Winamp Logo
Zápisník zahraničních zpravodajů Cover
Zápisník zahraničních zpravodajů Profile

Zápisník zahraničních zpravodajů

Tsjechisch, Personal stories, 1 seizoen, 412 afleveringen, 1 dag, 2 uur, 33 minuten
Over
Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.
Episode Artwork

Škodovka s plachtami a česká vlajka nad Královcem. Jak vznikla česká námořní písnička v polštině?

V roce 2022, krátce po začátku úplné ruské invaze na Ukrajinu, začala virtuální kampaň Make Kralovec Czech Again, podle které by ruská exkláva u Baltského moře byla opět česká. Málokdo ale tušil, že o české vlajce nad Královcem se zpívá v pravděpodobně jediné české námořní písničce. Složili ji v roce 2014 Poláci, zpívá se polsky a jmenuje se Czeska Szanta.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-10-20243 minuten, 40 seconden
Episode Artwork

Mamutí zub, obaly z 50. let i koloběžka. Úklid břehů Rýna může přinést nejedno překvapení

Ještě před půl stoletím byl Rýn mimořádně špinavá řeka, do které putovaly splašky snad ze všech druhů průmyslu. Dnes se do ní vrací třeba i lososi, a to díky pravidelnému čištění. S úklidem břehů každý rok pomáhají i tisíce dobrovolníků. A někdy při tom narazí na takové podivnosti, že kvůli nim dokonce v Kolíně nad Rýnem založili maličké muzeum.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23-10-20243 minuten, 10 seconden
Episode Artwork

Černý klenot pro České centrum v Paříži. Na nový klavír se složilo na 300 drobných dárců

Lidé o nich říkali, že jsou blázni. Úsilí se ale vyplatilo a skupinka nadšenců pořídila nový klavír pro České centrum v Paříži. Peníze na něj vybralo zhruba 300 Čechů a Francouzů. Sbírka trvala přes dva roky. A protože klavír má své místo v Janáčkově sále Českého centra, jeho předání oslavil koncert skladeb právě tohoto českého skladatele. Janáčkův klavírní cyklus V mlhách si v centru Paříže přišly poslechnout desítky lidí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22-10-20243 minuten, 35 seconden
Episode Artwork

Ikonický švýcarský nožík měl v kapse i Neil Armstrong. V Ženevě si ho můžete zkusit sami vyrobit

Vejde do kapsy, ale skrývá v sobě nástroje od vývrtky po šroubovák. Švýcarský nůž se za více než sto let stal světovým fenoménem. Dostal se na vrcholek hory Annapurna, do sbírek Muzea moderního umění v New Yorku i na televizní obrazovky – třeba v seriálu MacGyver. Není divu, že Švýcaři tento malý červený nožík považují za národní poklad. Některé pobočky společnosti Victorinox dokonce nabízí možnost sestavit si jeden takový vlastníma rukama.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20-10-20243 minuten, 32 seconden
Episode Artwork

Košický maraton patří mezi nejstarší na světě. Peter se letos na start postavil po osmačtyřicáté

Jednou za rok v centru Košic zažehnou u bronzové sochy běžce maratonský oheň. Je to signál, že jedna z nejznámějších místních tradic na celý víkend ovládne město. Košičané svůj maraton náležitě prožívají. Aby ne, je druhým nejstarším každoročně pořádaným maratonem na světě. Prvních osm odvážlivců se tady na trať postavilo už v roce 1924. Letos tedy Mezinárodní maraton míru, jak se závod oficiálně jmenuje, oslavil rovnou stovku.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18-10-20243 minuten, 57 seconden
Episode Artwork

Znečištění, megalomanské projekty. Pařížská výstava ukazuje postsovětský prostor očima umělců

Ústí nad Labem a ukrajinské Dnipro spojuje postsovětská minulost, bohatá průmyslová tradice a také dvě řeky – Labe a Dněpr. Ty se sice nikde neprotínají, ale vytvářejí pomyslný geografický rámec pro hlavní téma nové pařížské výstavy nazvané Přesuny a proudy. Expozice totiž nabízí originální pohledy umělců z postsocialistických zemí na realitu, která je obklopuje.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17-10-20243 minuten, 39 seconden
Episode Artwork

Patřil k nejúspěšnějším stíhacím pilotům bitvy o Británii, v Česku je Josef František téměř neznámý

Stíhací eso RAF Josef František byl nejúspěšnějším zahraničním pilotem, který se v roce 1940 účastnil bitvy o Británii. A nejen Britové, ale i Poláci dodnes vyslovují jeho jméno úctou, doma ale příliš známé není. Místo, kde den po svých 26. narozeninách tragicky zahynul, už dva roky připomíná památník s informační deskou. Josef František by se minulý týden dožil 110 let.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16-10-20242 minuten, 52 seconden
Episode Artwork

Čokoládu ve Švýcarsku dělají mistři s vášní pro řemeslo. V čokoládovně Favarger už skoro dvě století

Zřejmě není překvapení, že nejvíc čokolády v přepočtu na obyvatele snědí Švýcaři. Jejich čokoládovny jsou vyhlášené stovky let. Patří mezi ně i značka Favarger, v jejímž obchůdku v Ženevě kromě sladkých pralinek nabízejí taky možnost vyrobit si vlastní tabulku čokolády.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15-10-20243 minuten, 24 seconden
Episode Artwork

Pevnost If u Marseille bývala obávanou věznicí. Teď je obtížné nejen z ní utéct, ale i se tam dostat

Pevnost Chateau d'If proslavil svým románem Hrabě Monte Cristo francouzský spisovatel Alexandre Dumas. Obávaná věznice leží na ostrůvku kousek od Marseille. Pevnost patřila mezi nejstřeženější místa v zemi a uprchnout z ní se údajně podařilo jen hlavnímu hrdinovi Dumasova románu Edmondu Dantèsovi. Dnes je ovšem vlivem klimatických změn čím dál složitější se k pevnosti vůbec dostat.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13-10-20243 minuten, 40 seconden
Episode Artwork

Přestupní stanice Eemeshaven. Plyn z nizozemského terminálu proudí do Česka už dva roky

Je to loď, která se stala jedním z klíčových zdrojů energie pro Česko. Před dvěma lety v Eemshavenu na severu Nizozemska oslavovali energetici a politici spuštění plovoucího terminálu na zkapalněný plyn. Dnes pokrývá zhruba třetinu české roční spotřeby. Pracovníci tam i spí a cvičí, což vysvětluje, proč kolem jezdí technici na kole a poblíž plavidel visí boxovací pytel.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11-10-20243 minuten, 10 seconden
Episode Artwork

Potomci Čechů v americkém Protivíně dodnes dělají tlačenku a domácí nudle

Protivín je jihočeské město vzdálené přibližně 13 kilometrů od Písku, ale také americké město ve státě Iowa, které leží nedaleko známější obce Spillville, kde v roce 1893 trávil letní prázdniny Antonín Dvořák. Tehdy byl totiž ředitelem Národní konzervatoře v New Yorku. Na potomky českých přistěhovalců v americkém Protivíně narazíte dodnes. Obyvatele s českými jmény je tam možné potkat na každém kroku.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10-10-20243 minuten, 22 seconden
Episode Artwork

Špičková věda i protonová vybíjená. Prohlédněte si výzkumné centrum CERN zblízka

Vlastní největší urychlovač částic na světě a díky vynálezu World Wide Webu změnil internet. Provoz CERNu ročně využije asi dvě procenta z celkové spotřeby elektřiny ve Švýcarsku a jeho rozpočet přesahuje 33 miliard korun. I díky tomu patří CERN už 70 let k nejslavnějším výzkumným centrům na světě. Areál u Ženevy ovšem na první pohled nepůsobí nijak velkolepě a připomíná univerzitní kampus. V čem je vlastně výjimečný?Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9-10-20243 minuten, 25 seconden
Episode Artwork

Cestování po Bělehradu chce pevné nervy a trpělivost. Na metro město čeká už desítky let

O srbské metropoli Bělehrad její obyvatelé někdy s nadsázkou říkají, že je spíše „metro-půlí“. Do úplné metropole jí totiž něco chybí. Ačkoli má skoro jeden a půl milionu obyvatel, Bělehrad stále čeká na metro. A bez něj se každodenně noří do dopravního kolapsu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8-10-20243 minuten, 51 seconden
Episode Artwork

Muzejníkům v Oslu stoupá tep. Výstavu o novém držiteli Nobelovy ceny míru musí stihnout za 8 týdnů

Už za necelý týden se dozvíme, kdo bude dalším nositelem Nobelovy cenu míru. Kdo ji nakonec dostane, o tom rozhoduje norský Nobelův výbor. Oznámení s napětím sledují novináři, politici, ale také zaměstnanci Nobelova mírového centra. Pro ty totiž hned po oznámení začíná napínavé období, něco jako muzejnický sprint. V pátek se dozví, kdo je dalším laureátem, a na začátku prosince už o něm musí mít hotovou výstavu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6-10-20243 minuten, 29 seconden
Episode Artwork

80 let od operace Market Garden: Vzpomínkový konvoj připomněl jednu z velkých bitev 2. světové války

Desetitisíce Britů, Američanů, Kanaďanů, ale i skupinky Poláků a Čechů se v září 1944 pokusily dobýt několik důležitých mostů přes řeku Rýn a vstoupit do nacistického Německa. Ambiciózní operace Market Garden sice nesplnila své hlavní cíle, do dějin se ale zapsala jako jedna z největších bitev druhé světové války. V Belgii a Nizozemsku ji po 80 letech připomněli a částečně zrekonstruovaly stovky nadšenců s dobovými vojenskými vozy a uniformami.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4-10-20243 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Passadena je ideální filmová kulisa. Točil tu Bruce Willis i Chaplin, jen Sheldon tu nikdy nebyl

Praha, Žatec nebo Karlovy Vary jsou místa, která se občas objevují v zahraničních filmových produkcích. Karlovy Vary třeba posloužily jako kulisa pro jeden z dílů Jamese Bonda. Žatec a další města na severu Čech zase hrály v americkém filmu Králíček Jojo. Američtí filmaři mají ale svá oblíbená místa také u sebe doma. Jedním z nich je kalifornské město Passadena, kde se odehrává například děj seriálu Teorie velkého třesku. Je tam dokonce ulice věnovaná této televizní sérii.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3-10-20243 minuten, 49 seconden
Episode Artwork

Co říkají Egypťané na Bohumila Hrabala? Diskuzní večer v Káhiře představil velikána české literatury

Pivo je v nedílnou kulisou románů Bohumila Hrabala. Pro překladatele a nakladatele je proto trochu kumšt nabídnout Hrabalovo dílo arabskému čtenáři. Přesto se jim to daří. V rámci projektu Českých center si mohli v uplynulých týdnech Egypťané přečíst Hrabala v řadě káhirských kaváren. V jedné z nich se minulý týden jeho zdejší čtenáři sešli, aby si četli z románu Obsluhoval jsem anglického krále a poté společně diskutovali.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2-10-20243 minuten, 35 seconden
Episode Artwork

Historické místo s příslibem turistického taháku. Slovanský hrad v Lužici je nově v českých rukou

V německé Lužici žije už od pradávna slovanská komunita, která tam kdysi zbudovala i celou řadu hradů. Jeden z nich stojí doslova jen pár kroků od dálnice. Asi na půli cesty z Berlína do Drážďan, kousek od Chotěbuzi můžete narazit na repliku opevnění, které tam kdysi zbudovali Slované. Takzvaný Slawenburg nedávno získal správce s českými kořeny.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1-10-20243 minuten, 19 seconden
Episode Artwork

Paříž už vyhlíží otevření katedrály Notre-Dame. Na její obnově pracovalo tisíc řemeslníků

První fáze rekonstrukce pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru před pěti lety se blíží ke konci. Staveniště se nedávno zčásti otevřelo návštěvníkům během Dnů evropského dědictví. Řemeslníky při představování jejich práce sledovaly stovky lidí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29-9-20243 minuten, 32 seconden
Episode Artwork

Nejdražší sýr na světě se dělá z oslího mléka. Vyrobit ho umí jen na farmě v srbské Zasavici

Ještě před pár desítkami let byl osel nedílnou součástí balkánského zemědělství. Vytrvalý a příslovečně tvrdohlavý lichokopytník tahal povozy na trh, oral pole, nebo se využíval dokonce i k hlídání stád ovcí. Spolu s mechanizací ale začal význam tohoto sympatického zvířete upadat a jeho populace na Balkáně podstatně klesla. Z oslů nicméně dál žijí lidé u starobylého srbského města Sremska Mitrovica.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27-9-20243 minuten, 38 seconden
Episode Artwork

I pařížská africká čtvrť má svou Monu Lisu. Najdete ji na basketbalovém hřišti kousek od Montmartru

Zlatá kapka se v Paříži říká národnostně rozmanité čtvrti Goutte d'or s bohatou historií. I když sousedí se slavným Montmartrem, nebývá obvyklým cílem turistů, přesto stojí za povšimnutí. Třeba proto, jak se tu snaží propojit umění a sport. Najdete tu proto i jedinečné basketbalové hřiště, na které jsou místní náležitě hrdí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26-9-20243 minuten, 26 seconden
Episode Artwork

Zmizeli před 80 lety v koncentračních táborech, teď se jejich věci vrátily rodinám

Německý institut Arolsen Archives má ve svém depozitu okolo dvou tisíc zvláštních obálek obsahujících například prstýnky, řetízky nebo hodinky. Všechno jsou to osobní věci, které nacisté zabavili lidem deportovaným do koncentračních táborů. Pracovníci instituce a dobrovolníci už několik let hledají pozůstalé po těchto vězních. A daří se jim. Minulý týden si ve Varšavě díky nim převzali rodinné cennosti příbuzní dvanácti lidí zatčených a deportovaných po Varšavském povstání.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25-9-20243 minuten, 42 seconden
Episode Artwork

Gulag.cz na stopě temné minulosti v Kyrgyzstánu: V masovém hrobě skončilo i dvacet popravených Čechů

Stalinské represe ve 30. letech 20. století je téma, které není ani zdaleka zpracované. Expedice organizace Gulag.cz se vrátila z Kyrgyzstánu, který je z tohoto pohledu zemí takřka neprobádanou. Jen v roce 1938 tam přitom bylo popraveno přes tři tisíce lidí, čtyři stovky zemřely ve věznicích. Mezi popravenými bylo i nejméně dvacet Čechů. Jednalo se o komunisty, kteří do tehdejšího Sovětského svazu odjeli s průmyslovou komunou Interhelpo. Kde jsou pohřbeni, se dodnes neví.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-9-20243 minuten, 50 seconden
Episode Artwork

Sen o životě bez explozí. V ukrajinském Lvově končí dny české kultury

Několikadenní akce České sny plná přednášek, besed, koncertů a výstav, kterou Česko pořádá v rámci Roku české hudby a propagace české kultury v zahraničí se poprvé koná v zemi, která je ve válečném stavu. „Je to výjimečná záležitost, ale Ukrajinci velmi vítaná,“ komentuje český konzul David Nový.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22-9-20243 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Tradiční egyptská snídaně zasytí na celý den. Ochutnejte fúl v káhirských ulicích, neuděláte chybu

Základní pokrm Egypťanů na tři je „fúl“. Podle některých autorů byl na jídelníčku už ve starém Egyptě, podle jiných se rozšířil až ve středověké Káhiře. V egyptské metropoli každopádně najdete fúl na každém rohu i dnes. Při výběru snídaně odolává náporu moderních kaváren s croissanty. A pro Egypťany má fúl i výhody ekonomické: je levný a v žaludku vydrží po celý den.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13-9-20243 minuten, 40 seconden
Episode Artwork

Odešly, zemřely nebo zmizely v propasti času. Památku na rozbité vztahy uchovávají v muzeu v Záhřebu

Máte doma upomínku na někoho kdysi blízkého nebo na dávný vztah a přemýšlíte, kam s tím? Právě tyhle předměty s malou peněžní, ale velkou citovou hodnotou sbírá Muzeum rozbitých vztahů v chorvatském Záhřebu. Sekera, svatební šaty nebo rámeček s číslovkou dva, to jsou jen některé z tří tisíc tamních exponátů. A lidé z celého světa posílají další – a spolu s nimi i jejich příběh.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-9-20243 minuten, 21 seconden
Episode Artwork

Bleší trh jako ze starých časů můžete stále zažít v Bělehradě. Jen je potřeba si pořádně přivstat

Zatímco většina obyvatel Bělehradu v neděli nad ránem ještě spí, někteří nadšenci už slídí ve čtvrti Zemun po úlovcích s cenou nad zlato. Nachází se tam totiž takzvaný zemunski buvljak, údajně nejstarší bleší trh v srbské metropoli. Ale kdo si chce záplavu gramofonových desek, kartiček fotbalistů a náhradních dílů k automobilům opravdu užít a něco ulovit, měl by si budík posunout o hezký kus nazpět.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11-9-20243 minuten, 31 seconden
Episode Artwork

Kanaďané se učí jíst českou kuchyni. V restauraci Praha v Torontu ji vaří už 75 let

Guláš s karlovarským knedlíkem, kuře na paprice nebo topinky s česnekem. Nejen to mají na jídelním lístku v restauraci na okraji kanadského Toronta. Založili ji čeští a slovenští imigranti, kteří do Kanady přijeli po komunistickém převratu v roce 1948. Restaurace je součástí osady Masaryktown, kterou přistěhovalci z Československa vybudovali. Dnes ale přes 80 % návštěvníků podniku tvoří Kanaďané.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10-9-20243 minuten, 43 seconden
Episode Artwork

Afrika je v pohybu a roste, upozorňuje organizátorka bruselského festivalu Afrika v barvách

Bývalým průmyslovým areálem Tour and Taxis v Bruselu se před týdnem rozduněly africké bubny a od stánků zavoněly pokrmy původem z Keni nebo Konga. V belgické metropoli se totiž konal už 9. ročník festivalu Afrika v barvách. Návštěvníci si tu mohli nakoupit třeba koření či kosmetiku původem z černého kontinentu nebo se naučit některý z afrických tanců.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8-9-20243 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Fenway Park je pro obyvatele Bostonu víc než jen baseballový stadion. Žije a dýchá s městem

Patří mezi takzvané šperkovnice a proslavily ho například červená sedačka nebo Zelená příšera. Fenway Park v americkém Bostonu je už více než 100 let jedním z nejznámějších baseballových hřišť na světě. Domov týmu Red Sox ročně přiláká miliony fanoušků i turistů. A přestože dnes patří k nejmenším stadionům v americké nejvyšší baseballové lize, je to místo, na které je hrdý každý obyvatel Bostonu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6-9-20243 minuten, 33 seconden
Episode Artwork

Discgolf zapojuje tělo i hlavu, přitom je to sport pro každého, shodují se fanoušci

Discgolf je poměrně mladý sport, který se v 80. letech minulého století zrodil v USA. Jak název napovídá, podobá golfu, ale hraje se s obdobou létacího talíře. Disky jsou ale menší a těžší. Právě ve Spojených státech se na konci srpna konalo mistrovství světa v tomto sportu. Na turnaji v Lynchburgu ve státě Virginie mělo dva zástupce i Česko a jeden z nich se dokonce probojoval až do finále.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5-9-20243 minuten, 43 seconden
Episode Artwork

Čechoslováci sloužící v RAF našli druhý domov v domě na předměstí Edinburghu

Ulice Lauder Road na předměstí Edinburghu působní jako ta nejklidnější ulice celého města. Zleva i zprava ji lemují vily a rodinná sídla, daleko od městského ruchu. Těžko by člověk čekal, že jeden z domů býval rušným místem, kam jezdili o vzácných chvílích volna odpočívat českoslovenští vojáci, kteří během druhé světové války sloužili ve Velké Británii.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4-9-20243 minuten, 29 seconden
Episode Artwork

Bazén jako z pohádky a postel pro „choďáky“. Čeští paralympionici hodnotí zázemí v Paříži

Ve středu v Paříži začaly 17. letní paralympijské hry. Zahájil je slavnostní ceremoniál na bulváru Champs-Élysées a na náměstí Svornosti, kterého se jako divák zúčastnil i český prezident Petr Pavel. Zapojily se do něj tisícovky sportovců z více než 180 zemí a samozřejmě nechyběla ani 32členná česká výprava v čele s vlajkonoši Alešem Kisým a Annou Luxovou. Jak jsou čeští hendikepovaní sportovci v Paříži spokojení se zázemím na sportovištích a v paralympijské vesnici?Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3-9-20243 minuten, 18 seconden
Episode Artwork

Tekuté portugalské zlato pijí hlavně rybáři a zemědělci. Poctivé domácí mendrohno je prý aspoň 60%

Medronho je portugalský název červeného kulatého ovoce podobného exotickému liči. Roste na stromě, kterému se v Česku říká planika nebo taky jahodový strom, a hlavně na jihu Portugalska ho pěstují ve velkém. V obchodech nebo na trzích tyto plody ale prakticky nenajdete. Vyrábí se z nich totiž typická silná pálenka.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2-9-20243 minuten, 43 seconden
Episode Artwork

Westerplatte je symbolem odporu. Polské jednotky se tu v září 1939 hrdinně bránily německé přesile

Když Němci za svítání 1. září 1939 zaútočili na polské vojenské tranzitní skladiště v Gdaňsku, očekávali rychlou kořist. Narazili ale na zuřivý odpor a důmyslnou obranu. Věta „Westerplatte se pořád brání“ se stala symbolem prvních dní druhé světové války i odporu proti okupaci. Stejně jako Westerplatte samotné.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1-9-20243 minuten, 41 seconden
Episode Artwork

Nocleh se psem na hřebenech? V Nízkých Tatrách vás ubytují v provoněném dřevníku

Do horských chat pod vrcholky Vysokých Tater se od letošní sezony se psem nepodíváte. Důvodem je důslednější ochrana přírodního bohatství a časté porušování pravidel ze strany pejskařů. Naštěstí jsou tu ještě Nízké Tatry, kam mohou na výlet i čtyřnozí turisté. Chata generála Milana Rastislava Štefánika psům nabízí dokonce nocleh. Pravda, v poněkud menším pohodlí, ale s o to silnějším zážitkem.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29-8-20243 minuten, 47 seconden
Episode Artwork

Řecký jogurt je jako archiv chutí, tvrdí místní. Na ten opravdu poctivý si zajděte do mléčného baru

Atény prý dříve byly plné mléčných barů. Dnes už budete v řecké metropoli obchůdky, kde hraje prim jogurt a med, hledat hůř. Údajně jeden z posledních podniků, které vyrábějí řecké mléčné produkty tradičně, kvalitně a bez průmyslových surovin, je schovaný v pěší zapadlé uličce nedaleko centra. Stejně jako další podniky v okolí, i mléčný bar Stani tady má pod markýzou stolky pro své hosty. A dva malé stolečky najdete i uvnitř, víc by se jich do malého prostoru ani nevešlo.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27-8-20243 minuten, 25 seconden
Episode Artwork

České, a přece americké pivo. V kolébce country vaří plzeňský ležák z českých surovin

V Nashvillu, hlavním městě státu Tenessee, stáčejí pivo podle české receptury do plechovek se siluetou pražských věží. Kvůli chuťovým návykům Američanů je ale pivo z pivovaru Black Abbey výrazně méně hořké, než to plzeňské.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27-8-20243 minuten, 23 seconden
Episode Artwork

V dílnách brašnářství Louis Vuitton se vyrábí od roku 1859. Některé kufry vznikají i rok a půl

Jméno Louise Vuittona není jen luxusní značka a módní dům. Pro Francii je to i záruka mistrovského umu, proto je dnes považovaná za řemeslné dědictví země. Původní práce nejslavnějšího brašnáře Louise Vuittona byla ale mnohem skromnější. Jejím základem totiž nebyla ani tak estetika, jako spíš praktičnost. V historických dílnách se nepřetržitě od roku 1859 vyrábí hlavně truhlové kufry pro speciální klientelu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25-8-20243 minuten, 31 seconden
Episode Artwork

Vykřičené domy, brlohy kuřáků opia nebo palírny. Edinburghské podsvětí našlo kdysi útočiště pod zemí

Edinburgh nebo, jak místí říkají, Edinbora je někdejší sídlo skotských králů a královen a okouzlující historické město s honosnými stavbami. Ročně sem za památkami, ale třeba i festivaly zamíří zhruba 4 miliony turistů. Málokdo z návštěvníků však ví, že v blízkosti Královské míle, která spojuje hrad s parlamentem, se skrývá ještě jedna skrytá podzemní „čtvrť“.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23-8-20243 minuten
Episode Artwork

Vodní ráj v džínách i bikinách. Tchaj-wan objevuje vodní sporty teprve v posledních letech

Obyvatelé Tchaj-wanu se historicky báli vody. Věřili, že v moři i řekách sídlí vodní duchové, proto většina starší generace neumí plavat. Dnes už je to jiné a mladí Tchajwanci vodu nezavrhují. Obzvlášť oblíbený je na ostrově, který je pro vodní sporty jako stvořený, hlavně freediving. A to zejména u mladých žen.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22-8-20243 minuten, 4 seconden
Episode Artwork

Patnáct metrů za šest sekund. Polské zlaté lezkyni z Paříže věnovali v rodném Lublinu mural

Jediné zlato na letošních olympijských hrách získala pro Polsko Aleksandra Mirosławová. Doslova si ho vylezla. Třicetiletá „Ola“, jak jí Poláci domácky říkají, je totiž specialistkou na rychlostní lezení. V této disciplíně už nějaký čas překonává své vlastní světové rekordy, a tak jí v jejím rodném Lublinu věnovali mural. Je jen pár týdnů starý a už potřebuje opravu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21-8-20243 minuten, 38 seconden
Episode Artwork

Carcassonne kolem dokola: Jedna z nejnavštěvovanějších památek otevírá nový okruh pro návštěvníky

Slavné středověké město Carcassonne leží na jihu Francie nedaleko Toulouse a převážně mezi zahraničními turisty patří k nejnavštěvovanějším památkám ve Francii. V jeho pitoreskních uličkách je tak slyšet kromě francouzštiny také angličtinu, čínštinu či španělštinu. Dominantou města je rozsáhlé středověké sídlo obklopené hradbami. Právě po nich provede návštěvníky od září zcela nový prohlídkový okruh.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20-8-20243 minuten, 31 seconden
Episode Artwork

Život zlatokopů v americkém Coloradu už připomínají jen města duchů

Zlatá i stříbrná horečka na americkém Západě dávno pominula, ale na některých místech si ji stále ještě můžete doslova osahat. Třeba v horském státu Colorado narazíte na mnoho takzvaných měst duchů. Jde o kdysi prosperující těžařská města, která se po ukončení těžby a odchodu všech obyvatel proměnila v ruiny. O některá z nich se Američané snaží pečovat, aby zachovali zbytky domů a dobové kultury.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18-8-20243 minuten, 41 seconden
Episode Artwork

Příroda je dokonalý aquapark, vědí ti, kdo zkusili canyoning. Strach nechte doma a přijměte výzvu

Údolí smaragdové řeky Soči ve Slovinsku je jak vystřižené z cestovatelského katalogu. S nádhernou panenskou přírodou však ostře kontrastuje nadšený a někdy i vyděšený jekot části návštěvníků. Kaňony na Soči jsou totiž vyhlášeným místem pro provozování tzv. canyoningu, při kterém účastníci zdolávají údolí vodního toku pomocí skoků, skluzů či šplhání po skalách. Hladinu adrenalinu si můžete polechtat třeba v kaňonu Sušec nedaleko města Bovec v Triglavském národním parku.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16-8-20243 minuten, 39 seconden
Episode Artwork

80 let, 80 předmětů s příběhem. Kulaté výročí Varšavského povstání připomíná neobvyklá výstava

Zdravotnici Kornelii „Luně“ Perzanowské bylo 23 let, když ji trefila kulka. Psal se rok 1944 a Varšavou zmítalo povstání. Ta kulka se zastavila o stříbrnou zdobnou pudřenku, kterou i při bojích a ošetřování raněných nosila v náprsní kapse. Zachránila jí život. Dnes je pudřenka k vidění v Muzeu Varšavského povstání, které u příležitosti 80. výročí vystavilo 80 předmětů s ním spojených.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15-8-20243 minuten, 41 seconden
Episode Artwork

Elysejský palác otevřel v Paříži permanentní výstavu s dary francouzským prezidentům

Sekyra, obrazy, plnicí pero nebo třeba olympijská pochodeň. Naproti pařížskému Elysejskému paláci se otevřela nová výstava s dary, které dostali od zahraničních návštěv francouzští prezidenti. Dozvíte se tam taky o historii a proměnách francouzského prezidentského úřadu a můžete ochutnat moučníky, které připravují vyhlášení prezidentští cukráři.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14-8-20243 minuten, 36 seconden
Episode Artwork

Vojenský prostor Hohenfels vyvrací zažité mýty. Armáda a příroda tu fungují v symbióze

Když se řekne vojenský prostor, nejspíš si představíte něco jako spálenou zem a nekonečné pláně plné bahna. Americká armáda se snaží tenhle stereotypní obraz rozbít. Na cvičišti, které spravuje u Hohenfelsu v Bavorsku, američtí vojáci v podstatě vytvořili novou přírodní rezervaci.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13-8-20243 minuten, 18 seconden
Episode Artwork

Přežila útok kanibalů, požár i sevření ledu. Prohlédněte si poslední velrybářskou plachetnici

Plachetnici Charles W. Morgan na vodu poprvé spustili v roce 1841. Sloužila velrybářům osmdesát let a za tu dobu prorážela led u severního i jižního pólu, překonala nespočet bouří a navštívila stovky přístavů. Dnes už se na výpravy nevydává, místo toho bezpečně kotví v přístavu Mystic Seaport v Connecticutu, kde může tradici amerických velrybářů ukazovat turistům.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11-8-20243 minuten, 29 seconden
Episode Artwork

Moravské koláče, kroje i tóny dechovky. Krajané v Texasu si připomněli české kořeny

