Predstavljamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, občasno pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
Depresivnost pri glasbenikih
"Depresija je ena najpogostejših duševnih motenj oziroma motenj razpoloženja, ki lahko prizadene vsakogar. Pri glasbenikih je zaradi visoke stopnje poklicnega stresa ter velikih izvajalskih pritiskov in zahtev tudi do trikrat pogostejša kot pri splošni populaciji, saj so pri njihovem delovanju stalno prisotni stresorji, kot so nenehna primerjava in tekmovalnost, finančna nestabilnost in brezposelnost, osebno žrtvovanje, izolacija in poškodbe. Ker glasbena identiteta glasbenikom predstavlja jedro njihove celostne osebnostne identitete, so lahko kritike, ki so njihov stalni spremljevalec, zelo destruktivne za njihovo osebnost."
Samanta Škorja (2022): Depresivnost pri glasbenikih, magistrska naloga
Samanta Škorja predstavlja temo, ki je običajno ne povezujemo z glasbeniki, pa čeprav je tudi v svetu izvajalcev resne glasbe močno prisotna. Številke vzbujajo skrb, še bolj kot to pa dejstvo, da le redki glasbeniki poiščejo strokovno pomoč.
21.10.2024 • 59 Protokoll, 57 Sekunden
Harmonikarski orkester Akademije za glasbo
Desetega aprila letos je v Betettovi dvorani Akademije za glasbo potekal koncert, na katerem so nastopili komorne zasedbe s harmoniko in Harmonikarski orkester Akademije za glasbo. Posebej se posvečamo orkestru, poslušali pa bomo tudi eno komorno zasedbo.
Antonio Vivaldi: Koncert v a-molu za dve violini št. 8, op. 3 (prir. Borut Zagoranski)
Tobjörn Lundquist: Copenhagem Music
Benjamin de Murashkin: Tarangeshu
Maj Brinovec: Zvezdice (Gašper Šemrov – tolkala, Jan Rantaša – harmonika)
Harmonikarski orkester Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani deluje od študijskega leta 2011/2012. Poleg rednih letnih koncertov v okviru Komornih večerov ali abonmaja Tutti je do zdaj koncertiral tudi v drugih slovenskih koncertnih središčih, pri čemer posebno pozornost posveča izvedbam izvirnih skladb slovenskih skladateljev. Od njegove ustanovitve ansambel vodi redni profesor za harmoniko Borut Zagoranski.
14.10.2024 • 53 Protokoll, 9 Sekunden
Kitarski duo Javornik Novak
V okviru cikla Mladi virtuozi Festivala Ljubljana je 4. aprila v Viteški dvorani ljubljanskih Križank potekal koncert dua Javornik - Novak, ki ga sestavljata kitarista Samo Novak in Martin Javornik. Predstavila sta se z deli tipičnih skladateljev za kitaro, Granadosa, Sora in Castelnuova – Tedesca, ter z glasbo Georga Friedricha Händla, ki sta jo izvajala približno dva tedna pozneje na koncertu s Kitarskim orkestrom ljubljanske akademije.
Kitarista sta skupaj začela muzicirati leta 2022 v okviru predmeta komorna igra na akademiji za glasbo. Tam sta oba študenta Tomaža Rajteriča, ki je tudi mentor zasedbe. Od začetka skupnega delovanja redno prirejata koncerte po vsej Sloveniji, prav tako pa se udeležujeta tekmovanj. Na državnem tekmovanju mladih slovenskih glasbenikov Temsig sta leta 2023 v svoji kategoriji osvojila prvo mesto in prvo nagrado ter posebno priznanje za izvedbo obvezne skladbe.
Enrique Granados: Španski plesi, op. 37 - Andaluza v e-molu, št. 5 in Oriental v c-molu, št. 2.
Fernando Sor: Spomin iz Rusije, op. 63
Mario Castelnuovo Tedesco: Kanonična sonatina za dve kitari, op. 196
Georg Friedrich Händel: Concerto grosso za orgle in orkester op. 4, št. 6 (Kitarski orkester Akademije za glasbo)
7.10.2024 • 48 Protokoll, 56 Sekunden
Mir-Peace, Trobilni ansambel Akademije za glasbo Brass AG
"Ozaveščanje javnosti o strpnosti in miru, kot temeljni človekovi vrednoti, odgovornosti, možnosti, pravici, dobrini" je moto projekta Mir - Peace katedre za trobila akademije za glasbo.
V okviru projekta so študenti, alumni in profesorji akademije ustvarili nova dela s tematiko miru, njihove skladbe pa je izvedel Trobilni ansambel Akademije za glasbo Brass AG pod umetniškim vodstvom Dušana Kranjca. Zvenele so na koncertu in so sestavni del filma, ki so ga posneli v sodelovanju z AGRFT (https://www.youtube.com/watch?v=vtyH1RavMYI), zdaj pa so luč sveta ugledale tudi na CD-ju, z izdajo katerega se je projekt končal.
Idejno zasnovo projekta ter izvedbo predstavlja Dušan Kranjc, ki je povedal tudi nekaj o skladbah, ki jih bomo poslušali:
Richard Strauss: Also sprach Zarathustra
David Veber: Perpetuum mobile
Tilen Slakan: Peaceful Reverie
Simon Kravos: War and Peace
Andrej Misson: Poker za mir
30.9.2024 • 1 Stunde, 1 Minute, 6 Sekunden
Brahmsov klavirski kvintet (Opifex in Peter Bubola)
Godalni kvartet Opifex je mlada in živahna zasedba, ki jo redno srečujemo na koncertnih odrih različnih organizatorjev, posvetili pa smo ji tudi že več oddaj Redakcije za mladinsko glasbo. Tokrat poslušamo posnetek, ki je nastal 2. 8. 2024 v Baročni dvorani Radovljiške graščine kot del cikla Slovenska mlada klasika, ki ga v okviru Slovenskega mladega abonmaja organizira kulturno društvo Odeon. Zasedbi Opifex (Nikola Pajanović, Laura de Wolff, Rebeka Skok, Sara Čano) se je pridružil še pianist Peter Bubola.
Klavirski kvintet v f-molu, op. 34 je Johannes Brahms sprva zasnoval kot godalni kvintet z dvema violončeloma in ga prvič spremenil po nasvetu Josepha Joachima, ki je trdil, da so godalni deli pretežki. Predelal ga je sonato za dva klavirja, ki jo je kritizirala Clara Schumann, nato pa je na predlog dirigenta Hermanna Levija nastal en danes najbolj priljubljenih klavirskih kvintetov.
23.9.2024 • 49 Protokoll, 54 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
16.9.2024 • 55 Protokoll, 13 Sekunden
Trio Plamen
Trio Plamen je kot del cikla GM oder Glasbene mladine Slovenije nastopil 4. 4. 2024 v Slovenski filharmoniji.
Zasedba od leta 2020 ustvarja pod mentorstvom Miha Haasa na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Vse članice so v času koncerta obiskovale 2. letnik podiplomskega študija: Špela Pokorn je klarinet študirala pri Jožetu Kotarju, Barbara Nagode violončelo v razredu Eldarja Saparayeva in Eva Založnik klavir pri Tatjani Ognjanovič.
LUDWIG VAN BEETHOVEN: KLAVIRSKI TRIO V B-DURU, OP. 11
PAVLE MERKÙ: ASTRAZIONI 1956 ZA KLARINET, VIOLONČELO IN KLAVIR, OP. 23
PAUL JUON: TRIO MINIATUREN, OP. 18
9.9.2024 • 53 Protokoll, 30 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
2.9.2024 • 58 Protokoll, 58 Sekunden
Matej Berlot in Matija Hozjan na koncertih GML in AG
Izpod prstov dveh kitaristov mlajše generacije – Mateja Berlota in Matije Hozjana − tokrat zvenijo melodije tako starejšega kot tudi novejšega datuma. Matej Berlot je nastopil sredi aprila kot del cikla Prisluhnimo Glasbene mladine ljubljanske, Matija Hozjan pa že novembra lani kot del cikla Solo e da camera Akademije za glasbo.
J. S. Bach: Suita za lutnjo v c-molu, BWV 997, izbor stavkov
D. Bogdanović: 6 balkanskih miniatur
C. R. Rivera: Vrtinec plesa – Tri muze za kitaro solo
Matej Berlot, kitara
Luis de Narváez: Canción del emperador (Mille Regretz Josquina des Preza)
H. Villa-Lobos: Etuda št. 11
M. C. Tedesco: Passacaglia, op. 180.
S. Brindle: El Polifemo de Oro
Matija Hozjan, kitara
26.8.2024 • 1 Stunde, 44 Sekunden
Simfonija Antarktika Ralpha Vaughana Williamsa v izvedbi študentov
Pred nami je drugi del koncerta cikla Tutti Akademije za glasbo, ki je potekal 9. aprila v Cankarjevem domu. Takrat je prvič v Sloveniji zazvenela Simfonija Antarktika Ralpha Vaughana Williamsa, in sicer v izvedbi Simfoničnega orkestra, Mešanega in Dekliškega pevskega zbora Akademije za glasbo, sopranistke Katarine Zorec, organista Uroša Peleta in dirigenta Simona Dvoršaka.
Delo temelji na glasbi za film Scott z Antarktike, ki slika ekspedicijo na Antarktiko Terra Nova, katere člani odprave so zmrznili le 11 milj pred zalogo, ki bi jim sicer rešila življenje.
Vaughana Williamsa je navdušila ideja, da bo z glasbo slikal sneg in snežne viharje, hkrati pa ga je osupnila nesposobnost načrtovalcev odprave – za pet ljudi so recimo s seboj vzeli le zalogo hrane za štiri, poleg tega niso znali uporabljati pasje vprege. Amatersko načrtovanje tako zahtevne odprave je razjarilo in navdihnilo Vaughana Williamsa, njegova glasba, simfonija pa je že ob krstni izvedbi navdušila občinstvo.
19.8.2024 • 48 Protokoll, 1 Sekunde
Rovis in Sibelius na koncertu cikla Tutti
V Gallusovi dvorani Cankarjevega doma smo 9. aprila 2024 spremljali koncert abonmaja Tutti Akademije za glasbo, na katerem je nastopil simfonični orkester akademije z dirigentom Simonom Dvoršakom. Koncert smo takrat neposredno prenašali, zdaj pa bomo posnetek tega koncerta znova poslušali.
Program je bil sestavljen klasično, tako je kot uvertura zazvenela nova skladba študenta kompozicije, sledila sta koncert in po odmoru daljše delo (Simfonija Antarktika Ralpha Vaughana Williamsa bo na sporedu 19. 8. 2024).
Začenjamo z glasbo mladega hrvaškega skladatelja Luka Rovisa, ki je leta 2023 končal drugostopenjski študij kompozicije in glasbene teorije na Akademiji za glasbo v Ljubljani pod mentorstvom Uroša Rojka. O delu Kontrastne perspektive (Contrasting perspectives) pravi, da je rezultat njegovega razmišljanja o ekonomiji glasbenega gradiva ter različnih možnosti, kako ga lahko uporablja, ne da bi se ponovil enak ali podoben zvok.
Novemu delu bo sledil priljubljen Koncert za violino in orkester v d-molu, op. 47 Jeana Sibeliusa, ki ga bo z orkestrom izvedla ukrajinska violinistka Hanna Kryvtsova. Ta je srednjo glasbeno izobrazbo dobila na Visoki šoli za kulturo in umetnost Kostjantina Fedoroviča Dankeviča v Odesi v razredu Olene Jergijeve, nato pa se je vpisala na Akademijo za glasbo, kjer je bil njen mentor Vasilij Meljnikov.
12.8.2024 • 59 Protokoll, 22 Sekunden
Jelena Pejić in violinski koncert Čajkovskega
Violinistka Jelena Pejić je 30. 11. 2022 nastopila z Orkestrom Slovenske filharmonije in dirigentom Iztokom Kocenom ter izvedla Koncert za violino in orkester v D-duru, op. 35 Petra Iljiča Čajkovskega. Za svojo interpretacijo je leto pozneje prejela študentsko Prešernovo nagrado akademije za glasbo.
Jelena Pejić je doma iz Srbije in je svoje glasbeno šolanje začela s sedmimi leti v glasbeni šoli Stanislava Biničkega v Leskovcu. Leta 2015 je nadaljevala svojo pot na šoli za glasbene talente v Čupriji pri Milici Mladenović, leta 2021 pa je končala dodiplomski študij na akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu Monike Skalar. Potem se je na isti akademiji vpisala še na podiplomski študij v razredu Vasilija Meljnikova, v času koncerta pa je bila študentka drugega letnika.
5.8.2024 • 57 Protokoll, 23 Sekunden
Pihalni orkester "A la francaise"
A la francaise je bilo naslov koncertu, ki je 26. aprila 2023 zvenel v Kozinovi dvorani Slovenske filharmonije in na katerem je v sklopu cikla Tutti akademije za glasbo nastopil Pihalni orkester akademije. Ta od leta 2017 deluje pod vodstvom Mihe Rogina, ki za koncert vsako leto izbere vsebinsko zaokrožen program. Tokrat je torej segel po delih francoskih mojstrov, slišali bomo glasbo Lili Boulanger, Paula Faucheta in Florenta Schmitta, sama ritmično izrazna dela, v katerih se izrazi široka paleta zvočnih barv, ki jih pihalni orkester lahko prikaže z vsemi odtenki. Skladbe je orkester izvedel v izvirni francoski orkestraciji iz prve polovice 20-tega stoletja, ki predvideva tudi nekatere instrumente, ki danes niso več v uporabi, so jih pa glasbeniki nadomestili s sodobnimi alternativami.
Ponovitev oddaje, ki je bila na sporedu 13.novembra 2023.
22.7.2024 • 50 Protokoll, 5 Sekunden
Violinistki Živa Bohinc in Laura Bartelj
Jeseni 2023 sta v organizaciji Glasbene mladine ljubljanske bila koncerta, na katerih sta zaigrali violinistki Živa Bohinc in Laura Bartelj.
Živa Bohinc je študentka violine na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu Volodje Balžalorskega, na svojo glasbeno pot pa je stopila v Glasbeni šoli Škofja Loka in jo nadaljevala na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani pri Tatjani Špragar. V tretjem letniku srednje šole se je vzporedno vpisala na zasebni konservatorij Schola Cantorum v Parizu, v razred Violete Smailović-Huart.
Na koncertu 25. oktobra 2023 v Rdeči dvorani ljubljanskega Magistrata v okviru cikla Dobimo se Glasbene mladine ljubljanske je zaigrala ob klavirski spremljavi Beate Ilone Barcza.
Matija Bravničar: Fantazija
Johannes Brahms: Sonata za violino št. 1 v G-duru, op. 78 – Deževna
Laura Bartelj se je začela učiti violino pri profesorici Valeriji Jenič na Glasbeni šoli Marjana Kozine v Novem mestu, po osmih letih pa je šolanje nadaljevala na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana v razredu Tatjane Špragar. V študijskem letu 2017/18 je študirala na konservatoriju Prayner na Dunaju, pozneje se je vpisala na Univerzo za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu v razred Anke Schittenhelm, za magistrski študij pa se je na tej univerzi vpisala v razred Giovannija Guzza.
27. novembra je Laura Bartelj s pianistom Naorjem Shanijem nastopila v Veliki dvorani ljubljanskega Konservatorija na Vegovi ulici kot del cikla Glasbena ulica Glasbene mladine ljubljanske.
Ludwig van Beethoven: Sonata za violino in klavir št. 6 v A-duru, op. 30, št. 1.
15.7.2024 • 1 Stunde, 36 Sekunden
Nazaj k romantiki II
Drugo polovico koncerta Nazaj k romantiki poslušamo danes, kajti polovico smo slišali že prejšnji teden. Koncert so organizirali Rotary klubi Ljubljana Center in Praga Mesto ter glasbeni akademiji iz Ljubljane in Prage.
Prejšnji teden smo v izvedbi godalnega kvarteta Perpetuum in združene zasedbe čeških in slovenskih glasbenikov poslušali dela Emerika Berana, Marijana Lipovška, Leoša Janačka in novo delo ljubljanskega študenta kompozicije Mihe Nahtigala, ta teden pa nas čakata skladbi Antonina Dvořaka in Demetrija Žebreta v izvedbi čeških glasbenikov.
ANTONÍN DVOŘÁK: MINIATURE ZA DVE VIOLINI IN VIOLO, OP. 75A
Violina: ANDREA ASTRABOVÁ, Violina: KRISTÝNA JUNGOVÁ, Viola: MÁJA WITTOVÁ
DEMETRIJ ŽEBRE: GODALNI KVARTET
Violina: ANDREA ASTRABOVÁ, Violina: KRISTÝNA JUNGOVÁ, Viola: MÁJA WITTOVÁ, Violončelo: KEISHIRO MIKAWA
LEOŠ JANÁČEK / JARMIL BURGHAUSER: DOBROU NOC
Združena godalna kvarteta: Violina - Andrea Astrabova, Nuša Rejc, Kristyna Jungova in Anja Kralj, viola - Maja Wittova in Manica Slapšak, violončelo - Keishiro Mikawa in Urša Roš
8.7.2024 • 59 Protokoll, 2 Sekunden
Nazaj k romantiki I
18. aprila je v dvorani Julija Betetta na Akademiji za glasbo v organizaciji Rotary kluba Ljubljana Center potekal tretji dobrodelni koncert iz cikla Mladi talenti – dolgoročnega slovensko-češkega glasbenega projekta, v okviru katerega so zbirali sredstva za pomoč mladim nadarjenim študentom ljubljanske akademije, in sicer za udeležbo na dodatnih usposabljanjih, ki si jih sami ne bi mogli privoščiti.
Pokrovitelj koncerta je bil češki veleposlanik v Sloveniji dr. Jiři Kudĕla, pri izvedbi koncerta pa so sodelovali še Rotary klub Praga – mesto ter akademiji iz Ljubljane in Prage.
Koncertu so dali naslov Nazaj k romantiki, nanj pa so uvrstili dela, ki so jih skladatelji v večini ustvarili v študentskih letih, in sicer na prehodu iz romantike v sodobni čas. V luči izmenjave je bil spored koncerta seveda zastavljen češko-slovensko. Zazvenela so dela Emerika Berana, Antonina Dvořaka, Demetrija Žebreta, Marijana Lipovška, Leoša Janačka in novo delo ljubljanskega študenta kompozicije Mihe Nahtigala.
Ta teden bomo v oddaji poslušali dobro polovico koncerta, skladbi Žebreta in Dvořaka pa bosta zazveneli prihodnjič.
EMERIK BERAN: KRATKA PREDIGRA
EMERIK BERAN: GODALNI KVARTET – MODERATO
MARIJAN LIPOVŠEK: ŠTIRI SPOROČILA ZA GODALNI KVARTET
GODALNI KVARTET PERPETUUM (violini - Nuša Rejc in Anja Kralj, viola - Manica Slapšak, violončelo - Urša Roš)
ČEŠKA LJUDSKA: U ROKYCAN ČERNEJ LES
SLOVENSKA LJUDSKA: ZELENI JURIJ
Mezzosopran: ANA PLAHUTNIK, Violončelo: MANCA PLAHUTNIK
MIHA NAHTIGAL: NAPREJ K ROMANTIKI
LEOŠ JANÁČEK/JARMIL BURGHAUSER: DOBROU NOC
Združena godalna kvarteta: violina - Andrea Astrabova, Nuša Rejc, Kristyna Jungova in Anja Kralj, viola - Maja Wittova in Manica Slapšak, violončelo - Keishiro Mikawa in Urša Roš
1.7.2024 • 57 Protokoll, 44 Sekunden
Harmonikarja Kiara Janko in Mile Đurđević Žojan
Lansko jesen sta na dveh koncertih zaigrala dva študenta ljubljanske Akademije za glasbo, kjer študirata harmoniko v razredu Boruta Zagoranskega. V okviru cikla Solo e da camera Akademije za glasbo je nastopila Kiara Janko, kot del cikla Dobimo se Glasbene mladine ljubljanske pa Mile Đurđević.
