Winamp Logo
Rzeczpospolita Audycje Cover
Rzeczpospolita Audycje Profile

Rzeczpospolita Audycje

Polish, News, 3 seasons, 627 episodes, 4 days, 10 hours, 4 minutes
About
Polityka, biznes, świat, zdrowie i sport. Słuchaj, aby wiedzieć i rozumieć więcej. Hosted on Acast. See acast.com/privacy (https://acast.com/privacy) for more information.
Episode Artwork

W PiS kryzys, ale i Schadenfreude, Tusk ogłasza nowy rozdział oraz drugi sezon Sejmfliksa

O tym, że rozliczenia PiS idą pełną parą, przekonał się niedawno były europoseł i znany podróżnik Ryszard Czarnecki. W koalicji rządzącej Donald Tusk ogłasza czas demokracji walczącej. Szymon Hołownia w stylu Tuska robi odprawę z ministrami Polski 2050. A prezydencka debata w USA dotyczyła jedzenia psów. I kotów. To główne tematy nowego odcinka podcastu "Polityczne Michałki". - Nikt w partii Kaczyńskiego nie będzie za niego umierał - mówił Michał Kolanko o Ryszardzie Czarneckim. Polityk został w środę zatrzymany na lotnisku w Warszawie, w czwartek w katowickiej prokuraturze postawiono mu zarzuty korupcyjne. Autorzy „Politycznych Michałków” rozmawiali też o ogólnej sytuacji partii, która szykuje się do sobotniego wiecu przed Ministerstwem Sprawiedliwości, a także - a może przede wszystkim - do planowanego na sobotę 28 września kongresu w doskonale znanym miejscu, czyli w Przysusze ma Mazowszu. W koalicji rządzącej głównym wydarzeniem tygodnia było ogłoszenie przez Donalda Tuska czasu "demokracji walczącej". Tak premier nazwał okres, w którym - jak sam twierdzi - dla naprawy praworządności trzeba będzie podjąć (i już są podejmowane) bardzo daleko idące kroki. Tymczasem Szymon Hołownia zorganizował odprawę dla ministrów Polski 2050 - by również pokazać, że Polska 2050 istnieje i ma się dobrze. Zapowiedział też, że będzie dopytywać premiera czym ma być „demokracja walcząca” i czy wciąż będzie to demokracja parlamentarna. Z kolei prawica grała larum, twierdząc, że demokracja walcząca to wprowadzenie dyktatury. – Przegrzali temat, jak zawsze – komentował Michał Szułdrzyński.W Sejmie zaczął się nowy sezon - sezon Sejmfliksa. Ale wszyscy zainteresowani, z marszałkiem Szymonem Hołownią na czele, doskonale zdają sobie sprawę, że nie ma mowy o powtórzeniu sytuacji sprzed roku, gdy obrady Sejmu były oglądane nawet w jednym z warszawskich kin. Za to spraw, którymi ma zająć się Sejm jest bardzo wiele. To wszystko już po zmianach regulaminu, które m.in. sprawiają (taka jest teoria), że proces legislacyjny jest bardziej przejrzysty. W USA rozpoczęła się za to kluczowa faza bardzo zaciekłego starcia o Biały Dom. W debacie Harris-Trump padło wiele oryginalnych stwierdzeń, ale przede wszystkim pojawił się wątek dotyczący Polski, Ukrainy i Putina.  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
9/13/202435 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

PiS w kryzysie po decyzji PKW, prekampania ruszyła, w koalicji deja vu z problemami

Co zmienił się na scenie politycznej od końca lipca, gdy opublikowany został ostatni odcinek „Politycznych Michałków” przed przerwą? To tylko jeden z tematów, o których rozmawiali w pierwszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” po wakacyjnej przerwie Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.  Decyzja PKW w sprawie sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości zmieniła polską politykę na starcie nowego sezonu politycznego. PiS straciło część dotacji za kampanię wyborczą, a może stracić całą partyjną subwencję. To już jest dla partii bolesny cios, a będzie jeszcze boleśniej. – PiS ma duży problem. Rozpoczęło akcję zbierania funduszy, ale to jest bardziej pospolite ruszenie niż profesjonalna akcja crowdfundingowa – mówił Michał Kolanko.  Decyzja PKW torpeduje plany PiS na kampanię prezydenckąDecyzja PKW ma konsekwencje też związane z kampanią prezydencką, a raczej pre-kampanią. – PiS nie ma kandydata, tak jak nie miało pod koniec lipca. To rosnący problem – mówił Kolanko. Z kolei według Michała Szułdrzyńskiego brak funduszy sprawi, że PiS nie tylko nie będzie miał pieniędzy na szukanie najlepszego kandydata, ale będzie musiał się skupić na osobach zdanych, gdyż nie będzie go stać na wypromowanie mniej znanego polityka.https://www.rp.pl/polityka/art41087511-mariusz-blaszczak-kandydat-pis-na-prezydenta-nie-mamy-srodkow-na-sfinansowanie-badanKandydata ma za to już Konfederacja. Nie został jednak wyłoniony w wyniku prawyborów (jak to było zapowiadane jeszcze przed wakacjami) ale przez decyzję liderów i został nim Sławomir Mentzen.  Dlaczego w kolacji doszło do sporu wokół kredytu „zero procent”?W koalicji rządzącej za to bez zmian. Donald Tusk po raz kolejny musiał dementować, że kandyduje. Rafał Trzaskowski nie został ogłoszony kandydatem. Z decyzją czeka Lewica i Szymon Hołownia. Koalicja spiera się o kredyt zero procent. Pracuje nad nim minister z PSL, popiera go Donald Tusk, protestuje przeciwko niemu Polska2050 Szymona Hołowni.Nowym wątkiem w koalicji i wokół rządu jest wściekłość części elektoratu na rząd po sprawie kontrasygnaty wobec neo-sędziego. – Tym razem to nie Donald Tusk się wściekł, ale na Tuska byli ludzie mocno wściekli – mówił Kolanko. Kluczowe problemy w koalicji, jak składka zdrowotna, mieszkalnictwo, aborcja pozostały jednak przez ostatnie tygodnie nierozwiązane. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
9/6/202445 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Europa w trudnym położeniu i na rozdrożu?

Zapraszamy do odsłuchania drugiego odcinka nowego cyklu rozmów „Rzeczpospolitej” o wyzwaniach współczesnego świata, które skupiają się wokół… energii i bezpieczeństwa. Jakie mogą być efekty działania nowego składu Komisji Europejskiej? Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, socjalne, gospodarcze? Jak skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną w sytuacji wiecznych kryzysów i wojny w Ukrainie?Gościem odcinka jest Krzysztof Bolesta, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu, wcześniej urzędnik Komisji Europejskiej, a uczestnikami rozmowy są Marcin Korolec, prezes Instytutu Zielonej Gospodarki i Edwin Bendyk, prezes zarządu Fundacji Batorego. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
8/20/20241 hour, 3 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Czy kobiecie jeszcze wolno być piękną

