Podcast Miša Saba. Ľudia, ktorých chce počúvať. Názory, ktoré ho zaujímajú. A otázky, ktoré túži položiť. Podcast SABO SEBOU bude vychádzať vždy v stredu napoludnie. https://www.expres.sk/kategoria/sabo-sebou/
Kríza stredného veku nie je hanba, ale prirodzená evolúcia
Vo veku medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou je na Slovensku približne 900-tisíc ľudí. To je masa, ktorá práve teraz môže riešiť nejaký typ frustrácie, nespokojnosti. "Druhá puberta" je normálne a pre náš ďalší život veľmi ozdravné obdobie. Deje sa už pred štyridsiatkou? Dá sa na ňu pripraviť? Ako na seba upozorňuje? Ako o nej hovoriť?
V tejto epizóde budete počuť:
Jana Bernaťáková, lektorka pre tému životnej zmeny z Beelong komunity
1/20/2022 • 41 minutes, 15 seconds
Kvôli zábavnej pyrotechnike trpia zdravie, zvieratá i životné prostredie
Ťažké kovy obsiahnuté v pyrotechnike zotrvávajú vo vzduchu niekoľko dní a všetci ich dýchame. Pre ľudí s chronickými ochoreniami môže byť toto znečistenie život ohrozujúce. Výbuchy stresujú malé deti aj zver – domácu, hospodársku, divo žijúcu. Odpad z delobuchov môže poškodiť zdroje spodnej vody. A nezabúdajme na požiare, poškodenia majetku, úrazy s trvalými následkami… Environmentalistka Tamara Stohlová spustila podpisovú akciu, ktorou vyzýva vládu SR na zákaz predaja nebezpečnej pyrotechniky.
Výzvu môžete podporiť svojim podpisom tu.
V tejto epizóde budete počuť:
Tamara Stohlová, environmentalistka
1/5/2022 • 27 minutes, 56 seconds
Deti z detských domovov sa potrebujú naučiť opäť dôverovať
Takmer 5 000 detí na Slovensku nevyrastá v rodinách, ale v centrách, ktoré sme kedysi poznali ako detské domovy. Ústavná starostlivosť však neponúka to, čo potrebujú najviac - vzťah s dospelým, ktorý by sa nezištne venoval iba im. Neskôr preto často žijú na okraji spoločnosti. Projekt TVOJ BUDDY hľadá, vyberá a spája dobrovoľníkov s deťmi z Centier pre deti a rodiny. Dobrovoľníci sa stále vzdelávajú a deťom venujú to najvzácnejšie, svoj čas. Postupne vzniká zdravý, dôverný a dlhodobý vzťah.
Ak vás rozprávanie o projekte TVOJ BUDDY zaujme, chceli by ste sa dozvedieť viac, prípadne sa prihlásiť ako dobrovoľník či dobrovoľníčka, všetko nájdete na stránke www.tvojbuddy.sk.
V tejto epizóde budete počuť:
Jana Bevilaqua, psychologička
Svetlana Zimanová, dobrovoľníčka, v pracovnom živote architektka
Peter Oboňa, dobrovoľník, v pracovnom živote kardiológ
11/24/2021 • 25 minutes, 52 seconds
Valentína Sedileková: "Anorexia bola moja kamoška a ja si seba nepamätám ako vychudnutú."
Bojovala s anorexiou, s bulímiou, pokúsila sa o samovraždu. Dnes pomáha iným bojovať. 21-ročná Valentína Sedileková založila projekt Chuť žiť, ktorý poskytuje prevenciu, vzdelávanie a podporu ľuďom s poruchami príjmu potravy a ich blízkym. Napísala fantasy trilógiu Pokrvní a autobiografickú knihu o živote s anorexiou. Michal Sabo s ňou debatuje o spektre porúch príjmu potravy. Ako sa prejavujú? Čo pacientom táto diagnóza berie a čo dáva? Akú úlohu zohráva okolie a sebahodnota?
V tejto epizóde budete počuť:
Valentína Sedileková, zakladateľka a riaditeľka projektu Chuť žiť
11/10/2021 • 32 minutes, 3 seconds
Mýty o klimatickej zmene: Vyvrátené, vysvetlené
Klimatická zmena je len súčasťou prírodného cyklu, Zem sa vždy otepľovala. Ľudský vplyv nie je taký významný, aby ovplyvnil klímu. Veď je to iba jeden, dva stupne, tak aké otepľovanie? Tieto a ďalšie argumenty používajú popierači zmeny klímy, vrátane politikov. Naozaj sa planéta neotepľuje, keď pred pár rokmi snežilo v máji? Čo tie erupcie na Slnku? A skutočne za všetko môžu jedine Čína, India a USA? Pozrime sa na fakty.
V tejto epizóde budete počuť:
Jozef Pecho, klimatológ SHMÚ, člen petičného výboru #KlímaŤaPotrebuje
Lucia Szabová, klimatická aktivistka, iniciatíva Znepokojené matky, členka petičného výboru #KlímaŤaPotrebuje
Juraj Melichár, klimatický aktivista, environmentálna organizácia Priatelia ZEME – CEPA, člen petičného výboru #KlímaŤaPotrebuje
11/4/2021 • 59 minutes, 26 seconds
Hroby sú prezdobené, aj keď ľudia nemajú peniaze
Zhruba polovica celoročného cintorínskeho odpadu vznikne v období Dušičiek. Dá sa to zmeniť? Čo vieme urobiť, aby Pamiatka zosnulých nebola environmentálnym peklom? Akou veľkou záťažou pre životné prostredie sú naše cintoríny? Existujú ekologické alternatívy sviec, kahancov, kytíc, vencov a ostatných dekorácií? Sú naše pohrebiská nevkusné? Kto má tendenciu preháňať s hrobovou výzdobou a prečo? Je cintorínsky tovar príliš lacný? A má vôbec zmysel kupovať ho?
V rozhovore sa dozviete viac aj o prvom prírodnom cintoríne na Slovensku, Záhrada spomienok.
V tejto epizóde budete počuť:
Monika Suchánska, manažérka prvého prírodného cintorínu Záhrada spomienok
Martina Gaislová, riaditeľka JRK Slovensko
Kristína Serafin Hudeková, šéfredaktorka portálu čierna labuť
Andrea Uherková, Centrum environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA
10/25/2021 • 50 minutes, 31 seconds
Dcéra prezidentky nie je sama, poslanec Taraba otvoril Pandorinu skrinku
Bodyshaming, zosmiešňujúce hodnotenie vzhľadu. Stretávame sa s ním v reálnom živote, nekontrolovane sa deje na internete a to aj bez toho, aby niekto bol potomkom hlavy štátu. Prečo je bodyshaming nebezpečný - špeciálne v detskom a v tínedžerskom veku? Aké následky môže mať? Prečo je vizuálna identita pre mladých ľudí taká dôležitá? Ovplyvnila pandémia ich sebavedomie a sebahodnotu?
V tejto epizóde budete počuť:
Lucia Košťálová, školská psychologička
Marek Madro, psychológ a zakladateľ projektu Internetovej poradne pre mladých IPčko.sk
10/20/2021 • 40 minutes, 57 seconds
Klimatická zmena sa týka aj Slovenska už minimálne 30 rokov
Tento rok sme boli svedkami toľkých extrémnych prejavov počasia, že samotní klimatológovia ich nestíhali poriadne analyzovať. Nediali sa iba ďaleko za našimi hranicami, ale i v našej bezprostrednej blízkosti. Čo sa s klimatickou zmenou udialo za posledný rok? Zmenilo sa niečo v globálnej a lokálnej environmentálnej politike? Rozumejú politici a političky dôležitosti tejto témy? Akými zmenami musí naša spoločnosť prejsť? A štandardná otázka - kto to zaplatí?
V tejto epizóde budete počuť:
Jozef Pecho, klimatológ SHMÚ, člen petičného výboru #KlímaŤaPotrebuje
Lucia Szabová, klimatická aktivistka, iniciatíva Znepokojené matky, členka petičného výboru #KlímaŤaPotrebuje
Juraj Melichár, klimatický aktivista, iniciatíva Priatelia ZEME – CEPA, člen petičného výboru #KlímaŤaPotrebuje
10/17/2021 • 33 minutes, 43 seconds
Slováci sú bohatí, plytvajú jedlom. Ročne vyhodíme 860-tisíc ton potravín
Aspoň raz za týždeň vyhadzujú potraviny až dve pätiny Slovákov, 7 % našincov ich vyhadzuje každý jeden deň. Najčastejšie v koši končia zvyšky uvareného jedla, chlieb s pečivom a čerstvé ovocie so zeleninou. Prečo práve tieto položky? Ako plytvaniu predísť? Vieme, aký je rozdiel medzi dátumom minimálnej trvanlivosti a dátumom spotreby? Mišo Sabo so svojimi hosťami zdieľajú overené rady, ako v kuchyni využiť všetko, špeciálne najkritickejšie potraviny.
