Ameryka i ja to podcast na temat Stanów Zjednoczonych. Lidia Krawczuk, dziennikarka radiowa opowiada w nim o USA, życiu w Stanach z własnej perspektywy, zaprasza również gości, którzy realizują swój American Dream na różnych płaszczyznach i w różnych branżach.
262. Mam psa! Pierwsze doświadczenia z Charliem w USA
Pierwszy miesiąc z psem to wiele nowych wyzwań i zaskoczeń. W odcinku o tym skąd się wziął w mojej rodzinie Charlie, jak wyglądała pierwsza wizyta u weterynarza, jakie obowiązki spoczywają na właścicielach psów w USA. Ponadto przygotowania do Halloween, sklepy dla psów oraz… pierwsze zaproszenie na psie urodziny.
22-10-2024 • 39 minuten, 35 seconden
261. Życie w strefie huraganów, rozmowa z Dagmarą Niedzielski
W odcinku opowieść Dagmary Niedzielski, która na własnej skórze doświadczyła siły huraganu Milton na Florydzie. W rozmowie Dagmara opowiada o tym, jak wygląda życie w strefie huraganowej, jak mieszkańcy przygotowują się do żywiołu oraz jak to jest być w oku huraganu.
15-10-2024 • 55 minuten, 46 seconden
260. Amerykańskie wybory 2024: Co musisz wiedzieć przed 5 listopada
Wybory prezydenckie w USA 2024 zbliżają się wielkimi krokami!
W tym odcinku wspólnie z Pawłem Żuchowskim wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z nadchodzącym głosowaniem. Jak działa system elektorski i dlaczego swing states mają tak wielkie znaczenie? Kluczowe tematy kampanii a także rola debat prezydenckich oraz wpływ mediów. Dowiedz się, jakie wyzwania stoją przed wyborcami i jak przygotować się na jeden z najważniejszych dni w amerykańskiej polityce.
8-10-2024 • 51 minuten, 31 seconden
259. Samotna podróż przez Amerykę: Piotr Effler na szlaku Pacific Crest
Odcinek z udziałem Piotra Efflera, który podjął się niezwykłego wyzwania – samotnej wędrówki szlakiem Pacific Crest Trail w USA, który mierzy ponad 4 tysiące kilometrów. Piotr opowie o trudach tej niesamowitej podróży, o walce z naturą, przeciwnościami losu oraz o tym, jak ta przygoda stała się wyzwaniem dla jego ciała i umysłu.
1-10-2024 • 1 uur, 3 minuten, 30 seconden
258. Biały Dom w zasięgu ręki: Nowa atrakcja Waszyngtonu i impresyjne doświadczenie, które Cię zachwyci
W odcinku zabieram Cię na wyjątkową wycieczkę po nowej atrakcji Waszyngtonu. “The People’s House: A White House Experience” umożliwia doświadczanie Białego Domu jak nigdy dotąd.
Z jednej strony impresja i wirtualna rzeczywistość, z drugiej, Gabinet Owalny w skali 1:1, odtworzony z najdrobniejszymi detalami. Odcinek z udziałem Stewarta McLaurin’a, prezesa The White House Historical Association, który opowiada między innymi o kulisach tego imponującego projektu.
24-9-2024 • 35 minuten, 53 seconden
257. Kulisy debaty Harris - Trump, czyli czego nie było widać w TV
W odcinku zaglądamy za kulisy debaty, która odbyła się 10 września 2024 roku w Filadelfii. Rozmowa z Pawłem Żuchowski, który był na miejscu wydarzenia i dzieli się swoimi spostrzeżeniami oraz opowiada o tym, co działo się poza zasięgiem kamer. To unikalna okazja, by poznać nieznane szczegóły jednego z najważniejszych starć politycznych tego roku.
17-9-2024 • 50 minuten, 37 seconden
256. Bitwa na argumenty: Historia debat prezydenckich w USA
W podcaście świat debat prezydenckich w USA. Jak debaty stały się kluczowym elementem kampanii wyborczych i jaki wpływ mają na opinię publiczną oraz wyniki wyborów? W odcinku również przykłady najbardziej pamiętnych starć między kandydatami.
10-9-2024 • 44 minuten, 32 seconden
255. Styl Kamali Harris: Dlaczego klasyka dominuje w jej kampanii prezydenckiej?
W odcinku styl Kamali Harris podczas tegorocznej kampanii prezydenckiej w USA. Obecna wiceprezydent i kandydatka Demokratów stawia na klasyczne, stonowane garnitury w kolorach czerni, szarości i granatu. Czy Kamala Harris mogłaby pozwolić sobie na odrobinę modowego szaleństwa i jak byłoby to odebrane?
3-9-2024 • 35 minuten, 16 seconden
254. Kulisy Konwencji Demokratów w Chicago 2024
Co działo się podczas 4 dniowej Konwencji Demokratów w Chicago? W odcinku Lidia i Paweł opowiadają o kulisach konwencji. W odcinku również rozmowy z delegatami.
27-8-2024 • 1 uur, 21 minuten, 18 seconden
253. Dolly Parton: Ikona muzyki country i popkultury oraz The Dolly Parton Experience
W odcinku fascynujący świat Dolly Parton, jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii muzyki country i amerykańskiej popkultury. Ponadto o “The Dolly Parton Experience”, czyli kompleksie - muzeum w parku rozrywki Dollywood, gdzie prezentowane są jej życie, kariera oraz działalność filantropijna.
20-8-2024 • 55 minuten, 3 seconden
252. Wizyta w sercu Ameryki: Zwiedzamy Biały Dom
Odcinek podcastu poświęcony zwiedzaniu Białego Domu. Dowiesz się, co można zobaczyć, jak wygląda zwiedzanie oraz jak zdobyć wejściówkę na taką wycieczkę.
13-8-2024 • 37 minuten, 7 seconden
251. Z powrotem na Księżyc : Kennedy Space Center i misja Artemis
Odcinek na temat przygotowań do misji Artemis, Centrum Lotów Kosmicznych NASA na Florydzie po wizycie na Przylądku Canaveral i możliwości zobaczenia z bliska rdzenia rakiety, który będzie wykorzystywany w nadchodzących misjach.
6-8-2024 • 50 minuten, 24 seconden
250. Biden rezygnuje: Przełomowy moment w amerykańskiej polityce
W odcinku Lidia i Paweł omawiają jedną z najważniejszych decyzji w amerykańskiej polityce ostatnich lat – wycofanie się Joe Bidena z ubiegania się o reelekcję w 2024 roku.
30-7-2024 • 49 minuten, 13 seconden
249. Kulisy Konwencji Republikanów w Milwaukee 2024
Co działo się podczas 4 dni w czasie Konwencji Republikanów w Milwaukee? Lidia i Paweł opowiadają o kulisach konwencji. W odcinku również rozmowy z delegatami.
23-7-2024 • 1 uur, 6 minuten, 4 seconden
248. Konwencja wyborcza w USA: Klucz do prezydentury
Lidia i Paweł przybliżają temat amerykańskich konwencji wyborczych przy okazji odbywającej się w Milwaukee konwencji republikanów. Odcinek nagrany w Milwaukee.
16-7-2024 • 40 minuten, 3 seconden
247. Pierwsza dama na okładce : Jill Biden w Vogue i kontrowe
W odcinku podcastu najnowsza okładka magazynu Vogue z Jill Biden w roli głównej. Dlaczego czas ukazania się magazynu jest niefortunny? Jak postrzegany jest wizerunek obecnej pierwszej damy w ostatnim czasie oraz jej rola przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.
9-7-2024 • 26 minuten, 53 seconden
246. Po debacie: co dalej z kampanią Joe Bidena?
W odcinku podcastu Lidia i Paweł analizują sytuację po fatalnej dla Joe Bidena debacie z Donaldem Trumpem. Czy Demokraci rzeczywiście mogą w ostatnich chwili wystawić innego kandydata niż Biden, który wygrał prawybory?
2-7-2024 • 40 minuten, 40 seconden
245. Odkrywamy Lincoln Memorial: Must-See Atrakcja Waszyngtonu
W odcinku jedno z najbardziej ikonicznych miejsc w Stanach Zjednoczonych - Lincoln Memorial w Waszyngtonie. Ten imponujący pomnik, poświęcony pamięci 16. prezydenta USA, Abrahama Lincolna, to nie tylko obowiązkowy punkt każdej wizyty w stolicy, ale także symbol wolności i jedności narodu amerykańskiego.
25-6-2024 • 27 minuten, 48 seconden
244. Ceny w ruchu: Tajemnica częstych zmian cen w amerykańskich sklepach
W odcinku świat dynamicznych cen w Stanach Zjednoczonych. Ceny w sklepach internetowych potrafią zmieniać się z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę. Ale czy dynamiczna cena jeszcze bardziej będzie obecna w hipermarketach? Największa sieć hipermarketów w Stanach Zjednoczonych zamierza zrezygnować z naklejek z cenami i wprowadzić cyfrowe etykiety na półkach w tysiącach sklepów.
18-6-2024 • 24 minuten, 31 seconden
243. Tajemnicza podróż: Jak Mona Lisa przybyła do Ameryki
W odcinku niezwykła historia, która wydarzyła się na początku lat 60. XX wieku, kiedy to tajemniczy uśmiech Mony Lisy zawitał na amerykańskiej ziemi. Jak to się stało, że arcydzieło Leonarda da Vinci, zazwyczaj strzeżone w Luwrze, przemierzyło ocean i trafiło do Stanów Zjednoczonych? Jakie były kulisy tej wyjątkowej wyprawy? Kto stał za organizacją tego ambitnego przedsięwzięcia i dlaczego zdecydowano się na taki krok? O tym między innymi w odcinku.
11-6-2024 • 29 minuten
242. Gorące lato w USA
Gorące lato w USA nie tylko z powodu pogody, ale też atmosfery politycznej, która towarzyszy kampanii przed wyborami prezydenckimi w listopadzie. Przed nami debaty prezydenckie, konwencje wyborcze, szczyt NATO w Waszyngtonie. Latem poznamy też wymiar kary w procesie byłego prezydenta Donalda Trumpa. Odcinek z udziałem Lidii i Pawła.
4-6-2024 • 44 minuten, 30 seconden
241. 15 kluczowych porad przed podróżą do USA
W odcinku wszystko, co musisz wiedzieć, aby Twoja podróż do USA była komfortowa i pełna wrażeń. Na co zwrócić uwagę, aby w pełni cieszyć się przygodą w Stanach Zjednoczonych.
28-5-2024 • 37 minuten, 49 seconden
240. Stała niepewność, czyli codzienność Dreamersów w USA
Odcinek na temat osób objętych tymczasowym programem DACA chroniącym przed deportacją. Kontrowersje wokół programu DACA, jego wpływ na życie setek tysięcy ludzi oraz pytanie co dalej.
21-5-2024 • 32 minuten, 59 seconden
239. Z Warszawy przez Brukselę do Waszyngtonu, historia Karoliny Woźniak
Marzyła o byciu korespondentką w Waszyngtonie. Mimo, iż jej ścieżka zawodowa nieco odbiegła od pierwotnych planów, ostatecznie znalazła się w sercu politycznego życia w stolicy USA. Karolina Woźniak, przedstawicielka biura Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie opowiada w odcinku między innymi o swojej karierze, oraz skąd się u niej wzięła fascynacja Stanami Zjednoczonymi.
14-5-2024 • 49 minuten, 3 seconden
238. Co musisz wiedzieć o szkolnym autobusie w USA?
W odcinku informacje na temat amerykańskiego, szkolnego autobusu w charakterystycznym żółtym kolorze. Posłuchaj, zwłaszcza jeśli wybierasz się do USA i będziesz w Stanach poruszać się samochodem.
7-5-2024 • 32 minuten, 59 seconden
237. Kolacja korespondentów Białego Domu 2024
Lidia i Paweł opowiadają o White House Correspondents’ Dinner 2024, odbywającej się corocznie w Waszyngtonie kolacji z udziałem prezydenta USA i pierwszej damy, mediów a także przedstawicieli świata polityki, biznesu i showbiznesu. To jedno z najważniejszych wydarzeń towarzyskich w stolicy USA.
30-4-2024 • 30 minuten, 45 seconden
236. Podniebna perspektywa: Rozmowa o liniach lotniczych w USA
Odcinek z udziałem Lidii i Pawła, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat podróży lotniczych w Stanach Zjednoczonych. To rozmowa o tym, czego spodziewać się na pokładach samolotów w USA.
23-4-2024 • 49 minuten, 31 seconden
235. Amerykańskie zakupy : TJ Maxx, Marshals i inne
W odcinku o amerykańskich sieciach, w których kupisz wszystko po obniżonej cenie. Czego się spodziewać, na co zwracać uwagę i dlaczego można się do tych sklepów również zrazić, mimo, iż ceny są atrakcyjne.
16-4-2024 • 30 minuten, 8 seconden
234. W sieci kłamstw: pogadajmy o dezinformacji
W odcinku Lidia i Paweł rozmawiają o dezinformacji, manipulacji i fałszywej narracji.
9-4-2024 • 48 minuten, 40 seconden
233. Wyprawa do Dallas, czego się spodziewać?
W odcinku Lidia i Paweł opowiadają o swojej kilkudniowej podróży do Dallas w stanie Texas. Co zobaczyliśmy? Dokąd się wybraliśmy? Co zrobiło na nas wrażenie? Co polecamy? O tym między innymi w odcinku.
2-4-2024 • 54 minuten, 31 seconden
232. Amerykańska Wielkanoc
W odcinku Lidia i Paweł opowiadają o tym, jak świętuje się Wielkanoc w Stanach Zjednoczonych.
26-3-2024 • 46 minuten, 31 seconden
231. Kulisy wyjazdu do Hollywood i Oscarów 2024
W odcinku moja perspektywa Hollywood i relacjonowania Oscarów 2024. W odcinku również rozmowy z Ewą Puszczyńską współproducentką “Strefy Interesów” oraz Radosławem Śmigulskim, dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który współfinansował film. “Strefa interesów” zdobyła dwa Oscary w kategoriach : najlepszy film międzynarodowy oraz najlepszy dźwięk.
19-3-2024 • 59 minuten, 46 seconden
230. Jak mi się nie podoba, to naprawiam, rozmowa z Moniką A. Mazur o operacjach plastycznych w USA
Liposukcja, powiększenie biustu, plastyka brzucha, to trzy najpopularniejsze operacje plastyczne w USA. W 2022 wykonano ich w Stanach Zjednoczonych około półtora miliona. W odcinku rozmowa z Moniką A. Mazur, mentorką i trenerką fitness, która poddała się kilku operacjom plastycznym i otwarcie o nich opowiada.
12-3-2024 • 48 minuten, 49 seconden
229. Zdrowie prezydenta USA
W odcinku Lidia i Paweł rozmawiają o rutynowych badania zdrowotnych, które co roku przechodzi urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych i raporcie, który jest po tych badaniach upubliczniany.
5-3-2024 • 35 minuten, 2 seconden
228. Straciłam głos: Wizyty u lekarza, koszty, czyli leczenie w USA
Moja historia: Tracę głos i idę do lekarza. W odcinku o tym jak wygląda wizyta, jakie są koszty medyczne a także jak działa system ubezpieczeń
27-2-2024 • 42 minuten, 11 seconden
227. W labiryncie kryzysów: o bieżącej sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych
W odcinku o najnowszych wydarzeniach, które kształtują oblicze amerykańskiej polityki. Lidia i Paweł biorą pod lupę aktualne spory polityczne, wydarzenia, raporty i sondaże : 86% Amerykanów uważa, iż prezydent Joe Biden jest za stary na kolejną kadencję.
13-2-2024 • 28 minuten, 47 seconden
226. Jeśli wygra, będzie najstarszym prezydentem w historii USA
Niezależnie od tego czy to będzie Joe Biden czy Donald Trump, każdy z nich będzie najstarszym prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych, jeśli wygra listopadowe wybory.
W odcinku rozmowa z Pawłem Żuchowskim, korespondentem RMF FM w Waszyngtonie na temat przedwyborczej sytuacji politycznej w Stanach a także o tym, czego można doświadczyć w roku wyborczym w USA podczas podróży do USA.
30-1-2024 • 45 minuten, 28 seconden
225. Robię to za darmo, czyli świat wolontariatu w Stanach Zjednoczonych
W odcinku o tym, jakie korzyści niesie za sobą wolontariat, jak wpływa na amerykańskie społeczeństwo i dlaczego jest tak powszechny w USA.
