Winamp Logo
Investice srozumitelně Cover
Investice srozumitelně Profile

Investice srozumitelně

Czech, Finance, 1 season, 62 episodes, 19 hours, 14 minutes
About
Podcast společnosti In Invest pro finanční profesionály o investicích odborně a přesto srozumitelně. V rámci jednotlivých epizod si bude Lukáš Paldus zvát zástupce poradenských firem a vzdělávacích společností. Dále také jednotlivé úspěšné investiční poradce. Mezi hlavní témata bude určitě patřit provizní vs. placené poradenství, společensky odpovědné investice, kvalita poskytovaných služeb investorům, srovnání se zahraničím na západ od nás a samozřejmě také i legislativní rámec investic. LinkedIn (https://www.linkedin.com/company/in-investments) a Facebook (https://www.facebook.com/ininvest) společnosti In Invest. Právní prohlášení: Společnost upozorňuje, že investování na kapitálových trzích je spojeno s rizikem ztráty a že minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů. Podrobnější informace o rizicích klient vždy obdrží před realizací investice.
Episode Artwork

62: Jak dopadá investiční portfolio z pasivních nástrojů ETF, když je aktivně řídíme?

Ďábel je skrytý v detailech. Párkrát jste tuto větu od Lukáše již slyšeli. V aktuální desetiminutové epizodě si ukážeme konkrétní příklad, kde se toto pravidlo násobně potvrzuje.   Není pasivní investování jako pasivní investování. V dnešní době je hodně oblíbené investování do ETF fondů. Mnohdy je hlavním argumentem to, abychom nepodstupovali riziko aktivní správy. Aby nám náhodou investice neskončila výrazným podprůměrným výnosem.   Ukážeme si konkrétní případy, jak se tomu vyvarovat. A také si projdeme produkty na českém trhu, které se tváří jako pasivní správa, ale ve výsledku se jedná o portfolio aktivně řízené s využitím ETF fondů.   A jaké jsou výsledky jejich porovnání s opravdu pasivními ININ portfolii? Budete možná překvapeni, jak špatné má výsledky aktivní správa ETF fondů u českého řešení za posledních 5 let.
9/5/20238 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

61: Jak nahlížet na sestavení celkové výchozí alokace klienta?

V rámci této desetiminutovky se Lukáš opět podělí o praktické zkušenosti při debatách s investičními poradci. Tentokrát se téma bude týkat otázky, jak by měl mít klient rozložený majetek. Je důležité dívat se na majetek klienta z pohledu všech investičních nástrojů, které má?  Nebo je lepší vzít pouze to, co chce klient investovat v danou chvíli s poradcem? Ukážeme vám, jaké nástroje v ININu vám v tomto rozhodování pomohou.  Dozvíte se také, proč je důležitý celkový přehled klientova portfolia v InPortále.  Fajn poslech!
8/22/202310 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

60: Jak udržet klienta v investici, když trhy nerostou a spořicí účet nabízí více?

Hlavní inspirace k tématu této 10minutové epizody přišla z ININ VIP klubu. Tedy ze setkání poradců, kteří mají v In Investu více než 40 milionů v honorovaném mandátu.   Lukáš se zamýšlí nad tím, jak nejlépe s klienty komunikovat situaci na trzích, když portfolia krátkodobě nevydělávají a my máme k dispozici konzervativnější nástroje, které krátkodobě nabízí vyšší výnos.   Je možné poznat dopředu moment, kdy je dobré vrátit se ze spořicího účtu do investičního portfolia?   Proč je důležitá iniciativa na straně poradce? Proč nečekat až se ozve klient sám?   Kdy je na čase dát možnost klientovi udělat finální rozhodnutí a zadat pokyn k výběru?
8/8/202312 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

59: Měl by se investiční poradce bát konkurence v podobě robo platforem?

Klíčovým tématem tohoto dílu jsou ROBO-AUTOMATIZOVANÉ ONLINE PLATFORMY. Jsou konkurencí, které by se investiční profíci měli bát? To vám objasníme ze dvou perspektiv – jednak z hlediska nákladů, jednak z hlediska výnosů pro klienta.  V kontextu obou perspektiv odpovíme na související otázky:  ➤ Musí být spolupráce klienta s poradcem vždycky dražší než online řešení? ➤ Jak fungují jednotlivá portfolia v online řešení vs. živém ININ řešení?     ➤ Hlavně si ale porovnáme konkrétní výnos portfolia robo-poradce vs. poradce ININu po odečtení odměny. Výsledek vás (možná) překvapí.     Těšte se na zajímavé informace, které můžete použít jako argumenty při práci s klienty. Tato epizoda volně navazuje na díl číslo 45, který se týkal srovnání investování na vlastní pěst, roboporadcem a živým poradcem.  Připomeneme si rozdíl v nákladech u obou řešení a nově projdeme téma výnosů s živým poradcem a roboporadcem.
7/25/202310 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

58: Jak se stát pro klienty respektovaným partnerem při investování?

Připravili jsme pro vás 58. díl podcastu Investice srozumitelně. V této 10minutové epizodě se Lukáš bude věnovat tématu vzdělávání investičních poradců. Jak vzdělávat sám sebe a stát se tak pro klienty respektovaným partnerem při investování za cílem dosažení renty?  Podíváme se na toto téma za 2 pohledů:  DBORNÉ dovednosti – představíme vám spousty možností, které v ININu poradcům poskytujeme. Od interních webinářů a živých akcí až po možnost vycestovat na zahraniční konference, případně absolvovat intenzivní kurz od KFP s téměř 60% slevou. Výběr máme opravdu pestrý. Odborné edukaci s výhledy na akciové trhy, či složení portfolií se věnujeme kontinuálně v průběhu celého roku. SOFT SKILLS – mnoho poradců ALE často zapomíná na tu důležitou složku měkkých dovedností, které jsou v poradenské praxi nesmírně důležité. Jak jednat s klientem, jak investice jednoduše vysvětlit, jak rozvíjet své podnikání, jak být dlouhodobě úspěšný podnikatel, nebo jak přejít z provizního na placené poradenství a z investic si udělat hlavní zdroj příjmů? V ININu jsme proto spustili program mentoringu a byznys koučink. Vše vám představíme v dnešním díle.  Fajn poslech!
7/11/202311 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

57: Reálné změny klimatu v ČR. Co nás čeká a nemine? Hlavní host klimatolog z Akademie věd ČR – Pavel Zahradníček

Po velké odezvě na jeho přednášku, se kterou vystoupil na konferenci ART of INVESTING, si Lukáš Paldus pozval do studia Pavla Zahradníčka, klimatologa z Akademie věd ČR. Již několik předešlých epizod jsme se věnovali tématu odpovědného investování neboli ESG. V rámci dnešního rozhovoru se podíváme především na první písmeno v této zkratce. Tedy E jako environment neboli životní prostředí.  Jak se změny klimatu a životního prostředí přímo dotýkají nás v ČR?  Co můžeme čekat v blízké budoucnosti? Je toto téma vykonstruované a obrázky ledního medvěda na kře jsou manipulací veřejného mínění?  V historii docházelo ke střídání chladných a teplých období. V jaké fázi se nacházíme nyní? A jak tyto změny ovlivňuje činnost člověka? Jedná se o přirozený vývoj? Jaké jsou predikce vědců vs. realita? Příjemný poslech!
6/27/202337 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

56: Jak Vám pomohou investice stabilizovat Vaši komplexní poradenskou praxi?

Další desetiminutovka s Lukášem Paldusem. Dnes na téma: „Proč se více zaměřit na investice, přestože mi provize z pojištění a úvěrů zajištují dostatečné okamžité příjmy?“   Zamyslíme se nad hlavními principy příjmů z pojištění, úvěrů a investic. A to z pohledu jednorázových odměn, tak těch následných. Proč ININ neposkytuje zálohové provize u investic, jako je tomu třeba u životního pojištění?   Investice Vám zajistí nejbezpečněji budoucí příjmy i v době, kdy bude klient v penzi, kde již úvěry ani pojištění nepotřebuje.   Jak je možné, že investice zajistí růst následných příjmů o inflaci, aniž by klient přidal do investice další peníze? Poslechněte si další epizodu podcastu Investice srozumitelně.
6/12/202311 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

55: Dává smysl menším firmám mít vlastní licenci investičního zprostředkovatele?

