Winamp Logo
Šport 202 Cover
Šport 202 Profile

Šport 202

Slovenian, Sports, 1 season, 245 episodes, 3 days, 20 hours, 15 minutes
About
Športne zanimivosti in odmevi
Episode Artwork

Nepozabni trenutki olimpijskih iger v radijskem programu

Olimpijske igre v Parizu so končane. Slovenski športniki se vračajo z dvema zlatima in srebrno kolajno, kar Slovenijo na lestvici sodelujočih držav uvršča na 34. mesto. V spominu bodo ostali številni nepozabni trenutki. Ujeli so jih tudi naši radijski reporterji.
8/12/202412 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Olimpijske zgodbe radijske ekipe v Parizu

Olimpijske igre se zaključujejo tudi za ekipo Vala 202. V dobrih dveh tednih smo skušali z radijskim programom pričarati pristno olimpijske vzdušje. Za to smo se trudili reporterji na številnih prizoriščih ter voditelji in tonski mojstri v mobilnem studiu ob Slovenski hiši v Parizu. Manjkalo ni napetih športnih dram, uspehov, solza, barvitih zgodb, iskrenih pogovorov. Da bi za poslušalce ustvarili čim boljši program, smo pozornost ves čas posvečali športnikom. Za konec pa z vami delimo nekaj vtisov radijskih ustvarjalcev v Parizu.
8/11/202415 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Uroš Zorman: Iz tega se moramo vrniti še močnejši

Olimpijski turnir je prinesel veliko dobrega, za nekatere je bila to zadnja priložnost, ne glede na vse pa pohvala vsakemu od soigralcev, je svoje misli Miha Zarabec po porazu s Španijo. Po tekmi za tretje mesto so spregovorili še Tilen Kodrin, Blaž Blagotinšek, Jure Dolenec in selektor Uroš Zorman.Foto: Reuters/MMC
8/11/202412 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Najstarejša še živeča slovenska olimpijka

Pariz je obiskala Rose Voisk, ki je leta 1948 nastopala na olimpijskih igrah v Londonu. Rojena je bila v Mariboru, že več kot 50 let pa živi v New Yorku. Pri častitljivi starosti 94 let je prek Atlantika pripotovala v mesto, v katerem je nekoč živela. Govori o svoji mladosti, športni poti in življenju v Združenih državah Amerike, tudi o spremembi svojega imena, ob rojstvu je bila namreč Ruža Vojsk.
8/11/202414 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Janja Garnbret: Naj mi manjka roka, naj mi manjka prst, danes bom zmagala, sem si rekla

Plezalka Janja Garnbret je zlato po Tokiu osvojila tudi v Parizu. Olimpijska prvakinja v kombinaciji balvanskega in težavnostnega plezanja je tako še drugič premagala vso konkurenco, uspešno pa se je zoperstavila tudi težavam s prstom. Foto: Reuters
8/10/20243 minutes
Episode Artwork

Toni Vodišek: Majhna Slovenija lahko konkurira velikim

Po številnih prestavitvah, težavah in kazni je Toni Vodišek osvojil srebrno olimpijsko kolajno v razredu formula kite. Kot je povedal po zmagi, se je trdo delo, še posebej v zadnjih štirih letih, izplačalo.
8/9/202410 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Slovenski rokometaši: Tukaj nismo zato, da bomo na koncu četrti

Slovenske rokometaše do konca olimpijskega turnirja čakata še dve tekmi. Zvečer proti favorizirani Danski. Kar pa ne pomeni, da se Slovenci pred tekmo predajajo. Nasprotno, v izjavah pred polfinalom je razbrati pravo mero samozavesti.
8/9/202411 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Toni Vodišek: Manj osredotočen na ostale, gledati moram nase

Prva vožnja v finalu se Toniju Vodišku ni posrečila. Med štirimi finalisti v razredu formula kite je zasedel zadnje mesto. Zaradi pomanjkanja vetra se finalne vožnje nadaljujejo v petek, Vodišek pa ostaja v dobrem položaju. Poudarja, da je to privilegij, ki si ga je priboril s prejšnjimi nastopi.
8/8/20243 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Dawn Fraser: Pri plavanju danes povsem prevladuje znanstveni pristop

Danes 86-letna Dawn Fraser je osvojila osem olimpijskih kolajn v plavanju. Kot prvi ženski ji je uspelo na treh zaporednih olimpijskih igrah osvojiti zlato odličje v isti disciplini.Avstralsko športno zvezdnico na ulici pozdravljajo še danes. Prepoznavnost je dodatno utrdila z vmesno karierno postajo v politiki. Je mentorica trem paralimpijcem, številnim plavalcem in atletom. Predvsem si želi, da bi bila dober zgled mladim športnikom. Med svojo kariero je Dawn Fraser sicer poskrbela tudi za nekaj incidentov. Na Igrah na Japonskem je zavrnila uradno opremo in zavrnila pokrovitelje avstralske reprezentance. "Izdelali so mi premajhne kopalke. Spredaj, v predelu oprsja, so bile preveč ohlapne, z njimi sem ob skoku v bazen zajela preveč vode, kar me je upočasnilo. Na srečo sem izučena šivilja in sem naredila svoje kopalke iz popolnoma drugačnih materialov. Predvsem iz svile, ki se je dobro oprijela telesa. Seveda je bilo precej negodovanj, ampak bile so v zeleni in zlati barvi, kot pri preostalih iz Avstralije."
8/8/20247 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Rokometaši po zmagi nad Norveško: Na nas je, da presežemo košarkarje

Slovenska rokometna reprezentanca se je z vrhunsko predstavo in zmago proti Norveški (33 : 28) uvrstila v polfinale olimpijskega turnirja. Po tekmi so rokometaši izpostavljali dobro nadziranje poteka celotne tekme – izgubili so le dve žogi, skupaj pa storili sedem tehničnih napak – poudarili pa tudi, da so že od začetka verjeli v zmago.V izjavah so mirili evforijo, obenem pa ne skrivajo ambicij. Dean Bombač, denimo, je dejal: "Na nas je, da presežemo košarkarje, njihovo četrto mesto na olimpijskih igrah." Pred mikrofonom Marka Pangerca so se takoj po tekmi zvrstili še Blaž Blagotinšek, Tilen Kodrin, Blaž Janc, Jure Dolenec, Aleks Vlah in selektor Uroš Zorman. Foto: Reuters/MMC
8/7/202416 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Toni Vodišek: Gremo po zlato!

Toni Vodišek se v četrtkov finale v jadralskem razredu formula kite podaja s prvega mesta. Ob trenutnih uvrstitvah ga do zlate olimpijske kolajne loči le še ena zmaga.
8/7/20246 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Janja Garnbret: Nisem čutila nervoze, nisem bila živčna

Odlično je svoje nastope v Parizu začela Janja Garnbret. Kot edina plezalka je v polfinalu dosegla vrhove vseh štirih balvanov. Po četrtkovem polfinalu v težavnosti bo znanih osem finalistk.Foto: Reuters/MMC
8/6/20243 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Uroš Zorman: Kažemo najboljše predstave, odkar sem selektor

V obeh dosedanjih četrtfinalnih tekmah olimpijskih turnirjev sta Slovenijo premagala kasnejša prvaka. Rusija v Sydneyju, Danska v Riu. V sam vrh sodi tudi Norveška. A samozavest vliva tudi dejstvo, da se je zadnji dvoboj, januarja na evropskem prvenstvu v Berlinu, končal s slovensko zmago.Foto: TV Slovenija
8/6/20246 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Prvi neuspeli poskus pri višini novega svetovnega rekorda

Šved Armand Duplantis je novi stari olimpijski prvak v skoku s palico. V Parizu je preskočil 6,25 metra in postavil svetovni rekord. To je njegov že deveti svetovni rekord. Šele pri tej višini se mu je primeril prvi neuspeli poskus na olimpijskem stadionu. Duplantis skok s palico trenira že od malih nog. Oba starša sta nekdanja atleta – oče skakalec s palico, mama sedmerobojka – in njegova trenerja. Foto: EPA/MMC
8/6/20244 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Toni Vodišek upa na veter in boljši rezultat

Za Tonijem Vodiškom ni najbolj uspešen tekmovalni dan v formuli kite. Zaradi pomanjkanja vetra so tudi izpeljali samo eno regato. Vodišek ostaja v igri za medaljo, v skupnem seštevku je trenutno na drugem mestu.
8/5/20243 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Tine Urnaut: Treba je priznati, da so bili Poljaki boljši

Priti tako daleč s to generacijo je lepa zgodba, razmišlja kapetan odbojkarske reprezentance Tine Urnaut. Razočaranje je prisotno, dodaja, so pa s soigralci lahko ponosni, da so vztrajali do konca proti izjemno kakovostni in razpoloženi ekipi Poljske.
8/5/20245 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Povezanost odlika ženske rokometne reprezentance

Da so se slovenske rokometašice uvrstile na olimpjiske igre v Parizu, so morale premagati številne prepreke, sprva tudi manko samozavesti. Že uvrstitev je izjemen uspeh, ponosne pa so tudi na prikazano, četudi jih bo še nekaj časa spremljal priokus zamujene priložnosti, ko so bile na tekmi proti Švedski blizu preboju v četrtfinale turnirja. Po zadnji tekmi olimpijskih iger za Slovenke so v studiu v Parizu spregovorile reprezentantke Ana Gros, Nataša Ljepoja in Maja Vojnovič.
8/4/202413 minutes, 1 second
Episode Artwork

Matej Mohorič: Največ šteje to, da lahko drug drugemu ščitimo hrbet

Slovensko štiričlansko moško reprezentanco na olimpijskih igrah Parizu v soboto čaka cestna dirka. Svoja razmišljanja in pričakovanja dan pred začetkom preizkušnje delijo vsi štirje reprezentanti: Matej Mohorič, Luka Mezgec, Jan Tratnik in Domen Novak.Foto: Kolesarska zveza Slovenije/MMC
8/2/20246 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Zvezdnica olimpijskih iger in vzornica mladim

Ameriška telovadka Simone Biles je v Tokio pred tremi leti prišla kot glavna favoritka za vsaj štiri zlate kolajne. Po težavah v finalu ekip je odpovedala večino nastopov, na gredi pa osvojila bron. V zadnjih letih je izpostavljala pomen duševnega zdravja. Zdaj se je zmagovito vrnila na olimpijski oder. Foto: Reuters/MMC
8/2/20243 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Odbojka na mivki tudi letos z najbolj spektakularnim prizoriščem

Teden dni mineva od otvoritve olimpijskih iger, ki ponujajo polne tribune, tradicionalne in nove športne panoge. Med tistimi, ki so se pozno priključile olimpijski družini, je odbojka na mivki. Predstavitev v Atlanti je navdušila, nadaljevanje pa je bilo spektakularno. Igrišča zavzemajo najbolj atraktivna mesta.V Riu je bil kompleks na Copacabani, v Londonu pred Buckinghamsko palačo, v Parizu je pred Eifflovim stolpom. Na sprehod po tem prizorišču popelje edina Slovenka, vpletena v organizacijski del iger v Parizu, Ines Vidič.
8/2/202412 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

V London s spričevalom, v Pariz po medaljo

Marko Kozamernik je leta 2012 peljal sina Jana na olimpijske igre v London kot nagrado za odlično gimnazijsko spričevalo. Takrat si ni predstavljal, da bo njegov sin kdaj tekmoval na največjem športnem dogodku. Družina Kozamernik je izjemno ponosna na svojega olimpijca. Kot poudarja Janova mama Mateja, si ni predstavljala, da vrhunski šport zahteva toliko odrekanja. Janova starejša brata David in Simon pa občudujeta, da je "tamau" tako discipliniran in uspešen.
7/31/202414 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Pogovor z olimpijsko prvakinjo Andrejo Leški

Budilka jo je prebudila nekaj pred sedmo. Zatem si je privoščila zajtrk, na poti proti dvorani občudovala Eifflov stolp, nekje vmes pa v mislih zares ozavestila trenutek nastopanja na olimpijskih igrah. Zatem je šlo le še navzgor."V vsako borbo sem šla zbrano, z mislijo, da mi ne more biti žal za nič, da poskusim doživeti vsak trenutek te čudovite olimpijske izkušnje. Zmage so me nekako nagrajevale za mojo sproščenost in olimpijski duh." Andreja Leški je bila gostja v našem mobilnem radijskem studiu ob Slovenski hiši v Parizu. Prisluhnite pogovoru.
7/31/20249 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Andreja Leški: Na treningih je težko, da je na tekmah lažje

Judoistka Andreja Leški je osvojila zlato kolajno v kategoriji do 63 kilogramov, prvo za Slovenijo na olimpijskih igrah v Parizu. Takoj po fantastičnem uspehu jo je pred mikrofonom Vala 202 ujel Igor Tominec.Foto: Reuters/MMC
7/30/20242 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

"Drži jo z vzvodom, ne bo je spustila iz rok!"

Prvo zlato olimpijsko kolajno za Slovenijo v Parizu je za radijske poslušalce pospremil Dare Rupar. Prisluhnite posnetku prenosa. Judoistka Andreja Leški je postala olimpijska prvakinja v kategoriji do 63 kilogramov, potrem ko je predčasno, z iponom, premagala Mehičanko Prisco Awiti Alcaraz.
7/30/20243 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Vrhunci radijskega prenosa rokometne tekme Slovenija : Hrvaška

Prvo zmago na olimpijskem turnirju so slovenski rokometaši vknjižili proti Hrvaški. Izjemno napeto in dinamično tekmo je z reporterskega mesta v dvorani za poslušalce pospremil Uroš Volk.
7/29/20241 minute, 33 seconds
Episode Artwork

Med slovenskimi navijači na tribunah v Parizu

Marko Polak predstavlja vzdušje iz športnih dvoran. Pomešal se je med nekatere slovenske navijače na tribunah in z njimi pospremil prvo zmago slovenskih odbojkarjev na olimpijskih igrah.
7/29/20245 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Slovenka v organizacijskem odboru olimpijskih iger

Ines Vidič se je v Pariz preselila zaradi ljubezni do odbojke. Danes pa je edina Slovenka, ki je zaposlena v organizacijskem odboru Pariz 2024. Zadolžena je za tehnični del izvedbe tekmovanj v odbojki na mivki. Pravi, da ima sanjsko službo, lastnost, ki ji pri delu pride najbolj prav, pa je odločnost. V pogovoru razkriva še več zanimivosti o sebi in svojem delu.
7/28/202411 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Slovenski kandidati za medalje v Parizu

Na olimpijskih igrah v Parizu Slovenijo predstavlja najštevilčnejša odprava doslej. V reprezentanci je kar nekaj športnic in športnikov, ki se lahko potegujejo za vrhunske uvrstitve. Pod drobnogled jih je vzel Tomaž Langerholz.
7/27/20245 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: Breakdance

Slovenijo bo na olimpijskih igrah v Parizu zastopalo rekordno število športnic in športnikov v 17-ih različnih panogah. Breakdance sicer ni med njimi, bo pa olimpijsko premiero doživel prav v Parizu. O breaking sceni doma in po svetu pa v oddaji: Samo Polutak Kos, oče breakdancea pri nas; Tilen Grašič, najuspešnejši Slovenec v breakdanceu.
7/23/202411 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: Konjeništvo

V juliju se v naših športno rekreativnih oddajah posvečamo športnim panogam, ki bodo tudi letos del olimpijskih iger, pa morda o njih ne vemo prav veliko. Tokrat se bomo posvetili edinemu športu na poletnih olimpijskih igrah, v katerem so-tekmujejo tudi živali – govorili bomo o konjeništvu.Sogovornice: Veronika in Karmen Osvald, profesionalni jahačici, Anja Jakelj Potočnik, trenerka in nekdanja jahačica
7/16/202414 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: V Parizu nas bosta predstavljali kar dve golfistki

Če smo prejšnji teden v naši predolimpijski oddaji o rekreaciji govorili o športu, ki še ni imel slovenskega predstavnika na olimpijskih igrah, bo v tej oddaji drugače. Zadnja leta so pri nas v ospredju predvsem športnice in tudi v Parizu bomo imeli kar dve predstavnici - to bosta Ana Belac in Pia Babnik.
7/9/202410 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Matjaž Kek: Nogomet se je vrnil v Slovenijo

Slovenska reprezentanca je na evropskem nogometnem prvenstvu odigrala niz odličnih tekem, izkazala se je z borbeno, disciplinirano in zavzeto igro. Veliko zaslug za to ima selektor Matjaž Kek. Po tekmi je povedal, zakaj je bil izključen in kateri trenutek na tekmi se mu je zdel odločilen.
7/2/20247 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: BMX

V torkovih dopoldnevih začenjamo novo serijo oddaj o športu in rekreaciji. Tokrat predstavljamo športe, ki sodijo v olimpijski program, a so morda nekoliko manj znani oziroma o njih ne govorimo toliko. Verjemite, da bo še kako zanimivo, pred prvo oddajo pa vam priporočamo, da si najprej na glavo nadenite čelado, saj gremo v BMX park.
7/2/202410 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Ali navijači Dallasa še verjamejo v zgodovinski preobrat?

Ponoči je v Dallasu potekala tretja tekma finala košarkarske lige NBA. Dobil jo je Boston, ki zdaj v finalni seriji vodi že s 3:0, povratek po takem zaostanku pa ni uspel še nobenemu moštvu v ligi. Luka Dončić je prvo ime teksaške ekipe in je izjemno priljubljen po celem svetu, ne le v Sloveniji in Dallasu. V trgovinah z navijaškimi artikli je v ospredju številka 77, (skoraj) vse se vrti okrog Dončića.
6/13/20244 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Fenomen trail tekov

V Ajdovščini smo pozdravili tiste najhitrejše in najbolj vzdržljive tekače na resnično dolgih preizkušnjah v okviru Vipava trail teka. Zdi se kar malo neverjetno, da smo ljudje sposobni biti v pogonu toliko časa. Najdaljša preizkušnja je letos dolga kar 165 kilometrov, lanski zmagovalec Anže Sobočan pa je za celotno traso s potreboval 22 ur 32 minut in 27 sekund. Lani je bila trasa dolga 170 kilometrov.Sogovorniki: psihologinja profesorica dr. Tanja Kajtna urednik revije Tekač Boštjan Svete udeleženec vse ljubljanskih maratonov Marko Roblek nutricionist in vadbeni fiziolog, sodelavec Bora-Hansgrohe dr. Tim Podlogar
4/27/20247 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Največja želja je, da Janja Garnbret ne bi šla sama na olimpijske igre

Čez dober teden se bo sezona na najvišji ravni začela tudi za športne plezalce. Uvodni dve tekmi za svetovni pokal bosta na Kitajskem, vendar imajo letos najboljši plezalci le en cilj - olimpijske igre. Nastop v Parizu ima od Slovencev zagotovljen le branilka zlate medalje, Janja Garnbret, ostali so osredotočeni na boj za zadnje olimpijske vozovnice, ki si jih lahko priborijo na kvalifikacijskih tekmah.
3/31/20248 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Peter Prevc skozi štiri športne podvige

Pri enaintridesetih letih je kariero sklenil najuspešnejši slovenski smučarski skakalec. Peter Prevc, lastnik velikega kristalnega globusa, zlatega orla in dvanajstih kolajn velikih tekmovanj. V petnajstih sezonah na najvišji ravni se je spletlo cel kup zanimivih zgodb o uspehih, pa tudi razočaranjih.Peter Prevc vas z razmisleki vodi skozi štiri športne podvige, ki smo jih spremljali na Valu 202. V prepletu Petrovih razmislekov o življenju, ujamete spomin na svetovni rekord iz Vikersunda, zlatega orla, nesrečen splet okoliščin iz leta 2015 in veselje ob velikem kristalnem globusu leto kasneje.
3/24/202429 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Posledice odpovedi Pokala Vitranc

Medtem ko alpske smučarke na daljnem severu v Aareju tekmujejo v dokaj zimskih razmerah in se merijo za točke na zadnji postaji svetovnega pokala pred finalom sezone v Saalbachu, pa je na moški strani po odpovedi tekem za Pokal Vitranc v Kranjski Gori tekmovalni premor pred finalom. Pokal Vitranc ni edina žrtev globalnega segrevanja, od 45 predvidenih tekem v moškem svetovnem pokalu jih bodo v tej zimi lahko izpeljali le 36, če ne bo kakšne nove odpovedi še v Saalbachu. Gre za rekorden, kar dvajseto odstoten osip v koledarju, kar bo zagotovo sprožilo temeljite analize pri Mednarodni smučarski zvezi po koncu sezone. Kaj odpoved Pokala Vitranc potegne za seboj v slovenskem smučanju in kakšne so dolgoročne perspektive alpskih tekem na najvišji ravni v Sloveniji?
3/9/20248 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Največja želja slovenskih turnih smučarjev je nastop na olimpijskih igrah

Turno smučanje bo krstni nastop na olimpijskih igrah doživelo čez dve leti. V boj za nastop na največjem športnem tekmovanju se bo v naslednji sezoni podala tudi slovenska reprezentanca, ki v svoje vrste vsako leto uspešno privablja nove člane. Prvo slovensko odličje na evropskem prvenstvu je januarja osvojila Klara Velepec s srebrom v kadetski kategoriji. Skupaj s Klaro so nam turno smučanje predstavili še Maj Pritržnik, Luka Kovačič in selektor Robert Pritržnik.
3/3/20246 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: Smučanje

Zimsko serijo oddaj o rekreaciji zaključujemo z alpskim smučanjem. V Kranjski Gori smo se pridružili skupini smučarjev in preverili kako potekajo njihovi treningi. Kaj je tisto, kar jim je na smučanju najbolj všeč, kakšni so njihovi cilji in kam vse se odpravijo takrat, ko doma snega zmanjka?
2/27/202411 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: Tek na smučeh

V oddaji gremo na sneg, kjer bomo potrebovali ozke smuči in tekaške palice. Trening teka na smučeh postaja izziv tudi zaradi spremenjenih podnebnih sprememb, večina otrok iz osrednjega dela Slovenije pa se na trening vozi na Gorenjsko. Na Pokljuki smo se namreč pridružili mladim smučarskim tekačem na njihovem treningu.
2/20/20249 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Anna Maka: Poljska biatlonka, ki z mamo v Zakopanah gosti slovenske smučarske skakalce

Anna Maka je 31-letna poljska biatlonka, ki prihaja iz Zakopan. Zgodba njene družine se je s smučarskimi skoki začela prepletati dve desetletji nazaj – njena mama je oddajala sobe slovenskim smučarskim skakalcem in jim kuhala pravo domačo hrano. O spominih na slovenske smučarske skakalce, stkanih prijateljstvih in priljubljenosti zimskih športov na Poljskem ter obisku Planice.
2/17/20247 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: Smučarski skoki

Obiščemo klub, kjer so svoj potencial izkoristili člani družine Prevc, pa tudi drugi odlični skakalci. Ampak, saj ne gre le za dosežke. Mladi se s skoki ukvarjajo predvsem zaradi druženja in zabave. Kako izgleda trening smučarskih skokov?V oddajah o rekreaciji se v tokratni seriji osredotočamo na mlade v zimskih športih.  Zapiski: Rekreacija, 1. del: Hokej na ledu
2/13/20249 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: Drsanje

V februarju ob torkih vabimo na šport oziroma vas opominjamo na pomembnost gibanja. V seriji štirih oddaj naši športni novinarji obiščejo treninge mladih športnikov, ki se ukvarjajo z zimskimi aktivnostmi. Nekajkrat tako stopijo na smuči, za uvod pa kar na drsalke.Za snemanje prve oddaje sta Jure in Mojca obiskala trening mladih hokejistov Slavije, ki imajo svoj prostor na obrobju Ljubljane v Zalogu. Mladi športniki so ju lepo sprejeli in pokazali, kaj vse pomeni biti hokejist.
2/6/20249 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Sani Bečirović: Pritisk je v Grčiji vedno ogromen, tekma s Slovenijo še ni tema

Sani Bečirović je junija lani postal tehnični direktor trofejnega košarkarskega kluba Panathinaikos iz Aten. Grški velikan je postaja našega nekdaj odličnega košarkarja že tretjič: za Panathinaikos je igral med leti 2006 in 2008 in takrat pod vodstvom Željka Obradovića postal evropski klubski prvak. Leta 2015 se je za kratko vrnil v vlogi pomočnika trenerja, zdaj je zasedel visoko in odgovorno funkcijo v klubski hierarhiji. “Pritisk je vedno ogromen, vzdušje je neverjetno, a pričakujejo se le zmage. Kvalifikacijska tekma s Slovenijo v Pireju tukaj še ni tema. Seveda pa upam, da se bosta na parketu pomerila Luka in Giannis in da se bomo uvrstitve na olimpijske igre na koncu veselili mi.” S Sanijem Bečirovićem se je v Atenah srečal Luka Hvalc.
1/28/202410 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Meta Hrovat: Sproti se bom učila

Alpska smučarka Meta Hrovat se je pred začetkom prejšnje zime pri 24-ih letih odločila, da je s tekmovalnim smučanjem preveč zasičena, da bi lahko nadaljevala kariero vrhunske športnice. Po sezoni premora pa jo je ta šport "poklical" nazaj in lani spomladi se je še bolj intenzivno kot prej vrnila v proces treningov. Na poletnih testiranjih fizične pripravljenosti je bila še boljša kot prej, toda z intenzivnimi treningi so vedno bolj intenzivne postajale tudi bolečine, ki so jo spremljale zaradi minulih poškodb. Vrnitev na tekme se je odmikala in odmikala. Zdaj 25-letna Kranjskogorčanka je na koncu ugotovila, da bodo tekmovalne smuči na žalost kar za vedno morale ostati v kotu. Njen izkupiček je torej dokončno – štirikrat stopničke v svetovnem pokalu in sedmo mesto na olimpijskih igrah.
1/23/202410 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Jakov Fak dobro razpoložen pred vrhuncem sezone

Jakov Fak je zaradi bolečin v hrbtu izpustil celoten spored tekem ta konec tedna v Anterselvi. 36-letnik v zadnjem desetletju sodi med najboljše, zato ga v vlogi gledalca nismo vajeni. V pogovoru več o omenjenem, ter tudi o pričakovanjih na prihajajočem svetovnem prvenstvu na Češkem.
1/21/20249 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Športni kviz: Pregled leta 2023

Izjemni uspehi slovenskih športnikov so se vrstili tudi v letu 2023. Najboljši so tako stanovitni, da so njihovi vrhunski dosežki postali skoraj samoumevni - še zdaleč niso. Tudi zato v oddaji delamo korak nazaj, da radijsko prečešemo najbolj izstopajoče dosežke in se spominjamo, da uspehi, četudi serijski, ne pridejo sami od sebe. Zanje je treba trdo delati, imeti izvenserijski talent in na koncu, v ključnem trenutku, takrat, ko je to najbolj pomembno, prikazati največ. Celotno športno uredništvo Vala 202 pod drobnogled jemlje najzanimivejše zgodbe, ki je jih spisalo leto 2023, in preko kviza prepleta zbir ključnih športnih trenutkov tega leta.
12/31/20231 hour, 25 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Žan Kranjec v Alti Badii četrtič na zmagovalnem odru!

Slovenski finalist Žan Kranjec se je na poledeneli progi na postavitvi trenerja Matjaža Požarja zelo dobro znašel in zasedel tretje mesto. Drugi je bil po izjemnem finalu Hrvat Filip Zubčić. Švicar Marco Odermatt je zmagal na prvem od dveh veleslalomov za svetovni pokal alpskih smučarjev v Alta Badii.
12/17/20233 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Miran Pavlin: Kek je vedno verjel v te fante

Po izjemnem uspehu, ko se je slovenska nogometna reprezentanca uvrstila na svoje drugo evropsko prvenstvo, se pogovarjamo z direktorjem moških reprezentanc Nogometne zveze Slovenije.
11/26/202313 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Matej Mohorič: Če čez deset let ne boš na zdajšnji ravni Jonasa, te takrat ne bo med 100

Gost podkasta je Matej Mohorič. Zmagovalec etap na vseh treh največjih večtedenskih dirkah je letos postal tudi svetovni prvak v kolesarstvu na makadamu. Gorenjec debatira z Luko Petričem in Igorjem Tomincem. Obrazloži svoj nepozaben govor po zmagi v 19. etapi letošnjega Toura, pove, zakaj so ga tedaj preplavili občutki krivde in sočutja in ne le sreče in veselja.Mohorič tudi razmišlja, kako je izoblikoval svoje znanje na spustih. Meni, da je v tej prvini med najboljšimi na svetu, da je boljši v primerjavi s preostalimi kolesarskimi profesionalci, v kopici drugih prvin pa pravi, da je zelo dober, a ne najboljši. V novi sezoni želi doseči vrhunec na spomladanskih spomenikih, predvsem na dirkah Pariz–Roubaix in v Flandriji, kjer pravi, da je vzdušje ob progi edinstveno. Navdušen je nad slovenskimi navijači, ki v vse večjem številu navijajo na največjih dirkah po svetu, sploh na Touru. Kolesarski svet se tako hitro razvija, meni Mohorič, da te najboljši hitro pustijo za seboj, če ne držiš koraka z njimi. Jonas Vingegaard je julija deklasiral svetovno konkurenco v vožnji na čas na Touru, toda če čez deset let kolesar ne bo na njegovi letošnji ravni, ga tedaj ne bo med stotimi najboljšimi, je prepričan Mohorič.
11/22/20231 hour, 6 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

S popravljeno jadrnico do sedmega mesta

Po 14. dneh, 14. urah, 45. minutah in 8. sekundah jadranja na jadrnici Ashika 2, je v cilj druge etape oziroma v cilj tokratne regate Minitransat, ki jo prirejajo že od leta 1977, v nedeljo prijadral slovenski ekstremni jadralec Uroš Kraševac. Dosegel je sedmo mesto, v seštevku obeh etap pa se je uvrstil na peto mesto v razredu prototipov, kar je najboljši slovenski oceansko regatni dosežek.Že po prvi etapi od francoske obale na atlantskem oceanu do kanarskega otoka La Palma je bil na odličnem šestem mestu, ampak to je bilo le ogrevanje. 28. oktobra je začel jadrati prek Atlantika, do otoka v Francoskih Antilih in to izjemno, do smole z opremo.
11/15/202311 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Urška Žolnir: V preteklosti smo naredili dobre temelje

V Montpellierju je ta konec tedna potekalo evropsko prvenstvo v judu. Za najboljšo uvrstitev je poskrbela Andreja Leški, ki je srebru z letošnjega svetovnega prvenstva v Dohi, dodala še zlato s prvenstva stare celine. Koprčanka v kategoriji do 63 kilogramov nadaljuje z odličnimi rezultati slovenskih judoistk. V tej kategoriji je odlično nastopala tudi olimpijska prvakinja iz Londona Urška Žolnir, ki je po koncu tekmovalne kariere na prvenstvu v drugi vlogi.
11/5/202311 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Višinski metri in profili niso vse, opozarja Hauptman

Čeprav je v kolesarskem svetu zatišje, saj so kolesarji prej kot ne na zasluženem dopustu po naporni sezoni, govorimo o nekaterih najbolj žgočih temah na tem področju v zgodnji jeseni. Tokratnega gosta Gorazda Penka ne preseneča, da je Zlato kolo dobil Danec Jonas Vingegaard, saj so taka razmerja med tistimi, ki lahko izbirajo. Radijski kolesarski kronist Igor Tominec, ki tudi tokrat sodeluje v pogovoru, je tako edini slovenski novinar, ki Velo Magazinu pri tem izboru odda svoj glas. Razmišljamo tudi o trasah Gira in Toura, ki sta že znani za naslednje leto. Obe tritedenski dirki se bosta začeli v Italiji, Tour celo prvič v več kot 110-letni zgodovini dirke. Italijanski krog je kar precej spremenil svoj strategijo. Italijani si močno želijo nastop prvega kolesarja sveta Tadeja Pogačarja. Prej kot ne pa je že zdaj očitno, da se bo velika "četverica" svetovnega kolesarstva - Pogačar, Roglič, Vingegaard in Evenepoel - zbrala predvsem na Touru. Da gre za zdaj le za ugibanja, nam potrjuje športni direktor Emiratov Andrej Hauptman.
10/30/20231 hour, 1 minute, 14 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: Kako obdržati tekaško vnemo?