23-1-2024 • 25 minuten, 13 seconden
224. Amerykańska uprzejmość, przestrzeń osobista i granice
Chcesz, by dobrze odbierano Cię w USA? Posłuchaj tego odcinka, by wiedzieć jak wpisać się w świat norm społecznych w Stanach Zjednoczonych.
16-1-2024 • 25 minuten, 4 seconden
223. Co przyniesie 2024 rok?
W odcinku rozmowa Lidii i Pawła na temat tego, czym będą żyły Stany Zjednoczone w 2024 roku.
9-1-2024 • 43 minuten, 15 seconden
222. Sezon świąteczny i ornament Białego Domu
W odcinku o sezonie świątecznym 2023 w Białym Domu a także o oficjalnym ornamencie upamiętniającym prezydenturę Geralda Forda. Podcast w Waszym ulubionym duecie: Lidia i Paweł.
19-12-2023 • 46 minuten, 23 seconden
221. Napiwek w sezonie świątecznym
W odcinku rozmowa z mieszkającą w Nowym Jorku Marzeną Doy, na temat zwyczaju wręczania świątecznych napiwków/upominków pracownikom budynków mieszkalnych: osobom otwierającym drzwi, recepcjonistom, personelowi sprzątającemu. Ile wypada dać? Kiedy? Jak wręczać? Ponadto rozmawiamy o pracy lifestyle managera w luksusowym apartamentowcu na Manhattanie.
12-12-2023 • 1 uur, 45 seconden
220. "Jak go zobaczyłam, pomyślałam : Boże, żebym tylko nie spotkała nikogo znajomego!”
W odcinku rozmowa z Julią Imiołek, która odsłania kulisy życia pod rozkaz. Julia jest żoną amerykańskiego żołnierza a to oznacza, iż musi podporządkować swoje marzenia, plany i karierę zawodową pod dyktando amerykańskiej armii oraz tego, jakie zamiary armia będzie miała wobec jej męża.
5-12-2023 • 49 minuten, 46 seconden
219. Magia świąt w amerykańskim stylu, czyli sezon świąteczny w USA
W odcinku Lidia i Paweł opowiadają o trwającej zaledwie kilka godzin wizycie w Nowym Jorku z okazji rozpoczęcia sezonu świątecznego przez dom towarowy Saks, który słynie z zimowego pokazu świetlnego na fasadzie budynku. W tym roku sezon świąteczny rozpoczął się jeszcze przed Świętem Dziękczynienia.
28-11-2023 • 36 minuten, 53 seconden
218. Czy zakupy stacjonarne kończą się w Stanach?
W odcinku o tym, czy tradycyjne sklepy są w USA na wymarciu czy też ewoluują, aby przetrwać w erze e-commerce a także o tym, co jest powodem zamykania wielu marketów.
21-11-2023 • 32 minuten, 18 seconden
217. “Gdyby ktoś mi powiedział przed wyjazdem, jak potoczy się moja historia w Stanach, powiedziałbym : Puknij się w czoło!”. American Dream Radosława Kaczora
W odcinku rozmowa z wiceprezesem High Sierra Pools, firmy specjalizującej się w zarządzaniu basenami a także rekrutowaniu oraz szkoleniu ratowników. Radosław Kaczor zaczynał w USA od pracy ratownika na basenie i nie przyleciał do Stanów, by zamieszkać w nich na stałe.
14-11-2023 • 56 minuten, 19 seconden
216. Skąd się wzięły pandy w Waszyngtonie i dlaczego wkrótce odlecą do Chin?
Odcinek na temat pand wielkich, które od 50 lat zamieszkują w ogrodzie zoologicznym w Waszyngtonie. Od czego się zaczęło i po co? To także odcinek o wielkim pożegnaniu. Przyszedł bowiem moment, że Amerykanie muszą oddać pandy Chińczykom. Oddać? Tak, ponieważ pandy są pożyczone.
Sięgnij również po “Ameryka i my: podróże po USA”, audiobook w formie słuchowiska Lidii Krawczuk i Pawła Żuchowskiego. Kupując wspierasz działalność autorów :
https://sklep.amerykaimy.pl/
7-11-2023 • 36 minuten, 6 seconden
215. Kulisy dorocznej kolacji korespondentów na waszyngtońskim Kapitolu
Lidia i Paweł opowiadają o Congressional Correspondents’ Dinner, odbywającej się corocznie w stolicy USA kolacji organizowanej przez Stowarzyszenie Korespondentów Radiowych i Telewizyjnych w Waszyngtonie, które skupia dziennikarzy relacjonujących pracę Kongresu Stanów Zjednoczonych.
31-10-2023 • 40 minuten, 38 seconden
214. Wiedziała od dziecka, że chce być stewardessą
W odcinku rozmowa z Sylwią Gołdych, stewardessą z kilkunastoletnim stażem. Sylwia zaczęła pracę stewardessy w Anglii, dziś kontynuuje karierę w liniach lotniczych w Stanach Zjednoczonych.
24-10-2023 • 1 uur, 2 minuten, 30 seconden
213. Jak Amerykanie świętują Halloween?
Halloween w USA to zabawa i biznes. I o tym jest ten odcinek.
Lubisz słuchać ciekawych historii? "Ameryka i my: podróże po USA”, audiobook w formie słuchowiska Lidii Krawczuk i Pawła Żuchowskiego dostępny jest tutaj:
https://sklep.amerykaimy.pl/
17-10-2023 • 37 minuten, 36 seconden
212. W USA to by nie przeszło
W odcinku Lidia i Paweł rozmawiają o podejściu do organizacji i zabezpieczenia wydarzeń z udziałem prezydenta USA na przykładzie ostatniej wizyty polskiego prezydenta w Nowym Jorku.
10-10-2023 • 30 minuten, 34 seconden
211. Rzuciła Nowy Jork i przeprowadziła się do Tennessee
W odcinku rozmowa z Agnieszką Nieoczym, która po kilkunastu latach życia w Nowym Jorku podjęła decyzję o przeniesieniu się do stanu Tennessee. Rozmawiamy o początkach w USA, studiach, które otworzyły drogę do pracy w amerykańskich korporacjach a także o wielkiej zmianie, czyli opuszczeniu Nowego Jorku i wyprowadzce do Tennessee.
3-10-2023 • 57 minuten, 18 seconden
210. Czego spodziewać się w Costco?
Odcinek na temat amerykańskiej sieci marketów Costco.
"Ameryka i my: podróże po USA”, audiobook w formie słuchowiska Lidii Krawczuk i Pawła Żuchowskiego dostępny jest tutaj:
https://sklep.amerykaimy.pl/
26-9-2023 • 40 minuten, 42 seconden
209. Nie rozpraszam się, skupiam się na celu, rozmowa z Moniką A. Mazur
W odcinku wywiad z Moniką A. Mazur trenerką fitness i mentorką. Monika wyjechała do USA w 2004 roku do pracy jako au pair. Nie planowała osiedlić się w Stanach, ponieważ początkowo w USA wcale jej się nie podobało.
"Ameryka i my: podróże po USA”, audiobook w formie słuchowiska Lidii Krawczuk i Pawła Żuchowskiego dostępny jest tutaj:
https://sklep.amerykaimy.pl/
19-9-2023 • 1 uur, 9 minuten, 40 seconden
208. Dlaczego warto odwiedzić Stany jesienią?
Przepiękne krajobrazy za sprawą kolorowych liści, przyjemna temperatura i dużo słonecznych dni, wszechobecne dynie, farmy, jesienne przysmaki, dekoracje z okazji Halloween, to niektóre z powodów przemawiających za odwiedzeniem Stanów Zjednoczonych jesienią. W odcinku więcej przykładów i powodów, dlaczego październik a nawet listopad to dobre miesiące na podróż do USA.
Posłuchaj również fragmentu nowego audiobooka Lidii Krawczuk i Pawła Żuchowskiego “Ameryka i my: podróże po USA”. Nie jest to klasyczny audiobook, to prawdziwa podróż po Stanach w formie słuchowiska :
https://sklep.amerykaimy.pl/
12-9-2023 • 36 minuten, 22 seconden
207. Od związku na odległość: Poznań - Mediolan, po wspólne życie w USA
W odcinku rozmowa z Gosią Skrzycką, która porzuciła karierę tłumaczki i lektorki angielskiego w Poznaniu, żeby budować swój American Dream w USA.
Posłuchaj również fragmentu nowego audiobooka Lidii Krawczuk i Pawła Żuchowskiego “Ameryka i my: podróże po USA”. Nie jest to klasyczny audiobook, to prawdziwa podróż po Stanach w formie słuchowiska :
https://sklep.amerykaimy.pl/
5-9-2023 • 50 minuten
206. Przejechał rowerem z Nowego Jorku do Seattle
Rozmowa z Piotrem Kwiatkowskim, który przejechał samotnie rowerem z Nowego Jorku do Seattle. Wyprawa, podczas której pokonał 6800 km trwała 3 miesiące. W odcinku między innymi o tym jak przebiegała podróż, gdzie nocował, ile wydawał na noclegi i jedzenie i co się działo po drodze.
Jeśli nadal nie masz najnowszego audiobooka “Ameryka i my: podróże po USA” to sięgnij po niego. Nie jest to klasyczny audiobook, to prawdziwa podróż po Stanach w formie słuchowiska. Czytają autorzy: Lidia Krawczuk i Paweł Żuchowski.
Tu możesz posłuchać fragmentu:
https://sklep.amerykaimy.pl/
29-8-2023 • 1 uur, 21 seconden
205. Park Narodowy Great Smoky Mountains
W odcinku rozmowa Lidii i Pawła na temat Parku Narodowego Great Smoky Mountains położonego pomiędzy stanami Karolina Północna i Tennessee. Czego spodziewać się na miejscu, kiedy najlepiej się tu wybrać i dlaczego jest to najliczniej odwiedzany park narodowy w całych Stanach Zjednoczonych.
22-8-2023 • 33 minuten, 34 seconden
204. Czego spodziewać się w amerykańskim hotelu?
W tym odcinku opowiem Ci o tym, co Cię czeka po przekroczeniu progu przeciętnego, amerykańskiego hotelu. Opowiem Ci między innymi o tym, czego spodziewać się w recepcji, w samym pokoju, a także na co możesz liczyć na śniadanie.
Tu możesz posłuchać fragmentu nowego audiobooka “Ameryka i my: podróże po USA” Lidii Krawczuk i Pawła Żuchowskiego:
https://sklep.amerykaimy.pl/
15-8-2023 • 32 minuten, 57 seconden
203. Amerykańskie smaki, czyli o jedzeniu w USA
Odcinek na temat jedzenia w Stanach Zjednoczonych oraz o tym, na co zwracać uwagę w amerykańskich restauracjach i sklepach spożywczych w czasie podróży po USA.
Tu możesz posłuchać fragmentu nowego audiobooka “Ameryka i my: podróże po USA” Lidii Krawczuk i Pawła Żuchowskiego:
https://sklep.amerykaimy.pl/
8-8-2023 • 35 minuten, 54 seconden
202. Czego spodziewać się w Dollywood?
W odcinku wrażenia Lidii i Pawła po wizycie w parku tematycznym Dollywood i parku wodnym Dollywood Splash Country, które znajdują się w Pigeon Forge w stanie Tennessee. Oba parki należą do piosenkarki, filantropki i bizneswoman Dolly Parton. Na terenie Dollywood znajduje się 10 roller coasterów, a także 50 innych atrakcji, w tym replika drewnianego domu, w którym piosenkarka spędziła swoje dzieciństwo.
1-8-2023 • 55 minuten, 5 seconden
201. Ameryka dała mi piękne życie, rozmowa z Lilianą Komorowską
W odcinku wywiad z Lilianą Komorowską, polską aktorką, która zagrała w kilkudziesięciu filmach i serialach, m.in. w Polsce i USA. Liliana Komorowska wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w 1982 roku. W odcinku rozmowa o życiu i karierze aktorskiej w USA oraz Kanadzie.
25-7-2023 • 1 uur, 7 minuten, 35 seconden
200. Co na plus co na minus, o życiu w Stanach przy okazji 200. odcinka podcastu
Subiektywna lista autorki podcastu na temat plusów i minusów życia w USA z okazji 200. odcinka podcastu Ameryka i ja. Podcast zadebiutował latem 2019 roku. Tylko w 2022 roku odtworzono go w sumie ponad milion razy.
Lidia Krawczuk mieszka w Waszyngtonie od 2009 roku. Razem z mężem stworzyła dwa audiobooki z serii Ameryka i my.
Tutaj możesz posłuchać fragmentów :
https://sklep.amerykaimy.pl/
18-7-2023 • 28 minuten, 35 seconden
199. Independence Day, czyli Święto Niepodległości w USA
W jaki sposób Amerykanie świętują w Dniu Niepodległości? Independence Day obchodzony jest w USA 4 lipca, w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii z 1776 roku. To okazja do spotkań przy grillu, przyjęć, wycieczek a także możliwość zobaczenia spektakularnych pokazów fajerwerków odbywających się w całych Stanach Zjednoczonych. To dzień wolny od pracy. W 199. odcinku podcastu Lidia i Paweł opowiadają o tym, czego spodziewać się w USA w tym dniu.
Tu możesz posłuchać fragmentu nowego audiobooka “Ameryka i my: podróże po USA” Lidii Krawczuk i Pawła Żuchowskiego:
https://sklep.amerykaimy.pl/
https://sklep.amerykaimy.pl/
4-7-2023 • 24 minuten, 55 seconden
198. Zanim wyruszysz w podróż życia, czyli o czym pamiętać przed road tripem przez Amerykę
W odcinku Lidia i Paweł dzielą się swoimi przemyśleniami na temat road tripów po USA. Podróż samochodem przez Stany to wyjątkowe doświadczenia i niezapomniane widoki. Lecz zanim wyruszysz na swoją wycieczkę, posłuchaj spostrzeżeń Lidii i Pawła, wyciągnij wnioski i zaplanuj własną podróż marzeń.
Tu możesz posłuchać fragmentu nowego audiobooka “Ameryka i my: podróże po USA” Lidii Krawczuk i Pawła Żuchowskiego:
https://sklep.amerykaimy.pl/
27-6-2023 • 34 minuten, 43 seconden
197. Splendor i polityka: State Dinner, czyli oficjalna kolacja w Białym Domu
W odcinku na temat najbardziej prestiżowej kolacji w Białym Domu. State Dinner to kolacja, którą prezydent USA wydaje na cześć zagranicznego przywódcy przybywającego do Waszyngtonu z oficjalną wizytą. Jednak nie każdy zagraniczny premier czy prezydent przyjmowany jest w Waszyngtonie z takimi honorami. Polski prezydent został w ten sposób powitany w stolicy USA zaledwie raz.
Tu możesz posłuchać fragmentu nowego audiobooka “Ameryka i my: podróże po USA” Lidii Krawczuk i Pawła Żuchowskiego:
https://sklep.amerykaimy.pl/
20-6-2023 • 31 minuten, 16 seconden
196. “Ameryka i my: podróże po USA” - premiera audiobooka
Odcinek z udziałem Lidii i Pawła na temat nowego audiobooka. “Ameryka i my: podróże po USA” to prawdziwa uczta dla uszu. Książka przeczytana przez autorów, wzbogacona efektami dźwiękowymi, muzyką oraz archiwalnymi nagraniami z podróży. W audiobooku usłyszysz między innymi o wyprawach na Hawaje, Alaskę, Florydę, do Wielkiego Kanionu, Doliny Monumentów, Kanionu Antylopy, Doliny Śmierci, Parku Yosemite, Mount Rushmore, Crazy Horse Memorial, do Las Vegas, Nowego Orleanu.
13-6-2023 • 36 minuten, 6 seconden
195. O czym pamiętać wybierając się na wakacje w USA w 2023 roku
Lidia i Paweł radzą, co wziąć pod uwagę i jak się przygotować do wakacji w Stanach Zjednoczonych w 2023 roku.
6-6-2023 • 33 minuten, 48 seconden
194. Angielski jako drugi język, czyli jak imigranci uczą się w USA angielskiego. Rozmowa z Natalią Stojanowską
W odcinku rozmowa z polską prawniczką Natalią Stojanowską, która po wyemigrowaniu do USA w 2019 roku rozpoczęła naukę angielskiego w ramach programu ESL (English as a Second Languge). Ukończenie programu i nauczenie się angielskiego, dało jej możliwość rozpoczęcia studiów prawniczych w Stanach, by mogła kontynuować karierę prawnika w USA.