Lukáš Paldus se v této desetiminutovce zamyslí nad úskalími a příležitostmi pro malé firmy, které mají vlastní licenci investičního zprostředkovatele (dále jen IZ) a uvažují nad jejím zrušením a přechodem pod jinou firmu s licencí IZ.   Co přechodem pod In Investments firma ztratí a co získá? Jak velké náklady platí firmy, které mají vlastní licenci IZ?  >> Po přechodu pod ININ nemusíte řešit legislativní rámec Vašeho obchodu. Reálně získáte z obchodů více, přestože budete platit ININu za jeho služby.    Přichází firma přechodem pod ININ o vlastní značku a musí vystupovat pod brandem ININu? NEmusí, i toto máme ošetřené a Vy můžete dále svobodně rozvíjet aktivity své firmy pod vlastní značkou.   V roce 2024 bude mít ININ licenci OCP. Co vše tím získají subjekty, které s ININem budou spolupracovat? To a mnohem více se dozvíte v dnešní epizodě.  
5/30/202311 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

54: Dluhopisy na scéně. Návrat portfolia 60 % akcií a 40 % dluhopisů zpět na výsluní

V rámci této 10minutové epizody projde Lukáš Paldus téma dluhopisových investic. Co jsme zažili za poslední 2 dekády? Na co se zapomnělo při modelaci portfolií? Proč nás v ININu dění kolem dluhopisů loni nepřekvapilo? Na základě čeho jsme o rizicích dluhopisových investic hovořili? Díky čemu poradci ININu nebyli překvapeni z toho, že dluhopisy mohly i výrazně propadnout? V čem jsou úskalí v případě ukázky minulých výnosů na historických datech fondů? Proč ININ využívá data od roku 1880 dodnes, aby modeloval všechny možnosti, co může s portfoliem klienta nastat? Poslechněte si dnešní díl.
5/16/202310 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

53: 5 hlavních strašáků při přechodu od provizního k placenému investičnímu poradenství

Opět je tu pro vás 10minutová epizoda. Lukáš Paldus se s vámi podělí o 5 hlavních mýtů, které brzdí poradce při rozhodování mezi provizním a placeným investičním poradenstvím.   V tomto díle projdeme konkrétní příklady, s kterými se Lukáš setkává při rozhovorech s poradci, kteří uvažují o spolupráci s In Investments. Případně s ININem spolupracují, ale stále využívají především provizní poradenství, protože v něm vidí méně rizik.   Je tomu opravdu tak? Představuje provizní poradenství menší odpovědnost pro poradce, a z pohledu klienta levnější a výnosnější řešení na rozdíl od placeného investičního poradenství?   Podíváme se také na rizika špatně nastaveného placeného investičního poradenství, kdy klient platí více za provoz investice, a to jen za cenu vyšší odměny pro poradce.
5/2/202313 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

52: 4 hlavní mýty při investování do společensky odpovědného portfolia

Je tu další 10minutová epizoda, v rámci které Lukáš Paldus projde nejrozšířenější mýty, s kterými se setkává u poradců v souvislosti se společensky odpovědným investováním.   Jsou opravdu udržitelné investice méně výnosné, dražší a rizikovější než ty běžné, které jsme používali dosud?   Jak je to s reálným výsledkem firem v portfoliu z pohledu vlivu na životní prostředí? Je vůbec nějaký rozdíl mezi klasickou firmou a firmou, která plní podmínky Pařížské dohody?   O jak velký výnos se připravíme, pokud chceme investovat eticky?   Kterým částem ekonomiky se musíme vyhnout, abychom dosáhli nízké uhlíkové stopy firem v našem portfoliu?
4/18/202313 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

51: Honza Sušánka: Jak uspět v placeném investičním poradenství v dobách, kdy trhy klesají?

Do dalšího dílu podcastu Investice srozumitelně přijal pozvání Honza Sušánka, privátní investiční poradce ze společnosti Sušánka & Partneři, který spravuje portfolio pro 75 investorů v hodnotě 600 miliónů Kč. Honza působí pod naší společností In Investments. A na co jsme se ho ptali? Jak firma dosáhla nejvyššího růstu v rámci ININu za rok 2022 – a to v procentním vyjádření, tak i v celkové nominální hodnotě? Proč je přímá fakturace klientovi jedinou cestou v případě platby za sestavení investičního portfolia? Jaká byla úskalí kombinace fixní odměny a podílu ze zisku na začátku budování poradenské praxe? Přidaná hodnota transformace ININu na akciovou společnost z pohledu investorů. Vnímají klienti brand Sušánka & Partneři, nebo si firmu stále spojují spíše se zakladatelem? A jak tomu pomáhá branding v ININu pro poradenské firmy? Na co se nejvíc těší Honza v roce 2024, až bude ININ obchodník s cennými papíry? V čem vidí výhody toho, že ININ bude na českém trhu jediný obchodník s cennými papíry, který umožní spolupracujícím poradcům a firmám prezentovat se svou vlastní značkou? Nenechte si ujít dnešní díl. 
4/4/202328 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

50: Kdy se v investičním poradenství musí platit DPH a kdy je naopak klient osvobozen?

 V dalším díle podcastu Investice srozumitelně řešíme přidanou hodnotu In Investu jako specialisty na placené investiční poradenství. Hlavní téma: Je, či není placené investiční poradenství zatíženo DPH? Nelze to říci paušálně. Jsou případy, kdy lze poskytovat poradenství bez DPH. V určitých situacích se DPH nevyhneme. V In Investu jsme chtěli mít jistotu, proto jsme si nechali vypracovat nákladnou analýzu platby DPH od renomované společnosti, která působí na celoevropské úrovni. Proč jsme nechtěli jít jednoduchou cestou a platit automaticky DPH a prodražovat tím službu placeného poradenství oproti proviznímu, tak jako to udělala konkurence? Díky preciznosti našeho poolu mají klienti poradců, kteří využívají zázemí ININu, tuto službu levnější právě o DPH. Vysvětlíme vám, jak je to možné. Kolik tedy ušetří klienti poradců ININu? A stojí za to přejít k In Investments? https://www.ininvest.cz/
3/21/202310 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

49: Proč by měl poradce s AUA 50 000 000 Kč v provizním poradenství přejít na placené investiční poradenství?

Je tu další zamyšlení Lukáše Palduse. Tentokrát nad tím, zda má smysl přejít z provizního poradenství do režimu placeného. A to při majetku v poradenském mandátu poradce 50 000 000 Kč >> ukážeme si konkrétní příklad.  -- Proč změnit zaběhnutý poradenský model, když mi investice generují odměny na vstupních poplatcích? Je důležité, aby pool vyplácel co největší podíl z provizí nebo raději zvolit ININ?   Přechod na placené poradenství v ININu vám zajistí násobně vyšší příjmy, a to i v případě, pokud vám stávající společnost vyplácí 100 % z provizí. Přichystali jsme pro vás mentoring, který vám pomůžeme změnit podnikání a změní tak i vaše budoucí příjmy.   Z 50 000 000 Kč odměna 500 000 Kč / nebo 100 000 Kč? Jak moc tento rozdíl ovlivní váš přístup ke klientovi a podnikání? Nutno podotknout, že klienta bude tato služba stát stále stejné peníze.
3/7/202310 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

48: Co dělat pro to, aby se investice staly hlavním zdrojem příjmů poradce?