W najnowszym numerze „Plusa Minusa” przyglądamy się tematowi, który wciąż wywołuje wiele emocji, choć nie widać tego od razu, na pierwszy rzut oka. Zastanawiamy się nad tym, czy kobietom jeszcze wolno być pięknymi. W dzisiejszych czasach, nastawionych na rozwój i karierę, uroda może stanowić atut, ale może też przeszkadzać, zamykać pewne drogi. Tak właściwie piękno jest dwuznaczną i kontrowersyjną kategorią. Bo lubimy ładne kobiety, ale takie, które nie wydają wszystkich pieniędzy na makijaż. Niech dbają o siebie, lecz najlepiej tak, żeby nie traciły na to zbyt wiele czasu. Makijaż i kosmetyki w końcu są czymś głupim, bezsensownym i mało ważnym, bo to „babskie zainteresowania". To właśnie o kobietach mówi się, że tylko makijaż i kosmetyki im w głowie, a nie poważne sprawy, bo przecież nie mają innych zainteresowań.A jednak, gdy któraś z nich nie wpisuje się w klasyczne kanony piękna, to w społeczeństwie niesie się larum, bo wygląda jak chłop i nie jest kobieca. I co z tym pięknem i urodą zrobić? Gościem Darii Chibner była Anna Zejdler – szefowa serwisu kobieta.rp.pl. Jakie zatem teksty z „Plusa Minusa” będą stanowić tło dla naszej rozmowy? Daria Chibner pisze o tym, dlaczego z naszym stosunkiem do kobiecej urody wciąż tkwimy w latach 90. ubiegłego wieku. Kłopot ten dotyczy zarówno osób o konserwatywnych, jak i postępowych poglądach. Więcej o tym, jak to wygląda u katolików, dowiemy się zaś z tekstu Magdaleny Siemion – autorka podaje przykłady z własnego życia, ale też eksmodelki z pism dla mężczyzn Klaudii Tołłoczko, której, po jej nawróceniu, wielu nie może darować eksponowania urody. A dla tych, których interesują kulisy funkcjonowania branży beauty oraz jak to właściwie było z tym obniżeniem vatu do 8 proc dla tej branży, z pewnością niezwykle ciekawy będzie wywiad Elizy Olczyk z Michałem Łenczyńskim, założycielem fundacji beauty razem. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
8/2/202427 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Dlaczego Donald Tusk sięga poza rdzeń wyborców Koalicji Obywatelskiej?

Sprawa PKW i finansów PiS oraz konsekwencje dla partii Kaczyńskiego w postaci potencjalnego odebrania środków z budzętu, ogólnonarodowa dyskusja wokół wypowiedzi Przemysława Babiarza, prekampania prezydencka oraz wypowiedzi polityków – szczególnie deklaracja Donalda Tuska z okazji 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - to najważniejsze tematy ostatniego, przed wakacyjną przerwą, odcinka podcastu "Polityczne Michałki". Donald Tusk zaskoczył swój elektorat w ostatnich dniach dwukrotnie. Pierwszy raz, gdy po kilkudniowej przerwie zabrał glos w sprawie Przemysława Babiarza. I był to stonowany komunikat, po którym Babiarz wrócił do komentowania igrzysk. - Tusk może iść pod prąd oczekiwania swojej bazy, bo jako jedyny polityk z całej KO taki ma autorytet - mówił Michał Kolanko. - Premier nie mógł też zignorować tej sprawy, bo przez kilka dni była jednym z najgorętszych elementów debaty w sieci - zauważył Szułdrzyński. Rozmówcy dyskutowali też o wypowiedziach premiera wokół rocznicy Powstania Warszawskiego, a konkretniej jego przesłania o 100 mln złotych na rozbudowę Muzeum. - To był kolejny nieoczywisty ruch premiera, który w jakimś sensie nawiązywał w swoim wystąpieniu do dziedzictwa prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zapewne ku zdziwieniu swoich wyborców - mówił Szułdrzyński. Zauważył też, że już tydzień wcześniej można było przewidzieć, iż tego dnia Jarosław Kaczyński będzie mówił o Niemcach. Tymczasem, idąc w kierunku polityki historycznej, Tusk pokazał, że potrafi iść w niektórych sprawach zupełnie w poprzek.Rozmowa dotyczyła też sytuacji w koalicji rządzącej i w jej poszczególnych elementach, jak w Trzeciej Drodze. - Tu różnice stają się coraz większe między PSL a Polską 2050. Ludowcy idą w prawo. Hołownia nie ma na to odpowiedzi - mówił Kolanko. Na Lewicy nadal nie wiadomo, co dalej z losem posłanki Pauliny Matysiak, która została zawieszona w Partii Razem i klubie Lewicy po ogłoszeniu współpracy z posłem Marcinem Horała w sprawie CPK i, ogólnie, rozwoju. To jest z rzeczy, które wrócą za miesiąc, po sezonie urlopowym. Sprawą, która na pewno wróci prędzej czy później, jest kwestia finansowania PiS i PKW. - Nic dziwnego, że w tym kontekście pojawia się pomysł reformy prawa wyborczego i systemu finansowania partii - mówił Kolanko. Jak pisała w piątek „Rzeczpospolita” PKW może odwlekać przyjmowanie sprawozdań finansowych właściwie bez końca.  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
8/2/202429 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Jak zamieniliśmy Powstanie w zwycięstwo

– Wierzę głęboko, że w kwestii pamięci odnieśliśmy pełne zwycięstwo. Myślę, że zrobiono wszystko najlepiej, jak to jest możliwe – mówi Estera Flieger w specjalnym podcaście „Rzeczpospolitej” na 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.Jak wygraliśmy Powstanie Warszawskie? Oczywiście nie na ulicach – bo wiemy, jak ten zryw zbrojny się zakończył w 1944 roku. Michał Płociński wraz z Esterą Flieger, publicystyką historyczną i stałą felietonistką „Rzeczpospolitej” przyglądają się pamięci o Powstaniu. I temu, jak porażkę zamieniliśmy w zwycięstwo.  „Za chwilę staniemy się świadkami historycznego wydarzenia. Wydarzenia, na które przyszło czekać polskiemu społeczeństwu bardzo długo. O wiele za długo (…). Przez kilkadziesiąt lat, mimo nieustannych kampanii, wmawiania społeczeństwu bezsensu czy zgoła zbrodniczości powstania, 1 sierpnia był jedynym autentycznym świętem narodowym obchodzonym w Polsce. Tłumy na Cmentarzu Wojskowym, pomniki, msze, a w późniejszych latach także pochody, były wyrazem tego zrozumienia” – mówił Lech Kaczyński, otwierając Muzeum Powstania Warszawskiego tuż przed 60. rocznicą jego wybuchu w 2004 roku. – Polecam przeczytać całe to przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bo było wyjątkowe. Pięknie mówił o historii polskich powstań, o pokoleniu, które uczestniczyło w Powstaniu Warszawskim, o jego wychowaniu – ocenia Estera Flieger. – Pięknie stworzył pomost właściwie aż od rewolucji 1905 roku, od wcześniejszych powstań, do Powstania Warszawskiego. Dlaczego 60. rocznica była kluczowa dla pamięci o Powstaniu Warszawskim? – To był pierwszy taki moment, pierwsza taka chwila, kiedy głównym animatorem pamięci o nim stało się państwo – odpowiada publicystka.A jak tę pamięć przemieniło powstanie Muzeum? – Wcześniej była radykalna pamięć ulicy i gdzieś obok byli sobie liberałowie oraz lewica. A Muzeum Powstania Warszawskiego pojawiło się jakby pomiędzy, pokazało trzecią drogę. Dało bardzo bogatą ofertę i zrobiło wyłom między tymi dwiema skrajnościami. W Muzeum Powstania Warszawskiego spotykają się wszyscy ci, którym niekoniecznie odpowiada zadyma na rondzie Dmowskiego i którym nie odpowiada takie bardzo liberalno-lewicowe podejście do pamięci. MPW łączy.W podcaście więcej również o tym, w jakim punkcie tej pamięci dziś jesteśmy. A także o różnych wymiarach świętowania narodowych rocznic, o potrzebie przekazania pałeczki w sztafecie pokoleń, gdy odchodzą powstańcy, oraz o wartościach, które nam oni po sobie pozostawią.Partnerem strategicznym podcastu jest grupa PZU. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
8/1/202437 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Najpopularniejsza rocznica w polskim kalendarzu