V tejto epizóde budete počuť:
Katarína Kretter, organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI – PAK
Michal Konrád, šéfkuchár Bao Brothers
10/10/2021 • 31 minutes, 21 seconds
Iniciatíva #KlímaŤaPotrebuje sa pýta politikov – Aký je váš plán?
Pod požiadavky prvej slovenskej klimatickej petície sa pred rokom podpísalo takmer 130-tisíc Sloveniek a Slovákov. NR SR na prvýkrát nevypočula silnú spoločenskú objednávku a volanie po riešení dopadov klimatickej zmeny v našich, lokálnych podmienkach. Preto sa iniciatíva #KlímaŤaPotrebuje vracia s novou, v poradí druhou petíciou. Čo sa dialo v parlamente pred prerokovaním prvej petície? Koľko poslankýň a poslancov žiadalo vyhlásenie stavu klimatickej núdze, kto bol proti? Čo sa s klímou udialo za rok? Ako zmena klímy zasiahne bežných ľudí?
9/27/2021 • 41 minutes, 41 seconds
Hydropónia môže byť odpoveďou pre výživu v zhoršujúcej sa klíme
Pestovať zeleninu a ovocie vieme aj bez pôdy. Sú tieto plody v bio kvalite? Prečo ich netreba umývať? Ako vlastne funguje revolučné poľnohospodárstvo 21. storočia? Aké sú jeho výhody a aké nevýhody? V tejto epizóde budete počuť Filipa Toška, zakladateľa vertikálnej farmy Hausnatura.
9/20/2021 • 22 minutes, 2 seconds
Fašisti klamú o národných parkoch, pozemky sa znárodňovať nebudú
Naše národné parky majú revolučnú príležitosť, aby sa stali skutočnými národnými parkmi, aby sa tak nielen volali. Plánovaná reforma naráža na odpor lesníkov a krajne pravicových politikov, ktorí zbierajú body na tom, že šíria nepravdy a strach. V akej kondícii sú naše národné parky? Je pravda, že sa v nich drevo ťaží dvakrát viac než inde? Strácame kvôli výrubom a výstavbe ohrozené druhy? Čo národným parkom môže priniesť zmena?
V tejto epizóde budete počuť:
Marek Kuchta, koordinátor petičnej kampane Osloboďme národné parky / Pavol Littera, podpredseda Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia / Karol Kaliský, aktivista z iniciatívy My sme les.
9/12/2021 • 38 minutes, 49 seconds
Doprajme ľuďom dôstojnosť, aby niesli zodpovednosť za vlastné rozhodnutia
Máme strach opustiť zónu svojho komfortu? Alebo sa iba bojíme, čo na naše kroky povedia iní? Nahratie tohto podcastu je inšpirované jeho autorom. Michal Sabo sa po vyše dvoch desaťročiach – pre niekoho nečakane, pre niekoho šokujúco, pre niekoho nepochopiteľne - rozhodol ukončiť svoju moderátorskú kariéru a posunúť sa pracovne ďalej. Táto epizóda je venovaná všetkým, ktorí sa práve nachádzajú v rozhodujúcom období životov a čelia nielen svojim pochybnostiam, ale aj nepochopeniu okolia.
V tejto epizóde budete počuť:
Zuzana Dutková, zakladateľka Platformy udržateľnosti a koučka
6/28/2021 • 48 minutes, 39 seconds
Zbieranie odpadu po iných nie je riešením problému
Počet ľudí, ktorým nie je ľahostajný neporiadok a znečistená príroda, narastá. Pred pár rokmi by väčšine z nás nenapadlo dobrovoľne upratovať po druhých odpad v prírode, dnes sa na to dívame inak. Je úplne bežné vidieť z lesa vychádzať ľudí s plnými vrecami odpadu. Ako presvedčiť Slovákov, aby nehádzali odpad na zem? Je riešením prevencia? Ak áno, tak aká?
V tejto epizóde budete počuť:
Katarína Kretter, organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK
Eva Bacigalová, dobrovoľníčka zo združenia GarbageGang ZP
prof. Ing. Emília Sičáková - Beblavá, PhD., riaditeľka Ústavu verejnej politiky FSEV UK Bratislava
6/21/2021 • 29 minutes, 44 seconds
Zodpovednosť za deti nemajú sociálne siete, ale rodičia
Tínedžeri sa na trati fotia s prichádzajúcim vlakom. Na Slovensku už má podobný obsah dve obete a otvoril otázku, kto je zaň zodpovedný. Potrebu regulácie sociálnych sietí zvýraznila aj pandémia Covid-19, šírenie hoaxov, či Donald Trump... Kto by mal regulovať sociálne siete? Mali by regulovať samé seba, alebo ich k tomu musia zaviazať vlády? Kde sa končí regulácia a začína sa cenzúra? Potrebujeme zvýšiť digitálnu gramotnosť?
V tejto epizóde budete počuť:
Peter Šebo, digitálny expert z agentúry PS Digital
6/14/2021 • 45 minutes, 39 seconds
Spaľováky verzus e-autá verzus vodík: kto prehráva?
Keď najnižšiu uhlíkovú stopu má chôdza, ktorý spôsob mestskej dopravy je dnes najväčšou záťažou pre životné prostredie? Ako je na tom elektro-mobilita v celom jej životnom cykle – od výroby, cez užívanie, až po likvidáciu? Pred akými výzvami stojí? Je bezemisná jazda e-auta skutočne bezemisná? Je vodíkový pohon konkurenciou elektro-mobility, alebo sú to dve riešenia toho istého problému?
V tejto epizóde budete počuť:
Marek Engeľ, analytik Inštitútu environmentálnej politiky, analytického útvaru ministerstva životného prostredia SR
6/7/2021 • 38 minutes, 27 seconds
Pandémia prehĺbila porušovanie práv v pôrodniciach
Porušovanie ľudských práv žien a novorodencov počas pandémie získalo nové systémové rozmery. Vyplýva to z monitorovacej správy Pôrod – Práva – Pandémia, ktorú zverejnilo združenie Občan, demokracia a zodpovednosť. Ktoré problémy pandémia podčiarkla a ktoré priniesla? Čomu tehotné ženy čelili počas mimoriadneho stavu? Ako veľmi prísne boli zdravotnícke zariadenia na rodičky a ako prísne boli zdravotnícke zariadenia na seba a na svojich zamestnancov? Existuje zo začarovaného kruhu cesta von?
V tejto epizóde budete počuť:
Mgr. Janka Debrecéniová, MJur, PhD., právnička občianskeho združenia Občan, demokracia a zodpovednosť
5/31/2021 • 43 minutes, 10 seconds
Syndróm vyhorenia si zamieňame za stres
Syndróm vyhorenia sa objavuje obzvlášť pri profesiách, ktoré pracujú s ľuďmi, sprevádza ho vyčerpanosť, aj únava. Aké rôzne podoby môže mať vyhorenie? Sú naň najnáchylnejší perfekcionisti? Pomôže okamžitá zmena, postupná zmena, alebo oddych a až potom zmena?
V tejto epizóde budete počuť:
Janette Šimková, priekopníčka life koačingu na Slovensku a autorka knihy Takto sa to podarí
5/24/2021 • 40 minutes, 4 seconds
Byť veriacim LGBT človekom je mimoriadne náročné
Homosexualita bola z medzinárodného zoznamu chorôb Svetovou zdravotníckou organizáciou vyškrtnutá 17.mája 1990. V našej spoločnosti sa aj po 31 rokoch stále gejovia a lesby nielenže označujú za chorých, ale transrodoví ľudia sú v NR SR označovaní za deviantov. Tento podcast vznikol na podporu kampane Dňa dúhovej stužky pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homo, bi a transfóbii.
Kampaň na Slovensku reaguje na nedostatok pocitu bezpečia LGBT+ ľudí vo verejnom priestore. Až 77 % LGBT+ ľudí sa nedrží za ruky na verejnosti z obavy pred napadnutím. Toto je však vec, ktorú nevyriešia samotní LGBT+ ľudia, ale do jej riešenia musí byť zapojená široká akceptujúca verejnosť. Viditeľným nosením dúhového symbolu signalizujeme rešpekt LGBT+ ľudí.
