Winamp Logo
Pas a pusu Cover
Pas a pusu Profile

Pas a pusu

Tsjechisch, News media, 2 seizoenen, 94 afleveringen, 3 dagen, 6 uur, 51 minuten
Over
Cestovací příběhy z dob, kdy to ještě šlo, pro inspiraci v dobách, až to zase půjde.
Episode Artwork

Na Sametovou revoluci čekal jako na smilování. První cesta za hranice pro něj byla šok

Už přes 30 let putuje křížem krážem po světě. Zprvu tak činil coby průvodce ve vlastní cestovní kanceláři, kterou těsně po revoluci založil, později začal objevovat krásy planety i jako nezávislý dobrodruh. Svoboda pohybu je totiž pro cestovatele Arnyho Šrámka vzhledem k dospívání v nesvobodě minulého režimu zcela zásadní. O svých zkušenostech, jež za tři dekády posbíral nejen v zahraničí, hovoří ostravský rodák v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
22-10-20241 uur, 14 minuten, 36 seconden
Episode Artwork

Na druhý pohled se zamilovala do Bulharska. Teď o něm mezi Čechy vyvrací nesmyslné předsudky

Poprvé se do Bulharska podívala coby hotelová animátorka. Země jí nijak neuhranula, a kdyby nepřišel covid, možná by jí ani nedala druhou šanci. Ta přitom její pohled zcela zásadně změnila. Češka Oldřiška Hradcová se později nejen do Bulharska, ale také v Bulharsku zamilovala a žije v něm už skoro tři roky. Teď se mezi krajany snaží prostřednictvím sociálních sítí vyvracet řadu mýtů i stereotypů. Co ji na balkánské zemi nadchlo, popisuje v nové epizodě podcastu Slepá mapa. 
8-10-20241 uur, 3 minuten, 22 seconden
Episode Artwork

Čech projel Afriku na ikonické tříkolce. Měli ho za blázna a skončil i ve vězení

Tomáš Vejmola si oblíbil tuk-tuky. Motorizované tříkolky známé především z jihovýchodní Asie ho uhranuly natolik, že v jedné před lety dojel z Bangkoku až domů na Moravu. Během covidu se rozhodl nevšední dobrodružství oprášit a vyrazil s tuk-tukem do Afriky, kde během putování z JAR do Ugandy urazil kolem 9000 kilometrů. Jak se ikonická tříkolka osvědčila v afrických podmínkách, vypráví Vejmola v nové epizodě podcastu Slepá mapa. 
1-10-20241 uur, 12 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Za covidu prchnul z Česka do Velké Británie. Hospoda i kostel tam fungují lépe než internet

Byl konec roku 2019. Evropou se pomalu začal plížit covid a Velká Británie se připravovala na vystoupení z EU. Právě v této době velkých změn i nejistot naházel Libor Smolík věci do auta a se svou partnerkou Míšou spěchal vstříc novému životu v Anglii. Navzdory těžkopádnému startu se tam zabydleli a založili rodinu, a po takřka čtyřech letech si život na největším evropském ostrově nemohou vynachválit. Nejen o britské povaze a stereotypech vypráví Smolík v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
24-9-20241 uur, 8 minuten, 31 seconden
Episode Artwork

Našla druhý domov v zemi úsměvů. Na českou mentalitu si po návratu do vlasti stále zvyká

Psal se rok 2012. Kateřina Petroušková byla čerstvě po vysoké škole i po rozchodu a prožívala zvláštní období prázdna. Když se jí proto naskytla příležitost odjet na Srí Lanku a pomáhat tam Čechům s provozem surfařského kempu, neváhala ani chvilku. Sbalila se a za tři týdny vyrazila. Tehdy ještě netušila, jak moc se jí země úsměvů stane osudovou. Druhá návštěva Srí Lanky totiž vyústila v šestiletý pobyt, nejen o něm vypráví Petroušková v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
10-9-202459 minuten, 29 seconden
Episode Artwork

Tři roky putoval Afrikou ve stopách českých legend. Cesta se mu málem stala osudnou

Celkem tři roky strávil putováním po Africe. Z Tuniska dojel až do JAR, kde svou cestu, inspirovanou první expedicí českých legend Hanzelky a Zikmunda, letos na jaře završil. Původní plán mu zkomplikoval nejen covid, ale i ozbrojené konflikty v několika zemích, přičemž pobyt v Súdánu se mu kvůli střelbě na ulici málem stal osudným. O tom, jaká je autentická Afrika, a proč ji lidé ze Západu tak úplně nechápou, vypráví v nové epizodě podcastu Slepá mapa dobrodruh Tomáš Vaňourek.
27-8-20241 uur, 1 minuut, 19 seconden
Episode Artwork