Máme tu již 48. epizodu. Tentokrát vás čeká zamyšlení Lukáše Palduse nad tím, jak uspět v placeném investičním poradenství.   Důležité je zvolit si správného partnera! Jaký je rozdíl mezi univerzálním poolem, který nabízí zázemí pro hypotéky, pojištění a investice oproti specialistovi pouze v oblasti investic?    Platí pravidlo, že když dva dělají totéž, není to totéž? V In Investu máme poradce, kteří poskytují svým klientům komplexní poradenství, tedy i pojištění, hypotéky atd. Přesto mají investice stále pod naší značkou. Má to své důvody i velké výhody.      V dnešním díle vám vysvětlím, jak fungují poradci, kteří spolupracují s ININem v oblasti investic a na ostatní produktech spolupracují jinde. Co je vede k tomu, mít byznys rozdělený?
2/21/20239 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

47: 5 důležitých investičních nástrojů, bez kterých se neobejde žádná výroční schůzka

10minutová epizoda s Lukášem Paldusem je tu opět pro vás. Hlavním tématem tohoto dílu je práce s reportingem pro klienta. Co vše potřebujeme pro úspěšnou výroční schůzku s klientem?    Připomeneme si často opomíjené téma daní. V ININu připravujeme každoroční daňový přehled pro klienta na všech platformách pro placené investiční poradenství. Výroční komentář k dění na trzích jako nezbytný základ včetně kvartálního webináře od zkušených analytiků. ININ navíc umožňuje svým vázaným zástupům čerpání inspirace osobně ze zahraničních konferencí ve Vídní, Mannheimu či Londýně.   Celkový přehled všech smluv klientova portfolia na jednom místě? Novinka ININu, bez které se žádný investiční profík neobejde.
2/7/202310 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

46: Co navíc potřebuje poradce pro úspěch v placeném investičním poradenství kromě skvělých nástrojů od ININu?

Je tu další 10minutová epizoda, v rámci které se tentokrát Lukáš Paldus bude zamýšlet nad tím, co vše je důležité pro úspěch v placeném investičním poradenství.   Pokud máte k dispozici skvělé nástroje, co potřebujete navíc? V tomto díle se dozvíte konkrétní myšlenky a doporučení.  Jaké nástroje nabízí ININ pro placené investiční poradenství jako jediný na trhu?  Co dalšího je důležité pro přechod z provizního do placeného poradenství?  Existuje nějaký jednoduchý manuál, tedy cesta krok po kroku, jak se stát úspěšným v této oblasti? Vyplatí se být transparentní vůči klientovi a neschovávat za produkt/poplatky třetím stranám? Všechny odpovědi už na vás čekají!
1/24/202310 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

45: Tři možnosti investování: na vlastní pěst, s robo-poradcem nebo investičním poradcem naživo?

Vítáme vás u další 10minutové epizody. Tentokrát téma "jakou cestou se má klient vydat při investování". Srovnáme si 3 možnosti:  1) Investování zcela na vlastní pěst 2) Využití přednastaveného online řešení v podobě robo-poradce 3) Klasická spolupráce s investičním poradcem "naživo" Která z uvedených variant je pro klienta nejlevnější? Platí i ve světě investování, že to nejlevnější řešení není to nejoptimálnější a nejvýnosnější? Jaké jsou přidané hodnoty investičního poradce? Dokáže přinést klientovi přidanou hodnotu, která je adekvátní k ceně za jeho služby? Nebo je právě ideální zlatá střední cesta, tedy využití online řešení, které vytvořil člověk? Má smysl si platit online neosobní investiční platformu, nebo stejné peníze dát investičnímu profesionálovi?
1/10/20239 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

44: Kombinace hypotéky a investice. Dává smysl v dobách nízkých i vysokých sazeb?

Každých 14 dní Vám přinášíme v rámci 10minutové epizody zajímavé investiční myšlenky – srozumitelně. Tentokrát se Lukáš Paldus inspiroval u konkrétního klienta, kterému jeden poradce sjednal hypotéku s fixací na 10 let a vedle toho v kombinaci termínovaný vklad, také na 10 let. Dává toto řešení smysl, nebo je lepší místo termínovaného vkladu investiční portfolio?
12/27/20229 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

43: Radovan Vávra: Jak se může stát, že nízká nezaměstnanost je špatnou zprávou pro akcie?

Vítejte u dalšího dílu podcastu Investice srozumitelně. Lukáš Paldus si již tradičně, po půl roce, pozval opět investora Radovana Vávru. Naposledy v létě roku 2022 jsme hovořili o tom, že to nejhorší bychom již měli mít za sebou.  Naplnila se Radovanova předpověď? Nebo nás to nejhorší teprve čeká v roce 2023? A jaký bude rok 2023 z pohledu akcií, dluhopisů a alternativních investic? Nejen to se dozvíte v tomto díle.  O čem všem jsme hovořili? 1. Byla druhá polovina roku 2022 náznakem zlepšení situace z pohledu akcií, nebo se jednalo jen o klid před bouří, která nastane po zasedání FEDu v prosinci? 2. Hlavní důvody, proč by mohl být rok 2023 horší než rok 2022. 3. Proč jsou tyto negativní zprávy dobrou zprávou pro dlouhodobého investora? 4. Je americká ekonomika stále v dobré kondici? 5. Investice do akcií z dlouhodobého hlediska nemůže nikdy dopadnout špatně. 6. Je již vhodné investovat do státních dluhopisů? 7. Jak moc je důležitá diverzifikace investic z pohledu správců a kontinentů? 8. Proč je důležité jít cestou placeného investičního poradenství?
12/13/202233 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

42: Co je lepší – snažit se trefit nejlepší okamžik nebo investovat, když mám peníze?

Další 10minutová epizoda je tu. Tentokrát si projdeme nekonečné téma, a to časování trhu. Má smysl se snažit trefit nejlepší okamžik nebo se řídit heslem "investuji, když mám peníze"? Prohlédněte si v souvislosti s tématem možnosti využití nástroje ININu >> app.inkalkulacka.cz pro modelaci časování trhu! Investice jsou o emocích, ale abychom se byli schopni racionálně rozhodnout, pojďme se podívat na konkrétní čísla z historie. Porovnejme hypotetickou možnost, že se nám podaří od začátku roku 2001 do konce roku 2020 zainvestovat jednorázově vždy v nejlepší okamžik (nakoupíme nejlevněji v každém roce). VERSUS varianta klasické pravidelné investice na stejném horizontu (2001 - 2020), tedy každý první den v měsíci zainvestuji 1/12 ročního vkladu. Jaký bude rozdíl? Zdroj této analýzy najdete tady. Má smysl opustit trh, když akcie padají a vrátit se, až když trh začne růst? Opět se těšte na modelaci na historických datech.
11/29/202210 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

41: Je investice do nemovitostí více konzervativní a méně riziková než investice do akcií z dlouhodobého pohledu?

Po 14 dnech je tu opět pro vás krátké 10minutové zamyšlení Lukáše Palduse. A tentokrát nadčasové téma. Je skutečně investice do nemovitostí z pohledu dlouhodobého investora více konzervativní a méně riziková než investice do akcií? Nemovitost jako reálné aktivum vs. virtuální akciové portfolio? Co pro mě znamená být akcionářem největších firem na světě? Konkrétní příběhy firem, které byly téměř před krachem a díky změně vedení překonaly konkurenci. Investice do akcií je možnost, jak si pronajmout nejúspěšnější a nejchytřejší manažery na světě, aby pracovali pro vás jako akcionáře. Závěrečné shrnutí.  Co myslíte, má smysl investovat na dlouhý horizont spíše do akcií nebo do nemovitostí?
11/15/202211 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

40: Mají odpovědné investice pozitivní dopad nebo pouze připravují investory o výnos?

