeciwko Polsce domagając się prawnego uznania ich związków. O tym, co ten wyrok oznacza dla naszego kraju, Paweł Gawlik rozmawia z pełnomocnikami par, które wniosły skargę - adwokatem Pawłem Knutem, koordynatorem Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej, oraz adwokatką Małgorzatą Mączką-Pacholak z Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
12/13/202321 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Exposè rozpaczy Morawieckiego. Podcast prosto z Sejmu

Odwiedzamy Sejm, żeby uczestniczyć w tym, jak rząd Mateusza Morawieckiego przechodzi do historii, a nowym premierem zostaje Donald Tusk. Arek Gruszczyński z "Gazety Stołecznej" rozmawia z politykami i polityczkami różnych opcji o exposè Morawieckiego, o tym, jak było w Sejmie przez ostatnie osiem lat i o wyzwaniach, przed którymi staje nowy rząd.
12/12/202318 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Czy polska innowacja ułatwi życie cukrzykom? (Gość: Wojciech Paprota, Walletmed)

Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Wojciechem Paprotą, założycielem i CEO start-upu Walletmed, o polskim pomyśle na rozwiązanie problemu cukrzyków. Implant wszczepiony na stałe pod skórę, pozwalający monitorować poziom glukozy, uwolni chorych od ciągłego kłucia palców. To projekt, który właśnie zwyciężył w Programie Grantowym ING Banku Śląskiego. Kiedy możliwe będzie wdrożenie gotowego rozwiązania? Jak to urządzenie będzie działało? Do jakich innych celów można zastosować implanty? I do czego służy każdy z pięciu implantów, które ma pod skórą nasz gość? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
12/11/202321 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Sobotni seans: Dinomania. Jak pomieścić w kinie wszystkie potwory (Gość: G. Niedźwiedzki)

Dlaczego kino od samego początku zakochało się w wielkich potworach? Od "King Konga" i "Godzilli" do "Parku Jurajskiego". Piotr Guszkowski i Radosław Czyż dyskutują o rodowodzie ekranowych gigantów, a paleontolog Grzegorz Niedźwiedzki rozlicza wizję Stevena Spielberga. Czy tyranozaur naprawdę był ślepy jak kret? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
12/9/202344 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Czy Polska potrzebuje własnej sztucznej inteligencji?

Konsorcjum sześciu polskich uniwersytetów i ośrodków badawczych będzie tworzyć polskiego konkurenta dla ChatuGPT. Polska AI ma być lepiej dostosowana do polskich uwarunkowań niż algorytmy powstające w USA. Tylko czy PLLuM (taką nazwę nosi powstający model językowy) uniknie uprzedzeń, które często dostają się do generatywnej AI? Czy będzie halucynować, czyli zmyślać dane? I co wspólnego z nim ma ZUS? O tym wszystkim Joanna Sosnowska z "Wyborczej" rozmawia z jednym ze współtwórców polskiej AI - dr. Janem Koconiem, adiunktem w Katedrze Inteligencji Obliczeniowej na Politechnice Wrocławskiej. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
12/8/202326 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Blokada na granicy z Ukrainą. Z każdym dniem problem jest coraz trudniejszy do rozwiązania

Roman Imielski rozmawia z dr. Adamem Eberhardtem, dyrektorem Centrum Studiów Strategicznych Warsaw Enterprise Institute, byłym szefem Ośrodka Studiów Wschodnich, o katastrofalnych skutkach zablokowania przez polskich przewoźników przejazdu przez granicę ukraińskim tirom. Jak ta sytuacja wpływa na nasze relacje z Kijowem? Gdzie szukać rozwiązań? Jak na blokadę reaguje polski biznes? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
12/7/202320 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Dariusz Joński: Kaczyński stanie przed komisją śledczą

Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z Dariuszem Jońskim, posłem Koalicji Obywatelskiej, o rozliczeniu władzy Prawa i Sprawiedliwości. Sejm rozpoczął prace nad powołaniem komisji śledczych ws. wyborów kopertowych, afery wizowej i afery podsłuchowej. Czy nowej koalicji rządowej nie zabraknie determinacji do rozliczenia starej władzy? Czy uda się to zrobić skutecznie? I czy możliwe jest odzyskanie wydanych niezgodnie z prawem pieniędzy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
12/6/202320 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Jak ratuje się ludzkie życie na Morzu Śródziemnym?

Michał Nogaś rozmawia z Bartoszem Hlebowiczem, włoskim korespondentem "Wyborczej", który spędził osiem dni z Lekarzami bez Granic na pokładzie statku "Geo Barents". Dziennikarz opowiada o akcjach pomocy migrantom próbującym przedostać się do Europy oraz o historiach, które od nich usłyszał. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
12/5/202323 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Biznes - Ludzie - Pieniądze: Ile powinien kosztować chleb? (Gościni: Karolina Zajezierska, Nowel)

Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Karoliną Zajezierską, wiceprezeską firmy Nowel, jednego z największych producentów pieczywa w Polsce. Wywodząca się z małej, lokalnej piekarni firma obecnie dostarcza swoje wyroby nie tylko do sieci handlowych w Polsce, ale też do trzydziestu rynków na świecie. Od czterech pokoleń pozostaje biznesem rodzinnym. Czy chleb jest sprawą polityczną? Jakie obserwujemy trendy w piekarnictwie? Jak wygląda proces produkcji pieczywa na masową skalę? I co chleb ma wspólnego z ASMR? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
12/4/202325 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Stasia Budzisz o znikających Kaszubach

"Chciałam być Polką, czystą Polką i tylko Polką, ale z tą moją polskością wiecznie było coś nie tak. Wstydziłam się kaszubskiego akcentu i chłopskiego pochodzenia. Wstydziłam się, że moja rodzina nie kultywuje prawdziwych polskich tradycji. Kompleks kaszubski nie jest niczym nowym. Dojrzewał w nas, Kaszubach, latami, żeby nie powiedzieć wiekami. Winę można rozłożyć na wszystkich. I na Niemców, i na Polaków, i na Kaszubów. Czasem myślę, że najbardziej na nas, Kaszubów. 'Nas'. Mówię tak od niedawna, może od roku" – pisze Stasia Budzisz, reporterka, gościni dzisiejszego odcinka. W książce "Welewetka. Jak znikają Kaszuby" kieruje swoje bezkompromisowe spojrzenie na Kaszuby, krainę własnego dzieciństwa. Na podcast zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
12/2/202359 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Bitwa na poduszki czy bitwa o losy ludzkości?

Konflikt w firmie OpenAI, która sprowadziła generatywną sztuczną inteligencję pod strzechy, zawładnął światem biznesu i polityki. Struktura odpowiedzialna za "zhakowanie systemu operacyjnego naszej cywilizacji", jak ujął to Yuval Harari, niemal zawaliła się pod presją oczekiwań. Okazało się, że nie da się skutecznie połączyć działalności charytatywnej z komercyjną, interesy społeczne i biznesowe są odmienne i na nic zasady ładu korporacyjnego. Jak to zamieszanie wpłynie na pracę firm technologicznych? Czy ChatGPT zgłupieje? Czy Polska powinna zbudować własny, narodowy ChatGPT? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Radkiem Zaleskim, partnerem w firmie Netguru zajmującej się produkcją rozwiązań informatycznych i doradztwem. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
12/1/202327 minutes
Episode Artwork

Dr Grzesiowski: Ogromna liczba chorych na COVID. Dane ze ścieków, nie z testów

Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Izby Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych, o kolejnej fali pandemicznej. Obecnie liczba chorujących na COVID osiągnęła ten sam poziom co na jesieni 2020 roku, ale teraz równocześnie krąży kilka wariantów wirusa. Jakie to stwarza zagrożenie? Co ze szczepieniami? Jakie szczepionki są w tej chwili dostępne? Czy szczepić się teraz, czy zaczekać dwa tygodnie na nowe preparaty? I jaką mamy w Polsce sytuację, jeśli chodzi o dostępność leków na COVID? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/30/202323 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Unia się zmienia. Czy serio grozi nam anihilacja Polski?

Polski nie będzie. Zostanie po niej zamieszkały przez Polaków land. A to wszystko zgodnie z niemieckim planem. Tak przynajmniej twierdzi prezes PiS. Na czym polegają zmiany, które czekają Unię Europejską i kiedy one nastąpią? Jak te zmiany na nas wpłyną? I czy naprawdę mamy się czego obawiać? Michał Nogaś rozmawia z Piotrem Maciejem Kaczyńskim, politologiem i ekspertem Fundacji Geremka, który od lat przygląda się temu, jak działa Unia Europejska.
11/29/202325 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Prof. Widłak: Krzysztof Penderecki to postać niezwykłego formatu, wizytówka polskiej muzyki XX i XXI wieku

Anna S. Dębowska rozmawia z prof. Wojciechem Widłakiem, rektorem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, o dziedzictwie Krzysztofa Pendereckiego oraz o 4. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym jego imienia, odbywającym się w 90. rocznicę urodzin kompozytora. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/28/202322 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Czym jest konkordat? Jak oddzielić państwo od Kościoła?

Bartosz Józefiak rozmawia z Marcinem Wójcikiem, reporterem "Dużego Formatu", autorem tekstu "Polska na łasce Watykanu. Przykładem dla nas powinna być Irlandia, która nie zgodziła się na konkordat", o relacjach państwa z Kościołem, a także o tym, czy trzeba wypowiedzieć konkordat, by wyprowadzić religię ze szkół? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/27/202318 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Arkadiusz Gola o portrecie śląskich Romów

Gościem Michała Nogasia jest Arkadiusz Gola, który od 1991 roku fotografuje Romów mieszkających w różnych miastach Górnego Śląska. Do 10 grudnia w Sosnowcu można oglądać wystawę jego fotografii "Inny [nie] obcy", której towarzyszy album o tym samym tytule wydany przez Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu oraz Instytucję Kultury Ars Cameralis. "W moim długoletnim fotografowaniu Górnego Śląska jest obszar dotyczący społeczności Romów, których spora część mieszka w miastach aglomeracji. Prędzej czy później każdy musi ich spotkać. Pytanie tylko, jak z tego spotkania skorzysta. Romowie zawsze mnie ciekawili swoją innością, odrębnością i niezwykłą, szlachetną fotogenicznością". Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
11/25/202358 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Jak social media hakują najmłodszych

W USA toczy się wyjątkowo ważny proces – w sumie 41 stanów pozwało Metę, właściciela Facebooka i Instagrama, za to, że jego media społecznościowe negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne najmłodszych. W jaki sposób filtry i algorytmy social mediów wpływają na dzieciaki? Dlaczego trwa epidemia bezsenności? I czy w przyszłości będziemy bardziej nieszczęśliwi? Joanna Sosnowska rozmawia z dr. hab. Łukaszem Kaczmarkiem, profesorem psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
11/24/202325 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Wszystko, co chcecie wiedzieć o in vitro, a nie wiecie, kogo zapytać

Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z dr n. med. Anettą Karwacką, ginekolożką, specjalistką ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian, o tym, jak ważne jest dofinansowanie metody in vitro. Ile par w Polsce zmaga się z problemem niepłodności i jakie są jego przyczyny? Jak dokładnie wygląda procedura zapłodnienia pozaustrojowego oraz sam zabieg? Czy urodzenie dziecka z in vitro zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w sposób naturalny? Kto zgodnie z polskim prawem może skorzystać z metody in vitro, a jak to wygląda w innych krajach Europy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/23/202321 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Trump i Korwin-Mikke świętują. Jakim prezydentem Argentyny będzie Javier Milei?

Wybory prezydenckie w Argentynie wygrywa skrajnie prawicowy Javier Milei. Z jakim programem dochodzi do władzy i czy będzie go wprowadzał w życie? Czy Argentyńczycy są świadomi czym grozi realizacja jego postulatów? Jak na zwycięstwo Mileia reaguje świat? Michał Nogaś rozmawia z Maciejem Stasińskim, dziennikarzem działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", ekspertem od Ameryki Południowej. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/22/202327 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Co zrobić z granicą polsko-białoruską po rządach PiS?

Paweł Gawlik rozmawia z Małgorzatą Tomczak, socjolożką, dziennikarką, badaczką sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i ruchów migracyjnych w Europie, autorką opublikowanego w "Gazecie Wyborczej" tekstu "Rodziny z dziećmi, wykształcona Afganka, ciężarna kobieta – osoby takie, jak w filmie Holland, są na granicy wyjątkami". Na ile relacje z polsko-białoruskiej granicy odpowiadają rzeczywistości, a na ile są kreowane? Jak rozmawiać o kryzysie migracyjnym? Jak obowiązujące narracje wpływają na to, gdzie szukamy rozwiązań skomplikowanego problemu? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/21/202328 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Biznes – Ludzie – Pieniądze: Od kuli mocy do kebaba kraftowego (gość: Michał Dudziak, właściciel Piri-Piri Kebab)

Sebastian Ogórek rozmawia z Michałem Dudziakiem o rewolucji, która dokonuje się na rynku kebabów. Co to znaczy, że kebab jest – jak piwo – rzemieślniczy? Jak wykorzystać TikTok do marketingu i odnosić sukcesy? A także: w jaki sposób zachowywać się w sytuacjach kryzysu wizerunkowego. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/20/202321 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Sobotni seans: "Igrzyska śmierci" i wszystkie końce świata (gość: prof. Szymon Malinowski)

To już jest koniec, nie ma już nic... Czy apokalipsa może nas wzruszyć? Jak kino i telewizja straszą nas końcem świata? Czego możemy się nauczyć z "Mad Maxa", "Opowieści podręcznej", "Igrzysk śmierci" czy "The Last of Us". I co o końcu świata mówi nam "WALL.E"? Rozmawiają: Radosław Czyż, Agata Piasecka i Maja Staniszewska. A z kolei o tym, jak będą wyglądać rzeczywiste końce świata, Radosław Czyż rozmawia z prof. Szymonem Malinowskim, fizykiem atmosfery z PAN. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/18/202357 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Jak się zmienia kondycja fizyczna Polaków i Polek?

Na oko widać, że dzieci są mniej sprawne i grubsze niż w poprzednich pokoleniach. Czy ta obserwacja ma pokrycie w wynikach badań? Czy tę tendencję da się zatrzymać? Co mogą z tym zrobić rodzice i nauczyciele? Czy da się zadziałać systemowo? Aleksandra Sobczak rozmawia z dr. Januszem Doboszem z warszawskiego AWF-u. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
11/17/202319 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Lewandowski i cała reszta. Co się stało z piłkarską reprezentacją Polski?

Niespełna rok temu piłkarska reprezentacja Polski wyszła z grupy na mundialu w Katarze. Wtedy jej gra przyprawiała o ból głowy, ale przynajmniej wynik się zgadzał, miejsce wśród szesnastu najlepszych drużyn świata było sukcesem. Teraz nie ma ani dobrej gry, ani choćby przyzwoitego wyniku – drużyna nie potrafi wygrać z europejskimi słabeuszami, prawdopodobnie nie wywalczy bezpośredniego awansu z grupy na przyszłoroczne Euro 2024. Co się stało z piłkarską kadrą i co można zrobić, by zaczęła grać lepiej? Marcin Wesołek rozmawia z ekspertem Wyborczej.pl Rafałem Stecem. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/16/202329 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Koniec mroku. Kulisy nowego porządku w Sejmie

Po ośmiu latach władzy Prawo i Sprawiedliwość zasiadło w ławach opozycji. W jakim stylu odbyła się ta przesiadka i czy PiS potrafi przegrywać? Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z Agatą Kondzińską, dziennikarką "Gazety Wyborczej", która była w Sejmie w dniu inauguracji X kadencji. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/15/202321 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Czy test przedsiębiorcy to dobry pomysł na walkę z fikcyjnym samozatrudnieniem?

Maria Korcz, dziennikarka Wyborcza.biz, rozmawia z Andrzejem Kubisiakiem, ekspertem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, o rosnącej liczbie jednoosobowych działalności gospodarczych, kosztach fikcyjnego samozatrudnienia dla państwa, pracowników i pracodawców oraz o tym, jaka jest przyszłość umów B2B. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/14/202335 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Czy nowy rząd poprawi relacje polsko-ukraińskie?

Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Adamem Balcerem, politologiem, wykładowcą Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektorem programowym w Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, o tym, jakie są przyczyny wyraźnie chłodniejszych w ostatnim czasie relacji polsko-ukraińskich oraz czy jest szansa na ich poprawę. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/13/202326 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Marta Strzelecka "Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami"

Postępowe dobrodziejki czy strażniczki patriarchatu? Szkoła w Nałęczowie, działająca w pierwszej połowie XX wieku, wpisuje się w ostatni rozdział historii polskiego ziemiaństwa. W prowadzonej przez ziemianki placówce nauczano kobiety z różnych klas – choć w założeniu przede wszystkim chłopki – fachowego prowadzenia gospodarstwa. Marta Strzelecka rozmawia z rodzinami nauczycielek pracujących niegdyś w nałęczowskiej szkole oraz z dziećmi i krewnymi absolwentek, zgłębia archiwa, międzywojenną prasę, prace naukowe i zastanawia się, jak układały się relacje między ziemiankami i chłopkami i jakie znaczenie miały starania pań z dworów, by zbliżyć do siebie włościanki. "Ziemianki" opisują, jak rozwijał się system edukacji kobiet w Polsce, jak zmieniało się postrzeganie roli pani domu, osoby wolnej i samodzielnej, oraz jak w ówczesnej rzeczywistości kobiety wspierały się wzajemnie. I jak dużo my, w kolejnych pokoleniach, możemy mieć wspólnego z tamtymi córkami, żonami, partnerkami czy kobietami wybierającymi życie bez mężczyzn. Opowieść o dawnych podziałach klasowych i wyboistej drodze do emancypacji. Z Martą Strzelecką, autorką "Ziemianek", rozmawia Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
11/11/20231 hour, 9 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Czy psychodeliki to przyszłość leczenia chorób psychicznych?

Co to za substancje i skąd ponowne zainteresowanie ich właściwościami terapeutycznymi? Jak powinna wyglądać prawidłowa terapia psychodeliczna i dlaczego nie warto próbować tego w domu? Rząd Australii jako pierwszy postanowił dopuścić stosowanie psylocybiny w leczeniu depresji – czy możemy się spodziewać, że inne państwa pójdą tą drogą? O korzyściach (oraz skutkach ubocznych) stosowania psychodelików w leczeniu chorób psychicznych Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z prof. Jakubem Piwowarskim z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
11/10/202319 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Prof. Mieńkowska-Norkiene: Prezydent znów nie spełnił obowiązku. Liczy na władzę w PiS?

Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z prof. Renatą Mieńkowską-Norkiene, politolożką i socjolożką z Uniwersytetu Warszawskiego o tym, dlaczego prezydent Andrzej Duda powierzył misję stworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu, mimo iż ten nie ma szansy na jego utworzenie. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/9/202329 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Kto odbierze Złote Ucho na tegorocznym festiwalu Soundedit w Łodzi

Jędrzej Słodkowski rozmawia z Maciejem Werkiem, dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, o wielkich producentach i realizatorach dźwięku oraz o tym, kogo będzie można usłyszeć podczas tegorocznej edycji festiwalu i kto zostanie uhonorowany statuetką Człowieka ze Złotym Uchem. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/8/202318 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Nie dla terroru. Jak współczuć Izraelczykom i Palestyńczykom jednocześnie

Gościem Michała Nogasia jest Marek Beylin, autor opublikowanego w "Wolnej Sobocie" tekstu pt. "Da się współczuć Żydom i Palestyńczykom naraz". Rozmawiają o tym, jak atak Hamasu na Izrael oraz odwet Izraela na Gazę wpłyną na Bliski Wschód i resztę świata. W jaki sposób patrzeć na wojnę na Bliskim Wschodzie? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected]
11/7/202322 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Biznes – Ludzie – Pieniądze: Rozmowa z Martą Fryzowską z VRG S.A. (Grupa Vistula)

Sebastian Ogórek rozmawia z Martą Fryzowską, wiceprezeską VRG S.A. – właściciela marek Vistula, Bytom, Wólczanka, Deni Cler i W. Kruk – o tym, jak ubierają się Polacy oraz o trendach w modzie. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/6/202328 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Sobotni seans: Poczuć „Dotyk zen”. O kinie z Azji (Gość: Marcin Krasnowolski)

Kiedy i dlaczego świat pokochał kino z Dalekiego Wschodu? Co mają wspólnego Oscar dla "Parasite" i obsesja na punkcie "Squid Games"? Jakie filmy i seriale z Azji zostały dobrze przyjęte na Zachodzie w ostatnim czasie? O ofensywie koreańskich filmów i seriali opowiadają Piotr Guszkowski i Andrzej Kulasek, dziennikarze "Wyborczej TV". Marcin Krasnowolski, współorganizator 17. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków zdradza co "Matrix" i "John Wick" zawdzięczają Kingowi Hu, reżyserowi, który zrewolucjonizował kino wuxia. Prowadzi Radosław Czyż, dziennikarz "Wyborczej TV". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/4/202359 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Mit pracy dla pasji umiera na naszych oczach

Wiele dających spełnienie prac znajduje się w branżach albo obszarach, które tracą prestiż albo fundamenty ekonomiczne. Np. uczenie w szkole, pielęgniarstwo, dziennikarstwo, fotografia. Jednak wielu młodych nadal widzi swoją karierę w takich zawodach. W Korei Płd. młodzież ukuła nawet określenie "passion wages", czyli coś w rodzaju "stawek za pasję". Ci, którzy spełniają się w pracy, częściej są skłonni zostawać po godzinach i tolerować niższe pensje. Czym na dłuższą metę grozi rekompensowanie sobie części pensji pasją, misją czy prestiżem? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Krzysztofem Usakiewiczem, nauczycielem, który niedawno zmienił zawód, oraz z Bartłomiejem Brachem, antropologiem, badaczem sensu pracy na UW i autorem książki pt. "Pomiędzy sensem a bezsensem pracy". Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
11/3/202333 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Jarosław Makowski: Zmarli otwierają oczy żywym

"Gdy wracałam z cmentarza i jechałam na nagranie podcastu, myślałam, jak zacząć rozmowę o śmierci. I wtedy prawie uderzył we mnie samochód. Czas zwolnił. Nie miałam kontroli nad kierownicą. Na tę sytuację patrzyłam z góry i czułam się, jakbym zaraz miała umrzeć. – Rany, nie jestem gotowa na śmierć – pomyślałam. Opowiedziałam o tym gościowi tego wydania 8:10." W odcinku na dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki Dorota Roman rozmawia z Jarosławem Makowskim, historykiem filozofii i katolikiem, który stawia tezę, że szkoda życia na śmierć. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
11/1/202341 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

W jaki sposób Polska powróci do gry o przyszłość Unii Europejskiej?

PiS krzyczy, że Europa chce się zamienić w superpaństwo, a oni na to nie pozwolą. Łukasz Grzymisławski rozmawia z Piotrem Burasem, politologiem i analitykiem, szefem warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych, o tym, czy taka wizja Europy jest na stole i co z tym może zrobić przyszły polski rząd. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
10/31/202332 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Dlaczego powinniśmy czytać dramat oraz kto zostanie laureatem Nagrody im. Tadeusza Różewicza

Urszula Pieczek rozmawia z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk, wielokrotnie nagradzaną dramatopisarką, librecistką i scenarzystką, przewodniczącą kapituły Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza, o kondycji polskiego dramatopisarstwa oraz o finalistach tegorocznego konkursu. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
10/30/202328 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Sobotni seans: Kto zabił? I dlaczego nie lokaj? (Gość: Wiesław Zyskowski)

W tych filmach i serialach detektywi bywają ciekawsi od zbrodni. Od Sherlocka Holmesa przez porucznika Columbo po Charlie Cale z 'Poker Face'. A co, jeśli podejrzany kłamie? Detektywi mają na to swoje metody. O ulubionych detektywach rozmawiają Marta Górna i Maja Staniszewska. A Wiesław Zyskowski, specjalista w dziedzinie wystąpień publicznych, kreowania wizerunku oraz przesłuchań z wykorzystaniem nowoczesnych metod opowiada, w jaki sposób rozpoznać, że ktoś mija się z prawdą i czego o metodach przesłuchań nauczył się od agentów FBI. Podcast prowadzi Radosław Czyż, dziennikarz "Wyborczej TV".
10/28/20231 hour, 2 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Co naprawdę pomaga ludziom schudnąć?

Gościnią Aleksandry Sobczak, wicenaczelnej "Gazety Wyborczej", jest dr Anna Januszewicz z Instytutu Psychodietetyki i Uniwersytetu SWPS. Rozmawiają o ciałopozytywności, nadwadze i otyłości. Skąd się bierze chęć pouczania osób z nadwagą i jaki przynosi to skutek? Czy akceptacja może pomagać w zmianie? Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
10/27/202317 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Czy izraelska ofensywa lądowa w Strefie Gazy jest nieunikniona?

Gościem Pawła Gawlika jest Michał Wojnarowicz, analityk ds. Izraela w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Po ataku rakietowym Hamasu na Izrael oraz wtargnięciu palestyńskich bojowników i porwaniu izraelskich zakładników, Izrael odpowiedział nalotami na Strefę Gazy i zapowiedział lądową inwazję. Czy cel, jaki sobie wyznaczył – całkowite zniszczenie Hamasu – jest możliwy do zrealizowania? Jak duże jest prawdopodobieństwo, że aktywnie w konflikt włączy się Hezbollah? Jak na tę sytuację reagują przywódcy Zachodniego Brzegu? Nasz ekspert zwraca uwagę na trzy wymiary konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
10/26/202317 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Dlaczego opera powinna się otwierać na wszystkich?

Gościem Anny S. Dębowskiej jest Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny Capelli Cracoviensis - organizatora krakowskiego festiwalu operowego Opera Rara. Opowiada o historii opery oraz o tym, jakie wydarzenia zaplanowano w Krakowie w związku ze Światowym Dniem Opery. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
10/25/202326 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Co dalej z Trójką?

Gościem Michała Nogasia jest Jan Ordyński, dziennikarz, publicysta, członek rady programowej Polskiego Radia, wiceprezes Towarzystwa Dziennikarskiego. Przez lata dziennikarz m.in. Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Opowiada o tym, co do tej pory działo się w mediach publicznych i co trzeba będzie zrobić, by je uzdrowić. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
10/24/202324 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Biznes – Ludzie – Pieniądze: Rozmowa z Michałem Krowińskim z Lisek.App

Zapraszamy na podcast "Biznes - Ludzie - Pieniądze", nowy cykl w ramach "8:10", w którym co dwa tygodnie będziemy rozmawiać z biznesmenami, menedżerami i przedsiębiorcami i przybliżać historię ich biznesów. W pierwszym odcinku Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Michałem Krowińskim, współzałożycielem i dyrektorem operacyjnym Liska - supermarketu w telefonie. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
10/23/202324 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Anna Bikont "Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu"

"Dokąd idzie, wiedziała. Ale skąd idzie – to musi dopiero wymyślić. Musi wymyślić całe swoje życie i tak, aby każdy uwierzył". Te zdania otwierające opowiadanie Bogdana Wojdowskiego o ukrywającej się na wsi Małce, jednej z bohaterek Anny Bikont, mogłyby rozpoczynać historię pozostałych dziewczynek – Elżuni, Blimy Janki, Dorki, Ireny. Choć ich wojenne doświadczenia były podobnym koszmarem, dalsze losy potoczyły się zupełnie odmiennie: wszak z traumą każdy próbuje radzić sobie po swojemu. "Nigdy nie byłaś Żydówką" to intymne reporterskie studium charakterów, życia w ukryciu, ratowania się lub bycia ratowaną. Ciężaru, który niesie się przez całe życie: bólu, tęsknoty, niemożliwości zapomnienia, ale również ukrytej siły, by stawić czoło przyszłości, nawet gdy nieustannie pada na nią długi cień Zagłady. Z Anną Bikont, autorką "Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu", rozmawia Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
10/21/202353 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Z polskich lasów znikną maślaki i borowiki

Zmiana klimatu zmieni strukturę polskich lasów. A ta zmiana z kolei wpłynie na gatunki grzybów, jakie można będzie znaleźć. W koszyku grzybiarza nie tak odległej przyszłości znajdą się inne gatunki niż te obecnie dostępne w polskich lasach. Czym to grozi? I czy grzyby mogą pomóc uratować planetę? O tym wszystkim Joanna Sosnowska rozmawia z dr Martą Kujawską z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
10/20/202315 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera

Bartosz Józefiak z "Gazety Wyborczej" rozmawia z autorami książki "Urodzeni mordercy?" – Janem Gołębiowskim, psychologiem kryminalnym, biegłym sądowym, ekspertem ws. profilowania nieznanych sprawców przestępstw, oraz Małgorzatą Fugiel-Kuźmińską, kulturoznawczynią, dziennikarką i autorką książek kryminalnych. Czy każdy z nas potencjalnie mógłby zostać mordercą? Która z historii opisanych w książce była najbardziej szokująca? I jak tropienie zabójców wpływa na psychikę? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
10/19/202321 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Zawieść teraz młodych? To byłoby politycznym samobójstwem

Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z dr hab. Anną Siewierską-Chmaj, politolożką z Uniwersytetu Rzeszowskiego, o tym, co czeka nas po niedzielnych wyborach i na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas tworzenia nowego koalicyjnego rządu. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
10/18/202324 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Kto naprawdę przegrał wybory?

Roman Imielski rozmawia z Agatą Kondzińską i Pawłem Wrońskim, dziennikarzami "Gazety Wyborczej", o możliwych powyborczych scenariuszach, sposobie prowadzenia kampanii, przyszłości PiS i prezydenta Andrzeja Dudy. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
10/17/202320 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Wieczór wyborczy w "Wyborczej" od kuchni. Komentują m.in. Michnik, Wieliński, Kublik

Tak wyglądała historyczna noc w redakcji na Czerskiej 8/10. Posłuchajcie gorących komentarzy, reakcji i wypowiedzi naszych dziennikarek i dziennikarzy. Na podcast zapraszają Martyna Turska i Dominik Łowicki. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
10/16/202318 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Sobotni seans: Byli najbogatszym narodem świata. Białych sąsiadów kłuło to w oczy

Pewnego razu w sobotnim seansie. Dlaczego nadszedł renesans westernów? Od "Tańczącego z wilkami" po "Czas krwawego księżyca", od "Deadwood" po "Yellowstone". Każdy serwis streamingowy chce mieć swój serialowy western, a wielcy reżyserzy wracają na Dziki Zachód. Radosław Czyż i Marta Górna rozmawiają o odrodzeniu westernu, a Maciej Jarkowiec opowiada o tragicznym losie Osedżów. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
10/14/202357 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Jakie będą konsekwencje wojny w Izraelu dla Polski i świata?

Czy mamy do czynienia z największą porażką wywiadowczą w historii Izraela? Dlaczego Izrael dał się całkowicie zaskoczyć? Na czym polega fenomen Żelaznej Kopuły? Czy możemy przewidywać scenariusze rozwoju konfliktu? O planach inwazji na Strefę Gazy, zmianach, jakie czekają Bliski Wschód, i ewentualnych konsekwencjach wojny dla Polski i świata Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z płk. rez. Piotrem Łukasiewiczem, ekspertem Polityki Insight oraz Collegium Civitas. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
10/13/202324 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Gen. Pytel: Po dobroci władzy nie oddadzą. Ale o stanie wojennym mogą sobie pomarzyć

Gościem Doroty Wysockiej-Schnepf jest generał Piotr Pytel, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Zaledwie kilka dni przed wyborami najwyżsi rangą dowódcy – gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego, oraz gen. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny Sił Zbrojnych, podają się do dymisji. Jakie są przyczyny tak spektakularnych odejść? Czy można się spodziewać dalszych dymisji w Wojsku Polskim? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
10/12/202327 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Jak atak Hamasu na Izrael wpłynie na Bliski Wschód i resztę świata?

Rozmówcą Łukasza Grzymisławskiego jest Sewer Plocker, dziennikarz, publicysta i redaktor największego izraelskiego dziennika "Jediot Aharonot". Do tej pory w ataku Hamasu na Izrael zginęło co najmniej 900 osób, w tym 260 na festiwalu muzycznym odbywającym się nieopodal granicy ze Strefą Gazy. Jak na ten wyjątkowo brutalny atak odpowie armia izraelska? Czy inwazja Hamasu na Izrael oznacza bankructwo rządu Benjamina Netanjahu? Jakie jest geopolityczne tło tej wojny? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
10/11/202323 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Jak zadbać o komfort psychiczny na finiszu kampanii wyborczej?

W Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z Joanną Flis, psycholożką i psychoterapeutką, autorką książki "Madame Monday. Po dorosłemu", o emocjach związanych z wyborami i kampanią wyborczą. Jak poziom debaty publicznej wpływa na nastroje wyborców? Jak radzić sobie z lękiem i złością? Skąd wziąć nadzieję? Czy możliwe jest zmniejszenie polaryzacji społecznej i uspokojenie emocji? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
10/10/202323 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Kampania na ostatniej prostej. Skąd czerpać nadzieję przed wyborami?

To już ostatnie dni przez niedzielnym głosowaniem. Paweł Gawlik rozmawia z Bogumiłem Kolmasiakiem z Akcji Demokracja o tym, jak wyglądała kampania wyborcza i czym różniła się od wcześniejszych. Jakie miała zwroty i czym zaskakiwała? Jak prowadził ją obóz demokratyczny, a jakie pomysły miała partia rządząca? Jak zmobilizować niezdecydowanych do udziału w wyborach? Akcja Demokracja jest inicjatorem nagrania przez Justynę Biedrawę piosenki pt. "Nic nie zmieni się w ciszy". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected]
10/9/202321 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Niedziela Wyborcza: Kto zyskał, a kto stracił finansowo na rządach PiS (gość: Piotr Kuczyński)

W ostatnim odcinku “Niedzieli Wyborczej” Aleksandra Sobczak i Sebastian Ogórek pytają Piotra Kuczyńskiego, analityka rynku finansowego o stan polskiej gospodarki po ośmiu latach rządów PiS. Polski Ład to według Kuczyńskiego “kompletna katastrofa i nieudacznictwo”. A jak ocenia sytuację mieszkaniową czy klapę w sprawie pieniędzy z KPO, które mogłyby się przełożyć na konkretne inwestycje, bardzo bliskie ludziom tematy jak kolejki do lekarzy, transport czy odnawialne źródła energii? Za co można prezesa Glapińskiego pociągnąć pod Trybunał Stanu i dlaczego z systemu emerytalnego uczyniono straszak polityczny? „Niedziela Wyborcza" to pogłębione rozmowy dziennikarzy i dziennikarek „Wyborczej" z ekspertami w dziedzinach bezpieczeństwa narodowego, praw kobiet i polityki rodzinnej, edukacji, klimatu i ekologii, a także wymiaru sprawiedliwości, które publikujemy w każdą niedzielę przed wyborami 15 października. Co tydzień w niedzielę zastanawiamy się, co w danej dziedzinie nie działa i jakie propozycje mają dla nas rządzący, a także demokratyczna opozycja. Staramy się wyjaśnić, jak decyzje PiS przez dwie kadencje wpływały na życie Polek i Polaków. I dlaczego powinniśmy te rządy zmienić. https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected]
10/8/20231 hour, 8 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Michał Kokot "Polska na podsłuchu"

Gościem Michała Nogasia jest Michał Kokot, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i autor książki "Polska na podsłuchu. Jak Pegasus, najpotężniejszy szpieg w historii, zmienił się w narzędzie brudnej polityki". Podległe rządowi służby mają miliony billingów rozmów Polaków. I władzę, która pozwala zrobić z nimi wszystko. Dziennikarskie śledztwo Michała Kokota obnaża szokującą skalę nielegalnej inwigilacji Pegasusem, która rządowi Prawa i Sprawiedliwości posłużyła do jednego celu: bezwzględnej gry politycznej. To miał być tajny zakup. 33 miliony złotych z publicznych pieniędzy na narzędzie śledzące terrorystów i szpiegów. Narzędzie, które jednym kliknięciem pozwala całkowicie przejąć zawartość telefonu, łącznie z szyfrowanymi wiadomościami czy hasłami, a jego właściciel nigdy się o tym nie dowie. Jak to możliwe, że polskie służby zostały uprawnione, by śledzić za pomocą najbardziej zaawansowanego systemu inwigilacji nie groźnych przestępców, lecz polityków opozycji, adwokatów i niezależnych prokuratorów? Tych, którzy mogli przeszkodzić rządzącym w ich politycznej walce, jak inwigilowany co najmniej czterdzieści razy w trakcie kampanii wyborczej w 2019 roku poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza? Michał Kokot ostatnie dwa lata poświęcił sprawie Pegasusa. Dotarł do tajnych materiałów służb specjalnych i informatorów, którzy zgodzili się opowiedzieć o kulisach akcji szytej na polityczne zamówienie. Rząd – prokuratura – państwowe media. Władza, która może śledzić każdy nasz krok. Skąd możemy mieć pewność, że nie jesteśmy podsłuchiwani? Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
10/7/202354 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: W jaki sposób nagrodzone Noblem kwantowe kropki odmienią nasze życie?

Czym są kwantowe kropki, którym zawdzięczamy ekrany telewizyjne (QLED-y), lampy LED, a chirurgom pomagają podczas usuwania tkanki nowotworowej? Dlaczego tak wielu naukowców nie wierzyło, że wiedza o nich znajdzie praktyczne zastosowanie? Jeśli to struktura milion razy mniejsza od główki szpilki, to jak możemy je produkować? W jaki sposób odkrycie może wpłynąć na medycynę, produkcję chipów, miniaturowych czujników czy cieńszych ogniw słonecznych? O korzyściach i praktycznych zastosowaniach kwantowych kropek Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. hab. Wiktorem Lewandowskim z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
10/6/202320 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: O literackim Noblu

Dziś zostanie ogłoszony laureat lub laureatka literackiej Nagrody Nobla. Zapraszamy na powtórkę rozmowy Michała Nogasia z Wojciechem Szotem, który przestudiował archiwa Akademii Szwedzkiej i opowiedział nam o tym, skąd się wziął literacki Nobel i jak wygląda proces wyłaniania laureatów? Które z wybitnych nazwisk nigdy nie zostały zgłoszone do Nagrody Nobla i czy ktoś przyjęcia Nobla odmówił? Kto jest na liście polskich pisarek i pisarzy, którzy byli nominowani, ale nie otrzymali nagrody? A także, które rejony świata były do tej pory niedostrzegane przez Komitet Noblowski? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected]
10/5/20231 hour, 3 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Marek Weiss: Opera ma siłę odradzania się, niczym Feniks

Gościem Anny S. Dębowskiej jest Marek Weiss, reżyser operowy, który operą zajmuje się już 50 lat, a właśnie reżyseruje "Ślepy tor", który jest podsumowaniem wiedzy o operze i teatrze. Jaki wpływ na operę mają instytucje? Dlaczego ważny jest pragmatyzm? Czy opera jest w stanie komentować rzeczywistość? Dlaczego teatr operowy można uznać za najlepszą rozrywkę? A czym jest snobizm operowy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected]
10/4/202327 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Afera wizowa z punktu widzenia Hindusów

Gościem Michała Żyłowskiego, dziennikarza "Gazety Stołecznej", jest Roy Subramoney, prezes Stowarzyszenia Keralczyków w Polsce. Rozmawiają o wizach wydawanych cudzoziemcom i sytuacji Hindusów, którzy za przyjazd do Polski zapłacili rodzinnym majątkiem. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected]
10/3/202320 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Adam Wajrak: Przyjeżdżajcie na rykowisko do Puszczy Białowieskiej. Jesteście tu potrzebni

Dominik Uhlig rozmawia z Adamem Wajrakiem o wspaniałym spektaklu przyrodniczym, który usłyszeć można w Puszczy Białowieskiej. Ale też o tym, jak jelenie padają ofiarą polityki. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected]
10/2/202318 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Niedziela Wyborcza: Prawa kobiet. Zamień parasolkę na długopis (Gościni: dr Anna Materska-Sosnowska)

Połowa Polek nie chce iść głosować. Mówią, że nie mają po co lub na kogo. W tym odcinku pokazujemy, że to właśnie kobiety mają najwięcej powodów, by 15 października iść do urn. Bo jak mówi gościni naszego odcinka dr Anna Materska-Sosnowska: „My naprawdę nie oczekujemy przywilejów, my oczekujemy równego traktowania". Na podcast zapraszają Anna J. Dudek i Natalia Waloch z redakcji „Wysokich Obcasów". „Niedziela Wyborcza" to pogłębione rozmowy dziennikarzy i dziennikarek „Wyborczej" z ekspertami w dziedzinach bezpieczeństwa narodowego, praw kobiet i polityki rodzinnej, edukacji, klimatu i ekologii, a także wymiaru sprawiedliwości, które publikujemy w każdą niedzielę przed wyborami 15 października. Co tydzień w niedzielę zastanawiamy się, co w danej dziedzinie nie działa i jakie propozycje mają dla nas rządzący, a także demokratyczna opozycja. Staramy się wyjaśnić, jak decyzje PiS-u przez dwie kadencje wpływały na życie Polek i Polaków. I dlaczego powinniśmy te rządy zmienić. https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
10/1/202355 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Sobotni seans: Kino w Radoliszkach. Jak wypada "Znachor" po nowemu?