Kiara Janko je svoje glasbeno izobraževanje začela na Umetniški šoli v Poreču in ga nadaljevala na Glasbeni šoli Elly Bašić v Zagrebu, potem pa se je vpisala na ljubljansko akademijo.
Georg Katzer: Toccata za harmoniko
Joseph Haydn: Sonata št. 54 v G-duru, Hob XVI:40
Lojze Lebič: Rej
Mile Đurđević Žojan prihaja iz glasbene družine iz Smedereva v Srbiji, kjer je končal srednjo glasbeno šolo, letošnje šolsko leto pa je bil študent 2. letnika magistrskega študija v Ljubljani.
Johann Sebastian Bach: Preludij in fuga v cis-molu, oznaka del 849
Benjamin de Murashkin: Glides by below – Zdrsi od spodaj
Jesús Torres: Cadencias
24.6.2024 • 55 Protokoll, 56 Sekunden
Manca Rupnik in Nuša Planinc na koncertu cikla Mladi mladim
Aprila 2023 je bil v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma koncert cikla Mladi mladim Glasbene mladine ljubljanske, na katerem sta nastopili violončelistka Nuša Planinc in violinistka Manca Rupnik.
Nuša Planinc je violončelo začela igrati pri sedmih letih v Glasbeni šoli Krško pod mentorstvom Maje Virant. Šolanje je nadaljevala na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani, nato pa se je vpisala na Akademijo za glasbo v Ljubljani v razredu Karmen Pečar. Redno nastopa kot solistka ali članica komornih zasedb, poučuje mlajše generacije violončelistov in je substitutka Simfoničnega orkestra RTV Slovenija.
Marjan Lipovšek: Balada za violončelo in klavir
Leoš Janaček: Pravljica za violončelo in klavir
Bohuslav Martinu: Variacije na Rossinijevo temo za violončelo in klavir
Manca Rupnik je violino začela igrati pri osmih letih v razredu Đorđeta Beraka na Glasbeni šoli Vrhnika, glasbeno pot je nadaljevala na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana v razredu Vasilija Meljnikova, nato pa se je vpisala na Univerzo Mozarteum, kjer je prvi letnik končala pri Igorju Ozimu, potem pa je njen profesor postal Rainer Schmidt. Več kot dvanajst let s svojima bratoma pianistom Anžetom in violončelistom Nejcem igra v Klavirskem triu Rupnik, poleg tega pa je tudi članica simfoničnega orkestra Mozarteumorchester Salzburg.
Ludwig van Beethoven: Sonata za violino in klavir št. 5 v F-duru, op. 24 – Pomladna.
17.6.2024 • 59 Protokoll, 58 Sekunden
Ljubljanski kvartet saksofonov
Ljubljanski kvartet saksofonov sestavljajo Tia Ivajnšič, Lan Meden, Boštjan Rojc in Arijan Mačak, zasedba pa je 26. februarja 2024 nastopila v Slovenski filharmoniji v okviru cikla GM oder.
Kvartet deluje od jeseni 2022, ko so se na ljubljanski glasbeni akademiji srečali štirje saksofonisti, ki so želeli igrati v kvartetu. In kot pravijo sami, priložnosti niso izpustili iz rok. Najprej je bil njihov mentor Miha Rogina, pozneje pa Sae Lee. Kmalu so ugotovili, da zasedba dobro deluje in da v sodelovanju uživajo, tako so se začeli prijavljati na razpise in avdicije, med drugim tudi na razpis za koncerte GM oder.
Aleksander Glazunov: Kvartet za štiri saksofone v B-duru, op. 109
Primož Ramovš: Saxophonia
Alfred Descenclos: Kvartet
10.6.2024 • 57 Protokoll, 15 Sekunden
Godalni kvartet C’est La Vie z glasbo Haydna in Šostakoviča
V okviru cikla GM-oder je letos v Slovenski filharmoniji nastopil tudi godalni kvartet C’est La Vie in izvedel Godalni kvartet št. 4 v B-duru, op. 76 Josepha Haydna ter Godalni kvartet št. 8 v c-molu, op. 110 Dmitrija Šostakoviča.
Zasedbo C’est La Vie so leta 2021 ustanovile študentke ljubljanske Akademije za glasbo: violinistki Ana Ločniškar in Sara Mivšek, violistka Anastazija Krenn in violončelistka Kim Kozlevčar, deluje pa pod mentorstvom Nejca Mikoliča. Lani so se glasbenice uspešno udeležile 52. državnega tekmovanja TEMSIG in ob zlati plaketi prejele tudi nagrado za najboljšo izvedbo skladbe slovenskega skladatelja. Na 15. mednarodnem tekmovanju »mesta Treviso« pa so s prejetimi 100 točkami postale absolutne zmagovalke.
3.6.2024 • 56 Protokoll, 39 Sekunden
Harfa in harfa, Leto Križanič Žorž in Lara Pelikan
V okviru cikla Prisluhnimo Glasbene mladine ljubljanske sta lani in letos potekala nastopa dveh harfistk, ki ju poslušamo danes. To sta Leto Križanič Žorž in Lara Pelikan.
Leto Križanič Žorž je nastopila aprila 2024 in izvedla skladbo Vltava iz cikla Moja domovina Bedřicha Smetane ter Fantazijo za mnogo strun in enega harfista Iva Petriča, Lara Pelikan pa Veliko sonato Françoisa-Josepha Dizija in Beneški karneval za harfo, op. 184 Felixa Godefroida.
27.5.2024 • 57 Protokoll, 57 Sekunden
Ana Mir, Teja Udovič Kovačič in Fedir Sheiko z Orkestrom Slovenske filharmonije
Ob koncu Tekmovanja mladih glasbenikov Republike Slovenije različni koncertni organizatorji nekaterim zmagovalcem ponudijo možnost nastopov. Med njimi je tudi Slovenska filharmonija, ki je lani k sodelovanju povabila tri soliste - prvonagrajence svojih disciplin in ti so z orkestrom šestega decembra 2023 nastopili na koncertu v Dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji.
Izbrali so skandinavski program: hornistka Ana Mir Koncert za rog in godalni orkester švedskega skladatelja Larsa Erika Larssona, harmonikarica Teja Udovič Kovačič Komorno glasbo V za harmoniko in orkester finskega sodobnega mojstra Aulisa Sallinena, Fedir Sheiko pa Koncert za pozavno in orkester danskega skladatelja in dirigenta Launyja Grøndhala.
20.5.2024 • 1 Stunde, 37 Sekunden
Dijaki ljubljanskega konservatorija s Slavenom Kulenovićem in glasbo Škerjanca, Saint-Saënsa in Dvořaka
6. 2. 2024 je v Kozinovi dvorani Slovenske filharmonije na koncertu ob podelitvi Škerjančevih nagrad, diplom in priznanj nastopil Simfonični orkester ljubljanskega Konservatorija za glasbo in balet s svojim dirigentom Slavenom Kulenovićem. V čast skladatelju, ki je nagradam posodil ime, se je tudi tokrat koncert začel z glasbo Lucijana Marije Škerjanca (Gazele: Maestoso, Lento con sentimento), nadaljeval pa s koncertom. Kot solistka se je s skladbo Introdukcijo in rondo capriccioso, op. 28 Camilla Saint-Saënsa je predstavila violinistka Ajda Gutnik, potem pa je orkester izvedel še odlomek iz Simfonije št. 9 v e-molu, op. 95 – Iz novega sveta Antonina Dvořaka (Largo, Allegro con fuoco).
Škerjančevo priznanje je letos prejel saksofonist Lev Pupis, dobitnice Škerjančevih diplom so harfistka Anja Gaberc, harmonikarica Mateja Prem Kolar in nekdanja ravnateljica konservatorija Polona Češarek, nagrade pa so šle v roke baletne plesalke Ize Fašun, džezovskega pianista Aljoše Kavčiča, klarinetistke Ane Krapež, glasbenega teoretika Blaža Pirnata, flavtistke Ize Štih, violončelista Leonarda Razborška in pianistke Hane Taškov.
13.5.2024 • 59 Protokoll, 53 Sekunden
Grajski duhovi: Medeja, Šteberški sin in Karlovška hči
V legende se poglabljamo s koncertom Grajski duhovi, ki je decembra 2023 potekal v Baročni dvorani Radovljiške graščine pod pokroviteljstvom iniciative Glasba mladih (Slovenski mladi abonma). Program Grajski duhovi povezuje staro in sodobno umetnost, njegov namen je z uporabo slovenskih besedil znotraj sodobnega umetniškega izraza iskati slovensko glasbo.
Skupaj so na koncertu zvenela štiri nova dela, ki so jih napisali slovenski skladatelji mlajše generacije, vsa osnovana na starih legendah: Medeja Eve Ostanek, Legenda o Cerkniškem jezeru Mihe Nahtigala, Od Rošlina in Verjankota Jurija Mušiča in Lepa Vida Vida Ožbolta. Vse skladbe so izvedli ansambel Glasba mladih, dirigent Jakob Ivačič, recitator Jurij Mušič, sopranistka Adna Cinac in baritonist Tilen Udovič.
Ta teden poslušamo deli Medeja in Legenda o Cerkniškem jezeru.
6.5.2024 • 56 Protokoll, 38 Sekunden
Grajski duhovi: Rošlin, Verjanko in Lepa Vida
V legende se poglabljamo s koncertom Grajski duhovi, ki je decembra 2023 potekal v Baročni dvorani Radovljiške graščine pod pokroviteljstvom iniciative Glasba mladih (Slovenski mladi abonma). Program Grajski duhovi povezuje staro in sodobno umetnost, njegov namen je z uporabo slovenskih besedil znotraj sodobnega umetniškega izraza iskati slovensko glasbo.
Skupaj so na koncertu zvenela štiri nova dela, ki so jih napisali slovenski skladatelji mlajše generacije, vsa osnovana na starih legendah: Medeja Eve Ostanek, Legenda o Cerkniškem jezeru Mihe Nahtigala, Od Rošlina in Verjankota Jurija Mušiča in Lepa Vida Vida Ožbolta. Vse skladbe so izvedli ansambel Glasba mladih, dirigent Jakob Ivačič, recitator Jurij Mušič, sopranistka Adna Cinac in baritonist Tilen Udovič.
Ta teden poslušamo deli Lepa Vida in Od Rošlina in Verjankota.
29.4.2024 • 59 Protokoll, 22 Sekunden
TEMSIG 2024
Med 4. in 21. marcem je potekalo 53. tekmovanje mladih glasbenikov Republike Slovenije, ki se je v četrtek, 28. marca 2024, sklenilo s podelitvijo nagrad in priznanj letošnjim najvišje uvrščenim glasbenikom. Na slavnostnem koncertu prvonagrajencev v Škerjančevi dvorani ljubljanskega konservatorija so nastopili izbrani predstavniki vsake tekmovalne discipline. Nekateri bodo zaigrali tudi v oddaji, obenem pa bomo našteli vse prvonagrajence posameznih diciplin in kategorij.
22.4.2024 • 1 Stunde, 38 Sekunden
Beethoven in Grieg v interpretaciji Zale Vidic in Anžeta Rupnika
V okviru cikla GM-oder, ki ga organizira Glasbena mladina Slovenije, sta novembra 2023 v Slovenski filharmoniji nastopila violončelistka Zala Vidic in pianist Anže Rupnik ter izvedla dve sonati: Beethovnovo Sonato za violončelo in klavir št. 5 v D-duru, op. 102 št. 2 in Sonato za violončelo in klavir v A-duru, op. 36 Edvarda Griega.
Zala Vidic je violončelo študirala na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost na Dunaju v razredu Reinharda Latzka, nato pa vpisala še magistrski študij na Konservatoriju v Amsterdamu, kjer je bil njen mentor Pieter Wispelwey. Nejc Rupnik pa je z diplomo »summa cum laude« končal magistrski študij na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu Tatjane Ognjanovič.
15.4.2024 • 53 Protokoll, 45 Sekunden
Harmonikarica Teja Udovič Kovačič in kitarist Jaka Škoberne
Teja Udovič Kovačič in Jaka Škoberne se bosta najprej predstavila kot solista, potem pa še kot duo, in sicer sta sredi decembra v Kozinovi dvorani Slovenske filharmonije kot del cikla Tutti s Komornim godalnim orkestrom Akademije za glasbo izvedla Dvojni koncert Astorja Piazzolle. Kot solistka bo Teja Udovič Kovačič izvedla cikel Insomnia Mikhaila Bronnerja, Jaka Škoberne pa Sonato v C-duru, op. 15 Maura Giulianija.
8.4.2024 • 53 Protokoll, 8 Sekunden
Respighi in Dohnány v interpretaciji Komornega godalnega orkestra Akademije za glasbo
Trinajstega decembra 2024 je v Kozinovi dvorani Slovenske filharmonije potekal koncert cikla Tutti, na katerem je nastopil Komorni godalni orkester Akademije za glasbo. Zasedba s svojimi koncerti nenehno potrjuje hitro umetniško rast in kaže močan ustvarjalni naboj. Študenti skupaj poustvarjajo nekajkrat na leto pod umetniškim vodstvom Janeza Podleska in samozavestno sprejemajo izzive najzahtevnejše glasbene literature.
Za tokratni koncert je Podlesek izbral dve deli za orkester: Stari plesi in arije, Suita št. 3 Ottorina Respighija in Serenado v C-duru, op. 10 Erna von Dohnányja v priredbi Dmitrija Sitkoveckega.
1.4.2024 • 48 Protokoll
Pianist Andrey Ilienko igra Liszta, Ginastero in Schumanna
Sredi oktobra 2023 je bil v Dvorani glasbene šole Radovljica klavirski recital pianista Andreyaj Ilienka, in sicer kot del cikla Klasika, ki se vključuje v Slovenski mladi abonma (projekt smo v oddaji Nove glasbene generacije že predstavili).
Andrey Ilienko je klavir začel študirati leta 2006 v Izoli pri Nini Molina pod okriljem Glasbene šole Koper. Svoje glasbeno izobraževanje je nadaljeval pri Selmi Chicco Hajdin in Denysu Masliuku na umetniški gimnaziji v Kopru, leta 2020 pa je bil sprejet na Univerzo za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu. Tam je najprej študiral pri Ayami Ikeba, trenutno pa se izpopolnjuje pri Zuzani Niederdorfer. Za študij v tujini se je odločil zaradi odličnih profesorjev, poleg tega je hotel razširiti svoja osebna in glasbena obzorja.
V njegovi interpretaciji bomo slišali Paganinijevo etudo št. 3 v gis-molu, Zvonček Franza Liszta, Suito kreolskih plesov Alberta Ginastere in Davidsbündlertänze - Plese Davidove lige, op. 6 Roberta Schumanna.
25.3.2024 • 51 Protokoll, 32 Sekunden
Talita Sofija Komelj, Blaž Stajnko in Lan Meden na koncertu projekta Musit
4. decembra je bil v Betettovi dvorani Kazinske palače v okviru cikla Tutti otvoritveni koncert projekta Musit, ki z glasbo povezuje Slovenijo in Italijo, na njem pa je nastopil Simfonični orkester Furlanije - Julijske krajine z dirigentom Paolom Paronijem in solisti, študenti ljubljanske akademije. Na koncertu so nastopili trije, in sicer sopranistka Talita Sofija Komelj, ki je izvedla dve ariji Violette iz opere Traviata Giuseppa Verdija, basbaritonist Blaž Stajnko, ki je za svoj nastop izbral glasbo iz opere Porgy in Bess Georga Gershwina ter Divji lovec Alberta Lortzinga, in saksofonist Lan Meden, ki je poustvaril Balado Franka Martina.
18.3.2024 • 51 Protokoll, 12 Sekunden
Simfonični orkester Furlanije-Julijske krajine izvaja Beethovnovo Eroico, Projekt Musit
4. decembra je v Betettovi dvorani na Akademiji za glasbo nastopil Simfonični orkester Furlanije-Julijske krajine z dirigentom Paolom Paronijem in solisti – študenti ljubljanske Akademije. Koncert je bil del cikla Tutti ter hkrati uvodni koncert projekta Musit, ki z glasbo povezuje Slovenijo in Italijo. Kakšen projekt je to in kdo v njem sodeluje, bo povedal Matej Zupan, ki je odgovorna oseba Akademije za glasbo pri izvedbi tega projekta, ob pogovoru z njim pa bomo poslušali Simfonijo št. 3 v Es-duru, op. 55 – Eroico Ludwiga van Beethovna.
11.3.2024 • 1 Stunde, 1 Minute, 51 Sekunden
Kvartet 4phonium
Januarja 2023 je bil Klubu Cankarjevega doma koncert iz cikla Mladi mladim, ki ga organizira Glasbena mladina ljubljanska. Na njem je nastopil kvartet evfonijev 4phonium, ki ga sestavljajo Luka Ovčjak, Sašo Nunar, Žan Pečenik in Emanuel Mikac. Ti so kot študenti ljubljanske Akademije za glasbo komorno zasedbo ustanovili oktobra 2021, njihov mentor je bil Nejc Merc.
V njihovi interpretaciji nas čaka glasba Giovannija Gabrielija, Vivaldija v Bachovi priredbi, Rodneyja Newtona, Martina Vasleta in Ita Yasuhida.
4.3.2024 • 43 Protokoll, 30 Sekunden
Elgarjev kvintet v a-molu v interpretaciji kvinteta Astra
Marca 2023 je v dvorani ljubljanskega Konservatorija za glasbo in balet potekal koncert cikla Glasbena ulica Glasbene mladine ljubljanske, na katerem je nastopil kvintet Astra. Sestavlja ga pet glasbenic, ki zase pravijo, da resnično uživajo v igranju komorne glasbe in skupnem muziciranju. To so violinistki Jelena Pejić in Neža Nahtigal, violistka Maja Zupin, violončelistka Tara Korica ter pianistka Rebeka Dobravec.
Na koncertu so izvedle Klavirski kvintet v a-molu, op. 84 Edwarda Elgarja, ki ga je navdahnila legenda o brezbožnih španskih menihih, ki jih je zaradi bogokletnih obredov zadela strela ter spremenila v gozdiček suhih dreves v bližini koče.
26.2.2024 • 40 Protokoll, 9 Sekunden
Violinist Rok Zaletel Černoš
Rok Zaletel Černoš se je junija lani kot prvi slovenski violinist udeležil tekmovanja Petra Iljiča Čajkovskega v Moskvi in se uvrstil v drugi krog – med 13 najboljših na svetu. Na tekmovanje se je sicer prijavilo 742 kandidatov z vsega sveta, Rok Zaletel Černoš pa je eden izmed 25-ih izvajalcev, ki so dobili povabilo, da se ga udeležijo. Prvo nagrado je osvojila Gyehee Kim iz Južne Koreje.
