Winamp Logo
Valeinfo: paljastatud! Cover
Valeinfo: paljastatud! Profile

Valeinfo: paljastatud!

Estonian, News, 1 season, 73 episodes, 1 day, 16 hours, 1 minute
About
Valeinfo: paljastatud podcast võtab üle nädala ette viimase aja valeinfo trendid ning teeb selgeks, millised faktid on õiged ja teaduspõhised.
Episode Artwork

Kuidas Venemaa propagandamasin rahastas salaja USA paremäärmuslikke suunamudijaid: memod ja salakohtumiste protokollid

Võltsitud meediaväljaannete teisikud, trollivabrikud ja miljonid dollarid paremäärmuslikele suunamudijatele Kremli jutupunktide võimendamiseks. Miks tegi Venemaa propagandamasin kannapöörde ja hakkas hoolega peitma oma sõrmejälgi?
9/13/202440 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Miks laseb Pavel Durov lapspornol, narkoturul ja relvamüügil telegramis vohada?

Suhtlusrakenduses Telegram vohab kuritegevus. Selle asutaja ja juhi Pavel Durovi suhtes on Pariisis alustatud menetlus ja ta ei tohi Prantsusmaalt lahkuda. “Valeinfo: paljastatud!” uues osas arutleme, kas Durovi vahistamine on pretsedent sõnavabaduse piiramisele või on rakenduses jagatud info voolanud otse Kremli serveritesse. Stuudios on faktikontrollimise ja valeinfo reporterid Mari-Liis Somelar ja Marta Vunš
8/30/202431 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Venemaad ei lastud Pariisi olümpiale. Nüüd üritab ta seal iga hinna eest siiski “kohal olla”

Pariisi olümpiamängud on lõppemas. Kuid tööd ei lõpeta Venemaa propaganda- ja ideoloogiamasin, mis on olümpiamängude kallal tegutsenud juba üle aasta selleks, et neid kasutada oma propaganda levitamiseks ja konfliktide õhutamiseks. „Valeinfo: paljastatud!“ podcasti uues osas on luubi all Venemaa strateegia, eesmärgid ja selle tegevuse mõju. Millised Vene narratiivid olümpiamängude kohta on jõudnud Eestisse? Stuudios on faktikontrollimise ja valeinfo reporterid Mari-Liis Somelar ja Marta Vunš.
8/9/202434 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Veega haigustevabaks? Eksperiment näitas, kuidas uhhuud "imevee" pähe müüakse

Delfi uuriva ja faktikontrollimise toimetuse reporter Mari-Liis Somelar tegi eksperimenti, kui nägi, et Facebookis müüakse mingit müstilist masinat, mis tavalise kraanivee imeveeks muudab. See pidavat ravima jalgade turset, Alzheimeri tõbe ja lausa vähki. Somelar räägib podcastis, kuidas ta käis ise seda imevett proovimas ja testimas, et selgitada, kas see on tõesti erinev tavalisest kraaniveest. Saadet juhib Kaili Malts.
7/26/202423 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Valeinfo ja propaganda TikTokis - kes ja kuidas seda levitavad?

Möödunud nädalal ilmus Eesti Ekspressis lugu, mis kirjeldas TikTokis tehtud eksperimenti. Nimelt veetis loo autor Kaili Malts platvormil kuid, et mõista seal liikuva valeinfo olemust ja rolli Eesti ühiskonnas. Episoodis võtame täpsemalt lahti Eesti TikToki eripärad ja seal leiduva valeinfo. Saadet juhib Mari-Liis Somelar. Külas Marta Vunš ja Kaili Malts.
7/12/202425 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Kuidas uurisime Kaja Kallase vastu käima lükatud valeinfokampaaniat?

Möödunud nädalal avalikustati Kaja Kallase kandidatuur EL-i välisasjade kõrge esindaja kohale. Sellega seoses alustas Kreml suurt valeinfo kampaaniat Kallase vastu, mis mitmes Euroopa riigis väga laialt levima läks. Mis täpsemalt juhtus ja kuidas uurisime välja narratiivide alguse ja leviku? Oma analüüsist räägivad stuudios ajakirjanikud Marta Vunš ja Kaili Malts. Neid intervjueerib faktikonntrollimise ja valeinfo reporter Mari-Liis Somelar.
7/5/202435 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Venemaa mõjutustegevuse värskeimad ilmingud. Mis toimub meil ja võõrsil?

Delfi meedia uuriva toimetuse ajakirjanikud Holger Roonemaa ja Martin Laine kirjutasid kumbki loo Vene mõjutustegevusest. Üks rääkis, kuidas mõjutati venelasi kodumaal enne "presidendivalimisi" ja teine sellest, kuidas toimib kahtlase rahastuse kaudu mõjutustegevus Eestis. Mis see kõik endast kujutab ja kuidas avaldavad sellised tegevused mõju Eesti ühiskonnale? Stuudios avavad tausta lugude autorid, saadet juhib Kaili Malts.
6/5/202443 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Martin Herem kõigest sellest, mida pead teadma Eesti sõdurite saatmisest Ukrainasse

Viimastel kuudel on järjest rohkem arutatud Eesti sõdurite saatmist Ukrainasse. Sellega käib kaasas omajagu valeinfot ja ärevust: väidetakse, et Eesti ja NATO on juba eesliinil või lausa kuulutanud sõja Venemaale. Kuidas on tegelikult? Saates on külas kaitseväe juhataja Martin Herem.
5/24/202432 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Kuidas Vene propagandistid Soome eksministri ära tinistasid ja miks see meile muret valmistab

Aprilli lõpus aset leidnud filosoofiakonverents tõi kokku eksperte üle Euroopa. Ajakirjanik Holger Roonemaa räägib nädala alguses ilmunud loost, mis paljastas konverentsi tegelikud tagamaad. Sealhulgas seda, kuidas tegemist oli Vene propagandaprojektiga ning kuidas kogu võrrandisse ka Eesti mängu tuli. Saadet juhivad Kaili Malts ja Marta Vunš.
5/8/202437 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Kui vastuvõtlikud on eestlased Vene infomõjutustegevusele tegelikult ja mida peab teadma, et selle ohvriks mitte langeda?