30-5-2023 • 52 minuten, 26 seconden
193. Jak się obchodzi Memorial Day w USA?
W ostatni poniedziałek maja w USA przypada Memorial Day, święto upamiętniające tych, którzy nie powrócili z wojen, zginęli na nich, oddali życie za kraj. W odcinku o tym, w jaki sposób Amerykanie obchodzą ten dzień oraz co dzieje się w Waszyngtonie. W stolicy USA ten dzień jest szczególnie naznaczony patriotycznymi akcentami.
23-5-2023 • 34 minuten, 5 seconden
192. Za drzwiami polskiej ambasady w Waszyngtonie
Waszyngton to światowa stolica dyplomacji. Znajduje się w nim około 200 placówek dyplomatycznych z całego świata. Od wielu lat, raz w roku kraje Unii Europejskiej otwierają swoje drzwi i pozwalają każdemu kto ma ochotę, zajrzeć do środka. Dla ambasad to okazja do zaprezentowania swojego kraju. W odcinku o tym jak w 2023 roku w Waszyngtonie zaprezentowała się Polska.
16-5-2023 • 51 minuten, 44 seconden
190. Cud natury: wodospad Niagara
W odcinku o jednym z najbardziej rozpoznawalnych i spektakularnych miejsc na świecie - o wodospadzie Niagara. O tym czego spodziewać się na miejscu oraz jak wygląda zwiedzanie.
9-5-2023 • 48 minuten, 32 seconden
189. Kulisy dorocznej kolacji korespondentów Białego Domu 2023
Lidia i Paweł opowiadają o White House Correspondents’ Dinner, odbywającej się corocznie w Waszyngtonie kolacji z udziałem mediów, prezydenta USA i pierwszej damy a także przedstawicieli świata polityki, biznesu i showbiznesu. To jedno z najważniejszych wydarzeń towarzyskich w stolicy USA.
2-5-2023 • 40 minuten, 9 seconden
188. Wszystko co musisz wiedzieć na temat sklepu Walmart
Walmart to jedna z największych sieci detalicznych na świecie. Z odcinka dowiesz się, co można kupić w USA w sieci tych marketów, dlaczego ceny są tak niskie oraz jak to wszystko się zaczęło.
25-4-2023 • 27 minuten, 19 seconden
187. Tu ciągle coś leci, czyli Gravelly Point pod Waszyngtonem
Odcinek na temat Gravelly Point, parku położonego nad rzeką Potomac w Arlington, w stanie Virginia.
Miejsce pikników, relaksu i spotkań a także ulubiony punkt spotterów, ponieważ samoloty przelatują tu nad głowami co kilka minut.
18-4-2023 • 40 minuten, 28 seconden
186. Czego spodziewać się w NYC?
W odcinku o tym, czego spodziewać się w Nowym Jorku w sezonie wakacyjnym 2023. Nowa kampania promująca Nowy Jork, ceny, napiwki oraz jak było na tarasie widokowym Summit One Vanderbilt.
11-4-2023 • 53 minuten, 23 seconden
185. Zanim udasz się na Izbę Przyjęć: poznaj alternatywy i uniknij zbędnych kosztów korzystając z opieki zdrowotnej w Stanach
W odcinku moje doświadczenia po skorzystaniu z Emergency Room w USA. Czego się spodziewać, ile to kosztuje i dlaczego lepiej udać się na Izbę Przyjęć tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.
4-4-2023 • 29 minuten, 38 seconden
184. Życie w Stanach i małżeństwo z Amerykaninem meksykańskiego pochodzenia
Rozmowa z Dominiką Moskal Hernandez na temat życia w Stanach i wyzwań związanych z małżeństwem z cudzoziemcem. Mąż Dominiki jest Amerykaninem, meksykańskiego pochodzenia.
28-3-2023 • 1 uur, 6 minuten, 52 seconden
183. Jak było w Hollywood?
W odcinku Lidia i Paweł rozmawiają na temat wyjazdu do Fabryki Snów przy okazji rozdania Oscarów. Co się dzieje na czerwonym dywanie (w 2023 roku to kolor szampana), jak wygląda Hollywood z bliska oraz czy warto odwiedzić Fabrykę Snów?
21-3-2023 • 47 minuten, 48 seconden
182. Pogadajmy o Nowym Jorku! Rozmowa z Magdaleną Muszyńską- Chafitz
W odcinku rozmowa z licencjonowaną przewodniczką po Nowym Jorku, Magdaleną Muszyńską- Chafitz. Rozmawiamy między innymi na temat trudnych początków na emigracji, zmianie kariery oraz pracy przewodnika po Nowym Jorku.
14-3-2023 • 53 minuten, 13 seconden
181. Wiosenny spacer po Waszyngtonie
Odcinek nagrany na ulicach Waszyngtonu: zaczynamy w dzielnicy Foggy Bottom, idziemy pod Biały Dom, następnie do Monumentu Waszyngtona, potem Tidal Basin i kończymy w Smithsonian Gardens. Spacer w sam raz na wiosnę, ponieważ na naszej trasie są kwitnące na różowo magnolie oraz wiśnie japońskie.
7-3-2023 • 43 minuten, 59 seconden
180. “Jestem gliniarzem”, rozmowa z Maciejem Steblem
Gościem odcinka jest Maciej Stebel, zastępca szeryfa w hrabstwie Douglas w stanie Nevada. Rozmawiamy między innymi o imigracji do Stanów, drodze do obecnego stanowiska, pracy policjanta a także o dostępie do broni.
28-2-2023 • 1 uur, 17 minuten, 25 seconden
179. The First Ladies, czyli stroje pierwszych dam w muzeum w Waszyngtonie
Odcinek na temat wystawy pt. The First Ladies w Muzeum Historii Amerykańskiej w Waszyngtonie i zwyczaju przekazywania przez pierwsze damy USA swoich strojów do kolekcji muzeum.
21-2-2023 • 43 minuten, 13 seconden
178. Z Krakowa do Minnesoty, o życiu w stanie 10 tysięcy jezior i prowadzeniu restauracji
W odcinku rozmowa z Magdaleną Campion, która porzuciła karierę naukową w Polsce, by prowadzić wspólnie z mężem restaurację na przedmieściach Minneapolis.
14-2-2023 • 1 uur, 9 minuten, 48 seconden
177. Wycieczka po Marco Island
Odcinek, który powstał na wyspie Marco, znajdującej się w południowo-zachodniej części Florydy. Przemierzamy wyspę samochodem, trochę pieszo, jedziemy też na wyprawę w dzikie tereny. A to wszystko wspólnie z fotografką Milą Bridger, która mieszka na Marco Island i była gościem 159. odcinka podcastu.
7-2-2023 • 59 minuten, 31 seconden
176. Sport furtką do darmowego studiowania w USA, rozmowa z Martyną Radzicką
W odcinku rozmowa ze studentką drugiego roku Anderson University w Karolinie Południowej, która dzięki grze w koszykówkę uzyskała pełne stypendium, umożliwiające jej studiowanie biochemii w USA.
31-1-2023 • 47 minuten, 47 seconden
175. Polka o życiu w USA w małżeństwie z Nigeryjczykiem, rozmowa z Kasią Schmidt- Nwachukwu
W odcinku rozmowa na temat życia w rodzinie wielokulturowej. Bohaterka odcinka, Kasia Schmidt- Nwachukwu jest od 18 lat żoną Nigeryjczyka, z którym ma 3 synów. Rodzina mieszka w Chicago.
24-1-2023 • 53 minuten, 18 seconden
174. Co się dzieje na amerykańsko-meksykańskiej granicy?
W odcinku Lidia i Paweł rozmawiają na temat sytuacji na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem.
16-1-2023 • 46 minuten
173. Rachunek w amerykańskiej restauracji, czyli dodatkowe opłaty i podatek
W odcinku o tym jak wyglądają rachunki w restauracjach w USA, skąd biorą się dodatkowe opłaty oraz o napiwkowej płacy minimalnej dla pracowników restauracji, z której wycofuje się Waszyngton.
9-1-2023 • 36 minuten, 24 seconden
172. Świąteczny dekor Białego Domu
W odcinku o tym jak przygotowuje się Biały Dom na okres świąteczny, który zaczyna się w USA zaraz po Święcie Dziękczynienia, przypadającym pod koniec listopada. W dekorowanie pokoi angażuje się ponad stu wolontariuszy z całych Stanów.
20-12-2022 • 31 minuten, 54 seconden
171. Jak to jest tańczyć w Tulsa Ballet, rozmowa z Mariuszem Morawskim
Rozmowa z absolwentem szkoły baletowej w Łodzi, który tańczy w Tulsa Ballet w stanie Oklahoma.
13-12-2022 • 51 minuten, 48 seconden
170. White House Christmas Ornament 2022 : domek z piernika
W odcinku na temat historii, która kryje się za oficjalnym ornamentem świątecznym Białego Domu 2022. Ornament upamiętnia prezydenturę Richarda Nixona i wygląda jak Biały Dom z piernika.
6-12-2022 • 24 minuten, 14 seconden
169. “Nikt ci nie przyniesie na talerzu propozycji pracy za granicą”, rozmowa z prof. Edytą Rudawską
W odcinku rozmowa z prof. Edytą Rudawską, która wykłada marketing w Washington College w Chestertown w stanie Maryland.
Rozmowa na temat procesu aplikowania o pracę na amerykańskiej uczelni, o specyfice samej pracy wykładowcy w USA, o relacjach ze studentami, życiu na kampusie a także o braniu spraw w własne ręce.
29-11-2022 • 1 uur, 16 minuten, 50 seconden
168. W szkole aktorskiej w Nowym Jorku
W odcinku rozmowa z Dominiką Handzlik, absolwentką Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, która dzięki stypendium Fullbrighta studiuje aktorstwo w Nowym Jorku. W odcinku między innymi o procesie aplikowania o stypendium a także o różnicach w nauczaniu aktorstwa w Polsce oraz w Stanach.
22-11-2022 • 1 uur, 16 minuten, 8 seconden
167. Jak było na Florydzie? Rozmowa Lidii z Pawłem
W odcinku rozmowa na temat krótkiego wyjazdu na Florydę. Jak wyglądają tereny po huraganie Ian? Jak huragan wpłynął na decyzje wyborcze mieszkańców Florydy oraz podpowiedzi dotyczącego tego, na co zwracać uwagę rezerwując nocleg na obszarach, przez które przeszedł huragan.
15-11-2022 • 41 minuten, 32 seconden
166. Czy twoje dziecko mówi po polsku?
W odcinku o tym, że znajomość polskiego u dzieci polskich imigrantów urodzonych w USA nie jest kwestią oczywistą oraz o wyzwaniach stojących przed rodzicami, którzy chcą, by ich dzieci mówiły po polsku.
8-11-2022 • 39 minuten, 57 seconden
165. Żeby się utrzymać, musiałam mieć trzy prace - rozmowa z Joanną Ciampą
Joanna Ciampa wyemigrowała do USA w wieku 19 lat po ukończeniu szkoły średniej. Bez języka, bez zawodu. Dziś jest asystentem prawnym (paralegal) w kancelarii prawniczej. W odcinku rozmawiamy o emigracji do USA, trudnych początkach, podnoszeniu kwalifikacji oraz o pracy paralegal, czyli asystenta prawnego.
1-11-2022 • 1 uur, 1 minuut, 15 seconden
164. Waszyngton, stolica: USA, polityki i dyplomacji. A mody?
O Waszyngtonie mówi się, że to polityczna stolica świata. W stolicy USA znajduje się około 200 placówek dyplomatycznych z całego świata. Waszyngton nigdy nie był jednak postrzegany jako stolica mody. Dopiero od kilku lat w centrum miasta istnieje dystrykt z butikami luksusowych marek. Powstała jednak inicjatywa, której celem jest wpisanie Waszyngtonu na mapę stolic mody. Pierwszym krokiem była gala pod hasłem Diplomacy and Fashion. Czy dyplomacja i moda mogą iść w parze? Posłuchaj 164. odcinka podcastu.
25-10-2022 • 38 minuten, 54 seconden
163. Chcę być makijażystką New York Fashion Week, rozmowa z Izabellą Maką
W odcinku rozmowa z mieszkającą w Chicago Izabellą Maką, która zaczęła realizowanie swojego American Dream 19 lat temu od sprzątania domów. Dziś zajmuje się profesjonalnie makijażem, pracując przy sesjach zdjęciowych oraz z indywidualnymi klientkami. Rozmawiamy o początkach w Stanach, sprzątaniu, dojrzewaniu do decyzji, by zmienić swoje życie oraz momencie przełomowym, który otworzył nowe możliwości.
18-10-2022 • 53 minuten, 36 seconden
162. To jest kosmos!
Odcinek na temat Air and Space Museum w Waszyngtonie, Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie oraz ciekawostki związane z amerykańskim podbojem kosmosu.
11-10-2022 • 46 minuten, 43 seconden
161. Z każdego trudnego doświadczenia wyciągam lekcję: rozmowa z Teresą Jaranowski
W odcinku rozmowa z Teresą Jaranowski, która od 20 lat prowadzi w Nowym Orleanie salon piękności. Rozmowa o imigracji, początkach w USA, radzeniu sobie z przeciwnościami losu a także myśleniu do przodu a nie wstecz.
W odcinku o amerykańskiej sieci sklepów spożywczych Trader Joe’s. Sieć słynie z niskich cen, braku promocji, produktów o dobrej jakości a także marketingu opartego o newsletter.
27-9-2022 • 31 minuten, 8 seconden
159. O życiu na Marco Island i zarabianiu na robieniu zdjęć
W odcinku rozmową z Milą Bridger, która wyemigrowała do USA 20 lat temu i zarabia na życie robiąc zdjęcia na zlecenie oraz przeznaczonych do galerii. Rozmawiamy o początkach w Stanach, zdobywaniu zaufania i pierwszych zleceń, budowaniu siatki kontaktów oraz o życiu na Marco Island.
20-9-2022 • 1 uur, 9 minuten, 51 seconden
158. Obamowie powrócili do Białego Domu (na chwilę)
W odcinku o zwyczaju odsłaniania w Białym Domu portretów z podobiznami prezydentów i pierwszych dam oraz ostatniej ceremonii, podczas której zaprezentowano portrety Michelle i Baracka Obamów. Portrety 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz jego małżonki zawisły na ścianach Białego Domu, trafiając do stałej kolekcji.
13-9-2022 • 24 minuten, 2 seconden
157. Jak wygląda nauka w amerykańskim liceum?
W odcinku rozmowa z Gabrysią Skomrą, uczennicą II klasy liceum w Ohio.
6-9-2022 • 59 minuten, 46 seconden
156. Inżynier projektujący instrumenty medyczne i tancerz w zespole ludowym, rozmowa z Marcinem Niemcem
W odcinku wywiad z mieszkającym na przedmieściach Filadelfii Marcinem Niemcem, który jest inżynierem specjalizującym się w projektowaniu instrumentów medycznych. Marcin tańczy również w grupie PKM Polish Folk Dance Ensemble z siedzibą w Filadelfii.
9-8-2022 • 56 minuten, 15 seconden
155. Praca i życie na wycieczkowcu - rozmowa z Piotrem Bocianowskim
W odcinku rozmowa z Piotrem Bocianowskim, szefem obsługi klienta na statkach wycieczkowcach Carnival Cruise Line. W 153. odcinku Paweł i Lidia opowiadali o swoich wrażeniach po pierwszym w życiu rejsie na statku wycieczkowym w USA. W tym odcinku perspektywa Piotra Bocianowskiego, dla którego rejsy wycieczkowcami to zawodowa codzienność od kilkunastu lat.
1-8-2022 • 59 minuten, 37 seconden
154. Dlaczego warto odwiedzić Waszyngton?
W odcinku Lidia i Paweł rozmawiają o tym dlaczego podczas planowania wycieczki do USA warto uwzględnić na liście stolicę USA.
W odcinku rozmowa Lidii i Pawła na temat pięciodniowego rejsu statkiem wycieczkowym z Miami na Wyspy Karaibskie. Czego spodziewać się na pokładzie, jak spędza się czas po zejściu na ląd i czy trzeba być zaszczepionym przeciwko Covid-19 oraz zrobić testy przed rejsem.