Konec tedna je bila Ljubljana povsem športno obarvana, ulice so zavzeli tekači, ki so sodelovali na 27. Ljubljanskem maratonu. Tekli so tako rekreativni kot profesionalni tekači. Med vse se je pomešala naša radijska ekipa. O vtisih, razpoloženju, posebnih zgodbah in tem, kako tekaško vnemo obdržati pozimi, v zadnji jesenski oddaji o rekreaciji.
10/25/20239 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Tečem, da lažje živim

Slovenske Konjice septembra tečejo. Maraton z dušo je ena mnogih prireditev, ki zaznamujejo tekaško jesen. Dežju, vzponom in desetim kilometrom je tokrat kljuboval tudi valovski mikrofon.Na traso najstniške izvedbe enega bolje organiziranih tekaških dogodkov pri nas se odpravljamo v tekaških čevljih, s snemalnikom v roki in vprašanjem ”zakaj?” Zakaj se tekači odločijo za polmaratonsko dolžino? Zakaj je kljub dežju ob trasi toliko gledalcev? Zakaj ljudje tečejo?
10/20/20236 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: Tik pred maratonom

27. Ljubljanski maraton je tik pred vrati in po podatkih organizatorjev bo v dveh dneh na ljubljanskih ulicah teklo več kot 22000 tekačic in tekačev. V oddaji boste dobili še nekaj zadnjih praktičnih nasvetov, izvedeli kakšne so letošnje novosti, za spodbudo pa smo ujeli tudi nekaj otrok, ki so prejšnji teden opravili z občinskim krosom v Ljubljani. Če ste v dvomih kako hitro začeti nedeljsko preizkušnjo, pa vam bo prav prišel nasvet najboljšega slovenskega maratonca Primoža Kobeta.
10/18/202312 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Ta generacija se je zgodila, ni plod dela slovenske stroke, pravi Milan Eržen

Gost je Milan Eržen. Vodja ekipe Bahrain Victorious meni, da se je Primož Roglič prav odločil, da je odšel iz Jumba. Če bi bil sam v njegovih čevljih, bi se odločil za Ineos, a trdi, da je Bora tudi prava izbira. Trdi, da Bahrain ni bil v igri za njegov podpis.Roglič je del izjemne slovenske generacije, v kateri izstopata še Tadej Pogačar in Matej Mohorič, Eržen pa pravi, da vzgoja teh kolesarjev ni plod slovenskega kolesarskega znanja. "Roglič, Pogačar in Mohorič so se zgodili. Niso bili vodeni, nihče jih ni naredil. Oni imajo vrhunski potencial, ki so ga razvili v drugih ekipah. Slovenski trenerji nimajo nobene veze s tem, kar se je zgodilo," je povedal Eržen. S stalnima članom podkasta Tour 202, z Igorjem Tomincem in voditeljem Luko Petričem, debatirajo tudi o finančni sliki v vrhunskem kolesarstvu. Ekipe veliko večino denarja dobijo od sponzorjev, ne pa od televizijskih pravic, kot v ostalih športih na najvišji vrhunski ravni.
10/16/202355 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Rokov zvočni dnevnik

Za slovenskimi odbojkarji je ena najdaljših sezon, s tremi pomembnimi tekmovanji. Na evropskem prvenstvu so osvojili tretje mesto, ligo narodov in olimpijske kvalifikacije pa končali po porazih z Japonci. Zaradi visoke uvrstitve na svetovni lestvici, trenutno so sedmi, ohranjajo dobre možnosti za uvrstitev na olimpijski turnir. Anja Hlača Ferjančič in Boštjan Reberšak sta odbojkarje spremljala med petmesečno reprezentančno akcijo, Rok Možič pa je tisti, ki je ubesedil “dolgo reprezentačno poletje.” To je njegov zvočni dnevnik.
10/12/20234 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: Obremenitveni test za tekače

Ljubljana bo prav kmalu vnovič postala tekaška prestolnica. Na start Ljubljanskega maratona je prav in primerno, da pridemo dobro pripravljeni in pri tem v veliki meri lahko pomagajo tudi redni zdravniški pregledi. Kako izgledata obremenitveni test in otroški olimpijski festival? Luc Zalokar pa nas še spomni na kakšno dobro tekaško knjigo.
10/11/202311 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Bora s pravimi pomočniki in odlično opremo najboljša izbira

Izjemno leto za slovensko kolesarstvo se je končalo z mavrično majico, novo zmago na spomenikih in odmevnim, velikim prestopom.Tadej Pogačar je tretjič zapored dobil Lombardijo, Matej Mohorič je postal svetovni prvak na makadamu, Primož Roglič pa je tedne, mesece, morda leta ugibanj o tem, kje bo nadaljeval kariero, končal z odhodom iz Jumba k Bori. O tem debatira trojica novinarjev Vala 202. Igor Tominec in Luka Dolar sta minuli tednu na prizorišču spremljala največje dirke zaključka sezone, voditelj podkasta je Luka Petrič. Debata tudi o tem, kako močna ekipa je Bora, ali lahko Primožu Rogliču ponudi dovolj kakovosten kader pomočnikov za naskok na skupno zmago na Touru, pa tudi o Rogličevi zapuščini pri Jumbu.
10/10/202357 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Sepp Kuss: Ameriški kolesar slovenskih korenin

Z enodnevno klasiko po Lombardiji se končuje kolesarska sezona na najvišji svetovni ravni. Eno od odkritij sezone, ki se končuje, je tudi 29-letni Američan Sepp Kuss, ki je od letos novo ime na seznamu zmagovalcev tritedenskih dirk. Te veljajo za najzahtevnejše v svetu kolesarstva. Sepp Kuss je dobil dirko po Španiji in tako zaokrožil letošnjo popolno prevlado moštva Jumbo Visma, ki je zmagalo na vseh treh tritedenskih dirkah v sezoni. Že nekaj let je znano, da ima kolesar iz Kolorada tudi slovenske korenine, ob njegovi zmagi na Dirki po Španiji se naš kolesarski reporter Igor Tominec posveča podrobnemu raziskovanju slovenskih genov na najvišji stopnički v Španiji. Recimo kar "petemu Slovencu" na letošnji Vuelti.
10/6/202325 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: Tekaško navdušenje in množičnost pred desetletjem

Ta mesec bomo kar nekaj programskega časa namenili športni rekreaciji, še posebno teku, saj se bliža največja slovenska rekreativna prireditev: Ljubljanski maraton. Tekači bodo na startu že čez dobra dva tedna in zdaj je še čas, ko lahko vsaj nekoliko izboljšajo svojo pripravljenost.V oddaji tudi o tekaškem dogodku, ki je bil na sporedu konec septembra. Luc Zalokar, nekdanji atlet, zdaj pa novinar in pisatelj ter avtor knjig Tek na robu živčnega zloma in Dirka od bloka do drevesa, pa poskuša razložiti, kako sta povezana pisanje in tek.
10/4/202311 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Če kolesarsko taktiko spreminjaš med dirko, lahko to povzroči le slabo voljo

Kolesarska dirka po Španiji se je končala nenavadno. Zelo redko, prej bi rekli da nikdar, se največje dirke končajo z zmagoslavjem predvidenega pomočnika. Močno uveljavljeni "gregario" Američan Sepp Kuss je v tem uspel. Ko je majico vodilnega na španskem kolesarskem krogu prevzel že v prvem tednu dirke, je marsikdo še vedno razmišljal, da se bodo razmerja moči v ekipi Jumbo Visma postavila na pravo mesto, a po zelo dobro odpeljanem kronometru je Kuss naredil velik korak do končnega uspeha. Na koncu je vodstvo moštva z Richardom Pluggejem na čelu celo odločilo, da se morata predvidena kapetana Jonas Vingegaard in Primož Roglič podrediti Američanu. Ekipa Jumbo Visma, s še enim Slovencem Janom Tratnikom, je spisala tudi zgodovino, saj doslej še nobeni ekipi ni uspelo osvojiti vseh treh Grand Tourov v enem letu. Reporterska ekipa, ki je na radijskih valovih spremljala Vuelto, vleče črto pod zadnjo tritedensko dirko v sezoni. David Črmelj poudarja, da je Kuss prepričljivo nosil rdečo majico, Igor Tominec pa meni, da so odnosi v Jumbo Vismi skrhani. V Španiji sta še Luka Dolar in Dare Rupar.
9/18/202358 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Primož Roglič: Očitno sem kot vino - starejši, boljši

Primož Roglič se je v predstartnem prostoru zadnje etape španske Vuelte pogovarjal o svojih dosežkih na dirki po Španiji. Okoliščine niso prinesle rekordne četrte zmage Slovenca, a Roglič je izjemno pripomogel k velikemu moštvenemu zmagoslavju in čisti premoči nad konkurenco. Ob zaključku 78. Vuelte je v predmestju Madrida slovenski šampion govoril o tem, da še vedno uživa v kolesarstvu in ne šteje svojih statistik ter uspehov – za to bo čas, ko bo starejši. V tem trenutku me žene nekaj več, želim biti še boljši, ostati na vrhu. Ni dolgčas, mladih je ogromno, ženejo nas naprej. Starejši kot sem, boljši sem. Kot vino – starejše, boljše. Primož Roglič
9/17/20239 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Morje Dončićevih dresov na Bledu

Na Blejskem jezeru se je odvijal edinstven dogodek ob predstavitvi novih košarkarskih copat Luke Dončića. Na splavu nekaj deset metrov od obale je bilo postavljeno košarkarsko igrišče, kjer se je odvijal mladinski turnir trojk. Poleg dogajanja na igrišču, kjer so pripravili še spektakel v zabijanju in NBA kliniko za mlajše, se je ogromno dogajalo tudi v navijaški coni - tam je izstopala popularnost najboljšega slovenskega košarkarja. Mrgolelo je gledalcev z Dončićevimi dresi. Ogledali so si NBA pokal in se preizkusili v različnih izzivih.
9/17/20235 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

EP v odbojki: Povezanost ekipe lahko nadomesti njene pomankljivosti

Kapetan slovenske odbojkarske reprezentance Tine Urnaut in organizator igre Dejan Vinčić sta po osvojeni bronasti medalji na evropskem prvenstvu sedla pred naš mikrofon. Vedno rada govorita o odbojki in svoji igri, manj o čustvih. Tokrat tudi o njih. In o tem, kako nepredvidljive situacije iz človeka in ekipe potegnejo tisto najboljše, na koncu prav to prinaša največje uspehe.
9/17/202312 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

EP v odbojki: Padli olimpijski prvaki, Slovenci bronasti!

Slovenski odbojkarji so prvič evropsko prvenstvo končali z zmago in osvojili tretje mesto. Po zmagi nad aktualnimi olimpijskimi prvaki Francozi, Slovenci z velikimi nasmeški zapuščajo Rim. V pogovoru z Anjo Hlača Ferjančič in Boštjanom Reberšakom o veselju, naporu in teži bronaste medalje govorita v slovensko zastavo ovita libero Jani Kovačič in sprejemalec Klemen Čebulj, pozneje se pridružita še kapetan Tine Urnaut in bloker Jan Kozamernik.
9/16/202310 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Ibrahimović, Figo, Buffon in druščina za žrtve poplav v Sloveniji

"Lepo je pomagati, vzdušje na stadionu pa je bilo izvrstno," je po dobrodelni nogometni tekmi v Stožicah dejal edini nogometaš, ki je Ligo prvakov osvojil s tremi različnimi klibu Clarence Seedorf. Ob njem so se zbrali še številni nekdanji nogometni zvezdniki, ki jih je v Stožice za dober namen povabil predsednik Uefe Aleksander Čeferin. Na koncu so za žrtve poplav v Sloveniji zbrali več kot 3,5 milijona evrov.
9/16/202310 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Vodilnega kolesarja se znotraj ekipe ne napada

Od velikih pričakovanj pred zadnjim tednom Vuelte ni ostalo veliko. Ob popolni prevladi moštva Jumbo Visma, kjer nastopata dva Slovenca, se je pričakovalo, da bo vodilna trojica sama, na cesti, odločila o končnem zmagovalcu. Tako je delovalo vse do srede in zloglasnega vzpona na Angliru, ki v kolesarskem svetu velja za najbolj brutalnega med vsemi v svetovni seriji. Ker je način dirkanja nizozemske zasedbe dvignil precej prahu tako v karavani kot med spremljevalci kolesarstva pa so se pri Jumbu Vismi po posredovanju glavnega športnega direktorja Merijna Zeemana "le" vrnili k nepisanim pravilom kolesarskega sveta, kjer je jasno, da se vodilnega kolesarja znotraj ekipe ne napada - tudi če gre za tako premoč, kot jo ima tokrat očitno najmočnejše moštvo v svetovni seriji. Ob tem je veliko zanimivih misli nanizal gost podkasta, nekdanji vrhunski kolesar iz poklicnega sveta kolesarstva Primož Čerin, ki je zdaj eden najbližjih zaupnikov Primoža Rogliča, ki je na tej Vuelti želel priti do četrte zmage. Seveda ob podpori moštva. Kisovčan je temu namenil več kot tri mesece priprav. Svoje sta dodala še novinarska kolega David Črmelj in Luka Dolar, pogovor na cilju 18. etape Vuelte je tudi tokrat vodil Dare Rupar. 
9/15/202345 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

EP v odbojki: V Rim na dobro pašto in po koljano

Slovenija je v polfinalu evropskega prvenstva. Na zadnji tekmi v Varni je še drugič premagala Ukrajino. Cilj ostaja prvenstvo zapustiti neporažen.Veselje po četrti uvrstitvi med najboljše štiri v zadnjem desetletju delita Jani Kovačič in Gregor Ropret, ki se na namig Anje Hlača Ferjančič, da je selektor na robu solza, samo namuzneta in v en glas dodajata: "Jasno, zanj je prvič, za nas pa že četrtič." V sveži epizodi odbojkarskega podkasta izveste, skozi kakšen vrtiljak čustev je šla slovenska reprezentanca na zadnjih tekmah v Varni. Na izziv Boštjana Reberšaka, katera reprezentanca lahko tako kot Slovenija še edina nastopi v četrtem polfinalu od leta 2015, Gregor Ropret pravilno ugotovi, da je to Srbija. Ob odhodu v Rim, kjer bi s se soigralci rada fotografirala s kolajnami v Koloseju, se veselita dobre pašte.
9/11/202315 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Jumbo Visma čakajo zanimive odločitve, je prepričan Hvastija

Le še šest etap nas loči od zaključka 78. kolesarske dirke Po Španiji, ki se bo tudi tokrat končala v Madridu. Tudi po drugem tednu je na vrhu razpredelnice Američan Sepp Kuss, ki v tem letu vozi že tretji Grand Tour. Predvsem v vožnji na čas je izgubil nekaj svoje prednosti, še zdaleč pa ne toliko kot je večina pričakovalo. Še enkrat se je potrdilo, da ko nosiš majico vodilnega, bodisi rumene, rožnate ali rdeče barve si enostavno še močnejši kot sicer. Običajno na tritedenskih dirkah Sepp Kuss niti še ni pokazal kako močan je v vožnji na čas, tokrat jo je odpeljal daleč najbolje in ostal na vrhu. Ni jih malo, ki mislijo, da je lahko tudi letošnji zmagovalec Vuelte. Morda bi bilo to za kolesarstvo celo najbolje. In to ne glede na to, da smo vsaj pri nas v tej trojici Jumbe Visme na prvih treh mestih najbolj naklonjeni Primožu Rogliču. Martin Hvastija, strokovni sodelavec za kolesarstvo za Televizijo Slovenija sicer razmišlja, da je med vsemi najbolje pripravljen prav Primož. Vse pa bo jasno, ko bodo v spremljevalnem avtu moštva odprli lov na končno zmago. Luka Dolar pa s prizorišča sporoča, da se tudi pri Američanu nekoliko pozna stalno nastopanje pred mikrofoni. In to po vsaki etapi. Obenem pa med poročevalci vse bolj tli razmišljanje kaj bi vnovična zmaga Američana na Grand Touru prinesla svetovnemu kolesarstvu.
9/10/202344 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

SP v košarki: Evropski finale, Dončićmanija in karaoke

Nemčija je svetovni prvak v košarki. Po končanem prvenstvu reporterja na terenu v pogovoru podajata vtise in izkušnje s tekmovanja.Nemški košarkarji so čustveno slavili po osvojenem naslovu, tudi Franz Wagner, ki je za Val 202 priznal, da reprezentanco čaka večtedensko slavje. Vtisi s prvenstva za Francija Pavšerja in Marka Polaka v ostajajo pozitivni, domačini so bili gostoljubni, bivanje so popestrile karaoke in "Dončićmanija", saj je najboljši slovenski košarkar tam priljubljen skoraj bolj kot v domovini.
9/10/202312 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

EP v odbojki: Mi smo v službi zaradi igralcev in se od njih učimo

Slovenski odbojkarji so še petič zapored med osmimi najboljšimi evropskimi reprezentancami. Za četrtfinale so v Varni s 3:2 v nizih premagali Turke.Po tekmi sta vrtiljak čustev delila pomočnik selektorja Zoran Kedačič in vodja reprezentance Alen Djordjevič. Vodja reprezentance je letos prvič profesionalna funkcija, ki prepleta organizacijske in odbojkarske naloge. Med tekmo je nekdanji slovenski odbojkar, ki si je kruh služil tudi v tujini, razmišljal, kaj sporočiti moštvu v primeru poraza, saj ni bilo nobene možnosti za menjavo letalskih vozovnic. Anja Hlača Ferjančič in Boštjan Reberšak se ob tem pošalita, da bi morali igralci peš domov. Zoran Kedačič pojasni, kako kratke so noči na velikem tekmovanju in da se pogosto primeri, da člani strokovnega vodstva zaspijo sede med pripravljanjem analiz in načrtov. Oba poudarjata privilegij dela s to generacijo slovenskih odbojkarjev, ki so prinesli profesionalnost in najvišjo stopnjo zavzetosti. Ob koncu še že slišana ugotovitev, da ni pomembno s kom bo slovenska reprezentanca igrala v četrtfinalu, ampak kako.
9/9/202321 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Štangelj dvomi, da bodo zmagovalca določili v avtu

Španska kolesarska Vuelta se je prevesila v drugo polovico. v rdeči majici vodilnega se je v drugi del podal Američan Sepp Kuss, ki je v nekaterih izjavah celo nakazal, da je pripravljen tudi na končno zmago.Sepp Kuss se kot tipični Američan zelo dobro znajde tudi ob nastopih pred mikrofoni. Poznavalci pa mislijo, da bo kaj kmalu moral prepustiti vodilni položaj tistim, ki so bili za to predvideni že pred začetkom 78. Vuelte v Barceloni. Jumbo Visma se v zaključek podaja s tremi kolesarji v najboljši deseterici, Enako velja tudi za Emirate. Lanski zmagovalec dirke po Španiji Remco Evenepoel je edini kolesar Soudala Quick Stepa, ki lahko meri na zaključni zmagovalni oder v Madridu. Tokratni gost Podkasta Tour 202, športni direktor Bahraina Victoriusa Gorazd Štangelj, dvomi, da bi kdorkoli iz spremljevalnega avtomobila določil kdo mora zmagati na dirki. Svoje misli v pogovoru, ki ga vodi Dare Rupar, dodaja tudi stalni spremljevalec kolesarskega dogajanja Igor Tominec.
9/7/202346 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

EP v odbojki: Cretu nam v obraz pove, kar nam gre

Nova epizoda odbojkarskega podkasta je nastajala, ko smo čakali na informacijo, da bo Slovenija tekmo osmine finala igrala s Turčijo v soboto ob 16.30. Na za igralce povsem prost dan, brez treningov in taktičnih priprav, smo v hotelu obiskali Jana Kozamernika in Klemna Čebulja. Pojasnila sta, kako se razvija spremljanje biometričnih podatkov športnikov. Kaj vse posamezniki in strokovno vodstvo spremljajo in nadzorujejo. Jan Kozamernik s tehnologijo uravnava vnos kalorij, Klemen Čebulj je pojasnil, kako pomembne so te informacije za regeneracijo. Na tekmi z Bolgarijo je porabil 2200 kalorij, na tekmi s Hrvaško četrtino manj. V pogovoru z Anjo Hlača Ferjančič in Boštjanom Reberšakom sta sogovornika pohvalila mednarodno sestavo strokovnega vodstva reprezentance. Sestavljeno je iz strokovnjakov iz štirih različnih držav. Klemen Čebulj je izpostavil, da je Gheorghe Cretu prinesel svežo energijo in da igralcem pove, kar jim gre brez ovinkarjenja. V podkastu izveste, v katerem jeziku komunicirajo v slovenski reprezentanci in če igralcem dvoboj s Turčijo, ki jo vodi nekdanji slovenski selektor, prinaša dodatno motivacijo.
9/6/202327 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

SP v košarki: Luka Dončić je tarča nasprotnikov, a ukvarjati se moramo s košarko

Slovenija je po porazu proti Kanadi v četrtfinalu izpadla iz boja za kolajne na košarkarskem svetovnem prvenstvu, a v prihodnjih dneh še vedno lahko nadgradi do zdaj najboljše sedmo mesto. Najmanjša država uvrščena med osem najboljših ostaja fenomen, a vnovična nervoza slovenskih košarkarjev po provokacijah nasprotnikov odpira vprašanja o rdeči niti slovenske reprezentance.Kanada je po izenačenem prvem polčasu na koncu s 100:89 nadigrala Slovenijo. V središču dogajanja sta bila Luka Dončić in Dillon Brooks - oba izključena zaradi tehničnih napak. Boris Zrinski v pogovoru poudarja, da je Brooks izvrstno opravil svoje “umazane” obrambne naloge, Slovenija pa je podlegla provokacijam nasprotnika. Reporter v Manili Franci Pavšer dodaja, da bi Slovenci morali vrniti z enako mero, po drugi strani pa ima Kanada s sedmimi NBA košarkarji tudi preprosto več kvalitete. V podkastu še o sodniškem kriteriju, prihajajočih srečanjih in prihodnosti slovenske izbrane vrste - Dončić namreč ni le zaščitni znak reprezentance, temveč celotne Slovenije.
9/6/202332 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Tour202: Ni nujno, da je dan počitka vedno dober, pravi Mezgec

Večina, ki spremlja kolesarske dirke, sploh tritedenske, je prepričana, da je dan premora za kolesarje nekaj najboljšega, kar jih čaka v ponudbi Gira, Toura ali Vuelte. A če se temu delu dirkanja posvetiš, ugotoviš, da se vsi v karavani s tem zagotovo ne strinjajo. Ni jih malo, ki celo menijo, da jim dan premora ne koristi najbolj. Tudi o tem tokrat govori izkušeni Luka Mezgec. Svoje dodaja še Luka Dolar, ki se v naslednjih dneh znova podaja na Iberski polotok. Veliko besed tokrat namenjamo tudi lanskemu zmagovalcu Vuelte Remcu Evenepoelu, ki ima rad pomembno vlogo tudi, ko ni na kolesu.
9/4/202341 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

SP v košarki: Nedosojene napake in grobosti je treba vzeti v zakup

Končan je predtekmovalni del svetovnega prvenstva v košarki. Slovenija se od Okinave poslavlja z visokim porazom proti Nemcem, a košarkarji so si uvrstitev med najboljšo osmerico zagotovili že pred današnjo tekmo. Po izjemni predstavi proti Avstraliji je bil boj za prvo mesto pričakovano zelo fizičen, Slovenija pa je tudi po provokacijah nasprotnika izgubila rdečo nit.Poraz Slovenije s 100:71 komentira bivši selektor Boris Zrinski, ki poudarja, da moramo vztrajati s pripravljenim načrtom in da je poraz proti Nemcem le pravi opomin. Razpravlja o psihološkem momentu po prvem delu tekmovanja in o čustveni sprostitvi po zmagi nad Avstralci. Z Okinave se pogovoru pridružuje reporter Franci Pavšer, ki je presenečen nad slovensko vnemo v prvi četrtini. Slovenija jo je končala s štirinajstimi točkami prednosti - Nemci so v drugi z delnim izidom 27:9 že povedli.
9/3/202316 minutes, 1 second
Episode Artwork

EP v odbojki: Vse najboljše, kapetan

Po treh slovenskih zmagah na treh tekmah evropskega prvenstva govorimo tudi o odbojkarskem koledarju in nadaljevanju prvenstva, kjer Slovenci upajo še na šest zmag.Anja Hlača Ferjančič in Boštjan Reberšak gostita slavljenca Tineta Urnauta, ki se pri petintridesetih počuti najbolje doslej. V pogovoru izveste, kaj vse počnejo odbojkarji za ohranjanje vrhunske fizične pripravljenosti. Jani Kovačič razlaga, kako poteka komunikacija na igrišču, kjer sta s slovenskim kapetanom sodelavca v vlogi sprejemalcev. Tokratna gosta ne verjameta, da bi se lahko najboljši igralec olimpijskih iger Earvin N'Gapeth po nekajmesečnem premoru že na tem prvenstvu vrnil med najboljše.
9/3/202324 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Takrat je bilo drugače, Matevž rabi kilometrino

Kolesarji na dirki po Španiji bodo ta konec tedna obiskali najbolj južno točko letošnje trase. Že po sedmih dneh dirkanja med favoriti ni več izkušenega Valižana Gerainta Thomasa. Vsi drugi favoriti so si precej blizu. Konec tedna v pokrajini Valenciana pa lahko marsikaj tudi spremeni.Gost podkasta je prvi slovenski etapni zmagovalec na tritedenski dirki Borut Božič. Idrijčanu je to uspelo prav v krajih, kjer je karavana ta konec tedna. Spominov je cel kup. Čeprav njegova ekipa ni bila del elitne druščine moštev, pa je dobila povabilo za nastop na Vuelti. In to le nekaj tednov pred začetkom. Morda tudi zato, ker se je dirka tedaj začela na Nizozemskem, Božič pa je bil del nizozemske zasedbe Vacanceoleil. Z Igorjem Tomincem še nekaj razmišljanj o moči Jumba Visme in o vtisu po prvih kilometrih Matevža Govekarja na tritedenskih dirkah.
9/2/202345 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

EP v odbojki: Najvišjega slovenskega odbojkarja prerasla le cipresa

Slovenski odbojkarji so še drugič zmagali na evropskem prvenstvu. S 3:0 so premagali Finsko in so v Varni še edina reprezentanca s polnim izkupičkom.Anja Hlača Ferjančič in Boštjan Reberšak gostita Roka Možiča in Saša Štalekarja. 214 centimetrov visoki bloker težko najde primerno posteljo za spanje, na vsakoletnih družinskih slikah ob začetku šolskega leta pa ga je prerasla le cipresa. Možič si je sobo delil že s skoraj celotno reprezentanco, v zadnjem obdobju pa je vesel, da je našel idealnega cimra. Ker sodita v mlajši del ekipe, si predstavljata slovensko reprezentanco na olimpijskih igrah v Los Angelesu. Povesta, da je za zvočnik zadolžen Nik Mujanovič, za glasbo pa Alen Pajenk. Slišite lahko tudi, kako je pol leta sobivati na nekaj kvadratnih metrih in kdo se v reprezentanci najbolj pritožuje. Pa tudi o tekmi s Finsko in naslednjih tekmecih Špancih.
9/1/202320 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

SP v košarki: Luka Dončić je tudi čustveno dozorel

Po novi izjemni zmagi na košarkarskem svetovnem prvenstvu je Slovenija dokazala, da je na ravni najboljših reprezentanc. Po tekmi z Avstralijo, kjer so Slovenci navdušili z ekipno igro, je uvrstitev med osmerico zagotovljena. Luka Dončić je imel hitro težave z osebnimi napakami, odlično tekmo je odigral Mike Tobey, kar štirje reprezentanti z dvomestnim številom točk.Po zmagi z 91:80 bivši selektor Boris Zrinski pojasni, da je Luka Dončić čustveno dozorel in prevzema vlogo vodje. Spregovori tudi o ključnosti Tobeya za slovensko igro in trenerskem štabu, ki je po kritikah dokončno prepričal. Z Okinave se pogovoru pridružuje reporter na prizorišču Franci Pavšer.
9/1/202318 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

EP v odbojki: Slovenci povsem brez pritožb

Slovenski odbojkarji so prepričljivo začeli evropsko prvenstvo v Varni. Na prvi tekmi so s 3:1 v nizih premagali Ukrajino. Še posebej so blesteli v drugem delu dvoboja, ko so se dokončno otresli bremena začetka tekmovanja.V analizi po tekmi v družbi slovenskih reprezentantov srednji bloker Alen Pajenk navdušeno pogleduje proti odlični statistiki. Organizator igre Gregor Ropret izpostavi, da bo Slovenija skozi turnir zgolj boljša. Oba pa sta navdušena nad razmerami, ki jih imajo reprezentance v predtekmovalni skupini v Varni. Še posebej je lep pogled na morje, izpostavlja najstarejši v slovenski reprezentanci. Anja Hlača Ferjančič in Boštjan Reberšak pa sta navdušena predvsem nad končnim izidom uvodne tekme prvenstva.
8/30/202314 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Veliko zmede za uvod, Evenepoel pa že na vrhu

Po skoraj celotnem poletju sušnega obdobja je Barcelono prav ob začetku 78. kolesarske dirke po Španiji obiskalo deževno vreme, ki je prirediteljem prineslo nekaj nenadejanih težav. Po dveh deževnih dneh polnih zmede je hitro sledil prvi dan, ki je razkril karte v rokah glavnih favoritov na iberskem polotoku.Lanski zmagovalec Belgijec Remco Evenepoel je že na vrhu skupne razpredelnice. Ob številnih pripombah na rovaš prirediteljev se mu je na prvem ciljnem vzponu pripetil še trk z nepozorno obiskovalko, ki je prinesel počeno arkado vodilnega. Rdeča majica je precej umirila strasti. Gost podkasta je slovenski kolesar Jan Polanc, ki je bil lani na Vuelti z 12. mestom najboljši Slovenec. Poudarja, da lahko vloga dveh kapetanov pri moštvu prinese tudi veliko zmede. Upa, da se tona letošnji dirki ne bo zgodilo, hkrati pa izpostavlja, da so vsi veliki Touri postali zahtevni že od samega začetka. Kolesarji so se včasih osredotočali predvsem na zadnji teden, zdaj lahko, če nisi že od začetka v formi, tudi izgubiš dirko.
8/28/202346 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Vladimer Boisa: Luka Dončić je vedno pretepen, tudi proti Venezueli

Na svetovnem košarkarskem prvenstvu tekma med Gruzijo in Slovenijo predstavlja derbi skupine, ki odloča o najvišjem mestu v prvem delu tekmovanja. Vtis o reprezentanci Gruzije podaja Ljubljančan, ki je v vrhu njihove košarkarske zveze.To je Vladimer Boisa, nekdanji igralec Olimpije in reprezentant Gruzije. Z njim se v Okinavi po dopoldanskem treningu pogovarja Franci Pavšer.
8/28/20237 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Lahko se zgodi, da bosta evropski velesili ostali brez medalje

