Redakce serveru Technet vám přináší rozhovory o vědě a historii s odborníky, kteří jí znají a tvoří. Podcast pro nadšence do techniky a technologií všeho druhu, od vojenských vozidel po vesmírné družice.
TECHNET: Než začneme stavět na Marsu, měli bychom vše vyzkoušet na Měsíci
Vesmírná architektura je široký pojem, zahrnující návrhy moduly pro vesmírní stanice, design vesmírných základen, vozidla, ale třeba i součástky pro meziplanetární internet. Hostem nového vydání Technet podcastu byl architekt Tomáš Rousek.
3/18/2023 • 24 minutes, 34 seconds
TECHNET: Český tým fotograf ů září na Dakaru, jejich snímky zná celý svět
Po letech studia Jan Stárek, si uvědomil, že ho práce v oboru materiálového inženýrství nudí. Vždycky se motal vždy kolem motorek, začal je tedy fotit. Dnes je v dakarském týmu Mariana Chytky. Ne, nezávodí, loví ty nejlepší záběry. Z letošního Dakaru jich Honza Stárek přivezl 60 tisíc. Poslouchejte netradiční dakarský podcast exkluzivně na iDNES.cz
2/2/2023 • 55 minutes, 6 seconds
TECHNET: Řidičské umění v sobě buď máte nebo nemáte, říká Aleš Loprais
„Ty rady nepotřebuješ, ty víš, co máš dělat,“ říkal prý vždy Karel Loprais svému synovci Alešovi, když šlo o závodění s kamionem. Nové vydání Technet podcastu je věnováno vzpomínce na legendárního dakarového závodníka u příležitosti 35 let od jeho prvního vítězství na slavné rallye a bohužel i k prvnímu výročí jeho odchodu.
1/8/2023 • 1 hour, 15 minutes, 23 seconds
TECHNET: Čtyři muži ve člunu. Jak se hledá ponorka, o které nikdo neví
Ve svátečním vydání Technet podcastu se vrátíme na Atlantik, kde letos v září český tým neúnavně pátral po ztracené německé ponorce U-206 Reichenberg. Náš podcast bude však tentokrát připomínat spíše rozhlasovou reportáž. Natočili jsme ho přímo na Atlantiku.
12/25/2022 • 17 minutes, 5 seconds
TECHNET: Vodu z Dněpru nepijte. Utopilo se v něm hodně ruských vojáků
Spolupracovník Technet.cz Tomáš Kolařík se vypravil do ukrajinského Chersonu záhy po jeho osvobození. Během týdnu pobytu ve městě na břehu Dněpru zažil i masivní raketový útok. Jeho postřehům jsme věnovali nový díl Technet podcastu, natáčený na chersonském hlavním nádraží.
11/29/2022 • 30 minutes, 15 seconds
PODCAST: Dvacet let se potápí k vrakům lodí i ponorek po celém světě
„Své dovednosti využíváte k objasnění historie. Můžete znovu nalézt ztracené příběhy, které by zůstaly zapomenuty,“ říká technický potápěč Zdeněk Partyngl na otázku, proč ho přitahují vraky na mořském dně. Jeho tým zaznamenal řadu úspěchů a objasnil i okolnosti potopení některých lodí. Zdeněk naučil potápět okolo pěti stovek lidí a na svém kontě má čtyři tisíce ponorů.
11/3/2022 • 30 minutes, 47 seconds
TECHNET: Poláci chtějí do programu sdílení jaderných zbraní. A co Češi?
Zatímco se naši piloti cvičí se špičkou NATO v operacích na podporu nasazení jaderných zbraní, skrývají se pod zemí na Jáchymovsku i jiných částech České republiky statisíce tun materiálu výrobě menšího počtu jaderných zbraní. Měla by se Česká republika připojit k Polsku, které se slovy prezidenta Dudy hodlá připojit k projektu NATO Nuclear Sharing, nebo dokonce vyrábět vlastní jaderné zbraně?
10/6/2022 • 41 minutes, 32 seconds
TECHNET: Vybíráme nejlepší herní adaptace Marvelu, které si musíte zahrát
Marvelu je v posledních letech všude plno. A zatímco filmoví fanoušci si stěžují na pokles v kvalitě, v oblasti videoher se daří a zdá se, že se máme i na co těšit. Pár povedených kousků se ovšem urodilo i v minulosti.
