Aktualno v politiki, gospodarstvu in družbi, občasno tudi v Cerkvi - analiziramo in predstavljamo z zanimivimi gosti.
Izzivi slovenskega zdravstva
Zdravstvo bo naša prednostna naloga. To obljubo poslušamo ob vsakih parlamentarnih volitvah ter vsakem novem mandatu poslancev in vlade. A sprememb ni oziroma ne gredo v pravo smer, sistem je načet do skrajnosti. Kako rešiti krizo na tem področju? Svoje poglede so nam v oddaji Pogovor o predstavili Jasna Humar z ministrstva za zdravje, predsednica Zdravniške zbornice Slovenije, doktorica Bojana Beović, in predstavnica Mladih zdravnikov Larisa Kragelj.
10/23/2024 • 59 minutes, 5 seconds
Oblast s pogledom nazaj, slovenski domoljubi s pogledom naprej
10/16/2024 • 57 minutes, 10 seconds
Energetska prihodnost Slovenije
10/9/2024 • 51 minutes, 38 seconds
Kampanja pred volitvami v ZDA
10/2/2024 • 45 minutes, 8 seconds
Obljube pred volitvami v organe KGZS
9/25/2024 • 1 hour, 9 minutes, 51 seconds
Poslanci koalicije in opozicije precej različno o uspešnosti naše države
9/18/2024 • 56 minutes, 5 seconds
Novosti in izzivi v šolstvu
9/11/2024 • 59 minutes, 8 seconds
Teorija spola, učitelji in zdravniki
9/4/2024 • 53 minutes, 50 seconds
Jedrska energija v Sloveniji
8/28/2024 • 54 minutes, 39 seconds
Leto dni po poplavah v Savinjski dolini še stiske in neodgovorjena vprašanja
8/21/2024 • 43 minutes, 35 seconds
Pred praznikom Marijinega vnebovzetja bomo osvetlili fenomen romanja
Pred praznikom Marijinega vnebovzetja smo v oddaji Pogovor o osvetlili pojav romanja. Človekova želja oziroma potreba, da gre na svet kraj, je stara kot človeštvo. Najstarejša ljudstva, kulture, narodi poznajo določene oblike romanj. V vseh časih so romali, romamo še danes. Zakaj? O tem je spregovoril arhidiakon Franci Petrič, med drugim avtor obsežne monografije Slovenske božje poti in zbirke knjig Duša le pojdi z mano.
8/14/2024 • 53 minutes, 24 seconds
Pogovor s predsednico države Natašo Pirc Musar
Gre za prvi intervju s predsednico države na našem radiu po nastopu mandata, zato smo osvetlili nekaj njenih načrtov in slišali stališča do domačega in tujega dogajanja. Osredotočili smo se na njeno delo in vizijo. Pogovarjali smo se o kulturni dediščini Slovenije, sodelovanju med političnimi poli, strateških reformah, davčni reformi, kakovostni zdravstveni oskrbi, humanitarnih organizacijah ter nevarnostih za demokracijo. Dotaknili smo se tudi vojne v Ukrajini in poudarili pomen strpnosti, razumevanja, ljubezni, spoštovanja ter sprejemanja raznolikosti. Vabljeni k poslušanju.
8/7/2024 • 42 minutes, 42 seconds
Dr. Ivan Štuhec, mag. Božo Rustja in Urban Šifrar o odnosu slovenske družbe do kristjanov in njihovem prispevku za skupno dobro.
V oddaji »Pogovor o« smo spregovorili o kristjanih v družbi. Na vprašanja o tem, kako smo kristjani sprejeti v Sloveniji, kje so nam kratene pravice in tudi, ali smo morebiti sami premalo aktivni so poskušali odgovoriti moralni teolog dr. Ivan Štuhec, urednik in duhovnik mag. Božo Rustja in predstavnik Skupnosti katoliške mladine Urban Šifrar. Vabljeni k poslušanju.
7/31/2024 • 53 minutes, 37 seconds
Guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle
Spregovorili smo o boju Evropske centralne banke z inflacijo prek spreminjanja ključnih obrestnih mer in vplivu omenjenega na prebivalce in podjetja. V ospredju pogovora je bila tudi vloga Banke Slovenije pri zagotavljanju stabilnosti bančnega sistema, rekordni poslovni rezultati komercialnih bank, pa tudi gospodarska napoved za Slovenijo. Gost je bil guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle, s katerim smo se dotaknili tudi delovanja plačilnih sistemov, krepitve digitalnega poslovanja in s tem povezanih izzivov.
7/24/2024 • 38 minutes, 27 seconds
Nasilje nad starostniki
Gostje dr. Tatjana Rôžič iz Študijsko-raziskovalnega centra za Družino, sekretar Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Denis Sáhernik in direktor Gerontološkega društva Slovenije Amir Crnójević so nam v oddaji pomagali razumeti kdo izvaja nasilje nad starostniki in zakaj. Osvetlili so probleme nasilja v današnji družbi in kaj lahko kot posamezniki storimo, da nasilje prepoznamo ter kako ustrezno ukrepamo.
7/17/2024 • 52 minutes, 41 seconds
Predsednik NSi Matej Tonin
V oddaji je bil tokrat naš gost predsednik Nove Slovenije Matej Tonin, ki je novoizvoljeni evropski poslanec. Izvedeli smo, kakšna so njegova pričakovanja od Bruslja, kje vidi stranko v prihodnje in kakšni so njegovi pogledi na delo vlade.
7/10/2024 • 41 minutes, 52 seconds
Varnost na potovanjih
V oddaji so o pomembnejših varnostnih vidikih na potovanjih spregovorili predstavniki Konzularne službe, Policije in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Sogovornika sta bila vodja Konzularne službe mag. Viktor Mlakar in Robert More s Sektorja mejne policije v Upravi uniformirane policije na GPU, v prispevkih pa ste lahko prisluhnili policijskemu inšpektorju Matiji Brezniku ter direktorju področja za urejanje zavarovanj in mednarodno zdravstveno zavarovanje pri ZZZS Klemnu Ganzitiju.
7/3/2024 • 50 minutes, 21 seconds
Konec šolskega leta in zakaj se mladi ne odločajo za duhovniški poklic
Tokrat o koncu šolskega leta, dejavnem preživljanju počitnic, počitnikovanju v družini, počitniškem delu, iskanju mladih in tudi o tem, zakaj se mladi ne odločajo za duhovniški poklic. Gostje v našem studiu so bili vzgojitelji in sopotniki mladih: socialna pedagoginja Darja V Barborič Vesel,, novi rektor semenišča Martin Zlobko in gozdarski inženir, glasbenik, organist Leon Kernel.
6/26/2024 • 57 minutes, 6 seconds
Pogovor s prvakom SDS Janezom Janšo
Zmagovalka letošnjih evropskih volitev je SDS. V pogovor o smo povabili prvaka stranke Janeza Jan šo. Z njim smo govorili o rezultatu volitev, o delovanju vlade in povolilni evropski matematiki. Vabljeni k poslušanju.
6/19/2024 • 1 hour, 2 minutes, 19 seconds
Kako se je po volitvah razdelila moč v Evropskem parlamentu?
Spregovorili smo o rezultatih volitev in njihovem vplivu na delitev moči v Evropskem parlamentu ter na oblikovanje Evropske komisije. Prav tako smo pokomentirali izide referendumov ter se dotaknili njihovega vpliva na morebitne zakonodajne spremembe. Gosta sta bila zgodovinar in filozof Martin Nahtigal ter politolog dr. Igor Lukšič.
6/12/2024 • 53 minutes, 6 seconds
3. predvolilno soočenje – Evropske volitve
S kandidati in kandidatkami za evropske poslance in poslanke smo spregovorili o evropskem načinu življenja. Zanimalo nas je, kako gledajo na krščanske korenine Evrope in na vse več ideologij, ki ponekod že spreminjajo evropska mesta. Seveda pa nas je zanimalo tudi, kako vidijo Evropsko unijo po volitvah 9. junij.
6/5/2024 • 1 hour, 30 minutes, 40 seconds
Soočenje pred evropskimi volitvami na temo kmetijstva, energetike in okolja
Predstavniki desetih list so tokrat spregovorili o zelenem prehodu, ki je na ulice evropskih prestolnic pognal kmete, o prehranski varnosti, energetski neodvisnosti in skrbi za čistejše okolje.
5/29/2024 • 1 hour, 38 minutes, 43 seconds
V prvem evropskem predvolilnem soočenju o varnosti unije, migracijah in Vatikanski diplomaciji
Predstavniki desetih list so spregovorili o tem, kako varna je Evropska unija, je čas za skupno obrambno politiko, kaj pomenijo vojne v naši neposredni soseščini in tudi, kako urediti vse večji migrantski pritisk na države članice.Po uvodnem vprašanju, kakšen imajo kandidati svetovni nazor nas je zanimalo, ali Evropska unija zaradi vojn, ki smo jim priča v prihodnje potrebuje tudi skupno obrambno politiko. Nosilec kandidatne liste stranke Vesna Vladimir Prebilič: »Strinjam se, da Evropska unija potrebuje obrambno politiko, zlasti zaradi tega, ker je potrebno asimetrijo, torej znotraj zveze Nato, odpraviti, torej zanesti se moremo na sebe. Sem pa absolutno zelo previden pri oboroževanju, pretiranem oboroževanju h kateremu se poziva.«Na vprašanje, ali je Slovenija s tem, ko je sprožila razpravo o priznanju Palestine storila korak naprej ali nazaj v umiritvi razmer je kandidat SDS Aleš Hojs odgovoril: »Slovenija je s to napovedjo hitre napovedi Palestine zgolj prilila olje na ogenj. Ta poteza je v diplomatskih krogih, saj v tistih demokratičnih, razvitih državah naletela na izjemno neodobravanje, kar seveda pomeni, da smo s tem naredili nov strel v koleno, poleg že nekaterih v zunanji diplomaciji.«Kandidata na listi Gibanja Svoboda Marjana Šarca, ki je tudi obrambni minister smo prav tako vprašali, ali je za obrambo unijo in pod kakšnimi pogoji? »Zagotovo si vsi prizadevamo za mir, za mir si pa lahko prizadevamo kot tisti, ki se ukvarjamo z obrambnim področjem tako, da opremljamo obrambne sile za odvračanje, kajti odvračanje nasprotnika ali potencialnega agresorja je tisto, ki drži mir,« je dejal.Nosilec kandidatne liste stranke Resni.ca, tudi njen predsednik Zoran Stevanović je na vprašanje, ali bi dodatna vlaganja v obrambno industrijo v Evropski uniji lahko prispevala k večji varnosti 27-terice odgovoril: »Absolutno ne, Slovenija bi morala zavzeti nevtralno pozicijo, biti mirovni posrednik, pridobiti zaupanje obeh strani.«Kandidat NSi, tudi predsednik stranke Matej Tonin pa je glede varnosti v povezavi povedal: »V času našega predsedovanja se je takrat sprejel tako imenovani strateški kompas, ki je tudi predvidel neke hitre odzivne sile v številkah približno 5000 oseb, s katerim bi lahko Evropska unija vsaj za začetek zavarovala svoje politične in diplomatske odločitve.«Aktualni evropski poslanec in nosilec liste SD Matjaž Nemec je prav tako izrazil pričakovanje, k umiritvi razmer: »V zgodovinskem momentu lahko Slovenija odigra pomembno vlogo, kajti večkrat se je izkazalo, da so lahko v igri velikih prav mali tisti, ki v dialogu odigrajo prenašalca miru.«Nosilka kandidatne liste stranke Levica Nataša Sukič je ostro proti dodatnemu oboroževanju unije. »Slišimo besede, da se je treba še bolj oboroževati, da je treba vzpostaviti obrambnega komisarja, da je treba še več in še več orožja poslati v Ukrajino, ampak še več orožja v Ukrajini je podaljšana vojna.«Kandidat stranke SLS, prav tako prvak stranke Marko Balažič pa je na na vprašanje, kako v EU spet priti na pot miru, svobode in blaginje odgovoril: »Kar je najslabše pri vsemu je, da Evropa deluje izgubljeno. Po eni strani ne vemo, kaj hočemo, po drugi strani pa lahko poslušamo hipoteze, da moramo igrati vlogo mirovnika, ampak s čim,« se je vprašal.Na vprašanje o obrambni uniji je aktualni evropski poslanec sicer nosilec liste Zelenih Slovenije Klemen Grošelj dodal: »Mi ne zagovarjamo evropske vojske, ampak zagovarjamo razvoj evropskih obrambnih zmogljivosti, kar pomeni, da še vedno ostanejo države članice, tiste, ki so primarno odgovorne in v tem primeru ne predajajo suverenosti na Evropsko unijo.«Ali ima Slovenija sploh kakšne možnosti vplivati na svetovni mir pa je bilo vprašanje, ki smo ga zastavili nosilcu liste strank DeSUS in Dobra država Urošu Lipuščku: »Male države so brez dvoma omejene v svojem vplivu, vendar mislim, da Slovenija kot del neke koalicije ima to možnost.«Kandidati za evropske poslance so izmenjali precej stališč na temo vojne v Ukrajini, predstavili svoj pogled na papeža Frančiška in Vatikansko diplomacijo in predstavili stališče do migracijskega pakta.
