Winamp Logo
Brain Bar Cover
Brain Bar Profile

Brain Bar

Hungarian, Social, 1 season, 124 episodes, 4 days, 5 hours, 19 minutes
About
 A Brain Bar hetente megjelenő podcastjeiben csapatunk és meghívott vendégeink segítségével a legégetőbb kérdések mentén beszélgetünk az egyént, a közösségeket és az emberiség egészét érintő témákról, legyen szó a bolygónkról, robotokról, ételekről vagy akár gyereknevelésről. Közös pont? A jövő.  Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
Episode Artwork

Te miben méred az elismerést? | Mi a kérdés? Máriás Endrével

A sikernek sokféle arca van - legyen szó karrierről, magánéletről vagy hétköznapi dolgokról. Az eredményes karrierhez vezető út pedig sokféle lehet, mindenkinek megvan a saját története és sikerdefiníciója. A Brain Bar fesztiválon Máriás Endrét, az OTP Bank bankkapcsolati területének vezetőjét arról kérdezzük, mit jelent valójában a siker: milyen célokat érdemes kitűznünk és milyen döntéseket kell meghoznunk ahhoz, hogy elérjük. A fesztivál előtt Endre a Mi a kérdés? podcastben beszélgetett velünk sikerről, kudarcokról és ezeknek a fogalmaknak az alakulásáról az ember szakmai fejlődése során. Hallgasd meg te is az adást, szeptember 26-án pedig nézd meg élőben Endrét a Brain Baron! Az epizódot az OTP Junior támogatta.
9/18/202442 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Fejben dől el? Illés Fannival és Dr. Kárpáti Róberttel | Az érem hátoldala

Mennyire befolyásolja a sportteljesítményt a kiváló mentális felkészültség? Ebben a részben megbeszéltük, hogyan hódította meg a pszichológia az élsportot is, és megkerestük a recepteket, amiket a sportpszichológusok fedeztek fel. Arra voltunk kíváncsiak, mi választja el a bajnokok mentális állapotát a vesztesekétől, és hogyan lehetnek a tegnap veszteseiből a holnap bajnokai – a válaszokért pedig az ország talán legjobb sportpszichológusát, a Szilágyi Áronnal is együtt dolgozó Dr. Kárpáti Róbertet, és paralimpiai bajnok úszónkat, Illés Fannit kérdeztük. A podcastet a Sportoló Nemzet támogatta.
8/5/20241 hour, 27 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Mi az a dopping? Hegyi Dórával és Tiszeker Ágnessel | Az érem hátoldala

Az olimpia réme a doppingolás: a lebukott sportoló szégyenkezve térhet haza, akár úgy is, hogy utólag elveszíti az érmét. A dopping viszont sokszor mérték és időzítés kérdése: ami két héttel korábban kisebb adagban szabályos volt, a versenyen már kizárási tényező lehet. De kik írják a doppingolás szabályait? Tényleg csak doppingolva lehet nyerni az olimpián? Nem lenne egyszerűbb eltörölni az összes szabályt? Ezekről kérdeztük Hegyi Dóra volt sportaerobik versenyzőt, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség magyar tagját és Dr. Tiszeker Ágnest, Magyar Antidopping Csoport ügyvezető igazgatóját. A podcastet a Sportoló Nemzet támogatta.
8/1/20241 hour, 29 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Győztes kalóriák Ligeti Dániellel és Shenker-Horváth Kingával | Az érem hátoldala

Lehet, hogy a tegnapi vacsorán múlik, hogy kié lesz ma az aranyérem? Az epizódban megbeszéljük, mi mit tanulhatunk abból, hogyan és mit esznek-isznak a bajnokok. Szabad-e nassolni az olimpiai faluban? Milyen sérüléseket lehet elkerülni a megfelelő étrenddel? Ezekről kérdezzük Ligeti Dániel nehézsúlyú birkózót és Shenker-Horváth Kinga sportdietetikust Az érem hátoldala podcast 3. részében.
7/26/20241 hour, 20 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Rangsorolásmánia Kemény Dénessel és Érdi Péterrel | Az érem hátoldala

Honnan jön, hogy szeretjük egymáshoz képest megmérettetni magunkat? Vagy éppen az, hogy más embereket szeretünk rangsorolni, még akkor is, ha mi magunk egyáltalán nem vagyunk versenyzők semmilyen területen, csupán laikus nézők? Az érem hátoldala podcast második részében ennek jártunk utána két olyan szakértővel, akiknél többet kevesen tudnak a toplistákról. Kemény Dénessel, a legendás háromszoros olimpiai bajnok vízilabdacsapat szövetségi kapitányával beszélgettünk, majd Érdi Pétert, a Rangsorolás című könyv szerzőjét, a listák és rekordok állatvilágból örökölt és szociológiai-pszichikai vonatkozásait kutató michigani professzort kérdeztük a jelenségről. A podcast elkészítését a Sportoló Nemzet támogatta.
7/24/20241 hour, 10 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Új sportágak vs. régiek Noris by Nature-rel és Kempf Zozóval | Az érem hátoldala

Gyorsabban, erősebben, magasabbra. Az Olimpia négyévente lázba hozza a világot. Idén a harmincharmadik nyári játékokra 10 500 sportoló érkezik Párizsba, hogy 32 sportágban csapjanak össze. De hogyan készülnek fel életük mérkőzésére a világ legjobbjai? Kik segítik őket, hogy dobogóra állhassanak? Hogyan tréningeznek fejben, és milyen diétát követnek? Ez itt a Brain Bar új sorozata, Az érem hátoldala Baranyi Marcival és Csáky Dáviddal. Az első részben arra a kérdésre igyekeztünk válaszolni, van-e helyük az Olimpián az olyan új sportágaknak, mint a BMX, a karate, a kötélhúzás vagy a break. Ebben az extrémsportok hazai nagyágyúi voltak segítségünkre: Lobontiu Menotti Norissal, vagyis Noris by Nature breakessel, és Kempf Zozo BMX-versenyzővel beszélgettünk. Az epizód elkészítését a Sportoló Nemzet támogatta.
7/22/20241 hour, 18 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Túlstimuláció: mi okozza, hogyan hat rád, és mit tehetsz ellene? | LelkEd különkiadás

Az Answear.hu divat webáruház már második kampányát indítja a mentális egészség jegyében Take Care of What’s Inside néven. A mostani kampány egy ritka, azonban szinte mindenkit érintő problémát, a túlstimulációt dolgozza fel és javasol rá különféle megoldásokat. A LelkEd a Mélylevegő Projekt és a Brain Bar közös pszichoedukációs műsora, ahol újragondoljuk az alapokat, hogy Te is elkezdhesd a saját önismereti utadat. A sorozat első hat részét 2022-ban készítettük Pető Dorinával és Juhász Bettinával, a Mélylevegő Projekt két pszichológusával. Ebben a különkiadásában pedig velük mint szakmai partnerekkel beszélgetünk az Answear kampányának keretein belül arról, normális-e, ha úgy érzi az ember, hogy túl sok inger éri, hogyan ismerheti fel magán ennek a jeleit, és miként küzdhet a túlstimuláció ellen. Az epizód termékmegjelenítést tartalmaz.
6/3/20241 hour, 9 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Hogy működik a gyógyszerfejlesztés világa? | Dr. Szántay Csaba és Martin Gábor a 2023-as Brain Baron

Filmekből és sorozatokból már mind el tudjuk képzelni, hogyan is néz ki egy laboratórium - de mi róluk az igazság? Miért tart évekig egy gyógyszer kifejlesztése, és ki az, akinek érdemes ezzel foglalkoznia? A Brain Baron a Richter két szakemberét, Dr. Szántay Csabát és Martin Gábort kérdeztük a laboratóriumi világ legnagyobb mítoszairól.
5/22/202440 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

A rovaroké a jövő? | Percze Rajmond a 2023-as Brain Baron

A Föld lakossága néhány évtizeden belül 10 és 12 milliárd fő között fog tetőzni. De hogyan látunk majd el élelemmel ennyi embert? És hogyan takarmányozzuk azt a rengeteg állatot, ami szükséges a mi élelmezésünkhöz? Percze Rajmond és csapata a már most szemmel látható alapanyaghiányt igyekszik leküzdeni: takarmánycélú rovartermesztéssel foglalkoznak, ráadásul ipari léptékben. Az Agroloop igazi szerelemprojekt számukra, amely bebizonyítja: a fenntarthatóság és a növekedés megférhetnek egymás mellett. A Brain Baron a vállalkozói történetéről beszélgettünk vele, és arról, hogyan vezet a megoldásuk ahhoz, hogy tovább maradjon sokaknak élvezhető a Földünk.
5/8/202427 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Hogyan tud gyógyítani a természet? | Dimitry Ljasuk a 2023-as Brain Baron

Mit tud csinálni, aki nem szeretne lemondani a Netflix-sorozatokról, a mobiltelefonjáról, a nagyváros luxusairól, mégis úgy érzi, kiégett vagy ki fog égni a rohanó mindennapokban? Tényleg gyógyító ereje van a természetnek? A Brain Baron Bódy Gergő beszélgetett erről Magyarország egyik legsikeresebb független filmesével, Dimitry Ljasukkal, aki sok év reklámipari tapasztalat után 5 éve döntött úgy, hogy maga is elkezd több időt tölteni a természetben, és másokkal is megismerteti ennek az értékét.
5/2/202427 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Gombászat a nappaliban? | Schaffhauser Sámuel és Palánki Dávid a 2023-as Brain Baron

Két éve még IKEA-s műanyag dobozokba próbáltak szenzorokat pakolni, és közösségi finanszírozásból gyártottak először otthoni gombatermesztésre alkalmas eszközöket. Temérdek gombákról, 3D-nyomtatásról, marketingről és salesről szóló YouTube-videóval és egy csomó tapasztalattal később a Shrooly több mint kétmillió dollár összértékű rendeléssel büszkélkedhet, köztük Jaden Smith színésztől is. Másfél év alatt a közösségi médián 40 millió megjelenésük volt, 26 kollégájuk lett, befektetést szereztek és ma már tudatosan választják el vezetői feladatköreiket - és azt mondtuk már, hogy még nincsenek 25 évesek? A Brain Baron a két alapító, Schaffhauser Sámuel és Palánki Dávid meséltek Lil Frakknak a vállalkozói sztorijukról. 
4/25/202428 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Mi hajtja a 21. századot? | Zsótér Csaba a 2023-as Brain Baron

Miközben az emberiség energiaigénye folyamatosan növekszik, és világszerte egyre több autót értékesítenek, az EU egyre ambiciózusabb környezetvédelmi célokat határoz meg. Képes lesz ezzel az autó- és az energiaipar lépést tartani? Mikorra tudunk elég megújuló energiát termelni ahhoz, hogy kiváltsuk a fosszilis energiahordozókat? Elektromos áramot, hidrogént vagy növényi és állati alapanyagokból készült bioüzemanyagot fogunk tölteni az autókba? Zsótér Csaba, a MOL-csoport üzemanyag üzletágának ügyvezető igazgatójával az üzemanyagról és a mobilitásról beszélgettünk, ahol a jelenlegi gazdasági és társadalmi folyamatok elemzésével igyekezett megválaszolni korunk egyik legégetőbb kérdését: mivel fogjuk meghajtani a járműveket holnap.
4/17/202416 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Így falják fel az algoritmusok az otthonod, az autód és az életed | Halmos Gyula a 2023-as Brain Baron

Ha te sem úgy nézel szét a konyhádban vagy úgy szállsz be a kocsidba, hogy a körülötted munkálkodó algoritmusok jutnak eszedbe, akkor hallasd meg Linczényi Márkó beszélgetését Halmos Gyulával, aki a BOSCH-nál már több mint tíz éve dolgozik azon, hogy az életünket minél könnyebbé és élvezetebbé tegyék a szoftverek.
4/10/202419 minutes, 1 second
Episode Artwork

Van szükségünk tárgyakra a digitális korban? | Baán László, Fehér András és Ruppert Dániel a 2023-as Brain Baron

Az életünk egyre nagyobb részét teszik ki virtuális élmények, ezt már rég tudjuk. Egy csomó múzeum bejárható már virtuálisan, egy csomó koncertet hallgathatunk élőben online - és lassan már az AI által rajzolt vagy megzenésített alkotásokhoz is hozzászokunk. Elveszti ettől az értékét a valódi kultúra? Szüksége lesz a jövő emberének arra, hogy élőben tapasztaljon meg művészeti élményeket? Hogy megválaszoljuk ezeket a kérdéseket, a 2023-as Brain Baron Baán Lászlót, a Liget Projekt miniszteri biztosát, Ruppert Dániel dizájner-márkastratégát, és Fehér Andrást, a 4iG Mensor3D üzletfejlesztésért felelős igazgatóját faggattuk.
4/4/202425 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Megfulladunk a PET-palackok és zacskók tengerében? | Balogh Levente és Kovács Zsófia a 2023-as Brain Baron

Tényleg a PET a világ legkörnyezetbarátabb csomagolása, ahogy a Szentkirályi-tulajdonos Balogh Levente állítja? Elméletileg valóban 100%-ban újrahasznosítható, de biztos, hogy ennek a folyamata semmilyen környezetkárosítással nem jár?  Kovács Zsófia Adrienn környezetkutató a Beautycle nevű kozmetikai hulladékártalmatlanítással és újrahasznosítással foglalkozó cég alapítója. Szerinte egyáltalán nem egyértelmű, hogy az újrahasznosítás megoldja a globális műanyagkrízist - mi több, egy szabályozatlan, önmagában is környezetszennyező iparról van szó.  De ha így van, mivel pótolható jelenleg a műanyag? Van-e megoldás arra, hogy hasonló minőségben funkcionáló, teljes életciklust tekintve kevésbé környezetkárosító anyagokkal oldjuk meg az élelmiszerek csomagolását, az italok palackozását vagy a nagybevásárlás hazaszállítását?  A Brain Bar műanyagvitáján Balogh Levente és Kovács Zsófia Adrienn csaptak össze.
3/27/202437 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Magyar startup töri meg az egyszer használatos műanyagok uralmát? | Vállalkozni Jó, Rédey Somával

Ez itt a Vállalkozni Jó, a Design Terminal és a Brain Bar közös minisorozata! Ha már benned is felmerült, hogy saját céget építenél, de valamiért eddig mégsem vágtál bele, akkor ez a háromrészes podcast neked készült: olyan fiatal vállalkozókkal beszélgetünk, akik nem feltétlenül a profitba szerelmesek, viszont az ötleteikkel megváltanák a világot.  A sorozat harmadik, egyben utolsó részében Marci Rédey Somával beszélget, aki biztos állását cserélte le a vállalkozók kihívásokkal teli életére. Soma feleségével, Fülöp Villővel három gyerek mellett vágott bele a nagy kalandba. Vállalkozásuk, a Vilhemp környezetbarát evőeszközöket gyárt, amik természetes anyagokból készülnek, komposztban is lebomlanak és feleslegessé tehetik a műanyagot. Somával és Villővel mára nagyot fordult a világ: Kanadából építik tovább idehaza aktív vállalkozásukat.
3/21/202447 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Gombából készülnek a jövő táskái? | Vállalkozni Jó, Takács Emesével

Ez itt a Vállalkozni Jó, a Design Terminal és a Brain Bar közös minisorozata!  Ha már benned is felmerült, hogy saját céget építenél, de valamiért eddig mégsem vágtál bele, akkor ez a háromrészes podcast neked készült: olyan fiatal vállalkozókkal beszélgetünk, akik nem feltétlenül a profitba szerelmesek, viszont az ötleteikkel megváltanák a világot.  A második részben Takács Emesével, a Fraxinea alapítójával beszélgetünk, akinek eredeti végzettsége textiltervező. Emesét alapítótársával, Kiss Gergővel együtt gyerekkorától fogva lenyűgözte a természet. Szinte magától értetődő volt, hogy innen inspirálódjanak ahhoz, hogy egy egészen újfajta bőrt állítsanak elő, méghozzá gombából. Emese az utóbbi időben sok energiát fektet abba, hogy kitágítsa a komfortzónáját, megjelenjen a nyilvánosság előtt, sőt, akár a Cápák közöttben is megmérettesse magát.
3/13/202447 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Belvárosi pincékből mentjük meg a bolygót? | Vállalkozni Jó, Szűcs Endrével

Ez itt a Vállalkozni Jó, a Design Terminal és a Brain Bar közös minisorozata!  Ha már benned is felmerült, hogy saját céget építenél, de valamiért eddig mégsem vágtál bele, akkor ez a háromrészes podcast neked készült: olyan fiatal vállalkozókkal beszélgetünk, akik nem feltétlenül a profitba szerelmesek, viszont az ötleteikkel megváltanák a világot.  Az első részben Marci Szűcs Endrével beszélget. Endre műszaki menedzsernek tanult, az egyetem mellett pedig saját vállalkozást is nevelgetett. Ez lett a bedrock.farm, ami beltéri növénytermesztéssel foglalkozik Budapest belvárosában. Miközben gazdátlan pincéket kötnek vissza a város vérkeringésébe, Endre és csapata a főváros legjobb éttermeinek szállít fűszernövényeket és mikrozöldeket. Következő céljuk Bécs meghódítása, aztán pedig a világuralom.
3/7/202454 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Nyertesek és vesztesek a mesterséges intelligencia korában | Szőke József a 2023-as Brain Baron

Világszerte a munkahelyek negyede, szám szerint 310 millió állás kerülhet veszélybe vagy alakulhat át jelentősen az AI miatt. Más elemzések, becslések szerint mindeközben a normál GDP-növekedés fölött 1,7%-os javulás érhető el, ha a lehető legjobban kihasználjuk a mesterséges intelligencia erejét a munkaerőpiacon. Jobb lesz a világ AI-val? Vagy megismétli önmagát a történelem, és a luddástákhoz hasonlóan mi is kaszákkal és kalapácsokkal támadunk a gépekre nem is olyan sokára? Erről kérdeztük a Brain Baron Szőke Józsefet, a Vodafone Data Team vezetőjét.
2/28/202423 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Mi történik a Z generáció lelkében? | Solére, Dr. Szondy Máté és Dombi Zsófi a 2023-as Brain Baron

Ha körülnézünk, nem nehéz azt érzékelnünk, hogy ma a fiatalok mentálisan “rosszabbul vannak”, mint korábban bármelyik generáció. Szinte nincs olyan ismerősünk, aki ne keresné a helyét a világban, rengetegen magányosak, szoronganak, vagy egyenesen depressziósak. Mi történt a világban? Minden a közösségi média hibája? Vagy a Netflix-sorozatok tömkelege, a potenciális Tinder-matchek és a millió más választási lehetőség az életünkben az, ami szórakozik az elménkkel? Hogy kiderítsük, mi zajlik a Z generáció lelkében, a Brain Baron Dr. Szondy Máté klinikai szakpszichológust, Solére énekesnőt, és Dombi Zsófit, a Richter szenior globális egészségügyi tanácsadóját faggattuk.
2/21/202431 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Hogyan teljesítsük a világ növekvő energiaigényét? | Mátrai Károly a 2023-as Brain Baron

A Föld lakossága lassan eléri a nyolcmilliárdot, a népességnek pedig egyre nagyobb aránya él egyre kényelmesebben. Több telefonunk és számítógépünk van, mint régen, de mára rengeteg háztartásban a vízért és a redőnyök működéséért is gép felel. Az életminőség folyamatos javulása a legtöbb előrejelzés szerint 2050-re meg fogja duplázni a globális lakosság villamosenergia-felhasználását. Hogyan elégíthető ki ez az óriási igény? Helyi megoldásokkal vagy importtal? Megújuló vagy fosszilis energiaforrásokkal?  A 2023-as Brain Baron Linczényi Márkó Mátrai Károly Tamással, az MVM Csoport vezérigazgatójával beszélgetett erről. Szóba kerültek a zöld átállás legnagyobb és legmeglepőbb globális kihívásai, a következő évtizedek ideális és reális hazai energiamixe, és az, mit tehetünk mi magunk, hogy segítsük Földünk hosszú távú energiaellátását. 
2/14/202433 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Hogyan forgatja fel a mesterséges intelligencia a jövő iparát? | Pótsa Mátyás a 2023-as Brain Baron

A 2023-as Brain Baron Pótsa Mátyás mindent elárult, amit a mesterséges intelligenciáról tudni szerettél volna. Mi mindenben van AI, amit használunk, és hogy kerül bele az eszközeinkbe? Lesz olyan vállalat a jövőben, amelynek nem kell vele foglalkoznia a jövőben, vagy mindenkinek muszáj lesz együttműködni a mesterséges intelligenciával? Hogy érinti a terjedése valójában a munkaerőpiacot? Ezekről kérdeztük a Brain Bar fesztiválon Pótsa Mátyást, a Bosch innovációs ökoszisztéma vezetőjét.
2/7/202427 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Miért múlik az életünk a méheken? | Mi a kérdés? Kutasi Tamással

"Ha kipusztulnak a méhek, az emberiségnek is legfeljebb néhány éve marad hátra." Így szól az Albert Einsteinnek tulajdonított mondás, amely bár sosem hangzott el a világhírű fizikus szájából, sok igazságot hordoz magában: beporzó rovarok nélkül valóban nem létezne az a biodiverzitás, ami a normális emberi élethez is szükséges.  A Mi a kérdés? idei első adásában egy olyan szakemberrel beszélgetünk, aki már 13 évesen 40 méhcsaládot nevelgetett: a vendégünk Kutasi Tamás okleveles méhészmester, aki elárulja, hogyan készül a méz, milyen egy méhész élete a Normafán, és milyen jövő vár ránk és a méhekre a hideg telek elmúlásával és az aszályosodással.  Albert Einstenről és a méhekről: https://www.urbanlegends.hu/2013/06/einstein-es-a-mehek/ Tegyél te is a méhekért: https://www.tehetszmehtobbet.hu/
1/31/20241 hour, 23 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

A nagy akkugyár-vita | Ungár Péter, Várkonyi Gábor, Ceglédi Zoltán és Hortay Olivér a 2023-as Brain Baron