Każdy ma swojego "Znachora", czyli jak nowy film Netflixa ma się do książkowego pierwowzoru i poprzednich ekranizacji. Oraz dlaczego życie Tadeusza Dołęgi-Mostowicza to materiał na świetny serial. Na podcast "Sobotni seans" zapraszają Radosław Czyż, Dorota Szymborska i Andrzej Kulasek. Gościem odcinka jest Artur Barciś. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/30/202356 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: A co, jeśli w Polsce zabraknie migrantów?

Polska dopiero od niedawna jest jednorodna etnicznie. Od kilku lat do Polski znów emigrują ludzie z całego świata. Ale to może się zmienić - już od kilku lat migracja ekonomiczna do UE spada. Pracodawcy alarmują, że to może mieć katastrofalny wpływ na polską gospodarkę. Jednak czy na pewno? Kiedy i skąd do Polski będą napływać uchodźcy klimatyczni? I jak zmienią nasze społeczeństwo? O tym wszystkim rozmawia Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Wyborczej", z dr Martą Jaroszewicz z Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
9/29/202319 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Pisowska lista płac, czyli dzieci i partyjni kumple w państwowych spółkach

Od środy "Wyborcza" publikuje nazwiska osób, które dzięki partyjnym koneksjom dorabiają sobie w spółkach skarbu państwa. Pełna lista zawiera ponad 1300 nazwisk i są na niej zarówno ludzie zarabiający astronomiczne pieniądze, jak i tacy, którzy dorabiają co miesiąc po kilkaset złotych. O kulisach pracy nad tym tematem Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z Paulą Skalnicką, redaktor naczelną "Gazety Wyborczej" w Poznaniu, koordynatorką projektu "Pisowska lista płac", oraz Arkadiuszem Gruszczyńskim, dziennikarzem "Gazety Stołecznej" i współautorem projektu. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/28/202321 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Miodowe lata polskiej telewizji

Jędrzej Słodkowski zaprasza na rozmowę z Kamilem Bałukiem, reporterem, autorem książki "Dawno temu w telewizji" oraz prowadzącym podcast pod tym samym tytułem. Pamiętacie ten dreszcz emocji towarzyszący wyciu syren w czołówce "997"? Intymne, czasem nie z tego świata, wieczorne rozmowy "Na każdy temat"? Orzeźwiający i świeży, kręcony przez młodzież "Rower Błażeja"? "Miodowe lata", czyli legendarny polski sitcom, który popularnością przebił amerykański oryginał, a nagrane podczas kolejnych odcinków wybuchy śmiechu telewizja wykorzystuje do dzisiaj? Perypetie rodziny Mostowiaków, "Świat według Kiepskich", "Randkę w ciemno", "Piratów", "Idola"…? W latach 90. telewizja była odkryciem, objawieniem, oknem na świat, a jej najjaśniej świecące gwiazdy kojarzymy do dzisiaj wszyscy. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/27/202322 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Turystyka wyborcza. Czy na pewno warto głosować poza miejscem zamieszkania?

Michał Nogaś rozmawia z Danutą Pawłowską z działu BIQ DATA "Wyborczej" o turystyce wyborczej. Zastanawiają się, czy i jak może ona wpłynąć na wyniki wyborów i czy faktycznie można pomóc ulubionemu komitetowi, wyjeżdżając do innych okręgów na głosowanie. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/26/202317 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Jak w Polsce żyją dzieci księży?

"Tomasz nie rozumiał, dlaczego matka nosi w portfelu zdjęcie księdza. Niepokoiło go, gdy mówili, że jest skórą zdjętą z wikarego. Marta mogła do ojca mówić 'tato', kiedy byli sami, ale zmieniała na 'wujku', kiedy obok byli inni. Nikt z nią o tym nie rozmawiał, po prostu wiedziała, że księża muszą ukrywać swoje dzieci, a dzieci muszą być cicho. Z kolei Katarzyna musiała w samochodzie leżeć cicho, dopóki nie wyjechali z terenu parafii, by nikt jej nie zobaczył. A do ojca mówiła 'wujciu'." Tomasz, Marta i Kasia to bohaterowie reportażu Marcina Wójcika opublikowanego w Dużym Formacie "Córka księdza: Latami strzegłam wyniszczającej mnie tajemnicy ojca i kościoła" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,30167918,corka-ksiedza-latami-strzeglam-wyniszczajacej-mnie-tajemnicy.html). Na rozmowę z autorem zaprasza Bartosz Józefiak. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/25/202317 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Niedziela Wyborcza: "Gang Zbyszka" opanował lasy. Pytamy, jak je odzyskać po wyborach (Gość: dr Antoni Kostka)

- Konieczność gruntownych zmian w polskich lasach (i przez to - w Lasach Państwowych) staje się coraz bardziej oczywista. Pewne zmiany można i trzeba przeprowadzić natychmiast, w ciągu pierwszych 100 dni po zmianie władzy. Liczymy na to, że politykom nie zabraknie odwagi i determinacji, żeby dokonać szybkich zmian, nawet bazując na obowiązującym prawie - mówi dr Antoni Kostka z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, gość dzisiejszego odcinka. Co się zadziało w polskiej przyrodzie przez ostatnie osiem lat rządów PiS-u? Czy lasy są "państwowe"? Na rozmowę zapraszają Anita Dmitruczuk i Jakub Chełmiński. "Niedziela Wyborcza" to pogłębione rozmowy dziennikarzy i dziennikarek "Wyborczej" z ekspertami w dziedzinach bezpieczeństwa narodowego, praw kobiet i polityki rodzinnej, edukacji, klimatu i ekologii, a także wymiaru sprawiedliwości, które publikujemy w każdą niedzielę przed wyborami 15 października. Co tydzień w niedzielę zastanawiamy się, co w danej dziedzinie nie działa i jakie propozycje mają dla nas rządzący, a także demokratyczna opozycja. Staramy się wyjaśnić, jak decyzje PiS-u przez dwie kadencje wpływały na życie Polek i Polaków. I dlaczego powinniśmy te rządy zmienić. https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/24/202353 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Katarzyna Kobylarczyk "Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci"

Kiedy w 1999 roku hiszpański Sąd Najwyższy orzekł, że każde dziecko ma prawo wiedzieć, kim są jego rodzice, do biura prawnika Enrique Vili Torresa zaczęli pukać nowi klienci. Chociaż od rodziny lub sąsiadów dowiedzieli się, że zostali adoptowani, w ich dokumentach nie było śladów adopcji, a w aktach urodzenia rodzice adopcyjni figurowali jako biologiczni. Enrique nazwał ich hijos falsos, fałszywymi dziećmi, a ich liczbę oszacował na około trzystu tysięcy. Wkrótce do prawników i mediów zaczęli zgłaszać się także rodzice poszukujący dzieci, które dotąd uważali za zmarłe. Pojawiło się nowe, budzące grozę określenie: bebes robados, ukradzione dzieci. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych nowo narodzone dziecko można było kupić za równowartość mieszkania. W proceder sprzedaży zamieszane były instytucje państwowe i kościelne. Katarzyna Kobylarczyk opisuje jeden z najbardziej wstrząsających rozdziałów w najnowszej historii Hiszpanii, nadal pełen pytań bez odpowiedzi. Na rozmowę z autorką zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
9/23/202357 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Kiedy na nasze playlisty wedrą się hity napisane przez AI?

Ile razy zdarzyło ci się zastanawiać nad tym, jak brzmiałaby wspólna płyta Radiohead i Green Day? Albo wspólny album The Doors i Taylor Swift? Na polskim podwórku właśnie pojawiają się pierwsze jaskółki podobnych "produkcji". Ich "twórcą" jest sztuczna inteligencja. Kiedy wpuścimy tego "autora" na nasze playlisty? I jaki wpływ sztuczna inteligencja będzie miała na muzykę - od procesu kreatywnego i formowania naszej estetyki, aż po biznes muzyczny i możliwości artystów zarabiania na swojej twórczości? O tym Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia ze Stanisławem Trzcińskim, menedżerem kultury, współwłaścicielem agencji STX Music Solutions oraz autorem książki "Zarażeni dźwiękiem", która ukazała się nakładem wydawnictwa PWN. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
9/22/202330 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Kampania wyborcza PiS a afera wizowa

Roman Imielski, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", rozmawia z Agatą Kondzińską i Pawłem Wrońskim, dziennikarzami "Wyborczej", o tym, jak wygląda kampania PiS w cieniu afery wizowej, a także o odtajnieniu przez ministra Mariusza Błaszczaka planu obronnego Polski. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/21/202322 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Piekło zwierząt, piekło ludzi. Śledztwo na Fermach Drobiu Woźniak

Po reportażu "Zdychy" opublikowanym na Gazeta.pl, Michał Nogaś rozmawia z Bogną Wiltowską, dyrektorką ds. śledztw w stowarzyszeniu Otwarte Klatki. Opowiada ona o szokujących wynikach śledztwa przeprowadzonego w zakładach największego w Polsce i Unii Europejskiej producenta kurzych jaj. O tym, w jakich warunkach przetrzymywane są tam ptaki i jak traktowani są pracownicy, a także o reakcji firmy Woźniak na sprawę. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/20/202326 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Jak kraje Europy wykorzystują migrantów do wewnętrznej polityki propagandowej

Gościem Łukasza Grzymisławskiego jest Paweł Cywiński, założyciel portalu Uchodźcy.info, pracownik Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło z Tunezji kilkanaście tysięcy migrantów pochodzących z Sahelu i Afryki Zachodniej. Na wyspie jest już więcej migrantów niż jej mieszkańców. W tym roku do Włoch dopłynęło prawie 130 tys. ludzi. Jaki wpływ na liczbę migrantów przepływających Morze Śródziemne ma polityka tunezyjskiego prezydenta Kaisa Saieda? Kto organizuje siatki przemytnicze i kto czerpie zyski z tego procederu? Jak wpisuje się w to geopolityka? Czy kwestia migracji po raz kolejny zdeterminuje wynik wyborów w Polsce? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/19/202325 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Radziwinowicz: Dlaczego Putin zmarnował ogromną szansę swojego kraju?

Bartosz T. Wieliński rozmawia z Wacławem Radziwinowiczem, byłym wieloletnim korespondentem "Gazety Wyborczej" w Rosji i na Białorusi, autorem nowo wydanej książki "Putin, car Atlantydy" o mechanizmach rządzenia Rosją. Jak duży jest zapas wytrzymałości Rosjan w wojnie przeciw Ukrainie? Dlaczego rosyjskie społeczeństwo nie reaguje na to, co się dzieje na froncie? Dlaczego w Rosji nie udała się demokracja? I jaka jest perspektywa Rosji i Ukrainy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/18/202330 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Niedziela Wyborcza: Bezpieczna Polska? Fakt czy iluzja (Gość: gen. Piotr Pytel)

Na nasze poczucie bezpieczeństwa składają się te kwestie duże, jak krwawa wojna za naszą wschodnią granicą, ja i te małe, czasem wydawałoby się drobiazgi, a także zaufanie do tych, którzy tego bezpieczeństwa powinni strzec. Kiedy wojsku ginie rakieta, komendantowi policji wybucha w rękach granatnik, helikopter zahacza o linię energetyczną - co nam to mówi? Dlaczego polska policja stosuje przemoc? Czy Rosja będzie miała wpływ na wyniki wyborów w Polsce? Dlaczego inwigilował Pegasus? Czy mur na granicy z Białorusią to atrapa? Na rozmowę z gen. Piotrem Pytlem zapraszają Dorota Wysocka-Schnepf, dziennikarka "Wyborczej" i Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "Wyborczej". "Niedziela Wyborcza" to pogłębione rozmowy dziennikarzy i dziennikarek "Wyborczej" z ekspertami w dziedzinach bezpieczeństwa narodowego, praw kobiet i polityki rodzinnej, edukacji, klimatu i ekologii, a także wymiaru sprawiedliwości, które publikujemy w każdą niedzielę przed wyborami 15 października. Co tydzień w niedzielę będziemy zastanawiać się, co w danej dziedzinie nie działa i jakie propozycje mają dla nas rządzący, a także demokratyczna opozycja. Staramy się wyjaśnić, jak decyzje PiS przez dwie kadencje wpływały na życie Polek i Polaków. I dlaczego powinniśmy te rządy zmienić. https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/17/20231 hour, 2 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Seriale do nadrobienia: od "Ekipy" do "Dyplomatki". Ile jest prawdy w political fiction? (Gość: Marcin Wrona)

Jaki jest najlepszy polski serial political fiction? W czym tkwi siła "Prezydenckiego pokera"? Ile wspólnego z prawdą ma "Dyplomatka"? Z Marcinem Wroną z "Faktów" TVN rozmawiamy o tym, ile jest prawdy w amerykańskich serialach politycznych, i tym, dlaczego najlepszy serial o politykach nadaje teraz CNN. Na kolejny odcinek podcastu "Seriale do nadrobienia" zapraszają Agata Piasecka, Maja Staniszewska i Radosław Czyż. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/16/202354 minutes
Episode Artwork

Jutronauci: Czy sztuczna inteligencja wpłynie na jesienne wybory?

Wybory parlamentarne już za miesiąc. Od samego początku kampanii towarzyszy nam w niej sztuczna inteligencja. Obie strony sceny politycznej wykorzystały AI do generowania deepfake'ów, czyli zmanipulowanych nagrań z wygenerowanym głosem lub głosem i audio. Na ile AI może wpłynąć na nasze wybory przy urnach? I czy grozi nam ingerencja w wybory z zewnątrz? O tym wszystkim rozmawia Joanna Sosnowska z Filipem Konopczyńskim, analitykiem regulacji sztucznej inteligencji oraz polityk cyfrowych z Fundacji Panoptykon. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
9/15/202325 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Kogo interesuje kampania wyborcza w Warszawie?

Gościnią Arka Gruszczyńskiego jest dr Marta Żerkowska-Balas, socjolożka i politolożka z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. W 2015 roku Grzegorz Schetyna powiedział, że wybory wygrywa się w Końskich, a nie w Warszawie. Jarosław Kaczyński wziął to sobie do serca i po raz pierwszy nie startuje z listy warszawskiej. W Warszawie mamy tylko trzech liderów partii, są to Donald Tusk, Sławomir Mentzen i Adrian Zandberg. Czy kampania wyborcza rzeczywiście wyniosła się z Warszawy? Jak wyglądają listy w Warszawie i w Polsce? Które partie walczą o wyborców w dużych miastach? Więcej podcastów na http://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na [email protected]
9/14/202321 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Relacje Polski z Ukrainą ulegają zmianie. Niepokoi widoczne ochłodzenie

Bartosz Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", i Piotr Andrusieczko, korespondent "Wyborczej" w Ukrainie, rozmawiają o sytuacji za naszą wschodnią granicą. Co się dzieje z ukraińską ofensywą? Czy Ukraina jest w stanie udźwignąć straty ludzkie, jakie ponosi? Jak sytuację wojenną znoszą cywile i czy mimo wojny państwo ukraińskie działa sprawnie? A także w jakich sytuacjach można dostrzec ochłodzenie relacji polsko-ukraińskich? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/13/202326 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Jak Wenecja zareagowała na "Zieloną granicę" Agnieszki Holland?

Michał Nogaś rozmawia z Krzysztofem Kwiatkowskim, dziennikarzem, krytykiem filmowym, korespondentem "Gazety Wyborczej" na Festiwalu w Wenecji o najnowszym filmie Agnieszki Holland, opowiadającym o kryzysie humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej. Reżyserka za swoją "Zieloną granicę" otrzymała nagrodę specjalną jury oraz kilkunastominutową owację na stojąco. Na głosy próbujące zdeprecjonować wartość tego wyróżnienia Kuczyński odpowiada: "Polecam spróbować dostać nagrodę specjalną jury na Festiwalu w Wenecji". Polska premiera filmu już 22 września. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast.
9/12/202324 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Kto zyska, a kto straci na obniżce stóp procentowych

Sebastian Ogórek z Wyborcza.biz wciela się w adwokata Adama Glapińskiego i broni prezesa NBP przed Piotrem Kuczyńskim, ekonomistą i analitykiem w Domu Inwestycyjnym Xelion. Skoro Adam Glapiński obniżył stopy procentowe, raty kredytów idą w dół, to dlaczego prezes Narodowego Banku Polskiego niezmiennie płonie w ogniu krytyki ekonomistów? Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
9/11/202316 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Niedziela Wyborcza: Kultura i szkolnictwo mają wspólny problem. Jak go rozwiązać (goście: Iga Kazimierczyk, Witold Mrozek)

Dlaczego połowa młodych nauczycieli myśli o tym, żeby zmienić zawód? Jak osiem lat rządów PiS wpłynęło na stan edukacji w Polsce - od Anny Zalewskiej likwidującej gimnazja po kolejne inkarnacje Lex Czarnek? Jaką wizję polskiej kultury snuje minister Gliński i jak przez dwie kadencje wcielał ją w życie? Kim są malarze papiescy i dlaczego ministerstwo kultury pompuje w nich dotacje? Na rozmowę z Igą Kazimierczyk i Witoldem Mrozkiem zapraszają dziennikarka "Wyborczej" zajmująca się szkolnictwem Karolina Słowik i Michał Nogaś, redaktor działu kulturalnego. Niedziela Wyborcza Podcast - to pogłębione rozmowy dziennikarzy i dziennikarek "Wyborczej" z ekspertami w dziedzinach bezpieczeństwa narodowego, praw kobiet i polityki rodzinnej, edukacji, klimatu i ekologii, a także wymiaru sprawiedliwości, które publikujemy w każdą niedzielę przed wyborami 15 października. Na kolejną rozmowę o bezpieczeństwie i obronności zapraszają Dorota Wysocka-Schnepf i Bartosz T. Wieliński. Bądźcie z nami 17 września. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/10/20231 hour, 28 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Marcin Kącki "Chłopcy. Idą po Polskę"

"Poszedłem do korwinistów i konfederatów. Na początek? Dużo cukru. A potem rozgrywki polityczne, intrygi, kochanki, noce na barze, nazistowskie piosenki. Wbiłem się w szeregi chłopców, którzy maszerują równo, zauroczeni wizją wolności totalnej. A jeśli na końcu tego marszu czeka nas Polska totalna, w której wolność będzie tylko dla wybranych?" Marcin Kącki, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych polskich reporterów, nagradzany autor takich książek jak "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" czy "Oświęcim. Czarna zima", wraca z nowym reportażem o ludziach, którzy walczą o przejęcie władzy w Polsce. Na rozmowę z autorem zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
9/9/202358 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Czy ze szkoły powinny zniknąć dzwonki?

Szkoła kojarzy nam się raczej z zadaniami domowymi, ocenami, dzwonkami na przerwę, ewentualnie wykuwaniem do klasówek. Czy jest w niej miejsce na uczenie o sztucznej inteligencji, dezinformacji i cyberbezpieczeństwie? Na troskę o zdrowie psychiczne uczniów? Na razie nie, ale są ludzie, którzy chcą to zmienić. Jednym z nich jest Julian Wąsek, prezes zarządu Fundacji Szkoła 2.0, tegoroczny Jutronauta, który sam niedawno skończył liceum. Dziś stara się od zewnątrz reformować edukację, a o swoich inicjatywach opowiada Joannie Sosnowskiej z "Wyborczej". Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
9/8/202328 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

"Znachor plus". Prawie lekarze prawie wyleczą pacjentów

Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z dr. Łukaszem Jankowskim, prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, o niewydolnym systemie zdrowia w Polsce, którego nie poprawi pomysł PiS na "dobry posiłek" w szpitalach. Od czego należałoby zacząć zmiany? Jakie rozwiązania systemowe wpłynęłyby na poprawę dostępności specjalistów? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/7/202324 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Co o polskiej wsi wie Kołodziejczak, czego nie wie Tusk?