Violino se je Rok Zaletel Černoš sicer začel učiti s šestimi leti, nato je opravil šolanje na konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani, že pri 16-ih pa je bil sprejet na akademijo za glasbo, na kateri je njegov mentor Vasilij Meljnikov. Sicer rad sodeluje v orkestru (z Dunajskimi simfoniki se marca odpravlja na turnejo po Aziji), vendar si želi tudi solistično kariero.
Na kakšno violino igra, kje bi rad še študiral in kako izbira tekmovanja, ki se jih bo udeležil, bo povedal ob spremljavi šeste sonate Eugèna Ysaÿeja in Koncerta za violino in orkester v D-duru, op. 35 Petra Iljiča Čajkovskega.
19.2.2024 • 58 Protokoll, 56 Sekunden
Pesem ptice
Glasbena mladina ljubljanska vsako leto septembra organizira Jesenske serenade. Gre za cikel koncertov, ki potekajo po vsej Sloveniji, vsak izmed štirih programov pa se ponovi po petkrat. Tokrat poslušamo koncert z naslovom Pesem ptice, na katerem sta zaigrali flavtistka Metka Črnugelj in kitaristka Maja Kralj, in sicer 12. septembra v Mestnem muzeju v Ljubljani. Z njima je nastopil recitator Dejan Pevčević, ki je interpretiral poezijo po lastnem izboru.
Händel: Sonata št. 2 v g-molu, op. 1, HWV 360
William Stanley Merwin, prevedel Miha Avanzo: Beli Zapis
Mozart: Fantazija v d-molu, KV 397
Kahlil Gibran, prevedel Žiga Valetič: Travna bilka je rekla
Tedesco: Sonatina, op. 205
Varlam Šaramov, prevod Tone Pavček, Drago Bajt: Ves čas in stalno mislim samo na to…
Villa Lobos: Bachianas brasileiras št. 5
Niko Grafenauer: Svoboda
Piazzolla: Zgodovina tanga (Bordel, Cafe)
12.2.2024 • 58 Protokoll, 50 Sekunden
Popotovanje, Jesenske serenade GML
Septembra 2023 je v okviru koncertov Jesenske serenade Glasbene mladine ljubljanske potekal tudi koncert z naslovom Popotovanje na katerem so nastopili klarinetistka Julija Vrabec, violinista Janez Podlesek in Ana Julija Mlejnik Železnik, violist Nejc Mikolič in violončelistka Tamara Gombač.
Izvedli so Kvintet za klarinet in godala v A-duru, KV 581 Wolfganga Amadeusa Mozarta, z njimi pa je kot recitator nastopil še Kristijan Koželj, ki je interpretiral odlomke iz Popotnih dnevnikov Paola Santonina (prevod Primož Simoniti) in odlomke iz romana Gargantua in Pantagruel Françoisa Rabelaisa (prevod Branko Madžarevič).
5.2.2024 • 55 Protokoll, 20 Sekunden
Classical With Attitude
Na koncertu Slovenskega mladega abonmaja je 12. novembra v Dvorani Glasbene šole Radovljica nastopil trio Classical with attitude, ki ga sestavljajo pianist Naor Shani, sopranistka Adna Cinac in violinistka Laura Bartelj.
Sopranistka Adna Cinac se je po maturi vpisala na študij na Univerzi za glasbo in uprizarjajočo umetnost v Gradcu, kjer je dodiplomski študij pri Antoniusu Solu zaključila odliko, zdaj pa pri njem nadaljuje svojo pot tudi na podiplomski stopnji. Pianist Naor Shani deluje tudi kot dirigent in kot eno svojih osrednjih aktivnosti izpostavlja spremljanje pevcev v Izraelski operi, udejstvuje pa se tudi kot učitelj. Trenutno živi v Gradcu in deluje kot pianist in asistent v tamkajšnji operi. Violinistka Laura Bartelj pa je študirala na Dunaju pri Teodori Sorokowi, kasneje pa je dodiplomski študij sklenila na Univerzi za glasbo in uprizarjajoče umetnosti v Gradcu pri Anke Schittenhelm. Trenutno na isti univerzi obiskuje obiskuje magistrski študij v razredu Giovannija Guzza.
GABRIEL FAURÉ / ROMAIN BUSSINE: PO SANJAH, OP. 7, ŠT. 1
FRANCIS POULENC: MÉTAMORPHOSES, FP 121 - 2. C'EST AINSI QUE TU ES
CLAUDE DEBUSSY / THÉODORE DE BANVILLE: ZVEZDNAT VEČER
FRANZ SCHUBERT / JOHANN WOLFGANG VON GOETHE: MARJETICA PRI KOLOVRATU, D. 118
MILAN PREBANDA: AZEMINA
LUDWIG VAN BEETHOVEN: SONATA ZA VIOLINO IN KLAVIR ŠT. 6 V A-DURU, OP. 30, ŠT. 1
RICHARD STRAUSS / JOHN HENRY MACKAY: JUTRO (ZA SOPRAN, VIOLINO IN KLAVIR)
29.1.2024 • 55 Protokoll, 40 Sekunden
Camerata Laibach II: Sara Čano, Nikola Pajanović in Patricija Malovrh Mlačnik
Že v prejšnji oddaji smo poslušali koncert, na katerem je prvega oktobra 2023 v Viteški dvorani ljubljanskih Križank v okviru cikla Mladi virtuozi Festivala Ljubljana nastopil ansambel Camerta Laibach in že takrat smo povedali, da bomo danes poslušali še preostanek tega koncerta. Potem ko je ansambel prejšnji teden zaigral sam, nas tokrat čakata dva solistična nastopa z orkestrom, ki ju bodo izvedli trije glasbeniki. Violončelistka Sara Čano je za svoj nastop izbrala Variacije na rokokojsko temo Čajkovskega, violinist Nikola Pajanović in violistka Patricija Malovrh Mlačnik pa Koncertantno simfonijo za violino, violo in orkester v Es-duru Wolfganga Amadeusa Mozarta.
22.1.2024 • 59 Protokoll, 13 Sekunden
Camerata Laibach, 1. del
Prvega oktobra je bil v Viteški dvorani ljubljanskih Križank v okviru cikla Mladi virtuozi izveden koncert Komornega godalnega orkestra Camerata Laibach. Gre za mlad ansambel, tako z vidika ustvarjalnega staža kot tudi z vidika mladosti članov. Orkester namreč sestavljajo dijaki in študentje glasbe, ki pod umetniškim vodstvom Aleksandre Čano Muharemović sodelujejo od leta 2018 oziroma so januarja takrat izvedli svoj prvi koncert. Vse od takrat uspešno delujejo v sklopu Društva akademskih glasbenikov.
Program orkestra je raznovrsten in obsega različna glasbena obdobja, od baroka, klasicizma in romantike, do del sodobnih skladateljev, ki jih še posebej podpirajo in zato tudi z veseljem izvajajo nova dela mladih slovenskih avtorjev.
O tem, kako izbirajo program, kako usklajujejo svoje izvedbe, kako so sploh ustanovili orkester in kdo je izbral njegovo ime, v pogovoru z umetniškim vodjo orkestra, Aleksandro Čano Muharemović.
JEAN SIBELIUS: IMPROMPTU, ŠT. 5, OP. 5
TILEN SLAKAN: STRINGENDO ZA GODALNI ORKESTER
BENJAMIN BRITTEN: PREPROSTA SIMFONIJA ZA GODALNI ORKESTER V D-MOLU, OP. 4
15.1.2024 • 58 Protokoll, 47 Sekunden
Trio TRN
18. oktobra 2023 je v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma nastopil trio TRN, ki ga sestavljajo violinistka Neža Nahtigal, violončelistka Tara Korica in pianistka Rebeka Dobravec. Izvedel je "Madžarski" klavirski trio Josepha Haynda, skladbo Under your skin Klare Mlakar in Andante con moto v c-molu Edvarda Griega. Poslušali pa bomo še Elegični trio Sergeja Rahmaninova, ki pa so ga glasbenice izvedle že leta 2022 na koncertu cikla GM oder.
8.1.2024 • 54 Protokoll, 22 Sekunden
Big band Akademije za glasbo in Matej Hotko
Od letošnjega študijskega leta naprej je na Akademiji za glasbo mogoče formalno študirati džez, in sicer kot univerzitetni študijski program I. stopnje GLASBENA UMETNOST, smer JAZZ. Prej so se džezovski navdušenci na akademiji zbirali v okviru katedre za džez, vendar le v okviru izbirnih predmetov. Na tak način je deloval tudi Big band, in sicer od študijskega leta 2011/2012. Zasedba že od samega začetka deluje pod vodstvom Mateja Hotka, njen tonski mojster je Danilo Ženko.
Marca 2017 so študentu nastopil v dvorani Grand hotela Union in na koncertu izvedel več džezovskih standardov, kot so Down By The Riverside, Humbug, Low Down, To darn, Cubauza in Isn't she lovely.
1.1.2024 • 59 Protokoll, 48 Sekunden
C'est La Vie in Mendelssohnov Godalni kvartet v a-molu
Godalni kvartet C'est La Vie je 26. maja nastopil v dvorani Julija Betetta na ljubljanski Akademiji za glasbo, in sicer kot del akademijskega komornega koncertnega cikla Solo e da camera. Zasedbo sestavljajo študentke Akademije za glasbo: violinistki Ana Ločniškar in Sara Mivšek, violistka Anastazija Krenn in violončelistka Kim Kozlevčar. Prijateljice povezujeta navdušenje nad glasbo in želja po skupnem muziciranju, zato so se leta 2021 odločile ustanoviti godalni kvartet pod mentorstvom violista Nejca Mikoliča.
Za svoj nastop so izbrale Godalni kvartet v a-molu, op. 13 Felixa Mendelssohna Bartholdyja, ki je Mendelssohnov 2. godalni kvartet, zanj pa lahko rečemo, da je skladba o zaljubljenosti, saj temelji na samospevu, ki ga je napisal ko se je (takrat 18-letni skladatelj) na novo zaljubil.
25.12.2023 • 38 Protokoll, 23 Sekunden
Mala mlada glasba II
Prejšnji teden smo v oddaji Nove glasbene generacije poslušali polovico koncerta Mala mlada glasba, ta teden pa nas čaka še preostanek. Potekal je konec maja v Baročni dvorani Radovljiške graščine, na njem pa so nastopili flavtistka Ajda Mori, oboist Tevž Kupljenik, klarinetist Luka Vovk, fagotistka Eva Fritz, hornist Gašper Okorn, violinist Timotej Willewaldt, violončelistka Nuša Planinc, kontrabasist Petja Pogačnik ter pianistki Lara Oprešnik in Neža Tovšak.
Ta teden bomo poslušali skladbe Message – Sporočilo, zapisano v Morsejevi abecedi Lana Podletnika Ašiča, Vrtiljak Blaža Pirnata, drugi stavek skladbe Modrina Lare Oprešnik in dve deli Lucia Žganca: Brez miru za pihalni kvintet in Klavirski trio za violino, violončelo in klavir.
18.12.2023 • 44 Protokoll
Mala mlada glasba I
Mala mlada glasba je naslov koncerta, ki je bil izveden 28. maja v Baročni dvorani Radovljiške graščine. Gre za več koncertov v okviru iniciative Glasba mladih, ki smo jo podrobno predstavili v eni izmed prejšnjih oddaj Nove glasbene generacije, ko smo tudi poslušali posnetke z različnih koncertov, izvedenih v okviru te iniciative.
Tokrat se bomo posvetili enemu, torej koncertu Mala mlada glasba, ki so ga pripravili mladi glasbeniki in na njem tudi nastopili ter izvajali dela mladih skladateljev – tistih, ki se na naših koncertnih odrih po večini šele uveljavljajo.
Nastopajoči so bili: flavtistka Ajda Mori, oboist Tevž Kupljenik, klarinetist Luka Vovk, fagotistka Eva Fritz, hornist Gašper Okorn, violinist Timotej Willewaldt, violončelistka Nuša Planinc, kontrabasist Petja Pogačnik ter pianistki Lara Oprešnik in Neža Tovšak.
Danes bomo poslušali dela Tilna Slakana, Matica Petka, Jurija Mušiča in Leona Firšta, prihodnji teden pa nas čaka še glasba Blaža Pirnata, Lucia Žganca, Lare Oprešnik in Lana Podletnika Ašiča.
11.12.2023 • 59 Protokoll, 56 Sekunden
Kitarist Leon Ravnikar
Decembra lani je v Osterčevi dvorani Slovenske filharmonije zvenel koncert iz cikla GM-Oder Glasbene mladine Slovenije, na katerem je nastopil kitarist Leon Ravnikar. Predstavil je pisan spored; program se je začel v baroku in končal s sodobno glasbo.
Leon Ravnikar se je izobraževal na ljubljanskem konservatoriju za glasbo in balet pod mentorstvom Eve Hren, potem pa se je vpisal na Univerzo za glasbo in uprizarjajoče umetnosti na Dunaju, na kateri je njegov profesor Nejc Kuhar. Kitaro je sicer začel igrati v glasbeni šoli Škofja Loka leta 2009 ob mentorju Denisu Kokalju in se potem pri njem izobraževal osem let. Kmalu je dosegel izjemne rezultate na državnih in mednarodnih tekmovanjih, na katerih je uspešen tudi kot študent, poleg tega pa je še prejemnik Škerjančeve nagrade ljubljanskega konservatorija za glasbo in balet.
Johann Sebastian Bach: Sonatina za violino solo št. 3, BWV 1005, Largo
Joaquin Rodrig: Trije španski plesi, Fandango
Giulio Regondi: Introdukcija in caprice, op. 23
Miguel Llobet: Amelijin testament, Materin otrok
Astorja Piazzolla: Štirje letni časi v Buenos Airesu, Poletje in Zima
Nejc Kuhar: 12 Preludijev (1-5) in Scherzo en skai
4.12.2023 • 53 Protokoll, 2 Sekunden
Ljubljanski kvartet saksofonov
26. maja je v dvorani Julija Betetta na ljubljanski Akademiji za glasbo v sklopu cikla Solo e da camera nastopil Ljubljanski kvartet saksofonov, ki ga sestavljajo Boštjan Rojc, Arijan Mačak, Lan Meden in Tia Ivajnšič. Zasedba na akademiji deluje pod vodstvom Mihe Rogina, za koncert pa je izbrala tri dela: skladbo Tapas Marca Mellitsa, Kvartet Alfreda Desenclosa in Šest bagatel Györgya Ligetija.
27.11.2023 • 52 Protokoll, 24 Sekunden
Duo Accordipiano
Sestri Julijana in Katarina Peroša stavljata duo Accordipiano, ki je 22. februarja nastopil v Dvorani Tria Lorenz na Akademiji za glasbo kot del cikla Solo e da camera. Julijana igra harmoniko, Katarina pa klavir. Skupaj nastopata že od otroštva, že pred osmimi leti pa sta bili gostji studia Hendrix v Kopru in arhivno posneli skladbo Bojana Glavine, ki jo je skladatelj napisal prav zanju.
Igor Dekleva: Con Brio, skladba je nastala za ta duo
Bojan Glavina: Štiri skladbe za harmoniko in klavir, arhivni posnetek
Alessio Manega: Triptih
Uroš Rojko: Bagatellen
20.11.2023 • 54 Protokoll, 34 Sekunden
A la francaise, Pihalni orkester Akademije za glasbo
A la francaise je bil naslov koncerta, ki je bil 26. aprila v Kozinovi dvorani Slovenske filharmonije in na katerem je kot del cikla Tutti Akademije za glasbo nastopil Pihalni orkester Akademije za glasbo. Ta od leta 2017 deluje pod vodstvom Miha Rogine, ki vsako leto za koncert orkestra izbere vsebinsko zaokrožen program. Tokrat je torej segel po delih francoskih mojstrov, v katerih do izraza pride široka paleta zvočnih barv, ki jih pihalni orkester lahko prikaže z vsemi svojimi niansami. Skladbe je orkester izvedel v izvirni francoski orkestraciji iz prve polovice 20-ega stoletja, ki predvideva tudi nekatere instrumente, ki danes niso več uporabljani, so jih pa glasbeniki nadomestili s sodobnimi alternativami.
Lili Boulanger: Nekega pomladnega jutra
Paul Fauchet: Simfonija v B-duru
Florent Schmitt: Dionizije, op. 62
13.11.2023 • 50 Protokoll, 19 Sekunden
Godalni kvartet Opifex II
V zadnjih dveh oddajah poslušamo koncerta, ki sta bila aprila v dvorani Tria Lorenz na Akademiji za glasbo v Ljubljani v sklopu cikla Solo e da camera in avgusta v ljubljanskem Mestnem muzeju kot del festivalu Spectrum Imaga Sloveniae. Na teh koncertih je nastopil godalni kvartet Opifex, ki ga sestavljajo violinista Nikola Pajanović in Laura de Wolff, violistka Rebeka Skok ter violončelistka Sara Čano.
Kako so osnovali zasedbo, kaj najraje igrajo in kakšne načrte imajo glasbeniki za naprej, bosta povedali Rebeka Skok in Sara Čano ob Godalnem kvartetu št. 3 Janija Goloba in Godalnem kvartetu v F-duru, op. 18 št. 1 Ludwiga van Beethovna.
6.11.2023 • 57 Protokoll, 25 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
30.10.2023 • 51 Protokoll, 4 Sekunden
Klavirski duo Zala in Val Kravos
Tokrat se posvečamo klavirskemu duu, ki ga sestavljata Zala in Val Kravos, glasbenika s slovenskimi koreninami, ki živita v Luksemburgu. Pravzaprav sta tam začela svojo glasbeno pot, zdaj pa študirata drugod, tudi v tujini. Sodelujeta že od mladih let, leta 2022 pa sta izdala svoj prvi CD, na katerega sta uvrstila Poem op. 269 ki jo je Francoise Choveaux napisala prav zanju, ter Sonato za klavir štiriročno v D-duru, K. 381 Wolfganga Amadeusa Mozarta, Fantazijo v f-molu za klavir štiriročno, D. 940 Franza Schuberta in Otroške igre za klavir štiriročno, op. 22 Georgesa Bizeta.
V oddaji poslušamo posnetke s tega CD-ja pa tudi njune spomine na snemanje, zanimive anekdote s snemanja in koncertov ter želje za njuno nadaljnjo pot.
23.10.2023 • 59 Protokoll, 47 Sekunden
Beethovnov violinski koncert in Kaja Sešek
V okviru največjega koncertnega abonmaja Akademije za glasbo je maja v Kozinovi dvorani Slovenske filharmonije nastopil Simfonični orkester RTV Slovenija. Z njim so zaigrali trije študenti, tokrat se posvečamo violinistki Kaji Sešek, ki je za svoj nastop izbrala nekoliko daljši koncert – Koncert za violino in orkester v D-duru, op. 61 Ludwiga van Beethovna. Enega danes najbolj znanih, priljubljenih in izvajanih violinski koncertov, ki pa na svoji praizvedbi ni bil najbolje sprejet. Verjetno tudi zato, ker takratni solisti ni imel časa, da bi ga zvadil – note je namreč dobil le dva dni pred nastopom.
Kaja Sešek se je začela učiti violino pri petih letih pri očetu Arminu Sešku. Leta 2012 je postala dijakinja Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana, leta 2017 pa je postala študentka Akademije za glasbo, kjer je zaključila dodiplomski študij v razredu Gorjana Košute. Od septembra 2022 študira na Kraljevem glasbenem kolidžu v Londonu pri Detlefu Hahnu.