V srdci amerického Texasu byste možná očekávali stáda krav, kovbojské klobouky a westernové salony. Ve městě La Grange ale najdete i moravské koláče, vyšívané kroje a kapely, které hrají českou dechovku. K řece Colorado se totiž stěhovali Češi, Moravané a Němci už od 19. století. Nedávno krajany navštívil i prezident Petr Pavel...Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9-8-20243 minuten, 16 seconden
Episode Artwork

Hudba je věčná, všechno ostatní je pomíjivé, říká desetiletá ukrajinská pianistka z přímořské Oděsy

Není tak úplně pravda, že ve válce múzy mlčí. Ukrajinské děti dál chodí do hudebních škol, i když ne vždy je to jednoduché. Příkladem je i desetiletá Angelina, pro niž neexistuje nic krásnějšího a trvalejšího než hudba...Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7-8-20242 minuten, 59 seconden
Episode Artwork

Na stupních vítězů z recyklovaného plastu. Pařížská olympiáda chce být nejudržitelnější v historii

Pařížská olympiáda má být podle organizátorů jednou z nejekologičtějších a nejzelenějších v historii. Důkazem jsou jednotlivá olympijská sportoviště. Menší francouzská firma vyrobila 11 tisíc recyklovaných sedaček pro arénu Porte de la Chapelle a také aquacentrum pro arénu na severu francouzského hlavního města. Stejná fabrika z recyklovaného plastu vytvořila i všechny olympijské stupně vítězů.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6-8-20243 minuten, 3 seconden
Episode Artwork

Fabrika 61. Ze zrekonstruované Baťovy továrny v Partizánském má vzniknout kulturní centrum

Ambiciózní projekty si žádají vizionáře. Jan Antonín Baťa založil v roce 1938 na Slovensku osadu Baťovany, dnešní Partizánské, s vidinou ideálního průmyslového města. Na zelené louce vystavil nejen proslavený obuvnický závod, ale i moderní obytnou čtvrť, rekreační a nákupní zónu. Baťovský rukopis určuje ráz města dodnes. Během čtyřiceti let komunistického režimu ale podnikatel upadl v nemilost. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4-8-20243 minuten, 58 seconden
Episode Artwork

Vrcholná díla ukrajinské secese jsou na evropském turné. Výstavu V oku bouře teď hostí Bratislava

V úterý 15. listopadu 2022 čelila Ukrajina do té doby největšímu útoku na civilní cíle od začátku ruské agrese. Zatímco na Kyjev dopadaly rakety, v tamním Národním muzeu balili vzácné umělecké sbírky s cílem převézt je do bezpečí v zahraničí. Díla navštívila Madrid, Kolín, Brusel, Vídeň a část je teď k vidění ve Slovenské národní galerii v Bratislavě. Ukazuje nejen krásu ukrajinské secese, ale také vzkazuje, že Ukrajina není Rusko.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1-8-20243 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

V útrobách ORP Sokół. V polské Gdyni kompletně zpřístupní vojenskou ponorku

Když se loni v listopadu objevila na silnicích polského Trojměstí velká černá ponorka, její záběry a fotky obletěly svět. Dnes už je vysloužilé vojenské plavidlo ve vlastním suchém doku před Muzeem polského vojenského námořnictva v Gdyni. Technici, restaurátoři a konzervátoři připravují ORP Sokół na jeho novou kariéru. Od podzimu bude sloužit návštěvníkům jako průchozí exponát.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31-7-20243 minuten, 30 seconden
Episode Artwork

„Tušil jsem, že je Kiara naživu.“ Právník vrátil maminkám už skoro osmdesát dětí unesených do Egypta

Nedávno se domů do Přerova vrátila 6letá dívka unesená otcem do Egypta. U rodiny na africkém venkově strávila 14 měsíců a úplně zapomněla česky. Vysvobodit ji pomohl právník Šádí abd al-Latíf, stejně jako desítky dalších dětí. Strategií mladých mužů z chudého egyptského venkova totiž je oženit se s cizinkou a získat tak v Evropě legální pobyt. V případě rozpadu manželství se pak často snaží odvézt děti do Egypta.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30-7-20243 minuten, 39 seconden
Episode Artwork

Jeden ostrov, dva státy. I po 50 letech je Kypr rozdělený, společnou řeč Řekové a Turci nenašli

Na ostrov Kypr míří za sluncem a mořem tisíce českých turistů. Z plážového lehátka si možná ani neuvědomí, že jsou v poslední násilně rozdělené zemi v Evropě. Od turecké invaze, která vedla k rozdělení ostrova, uplynulo půl století. Od té doby dělí zemi hranice, kterou v roce 1974 narýsovala a dodnes střeží OSN. Jaké vzpomínky na dělení ostrova mají pamětníci a jak vidí budoucnost země?Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28-7-20243 minuten, 48 seconden
Episode Artwork

Tchaj-pej žije naplno i po západu slunce. Na dobré jídlo můžete zajít třeba do tržnice Guangzhou

Tržnice jsou neodmyslitelně spjaty s asijskou kulturou. Lidé se tam potkávají, hrají hry a v neposlední řadě taky jedí. Na nočním trhu Guangzhou v Tchaj-peji si můžete dát třeba zmrzlinu, která chutná jako tofu, nejrůznější druhy masa, ale i nakládané houby a nepřeberné množství ovoce. A kdo nemá hlad, tak si tam může zahrát třeba bingo.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26-7-20243 minuten, 21 seconden
Episode Artwork

Velký příběh hrdinství začal zatuchlými stany. První útočiště našli Čechoslováci v Cholmondeley

Ve Velké Británii je několik míst, která jsou spojena s československými dějinami 2. světové války. Osada Aston Abbotts, kde sídlila exilová vláda, nebo vesnička Arisaig ve Skotsku, kde se cvičili parašutisté. Všechno ale začalo v parku Cholmondeley pod stejnojmenným hradem. Právě tam nalezlo první útočiště přes tři tisíce československých vojáků poté, co se po kapitulaci Francie přeplavili do Británie. Jejich památku si tam dodnes připomínají.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25-7-20243 minuten, 49 seconden
Episode Artwork

Klášter Jumièges je prý nejkrásnější ruina Francie. Teď tam navíc oslavují impresionismus

Letos je to 150 let, kdy se v uměleckém světě poprvé začalo mluvit o impresionismu. K oslavě výročí se přidala samozřejmě i Normandie, kde se mnozí umělci inspirovali. Festival Impresionistická Normandie hostí také ruiny kláštera v Jumièges považované za nejkrásnější ve Francii.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-7-20243 minuten, 21 seconden
Episode Artwork

Štefánik byl renesanční osobnost srovnatelná s Cimrmanem, ukazuje expozice v jeho rodném domě

Před planetáriem na pražském Petříně stojí nejznámější socha Milana Rastislava Štefánika – v letecké kombinéze, s kuklou a leteckými brýlemi. Její větší sestra zdobí nábřeží Dunaje v Bratislavě a třetí takovou se pyšní Štefánikův rodný dům ve slovenských Košariskách. V místě, kde spoluzakladatel Československa trávil mládí, je dnes muzeum. Dokládá, že voják, astronom a diplomat Štefánik, byl také vynálezce, iluzionista a fotograf. Od jeho narození v neděli uplynulo 144 let.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23-7-20243 minuten, 58 seconden
Episode Artwork

Olympijská pochodeň putovala Paříží. U katedrály Notre-Dame ji symbolicky přivítali hasiči

Už v pátek začnou v Paříži 33. letní olympijské hry. Vůbec poprvé v historii je odstartuje velkolepý ceremoniál přímo v centru města na řece Seině. Tisícovky sportovců nastoupí na desítky lodí a poplují zhruba šest a půl kilometru k Eiffelově věži. Jejich cestu přitom doprovodí umělecká představení a taky překvapení, která organizátoři tají do poslední chvíle. Paříž už taky pár dní hostí olympijskou pochodeň, která zatím navštívila ty nejvýznamnější pařížské památky.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21-7-20243 minuten, 32 seconden
Episode Artwork

Kouzelná příroda, svérázní lidé a klapot koňských kopyt. Na Hiddensee se totiž s autem nepodíváte

Ostrov Hiddensee v Baltském moři západně od Rujány byl za dob bývalé NDR plný českých turistů. Dnes se chlubí jednak tím, že tam slunce svítí nejvíc z celého Německa, a jednak tím, že je úplně bez aut. Projet si ho ale můžete na elektrokole nebo koňským povozem.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19-7-20243 minuten, 12 seconden
Episode Artwork

Město pro lidi, ne pro auta, řekli si v Barceloně a vymysleli koncept obytných superbloků

Barcelona je velmi hustě osídlené město, kterému chybí velké parky. Trápí ji taky výrazné znečištění ovzduší, hlavně kvůli přehršli aut v ulicích. A protože je katalánská metropole typická svými pravidelnými čtvercovými bloky domů, začaly tam před osmi lety vznikat takzvané superbloky – „superillas“, jak říkají místní. Více bloků se spojí dohromady a uvnitř se ulice nově uspořádají tak, aby tam byl život přívětivější.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18-7-20243 minuten, 40 seconden
Episode Artwork

Pohádka uvnitř i venku. Renesanční vodní zámek Azay-le-Rideau připomíná českou Červenou Lhotu

Chambord, Chenonceau nebo Blois jsou slavné velké zámky na Loiře. Za vidění určitě ale stojí i méně známá panství v okolí, která se svým uměleckým a historickým bohatstvím mohou klidně srovnávat s věhlasnějšími památkami. Takovou renesanční perlou ve střední Francii je i malý vodní zámeček Azay-le-Rideau, který se tak trochu podobá českému zámku Červená Lhota.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17-7-20243 minuten, 20 seconden
Episode Artwork

Odra je stoka, hrozí další přírodní katastrofa, obávají se polští dobrovolníci

Dominik a Sasha sjíždí na kajacích Odru od Vratislavi k Berlínu. Oba jsou cestovatelé, oba jsou ale taky ekologové, a tak po cestě zkoumají kvalitu vody. Není normální, aby řeka protékala krásným prostředím, ale páchla jako stoka, říkají. Odra tvořící hranici mezi Polskem a Německem má kvůli důlním odpadním vodám problém například se salinitou. A soli ve vodě svědčí toxickým řasám, které hubí ryby.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16-7-20243 minuten, 35 seconden
Episode Artwork

V UNESCO v Paříži si připomněli rok od smrti Milana Kundery. Než zemřel, mluvil prý hlavně česky

Literární velikán, ochránce románu, symbol člověka, který bojoval za svobodu a kulturu. Takovými slovy se před rokem ve Francii loučili se spisovatelem Milanem Kunderou, který zemřel 11. července 2023 ve věku 94 let. Při příležitosti výročí jeho úmrtí vzdala spisovateli s českými kořeny hold organizace UNESCO. Obřadu se v Paříži zúčastnila i Kunderova manželka Věra.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14-7-20244 minuten, 10 seconden
Episode Artwork

Rubikova kostka slaví 50 let. „Složit ji se může naučit každý,“ tvrdí maďarský rekordman

V roce 1974 vynalezl maďarský sochař a architekt Ernő Rubik hlavolam, který i po půl století fascinuje milovníky hádanek všech generací. Kulatiny Rubikovy kostky si minulý týden připomněli i návštěvníci Maďarského dne v Bruselu – jak jinak než soutěží ve skládání. Za deštivého dne se sešli v altánu nedaleko unijních institucí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-7-20243 minuten, 55 seconden
Episode Artwork

Rakouský národní park Thayatal se pyšní vzácnou kočkou divokou. V přírodě ji ale nejspíš nepotkáte

Rakousko je každé léto plné výletníků, kteří objevují jeho přírodní bohatství. Většinu z nich to táhne do Alp. Pokud ale hledáte místo, kde je příroda nejrozmanitější a kde žije pohromadě nejvíc druhů zvířat, musíte zamířit jinam. Doslova jen pár kroků od českých hranic, na rakouském břehu Dyje, leží národní park Thayatal. Kromě zvířat, která potkáte taky na naší straně hranice, tu žije i velice vzácná kočka divoká.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11-7-20243 minuten, 56 seconden
Episode Artwork

„Kreslím, aby mi z toho nepřeskočilo.“ Svoje grafiky z fronty tvoří Andrij Rojik přímo v zákopu

Ukrajinu před ruskou agresí brání i umělci – a mnozí už dosáhli i důstojnických hodností. Jedním z nich je Andrij Rojik, původní profesí architekt, a také talentovaný grafik. Na frontě má u sebe kromě zbraně i tužku a ztvárňuje to, co mu právě zaplavuje srdce i mysl – aby ho nepohltily vlastní emoce, jak si sám uvědomuje. Ve svých kresbách tak zachycuje to, co jeho spolubojovníci prožívají už víc než dva roky každý den. Na rozdíl od něj to ale neumí vyjádřit.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10-7-20244 minuten, 6 seconden
Episode Artwork

Nejstarší torpédoborec na světě kotví v Gdyni. Pod polskou vlajkou plul už za druhé světové války

V předvečer začátku druhé světové války vypluly z Gdaňské zátoky na severu Polska tři torpédoborce. Jeden z nich – Błyskawica – se pod velením Velké Británie v následujících letech zúčastnil bitvy o norský přístav Narvik nebo evakuace vojáku z Dunkerku. Dnes nejstarší torpédoborec na světě kotví v přístavu v polské Gdyni a je považovaný za perlu polského námořnictva.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9-7-20244 minuten, 6 seconden
Episode Artwork

USA si svoji nezávislost musely tvrdě vybojovat. Na bitevním poli si to někteří připomínají dodnes

Američané ve čtvrtek 4. července oslavili Den nezávislosti, tedy den, kdy v roce 1776 vyhlásilo 13 britských kolonií na východním pobřeží Ameriky nezávislost na království za oceánem. Tím začala válka za nezávislost, která trvala dalších sedm let. Odboj Američanů proti britské koruně si připomínají nadšenci pro vojenskou historii mnoha rekonstrukcemi slavných bitev. Jedna z nich se konala také v Mount Vernon ve Virginii, v bývalém sídle prvního prezidenta George Washingtona.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7-7-20244 minuten, 11 seconden
Episode Artwork

Díky Jarce a Milanovi si i v New Yorku můžete občas dopřát čerstvé rohlíky

Sehnat v Americe hrubou mouku na drobenku na koláč nebo tvaroh do buchet není vůbec snadné. Čeští a slovenští krajané si nenahraditelné potraviny nechají posílat z polských obchodů. V New Yorku už ale přes deset let funguje obchod Slovak–Czech Varieties, který provozují manželé Uhríkovi. Kromě dovezených potravin nabízí třeba i stolní hry, dřevěné hračky nebo motýlky do pánských obleků z různých materiálů, což je věc ve Spojených státech zatím nevídaná.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3-7-20244 minuten, 15 seconden
Episode Artwork

Jiný kraj, jiný sýr. V novém pařížském interaktivním Muzeu sýrů je dovoleno přivonět i ochutnat

Paříž má vůbec první interaktivní muzeum sýrů. Najdete ho v domě ze 17. století na pařížském ostrově svatého Ludvíka. Ve sklepě a v chladicích boxech tam jsou vyskládané desítky druhů sýrů – od tvrdých kravských až po plísňové kozí s levandulí nebo s fíky. Dozvíte se taky o sýrových spolcích nebo o tom, proč se změnil tvar jednoho kozího sýra po Napoleonově neúspěšném tažení do Egypta.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2-7-20244 minuten, 18 seconden
Episode Artwork

Parní lokomotiva je jako milenka, stojí spoustu času a lásky, usmívá se šéf dráhy v Čierném Balogu

V pondělí uplyne přesně 41 let, co se v Čierném Balogu na středním Slovensku začaly organizovat dobrovolnické tábory. Nadšenci se tehdy rozhodli obnovit svého času nejdelší lesní železnici v zemi. Dnes staré parní lokomotivy místo vytěženého dřeva vozí 50 tisíc turistů ročně. Kdo sem před desítkami let přišel, často podlehl kouzlu krásných strojů a vrací se každý rok. Kolem černých mašin tedy i dnes zní čeština.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30-6-20244 minuten, 33 seconden
Episode Artwork

Oslo je hrdé na pivo se včelou. Nejstarší řemeslný minipivovar v zemi vaří i specialitu zvanou kveik

Nenápadný vývěsní štít v centru Osla s vyobrazenou včelou neskrývá ani obchod s medem, ani včelařské potřeby, ale minipivovar – a to dokonce nejstarší v celé Skandinávii. Na piva všech druhů tam místní chodí už 35 let.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28-6-20244 minuten, 10 seconden
Episode Artwork

Sofia odpromovala a má před svatbou. Růžovou budoucnost ale nečeká, žije totiž v Charkově

Ukrajinský Charkov je podobně velký jako Praha, obyvatel tam kvůli válce zůstala méně než polovina. Proto jsou také ulice vesměs poloprázdné, většina restaurací a další služeb uzavřená. Kousek od centra je ale v provozu malá kavárna, kde brigádničí 23letá studentka cestovního ruchu Sofia Kravcova. Usměvavá světlovláska vaří čaj, kávu, prodává domácí koblížky, ovšem zákazníků má pomálu. Jsme jen třicet kilometrů od fronty.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27-6-20244 minuten, 22 seconden
Episode Artwork

Hornické sídliště Nikiszowiec bývalo chloubou Katovic. Teď mu místní po letech vdechli nový život

Ještě před patnácti lety byl katovický Nikiszowiec místem, kde se nikdo nechtěl příliš zdržovat. Dokonce ani jeho vlastní obyvatelé ne. Unikátní hornické sídliště z počátku 20. století chátralo a pustlo. S tím se ale nechtěla smířit část lidí z řad stávajících i bývalých obyvatel, často členů hornických rodů.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26-6-20244 minuten, 11 seconden
Episode Artwork

Kouzelné místo i atmosféra. Festival v Annecy by neměl vynechat žádný fanoušek animovaného filmu

Česká animovaná tvorba patří stále ke světové špičce. Potvrdil to prestižní festival ve francouzském Annecy, který ocenil filmy Život k sežrání, Hurikán nebo Ahoj léto! Zážitek návštěvníka této prestižní přehlídky animované kinematografie i letos umocňovala atmosféra města na břehu jezera v podhůří Alp, ale také bezprostřednost fanoušků animace.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-6-20244 minuten, 15 seconden
Episode Artwork

Tchaj-wan je domovem čaje, už sto let se tam ale pěstuje také káva. Ochutnejte s námi

Tchaj-wan je světoznámý díky polozelenému čaji oolong. Čajovníky se na ostrov dostaly zřejmě v 18. století z Číny. Zhruba před sto lety za japonské nadvlády se na Tchaj-wanu začala pěstovat i káva. A tak dnes můžete využít jedinečnou příležitost, a při návštěvě ostrova ochutnat čaj i kávu z místní produkce. A kterému z obou nápojů dávají přednost sami Tchajwanci?Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23-6-20244 minuten, 8 seconden
Episode Artwork

Opar nad hladinou, peřeje a promočené svršky. Řeka Shenandoah nabízí vodácký zážitek, jak má být

Podobně jako Vltava má americká řeka Shenandoah dvě větve, které se po čase spojí v jeden tok a vyústí do řeky Potomac protékající Washingtonem. Shenandoah je také oblíbeným cílem milovníků vodáctví. Pravidelně se ji vydávají sjíždět i čeští a slovenští sokolové.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21-6-20244 minuten, 12 seconden
Episode Artwork

Koupání na konci světa. Termální lázně Grettislaug napájí horká voda ze země i chladivá z ledovců

Jedna z nejznámějších islandských ság vypráví příběh obrovského muže, vyhnance a psance jménem Grettir, který žil na malém ostrůvku nedaleko severních břehů Islandu. Když se chtěl ohřát, přeplaval asi sedmikilometrovou vzdálenost a ponořil se do tamních termálních jezírek. Na místě obklopeném z jedné strany horami a z druhé mořem se teď nacházejí malé rodinné přírodní lázně, které nesou jméno po tomto obrovi – Grettislaug.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20-6-20244 minuten, 11 seconden
Episode Artwork

Své rodinné dědictví střeží arabské rody jako oko v hlavě. A s ním i historickou paměť Palestiny

Staleté arabské rukopisy neuchovávají v Palestině velké instituce, ale jsou v majetku tradičních místních rodin, jaké představují třeba rody Chálidí, Husajní nebo Našášibí. Byly a jsou to nevýznamnější rodiny v celé Palestině. Například rod Chálidí míval pod palcem soudnictví, Júsuf Chálidí pak byl několikrát starostou Jeruzaléma. Dnes rodina pečuje o největší sbírku rukopisů v Palestině.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19-6-20244 minuten, 25 seconden
Episode Artwork

Sahat soše do dekoltu je sexistické a ponižující, nechte Molly na pokoji, zlobí se obyvatelé Dublinu

Každé město má svůj symbol – Praha má staroměstský orloj, Londýn most Tower Bridge a Dublin sochu dívky jménem Molly Malone. I když není vůbec jisté, jestli se jedná o historickou postavu, nebo jen o legendu, její socha v centru přitahuje davy turistů a návštěvníků města. Mnozí se ale k soše chovají poněkud nevhodně, a tak radnice zvažuje co dál. Prozatím vyzývá návštěvníky města: Nesahejte Molly do výstřihu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18-6-20244 minuten, 3 seconden
Episode Artwork

Hold československým hrdinům operace Overlord vzdali na pláži Gold i nadšenci z Plzně

Pamětní deska ve francouzském městě Arromanche věnovaná československým vojákům má nové místo. Po rekonstrukci tamního muzea se posunula blíž k moři, kde se před 80 lety vylodila Československá samostatná obrněná brigáda. Hold této jednotce na francouzském západním pobřeží vzdali nejen francouzští politici a představitelé města, ale taky klub vojenské historie z Plzně.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16-6-20243 minuten, 50 seconden
Episode Artwork

Fialka není Smith, ale možná je to dobře, říká autor britského hitu z 80. let. České jméno nosí hrdě

Když v srpnu roku 1987 útočila na vrchol britské hitparády píseň Hey, Matthew, málokdo tušil, jaký příběh se skrývá za jménem jejího interpreta. Zní zcela neanglicky – Karel Fialka. Stejně se jmenoval i umělcům otec, bývalý pilot 311. československé bombardovací perutě RAF.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14-6-20243 minuten, 40 seconden
Episode Artwork

Nejslavnějším meteorologem Ameriky je svišť Phil. Na jeho jarní předpověď se sjíždějí tisíce lidí

Hrdina dalšího příběhu je známým americkým meteorologem, přitom to není žádný krasavec. Má velké přední zuby, je zarostlý a váží necelé 4 kilogramy. Svišť Phil vždy na Hromnice ve městě Punxsutawney v Pensylvánii předpovídá, jak dlouhá ještě bude zima. Posuzuje to podle toho, jestli poté, co ráno opustí pelíšek ve starém pařezu vidí nebo nevidí svůj stín. Ani po zbytek roku však tento sviští prognostik nezahálí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13-6-20243 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Podmořská poušť trápí i Jaderské moře. Také v Chorvatsku je na vině klimatická změna a znečištění

Chorvatsko je mezi Čechy tradičně oblíbenou destinací pro letní dovelenou. Loni podle statistik ministerstva zahraničí do země vyrazilo zhruba 800 tisíc českých občanů. V posledních letech ale kvůli klimatické změně stoupají v Chorvatsku teploty. Příliv turistů a změna podnebí ovlivňuje i tamní přírodu – tu na souši i pod hladinou moře. Vědci to pozorují i na jednom z největších neobydlených ostrovů na severu Jadranu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-6-20243 minuten, 46 seconden
Episode Artwork

Omšelá památka, na kterou nezapomenete. Středověké cisterny v Ramle skrývají nečekanou romantiku

V izraelsko-arabském městě Ramla mají podzemní cisterny jako v Istanbulu. Jsou sice o trošku menší, ale zato se v nich můžete projet na pramičce. Asi málokterá památka v dnešním Izraeli je tolik stranou pozornosti turistů jako právě takzvaný Obloukový rybníček v Ramle. Ve městě založeném arabským chalífou Hárúnem Rašídem vedle sebe dodnes celkem spokojeně žijí Židé i Arabové.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11-6-20243 minuten, 40 seconden
Episode Artwork

Na oslavy 80. výročí vylodění v Normandii dorazili i nadšenci z Olomouce

V Normandii si tento týden připomněli 80. výročí vylodění spojenců. Do operace Overlord, která započala 6. června 1944, se zapojily desítky tisíc vojáků, kteří přispěli k porážce nacistů. Na západní pobřeží Francie jejich hrdinství přijeli oslavit také zástupci vojenského klubu z Olomouce. Utábořili se nedaleko pláže Utah, kde se v roce 1944 vylodili američtí vojáci.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9-6-20243 minuten, 53 seconden
Episode Artwork

Nejslavnější kadibudka na Slovensku už zase stojí. Takový výhled na Tatry nikde jinde nezažijete

Vysoké Tatry loni v říjnu přišly o jednu z nejpoutavějších atrakcí. Vichřice odnesla nejvýše položenou kadibudku na Slovensku. Proslavila se hlavně panoramatickým oknem od podlahy po strop, které trůnícímu návštěvníkovi umožnilo rozhled na štíty velehor. S novou sezonou je ale kadibudka u chaty pod Rysmi zpět a ještě lepší než dřív. Do návrhů, vynášek materiálu a stavby se zapojily desítky lidí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7-6-20243 minuten, 50 seconden
Episode Artwork

Původní obilí, receptura i způsob přípravy. Americký pekař dělá chleba stejný jako před 250 lety

Netradiční živnost se rozhodl provozovat americký kuchař s vášní pro vojenskou historii. Zázemí moderní kuchyně vyměnil za kočovný život v doslova polních podmínkách. Stal se pekařem, který pro účastníky a návštěvníky historických slavností peče chléb stejným způsobem a ze stejných surovin jako v 18. století v době války za nezávislost Spojených států. A svoji pec si vozí s sebou.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6-6-20243 minuten, 17 seconden
Episode Artwork

Anglické exilové sídlo Edvarda Beneše v Aston Abbots: Z prezidentovy pracovny je dnes kuchyň

Na konci května uplynulo 140 let od narození Edvarda Beneše. Zpravodaj Jaromír Marek si ho zajel připomenout do míst, kde trávil možná nejtěžší léta své politické kariéry. Po okupaci Československa nacisty našel útočiště v Anglii. Pracoval v Londýně, žil však v hodinu a půl vzdálené vesnici Aston Abbots. Jeho tehdejší sídlo The Abbey je dnes v soukromých rukách. Z původního vybavení nic nezůstalo, ale stále se v něm můžete usadit u krbu, kde Edvard Beneš přijímal návštěvy.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5-6-20243 minuten, 15 seconden
Episode Artwork

Dobrovolně do zákopu! Zájem o vojenské kurzy pro civilisty v Polsku rok od roku roste

Orientace v terénu, základy sebeobrany, rozdělání ohně křesadlem, ale taky obsluha střelné zbraně. To je jen drobná výseč dovedností, které si Poláci můžou osvojit v rámci tříměsíční akce Trénuj s armádou. Cvičení pro civilisty pořádají každou sobotu od května do července vždy dvě jednotky po celém Polsku. A každý rok se setkávají s vyšším zájmem. Zájemcům letos otevřela brány také jednotka teritoriální obrany u Lodži.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4-6-20243 minuten, 38 seconden
Episode Artwork

Chcete dostat vzkaz od boha? Stačí si v chrámu Longshan v Tchaj-peji hodit dvěma dřevěnými půlměsíci

Červené lampiony, draci, zlaté rybičky a všudypřítomná vůně vonných tyčinek. Chrám Longshan na Dračí hoře v historické části Tchaj-peje vybudovali čínští imigranti před stovkami let a od té doby přežil zemětřesení i požáry. Je důležitým místem setkávání – spojuje stoupence tradičních čínských náboženství, ale i obyvatele čtvrti Wanhua. Místní se o chrám starají a na oplátku můžou být ve spojení s bohem.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2-6-20243 minuten, 18 seconden
Episode Artwork

Písničku o Johnu Brownovi slyšel asi každý. Jak to bylo s hrdinou povstání proti otroctví doopravdy?