Az akkumulátorgyárak építéséről az utóbbi hónapokban bizakodó és baljós elemzéseket, véleményeket is olvashattunk a magyar sajtóban. Kétségtelen, hogy hazánk történetének legnagyobb beruházásai közé tartoznak - de valóban ezek lehetnek Magyarország virágzásának kulcsai, vagy inkább gazdasági függőségünket alapozzák meg? Sajnálatra vagy irigylésre méltó a magyar helyzet, és egyáltalán egyedi? Sokat hallottunk a potenciálisan a gyárakban dolgozó külföldi vendégmunkásokról, de milyen helye lehet bennük az értelmes, tehetséges magyar munkaerőnek?  2023 szeptemberében a Brain Baron sor került Magyarország első nyilvános akkugyár-vitájára. A résztvevők:  Ungár Péter, az LMP frakcióvezetője;  Várkonyi Gábor autópiaci szakértő;  Ceglédi Zoltán politikai elemző és publicista;  és Hortay Olivér, a Századvég Energia- és Klímapolitika Üzletágának vezetője. 
1/24/202458 minutes
Episode Artwork

Hogyan írja át a hip-hop a jövőt? | Sisi, Lil Frakk, 6363, Eckü és Busa Pista a 2023-as Brain Baron

Az utóbbi évek leggyorsabban teret nyerő zenei stílusa a hip-hop: itthon és nemzetközi színtéren is igaz, hogy a legnépszerűbb előadók ebben a műfajban alkotnak, és a legnagyobb koncerthelyszíneket töltik meg. Vesztett az értékéből a stílus attól, hogy mainstreammé vált? Felhígult popkulturális jelenség lett a hiphop, vagy ugyanolyan lázadó és tabudöngető, mint régen? A Brain Baron Lil Frakk kérdezte erről az újgenerációs magyar hiphop képviselőit és a szcéna hosszú évek óta mérvadó szereplőit, Sisit, Gegét, Ecküt és Busa Pistát.
1/17/202444 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Ki ment meg minket a következő járványtól? | Orbán Gábor a 2023-as Brain Baron

Megvédhetnek a tabletták és a védőoltások a következő járványtól? Fel van készülve a hazai és a globális gyógyszeripar egy COVID-19-hez hasonló vészhelyzetre? A Brain Baron Lil Frakk erről kérdezte Orbán Gábort, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatóját. A szakember mindezen kívül elárulta a sikeres innovációk receptjét, és azt, mit tanácsol a vezetői ambíciókkal rendelkező fiataloknak. 
1/10/202431 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Iskola a jövőből | Halácsy Péter, Dr. Erős-Honti Zsolt és Forrai Benedek a 2023-as Brain Baron

Van még értelme a lexikális tudásnak ma, amikor mindennek egy kattintással utánanézhetünk online, vagy nincs valós kockázata annak, ha a memória fejlesztése kikopik az oktatásból? Veszélyesek a képernyők az iskolákban, vagy épp a jól képzett munkaerő kulcsai? Milyen életkorban lenne érdemes szabadságot adni a diákoknak az őket érdeklő tantárgyak megválasztásában?  A Brain Baron a jövő oktatásának kérdéseit három olyan szakemberrel vitattuk meg, akik merőben másban látják az iskola felelősségét és feladatait. Halácsy Pétert, a Budapest School magániskola és a Prezi alapítóját, Dr. Erős-Hont-Zsoltot, az ország legkiválóbb tehetségeivel foglalkozó Fazekas Gimnázium igazgatóját és Forrai Benedeket, az ETH Zürich kutatási asszisztensét állítottuk együtt színpadra.
1/3/202439 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

A Szobo-sztori üzenete a jövőnek | Esterházy Mátyás a 2023-as Brain Baron

Ez itt a Best of Brain Bar podcast, amelyben a Brain Bar jövőfesztivál legizgalmasabb beszélgetéseit hallgathatod meg! Ezúttal a Brain Bar alapítója, Böszörményi-Nagy Gergely beszélget Esterházy Mátyással, Szoboszlai Dominik menedzserével. Mit lesne el a mester mentoráltjától, a legismertebb és talán legtehetségesebb magyar focistától? Hogyan segít végig egy menedzser egy sportolót a kritikus tinédzseréveken? Mit tanulhatnak a magyar fiatalok a hazai futball elmúlt évtizedeinek legnagyobb sikertörténetéből? Kattints a bioba, és hallgasd meg, mit gondol ezekről a kérdésekről az az ember, akinek munkája és elhivatottsága nélkülözhetetlen volt Dominik idei liverpooli igazolásában.
12/27/202336 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Hogyan lehet az XR a holnap valósága? | Mi a kérdés? Kovács Gergellyel

A digitális és a valós világ ütközése: ez az XR technológia, amely újraírhatja az oktatás, a tanulás és a szimuláció jövőjét. A Mi a kérdés?-ben ezúttal Kovács Gergellyel, a Védelmi Innovációs Kutatóintézet XR kutatójával beszélgetünk: megnézzük, mióta van velünk a virtuális és a kiterjesztett valóság, és azt is, hogyan lehet egy moziban látott kütyü a holnap valósága, és miként befolyásolja a technológia a háborúk jövőjét.  A beszélgetést a Védelmi Innovációs kutatóintézet támogatta. (00:58) Mindent az XR-ról (18:04) Mi fogta meg Gergelyt az XR-ban? (20:35) XR: hype vagy jövő? (28:40) Kinek a feladata az XR szabályozása? (35:24) Milyen területeken a legnagyobb az XR hatása?  (40:25) Az XR a katonaságban  (52:10) Mit tud Magyarország hozzátenni az XR jövőjéhez? (58:45) Hogy fog kinézni a jövő háborúja? 
12/20/20231 hour, 2 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Hogyan élheti túl Budapest a klímaváltozást és a jövő kihívásait? | Soproni Tamás és Lánszki Regő a 2023-as Brain Baron

Betongátak közé szorított folyók, átfúrt hegyek, letarolt növényzet. Vissza kell adnunk a terünkből a természetnek, vagy már csak az új építészeti megoldások adhatnak védelmet a klímaválság idején? A jelenkor lakosainak vagy a jövő nemzedékének érdekeit priorizálja a várostervezés Budapesten? Milyen megoldásokkal lehet hatással a folyamatosan változó szerkezetű és létszámú lakosság jólétére a jövő urbanisztikája? A 2023-as Brain Baron ezekről a kérdésekről beszélgetett Terézváros polgármestere, Soproni Tamás és Magyarország főépítésze és építészeti államtitkára, Lánszki Regő.
12/13/202337 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Algoritmusok írják a repterek jövőjét? | Mi a kérdés? Szabó Istvánnal

Most mindent megtudhatsz a reptéri biztonsági vizsgálatok kulisszatitkairól! Mit keres valójában a személyzet, amikor átnézi a bőröndödet? Mi történik, ha elhagyott táskát talál a személyzet a terminálon? Kényelmesebbé és gyorsabbá teheti-e a mesterséges intelligencia a reptéri folyamatokat, és jobban kiszúrhatja-e a veszélyes tárgyakat a csomagokban, mint az emberi szem? A Mi a kérdés? új adásában ezekre a kérdésekre kerestük a választ Szabó Istvánnal, a Budapest Airport utasszolgáltatásokért felelős vezérigazgató-helyettesével.
12/6/202350 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Túléli-e a Homo sapiens a 22. századot? | Szathmáry Eörs a 2023-as Brain Baron

Újabb Brain Baros beszélgetést hallgathatsz meg podcastként is! A második Best of Brain Bar adásban Böszörményi-Nagy Gergely alapító kérdezi Szathmáry Eörs világhírű magyar evolúcióbiológust az emberiség előtt álló legnagyobb kihívásokról.  Klímakatasztrófa, háborúk, gyermekvállalás és járványok – milyen esélyeink vannak az alkalmazkodásra? Mi (nem) lesz a világon a 22. században, és tényleg a pokol évszázada kezdődik a 2100-as évektől? Hallgasd meg a válaszokat a 2. Best of Brain Bar adásban, benne az egyik legokosabb magyar gondolataival fajunk és civilizációnk középtávú kilátásairól. 
11/29/20231 hour, 14 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Sínen vagyunk | Vitézy Dávid a 2023-as Brain Baron

Most már podcastként is meghallgathatod a Brain Bar legizgalmasabb gondolatait! Az első Best of Brain Bar-adás a 2023-as fesztivál egyik legnépszerűbb előadásából készült: Vitézy Dávid rombolta le minden hamis elképzelésünket a vasúti közlekedésről. Miért van a kötött pályás közlekedésben nagyobb potenciál, mint a befektetők és beruházók által sokkal inkább favorizált közlekedési ágazatokban? Miért muszáj a vasútra a jövő közlekedési eszközeként tekintenünk? Hallgasd meg a podcastet, és kiderül! 
11/22/202334 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Mitől lesz gördülékeny egy szolgáltatás? | Mi a kérdés? Wilson Lucával

Biztosan neked is volt már részed igazán gördülékeny szolgáltatásban, legyen szó egy app használatáról vagy éttermi kiszolgálásról. Na de hogyan készül egy ilyen élmény? Ki felel érte, hogy például egy fizikai térben minden bútor pontosan ott legyen, ahol szeretnéd, és ott találj meg minden információt, ahová kényelmes nézned? Az új Mi a kérdés? podcastben Wilson Lucával, az OTP Bank service design szakértőjével beszélgetünk arról, milyen gondolkodási folyamatok és mennyi empátia áll egy hibátlan ügyfélélmény hátterében, és hogyan lehetsz te magad a saját életed service designere.
11/8/202339 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Hogyan kell rakétát tervezni? | Mi a kérdés? Nagy Ádámmal

A Mi a kérdés? podcast vendége ezúttal a hazai rakétatudomány legkiemelkedőbb képviselőinek, a BME Suborbitals csapatnak operatív vezetője, Nagy Ádám. A kivételes tehetségű 50 fős gárda azon dolgozik, hogy soha nem látott erejű rakétákat gyártson, erőfeszítéseiket pedig már számos nemzetközi díjjal honorálták. De mi is valójában a rakétatudomány? Milyen részekből állnak ezek a rendkívül komplex szerkezetek? Hol és hogyan lehet Magyarországon tesztelni őket, és milyen körülmények között zajlik egy rakétaverseny? Az adásból mindez kiderül. 
11/2/202353 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Miért lett újra trend a fermentálás? | Mi a kérdés? Makai Edinával

A héten a Michelin-csillagos Salt étterem szakácsával, Makai Edinával a fermentálásról beszélgetünk. Hogyan jutott fel nagymamáink kedvenc eljárása a gasztronómia csúcsára? Miért hasznos az ételpazarlás elleni küzdelemben? Hogyan kezdhetünk hozzá a fermentáláshoz mi magunk otthon, ha egészségesebbek és alapanyagtudatosabbak szeretnénk lenni? Az adásból mindez kiderül. (1:04) Mi is az a fermentálás és mi készül ezzel?  (12:55) Mit és hogyan fermentál a Salt?  (19:25) Hogyan lett egy hagyományos eljárásból csúcsgasztronómia?  (23:40) A fermentált italok világa  (27:21) A fermentált ételek tálalása  (31:53) Elfelejtett gyógynövények a gasztroban  (45:28) Hogyan segít a fermentálás az ételpazarlás problémáján?  (52:08) A fermentálás és az egészségünk  Extrák:  A fermentálás királya, David Zilber sikerkönyve: https://bit.ly/davidzilber   David Zilber és René Redzepi a koppenhágai Noma étterem fermentáló laboratóriumában: https://bit.ly/nomafermentation   Készíts te is misot vagy szójaszószt: https://bit.ly/misoszoja 
10/25/202357 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Kvótákkal a női vezetőkért? | Mi a kérdés? Pálinkás Máriával és Birton Rékával

Mai vendégeink karrierjük kezdetén gyakran ültek olyan megbeszéléseken, ahol ők voltak az egyedüli nők. Mostanra persze mindez megváltozott. De milyen esélyekkel indul ma valaki nőként egy vezető posztért? Miben jobbak a női vezetők, mint a férfiak? És milyen előítéletekkel kell leszámolni velük kapcsolatban? A Mi a kérdés? mai adásában Pálinkás Máriával és Birton Rékával, a BCG partnerével és szenior projektvezetőjével beszélgetünk arról, hasznosak vagy károsak-e a kvóták, miért működnek jobban a változatos csapatok és arról is, egyáltalán hogyan lesz valaki jó vezető.
9/19/202352 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Mire jó az atomenergia? | Mi a kérdés? Kovács Antallal

Magyarország áramtermelésének jelentős részét a Paksi Atomerőmű biztosítja. Nem túlzás, hogy nélküle megállna az élet. De milyen jövő vár a nukleáris technológiára egy olyan korban, ami egyre éhesebb az energiára? Kovács Antallal, a Paksi Atomerőmű kommunikációs igazgatójával beszélgetünk arról, hogyan segíthet az atomenergia a zöld átállásban, mit tanult Hiroshimában egy atombomba-túlélőtől és hogy mikor nyílhat meg Paks 2.
9/15/20231 hour, 8 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Hogyan lehetünk egyre takarékosabbak? | Mi a kérdés? Fabriczki Ritával

Ti hogyan beszéltetek otthon a pénzről? Téma volt egyáltalán a családi asztalnál? Talán bele sem gondolsz, de lehet, hogy pont a szüleidtől hozott sémák hatnak arra, képes vagy-e elérni pénzügyi céljaidat, vagy bármennyire is próbálkozol, kevés sikerrel teszel félre. Ismét itt a Mi a kérdés? podcast, és a mai adásban Marci Fabriczki Ritával, az OTP Bank megtakarítási termékekért és szolgáltatásokért felelős vezetőjével beszélget. Szó lesz arról, miért nem szeretünk beszélni a pénzről, habár sokat tanulhatnánk egy-egy baráti eszmecseréből, ahogy arról is, miért érdemes azonnal, akár a legkisebb összeggel elkezdeni megtakarítani. 
9/13/202331 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Hogyan javítsuk meg a világot? | Mi a kérdés? Szvetelszky Zsuzsannával

Miért dobjuk ki a dolgokat, ahelyett, hogy helyrehoznánk őket? És miért hagyjuk veszendőbe menni a kapcsolatainkat, amikor erőforrások is lehetnének? Érdi Péterrel, a komplex rendszerek kutatójával tavaly beszélgettünk itt, a Mi a kérdés? adásában. Akkor azt ígérte, hamarosan megjelenik új könyve, ami éppen a tönkremenő eszközök, kapcsolatok, nagy rendszerek megjavításáról szól. A Repair című könyv azóta már kapható, most pedig Péter szerzőtársát, Szvetelszky Zsuzsa szociálpszichológus-társadalomkutatót faggatjuk arról, hogyan javíthatjuk meg a világot, és vele magunkat is. (01:00) Tényleg megjavításra vár a világ?  (4:45) A hiba nemesít?  (9:28) Megőrzési vágy vs. divat  (14:45) A közösségek eldobhatósága  (19:00) Innovatív társadalom = eldobás?  (24:34) A beépített elévülés  (30:44) Mindent a kapcsolatok és a tárgyak karbantartásáról  (39:20) A “right to repair” mozgalom  (44:30) Zsuzsa és a javítás  (47:45) Na de meg akarjuk egyáltalán javítani a világot?    Zsuzsanna és Érdi Péter könyve, a Repair: https://bit.ly/repairbookbb  Mi az az entrópia? https://www.netfizika.hu/az-entropia   Kintsungi, azaz a hibák művészete: https://bit.ly/kintsungibb   A job hopping jelentése a HR szótár szerint: https://www.hrportal.hu/jelentese/job-hopping.html   Robin Dunbar könyve, amelyben a bűvös 150-es Dunbar-számot is említi: https://www.libri.hu/konyv/robin_dunbar.baratok--5.html   Granovetter gyenge kapcsolatai: https://hu.frwiki.wiki/wiki/Mark_Granovetter   Érdi Péter a Brain Bar fesztiválon: https://bit.ly/erdipeterbb   Érdi Péter a Mi a kérdés? podcastben: https://spoti.fi/3RlxE2i  
6/14/202349 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Mit tanulhat a gombáktól az emberiség? | Mi a kérdés? Kovács M. Gáborral

Mindenhol ott vannak, mégis alig ismerjük őket. A gombák országa hatalmas, változatos és ellentmondásos: gyógyítanak és betegítenek minket, lehetnek ízletes csemegék de halálos veszedelmek is.  A Mi a kérdés mai adásában Kovács M. Gáborral, az ELTE egyetemi tanárával beszélgetünk erről a rejtett világáról. Felfedezzük, milyen szerepet játszanak a gombák a mindennapi életünkben, hogy mitől vonzódunk hozzájuk vagy éppen undorodunk tőlük, és szó lesz arról is, mit tanulhatunk a jövőben a gombáktól. (00:55) Mik is a gombák? Növények, netán állatok?  (10:30) A kalapos gombák világa  (13:18) A gombák és a fák együttélése  (22:30) A gombák szerepe a talajban és az állatokban  (26:58) Az ember és a gomba: harc vagy barátság?  (41:40) Az élesztőgomba  (45:15) A Last of Us és a zombifilmek  (50:01) Pszichedelikus gombák  (57:40) Biodesign – a gomba a következő műanyag? Extrák: Merlin Sheldrake – Az élet szövedéke: https://bit.ly/azeletszovedeke A Brain Bar podcastje Suzanne Simard könyvéről, A bölcs erdő titkairól: https://bit.ly/bolcserdo
6/9/20231 hour, 3 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

A mesterséges intelligencia menti meg a mezőgazdaságot? | Mi a kérdés? Havas Norberttel

A mezőgazdaság sosem látott kihívások előtt áll: egyre több embert kell ellátnunk a bolygón, miközben a klímaváltozás és termőtalajok kimerülése forgatja fel a játékszabályokat. Egy fiatal magyar vállalkozás, a Proofminder a drónokat és a mesterséges intelligenciát hívja segítségül ebben a globális megmérettetésben. Platformjuk abban segít, hogy hatékonyabb, kiszámíthatóbb és biztonságosabb legyen a termelés. A Mi a kérdés mai adásában Havas Norberttel, a Proofminder alapítójával beszélgetünk többek között arról, miként siethetnek az adattudósok a gazdák segítségére, mit tehet egy magyar startup a skandináviai fenyvesek megőrzéséért, és hogy hogyan becsüli meg az idei termést a mesterséges intelligencia.
5/31/202348 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Hogyan gyógyít a természet? | Mi a kérdés? Mihók Barbarával

"Egyre több tudományos eredmény mutat rá, hogy a természethez fűződő kapcsolat fontos része az ember jóllétének. A természethez való kapcsolódás, a természetben szerzett élmények javítják mentális egészségünket. Ha pedig nem tudunk hozzáférni a természethez, jóllétünk csökkenhet, fizikai és lelki egészségünk egyaránt romolhat" - írja Mihók Barbara ökológus és mentálhigiénés szakember, a Szegedi Tudományegyetem és az Environmental Social Science Research Group munkatársa. A Mi a kérdés mai adásában arról is beszélgetünk Barbarával, hogyan kapcsolódik egymáshoz ökológia és mentális egészség, milyen gyakorlati haszna van a Japánból kiinduló erdőfürdőzésnek, és hogy hamarosan receptre kell-e majd felírni a természetjárást? Extrák: Természet és lelki egészség - Barbara és kutatócsapata tanulmánya: https://bit.ly/tlegeszseg
5/25/202345 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

A gleccserekből értjük meg a klímaváltozást? | Mi a kérdés? Jó Viviánával

A gleccserek rendkívül fontosak a Föld és az emberiség jövője szempontjából, mégsem ismerjük őket eléggé. Milliárdok számára jelentenek pótolhatatlan víztartalékot, őket tanulmányozva pedig jobban megérthetjük a klíma történetét. A gleccserek világa azonban változóban van: visszahúzódásukkal, olvadásukkal pedig a mi jövőnk kerül veszélybe. A Mi a kérdés? új adásában Jó Viviánával, az ELTE doktoranduszával beszélgetünk. Kiderül, hogyan kutathatunk egy laptop segítségével Dél-Amerikában, miként jelzik a gleccserek a klímaváltozást, és az is, hogy milyen következményekkel járhat, ha egész országok vízellátása kerül veszélybe. Extrák: https://hu.wikipedia.org/wiki/Jostedalsbreen https://en.wikipedia.org/wiki/Malaspina_Glacier https://en.wikipedia.org/wiki/Aletsch_Glacier https://en.wikipedia.org/wiki/Dansgaard%E2%80%93Oeschger_event https://hu.wikipedia.org/wiki/Vosztok-t%C3%B3 https://en.wikipedia.org/wiki/2022_Marmolada_serac_collapse Így néz ki szemből egy gleccseromlás: https://www.youtube.com/shorts/xP82dujKfWA?feature=share
5/17/202344 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Hogyan készül egy betűtípus? | Mi a kérdés? Serfőző Péterrel

"Mindenki volt már tipográfus. Lehet, hogy nem tudatosan, de ha már egy üzenetet nyomtatott a lépcsőházba, akkor választott betűtípust, formátumot, és alakította a tartalmat" - olvasható a Tipográfia című könyvben. És valóban: a betűk, szövegek minden pillanatban körbevesznek bennünket. Prezentációt vagy beadandót szerkesztünk, hatásukra választunk a különböző márkák közül, vagy hagyjuk abba az olvasást a rosszul megválasztott betűtípus miatt. A Mi a kérdés új adásában Serfőző Péter tipográfussal, a zwoelf ügynökség vezetőjével beszélgetünk arról, hogyan készülnek a betűtípusok, mit árulnak el rólunk az utcai feliratok vagy a társasházi cetlik, és hogy miből inspirálódnak a magyar tipográfusok. Extrák: Péter ügynöksége: https://www.zwoelf.hu Péter könyve a tipográfiáról: https://bit.ly/tipografiabb Adrian Frutiger, Péter kedvenc tipográfusa, és kedvenc betűtípusa, az Avenir: https://en.wikipedia.org/wiki/Adrian_Frutiger https://en.wikipedia.org/wiki/Avenir_(typeface) Így váltott az IKEA a Notó betűtípusra: https://www.itsnicethat.com/news/ikea-changes-typeface-to-noto-monotype-google-graphic-design-210819 Szegi Amondó munkái: https://szegiamondo.myportfolio.com Katyi Ádám oldala és a Mohol betűtípus: https://adamkatyi.com https://hungarumlaut.com/typefaces/mohol.html Josef Müller-Brockmann plakátjai: https://www.moma.org/artists/4154 Miért utáljuk a Comic Sans-t? A tipográfus válaszol: https://designforhackers.com/blog/comic-sans-hate/ WordArt, a kilencvenes évek bosszúja: https://office-watch.com/2022/get-90s-wordart-office/ Naske László Mihály munkái: https://www.behance.net/naskestudio Erik Spiekermann blogja: https://spiekermann.com/en/ Frank Béla betűi: https://blogger42.com/frank-bela/ Boskovitz Oszkár munkái: https://blogger42.com/boskovitz-oszkar/ Cinketype, azaz Szikora Tibor munkái: https://www.facebook.com/cinketype/
5/10/202357 minutes
Episode Artwork