Svoju dúhovú stužku môžete získať na stránke www.duhovastuzka.sk
V tejto epizóde budete počuť:
Róbert Furiel, občianske združenie Saplinq
Zara Kromková, poradensko-komunitné centrum Prizma Košice
5/17/2021 • 38 minutes, 29 seconds
Mýty o depresii a jej liečbe: Vyvrátené
Depresia prejde sama. Po prvej návšteve psychiatra automaticky dostanem lieky. Užívanie liekov na depresiu je znakom slabosti. Tieto a mnohé ďalšie mýty analyzujeme práve v čase, keď dopady pandémie ženú čoraz viac Slovákov do odbornej starostlivosti. Mnohí ju však práve kvôli týmto dezinformáciám nevyhľadajú a zbytočne trpia.
V tejto epizóde budete počuť:
doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti, Psychiatrická klinika LF UK a UN Bratislava, hlavná odborníčka MZ SR pre psychiatriu
MUDr. Natália Kaščáková, PhD., psychiatrička a psychoterapeutka, Psychiatricko-psychoterapeutická ambulancia Pro mente sana, Bratislava
5/10/2021 • 46 minutes, 51 seconds
Slovensko si neuvedomuje, aké bohatstvo má pod zemou
Geotermálna energia je zdrojom čistej elektriny a tepla, navyše ide o zdroj stabilný, udržateľný a využiteľný 24 hodín denne 7 dní v týždni. Geotermálna energia nám pomôže znížiť emisie, priblíži nás k uhlíkovej neutralite a prinesie ďalšie benefity. Počúvajte, kde na Slovensku môžu vzniknúť prvé geotermálne elektrárne.
V tejto epizóde budete počuť:
Michal Mašek, odborník na geotermálnu energiu a projektový manažér PW Energy
Čistú a udržateľnú energiu z geotermálnych zdrojov prináša do slovenských regiónov spoločnosť PW Energy.
4/19/2021 • 19 minutes, 34 seconds
Na začiatku internetového útoku je manipulácia
Phishing je typ počítačového útoku, pri ktorom sa podvodník snaží pomocou návnady v elektronickej komunikácii neoprávnene získať od používateľov osobné údaje ako sú heslá, používateľské mená a jeho obeťou sa môže stať každý z nás. Ochrana je pritom jednoduchá, stačí nasledovať odborné rady.
V tejto epizóde budete počuť:
Karol Suchánek, bezpečnostný expert a spoluautor instagramového profilu @bezpecnyonlinesvet
Ronie, speváčka a obeť internetového útoku
4/12/2021 • 23 minutes, 5 seconds
Buď mafia, alebo neschopní. Toto je obraz Slovenska?
Vládna kríza trvala mesiac. A vyzerá to tak, že je ukončená. Ale... Naozaj? Keď budú Igor Matovič a Richard Sulík sedieť prakticky v tej istej vláde, ako veľmi skoro môžeme očakávať opätovné iskrenie? Kto je to Eduard Heger? Stačí, že je sympatický na to, aby bol premiérom? Aké ponaučenie priniesol marec 2021 pre nás, voličov?
V tejto epizóde budete počuť:
Michal Vašečka, sociológ
3/29/2021 • 40 minutes, 49 seconds
Aký bol rok Matoviča? Očami štyroch aktívnych političiek
„Náš štát bol riadený človekom, ktorý nedokázal trafiť do dverí.“ „Politici neboli schopní odložiť egá.“ „Komunikácia naozaj nebola dobrá.“ „Do poslaneckej lavice som prišla ako politický idealista a po roku je zo mňa politický realista.“ V špeciálnej epizóde podcastu SABO SEBOU rekapitulujú prvé výročie vlády Igora Matoviča štyri silné hlasy slovenskej politickej scény.
V tejto epizóde budete počuť:
Monika Kozelová, poslankyňa NR SR (OĽaNO)
Vladimíra Marcinková, poslankyňa NR SR (Za ľudí)
Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa (nezávislá)
Irena Bihariová, predsedníčka (Progresívne Slovensko)
3/22/2021 • 1 hour, 42 minutes, 9 seconds
Slováci sa boja spaľovania odpadu a pritom sme skládková veľmoc
Priemerný Slovák vyprodukuje takmer pol tony odpadu ročne. Polovica z neho končí na skládkach, kde odpad zahrabávame do zeme, čím riskujeme mimoriadne ekologické škody a prispievame ku klimatickej zmene. Pri recyklácii alebo energetickom zhodnocovaní odpadu sa odpad mení na hodnotnú surovinu, z ktorej sa dajú vyrobiť buď nové výrobky, alebo elektrina, či teplo.
Mimochodom, spaľovne odpadu už nie sú spaľovňami, voláme ich ZEVO - zariadenia na energetické využitie odpadu. Čo to znamená? Kde je v tom ekológia? Prečo je situácia so skládkami odpadu u nás neudržateľná? A ako nám môže byť inšpiráciou napríklad Viedeň?
V tejto epizóde budete počuť:
Marián Christenko, generálny riaditeľ spoločností KOSIT a ewia
3/15/2021 • 21 minutes, 29 seconds
K prírode sa správame bezohľadne, miznú nám najvzácnejšie druhy
Kedysi bol u nás škovránok symbolom jari. Keď sa oteplilo, prvý spieval. Dnes je na mnohých poliach problém ho vôbec počuť. Vysvetľuje to v decembri vydaný Európsky atlas rozšírenia vtáctva, podľa ktorého sú úbytky vzácnych druhov v strednej Európe najväčšie práve u nás na Slovensku... V akej kondícii je aktuálne naša biodiverzita? Čím ju najviac ovplyvňujeme? Ako vie pomôcť jedinec?
V tejto epizóde budete počuť:
Jozef Ridzoň, SOS/Birdlife
2/22/2021 • 22 minutes, 32 seconds
Bezdetnosť nie je riešením klimatickej krízy
Priviesť na svet dieťa znamená zaťažiť planétu o 59 ton oxidu uhličitého. Hovorí štúdia z Lundovej univerzity vo Švédsku. Čo na to hovoria klimatické aktivistky z iniciatívy Znepokojené matky? Majú strach z toho, čo ich deti čaká v budúcnosti? Keď rozhodnutie nemať dieťa nie je efektívnym riešením, ktoré riešenia sú efektívne? Aké systémové zmeny potrebuje naša spoločnosť?
V tejto epizóde budete počuť:
Ivana Némethová a Dorota Osvaldová, klimatické aktivistky z iniciatívy Znepokojené matky
2/15/2021 • 31 minutes, 23 seconds
Rozpustenie ĽSNS je reálne ešte počas tohto volebného obdobia
Milan Mazurek v Kulturblogu potvrdil, že s odídencami z ĽSNS zakladajú novú politickú stranu. Anton Grňo, oblastný predseda ĽSNS, Mazurekovi s Uhríkom odkázal, že sú „potkani zaplatení Židmi“. Marián Kotleba pripustil, že za rozhodnutím niektorých prebehlíkov mohlo byť naliehanie, či nátlak... Michal Sabo s hosťom debatuje o aktuálnej situácii na krajne-pravicovej scéne. Čo sa práve deje v ĽSNS? Čo sa s nimi výhľadovo môže udiať? Ako Marián Kotleba (ne)zvládol proces 1488? Čo sa za rok od volieb zmenilo na slovenskej extrémistickej scéne? Ako je na tom tunajší extrémizmus v porovnaní s extrémizmom v iných krajinách?
V tejto epizóde budete počuť:
Daniel Milo, analytik GLOBSEC a autor knihy „Rasistický extrémizmus v Slovenskej republike"
2/8/2021 • 47 minutes, 12 seconds
Obsahom taniera vieme bojovať proti klimatickej zmene
Produkcia potravín je zodpovedná za približne štvrtinu celosvetovej produkcie skleníkových plynov... Čo má väčší vplyv na uhlíkovú stopu nášho taniera? To, čo jeme, alebo odkiaľ jedlo docestuje na náš stôl? Je väčší problém to, čo skonzumujeme, alebo to, ako jedlom plytváme? Ktoré fakty o potravinách by všetci vedieť? Vie byť práve strava kľúčovým nástrojom boja proti klimatickej zmene? Alebo dokážeme urobiť viac než iba rozmýšľať nad potravou?