Paweł Gawlik, redaktor "Gazety Wyborczej", rozmawia z dr Aleksandrą Bilewicz, socjolożką wsi z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, o tym, jak zmieniła się polska wieś w ciągu ostatniej dekady, oraz o karierze politycznej lidera Agrounii, Michała Kołodziejczaka. Czy politycy różnych partii celnie diagnozują, jak trafić z przekazem do mieszkańców polskiej wsi? Jak głosuje wieś? Jakie nastroje panują wśród rolników w stosunku do Unii Europejskiej? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/6/202322 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

W którą stronę zmierzają ceny mieszkań?

Gościem Sebastiana Ogórka, szefa serwisu Wyborcza.biz, jest Marcin Krasoń, ekspert OBIDO i Otodom Analytics. Co się dzieje na rynku nieruchomości? Jak wygląda akcja kredytowa po dwóch miesiącach od wdrożenia kredytu 2%? Czym przede wszytskim powinni się kierować kupujący mieszkanie? I czy warto czekać na spadek cen? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/5/202321 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Ile lat mogą mieć dziewczyny z kalendarza?

Jędrzej Słodkowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Jakubem Szydłowskim, reżyserem musicalu "Dziewczyny z kalendarza". Spektakl będzie miał swoją premierę 9 września w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Co jest tak urzekającego w tej historii? Jak adaptować scenariusz filmowy jako musical? Jak portretowane są w kinie i teatrze kobiety po sześćdziesiątce? I czy człowiek musi się wstydzić, że się starzeje? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/4/202316 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Niedziela Wyborcza: Czy można uratować polski wymiar sprawiedliwości (Gość: Michał Wawrykiewicz)

Dlaczego nie otrzymaliśmy 58 mld Euro z Unii Europejskiej? Kwoty, za którą można byłoby od podstaw stworzyć na przykład psychiatrię dziecięcą. Kwoty odpowiadającej połowie rocznego budżetu Polski? Czy decyzje Zbigniewa Ziobry mogą dotknąć każdego obywatela i obywatelkę? Dlaczego w Polsce władza stoi ponad prawem i co to dla nas znaczy? Na rozmowę z mec. Michałem Wawrykiewiczem (Inicjatywa Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji) zapraszają Ewa Ivanova, dziennikarka "Wyborczej", i Roman Imielski, zastępca redaktora naczelnego "Wyborczej". "Niedziela Wyborcza” to pogłębione rozmowy dziennikarzy i dziennikarek "Wyborczej” z ekspertami w dziedzinach bezpieczeństwa narodowego, praw kobiet i polityki rodzinnej, edukacji, klimatu i ekologii, a także wymiaru sprawiedliwości, które publikujemy w każdą niedzielę przed wyborami 15 października. Co tydzień w niedzielę będziemy zastanawiać się, co w danej dziedzinie nie działa i jakie propozycje mają dla nas rządzący, a także demokratyczna opozycja. Staramy się wyjaśnić, jak decyzje PiS przez dwie kadencje wpływały na życie Polek i Polaków. I dlaczego powinniśmy te rządy zmienić. Na kolejną rozmowę o edukacji i kulturze zapraszają Michał Nogaś i Karolina Słowik. Bądźcie z nami 10 września. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/3/202348 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Seriale do nadrobienia: Jesienna ofensywa. TVP wyciąga kostiumy, CANAL+ stawia na "Belfra" (Gość: Maciej Stuhr)

O nowościach na jesień, o tym, czy Leszek Lichota będzie dobrym Antonim Kosibą w nowej odsłonie "Znachora", o tym, że TVP robi serial o Mickiewiczu i co z tego wyniknie, a także dlaczego najbardziej czekamy na "Rojsta Millenium". A Maciej Stuhr opowiada o kolejnym sezonie "Belfra" i o tym, czy on sam jest dobrym nauczycielem. Na kolejny odcinek podcastu "Seriale do nadrobienia" zapraszają Radosław Czyż, Maja Staniszewska i Agata Piasecka. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
9/2/20231 hour, 10 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Czy rozwój sztucznej inteligencji zagraża środowisku?

Wyszkolenie popularnego programu ChatGPT pochłania tyle energii, ile zużywa 121 domów w Stanach Zjednoczonych w ciągu roku. Dlaczego sztuczna inteligencja pozostawia tak duży ślad węglowy? Obecnie cała branża IT odpowiada za około 2 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. Czy w przyszłości ten odsetek może być jeszcze większy? Jak wprowadzać innowacje i jednocześnie chronić środowisko? O śladzie węglowym algorytmów i negatywnym wpływie rozwoju sztucznej inteligencji na środowisko oraz metodach zapobiegania temu zjawisku Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. hab. inż. Piotrem Szczuko z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
9/1/202315 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Były prezes PKP: Koleje ukraińskie bardziej punktualne od PKP. Intercity nie ma wojny, ale ma rząd PiS

Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z Jakubem Karnowskim, byłym prezesem Polskich Kolei Państwowych, o głębokim kryzysie panującym na kolei, sygnałach "radio stop" masowo zatrzymujących pociągi, zaniedbaniach we wprowadzeniu nowoczesnego systemu bezpieczeństwa, zmarnowanych 9 miliardach złotych unijnego dofinansowania, utraconym rynku cargo na rzecz niemieckiego przewoźnika oraz fatalnej polityce kadrowej. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
8/31/202328 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Polska szkoła w ruinie. Rozmowa z nauczycielem matematyki

Michał Nogaś rozmawia z Wiesławem Włodarskim, Nauczycielem Roku 2007, matematykiem i byłym dyrektorem jednego z warszawskich liceów, o brakach kadrowych w szkołach i przedszkolach oraz o tym, co nas czeka w nowym roku szkolnym. W polskich szkołach w tej chwili jest już 25 tys. wakatów. Co to oznacza dla uczniów oraz ich rodziców? Jak destrukcyjny jest brak nauczycieli w przedszkolach? Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o opiekę psychologiczną w placówkach edukacyjnych? Jakie reperkusje miała likwidacja gimnazjów? Dlaczego PiS tak konsekwentnie niszczy system polskiej edukacji? I co można zrobić, by polskie szkolnictwo miało szansę wyjść z zapaści? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
8/30/202327 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Dlaczego najwięcej czekolady jedzą Szwajcarzy?

Dominik Łowicki z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Aurorą, autorką bloga "Blog Czekolady", popularyzatorką tej słodkości w Polsce, o tym, dlaczego to właśnie Szwajcaria jest znana z najlepszej czekolady na świecie. Ile kilogramów czekolady rocznie zjada przeciętnie Szwajcar? Jak powstała pierwsza czekolada mleczna? Jak się projektuje czekolady? Co to jest konszowanie? Jak małe manufaktury i producenci przemysłowi dbają o zasady fair trade na farmach kakaowca? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
8/29/202317 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Inga Iwasiów: Opowiadamy historie, by nie czuć pustki

Gościnią Urszuli Pieczek z "Gazety Wyborczej" jest Inga Iwasiów, prozaiczka, literaturoznawczyni, profesorka, krytyczka literacka, aktywistka, felietonistka "Dużego Formatu", autorka wydanej ostatnio powieści "Późne życie". W tej rozpisanej na wiele głosów prozie, której bohaterami są mieszkańcy pewnej nadbałtyckiej osady, przyglądamy się małym i wielkim apokalipsom, lokalnym i globalnym końcom - życia, przyrody, rzeczywistości w znanej dotąd postaci. Końcom powtarzalnym, jak jesienna zagłada tysięcy wyrzucanych na brzeg meduz, i zawsze niewczesnym, jak śmierć kogoś bliskiego. Wreszcie - strategiom przetrwania w obliczu kryzysu i permanentnego stanu wyjątkowego. Powieść Ingi Iwasiów, przypominająca raport z oblężonego świata, niepokoi, bo diagnozuje nasze lęki, zaskakuje, bo podsuwa co rusz inny punkt widzenia, a jednocześnie dodaje otuchy, bo dopuszcza możliwość, że w kresie zawiera się nowy początek. Z Ingą Iwasiów będzie można się spotkać podczas Gdańskich Targów Książki, w sobotę 16 września o 16:00. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
8/28/202322 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Poznajcie zalfy, pokolenie kryzysów

Zalfa, mikropokolenie na styku generacji zet i alfa. Wyróżnia je to, że wyrastało w świecie zdefiniowanym przez pandemię COVID-19, lockdowny i wojnę w Ukrainie. To ludzie urodzeni w latach 1999-2015. Co ich wyróżnia? To, że wyrośli już w świecie, w którym smartfony i social media są oczywistością. To pokolenie do końca dekady ma być największą grupą zakupową. Jakie są ich wartości? W co wierzą? Jakimi są pracownikami? Czy rzeczywiście mają bardzo konkretne oczekiwania w stosunku do dóbr luksusowych? O tym wszystkim Joanna Sosnowska rozmawia z Aleksandrą Trapp, badaczką oraz szefową działu kultura i trendy w infuture.institute. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
8/25/202323 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Trolle Kremla: Rosja może z naszymi wyborami zrobić, co chce

Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z Piotrem Głuchowskim, dziennikarzem "Gazety Wyborczej", współautorem reportażu: "Mroczni siewcy Putina. Sprawdzamy, komu w Polsce mieszają w głowie". Co to jest operacja "Ghostwriter"? Na kogo ma oddziaływać rosyjska dezinformacja i jakie są cele takich akcji? Jaki przekaz jest szerzony w Polsce przez tytułowych "mrocznych siewców"? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
8/24/202321 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Bezpieczeństwo. W co obligatoryjnie będą wyposażone nowe auta?

Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Mateuszem Jagodzińskim z Mazda Motor Poland o systemach bezpieczeństwa montowanych w nowych samochodach i zmieniających się przepisach. System rozpoznawania znaków, czujnik kontroli prędkości, system eCall, system kontroli uwagi, alkomat, czarna skrzynka - które z tych rozwiązań będziemy mieć standardowo zamontowane w nowych samochodach? I najważniejsze - ile to nas będzie kosztować? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
8/23/202324 minutes
Episode Artwork

Czy pucz w Nigrze może wywołać wielką wojnę o Afrykę?

Łukasz Grzymisławski rozmawia z dr. Jędrzejem Czerepem, analitykiem ds. Afryki Subsaharyjskiej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, o sytuacji w regionie po puczu w Nigrze. 26 lipca oficerowie z gwardii przybocznej obalili demokratycznie wybranego prezydenta Nigru Mohameda Bazouma. Niger to kolejny kraj regionu, po Burkina Faso i Mali, w którym doszło do wojskowego zamachu stanu. Te przewroty są na rękę Rosji, ale czy rzeczywiście ona je inspiruje? Czy po puczu zwiększy się presja migracyjna na Europę? Jak się zachowają stacjonujące w Nigrze wojska francuskie i amerykańskie? Dlaczego systemy polityczne Afryki Subsaharyjskiej są tak niestabilne? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
8/22/202327 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Jak otwierać się na potrzeby seniorów?

Kasia Staszak rozmawia z Marzeną Rudnicką, fundatorką i założycielką Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, o tym, jak powinniśmy przygotować się do długowieczności. W jaki sposób włączać osoby starsze do życia społecznego? Dlaczego zatrudnianie osób starszych jest korzystne dla gospodarki? I dlaczego oferty pracy mówiące o "młodym i ambitnym zespole" są wykluczające? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
8/21/202326 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Seriale do nadrobienia: "The Bear" i inne smaczne produkcje (Gość: Aleksander Baron)

Kto nauczył Amerykanów gotować? Dlaczego Jon Favreau powinien robić filmy o jedzeniu, a nie superbohaterach? I czy serial "The Bear" utrzymał swój mistrzowski poziom? Szukamy odpowiedzi na te pytania, a z szefem kuchni Aleksandrem Baronem rozmawiamy o tym, czym się różni prawda kuchni od prawdy ekranu. Na kolejny odcinek podcastu "Seriale do nadrobienia" zapraszają Agata Piasecka, Andrzej Kulasek i Radosław Czyż. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
8/19/202358 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Sztuczna inteligencja powie, o czym mamy marzyć

Jeszcze do niedawna mogliśmy być pewni, że kampanie reklamowe tworzą ludzie, ale to się zmienia. Powstają pierwsze kampanie wymyślone i zrealizowane przez potężne silniki sztucznej inteligencji: ChatGPT i Dall-E. Przecież mnóstwo reklamówek działa zgodnie ze schematem "problem - uciążliwości - rozwiązanie", a AI znakomicie odnajduje się w szablonach. Ponadto wyprodukowane w ten sposób reklamy są o wiele tańsze niż te, nad którymi pracował sztab copywriterów, grafików, fotografów, oświetleniowców i dźwiękowców. A więc cały przemysł, który przez lata kształtował nasze aspiracje oraz to, jak mamy je manifestować, stoi u progu wielkiej rewolucji. Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o niej z weteranem branży reklamowej Maciejem Nowickim, który założył firmę All Things AI. Jego zdaniem pomysły AI są nie tylko tańsze, ale i coraz częściej lepsze od ludzkich.
8/18/202330 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Referendum w służbie PiS. PKW powinna podać się do dymisji

Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z Jerzym Stępniem, sędzią, byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, o kampanii wyborczej oraz o tym, po co PiS-owi referendum. Jak powinna się zachować Państwowa Komisja Wyborcza w sytuacji, gdy referendum ma być narzędziem kampanii wyborczej PiS? Jak mogą się zachować obywatele, jeśli referendum faktycznie się odbędzie? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
8/17/202325 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Dlaczego mur na granicy polsko-białoruskiej nikomu nie zapewni bezpieczeństwa?

Bartosz Józefiak rozmawia z Katarzyną Surmiak-Domańską, reporterką "Dużego Formatu", autorką reportażu "Na rubieżach Podlasia. Strażnik graniczny ma trzy twarze: kurtuazyjna, brutalna i ta wobec aktywistów" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,30018997,na-rubiezach-podlasia-straznik-graniczny-ma-trzy-twarze-kurtuazyjna.html). Co to jest Wyjebkowo? Jak działa mur graniczny za 1,6 mld zł. Jaką postawę wobec migrantów przyjmują polscy strażnicy graniczni oraz miejscowa ludność? W jaki sposób w pomoc uchodźcom angażują się aktywiści i wolontariusze? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
8/16/202328 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Kiedy w Polsce pogoda będzie jak we Włoszech?

W Polsce mamy coraz cieplejszą wiosnę i coraz gorętsze lato. Eksperci wskazują, że już teraz mamy pogodę taką jak północne Włochy 70 lat temu. Czy to znaczy, że niedługo także u nas będą gaje oliwne i pomarańczowe, a Bałtyk będzie oblegany w wakacje jak Morze Śródziemne? Nie do końca. Czekają nas bardzo poważne zmiany, choć nie wszystkie będą pozytywne. Czy Polska przestanie hodować pszenicę, a zacznie winorośl? Jak chłodzić mieszkania podczas fal upałów? O tym wszystkim rozmawia Joanna Sosnowska z dr Aleksandrą Kardaś, fizyczką atmosfery i redaktorką naczelną serwisu "Nauka o klimacie". Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
8/11/202321 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Jak piłkarski mundial może pomóc kobietom na świecie

W Australii i Nowej Zelandii trwają mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet. W grze o triumf pozostało jeszcze osiem drużyn, ale nie tylko futbol jest na tej imprezie ważny. O tym, jak piłka nożna może pomóc kobietom na całym świecie w walce o równość płci, Marcin Wesołek rozmawia z Joanną Wiśniowską, dziennikarką "Wysokich Obcasów" i Wyborczej.pl. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
8/10/202322 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Polacy śledzeni poprzez recepty, rejestr ciąż, bankowe konta. Czy to państwo policyjne?

Gościem Doroty Wysockiej-Schnepf jest Bartosz Arłukowicz, europoseł Platformy Obywatelskiej, były minister zdrowia. Rozmawiają o aferze z udziałem zdymisjowanego wczoraj Adama Niedzielskiego, o łamaniu tajemnicy lekarskiej i systemowym inwigilowaniu Polek i Polaków przez PiS. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
8/9/202314 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Dziecko może odmówić kontaktu z rodzicem?

Bartosz Józefiak rozmawia z Magdaleną Roszkowską, reporterką "Dużego Formatu", autorką reportażu "Ślubuję ci pozew za pozwem", oraz mec. Grzegorzem Wroną, prawnikiem, specjalistą ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jak kuriozalne wyroki w sprawach rodzinnych są wydawane przez polskie sądy? Dlaczego ofiary przemocy wciąż nie mogą liczyć na pomoc ze strony odpowiednich służ? Jak bronić się przed uporczywymi pozwami, które noszą znamiona nękania? Na czym polega zjawisko alienacji rodzicielskiej? Czy dzieci mają obowiązek utrzymywania kontaktów z rodzicem nawet wbrew swojej woli? Link do reportażu: https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,29976857,slubuje-ci-pozew-za-pozwem-od-szesciu-lat-17-letni-pawel.html Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
8/8/202327 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Polska fotografia na światowym poziomie. Rozmowa z Rafałem Milachem

Gościem Michała Nogasia jest pierwszy polski fotograf, który wszedł do najstarszej i najsłynniejszej agencji fotograficznej na świecie – Magnum Photos. Rafał Milach od lipca jest jej pełnoprawnym członkiem. Opowiada o tym, jak wygląda długi proces dołączania do agencji oraz nad jakimi projektami obecnie pracuje. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected]
8/7/202324 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Seriale do nadrobienia: Jak to jest mieć głowę ściętą przez Henry'ego Cavilla? O "Wiedźminie" (Gość: T. Krzemieniecki)

Jak wyglądałby idealny serial na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego i gdzie u licha podział się Isengrim Faoiltiarna? Z kaskaderem Tomaszem Krzemienieckim rozmawiamy o pracy z Henrym Cavillem i Tomem Cruisem. Na kolejny odcinek podcastu "Seriale do nadrobienia" zapraszają Maja Staniszewska, Andrzej Kulasek i Radosław Czyż. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
8/5/20231 hour, 3 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Czy AI nauczy się żartować?

Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej", rozmawia z dr Natalią Banasik-Jemielniak z Zakładu Metodologii Badań Psychologicznych Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, prowadzącą badania psycholingwistyczne nad językiem i humorem. Z czego będziemy żartować w przyszłości? Dlaczego czasem mamy problem z rozpoznaniem ironii? I czy w przyszłości będą nas rozśmieszały dowcipy tworzone przez algorytmy? Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu „Jutronauci”: https://wyborcza.pl/jutronauci.
8/4/202318 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Czy wcześniejsze emerytury to błogosławieństwo czy przekleństwo?