John Brown je slavné, i když docela kontroverzní jméno amerických dějin. U nás je známé hlavně díky písničce Černý muž pod bičem otrokáře žil, třeba v podání skupiny Taxmeni nebo Waldemara Matušky. Do historie vstoupil John Brown jako vůdce prvního ozbrojeného povstání proti otroctví v říjnu 1859. Odehrálo se ve městě Harpers Ferry v dnešní Západní Virginii. V českém textu známé písničky je ale několik nepřesností.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31-5-20243 minuten, 31 seconden
Episode Artwork

Jaká slepice, takové vejce, vědí polští farmáři. A učí to i své zákazníky

Pokud se při nákupu vajec nespokojíte s tradičním výběrem v supermarketech a velikostí M, pak si zaručeně přijdete na své na farmářských trzích v Polsku. Tam se totiž nákup vajec může zvrhnout doslova ve vědu. Rozdělená jsou podle druhu slepice, její stravy, životních podmínek, ale taky obsahu cholesterolu. Pravidelní zákazníci se časem stávají v této nákupní disciplíně specialisty. Pro začátečníka ale může být první návštěva stánku trochu náročná.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30-5-20243 minuten, 38 seconden
Episode Artwork

Krémeš od jezera Bled miloval i Tito. Slovinský krémový dezert je hvězdou každé tamní cukrárny

Pokud navštívíte slovinské jezero Bled, zajděte si do jedné z tamních restaurací nebo cukráren na místní specialitu zvanou krémeš nebo krémšnita. Sladký krémový dezert oslavil letos 70 let od chvíle, kdy ho tady poprvé upekli. A stal se tak populárním, že za ním k Bledu jezdil i Josip Broz Tito.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29-5-20243 minuten, 45 seconden
Episode Artwork

Tisíc let starý baskický sport rozhodně není pro každého. Eskupilota se namísto pálek hraje rukama

V Baskicku se říká, že každá tamní vesnice má kostel, radnici a fronton. Ty historicky vznikaly právě u kostelů, dnes je najdete spíš ve sportovních centrech. Pořád ale slouží stejnému účelu – k hraní tradičních baskických sportů, jako je třeba eskupilota. Tento tisíc let starý sport v překladu znamená doslova „ruka-míč“ a trochu připomíná squash bez raket na větším kurtu. Začít s ním ale musíte už v raném věku, jinak z vás pořádný hráč nikdy nebude.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28-5-20243 minuten, 35 seconden
Episode Artwork

Zima v Karibiku, léto na Islandu. Velryby se vrací na sever za potravou a sezóna pozorování začíná

V chladivých vodách kolem fjordů severního Islandu žijí kromě tresek, platýsů a stovek dalších druhů živočichů také velryby, konkrétně keporkakové. Lidem se často a rádi ukazují a nemají strach připlout ani do samotné blízkosti výletních lodí. Na jaře se postupně vracejí z dlouhé cesty z teplých krajin zpátky k islandským fjordům. A teď je proto ideální doba nasednout na loď v jednom ze severoislandských městeček a vydat se po stopách těchto mořských obrů.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26-5-20243 minuten, 52 seconden
Episode Artwork

Kostel a koncertní síň v jednom. Skalní chrám Temppeliaukio je velkou turistickou atrakcí Helsinek

Kdo jen trochu zabloudí mezi činžovní domy v centru Helsinek, možná narazí na podivný vchod do skály. Nejde přitom o šachtu, ani vojenskou základnu, ale o kostel. Budova jménem Temppeliaukio, kterou navrhli bratři Suomalainenovi, je součástí žulového masivu a slouží místním jako svatostánek už asi 55 let.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-5-20243 minuten, 27 seconden
Episode Artwork

Hurgháda jako nová budoucnost. „Nemáme důvod se vracet,“ shodují se Slovenka Mária a Čech Pavel

Vynikající svíčkovou, kachnu se zelím, ale třeba i sladké větrníky si můžete dát i během pobytu v Hurghádě. To všechno díky krajanům, kteří se v egyptském letovisku nejen usadili, ale také tam začali podnikat. Počet Čechů a Slováků trvale žijících v Hurghádě roste. Odhady mluví o tisícovkách lidí a s tím se rozrůstá i nabídka služeb, zboží a dobrot, které našinci potřebují.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23-5-20243 minuten, 41 seconden
Episode Artwork

Památník ve skotské vesnici Arisaig připomíná československé výsadkáře. Padlé, i ty, kteří přežili

Vesnička Arisaig leží na severozápadním pobřeží Skotska. V Česku moc známá není, přitom pro naši historii má velký význam. Právě tady se totiž cvičili českoslovenští parašutisté, kteří později provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. České a slovenské vojáky, kteří se připravovali na výsadky v nacisty okupovaném Československu, v Arisaigu připomíná žulový památník. Nedávno prošel důkladnou rekonstrukcí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22-5-20243 minuten, 32 seconden
Episode Artwork

Malá metropole, kterou kráčely velké dějiny. Annapolis pamatuje George Washingtona i otrokářské lodě

Hlavním městem amerického státu Maryland není půlmilionový Baltimore, ale 40tisícový Annapolis. Jméno dostal po britské královně Anně Stuartovně z počátku 18. století a historický ráz si nese dodnes. Americké dějiny tudy prošly několikrát, nejvýrazněji asi v osobě budoucího prezidenta George Washingtona. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21-5-20243 minuten, 38 seconden
Episode Artwork

Na Maltě prožila Adina Mandlová 15 let. Podívejte se na zahradu, kde byla šťastná

Bývalá československá herečka Adina Mandlová procestovala kus světa – Francii, Anglii, Španělsko nebo Itálii. Dlouhé roky žila taky na Maltě, kde našla klid, odpočinek, anonymitu a nadhled. Česká filmová herečka se na malý ostrov ve Středozemním moři přestěhovala v druhé polovině 60. let společně se svým manželem, módním návrhářem Benem Pearsonem. Její bývalý dům v maltské obci Balzan je oázou klidu i dnes.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19-5-20243 minuten, 38 seconden
Episode Artwork

Digitální projekce je jako Hollywood vedle skutečného vesmíru, nepochybují v bulharském planetáriu

Bulharskému Dimitrovgradu se dřív říkalo „město snů“ a dlouho platil za výkladní skříň tamního socialismu. Od konce 80. let ale přišlo vystřízlivění a postupný pád do šedi a zapomenutí. Odleskem minulé slávy města je planetárium pojmenované po italskému filosofu Giordanu Brunovi. Je nejstarší na Balkánském poloostrově a najdete ho v místním parku.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17-5-20243 minuten, 54 seconden
Episode Artwork

Pašeráky nesoudíme, říkají zakladatelé slovenského muzea Na čiare. Chtějí hlavně vyprávět příběhy

V příhraničních oblastech na okraji Schengenského prostoru, kde není moc pracovních příležitostí, prý není nic neobvyklého, když mezi příbuznými v rámci jedné rodiny najdete jak pašeráka, tak celníka. Platí zde nevyřčená dohoda, že na nelegální byznys je lepší neukazovat. V Lekárovcích, vesnici ležící asi půl kilometru od slovensko-ukrajinských hranic, si s tím ale hlavu nelámou. Manželé Vanda a Rudolf si tu totiž otevřeli muzeum, které fenomén pašeráctví vysvětluje turistům.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15-5-20243 minuten, 49 seconden
Episode Artwork

Věděli jste, že gin má hlavu, srdce a ocas? V Tallinnu vás naučí, jak si připravit vlastní

Mořská víla, Viking nebo Starý Tom – jména, která bychom možná hledali spíš v pohádkách nebo dobrodružných knížkách než na lahvích jedné estonské destilérky. Jmenují se tak ale opravdu druhy ginu, které tu teprve necelé tři roky destiluje dánsko-estonský pár Steen a Margit. Se svým alkoholem sklízejí úspěchy na mezinárodních soutěžích a zájem je i o jejich malou školu výroby ginu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14-5-20243 minuten, 38 seconden
Episode Artwork

Bylo jí devět, když odjela jedním z Wintonových vlaků. Lady Milena svůj příběh stále vypráví

Příběh anglického burzovního makléře a filantropa Nicolase Wintona, který zachránil z nacisty okupovaného Československa 669 židovských dětí, není v Česku třeba představovat. Nedávno ho znovu převyprávěl film Jeden život s Anthony Hopkinsem v hlavní roli. Lady Milena Grenfell-Bainesová je jedním z takzvaných Wintonových dětí a stále žije ve Velké Británii. Svůj příběh neváhá navzdory vysokému věku vyprávět. Minulý týden navštívila českou školu Okénko v Londýně.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-5-20243 minuten, 28 seconden
Episode Artwork

Zeď české ambasády v Káhiře se proměnila v galerii pod širým nebem. U Egypťanů to má velký úspěch

V šedožlutém Egyptě zazářil kousek zelené české krajiny. Na rohu jedné špinavé a zaprášené káhirské ulice totiž vystavuje malířka z Brandýsa nad Labem Jaroslava Bičovská. Skrze svého manžela má k arabskému světu velmi blízko. Nápad pořádat výstavy na dlouhé betonové zdi české ambasády v Káhiře je poměrně nový. Podle Českých center i káhirské veřejnosti se ale dobře ujal.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-5-20243 minuten, 44 seconden
Episode Artwork

Židovské komunitě v Dublinu slouží tóra z Brandýsa nad Labem. Památka tamních židů tak žije dál

Židovská obec v Brandýse nad Labem vznikla před pěti sty lety a v době svého největšího rozkvětu byla velmi početná. Lidé židovského vyznání tvořili skoro desetinu obyvatel města. Tragický konec přišel během nacistické okupace Československa. Památka Židů z Brandýsa nad Labem ale žije dál, dokonce až v irském Dublinu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10-5-20243 minuten, 26 seconden
Episode Artwork

Arles je město památek, fotografie, Vincenta van Gogha a nově také kresby – od klasiky po satiru

Kresba byla ve výtvarné tvorbě dlouhou dobu popelkou vedle malby a sochařství. Teď má už druhým rokem svůj vlastní festival v jihofrancouzském městě Arles dosud spojeném především s obrazy Vincenta van Gogha nebo slavnou fotografickou přehlídkou. V letošním ročníku festivalu dokonce najdeme i československou stopu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9-5-20243 minuten, 17 seconden
Episode Artwork

Česká kulturní zahrada v Clevelandu vzdává hold národním velikánům

Známý podnikatel a jeden z nejbohatších Američanů v dějinách John Rockefeller věnoval v roce 1896 Clevelandu zalesněné údolí na východě průmyslového města k vybudování veřejného parku. V něm postupně vyrostly desítky zahrad uctívajících kulturní velikány národů, které tvoří pestrou směs obyvatel Clevelandu. Českou zahradu tu najdete už bezmála 90 let.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8-5-20243 minuten, 22 seconden
Episode Artwork

Americká rodina s československými kořeny vyměnila pohodlný život za dobrodružství na moři

V maltské Gziře nedávno kotvil katamarán s neobvyklou posádkou. Pětičlenná americká rodina s česky znějícím příjmením, si koupila loď a už skoro rok s ní brázdí vody Středozemního moře. Otec rodiny Peter Šedivec přitom čerpá z výletů na lodi se svým tatínkem Josefem, který utekl z Československa v roce 1969.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7-5-20243 minuten, 45 seconden
Episode Artwork

Divočina uprostřed metropole. Bukurešť si ubránila mokřadní oázu před Ceaucescem i developery

V rumunském hlavním městě Bukurešti žijí necelé dva miliony lidí. A podle oficiálních statistik na ně připadá skoro jeden a půl milionu aut. Město se každý den noří do dopravního chaosu. Ale v jeho srdci najdeme taky nečekanou oázu klidu. Národní park Vacarest je s rozlohou přes 180 hektarů jedním z největších městských chráněných území v Evropě.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5-5-20243 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Mezi Romy na Slovensku nečeká jen svrab a neštovice. Tamní osady se mění, předsudky ale zůstávají

Erika Dzuriková se otáčí v moderní kuchyni s veškerým komfortem, chystá na stůl občerstvení, večer je v kulturní domě zábava. I domek vypadá jako ze škatulky. Erika s manželem chodí do práce, nejstarší syn studuje na střední škole a chystá se do Spojených států. Je to rodina, které byste si ani nevšimli, kdyby ovšem nežili v romské osadě v Medzevu čtyřicet kilometrů od Košic. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3-5-20243 minuten, 56 seconden
Episode Artwork

Česká hudba, to je humor i melancholie v jednom, říká ředitel belgického festivalu

Belgické město Mechelen před pár dny ovládla česká hudba. V koncertních halách vystupovali světoznámí umělci jako zpěvačka a houslistka Iva Bittová či smyčcové kvarteto Pavel Haas Quartet, ale také vycházející hvězdy – mladí klavíristé. A nechyběla ani moravská cimbálovka. Ti všichni do Mechelenu vyrazili v rámci Českého týdne, který je součástí hudebního festivalu Lunalia.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2-5-20243 minuten, 44 seconden
Episode Artwork

„Užupis je nezávislý!“ Aprílová republika ve Vilniusu proměnila no-go zónu v pouliční galerii

Do čtvrti za řekou Vilnia ve Vilniusu by se ještě před třiceti lety odvážil zajít jen dobrodruh nebo neznalec, zvlášť po setmění. Dnes je to místo pouličního umění, galerií, ateliérů, kaváren a bláznivých oslav. A to díky skupině umělců a utopistů, kteří tu na Apríla roku 1997 vyhlásili nezávislou republiku Užupis.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1-5-20243 minuten, 41 seconden
Episode Artwork

Tolerantní lídr i konzervativec. Poslední roky strávil Woodrow Wilson nedaleko Bílého domu

Woodrow Wilson byl americkým prezidentem v době 1. světové války. Výrazně se zasloužil o poválečné uspořádání Evropy a také o vznik Československa. Od mladého státu tehdy dostal darem ve své době unikátní kapesní hodinky s ciferníkem ukazujícím, kolik je hodin v různých městech na světě. Jsou uložené ve Washingtonu v domě, ve kterém Woodrow Wilson po skončení prezidentského mandátu až do roku 1924 bydlel.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30-4-20243 minuten, 54 seconden
Episode Artwork

„Otevřel jsem garáž a táta se rozbrečel.“ Muzeum veteránů na Maltě je rodinný podnik s příběhem

Malta je sice rozlohou nejmenší stát Evropské unie, i tak ale má na starém kontinentě svá prvenství. Najdete tam třeba jedno z nejoblíbenějších muzeí aut nejen v Evropě, ale na celém světě. Vyplývá to alespoň z hodnocení odborníků automobilového serveru Auto Trader. Na ploše tří tisíc metrů čtverečních je v muzeu k vidění přes 70 nablýskaných závodních aut z minulého století. Obdivovat tam můžete třeba staré jaguáry, vozy Aston Martin, Alfa Romeo nebo mercedesy.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28-4-20243 minuten, 54 seconden
Episode Artwork

Gin s mravenci, rum z řepy a cibulová tequilla. Ochutnejte Madsovy udržitelné destiláty

Všechno jde, když se chce, říká jedno známé české rčení. Řídí se jím i Mads Nielsen z dánského ostrova Samsø, který tam v roce 2017 založil palírnu alkoholu. Na ostrov se vrátil z Karibiku, kde se naučil vyrábět rum, a chtěl v tom v Dánsku pokračovat. Jen místo dovážení cukrové třtiny se rozhodl použít cukrovou řepu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26-4-20243 minuten, 45 seconden
Episode Artwork

Největší komiks na světě je starý 650 let. Tapiserie Apokalypsy si sama prošla apokalypsou

Středověký hrad ve francouzském Angers ukrývá nevšední poklad. Není totiž ze zlata ani z drahokamů. Více než stometrová tapiserie Apokalypsy ze 14. století je svého druhu největší na světě. I proto je zapsaná na seznam kulturního dědictví UNESCO a místní o svém světovém unikátu mluví jako o největším středověkém komiksu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25-4-20243 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Vězně vystřídali potápěči. Z vězeňské kolonie v estonské vesnici Rummu je oblíbený turistický cíl

Je to 11 let, co v estonské vesnici Rummu přestala fungovat vězeňská kolonie. Stát ve státě, kde platila vlastní pravidla, se ale v poslední době mění z šedého, nehostinného místa na zónu odpočinku a sportu. Skupina nadšenců tam vybudovala muzeum, kavárnu, kemp a starají se i o místní pláž. U vězení se totiž nachází zaplavený vápencový lom, ze kterého dodnes trčí těžební stavby.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-4-20243 minuten, 27 seconden
Episode Artwork

„Jsem lokální šílenec.“ Slovenský manažer už sedmým rokem rekonstruuje středověký hrad

Bartolomej Gönczy si koupil za zhruba dva a půl milionu korun ruiny hradu i s restaurací nad městečkem Královský Chlumec na východním Slovensku. Restauraci a část hradu začal okamžitě bořit, protože neodpovídají původnímu středověkému charakteru. Vyhodil tak do vzduchu dost peněz a ještě hodně vyhodí, odhaduje to tak na 25 až 30 milionů korun. Rekonstrukci hradu Csonkavár totiž provádí ve spolupráci s archeology a plní si tak svůj sen.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23-4-20243 minuten, 38 seconden
Episode Artwork

Nová ponorka každých 56 hodin? Projekt obřího bunkru nacistického námořnictva byl od začátku utopií

Nacisté řečnili o nadřazenosti Němců a o takzvané rasové čistotě, v posledních letech války ale z Německa paradoxně udělali mimořádně pestrou zemi. Z celé Evropy totiž sváželi vězně a zajatce na takzvané nucené práce. Kousek za přístavem Brémy kvůli tomu vznikla i jedna megalomanská stavba – ponorkový bunkr Valentin. Byl těsně před dokončením, když se k němu spojenci probili. Obří areál si později přebrala spolková armáda a měla v něm skladiště.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19-4-20243 minuten, 30 seconden
Episode Artwork

Tradice ve stínu betonu. Kulturní centrum v Addis Abebě bojuje o svou záchranu jako David s Goliášem

Bouřlivý rozvoj mívá i svou odvrácenou stránku. Nové infrastruktuře, silnicím i moderním budovám musí ustoupit to, co na jejich místě bylo dřív. Své o tom vědí obyvatelé čtvrti Kazanchis v etiopském hlavním městě Addis Abebě. Přízemní stavby s hliněnými stěnami a střechami z vlnitého plechu tam mizí před výškovými kancelářskými budovami a novými hotely. Kulturní centrum Fendika betonu odolává. Alespoň zatím…Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18-4-20243 minuten, 43 seconden
Episode Artwork

Ve jménu baskičtiny! Bezmála tři tisíce kilometrů dlouhá štafeta chce ukázat na opomíjený jazyk

Baskicko je jedním ze španělských regionů, nebo spíše zemí, jejichž obyvatelé mají mimořádně silnou místní identitu. Mnoho z nich se necítí být Španěly, případně Francouzi – jsou to v první řadě Baskové. Významnou roli v tom hraje baskičtina, jazyk záhadného původu rozšířený na severu Španělska a jihozápadě Francie, který se pramálo podobá kterékoli jiné řeči. Ani někteří Baskové ho neovládají dobře, propagace baskičtiny je proto hlavním cílem tradiční akce nazývané Korrika.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17-4-20243 minuten, 42 seconden
Episode Artwork

Desítky milionů vylovené z fontány di Trevi pomáhají nejchudším nebo nemocným Alzheimerovou chorobou

Žádná cesta do Říma nemůže být úplná bez návštěvy nejznámější a taky největší fontány di Trevi. Každoročně ji navštíví miliony turistů, kteří obdivují sochy Neptuna a dvou tritonů. Někteří lidé do vody házejí taky mince, které jim podle pověsti mají přinést štěstí i lásku a zajistit, že se do italského hlavního města vrátí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16-4-20243 minuten, 44 seconden
Episode Artwork

Amerika má za sebou magickou podívanou. Zatmění Slunce sledovali lidé napříč kontinentem

Nevšední zážitek se tento týden naskytl milionům obyvatel Severní Ameriky, když na nebi sledovali úplné nebo alespoň částečné zatmění Slunce. Pás totality – tedy oblast, kde Měsíc zakryl sluneční kotouč úplně – byl široký přes 180 kilometrů a táhl se přes západ a sever Mexika, 15 amerických států až na východ Kanady. Představení, které se odehrává nepravidelně jednou za mnoho let, mělo stovky milionů diváků. Některé z nich mimo jiné také ve Washingtonu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14-4-20243 minuten, 33 seconden
Episode Artwork

Dánská farma na vánoční stromečky našla nové využití. Je z ní největší stromové bludiště na světě

Zatímco v řecké mytologii potřeboval Théseus pro cestu labyrintem Ariadninu nit, v současném Dánsku stačí mít trochu znalostí. Stromovým bludištěm, které leží na dánském ostrově Samsø, vás totiž provede vědomostní kvíz. Někdejší farma na vánoční stromky je podle Guinessovy knihy rekordů dokonce největším stromovým bludištěm na světě.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10-4-20243 minuten, 33 seconden
Episode Artwork

Nebe nad Washingtonem zaplnily tisíce draků. Oblíbená zábava se tam váže k začátku jara

Travnatou plochu táhnoucí se více než tři kilometry od budovy sídla Kongresu až k Lincolnovu památníku zaplnily poslední březnový den tisíce létajících draků na šňůrkách. Konal se tu totiž festival dračího létání. Jeho loňský vítěz festivalu sem letos přišel provětrat jen dvacet svých draků, přestože jich doma doslova plnou garáž.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9-4-20243 minuten, 27 seconden
Episode Artwork

Mamutí kel, sošky bohů i zbraně z 1. světové války. Poklady nalezené v Seině jsou k vidění v Paříži

Řeky je možné vnímat trochu jako kroniky. Vyprávějí příběhy bývalých obyvatel a najdete v nich taky věci, která tam někdo záměrně zahodil nebo zapomněl. V archeologické kryptě před pařížskou katedrálou Notre-Dame si teď můžete prohlédnout celkem 150 předmětů, které se kdysi ukrývaly na březích nebo na dně proslulé řeky Seiny. Dozvíte se tam taky, jak se Seina měnila napříč staletími, jak vypadaly domy na pařížských dřevěných mostech nebo jak pracuje policejní říční brigáda.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7-4-20243 minuten, 38 seconden
Episode Artwork

První jarní víkend patří v Belgii čištění pláží. Už 15 let ho organizují tamní surfařské kluby

Plastové lahve, plechovky, rozbité hračky, ztracené pantofle, ale třeba i stará dopravní značka. To vše se po zimě povaluje v písku na belgických plážích. Tisíce lidí tak vždy o prvním jarním víkendu vyrážejí na společný úklid pobřeží. Akci ENECO Clean Beach Cup posledních patnáct let pořádají belgické surfařské kluby.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5-4-20243 minuten, 38 seconden
Episode Artwork

Když se potkají dva Francouzi ve vietnamském pralese, vznikne nejlepší čokoláda v jihovýchodní Asii

Výroba čokolády je trochu alchymie. Originální příchuť jí kromě výrobního postupu dodává i původ kakaových bobů. Jednotlivé čokolády se tak od sebe můžou lišit podle toho, kde vyrostl kakaovník, ze kterého se kakaové boby získávají. Třeba jednu z nejlepších čokolád, kterou jste pravděpodobně nikdy neochutnali, najdete ve Vietnamu. Její příběh přitom začíná už v 19. století.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4-4-20243 minuten, 30 seconden
Episode Artwork

Litevská Hora křížů je symbol lidské víry a nezdolnosti, který přečkal i časy sovětské okupace

Kdybyste se Litevců zeptali, které místo je pro ně nejposvátnější, pravděpodobně by mezi odpověďmi zazněla Hora křížů. Místní k ní cítí tak hluboké pouto, že když se ho funkcionáři v časech Sovětského svazu pokusili bagry zničit, lidé z okolí ho do rána obnovili. Hora křížů tak pro Litevce není spojená jen se spiritualitou, ale taky se vzdorem.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3-4-20243 minuten, 35 seconden
Episode Artwork

Válka v Gaze ohrožuje izraelský turismus. Chrám Božího hrobu je i na Velikonoce skoro prázdný

Zástupy poutníků v chrámu Božího hrobu se letos nekonají. Jindy přitom nebývá v Jeruzalémě o Velikonocích k hnutí. Válka v Gaze si vybírá daň i v turistickém ruchu v celém Izraeli a na palestinských územích. Některé světové aerolinky sice postupně obnovují své lety na letiště do Tel Avivu, ale návštěvníci se stále nehrnou. Izrael zaznamenal meziroční pokles turismu o 80 až 90 %.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1-4-20243 minuten, 5 seconden
Episode Artwork

Fronta na papeže. Svatopetrský chrám je o velikonočním týdnu cílem tisíců věřících

Křesťané po celém světě si připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Jde o největší slavnost křesťanského církevního roku. Papež František bude sloužit mši a předá taky poselství i požehnání Městu a světu – Urbi et orbi. Zakončí tak týden velikonočních slavností plný průvodů, pochodů i náboženských obřadů a mší. Na mši s papežem Františkem přímo ve vatikánské bazilice svatého Petra byl i zpravodaj Martin Balucha. Nejdřív ale musel vystát pořádně dlouhou frontu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31-3-20243 minuten, 1 seconde
Episode Artwork

Její sochy rozkradli nacisté, vnoučata Chany Orloff se ale nevzdávají. A minulost občas vydá poklad

Příběh jako z filmu nebo románu, to je životní osud francouzské sochařky židovsko-ukrajinského původu Chany Orloff. Její jedinečný moderní styl byl v lecčems průkopnický. To se ale nelíbilo nacistům za 2. světové války, kteří z velké části její dílo rozkradli. Jedna dřevěná socha se nedávno našla a po 80 letech se vrátila do Paříže.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29-3-20243 minuten, 19 seconden
Episode Artwork

Umění mluví všemi jazyky. Bruselské večery poezie jsou pro každého, kdo má co říct

Už celých sedm let se každý druhý čtvrtek v měsíci v jednom suterénním prostoru v Bruselu scházejí amatérští i profesionální básníci, komici – zkrátka lidé, kteří chtějí a mají co říct. V bezpečné a přátelské atmosféře akce nazvané SpeakEasy si tu navzájem prezentují svoji tvorbu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28-3-20243 minuten, 35 seconden
Episode Artwork

Postavy, mapy, rešerše. I spisovatel občas potřebuje programátora, aby se ve svém psaní vyznal

Jen málokde se najednou potká tolik milovníků četby jako na Lipském knižním veletrhu. Jeho letošní ročník skončil v neděli a počet návštěvníků se i tentokrát vyšplhal do statisíců. Zpravodaje Václava Jabůrka zaujalo, že na stáncích nenarazíte jen na knížky. Jeden spisovatel tam například představoval svůj počítačový program, kterým si výrazně usnadňuje psaní.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27-3-20243 minuten, 12 seconden
Episode Artwork

Co se starými hangáry po vzducholodích? V Rize z nich udělali největší tržiště v Evropě

Mohlo by se zdát, že doba supermarketů tradičním tržištím příliš nepřeje. V lotyšské Rize je ale místo, které dokazuje opak. Centrální tržiště za velkým viaduktem se nedávno dočkalo renovace. Haly přestavěné ze starých německých hangárů na údržbu zeppelinů dnes nabízejí přes tři tisíce prodejních míst zasazených do unikátních prostor s neoklasicistními a secesními prvky.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26-3-20243 minuten, 26 seconden
Episode Artwork

Obyvatelé skotské vesničky si před dvaceti lety koupili přívoz. Dnes je srdcem jejich komunity

Srdcem a motorem života na české nebo moravské vesnici je zpravidla hospoda. Na skotském ostrově Skye je to trajekt. Už skoro dvacet let ho ve vesnici Glenelg provozuje tamní komunita. Přívoz přes mořský průliv zaměstnává místní lidi a přitahuje turisty.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-3-20243 minuten, 5 seconden
Episode Artwork

V létě i v zimě, Kanada mladým Čechům učarovala. V provincii Alberta na ně narazíte na každém kroku

Zalyžovat si v některém z vyhlášených zimních středisek, zabruslit na zamrzlém jezeře Lewis nebo se projet na saních tažených psím spřežením a potom se ohřát v termálních pramenech. To je program, který nabízí turistům kanadská Alberta v zimě. Ne všichni se ale za oceán vypraví jen na otočku a za našetřené peníze. Vladimíra Kroce zaujalo, že tam můžete potkat nápadně velké množství mladých Čechů a Češek.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22-3-20243 minuten, 5 seconden
Episode Artwork

Jméno Andyho Warhola dnes v Pittsburghu žije dál, a to nejen obrazně

Pittsburgh v americké Pensylvánii býval jedním z ocelových srdcí Spojených států. Právě v době největšího rozmachu těžkého průmyslu se tam narodil umělec s československými kořeny Andy Warhol. Jeho otec Andrej a matka Julie se do Ameriky přistěhovali ze slovenské obce Miková. V Pittsburghu stále žije část rodiny Warholových. Jeho synovec Donald tam dokonce provádí v muzeu nesoucím strýcovo jméno.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21-3-20243 minuten, 48 seconden
Episode Artwork

Děti se učí české říkanky a rodiče posilují krajanskou komunitu. Školka Okénko funguje v Londýně

Každou neděli míří ze všech koutů Londýna do české školky Okénko rodáci z Pardubic, Vsetína nebo třeba Ostravy. Rodiče dětí ze smíšených manželství chtějí, aby se jejich potomci domluvili s babičkami a dědy v Česku, a tak neváhají obětovat několik hodin svého víkendového volna. Navíc je to zpestření i pro ně – můžou se sejít, povídat si a poslouchat, jak se z herny linou písničky nebo říkanky, které znají ze svého dětství.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20-3-20243 minuten, 29 seconden
Episode Artwork

Rakouské žulové pivo je trochu jako sekyrková polévka. Na rozdíl od ní ovšem po kameni i chutná

V pivovaru Hofstetten v Horním Rakousku vaří pivo už šestá generace rodiny Kremmerových. Otto, prapradědeček současného majitele, přišel z Českých zemí v roce 1847 a pustil se do vaření zlatého moku. Historie pivovaru ale sahá mnohem dál, je vůbec nejstarší v celém Rakousku. V tamní varně dodnes vznikají piva nejrůznějších druhů, pivovarník Peter totiž rád experimentuje. Unikátem je pivo Granitbock – vaří se jen jednou do roka a Peter se v něm pokusil zachytit chuť kamene.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19-3-20243 minuten, 47 seconden
Episode Artwork

Česko je evropská hračkářská velmoc. Pařížská výstava chce otevřít cestu i na francouzský trh

Výstava v Českém centru v Paříži vás vrátí do dětství. Na poličkách tam jsou vyskládaní krtečci i mašinky ze dřeva, magnetky nebo natahovací autíčka. A když vyjdete pár schodů do mezipatra, tak se můžete posadit k dřevěnému stolu, vzít do ruky malý šroubovák a smontovat si ze stavebnice auto, zvíře nebo třeba model Eiffelovy věže.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17-3-20243 minuten, 49 seconden
Episode Artwork

Pražané si dávají sraz u koně, obyvatelé Tokia u psa Hačika. Na nejrušnější pěší křižovatce světa

Křižovatka v tokijské čtvrti Šibuja patří mezi nejvytíženější na světě. Každé dvě minuty ji přejdou až tři tisíce lidí – někteří spěchají na nedaleké nádraží, další zase do stovek restaurací, obchodů nebo barů v této módní japonské čtvrti. Křižovatku v Šibuji v Tokiu přešel i reportér ze zahraniční redakce Marcel Faltys.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15-3-20243 minuten, 23 seconden
Episode Artwork

Východoněmecká Vindobona se znovu chystá na koleje. Pro NDR byl vlak symbolem touhy po svobodě

Už za pár měsíců se na trať vrátí možná nejznámější vlak z Východního Německa. Říkalo se mu Delfín nebo taky Vindobona, podle spoje, na kterém tato souprava jezdila nejčastěji. Jeden kus teď prochází důkladnou opravou a ještě letos by se měl podívat i do Česka.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14-3-20243 minuten, 20 seconden
Episode Artwork