19-7-2022 • 1 uur, 15 minuten, 27 seconden
152. Jak został menadżerem projektów u największego pracodawcy w Wisconsin? Rozmowa z Radosławem Oleksiakiem
W odcinku rozmowa z Radosławem Oleksiakiem, menadżerem projektów w firmie Epic Systems zajmującej się dostarczaniem oprogramowania dla szpitali.
12-7-2022 • 50 minuten, 59 seconden
151. Tadeusz Kościuszko i jego rola w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych - rozmowa z Alexem Storozynskim
Planował ruchy wojsk, miejsca obozów i budowy fortyfikacji. Wpadł na pomysł, by utworzyć szkołę oficerską West Point. Tadeusz Kościuszko odegrał ogromną rolę w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W odcinku rozmowa na temat Kościuszki z Alexem Storozynskim, autorem książki “Kościuszko. Książę chłopów”, amerykańskim dziennikarzem polskiego pochodzenia, laureatem Nagrody Pulitzera.
4-7-2022 • 44 minuten, 46 seconden
150. Jak została szefową Inspekcji Pracy na całą Alaskę? Rozmowa z Krystyną Markiewicz
W odcinku wywiad z Krystyną Markiewiczem, która opowiada o ucieczce z komunistycznej Polski, początkach na Alasce oraz o drodze, którą przebyła, by objąć stanowisko szefowej Inspekcji Pracy na całą Alaskę.
Krystyna Markiewicz jest żoną Sławomira Markiewicza, który przez wiele lat był szefem Wydziału Zabójstw Policji w Anchorage na Alasce, i który był gościem odcinka nr 139. Państwo Markiewiczowie dziś są na emeryturze.
28-6-2022 • 1 uur, 17 minuten, 16 seconden
149. Amerykańskie imprezy sportowe
Lidia i Paweł rozmawiają o tym, czego spodziewać się na amerykańskich stadionach i arenach sportowych. Impulsem do nagrania odcinka był mecz baseballowy.
21-6-2022 • 41 minuten, 4 seconden
148. Najdziwniejsze muzea w USA
W odcinku 12 przykładów najdziwniejszych muzeów w Stanach Zjednoczonych. Od Muzeum Drutu Kolczastego po Muzeum Mielonki.
14-6-2022 • 38 minuten, 22 seconden
147. W największym krytym parku wodnym w USA
W odcinku rozmowa Lidii z Pawłem po wizycie w DreamWorks Water Park - parku wodnym w East Rutherford w stanie New Jersey, niedaleko Nowego Jorku. Mówimy o tym, jakie mamy odczucia po spędzeniu całego dnia w parku, w którym znajduje się między innymi druga co do wysokości zjeżdżalnia na świecie.
7-6-2022 • 47 minuten, 33 seconden
146. Jak się zmieniły Stany po pandemii?
W odcinku o tym, czego spodziewać się w USA wybierając się w tym roku na wakacje i jak zmieniła się Ameryka po pandemii.
31-5-2022 • 38 minuten, 11 seconden
145. “Zawsze lubiłam matematykę” - rozmowa z Justyną Skomrą, adiunktem na Wydziale Rachunkowości na Penn State University
W odcinku rozmowa z Justyną Skomrą, Assistant Professor na Penn State Behrend na Wydziale Rachunkowości. Rozmawiamy o początkach w USA, pracy w amerykańskich korporacjach, robieniu doktoratu w Stanach, rozpoczęciu kariery wykładowcy a także życiu w Ohio a pracy w Pensylwanii.
24-5-2022 • 1 uur, 20 minuten, 9 seconden
144. Doradza strategicznie markom luksusowym, rozmowa z Martyną Szabadi
W odcinku rozmowa z mieszkającą w Nowym Jorku Martyną Szabadi, wspólniczką w firmie konsultingowej Doyen New Jork. Mówimy o pracy w świecie mody i marek luksusowych, o drodze Martyny z Polski do USA przez Węgry a także o tym jak zmieniający się świat oddziałuje na branżę mody.
17-5-2022 • 1 uur, 11 minuten, 6 seconden
143. Kulisy dorocznej kolacji korespondentów Białego Domu
Lidia i Paweł opowiadają o White House Correspondents’ Dinner, odbywającej się raz w roku w Waszyngtonie kolacji z udziałem prezydenta USA i pierwszej damy, na której pojawiają się ludzie ze świata mediów, polityki a także showbiznesu. To jedno z najważniejszych wydarzeń towarzyskich w stolicy USA.
10-5-2022 • 42 minuten, 18 seconden
142. Mój American Dream, praca w Plazie i finansowa wolność - rozmowa z Mateuszem Pasierbkiem
W odcinku rozmowa z Mateuszem Pasierbkiem, który skończył hotelarstwo w Kalifornii i pracuje w hotelu Plaza w Nowym Jorku. Mówimy między innymi o planie na życie, studiach w USA, pracy w luksusowych hotelach oraz o oszczędzaniu i inwestowaniu, które mają zapewnić Mateuszowi finansową wolność w przyszłości.
3-5-2022 • 1 uur, 10 minuten, 49 seconden
141. Praca na amerykańskiej poczcie, rozmowa z Kasią Wiszniewski
W odcinku między innymi o tym jak wygląda praca na poczcie w USA: znaczenie związków zawodowych, rekrutacja, początki, o tym dlaczego list w USA to świętość, co może poczta otworzyć a co nie oraz składanie wniosków paszportowych na poczcie.
26-4-2022 • 1 uur, 16 minuten, 27 seconden
140. Czego spodziewać się w Charleston?
Odcinek, w którym Lidia i Paweł rozmawiają na temat Charleston w Karolinie Południowej. Charleston stanowiło niegdyś główny port w USA, w którym odbywał się handel niewolnikami.
19-4-2022 • 59 minuten, 27 seconden
139. Jak został szefem Wydziału Zabójstw na Alasce? Wywiad ze Sławomirem Markiewiczem
W odcinku rozmowa ze Sławomirem Markiewiczem, który przepracował 30 lat w policji na Alasce. Sławomir Markiewicz był przez wiele lat szefem Wydziału Zabójstw w Anchorage. Pochodzący z Łodzi Sławomir Markiewicz przeszedł kilka lat temu na emeryturę. W podcaście opowiada o ucieczce z komunistycznej Polski, początkach na Alasce oraz o drodze, którą przebył, by objąć jedno z najważniejszych stanowisk w strukturach policji na Alasce.
12-4-2022 • 1 uur, 32 minuten, 52 seconden
138. Nie musisz kupować ubrań, możesz je wypożyczyć
W odcinku historia powstania platformy Rent the Runway, umożliwiająca kobietom wypożyczanie przez internet ubrań i akcesoriów.
5-4-2022 • 35 minuten, 55 seconden
137. Pojazdy prezydenta USA: samolot, śmigłowiec, limuzyna
Odcinek, w którym Lidia i Paweł rozmawiają na temat środków transportu używanych przez prezydenta Stanów Zjednoczonych.
29-3-2022 • 52 minuten, 3 seconden
136. Kwitnące wiśnie japońskie, magnolie i ponad milion turystów - rozmowa Lidii i Pawła na temat wiosennego Waszyngtonu
Odcinek nagrany w terenie, przy Tidal Basin, sztucznym zbiorniku wodnym w centrum Waszyngtonu. Wiosną spacerują tu tysiące ludzi, ponieważ rośnie tu ponad 3 tysiące wiśniowych drzew a kwitnące na różowo i biało kwiatki przyciągają w tym okresie do Waszyngtonu nawet 1,5 miliona gości.
22-3-2022 • 39 minuten, 28 seconden
135. Małżeństwo z Amerykaninem, rozmowa z Pauliną Cruz
W odcinku rozmowa na temat związku i małżeństwa z Amerykaninem. Codzienność, różnice kulturowe, wyzwania - także związane ze statusem imigracyjnym, randki i zaręczyny w amerykańskim stylu, o tym wszystkim rozmawiam z Pauliną Cruz.
15-3-2022 • 1 uur, 23 minuten, 57 seconden
134. Mniej zarabia, nie ma płatnego macierzyńskiego: kobieta w USA
Odcinek na temat sytuacji i pozycji kobiet w Stanach Zjednoczonych.
8-3-2022 • 38 minuten, 8 seconden
133. Jose Andres, szef kuchni, restaurator, założyciel World Central Kitchen
W odcinku sylwetka Jose Andresa, jednego z najsłynniejszych w USA restauratorów, założyciela World Central Kitchen, organizacji non profit, która zajmuje się dostarczaniem posiłków w czasie klęsk żywiołowych. Po rosyjskiej agresji w Ukrainie Jose Andres przybył na polsko-ukraińską granicę, by włączyć się w pomoc potrzebującym.
1-3-2022 • 33 minuten, 20 seconden
132. Praca na amerykańskiej Izbie Przyjęć, rozmowa z dr Magdaleną Bokiej
W odcinku rozmowa z dr Magdaleną Bokiej, która pracuje na Izbie Przyjęć w szpitalu niedaleko Saint Louis w stanie Missouri. Rozmawiamy między innymi o specyfice pracy na Izbie Przyjęć w USA, o tym jak amerykański system ubezpieczeń zdrowotnych wpływa na pracę lekarza, o byciu lekarzem imigrantem a także o drodze Magdaleny Bokiej do praktykowania medycyny w Stanach Zjednoczonych.
22-2-2022 • 54 minuten, 3 seconden
131. Ludzie bez papierów. Nielegalni. Czyli nieudokumentowani imigranci w USA
W odcinku o imigrantach, którzy nie mają prawa do stałego pobytu na terenie Stanów Zjednoczonych a mimo to, żyją w USA, pracują i budują w Ameryce swoje życie. Jak to jest możliwe? Kto ma szansę na zmianę statusu? Co z dziećmi takich imigrantów? O tym między innymi w odcinku.
15-2-2022 • 40 minuten, 43 seconden
130. W świecie neurobiologii i neurologii, rozmowa z Darią Skwarzyńską, doktorantką University of Virginia
W odcinku rozmowa z absolwentką biotechnologii na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, która robi doktorat z zakresu napadów padaczkowych i epilepsji na University of Virginia w Charlottesville.
8-2-2022 • 1 uur, 1 minuut, 52 seconden
129. Łączenie kariery zawodowej z opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym w USA, rozmowa z Olgą Vegą
W odcinku rozmowa z Olgą Vegą, która ukończyła studia doktoranckie z zakresu przestępczości międzynarodowej i sprawiedliwości na Międzynarodowym Uniwersytecie Florydy i dziś jest wykładowcą na tej samej uczelni. Rozmawiamy o łączeniu kariery z obowiązkami mamy oraz o opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym w USA, gdyż jedno z dzieci Olgi ma orzeczenie o niepełnosprawności. Jakie są koszty medyczne, kto finansuje ubezpieczenie i jak to wygląda w Stanach - o tym między innymi w odcinku.
1-2-2022 • 1 uur, 6 minuten, 37 seconden
128. Melania Trump sprzedaje kapelusz z okresu w Białym Domu
Czy była pierwsza dama USA powinna sprzedawać osobiste przedmioty pochodzące z okresu, gdy pełniła oficjalną funkcję? Czy powinna czerpać korzyści materialne ze sprzedaży rzeczy, które tradycyjnie trafiają do muzeów, archiwów lub prezydenckich bibliotek? W odcinku o ostatnich przedsięwzięciach Melanii Trump oraz jej wejściu na rynek tokenów NFT.
25-1-2022 • 38 minuten, 24 seconden
127. Jak się szusuje w Kolorado? Rozmowa z Natalią Ligenzą
W odcinku rozmowa z trenerką biegania i psychodietetyczką Natalią Ligenzą na temat sportów zimowych w Kolorado, w którym Natalia mieszkała ostatnie 4 lata. Mówimy o warunkach do uprawiania narciarstwa i snowboardu, pogodzie, cenach karnetów, kulturze jazdy na stokach i sprawach, o których goście spoza stanu nie zawsze wiedzą.
18-1-2022 • 53 minuten, 38 seconden
126. Życie na emigracji i na Florydzie, rozmowa z Dagmarą Niedzielski
Rozmowa o początkach emigracji, sprzątaniu domów, opiece nad dziećmi, pracy na polu golfowym i w salonie kosmetycznym. Rozmowa o bardzo trudnych momentach w życiu prywatnym, które zahartowały Dagmarę i o życiu na Florydzie, która nie zawsze jest rajem z pocztówki.
11-1-2022 • 1 uur, 16 minuten, 6 seconden
125. Co nam przyniesie 2022 rok? Rozmowa Lidii z Pawłem
W odcinku podsumowanie 2021 roku oraz przewidywanie, co nas czeka w 2022, również w kontekście podróży do Stanów Zjednoczonych. Gościem odcinka jest korespondent radia RMF FM w USA, Paweł Żuchowski.
4-1-2022 • 39 minuten, 23 seconden
124. Jak bawią się Polacy a jak Amerykanie? Rozmowa z DJ Tomasem - Tomaszem Chmielewskim
W odcinku rozmowa z mieszkającym w New Jersey Tomaszem Chmielewskim, który opowiada między innymi o podejściu do zabawy Polaków i Amerykanów, o przepisach, które ściśle określają, ile godzin i do której godziny może odbywać się w USA impreza a także o nowojorskim sylwestrze na Times Square.
28-12-2021 • 55 minuten, 7 seconden
123. W świecie mody przez duże M, rozmowa z Kingą Malisz, Design Director w domu mody Jasona Wu
W odcinku rozmowa z Kingą Malisz, absolwentką Central Saint Martins School of Art and Design. Ukończenie prestiżowej uczelni w Londynie otworzyło rozmówczyni podcastu drzwi do pracy w takich domach mody jak Alexander McQueen, Nina Ricci, Tom Ford, Oscar de la Renta. Obecnie Kinga Malisz jest dyrektorem projektowym (design director) w domu Mody Jasona Wu w Nowym Jorku.
21-12-2021 • 1 uur, 46 minuten, 2 seconden
122. Sezon świąteczny w Waszyngtonie
W odcinku o tym jak wygląda Waszyngton w sezonie świątecznym. Narodowa choinka, dekoracje Białego Domu, świąteczny ornament, wnętrza słynnych hoteli oraz klimat stolicy USA przy okazji Bożego Narodzenia.
14-12-2021 • 48 minuten, 32 seconden
121. Spacer po świątecznym Nowym Jorku
Lidia i Paweł zapraszają na spacer po świątecznie udekorowanym Manhattanie. To podcast z dźwiękami Nowego Jorku w tle, z opowieściami na temat tego, co można zobaczyć na ulicach Wielkiego Jabłka w sezonie świątecznym 2021.
7-12-2021 • 42 minuten, 57 seconden
120. Nauka w amerykańskim liceum w ramach programu Flex, rozmowa z Julią Szubzdą
W odcinku rozmowa z 16-letnią Julią Szubzdą, która uczy się w amerykańskim liceum. Julia wyjechała do USA na rok w ramach programu Flex, finansowanego przez amerykański departament stanu. Rozmawiamy o procesie aplikacyjnym, warunkach jakie trzeba spełnić a także o nauce w amerykańskiej szkole i życiu z amerykańską rodziną.
30-11-2021 • 51 minuten, 5 seconden
119. Prowadzenie polskiego sklepu, rozmowa z Krystyną Ahrens
O prowadzeniu polskiego sklepu, o początkach w Ameryce, o dobroczynności i o Święcie Dziękczynienia, o tym rozmawiamy między innymi w 119. odcinku podcastu. Krystyna Ahrens założyła polski sklep w Rockville pod Waszyngtonem 14 lat temu.
23-11-2021 • 34 minuten, 6 seconden
118. Przebiegła maraton w Nowym Jorku, rozmowa z Kają Świerczyńską
W odcinku rozmowa z Kają Świerczyńską, która wzięła udział w 50. jubileuszowym maratonie nowojorskim 2021. Pochodząca z Kostrzyna nad Odrą Kaja musiała spędzić najpierw dwa tygodnie w Meksyku, by móc wjechać do Stanów Zjednoczonych. Maraton odbywał się bowiem na dzień przed zniesieniem restrykcji w podróżowaniu do USA. W odcinku rozmowa na temat przygotowań do maratonu oraz samego biegu w Nowym Jorku.