5/22/2024 • 1 hour, 40 minutes, 56 seconds
Referendum o možnosti uzakonitve pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
Pripravili smo prvo soočenje pred referendumom o možnosti uzakonitve pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. K pogovoru smo povabili tako predlagatelja zakona dddr. Andreja Pleterskega, kot tudi zagovornika svetosti življenja p. dr. Tadeja Strehovca. Slišali ste lahko stališča različnih zdravnikih organizacij in civilne družbe. Doživljanje v zadnjem obdobju življenja in v trenutkih različnih oblik stisk sta v studiu približala voditeljica Ljubhospica Tatjana Fink ter psihiater Marko Pišljar.
5/15/2024 • 1 hour, 2 minutes, 58 seconds
Vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji dr. Jerneja Jug Jerše o Evropski uniji
1. maja je mililo 20 let od vstopa Slovenije v Evropsko unijo, 9. maja praznujemo dan Evrope. Članstvo v uniji je bil strateški cilj naše države vse od osamosvojitve naprej. Svojo evropsko usmeritev smo aktivno uresničevali z razvojem in graditvijo institucionalnih odnosov z Evropsko unijo. O tem, kako pomemben je bil vstop naše države v to skupnost, in tudi, kje je Evropska unija, ki se junija odpravlja na volitve, danes, smo v tokratnem »Pogovoru o« vprašali vodjo Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji dr. Jernejo Jug Jerše.
5/8/2024 • 46 minutes, 47 seconds
Predstavniki delojemalcev, delodajalcev in države o razmerah na trgu dela
Govorili smo o razmerah na trgu dela, ki so zelo ugodne, saj brezposelnost vztraja na rekordno nizkih ravneh. Zaradi tega imajo težave delodajalci, ki kadre iščejo tudi v bolj oddaljenih deželah. Spregovorili bomo tudi o kršitvah delovnopravne zakonodaje, inšpekcijskih nadzorih in pokojninski ter davčni reformi, ki ju je napovedala vlada. O omenjenem smo spregovorili s predsednico Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidijo Jerkič, predsednikom Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Blažem Cvarom in ministrom za delo Lukom Mescem.
5/1/2024 • 51 minutes, 32 seconds
30. obletnica reforme lokalne samouprave
Letos mineva 30 let od reforme lokalne samouprave in sprejetja temeljne zakonodaje za ustanovitev občin v Sloveniji. V oddaji smo zato govorili o tem, kakšen pomen imajo lokalne skupnosti za prebivalce, kateri so največji izzivi občin danes in kakšne novosti se obetajo na področju lokalne samouprave v bližnji prihodnosti. Naši gostje so bili vodja sektorja za lokalno samoupravo na Ministrstvu za javno upravo dr. Roman Lavtar, predsednik Skupnosti občin Slovenije in župan Občine Kočevje dr. Vladimir Prebilič, predsednik Združenja občin Slovenije in župan Občine Pivka dr. Robert Smrdelj ter župan Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah in član Interesne skupine lokalnih interesov v Državnem svetu RS David Klobasa.
4/24/2024 • 59 minutes, 51 seconds
Evropski poslanci o minulem delu, izzivih in krizah v Evropski uniji
Prisluhnite pogovorom, ki smo jih v Bruslju pripravili z evropskimi poslanci. Romana Tomc, Matjaž Nemec, Franc Bogovič, Irena Joveva in Ljudmila Novak so spregovorili o minulem delu v evropskem parlamentu, krizah s katerimi se sooča Evropska unija in tudi o izzivih, ki 27-terico čakajo po junijskih volitvah.
4/17/2024 • 56 minutes, 20 seconds
O obletnici prvih večstrankarskih volitvah
Spomnili smo se prvih večstrankarskih volitev leta 1990 in osvetlili njihov pomen in ključne akterje, ki so tlakovali pot razvoju samostojne države. V studiu je bila z nami novinarka in zgodovinarka dr. Rosvita Pesek.
4/10/2024 • 55 minutes, 51 seconds
Energetska prihodnost Slovenije
O načrtih, možnostih in dilemah sta spregovorila dr. Rafael Mihalič, profesor na Fakulteti za elektrotehniko in mag. Marko Bahor, izvršni direktor sektorja razvoja in investicij HSE. Govorili smo o nujnosti Jek 2, o napovedanem referendumu, o obnovljivih virih energije, o zelenem prehodu, pa tudi o novem načinu obračunavanja omrežnin oziroma porabe elektrike. Opozorila sta tudi na razhajanja, ko o energetiki govori stoka in politika (pred volitvami v Evropski parlament moramo biti pozorni tudi na to).
4/3/2024 • 52 minutes, 39 seconds
Možnosti in meje humanitarnih organizacij
Gostili smo predstavnike treh humanitarnih organizacij: Društvo Kralji ulice, Verigo dobrih ljudi in Rdeči križ. Odprli smo zanimiva vprašanja: odnos države in lokalnih skupnosti do teh organizacij, spremenjena struktura prosilcev pomoči in povedali nekaj uspešnih zgodb, ko so ljudje zaživeli na novo.
3/27/2024 • 59 minutes, 2 seconds
O pomenu in izzivih katoliškega šolstva
V oddaji Pogovor o smo spregovorili o katoliškem šolstvu. Z gosti smo se dotaknili njegovega pomena za družbo in Cerkev, razlik v primerjavi z javnim šolstvom in izzivov s katerimi so soočeni zasebni izobraževalni zavodi. Gostje so bili: direktor Zavoda sv. Stanislava Anton Česen, direktor Zavoda sv. Frančiška Saleškega Peter Polc, ravnatelj Škofijske gimnazije Vipava Vladimir Anžel in ravnatelj Škofijske gimnazije Antona Martina Slomška Samo Repolusk.
3/13/2024 • 53 minutes, 30 seconds
Zdravstvo - načrti o preoblikovanju nujne medicinske pomoči
V oddaji smo podrobneje govorili o stanju na področju nujne medicinske pomoči in načrtih za njeno prenovo. Kakšni so pogledi ministrstva, stroke in izvajalcev na predvideno vzpostavitev satelitskih urgentnih centrov in spremembe v načinu intervencij na terenu ter kakšni so izzivi urgentne službe v današnjem sistemu, nismo pa mogli niti mimo zdravniške stavke, ki traja že skoraj dva meseca.
3/6/2024 • 47 minutes, 26 seconds
Moja Evropa - Moja prihodnost: Peterle, dr. Turk, dr. Gregorčič, Hojs in dr. Čadonič Špelič o evropskih volitvah
Predvajali smo posnetek okrogle mize civilne iniciative Prebudimo Slovenijo z naslovom Moja Evropa - Moja prihodnost. Na njej so sodelovali kandidat za evropskega poslanca pri SDS Aleš Hojs, nosilec liste SLS dr. Peter Gregorčič, poslanka NSi v državnem zboru dr. Vida Čadonič Špelič, nekdanji evropski poslanec Lojze Peterle in profesor dr. Žiga Turk. Vabljeni k poslušanju.
2/28/2024 • 1 hour, 29 minutes, 31 seconds
O spominu na žrtve komunističnih zločinov
V oddaji Pogovor o smo se tokrat posvetili rak rani slovenske zgodovine, spominu na žrtve komunističnih zločinov, ki mnoge nimajo niti groba niti uradnega dneva spomina več, odkar je lani vlada Roberta Goloba sprejela odločitev, da 17. maj ni več temu namenjen. V studiu sta bila zgodovinarja dr. Mitja Ferenc in dr. Jože Možina, dotaknili pa smo se tudi peticije, ki jo je prejšnji teden obravnaval Evropski parlament.
2/21/2024 • 59 minutes, 21 seconds
Evtanazija
Gostili smo izvršnega direktorja Koalicije za preprečevanje evtanazije Alexa Schadenberga, ki je Slovenijo obiskal konec januarja. Takrat smo ga tudi povabili v naš studio in ga povprašali o tem, kako se je v Kanadi spremenil odnos do življenja, odkar imajo uzakonjen samoro z medicinsko pomočjo. Povedal nam je, da se število takšnih smrti na leto poveča kar za 30 odstotkov. Medtem ko je zakon najprej veljal za neozdravljivo bolne, zdaj tako življenje končajo tudi številnim invalidom in kroničnim bolnikom, marca pa bodo uzakonili še evtanazijo za psihiatrične bolnike. Kako ljudem, ki se odločajo za končanje življenja pomagajo v omenjeni koaliciji? Prisluhnite oddaji Pogovor o.
2/14/2024 • 55 minutes, 21 seconds
O aktualnem kulturnem dogajanju
V oddaji »Pogovor o« smo spregovorili bomo o temeljnih problemih sodobne slovenske kulture. O ohranjanju kulturne dediščine, o poteh in stranpoteh kulturnega ustvarjanja. Tudi o tem, kako aktualna politika skuša še na področje kulture postaviti sebi zveste ljudi. Dotaknili smo se umetnosti, ki postane del narodove dediščine ne glede na oblastnike, ki jo včasih zatirajo, preganjajo in ji skušajo zapreti usta. Kot primer smo osvetlili Franceta Balantiča ob izidu njegove Bibliografije. Naša gosta sta bila dr. Ignacija Fridl Jarc, glavna urednica in tajnica Slovenske matice, pa komparativistka, filozofinja, kritičarka ter dr. Brane Senegačnik pesnik, esejist, klasični filolog in prevajalec.
2/7/2024 • 56 minutes, 39 seconds
Študij da ali ne?
V oddaji smo se posvetili izbiri karierne poti. Pred nami so informativni dnevi, sledil bo vpis na fakultete. V Sloveniji imamo zelo veliko izobraženih mladih, hkrati pa veliko povpraševanje po kadrih tudi v poklicih, ki ne terjajo fakultetne izobrazbe. Kakšna je trenutna situacija na trgu dela, katera podjetja so prijazna do mladih in kaj ima ponuditi Slovenija na področju fakultet? V oddaji smo gostili ministra za visoko šolstvo dr. Igorja Papiča, slišali pa smo tudi pogovor s predstavnico Gospodarske zbornice Slovenije Petro Sternad.
1/31/2024 • 59 minutes, 23 seconds
Medijska krajina v Sloveniji in svetu
V Katoliški cerkvi 24. januarja obhajamo god sv. Frančiška Saleškega, škofa, cerkvenega učitelja in zavetnika katoliških novinarjev. V oddaji Pogovor o, ki jo je pripravil Nejc Krevs, so govorili o vlogi medijev v sodobni družbi in odzivih medijev na vse bolj pereče dogajanje v Evropi in svetu. Razpravljali so o vplivu medijske sfere na javno politično in družbeno življenje v Sloveniji in širše po svetu, ter o tem, kako vzgojiti novinarskega poročevalca, ki ob občutljivih temah, ostaja zavezan resnici in objektivnosti. Novinarji so opisani kot sedma sila, ki se trudijo gledati pod prste oblastem in so tako znanilci demokratičnosti države. Vendar je novinarstvo tudi nemalokrat nevaren poklic, celo v državah Evropske unije. V letu 2023 je bilo po svetu ubitih 94 novinarjev, skoraj tri četrtine med njimi v Gazi. Omenili so tudi atentat na Jana Kuciaka in Daphne Anne Caruane Galizie, dva novinarja, ki sta zaradi svojega dela v novinarstvu plačala z življenjem. O novinarski klimi, neodvisnosti in profesionalizmu so govorili z analitiki in stanovskimi kolegi. Vabljeni k poslušanju.
1/24/2024 • 1 hour, 1 minute, 52 seconds
Se bo konflikt v Gazi razširil?
Spregovorili smo o vojni v Gazi. Od začetka konflikta 7. oktobra, ki ga je sprožil napad Hamasa, je skupno umrlo že več kot 25 tisoč ljudi, več deset tisoč pa je bilo ranjenih. Humanitarne razmere v omenjeni enklavi so katastrofalne, na Meddržavnem sodišču pa sta bili prvi obravnavi v tožbi zoper Izrael, ki ga je Južna Afrika obtožila genocidnih dejanj. Vse več je tudi ugibanj o širitvi konflikta. Gostje so bili dr. Jelena Juvan, dr. Faris Kočan in dr. Renato Podbersič.