“Valeinfo: paljastatud!” podcasti uues osas on külas Kaitsepolitsei pressiesindaja Marta Tuul, kellega arutame, kui ohtlik on Vene valeinfo ja infomõjutustegevus Eestile tegelikult. Millisest hetkest muutub n-ö kasulik idioot ohuks riigi julgeolekule? Saadet juhivad faktikontrollimise ja valeinfo reporterid Marta Vunš ja Kaili Malts.
4/20/202437 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Tšehhi luure paljastas Kremli propagandavõrgustiku. Milliseid sõnumeid levitasid seal Eesti poliitikud?

Vene propagandavõrgustiku Voice of Europe’i eesmärk oli mõjutada Euroopa Parlamendi valimisi Kremlile sobivas suunas. Muuhulgas maksti Euroopa poliitikutele raha, et nad levitaksid Ukraina-vastaseid jutupunkte. Kas Kremlil õnnestub mõjutada eesseisvaid Euroopa Parlamendi valimisi? Stuudios arutavad selle üle uurivad ajakirjanikud Holger Roonemaa ja Martin Laine, saadet juhib Marta Vunš.
4/3/202434 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Venemaa üritas oma “valimistega” Eesti elanikud tülli ajada. Kuidas see neil õnnestus?

“Valeinfo: paljastatud” uues osas on fookuses Putini “valimiste” ajal korraldatud inforünnakud Eesti pihta. Kremli narratiivid jõudsid küll mõlemale poole piiri, kuid milline sai nende tegelik mõju? Saates on külas ajakirjanik ja meediaekspert Pavel Ivanov. Viimaste nädalate valeinfo võtavad kokku faktikontrollimise ja valeinfo reporterid Kaili Malts ja Marta Vunš.
3/22/202443 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Putini suuvoodrist Eesti “rahvuslased” teevad koostööd Venemaa mõjuagentidega

Läbi täiemahulise sõja Ukrainas on end Eesti lippude ja rahvusluse siltidega ehtiv portaal Eesti Eest! avaldanud propagandatekste otse Moskvast, eitanud Venemaa õudusi Ukrainas ning näiteks Nõukogude Liidu okupatsiooni Eesti üle. Kes on need inimesed, kes lehekülge veavad ning millised on sisu tagajärjed? Stuudios harutab võrgustikku lahti uuriv ajakirjanik Martin Laine. Viimaste nädalate valeinfo võtab kokku faktikontrolli reporter Marta Vunš, saadet juhib Kaili Malts.
3/6/202440 minutes, 1 second
Episode Artwork

KOOS partei uus infooperatsioon toimub koostöös Venemaa välisministeeriumiga

KOOS erakonna kahest asutajaliikmest üks on vahi all, teine põgenes Venemaale, kuid partei tegutseb jätkuvalt. Värske infooperatsioon näitab, aga erakonna üha selgemaid seoseid välisriigi asutustega. Mida see kõik tähendab ja kuidas saab selline tegevus Eestis toimuda? Stuudios lahkavad uusi leide uuriva ajakirjanik Martin Laine ja faktikontrollija Marta Vunš. Saadet juhib Kaili Malts.
2/23/202434 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Miks intervjueerib Tucker Carlson Putinit ja mida peab sellest teadma?

USA ajakirjanik Tucker Carlson intervjueerib Venemaa president Vladimir Putinit, kes ei ole viimase kahe aasta jooksul kordagi lääne meediaga rääkinud. Carlson rõhub mündi teise poole nägemisele ja vajadusele ära kuulata ka Putin, ent tema enda venemeelsed vaated ja Venemaa totalitaarse režiimi kombinatsioon ei kõnele just objektiivsusest. Uurivad ajakirjanikud Holger Roonemaa ja Martin Laine arutavad Tucker Carlsoni ja Putini intervjuu eel, kuidas see võib ameeriklaste niigi habrast toetust Ukrainale veelgi nõrgendada. Saadet juhib Kaili Malts, sissejuhatuses vestleb ka Marta Vunš. Ingliskeelsed audiolõigud on pärit Carlsoni sotsiaalmeediast.
2/8/202437 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Hoiatused peatsest sõjast täidavad eetri. Miks seda tehakse ja kuidas mitte langeda paanika küüsi?

Viimastel nädalatel on tavapärasest rohkem ja konkreetsemalt räägitud sellest, et Eesti ja Baltimaad võivad olla Putini järgmiseks sihtmärgiks. Äreva ja hapra ühiskonna pihta on vastasel lihtsam korraldada inforünnakuid. Mida teha, et infomüras ellu jääda ning mitte sattuda inforünnakute ja propaganda ohvriks? Kuidas hoida enda vaimset tervist ja samas näha toimuvat selgelt ja realistlikult? Külas on poliitilise kommunikatsiooni ekspert Annika Arras ja kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.
1/26/202442 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Kremli propaganda näitab taas hambaid. Mis levib ja mida tähele panna?