16.10.2023 • 52 Protokoll, 15 Sekunden
Slovenski mladi abonma in Glasba mladih
V zadnjih letih v Radovljici (in delno v Ljubljani) spremljamo nov cikel koncertov – Slovenski mladi abonma. Pravzaprav je šlo v osnovi za priložnostno sestavljeni projekt Glasba mladih, ki se je razvil v koncertni cikel, katerega posebnost je, da ga v celoti organizirajo mladi glasbeniki. Ko so osnovali izvirni projekt Glasba mladih, so bili še dijaki, zdaj pa so študenti različnih evropskih glasbenih akademij in še vedno entuziasti, ki skupaj organizirajo več koncertov – cikel, na katerih nastopajo mladi glasbeniki in na katerih tudi izvajajo dela mladih skladateljev.
O delovanju društva ter o Slovenskem mladem abonmaju smo se pogovarjali z violinistom Timotejem Willewaldtom.
VID OŽBOLT: KLAVIRSKI KVINTET ZA KLAVIR, DVE VIOLINI, VIOLO IN VIOLONČELO
Violina: LAURA DE WOLFF, TIMOTEJ WILLEWALDT, viola: MANCA KOSMAČ, violončelo: SOFIA GRASSI, klavir: NEŽA TOVŠAK
LUCIJAN MARIJA ŠKERJANC: SONATA ZA VIOLO SOLO
Viola: PATRICIJA MALOVRH MLAČNIK
JOHANN DAVID HEINICHEN: SONATA V D-DURU ZA FLAVTO IN ČEMBALO, S. 260
Flavta: AN ČERNE, violončelo: ARIEL VEI ATANASOVSKI, čembalo: URBAN KLANČAR
MATIC PETEK: DUET ZA VIOLINO IN VIOLONČELO
Violina: TIMOTEJ WILLEWALDT, violončelo: NUŠA PLANINC
9.10.2023 • 57 Protokoll, 18 Sekunden
Godalni sekstet AG in Spomin na Firence
Februarja je na koncertu iz cikla Solo e da camera zvenela glasba Petra Ilijča Čajkovskega, in sicer je Godalni sekstet akademije za glasbo izvedel njegovo delo Spomin na Firence op. 70.
Zasedbo sestavljajo violinistki Jelena Pejić in Ela Krstić, violista Tilen Udovič in Manca Kosmač ter violončelistki Kim Kozlevčar in Ema Krečič.
2.10.2023 • 41 Protokoll
Klarinetist Matija Raičević, pianistka Eva Založnik in flavtistka Jana Rumpf v okviru cikla Tutti
Poslušamo koncert cikla Tutti, ki je bil 30. novembra 2022 v Dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji v okviru Akademije za glasbo. Na njem so z Orkestrom Slovenske filharmonije in dirigentom Iztokom Kocenom zaigrali klarinetist Matija Raičević, pianistka Eva Založnik in flavtistka Jana Rumpf. Izvedli so vsak po en koncert za svoje glasbilo, in sicer klarinetist Rapsodijo št. 1 Clauda Debussyja, pianistka Koncert za klavir in orkester v cis-molu, op. 30 Nikolaja Rimskega-Korsakova, flavtistka pa Koncert za flavto Jacquesa Iberta.
25.9.2023 • 54 Protokoll, 22 Sekunden
Jelena Pejić in koncert Čajkovskega
Na koncertu cikla Tutti Akademije za glasbo so konec novembra 2022 štirje študenti akademije nastopili kot solisti z Orkestrom Slovenske filharmonije, in sicer violinistka Jelena Pejić, klarinetist Matija Raičević, pianistka Eva Založnik in flavtistka Jana Rumpf.
Ta teden poslušamo Koncert za violino in orkester v D-duru, op. 35 Petra Iljiča Čajkovskega, ki ga je za svoj nastop izbrala Jelena Pejić, preostali glasbeniki pa bodo zaigrali prihodnji teden.
18.9.2023 • 45 Protokoll, 47 Sekunden
Ansambel saksofonov 96
Sredi januarja je bil v dvorani Julija Betetta na ljubljanski Akademiji za glasbo koncert cikla Solo e da camera, na katerem sta nastopila Ansambel saksofonov 96 in Studio za tolkala. Prvi na akademiji deluje pod vodstvom Miha Rogine, drugega pa vodi Simon Klavžar.
Ansambla sta izvedla tri dela: uverturo k operi Ruslan in Ljudmila Mihaila Glinke (prir. ChiBir Chen), Zlato simfonijo Ide Gotkovsky in Pomladno obredje Igorja Stravinskega (prir. Dannel Espinoza).
11.9.2023 • 56 Protokoll, 18 Sekunden
Ana Rupar in Anton Sotošek z orkestrom SNG Maribor
V okviru cikla Tutti Akademije za glasbo je novembra 2022 nastopil Simfonični orkester SNG Maribor z dirigentko Andrejo Šolar in s štirimi študenti. Na prvem delu koncerta sta zaigrali Samanta Škorja in Kim Kozlevčar, na drugem pa violinistka Ana Rupar in pozavnist Anton Sotošek, ki se jima posvečamo tokrat.
Slišali bomo Koncert za violino št. 3 v h-molu, op. 61 Camilla Saint-Saënsa in Koncert za pozavno in orkester v C-duru Nina Rote.
4.9.2023 • 52 Protokoll, 41 Sekunden
Samanta Škorja in Kim Kozlevčar z orkestrom SNG
V okviru koncertnega cikla Tutti Akademije za glasbo na nekaterih koncertih nastopajo slovenski poklicni orkestri, študenti Akademije za glasbo pa z njimi nastopajo kot solisti. Konec novembra 2022 je v Ljubljani in Mariboru zaigral Simfonični orkester SNG Maribor z dirigentko Andrejo Šolar, z njim pa so nastopili klarinetistka Samanta Škorja, violončelistka Kim Kozlevčar, violinistka Ana Rupar in pozavnist Anton Sotošek. Vsi so izvedli po en koncert iz standardnega repertoarja za njihovo glasbilo.
Tokrat poslušamo prvi del koncerta, nastopa Samante Škorja in Kim Kozlevčar.
28.8.2023 • 48 Protokoll, 52 Sekunden
Harfistka Lara Pelikan in pozavnist Tine Plahutnik
Poslušamo še drugo polovico koncerta Simfoničnega orkestra RTV Slovenija in študentov Akademije za glasbo, katerega prvo polovico smo poslušali v prejšnji oddaji. Gre za koncert cikla Tutti, ki je potekal 12. januarja v Kozinovi dvorani Slovenske filharmonije in na katerem sta nastopila tudi pozavnist Tine Plahutnik in harfistka Lara Pelikan. Izvedla sta vsak en koncert za svoje glasbilo, in sicer Koncert za harfo in orkester, op. 25 Alberta Ginastere ter Koncert za pozavno in orkester Henrija Tomasija.
21.8.2023 • 48 Protokoll, 45 Sekunden
Violinistka Eva Zala Kocijančič in flavtistka Anne Franziska Fundelić
Akademija za glasbo vsako leto pripravi koncertni cikel Tutti, namenjen koncertom večjih zasedb, v okviru katerega med drugim svojim najboljšim študentom omogoči solistične nastope z orkestri - tako študentskimi kot tudi s poklicnimi orkestri, ki delujejo v Sloveniji. Januarja je v Slovenski filharmoniji potekal koncert, na katerem je nastopil Simfonični orkester RTV Slovenija s štirimi študenti: pozavnistom Tinetom Plahutnikom, violinistko Evo Zalo Kocijančič, flavtistko Anne Franzisko Fundelić in harfistko Laro Pelikan.
Nastopoma violinistke in flavtistke se posvečamo tokrat. Izvedli sta vsaka en koncert za svoj instrument, in sicer Koncert za flavto in godalni orkester Andreja Joliveta ter Koncert za violino in orkester v D-duru, op. 35 Petra Iljiča Čajkovskega.
14.8.2023 • 58 Protokoll, 39 Sekunden
Pianist Urban Stanič
Na koncertu cikla Solo e da camera, ki ga organizira Akademija za glasbo, je februarja v dvorani Julija Betetta nastopil pianist Urban Stanič, ki se je predstavil z deli železnega repertoarja za pianistične recitale.
Alojz Srebotnjak: Makedonski plesi
Franz Liszt: Koncertna etuda št. 11 – Večerne harmonije iz cikla Transcendentalne etude
Franz Liszt: Parafraza na temo iz opere Rigoletto Giuseppa Verdija
Franz Liszt: Sklepno delo koncerta je bila Sonata v h-molu, oznaka del 178
»Moj cilj je z glasbo povedati, da je trenutek, ki ga vedno in znova doživimo pri poslušanju ali izvedbi istega dela, najpomembnejši in najlepši možen.«
Urban Stanič
7.8.2023 • 1 Stunde, 36 Sekunden
Trio NIL in Trio Adelante
Trio NIL (sopranistka Ireneja Nejka Čuk, flavtistka Lara Senica, pianist Izak Ban) in Trio Adelante (violinistka Julija Černe, violončelistka Ema Krečič in pianist Alvin Ćućić) sta 14. februarja nastopila v dvorani tria Lorenz na ljubljanski akademiji za glasbo v sklopu cikla Solo e da camera. Trio NIL je izvedel Les Trois Odelettes anacreontiques, op. 13 Mauricea Emmanuela na poezijo Rémyja Belleauja in Pierra de Ronsarda ter Štiri pesmi na poezijo Rabindranatha Tagoreja izpod peresa Mihaila Ippolitova Ivanova, trio Adelante pa Klavirski trio v g-molu, op. 15 Bedřicha Smetane.
31.7.2023 • 57 Protokoll, 9 Sekunden
Duo Empirio
V okviru projekta Glasba mladih je aprila v dvorani Glasbene šole Radovljica potekal koncert dua Empirio, ki ga sestavljata violinistka Laura Calligaris in pianist Andrey Ilienko, na njem pa je zvenela glasba Bravničarja, Beethovna in Brahmsa.
Violinistka Laura Calligaris in pianist Andrey Ilienko, člana dua Empirio, sta se spoznala na Univerzi za umetnost v Gradcu, kot duo pa delujeta od leta 2022. Že takrat sta poleti izvedla več koncertov na slovenski Obali in v Italiji, njun koncertni debi je bil v Manziolijevi palači v Izoli. Istega leta sta uspešno opravila tudi avdicijo italijanske fundacije Fondazione Luigi Bon ter za nagrado dobila možnost sodelovanja na mojstrskem tečaju in nastopanja na koncertih na različnih glasbenih festivalih. Pred kratkim sta z uspešno opravljeno avdicijo dobila še podporo programa Yehudija Menuhina Live Music Now. V okviru tega bosta v prihodnjih dveh letih lahko redno koncertirala v profesionalnem svetu klasične glasbe.
24.7.2023 • 57 Protokoll, 10 Sekunden
Trio Ornamento
Februarja 2023 je v okviru cikla Solo e da camera nastopil trio Ornamento, ki ga sestavljajo sopranistka Katarina Zorec, trobentač Miloro Vagnini in organistka Eva Grebenc Slanič, in izvedel baročno obarvan izbor arij, orgelskih skladb in suito za trobento.
26.6.2023 • 48 Protokoll, 52 Sekunden
Ljubka je bila pesem, Dekliški pevski zbor Akademije za glasbo
Posnetek koncerta cikla Tutti, ki je potekal 21. aprila 2022.
DEKLIŠKI ZBOR AKADEMIJA ZA GLASBO UNIVERZE V LJUBLJANI
Dirigenti: prof. Marko Vatovec, Petra Ivančič, GP M2 in Lara Willewaldt, GU M2
Vokalna tehnika: viš. strok. sod. Julieta Kubik de Habjanič
19.6.2023 • 1 Stunde, 20 Sekunden
Trio Aurum izvaja Schuberta
Poslušamo posnetek koncerta, na katerem je že junija 2022 nastopil klavirski trio Aurum. Sestavljajo ga pianistka Meta Kokošinek, violinistka Rebeka Kotar in violončelistka Neža Verstovšek, nastopile pa so na koncertu cikla Solo e da camera Akademije za glasbo in izvedle Schubertov Klavirski trio št. 1 v B-duru, op. 99.
12.6.2023 • 49 Protokoll, 20 Sekunden
Violončelo skozi glasbena obdobja
Sredi aprila je v Dvorani Union v Mariboru potekal peti abonmajski koncert Mladinskega cikla z naslovom Violončelo skozi glasbena obdobja, na katerem sta nastopila violončelist Ariel Vei Atanasovski in pianistka Klara Lužnik.
Glasbenika sta se spoznala na konservatoriju za glasbo in balet Maribor, nato pa oba svojo študijsko pot nadaljevala na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu in tam se je začelo tudi njuno glasbeno sodelovanje. Na koncertu sta s svojim nastopom in izbiro programa skušala občinstvu čim bolje predstaviti violončelo. Sam instrument pa tudi zven glasbila skozi glasbena obdobja – torej skozi glasbo, ki so jo zanj v različnih časih ustvarjali skladatelji.
5.6.2023 • 45 Protokoll, 14 Sekunden
Dve violinski sonati
Poslušamo odlomka dveh koncertov ciklov Glasbene mladine ljubljanske. Ta vsako leto pripravi kar osem ciklov koncertov, v katerih mladim glasbenikom ponuja nemalo možnosti, da se predstavijo občinstvu. Nastopajoče vsako leto na podlagi razpisa izbere komisija, igrajo pa na različna glasbila, ki se med cikli tudi ponavljajo. Tokrat nas čakata nastopa dveh violinistk, ki sta nastopili ena na koncertu Zvoki mladih, druga pa Mladi mladim.
Urška Gutnik je marca v Rdeči dvorani ljubljanskega Magistrata izvedla Poulencovo sonato za violino in klavir, Jelena Pejić pa januarja Sonato za violino in klavir v Es-duru Richarda Straussa.
29.5.2023 • 55 Protokoll, 29 Sekunden
Pianista Karlo Posnjak in Sara Köveš
Poslušamo koncert cikla Ob klavirju Glasbene mladine ljubljanske, na katerem sta aprila v Veliki dvorani Glasbene šole ljubljanskega Konservatorija za glasbo in balet nastopila pianista Karlo Posnjak in Sara Köveš. Izvedla sta vsak polovico koncerta. V interpretaciji pianista nas čakata Mala sonata v A-duru Franza Schuberta in Estampes Clauda Debussyja, pianistka pa bo zaigrala Copinovo Sonato za klavir št. 2 v b-molu, op. 35.
22.5.2023 • 1 Stunde, 1 Minute, 43 Sekunden
Simfonični orkester AG, Marko Letonja
Ob odprtju prenovljene akademije za glasbo v Kazinski palači so študenti jeseni imeli slavnostni koncert, na katerem je nastopil Simfonični orkester Akademije za glasbo z Markom Letonjo. Nastopili so v dvorani Julija Betetta in izvedli Suito v starem slogu Alfreda Šnitkeja ter Simfonijo št. 9, op. 70 Dmitrija Šostakoviča.
15.5.2023 • 46 Protokoll, 50 Sekunden
Kitarist Jaka Škoberne
Jaka Škoberne je že novembra leta 2021 nastopil na koncertu cikla Mladi virtuozi Festivala Ljubljana. Takrat je bil študent Akademije za glasbo v razredu Tomaža Rajteriča, predstavil pa se je z raznovrstnim programom, ki je obsegal dela Giulianija, Petriča, Tansmana in Costa. Poleg teh bomo slišali še skladbo Ferdinanda Carullija, ki jo je istega leta izvedel z Majo Kralj, s katero sestavlja kitarski duo Mayaka.
8.5.2023 • 52 Protokoll, 20 Sekunden
Pihalni orkester Akademije za glasbo
Pihalni orkester Akademije za glasbo vsako leto nastopi kot del cikla Tutti, tako je lani v Slovenski filharmoniji izvedel tretjo simfonijo Jamesa Charlesa Barnesa ter Slavnostno uverturo, op. 61 Paula Crestona. Orkester vodi Miha Rogina.
1.5.2023 • 51 Protokoll, 50 Sekunden
Slovenski mladinski orkester in Robert Lakatoš
Poslušamo drugi del koncerta, na katerem je v sklopu šestega Zimskega festivala nastopil Slovenski mladinski orkester z Živo Ploj Peršuh. 1. marca je Gallusovi dvorani Cankarjevega doma z orkestrom zaigral tudi violinist Robert Lakatoš, ki je za svoj nastop izbral Brahmsov Koncert za violino v D-duru.
24.4.2023 • 53 Protokoll, 11 Sekunden
Slovenski mladinski orkester in Arthur Stockel
Na šestem Zimskem festivalu je letos nastopil tudi Slovenski mladinski orkester, ki deluje pod vodstvom Žive Ploj Peršuh. Prvega marca je zaigral v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma, z njim pa sta nastopila ugledna solista, tudi nekoliko mlajše generacije: violinist Robert Lakatoš in klarinetist Arthur Stockel.
Ta teden prisluhnite prvim trem Madžarskim plesom Johannesa Brahmsa, ki jih je izvedel orkester sam, ter dvema koncertoma za klarinet, ki ju je izvedel z Arthurom Stockelom: Mozartovemu Koncertu v A-duru ter Concertinu za klarinet in komorni godalni orkester, op. 11 Aleksandre Naumovski Potisk, ki je na koncertu doživel krstno izvedbo.
17.4.2023 • 57 Protokoll, 2 Sekunden
Ema Krečič in Sara Köveš
Duo Köveš-Krečič sta leta 2018 ustanovili pianistka Sara Köveš in violončelistka Ema Krečič. Redno nastopata na koncertih Glasbene mladine ljubljanske, v letu 2023 pa sta nastopili na petih koncertih GM odra Glasbene mladine Slovenije. Septembra 2022 sta posneli skladbo z naslovom Geschpräche mit Franz Peter skladatelja Matije Krečiča, ki je bila napisana prav zanju in bila premierno izvedena v Rdeči dvorani na Magistratu.
Matija Krečič: Geschpräche mit Franz Peter
Francis Poulenc: Sonata za violončelo in klavir
Sergej Rahmaninov: Vokaliza, op. 34, št. 14
Astor Piazzolla: Le Grand Tango
10.4.2023 • 59 Protokoll, 34 Sekunden
52. TEMSIG
Že vrsto let v začetku leta poteka Tekmovanje mladih glasbenikov Republike Slovenije – TEMSIG, naše največje tekmovanje, ki je letos potekalo med 27. februarjem in 17. marcem. Letos je bilo na Akademiji za glasbo ter na glasbenih šolah iz okolice Ljubljane in Zasavja, torej v Cerknici, Domžalah, Kamniku, Litiji, Ljubljani, Logatcu, Trbovljah, na Vrhniki in v Zagorju ob Savi. Discipline, v katerih se pomerijo mladi glasbeniki, se zamenjajo vsaka tri leta, tako lahko vsi glasbeniki po enkrat tekmujejo v vsaki kategoriji. Letos so se glasbeniki pomerili v disciplinah trobenta, rog, pozavna, basovska pozavna, evfonij, tuba, tolkala, harmonika, tamburica, klavirski duo, kitarski duo, jazz solo in komorne skupine z godali in s klavirjem.
3.4.2023 • 57 Protokoll, 49 Sekunden
Trio à chanter
Poslušamo posnetek koncerta cikla GM oder, ki je potekal januarja 2023 v Osterčevi dvorani Slovenske filharmonije. Pod pokroviteljstvom Glasbene mladine Slovenije so zaigrali pianistka Klara Lužnik, violinistka Zala Frangež in violončelist Ariel Vei Atanasovski, ki študirajo na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu pod vodstvom Chia Choua.