V tejto epizóde budete počuť:
Tamara Stohlová, aktivistka a zakladateľka projektu Zelená jedáleň, ktorý prináša rastlinné stravovanie do vysokoškolských jedální
2/1/2021 • 35 minutes, 46 seconds
Vegánska strava je lacnejšia a vie byť vysoko kvalitná
Vegánstvo je postrachom, stigmatizované, aj zatracované. Pre niekoho je neprirodzené, či nezdravé, pre iných je riešením neudržateľnej spotreby mäsa. Na čo začínajúci vegáni musia dávať pozor? Treba sa na nový životný štýl pripraviť? Je najväčšou výzvou príjem bielkovín? Môže mať bezmäsitá strava vplyv na športový výkon? Je náročné byť vegánom na Slovensku? Aké výhody to prináša? Michal Sabo vo februári podstupuje vegánsku výzvu. Ak sa k nemu chcete pripojiť, tento podcast môže byť vašim prvým krokom.
V tejto epizóde budete počuť:
Maroš Krivosudský, výživový poradca z fitnessplan.sk
1/25/2021 • 32 minutes, 32 seconds
Sociálne siete = novodobá metla ľudstva?
Ukáž mi svoj Facebook a ja ti poviem kto si. Výskum univerzity v Cambridge potvrdil, že zo správania ľudí na sociálnej sieti vieme vytvoriť ich psychologický profil. Čo so sociálnymi sieťami spravila korona? Slúžia dnes - po roku napätia, stresu, neistoty a lockdownov - sociálne siete ako boxovací mech pre ľudí, ktorí nemajú kde vypustiť paru? Prečo je Facebook domovom agresivity? Ako to vplýva na mladých ľudí? Koľko času na sociálnych sieťach je pre tínedžera veľa času? Ako sa pandémia podpisuje na vzťahy? Môže byť vzťah influencerov a followerov nebezpečný? Ako reštartovať „vzrušivosť“ u tých, ktorí prepadli sociálnym sieťam? Michal Sabo požiadal odborníkov o praktické rady, ktoré sa vám zídu, špeciálne ak máte doma tínedžera.
V tejto epizóde budete počuť:
Marek Madro, programový riaditeľ internetovej poradne IPčko
Lucia Košťálová, školská psychologička
1/18/2021 • 49 minutes, 16 seconds
Slováci jedia príliš veľa mäsa a múčnych jedál
Na Slovensku ročne pribudne 4-tisíc nových pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Vzhľadom na počet obyvateľov sme vo svetových štatistikách na popredných priečkach... Kde robia Slováci najväčšiu chybu? Poznáme univerzálne fungujúci model stravovania vhodný pre všetkých? Je pôst potrebný? Existujú super-potraviny, alebo ide o marketing? Aký rozdiel je medzi lokálnou a dovozovou zeleninou? Stráca ovocie mrazením na kvalite? Ako sú na tom ryža, zemiaky a múčne jedlá? Sú raňajky najdôležitejšie jedlo dňa? Michal Sabo má veľa otázok, na ktoré dostanete doslova výživné odpovede.
V tejto epizóde budete počuť:
Maroš Krivosudský, výživový poradca z fitnessplan.sk
Opravná a doplňujúca informácia k rozhovoru:
Podľa Across Private Investments sa Slováci v zdraví dožívajú iba 57 rokov. Priemerný vek dožitia Slovákov sa za poslednú dekádu zvýšil o 2,5 roka. Muži sa dožívajú 73,8 roka, ženy o 7 rokov viac. Stredná dĺžka života Slovákov medzi rokmi 2000 až 2017 stúpla o štyri roky - zo 73,3 na 77,3 roka.
1/11/2021 • 48 minutes, 41 seconds
Janka Cigániková: „Matovič mi zrušil priateľstvo na Facebooku“
Ukázala kolegyni zo SMER-u prostredník. Vzoprela sa ministrovi zdravotníctva. Vyhrala nad Annou Záborskou. Ale počas svojho doteraz najúspešnejšieho roka naštvala aj premiéra... V roku 2020 sa stala najsilnejším ženským hlasom v parlamente, no darilo sa jej aj v súkromí. Je s ňou o čom debatovať.
V tejto epizóde budete počuť:
Janka Bittó Cigániková, poslankyňa Slobody a solidarity a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo.
12/28/2020 • 1 hour, 15 minutes, 25 seconds
Ako sme (ne)triedili v roku 2020, a ako budeme v 2021
Počas pandemického roka stúplo množstvo odpadu vyprodukovaného v slovenských domácnostiach až o 30 percent. Čo stojí za takýmto nárastom? Plus! Všetko o výzve roka 2021, o hnedých kontajneroch, o triedení kuchynského odpadu. Odborníčky vysvetľujú, ako vedia jednotlivci, aj domácnosti znížiť podiel svojho komunálneho odpadu a zároveň tým pomôcť v boji proti klimatickej zmene.
V tejto epizóde budete počuť:
Ivana Maleš a Petra Csefelvayová, odborníčky na odpad, Inštitút cirkulárnej ekonomiky
12/16/2020 • 42 minutes, 28 seconds
Bezobalové nakupovanie je lacnejšie, ak porovnávame porovnateľné
Nakupovať si do vlastných dóz, nádob, fľašiek, prepraviek už nie je vymoženosťou hŕstky Slovákov. Bezobalovo môžeme nakupovať drogériu, aj potraviny vo veľkých mestách, dokonca aj v obciach. Tento fenomén je však naďalej prenasledovaný mýtmi, ktoré v tomto podcaste aj vyvrátime, aj potvrdíme. Je bezobalové nakupovanie náročné na čas? V čom sú jeho výhody? Ako predajcovia garantujú hygienu? Ktoré produkty sú na nezaplatenie?
V tejto epizóde budete počuť:
Andrea Šišmič, bratislavské Bezobalovo
Martina Novotová a Martin Gajdoš, trenčiansky BEZOBALiS
Natália Pažická, najväčšia fanúšička bezobalového nakupovania
Aj keď sú naše farby oranžové, sme #zelená banka. Prijali sme verejný Zelený manifest a ideme aktívne inšpirovať svoje okolie k ochrane biodiverzity a podpore zelenej ekonomiky. Viac info na www.zelenabanka.sk
12/10/2020 • 1 hour, 10 minutes, 14 seconds
Váš krém môže obsahovať penidlo na čistenie garáží
Aký je rozdiel je medzi syntetickou, prírodnou a organickou kozmetikou? Naozaj je BIO všetko, čo sa tvári ako BIO? Na čo si dať pozor pri nákupe kozmetiky? Ako vplýva na zdravie syntetická kozmetika, ktorá je bežne dostupná v obchodných reťazcoch? Michal Sabo prináša rozhovor s dvomi ikonami slovenskej prírodnej kozmetiky a zároveň (možno) prináša inšpirácie pre vianočné darčeky.
V tejto epizóde budete počuť:
Veronika Hupková, zakladateľka značky prírodnej kozmetiky Herbs by Hupka
Dominika Doniga, riaditeľka značky prírodnej kozmetiky Malinna
Ružová dolina, Biely kríž aj Zlaté piesky môžu byť zelené. Celá Bratislava môže byť zelená. Preto VÚB banka podporuje projekt 10 tisíc stromov pre Bratislavu. Viac info na www.zelenabanka.sk
12/2/2020 • 43 minutes, 45 seconds
Takto vyzerá prvá návšteva psychiatra: Otázka po otázke
Čo prežíva pacient s depresiou? Aký je rozdiel medzi depkou, depresiou a recidivujúcou depresiou? Ako sa začína a prebieha liečba? Aké možnosti liečby dnes existujú? Michal Sabo pokračuje v sérii podcastov o duševnom zdraví.
V tejto epizóde budete počuť:
MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti
MUDr. Zuzana Janíková, psychiatrička
11/25/2020 • 40 minutes, 48 seconds
Budúcnosť bez obnoviteľných zdrojov energie nie je možná
Prečo nie je atómová energetika ideálnym riešením bezemisnej budúcnosti? Ako fungujú fotovoltické panely a solárne kolektory? Oplatí sa čakať na štátnu dotáciu? Akú úsporu vieme dosiahnuť vďaka zeleným strechám? Aké máme v domácnostiach možnosti, ak sa chceme správať priateľsky k prírode? Michal Sabo otvára ďalšiu horúcu tému, ktorá súvisí aj so zmenou klímy.
V tejto epizóde budete počuť:
Peter Marčan, ekonomický novinár a člen Inštitútu pre energetickú bezpečnosť
Miroslav Bištuť, odborník ZSE pre Zelené riešenia
Zelenú elektrinu, vyrobenú 100% z obnoviteľných zdrojov, prináša ZSE - dodávateľ elektriny, plynu a líder v poskytovaní zelených riešení.