Jel do Řecka pátrat po rodinných kořenech. Z rituálu u hřbitova ho dodnes mrazí

Odmala si připadal jiný než ostatní české děti. Až později zjistil, že za tmavší pleť i vlasy může řecká krev z otcovy strany. Od té doby se Alex Šindler toužil do země části svých předků vypravit. A už první návštěva ostrova Kos mu připadala jako návrat domů. O pár let později se proto rozhodl zabalit svůj dosavadní život a do Řecka se přestěhoval. Během pátrání po kořenech zažil množství nečekaných situací, o některých vypráví v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
13-8-20241 uur, 6 minuten, 35 seconden
Episode Artwork

Čech objevoval poslední opravdovou divočinu. Domorodci vyzbrojení mačetami ho neodradili

Jeho životním snem je navštívit všechny země světa. Zatím jich má na kontě asi 80 a čas tedy rozhodně neztrácí. Jen loni vyrazil třeba do Venezuely, Sýrie anebo na Papuu Novou Guineu, které ostřílení cestovatelé přezdívají poslední opravdová divočina. S foťákem v ruce tu mladý dobrodruh Pavel Sedláček objevoval místní kmeny i netknutou přírodu. Nejen o svém setkání s po zuby ozbrojenými domorodci vypráví český světoběžník v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
30-7-20241 uur, 3 minuten, 21 seconden
Episode Artwork

Čeští manželé brázdí svět v dodávce. Stříleli po nich jen jedinkrát

Už šest let poznávají krásy planety v obytné dodávce. Projeli třeba Francii, Skandinávii či Balkán, jejich zatím nejdelší cesta je loni zavedla na Blízký východ. Na nomádském životním stylu manžele Jindru Dubskou Cahákovou a Daniela Dubského nejvíce přitahují volnost, pohoda a svoboda, na komfortu jim přitom neubírá ani omezený prostor vozidla. O svých dobrodružstvích vypráví český pár v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
16-7-202455 minuten, 27 seconden
Episode Artwork

Češku okouzlilo místo, kde se potkává celý svět. K lásce stačila jediná návštěva

Alespoň jednou v životě by ho měl navštívit každý, kdo miluje hudbu. Britský festival Glastonbury, největší svého druhu na světě, je unikátním místem, kde zdaleka nejde jen o dobrou a různorodou muziku, ale také o atmosféru, vzájemný respekt či sounáležitost. O akci, která se už přes 50 let koná na rodinné farmě v anglickém hrabství Sommerset, hovoří v letním speciálu podcastu Slepá mapa novinářka Šárka Hellerová.
9-7-202437 minuten, 43 seconden
Episode Artwork

Zamiloval si kout světa, který v mnohých vyvolává obavy. Občas tam pokouší štěstí

Michala Hertlíka od dětství přitahovala geografie. Později ho zaujaly především španělsky hovořící země, a tak se jeho životní vášní stala Latinská Amerika, kterou už deset let pravidelně navštěvuje. Byl třeba ve Venezuele, Mexiku či Salvadoru, kde pátral po jedinečných a turisticky opomíjených lokalitách. Nejen o tom, proč mají lidé z tohoto koutu světa stále obavy, hovoří slovenský cestovatel v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
2-7-202459 minuten, 28 seconden
Episode Artwork

Odstěhovala se do Rumunska. Češi jí předpovídali, že tam skončí s kudlou v břiše

Rumunsko si zamilovala už při první návštěvě. Osud tomu pak chtěl, že se do země provdala a už dva roky žije v Transylvánii. Na tamní mentalitu i vřelost lidí si Češka Ivona Bruda zvykla velmi rychle, i když pro ni ze začátku byly některé věci z kulturního hlediska zvláštní. Dnes naopak prožívá lehký šok při návratech do domoviny. O tom, jak se v Rumunsku žije a proč o něm mají lidé množství předsudků, mluví Bruda v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
18-6-202455 minuten, 34 seconden
Episode Artwork