V rámci této desetiminutové epizody volně navážeme na téma odpovědného investování z epizod číslo 28 a 38. Hlavním cílem je zodpovědět 4 stěžejní otázky: Zda jsou odpovědné investice více rizikové než ty běžné? Připravuje se investor o zajímavý výnos oproti klasickým portfoliím? Jak moc jsou odpovědné investice dražší než ty standardní? Mají udržitelné investice vůbec nějaký pozitivní vliv na životní prostředí, vedení firem a společnost jako celek? Na závěr si projdeme důvody, proč je vhodné nahradit hlavní jádrové portfolio právě portfoliem odpovědným. Níže naleznete zdroje, odkud autor čerpá. Morningstar analýzy portfolia globálního ETF. Morningstar analýza portfolia SRI ETF. Odkaz na ESG analýzu globálního ETF. Odkaz na ESG analýzu SRI ETF.
11/1/202214 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

39: Lze dosáhnout s mladými klienty AUA 80 000 000 Kč v placeném investičním poradenství?

Vítejte u dalšího dílu podcastu Investice srozumitelně. Lukáš Paldus si bude povídat s Michalem Kupou, zakladatelem a společníkem ve firmě KupaKopecky, s. r. o.  Michalově společnosti se podařilo dosáhnout v poradenském mandátu majetku 80 000 000 Kč v placeném investičním poradenství. Klientům přitom poskytují komplexní finanční plánování, ne pouze investice. Jak toho dosáhli?  Okruh otázek:  Ve dvou se to lépe táhne aneb proč spojit síly a nepodnikat sám? Srovnání vývoje AUA z doby, kdy každý ze společníků podnikal sám. A následně s dobou, kdy spojili síly. Vyplatilo se dát peníze a klienty na jednu společnou firemní hromádku? Jak najít vhodného zaměstnance do backoffice? Detailní rozebrání cenové politiky firmy v oblasti placeného investičního poradenství. Převažuje transparentní strhávání odměny z hotovosti klienta na investičním účtu nebo přímá fakturace s DPH? Proč je nebezpečné nastavit kombinaci fixní odměny a podílu ze zisku již u klientů s malým investičním majetkem? Jsou na místě obavy poradců v případě přechodu u stávajících klientů od provizního poradenství k placenému investičnímu? Poslechněte si cenné rady z investiční praxe. 
10/18/202230 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

38: Portfolia s vysokým standardem ESG. Rozdíly mezi západní a střední / východní Evropou

V této 10minutové epizodě se dozvíte detaily hloubkové ESG analýzy ININ portfolií ve srovnání s ostatními poskytovateli v rámci Evropy.   Je už ve střední a východní Evropě normou, že klienti mají k dispozici od poradenských firem portfolia s vysokým standardem ESG, tak jako tomu je na západ od nás? A jaké nástroje převažují v západních zemích? Vedou přímé investice do akcií, nebo nástroje kolektivního investování?   Pokud chceme investovat do firem, které mají nízkou uhlíkovou stopu, musíme akceptovat nižší výnos a vyšší riziko se zaměřením jenom na určitý sektor ekonomiky? Nebo se dá sestavit globálně diverzifikované portfolio s nízkou uhlíkovou stopou bezpečně? Všechny odpovědi najdete v dnešním díle!
10/4/202211 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

37: Opravdu má klient v 60 letech investiční horizont 5 let a je pro něho ideální bankovní vklad?

Opět je tu 10minutové zamyšlení Lukáše Palduse nad aktuálním investičním tématem. Jak je to s klienty, kteří jsou těsně před důchodem nebo na začátku důchodu? Opravdu jejich investiční horizont končí začátkem penze a ideální produkt je pro ně konzervativní bankovní vklad?   Nebo je to úplně opačně? A právě penzista potřebuje investovat své celoživotní úspory tak, aby mu zajistily měsíční rentu jako přilepšení k penzi na mnoho dalších let?   Podíváme se na další praktické zkušenosti Lukáše s jeho vlastními klienty, kteří jsou těsně před penzí nebo na začátku penze. Uzavřel jim produkt na pár let nebo tyto klienti mají rentiérské investiční portfolio? Jak s klienty komunikoval? Poslechněte si dnešní díl.
9/20/202212 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

36: Praktická ukázka přechodu od provizního poradenství k placenému investičnímu poradenství u již stávajícího klienta

Je tu další 10minutová epizoda s Lukášem Paldusem, který tentokrát popíše konkrétní příklad přechodu od provizního poradenství k transparentnímu placenému investičnímu poradenství, a to u stávajících klientů. Jaká jsou úskalí a čeho se vyvarovat? Praktické rady, jak správně tuto změnu komunikovat. Jak na tuto změnu klient pohlížel? Přijal ji pozitivně, nebo chtěl zůstat v provizním režimu spolupráce? A jaká byla vůbec celková úspěšnost s přechodem od provizí k placenému investičnímu poradenství u všech klientů Lukáše?   Změna formy spolupráce ovlivnila také investiční nástroje. Přechodem od provizí došlo ke změně z aktivní správy na správu pasivní. Jak toto klient vnímá?   To vše se dozvíte v dnešním díle. 
9/6/202211 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

35: Předpověď Radovana Vávry na první polovinu roku se vyplnila. Co nás čeká v té druhé? Je to nejhorší už za námi?

V dnešním podcastu se můžete těšit na rozhovor s Radovanem Vávrou. Povídali jsme si o tom, co můžeme očekávat od druhé polovinu roku v oblasti akcií, dluhopisů a dalších aktiv. Zhodnotíme i první polovinu roku. Jak byla náročná a máme už to nejhorší za sebou?   Co lze očekávat od americké centrální banky FED? Způsobí jejich utahování měnové politiky další krizi?   Podle jakých indicií Radovan již na začátku roku věděl, že to na trzích bude náročné? A ovlivnila válka na Ukrajině ceny akcií?    Je možné, aby Česká národní banka díky naší provázanosti s Evropou měla volnou roku v rámci měnové politiky? Pochopí již konečně Češi, že je dobré přijetí eura, když tak činí i Chorvatsko, naše nejoblíbenější destinace pro dovolenou?   A co investiční poradci – jak je dnes vnímají běžní investoři? A v čem spočívá jejich hlavní přidaná hodnota?   Na závěr se dotkneme tématu levných akcií a drahých nemovitostí v ČR. Kam je bezpečnější investovat? To vše se dozvíte v dnešní epizodě!
8/23/202231 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

34: Jaká jsou úskalí a doporučení pro transparentní a úspěšné prezentování investičního portfolia klientovi?

Další 10minutové zamyšlení Lukáše Palduse nad aktuálním investičním tématem. Jak efektivně a úspěšně vysvětlit klientovi investiční portfolio! Je lepší jít cestou analytického elaborátu? Nebo raději stručně, například formou 2stránkového jednoduchého PDF? Nehrozí zde ale riziko moc velkého zjednodušení tématu a neodbornosti?   Čím vůbec začít? Zajímá klienta spíše celková nákladovost portfolia nebo alokace? Co když je to ale úplně jinak a většina řešení, která jsou klientům předkládána, neplní jejich očekávání? Jak to udělat, abyste klientovi předložili přehledné, a přitom úplné a transparentní informace? To vše se dozvíte v dnešní epizodě.
8/9/202215 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

33: Jaké investiční řešení chybí v provizním poradenství a co naopak postrádáme v placeném investičním poradenství?

Další 10minutová epizoda je tady. Co myslíte, nalezneme v provizním poradenství investiční řešení vhodné pro všechny klienty? Nenabídne nám komplexní možnosti spíše placené investiční poradenství?   Jak je to s fondy kvalifikovaných investorů? Jsou k dispozici v obou režimech?   A co pasivní investice? Nejdeme je i v provizním poradenství? A proč je vůbec důležité využívat pasivní investice? Odpovědi na předešlé otázky se dozvíte v tomto díle.  Příjemný poslech!
7/26/202213 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

32: Jaká je přidaná hodnota poradce v režimu placeného investičního poradenství?