Wspomnienie dwóch powstańczych miesięcy ciągle ożywia naszą wyobraźnię, budzi emocje i wywołuje dyskusje. Ludzkie myśli i emocje pokonują upływ czasu – 1 września 1939 r. jest dla nas zamierzchłą przeszłością, ale 1 sierpnia 1944 r. wydaje się o wiele bliższy, choć w rzeczywistości dzieli je jedynie pięć lat. Trudno jednoznacznie ocenić ten fenomen zbiorowej pamięci Polaków. Być może jest to sukces polskiej polityki historycznej, może przejaw polskiego charakteru narodowego. Zapewne i jedno i drugie, bo przecież najbardziej lubimy tylko te melodie, które już kiedyś słyszeliśmy.W osiemdziesiątą rocznicę wybuchu powstania warszawskiego warto po raz kolejny przywołać garść informacji, które przybliżą nam atmosferę ostatnich dni lipca 1944 r. W tym czasie warszawiacy widzieli potężny Wehrmacht w odwrocie, na krańcach Pragi słychać było sowieckie działa, a z Moskwy płynęły zachęty do walki z okupantem. Premier Stanisław Mikołajczyk próbował osobiście negocjować ze Stalinem i prosił o spektakularny czyn zbrojny. Do walki parł również płk Antoni Chruściel „Monter”, komendant Okręgu AK Warszawa i świeżo przysłany z Londynu gen. Leopold Okulicki. Dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski „Bór” znalazł się pod wielką presją ze strony zwierzchników i podwładnych. W tle działali komuniści bezwzględnie realizując wytyczne Stalina, który umiejętnie grał na emocjach spragnionych wolności Polaków. Niemcy, którym udało się zatrzymać sowieckie natarcie i przywrócić porządek w szeregach, nakazali stawiennictwo stu tysięcy mężczyzn do budowy fortyfikacji. Polacy ich zlekceważyli. Nikt jednak nie mógł przewidzieć, jak długo dadzą się lekceważyć i jakich środków użyją by przywrócić posłuszeństwo. W takich warunkach „Bór”” zdecydował o ogłoszeniu godziny „W” na 17.00 1 sierpnia.Od pierwszego dnia powstania, aż do wyjścia powstańców ze Śródmieścia do niemieckiej niewoli, mieszkańcami stolicy targały przeciwne emocje. Radość z podjęcia walki, uzyskania niewielkiej choćby enklawy wolności, z widoku polskich żołnierzy za oknem, mieszała się z żałobą po bohaterach poległych w boju i niewinnych zabitych podczas bombardowań. Dymy unoszące się nad Wolą i wiadomości od uciekinierów stamtąd, budziły przerażenie nieludzkim okrucieństwem Niemców. Jego widownią w różnych okresach powstania stały się także Ochota, Mokotów, Służewiec i Marymont. Ludzie, którym udało się ujść z życiem zostali wypędzeni ze swego miasta i zmuszeni do tułaczki. Czasem można było usłyszeć gorzkie słowa pod adresem tych, którzy powstanie wywołali. Do końca walk nie brakowało jednak ochotników do powstańczych oddziałów, szczególnie spośród ludzi młodych. Być może żywili oni nadzieję na zwycięstwo, a na pewno nie chcieli stać bezczynnie.Ostatnio wiele pisze się i mówi o traumie wojennej, jako ciężarze, z którym muszą mierzyć się kolejne pokolenia Polaków. Z pewnością wydarzenia okresu powstania warszawskiego były przyczyną wielu granicznych doświadczeń i skrajnych emocji u jego uczestników, które na wiele sposobów były przekazywane potomnym. Tkwią one głęboko w pamięci tych niewielu już dziś świadków powstania. Każdy, kto mierzy się z traumą – raną na psychice – musi się do niej przyznać i dobrze ją poznać. Być może i z tego powodu kolejne obchody rocznicy powstania warszawskiego gromadzą tak wielu Polaków. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
8/1/202425 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Pomysł na weteranów. Jak uratować patriotyzm?

Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Ostatnia okrągła, której dożyją powstańcy. Jak skutecznie przekazać pałeczkę w tej sztafecie pokoleń? Jakiego patriotyzmu dziś potrzebujemy? Kto dziś powinien opowiedzieć nam o nas samych? I przewalczyć strach przed patosem, gdy mówimy o narodzie?W najnowszym odcinku podcastu „Posłuchaj »Plus Minus«” Michał Płociński rozmawia o patriotyzmie z Piotrem Trudnowskim z Klubu Jagiellońskiego. Punktem wyjścia do dyskusji są dwa teksty z bieżącego wydania weekendowego wydania „Rzeczpospolitej”.W pierwszym eseista i historyk Wojciech Stanisławski szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego w ogóle wizja poniesienia ofiary dla wspólnoty mogłaby być dziś pociągająca dla młodych Polaków. W drugim Marek Kozubal przygląda się planom na zbliżające się obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i spotkaniu zaplanowanemu na 30 lipca, gdy ostatnich żyjących powstańców odwiedzą weterani misji w Kosowie, Afganistanie i Iraku.– Ja w ogóle jestem bardzo przywiązany do tradycji myślenia o narodzie jako sztafecie pokoleń – mówi Piotr Trudnowski. – W tekście Wojciecha Stanisławskiego pojawia się na końcu namysł nad tym, jak współczesne ruchy emancypacyjne osłabiają patriotyzm. A jest taka jedna rzecz, którą w tych współczesnych ruchach, zwłaszcza ekologicznych, bardzo lubię. To idea tzw. ostatniego pokolenia, bo uważam, że jest ona fundamentalnie konserwatywna. To znaczy młodzi ludzie, którzy poświęcają dziś swoją młodość na aktywizm, podbijają narrację pokoleniową i mówią: „Od nas dziś zależy, jaki zostawimy świat kolejnym pokoleniom”. To jest jako żywo tradycja intelektualna Edmunda Burke'a. A w polskiej tradycji politycznej kto zdefiniował naród jako sztafetę pokoleń? Przecież nie kto inny jak Roman Dmowski.Więcej w rozmowie Michała Płocińskiego i Piotra Trudnowskiego. A w najnowszym wydaniu „Plusa Minusa” ponadto kilka innych tekstów, które warto polecić: Rusłan Szoszyn rozmawia z Alfredem Kochem, byłym wicepremierem i jednym z głównych architektów Rosji po upadku ZSRR. Jacek Kubitsky broni naszego świata, wypowiadając wojnę „krucjacie przeciw zachodniej cywilizacji”. A Grzegorz Majchrzak, idealnie na początek igrzysk w Paryżu, przypomina o „olimpijskich bojach smutnych panów, czyli jak służby PRL pilnowały polskich sportowców. Zapraszamy do kiosku i do wykupienia elektronicznej subskrypcji „Rzeczpospolitej”. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/26/202438 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Sejm rusza na wakacje a PSL z kontrofensywą, zaś Giertych przynosi KO „kontent rozliczeniowy”