Český motorkář dojel z Argentiny až do Kanady. Strávil noc ve vězení i v lednici

Pro Jana Navrátila byly motorky vždy srdcovou záležitostí. Ve 23 letech se sbalil a vyrazil do Jižní Ameriky, aby z Argentiny dojel přes celý kontinent až do Kanady. Během několikaměsíčního dobrodružství urazil asi 55 tisíc kilometrů, nasbíral nespočet zážitků, a mimo to skončil na jednu noc i v mexickém vězení. S jakými dalšími výzvami se po cestě setkal, vypráví Navrátil v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
4-6-20241 uur, 54 seconden
Episode Artwork

Osm let žije ve Skandinávii. Tamní bizarní zákony ji dokážou zaskočit i dnes

Albína Mrázová si zamilovala studený sever, však k tomu také vybízí její přiléhavé příjmení. Krátce po půlročním pobytu na Islandu odešla studovat do Dánska, kde se nakonec usadila natrvalo, v nejmenším ze skandinávských monarchií žije už osm let. To české novinářce a spisovatelce umožnilo dokonale poznat nejen mentalitu tamních obyvatel, ale i lákadla a pikantnosti jednotlivých států. O tom nejzajímavějším vypráví Mrázová v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
21-5-20241 uur, 13 minuten, 55 seconden
Episode Artwork

Čech prošel pěšky jednu z nejrizikovějších zemí světa. Ani přes výhružky smrtí nelituje

Jan Rendl si zamiloval chození a Jižní Ameriku. Pěšky došel třeba z Kolumbie do Chile nebo od karibského pobřeží do Medellínu. Koncem loňského roku pak navštívil také Venezuelu, zemi s pověstí jedné z nejnebezpečnějších na světě. Přestože tu český cestovatel dvakrát čelil výhružkám smrtí, byl obrán policisty nebo prodělal střevní infekci, návštěvy nelituje, a naopak se plánuje vrátit. O svých zážitcích vypráví Rendl v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
7-5-20241 uur, 4 minuten, 2 seconden
Episode Artwork

Bez peněz procestoval USA. Po návratu do Česka je hvězdou sociálních sítí

Chtěl na vlastní kůži poznat Ameriku v její nepřikrášlené syrovosti, a tak se sbalil a odletěl. Vlastní peníze měl zhruba na měsíc a jen jako nezbytnou pojistku, nakonec je ale nemusel vůbec použít. Z New Yorku do Los Angeles totiž dostopoval bez jediného vlastního dolaru; jídlo či hotovost mu častokrát darovali místní. O svém loňském tříměsíčním dobrodružství vypráví v nové epizodě Slepé mapy Vojta Pechar, na sociálních sítích známější jako Mullet na tripu.
30-4-20241 uur, 2 minuten, 17 seconden
Episode Artwork

Zamilovala si zemi, která má kuriózní spojení s Českem. Pro místní je velká bílá paní

Zamilovala se do Kambodže a už v ní jednou nohou zůstala. Poprvé sice přijela obdivovat hlavně chrámový komplex Angkor, nakonec ale v asijské zemi nalezla mnohem víc. Během asi patnácti návštěv chodila po slumech, spala v džungli, hledala pozemek pro školu, fotila nebo natáčela dokumenty, a nechala si zhotovit i tradiční buddhistické tetování. O neotřelém spojení Kambodže a Česka vypráví v nové epizodě Slepé mapy režisérka a dokumentaristka Markéta Oddfish Nešlehová. 
23-4-20241 uur, 17 minuten, 1 seconde
Episode Artwork

Čech dojel na kole z Prahy až do Tibetu. Na střeše světa si sáhnul na absolutní dno

Před skoro dvaceti lety se v Praze vyhoupnul do sedla kola a vyrazil za životním dobrodružstvím. Jeho cílem byl Tibet, nakonec ale dojel ještě o kus dál do Nepálu. Během tisíců najetých kilometrů zdolal několik pohoří, ale i jednu z nejvýše položených silnic světa. O extrémních zážitcích, které sepsal i do loni vydané knihy, hovoří v nové epizodě podcastu Slepá mapa Jan Hanz Novotný.
9-4-20241 uur, 22 minuten, 46 seconden
Episode Artwork

Rivalita Prahy a Brna? Burani s mindráky jsou všude, shodují se Brňák a Pražačka

Praha a Brno; to je jako Venuše a Mars, oheň a voda nebo černá a bílá. Alespoň to tak podle vzájemného popichování často vypadá. Je to ale pravda? Shlížejí Pražané na obyvatele Brna spatra? A trpí Brňané komplexem méněcennosti? Na to ve speciální aprílové epizodě podcastu Slepá mapa odpovídají rodilá Pražanka žijící v Brně Zdenka Benešová a rodilý Brňan žijící v Praze Jakub Štěpánek.
1-4-202456 minuten, 54 seconden
Episode Artwork