V rámci této 10minutové epizody bych rád vyvrátil mýtus, že se klientovi nevyplatí spolupráce s poradcem v režimu placeného investičního poradenství. Setkávám se s názorem, že poradce v režimu placeného investičního poradenství není schopen dodat přidanou hodnotu oproti tomu, pokud si klient investuje sám nebo spolupracuje s provizním poradcem.   Je tou hlavní přidanou hodnotou výběr levného investičního nástroje? Či správná alokace? Nebo výběr toho nejlepšího fondu?   Hlavní přidaná hodnota se nachází úplně někde jinde. Důležité je opřít se o konkrétní studie. Níže naleznete odkazy na studie, které jsou zmíněné v tomto díle.   Behavior gap https://embarkgroup.co.uk/insights/humans-and-investing/ Níže PDF – především konec 4. strany s vyčíslením v procentech. https://advisors.vanguard.com/iwe/pdf/ISGQVAA.pdf   Příjemný poslech!
7/12/202213 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

31: Platí v oblasti placeného investičního poradenství, že se dobrý produkt prodá sám nebo to bez marketingu nejde?

Vítejte u dalšího podcastu Investice srozumitelně. Tentokrát jsem si pozval Ingrid Šůrovou, osobní byznys koučku pro podnikatele, s kterou jsme navázali v rámci ININu spolupráci na konci loňského roku. Hlavním tématem podcastu bude její jedinečná specializace na rozvoj firem/jednotlivců v oblasti placeného investičního poradenství. O čem jsem hovořil s Ingrid konkrétně? Hlavní opakující se chyby, s kterými se setkává u většiny majitelů malých firem? Platí to, že čeští zakladatelé se zaměřují na produkt a zapomínají na marketing? Opravdu se prodá dobrý produkt sám bez marketingu? Jaké konkrétní rozvojové programy připravuje pro investiční profesionály? Na co je důležité myslet specificky právě pro naši branži investic? Má Ingrid vlastní zkušenost s placeným investičním poradenstvím, nebo jak se říká "kovářova kobyla chodí bosa"?
6/28/202222 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

30: V čem jsme se při založení ININu mýlili a co jsme naplánovali přesně s odstupem 8 let?

Vítejte u dalšího podcastu Investice srozumitelně. Lukáš si tentokrát pozval svého společníka a spoluzakladatele ININu Libora Bareše, který je hlavním vizionářem a tvůrcem plánů a výhledů. Tedy vizí, kam ININ směřuje. Lukáš s Liborem hovořili o tématu legislativního pozadí investiční branže. Dále o přechodu ININu na akciovou společnost a také o tom, kde Libor bere energii a nápady k posouvání úrovně služeb ININu na stále vyšší úroveň. O čem jsme si povídali? Co jsme v roce 2014 při založení ININu naplánovali naprosto přesně a v čem jsme se naopak minuli.  Naplňuje se naše vize, že se poradce může živit pouze a jenom investicemi? Co je za růstem AUA – příchod nových poradců nebo růst byznysu těch stávajících? Proč je placené investiční poradenství hlavním motorem růstu ININu. V čem se Libor inspiroval v zahraničí a jak se mu podařilo vyhnout chybám konkurence. Rozdíly a přínosy licence obchodníka s cennými papíry v porovnání s investičním zprostředkovatelem.  Vize společnosti In Investments, která směřuje k tomu být na českém trhu první volbou pro investiční profesionály, kteří chtějí jít cestou placeného investičního poradenství.
6/14/202230 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

29: Jak sestavit portfolio pro čerpání renty ze svého majetku?

V rámci dalšího 10minutového dílu projdeme zajímavé investiční myšlenky pro 3 varianty rentiérských portfolií. Co nám říká teorie Permanentního portfolia? Jak se jednotlivé varianty zachovaly při minulých krizích? Kde je možné zjistit, jak investují dolaroví milionáři? A závěrem – jak se lze inspirovat u Norského penzijního fondu při tvorbě investiční strategie, když chceme čerpat rentu?
5/31/202212 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

28: Způsobí odpovědné (ESG) investice další finanční krizi?

V rámci dalšího 10minutového dílu projdeme téma investování do společensky odpovědných firem.  Lukáš se konkrétně zamyslí nad hlavními mýty a riziky, kterým je dobré se vyvarovat a nebrat je doslova. Pokud chceme investovat do firem s vysokým standardem ESG, musíme oželet výnos a podstoupit vyšší riziko? Lze sestavit bezpečné odpovědné portfolio? Může být portfolio s vysokým standardem ESG lépe diverzifikované než to konvenční? Nezapomínejme ani na ostatní písmena ve zkratce ESG. E každý zná, to je životní prostředí. S je společnost. G je o řízení firem. V tomto standardu proto kombinujme vše komplexně.
5/17/202212 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

27: Na jaká pravidla nesmíme zapomínat při sestavování portfolia v režimu placeného investičního poradenství?

V rámci dalšího 10minutového dílu projdeme důležité podmínky pro poskytování kvalitního placeného investičního poradenství. Lukáš se konkrétně zamyslí nad hlavními pravidly a doporučeními, na které je důležité myslet při sestavování investičního portfolia. Čím lze okořenit investiční portfolia a co by mělo být tím nesmrtelným jádrem portfolia? Do jakých regionů investovat, a kterým je lepší se vyhnout? Má smysl snažit se přechytračit index vyspělých trhů MSCI World? Nezapomeneme také osvětlit, kdy je vhodné využít pasivní investiční nástroje a kdy ty aktivní.
5/10/202211 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

26: Jak navýšit majetek v poradenském mandátu desetinásobně během pouhých 3 let?

Vítejte u dalšího podcastu Investice srozumitelně. Lukáš Paldus si v rámci tohoto dílu povídal s Honzou Sušánkou, který má vlastní poradenskou společnost Sušánka & partneři. Specializuje se na investice pro klienty s investičním majetkem přesahující hodnotu 1 000 000 dolarů. Aktuálně má v poradenském mandátu ¼ miliardy korun. Hlavní otázky směřovaly k tomu, jak se firmě podařilo během pár let narůst z 20 milionů korun v AUA na 200 milionů korun. Na co jsem se ptal: Proč vaši klienti preferují přímou fakturaci s DPH při sestavení investičního plánu? Jakým způsobem klient platí za dlouhodobou péči? Jak se daří posilovat vztah mezi klientem a poradenskou firmou? Proč prodej produktu a schovávání se za něj nikdy nezajistí pevný vztah s klientem? Individuální přístup ke klientovi vs. standardizace poradenského procesu. Otevírání investičních účtů na západ od nás jako důležité téma roku 2022.
5/3/202228 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

25: Jaká investiční řešení jsou ideální pro placené investiční poradenství?

V rámci dalšího 10minutového dílu projdeme důležité podmínky pro poskytování kvalitního placeného investičního poradenství. Lukáš se konkrétně zamyslí nad nástroji, které jsou vhodné pro klienta a poradce. Oproti tomu také upozorní na nástroje, které jsou nevhodné. V některých případech dokonce nebezpečné a drahé. Hlavní myšlenky tohoto dílu: Proč nejsou vhodná lokální investiční řešení od místních malých správců. Fondy kvalifikovaných investorů jsou pouze v provizním poradenství. FKI nedávají ekonomicky smysl v bezprovizní třídě pro jejich tvůrce v ČR. Provizní řešení prodražuje službu v placeném poradenství. Zamyšlení nad kreditním rizikem vs. rizikem kolísání investice. Důvody důležitosti tržně oceňovaných aktiv v placeném poradenství.
4/26/202211 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

24: Hlavní myšlenky při tvorbě ceníku za služby v režimu placeného investičního poradenství

Je tu další 10minutová epizoda s tématem placeného a provizního poradenství. Tentokrát se Lukáš zamyslel nad konkrétními částkami, které jsou adekvátní za služby placeného investičního poradce. Je 50 000 Kč hodně? Může oproti tomu dávat smysl 0 Kč? A jak je to s výší odměny za následnou péči? To vše si dnes ukážeme na konkrétních číslech a názorných situacích.   Pro více inspirace k tomuto tématu doporučujeme navštívit ININ Akademii, která se koná 21. 4. 2022 v Praze. Více informací a registrace zde.
4/19/202214 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