15-11-2021 • 50 minuten, 41 seconden
117. Ukraińska sierota czy oszustka? Przypadek Natalii Barnett
W odcinku przypadek pochodzącej z Ukrainy Natalii Grace Barnett, której amerykańscy rodzice adopcyjni zostali oskarżeni o zaniedbanie i porzucenie dziecka. Rodzice twierdzą, iż Natalia dotknięta karłowatością jest dorosłą kobietą udającą dziecko.
9-11-2021 • 14 minuten, 28 seconden
116. Mój American Dream, rozmowa z Karoliną Noszczyk
W odcinku rozmowa z Karoliną Noszczyk, która otrzymała stypendium sportowe i wyjechała do USA na studia. Bohaterka odcinka studiuje i równocześnie pracuje dla amerykańskiego kanału ESPN Plus przy realizacji transmisji telewizyjnych z wydarzeń sportowych.
2-11-2021 • 48 minuten, 16 seconden
115. Zielona karta bez tajemnic, rozmowa z prawniczką imigracyjną Anną Ludwikowski
Green card, czyli zielona karta to przepustka do życia i pracy w Stanach Zjednoczonych. Ten kawałek plastiku wielkości karty kredytowej o zielonkawym odcieniu to marzenie wielu osób. Premiera podcastu ma miejsce w czasie trwania loterii wizowej.
W odcinku rozmowa z mieszkającą pod Waszyngtonem prawniczką imigracyjną, Anną Ludwikowski. To podcast na temat zielonej karty i różnych dróg jej zdobywania.
26-10-2021 • 44 minuten, 41 seconden
114. Od alkoholika do ultramaratończyka, rozmowa z Danielem Wiszniewskim
“Zrobić z alkoholika osobę, która potrafi normalnie się napić, to jakby próbować zrobić z ogórka kiszonego ponownie ogórek świeży” - mówi Daniel Wiszniewski, który latem 2020 roku zgłosił się do szpitala w Nowym Jorku na detoks a potem rozpoczął odwyk.
W odcinku rozmawiamy o sięganiu dna i odbijaniu się od niego, o tym jak wygląda detoks i odwyk w USA. Mówimy też o pasji do biegania. Daniel od zakończenia detoksu przebiegł 45 maratonów oraz biegów na dystansie wynoszącym więcej niż 100 kilometrów.
19-10-2021 • 1 uur, 36 seconden
113. Spacer po Georgetown, czyli wycieczka z Lidią i Pawłem uliczkami historycznej dzielnicy Waszyngtonu
Odcinek nagrany na ulicach Georgetown, historycznej dzielnicy Waszyngtonu znanej z urokliwych uliczek, przy których stoją domy w zabudowie szeregowej, z drzwiami pomalowanymi w różnych kolorach. To zamożna dzielnica stolicy USA, w której znajduje się również mnóstwo dobrych restauracji, eleganckich sklepów, butików, antykwariatów oraz nocnych klubów. W odcinku Lidia i Paweł spacerują po Georgetown, opowiadając o dzielnicy, dzieląc się zarówno praktycznymi informacjami jak i ciekawostkami.
12-10-2021 • 52 minuten, 18 seconden
112. Stypendystka Fulbrighta w Nowym Jorku, rozmowa z Ewą Chamczyk
W odcinku rozmowa z doktorantką w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, która przebywa obecnie w Nowym Jorku w ramach stypendium Fulbrighta. Rozmawiamy o pisaniu doktoratu w Nowym Jorku, stypendium a także o mieszkaniu w budynku, w którym żyją wyłącznie kobiety. Ewa zamieszkała bowiem w słynnym Webster Apartments.
5-10-2021 • 1 uur, 3 minuten, 7 seconden
111. Od zera do milionów, historia Lee Rhodes
W odcinku historia amerykańskiej bizneswoman Lee Rhodes, która zbudowała imperium, sprzedając ręcznie robione szklanki na świece.
28-9-2021 • 23 minuten, 37 seconden
110. Polski food truck na Manhattanie, rozmowa z Grzegorzem Gryźlakiem
W odcinku rozmowa ze współwłaścicielem jedynego food trucka na Manhattanie oferującego polską kuchnię. Rozmawiamy o specyfice biznesu mobilnego, o zasadach przyznawania licencji i pozwoleń w Nowym Jorku a także o tym, jak za kulisami wygląda dzień w food trucku.
21-9-2021 • 52 minuten, 30 seconden
109. Jak jest tu, jak jest tam
W odcinku obserwacje autorki na temat różnic np. w podejściu do pandemii, stosowania się do zasad oraz przykłady tematów i różnych rozwiązań stosowanych w Polsce i w USA.
14-9-2021 • 48 minuten, 35 seconden
108. Praca na ruinach WTC, rozmowa z Piotrem Chmielińskim w 20. rocznicę zamachów z 11 września
Jako pierwszy przepłynął kajakiem i pontonem całą Amazonkę od źródeł do ujścia, trafiając do Księgi Rekordów Guinnessa.
Podróżnik, pasjonat, zdobywca licznych nagród, autor książek i publikacji w amerykańskiej edycji National Geografic, ale też inżynier i specjalista w dziedzinie ochrony środowiska, zajmujący się szacowaniem skażeń chemicznych i mikrobiologicznych w powietrzu, wodzie i glebie. W odcinku rozmowa z Piotrem Chmielińskim, który po zamachach z 11 września 2001 roku wykonywał badania poziomu skażenia na terenach po World Trade Center w Nowym Jorku.
7-9-2021 • 57 minuten, 31 seconden
107. Kawa, herbata a może woda? Co się pije w USA?
W odcinku o tym, czego pije się najwięcej w USA, jak to się zmienia na przestrzeni czasu, co było hitem kiedyś, a co jest dziś. To odcinek o napojach.
10-8-2021 • 31 minuten, 11 seconden
106. Podcast z drogi, trasa : Waszyngton-Nowy Jork
Lidia i Paweł rozmawiają o tym, czego spodziewać się po drodze na trasie Waszyngton-Nowy Jork. Podcast został nagrany w samochodzie podczas podróży na tym odcinku. Czy warto jechać samochodem a może lepiej wybrać inne opcje? Gdzie się zatrzymać? Jak długo się jedzie i czy warto wyskoczyć na jeden dzień z Waszyngtonu do Nowego Jorku lub z Nowego Jorku do Waszyngtonu? O tym między innymi w odcinku.
3-8-2021 • 49 minuten, 48 seconden
105. Artysta w Nowym Jorku, rozmowa z wokalistką Marzeną Doy
Jak działa scena klubowa w Nowym Jorku? Co zaczynający w Nowym Jorku artysta musi zrobić, żeby zagrać koncert w tamtejszym klubie? W odcinku rozmowa z Marzeną Doy, która na scenie występuje od kilku lat, lecz Nowy Jork - po Londynie - jeszcze oswaja.
W odcinku rozmawiamy o zasadach obowiązujących w nowojorskich klubach, o stawkach dla artyst ów, o kosztach wynajęcia studia nagraniowego, o muzycznej drodze Marzeny z Londynu do Nowego Jorku jak również o nagrywaniu … w szafie.
27-7-2021 • 1 uur, 6 minuten, 36 seconden
104. Road trip, Waszyngton-Yellowstone, cz.II
W odcinku zapis drugiej części rozmów Lidii i Pawła nagranych w samochodzie podczas podróży na odcinku od parku Yellowstone do Waszyngtonu. Tysiące przejechanych kilometrów, wrażenia, spostrzeżenia, nieoczekiwane zwroty akcji oraz opowieści o tym, co wydarzyło się drodze.
20-7-2021 • 1 uur, 25 minuten, 20 seconden
103. Road trip, Waszyngton-Yellowstone, cz.I
W odcinku zapis rozmów Lidii i Pawła nagranych w samochodzie podczas podróży z Waszyngtonu do Parku Yellowstone. Tysiące przejechanych kilometrów, wrażenia, spostrzeżenia, nieoczekiwane zwroty akcji oraz opowieści o tym, co po drodze.
13-7-2021 • 52 minuten, 57 seconden
102. Praca w studiu tatuażu w Waszyngtonie, rozmowa z Pauliną Koczyk
W odcinku rozmowa z Pauliną Koczyk, która pracuje w studiu tatuażu w Waszyngtonie.
Jakie są trendy w tatuażu, ile kosztuje tatuaż w USA, ile zarabiają artyści, co sobie ludzie tatuują? Rozmawiamy też między innymi o tym, czy człowiek z tatuażem nadal kojarzy się z kimś, kto wszedł w konflikt z prawem.
6-7-2021 • 52 minuten, 51 seconden
101. Żywność organiczna w USA, trendy, ceny
W odcinku o tym jak wygląda rynek żywności organicznej w Stanach Zjednoczonych, jaki jest stosunek Amerykanów do ekologicznego jedzenia oraz między innymi przykładowe ceny wybranych produktów.
29-6-2021 • 22 minuten, 46 seconden
100. Plusy i minusy życia w USA, rozmowa Lidii z Pawłem
W setnym odcinku podcastu Lidia Krawczuk i Paweł Żuchowski
opowiadają o lepszych i gorszych aspektach życia w Stanach Zjednoczonych.
22-6-2021 • 54 minuten, 47 seconden
99. Wybrała życie w Polsce, nie w Stanach - rozmowa z Justyną Kazubińską, Polką z amerykańskim paszportem
W odcinku rozmowa z Justyną Kazubińską, która wyjechała do Stanów z rodzicami jako półtoraroczne dziecko. Po 8 latach rodzice podjęli decyzję o powrocie do Polski, by wrócić do Ameryki kilkanaście lat później. Justyna została w Polsce. Dlaczego? O tym rozmawiamy w podcaście.
Ponadto o pracy Justyny, która uczy amerykańskiego angielskiego jak również o Las Vegas, które jest jej drugim domem, ponieważ tam mieszkają dziś rodzice Justyny.
15-6-2021 • 52 minuten, 21 seconden
98. Pierwsza dama USA - jej rola, obowiązki, znaczenie
Nie otrzymuje wynagrodzenia, nie ma jasno zdefiniowanej roli, lecz i tak ma olbrzymi wpływ na życie polityczne i społeczne Stanów Zjednoczonych, plus niemal zawsze jest o wiele bardziej popularna od męża. W odcinku o roli pierwszej damy w USA.
8-6-2021 • 33 minuten, 12 seconden
97. Rozmowa z Arturem Chmielewskim, naukowcem, inżynierem i menedżerem projektów w NASA
Polski naukowiec i inżynier pracujący w Jet Propulsion Laboratory (Laboratorium Napędu Odrzutowego) w Pasadenie w Kalifornii opowiada między innymi o studiach w USA, początkach pracy w NASA, o kierowaniu misjami kosmicznymi i o tym, co dzieje się w tej chwili na Marsie.
Mówimy również o pracy z geniuszami, o talentach, które przydają się w pracy dla Agencji Kosmicznej, o wpływie słynnego taty Henryka Jerzego Chmielewskiego na postrzeganie świata przez słynnego syna, jak również o wyjątkowej relacji z siostrą Moniką. Jest też wątek o kosmitach.
1-6-2021 • 1 uur, 21 minuten, 47 seconden
96. Życie w San Francisco, rozmowa
Miasto wzgórz, punktów widokowych, tramwajów, mgły i miasto mostu Golden Gate - to San Francisco. Jak się żyje w San Francisco? Dlaczego jest w nim tak drogo? Skąd się bierze mgła i dlaczego warto mieć zawsze w bagażniku kurtkę? O tym między innymi rozmawiamy w odcinku z Polką mieszkającą w San Francisco.
25-5-2021 • 55 minuten, 57 seconden
95. Jak działa w USA Amazon, największy sklep internetowy na świecie
Fakty, przykłady i ciekawostki związane z działalnością największego sklepu internetowego na świecie. Informacje o tym jak Amazon funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych.
18-5-2021 • 44 minuten, 13 seconden
94. Polak na prestiżowym Princeton University, rozmowa z Antkiem Hasiurą
Antek Hasiura studiuje na Princeton University ekonomię i finanse. Chłopak z Łodzi dostał się na Princeton, mimo, iż szansa na przyjęcie wynosi statystycznie mniej niż 5 procent. Gość podcastu opowiada o drodze, która zaprowadziła go na Princeton, studiach w gronie najlepszych z najlepszych oraz o życiu na kampusie.
11-5-2021 • 1 uur, 8 minuten, 10 seconden
93. Podróż do Las Vegas i Los Angeles, po roku od wybuchu pandemii
W odcinku spostrzeżenia po podróży do Los Angeles i Hollywood, z kilkunastogodzinnym przystankiem w Las Vegas, po roku od wybuchu pandemii. Jak wyglądają miasta z turystycznego punktu widzenia, co się zmieniło, jakie są restrykcje i gdzie, oraz jak pandemia wpłynęła na ceremonię oscarową.
4-5-2021 • 39 minuten, 31 seconden
92. Prowadzenie restauracji w USA, rozmowa z Urszulą Piotrowską
W odcinku rozmowa z Urszulą Piotrowską, która od 10 lat prowadzi w Arlington pod Waszyngtonem restaurację Oby Lee. W 88 odcinku Urszula Piotrowska opowiadała o pracy w amerykańskim kasynie. Tym razem mówimy między innymi o specyfice prowadzenia biznesu gastronomicznego w metropolii waszyngtońskiej, o podejściu Amerykanów do napiwków, wspieraniu lokalnych firm w czasie kryzysu, o tym, że po upodobaniach kulinarnych można zgadywać czy ktoś jest Demokratą czy Republikaninem oraz o konsekwencjach grożących właścicielom restauracji sprzedającym alkohol nieletnim.
27-4-2021 • 1 uur, 13 minuten, 27 seconden
91. Zakup domu i rynek nieruchomości w USA, rozmowa z agentką nieruchomości Katarzyną Raniś
Rozmowa z Katarzyną Raniś, licencjonowaną agentką nieruchomości KW Metro Center, z 20-letnim doświadczeniem, operującą w metropolii waszyngtońskiej. W odcinku mówimy między innymi : o specyfice pracy agenta nieruchomości w Waszyngtonie i przyległych stanach Virginia i Maryland, o tym, czym kierują się Amerykanie kupując dom, ile średnio mają domów w życiu, o szalejącym rynku w dobie pandemii i pomysłach na to, jak zdobyć dom, o który wszyscy się biją.
20-4-2021 • 1 uur, 11 minuten, 1 seconde
90. Zarobki i koszty życia w USA
Jakie jest przeciętne wynagrodzenie w Stanach Zjednoczonych? Ile zarabia lekarz, pielęgniarka, nauczyciel, księgowy, hydraulik czy kucharz? Ile kosztuje wynajęcie mieszkania, ubezpieczenie zdrowotne, ile wydaje się na jedzenie, internet i benzynę? W odcinku konkretne liczby i przykłady.
13-4-2021 • 45 minuten, 7 seconden
89. Zawód psychologa i terapeuty w USA, rozmowa z Aleksandrą Startek
W odcinku rozmowa z Aleksandrą Startek, absolwentką studiów psychologicznych w Polsce i USA. Mówimy o zawodzie psychologa oraz terapeuty w Stanach Zjednoczonych, studiach psychologicznych w USA, kosztach nauki, kosztach terapii, ścieżkach kariery po studiach a także o pracy w środowisku zróżnicowanym rasowo i etnicznie.
6-4-2021 • 1 uur, 9 minuten, 49 seconden
88. Praca w amerykańskim kasynie, rozmowa z Urszulą Piotrowską
W odcinku rozmowa z Urszulą Piotrowską, która opowiada o tym jak wygląda praca w kasynie w USA. Rozmawiamy o przeliczaniu kilkuset, kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy, kilkuset tysięcy oraz kilku milionów dolarów. O uzależnieniu od hazardu, o pokusach czyhających na osoby przekraczające progi kasyn, o traceniu kontroli, darmowych drinkach i tym, że w pewnym momencie widok miliona dolarów nie robi już wrażenia.
30-3-2021 • 1 uur, 15 minuten, 10 seconden
87. Kulisy podcastu Ameryka i ja oraz zawód dziennikarza w Stanach
W odcinku o tym skąd wziął się pomysł na podcast Ameryka i ja, początkach radiowych autorki, o zawodzie dziennikarza w USA a także o odpowiedzialności za słowa.