Za svoj nastop so izbrali dela Mozarta, Brahmsa in Petra Kopača.
27.3.2023 • 1 Stunde, 41 Sekunden
Duo Erithachus rubeculae
Januarja 2023 je v Mestnem muzeju kot del cikla Prisluhnimo Glasbene mladine ljubljanske nastopil duo Erithachus rubeculae, ki ga sestavljata Eva Majcen in Erazem Žgajnar. Sodelovati sta začela na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana pod vodstvom Mateje Bajt in pod njenim vodstvom študirata tudi na Akademiji za glasbo v Ljubljani.
Na koncertu sta izvedla dela Hirosa, Pignoleta de Monteclairja, Morleyja, Šavlija in Bacha, poslušali pa bomo tudi dva koncerta Antonia Vivaldija, ki sta jih člana dua izvedla s Kvintetom kljunastih flavt Akademije za glasbo.
20.3.2023 • 59 Protokoll, 19 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
13.3.2023 • 53 Protokoll, 40 Sekunden
Vivjana Rogina, Beethovnov violinski koncert
Decembra je v Kozinovi dvorani Slovenske filharmonije kot del cikla Tutti s Komornim godalnim orkestrom Akademije za glasbo nastopila violinistka Vivijana Rogina in izvedla Koncert za violino in orkester v D-duru, op. 61.
Vivijana Rogina je doma iz Slovenj Gradca, na svojo glasbeno pot pa je stopila pri petih letih v glasbeni šoli Velenje pod vodstvom Danice Koren. Šolanje je nadaljevala na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana v razredu Tatjane Špragar, leta 2020/21 je na Akademiji za glasbo diplomirala v razredu Vasilija Meljnikova, nato pa pri njem vpisala še magistrski študij
6.3.2023 • 59 Protokoll, 53 Sekunden
Študenti in Haydn
Komorni godalni orkester Akademije za glasbo je decembra na koncertu cikla Tutti izvedel Simfonijo št. 101 – Ura Josepha Haydna, že leta 2016 pa je isti orkester izvedel tudi Haydnovo 31. simfonijo S signalom rogov.
Študente godal vodi umetniški vodja Janez Podlesek.
27.2.2023 • 1 Stunde, 1 Minute, 47 Sekunden
Pianistka Melika Buza
Melika Buza je zanimanje za glasbo začutila že v otroštvu. S štirimi leti je začela igrati klavir, s sedmimi pa je bila sprejeta v osnovno glasbeno šolo. Izobraževanje je nadaljevala na Srednji glasbeni šoli v Zenici, kjer je bila najmlajša dijakinja, ki se je tam kadar koli izobraževala. Nastopila je v številnih državah po svetu ter prejela več kot 40 državnih in mednarodnih nagrad. Redno sodeluje z nacionalnimi orkestri, festivali ter svoje znanje širi na mojstrskih tečajih pri priznanih profesorjih. Leta 2019 je v imenu mesta Gradec prejela štipendijo za izjemno nadarjene študente Univerze za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu, kjer je od leta 2016 študirala pod vodstvom profesorja Otta Niederdorferja. Od leta 2019 študij nadaljuje pod vodstvom profesorja Sergia De Simoneja.
FRÉDÉRIC CHOPIN: ETUDA V C-MOLU, OP. 25, ŠT. 12, OCEAN
ENRIQUE GRANADOS: GOYESCAS, SUITA ZA KLAVIR, OP. 11 - 4. QUEJAS O LA MAJA Y EL RUISENOR
MAURICE RAVEL: NOČNE PRIKAZNI (ONDINE, LE GIBET, SCARBO)
RÉDÉRIC CHOPIN: BARKAROLA V FIS-DURU, OP. 60
20.2.2023 • 44 Protokoll, 54 Sekunden
Kitarist Matej Lackovič
27-letni kitarist Matej Lacković je nekdanji učenec Glasbene šole Nova Gorica, po študiju na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana pa je nadaljeval šolanje na Akademiji za glasbo Ljubljana in na Kraljevem glasbenem konservatoriju v Haagu na Nizozemskem.
Zdaj je na Nizozemskem že več kot dve leti in pol, vadi pa od jutra do večera, saj se pripravlja na tekmovanje v Groeningenu ter piše knjigo o fokusu v glasbi.
13.2.2023 • 59 Protokoll, 40 Sekunden
Kvintet kljunastih flavt Akademije za glasbo
Maja lani je v Rdeči dvorani ljubljanskega Magistrata kot del cikla Zvoki mladih nastopilo pet flavtistov, in sicer je bil to Kvintet kljunastih flavt v sestavi Eva Majcen, Ana Birsa Krušec, Urban Klančar, Lucija Bačič in Erazem Žgajnar. Flavtisti so se predstavili z raznovrstnim repertoarjem, ki je obsegal tako dela iz renesanse kot tudi iz baroka ter sodobnega datuma nastanka.
Prisluhnite delom Vivaldija, Poša, Scheina, Telemanna in Paula Leenhoutsa.
6.2.2023 • 39 Protokoll, 24 Sekunden
Citrarka Tadja Krajnc
Poslušamo koncert cikla Mladi virtuozi, na katerem je marca leta 2022 nastopila citrarka Tadja Krajnc. Predstavila se je z deli Weissa, Bacha, Bornefelda, Günwalda in Granadosa.
30.1.2023 • 43 Protokoll, 46 Sekunden
Pianist Tim Jančar
Poslušamo del koncerta iz abonmaja Tutti na katerem je konec septembra leta 2021 nastopil pianist Tim Jančar in s Simfoničnim orkestrom Akademije za glasbo ter dirigentom Miho Rogino izvedel Koncert za klavir št. 3 v d-molu, op. 30 Sergeja Rahmaninova. Rahmaninovu bo sledila še Balada št. 1 v g-molu, op. 23 Frederica Chopina, ki pa jo je Tim Jančar izvedel oktobra 2022 v Viteški dvorani ljubljanskih Križank.
Svojo glasbeno pot je Tim Jančar začel na Glasbeni in baletni šoli v Ljubljani pri Damjani Cvetko in jo nadaljeval na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana. Magistriral je summa cum laude leta 2018 na ljubljanski glasbeni akademiji pod vodstvom Tatjane Ognjanovič, potem pa se je vpisal na podiplomski študij na univerzi Mozarteum v Salzburgu, ga leta 2020 končal, nato pa se je vpisal še na študij na Univerzi za glasbo in upodabljajoče umetnosti na Dunaju.
23.1.2023 • 56 Protokoll, 34 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL … včasih pa pripravimo tudi portrete opaznejših glasbenikov ali glasbenoizobraževalnih ustanov.
16.1.2023 • 47 Protokoll, 26 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
9.1.2023 • 56 Protokoll, 45 Sekunden
Terz Quartet
22. novembra je v Osterčevi dvorani Slovenske filharmonije potekal prvi koncert letošnje koncertne sezone cikla GM oder na katerem je nastopil Terz Quartet. Zasedbo sestavljajo sopranistki Lea Arnejčič in Veronika Hudournik ter altistki Karla Oršoš in Ana Potočnik, izvedla pa je pisan program del od Gallusa do slovenske popevke.
2.1.2023 • 59 Protokoll, 19 Sekunden
Klavirski trio Aurum
Poslušamo Schuberta, in sicer koncert iz cikla Ob klavirju Glasbene mladine ljubljanske, na katerem je novembra 2022 nastopil klavirski trio Aurum. "Zlati" trio je za svoj nastop izbral Schubertov Klavirski trio št. 1 v B-duru, op. 99, D. 898, izvedle pa so ga pianistka Meta Kokošinek, ki je študentka Tomaža Petrača, violinistka Rebeka Kotar - študentka Volodje Balžalorskega in violončelistka Neža Verstovšek, njena mentorica je Karmen Pečar Koritnik.
26.12.2022 • 42 Protokoll, 24 Sekunden
Saksofonist Boštjan Rojc
22-letni saksofonist Boštjan Rojc, absolvent Akademije za glasbo v Ljubljani v razredu Matjaža Drevenška, je svoj talent dokazoval že kot učenec Glasbene šole Nova Gorica, pozneje pa tudi Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana, saj je kot solist ali član različnih zasedb prejemal najvišje nagrade za tekmovanjih. Redno sodeluje s poklicnimi orkestri (SNG Opera in balet Ljubljana, Policijski orkester, orkester Slovenske vojske) in je tudi 1. alt saksofon (lead) v Big bandu Akademije za glasbo Ljubljana. Ustanovil je zasedbo Ljubljanski kvartet saksofonov, ob študiju saksofona pa veliko pozornosti namenja tudi zborovskemu petju v Vokalni skupini Ivana Cankarja.
19.12.2022 • 58 Protokoll, 57 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
12.12.2022 • 55 Protokoll, 31 Sekunden
Duo Keser in Pajanović
17. februarja sta v Osterčevi dvorani Slovenske filharmonije kot del cikla GM oder Glasbene mladine Slovenije nastopila klarinetistka Milena Keser in pianist Stefan Pajanović.Izvedla sta dela Poulenca, Rančigaja in Brahmsa.
5.12.2022 • 56 Protokoll, 9 Sekunden
Trobility kvintet in Duo Omejc Udovič Kovačič
V okviru cikla Mladi mladim Glasbene mladine ljubljanske je v Cankarjevem domu oktobra nastopiil trobilni kvintet Trobility in izvedel dela Ewalda, Missona in Crespoja, novembra pa duo Andrej Omejc (saksofon) in Teja Udovič Kovačič (harmonika), ki je izvedel dela Bacha, Lutoslavskega in Bonina.
28.11.2022 • 59 Protokoll, 18 Sekunden
Oboist Peter Lackovič
Peter Lackovič je nekdanji učenec Glasbene šole Nova Gorica, dobitnik številnih najvišjih nagrad na državnih in mednarodnih tekmovanjih, ki zadnja leta nastopa z najvidnejšimi evropskimi mladinskimi orkestrskimi sestavi in uspešno opravlja avdicije v eminentnih simfoničnih orkestrih po vsem svetu. 27-letni glasbenik zadnja leta živi in deluje v Amsterdamu, kjer je letošnjo pomlad postal tudi prvi oboist nacionalnega mladinskega orkestra NJO, konec avgusta pa se je vrnil iz Seula v Južni Koreji, kjer si je mesec dni pridobival nove poustvarjalne izkušnje v korejskem nacionalnem simfoničnem orkestru.Ob krajšem obisku družine smo ga konec avgusta povabili pred mikrofon.
21.11.2022 • 53 Protokoll, 7 Sekunden
Selitev Akademije za glasbo v Palačo Kazina in nova koncertna sezona
Danes zvečer se začenjajo Dnevi odprtih vrat Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani. Akademija bo na tak način obeležila otvoritev težko pričakovanih novih prostorov za svoje delovanje v Palači Kazina, na Kongresnem trgu 1 v Ljubljani. Dnevi odprtih vrat bodo potekali med 14. in 25. novembrom 2022. Otvorila jih bo svečana akademija, danes ob 19.30 uri, v prenovljeni dvorani, preimenovani v Dvorano Julija Betetta. V naslednjih dneh se bodo zvrstili še najrazličnejši koncerti in dogodki, ki osvetljujejo različne vidike delovanja institucije. Hkrati se na Akademiji za glasbo začenja nova koncertna sezona in z njo tudi osrednja cikla koncertov– cikel Tutti in cikel Solo e da camera. Pregled dogajanja v novi sezoni bo v oddaji predstavil prodekan za umetniško dejavnost, Simon Dvoršak. Z dekanom Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani, Markom Vatovcem, pa bomo spregovorili o procesu prenove Palače Kazina ter o selitvi akademije v nove prostore.
14.11.2022 • 53 Protokoll, 58 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
7.11.2022 • 51 Protokoll, 30 Sekunden
Jakšičeva Slavnostna uvertura in Dvořákova osma simfonija
Poslušamo Simfonični orkester Akademije za glasbo, ki je 5. aprila v Gallusovi dvorani v Cankarjevem domu nastopil kot del cikla Tutti Akademije za glasbo. Z orkestrom je takrat nastopil dirigent Simon Dvoršak, glasbeniki pa so izvedli novost Dominika Jakšiča in Dvořákovo osmo simfonijo v G-duru.
31.10.2022 • 54 Protokoll, 21 Sekunden
Kvartet flavt Con gaio
Konec septembra lani je v okviru cikla GM oder (Glasbena mladina Slovenieje) v Osterčevi dvorani Slovenske filharmonije nastopil kvartet flavt Con gaio, ki ga sestavljajo Annemarie Glavič, Jana Rumpf, Polona Šuligoj in Maruša Alegro.Izvedle so dela Antona Reiche, Janija Goloba, Edwarda Elgarja in Mika Mowerja.
24.10.2022 • 51 Protokoll, 54 Sekunden
Violinist Bojan Ilkovski in pianist Dino Imeri
Marca 2022 sta v Viteški dvorani ljubljanskih Križank v okviru cikla Mladi virtuozi Festivala Ljubljana nastopila violinist Bojan Ilkovski in pianist Dino Imeri. Izvedla sta dela Debussyja, Ravela, Petrovskega, Lili Boulanger in Dijane Imeri Ilkoske.
17.10.2022 • 57 Protokoll, 22 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
10.10.2022 • 56 Protokoll, 28 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
3.10.2022 • 48 Protokoll, 14 Sekunden
Hana Taškov in klavirski kvintet
V Osterčevi dvorani Slovenske filharmonije je bil januarja koncert cikla Ob klavirju, katerega prvo polovico je oblikovala pianistka Hana Taškov, drugo pa klavirski kvintet v sestavi pianist Peter Bubola, violinista Nikola Pajanovič in Laura de Wolff, violistka Rebeka Skok in violončelistka Sara Čano.
Pianistka je na koncertu izvedla Klavirsko sonato št. 2 v d-molu, op.14 Sergeja Prokofjeva, kvintet pa Klavirski kvintet v Es-duru, op. 44 Roberta Schumanna.
26.9.2022 • 59 Protokoll, 29 Sekunden
Glasba mladih
Konec avgusta in začetek septembra so v Radovljici, Kopru, Postojni in Ljubljani potekali koncerti Glasba mladih. Gre za projekt, ki ga v celoti organizirajo in izvedejo mladi glasbeniki, na njem pa tudi izvajajo nova dela, ki so jih prav za ta projekt napisali mladi skladatelji. Prvič je potekal lani na pobudo skladatelja Vida Ožbolta, ki je pri projektu sodeloval tudi letos, ob njem pa so se kot skladatelji predstavili še Martin Vasle, Krištof Strnad, Matej Kastelic, Žiga Čopi in Sofia Grassi.
Skladatelji so ustvarili izrazito različna dela, ki temeljijo na različnih poetikah, zunajglasbenih vzgibih in so tudi namenjena različnim zasedbam. Izvedli so jih sopranistka Maja Triler, flavtist An Černe, klarinetistka Tadeja Malc, fagotistka Eva Fritz, harfistka Sara Bajc, pianistka Neža Tovšak, violinista Timotej Willewaldt in Laura de Wolff, violistka Manca Kosmač ter violončelistka Sofia Grassi.
Krištof Strnad: Genezis
Sofia Grassi: Za sončnimi okni
Žiga Čopi: Sunflower seeds
Matej Kastelic: Agnus dei
Martin Vasle: Date
Skladbo Vida Ožbolta bomo poslušali v četrtkovi oddaji Mladi virtuozi.
19.9.2022 • 56 Protokoll, 50 Sekunden
Klavirski trio TRN
Maja so v Osterčevi dvorani Slovenske filharmonije zaigrale violinistka Neža Nahtigal, violončelistka Tara Korica in pianistka Rebeka Dobravec, ki sestavljajo klavirski trio TRN. Koncert je potejal v okviru cikla GM oder Glasbene mladine Slovenije, na spored pa so uvrstile Trio za violino, violončelo in klavir Lucijana Marije Škerjanca, ki ga na koncertnih odrih le redko slišimo v celoti, Trio št. 4 v B-duru - Gassenhauer Ludwiga van Beethovna, ki se napaja v pouličnem napevu Pria ch'io l'impegno ter skladbo Par minut čez 23:00, ki jo je napisala prijateljica tria Eva Ostanek in so jo glasbenice krstno izvedle februarja letos. Skladba je nekakšen povzetek skladateljičinega podoživljanja, kaj vse naše misli (lahko) počnejo v času, ko bi se morali umiriti in zaspati – kako sproščene možgane napolnita vrvež in ustvarjalni nemir.
12.9.2022 • 1 Stunde, 3 Protokoll, 15 Sekunden
Kvintet kljunastih flavt akademije za glasbo
Aprila je v Rdeči dvorani ljubljanskega Magistrata v sklopu cikla Solo e da camera akademije za glasbo nastopil Kvintet kljunastih flavt v sestavi Eva Majcen, Ana Birsa Krušec, Urban Klančar, Lucija Bačič in Erazem Žgajnar.
Flavtisti so se predstavili z raznovrstnim repertoarjem, ki je obsegal tako dela iz renesanse kot tudi iz baroka ter sodobnega datuma nastanka in tako po vrsti, kot so nastala, jih bomo slišali tudi v oddaji. Čakajo nas melodije: Anthonyja Holborna, Thomasa Morleyja, lsaaca Poscha, Antonia Vivaldija, Georga Philippa Telemanna in Paula Leenhoutsa (ki je tudi priredil melodiji Petra Shotta in Ludwiga van Beethovna).
5.9.2022 • 56 Protokoll, 1 Sekunde
Biti ali ljubiti
Komorna skupina Glasbenega društva Tamburjaši je pod umetniškim vodstvom čembalistke in dirigentke Mojce Lavrenčič lani nastopila koncertih cikla Jesenske serenade Glasbene mladine jubljanske. Izvajala je baročno glasbo izpod peresa Bacha, Vivaldija, Balbastra, Couperina in Charpentierja, njihov nastop pa je dopolnila še govorjena beseda, in sicer je Tadej Pišek interpretiral sonete Williama Shakespearja v prevodu Janeza Menarta.
29.8.2022 • 58 Protokoll, 50 Sekunden
Trio Tempestoso
Sodobni glasbi se posvečamo tokrat, in sicer bomo poslušali del koncerta Koncertnega ateljeja Društva slovenskih skladateljev. Novembra 2021 so na tem koncertu v Kogojevi dvorani društva nastopili člani tria Tempestoso, ki ga sestavljajo harmonikarica Sanja Mlinarič, klarinetist Andraž Golob in violončelist Urban Megušar.
Verjetno je do zdaj največji uspeh zasedbe ta, da je bila leta 2019 razglašena za zmagovalko tekmovanja Borisa Pergamenščikova v Berlinu, in sicer je žirija enega največjih in najprestižnejših tekmovanj za sodobno glasbo, ki poteka vsaka tri leta pod častnim pokroviteljstvom Tatjane Pergamenščikov in sira Andrasa Schiffa, v utemeljitvi nagrade izpostavila "interpretacijo na visoki instrumentalni ravni" in zapisala, da glasbeniki "s svojim vznemirljivim nastopom združujejo glasbeno tradicijo z duhom sedanjosti in nakazujejo smer prihodnosti".
Repertoar zasedbe obsega tako izvirne skladbe kot tudi skrbno izbrane priredbe oziroma aranžmaje, v katerih se lahko izrazno uveljavi skoraj orkestrski zven nekoliko nenavadnega sestava. Glasbeniki koncertirajo po vsej Evropi, nedavno so snemali za avstrijski radio Ö1, na našem preogramu pa smo marca lani neposredno prenašali njihov koncert v okviru cikla GM oder Glasbene mladine Slovenije - prav v oddaji Nove glasbene generacije.