Objavte výhody Zelenej elektriny aj vy na www.zse.sk
11/19/2020 • 44 minutes, 49 seconds
Trauma žien pri pôrode sa vyrovná traume vojakov po návrate z vojny
Na Slovensku nemáme štandardizované pôrody. O tom, či rodičky môžu piť, jesť, alebo sa prechádzať rozhodujú primári a preto pravidlá dvoch nemocníc v jednom meste môžu byť od seba na míle vzdialené. So ženami sa v najintímnejšej chvíli ich životov jedná nedôstojne- tvrdia autorky nového dokumentárneho filmu „Neviditeľná“ – o nerešpekte a o násilí pri pôrodoch.
V tejto epizóde budete počuť:
Maia Martiniak, režisérka dokumentárneho filmu Neviditeľná
Zuzana Krišková, aktivistka z občianskeho združenia Ženské kruhy
11/11/2020 • 1 hour, 9 minutes, 54 seconds
Odkaz obetiam šikany: Nie ste v tom sami
Poznáte ich vďaka ich úspešným seriálovým úlohám, no málokto vie, že v minulosti čelili šikane. Prežili to. A nabrali dostatok odvahy prehovoriť... V rozhovore s Michalom Sabom všetkým s podobným osudom odkazujú – nie ste v tom sami. Ak si šikanu zažívate, alebo ste jej svedkami, prosím, prehovorte. Linka detskej istoty má číslo 116 111 a pomoc ponúka aj projekt Nadácie Markíza na stránke odpisemeti.sk.
V tejto epizóde budete počuť:
Zuzana Kraváriková, herečka a niekdajšia obeť šikany
Oliver Oswald, herec a niekdajšia obeť šikany
11/4/2020 • 56 minutes, 22 seconds
Neriešená šikana sa môže skončiť tragicky
So šikanou sa stretáva každé druhé – tretie dieťa. Môžeme hovoriť aj o epidémii šikany (špeciálne kyberšikany v online priestore). Deje sa všade tam, kam oko dospelého človeka nedovidí... Kedy hovoríme o šikane? Kto je najčastejšie jej obeťou a aké signály vysiela? Čo sa deje v živote agresora? Aká je úloha kolektívov, škôl a rodičov? Michal Sabo otvára tému, v ktorej prevencii nateraz zlyhávame.
V tejto epizóde budete počuť:
Petra Arslan Šinková, psychologička a odborná garantka programu proti šikane www.odpisemeti.sk
10/29/2020 • 56 minutes, 48 seconds
Všetky otázky o duševnom zdraví: Zodpovedané
Ako zostať duševne v poriadku? Ako zistím, že už mám problém? Ako prebieha návšteva u psychiatra? Ak ý je rozdiel medzi psychológom a psychiatrom? Ako môžu rodičia zistiť, že deti majú psychické problémy a naopak? Čo znamená psychohygiena v praxi? Pýtali ste sa a Michal Sabo prináša odpovede na všetky otázky o duševnom zdraví, ktoré ste chceli položiť a nemali ste komu, alebo ste báli.
V tejto epizóde budete počuť:
MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti
MUDr. Mária Králová, CSc., členka výboru Slovenskej psychiatrickej spoločnosti
MUDr. Lívia Vavrušová, PhD., členka výboru Slovenskej psychiatrickej spoločnosti
10/22/2020 • 1 hour, 29 minutes, 33 seconds
Pandémia ukázala, že spoločnosť nie je v dobrej psychickej kondícii
Duševné zdravie sa dá finančne pomerať. Neinvestovanie do neho nás ročne stojí viac ako dve miliardy eur v tzv. spoločenských nákladoch. Aj napriek tomu, že na Slovensku trpí každý deviaty obyvateľ jednou, prípadne viacerými typmi duševných porúch, je psychohygiena naďalej podceňovanou disciplínou a duševné zdravie silno stigmatizované. Pandémia koronavírusu situáciu iba zhoršila, Liga za duševné zdravie preto volá na pomoc.
V tejto epizóde budete počuť:
Martin Knut, riaditeľ Ligy za duševné zdravie
Andrej Vršanský, manažér pre partnerstvá Ligy za duševné zdravie
10/19/2020 • 34 minutes, 57 seconds
K prírode nie sme ohľaduplní, ak nie sme ohľaduplní k sebe
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo ľudia znečisťujú vody, či lesy? Je ochrana prírody témou bohatých ľudí? Ako sa rozprávať s tými, ktorí environmentálne debaty ignorujú? Dokáže jeden človek zmeniť myslenie iných? Stačí byť dobrým príkladom? Tieto otázky sa Mišo Sabo túžil spýtať už dlho, konečne našiel odvahu a vhodnú respondentku.
V tejto epizóde budete počuť:
Marcela Hrapková, psychologička zo stránky novapsychologia.sk
Zbytočné používanie mikroténových vreciek znečisťuje naše rieky. Je na vás, či si ho vezmete alebo zvolíte zodpovednejšiu možnosť. Ak ho naozaj potrebujete, môžete zaň dobrovoľne zaplatiť 1 cent. Lidl túto sumu zdvojnásobí a venuje na čistenie slovenských vôd. Vy rozhodnete o tom, kde to skončí. Nenechajme to plávať. www.spolocenskazodpovednost.sk
10/12/2020 • 29 minutes, 13 seconds
Východná medicína vidí príznaky, ktoré môže západná prehliadať
Ajurvéda je najstaršie svetové učenie o zdraví, vzniklo pred tisíckami rokov na Srí Lanke a v Indii. V preklade zo sanskritu znamená „znalosti o živote“. Tento ucelený medicínsky systém bol uznaný aj Svetovou zdravotníckou organizáciou a v nasledujúcom rozhovore sa o celostnej medicíne dozviete z rozprávania troch ľudí, ktorí majú s ajurvédou bohaté skúsenosti.
V tejto epizóde budete počuť:
Karin Grófová, ambasádorka ajurvédy na Slovensku
Norbert Uhnák, psychológ
10/6/2020 • 38 minutes, 40 seconds
Sabo vs. Pellegrini: Najočakávanejší podcast roka
Mali nevybavené veci z predvolebného obdobia. Keď sa ex-premiér Peter Pellegrini na tlačovej konferencii „obul“ do Slovákov žijúcich v zahraničí a do bratislavskej bubliny, v ktorej sa nežije skutočný život, Michal Sabo mu odpovedal svojim otvoreným listom. Odvtedy ubehlo 8 mesiacov ticha a sľúbené vysvetlenie neprišlo... Príde v tomto rozhovore? Za akých okolností odišiel zo strany SMER? Aké sú jeho terajšie vzťahy s Robertom Ficom, komunikujú vôbec? Cíti sa ako slniečkár? Čo hovorí na kultúrno-etické vojny? Čaká Vás veľmi otvorený rozhovor druhého najpopulárnejšieho politika Slovenska a jedného veľmi zvedavého občana...
V tejto epizóde budete počuť:
Peter Pellegrini, bývalý premiér Slovenskej republiky a predseda strany HLAS
9/30/2020 • 1 hour, 10 minutes, 12 seconds
Štartuje prvá slovenská klimatická petícia
Iniciatíva Klíma ťa potrebuje spúšťa petíciu „Za klímu, za budúcnosť“. Šestica aktivistov chce upriamiť pozornosť slovenskej vlády na riešenie klimatickej krízy a otvoriť širokú celospoločenskú diskusiu o vplyve klimatickej zmeny na svet, aj na Slovensko. Čo signatári požadujú? Prečo je dôležité vytvárať tlak na politikov? Ako môže ku zmene prispieť každý z nás? Všetko sa dozviete v tomto podcaste a na www.klimatapotrebuje.sk.
9/24/2020 • 24 minutes, 40 seconds
Každý náš dnešný nákup je našim zajtrajším odpadom
Priemerný Slovák v minulom roku vyprodukoval 435 kilogramov odpadu. Nie sme na tom najhoršie z Európy, no podiel komunálneho odpadu rastie. Mišo Sabo debatuje o uvedomelom nakupovaní, o náhradách jednorazových produktov, o nadbytku obalových materiálov a o inšpirovaní sa starými mamami. Tento podcast je zároveň pozvánkou na online konferenciu Slovakia Goes Zero Waste, ktorá sa bude konať online počas víkendu od 25. do 27. septembra.