V americkém městě Salem vzpomínají na Jana Amose Komenského a pečou jablečné štrůdly

Město Salem v Severní Karolíně v něčem připomíná skanzen. Ulice staré části Salemu ale nejsou sestavené ze staveb svezených z širokého okolí. Budovy stojí tam, kde vždycky byly, a v některých se dokonce stále bydlí. Je to zároveň soukromé muzeum provozované neziskovou organizací. K vidění je tu třeba kovářská dílna, puškařství, hospoda, škola nebo pekárna.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13-3-20243 minuten, 45 seconden
Episode Artwork

Na Zbojnické chatě ve Vysokých Tatrách sezóna nikdy nekončí

Telefonní signál zůstal v údolí, nad hlavou se prudce zvedají skály a pod nohama praská zmrzlý sníh. Ideální podmínky dokresluje azurová obloha, siluety kamzíků na skalním převisu a nekonečné ticho. Takhle občas vypadá Velká studená dolina ve Vysokých Tatrách, do které se dá dostat zhruba tříhodinovým výstupem z Hrebienku. V nadmořské výšce 1960 metrů tu stojí proslulá Zbojnická chata, kde mají základnu lyžaři a horolezci. Otevřená je celoročně.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-3-20243 minuten, 29 seconden
Episode Artwork

Obyvatelé domu v Gdyni berou válečnou hrozbu vážně. Zrekonstruovali si předválečný kryt

Do podzemního krytu je nejlepší se podívat, když se nic neděje – člověk si ho může v klidu prohlédnout a pak se zase bez obav vrátit pod širé nebe. Když se ale ocitnete v ohrožení, budete chtít, aby byl kryt jednak blízko a jednak v bezchybném stavu. V Polsku mají sice bezpečná útočiště pro miliony lidí, některé jsou ale podle hasičů v havarijním stavu. Mnoho Poláků proto bere situaci do svých rukou, jako například obyvatelé jednoho sídlištního bytového domu v Gdyni.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10-3-20243 minuten, 35 seconden
Episode Artwork

Muzeum v Charlestonu a pražské Národní muzeum spojuje stáří sbírek i největší vystavený exponát

Město Charleston ve Spojených státech se pyšní nejstaršími muzejními sbírkami v zemi. Tamní muzeum vzniklo ještě za koloniálních dob v roce 1773, tedy před vyhlášením americké nezávislosti. Podobně jako v Národním muzeu v Praze, i tady mají hned ve vstupní hale charlestonského muzea exponát, který udivuje především všechny děti. Je to 11metrová kostra velryby černé, která kdysi uvízla vezdejším přístavu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8-3-20243 minuten, 27 seconden
Episode Artwork

Londýnský dům Freddieho Mercuryho je na prodej. Sídlo má osm ložnic a zahradu v japonském stylu

Někdejší rezidence rockového zpěváka Freddieho Mercuryho v Kensingtonu se objevila mezi inzeráty jedné londýnské realitní kanceláře. Nabídka je určená jen opravdu seriózním zájemcům, kteří musí předem prokázat, že mají dostatek peněz. Cena rozsáhlé rezidence Garden Lodge je totiž v přepočtu asi 800 milionů korun.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7-3-20243 minuten, 14 seconden
Episode Artwork

Tichý protest Rusům přímo pod okny. Varšavská restaurace hrdě třímá vlajku svobodného Krymu

Ernest Suleymanov vyvěsí každý den nad vchod do své restaurace tři vlajky – polskou, ukrajinskou a vlajku Krymských Tatarů. Restauraci Krym otevřel bývalý novinář se svou ženou teprve nedávno. Společně ale v jejích prostorách vytvořili pro sebe a návštěvníky malý svobodný kousek jejich okupované domoviny. Navíc, jak sami říkají, je to i jejich způsob protestu proti okupaci. Restauraci totiž otevřeli naproti ruské ambasádě ve Varšavě.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6-3-20243 minuten, 39 seconden
Episode Artwork

Domov je tam, kde jste mezi svými. Australští krajané si kus své vlasti uchovávají díky Sokolu

Víte, kde najdete zřejmě nejvzdálenější Sokol? Je to v australském Sydney. V 50. letech ho tam založili českoslovenští imigranti a díky nadšení mladých krajanů funguje dodnes. Kromě tělocvičny slouží taky jako komunitní centrum. Děti se tam učí česky a dospělým zprostředkovává kontakt s domovem.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5-3-20243 minuten, 28 seconden
Episode Artwork

Tramvají za plameňáky. Jižní pobřeží Francie nabízí netradiční podívanou. Dalekohled s sebou!

Sousloví „má rodná hrouda“ má pro obyvatele jihofrancouzského města Montpellier opodstatněný základ. V okcitánštině se totiž město jmenuje Clapas neboli Kamenná hrouda. Z města, které vzniklo už před více než tisíci lety, se můžete městskou hromadnou dopravou dostat až přímo ke Středozemnímu moři. Tramvaj vás sveze i k přírodní rezervaci s plameňáky a čápy.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3-3-20243 minuten, 42 seconden
Episode Artwork

Skoro jako doma v Beskydech. Netradiční závod Bača Cup se v Pensylvánii jezdí už skoro půl století

V Alleghenských horách v americké Pensylvánii se jel už 45. ročník lyžařských závodů Bača Cup. Sportovní událost poprvé zorganizoval přistěhovalec z tehdejšího Československa a nadšený člen amerického Sokola Jiří Václav Parma z Frenštátu pod Radhoštěm. Jeho rodina v této tradici pokračuje dodnes.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1-3-20243 minuten, 28 seconden
Episode Artwork

Cestující na zaoceánských lodích riskovali všechno, aby se mohli vydat za svým americkým snem

Na palubě lodí společnosti Red Star Line odcestovalo od 70. let 19. století až téměř do začátku 2. světové války z Evropy do Ameriky skoro dva a půl milionu lidí. Většina z nich hledala za oceánem lepší život, někteří utíkali před blížícím se nacismem. Statisíce se jich plavily z přístavu v belgických Antverpách. Přímo v budově, kde se pasažéři odbavovali a procházeli lékařskými prohlídkami před nástupem na loď, dnes jejich příběhy připomíná muzeum.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29-2-20243 minuten, 40 seconden
Episode Artwork

Život ve stínu katastrofy. Od největšího lavinového neštěstí v rakouské historii uplynulo 25 let

Proud sněhu a kamení pohřbil 23. února 1999 část městečka Galtür v Tyrolsku a připravil o život 38 lidí. Přestože šlo o výjimečnou událost, bylo nutné zajistit otřesené komunitě bezpečí. Pod strmými svahy tak vznikla mohutná protilavinová obranná zeď. Přímo v ní dnes najdete kavárnu, knihkupectví, vědecké pracoviště i muzeum.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28-2-20243 minuten, 45 seconden
Episode Artwork

Dřív by je čekala smrt v bolestech. Díky práci dobrovolníků teď mohou káhirští psi v klidu dál žít

K dvaceti miliónům lidských obyvatel Káhiry je třeba připočíst ještě milióny těch psích a kočičích, kterých jsou plné ulice egyptské metropole. Soužití nebylo vždycky ideální. Úřady tak čas od času organizovaly odstřel psích smeček nebo je otrávili. Teď se ale i v největším městě arabského světa věci mění. Na ulicích začalo přibývat kastrovaných psů se známkami na uších. Stojí za tím nesmírné úsilí nadšenců.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27-2-20243 minuten, 36 seconden
Episode Artwork

Španělkám už 55 let udává styl panenka Nancy. Půlkulatiny oslavila ve velkém stylu

Dávno před autorkami knih, článků a videí o spokojeném a zdravém životním stylu ovlivňovala malé Španělky panenka Nancy. A protože mluvíme o hračce, můžeme bez ostychu prozradit i její věk. Nancy nedávno oslavila 55 let a ve Španělsku není nikdo, kdo by ji neznal, nehrál si s ní anebo ji třeba někomu nekoupil.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25-2-20243 minuten, 40 seconden
Episode Artwork

Jeden krok do lesa, druhý do Afriky. Zpravodajka Zdeňka Trachtová Bruselu doslova propadla

Metropoli Belgie máme v posledních letech spojenou hlavně s evropskými institucemi, ale život v Bruselu nabízí mnohem víc než jen evropskou politiku. Své už o tom ví Zdeňka Trachtová, která před rokem na pozici tamního zpravodaje vystřídala Viktora Daňka. Svoje zkušenosti se životem v Belgii posluchačům pravidelně zprostředkovává ve svých reportážích pro Zápisník zahraničních zpravodajů. V zápisníkovém speciálu si o svém „novém domově“ povídala se Štěpánem Pokorným.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18-2-202412 minuten, 26 seconden
Episode Artwork

Na masopust v tyrolském Imstu se těší zejména muži. Karnevalová horečka se tu dědí z otce na syna

Masopustní průvod v městečku Imst v Tyrolsku má téměř 500letou tradici. Účastnit se ho mohou jen muži nad šestnáct let, ženy pomáhají s maskami a kostýmy. Prý jim to nevadí, poskakovat celý den v ulicích je totiž pěkná dřina. Město tak ovládnou ježibaby, medvědi nebo důstojní muži v barokních kostýmech. Tanec hlavních postav má symbolizovat souboj zimy a jara. Podle jiných interpretací znázorňuje střet generací nebo namlouvání milenců.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16-2-20243 minuten, 44 seconden
Episode Artwork

Točily se tu kultovní trháky. Teď ale starobylé centrum saského Görlitzu filmaře netáhne

Saský Görlitz těží z jedné smutné pravdy. Za války se jako jedno z mála německých měst vyhnul bombardování a dodnes tak má starobylé centrum. Jeho domy proto posloužily jako kulisy k celé řadě světoznámých filmů. Poslední dobou to ale vázne a Hollywood už o Görlitz nemá takový zájem.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15-2-20243 minuten, 16 seconden
Episode Artwork

Sny? Horká vana, pletení a záhon plný sněženek, svěřují se Ukrajinci po dvou letech života ve sklepě

Ve východoukrajinském Vuhledaru stále v podzemí domů žije nebo spíš přežívá asi 150 lidí z původních 15 tisíc obyvatel. Živoří tam už téměř dva roky a druhá zima ve sklepích je pro ně ještě těžší než ta první. Z normálního života jim zůstaly jen sny.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14-2-20242 minuten, 56 seconden
Episode Artwork

V polském Sejmu poprvé zazněla slezština. Konání divadelního představení umožnila až nová vláda

Při poslechu slezštiny se člověk neubrání pocitu, že zaslechl tu češtinu, tu němčinu a tu polštinu. Nejde přitom o žádné nářečí. Slezština je podle jazykovědců plnohodnotným jazykem, který svou podobou vypovídá mnohé o komplikované a velmi pohnuté minulosti Slezanů, takzvaných Ślązaků. O historii Horního Slezska a jeho obyvatel vypráví i divadelní představení Mianujom mie Hanka, které poprvé v historii přineslo slezštinu jako součást uměleckého díla do budovy polského sejmu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13-2-20243 minuten, 34 seconden
Episode Artwork

Na naši plzeň jsme pyšní, říká pivovarník Bill z Virginie. Vyrábí ji z českého sladu i chmele

Nejstarší řemeslný pivovar v oblasti metropole Spojených států Washingtonu oslavil významné výročí. Není zrovna kulaté a v lidském věku ani nijak zvlášť úctyhodné, ale dělá z pivovaru Port City ve městě Alexandrie nejstarší podnik v okolí. Pivovaru je teprve 13 let, za tu dobu ale rozvinul svůj sortiment do velké rozmanitosti a čepuje i pivo plzeňského typu, které vyrábí z českého sladu i chmele.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11-2-20243 minuten, 43 seconden
Episode Artwork

Egypt jsme si nevybrali, on si vybral nás, usmívají se čeští instruktoři potápění v Hurghádě

Stále více Čechů se usazuje u egyptského moře a důvody mají různé. Zatímco starší lidé si kupují v Hurghádě apartmány a užívají si důchod na sluníčku, mladí Češi tráví hodně času pod vodou, třeba jako instruktoři potápění. Potápěčská komunita u Rudého moře je totiž hodně mezinárodní a má také svůj vlastní životní styl.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9-2-20243 minuten, 36 seconden
Episode Artwork

Pláže, maják a plameňáci. Do francouzského letoviska Palavas jezdí odpočívat boháči z Montpellier

Rybí restaurace, projížďky na koních a rozlehlé pláže. Francouzské městečko Palavas-les-Flots je vyhledávaným středomořským letoviskem. Nad městem se navíc tyčí maják neobyčejných tvarů, odkud je krásný výhled na moře i na okolní jezera s plameňáky.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7-2-20243 minuten, 36 seconden
Episode Artwork

Tající ledovce zpívají svoji labutí píseň, tvrdí umělkyně. Proč by se píseň ledu měli naučit lidé?

Tající ledovce vydávají rozličné zvuky. Toto skučení, hučení a vrzání způsobované klimatickou změnou inspirovalo italskou umělkyni Saru Mainovou. Považuje je za speciální jazyk – za hudbu, kterou se mohou naučit i lidé. Uspořádala proto originální workshop v rámci belgického festivalu Týden zvuků, na který se vypravila i bruselská zpravodajka Zdeňka Trachtová.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6-2-202422 minuten, 59 seconden
Episode Artwork

V Paříži se jí, v Lyonu se ochutnává. Gastronomický věhlas města mají na svědomí lyonské matky

Za vším hledej ženu, nebo v tomto případě spíš matku! Přesně to by se dalo říct o slavných francouzských šéfkuchařích, kteří jsou ověnčení nejen michelinskými hvězdami, ale mnohdy i řády. Věhlasná gastronomie ve francouzském městě Lyonu to vyloženě stojí na bodrých matkách a jejich poctivé domácí kuchyni.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5-2-20243 minuten, 24 seconden
Episode Artwork

Lišky jsou v Londýně jako doma. U Janet a Dena na zahradě jich už vyrostlo několik generací

Když o nějakém místě řeknete, že tam lišky dávají dobrou noc, znamená to, že jde o zapadákov. To o Londýně rozhodně neplatí, a přesto právě tam se večer před spaním s liškou můžete velmi snadno potkat. V britské metropoli jich totiž žije nejméně deset tisíc. Noru si už před lety vyhloubily také u Janet a Dena na zahradě.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4-2-20243 minuten, 32 seconden
Episode Artwork

Sekera z 15. století a znalosti od českých mistrů. Tesaři renovují Notre-Dame původními postupy

Už jen necelý rok zbývá do slavnostního otevření pařížské katedrály Notre-Dame, kterou před pěti lety vážně poškodil požár. Přestavba pokračuje podle plánu a řemeslníci dokončili dřevěnou konstrukci střechy nad hlavním oltářem. Využili přitom i techniky, které se naučili v Česku.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2-2-20243 minuten, 23 seconden
Episode Artwork

Henry Ford jim nabízel milion dolarů. Bratři Bílí ale své americké malé orloje nikdy neprodali

Desítky tikajících a hrajících dřevěných hodin, některé i s pohyblivými postavami a reliéfy, vznikaly postupně 45 let v dílně dvou bratrů, potomků českých přistěhovalců, v městečku Spillville v americkém státě Iowa. Bratři Frank a Joseph Bílí tyto „malé orloje“ vyřezávali pro své potěšení, ne na prodej. Proto je měli nejdříve doma, a když už se tam nevešly, postavili pro ně zvláštní stodolu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31-1-20243 minuten, 41 seconden
Episode Artwork

Slovenský sen o lepším životě za velkou louží dokumentuje muzeum v obci Ťahyňa

Plány na odchod do zahraničí má mnoho Slováků. Často emigraci zvažují kvůli politické situaci, z ekonomických důvodů nebo s touhou poznat svět. Historicky Slováci odcházeli zejména z východní části země, která je teď paradoxně místem, kam prchají Ukrajinci před válkou. Ve vesnici Ťahyňa kousek od ukrajinských hranic je jediné muzeum vystěhovalectví ze Slovenska nazvané tajemným názvem Kasigarda.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30-1-20243 minuten, 53 seconden
Episode Artwork

Přežila nájezdy Osmanů, požáry i škůdce. Nejstarší vinná réva na světě plodí víno už od středověku

Pokud chcete vidět nejstarší vinnou révu na světě, která stále plodí víno, nevydávejte se ani do Francie, ani do Itálie, ale do slovinského Mariboru. Její dřevnaté liány obepínají nenápadný domek u řeky Drávy. Stovky let rostoucí réva v minulém století málem zahynula, díky přírodovědcům z Lublaňské univerzity se ji ale podařilo zachránit.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29-1-20243 minuten, 15 seconden
Episode Artwork

Neuvěřitelný příběh z válečné Británie: Tunely po zrušené železnici se proměnily v Noemovu archu

Už deset let je v anglickém Kentu pro veřejnost otevřena památka spojená s druhou světovou válkou. Podzemní tunely ve městě Ramsgate byly nejrozsáhlejším leteckým krytem v celé zemi. Město ležící u kanálu La Manche bylo totiž přímo na frontové linii. Trvalo jen 5 minut, než k němu německé bombardéry z okupované Francie doletěly. Dnes jsou tunely ukázkou technické dovednosti a připomínkou nedávné temné historie.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26-1-20243 minuten, 6 seconden
Episode Artwork

Francie už světu výtvarného umění nevládne, připouští šéf komise prestižní Ceny Marcela Duchampa

Francouzskou obdobou české Ceny Jindřicha Chalupeckého pro nejlepší současné výtvarníky je Cena Marcela Duchampa. Už 24 let se v Paříži pravidelně na začátku roku během slavnostního večera vyhlašují jména finalistů – čtveřice, na kterou se kromě mediální pozornosti snese i jedinečná prestiž.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25-1-20243 minuten, 27 seconden
Episode Artwork

I Polsko má svou Prahu. Z varšavských Stínadel se ale pomalu stává lukrativní rezidenční čtvrť

Varšavská městská část Praga leží na pravém břehu řeky Visly a donedávna ještě platila za čtvrť, kde nebylo radno ztrácet ostražitost. Zvlášť cizincům, kteří snadno mohli nabýt dojmu, že se ocitli v ghettu. Od roku 2010 se ale prostory dodnes často ještě nesoucí stopy druhé světové války mění. Z Pragy se stává lukrativní čtvrť a její kouzlo cihlových činžáků, tmavých dvorků a chaotických bazarů mizí. Už roky se ho snaží přes vzpomínky pamětníků zachytit projekt Praga Gada.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-1-20243 minuten, 44 seconden
Episode Artwork

Osada etiopského kmene Konso připomíná kamennou šmoulí vesničku. Najdete ji i na seznamu UNESCO

Lidé kmene Konso žijící v horách jižní Etiopie jsou především tkalci a zemědělci. Kvůli výbojným sousedům ale žijí v opevněných osadách zvaných palety. Do jednoho takového kamenného labyrintu se vypravil reportér Vladimír Kroc.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23-1-20243 minuten, 36 seconden
Episode Artwork

215. let od narození E. A. Poea: Život talentovaného sirotka přibližuje expozice v Richmondu

Slavný americký básník a prozaik Edgar Allan Poe se sice narodil 19. ledna 1809 v Bostonu a jeho fanoušci navštěvují jeho hrob v Baltimoru, ale jeho srdci nejbližší bylo město Richmond ve státě Virginie. Bylo to místo, kde prožil své dětství a také novinářské začátky. Právě tam najdete také Poeovo muzeum s mnoha předměty z jeho života. A to včetně jeho dětské postele, kde se mu možná zdály první strašidelné sny – inspirace jeho pozdějších hororových povídek.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21-1-20243 minuten, 34 seconden
Episode Artwork

Zpočátku po mně házeli kameny, vzpomíná egyptská cyklistka. Oceňovat úspěchy žen se Egypt teprve učí

Před osmi lety přivezla vůbec první Egypťanka domů olympijskou medaili. Hidája Malaková ji získala v Rio de Janeiru v taekwondu. Od té doby vyhrály olympijské a mistrovské medaile další egyptské sportovkyně. Vynikají i v poměrně neženských disciplínách: vzpírání, zápasech, bojových uměních nebo squashi. Egyptská společnost se mění a ženských vzorů – českých i egyptských – si všímá také putovní výstava Českých center nazvaná Hrdinky.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18-1-20243 minuten, 42 seconden
Episode Artwork

Jedna chyba, stovky mrtvých. Od největšího důlního neštěstí v historii Belgie letos uplyne 68 let

Tak jako Česko má Ostravu, Belgie má své Charleroi. I toto 200tisícové město ve Valonsku, jemuž se někdy přezdívá „černá země“, má svoji bohatou hornickou minulost. Připomíná ji někdejší důl Bois du Cazier, který je dnes chráněn jako průmyslové dědictví a od roku 2012 je také na seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě muzea hornického řemesla areál připomíná také největší důlní katastrofu v belgické historii. V srpnu 1956 tam při požáru zahynulo 262 lidí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16-1-20243 minuten, 50 seconden
Episode Artwork

Zvířata v polské zoo svítí, aby varovala. Netradiční výstava upozorňuje na ohrožení divoké přírody

Když se setmí a zvířata v zoo v polské Vratislavi usnou, rozsvítí se v části areálu unikátní výstava. Tvoří ji několik desítek světelných soch zvířat obývajících africký kontinent – žirafy, gorily, surikaty nebo tučňáci i motýli. Výstava Divoká Afrika návštěvníkům nabízí nejen nevšední podívanou na jinak známé tvory i rostliny. Upozorňuje taky na ohrožení, které pro africkou přírodu představuje rozrůstající se lidský svět.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-1-20243 minuten, 44 seconden
Episode Artwork

Bohatství nemusí být jen ve zlatě. Francouzský ostrov Noirmoutier vsadil na sůl, brambory a mimózu

Na ostrově vás přivítají nízké malé domy skoro jako pro trpaslíky. Slouží jako obrana proti silnému přímořskému větru. Není to ale jediná zvláštnost, kterou Noirmoutier vyniká.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11-1-20243 minuten, 28 seconden
Episode Artwork

Citrony, mandarinky a dva druhy pomerančů. Strom seniorů z Andalusie plodí všechno najednou

Pojem dva v jednom si asi nejčastěji spojíme s kosmetickými přípravky. Ale co třeba čtyři v jednom? Právě tak je totiž možné označit strom, který si na své zahrádce pěstuje seniorský manželský pár z Andalusie. Na jednom stromě jim totiž rostou zároveň mandarinky, citrony a dva druhy pomerančů.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10-1-20243 minuten, 40 seconden
Episode Artwork

Tříkrálová koleda na rakouský způsob, to je celonoční putování od domu k domu. A hvězdu s sebou!

Svátek Tří králů znamená konec vánočního času. V korutanském Heiligenblutu je neodmyslitelně spjatý s takzvanými hvězdnými pěvci. V krojích, s hudebními nástroji a velkými žlutými hvězdami na tyči obcházejí koledníci sousedy už od 16. století. Putují často v hlubokém sněhu od domu k domu a zvěstují příchod Ježíše Krista. Mnozí obyvatelé na jejich návštěvu čekají celou noc a otevřou jim dveře třeba i ve čtyři hodiny ráno.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9-1-20243 minuten, 51 seconden
Episode Artwork

Ukrajina oslavila vánoční svátky válce navzdory. Poprvé v novodobé historii už v prosinci

Ukrajina prožila Vánoce ve stínu leteckých útoků. Symbolicky ale poprvé v novodobé historii podobně jako většina evropských zemí, tedy oficiálně v prosinci. Kdyby načasování svátků ukrajinské ortodoxní církve nezměnily, slavili by je podobně jako Rusové až o prvním lednovém víkendu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7-1-20243 minuten, 21 seconden
Episode Artwork

Kačer s námořnickou čepicí zájemce proveze Paříží po cestě i vodě - a to v jednom autobuse

Paříž patří k nejnavštěvovanějším městům světa. Hlavními taháky jsou Eiffelova věž, Louvre, katedrála Notre-Dame nebo bazilika Sacré Coeur. Někteří návštěvníci si nenechají ujít ani projížďku po Seině ve vyhlídkové lodi, které se ve francouzštině říká „bateau mouche“. V Paříži ale najdete jedinou cestovní kancelář, která nabízí obojí najednou, tedy vodní i suchozemskou prohlídku v jednom autobuse.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4-1-20243 minuten, 30 seconden
Episode Artwork

V Bruselu otevřelo nové muzeum piva. Přezdívá se mu Disneyland pro pivaře

Ačkoli je Belgie jednou z pivních velmocí a tamní pivo je zapsané i na seznamu světového nehmotného dědictví UNESCO, tak reprezentativní muzeum tohoto nápoje jí doposud chybělo. Muzeum Belgický pivní svět otevřelo letos na podzim po letech příprav a odkladů ve zrekonstruované historické budově bývalé burzy. V Bruselu na jeho adresu zní ale i kritika.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22-12-20233 minuten, 39 seconden
Episode Artwork

Tři hodiny ve frontě a vánoční trofej ze Štrasburku může být vaše

Mají Vánoce nějaké hlavní město? Ve východofrancouzském Alsasku by vám nepochybně odpověděli, že je to Štrasburk. Město na břehu Rýna si tak přezdívá snad proto, že právě v Alsasku a Lotrinsku vznikaly některé rozšířené vánoční zvyky. Například zdobení vánočních stromků skleněnými koulemi. Na tamních vánočních trzích se na jeden druh vánoční ozdoby stojí fronty i celé hodiny.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21-12-20233 minuten, 34 seconden
Episode Artwork

Tančící dervišové jsou jedním ze symbolů Turecka. Pradávný obřad kdysi přiváděl účastníky do transu

Muže v bílých řízách, kteří se za zvuků snové hudby otáčejí kolem své osy, můžete potkat i v leckterém turistickém letovisku. Za těmi nejlepšími tančícími derviši se ale musíte vypravit do města Konya. Tam také zjistíte, že tanec dervišů vychází z prastaré filosofie a u jeho zrodu stál jeden z nejvýznamnějších islámských mystiků.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20-12-20233 minuten, 22 seconden
Episode Artwork

Kdysi výletní místo milionářů, dnes závan Ameriky počátku 20. století. Vítejte v hotelu Summit Inn

Hotel Summit Inn v Apalačských horách v Pensylvánii býval kdysi výletním místem amerických uhlobaronů. V jeho areálu byl dokonce první plechový bazén olympijských rozměrů, ve kterém trénoval vítěz z her v Paříži a Amsterdamu Johny Weissmüller. Díky rodině Shoemakerových, která se o hotel už přes 65 let stará, odolal developerům a přežil i covidovou pandemii. Budova ve stylu neokoloniální španělské architektury upoutala pozornost našeho zpravodaje Pavla Nováka.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19-12-20233 minuten, 41 seconden
Episode Artwork

Pokud jde o klima, mladé generaci už dochází humor. Konference COP28 se to nesnažila zastírat

Do Dubaje se obvykle jezdí k moři nebo na arabské trhy. V posledních dvou týdnech ale 80 tisíc lidí proudilo za město na tamní výstaviště, kde Spojené arabské emiráty hostily COP28, klimatickou konferenci OSN. Závažné téma, těžkopádná vyjednávání, řeknete si možná – a budete mít pravdu. Možná proto se účastníci měli příležitost rozptýlit i humorem, i když v tomto případě spíš černým.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17-12-20233 minuten, 41 seconden
Episode Artwork

Adventní trhy v dolnorakouském Krumbachu jsou esence vánoční pohody. A voní po borových šiškách

Je advent, čas vánočních trhů, na které lákají i metropole okolních zemí. Ve velkoměstě se člověk jen těžko vyhne předvánočnímu shonu a velkým davům. Zpravodaj Ladislav Novák doporučuje navštívit trhy v malých rakouských městech a vesnicích, kde se všichni znají, vytváří téměř rodinnou atmosféru a nabízejí vlastnoručně vyrobené regionální speciality. Jako třeba v Krumbachu kousek na jih od Vídně.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16-12-20233 minuten, 44 seconden
Episode Artwork

Lyon se na čtyři večery proměnil ve světelnou galerii

Každý rok začátkem prosince se francouzský Lyon rozzáří a připomene si lidovou tradici sahající do roku 1852. Z původně náboženského svátku, spojeného s mariánskou tradicí, se stala mezinárodně vyhledávaná akce. Festival světel je přístupný všem bez ohledu na věk nebo fyzické dispozice. Navíc je zcela zdarma. Pořadatelé populární akce zároveň myslí i na otázky spojené s udržitelným rozvojem.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15-12-20233 minuten, 29 seconden
Episode Artwork

Polská Pajda se z venkova dostala až na stánky adventních trhů. K trdelníku má ale daleko

Pokud v Polsku na vánočních trzích budete hledat něco rychlého, ale vydatného k zakousnutí, pak své kroky směřujte ke stánkům s nápisem „pajda“. Taková pajda by se dala klidně označit za streetfoot – je rychle připravená, poměrně levná a na snězení potřebujete jen ruce a hodně ubrousků. Původně ovšem pochází z venkova.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14-12-20233 minuten, 30 seconden
Episode Artwork

Namísto květin dobře zásobený bar. Nejstarší hospoda v New Yorku nezavřela ani za prohibice

Nejdéle fungující fungující hospoda v New Yorku si své prvenství vysloužila díky vynalézavosti majitelů. Fungovala totiž i v době prohibice ve 20. letech minulého století, a to díky velmi dobrému maskování – vydávala se za prodejnu květin.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13-12-20233 minuten, 36 seconden
Episode Artwork

Belgické město Durbuy se na konci roku mění v jeden velký vánoční trh

Městečko Durbuy ve valonské části Belgie je údajně nejmenším městem na světě. Říkají to o něm alespoň místní obyvatelé i turistické příručky. Procházka jeho malebnými středověkými uličkami skutečně zabere jen pár hodin, přesto – anebo právě proto – se vyplatí strávit tam odpoledne. Svoji historickou stopu zanechal v Durbuy navíc i český král Jan Lucemburský.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-12-20233 minuten, 45 seconden
Episode Artwork