Mladá Češka vyrazila na vlastní pěst do Indie. Bála se tam méně než v Brně

Absolutní svoboda bez kompromisů. V tom spatřuje hlavní přednost sólo cestování 21letá Češka Miloslava Macková, podle níž iracionální strach z neznámého často lidem zavírá dveře k jedinečným zážitkům. Sama se přitom nebojí stopovat v nejrůznějších koutech světa či využívat ubytování u místních, vždy však spoléhá na své instinkty. O tom, proč by se nejen dívky a ženy neměly sólo cestování bát, vypráví Macková v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
26-3-20241 uur, 13 minuten, 44 seconden
Episode Artwork

Češka na vlastní kůži zažila rozmach země oplývající luxusem. Po covidu přišel zlom

Poprvé ji navštívila v době, kdy ještě nestál ani rekordní mrakodrap Burdž Chalífa. Později se do Dubaje přestěhovala za manželem, a nakonec tam strávila dlouhých třináct let. Megapoli ve Spojených arabských emirátech popisuje Češka Magda Hornová jako město s přívětivými lidmi i atmosférou pospolitosti. Zároveň ale připouští, že se z Dubaje stal v průběhu let tak trochu lunapark a utopie, které chybí větší kontakt s realitou. O dalších zajímavostech vypráví Hornová v podcastu Slepá mapa.Podcast vychází na serveru Novinky.cz a sledovat ho můžete i na Instagramu. 
12-3-20241 uur, 4 minuten, 23 seconden
Episode Artwork

Český král stopařů vyrazil se psem na cestu kolem světa. V Rusku ho zatkli

Dvakrát obkroužil díky stopování celou planetu. V roce 2019 pak ke svému poslednímu velkému dobrodružství přibral fenku border kolie Corey, se kterou se vypravil do Japonska. Tam dvojice kvůli komplikacím nakonec nedojela, místo toho českého rekordmana Slávka Krále zatkli v Rusku kvůli propadlým vízům a následně ho vyhostili do Kazachstánu. O komplikovaném návratu zpět do Češka i stopování jako takovém vypráví Král v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
27-2-202453 minuten, 23 seconden
Episode Artwork

Odjela jako dobrovolnice do Nepálu. Ženy tam mají velmi tvrdý život, popisuje

Češka Tereza Košnařová měla sen: už od dětství toužila vyrazit za pořádným dobrodružstvím. To se jí nakonec splnilo, když v roce 2011 odjela na půl roku do Asie, kde mimo jiné učila nepálské sirotky angličtinu. Na výrazně odlišnou kulturu i jiné životní tempo si poměrně rychle zvykla, a to i v sousední Indii, kterou projela sólo. O své cestě, která jí připravila i několik nástrah, vypráví Košnařová v podcastu Slepá mapa.
13-2-20241 uur, 3 minuten, 37 seconden
Episode Artwork

Za láskou se odstěhovala až do Mexika. Zažila tam přepadení i noc ve vězení

Znali se tehdy jen krátce. Před dvaceti lety se potkali v Kolíně, a hned z toho byla láska. Už po dvou měsících byla Češka Libuše Navrátilová odhodlaná vypravit se za svým mexickým přítelem do jeho rodné země. Tam nakonec strávila 10 let, které popisuje jako velké dobrodružství; zažila při něm jedno nepovedené manželství, ozbrojené přepadení a strávila i noc ve vězení. O dalších zážitcích vypráví Navrátilová v nové epizodě podcastu Slepá mapa.A pokud máte cestovatelské rozhovory rádi, přijďte si je poslechnout naživo 5. února do Radlické kulturní sportovny na Smíchově. V rámci talk show Slepá mapa Live se můžete těšit na dva cestovatelské příběhy: jeden z Kambodže a druhý ze studeného severu (Islandu, Grónska nebo Norska). Lístky jsou v prodeji na GoOut.net, pro více informací sledujte podcast na Instagramu.
30-1-20241 uur, 12 minuten, 33 seconden
Episode Artwork

