Rozmawiam z uzależnionymi ludźmi. Chcę pokazać, że trzeźwe życie jest dobre i warte zachodu. Sam jestem uzależniony. Od alkoholu, narkotyków, cukru. Przeszedłem dwie terapie oraz program 12 kroków AA. Trzeźwieję i mam się całkiem dobrze. Jeżeli szukasz wsparcia lub masz kogoś bliskiego borykającego się z nałogiem, to posłuchaj moich rozmów.
Wiem jak się pije własne wymiociny
Jak wygląda praca pijącej nauczycielki? Jak to jest szukać sklepu z alkoholem o piątej rano? Dlaczego spała w pościeli bez ubrania? Swoją historię opowiada Marta Penny.
14/5/2024 • 0 minutos, 0 segundos
Chemseks. Po dragach robiłem niewyobrażalne rzeczy
"Na początku to był mefedron. Od razu wgrał mi się także chemseks. Nie potrafiłem ćpać bez uprawiania seksu czy bez oglądania porno. Szybko poszedłem w kilkunastogodzinne grupówki, na których robiłem bardzo dużo, łagodnie mówiąc, złych rzeczy, niebezpiecznych dla mojego zdrowia, czy dla samego mnie". Zapraszamy na rozmowę z Mateuszem Rakiem
7/5/2024 • 0 minutos, 0 segundos
Pierwszy raz pijany byłem w wieku 3 lat
W domu piła mama. Do dzisiaj wypiera swoje uzależnienie. Ojciec był nieobecny, fizycznie i emocjonalnie. Bartek pierwszy alkohol dostał w wieku 3 lata. Dwie lampki szampana... dziecko w spacerówce. Swoje uzależnienie od alkoholu zobaczył niecałe pół roku temu.
23/4/2024 • 0 minutos, 0 segundos
Po tygodniu bezsenności trafiłem do psychiatryka
Sam o sobie mówi, że jest uzależniony od wysokich emocji. Szukał tego w alkoholu, narkotykach, kompulsywnym seksie i prędkości. Po tygodniu bez snu wylądował w szpitalu psychiatrycznym. Swoje uzależnienie uznał dopiero, gdy jego partnerka usłyszała swoją diagnozę - współuzależnienie. Gościem programu jest Krzysztof Rychławski.
31/3/2024 • 0 minutos, 0 segundos
3 lata godziłam się ze swoim uzależnieniem
Jestem po czterech terapiach, z czego skończyłam tylko jedną. Z pozostałych wyrzucono mnie dyscyplinarnie. Musiałam 4 razy złamać abstynencję, kilka razy otrzeć się o śmierć by być tu, gdzie teraz jestem. Gościem programu jest Magdalena Dąbrowska.
12/3/2024 • 0 minutos, 0 segundos
Uzależnienie i schizofrenia
Uzależnienie i schizofrenia mają ze sobą wiele wspólnego. Tak uważa mój gość, Tomasz Zontek-Łubianka.
27/2/2024 • 0 minutos, 0 segundos
W wieku 14 lat trafiłam do szpitala przez alkohol
Miałam takie marzenie, że jak już będę dorosła i będę mieszkać sama, to nie będę trzeźwieć w ogóle. To mi się wydawało takie super, takie wciągające. Rzeczywistość jest tak beznadziejna, że po co trzeźwieć? Gościem jest znana tatuażystka, Karolina Szymańska.
Dla nowych użytkowników aplikacji BookBeat mam kod "Sekielski", który da dostęp do pakietu "Basic" - 20 godzin słuchania audiobooków przez 30 dni za darmo. Link do promocji: https://www.bookbeat.pl/sekielski?utm_source=spotify&utm_medium=podcast&utm_campaign=PL-sekielski-action-22194&utm_content=textlink-spot-epi-description-30db&utm_term=deal3
20/2/2024 • 0 minutos
MONAR uratował mi życie
"Zaliczyłam wiele upadków, wiele nawrotów choroby, mroczne chwile u boku przypadkowych osób lub w totalnej samotności opatrzonej ogromnym bólem i cierpieniem. Przez wiele lat nie chciałam i nie umiałam identyfikować się jako osoba uzależniona i - nie powiem - niekiedy nadal mam z tym problem. Tak czy inaczej, podniosłam się. Nie poddaję się, wierząc, że w końcu jestem na dobrej drodze." Gościem programu jest Natalia.
13/2/2024 • 1 hora, 0 minutos, 0 segundos
Z domu zrobiłam konkretną melinę
"Moja droga była kręta - od 15 roku życia ortoreksja, bulimia sportowa, finalnie bulimia. Od 18/19 roku życia picie alkoholu przestało być dla mnie tylko wydarzeniem towarzyskim. Kilka lat później doszło ćpanie. Spędziłam ponad 4 lata w zamkniętych ośrodkach terapii uzależnień". - Elżbieta Rutkowska.
6/2/2024 • 0 minutos, 0 segundos
Psychozy po marihuanie
On ciągle palił, kilka razy dziennie. Na wakacjach z moimi rodzicami z dwuletnią wtedy córką dostał pierwszej psychozy. Całą noc bił, demolował hotel, krzyczał. Uznał że nasza córka to nie jest jego dziecko, był o tym przekonany. Miał omamy, słowotoki, tworzył nierealne ciągi przyczynowo skutkowe, które miał stanowić „dowody” na to, że to nie jego dziecko. Potem było tylko gorzej. Zapraszam na rozmowę z Marią Samolińską.
30/1/2024 • 0 minutos, 0 segundos
Straciłem wszystko, spałem w samochodzie
To opowieść o bezsilność wobec alkoholu, a więc pierwszym kroku w trzeźwieniu. Bez postawienia tego kroku są ciągła walka, powroty do picia, szarpanie się z życiem. Ile razy trzeba zapić, żeby uznać swoją bezsilność?
23/1/2024 • 0 minutos, 0 segundos
Już w gimnazjum miałem ciągi
Pierwszy z kontakt za alkoholem był "niewinny" - spijanie piany z kufla taty. Pierwsze ciągi w gimnazjum. Gdy się zaszył poznał marihuanę, a potem - jak sam określa platoniczną miłość - amfetamina. Gościem "Sekielski o nałogach" jest Michał Zemsta.
16/1/2024 • 0 minutos, 0 segundos
Dziecko walczące o uwagę ojca
"Nigdy w życiu nie widziałam mojego ojca "pijanego" w taki sposób, w jaki zwykle się to kojarzy. Jednocześnie wiem, że zwykle jednak nie był trzeźwy. Mój tata nigdy mnie nie uderzył. Nigdy się przy mnie nie zataczał. Nigdy nie bełkotał. A jednak, po 2 latach indywidualnej terapii wiem że jestem DDA/DDD.". Gościem "Sekielski o nałogach" jest Anna Kunik
9/1/2024 • 0 minutos, 0 segundos
Alko, koks, hazard i depresja
„Moje całe życie było pędem. Udowadnianiem innym, że jestem dobra, że warto mnie docenić, pochwalić. Udowadnianiem też sobie. Nigdy nie pokazywalam słabości, nie prosiłam o pomoc. Kiedy dochodzisz do szczytu, osiągasz sukces, za którym tak całe życie pędziłaś, okazuje się, że tam nic innego nie ma. Nie ma szczęścia, radości, uśmiechu." Swoją historię opowiada Joanna Skrzypczak.