Mit tehetünk a tengerek jövőjéért? | Mi a kérdés? Németh Szabolccsal

A Mi a kérdés?-ben ezúttal Németh Szabolcs tengerbiológus-búvároktatóval, a Magyar Tengerbiológiai Társaság elnökével beszélgetünk. Szó lesz arról, hogyan befolyásoljuk mi, emberek az óceánokat, milyen érzés kardszárnyú delfinekkel és fókákkal merülni, vagy éppen rácsodálkozni a mélység apró, jelentéktelennek tűnő csodáira. Ahogy Marci egy norvég írónál egyszer olvasta: "a tenger jól megvan nélkülünk is. Csak mi nem létezhetünk nélküle." (01:09) Szabolcs és a tengerek (08:05) 12 búvár barát kezdeményezése: a Magyar Tengerbiológiai Társaság (13:15) Hogy válhatsz te is búvárrá? (20:00) Szabolcs személyes legjei és a búvárkodás veszélyei (30:40) Hogy kommunikálsz a víz alatt a társaiddal? (32:20) A világ szépségei - búvárszemmel (42:33) A tengeri lények intelligenciája (45:15) A búvárkodás etikája (51:07) Az ember hatása a tenger alatt Extrák: Magyar Tengerbiológiai Társaság a Facebookon: https://bit.ly/tengerbiologia Juli Berwald texasi tengerbiológus a Brain Baron arról, miért vagyunk a korallokra utalva: https://bit.ly/juliberwaldbb Szakszerű tűzhalmentesítés a Karib-tengerben: https://bit.ly/karibtenger Ilyen, amikor fiatal fókák búvárokkal ismerkednek: https://bit.ly/fokabuvar My Octopus Teacher, amiben egy természetfilmes összebarátkozik egy polippal: https://bit.ly/octopusbb A NASA videója arról, hogyan alakulnak ki a szemétszigetek: https://bit.ly/nasabb
5/3/20231 hour, 39 seconds
Episode Artwork

Milyen betegségeket lehet kimutatni egy csepp vérből? | Mi a kérdés? Krausz Ferenccel

A 21. század forradalmat hozhat az orvostudományban. Számos kísérlet, kutatás, innováció keresi, hogyan élhetünk hosszabban, egészségesebben, vagy éppen kevesebb betegséggel. A budapesti Molekuláris- Ujjlenyomat Kutató Központ mindehhez a lézerfizika legújabb eredményeit veti be. A központ vezetője igazi nagyágyú, akit nemrég a Nobel-díj várományosai között emlegettek. A Mi a kérdés? mai adásában Krausz Ferenccel beszélgetünk, aki Budapest mellett Németországban is két tudóscsapatot irányít: egyrészt a Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója, másrészt a Ludwig Maximilian Egyetem Kísérleti Fizika Tanszékének vezetője. Szó lesz arról, hogyan érnének el áttörést a vérkép-elemzésben, miért fontosak a meghatározó tanáregyéniségek, és hogy lehet elektronokat fotózni az attoszekundumos fizika segítségével.  Extrák:  Ahmed Zewail: https://bit.ly/ahmedzewail   Simonyi Károly: https://bit.ly/simonyikaroly   Simonyi Károly fia, Charles Simonyi: https://bit.ly/charlessimonyibb   Elizabeth Holmes és a Theranos-botrány: https://bit.ly/theranosbb   Molekuláris- Ujjlenyomat Kutató Központ: http://www.cmf.hu/  
4/26/20231 hour, 9 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Milyen lesz majd Magyarország 2123-ban? | Mi a kérdés? Szabó Saroltával és Bánóczki Tiborral

2123 Magyarországa sivár hely: kipusztult az élővilág, a föld sivataggá vált. A túlélők mindennapjai Budapesten egy kupola alatt telnek, az életük viszont 50 évesen, a közösség érdekében véget ér - így fest a jövő Szabó Sarolta és Bánóczki Tibor Berlinálét is megjárt animációs sci-fijében, a Műanyag égboltban, amit már a magyar mozikban is megnézhettek. A Mi a kérdés mai adásában az alkotókkal beszélgetünk utópiáról és reményről, klímakatasztrófáról és animációs kulisszatitkokról és arról, hogy elkerülhetetlenül vesztébe rohan-e az emberiség.
4/6/202358 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

A lelkünkkel is eszünk? | Mi a kérdés? Forgács Attilával

„A modern ember nem érzi, mikor éhes, mikor lakott jól. Evési szokásai függetlenek a testi szükségletektől, inkább a feszültségek, szorongások, rejtett erők irányítják” - írja Forgács Attila, a gasztropszichológia alapítója, az ELTE és a Pannon Egyetem oktatója. A Mi a kérdés? mai adásában arról is beszélgetünk Attilával, hogyan hozza össze gasztronómiát és pszichológiát egy legendás magyar séf chicagói könyvtárában, miért vallanak kudarcot a diéták, és miként befolyásolja az emberi evolúció története azt, hogy mit és hogyan eszünk. (01:00) A gasztronómia és a pszichológia találkozása   (15:27) Étkezés embereknél és majmoknál  (1:11:52) Az élelmiszeripar pszichológiai trükkjei  (32:11) Mit tett velünk a letelepedett életmód és az agrárkultúra?  (38:28) Mi a határ az étel és az undorító között?  (51:42) A tudatos koplalás és a böjt  (54:21) Az evészavarok: az anorexia és a túlevés, valamint a fógyókúrakultusz  (01:00) A gasztronómia és a pszichológia találkozása Extrák: Karinthy Frigyes - Fogyókúra: https://bit.ly/karinthybb Megan Miller a rovarevésről a Brain Baron: https://bit.ly/meganmillerbb
3/29/20231 hour, 23 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Hogyan kell mentőkutyát nevelni? | Mi a kérdés? Leczki Saroltával

A törökországi földrengést követő mentőakcióban a magyar csapat is kitüntette magát. Karma, a nyolcéves belga juhász és gazdája, Leczki Sarolta ismét bizonyították, hogy a mentőkutyák pótolhatatlanok. Hallgasd meg legújabb beszélgetésünket Sacival, és a nyughatatlan Karmával, aki a felvétel közben a labdáját rágcsálja a stúdióban. (01:08) A kutyák és a kutyakiképzés Saci életében  (12:24) Hogy lesz egy kutyából diplomás mentőkutya?  (16:01) Mit tud egy mentőkutya? És a drogkereső vagy a bombakereső kutyák?  (23:33) Saci és Karma munkahelye  (27:17) Hogy képzi magát Saci?  (28:57) A törökországi mentőakció  (43:04) Mennyire volt veszélyes a törökországi helyszín?  (46:00) Hogy történik egy mentés?  (48:23) A siker mérőszámai  (55:23) Kutyák Határok Nélkül Alapítvány  (01:00:00) Legyen kötelező a kutyajogsi?  (01:03:23) Van helye az erőszaknak a kutyakiképzésben? Extrák: Saci alapítványa, a Kutyák Határok Nélkül: https://bit.ly/khnhu Egy korábbi epizódban Lenkei Rita etológussal beszélgettünk: https://bit.ly/lenkeiritabb
3/22/20231 hour, 11 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Hogy lesz egy magyar együttes Hollywood kedvence? | Mi a kérdés? Sapszon Bálinttal

Tudtad, hogy Budapest mára a világ egyik filmzenefővárosa lett? A mai podcastepizódban Sapszon Bálinttal, a sikersztori mögött álló Budapest Scoring együttes alapítójával beszélgetünk. Szóba kerül a magyar filmzeneszerző, akinek a lábainál hevert Hollywood, megbeszéljük, hogyan készülnek a filmzenék és az is, hogy miért csalódás a Mozarton nevelt zeneszerző algoritmus. (01:06) Bálint útja Kodálytól Kaliforniáig  (08:27) Hogyan lett Budapest filmzenefőváros?  (12:38) A magyar filmzeneszerző, aki mellett John Williams is megszeppent kisdiákként ült  (15:49) Egy átlagos nap a Budapest Scoringnál, kétszeres Oscar-díjassal  (25:18) Amikor a zeneszerző Zoomon dirigál, a zenész meg blattol  (32:34) Miért hasonlít egymásra egy csomó filmzene?  (40:12) Karácsonyi email Koreából az Élősködők stábjától  (49:12) Elveszik-e a gépek Bálint munkáját?  Extrák:  John Williams eljátssza Steven Spielbergnek az E.T. főtémáját: https://bit.ly/3ZKq19l   Junkie XL arról, miért esnek szerelembe rendezők az ideiglenes zenével: https://bit.ly/3ldJiRp   Fly Me to the Moon és mészárlás a Squid Game-ben: https://bit.ly/42lqKzB  
3/14/202355 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Szitokszó lett-e Banksy-ből? | Mi a kérdés? 0036mark-kal

A kilencvenes évek rajzfilmklasszikusait hozza össze a VHS-korszak rommá játszott filmjeivel, aztán a budapesti falakon osztja meg az eredményt. 0036mark gyerekkora világát osztja meg a fővárosban sétálókkal, úgynevezett paste-upok formájában. Így találkoznak a Macskafogó hősei, Donald kacsa, vagy éppen a Hupikék törpikék karakterei a Die Hard, a Ponyvaregény és a Star Wars világával. (01:02) Kicsoda valójában 0036mark?  (09:20) Mash-upolt gyerekkor a kilencvenes évekből  (18:55) Centivel mérni a falat  (25:38) Szitokszó lett-e Banksy?  (33:50) Budapesti golyónyomok és paste-upok (39:50) Giccses tűzfalak vs. Karikó Katalin (41:45) Nem fél Márk attól, hogy hivatalossá válik? Extrák: Magyar graffitis galéria: https://www.facebook.com/unmuteGallery/ Banksy darált, aztán eladott: https://bit.ly/banksybb JR munkái: https://www.jr-art.net/projects Adult Remix: https://www.instagram.com/adultremix/ Matt Gondek és a Szétrobbant Donald Kacsa: https://mattgondek.com/2016 0036mark példaképe, Miss KK: https://www.instagram.com/misskk_budapest/ Banksy Ukrajnában: https://bit.ly/banksy2bb Shepard Fairey, az ikonikus Obama-plakát alkotója: https://www.instagram.com/obeygiant/
3/8/202349 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Biztonságos az atomenergia? | Mi a kérdés? Dr. Aszódi Attilával

Biztonságosabbá, vagy éppen veszélyesebbé teszi a világot az atomenergia? Segíthet, vagy éppen hátráltat minket a klímaváltozással való küzdelemben? És milyen célt szolgál Paks 2? Legújabb podcastunkban Aszódi Attilával, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tanárával beszélgetünk az atomenergia hasznáról és jövőjéről. (0:55) Biztonságos-e az atomenergia? Csernobil és Fukusima tanulságai (11:02) Miért kell pszichológus egy atomerőműbe? (16:35) Atomenergia vs. szénenergia (22:10) Így hasznosítsd újra a nukleáris hulladékot (26:35) Ingyen van-e a nap- és a szélenergia? (34:25) Az orosz-ukrán háború és az európai energiapolitika (44:12) Miért van szükség Paks 2-re? (51:35) Kisebb reaktorok, fúziós erőművek? Extrák: Láncreakció - Aszódi Attila blogja: https://aszodiattila.blog.hu/   Attila tudományos publikációi: https://bit.ly/aszodiattila  
3/1/20231 hour, 1 minute, 46 seconds
Episode Artwork

Kibékíthető-e ember és természet? | Mi a kérdés? Szendőfi Balázzsal

A vadvilág sokkal közelebb van hozzánk, mint gondolnánk. Szendőfi Balázs azt a vízi világot kutatja, amiért Budapesten is csak néhány megállót kell utaznunk. De hogyan változnak ezek az élőhelyek a klímaváltozás hatására? Miért bánunk rosszul azokkal az állatokkal, amik nincsenek szem előtt? És hogyan lehet Magyarország ismét a vadvizek országa? Podcastsorozatunk új epizódjában ezekre a kérdésekre is keressük a választ az egyik legizgalmasabb hazai természetfilmessel. (1:08) Miért épp a halak, és miért éppen a naphalak?  (9:02) Milyen halat tartsunk kezdőként?  (11:56) Hogy lett Balázs természetfilmes?  (17:02) Milyen természetfilmeken nőtt fel Balázs? Milyen filmek és mely filmesek inspirálják?  (19:35) Hogyan választ témát és hogyan dolgozza fel?  (21:58) Kormoránhelyzet/konfliktus Magyarországon  (27:35) Hogyan készülnek a filmek? Hogyan ír forgatókönyvet?  (30:04) A technika és a mobiltelefon révén egyszerűbb most természetfilmet forgatni?  (33:10) Hogyan alakultak ki a természetfilmezés etikai, erkölcsi szabályai?  (39:10) Ember és természet konfliktusa. A mai természetfilm egy pusztulástörténet bemutatása? (46:00) Mit jelent az idealista realizmus? (44:06) Biofóbia (50:22) Milyen filmjei készülnek most? Budapesten hol érdemes érdekes dolgok után kutatni? Extrák:  A Budapesti vadon előzetese: https://bit.ly/budapestivadon   A Volt egyszer egy vadvízország előzetese: https://bit.ly/vadvizorszag   Vad Magyarország - teljes film: https://bit.ly/vadmofilm   Budapest halai – teljes film: https://bit.ly/bphalai   A Primal c. sorozat: https://imdb.to/3IXDDIt   Sivatagi show – a “részeg jelenet”: https://bit.ly/sivatagishow
2/22/202355 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Hogy működik egy korszerű hadsereg? | Mi a kérdés? Porkoláb Imrével

Ki fogja megvédeni az országot, ha támadás ér bennünket? Porkoláb Imre dandártábornok arra tett esküt, hogy hogy ha kell, élete árán is megteszi ezt. De hogyan működik ma egy modern hadsereg? És mi a fontosabb, a korszerű haditechnika, vagy a helyes gondolkodásmód? Podcastsorozatunk új epizódjában ezekre a kérdésekre is keressük a választ egy olyan katonával, aki megjárta Irakot és Afganisztánt, de dolgozott a NATO-ban és a Pentagonban is - most pedig a Magyar Honvédség korszerűsítéséért felel. (00:54) Hogy változtatta meg az orosz-ukrán háború a hadsereg gondolkodását?  (06:38) És mi a helyzet a hadseregről való gondolkodással?  (08:00) A magyar katonai történelem öröksége  (13:37) Mindent az elrettentő erő fontosságáról (16:07) Minket nem támadhatnak meg, ugye?  (18:28) Katonai fejlesztések a civil szférában  (21:50) Vezetés és stratégiaalkotás a civil és a katonai életben  (31:05) A jó tanuló szervezet decentralizált?  (42:25) Kihívások a kiber-hadszíntéren és az űrben  (49:18) Van-e helye az embernek a jövő háborúiban? 
2/15/202355 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Merre tovább, magyar bor? | Mi a kérdés? Ifj. Heimann Zoltánnal

Mi a magyar bor jövője itthon és külföldön? És milyen kihívásokkal kell szembenéznie egy fiatal borásznak, hogy eljusson az élvonalba? Biztos, hogy aki kiváló bort tud készíteni, az el is tudja adni? Minderről a Brain Bar fesztiválon ifj. Heimann Zoltánt, a Heimann & Fiai borászát kérdeztük - a beszélgetést most podcast formájában is meghallgathatjátok!  (01:03) Hogy lett borász Heimann Zoltánból?  (06:14) Tradíció vs. innováció - egy többgenerációs borászcsalád fiatal tagjának dilemmája  (11:00) Hibázhat-e az ember, ha egy palack bor a nevét viseli?  (14:59) Miért kell Ausztráliában tanulni, hogy valaki jó magyar bort csináljon?  (17:10) “Kadarka Man” – ki ő, mi a szuperereje, és miért olyan nagy szám ez a szőlőfajta?  (22:30) Hogy változott az utóbbi években a magyar bor világa, és mi a jövője?  (28:33) Lehet-e egy magyar borászat csak borászat?  (31:10) A szekszárdi borvidék összefogása  Extrák:  A Heimann kínálata és programjai: https://www.heimann.hu/   Mindent a kadarkáról:  http://bit.ly/3JS93kg   Mi is az a csömiszkölés vagy csömöszölés, és mit jelent a törkölykalap? http://bit.ly/40yIYg1 
2/8/202335 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Ki emel át minket ég és föld határán? | Mi a kérdés? Ormándi Zoltánnal

Gondolkoztál már azon, hány ember összehangolt munkája kell ahhoz, hogy felszálljon a géped, amikor nyaralni indulsz? Mi kell ahhoz, hogy egy repülő centiméterre pontosan a helyére álljon leszálláskor? És egyáltalán, mennyire biztonságos és fenntartható a repülés? Mi a kérdés? podcastsorozatunk idei első epizódjában Ormándi Zoltánnal, a Budapest Airport repülőtérforgalmi igazgatójával beszélgetünk. A beszélgetést a Budapest Airport támogatta. (00:59) Város a városban: hogy néz ki a reptér működése?  (06:13) Mi történt a reptérrel a COVID óta?   (11:34) Hol tart a BUD teljesítménye a környező repülőterekhez képest?  (13:20) Egy repülőtérforgalmi igazgató mindennapjai  (16:52) Mennyire biztonságos ma a repülés?  (25:28) Pilóták - nélkülözhetőek lennének?  (29:06) Madár- és vadvédelem a reptéren  (35:10) Hogyan lehet egy repülőtér környezetbarát? Na, és a repülőgépek?  (42:17) Milyen lesz a reptér 10 év múlva?
2/1/202345 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Polarizáció és véleménybuborékok: a társadalom, amelyben élünk | LelkEd

Mostanában mintha senki nem értene egyet senkivel, soha, semmiben. Az első évad záró epizódjában (ha már egyszer közeleg a karácsony) a lányok mégis egyetértésre törekednek. Bogi részletesen elmagyarázza, miért is olyan nehéz valaki (például saját magunk) véleményét megváltoztatni, Dorina bedobja a kedvenc könyveit az utópisztikus (vagy eseteként apokaliptikus) társadalmakról, és a trió temérdek gyakorlati tanáccsal látja el a hallgatókat - kihagyva, ám azonosítva klasszikus témaelterelési technikákat. (00:30) Kedvencek és témák, amiket leginkább szerettünk (03:13) Mai epizód: a társadalom, amiben élünk - miért nem értünk egyet egymással?  (06:49) ,,Köszönöm, hogy imádott” - felfokozott érzelmek és emoji-útvesztők a neten  (12:34) A polarizációról egyszerűen & a feltételezéseink valóságpróbái  (19:40) Miért olyan nehéz megváltoztatni a véleményünket?   (24:55) A vitakultúránk hiányosságai - mi a különbség a vélemény és az érv között?  (29:38) Milyen igazából a világszemléletünk? A 4 kérdés-modell   (34:04) Milyen eszközöket vethetünk be, hogy ne essünk rögtön egymásnak?   (41:24) A csoportidentitás mögött   (47:57) Miben lehet reménykedni? Hol rejtőzködnek az ellenvélemények? (01:00:06) Az asszertív kommunikáció szükségessége  (01:02:56) Ti hogy álltok a kommunikációtok fejlesztésében? (01:10:56) Ne adjuk fel & Bogi, Dorina és Ildi elköszön tőletek <3 Az eheti elmélyülő gyakorlat:   Beszélgess ezen a héten valakivel, akivel nem értesz egyet! 😊  Kövess minket a közösségi médián is:   https://www.instagram.com/melylevegoprojekt/?hl=en https://www.instagram.com/brainbar/?hl=en 
12/12/20221 hour, 13 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Lelkesen közösségi: a social medián innen és túl | LelkEd

A bolygónk minden nap minden percében ezerbilliónyi digitális jellel lüktet - a közösségi média hírekkel, tweetekkel, posztokkal, ajánlásokkal, reklámokkal, értesítésekkel, megosztásokkal, bejelentkezésekkel diktálja az életünk ritmusát. A lányok a műsorban nemcsak szembenéznek saját gyarlóságaikkal (igen, ők is pózoltak már tengerparton) de megvitatják azt is, hogy a figyelemgazdaság és a kommentkultúra milyen hatással van arra, ahogy magunkat és a minket körülvevő világot látjuk. A LelkEd a Mélylevegő Projekt és a Brain Bar közös pszichoedukációs műsora, ahol újragondoljuk az alapokat, hogy Te is elkezdhesd a saját önismereti utadat. Osszátok meg velünk a gondolataitokat, hiszen a mi podcastünk csak a ti történeteitekkel lehet teljes.  (0:23) Miért van ennyi jegyzetünk ma?   (02:16) Hiperszocializáció - mi ez tulajdonképpen? Jobb, ha tudod, hogy MINDEN befolyásol. (05:46) Viszonyunk a közösségi médiával és kapcsolataink a közösségi médián   (14:17) Paraszociális kapcsolatok - mik is ezek és mik az eredői?  (17:31) ,,Posztolok, tehát vagyok” - kik vagyunk az interneten? (26:25) Homályos ablakok helyett - kipolírozott életeket mutatunk, de miért?   (36:57) Egyféle külső, ugyanolyan vízesések - maximális energiaráfordítással   (41:21) Spirálok a teljesítményszorongás mögött és társas összehasonlítás  (50:50) A figyelemkultúra - miért akarjuk, hogy észrevegyenek? (58:11) A közösségi média hiánya okozta űr - és mivel lehet feltölteni (01:02:15) Na de mi a helyzet a kommentkultúrával? (01:10:10) Teremtsünk biztonságos sarkokat! Kövess minket a közösségi médián is: https://www.instagram.com/melylevegoprojekt/?hl=en   https://www.instagram.com/brainbar/?hl=en 
12/5/20221 hour, 12 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Kemény munka = értékes élet? Karrier, egyensúly és identitás | LelkEd