Neville HALL: More full of flames and voices za klarinet, violončelo in harmoniko
Uljas PULKKIS: »XTC« (Ecstasy) za violončelo in harmoniko
Nina ŠENK: Onkraj za bas klarinet
Emre SIHAN KALELI: I am a Diptych za klarinet, harmoniko, violončelo in zvočne objekte
22.8.2022 • 59 Protokoll, 46 Sekunden
Kitarski duo Mayaka
Poslušamo kitarski duo Mayaka, ki ga sestavljata Maja Kralj in Jaka Škoberne in ki je februarja 2021 nastopil v Viteški dvorani ljubljanskih Križank v okviru spletnih koncertov cikla Mladi virtuozi Festivala Ljubljana. Kitarista bosta zaigrala kot duo, predstavila pa se bosta tudi kot solista.
Maja Kralj: Impromptu Emilia Pujola in Allegro moderato ter Minuetto iz Sonate v A-duru Antona Diabellija;
Jaka Škoberne: Sonata v C-duru za kitaro, op. 15 Maura Giulianija;
Mayaka: Poetični valčki Enriqueja Granadosa, Serenada v A-duru za dve kitari, op. 96, št. 1 Ferdinanda Carullija, Fuga elegiaca Maria Castelnuova Tedesca.
15.8.2022 • 59 Protokoll, 57 Sekunden
Violinistka Zala Eva Kocijančič in violončelistka Ema Krečič
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
8.8.2022 • 1 Stunde, 1 Minute, 31 Sekunden
Slovenski skladatelji mladim
Društvo slovenskih skladateljev v sodelovanju s Slovensko filharmonijo in Glasbeno mladino Slovenije vsako leto organizira koncert z naslovom Slovenski skladatelji mladim. Na tem koncertu dijaki poslušajo krstne izvedbe novih del slovenskih skladateljev in tako so letos prisluhnili glasbi Nejca Bečana, Tomaža Habeta, Dominika Jakšiča, Timoteja Kosovinca in Ernesta Mikliča. Koncert je potekal 6. aprila 2022 v Dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji, na njem pa je nastopil Orkester Slovenske filharmonije z dirigentom Markom Hribernikom.
1.8.2022 • 1 Stunde, 1 Minute, 5 Sekunden
Kristjan Zupan in Žiga Kališnik
Na dveh koncertih leta 2021 sta nastopila trobentač Kristjan Zupan in tubist Žiga Kališnik. Kristjan Zupan je nastopil v atriju Akademije za glasbo v Ljubljani v okviru poletnega festivala Solo e da camera ob klavirski spremljavi pianistke Bojane Karuza, tubist Žiga Kališnik pa je nastopil na koncertu cikla Mladi virtuozi Festivala Ljubljana s pianistko Karine Gišjan Roškar.
18.7.2022 • 59 Protokoll, 52 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
11.7.2022 • 59 Protokoll, 48 Sekunden
Stefan in Nikola Pajanović
Glasbo Sergeja prokofjeva poslušamo ta teden, in sicer najprej Koncert za klavir št. 3 v C-duru, op. 26, ki ga je na koncertu cikla Tutti Akademije za glasbo 23. septembra 2021 s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in dirigentko Jero Petriček Hrastnik izvedel pianist Stefan Pajanović, potem pa bomo poslušali še Sonato št. 2 v D-duru za violino in klavir, op. 94bis, ki jo je s pianistom izvedel njegov brat violinist Nikola Pajanović leta 2016 na koncertu cikla Zvoki mladih v Unionu Glasbene mladine ljubljanske.
4.7.2022 • 1 Stunde, 11 Sekunden
Klarinetist Matija Raičević in pianist Viktor Radić s Simfoniki RTV Slovenija
Na koncertu cikla Tutti Akademije za glasbo sta s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in dirigentko Jero Petriček Hrastnik nastopila klarinetist Matija Raičevič in pianist Viktor Radič, ki sta se predstavila vsak s svojim koncertom. Klarinetist je izvedel Koncert za klarinet, godala, harfo in klavir Aarona Coplanda, pianist pa Koncert za klavir in orkester v a-molu, op. 54 Roberta Schumanna.
27.6.2022 • 59 Protokoll, 18 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
20.6.2022 • 52 Protokoll, 2 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
13.6.2022 • 55 Protokoll, 40 Sekunden
The good moment
Na dunaju živeči slovenski skladatelj in kitarist Timotej Kosovinc ustvarja glasbo za različne zasedbe, pred kratkim pa je izdal svoj prvenec The good moment / Dober trenutek na katerem svojo glasbo izvaja sam.
V svojih delih pogosto združuje klasične in sodobne kompozicijske tehnike, spogleduje pa se tudi z zabavno glasbo.
Katero, kako poteka njegov skladateljski proces in kako je izbiral dela za svoj prvi CD?
Cavatina
Jutro na ulici
Za Lea
Rock'n'Roll sonata
Opravičilo
Dober trenutek
Pismo
Jesenski preludij
Rock sonata
Večerna pesem
Nočni vlakTimotej Kosovinc o svojem skladateljskem prvencu na katerega je uvrstil dela za solo kitaro.Na dunaju živeči slovenski skladatelj in kitarist Timotej Kosovinc ustvarja glasbo za različne zasedbe, pred kratkim pa je izdal svoj prvenec The good moment / Dober trenutek na katerem svojo glasbo izvaja sam. V svojih delih pogosto združuje klasične in sodobne kompozicijske tehnike, spogleduje pa se tudi z zabavno glasbo. Katero, kako poteka njegov skladateljski proces in kako je izbiral dela za svoj prvi CD? Cavatina Jutro na ulici Za Lea Rock'n'Roll sonata Opravičilo Dober trenutek Pismo Jesenski preludij Rock sonata Večerna pesem Nočni vlak
6.6.2022 • 1 Stunde, 3 Sekunden
Trio Setsuna in godalni kvartet Perpetuum
18. marca je bil v Rdeči dvorani ljubljanskega magistrata koncert iz cikla Solo e da camera, ki ga organizira ljubljanska akademija za glasbo. Nastopila sta dva sestava, in sicer godalni kvartet Perpetuum (Urška Gutnik, Nuša Rejc, Manica Slapšak in Urša Roš) ter trio Setsuna (Jelena Pejić, Arijan Mačak in Ivan Kukurić). Kvartet je izvedel Dvořakov priljubljeni Ameriški godalni kvartet, trio pa se je predstavil z deli Jeana - Luca Defontaina, Dariusa Milhauda in Gašperja Muženiča.
30.5.2022 • 57 Protokoll, 28 Sekunden
Flavtistka Dorotea Senica
Doroteo Senica je zvok prečne flavte navdušil že pri šestih letih in ko je dve leti pozneje začela igrati nanjo, se ji je uresničila želja. Že takrat se je odločila, da bo svoje življenje posvetila temu instrumentu, in tako je tudi hitro napredovala. Njena prva profesorica je bila Valerija Kamplet, ki je bila njena mentorica tudi na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor. Tja se je vpisala že pri trinajstih, dve leti pozneje je opravila sprejemni izpit na univerzi Mozarteum v Salzburgu, kjer je študirala pod vodstvom Michaela Martina Koflerja in pod njegovim mentorstvom tudi končala študij, vmes pa je en semester študirala še na Pariškem konservatoriju v razredu Philippa Bernolda.
Poslušali bomo koncert na katerem je decembra leta 2019 izvedla dela: Dutilleuxa, Iberta in Dohnanyija in koncert na katerem je oktobra 2018 izvedla Mozartov Koncert za flavto.
Erno von Dohnányi: Passacaglia za flavto solo, op. 48
Jacques Ibert: Piece za flavto solo
Henri Dutilleux: Sonatino za flavto in klavir (klavir Andreja Kosmač)
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert za flavto in orkester št. 2 v D-duru, K 314 (Simfonični orkester SNG Maribor, dirigentka Živa Ploj Peršuh)
23.5.2022 • 53 Protokoll, 29 Sekunden
Ansambel saksofonov 96
28. februarja 2022 je v Cukrarni kot del cikla Solo e da camera nastopil Ansambel saksofonov 96, ki je svoj nastop začel s priredbo dela Giovannija Gabrielija, potem pa je predstavil izrazito sodoben repertoar:
Giovanni Gabrieli, prir. Jean-Marie Londeix:CANZONA XV
Regis Campo: ZAPP'ART
Barbara Thompson: CITIES NEVER SLEEP
Masa Matsuura: TOYA in CYTOKINESIS II za osem saksofonov
Daniel Muck: ARANEUM
Drake Mabry: SAXISSIMO
Arijan Mačak, Tia Ivajnšič in Boštjan Rojc, sopranski saksofon
Agata Živoder, Kristina Neli Lampe in Dora Mlinarič, altovski saksofon
Vida Piko Vatovec, Vida Kregar in Kristaps Vanags, tenorski saksofon
Jan Tominič in Eva Saje, baritonski saksofon
Marko Petek, basovski saksofon
Inti Pucihar, tolkala
Vida Piko Vatovec, priprava ansambla
Miha Rogina, mentor
16.5.2022 • 46 Protokoll, 27 Sekunden
Kvartet klarinetov Accentus
V Cukrarni je 28. februarja kot del cikla Solo e da Camera Akademije za glasbo nastopil kvartet klarinetov Accentus.
Zasedba deluje od leta 2019 na Akademiji za glasbo v Ljubljani pod mentorstvom Jožeta Kotarja, sestavljajo pa jo študenti klarineta Jan Ulaga, Nina Tomič, Lara Ramšak in Benjamin Burger. Do zdaj so že izvedli več uspešnih koncertov, med drugim so tudi nastopili v sklopu festivala Poletje v Celju, na republiškem tekmovanju mladih slovenskih glasbenikov TEMSIG pa so leta 2021 prejeli zlato plaketo in tretjo nagrado v kategoriji komornih skupin s pihali.
Na koncertu v Cukrarni so izvedli tri dela:
– Wolfgang Amadeus Mozart: Kvartet v F-duru, K.370,
– Leon Firšt: Preludij in 4 plesi za kvartet klarinetov,
– Alfred Uhl: Divertimento za kvartet klarinetov.
9.5.2022 • 42 Protokoll, 9 Sekunden
Klavirski trio Rupnik
Klavirski Trio Rupnik je sredi aprila nastopil v Klubu Cankarjevega doma na koncertu cikla Mladi mladim Glasbene mladine ljubljanske. Na tem koncertu je izvedel Klavirski trio št. v H-duru, op. 8 Johannesa Brahmsa.
Sestavljajo ga violinistka Manca, študentka magistrskega študija Univerze Mozarteum v Salzburgu v razredu Rainerja Schmidta, violončelist Nejc, ki je na Mozarteumu študent Enrica Bronzija in pianist Anže, študent magistrskega študija na Akademiji za glasbo Ljubljani v razredu Tatjane Ognjanovič. Trio je začel delovati pod mentorstvom Kaje Stražar in Urše Kržič na Glasbeni šoli Vrhnika, od leta 2013 do 2016 je deloval v okviru ljubljanskega Konservatorija za glasbo pod mentorstvom Tomaža Lorenza, od leta 2017 do 2022 pa je bil na Akademiji za glasbo njegov mentor Janez Podlesek.
2.5.2022 • 42 Protokoll, 2 Sekunden
Nove glasbene generacije
Poslušamo koncert cikla Tutti Akademije za glasbo, ki je potekal 15. 12. 2021 v Kozinovi dvorani Slovenske filharmonije.
Komorni godalni orkester Akademije za glasbo je takrat krstil novo delo Simona Kravosa, večer pa je sklenil z Dvořákovo Serenado, vmes pa je z godalci nastopila violinistka Katarina Kralj in izvedla še Mozartov Koncert za violino (temu lahko prisluhnete v oddaji Mladi virtuozi, ki je bila na sporedu 21.4.2022).
Skladbo z naslovom Forlana za godalni kvartet in godalni orkester je Simon Kravos napisal v prvem letniku študija, malo pred izbruhom pandemije. Kot v koncertnem listu piše sam, je sedel za klavir in začel improvizirati v baročnem slogu. Nastala melodija mu je bila nemudoma všeč, zato jo je takoj zapisal in jo začel razvijati, potem pa jo je na predlog profesorja Bavdka priredil za godalni orkester.
Serenada za godala Antonina Dvořáka sodi med najbolj priljubljena in najpogosteje izvajana njegova dela. Napisal jo je spomladi 1875 v manj kot dveh tednih, vendar pa je Dunajska filharmonija tisto poletje ni hotela izvesti, saj so menili, da je skladatelj preveč obskuren. Premiera skladbe je bila tako leta 1876 v Pragi in je utrdila Dvořákov ugled na Češkem.
25.4.2022 • 43 Protokoll, 33 Sekunden
Rezultati 51. TEMSIG-a
Letos je Tekmovanje mladih glasbenikov Republike Slovenije potekalo že 51-ič in je bilo odprto za discipline flavta, kljunasta flavta, oboa, klarinet, saksofon, fagot, petje, klavir, diatonična harmonika, komorne skupine s trobili in komorne skupine jazz. Najboljši mladi glasbeniki so se pomerili med 7. in 22. marcem, po tekmovanju pa je, kot vsako leto, potekal še zaključni koncert s podelitvijo nagrad in priznanj, in sicer 28. marca v Mariboru.
V prvi oddaji poslušamo posnetke najuspešnejših pihalcev, v drugi pa bodo na vrsto prišle še ostale discipline.
18.4.2022 • 50 Protokoll, 19 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
11.4.2022 • 54 Protokoll, 35 Sekunden
Tudi otroci z avtizmom radi muzicirajo
2. apila smo zaznamovali Svetovni dan zavedanja o avtizmu, dnevu, ki so ga na pobudo predstavnika Združenih narodov iz Katarja kot takega razglasili Združeni narodi kot dopolnilo prejšnjim pobudam ZN za izboljšanje človekovih pravic. Cilj dneva je države članice ZN spodbujati, da sprejmejo ukrepe za ozaveščanje ljudi z motnjo avtističnega spektra po vsem svetu, sam dan pa združuje posamezne organizacije za avtizem, da pomagajo pri stvareh, kot so raziskave, diagnoze, zdravljenje in sprejemanje oseb z motnjo avtističnega spektra.
Ob bližini tega dne smo pripravili nekoliko drugačno oddajo, in sicer jo posvečamo otrokom z motnjo avtističnega spektra, ki obiskujejo glasbeno šolo.
Kako poteka njihovo glasbeno izobraževanje? V katero glasbeno šolo se sploh lahko vpišejo? Kako o tem pouku razmišljajo njihovi mentorji in starši? Kateri predsodki so zgolj predsodki?
Nuša Piber, ustanoviteljica zasebnega zavoda za glasbeno izobraževanje DoReMi,
dr. Katarina Habe, psihologinja in docentka na Akademiji za glasbo,
dr. Jerneja Maček, dr. med., specialistka otroške in mladinske psihiatrije, vodja Ambulante za avtizem,
Katja Zupan in Nina Kompare Volasko, mami dveh nastopajočih,
in varovanci zavoda DoReMi ter Glasbenega centra Edgarja Willemsa, ki so 22. novembra nastopili v Studiu 13 Radia Slovenija.
4.4.2022 • 1 Stunde, 4 Sekunden
Kvintet Trobility ter duo Omejc–Udovič Kovačič
V okviru cikla Mladi mladim Glasbene mladine ljubljanske sta jeseni nastopili dve komorni zasedbi, in sicer trobilni kvintet Trobility ter duo harmonika-saksofon v zasedbi Andrej Omejc in Teja Udovič Kovačič. Obe sta se predstavili s programom, nastalim v 20. stoletju, in sicer bomo poslušali dela Victorja Ewalda, Enriqueja Crespa, Witolda Lutoslawskega, Bele Bartoka in Mateja Bonina.
28.3.2022 • 1 Stunde, 29 Sekunden
Mehki zvoki harfe
Taja Rijavec in Zarja Javh Dobernik sta jeseni nastopili v sklopu cikla Mladi mladim Glasbene mladine ljubljanske in z nekaj manj kot enomesečnim razmikom v Klubu Cankarjevega doma obe izvedli olomek iz cikla Pet preludijev za harfo Alojza Srebotnjaka (vsaka druge preludije) in pisan spored iz zakladnice del za harfo.
Zarja Javh Dobernik:
Georg Friedrich Händel: Suita v d-molu, oznaka del 437
Mihail Glinka, Milij Balakirev: Škerjanček
Ekaterina Adolfovna Walter-Kühne: Fantazija na temo iz opere Jevgenij Onjegin Petra Iljiča Čajkovskega
Alphonse Hasselmans: Izvir
Taja Rijavec:
Gabriel Faure: Graščakinja v stolpu, op. 110
Benjamin Britten: Suita za harfo v C-duru, op. 83
21.3.2022 • 58 Protokoll, 58 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
14.3.2022 • 57 Protokoll, 40 Sekunden
Pianista Dejan Romih in Lara Oprešnik
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
7.3.2022 • 56 Protokoll, 25 Sekunden
Orkester Alumni
Poslušamo koncert cikla Tutti Akademije za glasbo, ki je potekal 21.2.2022 v Kozinovi dvorani Slovenske filharmonije. Pod taktirko Zorana Bičanina, je takrat zaigral Simfonični orkester Alumni, ki ga sestavljajo bivši študenti Akademije za glasbo, izvedel pa je (poleg Haydnove Simfonije št. 13 v D-duru) orkestralno suito Žlahtni meščan Richarda Straussa in novo delo študenta kompozicije Simona Kravosa z naslovom Zima.
Ta pravi, da ne mara niti abstraktnih naslovov skladb (kot so simfonije, sonate ...) niti programsko natančno določenih (kot so simfonične pesnitve) in naslove za svoja dela izbira nekje med obema pristopoma. Tako naslov skladbe sicer abstraktnemu dogodku – skladbi predloži neko asociacijo, ki je lahko za vsakega poslušalca drugačna in najpomembneje, ta asociacija ima potem z glasbo misteriozen, občasno celo kontrasten dialog. Vsak poslušalec si ob poslušanju zgradi svoj osebni skrivnostni svet glasbene domišljije.
28.2.2022 • 51 Protokoll, 8 Sekunden
Digitalni album Elements
Harmonikarici Manci Dornik smo v preteklosti že posvetili več oddaj, tokrat pa smo jo pred mikrofon povabili ob izidu njenega prvega albuma z naslovom Elements. Posnela ga je v Helsinkih, v katerih trenutno študira, nanj pa je uvrstila dela štirih sodobnih skladateljev, katerih dela je povezala z rdečo nitjo elementov: ognja, zraka, vode, zemlje in etra. Skladbe Joaa Pedra Oliveire, Magnusa Lindberga, Jounija Kaipainena in Mattija Laineja bo seveda sama opisala, slišali pa bomo tudi njihove odlomke.