19/12/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Ze współuzależnienia się nie zdrowieje, to się oswaja
Czasem najtrudniej postawić na siebie. Wygrywa poczucie winy, obowiązku wobec uzależnionego partnera. Nawet gdy wszyscy dookoła mówią "zostaw go" - ty ciągle walczysz, chcesz mu pomóc, zmienić go. Czasem potrzeba wielu trudnych doświadczeń, porażek i pracy na terapii, by oswoić swoje współuzależnienie. Ewie Podsiadły to się udało. Ebook Ewy jest do kupienia na stronie: www.nabitawbutelke.pl
5/12/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Jak niszczy metaamfetamina
Wielu poznało ją dzięki serialowi "Breaking Bad". To jeden z najbardziej szkodliwych narkotyków. W szybkim tempie wyniszcza organizm. O swoich doświadczenia z metaamfetaminą opowiada Karol.
21/11/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Gdy sport jest ważniejszy od własnych dzieci
W ciąży ćwiczyła codziennie do dnia przed porodem. Dwa dni po urodzeniu syna wykradała się ze szpitala, żeby pobiegać. W trakcie imprez rodzinnych wychodzi do pokoju obok i robi szybki trening. Wie, że sport ją niszczy, ale nie potrafi przerwać. Marta opowiada o swojej patologicznej relacji ze sportem.
14/11/2023 • 0 minutos, 0 segundos
32 lata na trzeźwo
Czy po 32 latach trzeźwienia alkohol jest jeszcze jakimś problemem? Czy myśli się o nim, czy jest zagrożeniem? Gościem odcinka jest Sławomir Budner, któremu nadal chce się pomagać innym alkoholikom.
7/11/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Pogadajmy o niepiciu po stoicku
Pogadajmy o niepiciu po stoicku - tak dr Piotr Stankiewicz zatytułował mail przysłany do mnie. Byłem sceptyczny, bo czy filozofowanie w uzależnieniu nie jest przypadkiem próbą szukania dziury w całym? Nie staje się pokusą do zbytniego racjonalizowania? Piotr nie pije od 13 lat. Twierdzi, że stoicyzm mu w tym wydatnie pomógł.
Jeśli ciekawi Cię postawa Piotra, to zapraszam do posłuchania jego podcastu: "Myślnik Stankiewicza" - https://open.spotify.com/show/3Vfrlc6w0WDiDD7UJcdFQ9?si=bhnvtbktQu6F6a7XifVvdA&nd=1
31/10/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Nawet bita nie potrafiłam od niego odejść
"Tobiasz pierwszy raz mnie szarpnął, uderzył, popchnął ze schodów… No ale on był zmęczony, a ja ciągle o tym dziecku. Przepraszał… i jakoś tak układał scenariusz naszej rozmowy, że to ja czułam się winna i odpowiedzialna tego, że mnie bił pięściami po twarzy do tego stopnia, że cały sufit był we krwi."
24/10/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Byłam wiązana, głodzona i bita
Dwa lata temu po silnym wstrząsie zaczęła sobie przypominać swoje dzieciństwo. Dom, w którym pili wszyscy. A ją wiązali, głodzili i bili. O swoim koszmarze opowiada Thea M. Pedersen.
17/10/2023 • 0 minutos, 1 segundo
Byłem trzy razy w śmierci klinicznej
Zaczęło się niewinnie, od trawki. Potem z kolegami robili sobie wieczerze. Każdy przynosił jakiś towar, robili sobie szwedzki stół i każdy testował to, na co miał ochotę. Już jako nastolatek trzy razy próbował ze sobą skończyć.
10/10/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Jestem kobietą z ciężarem DDA
Moja mama piła odkąd pamiętam. Już w okresie przedszkolnym pojawiały się problemy z odbiorem mnie z przedszkola. Wtedy albo wypiła za dużo i zapominała albo już spała. Panie pytały mnie, czy wiem czemu mama nie przyszła? Wiedziałam, ale milczałam - gościem programu jest Zuza Kędzia-Dyląg
3/10/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Koścista jędza - anoreksja
Jej życie przecięła "koścista jędza- anoreksja". Chorowała 8 lat. Leczenie było drogą przez mękę. Dziś jest psycholożką, psychoterapeutką, zjeżdżają się do niej ludzie z Polski na terapię. Pomaga im wychodzić z zaburzeń odżywiania. Dagmara Pietruszewska.
26/9/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Przyśpieszałem ile się dało
"Wychowywałem się w rodzinie, w której ojciec był uzależniony od alkoholu. Kilka lat przed śmiercią ojca uzależniłem się od substancji psychoaktywnych. Od środy czekałem na piątek, który niekiedy trwał do kolejnej środy. Przyśpieszałem się, ile się tylko dało". Moim gościem jest Łukasz Karpecki.
19/9/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Jak przestać jeść słodycze?
"Dla mnie słodycze stały się problemem, który spędza mi sen z powiek. Mówię często o sobie, że jestem gorsza od alkoholika, jak idę w tango to niekiedy 2-3 tygodnie jem tylko słodycze, od rana do wieczora. Już chyba nie ma dla mnie ratunku…" - to tylko jedna z odpowiedzi na pytanie, czy uważasz się za uzależnioną od słodyczy. Szacuje się, że 15-20% społeczeństwa doświadcza klinicznych cech uzależnienia od jedzenia. Trzeba o tym zacząć głośno mówić! Gościem programu jest Mikołaj Choroszyński, psychodietetyk, założyciel fundacji FitMIND.
12/9/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Uzależnienie od alkoholu zamieniłem na uzależnienie od religii
Ojciec nie raz mu mówił, że wstydzi się, że jest jego synem. Zaczął pić za dzieciaka, jeszcze będąc niepełnoletnim uciekł emocjonalnie do sekty. Tam, jak twierdzi, uzależnił się od religii. Moim gościem jest Krzysztof Bujalski.
5/9/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Błogosławione dno
"Siedząc na łóżku, zaczęły mi łzy lecieć bo polikach, bo czułam się tak pełna po obiedzie, a ręka mi chodziła sama. Ja prosiłam tę rękę, żeby się zatrzymała.To było tak surrealistyczne... ja nie miałam żadnej kontroli nad tym co wchodzi mi do ust". O uzależnieniu od jedzenia opowiada Tatiana Ślęzak.
29/8/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Amfa lekarstwem na wszystko?
Pęk do kariery, dużych pieniędzy, adrenaliny związanej z dopinaniem transakcji. Amfa jest substancją, który może się wydać idealnym rozwiązaniem. To jednak niszczący narkotyk, wyrządzający olbrzymie szkody. O swojej drodze opowiada Łukasz Piątek.
22/8/2023 • 0 minutos, 0 segundos
38 lat po rozstaniu, a ja ciągle wracam do niego myślami
Współuzależniona terapeutka. Mimo wiedzy i dużego doświadczenia wraca co jakiś czas myślami do swojego byłego, pijącego męża. Mimo tego, że dostali się 38 lata temu. Zapraszam na rozmowę psycholożką i psychoterapeutką Ewą Tarasewicz.
1/8/2023 • 0 minutos, 0 segundos
We współuzależnieniu miłością można sobie wytłumaczyć wszystko
Nie było tak źle - bo nie bił, nie wyzywał, przytulał, kochał. A jak pił, to było mi smutno. O życiu z pijącym partnerem opowiada Anna Zyskowska.
25/7/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Uzależniona od brania kredytów
Agnieszka pożyczała gdzie się dało i od kogo się dało, nawet od "ludzi z miasta". Żyła przez to w ciągłym strachu. Z desperacji przywłaszczyła mienie za co została skazane. Rzutem na taśmę uniknęła więzienia. Agnieszka Alf.