Meghatározza a munkád az értékedet? A csajok ezúttal belehúztak - az epizódban szereplő időmenedzsment-tippeket sutba dobva az eddigi leghosszabb résszel készültek, amelyben terítékre kerül, hogy hol borult meg a karrier és a magánélet egyensúlya egy olyan világban, ahol már korántsem csak 8 óra a munka. Temérdek példa, fogyasztható gyakorlatok karrierről gondolkodóknak és sok nevetés dobja fel az alapvetően nem könnyű témánkat, hogy új eszközökkel felszerelkezve és talán egy leheletnyivel könnyebb szívvel vághass neki újra a karrierépítésnek.  A LelkEd a Mélylevegő Projekt és a Brain Bar közös pszichoedukációs műsora, ahol újragondoljuk az alapokat, hogy Te is elkezdhesd a saját önismereti utadat.    Az epizódban:  (00:30) A mai adásban: munka, karrier és minden más  (01:58) Kemény munka=értékes élet? A munka koncepciójának társadalompszichológiai története  (05:40) Mikor, miért és mennyire érezheted a munkádat az identitásod részének?  (09:11) Mikor és hogyan válhat egy társadalmi norma a mi saját belső igazságunkká?    (19:00) Vélt és valós lehetőségek: egyéni döntés-e az, hogy mi a munkánk?  (24:13) Identitásunk és karrierváltás, életútváltás - miként, kiként definiáljuk magunkat?   (28:59) Ha már jönnek az ünnepek, a cukormentes verzió: a szereptorta!  (32:28) Ha nincs ma már munka-magánélet egyensúly, akkor mikor romlott el, és mit tehetünk, hogy visszahozzuk? (43:00) Vissza a valóságba a kellemes tevékenységek listájával  (47:15) Tervek és listák már vannak: na de hol találom meg rá az időt?   (54:50) Ha már motiváció - hol találkozik össze álmok kergetése és a racionális karriertervezés? (59:56) SMART módszer és az időrablók azonosítása + Pomodoro módszer   (01:11:31) Zárás és az eheti elmélyülő gyakorlat    A heti elmélyülő gyakorlat:   SMART módszer, kellemes tevékenységek listázása és a szereptorta gyakorlat, amelyet mind megtaláltok a Mélylevegő Projekt ,,Öntöző” című új könyvében.   Kövess minket a közösségi médián is:    https://www.instagram.com/melylevegoprojekt/?hl=en    https://www.instagram.com/brainbar/?hl=en 
11/28/20221 hour, 13 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Lélekből a testbe: a stressztől az önképig | LelkEd

A 3. epizódban a trió a test és lélek közötti komplikált kapcsolatok legegyszerűsítésén fáradozik. Szó lesz arról, hogy mit is jelentenek igazából a pszichoszomatikus betegségek, miért is van annyira bonyolult kapcsolatunk a saját testünkkel, illetve Boginak köszönhetően az is kiderül, hogy mégis mitől működnek a légzőgyakorlatok. Spoiler: köze lesz a stresszállapotokhoz! :) A LelkEd a Mélylevegő Projekt és a Brain Bar közös pszichoedukációs műsora, ahol újragondoljuk az alapokat, hogy Te is elkezdhesd a saját önismereti utadat. Osszátok meg velünk a gondolataitokat, hiszen a mi podcastünk csak a ti történeteitekkel lehet teljes.  (00:24) Miről lesz szó ma: a test és lélek, no meg mi köze az alvásnak az egészhez?  (04:20) Mit jelent igazából egészségesnek lenni?   (10:15) Pszichoszomatikus betegségek & mikor okés szorongani a betegséggel kapcsolatban?  (15:16) Elmélyülő gyakorlat: a stressz fizikai tünetei & miért akarunk elfutni a problémák elől?  (23:25) Stresszkezelésre: filé módszer és légzőgyakorlatok  (29:52) Intro: Testünk és a mentális képünk: Hogyan látjuk önmagunkat és a saját testünket?   (31:32) Mi Micsoda: önértékelés, önkép és a testkép - hogyan alakul a sajátunk?   (38:12) Fiatalorientált társadalom: mit tartunk szépnek (és ezt hogyan érjük el?)  (47:30) Mikor alakul leginkább az önkép & jönnek a normatív krízisek!  (56:11) Body positivity helyett... body neutrality?   A heti elmélyülő gyakorlat:   Stressztünetek felismerése, amelyet megtaláltok a Mélylevegő Projekt ,,Öntöző” című új könyvében.   Kövess minket a közösségi médián is:    https://www.instagram.com/melylevegoprojekt/?hl=en    https://www.instagram.com/brainbar/?hl=en 
11/21/20221 hour, 3 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Önfejlesztésben: fogadd el magad vagy javítsd ki minden hibádat? | LelkEd

A LelkEd a Mélylevegő Projekt és a Brain Bar közös pszichoedukációs műsora, ahol újragondoljuk az alapokat, hogy Te is elkezdhesd a saját önismereti utadat. Mintha mindenki önfejlesztésben lenne. Könyveket halmozunk fel a témában, hálanaplóval próbálkozunk és produktivitási módszertanokkal férceljük össze szétesettnek vált életünket. De hol lesz ez túl sok? És hogyan csinálhatjuk jól?  Az epizód második felében Bogi, Dorina és Ildi személyes sztorikat is megoszt olyan pillanatokról, amikor nagyon is megélték a hustle culture-t, és mesélnek az útról, amelyen folyamatosan tanulják, hogyan gondoskodjanak a munkájukon túl önmagukról is. Osszátok meg velünk a gondolataitokat, hiszen a mi podcastünk csak a ti történeteitekkel lehet teljes.  (01:04) Mai témánk: Önfejlesztés és könyvdivatok  (05:06) Melyek az önfejlesztés fókuszai és miért kezdünk bele?   (08:53) Fogadd el magad... vagy javítsd ki minden hibádat?   (13:33) "Mondd, te mit választanál?” - a bőség zavarában   (20:07) A "That Girl" szindróma; “Mi lett veled, LinkedIn?”  (25:11) Hustle culture: önmagunk kizsákmányolása?   (34:06) Kiégés és az eheti elmélyülő gyakorlat (42:11) Hogyan tudjuk megkülönböztetni a külső és belső stresszt?  (46:36) Hogyan lehet felépíteni egy biztos belső bázist?  (49:36) Öngondoskodás és hol vannak az elfuserált torták?  (57:43) Összefoglaló az eheti elmélyülő gyakorlatról A heti elmélyülő gyakorlat:  Kiégés check-in skála és öngondoskodási tippek - mindkettőt megtaláljátok a Mélylevegő Projekt ,,Öntöző” című új könyvében.  Kövessetek minket a közösségi médián is:  https://www.instagram.com/melylevegoprojekt/?hl=en  https://www.instagram.com/brainbar/?hl=en 
11/14/202258 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Tiszta vizet a pohárba: mindent a személyiségünkről | LelkEd

A LelkEd a Mélylevegő Projekt és a Brain Bar közös pszichoedukációs műsora, ahol újragondoljuk az alapokat, hogy Te is elkezdhesd a saját önismereti utadat. Az első epizódban körbejárjuk, hogy mi is a pszichológia (és azt is, hogy mivel nem foglalkozik), feltárjuk a személyiségünk bugyrait, az önértékelés és az érzelmi intelligencia közötti kapcsolatokat, és az is kiderül, vajon hány extrovertált hangra számíthattok a következő 5 részben. Osszátok meg velünk a gondolataitokat, hiszen a mi podcastünk csak a ti történeteitekkel lehet teljes.  (0:00) Bemutatkozás: a Mélylevegő Projekt és a podcast  (03:30) Mi a pszichológia, ki jár pszichológushoz?   (08:02) Milyen motiváció kell a pszichológushoz járáshoz?  (12:43) A pszichológushoz járás megítélésének megváltozása   (15:40) A személyiségünk szerepe és meghatárózhatósága  (21:00) Személyiségtesztek  (28:22) Különböző szerepek  (31:13) Tesztek értékelése és önismeret  (37:05) Myers-Briggs teszt  (42:29) Karaktererősségek teszt  (48:04) Önértékelés és a személyiség kapcsolata  (56:17) Gondolatcsapdák  (1:00:13) Az érzelmi intelligencia szerepe  (1:04:32) Érzelmi kerék és az érzelmek szerepe  (1:08:23) Teszteredmények  A heti elmélyülő gyakorlat:  VIA Karakter Erősségek teszt: https://bit.ly/3WCCr1M   MBTI Teszt: https://bit.ly/3Tk0UGe   Kövessetek minket a közösségi médián is:   https://www.instagram.com/melylevegoprojekt/?hl=en   https://www.instagram.com/brainbar/?hl=en 
11/7/20221 hour, 11 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Mit tud egy pszichológus, amit egy barát nem? | Mi a kérdés? Kozma-Vízkeleti Dániellel

Mi befolyásolja a kapcsolatainkat? Mitől működik jól egy párkapcsolat és miért járunk egyre többen pszichológushoz? A Mi a kérdés? legfrissebb epizódjában Kozma-Vízkeleti Dániel család-pszichoterapeutával beszélgettünk a Z generáció párkeresési kihívásairól, szerelemről, válásról és digitalizálódó kapcsolatokról. Kattints ide, hallgasd meg és iratkozz fel:   (01:06) Kislabdadobás és pályaorientáció, azaz Dániel pályaválasztási története  (05:15) Egyre jobban élünk, de egyre több a bajunk. Miért van egyre több pszichológus?  (08:08) Mit tud egy pszichológus, amit egy barát nem?  (13:42) Ki tud megmenteni egy házasságot és mik a pszichológia korlátai?  (16:28) Mikor van szükség pszichológusra?  (18:37) Hogyan válasszunk szakembert?  (26:20) Melyik emojit látom az arcodon? - avagy a Z generáció párkeresési nehézségei  (30:04) Mitől működik jól egy párkapcsolat?  (33:14) Az elköteleződéstől való félelem és a szakítás  (41:06) Elvált szülők gyermekei is el fognak válni?  (43:13) Családi drámák és kezelésük    (58:56) Mi a kapcsolat a kardfogú tigris uzsonnája és a digitalizáció között?  
9/15/20221 hour, 4 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Hogyan hozd ki magadból a legtöbbet? | Mi a kérdés? Szamosi Ritával

Miért halogatnak a maximalisták? Hogyan lehet megküzdeni az imposztor szindrómával, és mi a válságálló csapatok titka? Mi a kérdés? podcastsoroztunk legfrissebb epizódjában Szamosi Rita szervezetfejlesztővel és coach-csal beszélgettünk a szakma és a munkaerőpiac rejtelmeiről. Kattints a linkre a bio-ban, hallgasd meg, iratkozz fel és nézd meg a leírást is!  Ritával személyesen is találkozhatsz szeptember végén a jövőfesztiválon! Diákként vagy tanárként regisztrálj ingyenjegyekért, vagy szerezd be a bérletedet a honlapunkon!  (1:10) Magyarország, a coach-ok országa - hogyan válasszunk szakembert?  (05:22) Rita pályaválasztási útja  (8:49) Mire számítsunk, ha elmegyünk egy coach-hoz?  (17:23) Láthatatlan, de hatékony eszközök Rita kezében  (19:33) Menni vagy nem menni? Mikor váltsunk munkahelyet?  (26:21) Gyógyítható-e a generációs átok, a maximalizmus?  (28:21) Mi is az az imposztor szindróma és hogyan kezeljük?  (29:54) Itt az idő, hogy megünnepeljük a sikereinket! De hogyan?  (32:09) A kiégés tünetei, és az első lépések a változás felé  (36:36) Milyen egy jó vezető?  (45:48) A jó csapat ismérvei  (51:01) Kik lehetnek a válsághelyzet hősei?  Extrák  International Coach Federation – ami iránytű lehet a coach választásban: https://coachingfederation.org/  Egy cikkben minden a job-hoppingról: https://www.cnbc.com/2022/03/30/great-resignation-what-hiring-managers-think-of-job-hopping.html  Amerikai kutatás a vezetők szerepéről: https://www.goodhire.com/resources/articles/horrible-bosses-survey/ 
9/8/202253 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

A LEGO Könyv vs. Life On The Rocks | Könyvpárbaj

 Kik a földtörténet titkos hősei? Mit tanulhatunk a korallzátonyoktól a lelkünkről, és tényleg tőlük függ az életünk? Hogyan lett a LEGO az állandóság és gyermekkor szimbóluma, és milyen szerepe van az építőjátéknak az oktatás, a kutatás, a programozás és a kreativitás fejlesztésben? Ildi és Marci megválaszolják ezeket a kérdések a Könyvpárbaj legújabb epizódjábában, Juli Berwald Life on the Rocks és a LEGO könyv segítségével. Hallgasd meg, iratkozz fel és nézd meg a leírást is!  Juli Berwalddal személyesen is találkozhatsz a Brain Baron, sőt a LEGO Ideas vezetője, Johnny Castrup is ellátogat hozzánk. Diákként és tanárként regisztrálj ingyenjegyekért, vagy szerezd be az early bird bérleted, amíg lehet!  Lázasan készülünk a Brain Barra. Diákként vagy tanárként regisztrálj ingyenjegyekért, vagy csapj le az utolsó early bird jegyekre, amíg lehet!  Extrák: Könyvek  Juli Berwald – Life on the Rocks: https://bit.ly/3TusVfD  A LEGO könyv: https://hvgkonyvek.hu/konyv/a-lego-konyv  David Sax – Az analóg bosszúja: https://poketonline.hu/#konyvek  Suzanne Simard- A bölcs erdő titkai: https://bit.ly/3e78cOI  Filmek  LEGO Movie: https: www.imdb.com/title/tt1490017/   LEGO Batman: https://www.imdb.com/title/tt4116284/  Extrák  Legfrissebb híreink a Brain Bar előadóiról: https://bit.ly/3wIUSXr  Jakub Olek, a TikTok-től érkező előadónk: https://brainbar.com/munkatars/olek-jakub  Zing Tsjeng, a Vice UK főszerkesztője: https://brainbar.com/munkatars/zing-tjseng  Laura Toodu, Észtország Védelmi Minisztériumának politikai tanácsadója, katonai tartalékos: https://brainbar.com/munkatars/laura-toodu  Juli Berwald bemutatója: https://brainbar.com/munkatars/dr-juli-berwald  Korallzátonyok megmentése: https://bit.ly/3e4TQOR  Lego Ideas, ahol a rajongók álmai valóra válnak: https://ideas.lego.com/  Birodalmi csillagromboló LEGO-ból: https://bit.ly/3cwMTWy  Könyvpárbaj Suzane Simard erdőmentő könyvéről: https://spoti.fi/39ldLa6  (01:45) Legfrissebb hírek és új kedvenc előadók a Brain Bar jövőfesztiválról  (09:16) A földtörténet titkos hősei  (14:22) Ha van epic duo a világon, akkor az a korall és az alga  (17:36) Hogyan menthetjük meg a korallzátonyokat?  (23:10) Gyönyörű, értékes, de törékeny - az emberi lélek és a korallok analógiája  (24:14) A LEGO enciklopédia  (25:36) A LEGO legnagyobb erőforrásai a legózók  (27:51) A LEGO-story  (30:01) Az állandóság szimbóluma  (32:23) A LEGO titkos összetevői, ami nincs benne a dobozban  (37:20) Oktatás, kutatás, programozás és kreativitás fejlesztés legóval 
8/31/202241 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Szia uram, van két perced egészségre? | Mi a kérdés? dr. Kulja Andrással

Kulja András számára a műtőben megszűnik az idő. Az év COVID-orvosának választott sebésszakorvos-jelöltet több mint 180 ezeren követik TikTokon, ahol bátran száll szembe az vírusként terjedő egészségügyi tévhitekkel, felveszi a kesztyűt az oltásellenesekkel szemben és lerántja a leplet az Elf Bar negatív hatásairól is. Mi a kérdés? podcastsorozatunk legfrissebb epizódjában kérdeztük a távorvoslás veszélyeiről és arról is, épp melyik természetes biológiai folyamatról szóló videója miatt tiltotta le a TikTok. Hallgasd meg, iratkozz fel és nézd meg a leírásban lévő extrákat is!  Extrák: András doktor TikTok csatornája: https://www.tiktok.com/@andras.doktor?is_from_webapp=1&sender_device=pc   És YouTube csatornája: https://www.youtube.com/channel/UCfZLaRcAxT9_-LFuAyp0nKQ/videos  Hallom, beteg vagy? Depressziókutatás beszédmintából: https://index.hu/tudomany/egeszseg/2016/11/04/hallom_beteg_vagy/  A COVID elleni harc nyomai András arcán: https://www.instagram.com/p/B-XY4WhA_qU/?utm_source=ig_web_copy_link   Az orvosedukációs oldal, amit András használ: https://www.uptodate.com/contents/search  Hogyan terjednek állatról emberre a betegségek? https://www.webbeteg.hu/mediatar/fertozo_betegseg/196/allatrol-emberre-terjedo-korokozok  A mesterséges intelligencia felülmúlta a patológusokat a rákos sejtek vizsgálatánál: https://raketa.hu/a-mesterseges-intelligencia-felulmulta-a-patologusokat-a-rakos-sejtek-vizsgalatanal 
8/24/20221 hour, 3 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Igazságos-e a kapitalizmus? | Mi a kérdés? Pogátsa Zoltánnal

Mennyi esélyünk van az amerikai álomra manapság? Miért közeleg a posztdemokrácia kora, miért nem működik a kapitalizmus és mi köze mindehhez a szupergazdagoknak? Legfrissebb podcastunkban Pogátsa Zoltán közgazdász-szociológussal beszélgettünk új könyvéről, a Globális elitről és a jövőről. Hallgasd meg és iratkozz fel! Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát.      Zoltánnal szeptemberben élőben is találkozhattok Brain Baron. Ne maradj le, diákként vagy tanárként regisztrálj ingyenjegyekért itt: 👉👉👉 https://brainbar.com/student-and-teacher  vagy csapj le az early bird bérletekre, amíg lehet: 👉👉👉 https://brainbar.com/termekek (00:45) Ki a globális elit és hogyan született?  (04:57) Miért szegények a szegények - avagy összeesküvés-elméletek VS struktúrák működése  (09:02) Egy kisbusznyi embernek annyi vagyona van, mint a világ felének összesen - az egyenlőtlenség ábrái  (12:13) Egy tegnapi Monopoly-nál kezdjük az életet  (13:08) Mi köze az offshore-modellnek a rossz oktatáshoz és egészségügyhöz?  (17:33) Mit tud felmutatni a vacak időjáráson és borzalmas kaján kívül Nagy-Britannia?  (20:17) Az igazságos világ képe összeomlik. Mi a következő lépés?  (25:23) A kapitalizmus csak nálunk nem működik. Vagy mégsem?  (27:17) A Szilícium-völgy egy illúzió  (29:56) Mikor és miért működött az amerikai álom? Mire mehetünk a tehetségünkkel?  (32:53) A globális elit már nem túlnyomóan amerikai - Kína nem felemelkedik, hanem visszatér az eredeti helyére a világ tetején  (35:59) Haragudjunk-e az államra?  (45:33) Mi a baj a jótékonykodással?  (49:59) Mi már posztdemokráciában élünk.  Könyvek  Pogátsa Zoltán - A globális elit: https://bit.ly/3AfwdM6  Thomas Piketty, francia közgazdász könyve a tőkéről és a kapitalizmus mítoszáról: https://bit.ly/3PbeHgg  Marianna Mazzuchato magyarul megjelent könyve: https://bit.ly/3PdtQh3  James Robinson, Daron Acemoglu - Miért buknak el a nemzetek? https://bit.ly/3dnFysq  Extrák  Kik azok a Koch fivérek és hogy került a zsebükbe a Republikánus párt? https://bit.ly/3QBTkG5  Egy kisbusznyi ember annyi pénzt birtokol, mint a világ fele összesen: https://bit.ly/3p9RMHC  A szén-dioxid-kibocsátás egyenlőtlenségének pezsgőspohár ábrája: https://bit.ly/3bQ2b8j  Mit szól ahhoz Elon Musk, hogy Twitteren követik a magángépének széndioxid kibocsátását? https://bit.ly/3wkDacD  Aristotles Onassis, a görög hajómágnás élete: https://bit.ly/3zLjvmZ  Offshore országok, azaz adóparadicsomok listája: https://bit.ly/3BYXeEN  Mi az a petrodollar és mit kell tudni róla? https://bit.ly/3vSBdUk  Koronagyarmatok, vagyis a crown dependencies: https://bit.ly/3bOvwA6  Az interjú, ami miatt Pogátsa Zoltán megírta a könyvét: https://bit.ly/3zP1zIb  Bernie Madoff, a csaló bankár élete és bűnei: Bernie Madoff - His Life And Crimes (CNBC Documentaries - Part 1)  Wikipédia szócikk Zuschlag Jánosról, aki Pogátsa Zoltán szerint Bernie Madoff-fal egy liga: https://bit.ly/3SHZwy8  Cikk Fernand Brodell francia gazdaságtörténészről, aki leleplezte, hogy a nagy kapitalista vállalatoknak már nincs versenytársa: https://bit.ly/3QBTVHP  Holland Kelet-indiai társaság története és összehasonlítása a Brit Kelet-indiai társasággal: https://bit.ly/3AeJNiJ  Warren Buffett, aki olyan vállalatokat akar venni, aminek nincs versenytársa: https://bit.ly/3QjXxhZ  Wikipédia szócikkek a közgazdaságtan alapítóatyjairól David Ricardo-ról és Adam Smith-ről: https://bit.ly/3paAjP8,  https://bit.ly/3QzoKgf  Rupert Murdoch, a sajtócézár, aki a markában tartotta a Vas Lady Margaret Thatchert is: https://bit.ly/3pf49SR  Jack Ma, a legismertebb kínai milllárdos, a kínai Amazon, az Alibaba alapítója VS Kínai Kormány: https://bit.ly/3vTTTDm  Az Sackler család, akik mások halálán meggazdagodva támogatják a kultúrát: https://bit.ly/3w0zyMv  Gøsta Esping-Andersen dán szerző, aki megfogalmazta a demokrácia társadalmi feltételeit: https://bit.ly/3vWPoYs 
8/11/202253 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Mi jön a Tiktok után? | Mi a kérdés? Guld Ádámmal