Zadnji tekmovalni dan na svetovnem prvenstvu v atletiki ponuja sedem končnih odločitev in lahko se zgodi, da bosta evropski športni velesili – Nemčija in Francija – ostali brez medalje. Doslej je še nista osvojili v Budimpešti. O razlogih se je z nekdanjim vrhunskim atletom iz Francije in dolgoletnim nemškim novinarjem – oba s svojevrstno vezjo tudi s Slovenijo pogovarjal Luka Petrič. Nekdanji svetovni in evropski prvak, Stephane Diagana, meni, da manjše države, ki so bolj športno usmerjene prehitevajo Francijo, za zgled je izpostavil Slovenijo. Navdušen je, da starši svoj otroke usmerjajo v šport in skrbijo za športno vzgojo, navdušen pa je nad sistematičnim testiranjem. Novinar časnika Die Welt, Gunnar Meinhardt, ni optimističen za prihodnost nemškega športa, da globlje tone iz dneva v dan. Posebno vez je s Slovenijo stkal v osemdesetih, ko je spoznal Leona Štuklja, pozneje pa ga je peljal na intervjuje po nemških televizijskih postajah in organiziral obiske telovadnih društev širom Nemčije.
8/27/20237 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Zmagovit uvod slovenskih košarkarjev na svetovnem prvenstvu

V petek se je s prvimi tekmami in slovesnostmi v treh različnih državah začelo svetovno prvenstvo v košarki. 19. izvedbo gostijo Filipini, Indonezija in Japonska, kjer se je ljubiteljem košarke predstavila tudi Slovenija. Začela ga je uspešno, za uvod je s 100:85 premagala Venezuelo.
8/27/20236 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Roglič po četrto zmago na Vuelti

Tretja tritedenska kolesarska dirka v sezoni se bo po španskih cestah začela z ekipnim kronometrom v Barceloni. Prav v Španiji so slovenski kolesarji okusili prvo etapno zmago na grand tourihTo je leta 2009 uspelo Borutu Božiču. Že pred tem je majico vodilnega na Vuelti nosil gost podkasta Vala 202 Jani Brajkovič, ki je to ponovil pred desetimi leti. Belokranjec razmišlja, da je v igri za končno zmago celo šesterica. Prednost daje obema kapetanoma Jumbo Visme, Primožu Rogliču in Jonasu Vingegaardu ter lanskemu zmagovalcu Remcu Evenpoelu. Podobno razmišlja radijski reporter na prizorišču v Kataloniji Igor Tominec, ki dodaja, da bi se na vrh Vuelte radi vrnili tudi domači kolesarji na čelu z Juanom Ayusom. Uvod v zadnji letošnji tritedenski kolesarski spektakel s štirimi Slovenci, Rogličem, Janom Tratnikom, Domnom Novakom in Matevžem Govekarjem, prepleta voditelj podkasta Dare Rupar.
8/25/202345 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Dolgotrajna in naporna pot na Okinavo

Na Okinawi se bo jutri začelo svetovno prvenstvo v košarki. Na Japonsko sta prispela tudi naša poročevalca, Franci Pavšer in Marko Polak, ki se še privajata na časovno razliko in obenem prinašata nekaj utripa z Daljnega vzhoda, kjer sta doživela tudi nepričakovano izstrelitev severnokorejskega satelita.
8/24/20234 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Kristjan Čeh: Letos sem sposoben vreči še dlje

Za prvi vrhunec svetovnega prvenstva v atletiki je poskrbel Kristjan Čeh, ki je v metu diska osvojil srebrno medaljo. V razburljivem finalu je zaostal le za svojim rivalom Danielom Stahlom. Šved in Slovenec sta sicer zelo spoštljiva drug do drugega, podpirata se na tekmovališču. Čeh je tudi povedal, da je bil nekaj tednov pred prvenstvom precej zaskrbljen zaradi pomanjkljive tehnike, na koncu pa srečen, da je v pravem trenutku našel pravo formo. Iz Budimpešte se oglaša Luka Petrič.
8/23/20236 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Začetek svetovnega prvenstva kraljice športov

V Budimpešti se začenja svetovno prvenstvo v atletiki, eden od vrhuncev športnega poletja. Kristjan Čeh ima priložnost, da kot prvi Slovenec ubrani naslov svetovnega prvaka. Najbolj množičen športni dogodek na svetu bo na novo zgrajenem stadionu v madžarski prestolnici ponudil kopico zgodb. Med skoraj 2200 športniki bo nastopilo tudi 11 slovenskih atletinj in dva atleta.
8/19/202314 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Maribor gosti Olimpijski festival evropske mladine

Tekmovalci med 14. in 18. letom se na največjem dogodku za mlade športnike za kolajne potegujejo v enajstih disciplinah. Polna tekmovališča navijačev, mednarodno vzdušje in profesionalizem potrjujejo status olimpijskega dogodka. To so pomembne stopnice tudi v karieri 138 slovenskih reprezentantov.
7/28/202311 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Rogliču bi koristila menjava ekipe, da bi osvojil Tour, razmišlja Čerin

Jordi Meeus je presenetljivi zmagovalec zadnje etape kolesarske dirke po Franciji. Belgijec je za nekaj centimetrov ugnal rojaka Jasperja Philipsena, vsi trije Slovenci pa so bili nekaj časa na čelu svojih sprinterskih vlakov pred ciljem preizkušnje na Elizejskih poljanah.V kolesarskem podkastu Vala 202 ekipa radijskih novinarjev z enim od najboljših slovenskih kolesarjev vseh časov Primožem Čerinom debatira tudi o preizkušnjah, ki čakajo kolesarje v prihodnjih tednih. Čez dva tedna bo svetovno prvenstvo, Slovenija na Škotskem ne bo v najboljši postavi. Igor Tominec razmišlja, da se je izkazalo, da je kljub talentom v slovenskem kolesarstvu ta hip zahtevno voditi slovensko vrsto. Tudi Jonasa Vingegaarda ne bo v Glasgowu, bo pa potem tekmoval na Vuelti. Tam bosta s Primožem Rogličem sokapetana ekipe Jumbo Visma. Primož Čerin se strinja s tistimi, ki pravijo, da mora Roglič zamenjati svojo ekipo, da bi izpolnil svoj veliki cilj, torej osvojiti Tour. Vingegaard je po letošnji predstavi namreč le še utrdil svoj status prvega aduta nizozemske ekipe na dirki po Franciji. Prisluhnite tudi radijskemu poročevalcu z zadnjega tedna Toura Luki Dolarju in voditelju podkasta Luki Petriču.
7/23/202335 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Ena najpomembnejših zmag v Pogačarjevi karieri, meni Brajkovič

Tri dni po, kot se je sam izrazil, svojem najslabšem dnevu na kolesu, je Tadej Pogačar znova premagal vse na dirki po Franciji. Dobil je gorsko etapo s ciljem na Marksteinu. To je bil njegova druga etapna zmaga na tem Touru, skupno pa enajsta in 17. za slovenske kolesarje. Gost podkasta Tour 202 Jani Brajkovič meni, da je neverjetno, kar mu je uspelo v zadnjih dneh, in da je znova pokazal, kako izjemen kolesar je. Brajkovič pravi, da se lahko pri tekmovalcu začnejo porajati dvomi, ko ima zelo slab dan, ravno zaradi tega pa je Pogačar potreboval to zmago, ki je ena najpomembnejših v njegovi karieri. Brajkovič se je pridružil valovski trojici: repoterju na prizorišču Luki Dolarju ter stalnima članoma podkasta Igorju Tomincu in Luki Petriču.
7/22/202336 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Matej Mohorič znova najboljši takrat, ko je bilo najtežje

Matej Mohorič je dobil svojo tretjo etapo na Touru in peto na največjih dirkah. Dobil je najdaljšo etapo Vuelte 2017, najdaljšo etapo Gira 2018, najdaljšo etapo Toura 2021, tako kot predlani je tudi letos dobil 19. etapo dirke po Franciji, na koncu tretjega tedna, ko je veliko utrujenih kolesarjev v glavnini in so noge težke.Gost kolesarskega podkasta Vala 202, direktor dirke po Sloveniji Bogdan Fink, se ob tem spomni na pregovor, da se kolesarstvo začne takrat, ko ne moreš več. To misel pooseblja Matej Mohorič. Slišite lahko tudi, da številni niso bili prepričani, da mu je uspelo zmagati, ko je prečkal ciljno črto, njegov uspeh pa je požel veliko veselja in pohval med moštvenimi kolegi in tudi drugimi tekmovalci v karavani, s prizorišča poročata reporterja Luka Dolar in Matic Božič. Voditelj podkasta Tour 202 je Luka Petrič.
7/21/202331 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Tadej bo lažje konkuriral Jonasu, če se osredotoči na Tour, meni Gorazd Penko

Kasper Asgreen je poskrbel za nov danski vrhunec na kolesarski dirki po Franciji. Asgreen je bil najmočnejši v skupini ubežnikov. V 18. etapi so za seboj uspeli pustiti glavnino z vsemi sprinterji. Tadej Pogačar se je bolje počutil v cilju kot v sredo, ko je bil povsem izmučen. Šef njegove ekipe Mauro Gianetti je povedal, da je imel slab dan zaradi izjemno napornega Toura, ob tem pa so bile njegove priprave prekratke zaradi poškodbe zapestja. Gost podkasta Gorazd Penko se povsem ne strinja z Gianettijem. Selektor ženske reprezentance meni, da se bo moral Pogačar osredotočiti na Tour. Tako bi lahko konkuriral Jonasu Vingegaardu. Danec se klasično pripravlja na dirko po Franciji. Julija je v najboljši formi, v preostanku sezone pa jo povečini pili za Tour. Pogačar pa spomladi zmaguje na klasikah, na Touru pa doživlja drugi vrhunec sezone, ne edinega. Penko se je pridružil valovski trojici, reporterju v Franciji Luki Dolarju ter stalnima članoma podkasta Tour 202 Igorju Tomincu in voditelju Luki Petriču.
7/20/202338 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Slab dan je posledica izjemno zahtevnega Toura, meni Štangelj

"Konec je, mrtev sem," je svoji ekipi na poti do prelaza Loze povedal Tadej Pogačar in se počasi začel oddaljevati od rumenega Jonasa Vingegaarda. Dvoboj za skupno zmago se je tedaj dokončno prelomil v prid Danca.Tadej Pogačar je izgubil skoraj šest minut, skupno zaostaja za več kot sedem minut in pol, v zadnjih štirih etapah si želi ostati na zmagovalnem odru in se potegovati za etapno zmago. Pogačar je po etapi povedal, da je vse, kar je pojedel, ostalo v želodcu, da nič ni šlo v noge. Na začetku zadnjega klanca si je mislil, da bo težko ostal na zmagovalnem odru. Gost podkasta Tour 202 je športni direktor ekipe Bahrain Victorious Gorazd Štangelj, ki meni, da je to posledica izjemno napornega Toura, saj je Pogačar po njegovih besedah skupaj z Jonasom Vingegaardom poskrbel za enega največjih spektaklov v kolesarstvu v zadnjih letih. Dolenjec tudi pravi, da je na takšnih dirkah pogosto veliko žrtev po kronometru, precej kolesarjev pa je imelo težave v 17. etapi. Poleg Štanglja prisluhnite še reporterju na prizorišču Luki Dolarju in stalnima članoma podkasta Tour 202 Igorju Tomincu in voditelju Luki Petriču.
7/19/202334 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Jonas je bil izjemen, a ni še konec Toura, poudarja Luka Mezgec

Neverjeten kronometer Jonasa Vingegaarda. Lanski zmagovalec je na Touru, v katerem so doslej odločale sekunde, Tadeja Pogačarja v vožnji na čas premagal za več kot minuto in pol. Gost podkasta Luka Mezgec pravi, da je bil zelo presenečen nad razpletom. Pričakoval je, da bo lahko razlika med vodilnima pol minute, ne več, dodal pa je, da si Tadej Pogačar nima kaj očitati, saj je odvozil odličen kronometer. Tretjeuvrščenega Wouta van Aerta je premagal za minuto in 13 sekund. Manj je ločilo tretjeuvrščenega in Ruija Costo na 20. mestu. Mezgec pravi, da je razlika skoraj dveh minut resda velika, a Toura še ni konec, pet etap je še do ciljne črte na Elizejskih poljanah, kolesarstvo pa je šport, v katerem se hitro zgodijo nepričakovane stvari. Stalni član podkasta Igor Tominec je rekel, da lahko optimizem črpamo iz dejstva, da je Tadej Pogačar vedno pripravljen narediti nekaj presenetljivega, v Pirenejih pa smo ga letos že skoraj odpisali, pa je do včeraj nekajkrat zmanjšal svojo prednost do vodilnega. Radijski reporter na prizorišču Luka Dolar je razmišljal, da bi Pogačarju prav prišel uspešen dolg pobeg in se spomnil, da mu je na državnem prvenstvu uspel ravno z Luko Mezgecem. Voditelj podkasta Tour 202 je Luka Petrič.
7/18/202327 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Pogačar lahko v vožnji na čas pridobi 20 do 30 sekund, pravi Domen Novak

Mrtvi tek Tadeja Pogačarja in Jonasa Vingegaarda v 15. etapi dirke po Franciji. Pogačar je spet napadel, a gost podkast in Pogačarjev moštveni kolega Domen Novak meni, da klanec ni bil dovolj strm, da bi lahko dvakratni zmagovalec dirke izkoristil svojo eksplozivnost. Povedal je, da je bil še en član ekipe UAE Marc Soler spredaj zaradi različnih taktičnih možnosti, ki jih prinese kolesar v ubežni skupini in da se Adam Yates verjetno ni zavedel, da je pustil Pogačarja za seboj, ko je pospešil v zadnjih kilometrih. Novak je optimist pred torkovo vožnjo na čas, saj ima ekipa UAE boljši opremo kot lani, precej je napredovala, Pogačar pa bi si lahko tudi zaradi tega privozil 20 do 30 sekund prednosti v kronometru. Nekdanji državni prvak v kolesarstvu se je pridružil valovski trojici, reporterjema Daretu Ruparju in Igorju Tomincu ter voditelju Luki Petriču.
7/16/202333 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Jumbo z velikimi apetiti v 14. etapo, Jonas pridobil le sekundo

Jonas Vingegaard je prvič po peti etapi povečal svojo prednost pred Tadejem Pogačarjem. Pridobil je eno sekundo. Pogačarjev zaostanek v skupnem seštevku je zdaj deset sekund. Dvoboj med njima se je lomil na vzponu na Joux Plane, kjer je Vingegaard uspel izničiti Pogačarjev prvi napad, drugega tik pred vrhom pa je onemogočil počasen motorist. Dvakratni zmagovalec Toura je po etapi rekel, da je bilo potem težje še enkrat napasti zaradi kisline, ki se nabere v mišicah, na vrhu Joux Plana so bile namreč na voljo bonifikacijske sekunde, dodatne tri pa si potem privozil Vingegaard. Gost podkasta in Pogačarjev prvi trener Miha Koncilja meni, da bi se sprint do vrh drugače končal, če tam ne bi bilo počasnega motorista. Glede na to, da je Jumbo želel streti Pogačarjev odpor in obrniti dirko spet v Jonasovo prid, je bil Koncilja zadovoljen z razpletom 14. etape. Tadej je namreč napadal, kljub izgubljeni sekundi pa ohranja psihološko prednost. Koncilja se je pridružil valovskemu dvojcu, reporterju na prizorišču Daretu Ruparju in voditelju Luki Petriču.
7/15/202332 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Tour 202: V takšnih zaključkih Tadeju ni para, Jonas je skušal le čim manj izgubiti, meni Brajkovič

Tadeju Pogačarju je znova uspel napad. Na vrhu Colombierja se je odlepil od Jonasa Vingegaarda in pridobil osem sekund. To mu je uspelo že na prejšnji gorski etapi s ciljem na Puy de Dome, tako kot v šesti pa je razpolovil zaostanek za vodilnim Dancem. Razlika med prvim in drugim je zdaj devet sekund. Ekipa UAE je bila vseskozi spredaj, lovila je ubežnike in navila tempo na ravnini in tudi na začetku znamenitega vzpona. Gost Jani Brajkovič pravi, da se ji je to splačalo. Osem sekund resda ni veliko, a na tem Touru bi lahko odločale malenkosti. Pred nami je še veliko zahtevnih etap, zelo pomembna pa bi znala biti torkova vožnja na čas, razmišlja Belokranjec. Na vrsti je po prostem dnevu, ko kolesarji padejo iz ritma vsakodnevnih etap, zato prej pride do sprememb in razlik kot sicer. Brajkovič se je pridružil valovski dvojici, reporterju na terenu Daretu Ruparju in voditelju Luki Petriču.
7/14/202335 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Na trgu ni kolesarjev, ki lahko dobijo Grand Tour, zato razvijamo mlade, razmišlja Milan Eržen

Milan Eržen je edini slovenski direktor kolesarske ekipe v svetovni seriji. Njegov Bahrain Victorious ta hip vodi v ekipnem seštevku Toura.Najboljši član moštva v skupnem seštevku je peti Pello Bilbao, veliko več kot končna uvrstitev na skupno četrto ali peto mesto pa ekipi pomenijo etapne zmage, pravi Milan Eržen. Zaradi tega upa, da bo ekipa v prihodnje tekmovala manj konservativno in bolj pogumno. Krog kolesarjev, ki lahko dobijo eno od največjih večetapnih dirk, je zelo majhen. Vsi imajo večletno pogodbo, ko se jim ta izteče, imajo druge ekipe prednost pred Bahrainom, saj jim lahko ponudijo višje plače, trdi Eržen. Ravno zaradi tega skušajo v ekipi vlagati v mlade, z njimi skleniti dolgoletne pogodbe in jih razviti v odlične kolesarje. Eržen se je po 12. etapi, ki jo je dobil nekdanji član njegove ekipe Ion Izagirre, v podkastu Tour 202 pridružil reporterju na prizorišču Igorju Tomincu in voditelju Luki Petriču.
7/13/202337 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Uživajte, takšno obdobje slovenskega kolesarstva se ne bo ponovilo, meni David Walsh

David Walsh je eden najbolj spoštovanih kolesarskih novinarjev vseh časov. Irec je odigral ključno vlogo pri razkrivanju dopinških afer v zadnjih desetletjih.Ko je mednarodna zveza prikrivala dokaze o sistematičnem dopingu in sploh še ni bilo ustreznih testov, je David Walsh vztrajal konca pri dokazovanju, da so rezultati Lanca Armstronga in njegove ekipe rezultat krvnega dopinga. V podkastu Tour 202 pove, da smo sredi zlate dobe kolesarstva, da kljub trendu izboljšanja rezultatov na znamenitih vzponih danes ni zaskrbljen tako kot v času Armstronga, da gre odlične rezultate pripisati predvsem temu, da so mladi kolesarji odprti do znanstvenega pristopa k napredku. Meni tudi, da moramo Slovenci uživati v teh letih, saj se takšno obdobje z dvema vrhunskima kolesarjema, ki konkurirata za zmago na vsaki dirki, ne bo ponovilo. Podobno je bilo z Irsko, prav tako majhno državo, ki je imela v osemdesetih odlična kolesarja Stephena Rocha in Seana Kellyja, a nasledniki niso dosegli njunih mejnikov. Z irskim novinarjem se pogovarja Igor Tominec, voditelj podkasta Tour 202 je Luka Petrič.
7/12/202342 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Pogovor z Davidom Walshom v angleščini

To je angleška, neprevedena različica pogovora z Davidom Walshom, ki je eden najbolj spoštovanih kolesarskih novinarjev vseh časov. Irec je odigral ključno vlogo pri razkrivanju dopinških afer v zadnjih desetletjih.Ko je mednarodna zveza prikrivala dokaze o sistematičnem dopingu in sploh še ni bilo ustreznih testov, je David Walsh vztrajal do konca pri dokazovanju, da so rezultati Lanca Armstronga in njegove ekipe rezultat krvnega dopinga. V podkastu Tour 202 pove, da smo sredi zlate dobe kolesarstva, da kljub trendu izboljšanja rezultatov na znamenitih vzponih danes ni zaskrbljen tako kot v času Armstronga, da gre odlične rezultate pripisati predvsem temu, da so mladi kolesarji odprti do znanstvenega pristopa k napredku. Meni tudi, da moramo Slovenci uživati v teh letih, saj se takšno obdobje z dvema vrhunskima kolesarjema, ki konkurirata za zmago na vsaki dirki, ne bo ponovilo. Podobno je bilo z Irsko, prav tako majhno državo, ki je imela v osemdesetih odlična kolesarja Stephena Rocha in Seana Kellyja, a nasledniki niso dosegli njunih mejnikov. Z Davidom Walshom se pogovarja Igor Tominec.
7/12/202322 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Štangelj komaj pokril vse svoje kolesarje

Zmaga za najbolj slovensko ekipo v karavani. Bahrain Victorious je opravičil svoje ime s prvo zmago na letošnjem Touru. Etapa je bila zahtevna zaradi izjemne vročine, ki se je približala 40 stopinjam Celzija, hkrati pa je bila še zelo razburljiva od samega začetka.Mnogi kolesarji so se preizkusili v pobegih, v ospredju sta bila tudi favorita v skupnem seštevku Tadej Pogačar in Jonas Vingegaard, med ubežniki je bilo pet kolesarjev Bahraina, tudi Matej Mohorič. Športni direktor Gorazd Štangelj pravi, da je obstajalo veliko tveganje, da nekoga zanemariš, ko z dvema avtomobiloma pokrivaš sprinterja v skupini daleč zadaj, tiste v glavnini in še kolesarje med ubežniki. Zmagal je izkušeni Bask Pello Bilbao. Gost podkasta Tour 202 je Jošt Zevnik, operativni vodja ekipe Israel Premier Tech, ki se je zmage veselila v nedeljo, ko je bil najboljši Michael Woods, kolesar s podobno zgodbo kot Primož Roglič. Tudi Kanadčan se je pozno posvetil profesionalnemu kolesarstvu, prej je bil odličen tekač na srednjih progah, zatem je postal odličen kolesar. Pred skoraj dvema desetletjema je osvojil naslova mladinskega vseameriškega prvaka na 1500 metrov. Ob Zevniku prisluhnite reporterju na prizorišču Igorju Tomincu in voditelju Luki Petriču.
7/11/202336 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Tadej je mašina za zmage, pravi Čerin

Tadej Pogačar ohranja pobudo na kolesarski dirki po Franciji. V tretji gorski etapi je znova zmanjšal svoj zaostanek za Jonasom Vingegaardom. Na vrh Puy-de-Dôma je prišel s prednostjo osmih sekund. Danec ima še 17 sekund naskoka.Gost Primož Čerin pravi, da je prednost pred zadnjima dvema tednoma na strani Tadeja Pogačarja. Drugič je že premagal Jonasa Vingegaarda na zahtevnem klancu, pa čeprav naj bi tudi Puy-de-Dôme bolj ustrezal Dancu. Čerin se tudi sprašuje, zakaj Jumbo Visma troši toliko energije in skuša narekovati ritem v klancih, glede na to, da je Pogačar močnejši. Dodaja, da Jumbu manjka dodaten adut, kot je bil lani Primož Roglič, in da bi morala nizozemska ekipa po Giru spremeniti svoje načrte in Rogliča poslati na Tour. Čerin je v družbi kolesarskega reporterja na prizorišču Igorja Tominca in voditelja Luke Petriča.
7/9/202340 minutes
Episode Artwork

Žan Vipotnik: Od tretjega napadalca Maribora do prestopa v Bordeaux

Veliko je bilo ugibanj, kje bo Žan Vipotnik nadaljeval svojo kariero. Pred dnevi je postalo uradno, da je novi klub 21-letnika Bordeaux. Slovenski reprezentant je s šestkratnimi francoskimi prvaki sklenil petletno pogodbo. V pogovoru z najboljšim strelcem slovenskega državnega prvenstva pretekle sezone o tem, kako in kdaj je izvedel za prestop, o prvih vtisih v novem klubu ter o tem, kako je doživljal dogajanje okrog prestopa v zadnjih dneh. Tudi o najlepših spominih na Maribor in slovensko ligo, beseda pa še o aktualni dirki po Franciji.
7/9/202312 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Pogačar je kot Messi, Vingegaard kot Ronaldo

Gost je Michael Rasmussen. Štirikratni zmagovalec etap na dirki po Franciji je bil tudi dvakrat najboljši v gorskem seštevku. Danski kolesar je znan tudi po tem, da so ga zaradi suma jemanja prepovedanih poživil poslali domov v zadnjem tednu Toura, ko je vodil v skupnem seštevku.Michael Rasmussen, ki je v teh dneh strokovni komentator na danski televiziji, je ponudil danski zorni kot na dvoboj Vingegaard-Pogačar. Pravi, da ni mogoče, da Pogačarja ne bi maral, vseeno mu je, kdo zmaga, pomembno je le, dodaja, da bo dvoboj tesen vse do Pariza. Meni pa, da zadnji vzpon devete etape ustreza Vingegaardu in da bi lahko lanski zmagovalec v nedeljo proti Pogačarju pridobil 30 sekund. Slišite lahko tudi odzive po zmagi Madsa Pedersena v Limogesu, podrobnosti o odstopu Marka Cavendisha in kaj pravita glavna favorita pred Puy de Dome. Po Pogačarjevem mnenju "bo pokalo". Stalna dvojica podkasta Tour 202 je kolesarski reporter Igor Tominec in voditelj Luka Petrič.
7/8/202331 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Po četrtkovi zmagi smo začeli verjeti, da bo Tadej na koncu bolj svež, pravi Kavčnik

Tadej Pogačar je napovedal, da bo Jasper Philipsen dosegel štiri etapne zmage na letošnji dirki po Franciji. Njegov nekdanji moštveni kolega je znova dobil sprint, letos je stoodstoten, še ena zmaga pa mu manjka, da izpolni Pogačarjevo napoved.Gost podkasta Tour 202 je mehanik ekipe UAE Boštjan Kavčnik. Pravi, da je Tadej Pogačar v četrtek čakal na svojo priložnost in jo tudi dočakal. Iztrošil je saržer Jumba, se ubranil vseh napadov Wouta van Aerta in Jonasa Vingegaarda. Tadej je bil pravi Tadej, meni Kavčnik. Po njegovi etapni zmagi so začeli v ekipi verjeti, da bo zaradi daljšega odmora, ki si ga je vzel po poškodbi zapestja, proti koncu Toura vse bolj svež. Tako kot vsa javnost tudi Kavčnik komaj čaka nedeljsko etapo s ciljem na koncu brezkategornega vzpona na Puy de Dome. Ob Kavčniku lahko prisluhnete še kolesarskemu reporterju na prizorišču Igorju Tomincu in voditelju Luki Petriču.
7/7/202336 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Skrbelo me je, a je bil Tadej fantastičen, pravi Poljanec

Včeraj smo iskali razloge za optimizem, danes smo jih že dobili. Tadej Pogačar je s fantastičnim finišem razpolovil zaostanek za Jonasom Vingegaardom, predvsem pa izničil psihološko prednost, ki si jo je v šesti etapi privozil Danec.Gost podkasta Tour 202 je Tomaž Poljanec, generalni direktor ekipe Ljubljana Gusto Santic. V svoji karieri je vodil dva od vodilne trojice na Touru, tako Tadeja Pogačarja kot Jaija Hindleyja. Kot mnogi je bil po šesti etapi zaskrbljen, po sedmi pa navdušen. Pravi, da ni vse v wattih, da nepisano kolesarsko pravilo, da se razmerje moči redko spremeni med dirko, za to mlado generacijo ne velja več. Dodaja, da ekipa UAE ni tako podrejena Jumbo Vismi, kot pravijo mnogi, govori pa tudi o preboju Pogačarja na kolesarski vrh ter o vselej hvaležnem Hindleyju, ki se je v zmagovalca Grand Toura razvil v Avstraliji, kjer razmere za mlade kolesarje niso tako plodne kot v Evropi.
7/6/202338 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Tour 202: V peti etapi odločale noge Vingegaarda in Pogačarja, ne taktike njunih ekip, pravi Brajkovič

Pred tremi leti srečen kraj za Tadeja Pogačarja. V Larunsu se je tedaj razveselil prve od devetih etapnih zmag na Touru. Tokrat pa je izgubil minuto proti svojemu glavnemu konkurentu. Jonas Vingegaard je napadel na vzponu na Marie Blanque in postal glavni favorit za skupno zmago na kolesarski dirki po Franciji.Jani Brajkovič je gost podkasta Tour 202. Petkratni udeleženec dirke vseh dirk pravi, da je bil razplet nepričakovan. Kratek, strm vzpon naj bi ustrezal Tadeju Pogačarju, toda Jonas Vingegaard ga je na koncu ugnal za 43 sekund. "Izkoristil je priložnost. Verjetno je opazil, da Pogačar ni 100-odstoten. Poskusil je, uspelo mu je, odlepil se je in si nabral kar veliko prednost," pravi Belokranjec. Podobno je pred etapo razmišljal tudi Vingegaard. "Pred etapo smo v ekipi menili, da ne bo idealna zame. Toda na zadnjem vzponu sem čutil, da imam močne noge, zato sem Seppu Kussu rekel, naj povleče. Želel sem preveriti, kako dobro je Pogačar pripravljen. Zelo zadovoljen sem, da mi je uspelo pridobiti minuto prednost." Pogačar je sedmi sili po preizkušnji zaupal, da je šel na polno in da je bil na svojem limitu. Ni mogel slediti Vingegaardu, upa pa, da bo imel v šesti etapi boljše noge in da bo dirka še dolga. Stalni gost podkasta Tour 202 je valovski kolesarski reporter Igor Tominec. Ugotavlja, da je Pogačar resda precej izgubil v primerjavi z Vingegaardom, boljši pa je bil skoraj od vseh ostalih. Podoben čas je imel na vzponu na Marie Blanque le še Sepp Kuss iz ekipe Jumbo Visma, naslednji najhitrejši pa je bil Simon Yates, z 22 sekund počasnejšim časom od Pogačarja. Ekipa Jumbo Visma se je že pred etapo odločila, da bo že na začetku skušala spraviti nekaj kolesarjev v ubežno skupino. To ji je uspelo, a so pri tem celo pomagali Vingegaardovemu tekmecu. Avstralec Jai Hindley, ki je etapo dobil s prednostjo 32 sekund in potem oblekel rumeno majico, se je namreč znašel v ubežni skupini. Športni direktor ekipe Jumbo Visma Grischa Niermann je bil v precepu, saj si tega niso želeli, toda odločili so se, da je položaj vendarle bolj ugoden kot ne. Na takšen način so lahko spravili Pogačarja in njegovo ekipo UAE pod pritisk. Emirati so po Pogačarjevih besedah zamudili trenutek, ko bi lahko preprečili pobeg, ko je skupina 34 kolesarjev našla svoj ritem, pa jo je bilo težko ustaviti. Ekipa UAE je potem vlekla glavnino prek vzpona na Soudet in potem tudi do začetka vzpona na Marie Blanque. Jani Brajkovič pojasnjuje, da pristopa Jumba in Emiratov nista odločilna vplivala na razplet dvoboja med Pogačarjem in Vingegaardom. "Jumbova taktika ni bila naravnana na to, da bo Vingegaard pridobil minuto proti Pogačarju. Priložnost se mu je ponudila, izkoristil jo je. Tudi prek televizije se je videlo, da leti. Malokrat se prek televizije vidi, tokrat pa se je, kako je Vingegaard letel gor." Dodaja, da je razplet etape bolj ustrezal Jumbu kot Bori. Vingegaard je pridobil čas v primerjavi z glavnim konkurentom, Bora pa ima rumeno majico. "Bora bo gotovo skušala nadzorovati dirko, to pa je voda na mlin Jumba. Nizozemska ekipa nima takšne odgovornosti, kot bi jo imela, če bi imel Vingegaard rumeno majico. Pomoč Bore pri nadzorovanju dirke jim bo zelo prav prišla." Jutri je nova gorska etapa, tudi z znamenitim Tourmaletjem. "Dolg in strm je," pravi Brajkovič. Ob tem brezkategornem vzponu pa sta še dva prve kategorije na Aspin in ciljni do Cauterets-Cambasque. "Ta krog vzponov po Pirenejih so francoski novinarji nekoč poimenovali krog smrti. Kolesarji so pred desetletji na tem krogu omedlevali. Za to moderno kolesarsko srenjo je seveda povsem drugače," razmišlja Tominec in se sprašuje, ali bo Vingegaard skušal izkoristiti razmerje moči iz pete etape tudi v šesti, da bi v Pirenejih še povečal svojo prednost. V podkastu Tour 202 podrobneje tudi o Jaiju Hindleyju in slovenski povezavi z njegovim vzponom med najboljše ter o razlogih za optimizem pred nadaljevanjem Toura, torej kako in kdaj bi lahko Pogačar vrnil udarec Vingegaardu.
7/5/202332 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Pospešek van der Poela odločilen za novo zmago Philipsena, pravi Govekar