18/7/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Jestem po trzech zapaleniach trzustki i paraliżu prawej ręki
Czasem zapominamy, że uzależnienie to nie tylko rozbite rodziny, stracona praca, czy zniszczone relacje z ludźmi. To często też zniszczone zdrowie, czasem bezpowrotnie - nawet w młodym wieku. O swoich trudnych doświadczeniach opowiada Dominik Ogiński.
Zachęcam do skorzystanie z aplikacji BookBeat. Nowi użytkownicy po Wpsianiu kodu "SEKIELSKI" otrzymają darmowy dostęp do pakietu BASIC przez 30 dni. Link do promocji: https://www.bookbeat.pl/sekielski?utm_source=spotify&utm_medium=podcast&utm_campaign=PL-sekielski-action-22194&utm_content=textlink-spot-epi-description-2307-30db&utm_term=deal3
11/7/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Alkohol i człowiek - toksyczny związek
Według Światowej Organizacji Zdrowia, 1 na 20 zgonów na świecie jest spowodowanych przez alkohol. Tylko w 2016 roku życie w ten sposób straciło ponad 3 miliony osób. To zatrważające dane. Zapraszam do posłuchania rozmowy z dr Markiem Wiergowskim i dr Wojciechem Waldmanem wokół książki "Alkohol i człowiek - toksyczny związek" - wielkiego dzieła stworzonego przez 60 autorów. Książkę można kupić tu: https://pzwl.pl/Alkohol-i-czlowiek-toksyczny-zwiazek,207163570,p.html
4/7/2023 • 0 minutos, 0 segundos
DDA i depresja
Ojciec wybrał alkohol. Z czasem odbierał Marcinowi marzenia. Po latach pojawiła się depresja.
27/6/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Zatrzymałam się gdy spotkałam śmierć
W ciąży odliczała czas kiedy będzie mogła napić się drinka. Gdy nadszedł ten dzień odciągnęła pokarm i się napiła. Myślała wtedy, że zachowała się jak odpowiedzialna matka. O kobiecym piciu bez zahamowań opowiada Magdalena Derucka.
Link do książki "Jest ok. To dlaczego nie chcę żyć?": https://www.empik.com/jest-ok-wywiady-o-depresji-sekielski-marek-malgorzata-serafin,p1347380293,ksiazka-p
20/6/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Pokaż mi człowieka, który nie lubi jeść
Justyna Mazur zmaga się z zaburzeniami odżywiania od 12 roku życia. Próbowała wielu sposobów, diet, terapii. Nigdy nie udało jej się opanować jedzeniowej obsesji. W końcu poddała się operacji bariatrycznej.
"Uczuciownik", o którym rozmawiamy jest do kupienia na stronie: www.justynamazur.pl
13/6/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Butelka taty - co się dzieje z dzieckiem w alkoholowym domu?
Co się dzieje z dzieckiem z domu, w którym się pije? Czy w takim domu dziecko samo może sobie poradzić? Z czym przychodzą nastolatkowie do gabinetów terapeutycznych? O dziecięcych problemach opowiada Artur Gębka, psycholog dziecięcy, autor książki "Butelka taty".
Książka jest dostępna tu: https://www.empik.com/butelka-taty-gebka-artur,p1372934014,ksiazka-p
6/6/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Dom zły
Czym jest syndrom DDA? Dlaczego wyuczone schematy z pijanego domu są tak silne i determinują nasze zachowania w dorosłym życiu? Czy DDA wie co to "normalny" dom i czy jest w stanie stworzyć zdrową relację w przyszłości? Z Joanną Szczerbaty, psycholożką i terapeutką uzależnień rozmawiam o jej książce "Jestem DDA. Notatki z terapii. Jak wyjść z toksycznego domu".
Link do księgarni: https://www.empik.com/notatki-z-terapii-dda-joanna-szczerbaty,p1374299386,ksiazka-p
30/5/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Straciłem dom i nogę
Jestem po 18 detoksach, 3 terapiach, ponad setce izb wytrzeźwień, transfuzji krwi, sepsy z zapaleniem płuc i po zapaleniu mięśnia sercowego. Wszystko pod wpływem. Rafał Borowski
23/5/2023 • 0 minutos, 0 segundos
U mnie piła mama
Mama Moniki Michalskiej zapiła się na śmierć. Miała 46 lat. Nie pomogły błagania i groźby. Zawsze wygrywało uzależnienie. Gdy została sądowo zmuszona do terapii uciekła z domu i nigdy już do niego nie wróciła.
Zachęcam do skorzystania z aplikacji BookBeat. Wpisując kod "sekielski" otrzymacie pakiet Basic za darmo przez 30 dni. Oferta ważna wyłącznie dla nowych użytkowników. Link do promocji: https://www.bookbeat.pl/sekielski?utm_source=instagram&utm_medium=stories&utm_campaign=Sekielski+30+days&utm_content=stories
9/5/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Nałogi to jeden wielki syf
Dwa lata temu skończyłem 30 lat, ale poprzedzające trzydziestkę 12 lat to była jazda na autopilocie. Miałem taką potrzebę, żeby przed trzydziestką przestać pić. To był taki graniczny punkt w mojej głowie i kiedy pewnego dnia po wypiciu dwóch win i szampana miałem ochotę rozwalić jedną z butelek na głowie osoby, na której wtedy bardzo mi zależało. Zapraszam na rozmowę z Mateuszem Kumorowskim.
25/4/2023 • 0 minutos
Trudne rozstanie z pijącym partnerem
Miłość czasem nie wystarczy, żeby z kimś być. Terapia czasem też nie wystarczy, by od kogoś odejść. O trudnym rozstawaniu się z pijącym partnerem opowiada Katarzyna Garbacik.
18/4/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Seksoholik na serio
Obsesja na punkcie kobiet. Żadnego zaangażowania, uczucia, bliskości. Tylko ciągła potrzeba zaspokajani żądzy. O swoich zmaganiach opowiada Piotr Kowalkowski
11/4/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Spłodziłem syna w stanie nieświadomości
Konsekwencje picia - jeden z ważnych argumentów za uzależnieniem. Czasem są nieodwracalne. Tak jak dziecko z przypadkową osobą. O swoich konsekwencjach i wychodzeniu z nałogu opowiada Darek.
4/4/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Miałam śmiertelną dawkę alkoholu we krwi. Cudem przeżyłam
Raz ocknęła się przed szpitalem. Pobita, okradziona, rozebrana do naga. Do dzisiaj nie wie, co się wtedy wydarzyło. O swoich doświadczeniach z uzależnieniem i chorobą afektywną dwubiegunową opowiada wokalistka Mika Urbaniak.
28/3/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Dostaję wypłatę i wiem, że mam iść do kasyna
To nie wygrywanie w kasynie daje radość. To droga do porażki, upodlenia, powoduje mieszankę bólu i rozkoszy, która jest tak bardzo wkręcająca. O swoim doświadczeniu z hazardem opowiada mi świetny reporter, Tomasz Kwaśniewski.
Moją książkę "Jest ok. To dlaczego nie chcę żyć" możesz kupić tu: https://www.empik.com/jest-ok-wywiady-o-depresji-sekielski-marek-malgorzata-serafin,p1347380293,ksiazka-p
21/3/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Narkotyki szybciej pokazały mi ścianę
Każdy uzależniony pamięta ten stan, kiedy idzie po kolejną flaszkę albo dzwoni do dilera, mimo tego, że w środku cały krzyczy: Nie! To jest właśnie ta obsesja, z której można się wyzwoli uderzając brutalnie o glebę. Posłuchajcie rozmowy z Hanną, która otarła się o śmierć.