9/22/2022 • 18 minutes, 22 seconds
PODCAST: Polsko buduje nejsilnější armádu v Evropské unii
Polské ozbrojené síly procházejí v posledních měsících bouřlivým rozvojem. Vojenský analytik Lukáš Visingr však nesouhlasí s tím, že by současné zbrojní plány Polska byly okamžitou reakcí na válku na Ukrajině. Jak řekl v Technet podcastu, ve skutečnosti přesně zapadají do dlouhodobé strategie, jejímž prostřednictvím Poláci budují vojenskou mocnost evropského významu.
9/5/2022 • 37 minutes, 12 seconds
TECHNET: Piloti jsou z volby F-35 nadšení. Kdo má ale hlavu v dlaních?
Rozhodnutí české vlády jednat s americkou stranou o nákupu 24 letounů F-35 a opustit tak dosud používané gripeny je bezesporu začátek dlouhé cesty. „Největší předností je to, že se F-35 bude bezpochyby používat ještě dalších 30, 40 let, to u gripenu rozhodně nepřichází v úvahu,“ říká v Technet podcastu vojenský analytik Jiří Vojáček.
7/22/2022 • 23 minutes, 34 seconds
PODCAST: Nový tank, česká houfnice a další novinky z veletrhu Eurosatory
Nedávno proběhl ve Francii tradiční zbrojní veletrh Eurosatory. I letos na něm byly k vidění zajímavé novinky ze světa zbraní, na ty nejdůležitější se zaměříme v dnešním podcastu Jiřího Vojáčka.
7/8/2022 • 29 minutes, 20 seconds
TECHNET: Je váš smartphone OEM nebo ODM. A kdo ho vlastně vyrábí?
Zjistit původ vašeho telefonu nemusí být vůbec snadné. Ač nese známou značku, tak ho fakticky může vyrábět všeobecně málo známá společnost. A také už dávno neplatí, že se všechny mobily vyrábí v Číně.
6/29/2022 • 35 minutes, 27 seconds
TECHNET: Leopardy 2A4 jsou pro Česko nejlepší dostupné řešení, říká analytik
Ministryně obrany Jana Černochová navštívila v předchozích dnech Spojené státy a premiér Petr Fiala Německo. Kromě politických otázek oba bezesporu řešili také pořizování výzbroje pro naši armádu. Jaké německé či americké zbraně zvýší její bojeschopnost?
6/11/2022 • 47 minutes, 25 seconds
TECHNET: Mortal Kombat je festival krve a brutality, letos slaví třicet let
Slavná bojovka Mortal Kombat letos oslaví třicáté narozeniny. Skvělých bojovek dnes existuje celá řada, minimálně na Západě ovšem značka Mortal Kombat dominuje.
5/29/2022 • 18 minutes, 54 seconds
PODCAST: Říkalo se mu zvoneček a běžel i po dávce z kulometu
Pokračujeme ve vyprávění o leteckých motorech s restaurátorem a muzejníkem Jizerskohorského technického muzea Pavlem Šerclem. Některé konstrukce zejména německé konstruktérské školy nabídly řadu zajímavých řešení, která skýtala velkou výhodu v polních podmínkách. Od druhoválečných motorů se ale tentokrát postupně dostaneme až k současným proudovým motorům.
5/13/2022 • 25 minutes, 12 seconds
TECHNET: Na elektroletce se tu pohlíží jako na blázny, říká spolutvůrce projektu ΦNIX
Vývoj ryze elektrického letadla české výroby ΦNIX začal v roce 2017. O pět let později konstruktéři ze společnosti Pure Flight urazili dlouhou cestu. Co obnáší vývoj elektroletu a v čem se se zásadně liší v porovnání s běžným elektromobilem?
4/9/2022 • 37 minutes, 14 seconds
PODCAST: Rozhodnutí k letu na pól mi trvalo asi 30 sekund, říká pilot
Jsem „yes-man“, ř íká pilot Richard Santus. Dnes majitel letecké společnosti provozující soukromé tryskáče a sběratel historických letounů RAF v Technet podcastu zavzpomínal na své začátky, ale i na cestu na severní pól v šedesát let starém letadle.