Zelenskõi väidetavad mitme miljonilised villad ja NATO salaplaanid. Kuigi Venemaa toodab pidevalt valeinfot, siis osa propagandat levib palju jõulisemalt. Miks? Stuudios on meediaekspert Pavel Ivanov, kes võtab lahti eelmise aasta Vene propagandat enim mõjutanud sündmused, nende levitajad ja leviku põhjused. Viimaks vaatame ka tulevikku - mida võib propagandamasin veel toota ja kuidas seda ära tunda? Saadet juhib Kaili Malts, episoodi sissejuhatuses on külas Martin Laine.
1/12/202449 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Kes on vatnikud ja kuidas neist suppi tehakse?

Uuriv ajakirjanik Martin Laine paneb kord nädalas kokku Twitterilõime, milles avab Kremli strateegilisi narratiive levitavate isikute tegusid ja tausta. Populaarne postituste sari #VatnikSoupEE on lugejateni toonud juba seitse sellist lõime, ent kust ja miks kõik alguse sai? Laine on stuudios, et avada supiteo köögipoolt. Sissejuhatuses räägib ka Marta Vunš, saadet juhib Kaili Malts.
12/20/202348 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Instagramis muditakse suunda ka valeinfo abil - #ajuloputuse liikumise tagamaadest

6. detsembril ilmus Eesti Ekspressis Delfi meedia faktikontrolli ajakirjanike uuriv lugu, mis avas Instagrami konto Ajuloputus telgitaguseid. Selgus, et noored naised kasutavad valeinfot selleks, et inimesteni viia tasulist teenust - kogu kompott võib aga olla ohtlik nii teenuse ostjale, kui ka eestlaste allikakriitilisusele. Stuudios on loo autorid Kaili Malts ja Marta Vunš, kes räägivad, miks ja kuidas artikkel sündis ja millised detailid loost välja jäid.
12/8/202329 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Facebooki tasuline versioon ja andmekaitse - mida toovad kaasa platvormi muudatused?

Mõni nädal tagasi jõudis Facebooki uuendus ka Eestisse - kui sa enam isikustatud reklaame näha ei taha, siis maksa kuus kuni 12 eurot. Euroopa andmekaitse eksperdid aga leiavad, et see ei ole kooskõlas Isikuandme kaitse üldmäärusega (GDPR). Mida tuleks muutuste keskel tähele panna ning kas Facebooki tegevus on seaduslik? Teemat selgitab andmekaitse spetsialist Norman Aasma. Viimase kahe nädala valeinfo teemasid avab Marta Vunš, saadet juhib Kaili Malts
11/23/202336 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Kuidas petturid valeinfoga Facebookis eestlastelt raha välja petavad

8. novembril ilmus Eesti Ekspressis Marta Vunši ja Oliver Kundi lugu, mis rääkis Facebooki petuskeemidest. Mitmeastmeline skeem, mis ka politsei nõutuks võtab, kasutab valeinfot, et inimesi investeerima meelitada. Sellest, kuidas Facebooki libareklaamide abil on eestlastelt tänaseks miljoneid välja petetud, räägib faktikontrollimise ja valeinfo reporter Marta Vunš. Saadet juhib Kaili Malts.
11/9/202335 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Pommiähvarduste rämpskirjad põhjustasid noorte seas valeinfo-laviini

Snapchat ja TikTok on platvormid, kus on peamiselt noored kasutajad. Sealhulgas kooliõpilased. Valeinfot sisaldavad pildid, videod ja postitused levisid just nendel platvormidel, tekitades noortes veelgi enam segadust ja hirmu. Mis täpselt noorte sotsiaalmeedias toimub ning mida me siiani pommiähvarduste kohta teame? Stuudios on faktikontrollimise ja valeinfo reporter Kaili Malts. Saadet juhib Marta Vunš.
10/26/202336 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Mida uskuda? Faktid ja valeinfo Iisraeli-Hamasi sõja kohta

Seekordses episooodis võtame koos Rahvusvahelise Kaitseuuringute keskuse juhataja Indrek Kannikuga lahti nädalavahetusel lahvatanud sõja Lähis-Idas. Kuidas vahet teha faktidel, valedel ja propagandal? Kuidas võib olukorrast kasu lõigata Venemaa? Episoodi teises pooles analüüsivad faktikontrollijad Kaili Malts ja Marta Vunš seni levinud sõjavalesid. Alustades graafilisest materjalist ja lõpetades Twitteri rolliga sõjas.
10/11/202331 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Kuidas Kremli propaganda võttis “Я русский” kampaania oma külje alla

Kas kleebised tekstiga “Я русский” väljendavad lihtsalt uhkust rahvuse üle, nagu väidavad kampaania eestvedajad? Kas tegu on omaalgatusliku liikumise või hoopis infooperatsiooniga? Uuriv ajakirjanik Martin Laine ning faktikontrollimise ja valeinfo reporter Marta Vunš arutavad teemat “Valeinfo: paljastatud!” podcasti uues osas.
9/26/202331 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Äärmuslik internetitsensuur või sõnavabaduse päästerõngas? Lahkame vastuolulist uut seadust

