Winamp Logo
Głos nauki Cover
Głos nauki Profile

Głos nauki

Polish, Sciences, 1 season, 42 episodes, 14 hours, 43 minutes
About
Jak noblistka Maria Curie-Skłodowska wierzymy, że „nauka jest czymś bardzo pięknym”, dlatego zapraszamy do wspólnego poznawania świata i odkrywania jego tajemnic. Podcast popularnonaukowy „Głos nauki” pomoże każdemu zainteresowanemu poszerzyć horyzonty, przybliżając ciekawe zagadnienia z różnych dziedzin. Krótkie prelekcje i rozmowy dostarczą dawki wiedzy, którą można się podzielić z innymi. Naszymi przewodnikami będą naukowcy oraz eksperci z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Posłuchajmy głosu nauki!
Episode Artwork

Odc. 42 Otępienie jest procesem

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki”. Tym razem dr Magdalena Wołoszyn-Mróz z Redakcji „Wiadomości Uniwersyteckich” rozmawiała z dr Beatą Daniluk z Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii Emocji UMCS m.in. o tym, czym jest otępienie i jakie są jego przyczyny. Ekspertka opowiedziała również, w których chorobach występuje oraz w jaki sposób się objawia. Zachęcamy do słuchania, udostępniania i dzielenia się wiedzą!
3/4/202421 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Odc. 41. Jak przetrwać gorączkę przedświątecznych zakupów?

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki”. Tym razem dr Magdalena Wołoszyn-Mróz z Redakcji „Wiadomości Uniwersyteckich” rozmawiała z dr Anną Tychmanowicz z Katedry Emocji i Osobowości UMCS m.in. o gorączce przedświątecznych zakupów i nietrafionych prezentach. Ekspertka opowiedziała o kilku psychologicznych mechanizmach, jakie mogą zastosować wobec nas sprzedawcy i o tym jak nie dać się nabrać na różnego rodzaju promocje, które w rzeczywistości nimi nie są. Zachęcamy do słuchania, udostępniania i dzielenia się wiedzą!
12/5/202315 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Odc. 40. Tłumaczenia audiowizualne – wyzwanie dla lingwistów

Gościem kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” jest dr Paweł Aleksandrowicz z Katedry Lingwistyki Stosowanej UMCS, który opowie, czym są tłumaczenia audiowizualne, jak wygląda tłumaczenie filmu lub gry oraz jakie umiejętności należy posiadać, aby móc się tym zajmować.
11/3/202314 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Odc. 39. Neurobadania – odkrywanie tajemnic mózgu

Czym są neurobadania? Jakie metody wykorzystują? W jaki sposób wpisują się w neuroedukację? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w kolejnym odcinku podcastu „Głos nauki”. Tym razem naszym gościem jest dr Małgorzata Chojak, kierownik Laboratorium Badań nad Neuroedukacją w Instytucie Pedagogiki UMCS. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej inspirującej rozmowy!
9/11/202322 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Odc. 38. Radioaktywność i jej skutki

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki”. Tym razem dr Magdalena Wołoszyn-Mróz z redakcji „Wiadomości Uniwersyteckich” rozmawiała z dr. hab. Radosławem Zaleskim, prof. UMCS z Katedry Fizyki Materiałowej, który opowiedział m.in. o radioaktywności, zagrożeniach z nią związanych i skutkach biologicznych, które za sobą niesie. Ekspert wytłumaczył również jak działa i jakiego rodzaju danych dostarcza Monitor radioaktywności w powietrzu w Lublinie. Zachęcamy do słuchania, udostępniania i dzielenia się wiedzą!
7/11/202316 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Odc. 37. Studia to nie tylko nauka

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem Pauliny Jamrozik, przewodniczącej Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS. W tym odcinku porozmawiamy o tym, czym na co dzień zajmuje się ZUSS, jak można do niego dołączyć i dlaczego warto angażować się w działania mające na celu dbanie o interesy społeczności studenckiej.
6/26/202313 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Odc. 36. Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt

Zapraszamy do wysłuchania nowego odcinka podcastu „Głos nauki”. Dr Magdalena Wołoszyn-Mróz z redakcji „Wiadomości Uniwersyteckich” spotkała się z dr Anną Rysiak z Katedry Botaniki, Mykologii i Ekologii, która opowiedziała o inwazyjnych gatunkach roślin i zwierząt oraz o zagrożeniach, jakie czyhają z ich strony. Poruszyła m.in. temat inwazyjności barszczu Sosnowskiego i tego, w jaki sposób znalazł się on w Polsce.
5/22/202321 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Odc. 35. Sztuczna inteligencja jako twórca sztuki

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem dr. hab. Andrzeja Radomskiego, prof. UMCS z Katedry Informacji i Kultury Cyfrowej. Gość opowie o sztucznej inteligencji, która wkracza z impetem do praktyki artystycznej, a także o sposobach tworzenia przez nią dzieł sztuki, utworów literackich i muzycznych.
3/29/202324 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Odc. 34. Miłość niejedno ma imię

Gościem kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” jest dr Marlena Stradomska z Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UMCS, która m.in. opowie o zarówno pozytywnym, jak i destrukcyjnym wpływie miłości na nasze życie, wskaże, gdzie możemy jej szukać oraz wyjaśni, dlaczego tak bardzo chcemy kochać i być kochani.
2/13/202316 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Odc. 33. Plan Równości Płci

Gościem kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” jest dr Agnieszka Ziętek z Katedry Administracji Publicznej UMCS, która opowie o Planie Równości Płci wprowadzonym niedawno na naszym Uniwersytecie.
1/9/202310 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Odc. 32. Madame Curie – kobieta zakochana w nauce

W kolejnym odcinku podcastu „Głos nauki” dr Waldemar Berej z Katedry Fizyki Teoretycznej UMCS przybliży dokonania Marii Curie-Skłodowskiej, przywoła wydarzenia z jej życia oraz przedstawi związki tej uczonej wszech czasów z Lublinem.
11/7/202215 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Odc. 31. Uczelnie wyższe stawiają na dostępność

Gościem kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” jest dr hab. Agnieszka Lewicka-Zelent, prof. Uczelni z Katedry Pedagogiki Resocjalizacyjnej UMCS, która wyjaśni, czym jest dostępność, jakie znaczenie ma ona we współczesnym świecie oraz jakie działania podejmują uczelnie wyższe, aby zapewnić osobom ze specjalnymi potrzebami odpowiednie warunki do kształcenia i pracy.
9/29/202215 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Odc. 30. Bezpieczeństwo energetyczne Polski – szanse i wyzwania

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki”, którego gościem jest dr hab. Jan Chadam, prof. Uczelni z Katedry Systemów Informacyjnych i Logistyki, dyrektor Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska UMCS. Podczas rozmowy ekspert opowie m.in. o tym, czym jest bezpieczeństwo energetyczne, jak wyglądają obecnie łańcuchy dostaw gazu i węgla, a także czy Polska jest w stanie osiągnąć niezależność energetyczną i dlaczego odnawialne źródła energii mają ogromną wartość.
9/7/202215 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Odc. 29. Sztuczna inteligencja zmienia nasz świat

Gościem kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” jest dr Kamil Filipek z Katedry Socjologii Gospodarki i Metod Badań Społecznych, który opowie, czym jest sztuczna inteligencja, jakie ma zastosowania i czy może być niebezpieczna dla człowieka.
7/29/202214 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Odc. 28. Dlaczego warto studiować w Lublinie?

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem Wiktorii Herun, pełniącej funkcję kierownika Referatu Wspierania Akademickości Urzędu Miasta Lublin, która opowie o tym, dlaczego Lublin jest miastem szczególnie przyjaznym studentom.
6/21/202211 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Odc. 27. Kompetencje i zawody przyszłości

Gościem kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” jest dr Monika Jakubiak z Katedry Zarządzania UMCS, która opowie o kompetencjach i zawodach przyszłości, najbardziej perspektywicznych kierunkach studiów oraz planowaniu kariery zawodowej.
5/17/202212 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Odc. 26. Zwyczaje wielkanocne na Lubelszczyźnie

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem dr hab. Marioli Tymochowicz, prof. Uczelni z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS, która opowie o zwyczajach wielkanocnych na Lubelszczyźnie, zarówno tych minionych, jak i tych, które obchodzimy do dziś.
4/14/202216 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Odc. 25. Książki pobudzają wyobraźnię