1/17/2024 • 46 minutes, 34 seconds
Razmere v slovenskem zdravstvu
V oddaji smo pogledali na trenutne razmere v slovenskem zdravstvu, ki ga pretresajo kadrovska podhranjenost, predolge čakalne vrste in odsotnost celovite reforme. Gosta sta bila podpredsednik Zdravniške zbornice Slovenije Boštjan Kersnič in v. d. generalne direktorice Direktorata za zdravstveno varstvo na Ministrstvu za zdravje Jasna Humar.
1/10/2024 • 44 minutes, 7 seconds
Pogovori s slovenskimi škofi ordinariji
Ocena minulega leta, napadi na cerkev, odnos z državo in lokalno skupnostjo in načrti za prihodnost so teme na katere so odgovarjali:predsednik Slovenske škofovske konference, novomeški škof Andrej Saje,ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore,mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl,murskosoboški škof Peter Štumpf,celjski škof Maksimilijan Matjaž inkoprski škof Jurij Bizjak.Vabljeni k poslušanju Pogovora o v podkastu Radia Ognjišče.
1/3/2024 • 1 hour, 54 minutes, 25 seconds
Obnova in pomoč po letošnji ujmi
Na vprašanja sta odgovarjala Barbara Radovan z Ministrstva za naravne vire in prostor, ter Boštjan Šefic, državni sekretar za koordinacijo ukrepov in aktivnosti za obnovo po poplavah 2023.
12/27/2023 • 59 minutes, 47 seconds
Vodje poslanskih skupin Svobode, SDS, SD in NSi
Spregovorili smo o predlogu ustavnih sprememb na področju imenovanja sodnikov, stanju v slovenskem sodstvu, sprejeti zakonodaji v državnem zboru, pomoči gospodarstvu in ljudem in tudi o pričakovanjih za naprej. Vabljeni k poslušanju.
12/20/2023 • 59 minutes, 52 seconds
Kako v družbi zmede in negotovosti prevzeti pobudo in odgovornost?
Kako v družbi zmede in negotovosti prevzeti pobudo in odgovornost? O tem je tekla beseda v oddaji Pogovor o ... Naši gostje so bili predsednik prve osamosvojitvene vlade Lojze Peterle in Nejc Povirk iz Zavoda Živim, ki sta se udeležila mednarodne konference Zavezništva za odgovorno državljanstvo, pa tudi vodja Socialne akademije Matej Cepin, ki voditeljstvo vidi kot eno ključnih nalog današnjega človeka. Pogovarjali smo se o tem, kako poiskati odgovore na najaktualnejše izzive današnjega časa in krizo identitete, s katero se spopada zahodna kultura.
12/13/2023 • 54 minutes, 26 seconds
Obdarovanje, stiske in doživljanje prazničnega časa
Miklavževa skromnost je že nekaj časa nazaj prerasla v obilje, a ne pri vseh družinah. Zato tudi bo ena izmed tem, ki smo se jih dotaknili obdarovanje. Vstopili smo še v svet stisk, tako otrok in mladine, kot tudi starostnikov. Kakšno je doživljanje prazničnega časa mladostnikov, o čem premišljujejo in kako se s samoto spopadajo tisti, na katere se ne spomni nihče, tudi v prazničnem času ne. O tem smo govorili z gosti: sodelavko Slovenske karitas Heleno Zevnik Rozman, strokovno vodjo Nacionalne mreže TOM telefon za otroke in mladostnike Tjašo Bertoncelj in docentom na Primorski univerzi dr. Markom Pišljárjem.
12/6/2023 • 44 minutes, 20 seconds
Balažic in dr. Gregorčič o evropskih volitvah in nepodobni vladi
Vlada pod vodstvom Roberta Goloba škodi Sloveniji, je jasen predsednik SLS Marko Balažic. Skupaj s strankinim nosilcem liste za evropske volitve dr. Petrom Gregorčičem je za oddajo Pogovor o spregovoril o precej pestrem politične dogajanju ter opozoril na škodljive zakone, ki jih sprejema državni zbor. O slednjih je spregovoril tudi Gregorčič, ki trdi, da so evropske volitve tudi z vidika zastopanja slovenskih interesov v Bruslju izjemno pomembne.
11/29/2023 • 53 minutes, 19 seconds
Janez Janša
Na pragu kako resne politične krize je Slovenija, kaj sporočajo centri moči, nas čakajo predčasne volitve in tudi ali je mogoče sodelovanje na desni sredini, je zgolj nekaj vprašanj, ki smo jih zastavili našemu gostu. Vabljeni k poslušanju.
11/22/2023 • 57 minutes, 26 seconds
Predsednik NSi Tonin o sprti politiki, potrebi po sodelovanju, vojnah in kongresu stranke
Ali je opozicija sposobna iskrenega sodelovanja, kam nas pelje vlada pod vodstvom Roberta Goloba, nas čakajo predčasne volitve in kako ocenjuje predlog Katedrale Svobode, da bi Slovenija dobila krizno in reformno vlado in kateri bodo osrednji poudarki sobotnega programskega kongresa, je zgolj nekaj vprašanj, ki smo jih zastavili predsedniku Nove Slovenije. V oddaji je bilo mogoče slišati tudi razmišljanje diplomata dr. Ernesta Petriča na okrogli mizi Katedrale Svobode. Spregovoril je o vojni v Ukrajini in konfliktu na Bližnjem vzhodu in ob tem pozval k iskanju skupnih rešitev tudi v Sloveniji.
11/15/2023 • 56 minutes, 44 seconds
Upravljanje večstanovanjskih stavb
V oddaji smo govorili o vzdrževanju in upravljanju večstanovanjskih stavb, v katerih živi več kot 30 odstotkov prebivalcev Slovenije. Gostje so bili: direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami Boštjan Udovič, predsednik Združenja etažnih lastnikov Slovenije Iko Mirko Mayr in etažni lastnik ter član nadzornega odbora v eni od večstanovanjskih sosesk Boštjan Belčič. Za naš radio sta spregovorila tudi glavni inšpektor na Inšpektoratu RS za stanovanja Boštjan Rus in nekdanji dekan Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani Peter Gabrijelčič.
11/8/2023 • 56 minutes, 3 seconds
Tabu tema v sodobni družbi
Smrt je v sodobni družbi tabu tema. Rajši govorimo o mladosti, zdravju, lepoti. Ob tem pa je človek, še posebej v času ostarelosti in bolezni, pogosto osamljen. Še več: pravimo da je osamljenost najhujša bolezen današnjega časa.Na praznik Vseh svetih smo v oddajo Pogovor o povabili psihoterapevtko Bernardo Ložar in upokojeno medicinsko sestro Snježano Veber, ki je tudi delala v Hospicu. Obe sta imeli priložnost spremljati mnoge ljudi v času bolezni in njihovega odhoda v večnost. Vprašali ju bomo, kaj človek takrat najbolj potrebuje, pa tudi, kako biti blizu svojcem v času bolezni in umiranja.Zanimalo nas bo, kaj se zgodi v zadnjem obdobju življenja in kakšne priložnosti takrat dobimo za ozdravitev naših medosebnih odnosov in ran iz preteklosti. Je to čas, da odpustimo?Medtem, ko bi nekateri želeli uzakoniti smrt na zahtevo, se bomo pogovarjali o dragocenosti zadnjega obdobja življenja, pa tudi o pomenu duhovnosti.
11/2/2023 • 52 minutes, 23 seconds
Tabu tema v sodobni družbi
Smrt je v sodobni družbi tabu tema. Rajši govorimo o mladosti, zdravju, lepoti. Ob tem pa je človek, še posebej v času ostarelosti in bolezni, pogosto osamljen. Še več: pravimo da je osamljenost najhujša bolezen današnjega časa.Na praznik Vseh svetih smo v oddajo Pogovor o povabili psihoterapevtko Bernardo Ložar in upokojeno medicinsko sestro Snježano Veber, ki je tudi delala v Hospicu. Obe sta imeli priložnost spremljati mnoge ljudi v času bolezni in njihovega odhoda v večnost. Vprašali ju bomo, kaj človek takrat najbolj potrebuje, pa tudi, kako biti blizu svojcem v času bolezni in umiranja.Zanimalo nas bo, kaj se zgodi v zadnjem obdobju življenja in kakšne priložnosti takrat dobimo za ozdravitev naših medosebnih odnosov in ran iz preteklosti. Je to čas, da odpustimo?Medtem, ko bi nekateri želeli uzakoniti smrt na zahtevo, se bomo pogovarjali o dragocenosti zadnjega obdobja življenja, pa tudi o pomenu duhovnosti.
11/2/2023 • 52 minutes, 23 seconds
Demografski izzivi
Tokratno oddajo smo namenili demografiji in demografskim izzivom 21. stoletja. Zakaj je novo življenje civilizacijska nuja, kakšno je sploh demografsko stanje pri nas, se Evropa res stara in kaj si od demografskega prirastka obeta Indija, ki je po številu prebivalstva prehitela Kitajsko? V studiu sta se nam pridružila pater dr. Mari Osredkar, predstojnik Katedre za osnovno bogoslovje in dialog Teološke fakultete in dr. Matjaž Gams, predavatelj, publicist in sodelavec Inštituta Jožef Štefan.
10/25/2023 • 56 minutes, 26 seconds
Demografski izzivi
Tokratno oddajo smo namenili demografiji in demografskim izzivom 21. stoletja. Zakaj je novo življenje civilizacijska nuja, kakšno je sploh demografsko stanje pri nas, se Evropa res stara in kaj si od demografskega prirastka obeta Indija, ki je po številu prebivalstva prehitela Kitajsko? V studiu sta se nam pridružila pater dr. Mari Osredkar, predstojnik Katedre za osnovno bogoslovje in dialog Teološke fakultete in dr. Matjaž Gams, predavatelj, publicist in sodelavec Inštituta Jožef Štefan.
10/25/2023 • 56 minutes, 26 seconds
Zakon o verski svobodi
V tem tednu je začel veljati predlog sprememb Zakona o verski svobodi, ki ga je Državni zbor sprejel 20. septembra. Ta prinaša dve večji spremembi. Ena od njiju se nanaša na državno kritje prispevkov za socialno, zdravstveno in pokojninsko varnost. Z zakonom je vlada oz. ministrstvo za kulturo kot predlagatelj ukinilo uredbo vlade, sprejeto maja lani, ki je določala 100-odstotno plačilo prispevkov za socialno varnost za verske uslužbence. Ta delež je po novem znižan in je 60-odstoten. Vlada je s spremembo zakona verskim skupnostim tudi ukinila status splošno koristnih organizacij. Za komentar o tem, za pojasnila o posledicah tovrstnih ukrepov na delovanje verskih skupnosti in pogled na trenuten položaj v državi, smo v tokratno oddajo Pogovor o povabili predstavnike treh večjih verskih skupnosti in vlade. Sogovorniki so bili tiskovni predstavnik Slovenske škofovske konference dr. Gabriel Kavčič, nekdanji škof Evangeličanske cerkve augsburške veroizpovedi mag. Geza Filo, vodja urada muftija Islamske skupnosti v RS Haris Muratagić, nekdanji državni sekretar na Ministrstvu za kulturo in nekdanji direktor Urada za verske skupnosti Silvester Gabršček ter državni sekretar na Ministrstvu za kulturo mag. Marko Rusjan.
10/18/2023 • 52 minutes, 26 seconds
Zakon o verski svobodi
V tem tednu je začel veljati predlog sprememb Zakona o verski svobodi, ki ga je Državni zbor sprejel 20. septembra. Ta prinaša dve večji spremembi. Ena od njiju se nanaša na državno kritje prispevkov za socialno, zdravstveno in pokojninsko varnost. Z zakonom je vlada oz. ministrstvo za kulturo kot predlagatelj ukinilo uredbo vlade, sprejeto maja lani, ki je določala 100-odstotno plačilo prispevkov za socialno varnost za verske uslužbence. Ta delež je po novem znižan in je 60-odstoten. Vlada je s spremembo zakona verskim skupnostim tudi ukinila status splošno koristnih organizacij. Za komentar o tem, za pojasnila o posledicah tovrstnih ukrepov na delovanje verskih skupnosti in pogled na trenuten položaj v državi, smo v tokratno oddajo Pogovor o povabili predstavnike treh večjih verskih skupnosti in vlade. Sogovorniki so bili tiskovni predstavnik Slovenske škofovske konference dr. Gabriel Kavčič, nekdanji škof Evangeličanske cerkve augsburške veroizpovedi mag. Geza Filo, vodja urada muftija Islamske skupnosti v RS Haris Muratagić, nekdanji državni sekretar na Ministrstvu za kulturo in nekdanji direktor Urada za verske skupnosti Silvester Gabršček ter državni sekretar na Ministrstvu za kulturo mag. Marko Rusjan.