23-3-2021 • 37 minuten, 59 seconden
86. Jak zmieniło się życie w Waszyngtonie w ciągu ostatniego roku? Rozmowa Lidii z Pawłem
W marcu 2020 roku w USA nastąpił zwrot. Niemal wszystko zostało sparaliżowane, zaczął obowiązywać lockdown. W odcinku Lidia i Paweł Żuchowski rozmawiają o tym co się zmieniło, jak wygląda stolica USA i kiedy jest szansa na to, że miasto znów będzie tętnić dawnym życiem.
16-3-2021 • 54 minuten, 40 seconden
85. Od fabryki pierogów po Columbia University, rozmowa z Izabelą Rutkowski, zastępcą dyrektora ds. rozwoju kariery na CU
W odcinku rozmowa z Izabelą Rutkowski, zastępcą dyrektora ds. rozwoju kariery na Columbia University w Nowym Jorku, jednej z najbardziej prestiżowych uczelni w USA. Izabela Rutkowski przyleciała do Stanów Zjednoczonych w 2006 roku zaraz po maturze. W podcaście opowiada o drodze jaką przeszła, by dotrzeć do miejsca, w którym znajduje się dziś. Obecnie bohaterka odcinka przygotowuje studentów Columbia University do procesu szukania pracy po studiach i rozmów kwalifikacyjnych.
9-3-2021 • 1 uur, 1 minuut, 3 seconden
84. Zima jakiej nie było, czyli co wydarzyło się w Teksasie. Rozmowa z Monik ą Martulą
W odcinku opowieść o tym, co działo się w Teksasie, gdy stan nawiedziły ekstremalne warunki pogodowe. Gościem podcastu jest Monika Martula, która mieszka w Houston od 22 lat. Rozmawiamy o życiu w domu, w którym nie ma prądu i wody przez kilka dni, przy temperaturze wynoszącej kilkanaście stopni poniżej zera, o spaniu pod 4 kołdrami, gotowaniu w kominku, grzaniu się w samochodzie, posypywaniu oblodzonych schodów przyprawami do steków, astronomicznych rachunkach za prąd oraz o życiu w Teksasie.
2-3-2021 • 37 minuten, 33 seconden
83. Od sprzątania do zarządzania, rozmowa z Anetą Mistak
„Zawsze dostawałam najgorszą pracę, kuchnię i łazienki” - wspomina swoje początki w USA Aneta Mistak, bohaterka 83. odcinka podcastu, która zaczynała od sprzątania domów na przedmieściach Chicago. Dziś Aneta Mistak jest kierownikiem w jednym z liceów i odpowiada za utrzymanie budynku oraz terenu dookoła szkoły, nadzorując pracę 20 osób. Jest pierwszą kobietą w tym dystrykcie szkolnym, której powierzono to stanowisko. Niewykluczone nawet, iż jest jedyną kobietą w całym stanie Illinois, która wykonuje tego typu pracę. W odcinku rozmawiamy o trudnych początkach w Chicago, roli edukacji w uzyskiwaniu lepszej pracy oraz o planach na przyszłość, ponieważ Aneta Mistak nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
23-2-2021 • 1 uur, 7 minuten, 24 seconden
82. Wyjazd do USA w ramach programu au pair - rozmowa
Rozmowa z Magdaleną Łojowską, która dzięki wymianie kulturowej i uczestnictwie w programie au pair spędziła w Houston w Texasie dwa lata. W podcaście o programie au pair w USA, o życiu w Texasie a także o pracy dla rodziny, która jest bardzo zajęta i bardzo dobrze sytuowana.
16-2-2021 • 1 uur, 3 minuten, 29 seconden
81. Zawód prawnika w USA, rozmowa z prawniczką Martą Jagiełło-Golani
W odcinku rozmowa z Martą Jagiełło-Golani, prawniczką z Florydy, która uprawia ten zawód w Stanach Zjednoczonych od 2006 roku. W podcaście rozmawiamy o studiowaniu prawa w Polsce i w USA - Marta skończyła oba kierunki w obu krajach. O specyfice pracy prawnika w Stanach Zjednoczonych, o tym jakimi sprawami zajmuje się gość podcastu jak również - między innymi - o charakterystycznych dla USA pozwach na wielomilionowe sumy.
9-2-2021 • 1 uur, 22 minuten, 19 seconden
80. Walentynki po amerykańsku. Rozmowa Lidii z Pawłem
Walentynki w USA to nie tylko Święto Zakochanych. To także wielki biznes. Każdego roku Amerykanie wydają przy tej okazji około 20 miliardów dolarów. W odcinku o tym w jaki sposób Amerykanie obchodzą ten dzień, o presji i pułapkach a także o nietypowych walentynkowych prezentach.
2-2-2021 • 42 minuten, 31 seconden
79. Whole Foods, największa sieć marketów ze zdrową żywnością w USA
Około 500 sklepów, ponad 90 tysięcy pracowników. Whole Foods to najbardziej znana amerykańska sieć marketów ze zdrową żywnością, która w 2017 roku została kupiona przez Amazon za 13,7 mld dolarów.
W podcaście historia powstania sieci. O tym jak z małego sklepu z żywnością w Austin w Texasie powstał gigant, który jest obecny w niemal każdym amerykańskim stanie.
26-1-2021 • 38 minuten, 22 seconden
78. Okiem korespondentów, czyli ostatnie 4 lata w Waszyngtonie. Rozmowa z Pawłem Żuchowskim
Jak wyglądała praca zagranicznego korespondenta w Waszyngtonie w czasach prezydentury Donalda Trumpa? Jakie były różnice w porównaniu do pracy z czasów wcześniejszej administracji USA? W podcaście rozmowa z Pawłem Żuchowskim, korespondentem radia RMF FM w Waszyngtonie.
19-1-2021 • 1 uur, 3 minuten, 34 seconden
77. Inauguracja prezydenta Stanów Zjednoczonych
W odcinku fakty, informacje i ciekawostki związane z zaprzysiężeniem prezydenta USA. Jak Waszyngton przygotowuje się do inauguracji? Co dzieje się w stolicy USA przed i w dniu inauguracji? Oraz jak pandemia koronawirusa wpływa na organizację największego przedsięwzięcia w Waszyngtonie.
12-1-2021 • 37 minuten, 19 seconden
76. Zima na Alasce
Jak to jest żyć w miejscu, w którym przez wiele miesięcy w roku leży śnieg, w którym temperatura spada poniżej kilkunastu lub kilkudziesięciu stopni Celsjusza poniżej zera, a w pewnych okresach światła słonecznego jest jak na lekarstwo?
W odcinku rozmowa z Damianem Hadasiem, Polakiem, który żyje na Alasce od kilku lat i który był gościem podcastu nr 60.
5-1-2021 • 1 uur, 7 minuten, 31 seconden
75. Rok 2020 w podcaście Ameryka i ja
Podsumowanie ostatnich 12 miesięcy w podcaście Ameryka i ja oraz fragmenty odcinków, które wzbudzały najwięcej emocji w 2020 roku.
29-12-2020 • 1 uur, 10 minuten, 56 seconden
74. Świąteczny Nowy Jork w czasach epidemii, rozmowa Lidii z Pawłem
Czy Nowy Jork słynący z bajkowych, świątecznych dekoracji wygląda w 2020 roku tak samo? Czy jest zachwycająco jak zwykle? Czy epidemia wpłynęła na atmosferę, na to w jaki sposób przyozdobiono Manhattan w sezonie świątecznym 2020? W odcinku rozmowa autorki podcastu Lidii Krawczuk z mężem Pawłem Żuchowskim na ten temat.
22-12-2020 • 48 minuten, 38 seconden
73. Ku pamięci Johna Kennedy’go, czyli oficjalny ornament świąteczny Białego Domu 2020
W odcinku na temat historii, która kryje się za oficjalnym ornamentem świątecznym Białego Domu 2020. Ornament upamiętnia prezydenta Johna Kennedy’go, który został zamordowany w 1963 roku. Siedem lat po śmierci prezydenta Kennedy’go powstał jego portret, który do dziś wisi w Białym Domu. Ten portret wykorzystano do przygotowania Official 2020 White House Christmas Ornament.
15-12-2020 • 34 minuten, 42 seconden
72. Święta i sezon świąteczny w USA, Lidia i Paweł we wspólnej rozmowie
W odcinku rozmowa autorki podcastu z mężem Pawłem Żuchowskim na temat sezonu świątecznego w USA oraz samych świąt.
8-12-2020 • 50 minuten, 23 seconden
71. Podróż do USA w ramach wymiany kulturowej, rozmowa z Patrykiem Corso
Gościem 71. odcinka jest Patryk Corso, który trzykrotnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych na kilka miesięcy w ramach wymiany kulturowej i programu Camp America. Dzięki temu mógł w USA pracować a potem podróżować po Ameryce. W podcaście Patryk opowiada o swoich wyprawach do Stanów Zjednoczonych oraz o tym, jakie musiał spełnić warunki, by zakwalifikowano go do programu.
1-12-2020 • 1 uur, 2 minuten, 6 seconden
70. Praca w amerykańskiej Agencji Obrony Przeciwrakietowej. Rozmowa z inżynierem Sebastianem Tarchałą
Jak to jest pracować w Missile Defence Agency, czyli Agencji Obrony Przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych? W odcinku rozmowa z inżynierem Sebastianem Tarchałą, który był również gościem podcastu nr 62. Wówczas rozmawialiśmy o służbie w amerykańskim wojsku. Tym razem skupiamy się na pracy w Agencji Obrony Przeciwrakietowej, która mieści się w Huntsville w Alabamie. Rozmawiamy również o lataniu, ponieważ lotnictwo to wielka pasja gościa 70. odcinka podcastu.
24-11-2020 • 59 minuten, 13 seconden
69. Wiceprezydent USA: kim jest, czym się zajmuje, gdzie urzęduje, mieszka i ile zarabia
W odcinku informacje na temat roli jaką pełni w amerykańskiej administracji wiceprezydent, o tym gdzie konkretnie urzęduje a także mieszka. Opowiadam również o przyszłej wiceprezydent Kamali Harris oraz jej mężu Douglasie Emhoff’e, który zostanie pierwszym w historii Stanów Zjednoczonych drugim dżentelmenem.
17-11-2020 • 26 minuten, 10 seconden
68. Zmiana władzy, czyli co się dzieje w Białym Domu w dniu zaprzysiężenia nowego prezydenta USA
Co 4 lata, 20 stycznia prezydent elekt Stanów Zjednoczonych składa przysięgę u stóp Kapitolu. Jeśli jest nowym prezydentem a nie wybranym na drugą kadencję, to w czasie, gdy wypowiada słowa „Uroczyście przysięgam, że będę wiernie sprawował urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych”, w Białym Domu praca wre na najwyższych obrotach. W ekspresowym tempie rozpakowywane są bowiem rzeczy nowej pierwszej rodziny, tak by po powrocie z Kapitolu, wszystko było już na swoim miejscu a po poprzednich lokatorach nie było śladu. W 68. odcinku opowiadam o różnych aspektach związanych ze zmianą gospodarza w Białym Domu.
10-11-2020 • 37 minuten, 29 seconden
67. W winiarni na Long Island, rozmowa z Edytą Kanas
Stany Zjednoczone to - według Amerykańskiego Stowarzyszenia Wytwórców Win - kraj, w którym konsumuje się najwięcej wina na świecie. Amerykanie lubią wino, ale uwielbiają również spędzać czas w winiarniach. Jest to w USA wielki biznes i odcinek nr 67 koncentruje się w dużej mierze wokół tematów związanych z winem, winnicami i winiarniami. Ale nie tylko. Rozmawiamy z Edytą Kanas o jej drodze do USA, o Long Island, na którym mieszka oraz o winiarni Bedell Cellars, w której pracuje.
3-11-2020 • 44 minuten, 22 seconden
66. Amerykańska branża pogrzebowa, rozmowa z Izabelą Baczą-Van Tassel, właścicielką domu pogrzebowego w New Jersey
Co trzeba zrobić żeby zacząć działać w branży pogrzebowej w USA? Dlaczego Amerykanie oszczędzają na własne pogrzeby za życia i zakładają fundusze pogrzebowe? Dlaczego ludzie planują swoje pogrzeby i skrupulatnie spisują co i jak ma wyglądać oraz gdzie się odbyć? Ile w USA kosztuje pogrzeb? Czy istnieje coś takiego jak zasiłek pogrzebowy? I dlaczego w Stanach Zjednoczonych balsamuje się często ciała? O tym między innymi w 66. odcinku podcastu, w rozmowie z Izabelą Baczą-Van Tassel, właścicielką domu pogrzebowego w Bloomfield w New Jersey.
27-10-2020 • 53 minuten, 28 seconden
65. Wszystko o wyborach w USA, rozmowa z mecenasem Sławomirem Plattą
W amerykańskiej polityce wszystkie chwyty są dozwolone a brak ciszy wyborczej sprawia, iż w ostatnich kilkudziesięciu godzinach może zmienić się wszystko - mówi mecenas Sławomir Platta, nowojorski prawnik, gość 65. odcinka, który ma za sobą start w wyborach do Senatu Nowego Jorku. W odcinku rozmawiamy o sprawach związanych z amerykańskim procesem wyborczym oraz wyborach prezydenckich 2020.
20-10-2020 • 54 minuten, 32 seconden
64. Studia i praca na amerykańskiej uczelni, rozmowa z Krzysztofem Borowskim
Jak to jest być studentem i wykładowcą na amerykańskiej uczelni?
Krzysztof Borowski, absolwent slawistyki na Uniwersytecie Wrocławskim jest obecnie lektorem języka polskiego na Uniwersytecie Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Zanim rozpoczął pracę na amerykańskiej uczelni, odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie w Kansas. Jak trafił do Kansas, czy ktoś mu pomógł, czy przeżył szok po przylocie do Stanów? O tym między innymi rozmawiamy w 64. odcinku podcastu Ameryka i ja.
13-10-2020 • 54 minuten, 59 seconden
63. Amerykańskie debaty prezydenckie
W odcinku przykłady słynnych momentów z różnych debat prezydenckich w USA oraz kilka słów na temat centrum medycznego Walter Reed, do którego trafił prezydent USA Donald Trump, po tym jak zdiagnozowano u niego koronawirusa.
6-10-2020 • 35 minuten, 47 seconden
62. Jak to jest być w amerykańskiej armii i Gwardii Narodowej? Rozmowa z kapitanem Sebastianem Tarchałą
Rozmowa z Polakiem, który wyemigrował do USA prawie 20 lat temu i od razu wstąpił do amerykańskiej armii. W podcaście rozmawiamy między innymi o specyfice służby w amerykańskim wojsku, o służbie w Gwardii Narodowej, o wojskowych pochówkach, przy których Sebastian Tarchała również asystuje a także o nieruchomościach. Gość podcastu działa bowiem również w tej branży.
29-9-2020 • 1 uur, 7 minuten, 15 seconden
61. Ameryka i my, czyli rozmowa Lidii i Pawła na temat pierwszej wspólnej książki
Jak to jest napisać książkę razem z mężem? W odcinku rozmowa Lidii Krawczuk z Pawłem Żuchowskim na temat kuchni powstania książki Ameryka i my. Opowiadamy o procesie pisania i powstania książki, mówimy o czym napisaliśmy, co było trudne, jaki przyjęliśmy klucz. Trochę też podsumowaliśmy 11 lat spędzonych w USA.
22-9-2020 • 55 minuten, 2 seconden
60. Życie na Alasce, rozmowa z Polakiem, który mieszka w Anchorage
Rozmowa z Damianem Hadasiem, który od kilku lat mieszka na Alasce. W podcaście między innymi o tym jak to się stało, że Damian osiedlił się w Anchorage, o specyfice życia na Alasce, obserwowaniu zwierząt, spotkaniach z niedźwiedziami, rybołówstwie oraz blaskach i cieniach życia w tym stanie.
15-9-2020 • 1 uur, 20 minuten, 8 seconden
59. Wspomnienia z 11 września 2001 roku, rozmowa z Leokadią Głogowską, która uciekła z 82 piętra WTC
Rozmową z Polką, która w dniu ataków znajdowała się w północnej wieży WTC w Nowym Jorku. W podcaście rozmawiamy o ucieczce, ewakuacji, momentach zawalenia się wież, jak również o tym, co działo się potem oraz o emocjach, które towarzyszyły Leokadii Głogowskiej wówczas i dziś.