Nov sprint in nova zmaga Jasperja Philipsena na Touru. Tudi tokrat mu je do ciljne črte pomagala ekipa. Preostale so imele obilo težav ob mnogih padcih na zavitih ovinkih dirkališča Paula Armagnac, toda Philipsen je ob pravem času našel svojega moštvenega kolega, večkratnega zmagovalca enodnevnih klasik Mathieuja van der Poela, Nizozemec pa je Belgijca povlekel do nove zmage. Philipsen je sicer po četrti etapi rekel, da je imel v zadnjih metrih krče in da sta se z van der Poelom po naključju našla, toda obetavni mladi slovenski sprinter Matevž Govekar pravi, da to ni bilo naključje. 'Oba imata odlične noge, morda pa sta imela srečo, da sta obstala na nogah, da sta vse do cilja izpeljala tako kot sta,' je povedal 22-letnik iz Godoviča. Nekaj kolesarjev je padlo na dirkališču. Mnogi so po zahtevnem finišu tretje etape razmišljali, da ne bo tako hektično v četrti, na široki progi dirkališča. Eden tistih, ki ni zdržal na kolesu, je bil Matej Mohorič, a se je odlično znašel in se uspel ujeti. 'K sreči jo je skupilo samo kolo. Stekel sem čez balanco naprej po asfaltu in se nisem niti spotaknil,' je povedal Mohorič. Član ekipe Bahrain-Victorious meni, da je prišlo do mnogih padcev, ker dirkališča niso zgrajena za kolesarje. Rekel je, da je asfalt precej bolj grob, ovinki pa so narejeni za dirkalne avtomobile, zato niso vedno optimalni in se na koncu zaprejo. Tako je treba na koncu ovinka, ko je hitrost sicer ponavadi višja kot sredi ovinka, zavirati, kar pa kolesarji niso vajeni, saj so na cestah ovinki bolj linearni, lepši in posledično bolj varni. Zaradi tega je prišlo do padcev, je povedal Mohorič. V njegovi ekipi so bili sicer zadovoljni, saj je bil Phil Bauhaus znova med najboljšimi tremi. Isti kolesarji so bili na prvih treh mestih, tako v torek kot v ponedeljek. V primerjavi s prejšnjo etapo sta se zgolj Caleb Ewan in Bauhaus zamenjala na drugem oziroma tretjem mestu. Tudi Matevž Govekar je član Bahraina. Govekar je v podkastu Tour 202 povedal, da upa, da bi Bauhaus uspel priti do etapne zmage na Touru. To bi bil velik uspeh, saj je letos novinec. Med vsemi sprinterji je izpostavil tudi Jasperja Philipsena, ne le zaradi njegove forme, tudi karakterno mu je pri srcu. Govekar je bil na začetku svoje športne poti gorski kolesar, v zadnjih letih pa se je izoblikoval v cestnega. Še vedno nabira izkušnje, ki so izjemno pomembne, sploh v sprintih, ko tekmovalci iščejo svoj prostor v glavnini in najboljši položaj pred finišem. Na gorskem kolesu ni tako izstopal, pravi, precej bolj talentiran pa je za vožnjo na cestnem kolesu. Odlično je opravil testiranja na Fakulteti za šport pri dr. Radoju Miliću. Razvil je 21 wattov moči na kilogram telesne teže, kar je po Milićevih podatkih največ med vsemi slovenskimi sprinterji. Govekar je v podkastu Tour 202 debatiral z Valovcema, z radijskim reporterjem na prizorišču Toura, z Igorjem Tomincem in z voditeljem Luko Petričem, razmišljali pa so tudi o tem, zakaj je na Idrijskem toliko odličnih kolesarjev in tudi kaj prinaša prva gorska etapa. Končala se bo v kraju, ki je bil doslej srečen za slovensko kolesarstvo. Tadej Pogačar je v Larunsu dosegel svojo krstno zmago na Touru, Primož Roglič pa svojo drugo.
7/4/202340 minutes, 1 second
Episode Artwork

Tour 202: Božič pravi, da bi moral van Aert prej začeti sprint ali pa oditi mimo po levi

Minute čakanje so dolgo trajale za Jasperja Philipsena, ko je sedel na stolu za zmagovalce, a ni še smel dajati intervjujev in le nemo pogledoval okrog sebe. Komisarji so potrebovali precej časa, da so prišli do končne odločitve in potem mu le podelili etapno zmago.Gost podkasta Tour 202 in nekoč odličen sprinter Borut Božič pravi, da se takšne stvari pogosto dogajajo v sprintih, ko je Philipsen zaprl luknjo skozi katero je želel van Aert švigniti. 'Po vsej verjetnosti bi moral van Aert prej startati, predvsem pa bi moral počakati, da se mu leva stran odpre tako kot Phil Bauhaus in Caleb Ewan. Vedelo se je, da se bo desna zaprla. To morajo sprinterji vnaprej prebrati in vedeti,' je povedal Idrijec, ki je izpostavil tudi izjemno delo Alpecinovega vlaka in vlečnega konja, vodje ekipe Mathieuja van der Poela. V uvodnih dveh etapah je od trojice Slovencev izstopal Tadej Pogačar. 24-letnik je rekel, da je imela njegova ekipa v tretji etapi regeneracijsko vožnjo, vsaj do zadnjih 50 kilometrov. Upa, da bo v četrti etapi tudi tako, potem pa pridejo na vrsto bolj komplicirane preizkušnje v Pirenejih. V tretji etapi sta bila dejavnejša Luka Mezgec in Matej Mohorič. Mezgec je Dylana Groenewegna pripeljal v dober položaj nekaj sto metrov pred ciljem, a po etapi povedal, da je bil Nizozemec tedaj že pečen. Borut Božič je obrazložil, da je Groenewegen preveč energije potrošil pred zaključnim sprintom, ker je imel ob sebi le Mezgeca, ostal je brez drugih pomočnikov, to pa je na Touru premalo, je zatrdil. 42-letnik ni bil presenečen nad drugim mestom Phila Bauhausa. Morda še ni uveljavljeno ime med sprinterji, toda Božiča je že nekajkrat navdušil, izkoristil pa je tudi dobro delo svoje ekipe, tudi Mateja Mohoriča. Doprinos Mohoriča je pohvalil tudi športni direktor ekipe Gorazd Štangelj, z Mohoričem, Bilbaom in Wrightom pa ima Bahrain Victorious dober sprinterski vlak, morda ne takšnega kot Alpecin in Quickstep, so pa blizu, je povedal Dolenjec. V podkastu Tour 202 lahko tudi slišite, kaj Božič meni o vožnji Jumba Visme in Emiratov v uvodnih etapah. Pravi, da je prav, da so Pogačarjevi pomočniki v drugi etapi trošili energijo, tudi zaradi tega, ker imajo Tadeja in ekipa pooseblja njegov napadalni pristop do dirke. Prisluhnite lahko pogovoru z zdravnikom ekipe UAE Inigom San Millanom. Pogačar lahko kolesari, klavirja pa še ne more igrati, je povedal Bask, kratko ledeno kopel pa si po vsaki etapi privošči tudi zaradi glave, ne samo zaradi mišic in začetka regeneracije. Podrobneje tudi o zaključku četrte etape na dirkališču Paul Armagnac. Najhitrejši krog je na tej progi odpeljal Alessandro Zanardi, ki je bil nekoč odličen dirkač, tudi dvakratni zmagovalec serije Indycar, po hudi nesreči pa je postal vrhunski parakolesar in osvojil štiri naslove paraolimpijskega prvaka.
7/3/202333 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Polanc pravi, da je Pogačar odlično pripravljen, zato toliko napada

Znova je bilo razburljivo na Touru v Baskiji. Znova so se pomerili konkurenti za skupno zmago, Tadej Pogačar pa je pridobil 12 bonifikacijskih sekund. Zdaj ima 11 sekund prednosti pred glavnim konkurentom Jonasom Vingegaardom. Njegov moštveni kolega v zadnjih letih Jan Polanc je gost podkasta. Pravi, da se vidi, da je Pogačar dobro pripravljen. Zato toliko napada na bonifikacijskih vzponih in v ciljnih sprintih. 'Gotovo se dobro počuti, po drugi strani je pa tudi super, da je zraven Adam Yates, tako da imajo Emirati v ekipi dva, ki lahko konkurirata za skupno zmago,' je povedal zmagovalec dveh etap na Giru. To je bil ključ do zmage Vingegaarda lani, da je imel Jumbo ob Dancu še Rogliča v ekipi. Yates je že po prvi etapi poudaril, da je na Touru predvsem v vlogi pomočnika, kljub temu, da je oblekel rumeno majico. Voditelj podkasta Tour 202 Luka Petrič pa je povedal, da so bili glede na videno pomirjeni tisti, ki so celo razmišljali, da bi lahko močneje prevzel vlogo sokapetana, glede na to, da vodi v skupnem seštevku. S tem bi lahko morda ogrozil Pogačarjev naskok na skupno zmago. Toda na zadnjem klancu je bil predvsem pomočnik in pomagal vleči voz ekipe UAE, in tako Tadeju Pogačarju omogočil, da je pridobil osem bonifikacijskih sekund. Radijski poročevalec na prizorišču Igor Tominec je povedal, da se je Yates po etapi celo opravičeval, ker ima samo 58 kilogramov in zato na ciljni ravnini Tadeju ni mogel pomagati pri napadu na etapno zmago.
7/2/202329 minutes
Episode Artwork

Tour 202: Bilbajski uvod po okusu Emiratov

Tadej Pogačar je že prvi dan oblekel eno od štirih majic na Touru. Sicer ne tiste, ki si jo najbolj želi, je pa rumeno oblekel njegov moštveni kolega Adam Yates. V zaključku je bil boljši od svojega dvojčka Simona. Odličen dan za ekipo UAE. Precej optimizma je čutiti po prvi etapi. 20 jih je še ostalo do konca, dolga je še pot do Pariza, toda, če je bilo pred začetkom še veliko neznank, kako je s Pogačarjevim zapestjem, kakšna je njegova pripravljenost, pa se je v zahtevni prvi etapi, ko so mnogi odpadli, dvakratni zmagovalec dirke suvereno peljal v ospredju. Dobil je sprint glavnine in pridobil štiri sekunde v primerjavi z glavnim konkurentom Jonasom Vingegaardom. Za nameček se je Yates prerinil v prvi plan, prevzel vlogo sokapetana, s tem razbremenil Pogačarja in morda tudi poskrbel, da bo moral v nadaljevanju Vingegaard paziti tudi nanj. Yates je ob tem takoj poudaril, da je njegova osnovna naloga biti dober pomočnika Pogačarja, ki je boss, torej šef moštva UAE, kot pravi Britanec. Je ta optimističen, pozitiven pogled na dogajanje v prvi etapi realen? To je prvega trenerja Tadeja Pogačarja Miho Konciljo in radijskega poročevalca na Touru Igorja Tominca vprašal voditelj podkasta Tour 202 Luka Petrič. Koncilja pravi, da je lahko Yates v primerjavi z lansko dirko velik plus za Pogačarja, Tominec pa, da si je predstavljal, da je UAE v svojo ekipo Yatesa pripeljal, da bi bil kandidat za zmago na enem od Grand Tourov, ne pa, da bo izjemen pomočnik Tadeja Pogačarja na Touru. Oba pa se strinjata, da so se v prvi etapi razblinili dvomi o tem, da Pogačar ni vrhunsko pripravljen oziroma, da ga pretirano ovira aprila zlomljeno zapestje.
7/1/202330 minutes
Episode Artwork

Tour 202: Pogačar tretjič ali Vingegaard drugič?

Z bilbajskim uvodom se bo odprl 110. Tour, znova s Slovencem v vlogi enega glavnih favoritov. Tokrat le eden, ne dva kot v zadnjih letih, zmagovalec Gira se namreč pripravlja na Vuelto, v najožjem krogu konkurentov za končno zmago pa je ob Tadeju Pogačarju le še lanski zmagovalec Jonas Vingegaard. Kaj so prednosti in slabosti obeh? Oba sta fantastična kolesarja, toda eden se vrača po poškodbi, drugi pa ob sebi ne bo imel Primoža Rogliča, ki je odigral ključno vlogo v odločilni lanski etapi. Slišite lahko, kakšne so bile možnosti, da bi Roglič tudi letos kolesaril na Touru.Tokrat bo imel Pogačar v svojem moštvu aduta za visoko uvrstitev v skupnem seštevku, šef moštva UAE je celo zatrdil, da je Adam Yates sokapetan ekipe. Britanca, Pogačarja in Vingegaardja lahko slišite v oddaji kot tudi preostala Slovenca Mateja Mohoriča in Luko Mezgeca ter Marka Cavendisha, ki bo skušal postati najboljši vseh časov. Trenutno je na večni lestvici izenačen z Eddyjem Merckxom s 34-imi etapnimi zmagami. Igor Tominec poroča, da vsi Cavendishu privoščijo, da bi podrl rekord.V podkastu Tour 202 tudi o preostalih adutih za visoko uvrstitev, o trasi, ki ponuja veliko klancev, a tudi precej priložnosti za sprinterje in le eno vožnjo na čas, ter o Netflixovem dokumentarcu, ki daje nove vpoglede v zakulisje lanske dirke, Tominec pa opozarja, da se ob tem oža dostop precej bolj neodvisne sedme sile, ki ponuja realnejši zorni kot na dogajanje v Touru. Voditelj podkasta Tour 202 je Luka Petrič.
6/30/202343 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Pogačarju dvojna krona. Hauptman: To je bil pomemben test pred Francijo

Državno prvenstvo je za nami, imamo nove nosilce majic z državnim grbom, podkast Tour 202 pa nastaja v Radovljici, le nekaj metrov od ciljne črte, kjer so se odločili spopadi med kolesarji.V terenskem studiu se nam je pridružil Andrej Hauptman, športni direktor v ekipi Emiratov in državni prvak leta 2000. Torej tisti, ki je v avtomobilu spremljal Tadeja Pogačarja do prve (dvojne) zmage na državnem prvenstvu! "Kolesarji so navajeni, da je treba odreagirati v trenutku, odsotnost radijskih zvez ni prevelik problem," je posebnost državnega prvenstva komentiral Hauptman. Hkrati pa že obrnil misli proti Dirki po Franciji: "Zdaj me nič ne zanima. Naredili smo vse, da bi tja prišli najbolje pripravljeni, to nam je tudi uspelo, na razplet pa bo treba še kar nekaj časa počakati." Tudi Tadej Pogačar se strinja z njim, ob tem je omenil, da ga tudi vročina v Radovljici ni motila. Jan Grilc in Igor Tominec pa se sprašujeta tudi o ključnih točkah trase Dirke po Franciji in analizirata nastope na državnem prvenstvu.
6/25/202322 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Tovarna talentov, ki odidejo že kot najstniki

Slovenska nogometna reprezentanca bo drevi v tekmi četrtega kroga kvalifikacij za evropsko prvenstvo gostila Dansko. Ena najvidnejših evropskih reprezentanc zadnjega obdobja je favorit skupine H, nogometno gledano pa ena tistih držav, ki s svojimi nogometaši dviguje kakovost najmočnejših lig v Evropi. O tem, kaj je skrivnost danske proizvodnje odličnih nogometašev, je Jožetu Pepevniku odgovarjal športni novinar danske tiskovne agencije Ritzaus Buraeu, Mikkel Lundby Langer. "Vse se je začelo pred dvajsetimi leti, ko je dolgoletni selektor Morten Olsen postavil sistem vzgoje mladih nogometašev pod okriljem nogometne zveze, ki poteka še zdaj. Vključeni so tudi vsi klubi, družno se v sklopu enega programa skrbi za mlade nogometaše. Tuji klubi to opazujejo in jih včasih že zelo mlade tudi odpeljejo. Vsi ključni igralci te reprezentance, Eriksen, Hojbjerg, Kjaer in Christensen, so Dansko zapustili že kot najstniki."
6/19/20238 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Zana veliki zmagovalec. Fink: Kolesarstvo se začne takrat, ko ne moreš več

29. Dirka po Sloveniji je prišla na svoj cilj, zadnja etapa je ponudila razburjenje povsem do zadnjih trenutkov dirke. Imamo novega zmagovalca, Filippo Zana je pokazal ne le največ moči, ampak tudi izjemno vztrajnost. "Kolesarstvo se začne takrat, ko ne moreš več. Do takrat lahko vsi," je njegovo predstavo komentiral posebni gost podkasta, direktor dirke Bogdan Fink, ki je kot sprinter nastopil tudi na prvi izvedbi dirke pred 30 leti. Letošnja dirka je po dolgem času prinesla odločitev na zadnji dan, ob ceste je spet privabila tisoče in tisoče kolesarskih navdušencev, milijoni so jo spremljali tudi prek televizijskih zaslonov. Z direktorjem dirke potegnemo črto pod letošnjo izvedbo in razmislimo o bilanci prvih 30 let dirke, Jan Grilc in Igor Tominec pa razmislita tudi o predstavah slovenskih kolesarjev in tujih zvezdnikov.
6/18/202334 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Zeleni princ ob belem konju

V Kobaridu smo na cilju 4. etape pričakovali, da bomo dobili novega zmagovalca Dirke po Sloveniji, a izšlo se je drugače. Po divjem finišu etape, kjer smo videli spektakularne padce, tehnične težave s kolesom ob najbolj neugodnem trenutku, seštevanje sekund v cilju in celo galopiranje konja ... Etapa je ponudila veliko razburjenja in čustev. Razplet komentiramo z Boštjanom Mervarjem, ki je tekmoval na prvi izvedbi dirke pred tridesetimi leti in še vedno drži rekord v osvojenih etapah na Dirki po Sloveniji - kar šestkrat je bil najhitrejši, danes pa opravlja vlogo drugega športnega direktorja v ekipi Adria Mobil. Razmišlja o padcih, ki so zaznamovali pretekli teden, pa tudi o tem, kako kolesarji trenirajo spuste. Jan Grilc in Igor Tominec pa usmerita misli na zaključno 5. etapo, kjer lahko pričakujemo spopad za zeleno majico že takoj po startu.
6/17/202321 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Lani je bilo leto zajca, letos med ekipami hit sveži losos

Ekipe že tri dni pokersko blefirajo, pravi Srečko Glivar, ki na dirki skrbi za logistiko, na prvi dirki pred 30 leti je osvojil drugo mesto, bil je tudi jugoslovanski državni prvak v kolesarstvu, v več ekipah pa je opravljal tudi vlogo športnega direktorja. Tretjo etapo Dirke po Sloveniji je ponovno odločil sprint, le da so v njem glavne vloge igrali drugi kolesarji kot v prvih dveh dneh. Luka Mezgec je zaostal le za zmagovalcem Idejem Schellingom iz Bore Hansgrohe, pomembno vlogo pa je odigralo tudi - krožišče. V pogovoru s Srečkom Glivarjem razmišljamo tudi o odpadlih vijakih, ki so na prvi dirki krojili razplet v skupnem seštevku, hkrati pa spoznavamo ozadje organizacije dirke in skrbi za ekipe. Jan Grilc in Igor Tominec, ki se ozreta tudi proti kraljevski četrti etapi, sta med pogovorom postala lačna, ko je Srečko Glivar opisal jedilnike ekip.
6/16/202326 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Mladi Slovenski kolesarji? Hvastija: Na taki dirki preskočijo več ravni

Druga etapa Dirke po Sloveniji je ponudila podoben razplet kot prva, a vseeno postregla z drugačnimi in zanimivimi zgodbami. Ob 30. obletnici prve izvedbe dirke v podkastu Tour 202 gostimo kolesarje, ki so nastopili in kreirali razplet leta 1993. Tokrat Martina Hvastijo, strokovnega komentatorja kolesarstva na Televiziji Slovenija, enega prvih slovenskih profesionalnih kolesarjev, selektorja slovenske mladinske reprezentance, v kolesarstvu pa ima še mnogo drugih vlog. Z nasmehom se spominja, kako so mu na prvi dirki do uspeha pomagali tudi naključni navijači ob cesti. Z njim seveda ocenimo razplet druge etape, hkrati pa se vprašamo, kako pomembna je Dirka po Sloveniji za mlade kolesarje slovenskih ekip, kako trenerji prepoznajo prave sprinterje in kakšno vlogo igrajo testiranja na Fakulteti za šport. Igor Tominec in Jan Grilc pa se ozreta tudi proti zanimivi tretji etapi, ki bi lahko prinesla drugačen razplet kot prvi dve.
6/15/202321 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Groenewegen se lahko za zmago zahvali Mezgecu

Tour 202 ta teden spremlja Dirko po Sloveniji, ki letos praznuje 30. obletnico od prve izvedbe dirke. Leta 1993 so se kolesarji prvič podali na slovenski krog, zmagovalec je bil takrat Boris Premužič, tudi slovenski državni prvak leta 2002 in gost kolesarskega podkasta Vala 202. Z njim se pogovarjamo o največjih razlikah med kolesarstvom pred 30 leti in danes, hkrati pa seveda komentiramo razplet 1. etape na letošnji dirki. "Dylan Groenewegen se lahko za zmago zahvali Luku Mezgecu," pravi Boris Premužič. Ob silovitem zaključku etape, ku je kolesarje vodila od Celja do Rogaške Slatine, je Mezgec kot glavni pomočnik pripravil izvrsten položaj klubskemu kolegu za njegovo že tretjo etapno zmago na Dirki po Sloveniji - vse tri je osvojil na isti ciljni ravnini. Igor Tominec ob tem izpostavlja razlike med sprinterji in napeto lovljenje ubežnikov. Voditelj podkasta Tour 202 je tokrat Jan Grilc.
6/14/202320 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Zlate Olimpijine generacije

Še pred obračunom finala slovenskega košarkarskega prvenstva med Olimpijo in Heliosom je Društvo športnih novinarjev Slovenije v prostorih Stožic sprejelo Košarkarski klub Olimpijo v Hram slovenskih športnih junakov. Ljubljansko moštvo je prvi klub, ki je bil deležen te časti. V družbi slovenskih košarkarskih velikanov, kot so Ivo Daneu, Dušan Verbič, Roman Horvat in Zmago Sagadin, je bil Jakob Kuhar.
6/4/20236 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Tadej Pogačar začenja intenzivne priprave na vrhunec sezone

Začenja se zadnji mesec priprav na osrednji kolesarski dogodek sezone – Dirko po Franciji. Na francoskih cestah Dirka po Dofineji predstavlja eno zadnjih generalk za poletni vrhunec sezone. Na njej nastopa veliko kandidatov za visoka mesta na Touru – lanski zmagovalec Danec Jonas Vingegaard, Kolumbijec Egan Bernal, Španca Mikel Landa in Enric Mas, Britanec Adam Yates, če jih naštejemo le nekaj. Manjka pa številka ena svetovnega kolesarstva Tadej Pogačar. Intenzivne priprave na Tour je po poškodbi zapestja šele začel, njegova generalka pride na vrsto precej pozneje. Podrobneje o pripravah slovenskega aduta za Tour Igor Tominec.
6/4/20236 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Po 16 letih sta Primož Roglič in Mitja Mežnar spisala novo skupno športno zgodbo

Ob seciranju dogodkov včerajšnje odločilne etape na kolesarski dirki po Italiji na Svete Višarje nikakor ne moremo mimo trenutka, ko se je slovenskemu šampionu snela veriga.Tam je bil ob pravem času na pravem mestu nekdo, ki ni bil odet v barve Jumbo Visme, a je Primožu Rogliču dal nekaj zagona za nadaljevanje po izjemni strmini. Kmalu smo izvedeli, da je Rogliču pomagal Mitja Mežnar, s katerim sta skupaj na smučeh skakala tudi v mladinski reprezentanci. Po 16 letih sta spisala novo zgodbo, ki jo bosta lahko pripovedovala svojim vnukom.
5/28/20234 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Ko se je Primožu snela veriga, se je snel z verige, pravi Čerin

Kakšen razplet Gira, kakšna predzadnja etapa, kakšna zmaga! Še sneta veriga ni ustavila slovenskega šampiona. Pred več tisoč slovenskih navijačev, v morju slovenskih zastav je dosegel enega največjih uspehov v svoji bogati karieri in tako dopolnil slovenski komplet zmag na vseh največjih tritedenskih dirkah.Primož Roglič je pred tremi leti Tour izgubil po gorskem kronometru predzadnji dan dirke, tedaj se je še bolj zasidral v srca slovenskih navijačev, ki so sočustvovali z njim, tokrat pa so se skupaj veselili. Gost podkasta Tour 202 Primož Čerin pravi, da ga je sneta veriga še bolj ponesla, kljub temu, da je po nekaterih izračunih izgubil skoraj 20 sekund. Čerin, ki pogosto tesno sodeluje z Rogličem, pravi, da Kisovčan vožnjo na čas po navadi vozi tako, da je na koncu najmočnejši, kar se je zgodilo tudi v soboto. V podkastu tudi pove, da je Roglič vse upe vložil v zadnje etape, da jih je na trenažerju velikokrat odvozil v pripravah, po operaciji rame pa je pozimi peš prehodil klanec do Višarij. V oddaji tudi odzivi Gerainta Thomasa, ki pravi, da je že prestar za vse to, pa intervju z Loro Roglič Klinc, ki pove, da Primož ob bučni podpori slovenskih navijačev ni mogel izgubiti Gira. Slišite tudi športnega direktorja ekipe Jumbo Visma Marca Reefa, ki pove, da je bil zelo miren, ko se je Rogliču snela veriga. Primož Čerin v podkastu Tour 202 debatira s kolesarskim reporterjem Vala 202 Igorjem Tomincem in voditeljem Luko Petričem. Poslušaj tudi radijski dokumentarec: Primož Roglič
5/27/202337 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Je 30 sekund moč nadoknaditi v soboto? Gorazd Štangelj pravi da

Športni direktor ekipe Bahrain Victorious je gost kolesarskega podkasta Vala 202. Gorazd Štangelj pravi, da je logistični zalogaj sobotne vožnje na čas izjemno zahteven, ni zahteven le ekstremen klanec, ki ima v uvodnih petih kilometrih povprečen naklon več kot 15 odstotkov, na nekaterih mestih pa celo 22 odstotkov. Tako kot Štangelj tudi radijska športna novinarja Igor Tominec in Dare Rupar menita, da bo končna odločitev o zmagovalcu padla na sobotni vožnji na čas. 'To so si organizatorji tudi želeli,' pove 50-letnik, ki je v svoji karieri 13-krat tekmoval na tritedenskih dirkah. Dolenjec trdi, da bo zaostanek 30 sekund v soboto mogoče nadoknaditi, več pa le v primeru, da bo imel eden od kolesarjev slab dan. Opozarja, da ne gre pričakovati, da ga bo Geraint Thomas imel na podlagi videnega na letošnjem Giru. Dare Rupar poroča, da si večina italijanske sedme sile želi videti Valižana na vrhu zmagovalnega odra, Thomas, ki je v četrtek praznoval 37. rojstni dan, namreč precej raje kramlja z mediji kot Primož Roglič. Olimpijski prvak v kronometru je imel precej boljši dan v četrtek kot v torek, Štangelj meni, da v torek sploh ni imel slabega dne, le mini krizo, ki jo je odlično prebrodil, v zadnji gorski etapi pa bi bilo za Zasavca najbolje, da napade nekdo drug, Roglič pa bi lahko v tem primeru lažje nadzoroval potek dirke s številčnejšo in boljšo ekipno podporo v primerjavi s svojimi konkurenti. Voditelj podkasta Tour 202 je Luka Petrič.
5/25/202330 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Prepovedani dolgi podkast: Slovenija zaključila nastope v elitni skupini brez točke

Na svetovnem prvenstvu elitne skupine v hokeju na ledu se je v Tampereju in Rigi končal predtekmovalni del turnirja. Slovenija v Latviji ni izpolnila začrtanega cilja, da ostane med elito, v svoji skupini ni osvojila niti točke.V tretji epizodi podkasta se posvetimo odzivom in analizi slovenske reprezentance. Gosta, nekdanja reprezentanta Bojan Zajc in Gaber Glavič, ugotavljata, da je Risom šepala učinkovitost v napadu in da jim je predvsem primanjkovalo zbranosti ter energije v zadnjih, ključnih tretjinah tekem. Se pa sogovorniki (v razpravi sodejujejo še poročevalca s prizorišča Boštjan Janežič in Marko Pangerc ter član radijske športne redakcije Tomaž Langherholz) strinjajo, da je bil svetla točka za prihodnost reprezentance mladi branilec Bine Mašič in da se je Slovenija v primeri s prejšnjimi nastopi med elito merila s hokejskimi velesilami celo najbolj enakovredno doslej.
5/23/202351 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Roglič vseskozi v odlični formi, pravi Džalo, Thomas pa kot dizel

Končno je tu zadnji teden Gira. Zahtevne gorske preizkušnje in sobotna vožnja na čas bodo določili končnega zmagovalca. Glavna favorita še vedno ločita le dve sekundi.Geraint Thomas ima majhno prednost pred Primožem Rogličem, gost Toura 202 pa je nekdo, ki odlično pozna Thomasa. Marko Džalo je že vrsto let fizioterapevt in maser ekipe Ineos Grenadiers, dolgo pa tesno sodeluje z Valižanom. Vsako leto je z njim na osrednjih pripravah na sezono. Pravi, da 36-letnik kolesari drugače kot Roglič, ki je od začetka do konca sezone v odlični formi. Thomas je bil spomladi še daleč za najboljšimi, ampak Džalo pravi, da je kot dizel. Počasi se ogreje, ko pa je utečen, je odličen. Velikokrat je bil v svoji karieri v najboljši formi v zadnjem tednu tritedenskih dirk. Džalo tudi pojasnjuje, da ekipa ni načrtovala, da bi v soboto prepustila rožnato majico konkurentom, se ji je pa odrekla, da bi v zaključku etape hranila moči za zadnji teden. Gost je tudi kolesarski reporter Vala 202 Igor Tominec, ki izpostavlja, da ni presenetljivo, da se boj za skupno zmago doslej še ni razplamtel. Trasa Gira je letos pač takšna, da so vsi, ki kolesarijo za čim višjo uvrstitev v skupnem seštevku, skušali ohraniti polne baterije za zadnje etape. Voditelj Toura 202 je Luka Petrič.
5/22/202332 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Jan Polanc pravi, da se bo zdaj začel pravi Giro

Nora dirka po Italiji tudi letos upravičuje svoj sloves. Gost podkasta upa, da so težave z vremenom mimo, da bosta zdaj v ospredju kolesarjenje in boj najboljših v skupnem seštevku.Konec uvodnega tedna je odstopil Remco Evenepoel, sredi drugega še Tao Geoghegan Hart. Primož Roglič ima vse manj konkurentov, vse bolj pomembno pa je ostati na kolesu in se izogibati poškodbam. Jan Polanc pravi, da lahko padci ovirajo počitek in regeneracijo. Zaradi bolečin je imel velikokrat težave s spanjem. Včasih mu je klubski zdravnik predpisal uspavalne tablete, uporabil pa jih je le v skrajnih primerih. Polanc je ta teden končal svojo športno pot, želi pa ostati v svetu kolesarstva, še letos namerava opraviti izpit za športnega direktorja. Polanc debatira tudi o vrhuncih svoje kariere, o zmagi na znameniti etapi na Etno in o tem, kaj ima raje, etapne zmage ali rožnato majico? Pridružil se je radijskemu kolesarskemu reporterju Igorju Tomincu in voditelju Luki Petriču.
5/18/202331 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: Najbolj srčen maraton