Gościem kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” jest dr hab. Anita Has-Tokarz, prof. Uczelni, kierownik Katedry Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej, która opowie o rozbudzaniu w dzieciach pasji do książek i specyfice literatury dla najmłodszych czytelników.
4/1/202227 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Odc. 24. O kobietach dawniej i dziś

Zapraszamy do posłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem dr hab. Krystyny Leszczyńskiej-Wichmanowskiej, prof. Uczelni z Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka UMCS, która opowie nam o kobietach i ich zmieniającej się roli na przestrzeni wieków.
3/8/202230 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Odc. 23. W poszukiwaniu skarbów

Zapraszamy do posłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem dr. Marcina Maciejewskiego z Instytutu Archeologii UMCS, który opowie nam, czym dla archeologa są skarby i jak wygląda ich poszukiwanie.
2/16/202219 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Odc. 22. Transplantacja ratuje życie

Zapraszamy do posłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem prorektora ds. rozwoju i współpracy z gospodarką dr. hab. Zbigniewa Pastuszaka, prof. Uczelni.26 stycznia obchodzimy Dzień Transplantacji, upamiętniający pierwszy w Polsce udany przeszczep nerki. Codziennie kilka osób dowiaduje się, że jedynym ratunkiem dla nich jest transplantacja organu. W jaki sposób przeszczep zmienia życie chorego? Czy po tej trudnej operacji można żyć normalnie? – (…) Z punktu widzenia pacjenta mogę powiedzieć, że dzięki transplantacji żyję, mogę normalnie pracować, normalnie funkcjonować i od ponad trzech lat realizować dodatkową misję, którą jest promocja postaw protransplantacyjnych w naszym społeczeństwie na poziomie miasta, regionu czy kraju. Przekaz takich osób jak ja, które miały bardzo poważne problemy zdrowotne, najczęściej nie z własnej winy, i przeżywały różne perypetie z nimi związane, ale wróciły do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, w środowiskach pracy, w rodzinach, jest niezwykle ważny dla innych osób, które obecnie chorują albo znajdują się w procesie leczenia – mówi dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. Uczelni.
1/26/202221 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Odc. 21. Dlaczego przeklinamy?

Zapraszamy do posłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem dr Pauliny Banaszkiewicz z Katedry Psychologii Emocji i Osobowości UMCS. 17 grudnia przypada nietypowe święto, a dokładnie Dzień bez Przekleństw. To doskonała okazja do rozmowy na temat przeklinania i emocji z tym związanych. Dlaczego używamy brzydkich słów? Co nami kieruje? Jak z tym walczyć?
12/17/202115 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Odc. 20. Internetowy hejt może zniszczyć życie

Zapraszamy do posłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem dr Ilony Dąbrowskiej z Katedry Dziennikarstwa UMCS. Ekspertka opowiada o hejcie, czyli poważnym problemie społecznym, z którym obecnie mierzy się coraz więcej osób.
11/29/202115 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Odc. 19 Skąd się wzięła moda na Halloween?

Zapraszamy do posłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki”. Gościem jest dr Magdalena Grabias z Instytutu Nauk o Kulturze. Ekspertka opowiada o tym, jaka jest geneza Halloween, przedstawia zwyczaje związane z tym świętem, a także wyjaśnia, dlaczego jest tak popularne.Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
10/29/202118 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Odc. 18. Sytuacja na granicy z Białorusią – realne zagrożenie czy nieuzasadniony strach?

Zapraszamy do wysłuchania nowego odcinka podcastu „Głos nauki” pt. „Sytuacja na granicy z Białorusią – realne zagrożenie czy nieuzasadniony strach?”. Jak doszło do wybuchu tego konfliktu? Czy mamy się czego bać? Na te pytania i wiele innych odpowiada dr Jakub Olchowski.– Zanim cokolwiek powiemy o wojnie hybrydowej, to rzeczywiście trzeba zarysować tło tych wydarzeń, dlatego że to są dość specyficzne wydarzenia i oczywiście ich geneza nie jest naturalna. (…) To nie jest tak, że wszyscy ci ludzie z różnych państw nagle postanowili przyjechać do Unii Europejskiej – mówi dr Jakub Olchowski.Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
10/20/202114 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Odc. 17. Różnorodność biologiczna