V tejto epizóde budete počuť:
Petra Slezáková, zakladateľka bezodpadovej iniciatívy Zero Waste Slovakia
9/22/2020 • 31 minutes
Spoznávaním iných kultúr prichádza pochopenie
26-ročná Bratislavčanka Denisa Mrvová podľahla africkým tancom a dnes ju pod umeleckým menom Denisa Mzungu poznajú ľudia po celom svete. V podcaste s Mišom debatuje nielen o svojej vášni k tancu, aj o globalizácii, multikultúre, ženách s nadváhou, životnom šťastí, ale aj o tanečnom videu, ktoré na Slovensku ešte nemá obdobu.
9/18/2020 • 25 minutes, 17 seconds
Všetci by sme mali byť klimatickí aktivisti
V Demänovskej ľadovej jaskyni sa pre otepľovanie klímy sa takmer prestal tvoriť ľad. S hrôzou sledujeme zničujúce požiare v Kalifornii. Čítame štúdiu magazínu Nature Climate Science o raste morských hladín, ktorý kopíruje ten najhorší scenár... Za posledné storočie stúpla globálna teplota takmer o 1 °C a ak sa chceme vyhnúť celosvetovej katastrofe, oteplenie nesmie presiahnuť 1,5 °C do konca storočia. Máme posledné desaťročie na to, aby sme klimatickú zmenu zvrátili. Konať musíme hneď. Je čas, aby politici prestali klimatickú krízu ignorovať a využili moc, ktorú sme im prepožičali vo voľbách na jej riešenie. Sme to my, kto musí požadovať činy. Každý jeden z nás.
V tejto epizóde budete počuť:
Zuzana Dutková, zakladateľka Platformy udržateľnosti a klimatická aktivistka
Natália Pažická, zakladateľka inicitatívy Every Individual Matters a klimatická aktivistka
Marta Fandlová, študentka z projektu Mladí za klímu a klimatická aktivistka
Jakub Hrbáň, koordinátor hnutia Fridays For Future a klimatický aktivista
Jakub Filo, novinár, spisovateľ a klimatický aktivista
9/14/2020 • 59 minutes, 52 seconds
Bielorusko nám pripomína, že demokracia je vydretá a my na to zabúdame
Už je to mesiac, čo v Bielorusku prebehli prezidentské voľby - prvýkrát po dvoch desaťročiach bez pozorovateľov OBSE a prakticky bez akejkoľvek kontroly, domáci pozorovatelia mali tiež komplikované podmienky. Aj napriek, alebo vďaka tomu, sa hovorí o jasnej manipulácii. Posledný európsky diktátor, prezident Alexandr Lukašenko je pri moci kontinuálne od roka 1994 a od vyhlásenia výsledkov falšovaného plebiscitu čelí masívnym protestom, ktoré s napätím sleduje celý svet, vrátane nás na Slovensku. Demonštrácie sprevádzajú brutalita, zatýkanie, aj tyranizovanie odporcov režimu… Čo sa to deje v Bielorusku?
V tejto epizóde budete počuť:
Michal Šimečka, europoslanec
9/11/2020 • 30 minutes, 59 seconds
Vláda ignoruje potenciál slovenských inovácií
Potečie nám 12 miliárd eur z Bruselu plus staré eurofondy, ktoré sme nestihli vyčerpať. Premiér Matovič sľuboval v priebehu leta 30 konferencií s pracovnými skupinami a s pozvánkami pre tých najlepších ľudí, ktorých máme. Napokon sa o všetkom rozhoduje za zatvorenými dverami. Mišo Sabo debatuje so zástupcom skúsených vývojárov technológií a patentovaných riešení, ktorí predávajú svoje mozgy do zahraničia, lebo doma sú nepovšimnutí.
V tejto epizóde budete počuť:
Jaroslav Pullman, business developer
9/9/2020 • 29 minutes, 55 seconds
TU A TERAZ: Všetci vieme byť lepšou verziou samých seba
V týchto bezprecedentných časoch meníme priority a správanie. Niekto k lepšiemu, niekto k horšiemu. Ľudia sa vďaka / kvôli korone začali na svet pozerať inou optikou... Rozmýšľali ste niekedy nad tým, koľko času venujete sebe? A koľko času venujete iným? Ako veľmi pandémia otriasla hodnotovými základmi Slovákov? Deje sa nám tu hodnotová revolúcia? Mišo Sabo povolal do debaty štyri osobnosti. Všetci majú fascinujúci životný príbeh a v zázname živej talkshow Tu a teraz sa zamýšľajú nad tým – ako byť lepším človekom?
V tejto epizóde budete počuť:
Ľudmila Kolesárová, marketingová manažérka neziskovej organizácie Dobrý anjel, laureátka ceny Slovenka roka a držiteľka Novinárskej ceny za najlepší blog
Natália Pažická, bývalá modelka, dnes aktivistka a vedúca osobnosť iniciatívy Every Individual Matters
Drahoš Šišovič, bývalý punker, dnes spoluzakladateľ udržateľnej firmy MerchYou a priamy podporovateľ fundraisingovej platformy Funder
Janette Šimková, priekopníčka lifekoačingu na Slovensku
9/4/2020 • 1 hour, 44 minutes, 46 seconds
Realita klimatickej zmeny je oveľa horšia než predpoklady
Environmentálna úzkosť. Klimatická tieseň. Nutkavý pocit skľúčenosti, že sa planéta rúti do záhuby - pri plnom vedomí ľudstva. Čítame o šiestom masovom vymieraní druhov - o prvom, ktoré spôsobil človek svojou činnosťou. Čítame o topiacich sa ľadovcoch, o stúpajúcej teplote, o tom, že boli tento rok prepísané teplotné rekordy, aj rekordy sucha, vnímame extrémne prejavy počasia... Ako si ich vyhodnocuje, uvedomuje a (ne)pripúšťa bežný človek? Ako s nimi žijú ľudia, ktorí sa globálnemu otepľovaniu venujú denne? Aký postoj majú svetoví politickí lídri? Môžeme ešte situáciu zvrátiť?
V tejto epizóde budete počuť:
Jakub Filo, novinár a autor knihy POSLEDNÉ STOROČIE - NÁVRAT DO DIMONY
Jozef Pecho, klimatológ
9/2/2020 • 59 minutes, 22 seconds
TU A TERAZ: Štát nič nerobí pre rodiny hendikepovaných detí
Aký je to pocit, keď matka po pôrode necíti dieťa koža na kožu? Je materstvo konštantný strach? Je internet pre matku dobrý kamarát? Je najväčším nepriateľom matky iná matka? Mišo Sabo sa o všetkých možných odtieňoch materstva vo svojej živej talkshow rozprával so štyrmi matkami, ktoré na svet priviedli osem detí.
V tejto epizóde budete počuť:
Zuzana Kubovčíková Šebová, matka dva a pol ročného Rudka
Kristína Tormová, matka troch detí – 7 ročných dvojičiek Matildy a Ely
Lucia Varholy, matka osemročnej Mišky a 3 ročného predčasne narodeného bojovníka Danielka
Eva Petričková, matka dvoch dcér – 9 ročnej Elišky a takmer 8 ročnej Poli, ktorá má diagnostikovaný autizmus
7/29/2020 • 1 hour, 39 minutes, 31 seconds
Matovič je najslabším článkom Matovičovej vlády
V čase, keď sa v Bruseli rozhoduje o najväčšom balíku finančnej pomoci, náš premiér odtiaľ na Facebook postuje svoje hotelové raňajky, alebo fotky s bruselskými policajtmi, ktorí „pozdravujú slovenské dievčatá“. O pláne zelenej obnovy a o boji proti klimatickej kríze hovorí ako „o nadstavbe“. No a potom sú tu samozrejme tie diplomovky... Ako sa darí našej novej vláde? Kto sú jej slabé články a kto naopak vyčnieva? A stačí to? Aj o tom je tento podcast...
V tejto epizóde budete počuť:
Hodnotenie Matovičovej vlády so sociológom Michalom Vašečkom
7/22/2020 • 1 hour, 13 minutes, 42 seconds
Krása módneho priemyslu skrýva kruté príbehy
Módny priemysel je druhý najšpinavší priemysel - hneď po tom ropnom. Pochádza z neho až 10% celosvetových emisií oxidu uhličitého, čiže práve móda masívne vplýva na celkové znečistenie životného prostredia, aj na klimatickú krízu, ktorej čelíme. A to nie je jediný problém s oblečením. V tomto podcaste Mišo Sabo so svojimi hostkami komplexne rozoberá tému módnej udržateľnosti.