Zapomenutý hrdina z Marseille. Zachránil tisíce životů, místo uznání ho čekalo komunistické vězení

Československý konzul Vladimír Vochoč působil za druhé světové války ve francouzské Marseille. Tím, že vydával pasy lidem prchajícím před nacismem, zachránil na dva a půl tisíce lidí. Jeho hrdinství bylo po válce zapomenuto a komunistický režim ho ve vykonstruovaném procesu poslal na 13 let do vězení. Vochoč po smrti získal ocenění Spravedlivý mezi národy a na českém honorárním konzulátu v Marseille po něm letos pojmenovali knihovnu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10-12-20233 minuten, 52 seconden
Episode Artwork

Motorky, bahno a zlatokopové s kalašnikovy. Čeští vědci se na rozvojové misi v Etiopii nenudí

Vysoké hory, hluboká údolí nebo terasovité přírodní zlomy Etiopské vysočiny poslední dva roky mapovali čeští geologové. Na závěr rozvojového projektu se museli vydat mezi etiopské zlatokopy. Pro připravovaný vědecký článek totiž potřebovali doplnit vzorky, jejichž analýza se při prvotním výzkumu nezdařila. Jak dobrodružná může být věda, se při jejich výpravě v horách regionu Sidama přesvědčil reportér Zdeněk Novák.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8-12-20233 minuten, 23 seconden
Episode Artwork

Originální dárek a show k tomu. Polský kovář Grzegorz ví, jak se prodává ruční práce

Část historického náměstí v polském Krakově už zaplnily stánky vánočního trhu. Mezi těmi, které nabízejí jídlo, nápoje, ozdoby, kulichy nebo šperky, jeden poutá pozornost už z daleka. Každou chvíli se z něj totiž ozývá zvonění kovadliny.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6-12-20233 minuten, 27 seconden
Episode Artwork

Křupavý chleba jako doma si můžete dopřát i v USA. Stačí se zastavit u Jeffa v Richmondu

Kde jste doma, to poznáte pohledem, sluchem, ale i čichem a chutí. Domov zkrátka může i vonět a chutnat. Mnoha Čechům v cizině často chybí chléb, který se peče u nás doma. Zpravodaj ve Spojených státech Pavel Novák narazil v hlavním městě státu Virginie Richmondu na pekárnu, která peče evropský chléb. A našel ji, jak jinak než po čichu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5-12-20233 minuten, 26 seconden
Episode Artwork

V močálu, ze dřeva a bez základů. Evangelický kostel v Kežmarku přesto stojí už víc než 300 let

Takzvané artikulární kostely na dnešním Slovensku stavěli protestanti od konce 17. století, a to podle přísných předpisů, artikul. Ty stanovili pro protestantské chrámy tehdy vládnoucí Habsburkové, aby je odsoudili k brzkému zániku. V původní podobě se takzvaných artikulárních dřevěných kostelů do dnešních dnů zachovalo pouze pět.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3-12-20233 minuten, 29 seconden
Episode Artwork

Jihokorejský Pusan v kandidatuře na EXPO 2030 neuspěl. Velkolepou přestavbu ale rušit nehodlá

Nejstarším přístavem v jihokorejském Pusanu proplouvají tisíce tun zboží, příští rok ale nákladní lodě i kontejnery zmizí. Korejci chtějí, aby přístav nepatřil průmyslu, ale lidem. Jeřáby a přepravní lodě tak nahradí parky, muzea i vzdělávací centra. Přestavba je součástí korejské kandidatury na hostitelskou zemi pro EXPO 2030.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1-12-20233 minuten, 36 seconden
Episode Artwork

Slovenští egyptologové bojují s časem. Vykopávky v nilské deltě ohrožuje rozrůstající se zástavba

Mnohé starověké památky v Egyptě jsou ohrožené roztahujícími se vesničany. Boj s časem svádějí například slovenští egyptologové v nilské deltě. Odkrývají tam pevnost z doby Ramesse III, která chránila egyptskou říši před nepřáteli z Asie. Utíkal tudy údajně i Sinuhet, hrdina staroegyptského vyprávění. V lokalitě Tel Ritábí nedaleko Suezského průplavu archeologové každou sezónou zjišťují, o kolik se vesnická zástavba zase přiblížila.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30-11-20233 minuten, 46 seconden
Episode Artwork

Paříž vzývá kouzlo Vánoc. Slavnostní rozsvícení Champs-Élysées sledovaly desítky tisíc lidí

Za necelý měsíc jsou tu Vánoce a v Paříži už vyzdobili nejkrásnější třídu světa – bulvár Champs-Élysées. Vánoční světla každý večer svítí na zhruba 400 stromech, které lemují slavnou ulici. První rozsvícení vánočního osvětlení doprovázela velkolepá show, kterou si každoročně nenechají ujít desítky tisíc lidí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29-11-20233 minuten, 23 seconden
Episode Artwork

Palestinci jsou v Izraeli lidé druhé kategorie. Kolik jich ještě musí zemřít? zlobí se Mahmúd

Probíhající ozbrojený konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás sleduje celý svět. Podle Palestinců jde jen o další kapitolu mnohaletého izraelsko-palestinského konfliktu. Myslí si to i Mahmúd, který provozuje knihkupectví v Jeruzalémě, kousek od Damašské brány, a sám o sobě mluví jako o „hlasu umlčovaných“.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27-11-20233 minuten, 24 seconden
Episode Artwork

Ugali pětkrát týdně, a někdy i k snídani. Národní pokrm Keni je zároveň měřítkem tamní chudoby

Pokud nemáš k jídlu ani ugali, znamená to, že jsi opravdu chudý, říká se v Keni. Kukuřičný pokrm podobný knedlíku nebo polentě je keňským národním jídlem. Zároveň je taky základním pokrmem dostupným i lidem pohybujícím se kolem hranice chudoby. A i když to není zrovna výstavní skříň kulinářského umění, zařadila OSN ugali před pár lety na seznam kulturního dědictví.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26-11-20233 minuten, 25 seconden
Episode Artwork

Kypr už 40 let dělí hranice. Řek Nikos a Turek Zafer ale boří mýty o národní nevraživosti

Dipkarpaz je jediné městečko na Severním Kypru, kde dodnes žijí řečtí Kypřané. Bojová linie je v roce 1974 odřízla a zabránila tak jejich odchodu na jih ostrova. Kypr je reálně už půl století rozdělený. Po válce se řečtí Kypřané museli sestěhovat na jih ostrova, zatímco turečtí na sever. Nejvýchodnější kyperská obec Dipkarpaz je tak anomálie, kde vedle sebe dodnes žijí Kypřané řečtí i turečtí. Zafer a Nikos mají spolu dokonce jednu vyhlášenou restauraci na konci ostrova.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-11-20233 minuten, 39 seconden
Episode Artwork

Než objevil vlastní ložisko na Urale, těžil SSSR uran na polské straně Krkonoš

Ve 40. a 50. letech bylo polské město Kowary a jeho okolí odříznuté od okolního světa. Příjezdové cesty kontroloval nechvalně známý Sbor vnitřní bezpečnosti. Dovnitř bylo možné vjet jen se speciálním povolením. Ti uvnitř byli neustále pověřovaní. U Kowar se totiž nachází uranové doly, ve kterých v té době těžili rudu Sověti. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22-11-20233 minuten, 24 seconden
Episode Artwork

O maják na ostrově Oak Island pečuje spolek penzistů. Cesta na vrchol ovšem není pro každého

Ostrov Oak Island leží u pobřeží Severní Karolíny a už z dálky je patrné, že jedním z jeho nejnavštěvovanějších míst je zdejší maják. Není sice historicky cenný, ale je výjimečný tím, že se o jeho provoz starají dobrovolníci z okolních obcí. A má ještě jednu zvláštnost – ne každý se odváží vyšplhat až na jeho vrchol.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21-11-20233 minuten, 17 seconden
Episode Artwork

Spal na ulici a tančil. Dnes je majitelem úspěšného kulturního centra, které oceňuje i UNESCO

Fendika je jednou z ikon moderní kultury etiopské metropole Addis Abeby. Propojuje tradiční a moderní hudební styly a v průběhu let se vyvinula ze scény pro potulné pěvce v respektované kulturní centrum, které najdete v doporučení turistických průvodců. Za úspěchem kulturního klubu Fendika stojí životní příběh čtyřicátníka, který se nenechal semlít životem na ulici a svůj elán napřel do projektu, který pomáhá ostatním.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20-11-20233 minuten, 27 seconden
Episode Artwork

Stát byl lhostejný, vysvětluje slovenský podnikatel, proč založil vlastní muzeum komunismu

Třicet čtyři let po sametové revoluci není na Slovensku žádné státní ani regionální muzeum, které by mapovalo období nesvobody. Jediné muzeum, které před dvěma lety vzniklo, je soukromé, sídlí v Košicích a na své náklady ho vybudoval podnikatel Pavol Hric. Nazval ho Muzeum obětí komunismu. Rozsahem není nijak velké, snaží se ale postihnout celé období totality.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19-11-20233 minuten, 22 seconden
Episode Artwork

Pomoc pro Avdijivku. Češi z Team4Ukraine riskují životy, aby pomohli obyvatelům přežít

Východoukrajinská Avdijivka je v posledních týdnech průsečíkem nejtěžších bojů mezi ukrajinskými obránci a ruskými agresory. Přesto ve městě stále žijí civilisti. Humanitární pomoc jim vozí také česká organizace Team4Ukraine. Elektrocentrály, naftu, benzín nebo léky obyvatelé těžce zkoušené oblasti zoufale potřebují.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14-11-20233 minuten, 27 seconden
Episode Artwork

Zápisník Václava Jabůrka

fríské pití čajeVšechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-11-20233 minuten, 18 seconden
Episode Artwork

Zápisník Martina Dorazína

pomoc obráncům ukrajinské AvdijivkyVšechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-11-20233 minuten, 27 seconden
Episode Artwork

Zápisník Martina Baluchy

dokončovaná rekonstrukce katedrály Notre DameVšechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-11-20233 minuten, 50 seconden
Episode Artwork

Zápisník Štěpána Macháčka

přírodní pobřeží východního cípu KypruVšechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-11-20233 minuten, 39 seconden
Episode Artwork

Turistický magnet i symbol kultury Aboridžinců. Australská hora Uluru je místo s magickou energií

Hora Uluru je turistickým symbolem Austrálie, ale zejména podstatnou součástí historie Aboridžinců. Červenooranžový monolit leží uprostřed australského kontinentu, pět hodin jízdy autem od nejbližšího města. Přesto k němu denně zamíří stovky turistů, ale také školní výpravy.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-11-20233 minuten, 36 seconden
Episode Artwork

Jaká je budoucnost biočipů? A budeme si brzy dělat řidičák ve virtuální realitě?

00:00 témata magazínu00:40 terénní biosenzor detekující bakterie v jídle04:55 události Týdne Akademie věd09:10 VR simulátor jízdy v autě12:48 recyklace vícedruhového textilu16:42 přenosná multimediální učebna s elektrárnouVšechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11-11-202321 minuten, 1 seconde
Episode Artwork

Okurka, to je pro Poláky kromě zeleniny i legendární autobus. Dnes vozí turisty třeba do Muzea neonů

Ikonické polské autobusy s českými základy přezdívané „Okurky“ sice zmizely ze sítě varšavské hromadné dopravy už v roce 1979, to ale neznamená, že se jimi nemůžete svézt i dnes. Několik se jich totiž vyhnulo sešrotování a po letech rezivění a chátrání se jich ujali nadšenci, kteří je dali dohromady. Díky tomu se teď ve Varšavě můžete „Okurkou“ vydat po stopách Polské lidové republiky. Třeba i do jednoho ze dvou muzeí neonů na světě.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10-11-20233 minuten, 31 seconden
Episode Artwork

Kroky, šplouchání nebo vrzání parket umí francouzský mistr zvuku vykouzlit na počkání

Zima už skoro klepe na dveře, ve Francii ale právě dokončují česko-slovensko-francouzský animovaný snímek Ahoj léto! Ve studiu v Nantes k němu teď natáčejí zvukové efekty. Asi byste se divili, co všechno se dá dělat s prostěradlem nebo s páskou z videokazety! Ruchaři i mistři zvuku totiž slyší za každým předmětem to, co normální smrtelníky ani nenapadne.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8-11-20233 minuten, 43 seconden
Episode Artwork

Láska s vůní benzínu. Americký manželský pár dělá z rezavých vraků zase fešáky silnic

Velká, naleštěná, silná auta jsou jedním ze symbolů staré dobré Ameriky. Říkalo se jim koráby silnic. Těm, na kterých zub času hlodal natolik, že už ani nevypadají jako auta, pomáhají zpátky do života manželé Schmittovi z Nebrasky. Právě tam taky žije nejvíce potomků českých přistěhovalců ve Spojených státech. Patří k nim i nadšený opravář starých vozů Ken Schmitt.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7-11-20233 minuten, 39 seconden
Episode Artwork

Etiopští židé se považují za ztracený dvanáctý kmen Izraele. Víru i tradice si udrželi po staletí

Židovská komunita v Etiopii byla odjakživa opředena tajemstvími a zvláštnostmi. V izolaci od většiny ostatních židů ve Středomoří a na Blízkém východě si uchovala nejen svou víru, ale i poněkud specifické tradice. Hlavní město Addis Abeba je o několik staletí mladší, než kam sahá historie etiopských židů. Většina z šesti místních synagog je i proto relativně nová. Kromě nich najdete v širším centru etiopské metropole i židovské centrum Chabad.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6-11-20233 minuten, 26 seconden
Episode Artwork

„Střílí po nás, buldozery a pilami ničí naše olivovníky,“ zlobí se Palestinci na židovské osadníky

Olivovníky se běžně dožívají 500 let. Ty nejstarší ale mívají i 2000 roků a stále plodí. Pokud je ovšem nikdo nepokácí. V Palestině se to považuje za zločin. Olivovník je národním symbolem Palestinců. Od obsazení Západního břehu Jordánu Izraelem v roce 1967 padl rukou vojáků i židovských extremistů milión olivovníků. Palestinci se snaží sázet stále nové, židovští osadníci jim ale jdou po krku. Palestincům, i olivovníkům.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5-11-20233 minuten, 47 seconden
Episode Artwork

Varšavský festival piva boří předsudky, že polské pivo není dobré

1340 druhů piv, cideru a medovin. To všechno mohli ochutnat návštěvníci 16. ročníku Varšavského festivalu piva. O tom, že polská pivní kultura vzkvétá a bohatne co do pivních stylů a chutí, se přitom mohli přesvědčit třeba i na kurzu degustace nebo na tematické tour s pivním průvodcem. Pro milovníky tepla byla k dispozici sauna s chmelovými aromatickými procedurami.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4-11-20233 minuten, 48 seconden
Episode Artwork

I v Americe si můžete pochutnat jako doma. Českou mouku nebo třeba horalku seženete u Washingtonu

Z jaké mouky upéct drobenkový koláč? Kde mají tatarskou omáčku? Seženu svoje oblíbené párky? Takové otázky si kladou Češi nebo Slováci, když se ocitnou v jiném kulinářsko-společenském prostředí v Americe. Kdo dostane ve Washingtonu chuť na švestkové knedlíky nebo kofolu, nemusí ale zoufat. Na okraji metropole Spojených států totiž už skoro 20 let funguje obchod Kielbasa Factory, kde se dá hodně věcí potřebných pro české vaření sehnat.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3-11-20233 minuten, 38 seconden
Episode Artwork

Tradiční bujabéza, to jsou vždycky dva chody, vysvětluje majitelka vyhlášené marseillské restaurace

K francouzskému přístavnímu městu Marseille neodmyslitelně patří rybí polévka bujabéza. Připravuje se ze zeleniny, několika druhů ryb a z koření jako třeba šafrán nebo badyán. Z původně chudého rybářského pokrmu se stalo slavnostní jídlo pro výjimečné příležitosti. Postupně se taky změnil způsob, jakým restaurace rybí polévku připravují a podávají. Ve vyhlášeném podniku ve starém marseilleském přístavu jménem Chez Madie neboli U Madie bujabézu připravují tradičním způsobem.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2-11-20233 minuten, 48 seconden
Episode Artwork

V Belgii před lety založili netradiční halloweenskou tradici. Dýňová regata baví diváky i závodníky

Dýně jsou dobré do salátu, na polévku nebo k halloweenským dekoracím. Ale věděli jste, že je možné využít je i jako plavidlo? Ve vesnici Lichtaart na severu Belgie pořádá místní kajakářský klub už 14 let společně s Dýňovým společenstvím každoroční dýňovou regatu – soutěž v plavbě ve vydlabaných dýních. Obří tykve váží před proměnou v duté plavidlo i několik set kilo.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31-10-20233 minuten, 36 seconden
Episode Artwork

„Kapka naděje v moři zoufalství.“ Venezuelan Roberto provozuje přes 200 jídelen pro nejchudší děti

Roberto Patiňo každý den od pondělí do pátku zdarma sytí na 15 tisíc dětí. Absolvent Harvardu založil ve své rodné Venezuele, která si už osm let prochází ekonomickou krizí, stovky jídelen, kde se děti mohou zdarma najíst. Přesto ví, že to není dost.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30-10-20233 minuten, 31 seconden
Episode Artwork

Zima, vlhko, brouci. Chybí topení, elektřina jde jen večer, stěžují si Romové z vyhořelé osady

Ničivé tornádo, povodeň, velký požár nebo zemětřesení, to jsou důvody, kdy vlády a úřady každého civilizovaného státu okamžitě začnou pomáhat svým občanům. Je tu ale pár výjimek. Například ve slovenské vesnici Telgárt pod Nízkými Tatrami vyhořela v červenci část romské osady a sto dvacet lidí včetně třiceti dětí se ocitlo na ulici. Obec jim zajistila vojenské stany, ve kterých ale žijí dodnes. Bez vody, bez sociálního zázemí a bez tepla. Pomoc je přitom stále v nedohlednu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29-10-20234 minuten, 3 seconden
Episode Artwork

Dva muži, dvě motorky a 5,5 tisíce kilometrů. Otec a syn jedou napříč USA, aby zvedli mladé z gauče

Otec a syn Voelkerovi vyjeli na motorkách z Times Square v New Yorku a mají namířeno do San Francisca. Denně ujedou přibližně 480 kilometrů a svojí dobrodružnou jízdou z východního na západní pobřeží Spojených států chtějí inspirovat a probudit v mládeži zájem o outdoorové aktivity. Doufají, že jim tak pomůžou překonat deprese způsobené omezeními v době covidové pandemie. Zpravodaj Pavel Novák potkal Scotta a Joshe zhruba v půlce jejich putování ve státě Iowa.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26-10-20233 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Ve jménu přátelství. Před 100 lety TGM slavnostně otevřel pařížský Institut slovanských studií

V Paříži v těchto dnech slaví 100 let Institutu slovanských studií. V říjnu roku 1923 ho slavnostně otevírali prezidenti Francie a Československa – Alexandre Millerand a Tomáš Garrigue Masaryk. Institut dodnes najdete v samotném centru Paříže nedaleko Lucemburských zahrad. Sídlí ve stejném domě, kde bydlel Masarykův přítel a francouzský historik Ernest Denis, který výraznou měrou přispěl ke vzniku samostatného Československa.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25-10-20233 minuten, 49 seconden
Episode Artwork

Vlci se vracejí také do belgických lesů. Odkud přišli, zjišťují vědci mimo jiné i z jejich trusu

V Belgii se říká, že posledního zdejšího žijícího vlka zastřelil na konci 19. století král Leopold II. Po víc než sto letech se ale tato šelma před dvěma lety do Belgie vrátila. V tamních lesích se zabydlely dokonce už tři vlčí smečky – dvě na jihu ve Valonsku a jedna na severovýchodě ve vlámské části země.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-10-20233 minuten, 49 seconden
Episode Artwork

Staré škodovky odkupoval za pár tisíc, dnes v nich má východní Němec Uwe Hoffman celé jmění

Československé škodovky byly v některých zemích i symbolem luxusu. Na silnicích po nich pokukovali třeba východní Němci a v někdejší NDR to byla jedna z mála „opravdových aut“. Uwemu Hoffmanovi uhranuly natolik, že je začal sbírat a dnes provozuje i vlastní malé muzeum.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20-10-20233 minuten, 20 seconden
Episode Artwork

Nejlepší relax po práci je divadlo. Češi v Bruselu nazkoušeli představení Společenství vlastníků

V Bruselu pracují jako úředníci, diplomaté nebo učitelé, ale po práci a o víkendech odhazují kravaty a kostýmky a proměňují se v herce a herečky, aby společně nacvičili české divadlo. Amatérský soubor s názvem Jen tak právě chystá přestavení Společenstvo vlastníků, které mnozí znají jako filmovou komedii Vlastníci režiséra Jiřího Havelky. A zájem mezi českou komunitou v Belgii je obrovský – čtyři plánovaná představení se rychle vyprodala.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18-10-20233 minuten, 48 seconden
Episode Artwork

Život Edith Piaf nebyl růžový. Francie si připomněla 60 let od smrti slavné šansoniérky

Francouzi na legendární zpěvačku vzpomínají různě – pořádají koncerty, představení i shromáždění. 60letá umělkyně Martine Fadeurová ke kulatému výročí Edith Piaf namalovala obraz zachycující její život a dodnes si s oblibou zpívá její písně.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17-10-20233 minuten, 33 seconden
Episode Artwork

Chladničky měly doma už bohaté viktoriánské domácnosti. Plnily je ledem z Ameriky nebo Norska

Chladný nápoj, potraviny, ovoce nebo zmrzlina, to všechno dnes skladujeme v chladničkách a není nic jednoduššího než otevřít dvířka a obsloužit se. Předtím, než byla vynalezena chladnička, neřkuli elektřina, to tak jednoduché nebylo. Zmrzlina byla jen lahůdkou pro bohaté a udržet potraviny v chladu bylo složité. Obchod s ledem byl vzkvétajícím a prosperujícím odvětvím. Dnes na něj můžeme jen vzpomínat, anebo se za ním vydat do jednoho londýnského muzea.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16-10-20233 minuten, 35 seconden
Episode Artwork

Zápisník Jaromíra Marka

londýnské ledárenské muzeumVšechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15-10-20233 minuten, 35 seconden
Episode Artwork

Zápisník Zdeňky Trachtové

čeští divadelní ochotníci v BruseluVšechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15-10-20233 minuten, 48 seconden
Episode Artwork

Zápisník Martina Baluchy

připomínka Edith PiafVšechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15-10-20233 minuten, 33 seconden
Episode Artwork

Potkat je nechcete, pozorovat ano. „Medvědi nejsou krvelačné bestie,“ ujišťuje tatranský průvodce

Nad touhou vyrazit do hor za medvědy většina Slováků zdvihá obočí. Setkání s obávanou a údajně přemnoženou šelmou se většina snaží vyhnout. Právě na podzim je ale ideální čas na pozorování medvědů. S blížící se zimou totiž zvířata vystoupají na odhalené vrcholky Tater, kde se do zásoby přežírají borůvkami. K zážitku, který v Česku nenajdete, pak stačí jen dalekohled, trpělivost a šikovný průvodce.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15-10-20233 minuten, 40 seconden
Episode Artwork

Oktoberfest letos praskal ve švech. Jak se na něj chystají sládkové?

V Mnichově minulý týden skončil další ročník Oktoberfestu, při kterém padaly rekordy. Poprvé od 80. let dorazilo více než 7 milionů návštěvníků. Ani jeden z nich by si ale na pivu nepochutnal bez šesti konkrétních lidí, bez sládků z místních pivovarů. Zpravodaj v Německu Václav Jabůrek si nad tuplákem popovídal s jednou z těchto pivních celebrit, Christianem Dahnckem z pivovaru Paulaner.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13-10-20233 minuten, 17 seconden
Episode Artwork

Čerstvé, lokální a větší výběr. I Američané umějí nakupovat na farmářských trzích

Zdravé potraviny, to je základ. Také v obchodech ve Spojených státech se u každého výrobku dozvíte, jakou má energetickou hodnotu a kolik je v něm cukru nebo tuku. Pro zákazníky ale často bývá hlavním kritériem při výběru cena. Někteří Američané ovšem stále víc dávají přednost nakupování na farmářských trzích.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-10-20233 minuten, 32 seconden
Episode Artwork

„Avantgarda inspirovaná klasicismem.“ Sochu českého autora Karla Vogela v Londýně čeká rekonstrukce

Sochař Karel Vogel, rodák z Českých Budějovic, není u nás příliš známý. Svoji uměleckou kariéru zahájil v předválečném Československu, ale v roce 1938 byl ale nucen emigrovat do Velké Británie. Jeho poslední dílo – obří socha ležící ženy – v londýnské čtvrti Hammersmith se brzy dočká rekonstrukce. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11-10-20233 minuten, 21 seconden
Episode Artwork

Francii ovládlo ragby. Řezník Didier proměnil svůj obchod v ragbyový chrám

Ragbyové mistrovství světa ve Francii se přehouplo do druhé půle a před hráči jsou tři poslední soutěžní týdny. Některé celky slaví úspěchy, jako třeba domácí Francie, která na úvod šampionátu porazila zkušený tým z Nového Zélandu. Jiným týmům – jako třeba Austrálii – se příliš nedařilo. Šampionát si ale za všech okolností užívají fanoušci ragby. Francouzský řezník Didier sleduje zápasy na svém počítači při krájení masa a obsluhování zákazníků.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10-10-20233 minuten, 45 seconden
Episode Artwork

Vějíř je ve Španělsku naprostá nezbytnost. V minulosti tam pomohl i nejedné nevěstě k ženichovi

Na začátku uplynulého týdne padaly v Česku teplotní rekordy. A když je horko a nemáte klimatizaci, pomůže vějíř. Dobře to vědí ve Španělsku, kde se jimi ovívají nejen ženy, ale i muži. V minulosti se ovšem za pomoci vějířů taky svádělo a existovala dokonce i takzvaná řeč vějíře.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8-10-20233 minuten, 12 seconden
Episode Artwork

I v Egyptě mají „vánoční cukroví“. Tradiční cukrové panenky ale vytlačují plastové figurky z Číny

Muslimové na celém světě minulý týden slavili Maulid, tedy narozeniny proroka Mohameda. Je to velký den především pro islámské mystiky a derviše. Kromě modliteb ho ale provází i různé místní tradice. Například v Egyptě patří k Maulidu cukrové panenky. Produkci místních cukrářů ale postupně vytlačuje dovoz z Číny.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4-10-20233 minuten, 26 seconden
Episode Artwork

V Bruselu otevřela česká kavárna. Představuje dílo architekta Josefa Hoffmanna

Pokud v příštích šesti týdnech zamíříte do Bruselu, můžete si přímo v historickém centru zajít do české kavárny. Projekt s názvem Café Hoffmann organizuje v belgické metropoli České centrum na počest architekta a designéra Josefa Hoffmanna. Na místě si můžete posedět třeba na klasických židlích podle Hoffmanových návrhů ze třicátých let nebo se zapojit do některého z tematických rukodělných workshopů.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29-9-20233 minuten, 39 seconden
Episode Artwork

Hrad vévody z Bretaně kdysi shlížel na solná pole, dnes ho obklopuje ptačí rezervace

Za francouzské revoluce se středověký hrad Suscinio chystali rozebrat na kámen, nikdo o něj neměl zájem. Nakonec se ho podařilo zachovat a dnes je vyhledávanou historickou památkou jižní Bretaně. Pro místní představuje romantický poklad, vyprávění o historii se jim ale navíc daří propojovat s přírodním bohatstvím okolních mokřadů.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27-9-20233 minuten, 8 seconden
Episode Artwork

Papež František dostal nový invalidní vozík. Je dřevěný a opěrky má z trámů katedrály Notre-Dame

Paul de Livron je 31letý francouzský inženýr. Před deseti lety se vážně zranil při výletu nedaleko Marseille a od té doby je upoutaný na kolečkovém křesle. Už při rehabilitacích po úrazu si ale slíbil, že nezůstane pasivní a rozhodl se, že když nemohou nohy, nebudou zahálet aspoň jeho ruce. Před časem ho napadlo, že vyrobí dřevěný vozík pro papeže Františka. Pracoval na něm několik měsíců a v pátek ho předal arcidiecézi v Marseille, kam papež František přijel.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26-9-20233 minuten, 38 seconden
Episode Artwork

Zátopek by měl radost. V Londýně pořádají závod, jehož výtěžek pomáhá dětem z chudých rodin

Své první olympijské zlato získal Emil Zátopek v roce 1948 na olympiádě v Londýně. Nadace, která nese jeho jméno, tam dnes přispívá znevýhodněným dětem na sportovní aktivity. Zároveň se tak snaží udržet povědomí o slavném českém běžci.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25-9-20232 minuten, 56 seconden
Episode Artwork

Zápisník Marie Sýkorové

bretaňský hrad SuscinioVšechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-9-20233 minuten, 8 seconden
Episode Artwork

Zápisník Zdeňky Trachtové

Café Hoffmann na počest českého architekta v BruseluVšechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-9-20233 minuten, 39 seconden
Episode Artwork

Zápisník Martina Baluchy

v dílně v Marseille: jak se vyrábí křeslo pro papežeVšechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-9-20233 minuten, 38 seconden
Episode Artwork

Vikingové by se divili. Jejich dřevěný kostel doputoval až na polskou stranu Krkonoš

V katedrálách a kostelech po celém světě se můžeme setkat s díly a relikviemi, které do sbírek putovaly někdy i tisíce kilometrů. Jsou to zápůjčky, dary, umělecké předměty vyrobené na zakázku. Ale aby tisíce kilometrů putoval kostel? V Polsku jeden takový mají, konkrétně v horském středisku Karpacz. Uvnitř i zvenčí stavbu zdobí vikinské motivy odkazující na zemi jeho původu. Dřevěný kostel Wang totiž původně stával v Norsku.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-9-20233 minuten, 34 seconden
Episode Artwork

Francie sýry miluje, a ty kozí obzvlášť. Jak je správně skladovat, aby vydržely až půl roku?