10/18/2023 • 52 minutes, 26 seconds
Jezik kot temelj narodne identitete
Sodelovali so dr. Milček KOmelj, dr. Andrej Fink, Jana Ozimek in Dragica Mótik iz Društva katoliških pedagogov.
10/11/2023 • 58 minutes, 55 seconds
Jezik kot temelj narodne identitete
Sodelovali so dr. Milček KOmelj, dr. Andrej Fink, Jana Ozimek in Dragica Mótik iz Društva katoliških pedagogov.
10/11/2023 • 58 minutes, 55 seconds
Narodna skupnost Slovencev v Italiji in Avstriji ter njuna povezanost z državo Slovenijo
Osvetlili smo področja, kjer je ta povezanost najbolj dejavna in tista, kjer bi bilo mogoče storiti več. Vse to pa v luči aktualnih dogajanj in tudi sedanje vlade v Sloveniji, ki je v dobrem letu dni začrtala svojo smer tudi na tem področju.
10/4/2023 • 57 minutes, 32 seconds
Narodna skupnost Slovencev v Italiji in Avstriji ter njuna povezanost z državo Slovenijo
Osvetlili smo področja, kjer je ta povezanost najbolj dejavna in tista, kjer bi bilo mogoče storiti več. Vse to pa v luči aktualnih dogajanj in tudi sedanje vlade v Sloveniji, ki je v dobrem letu dni začrtala svojo smer tudi na tem področju.
10/4/2023 • 57 minutes, 32 seconds
Stanje po poplavah
Zgodb ljudi prizadetih v avgustovskih poplavah na Slovenski karitas ne pozabljajo. Dnevno se srečujejo z njimi in ljudem pomagajo. Kaj ta čas počne država, kako in kje izpolniti vloge za pomoč, kaj se dober mesec po poplavah dogaja v ljudeh, kako se spopadajo s stiskami. Vse to smo komentirali v tokratni oddaji Pogovor o … z zakonsko in družinsko terapevtko ter geštalt svetovalko Katjo Jarc in generalnim tajnikom Slovenske karitas Petrom Tomažičem.
9/28/2023 • 56 minutes, 26 seconds
Stanje po poplavah
Zgodb ljudi prizadetih v avgustovskih poplavah na Slovenski karitas ne pozabljajo. Dnevno se srečujejo z njimi in ljudem pomagajo. Kaj ta čas počne država, kako in kje izpolniti vloge za pomoč, kaj se dober mesec po poplavah dogaja v ljudeh, kako se spopadajo s stiskami. Vse to smo komentirali v tokratni oddaji Pogovor o … z zakonsko in družinsko terapevtko ter geštalt svetovalko Katjo Jarc in generalnim tajnikom Slovenske karitas Petrom Tomažičem.
9/28/2023 • 56 minutes, 26 seconds
Medvrstniško nasilje
Je medvrstniškega nasilja danes več kot ga je bilo nekoč? Kako ga prepoznati in se nanj odzvati? Kaj lahko naredi šola in kaj smo dolžni narediti starši? Na ta in še mnoga druga vprašanja smo odgovarjali s strokovnjaki z različnih področij.
9/20/2023 • 48 minutes, 16 seconds
Medvrstniško nasilje
Je medvrstniškega nasilja danes več kot ga je bilo nekoč? Kako ga prepoznati in se nanj odzvati? Kaj lahko naredi šola in kaj smo dolžni narediti starši? Na ta in še mnoga druga vprašanja smo odgovarjali s strokovnjaki z različnih področij.
9/20/2023 • 48 minutes, 16 seconds
Ameriške volitve, odnosi ZDA – Kitajska in težave Afrike
Pogledali smo na mednarodni politični parket. V Združenih državah Amerike bodo prihodnje leto volili predsednika države, v tej luči smo spregovorili o aktualnih političnih razmerah ter v ospredje postavili ameriško-kitajske odnose in strateški položaj Afrike. Gostili smo predavatelja na Katoliškem inštitutu, politologa in pravnika na področju mednarodnih odnosov dr. Andreja Finka, docenta na Fakulteti za management Univerze na Primorskem dr. Primoža Šterbenca, političnega analitika in dobrega poznavalca ZDA dr. Bogomila Ferfilo in predstavnico Slovenske karitas Jano Lampe.
9/13/2023 • 1 hour, 4 minutes
Ameriške volitve, odnosi ZDA – Kitajska in težave Afrike
Pogledali smo na mednarodni politični parket. V Združenih državah Amerike bodo prihodnje leto volili predsednika države, v tej luči smo spregovorili o aktualnih političnih razmerah ter v ospredje postavili ameriško-kitajske odnose in strateški položaj Afrike. Gostili smo predavatelja na Katoliškem inštitutu, politologa in pravnika na področju mednarodnih odnosov dr. Andreja Finka, docenta na Fakulteti za management Univerze na Primorskem dr. Primoža Šterbenca, političnega analitika in dobrega poznavalca ZDA dr. Bogomila Ferfilo in predstavnico Slovenske karitas Jano Lampe.
9/13/2023 • 1 hour, 4 minutes
Ravnanje države po poplavah
Kaj nas čaka, kako velika je pravzaprav škoda, kaj bodo prioritete in kako protipoplavno varnost urejati dolgoročno? Vse to so odprta vprašanja, ki smo jih odprli tudi v tokratni oddaji Pogovor o ... V ta namen smo k sodelovanju povabili državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Boštjana Šefica, ki bo skrbel za obnovo, člana Združenja občin in župana občine Litija Francija Rokavca, vmes smo preko telefona slišali tudi župana občine Mengeš Boga Ropotarja.
9/6/2023 • 1 hour, 47 seconds
Ravnanje države po poplavah
Kaj nas čaka, kako velika je pravzaprav škoda, kaj bodo prioritete in kako protipoplavno varnost urejati dolgoročno? Vse to so odprta vprašanja, ki smo jih odprli tudi v tokratni oddaji Pogovor o ... V ta namen smo k sodelovanju povabili državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Boštjana Šefica, ki bo skrbel za obnovo, člana Združenja občin in župana občine Litija Francija Rokavca, vmes smo preko telefona slišali tudi župana občine Mengeš Boga Ropotarja.
9/6/2023 • 1 hour, 47 seconds
LGBT in Teorija spola v šolstvu
Z nami so bila socialna pedagoginja Darja Vesel Barborič, tajnik Urada za družino ter zakonski in družinski terapevt Luka Mavrič in novinar ter skavt Peter Merše. Zanimalo nas je, kje vse se že pozna vpliv te ideologije, zakaj ji mlade tako lahko podležejo ter kakšna je pri tem vloga staršev in učiteljev. Vabljeni k poslušanju!
8/30/2023 • 51 minutes, 11 seconds
LGBT in Teorija spola v šolstvu
Z nami so bila socialna pedagoginja Darja Vesel Barborič, tajnik Urada za družino ter zakonski in družinski terapevt Luka Mavrič in novinar ter skavt Peter Merše. Zanimalo nas je, kje vse se že pozna vpliv te ideologije, zakaj ji mlade tako lahko podležejo ter kakšna je pri tem vloga staršev in učiteljev. Vabljeni k poslušanju!
8/30/2023 • 51 minutes, 11 seconds
Jaklitsch, Ivešić in Bavčar o nujnosti spominjanja na krutosti totalitarizmov
8/23/2023 • 48 minutes, 20 seconds
Jaklitsch, Ivešić in Bavčar o nujnosti spominjanja na krutosti totalitarizmov
8/23/2023 • 48 minutes, 20 seconds
Verski turizem v porastu, izzivov je precej
8/16/2023 • 53 minutes, 48 seconds
Verski turizem v porastu, izzivov je precej
8/16/2023 • 53 minutes, 48 seconds
Slovensko humanitarno delovanje doma in na tujem
8/9/2023 • 53 minutes, 27 seconds
Slovensko humanitarno delovanje doma in na tujem
8/9/2023 • 53 minutes, 27 seconds
Psihoterapija v Sloveniji
8/2/2023 • 51 minutes, 16 seconds
Psihoterapija v Sloveniji
8/2/2023 • 51 minutes, 16 seconds
Škof Vovk očak krajevne Cerkve in našega naroda
7/26/2023 • 57 minutes, 13 seconds
Škof Vovk očak krajevne Cerkve in našega naroda
7/26/2023 • 57 minutes, 13 seconds
Dolgotrajna oskrba
7/19/2023 • 58 minutes, 36 seconds
Dolgotrajna oskrba
7/19/2023 • 58 minutes, 36 seconds
Pripravimo se na življenje z umetno inteligenco
7/12/2023 • 58 minutes, 51 seconds
Pripravimo se na življenje z umetno inteligenco
7/12/2023 • 58 minutes, 51 seconds
Pomen kulture dialoga in problematiko sovražnega govora
7/5/2023 • 57 minutes, 5 seconds
Pomen kulture dialoga in problematiko sovražnega govora
7/5/2023 • 57 minutes, 5 seconds
Prvak Nsi o vojni v Rusiji in notranjepolitičnih temah
6/28/2023 • 57 minutes, 24 seconds
Prvak Nsi o vojni v Rusiji in notranjepolitičnih temah
Velike zveri v Sloveniji: izzivi in rešitve za upravljanje populacij
5/17/2023 • 58 minutes, 9 seconds
Velike zveri v Sloveniji: izzivi in rešitve za upravljanje populacij
5/17/2023 • 58 minutes, 9 seconds
Povezovalni kanal C0
5/10/2023 • 55 minutes, 24 seconds
Povezovalni kanal C0
5/10/2023 • 55 minutes, 24 seconds
Kršitve delovnopravne zakonodaje in iskanje kadrov
Gostili smo državnega sekretarja na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Igorja Feketija, predsednico Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidijo Jerkič, predsednika Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Blaža Cvarja, izvršnega direktorja Gospodarske zbornice Slovenije Mitja Gorenščka in urednika revije Podjetna Slovenija Gorana Novkovića.
5/4/2023 • 56 minutes, 52 seconds
Kršitve delovnopravne zakonodaje in iskanje kadrov
Gostili smo državnega sekretarja na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Igorja Feketija, predsednico Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidijo Jerkič, predsednika Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Blaža Cvarja, izvršnega direktorja Gospodarske zbornice Slovenije Mitja Gorenščka in urednika revije Podjetna Slovenija Gorana Novkovića.
5/4/2023 • 56 minutes, 52 seconds
Predsednik Državnega sveta Marko Lotrič
Naš gost je tudi podjetnik, ustanovitelj in dolgoletni vodja mednarodno uveljavljene skupine LOTRIČ Metrology. Vprašali smo ga, zakaj potrebujemo državni svet, in kako ocenjuje izmenjavo mnenj med interesnimi skupinami. Dotaknili smo se tudi družinske ustave, ki so jo pred leti spisali v domačem podjetju, ter načel in vrednot, ki se jih gospod Marko Lotrič drži v podjetništvu in zdaj v politiki.
4/26/2023 • 1 hour, 7 minutes, 27 seconds
Predsednik Državnega sveta Marko Lotrič
Naš gost je tudi podjetnik, ustanovitelj in dolgoletni vodja mednarodno uveljavljene skupine LOTRIČ Metrology. Vprašali smo ga, zakaj potrebujemo državni svet, in kako ocenjuje izmenjavo mnenj med interesnimi skupinami. Dotaknili smo se tudi družinske ustave, ki so jo pred leti spisali v domačem podjetju, ter načel in vrednot, ki se jih gospod Marko Lotrič drži v podjetništvu in zdaj v politiki.
4/26/2023 • 1 hour, 7 minutes, 27 seconds
Ukinitev zdravstvenega zavarovanja in morebitne ustavne spremembe
V oddaji je potekala poslanska razprava, v studiu so se nam namreč pridružili poslanka SDS Jelka Godec, poslanec Svobode Borut Sajovic, poslanec SD Jani Prednik in poslanec Nove Slovenije Janez Cigler Kralj. Kakšen je njihov pogled na reforme, ki se obetajo, na ukinitev zdravstvenega zavarovanja, na morebitne ustavne spremembe in na sodelovanje z vlado nasploh.