Patrycja Maciejewicz z działu gospodarczego "Gazety Wyborczej" rozmawia z Leszkiem Kostrzewskim, dziennikarzem serwisu Wyborcza.biz, o przechodzeniu na wcześniejszą emeryturę. W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę zwiększającą ponad dziesięciokrotnie grupę osób uprawnionych do emerytury pomostowej. Komu wcześniej przysługiwało to prawo? Jak ta zmiana wpłynie na cały system emerytalny? Czy wcześniejsze przechodzenie na emeryturę jest korzystne dla samych pracowników? Jaką rolę w forsowaniu zmian odgrywają związki zawodowe? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
8/3/202321 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Gebert: Podobieństwa polityczne między Polską a Izraelem są zdumiewające

Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", rozmawia z Konstantym Gebertem, publicystą, dawnym współpracownikiem "Wyborczej", obecnie związanym z "Kulturą Liberalną", o wydarzeniach politycznych w Izraelu. Jakie zmiany w systemie sądownictwa są forsowane przez rząd Beniamina Netanjahu? W jaki sposób może dojść do pozbawienia izraelskich mediów niezależności? Jak wyglądają relacje Izraela z USA? Jak olbrzymie analogie widać w polityce izraelskiej i polskiej? Co się dzieje z partiami prawicowymi, konserwatywnymi, odwołującymi się do tradycji, że stają się one partiami autorytarnymi? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na [email protected].
8/2/202332 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Wanda Traczyk-Stawska o warszawiakach: Bez nich już pierwszego dnia byśmy kapitulowali

Nasza wyjątkowa gościni, weteranka powstania pani Wanda Traczyk-Stawska w rozmowie z Tomaszem Urzykowskim mówi rzeczy ważne i mądre: o strachu, odwadze, okropnościach wojny, o przezwyciężaniu nienawiści, o samotności walczących, którzy nie otrzymują dostatecznej pomocy. Tak jak powstańcy w Warszawie 1944 i jak dziś obrońcy Ukrainy. Rozmowa jest częścią odcinka podcastu "Warszawa nadaje", który ukazał się 1 sierpnia 2022 roku. W tym odcinku Tomasz Urzykowski zabiera nas też na spacer po powstańczym Starym Mieście. Zachęcamy do wysłuchania całego odcinka. Podcast "Warszawa nadaje" przygotowują dziennikarze "Gazety Stołecznej" i serwisu Warszawa.wyborcza.pl. Zapraszamy do słuchania co drugi piątek na stronie wyborcza.pl/warszawanadaje oraz na platformach TOK.fm, YouTube i Spotify.
8/1/202331 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Czy Szwajcaria to raj wymyślony?

Michał Nogaś rozmawia z Agnieszką Kamińską, autorką książki "Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony". Etykieta światowej prymuski przylgnęła do Szwajcarii niczym przekonanie, że po alpejskich łąkach naprawdę hasają fioletowe krowy. Tu bez obaw można zostawić na ulicy niezapięty rower czy napić się wody prosto z ulicznej fontanny. Kiedyś "szwajcarskość" reklamowała produkty wysokiej jakości, dziś to zbiór walorów, takich jak punktualność, innowacyjność czy bezpieczeństwo. Ilość pozytywnych skojarzeń, jakie budzi Szwajcaria, nie dziwi, lecz warto je zweryfikować. Agnieszka Kamińska, socjolożka, dziennikarka, autorka bloga FrauKaminska opowiada o tym jak na co dzień żyje się w Szwajcarii, a także co warto zobaczyć podczas wakacyjnego wypadu do tego kraju. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
7/31/202317 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Maria Reimann

Dzisiaj przypominamy rozmowę z 2019 r., którą Michał Nogaś przeprowadził z Marią Reimann. Maria Reimann, tłumaczka, antropolożka, autorka książki "Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności", zmarła tragicznie 20 lipca 2023 r. - Jestem osobą niedowidzącą, nie widzę teraz żadnego z państwa, mówię o tym, bo jest mi łatwiej, jeżeli będziecie o tym wiedzieć - tak zwykle zaczynała swoje wystąpienia. Maria Reimann zmarła na Sardynii, gdzie była na wakacjach z przyjaciółmi. "Zabrało ją ukochane przez nią morze. Umarła z miłości. Mamy ją w sercach i w pamięci" - poinformowała rodzina.
7/29/20231 hour, 1 minute, 8 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Czy zaczynamy się buntować przeciwko platformom streamingowym?

Widzowie jednoczą się i nabijają licznik odtworzeń ulubionego serialu, żeby serwis streamingowy zlecił produkcję kolejnych sezonów. Sklepy generują sztuczne recenzje na największej platformie zakupowej, żeby wyprzeć konkurencję z rynku. Oszuści generują sztuczne piosenki i płyty dla szybkiego zysku w serwisie muzycznym. Już w 2021 r., tylko we Francji, odsłuchania takiej muzyki stanowiły 1-3 proc. Wejście sztucznej inteligencji pozwala znacząco zwiększyć skalę manipulacji platformami, na których spędzamy coraz więcej czasu, robiąc zakupy, słuchając muzyki czy oglądając filmy. Co dalej? Kompletny chaos? - pyta Vadim Makarenko z firmy Statista socjologa i współzałożyciela firmy Sotrender, Dominika Batorskiego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
7/28/202328 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Czy Polska to kolejny krok Putina?

Bartosz T. Wieliński rozmawia z Wacławem Radziwinowiczem o tym, czy Putin chce zaatakować Polskę i na ile ta groźba jest realna. Podczas ostatniego posiedzenia rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa prezydent Federacji Rosyjskiej powiedział, że Polska zachodnią część kraju dostała w prezencie od Stalina, o czym zapomniała, i trzeba to jej przypomnieć. Czy po takich słowach jest się czego obawiać? Jaką intrygę od dłuższego czasu knuje Rosja? Jakie zagrożenie stanowią dla Polski wagnerowcy stacjonujący na Białorusi? I czy Rosja będzie chciała sprawdzić, czy Zachód jest gotowy realizować art. 5 traktatu północnoatlantyckiego? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na [email protected].
7/27/202327 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Kto odpowiada za składowiska toksycznych odpadów w Polsce i dlaczego PiS także w tej sprawie kłamie

Michał Nogaś rozmawia z dziennikarkami "Wyborczej" - Mają Sałwacką z redakcji w Zielonej Górze i Martą Danielewicz z redakcji w Poznaniu - o weekendowym pożarze składowiska niebezpiecznych odpadów. Jakie są konsekwencje tego pożaru? Jak to jest możliwe, że takie składowiska odpadów funkcjonują w bezpośredniej bliskości skupisk ludzkich? Jak to się stało, że w Polsce na szeroką skalę działa mafia śmieciowa? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
7/26/202328 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Migracje. Czy Europa zamienia się w fortecę?

Łukasz Grzymisławski rozmawia z prof. Maciejem Duszczykiem z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego o tym, jak Europa reaguje na migrantów i jakie należałoby wprowadzić rozwiązania na włączanie migrantów we wspólnoty. Czym różni się umowa dot. migrantów zawarta z Turcją i z Tunezją? Jak będzie się zmieniać presja migracyjna? Czy większą rolą będzie odgrywać demografia czy zmiany klimatyczne? Jak wygląda sytuacja migracyjna w Polsce? Co zaniedbano, jeśli chodzi o politykę migracyjną i jak powinniśmy działać w przyszłości? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
7/25/202324 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Czy Tomasz Terlikowski naprawdę zmienił swoje poglądy?

Tomasz Terlikowski w rozmowie z Arkadiuszem Gruszczyńskim opowiada o Kościele katolickim w Polsce, w którym dokonuje się obecnie wielka przemiana. Autor książki "Wygasanie. Zmierzch mojego Kościoła" twierdzi, że wypowiedzi biskupów przyczyniają się do laicyzacji społeczeństwa, polski episkopat nie podejmuje debaty na tematy związane z seksualnością, celibatem księży czy zarządzaniem diecezjami przez świeckich. Terlikowski, pytany o małżeństwa osób tej samej płci, mówi, że papież Franciszek przesuwa akcenty i stara się zapraszać środowisko LGBT do Kościoła. Gruszczyński drąży i dopytuje Terlikowskiego o poglądy sprzed lat. Czy w katolickim publicyście faktycznie dokonała się zmiana? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na [email protected]
7/24/202326 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Seriale do nadrobienia: Sentymentalne nowości. Gościnnie: B. Sztybor o "Panu Samochodziku i templariuszach"

W "Serialach do nadrobienia" przyglądamy się strajkowi scenarzystów i aktorów w Hollywood. Kto, o co i z kim walczy? I co wspólnego ma z tym wszystkim serial "Czarne lustro"? Przyglądamy się też nowościom do nadrobienia, które mogą wywołać nutę nostalgii - serialowej kontynuacji "Goło i wesoło", "I tak po prostu...", czyli następcy "Seksu w wielkim mieście", a także najnowszej filmowej adaptacji przygód Pana Samochodzika. O tym ostatnim rozmawiamy ze scenarzystą Bartoszem Sztyborem. Zapraszają: Agata Piasecka, Andrzej Kulasek i Maja Staniszewska. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected]
7/22/202355 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: W jakich sytuacjach roboty zastępują lekarzy?

Aleksandra Sobczak rozmawia z dr Agnieszką Siennicką. specjalistką od AI w medycynie z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W jakich sytuacjach roboty zastępują lekarzy? Co robią lepiej niż lekarze? W czym mogą pomóc w przyszłości? Dlaczego czasem się mylą? W mediach robotyzacja budzi lęk przed utratą pracy i przed obniżeniem jej jakości. W medycynie istnieje mit, że niektórym lekarzom sztuczna inteligencja też odbierze pracę, bo jest w stanie lepiej analizować obrazy i dane. Ale poza tym panuje powszechne przekonanie, że lekarze, którzy nauczą się korzystać z narzędzi AI zastąpią tych, którzy nie będą potrafić tego robić. A sztuczna inteligencja pomoże lekarzom, bo zamiast nich zajmie się pracą administracyjną, przez co oszczędzi im dużo czasu. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
7/21/202318 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Nie "czy" ale "z kim" będą rządzić. Piotr Głuchowski o kandydatach Konfederacji

"Koalicji z PiS-em nie chcą wyborcy, działacze, ani władze Konfederacji" - napisał z początkiem lipca na FB Sławomir Mentzen. Tymczasem na konfederackich jedynkach do Sejmu wykrywam licznych radnych z list PiS. Są też bracia, żony, zięciowie i ojcowie liderów - mówi Piotr Głuchowski, gość dzisiejszego odcinka. Na podcast zaprasza Michał Nogaś. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
7/20/202327 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Czy w męskim tenisie rozpoczęła się już era Carlosa Alcaraza?

Adam Romer, redaktor naczelny magazynu "Tenisklub"" opowiada Marcinowi Wesołkowi z "Gazety Wyborczej" o zakończonym niedawno Wimbledonie. I zachwyca się zawodnikiem, który ma dopiero 20 lat, wygrał właśnie swój drugi turniej wielkoszlemowy i na korcie często się uśmiecha. Carlos Alcaraz to kandydat numer jeden na człowieka, który zdominuje męski tenis w najbliższych latach, gdy już z kortu ostatecznie zejdą Rafael Nadal i Novak Djoković. Czy mecze tenisowe na Szlemach są za długie? Czy Marketa Vondrouszova na dłużej zagości w światowej czołówce? Czy Iga Świątek wygra kiedyś Wimbledon? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
7/19/202325 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Dlaczego nadal warto czytać Milana Kunderę

Aleksander Kaczorowski, bohemista, tłumacz, eseista opowiada Łukaszowi Grzymisławskiemu z "Gazety Wyborczej" o zmarłym 12 lipca Milanie Kunderze. Dlaczego dzieło Kundery jest wybitne? Co sprawiło, że Kundera był przez długi czas faworytem do literackiego Nobla? Co sprawiło, że został pozbawiony obywatelstwa czechosłowackiego? Dlaczego budził kontrowersje w rodzinnych Czechach? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
7/18/202328 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Listy wyborcze. Czy prezesa Kaczyńskiego boli głowa?

Roman Imielski pyta Agatę Kondzińską, dziennikarkę polityczną "Gazety Wyborczej" o to, czy PiS odbił się od dna w kampanii wyborczej i dlaczego zmiana szefa sztabu wyszła obozowi władzy na dobre. Co dotychczas zmienił Joachim Brudziński? Jak wygląda układanie list wyborczych do Sejmu i Senatu? Czy Jarosław Kaczyński panuje nad planowaniem kampanii? Co oznacza referendum razem z wyborami? Kto to finansuje? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
7/17/202320 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Czy katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć?

161. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Rok temu w lipcu cała Polska z bezsilnością patrzyła, jak umiera życie w Odrze. Czy wyciągnęliśmy wnioski, przeanalizowaliśmy sytuację i działamy, żeby nie dopuścić do powtórki tej sytuacji? Czy najważniejsze polskie rzeki są skazane na zanieczyszczenia i obumieranie ekosystemów? Joanna Sosnowska rozmawia z dr. hab. Andrzejem Woźnicą, dyrektorem Śląskiego Centrum Wody na Uniwersytecie Śląskim. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
7/14/202317 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Ile można zyskać dzięki programowi "Bezpieczny kredyt 2 procent"

Od 3 lipca w bankach można składać wnioski o kredyt w ramach nowego, rządowego programu "Bezpieczny kredyt 2 procent". Jak popularna jest ta oferta wśród kredytobiorców? Jak jest skonstruowany kredyt i ile można na nim skorzystać? Czy ten program ma sens z punktu widzenia polityki mieszkaniowej? Jaki wpływ będzie miał na ceny na rynku deweloperskim, a jaki na rynku wtórnym? Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Marcinem Krasoniem, ekspertem Otodom Analytics. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
7/13/202321 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Czy ustalenia szczytu NATO w Wilnie są dla Ukraińców rozczarowaniem?

Podczas odbywającego się w Wilnie szczytu NATO podjęło decyzję w sprawie ścieżki Ukrainy do członkostwa w Sojuszu. Ukraina zostanie zaproszona do NATO, gdy uzgodnią to sojusznicy i spełnione zostaną warunki – oznajmił sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Jakie trzy nowe elementy proponuje Sojusz? Czego oczekiwali Ukraińcy? Jakie zagadnienia będą jeszcze tematem obrad NATO podczas tego szczytu? Łukasz Grzymisławski rozmawia z Maciejem Czarneckim, dziennikarzem "Gazety Wyborczej", bezpośrednim korespondentem ze szczytu w Wilnie. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
7/12/202317 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Warszawa nadaje: "Czterdziestolatek" kiedyś i dziś oraz Chutnik i Mencwel o swoich czterdziestkach

W dzisiejszym odcinku gościnnie podcast "Warszawa nadaje". Idziemy na spacer w czasie. Autor odcinka Wojtek Karpieszuk rusza śladami inżyniera Karwowskiego z serialu "Czterdziestolatek". Z varsavianistą Jerzym Majewskim zwiedzają osiedle Pańska, bo tam mieszkała rodzina Karwowskich. To także okazja do porównania się dzisiejszych czterdziestolatków z inżynierem. - Jestem mniej więcej w tym samym wieku, a jednak moje życie jest zupełnie inne - zauważa Wojtek. To samo myśli nasz gość Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, który opowiada, jak to jest być aktywistą dobijającym czterdziestki. Na zakończenie pisarka Sylwia Chutnik rzuca pytanie: - Co poszło nie tak, byłam przecież zwykle "taka młoda". I komu to przeszkadzało?
7/11/202355 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

O finalistach Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Przed nami finał ósmej edycji Nagrody Gombrowicza przyznawanej za debiut literacki. Jaka jest idea tej nagrody? Kto znalazł się w jury? Jakie wyjątkowe wyróżnienie czeka na zwycięzcę? I przede wszystkim kto w tym roku znalazł się w finale konkursu? Michał Nogaś rozmawia z Tomaszem Tyczyńskim, sekretarzem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
7/10/202320 minutes
Episode Artwork

Seriale do nadrobienia: Z Warszawą w roli głównej. Gościnnie: Ilona Ostrowska o "Warszawiance"

W "Serialach do nadrobienia" spacerujemy po Warszawie. A zanim dotrzemy do najnowszej serialowej produkcji o stolicy, czyli "Warszawianki", i porozmawiamy z Iloną Ostrowską, serialową Matyldą, przeniesiemy się w czasie. Najpierw do Warszawy dwudziestolecia międzywojennego ("Król"), potem odwiedzimy słynną kamienicę przy Złotej 25, gdzie mieszkali bohaterowie serialu "Dom", wreszcie przypomnimy sobie, jak inżynier Karwowski realizował wielkie projekty ery gierkowskiej. Będzie też o "Alternatywy 4", choć zdaniem państwa Balcerków, jaka to Warszawa, "Magdzie M." (gratulujemy lokum, pani mecenas Milowicz!), "Klanie" i wreszcie nocnej Warszawie ze "Ślepnąc od świateł". Miłego słuchania! Zapraszają: Radosław Czyż, Andrzej Kulasek, Agata Piasecka.
7/8/202354 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: A co jeśli wszyscy będziemy chodzić w goglach?

160. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Prezentując swój nowy produkt, Apple ani razu nie użył określeń "okulary" czy "wirtualna rzeczywistość". Nowe, wyglądające jak gogle i niebotycznie drogie urządzenie określił jako "przestrzenny komputer". Zabieg jest celowy, bo nowe gogle mogą nie tylko dodać cyfrowe obiekty do naszego otoczenia, ale również przenieść nas do innego otoczenia. Tylko kto oprócz fanów gier wideo mógłby być tym zainteresowany? Jeśli nowemu gadżetowi uda się zwiększyć naszą wydajność i udowodnić swoją przydatność, może zastąpić któreś ze znanych nam ekranów. Pojawiają się głosy, że jego ofiarą może paść nawet laptop. Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o komputerze przestrzennym i jego potencjalnych zastosowaniach z Arvindem Juneją z firmy doradczej PwC. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
7/7/202329 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Polskie koty umierają. Dlaczego atakuje je ptasia grypa?

Kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o wirusie szerzącym się wśród kotów? Ile kotów w Polsce mogło do tej pory zostać zakażonych ptasią grypą? Co wykazały badania przeprowadzone przez zespół trzech naukowców - dr. Łukasza Rąbalskiego, dr. Macieja Grzybka i prof. Krzysztofa Pyrcia? Jak na sprawę reagują polskie służby sanitarne i weterynaryjne? Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z Margit Kossobudzką, dziennikarką "Gazety Wyborczej", mikrobiolożką i opiekunką trzech kotów. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
7/6/202330 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Czy Francja jest skazana na powtarzające się zamieszki na tle etnicznym?

Po śmierci 17-latka z rąk policjanta w Nanterre pod Paryżem, w całej Francji wybuchły gwałtowne zamieszki. Tylko w czwartek podpalono prawie dwa tysiące samochodów i ponad pięćset budynków, aresztowano ponad tysiąc trzysta osób. To największe zamieszki od 2005 roku, wówczas również wywołane były tragiczną śmiercią dwójki nastolatków. Czy tego typu cykliczne wybuchy mają miejsce, ponieważ - wbrew deklarowanym ideom - Francja wcale nie jest ślepa na kolor skóry i pochodzenie społeczne? Kim są ludzie biorący udział w rozróbach? Jak wyglądają przedmieścia dużych francuskich miast? Z jakimi problemami systemowymi zmaga się Francja? Łukasz Grzymisławski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Anną Pamułą, reporterką mieszkającą w Paryżu, autorką książki "Wrzenie. Francja na krawędzi". Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
7/5/202322 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Wagnerowcy na Białorusi. Jakie stanowią zagrożenie?

W ramach oficjalnego porozumienia pomiędzy Jewgienijem Prigożynem, Aleksandrem Łukaszenką i przedstawicielami rosyjskich władz część rosyjskich najemników z Grupy Wagnera ma udać się na Białoruś. Jak podkreśla Łukaszenka, rosyjscy najemnicy mają świetnie sprawdzić się jako szkoleniowcy dla białoruskich żołnierzy. Czy to realny scenariusz? Ilu wagnerowców może tam trafić? Jak może wyglądać działalność rosyjskiej grupy najemniczej na Białorusi? Jakie zagrożenie może stanowić dla Polski i Europy? Wiktoria Bieliaszyn rozmawia z Anną Marią Dyner, analityczką ds. Białorusi i polityki bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w programie Bezpieczeństwo Międzynarodowe Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
7/4/202325 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Jak wojna wyniszcza naturę. Przyrodnicze perły Ukrainy na linii frontu

Pod rosyjską okupacją znalazło się kilkanaście parków narodowych i rezerwatów. Na obszarach objętych walkami płoną lasy, giną zwierzęta, a gleba i roślinność są rozjeżdżane ciężkim sprzętem. "Przeciw naturze. Przyrodnicze perły Ukrainy na linii frontu" to raport, który zespół BIQdata "Wyborczej" przygotował we współpracy z kijowską agencją marketingową Top Lead, która po rozpoczęciu inwazji zaczęła publikować infografiki na temat wojny z Rosją. W dzisiejszym odcinku Michał Nogaś rozmawia z Dorotą Pawłowską, Katarzyną Korzeniowską i Alicją Gadomską z działu BIQdata "Wyborczej", współtwórczyniami raportu. Infografiki, mapy i wykresy oraz pełną treść raportu "Przeciw naturze" znajdziecie tu: http://bitly.pl/mDt67. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na [email protected]
7/3/202322 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Seriale do nadrobienia: Co nam umknęło?