Navštívil všech 50 států USA. Amerika je drsná a s nikým se nemaže, tvrdí

Pestré, kontrastní, ale i rozpolcené a drsné. Tak popisuje Spojené státy americké politolog a historik Martin Nekola, který loni v říjnu završil na Aljašce svou ambiciózní misi, a to navštívit všech 50 států USA. Stal se tak teprve druhým Čechem, který získal členství v takzvaném All Fifty States klubu. Co při svých cestách zjistil, si můžete poslechnout v nové epizodě podcastu Slepá mapa. A pokud máte cestovatelské rozhovory rádi, přijďte si je poslechnout naživo 5. února do Radlické kulturní sportovny na Smíchově. V rámci talk show Slepá mapa Live se můžete těšit na dva cestovatelské příběhy: jeden z Kambodže a druhý ze studeného severu (Islandu, Grónska nebo Norska). Lístky jsou v prodeji na GoOut.net, pro více informací sledujte podcast na Instagramu.
16-1-202456 minuten, 31 seconden
Episode Artwork

Dvojice Čechů pátrá ve světě po štěstí. Miliardy na účtu šťastný život nezaručí, potvrzují

Štěstí může pro každého znamenat něco jiného. A právě různé pohledy na koncept štěstí zkoumají při svých cestách psycholožka Kristýna Tronečková a její partner Matouš Hurtík. Ve své nejnovější knize společně mapují Turecko, Kostariku či Japonsko a ukazují, že pocit štěstí či jeho míra souvisejí s mnoha faktory, přičemž ten ekonomický je často přeceňován. Jaký je recept na šťastný život pohledem mnoha světových kultur, si můžete poslechnout v novém díle podcastu Slepá mapa.
2-1-202454 minuten, 19 seconden
Episode Artwork

Díky cestování si mnohem víc vážím domova, říká autor Slepé mapy

Pro Novinky.cz už přes dva roky připravuje podcasty o cestování a životě v zahraničí, letos pod názvem Slepá mapa. V posledním letošním díle vezme moderátor Michael Švarc posluchače a diváky takříkajíc do své kuchyně - ve vánočním speciálu vysvětlí, jak vybírá hosty, které z rozhovorů ho v uplynulých dvanácti měsících nejvíce zaujaly, i jak to má s cestováním on sám. 
19-12-202355 minuten, 14 seconden
Episode Artwork

Rok žila ve Florencii a říká: Italové se považují za velmi důležitý národ, o Češích si myslí své

Itálie se řadí mezi nejoblíbenější destinace Čechů. Mezi dovolenou a žitím po boku tamních temperamentních obyvatel je však výrazný rozdíl, což na vlastní kůži při ročním pobytu ve Florencii poznala i Magdalena Maxová. Pouští si Italové cizince k tělu? Jak moc je pro ně důležitá móda, jídlo a káva? A jaká jsou tu pravidla randění? O tom vypráví Maxová v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
5-12-202349 minuten, 39 seconden
Episode Artwork

Češka vyrazila s dětmi na pouť do Santiaga. Chtěla je vystavit zdravému nepohodlí

Svatojakubská pouť s cílem ve španělském Santiagu de Compostela patří k nejpopulárnějším v Evropě. Letos v dubnu se na ni rozhodla vypravit také Češka Erika Bach a rovnou s sebou vzala své dva syny, kterým je jedenáct a devět let. Kromě toho, že s nimi chtěla prožít nezapomenutelné dobrodružství, bylo také cílem vystavit je diskomfortu. Jak osmidenní cestu, během níž zdolali 100 kilometrů, společně zvládli, si poslechněte v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
21-11-202346 minuten, 43 seconden
Episode Artwork

Češi mají dobrodružství v krvi, tvrdí zakladatel festivalu Kolem světa

Procestoval Severní, Střední i Jižní Ameriku, ale také Asii či Afriku. Přesně 20 let už také pořádá největší tuzemský cestovatelský festival Kolem světa. Podle Karla Wolfa mají Češi dobrodružství v krvi a rádi objevují svět; na krajany lze narazit prakticky všude. Jak se v průběhu let změnilo cestování a jak ho ovlivňují sociální sítě? Proč má každá destinace co nabídnout? A dá se plnohodnotně cestovat i se třemi dětmi? Na to Wolf odpovídá v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
7-11-202350 minuten, 27 seconden
Episode Artwork

Na kole dojel z Brna až na Bali. Opravdovou krizi prožil jen jedinkrát

Dojet z Brna až do Singapuru a poznat kus světa. To byl plán Michala Kamermeiera, který letos na jaře nasedl na kolo a vyrazil vstříc ambicióznímu dobrodružství. Během čtyř měsíců najel tisíce kilometrů a cestu si nakonec ještě prodloužil o jihovýchodní Asii, aby se zastavil až na Bali. Jaké zážitky nasbíral? Proč nejraději vzpomíná na Írán, a kde prožil jedinou opravdovou krizi? Poslouchejte v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
24-10-202351 minuten, 9 seconden
Episode Artwork