Bilans pierwszego sezonu politycznego nowego Sejmu, nowy świadek Romana Giertych opisujący patologie systemu Ziobry, napięcia w koalicji wokół aborcji a także deklaracja premiera Donalda Tuska w tej sprawie – to tematy, które poruszyli w kolejnym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.Donald Tusk we wtorek na konferencji prasowej z minister Agnieszką Dziemianowicz-Bąk odniósł się do przegranego głosowania w sprawie depenalizacji aborcji. Stwierdził, że w tym Sejmie nie ma większości by zliberalizować ustawy dotyczące aborcji, bo większość w tej sprawie ma PiS, Konfederacja i PSL, zaś posłów PSL nie da się krzykiem zmusić do zmiany poglądów. Tusk zasugerował, że kolejnych głosowań w tej sprawie może już nie być. – Nie ma się czemu dziwić. Przegrane głosowania przez rządzących zawsze bolą – mówił Michał Kolanko. Zastanawiał się też, czy to nie zapowiedź konieczności rozpisania w przyszłości przyspieszonych wyborów, by obecną większość zweryfikowali wyborcy.We wtorek odbył się również przed Sejmem protest w sprawie aborcji z udziałem m.in. Marty Lempart. – Przed parlamentem pod adresem obecnej koalicji padły całkiem nieparlamentarne słowa – komentował Szułdrzyński. Zdaniem Kolanki protest Lempart nie będzie miał jednak wpływu na poparcie dla Koalicji Obywatelskiej.Autorzy podcastu zastanawiali się również nad polityczną kontrofensywą ludowców. Na radzie naczelnej PSL Władysław Kosiniak Kamysz zapowiedział, że będzie bronić krzyża, który jest symbolem wolności i tradycji, że nie będzie niczyim wasalem. Podkreślił też, że nie boi się ani lewaków ani biskupów. – PSL próbuje się wymyślić na nowo. Na nowo będzie się musiał też wymyślić projekt Szymona Hołowni czyli Polska2050 – twierdzi Kolanko.Arkadiusz Cichocki – tak nazywa się nowy świadek, którego do Sejmu przyprowadził mecenas Romana Giertycha. – Giertych doskonale zdaje sobie sprawę, zwłaszcza po głosowaniu w sprawie aborcji, że musi „dowozić” kolejne rozliczenia poprzedniej władzy. I dostarczać Koalicji rozliczeniowego kontentu – mówił Michał Kolanko. Szułdrzyński dodał, że w ten sposób Giertych pokazuje, że jest Koalicji potrzebny. Szczególnie po słowach Tuska, że bilans obecności Giertycha w Sejmie jest pozytywny.Piątek 26 lipca to ostatni dzień ostatniego posiedzenia Sejmu przed wakacjami. Posłowie rozjadą się na urlopy i do Sejmu wrócą dopiero 11 września – jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego. Jak ten pierwszy sezon nowego Sejmu oceniają autorzy podcastu „Polityczne Michałki”? – Bardzo niejednoznacznie – uważa Kolanko. – Jedno jest pewne, Sejmflix już nie wróci. Nie wrócić też wielkie zamieszanie wokół Szymona Hołowni, choć on sam wciąż znajduje się na czele rankingów społecznego zaufania do polityków – mówił Kolanko. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/26/202433 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

„Setki ludzi, a każdy jest artystą”: Anna Kępińska i Krzysztof Terej o kulisach pracy producentów filmowych

Z reguły pozostają w cieniu, choć ich praca jest niezbędna, bo bez zaangażowania producentów filmowych nie mógłby powstać żaden film czy serial, bez względu na to, czy mówimy o wielkiej produkcji na miarę Hollywood, czy o kameralnym kinie autorskim. Jak wygląda praca producentów filmowych? Kiedy się zaczyna, a kiedy kończy? Co w niej jest najtrudniejsze – i wreszcie – na jaką nagrodę można liczyć za wysiłek, stres oraz odpowiedzialność spoczywającą na barkach producentów? O kulisach swojej pracy, łączeniu dwóch różnych światów, byciu jednocześnie artystą i księgowym, o tym, gdzie w filmie najbardziej widać efekty pracy producenta filmowego, o dumie, szaleństwie, pasji i „ludziach od tabelek”, a także o konkursie „Wyobraź sobie” dla aspirujących twórców, którzy marzą o zrealizowaniu własnego pomysłu na film, opowiadają Anna Kępińska, producentka kreatywna, pomysłodawczyni serialu „Wielka woda” i jurorka w konkursie „Wyobraź sobie”, a także Krzysztof Terej, producent filmowy, wspólnik oraz członek zarządu firmy Watchout Studio, która wyprodukowała tak znane tytuły, jak „Bogowie” czy „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/22/202448 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Lista nierozwiązanych zadań koalicji przed wakacjami. Kto trzyma kciuki za Donalda Trumpa 

Sytuacja w koalicji rządzącej tuż przed wakacyjną przerwą w pracach Sejmu, napięcia po nieudanym głosowaniu w sprawie aborcji, wpływ kampanii w USA na polską politykę i decyzje w Parlamencie Europejskim - to najważniejsze tematy najnowszego odcinka podcastu "Polityczne Michałki".Kończy się pewien okres w polskiej polityce. - Sezony polityczne są trochę jak rok szkolny. Pytanie, z czym kończy ten sezon koalicja rządząca - mówił Michał Szułdrzyński nawiązując do zbliżających się sejmowych wakacji, które potrwają od końca lipca do września. Sprawa Marcina Romanowskiego była drugim po głosowaniu w Sejmie ws. aborcji ciosem w plany koalicji rządzącej. - Kłopoty prokuratury z drugim immunitetem Romanowskiego to problem taktyczny, ale jednak dość spektakularny - mówił Michał Kolanko. Rozmówcy dyskutowali też o sytuacji w koalicji na tle głosowania w sprawie aborcji. - Obecnie nie ma wyraźnego scenariusza jeśli chodzi o to "co dalej" w tej sprawie - mówił Kolanko. Innym poruszanym tematem była sytuacja w Stanach Zjednoczonych po zamachu na Donalda Trumpa. - W Polsce politycy PiS niespecjalnie ukrywają, że kibicują Donaldowi Trumpowi - mówił Kolanko.  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/19/202438 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Michał Przeperski. Nieskończona transformacja 1989-2024