Zachęcam do skorzystania z aplikacji BookBeat. Wpisując kod "SEKIELSKI" otrzymasz pakiet Basic za darmo przez 30 dni. Oferta dotyczy nowych użytkowników. Link: https://bit.ly/3JSxcHx
14/3/2023 • 0 minutos, 0 segundos
3 odwyki i psychiatryk
Jego droga do trzeźwienia była kręta. Odwyki, wszystką, w końcu szpital psychiatryczny. Dopiero po kilku próbach zrozumiał, że trzeźwieć ma dla siebie, nie dla kogoś. Moim gościem jest Tomasz Kurasz.
Moja książka o depresji "Jest ok. To dlaczego nie chcę żyć?": https://www.empik.com/jest-ok-wywiady-o-depresji-sekielski-marek-malgorzata-serafin,p1347380293,ksiazka-p
Moja historia trzeźwienia, książka "Ogarnij się, czyli jak wychodziliśmy z szamba" https://www.empik.com/ogarnij-sie-czyli-jak-wychodzilismy-z-szamba-nowak-artur-sekielski-marek,p1276532950,ksiazka-p
28/2/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Jeśli dożyję w czerwcu minie 30 lat trzeźwości.
"Moja przygoda z alko zaczęła się w andrzejki w 8 klasie. Wypiliśmy 2 wina w trzech. Pijany byłem jeszcze na 2 dzień. Zacząłem ostro i tak było przez cały czas. Zawsze miałem mało i z reguły piłem do odcięcia." - moim gościem jest Andrzej Gajzler.
Moją książkę "Jest ok. To dlaczego nie chcę żyć?" możesz kupić tu: https://www.empik.com/jest-ok-wywiady-o-depresji-sekielski-marek-malgorzata-serafin,p1347380293,ksiazka-p
21/2/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Uzależnienia od seksu
Andrzej Gryżewski, seksuolog opowiada o nowych zjawiskach w uzależnieniach od seksu: chemseks przekracza granice gejowskie, kobiety coraz części sięgają po pornografię, uzależnienie od płatnego seksu.
Moją książkę "Jest ok. To dlaczego nie chcę żyć?" możesz zamówić tu: https://www.empik.com/jest-ok-wywiady-o-depresji-sekielski-marek-malgorzata-serafin,p1347380293,ksiazka-p
14/2/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Toksyczna rodzina - co oznacza dla dziecka?
"Nie wiedziałam po co w ogóle jestem na świecie. Nie miałem zgody na samego siebie. Nie brałem odpowiedzialności za to co robię. Nie potrafiłem stawiać granic. Nie wiedziałem jakie wartości są moje, a jakie są cudze". Zapraszam na rozmowę z Rafałem Jarmołowiczem.
7/2/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Dzieciak na amfetaminie
Jeszcze w podstawówce zaczął ostro ćpać amfetaminę. Gdy spróbował hazardu po półtora miesiąca narobił długów, które spłaca do dziś. Byłej żonie płaci alimenty, bo na sprawę rozwodową poszedł mocno skacowany. Przez większość życia przed czymś uciekał. Cztery lata temu zmienił swoje życie.
Moją książkę "Jest ok. To dlaczego nie chcę żyć?" możesz zamówić tu: https://www.empik.com/jest-ok-wywiady-o-depresji-sekielski-marek-malgorzata-serafin,p1347380293,ksiazka-p
31/1/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Alkoholowe zapalenia trzustki - byłem na krawędzi
Jadąc autostradą z Gdańska do Warszawy poczuł silny ból. Trafił do szpitalu w Grudziądzu gdzie lekarze zdiagnozowali zapalenie trzustki. Usłyszał, że musi przestać pić. Zanim skończył jeszcze długo oszukiwał siebie i innych. Jego historia dobrze pokazuje mechanizm iluzji i zaprzeczeń.
Moją książkę "Jest ok. To dlaczego nie chcę żyć?" możesz zamówić tu: https://www.empik.com/jest-ok-wywiady-o-depresji-sekielski-marek-malgorzata-serafin,p1347380293,ksiazka-p
24/1/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Gangsterka, narkotyki i przemoc
Dom pełen narkotyków, broni i pieniędzy. Pozbawiony uczuć i uważności dla dziecka. Dziecka, które dopiero od dwóch lat żyje w kontakcie z sobą. Posłuchajcie Magnusa Rucińskiego.
17/1/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Nie wyobrażałem sobie zagrania koncertu na trzeźwo
Sex, drugs and rock and roll. W tej history są myzyka, koncerty, alkohol, narkotyki I benzodiazepiny. Michał Kielak, ceniony w branży harmonijkarz opowiada o swojej wyboistej drodze trzeźwienia.
Zachęcam Was do skorzystania z aplikacji BookBeat. Wpisując kod "sekielski" macie pakiet Basic za darmo przez 45 dni. Oferta ważna wyłącznie dla nowych użytkowników do 28/02/2023. Link do promocji: https://www.bookbeat.pl/sekielski?utm_source=spotify&utm_medium=podcast&utm_campaign=PL-sekielski-action-22194&utm_content=textlink-spot-epi-description-45db&utm_term=deal3
10/1/2023 • 0 minutos, 0 segundos
Byłam cały czas zamknięta w klatce
Piekło DDA ma różne oblicza. Najłatwiej jest odciąć się o swoich emocji i być trochę jak zombi. Jest jednak wyjście i warto go poszukać. O swojej drodze opowiada Beata Nyszkiewicz.
27/12/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Tata mnie bił tylko jak był pijany
Ojciec, który na trzeźwo jest kochany, a po pijaku bije żonę i dziecko. Dziecko, które codziennie krzyczy do rodziców, żeby je oddali do domu dziecka. Bo nie chce z nimi żyć.
20/12/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Alkohol pomógł mi stać się tym kim chciałem
Urodził się z wadami wrodzonymi. Pierwsze dwa lata życia spędził w szpitalu. Przeszedł trzynaście operacji. Cudem przeżył. Miał trudne dzieciństwo, był wytykany i wyszydzany przez inne dzieciaki. W gimnazjum poznał alkohol. Po alkoholu poczuł się w końcu akceptowany.
13/12/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Przestałem pić, bo stałem nad grobem
Miałem napadowe migotania i wiedziałem od lekarzy, że jeśli nie przestanę pić to umrę. Czułem się też zrozpaczony, że nie będę widzieć mojej córki jak dorośnie. Ale wyszedłem na ludzi, chociaż kiedyś bym w to nie uwierzył.
6/12/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Morfina to było to!
Julia sama o sobie mówi, że uzależnienie w jej rodzinie to sprawa pokoleniowa. Ojciec alkoholik i narkoman, który poznał żonę, a jej mamę w Monarowskim ośrodku. Julia zaczęła z używkami bardzo wcześnie. A już w wieku 18 lat brała Morfinę.
29/11/2022 • 0 minutos, 0 segundos
To nie było picie, to było chlanie
Miała 15 lat gdy umarł ojciec. Myślała, że to koniec jej koszmaru. Rok później zaszła w ciążę, wyszła za mąż. Mając 23 lata straciła matkę. Wtedy zaczęła się staczać w alkoholową otchłań.