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem dra hab. Pawła Buczyńskiego z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody. Ekspert opowiada o tym, czym jest różnorodność biologiczna, co stanowi dla niej największe zagrożenie oraz jak możemy o nią dbać.Dr hab. Paweł Buczyński – pracownik naukowy Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody w Instytucie Nauk Biologicznych UMCS. Jego badania dotyczą bezkręgowców słodkowodnych - ich różnorodności biologicznej, rozmieszczenia geograficznego, ekologii, zagrożeń, ochrony, wykorzystania w ocenie stanu środowiska. Głównymi organizmami modelowymi w tych badaniach są ważki (Odonata) i chrząszcze (Coleoptera). Współpracując ze specjalistami od innych grup taksonomicznych, prowadzi badania także w oparciu o inne organizmy. Część realizowanych projektów dotyczy też całej makrofauny bezkręgowej.Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
7/6/202133 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Odc. 16. Europejski Zielony Ład

Zapraszamy do posłuchania nowego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem prof. dr. hab. Marka Pietrasia. Ekspert z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS przybliża strategię Europejskiego Zielonego Ładu, opowiada, skąd się wzięła inicjatywa, co ma na celu i z jakimi wyzwaniami wiąże się jej realizacja.Prof. dr hab. Marek Pietraś – dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji i kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Zakres przedmiotowy prowadzonych przez niego badań obejmuje tematykę bezpieczeństwa międzynarodowego, problemów ekologicznych w stosunkach międzynarodowych (indywidualny grant KBN pt. „Sprzężenia ekologii i polityki” realizowany w latach 2001-2003), teorii stosunków międzynarodowych, zwłaszcza reżimów międzynarodowych, procesów globalizacji i wyłaniania się tzw. późnowestfalskiego ładu międzynarodowego, a ostatnio także procesów i problemów funkcjonowania obszaru Wspólnoty Niepodległych Państw.Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
6/22/202145 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Odc. 15. Naukowa działalność edytora przypomina czasem pracę detektywa

Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu „Głos nauki”, w którym dr hab. Aleksander Wójtowicz z Instytutu Filologii Polskiej UMCS opowiada o kulisach pracy edytora.Aleksander Wójtowicz – dr hab., prof. UMCS, historyk literatury, edytor. Zajmuje się dziejami polskich oraz europejskich ruchów awangardowych, sztuką nowoczesną, edytorstwem literatury dwudziestego wieku oraz przyrodopisarstwem. Autor książek "Cogito i „sejsmograf podświadomości”. Proza Pierwszej Awangardy" (Wyd. UMCS, Lublin 2010), "Nowa Sztuka. Początki (i końce)" (Wyd. UJ, Kraków 2017), ""Epoka wielkiego zamętu". Szkice o literaturze nowoczesnej 1918-1939" (Wyd. UMCS, Lublin 2020). Współredaktor edycji krytycznych: J. Czechowicz, "Pisma zebrane", t. 9, Varia (2013, z J. Cymermanem), "Nowy styl, nowe pióra. Antologia krytyki i eseistyki 1939-1945" (2015, z J. Święchem), "Reflektor. Materiały archiwalne i prasowe" (2018), monografii "E-edytorstwo. Edytorstwo w świecie nowych mediów" (2013, z P. Nowakiem) oraz "Józef Czechowicz. Poeta - prozaik - krytyk - tłumacz" (2015, z A. Niewiadomskim). Współredagował także zbiór utworów S. Wujastyka "Czasy i Przyjaźnie" (2010) oraz "Szopki Reflektora" (2020). Uczestnik projektów badawczych: „Twórczość Józefa Czechowicza jako przedmiot badań tekstologicznych i edytorskich”( KBN N103 039 32/1865, 2008 - 2012), „Edycja krytyczna Pism zebranych Józefa Czechowicza” (NPRH, 11H11 008280, 2011-2013), „Krytyka literacka i eseistyka okresu Drugiej Wojny Światowej” (NCN, nr 2012/05/B/HS2/03980, 2013- 2015), „Edycja krytyczna notatników Józefa Łobodowskiego” (0328/NPRH5/H11/84/2017, 2017-2021) oraz "Związki sztuk wizualnych i literatury w Polsce po 1945 roku" (Muzeum Sztuki w Łodzi).Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
6/7/202121 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Odc. 14. Mediamorfoza. Czy Netflix, Instagram i podcasty zastąpią telewizję, prasę i internet?