III RP właśnie kończy 35 lat. To o osiem więcej niż miała II Rzeczpospolita u swojego zmierzchu w 1945 r. i o dekadę mniej niż trwała komunistyczna Polska Ludowa. Po niespełna dwóch pokoleniach urodzonych w wolnej Polsce z zapałem dokonujemy bilansów i podsumowań, jakbyśmy chcieli z niecierpliwością przejść do kolejnego etapu, ale chyba nie za bardzo wiemy jakiego. Czy rzeczywiście zrobiliśmy wszystko, co miało zostać zrobione i trzeba się teraz zająć przyszłością? A może trzeba przekuć 1989 r. w nowy mit, który będzie konstytuował nas jako społeczeństwo, wpływając jednocześnie na naszą jednostkową tożsamość? Albo jeszcze inaczej, bo transformacja dla wielu była przecież traumą, doświadczeniem granicznym, które domaga się przepracowania. I raczej należy się z nią rozprawić, a nie czule wspominać. Tak czy siak, na pewno jest o czym rozmawiać.Gościem Darii Chibner był Michał Przeperski – historyk, Polska Akademia Nauk, Muzeum Historii Polski, autor książki „Dziki Wschód”Niemniej, jakie teksty z „Plusa Minusa” będą tłem dla naszej rozmowy? Michał Przeperski zastanawia się nad tym, czy rzeczywiście niekończąca się transformacja jest naszą drugą naturą. Bo lata 90. to wciąż bardzo atrakcyjny skrypt komunikacyjny, pełen sukcesów, pionierów i budowania wspaniałej przyszłości. Jako historia jest to niezwykle interesujące, natomiast jako pomysł rozwojowy – szkodliwe. Tymczasem Michała Szułdrzyńskiego intryguje obserwacja, że analogiczne efekty polityczne, jakie przyniósł przełom 1989 r. w Polsce, można zaobserwować w wielu innych demokratycznych krajach. I to nie tylko w Niemczech, ale też, co zaskakujące, w państwach, które nie zaznały sowietyzmu: Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych. Bo czyż nie jest tak, że teraz lud wystawia czerwoną kartkę mainstreamowi, który przez lata traktował go z pogardą? Blok transformacyjny zamyka rozmowa Piotra Zaremby z Marcinem Napiórkowskim, antropologiem kultury, a także pomysłodawcą i współtwórcą nagradzanego musicalu „1989”. Rozmowa o tym, że potrzebujemy pozytywnych mitów, opowieści budujących naszą tożsamość i do tego, nadaje się najlepiej właśnie rok 1989 r. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/19/202447 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Po głosowaniu w sprawie aborcji: Tusk wściekły, kara dla Giertycha i Sługockiego, pytania o strategię koalicji

Konsekwencje piątkowego głosowania w sprawie projektu depenalizującego aborcję zdominowały nowy odcinek podcastu "Polityczne Michałki". - To poważny cios w całą strategię koalicji rządzącej, która zakładała, że projekty będą trafiać na biurko prezydenta Dudy, by ten je wetował. W ten sposób miała rosnąć stawka wyborów prezydenckich - mówił Michał Kolanko. Jak się okazuje, głosowanie wywołało reperkusje w samym klubie KO. Donald Tusk kilka godzin po tym, jak projekt dotyczący depenalizacji aborcji upadł w Sejmie ogłosił kary dla Romana Giertycha i Waldemara Sługockiego, którzy nie głosowali w piątek. Kara to pozbawienie funkcji w klubie oraz zawieszenie w prawach członka klubu KO. - Donald Tusk nie miał wyjścia. Cała wściekłość bez jakiegokolwiek ruchu wobec Giertycha skupiłaby się na Tusku właśnie - mówił Kolanko. Co dalej z projektami dotyczącymi aborcji? Lewica już zapowiedziała ponowne złożenie projektu depenalizującego aborcję. Czasu jednak do sejmowych wakacji jest mało - pozostało jedno posiedzenie w dniach 23-26 lipca. Później posłowi i posłanki mają przerwę aż do 11 września. W podcaście komentatorzy rozmawiali też o przygotowania prezydenckich w PiS. Jak się okazuje, zaczęły się badania nad szeroką pulą kandydatów, głównie polityków młodego pokolenia. Przygotowaniom do kampanii prezydenckiej ma też służyć proces porządkowania w partii i pierwsze od lat, planowane na jesień lokalne wybory. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/12/202429 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

W Małopolsce nadal kłótnia na całego, kolejny kryzys MON, Scholz szkodzi Tuskowi

Dlaczego po pięciu przegranych Jarosław Kaczyński zdecydował się wycofać poparcie dla Łukasza Kmity? Skąd wziął się spór o budżet Ministerstwa Obrony Narodowej? Czy Donald Tusk zyskał czy stracił na wizycie Kanclerza Niemiec Olafa Scholza – o tym mówili Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński w najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”.Sezonu ogórkowego w polityce nie ma i nie będzie w najbliższym czasie – uznali autorzy podcastu „Polityczne Michałki”. Zaczęli się od sytuacji w Małopolsce. W tamtejszym sejmiku doszło po pięciu nieudanych próbach do wyboru marszałka, został nim Łukasz Smółka z PiS. – Zarówno w PiS, jak i w sejmikowej opozycji nastroje nie są najlepsze. Wszyscy nadal są pokłóceni ze sobą. W opozycji są wzajemne pretensje, że nie udało się odbić województwa z rąk PiS – mówił Michał Kolanko.Innym wątkiem dyskusji była sytuacja Lewicy, konflikty wewnętrzne oraz sprawa reakcji na wspólny projekt Pauliny Matysiak i Marcina Horały. – Lewica jest w poważnym dylemacie, co pokazuje m.in. najnowszy raport dr Bartosza Rydlińskiego. To dylemat między sięganiem po klasę ludową a wielkomiejskiego wyborcę. Na to nakłada się kwestia projektów rozwojowych – mówił Kolanko. Komentatorzy mówili też o postawie Lewicy wobec implementacji dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Lewica do sprawy podchodzi inaczej niż reszta koalicji rządzącej. Kolejnym tematem poruszanym w podcaście były komentarze po wizycie w Polsce kanclerza Scholza i polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych, a zwłaszcza reakcji na wątek historyczny poruszony w trakcie wspólnej konferencji prasowej Tuska i Scholza.Komentatorzy mówili też o problemach Władysława Kosiniaka-Kamysza, który musi mierzyć się z kolejnym kryzysem wokół MON. – Sprawa budżetu MON to paliwo dla PiS – mówił Kolanko. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/5/202432 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Przemysław Batorski: Męki polityki historycznej

W najnowszym „Plusie Minusie” przyglądamy się mękom polityki historycznej. Nikt już chyba nie spiera się z tym, że to jak się sprzedamy na zewnątrz ma kolosalne znaczenie dla ewentualnego sukcesu naszych planów politycznych i społecznych. Jednak my, Polacy, zawsze mieliśmy problem z tym, aby przedstawić siebie w atrakcyjny sposób. Jednak nie jest to tylko nasz problem. Również Izrael wydaje się potrzebować zupełnie nowej opowieści na swój temat. I nie będzie łatwo mu ją stworzyć, skoro nastroje na Zachodzie zdają się ewidentnie propalestyńskie. Zadania nie ułatwia mu też to, że fundamentalna dla jego tożsamości kwestia Holocaustu, stała się elementem popkultury, na którym można dobrze zarobić, notabene sprzedając to, co lubimy najbardziej – ckliwe romanse, proste historyjki i inne wyciskacze łez. Wygląda na to, że polityka historyczna jeszcze nigdy nie była aż tak palącą, a przy tym niezwykle trudną kwestią.Gościem Darii Chibner był Przemysław Batorski - literaturoznawca, publicysta związany z Klubem Jagiellońskim, były pracownik Żydowskiego Instytutu HistorycznegoA jakie teksty stanowiły tło dla niniejszej rozmowy? Estera Flieger przedstawia porażkę naszych starań o wypromowanie na świecie polskiej wizji historii. Pokazuje też, jakie sukcesy na tym polu mieli Niemcy, którzy stworzyli perfekcyjnie zaplanowaną machinę polityki historycznej, kiedy my popełnialiśmy błąd za błędem. O jeszcze innych problemach z historią opowiada Bogusławowi Chrabocie Philip Earl Steele. Gdy wyczerpuje się siła narracji o Holocauście, co może stać się nową opowieścią o Izraelu? Amerykański historyk widzi ją w czymś pozytywnym: sukcesie odtworzenia izraelskiej państwowości, a korzenie tego wydarzenia odnajduje także w Polsce. Z kolei Przemysław Batorski pisze o popkulturowym kiczu Holokaustu, do czego pretekst stanowi dla niego serial „Tatuażysta z Auschwitz”. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/5/202428 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Debata prezydencka w USA. Dlaczego Warszawa patrzyła uważnie na porażkę Bidena z Trumpem