Czy macie jakieś seriale do nadrobienia? Jedne widzieli już wszyscy, ale w ich gąszczu wiele wartych uwagi pozycji przeszło całkiem bez echa. Właśnie takim serialom przyglądają się dziennikarze "Wyborczej TV" w pierwszym odcinku nowego podcastu "Seriale do nadrobienia". Zapraszają Agata Piasecka, Andrzej Kulasek i Radosław Czyż.
7/1/202325 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Czy po buncie Prigożyna Rosję czeka wojna domowa?

159. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Czy rajd Prigożyna na Moskwę to dowód na to, że reżim Putina jest skończony? Dlaczego Wagnerowcy wycofali się w ostatniej chwili i kto za nimi stał? Czy bunt Prigożyna sprawia, że wizja wojny domowej w Rosji jest realna? Jakiej reakcji Putina możemy się spodziewać i w jak wydarzenia wpłyną na sytuację w Ukrainie? O buncie Prigożyna, jego konsekwencjach i przyczynach, roli Białorusi i USA oraz długofalowych skutkach Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. hab. Jarosławem Macałą, politologiem, badaczem zajmującym się geopolityką z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
6/30/202325 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Wakacje wystartowały. Dokąd, kiedy i za ile wyjadą Polacy?

Na jakie wakacje stać Polaków w tym roku? Co deklarują, a jak postępują w rzeczywistości? Czy odpoczywamy raczej w kraju czy wyjeżdżamy za granicę? Jakie kierunki wybieramy najczęściej? Ile czasu spędzamy na urlopie? Jak kształtują się ceny wycieczek zagranicznych, a ile kosztują wakacje w Polsce? Dorota Wysocka-Schnepf z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Piotrem Miączyńskim, dziennikarzem serwisu Wyborcza.biz. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
6/29/202319 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Czym zaskoczy Cię Szwajcaria? Podpowiadamy, co warto zobaczyć

Szwajcaria najczęściej kojarzy nam się z zegarkami, czekoladą, bankami, koleją. Nasze redakcyjne koleżanki po pobycie w tym górzystym kraju mają też inne skojarzenia. Czy wiecie, jaki sport jest bardzo popularny w Szwajcarii? Jakimi Szwajcarzy mogą się pochwalić ciekawymi rozwiązaniami miejskimi? Co wyjątkowego jest w szwajcarskiej kolei? Jak wyglądają szwajcarskie farmy ekologiczne i jakie można na nich spotkać zwierzęta? Jak smakuje tamtejsza kuchnia regionalna? I czym jest Rivella? O tym wszystkim w dzisiejszym podcaście opowiadają Ewa Tomkowska i Karolina Prusiel z "Gazety Wyborczej". Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
6/28/202320 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Na czym polega fenomen amerykańskiego pisarza, scenarzysty i dramaturga Cormaca McCarthy'ego?

Cormac McCarthy, zmarły przed dwoma tygodniami jeden z najbardziej niesamowitych powieściopisarzy świata, jest okładkowym bohaterem najnowszego wydania "Książek. Magazynu do czytania". Jego powieściowy dyptyk "Pasażer" i "Stalla Maris" ukazuje się właśnie w polskim przekładzie. O niezwykłej postaci tego amerykańskiego pisarza, jego stylu, wybitnych powieściach i ich ekranizacjach Łukasz Grzymisławski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Robertem Sudółem, tłumaczem książek Cormaca McCarthy'ego. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
6/27/202318 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Jak wyrok TSUE zmieni rzeczywistość polskiego systemu bankowego? Kto na tym zyska, a kto straci?

Czy po wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych banki wciąż mogą próbować odzyskać część odsetek od kredytobiorców? W jaki sposób wyrok TSUE wpłynie na polski system bankowy? Czy jego stabilność jest zagrożona, czy raczej banki sobie poradzą? Czy wyciągnęły wnioski z tej sytuacji? Jakie warunki ugód proponują kredytobiorcom? I co ze sprawą kredytów złotowych ze zmiennym oprocentowaniem? Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Anną Popiołek, dziennikarką "Wyborczej". Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
6/26/202317 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: "Atlas dziur i szczelin" Michała Książka

Przyroda, która przejmuje miasto, zaczyna od najmniejszych pęknięć w betonie. Rodzina sikorek zamieszkała w Warszawie pod adresem Metro Świętokrzyska 02. Pewien szpak umościł sobie gniazdo w bombowcu z Muzeum Lotnictwa. Wróble wprowadziły się do starego neonu TEATR DRAMATYCZNY. Przyroda wcisnęła się w najmniejsze szczeliny miasta i znalazła szpary w zabudowanych metropoliach. Zazieleniła dziury chodnikowe, o które potykamy się śpiesząc do pracy. Ten świat, którego nie dostrzegamy na co dzień, oczarowuje jeśli tylko znajdziemy chwilę, żeby go odkryć. Michał Książek zabiera nas na spacer po dobrze znanych ulicach i zachęca, by patrzeć uważniej. Tropi sekretne życie ukryte wśród betonu i schowane za neonami wielkich miast. Z przewrotnym poczuciem humoru opowiada o nieoczywistych przestrzeniach miejskich, w których rozgościła się natura. Na rozmowę z autorem "Atlasu dziur i szczelin" zaprasza Michał Nogaś. To już ostatni odcinek "Książek. Magazynu do słuchania" przed wakacjami. Na nowy zapraszamy we wrześniu. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
6/24/202354 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Wyłączając światło, ratujemy owady. Miliardy ich giną od zanieczyszczenia świetlnego

158. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Jedna czwarta powierzchni Ziemi jest w sposób krytyczny zanieczyszczona światłem. Cierpią na tym nie tylko ludzie, szczególnie destrukcyjnie uderza to w owady. Dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób światło szkodzi owadom? Czy ich przyszłość jest zagrożona? Jak można pomóc owadom żyjącym w nocy? Jakie rozwiązania systemowe warto by wprowadzić, żeby zmniejszyć zanieczyszczenie światłem? Kasper Kalinowski rozmawia z profesorem Stanisławem Ignatowiczem ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
6/23/202322 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Dr Oczkoś: Tłuste misie z PiS-u, które objadły ten ul, muszą wygenerować pomysł na kampanię. Inaczej zjazd po równi pochyłej

Jarosław Kaczyński znów wchodzi do rządu Mateusza Morawieckiego w randze wicepremiera. Rok temu odszedł z tego samego stanowiska. Czy wiadomo, po co wraca i dlaczego dotychczasowych czterech wicepremierów zostało poproszonych o rezygnację? Czy powrót Kaczyńskiego i powołanie Joachima Brudzińskiego na szefa sztabu wyborczego uratuje kampanię PiS-u? Skąd decyzja o zmianie miejsca planowanego na sobotę wiecu z udziałem Kaczyńskiego? I jak się rysuje sytuacja opozycji, w szczególności komitetu Trzecia Droga? Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z dr. Mirosławem Oczkosiem, ekspertem ds. wizerunku i marketingu politycznego. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
6/22/202320 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Robotyzacja - powód do obaw czy nadzieja na rozwój?

W ciągu dekady roboty mogą zająć nawet 20 milionów miejsc pracy na całym świecie. Czy wzrosną obawy przed tym trendem i czy wystąpią protesty podobne do XIX-wiecznych strajków luddystów? A może - podobnie jak w przypadku industrializacji - robotyzacja paradoksalnie okaże się szansą na rozwój? Czy każda nowa technologia budzi obawy? Czy mielibyśmy szansę przetrwać jako gatunek, gdyby nie stopniowo wprowadzane maszyny w rolnictwie i innych obszarach przemysłu? O wyzwaniach, jakie stwarza robotyzacja, jej historii oraz wpływie na społeczeństwo Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z prof. Ryszardem Tadeusiewiczem z AGH w Krakowie. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
6/21/202324 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

666 XD, czyli o pewnej linii autobusowej i nowych tablicach rejestracyjnych

Od tegorocznych wakacji nie pojedziemy już kultową linią 666 na Hel. Dlaczego przewoźnik zmienia numer autobusu? "Religijni fanatycy bardzo lubią straszyć piekłem, którego nikt na oczy nie widział, ale za to gotują nam wszystkim piekło na ziemi. Jedyną metodą na tych "diabłów" pozostaje tylko śmiech" pisze Maciej Sandecki, dziennikarz i gość dzisiejszego odcinka. W podcaście także o wesołej zmianie symboli samochodowych - jak podało ministerstwo infrastruktury, za kilka lat numery rejestracyjne w Gdańsku będą zaczynać się od liter XD, co we współczesnym języku pisanym telefonem oznacza radość i uśmiech. Na podcast zaprasza Michał Nogaś. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
6/20/202317 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Jakie cechy powinien mieć idealny startupowiec?

Jakie cechy powinien mieć idealny startupowiec? Według raportu PFR Ventures polskie firmy zainwestowały w start-upy w pierwszym kwartale tego roku jedynie 442 mln złotych. Co się wydarzyło, że ostatnio mniej inwestujemy w początkujące biznesy? Jak wygląda światowy rynek venture capital? Na start-upy w jakich branżach jest łatwiej, a w jakich trudniej obecnie zdobyć środki? Czy AI jest w tej kwestii uprzywilejowane? Dlaczego polscy absolwenci wybierają łatwiejszą ścieżkę zawodową, rozpoczynając pracę w korporacji, a nie stawiają swoich start-upów? Jakie cechy są oceniane przez fundusze przy wyborze start-upów do zainwestowania? Co powinni zmienić polscy startupowcy w swojej mentalności, by mieć większą szansę na sukces? I jak na rynek inwestycji w start-upy wpłynie ostatnia afera w NCBiR? Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Łukaszem Blichewiczem, prezesem firmy Assay Group. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
6/19/202324 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Czy żyjemy w epoce, w której jednym z głównych problemów jest "plaga samotności"?

157. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Z czego wynika rosnąca skala samotności? Dlaczego trend zaczął nasilać się około dekady temu? Z jakich powodów samotność dotyka głównie nastolatków i mężczyzn? O samotności, jej przyczynach i rozległych konsekwencjach oraz roli mediów społecznościowych, Kasper Kalinowski rozmawia ze Sławomirem Prusakowskim, psychologiem z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
6/16/202323 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Ideologia zamiast troski o kobietę. Przestańcie nas zabijać!

Kobiety w Polsce znów protestują. Czy restrykcyjne prawo powoduje, że obawiają się zachodzić w ciążę? Czy w rozmowach pacjentek z lekarzami pojawia się temat klauzuli sumienia? Jak pogodzić możliwość powołania się na tę klauzulę i prawidłową opiekę nad kobietą w sytuacji zagrożenia jej zdrowia i życia? Czy informacja o tym, który lekarz powołuje się na klauzulę sumienia, powinna być jawna? Czy faktycznie prawo każe lekarzowi czekać na obumarcie płodu, by przerwać ciążę? Jak to możliwe, że wg informacji z krajowego rejestru w województwie podkarpackim od lat nie dokonano ani jednego zabiegu aborcyjnego? Dorota Wysocka-Schnepf z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr Anną Parzyńską, ginekolożką, konsultantką ds. badań prenatalnych w Szpitalu Bielańskim. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
6/15/202321 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Jak się żyje osobom LGBT+ w Polsce w 2023 roku?

W najbliższą sobotę ulicami Warszawy po raz kolejny przejdzie Parada Równości. Hasłem przewodnim tegorocznego marszu będzie "Wróżymy równość i piękność!". Co ono oznacza? Jakie postulaty będą towarzyszyły marszowi? Jakie sprawy dla osób nieheteronormatywnych w Polsce są istotne i wymagają natychmiastowego uregulowania prawnego? Czy mamy w naszym kraju przywódców moralnych, którzy byliby w stanie pozytywnie oddziaływać na społeczeństwo w kwestii postrzegania społeczności LGBTQA+? Kim są bohaterowie miniserialu dokumentalnego "Jesteśmy rodziną", który można obejrzeć na stronie Jestesmyrodzina.pl i na Gazeta.pl? Michał Nogaś rozmawia z Bartem Staszewskim, reżyserem i scenarzystą filmu, aktywistą na rzecz osób LGBTQIA+, oraz Hubertem Sobeckim, współprzewodniczącym Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
6/14/202332 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Jak równocześnie być Białorusinem i Polakiem?

Julia Radziwiłł-Fido z "Gazety Wyborczej" i Olga Siemaszko, szefowa białoruskiej redakcji Radia Wnet, rozmawiają z Pawłem Stankiewiczem, prezesem Fundacji Tutaka, Polakiem z pochodzenia, Białorusinem z wyboru. Jak przetrwał w nim białoruski duch? Co łączy go z Białorusinami mieszkającymi za naszą wschodnią granicą lub tymi przybyłymi do Polski, a jakie dostrzega różnice? Jakie projekty prowadzi jego fundacja? Czym jest państwowość a czym narodowość i czy istnieją państwa homogeniczne narodowościowo? A także jak rysuje się przyszłość Białorusi? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
6/13/202324 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Jak przeciwdziałać mowie nienawiści?

Jakie działania są dziś podejmowane w celu zwalczania mowy nienawiści, szczególnie w internecie? Czy kryminalizacja to jedyna ścieżka walki z tym zjawiskiem, czy warto spojrzeć szerzej na problem? Czy zbliżające się wybory w Polsce powodują nasilenie się mowy nienawiści? Jak na hejt w internecie powinni reagować użytkownicy? Gościnią Urszuli Pieczek z "Gazety Wyborczej" jest Ada Tymińska, kulturoznawczyni i prawniczka, która w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka realizuje - współtworzony z Fundacją Centrum im. prof. Bronisława Geremka oraz firmą informatyczną SecureLex - projekt Counter-Hate dotyczący przeciwdziałania mowie nienawiści w internecie, a także wspiera działania związane z pomocą prawną na granicy polsko-białoruskiej. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
6/12/202319 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Renata Lis o "Moja ukochana i ja"

"Moja ukochana i ja" to poruszająca historia miłości. Od szaleńczego zakochania, które sprawia, że żyjemy poza czasem, w stanie permanentnego uniesienia. Przez intensywnie rozwijającą się relację, która daje wrażenie poznawania świata z zupełnie odmiennej perspektywy. Wreszcie – tworzenie domu, obrastanie w tylko sobie znane rytuały, oswajanie samych siebie z budowaniem nowego, wspólnego życia. Na rozmowę z Renatą Lis, autorką książki, zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
6/8/20231 hour, 2 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Prof. Rychard: PiS ma kłopot. PO odzyskała emocje i patriotyzm

Marsz 4 czerwca był wielką ogólnopolską mobilizacją, wyzwolił mnóstwo obywatelskiej energii i rozbudził nadzieje. Jak przekuć ten ogromny kapitał w zwycięstwo? Czy niedzielny marsz był punktem zwrotnym tej kampanii? Z jakim programem do wyborów idzie Donald Tusk? Czy temat jednej listy opozycji jest już zamknięty? Jakich działań można się spodziewać ze strony PiS? Dorota Wysocka-Schnepf z "Gazety Wyborczej" rozmawia z prof. Andrzejem Rychardem, socjologiem, dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
6/7/202321 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

50. urodziny malucha. Za co pokochały go miliony Polaków?

Pięćdziesiąt lat temu Fabryka Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej rozpoczęła produkcję Fiata 126p. Skąd wzięła się pieszczotliwa nazwa auta - maluch? Dlaczego komunistyczne władze zdecydowały się na zakup licencji z Włoch, a nie np. ze Związku Radzieckiego? Jak było z jakością i dostępnością polskich małych fiatów? I jak teraz postrzegane są maluchy? Igor Rakowski-Kłos z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Przemysławem Semczukiem, dziennikarzem specjalizującym się w historii PRL-u, autorem książki o Fiacie 126p. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie, w którym można wygrać książkę Przemysława Semczuka "Maluch. Biografia". Regulamin i szczegóły konkursu: bit.ly/43KfBIc. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
6/6/202323 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Polacy nie nadają się na niewolników - Adam Michnik w podcaście na 4 czerwca

Jest 4 czerwca 1989 r. "Gazeta Wyborcza", pierwszy w całym bloku wschodnim dziennik niezależny od władzy, ukazywała się od prawie miesiąca. Jak wyglądał ten przełomowy czas z perspektywy redakcji? Czego się spodziewali dziennikarze "Wyborczej"? Jak w kontekście tamtych wydarzeń wygląda nasza obecna walka, by uratować polską demokrację? Kto mógłby o tym opowiedzieć lepiej niż nasz naczelny Adam Michnik? Na podcast zaprasza Bartosz T. Wieliński. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected]
6/3/202348 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Małe kroki ku chłodniejszym miastom

156. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Zbliża się lato, a z nim wakacje, upał i letnie burze. Znów będziemy dyskutować o tym, jak walczyć z betonozą w miastach. Tymczasem każdy z nas może podjąć małe decyzje, które sprawią, że nasze bezpośrednie otoczenie będzie i piękniejsze, i chłodniejsze. Jak zagospodarować betonowe podwórko, żeby znów łączyło sąsiadów? Co to są ogrody deszczowe i jak mogą pomóc nam latem? O tym wszystkim rozmawia Joanna Sosnowska z Joanną Rayss, architektką krajobrazu, prezeską Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu i wiceprezeską pracowni Rayss Group. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
6/2/202323 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

"Dostać się legalnie do bezpiecznego kraju to cud". Jak pomagać migrantom wypchniętym z granicy polsko-białoruskiej?

Niezależnie od tego, jak bardzo przeraża nas skala okrucieństwa na granicy polsko-białoruskiej, szlak białoruski to wciąż najbezpieczniejszy szlak dla migrantów. Czy migranci, starający się dostać do Europy przez Białoruś, zdają sobie sprawę ze skali okrucieństwa na granicy? Dlaczego wciąż narażają życie, by przez Białoruś dostać się do krajów bezpiecznych? Jak pomagać migrantom, którzy wciąż zostają na Białorusi? Co na to reżim Łukaszenki? "Osoby, które wynajmują mieszkanie migrantom na Białorusi, narażają się na więzienie" - w rozmowie z Aleksandrą Szyłło z "Dużego Formatu" opowiada Małgorzata Rycharska, działaczka Hope & Humanity Poland. W związku z tym, że Białoruś objęta jest sankcjami, działacze zbierają pieniądze na potrzeby migrantów znajdujących się po białoruskiej stronie: https://zrzutka.pl/b78e5r Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
6/1/202327 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Po reportażu o Skworzu. Dlaczego środowisko, choć wiedziało, milczało?

W ubiegłym tygodniu, w magazynie Duży Format "Gazety Wyborczej" ukazał się reportaż Katarzyny Włodkowskiej opowiadający o tym, jakim szefem jest naczelny magazynu Press, Andrzej Skworz. To przejmująca relacja aż 40 osób, które z nim współpracowały. Michał Nogaś rozmawia z Katarzyną Włodkowską o tym, jakie reakcje wywołał ten tekst. Dlaczego, mimo że sprawa była znana w środowisku dziennikarskim od lat, nie mówiono o niej głośno? Jakie emocje towarzyszyły autorce podczas pracy nad tym tematem? Jak to się stało, że Andrzej Skworz został wyrocznią środowiska dziennikarskiego? Co się stanie z nagrodą Grand Press, przyznawaną przez redakcję kierowaną przez Skworza? I jak tekst Katarzyny został przyjęty w samej redakcji Press? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/31/202325 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Czy Łukaszenka znów nie żyje?

Co dzieje się z białoruskim dyktatorem Aleksandrem Łukaszenką? Czy po podpisaniu zgody na rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi jest jeszcze potrzebny Rosji? Kto może być szykowany na następcę Łukaszenki w razie jego śmierci? Jak na taką zmianę zareagowałoby społeczeństwo białoruskie? Co będzie z więźniami politycznymi na Białorusi po ewentualnej zmianie? Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", rozmawia z Pawłem Łatuszką, byłym ambasadorem Białorusi w Polsce, działaczem demokratycznej opozycji, szefem Narodowego Zarządu Antykryzysowego. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na [email protected].
5/30/202326 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Gdzie jest mój dom: Czy cały dom można zmieścić w plecaku?