Uus Euroopa digiteenuste seadus ehk DSA kütab kirgi. Alternatiivportaalid väidavad, et Euroopa Liit on astumas sammu sõnavabaduse likvideerimise suunas. “Valeinfo: paljastatud!” podcast lükkab ümber valeväited ning uurib, kas ja mida toob uus seadus tegelikult Eestile. Saates on külas Tallinna ülikooli meediapoliitika dotsent ja kultuuriministeeriumi meedianõunik Andres Jõesaar. Saadet juhivad faktikontrollimise ja valeinfo reporterid Marta Vunš ja Kaili Malts.
9/13/202336 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Kes valetab? Kõik, mida teada peaministri skandaalist

23. augustil lahvatas skandaal, mille keerukust püütakse võimalikult lihtsalt kokku võtta - "Kaja Kallase Venemaal äritsemine". Kes, kuhu ja mida tegelikult vedas ning kas nädala jooksul on kõlanud vaid tõde? Stuudios räägib poliitikute vasturääkivusest EPLi poliitikatoimetaja Herman Kelomees. Äritegevust Venemaal selgitab uuriva toimetuse juht Holger Roonemaa. Saadet juhib Kaili Malts.
8/30/202334 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

"Iga uuring ei ole uuring" ehk Eestis viljeletakse ohtralt teaduspesu

Pere Sihtkapitali skandaalne uuring on tõstatanud põhjendatud küsimuse - milliseid uuringuid siis uskuda ja lugeda? Sotsiaalvaldkonna teadlane Marju Himma räägib fenomenist nimega teaduspesu ja sellest, kuidas seda ära tunda. Saadet juhib Kaili Malts
8/25/202335 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Valeinfo superlevitajate uus meelisteema on kliima. Miks ja mida nad väidavad?

Euroopa kuumalaine ja Eestisse plaanitav automaks panid vohama kliimateemalise valeinfo. “Valeinfo: paljastatud” podcast võttis ette peamised narratiivid ja nende levitajad. Saates arutlevad faktikontrollimise ja valeinfo reporter Kaili Malts ning Tartu Ülikooli atmosfäärifüüsik Marko Kaasik. Saadet juhib faktikontrollimise ja valeinfo reporter Marta Vunš.
8/11/202331 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Raha paneb valed käima: investeerimisskeemid valeinfo superlevitajate taga

Kas infomüra on kõigest kattevari, mille arvelt rikastuda? Eesti valeinfo superlevitajate tagant leiame alatihti investeerimisskeemid, mille kaudu väärinfo uskujaid enda rahakotti avama meelitakse. Olgu selleks kullaäri, krüptovaluuta või nii-öelda „majandusühistud“ - valeinfo levitajate loodud võrgustikud on käima pannud korralikud rahamasinad. Stuudios võtavad erinevad skeemid lahti uuriv ajakirjanik Martin Laine ja faktikontrolli ajakirjanik Kaili Malts.
7/25/202331 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Kes võitleb sotsiaalmeedias valeinfo levitajate, mõjutustegevuse ja räuskajate vastu?

Palju on räägitud Kremli trollivabrikutest, koordineeritud inforünnakutest, vaenulikust propagandast sotsiaalmeedias ja kõige selle mõjudest. Ent vähe on teada, kuidas võib olemuselt sama tegevus, kuid vastupidiste sõnumitega, olla edukas. “Valeinfo: paljastatud” podcasti uus osa uurib digiaktivistide organiseeritud vastutegevust Eesti infotandril. Külas Tartu ülikooli meediapädevuste nooremteadur Maia Klaassen, saadet juhib faktikontrollimise ja valeinfo reporter Kaili Malts.
7/13/202335 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Furoor sotsiaalmeedias Prigožini mässu ajal: miks ei saa sündmuste keerises pea midagi uskuda?

Mis toimus Prigožini mässu ajal sotsiaalmeedias? Alusetud spekulatsioonid ja sõgedad valed tuumaohu kohta, soovmõtlemine ja võltsekspertide võidukäik Twitteris. Keda uskuda keset sõjasündmusi? Selle üle arutlevad podcastis uurivad ajakirjanikud Holger Roonemaa ja Martin Laine. Saadet juhib faktikontrollimise ja valeinfo reporter Marta Vunš.
6/29/202331 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Kuidas sai Twitterist ühe mehe sooloprojekt? Ehk Elon Muski lubatud “absoluutsest sõnavabadusest”

Valeinfot ei piirata, ent autoritaarsete riikide tsensuuri täidetakse hoolega. Kas Twitterist on saanud arvamuste ja ideede turuplats, nagu Elon Musk väidab? Faktikontrollimise ja valeinfo reporter Marta Vunš ja uuriv ajakirjanik Martin Laine arutlevad, kuidas on Twitter vaid aastaga äratundmatuseni muutunud.
6/16/202328 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Millised demagoogiavõtted on kasutusel riigikogus? Suu suitseb mitmel osapoolel

Opositsioon pole rahul, kuidas koalitsioon esitab mitu eelnõud korraga ja koalitsioon pole rahul, et neid takistatakse. Ent kellel on õigus? Stuudios on kohal uuriv ajakirjanik Martin Laine ja poliitikaajakirjanik Herman Kelomees, kes võtsid luubi alla, kuidas kumbki osapool on suutnud tähtsad teemad demagoogiaga enda kasuks pöörata. Saadet juhib Kaili Malts
6/1/202336 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Abieluvõrdsuse vastu võitlemisel kasutatakse juba vanu valeinfo tööriistu

Abieluvõrdsuse teema on viinud Eesti rahva taas kahte veergu. Ent tihtipeale lähevad osapooled kaugemale ratsionaalsest mõtlemisest ning toovad sisse hulganisti teooriaid, mis tegelikult ei päde. Stuudios on külas semiootik ja soouurija Piret Karro, kes arutleb, millised valed hetkel levivad. Saadet juhib Kaili Malts
5/19/202328 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Kuidas Nursipalu teema endale "Kremli templi" külge sai?