Debata Biden - Trump i jej konsekwencje na bezpieczeństwo Polski, wizyta Andrzeja Dudy w Chinach, nowe - stare rozdanie w Brukseli, CPK, wystawa w Muzeum II Wojny Światowej i bunt w Małopolskim PiS – to tematy najnowszego odcinka podcastu „Polityczne Michałki” Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/28/202437 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Transformacja energetyczna

Jak powinna wyglądać transformacja energetyczna w praktyce? Zapotrzebowania na zieloną energię dotyczy nie tylko odbiorców indywidualnych, ale i przemysłu, a to rodzi wiele wyzwań, ale też szans rozwojowych. Zapraszamy na nową mini serię podcastów Radia Nowy Świat i "Rzeczpospolitej", której partnerem został Orlen. W tym odcinku omawiamy plany firmy dotyczące strategii transformacji do OZE. Przyglądamy się także działaniom grupy mającym na celu dekarbonizację oraz praktycznym krokom, jakie koncern podejmuje, aby sprostać wyzwaniom współczesnego świata. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/23/202436 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Nietypowa rekonstrukcja rządu. "Dwa nazwiska zaskoczeniem" 

Rekonstrukcja rządu, nowe nazwiska w resortach, listy do PE, protest rolników oraz zdrada sędziego Tomasza Szmydta - to najważniejsze tematy kolejnego odcinka "Politycznych Michałków". Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
5/10/202437 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

„Demokracja nie oznacza jednomyślności, tylko pluralizm”

Dyskusja o demokracji w Unii Europejskiej musi brać pod uwagę, że mniejszość nie powinna mieć prawa całkowitego blokowania większości – mówi eurodeputowany Bogusław Liberadzki, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
11/22/202328 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Reklamacja konsumenta kierowana do przedsiębiorców

Przedsiębiorca zobowiązany jest przed zawarciem umowy udzielić konsumentowi wszystkich niezbędnych informacji związanych ze sprzedażą towaru – mówi Waldemar Szubert, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Ryszewski Szubierajski. W podcaście „Prawo w firmie” Waldemar Szubert wyjaśnia jakie obowiązki mają przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż. Jak ważne jest prawo konsumenta do złożenia reklamacji i co oznacza dla sprzedającego. Podcast „Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
10/19/20235 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Tusk apeluje do Dudy. „Opozycja chce przejąć inicjatywę”

Polityczną ofensywę po wyborach chce teraz przejąć opozycja. I to szybko. Temu służy wtorkowy komunikat Donalda Tuska do prezydenta - mówił w nowym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Kolanko. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
10/17/202331 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Polska w Europie, Europa w Polsce: Regiony przeciw depresji

Coraz więcej obywateli Polski i całej Europy cierpi na depresję. W tym roku Komisja Europejska uchwaliła kompleksowe podejście do rozwiązywania problemów zdrowia psychicznego, co ma pozwolić na podnoszenie poziomu wiedzy w społeczeństwie, a przede wszystkim tworzenie lokalnych sieci i porozumień na rzecz przeciwdziałania depresji. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
10/13/202325 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Debata jest ryzykiem dla Tuska i dla Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki i lider PO Donald Tusk, a także przedstawiciele innych komitetów spotkają się w poniedziałkowej debacie w TVP. – Platforma wie, że musi gonić PiS i robić wszystko, by partię Kaczyńskiego wyprzedzić. Dlatego Tusk idzie na ryzyko, wystawia się na ostrzał innych w poniedziałek – mówił Michał Kolanko. Strategie dotyczące debaty odbijają różne podejścia do kampanii. – PiS ewidentnie uznaje, że jest bliższy zwycięstwa. Dlatego Kaczyński nie ryzykuje i jedzie do Przysuchy – mówił Kolanko. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
10/6/202331 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Wyborczy superweekend. "Marsz musi się PO udać"

To będzie gorący kampanijny superweekend, w trakcie którego konwencje i spotkania organizują wszystkie kluczowe partie. - Marsz planowany na 1 października musi się Platformie udać. Inne pytanie jednak brzmi, jakie będą konsekwencje potencjalnego sukcesu - mówił Michał Kolanko w nowym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
9/29/202325 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Przełomowy Rozwój AI: Ryzyka i najlepsze praktyki pracy ze sztuczną inteligencją

Ponad 30% procesów biznesowych jest zautomatyzowanych przez jakoś formę sztucznej inteligencji. W ciągu najbliższych dwóch lat ta liczba może stanowić 50% - mówi dr Maciej Stodulski z JWP Rzecznicy Patentowi.W podcaście ,,Prawo w firmie” dr Maciej Stodulski wyjaśnia ryzyka prawne związane z brakiem istotnych regulacji prawnych obejmujących sztuczną inteligencję. Jak prawo własności intelektualnej stara się odpowiadać na zachodzące zmiany.Podcast „Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
9/13/202324 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Patentowanie programów komputerowych

Nowe wytyczne UPRP dają możliwość opatentowania programów komputerowych – mówi dr Jakub Sielewiesiuk, rzecznik patentowy z AOMB Polska.W podcaście „Prawo w firmie” dr Jakub Sielewiesiuk tłumaczy jakie programy komputerowe mogą zostać opatentowane i jak przygotować się do ich patentowania. Dlaczego przez wiele lat nie było to możliwe oraz na jakie korzyści możemy liczyć w związku z nowymi wytycznymi.Podcast „Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/25/202319 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Rozmowy kwalifikacyjne dla potencjalnych arbitrów: o co pytać i jak pytać?

Kandydat na arbitra ma prawo zgodzić się na rozmowę, ale nie jest to jego obowiązek – mówi dr Piotr Łebek, radca prawy w Kancelarii Radców Prawnych Hryniów, Łebek i Wspólnicy.W podcaście „Prawo w firmie” Piotr Łebek wyjaśnia jak strony postępowania powinny realizować swoje fundamentalne prawo do wyboru arbitra. Jak nie naruszyć niezależności i bezstronności przyszłych arbitrów w sporze.Podcast „Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/27/20234 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Jak utworzyć fundację rodzinną?