4/19/2023 • 1 hour, 7 minutes, 31 seconds
Ukinitev zdravstvenega zavarovanja in morebitne ustavne spremembe
V oddaji je potekala poslanska razprava, v studiu so se nam namreč pridružili poslanka SDS Jelka Godec, poslanec Svobode Borut Sajovic, poslanec SD Jani Prednik in poslanec Nove Slovenije Janez Cigler Kralj. Kakšen je njihov pogled na reforme, ki se obetajo, na ukinitev zdravstvenega zavarovanja, na morebitne ustavne spremembe in na sodelovanje z vlado nasploh.
4/19/2023 • 1 hour, 7 minutes, 31 seconds
S katerimi izzivi je soočen slovenski turizem?
Slovenski turizem je sočen z vse višjimi stroški poslovanja, zaradi višjih cen rastejo tudi pričakovanja gostov. Težave so tudi s pomanjkanjem delovne sile. V oddaji smo zato spregovorili o omenjenih izzivih, dotaknili pa smo se tudi tudi načinov za podaljševanje turistične sezone, vlaganj v infrastrukturo, letalske povezljivosti Slovenije ter povezanosti turizma s športom in gospodarstvom. Gosta sta bila direktorica Direktorata za turizem na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Dubravka Kalin in direktor Turistično gostinske zbornice Slovenije Fedja Pobegajlo.
4/12/2023 • 53 minutes, 40 seconds
S katerimi izzivi je soočen slovenski turizem?
Slovenski turizem je sočen z vse višjimi stroški poslovanja, zaradi višjih cen rastejo tudi pričakovanja gostov. Težave so tudi s pomanjkanjem delovne sile. V oddaji smo zato spregovorili o omenjenih izzivih, dotaknili pa smo se tudi tudi načinov za podaljševanje turistične sezone, vlaganj v infrastrukturo, letalske povezljivosti Slovenije ter povezanosti turizma s športom in gospodarstvom. Gosta sta bila direktorica Direktorata za turizem na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Dubravka Kalin in direktor Turistično gostinske zbornice Slovenije Fedja Pobegajlo.
4/12/2023 • 53 minutes, 40 seconds
Je lahko sinodalna pot, ki jo je začrtal papež Frančišek, pot prihodnosti Cerkve?
Cerkev v Evropi in tudi pri nas se sooča z upadanjem števila vernikov, mlačnostjo kristjanov, pa tudi z izzivi trenutnih razmer kot so vojna v Ukrajini, posledice pandemije, vdor ideologije LGBT in teorije spola. Kako lahko skupaj odgovarja na ta vprašanja in kakšen zgled lahko s tem da vsemu svetu, so se pogovarjali predstavniki krajevnih Cerkva na celinskem sinodalnem zasedanju v Pragi. V studio smo povabili štiri slovenske predstavnike, ki so spregovorili tudi o različnih polih v Cerkvi, kot so tisti bolj progresivistični in drugi bolj tradicionalistični ter kako skupaj ustvarjati eno samo Kristusovo Cerkev. V Evropi doživljamo tudi razlike med Vzhodom in Zahodom. Česa se lahko drug od drugega naučimo? Govorili pa so tudi o tem, kako v življenje Cerkve bolj vključiti mlade, ženske in ljudi z obrobja. Je lahko sinodalna pot, ki jo je začrtal papež Frančišek, pot prihodnosti Cerkve?
4/5/2023 • 1 hour, 8 minutes, 9 seconds
Je lahko sinodalna pot, ki jo je začrtal papež Frančišek, pot prihodnosti Cerkve?
Cerkev v Evropi in tudi pri nas se sooča z upadanjem števila vernikov, mlačnostjo kristjanov, pa tudi z izzivi trenutnih razmer kot so vojna v Ukrajini, posledice pandemije, vdor ideologije LGBT in teorije spola. Kako lahko skupaj odgovarja na ta vprašanja in kakšen zgled lahko s tem da vsemu svetu, so se pogovarjali predstavniki krajevnih Cerkva na celinskem sinodalnem zasedanju v Pragi. V studio smo povabili štiri slovenske predstavnike, ki so spregovorili tudi o različnih polih v Cerkvi, kot so tisti bolj progresivistični in drugi bolj tradicionalistični ter kako skupaj ustvarjati eno samo Kristusovo Cerkev. V Evropi doživljamo tudi razlike med Vzhodom in Zahodom. Česa se lahko drug od drugega naučimo? Govorili pa so tudi o tem, kako v življenje Cerkve bolj vključiti mlade, ženske in ljudi z obrobja. Je lahko sinodalna pot, ki jo je začrtal papež Frančišek, pot prihodnosti Cerkve?
4/5/2023 • 1 hour, 8 minutes, 9 seconds
Internet spreminja šolarje. Kakšen je odgovor katoliških šol?
Znami so bili direktor Zavoda sv. Stanislava mag. Tone Česen, Urška Doblehar s Škofijske gimanazije Vipava, Benjamin Tomažič z Gimnazije Želimlje in Marko Novak z Osnovne šole Alojzija Šuštarja.Govorili smo o tem ali je znanje še vrednota, čeprav je prek interneta dostopno z dvema klikoma, o tem, kakšen vpliv zaznajo na mladih zaradi pojava družbenih omrežij, kako zaznavajo zasvojenost od računalniških igric in tudi pornografije.
3/22/2023 • 58 minutes, 17 seconds
Internet spreminja šolarje. Kakšen je odgovor katoliških šol?
Znami so bili direktor Zavoda sv. Stanislava mag. Tone Česen, Urška Doblehar s Škofijske gimanazije Vipava, Benjamin Tomažič z Gimnazije Želimlje in Marko Novak z Osnovne šole Alojzija Šuštarja.Govorili smo o tem ali je znanje še vrednota, čeprav je prek interneta dostopno z dvema klikoma, o tem, kakšen vpliv zaznajo na mladih zaradi pojava družbenih omrežij, kako zaznavajo zasvojenost od računalniških igric in tudi pornografije.
3/22/2023 • 58 minutes, 17 seconds
Deset let papeža Frančiška
Osvetlili smo nekatere vidike njegovega pontifikata, ki niso pomembni le za katoličane, za Cerkev kot tako, ampak za vse ljudi; za tiste, ki si prizadevajo za dobro vseh, za ohranitev stvarstva in za mir med narodi in dialog med verstvi. O tem so spregovorili pravnik dr. Andrej Fink, diplomat Tomaž Kunstelj in teolog dr. p. Mari Osredkar. Govorili so o njegovih odzivih na krize, ki pretresajo človeštvo od vprašanja migrantov in obrobnih do novega koronavirusa in vojn, ki smo jim priča. Predstavili so nam tudi osebne poglede na njegovo vodenje Cerkve in dialog s svetom.
3/15/2023 • 57 minutes, 15 seconds
Deset let papeža Frančiška
Osvetlili smo nekatere vidike njegovega pontifikata, ki niso pomembni le za katoličane, za Cerkev kot tako, ampak za vse ljudi; za tiste, ki si prizadevajo za dobro vseh, za ohranitev stvarstva in za mir med narodi in dialog med verstvi. O tem so spregovorili pravnik dr. Andrej Fink, diplomat Tomaž Kunstelj in teolog dr. p. Mari Osredkar. Govorili so o njegovih odzivih na krize, ki pretresajo človeštvo od vprašanja migrantov in obrobnih do novega koronavirusa in vojn, ki smo jim priča. Predstavili so nam tudi osebne poglede na njegovo vodenje Cerkve in dialog s svetom.
3/15/2023 • 57 minutes, 15 seconds
Vloga ženske v umetnosti
V oddaji smo spregovorili o vlogi žensk v umetnosti. V studiu sta se nam pridružili pevka Nuška Drašček in igralka Klara Kastelec. V zanimivem pogovoru sta osvetlili svoj pogled na to, kako doživljata svoj poklic, ter kako je mogoče znotraj ustvarjalnosti ohranjati in živeti tudi svoje vrednote ter ženskost.
3/8/2023 • 52 minutes, 22 seconds
Vloga ženske v umetnosti
V oddaji smo spregovorili o vlogi žensk v umetnosti. V studiu sta se nam pridružili pevka Nuška Drašček in igralka Klara Kastelec. V zanimivem pogovoru sta osvetlili svoj pogled na to, kako doživljata svoj poklic, ter kako je mogoče znotraj ustvarjalnosti ohranjati in živeti tudi svoje vrednote ter ženskost.
3/8/2023 • 52 minutes, 22 seconds
Zdravniki o razmerah v družinski mediciji
V obdobju med letoma 2010 in 2022 se je število oseb, ki je bilo brez osebnega zdravnika, gibalo med 106.000 in skoraj 132.000; lansko leto je doseglo najvišjo vrednost, kaže Pregled stanja na področju zdravstva v Sloveniji. O razlogih za pomanjkanje kadra in odhodih zdravnikov, o izkušnjah vzpostavitve ambulant za neopredeljene, o predlogih stroke za konkretne rešitve, pa tudi o problematiki nasilja nad zaposlenimi v zdravstvu so govorili družinska zdravnica v ZD Nova Gorica in članica Odbora za osnovno zdravstvo v Zdravniški zbornici Slovenije dr. Polona Campolunghi Pegan, družinski zdravnik in predstojnik enote ZD Ljubljana - Šiška dr. Andrej Divjak in mlada zdravnica v ZD Ljubljana – Šentvid dr. Eva Vodnik.
3/1/2023 • 47 minutes, 8 seconds
Zdravniki o razmerah v družinski mediciji
V obdobju med letoma 2010 in 2022 se je število oseb, ki je bilo brez osebnega zdravnika, gibalo med 106.000 in skoraj 132.000; lansko leto je doseglo najvišjo vrednost, kaže Pregled stanja na področju zdravstva v Sloveniji. O razlogih za pomanjkanje kadra in odhodih zdravnikov, o izkušnjah vzpostavitve ambulant za neopredeljene, o predlogih stroke za konkretne rešitve, pa tudi o problematiki nasilja nad zaposlenimi v zdravstvu so govorili družinska zdravnica v ZD Nova Gorica in članica Odbora za osnovno zdravstvo v Zdravniški zbornici Slovenije dr. Polona Campolunghi Pegan, družinski zdravnik in predstojnik enote ZD Ljubljana - Šiška dr. Andrej Divjak in mlada zdravnica v ZD Ljubljana – Šentvid dr. Eva Vodnik.
3/1/2023 • 47 minutes, 8 seconds
30 let delovanja Slovenske škofovske konference
Naš gost je bil aktualni predsednik SŠK novomeški škof Andrej Saje.
2/22/2023 • 50 minutes, 14 seconds
30 let delovanja Slovenske škofovske konference
Naš gost je bil aktualni predsednik SŠK novomeški škof Andrej Saje.
2/22/2023 • 50 minutes, 14 seconds
Janša za Radio Ognjišče: Zaradi številnih odličnih slovenskih podjetji se za prihodnost Slovenije ne bojim
Pred 34. obletnico stranke smo gostili poslanca in predsednika SDS Janeza Janšo. Spregovoril je o aktualnih političnih zadevah, nismo mogli mimo delovanja oziroma nedelovanja vlade, vojne v Ukrajini, odgovarjal pa je tudi na vprašanja poslušalcev.Uvodoma je Janša dejal, da se zaradi številnih odličnih slovenskih podjetji za prihodnost Slovenije ne bojim, žalosti pa ga, da upravljavci države njihov razvoj zavirajo. Pri tem je omenil izničenje protikoronskih zakonov, ki so med drugim prispevali tudi k debirokratizaciji Slovenije ter k spremembi davčne zakonodaje. »Kar vlada počne s slovenskimi upokojenci, je škandal. Tisti, ki so finančno pomoč najbolj potrebovali, niso dobili nič. Ni čudno, da so upokojenci prišli v Ljubljano protestirat. Spoznali so, da jih je vlada peljala žejne čez vodo,« je povedal prvak SDS.Kritičen je bil do predstavitve programa novega notranjega ministra Boštjana Poklukarja. Presenetile so na besede, da je prejšnja vlada streljala na protestnike, kar ni res. »Boštjan Poklukar ne bo minister za notranje zadeve, ampak bo tam lutka. Minister bo Damir Črnčec.«Pri vse večjem priseljevanju tujcev v Slovenijo pa je opozoril, da Slovenije brez Slovencev ni. »Če pogledamo demografijo, vidimo, da imamo zelo negativne trende. In prvi ukrep te vlade je bila ukinitev urada za demografijo in preoblikovanje v urad za migrante. Gre za signale, ki bi nas morali streznit,« je dejal.O vlogi opozicije pa je dodal, da ta številčno niti ni tako šibka. »Problem je, da kar se dogaja v državnem zboru, osrednji mediji izpostavljajo selektivno in do ljudi ne pride. NSi je v začetku mandata malo zatavala, a mislim, da se bo tudi to uredilo, do konca mandata bo vse dobro.«Pred 34. obletnico SDS pa je dejal, da majo v »SDS po tem supervolilnem letu dokaj jasno sliko. V državnem zboru imamo dva mandata več, v državnem svetu en mandat več, na lokalnih volitvah smo bili občutno prvi, ko govorimo o občinskih in mestnih svetih. Smo resna politična sila, naša konkurenca pa je gibanje, ki vedno nekaj giba«.