W kolejnym odcinku „Głosu nauki” dr Karolina Burno-Kliszuk z Katedry Dziennikarstwa opowiada o tym, dlaczego nowe media takie jak Instagram, podcasty czy platforma Netflix cieszą się popularnością i czy mają szansę zastąpić prasę, radio i telewizję. Zapraszamy do posłuchania!Karolina Burno-Kaliszuk – doktor nauk społecznych w zakresie nauk o mediach zatrudniona w Katedrze Dziennikarstwa na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autorka dwóch książek z zakresu komunikowania w sieci: "We władzy blogów. Blogosfera ogólnopolskich tygodników opinii (2006-2015)", Wydawnictwo UMCS, Lublin 2019; "Blog jako nowa forma komunikowania politycznego. Na przykładzie blogów polityków Platformy Obywatelskiej (2004–2010)", Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2013. Jej zainteresowania naukowe orientują się wokół takich zagadnień jak mediamorfoza oraz hybrydyzacja gatunków dziennikarskich. Dotychczasowe badania i publikacje to przede wszystkim prace dotyczące polskiej blogosfery oraz tzw. dziennikarstwa plotkarskiego.Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
5/24/202121 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Odc. 13. Biblioteka – cyfrowa wieża Babel

Z okazji Tygodnia Bibliotek w podcaście „Głos nauki” dr Krystyna Kwapisiewicz-Hudzik dzieli się naukową refleksją na temat biblioteki, jej zadań i funkcji w czasach otwartej nauki. Krystyna Kwapisiewicz-Hudzik – doktor bibliologii i informatologii, adiunkt w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach, kierownik Oddziału Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów w Bibliotece Głównej. Jej zainteresowania badawcze obejmują biblioteki akademickie w systemie komunikacji naukowej, zarządzanie wiedzą i informacją, bibliotekarstwo porównawcze, biblioteki uniwersyteckie w Niemczech.Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
5/11/202120 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Odc. 12. Badania dotyczące Europy Wschodniej

Zapraszamy do wysłuchania nowego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem prof. dra hab. Walentego Baluka – pracownika naukowego Instytutu Nauk o Polityce i Administracji i dyrektora Centrum Europy Wschodniej UMCS. Ekspert opowiada o badaniach i projektach związanych z problematyką Europy Wschodniej.Prof. dr hab. Walenty Baluk – absolwent Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego uzyskał stopień doktora i doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. W latach 2000-2011 zatrudniony na stanowisku adiunkta w Zakładzie Badań nad Europą Wschodnią w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2011 r. został profesorem w Zakładzie Praw Człowieka na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2014 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego oraz został dyrektorem Centrum Europy Wschodniej UMCS. Jego zainteresowania naukowe obejmują systemy polityczne, politykę zagraniczną i bezpieczeństwa oraz stosunki narodowościowe w państwach Europy Wschodniej.Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
4/27/202116 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Odc. 11. Świat i czarne łabędzie: biologia a stosunki międzynarodowe

Czy gatunki zwierzęce mogą pomagać nam w wyjaśnianiu rzeczywistości międzynarodowej? Z dr. Grzegorzem Gilem z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMCS rozmawiamy o społecznych, ekonomicznych i politycznych skutkach pandemii oraz o tym, jak będzie wyglądał nasz świat po jej zakończeniu.Dr Grzegorz Gil – wykładowca, komentator, bloger, adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMCS. W pracy naukowej koncentruje się na wybranych zagrożeniach bezpieczeństwa międzynarodowego (m.in. państwa upadłe, terroryzm, pandemie) oraz systemie bezpieczeństwa zbiorowego ONZ.Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
4/13/202138 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Odc. 10. Etnolingwistyczne spojrzenie na zwierzęta domowe