Warto podkreślić, że fundacja rodzinna nie musi być przeznaczona wyłącznie dla przedsiębiorców prowadzących firmy rodzinne, każdy kto posiada znaczny majątek powinien rozważyć jej utworzenie - mówi Nikola Jadwiszczak Niedbałka, radca prawny w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna. W podcaście „Prawo w firmie” Nikola Jadwiszczak Niedbałka wyjaśnia czym jest fundacja rodzinna i w jakim celu została wprowadzona. Omówi najważniejsze etapy jej tworzenia takie jak planowanie, czynności formalne czy rejestracja.  Podcast „Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/6/202310 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Prawo w firmie: Jak przygotować się na kontrolę WIOŚ w firmie

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska jest organem administracji publicznej, istotnym dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą. Przez wielu nazywany jest często policją środowiskową – mówi Dawid Mielcarski, senior manager, adwokat w Andersen w Polsce. W podcaście „Prawo w firmie” Dawid Mielcarski wyjaśnia jakie uprawnienia ma WIOŚ. Czy każda firma może zostać skontrolowana? Jak przygotować się do tej kontroli i jak ona może przebiegać.  Podcast „Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
5/9/202311 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Prawo w firmie: Jak przygotować się na wejście marki do Metaverse?

Firmy, które już dziś przygotują się na obecność w metaverse, zyskają przewagę technologiczną oraz dodatkowy kanał sprzedaży i promocji swoich produktów i usług – tłumaczy Karolina Brzezińska, aplikantka radcowska z JWP Rzecznicy Patentowi.W podcaście "Prawo w firmie" Karolina Brzezińska wyjaśnia czym jest metaverse i jak chronić swoją własność intelektualną w wirtualnej przestrzeni.Podcast "Prawo w firmie" to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
4/11/202314 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Prawo w firmie: Czy restrukturyzacja jest szansą na drugie życie firmy?

Restrukturyzacja dotyczy wielu firm, nie tylko tych, w których jest przeprowadzana. Co w sytuacji, gdy nasz kontrahent wybierze restrukturyzacje? - tłumaczy Krzysztof Piotrowski, doradca restrukturyzacyjny z Kancelarii Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego Krzysztofa Piotrowskiego.W podcaście „Prawo w firmie” Krzysztof Piotrowski wyjaśnia czym jest restrukturyzacja i jak ją skutecznie przeprowadzić. Przedstawia i analizuje problemy z jakimi mierzą się przedsiębiorcy.Podcast ,,Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
3/21/202318 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Prawo w firmie: Instrumentalne wszczęcie postępowania karnego skarbowego

Istotą problemu jest wszczynanie postępowań karnych skarbowych wyłącznie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego- wyjaśnia Tomasz Wichary, doradca podatkowy w Andersen w Polsce.W podcaście „Prawo w firmie” Tomasz Wichary analizuje bieżące problemy dotyczące praktyki organów podatkowych w zakresie instrumentalnego wszczęcia postępowania. Tłumaczy w jakich sytuacjach dochodzi do instrumentalnego wszczęcia postępowania karnego skarbowego oraz w jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo podatkowe podatnika.Podcast ,,Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Następny odcinek we wtorek 07.03.2023r. o godzinie 12:00 Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
2/21/202319 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Posłuchaj, Plus Minus: Najgorsza strona internetu

Do czego wykorzystywane są nasze dane? Czy internet zbudowany jest na kradzieży? Czym jest infootyłość? Jak działa phising? Czym grozi zhakowanie Whatsappa? Co o nas wiedzą aplikacje sieci handlowych? O zagrożeniach, jakie niesie internet rozmawiają Michał Płociński i Hubert Salik, redaktorzy „Plusa Minusa”. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
12/9/202223 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

O tym się mówi: Pierwsze kroki do edukacji włączającej. Wymagania trzeba dostosować do tempa uczenia się dziecka

Należy dostosować wymagania do tempa uczenia się konkretnego dziecka. Chodzi o to, żeby nie wyprzedzać pewnych etapów i nie stawiać zadań, które będą dla niego za trudne – mówi dr Ryszard Piotrowicz z Akademii Pedagogiki Specjalnej w rozmowie z Marcinem Piaseckim. W podcaście również o tym, jak jak rozpoznać pierwsze symptomy, że dziecko potrzebuje pomocy oraz gdzie uczniowie ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi mogą dostać pomoc. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/30/202224 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

O tym się mówi: Ocena funkcjonalna, czyli jak rozpoznać potrzeby, trudności i talenty ucznia

Im wcześniej rozpozna się jakie trudności ma uczeń, tym lepsza będzie jego późniejsza historia edukacyjna – mówi Dr Tomasz Knopik z Instytutu Badań Edukacyjnych w rozmowie z Marcinem Piaseckim. W podcaście wyjaśniamy również czym jest ocena funkcjonalna, jak różni się od tradycyjnej skali ocen, czy może ją zastąpić oraz jak może pomóc uczniom w rozwijaniu potencjału. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/28/202220 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

O tym się mówi: Nauczyciele, którzy spróbują edukacji włączającej, nie chcą już uczyć jak dawniej

Dzięki edukacji włączającej uczeń po prostu będzie lepiej czuł się w szkole – mówi prof. Agnieszka Olechowska, profesor z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, w rozmowie z Marcinem Piaseckim. - Edukacja włączająca nie może być konkurencją dla innych form edukacji – twierdzi w podcaście prof. Olechowska. - Mówimy o jak najlepszej edukacji dla wszystkich dzieci, zwłaszcza w szkołach ogólnodostępnych. Edukacja włączająca w żaden sposób nie ma na celu wyrugowania edukacji specjalnej, czy integracyjnej, są to równie cenne miejsca dla dzieci, które tego potrzebują. To ma być taki sposób zorganizowania środowiska edukacyjnego, który umożliwi uczestnictwo zróżnicowanej grupie uczniów - bez specjalnych dostosowań – dodaje. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/23/202222 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

O tym się mówi: Edukacja włączająca. Potrzebna jest współpraca nauczycieli i pedagogów

Jaka jest rola pedagoga specjalnego w procesach edukacji włączającej? Jakie są z kolei rola zadania nauczyciela organizującego kształcenie? Na te pytania w podcaście dotyczącym edukacji włączającej odpowiadała prof. Beata Jachimczak, pedagog specjalny z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na rozmowę zaprasza Marcin Piasecki. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/21/202213 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

O tym się mówi: Oprogramowanie dla księgowych będzie modyfikowane w miarę zmian w Polskim Ładzie

Zamieszanie z wprowadzaniem tzw. Polskiego Ładu to wyzwanie także dla producentów oprogramowania dla systemów księgowych. Gościem podcastu Pawła Rochowicza był Bogdan Zatorski, kierownik do spraw analiz biznesowych i wymagań prawnych w firmie Symfonia.- Polski Ład miał wpływ na wiele różnych rodzajów oprogramowania używanego w biznesie, nie tylko do obliczania zaliczek na podatki i składki od wynagrodzeń, ale też w celach rozliczeń podatków od przedsiębiorców – zwraca uwagę Bogdan Zatorski. Sytuację wokół Polskiego Ładu komplikuje fakt, że iż w pierwszych dniach jego obowiązywania Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie zmieniające zasady poboru zaliczek. Potem te reguły zapisano w projekcie ustawy skierowanej do parlamentu. – Konsultowaliśmy się z Ministerstwem Finansów w tych sprawach, ministerstwo wydało stosowne objaśnienia i dzięki temu wiedzieliśmy już, co w tych programach zmienić. Bardzo intensywnie pracujemy nad zmianami – zapewnia ekspert. Dodaje też, że księgowi, którzy będą aktualizowali swoje oprogramowanie do najnowszej wersji, nie poniosą na razie dodatkowych kosztów. – W większości sprzedajemy abonament na oprogramowanie, więc użytkownik dostanie aktualizacje w ramach tego abonamentu – mówi Bogdan Zatorski. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
2/1/202220 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Dobry ratownik to żywy ratownik, czyli jak pomóc poszkodowanym