23: Jak na ceník v provizním a placeném investičním poradenství

Je tu další 10minutová epizoda s tématem placeného a provizního poradenství. Tentokrát se Lukáš zamyslel nad možnostmi cenotvorby na straně poradce u jednorázové a následné odměny, a to jak z pohledu provizí tak i placeného poradenství.   Pro více inspirace k tomuto tématu doporučujeme navštívit ININ Akademii, která se koná 21. 4. 2022 v Praze. Více informací a registrace zde. Hlavní myšlenky: 1. Provizní poradenství a nesmysl ve formě zálohových provizí 2. Možnosti práce se vstupními poplatky u provizí vs. nemožnost řízení ceny za následnou péči 3. Hlavní kámen úrazu u provizního poradenství u následné odměny 4. Omezená produktová nabídka v provizním poradenství 5. Pro které klienty se vyplatí přímá fakturace s DPH? 6. Největší nezávislost zajišťuje placené investiční poradenství? 7. Jaké jsou možnosti kombinace podílu ze zisku v kombinaci s pevnou procentní následnou odměnu.
4/12/202212 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

22: Proč klienti preferují přímou fakturaci s DPH v rámci placeného investičního poradenství?

V rámci tohoto dílu jsem si pozval naši kolegyni Petru Štěpánkovou z In Investu, která u nás vede marketing a PR. Hlavním tématem podcastu nebude ININ, ale její vlastní poradenská firma Melior Invest. Ta využívá služby ININu již 4. rokem. Hlavní otázky se točily kolem toho, jak se její firmě podařilo navýšit majetek v poradenském mandátu o více než 200 % během 2 let. Pro více inspirace k tomuto tématu doporučujeme navštívit ININ Akademii, která se koná 21. 4. 2022 v Praze. Více informací a registrace zde. Hlavní témata podcastu: Tři hlavní důvody růstu o více než 200 % za 2 roky Co vedlo majitelku firmy ke zrušení licence IZ a přechod pod ININ jako vázaný zástupce? Přímá fakturace s DPH vs. odměna z investičního účtu bez DPH Společensky odpovědný přístup v investicích Jak je to s prodejem produktů a budováním vlastní značky? Přeji příjemný poslech!
4/5/202224 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

21: Placené investiční poradenství – individuální automaticky rebalancovaná portfolia

V rámci tohoto dílu Lukáš Paldus opět naváže na předešlé 10minutové formáty. V minulé epizodě jsme se věnovali proviznímu a placenému investičnímu poradenství – konkrétně jsme si posvítili na přednastavená vs. individuální portfolia. V tomto díle uděláme celkový souhrn tématu a vysvětlíme si další možnost. Tou je kombinace výhod obou přístupů, tedy varianta individuálních portfolií s automatickým rebalancováním.   Hlavní témata tohoto podcastu: 1) Jaká jsou rizika u portfolia, o které se nikdo nestará? 2) Výhody automaticky rebalancovaných individuálních portfolií 3) Proč je důležité rebalancování portfolia? 4) Ideální kombinace individuálního řešení s částečnou automatizací 5) Pohled na ekonomickou stránku tohoto řešení 6) Hlavní priorita vztahu klient/poradce NIKOLI klient/produkt a někde v dáli poradce :-)   Přejeme příjemný poslech!
3/29/202213 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

20: Dává smysl z pohledu poradce a klienta individuální portfolio v režimu placeného investičního poradenství?

V rámci toho dílu Lukáš Paldus opět naváže na předešlé 10minutové epizody. V předešlém díle jsme se věnovali ekonomické stránce individuálních portfolií v provizním poradenství. Nyní se podíváme na to, zda portfolio řízené poradcem dává smysl i z pohledu placeného investičního poradenství. Hlavní témata podcastu: 1) Lze v modelu placeného investičního poradenství nabízet portfolia řízená správcem investičního účtu? 2) Proč u takovýchto řešení nelze hovořit o transparentním placeném poradenství, ale pouze o pseudoporadenství založeném na prodeji produktu? 3) Jaká je ekonomika individuálního řízení portfolia poradcem? 4) Shrnutí prodeje produktu vs. individuální portfolia v placeném investičním poradenství 5) Lze najít řešení individuálního portfolia s možností automatického rebalancování bez toho, aniž bychom prodávali produkt? Příjemný poslech!
3/22/202211 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

19: Individuální portfolia v provizním poradenství – ekonomický nesmysl jak pro poradce, tak pro klienta

V rámci toho dílu Lukáš Paldus opět naváže na předešlé 10minutové formáty. Tentokrát se zamyslí nad tím, jak je to u provizního poradenství s možnostmi řízení portfolia. Vyplatí se svěřit tuto činnost správci investičního účtu nebo poradci? A dávají vůbec individuální portfolia řízená poradcem z ekonomického hlediska smysl?    Hlavní témata podcastu: 1) Jak ekonomicky fungují přednastavená portfolia od investičních společností? 2) Je preferované řešení individuální správa poradcem? 3) Vzájemné srovnání obou možností 4) Proč v provizním poradenství vůbec nedává smysl individuální správa portfolia poradcem? 5) Konkrétní doporučení do praxe investičních profesionálů 6) Dlouhodobý trend poradců, kteří odchází od provizního poradenství a proč   Příjemný poslech!
3/15/202210 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

18: Hlavní host Radovan Vávra – opravdu stojí za to držet v malém českém rybníčku vlastní měnu?

Vítejte u dalšího podcastu Investice srozumitelně. Tentokrát naše pozvání do studia přijal Radovan Vávra. Moje jméno je Lukáš Paldus a v rámci tohoto dílu budeme hovořit hlavně o investičních tématech. Věnovali jsme se například pasivní a aktivní správě v oblasti akciového portfolia. Probrali jsme také alternativní investice jako jsou kryptoměny a zlato. Nezapomněli jsme ani na český dluhopisový trh a budoucnost české koruny v souvislosti s možným přijetím eura. Na co vše jsem se Radovana Vávry ptal? 1.    Kdy je vhodná aktivní správa portfolia a kdy je zbytečné za ni platit? 2.    Znamenají loňské poklesy na českém dluhopisovém trhu lepší zítřky? 3.    Jaká by měla být role zlata v portfoliu? 4.    Jaký je Váš pohled na další alternativní investice v portfoliu jako jsou kryptoměny. 6.    Význam politického rizika při investování. 7.    Budoucnost české koruny vs. přijetí eura 8.    Jak lze využít poklesy na trzích? Děkuji za inspirativní rozhovor a vám všem přeji příjemný poslech!
3/8/202235 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

17: Placené investiční poradenství – přímá fakturace klientovi jako nejtransparentnější forma spolupráce

Vítejte u dalšího podcastu Investice srozumitelně. Lukáš Paldus v rámci tohoto dílu detailně probere výhody a nevýhody přímé fakturace klientovi za investiční poradenství. Tuto metodu porovnáme s transparentním stržením odměny poradce přímo z investičního účtu klienta.  Obsah dnešního dílu: Jaké jsou hlavní výhody přímé fakturace pro klienty a pro poradce? Téma zatížení DPH v případě přímé fakturace Musí se poradce stát plátcem DPH pokud chce přímo fakturovat klientovi? Jak vnímají klienti otázku zdražení služby o DPH? Pro jaké klienty je tato služba určena/vhodná? Faktura za prvotní poradenství vs. dlouhodobá kvartální fakturace klientovi Shrnutí důvodů pro přechod od provizí k placenému investičnímu poradenství Přeji příjemný poslech!
3/1/202213 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

16: Placené investiční poradenství je pouze pro vybrané poradce a movité klienty?