22/11/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Moimi wspomnieniami można napełnić kilka flaszek wódki
Bardzo wstydziłem się ojca. Nigdy nie mogłem na niego liczyć. Ignorował mnie. Nigdy nie można było z nim porozmawiać na temat jego uzależnienia. Nigdy nie przepraszał po ciągu. Nigdy nie podjął żadnego leczenia.
15/11/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Ciągi 15latka
Alkohol od pierwszej klasy gimnazjum. Ciągi alkoholowo-narkotykowe w wieku 15 lat. Potem próby samobójcze, długi, utrata rodziny. Gdy leczenie nic nie daje zdesperowany trafia do AA. Tam wysłuchuje spikerki, która w końcu do niego dociera.
8/11/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Nazywałem siebie szczęśliwym alkoholikiem
Czy można być wdzięcznym za swoje uzależnienie? Czy da się dobrze żyć po latach chlania? Jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie mając 40 lat? Moim gościem jest barber z Pruszkowa, Waldemar Flis.
1/11/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Alkohol, przemoc i morderstwo
Sama o swoim domu mówi patologiczny. Rodzice uzależnieni od alkoholu. Dziadkowie zresztą też. Dom przemocowy, ona zaniedbana. Do dzisiaj ma żal do dorosłych, którzy przez lata tylko przyglądali się jej trudnemu życiu.
25/10/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Chciałem tylko pić
Chciał, żeby go nie było. Od początku pił do utraty kontaktu. Nie chciał czuć. Urwany film to było TO. Pił denaturat, drogie perfumy, popijał wódką opiaty. Andrzej Szalek.
18/10/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Dostałem nożem w gardło. Cudem przeżyłem.
Była przerwana kariera, praca na bramce w klubie nocnym, picie i bicie. Potem leczenie i trzeźwość znaleziona w sporcie. Dzisiaj jest trenerem i zawodnikiem Kickboxingu. Odkąd nie pije zdobył 9 medali w tym mistrzostwo Polski, wicemistrzostwo Świata. Razem z żoną organizuje w Krakowie amatorskie zawody Liga K1 Battle of Warriors Kickboxing w Walce z Nałogami. Prowadzi też w swoim klubie Szopa Fight Team (szopafightteam.pl) treningi z uzależnionymi. Rafał Szopa.
11/10/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Dlaczego dzieci nie chcą żyć?
To problem większy niż nam się wydaje. Chociaż oficjalne statystyki mówią coś innego. Według szacunków rocznie w Polsce może dochodzić do dziesiątek tysięcy prób samobójczych wśród nastolatków. Jak o tym rozmawiać, jak pomagać i jak chronić nasze dzieci? Moim gościem jest Marta Guzowska, autorka książki "Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć?".
4/10/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Jak pije świadek Jehowy?
Przemocowy dom. Dojrzewanie w patologicznym środowisku. Od dzieciaka picie alkoholu, wciąganie kleju, łykanie psychotropów. I poszukiwanie ratunku w duchowości. Radek, świadek Jehowy, opowiada o swoich wzlotach i niestety licznych upadkach.
27/9/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Mama biła czym popadnie
„Niewiele pamiętam z dzieciństwa. Czasami jak głaszczę się po głowie zatrzymuję się na wypukłej kości czaszkowej, która wystaje mi i jest nierówna z powodu pęknięcia... wtedy myślę o mamie, która urządziła mnie tak, bo wyczuła ode mnie alkohol” - Adam opowiada mi o trudnym dzieciństwie, miłości do amfetaminy i o karate, które pomaga mu trzeźwieć.
20/9/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Facet to był żywy wibrator
Dzieciństwo nasycone niezdrową seksualnościa. Silne kompleksy. I wreszcie wybuch pożądania - bez miłości, uczucia i zasad. Gdzie liczy się tylko wystrzał dopaminy. O swoich zaburzeniach seksualnych opowiada Malwina Juszczak-Duda, prezes Fundacji Samodzielne R jak Rodzic, aktywny działacz społeczny i twórca warsztatów samopomocowych KIM JESTEM (rebuilding emocjonalny).
13/9/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Przepiłem cały dom
W młodości był łobuzem. W ciągu zaledwie kilu lat przepił równowartość domu. Był bliski śmierci - lekarze nie dawali mu szans. Dzisiaj czyta historie alkoholików i z pasją gotuje. Na YT prowadzi kanał Smak Nowego Życia (https://www.youtube.com/c/SmakNowegoŻycia)
6/9/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Ile możesz wypić?
Dlaczego wszywki nie działają? Jak traktować pijącego partnera? Co zrobić z pracownikiem nadużywającym alkoholu? Czemu nie należy bać się terapii uzależnień? I dlaczego jest tak bardzo potrzebna uzależnionemu? - O tym m.in. jest książka „Ile możesz wypić?” Johannesa Lindenmeyera. o której rozmawiam z terapeutką Małgorzata Krajewską.
30/8/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Gdy niejedzenie staje się obsesją
Niewiarygodne ile człowiek jest w stanie włożyć energii, by nie jeść. Zohydzanie posiłków, jedzenie w nocy w ukryciu, wyrzuty sumienia - dla osób z zaburzeniami odżywiania to niestety norma. Jak się z tego wyrwać? Jak przestać być dla siebie katem? Posłuchajcie bardzo mądrej i doświadczonej Ewy.
23/8/2022 • 1 hora, 1 minuto, 0 segundos
Obsesja picia więcej
Nie czuł się źle po alkoholu. Wszyscy rzygali, przestawali pić, a on mógł chlać dalej, dłużej, jeszcze więcej. Zawsze mu było mało. Inni chcieli iść do domów, a Michał zostać i pić. Od obsesji uwolnił się dzięki programowi 12 kroków Anonimowych Alkoholików.
16/8/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Jak nisko trzeba upaść?
W tej historii jest wszystko. Są alkohol i narkotyki. Są duże pieniądze, codzienne imprezy i długi. Jest też sznur przewieszony przez gałąź. Posłuchajcie Konrada?
9/8/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Mama utopiła się w alkoholu
Mimo, że to ojciec więcej pił i bił, czuła się bardziej z nim związana niż z matką. Mama była niedostępna, surowa i krytykująca. Nigdy nie chwaliła jej i nie okazywała ciepłych uczuć. Rodzice już nie żyją, a Joanna ciągle nosi w sobie ból.
2/8/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Córka gangstera
Ojciec Karoliny był tyranem. Nie pozwalał córce na przyjemności. Karał. Bił. Zmuszał ją do słuchania swoich przestępczych opowieści. Gdy wyszedł z więzienia, z domu odeszła mama Karoliny. Zostawiła córkę samą z nim.
26/7/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Hazard odebrał mi wszystko
Mając 21 lat był już samodzielny. Miał świetną pracę. Zbudował dom. Wydawało się, że wszystko zmierza w dobrą stronę. Potem stracił wszystko. O krętej drodze wychodzenia z hazardu opowiada mi Karol Ćwiś.
19/7/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Alkoholik z TikToka
Łukasz Tchórzewski z uporem maniaka prowadzi na TikToku edukację o alkoholizmie. Ale zanim przeszedł na jasną stronę mocy stracił rodzinę, zdrowie i szacunek do samego siebie. Swojego dna sięgnął trafiając do szpitala psychiatrycznego.