Ve Francii se vyrábí na 1200 druhů sýrů. Koupit si je můžete v supermarketech, ve specializovaných obchodech nebo přímo u chovatelů. Na rodinné kozí farmě Bordas nedaleko města Blois se láska k sýrům dědí z generace na generaci. V obchodě, který je součástí farmy, si můžete koupit různé druhy kozích sýrů a ve stáji pak mlékem nakrmit čerstvě narozená kůzlata.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22-9-20233 minuten, 43 seconden
Episode Artwork

Zemětřesení v Maroku turisty neodradilo. Restaurace v Marrakéši byly plné už krátce po katastrofě

Místům postiženým přírodními katastrofami se turisté zpravidla vyhýbají a z oblasti se snaží co nejrychleji dostat domů. Ne tak ale v Maroku, kde zemětřesení zabilo na tři tisíce lidí. Otřesy postihly hlavně horskou oblast jižně od Marrákeše, ale také historické jádro tohoto miliónového města. Hned druhý den po zemětřesení se kolem trosek zřícených domů a mešit nerušeně procházely davy evropských turistů.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20-9-20233 minuten, 48 seconden
Episode Artwork

Dobrý nápad je k nezaplacení. Celá Evropa si chce dát finské NATO pivo

Už od loňského května zvoní Petterimu Vättinenovi téměř neustále telefon nebo pípají emaily. O jeho pivo je totiž celosvětový zájem, a to nejen kvůli obsahu plechovek, ale taky kvůli jejich přebalu. Pivovar Olaf ve finské Savonlinně totiž loni v květnu přišel s nápadem udělat takzvané NATO pivo. Jméno tehdy vybrali jako podporu a oslavu finského vstupu do Severoatlantické aliance.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19-9-20233 minuten, 40 seconden
Episode Artwork

Riskují život, aby dokázali, že nemíří do pekla. Chasidští židé oslavili nový rok v ukrajinské Umani

Tisíce chasidských židů přijely minulý týden do ukrajinské Umaně. Od pátku do neděle tam slavili svátek Roš hašana, tedy příchod nového roku. Podle jejich kalendáře už pětitisícího sedmistého osmdesátého čtvrtého. Poutníky z Izraele i jiných zemí neodradila ani ruská agrese na Ukrajině. Proč je pro ně pouť do Umaně, kde ve středověku a za druhé světové války zahynuly desítky tisíc Židů, pořád tak důležitá?Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18-9-20233 minuten, 26 seconden
Episode Artwork

Jak relaxovat po těžké práci? Zkuste místo meditace hru na fujaru

Slovenská fujara je nástroj osamělých bačů. Díky znalosti pastvin a okolní přírody věděli, kde hluboké tóny dřevěné píšťaly nejlépe zní. Na hru měli čas. Fujara pro ně byla společníkem i cestou k odpočinku. Přestože bačů ubývá, fujaristů i výrobců je dnes stále dost. Umění si předávají mezi sebou a na setkáních a folklorních festivalech se od sebe vzájemně učí. Obec Hriňová na středním Slovensku každý rok během sklizně pořádá školu hry na fujaru ve staré dřevěnici.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15-9-20233 minuten, 45 seconden
Episode Artwork

Berlínské kino Babylon je ideální místo pro výlet časem. Každý rok přenese diváky o sto let nazpátek

V Berlíně najdete stovky různých kin, ale jedno se v mnoha ohledech vymyká. Kino Babylon vzniklo ve 20. letech 20. století a na svoje kořeny nezapomnělo. Zakládá si totiž na promítání němých filmů a na konci každého léta pořádá festival, ve kterém se diváci vrací ke sto let starým snímkům.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14-9-20233 minuten, 10 seconden
Episode Artwork

„Měl zraněné ploutve a prázdný žaludek.“ Za útoky žraloků mohou podle oceánologů hlavně lidé

Pláže a mola egyptského letoviska Hurghády zvou návštěvníky k plavání, šnorchlování i potápění. Občas se objeví zpráva o zabití člověka žralokem, jako letos začátkem léta. Egyptští odborníci analyzovali zatím poslední tragický útok žraloka na plavce v Hurghádě. Hlavní příčina je podle nich prostá – v moři je vinou rybolovu stále méně ryb a hladoví žraloci hledají jinou kořist. I přesto je útok na člověka podle expertů stále velmi vzácným jevem. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13-9-20233 minuten, 23 seconden
Episode Artwork

Modlitba je jako jídlo. Je potřeba pravidelně a za všech okolností, radí buddhističtí mniši v Soulu

Když se budete procházet jihokorejským Soulem, budou se nad vámi tyčit mnohapatrové mrakodrapy. Moderní skleněné výškové domy jsou všude. O to překvapenější budete, když v samém srdci Soulu objevíte buddhistický chrám. Starou, pestrobarevně pomalovanou dřevěnou budovu, ve které jsou tři zlatí buddhové v nadživotní velikosti. Ruch desetimilionového velkoměsta se na tomto místě zklidní. V chrámu Jogyesa natáčela reportérka Jana Magdoňová.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11-9-20233 minuten, 53 seconden
Episode Artwork

Je jim třináct, ale položí vás na lopatky. Na ragbyovém šampionátu se poprvé utkaly i dětské týmy

Mezi nejoblíbenější míčové sporty ve Francii patří fotbal, basketbal, házená a ragby. Na následujících sedm týdnů tam ale dostane oválný míč přednost před tím kulatým. V Paříži totiž v pátek začalo očekávané mistrovství světa v ragby, a to hned prestižním utkáním mezi Francií a Novým Zélandem. Ještě před šampionátem dospělých se ve francouzském městečku Pontlevoy utkaly dětské ragbyové týmy z 20 zemí. Někteří chlapci by se možná neztratili ani v seniorských družstvech.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10-9-20233 minuten, 47 seconden
Episode Artwork

Bláto jako svědek. V Osvětimi konzervují dětskou obuv a pátrají po osudu rodin

V Bloku 5 bývalého vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka se před jednotlivými částmi expozice denně zastaví tisíce lidí. Prohlíží si hromady kufrů, brýlí, protéz nebo bot. Právě těch se ve sbírkách polského muzea nachází desítky tisíc. Ty dětské teď čeká postupná konzervace. Dvouletý program má odvrátit rozklad památky na utrpení nejmladších obětí genocidy. Návštěvníci muzea si ale ničeho nevšimnou, konzervátoři pracují bez omezení expozice.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9-9-20233 minuten, 21 seconden
Episode Artwork

Adrenalin, byznys i módní výstřelky. Belgické město koní nabízí dostihy se vším všudy

Život ve vlámském městečku Waregem plyne po většinu roku poklidným tempem. Na konci srpna však město ležící 80 kilometrů od Bruselu každoročně ožije velkolepými týdenními slavnostmi, které vrcholí koňskými dostihy. Letos na hipodrom ve Waregemu dorazilo 35 tisíc návštěvníků – někteří kvůli sportu, jiní kvůli módě nebo budování kontaktů. Na největší belgický dostihový svátek se letos vyrazili inspirovat i zástupci z jiné evropské dostihové metropole – českých Pardubic.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8-9-20233 minuten, 46 seconden
Episode Artwork

Kdysi Egypťané kočky uctívali, teď je vyhazují na ulici. V Hurghádě je jejich andělem paní Ímán

Čtvrtmiliónová Hurgháda je úplně jiná než ostatní egyptská města. Mísí se v ní usazení cizinci s usazenými Egypťany, luxusní resorty s prašnými uličkami, a diskotéky a bary s tradičními kavárnami. Trvalá přítomnost cizinců má dopad na zdejší životní styl, včetně péče o opuštěná zvířata. V centru města založila útulek pro kočky paní Ímán, ochránkyně čtyřnohých bezdomovců. Jak si ale všiml zpravodaj Štěpán Macháček, často tedy spíš třínohých.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6-9-20233 minuten, 42 seconden
Episode Artwork

Kimči je korejský recept na zdraví a sílu. Zjistili jsme, jak ho připravují přímo v Soulu

Pikantí fermentovaný salát z nakládané zeleniny plný probiotik a vitaminů – to je korejské kimči (kimchi). Existuje asi 200 druhů a co rodina, to vlastní recept. Nejčastěji se vyrábí z pekingského zelí, ale přidávat do něj můžete řepu, ředkev, okurky, ryby i krevety. Snad nejvíc se o tomto salátu dozvíte v korejském Soulu, v muzeu Kimchikan. Jeho přípravu si tam pod odborným vedením vyzkoušela reportérka Jana Magdoňová.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4-9-20233 minuten, 47 seconden
Episode Artwork

Loď s číslem popisným, velkou vanou i vlastní popelnicí. Život na Seině je dnes už hlavně pro bohaté

Po vodě do restaurace, do banky i za přáteli – takové možnosti nabízí život na obydlené lodi na okraji Paříže. Ještě před třiceti lety si tento způsob života volili spíš bohémové a lidé na okraji společnosti. Teď je to přesně naopak – pořídit si loď na okraji Paříže už může jen movitější klientela. Odpovídá tomu ostatně i interiér těchto plavidel. Nechybí na nich širokoúhlé televize, prostorné vany, nebo dokonce disco koule.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3-9-20233 minuten, 46 seconden
Episode Artwork

Děti spaly bez rodičů a lidé se o vše dělili. Kibucy mají v Izraeli to nejlepší za sebou

V kibucu Chefciba na severu dnešního Izraele se v roce 1929 zastavil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Kibuc totiž založili i židé z Československa. Sto let od svého založení ale pionýrská osada s kolektivním vlastnictvím skomírá. A odchází celé kibucnické hnutí, jehož levicové ideály jsou protikladem dnešní pravicově náboženské vlády.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1-9-20233 minuten, 35 seconden
Episode Artwork

Ubylo turistů, přibylo vojáků. V polské Bělověži převažuje čistotu přírody blízkost války

Polské městečko Bělověž bývalo tradiční cílem tisíců polských i zahraničních turistů. Leží totiž uprostřed Bělověžského pralesa – posledního přirozeného pralesa v Evropě. Letos ale turisti chybí – bojí se situace na hranici s Běloruskem, která leží jen kilometr od města.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30-8-20233 minuten, 2 seconden
Episode Artwork

V Charlestonu vzniklo moderní Afroamerické muzeum

Nově otevřené muzeum v americkém Charlestonu ukazuje tradice a původ Afričanů zotročených Američany v 16. až 19. století. Muzeum navíc stojí v místě, kam lodě přivážely unesené obyvatele západní Afriky, které si pak bohatí majitelé plantáží kupovali jako otroky na práci. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29-8-20233 minuten, 46 seconden
Episode Artwork

V Paříži se staví ostošest. Olympijský stadion pak budou využívat basketbalisté i místní

Už jen necelý rok zbývá do zahájení letních olympijských her v Paříži, které nabídnou vůbec první zahajovací ceremoniál v centru města na řece. Přímo v Seině se mají odehrávat některé olympijské disciplíny jako třeba triatlon. Jiné zůstanou tradičně na stadionech a v arénách. Jednu takovou dělníci dokončují na severním okraji Paříže. Přímo uvnitř natáčel náš zpravodaj ve Francii.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28-8-20233 minuten, 18 seconden
Episode Artwork

Už devadesát let se hledá Lochnesská příšera. Přestože vědci dokázali, že neexistuje

Skutečné či domnělé tajemství skotského jezera Loch Ness přitahuje pozornost už devadesát let. Právě tolik roků uplynulo od okamžiku, kdy na jeho hladině poprvé pozorovali neznámého tvora. Ten dostal dokonce své jméno: Nessy. Existence lochnesské příšery je už zcela jistě vyloučena, přesto se po ní vydávají pátrat další a další lidé. Pátrání s nasazením dronů i sonarů se, podle organizátorů, účastní dobrovolníci z celého světa. Proč Nessy stále přitahuje pozornost?Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27-8-20233 minuten, 36 seconden
Episode Artwork

Věznice ve Filadelfii bývala modernější než Bílý dům. Al Capone v ní měl luxusní celu

Skončit v 19.století ve Filadelfii ve vězení mohlo znamenat vylepšit si svůj životní standard. Cely totiž byly vytápěné ústředním topením. Každá měla světlo a splachovací záchod. Dnes už věznice neslouží svému původnímu účelu, ale je jedním z turistických magnetů, který přitáhl i našeho zpravodaje ve Spojených státech Pavla Nováka.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25-8-20233 minuten, 42 seconden
Episode Artwork

Barvy a štětce pomáhají ukrajinským vojákům při zotavování. „Na chvíli jsou jinde,“ říká lektorka

Ukrajinské nemocnice jsou plné vojáků i civilistů s válečnými zraněními. Mnozí se musejí vyrovnávat třeba se ztrátou končetiny, téměř všichni se musejí léčit i u psychologů. V nemocnici v západoukrajinském Ternopilu psychologickou pomoc mají. Desítky vojáků i civilistů navíc můžou využívat třeba arteterapie.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-8-20233 minuten, 38 seconden
Episode Artwork

Jediná, kterou Napoleonova armáda nedobyla. Vojáky polské tvrze nakonec zdecimoval epidemie tyfu

I když dnes pevnost Stříbrná hora v Polsku působí až romanticky, život na ní byl v 18. a 19. století strašný - pruští vojáci čelili hlavně drakonickým trestům, ale taky těžkým povětrnostním podmínkám a epidemiím tyfu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23-8-20233 minuten, 25 seconden
Episode Artwork

Nádobí z vraku i příběhy pasažérů v podobě vstupenek. V Paříži probíhá výstava parníku Titanic

V Paříži se v těchto dnech můžete potopit do ledových vod Atlantského oceánu a vrátit se v čase do roku 1912, kdy na svou první a zároveň poslední cestu vyrazil legendární Titanic. Stejnojmenná výstava představuje na 260 předmětů – parfémy, zavazadla, nádobí i šaty –, které patřily cestujícím z potopené lodi. Vůbec poprvé se tam můžete podívat na model schodiště z lodi Titanic a vyfotit se na maketě parníku jako Jack a Rose, hlavní postavy filmu z roku 1997. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22-8-20233 minuten, 42 seconden
Episode Artwork

Spí a čekají, až bude národu nejhůř. Rytíři z hory Sitna sdílí stejný osud jako blaničtí jezdci

Hora Sitno poblíž Banské Štiavnice je opředená řadou pověstí. Ve slovenské mytologii má podobnou úlohu, jako v Česku hora Blaník. Uvnitř mají dřímat vojáci, kteří přijedou na pomoc, až bude národu nejhůře. Řada lidí ale pověst o rytířích – ať už v Sitně nebo Blaníku, nezná. Tamní chatař ale rád plánuje noční výstupy na kopec, při nichž příběh vypráví.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20-8-20233 minuten, 49 seconden
Episode Artwork

Komunistický manifest napsal Marx v Londýně. Ve čtvrti Soho se dodnes můžete vydat v jeho stopách

Když se řekne Karl Marx, leckomu se vybaví prvomájové průvody s obřími portréty a povinné studium jeho učení. Jeho myšlenky a dílo také položily základy komunistických diktatur po celém světě. Marx byl Němec, většinu svých klíčových děl ovšem napsal v Londýně a na jeho stopy tam můžeme dorazit dodnes.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18-8-20233 minuten, 30 seconden
Episode Artwork

Vídeňskou kávu zřejmě vymyslel ukrajinský kozák. Ve Lvově s kávou dodnes experimentují

Ukrajinské město Lvov je známé jako centrum kávy. Evropany ji totiž podle legendy, která je oblíbená hlavně u Ukrajinců, naučil pít ukrajinský kozák, který pocházel nedaleko od Lvova. Do jedné z nejstarších lvovských kaváren a pražíren – kávového dolu – se vydala Magdaléna Fajtová. A ochutnala tam i zapálenou kávu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16-8-20232 minuten, 59 seconden
Episode Artwork

Český obr v srdci Káhiry. Budova české ambasády v Egyptě ukrývá kinosál, tenisový kurt i školu

Na českou ambasádu v Káhiře chodí diplomatické návštěvy nesmírně rády. Unikátní komplex ze sedmdesátých let totiž nemá ve dvacetimiliónové egyptské metropoli obdoby. Zlatá doba československo-egyptských vztahů je sice už minulostí, ale české firmy začínají Egypt znovu objevovat. Areál káhirské ambasády tak může znovu ožít.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16-8-20233 minuten, 54 seconden
Episode Artwork

Zachraňovali sousedy i přespolní během povodní. Dobrovolných hasičů je na Slovinsku až 160 tisíc

Slovinsko má údajně nejvíc hasičů na obyvatele z celého světa. Ve dvoumilionovém Slovinsku je 160 tisíc registrovaných dobrovolných hasičů, z toho přes 40 tisíc v aktivní službě. Každá rodina má prý nějakého hasiče. Při bleskových povodních, které před týdnem zasáhly obrovskou část území, to přišlo vhod. Víc než 150letá tradice je národním pokladem. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15-8-20233 minuten, 47 seconden
Episode Artwork

Termální lázně na předměstí Reykjavíku lákají místní i turisty. Voda se pak využívá k vytápění

Tradičním místem setkávání je v našich končinách hospůdka, jinde to může být třeba kavárna nebo mešita. Na Islandu tvoří základní osu společenského života horká lázeň. Mnozí Islanďané se převlékají do plavek klidně i denně, aby naložení ve vyhřáté vodě se sousedy nebo kamarády probrali, co je nového. A tak když nedaleko Reykjavíku nedávno otevřeli novou termální lagunu míněnou hlavně pro turisty, rychle si ji zamilovali i místní.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13-8-20233 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Ukrajinskou univerzitu navrhl český architekt Hlávka. Původně jako pravoslavný církevní areál

Na jihozápadě Ukrajiny leží na úpatí Karpat čtvrtmilionové město a historické centrum Bukoviny. Černovice nebo taky Černivci je pestrá směsice turecké, židovské, německé, rumunské, ruské a hlavně ukrajinské kultury. Město má ale i výraznou českou stopu. Kdybyste viděli tamní univerzitu, nejspíš vám nápadně připomene pražskou porodnici u Apolináře. Není to náhoda – oba areály totiž mají stejného architekta.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10-8-20234 minuten, 18 seconden
Episode Artwork

Z listů vyrábějí Dorzové střechy i chléb. Návštěvníkům nabízejí pálenku, látky i ozdravný tanec

Rastafariánství sice jako náboženské hnutí pochází z Jamajky, jeho zemí zaslíbenou je ale Etiopie. Někdejší černošský císař Haile Selassie, který prý odvozoval svůj původ přímo od legendárního krále Šalomouna a královny ze Sáby, je pro rastafariány uctívaný mesiáš. Podle císařova před-korunovačního titulu a jména – rás Tafari Makonnen – také rastafariáni odvodili své jméno. Vladimír Kroc se s jedním z nich setkal u kmene Dorzo v pohoří Gughe.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9-8-20234 minuten, 12 seconden
Episode Artwork

Za první světové války skrývala 130 tisíc vojáků, byl v ní i Švejk. Pak pevnost lidé rozebrali

Polské nezvykle kopcovité město Přemyšl obklopuje od 19. století prstenec pevností. Dnes už svému původnímu obrannému účelu neslouží. Zatímco část budov chátrá, v jiných vznikla zajímavá muzea. Systém desítek pevností a pevnůstek tak nabízí pro každého něco – poučení i procházku ruinami pohlcenými přírodou. Vypravila se tam natáčet naše zpravodajka v Polsku Kateřina Havlíková. A začala rovnou na Fortu 1 Salis SoglioVšechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8-8-20233 minuten, 31 seconden
Episode Artwork

Na svíčkovou ke Čtyřem kočkám v New Jersey se jezdí zdaleka. Majitelé začali nejdřív s koblihami

Trochu ukrytá mimo ruch velkého města, na kraji lesa v malé obci v americkém státu New Jersey. Taková je česká kavárna Four Green Cats, tedy U čtyř zelených koček. Díky poctivosti a chutné kuchyni do ní jezdí štamgasti i turisté nejen z amerického státu New Jersey, ale třeba i přespolní z nedaleké Pensylvánie i z jiných koutů Ameriky. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6-8-20233 minuten, 44 seconden
Episode Artwork

Pláž Rockaway byla dříve utajenou zahradou. Dnes tam Newyorčané jezdí surfovat i metrem

Horké dny se asi nejlépe snášejí u vody. Lidé z rozpálených ulic pod mrakodrapy New Yorku utíkají k Atlantiku. Někteří si s sebou berou i surfařská prkna. Na pláž Rockway Beach se snadno dostanou i linkou metra. K Atlantiku se ochladit vydal i náš zpravodaj v USA Pavel Novák.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4-8-20233 minuten, 26 seconden
Episode Artwork

Ve Španělsku řídí mnoho negramotných řidičů. Ti s mobilem jsou ale nebezpečnější

O španělských mužích se říká, že jsou dlouhověcí. Není proto nic zvláštního vidět pány v úctyhodném věku i za volantem. Naše spolupracovnice v Španělsku Lubica Zlochová si v téhle souvislosti uvědomila, že někteří z nich, když získali řidičský průkaz, neuměli ani psát ani číst. Jak je tedy možné, že prošli autoškolou? A projevuje se to na španělských silnicích?Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3-8-20233 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Mont Saint-Michel vystupuje z moře už přes tisíc let. Krypty kostela jsou zavěšené ve skále

Jednou z nejslavnějších francouzských památek je hora svatého Michaela, která se tyčí na pobřeží na pomezí Normandie a Bretaně. Na ostrově sídlí jedno z nejstarších poutních míst, klášter i vesnice. Místu klidu a odpočinku velí přesně 12 řádových sester a bratrů. Ročně tam zamíří až milion a půl poutníků a turistů. Letos Mont Saint-Michel slaví své tisícileté výročí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2-8-20233 minuten, 36 seconden
Episode Artwork

Zdokumentoval Viktoriiny vodopády, říkají mu Horab. Jak v Zambii vzpomínají na Emila Holuba?

Pod slovem cestovatel si leckdo z nás představí Emila Holuba. Muže, který během svého jedenáctiletého bádání v jižní Africe nasbíral množství předmětů, prováděl přírodovědná pozorování a zkoumal etnika, se kterými se na svých cestách setkal. Holubovo muzeum v Holicích navštívila asi většina Čechů. Nakolik je ale postava Emila Holuba známa v samotné Africe? To ve městě Livingstone v Zambii zjišťoval zpravodaj Jaromír Marek.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30-7-20233 minuten, 8 seconden
Episode Artwork

Pátrání po kocourovi mezi sutinami. Ve Vuhledaru žijí ve sklepích stovky lidí i zvířat

Bachmut, Avdijivka a Vuhledar – to jsou hornická města v Donbasu, která ruská invaze proměnila v haldy sutin. A ačkoli se to zdá neuvěřitelné, i v nich pořád žijí lidé a zvířata. Na Vuhledar tento týden ruská armáda tvrdě zaútočila děly, granátomety a zápalnými bombami.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28-7-20233 minuten, 7 seconden
Episode Artwork

Před 80 lety byli v Berlíně popraveni i čeští odbojáři. Vykonavatelé vražd nebyli nikdy potrestáni

Berlínské vězení Plötzensee bylo jedním z deseti míst, kde nacisté popravovali české odbojáře. Téhle méně známé epizodě se věnuje výstava, která tento týden začala v Berlíně a v září se objeví i v Praze. Náš zpravodaj v Německu Václav Jabůrek se byl podívat hned na její otevření. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26-7-20232 minuten, 59 seconden
Episode Artwork

Slovenský řezbář zachraňuje tradici dřevěných hraček. Vyrábět se začaly z takzvaných súseků

Dřevo si pamatuje, jak rostlo i energii, kterou do něj vložíte, věří řezbář Ladislav Hedvigi. V Rimavských Zalužanech na jihovýchodě Slovenska už roky vyrábí hračky podle vzoru starých mistrů. Takzvané Kyjatické hračky musí být celé ze dřeva, bez jediného šroubku a ozdobené kruhovými motivy, kterým venkovský lid přisuzoval ochranné schopnosti. Hračky barvili vyvařenou kůrou stromů nebo bylinami. Vyřezávání vzorů vyžaduje pečlivou a soustředěnou práci.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25-7-20233 minuten, 28 seconden
Episode Artwork

Libry do kapsy a hora papírů. Návštěva stanice technické kontroly v Egyptě může být dobrodružství

Obrnit se trpělivostí, vzít si den dovolené, a do kapes připravit štůsky všimného – takto vybavený vyrazil náš blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček v Káhiře na tamní stanici technické kontroly. Zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu musí na svých postech řešit každodenní stejné problémy, jako doma v Česku. V některých zemích ale mají tyto všední záležitosti svá silná specifika. A Egypt k nim rozhodně patří.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-7-20233 minuten, 42 seconden
Episode Artwork

Příběhy cyklistů Tour de France ve Francii inspirují. Někdo fandí, někdo kreslí komiks

Po třech týdnech ve Francii končí slavný cyklistický závod Tour de France. Závodníky čeká poslední etapa a dojezd na pařížském bulváru Champs-Élysées. Cyklisté ujeli přes 3400 kilometrů a navštívili Španělsko, Pyreneje, jih Francie, Francouzské středohoří i Alpy. K závodu už přes 90 let patří legendární reklamní karavana. Její průjezd ve francouzském městě Limoges natáčel náš zpravodaj Martin Balucha.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23-7-20232 minuten, 59 seconden
Episode Artwork

Hudební album Plantasia je určeno rostlinám. Na festivalu Pohoda zazněla i nová hudba pro slunečnice

Mluvíte na své pokojové rostliny, nebo jim dokonce pouštíte hudbu? Jestli nevíte, co by se jim líbilo, pusťte jim album Plantasia. V 70. letech vzniklo právě pro ně a dnes je kultovním dílem rané elektronické hudby. Poslechněte si reportáž Ladislava Nováka ze slovenského festivalu Pohoda.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21-7-20233 minuten, 41 seconden
Episode Artwork

Hel bránili Poláci před nacisty měsíc jen čtyřmi děly. Obranný výbuch udělal z poloostrova ostrov

Když nacistické Německo zaútočilo 1. září 1939 na Polsko, obránci Helu vzdorovali déle než měsíc. Za cenu obrovských ztrát. Obranu poloostrova připomínajícího kosu ukončila až kapitulace. Od roku 2006 se této události věnuje Muzeum obránců pobřeží, které sídlí v jedné z dělostřeleckých baterií. A o dobové exponáty tamní provozovatelé, historici i návštěvníci nemají nouzi. Dodnes totiž moře při bouřích na písečné pobřeží vyplavuje úlomky vojenské techniky.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19-7-20233 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Sezóna lovu humrů v Maine začíná. Rybářskému řemeslu už se ale nedaří tak jako dřív

Červenec je měsícem, kdy se v americkém státě Maine naplno rozbíhá hlavní sezóna lovu humrů. Ti jsou v této odlehlé a přírodní krásou naplněné části Spojených států ikonickým zvířetem. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17-7-20233 minuten, 49 seconden
Episode Artwork

Za jednu ženu 38 krav a jeden kalašnikov. Cenu mursijských žen zvyšuje talíř ve rtu a skarifikace

Jeden z nejnepřístupnějších divokých afrických kmenů jsou Mursiové, kteří žijí v národním parku Mago na jihu Etiopie. Donedávna byly jejich vesnice ukryté ve stínu pralesa pro turisty tabu. Domorodci vybaveni samopaly AK-47 neviděli návštěvy zvenčí rádi. V posledních letech se situace změnila a Mursiové se učí žít z cestovního ruchu. A tak se mezi ně až do údolí řeky Omo odvážil i Vladimír Kroc.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16-7-20233 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Oblíbená švédská pochoutka surströmming vznikla náhodou a rozhodně je lepší jíst ji venku

Rybáři se kdysi snažili ušetřit na nákupech soli a vznikl z toho fermentovaný sleď. Surströmming dodnes rozděluje Švédy a turisty, část ho miluje, část ho nemůže vystát. Švédská specialita surströmming je nechvalně známá po celém světě jako zapáchající jídlo. Většina lidí jí přitom zná z možná až děsivých videí, kde se konzumentům z jeho vůně zvedá žaludek. Místní, zejména obyvatelé regionu zvaného Höga kusten ale na tohle jídlo nedají dopustit.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-7-20233 minuten, 41 seconden
Episode Artwork

Dostal rozkaz dělat v Charkově to, co umí nejlépe. Jeho street art dodává místním sílu a naději

Svým streetartovým uměním se snaží Ukrajince motivovat, aby vytrvali v boji proti ruské agresi. Charkovský umělec Hamlet Zinkovskyj prý dostal po únorové invazi rozkaz od velitele svého praporu pokrýt ulice Charkova streetartovými malbami. V poslední době se také často vydává do osvobozených měst, aby uprostřed všudypřítomné destrukce podpořil místní obyvatele. Věří totiž, že jeho malby ve zničených ulicích symbolizují změnu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11-7-20233 minuten, 25 seconden
Episode Artwork

Německé město Essen patřilo mezi průmyslové velmoci, už navždy za to ale bude platit daň

Německé Porúří bylo ještě před stolety obřím průmyslovým centrem. Vytěžené uhlí se tam rovnou měnilo na koks a putovalo do nedalekých oceláren, které patřily ke světové špičce. Tuhle éru dnes připomíná už jen jeden obří areál, která navštívil německý zpravodaj Václav Jabůrek.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10-7-20233 minuten
Episode Artwork

Nová chlouba amerického námořnictva se ještě leskne novotou. Podívejte se s námi na palubu

Americká námořní flotila je bohatší o nový torpédoborec. Do plné pohotovosti se minulý týden v přístavu v Baltimoru začlenil torpédoborec s názvem Carl M. Levin pojmenovaný po dlouholetém senátorovi za stát Michigan. Plavidlo je vybavené děly i protiraketovými střelami. Podle velitelů lodě se ale nevydá sestřelovat ruské rakety nad Ukrajinou. Jeho první cesta povede přes Panamský průplav do přístavu Pearl Harbour na souostroví Havaj.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9-7-20233 minuten, 41 seconden
Episode Artwork

Lanovka v Pittsburghu vás přenese do Ameriky 19. století. V provozu je od roku 1877