Elmagányosodó, mégis trendszetter, azaz divatot teremtő generáció a Z generáció. Hogyan változik meg az ő viszonyuk a szexhez és kapcsolatokhoz a digitalizáció hatására? Hogyan határozzák meg tizenévesen a társadalmat a kattintásaikkal? A történelem egyik legellentmondásosabb generációjáról, a GenZ-ről beszélget Marci ezen a héten Guld Ádámmal, a Z generáció médiahasználata című könyv szerzőjével.  01:10 Miért kutatjuk a különböző generációkat? 06:05 Minden generációhoz tartozik egy meghatározó médium 07:09 X, Y, Z vagy Alfa-generációs vagy? 09:12 Mennyi médiát eszik egy Z generációs? 11:48 Helló időnyomás, viszlát alvás! 13:50 A trendszetter nemzedék 17:59 Van-e jogunk a saját figyelmünkhöz? 21:32 Tényleg csak kiábrándulttá tesz minket a közösségi média? 25:44 Kevesebb barátunk lett, és ettől nem érezzük jobban magunkat 31:10 Randizás vs. digitális tér 33:18 Kik azok a pornóinfluencerek? 40:50 Bosszúpornó és közösségi média 47:40 Tényleg megy a levesbe a tv, a rádió és a nyomtatott sajtó? 52:01 Mi jön a TikTok után? Extrák: Guld Ádám - A Z generáció médiahasználata: https://bit.ly/3zlVGSs  Vakuemlékezet: https://bit.ly/3JsvpGz  Generációk: https://bit.ly/3vAu4b4  Time pressure jelenség: https://bit.ly/3vAu4b4  Trendsetter generáció és a Tiktok esete: https://bit.ly/3OUui3Q  Ádámmal készült interjú a figyelemgazdaság fogalma kapcsán: https://bit.ly/3PUWWTy  Magyar fiatalságkutatás 2020: https://bit.ly/3BDQIDw  Phigical tapasztalat: https://bit.ly/3PZ9nh6  Pornó influenszerek: https://bit.ly/3SlGy06  Onlyfans: https://bit.ly/3BD5gTC  Ha segítségre van szükséged online szexuális visszaélés miatt: https://bit.ly/3zqe78F  https://bit.ly/3d5do5i  https://bit.ly/3SpohPg  https://bit.ly/3oPl6CW A világ következő nagy applikációi: https://www.clubhouse.com/ https://triller.co/ https://discord.com/ https://www.twitch.tv/?lang=hu https://www.reddit.com/
8/3/202254 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Elmerülő vs. A lehetetlen beszélgetések művészete | Könyvpárbaj

Mi a közös a Fülöp-szigeteki papokban és a pszichológusokban? Miért romanticizálódik a depresszió a popkultúrában? Kutyák szexualitásával hogyan lehetett átverni neves tudományos szaklapokat? A Könyvpárbaj legújabb epizódjában Ildi és Marci Peter Boghossian és James Lindsay How to Have Impossible Conversations című könyvét dolgozza fel és veti össze a Mélylevegő Projekt Elmerülő című művével. Ez itt a Brain Bar könyves podcastje, ahol Nagy Ildi és Baranyi Marci olyan könyveket ajánlanak egymásnak és nektek, amik megváltoztatták a világról alkotott képüket, és amiket a másik nélkül talán sosem olvastak volna el. Mélylevegő Projekt - Elmerülő: https://bit.ly/3oFljZj Peter Boghossian & James Lindsay - How to Have Impossible Conversations: https://bit.ly/3cFiPrj (00:58) Két könyvet hoztunk Brain Baros előadóktól (02:11) Kik állnak a Mélylevegő Projekt mögött? (07:05) Túl sok, vagy túl kevés ma a pszichológia? (09:45) Ildi álma coachokról, életvezetési tanácsadókról és pszichológusokról (12:38) Örüljünk-e a bipoláris influenszereknek? (14:43) Ildi kalandjai egy fülöp-szigeteki pappal és apácával (17:29) Peter Boghossian nagy átverése, illetve a Sokal-ügy (21:53) Jó, de miről szól a könyv? (24:52) Ha nem értesz vele egyet, még nem biztos, hogy rossz ember (29:05) Az "igen, és" az új "igen, de" (30:06) Ildi vallomása (31:38) Lehetetlen beszélgetések és a megjavítás kultúrája
7/27/202235 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Hogyan vigyél sikerre egy startupot? | Mi a kérdés? Kádár Tamással

Hogyan lesz egy néhány diás prezentációból globális vállalkozás? Milyen kihívásokkal jár Magyarország egyik legsikeresebb startupját vezetni? Hogyan lehet belőled is vállalkozó? A Mi a kérdés? legújabb epizódjában Kádár Tamással, a kiberbiztonsággal foglalkozó SEON alapítójával és vezetőjével beszélgetünk arról, hogyan építs sikeres startupot.  Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát.      Tamással találkozhatsz élőben is a Brain Baron! Diákként vagy tanárként regisztrálj az ingyenjegyekért ezen a linken: https://brainbar.com/student-and-teacher  vagy csapj le a kedvezményes early bird jegyekre itt: https://brainbar.com/termekek (01:00) Hogyan kezdett vállalkozni Tamás?  (01:56) Milyen problémát old meg a SEON?   (05:13) Egyetemistából startupper  (08:18) Megvan az ötlet, mi a következő lépés?  (10:19) Mit tanulhatunk a kiberbiztonságról a dark weben?  (12:57) Hogy működik a SEON?  (16:11) Robot a robot ellen  (16:55) Dohos pince, másnapos pizza és görnyedés - avagy a kezdet romantikája  (19:19) Miért nem elég egy jó ötlet?  (20:30) Kockázatkerülő úton a globális cél felé  (26:01) Miért nem fogadják el a kártyánkat nyaraláson, és miért rossz ez a bankoknak is?  (28:09) A növekedés kihívásai  (32:11) Mi alapján válassz befektetőt?  (34:57) Mi a terv az elnyert rekord méretű befektetési összeggel?  (41:13) Az adatbiztonság dilemma  (42:02) Születik vagy fejlődik a vállalkozó és jó vezető, esetleg mindkettő?  (43:07) Tippek vállalkozás indításhoz  (44:13) Tamás és a SEON szerepe a magyar vállalkozói ökoszisztémában  (45:23) A SEON jövője  Extrák  A SEON honlapja: https://seon.io/  A német házhozszállítós startup, ami majdnem a SEON első befektetője lett: https://www.lieferando.de/en  Barion, magyar pénzügyi kártyaelfogadással és tranzakició feldolgozással foglalkozó startup, a SEON első felhasználója: https://www.barion.com/en/  Mi a kérdés? Érdi Péterrel, ahol az is szóba kerül hogyan használják fel az adatainkat hitel bírálatkor: https://spoti.fi/3Ayps8T  Történelmi jelentőségű befektetést nyert a SEON: https://bit.ly/3RvMmDW  Mi az a seed befektetés? https://bit.ly/3yCH80j  A SEON befektetője és globális kohéziót segítő eszköze, a Slack: https://slack.com/ 
7/13/202247 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Miért listázunk mindent? | Mi a kérdés? Érdi Péterrel

Miért a Google lett a világ legnépszerűbb keresőmorotja? Miért imádjuk összehasonlítani magunkat másokkal? És hogyan manipulálnak minket a top listák? Érdi Péter, világhírű magyar agykutató, Michiganből érkezett a Mi a kérdés? stúdiójába, hogy megválaszolja minden kérdésünket a rangsorolásról.  Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát.     Érdi professzorral élőben is találkozhatsz Brain Baron! Ne maradj le, diákként regisztrálj az ingyenjegyekért: https://brainbar.com/student-and-teacher, vagy csapj le a kedvezményes early bird bérletekre:  https://brainbar.com/termekek  01:09 Hogy került Érdi Péter Kalamazoo-ba?   04:48 Bevezetés a komplex rendszerek elméletébe  06:51 Mi a közös az epilepsziában, a földrengésekben és a tőzsdekrachokban?  10:22 "Azt tudja, mi a Google?"  13:42 A rangsorolás evolúciója: a csípési sorrend  17:40 Így adnak osztályzatot Amerikában  21:00 Komolyan vegyük-e a(z egyetemi) rangsorokat?  24:32 Érdi Péternek már gyerekként gyanús volt a Népsport toplistája  28:28 Lehet-e igazságos egy algoritmus?  35:34 996, az önkizsákmányolás száma  40:43 Mit mutat az Erdős-szám? És az Élő-szám?  45:00 Érdi Péter, a határidők és a perfekcionisták  47:09 A megjavítás kultúrája: barátságok, tárgyak és a Föld     Érdi Péter - Rangsorolás. Egy össznépi társasjáték íratlan szabályai: https://bit.ly/3N6G4sa  Az aranykorról, az eldobás társadalmáról, a reziliencia szükségességéről, és a javítási stratégiákról Péter YouTube-csatornáján hallgathatsz meg többet! https://www.youtube.com/@petererdi9753/videos Érdi Péter és Szvetelszky Zsuzsa új, Repair című könyvét pedig itt vásárolhatod meg: https://bit.ly/erdirepair Extrák   Velük fesztiválozhatsz együtt az idei Brain Baron: https://brainbar.com/eloadok  Igen, Kalamazoo tényleg létezik: https://bit.ly/3RhsBzy  De ki volt Henry Luce? https://bit.ly/3Avy6VC  Gyorstalpaló a Google PageRankről: https://bit.ly/3AqYCiR  A norvég kisfiú, aki elsőként figyelte meg a "csípési sorrendet" a csirkéi között: https://bit.ly/3nGT1x9  Devitt-Larson, avagy így változtatta meg örökre a római olimpia az úszósportot: https://bit.ly/3uslA5g  A Tripadvisor élvonalába került skóciai hajléktalanszálló: https://bit.ly/3OOpjSZ  És a felpontozott olasz kamuétterem: https://bit.ly/3o1aCjP  Ezek a világ legboldogabb országai (tippelj, hányadik Magyarország!): https://bit.ly/3nJa3ek  Black Mirror vagy Big Brother? A kínai társadalmi kreditrendszerről https://bit.ly/3ai4SyP  A 996-rendszer: https://bit.ly/3bUgpVb  Mi az a képzeletbeli Erdős-szám? https://bit.ly/3P6u3Dg  Így működik az Élő-pontozás: https://bit.ly/3ImDwEm 
7/7/202254 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

A táplálkozás százmillióéves története VS Zaj - Az emberi döntéshozatalt zavaró tényezők | Könyvpárbaj

Mi a baj a ma divatos diétákkal? Miért bántuk meg a tinikorunkban elfogyasztott gyrosokat? Hogyan lehet jól döntéseket hozni? És mi vár ránk a jövőben? A könyvpárbaj legújabb epizódjában Ildi és Marci a Táplálkozás százmillió éves története és a Zaj – Az emberi döntéshozatalt zavaró tényezők című könyvek mentén kalauzolnak át bennünket a különböző étrendek útvesztőjén és a nehéz, jelentős döntések tengerén.  Ez itt a Brain Bar könyves podcastje, ahol Nagy Ildi és Baranyi Marci olyan könyveket ajánlanak egymásnak és nektek, amik megváltoztatták a világról alkotott képüket, és amiket a másik nélkül talán sosem olvastak volna el.    (00:58) A Brain Bar idei előadói  (01:18) Ildi titkos kedvencei  (05:11) Marci kit vár legjobban?  (09:28) Mit együnk, amikor már mindent lehet?  (12:16) Ildi selyemhernyó levesének sorsa, és az “enni, vagy nem enni” kérdés  (16:12) Genetika és világkonyha kibékíthetetlen kapcsolata  (20:59) Mi a baj a divatos diétákkal?  (22:14) Fiatalon még bármit ehetünk. Vagy mégsem? Az életkorodhoz igazítsd a menüt!  (23:28) Top 10 tanács, amit mégiscsak érdemes megfogadni  (28:01) Miért döntünk különbözően ugyanolyan helyzetekben, és ez miért baj?  (33:58) Igenis számít, hogy milyen lábbal keltünk fel  (36:23) A első benyomás ereje  (37:26) Ildi, a szabályok és a döntési szabadság  (41:40) Intuíció vagy meggyőződés. Valójában mi vár ránk a jövőben?  Stephen Lee - A táplálkozás százmillió éves története: https://bit.ly/3bpUCoa  Daniel Kahneman, Olivier Sibony, Cass R. Sunstein – Zaj, Az emberi döntéshozatalt zavaró tényezők: https://bit.ly/3I3apFC  Extrák  Velük fesztiválozhatsz együtt az idei Brain Baron: https://brainbar.com/eloadok  Itt találsz kedvezményes és  diákoknak ingyenjegyeket: https://brainbar.com/termekek, https://brainbar.com/student-and-teacher  Ildi egyik titkos kedvence az előadók közül, a mesefigurákat rajzoló Deanna Marsigliese: https://www.dmarsigliese.com/  És a másik nagy kedvenc, Zing Tsieng, a UK Vice főszerkesztője: https://bit.ly/3HXVtsF  Marci előadó top-listájáról Juli Berwald és a könyvei: https://www.juliberwald.com/  A futurista divattervező Anouk Wipprecht és a ruhái: https://bit.ly/3OFIFcu  A mesterséges intelligenciával sneakereket tervező Lysandre Follet: https://lysandre.ai/  Ildi szerint így kell elképzelni a selyemhernyó fogyasztást: https://bit.ly/3OwLe0C  Mi a népszerű paleo’ étrend lényege? https://bit.ly/3NoxST3  Miről szól a ketogén diéta? https://bit.ly/3I2hPsR  Spirulina, a sztárhozzávaló: https://bit.ly/3ua09WH  Matcha kell mindenbe, ami egészséges? https://bit.ly/3AcP0Ib  Hogyan hozz jól döntéseket? Ildi Újratervező sorozatának döntésről szóló epizódja: https://bit.ly/3I30jVf  Daniel Kahneman másik magyarul megjelent könyve, a Gyors és lassú gondolkodás: https://bit.ly/3OtYwLC  A társszerző Cass R. Sunstein könyve a Nudge, a döntést befolyásoló tényezőkről: https://bit.ly/3AgFQum  Kimerítő Wikipédia szócikk Forgács Józsefről, aki hangulatkutatással is foglalkozott már, és akitől tudjuk, hogy “az ember nem mindig ugyanaz a személy”: https://bit.ly/3nnKkb5  A brit édes pogácsa recept, amit Ildi kollégái nagyon szerettek: https://bit.ly/3nnfQWz 
6/29/202243 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Hogyan lehet Magyarország űrnagyhatalom? | Mi a kérdés? Sárhegyi Istvánnal

Hogyan lehet Magyarország űrnagyhatalom? Mikor fogunk nyaralni menni a Holdra? És hogyan oldja meg a környezetvédelmi kérdést az űripar? Sárhegyi István űrjogász és űripari befektető elmeséli milyen benyomást tett rá élőben Elon Musk, hogyan lehet valaki űrhajós és milyen szakemberekre van még szükség az űriparban.  Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát.   Istvánnal Brain Baron is találkozhatsz! Diákként regisztrálj ingyenjegyekért vagy csapj le a kedvezményes early bird jegyekre: brainbar.com (0:57) Mit csinál egy űrjogász?  (4:50) Mit keres Magyarország az űriparban és milyen az új űrkorszak?  (8:34) Kik a nagyjátékosok az űrben? (9:55) Így NASA-skodik Magyarország  (12:37) Hogyan profitál a társadalom az űriparból?  (14:13) Magyarország űrtörténelme  (19:29) Egy új gyarmatosítás hajnala és az űrfelosztás  (20:41) Egy műhold nehéz élete  (22:21) Nem csak a mérnököké az űr  (23:40) Miért fontos magyar embert küldeni az űrbe?  (29:12) Az űripar fogja megmenteni a Földet?  (30:34) Kiből lehet űrhajós?  (34:36) Hogyan lett István példaképe Elon Musk, az anti-előadó?  (38:08) Nincs űripar állam nélkül, akármit mond Elon Musk  (42:02) Hidegháború? Űrgyarmatosítás? Mi lesz a világűr jövője?  (45:35) Kié lesz az űr?  (48:38) Mikor mehetünk már nyaralni a Holdra?  Minden, ami Elon Musk  A Starlink nélkül vak lenne Ukrajna: https://bit.ly/3n9WpAA   Mi történik, ha elszabadul az űrszemeted? https://bit.ly/3blhPb1  Az újrahasznosítható rakétája hozza el az új űrkorszakot?: https://bit.ly/3N7zsbz  Az előadás, ami Musk-rajongóvá tette Istvánt: Elon Musk's FULL Speech at the 2017 International Astronautical Congress  Összefoglaló videó a NASA és a SpaceX kapcsolatáról: NASA vs SpaceX: How Do They Compare?  Extrák  Miről szól a Világűr egyezmény? https://bit.ly/39HiLX4  Az űrjog feltalálójának élettörténete: https://bit.ly/39HiLX4  Artemis Accords, “egy biztonságos, békés és virágzó jövő alapelvei”: https://go.nasa.gov/3zXgAcE  A Morgan Stanley előrejelzései az űrpiac alakulásáról? https://mgstn.ly/3N8WZsJ  Mi lesz, ha sorozatban gyártjuk a műholdakat? https://bit.ly/3tShWSa  Bő 10 perces podcast a Spcae Force-ról: https://herit.ag/3QGrqte  Készüljünk a valódi csillagok háborújára?: https://bit.ly/3tTj9Zr  Minden, amit a Nemzetközi Űrállomásról tudni érdemes: https://bit.ly/3QEWBVL  A legsikeresebb magyar űreszköz, a Pille dózismérő: https://bit.ly/3n9WZOM  Wikipédia szócikk az Interkozmoszról, biztos, ami biztos: https://bit.ly/3Oo5OQy  Az első második magyar űrhajós, akit kiképeztek, csak nem lőttek ki: https://bit.ly/3n8sl8n   Az új magyar űrhajós program: https://bit.ly/3QzNBS5  Chris Hadfield, űrhajós a Brain Baron: Chris Hadfield | Brain Bar és ahogyan elénekli David Bowie dalát az űrben: Space Oddity  Az Európai Űrügynökség űrhajós programja: https://bit.ly/3n6IcUK  Az amerikaiak mennek a Holdra építkezni: https://bit.ly/3zXhoOI  A NASA szuperrakétája, amit nem sikerült megtankolni: https://bit.ly/3HMGUYD  Űrturizmus  A virtuális űrutazás: https://spacebuzz.hu/   Az első űrbéli küldetés civileknek, az Inspiration4: https://bit.ly/3tVkw9X  Az Amazon alapítója embereket lebegtet űrben: https://bit.ly/3HLLXII  Richard Branson, milliárdos angol üzletember az űrbe utazik: https://bit.ly/3bkPFx2  A Holdon van a válasz  a zöld-kérdésre: https://bit.ly/3tOlODB  Az “igazi “Star Wars filmek Baljós árnyak: https://imdb.to/3ybr9av  A klónok támadása: https://imdb.to/3yaIvnQ  A Sith-ek bosszúja: https://imdb.to/3tU2hBI  Egy új remény: https://imdb.to/39NlXQY  A birodalom visszavág: https://imdb.to/3HGU21B  A Jedi visszatér: https://imdb.to/3HQqz5q 
6/22/202253 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Milyen a jó dizájn? | Mi a kérdés? Húnfalvi Andrással

Tényleg minden dizájner terméknek egyedinek kell lennie, vagy a formatervezők is járnak Ikeába? Hogyan tervezik a holnap tárgyait? A MOME laborjából fognak kigurulni a jövő autói? A Mi kérdés? legújabb epizódjában Húnfalvi András formatervezővel beszélgetünk.   Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát.   01:11 Miért irtsuk ki a szótárunkból a „dizájnos” szót?  04:36 Járnak-e Ikeába a formatervezők?  06:45 A dizájn terméknek egyedinek kell lennie. Vagy mégsem?  08:29 Hogy működik a Flying Objects Design Stúdió?  10:47 Az összehajtható talicska tervezése  14:31 A nosztalgia-dizájn kihívásai  17:03 Mivel foglalkozik legtöbbet egy formatervező?  18:25 Andrásék dizájner Oscar-díjas terméke, a kézszkenner  21:55 Amit András nem árulhat el...  23:35 Minimalizmus VS tervezett elévülés  27:57 A műanyag örökre velünk marad. Mit csináljunk belőle?  30:34 A divat maga a tervezett elévülés  33:19 A MOME laborjában tervezik a jövő autóit?  38:32 Exkluzív gyorstalpaló autótervezésből: így lehetsz a jövő járműtervezője  43:33 Magyarország titokban egy autótervező nagyhatalom?  45:33 Mi váltotta a sztárdizájnerek korát?  48:18 Nem csak az autóké a jövő. Mi mindent takar a mobilitás dizájn?  52:17 Sci-fi és dizájn - hogyan tervezik a jövő tárgyait?  Extrák  A Flying Objects Design Studio: https://flyingobjects.eu/  Így néz ki egy összehajtható talicska: https://bit.ly/3ObyBbv  A higiéniai kézszkenner, amivel Reddot Awardot nyertek Andrásék 2015-ben: https://bit.ly/3zKd6Kt  A kevesebb több? Marie Kondo és a minimalizmus: https://bit.ly/3OefLjo  A jogszabály, ami rengeteg fölösleges tárgytól fog megóvni minket: https://bit.ly/3zFyuAv  A dizájn, ami 3 éve nagyon menő volt, mostanra viszont elévült: https://bit.ly/3zILy82  Wikipédia szócikk a Volkswagen New Beetle-ről, ami a ‘90-es években túl divatos volt ahhoz, hogy a mai napig komolyan lehessen venni: https://bit.ly/3Qmf09U  A járműtervezés jövője a MOME-n: https://bit.ly/39q87Uv  Az új 7-es BMW, ami felborzolta a kedélyeket: https://bit.ly/3MO9b1W  Az autótervezés magyar sztárjai:  Dániel Tünde, Audi-formatervező: https://bit.ly/3aXKfb4  Takács Árpád, Mercedes-AMG Exterior Designer: https://bit.ly/3QqAmD6  Filczer Balázs, Mercedes Benz járműdizájner: https://bit.ly/3b44a8m  Németh Gábor, Mercedes-formatervező: https://bit.ly/3xQRc6S  A Flying Objects alapítójaként és a MOME design intézetének oktatójaként Andrásnak elég nagy hatása van arra, hogy fog kinézni a jövő. Ha te is szeretnél beállni a jövőformálók sorába ne hagyd ki az idei Brain Bart! Diákként vagy tanárként regisztrálj az ingyenjegyekért, vagy csapj le az early bird jegyekre a honlapunkon: https://brainbar.com/
6/15/202255 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Végzet. A katasztrófa politikája VS A koreai észjárás | Könyvpárbaj