Vážené kolegyně a vážení kolegové z investiční branže, pokračujeme v tématu honorovaného poradenství. V rámci tohoto dílu se zamyslíme nad tím, zda opravdu platí, že placené poradenství je vhodné pouze pro bonitní klienty. Je tomu skutečně tak nebo se jedná o mýtus?  Obsah epizody:  Je provizní poradenství zdarma nebo je tomu jinak?  Pokud chceme poskytovat transparentní placené poradenství, musíme vystavovat klientům faktury s DPH?  Jak můžeme klientovi poskytovat tuto službu, aniž by byla zatížena DPH?  Konkrétní příklady z praxe a srovnání placeného investičního poradenství s provizním na ukázce investice klienta v hodnotě 100 000 Kč.  Doporučení pro podnikání v investicích při přechodu od provizí k placenému poradenství pro běžné klienty. Příjemný poslech!
2/21/202213 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

15: Placené poradenství – dražší služba pro klienta a vyšší odměna pro poradce?

Vážené kolegyně a vážení kolegové z investiční branže, v rámci dnešního dílu si projdeme největší rozdíly mezi provizním a transparentním placeným investičním poradenstvím, a to především z pohledu klienta. Hlavní otázkou je, zdali je placené investiční poradenství dražší službou pro klienta za cenu vyšší odměny pro poradce. Je tomu skutečně tak, co myslíte? Obsah dnešního dílu: Co je provizní poradenství? Kteří poradci poskytují provizní poradenství? Proč provizní poradenství nemotivuje poradce k dlouhodobé péči o klienta? Srovnání odměny poradce v režimu provizního a placeného poradenství. Konkrétní vyčíslení odměny poradce a nákladů pro klienta z pohledu provizního a placeného poradenství. Zkušenosti s placeným poradenstvím v In Investu řečí čísel. Příjemný poslech!
2/15/202215 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

14: Jak se liší investiční návyky českých investorů od těch na západ od nás?

Vítejte u dalšího podcastu Investice srozumitelně. Moje jméno je Lukáš Paldus a v rámci tohoto dílu si budu povídat s Tomášem Jarošem, generálním ředitelem společnosti Patria finance, na téma srovnání investičních přístupů českých investorů s investory na západ od nás. Hlavní témata tohoto podcastu: Když se řekne investování. Co si představí český investor a co investor na západ od nás? Vnímají lidé stále investici spíše jako spekulaci? Investují lidé více na vlastní pěst nebo dávají přednost investičnímu poradenství od profesionála? Jsou investoři v ČR investičně omezeni kvůli české koruně? Jsme ještě hodně pozadu u tématu společensky odpovědných investic? Téma ESG mělo ze začátku v ČR spíše negativní ohlasy. Je tomu stále tak nebo se vnímání udržitelnosti proměňuje? Přejeme příjemný poslech!
2/1/202228 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

13: Jak se pracuje marketingové ředitelce ve světě financí, který je především doménou mužů?

Vítejte u dalšího podcastu Investice srozumitelně. V rámci tohoto dílu si budeme povídat s Eliškou Vámošovou, marketingovou ředitelkou společnosti DEPO VENTURES. Jakým tématům jsme se věnovali? Jak se mohou ženy prosadit ve financích, kde působí především muži? V čem jsou silné a slabé stránky mužského a ženského kolektivu? Jak je to ve společnosti DEPO Ventures? Doporučení a možnosti investování do malých rychle rostoucích firem. Téma společensky odpovědného investování v oblasti startupů. Rozhodovací proces při výběru konkrétní investice. Přejeme příjemný poslech!
1/11/202219 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

12: Jak prodat rodinnou firmu s miliardovými obraty a následně podnikat v investicích?

Vítejte u dalšího podcastu Investice srozumitelně, v rámci kterého projdeme příběh Petra Víta, který se společně se svojí rodinou rozhodl po 25 letech prodat rodinnou firmu s miliardovými obraty. Následně se pustil do podnikání v oblasti investic.   Jaká témata jsme probrali? Jak vybudovat rodinnou firmu s miliardovými obraty? Důvody prodeje rodinné firmy mohou být různé. Když člověk prodá firmu, je lepší si odpočinout než se znovu pustit do budování něčeho nového? Jak dlouho trvá prodej firmy, lze to zvládnout svépomocí, nebo člověk potřebuje konzultanty? Co je to pojem "family office" a proč je dnes po této službě u bonitní klientely poptávka? Je již český trh připraven na to, že Češi potřebují při prodeji firmy, jako složité transakci, profesionální pomoc? Nenechte si ujít tento inspirativní rozhovor!
11/16/202127 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

11: Jaké to je opustit rozjeté podnikání v pojišťovnictví a vrhnout se do světa investic?

V rámci tohoto dílu si poslechneme příběh našeho kolegy Marka Odehnala z ININu.  Marek ukončil svou úspěšně rozjetou pojišťovací praxi a začal od nuly na úplně opačném břehu světa financí – v investicích. Dnes má Marek vlastní poradenskou firmu "Odehnal a partneři" se specializací právě na investice.  Hlavní témata podcastu: Co může být hlavní motivací ukončit rozjetý obor podnikání a začít od nuly na úplně opačném břehu? Jak Marek hodnotí zpětně své rozhodnutí, litoval někdy změny? Lze změnit obraz pojišťováka na investičního specialistu u stávajících klientů, nebo je lepší začít pracovat zcela s novou klientelou? V oblasti servisních organizací pro poradce v ČR převažuje univerzální model i přesto, že poradci se specializují. Co může být hlavní důvodem tohoto rozporu? Těšte se na spousty inspirace a zajímavých myšlenek.  Příjemný poslech! 
10/12/202128 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

10: Odchod z korporátního světa po 22 letech do nejistoty podnikání a budování vlastní firmy

V tomto dílu se můžete těšit na zajímavé téma a praktické zkušenosti našeho kolegy z ININu. Jaké to je po 22 letech odejít z korporátního bankovního světa do vlastního podnikání a budování vlastní poradenské firmy? Hostem tohoto dílu je Libor Diviš, majitel a zakladatel společnosti Viaval.    Čemu všemu se budeme věnovat? Jaké to bylo pracovat 22 let v bankovnictví a co vše tato zkušenost přinesla do současného rozjezdu vlastní firmy? Srovnání bankovního světa a síťového MLM. Nejistota podnikání versus teplé místo v bance jako zaměstnance. Využití kontaktů a zkušeností z korporátního světa při budování vlastní značky. Volba obchodního modelu. Provize vs. placené poradenství. Návod, jak získávat nové klienty. Online marketing a jeho úskalí. Cesta specializace jako hlavní směr. Příjemný poslech!
8/17/202130 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

9: Budeme mít někdy zajištěné ETF do české koruny nebo spíš dříve v ČR přijmeme euro?

V rámci tohoto dílu se podíváme do kuchyně investiční společnosti. Projdeme zákulisí toho, jak vznikají a fungují podílové fondy a fondy ETF. Hostem je zástupce společnosti BNP Paribas Asset Management Honza Maňák, který má na starosti rozvoj byznysu BNP Paribas IP ve střední Evropě již téměř 13 let. Jaká témata v tomto podcastu probereme hlouběji? Jak moc je zajímavá střední Evropa pro velkou francouzskou banku? Česká koruna a možnosti investování bez měnového rizika. Kolik stojí měnové zajištění do amerického dolaru a eura? Dává smysl existence zajištěného ETF do koruny pro investiční společnost? Co vše je potřeba pro založení fondu v české koruně a co požaduje ČNB. Téma hlavních investičních trendů z pohledu investiční společnosti. Možnosti využití bezprovizních fondů je již realitou i v ČR pro běžné investory. Příjemný poslech!
7/6/202129 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

8: Úskalí a příležitosti budování vlastní poradenské firmy se zaměřením na bonitní klientelu