12/7/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Benzodiazepiny robią zombi z człowieka
Otępienie, brak chęci do życia, paranoiczne stany lękowe - tak wygląda zejście w wieloletniego zażywania benzodiazepin. Niektóre leki, które mają pomagać chorym, z łatwością uzależniają. O być może najbardziej "kobiecym" z uzależnień opowiada Katarzyna T. Nowak, autorka książki "Nienasycona".
5/7/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Tak jak piłam kasacyjnie, tak też grałam
Już od wielu lat nie piła, gdy weszła to kasyna. To było to! Moment wejścia do salonu gier był nieporównywalny z niczym. Przez dwa lata „przygody” z hazardem przegrała wszystko. Pokory do swoich uzależnień nabrała dopiero we wspólnotach AA i AH. Elżbieta Krysiak.
Skorzystaj z 30-dniowego darmowego dostępu do aplikacji BookBeat wpisując kod "sekielski" klikając w ten link: https://www.bookbeat.pl/sekielski
28/6/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Nałogometr 2.0 - sztuczna inteligencja na pomoc uzależnionym
Około 80% uzależnionych od alkoholu wraca do picia mimo skończonej terapii. U heroinistów jest jeszcze gorzej - tu już 90% pacjentów wraca do ćpania po roku abstynencji. Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk kilka lat temu zaczęli to badać. Efektem jest aplikacja Nałogometr 2.0, która z pomocą sztucznej inteligencji pozwala wychwytywać nawrót choroby. Kolejnym celem jest opracowanie skutecznych dla każdego użytkownika metod poradzenia sobie z głodami i uchronienie go przed powrotem do nałogu. Moim gościem jest współtwórca aplikacji, prof. Mateusz Gola. Zachęcam też wszystkich uzależnionych do wzięcia udziału w anonimowym badaniu, które pomoże stworzyć naukowcom jeszcze skuteczniejsze narzędzie do wspierania procesu trzeźwienia. Link do badania jest tu: https://badanienalogow.pl/?&utm_source=youtube&utm_medium=social&utm_campaign=msekobn
21/6/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Seksoholizm - wersja kobieca
Umawialiśmy się na to spotkanie od 1,5 roku. Przegadaliśmy w tym czasie kilka godzin. Magda dużo więcej opowiedziała mi o swoich zaburzeniach seksualnych przed samym nagraniem. Przed kamerą chciała bardziej zwrócić uwagę na przyczyny tego, że stała się seksoholiczką.
14/6/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Nabita w butelkę
Dziewczyna z zamożnego domu, w którym pozornie wszystko było. Do momentu bankructwa rodzinnego biznesu. Wtedy rozlał się alkohol. Ale prawdziwy koszmarem było dopiero życie z przemocowym partnerem. Nawet jej siedmioletni syn błagał ją, by odeszli od tego człowieka. Ewa Podsiadły, autorka bloga "Nabita w butelkę".
7/6/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Piwo to nie alkohol?
Kiedy przestał pić nie do końca zdawał sobie sprawę, że jest alkoholikiem. Bo był z tych uzależnionych, którzy nie upijają się do nieprzytomności. Bo syn nie widział go nigdy nawalonego. Pił jednak codziennie, a kiedy rodziła się jego córka myślał tylko o tym, czy zdąży się dzisiaj napić. Marcin Zegadło - poeta, prozaik i publicysta
31/5/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Jak ćpają nasze dzieci
Nastolatkowie ćpają i to niezależnie od rodzinnego statusu. Palą marihuanę, biorą stymulanty, łykają też tabletki. Dobry terapeuta nie spyta nastolatka czy bierze, spyta co bierze. A my, rodzice często jesteśmy ślepi i wypieramy to, że nasze dzieci testują na potęgę. Moim gościem jest Maria Banaszak, terapeutka uzależnień i współautorka książki "Hajland. Jak ćpają nasze dzieci".
24/5/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Diagnoza po 20 latach męczarni
Przez ponad 20 lat cierpiała na bulimię. Na palcach jednej ręki mogłaby policzyć dni w każdym z tych lat, w których nie wymiotowała. Nie pomogały terapie, leki ani konsultacje psychiatryczne. Dopiero gdy usłyszała, że jest córką alkoholiczki zaczęło lepiej żyć.
17/5/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Alkodramaty. Najpierw oboje rodziców, potem ja.
Gdy w podstawówce poskarżyła się szkolnej wychowawczyni na pijącego ojca, usłyszała od niej: "Dziecko! Takich rzeczy się nie mówi." Na swojej pierwszej sesji z terapeutką uzależnień była zdziwiona, że ma już więcej nie pić. Jeszcze długo była przekona, że wróci do picia. Monika Adamczyk.
10/5/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Skazane na współuzależnienie
Kobiety w naszej kulturze są chowane do roli służebnej wobec mężczyzny. Mają pomagać, troszczyć się i opiekować innymi. Często zapominają o sobie. W ten sposób stają się w pewien sposób podatne na współuzależnienie. Z Marta Dzido, autorką książki "Matrioszka" rozmawiam o "chorobie" przenoszonej z pokolenia na pokolenie.
3/5/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Jestem niewystarczającym DDA, bo ojciec mnie nie bił
"Jestem DDA, ale od zawsze zmagam się z myślą, że nie wystarczająco DDA, bo tata mnie nie bił. Mam 25 lat, od 10 lat cierpię na chroniczny ból ciała. Mam za sobą kilka epizodów depresji i zaburzenia odżywiania. Trudno mi obwiniać ojca, może po prostu taka jestem". Urszula Sobolewska.
26/4/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Z DDA do współuzależnienia - powtórka z przeszłości
Ojciec wojskowy. W domu nie pił, ale często znikał na długie tygodnie i miesiące. Czasem to były wojskowe manewry, a czasem pijackie ciągi. Potem było małżeństwo, zaledwie trzy miesiące po poznaniu. Ślub wzięty w tajemnicy przed wszystkimi. Swojego pijącego męża dobrze poznała dopiero potem. Paulina Semeniuk.
19/4/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Trauma dziecka nie tylko w alkoholowym domu
Czym jest trauma dziecka z rodziny alkoholowej? Czy przy dziecku można bezkarnie dopuszczać się przemocy? Co się dzieje z dzieckiem nie obdarzonym miłością rodziców? Jak wielkie szkody wyrządza rodzić bagatelizujący uczucia i emocje swojego dziecka? Gościem odcinka jest Magdalena Halicka, psychotraumatolożka dziecięca i psychoterapeutka.
12/4/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Pornografia i masturbacja
Niewinne podglądanie, które może się przerodzić w poważne zaburzenie. To nadmierne oglądanie pornografii i częsta masturbacja są najczęstszymi objawami kompulsywnych zachowań seksualnych u mężczyzn. Dopiero potem są przygodne kontakty seksualne i przekraczanie kolejnych granic. O swoim doświadczeniu opowiada Piotr Maroń.
5/4/2022 • 0 minutos, 0 segundos
HALT. Zapiski z domu trzeźwienia
Nauczyciel, który stał się pisarzem. Opisał swoje doświadczenia z początku trzeźwienia. To słodko-gorzka lektura. Zapraszam na rozmowę z Jakubem Zającem.
29/3/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Zostawienie alkoholika nie załatwia sprawy
"Nie mieszkam od ponad dwóch lat z byłym mężem. Dostałam rozwód z orzeczeniem o jego winie. Ukończyłam terapię. Niestety emocjonalne oderwanie się od tego wszystkiego nie jest łatwe. On nadal pije i ja ciągle w pośredni sposób tym żyję. Mamy dwóch synów. Widzę jak wiele emocji ich to kosztuje, jak udają czasami, że mają go gdzieś, a tak naprawdę chcieliby, żeby ojciec się leczył" - o swoich zmaganiach opowiada Joanna Krysta.