Rok žila v Albánii. Její divokost mizí, za pár let to bude další Chorvatsko, míní Češka

Poprvé ji navštívila v roce 2015 jako turistka; už tehdy si Veronika Nürmberger Albánii zamilovala. To ještě netušila, že se jí země stane o šest let později na celý jeden rok domovem. Proměna, kterou balkánský stát během relativně krátké doby prošel, je podle Češky razantní a promítá se hlavně do turistické infrastruktury. O tom, proč je na návštěvu Albánie právě teď nejvyšší čas, vypráví Nürmberger v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
10-10-202344 minuten, 29 seconden
Episode Artwork

Byl na stáži v nejlepší restauraci světa, na českou svíčkovou přesto nedá dopustit

Přestože studoval gymnázium, zavál vítr Čecha Jana Michálka k vaření. Poprvé k němu přičichl coby pizzař, gastronomie ho ale nadchla až při ročním pobytu v Kanadě. Po návratu pracoval mimo jiné v restauraci Entrée Přemka Forejta, vyzkoušel si také dvouměsíční stáž ve věhlasné kodaňské restauraci Noma, považované za jednu z nejlepších na světě. Jaké jsou aktuální trendy v gastronomii, a co se člověk o jídle naučí při pobytu v zahraničí? O tom vypráví Michálek v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
26-9-202357 minuten, 49 seconden
Episode Artwork

Čech najezdil stopem přes 150 tisíc kilometrů. Vezli ho kněží, nelegální imigranti i pašeráci vodky

Poprvé se k silnici se zdviženým palcem postavil před zhruba deseti lety, když se potřeboval dostat na letiště. Od té doby Čech Michal Beneš stopoval na třech kontinentech – zkušenosti má mimo jiné z Kyrgyzstánu, Indie či Náhorního Karabachu – a najezdil přes 150 tisíc kilometrů. Proč je stopování okno do duše národa a jaká je jízda s velvyslanci či pašeráky vodky? O tom vypráví Beneš v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
12-9-202349 minuten, 24 seconden
Episode Artwork

V Maroku našla druhý domov. Jako žena si tu nikdy nepřišla v ohrožení

Češka Tereza Huclová se zamilovala do Maroka. A i když to byla láska až na druhý a třetí pohled, nějaký čas tu žila, založila si výletní agenturu, a nakonec i cestovní kancelář. Do severoafrické země se nyní pravidelně vrací a ukazuje její krásy turistům; považuje ji navíc za zcela bezpečnou destinaci, kde se jako žena o svůj život nikdy neobávala. O svých zážitcích vypráví Huclová v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
29-8-20232 uur, 29 minuten, 34 seconden
Episode Artwork

Žijí a cestují v dodávce. Pro vztahy je to často zátěžová zkouška, říká Češka

Svoboda, nezávislost a možnost být neustále v pohybu. To jsou jen některé z výhod takzvaného vanlifu neboli života v dodávce. Několik posledních let ho praktikují také Češka Vendula Žáková se svým australským snoubencem Marcelem, kteří už v obytném voze projeli Nový Zéland, Austrálii a aktuálně poznávají Jižní Ameriku. Jak složité je přestavět si svépomocí dodávku a vyhnout se partnerským krizím na několika málo čtverečních metrech? O tom vypráví Žáková v nové epizodě podcastu Slepá mapa.Sledujte Slepou mapu také na Instagramu!
15-8-20231 uur, 8 minuten, 22 seconden
Episode Artwork

Špína i bezdomovci. New York má do romantické pohádky daleko, říká Češka žijící na Manhattanu

Je jednou z nejlidnatějších metropolí světa a vešli by se do něj takřka všichni obyvatelé České republiky. New York má pověst města, které nikdy nespí, turisty přitahuje zejména ikonickými výškovými budovami či sochou Svobody. Návštěvníci však pro růžové brýle často přehlížejí realitu, tedy špínu, bezdomovce i diskutabilní bezpečnostní situaci. Tak to alespoň vidí Češka Lenka White, která žije šestým rokem na Manhattanu. O své postřehy se podělila v podcastu Slepá mapa.Sledujte Slepou mapu také na Instagramu!
1-8-202356 minuten, 52 seconden
Episode Artwork