Joao Pedro Oliveira (1959-): L’Accordeon du Diable za harmoniko in elektroniko
Magnus Lindberg (1958-): Jeux d’anches
Jouni Kaipainen (1956-2015): Vento, op. 58
Matti Laine (1996-): IRTI za dve harmoniki (gost Krešimir Lulić)
Jouni Kaipainen (1956-2015): Elemental Chanting, op.87 za violončelo in harmoniko (gost Artturi Aalto)
21.2.2022 • 59 Protokoll, 47 Sekunden
Dve violinski sonati
Poslušamo odlomka s koncertov cikla Zvoki mladih Glasbene mladine ljubljanske, na katerih sta nastopili dve violinistki in izvedli vsaka po eno sonato. Manca Rupnik je novembra 2021 v Rdeči dvorani Magistrata izvedla Brahmsovo Sonato za violino št. 3 v d-molu, zadnjo Brahmsovo violinsko sonato, Katarina Kralj pa je za svoj nastop oktobra izbrala priljubljeno Sonato za violino in klavir v A-duru, ki jo je Cesar Franck napisal za poroko prijatelja Eugena Ysayeja.
14.2.2022 • 1 Stunde, 2 Sekunden
Klavirski kvintet Vida Ožbolta
Skladatelj Vid Ožbolt je željo po skladanju odkril med ustvarjanjem priredb, pravi pa, da je imel na začetku kar nekaj težav. Kljub temu je njegovo prvo delo Koncert za klavir, sledi pa mu Klavirski kvintet, ki so ga v studiu 13 Radia Slovenija jeseni 2021 posneli njegovi kolegi: violinista Timotej Willewaldt in Laura de Wolff, violistka Manca Kosmač, violončelistka Sofia Grassi in pianistka Neža Tovšak.
Vid Ožbolt je svojo glasbeno pot začel na Glasbeni šoli Kočevje, s poukom violončela in klavirja, nato pa se je vpisal na Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana, kjer se je izobraževal in maturiral v razredu prof. Sanje Repše. Kot violončelist je sodeloval v različnih komornih sestavih in že v času šolanja v Ljubljani napisal več kot 50 priredb skladb za različne zasedbe. In prav med ustvarjanjem priredb se je v njem rodila želja ustvariti tudi kaj svojega in tako zdaj študira kompozicijo v razredu Reinharda Febla na Mozarteum v Salzburgu.
Prvo delo, ki ga je napisal, je bil Koncert za klavir in orkester, ki so ga nato med pandemijo leta 2020 dijaki konservatorija izvedli v digitalni različici, potem pa se je posvetil predvsem komorni glasbi in tako je med drugim nastal tudi Klavirski kvintet.
7.2.2022 • 46 Protokoll, 2 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
31.1.2022 • 54 Protokoll, 44 Sekunden
Godalni kvartet Emona
Konec novembra je v Osterčevi dvorani Slovenske filharmonije nastopil godalni kvartet Emona, ki ga sestavljajo violinista Tim Skalar Demšar in Neža Capuder, violist Tilen Udovič in violončelistka Katarina Kozjek.
Poslušajte njihovo interpretacijo skladb Frartes Arva Pärta, Godalni kvartet v d-molu, op. 3 Saše Šantla in Godalni kvartet v F-duru Mauricea Ravela.
Godalni kvartet Emona je nastal septembra 2018, vendar pa so godalci že prej sodelovali v klavirskem kvintetu s pianistom Alvinom Čućićem. Od leta 2018 so se kot kvartet izobraževali v razredu Janeza Podleska, nato pa je leta 2020 postal njihov mentor Emile Cantor. Redno nastopajo na glasbenih večerih in festivalih, izpopolnjujejo pa se pri različnih profesorjih, kot so Monika Skalar, Goran Bakrač in Wendy Enderle Champney. Leta 2020 so na državnem tekmovanju TEMSIG osvojili 1. nagrado in posebno pohvalo za izvedbo skladbe slovenskega skladatelja, maja lani pa so osvojili 1. nagrado na mednarodnem tekmovanju Concorso musicale Palmanova. Člani kvarteta se kot solisti uspešno udeležujejo domačih in tujih tekmovanj in redno sodelujejo s priznanimi orkestri in zbori v Sloveniji, med drugimi s Slovensko filharmonijo, Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in SNG opera in balet Ljubljana.
24.1.2022 • 58 Protokoll, 44 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
17.1.2022 • 50 Protokoll, 14 Sekunden
Novost Jeana Markiča in nastop Anžeta Rupnika
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL …, včasih pa pripravimo tudi portrete opaznejših glasbenikov ali glasbenoizobraževalnih ustanov.
10.1.2022 • 56 Protokoll, 54 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
3.1.2022 • 59 Protokoll
Kvartet flavt Con Gaio
Članice Kvarteta flavt Con gaio so flavtistke iz različnih koncev Slovenije, vse pa študirajo na ljubljanski Akademiji za glasbo. V začetku decembra so nastopile v Viteški dvorani Križank na koncertu cikla Mladi virtuozi, na katerem so izvedle:
W. A. Mozart, prir. F. Michael: Divertimento, K. 136
J. Lauber: Slike s Korzike
E. Bozza: Tri skladbe za štiri flavte
27.12.2021 • 32 Protokoll, 10 Sekunden
Stefan in Nikola Pajanović - 3. koncert za klavir in Sonata za violino in klavir Sergeja Prokofjeva
Glasbo Sergeja prokofjeva poslušamo ta teden, in sicer najprej Koncert za klavir št. 3 v C-duru, op. 26, ki ga je na koncertu cikla Tutti Akademije za glasbo 23. septembra s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in dirigentko Jero Petriček Hrastnik izvedel pianist Stefan Pajanović, potem pa bomo prisluhnili še Sonati št. 2 v D-duru za violino in klavir, op. 94bis, ki jo je s pianistom izvedel njegov brat violinist Nikola Pajanović leta 2016 na koncertu cikla Zvoki mladih v Unionu Glasbene mladine ljubljanske.3. koncert za klavir in Sonata za violino in klavir Sergeja ProkofjevaGlasbo Sergeja prokofjeva poslušamo ta teden, in sicer najprej Koncert za klavir št. 3 v C-duru, op. 26, ki ga je na koncertu cikla Tutti Akademije za glasbo 23. septembra s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in dirigentko Jero Petriček Hrastnik izvedel pianist Stefan Pajanović, potem pa bomo prisluhnili še Sonati št. 2 v D-duru za violino in klavir, op. 94bis, ki jo je s pianistom izvedel njegov brat violinist Nikola Pajanović leta 2016 na koncertu cikla Zvoki mladih v Unionu Glasbene mladine ljubljanske.
15.12.2021 • 1 Stunde, 14 Sekunden
Klarinetist Matija Raičević in pianist Viktor Radić s Simfoniki RTV Slovenija
Poslušamo prvi del koncerta cikla Tutti, ki je potekal 23. septembra 2021 v Slovenski filharmoniji. S Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija sta takrat nastopila klarinetist Matija Raičević in pianist Viktor Radić ter izvedla vsak po en koncert za svoje glasbilo:
Aaron Copland: Koncert za klarinet, godala, harfo in klavir
Robert Schumann: Koncert za klavir in orkester v a-molu, op. 54
Matija Raičević je študent Akademije za glasbo v razredu Tadeja Keniga, sicer pa se je udeležil tudi mnogih seminarjev pri priznanih profesorjih, kot so Nikola Srdič, Bela Kovacs, Wenzel Fuchs, Esteban Valverde Colares, Gabor Varga in Harri Maki. Nastopal je že na Madžarskem, v Sloveniji, na Hrvaškem, v Italiji in Belgiji, kot orkestrski glasbenik pa je nastopal pod dirigentskim vodstvom dirigentov, kot sta Igor Coretti Kuret in Gerardo Estrada. Redno se udeležuje tekmovanj za mlade glasbenike, na katerih je do zdaj osvojil več kot 30 nagrad, med njimi izpostavimo le, da je bil trikrat lavreat republiškega tekmovanja v Beogradu, dvakrat lavreat mednarodnega tekmovanja Antona Ebersta v Novem Sadu, osvojil je zlato plaketo na mednarodnem tekmovanju 'EMONA' v Ljubljani, uspešen pa je bil tudi na tekmovanjih "WoodWinds&Brass" v Varaždinu, 'FEMUS' v Subotici in na tekmovanju Davorina Jenka v Beogradu.
Pianist Viktor Radić je magistriral na Fakulteti za glasbeno umetnost v Beogradu pod vodstvom Lidije Stankovič, zdaj pa končuje še magistrski študij na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu Tatjane Ognjanovič. Udeležil se je mojstrskih tečajev pri uglednih pianistih, kot so Arbo Valdma, Aleksandar Madžar, Boris Berman, Gottlieb Wallisch, Svetlana Bogino, Michael Uhde in drugi, poleg tega je tudi prejemnik več nagrad na mednarodnih tekmovanjih, recimo na tekmovanju Nikolaja Rubinsteina, Virtuosi per musica di pianoforte, San Dona di Piave, Memorialu Isidorja Bajića in Mednarodnem klavirskem tekmovanju Janeza Matičiča. Letos je bil izbran za enega izmed štirih enakovrednih nagrajencev tekmovanja Roberta Schumanna v Zwickauu. Predstavil se je že na več koncertih doma in v tujini, zaigral pa je tudi že kot solist z orkestrom, in sicer z orkestrom FMU v Beogradu in Orkestrom SNG Maribor.
6.12.2021 • 59 Protokoll, 24 Sekunden
Trobilni kvintet Akademije za glasbo in Jure Gradišnik
Januarja 2020 je v Osterčevi dvorani Slovenske filharmonije v okviru cikla GM oder nastopil Trobilni kvintet Akademije za glasbo, ki ga sestavljajo trobentača Jernej Maček in Kristjan Zupan, hornist Marko Arh, pozavnist Žan Kopše in tubist Uroš Menegatti, z njimi pa je kot gost zaigral še trobentač Jure Gradišnik.
Izvedli so:
Giovanni Gabrieli: Canzona per sonare, št. 2
Johann Sebastian Bach, prir. Walter Barnes: Contrapunctus 1 iz zbirke Umetnost fuge
Jan Koetsier: Trobilni kvintet, op. 65
Tom Varl: Fanfare (krstna izvedba)
Oscar Böhme: Trobilni sekstet, op. 30
Ennio Morricone, prir. Jaka Pucihar: Once Upon a Time
29.11.2021 • 56 Protokoll, 58 Sekunden
Duo Meraki
Oktobra leta 2019 sta v Osterčevi dvorani Slovenske filharmonije v okviru cikla GM oder nastopila flavtistka Jerca Žmitek in klarinetist Luka Gantar, ki sestavljata duo Meraki. Predstavila sta se z deli Mozarta, Muczynskega, Ville Lobosa, Telemanna in novo skladbo Toma Varla.
Glasbenika kot duo Meraki sodelujeta od jeseni leta 2017, ko sta prijatelja na Univerzi za glasbo in uprizarjajočo umetnost v Gradcu v želji po dodatnem glasbenem izpopolnjevanju začela odkrivati lepoto Telemannovih sonat. Kljub sicer neobičajni zasedbi sta sklenila obzorja širiti pod mentorstvom različnih profesorjev, kot sta Dieter Flury in Peter Forcher, nato pa kmalu razširila svoj repertoar in začela nastopati. Med svoje odmevnejše nastope štejeta koncerte na prej omenjeni univerzi, kjer študirata, v baročni dvorani Radovljiške graščine in v kranjski glasbeni šoli, njun repertoar pa sega od baročnih mojstrovin za dva glasova do sodobnejših del 20. stoletja.
22.11.2021 • 59 Protokoll, 4 Sekunden
Izidor Erazem Grafenauer in godalni kvartet Dissonance
6. julija je v Cekinovem gradu potekal koncerta cikla Rasgueado na katerem je nastopil kitarist Izidor Erazem Grafenauer z godalnim kvartetom Dissonance (violinista Janez Podlesek in Matjaž Porovne, violistka Maja Rome in violončelist Klemen Hvala).
Nina Šenk: ...entourer...
Johann Kaspar Mertz: Divertimento po motivih iz Meyebeerjeve opere Prerok
Mario Castelunuovo Tedesco: Kvintet za kitaro in godalni kvartet
Izidor Erazem Grafenauer je diplomant ljubljanske Akademije za glasbo, Konservatorija Benedetta Marcella v Benetkah in Akademije za glasbo v Zagrebu. Kot solist in komorni glasbenik je prejmnik številnih nagrad ba različnih tekmovanjih, njegovo umetniško ustvarjanje pa je razpeto od izvajanja starejše glasbe na avtentične instrumente do sodobne resne glasbe, jazza in flamenca.
Godalni kvartet Dissonance sestavljajo sedanji in bivši člani Orkestra Slovenske filharmonije: violinista Janez Podlesek in Matjaž Porovne, violistka Maja Rome in violončelist Klemen Hvala. Sodelovati so začeli leta 2014 v zadnjih letih pa izpostavimo le koncerte na festivalih v Trstu, Slovenj Gradcu, Novi Gorici, Budipešti in Berlinu. Redno snemanjo, posebno pozornost pa namenjajo tudi redkeje izvajanim delom ter glasbi slovenskih skladateljev.
15.11.2021 • 53 Protokoll, 59 Sekunden
Organisti iz razreda Renate Bauer
V okviru cikla Tutti so konec maja v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma nastopili študenti Akademije za glasbo, ki študirajo v razredu Renate Bauer.
Camille Saint-Saëns: Fantazija št. 1 v Es-duru; Karin Zuza
Vladimir Ruso: Meditacija št. 1 na temo Mussorgskega iz opere Boris Godunov; Klemen Kocijančič
Felix Mendelssohn Bartholdy: Sonata za orgle v f-molu, op. 65, št. 1, 2. stavek: Adagio; Marta Legat
Naji Hakim: Rapsodija za orgle štiriročno, 2. stavek: Andante sostenuto; Maja Bratina in Marta Legat
Olivier Messiaen: Monodie; Maja Bratina
Max Reger: Koralna fantazija Straf mich nicht in deinem Zorn, op. 40, št. 2; Uroš Pele
Gaston Belier: Tokata v d-molu; Petra Nagode
8.11.2021 • 50 Protokoll, 27 Sekunden
Finale tekmovanja Concertino Praga 2021 za soliste, 2. del
Mednarodno tekmovanje Antonina Dvoržaka – Concertino Praga prirejata češka Akademija za glasbo in Češki radio, namenjeno pa je različnim sestavom ter instrumentalistom, discipline se po navadi ponovijo na tri leta (godala in klavir – trobila in pihala – komorne zasedbe). Letos je izjemoma potekalo dvojno tekmovanje, tako so se na 55. tekmovanju pomerili glasbeniki, združeni v komorne zasedbe, in solisti (pianisti in godalci), pri tem se na solističnem tekmovanju vsi glabeniki pomerijo skupaj, ne glede na instrument, ki ga igrajo. Letos so žirijo v predizboru najbolj prepričali trije pianisti in en violinist, tako so na sklepnem koncertu solističnega dela tekmovanja s Simfoničnim orkestrom Češkega radia in dirigentom Vahanom Mardirossianom nastopili pianisti Ryan Martin Bradshaw, Jan Schulmeister in Ildiko Rozsonits ter violinist Mark Anthony Lewin.
V drugi oddaji bomo slišali Koncert za klavir št. 1 v D-duru, op. 10 Sergeja Prokofjeva v izvedbi Jana Schulmeistra ter Koncert za klavir št. 1 v b-molu, op. 23 Petra Ilijča Čajkovskega v interpretaciji Ryana Martina Bradshawa.
1.11.2021 • 1 Stunde, 6 Sekunden
Finale tekmovanja Concertino Praga 2021 za soliste, 1. del
Mednarodno tekmovanje Antonina Dvoržaka - Concertino Praga prirejata češka Akademija za glasbo in Češki radio in je namenjeno različnim sestavom ter inštrumentalistom, discipline pa se po navadi ponovijo na tri leta (godala in klavir - trobila in pihala - komorne zasedbe). Letos je zaradi izpada v covidnem letu izjemoma potekalo dvojno tekmovanje, tako so se na 55. tekmovanju pomerili glasbeniki združeni v komorne zasedbe in solisti (pianisti in godalci), pri čemer se na solističnem tekmovanju vsi glabeniki pomerijo skupaj, ne glede na inštrument, ki ga igrajo. Letos so žirijo v predizboru najbolj prepričali 3 pianisti in en violinist, tako so na sklepnem koncertu solističnega dela tekmovanja s Simfoničnim orkestrom praškega radia in dirigentom Vahanom Mardirossianom nastopili pianisti Ryan Martin Bradshaw, Jan Schulmeister in Ildiko Rozsonits ter violinist Mark Anthony Lewin.
V prvi oddaji bomo slišali Koncert za klavir št. 1 v g-molu, op. 25 Felixa Mendelssohna Bartholdyja v izvedbi slovaške pianistke Ildikó Rozsonits ter Koncert za violino v d-molu, op. 47 Jeana Sibeliusa v izvedbi nemškega violinista Marka Anthonyja Lewina.
25.10.2021 • 59 Protokoll, 7 Sekunden
Finale tekmovanja Concertino Praga 2021 za komorne zasedbe, 2. del
Poslušamo finale komornega dela Mednarodnega tekmovanja Antonina Dvořáka Concertino Praga, ki je potekalo 17. septembra v samostanu svete Neže Praške v Pragi. Prirejata ga Češka Akademija za glasbo in Češki radio, namenjeno pa je tako solistom kot tudi komornim skupinam. Letos je zaradi lanskega covidnega izpada potekalo kar dvojno tekmovanje, in sicer za komorne skupine in soliste, v Novih glasbenih generacijah pa poslušamo posnetke z obeh sklepnih koncertov.
Cikel smo začeli s prvim delom koncerta komornih sestavov ter poslušali nastopa tretjeuvrščenega tria Višegrad in drugouvrščenega tria INNsolitus, v drugem delu pa bodo zaigrali člani dua Mráček–Pěruška ter godalnega kvarteta Veloce.
Zoltan Kodaly: Duo za violino in violončelo, op.7
Violina – Kristian Mráček, violončelo – David Pěruška
Gražyna Bacewicz: Godalni kvartet št. 4 , Andante – Allegro molto
Aleksander Borodin: Godalni kvartet št. 2 v D-duru. Scherzo: Allegro in Notturno. Andante
Godalni kvartet Veloce: violina – Paulina Helena Tomczuk in Julia Charmuszko, viola – Oliwia Stawicka, violončelio – Konstancja Šmietańska
18.10.2021 • 52 Protokoll, 41 Sekunden
Finale tekmovanja Concertino Praga 2021, 1. del
Sredi septembra je bilo v Pragi finale evroradijskega tekmovanja Concertino Praga, ki so ga organizatorji letos preimenovali v Mednarodno radijsko tekmovanje Antonina Dvoržaka.