Gościem nowego odcinka podcastu jest dr Olga Kielak z Instyutu Filologii Polskiej UMCS – autorka publikacji „Zwierzęta domowe w języku i kulturze. Studium etnolingwistyczne”. Ekspertka opowiada o tym, czym jest etnolingwistyka oraz językowy obraz świata, a także jakie sposoby myślenia o zwierzętach podpowiada polszczyzna. Zapraszamy do posłuchania „Głosu nauki”!Olga Kielak – doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół lingwistyki kulturowej, w tym zwłaszcza problematyki językowego obrazu świata. Autorka publikacji z zakresu etnolingwistyki, członkini zespołu etnolingwistycznego przygotowującego kolejne tomy „Słownika stereotypów i symboli ludowych”. W latach 2012-2017 realizowała w ramach Diamentowego Grantu przyznanego przez MNiSW projekt pt. „Językowo-kulturowy obraz zwierząt domowych w języku potocznym i polskiej kulturze ludowej”.Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
3/29/202132 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Odc. 9. Zarządzanie różnorodnością w organizacji

Zapraszamy do odsłuchania nowego odcinka podcastu „Głos nauki”! Kwestie zarządzania różnorodnością w organizacji przybliża p. Katarzyna Zabratańska – absolwentka UMCS i Akademii Leona Koźmińskiego, obecnie doktorantka w Instytucie Socjologii, gdzie pisze pracę na ten właśnie temat. Pani Katarzyna jest również praktyczką biznesu: zarządza projektami, doradza i szkoli w obszarach takich jak: zarządzanie różnorodnością, przywództwo kobiet, antydyskryminacja, CSR. Ponadto kieruje Inną Fundacją, lubelską organizacją pozarządową aktywną na polu praw człowieka, D&I oraz badań. Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
3/15/202134 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Odc. 8. W świecie wirusów

Gościem kolejnego odcinka podcastu jest prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS. Ekspertka opowiada m.in. o tym, czym są wirusy, skąd się biorą, jak ludzki organizm sobie z nimi radzi i jak można walczyć z pandemią. Zapraszamy do posłuchania „Głosu nauki”!Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
3/1/202117 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Odc. 7. Badania na Antarktydzie

Dlaczego Antarktyda jest tak wyjątkowym miejscem? Jakie badania są tam prowadzone? Jak dotrzeć w tak odległy zakątek świata? Na te pytania odpowiada prof. dr hab. Jerzy Nawrocki z Katedry Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji UMCS. Zapraszamy na nowy odcinek "Głosu nauki"!Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
2/15/202126 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Odc. 6. Wyprawy polarne na Spitsbergen

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie to uczelnia, która posiada własną stację polarną zlokalizowaną na Spitsbergenie (Norwegia). O wyprawach i badaniach tam prowadzonych opowiada dr hab. Piotr Zagórski z Katedry Geomorfologii i Paleogeografii UMCS. Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka "Głosu nauki"!Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
2/2/202116 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Odc. 5. Cyfrowa humanistyka

Czym jest cyfrowa humanistyka? Jakie narzędzia i możliwości wnosi do współczesnych badań naukowych? Jakie kompetencje posiada cyfrowy humanista? Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu "Głos nauki" z udziałem dra hab. Andrzeja Radomskiego z Instytutu Nauk o Kulturze.Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
1/18/202129 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Odc. 4. Ludologia

Czy gry wideo są tylko prostą rozrywką? Czym jest ludologia? W niniejszym odcinku „Głosu nauki” dr Radosław Bomba – dyrektor Centrum Badań Gier Wideo UMCS wyjaśni, dlaczego gry wideo są istotnym elementem kultury, który warto poddać naukowej refleksji.Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
12/14/202027 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Odc. 3. Badania polarne

Tematem tego odcinka "Głosu nauki" będą badania związane z regionami polarnymi, o których opowie dr hab. Michał Łuszczuk z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Zapraszamy do wysłuchania podcastu i poszerzenia swoich horyzontów!Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
11/24/202022 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Odc. 2 Media cyfrowe w wyobraźni społecznej

Gościem drugiego odcinka "Głosu nauki" jest dr hab. Piotr Celiński z Katedry Teorii Mediów UMCS, który opowiada o jasnych i ciemnych stronach mediów cyfrowych oraz wyobrażeniach społecznych na ten temat. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
11/5/202022 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Odc. 1. Sekwencjonowanie nowej generacji

Czym jest sekwencjonowanie nowej generacji? Do czego służy i jak jest wykorzystywane? Na te pytania odpowiedzą prof. Agata Starosta oraz dr Olga Chrobak z Laboratorium Ekspresji Genów.Muzyka: Broke For Free – Our Ego [Feat. Different Visitor] Źródło: Free Music ArchiveLicencja: CC BY
10/20/202015 minutes, 17 seconds