V rámci tohoto dílu si budeme povídat o budování vlastní poradenské firmy s Jiřím Cimpelem, majitelem a zakladatelem společnosti Cimpel a partneři.   Hlavní témata podcastu: Je lepší fungovat v režimu MLM nebo lze použít klasický model firmy z jiných odvětví mimo svět financí? Vylepšují provize tok peněz do firmy nebo je lepší rovnou přejít na honorované poradenství? Má růst objemu majetku v poradenském mandátu přímou souvislost s personálním obsazením firmy? Je výběr těch pravých lidí do firmy otázkou peněz, vize, nebo spíše vzdělání a zkušeností daného kandidáta? Vize ideálního cílového klienta pro firmu jako stěžejní parametr pro růst firmy. Dnešní svět žije online komunikací, preferují bonitní klienti i přesto osobní vztah se svým poradcem? Nenechte si ujít dnešní zajímavá témata z úspěšné investiční praxe. 
6/1/202128 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

7: Finanční nezávislost - opomíjený cíl klientů i investičních poradců

V rámci tohoto dílu si budeme povídat na téma "finanční nezávislost". Co tento pojem vlastně znamená? Je reálný a dosažitelný i pro běžné zaměstnance? Hostem je Petr Syrový, investiční analytik, lektor, školitel finančních poradců a autor knih v jedné osobě. Hlavní témata dnešního dílu:  Finanční nezávislosti či finanční svoboda - co to vlastně je a proč na ni většina poradců a klientů zapomíná? Jdou poradci příkladem nebo na vlastní rentu zapomínají? Lze nějak jednoduše říci, kolik peněz potřebuji pro rentu 10 000 Kč měsíčně? Co vše může být zdroj příjmů pro zajištění finanční nezávislosti? Kolik by si měl dávat stranou průměrný Čech, aby byl finančně nezávislý v 65 letech? Kdo všechno může dosáhnout finanční nezávislosti? Příjemný poslech!
5/4/202130 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

6: Online marketing ve službách privátního bankovnictví. Jde to dohromady?

V rámci tohoto dílu si budeme povídat na téma online marketing. Jak jej využít k růstu vlastní firmy? Zodpovíme si také otázku, zda může být online marketing jediný zdroj akvizice nových klientů i v oblasti privátního bankovnictví. Povídat si budeme s Honzou Sušánkou, zakladatelem a majitelem poradenské společnosti Sušánka a partneři s.r.o., který má také vlastní podcasty: Podnikatelská mysl a Mysl investora. Hlavní témata podcastu? Akvizice nových klientů pouze přes online marketing. Praktické rady s jakými online nástroji pracovat. Personální náročnost pro provozování online marketingu. Konkrétní výsledky po 3 letech práce v online světě. Jak silná konkurence je na českém trhu v oblasti privátního bankovnictví. Skrytá rizika online světa. Nahradí automatizované online investiční řešení živé poradce? Příjemný poslech!
4/6/202126 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

5: Kdy budou lidé vnímat investiční poradce stejně váženě jako lékaře či právníky?

V rámci tohoto dílu navážeme na téma "vzdělávání finančních profesionálů" z předešlého podcastu. Tentokrát je hostem Petr Pavlásek, spolumajitel vzdělávací firmy KFP, s. r. o. Petr je velice zkušeným profesionálem jak z pohledu vlastní poradenské praxe, tak i předávání zkušeností dalším. A na jaká témata si posvítíme? Když se řekne finanční poradce, co se většině klientům vybaví dnes? A co se jim vybavilo před 10 lety? Porovnání práce bankéře a finančního poradce. Jak rozdíly mezi těmito činnostmi vnímají Češi a jak zahraniční klienti? Otázka finanční nezávislosti jako hlavního cíle finančního plánu. Jak přecházejí poradci od provizního poradenství k bezproviznímu honorovanému? Vzdělávací kurzy jsou o teorii nebo spíše o praxi? V čem se mohou investiční poradci ještě zlepšit? Je reálné, že budou lidé vnímat investiční poradce stejně váženě jako třeba právníky či lékaře? Přejeme příjemný poslech!
3/2/202127 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

4: Výhody a nevýhody spolupráce s investičním poolem

Investiční zprostředkovatel vs. vázaný zástupce. V dnešním díle Investice srozumitelně se budeme věnovat legislativnímu rámci investic z pohledu spolupráce vázaných zástupců s investičním zprostředkovatelem. Povídat si budu s Petrou Štěpánkovou z In Investu, která měla registraci investičního zprostředkovatele, poté ji zrušila a rozhodla se působit právě pod značkou In Invest jako zástupce vázaný. Na co vše se budu ptát? Jaké důvody ji k tomu vedly? A jak vnímá své rozhodnutí s odstupem času?  Může všechny požadavky na provoz činnosti splnit i menší poradenská firma?  Jaká je budoucnost trhu investičního poradenství z pohledu regulace?  Kam se ubíráme z pohledu náročnosti smluvní dokumentace?  Příjemný poslech!
2/2/202127 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

3: Kvalita investičního poradenství v ČR – pohled do minulosti a budoucnosti

Kvalita poskytovaných služeb v oblasti investičního poradenství se stále zvyšuje a je skvělé, že v České republice máme k dispozici možnost získat prestižní celoevropsky uznávané certifikáty evropského finančního poradce (EFA) a evropského finančního plánovače (EFP). Nejen o nich si budu povídat se spoluzakladatelkou a předsedkyní rady Evropské asociace pro finanční plánovaní (EFPA) Martou Gellovu. Marta má dlouholeté zkušenosti z oblasti vzdělávání finančních poradců. A to nejenom v České republice, ale také po celé Evropě. V minulosti byla 10 let členkou představenstva FECIF, (Evropské federace finančních poradců) a aktuálně působí v evropské radě EFPA Europe. Hlavní témata podcastu: Vývoj poradenského trhu v ČR za posledních 10 let. Rozdíly mezi certifikátem EFP a EFA. Povinné zkoušky a profesionalizace trhu. Téma samoregulace jako možnost zvýšení kvality poskytovaných služeb poradci? EFPA jako iniciátor legislativních procesů v ČR. Snížení počtu vázaných zástupců u investic v registru ČNB je rizikem nebo výhodou pro klienta, zmizí díky tomu tipařské obchody? Výhled regulace a samoregulace do budoucna.
1/12/202133 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

2: Společensky odpovědné investování – budoucnost nebo pouze modní trend?

Téma společensky odpovědného investování nabírá na významu stále více, především v zemích na západ od nás. Pomalu ale jistě se tento přístup začíná objevovat i v České republice. Hlavní host Petr Šimčák, CFA (Amundi). V prvním díle podcastu Investice srozumitelně se budeme odpovědným investicím věnovat podrobně:  Základní pojmy aneb ESG, SRI a Impact investing Je vhodné zařazovat společensky odpovědné investice do portfolií? A nejedná se o skryté investiční riziko?  Téma udržitelnosti zajímá především firemní klientelu. Jak to ale vidí běžný investor?  Je motivací k odpovědnému investování vyšší výnos, odlišení či hodnotový přístup?  Posledních 7 let přinášejí odpovědné investice investorům nadvýnos – bude tomu tak i v budoucnu?  A závěrem – dají se najít skutečně zajímavé a zároveň odpovědné investice i pro běžné investory v ČR?
12/15/202034 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

1: Blíží se úroveň investičních služeb v Česku těm zahraničním na západ od nás?

Český investiční trh versus zahraniční. Nosné téma úvodního podcastu INVESTICE SROZUMITELNĚ. Přiblížíme vám hlavní důvody, proč stále nejsou investiční služby v ČR na stejné úrovni jako v západních zemích Evropy. Byrokracie, s tím související regulace, česká koruna jako brzda rozvoje, ale také vyšší ceny pro koncové investory. To vše jsou náměty k zamyšlení, co by se u nás dalo zlepšit. Posvítíme si také na specifika regulatorního prostředí v České republice. Hosté: Lukáš Paldus, Libor Bareš Moderuje: Petr Schwank
12/1/202029 minutes, 8 seconds