Kuid kestnud vaidlus riigi ja kohalike vahel on viinud selleni, et Nursipalu kontekstis mainitakse alatihti ka Kremli või Venemaa huve. Miks? Sellest räägivad Nursipalu tegemisi jälginud ajakirjanikud Martin Laine ja Marta Vunš. Saadet juhib Kaili Mlats
5/5/202327 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Puust ja punaseks: Kremli plaanid Eestis ja mida neist järeldada

Eesti Päevalehe ja välismaiste kolleegide ühisel tulemusel tuli päevavalgele uurimus, mis paljastas Kremli plaanid Balti riikides. Muuhulgas selguvad dokumentidest eesmärgid, mille täideviimist on ühiskonnas juba märgata. Mis täpsemalt toimub ning mida sellest kõigest järeldada? Saates vastavad küsimustele Delfi ja Eesti Päevalehe peatoimetaja Urmo Soonvald ja Delfi meedia uuriva toimetuse juht Holger Roonemaa. Saadet juhib Kaili Malts
4/27/202330 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Kas AI on propagandistide uus tööriist? Mida uskuda ja mida mitte

Mis juhtuks, kui satiiri eesmärgil ilmuks homme sotsiaalmeedias AI loodud pilt Kaja Kallasest ja Putinist, kes naeratades Kremli seinte vahel kätt suruvad? “Valeinfo: paljastatud” otsis sellele küsimusele vastuseid. Saadet juhib faktikontrollimise ja valeinfo reporter Marta Vunš. Külas on Tartu ülikooli meediapädevuse nooremteadur Maia Klaassen.
4/21/202337 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Koroona-kohtuotsustest: piirangud olid põhiseadusega kooskõlas

Sügisel ütles Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium, et pandeemia ajal kehtinud piirangud olid põhiseadusega kooskõlas. Ent sotsiaalmeedias on ikka jutuks, kuidas üks või teine kohtuotsus "tõestab" vaktsiinide, maskide ja piirangute ebavajalikkust. Mis see kõik ikkagi tähendab? Faktikontrolli ja valeinfo reporterid võtsid teema luubi alla. Saadet juhib faktikontrollimise ja valeinfo reporter Marta Vunš.
4/5/202326 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Kuidas EKRE ja vandenõutoreetikud avasid oma aknad Kremli mürale

Seekordses episoodis võtame lahti ajajoone sellest, kuidas üldsusele tänaseks tuntud sõjaskeptikud alustasid oma teed koroonaskeptikutena. Kuid miks on tegemist ohtliku faktoriga ning kuidas faktide vastu võitlemine soodustab Kremli mõju laienemist? Saates arutlevad faktikontrollimise ja valeinfo reporter Kaili Malts ja uuriva toimetuse ajakirjanik Martin Laine.
3/22/202330 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Sotsiaalmeediagrupid kihavad valimistejärgsest valeinfost

Valimised tõid EKRE-le oodatust madalama tulemuse, mistõttu erakonna poliitikud ning nende fännid on sotsiaalmeedias pannud ringlema mitmeid valeväiteid. Peamiselt kasutatakse vanu jutupunkte e-häälte legitiimsuse kohta. Stuudios võtavad teemal sõna ajakirjanik Martin Laine ning faktikontrollimise ja valeinfo reporter Marta Vunš. Saadet juhib Kaili Malts
3/8/202337 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Puust ja punaseks: mis rolli mängis EKRE Venemaa mõjuoperatsioonis?

Laupäeval tabas Eesti ühiskonda skandaal, kui dokumendid paljastasid Putini käsilase Jevgeni Prigožini mõjutustegevuse Eestis. Enim tähelepanu sai dokumentides korduvalt mainitud EKRE. Kuid mis on konservatiivse rahvaerakonna tegelik osa kogu loos ning, mida peaksime uurimusest järeldama? Seda selgitavad dokumentidega tutvunud ajakirjanikud Holger Roonemaa ja Martin Laine. Saadet juhib Kaili Malts
2/22/202331 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Mis toimub elektribörsil? Müüte lükkab ümber ekspert Rein Vaks

Kõrged elektrihinnad on ka liikvele pannud palju valeinfot. Millised on peamised müüdid ning kuidas on asjad tegelikult? Küsimustele annab vastuseid Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energiaturgude valdkonnajuht Rein Vaks
8/29/202226 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Kas faktikontroll on ohtlik?

Selles saates on külas meediauurija Marju Himma, kes arutleb, miks võib faktikontroll ohtlik olla. Himma on julge kritiseerima, et faktikontroll tänasel viisil debatti ei abista. Pigem just hägustab.
12/15/202121 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Kui vaja, kaklen Jaanustega veel aastaid! Sellest, kuidas tiktokker vandenõuteooriaid ümber lükkab

Tiktokker Roosabanaanike, kodanikunimega Arija Helmvee on 20 aastane noor naine, kes ei karda vaktsiinivastastega kembelda. Ta on käinud juba mitmel vaktsiiniprotestil kohal, küsinud küsimusi, mida meedia ei küsi ning lükkab valeinfot oma Tiktokis ümber. Kriitika - laske käia! Arija kardab ainult seda, et inimesed eales oma valede võrgust välja ei pääse.
10/26/202125 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Eesti kõige pisem koroonahaige on olnud 12-päevane. Vanemad vaktsineerimata.