22/3/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Współuzależnieni - jak pomóc sobie?
Żony, partnerki, mężowie, rodzice, dzieci - nałóg wiąże w chorej relacji całe rodziny. Współuzależnieni bardzo rzadko szukają pomocy dla siebie, skupiają się na ratowaniu uzależnionego. A nie tędy droga. O swoich doświadczeniach opowiada Joanna Flis, psychoterapeutka uzależnień.
15/3/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Wstydziłbym się, gdybym wrócił do picia
Czy chłopak po dwudziestce może dobrze trzeźwieć? Jak w tak młodym wieku zrezygnować ze starego, pijanego życia? I co, jeśli jedna terapia nie pomaga? Poznajcie historię Mateusza Przyborka.
8/3/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Na Wschodzie piją więcej - prawda, czy stereotyp?
Czy w Ukrainie pije się inaczej? Jak sobie poradzić z alkoholowym domem rodzinnym, gdy jest się Ukrainką mieszkającą w Polsce? A może da się nawet zostać terapeutką? Obejrzyjcie i słuchajcie Kasi.
1/3/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Mieszanka uzależnień
Co kieruje młodym mężczyzną, który na bani, rankiem wsiada do samochodu i jedzie 60 kilometrów wziąć udziać w wyścigu kolarskim? O tej i innych niemądrych przygodach opowie Jakub Szymanuszka.
22/2/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Rodzina jak z obrazka
"Jestem z "dobrego domu": czyli inteligenckiego i w sumie nie wiem, co jeszcze w nim dobrego. Czwórka rodzeństwa, rodzice nauczyciele, uwielbiani przez "swoje dzieci", czyli swoich uczniów. Dla dzieci biologicznych czasu, energii i cierpliwości brak. Od zawsze wiedziałam, że jestem z patologicznej rodziny i od zawsze rozpaczliwie szukałam pomocy, ale rodzice potrafili mnie szybko od wszelkiej odciąć". - Emilia Kwiatkowska
15/2/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Spokojnie, po tym nie ma siniaków.
Inscenizacja przemocy domowej z wyższej półki. Poniżania, którego nie wykaże żadna obdukcja. Takiemu domowemu despocie policja nie założy niebieskiej karty. To nie znaczy jednak, że na taką przemoc nie należy zwracać uwagi.
8/2/2022 • 0 minutos, 0 segundos
15-latka świadomie planująca ciążę.
Brak w zasadzie jakichkolwiek relacji z rodzicami. Ucieczka w alkohol i narkotyki. Pierwsza, zaplanowana ciąża w wieku 15 lat. Dlaczego takich wyborów dokonuje nastolatka? O tym w rozmowie z Agnieszką Kaczorek.
1/2/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Jak wyzwolić się od uzależnionego partnera?
Jak sama o sobie do mnie napisała jest lekarką, a więc osobą z wyższym wykształceniem i teoretyczne z kompetencjami, aby rozpoznać uzależnienie. Mimo to przez blisko dwa lata tkwiła w związku pełnym narkotyków, kłamstw i iluzji. Jak większość współuzależnionych wierzyła, że uzdrowi swojego partnera.
25/1/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Zrzuć ciężar ze swoich pleców!
Dzisiaj po przyjacielsku, z moim druhem Darkiem Kujawskim. Darek jest terapeutą w ośrodku Lapides. Rozmawiamy o durnych zwrotach, akceptacji, planowaniu, motywacji, braku miłości, tajemniczych kamieniach i o tym jak ważna jest pomoc dla osób współuzależnionych.
18/1/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Uzależniony były reprezentant Polski w koszykówce
"Mam świadomość że jestem osobą rozpoznawalną w świecie koszykówki, a temat alkoholizmu i uzależnień jest tematem tabu w tym środowisku". Przed Wami Wiktor Grudziński, były reprezentant Polski, zawodnik najlepszych polskich klubów, który - można powiedzieć - przepił całą swoją karierę.
11/1/2022 • 1 hora
Dziecko w przemocowym domu
"Mam na imię Monika, jestem dorosłą córka alkoholika i niedostępnej emocjonalnie matki, wnuczką alkoholików (dziadków) i współuzależnionych (babć). Gdy miałam 15 - 16 lat mój ojciec został skazany na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na lat pięć za znęcanie się psychiczne i fizyczne nade mną. O swojej historii chciałabym opowiedzieć, ponieważ chcę się jakoś przyłożyć do poszerzania świadomości nt. przemocy wobec dzieci oraz zwrócić uwagę na sytuację dzieci w przemocowych domach".
4/1/2022 • 0 minutos, 0 segundos
Jak wyniszcza amfetamina?
Trzy lata intensywnego brania amfetaminy - dla dziecko to może być wyrok. Rafał przeszedł taką drogę i konsekwencję ponosi do dzisiaj.
Bardzo Was proszę o wsparcie ośrodka Monaru w Ełku przez zakup specjalnego podcastu "Sekielski o nałogach", który dostępny jest tu: sekielscy.pl/ekstra. Cena to tylko 10 zł. Partnerów biznesowych proszę o kontakt na [email protected]
28/12/2021 • 0 minutos, 0 segundos
19 lat pomocy bezdomnym alkoholikom
38 mężczyzn. Niepijący alkoholicy po naprawdę trudnych przejściach. Bez domów. Zapomnieni przez system. Już wkrótce mogą stracić jedyne miejsce do życia. To opowieść o bezdomnych, którzy za chwilę znowu wylądują na ulicy.
Bardzo Was proszę o wsparcie ośrodka Monaru w Ełku przez zakup specjalnego podcastu "Sekielski o nałogach", który dostępny jest tu: sekielscy.pl/ekstra. Cena to tylko 10 zł. Partnerów biznesowych proszę o kontakt na [email protected]
21/12/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Bezdomni, którzy za chwilę znowu wylądują na ulicy
Nietypowo chcę Cię poprosić o wejście na stronę www.sekielscy.pl/ekstra. Są tu dwie wyjątkowe rozmowy z mężczyznami ze Stowarzyszenia Monar Schroniska Dla Osób Bezdomnych Markot. Kupując ten podcast pomożesz zbudować dla nich nowe schronisko. Z obecnego niestety muszą się wyprowadzić.
14/12/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Powrót do tamtych dni
Konrad Aksinowicz, reżyser, syn alkoholika. W filmie "Powrót do tamtych dni" precyzyjnie maluje obraz rodziny alkoholowej. Z ojcem, który ciągle zawodzi. Z matką nie dającą już rady. I synem próbującym ich uratować. Poruszające studium DDA. Polecam ten film i oczywiście rozmowę z Konradem.
7/12/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Pochodzę z domu gdzie pili i napierdalali się wszyscy
"Pochodzę z domu gdzie pili i nap*******li się wszyscy. Całe podwórko alkoholików pod Warszawą. Nie było tam żadnej stabilności i mowy o bezpieczeństwie. Mi i bratu udało się jakoś z tego wyjść, ale bagno jednak wróciło, bo okazało się, że nie umiemy funkcjonować w świecie."
30/11/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Ucieczka z pijanego domu
Brak akceptacji, przemoc. Wszystko podlewane morzem alkoholu. W jego domu pili właściwie wszyscy. Nie było miłości, rozmowy, zrozumienia. Dzisiaj mówi o nich "rodzice biologiczni".