Na Blízkém východě je svět ještě v pořádku, tvrdí český cestovatel

Po Hedvábné stezce a ještě dál. Tuto starou obchodní trasu před několika lety jako první Čech zdolal Martin Půlpán; vysloužil si za to i zápis do tuzemské knihy rekordů. Tím však jeho putování neskončilo. Vášnivý cestovatel navštívil už více než 90 destinací, za srdcovou záležitost označuje zejména Blízký východ. O Půlpánových dobrodružstvích si můžete poslechnout v nové epizodě podcastu Slepá mapa.Sledujte podcast také na Instagramu. Vychází také na Novinky.cz
18-7-20231 uur, 4 minuten, 21 seconden
Episode Artwork

Už 13 let navštěvuje Kolumbii. Tamním indiánům pomohla navrátit pozemky

Češka Alena Antonovičová se před 13 lety zamilovala do Kolumbie. Od té doby se do jihoamerické země pravidelně vrací, a navzdory neslavné drogové minulosti, ji označuje za bezpečnou i pro sólo cestovatelky. K srdci Češce přirostl také jeden z místních indiánských kmenů, Arhuacos, který skrze svoji stejnojmennou nadaci finančně podporuje a zakoupila pro něj také půdu. Vyprávění o Kolumbii si můžete poslechnout v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
4-7-20231 uur, 6 minuten, 32 seconden
Episode Artwork

Pro spoustu Čechů je Česko neznámou zemí, říká zakladatelka Úžasných míst

Hrady, zámky, rozhledny, vyhlídky a další skryté či méně známé poklady Česka. Na ně prostřednictvím sociálních sítí upozorňuje spoluzakladatelka internetové komunity a mobilní aplikace Úžasná místa Kristýna Audi Turynová. Podle ní zažívá cestování po České republice boom i díky pandemii, v posledních letech výrazně vzrostla také kvalita tuzemských služeb. Je u nás stále co objevovat? A která místa by si zasloužila více pozornosti? To se dozvíte v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
20-6-202354 minuten, 45 seconden
Episode Artwork

Žil v jediném tichomořském království. Byl jsem tam trochu za exota, říká Čech

Touha po poznání zavedla Martina Menčíka na Tongu. A hned z první návštěvy jediné tichomořské monarchie se vyklubala láska. Český cestovatel tady totiž během dvouletého pobytu poznal svoji manželku, se kterou je přes 10 let; dnes už žijí v Česku. O lákadlech Tongy, jejím jedinečném naturelu i povaze místních obyvatel vypráví Menčík v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
6-6-20231 uur, 40 seconden
Episode Artwork

Prožila 15 let v Černé Hoře. Nás Čechy tu mají velmi v lásce, říká

Černou Horu lze stále považovat za málo objevený klenot. Na rozdíl od sousedního Chorvatska, kam loni zavítalo přes 15 milionů návštěvníků, je totiž turisticky stále víceméně neprobádaná. Podle historičky Lenky Blechové, která se před 40 lety provdala za Černohorce a v zemi strávila 15 let, má přitom co nabídnout. Třeba krásné hory s kláštery. O dalších zajímavostech vypráví Blechová v podcastu Slepá mapa.
23-5-20231 uur, 9 minuten, 25 seconden
Episode Artwork

Češi uklízeli odpadky ve Střední Americe. Zaujali média i prezidenta Salvadoru

Alespoň trochu přispět k čistší planetě. To je jeden z cílů manželů Michaely a Jiřího Dolanových, kteří už několik let sbírají odpadky, kudy chodí. Nejinak tomu bylo při jejich 17měsíčním putování Střední Amerikou, kde se díky videím na sociálních sítích stali doslova celebritami – zaujali politiky, média, ale i místní, kteří jim v jejich snažení často pomáhali. Michaela a Jiří vyprávějí o svých zážitcích v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
9-5-20231 uur, 2 minuten, 5 seconden
Episode Artwork

Pracovala jako bioložka v peruánské Amazonii, podělila se i o zkušenosti s ayahuaskou

Když se řekne Peru, většině lidí se ihned vybaví Machu Picchu. Češce Zuzaně Bartákové naskočí džungle. Strávila v ní totiž několik měsíců, když pracovala jako terénní bioložka v Amazonii. Od monitorování papoušků a sběru vzorků půdy se následně přesunula k poznávání zbytku země, do které se již přes deset let pravidelně vrací. O svých zážitcích a zkušenostech vypraví v nejnovější epizodě podcastu Slepá mapa.
25-4-202357 minuten, 51 seconden
Episode Artwork