Vabandame halva salvestuskvaliteedi pärast! Püüame taas oma tehnika joonde saada! Saate täispikka arutelu saab lugeda Päevalehe "Valeinfo: paljastatud" rubriigist! Sel korral arutasid doktorid Eda Tamm ning Ülle Uustalu laste koroonapõdemise üle. Väidavad ju paljud netiteadlased, et laste jaoks on koroona väike nohu, mis põdeda. Ilmnes, et tegelikult on asi palju keerulisem. Pikk-kovid ning südamepõletik varitsevad koroonat põdenud lapsi - ka neid, kes riskigruppi ei kuulu. Lisaks ei vali koroona vanust, kõige pisem koroonapatsient Eestis on olnud vaid 12 päevane.
10/22/202137 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Puust ja punaseks: mida tohib ja ei tohi teha vaktsiinivastastega?

Vaktsiinivastaste juriidilised pöördumised ja põhjendused seisavad tihtipeale savist jalgadel, analüüsib õigusekspert Paloma Krõõt Tupay. Ta selgitab, kas ja millal on kriisiga kaasnevad piirangud vaktsineerimata inimestele õigustatud.
8/17/202137 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Ravimiameti töötaja: Eestis võiks olla tervisekahjude fond

Ravimiameti ohutusjärelvalve büroo juht Maia Uusküla jagab "Valeinfo: paljastatud" saatega vaktsiinide "pahupoolt". Eestis on mõned üksikud juhtumid, kus tervisekahju tõepooles on seotud vaktsiiniga. Nende perekondade raskuste hüvitamiseks võiks tema hinnangul meil olemas olla tervisekahjude fond, millest täna aga kaugel ollakse. Siiski on kahjud üksikud ning kurvad üksikjuhud ei kaalu üle vaktsiinide kasu.
6/4/202126 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Koroona läbipõdemine mõjutab meie viljakust rohkem kui vaktsiin

Selles osas aitab Tartu Ülikooli teadur Triin Laisk ümber lükata naiste ja meeste viljakusega, menstruatsioonitsükliga ning koroonavaktsiinidega seotud müüte. Olgu enne saated juba ära öeldud - koroonavaktsiin ei mõjuta meie viljakust mingil määral!
5/10/202118 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Kreml ja Eesti maskivastased leidsid ühise keele

Juttu tuleb sellest, millised organisatsioonid ja inimesed Riigikogu esiseid maski- ja piirangvastaseid proteste korraldavad. Kes on tõelised niiditõmbajad? Kuidas maskivastased Kremlile teene teevad? Juttu tuleb ka sellest, et isegi kui NETS-i protestid Riigikogu eest ära kaovad, ei tasu piirangute osas valetavaid inimesi alahinnata. Liikumine on saavutanud piisavalt suure hulga heatahtlikke kaasaelajaid, keda Kremli mõjumängudes ära kasutatakse. Täpsemalt juba saates.
4/9/202129 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Koroonavaled on vaid ettevalmistus järgmisteks valimisteks

Kuigi sotsiaalmeedia on koroonavalesid täis ning riigikogu ees protestivad elukutselised lõhestajad, siis vaatame selles episoodis tulevikku. Kuna ühiskond on valedele arvatust vastuvõtlikum, mida toovad endaga kaasa järgmised valimised? Kas me jäämegi nüüd igaveseks igaüks oma nurka istuma ja vastaseid valetajateks kutsuma? Koos Päevalehe faktikontrollija Triinu Jõgiga räägime sellest, miks faktikontrollist ainult ei piisa.
4/8/202126 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Kas meditsiinitöötajaid peaks vastu tahtmist vaktsineerima? Külas perearst Piret Rospu

Selles osas käis külas perearst Piret Rospu, kes selgitas koroonavaktsiinde skepsist meditsiinitöötajate seas. Samuti võtsime ükshaaval lahti Facebookis viraalseks muutunud postituse, milles ITK meditsiiniõde vaktsiinivandenõusid levitab. Mida teha meditsiinitöötajatega, kes ise sellesse ei usu ja valesid levitavad? Juttu tuleb aga ka positiivsest! Näiteks sellest, et vaktsineerimine töötab. Arstid on hakanud vähem haigestuma.
3/19/202137 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Kuidas Putini Kokk Eesti ja Läti riigimehed enda pilli järgi tantsima pani

Ajakirjanikud Martin Laine ja Holger Roonemaa räägivad lähemalt Vene oligarh Jevgeni Prgiožini peenest infooperatsioonist Baltikumi riikides. Teise teemana käsitletakse maskikohustust vandenõuteoreetikute ja Kremli-meelsete ühise propagandavankri ees.
3/4/202124 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Appi, mu lähedane on vandenõuteoreetik! Mida teha?

Seekordses "Valeinfo: paljastatud" saates käis rääkimas Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudis töötav Maia Klaassen, kes aitas lahti murda sotsiaalmeediamulle ning algoritmilõkse. Ta andis ka nõu, kuidas end panna valmis vaidlusteks, et oma lähedane inimene libedalt vandenõuteooriate rajalt eemale juhtida. Olgu öeldud, see pole lihtne.
2/20/202144 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Kas me kardame rohkem Venemaad või koroonaviirust?