Hogyan lehet evakuálni Nápoly lakosságát, ha kitör a Vezúv? Mi köze egymáshoz a szárított halaknak és a Samsungnak? Miért tudják egyre többen helyesen ejteni azt, hogy bulgogi? A Könyvpárbaj legújabb epizódjában Ildi és Marci Niall Ferguson Végzet című könyvét dolgozza fel és veti össze Boyé Lafayette De Mente A koreai észjárás című művével.  Ez itt a Brain Bar könyves podcastje, ahol Nagy Ildi és Baranyi Marci olyan könyveket ajánlanak egymásnak és nektek, amik megváltoztatták a világról alkotott képüket, és amiket a másik nélkül talán sosem olvastak volna el.  Niall Ferguson - Végzet. A katasztrófa politikája: https://bit.ly/3mvj0as  Boyé Lafayette De Mente - A koreai észjárás: https://bit.ly/3xdirHi  0:58 ÖRÖMHÍR: Indul a regisztráció az ingyenes diákjegyekért a fesztiválra! Katt ide:  https://bit.ly/37NSBAR  2:45 Mi köze R2D2-nak Niall Ferguson sztártörténész 2015-ös Brain Baros előadásához?  5:34 Váratlan egybeesés Nagy Ildi, a Ferguson család és a Brain Bar története között  6:08 Ezért nem bírjuk a sztártörténészeket (kivéve Niall Fergusont)  10:00 Ildi törifaktos volt, de történelemből inkább a pletykákat jegyezte meg  11:25 Marci gyorstalpalója Ferguson Végzet c. könyvéről  16:30 Hogyan lehet evakuálni Nápoly lakosságát, ha kitör a Vezúv? Tippünk: sehogy  18:11 Közérdekű mítoszrombolás: úgy kell mondani Ferguson keresztnevét, hogy NÍL  18:32 Amikor Michael Shellenberger egy koponyát kért tőlünk az előadásához  20:24 A lisszaboni földrengés, avagy összeomlás, túlélés és antifragilitás  22:59 "Ritkán kapjuk azt a katasztrófát, amire számítunk"  23:23 Boyé Lafayette de Mente és a koreai észjárás, de kik azok az inssák?  26:34 Miért éppen Korea? Ildit színt vall popkultúráról, trendkövetésről és az Apukájáról  34:26 Mit tippelsz, a világ hányadik legnagyobb gazdasága a koreai?  34:43 Korea tarol a kultúrában is, de hogy kell kiejteni azt, hogy bulgogi?   36:31 Kasszasiker, Oscar-díj és köztévé: Squid Game, Élősködők és a Silla királyság ékköve (és más koreai melodrámák)  39:20 Ha a Végzet és Korea találkoznak: a Hableány-katasztrófa  42:19 Észak-koreai vendégdiákok harci tippjei '56-os pesti forradalmároknak   46:10 A Mézga család megjósolta a legújabb koreai szlenget     Videók:  A Zene Háza építésze, Sou Fujimoto a tavalyi Brain Baron: https://bit.ly/3wHczVS  Holografikus Niall Ferguson az első Brain Baron: https://bit.ly/3mtT7Yo   Hogyan éljünk értelmes életet? Ezt tudtuk meg Michael Shellenbergertől: https://bit.ly/3nEcf6m  Miért éppen Korea? Ildi beszéde a londoni Koreai Kulturális Központban: https://bit.ly/3tnk4AK   Miután megtanultuk kiejteni a bulgogit, akár el is készíthetjük: https://bit.ly/3aJVx2I  Extrák:  Michael Shellenberger könyvéről beszélgetünk egy korábbi Könyvpárbajban: https://spoti.fi/39ldLa6   Így lehet megtalálni a lehetőséget még egy földrengésben is: https://bit.ly/39enlf2   És te inssa vagy assa vagy? https://bit.ly/3NAGQNL   Gazdasági robbanás + korrupció = a világ legnagyobb plázakatasztrófája Szöulban: https://bit.ly/3QbVr3O   Minden játék a Netflixnél kasszát robbantó Squid Game-ből: https://bit.ly/3aPgyce   Kimerítő Wikipedia-szócikk A Silla Királyság Ékkövéről: https://bit.ly/3aFWjxl   A Hableány-katasztrófa előtt volt a Sewol-katasztrófa: https://bit.ly/3xeQy1w   Észak-koreai tippek '56-os forradalmároknak (a palacsintasütős trükkre rosszul emlékeztünk): https://bit.ly/3znlf7l 
6/8/202249 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Mikor győzzük le végre a halált? | Ott vagyunk már? Meksó Bertalannal

A halandóságunk vagy a halállal folytatott harcunk tesz minket emberré? Az orvostudomány és a technológia egymásra licitálva kínálja az alternatívákat az örökéletre. Feltölthetjük a tudatunkat egy felhőbe; lefagyasztahtjuk magunkat, hogy egy fejlettebb korban éljünk tovább; vagy egyszerűen lecserléhetjük az elhasználódott testrészeinket újakra 3D nyomtatás segítségével, a 2022-es Brain Baron az is kiderül hogyan. Az Ott vagyunk már? utolsó epizódja a halál és öröklét kérdéskörét tárgyalja, miközben előkészíti az idei fesztivál központi témáit.   Ez itt az Index.hu és a Brain Bar közös podcastsorozata, ahol azt vizsgáljuk, milyen jövőt ígért a tudomány és mikor valósulnak meg a jóslatai. A beszélgetést a Porsche Centrum Budapest támogatta.     (0:00) Húsz év múlva feltöltjük magunkat egy felhőbe és a virtuális valóságban élünk majd tovább?  (2:39) Hány féleképpen lehet örökké élni?   (08:27) Akarunk egyáltalán örökké élni?  (13:31) Meskó Bertalan orvosi jövőkutató megérkezik  (15:33) Akarunk egyáltalán örökké élni?  (18:56) Te vagy a legkihasználatlanabb erőforrás az orvoslásban  (23:07) Mit kell jól csinálni, hogy hosszan és egészségesen éljünk és mikor kell elkezdeni?  (33:14) Milyen eszközeink vannak tovább élni?  (37:46) Hogyan próbáljuk meghekkelni a halált?  (40:49) Őssejt kutatás és 3D nyomtatott emberi szövetek  (44:27) Hosszabb vagy jobb életet válasszunk?  (47:33) A technológia tesz minket halhatatlanná?  Film:  Hegylakó: https://imdb.to/3M74Rup   Harry Potter és a Bölcsek Köve: https://imdb.to/3wZoGOz   Könyv:  David Epstein – Range: https://bit.ly/3x53SGI   Adam Leith Gollner – The Book of Immortality: https://bit.ly/3Naqawu   Roman Yampolskiy – Artificial Superintelligence: https://bit.ly/3GCaCz3   J. K. Rowling - Harry Potter és a bölcsek köve: https://bit.ly/3t8GuWv Extrák:  Kurzwell jóslata és a 2045 kezdeményezés: https://bit.ly/3NbYIhG , http://2045.com/  A mentális állapot és a várható élettartam kapcsolata: https://bit.ly/3t8T3RP  Élhetünk 200 éves korunkig? Ez a 43 találmány válaszolhatja meg a kérdést: https://nyti.ms/3PYi3oG Exoszkeletonok – A Vasember ruhája hamarosan a te szekrényed alapdarabja lehet? https://nbcnews.to/3NQfAe3  Korlátlanul élhetünk? https://bit.ly/3tbtj7k   Ki volt az igazi Nicholas Flamel és mire akarta használni a Bölcsek Kövét? https://bit.ly/3NapoQ6   Google kontra halál: https://bit.ly/3MlqWFP   Mindenki élhet örökké vagy csak egy bizonyos elit? https://cnb.cx/38V0uVP  NFT-n vásárolt halhatatlanság: https://bit.ly/3Q5sEhA   Meddig élnének az emberek, ha eldönthetnék? https://bit.ly/3Mcbvzj 
6/1/202252 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Te módosítanád a saját génjeidet? | Ott vagyunk már? Varga Mátéval

Ki ne szeretne megjavítani magán egy-két dolgot? Például magasabb vagy alacsonyabb lenni egy picit, esetleg felturbózni a nyelvérzékét és a memóriáját. Milyen lenne egy tökéletesre tenyésztett társadalom betegségek nélkül? Ezt a jövőt akarjuk? Nagy Ildi és Baranyi Marci Varga Mátéval, az ELTE Genetikai Tanszékének oktatójával és kutatójával beszélget a génszerkesztés jelenéről, jövőjéről és etikai kérdéseiről az Ott vagyunk már? legújabb epizódjában.    Ez itt az Index.hu és a Brain Bar közös podcastsorozata, ahol azt vizsgáljuk, milyen jövőt ígért a tudomány és mikor valósulnak meg a jóslatai. A beszélgetést a Porsche Centrum Budapest támogatta.     (00:00) A kasztszerű embertenyésztés a világbéke záloga?  (00:56) Politikai biológia, avagy milyen célja lehet az ember tudatos tenyésztésének?  (04:30) A génjeink határoznak meg minket? És ha igen, mit hozhat el számunkra a génmódosítás?  (10:41) Génszerkesztéssel kiirthatóak a halálos betegségek?  (11:44) Varga Máté, az ELTE Genetikai Tanszékének oktatója és kutatója csatlakozik a beszélgetéshez  (19:24) Milyen betegségeket tudunk már megelőzni génszerkesztéssel?  (23:40) Hol lehet elvágni egy DNS szálat?  (29:30) Miért kellenek halak a génszerkesztéshez?  (32:15) Hol a határ növénynemesítés és génmódosítás esetén?  (39:27) GMO-val a klímaváltozás ellen?  (40:48) Egyre törékenyebb lesz a világ a génszerkesztéssel?  (42:08) Az első génmódosított ikerpár története és a génszerkesztés etika-kódexe  (49:27) Mikor jön el a dizájner bébik kora?  Podcast  Hallgasd meg a Könyvpárbaj legutóbbi epizódját, amelyben Jennifer A. Doudna, a génszerkesztés egyik legfontosabb alakjának könyve alapján Ildi és Marci a terület etikai vonatkozásait vitatja meg: https://spoti.fi/3vurMKQ     Filmek  Mary Shelley’s Frankenstein: https://imdb.to/3lFCUik  Human Nature – Jennifer A. Doudna szereplésével: https://imdb.to/3GawCRr  Rampagne: https://imdb.to/3sRQB1I    Könyvek  Aldous Huxley - Szép új világ: https://bit.ly/38M56gL   Mary Shelley – Frankenstein, avagy a modern prométheusz: https://bit.ly/3wK9i8O  Jennifer A. Doudna - Samuel H. Sternberg - Meghekkelt teremtés - Hogyan irányíthatjuk a génszerkesztéssel az evolúciót?: https://bit.ly/38y5tuT  Henry T. Greely - CRISPR People: The Science and Ethics of Editing Human: https://bit.ly/3LAK429       Extrák   Varga Máté kutatócsoportjának honlapja: http://danio.elte.hu/   Eugenika – az eszme a holokauszt mögött: https://bit.ly/3wHPoMP   Különbség vagy betegség? Ki mondja meg? https://bit.ly/3PGcevB   Mit jelent a “nature or nurture”? https://bit.ly/3lLbQy9   Hogy fejlődött ki a mai görögdinnye? https://bit.ly/3yVZ2gu   Hogy néztek ki a gyümölcsök régen? https://bit.ly/3wEStwZ   Mi az a CRISPR? https://bit.ly/39TI3B2   Lulu és Nana – kiszivárgott a hír a világ első génmódosított babáiról: https://bit.ly/3LIEoD6   Lulu, Nana és a génmódosítás etikai dilemmái: https://bit.ly/3wKZmMn  
5/25/202254 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Miért nem találtuk még meg az UFO-kat? | Ott vagyunk már? Kiss Lászlóval

A csillagászok számításai szerint jó eséllyel van élet a Földön túl. A kérdés az, hogy akkor hol van már mindenki? Miért nem találjuk az UFO-kat? Elrejtőznek előlünk, mert érdektelenek vagyunk számukra; vagy kihaltak mielőtt megismertük volna őket és most megint egyedül vagyunk az űrben? Netán élni mégiscsak bonyolultabb dolog, mint hinnénk és mi vagyunk az elsők, akiknek sikerült? Nem minden kérdésre van válasz, de az biztos, hogy a szakértők mindenre gondoltak már. Nagy Ildi és Baranyi Marci Kiss László csillagásszal beszélget az Ott vagyunk már? legújabb epizódjában az UFO-król.   Ez itt az Index.hu és a Brain Bar közös podcastsorozata, ahol azt vizsgáljuk milyen jövőt ígért a tudomány és mikor valósulnak meg a jóslatai. A beszélgetést a Porsche Centrum Budapest támogatta.    (00:00) Megmagyarázhatatlan incidensek a Pentagon jelentésében  (00:27) Hogyan kategorizáljuk az UFO-kat?  (06:30) Mióta gondolkodunk a földönkívülieken?  (08:41) Így magyarázza Young, hogy hiszünk az UFO-kban  (12:02) Kiss László, csillagász és UFO-szakértő megérkezik  (18:22) Milyen eredményekre számíthatunk a modern UFO kutatástól?  (24:45) Kapcsolatfelvételi kísérletek az űrben  (28:29) Ha minden számítás szerint létezhet földönkívüli élet, akkor hol vannak már az idegenek?  (32:54) Élni bonyolultabb, mint gondolnánk. Lehet, hogy mi vagyunk az elsők, akiknek sikerült?  (37:57) Kinek higgy az UFO-kal kapcsolatban?  (41:43) Lehet, hogy mi vagyunk az ,,idegenek”?  Filmek  E.T. A földönkívüli: https://imdb.to/3LqpWiQ  Spielberg-féle Világok harca: https://imdb.to/3PxvUCa  Utazás a Holdba: https://imdb.to/3wooKZ7  Minden. Mindenhol. Mindenkor: https://imdb.to/3wqnk0u  Érkezés: https://imdb.to/3xFIfNP  Kapcsolat: https://imdb.to/3PqVBUF  Könyvek  Jules Verne - Utazás a Holdba: https://bit.ly/3LlELTX   H. G. Wells - Világok harca rádiójáték: https://bit.ly/3a1D5C1   Ted Chiang - Érkezés és más novellák: https://bit.ly/3acI6bj   Carl Sagan – Kapcsolat: https://bit.ly/3wnKN22   Stephen Webb - If the Universe Is Teeming with Aliens ... WHERE IS EVERYBODY?: https://bit.ly/37VmXl3   Carl Gustav Jung - Titokzatos jelek az égen: https://bit.ly/37YAo3G   Extrák  Kiss László YouTube csatornája: https://bit.ly/39z2iDy  és a kisbolygó, ami róla van elnevezve: https://bit.ly/3yKIFTV   A Pentagon tavalyi UFO jelentése: https://bit.ly/3llSjnZ és videói: Pentagon officially releases 'UFO' videos  A Fermi-paradoxon és a Kardashev osztályozás dióhéjban: The Fermi Paradox — Where Are All The Aliens? (1/2)  Üdvözülhetnek-e az UFO-k?  Földönkívüli elméletek a történelemben: https://bit.ly/3yGE3hz    Szentelt vizet az UFO-knak? A Vatikán főcsillagásza megkeresztelné a földönkívülieket: https://bit.ly/37Yllae    Nem is volt tömegpánik a Világok harca rádiójáték miatt? https://bit.ly/3NmWqMt    Mi lesz az első dolog, ami eljut az emberiségről az idegenekhez? https://bit.ly/38yisgo    Az aranylemez, ami csillagok között utazik, hogy bemutassa az emberiséget a földönkívülieknek: https://bit.ly/38AZXbk    Kukákat lopó UFO-k, Teller Ede, Drake formula és hasonlók összefoglalva 1 cikkben: https://bit.ly/3Ms0Lhq   A Drake formula, az egyenlet, ami a velünk párhuzamosan élő értelmes civilizációk valószínűségét mutatja meg. https://bit.ly/3ljK0sD    Stephen Webb magyarázata a Fermi-paradoxonra, vagyis “hol van mindenki?” https://bit.ly/37VmXl3   A földönkívüli élet első jele vagy üstökös az Oumuamua? Egy harvardi professzor szerint egyértelműen az első: https://bit.ly/3wC78bi és a megfejtés: https://bit.ly/3FWh4k6    Lehet, hogy életjelek helyett technológiai nyomokat, mondjuk napelemeket kellene keresnünk az űrben? https://bit.ly/3a21ozP   Mi magunk vagyunk az idegenek? https://bit.ly/3wCs41E   A csillagközi vándorok megfigyelője: https://bit.ly/3LusLiV   Mitől különleges a csillagközi vendég, a Borisov üstökös? https://bit.ly/3a9aH14   Az univerzumban fertőzésként terjedő élet, vagyis a pánspermia elmélet: https://bit.ly/3Msz1cj 
5/18/202247 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Mikor fognak végre repülni az autók? | Ott vagyunk már? Várkonyi Gáborral

A repülő autók oldják meg a közlekedési dugókat? Ha nem az ég felé tart az autózás jövője, akkor milyen járművekre számíthatunk? Kikopik az autózás a hétköznapjainkból vagy éppen megmarad, de a gépek veszik át a volánt? Az Ott vagyunk már? legfrissebb epizódjában Várkonyi Gábor autószakértő Nagy Ildivel és Baranyi Marcival belenézett a kristálygömbbe, hogy megjósolja milyen lesz az autózás jövője.  Ez itt az Index.hu és a Brain Bar közös podcastsorozata, ahol azt vizsgáljuk milyen jövőt ígért a tudomány és mikor valósulnak meg a jóslatai. A beszélgetést a Porsche Centrum Budapest támogatta.  (0:00) Isaac Asimov sci-fi-író jóslata a repülő autókról  (03:20) Repülő autóhoz repülő benzinkút?   (07:45) Az autód te magad vagy?  (12:25) Várkonyi Gábor autóipari szakértő megérkezik  (14:50) Mi a baj a repülő autókkal?  (16:57) Oké, hogy nem repülnek, de mikor vezetik már magukat?  (24:58) A belvárosi autózás vége  (26:54) Az autóipar és a mesterséges intelligencia találkoznak  (29:01) A luxus új értelme?  (34:21) Car sharing for all, vagy mindenkinek saját autót?  (40:16) De mi fogja hajtani a jövő autóit?  (45:40) Ötven év múlva  Filmek:   Az ötödik elem: https://imdb.to/3yudM5O  Szárnyas fejvadász: https://imdb.to/398Lh32  Knight Rider: https://imdb.to/37z3E0y  Extrák  Isaac Asimov szerint már rég repülnie kéne az autóknak: https://nyti.ms/3yu8zuR  HOL VAN MÁR A REPÜLŐ AUTÓM? Mémgyűjtemény: https://bit.ly/3vZVCay  Lehet nevetni, de nyakunkon a repülő autó - legalábbis Henry Ford szerint: https://bbc.in/38lSZH1  Hogy nézett ki az első autó?: https://bit.ly/3l2NXSq  És az első repülő?: https://bit.ly/3yukPLL  Most már tényleg mindjárt jönnek a repülő taxik: https://bit.ly/3wol60p  Itt elmagyarázzák a pareidóliát: https://bit.ly/3M5cvX3  Már nem akarnak jogsit a fiatalok? https://on.wsj.com/3yuLIPF  Így szigorítják az autóreklámokat Franciaországban: https://bit.ly/3wh6yzz 
5/11/202249 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

AI: Felesleges felhajtás? | Ott vagyunk már? Kánai Andrással

“Az emberiség napjai megvannak számlálva. A mesterséges intelligencia lesz az utolsó találmányunk, ugyanis a robotok el fognak minket pusztítani.”  - Ez nem pusztán a Terminátor által festett jövőkép, Stephen Hawking is a jelenleg is lázasan folyó kutatások lehetséges kimenetelének látta. Valóban így lesz? Mikor jön el a vég? Ott vagyunk már? Az Index.hu-val közös podcastsorozatunk legfrissebb epizódjában Nagy Ildi és Baranyi Marci ezeket a kérdéseket Kánai András jövőkutatóval vitatják meg.   Ez itt az Ott vagyunk már?, ahol azt vizsgáljuk milyen jövőt ígért a tudomány és mikor valósulnak meg a jóslatai. A sorozatot a Porsche Centrum Budapest támogatja.    Kövesd a Brain Bart   itt: https://www.facebook.com/brainbarofficial itt: https://www.instagram.com/brainbar/ és itt is: https://www.youtube.com/c/brainbar     (0:02) A Terminátor jóslata  (02:57) Viszonyunk a mesterséges intelligenciával  (08:39) Milyen lehet a jövőnk a robotokkal? Meghalad minket az AI?  (13:38) Kánai András, kommunikáció szakember, jövőkutató megérkezik  (16:49) Mit nevezünk mesterséges intelligenciának?  (19:41) Egy tech-romantikus elképzelés az AI-ról  (20:38) Miért nem úgy gondolkodnak a gépek, mint mi?  (23:12) Tud dalokat és verseket írni egy robot?  (26:05) Mikor fognak életre kelni a gépek?  (29:27) Miért emberformájú robotokat gyártunk és milyen következményei lehetnek ennek?  (37:03) Hogy tanul a Google algoritmusa?  (39:44) Elbutítanak minket a gépek, vagy mindannyian cyborgokká fogunk válni?  (44:25) Mikor lesznek robotkollégáink?  Filmek:  Terminátor: https://imdb.to/38OQJI2  WALL-E: https://imdb.to/3vHsQv8 és ahogy az emberek megjelennek benne: Fitless Humans (WALL·E)  Electric Dreams, egy számítógép, egy férfi és egy nő szerelmi háromszöge: https://imdb.to/3yeZu98   I, Robot: https://imdb.to/3kCpcMD   Könyvek:   Mary Shelley: Frankestein- Avagy a modern Prométheusz: https://bit.ly/3ykINZM   Frederik Pohl: Átjáró: https://bit.ly/37e6kAJ   Isaac Asimov: Én, a robot: https://bit.ly/39ppBzJ   Extrák:  Az Amazon szexista algoritmusa: https://reut.rs/3w9V014   Sophia, az első állampolgársággal rendelkező robot a Brain Baron: My Greatest Weakness is Curiosity | Sophia the Robot at Brain Bar  Stephen Hawking, Elon Musk és Bill Gates is óva inti az emberiséget a mesterséges intelligenciától: https://bit.ly/3MR7zos   A hátborzongató völgy, vagy Uncanny Valley jelenség: https://bit.ly/3ORxYEJ   Étterem pincérek nélkül: A restaurant with no waiters or waitresses  Eliza, az első chat program: Before Siri and Alexa, there was ELIZA  Az IBM szuperszámítógép legyőzi Kasparovot, a legnagyobb sakkozót: Deep Blue vs Kasparov: How a computer beat best chess player in the world - BBC News és ahogy Garry Kasparov feldolgozta: Don't fear intelligent machines. Work with them | Garry Kasparov  A mesterséges intelligencia költészetéről: https://bit.ly/3P8BOJN  A Moor-törvény és a jövője: https://bit.ly/3saHpFu   Erik Larson, a mesterséges intelligencia korlátairól a Brain Baron: Brain Bar 2021 - Day 2 Live 
5/4/202251 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Az ember könyve vs. Meghekkelt teremtés | Könyvpárbaj #11