8-9-2020 • 1 uur, 2 minuten, 55 seconden
58. W Chicago od prawie 20 lat. Rozmowa z Sergiuszem Zgrzebskim, dziennikarzem, muzykiem i agentem nieruchomości
Droga Sergiusza Zgrzebskiego do Chicago nie była prosta. Zanim przyleciał do słynnego Windy City, sześciokrotnie odmówiono mu przyznania wizy, uprawniającej do wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych. W Ameryce mieszkali bowiem jego babcia oraz ojciec i ambasada amerykańska w Warszawie była pewna, że Sergiusz z USA już nie wróci.
W odcinku rozmawiamy między innymi o Polonii, o życiowych wyborach, o ambicjach politycznych Sergiusza także o Windy City, czyli o tym, co kryje się za hasłem Wietrzne Miasto.
1-9-2020 • 1 uur, 2 minuten, 25 seconden
57. Słynny, amerykański uśmiech, czyli jak Amerykanie dbają o zęby
Amerykański uśmiech kojarzy się najczęściej z dwiema rzeczami: z uśmiechem samym w sobie a także z rzędem równych, prostych i białych zębów. W odcinku opowiadam o tym, z czego to wynika, iż Amerykanie mają ładne zęby, jak w USA dba się o zęby oraz jak wygląda opieka dentystyczna i ortodontyczna.
25-8-2020 • 28 minuten, 49 seconden
56. Amerykańska branża budowlana, rozmowa z Grzegorzem Haberą, kierownikiem budowy w USA
Jak to jest być kierownikiem budowy w USA? Jakie potrzebne są uprawnienia i czy branża zdominowana jest głównie przez imigrantów? Ile kosztuje dom w Waszyngtonie? Dlaczego amerykańskie domy to głównie lekkie, drewniane konstrukcje oraz jak to się stało, iż Grzegorz Habera zamieszkał w Stanach i został kierownikiem budowy? O tym wszystkim rozmawiamy między innymi w 56. odcinku podcastu.
18-8-2020 • 54 minuten, 52 seconden
55. Płatności w USA, czyli o kartach, czekach i rachunkach
Dla statystycznej osoby w Polsce czek to relikt przeszłości. Nikt się tym dziś nie posługuje. W USA czeki mają się dobrze i nic nie wskazuje na to, by miały wypaść z obiegu. Zapraszam na podcast, w którym opowiadam o sposobach płatności w USA, w jaki sposób najczęściej reguluje się rachunki oraz podaję przykłady stosowania czeków.
11-8-2020 • 31 minuten, 59 seconden
54. Królowa pierogów w Waszyngtonie, rozmowa z Polką, która wyemigrowała do USA w latach 90.
To miał być zwykły turystyczny wyjazd. Ale, jak to w życiu bywa, stało się inaczej. Ktoś coś powiedział, ktoś pomógł i bohaterka podcastu zdecydowała, że przenosi się z rodziną do USA.
Gościem podcastu jest Danuta Konefał, która od ponad dwóch dekad mieszka pod Waszyngtonem. Danuta Konefał realizuje się na dwóch polach: uczy Amerykanów polskiego oraz prowadzi z mężem biznes kateringowy, którego specjalnością są pierogi. W podcaście rozmawiamy o początkach w Stanach, trudach emigracji, szczęściu do ludzi oraz rzecz jasna o pierogach.
4-8-2020 • 50 minuten, 51 seconden
53. 14 przykładów super rzeczy w USA
Amerykanie zdecydowanie ułatwiają sobie życie. Od dekad w niemal każdym mieszkaniu jest suszarka do ubrań a w oknach siatki, które zapobiegają wpadaniu owadów do domu. Takich wygodnych i powszechnych rozwiązań jest w Stanach Zjednoczonych znacznie więcej, jednym z nich jest na przykład sposób w jaki wydaje się w amerykańskich aptekach leki. Posłuchaj 53. odcinka podcastu i zapoznaj się z listą 14. przykładów super rzeczy w Stanach.
28-7-2020 • 35 minuten, 31 seconden
52. Las Vegas: miasto kasyn, rozrywki, kiczu i grzechu
To miasto migoczących reklam, neonów i laserów we wszystkich kolorach świata. To miasto kasyn, automatów do gier, stołów do pokera, black jacka, ruletki. To wreszcie miasto kiczu i miasto grzechu. Las Vegas to szalone miejsce, w którym kasyna czynne są całą dobę a zabawa trwa nieustannie, za wyjątkiem przerwy na sen. W 52. odcinku podcastu opowiadam o tym, czego spodziewać się na miejscu oraz, że Las Vegas to doskonały punkt, z którego można rozpocząć podróż w kierunku najpiękniejszych w USA parków narodowych.
21-7-2020 • 49 minuten, 3 seconden
51. Amerykańska otyłość oraz jak nie wrócić z wakacji w USA z dodatkowym „nadbagażem” w pasie
W podcaście o dwóch rzeczach: o problemie otyłości w USA, trochę liczb i faktów a także garść wskazówek dla osób, które planują podróż do Stanów i nie chcą w czasie amerykańskich wakacji złapać dodatkowych kilogramów. O tym czego unikać, na co zwracać uwagę, żywiąc się podczas urlopu w USA, rozmawiam z moim mężem Pawłem Żuchowskim. Paweł jest korespondentem radia RMF w Waszyngtonie i autorem podcastu Ameryka z bliska.
14-7-2020 • 38 minuten, 54 seconden
50. Polka na Hawajach, czyli od 50 lat w Honolulu
Dostałam od życia dar, że mogę mieszkać w tak magicznym miejscu - mówi Bożena Jarnot, dla której Honolulu jest domem od 50 lat i równocześnie najpiękniejszym miejscem na Ziemi. Jak to się stało, że zamieszkała na Hawajach? Dlaczego wyjechała z Polski? I w czym pomaga Polakom jako konsul honorowy Polski na Hawajach? O tym między innymi rozmawiam z Bożeną Jarnot w 50. odcinku podcastu.
7-7-2020 • 1 uur, 13 minuten, 37 seconden
49. Jak Amerykanie świętują Dzień Niepodległości 4 lipca?
Amerykański Dzień Niepodległości, obchodzony w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii z 1776 roku to pretekst do spotkań przy grillu, przyjęć, wycieczek a także okazja do zobaczenia spektakularnych pokazów fajerwerków odbywających się w całych Stanach Zjednoczonych. To dzień wolny od pracy. W 49. odcinku podcastu opowiadam o tym, w jaki sposób Amerykanie świętują 4 lipca i czego spodziewać się w USA w tym dniu.
30-6-2020 • 35 minuten, 8 seconden
48. Na kempingu w USA, czyli pod namiotem i w kamperze
Jak to jest na amerykańskich kempingach na terenie parków stanowych czy narodowych? Czego na nich się spodziewać?
Jakie są udogodnienia? Czy jest bezpiecznie? Ile to kosztuje?
O tym wszystkim opowiadam w 48. odcinku podcastu.
22-6-2020 • 44 minuten, 31 seconden
47. W Nowym Jorku od ponad 30 lat, rozmowa z Polakiem, który wyemigrował do USA w czasach PRL
Czy przylot do Nowego Jorku w latach 80-tych to był szok? Jak to się w ogóle stało? Czy życie w Nowym Jorku to bajka? I dlaczego wybierając się na wakacje do Nowego Jorku nie warto skupiać się wyłącznie na Manhattanie? O tym i o wielu innych sprawach rozmawiam w 47. odcinku podcastu z panem Wojtkiem, Polakiem, który ponad 30 lat temu zdecydował, że nie chce dłużej żyć w komunistycznym kraju i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.
16-6-2020 • 1 uur, 4 minuten, 53 seconden
46. Czy Stany Zjednoczone to bezpieczny kraj? I co Amerykanie robią, by zapobiegać atakom i spiskom?
Kto czuwa nad bezpieczeństwem w USA i jak wyglądają działania związane z monitorowaniem sytuacji, wykrywaniem spisków? Gdzie i jak szkoli się agentów wywiadu?
Między innymi o tym mówię w 46. odcinku podcastu, przywołując również historię byłej agentki amerykańskiego wywiadu Amaryllis Fox, która napisała książkę pt.„Tajne życie. Kobieta w służbie CIA”.
9-6-2020 • 28 minuten, 32 seconden
45. Amerykanin na wakacjach oraz czego spodziewać się podczas urlopu w USA?
Do Amerykanów przylgnęła łatka „no vacation nation”. Skąd to się wzięło? Dlaczego mówi się, że Amerykanie nie biorą urlopów i czy rzeczywiście ich nie biorą? Czy amerykański pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi płatnego urlopu wypoczynkowego? Dokąd Amerykanie jeżdżą na wakacje i czego podczas amerykańskich wakacji może spodziewać się w USA turysta z Europy? O tym wszystkim opowiadam w 45. odcinku podcastu.
2-6-2020 • 39 minuten, 53 seconden
44. Wakacje na Florydzie
Floryda to kraina cytrusów, kraina piaszczystych plaż z palmami, miejsce z największą ilością parków rozrywki w USA, stan, w którym żyje ponad milion aligatorów i w końcu stan, na terenie którego znajduje się Kennedy Space Center, jedna z największych atrakcji.
W 44. odcinku podcastu rozmawiam na temat Florydy z moim mężem, Pawłem Żuchowskim.
26-5-2020 • 1 uur, 2 minuten, 57 seconden
43. Święto Memorial Day oraz amerykański patriotyzm
Ostatni weekend maja w USA jest trochę jak majówka w Polsce, ludzie mają kilka dni wolnego i spędzają ten czas w gronie najbliższych i przyjaciół.
Lecz w Waszyngtonie Memorial Weekend ma zdecydowanie bardziej podniosły charakter i do stolicy USA przybywają zwykle setki tysięcy ludzi, głównie na motocyklach. W najnowszym odcinku podcastu mówię o dwóch rzeczach: o tym, w jaki sposób obchodzi się w Stanach Memorial Day oraz o amerykańskim patriotyzmie.
19-5-2020 • 39 minuten, 9 seconden
42. Amerykańskie centra handlowe i domy towarowe
Fakty są takie : Amerykanie przerzucają się na zakupy w internecie. Od kilku lat zdecydowanie spada popularność centrów handlowych i domów towarowych a wiele z nich jest likwidowanych. Czy to oznacza, że centra handlowe zmierzają ku zagładzie? Czy centra handlowe w USA umierają? I tak i nie. Dlaczego? Zapraszam do posłuchania podcastu.
12-5-2020 • 33 minuten, 15 seconden
41. Tu zawsze świeci słońce, czyli Los Angeles w Kalifornii
Słońce świeci dla wszystkich tak samo - mówi Artur Zaborski, dziennikarz i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej, gość 41. odcinka podcastu. Przywołując słowa powtarzane w Los Angeles w odniesieniu do osób bezdomnych, którzy upodobali sobie Miasto Aniołów z powodu pogody, Artur Zaborski podkreśla, że LA to miasto gigantycznych kontrastów. To z jednej strony miasto luksusowych dzielnic z okazałymi willami, z drugiej strony, miasto z ulicami z niekończącą się ilością namiotów, w których żyją bezdomni. W odcinku rozmawiamy między innymi o blaskach i cieniach Los Angeles, o amerykańskiej kulturze pracy a także o kulisach wywiadów ze znanymi aktorami.
5-5-2020 • 1 uur, 3 minuten, 30 seconden
40. Kocham Cię Nowy Jorku
Powiadają: albo kochasz to miasto, albo go nienawidzisz. Do której grupy zaliczasz się Ty? Jeśli przed Tobą podróż do Nowego Jorku gdzieś w perspektywie, to zdecydowanie posłuchaj. Opowiadam między innymi o mojej pierwszej wyprawie do Nowego Jorku. O wyprawie bez planu, bez żadnych założeń. W odcinku znajdziesz też ciekawostki związane z 5. Aleją, jak również trochę wskazówek, które przydadzą Ci się kiedyś, gdy zdecydujesz: jadę do Nowego Jorku!
27-4-2020 • 43 minuten, 35 seconden
39. Royalsi w Ameryce, czyli temat rodziny królewskiej w USA
Meghan Markle i książę Harry przestali z końcem marca wypełniać obowiązki wynikające z przynależności do brytyjskiej rodziny królewskiej. Małżonkowie mieszkają od kilku tygodni w Los Angeles. Czy Kalifornia będzie ich nowym domem? Trudno powiedzieć, pojawiają się jednak głosy, że Los Angeles to tylko przystanek. Brytyjska rodzina królewska to nośny temat w USA, dlatego w 39. odcinku podcastu opowiadam o royalsach w Ameryce.
21-4-2020 • 50 minuten, 7 seconden
38. Amerykańska farma, biznes i rekreacja
W obliczu światowej pandemii oraz potencjalnych, katastrofalnych strat, amerykańscy farmerzy zmieniają strategie, biznesplany i biorą sprawy w swoje ręce. W 38. odcinku podcastu opowiadam o tym, jakie pomysły wdrażają właściciele farm oraz jak amerykańskie farmy wyglądają i funkcjonują. Mówię też o tym, że w dzisiejszych czasach musimy uczyć się sprzedawać, nawet jeśli niczego fizycznie nie sprzedajemy.
14-4-2020 • 38 minuten, 23 seconden
37. Wielkanoc po amerykańsku
Jak wygląda Wielkanoc w Stanach Zjednoczonych? W jaki sposób Amerykanie świętują? Czy święcą jajka, czy robią pisanki? Co jedzą z okazji Wielkanocy i w jaki sposób spędzają czas? O tym wszystkim opowiadam w odcinku, którego tematem są Święta Wielkanocne w USA.
7-4-2020 • 45 minuten, 50 seconden
36. Wszystko przez telefon
Rozmowy z automatem telefonicznym to istny test na cierpliwość. Konieczność wciskania kolejnych jedynek, zer i wybranych cyfr, potrafi doprowadzić do białej gorączki. W USA bardzo wiele spraw załatwia się przez telefon, lecz czasami sprawy przybierają dość nieoczekiwany obrót. W 36. odcinku podcastu podaję przykłady rozmów z przedstawicielami dwóch różnych firm, i w USA, i w Polsce. Mówię też o tym, jak zachowanie zimnej krwi w takich sytuacjach procentuje
31-3-2020 • 40 minuten, 25 seconden
35. Waszyngton, Miasto Kwitnącej Wiśni
Co roku, na przełomie marca i kwietnia Waszyngton przeżywa oblężenie z powodu tysięcy kwitnących na różowo i biało wiśni japońskich. Od ponad stu lat w stolicy USA odbywa się Cherry Blossom Festiwal, czyli Festiwal Kwitnącej Wiśni. I choć przy okazji odbywa się wiele imprez, koncertów, w restauracjach serwuje się sezonowe menu a w barach są różowe drinki, to największą atrakcją są po prostu ukwiecone drzewa. W tym roku, z powodu epidemii, imprezy towarzyszące zostały odwołane, podobnie jak oficjalne otwarcie festiwalu.
35. odcinek podcastu to wirtualna wycieczka po tej części Waszyngtonu, w której rośnie najwięcej japońskich wiśni. Są więc ciekawostki na temat miasta, dwóch prezydentów USA, mówię również o tym skąd wiśnie wzięły się w stolicy USA.
24-3-2020 • 32 minuten, 18 seconden
34. Stany Zjednoczone w obliczu koronawirusa
W obliczu jakich wyzwań stają Stany Zjednoczone w czasach pandemii koronawirusa? W 34. odcinku podcastu mówię między innymi o pomocy rządowej, która nie obejmuje wszystkich, jak również o wyzwaniach, przed jakimi stają w tej sytuacji Amerykanie, w związku z kosztami opieki medycznej.
17-3-2020 • 24 minuten, 38 seconden
33. Amerykańska szkoła
Czego uczą się w pierwszej klasie sześciolatki? Czy są oceny? Co ma uczeń w plecaku i jak wygląda wywiadówka? W 33. odcinku podcastu opowiadam o amerykańskiej szkole z perspektywy rodzica dziecka szkoły podstawowej.
9-3-2020 • 50 minuten, 42 seconden
32. Amerykańska mentalność
Ludzie tam są inni, uśmiechnięci, uprzejmi, pogodni - mówią najczęściej o Amerykanach, ci którzy wybrali się w podróż do USA. Skąd to się bierze? Dlaczego Amerykanie tacy są? Dlaczego mijając obcych na ulicy uśmiechają się? Dlaczego nie pchają się w kolejkach i szanują przestrzeń osobistą innej osoby?