Na zaključnem koncertu, ki je bil v samostanu sv. Ane Češke v Pragi, so nastopile štiri komorne zasedbe, ki so izvedle vsaka slabe pol ure programa. Danesbomo poslušali dva nastopa:
Felix Mendelssohn Bartholdy: Klavirski trio št. 1 v d-molu, op.49
Trio Višegrad
Max Bruch: Osem skladb, op. 83, odlomki
Dmitrij Šostakovič: Pet skladb, odlomki
George Gershwin: Trije preludiji
Jean Matitia: Hudičev ragtime
Trio INNsolistusPosnetek koncerta na katerem sta nastopila trio Višegrad in INNsolilstusPoslušamo finale komornega dela Mednarodnega tekmovanja Antonina Dvoržaka - Concertino Praga, ki je potekalo 17. septembra v Samostanu svete Agnes Praške v Pragi. Prirejata ga Češka Akademija za glasbo in Češki radio, namenjeno pa je tako solistom kot tudi komornim skupinam. Letos je zaradi lanskega covidnega izpada potekalo kar dvojno tekmovanje, in sicer za komorne skupine in soliste, v Novih glasbenih generacijah pa poslušamo posnetke z obeh zaključnih koncertov. Cikel začnjamo s prvim delom koncerta komornih sestavov na katerem sta nastopila trio Višegrad, ter tria INNsolitus. Felixa Mendelssohn Bartholdy: Klavirski trio št. 1 v d-molu, op. 49 Trio Višegrad: violina - Natálie Toperczerová, violončelo - David Pěruška, klavir - Pavol Praženica Max Bruch: Osem skladb, op. 83, odlomki Dmitrij Šostakovič: Pet skladb, odlomki George Gershwin: Tri preludiji Jena Matitia: Hudičev rag-time Trio INNsolitus: klarinet - Bence Bubreg, saksofon - Marton Bubreg, klavir - Felix Niederstätter
11.10.2021 • 57 Protokoll, 39 Sekunden
Slovenski člani EUYO
Novi koronavirus je že lani močno zarezal v vse vidike kulturnega življenja, med drugimi tudi v ustvarjalnost mladih glasbenikov. Ti v preteklem letu tako niso mogli niti potovati niti nabirati dragocenih izkušenj sodelovanja in medkulturne izmenjave v različnih mednarodnih orkestrih, kot je Mladinski orkester Evropske unije. Čeprav je odpadla glavna koncertna turneja tega orkestra, pa njegovi člani niso spali. V vseh državah, od koder prihajajo glasbeniki, so namreč potekali koncerti komorne glasbe v izvedbi teh glasbenikov in tako je bilo tudi pri nas. Avgusta lani so v Viteški dvorani Križank zaigrali violinistki Katarina Kralj in Manja Slak, flavtistka Melanija Pintar, fagotista Mihael in Luka Mitev, hornist Franci Šuštar, trobentač Tobija Hrastnik, saksofonista Domen Koren in Andrej Omejc ter gost trobentač Dominik Rus. V oddaji prisluhnite njihovim interpretacijam del Rindfleischa, Händla, Ville-Lobosa, Prokofjeva, Arnolda in Gabrielija.
4.10.2021 • 1 Stunde, 6 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
27.9.2021 • 54 Protokoll, 47 Sekunden
Družinski abonma Slovenske filharmonije
Mladi glasbeniki v oddaji običajno zaigrajo, tokrat pa bomo poslušali posnetke koncertov, na katerih so nastopili starejši, poklicni glasbeniki, namenjeni pa so bili mladim poslušalcem.
To soboto se v Slovenski filharmoniji začenja letošnji cikel družinskih koncertov, imenovan Družinski abonma, ki bo do maja postregel s petimi koncerti, na katerih bodo nastopili filharmoniki in izvajali izrazito različno glasbo, vse koncerte pa bodo povezali z govorjeno besedo in poslušalcem tudi predstavili glasbo, ki jo poslušajo. V tej obliki bo abonma tokrat potekal drugič, že lani smo namreč prisluhnili šestim koncertom, namenjenim mlademu občinstvu, in v današnji oddaji Nove glasbene generacije bomo poslušali odlomke s teh koncertov, vmes pa nam bo umetniški vodja cikla Franci Krevh, ki koncerte tudi povezuje z besedo, predstavil, kaj bomo poslušali letos.
Neposredni prenos prvega koncerta za Družinski abonma bo v soboto, 25. 9. 2021, ob 11:00 na programu Ars.
20.9.2021 • 57 Protokoll, 4 Sekunden
Pozavnist Tine Plahutnik z gosti
Poslušamo posnetek koncerta iz cikla Zvoki mladih Glasbene mladine ljubljanske, ki je potekal oktobra lani v Rdeči dvorani ljubljanskega Magistrata in na katerem je nastopil Tine Plahutnik.
Zaigral je v družbi več glasbenikov:
Launy Gröndhal: Koncert za pozavno
Joseph Jongen: Arija in poloneza, op.128
Zygmunt Stojowski: Fantazija, op. 38
s pianistko Matejo Hladnik
Dario Castello: Sonata št. 5 za violino, pozavno in generalni bas
s pianistko Matejo Hladnik in violinistko Julijo Černe
Felix-Alexandre Guilmant: Morceau symphonique za pozavno solo in trobilni kvintet, op.88
s trobilnim kvintetom Schaka
Tine Plahutnik je svojo glasbeno pot začel z učenjem pozavne leta 2004 na Glasbeni šoli Kamnik in pri Jaku Einfaltu opravil osem razredov, nato pa se je leta 2013 vpisal na Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana v razred Andreja Srake. Pod njegovim mentorstvom se je uspešno udeležil številnih tekmovanj in prejel vrsto nagrad. Po dveh letih se je vzporedno vpisal še na trgovsko šolo, kjer je maturiral iz smeri aranžerski tehnik. Za svoje glasbene dosežke je leta 2016 prejel Škerjančevo nagrado Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana, poleg tega pa je na konservatoriju opravil tudi eno leto vzporednega študija iz predmeta jazz pozavna v razredu Vida Žgajnerja. Trenutno je študent četrtega letnika Akademije za glasbo Ljubljana v razredu Dušana Kranjca. V času študija je izvedel veliko uspešnih nastopov, svoje znanje dodatno izpopolnjuje na različnih seminarjih in poletnih šolah, poleg tega pa tudi sodeluje z različnimi poklicnimi in amaterskimi zasedbami in orkestri. Marca 2019 je kot solist nastopil na koncertu Big banda RTV Slovenija, od septembra 2017 redno sodeluje v Orkestru SNG Opera in balet Ljubljana, aprila 2019 pa se je tam tudi redno zaposlil.
13.9.2021 • 50 Protokoll, 15 Sekunden
Kitarski duo Mayaka
Ta teden poslušamo posnetek koncerta, na katerem sta februarja nastopila člana kitarskega dua Mayaka – Maja Kralj in Jaka Škoberne.
Nastopila sta v Viteški dvorani ljubljanskih Križank v okviru spletnih koncertov cikla Mladi virtuozi, ki ga je v začetku leta organiziral Festival Ljubljana. Predstavila sta se z deli Carullija, Castelnuova Tedesca in Granadosa.
6.9.2021 • 35 Protokoll, 2 Sekunden
Glasba za poletni večer – Makrokozmos III
Poslušamo koncert, ki je bil maja 2010 v okviru Komornih večerov Akademije za glasbo. V drugi polovici koncerta so pianista Marjan Peternel in Primož Urbanč ter tolkalca Petra Vidmar in Urban Krč izvedli Glasbo za poletni večer – Makrokozmos III Georga Crumba.
Delo traja približno 40 minut, sestavlja pa ga pet stavkov. Prvi, tretji in peti stavek izvajajo vsi štirje glasbeniki in skladatelj pravi, da je z njimi prikazal nekakšno kozmično dramo, medtem ko sta drugi in četrti bolj zasanjana intermezza in ju izvajata predvsem pianista.
30.8.2021 • 42 Protokoll, 47 Sekunden
Trio Tempestoso
Poslušamo posnetek koncerta cikla GM oder Glasbene mladine Slovenije, ki je marca potekal v Kozinovi dvorani Slovenske filharmonije. Na njem je zaigral trio Tempestoso, ki so ga leta 2017 na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu ustanovili harmonikarica Sanja Mlinarič, klarinetist Andraž Golob in violončelist Urban Megušar.
Jukka Tiensuu: Plus IV
Jean Philippe Rameau: Pieces de Clavecin en Concert št. 5
Uroš Rojko: Stone Wind III (2003/4)
Maurice Ravel, arr. Andraž Golob: Moja mati gos, Vilinski vrt (Lent en Grave)
Sebastian Fagerlund: Breathe
23.8.2021 • 56 Protokoll, 24 Sekunden
Marjana Jocif in Alberto Busettini ter Baročni duo Penger–Magdevska
Danes poslušamo glasbo s starejšim datumom nastanka, in sicer posnetek koncerta, na katerem sta konec novembra leta 2016 nastopila flavtistka Marjana Jocif s čembalistom Albertom Busettinijem ter Baročni duo Magdevska–Penger, ki ga sestavljata violinistka Vera Magdevska in čembalist Miha Penger. Koncert je bil v Orfejevem salonu ljubljanske operne hiše v organizaciji Glasbene mladine ljubljanske.
16.8.2021 • 1 Stunde, 32 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
9.8.2021 • 45 Protokoll, 53 Sekunden
Veronika Brecelj na koncertu cikla GM oder
Oddajo namenjamo glasbenici, eni izmed redkih, ki ji je jeseni uspelo nastopiti na koncertu pred občinstvom, preden so take prireditve jeseni lani prepovedali, in sicer je nastopila na nadomestnem koncertu, potem ko je odpadel njen spomladanski. Gre za violinistko Veroniko Brecelj, ki je koncert pripravila v okviru cikla GM Oder Glasbene mladine Slovenije, nastopila pa je v Osterčevi dvorani Slovenske filharmonije.
Veronika Brecelj je bila pri sedemnajstih sprejeta na Univerzo za umetnost v Berlinu, v razredu Tomasza Tomaszewskega je končala dodiplomski študij, potem pa je leta 2017 vpisala magisterij iz violine pri Silvii Marcovici na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu. Lani ga je z odliko končala in potem nadaljevala svojo pot s specialističnim študijem. Na koncertu v okviru cikla GM Oder je nastopila kot solistka in se predstavila s pisanim izborom del od Bacha do Firšta.
2.8.2021 • 46 Protokoll, 19 Sekunden
Sodobna glasba in inteligenca
Poslušali bomo ponovitev oddaje, v kateri smo se pogovarjali z Manco Dornik. Ta je raziskovalno nalogo s to temo pripravila kot del študija na Sibeliusovi akademiji v Helsinkih.
26.7.2021 • 58 Protokoll, 37 Sekunden
Peter Bubola in Rebeka Dobravec
Beethoven bo imel v tokratni oddaji najpomembnejšo vlogo, in sicer nas čaka posnetek koncerta iz cikla Ob klavirju Glasbene mladine ljubljanske, na katerem sta v začetku marca nastopila pianista Peter Bubola in Rebeka Dobravec. Svoj program sta sestavila tako, da sta nanj uvrstila vsak po eno Beethovnovo klavirsko sonato, poleg tega pa sta ob koncu koncerta zaigrala še skupaj, le da sta za ta nastop izbrala glasbo Franza Schuberta.
19.7.2021 • 52 Protokoll, 7 Sekunden
Nov CD godalnega kvarteta Accadémia, ponovitev
Poslušajte nov CD godalnega kvarteta Accadémia, ki ga sestavljajo violinistki Mojca Fortin in Beti Bratina, violistka Gea Pantner Volfand in violončelist Zoran Bičanin.
Zasedbo smo v naših oddajah sicer že večkrat predstavili, saj redno nastopa na različnih koncertih, danes pa bomo v njeni izvedbi prvič slišali studijske posnetke, in sicer Godalni kvartet v F-duru Mauricea Ravela ter Godalni kvartet v F-duru, op.96, Ameriški Antonina Dvořáka.
Luč dneva je CD ugledal decembra 2020, v oddaji pa bo o ustvarjanju CD-ja, ki je izšel v samozaložbi in ga lahko dobite pri izvajalcih samih, govoril Zoran Bičanin.
12.7.2021 • 59 Protokoll, 12 Sekunden
Glasba študentov kompozicije III
Danes bomo sklenili cikel oddaj, v katerih poslušamo nova dela študentov kompozicije na Akademiji za glasbo. Skupaj bomo v ciklu treh oddaj poslušali 12 del, ki so v zadnjih petih letih zvenela v okviru koncertnega abonmaja akademije (zadnja tri leta abonmaja Tutti).
Prvo oddajo, ki je bila na sporedu pred 14-imi dnevi, smo posvetili študentom Marka Mihevca Tilnu Slakanu in Teji Merhar, prejšnji teden so zvenela dela študentov Janija Goloba in Dušana Bavdka, in sicer Andraža Lasiča, Jeana Markiča in Leona Firšta, cikel pa bodo sklenili študenti Uroša Rojka, Vita Žuraja in Janija Goloba, in sicer Damjan Tomoski, Anja Lobnik, Matic Romih in Ana Zlobko.
5.7.2021 • 49 Protokoll, 56 Sekunden
Glasba študentov kompozicije II
Tako kot prejšnjo tudi današnjo oddajo namenjamo novim delom študentov kompozicije na Akademiji za glasbo, in sicer bomo v ciklu treh oddaj poslušali dela, ki so v zadnjih petih letih zvenela v okviru koncertnega abonmaja akademije (zadnja tri leta abonmaja Tutti).
Prvo oddajo, ki je bila na sporedu prejšnji teden, smo posvetili študentoma Marka Mihevca Tilnu Slakanu in Teji Merhar, prihodnji teden bomo cikel sklenili s študenti Damjanom Tomoskim, Anjo Lobnik, Maticem Romihom in Ano Zlobko, ki študirajo pod vodstvom Uroša Rojka, Vita Žuraja in Janija Goloba, danes pa bodo zvenela dela študentov Janija Goloba in Dušana Bavdka, in sicer Andraža Lasiča, Jeana Markiča ter Leona Firšta.
28.6.2021 • 53 Protokoll, 59 Sekunden
Glasba študentov kompozicije I
Današnjo in naslednji dve oddaji posvečamo novim delom študentov kompozicije na Akademiji za glasbo, in sicer bomo poslušali dela, ki so v zadnjih petih letih zvenela v okviru koncertnega abonmaja akademije (zadnja tri leta abonmaja Tutti).
Prvo - današnjo oddajo bomo posvetili študentom Marka Mihevca Tilnu Slakanu in Teji Merhar, prihodnji teden bodo zvenela dela študentov Janija Goloba in Dušana Bavdka, in sicer Andraža Lasiča, Jeana Markiča ter Leona Firšta, julija pa bomo cikel sklenili s študenti Damjanom Tomoskim, Anjo Lobnik, Maticem Romihom in Ano Zlobko, ki študirajo pod vodstvom Uroša Rojka, Vita Žuraja in Janija Goloba.
21.6.2021 • 58 Protokoll, 27 Sekunden
Arhivski posnetki dua Scaramouche
Prisluhnite arhivskim posnetkom klavirskega dua Scaramouche, ki ga sestavljata Neža Koželj in Nadja Rus.
Glasbenici sta v zadnjih letih v naših studiih posneli:
Sergej Rachmaninov: Fantasie tableux za dva klavirja (suita št. 1), op. 5
Edvard Grieg: Norveški ples št. 1, 2, 3, 4
Camille Saint-Saëns: Variacije na Beethovnovo temo za dva klavirja, op. 35
14.6.2021 • 56 Protokoll, 3 Sekunden
Sopranistka Tea Trifković - "Primorski glasbeni talenti"
V oddaji bomo spoznavali življenjske zgodbe in glasbene uspehe mlade sopranistke Tee Trifković, ki trenutno živi in študira v Dresdnu. Poslušali bomo nekoliko skrajšan prispevek glasbene urednice radia Koper, Tatjane Gregorič, ki je za rubriko Primorski glasbeni talenti pripravila obsežen pogovor z mlado umetnico. V oddaji bomo poslušali tudi več glasbenih posnetkov Tee Trifković, med drugim odlomka iz njenega diplomskega koncerta v Dresdnu
7.6.2021 • 59 Protokoll, 24 Sekunden
Festival Aegis carminis 2021 – 2. oddaja
V oddaji bomo poslušali posnetke finalnih nastopov obeh zmagovalk in zmagovalca Mednarodnega solopevskega tekmovanja za mlade pevce Aegis carminis 2021. Pio Novak, Martina Kozjeka in Rebeko Pregelj smo povabili tudi pred naš mikrofon, da sami povedo več o svojih izkušnjah s tekmovanja ter o skladbah, ki so se jim med pripravami še posebno vtisnile v srce.
31.5.2021 • 1 Stunde, 2 Protokoll, 50 Sekunden
Nove glasbene generacije
Običajno poslušamo koncertne posnetke komornih zasedb mladih glasbenikov s koncertnih ciklov GML, GMS, AG, FL, … včasih pa pripravimo tudi portrete vidnejših glasbenikov ali glasbeno-izobraževalnih ustanov.
24.5.2021 • 45 Protokoll, 18 Sekunden
Sodelovanje Akademije za glasbo Franza Liszta v Budimpešti in Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani
V oddaji se pogovarjamo s skladateljem in profesorjem Dušanom Bavdkom, ki je 25. marca 2021 v prostorih Madžarskega kulturnega instituta, iz rok madžarskega veleposlanika v Sloveniji, prejel Viteški križ madžarskega reda za zasluge. V utemeljitvi preberemo, da Dušan Bavdek že vrsto let aktivno skrbi za razvoj odnosov med Akademijo za glasbo Univerze v Ljubljani in Akademijo za glasbo Franza Liszta ter društev skladateljev Slovenije in Madžarske. Med omenjenimi ustanovami je pomagal vzpostaviti visoko stopnjo zaupanja in obogatiti ter razširiti medsebojno sodelovanje. Skladatelj v pogovoru predstavi začetke sodelovanja med obema akademijama ter projekte, ki sta jih izvedli skupaj. Poleg izmenjalnih koncertov so bistvenega pomena gostovanja projektov Mini oper. V oddaji bomo tako poslušali odlomke petih opernih del, ki so bila premierno izvedena leta 2019.
17.5.2021 • 58 Protokoll, 7 Sekunden
Začenja se koncertna sezona Akademije za glasbo
Ob sproščanju preventivnih ukrepov in povratku študentov na fakultete se je začelo novo obdobje tudi za Akademijo za glasbo, eno od večjih organizatork koncertne dejavnosti mladih glasbenikov pri nas. Vse od lanskega marca namreč zaradi prepovedi tam koncertov praviloma niso organizirali z izjemo treh poletnih spletnih dogodkov. So pa ves ta čas čakali v nizkem štartu in zdaj so končno dobili možnost, da študente spet postavijo na koncertne odre. Kdo, kdaj in kje bo nastopal letos, boste slišali v današnji oddaji Nove glasbene generacije v kateri smo ob začetku koncertne sezone pred mikrofon povabili prodekana za umetniško dejavnost Matjaža Drevenška in dirigenta dveh akademijskih orkestrov Miho Rogino.
10.5.2021 • 1 Stunde, 25 Sekunden
Koncert slovenskih članov orkestra EUYO
Novi koronavirus je že lani močno zarezal v vse vidike kulturnega življenja, med drugimi tudi v ustvarjalnost mladih glasbenikov. Ti v preteklem letu tako niso mogli niti potovati niti nabirati dragocenih izkušenj sodelovanja in medkulturne izmenjave v različnih mednarodnih orkestrih, kot je Mladinski orkester evropske unije. Čeprav je odpadla glavna koncertna turneja tega orkestra, pa njegovi člani niso spali. V vseh državah, od koder prihajajo glasbeniki, so namreč potekali koncerti komorne glasbe v izvedbi teh glasbenikov in tako je bilo tudi pri nas.
Avgusta lani so v Viteški dvorani Križank zaigrali violinistki Katarina Kralj in Manja Slak, flavtistka Melanija Pintar, fagotista Mihael in Luka Mitev, hornist Franci Šuštar, trobentač Tobija Hrastnik, saksofonista Domen Koren in Andrej Omejc ter gost trobentač Dominik Rus.
V oddaji prisluhnite njihovim interpretacijam del Rindfleischa, Händla, Ville-Lobosa, Prokofjeva, Arnolda in Gabrielija.