“Nem mi vagyunk az egyetlen faj, ami kommunikál, ami eszközöket készít, ami tüzet használ, vagy, ami élvezeti célból is szexel”- írja Adam Rutherford. Akkor viszont mi különbözteti meg az embert az állattól? Talán éppen a génszerkesztés, amivel képesek vagyunk irányítani az evolúciót? A Könyvpárbaj legújabb epizódjában: Adam Rutherford – Az ember könyve vs. Jennifer Douda - Meghekkelt teremtés Ez itt a Brain Bar könyves podcastje, ahol Nagy Ildi és Baranyi Marci olyan könyveket ajánlanak egymásnak és nektek, amik megváltoztatták a világról alkotott képüket, és amiket a másik nélkül talán sosem olvastak volna el.  Adam Rutherford - Az ember könyve - A kultúra, a szex, a háború és az emberi evolúció rövid története: https://bit.ly/3vP7s69 Jennifer A. Doudna - Samuel H. Sternberg -  Meghekkelt teremtés - Hogyan irányíthatjuk a génszerkesztéssel az evolúciót?: https://bit.ly/38y5tuT
4/29/202239 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

A metaverzum az új univerzum? | Ott vagyunk már? Tófalvy Tamással

Mit tett velünk az internet? Eltörölte a különbségeket és megértést teremtett a világban, vagy örökké változó ezerarcú szörnyként felforgatta az életünket? Nikola Tesla már 1926-ban megjósolta, hogy az egész világ egyetlen nagy „aggyá” fog összeállni, amire olyan kicsi eszközzel kapcsolódunk, hogy még a mellényzsebünkben is elfér. Ezt a világhálót vizionálta? Tényleg teljesen át fogunk költözni a virtuális valóságba? Ezeket a kérdéseket Tófalvy Tamás médiakutatóval vitatjuk meg az Ott vagyunk már? legfrissebb epizódjában.   Ez a Brain Bar és az Index.hu közös podcastsorozata, ahol azt vizsgáljuk milyen jövőt ígért a tudomány és mikor valósulnak meg a jóslatai. A sorozatot a Porsche Centrum Budapest támogatja.  Kövesd a Brain Bart  itt: https://www.facebook.com/brainbarofficial itt: https://www.instagram.com/brainbar/ és itt is: https://www.youtube.com/c/brainbar    (0:00) Nikola Tesla álma az internetről  (4:55) Az internet árnyoldalai  (12:07) Tófalvy Tamás médiakutató megérkezik  (13:53) Hogyan chateltünk régen és hogyan chatelünk ma?  (15:35) Dzsungel vagy autópálya az internet?  (18:49) Kik uralják a világhálót?  (21:54) A valóság már virtuális?  (29:28) A nagy techvállalatok tették tönkre az internetet?  (32:43) Miben hasonlít és különbözik az offline és online világ?  (34:52) Tényleg a metaverzum lesz az univerzum?  (43:33) Mi az ára annak, ha el akarjuk hagyni a virtuális valóságot?   (46:17) Mit csinálnánk, ha nem lenne internet?  (47:34) Az internet infrastruktúrája  Extrák:  Tesla álma az internetről, teljes interjú: https://bit.ly/39929Xl  A netikett: https://bit.ly/3kmWkb2  Tófalvy Tamás honlapja: https://bit.ly/39n2ZzZ  Mit értett azon Lawrence Lessig, hogy “a kód a törvény”? Lawrence Lessig on ethics of algorithms  Álcázott orosz propagandavideó a manspreading elleni bosszúról: Is Manspreading Turning Into A Worldwide Epidemic?  Mark Zuckerberg bejelentése a Metaverzumról: Everything Facebook revealed about the Metaverse in 11 minutes  Hogyan működik egyáltalán az internet? How Does the Internet Work? - Glad You Asked S1  Ilyen volt, amikor az internet még újdonság volt: Flashback! The Internet In 1995 | Archives | TODAY 
4/27/202253 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Mikor épül meg az első időgép? | Ott vagyunk már? Kis-Tóth Ágnessel

Visszatekerni az időt és élőben látni a dinoszauruszokat? Megváltoztatni a rossz döntéseinket a múltban? Esetleg elutazni a jövőbe? Te mit választanál? Nem csak filmek, könyvek és sorozatok népszerű témája az időutazás! Ez foglalkoztatja a tudósokat is. Mi kell ahhoz, hogy utazzunk az időben? Baranyi Marci és Nagy Ildi megvitatják Kis-Tóth Ági asztrofizikussal, hogy miért nem váltak még valóssággá kedvenc időutazós filmjeink. A Brain Bar és az Index.hu közös podcastsorozatában azt vizsgáljuk milyen jövőt ígért a tudomány és mikor valósulnak meg a jóslatai.   A sorozatot a Porsche Centrum Budapest támogatja.  Kövesd a Brain Bart   itt: https://www.facebook.com/brainbarofficial  itt: https://www.instagram.com/brainbar/  és itt is: https://www.youtube.com/c/brainbar (0:00) Stephen Hawking időutazós partija  (1:40) Marci magánteóriája és az időutazás vonzása  (5:03) Mitől függ, hogy milyen gyorsan telik az idő?  (6:58) Időutazás a film- és irodalomtörténetben  (9:27) Hogyan vált ez fikcióból tudományos kérdéssé?  (12:49) Kis-Tóth Ágnes asztrofizikus megérkezik   (14:46) Mi az időutazás tudományos realitása?  (18:33) Minél gyorsabban megyünk annál lassabban telik az idő?  (19:53) Az űrhajósok és a műholdak mint az első időutazók  (21:46) A gravitációtól lassul az idő?  (28:10) Mik a legtipikusabb bakik az időutazós filmekben?  (30:52) A dinoszauruszok a galaxis másik felén éltek?  (36:54) Időutazás féreglyukon keresztül?  (48:14) Párhuzamos valóságok elmélete    Extra nézni- és olvasnivalók:  Filmek:  Vissza a jövőbe (1985): https://imdb.to/3xGKf8B  Idétlen időkig (1993): https://imdb.to/3uZ5HEg  Érkezés (2016):  https://imdb.to/3OpGHxy és egy kis elemzés hozzá: Arrival's Linguistic Relativity and Time Perception Are Awesome  Az időgép (1960): https://imdb.to/3KZUI2J  Interstellar (2014): https://imdb.to/3OmN3O9  Az Interstellar látványtervezője mesél a Brain Baron: Designing Batman, Dunkirk and Interstellar | Production Desginer Nathan Crowley at Brain Bar  Könyvek:  H. G. Wells: Az időgép: https://bit.ly/3xKxNon  Marcel Proust: Az eltűnt idő nyomában: https://bit.ly/3OrXBvy  Ted Chiang: Érkezés - Életed története és más novellák: https://bit.ly/37qhMtb  Extrák:  Stephen Hawking időutazós partija: Stephen Hawking - Time Traveller's Party  Henri Bergson időelmélete és a világjárvány: https://bit.ly/3rG2LtX  Einstein relativitáselmélete 4 egyszerű lépésben: https://on.natgeo.com/3jYfnZ3  Időutazás a Mahábháratában: https://bit.ly/3EsMgXv  A dinoszauruszok a galaxis másik felén éltek? https://bit.ly/3xEe9dR  A Nagypapa-paradoxon: https://bit.ly/3OpHxKw  Minden, amit a féreglyukakról tudni lehet: https://bit.ly/3KZA1E7  Az időutazás logikája filmekben: Time Travel in Fiction Rundown  A CERN szupersztár fizikusa az időutazásról a Brain Baron: Will We Ever Travel in Time? | James Beacham at Brain Bar 
4/20/202249 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Nyomás a Marsra vagy a Földön van a jövőnk? | Ott vagyunk már? Pál Bernadettel

Költözés a Marsra, utazás az időben, repülő autók: csak néhány példa a tudomány ígéreteiről az elmúlt évtizedekből. Mikor válnak valóra a jövendölések? Ott vagyunk már? A Brain Bar és az Index.hu közös podcastsorozatának első epizódjában Baranyi Marci és Nagy Ildi arról faggatják Pál Bernadett Mars-kutató csillagászt, hogy mikor fogjuk benépesíteni a vörös bolygót. Öveket becsatolni, visszaszámlálás indul, nyomás a Mars! (0:00) A Mars Project című sci-fi regényében Wernher von Braun már 1952-ben azt jósolta, hogy a ’80-as években ember száll a Marsra. A szerző az Apolló és a náci rakéta-program kulcsembere volt. Könyvében a Mars-kolónia vezetőjét úgy nevezi: Elon. (02:10) Miért akarunk a Marsra menni? Mi ez az ősi felfedezési vágy? (03:01) Ki volt Wernher von Braun és mit jósolt Elonról és a Marsról? (05:15) Mi motiválja a Mars-kutatást, mi lehet Elon Musk szerepe és mi a haszna az erőfeszítéseknek? (11:40) Pál Bernadett, Mars-kutató csillagász megérkezik. (12:17) Miért gondoltuk, hogy van élet a Marson? (15:40) Megérkeztek az első fotók: az egész bolygó egy fagyos sivatag. (17:40) Az 1 millió dolláros kérdés: van-e víz a Marson? (19:20) Hova lett a Mars légköre? (27:30) Miért nem vagyunk még a Marson? (32:02) Mikor leszünk már ott? (38:16) Hogy lehetséges egy terhesség a Marson? (42:02) Mire jó nekünk a vörös bolygó? (47:42) Mit kap az emberiség a Mars-kutatástól? (49:07) Hogyan segít a Mars-kutatás elhagyni a Naprendszert? Extra olvasnivalók: Wernher von Braun regénye a Marsról és az Elon-jóslat: https://bit.ly/3OcrNKP Elon Musk tweet-válasza a jóslatra: https://bit.ly/3rnomHk Giovanni Schiaparelli és a Mars csatornahálózatának rajza: https://go.nasa.gov/3uDmtbD A marslakók fognak megtanítani minket háború nélkül élni? https://bit.ly/3KMbKBC Az első fotó a Marsról: https://go.nasa.gov/37gWQoi Pál Bernadett cikke, amiben megkönnyezte a Mars Opportunity nevű roverének elnémulását: https://bit.ly/3E86TIe Mars-szimulációs kísérletek: https://bit.ly/38HC817 , https://bit.ly/3JxwL1m Terhesség a Marson: https://on.natgeo.com/379OAqd Kövesd a Voyager útját: https://bit.ly/3jF4T0w Az Ott vagyunk már? sorozat a Porsche Centrum Budapest támogatásával jött létre. A Brain Bar további tartalmai elérhetőek  itt: https://www.facebook.com/brainbarofficial itt: https://www.instagram.com/brainbar/ és itt: https://www.youtube.com/c/brainbar
4/13/202251 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

A dinoszauruszok tündöklése és bukása vs. Rangsorolás | Könyvpárbaj

Ez itt a Könyvpárbaj, a Brain Bar könyves podcastje. Ildi és Marci olyan könyveket ajánlanak egymásnak és nektek, amik megváltoztatták a világról alkotott képüket, és amiket a másik nélkül talán sosem olvastak volna el. Ma is köztünk élnek a dinoszauruszok leszármazottjai? És miért hisszük azt, hogy a legrangosabb toplisták, például az egyetemi rangsorok vagy a Nobel-díjasok kiválasztása objektív elveket követnek?   A tizedik adásban: Steve Brusatte - A dinoszauruszok tündöklése és bukása: Egy letűnt világ újraírt története vs. Érdi Péter - Rangsorolás: Egy össznépi társasjáték íratlan szabályai   - Steve Brusatte - A dinoszauruszok tündöklése és bukása: Egy letűnt világ újraírt története: https://bit.ly/3ijhKVv    - Érdi Péter - Rangsorolás: Egy össznépi társasjáték íratlan szabályai: https://bit.ly/3N6G4sa  Az aranykorról, az eldobás társadalmáról, a reziliencia szükségességéről, és a javítási stratégiákról Péter YouTube-csatornáján hallgathatsz meg többet! https://www.youtube.com/@petererdi9753/videos Érdi Péter és Szvetelszky Zsuzsa új, Repair című könyvét pedig itt vásárolhatod meg: https://bit.ly/erdirepair   EXTRA: - Nathan Crowley, A sötét lovag és a Csillagok között Oscar-díjra jelölt látványtervezője a Brain Bar-on: https://bit.ly/37CJxyn       KORÁBBI KÖNYVEK:  - Suzanne Simard - A bölcs erdő titkai: https://bit.ly/3Lf9Rhg    - Michael Shellenberger - Apokalipszis SOHA: https://bit.ly/3LjeQ0n    - Charles Duhigg - A szokás hatalma: https://bit.ly/31vrPdq  - Marcus Aurelius - Elmélkedések: https://bit.ly/3JGtq1b és https://bit.ly/3zstRaI  - Robert Macfarlane - Lennvilág. Utazás az idő mélyére: https://bit.ly/33rbvLf  - Brian Cox-Robin Ince: A végtelen majomketrec. Hogyan építsünk univerzumot?: https://bit.ly/3EYoYIh  - Gareth Southwell - Paradoxonok: https://bit.ly/3F0izMW  - John Plant - Primitív technológiák: https://bit.ly/3yuneEb  - Bianca Bosker - Dugódili: https://bit.ly/3GIxhbK  - Bill Bryson - Jegyzetek egy kis szigetről: https://bit.ly/3INRJdj  - David Sax - Az analóg bosszúja: https://bit.ly/3dRyIZ0  - Farkas Elek - Legujabb szerkezetű népszerű magyar levelező és házi ügyvéd: https://bit.ly/3uxy3C8  - David Attenborough - Élet a Földön: https://bit.ly/3m2xG0T  - David Attenborough - Egy élet a bolygónkon: https://bit.ly/3oTMLng  - Tim Marshall - A földrajz fogságában: https://bit.ly/3yrUHiO  - Tiffany Watt Smith - The Book of Human Emotions: https://amzn.to/3GRGoXT  - Ziya Tong - The Reality Bubble: How Science Reveals the Hidden Truths that Shape Our World:  https://amzn.to/31fwGf8  - Morten A. Strøksnes - Tengerkönyv. Sós történet barátságról, kalandról és a felszín alatt nyüzsgő életről: https://bit.ly/3tPqOoV       Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity 
3/16/202247 minutes
Episode Artwork

Mi van a dinoszaurusz-csontvázak mögött? | Mi a kérdés? Ősi Attilával

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Milyen érzés felfedezni egy 85 millió éves dinoszaurusz-leletet? Hogy néztek ki a Bakony területén élő hungaroszauruszok? Ősi Attila paleontológussal beszélgetünk. Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
3/9/20221 hour, 7 minutes
Episode Artwork

Milyen okai és következményei lehetnek az orosz-ukrán háborúnak? | Mi a kérdés? Demkó Attilával

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Csatatérré válhat Magyarország is a szomszédunkban zajló háborúban? Vajon világméretű gazdasági válsághoz vezet-e az orosz-ukrán konfliktus? Az MCC Geopolitikai Műhelyének vezetőjével, Demkó Attila biztonságpolitikai szakértővel beszélgetünk.     Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
3/4/202256 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Mit lát a mesterséges intelligencia a sejtjeinkben? | Mi a kérdés? Szalay Kristóffal

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Hogy zajlik a gyógyszerkutatás folyamata? Miért tart 10-15 évig egy-egy gyógyszer fejlesztése és ez mennyibe kerül? Milyen változásokat hozhat az iparban a mesterséges intelligencia? Talán még a rák ellenszerét is képes megalkotni? Vendégünk a Turbine alapítója és technológiai vezetője, Szalay Kristóf.  Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
2/23/202241 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Hogy működnek a hangyabolyok? | Mi a kérdés? Bakos Ádámmal

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Mi az egyes szereplők feladata a hangyabolyokban? Tényleg harcban állnak egymással a kolóniák? Mi köze a bolyok működésének a keresőmotorokhoz, és miért vittek hangyákat a Nemzetközi Űrállomásra? Hazánk egyetlen hangyafarm-tulajdonosával, Bakos Ádámmal beszélgetünk. Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
2/16/202244 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

A bölcs erdő titkai vs. Apokalipszis SOHA | Könyvpárbaj

Ez itt a Könyvpárbaj, a Brain Bar könyves podcastje. Ildi és Marci olyan könyveket ajánlanak egymásnak és nektek, amik megváltoztatták a világról alkotott képüket, és amiket a másik nélkül talán sosem olvastak volna el. Tényleg léteznek teljesen hamis fajvédelmi üzenetek? Hogy segíthetjük a legjobban azt, hogy a környezetvédelem ne csak a kiváltságosok luxusa legyen?      A kilencedik adásban: Suzanne Simard - A bölcs erdő titkai vs. Michael Shellenberger - Apokalipszis SOHA    - Suzanne Simard - A bölcs erdő titkai: https://bit.ly/3Lf9Rhg     - Michael Shellenberger - Apokalipszis SOHA: https://bit.ly/3LjeQ0n     - Dendrománia: https://bit.ly/34jbfyV      KORÁBBI KÖNYVEK:   - Charles Duhigg - A szokás hatalma: https://bit.ly/31vrPdq  - Marcus Aurelius - Elmélkedések: https://bit.ly/3JGtq1b és https://bit.ly/3zstRaI  - Robert Macfarlane - Lennvilág. Utazás az idő mélyére: https://bit.ly/33rbvLf  - Brian Cox-Robin Ince: A végtelen majomketrec. Hogyan építsünk univerzumot?: https://bit.ly/3EYoYIh  - Gareth Southwell - Paradoxonok: https://bit.ly/3F0izMW  - John Plant - Primitív technológiák: https://bit.ly/3yuneEb  - Bianca Bosker - Dugódili: https://bit.ly/3GIxhbK  - Bill Bryson - Jegyzetek egy kis szigetről: https://bit.ly/3INRJdj  - David Sax - Az analóg bosszúja: https://bit.ly/3dRyIZ0  - Farkas Elek - Legujabb szerkezetű népszerű magyar levelező és házi ügyvéd: https://bit.ly/3uxy3C8  - David Attenborough - Élet a Földön: https://bit.ly/3m2xG0T  - David Attenborough - Egy élet a bolygónkon: https://bit.ly/3oTMLng  - Tim Marshall - A földrajz fogságában: https://bit.ly/3yrUHiO  - Tiffany Watt Smith - The Book of Human Emotions: https://amzn.to/3GRGoXT  - Ziya Tong - The Reality Bubble: How Science Reveals the Hidden Truths that Shape Our World:  https://amzn.to/31fwGf8  - Morten A. Strøksnes - Tengerkönyv. Sós történet barátságról, kalandról és a felszín alatt nyüzsgő életről: https://bit.ly/3tPqOoV Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity 
2/9/202239 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Hogy lehet harcba szállni a fizika törvényeivel? | Mi a kérdés? Majerik Mátéval

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Vajon mit él át egy vadászpilóta egy Gripen fülkéjében? A gravitáció hányszorosát kell kibírnia egy éles kanyarban? Mennyi ideig tanulja ezt az embert próbáló szakmát és meddig tart a karrierje? Podcastünk vendége Majerik Máté vadászpilóta.  Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity 
2/2/20221 hour, 20 seconds
Episode Artwork

Mitől lesz jó egy vezető? | Mi a kérdés? Bese Péterrel

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Vajon mitől lesz egy vezető igazán jó? Tényleg többet tud minden beosztottjánál? Hogyan delegáljon jól? Mi a hozzáállása a hibázáshoz? Az OTP ügyvezető igazgatójával, Bese Péterrel beszélgetünk. Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity      A beszélgetést az OTP támogatta. 
1/26/202236 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Hogyan fogunk vásárolni a jövőben? | Mi a kérdés? Patai Zoltánnal

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Vajon van jövője a hagyományos üzleteknek az e-kereskedelem folyamatos térnyerése mellett? Hogyan állja meg a helyét egy ételkiszállító cég az egészséges étrendek, rovarból készült “húspogácsák” és növényi steakek világában, miközben nap mint nap tökéletesen kell teljesítenie a logisztikai kihívásokat? Minderről ismét a Foodpanda ügyvezetőjével, Patai Zoltánnal beszélgetünk.     Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity  A beszélgetést a Foodpanda támogatta.
1/19/202243 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Mi kerül a jövő asztalára? | Mi a kérdés? Patai Zoltánnal

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Tényleg nem lesznek éttermek a jövőben? Elképzelhető, hogy hamarosan robotok főzik majd az ételeinket? Vagy futárok helyett ők szállítják ki a rendelésünket? Mi az a szellemkonyha és hogy működik? Adásunk vendége a Foodpanda ügyvezetője, Patai Zoltán.  Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity  A beszélgetést a Foodpanda támogatta.
1/14/202238 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Két könyv az év eleji újrakezdéshez | Könyvpárbaj