W cyklu "Gdzie jest mój dom" Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej" i Maria Semenczenko, ukraińska dziennikarka i reporterka, rozmawiają ze Swietłaną Ołeszko, założycielką, reżyserką i dyrektorką charkowskiego teatru Arabeski, która od marca ub.r. pracuje w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Pierwszy raz plecak spakowała w 2014 roku, gdy opuszczała Charków. Co się w takiej sytuacji ze sobą zabiera? W jaki sposób nawiązała kontakt z Teatrem Polskim, który obecnie stał się jej domem? Jakie projekty realizuje w Polsce i co się teraz dzieje z teatrem Arabeski w Charkowie? A także co ważnego zdążył przekazać jej i aktorom Paweł Smoleński? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/29/202319 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Herstorie WO o po prostu najlepszej Tinie Turner

Dziś w podcaście 8:10 gościnnie prezentujemy podcast Herstorie WO. Utalentowana dziewczyna z zapadłej dziury w Missouri, jeden magiczny wieczór, gdy zaśpiewała na scenie nocnego klubu i pyk, narodziła się gwiazda. Tak mogłaby się zaczynać historia o showbiznesowym Kopciuszku, tyle że w przypadku naszej bohaterki ta opowieść jest dużo mroczniejsza: po drodze na szczyt zaliczyła lata przemocy domowej, próbę samobójczą, rozwód, po którym zostały jej tylko długi i niewiarygodny comeback. A, no i nauczyła Micka Jaggera kręcić biodrami. Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Tinie Turner.
5/27/202337 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Czy da się zasłonić Ziemię parasolem?

155. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Biały Dom przeznaczył 200 mln dol. na badania geoinżynieryjne. Najbogatsi ludzie na planecie - Bill Gates oraz Jeff Bezos - również finansują takie inicjatywy. W uproszczeniu chodzi o próby zmiany klimatu za pomocą radykalnych posunięć, jak np. rozpylenie dwutlenku siarki, żeby atmosfera odbijała więcej światła słonecznego, a Ziemia nagrzewała się mniej. Właśnie tym zajmuje się amerykańska spółka Make Sunsets, która wystrzeliwuje w Meksyku gigantyczne balony niosące dwutlenek siarki. Prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w rozmowie z Vadimem Makarenką z firmy Statista pokazuje pułapki geoinżynierii. I tłumaczy, dlaczego niebo na obrazach Williama Turnera jest tak niepokojąco piękne. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
5/26/202323 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Dzisiejsza szkoła jak z PRL-u. Nie uczy myślenia

Jaka przyszłość czeka nasze dzieci? Tegoroczne egzaminy ósmoklasisty ze względu na pandemię mają obniżone wymagania. Czy to utrudni im naukę w kolejnych etapach edukacji? "Dzieci powinno uczyć się umiejętności myślenia, a nie wbijać im do głowy fakty. W dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do informacji jest tak łatwy, to jest po prostu bez sensu. Szkoły trzeba reformować zgodnie z duchem czasu, a nie zgodnie z ideologią partii rządzącej" - mówi dzisiejsza gościni Doroty Wysockiej-Schnepf, dr Krystyna Starczewska, filozofka, etyczka, pedagożka, polonistka i współtwórczyni Zespołu Społecznych Szkół "Bednarska". Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/25/202317 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Kogo nominowało jury w edycji przypadającej na setną rocznicę urodzin poetki?

8 lipca w Krakowie zostanie wręczona najważniejsza nagroda poetycka w Polsce. Kto w tym roku zasiada w jury Nagrody im. Wisławy Szymborskiej? Kogo nominowano? Jak na polskie wiersze patrzą członkowie jury pochodzący z zagranicy? Jakie inicjatywy miały już miejsce w ramach obchodów Roku Szymborskiej i co się jeszcze wydarzy? Gościem Michała Nogasia z "Gazety Wyborczej" jest Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, były sekretarz noblistki. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/24/202320 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

II tura wyborów w Turcji. Czy Erdogan ma wygraną w kieszeni?

Recepowi Tayyipowi Erdoganowi zabrakło do zwycięstwa w I turze ułamka procentu głosów. Po raz pierwszy, odkąd Turcy wybierają prezydenta w głosowaniu powszechnym, potrzebna jest II tura. 28 maja spotkają się w niej Erdogan i Kemal Kilicdaroglu. Czy jej wynik jest przesądzony? Czy Kilicdaroglu zasłużył sobie na krytykę, z jaką się spotkał po pierwszej turze? Na czyje poparcie może liczyć każdy z kandydatów? Czy rząd Erdogana ma pomysł, jak poprawić sytuację gospodarczą w kraju? Co udało się osiągnąć Erdoganowi podczas jego rządów? Czy Turcja pozostanie państwem świeckim? I czy doszukiwanie się analogii między Turcją a Polską jest uprawnione? Łukasz Grzymisławski rozmawia z Marceliną Szumer-Brysz, korespondentką "Gazety Wyborczej" w Turcji. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/23/202326 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Justyna Suchecka "Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie"

Pokolenie Z, czyli pokolenie zmiany! Do pokolenia Z zaliczamy osoby urodzone między rokiem 1995 a 2012, uczące się w liceach, rozpoczynające właśnie dorosłe życie i od niedawna funkcjonujące na rynku pracy. Co zmienią? Kim są? W co i komu wierzą? Czego się boją i jakiej chcą przyszłości? Czy w ogóle chcą o tę przyszłość walczyć, a jeżeli tak, to w jaki sposób? Czy faktycznie nie chcą pracować, a jeśli tak, to dlaczego? Pierwsza tak kompleksowa, empatyczna i merytoryczna książka opowiadająca o młodych i ich świecie. Justyna Suchecka, dziennikarka, która od lat zajmuje się edukacją i wyzwaniami, przed którymi stają młodzi dorośli, zanurzyła się w badaniach i przepytała dziesiątki "zetek", by dowiedzieć się, czego chcą ci młodzi, na których tak utyskujemy, a z drugiej strony tak bardzo liczymy, że to oni naprawią nasz świat. Czy faktycznie są najbardziej leniwym pokoleniem, skupionym tylko na sobie i zanurzonym w smartfonach? Czy może to my przestaliśmy rozumieć zmieniający się świat i młodych, którym go zostawiamy. I przede wszystkim: czy zostawiamy im świat, który sami chcielibyśmy dostać w spadku? Na rozmowę z autorką, którą spotkać będzie można na Tarach Empiku zaprasza Arkadiusz Gruszczyński. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/22/202318 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Konstanty Gebert o książce "Pokój z widokiem na wojnę"

"Konstanty Gebert patrzy na Izrael ze szczególnej perspektywy: religijnego Żyda, a jednocześnie liberalnego demokraty, który osobiście angażował się w zwalczanie różnych form opresji w Polsce i na świecie. Jego opowieść o Izraelu jest barwna, ale bez lukru i bez prześlizgiwania się nad najtrudniejszymi dylematami. Fascynująca lektura" - tak o "Pokoju z widokiem na wojnę" pisze Maciej Kozłowski, dyplomata, były ambasador RP w Tel Awiwie. Na rozmowę z Konstantym Gebertem zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
5/20/20231 hour, 9 minutes
Episode Artwork

Jutronauci: Jak smartfony i nowe technologie wpływają na młodych ludzi?

154. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Kiedy możemy mówić o uzależnieniu od smartfona czy nowych technologii? Jak zadbać o sen w dobie smartfonów? Jak powinniśmy zapoznawać dzieci z nowymi technologiami? A co z nastolatkami - jak nadmierne używanie nowej technologii wpływa na ich relacje towarzyskie i koncentrację uwagi? O zagrożeniach związanych z mediami ekranowymi, ich wpływie na życie codziennie Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z psycholożką, dr hab. Krystyną Rymarczyk, prof. Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu „Jutronauci”: https://wyborcza.pl/jutronauci.
5/19/202325 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

W programie 500+ nie powinno chodzić o liczbę dzieci, ale jakość ich przyszłości

8Program 500+ funkcjonuje już od siedmiu lat. Co zmienił w życiu rodzin z dziećmi? Czy zapowiedziane zmiany podwyższenia świadczenia do 800 zł to odpowiednia reakcja na sytuację gospodarczą? Czy tak ukierunkowana polityka społeczna to dobre rozwiązanie, czy może państwo powinno w inny sposób wspierać rodziny? Czy wprowadzenie progów dochodowych w programach społecznych byłoby korzystne, czy jednak więcej przez nie byśmy stracili? Czego zabrakło w programie wsparcia rodzin, skoro nie przełożył się znacząco na demografię? I czy zwiększenie świadczenia przeszkodzi w ograniczaniu inflacji? Patrycja Maciejewicz, dziennikarka serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Janem Gromadzkim, ekonomistą z Instytutu Badań Strukturalnych oraz Szkoły Głównej Handlowej. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/18/202321 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Czym jest "Muzeum Pamięci"? O innowacji społecznej możliwej do wprowadzenia w każdym polskim muzeum

"Muzeum Pamięci" to oferta muzealna skierowana do osób z demencją, Alzheimerem i innymi chorobami otępiennymi. Dlaczego tak ważne jest, żeby osoby z demencją i ich opiekunowie chodzili do muzeum? Jak z nimi robić warsztaty? Jak pokazywać obrazy? Jak namawiać do oglądania sztuki i komentowania jej mimo zaników pamięci? W przeddzień Międzynarodowego Dnia Muzeów o inicjatywie "Muzeum Pamięci" Michał Nogaś rozmawia z Barbarą Tichy, edukatorką z Muzeum Narodowego w Warszawie, oraz Marcelem Andino Velezem, certyfikowanym opiekunem medycznym i koordynatorem opieki, wiceprzewodniczącym Okręgu Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, wcześniej wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/17/202322 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Gdzie jest mój dom: Ile razy można stracić dom?

W cyklu "Gdzie jest mój dom" Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej" i Maria Semenczenko, ukraińska dziennikarka i reporterka, rozmawiają z Natalią Omelczuk, nauczycielką historii, która z powodu wojny w Ukrainie dwukrotnie musiała opuszczać miejsca, w których mieszkała. W jakich okolicznościach opuściła swój dom po raz pierwszy? Czym zajmowała się, będąc w Kijowie? Jak wyglądała jej podróż do Polski? Na czym polega jej autorski projekt "Wspomnienia w pudełkach", który prowadzi w warszawskich muzeach? Co włożyłaby do pudełka przywiezionego z Polski do Kijowa? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/16/202316 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Jak spotkać w lesie jelenia, wilka czy rysia?

Jak obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku? Jaka jest najlepsza pora dnia do ich obserwacji? Jaki wpływ na aktywność zwierząt ma pogoda? Kilka cennych rad, jak spotkać dzikie zwierzęta, i przestróg, czego absolutnie nie robić, w rozmowie z Dominikiem Uhligiem z "Gazety Wyborczej" udziela Stefan Jakimiuk z organizacji ekologicznej WWF, biolog, specjalista ds. dużych drapieżników. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/15/202325 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Katarzyna Groniec "Kundle"

Miasto między Zabrzem a Rybnikiem. Niedaleko stąd do Toszka, niemieckiego Tost, z wielkim domem wariatów. W latach wojny był tam obóz jeniecki dla Anglików. Uwieczniają go co najmniej trzy książki. Jedną z nich napisał sir P.G. Wodehouse. Potem funkcjonowało więzienie NKWD. Trzy tysiące ofiar. Tego się z "Kundli" nie dowiemy. Minęło ćwierć wieku. Miasto jest wysypiskiem rozbitków. Niepełne rodziny, podwójne tożsamości, poharatane dusze. Śląscy autochtoni, przesiedleńcy z Kresów, Żydzi, Romowie, Niemcy. A nad tym wszystkim - instancja narracyjna, która widzi wszystko osobno. Bo scalić się tego nie da. To miejsce, gdzie pękła więź języka i świata, gdzie króluje niekonkluzywność, a w codzienności otwiera się egzystencjalna otchłań. Proza Groniec balansuje na skraju tej przepaści - zwykłej i niezwykłej zarazem - ze sprawnością literackiego ucha i języka, jakiej zazdrości się nie tylko debiutantom. Eliza Kącka. Na rozmowę z Katarzyną Groniec zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
5/13/202358 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Dlaczego głównie to kobiety opuszczają małe miejscowości w Polsce?

153. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Czy w małych ośrodkach miejskich w Polsce naprawdę brakuje kobiet? Czy oznacza to, że większość młodych mężczyzn nie będzie miała jak znaleźć partnerek? Jakie inne konsekwencje społeczne niesie ze sobą takie zachwianie proporcji płci i czy problem dotyczy wyłącznie Polski? Dlaczego młodzi mężczyźni radykalizują się, przyjmując postawy prawicowe, a kobiety lewicowe? O przyczynach zachwiania proporcji płci w mniejszych miejscowościach w Polsce, jej konsekwencjach oraz sposobach rozwiązania problemu Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. Justyną Struzik, socjolożką z Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmującą się tematyką równości płci. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
5/12/202317 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Dzień bez śmiecenia. Dlaczego mamy problem z segregacją odpadów?

Dlaczego w Polsce wciąż mnóstwo śmieci ląduje na wysypiskach? Co każdy z nas może zrobić, żeby było ich jak najmniej? Jak poprawnie segregować śmieci? I dlaczego w Polsce potrzebny jest system kaucyjny? Jakub Chełmiński z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Anetą Stawicką, kierowniczką ds. edukacji i komunikacji w firmie Rekopol, organizacji odzysku opakowań. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/11/202326 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Czy da się uniknąć wojny o Tajwan?

19 maja w Hiroszimie rozpocznie się trzydniowy szczyt G7. Jego zasadniczym tematem będzie zagrożenie wojną w Cieśninie Tajwańskiej. Jakie są możliwe do przyjęcia strategie wobec Chin? Dlaczego dla Chin tak ważne jest przyłączenie Tajwanu? Jaką postawę przyjmuje sam Tajwan? Które kraje wspierają ideę Tajwanu niezależnego od Chin? Czy konflikt zbrojny w tym rejonie świata jest realny? O geopolitycznej układance Łukasz Grzymisławski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. Marcinem Jacobym, sinologiem, kierownikiem Zakładu Studiów Azjatyckich na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/10/202329 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Śledczy UE w NCBiR. Jak z rządowej agencji wyprowadzono unijne miliony

Europejski urząd ds. zwalczania nadużyć finansowych (OLAF) rozpoczął kontrolę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Powodem są dwie afery z przyznawaniem grantów, w które zamieszani są ludzie związani ze środowiskiem Republikanów Adama Bielana. Roczny budżet NCBiR sięga 8 mld zł. Komu i na co powinna przekazywać pieniądze ta instytucja? Kto w niej odpowiada za nadzór nad przyznawaniem grantów? Co jest na nagraniach przyniesionych do prokuratury przez Jacka Żalka? Na czym polega druga odsłona sprawy wyłudzeń od NCBiR? Jaka jest reakcja prokuratury na te afery? Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z Dominiką Wielowieyską, dziennikarką "Gazety Wyborczej" i radia TOK FM. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/9/202326 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Jak mała kawiarnia na Grochowie stała się centrum spotkań Białorusinów, Ukraińców i Polaków

W dzisiejszym odcinku rozmawiamy z Yauhenem Skrabutanem, właścicielem kawiarni KAKAO. Białoruskie wypieki, która stała się ważnym miejscem spotkań uchodźców. Czym zajmował się Yauhen na Białorusi i dlaczego musiał ją opuścić? Kto odwiedza założoną przez niego na warszawskim Grochowie kawiarnię? Dlaczego białoruskie biznesy są tak słabo widoczne? Co wyjątkowego można zjeść i wypić w kawiarni Yauhena? Na podcast zapraszają Julia Radziwiłł-Fido z "Gazety Wyborczej" i Olga Siemaszko, szefowa białoruskiej redakcji Radia Wnet. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/8/202320 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Paweł Smoleński "Wnuki Jozuego"

2 maja zmarł Paweł Smoleński, jeden z najwybitniejszych polskich reporterów, legenda "Wyborczej". W 2019 roku ukazała się jego książka "Wnuki Jozuego". Spotkaliśmy się wówczas, by porozmawiać o Izraelu, o Izraelczykach i Palestyńczykach, o codzienności życia w Izraelu i na okupowanych terenach, na żydowskich osiedlach, na terenach zamieszkałych przez Palestyńczyków i w tej części, do której nie mamy na co dzień dostępu, czyli w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. W dzisiejszym wydaniu specjalnym "Książek" chcielibyśmy przypomnieć tę rozmowę.
5/6/20231 hour, 3 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Jak wybrać studia, które mają sens? Prognoza zawodów przyszłości

152. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Czy w dzisiejszych czasach studia są koniecznością? Czy wraz ze zmianą rynku pracy zmieniają się uczelnie? Jak wybrać kierunek studiów? Które obszary gospodarki będą się rozwijać? Jakiego rodzaju kompetencje będą potrzebne w gospodarce opartej na sztucznej inteligencji? I czego młodzi ludzie oczekują od swoich szefów? Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej", rozmawia z Pawłem Urbańskim, wykładowcą i dyrektorem Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
5/5/202316 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Gdzie jest mój dom: O tym, że muszę uciekać przed wojną, dowiedziałam się ze wspomnień dziadka

Co zabrać ze sobą z domu? Dlaczego wspomnienia naszych przodków są tak ważne i mówią nam o naszym świecie i życiu w teraźniejszości? Jak narodził się pomysł ukraińskich dni w Muzeum Narodowym? Na co zwracają uwagę Ukraińcy? Gdzie szukają podobieństw? Z Sofiją Riabczuk, pracowniczką Muzeum Narodowego w Warszawie, która opracowała programy muzealne dla Ukraińców w każdym wieku, rozmawiają Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej" i Maria Semenczenko, ukraińska dziennikarka i reporterka. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/4/202328 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

W Warszawie kwitną już 4 mln cebul. Pole Mokotowskie ma szansę stać się polem różanym

Jaki jest pomysł na różanki na Polu Mokotowskim? Czym są ukwiecenia hybrydowe? Jakie rośliny już kwitną przy warszawskich ulicach? Jakie są plany ukwiecenia Traktu Królewskiego? Dlaczego stolicy potrzebny jest plebiscyt "Warszawa w kwiatach" i co sadzimy na naszych balkonach? Jak ukwiecanie miasta wpływa na zmniejszanie skutków ocieplenia? Arkadiusz Gruszczyński z "Gazety Stołecznej" rozmawia z Małgorzatą Dudek-Grzegorzewską, miejską ogrodniczką, koordynatorką ds. ukwieceń i roślin ozdobnych w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/2/202319 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Shostak: Nie zapominajmy o sytuacji w Białorusi, a nowo przybyłe osoby z Ukrainy traktujmy jako obywateli i obywatelki

Jak silne zaangażowanie w działania pomocowe uchodźcom odbija się na psychice osób pomagających? W jaki sposób działa ruch obywatelski "Partyzantka"? Czym jest wiza humanitarna i jaka jest procedura przyjazdu osób z Białorusi do Polski? I w jaki sposób można wspierać Białorusinów w Polsce? Z Janą Shostak, doktorą sztuki, aktywistką i reżyserką filmową, rozmawiają Julia Radziwiłł-Fido z "Wyborczej" i Olga Siemaszko, szefowa białoruskiej redakcji Radia Wnet. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
5/1/202322 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Jak sztuczna inteligencja może zmienić media?

151. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". W sieci pojawia się coraz więcej artykułów napisanych przez ChatGPT. Są ogólnikowe i szablonowe, ale sztuczna inteligencja szybko się uczy, więc z pewnością wkrótce będzie pisała coraz lepiej. Jak media zamierzają wykorzystywać AI? W jakim stopniu mogą zaufać jej zarówno redakcje, jak i odbiorcy? Czy powierzając jej proste i powtarzalne zadania nie pozbawiają się tym samym materiałów szkoleniowych, na których ćwiczą młodzi autorzy? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Grzegorzem Piechotą, badaczem i ekspertem z INMA (International News Media Association) zajmującym się analizami strategii wydawców w zakresie płatnych treści i zaangażowania odbiorców. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
4/28/202325 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Brejza: PiS już nic na Tuska nie ma. Ścigają go za to, że bronił polskich interesów

Po co PiS-owi śledztwo w sprawie Donalda Tuska z zawiadomienia skompromitowanego biznesmena Marka Falenty? Czy partia rządząca dostanie rykoszetem sprawą Falenty? Co dziś wiemy o aferze taśmowej z 2014 roku? Jakich narzędzi używa PiS do niszczenia opozycji? I w jaki sposób próbuje zwiększyć swoje szanse w wyborach? Dorota Wysocka-Schnepf z "Gazety Wyborczej" rozmawia z senatorem Platformy Obywatelskiej Krzysztofem Brejzą. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/27/202320 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Andruchowycz: Rosja przeceniła obojętność Zachodu wobec Ukrainy

Czy Zachód zainteresował się ukraińską kulturą? Które państwa w Unii Europejskiej są przez Ukraińców uważane za największych sprzymierzeńców? Co o środkowoeuropejskich rewolucjach mówi najnowsza powieść Andruchowycza "Radio Noc"? Dlaczego tak wiele miejsca w rozmowach o Ukrainie poświęca się Rosji? "Ona jest sensem naszego istnienia, tak jak i my jesteśmy sensem jej istnienia. Tak to niestety wygląda" - mówi Jurij Andruchowycz, pisarz, poeta, tłumacz, eseista, wokalista, jeden z najważniejszych głosów niepodległej Ukrainy w rozmowie z Urszulą Pieczek z "Gazety Wyborczej". Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/26/202318 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Co oznacza 17 mld zł straty Narodowego Banku Polskiego?

Czy strata, którą w ciągu ubiegłego roku zanotował NBP, jest czymś niepokojącym? W jakie instrumenty finansowe może inwestować bank centralny? Co się dzieje z naszą walutą? Dlaczego złoty się umacnia mimo ciągle wysokiej inflacji? Co może zagrozić polskiej oraz światowej gospodarce? Dlaczego inflacja w Polsce maleje tak powoli? I czy powinno się wpływać na ograniczenie nadmiarowego wzrostu cen? Sebastian Ogórek, szef Wyborcza.biz, rozmawia z Ernestem Pytlarczykiem, głównym ekonomistą Pekao SA. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na [email protected].
4/25/202325 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Czy pierwszy lot największej rakiety w historii to fiasko czy sukces?

Dziewiczy lot Starship Super Heavy, statku firmy SpaceX Elona Muska, który ma w przyszłości zanieść astronautów na powierzchnię Księżyca w ramach misji Artemis, zakończył się eksplozją rakiety po zaledwie kliku minutach od startu. Mimo to inżynierowie firmy SpaceX wznieśli okrzyki triumfu. Czy mieli powody do radości? Na czym polega wyjątkowość rakiety Starship Super Heavy? Jakie są dziś granice technologiczne dotyczące lotów kosmicznych? Czy skolonizowanie Marsa w przyszłości jest możliwe? Czy rozwiążemy problem negatywnego oddziaływania długich podróży kosmicznych na ludzki organizm? Na czym dokładnie polega program Artemis, dotyczący podróżowania ludzi na Księżyc? Łukasz Grzymisławski rozmawia z Piotrem Cieślińskim, ekspertem od kosmosu w dziale nauka "Gazety Wyborczej". Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/24/202318 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Mateusz Mazzini o Chile po Pinochecie

Chile to jedyne na świecie państwo, w którym rewolucja komunistyczna została przeprowadzona za pomocą demokratycznych wyborów. Po niej nastąpił zamach stanu i siedemnastoletni terror dyktatury Pinocheta. Dla jednych (na czele z Janem Pawłem II) czołowego antykomunisty, dla innych - zbrodniarza. A później? Nierozliczanie trudnej przeszłości, walka o dostęp do aborcji, uprzywilejowana pozycja Kościoła katolickiego, wadliwy system emerytalny i pogłębiające się nierówności społeczne. Wszystko to jest wciąż żywe, gdy miliony Chilijczyków wychodzą na ulice, by doprowadzić do referendum konstytucyjnego i stworzyć kraj nie dla polityków, a dla obywateli. Czy im się to uda? Jakie polityczne i społeczne zmiany przyniosły protesty z ostatnich kilku lat? Czy śledząc walkę Chilijczyków, Polacy mogą lepiej zrozumieć swój kraj? Na rozmowę z Mateuszem Mazzinim, autorem książki "Koniec tęczy. Chile po Pinochecie" zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
4/22/20231 hour, 1 minute, 33 seconds
Episode Artwork

Dlaczego młodzi porzucają religię i się radykalizują?

150. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Których grup wiekowych sekularyzacja dotyczy w największym stopniu? Dlaczego Polska należy do najbardziej laicyzujących się społeczeństw świata? Jak wygląda sytuacja w krajach zachodnich? Drugim zjawiskiem, które obecnie postępuje, jest radykalizacja młodych ludzi - na czym polega proces? O sekularyzacji, różnicach międzypłciowych w kwestiach światopoglądowych, specyfice Polski oraz dalszych planach badawczych Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z prof. Konradem Talmontem-Kamińskim, badaczem religii z Uniwersytetu w Białymstoku. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
4/21/202322 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Nie tylko zboże. Problem też z drobiem, truskawkami, a miodu z Ukrainy mamy na 3 lata

Najpierw tranzyt, później zakaz tranzytu i znów zgoda na tranzyt. Czy chaotyczne działania polskiej władzy w sprawie ukraińskiego zboża to ignorancja, czy może krył się za tym jakiś interes? Jak wygląda sytuacja z innymi produktami spożywczymi? Kto odpowiada za dramatyczne okoliczności, w jakich znaleźli się rolnicy? I czy w ogóle możliwe jest w tej chwili rozwiązanie problemu zapchanych magazynów? Dorota Wysocka-Schnepf z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Krzysztofem Hetmanem, europosłem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/20/202323 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Znamy pięć najlepszych reportaży. Finał Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

W finale 14. edycji nagrody, której celem jest docenienie najbardziej wartościowych książek reporterskich, znalazły się aż cztery reportaże polskie i jeden zagraniczny. O tegorocznych finalistach Michał Nogaś rozmawia z Katarzyną Surmiak-Domańską, przewodniczącą jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/18/202327 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Pogranicze litewsko-białoruskie. Jak Litwa przyjmuje uchodźców?

W dzisiejszym odcinku gościnią Olgi Siemaszko, szefowej białoruskiej redakcji Radia Wnet, i Julii Radziwiłł-Fido z "Gazety Wyborczej" jest Ewa Wołkanowska-Kołodziej, dziennikarka specjalizująca się w tematyce społecznej i wolontariuszka w litewskiej organizacji Sienos Grupė niosącej pomoc humanitarną na pograniczu białorusko-litewskim. Opowiada o tym, jak wyglądają ośrodki dla uchodźców na Litwie. Jak traktowani są uchodźcy i czy ma znaczenie, z jakiego kraju pochodzą? Jakie są dalsze losy ludzi, którym udało się pomóc? I jak pomaganie, które wiąże się z ciągłym wystawieniem na sytuacje ekstremalne, wpływa na psychikę wolontariuszy? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/17/202332 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Hejt w internecie. Jak się przed nim bronić?

149. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Jak pokazują badania, młodzi ludzie są częściej hejtowani w internecie niż starsi? Można też zauważyć, że mężczyźni częściej są krytykowani za poglądy, a kobiety za wygląd. Z czego to wynika? Czym różni się krytyka od hejtu? Co możemy zrobić, by hejtu było mniej, a jeśli już się z nim zetkniemy, byśmy byli na niego bardziej odporni? Na czym polega koncepcja człowieka słusznie dumnego? Jak walczyć z hejterskimi atakami cybernetycznymi? Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej", rozmawia z prof. Markiem Kochanem z Katedry Kultury i Mediów Uniwersytetu SWPS, językoznawcą, medioznawcą i pisarzem. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
4/14/202328 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Zboże z Ukrainy. Katastrofa to się dopiero zaczyna

Od miesięcy z Ukrainy do Polski sprowadzane są ogromne ilości zboża. Miało ono trafić przez Unię Europejską do odbiorców m.in. w Afryce. Zamiast tego zostało w Polsce i jest źródłem olbrzymich problemów. Jaka jest ich skala? Kto odpowiada za tę sytuację? Kto na niej zarobił? Czy w tej chwili jest jeszcze możliwe uporanie się z taką nadwyżką zbóż na naszym rynku? Jak nastroje wśród rolników wpłyną na wynik najbliższych wyborów? O tym wszystkim Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z Krystyną Naszkowską, dziennikarką "Gazety Wyborczej". Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/13/202321 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Gdzie jest mój dom: Czy po tym, co się stało w Buczy, można marzyć?

W dzisiejszym odcinku Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej" i Maria Semenchenko, ukraińska dziennikarka i reporterka, rozmawiają z Olhą Olchową-Suchomlyn, ukraińską poetką i wykładowczynią uniwersytecką, która uciekła z Buczy i mieszka w Polsce. Jaka jest historia jej ucieczki? Co Rosjanie zostawili, a co zabrali z jej domu w Buczy i dlaczego? Jak to jest szukać nowego domu i zaczynać wszystko od zera. Jakie ciekawe projekty polsko-ukraińskie realizuje teraz Olha? Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/12/202327 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Czy odnawialne źródła energii same się sfinansują?

Co to jest miks energetyczny i dlaczego Polska ma z nim kłopot? Czy odnawialne źródła energii zapewniają stabilność dostaw? Jaka jest skala zainteresowania firm energią z OZE? Co jest główną przeszkodą w rozwoju zielonej energii? Co należy zrobić, by poprawić tę sytuację? I czy ceny prądu w najbliższym czasie pozostaną na tym samym poziomie czy należy spodziewać się wzrostów? Patrycja Maciejewicz, dziennikarka serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Michałem Hetmańskim, prezesem Fundacji Instrat. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na [email protected].
4/11/202320 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Agata Tuszyńska "Czarna torebka"

Tuszyńska dowiedziała się, że jest Żydówką, kiedy skończyła osiemnaście lat. Wraz z tą informacją matka przekazała jej torebkę swojej matki Deli Goldstein. Ale nie było w niej nic "trefnego". Aryjskie papiery na nazwisko Zofii Zmiałowskiej. Przepisy, dokumenty, święty obrazek. Nic co mogłoby zdradzić. To osobista opowieść o odkrywaniu żydowskiej babki Deli, swojej tożsamości i poznawaniu jej wojennych losów. Wszystko dzięki przedmiotom odnalezionym w czarnej torebce. Na rozmowę z autorką książki zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
4/8/20231 hour, 40 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Kiedy rzeka Odra pozwie państwo polskie

148. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Za sto lat nasi potomkowie będą oburzeni tym, że za naszych czasów rzeki ani szeroko pojmowana natura nie miały praw. Równie szokujące będzie, że ludzie musieli pracować, by przeżyć. To nie są czcze fantazje - to tezy z badania przeprowadzonego przez firmę forsightową 4CF oraz Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością. Czy dla ludzi z przyszłości będziemy barbarzyńcami? Które ze zmian na horyzoncie mogą mieć wagę cywilizacyjną? O tym wszystkim rozmawia Joanna Sosnowska z Norbertem Kołosem, dyrektorem zarządzającym firmą 4CF. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
4/7/202320 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Cimoszewicz: Z Trumpem jak z PiS-em. Niezależnie ile skandali, poparcie zostaje na wysokim poziomie

We wtorek w nowojorskim sądzie Donald Trump usłyszał 34 zarzuty związane ze sprawą zapłaty w 2016 roku aktorce filmów porno Stormy Daniels 130 tys. dol. w zamian za milczenie na temat ich romansu i z fałszywym zaksięgowaniem tej kwoty jako opłaty za usługi prawnika. Jak Trump przyjął te oskarżenia? Jak ta sprawa wpływa na jego popularność wśród Republikanów? Czy gdyby w przyszłych wyborach prezydenckich doszło do powtórki pojedynku Biden-Trump, to skandale Trumpa bardziej by mu zaszkodziły czy raczej zwiększyły jego szanse na zwycięstwo? Dorota Wysocka-Schnepf z "Gazety Wyborczej" rozmawia z byłym premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/6/202317 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Czy prezydent Macron przetrzyma sprzeciw Francuzów ws. reformy emerytalnej?

Francuzi są wyjątkowo dumni ze swojego systemu socjalnego i wywalczonych praw pracowniczych. Nie chcą z nich rezygnować, niezależnie od argumentów rządu, że ze względu na sytuację demograficzną zmiany w systemie emerytalnym są konieczne. Jak obecnie zbudowany jest system emerytalny we Francji? Dlaczego Macron zdecydował się przeprowadzić reformę, mimo że płaci za nią wysoką cenę polityczną? Jak wygląda prezydentura Macrona i generalnie system prezydencki we Francji? Jakie szanse na wygraną w następnych wyborach ma Marine Le Pen? Łukasz Grzymisławski rozmawia z Piotrem Moszyńskim, korespondentem "Gazety Wyborczej" w Paryżu. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/5/202329 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Kolej do CPK. Tysiące ludzi może stracić dorobek życia

W ramach koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie rządowe plany obejmują budowę zupełnie nowej sieci linii kolejowych. Jak ma ona wyglądać? Co to są szprychy kolejowe i przez jakie rejony Polski mają przechodzić? Jak można ocenić sensowność tego projektu? Jak wygląda sprawa odszkodowań za wywłaszczenia pod nowe linie kolejowe? Na czym polega różnica między wartością rynkową a odtworzeniową wycenianej nieruchomości? Czy budowa CPK rozwiąże problem wykluczenia komunikacyjnego w Polsce? Czy centralny port w Baranowie w ogóle powstanie? Bartosz Józefiak, reporter "Dużego Formatu" rozmawia z Marcinem Wójcikiem, autorem reportażu w "Dużym Formacie" pt. "«Kolej rozjeżdża mi trzy domy: mój, mamy i babci». Jak wysiedlają ludzie Horały" oraz Karolem Trammerem, redaktorem naczelnym pisma "Z biegiem szyn". Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/4/202332 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Władze Białorusi wywierają nacisk na więźniów politycznych odbierając im dzieci

W dzisiejszym odcinku naszymi gośćmi są Anna Konowałowa i jej wnuki Nastia i Wania. Opowiadają nam o tym, jak musieli uciekać z Białorusi. Córka pani Anny pracowała w sztabie wyborczym Sergieja Cichanouskiego, a potem dla Swiatłany Cichanouskiej i za to we wrześniu 2020 roku została skazana na 10 lat kolonii karnej. O tej ucieczce, o tym, jak żyje im się w Polsce opowiadają Oldze Siemaszko, szefowej Białoruskiej Redakcji Radia Wnet i Julii Radziwiłł-Fido z "Gazety Wyborczej". Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
4/3/202318 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Książki. Magazyn do słuchania: Bartek Sabela "Wędrówka tusz"

Na początku XX wieku pewna gospodyni domowa z hrabstwa Sussex zamówiła pięćdziesiąt kurczaków. W wyniku nieporozumienia przysłano jej pięćset sztuk. Trzy lata później miała ich już dziesięć tysięcy, a hrabstwo stało się największym ośrodkiem produkcji drobiu na świecie. Gdy tematem efektywnego rozmnażania zwierząt zainteresowali się biolodzy, genetycy i chemicy, hodowle szybko zaczęły przypominać masową produkcję. "Wędrówka tusz" to zapis dziesiątek rozmów pokazujących mnogość perspektyw - hodowców, pracowników ferm, weterynarzy, aktywistów działających na rzecz praw zwierząt, przywódców religijnych i polityków. Bartek Sabela ze znajomością rzeczy opowiada o procesie produkcji mięsa: od narodzin zwierzęcia przez jego przyspieszony techniką rozwój po szybką - przez wielu uważaną za humanitarną - śmierć. Uważnie wczytuje się w pisma branży hodowlanej i raporty GUS-u, zagłębia w Biblię i prace filozofów. A wszystko po to, by rzetelnie, bez epatowania okrucieństwem i rozpalania emocji opowiedzieć o miejscu zwierząt we współczesnym świecie. Na rozmowę z autorem książki zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
4/1/20231 hour, 3 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Jutronauci: Gorzki szereg mikrorozczarowań

147. odcinek podcastu w programie "Jutronauci". Zrobili maturę i zaczynali studia w środku pandemii. Jako pierwsi masowo opanowali zdalne studia. Wciąż studiowali, gdy wybuchła wojna, jakiej Europa nie widziała od prawie 80 lat. To pokolenie, które musi nieustannie poprawiać plany, nadrabiać zaległości i nadganiać w nauce, pracy czy życiu rodzinnym. Generacja Z, czyli urodzeni w latach 1995-2012, właśnie wchodzą w dorosłe życie - i to im poświęcamy tegoroczną edycję "Jutronautów". Na rozprawy z udziałem naukowców jeszcze przyjdzie czas. Tym razem Vadim Makarenko z firmy Statista wcielił się w rolę wuja na obiedzie i zapytał młodych o ich podejście do nauki, pracy, rodziny, konsumpcji i algorytmów. Jego gośćmi byli Maja Urbanek, studentka Akademii Teatralnej w Warszawie, oraz Antoni Wiśniewski-Mischal, student Uniwersytetu w Utrechcie. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci.
3/31/202335 minutes, 1 second
Episode Artwork

Czy Polska będzie cmentarzyskiem wraków spalinowych aut?

Od 2035 roku nie kupimy już nowego samochodu emitującego CO2 - tak zadecydowała Unia Europejska. Polska jako jedyny kraj sprzeciwiała się odejściu od aut spalinowych, mimo że pod względem zanieczyszczenia powietrza jesteśmy czarną plamą na mapie Europy. Jak wygląda przyszłość samochodów bezemisyjnych? Jak rozwijają się technologie produkcji paliw syntetycznych? Czy będzie możliwy rynek wtórny autami spalinowymi? Czego możemy się spodziewać, jeśli chodzi o wyprowadzanie wysokoemisyjnych aut z centrów polskich miast? Dorota Wysocka-Schnepf z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Adrianem Furgalskim, prezesem Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
3/30/202325 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Nagrody za twórczość translatorską. Jak wybrać najlepszy przekład literacki?

Już w kwietniu w ramach odbywającego się w Gdańsku festiwalu "Odnalezione w tłumaczeniu" zostanie przyznana Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach – za całokształt twórczości oraz za przekład jednego dzieła. Jak wyglądają prace jury? Kto w tym roku otrzyma nagrodę za całokształt? Ile książek zgłoszono do konkursu i z jakich języków są to tłumaczenia? Michał Nogaś z „Gazety Wyborczej” rozmawia z Anną Wasilewską, tłumaczką i przewodniczącą jury Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na [email protected].
3/29/202319 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Prof. Hrycak: W Ukrainie niemożliwy jest Putin, a w Rosji niemożliwy jest Majdan

Czy historycznie Ukraina była w rosyjskiej, czy raczej europejskiej strefie wpływów? Czy po latach trudnych relacji polsko-ukraińskie pojednanie już się dokonało? Dlaczego Zachód do tej pory nie interesował się Ukrainą? Jak w przyszłości powinny się poukładać jej stosunki z Rosją? Jaka jest perspektywa przed Ukrainą w kontekście przystąpienia do Unii Europejskiej? Czy przykład Polski i Węgier zniechęca Unię do przyjęcia Ukrainy w swe szeregi? Co Ukraina może zaoferować Unii Europejskiej, a co Unia powinna dać Ukrainie? Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", rozmawia z prof. Jarosławem Hrycakiem, historykiem z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na [email protected].
3/28/202328 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Fotowoltaika w firmie. Czy to się opłaca?

Ten rok możemy nazwać przełomowym, w którym energia z odnawialnych źródeł zaczyna być istotną częścią polskiego systemu energetycznego. Co na to wpłynęło? Czy kolejnym etapem po prosumentach indywidualnych będzie rozwój fotowoltaiki wśród firm produkcyjnych? Ile trwa proces instalacji paneli i jak długi jest czas oczekiwania na niezbędne pozwolenia? Jak duże instalacje opłaca się zakładać i w jakim czasie się zwracają? Czy firmy, tak jak wcześniej prosumenci indywidualni, będą mogły liczyć na dofinansowanie fotowoltaiki przez państwo? I czy blokada eksportu technologii fotowoltaicznej przez Chiny ma wpływ na cenę paneli? Sebastian Ogórek, szef Wyborcza.biz, rozmawia z Ireneuszem Kulką, country managerem EDP Energia Polska. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na [email protected].