Selles "Valeinfo: Paljastatud" saates võtame luubi alla Sputniku vaktsiini - kas me anname ülaltkäe võidu Venemaale, kui Euroopa seda vaktsiini hangiks? Lisaks arutame selle üle, miks Eesti vaktsiinikommunikatsioon läbi kukkunud on ja kuidas vilepuhujatel õigus olnud. Saates arutlevad Martin Laine ja Heliis Raudsik.
2/12/202134 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Kiusu- ja rumalusepandeemia. Eksperdid tunnistavad, et rünnakute tõttu kardetakse sõna võtta

Viroloogiaprofessor Irja Lutsar ei ole ainuke ekspert, keda teaduspõhise koroonaviiruse info jagamise pärast rünnatakse. Rünnakute ohvriks on langenud tegelikult pea iga teadlane või arst, kes "julgeb" vaktsiinide või COVID-19 teemal sõna võtta.
2/3/202113 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Trumpi blokeering sotsiaalmeediast: jõuga, aga ilma nõuta sekkumine netivabadusse

Jaanuari alguses blokeeriti Donald Trump sotsiaalmeediast. Kuidas on sündmused edasi arenenud ning kas see on põhjendatud olnud? Euroopa reageeris USA tehnoloogiagigantidele otsusele väga valuliselt. Millised allhoovused toob presidendi blokeering kaasa paremäärmuslikule radikaliseerumisele? USA sündmused võtavad kokku ja vaatavad ka emakeelsesse ühismeediasse ajakirjanikud Heliis Raudsik ja Martin Laine.
1/23/202128 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Kreml on võtnud võidu? Skandinaavia "nõrkust" kujutavad narratiivid Eestis pärinevad Moskvast

Stuudios on Sisekaitseakadeemia nooremteadur Diana Marnot. Juttu teeme Venemaa infosõja enimlevinud narratiividest Skandinaavias ning Baltikumis. Mis on narratiiv ning kuidas on Eestis alla neeltud venelaste ettesöödetud lood ultraliberaalsest Rootsist? Juttu tuleb ka sellest, kuidas Baltikumi natsilembsese kandina näivad narratiivid mõjuvad ka Läänes. Ajale kohaselt tuleb juttu ka vaktsiinivastasusest.
12/18/202034 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Allar Jõks ja Ülle Madise - teaduse-eitajate ootamatud liitlased

"Valeinfo: paljastatud" uues osas tuleb juttu sellest, miks maskivastaseid nii palju on ning kuidas Allar Jõks ning Ülle Madise eneselegi teadmata on aidanud peavoolustada libainfo levikut
11/27/202028 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

USA valimiste erisaade | Verine kampaania sotsiaalmeedias ongi uus norm

Võtame kokku USA presidendivalimiste kampaaniategemise sotsiaalmeedias ning Trumpi mõju väärinfo levikule. Ta on nihutanud piire nii oma eelmise, ametisolemise kui ka tänavuse kampaania vältel. Samal ajal pole vastaspool eriti vastu tulnud. Mis rolli mängib sotsiaalmeedia presidendikampaanias ning kas valede levikut on üldse võimalik takistada? Sõna saavad USA poliitikavaatlejad, Ekspressi ajakirjanik Indrek Lepik ning endine Päevalehe ajakirjanik Lauri Tankler.
11/3/202036 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Kas Eesti sotsiaalmeedias on võimalik radikaliseeruda?

Stuudios käis külas Heidi Maiberg, kes on uurinud varasemalt islamistide deradikaliseerumist. Nüüd vaatab ta oma doktoritöös ka paremäärmuslaste deradikaliseerumise peale. Aga enne kui me saame deradikaliseeruda, on meil vaja radikaliseeruda. Kas tänases Eestis on see võimalik ning millised on need kõlakojad, kus radikaliseerumine ehk aset leiab? Maiberg on TÜ Aasika keskuse kommunikatsioonijuht, oma väitekirja teeb ta Londonis, Royal Holloway Ülikoolis. Oma magistritöö tegi ta kodusemas Tartu Ülikoolis.
10/29/202033 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

WHO hakkab kõiki sundvaktsineerima? Rahvusvahelise "kollase kaardi" väljatöötamisest

Selles "Valeinfo: paljastatud" podcastis meelitasime külla oma esimese WHO-ga seotud külalise. Nimelt käis digitaalsetest tervishoiusüsteemidest rääkimas WHO digitaalse tervisetehnoloogia nõustamisgrupi liige (ja Riigikantselei ametnik) Marten Kaevats. Kas tõepoolest WHO hakkab nüüd kõiki sundvaktsineerima? Kas meie telefone hakatakse jälgima? Sel nädalal allkirjastatud WHO ja Eesti ühiste kavatsuste protokoll andis ohtralt pinda vandenõude levikuks, kuid kuidas asi on päriselt?
10/8/202036 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

MS Estonia vandenõudest, Trumpist ja Bidenist ning Eesti valitsuse faktivigadest

Stuudios käis külas ajakirjanik Herman Kelomees, kellel on aastatepikkune kogemus väitlusseltsist faktide kontrollimisel ning kriitilisel pilgul poliitika jälgmisel. Juttu tuli nii Eesti olukorrast faktikontrollimisel - kellele ja miks seda üldse teha? Lisaks räägiti MS Estonia laevahukuga seotud vandenõudest ning nende võimest õõnestada valitsust. Saate teises pooles arutati sel nädalal toimunud esimese USA presidendivalimiste debati üle. Kas alternatiivsete faktide ajastu lõppeb koos president Donald Trumpiga?
10/1/202031 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Hiina mõjutustegevus Eesti poliitilisel areenil