Serijo rekreativnih oddaj o teku zaključujemo z obiskom Radencev, kjer bo v soboto na sporedu 41. Maraton treh src. Najstarejša tekaška prireditev v regiji na prvo mesto postavlja rekreacijo, čeprav se izmenjaje z ljubljanskim maratonom sočasno odvija tudi državno prvenstvo, letos v Radencih na polmaratonski razdalji. Podamo tudi tudi trenerski nasvet, kako v toplejših mesecih ohranjati zdrav odnos do teka.
5/18/20239 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Prepovedani dolgi podkast: Analiza slovenskih nastopov med elito z Mitjo Šivicem

Druga od štirih epizod podkasta, ki je na Valu 202 stalnica med svetovnim prvenstvom elitne skupine v hokeju na ledu. Tekme Slovenije proti Švici, Kanadi in Norveški radijska poročevalca v Latviji, Boštjan Janežič in Marko Pangerc, analizirata z nekdanjim reprezentantom Mitjo Šivicem.
5/17/202345 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Mezgec zdaj še bolj optimističen o Rogličevih možnostih za zmago

Po desetih kilometrih drugega kronometra letošnjega Gira se je zdelo, da bo Belgijec krepko povečal prednost pred slovenskim adutom za skupno zmago. A slabe pol ure zatem razlika ni zrasla, pač pa se je zmanjšala.Nekaj ur kasneje Remca Evenepoela ni bilo več na dirki, odstopil je zaradi covida, Primož Roglič pa nadaljevanje dirke pričakuje na drugem mestu skupne razvrstitve. Kaj to pomeni za nadaljevanje, kako je novica odmevala v Italiji in kaj o tem meni prvi Slovenec, ki je dobil etapo na Giru. Gost Toura 202 je Luka Mezgec. 34-letnik je bil nekoč vrhunski sprinter, zdaj pa utira pot do cilja glavnemu adutu svoje ekipe in enemu najboljših na svetu Dylanu Groenewegnu. Mezgec pravi, da je ključno, da ima dovolj energije za finiš, da so vse njegove poteze, ko drvi 70 kilometrov na uro, umirjene in nežne ter da s stranskim vidom ugotovi, kje so največji konkurenti. Hkrati pa mu mora njegov sprinter popolnoma zaupati, saj lahko le tako prideta do skupnega uspeha. Mezgec bo tudi letos glavni pomočnik Groenewegna na dirki po Franciji. V aktualni epizodi podkasta govorijo še poročevalec s terena Jan Grilc, osrednji radijski kolesarski reporter Igor Tominec in voditelj Luka Petrič.
5/15/202331 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Tratnik si želi z Rogličem na Vuelto

Idrijčan pravi, da je bil izjemno pripravljen pred svojim nesojenim vrhuncem sezone, pred Girom, a žalosten zapustil Italijo po trku z avtomobilom dan pred začetkom dirke. Doživel je kaskadersko nesrečo. Štiri metre je letel po zraku in se zabil v drevo.Jan Tratnik pravi, da je k sreči utrpel "lep zlom", kot so ga opisali zdravniki. Vezi si namreč ni poškodoval. Rehabilitacija bo zaradi tega lahko hitrejša. 33-letnik upa, da bo čez dva meseca lahko spet polno treniral in da bo v tej sezoni vendarle doživel tritedensko dirko. Na Vuelti si želi kolesariti skupaj s svojim dobrim prijateljem Primožem Rogličem. Tratnik meni, da bo v naslednjih etapah Gira pomembno ostati blizu, torej ne izgubiti preveč sekund ali pa po možnosti kakšno pridobiti, predvsem pa bo treba ohraniti dovolj moči za ključni zadnji teden dirke. Roglič je pripravljen na zmago, meni Tratnik. O svoji karieri, vlogi čislanega pomočnika in spoštovanju, ki ga čuti med svojimi vrstniki in tudi v slovenski kolesarski javnosti je debatiral z radijskim kolesarskim reporterjem Igorjem Tomincem, poročevalcem s prizorišča dirke Janom Grilcem in voditeljem Luko Petričem.
5/11/202331 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Po poteh in brezpotjih tekli tudi 170 kilometrov

Pretekli konec tedna je bila v Vipavski dolini na sporedu 8. preizkušnja v trail teku oziroma teku in hoji po brezpotjih na različnih razdaljah - najdaljša je bila dolga kar 170 kilometrov. Kaj ljudi privlači, da so v pogonu več 10 ur, kakšna je primerna oprema, pa tudi kaj udeležencem najbolj tekne na okrepčevalnicah?
5/11/202312 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Prepovedan dolgi podkast: Ali lahko Risi postanejo stalnica med elito?

Slovenska hokejska reprezentanca se v Rigi pripravlja na začetek svetovnega prvenstva. Po šestih letih bodo Risi znova igrali med elito.O tekmecih in možnostih slovenske reprezentance, oslabljenosti nekaterih tekmecev, ki so se odrekli igralcem iz ruske lige ter dobrem vtisu v pripravljalnem obdobju, novinarja Tomaž Langerholz in Boštjan Janežič ter voditelj Marko Pangerc debatirajo z gostom, nekdanjim reprezentantom in trenerjem Bojanom Zajcem. V prvi epizodi hokejskega podkasta v času svetovnega prvenstva se za omizjem porodi misel, da so Risi predobri za skupino B, in želja, da bi po zgledu Danske postali stalnica med elito.
5/10/20231 hour, 11 minutes
Episode Artwork

Tour 202: Remco pred Girom pod večjim pritiskom kot Primož

Gost kolesarskega podkasta Tour 202 Jani Brajkovič meni, da je Remco Evenepoel pod ogromnim pritiskom pred uvodno tritedensko dirko sezone. Svetovni prvak si veliko pritiska daje sam nase, veliko pa ga pride tudi od zunaj, od navijačev in navsezadnje od belgijske javnosti.Nekateri mediji so ga že okronali za zmagovalca, kar potrjuje tudi radijski poročevalec na prizorišču Igor Tominec. Pravi še, da ni malo Belgijcev, ki so prepričani, da bo Remco Evenepoel dobil dirko, ker bo Primoža Rogliča premagal v vožnjah na čas, na klancih pa bosta enakovredna. Jani Brajkovič opozarja, da se lahko noge zakrčijo, ko je kolesar pod pritiskom. Posledično je lahko regeneracija slabša, v tem primeru prej pride do nepredvidenih položajev in do padcev. Brajkovič je v svoji karieri tekmoval na toliko tritedenskih dirkah kot Roglič, oba na enajstih doslej, pravi pa, da je Giro izjemno zahteven. Slab dan na italijanski dirki ponavadi pomeni konec sanj o skupni zmagi. V podkastu lahko tudi slišite, kako so potekale Rogličeve priprave na Tenerifu in kaj pomenijo spremembe v njegovi ekipi. Tik pred začetkom je v postavi Jumba Visme prišlo do četrte menjave. Tudi Jos van Emdem je staknil covid.
5/4/202329 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: Pohod ob žici in Tek trojk

V tokratni seriji oddaj o športni rekreaciji se bomo razmigali s pohodništvom in tekom. V prvi oddaji se osredotočamo na obe obliki rekreacije, ki sta združeni tudi na eni od najbolj znanih prireditev v naši prestolnici. Ljubljana v tem tednu gosti že 65. Pohod ob žici, ki ga spremlja tudi znameniti Tek trojk. Pohoda in teka se lahko udeležite v soboto, danes in jutri bodo pot ob žici raziskovali mlajši udeleženci. Kako se na tek trojk pripravljajo nekateri tekači, kako za pohod navdušiti tudi najmlajše in zakaj je prireditev tako priljubljena, sta preverjala Nina Smole in Jure Jeromen.
5/4/202313 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Če bo celjenje tako hitro kot regeneracija, bo kmalu na kolesu

Poškodba Tadeja Pogačarja je glavna tema podkasta. Kako se je zgodil padec, kako se kolesar vrača po poškodbi zapestja, koliko lahko sploh trenira in kaj to pomeni za Pogačarjeve priprave na Tour? Gost je Borut Božič. Idrijčan je prvi Slovenec, ki je dobil etapo na eni od največjih tritedenskih dirk, in nekdo, ki si je na podoben način že poškodoval zapestje. Zraven je tudi Jan Grilc, ki je na prizorišču doživel ardenski trojček. V Belgiji je govoril tudi z navijačem, ki je prodal svojo hišo, da lahko na prizoriščih spremlja kolesarske dirke. Z avtodomom potuje od ene do druge preizkušnje. Prvi radijski kolesarski glas Igor Tominec postreže z najnovejšimi informacijami s priprav Primoža Rogliča, Zasavec se odlično počuti dobra dva tedna pred Girom. Ne zamudite pa kratkega kviza na koncu podkasta. Voditelj Luka Petrič zastavi vprašanje, ki zahteva kolesarsko in teniško znanje.
4/25/202332 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Visoki obrati na Hrvaškem

Z dvajseto hitrostno preizkušnjo in ciljem v neposredni bližini slovenske meje, v kraju Kumrovec, se je končal reli svetovnega prvenstva na Hrvaškem. Zmagal je Valižan Elfyn Evans. Reli, ki ga je ob trasi spremljalo kar pol milijona ljudi, so ob dirkačih zaznamovali še številni slovenski delavci in navijači.
4/23/20238 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Epski preobrat za ducat najboljših

Slovenski teniški igralki Tamara Zidanšek in Kaja Juvan sta z epskim preobratom Slovenijo popeljali na zaključni turnir najboljših 12 reprezentanc na svetu. Tekmica Romunija je v Kopru dobila začetna dvoboja, Slovenija pa se je naslednji dan vrnila v igro s posamičnima zmagama današnjih junakinj. Slovenija bo tako novembra nastopila na finalnem turnirju pokala Billie Jean King. Pred dvema desetletjema je že spadala med svetovno elito, letos se mednjo vrača. Dvoboj dvojic je bil v soboto zaradi dežja prekinjen, za zaključek vikenda pa je po teniškem igrišču namesto dežja tekel šampanjec.
4/16/20239 minutes, 1 second
Episode Artwork

Anže Kopitar: Leta so samo številka

Končal se je redni del v severnoameriški hokejski ligi NHL. Znanih je vseh 16 moštev, ki se bodo do sredine junija potegovala za znameniti Stanleyev pokal. Znova je z Los Angeles Kings v končnici tudi najboljši slovenski hokejist Anže Kopitar. Pred prvo tekmo končnice proti Edmontonu se je Slovenec javil iz Los Angelesa.
4/16/20236 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Tour 202: Toliko je dosegel, a Pogačar še vedno napreduje

Kolesarska sezona je v polnem teku, slovenski uspehi se vrstijo drug za drugim, pred kolesarji in navijači je še ena kockasta klasika.Primož Roglič je letos že dobil dve klasični enotedenski dirki, Tadej Pogačar pa svoj četrti spomenik v karieri. Najboljši je bil na dirki po Flandriji in se utrdil v vodstvu jakostne lestvice mednarodne zveze. Pred vrati je dirka Pariz−Roubaix, na znamenitih kockah bo tekmoval tudi Matej Mohorič. Kolesarski podkast Vala 202 ohranja ime Tour 202, čeprav je do dirke po Franciji še veliko, a Tour je zelo kolesarska beseda. Ni vezana le na francosko dirko. Junija bo pri nas Tour of Slovenia, Pogačar pa je zmagal na Tour of Flanders, po flamsko Ronde de Vlaanderen. Tokrat debata o minulem spomeniku in prihajajočem na severu Francije, o tem, kateri spomenik je največji med vsemi, o dozdajšnjem delu sezone najboljših slovenskih kolesarjev, o njunih bojih z van der Poelom in van Aertom oziroma Evenepoelom, tudi o tem, kaj ju še čaka v nadaljevanju sezone. Gost je prvi trener Tadeja Pogačarja, zdaj vodja Pogi Teama Miha Koncilija, zraven pa tudi radijski reporter Vala 202 Igor Tominec in voditelj Luka Petrič.
4/6/202332 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Smučina E20: Eno najuspešnejših sezon za slovenske skoke si bo zapomnil po padcu

V zadnji izdaji podkasta Smučina v letošnji sezoni se je članoma športnega uredništva Radia Slovenija Klemnu Verliču in Anji Hlača Ferjančič ter strokovnemu sodelavcu Juretu Šinkovcu pridružil Peter Prevc. Eden najuspešnejših slovenskih športnikov vseh časov je po izjemno uspešni sezoni pohvalil konstante predstave Anžeta Laniška, ki se je iz glasnega mladeniča prelevil v vselej zbranega zmagovalca. Spregovoril je tudi o svoji vlogi mentorja v reprezentanci, ki je v zadnjem obdobju doživela menjavo generacije. Prevc pravi, da so smučarski skoki bolj mentalen kot fizičen šport, ki ni lep, ko tekmovalec ne dosega želenih rezultatov. V Smučini pa prav tako izveste, kako si Peter Prevc krajša čas v zadnjih bolj prostih tednih po padcu, ki je predčasno končal njegovo letošnjo sezono in bi lahko vplival na prihodnje.
4/2/202327 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Primož Roglič zmagovalec Katalonije!

Primož Roglič je prvi slovenski kolesar z zmago na Dirki po Kataloniji. Ves teden je nosil majico vodilnega, na zadnji etapi s šestimi vzponi na Montjuic je suvereno nadziral Remca Evenepoela, ki se je moral zadovoljiti s tolažilno nagrado - etapno zmago.
3/26/20237 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Smučina E19: Prerojena na novih smučeh

Pretekli konec tedna se je končala sezona svetovnega pokala v alpskem smučanju. V Andori so podelili še zadnja odličja in globuse zmagovalcem v posameznih disciplinah. Velika kristalna globusa sta bila oddana že pred sklepnim delom, zmagovalca sta prepričljivo postala Američanka Mikaela Shiffrin in Švicar Marco Odermatt. Oba sta s svojimi dosežki močno zaznamovala sezono in ob tem presegla tudi številne rekorde, slovenske navijače pa sta najbolj navdušila dva tekmovalca. Ilka Štuhec je sezono kronala z novo zmago v smuku in drugim mestom v smukaški razvrstitvi, Žan Kranjec pa je prvič v karieri veleslalomsko sezono končal na tretjem mestu v seštevku discipline. O celotni sezoni, predvsem pa o izjemni vrnitvi med najboljše, je v tokratni epizodi podkasta Smučina govorila ta hip najboljša slovenska smučarka Ilka Štuhec. Dvakratna svetovna prvakinja je bila med favoritinjami za nov naslov tudi letos, a ji razmere na progi v Méribelu niso dovoljevale ponovitve uspeha. V letošnji sezoni je dvakrat stala na najvišji stopnički in bila še dvakrat druga, v prihodnji želi rezultate, skupaj s svojo maloštevilno ekipo, še nadgraditi. V pogovoru Ilka ponudi tudi nekaj zgodb iz zakulisja svetovnega pokala, razloži, zakaj je organizacija smukaškega treninga najzahtevnejša in s kom najraje trenira. V oddaji sodeluje še reporter Vala 202 za alpsko smučanje Igor Tominec, pogovor je vodila Nina Smole.
3/21/202338 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Spomladi cveti tudi kolesarstvo

Vedno več je govora o športih na kolesih, rečemo lahko, da je nova kolesarska sezona v polnem razmahu. Spremljali smo že enega izmed vrhuncev začetka sezone, prvi spomenik od Milana do San Rema je dobil Nizozemec Mathieu van der Poel. Kot se za kolesarsko močno nacijo spodobi, pa so imeli znova tudi slovenski kolesarji eno izmed glavnih vlog na skoraj 300 kilometrov dolgi trasi. Vračamo se v Italijo, med kolesarsko elito.
3/19/20237 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Smučina E18: 62. pokal Vitranc eden najboljših doslej

Z nedeljskim veleslalomom se je v Kranjski Gori sklenil 62. pokal Vitranc. Na tem je bil razred zase najboljši smučar letošnje sezone. Švicar Marco Odermatt je zmagal na obeh tekmah, precej zadovoljstva pa je bilo tudi v slovenskem taboru, saj je bil Žan Kranjec oba dneva blizu stopničkam zmagovalnega odra. Osvojil je peto in četrto mesto, kar sta njegovi najboljši uvrstitvi na domači tekmi svetovnega pokala. Letošnja izvedba pokala Vitranc pa je bila ena najboljših doslej tudi zaradi kranjskogorskih delavcev, ki so v spomladanskih vremenskih razmerah svoje delo opravili z odliko. V tokratni epizodi podkasta Smučina o tem govori nekdanji slovenski smučar Andrej Šporn, ki je bil vpet v pripravo tekmovanja. Nekdanji specialist za hitri disciplini je svoje otroštvo preživel na podkorenski strmini. Svojo kariero je začel v tehničnih disciplinah in le malokdo ve, da je na domači tekmi svetovnega pokala na omenjenem smučišču nastopil tudi v veleslalomu. V poznejši karieri pa je zaradi želje po hitrosti postal smukač. Šporn, ki je izid kariere dosegel na slovitem Streifu, priznava, da ga je bilo v karieri pred preizkušnjo tudi kdaj strah. Stik s svetovnim vrhom je za Slovenijo ob vse manjšem številu tekmovalcev v mlajših kategorijah težko ohranjati, je pa vesel, da je Rok Ažnoh letos postal mladinski svetovni prvak v smuku. Za njegov nadaljnji razvoj je po mnenju Šporna najpomembnejše nabiranje izkušenj. V debati sodeluje osrednji reporter Vala 202 za alpsko smučanje Igor Tominec, pogovor je vodi Marko Polak.
3/12/202322 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Ko se Tadej Pogačar pojavi na startnem seznamu, praviloma tudi zmaga

Tadej Pogačar ima za pasom novo lovoriko, ki doslej še ni krasila sobe, kjer zbira zmagovalne pokale. Dirka med Parizom in Nico ima več kot osem desetletij tradicije. Vremenske razmere dirke niso pomembneje zaznamovale, čeprav se je začelo blizu ledišča, končalo pa v pravi spomladanski pripeki ob Azurni obali. Veter je odnesel le petkovo etapo, ni pa bil kos Tadeju Pogačarju, ki je bil prvič na tej dirki. Pogačar je prvega konkurenta Davida Gauduja za seboj pustil skoraj za minuto, Danec Jonas Vingegaard pa je bil na tretjem mestu povsem nemočen.
3/12/20235 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Smučina E17: Skakalni presežki za uspešno Planico

Svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju bo šlo v zgodovino. Ne le kot prvo v Sloveniji, ampak tudi kot najuspešnejše doslej za slovenske tekmovalce. Nikoli doslej še niso osvojili dveh zlatih medalj, obe v nepozabnih 24 urah, v moških preizkušnjah na veliki skakalnici. Slovenci so sicer na prejšnjem prvenstvu v Oberstdorfu osvojili šest medalj, a eno zlato. To je tudi ena od debat v zadnji Smučini iz Planice. Katero prvenstvo je bilo dejansko uspešnejše za Slovenijo, tisto v Oberstdorfu ali to v Planici? Valovska trojica, reporterja Boštjan Reberšak in Dare Rupar ter voditelj Luka Petrič, je spomnila tudi na nekaj najlepših in najbolj zapomnljivih trenutkov tega prvenstva ter na najboljše posameznike, od Riiberja do Klaeba, od Althausove do Zajca.  
3/5/202330 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Smučina E16: Hrgota pogosto dvomil vase, v Planici pa dobil novo potrditev, da je na pravi poti

Dva Roberta v Smučini. Eden spada med najbolj priljubljene slovenske skakalce vseh časov, drugi pa je tvorec izjemnih uspehov v zadnjih dveh letih. Kranjec in Hrgota v planiškem podkastu debatirata o ključnih potezah za novo slovensko zlato medaljo v Planici, tudi o tem, da je bil Timi Zajc v tretji skupini skakalcev, v kateri je naredil razliko in utrdil Slovenijo v vodstvu. Kranjec govori tudi o tem, kako je stopnjeval formo za velika tekmovanja, da je spravil svojo težo na minimum in s tem tudi tvegal poškodbe, Hrgota pa govori o dvomih, ki jih je imel v zadnjih letih, ko je bil pogosto na stolpu obkrožen z uveljavljenimi trenerji, ki so imeli veliko več izkušenj kot on, v Planici pa je dobil potrditev, da je na pravi poti. Hrgota tudi pove, da je pri prvih sobotnih imitacijah Anžeta Laniška vedel, da bo odlično skakal na moštveni tekmi. Zatrdil mu je, da bo najboljši, pa ga je Timi Zajc začudeno pogledal. Tudi njega je spodbudil, Lanišek in Zajc pa sta bila na koncu najboljša posameznika tekme. Kranjec in Hrgota o skokih, svetovnem prvenstvu in tudi o tem, kako sta bila pred slabima dvema desetletjema cimra na tekmi v poletih v Planici, debatirata z valovsko dvojico, z Boštjanom Reberšakom in voditeljem Luko Petričem.
3/4/202330 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Smučina E15: Zajc v najpomembnejšem trenutku najboljši v karieri

Zlata medalja na domačem svetovnem prvenstvu. Ni veliko lepših trenutkov, ki jih lahko slovenski športnik doživi. Timi Zajc je za nameček tudi suvereno zmagal. Potrdil je vlogo favorita, najbližje zasledovalce je premagal za več kot deset točk. V Smučini boste slišali, kaj ga loči od drugih tekmovalcev in kako mu je znova uspelo zablesteti na največji tekmi. Osvojil je svojo šesto medaljo na velikih tekmovanjih. Star je 22 let, olimpijskemu naslovu pa je tako dodal še svetovnega na veliki skakalnici. V Smučini lahko tudi slišite, v čem je najboljši. Gost je nekdo, ki je Timija Zajca že vodil v slovenski reprezentanci. Nejc Frank je bil dolgoletni pomočnik Gorana Janusa, tudi takrat, ko se je Zajc prebijal v člansko vrsto. Odkar je Zajc v reprezentanci, ga spremlja tudi osrednji reporter smučarskih skokov na Valu 202 Boštjan Reberšak. Reberšak in Frank o zlatem Zajcu debatirata z voditeljem Smučine Luko Petričem.
3/3/202337 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Smučina E14: Tekaške tekme moraš doživeti na klancu, ne na stadionu

Smučarski tek je rdeča nit Smučine. O oblikovanju prog na svetovnih prvenstvih, vodenju tekmovanj, stanju smučarskega teka v Sloveniji in tudi o tem, da tek ne sme stremeti k biatlonu, ampak ostati tek, o tem debatira eden najpomembnejših v tem športu. Uroš Ponikvar je oblikoval tekaške proge na številnih svetovnih prvenstvih, tudi na tem v Planici, kjer je vodja tekmovanja, na čelu komiteja za smučarski tek pa je na Mednarodni smučarski zvezi jeseni nasledil Vegarda Ulvanga. V tekaški Smučini se mu pridružita Dare Rupar, ki za Radio Slovenija že vrsto let podrobno spremlja ta šport, in voditelj Luka Petrič.
3/2/202331 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Smučina E13: Padec tudi opozorilo skakalcu o mejah, ki jih ne sme prečkati

Dve Slovenki sta bili v najboljši deseterici na veliki skakalnici na svetovnem nordijskem prvenstvu v Planici. Ema Klinec in Nika Križnar nista bili zadovoljni z obema skokoma, sta pa skupaj s Timijem Zajcem in Anžetom Laniškom nekaj ur po tekmi prejeli medaljo za tretje mesto na mešani tekmi. V podkastu Smučina tokrat o razburljivem razpletu, o svetovni mladinski prvakinji, ki je postala še članska, o moških kvalifikacijah, izboru slovenske ekipe in padcu Petra Prevca, o hujšanju med skakalci in o delu z mediji. Gostja je Jerneja Brecl. Lani je bila v slovenski reprezentanci, v času svetovnega prvenstva pa dela v medijskem središču v Planici. S Štajerko debatirata reporter na tekmah v smučarskih skokih Boštjan Reberšak in voditelj Luka Petrič.
3/1/202337 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Maren Lundby: Premalo sem jedla, telo mi je odpovedalo

Je ena najboljših tekmovalk v zgodovini smučarskih skokov. Olimpijska prvakinja in dvakratna svetovna prvakinja je bila v Planici bronasta na ekipni tekmi in tako osvojila svojo deseto medaljo na velikih tekmovanjih, v zadnjih letih pa na tekmovališčih ni potekalo vse tako, kot si je želela. Maren Lundby tudi o tem, zakaj se je za eno sezono umaknila od vrhunskih smučarskih skokov, o težavah, ki jih imajo skakalci in skakalke z zbijanjem teže, in o zlati olimpijski medalji, ki ji je skoraj spolzela iz rok. Foto: MMC RTV SLO
3/1/20236 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Smučina E12: Zakaj v Planici ni obiskovalcev?

Planica 2023 je ponudila veliko plusov, zdi pa se, da se vsi vseskozi pogovarjajo predvsem o precej opaznem minusu. Na tekmah v poletih je tu vselej veliko gledalcev, med največjim tekmovanjem doslej pa tribune po večini samevajo. Zakaj je tako, kaj to pomeni za zapuščino tega prvenstva in kakšna bo prihodnost Planice in nordijskega centra? Jelko Gros, vodja nordijskega centra, pravi, da Planico številni enačijo s poleti, zato so tekme na letalnici tako dobro obiskane. Ironično je, da svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju služi kot odskočna deska za prodajo vstopnic za finale svetovnega pokala. Obiskovalcev je te dni malo, prodaja vstopnic za tekme na letalnici pa je rekordna. Slišite lahko tudi, kako se priznani slovenski kuhar Jožef Oseli, ki je ta teden pripravil kosilo norveški skakalni reprezentanci, spomni svojega otroštva na skakalnih smučeh. Ko so gradili skakalnico blizu njegovega doma v Medvodah, je bager skopal pregloboko luknjo in obtičal v vodi, Jelko Gros pa pravi, da bi lahko prvenstvo v Planici odpadlo, če bi viličarja, ki se je prevrnil na vrhu velike skakalnice nekaj tednov pred začetkom tekmovanj, odneslo v napačno smer. Gros o prvenstvu debatira z reporterjema Boštjanom Reberšakom in Daretom Ruparjem ter voditeljem podkasta Luko Petričem.
2/28/202333 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Smučina E11: Če bi nam kdo pred tekmo ponudil medaljo, bi jo vzeli

Prva domača medalja na svetovnem prvenstvu v Planici! Slovenija je na mešani ekipni skakalni tekmi drugo leto zapored osvojila medaljo na velikem tekmovanju, polovica ekipe pa je drugačna kot na olimpijskih igrah v Pekingu, kar kaže na širino smučarskih skokov v Sloveniji. Nika Križnar, Timi Zajc, Ema Klinec in Anže Lanišek so torej bronasti. Kako močna konkurenca vpliva na ekipo, kaj je bilo odločilno na tekmi, ki jo je zaznamoval spremenljiv veter, in kako je bilo med tem čakanjem na trenerskem stolpu? Gosta sta pomočnika glavnih trenerjev moške in ženske reprezentance Gašper Vodan in Anže Lavtižar. Govorita tudi o tem, kako sta oba doživela tekme, ko sta morala zaradi odsotnosti Roberta Hrgote oziroma Zorana Zupančiča opravljati vlogo glavnega trenerja. V podkastu Smučina lahko slišite še, kako sta se Timi Zajc in Anže Lanišek dvignila po razočaranju na sobotni vetrni loteriji. Lavtižar in Vodan o svetovnem prvenstvu v Planici debatirata z osrednjima radijskima reporterjema na prvenstvu Boštjanom Reberšakom in Daretom Ruparjem ter voditeljem Luko Petričem.
2/26/202336 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Smučina E10: Žyla z izjemnim skokom odločil vetrovno loterijo

Slovenska reprezentanca je imela visoka pričakovanja pred moško tekmo na srednji skakalnici, a tako kot na ženski se domači tudi na moški preizkušnji kljub odličnim rezultatom v skokih za trening in v kvalifikacijah niso približali najvišjim mestom. Anže Lanišek je bil deveti, Timi Zajc deseti, na vrhu pa Piotr Žyla, ki je z rekordom skakalnice ubranil naslov prvaka. Po prvi seriji je bil trinajsti. Ali je bilo odločilno vreme ali so tekmeci le bolje skočili od Slovencev? V podkastu Smučina lahko slišite še, da številke, ki jih pokaže vetrna izravnava, ne povedo vsega, sploh ko se veter vrtinči, številni skakalci pa so bili na koncu druge serije postavljeni pred dejstvo, da morajo za prevzem vodstva za nekaj metrov izboljšati rekord skakalnice. O tem debatirata pomočnik glavnega trenerja norveške reprezentance Bine Norčič in osrednji reporter smučarskih skokov na Valu 202 Boštjan Reberšak. Pogovor o smučarskih skokih in nekaj malega tudi o prekmurskem nogometu vodi Luka Petrič.
2/25/202335 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Smučina E09: Prihodnost kombinacije brez OI nepredstavljiva

V planiškem podkastu je pod drobnogledom šport, ki je znotraj nordijske družine najbolj zapostavljen. To je nordijska kombinacija, ki v Sloveniji caplja za smučarskimi skoki in teki. Slišite lahko, da slovenski kombinatorci nimajo konkurenčne opreme, veliko težav pa imajo pri prehodu iz mladinske v člansko konkurenco. Slovenija je imela dva mladinska svetovna prvaka, ki pa sta bila pozneje daleč od svetovnega vrha. Šport v nekaterih državah nima težav s prepoznavnostjo. Tekme imajo visoko gledanost v Nemčiji, kjer sta bila dva kombinatorca izbrana za športnika leta v tem tisočletju, Petra Majdič pa pravi, da kombinatorce izjemno ceni, saj združujejo dva povsem različna športa. Po drugi strani pa nordijska kombinacija ostaja edini zimski olimpijski šport, v katerem ženske ne tekmujejo, porajajo pa se vprašanja, ali bo leta 2030 kombinacija še vedno del olimpijskih iger. Gost je nekdanji trener slovenskih kombinatorcev Primož Triplat, ob njem pa o nordijski kombinaciji debatirata radijski reporter Dare Rupar in voditelj podkasta Luka Petrič.
2/24/202331 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Smučina E08: Treba si je naliti čistega vina

Uvodna skakalna tekma na svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju se ni razpletla po slovenskih željah. Domače tekmovalke se niso približale najboljšim. Nika Križnar je bila enajsta, Nika Prevc in Ema Klinec pa sta bili na robu dvajseterice. Zakaj so slovenske skakalke dlje od vrha kot v prejšnji sezoni? O tem debatira tudi gostja Smučine in prva slovenska zmagovalka na tekmah svetovnega pokala Špela Rogelj. Rogljeva je bila pogosto mediatorka v slovenski reprezentanci, njen vezni člen, znala pa je tudi udariti po mizi, ko je bilo treba. Lani je končala športno pot, zdaj pa nadzoruje opremo na tekmah svetovnega pokala. Slišite lahko, na kaj mora biti še posebej pozorna, ko opravlja preglede. Osrednja radijska reporterja na prvenstvu Dare Rupar in Boštjan Reberšak pa govorita tudi o spodbudnih skokih za trening pred moškimi kvalifikacijami. V prvi seriji je bil najboljši Anže Lanišek, v drugi Timi Zajc, iz ekipe pa je odpadel Peter Prevc. Voditelj podkasta Smučina je Luka Petrič.
2/23/202331 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Smučina E07: Vetrna izravnava tako v skokih kot v življenju

Prvi tekmovalni dan Planice 2023 je pod streho. Vse Slovenke so se prebile na skakalno tekmo, gost podkasta Smučina pa je eden od najodgovornejših na tekmah v ženskih skokih. To je pomočnik direktorice tekem svetovnega pokala Miran Tepeš. Dobitnik moštvene olimpijske medalje v Calgaryju je bil med ključnimi akterji pri vpeljavi vetrne izravnave pred več kot desetimi leti. Tedaj je bilo veliko polemik in ugibanj, ali bo ta tehnologija pripomogla k boljšim tekmam. Zdaj si skokov ne predstavljamo brez vetrne izravnave. Tepeš v oddaji razlaga, kako se je tehnologija spremenila in izboljšala v zadnjih letih ter kako različni tipi skokov vplivajo na izravnavo. Z njim se pogovarja tudi osrednji reporter smučarskih skokov na Valu 202 Boštjan Reberšak, voditelj podkasta Luka Petrič pa Tepeša spomni tudi na famozno Planico 2015, ko sta njegov sin Jurij in Peter Prevc poskrbela za dvojno zmago, razpoloženje pa je bilo kljub temu kislo, saj je Prevcu zmanjkala le ena točka, da bi osvojil veliki kristalni globus. Na Jurija Tepeša se je tedaj vsul plaz kritik, slišite pa lahko, da so čustva po osmih letih pri njegovem očetu še vedno precej "surova".
2/22/202335 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Smučina E06: Kdo bo navdušil na padalnici?

Svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju je doma, v Planici. V prihodnjih dveh tednih bo doma tudi na Valu 202. Ob koncu vsakega tekmovalnega dne bo z vami podkast Smučina. Po 19.30 boste lahko slišali, kateri so bili ključni trenutki dneva, katere zgodbe so najbolj navdušile, obenem pa spoznali prvenstvo, športnike in ključne akterje tega tekmovanja. V tokratni oddaji lahko slišite, kdo so osrednji slovenski aduti Planice 2023. Tekmovalke so srednjo skakalnico že preizkusile, jutri jo bodo še moški. Slišite lahko, komu najbolj ustreza ta padalnica, kot ji pravijo nekateri. Na njej so namreč v ospredju skakalci z odličnim odrivom, ne pa tisti, ki dobro letijo. Osrednja radijska reporterja na prvenstvu Boštjan Reberšak in Dare Rupar spregovorita tudi o izboru ekipe. To je bila ena osrednjih zgodb med skakalci na zadnjih olimpijskih igrah, selektor Robert Hrgota pa bo tudi tokrat mesta na tekmah namenil tistim, ki bodo najboljši na treningih in v kvalifikacijah. Voditelj podkasta je Luka Petrič.
2/21/202322 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Smučina E05: Bolje odstop kot sedmo mesto

V Franciji in Nemčiji sta končani svetovni prvenstvi v alpskem smučanju in biatlonu. V peti epizodi podkasta Smučina je nekdanja alpska smučarka Špela Pretnar povedala, da se ne čudi, da se čedalje več tekmovalk in tekmovalcev specializira za eno ali največ dve disciplini, saj so ob zgoščenem urniku tekem svetovnega pokala tudi proge vse bolj zahtevne. Pretnarjeva v svoji karieri na svetovnih prvenstvih ni osvojila medalje, je bila pa zelo blizu leta 1999 v Vailu, kjer je bila po prvi slalomski vožnji vodilna. V finalni je odstopila, kar jo je takrat zelo bolelo, danes pa ne obžaluje, da se je takrat v veliki želji po medalji odločila za izrazito napadalen pristop. Menila je namreč, da je bolje tvegati, kot pa da z zmerno vožnjo osvoji sedmo mesto. Zmagovalka šestih tekem svetovnega pokala je govorila o svojih začetkih, ko se je v Sloveniji precej več mladih ukvarjalo z alpskim smučanjem, danes pa je v vlogi svetovalke Andreji Slokar, ki zaradi poškodbe izpušča letošnjo sezono. V podkastu je Pretnarjevi družbo delal osrednji reporter Vala 202 za alpsko smučanje Igor Tominec, voditelju Marku Polaku pa se je pridružil tudi poročevalec Aljaž Golčer, ki je strnil misli ob koncu svetovnega biatlonskega prvenstva v Oberhofu.
2/19/202345 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Smučina E04: Bauer optimistično zre v prihodnost

V četrti epizodi podkasta Smučina je nekdanji biatlonec, zdaj strokovni sodelavec Televizije Slovenija Klemen Bauer povedal, da so po zdravstvenih težavah izkušenih članov slovenske reprezentance na tem prvenstvu v njihove čevlje korektno stopili mlajši predstavniki. Nekateri med temi so dosegli uvrstitve kariere. Bauerja, ki je nastopil na številnih svetovnih prvenstvih in trikrat na olimpijskih igrah, veseli, da je Alex Cisar, ki je blestel v mladinskih vrstah, prebrodil težave in da pod vodstvom novega selektorja Ricca Grossa dobro napreduje, kot tudi vsi preostali v reprezentanci. Do izteka prvenstva v Oberhofu bosta še obe štafetni tekmi, na zadnji dan pa tekmi s skupinskim startom, ki ima prav poseben čar za tekmovalce. Tudi na tej bo po njegovem mnenju sila težko ugnati Norvežana Johannesa Thingnesa Bøja, ki je na tem prvenstvu razred zase. Družbo Bauerju v podkastu Smučina delata reporter Vala 202 Aljaž Golčer in voditelj Marko Polak.
2/16/202330 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Smučina E03: Slovenci pripravljeni na tehnične discipline

Nekdanji dolgoletni reprezentančni trener alpskih smučarjev Janez Šmitek je v tretji epizodi podkasta Smučina povedal, da je Ilka Štuhec na svetovnem prvenstvu dobro smučala v smuku, a ni imela sreče z razmerami. Moški smuk je bil paša za oči, dobil pa ga je, po njegovem mnenju, ta hip najboljši smučar na svetu, Švicar Marco Odermatt. Šmitek je na podkorenski strmini zadnje dni opazoval treninge naše reprezentance v tehničnih disciplinah in bil navdušen nad predstavami Žana Kranjca in Ane Bucik. Oba bosta ta konec tedna glavna slovenska aduta na prvenstvu v Franciji. Šmitku v podkastu Smučina družbo delata osrednji smučarski reporter Vala 202 Igor Tominec in voditelj Marko Polak.
2/12/202331 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Andrea Massi tudi o receptu za osvajanje medalj

Na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju v Franciji dogajanje od blizu spremlja tudi Andrea Massi, trener in partner najuspešnejše slovenske smučarke Tine Maze. Po koncu trenerske kariere se je zdaj vrgel v akademske vode in se lotil posebne raziskave o preventivi poškodb v alpskem smučanju.
2/12/202312 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Smučina E02: Če vse zadene, se preostale borijo za drugo mesto

Na Valu 202 februarja podrobno spremljamo svetovna prvenstva v zimskih športih. Po svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju v Courchevelu in Méribelu se bo na jutrišnji kulturni praznik v Oberhofu začelo še prvenstvo v biatlonu. V drugi epizodi podkasta Smučina sta ob voditelju Marku Polaku radijski reporter Aljaž Golčer in nekdanja tekmovalka, zdaj vodja biatlonskih reprezentanc Tadeja Brankovič. Slišite lahko, kaj pravijo o slovenski reprezentanci, ki je preplet mladosti in izkušenj, da Jakov Fak še lahko meša štrene najboljšim, predvsem pa, da je Anamarija Lampič izjemna pridobitev za slovenski biatlon. Nekdanja smučarska tekačica lahko na odličen strelski dan poseže po vrhu, česar se zavedajo tudi v drugih ekipah, pravi Brankovičeva. Najlepšo priložnost za opaznejšo uvrstitev bo imela v petkovem sprintu. V moški konkurenci v tej zimi izstopajo Norvežani z Johannesom Thingnesom Boejem na čelu, pri ženskah je krog favoritinj precej širši.
2/7/202329 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Največje smučišče na svetu

V teh dneh v francoskih Alpah poteka 47. svetovno prvenstvo v alpskem smučanju, gostita ga dve od skupno treh dolin, ki sestavljajo največje smučišče na svetu. Meribel, Courchevel in Val Thorans so priljubljena točka turistov z vsega sveta. Čeprav precej drago, je smučanje v Savojskih Alpah nepozabna izkušnja.
2/7/20239 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Smučina E01: Ilka in Žan osrednja slovenska aduta

Na Valu 202 bomo v naslednjih tednih podrobno spremljali svetovna prvenstva v zimskih športih. Konec meseca se začne vrhunec na slovenskem snegu, Planica bo prvič gostila svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju, jutri pa se bo v Courchevelu in Meribelu začelo 47. svetovno prvenstvo v alpskem smučanju. Vaš zvesti radijski spremljevalec med svetovnimi prvenstvi v zimskih športih bo tudi nov podkast Smučina. V prvi oddaji so ob voditelju Marku Polaku radijca Igor Tominec in Marko Cirman ter eden najuspešnejših slovenskih alpskih smučarjev vseh časov Jure Košir. Slišite lahko, kaj pravijo o slovenskih adutih in precej številčni reprezentanci. Na prizoriščih tekem v francoskih Alpah bo nastopilo kar 15 slovenskih tekmovalk in tekmovalcev. Favorita za najvišja mesta sta Ilka Štuhec in Žan Kranjec. V Smučini podrobneje tudi o zvezdnikih prvenstva in izstopajačih tekmovalcih letošnje sezone: Mikaela Shiffrin, ki podira rekorde, največja tekmica Štuhčeve je Sofia Goggia, Marco Odermatt pa prevladuje v moški konkurenci.
2/5/202336 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Cepelin SP23 E07: V rokometu zmaguje (danski) kolektiv

Rokometaši Danske so še tretjič zapored postali svetovni prvaki. V finalu so se Francozom oddolžili za poraz na odločilni tekmi za olimpijski naslov in v Stockholmu zmagali s 34 : 29. Voditelju Klemnu Verliču in reporterju Radia Slovenija Urošu Volku v Cepelinu razloge za novo slavje Dancev pomaga razdelati nekdanji slovenski selektor Boris Denič. Svetovalec slovenske reprezentance spregovori o ozkem seznamu favoritov na velikih tekmovanjih in najboljših posameznikih svetovnega prvenstva. Prav tako pa o sodelovanju s selektorjem Urošem Zormanom, vidnem napredku v slovenski izbrani vrsti in izzivih, ki jo čakajo v prihodnosti.
1/30/202341 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Pred ciljno črto rehabilitacije

Slovenska teniška reprezentanca bo v petek in soboto v Turčiji igrala za preboj v prvo evro-afriško skupino Davisovega pokala. Reprezentanca je pomlajena, v njej za razliko od lanskega leta ni več najboljšega slovenskega igralca zadnjih let Aljaža Bedeneta, se je pa vrnil še eden od štirih Slovencev, ki so bili doslej med najboljših 100 na svetu. Blaž Rola trenutno sicer ni med 1000 na svetovni lestvici, ker je večino lanske sezone izpustil zaradi poškodbe kolena. Če bi šlo vse po prvotnih načrtih, bi Blaž Rola sezono začel v polni pripravljenosti, z zamrznjeno uvrstitvijo, tisto, ki jo je imel pred poškodbo, pa bi igral na turnirjih serije Challenger in se skušal ponovno povzpeti nazaj proti vrhu. Toda včasih stvari ne gredo po zastavljenih načrtih. Poškodba kolena se ni zacelila kot si je želel in upal, zato Ptujčan še vedno dela na tem, da pripravi svoje telo za napore, ki jih mora iz tedna v teden prestati profesionalni teniški igralec.
1/29/20234 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Cepelin SP23 E06: Prvenstvo vrnilo optimizem

Slovenija ni presegla uvrstitve s prejšnjega svetovnega prvenstva, je pa pustila precej boljši vtis kot pred dvema letoma. V Cepelinu lahko slišite, zakaj. Boljšega vzdušja ni zaznati le v športni javnosti, ampak tudi v reprezentanci. Strokovni štab je pozornost namenjal malenkostim, hierarhija se ni porušila, dodeljene vloge so igralci upoštevali, igra je imela rep in glavo. Tako meni tudi gost Sašo Prapotnik, selektor slovenske mladinske reprezentance, ki razmišlja tudi o prihodnosti slovenskega rokometa. Ob nastopih najboljšega slovenskega strelca na prvenstvu in drugega najboljšega strelca lige prvakov v tej sezoni Aleksa Vlaha lahko motivacijo črpajo mladi rokometaši, ki se prebijajo v člansko reprezentanco. Prapotnik pravi, da ni treba vreči puške v koruzo, če do prebliska ne pride v najstniških letih, Vlah je namreč zablestel pri svojih petindvajsetih. Prapotnik se v rokometnem podkastu Vala 202 pridruži radijski trojici, reporterjema na Poljskem Urošu Volku in Marku Pangercu ter voditelju Klemnu Verliču.
1/23/202329 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Cepelin EP23 E05: Se splača igrati brez vratarja?

Konec je sanj o četrtfinalu, a slovenska rokometna reprezentanca bo na Poljskem odigrala še eno odločilno tekmo. Nedeljski dvoboj s Črno goro ni pomemben le v boju za olimpijske kvalifikacije, gost podkasta Cepelin, nekdanji reprezentant in nekoč tudi član strokovnega štaba izbrane vrste Gregor Cvijić trdi, da je za ekipo in dober moštveni duh ključno, da z zmago konča prvenstvo. Ljubljančan pravi, da je Slovenija pustila dober vtis na Poljskem, to pa mora proti Črni gori potrditi. Slišite lahko tudi debato o tem, kaj je bilo odločilno v dvoboju s Španijo, ali se splača igrati brez vratarja ob igralcu manj in tudi kakšna je prihodnost slovenskega rokometa? Je lahko rokometna javnost optimistična ali zaskrbljena? Pred 15, 20 leti so v rokometu, tako kot v košarki in odbojki, iskali zelo visoke, robustne igralce, toda trendi so se spremenili. Igra je vse hitrejša, eksplozivnost in hitrost pa sta zato zdaj pogosto pomembnejši kot centimetri. Gregor Cvijić se je v Cepelinu pridružil reporterju Vala 202 na Poljskem Urošu Volku in voditelju podkasta Klemnu Verliču.
1/21/202347 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Cepelin SP23 E04: Špance bolje poznamo kot oni nas

Gost aktualne epizode podkasta Cepelin je Tone Tiselj. Nekdanji slovenski selektor brez dlake na jeziku spregovori o svojem nestrinjanju z igranjem brez vratarja in pomanjkljivostih, ki jih vidi v rokometnih pravilih. Rokomet označuje celo za edini šport, pri katerem v zadnji minuti veljajo drugačna pravila kot v prvih 59. Tiselj razmišlja tudi o tem, kako premagati Špance, ki po njegovem mnenju niso tako kakovostni kot nekoč. Ključen adut v odločilni tekmi za preboj v četrtfinale bi bil lahko selektor Uroš Zorman, ki je vrsto let igral v Španiji. Voditelj Klemen Verlič gosti tudi reporterja Vala 202 v Krakovu Uroša Volka.
1/19/202341 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Cepelin SP23 E03: Slovenci znamo igrati rokomet, Francozi ga znajo bolje

Slovenija je naredila preveč napak, da bi presenetila olimpijske prvake. Bila je blizu, a vseskozi korak za Francijo, ki ji je zadala prvi poraz svetovnega prvenstva. Gost je nekdanji slovenski reprezentant, zdaj pa selektor Avstrije Aleš Pajovič, ki je že kot igralec vedel, da bo Uroš Zorman nekoč sedel na klopi slovenske izbrane vrste. Tema pogovora je tudi najboljši slovenski strelec Aleks Vlah, ki se je na svojem prvem velikem tekmovanju izoblikoval v enega ključnih členov slovenskega napada. Sogovornik voditelja Klemna Verliča je tudi reporter Vala 202 na Poljskem Uroš Volk.
1/16/202357 minutes
Episode Artwork

Cepelin SP23 E02: Res jih je bilo užitek gledati

Visoka slovenska zmaga proti Poljski na svetovnem prvenstvu v rokometu je navdušila tudi sodelujoče v drugi epizodi podkasta Cepelin. Slovenija je Poljsko presenetila z neobičajnimi taktičnimi zamislimi. Tudi z igro petih proti petim ob igralcu več. Z dolgo klopjo so Slovenci opozorilo poslali tudi Francozom. Gost je dolgoletni član Velenja in nekdanji člana moštva Wisla Plock Luka Dobelšek. Izpostavlja izjemen slovenski moštveni duh in pomembno vlogo Boruta Mačkovška v obrambi. Sogovornik voditelja Klemna Verliča je tudi reporter Vala 202 na Poljskem Uroš Volk.
1/15/202333 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Cepelin SP23 E01: Temelj postavljen, zdaj bo šlo zares

V prvi epizodi rokometnega podkasta Cepelin, ki ga ustvarjamo v času svetovnega prvenstva, lahko slišite, kako je Slovenija zanesljivo zmagala proti Savdski Arabiji. S tem si je odprla vrata v drugi del tekmovanja. Podrobneje tudi o poškodbah, ki pestijo izbrano vrsto, pa tudi o rokometu na Bližjem vzhodu. Razmere tam dobro pozna nekdanji selektor Irana, Bahrajna in Katarja Borut Maček, gost uvodne epizode. Zdajšnji vodja strokovnega štaba Ribnice pravi, da na Bližnjem vzhodu hitro menjajo selektorje, pogosto pa je bil precej več kot samo trener, saj je moral velikokrat sam organizirati tudi prevoze svojih ekip. Sogovornik voditelja Klemna Verliča je tudi reporter Vala 202 na Poljskem Uroš Volk.
1/13/202330 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Mikaela Shiffrin na Zlati Lisici spisala zgodovino

Ameriška smučarka Mikaela Shiffrin je v Kranjski Gori zmagala na veleslalomu 59. Zlate lisice in z 82. zmago v svetovnem pokalu izenačila rekord še ene izjemne Američanke Lindsey Vonn. Do ženskega rekorda jo tako loči le še zmaga, do absolutne krone v lasti Ingemarja Stenmarka pa še štiri. Z dobro razpoloženo Američanko se je v Podkorenu pogovarjal Marko Polak. 27 - letnica pravi, da o takšnih rekordih ni niti sanjala, osredotoča pa se le na naslednjo tekmo in svoje smučanje, kar vodi do tako vrhunskih rezultatov.
1/8/20237 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Šport v letu 2022

Iztekajoče se leto je še eno tistih, ki se nam bo vtisnilo v športni spomin. Na začetku smo uživali v olimpijskih igrah v Pekingu, na koncu v svetovnem nogometnem prvenstvu, vmes pa vnovič kopica izjemnih slovenskih dosežkov.
12/25/20221 hour, 9 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Anže Lanišek v Engelbergu do novih stopničk

David Kubacki se je na drugi tekmi smučarjev skakalcev v Engelbergu oddolžil Anžetu Lanišku za sobotni poraz. S četrto zmago v sezoni se je še utrdil v skupnem vodstvu. Lanišek se je s šestega mesta po prvi seriji zavihtel na tretje. Kubacki si je pot do zmage tlakoval s prvim skokom dolgim 141,5 m, po katerem je imel 6,7 naskoka pred Manuelom Fettnerjem in 7,3 pred Piotrom Zylo. Sobotni zmagovalec Lanišek je bil šesti (135 m). Za vodilnim je zaostajal 11,9 točke. V finalu je Lanišek izzval tekmece z daljavo dneva – 142 m. Za njim so po vrsti zaostali Halvor Egner Granerud, Stefan Kraft in Zyla. Fettner je skočil 138 metrov in Laniška prehitel za 3,5 točke. Pri 37 letih je tako prišel do uspeha kariere. Kubacki je pristal pri 135,5 metra, kar je zadostovalo za novo zmago. Prednost pred Avstrijcem je bila 3,2 točke.
12/18/20223 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Posvečanje slalomu se je obrestovalo

Najboljši slovenski deskar na snegu Tim Mastnak je na uvodni posamični tekmi sezone svetovnega pokala zasedel drugo mesto na preizkušnji paralelnega slaloma v nemškem Winterbergu. Olimpijski podprvak v paralelnem veleslalomu je prvič v karieri na zmagovalni oder stopil še v slalomski preizkušnji in dokazal, da se je posvečanje tej disciplini obrestovalo. V izločilnih bojih je nastopila tudi bronasta iz Pekinga Gloria Kotnik, a je po napaki odstopila in izpadla v četrtfinalu ter osvojila 8. mesto.
12/11/20227 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Ljubljana je gostila predstavnike Mednarodne avtomobilistične zveze

Ljubljano je ta teden obiskal predsednik ene najpomembnejših športnih zvez – Mohammed Ben Sulayem, ki je od lani predsednik Mednarodne avtomobilistične zveze FIA. Čeprav Slovenija v avtomobilističnem svetu ne kotira tako visoko kot v nekaterih drugih športih, je Ljubljana že drugič v mesecu dni gostila pomemben sestanek FIE in očitno postala zanimiva destinacija za funkcionarje ene najbogatejših zvez. Mohammed Bin Sulayem prihaja iz Združenih arabskih Emiratov, je nekdanji dirkač v reliju, ki je pozneje prevzel različne funkcije v FII, znan pa je tudi kot idejni oče dirke formule 1 v Abu Dabiju. O tem, kako se spominja svojega nastopa na reliju Saturnus, zakaj je FIA letos na zemljevidu našla Ljubljano in ali je slovenski kolesar v dresu Emiratov Tadej Pogačar kaj zamajal hierarhijo športov v tej zalivski državi.
11/16/202214 minutes
Episode Artwork

Uspehov Mateje Svet se spomni še ogromno športnih navdušencev

Eden največjih misterijev slovenskega športa ostaja zgodnji konec kariere legendarne slovenske smučarke Mateje Svet. Zakaj se je še rosno mlada odločila postaviti smuči v kot? Samo do svojega 21. leta je smučala in v kratki karieri kljub temu osvojila šest medalj na velikih tekmovanjih, sedem zmag v svetovnem pokalu in mali kristalni globus v veleslalomu. Zadnjih 32 let se smučarski navdušenci sprašujejo, kaj bi bilo, če bi bilo. Koliko teh lovorik bi se nabralo, če bi njena kariera potekala normalno tja do recimo 30. leta, ko se upokoji večina smučark? Na to vprašanje seveda nikoli ne bomo dobili odgovora, se je pa lovorik kot omenjeno tudi do 21. leta nabralo cel kup in ta teden jih je legendarna slovenska smučarka iz domače vitrine preselila v Tržiški muzej, ki ima poleg ostalih oddelkov tudi precej smučarskega pridiha. Pred štirimi leti je muzeju svoje lovorike in dele opreme podaril že Bojan Križaj, zdaj ko se je z enako potezo pridružila še Mateja Svet, je pomen razstave ogromno dodatno pridobil.
11/13/202213 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Svetovno prvenstvo v nogometu skozi številke

Pogled proti prihajajočemu svetovnemu prvenstvu nadaljujemo s pregledom rekordov najbolj prestižnega nogometnega tekmovanja na svetu. Vas zanima, kdo je na Mundialih doslej odigral največ minut? Kdo je na eni tekmi zbral največ obramb? Ali pa katera reprezentanca bo v Katarju na svetovnem prvenstvu igrala prvič po kar 64 letih?
11/12/20223 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Katar na poti do zvezdništva

Čez natanko 14 dni se bo v Kátarju začelo svetovno prvenstvo v nogometu. Poleg olimpijskih iger največji športni dogodek na svetu bo tudi letos - navkljub pozno jesenskemu terminu - pred male ekrane privabil milijarde nogometnih navdušencev. Veliko jih bo odšlo tudi v državo ob Perzijskem zalivu, kjer bodo na delu videli mojstre nogometne igre. Vsako svetovno prvenstvo ponudi najboljšim igralcem na svetu možnost za osvojitev najbolj čislane lovorike, mlajšim pa oder za dokazovanje. V preteklosti so slednje izkoristili številni mladeniči, ki so pozneje zablesteli na najvišji ravni. Kdo od njih pa bi lahko nase opozoril letos? O tem v naslednjem prispevku pred začetkom munidala v Kátarju razmišlja Marko Cirman.
11/6/20228 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Ženske v športu

V tednih pred začetkom domačega evropskega prvenstva v rokometu za ženske, ki ga bosta od 4. do 20. novembra poleg Slovenije gostili še Črna gora in Severna Makedonija, smo na Valu 202 predstavili štiri slovenske športnice, ki v ekipnih športih doma in po svetu pišejo mnoge uspešne zgodbe. Vsaka sogovornica je skozi osebne pogovore predstavila svojo športno pot, izpostavila cilje, ki jih ima, ali jih je v karieri imela, med drugim pa delila tudi razmišljanja o dojemanju žensk v športu in primerjavah ter razlikah z moškimi. V današnji oddaji se posvečamo prav temu – položaju vrhunskih športnic v, tudi danes, pretežno moškem svetu. S športnicami in strokovnjaki, ki že vrsto let delujejo na različnih področjih v športu, se je pogovarjala Nina Smole.
11/3/202213 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Ana Gros

V petek se v Sloveniji začenja evropsko prvenstvo v rokometu za ženske. Gre za največje tekmovanje pri nas za športnice v ekipnih športih, v luči tega smo v zadnjih štirih tednih na Valu 202 pripravili pogovore s štirimi slovenskimi športnicami, ki so doma in po svetu del številnih uspešnih zgodb. Oddaje so prepletene z osebnimi zgodbami in širšim pogledom na vlogo žensk v športu, po nogometu, odbojki in košarki pa se danes – kot se spodobi – posvečamo rokometu. Za konec smo prihranili najbolj aktualno gostjo, ki je v zadnjem času eno največkrat omenjenih imen v naših športnih prispevkih – z razlogom, je namreč kapetanka slovenske rokometne reprezentance. Ana Gros je že vrsto let članica domače izbrane vrste, v letošnji klubski sezoni pa se je po desetih letih vrnila na Madžarsko, kjer bo s soigralkami v Györu poskušala osvojiti tako želeno ligo prvakinj. V pogovoru več o pričakovanjih pred začetkom prvenstva, začetkih kariere in razlikah med moškimi in ženskami v svetu rokometa.
11/2/20229 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Teja Oblak

V luči prihajajočega evropskega prvenstva v rokometu za ženske, ki ga bo od 4. do 20. novembra gostila Slovenija, na Valu 202 predstavljamo vrhunske slovenske športnice, ki so v ekipnih športih doma in po svetu del številnih uspešnih zgodb. Oddaje so prepletene z osebnimi zgodbami in širšim pogledom na problematiko neenakosti med spoloma v športu. Tokratna gostja je košarkarica Teja Oblak. Slovenska reprezentantka zadnje štiri sezone igra pri čeških prvakinjah v Pragi, kjer jo v naslednjem tednu čaka nova sezona v evroligi. Bomo pa, tako kot rokometašice, tudi košarkarice lahko spremljali na domačem prvenstvu, junija prihodnje leto bo Slovenija gostila evropsko prvenstvo. 31-letnica se je v pogovoru z Nino Smole razgovorila o vzdušju in načrtih v reprezentanci ter željah v klubu. Predstavi tudi svoj pogled na večkrat sporna prizadevanja za večjo prepoznavnost ženske košarke, podrobneje pa spregovori tudi o primerjavah z bratom Janom.
10/26/202244 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Teja Oblak

Še točno devet dni nas loči do začetka domačega evropskega prvenstva za rokometašice. V zadnjih tednih se na Valu 202 v okviru tekmovanja posvečamo ženskim kolektivnim športom. Naše gostje so vrhunske slovenske športnice, ki so doma in po svetu del številnih uspešnih zgodb. Oddaje so prepletene z osebnimi zgodbami in širšim pogledom na problematiko neenakosti med spoloma v športu. Po nogometu in odbojki danes nadaljujemo z enim najpriljubljenejših športov pri nas v zadnjih letih – košarko. Tokratna sogovornica je Teja Oblak, slovenska reprezentantka, ki zadnje štiri sezone igra pri čeških prvakinjah v Pragi. V delu pogovora, ki mu bomo prisluhnili, 31-letnica predstavi svoj pogled na večkrat sporna prizadevanja za večjo prepoznavnost ženske košarke, podrobneje pa tudi o primerjavah z bratom Janom.
10/26/202211 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Blagovne znamke v športu

Minuli konec tedna se je v Avstriji začel svetovni pokal v alpskem smučanju. Zgodnji začetek je veliko bolj kot tekmovalcem po godu smučarski industriji in smučarskim središčem. Ti si namreč želijo, da prodaja opreme in turističnih kapacitet steče čim bolj zgodaj. Po koncu korona krize naj bi v prihajajoči zimi smučanje po napovedih proizvajalcev spet doživelo pravi razcvet.
10/25/202215 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

26. Ljubljanski maraton

V prestolnici je bil na sporedu 26. maraton, naša ekipa pa je vse skupaj pospremila s terenskim studiom na Kongresnem trgu. Zmagovalca sta bila Etiopijec Abraha in Etiopijka Yirga. Med Slovenci sta bila najboljša Rok Puhar in Katja Martinšek.
10/23/20226 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Tina Lipicer Samec

Slovenija bo v novembru gostila evropsko prvenstvo v rokometu za ženske. V luči največjega tekmovanja pri nas za športnice v igrah z žogo, se na Valu 202, medtem ko nestrpno odštevamo do začetka prvenstva, posvečamo ženskim kolektivnim športom. V pogovorih z vrhunskimi športnicami preverjamo odnos družbe do žensk v športu, osvetljujemo razlike med spoloma in opozarjamo na neenakopraven položaj športnic. Tokratna gostja je nekdanja odbojkarica Tina Lipicer Samec. Slovenska moška reprezentanca v zadnjih letih skrbi za pravo odbojkarsko evforijo pri nas, ženska ekipa se je po preteklih neuspehih letos tretjič v zgodovini uvrstila na evropsko prvenstvo. S 43-letno Primorko smo se pogovarjali tudi o izzivih domače reprezentance, predvsem pa o življenju vrhunske športnice, razlikah med moško in žensko odbojko in pritisku ustvarjanja družine v času kariere. Tina je večji del kariere preživela v tujini, igrala v Italiji, na Poljskem, Češkem, v Rusiji, Azerbajdžanu in Franciji, kjer je tudi doživela največji uspeh – drugo mesto v ligi prvakinj. Kariero je končala pred tremi leti v domačem goriškem klubu, kjer je danes vodja ekip. Z možem Vasjo in dvema otrokoma živi v Kanalu ob Soči, kjer smo jo tudi obiskali.
10/20/202250 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Tina Lipicer Samec

Slovenija bo v novembru gostila evropsko prvenstvo v rokometu za ženske. V luči največjega tekmovanja pri nas za športnice v igrah z žogo, se na Valu 202, medtem ko nestrpno odštevamo do začetka prvenstva, posvečamo ženskim kolektivnim športom. V pogovorih z vrhunskimi športnicami preverjamo odnos družbe do žensk v športu, osvetljujemo razlike med spoloma in opozarjamo na neenakopraven položaj športnic. Tokratna gostja je nekdanja odbojkarica Tina Lipicer Samec. Slovenska moška reprezentanca v zadnjih letih skrbi za pravo odbojkarsko evforijo pri nas, ženska ekipa se je po preteklih neuspehih letos tretjič v zgodovini uvrstila na evropsko prvenstvo. S 43-letno Primorko smo se pogovarjali tudi o izzivih domače reprezentance, predvsem pa o življenju vrhunske športnice, razlikah med moško in žensko odbojko in pritisku ustvarjanja družine v času kariere. Tina je večji del kariere preživela v tujini, igrala v Italiji, na Poljskem, Češkem, v Rusiji, Azerbajdžanu in Franciji, kjer je tudi doživela največji uspeh – drugo mesto v ligi prvakinj. Kariero je končala pred tremi leti v domačem goriškem klubu, kjer je danes vodja ekip. Z možem Vasjo in dvema otrokoma živi v Kanalu ob Soči, kjer smo jo tudi obiskali.
10/20/202250 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Tek je enostavno koristen

Čas je za zadnjo v seriji jesenskih oddaj o rekreaciji, ki smo jo tokrat posvetili pripravam na Ljubljanski maraton. Ta bo v tem koncu tedna že 26-ič napolnil ljubljanske ulice, sobota je tradicionalno namenjena mlajši populaciji, v nedeljo pa skupno število prijavljenih tekačev in tekačic presega nekaj več kot 10.000. V središču Ljubljane bo dogajanje spremljala tudi naša radijska ekipa. Za ogrevanje pred maratonom sta se Jure Jeromen in Nina Smole pridružila skupini tekačev, ki redno vadi pod vodstvom Urbana Praprotnika. Ekipa začetnikov zaenkrat še ne razmišlja o udeležbi na maratonu, udeleženci trenutno zgolj uživajo v odkrivanju svojih tekaških sposobnosti. Preverimo, kako izgleda njihov trening. e
10/20/202212 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Toni Vodišek je svetovni prvak

Koprčan Toni Vodišek je na svetovnem prvenstvu v kajtanju v Cagliariju na Sardiniji osvojil naslov svetovnega prvaka za najboljši dosežek v karieri v disciplini olimpijskih iger 2024. "Super je bilo, hitro sem startal v zadnjem plovu, a nisem bil prepričan, ali nisem prezgodaj začel, a so mi povedali, da je bilo vse O. K. Vesel sem, da sem dobil danes drugo regato finala. Potem pa sem skoraj poletel na luno, tako vesel sem bil. Na tem SP-ju sem nanizal praktično le dve prva ali druga mesta, ob dveh nedokončanih regatah. Pihalo je med sedmimi in 30 vozli na tem SP-ju, v vseh pogojih sem bil dober. Zame pa je bilo pomembno, da sem opravil čim boljše vožnje in da sem bil umirjen do konca. Težave imam s kolenom, ampak ker lahko hodim, verjetno ni nič težjega. Olimpijske sanje ostajajo do konca in se že veselim OI." - Toni Vodišek
10/16/20228 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: Priprave na 26. Ljubljanski maraton

Dober teden pred začetkom Ljubljanskega maratona bomo v tretji oddaji o rekreaciji gostili prav posebnega tekača. Marko Roblek je namreč prav vsako leto do zdaj na različnih razdaljah tekel na maratonu po naši prestolnici in tudi za letošnjega je že pripravljen. Športna rekreacija je v tem mesecu posvečena Ljubljanskemu maratonu. Nina Smole in Jure Jeromen sta v tretjo oddajo povabila prav posebnega gosta, ki je že 26 let del največje tekaške prireditve pri nas. V oddaji se bomo vrnili v zgodovino, naredili primerjavo s tujino, izvedeli pa tudi, kdo je tista skupina tekačev, ki vsako leto našemljena teče po ljubljanskih ulicah.
10/13/202210 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Nogometni biser iz Radeč

Salzburg, za katerega igra Benjamin Šeško, zaseda drugo mesto v svoji skupine v ligi prvakov. V Zagrebu je ekipa osvojila točko, 19-letni Radečan pa je stopil pred mikrofon Vala 202 in odkrito spregovoril o delih svoje igre, ki jih želi izboljšati, o nestrpnem čakanju na prvi gol v največjem klubskem tekmovanju in o slovenski reprezentanci. Salzburg ostaja v igri za preboj v izločilne boje lige prvakov. Avstrijskim prvakom je to lani prvič uspelo, po štirih krogih skupinskega dela pa letos ostajajo neporaženi. Chelsea jih je sicer po zmagi v Milanu prehitel, Angleži pa čez dva tedna gostujejo v Avstriji, v dvoboju, ki bi lahko odločil o zmagovalcu skupine. Drugo mesto v skupini zaseda pobrateni Leipzig, ki se je z drugo zaporedno zmago nad Celticom vrnil v igro za napredovanje v osmino finala lige prvakov. Klub Kevina Kampla je zdaj drugi na lestvici, štiri točke za vodilnim Realom iz Madrida.
10/12/20224 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

"Ženski nogomet je hitri vlak, ki se ga ne da ustaviti."