Zanim wezwiemy pomoc, sprawdźmy, czy poszkodowany jest przytomny i samodzielnie oddycha Do udzielenia pomocy zobowiązuje nas prawo – mówi Piotr Pisula, lekarz, rezydent chirurgii ogólnej, wykładowca zasad pierwszej pomocy przedmedycznej w rozmowie z Karoliną Kowalską. Nagłe wypadki na letnim szlaku zdarzają się częściej. Różnica polega na tym, że poza centrum wielkiego miasta trudno o pomoc. O to, jak bezpiecznie udzielać pomocy przedmedycznej pytamy Piotr Pisulę, który algorytmów postępowania uczy przyszłych ratowników medycznych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/24/202119 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Piłkarz pada na murawę, czyli dlaczego serce Eriksena się zatrzymało

O nagłym zatrzymaniu krążenia u duńskiego piłkarza, akcji reanimacyjnej i przypadkach śmierci wśród maratończyków-amatorów rozmawiamy z ulubionym lekarzem Twittera. Patrick House MD, znany na Twitterze lekarz medycyny rodzinnej z 15-letnim doświadczeniem w karetce i w szpitalnym oddziale ratunkowym, biorący udział w zabezpieczeniu medycznym zawodów sportowych, między innymi piłkarskich czy żużlowych. Prywatnie miłośnik i znawca sportu, rozmawia z Karoliną Kowalską o tym, skąd biorą się nagle zatrzymania krążenia u sportowców i jak powinna wyglądać akcja ratunkowa. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/17/202120 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

PiS się nie przejmuje groźbami opozycji w sprawie Funduszu Odbudowy

Opozycja chce zmusić Nowogrodzką, do nerwowej reakcji, przyjmowania warunków i pokazania swojej sprawczości – tak o napięciach wokół ratyfikacji Krajowego Planu Odbudowy mówi Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.Władysław Kosiniak – Kamysz i Borys Budka zażądali zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, na którym rząd przedstawiłby Krajowy Plan Odbudowy. Liderzy partii opozycyjnych chcą debaty oraz dyskusji na temat tego, na jakich warunkach poprzeć plan. Lewica stoi na stanowisku, że to są pieniądze Polaków, a nie PiS-u, więc trzeba głosować za, z kolei Szymon Hołownia przekonuje, że politycy Polski 2050 na złość PiS-owi nie będą szkodzili Polsce i poprą fundusz. Solidarna Polska twierdzi, że głosowanie odbędzie się kosztem jej elektoratu. – Partia Zbigniewa Ziobry cały czas szuka różnic z PiS-em, spróbuje manewru, że dba o interesy PiS-u bardziej niż sam PiS –mówi Michał Kolanko. I dodaje, że na partii rządzącej te groźby nie robią wrażenia, a politycy PiS są przekonani, że projekt i tak przejdzie w Sejmie. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
3/12/202122 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

"Polityczne Michałki": Odejście Joanny Muchy to wstrząs dla systemu PO

Każdy system musi mieć wydarzenie, po którym się podnosi albo i nie. Myślę, że Platforma wyciąga wnioski z tego, co się stało – tak odejście posłanki Joanny Muchy do ruchu Szymona Hołowni komentuje Michał Kolanko. I dodaje, że ta decyzja może przyspieszyć prezentowanie przez partię nowych pomysłów. To już drugi w tym tygodniu transfer do ruchu Polska2050. W poniedziałek współpracę z Szymonem Hołownią ogłosił senator Jacek Bury, który dotychczas był członkiem klubu Koalicji Obywatelskiej. – Przejście Joanny Muchy wywołało ferment w samym ruchu Polska2050. Założenia ruchu opierały się na tym, że jest nowym bytem w polityce, a pani poseł jest jedną z najbardziej doświadczonych polityczek w Platformie Obywatelskiej, była w rządzie Donalda Tuska. Nie jest osobą nową na scenie na politycznej. Tak samo jak senator Jacek Bury – komentuje Michał Kolanko. Wskazuje też, że sam termin ogłoszenia decyzji może budzić wiele wątpliwości. W tym dniu zapowiedziano zmiany dotyczące psychiatrii dziecięcej oraz korektę w Narodowym Programie Szczepień.  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
1/22/202125 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

"Wydarzyło się sto lat temu": Święto Niepodległości ciągle się zmienia

Przed nami 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak świętować, gdy nie możemy zebrać się wspólnie i dzielić radością? Jakie odpowiedzi na to wyzwanie niesie idea nowoczesnego patriotyzmu? I jak polskość pojmują dziś najmłodsze pokolenia? Z Janem Kowalskim, dyrektorem Biura Programu „Niepodległa” rozmawia Michał Płociński. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
11/10/202020 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

"Doktor Internet i Pani Rozum": Samotność i strach w szpitalu covidowym

W kolejnym odcinku Karolina Kowalska rozmawia z Markiem Posobkiewiczem, lekarzem chorób wewnętrznych oraz medycyny morskiej i tropikalnej, który przez sześć lat był Głównym Inspektorem Sanitarnym, a przez blisko rok Głównym Inspektorem Sanitarnym MSWiA. Dr Posobkiewicz, znany także jako „Raper GIS-u”, rymujący o szkodliwości dopalaczy, konieczności szczepień i ostrożności przy zbieraniu grzybów, od początku pandemii pracuje na oddziale covidowym Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.W podcaście opowiada o rzeczywistości na oddziale, w którym wszyscy chorzy zakażeni są Covid-19, a personel opiekuje się nimi ubrany w „kosmiczne” kombinezony, przyłbice i specjalne rękawiczki.Z rozmowy dowiemy się m.in., że pobyt na oddziale obserwacyjno-zakaźnym to początek wielkiej samotności i strachu, który może skończyć się jeszcze większą samotnością na oddziale intensywnej terapii.- Jeżeli ktoś trafia o oddziału obserwacyjno-zakaźnego, ponieważ jego stan się pogarsza, a nie wiadomo, czy może być zakażony, czy nie, leży w sali jednoosobowej, do której personel przychodzi tylko w razie konieczności. Samotność na takiej sali jest szczególnie dotkliwa dla osób starszych, które, w przeciwieństwie do młodych, nie są przyzwyczajone do kontaktów z innymi w mediach społecznościowych. Młodzi utrzymują kontakt ze światem za pośrednictwem laptopa czy telefonu, ale widać, że i im dokucza samotność – mówi Marek Posobkiewicz. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
10/15/202024 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

"Świat w skali makro": Stanisław Ciosek, były ambasador w Rosji

Jakie poglądy dominują dziś na Kremlu? Co miał na myśli Putin mówiąc o początkach II wojny światowej? Skąd Rosja czerpie wzorce? Do czego doprowadzą zmiany w rosyjskiej konstytucji? Gościem audycji Bogusława Chraboty jest Stanisław Ciosek – były polityk i ambasador w Rosji, dziś obserwator życia politycznego. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
2/12/202028 minutes, 32 seconds