V tejto epizóde budete počuť:
Zuzana Dutková, zakladateľka Platformy udržateľnosti
Antónia Halko, spoluzakladateľka transparentnej módnej značky Trace Collective
Natália Pažická, aktivistka
7/15/2020 • 1 hour, 50 minutes, 40 seconds
TU A TERAZ: Diskusia o interrupciách nie je o argumentoch, ale o emóciách
Väčšina Slovákov je presvedčená, že súčasný interrupčný zákon netreba meniť. Ukázal to prieskum Focusu pre Inštitút pre verejné otázky. 55% opýtaných sa zhoduje, že terajšia legislatíva je primeraná. Takmer pätina ju považuje za príliš prísnu a myslia si, že ženám by sa mal prístup k umelému prerušeniu tehotenstva uľahčiť. 17% respondentov by si želalo, aby sa prístup k interupciám sťažil. Po prísnejšom zákone volajú najmä voliči KDH, Smeru a Kotlebovcov. Naopak, voliči vládnej koalície sú so aktuálnou právnou úpravou spokojní zhruba na 60 percent... V čase, kedy idú do prvého čítania Národnej rady SR hneď štyri návrhy zákonov o umelom prerušení tehotenstva, prichádza tento podcast. O interrupciách sa Mišo Sabo rozprával s „fantastickou štvorkou“ počas svojej živej talkshow TU A TERAZ.
V tejto epizóde budete počuť:
Zuzana Kovačič Hanzelová, novinárka denníka SME
Veronika Cifrová Ostrihoňová, redaktorka televízie Markíza (aktuálne na materskej dovolenke)
Katarína Balážiová alias Becca, moderátorka portálu Refresher
Valéria Frázová alias Fralaa, influencerka
7/8/2020 • 51 minutes, 21 seconds
TU A TERAZ: Kauza Maroša Kramára ukázala, čo Slovenky zažívajú denne
Mal to byť nevinný žart, no ten žart rozdelil Slovensko. A nielen na mužov a ženy. Ale napríklad aj na mužov, ktorí sú pripravení počúvať a na ženy, ktoré nemôžu, prípadne sa boja rozprávať. O sexuálnom obťažovaní, sexuálnom násilí a o škandále, ktorý ďaleko presiahol udalosti z relácie Inkognito sa Mišo Sabo rozprával s „fantastickou štvorkou“ počas svojej živej talkshow TU A TERAZ. Upozorňujeme, že záznam ich živej debaty obsahuje silné emócie a ostrejší jazyk.
V tejto epizóde budete počuť:
Zuzana Kovačič Hanzelová, novinárka denníka SME
Veronika Cifrová Ostrihoňová, redaktorka televízie Markíza (aktuálne na materskej dovolenke)
Katarína Balážiová alias Becca, moderátorka portálu Refresher
Valéria Frázová alias Fralaa, influencerka
[explicit]
6/30/2020 • 1 hour, 11 minutes, 54 seconds
Hoaxom sa darí, lebo nepoužívame kritické myslenie
V Česku sa zvykne hovoriť - na každém šprochu pravdy trochu. U nás raz jeden nemenovaný klasik povedal - ľudia otupejevjájú. Ťažko sa rozhodnúť, ktorá z týchto dvoch riekaniek viac vystihuje talent ľudí veriť hoaxom, fabuláciám, či manipulatívnym správam. Ale! Zamysleli ste sa niekedy nad tým, komu falošné správy prospievajú, odkiaľ prichádzajú a či generujú zisk? Ak nie, tak je čas...
V tejto epizóde budete počuť:
Doc. RNDr. Ladislav Miko, PhD., vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku
6/23/2020 • 37 minutes, 42 seconds
Cirkev zhoršuje postavenie LGBTI ľudí na Slovensku
U našich severných susedov - v Poľsku - prirovnáva prezident Andrzej Duda ideológiu LGBTI ku komunistom. U našich južných susedov - v Maďarsku - vláda Viktora Orbána odobrala práva transrodovým občanom. U nás na Slovensku sa voči „týmto ľuďom“ vedú sväté vojny a parlament atmosfére tiež nepomáha. Práve naopak, komunita je využívaná / zneužívaná na politické boje. A nikto okrem prezidentky a ombudsmanky nemá ani len snahu sa o tejto téme konštruktívne rozprávať. A v tom prichádza tento podcast…
V tejto epizóde budete počuť:
Lucia Plaváková, ľudsko-právna aktivistka, advokátka, matka z dúhovej rodiny
Marek Mach, ľudsko-právny aktivista, zakladateľ portálu Dúhy.sk
6/17/2020 • 1 hour, 9 minutes, 11 seconds
Duševné zdravie Slovenska sa po pandémii rapídne zhoršilo
S uvoľňovaním opatrení lekári evidujú nárast žiadostí o hospitalizácie na psychiatrických klinikách. Svetová zdravotnícka organizácia dokonca varuje, že depresia sa v tomto roku stane druhou najčastejšou príčinou práceneschopnosti vo svete. Ak pred pandémiou sme mali veľa prípadov, počas nej pribudli mnohé ďalšie a tým, ktorí boli neliečení, sa priťažilo… Údaj spred krízy hovorí, že na Slovensku depresiou trpel každý pätnásty človek. Na akom čísle môžeme byť teraz?
6/10/2020 • 47 minutes, 58 seconds
Strach z koronavírusu živia bulvárne médiá
Za jeden mesiac sa na Slovensku predalo viac hygienických rúšok ako za posledných 10 rokov. Nehovoriac o vypredanom oficiálnom zdravotníckom tovare, prázdnych pultoch predajní potravín a drogérií, uliciach, školách, úradoch, kanceláriách. Odborníci neustále opakujú – dodržiavajte, prosím, pravidlá a hlavne nepodliehajte panike. Ale! Naozaj sa nám to darí?
V tejto epizóde budete počuť:
Lucia Košťálová, psychologička
Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory
3/11/2020 • 39 minutes, 19 seconds
Voľby sa skončili ako vždy, inak než sme čakali
Mobilizácia. Zmena. Prekvapenie. To všetko (a nielen to) so sebou priniesli parlamentné voľby. Priniesli aj novodobý úkaz kampaňovania na sociálnych sieťach. Nie zo strany politikov, ale zo strany jednotlivcov, ktorí pozývali ľudí k urnám. V tomto podcaste sa stretáva silná zostava, ktorá k tomu kampaňovaniu prispela veľkým dielom. Mišo Sabo hodnotí voľby s fantastickou štvorkou.
V tejto epizóde budete počuť:
Zuzana Kovačič Hanzelová, novinárka denníka SME
Veronika Cifrová Ostrihoňová, redaktorka televízie Markíza (aktuálne na materskej dovolenke)
Katarína Balážiová alias Becca, moderátorka portálu Refresher
Valéria Frázová alias Fralaa, instagramová aktivistka
3/4/2020 • 1 hour, 11 minutes, 23 seconds
Mišo Sabo verzus politickí lídri
Veľké predvolebné debaty máme za sebou. Priniesli veľa emócií, veľa prekáračiek o tom istom, málo produktívnych diskusií. Niektoré otázky ostali nevyslovené. A v tom prichádza tento podcast.
Mišo Sabo nie je ani politológ, ani politický redaktor, je iba zvedavý volič s časom, s priestorom a s možnosťou sa pýtať. Tak sa pýtal...
V tejto epizóde budete počuť:
Tomáš Drucker, Dobrá voľba
Béla Bugár, Most - Híd
Andrej Danko, SNS
Alojz Hlina, KDH
Boris Kollár, Sme rodina
Richard Sulík, Sloboda a solidarita
Andrej Kiska, Za ľudí
Michal Truban, koalícia Progresívne Slovensko / Spolu - občianska demokracia
Igor Matovič, OĽANO
Marián Kotleba (ĽSNS) a Peter Pellegrini (SMER-SD) sa nedostavili.
2/26/2020 • 54 minutes, 49 seconds
Milan Mazurek sa v Osvienčime usmieval
Jakub Benko v piatok 21. februára publikoval blog s názvom „Mazurek ma inšpiroval. Prešlo ma to v Osvienčime.“ Jakub Benko je novinár denníka SME a dokumentarista organizácie Post Bellum, ktorá spracováva príbehy ľudí aj z obdobia druhej svetovej vojny a holokaustu. Jakub Benko je bývalý študent popradskej Súkromnej strednej odbornej školy a zároveň bývalý spolužiak Milana Mazureka.
Milan Mazurek je bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, ktorého v septembri 2019 senát Najvyššieho súdu odsúdil pre rasistické výroky na adresu Rómov. Po strate poslaneckého mandátu sa vrátil do parlamentu ako poslanecký asistent. Aktuálne opätovne kandiduje za stranu Kotlebovci – Ľudová Strana Naše Slovensko. Tá ho zaradila na posledné, 150. miesto kandidátky a má tak šancu prekrúžkovať sa a vrátiť sa do poslaneckých lavíc.