Selles "Valeinfo: paljastatud" epsioodis käis Hiina mõjutustegevusest rääkimas Kaitseuuringute Keskuse nooremteadur Frank Jüris. Tema sulest ilmus 17. septembril artikkel, mis juhib tähelepanu Hiina Kommunistliku Partei rahvusvaheliste suhete osakonna tegevusele. Nimelt on rakukene aktiivne just Kesk- ja Ida-Euroopa riikides, luues suhteid kohalikke erakondadega. Kuidas kommunistliku partei välissuhete osakond Eesti poliitikute lävib ning milline on nende läbikäimiste mõju? Sellest juba pikemalt saates.
9/17/202034 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Valimiste mõjutamine Eestis: Venemaa sekkub, aga mitte sellisel skaalal nagu USA-s

Meie kümnendas osas räägime Euroopa ühisrindest valeinfoga võitlemisel, valimiste mõjutamisest ning sellest, millestest teadmistest valeinfo äratundmisel jääb eestlastel puudu. Saates käis külas Riigikantselei kommunikatsioonibüroo strateegilise kommunikatsiooni nõunik Siim Kumpas.
9/10/202038 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Vaktsiinisaade | Eesti on sisenenud suurde koroona vaktsiinisõtta

"Valeinfo: paljastatud" üheksandas osas räägime ainult vaktsiinidest ja vaktsiinivastastest. Koroonapandeemia ajal torkavad nad silma rohkem kui kunagi varem. Kas ja kuidas vaktsiinivastasusega võidelda? Muuhulgas tuleb juttu vaktsiinisõjast, kus USA-l, Euroopa Liidul ning Venemaal erinevad huvid mängus.
8/27/202026 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

TikTokis ja Yandexi rakendustes peituvad varjatud ohud

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump plaanib piirata TikToki kasutamist USA-s. Kuigi TikTok on oluline platvorm ka valeinfo levikuks, siis Eestis levib seda seal vähem. Siiski on see veel täna Hiinaga seotud rakendus, mille kohta uurimegi RIA küberintsidentide käsitlemise osakonna juhilt Tõnu Tammerilt. Kas TikToki kaudu saab Hiina luure mu andmeid kasutada? Kuidas valida äpipoest endale turvalisi rakendusi?
8/13/202029 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Kuidas piirata tervisele ohtliku (aja)kirjanduse levikut?

Ajakirjanikud Martin Laine ja Heliis Nemsitsveridze arutavad selle üle, kas ja kuidas piirata tervisele ohtliku valeinfo levikut. Juttu tuleb nii ajakirjadest kui ka raamatutest, millest mitmed leiab Eesti raamatumüügi edetabelitest.
7/31/202029 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Kus viga näed laita...Seal hea valeinfot levitada | Miks jama tõesest infost kiiremini levib?

Valeinfo: paljastatud järjekordne osa annab ülevaate sellest, kuidas Baltikumi riigid viivad ellu Euroopa sanktsioone seades eetripiiranguid Venemaa kanalitele. Ka Eesti on andnud märku, et Russia Today levikut pruugitakse piirata. Lisaks räägime sellest, kuidas koroonast toibuvas Eestis levib sotsiaalmeedias hästi täielik jamps: kehvadest naljadest saab tõene informatsioon, mis tõepähe võetakse ning suurte auditooriumideni jõuab.
7/16/202027 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Miks Soros on ideaalne vaenlane ehk kuidas vandenõuteooriaid poliitilise relvana kasutada?

Stuudios on Tartu Ülikooli semiootikud Andreas Ventsel ja Mari-Liis Madisson. Nad räägivad, kuidas vandenõuteooriad on elu meie ümber muutnud ning kuidas teatud poliitilised jõud seda oskuslikult ära kasutavad.
7/2/202040 minutes
Episode Artwork

Mille kohta Eesti inimesed Facebookis enim valetavad?

Delfi on Facebooki faktikontrolliga tegelenud kolm kuud. Valeinfoks või eksitavaks oleme märkinud ligemale 30 postitust, mis olid jõudnud vähemalt sadade tuhandete kasutajateni. Anname ülevaate, mille kohta eestlased enim udujuttu ajavad.
6/19/202028 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Sotsiaalmeedia igavene muutumine ehk Suur trollide sõda USA massirahutuste ajal

Ameerika otsib patuoinast. Mässul ja kaosel peab ju olema üks lihtsastimõistetav süüdlane. Olgu selleks antifa, demokraadid, paremradikaalid või USA president Donald Trump. Sotsiaalmeedias toimuv reedab, et süüdlased leitakse vahendeid valimata. Räägime ka Twitteri faktikontrollist.
6/4/202030 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Teabepesu propagandavõrgustikes: Eestile mõeldi välja uus natsilembeline riigikogu liige

Eesti riigikogu liiget Raivo Kassi enne 9. maid ei eksisteerinud. Järsku sai temast aga vene kogukondade silmis Eesti natsilembust tõendav tegelane.
5/28/202025 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

9. mai läbi propagandaprisma: miks natsimonument, mida olemas pole, õhku lasti?

Nagu ikka, pani 9. mai propagandamasina hammasrattad tavapärasest agaramalt tööle. Jälgisime, millised manipulatsioonid Venemaa pidupäev eesti venekeelses meediapildis käivitas.
5/14/202028 minutes, 14 seconds