Podobně jako má Paříž svou lanovku na Montmartre nebo Praha na Petřín, i americký Pittsburgh může nabídnout rozhled do města z kabiny kolejové dráhy vedoucí na Washingtonovu horu nad říčním soutokem, kterým začíná řeka Ohio. V době největšího průmyslového rozmachu Pittsburghu bylo ve městě 17 osobních a nákladních lanovek. V 60. letech minulého století jezdily ještě čtyři, teď už je v provozu jen jedna. Jmenuje se Duquesne a stará se o ni parta nadšených penzistů.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8-7-20233 minuten, 30 seconden
Episode Artwork

Historické lodě z celého světa se předvedly ve francouzském Rouenu. Připluly i z Mexika

Francouzský Rouen má za sebou přehlídku historických plachetnic jménem Armada. Do města na řece Seině se po čtyřech letech opět vrátily desítky výjimečných lodí. Které lodě přijely přes Atlantik až do Francie? A jak se jmenuje plachetnice, která příští rok poveze olympijskou pochodeň z Řecka do přístavu v Marseille? Martin Balucha natáčel v Rouenu s mexickými námořníky.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7-7-20233 minuten, 39 seconden
Episode Artwork

Londýnské metro jezdí už 160 let. Za války ukrývalo před nálety lidi i sochy a obrazy

Londýnské metro je nejstarší podzemní dráha na světě. Od zahájení provozu jeho první linky uplynulo letos 160 let. Byť se svými 400 kilometry už dávno není nejrozsáhlejším podzemním systémem, s ohledem na své stáří skrývá londýnské metro řadu tajemství, opuštěných a dávno nevyužívaných chodeb i celých stanic. Někdy se tyto tajemné prostory nacházejí i na místech, kde by to neznalý obyvatel města či jeho návštěvník ani nečekal. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5-7-20233 minuten, 54 seconden
Episode Artwork

jak se daří českým kladrubákům u dánské královny

Národní hřebčín Kladruby nad Labem patří mezi nejstarší chovy svého druhu na světě. Koně dodává na nejeden královský dvůr. Bezmála třicet let je odebírá také dánská monarchie. Při své nedávné návštěvě Kodaně si byl starokladrubské bělouše prohlédnout také prezident Petr Pavel. Obyvatelé Kodaně je ovšem mohou zahlédnout prakticky denně.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3-7-20233 minuten, 22 seconden
Episode Artwork

Na Gerlachu jsem byl nejvíc třikrát. Ale za jeden den, usmívá se nejstarší tatranský horský vůdce

Nejdůležitější je nezklamat vloženou důvěru, říkají horští vůdci z Vysokých Tater. Jejich povolání patří v konkurenci tatranských nosičů, chatařů nebo záchranářů k těm nejstarším. Na některé vrcholy se bez nich běžní lidé nedostanou. Vůdcovství vyžaduje roky tréninku, dřiny a složení náročných zkoušek. Odměnou je ale svobodný život v horách. První vůdcovský spolek ve Vysokých Tatrách vznikl už před 150 lety.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2-7-20233 minuten, 49 seconden
Episode Artwork

První Olympijský běh ve Washingtonu zorganizovali místní sokolové. Zaběhl si ho i náš zpravodaj

Různí běžci, různá místa, jedna myšlenka. To je motto Olympijského běhu. Ve středu byl v Česku sice už 37. ročník, letos se ale akce poprvé pořádala také v americkém Washingtonu. Tam se na trať vydaly čtyři desítky sportovců, kromě krajanů také běžci ze Slovenska či Norska. A nic na tom nezměnilo ani špatné počasí, přesvědčil se o tom zpravodaj v USA Pavel Novák. Běžel s číslem 2, které měl vypůjčené, a to dokonce z dámské kategorie.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30-6-20232 minuten, 42 seconden
Episode Artwork

Co míval na talíři Karel IV.? Pařížská výstava odhaluje středověké menu

V Paříži se můžete vydat do doby českého krále a římského císaře Karla IV. Při jeho poslední návštěvě Paříže mu připravili opulentní hostinu s desítkami chodů. To teď přibližuje výstava Gastronomická Paříž.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28-6-20233 minuten, 13 seconden
Episode Artwork

Z okna polského majáku vypálili Němci první střelu druhé světové války. Poláci se bránili sedm dní

Starý Maják v Novém přístavu v Gdaňsku se stal dějištěm jedné z přelomových událostí evropské historie. Z jeho okna padly pravděpodobně první výstřely druhé světové války. Navzdory tomu maják válku přežil a dnes žije díky dvěma nadšencům, kteří se stali jeho strážci.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26-6-20233 minuten, 10 seconden
Episode Artwork

„Vymysleli jsme si hatmatilku,“ vzpomíná na roli ve filmu Dědictví angolský hygienik

Filmovou komedii Dědictví aneb aneb Kurvahošigutntag natočila režisérka Věra Chytilová na začátku devadesátých let. Kritika tehdy nepřijala snímek příliš pozitivně. Přesto patří mezi nejúspěšnější režisérčiny filmy a zpětně je považovaný za jedinečný popis doby budování kapitalismu v Čechách a na Moravě. Ve filmu se objevila i dvojice Afričanů. Jejich role jsou sice malé, ale nepřehlédnutelné. S jedním z nich se v angolské Luandě potkal náš zpravodaj Jaromír Marek.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25-6-20233 minuten, 5 seconden
Episode Artwork

Těším se na českou hromadnou dopravu, hůř si budu zvykat na kuřáky, přiznává končící zpravodaj v USA

Natáčel reportáže od Aljašky po Floridu a prožil ve Spojených státech šest docela turbulentních a událostmi nabitých let. Jan Kaliba se z postu zahraničního zpravodaje v USA vrací do Čech. V čem ho inspirují původní obyvatelé severní Ameriky a jaká práce ho čeká po návratu do Čech? Poslechněte si rozhovor.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19-6-202324 minuten, 19 seconden
Episode Artwork

Vlasce, plasty i rozbité skleničky. Potápěči v Egyptě se snaží chránit korály sběrem odpadků

Egyptští a evropští potápěči se dali společně do úklidu korálových útesů. Mimo jiné při příležitosti Světového dne oceánů, který se slaví už přes třicet let. Sběr odpadků z třeba i dvacetimetrové hloubky se ale stává součástí egyptské potápěčské etikety. A jde o hodně. Egyptské korálové útesy jsou světovým unikátem a nadějí na záchranu i těch ostatních, které ve světě odumírají.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16-6-20233 minuten, 46 seconden
Episode Artwork

Typická švédská svačina? Knäckebrot! Leksandská továrna je peče přes 200 let

Tak jako v Česku všichni znají z pečiva Šumavu, tak Švédové znají Leksands. V malém městečku asi tři hodiny severně od Stockholmu se totiž pečou knäckebroty, a to jedny z nejoblíbenějších v zemi. Do rodinné firmy, která křupavý chléb peče už přes 200 let vyrazil i náš reportér Jakub Lucký.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14-6-20233 minuten, 21 seconden
Episode Artwork

Nejstarší a nejnebezpečnější důl v Evropě je v polské Nowe Rudě. Podívat se tam může každý

Když počasí nepřeje vycházkám venku, je dobré se skrýt někam pod střechu. Nebo do nitra země. V nejstarším polském černouhelném dole v Nowé Rudě nedaleko od hranic Broumovského výběžku je otevřeno celoročně. Už 26 let slouží jako muzeum a má soukromého majitele, tedy majitelku. Expozice muzea je interaktivní. Můžete si tam zkusit třeba rubat se sbíječkou. Pro kolegu Pavla Nováka byla návštěva starého dolu v jednu chvíli dokonce šokující.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13-6-20233 minuten, 47 seconden
Episode Artwork

Hřbitov nemusí být jen místem smutku po zesnulých. Na belgickém hřbitově bývá někdy i docela živo

Hřbitovy a architektura hrobek bývají pestrou výkladní skříní různých období naší historie – to si uvědomují i představitelé belgického Bruselu. Společně s dobrovolníky tak už druhým rokem uspořádali akci nazvanou Jaro na hřbitově. A letos se zaměřili na secesi v pohřební symbolice. Na největším bruselském hřbitově tak návštěvníky čekaly komentované prohlídky zpestřené vystoupeními básníků či hudebníků. Mezi náhrobky natáčela také zpravodajka Zdeňka Trachtová.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-6-20233 minuten, 42 seconden
Episode Artwork

Výročí Dne D. „Tahle řeka byla plná krve,“ vyprávěl syn generála, který se vylodil v Normandii

Spojenecké vlajky u domů, vojenské džípy na dálnicích a piety u památníků. Francie si připomněla 79 let od vylodění spojenců v Normandii a největší námořní invaze v historii. Desítky tisíc vojáků se tehdy vylodily na francouzských plážích a přispěly tak k porážce nacismu v Evropě. Piety přímo v Normandii sledoval zpravodaj ve Francii Martin Balucha.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11-6-20233 minuten, 40 seconden
Episode Artwork

Na Slovensku drží tradici formanských soutěží těžby dřeva s koňmi. Původně tam přišla z Moravy

Těžba dřeva v hlubokých slovenských horách se stále neobejde bez koní. Ani těžká technika je nedokázala vytlačit. Největší srdcaři mezi formany si nedávají pauzu ani o víkendech a vyráží své umění a soulad s koňmi předvést lidem. Soutěží v obratnosti i síle. Jak vypadá těžba dřeva s pomocí koní hluboko v horách, si umí málokdo představit. Formanské soutěže jsou československý fenomén.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9-6-20233 minuten, 40 seconden
Episode Artwork

Do Španělska míří davy turistů. Místní gastronomii si ale často nedopřávají, stěžují si Sevillané

Jak Španělé vidí přemíru turismu ve své zemi? Španělsko letos přivítá pravděpodobně rekordní počet návštěvníku. Jak se ale turisté chovají a proč jsou někdy ve stresu? To Lubica Zlochová zjistila v centru andaluské Sevilly. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8-6-20233 minuten, 27 seconden
Episode Artwork

Losos, úhoř, sleď i šproty. V polské udírně udí ryby tradičně – bukovým dřevem

K Polsku, zvlášť tomu severnímu, patří uzené ryby. Nedaleko Słowińského národního parku jedna taková udírna stojí. Rodina Przysieckých si zakládá na tradičních postupech – žádná chemie, žádné konzervanty, jen bukové dřevo, oheň, kouř... a samozřejmě ryby. Zatímco jejich výrobky míří do celého Polska, do jejich podnikové prodejny směřuje čím dál více zákazníků. A zamířila tam i zpravodajka Českého rozhlasu v Polsku Kateřina Havlíková.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7-6-20233 minuten, 34 seconden
Episode Artwork

Závod v Le Mans slaví 100 let. Lidé to oslavili jízdou veteránů, někteří s nimi jezdí i pro chleba

Francouzi v těchto dnech slaví 100. výročí jednoho z nejslavnějších automobilových závodů v Le Mans. Slavný podnik založili tři Francouzi – inženýr, novinář a průmyslník –, kterým už nestačila jen rychlá auta, ale chtěli během 24 hodinového závodu prověřit i vytrvalost pilotů. Lidé si kulatiny závodu v Le Mans připomínají na slavném okruhu i mimo něj – třeba na rallye historických vozů, kterými se projel i zpravodaj ve Francii Martin Balucha. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5-6-20233 minuten, 49 seconden
Episode Artwork

Do vln před prací. Surfování je v Tel Avivu čím dál populárnější, tamní pláže jsou pro surfaře ráj

Ranní sportování před prací se stává životním stylem mnoha velkých měst. Někde se víc běhá, jinde pěstují cyklistiku, anebo ranní plavání. V izraelském Tel Avivu je stále populárnější vrhat se z dlouhého nábřeží rovnou do mořských vln. Surfařské prkno je telavivský životní styl, kterému propadá stále více Izraelců.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4-6-20233 minuten, 34 seconden
Episode Artwork

Sto let Rozhlasu rezonovalo i v zahraničí. Někteří z posluchačů jsou s rádiem v kontaktu dlouhá léta

Sto let Českého rozhlasu slavili posluchači nejen v Česku. Díky vysílání Radio Prague International, tedy zahraničnímu vysílání Českého rozhlasu, se připojily i stovky fanoušků rádia doslova z celého světa. Nepál, Bangladéš, Indie, Japonsko, Peru, Uruguay, Chile, Kuba, Panama, Alžír, Lucembursko, Wales, jsou jen některé ze zemí, odkud dorazily ohlasy na speciální program věnovaný rozhlasové stovce. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2-6-20233 minuten, 38 seconden
Episode Artwork

Výzdoba kostela na Grabarce v Polsku vznikala tradiční metodou a restaurovali ji chlebem

Svatá Hora Grabarka na východě Polska je už po tři sta let centrem pravoslaví v zemi. Známá je hlavně lesem křížů, který vytváří prstenec kolem dřevěného kostela Proměnění Páně. Ten se uvnitř výzdobou a výbavou nijak neliší od starodávných pravoslavných svatyň. Je mu ale teprve 25 let. Původní kostel totiž zničil žhář v 90. letech minulého století. Nový vznikl jako jeho kopie.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1-6-20233 minuten, 36 seconden
Episode Artwork

Nedávné zemětřesení v Turecku uvrhlo lidi do stanů. Stánky a občerstvení tam ale rostou jako houby

V turecké Antakii žije velká část lidí stále ve stanech. 6. února přišli při velkém zemětřesení o střechu nad hlavou a jsou rádi, že aspoň katastrofu přežili. V zimě hledali ubytování v jiných částech Turecka. S přicházejícím létem se ale někteří vrací do svého města. Spí raději ve stanech na svých zahradách, než aby platili nájem v cizích městech. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31-5-20233 minuten, 44 seconden
Episode Artwork

Alfons Åbergi není žádný superhrdina, ale obyčejný běžný kluk. Nejen švédské děti ho přitom milují

Dostat se do příběhu svých oblíbených knih, to je snem snad každého dítěte. Tak trochu se to může podařit švédským dětem z Göteborgu. Stačí jim vydat se do kulturního centra Alfonse Åbergiho, který je v angličtině známý jako Alfie Atkins.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29-5-20233 minuten, 30 seconden
Episode Artwork

Saru Bernhardt na svých plakátech Věčně zpodobnil Alfons Mucha. Slavná herečka byla žena mnoha tváří

Sto let od úmrtí jedné z největších pařížských umělkyň přelomu 19. a 20. století si připomínají ve Francii. Slavnou divu, herečku Saru Bernhardtovou proslavily i plakáty Alfonse Muchy. S ním se ostatně přátelila. Milovnice dramatických rolí se proslavila i jako politická aktivistka. V 17. pařížském obvodu, kam se stěhovala tehdejší smetánka, se usadila na konci 19. století a budila tam značný rozruch.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28-5-20233 minuten, 32 seconden
Episode Artwork

Rozhovor se stromkem nebo reportáž z klouzačky. Zápisník zahraničních zpravodajů se vysílá už 65 let

Český rozhlas slaví v těchto dnech 100 let své existence a slavnostní naladění má i dnešní Zápisník zahraničních zpravodajů. V éteru se poprvé objevil v roce 1955 a mít svoji reportáž v Zápisníku byla vždycky velká prestiž. Jak vypadalo natáčení dřív a jak dnes? A která reportáž se stala legendou?Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21-5-202335 minuten, 11 seconden
Episode Artwork

Na kopci na východě Polska je les křížů. Nosí je sem poutníci od doby epidemie cholery nedaleko

Polské Podlasko je dodnes multikulturním krajem. Kromě Poláků katolíků v něm totiž žijí i pravoslavní, Litevci, Tataři nebo Bělorusové. A jejich tradice v regionu zůstávají, přestože se pomalu vylidňuje. Na jihu Podlaska před třemi sty lety vzniklo pravoslavné poutní místo, Grabarka. A dodnes je centrem pravoslavné církve v zemi. Na kopci uprostřed lesů vyrostly dva kostely, ženský klášter ale taky les křížů.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19-5-20233 minuten, 34 seconden
Episode Artwork

Na Tchaj-wanu pečlivě rozlišujte, do kterého zelí a bůčku se zakousnete, hrozí vylámání zubů

Vepřové se zelím je oblíbený pokrm i jinde na světě než v Česku, třeba i na dalekém Tchaj-wanu. Mají ho i v tamním Palácovém muzeu, exponáty tisíce let sbírali čínští císaři v zakázaném městě v Pekingu. V polovině minulého století je ale na Tchaj-wan přivezli po prohrané válce členové Kuomintangu. A i když exponáty vypadají k nakousnutí, vylámali byste si na nich zuby.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18-5-20233 minuten, 26 seconden
Episode Artwork

Přišel jednou pomáhat ze školy a už neodešel. Nejlepší francouzský sýrař živnost svým dětem nepředá

Francouzskému městu Annecy se přezdívá Benátky Alp. Protéká jím malebná řeka Thiou s průzračnou vodou a jeho dominantou je jezero, nad kterými se tyčí zasněžené vrcholky Savojských Alp. V centru města, nedaleko nádraží, najdete obchod, ve kterém se už přes 150 let prodávají sýry. Vede ho padesátník Pierre Gay, který obchod zdědil po tátovi a dědovi. Patří mezi nejlepší sýraře ve Francii.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17-5-20233 minuten, 45 seconden
Episode Artwork

Blyštivé knoflíky po tisících nebo pštrosí pera; perleťoví králové a královny v Londýně se nestydí

O britské královské rodině toho víme možná víc, než bychom sami chtěli. Do popředí zájmu celého světa se dostala opět minulý týden, kdy byl v Londýně korunovaný král Karel III. Málokdo ale ví, že v Londýně žije několik dalších rodin, které se mohou pyšnit přívlastkem královské. Jsou to takzvaní perleťoví králové a královny, kteří dřív bývali v každé londýnské čtvrti.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15-5-20233 minuten, 32 seconden
Episode Artwork

V Káhiře je překvapivě dost českých stop. Představoval je egyptolog a došlo i na jeho žloutenku

S lokalitou Abúsír nedaleko Káhiry jsou čeští egyptologové spojeni už desítky let. V těchto týdnech na místě znovu pracuje expedice Českého egyptologického ústavu. Život archeologů se ale neomezuje jen na vykopávky v poušti za městem. O svou minulost i současnost prožitou přímo v ulicích dvacetimiliónové Káhiry se teď chtějí čeští egyptologové podělit s veřejností.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14-5-20233 minuten, 42 seconden
Episode Artwork

Lída Durdíková po Ladovi chtěla, aby namaloval kočku bez mašle. S mašlemi prý ve Francii neexistují

Generace francouzských dětí vyrostly na knížkách české spisovatelky Lídy Durdíkové. Její knihy vycházely v edici jménem Père Castor neboli „Táta Bobr“. Některé byly vydané jen francouzsky, jiné byly přeložené i do češtiny jako třeba „Skaf, tuleň“, „Zajíček Ušáček“ nebo „Žbluňk divoká kachna“. Tyto příběhy jsou ve Francii dodnes velmi oblíbené, mimo jiné i v České škole bez hranic v Paříži.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-5-20233 minuten, 42 seconden
Episode Artwork

Pro někoho utopie, pro jiné ideál. Městečko Poundbury vzniklo z představ krále Karla III

Pro jedny je posel zmizelých časů, pro druhé vizionář. Zastánce biofarmaření a ochrany životního prostředí vůbec, amatérský malíř, krajinář i historicky první člen královské rodiny, který vystudoval vysokou školu. Tím vším je britský král Karel III. Zhmotněním jeho představ o tom, jak by mělo vypadat ideální místo pro život je městečko Poundbury. Podle jeho představ vyrůstá v hrabství Dorset posledních třicet let.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11-5-20233 minuten, 26 seconden
Episode Artwork

Pomáhají zachraňovat životy, svůj riskují. Na Ukrajinu přivážejí zdravotnickou a humanitární pomoc

České dobrovolnické organizace neúnavně pomáhají Ukrajincům v jejich obraně před ruskými útočníky. Ukrajinským jednotkám přivážejí zdravotnický materiál, přístroje a sanitky. Čeští a slovenští dobrovolníci z organizací Team4Ukraine a Cesta naděje života přitom sami dost riskují.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10-5-20233 minuten, 32 seconden
Episode Artwork

Ve Filadelfii se formovaly USA a Američané tam mají i možnost prohlédnout si celý svět za 80 minut

Projít se indickým chrámem, japonskou místností na čajové obřady nebo londýnským neoklasicistním pokojem. Nepotřebujete k tomu ani loď, ani letadlo a bude vám na to stačit několik minut. Přesně jako návštěvníkům Muzea umění ve Filadelfii, které už skoro celé století nabízí Američanům a dalším návštěvníkům právě tento zážitek, kompletní architektonické celky z různých kultur pod jednou střechou. Na tuhle výpravu kolem světa, nikoli za 80 dní, stačí 80 minut.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8-5-20233 minuten, 43 seconden
Episode Artwork

Belgické Antverpy skrývají neobvyklou uměleckou galerii. Majitel díky ní získal deset let života

Po cestě z belgických Antverp do Gentu může hladového řidiče snadno zlákat obří totem s logem McDonaldu vykukující z lesíku u silnice, místo fastfoodu ale na místě najde svéráznou uměleckou galerii. Sedmdesátiletý Geert Verbeke už skoro čtyřicet let sbírá umělecké kousky, které laik na první dobrou nejspíše popíše výrazem „bizarní“. A umisťuje je do přírodního areálu, který tvoří lesík, jezírko a prostorné skleníky.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7-5-20233 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Býci v koridách, dětská a fotbalová hřiště měli ve Španělsku donedávna něco společného

Pokud jste někdy viděli býčí arénu tedy koridu, jistě víte, že povrch, na kterém bojuje matador s býkem je žluté barvy, a vypadá jako písek nebo žlutá hlína. Většina býčích stadionů ale není pokrytá pískem, ale tzv. „alberem“. Albero je vápencový materiál, který se vytvořil už před pěti miliony let.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5-5-20233 minuten, 18 seconden
Episode Artwork

Ani rekonstrukce nesmazala z rakouského parlamentu historické prvky, nese i stopy české historie

Budova rakouského parlamentu ve Vídni letos oslaví 140 let. Vznikla ještě za časů Rakouska-Uherska a už na konci 19. století byla svědky boje českých poslanců za rovnoprávnost v rámci monarchie. Posledních pět let procházel architektonický skvost, inspirovaný antickým Řeckem, rozsáhlou rekonstrukcí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4-5-20233 minuten, 49 seconden
Episode Artwork

Italské Trentino má vysokou životní úroveň. Tamní lyžařské středisko funguje i na jaře a bez plastů

Region Trentino se podle deníku ItaliaOggi umístil na prvním místě v žebříčku nejvyšší kvality života v Itálii. Podařilo se to prý díky tamním přírodním krásám, ale také používání zelených technologií, ekologickému bydlení a recyklaci. Dokonce je v Trentinu i jedno zcela bezplastové lyžařské středisko, kam se můžete vypravit také v jarních měsících. To se turistům v Pejo Terme otevírají velkolepé horské turistické stezky.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3-5-20233 minuten, 41 seconden
Episode Artwork

V Lublinu koupíte cebularz na každém rohu, ten jejich je prý nejlepší. Uchovává židovskou tradici

Před rokem 1939 tvořili židé více než třetinu obyvatel polského Lublinu. Ve městě kvetla židovská kultura, vzdělanost, umění nebo třeba gastronomie. Druhá světová válka tyto tradice přervala. Židovské dědictví ale zcela nevymazala. To přežívá třeba i v pekárnách nebo domácnostech, například v podobě takzvaného cebularze.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1-5-20233 minuten, 35 seconden
Episode Artwork

Legendární herec Jean-Paul Belmondo se vryl i do francouzských ulic dřív než je obvyklé

Usměvavý, odvážný, okouzlující, přesně tak dnes Francouzi vzpomínají na herce Jeana-Paula Belmonda, který zemřel před dvěma lety. V Paříži nově najdete promenádu pojmenovanou po slavném herci. Je na jednom z nejromantičtějších míst Paříže, kde se fotí svatební katalogy, a kde Belmondo natáčel jeden ze svých filmů. Jeho novou promenádu v samotném srdci Paříže otevírali francouzské filmové hvězdy.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30-4-20233 minuten, 44 seconden
Episode Artwork

Usmlouvat v Maroku zvláštní talisman může znamenat, že vás přepadne touha přejít Saharu pěšky

Historický kompas vykládaný ebenovým dřevem objevil na svých toulkách s kamarády na motorkách jižním Marokem Vladimír Kroc. Ocitli se ve starobylém ksaru pojmenovaném po kmeni Benhadu. Jeho obyvatelé už statovali v nejednom filmu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28-4-20233 minuten, 15 seconden
Episode Artwork

Milion pestrobarevných květin zdobí zahradu nedaleko Bruselu, začátek sezóny ale nebyl ideální

Jen pár kilometrů severozápadně od centra belgického Bruselu se návštěvník ocitá ve středověké květinové pohádce. V zahradách hrádečku Grand-Bigard obehnaném hlubokým vodním příkopem právě kvete milion květin, z větší části tulipánů, ale i narcisů nebo hyacintů. Velkou výstavu květin zde majitelé pořádají každoročně už sedmnáct let. Pokaždé ale jen po dobu jednoho měsíce, kdy rostliny rozkvetou.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27-4-20233 minuten, 31 seconden
Episode Artwork

Bavorské pivovary balancují na hraně zákona. Pivo můžou prodávat, ale nesmí se tak jmenovat

Bavorsko je na své pivo pyšné a vyváží ho do celého světa. Na nějaké větší experimenty si ale nepotrpí a dokonce má závazná pravidla, co se ještě může označit za pivo. V Mnichově tak vzniklo něco jako podsvětí a jeho pivovarníci doslova balancují na hraně zákona.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26-4-20233 minuten, 18 seconden
Episode Artwork

SpaceX nedodržuje závazky, chová se bezohledně k přírodě i lidem, vadí obyvatelům jižního Texasu

V Texasu odstartovala raketa Starship. První testovací let vesmírné lodi, do které americká vláda vkládá naději, že dopraví lidi na Mars, skončil po několika minutách výbuchem. Ale v plánu jsou další. Společnost SpaceX si tuto texaskou základnu v minulých letech vybudovala na území se vzácným ekosystémem, kde žije mnoho ohrožených živočišných druhů. Raketová základna tuto oblast na vždy změnila a mnoho tamních lidí proto rozhodně nepatří k příznivcům kosmických pokusů.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-4-20233 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Skleněné koule, ve kterých sněží, pocházejí z Rakouska. Nápad vznikl vlastně omylem

Málokdo nejspíš tuší, že skleněná těžítka s iluzí sněžení, vynalezli ve Vídni. Od roku 1900 je tam vyrábí rodina Perzy. Už čtvrtá generace se drží tradičních motivů, jako jsou kostely nebo vánoční stromky. Manufaktura získala věhlas od Spojených států po Japonsko. Dodnes si střeží tajný recept na svůj umělý sníh. Prý se snáší déle, než v těžítkách od konkurence.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23-4-20233 minuten, 28 seconden
Episode Artwork

Oblast přezdívaná ve Finsku „země tisíců jezer“ je domovem pro tuleně kroužkovaného. Žije už jen tam

Finsku se přezdívá „země tisíců jezer“. Má jich totiž téměř dvě stě tisíc často plných ostrůvků a obehnaných jehličnatými lesy. Není proto divu, že v létě k jezerům Finové rádi míří na dovolenou, odpočinout si v přírodě. Velmi si oblíbili třeba městečko Savonlinna.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21-4-20233 minuten, 24 seconden
Episode Artwork

Čím chladněji, tím lépe, platí pro severské mushery a jejich huskye

Do Česka sice pomalu dorazilo jaro, ale v severních končinách Evropy je pořád ještě zima. Někdo by možná řekl „zima jako v psinci“. V arktické části Švédska tento výraz ovšem rozhodně nemá negativní nádech. Pro vůdce psích spřežení totiž platí: čím chladněji, tím lépe, mají to tak i švédští musheři.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20-4-20233 minuten, 26 seconden
Episode Artwork

Pomohl k lepší budoucnosti tisícům dětí. Zakladatel první večerní školy ve Španělsku byl také umělec

Jihošpanělské město Ronda je historické a turisty často vyhledávané. Právě tam totiž v 60. letech minulého století založili jednu z prvních večerních škol ve Španělsku. Zásluhu má na tom Cristóbal Aguilar. Nevšední pedagog ale taky neobyčejný umělec. Díky němu se dostalo vzdělání generacím Španělů a Španělek.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19-4-20233 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Covid sdílení kol v New Orleans přiškrtil. Lidem chyběla, město je nabízí v rámci veřejné dopravy

Spojené státy nejsou zrovna Mekkou veřejné dopravy, města a krajina jsou naopak silně podřízené automobilové kultuře. Mezi průkopníky nových trendů patří například město New Orleans. Nedávno tam do systému veřejné dopravy zařadili také cyklistiku.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17-4-20233 minuten, 46 seconden
Episode Artwork

Pařížskou „paní“ málem úplně pohltily plameny. Světoznámou katedrálu teď uctí okázalým představením

Přesně před čtyřmi lety Francouzi skoro přišli o svou „Paní“, pařížskou katedrálu Notre-Dame. Při požáru se propadla část střechy a zřítila se jedna z věží. S plameny tehdy bojovalo na 400 hasičů, kterým se nakonec jednu z nejvýznamnějších francouzských památek podařilo zachránit. Katedrála by se po rekonstrukci měla otevřít koncem příštího roku. Už za dva měsíce bude mít premiéru velkolepé představení s názvem „Naše paní z kamene“.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16-4-20233 minuten, 44 seconden
Episode Artwork

Estonský podzemní monument Linnahall je na seznamu chráněných památek, Tallin ale neví, co s ním