Zapraszam do wysłuchania 32. odcinka podcastu, w którym odpowiadam na te pytania i mówię o amerykańskiej mentalności.
3-3-2020 • 35 minuten, 42 seconden
31. Oko w oko z policjantem w USA
Czego może spodziewać się turysta, na którego drodze stanie amerykański policjant? Co w sytuacji, gdy np. przekroczy się prędkość i zostanie zatrzymanym przez radiowóz? Ile to może kosztować, jak opłacić mandat i czy trzeba stawić się na rozprawie w sądzie? O tym między innymi opowiadam w 31. odcinku podcastu.
25-2-2020 • 28 minuten, 56 seconden
30. Prosto z Hollywood, czyli kulisy Oscarów
Gdzie znajduje się Teatr Dolby oraz gdzie układany jest czerwony dywan? Kto i kiedy musi mieć na czerwonym dywanie strój wieczorowy? Co dzieje się za kulisami? Dokąd przychodzą wszyscy zwycięzcy Oscarów i kto zasiada na trybunach przy czerwonym dywanie? W 30. odcinku podcastu opowiadam o kulisach Hollywood i Oscarów.
18-2-2020 • 40 minuten, 20 seconden
29. Na lotnisku w USA i w amerykańskim samolocie
Czego spodziewać się na lotnisku w USA i jakie są różnice między amerykańskimi a europejskimi lotniskami? Jaką politykę stosują amerykańskie linie lotnicze względem pasażerów, którzy nie mieszczą się w fotelach i co z napiwkami w samolotach w Stanach Zjednoczonych? Te między innymi kwestie poruszam w 29 odcinku podcastu.
11-2-2020 • 38 minuten, 21 seconden
28. Amerykańskie domy
Czym typowy amerykański dom różni się od polskiego? Jakie ma podłogi, jakie okna? Dlaczego podłoga często trzeszczy? Gdzie znajduje się włącznik światła w łazience? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w podcaście. Poza tym trochę ciekawostek i porównań.
4-2-2020 • 29 minuten
27. Amerykańskie steki, hamburgery oraz bekon
Amerykanie są mistrzami w przyrządzaniu steków, mają świetny bekon i słyną z zamiłowania do hamburgerów. W 27. odcinku podcastu opowiadam między innymi o hamburgerach, po które ustawia się kolejka, podpowiadam jak zrobić test, żeby przekonać się czy stek jest krwisty, średnio wysmażony lub mocno oraz mówię o amerykańskim przysmaku, jakim jest bekon. Bekon, który jest w USA przez niektórych polewany syropem klonowym.
28-1-2020 • 33 minuten, 47 seconden
26. Jak jest tu a jak jest tam?
Jak pewne rzeczy funkcjonują w Polsce a jak w USA? 26. odcinek podcastu Ameryka i ja nagrałam po powrocie ze świątecznego urlopu w Polsce. Opowiadam w nim o tym, jakie dostrzegam różnice, gdy idę do sklepu w Polsce i USA, co zwracam moją uwagę w kawiarniach i restauracjach. Mówię również o sprzątaniu po psach, niedopałkach na ulicy, o kupowaniu alkoholu i kilku innych rzeczach.
21-1-2020 • 39 minuten, 43 seconden
25. Jak ubierają się Amerykanie?
Amerykanie nie przywiązują takiej wagi do stroju, jak Europejczycy a także Polacy. Polki są o wiele bardziej eleganckie na co dzień, niż Amerykanki. Co się w USA nosi? Co to znaczy "amerykański styl"? Zapraszam na 25. odcinek podcastu.
14-1-2020 • 21 minuten, 5 seconden
24. Elvis Presley, amerykański król Rock’n’Rolla
Żył tylko 42 lata. I mimo, że od jego śmierci minęło ponad 40 lat, to pamięć o nim jest wciąż żywa a niektórzy nawet wierzą, iż nadal żyje. W 23. odcinku podcastu Ameryka i ja opowiadam o królu Rock’n'Rolla i mojej wyprawie do Graceland, czyli domu-muzeum, w którym Elvis spędził ponad 20 lat swojego życia.
7-1-2020 • 33 minuten, 19 seconden
23. To mnie zaskoczyło w Ameryce
Amerykanie nie myją okien, nie prasują, są uzależnieni od klimatyzacji a na pytanie : Masz herbatę? Robią wielkie oczy albo martwią się, że dopadła cię choroba. W 23. odcinku podcastu Ameryka i ja opowiadam o kilku rzeczach, które zaskoczyły mnie po przyjeździe do USA.
31-12-2019 • 36 minuten, 32 seconden
22. Loty na święta z przygodami
Ty swoje a pogoda swoje. Ty chcesz lecieć a ktoś mówi : Nie ma miejsca w samolocie. Ty odpowiadasz : Ale przecież kupiłam bilet! A ktoś : Sorry, to nie nasza wina, że spadł śnieg i samolot nie poleciał. Teraz trzeba czekać…
Zapraszam na 22. odcinek podcastu Ameryka i ja, w którym opowiadam o tym, co przydarzyło się dwa lata z rzędu mojemu mężowi i mi, przy okazji lotów do Polski na Boże Narodzenie.
24-12-2019 • 22 minuten, 50 seconden
21. Świąteczne ornamenty Białego Domu
White House Christmas Ornament to ozdoba choinkowa upamiętniająca prezydentów Stanów Zjednoczonych. Każdego roku ornament dedykowany jest innemu prezydentowi. Pierwszy ornament został wyprodukowany w 1981 roku i z biegiem lat stał się popularnym prezentem świątecznym a także pamiątką przywożoną z Waszyngtonu. Każdy ornament zapakowany jest w eleganckim pudełku, w którym znajduje się również książeczka z opisem. Ornament jest bowiem symbolem opowieści, historii, która dotyczy upamiętnianego prezydenta. W 21. odcinku podcastu przytaczam kilka ciekawych historii, które na przestrzeni dziesięcioleci wydarzyły się w Białym Domu, a które przypominane są przy okazji świątecznych ornamentów.
17-12-2019 • 27 minuten, 26 seconden
20. Pierwsza dama Melania Trump
Melania Trump jest drugą w historii Stanów Zjednoczonych pierwszą damą, która nie urodziła się w USA. Jest żoną 45. prezydenta Donalda Trumpa i nie jest ulubienicą amerykańskich mediów, które traktują ją dość chłodno. W 20. odcinku podcastu opowiadam o tym, dlaczego tak się dzieje.
10-12-2019 • 33 minuten, 58 seconden
19. Sezon świąteczny w USA
Sezon świąteczny to wyjątkowy czas w Stanach Zjednoczonych. Ameryka dostarcza w tym okresie tylu bodźców wizualno-dźwiękowych, iż trudno przejść koło nich obojętnie. 19. odcinek podcastu "Ameryka i ja" jest o tym jak wygląda sezon świąteczny w USA, czym się charakteryzuje, kiedy się zaczyna, kiedy kończy oraz czego spodziewać się w tym okresie w Ameryce.
3-12-2019 • 35 minuten, 42 seconden
18. Waszyngton, miasto szpiegów
Waszyngton to miasto, w którym żyje mnóstwo pracowników federalnych, korporacyjnych, personelu wojskowego, dyplomatów a także szpiegów. Szacuje się, że szpiegów może być w Waszyngtonie nawet 10 tysięcy. O Waszyngtonie mówi się, że to miasto szpiegów.
26-11-2019 • 31 minuten, 44 seconden
17. Święto Dziękczynienia w USA
Święto Dziękczynienia (Thanksgiving) to najważniejsze obok Bożego Narodzenia dla Amerykanów święto. Thanksgiving obchodzone jest w czwarty czwartek listopada i jest dniem wolnym od pracy. W jaki sposób Amerykanie obchodzą to święto? Co się robi, co się serwuje i jak spędza się czas? O tym jest 17. odcinek podcastu Ameryka i ja.
19-11-2019 • 38 minuten, 52 seconden
16. Z wizytą u lekarza w USA
System przyjmowania pacjentów jest w USA inaczej zorganizowany niż w Polsce. W 16. odcinku podcastu "Ameryka i ja" o tym jak wygląda wizyta u lekarza w Stanach Zjednoczonych. Są jak zwykle przykłady z życia oraz porównania : jak jest tu a jak jest tam.
12-11-2019 • 31 minuten, 24 seconden
15. O czym w USA lepiej nie rozmawiać?
Polityka, religia, pieniądze i seks to w USA mało bezpieczne tematy do rozmowy. Czy Amerykanie w ogóle o tym nie rozmawiają? To nie tak. Ale trzeba sobie zdawać sprawę, iż są to zagadnienia, na których łatwo się wyłożyć, zwłaszcza w gronie osób, których się nie zna. W 15. odcinku podcastu Ameryka i ja rozmawiamy o tym, dlaczego lepiej w USA nie mówić o polityce, religii, pieniądzach i seksie.
5-11-2019 • 30 minuten, 56 seconden
14. Tajemnice Białego Domu
Co skrywa za swoimi murami jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Ameryce? Kto kazał zainstalować sobie w nim prysznic z dyszami o sile węża strażackiego? Kto suszył pranie w East Room, jednym z najważniejszych dziś pokoi? Kto postanowił przywrócić mu świetność? W 14. odcinku podcastu Ameryka i ja ciekawostki, anegdoty i fakty dotyczące Białego Domu, siedziby prezydenta Stanów Zjednoczonych.
29-10-2019 • 41 minuten, 15 seconden
13. Polak i Amerykanin za kierownicą
Jak jeździ się samochodem w Polsce a jak w USA? Jakie są różnice? Którzy kierowcy trzymają lepiej nerwy na wodzy a którzy bardziej wymuszają? W 13. odcinku podcastu Ameryka i ja opowiadam o kulturze jazdy w obu krajach oraz pokazuję różnice w przepisach.
22-10-2019 • 30 minuten, 3 seconden
12. odcinek : Jak Amerykanom idzie nauka polskiego?
Czy Amerykanin delegowany do pracy w Polsce rzeczywiście potrzebuje języka polskiego? Ile czasu poświęca na naukę przed wyjazdem? Jak mu idzie?
W 12. odcinku podcastu Ameryka i ja rozmowa z Katarzyną Żmudzki, nauczycielem języka polskiego dla obcokrajowców, w International Center for Language Studies w Waszyngtonie.
Rozmawiamy między innymi o tym, w jaki sposób Amerykanie uczą się języka polskiego przed wyjazdem, jak wyglądają lekcje, ile trwają godzin oraz co sprawia problem Amerykanom a co zapamiętują w mig.
15-10-2019 • 33 minuten, 33 seconden
11. Halloween w USA
W jaki sposób Amerykanie obchodzą Halloween? 11. odcinek podcastu Ameryka i ja jest o tym, jak w Stanach Zjednoczonych wygląda ten dzień i w jaki sposób Amerykanie się do niego przygotowują. Każdego roku mieszkańcy Stanów Zjednoczonych wydają z okazji Halloween ponad 8 miliardów dolarów. Na co? Na dekoracje, słodycze, kostiumy, w tym również dla psów.
Włącz 11. odcinek pt. Halloween w USA i posłuchaj między innymi o dekoracjach jak z horroru, zbieraniu cukierków i imprezach w przebraniach.
8-10-2019 • 31 minuten, 12 seconden
10. Żółta, nowojorska taksówka, czyli co zrobić, by nie odjechała Ci sprzed nosa
Wyobraź sobie taką sytuację: usiłujesz złapać taksówkę, ona w końcu podjeżdża. Kierowca uchyla okno i pyta dokąd chcesz jechać. Odpowiadasz a kierowca ci po prostu odjeżdża sprzed nosa. Tyle. Witaj na Manhattanie! Zapraszam na 10. odcinek podcastu, w którym dowiesz się co robić, żeby uniknąć takiej sytuacji oraz jak funkcjonuje rynek taksówek w Nowym Jorku.
1-10-2019 • 16 minuten, 31 seconden
9. Pierwszy raz w Ameryce
Pierwszy raz w kraju, którego się nie zna i w którym wcześniej się nie było może wywoływać różne emocje. W 9. odcinku podcastu Ameryka i ja rozmawiamy o pierwszym razie w Ameryce. Rozmawiamy, ponieważ tym razem to nie - jak się mawia w USA - solo show, lecz odcinek z udziałem gościa. Moim gościem jest mój mąż. Dlaczego zaprosiłam do podcastu męża? Zapraszam do posłuchania 9. odcinka.
24-9-2019 • 37 minuten, 9 seconden
8. Dyniowy biznes
Dynia to w USA wielki biznes. Amerykanie wydają co roku około 650 milionów dolarów na dynie, których nie jedzą. Czyli na dynie, które służą do wycinania i dekorowania nimi domów i posesji. A gdzie reszta? Posłuchaj 8. odcinka podcastu "Ameryka i ja" i dowiedz się między innymi, jakie produkty pojawiają się w amerykańskich sklepach wraz z rozpoczęciem sezonu na dynie, jak wyglądają i co można robić na farmach dyniowych, oraz które stany przodują w uprawie dyni.
17-9-2019 • 15 minuten, 4 seconden
7. Ciekawostki na temat Waszyngtonu
Dlaczego w Waszyngtonie nie ma drapaczy chmur? Skąd pomysł, by nazywać ulice literami alfabetu i gdzie podziała się J Street? Co na ulicach stolicy USA robią te wszystkie food trucki oraz dlaczego Waszyngton zamiera, gdy zaczyna padać śnieg?
Posłuchaj 7. odcinka podcastu Ameryka i ja i poznaj odpowiedzi między innymi na te pytania.
12-9-2019 • 15 minuten, 22 seconden
6. Napiwki w USA
Napiwki w USA są zdecydowanie częścią amerykańskiego krajobrazu. Dla Amerykanów są czymś naturalnym, dla cudzoziemców niekoniecznie. Posłuchaj 6. odcinka podcastu Ameryka i ja. Dowiedz się jak funkcjonuje system napiwków w Stanach Zjednoczonych, gdzie się ich oczekuje oraz ile.
13-8-2019 • 9 minuten
5. 10 dziwnych rzeczy w USA, cz. II
Biblia w szufladzie w hotelowym pokoju, chodzenie w piżamie po ulicy, albo spanie pod prześcieradłami. Posłuchaj 5. odcinka podcastu, z kolejną dziesiątką dziwnych rzeczy w Stanach Zjednoczonych. Lista z pierwszą dziesiątką pojawiła się w odcinku nr 1.
6-8-2019 • 10 minuten, 59 seconden
4. Amerykańskie standardy plażowe, czyli co założyć na basen lub nad ocean
Ameryka wyznacza własne, plażowe standardy. Popularne w Polsce elastyczne, obcisłe, męskie kąpielówki w USA nie uchodzą. Posłuchaj 4. odcinak podcastu i dowiedz się co założyć na plażę w Stanach Zjednoczonych, żeby czuć się komfortowo oraz wtopić się w tłum.
30-7-2019 • 8 minuten, 55 seconden
3. Ubezpieczenia zdrowotne
Trzeci odcinek podcastu dotyczy funkcjonowania systemu ubezpieczeń zdrowotnych w USA. Temat ubezpieczeń wzbudza w Stanach Zjednoczonych tyle emocji, co w Polsce NFZ. Posłuchaj i przekonaj się. Być może po wysłuchaniu pomyślisz nawet : co za szczęście mieć NFZ.
16-7-2019 • 18 minuten, 15 seconden
2. Jacqueline Kennedy
Była pierwsza dama USA Jacqueline Kennedy to żona 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Można powiedzieć, że w pewnym okresie swojego życia była jedną z największych na świecie influencerek, choć wówczas nikt nie posługiwał się tym terminem. Jej styl ubioru, fryzury a nawet sposób mówienia kopiowały miliony kobiet na świecie. Posłuchaj drugiego odcinka podcastu i dowiedz się kilku faktów z życia tej niezwykłej kobiety.
9-7-2019 • 18 minuten, 4 seconden
1. 10 dziwnych rzeczy w USA
Wielkie szpary w drzwiach publicznych toalet, reklamy prawników na bilbordach na drogach, koce zamiast kołder w ekonomicznych hotelach - to niektóre przykłady. Posłuchaj pierwszego odcinka podcastu Ameryka i ja, w którym dowiesz się co dla Amerykanów jest normą a dla Polaków niekoniecznie.