16/11/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Dorosłe dziecko alkoholika - prawda, czy fałsz?
Czy przyjęcie na siebie tożsamości DDA jest błędem? Ilona odbyła terapię dla dorosłych dzieci alkoholików, ale postanowiła odciąć się od tej łatki. Czy taka postawa jest wzięciem odpowiedzialności za swoje życie, czy może jednak ucieczką od trudnej prawdy?
2/11/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Świadomie weszłam w związek z osobą uzależnioną
"Jestem dziewczyną z tzw. dobrego domu, dużo miłości, szczęśliwe dzieciństwo, nigdy mi niczego nie brakowało. W domu żadnych uzależnień czy przemocy. A mimo to los chciał, że weszłam (i to świadomie) w związek z osobą uzależnioną, od narkotyków i hazardu a potem także alkoholu." Zapraszam na rozmowę z Niną Dardas.
20/10/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Zakazany owoc Krzysztofa Antkowiaka
Idol większości młodych Polek i Polaków żyjących w latach osiemdziesiątych. W wieku 15 lat podbił publiczność festiwalu w Opolu piosenką "Zakazany owoc". Poznał oba, skrajne oblicza sławy - uwielbienie i zawiść. Po latach uciekł w alkohol i hazard. W wyzdrowieniu pomogła mu głęboka wiara. Zapraszam na rozmowę z Krzysztofem Antkowiakiem.
12/10/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Od bezdomnego do terapeuty
Dzieciństwo w alkoholowym domu. W wieku 16 lat został „głową rodziny”. Był też bezdomnym. Mimo tego wyszedł na prostą i dzięki niesamowitej konsekwencji został terapeutą uzależnień. Mirosław Olszewski, właściciel ośrodka Skrzydła.
5/10/2021 • 0 minutos, 0 segundos
28 lat na trzeźwo
Fantastyczne świadectwo trzeźwego życia. Mimo wielu przeszkód, w tym z pewnością bardzo trudnej emocjonalnie choroby syna. Od Jacka bije spokój, akceptacja i łagodność. Takie trzeźwienie jest najlepszą reklamą życia bez używek.
21/9/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Ulga gdy umiera ojciec alkoholik
„Od zawsze pełniłam w domu rodzinnym rolę małego bohatera, powiernika problemów mamy (to ojciec był alkoholikiem).Zawsze musiało być wszystko pod kontrolą. Obraz z dzieciństwa to widok dziecka stojącego w oknie i sprawdzającego w jakim stanie wróci ojciec z pracy.” - Justyna Kujawska
7/9/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Ogarnij się, czyli jak wychodziliśmy z szamba.
Napisaliśmy z Arturem Nowakiem książkę. O naszym piciu i trzeźwieniu. Bardzo osobistą. Bardzo dla nas trudną. Możesz ją przeczytać, chociaż lepiej będzie, jeśli tego wcale nie potrzebujesz.
31/8/2021 • 1 hora, 0 minutos, 0 segundos
Picie dziecka
To historia z gatunku „nie do uwierzenia”. Chłopiec, w zasadzie dziecko, w wieku 13 lat zaczyna mocno pić. Rok wcześniej staje na drodze pijanego ojca. Nie wpuszcza go do domu. Niebawem rodzice się rozwiodą, a on będzie pił dalej. Wytrzeźwieje jednak w bardzo młodym wieku. Dzisiaj wielu mu tego zazdrości.
24/8/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Rodzice pili niemal przez całe swoje życie
Jej rodzice przestali pić, bo wysłała ich na leczenie. Dzisiaj chciałaby porozmawiać z matką o tym, dlaczego w takiej rodzinnie musiała żyć. Na rozmowę z ojcem wciąż jeszcze się nie odważyła. Joanna Gorel
17/8/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Spędziłam 30 lat życia w przekonaniu-pułapce, że muszę naprawić swoją rodzinę
"Z wczesnego dzieciństwa pamiętam ojca, który wracał z pracy zawsze pijany oraz wiecznie rozżaloną matkę. Odkąd pamiętam towarzyszyły im problemy, wzajemne pretensje, nieufność, podejrzliwość i posądzanie o złe intencje. Krzykami komunikowali co wzajemnie o sobie myślą. Pamiętam awantury o pieniądze, o wypitą wódkę, o śmierć dziecka. Pamiętam ciężką rękę ojca i gips matki". - Honorata Dłużewska-Owczarek
10/8/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Alkoholikiem był mój tato, dziadek oraz teść
“Mimo, że od 7 lat tworzę szczęśliwy związek, cały czas mimowolnie łaknę uwagi. Jestem osobą na maksa kontrolującą, doskonałym obserwatorem, widzę więcej niż zwyczajny Kowalski. Nie mam problemu z nawiązywaniem kontaktów, ale nie nawiązuje relacji z ludźmi na dłużej. Jak pojawiają się problemy, uciekam. Odcinam się.” – o byciu DDA opowiada Kinga Kowalewska
3/8/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Ile jest Żulczyka w „Informacji zwrotnej”?
Dzisiaj ktoś absolutnie wyjątkowy, Jakub Żulczyk - autor nagradzanych książek i scenariuszy. Współtwórca już kultowego podcastu „Co ćpać po odwyku”. Niedawno wydał powieść „Informacja zwrotna”, która moim zdaniem trafi do kanonu literatury „alkoholowej”.
Egzemplarz książki wylosujemy wśród Patronów Sekielski Brothers Studio.
20/7/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Ruina i trzeźwienie przed trzydziestką
"Jak większośc alkoholików i narkomanów żyłem w wielu światach. Jeden to uczelnia, drugi praca, trzeci rodzinny dom, czwarty związek, piąty zespół. Udawałem, kłamałem, przychodziłem do pracy z katarem, na kacu, piłem w pracy. Alkohol totalnie skontrolował moje życie. Życie na kacu to był stan weny, a pijany mogłem wykonywać właściwie wszystko w swoim życiu". - o trzeźwieniu przed trzydziestką opowiada Michał Broler
13/7/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Czy można wyjść ze współuzależnienia żyjąc z pijącym alkoholikiem?
Kobieta po przejściach. Z trudnym dzieciństwem. Z nieudanym małżeństwem. Z - jak to sama określa - skłonnością do wyszukiwania niewłaściwych partnerów. Wreszcie z diagnozą: współuzależniona. O swojej krętej drodze do wolności od współuzależnienia opowiada Marta Kruszyńska.
6/7/2021 • 1 hora, 0 segundos
DDA - piekło dziecka z alkoholowej rodziny
Emocjonalnie najmocniejsza, najsilniej poruszająca mną rozmowa. Brutalne i precyzyjne studium czym jest dla dziecka ojciec-alkoholik. O pragnieniu miłości, zauważenia, choćby zwrócenia uwagi. O prześladującym przez lata poczuciu gorszości i bezradności. O istnym piekle, ale też o szansie na uratowanie siebie. Opowiada dzisiaj już dorosła i dojrzała kobieta, Anna Kowalska.
29/6/2021 • 0 minutos, 0 segundos
Pamiętnik pijącej nastolatki
Pierwszą wódkę piła w swoje trzynaste urodziny. Mając lat siedemnaście polubiła picie w samotności. Na pierwszym mitingu AA była w wieku 21 lat. Alkoholem zapijała stany lękowe. Próbowała być męska jak mężczyźni. Na studiach wiedziała już, że jest uzależniona. Dziennikarka Michalina Kobla.