Multifunkční monument Linnahall, dříve Palác kultury a sportu Vladimira Iljiče Lenina, stojí v estonském Tallinu od roku 1980, a už v době svého vzniku vyvolával rozporuplné reakce. Svrchu připomíná vesmírnou loď, která dosedla na pobřeží Baltského moře. Ale nutno říct, že ten koráb je už poněkud zchátralý. Linnahall je posledních třináct let zavřená a její majitel, tedy město, neví, co s ní. Pomalu se tak začíná mluvit i o demolici.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14-4-20233 minuten, 46 seconden
Episode Artwork

Komunita v obci Zaježová na Slovensku se snaží žít v souladu s přírodou i v dobré společnosti

Některé obce na Slovensku bojují s vylidňováním, na Zaježovou se ale stojí pomyslná fronta. Má asi 200 obyvatel, leží mezi sopečnými vrchy poblíž Zvolena a láká hlavně lidi se vztahem k přírodě. Ve vesnici se daří přírodnímu stavitelství, řemeslům i ekologickému farmaření. Asi 60 obyvatel vytvořilo komunitu, která usiluje o šetrný a skromný život. O Zaježové slyšel na Slovensku kde kdo, nejčastěji v souvislost s letním festivalem plným bubnování, hudby, tance a meditací.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13-4-20233 minuten, 43 seconden
Episode Artwork

Egyptští židé vymřeli. Svátky Pesach slaví poslední dvě židovky ve stomilionové zemi

Židé slaví své týdenní svátky Pesach. Připomínají si je také dvě Egypťanky. Přesně tolik zůstalo dnes v zemi egyptských židů. Kdysi stotisícová komunita se stala obětí egyptsko-izraelských válek. Úřady židy vykreslovaly jako pátou kolonu a pronásledovaly je. Drtivá většina jich zemi opustila. Až zemřou poslední dvě židovské ženy, historie židů v Egyptě se uzavře.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-4-20233 minuten, 41 seconden
Episode Artwork

Vědci z bývalé NDR byli často vysmívaní, k jednomu jejich nápadu se ale výzkumníci vrací

Když se řekne auto z východního Německa, asi si vybavíme Trabant nebo Wartburg. S regionem jsou přitom spojené i ty nejznámější značky, vznikla v něm Audi anebo limuzíny od BMW, a Volkswagen tam vyrábí elektromobily. V Sasku je muzeum, které se snaží historický obraz napravit.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10-4-20233 minuten, 19 seconden
Episode Artwork

Velikonoce v Polsku jsou spojené s takzvanou palmou z vrbových větviček a pestrých květin

Polské velikonoční palmy se moc nepodobají našim pomlázkám. I symbolika je trochu jiná. Ženy a dívky je v minulosti pletly před palmovou, tedy Květnou, nedělí a věřily, že ochrání hospodářství před ohněm, bouřkou nebo neúrodou. U našich severních sousedů je pletou dodnes. Přitom co region, to trochu jiná podoba.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9-4-20233 minuten, 32 seconden
Episode Artwork

Tvar preclíku vychází z obrazce rukou při modlitbách. Popularitu v Americe jim zajistili vojáci

Preclíky, slané zakroucené pečivo jakoby ve tvaru srdce, začali péct mniši v klášterech ve Francii a Itálii už v 6. století. Používali je jako odměnu pro děti, které se učily modlitby. S evropskými osadníky se preclíky dostaly i za oceán do Ameriky. Nejstarší pekárnu preclíků ve Spojených státech najdete v pensylvánském městě Lititz.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7-4-20233 minuten, 35 seconden
Episode Artwork

Přežívají na východě Ukrajiny. Ve válečné zóně duní děla a jim pomáhají modlitby, ale i sauna

Na osvobozených ukrajinských územích se tamní obyvatelé snaží vrátit ke svému vesnickému předválečnému životu. Ruská agrese ale neskončila, to válečná linie se posunula jen o pár kilometrů. Jako například v Jampolu, na severu Doněcké oblasti, místním tam pomáhá očista těla i duše.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6-4-20233 minuten, 29 seconden
Episode Artwork

Za venezuelským nápojem Papelón con Limón je tvrdá práce. Výkupní cena sladidla tomu ale neodpovídá

Výroba papelónu ve Venezuele často sahá až do 19. století. Za vlády socialistického vůdce Nicoláse Madura je o toto sladidlo po letech stagnace opět velký zájem. V zemi totiž existují kapitalistické zóny, kde vznikají nové, luxusní restaurace. A jejich majitelé z papelónu připravují tradiční letní nápoj zvaný Papelón con Limón. Za drinkem je ale tvrdá dřina.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5-4-20233 minuten, 12 seconden
Episode Artwork

Velikonoční procesí jsou ve Španělsku kulturním dědictvím. Rozplakat dokážou kdekoho

Španělskými ulicemi se line nejen vůně kvetoucích stromů a keřů. Ve vzduchu jsou cítit i svíčky a velikonoční kadidla. Semana Santa, tedy svatý týden, se naplno rozjíždí a města zaplaví dlouhé velikonoční procesí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3-4-20233 minuten, 35 seconden
Episode Artwork

Kdo mluví bretonsky, toho už nepovažují za burana nebo opožděnce. Lidé jsou na to hrdí

Okcitánština, korsičtina, baskičtina, franko-provensálština nebo třeba alsaština. Francie má 75 regionálních jazyků. Zaměříme se na jeden z nich, a sice na bretonštinu, kterou na západě Francie mluví přes 200 tisíc lidí. Naučit se ji můžete ve specializovaných školách jménem Diwan nebo v kulturních střediscích.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2-4-20233 minuten, 45 seconden
Episode Artwork

Nejlepší falafel na světě smaží už tři generace v Jaffě, hlásí blízkovýchodní zpravodaj

Málokteré jídlo je na Blízkém východě tak všudypřítomné jako falafel. Levný pouliční pokrm v placce chleba si dáte stejně tak v Sýrii a Libanonu, jako třeba v Egyptě nebo Izraeli. Skoro bez rozdílu. Tedy až na jednu výjimku. Aspoň to tvrdí náš blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček. Konečně prý totiž našel ten úplně nejlepší falafel na světě.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31-3-20233 minuten, 29 seconden
Episode Artwork

Čeští umělci přivezli do Brém šok i mystifikaci a především zástupce alternativní scény

Německý přístav Brémy už několik let hostí festival české tvorby. Pořadatelé chtějí místnímu publiku ukázat všechny formy umělecké tvorby. Do hanzovního města tak přijíždí nejen malíři nebo filmaři, ale i divadelníci a spisovatelé.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30-3-20233 minuten, 23 seconden
Episode Artwork

Nejvíc pivovarů na počet obyvatel ve světě. Ten první v Bretani založil Ir už v 17. století

Bretaň dlouhodobě patří mezi francouzské regiony s největší konzumací alkoholu. Tamní obyvatelé si nacházejí stále častěji cestu k pivu, které má v této části Francie dlouhodobou tradici. První pivovar v Bretani vznikl už na začátku 17. století a založil ho Ir. V posledních letech se daří hlavně malým pivovarům. Jedna pivotéka je u bretaňského města Saint-Brieuc.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29-3-20233 minuten, 32 seconden
Episode Artwork

Výroba kvalitního hudebního nástroje začíná výběrem stromu. Polská dílna stráží nejeden skvost

Má rád fotografie, motorky a golf, ale jeho životní náplní jsou renesanční a barokní hudební nástroje. Bývalý polský profesionální flétnista a pedagog Grzegorz Tomaszewicz je vyrábí od 90. let minulého století. V jeho dílně se to hemží stojany, které na první pohled připomínají jehelníky. Z bodců totiž trčí kusy fléten, klarinetů, cinků a kornamus různých délek. Jsou to repliky slavných instrumentů významných řemeslníků a některé jsou v současné době světovými unikáty.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27-3-20233 minuten, 43 seconden
Episode Artwork

Horko, déšť, hluk a nejsou ani moc rychlé, ale obyvatelé Hongkongu je milují

Lidé ve městě jim láskyplně říkají Ding Ding a řada z nich ještě pamatuje britské kolonizátory. Řeč je o legendárních patrových tramvajích, které brázdí ulice Hongkongu už skoro 120 let. Jenže se změnou politických poměrů v Hongkongu čím dál tím více lidí věří, že tenhle symbol britské koruny dříve nebo později z ulic zmizí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26-3-20233 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Belgické „město duchů“ Doel chtějí jeho obyvatelé znovu oživit, průmyslová zóna z něj nebude

V belgickém městečku Doel by se mohly natáčet hororové filmy, je totiž skoro liduprázdné. Kvůli plánům na rozšíření antverpského přístavu se z města před lety musely vystěhovat stovky lidí. Zůstává posledních zhruba pětadvacet obyvatel, část z nich bojuje za záchranu města. Domy se zatlučenými dveřmi i okny zatím postupně chátrají.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-3-20233 minuten, 33 seconden
Episode Artwork

Trest horší než pro vraha. Komici můžou ve Venezuele za své vtipy dostat až 20 let ve vězení

Stále objíždí noční kluby, kde vtipkuje, hraje na kytaru a satiricky komentuje sociální a politickou situaci ve Venezuele. V zemi, kde vládne diktátor Nicolás Maduro. Komik Ricardo del Bufalo ale říká, že se za mikrofonem stále více hlídá. Mohl by totiž říci něco proti Madurovi a na dlouhá léta skončit ve vězení.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23-3-20233 minuten, 41 seconden
Episode Artwork

Život v ukrajinském Chersonu je tak trochu novodobá ruská ruleta. Tisíce lidí tam zůstávají

Od poloviny listopadu dopadají do ukrajinského Chersonu každý den granáty nebo rakety. Skoro denně někdo umře. Přesto ve městě zůstává asi třicet tisíc lidí. Tedy desetina původního počtu. Proč neodejdou? Jaký smysl má zůstávat ve městě, kde nevíte dne ani hodiny a kde si vaše děti nemůžou chodit hrát ven? Poslechněte si reportáž.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22-3-20233 minuten, 29 seconden
Episode Artwork

Opravy v sídle francouzského prezidenta dělají, jen když tam není. A někdy hledají klíče

Není moc příležitostí a možností, jak se dostat do Elysejského paláce. Agenda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je totiž hodně nabitá. Navíc každý týden přijímá několik státních návštěv. Co se ale stane, když se něco rozbije a je třeba to spravit? Nutné opravy si navíc žádají i některé historické místnosti. Naše spolupracovnice ve Francii, Marie Sýkorová, vystopovala jednu z restaurátorek, která právě takové opravy v Elysejském paláci provádí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20-3-20233 minuten, 13 seconden
Episode Artwork

Každý muž by měl vlastnit pivovar, řekl si Švéd Lukas. Zlatavý mok přiváží v hasičské stříkačce

Název městečka Höganäs na jihovýchodě Švédska se dá volně přeložit jako „ohrnutý nos“. Ten najdete na lahvích tamního pivovaru. A nad vybavením pivovaru neohrnou nos ani milovníci techniky.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19-3-20233 minuten, 28 seconden
Episode Artwork

Válce navzdory! V ukrajinské Vinnycji se každý snaží tím, co umí - průvodcováním, pečením, uměním

Před rokem přes město Vinnycja na středozápadě Ukrajiny prchaly tisíce lidí. Ze strachu, kam až ruské útoky můžou zasáhnout, odešli i někteří místní. 14. července do centra Vinnycje dopadly ruské rakety. Zabily asi třicet lidí, včetně čtyřleté Lízy. Dalších větších úderů bylo město zatím uchráněné. Lidé, kteří z něj utekli, se postupně vrátili a nový domov v něm našlo i přibližně 40 tisíc běženců z východu Ukrajiny. Chuť poznat město, ve kterém žijí, lidem válka nevzala.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17-3-20233 minuten, 32 seconden
Episode Artwork

Palačinkárna v Bretani vyzývá, ať u nich klidně svůj talíř vylížete. Palačinky nabízí sladké i slané

Neochutnat palačinky na cestě do Bretaně by byl podobný hřích jako vynechat pizzu v Itálii, halušky na Slovensku nebo bigos v Polsku. Prostě to nejde. Palačinky mají v Bretani tradici už od 16. století a používají tam pro ně hned dva pojmy. Jednak slovo „galette“, tedy slané palačinky, které se vyrábějí z pohankové mouky, soli a vody a pak termín „crêpe“, což jsou sladké palačinky s vejcem, moukou a mlékem. V hlavním městě Bretaně v Rennes najdete desítky palačinkáren.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16-3-20233 minuten, 45 seconden
Episode Artwork

Chopinův život je do Varšavy a její historie pevně vepsaný. Jeho lavičky nabízejí odpočinek i hudbu

Varšavu můžete poznat i v doprovodu Fryderyka Chopina. Od roku 2019 jsou v ulicích metropole instalované lavičky, které odkazují na místa spjatá s životem skladatele. Za desítky kroků až stovky, které mezi nimi ujdete, vám bude odměnou hudba.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15-3-20233 minuten, 35 seconden
Episode Artwork

Golfové vozíky nejsou v americkém Peachtree City jen dopravním prostředkem, rozvíjí i vztahy

Nedaleko Atlanty na jihovýchodě Spojených států leží město, které se proslavilo tím, že hlavním dopravním prostředkem se tam stal golfový vozík. Na rozdíl od takových míst na Floridě přitom nejde o komunitu penzistů, ale o jinak běžné americké město všech generací. Jmenuje se Peachtree City a ve znaku má podle názvu broskev a kromě ní právě i golfový vozík. Na tuto dopravní kulturu láká jak nové obyvatele, tak návštěvníky.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13-3-20233 minuten, 44 seconden
Episode Artwork

Minulost není možné vymazat, německý Norimberk se s tou nacistickou popasoval důstojně

Norimberk si z nacistických časů odnesl složité dědictví. Město sice před nástupem Hitlera bylo poměrně levicové, jeho strana si ho ale i tak vybrala jako kulisu pro megalomanské akce. Je tam i komplex budov, které sjezd nacistů kdysi hostily.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-3-20233 minuten, 18 seconden
Episode Artwork

Belgičané se nezlobí, když jim vrchní zapomene přinést pivo, hodnotí reportér Daněk

Od roku 2017 působil Viktor Daněk zhruba rok jako zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku, odkud zamířil na post do Bruselu. Našim posluchačům podrobně vysvětloval nejen dění v evropských institucích. Stihnul při tom natáčet i zajímavé reportáže. Na konci ledna Viktor ukončil své působení na postu zahraničního zpravodaje, a teď bude pokrývat domácí politické zpravodajství. Za jeho zkušeností zahraničního zpravodaje se ohlížíme ve speciálním Zápisníku zahraničních zpravodajů.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5-3-202324 minuten, 4 seconden
Episode Artwork

Karnevalové průvody Mardi Gras si znovu podmanily New Orleans. Jejich kouzlu propadli i školáci

Za posledních pár týdnů se americkým městem New Orleans prohnalo nejméně osmdesát karnevalových průvodů. Kromě alegorických vozů tažených traktory v nich pochodují stovky mažoretek a mladých muzikantů. Být v takové dechové pochodové kapele a hrát tradiční Mardi Gras písně je snem mnoha dětí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3-3-20233 minuten, 34 seconden
Episode Artwork

V černihivském podzemí nežili jen mniši. Poskytovalo útočiště rodinám s dětmi. Před nacisty i Rusy

Ukrajinské město Černihiv leží nedaleko hranic s Běloruskem a kdysi to bylo jedno z důležitých duchovních center Kyjevské Rusi. Na začátku loňské ruské invaze na Ukrajinu se tam odehrávaly tuhé boje. Jako už mnohokrát v minulosti hledali lidé záchranu a bezpečí v labyrintu podzemních klášterních chodeb, které vyhloubili mniši před devíti sty lety.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2-3-20233 minuten, 24 seconden
Episode Artwork

Květinoví lidé vedle akčních hrdinů - Paříž se vlnila ve směsici rytmů a slavila karneval

Tanec, hudba a kostýmy, nic z toho nechybí na tradičním pařížském karnevalu. Francouzské hlavní město má za sebou už 26. ročník. Jeho kořeny ale sahají až do 16. století. Tématem letošního průvodu byl „rostlinný svět pod hvězdami“. Volba kostýmu ale byla dobrovolná, a tak každý mohl přijít v libovolném převleku.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1-3-20233 minuten, 35 seconden
Episode Artwork

Lidé jako já adrenalin potřebují, přiznává bývalý voják. Dnes profesí instalatér pomáhá na Ukrajině

Parta deseti Čechů se navlékla do zeleného oblečení, do kapes v neprůstřelných vestách si zastrkali, snad kromě zásobníků, všechno možné bojové vybavení, nasadili helmy a vyrazili na skoro 30 hodin dlouhou cestu na jih Ukrajiny. Patří do skupiny team4ukraine a vezli do Chersonu sanitku plus další zdravotnický materiál. Dohromady vypadají jako jednotka a člověk by řekl, že si hrají na vojáky. Je mezi nimi i instalatér z Břeclavi s přezdívkou Mojcek.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27-2-20233 minuten, 38 seconden
Episode Artwork

Diamanty můžou být vášní na celý život, pro brusiče, obchodníky i jejich majitele, vědí v Antverpách

Pokud vlastníte diamantový prsten nebo náhrdelník, je velká pravděpodobnost, že vaše drahé kameny byly zpracované v belgických Antverpách. Tamní diamantovou čtvrtí totiž projde zhruba polovina všech broušených diamantů na světě. Sídlí tam stovky společností, které se věnují broušení, leštění i obchodu s drahými kameny. Dílnu zde má i sedmdesátiletý Pieter Bombeke, který brousí a leští diamanty už přes padesát let.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26-2-20233 minuten, 24 seconden
Episode Artwork

Kdo se nezeptá, nic nemá. Na káhirském tržišti v Atabě to platí víc než jinde

Egypt je zemí, kde rčení „líná huba holé neštěstí“ platí absolutně. Bez neustálého dotazování třeba na centrálním tržišti Ataba v centru Káhiry nic neseženete. A přitom tam mají úplně všechno! Alespoň to tvrdí blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček. Od manželky dostal za úkol sehnat speciální jehlu do šicího stroje, kterou v běžných obchodech neměli.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24-2-20233 minuten, 39 seconden
Episode Artwork

V pařížském paláci po baronce de Rotschildové, milovnice umění, natrefíte i na českou stopu

Pro Francii to byl neuvěřitelně šlechetný dar. Měl ale své podmínky. Když totiž v roce 1922 odkázala baronka de Rothschildová svůj ohromný palác do správy země, musela se Francie zavázat, že podpoří umělce a jejich tvorbu. A navíc stát teď musí pečovat i o jednu unikátní místnost, která v celé Paříži nemá obdoby. Najít se tam dá je i jedna česká stopa.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23-2-20233 minuten, 34 seconden
Episode Artwork

„Ochrana životního prostředí není móda, ale nezbytnost,“ ví jedna ze zakladatelek vinařství Valduero

Do prestižního Barrel clubu „La Tenada De Valduero“ patří namátkou peruánský spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa, kytarista a zpěvák Mark Knopfler, španělský pěvec a dirigent Placido Domingo nebo portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo. Ve vinařství Valduero si zakládají na tom, že se na degustaci nebo exkurzi musíte dlouho dopředu objednávat. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22-2-20233 minuten, 27 seconden
Episode Artwork

Route 66, legendární spojnice mezi Chicagem a Los Angeles, je už jen mementem doby, ve které vznikla

Je to světoznámý symbol svobody pohybu, ale zároveň i naprosté americké závislosti na automobilech. Slavná Silnice 66, tedy v originále Route 66, pomohla americkou automobilovou kulturu stvořit, a pak se sama stala její obětí. Dodnes je to patrné na mnoha místech, kterými tato legendární spojnice mezi Chicagem a Los Angeles vedla. A to přesto, že díky nadšencům a obdivovatelům zažívá částečnou renesanci. Třeba díky deseti muzeím Route 66, které podél původní trasy vznikly.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20-2-20233 minuten, 49 seconden
Episode Artwork

Hustou síť větrných mlýnů má Česko blíž než v západní Evropě. Ve Velkopolsku jsou jich pořád stovky

O Nizozemsku se říká, že je zemí větrných mlýnů. Velká koncentrace těchto důmyslných staveb je ale od nás mnohem blíž, než na západě Evropy. V krajině kolem polské Poznaně je dodnes rozesetých 335 větrných mlýnů. Na konci 18. století jich v regionu zvaném Velkopolsko bylo přes 14 tisíc. Nejvíc pohromadě jich stojí v muzeu mlynářství v městečku Osieczna přibližně na polovině cesty mezi Vratislaví a Poznaní.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19-2-20233 minuten, 28 seconden
Episode Artwork

Role Kielu ve druhé světové válce zpečetila jeho další osud. Budovy zavrhly, postavili nové, moderní

Německé město Kiel má historii sahající až do 13. století. V jeho centru ale skoro žádný starý dům nenajdete. Po válečném bombardování už většinu z nich neopravili. Jednou z mála staveb, která tuhle éru přežila, je skoro sto kilometrů dlouhý průplav.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17-2-20233 minuten, 14 seconden
Episode Artwork

Muráňskou buchtu koupíte jen v obci, po které je pojmenovaná. Zkusila ji vyrobit i prezidentka

Do slovenského národního parku Muráňská planina jezdí turisté za panenskou přírodou, podívat se na prastaré plemeno huculských koní nebo nakrmit hlodavce na místním syslovišti. Je téměř povinností se po cestě zastavit v obci Muráň a ochutnat tamní buchty. V 60. letech je začala péct místní hospodyně, postupně získaly věhlas po celém Slovensku. Jinde je neseženete. Za pravými Muráňskými buchtami se musíte vypravit do místa původu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15-2-20233 minuten, 34 seconden
Episode Artwork

Dýmky a zvony vyráběli v polské Přemyšli dlouho. Mají tam i jejich muzeum, s nejednou českou stopou

Bude to rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Největší počet běženců přijalo sousední Polsko. Město Přemyšl ležící nedaleko hranic s Ukrajinou se ze dne na den stalo velkou přijímací stanicí pro ukrajinské uprchlíky. Přemyšl kdysi ležela na území Rakouska-Uherska. Město s pevností má nejen bohatou vojenskou, ale i průmyslovou historii. Vzkvétala tam výroba dýmek a také zvonů. Jejich muzeum je hodinové věži v centru města.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13-2-20233 minuten, 33 seconden
Episode Artwork

Jídlo, duchovní útěchu i věstce, to vše nabízí noční trh v Tchaj-peji

Nakoupit si, najíst se, potkat sousedy a nechat si číst budoucnost, vše je možné stihnout za jediný večer na jediném místě. Na jednom z nočních trhů v tchajwanské metropoli Tchaj-pej. Tržiště znají také dvě české sinoložky Markéta Záhumenská a Simona Fantová.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12-2-20233 minuten, 12 seconden
Episode Artwork

Mnohde je na to ještě brzo, ve Španělsku ale už pilně vysazují a zastřihávají stromy

V Česku je na to ještě brzo. Jsou ale země, kde už pár týdnů zastřihávají i sázejí stromy, a to například oblasti kolem Valencie u Středozemního moře, nebo jihošpanělská Andalusie. Právě tam, nedaleko Sevilly, sídlí manželský pár zahradníků a ti vysvětlují, proč mají v zimním období tolik práce.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10-2-20233 minuten, 26 seconden
Episode Artwork

Když je potřeba, plujeme jinam. Britský čtyřicátník Steward by svůj život na lodi a řece neměnil

Životní náklady stále rostou a mnozí lidé tak hledají různé náhradní způsoby bydlení. Třeba v zahrádkářské kolonii. To platí nejen u nás, ale například i ve Velké Británii. Tam mají navíc i jednu zajímavou alternativu: loď na říčním kanále. Podle odhadů by lidé žijící na vodě dali dohromady jedno slušné městečko. Je jich asi 15 tisíc a jejich počet stále roste. Pro mnohé se stala loď způsobem života.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9-2-20233 minuten, 32 seconden
Episode Artwork

Demonstrace bez jídla a hudby skoro jakoby ve Francii nebyla. Vedle pobavení má muzika i jinou roli

Viděno ze zahraničí, demonstrace patří k Francouzům stejně jako víno, sýr nebo bageta. Demonstrují vlastně nepřetržitě už od konce 18. století, od Velké francouzské revoluce a pádu Bastily. Teď se o Francii mluví hlavně v souvislosti s protesty proti důchodové reformě, která o dva roky zvyšuje hranici odchodu do penze. To se mnoha Francouzům nelíbí. Na žádné demonstraci ale nechybí dobré jídlo a hlavně hudba.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8-2-20233 minuten, 44 seconden
Episode Artwork

Floridské město budoucnosti Babcock Ranch nabízí bydlení odolné vůči hurikánům

Víc než sto let byla tahle část jihozápadní Floridy obřím rančem. V posledních letech tam na revitalizovaném území vznikla přírodní rezervace a na zbytku roste město, které se teď stalo mezi Američany hitem. Za ceny, o kterých si třeba v Praze můžeme nechat jen zdát, se tam dá totiž pořídit bydlení velmi odolné vůči hurikánům. Loni při jednom z nejničivějších v měřené historii ve městě Babcock Ranch ani jednou nevypadla elektřina a škody byly minimální.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6-2-20233 minuten, 52 seconden
Episode Artwork

Pěstování kávy v Keni zaměstnává necelý milion lidí. Většina Keňanů ji ale pít zvyklá není

V Keni se pěstováním kávy a jejím zpracováním živí asi 800 tisíc lidí. Většinou jsou to obyvatelé hornatých venkovských oblastí, kde je o pár stupňů méně, než v údolí. Právě tam se totiž kávě daří. Kávovník arabský, který je v Keni doma, plodí jen při teplotách od 17 do 25 stupňů. Mezi farmáři, kteří péči o stovky kávovníků zasvětili život, je i ten jménem Joseph v oblasti Kaliluni.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5-2-20233 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Skotský skyteriér Bobby, věrný až na hrob. Jeho příběh přitahuje i po 150 letech

Kdybyste se ve skotském Edinburghu zeptali na příběh skyteriéra Bobbyho, nenašel by se asi nikdo, kdo by ho neznal. Byť je to příběh starý bezmála 200 let, ve skotské metropoli je stále dobře znám. A nejen tam. Život psího hrdiny byl námětem několika knih a stal se inspirací pro dva filmy.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3-2-20233 minuten, 16 seconden
Episode Artwork

Na býky narazíte ve španělské Andalusii v koridách, na náramcích nebo brandy

Do historického městečka Ronda se turisté jezdí především kochat. Ať už výhledy na okolní andaluskou krajinu nebo hlubokým kaňonem El Tajo, přes který se klene sto dvacet metrů vysoký Puente Nuevo, tedy Nový most. Tento název nese už 230 let, ale oprávněně, v Rondě mají už jen starší mosty, Puento Viejo a Puento Arábe. Ronda je známá také jako kolébka býčích zápasů. Před světoznámou býčí arénou Plaza de Toros z roku 1785 stojí stánek s koženými náramky.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2-2-20233 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Rakouská metaná je zdravý sport, jste při ní na vzduchu. K peněžence ale dokáže být značně nelaskavá

Metaná je lidová hra provozovaná zejména v Alpách. První písemná zmínka pochází už z konce 12. století. V západním Rakousku je stále živou tradicí. Před zhruba sto lety se z ní stal organizovaný sport a hraje se na všech kontinentech. Své příznivce má i v Česku. Na první pohled metaná připomíná známější curling nebo francouzský pétanque. Nedaleko rakouského Zell am See se skupina známých jednou do roka schází k přátelské hře.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1-2-20233 minuten, 52 seconden
Episode Artwork

Rozluštili kódování Enigmy už před válkou, pomohli spojencům, ale jejich jména moc známá nejsou

Nebyla to přímo zbraň, ale ve 2. světové válce sehrála důležitou roli. Byla to Enigma. Tak se jmenoval šifrovací přístroj, který používala německá armáda ke kódování svých depeší. Spojenecké velení je ale dokázalo přečíst. A to nejen díky britskému matematikovi Alanu Turingovi, ale i třem polským kryptoanalytikům, kteří kódování enigmy rozlouskli ještě před začátkem války. Jejich osud připomíná Centrum šifer Enigmy v Poznani.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30-1-20233 minuten, 32 seconden
Episode Artwork

Na detailech záleží! Pekař nejlepších baget v Paříži je peče i s ohledem na počasí

Když chcete upéct nejlepší bagetu v Paříži, tak musíte důsledně dbát na detaily. Třeba na počasí. I podle toho se totiž francouzští pekaři rozhodují, jak dlouho těsto nechají v troubě. Dělá to tak alespoň francouzský pekař Damien Dedun. Jeho bageta uspěla v soutěži a je nejlepší v Paříži.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29-1-20233 minuten, 29 seconden
Episode Artwork

Bývalý šlechtický statek v polských Krkonoších nabízí úkryt před deštěm a interaktivní procházku

Krkonošská příroda je nádherná. Když ale návštěvníka hor zastihne chumelenice nebo vytrvalý liják, není to právě ideální chvíle k obdivování krás krkonošských lesů. I za krajně nepříznivého počasí se ale dá s divokou přírodou Krkonoš seznámit na bývalém šlechtickém statku ve vsi Bukowiec na polské straně hor. Mají tam expozici s názvem Tajemný les.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27-1-20233 minuten, 25 seconden
Episode Artwork

Dřív očista těla, pak pastva pro ducha. Městské lázně v Roubaix slouží jako dům umění a designu

Když je na budově nápis bazén, asi každý by čekal, že tam bazén skutečně je a může si jít zaplavat. To ale neplatí ve Francii. Tady v bazénu můžete obdivovat skvosty výtvarného umění. V severofrancouzském městě Roubaix totiž vytvořili městské muzeum v bývalé budově městských lázní.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26-1-20233 minuten, 30 seconden
Episode Artwork

Pivo na Ukrajině nepřestává český sládek vařit ani během války. Připravuje i speciály

České pivo má ve světě dobrý zvuk. Čeští sládci tuto tradici úspěšně prosazují i v zahraničí a nic jim v tom nedokáže zabránit, ani ruská invaze na Ukrajinu. Jeden rodinný pivovar s českými kořeny je také v západoukrajinském městě Rivne. Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25-1-20233 minuten, 14 seconden