Do začetka domačega ženskega evropskega rokometnega prvenstva je še nekaj več kot tri tedne. V luči največjega tekmovanja za športnice v igrah z žogo pri nas, se bomo do njegovega začetka na Valu 202 bolj posvetili ženskim slovenskim kolektivom, tokrat z nogometašico Dominiko Čonč. V pogovorih z uspešnimi slovenskimi športnicami bomo osvetlili razlike med spoloma in opozorili na večkrat neenakopraven položaj žensk v športu. Ta je morda še najbolj očiten v nogometu, kljub temu, da ženski nogomet velja za najhitreje rastoče nogometno področje. Danes težko verjamemo, da je bilo igranje nogometa za ženske ponekod po Evropi celo prepovedano vse tja do sedemdesetih let prejšnjega stoletja. 50 let kasneje so zrasle prve prave poklicne lige, vse več ljubiteljev športa obiskuje stadione, več kot milijarda ljudi si je preko televizijskih ekranov ogledala zadnje svetovno prvenstvo. Kje je Slovenija? Ligaško še na zelo nizki ravni, reprezentančno pa vse bližje najboljšim. Za izbrano vrsto igra kar nekaj nogometašic iz tujih klubov Lige prvakinj in samo vprašanje časa je, kdaj bodo tudi Slovenke zaigrale na največjem tekmovanju. Prva gostja je bila slovenska reprezentantka in nogometašica Sampdorie Dominika Čonč. 29-letna vezistka se je hitro podala v tujino, za katero pravi, da je zaenkrat edina prava priložnost, če kot ženska želiš uspeti v nogometu.
10/12/202239 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Cilj je biti iz tekme v tekmo boljši

Po skoraj dveh desetletjih rednega igranja v Evroligi, je Olimpija že desetletje brez Evrolige. Pred seboj ima osmo sezono Evropskega pokala, vmes je bila dve leti tudi v Fibini ligi prvakov. Na trenutke ni bila konkurenčna tudi v teh dveh tekmovanjih, v zadnjih letih pa se spogleduje z zgornjim delom evropskih tekmovanj. Lani je ljubljansko moštvo po odličnem drugem delu sezone prišlo do četrtfinala Evropskega pokala. Košarkarska klubska tekmovanja so v novi sezoni že v polnem zagonu, Olimpija bo Evropski pokal odprla v Stožicah proti Bursasporju.
10/9/20225 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: Spreminjanje tekaške opreme skozi čas

V drugem delu nove sezone oddaje Rekreacija se posvečamo pripravam na Ljubljanski maraton, v današnji oddaji pa se bomo posvetili opremi. Jure Jeromen in Nina Smole sta raziskovala, kako so se oblačila in obutev spreminjala skozi čas ter v kakšno pomoč pri teku in vsakdanjem življenju so nam lahko tehnični pripomočki.
10/6/202210 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Ilka Štuhec dela, kar ima najraje

S poletnih priprav v Južni Ameriki se je ta teden vrnila še zadnja od slovenskega zastopstva na južni polobli – dvakratna svetovna prvakinja v smuku Ilka Štuhec. 31-letna Mariborčanka se je po zadnji zimi, po tri leta dolgem trendu upadanja rezultatov, znašla v dilemi – ali končati kariero ali narediti nekaj korenitih sprememb in se podati novim izzivom naproti. Odločila se je, da zamenja trenerja in opremljevalca smuči ter začne novo, zadnje poglavje svoje kariere.
10/2/20226 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Rekreacija: Mladi in tek

V naš program se znova vračajo oddaje o rekreaciji, v naslednjih štirih tednih se bomo posvetili teku. Čez nekaj več kot tri tedne se bodo namreč na Ljubljanskem maratonu že šestindvajsetič merili domači in tuji tekači. V prvi oddaji pred mikrofon vabimo mlade tekače iz OŠ Gorje. Ura športa je hitro minila, za to pa ima največ zaslug učitelj Nenad Pilipovič, ki mlade na različne načine spodbuja h gibanju.
9/29/202211 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Slovo je bilo izjemno čustveno, a tudi izjemno veselo

Kot tolikokrat v karieri Rogerju Federerju tudi ob koncu svoje fenomenalne poti ni uspelo zadržati svojih čustev. Poskusil je, a je planil v jok, ko se je objel s svojo ekipo, pa tudi po tem, ko je odgovarjal na vprašanja o svoji družini, o tistih, ki so mu stali ob strani in mu omogočili, da je postal eden največjih, za številne tudi največji vseh časov. Federerja smo največkrat tako čustvenega videli po njegovih največjih uspehih, redkeje pa po grenkih porazih. Eden takšnih je bil leta 2010, ko ga je v finalu Avstralije premagal njegov partner v zadnjem dvoboju Rafael Nadal.
9/25/20224 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Dan slovenskega športa: V čevljih zmagovalcev

V Muzeju novejše zgodovine Slovenije je na ogled razstava z naslovom "V čevljih zmagovalcev: Slovenke in Slovenci ter njihovi športni dosežki". Na razstavi, ki si jo lahko ogledate vse do aprila, so z opisi svojih dosežkov predstavljeni uspešni slovenski športniki in športnice. Razstavna pripoved je dopolnjena s predmeti in rekviziti, ki so jih darovali posamezni športni junaki in ekipe. Številni interaktivni elementi pa obiskovalcem ponudijo možnost, da tudi sami stopijo v čevlje zmagovalcev.
9/23/20228 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Na prvo žogo S01E13: Medalje osvojili najboljši trenerji Eurobasketa

V zadnji epizodi prve sezone podkasta Na prvo žogo, namenjenega spremljanju svetovnega prvenstva v odbojki in evropskega v košarki, zaokrožujemo košarkarski turnir v Berlinu. Nekdanji selektor Zmago Sagadin je izpostavil, da sta agresivnost in poslušnost B reprezentanco Španije, popeljali do naslova prvaka. S nekdanjim kolegom na čelu slovenske reprezentance in strokovnim komentatorjem Vala 202 Borisom Zrinskim, sta izpostavila, da so kolajne osvojili najboljši trenerji. Zmago Sagadin je izpostavil, da je Slovenija premagala samo sebe s preveč napadalno usmerjeno košarko. V prihodnje oba selektorja vidita prednost reprezentanc, ki bodo pravočasno vključevale mlade, dokazovanja željne igralce. Franci Pavšer je ob tem izpostavil vloge mlajših slovenskih igralcev. Pred prvenstvom smo pričakovali eno najkakovostnejših tekmovanj s številnimi super zvezdniki tega športa, dobili zelo povprečen zaključek in izpad vseh zvezdnikov že pred bojem za kolajne. Zmaguje torej kolektiv in ne posamezniki, z večjo vlogo branilcev in manjšo centrov. Prihodnost evropskih prvenstev pa bo v veliki meri odvisna od dogovorov, ki jih mora čim prej doseči FIBA najprej znotraj svoje organizacije in nato še z Eurolegue in ligo NBA.
9/18/202240 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Katarina Srebotnik - Uradno slovo najboljše slovenske teniške igralke

Današnji dan v Portorožu, ki je že cel teden v znamenju tenisa, si bomo zapomnili tudi kot dan uradnega slovesa najboljše slovenske teniške igralke od osamosvojitve naprej, Katarine Srebotnik. Danes 41-letna sveža upokojenka, zadnji uradni dvoboj je sicer odigrala pred skoraj dvema letoma, je bila 7. avgusta 2006 20. igralka sveta, pet let kasneje je bila najboljša na svetu v konkurenci dvojic. Poškodbi rame in ahilove tetive sta ji onemogočili, da bi med posameznicami morda storila še korak višje, zato se je v zadnjih letih kariere povsem osredotočila na igro dvojic. V omenjeni konkurenci ima kat 37 zmag, osvojila je tudi Wimbledon, v posamezni konkurenci je osvojila 4 turnirje serije WTA, na turnirjih velike četverice je v osmini finala zaigrala dvakrat na Rolland Garrosu in enkrat na OP ZDA. Z izjemo Wimbledona je osvojila vse tri turnirje velike četverice v konkurenci mešanih dvojic, kot je ugotovil kolega Luka Petrič pa je Katarina Srebotnik prva in do zdaj še vedno edina igralka, ki je v premiernem nastopu med profesionalnimi igralkami prišla do naslova tako med posameznicami, dvojicami in v mešanih parih.
9/18/20227 minutes, 1 second
Episode Artwork

Na prvo žogo S01E12: Plan B (načrt, ki ga ni bilo)

Šok v Berlinu. Slovenski košarkarji evropsko prvenstvo zapuščajo po četrtfinalu. Navijači ostajajo brez vikend paketa v Nemški prestolnici, košarkarji brez potrditve da sodijo med najboljša evropska moštva. V Berlinu sta tekmo spremljala Franci Pavšer in Boris Zrinski, ki sta ob voditelju Urošu Volku ugotavljala, da se Slovenija psihološko ni znala otresti vloge favorita, taktično ni bila pripravljena na prilagoditve tekmecem, z manjšo rotacijo igralcev je bila na koncu odločilna tudi fizična pripravljenost. Nekdanji slovenski selektor Boris Zrinski je poudaril, da je težko s prstom pokazati na krivca, da pa vloge niso bile razdeljene, obramba in napad pa v prerezu tekmecev s katerimi je igrala Slovenija zelo enostavna brez različnih variacij, ki so se jih posluževali tekmeci. Franci Pavšer se je spomnil energije moštva iz pred petih let in tudi z lanskih olimpijskih iger, ter poudaril, da je bilo tokrat moč čutiti negotovost že pred prvenstvom na zelo pomembni kvalifikacijski tekmi za svetovno prvenstvo, kjer so se pokazale prve težave. V sveži epizodi podkasta Na prvo žogo ugotavljamo, kdo bo MVP prvenstva, oziroma kaj je sploh ostalo velikim na prvenstvu v Nemčiji.
9/15/202229 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Na prvo žogo S01E11: Konec svetovnega prvenstva, začetek olimpijskih sanj

Slovenski odbojkarji so letošnje svetovno prvenstvo končali na četrtem mestu, v Katovicah so po medli igri v napadu izgubili proti Brazilcem, ki so osvojili bronasto medaljo. Strokovni komentator Sebastijan Škorc poudarja, da so reprezentanti razočarani, a bodo hitro ugotovili, da jim je uspel izjemen rezultat. Zadnje desetletje se je slovenska odbojka dvignila na raven najboljših, uspel ji je velik preskok do priključka reprezentancam, kot so Italija, Poljska in Brazilija, prvih treh na letošnjem prvenstvu. Kapetan Tine Urnaut poudarja, da Sloveniji za večje dosežke zmanjka kakovosti, saj ta dolgoročno ne laže. Igralci najboljših treh reprezentanc prvenstva imajo zaradi močnih državnih lig in odbojkarske tradicije veliko položeno že v zibelko. Nabor slovenskih mladeničev je veliko manjši kot tisti svetovnih prvakov Italijanov, a reprezentanti so po tekmi zagotavljali, da zlata generacija skupaj ostaja vsaj še do olimpijskih iger v Parizu. Mladi odbojkarji bodo po Škorčevih besedah pomembni, a te generacije ne bodo mogli nadomestiti. V reprezentanco jih bodo vključevali, menjav pa še ne gre pričakovati. Tudi o navdušenju Mednarodne odbojkarske zveze nad slovensko izvedbo prvenstva, vrhunska odbojka se lahko tako kmalu spet vrne v Slovenijo. Govor je bil tudi o spremembi igralnega sloga, v zadnjih letih gledamo bolj prefinjeno odbojko, igralci iščejo prostor in ne le atomskih zabijanj. Urošu Volku, Boštjanu Reberšaku in Anji Hlača Ferjančič se iz Berlina pridruži Marko Polak, ki je pospremil drugo veliko italijansko zmago. Na evropskem prvenstvu v košarki so naši zahodni sosedje presenetljivo ugnali Srbe in izločili enega glavnih favoritov. Slovenski košarkarji so osredotočeni na svoje priprave, v četrtfinalu bodo igrali s Poljsko, zaradi poškodbe pa je turnir že končal Zoran Dragić. V podkastu tudi o primerjavi med športoma in kako je v košarki veliko lažje presenetiti favoriziranega nasprotnika, medtem ko se pri odbojki težko pripeti serija treh zmagovalnih nizov nižje uvrščene reprezentance. Ravno zato je težje priti do vrha in tam vztrajati.
9/12/202247 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Na prvo žogo S01E10: Pot domov je lažja z medaljo

Slovenska odbojkarska reprezentanca po porazu z Italijo ostaja brez zmage nad višje postavljeno reprezentanco na svetovni lestvici. V svežem podkastu se Urošu Volku, Anji Hlača Ferjančič in Franciju Pavšerju pridruži pomočnik trenerja ženske odbojkarske reprezentance ZDA Luka Slabe, ki poudarja, da so bili Slovenci preprosto nadigrani in nerazpoloženi, Italija pa ni podarjala točk. Verjame, da bodo reprezentanti našli naboj za tekmo z Brazilijo, tako dolgotrajno zmagovanje na visoki ravni pa je ena najtežjih stvari v športu. V podkastu je govora o pomembnosti postavljanja ciljev, ki so ključni za osredotočenost in motivacijo. Visoke cilje ima tudi slovenska košarkarska reprezentanca, ki si je z zmago nad Belgijo v Berlinu zagotovila pot v četrtfinale. Naslov evropskih prvakov bo še težje ubraniti, ker si vsi želijo slovenskega skalpa. Po dobri predstavi Mikea Tobeya razmišljamo o polemikah okoli naturaliziranja tujih košarkarjev, saj procesi pridobivanja potnih listov niso enaki, kar posamezne države postavlja v depriviligiran položaj. Slabe razlaga, da po porazu odbojkarjev ni časa za objokovanje, treba je nadaljevati s svojo normalno rutino. Trener mora izžarevati disciplino in poudarjati enak pristop proti vsakemu nasprotniku, tudi proti Brazilcem, saj je nekaj najlepšega končati turnir z zmago, pot domov bi bila mnogo lažja z medaljo v žepu.
9/11/202233 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Na prvo žogo S01E09: Športna evforija se seli v Berlin in Katovice

Sreda za športne sladokusce z zmago slovenskih košarkarjev nad Francijo za prvo mesto v skupini, ogledali so si jo tudi odbojkarji ob počitku pred tekmo z Ukrajino, ki je slovenski reprezentanci v polnih Stožicah prinesla enega največjih uspehov slovenskega kolektivnega športa, uvrstitev v polfinale. Gost v oddaji je bil pomočnik slovenskega odbojkarskega selektorja Zoran Kedačič, ki je razkril, kako z navdušenjem odbojkarji spremljajo košarkarske podvige in kako težko je bilo igrati tekmo z Ukrajino, ki je bila skromnejši tekmec samo na papirju. Nekdanji košarkarski selektor Boris Zrinski je vlogo Roka Možiča povezal s prvimi koraki Gorana Dragića pred desetletjem v košarkarski reprezentanci. Anja Hlača Ferjančič in Franci Pavšer sta delila reporterska doživetja ob analizi tekem, ki vlivajo optimizem za nadaljevanje športne evforije. Voditelj oddaje Uroš Volk s sogovorniki ugotavlja še, ali imajo odbojkarji svojega Luko Dončića.
9/8/202235 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Na prvo žogo S01E08: Znova prava Slovenija

V novi epizodi oddaje Na prvo žogo je gost nekdanji košarkarski reprezentant Goran Jagodnik z izkušnjami iz preteklosti skušal povzeti kaj se je dogajalo v garderobi po tekmi z Bosno in Hercegovino. Pravi, da zanesljivo ni bilo nežnih bodrilnih besed, da se je že na naslednji tekmi z domačini videlo, da so vloge vnovič razdeljene in so se igralci pogovorili po moško. Je to že prava Slovenija? Je ena dobra predstava po opomniku dovolj, ali bo še potrebno poteptati žerjavico že na naslednji tekmi s Francijo. Košarkarski reporter Franci Pavšer razlaga odzive vodstva reprezentance, v oddaji pa se posvetimo tudi zadnji odbojkarski tekmi svetovnega prvenstva v Stožicah. Pred selitvijo v Katowice je odbojkarski reporter Boštjan Reberšak izpostavil, da so na strani slovenskih reprezentantov izkušnje. Vsi skupaj z voditeljem Urošem Volkom pa ugotavljajo, da so Stožice lahko dvorana peklenskega vzdušja, ki ga pričakujemo za konec enega največjih tekmovanj v Sloveniji.
9/7/202229 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Na prvo žogo S01E07: Se bodo vroče glave pravočasno ohladile?

Sveža epizoda oddaje Na prvo žogo se ukvarja z odnosi v reprezentancah. V košarkarski bolj kot poraz z Bosno in Hercegovino skrbijo odzivi in reakcije na in ob igrišču. Včasih je potrebno oprati umazano perilo, gost oddaje Boris Zrinski pa se s sogovornikoma odbojkarskim in košarkarskim reporterjem Boštjanom Reberšakom in Markom Polakom sprašuje, kdo bo perilo zlikal. Po besedah nekdanjega slovenskega selektorja si večjo grajo kot strokovno vodstvo, ki smo ga vzeli v prerez zaslužijo igralci, ki si bodo morali naliti čistega vina. V oddaji, ki jo povezuje Uroš Volk, še o hierarhiji o kateri govori tudi aktualni nedeljski gost Vala 202 Bogdan Tanjevič, kopiranju vzorcev vodenja nekdanjega selektorja Igorja Kokoškova in pričakovanju tekmeca slovenskih odbojkarjev v četrtfinalu svetovnega prvenstva. Odbojkarji so že preskočili prvi krog izločilnih bojev, v sredo pa bodo igrali za ponovitev največjih uspehov slovenskih kolektivnih športov na svetovni sceni. Doslej so bili v polfinalu rokometaši na svetovnem prvenstvu in košarkarji na olimpijskih igrah.
9/5/202242 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Na prvo žogo S01E06: Statistika bikini ali nepogrešljiv del sodobnega kolektivnega športa?

Nova epizoda oddaje Na prvo žogo ponuja vpogled v drobovje taktične priprave košarkarskih in odbojkarskih moštev. Dolgoletni statistik najboljšega slovenskega odbojkarskega kluba ACH Volley in uradni statistik tekem svetovnega prvenstva v Stožicah Mitja Torkar razlaga, da je odbojka šahiranje in preigravanje ponovljivih akcij, medem ko je pri košarki več kreativnosti in izbire pri zaključevanju vnaprej predvidenih potez. Kakšna je ocena slovenskih predstav v prvi polovici svetovnega odbojkarskega prvenstva in kakšna ocena prvih tekem košarkarjev? Z Jernejem Valentinčičem ter radijskimi reporterji Francijem Pavšerjem, Anjo Hlača Ferjančič in Boštjanom Reberšakom ugotavljamo, da statistika ni bikini. Saj v sodobnem športu več pokaže kot zakrije, predvsem pa s sodobno tehnologijo in pripomočki, v kombinaciji z domišljijo, omogoča preverjanje širokega spektra informacij. Najboljši trenerji in analitiki so tisti, ki znajo izluščiti bistvo, še dodaja ekipa tokratne oddaje, saj je nemogoče, da bi si igralci zapomnili toliko informacij, kot jih omogoča tehnologija.
9/4/202230 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Na prvo žogo S01E05: Dominantni branilci zmagujejo v sodobni košarki

V oddaji Na prvo žogo menjava v prvi postavi. Igralec tekme pa Zmago Sagadin, ki izpostavlja, da so v sodobni košarki osrednji igralci dominantni branilci. Slovenija je z nižjimi košarkarji taktično nadigrala Litvo, se bo pa morala manj kot doslej ukvarjati s sojenjem, ki je po mnenju nekdanjega slovenskega selektorja škandalozno slabo. Težko razumemo, da na prvenstvu igrajo najboljši igralci sveta, sodijo pa drugo ali celo tretjerazredni sodniki. To je potrebno vzeti v zakup in se s tem čim manj ukvarjati. Slovenski odbojkarji s sodniki nimajo težav tudi ne s tekmeci v nadaljevanju domačega svetovnega prvenstva dodaja odbojkarski reporter Vala 202 Boštjan Reberšak. Iskrive misli Zmaga Sagadina, ki meni, da je Luka Dončič zaščiten kot medved, dopolnjuje radijski reporter Franci Pavšer z mislijo, da bo Luki Dončiču v nadaljevanju odmeriti čas na igrišču, saj je bil na prvi tekmi z Litvo daleč najdlje na igrišču. Nova epizoda oddaje Na prvo žogo z voditeljem Urošem Volkom.
8/31/202225 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Na prvo žogo S01E04: As iz rokava in največji podpornik

Rok Možič se je pridružil ekipi oddaje Na prvo žogo. 20-letnik prihaja iz odbojkarske družine, kar se sliši v njegovih odgovorih. Podrobno in elegantno govori o svojem športu. O preboju v reprezentanco, pri čemer je hvaležen za minule uspehe soigralcev, saj se je raven organizacije v izbrani vrsti v zadnjih letih krepko dvignila. O izjemni predstavi proti Nemčiji, na krilih katere Mariborčan upa, da so slovenski odbojkarji ujeli val, ki jih bo popeljal do Katovic. O svojih najljubših igralcih, tudi o kubanskemu Poljaku Wilfredu Leonu in zloglasnemu Francozu Earvinu Ngapethu, ki navdušuje s svojimi svojevrstnimi in genialnimi potezami. V krog favoritov prvenstva postavlja Francijo, Brazilijo, Poljsko in ZDA, pa tudi Slovenijo, povedal pa je, kako pomembno vlogo imajo v ekipi starejši, ki skrbijo tudi za odlično vzdušje. Slišali boste, kako obetavne so prihajajoče generacije odbojkarjev in košarkarjev, ter odmeve na izbor dvanajsterice košarkarskega selektorja Aleksandra Sekulića. Mnoge je zmotil izbor Luke Rupnika, Franci Pavšer pa izpostavlja, da je Rupnikova vloga lahko pomembna za homogenost ekipe. Morda bo to bolj pomembno kot igra v tisti peščici minut, ki jih sicer ponavadi dobi dvanajsti igralec na takšnem tekmovanju. Ob košarkarskem reporterju Vala 202 sta bila še odbojkarski Boštjan Reberšak in voditelj Luka Petrič.
8/31/202241 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Na prvo žogo S01E03: Ngapeth je odbojkarski Dončić

Zgodovina se ponavlja. Spet izjemen in razburljiv dvoboj slovenskih in francoskih odbojkarjev, a na koncu spet zmaga za Francoze. Slišali boste, kateri medsebojni dvoboj se je igralcem doslej najbolj vtisnil v spomin, boleča sta bila tudi košarkarska na olimpijskih igrah in na domačem evropskem prvenstvu, košarkarski reporter Vala 202 Franci Pavšer pa se je spomnil tudi na pomembno zmago pred desetletjem in pol, ko so Slovenci Francozom preprečili pot na olimpijske igre. Nekdanji odbojkarski reprezentant Sebastjan Škorc je tri leta živel v Parizu, a v podkastu Na prvo žogo je povedal, da se v svojem Mariboru počuti veliko bolje, neprijetne spomine na Francijo pa ima zdajšnji reprezentant Mitja Gasparini. V Parizu je igral ravno v času, ko se je v mestu zgodil teroristični napad. Štirje Valovci so se tokrat zbrali skupaj, ob Pavšerje in voditelju Luki Petriču še odbojkarska reporterja Boštjan Reberšak, ki v Earvinu Ngapethu vidi odbojkarskega Dončića, in Anja Hlača Ferjančič, ki pravi, da je Slovenija kljub porazu spodbudno igrala in da ima še rezerve.
8/28/202229 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Na vsaki tekmi moramo dati svoj maksimum

Športne zanimivosti in odmevi Slovenski košarkarji so na generalki pred evropskim prvenstvom izgubili proti Nemčiji. Slovenija je pokazala premalo energije, kar se je pokazalo predvsem pri skoku, ki so ga izgubili s 56:27. V drugem polčasu so se Nemci razigrali še v napadu in prišli do zmage 90:71. Selektor Aleksander Sekulič v izgubljeni kvalifikacijski tekmi za svetovno prvenstvo vidi dobro lekcijo za celotno ekipo. Slovenija se bo z Nemčijo še enkrat pomerila v skupinskem delu evropskega prvenstva v Kölnu. Dan po porazu z Nemčijo je selektor določil 12 košarkarjev, ki bodo zastopali slovenske barve na evropskem prvenstvu. S seznama sta odpadla Jakob Čebašek in Gregor Hrovat. Na prvenstvu bodo Luka Dončič, Goran Dragič, Zoran Dragič, Jaka Blažič, Aleksej Nikolič, Klemen Prepelič, Luka Rupnik, Žiga Samar, Edo Murič, Vlatko Čančar, Žiga Dimec in Mike Tobey.
8/28/20223 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Na prvo žogo S01E02: Odbojka ima zvezdnike, ampak ne v Sloveniji

Slovenija je prebila led na svetovnem prvenstvu v odbojki. Morda ne z blestečo predstavo, a še vedno brez izgubljenega niza. Po Kamerunu je na vrsti Francija. Anja Hlača Ferjančič se je v odbojkarsko-košarkarskem podkastu spomnila na minula velika tekmovanja, ko so novinarski kolegi iz drugih držav za razliko od nje poročali o zmagah svojih reprezentanc, čeprav niso igrale najbolje. Tokrat je to uspelo slovenskim odbojkarjem. Gost je bil tudi nekdanji reprezentant Jasmin Čuturić, ki je povedal, da najboljše odbojkarje precej drugače obravnavajo v drugih državah. Za razliko od Slovenije so v Italiji lahko veliki zvezdniki. Najboljši košarkarji so znani po vsem svetu predvsem po zaslugi lige NBA. Na prihajajočem evropskem prvenstvu bo kopica igralcev, ki spada med najboljše na svetu, tudi dobitnika zadnjih štirih nazivov najkoristnejšega igralca te lige Nikola Jokić in Giannis Antetokounmpo. Med najbolj zvenečimi imeni je tudi Luka Dončić, Marko Polak, ki bo za Val 202 spremljal prvenstvo v Nemčiji, pa je izpostavil, da je ravno Dončićeva želja, da igra za Slovenijo, spodbudila mnoge druge odlične igralce, da so se odločili igrati na prihajajočem prvenstvu. Voditelj podkasta Na prvo žogo je Luka Petrič.
8/27/202239 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Na prvo žogo S01E01: Prizemljiti pričakovanja, ki so poletela v nebo

Nov vrhunec športnega poletja je pred nami, pred vami pa nov športni podkast Vala 202. V njem združujemo debate o dveh športih, o odbojki in košarki. Svetovno prvenstvo odbojkarjev se v petek začne v Ljubljani, evropsko za košarkarje pa se odpre naslednji teden. Slovenci branijo zlato. Apetiti so veliki po seriji pripravljalnih zmag. Morda preveliki opozarja osrednji košarkarski reporter Franci Pavšer. Slovenska vrsta je sicer morda še malce boljša kot pred petimi leti, toda za razliko od tistega Eurobasketa so ostale reprezentance izjemno močne. Zvezdnikov ne manjka. Slišali boste tudi, zakaj so se odbojkarji začetek meseca odločili za menjavo selektorja, in kaj lahko svetovno prvenstvo prinese slovenski odbojki. Evropsko v košarki, ki ga je Slovenija gostila leta 2013, je krepko povišalo zanimanje za ta šport, pravi eden od gostov, poslovni direktor košarkarske zveze Aleš Križnar. Prvi operativec odbojkarske zveze Gregor Humerca je tudi gost, pa odbojkarski radijski reporter Boštjan Reberšak. Voditelj podkasta je Luka Petrič.
8/24/202249 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Ivo Daneu: Ti fantje so taka družina, kot smo bili mi