Ez itt a Könyvpárbaj, a Brain Bar könyves podcastje. Ildi és Marci olyan könyveket ajánlanak egymásnak és nektek, amik megváltoztatták a világról alkotott képüket, és amiket a másik nélkül talán sosem olvastak volna el. Vajon hogyan tudunk tartósan változtatni a szokásainkon? Egyáltalán van olyan, hogy “rossz szokás”, és muszáj kiirtanunk ezeket? A nyolcadik adásban: Charles Duhigg - A szokás hatalma vs. Marcus Aurelius - Elmélkedések - Charles Duhigg – A szokás hatalma: https://bit.ly/31vrPdq  - Marcus Aurelius - Elmélkedések: https://bit.ly/3JGtq1b és https://bit.ly/3zstRaI  - Yearcompass: https://bit.ly/3HBYYDx KORÁBBI KÖNYVEK:  - Robert Macfarlane - Lennvilág. Utazás az idő mélyére: https://bit.ly/33rbvLf  - Brian Cox-Robin Ince: A végtelen majomketrec. Hogyan építsünk univerzumot?: https://bit.ly/3EYoYIh  - Gareth Southwell - Paradoxonok: https://bit.ly/3F0izMW  - John Plant - Primitív technológiák: https://bit.ly/3yuneEb  - Bianca Bosker - Dugódili: https://bit.ly/3GIxhbK  - Bill Bryson - Jegyzetek egy kis szigetről: https://bit.ly/3INRJdj  - David Sax - Az analóg bosszúja: https://bit.ly/3dRyIZ0  - Farkas Elek - Legujabb szerkezetű népszerű magyar levelező és házi ügyvéd: https://bit.ly/3uxy3C8  - David Attenborough - Élet a Földön: https://bit.ly/3m2xG0T  - David Attenborough - Egy élet a bolygónkon: https://bit.ly/3oTMLng  - Tim Marshall - A földrajz fogságában: https://bit.ly/3yrUHiO  - Tiffany Watt Smith - The Book of Human Emotions: https://amzn.to/3GRGoXT  - Ziya Tong - The Reality Bubble: How Science Reveals the Hidden Truths that Shape Our World:  https://amzn.to/31fwGf8  - Morten A. Strøksnes - Tengerkönyv. Sós történet barátságról, kalandról és a felszín alatt nyüzsgő életről: https://bit.ly/3tPqOoV Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity 
1/6/202242 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Mitől lesz érdekes és megunhatatlan egy történet? | Mi a kérdés? Köbli Norberttel

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért 'Mi a kérdés?' sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Mi a jó sztori titka? Hogyan születik meg egy forgatókönyv? Mi köze a szuperhősfilmeknek az ókori görögökhöz? És miért gondoljuk sok filmről, hogy könyvben jobb volt? Tizenhetedik adásunkban Köbli Norberttel, A vizsga, az Örök tél és az Apró mesék forgatókönyvírójával beszélgetünk. Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
12/30/202159 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Mitől lett hirtelen ekkora siker a falmászás? | Mi a kérdés? Vörös Tamással

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért 'Mi a kérdés?' sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Idén olimpiai sportággá vált, de hogyan született meg, és miért övezi ekkora érdeklődés a falmászást? Miként versenyeznek a mászók, és hogyan kezdhetünk bele akár mi is? Tizenhatodik adásunkban Vörös Tamással, a Gravity Boulder Bar teremvezetőjével beszélgetünk. Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
12/22/202144 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Két könyv karácsonyra | Könyvpárbaj

Ez itt a Könyvpárbaj, a Brain Bar könyves podcastje. Ildi és Marci olyan könyveket ajánlanak egymásnak és nektek, amik megváltoztatták a világról alkotott képüket, és amiket a másik nélkül talán sosem olvastak volna el. Te is csak a göncölszekeret és az esthajnalcsillagot vágod az égbolton? És azon szoktál gondolkozni, hogy mi lehet alattad, a föld mélyén? A hetedik adásban: Robert Macfarlane - Lennvilág vs. Brian Cox, Alexandra Feachem, Robin Ince - A végtelen majomketrec - Robert Macfarlane - Lennvilág. Utazás az idő mélyére: https://bit.ly/33rbvLf - Brian Cox-Robin Ince: A végtelen majomketrec. Hogyan építsünk univerzumot?: https://bit.ly/3EYoYIh - Brian Cox elmagyarázza a kvantummechanikát: https://bit.ly/3ISBqM7 - Megérte-e a nemzetközi űrállomás?: https://bit.ly/3DXh8h0 KORÁBBI KÖNYVEK: - Gareth Southwell - Paradoxonok: https://bit.ly/3F0izMW - John Plant - Primitív technológiák: https://bit.ly/3yuneEb - Bianca Bosker - Dugódili: https://bit.ly/3GIxhbK - Bill Bryson - Jegyzetek egy kis szigetről: https://bit.ly/3INRJdj - David Sax - Az analóg bosszúja: https://bit.ly/3dRyIZ0 - Farkas Elek - Legujabb szerkezetű népszerű magyar levelező és házi ügyvéd: https://bit.ly/3uxy3C8 - David Attenborough - Élet a Földön: https://bit.ly/3m2xG0T - David Attenborough - Egy élet a bolygónkon: https://bit.ly/3oTMLng - Tim Marshall - A földrajz fogságában: https://bit.ly/3yrUHiO - Tiffany Watt Smith - The Book of Human Emotions: https://amzn.to/3GRGoXT - Ziya Tong - The Reality Bubble: How Science Reveals the Hidden Truths that Shape Our World:  https://amzn.to/31fwGf8 - Morten A. Strøksnes - Tengerkönyv. Sós történet barátságról, kalandról és a felszín alatt nyüzsgő életről: https://bit.ly/3tPqOoV Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
12/15/202140 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Hogy ne essünk bele a social media csapdáiba? | Mi a kérdés? Király Orsolyával

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért 'Mi a kérdés?' sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Hogyan hatnak mentális egészségünkre a közösségi platformok? Miről szól a digitális detox? Hogyan lehet ismét kiegyensúlyozott kapcsolatunk az okoseszközeinkkel? Tizenötödik adásunkban Király Orsolyával, az ELTE Pszichológiai Intézetének kutatójával beszélgetünk. Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity A beszélgetést a Samsung Magyarország támogatta.
12/10/202146 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Miért és hogyan figyeljünk oda az alvásunkra? | Mi a kérdés? Dr. Vida Zsuzsannával

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért 'Mi a kérdés?' sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Milyen szerepet tölt be az életünkben az alvás és az álmodás? Miben segíthet az otthoni alvásfigyelés? Mikortól beszélhetünk alvásproblémáról? Tizennegyedik adásunkban Dr. Vida Zsuzsanna szomnológussal, neurológus főorvossal beszélgetünk. https://www.joalvaskozpont.hu/munkatarsak/dr-vida-zsuzsanna Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity A beszélgetést a Samsung Magyarország támogatta.
12/4/202142 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Hogyan védhetjük meg a támadásoktól digitális eszközeinket? | Mi a kérdés? Polareczki Andreával

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért 'Mi a kérdés?' sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Milyen veszélyek fenyegetnek minket az online térben? Milyen hiedelmeink vannak a biztonság kapcsán? Hogyan működik egy zsarolóvírus? Tizenharmadik adásunkban Polereczki Andrea kiberbiztonsági szakértővel beszélgetünk. Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity A beszélgetést a Samsung Magyarország támogatta.
11/24/202144 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Hogyan erősítheti az identitásunkat a múlt? | Nosztalgia, Eszik Veronikával

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért 'Mi a kérdés?' sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Tényleg olyan szépek voltak a régi szép idők? Miben segíthet, ha megértjük a nosztalgia jelenségét? Épít vagy gátol minket a múltba való visszavágyódás? Tizekettedik adásunkban Eszik Veronika történésszel, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat kutatójával beszélgetünk. - Kertész Imre - Sorstalanság: https://bit.ly/3kKDpaX - Philippe Ariés könyve: https://bit.ly/3Hsy9m7 - Good bye, Lenin!: https://imdb.to/3FniimN - Eszik Veronika - Új fejezet nyílt az érzelmek történetében: a nosztalgia után itt a klímaszorongás: https://bit.ly/3qL4e2H Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
11/17/202127 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Hogyan készülnek és miért vannak ránk ekkora hatással a trükkök? | Mi a kérdés? Hajnóczy Somával

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért 'Mi a kérdés?' sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát.  Hogyan működik a trükkök pszichológiája? Mikortól bűvész egy bűvész, és mi különbözteti meg a mentalistától - vagy a csalótól? Milyen hatása van a technológia fejlődésének a bűvészetre? Tizenegyedik adásunkban Hajnóczy Soma kétszeres bűvészvilágbajnokkal beszélgetünk. - Álarcos mágus: https://bit.ly/3mZjnuS - Soma appjai: https://somashow.hu/iphone-applikaciok/ - Soma világbajnok műsora: https://bit.ly/3C0xowx - Soma a TikTokon: https://www.tiktok.com/@hajnoczysoma - Soma hajléktalanoknak varázsol: https://bit.ly/3D3iSW8 - Igaziak a hollywoodi filmek bűvésztrükkjei?: https://bit.ly/3H7j74Z  Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
11/10/202145 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Paradoxonok vs. Primitív technológiák | Könyvpárbaj

Ez itt a Könyvpárbaj, a Brain Bar könyves podcastje. Ildi és Marci olyan könyveket ajánlanak egymásnak és nektek, amik megváltoztatták a világról alkotott képüket, és amiket a másik nélkül talán sosem olvastak volna el. Mi alapján cselekszünk és hozunk döntéseket a mindennapokban? Hol vannak a gondolkodásunk határai? Hogyan boldogulnánk modern eszközök nélkül? A hatodik adásban: Gareth Southwell - Paradoxonok vs. John Plant - Primitív technológiák - Gareth Southwell - Paradoxonok: https://bit.ly/3F0izMW - John Plant - Primitív technológiák: https://bit.ly/3yuneEb - Liziqi: https://bit.ly/3BB5Iyc - Primitive Technology: https://bit.ly/3wc3S5K - How Nordic people do the laundry: https://bit.ly/3qbivFg - How to build the most modern underground swimming pools: https://bit.ly/2Yb35Fy - Ray Kurzweil: https://bit.ly/3BFue0X Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
11/3/202137 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Mi vár a magyar nyelvre? | Mi a kérdés? Makovecz Benjaminnal

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Igaz, hogy a magyar a legszebb nyelv a világon? Melyik nyelven lehet a legcifrábban káromkodni? Mi köze a Star Warsnak a műfordítás jövőjéhez? Tizedik adásunkban Makovecz Benjamin műfordítóval beszélgetünk a magyar nyelv jövőjéről.   Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
10/27/202140 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Hogyan előzd meg, ismerd fel és kezeld a kiégést? | Mi a kérdés? Dr. Füredi Júliával

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Kiket és milyen élethelyzetekben érinthet a kiégés? Mi különbözteti meg a depressziótól, és milyen tévhitek élnek bennünk róla? Hogyan előzhetjük meg, ismerhetjük fel és kezelhetjük? Kilencedik adásunkban Dr. Füredi Júlia szervezetpszichológussal, hivatásos vállalati forradalmárral beszélgetünk.    Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
10/20/202144 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Hogyan változtathatja meg a futás az életed? | Mi a kérdés? Simonyi Balázzsal

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Lecsengő divat vagy a 21. század legmaradandóbb sportja? Egy önismereti út, ahol a kilométerek önmagunkhoz vezetnek, vagy egy technológia és márkák uralta üzlet? Most óriási népszerűségnek örvend, de vajon mi vár rá a jövőben? Nyolcadik adásunkban Simonyi Balázs ultrafutóval, filmrendezővel, Bart Simpson magyar hangjával beszélgetünk a futásról.  Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
7/21/202133 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Elkerülhetjük, hogy egy támadás áldozatává váljunk? | Mi a kérdés? Karacs Attilával

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Felkészülhetünk fejben egy támadásra? Mit ér a humor vagy a harcművészetek az erőszak ellen? Milyen téveszmék élnek a fejünkben az önvédelemről? Hetedik adásunkban Karacs Attila K1 bajnokkal, edzővel és közelharci kiképzővel beszélgetünk. Karacs Attila a 2019-es Brain Baron: https://www.youtube.com/watch?v=5HvE6xf2lX4 Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
7/15/202145 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Mitől olyan varázslatos a társasjátékok világa? | Mi a kérdés? Győri Zoltánnal

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Mi ez a pörgés a társasjátékok körül a digitalizáció közepette? Hogyan játszik egy stratéga, egy kalandor vagy egy nyomozó játékos típus? Tényleg lehet veszélyes egy társas? Hatodik adásunkban Győri Zoltán társasjáték-tervezővel, a Mit játsszunk? blog és YouTube-csatorna alapítójával beszélgetünk. Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity 
7/8/202144 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Dugódili vs. Jegyzetek egy kis szigetről | Könyvpárbaj

Ez itt a Könyvpárbaj, a Brain Bar könyves podcastje. Ildi és Marci olyan könyveket ajánlanak egymásnak és nektek, amik megváltoztatták a világról alkotott képüket, és amiket a másik nélkül talán sosem olvastak volna el. Ciki vagy menő érteni a borokhoz? Hogyan fedezhető fel Nagy-Britannia hátizsákos turistaként? Az ötödik adásban: Bianca Bosker - Dugódili vs. Bill Bryson - Jegyzetek egy kis szigetről - Bianca Bosker - Dugódili: https://bit.ly/3GIxhbK - Bill Bryson - Jegyzetek egy kis szigetről: https://bit.ly/3INRJdj Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
6/30/202145 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

"A magyar szolgáltatási piac rendkívül gyenge az utánkövetésben" | Digitális Kisokos, Zólyomi Zsolttal

A Digitális Kisokos a Brain Bar Újratervező különkiadása, amiben olyan vállalkozók történeteiből inspirálódhatsz, akik sikerrel álltak át digitális megoldásokra. A negyedik epizódban Zólyomi Zsolt parfümőr osztja meg velünk, hogy az illatok mellett hogyan fejleszti vállalkozását mind az online, mind az offline térben. Lépj új szintre vállalkozásoddal! Töltsd le az 50 hasznos tippet tartalmazó Digitális Kisokost, és nyerj személyre szabott mentorálást akár Zólyomi Zsolttal: https://mstr.cd/digitalis_kisokos_vallalkozoknak Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: https://bit.ly/brainbarcommunity A sorozat szakmai partnere és támogatója a Mastercard.
6/23/202131 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

"Hatalmas előny, hogy a séfünknek nagy barátai a számok" | Digitális Kisokos, Wossala Rozinával

A Digitális Kisokos a Brain Bar Újratervező különkiadása, amiben olyan vállalkozók történeteiből inspirálódhatsz, akik sikerrel álltak át digitális megoldásokra. A harmadik epizódban Wossala Rozina, a Bestia társalapítója avat be minket abba, hogyan jelennek meg az adatok egy étterem mindennapjaiban. Lépj új szintre vállalkozásoddal! Töltsd le az 50 hasznos tippet tartalmazó Digitális Kisokost, és nyerj személyre szabott mentorálást akár Wossala Rozinával: https://mstr.cd/digitalis_kisokos_vallalkozoknak Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: https://bit.ly/brainbarcommunity A sorozat szakmai partnere és támogatója a Mastercard.
6/16/202129 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

"Karácsonytól, szilvesztertől függetlenül pénteken mindig megy fel videó" | Digitális Kisokos, Ács Budapesttel

A Digitális Kisokos a Brain Bar Újratervező különkiadása, amiben olyan vállalkozók történeteiből inspirálódhatsz, akik sikerrel álltak át digitális megoldásokra. A második epizódban Balázs Péterrel, az Ács Budapest alapítójával beszélgetünk, aki több mint 5 milliós megtekintésű YouTube-csatornáján népszerűsíti a szakmáját. Lépj új szintre vállalkozásoddal! Töltsd le az 50 hasznos tippet tartalmazó Digitális Kisokost, és nyerj személyre szabott mentorálást akár Balázs Péterrel: https://mstr.cd/digitalis_kisokos_vallalkozoknak Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: https://bit.ly/brainbarcommunity A sorozat szakmai partnere és támogatója a Mastercard.
6/9/202125 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

"Két kezemmel sütöm meg, fotózom le, töltöm fel, válaszolom meg" | Digitális Kisokos, Szabi A Pékkel

A Digitális Kisokos a Brain Bar Újratervező különkiadása, amiben olyan vállalkozók történeteiből inspirálódhatsz, akik sikerrel álltak át digitális megoldásokra. Az első epizódban a Mi a kérdés? sorozatunkból már ismerős Szabi A Pékkel beszélgetünk, aki többek között elárulja, miért tartja magánál social media felületeinek kezelését. Lépj új szintre vállalkozásoddal! Töltsd le az 50 hasznos tippet tartalmazó Digitális Kisokost, és nyerj személyre szabott mentorálást akár Szabi A Pékkel: https://mstr.cd/digitalis_kisokos_vallalkozoknak Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: https://bit.ly/brainbarcommunity A sorozat szakmai partnere és támogatója a Mastercard.
6/2/202138 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Hogy működik az mRNS és milyen betegségekre lehet még jó? | Mi a kérdés? Karikó Katalinnal

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Hogy működik pontosan a módosított mRNS és az ezen alapuló vakcina? A vírusokkal szemben már győzött, de milyen betegségekre lehet még jó? Ötödik adásunkban Karikó Katalin Széchenyi- és Semmelweis Ignác-díjas kutatóbiológussal, biokémikussal, a szintetikus mRNS alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatójával beszélgetünk. Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban:  http://bit.ly/brainbarcommunity
5/28/202136 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Az analóg bosszúja vs. Levelező és házi ügyvéd | Könyvpárbaj

Ez itt a Könyvpárbaj, a Brain Bar könyves podcastje. Ildi és Marci olyan könyveket ajánlanak egymásnak és nektek, amik megváltoztatták a világról alkotott képüket, és amiket a másik nélkül talán sosem olvastak volna el. Hogyan támad fel a bakelit és a notesz? Miképp utasítsunk vissza egy kéretlen udvarlót? A negyedik adásban: David Sax - Az analóg bosszúja vs. Farkas Elek - Levelező és házi ügyvéd (Bármiféle iratok és oklevelek szerkesztésére vezérlő segédkézikönyv) - David Sax - Az analóg bosszúja: https://bit.ly/3dRyIZ0 - Farkas Elek - Legujabb szerkezetű népszerű magyar levelező és házi ügyvéd: https://bit.ly/3uxy3C8 Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
5/26/202144 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Hogyan lehetünk jobb gazdik a tudomány segítségével? | Mi a kérdés? Lenkei Ritával

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Milyen kísérletekkel érthetjük meg jobban a kutyákat? Hogyan lehetünk jobb gazdik a tudomány segítségével? Egyszer eljön a tökéletes robotkutyák ideje? Negyedik adásunkban Lenkei Rita etológussal, a világvezető magyar kutyaetológiai kutatócsoport tagjával beszélgetünk. Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
5/12/202140 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Attenborough különkiadás: Élet a Földön vs. Egy élet a bolygónkon | Könyvpárbaj

Ez itt a Könyvpárbaj, a Brain Bar könyves podcastje. Ildi és Marci olyan könyveket ajánlanak egymásnak és nektek, amik megváltoztatták a világról alkotott képüket, és amiket a másik nélkül talán sosem olvastak volna el. A harmadik adást egy olyan embernek szenteljük 95. születésnapja alkalmából, aki miatt jobban szeretjük a bolygónkat. Ő David Attenborough, akinek ezúton egy 1979-ben és 2020-ban megjelent könyvét vettük le a polcról. Mi történt 40 év alatt, ami miatt két merőben különböző hangvételű írásról beszélhetünk? - David Attenborough - Élet a Földön: https://bit.ly/3m2xG0T - David Attenborough - Egy élet a bolygónkon: https://bit.ly/3oTMLng Ünnepeljük együtt David Attenborough születésnapját a Brain Bar stúdiójából élőben közvetített különkiadással: https://bit.ly/attenborough95 Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
5/4/202143 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

A kovász az új házi kedvenc? | Mi a kérdés? Szabi, a pékkel

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. A kovász az új házi kedvenc? Mitől jó egy kenyér, és mi ez a hype körülötte? Harmadik adásunkban Szabadfi Szabolccsal, ismertebb nevén Szabi, a pékkel beszélgetünk a kenyérről. Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
4/27/202144 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

A földrajz fogságában vs. The Book of Human Emotions | Könyvpárbaj

Ez itt a Könyvpárbaj, a Brain Bar könyves podcastje. Ildi és Marci olyan könyveket ajánlanak egymásnak és nektek, amik megváltoztatták a világról alkotott képüket, és amiket a másik nélkül talán sosem olvastak volna el. Hogyan érdemes külpolitikai híreket olvasni? Tényleg kultúraspecifikusak az érzelmek? A második adásban: Tim Marshall - A földrajz fogságában vs. Tiffany Watt Smith - The Book of Human Emotions - Tim Marshall - A földrajz fogságában: https://bit.ly/3yrUHiO - Tiffany Watt Smith - The Book of Human Emotions: https://amzn.to/3GRGoXT Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
4/13/202142 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Miért komoly a komolyzene? | Mi a kérdés? Hámori Mátéval

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. Miért komoly a komolyzene, és mi különbözteti meg a könnyűzenétől? Milyen szerepe van a zenének az életünkben? Egyáltalán jól tanítják nekünk? Második adásunkban Hámori Máté Liszt Ferenc-díjas magyar karmesterrel, az Óbudai Danubia Zenekar művészeti vezetőjével beszélgetünk a (komoly)zenéről. - https://utazenehez.hu/ - https://bit.ly/3wzsTYo Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
4/6/202143 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

A cukisága menti meg a pandát a kihalástól? | Mi a kérdés? Gigler Dórával

Túl sok mindenre vagy kíváncsi? A Brain Barnál mi is így vagyunk ezzel, ezért Mi a kérdés? sorozatunk minden epizódjában szakértő vendégünkkel járunk körbe egy adott témát. A cukisága menti meg a pandát a kihalástól? Hogyan tudjuk magunktól megvédeni a Földet? Első adásunkban Gigler Dóra konzervációbiológussal, környezeti nevelési szakértővel, a WWF munkatársával beszélgetünk a fajkihalásról. https://wwf.hu/letoltes/elo-bolygo-jelentes/ Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
3/30/202148 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Tengerkönyv vs. The Reality Bubble | Könyvpárbaj

Ez itt a Könyvpárbaj, a Brain Bar könyves podcastje. Ildi és Marci olyan könyveket ajánlanak egymásnak és nektek, amik megváltoztatták a világról alkotott képüket, és amiket a másik nélkül talán sosem olvastak volna el. Egy valóságbuborékban élnénk? Mi vigyázunk a tengerre, vagy a tenger vigyáz ránk? Az első adásban: Ziya Tong - The Reality Bubble vs Morten A. Stroksnes - Tengerkönyv - Ziya Tong - The Reality Bubble: How Science Reveals the Hidden Truths that Shape Our World:  https://amzn.to/31fwGf8 - Morten A. Strøksnes - Tengerkönyv. Sós történet barátságról, kalandról és a felszín alatt nyüzsgő életről: https://bit.ly/3tPqOoV - https://neal.fun/deep-sea/ Kövesd a csatornánkat, és kapcsolódj be te is a beszélgetésekbe a Brain Bar Community Facebook csoportban: http://bit.ly/brainbarcommunity
3/24/202141 minutes, 31 seconds