2/15/2023 • 56 minutes, 36 seconds
Janša za Radio Ognjišče: Zaradi številnih odličnih slovenskih podjetji se za prihodnost Slovenije ne bojim
Pred 34. obletnico stranke smo gostili poslanca in predsednika SDS Janeza Janšo. Spregovoril je o aktualnih političnih zadevah, nismo mogli mimo delovanja oziroma nedelovanja vlade, vojne v Ukrajini, odgovarjal pa je tudi na vprašanja poslušalcev.Uvodoma je Janša dejal, da se zaradi številnih odličnih slovenskih podjetji za prihodnost Slovenije ne bojim, žalosti pa ga, da upravljavci države njihov razvoj zavirajo. Pri tem je omenil izničenje protikoronskih zakonov, ki so med drugim prispevali tudi k debirokratizaciji Slovenije ter k spremembi davčne zakonodaje. »Kar vlada počne s slovenskimi upokojenci, je škandal. Tisti, ki so finančno pomoč najbolj potrebovali, niso dobili nič. Ni čudno, da so upokojenci prišli v Ljubljano protestirat. Spoznali so, da jih je vlada peljala žejne čez vodo,« je povedal prvak SDS.Kritičen je bil do predstavitve programa novega notranjega ministra Boštjana Poklukarja. Presenetile so na besede, da je prejšnja vlada streljala na protestnike, kar ni res. »Boštjan Poklukar ne bo minister za notranje zadeve, ampak bo tam lutka. Minister bo Damir Črnčec.«Pri vse večjem priseljevanju tujcev v Slovenijo pa je opozoril, da Slovenije brez Slovencev ni. »Če pogledamo demografijo, vidimo, da imamo zelo negativne trende. In prvi ukrep te vlade je bila ukinitev urada za demografijo in preoblikovanje v urad za migrante. Gre za signale, ki bi nas morali streznit,« je dejal.O vlogi opozicije pa je dodal, da ta številčno niti ni tako šibka. »Problem je, da kar se dogaja v državnem zboru, osrednji mediji izpostavljajo selektivno in do ljudi ne pride. NSi je v začetku mandata malo zatavala, a mislim, da se bo tudi to uredilo, do konca mandata bo vse dobro.«Pred 34. obletnico SDS pa je dejal, da majo v »SDS po tem supervolilnem letu dokaj jasno sliko. V državnem zboru imamo dva mandata več, v državnem svetu en mandat več, na lokalnih volitvah smo bili občutno prvi, ko govorimo o občinskih in mestnih svetih. Smo resna politična sila, naša konkurenca pa je gibanje, ki vedno nekaj giba«.
2/15/2023 • 56 minutes, 36 seconds
Izzivi ekološkega kmetijstva v novem obdobju SKP
Kmetje z letošnjim letom stopajo v novo obdobje Skupne kmetijske politike in se zato lahko še do konca meseca odločijo tudi za vstop v certificirano ekološko pridelavo. V podkastu boste slišali, kakšen je pogled na izzive tega področja. Z nami so bili: državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu Tatjana Buzeti, Mitja Zupančič, svetovalec specialist za ekološko kmetovanje in Aleš Fister, ekološki kmet in predsednik Zveze ekoloških kmetov Slovenije.
2/8/2023 • 1 hour, 9 seconds
Izzivi ekološkega kmetijstva v novem obdobju SKP
Kmetje z letošnjim letom stopajo v novo obdobje Skupne kmetijske politike in se zato lahko še do konca meseca odločijo tudi za vstop v certificirano ekološko pridelavo. V podkastu boste slišali, kakšen je pogled na izzive tega področja. Z nami so bili: državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu Tatjana Buzeti, Mitja Zupančič, svetovalec specialist za ekološko kmetovanje in Aleš Fister, ekološki kmet in predsednik Zveze ekoloških kmetov Slovenije.
2/8/2023 • 1 hour, 9 seconds
Predsednik NSi Matej Tonin
Govorili smo o delovanju in sodelovanju stranke v opoziciji, stanju v zdravstvu in gospodarstvu ter interpelaciji ministrice za kulturo.
2/1/2023 • 57 minutes, 27 seconds
Predsednik NSi Matej Tonin
Govorili smo o delovanju in sodelovanju stranke v opoziciji, stanju v zdravstvu in gospodarstvu ter interpelaciji ministrice za kulturo.
2/1/2023 • 57 minutes, 27 seconds
Družba in nasilje
V luči dokumentarno-igrane serije Inhumanum: Nečloveško ravnanje človeka smo v oddaji spregovorili o nasilju. Dotaknili smo se najhujših kaznivih dejanj in njihovega vpliva na družbo ter odziva slednje na nasilje. Prav tako smo spregovorili o vplivu družine na morilsko vedenje, resocializaciji morilcev in o pomočeh žrtvam. Gostje so bili dekan Evropske pravne fakultete Nove Univerze dr. Boštjan Brezovnik, profesor na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani dr. Gorazd Trpin, profesor na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani in ljubljanski pomožni škof dr. Anton Jamnik ter dramski igralec Ludvik Bagari.
1/25/2023 • 50 minutes, 39 seconds
Družba in nasilje
V luči dokumentarno-igrane serije Inhumanum: Nečloveško ravnanje človeka smo v oddaji spregovorili o nasilju. Dotaknili smo se najhujših kaznivih dejanj in njihovega vpliva na družbo ter odziva slednje na nasilje. Prav tako smo spregovorili o vplivu družine na morilsko vedenje, resocializaciji morilcev in o pomočeh žrtvam. Gostje so bili dekan Evropske pravne fakultete Nove Univerze dr. Boštjan Brezovnik, profesor na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani dr. Gorazd Trpin, profesor na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani in ljubljanski pomožni škof dr. Anton Jamnik ter dramski igralec Ludvik Bagari.
1/25/2023 • 50 minutes, 39 seconds
Romske skupnosti na Dolenjskem
11 županov te regije je lansko jesen vladi predlagalo spremembo petih zakonov, saj, kot pravijo, so sami izčrpali vse možnosti za boljšo prihodnost romskih otrok in razvoj naselij. Gostje so bili: župan Črnomlja Andrej Kavšek, v.d. direktorica Mestne uprave Novo mesto Jana Bolta Saje, predsednike romske zveze Jožek Horvat Muc in pastoralni asistent Peter Kokotec.
1/18/2023 • 59 minutes, 33 seconds
Romske skupnosti na Dolenjskem
11 županov te regije je lansko jesen vladi predlagalo spremembo petih zakonov, saj, kot pravijo, so sami izčrpali vse možnosti za boljšo prihodnost romskih otrok in razvoj naselij. Gostje so bili: župan Črnomlja Andrej Kavšek, v.d. direktorica Mestne uprave Novo mesto Jana Bolta Saje, predsednike romske zveze Jožek Horvat Muc in pastoralni asistent Peter Kokotec.
1/18/2023 • 59 minutes, 33 seconds
Inovator in podjetnik Ivo Boscarol
Naš tokratni gost je spregovoril o tem, kakšno vlogo imajo v podjetništvu ljudje, inovativnost, vztrajnost, kapital. Tudi o tem, zakaj so krize lahko priložnost. Zakaj ima razvoj letal v smeri zmanjševanja onesnaženja ozračja bodočnost. Zakaj je pomembno pošteno plačilo. Povedal je, kaj meni o politiki, kaj o vlaganjih in kaj o dobrodelnosti.
1/12/2023 • 52 minutes, 26 seconds
Inovator in podjetnik Ivo Boscarol
Naš tokratni gost je spregovoril o tem, kakšno vlogo imajo v podjetništvu ljudje, inovativnost, vztrajnost, kapital. Tudi o tem, zakaj so krize lahko priložnost. Zakaj ima razvoj letal v smeri zmanjševanja onesnaženja ozračja bodočnost. Zakaj je pomembno pošteno plačilo. Povedal je, kaj meni o politiki, kaj o vlaganjih in kaj o dobrodelnosti.
1/12/2023 • 52 minutes, 26 seconds
Delo pokojnega zaslužnega papeža Benedikta XVI
Ob smrti zaslužnega papeža Benedikta XVI. smo v studio povabili prof. dr. Antona Štruklja, ki je Josepha Ratzingerja in nato papeža Benedikta spremljal skozi 40 let. Prevedel je tudi veliko njegovih del. Zaupal nam je, kaj mu je povedal v njunem zadnjem zasebnem pogovoru pred nekaj leti, ko sta se srečala v domu samostana, kjer je zaslužni papež bival. Povprašali pa smo ga tudi o tem, kakšen je bil Benedikt XVI. kot duhovnik, kam je usmerjal Cerkev, kakšen je bil njegov odnos do Marija in kakšen pečat bo pustil Cerkvi.
1/4/2023 • 52 minutes, 33 seconds
Delo pokojnega zaslužnega papeža Benedikta XVI
Ob smrti zaslužnega papeža Benedikta XVI. smo v studio povabili prof. dr. Antona Štruklja, ki je Josepha Ratzingerja in nato papeža Benedikta spremljal skozi 40 let. Prevedel je tudi veliko njegovih del. Zaupal nam je, kaj mu je povedal v njunem zadnjem zasebnem pogovoru pred nekaj leti, ko sta se srečala v domu samostana, kjer je zaslužni papež bival. Povprašali pa smo ga tudi o tem, kakšen je bil Benedikt XVI. kot duhovnik, kam je usmerjal Cerkev, kakšen je bil njegov odnos do Marija in kakšen pečat bo pustil Cerkvi.
1/4/2023 • 52 minutes, 33 seconds
Resnične zgodbe treh mater
Na narodni dan molitve za nerojeno človeško življenje smo v oddaji Pogovor o prisluhnili zgodbam treh mater. Prvi dve sta se zaradi zelo težkih okoliščin odločili za splav, tretja pa se je odločila sprejeti otroka z Downovim sindromom.
12/28/2022 • 51 minutes, 16 seconds
Resnične zgodbe treh mater
Na narodni dan molitve za nerojeno človeško življenje smo v oddaji Pogovor o prisluhnili zgodbam treh mater. Prvi dve sta se zaradi zelo težkih okoliščin odločili za splav, tretja pa se je odločila sprejeti otroka z Downovim sindromom.
12/28/2022 • 51 minutes, 16 seconds
Manager leta Blaž Brodnjak
Pod njegovo taktirko je osrednja slovenska banka NLB izboljšala poslovne rezultate ne le doma, ampak tudi drugod v regiji. Tudi zaposleni Brodnjaka ocenjujejo kot zaupanja vredno osebo z visokimi etičnimi standardi. Je goreč zagovornik družbene odgovornosti in trajnostnega razvoja, ki svoje besede tudi živi, so v utemeljitvi zapisali v Združenju Manager. Kako vidi svoje poslanstvo in kako kritičen je do trenutnih odločitev vlade? Prisluhnite!
12/21/2022 • 58 minutes, 27 seconds
Manager leta Blaž Brodnjak
Pod njegovo taktirko je osrednja slovenska banka NLB izboljšala poslovne rezultate ne le doma, ampak tudi drugod v regiji. Tudi zaposleni Brodnjaka ocenjujejo kot zaupanja vredno osebo z visokimi etičnimi standardi. Je goreč zagovornik družbene odgovornosti in trajnostnega razvoja, ki svoje besede tudi živi, so v utemeljitvi zapisali v Združenju Manager. Kako vidi svoje poslanstvo in kako kritičen je do trenutnih odločitev vlade? Prisluhnite!
12/21/2022 • 58 minutes, 27 seconds
Borut Pahor: Na koncu sem prišel na vrh!
Naš gost je bil Borut Pahor, ki 23. decembra predsedniške obveznosti predaja svoji naslednici. Med drugim smo ga vprašali, kaj vse ga je oblikovalo v osebnost, kot ga poznamo danes. Ne bomo pa se izognili političnem trenjem, niti dogajanju na Balkanu.