Ko govorimo o slovenski košarki, se moramo zavedati, da smo pravzaprav že dolgo v samem svetovnem vrhu. Še posebej, če se osredotočamo na posameznike, ki so slovensko košarko zaznamovali v preteklosti. Tako ne moremo mimo enega prvih in še vedno največjih zvezdnikov, legendarnega Iva Daneua. Srebrni olimpijec iz leta 1968 in “Luna vaša, zlata naša” – svetovni prvak leta 1970 v Ljubljani. Član hiše slavnih svetovne košarkarske organizacije. In še bi lahko naštevali njegove uspehe. Ne glede na to, pri svojih 84 letih, ostaja dostopen in preprost ter še vedno ažuren s slovenskim športom. Pred evropskim prvenstvom v košarki se je z Ivo Daneuom pogovarjal Gašper Andrinek. Foto: Bobo
8/24/202212 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Intervju z Darkom Jorgićem

Športne zanimivosti in odmevi
8/22/20226 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

V pričakovanju odbojkarskega spektakla

Konec tedna se bo začelo svetovno odbojkarsko prvenstvo, ki ga bosta gostili Slovenija in Poljska. Jubilejni, dvajseti mundial, bomo podrobno spremljali tudi na Valu 202. Slovenci bodo igrali v skupini z olimpijskimi prvaki Francozi, z Nemci in Kamerunci. V torek odbojkarje čaka še zadnja pripravljalna tekma, tekmeci bodo Iranci - sedmi v Ligi narodov. Novi selektor slovenske reprezentance, Romun Gheorghe Cretu, je prinesel veliko dinamike. Razlaga, da ima med tekmami vedno mapo, da si pokrije usta, ko daje napotke. Je zelo zahteven, dosleden trener, zahteva predvsem, da njegovi varovanci ne delajo napak.
8/21/202217 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Najbolj pomembno je, da igramo z veliko samozavesti

V Turčiji je Slovenija pustila dober vtis. Razvidni so bili že obrisi predstav, ki so reprezentanco krasile na lanskih olimpijskih igrah v Tokiu. S hitro igro in prenosom žoge na nasprotnikovo polovico je Slovenija na obeh tekmah nadzirala potek srečanja. Ob koncu, kar je bila stična točka obeh tekem, so Slovenci še zaradi ne optimalne telesne priprave nekoliko popustili. Na petkovi tekmi proti Turčiji sta igrala tudi Luka Dončič in Goran Dragič. Minuto pred koncem rednega dela so imeli slovenski košarkarji še osem točk prednosti, a so to zapravili. Junak v podaljšku je bil Goran Dragič, ki je z metom za tri točke poskrbel za zmago s 104:103.
8/14/20224 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Tour 202 S01E26: Najzanimivejši pogovori prve sezone

Izjemen Tour 2022 smo spremljali, ob koncu dirke pa lahko slišite še nekaj najbolj zanimivih izsekov podkasta Tour 202. Od rapanja Tadeja Pogačarja do nepisanih pravil v svetu kolesarstva, od masaž, po katerih kolesarji izgledajo kot bi prišli iz vojne, do tega, kako se najhitreje vozi prek tlakovcev. Z vami bodo Igor Tominec, Jan Grilc in Anja Hlača Ferjančič z Vala 202, televizijski novinar David Črmelj, maser ekipe Ineos David Rožman, nekdanji profesionalni kolesarji Borut Božič, Jani Brajkovič in Johan Bruyneel, ki je bil tudi dolgoletni športni direktor nekaterih največjih ekip na svetu, državni prvak Kristijan Koren ter kolesarja ekipe BikeExchange, zaročenka Tadeja Pogačarja Urška Žigart in udeleženec tega Toura Luka Mezgec. Voditelj podkasta Tour 202 je Luka Petrič.
7/25/20221 hour, 3 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Tour 202 S01E25: Pogačar je mlad, njegovo telo se bo še razvijalo, tu ima rezerve

Tadej Pogačar je tudi zadnji dan Toura napadel. Skušal je pobegniti glavnini na zadnjem krogu po Elizejskih poljanah, na koncu pa je bil zelo vesel skupnega drugega mesta na dirki. Gost oddaje je njegov prvi trener Miha Koncilija, ki pravi, da bo zanimivo spremljati, kako se bo Pogačar v prihodnje zoperstavil Jonasu Vingegaardu, zdaj ko je spoznal, da ga Danec lahko premaga. Vodja Pogačarjeve otroške in mladinske ekipe Pogi Team pravi, da je 23-letnik še vedno mlad, zato se bo njegovo telo še razvijalo, s tem pa bo lahko še napredoval. Stran od kamer in mikrofonov pa pravi, da je Tadej izjemno skromen in hvaležen kolesar, takšen, ki bi si ga vsak trener zgolj želel imeti. Prisluhnite tudi debati o tem, katera majica je za rumeno najbolj čislana, česa se Jonas Vingegaard najbolj veseli v naslednjih dneh in kaj je šlo narobe v ekipi Bahrain Victorious. Matej Mohorič je bil pred Tourom življenjsko pripravljen, a iz neznanih razlogov na dirki ni našel prave forme. V Parizu je zaključek Toura spremljal Igor Tominec, voditelj podkasta pa je Luka Petrič.
7/24/202225 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Ne bi zaprl reprezentančnih vrat, a pomembno je, da gledam na svoje zdravje

Kevin Kampl je imel uspešno sezono 2021/22 pri Rdečih bikih iz Leipziga. Osvojili so nemški pokal, v ligi Evropa pa so prišli do polfinala. S četrtim mestom v nemškem državnem prvenstvu so si varovanci Domenica Tedesca zagotovili igranje v Ligi prvakov v prihodnji sezoni. Kampl pri Leipzigu igra že od leta 2017, tik pred koncem minule sezone pa je 31-letni vezist podaljšal pogodbo do leta 2024. Takrat bo v Nemčiji tudi evropsko prvenstvo. Kevin trdi, da še ni čisto odmislil slovenske reprezentance, a mu težave z gležnjem zaenkrat preprečujejo nastope tudi za slovensko reprezentanco.
7/24/20229 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Tour 202 S01E24: Med etapami na Touru premalo ur

Na prvih treh mestih predzadnje etape kolesarske dirke po Franciji so bili trije kolesarji, ki so v največji meri zaznamovali letošnji Tour. Tadej Pogačar, skupni zmagovalec Jonas Vingegaard in najhitrejši Wout van Aert. Belgijec in Pogačar imata največ etapnih zmag na tem Touru. Oba po tri. Med deset je bil še en Slovenec, in sicer Jan Tratnik, za katerega gost tokratne oddaje Luka Mezgec pravi, da je vedno dobra družba. 34-letnik ima ključno vlogo v ekipi BikeExchange. Gorenjec je prvi pomočnik sprinterja Dylana Groenewegna. Nizozemec je eno etapo na tem Touru dobil. Mezgec je povedal, da mu te zmage pomenijo enako, kot če bi sam zmagal. Pravi, da je Groenewegen mirna duša, ki živi za kolesarstvo, zato so mu vsi negativni komentarji po famozni nesreči s Fabiom Jakobsenom prišli do živega. Mezgec je tudi povedal, da ima letos drugačne načrte za drugo polovico sezone, na Vuelti ne bo tekmoval, bo pa šel na dirke širom sveta in ob kolesarskih kilometrih nabiral še veliko letalskih milj. O dvoboju Pogačarja in Vingegaarda je rekel, da je bila odločilna 11. etapa, če pa Pogačar ne bi tako agresivno pokrival Vingegaarda in Rogliča, pa bi bil zaključek Toura lahko še bolj napet. Mezgec se je pridružil valovski dvojici, poročevalcu s prizorišča Igorju Tomincu in voditelju podkasta Luki Petriču.
7/23/202225 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Tour 202 S01E23: Leta 2020 nismo bili tako veseli, kot bi morali biti

Christophe Laporte je poskrbel, da Tour ne bo minil brez francoske etapne zmage. Slovenci so bili vidni v 19. etapi, Mohorič je bil v pobegu, Pogačar in Mezgec pa sta preizkušnjo končala med najboljših deset. Gostja oddaje je večkratna državna prvakinja in zaročenka Tadeja Pogačarja Urška Žigart. Pravi, da je bolje kolesaril v klancih kot lani, toda Vingegaarda bi bilo letos zelo težko premagati, tudi če ekipa UAE ne bi imela težav s covidom in poškodbami. Povedala je tudi, kako je doživela tisti znameniti kronometer izpred dveh let, ko je Pogačar prvič dobil Tour in potisnil Primoža Rogliča na drugo mesto. Mnogi Slovenci so tisto etapo doživeli z mešanimi občutki, marsikje je prevladovalo razočaranje, ker Roglič ni zmagal. Povedala je, da tedaj s Tadejem zaradi teh odzivov nista bila tako vesela kot bi morala biti. Žigartova je trenutno v Franciji, kjer se pripravlja na ženski Tour. Začne se v nedeljo, skušala bo pomagati ekipi v boju za skupno zmago, sama pa želi doseči viden etapni uspeh. Igor Tominec se je oglasil s prizorišča Toura, ki se nadaljuje s ravninsko, a še vedno zahtevno vožnjo na čas. Voditelj podkasta je Luka Petrič.
7/22/202226 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Tour 202 S01E22: Zadnji etapi pokazali, da je Vingegaard na klancu trenutno najmočnejši

Epski boj med najboljšima kolesarjema na letošnji dirki po Franciji se je končal z drugo etapno zmago Jonasa Vingegaarda. Danec je odbil vse napade Tadeja Pogačarja na predzadnjem klancu, v zadnjem pa se je s pomočjo svoje ekipe odlepil od dvakratnega zmagovalca in prišel v cilj dobro minuto pred njim. Eden najboljših slovenskih kolesarjev vseh časov Jani Brajkovič pravi, da sta zadnji gorski etapi pokazali, da je Vingegaard trenutno v klancu boljši od Pogačarja, ne glede na pomoč njunih ekip. Dodal je tudi, da še vedno ni prepričan v vodilne pri Jumbu Vismi. Vse se jim je izšlo, toda med tistimi v avtomobilih še vedno ni nikogar z avtoriteto, kar se denimo vidi pri van Aertu, ki vozi, kakor sam želi. Brajkovič ni prepričan, da bi Belgijec počakal na Vingegaarda, če bi imel ogromno prednost na Hautacamu. Hkrati je tudi dodal, da so v ekipi od začetka Toura stavili na Vingegaarda, če bi resno računali na Rogliča, bi ga počakali na tlakovcih v peti etapi. Igor Tominec na prizorišču spremlja Tour, rekel je, da je bil Pogačar dvakrat prvi, tokrat bo pa prvič na tej dirki drugi, kljub temu, da je prikazal svojo najboljšo predstavo doslej. Tako on kot Danec sta po njegovem pokazala, da je kolesarstvo viteški šport, ko je Vingegaard po Pogačarjevem padcu počakal svojega velikega rivala. Voditelj podkasta Tour 202 je Luka Petrič.
7/21/202227 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Tour 202 S01E21: Je Pogačarju uspelo narediti razpoko v danskem oklepu?

Še dva zanimiva dneva sta pred nami, pravi Borut Božič, prvi slovenski kolesar, ki je zmagal na tritedenski dirki. Prepričan je, da je skušal Jonas Vingegaard dobiti 17. etapo, zato je zelo pomembno, da je Tadeju Pogačarju uspelo na koncu zmagati. Morda je na takšen način skrhal odpor Danca, ki sicer zelo prepričljivo vozi, a, kot poudarja Božič, nikoli ne veš, kdaj se ti lahko pripeti slab dan, kot se je Pogačarju v Alpah. Božič je v najnovejši oddaji podkasta Tour 202 tudi povedal, da je imel Rafal Majka veliko smole, da si je natrgal stegensko mišico, ko se mu je strgala veriga v prvi pirenejski etapi. Ekipa UAE je bila precej oslabljena, a narekovala ritem na najtežjih vzponih in Pogačarju tlakovala pot do zmage. Izstopala sta Mikkel Bjerg in Brandon McNulty. Igor Tominec je izračunal, da je Tadej Pogačar od 11. etape osemkrat napadel, sprašuje pa se, zakaj ne bi bil odločilen deveti napad? Prihaja najtežja pirenejska etapa, z dvema vzponoma najvišje kategorije. V oddaji, ki jo vodi Luka Petrič, lahko slišite še, kaj je Tadej Pogačar povedal Brandonu McNultyju na začetku zadnjega vzpona sredine etape.
7/20/202221 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Tour 202 S01E20: Na kolesih najpogosteje menjajo zavore, strgane verige zelo redke

Nesrečna etapa za ekipo UAE. Tadej Pogačar ni uspel zmanjšati zaostanka za Jonasom Vingegaardom, izgubil pa je še enega člana svoje ekipe. Marc Soler je imel prebavne težave in prišel v cilj za metlo, Rafal Majka pa je za nameček strgal verigo. To se zgodi zelo redko, je povedal gost, mehanik ekipe Bahrain Victorious Filip Tišma. Tišma je tudi povedal, da se najpogosteje menjajo zavore, na katere pa morajo biti tudi zelo pozorni med čiščenjem koles. Če pride kakšna nesnaga vmes, lahko odpovedo. Vsak kolesar ima štiri kolesa na dirki, pa zraven še posebne za vožnje na čas, nekateri kolesarji pa imajo še enega dodatnega. Pri Bahrain Victorious so to Matej Mohorič ter kandidata za visoko uvrstitev v skupnem seštevku Damiano Caruso in Jack Haig, ki je prvi teden odstopil. V oddaji boste tudi slišali, da je vremenska napoved spodbudna za naslednjo etapo. Končno se bo na jugu Francije namreč shladilo. Igor Tominec se je oglasil s prizorišča, voditelj podkasta pa je Luka Petrič.
7/19/202220 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Tour 202 S01E19 ANGLEŠKA RAZLIČICA: Bruyneel pravi, da mora Pogačar že danes v popoln napad

Tokrat sta na voljo dve različici epizode. Ena je prevedena, ta pa je neprevedena. Debata namreč povečini poteka v angleščini. Oba gosta imata tokrat enaki začetnici, JB. Johan Bruyneel je nekdanji športni direktor ekip Lanca Armstronga. Belgijec ima odličen vpogled v svet profesionalnega kolesarstva, čislan je zaradi svojega poznavanja taktike in strategije. Za Tour 202 pripoveduje, da je Slovenija ustvarila unikatno kolesarsko zgodbo ter da ima v Pogačarju in Rogliču dva izjemna zmagovalca. Pred nadaljevanjem Toura trdi, da je Jonas Vingegaard favorit, a da se v zadnjih tednih največjih dirk dogajajo čudne stvari. Za kratek čas se prelevi v vlogo stratega Tadeja Pogačarja. Pove, da mu ne preostane drugega kot vseskozi napadati in upati, da bo Danec pokleknil. Do sobotne vožnje na čas mora Pogačar zaostanek zmanjšati na vsaj 45 sekund. Le v tem primeru bo imel realne možnosti za tretjo zaporedno zmago, pravi. Bruyneel je bil nekoč tudi športni direktor Janija Brajkoviča, eden najuspešnejših slovenskih kolesarjev vseh časov meni, da bi lahko bil Pogačar v zadnjem tednu v najboljši formi. Tako svoje varovance pripravlja kolesarski trener Indigo San Milan, ki je zdaj Pogačarjev trener, nekoč pa je bil Brajkovičev. Voditelj oddaje je Luka Petrič.
7/19/202232 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Tour 202 S01E19: Bruyneel pravi, da mora Pogačar že danes v popoln napad

Oba gosta imata tokrat enaki začetnici, JB. Johan Bruyneel je nekdanji športni direktor ekip Lanca Armstronga. Belgijec ima odličen vpogled v svet profesionalnega kolesarstva, čislan je zaradi svojega poznavanja taktike in strategije. Za Tour 202 pripoveduje, da je Slovenija ustvarila unikatno kolesarsko zgodbo ter da ima v Pogačarju in Rogliču dva izjemna zmagovalca. Pred nadaljevanjem Toura trdi, da je Jonas Vingegaard favorit, a da se v zadnjih dneh največjih dirk dogajajo čudne stvari. Za kratek čas se sogovornik prelevi v vlogo stratega Tadeja Pogačarja. Pravi, da mu ne preostane drugega kot vseskozi napadati in upati, da bo Danec pokleknil. Do sobotne vožnje na čas mora Pogačar zaostanek zmanjšati na vsaj 45 sekund. Le v tem primeru bo imel realne možnosti za tretjo zaporedno zmago, dodaja. Bruyneel je bil nekoč tudi športni direktor Janija Brajkoviča, eden najuspešnejših slovenskih kolesarjev vseh časov pravi, da bi lahko bil Pogačar v zadnjem tednu v najboljši formi. Tako svoje varovance pripravlja kolesarski trener Indigo San Milan, ki je zdaj Pogačarjev trener, nekoč pa je bil Brajkovičev. Voditelj oddaje je Luka Petrič.
7/19/202232 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Tour 202 S01E18: Jumbo okrnjen, Pogačar že ve, kje bo napadel

Izčrpavajoča sobota, a še težja nedelja za ekipo Jumbo Visma. Vodilni Jonas Vingegaard je ostal brez dveh pomembnih pomočnikov pred zadnjim tednom dirke po Franciji, ki prinaša tri pirenejske etape. Tadej Pogačar sicer najbolje tekmuje v hladnem in deževnem vremenu, toda Igor Tominec razmišlja, da bi mu lahko prav prišla vročina, ki zaznamuje Tour v teh dneh. Pogačar ima fantastično regeneracijo, v težjih razmerah pa bi lahko ta njegova prednost lažje prišla do izraza. V oddaji lahkoi slišite tudi prerez Rogličevega Toura, gost pa je danski kolesarski zanesenjak Lars Jensen, ki pove, da je Jonasu Vingegaardu uspel izjemen preskok v zadnjih letih. Kot otrok nikoli ni dobival dirk, danska kolesarska javnost ga je spoznala šele pred tremi leti, ko je dobil etapo na dirki po Poljski, pomembna prelomnica pa je bila Vuelta leta 2020, ko je bil pomemben pomočnik zmagovalca Primoža Rogliča. Voditelj oddaje je Luka Petrič.
7/17/202227 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Turneja LIV s skoraj dvakrat višjimi nagradami kot na uveljavljeni PGA turneji

Ideja o novem tekmovanju v golfu je tlela dalj časa, udejanila pa se je v letošnji sezoni. Gre za svež projekt državnega investicijskega sklada iz Savdske Arabije, ki sicer kupuje deleže uglednih gospodarskih družb po svetu, kot so denimo Boeing, družbeno omrežje Facebook, številnih bančnih skupin, proizvajalcev in založnikov računalniških iger in najbolj odmeven je bil nakup angleškega nogometnega kluba Newcastle United. Ime alternativne golfske turneje LIV označuje rimsko številko 54, ki naznanja da gre za tridnevne turnirje, ko igralci trikrat odigrajo po 18 lukenj. Slovenija v golfu glede na svojo geografsko velikost ponuja precej igrišč. Nekatera med njimi naj ne bi bila vodena tako kot bi morala biti. Prostora za izboljšave je tako še ogromno. Športne nadarjenosti pod Alpami nikoli ni manjkalo, da ne bi mogli razviti igralca, ki bi sledil stopinjam, ki so jih ustvarile Pia Babnik, Ana Belac in Katja Pogačar v ženski konkurenci.
7/17/20228 minutes
Episode Artwork

Tour 202 S01E17: Jumbo potrošil veliko moči do Menda

Še ena zmaga za ekipo s slovenskim kolesarjem na Touru. Štirinajsto etapo je dobil moštveni kolega Luka Mezgeca Michael Matthews, potem ko je pobegnil ubežnikom pred strmim vzponom do Menda. Tadej Pogačar je večkrat napadel, tudi na začetku etape, kar redko storijo kolesarji, ki spadajo med favorite v skupnem seštevku, a to ni presenetilo njegovega prvega trenerja in gosta oddaje Miha Koncilijo. Ta je pričakoval, da bo moštvo UAE nekaj takšnega storilo, ker razgibane preizkušnje ležijo Pogačarju, v njegovi ekipi pa je čutiti vse več optimizma. Ekipa Jumbo Visma je namreč potrošila precej energije na čelu glavnine, Jonas Vingegaard je bil pred ciljem nekaj časa obkrožen s tremi kolesarji moštva UAE. Bil je brez svojega pomočnika, toda Danec je bil znova izjemno prepričljiv in se vseskozi držal zadnjega kolesa Tadeja Pogačarja. Stalni gost oddaje Igor Tominec je imenoval tudi nekaj kolesarjev, ki ne nosijo ene od štirih majic, a so doslej navdušili na dirki po Franciji. Med njimi sta tudi Danca Magnus Cort in Mads Pedersen, odličen Tour pa ima Tom Pidcock, ki bi lahko v prihodnje mešal štrene najboljšim v skupnem seštevku.
7/16/202220 minutes
Episode Artwork

Tour 202 S01E16: Kdaj se je treba držati nepisanih kolesarskih pravil

Visoka povprečna hitrost in vročina sta pomenili, da so imeli kolesarji tudi v prvi etapi po Alpah zahtevno nalogo. Pobeg je uspel, tudi zaradi padca enega od favoritov v sprintu Caleba Ewana, na koncu pa je bil najboljši nekdanji svetovni prvak Mads Pedersen. Tokrat v podkastu Tour 202 o nepisanih pravilih, denimo kdaj lahko kolesar sledi avtomobilu in izkoristi zavetrje, kdaj pa ne sme ter zakaj to na nekaterih etapah ne velja. Podrobneje tudi o ključnih etapah v zadnjem tednu. Zanimiva bo že naslednja, ki se konča s strmim in kratkim vzponom do mesta Mende. Primož Roglič je tam pridobil nekaj sekund pred štirimi leti. Kaj lahko tokrat stori Tadej Pogačar? Veliko vzponov je na Touru prekolesaril David Črmelj, njegov najljubši pa ni Alpe d'Huez. Osrednji kolesarski novinar na Televiziji Slovenija se je pridružil osrednjemu kolesarskemu z Radia Slovenija Igorju Tomincu in voditelju Luki Petriču.
7/15/202235 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Tour 202 S01E15: Če lahko kdo nadoknadi razliko, je to Pogačar

Tadej Pogačar je na Alpe d'Huez večkrat napadel. Čeprav se ni otresel Jonasa Vingegaarda, je vnovič pridobil samozavest za nadaljevanje dirke. Prihodnji dnevi prinašajo razgibane etape. Gost oddaje, eden najboljših slovenskih kolesarjev vseh časov Jani Brajkovič, pravi, da bi lahko Pogačar znova napadel v sobotni etapi, ki se konča s kratkim, a zelo strmim vzponom do mesta Mende. Brajkovič je poudaril, da je Pogačar izjemno inteligenten kolesar, ki odlično bere dirko, zato verjame, da lahko ogrozi Vingegaardovo vodstvo v skupnem seštevku. Povedal je, da so bili osrednji razlogi za sredine težave številni napadi Jumba Visme, visoka nadmorska višina najvišjega vzpona tiste etape na Galibierju in pomanjkanje sladkorja v krvi na zadnjem vzponu na Granonu. Dodaja, da je bil to le slab dan in ne nekaj, kar bi se poznalo v nadaljevanju. To je potrdila etapa s ciljem na Alpe d'Huez. Slišali boste tudi nekatere navijače, ki so se zbrali na "slovenskem" ovinku slovitega vzpona, tam je bil Jan Grilc, Igor Tominec pa je predstavil zmagovalca etape. Tom Pidcock je postal pri dvaindvajsetih letih najmlajši zmagovalec etape s ciljem na Alpe d'Huez, lani pa je v Tokiu osvojil zlato medaljo v olimpijskem krosu. Voditelj podkasta Tour 202 je Luka Petrič.
7/14/202223 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Tour 202 S01E14: Dirka je še dolga, priložnosti bo veliko

Vzpon na Granon ne spada med najpogosteje prevožene na dirki po Franciji, toda ko gre Tour de France tja, se etape vpišejo v zgodovino. Pred 36 leti je bil Bernard Hinault tam zadnjič v rumeni majici. Le nekaj etap ga je ločilo od rekordne šeste zmage na Touru, a mu ni uspelo. Tudi zato so se Francozi temu klancu tako dolgo izogibali. Vzpon je letos ponudil še en velik preobrat. Ne gre verjeti, da smo Tadeja Pogačarja zadnjič videli v rumenem, prvič pa je na Touru doživel slab dan. Jonas Vingegaard je dvakratnega zmagovalca ugnal za skoraj tri minute in z lepo prednostjo prevzel vodstvo v skupnem seštevku. V epizodi lahko slišite, kaj so po etapi povedali glavni akterji, kaj je bilo odločilno in kakšne so možnosti, da se Pogačar vrne. Jošt Zevnik, operativni vodja ekipe Israel Premier Tech, pravi, da Tadeja ne gre odpisati, naš reporter Jan Grilc dodaja, da je bil Pogačar lani v Pirenejih izjemen, lahko bi bil tudi letos, kolega Igor Tominec pa se spominja Toura leta 1989, ko je prvi favorit Pedro Delgado zamudil na start uvodne vožnje na čas, izgubil tri minute, potem pa na silo, prehitro želel zaostanek izničiti, ne da bi čakal na pravo priložnost. Trdi, da se Pogačarju ne mudi, saj je dirka še dolga. Voditelj podkasta Tour 202 je Luka Petrič.
7/13/202223 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Tour 202 S01E13: Proticovidni ukrepi na dirki postajajo strožji

Zmaga za Danca Corta Nielsena v drugi alpski etapi na kolesarski dirki po Franciji. Zaustavil jo je protest, precej preglavic pa ekipam povzroča coronavirus. Ekipa UAE je ostala brez Georga Bennetta. To je drugi kolesar, ki je moral zaradi okužbe zapustiti moštvo Tadeja Pogačarja. Gostimo pulmologa in zdravnika slovenske odprave na zimskih olimpijskih igrah v Pekingu dr. Matjaža Turela. Govori o vrednosti CT. To je ključni parameter pri merjenju covida. Pri nekaterih močno niha, kar pomeni, da bi se lahko spremenil status tistih, ki so pozitivni, a ostajajo na dirki. Turel opozarja, da se lahko virus prenese tudi na prostem, zato ga je zaskrbelo, ko se je glavnina sredi desete etape zaradi protesta ustavila, kolesarji pa so bili drug ob drugem dalj časa. Slovenskim navijačem, ki so v teh dneh v trumah odšli v Alpe, pa priporoča, da ostanejo na varni razdalji pred kolesarji, da ne bi nevede koga okužili. V oddaji tudi valovska trojica: Igor Tominec, Jan Grilc in voditelj Luka Petrič.
7/12/202234 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Tour 202 S01E12: Kolesar po masaži je takšen, kot bi prišel iz bitke

Prosti dan kolesarjem prinaša priložnost, da naberejo moči pred nadaljevanjem Toura, eden tistih, ki tekmovalcem pomaga, da to čim bolje naredijo, pa je dolgoletni član Ineosa in vodja maserjev pri tem britanskem moštvu David Rožman. Rožman pravi, da masaže profesionalnih športnikov niso prav nič podobne tistim, ki jih številni poznamo iz zdravilišč, da gre pogosto do praga bolečin, zato velikokrat ni prijetno. Masaže trajajo tudi do dve uri, pomembno pa je, da se mišice sprostijo, da se medenica poravna, da lahko kolesar na obe pedali enakomerno pritiska. V oddaji tudi o tistih kolesarjih, ki imajo najboljšo regeneracijo, in tudi o tem, kako so videti masaže pri kolesarjih, ki so padli, ali pa pri tistih, ki so si izpahnili ramo. Ob kolesarski okrogli mizi je zbrana tudi valovska trojica: voditelj Luka Petrič, dolgoletni spremljevalec kolesarstva Igor Tominec in poročevalec iz Francije Jan Grilc, ki pravi, da vsako prizorišče cilja etape poganjajo trije veliki generatorji, ki porabijo toliko energije kot mesto s 6000 prebivalci.
7/11/202220 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Tour 202 S01E11: Pogačarja je skoraj nemogoče napasti

Junak uvodne alpske preizkušnje je Bob Jungels. Luksemburžanu je uspel dolg pobeg, s svojo prvo etapno zmago na Touru pa je kronal povratek med najboljše po kopici težav v zadnjih letih. Prvi teden je bil izjemno zahteven, so poudarjali kolesarji v karavani, skorajda ni bilo priložnosti za oddih, dodaja nekdanji jugoslovanski prvak v cestni dirki, zdaj pa eden športnih direktorjev pri Adria Mobilu Srečko Glivar. Po prostem dnevu prihajajo najtežje etape, z dvema vzponoma na Galibier in znamenitim klancem na Alpe d'Huez, za nameček pa še izjemno vroče vreme. V oddaji tudi trojica iz Vala 202: dolgoletni spremljevalec kolesarstva Igor Tominec, poročevalec s prizorišča Jan Grilc in voditelj Luka Petrič.
7/10/202219 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Premiera filma 2017

Športno - dokumentarni film 2017 prikazuje pot slovenske košarkarske reprezentance na evropski vrh. Po skoraj petih letih je film končan, v Stožicah pa se je slavnostne premiere udeležil tudi del zlate košarkarske ekipe, med drugim tudi Goran Dragić in Luka Dončić. V Stožicah je potekala premiera filma 2017, ki prikazuje pot slovenske košarkarske reprezentance na evropski vrhPremiero športno-dokumentarnega filma s podnaslovom "Tri, dva, ena, nič, Slovenija je evropski prvak", si je v živo ogledal tudi del zlate košarkarske ekipe. Film je v 113 minutah sprožil veliko odzivov občinstva. Poleg smeha in aplavza je bilo ob ogledu prisotnih tudi veliko čustev, ne le med glavnimi akterji filma, temveč tudi med gledalci. "Ko je že toliko časa od tega, pet let, že nekoliko pozabiš. Ko vsak potem razlaga svojo zgodbo, kako so oni to videli, je res super. Se spomnim tistih stvari, ki sem jih malo pozabil." – Goran Dragić V filmu košarkarji obujajo spomine in dogodivščine, opisujejo pot do lovorike iz svoje perspektive, med drugim tudi noč pred finalnim obračunom proti Srbiji, ko so nekateri mirno spali, drugi pa nekoliko težje zatisnili oči. Goran Dragić pravi, da je Luka Dončić tisti večer gledal risanke, kar zvezdnik Dallasa z nasmeškom zanika. Gradiva za film je bilo po besedah režiserja Gorana Vojnovića veliko. Nekaj časa so razmišljali celo o seriji. Če so kakšni posebni zabavni trenutki, ki bi jih morda morali videti gledalci, pa Luka Dončić jedrnato dodaja: "Ne, ne. To je za nas. Ne moremo vsega povedati." Nekaj trenutkov morajo igralci imeti tudi samo zase. Čeprav je bila košarkarska pravljica spisana že pred petimi leti, je filmska zgodba svet ugledala v času, ko je Slovenija še vedno aktualna evropska prvakinja. Slovenski košarkarji in navijači ter včerajšnji gledalci filma pa so si edini, da pravljica še ni končana in da bi lahko novo nadaljevanje dobila že letos septembra na evropskem prvenstvu v Nemčiji. Za vse, ki ste zamudili premiero filma v Stožicah – film 2017 si bo od prihodnjega tedna mogoče ogledati tudi v kinodvoranah po vsej Sloveniji.
6/4/20228 minutes, 51 seconds