Letenky kupuju jako holky kabelky. Když jsou levné, nemůžu je tam nechat, říká influencer

O cestování na plný úvazek si může řada lidí nechat jen zdát. Český influencer Adam Mach však svůj sen přetavil v realitu a nyní podstatnou část roku tráví v zahraničí. Své zážitky z destinací jako jsou Bali, New York nebo Havaj tlumočí svým fanouškům, kterých má na Instagramu takřka 340 tisíc. O tom, zda se dá cestováním živit nebo jak se shání levné letenky, vypráví Mach v nové epizodě podcastu Slepá mapa.
11-4-202353 minuten, 28 seconden
Episode Artwork

Došel pěšky z Olomouce do Íránu. Lidé ho měli za blázna

Chození po horách bylo pro Lukáše Hajduka vždy srdcovou záležitostí. Když se ve svém životě dostal do bodu, kdy mu nevyšly vztahy a ani v práci neprožíval ideální období, rozhodl se pro očistu těla i duše intenzivním putováním. Z Olomouce se vydal pěšky do Íránu a po cestě zdolal i několik pětitisícovek, včetně Araratu. O svých zážitcích vypráví Hajduk v novém díle podcastu Slepá mapa.
28-3-202355 minuten, 11 seconden
Episode Artwork

Čtyři roky žila v Austrálii. Na pavouky velikosti dlaně si brzy zvykla

Touha zdokonalit si angličtinu zavedla Radku Darebnou do Austrálie. Z několikaměsíční návštěvy Sydney se nakonec vyklubal čtyřletý pobyt, během nějž měla česká cestovatelka možnost vidět takřka celou zemi, ale i množství exotických ostrovů v Oceánii. O obřích pavoucích, pracovních zkušenostech u protinožců, ale také o bydlení s domorodci na Vanuatu vypráví Darebná v novém dílu podcastu Slepá mapa.
14-3-202354 minuten, 58 seconden
Episode Artwork

Uzbeci jsou nejhodnější národ na světě, shodují se čeští sourozenci

Sourozenci Martina a Josef Ptáčkovi jsou vícenásobnými mistry světa v bojových sportech. Jejich vášeň je před třemi lety zavedla do Uzbekistánu, který si okamžitě zamilovali. Na zemi vyzdvihují nejen její přírodní krásy a gastronomické pochutiny, ale hlavně hrdé a přívětivé obyvatele. O tom, proč je považují za nejhodnější národ světa, vyprávějí v novém dílu podcastu Slepá mapa.
28-2-20231 uur, 2 minuten, 8 seconden
Episode Artwork

Taxikář ji udeřil a zamkl v autě. Cesty do Iráku Češka přesto nelituje

Od návštěvy Iráku zrazuje své občany snad většina států světa. Češka Tereza Knihová se do něj přesto toužila vypravit a svého rozhodnutí nelituje, i když se během pouhých čtyř dní stačila dostat do několika nepříjemných situací. Při jedné ji fyzicky napadl bagdádský taxikář. O zážitcích z návštěvy této blízkovýchodní země vypráví cestovatelka v novém dílu podcastu Slepá Mapa.
14-2-202350 minuten, 12 seconden
Episode Artwork

Život v Hongkongu? V miniaturních a předražených bytech často bydlí celé rodiny

Hongkong je melting pot, kde se potkává západ s východem. Před pandemií šlo také o nejnavštěvovanější metropoli světa. Jak se ve městě, které proslulo i extrémně drahými nanobyty a množstvím lidí žije? O tom si v nejnovější epizodě podcastu Slepá mapa povídají Michael Švarc a Rudolf Bernart, který v Hongkongu tři roky bydlel.
31-1-202347 minuten, 11 seconden
Episode Artwork

Hlavy tady sekají výjimečně, říká Češka žijící v Saúdské Arábii

Saúdská Arábie je jednou z nejkonzervativnějších zemí světa. Podle organizace Amnesty International v ní navíc dlouhodobě dochází k porušování lidských práv. Češka Adriana Kobulejová, která v zemi od roku 2016 žije, ale tvrdí, že se mnoho věcí obrátilo k lepšímu. O životě v Saúdské Arábii, náboženské policii i fyzických trestech vypráví v premiérové epizodě podcastu Slepá mapa.
17-1-202355 minuten, 13 seconden