12/14/2022 • 58 minutes, 25 seconds
Borut Pahor: Na koncu sem prišel na vrh!
Naš gost je bil Borut Pahor, ki 23. decembra predsedniške obveznosti predaja svoji naslednici. Med drugim smo ga vprašali, kaj vse ga je oblikovalo v osebnost, kot ga poznamo danes. Ne bomo pa se izognili političnem trenjem, niti dogajanju na Balkanu.
12/14/2022 • 58 minutes, 25 seconds
Kritično mšljenje
V tokratni Pogovor o smo povabili novinarja na RTV Nejca Krevsa, novinarja Domovine Urbana Šifrarja in voditelja Družine in življenja Benjamina Siterja. Osrednja tema se bo nanašala na vprašanji, kaj je kritično mišljenje in kakšen odnos ima do njega Cerkev. Vsi trije gostje so sodelovali tudi na letošnjih Nikodemovih večerih, ki so v ospredje postavili kritično mišljenje.
12/8/2022 • 45 minutes, 30 seconds
Kritično mšljenje
V tokratni Pogovor o smo povabili novinarja na RTV Nejca Krevsa, novinarja Domovine Urbana Šifrarja in voditelja Družine in življenja Benjamina Siterja. Osrednja tema se bo nanašala na vprašanji, kaj je kritično mišljenje in kakšen odnos ima do njega Cerkev. Vsi trije gostje so sodelovali tudi na letošnjih Nikodemovih večerih, ki so v ospredje postavili kritično mišljenje.
12/8/2022 • 45 minutes, 30 seconds
Pomanjkanje družinski zdravnikov
Po nekaterih ocenah je v Sloveniji brez izbranega zdravnika že več kot 130.000 oseb. Zdravniki ob tem poudarjajo, da so na strani bolnikov in da jim želijo pomagati, a so sami le stežka kos obremenitvam, s katerimi se srečujejo že iz časov pred epidemijo covida, ta pa je njihovo stisko samo še bolj razkrila. Politika skuša razmere reševati z ukrepi, ki so še edini na voljo, a za celovito ureditev bo treba po oceni stroke predvsem izboljšati delovne pogoje, družinsko medicino pa narediti privlačnejšo za mlade, ki se odločajo za specializacijo. V tokratni oddaji smo o razmerah govorili s predsednikom odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici dr. Rokom Ravnikarjem ter predstojnico Katedre za družinsko medicino na Medicinski fakulteti prof. dr. Marijo Petek Šter, oba sta tudi družinska zdravnika. O izkušnjah reševanja situacije sta za naš radio spregovorila tudi direktorica ZD Koper dr. Ljubica Kolander Bizjak in direktor ZD Kočevje Gregor Košir.
11/30/2022 • 54 minutes, 32 seconds
Pomanjkanje družinski zdravnikov
Po nekaterih ocenah je v Sloveniji brez izbranega zdravnika že več kot 130.000 oseb. Zdravniki ob tem poudarjajo, da so na strani bolnikov in da jim želijo pomagati, a so sami le stežka kos obremenitvam, s katerimi se srečujejo že iz časov pred epidemijo covida, ta pa je njihovo stisko samo še bolj razkrila. Politika skuša razmere reševati z ukrepi, ki so še edini na voljo, a za celovito ureditev bo treba po oceni stroke predvsem izboljšati delovne pogoje, družinsko medicino pa narediti privlačnejšo za mlade, ki se odločajo za specializacijo. V tokratni oddaji smo o razmerah govorili s predsednikom odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici dr. Rokom Ravnikarjem ter predstojnico Katedre za družinsko medicino na Medicinski fakulteti prof. dr. Marijo Petek Šter, oba sta tudi družinska zdravnika. O izkušnjah reševanja situacije sta za naš radio spregovorila tudi direktorica ZD Koper dr. Ljubica Kolander Bizjak in direktor ZD Kočevje Gregor Košir.
11/30/2022 • 54 minutes, 32 seconds
Referendumi 2022
Pred nami je še ena nedelja, ki jo bo zaznamovalo glasovanje na voliščih. Izrekli se bomo o noveli zakona o RTV Slovenija ter o spremembah zakonov o dolgotrajni oskrbi in o vladi. Predlagala jih je koalicija premierja Roberta Goloba, v SDS ocenjujejo, da so škodljive, zato so zbrali podpise za referendume. Na Radiu Ognjišče smo pred odločanjem vseh volivcev soočili argumente obeh strani. Z nami v studiu sta bila poslanka največje opozicijske stranke Alenka Jeraj in vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic. Vabljeni k poslušanju!
11/23/2022 • 1 hour, 8 minutes, 56 seconds
Referendumi 2022
Pred nami je še ena nedelja, ki jo bo zaznamovalo glasovanje na voliščih. Izrekli se bomo o noveli zakona o RTV Slovenija ter o spremembah zakonov o dolgotrajni oskrbi in o vladi. Predlagala jih je koalicija premierja Roberta Goloba, v SDS ocenjujejo, da so škodljive, zato so zbrali podpise za referendume. Na Radiu Ognjišče smo pred odločanjem vseh volivcev soočili argumente obeh strani. Z nami v studiu sta bila poslanka največje opozicijske stranke Alenka Jeraj in vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic. Vabljeni k poslušanju!
11/23/2022 • 1 hour, 8 minutes, 56 seconds
Občani pred izbiro na lokalnih volitvah
Pred lokalnimi volitvami smo spregovorili o demokraciji in politični participaciji, posebnostih volilne kampanje na lokalni ravni ter delovanju in financiranju občin. V oddaji so sodelovali dr. Iztok Rakar s Fakultete za upravo, dr. Irena Bačlija Brajnik s Fakultete za družbene vede, dr. Miloš Senčur iz Združenja mestnih občin Slovenije in dr. Roman Lavtar iz Ministrstva za javno upravo.
11/16/2022 • 51 minutes, 51 seconds
Občani pred izbiro na lokalnih volitvah
Pred lokalnimi volitvami smo spregovorili o demokraciji in politični participaciji, posebnostih volilne kampanje na lokalni ravni ter delovanju in financiranju občin. V oddaji so sodelovali dr. Iztok Rakar s Fakultete za upravo, dr. Irena Bačlija Brajnik s Fakultete za družbene vede, dr. Miloš Senčur iz Združenja mestnih občin Slovenije in dr. Roman Lavtar iz Ministrstva za javno upravo.
11/16/2022 • 51 minutes, 51 seconds
Anže Logar in Nataša Pirc Musar o vodenju Slovenije
Pred drugim krogom volitev za Predsednika Republike Slovenije, ki bodo 13. novembra, smo v studiu Radia Ognjišče soočili oba kandidata, dr. Natašo Pirc Musar in dr. Anžeta Logarja. Vprašanja so bila povezana s funkcijo predsednika republike, želeli smo namreč čim več vsebinskih odgovorov na povsem konkretne teme.
11/9/2022 • 58 minutes, 18 seconds
Anže Logar in Nataša Pirc Musar o vodenju Slovenije
Pred drugim krogom volitev za Predsednika Republike Slovenije, ki bodo 13. novembra, smo v studiu Radia Ognjišče soočili oba kandidata, dr. Natašo Pirc Musar in dr. Anžeta Logarja. Vprašanja so bila povezana s funkcijo predsednika republike, želeli smo namreč čim več vsebinskih odgovorov na povsem konkretne teme.
11/9/2022 • 58 minutes, 18 seconds
Pogovor s štirimi največjimi verskimi skupnostmi v Sloveniji
Govorili smo o odnosu do pokojnih, do smrti in življenja, o družinskem zakoniku, odnosu do države in medsebojnem sodelovanju. Katoliško cerkev je v pogovoru zastopal murskosoboški škof Peter Štumpf, Evangeličansko cerkev nekdanji škof Geza Filo, Srbsko pravoslavno cerkev protojerej Borislav Livopoljac, islamsko skupnost pa imam v Mariboru, Zinaid Mahmutagić.
11/2/2022 • 59 minutes, 54 seconds
Dogajanje na letošnjih predsedniških volitvah
Gostili smo komentatorje - urednika spletnega portala Domovina Roka Čakša, urednika spletnega portala Siol Petra Jančiča in strokovnjaka za mednarodno pravo in mednarodne odnose prof. dr. Andreja Finka.
10/26/2022 • 46 minutes, 21 seconds
2. soočenje predsedniških kandidatov
Volitve se bližajo, predčasno lahko že obiščete volišče in izberete svojega kandidata za predsednika republike, da bo odločitev nekoliko lažja, pa smo za vas pripravili še eno volilno oddajo. Tokrat so bili z nami Milan Brglez, Janez Cigler Kralj, Nataša Pirc Musar in Vladimir Prebilič.Anže Logar, ki je udeležbo sprva potrdil, je dan prej sporočil svojo odsotnost zaradi vabila na drugo radijsko oddajo. Med temami pogovora so bile odnos do življenja in družine, izzivov predsedniške funkcije in do polpretekle zgodovine.
10/19/2022 • 1 hour, 8 minutes, 17 seconds
1. soočenje predsedniških kandidatov
Kandidati so odgovarjali na vprašanja, povezana s funkcijo predsednika nasploh, zanimalo nas je, kako vidijo položaj poveljnika Slovenske vojske in kakšno je njihovo stališče do Slovenije kot članice zveze NATO.Kako ocenjujejo položaj naše države v mednarodnem prostoru in odnose s sosedami?Kako bi sami ravnali v nekaterih situacijah v preteklosti in kakšne načrte imajo?Z nami so bili: Janez Cigler Kralj, Anže Logar, Nataša Pirc Musar in Vladimir Prebilič.
10/12/2022 • 58 minutes, 48 seconds
Razmere v zdravstvu še naprej ostajajo negotove
Slišali boste, ali se ukrepi iz poleti sprejetega interventnega zakona že poznajo in kaj vse bi morala vključevati temeljita reforma, napovedana za leto 2024. V luči zamenjave bolnikov v celjski bolnišnici smo se dotaknili področja varnosti v zdravstvu in samega ozračja med tam zaposlenimi. Zanimalo nas bo tudi, kako resna grožnja ostaja novi koronavirus. Naši gostji sta bili predsednica Zdravniške zbornice Slovenije doktorica Bojana Beović in predstavnica Mladih zdravnikov Slovenije Polona Gams.
10/5/2022 • 54 minutes, 17 seconds
Starš 1, starš 2 ali mama in oče?
Je najbolj primerno okolje za otroka družina z mamo in očetom, ali nam je vseeno, če otroka vzgajata dve istospolni osebi ali celo osebi, ki se identificirata z neskončnim številom družbenih spolov oziroma kakor se v določenem trenutku počutita.O spremembah družinskega zakonika smo govorili v oddaji Pogovor o. Naša gosta sta bila predsednik Družinske pobude Tomaž Merše in poslanka Nsi Iva Dimic.
9/28/2022 • 59 minutes, 9 seconds
Zaposlovanje tujcev v Sloveniji
Zaradi pomanjkanja delovne sile na različnih področjih, se tudi v Sloveniji soočamo z zaposlovanjem tujih delavcev. Kaj pravi zakonodaja in zakaj kljub njej prihaja do kršitev in celo zlorab delavcev, ste lahko slišali v tokratni oddaji. Naša gosta sta bila Sabina Velić iz podjetja Manpower in Grega Malec iz direktorata za delovne migracije.
9/21/2022 • 59 minutes, 50 seconds
Vrnitev Primorske matični domovini
Naša gosta sta bila dr. Renato Podbersič in dr. Jože Možina.
9/14/2022 • 1 hour, 9 seconds
Šolstvo
Kako pogosto so se šole v času epidemičnih ukrepov srečevale z nestrpnostjo staršev? Ali bodo učitelji lahko uveljavljali ugovor vesti ob zahtevah po podrejanju načelom LGBT ideologije? Kako je s pomanjkanjem kadrov v šolstvu in kakšna vprašanja se odpirajo ob brezplačnih kosilih za vse osnovnošolce? O tem smo govorili v oddaji Pogovor o. Z nami so bili: ravnateljica Osnovne šole Lava v Celju Marijana Kolenko, ravnatelj Osnovne šole Škofljica Roman Brunšek in ravnatelj Šole za strojništvo, geotehniko in okolje v Velenju, Peter Rozman.