V tejto epizóde budete počuť:
Svedectvo Jakuba Benka, bývalého spolužiaka a zároveň bývalého kamaráta Milana Mazureka.
2/24/2020 • 31 minutes, 57 seconds
Koalícia PS/Spolu má najekologickejší program
Nie je to tak sexy téma ako Istanbulský dohovor, naši politici sa jej nevenujú tak odhodlane ako potratom a už vôbec nenapĺňa internetové diskusie tak intenzívne ako LGBTI. Téma klimatickej zmeny sa však na rozdiel od vyššie spomenutých tém týka každého z nás, bytostne a akútne. Nadchádzajúce parlamentné voľby sú aj referendom o tom, či našu krajinu budú, alebo nebudú viesť politici, ktorí si vážnosť situácie uvedomujú. Našťastie, priatelia v neziskových organizáciách nespia a pozorne ich sledujú a vďaka nim budete môcť hlasovať aj ekologicky.
Organizácie Greenpeace Slovensko, Priatelia Zeme – CEPA, Slovenská klimatická iniciatíva (SKI), Fridays for Future Slovensko, Budovy pre budúcnosť, Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Extinction Rebellion Slovensko, Znepokojené matky a Nestrácajme čas analyzovali, ako chcú politické strany kandidujúce v tohtoročných parlamentných voľbách pristupovať k riešeniu klimatickej krízy a krízy biodiverzity. Výsledky zverejnili na stránke www.volmezaklimu.sk a aj o nich bude tento podcast.
V tejto epizóde budete počuť:
Environmentálny audit politických strán s Jakubom Andackým (Fridays For Future Slovensko), Luciou Szabovou (Znepokojené matky) a Katkou Juríkovou (Greenpeace Slovensko).
2/18/2020 • 59 minutes, 52 seconds
SMER sa zľakol celej krajiny
Tá udalosť otriasla republikou. Vrhla tieň na našu demokraciu. Nielen v očiach nás, Slovákov. Aj v optike celého sveta. Zaradila nás medzi krajiny, v ktorých sloboda nie je nepriestrelná. Tá tragédia spustila lavínu. Vyplavila množstvo špiny. Zmenila takmer všetko a takmer všetkých. Dva týždne pred parlamentnými voľbami, týždeň pred druhým výročím vraždy investigatívneho reportéra Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej... So študentkou a občianskou aktivistkou, Karolínou Farskou, rekapitulujeme udalosti uplynulých dvoch rokov.
Kde bola, keď sa dozvedela o vražde? Ako vznikla iniciatíva Za slušné Slovensko? Komu v maturitnom ročníku ležala v žalúdku? Prečo nešla do politiky? Plus! Pozvánka na výročné pochody.
V tejto epizóde budete počuť:
Špeciál s Karolínou Farskou, organizátorkou pochodov Za slušné Slovensko.
2/13/2020 • 45 minutes, 7 seconds
ĽSNS nie je intelektuálne pripravené vládnuť
Nejdem voliť, lebo to nemá zmysel. Nemám koho voliť. Všetci sú rovnakí. Je to z blata do kaluže… Človek, ktorý si toto myslí, alebo to napíše, prípadne vysloví, je buď alibista, ignorant, alebo mu iba nedochádzajú súvislosti. 29.februára si môže každý z nás, voličov, vybrať spomedzi dvadsiatich piatich volebných lístkov. Na jednom môžeme zakrúžkovať štyroch kandidátov, ktorým chceme udeliť svoje preferenčné hlasy. A jediné, čo pred odchodom do volebnej miestnosti stačí urobiť, je nájsť si čas, preštudovať si programy a kandidátky, alebo si vypočuť tento podcast…
Malá rada na úvod - nevoľte strany podľa lídrov. Voľte kandidátov, ktorí sú vám sympatickí svojim kariérnym príbehom, oceňujete ich prácu, ich výsledky a zvážte ponúkané riešenia. Alebo iba nasledujte svoju intuíciu. Tá vás dozaista navedie k výberu, ktorý je pre našu krajinu skutočne tým najlepším riešením.
V tejto epizóde budete počuť:
Druhú časť Slovenskej politickej mapy pre nerozhodnutých voličov so sociológom Michalom Vašečkom.
2/11/2020 • 53 minutes, 5 seconds
O Slovensku po voľbách rozhodne Boris Kollár
Nejdem voliť, lebo to nemá zmysel. Nemám koho voliť. Všetci sú rovnakí. Je to z blata do kaluže… Človek, ktorý si toto myslí, alebo to napíše, prípadne vysloví, je buď alibista, ignorant, alebo mu iba nedochádzajú súvislosti. 29.februára si môže každý z nás, voličov, vybrať spomedzi dvadsiatich piatich volebných lístkov. Na jednom môžeme zakrúžkovať štyroch kandidátov, ktorým chceme udeliť svoje preferenčné hlasy. A jediné, čo pred odchodom do volebnej miestnosti stačí urobiť, je nájsť si čas, preštudovať si programy a kandidátky, alebo si vypočuť tento podcast…
Malá rada na úvod - nevoľte strany podľa lídrov. Voľte kandidátov, ktorí sú vám sympatickí svojim kariérnym príbehom, oceňujete ich prácu, ich výsledky a zvážte ponúkané riešenia. Alebo iba nasledujte svoju intuíciu. Tá vás dozaista navedie k výberu, ktorý je pre našu krajinu skutočne tým najlepším riešením.
V tejto epizóde budete počuť:
Prvú časť Slovenskej politickej mapy pre nerozhodnutých voličov so sociológom Michalom Vašečkom.
2/4/2020 • 1 hour, 22 minutes, 56 seconds
Voliči ĽSNS sa nechajú klamať fašistami
Fašizmus je ako herpes. Jeho vírus môžeme mať v tele, ale nikdy neprepukne, ak je náš imunitný systém v poriadku. Ak je však oslabený - ako demokracia dnes - herpes prepukne.
Mesiac pred voľbami sa o slove na F rozprávame dnes a denne, ale naozaj vieme, čo znamená? Kto sú fašisti? Prečo je na Slovensku v roku 2020 práve toto slovo témou? Zabudli sme na históriu?
V tejto epizóde budete počuť:
Historika Jakuba Drábika, autora knihy Fašizmus
1/29/2020 • 57 minutes, 52 seconds
Debata prvovoličov: Lívia (Kulturblog) verzus Marek (Mladí proti fašizmu)
S liberálmi sa nedá rozprávať, napísala... A teraz, keď sa pozriete na dĺžku tohto podcastu, zistíte, že to nie je až také nemožné. Liberál a konzervatívna vlastenka – nacionalistka, dvaja názorovo vzdialení 18-roční Slováci, spolu tvárou v tvár sedeli za jedným stolom vyše dvoch hodín. A pred vami je najprekvapujúcejšia debata volebného roka. O transrodovosti, agende LGBTI, potratoch, modernom feminizme, multikultúre, migrácii a iných témach, ktoré rozdeľujú Slovensko.
V tejto epizóde budete počuť dlho očakávanú diskusiu prvovoličov:
Lívia Garčalová z portálu Kulturblog
Marek Mach z projektu Mladí proti fašizmu
Video záznam tejto diskusie v plnej dĺžke nájdete na YouTube kanáli Rádia Expres.
https://www.expres.sk/209449/debata-prvovolicov-livia-verzus-marek/
1/21/2020 • 1 hour, 58 minutes, 7 seconds
Mišo Sabo predstavuje svoj nový podcast
Tento podcast bude o spoločenskej zodpovednosti. O témach, ktoré nie sú ľúbivé a pred ktorými ľudia zatvárajú oči, lebo nie sú sexy a smiešne. Na úvod bude o politike, lebo je to dôležité. Neskôr bude napríklad o duševnom zdraví, ekológii, sociálnej inklúzii a rôznych inšpiráciách, ako môžeme byť človekom nielen sami pre seba, ale ako môže byť každý jeden z nás – ak nie zodpovednejším, tak zodpovedným – svetoobčanom. Podcast SABO SEBOU bude vychádzať vždy v stredu napoludnie.
V prvej epizóde budete počuť dlho očakávanú diskusiu prvovoličov – Lívia Garčalová z portálu Kulturblog verzus Marek Mach z projektu Mladí proti fašizmu. Save the date: 22/01/2020, 12:00