3/23/2022 • 26 minutes, 31 seconds
PODCAST: Na Ukrajině proti sobě stojí dvě největší armády Evropy, říká expert
Případný střed Ruska a Ukrajiny je z hlediska vojenských expertů velmi zajímavý. Stojí proti sobě dvě obrovské armády s některých aspektech podobnou výzbrojí. Jaké má Ukrajina vyhlídky a co je jejím největší slabinou? Co by naopak mohlo Rusům způsobit potíže? A jaké vojenské cíle mohou Rusy na Ukrajině nejvíce lákat? Na tyto a další otázky odpoví expert na vojenskou techniku a publicista Jiří Vojáček.
2/22/2022 • 31 minutes, 59 seconds
TECHNET: Pět neděl v balonu? Úplně stačí šest hodin z Vysočiny na Moravu
„Musíš vnímat vzduch kolem sebe,“ říká pilot Miloš Kovář. Jeho koníčkem je vzlétnout z letiště a na letišti třeba na druhém konci republiky zase přistát. Na tom by nebylo nim moc divného, kdyby nešlo o horkovzdušný balon. O tom, jak se dá balon řídit a jak se s ním pohybuje v řízených prostorech mezinárodních letišť, je nový díl Technet podcastu.
2/16/2022 • 30 minutes, 1 second
TECHNET: Letecký motor se musí nadechnout, říká motorář
Vývoj a konstrukce leteckého pístového spalovacího motoru je kapitolou, které je plná zajímavých a někdy i překvapivých řešení, nebo dokonce slepých uliček. Do vývoje letecké motorařiny jsme se v dalším díle Technet podcastu ponořili s restaurátorem motorů Pavlem Šerclem v Jizerskohorském technickém muzeu.
2/2/2022 • 31 minutes, 3 seconds
TECHNET: Obava, že by pandemie zbrzdila vývoj, se na CES 2022 nepotvrdila
Veletrh CES je největší událostí v oblasti IT a spotřební elektroniky. Nabízí pohled do budoucnosti technologií, které budou ovlivňovat život každého z nás. „Snažím se orientovat podle toho, jak moc nová ta věc je,“ říká novinář Václav Nývlt, který prostředí CES dobře zná a představované novinky již léta přináší čtenářům Technetu.
1/19/2022 • 26 minutes, 21 seconds
TECHNET: Vyrážejí na slavný závod Dakar s autem z roku 1964
Zkušený dakarový jezdec Dušan Randýsek tentokrát pojímá Dakar ve stylu sedmdesátých let. Na slavnou soutěž vyráží ve voze Land Rover z roku 1964. Nejstarší vůz pelotonu bude naopak navigovat a přejezdových etapách i řídit nejmladší závodník, jeho osmnáctiletý syn František.
1/11/2022 • 32 minutes, 3 seconds
TECHNET: Jak Wikipedie v Česku shání autory a co nabízí její placená verze
Wikipedie se za dvě dítky let stala fenoménem, ale ne každý ví, jak přesně funguje, kdo ji financuje, kdo do ní může přispívat a třeba i to, jaké má plány. Přesně na tyto otázky a další jsme se ptali výkonné ředitelky organizace Wikimedia Kláry Joklové, která aktivity nejen kolem Wikipedie zastřešuje.
1/6/2022 • 21 minutes, 55 seconds
TECHNET: Staré fotografické techniky se nakonec stanou životním stylem
"Byt máte zacpaný fotoaparáty různých formátů. Stará chemie se chová tak, že zraje a vy čekáte hodiny, dny, někdy i měsíce až bude roztok připravený." Nejen o tom, jak se ze zájmu o staré fotografické techniky stane nakonec životní styl, budeme mluvit s fotografem Karlem Richtrem.
12/8/2021 • 27 minutes, 4 seconds
TECHNET: Motory vyprávějí příběhy, říká restaurátor válečných strojů
„Už při demontáži ten motor musím číst. Z jeho poškození se dají vyvodit velmi zajímavé poznatky, ale i historické okamžiky,“ říká v Technet podcastu restaurátor historických motorů Pavel Šercl.
11/24/2021 • 32 minutes, 31 seconds
TECHNET: Otevřená věda láká středoškoláky do Akademie věd na opravdový výzkum
Již šestnáct let si mohou vyzkoušet středoškolští studenti vyzkoušet práci ve špičkově vybavených pracovištích Akademie věd a možná i nasměrovat svou budoucí kariéru. O projektu Otevřená věda jsme si v podcastu Technet.cz povídali s Michaelou Markovou, která se stará o jeho fungování.