9/7/2022 • 58 minutes, 17 seconds
Poslanci Sajovic, Dimic, Gladek in Zrim o pestrem političnem dogajanju
Poslanci Sajovic, Dimic, Gladek in Zrim o pestrem političnem dogajanjuKmalu bo minilo sto dni vlade in po napovedih nas čaka vroča politična jesen. O draginji, ukrepih zoper njo, migracijah, epidemiji, vojni v Ukrajini in predsedniški tekmi smo govorili s poslanci v tokratnem Pogovoru o. Naši gostje so bili vodja poslanske skupine Gibanja Svoboda mag. Borut Sajovic, poslanec SDS Rado Gladek, poslanka NSi Iva Dimic in poslanec SD Damijan Zrim.
8/31/2022 • 1 hour, 43 seconds
Diplomat Cerar in obramboslovka Garb o vojni v Ukrajini in vplivu na druge regije
V »Pogovoru o« smo se ustavili pri vojaški taktiki, ki jo v vojni v Ukrajini uporabljata Rusija in Ukrajina. Ali je taktika, ki sta jo ubrali strani v čem presenetila smo vprašali izredno profesorico na Katedri za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede dr. Majo Grb. O diplomatskem reševanju vojne in tudi o tem, kako vse to dogajanje vpliva na Zahodni Balkan pa smo vprašali upokojenega diplomata, sicer nekdanjega veleposlanika v ZDA, dr. Boža Cerarja. Slednji je komentiral tudi diplomacijo, ki jo je ubrala aktualna vlada.
8/24/2022 • 49 minutes, 5 seconds
Migracije
Kako se z izzivom spopada Slovenija, smo vprašali varnostnega strokovnjaka Boštjana Perneta. Svoj pogled, zakaj na problematiko ne zmore ustrezno in enotno odgovoriti Evropska unija, pa je razgrnila evropska poslanka Romana Tomc. Vabljeni k poslušanju!
8/17/2022 • 40 minutes, 54 seconds
O požarih
V tokratni oddaji Pogovor O smo se dotaknili silovitega požara, ki se je na Krasu razplamtel 15. julija in zajel več kot 2.000 hektarjev tako na slovenskem kot italijanskem delu planote Kras. Šlo je za največji požar v zgodovini samostojne Slovenije, ki je zahteval tudi aktivacijo državnega načrta za požare v naravnem okolju. Žal pa kraški požar ni edini večji požar v naravnem okolju v letošnjem poletju, niti ne edini na Primorskem. Vremenoslovci in klimatologi ob tem svarijo, da bodo tovrstni naravni pojavi kot posledica podnebnih sprememb vse pogostejši in silovitejši. V studiu smo gostili poveljnika Civilne zaščite za severno primorsko mag. Sama Kosmača.
8/10/2022 • 39 minutes, 39 seconds
Dr. Lahovnik o inflaciji, draginjskih ukrepih ter spremembah davčne zakonodaje, o slednjih tudi mag. Simič
V Pogovoru o smo gostili ekonomista in profesorja dr. Mateja Lahovnika. Z njim smo se pogovarjali o zaostreni ekonomski sliki v svetu pa tudi o ukrepih, ki jih zoper draginjo pripravlja slovenska vlada. Za komentar draginjskih ukrepov smo vprašali predstavnika predsednika Obrtno podjetniške zbornice Slovenije Blaža Cvara, za komentar visoke inflacije pa glavnega ekonomista pri Gospodarski zobnici Slovenije Bojana Ivanca. Davčni strokovnjak mag. Ivan Simič pa je, tako kot dr. Lahovnik komentiral nove predloge sprememb davčne zakonodaje, ki bo dodatno obdavčila visokokvalificirane delavce in oddajanje nepremičnin.
8/3/2022 • 47 minutes, 53 seconds
Kako bo čez nekaj desetletij z evtanazijo in pomočjo pri samomoru?
“Evgenika je imela svoj čas družbeno soglasje, pri njej so sodelovali zdravniki, a danes na to gledamo kot na kriminalno dejanje. Kako bo čez nekaj desetletij z evtanazijo in pomočjo pri samomoru? Ta dva dogodka končata življenje, sta nekaj nepovratnega, zato je zelo pomembno, da se o tem res na široko pogovorimo, če bomo tudi v Sloveniji šli po tej poti,” opozarja predsednica Zdravniške zbornice Bojana Beović. Njej in več pravnikom in zdravnikom ste lahko prisluhnili v oddaji.
7/27/2022 • 42 minutes, 34 seconds
Matej Tonin in Janez Cigler Kralj: Prvi ukrepi vlade Roberta Goloba
V oddaji smo pretresali aktualne odločitve Golobove vlade in poslank in poslancev državnega zbora. Z nami sta bila nekdanja ministra, sedaj pa poslanca Nove Slovenije Matej Tonin in Janez Cigler Kralj.
7/20/2022 • 57 minutes, 25 seconds
Starševstvo v dobi Instagrama
Pogovarjali smo se z mladima katoliškima mamicama Heleno Šijanec in Špelo Pogačnik o različnih pristopih in izkušnjah pri sodobnem starševstvu. So socialni mediji v breme ali pomoč, predstavljajo digitalno skupnost ali dokazovanje popolnosti? Kakšen pogled ima trenutna mlajša generacija na starševstvo, s kakšnimi izzivi se sooča? Ter kako specifično je to za mlade katoličane - kaj si kot mladi starši želijo od občestva, kako v njem sodelujejo? V kakšnem župnijskem okolju si želijo vzgajati svoje otroke?
7/13/2022 • 44 minutes, 42 seconds
Občine imajo težave zaradi splošne draginje
V luči začetka dela nove vlade, prihajajočih lokalnih volitev in splošne draginje smo s predsednikom Združenja občin Slovenije Robertom Smrdeljem, podpredsednikom Skupnosti občin Slovenije Petrom Misjo in profesorico na Fakulteti za družbene vede dr. Simono Kukovič spregovorili o položaju občin. Dotaknili smo se njihovega financiranja in nalog, sodelovanja z državo, zmanjševanja razlik regionalnega razvoja, pa tudi ustanavljanja pokrajin.
7/6/2022 • 45 minutes, 50 seconds
Kdo je duhovnik?
Na dan duhovniškh posvečenj v ljubljanski stolnici smo v oddaji Pogovor o gostili župnika p. Primoža Jakopa, župnika Kancijana Čižmana in mamo letošnjega novomašnika Jožico Šuštar. Rdeča nit pogovora je bila: Kdo je duhovnik in kakšna naj bo vzgoja bogoslovcev za današnji čas?
6/29/2022 • 54 minutes, 29 seconds
Demokracija ni samo politika
V luči prihajajočega državnega praznika Dneva državnosti smo v oddaji Pogovor o ... govorili o tem, kje vse se gradi demokracija, kaj vse so njeni sestavni deli in kako lahko k boljši kondiciji naše demokracije prispevamo v svojem vsakdanjem življenju. Naši gostje so bili Peter Merše, Marko Balažic in Roman Vučajnk.
6/22/2022 • 53 minutes, 23 seconds
Bo letošnja turistična sezona spet rekordna?
Spregovorili smo o slovenskem turizmu, ki se po epidemiji vrača v stare tirnice. Pričakovati je rast nočitev in povečanje obiska tujcev, v panogi pa so soočeni tudi s pomanjkanjem delavcev in rastjo stroškov, kar pa že vpliva tudi na cene na strani ponudbe. O omenjenem smo spregovorili z direktorjem Turistično gostinske zbornice Slovenije Fedja Pobegajlo in generalnim sekretarjem Združenja turističnih agencije Slovenije Mišom Mrvaljevičem.
6/15/2022 • 49 minutes, 59 seconds
Energetska in prehranska draginja
Gostili smo predstavnike treh humanitarnih organizacij - Slovenske karitas, Rdečega križa Slovenije in Slovenskega združenja za duševno zdravje. Dotaknili smo se trenutnih socialnih razmer v državi in pričakovanj do socialne politike nove vlade.
6/13/2022 • 55 minutes, 3 seconds
Mira Milavec in Dimitrij Rupel: Kakšno je trenutno stanje v Ukrajini in kakšni so možni scenariji v prihodnosti?
V tokratni oddaji smo gostili Miro Milavec, ki se je pravkar vrnila iz Ukrajine, kjer je preko Karitas pomagala prizadetem ljudem. Zanimalo nas je trenutno stanje v tej državi. Upokojeni diplomat Dimitrij Rupel pa je predstavil svoj pogled na oblegano Ukrajino in tudi predstavil možnosti, ki jih vidi za rešitev konflikta. Slednjega smo vprašali še, kako vidi zunanjo politiko Slovenije ter njeno 30-letno pot na mednarodnem parketu.
6/1/2022 • 47 minutes, 3 seconds
Delovanje opozicije v novem sklicu DZ
Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec in vodja poslanske skupine Nsi Jožef Horvat sta komentirala manevre opozicije, kadre nastajajoče vlade in koalicijsko pogodbo.
5/25/2022 • 52 minutes, 8 seconds
Težave pri zagotavljanju kadrov
Sodelovali so predstavniki podjetij Elan, Marmor Hotavlje in Ledinek inženiring. Prisluhnite oddaji Pogovor o!
5/18/2022 • 53 minutes, 42 seconds
Bo EU ostala močna pred številnim izziv, ki so pred njo?
V Pogovoru o smo tokrat spregovorili o prihodnosti Evropske unije. Na Dan Evropske se je sklenila konferenca o prihodnosti Evrope. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in francoski predsednik Emmanuel Macron sta se zavzela za spremembo pogodb, 13 držav članic, tudi Slovenija, pa je do tega zadržanih. Zanimalo nas je, kaj je konferenca prinesla, kaj za EU pomeni vojna v Ukrajini, kako se spopasti z zelenim prehodom, pa tudi vprašanji migracij in vladavine prava ostajata visoko na lestvici aktualnih tem. O tem smo se pogovarjali z vodjo predstavništva Evropske komisije v Sloveniji dr. Jernejo Jug Jerše, profesorjem za pravo človekovih pravic, državno pravo in upravno pravo na Evropski pravni fakulteti Nove univerze dr. Jernejem Letnarjem Černičem in evropsko poslanko Ljudmilo Novak.
5/11/2022 • 56 minutes, 26 seconds
Post-covidni sindrom
Nekateri bolniki se še več tednov in mesecev po prebolelem covidu-19 spopadajo z različnimi težavami v telesnem in duševnem zdravju. Kaj je do sedaj znanega o dolgem covidu ali post-covidnem sindromu in kakšne oblike pomoči so na voljo, ste slišali v oddaji. Naša sogovornika sta bila specialist infektologije in interne medicine prof. dr. Janez Tomažič in vodja Centra za krepitev zdravja Kranj mag. zdravstvene nege Jana Lavtižar. Svojo izkušnjo premagovanja covida pa je z nami delil Matjaž Gerčar.
5/5/2022 • 47 minutes, 45 seconds
Peter Gregorčič in Miran Videtič komentirata izid parlamentarnih volitev 2022
Za nami so volitve v državni zbor. Teden po njih je v prvi vrsti namenjen premlevanju izidov. Kaj se nam obeta?
4/27/2022 • 58 minutes, 19 seconds
2. soočenje pred parlamentarnimi volitvami
Na predsedniški oziroma podpredsedniški ravni so bili z nami stranke SDS, NSI, Povežimo Slovenijo in SD, medtem ko so v Gibanju Svoboda udeležbo zadnji hip odpovedali.
4/20/2022 • 1 hour, 42 minutes, 47 seconds
Demokracija, kultura dialoga in svoboda medijev...
Gosta prevajalka in publicistka Alenka Puhar ter župnik na Polici pri Grosupljem, nekdanji vojaški vikar Jože Plut.
4/13/2022 • 59 minutes, 42 seconds
Soočenje: Demografska zima, skrb za starejše, napad na Ukrajino
Na Radiu Ognjišče ste lahko prisluhnili prvemu predvolilnemu soočenju. Pripravili smo ga skupaj s portalom Domovina.je, kjer si lahko ogledate soočenje tudi v video obliki. V uro in pol trajajoči razpravi smo odprli vprašanja, ki se jih drugi mediji večinoma ne lotijo. Predstavniki povabljenih strank so odgovarjali na vprašanja s področij demografije, oskrbe starejših, migracij, varnosti, obrambe in vojne v Ukrajini. Skušali smo kar najbolj verodostojno prenesti stališča strank volivcem, da se boste lahko odločili za tiste, ki bodo najbolje zastopali vaše vrednote.Na soočenju so sodelovali Jože Tanko (Slovenska demokratska stranka), Tereza Novak (Gibanje Svoboda), Monika Gregorčič (Povežimo Slovenijo), Jožef Horvat (Nova Slovenija – krščanski demokrati), Samo Bevk (Socialni demokrati), Jerca Korče (Lista Marjana Šarca) in Dejan Podgoršek (Naša Dežela).